بسياري از مردم به دنبال هيجان و ترس كاذب هستند. برخي از آنها اين حس خود را با ورزش‌هاي هيجاني از قبيل چتربازي و پرش از بلندي، ديدن فيلم‌هاي ترسناك يا بازي‌هاي پرهيجان تخليه مي‌كنند. در اين ميان صنعت گردشگري به ساخت و گشايش برخي موزه‌هاي عجيب و ترسناك پرداخته است تا گروهي از اين مردم براي نوع علاقه‌شان راهي در گردشگري خاص ، پيش‌رو داشته باشند. معرفي و شناسايي برخي از عجيب‌ترين و ترسناك‌ترين مكان‌هاي دنيا مي‌تواند راهنماي خوبي باشد براي شناخت اين گونه گردشگري.

موزه تاريخ پزشكي موتر، ‌فيلادلفيا

اين موزه در مركز شهر فيلادلفيا، پنسيلوانيا قرار گرفته است كه شامل مجموعه‌اي از تجهيزات پزشكي، آناتومي و كالبدشناسي، نمونه‌هاي پاتولوژي و آسيب‌شناسي بدن، مدل‌هاي مومي و تجهيزات باستاني پزشكي است. در حقيقت اين موزه بخشي از دانشگاه پزشكي فيلادلفياست. بخش اصلي اين مجموعه توسط دكتر توماس دنت موتر در سال 1858 اهدا شده است و براي آموزش و پژوهش‌هاي پزشكي به كار مي‌رفت.شهرت اين موزه به جهت داشتن نمونه‌هاي جالب و جذاب جمجمه‌هاي سر انسان است. در كنار اين مجموعه از جمجمه‌ها، نمونه‌هاي آناتومي بدن، مدل‌هاي مومي اعضاي بدن همانند مدل مومي يك زن با يك شاخ در پيشاني به همراه شماري از مدل‌هاي مومي از جمجمه‌هاي مختلف از دوره‌هاي متفاوت تاريخي زندگي بشر، بلندترين اسكلت كشف شده در شمال آمريكا، بقاياي يك انسان بسيار بلند قد در حدود 9 فوت، مجموعه‌اي از گونه‌هاي مختلف از جنين انسان و بدن يك زن صابوني است.در حقيقت اين زن خودش را در حوضچه‌اي از صابون انداخته و به همين دليل وي در قبري موم مانند مدفون شده و با ورود مواد شيميايي موجود در اين حوضچه، جسد وي تغيير شكل پيدا كرده است.شمار بسياري از مدل‌هاي مومي اين موزه مربوط به سده نوزدهم است كه در مجموعه ويژه موزه نگهداري مي‌شود و براي گردشگران به نمايش درمي‌آيد.يكي از عجيب‌ترين چيزهايي كه در اين موزه به نمايش درمي‌آيد، تومور بدخيم و خطرناكي است كه از سقف دهان يك بيمار خارج كرده‌اند و همچنين برشي از مغز چارلز.جي. گويتيو كسي كه جيمز.اي. گارفيلد رئيس‌جمهور اسبق آمريكا را ترور كرد، در اين موزه نگهداري مي‌شود.

تالاب ترانك، جزاير مايكرونيزيا، هاوايي

در تالاب ترانك در جنوب غربي هاوايي، لاشه‌هاي تجهيزات نظامي ژاپن كه سال 1944 ميلادي در آب‌هاي اين تالاب فرو رفت، براي گردشگران به نمايش درآمده است.در جنگ جهاني دوم بخش زيادي از نيروي نظامي ارتش ژاپن به همراه تجهيزات نظامي‌شان از قبيل تانك، كشتي و هواپيما در آب‌هاي اين منطقه غرق شدند و امروزه گردشگران مي‌توانند لاشه‌هاي اين تجهيزات نظامي را از نزديك ببينند. نمايش اين مجموعه يادآور يكي از بزرگ‌ترين و بدترين جنگ‌هاي جهان است كه خود مي‌تواند ترس و هيجاني عجيب را در انسان به وجود آورد؛ چرا كه در آن انسان‌هاي زيادي از بين رفتند. موضوعي كه بيشتر به ترسناك بودن اين منطقه دامن مي‌زند، قرار گرفتن همه آنها در زير آب است زيرا تجربه غواصي در اعماق دريا خود به اندازه كافي هيجان‌انگيز است، چه رسد به وقتي كه حين غواصي با لاشه‌هاي تانك و ساير ادوات نظامي مربوط به قرن پيش برخورد كنيد.

فروشگاه جادوگري سونارا  در‌مكزيكوسيتي،‌مكزيك

يكي ديگر از مكان‌هاي ترسناك و عجيب گردشگري دنيا، بازار سوناراست كه در پايتخت مكزيك قرار دارد. در حقيقت اين محل مركزي براي فروش انواع چيزهاي عجيب و غريبي است كه در جادوگري كاربرد دارد. در اين فروشگاه جنس‌هاي مختلف، گوناگون، عجيب و ماوراء طبيعي مانند خون مار زنگي به فروش مي‌رسد!جالب است بدانيد همه روزه مسافران و گردشگران بسياري از سراسر دنيا به اين بازار مي‌آيند تا به خيال خود بتوانند از آينده خودشان باخبر شوند. در اينجا آينده گردشگران پيشگويي مي‌شود و زندگي خوب و خوشي را از روي فال و پيشگويي به مردم ساده و زودباور وعده مي‌دهند.در كنار گرفتن فال و پيشگويي آينده، مردم مي‌توانند جنس‌هاي خاص و ويژه‌اي كه براي داشتن شانس در زندگي معرفي مي‌شود يا از سوي جادوگران و فال بينان توصيه مي‌گردد، مانند خون مار زنگي يا مرغ مگس خوار خشك شده خريداري كنند.

جزيره ايستر، شيلي

از ديگر مكان‌هاي عجيب و مرموز دنيا، جزيره ايستر در شيلي است كه در آن مجسمه‌هاي سنگي غول‌پيكر مرموز و ترسناكي ديده مي‌شود.‌ جزيره ايستر از جزاير پلينزي است كه در جنوب شرقي اقيانوس آرام قرار گرفته است؛ اين جزيره در سال 1888 به كشور شيلي ملحق شد و جزيره‌اي خاص براي اين كشور به حساب مي‌آيد. اين جزيره به خاطر تنديس و مجسمه‌هاي يادبود باقي مانده كه به آنها موآي مي‌گويند، مشهور است. اين مجسمه‌ها توسط مردم اوليه راپانيو ساخته شده است. اين جزيره از سوي يونسكو يك سايت ميراث جهاني شناخته شده است كه به همراه منطقه پارك ملي راپانيو محافظت مي‌شود.تاريخ گذشته اين جزيره نشان مي‌دهد كه مردم ساكن آن با انواع بلاياي گوناگون درد و رنج از قبيل خشكسالي، بيماري‌هاي همه‌گير، جنگ، تاخت و تاز ناگهاني اسيران، استعمار و حتي قطع درختان جنگلي روبه‌رو شدند كه همين موارد باعث از بين رفتن ساكنان اين جزيره شد. تاريخ زندگي ساكنان نخستين اين جزيره به سال 300 تا 1200 ميلادي برمي‌گردد.مجسمه‌هاي بزرگ سنگي جزيره يا همان موآي بين سال‌هاي 110 تا 1680 ميلادي تراشيده شده‌اند كه هنوز مشخص نيست چگونه اين مجسمه‌ها به اينجا منتقل شده‌اند. اين مجسمه‌ها بسيار بزرگ هستند و از سنگ‌هاي يكپارچه ساخته شده‌اند كه به آسمان خيره شده‌اند و شمار آنها به 887 مجسمه سنگي مي‌رسد كه در مجموع در جزيره و در موزه آن به نمايش گذاشته شده است. در سال 2011 بزرگ‌ترين مجسمه موآي در يكي از حفاري‌ها از خاك بيرون آورده شد كه نشانگر اين است كه اين مجسمه قديمي‌تر و بزرگ‌تر از ديگر نمونه‌هاي كشف شده است.

مرداب مانچاك، لوزيانا

مرداب مانچاك كه در لوزيانا قرار‌گرفته به مرداب ارواح نيز شناخته شده است. درختاني كه در آب ريشه دوانده‌اند و در مرداب استوار شده‌اند به همراه رشته‌هاي خزه كه از درختان آويزان هستند، محوطه‌اي سرشار از ترس و وحشت را به نمايش مي‌گذارند.گردشگران و مسافراني كه براي هيجان و شگفتي‌هاي ترس‌آور به اين مرداب مي‌روند، سوار كشتي‌هايي مي‌شوند كه با نور مشعل راه خود را روشن مي‌كنند و از مسير‌هاي ترسناك با درختان سرو سر به فلك كشيده مي‌گذرند. اين مرداب يكي از ترسناك‌ترين مكان‌هاي طبيعي گردشگري جهان است كه سالانه شمار بسياري از گردشگران و مسافران را به سوي خود مي‌كشاند.

خانه وينچستر، سن خوزه، كاليفرنيا

خانه وينچستر، خانه بسيار بزرگي است كه بنا به گزارش‌هاي مردمي كه از اين خانه بازديد كرده بودند، اتفاقات عجيب و غريبي در آن رخ مي‌داد. اين خانه در سن خوزه‌ كاليفرنيا قرار دارد و داراي اتاق‌هاي بسياري است كه ارواح در 160 اتاق آن منزل گزيده‌اند! بنا به داستاني كه از خانه شنيده مي‌شود، ارواح ساكن اين محل به خاطر دختري به نام سارا در اين خانه مانده‌اند.اين خانه يكي از ترسناك‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري است كه براي بازديد عموم گشايش يافت. از زماني كه خانه وينچستر براي بازديد باز شد، شكايت‌ها‌ي بسياري از بازديدكنندگان گزارش شده كه نشان از وقايع عجيب و غريب دارد. گردشگران بسياري سالانه براي همين داستان‌ها و حكايت‌هاي گوناگون و عجيب و غريب به بازديد از اين خانه مي‌پردازند.

بن‌بست ماري كينگ، ‌ادينبورگ

در سده هفدهم در شهري در ادينبورگ، چند خيابان را براي بيماران طاعوني بسته بودند. كساني كه به بيماري طاعون مبتلا مي‌شدند، در كمال سنگدلي در اين محل حبس مي‌كردند تا از گرسنگي و تشنگي بميرند. از مهم‌ترين اين خيابان‌ها بن‌بست ماري كينگ است. گذشته تيره، تاريك و ترسناك اين بن‌بست‌ باعث شد كه همه ساله تعداد زيادي از گردشگران به قصد ديدن اين محل به آنجا سفر كنند.دليل اصلي شهرت اين خيابان به جهت داستان‌هاي ماورايي و ترسناك و ارواح گوناگون است كه باعث شد مسوولان گردشگري محلي‌ آن را براي بازديد گردشگران آماده نمايند.‌ادينبورگ خود شهري قديمي و از زمان قرون وسطي است. بن‌بست ماري كينگ و چند خيابان ديگر كه به اعتقاد برخي از بازديدكنندگان هنوز در خود صداي ناله‌هاي بيماران طاعوني را حفظ كرده، همه ساله پذيراي تعداد زيادي از گردشگراني است كه در پي تجربه‌هاي متفاوت از ترس و هيجان هستند.

دخمه مخفي تِلِما، سيسيلي

يكي از مرموزترين خانه‌هاي دنيا، خانه‌اي روستايي است كه از سنگ ساخته شده و در سيسيلي قرار دارد. اين خانه كه همچون دخمه‌اي ترسناك داراي تعداد زيادي نقاشي‌ها‌ي ديواري است، زماني مركز بين‌المللي برگزاري مجالس گروه‌ها‌ي شيطاني بود! اين افراد با گردهم آمدن در اين مكان اقدام به انجام انواع كارهاي شيطاني و ضدانساني مي‌كردند كه همين موضوع باعث شده است تا بتوان آن را در زمره آثار ترسناك جهان قرار داد.قدمت دخمه مخفي تِلِما دست‌كم به دهه 1920 مي‌رسد و خانه‌هاي ترسناك و مرموزي است كه علاقه‌مندان به مكان‌هاي مرموز مي‌توانند با بازديد از اين دخمه ترس را از نزديك حس كنند.

پل مرگ، سانفرانسیسکو

پل طلایی سانفرانسیسکو كه تنها پل ممنوعه دنیا نیست؛بسيار زيباست و غروب تماشايي‌ خوبي دارد اما به رغم نام اين پل كه به دروازه طلايي مشهور است، به رنگ طلايي نيست و تا كنون دوبار بيشتر رنگ نشده است. آمار خودكشي در اين پل بسيار بالاست و مردم آنجا معتقدند غريبه اي كه روي پل با نا اميدي قدم مي‌گذارد،به دنبال مرگ آمده است.با وجود اينكه میله‌هایی به ارتفاع سه متر روی این پل نصب شد تا مانع از پریدن شود اما بازهم افراد زيادي خودشان را به آغوش مرگ مي سپارندو روی این پل قدم می‌گذارند. به همین دلیل بازدید از این پل هم به هیچ گردشگری توصیه نمی‌شود. همچنين پل یادبود جورج واشنگتن در سیاتل دومین پل مرگبار آمریکا، بازدیدکننده‌های زیادی را به این منطقه می‌کشاند. در جمهوری چک و شهر پراگ هم پلی به نام نوسل وجود دارد که به خاطر خودکشی‌های زیاد افراد ناامید، به پل مرگ مشهور شده و از مناطق ممنوعه گردشگري به حساب مي‌آيد.

باغ سمي، ايتاليا

ايتاليا اراي ، معروف ترين فضاي سبز گياهان دارويي و سمي مربوط به قرن‌ها پيش به نام پادوا‌ست كه در گذشته بازديد كنندگان بسياري را به سوي خود جلب مي كرده ،اما به دليل ناآشنايي بازديدكنندگان با گياهان موجود در اين باغ و دست زدن عمدي يا اشتباهي دچار مرگ مي شدند از اين رو اين باغ زيبا به باغ مرگ معروف شده و افراد عادي ديگر اجازه ورود به اين باغ زيبا را ندارند كه البته ماهم به شما توصيه نمي كنيم از اين باغ ديدن كنيد.تاريخ : سه شنبه 9 اسفند 1390برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد