بهترين نسخه‌ سري اس.اس.ايكس؟

بر اوج قله‌ اكستريم
عنوان انگليسي بازي: SSX 

پلتفرم: Xbox360, PS3

ناشر: EA Sports

سازنده: EA Canada 

سبك: ورزشي 

امتياز: 0/8

معمولا عناوين ورزشي اكستريم (اعم از اسكيت برد، بي.ام.ايكس و اسنوبرد) در كشور ما با بي‌مهري گيمرها رو‌به‌رو شده است و طرفداران چنداني ندارد. از اين رو كمتر در مجلات بازي به اين عناوين پرداخته مي‌شود. با اين حال در اين اوضاع به اصطلاح قمردرعقرب صنعت گيم، اس.اس.ايكس بيشتر از عناوين روز لياقت معرفي شدن را دارد! بازي اس.اس.ايكس كه در نسل قبلي، نسخ متعددي با عنوان آن به بازار آمد، يك شبيه‌سازي جذاب از ورزش اسنوبرد است. پس از چند سال كه سبك‌هاي فري‌ استايل و اكستريم دچار افول شده بود، استوديوي الكترونيك‌آرتز، اين سري را ريبوت و با ظاهري تازه به بازار ارائه كرده است. تاكنون اين بازي با نقدهاي موافق و مخالف (البته از سوي گيمرهاي قديمي) روبه‌رو شده است. در همين ابتدا بايد خاطرنشان كرد نسخه‌ اخير اس.اس.ايكس با وجود تفاوت‌هاي نسبتا فاحشي كه با نسخ قبلي دارد، در زمره‌ بهترين‌ها قرار مي‌گيرد كه همين موجب خشم طرفداران سري شده است. تعدادي از قهرمانان ورزش‌هاي فري‌استايل و اكستريم دور هم جمع شده و قصد دارند نام خود را بر 9 كوهپايه‌ خطرناك دنيا حك كنند. از كوه‌هاي راكي گرفته تا سايبريا زير پاي شماست تا آنها را بكاويد و از مناظر زيبا لذت ببريد. اولين چيزي كه به محض ورود به فضاي بازي توجه را جلب مي‌كند، واقعگرايانه‌ترشدن آن نسبت به قسمت‌هاي قبلي است. در اينجا از جاده و كاميون و همبرگرهاي غول‌پيكر و هر نوع سد عجيب و غريب خبري نيست و در عوض سازندگان تصميم به خلق فضايي منطقي‌تر گرفته‌اند كه نمي‌توان در زيبايي آن شك كرد. براي اين منظور دستكاري‌هايي در اين فضاهاي طراحي‌شده براساس تصاوير ماهواره‌اي انجام شده است. جاي‌جاي دره‌ها و سرازيري‌ها شاهد معابر، سكوها و ميله‌هاي ضخيم براي انجام حركات محيرالعقول و كسب امتياز هستيم. در مقابل طبيعي‌ترشدن ظاهر بازي، سيستم اجراي حركات بيش از گذشته به سمت آركيدبودن پيش رفته است. اين بار مي‌توانيد هم از دكمه‌هاي نمايي و هم از استيك راست براي اجراي تريك‌ها استفاده كنيد. استفاده از دكمه‌ها واضح است. مي‌توانيد با نگهداشتن 4 جهت اصلي يا چرخاندن آن به مقدار يك‌چهارم دايره، به هر جهتي را كه خواستيد برگزينيد. اين سيستم آنالوگ بسيار در دسترس بوده و استفاده از آن راحتي زيادي را براي بازيكن به ارمغان مي‌آورد. با اين كه سيستم كنترل به بازيكنان آماتور نيز اجازه‌ لذت بردن از بازي را مي‌دهد، اما باز هم به سطح خاصي از مهارت نياز داريد. گيمرهاي قديمي هم كه سبك كلاسيك كنترل را ترجيح مي‌دهند، امكان استفاده از آن را دارند. هدايت حركات و به زمين نشستن نيز بشدت ساده شده است. در گذشته نياز داشتيد در ميانه‌ هوا، سطح برد را با سطح زمين هماهنگ كنيد تا بدون خطا زنجيره‌ حركات خود را نشانده و امتياز بگيريد، اما در اين قسمت، كافي است در فاصله‌ يك ثانيه‌اي برخورد، هر دو استيك را رها كنيد تا ورزشكار شما بدون كوچك‌ترين آسيبي به زمين بنشيند. چه رقباي انساني در بخش مولتي (با توجه به اين كه با چه كسي رقابت كنيد) و چه رقبايي كه با هوش مصنوعي كنترل مي‌شوند به شما رحم نمي‌كنند و با مهارتي مثال‌زدني حركات را به يكديگر زنجير مي‌كنند.

شايد با كمي غفلت هم بتوانيد مقام دوم را ازآن خود كنيد! اما تصاحب مقام اول نياز به سرعت و دقت بالايي دارد.

گرافيك بازي، چنان عالي و دلنشين كار شده كه ناخودآگاه آرزو مي‌كنيد كاش در واقعيت در حال سر خوردن از كوهپايه‌ها بوديد. اس.اس.ايكس از نظر گرافيك و انيميشن قابل مقايسه با عنوان فوق‌العاده زيباي Pure است. موسيقي‌هاي عناوين EA، معمولا آنهايي نيست كه با اولين شنيدن جذب آنها شويد؛ اما حضور آنها در آثار EA، چنان با گيم‌پلي هماهنگ است كه نمي‌توانيد بازي را بدون آنها تصور كنيد. اس.اس.ايكس نيز از اين قاعده مستثنا نيست. بيشتر موسيقي‌هاي بازي از سبك‌هاي الكترونيك مانند تكنو و هيپ‌هاپ انتخاب شده‌است كه نسبت به فعاليت شما در بازي عكس‌العمل نشان مي‌دهد. هنگامي كه از سكويي مي‌پريد و اوج مي‌گيريد، موسيقي صدايي خفه پيدا كرده و بخوبي وزيدن باد را مي‌شنويد. پس از فرود آمدن، موسيقي حالت پرهياهوي خود را از سر مي‌گيرد. هنگامي هم كه تعدادي حركت بي‌نقص را زنجير مي‌كنيد، موسيقي ديگري آغاز مي‌شود كه با آن حالت همخواني بيشتري دارد. بازي 3 مد اصلي دارد؛ اولي حالت مسابقه است. در اين مد با حريفان ديگر به رقابت مي‌پردازيد و بايد از تريك‌ها به نفع افزايش سرعت استفاده كنيد تا پيش از بقيه به انتهاي مسير برسيد. مد تريك، همان طور كه از نامش پيداست، در حال و هواي تريك زدن و زنجيركردن حركات مي‌گذرد. بايد تمام مهارت خود را در زمان‌بندي و سرعت عمل به كار بگيريد تا بيشترين تعداد حركت را بدون خطا به هم زنجير كنيد و كمبوي خود را نيز زنده نگه داريد. مد بقا هم حالتي تازه‌ و جديد محسوب مي‌شود. در اين بخش بايد يك مسير را طي و در طول آن از صدمه ديدن دوري كنيد. اين حالت با توجه به كوهپايه‌اي كه در آن رخ مي‌دهد، نياز به يك سري ابزار كارآمد دارد. اين ابزار شامل كوبه‌هايي براي كمك به دورزدن، زره‌هايي براي تضعيف ضربات وارد آمده يا نوعي لباس پاراگلايد است كه بايد از آن براي پرواز بر فراز دره‌ها استفاده كنيد! اين مراحل، مخصوصا آنهايي كه سومين وسيله را طلب مي‌كنند، سخت‌ترين قسمت‌ بازي است و اگر مهارت لازم را نداشته باشيد، خيلي زود دچار ضعف اعصاب مي‌شويد!

متاسفانه اين قسمت از بازي داراي بخش آنلاين معمولي نيست و نمي‌توانيد با دوستان خود رقابتي خصوصي ايجاد كنيد، اما 2 بخش «اكتشاف» و «تور جهاني» تجربه‌ آنلاين خاص خود را ارائه مي‌كند. در حالت اكتشاف مي‌توانيد به شكستن ركورد دوستان اقدام كنيد يا علامت‌هايي را در قسمت‌هاي دور از دسترس به جا بگذاريد تا ديگران تصاحب آنها سعي كنند. هر چه اين علامت‌ها دست‌نخورده بماند، امتياز بيشتري مي‌گيريد. حالت تور جهاني نيز شما را در تورنمنت‌هاي يكروزه تا يك هفته‌اي شركت مي‌دهد كه رقابت خوب و موثر لازمه‌ بقا در اين رقابت‌هاست. در نهايت اين بازي را به هر گيمري توصيه مي‌كنم. اهل هر سبكي باشيد، عنوان جديد اس.اس.ايكس مي‌تواند تفريح خوبي برايتان باشد. بازي كاملا در دسترس و ساده است و در عين حال توانايي‌هاي شما را به چالش مي‌كشد. آن را از دست ندهيد!تاريخ : چهار شنبه 23 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد