با توجه به یگانه بودن نرخ سوخت در سراسر كشور هیچ‌گاه به فكر یافتن نرخ سوخت در نقاط مختلف نبوده‌ایم، زیرا اگر فاصله رود ارس تا چابهار را با اتومبيل طی كنیم در تمامی ‌طول مسیر با قیمت یكسانی از سوخت روبه‌رو خواهیم بود، ولی این قانون در بسیاری از كشورها یك رویاست و با توجه به قوانین خصوصی مالكیت جایگاه‌های سوخت رسانی در این كشورها، در طول مسیرهای اینچنیني می‌توان انتظار برخورد با قیمت‌های مختلف را داشت. نرم‌افزاری كه در این شماره قصد معرفی آن را داریم در حقیقت در ایران برای شما كاربردی نخواهد داشت و تنها به عنوان یك راهنمای بسیار مفید در سفرهای خارجی عمل خواهد كرد. برای مثال قصد دارید به صورت زمینی به كشور یونان سفر كنید. مسیر شما در ایران كاملا امن بوده و هیچ‌گونه انتظار نوسان در قیمت سوخت را نخواهید داشت و به همین ترتیب توان محاسبه خرج تقریبی مصرف سوخت خود را داريد، ولی به محض خروج از كشور با دنیایی متفاوت در پمپ‌های بنزین روبه‌رو مي‌شويد. در طول مسیر از كشورهای مختلفی عبور مي‌كنید كه هر یك بر اساس میزان ذخایر داخلی سوخت و میزان واردات و یارانه دولتی روی سوخت، نرخ متفاوتی از سوخت را به شما ارائه مي‌كنند و در صورت ناآگاهی از این نرخ‌ها ممكن است براحتی مورد كلاهبرداری افراد سودجو قرار بگیرید. ولی نگرانی شما در این مورد نیز براحتی رفع مي‌شود. كافی است دست در جیب خود كنید و پمپ بنزین جیبی تلفن‌همراه هوشمند خود را راه‌اندازی كنید تا همه ‌اطلاعات سوختی منطقه از جیب شما سر درآورند!

 Cheap Gas چیست؟

این نرم‌افزار به عنوان یك سامانه جامع اطلاع‌رسانی قیمت سوخت در سطح بین‌المللی عمل مي‌كند، برای مثال تصور كنید در سفر خود می‌خواهید از طول قاره اروپا عبور كرده به كشور اسپانیا سفر كنید. در‌طول‌مسیر، كشورهای مختلف دارای نرخ‌های متنوعی از ارز خواهند بود و هر یك زبان محلی مخصوص خود را دارند كه ممكن است از این زبان آگاهی نداشته باشید و كنار تمام ‌این موارد سوخت هر یك از این كشورها، قیمت متفاوتی با كشور قبلی خواهد داشت. حال فرض كنید در میانه راه هستید و با كمبود سوخت روبه‌رو شده‌اید و قصد مراجعه به یك پمپ بنزین را دارید. در اولین گام ‌باید نزدیك‌ترین پمپ بنزین را شناسایی كنید و پس از انجام این كار سراغ سوختگیری بروید. ولی ممكن است علائم نشان‌دهنده قیمت به زبانی نوشته شده باشد كه شما از آن زبان سر در نیاورید! به این ترتیب درگیر كلافی سردرگم خواهید شد، ولی با مراجعه به نرم‌افزار Cheap Gas تمامی ‌این گره‌ها یك به یك گشوده مي‌شوند. به این ترتیب كه ابتدا نرم‌افزار را روی تلفن‌همراه هوشمند خود فعال كنید و از روی نقشه براحتی به محل قرار‌گیری خود پی ببريد و بر اساس آن نزدیك‌ترین پمپ‌های بنزین منطقه را مشاهده نمایید. پس از ارز‌یابی پمپ‌های بنزین قصد رفتن به یكی از آنها امری طبیعی به نظر می‌رسد، ولی باید چند‌لحظه دیگر نیز دست نگه داشت. این نرم‌افزار علاوه بر نشان دادن محل قرارگیری پمپ به شما خدمات دیگری نیز ارائه مي‌كند.كافی است نوع سوخت مورد مصرف وسیله نقلیه خود را تعیین كنید تا نرم‌افزار Cheap gas قیمت سوخت مصرفی اتومبيل شما را در‌هر‌یك از جایگاه‌های سوختگیری نزدیك به شما بر اساس نرخ استاندارد یك لیتر به شما نمایش دهد. به این ترتیب می‌توانید به صرفه‌‌ترین گزینه را بیابید و به این جایگاه مراجعه كنید و از قبل بدانید چقدر باید پول برای سوختگیری خود پرداخت كنید. به این ترتیب توان مانور محاسباتی شما در طول سفر بشدت بالا خواهد رفت و جنبه‌های صرفه‌جویی در زمان و صرفه اقتصادی نیز بخوبی برای شما رعایت مي‌شود. از دیگر خدمات این نرم‌افزار می‌توان به مسیریابی نیز اشاره كرد. برای مثال یكی از پمپ‌های بنزین را در نظر گرفته‌اید و قصد رفتن به آن محل برای سوختگیری را دارید. به كمك این نرم‌افزار می‌توانید به یك مسیر مناسب برای دستیابی به محل مورد نظرتان برسید كه در مسیرهای ناشناس و بويژه در شب برای شما بسیار مفید است. به این ترتیب بسادگی و با كمك امكانات اشاره شده در متن بالا می‌توانید در سفر خود نگران هرچیزی باشید جز ماجرای سوختگیری وسیله نقلیه خود.

نحوه كار نرم‌افزار Cheap gas

با توجه به نوع كار این نرم‌افزار بسادگی از تمام توانایی‌های پنهان گوشی شما استفاده خواهد شد. این نرم‌افزار ابتدا به كمك سیستم موقعیت‌یاب جهانی (جی‌پی‌اس) محل قرارگیری شما روي نقشه بین‌المللی را ارزیابی می‌كند و آن را روي یك نقشه از پیش تنظیم شده در نرم‌افزار برای شما نمایش می‌دهد. در دومین گام این نرم‌افزار سراغ ارسال اطلاعات موقعیتی شما به مركز داده‌های نرم‌افزاری شركت سازنده می‌رود، در این مرحله و در پایگاه داده‌های شركت سازنده نرم‌افزار 2 عملیات به صورت همزمان انجام خواهد شد: اول این‌كه نرم‌افزار همه ‌جایگاه‌های سوختگیری اطراف شما را شناسایی كرده و موقعیت این جایگاه‌ها را از طریق ارسال طول و عرض جغرافیایی روی نقشه نرم‌افزار در تلفن‌همراه به نمایش در می‌آورد. دومین اقدام همزمان این مرحله این است كه اطلاعات قیمتی ارسال شده توسط جایگاه سوختگیری مورد ارزیابی قرار گرفته و آخرین نرخ ارائه شده در جایگاه، همراه تاریخ به تلفن‌همراه شما ارسال می‌گردد.در سومین گام، فیلترهای اعمال شده توسط شما (نوع سوخت و...) روی نتایج مرحله دوم اعمال می‌شوند و نتایج بر اساس موارد مورد نیاز شما به نمایش در مي‌آيند. در چهارمین مرحله و در صورت انتخاب گزینه مسیریابی مجدد پایگاه داده‌های مركز نرم‌افزار اقدام به ارزیابی شرایط كرده و به كمك سیستم‌های نقشه‌یاب مرجعی مانند Bing maps و google maps مسیر مناسبی برای رسیدن به ایستگاه سوختگیری به شما ارسال می‌كند و این مسیر در نقشه داخلی تلفن‌همراه شما به نمایش در می‌آید. به این ترتیب تمامی‌ امكانات این نرم‌افزار براحتی و تنها با چند كلیك توسط شما انجام می‌شود و باقی قدم‌ها به صورت خودكار انجام مي‌شوند. البته در این نرم‌افزار گزینه‌ای برای گزارش سوءاستفاده نیز وجود دارد تا جایگاه‌ها از ارسال اطلاعات نادرست به مركز اطلاعاتی این نرم‌افزار خودداری كنند.

چند نكته پیش از نصب نرم‌افزار

ـ اگر قصد نصب این نرم‌افزار روی تلفن‌همراه خود را دارید ابتدا بررسی كنید كه این نرم‌افزار با سیستم‌عامل شما همخوانی داشته باشد. پلتفرم‌های پذیرای این نرم‌افزار به شرح زیر خواهد بود: سیستم‌عامل اندروید android، سیستم‌عامل ios (گوشی‌های شركت اپل) و سیستم عامل Black Berry (گوشی‌های Black Berry). برای اطمینان از این امر كافی است مدل تلفن‌همراه خود را با نام نرم‌افزار در یكی از موتورهای جستجوی اینترنتی وارد كرده و نتایج را بررسی كنید. برای مثال در صورت داشتن گوشی Sony Ericson x8می‌توانید برای یافتن نسخه مناسب نرم‌افزار در یك جستجوگر اینترنتی عبارت زیر را وارد نمایید: Cheap gas application for Sony Erricson x8 .ـ در صورتی كه دانش فنی مناسب برای كاركرد با تلفن‌های همراه هوشمند را ندارید پیشنهاد می‌كنم با مراجعه به یك مركز خدمات نرم‌افزاری در ازای پرداخت حق‌الزحمه نصب درخواست نصب برنامه را داشته باشید.ـ برای استفاده از این نرم‌افزار به راه‌اندازی سامانه جی‌پی‌اس روی تلفن‌همراه خود نياز دارید كه در صورت عدم آگاهی از نحوه انجام این كار می‌توانید سراغ مراكز خدمات نرم‌افزار تلفن‌همراه بروید.ـ برای استفاده از این نرم‌افزار به اینترنت تلفن‌همراه نیاز دارید، بنابراین پیشنهاد می‌كنيم با ورود به هر كشور برای اتصال به شبكه اینترنت همراه آن كشور اقدام كنید.ـ در صورت استفاده از این نرم‌افزار برای گزارش دادن مورد‌های خطا تردید نكنید، زیرا با هر گزارش می‌توان انتظار پیشرفت این نرم‌افزار را داشت.ـ استفاده از این نرم‌افزار به كمك تلفن‌های همراه هوشمند دارای صفحه‌نمایش لمسی بسیار آسان‌تر دستگاه‌های فاقد این امكان خواهد بود.ـ در مواقعی كه از Cheap gas استفاده نمی‌كنید این نرم‌افزار را روی تلفن‌همراه خود به وضعیت غیرفعال درآورید تا پردازنده تلفن‌همراه شما دچار فشار اضافه نباشد و مصرف باتری دستگاه شما نیز كاهش یابد، زیرا این نرم‌افزار به طور همزمان از چند برنامه روي تلفن‌همراه شما كار خواهد كشید و همین موضوع مصرف باتری شما را بالا خواهد برد.
تاريخ : پنج شنبه 24 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد