در پی خاموش شدن یکباره بزرگترین ماهواره رصد زمین گروهی از مهندسان تلاش می‌کنند که این ماهواره را که تاکنون 50 هزار بار مدار زمین را طی کرده تعمیر کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ماهواره رصد زمین از روز 8 آوریل هیچ ارتباطی با کنترل کنندگان خود در زمین نداشته و یک گروه از مهندسان، دانشمندان و اپراتورهای مأموریت در حال تلاش برای برقراری این ارتباط مجدد هستند.هنوز علت قطع ارتباط ماهواره مشخص نیست و حتی مشخص نیست که چه سیستمی موجب قطع این ارتباط شده است. اما این ماهواره هشت تنی در یک مدار ثابت باقی مانده است.سازمان فضایی اروپا اعلام کرد: پس از ده سال خدمت ماهواره انویست (Envisat) ارسال اطلاعات به زمین را متوقف کرده است. مأموریت سازمان فضایی اروپا تلاش می کند با این ماهواره ارتباط برقرار کند.

براساس گزارش دیلی میل، این سازمان می افزاید: نختسین علائم ایجاد این مشکل روز 8 آوریل ( 20 فروردین) شکل گرفت و ارتباط با این ماهواره ناگهان از بین رفت و درحالی که بالای ایستگاه زمینی کیرونا در سوئد قرار دارد، هیچ گونه اطلاعاتی نیز دریافت نمی کند.در ابتدا قراربود انویست هشت تنی پنج سال عمر کند اما تاکنون عمر آن به 10 سال افزایش یافته و سازمان فضایی اروپا سالگرد ده سالگی خدمات آن را با برگزاری نمایشگاهی از تصاویر به یادماندنی که هشت حسگر انویست ثبت کرده جشن گرفت.از اطلاعات انویست در 4 هزار پروژه علمی در 70 کشور استفاده شده است که در آن میان می توان به تحقیقات شاخص در زمینه تغییرات جوی اشاره کرد.سال گذشته مطالعه آن از جریان اقیانوسی برای شبیه سازی پراکندگی آلودگی هسته ای حاصل از رویداد فوکوشیما مورد استفاده قرار گرفت و همچنین تصاویر در لحظه آن از لکه نفتی خلیج مکزیک در سال 2010 به شدت مورد توجه قرار گرفت.

تصویر ابرهای جنوب جزایر قناری: شکلگیری یک ابر بی نظیر که توسط انویست ثبت شده است.

این ماهواره با 10 حسگر نوری و رادار پیچیده بی وقفه به رصد و نظارت زمینها، جو، اقیانوسها و قله های یخی می پردازد.در سال 2010 مدار این ماهواره تغییر کرد تا انویست بتواند فعالیت خود را یک سال دیگر ادامه دهد، از این رو خاموشی یکباره آن نگرانی را برای گروه کنترل کننده زمینی فراهم کرده است.قرار است ماهواره جایگزین آن با عنوان " سنتینلز" از سال 2013 فعالیت خود را به طور کامل آغاز کند.بزرگترین ابزار انویست یک رادار پیشرفته روزنه مصنوعی است که می تواند روز یا شب مورد استفاده قرار گیرد چرا که این رادار قابلیت تصویر برداری درون ابرها و تاریکی را دارد. این رادار به طور خاص برای مناطق قطبی که دوره های شرایط جوی نامساعد آنها و تاریکی آنها طولانی تر است مورد استفاده قرار می گیرد.

شکوفایی گیاهان شناور در سطح دریا در اقیانوس آتلانتیک جنوبی در شرق جزایر فالکند

جزایر گالاپاگوس، تصویر گرفته شده توسط رادار که نشان دهنده تغییرات دقیقه ای در سطح ظاهری دریا استتاريخ : جمعه 25 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد