دانشمندان دانشگاه میشیگان با ارائه طرح پاک کردن مدار زمین بیش از 500 هزار قطعه زباله فضایی اطراف زمین را پاک می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از محققان دانشگاه میشیگان درحال بررسی فناوری جدیدی هستند که براساس آن پالسهای گاز در مسیر زباله ها قرار گرفته و آنها را می سوزاند.این فناوری کشش زباله های فضایی مدار زمین را افزایش می دهد و آن را در جو زمین غوطه ور رها می کند.

تصویری که نشان می دهد چگونه یک پالس گاز می تواند به زباله های فضایی مدار زمین ضربه زده و آنها را در جو زمین بسوزاند

یک تصویر کامپیوتری ارائه شده توسط ناسا که نشان دهنده میزان خطرناک زباله ها در مدار اطراف زمین هستند.

این زباله ها با سرعت بیش از 28 کیلومتر در ساعت در حرکت هستند، سرعتی که برای وارد کردن صدمه به یک ماهواره یا فضاپیما درحال حرکت در مدار زمین کافی است.براساس گزارش دیلی میل، این زباله های فضایی همچنین خطر برخورد با یکدیگر را نیز دارند، چرا که در این صورت می توانند به قطعات کوچکتری از زباله فضایی تبدیل شوند. درحال حاضر نیز حلقه های ایجاد شده از سوی این زباله ها در اطراف زمین بسیاری از مدارها را غیرقابل استفاده کرده است.در فناوری جدید محققان این پالسها از خود هیچ ردی به جا نمی گذارند و هیچ مواد جامدی از آنها در مدار باقی نخواهد ماند.بسیاری از راهکارهای پیشین برای حل این مشکل عملکرد مناسبی نداشته اند و حتی به ایجاد زباله های فضایی بیشتر منتهی شده اند.

تصویر منتشر شده از پروژه فضای پاک که به ماهواره مکعبی رها شده نزدیک می شود

پروژه فضای پاک ماهواره های غیرقابل استفاده را به جو زمین پرتاب می کند تا به محض ورود سوزانده شوند

این سیستم جدید که از آن با عنوان "سیستم پاک کردن زباله های فضایی" (SpaDE) یاد می شود با هدف از بین بردن زباله ها از مدار زمین به واسطه سوزاندن آنها برپایه پالسهای گازهای جوی در مسیر زباله ها عمل می کند.تاريخ : شنبه 26 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد