وقتی شهاب سنگ اسرارآمیز با زمین شهر فوکانگ در چین برخورد کرد، زیبایی اندکی داشت، اما تکه کردن این شهاب سنگ نور خیره کننده و جذابی را از آن منعکس می کند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، درون شهاب سنگ فوکانگ که در سال 2000 کشف شد، کریستالهای طلایی نیمه شفافی از یک ماده معدنی به نام الیوین است که درمیان سنگ لانه زنبوری شکل آهن- نیکل می درخشد.

شگفتی خلقت: ماروین کیلگور از آزمایشگاه شهاب‌سنگ آریزونا بخشی از این سنگ صیقل داده شده را در دستان خود گرفته و تابش نور خورشید از درون آن نمایان است

این شهاب سنگ نادر وقتی در سال 2000 در صحرای گابی در استان سین کیانگ کشف شد، هم وزن یک خودرو هاچ بک بود. از آن زمان این سنگ به چندین قسمت تقسیم شده که این امر بر انعکاس مواد داخلی آن به ویژه وقتی خورشید به آن می تابد تأثیرگذار بوده است.براساس گزارش دیلی میل، یک مجموعه دار ناشناس بزرگترین بخش این شهاب سنگ را به وزن بیش از 400 کیلوگرم را در اختیار دارد. در سال 2008 این قطعه با قیمت 2 میلیون دلار در یک مزایده در نیویورک به فروش گذاشته شد اما کسی آن را خریداری نکرد.حتی قطعات کوچک از این سنگ 20 تا 30 پوند به ازای هر گرم به فروش رفته اند.آزمایشگاه شهاب سنگ آریزونا که 31 کیلوگرم از این سنگ را در اختیار دارد، اعلام کرده است که یافته های شگفت انگیز درباره این شهاب سنگ یکی از بزرگترین اکتشافات شهاب سنگی در قرن بیست و یکم است.محققان این آزمایشگاه اعلام کرده اند که این سنگ که یک درصد از تمام شهاب سنگها را تشکیل می دهند از تمام نمونه های کشف شده بیشتر می درخشد، اما این سنگ از سایرین بزرگتر نیست.در سال 2005 یک سنگ فضایی به وزن بیش از 600 کیلوگرم در کانزاس کشف شد.

بخش اصلی شهاب سنگ فاکانگ که به قیمت 2 میلیون دلار به فروش رسید

کارشناسان آزمایشگاه آریزونا اظهار می دارند که شهاب سنگها که از آهن- نیکل تشکیل شده به واسطه وجود مواد کانی الیوین شبیه موزایک به نظر می رسد و گفته می شود که سیاره های درحال شکلگیری است.کارشناسان اعتقاد دارند که این شهاب سنگها از شهابهایی جدا می شوند که حدود 5/4 میلیارد سال پیش در طول شکل گیری منظومه شمسی ایجاد شده و تعداد معدودی از آنها باقی مانده اند.

این شهاب سنگ با عمر 5/4 میلیارد سال دارای الیونهای طلایی است که در تلاقی با آهن –نیکل قره فام نور خیره کننده ای را تولید می کنندتاريخ : یک شنبه 27 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد