یکی از فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی با استفاده از یک سه پایه اقدام به گرفتن تصاویر زیبایی در زمان شب از زمین کرده است، اقدام تکنیکی که هنگام حرکت با سرعت 4 کیلومتر در ثانیه ایستگاه بین المللی عکسهای واضحی را ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آندری کویپرز با استفاده از یک دوربین به نام نایت پاد "Nightpod " این تصاویر را عکسبرداری کرده است، این دوربین به نوعی تنظیم شده که با حرکتهای سریع ایستگاه بین المللی فضایی و دنبال کردن نقاط در سطح زمین سازگار است. از این رو نتایج این عکاسی منحصر به فرد تصاویر زیبای زمین از فضا را رقم زده است.

غروب ماه

اروپا در شب از ارتفاع بیش از 400 کیلومتری

شهر کرایستچرچ در نیوزیلند

شب از انگلستان و ایرلند همراه با شفق شمالی

براساس گزارش دیلی میل، تاکنون تمام عکسها و تصاویری که فضانوردهای ایستگاه بین المللی فضایی از شهرها روی زمین ارائه می کردند تیره و تار بود.

در اواخر سال 2002 و اوایل سال 2003 دان پتیت فضانورد بخشی از مأموریت اکپدیشن 6 وسیله ای با وسایل اضافی ایستگاه بین المللی فضایی طراحی کرد که هنگام عکاسی حرکتها در عکاسی ایجاد خلل نکنند.

هر عکاس تازه کاری می داند که مشکل عکاسی در هنگام شب چیست. سرعت پایین شاتر برای نور بیشتر موجب لرزش دوربین می شود و در نتیجه تصاویر تار و مبهم می شوند. عکاسهای حرفه ای برای ثابت نگاه داشتن دوربین های خود و گرفتن تصاویر واضح تر از سه پایه استفاده می کنند.

حتی اگر دوربین کاملا ثابت باشد، ایستگاه فضایی به قدری سریع حرکت می کند که هر تصویری از زمین در هر صورت تیره و تار می شوند.

پائولا نسپولی فضانورد سازمان فضایی اروپا سال گذشته تصاویر زیبایی از سیاره ماه در هنگام شب گرفته بود. وی در آن زمان باید سرعت صحیح را محاسبه می کرد که سرعت آن را همزمان با حرکت دستی دوربین خود تنظیم کند که در بهترین حالت کار بسیار دشواری بود.

سازمان فضایی اروپا برای کمک به فضانوردان در تهیه تصاویر بهتر یاری دهد. سه پایه دوربین موتور دار با همکاری یک شرکت هلندی تولید شده و نام نایت پاد برای آن انتخاب شده است. این دستگاه خود را با حرکت ایستگاه فضایی تنظیم می کند و نقاطی را به طور خودکار روی زمین دنبال می کند.

اندری کویپرس فضانورد ایستگاه فضایی یکی از سرشناس ترین عکاسان ایستگاه فضایی بین المللی است

ساحل شرقی روسیه

نخل جمیرا در دوبی

شهر لندتاريخ : سه شنبه 29 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد