امكانات و تسهيلات مدرني كه هر روز با شكل و شمايل و قابليت‌هاي بيشتر به بازار مي‌آيند، باعث شده نظافت منزل ديگر آن كار پرزحمت و خسته‌كننده هميشگي نباشد. مصداق بارز ضرب‌المثل نو كه اومد به بازار كهنه مي‌شه دل‌آزار، ديگر بايد قاب دستمال‌ها و گردگيرهاي بوگرفته و برس‌هاي كهنه را دور انداخت و جاروبرقي عتيقه مادر را سر كوچه گذاشت. حتي با حضور برخي از اين لوازم مدرن و فناورانه مي‌توان پاها را روي هم انداخت و به تماشاي كار كردن آنها نشست كه چطور با سرعت و بدون خستگي و شكايت از كمردرد به نظافت خانه مشغولند.با توجه به كمبود وقت و گرفتاري‌هاي ريز و درشت مربوط به سر و سامان دادن اوضاع آخر سال كه سنگ بزرگي جلوي دست و پاي خانه‌دارها مي‌گذارد، نيروي كمكي و انجام سريع و درست و حسابي كارهاي نظافتي، بيش از پيش گره‌گشاي خانم يا آقاي منزل مي‌شود و اينجاست كه ردپاي ادوات و وسايل فناورانه جمع و جور مختلف و چه‌بسا روبات‌هاي خدمتكار و گوش به فرمان را مي‌توان در نقاط مختلف منزل مشاهده كرد كه سعي دارند هنر تميزكاري و نظافت خود را به نمايش بگذارند. خانه‌هاي ما با ابتكار عمل اين قبيل لوازم مدرن رنگ و بوي تازگي، درخشندگي و تميزي بي‌لك و نقصي به خود مي‌گيرند. با اين مقدمه و مناسبتي كه ايام پيش رو با خانه‌تكاني آخر سال دارد، ذكر تعدادي از اين نظافتچي‌هاي مدرن و كارساز خالي از لطف نخواهد بود.

بشور و بساب واقعي

 

اسكوبا محصول ديگري از شركت iRobot است كه پاي رومبا را به دنياي نظافت باز كرد. اسكوبا يك نظافتچي الكترونيكي براي شستشو، برس‌كشي، جاروكشي و خلاصه تميزكاري سطوح سفت و مفروش است كه ضمنا از عهده خشكشويي كف اتاق‌ها نيز برمي‌آيد. هر جايي كه گردگيري و پاك كردن لازم دارد مي‌توان از اسكوبا استفاده كرد. اين نظافتچي همه كاره را براي كار در فضايي معين هم مي‌شود برنامه‌ريزي كرد. با وجود بهاي تك‌فروشي حدود 400 ـ 350 دلاري، به نظر نمي‌رسد آن طور كه رومبا هواخواه پيدا كرده بتواند در دل مصرف‌كننده خانگي جا باز كند. البته بايد منتظر ماند و نتيجه كار را ديد.

روباتي كه به لكه‌هاي فرش و مبلمان رحم نمي‌كند

 

نظافتچي ديگري كه مختصر شباهتي به رومبا و اسكوبا دارد، ولي خودش نمي‌تواند جابه‌جا شود، روبات لكه‌گيري به نام SpotBot است كه مي‌توان آن را روي لكه كثيف فرش گذاشت و از اينجا به بعد خودش كار برس‌كشي و تميزكاري را تا پاك كردن لكه و بدون حضور شما ادامه خواهد داد. اسپاتي هرچند كارش را خوب بلد است، ولي خودش اشتياقي به يافتن و پاك كردن لكه‌هاي ديگر نشان نمي‌دهد و خودتان مجبوريد جايش را عوض كنيد. براي بچه‌دارها يا كساني كه حيوانات خانگي دارند، توانايي اسپاتي براي تميزكاري لكه‌هاي آبميوه و غذاي بچه‌ها گرفته تا خرابكاري‌هاي احتمالي اطفال و حيوانات خانگي، نعمت پرفايده‌اي از دنياي فناوري و روبات‌ها به حساب مي‌آيد. اين لكه‌پاك‌كن 125 دلاري به راحتي قابل حمل و نقل است و از قرار معلوم كساني كه با كثيف‌كاري وروجك‌ها و حيوانات خانگي مشكل دارند، از خريدش راضي به نظر مي‌رسند.

دوش‌هاي بهداشتي با دوش‌پاك‌كن خودكار

 

حتما شما هم شنيده‌ايد كه يكي از آلوده‌ترين و پرجرم‌ترين جاهايي كه مي‌شود سراغش را گرفت همين سر دوش‌هاي حمام منزل هستند. يعني كثيف‌ترين نقطه در مكاني كه قرار است تميزي و پاكيزگي را به ارمغان بياورد، اما ديگر دوران آلودگي و جرم گرفتگي سردوش‌هاي خانه شما به لطف يك وسيله فناورانه جالب و جمع و جور به پايان رسيده است. اين دوش‌پاك‌كن خودكار دو حالت افشانه براي جرمگيري و پاكسازي دارد، به طوري كه افشانه تكي براي پاك كردن روزانه سردوش و افشانه مضاعف با دوز 2 برابر براي جرم‌ها و رسوبات درشت و سنگين‌تر عمل مي‌كند. در واقع حالت افشانه مضاعف در همه جا نفوذ كرده و باعث تميز شدن كل دوش مي‌شود. با استفاده از اين نظافتچي خودكار مي‌شود از شر بوهاي نامطبوعي كه دوش حمام به خود مي‌گيرد خلاص شد. اين دوش‌پاك‌كن اتومات روي تمام سردوش‌هاي استاندارد جفت و جور مي‌شود و يك بطري يدكي (پرشونده) يك ليتري نيز به همراهش وجود دارد. ضمن اين كه به 4 عدد باتري قلمي آلكالايني سايز AAاحتياج است و قيمت واقعا مناسبي حدود 20 دلار دارد.

استخر تمیز کن روباتیک

 

برای کسانی که استخر و جکوزی و حوض‌های بازی در خانه دارند، نباید نگران کار همیشگی و خسته‌کننده نظافت و تمیزکاری فضاهای آبی منزل‌شان باشند؛ چون که روبات استخر پاک‌کن شرکت Aqua Products با قیمتی بین 500 تا 1000 دلار برای انجام وظیفه حاضر است.برخی از این لوازم پاک‌کننده و نظافتی مدرن بویژه برای تازه‌عروس و دامادها، والدین عزیز، سالخوردگان و خلاصه کلام برای هر کسی که واقعا لازم است چند دقیقه‌ای از کار همیشگی و خسته‌کننده نظافت منزلش کاسته شده و چند دقیقه‌ای بیشتر به استراحت و فراغت بپردازد، هدیه و پیشکشی درست و حسابی خواهد بود. حالا که صحبت از سرگرمی و فراغت شد، لم دادن و تماشای کار کردن این قبیل نظافتچی‌های مدرن، هم سرگرمی است و هم حال آدم را جا می‌آورد.

ستاره روبات‌هاي نظافتچي

 

يكي از پرفروش‌ترين روبات‌هاي تاريخ، از قضا خدمتكاري بد قيافه از كار درآمد كه كارش گشت‌زدن در كف اتاق و جارو كردن گرد و خاك و پرز و كرك از زير تخت و كاناپه‌ها با كمك فناوري مادون قرمز است. صحبت از رومباي نظافتچي يا همان روبات جاروكش معروف است. رومبا در حقيقت محصول ناب برخورد جادوي روباتيك با نيازهاي عملي ماست. رومبا سرگذشت جالبي دارد، چون از دل يك طرح كنار گذاشته شده براي نوعي روبات پاكسازي صنعتي سايز بزرگ جان دوباره گرفت. كساني كه به وجود رومبا در منزلشان مي‌بالند، حق دارند زيرا براي اين روبات جاروكش نيم وجبي خانگي از مدل واقعا توانمند هوش مصنوعي به كار رفته در روبات‌هاي استراق سمع و جاسوسي استفاده شده است. وقتي كار نظافت را تمام مي‌كند، راه برگشتن به جايگاه شارژش را پيش مي‌گيرد.

شیرهای تماسی برای مشکل‌پسندان

 

در میان لوازم بهداشتی و شیرآلات منزل هم می‌شود وسیله مدرنی مجهز به فناوری تماسی پیدا کرد که نظافت و تمیزی هر چه بیشتر شیرآلات آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی را برای مشکل‌پسندان فراهم می‌کند. این شیر مدرن با اشاره‌ای به هر جایی از دسته و لوله‌اش باز شده و با اشاره‌ای دیگر جریان آب قطع می‌شود. دیگر لازم نیست با دست‌های چرب و چیلی حین غذا درست کردن به شیر آب دست بزنید یا بچه‌های بازیگوش با دست آلوده و گلی‌شان شیر آشپزخانه را کثیف کنند. البته قیمت 416 دلاری‌اش را هم باید در نظر بگیرید.

کفشوی روباتیک

 

برای خانه‌هایی با طراحی و تزئینات مدرن و علاقه‌مندان لوازم خانگی متفاوت و به اصطلاح عصر فضایی، کفشور و نظافتچی Mint از شرکت Evolution Robotics یکی از آن لوازم فناورانه‌ای است که کار نظافت کف اتاق‌ها را راحت می‌کند. مشمع یا روکش پارچه‌ای خشک و تر کفشور آن که از تار و پودهای مصنوعی بسیار ظریفی ساخته شده‌اند قادر است در عرض چند دقیقه کف اتاق شما را کاملا تمیز کند. برای این منظور البته باید 199 دلار بپردازید.

 

جادوگر تمیزکار آشپزخانه

 

یک وسیله تمیزکاری همه‌فن‌حریف فناورانه از شرکت معروف لوازم صنعتی و خانگی Black&Decker که از غذای چسبیده به دیگ و قابلمه و اجاق گاز گرفته تا لکه‌های روغن و جرم‌های ماسیده روی هود و سایر لوازم آشپزخانه، همه را بدون هیچ تقلا و زحمتی پاک و برطرف می‌کند؛ ضمن این که زیر آب هم می‌تواند کار کند. این تمیزکار همه کاره از 4 عدد باتری قلمی سایز AA توان می‌گیرد و 2 عدد تنظیف بالشتکی مخصوص کارهای سنگین و همچنین یک برس موی زبر برای برداشتن و زدودن لکه‌ها به همراه خود دارد. اگر بخواهید بدون زحمت آشپزخانه بدون لکه و درخشانی داشته باشید باید 40 دلار ناقابل بپردازید.

پاک‌کننده هوا با اصول بهداشتی

 

اگر نگران ناسالم بودن هوای زندگی یا همان هوای تنفسی محیط خانه‌تان هستید و مایلید از هوایی طبق اصول بهداشتی و تا حد امکان عاری از انواع و اقسام میکروارگانیسم‌ها برخوردار باشید، پاک‌کننده هوای ماورای بنفش شرکت Germ Guardian همان وسیله فناورانه‌ای است که هوای خانه شما را از وجود میکروب‌ها و باکتری‌ها تمیز و بهداشتی می‌کند. این پالاینده هوا می‌تواند به وسیله نور ماورای بنفش خود بوهای نامطبوع را برطرف ساخته و هوای نظیف و پاکی را با کشتن میکروب‌ها مجددا تولید کند. این وسیله پاکسازی‌کننده هوا با قیمت 40 دلاری‌اش گزینه مناسبی بویژه برای اتاق خواب‌ها و سرویس‌های حمام به حساب می‌آید.

 تاريخ : پنج شنبه 18 اسفند 1390برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد