اصلا در محيط شلوغي در حال قدم زدن هستيد. تصور كنيد در اين شرايط بخواهيد يك پيامك بفرستيد، روي تقويم موبايلتان قراري را تنظيم كنيد يا يك دوست قديمي را از فهرست شماره تلفن‌هايتان پيدا كنيد. ممكن است تا رسيدن به موقعيتي مناسب صبر كنيد يا اصلا از خير اين كار بگذريد. ولي راه بهتري هم هست. استخدام يك منشي باهوش كه هميشه و در همه حال با شما باشد و هر لحظه كه اراده كنيد دستورات شما را مو به مو اجرا نمايد. اين منشي Siri ناميده مي‌شود. زماني صحبت كردن با رايانه و دادن فرامين صوتي به آن موضوعي تخيلي و دور از ذهن به حساب مي‌آمد كه گاهي در فيلم‌هاي علمي ـ تخيلي نيز شاهد آن بوديم. طي سال‌هاي اخير برنامه‌ها و امكانات مختلفي ديده‌ايم كه امكان ارتباط صوتي انسان با ماشين را فراهم كرده‌اند. براي نمونه نرم‌افزارهايي هستند كه صداي انسان را به صورت مستقيم تبديل به متن مي‌كنند، اما سيري ويژگي‌هايي دارد كه آن‌ را از همنوع‌هايش متمايز كرده است. در اين مجال قصد داريم تا اين بانوي باهوش و خستگي‌ناپذير و خدماتي را كه مي‌تواند به شما ارائه كند برايتان شرح دهيم.

سيري چيست و چه قابليت‌هايي دارد؟

سيري را مي‌توان يك دستيار شخصي تعريف كرد كه مي‌تواند فقط با گوش‌ سپردن به پرسش‌ها يا بهتر است بگوييم دستورات شما كارهايتان را انجام دهد. سيري به شما اين امكان را مي‌دهد كه هر كاري را كه در موبايلتان داريد، بگوييد و بدون نياز به انگشتان پيغام ارسال كنيد، جلسه‌هايتان را برنامه‌ريزي كنيد، تماس‌هاي تلفني برقرار كنيد و خيلي از كارهاي ديگري را براحتي انجام دهيد. سيري مانند نرم‌افزارهاي مرسوم تشخيص صوت نيست كه نياز به خاطر سپردن كلمه‌هاي كليدي خاص داشته باشد. سيري زبان طبيعي گويش انسان را درك مي‌كند و اگر براي انجام وظيفه‌اي به اطلاعات بيشتري نياز پيدا كند حتي وارد مكالمه دوطرفه‌شده و از شما سوال مي‌پرسد. مي‌توانيد از سيري بخواهيد تا نزديك‌ترين رستوران را در محدوده‌اي كه قرار داريد، پيدا كنيد. همچنين اين امكان نيز وجود دارد كه نوع غذاي دلخواه را نيز به سيري بگوييد تا او در جستجوي رستوران‌ها، اين مورد را نيز در نظر داشته باشد. براي مثال مي‌توانيد به سيري بگوييد بهترين رستوراني را كه فلان غذا را سِرو مي‌كند بيابد. مي‌توان نزديك‌ترين سينما با انتخاب نوع فيلم را از سيري درخواست كرد. همچنين توسط سيري مي‌توان نزديك‌ترين سالن اجراي كنسرت موسيقي يا پمپ بنزين را پيدا كرد و يا تاكسي سفارش داد. اگر پرسشي دارد ذهنتان را قلقلك مي‌دهد از سيري بخواهيد تا پاسخ آن را برايتان پيدا كند يا در ساده‌ترين حالت وقتي احساس تنهايي مي‌كنيد زمان را با گفت‌وگو با منشي مخصوص‌‌تان به فراموشي بسپاريد.

تولد سيري

واژه سيري از حروف اول عبارتي به معناي رابط كاربري تشخيص و ترجمه گفتار به دست آمده است. سيري در واقع كاربرد و امكاناتي بيش از يك برنامه عادي براي تلفن‌همراه دارد. گاهي از اين برنامه به عنوان دستيار شخصي هوشمند يا مشاور باهوش هم نام برده‌اند، اما اين سيري كجا و چگونه متولد شد؟ شركت سيري در سال 2007 ميلادي توسط 4 نفر تاسيس شد. سيري در ابتدا به عنوان يك برنامه براي سيستم‌عامل تلفن‌همراه اپل يعني iOS در فروشگاه اينترنتي اين شركت عرضه شد. بعدها شركت سازنده سيري اعلام كرده بود كه اين برنامه براي سيستم‌عامل‌هاي ديگري نيز توليد و عرضه خواهد شد، ولي با خريد اين شركت توسط اپل در بهار سال 2010 تمامي برنامه‌ريزي‌هاي اين سازنده براي سيستم‌عامل‌هاي ديگر لغو شد و سيري انحصارا به مالكيت شركت اپل درآمد. حال سيري انحصارا به يكي از برنامه‌هاي اصلي سيستم‌عامل نسخه پنجم شركت اپل تبديل شده كه روي آخرين گوشي معرفي شده اين شركت يعني آيفون 4 اس موجود است. با مالكيت سيري، در واقع اپل از حاصل 40 سال تحقيق دانشگاهي كه بودجه‌اش توسط وزارت دفاع آمريكا تامين شده بود. استفاده مي‌كند. سيستمي كه سيري از آن بهره مي‌برد، در واقع از تكنولوژي‌هاي درك زبان طبيعي، درك ماشين، استدلال‌ شهودي و احتمالي، تلفيق دانش، برنامه‌ريزي، درك مفهومي و استفاده از سرويس‌هاي وب است. سيري كه براي يافتن اطلاعات مورد نياز كاربر از اينترنت و شبكه موبايل براي ارتباط با پايگاه داده‌هاي اپل بهره مي‌برد، اكنون دوران آزمايشي (بتا) خود را سپري مي‌كند و بزودي ويرايش‌هاي كامل‌تري از آن عرضه خواهد شد.

واكنش‌ها به سيري

سيري با استقبال بسيار مثبتي از طرف كاربران به دليل سهولت استفاده و همچنين كاربري مفيدش مواجه شده است. برخلاف بسياري از قابليت‌هاي مبتني بر لمس صفحه نمايش تلفن‌همراه، سيري وابسته به لمس و تماس فيزيكي نيست كه به علت همين موضوع سازمان ملي افراد نابينا در آمريكا گوشي آيفون (آيفونS4 ) را مناسب‌ترين تلفن‌همراهي ناميده كه يك شخص نابينا مي‌تواند از آن استفاده كند. با اين حال مدير اجرايي و رئيس پيشين شركت گوگل، اريك اشميت اظهار داشته كه سيري مي‌تواند به عنوان تهديدي جدي براي تجارت جستجوي شركت متبوعش بدل شود. در واقع سهم عمده‌اي از درآمد گوگل در نمايش لينك‌ها و محتواهاي تبليغاتي است كه طي جستجوها در معرض ديد كاربران قرار مي‌گيرد. علت اين تهديد نيز غيربصري بودن سيري اعلام شده، زيرا در سيري كاربر با تبليغات مواجه نمي‌شود. از طرفي در كنار تعاريف و استقبال گرم از سيري ايرادهايي هم به اين برنامه وارد شده است. براي مثال اين انتقاد را از اين برنامه كرده‌اند كه سيري مكان‌هاي خريد و فروش مواد مخدر را هم به كاربرش نشان مي‌دهد. شركت اپل در پاسخ اذعان داشته كه اين موضوع عمدي نبوده و در ويرايش‌هاي نهايي سيري برطرف مي‌شود. بعلاوه سيري توسط عده‌اي از انگليسي زبانان با لهجه‌هاي گوناگون نيز مورد سرزنش قرار گرفته، همانند اسكاتلندي‌ها و اهالي بوستون يا ايالت‌هاي جنوبي آمريكا، طوري كه اين افراد در استفاده از سيري به مشكل برمي‌خورند زيرا لهجه‌شان براي برنامه به شكل واضحي قابل درك نيست. پاسخ اپل به اين مشكل نيز اين بوده كه هرچه سيري در معرض گونه‌ها و لهجه‌هاي مختلف زباني بيشتري قرار بگيرد ميزان تشخيص بهبود پيدا مي‌كند.

آماري جالب از سيري

بر اساس گزارشي كه اخيرا در وال‌استريت ‌ژورنال منتشرشده 87 درصد كاربران آيفون 4 اِس اپل كه به برنامه سيري مجهز است، تنها يك بار در ماه براي يافتن پاسخ سوال‌هايشان به سيري تكيه مي‌كنند. همچنين نظرسنجي نيز براي محبوبيت سيري انجام شده كه نشان مي‌دهد اكثر كاربران به كاربردهاي محدودي از سيري بسنده كرده‌اند و امكانات بسياري كه اين برنامه ارائه مي‌دهد هنوز براي بيشتر كاربران آن ناشناخته و استفاده نشده باقي مانده است. همچنين آمار نشان مي‌دهد كه بيشتر كاربران سيري از آن براي ارسال پيام و برقراري تماس تلفني استفاده مي‌كنند و اكثرا از سيري سوالي نمي‌كنند.

كاربردهاي آينده سيري

يكي از حوزه‌هايي كه سيري مي‌تواند در آن نقش موثري ايفا كند، مربوط به امور پزشكي و سلامت است. براي مثال شخص مي‌تواند نشانه‌هاي بيماري خود را به سيري بگويد تا برنامه بيماري احتمالي فرد را بر اساس داده‌هاي يك مركز پزشكي، حدس بزند. همچنين سيري اين قابليت را دارد كه راه درمان و دارو‌هاي احتمالي را نيز پيشنهاد دهد. اگر سيري جواب‌هاي مختلفي براي سوال‌هاي مختلف داشته باشد، آن ‌وقت پزشك‌ها براي درك مشكل بيمار بسيار سريع‌تر به نتيجه مي‌رسند. با اين حساب به نظر مي‌رسد كه سيري توان بالقوه‌اي در اين حوزه خواهد داشت. مخصوصا اين كه امروزه برنامه‌هاي كاربردي فراواني براي ذخيره اطلاعات حركتي و سلامتي افراد وجود دارد كه مي‌توان آن را روي گوشي تلفن نصب كرد.

چگونه مي‌توان از سيري استفاده كرد؟

براي اين كار كافي است دكمه گرد خانه را روي گوشي آيفون خود فشار دهيد تا سيري فورا در خدمت شما حاضر شود. تا زماني كه صحبت مي‌كنيد برنامه صبر كرده و به حرف‌هاي شما گوش مي‌دهد. زماني كه صحبت‌تان تمام شود سيري متن گفته‌هاي شما را نمايش مي‌دهد. اگر سيري به اطلاعات بيشتري در مورد كار شما نياز داشته باشد سوال مي​کند. براي مثال اگر به سيري بگوييد «يادم بنداز كه به مادرم زنگ بزنم» سيري مي‌پرسد «چه زماني بهت يادآوري كنم؟» نكته جالب ديگر در مورد سيري اين است كه به زبان يا كلمات خاصي براي درك مطلب نياز ندارد. براي مثال وقتي مي‌خواهيد در مورد وضع هواي روز آينده باخبر شويد هر كدام از سوال‌هاي «هواي فردا چه طور خواهد بود؟»، «آيا فردا باران مي‌بارد» يا «آيا فردا لازمه كه با خودم چتر ببرم؟» را بپرسيد، سيري منظور شما را درك مي​کند و به سوال‌تان پاسخ مي‌دهد.سيري به تنظيمات و صرف وقت از سوي كاربر نياز ندارد و مي‌توان از آن براحتي و بدون هيچ كار خاصي استفاده كرد، در واقع تنها امر لازم حرف‌زدن است. سيري از الگوريتم‌هاي تشخيص صوتي استفاده مي‌كند تا صداي شما را در يكي از گويش‌ها و لهجه‌هايي كه مي‌شناسد، طبقه‌بندي كند، به اين ترتيب سيري با هر بار صحبت، صداي صاحبش را بهتر تشخيص مي‌دهد. سيري مي‌تواند رابطه‌هاي افراد دفترچه تلفن گوشي با شما را نيز شناسايي كند. براي مثال اولين باري كه از سيري بخواهيد به خواهرتان زنگ بزند از شما مي‌پرسد «خواهر شما كدام فرد است؟» با دريافت جواب، سيري اطلاعات را در دفترچه تلفن دستگاه ذخيره و به اين ترتيب رابطه‌ها و خويشاوندان نزديك كاربر را به خاطر مي‌سپارد. در حال حاضر سيري فقط از زبان‌هاي انگليسي، فرانسوي، آلماني و ژاپني پشتيباني مي‌كند. اما تا زمستان آينده زبان‌هاي چيني، كره‌اي، ايتاليايي و اسپانيايي را نيز خواهد فهميد.تاريخ : شنبه 2 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد