اولین هک تاریخ :

اینطور که در تاریخ نوشته شده اولین هک دنیا در ژوئن ۱۹۰۳ / خرداد ۱۲۸۲ زمانی که یکی از تکنولوژی‌های ساخته دست بشر برای یک آزمایش عمومی‌آماده شده بود اتفاق افتاد! زمانی که افرادی در سالن معروف سخنرانی فرهنگستان سلطنتی لندن جمع شده بودند و جان امبروز فلمینگ فیزیکدان در حال تنظیم یک دستگاه محرمانه بود تا یک نمایش بزرگ از فناوری آن روزگار رو اجرا کنه , یک سیستم مخابراتی بیسیم برد بلند که توسط مارکونی,همان مخترع رادیو, ساخته شده بود. هدف اونها از این کار این بود که نشون بدن میشه که پیامهای با کد مورس را در فواصل طولانی و بدون سیم نیز مخابره کرد و این همون چیزی بود که شرکتهای مخابراتی و تلگراف اون زمان ازش بیزار بودند

برای اجرای این نمایش مارکونی در ۴۸۰ کیلومتر اون طرفتر بر فراز یک پرتگاه در یک ایستگاه در پولدهوی کورنوال انگلستان قرار داشت تا پیامی‌رو به لندن ارسال کنه

اما پیش از اینکه برنامه آغاز بشه دستگاه شروع به دریافت پیام کرد

کلماتی پشت سر هم , از شعرهای شکسپیر و حتی کلماتی توهین آمیز به شخص مارکونی ; در واقع میشه گفت که دستگاه مارکونی و همکارش هک شده بود و شخصی از مکانی نامعلوم به اجرای امنیتی اونها رخنه کرده بود و برنامه ی اونها رو بهم ریخت گرچه قبل از زمانی که بین مارکونی و همکارش برای شروع قرار گذاشته شده بود اون پیامهای توهین آمیز و نامشخص قطع شدند .

بعد ها مشخص شد این هک کار نویل ماسکلین که یک شعبده باز بود و در تالار موسیقی لندن کار میکرد و البته اون هم از یک خانواده مخترع که به فناوری‌های بیسیم علاقه مند بود و به همین دلیل اصول این فناوری رو یاد گرفته بود و جالبه که بدونید با طراحی یک سیستم جرقه-شکاف تونسته بود یک بمب رو از فاصله ی دور منفجر کنه و در ۱۹۰۰ میلادی یا ۱۲۷۹ شمسی از یک ایستگاه زمینی به یک بالن در فاصله ۱۵ کیلومتری پیام بفرسته .

هک و {رخنه در ایران }: 

 

سایتهای اینترنتی دولتی در ایران تاکنون چندین بار مورد حمله 

 

 

رخنه‌گرها قرار گرفته‌است در ۲۹ شهریور ۱۳۸۶ سایت رسمی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مورد حمله رخنه‌گران قرار گرفت وبه مدت نیم ساعت پیامی برعلیه محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت ایران جایگزین متن اصلی این سایت شد .

سایت وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات ایران وسایت شبکه چهار سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز درفروردین ۱۳۸۶ موردحمله هکرها قرارگرفت .

در مردادماه سال ۱۳۸۵نیز وب سایت ‌ شخصی محمود احمدی نژاد مورد حمله رخنه‌گرها واقع شد.

 

هک در جهان  :

1964


در این سال AT&T شروع به سخت گیری و تأدیب phreaker ها كرد. آنها كسانی بودند كه با نفوذ به خطوط تلفن، مكالمات رایگان انجام می دادند. تا سال 1970 حدود 200 نفر در این مورد دستگیر و به حبس محكوم شدند.

1971

John Draper


وی كه بعدها به كاپیتان كرانچ معروف شد با نفوذ به شبكه تلفنهای AT&T به استفاده مجانی از شبكه مذكور می پرداخت. وی بعد از دستگیری به چهار ماه حبس محكوم شد.

1978


در این سال محققان مركز تحقیقات Xerox Palo Alto یك كرم كامپیوتری را طراحی كردند. این كرم یك تكه برنامه كوچك بود كه یك شبكه را برای پیدا كردن پردازنده های مشغول مورد جستجو قرار می داد. با وجودی كه كرم مذكور برای بالا بردن كارایی رایانه طراحی شده بود ولی در عمل نقطه پیدایش كرمهای مدرن و خرابكار امروزی محسوب می شود.

1983


پلیس آمریكا، FBI ، هكرهای جوانی را كه با نام the 414s شناخته می شدند، دستگیر كرد. آنها با استفاده از یك سیستم Apple II+ و یك مودم به 60 رایانه از جمله یك سیستم متعلق به یك آزمایشگاه دولتی در آمریكا، نفوذ پیدا كردند.

1986یكی از اولین ویروسهای رایانه ای به نام Brain در پاكستان متولد شد.

1988
Rober Morrisدانشجوی 23 ساله دانشگاه Cornell كرمی رامنتشر كرد كه به Arpanet حمله كرده و حدود 6000 رایانه از جمله برخی سیستمهای دولتی و دانشگاهی را از كار انداخت. وی به پرداخت 10000 دلار جریمه و تحمل سه سال حبس محكوم شد.

1994


یك هكر روسی 30 ساله به نام Vladimir Levin گروهی از هكرها را رهبری می كرد كه به سیستمهای بانكی دستبرد می زدند و از این طریق میلیونها دلار را به سرقت برده بودند. وی بعدها دستگیر و به سه سال حبس محكوم شد.

1995

Kevin Mitnick


وی به علت كلاهبرداری از خطوط تلفن و همچنین سرقت فایلهای محرمانه مربوط به شركتهای موتورلا و میكروسیستم دستگیر و در سال 1999 به پنج سال حبس محكوم شد كه چهار سال از آن را در انتظار محاكمه سپری كرده بود.

 

1996


هكرها در ماه آگوست وب سایت های وزارت دادگستری آمریكا را تغییر دادند و در ماه اكتبر وب سایت سازمان سیا (CIA) و در ماه دسامبر وب سایت نیروی هوایی آمریكا را مورد نفوذ قرار دادند. طبق گزارشات رسمی دولت آمریكا، هكرها در سال 1995 حدود 250000 بار سعی كردند به وب سایت وزارت دفاع آمریكا نفوذ پیدا كنند كه در 65 درصد موارد، حملات موفقیت آمیز گزارش شده است.

1998


حملات Solar Sunrise با سوءاستفاده از آسیب پذیری های شناخته شده در سیستم عامل های Sun’s Solaris انجام شد و برنامه های شنود را در بیش از 500 سیستم نظامی، دولتی و بخش خصوصی جاسازی كرد. محققان در مراحل اولیه تحقیق به عراق مشكوك شدند ولی بعد از تكمیل تحقیقات مشخص شد كه دو نوجوان كالیفرنیایی مسئول حملات بوده اند.

1999


David L. Smith


در این سال كرم Melissa هزاران رایانه را آلوده ساخت و 1.5 میلیارد دلار خسارت به بار آورد. ویروس مذكور كپی های خود را به اولین پنجاه نام موجود در دفترچه آدرس الكترونیكی ارسال می كرد. نویسنده 31 ساله آن مجبور به تحمل 20 ماه زندان شد.

2000

-
هكرهای روسی به مایكروسافت نفوذ كردند.


-
كرم I LOVE YOU میلیونها رایانه را ظرف چند ساعت آلوده ساخت.


-
حملات انكار سرویس توزیع شده وب سایتهای Amazon ، Yahoo و eBay را از كار انداختند. هكرها حملات مذكور را با استفاده از رایانه های دانشگاه های كالیفرنیا و سانتاباربارا انجام داده بودند.

2001


ویروس Anna Kournikova كه از تصاویر تنیس باز مشهور سوءاستفاده می كرد، خود را برای تمام افراد موجود در لیست آدرس قربانی ارسال می كرد. تحقیقات نشان داد كه این ویروس توسط یك ابزار (toolkit) ایجاد شده و این ترس را به وجود آورد كه از این به بعد تازه كارها نیز می توانند ویروس بنویسند.

2002


كرم Klez كپی هایش را برای همه آدرسهای موجود در رایانه قربانی ارسال می كرد و خود را مخفی می ساخت. این كرم به صورت بسیار گسترده انتشار پیدا كرد ولی خسارات كمی را به بار آورد.تاريخ : شنبه 2 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد