درحالی که بزرگترین ماهواره رصد زمین از اوایل ماه جاری میلادی خاموش شد، سازمان فضایی اروپا توسط یک فضاپیمای فرانسوی برای تشیخص وضعیت آن استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر،  تصاویری که از سوی این ماهواره فرانسوی از انویست، بزرگترین ماهواره رصد زمین تهیه شده نشان می‌دهد که این فضاپیمای 2.9 میلیارد دلاری سالم و صفحات خورشیدی آن گسترده شده است.

انویست ماهواره بزرگی به وزن 8 هزار کیلوگرم است که بدون محاسبه بال خورشیدی ، حدود 9 متر طول و 5 متر عرض دارد.اپراتورهای سازمان فضایی اروپا روز 8 آوریل ارتباط خود را با انویست 10 ساله از دست دادند و از آن زمان تاکنون در تلاش بودند تا این ارتباط را برقرار کنند. به عنوان بخشی از این تلاشها، مقامات سازمان فضایی اروپا از همکاران بین المللی خود در رابطه با ناکارآمدی انویست طلب کمک کردند، در نتیجه سازمان فضایی فرانسه داوطلب شد با "پلدیز" فضاپیمای جدید خود این بررسی را انجام دهد.

تصویر ارسال شده توسط فضاپیمای فرانسوی از انویست

پلدیز چون انویست یک ماهواره رصد زمین است که برای ثبت تصاویر با کیفیت بالا از زمین طراحی شده است. پلدیز در ماه دسامبر به فضا رفت و از آن برای کاربردهای نظامی و غیر نظامی استفاده می شود.براساس گزارش اسپیس، تصاویری که پلدیز از انویست ارائه کرده نشان دهنده وضعیت انویست در حالی است که هر دو فضاپیما با سرعت 100 کیلومتر از کنار یکدیگر عبور کرده اند. مهندسان سازمان فضایی اروپا از این تصاویر برای بررسی این که آیا صفحات خورشیدی آن که ابعاد آن 14 متر در 5 متر است در جهت درست قرار گرفته است یا خیر.اگر انویست در جهت درستی قرار گرفته باشد، صفحات خورشیدی آن انرژی خورشیدی کافی برای تأمین انرژی سیستمهای داخلی فراهم می کند، از این رو می توان این احتمال را مطرح کرد که در حال حاضر انویست در " حالت امنیتی" قرار گرفته است. مقامات سازمان فضایی اروپا اظهار داشته اند که این امکان وجود دارد که این ماهواره بار دیگر به کار خود ادامه دهد.یک ایستگاه رادار زمینی نیز توسط موسسه فراکانس بالای فیزیک و تکنیکهای رادار تصاویری از این ماهواره ارائه داده که جهت گیری آن در فضا مشخص شود.

تصویر رادار توسط پایگاه زمینی آلمان از انویست

مانفرد وارهوت رئیس این عملیات در سازمان فضایی اروپا اظهار داشت: این تصاویر منحصر به فرد به ما کمک می کند که جهت انویست را مشخص کنیم تا براساس آن بتوان گفت که ارتباط با این ماهواره میسر است یا خیر.در ابتدا قراربود انویست هشت تنی پنج سال عمر کند اما تاکنون عمر آن به 10 سال افزایش یافته و سازمان فضایی اروپا سالگرد ده سالگی خدمات آن را با برگزاری نمایشگاهی از تصاویر به یادماندنی که هشت حسگر انویست ثبت کرده جشن گرفت.از اطلاعات انویست در 4 هزار پروژه علمی در 70 کشور استفاده شده است که در آن میان می توان به تحقیقات شاخص در زمینه تغییرات جوی اشاره کرد.سال گذشته مطالعه آن از جریان اقیانوسی برای شبیه سازی پراکندگی آلودگی هسته ای حاصل از رویداد فوکوشیما مورد استفاده قرار گرفت و همچنین تصاویر در لحظه آن از لکه نفتی خلیج مکزیک در سال 2010 به شدت مورد توجه قرار گرفت.در سال 2010 مدار این ماهواره تغییر کرد تا انویست بتواند فعالیت خود را یک سال دیگر ادامه دهد، از این رو خاموشی یکباره آن نگرانی را برای گروه کنترل کننده زمینی فراهم کرده است.قرار است ماهواره جایگزین آن با عنوان " سنتینلز" از سال 2013 فعالیت خود را به طور کامل آغاز کند.

 تاريخ : شنبه 2 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد