مجله نشنال جغرافی در گزارش زیباترین تصاویر نجومی این هفته عکسهایی دیدنی از دریاچه یخی از نگاه ایستگاه فضایی بین المللی، وسعت شعله های خورشید و ستارگان متلاطم سحابی جبار را برگزیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در گزیده تصاویر نجومی هفته انتخاب نشنال جغرافی، این هفته می توان از تماشای شفق قطبی برفراز آلاسکا، نوسان یکی از بخشهای تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا و ستارگان خوشه ثریا برفراز قلعه ای در سوئد لذت برد.

شفق برفراز آلاسکا
 
یک شفق قطبی درخشان آسمان برفراز "فیربنکس" در آلاسکا گرفته شده است. شفقهای قطبی زمانی پدیدار می شوند که حجم بالایی از ذرات خورشیدی باردار با مغناطیس کره اتمسفر زمین برخورد کند. این ذرات به ویژه در اطراف قطبها جمع شده اند و با گازهای اتمسفر از جمله اکسیژن و نیتروژن برخورد می کنند.
 
 
دریاچه یخی
 
یک لایه یخ خاکستری سطح دریاچه "ساکاوئا" در داکوتای شمالی را پوشانده است. این عکس را یکی از فضانوردان ساکن ایستگاه فضایی بین المللی گرفته است.
 
 
دوران جوانی متلاطم
 
این عکس، ترکیبی از تصاویر جمع آوری شده توسط رصدخانه فضایی هرشل اسا و تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا از گروهی از ستارگان جوان است که در سحابی جبار هستند. بررسیها نشان می دهد که این ستارگان در جوانی بسیار متلاطم و آشفته اند اما در بزرگسالی ثبات بیشتری می یابند.
 
 
نوسان تلسکوپ
 
حرکت یک تلسکوپ چرخشی گنبدی در این عکس که 27 فوریه با زمان نوردهی 26 ثانیه گرفته شده به نمایش درآمده است. این تلسکوپ بخشی از تلسکوپ VLT رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی است.
 
 
وسعت خورشید
 
یک رشته خورشیدی در نزدیکی قطب شمال خورشید به طرف بالا کشیده می شود. این تصویر را فضاپیمای سوهو ناسا در طیف ماوراء بنفش گرفته است.
 
 
بلور یخی شناور
 
این عکس که اوایل فوریه گرفته و این هفته منتشر شده است یک سری بلورهای یخی شناور را نشان می دهد که از سکوی یخی آمری در قطب جنوب عبور می کنند. باوجود اینکه این بلورهای یخی تنها 3 تا 4 میلیمتر پهنا دارند به اندازه ای که در رنگ سطح آب تغییر ایجاد کنند مرتفع هستند.
 
 
ستارگان برفراز اوپسالا
 
در آسمان شب برفراز قلعه ای در نزدیکی اوپسالا در سوئد، این عکس در 21 فوریه جاودانه شده است. خوشه ستاره ای که در بالای قلعه دیده می شود با عنوان خوشه ثریا یا مسیه 45 شناخته می شود.
 

 


تاريخ : جمعه 19 اسفند 1390برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد