رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران از انتقال موفقیت آمیز مرجانهای چابهار با استفاده از برخی تکنیکهای بومی خبر داد و گفت: به منظور توسعه بندر شهید بهشتی و اسکله چابهار و حفظ اکوسیستم اقدام به انتقال مرجانهای چابهار کردیم.

دکتر عباسعلی مطلبی در گفتگو با خبرنگار مهر، پروژه انتقال مرجانهای پروژه مطالعه و انتقال مرجانهای در محدود آبی چابهار را از پروژه های ملی و فراملی توصیف کرد و افزود: این طرح در محدوده طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار با امضای تفاهم نامه ای میان موسسه عمران ساحل و موسسه تحقیقات شیلات ایران اجرایی شد.

مرجانهای محصور در بندر چابهار
 
رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران با بیان اینکه این پروژه در راستای حفظ اکوسیستم اجرایی شد، اظهار داشت: مرجانها موجودات زنده در حوزه های آبی هستند به علاوه بر اینکه زیستگاه طبیعی برایآبزیان به شمار می روند از لحاط بیولوژیکی تصفیه کننده جریانهای آبی هستند.وی با اشاره به جزئیات این طرح ملی، توضیح داد: برای اجرای این پروژه مطالعات گسترده ای بر روی نحوه زیست مرجانها انجام شد و داده هایی در زمینه چگونگی حیات و حساسیتهای مرجانها نسبت به تنشهای محیطی به دست آمد. این مطالعات نشان داد که اگر بخواهیم این موجودات را از منطقه زیست آنها دور کنیم باید روشهای خاصی را به کار ببریم تا آنها قادر به ادامه حیات باشند.مطلبی با بیان اینکه با استفاده از داده های این مطالعات پروژه انتقال مرجانهای اسکله چابهار اجرایی شد، اضافه کرد: برای انتقال مرجانها از طریق از غواصی مرجانها از موقعیت قبلی خود کنده و در قایقهای مخصوصی که بتوانند شرایط فشار را تحمل کند، مرجانها به محل جدید منتقل شدند.
 

 
محققان در حال کندن مرجانها و انتقال آنها به محوطه جدید

 
 
مطلبی ادامه داد: در محل جدید، مرجانها با استفاده از سیمانهای مخصوص در زیر دریا تثبیت شدند و برای کنترل زیست و سازگاری آنها با محیط جدید به طور مرتب کنترل و از مرجانها نمونه برداری شد تا بتوانیم زنده بودن این موجودات را بررسی کنیم.
 

 
تثبیت کلونی های مرجانی با استقاده از سیمانهای مخصوص
وی با بیان اینکه در این پروژه موفق شدیم بالغ بر 30 هزار کلونی مرجانی از قطر 5 سانتیمتر تا 2 متر را به فاصله 4 هکتار در زیر دریا جابه جا کنیم، یادآور شد: بر اساس مستند سازیهایی که از مرجانها صورت گرفت نشان داد که آبزیان به سرعت در موقعیت جدید مرجان ها پناهگاه های خود را یافتند.
 
 
آبزیان توانستند در محل جدید استفرار مرجانها پناهگاه های خود را بیابند
 
رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران از نصب دوربین در محوطه محل جدید استقرار مرجانهای چابهار خبر داد و گفت: به منظور بررسی و پایش مداوم کلونی های مرجانی در حال نصب دوربین در محوطه ای با وسعت 4 هکتار هستیم تا بتوانیم وضعیت این جانداران دریایی را مونیتور کنیم.
 

 
 نحوه انتقال مرجانها با استفاده از قایقهای زیرآبی که تحمل بالایی نسبت به فشار دارند

وی با تاکید بر اینکه تکنیک انتقال مرجانها تنها در 2 کشور آمریکا و ایتالیا موجود بوده است، خاطر نشان کرد: در این پروژه از روشهای موجود در این دو کشور استفاده شد ضمن آنکه برخی تکنیکها برای انتقال از سوی محققان موسسه تحقیقات شیلات کاربردی شد که به دنبال ثبت این تکنیک ها به نام جمهوری اسلامی ایران در مجامع علمی هستیم. این تکنیک ها بر اساس گزارش ناظران داخلی و بین المللی منحصر به فرد است.مطلبی همچنین یادآور شد: با نهایی شدن این پروژه عملیات توسعه اسکله چابهار توسط مسئولان مربوط اجرا خواهد شد.


تاريخ : دو شنبه 4 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد