محله سرفرز پارادايس در شهر گلدكوست استراليا يكي از زيبا‌ترين مناظر غيرطبيعي دنيا را در خود جاي داده است. در قلب اين محله، بزرگ‌ترين برج اقامتي دنيا قرار گرفته است. اين عمارت زيبا با 323متر بلندي، زماني به عنوان بلندترين آسمانخراش در رده مسكوني به حساب مي‌آمد. نام اين برج هم جالب توجه است. مردم اين منطقه اين برج را Q1 مي‌نامند، آن هم براي بزرگداشت اعضاي تيم ملي قايقراني استراليا كه در دهه دوم قرن بيستم ميلادي در مسابقات المپيك شركت داشتند.طراحي اين آسمانخراش براساس طرح‌هاي مشعل المپيك 2000 سيدني و توسط آتلير اس.دي.جي انجام شده است البته در ادامه، گروه سرزمين خورشيد طرح اول ارائه‌شده توسط گروه اس.دي.جي را اصلاح كرد و با افزودن ويژگي‌‌هايي جديد به اين عمارت، عمليات ساخت اين ابر بنا را به عهده گرفت. عمليات ساخت برج بسرعت ادامه يافت و سرانجام ساخت اين برج در نوامبر 2005 به پايان رسيد.يكي از زيبا‌ترين بخش‌هاي اين برج عرشه تماشا نام دارد، همان‌طور كه از نام اين بخش برمي‌آيد بايد انتظار حضور در ارتفاع بالا را در اين قسمت از برج داشت ‌بنابراين طبقه‌هاي 77 و 78 اين عمارت به عنوان عرشه تماشا در نظر گرفته شده است، طراحي اين قسمت از برج به نحوي انجام شده است تا ظرفيت 400 نفر بازديدكننده همزمان را داشته باشد.نكته جالب آنجاست كه تمامي بازديدكنندگان اين عرشه، حضور در آن را به عنوان تجربه‌اي ديگرگون و متفاوت در زندگي خود دانسته‌اند زيرا زاويه قرارگيري اين عرشه به نحوي است كه زاويه ديد بسيار گسترده‌اي براي بيننده به وجود مي‌آورد و به همين دليل تا فاصله بسيار دوري از برج در اين بخش قابل رويت است. مجسم كنيد كه در ارتفاع 230 متري بالاي سطح دريا قرار داريد و در كنار يا به عبارت درست‌تر، زير پاي شما يكي از زيباترين سواحل دنيا به نام ساحل سرفرز پارادايس قرار گرفته است. يك چشم‌انداز 360‌درجه‌اي بي‌نظير در اختيار شما قرار دارد كه در هر جهت آن مي‌توانيد يكي از زيباترين قسمت‌هاي شهر را مشاهده كنيد و از آن جالب‌تر اين كه در زاويه ديد شمالي خواهيد توانست شهر بريزبين در فاصله 70 كيلومتري را مشاهده كنيد و از سوي جنوب خليج بايرون قابل رويت خواهد بود، در زاويه ديد غربي نيز قسمت اعظمي از شهر گلدكوست در ديد شما قرار خواهد داشت و در شرق نيز آرامش ابدي اقيانوس آرام در پيش روي شما قرار گرفته است. تيم سازنده برج براي رسيدن به اين طبقه اقدام به نصب يك آسانسور ويژه و فوق‌سريع كرده‌اند كه تنها در مدت زمان 43 ثانيه مي‌تواند بازديدكنندگان را از طبقه همكف به اين طبقه برساند.

نكاتي جذاب درباره Q1

ـ پيش از اين و تا سال 2005 ميلادي، ركورد بلندترين برج مسكوني جهان در اختيار برج «قرن 21 دبي» قرار داشت ولي پس از پايان فرآيند ساخت برج Q1 ، اين عنوان به برج Q1 تعلق گرفت. البته در سال گذشته اين عنوان به برج مشعل مارينياي دبي تعلق گرفت كه 348 متر بلندي دارد.

ـ از زماني كه برج Q1 به درجه دوم نزول كرد تا پايان سال 2011، 3 برج مسكوني بلند ديگر نيز در جهان ساخته شد و در آغاز سال 2011 اين برج با نزولي 4 پله‌اي در طول يك سال به رده پنجمين برج بلند دنيا سقوط كرد، ولي همچنان ركوردهاي منحصر به فردي در اختيار اين برج قرار دارد.

ـ برج Q1 داراي 275 متر بلنداي ساختماني بناي اصلي ساختمان بدون در نظر گرفتن ارتفاع آنتن يا مناره برج است و از نظر بلندي پس از برج ايركاي ملبورن در رده دوم كشور استراليا قرار گرفته است، ارتفاع برج Q1 به ميزان 23 متر كوتاه‌تر از برج ايركاست.

ـ از نكات قابل توجه برج Q1 اين است كه اين عمارت بدون محاسبه طول آنتن كوتاه‌تر‌ از برج ايفل خواهد بود ولي با افزودن ارتفاع ميله آنتن، برج ايفل از Q1 بلندتر خواهد بود.

ـ طبقه آخر (پنت‌هاوس) اين آسمانخراش به عنوان گران‌ترين آپارتمان در تاريخ كوئينزلند به فروش رسيده است.

ـ اين برج داراي 80 طبقه و 323 متر بلندي است. اين ارتفاع توسط 26‌پايه كه هر كدام 2 متر پهنا دارند به زمين دوخته شده است، هريك از اين پايه‌ها تا عمق 44 متري زمين كوبيده شده‌اند كه 4 متر از اين عمق در پوسته سخت زمين قرار گرفته است تا استحكام اين بنا جاي هيچ‌گونه شكي براي ساكنان باقي نگذارد.

ـ اين آسمانخراش داراي آپارتمان‌هاي يك، 2 و 3 خوابه است. از ديگر امكانات اين برج مي‌توان به 2 استخر حرفه‌اي شنا و يك استخر تفريحي، سالن ورزشي، سالن كوچك تئاتر، سالن رقص و يك مركز درماني آب گرم اشاره كرد.

ـ اين برج كه در جشن 150 سالگي دولت استراليا به عنوان نشان كوئينزلند به رسميت شناخته شد در حال حاضر يكي از شاخصه‌هاي اصلي جذب گردشگر در اين ايالت به شمار مي‌رود.

ـ در زمان كوتاهي از گشايش برج، يكي از آپارتمان‌ها به وسيله يك رستوران‌دار ژاپني به بهاي 9 ميليون دلار خريداري شد كه براساس تعرفه قيمت خانه در اين ايالات، رقم بسيار سنگيني بوده است.

ـ جالب است بدانيد اين آسمانخراش به عنوان يكي از مراكز نمايش آتش‌بازي در سال نو به كار برده مي‌شود.

ـ در 28 مارس 2007 از بخش شمالي اين برج، 2 نفر با چتر نجات به پايين پريدند. در كوئينزلند پرش از برج و بلندي غيرقانوني است و به همين جهت اين دو نفر بدون ثبت در سابقه، محكوم به پرداخت جريمه به ميزان 750 دلار استراليا شدند!

گردشي آنلاين در برج Q1

براي ورود به سايت اين برج كافي است تا آدرس www.q1.com.au را در مرورگر اينترنت خود وارد نماييد، اين سايت در ابتداي كار سرعت اينترنت شما را جويا خواهد شد و با توجه به سرعت شبكه در اختيار كاربر امكانات سايت در حالت عرضه مي‌شود؛ در صورت داشتن اينترنت با سرعت پايين مي‌توانيد روي گزينه Enter 56K كليك كنيد و در صورت دارابودن اينترنت پرسرعت بايد روي گزينه Enter Broadband كليك كنيد تا وارد محيط اصلي سايت شويد. در قسمت مركزي صفحه مي‌توانيد به گزينه‌هاي اصلي سايت دسترسي داشته باشيد و در بالاي صفحه نيز به منوي اصلي دسترسي خواهيد داشت كه اين منو شامل موارد زير است:

درباره Q1: اين بخش داراي چند زيرمجموعه بوده و اطلاعات اصلي اين برج را در اختيار شما قرار مي‌دهد، اين اطلاعات شامل محل قرارگيري، نحوه دسترسي، مشخصه‌هاي خاص برج و... است.

رزرو: در اين گزينه مي‌توانيد به صفحه‌اي جهت رزرو اتاق در هتل اين برج دسترسي داشته باشيد و به صورت آنلاين اقدام به رزرو نماييد.

اقامت: در اين بخش اطلاعات و عكس‌هاي آپارتمان‌هاي اين برج در طبقه‌بندي‌هاي يك‌خوابه، 2 خوابه و 3 ‌خوابه در اختيار شما قرار مي‌گيرد.

عرشه تماشا: در اين بخش مي‌توانيد به اطلاعات مفيدي درباره قيمت ورودي و امكانات عرشه تماشا دسترسي داشته باشيد.

رسانه: در اين بخش مي‌توانيد به آلبوم زيبايي از تصاوير اين برج دسترسي داشته باشيد و همچنين از نشريه داخلي برج Q1 نيز بهر بگيريد.

غذاخوري: در اين قسمت از سايت مي‌توانيد اطلاعات كاملي درباره 2 رستوران واقع در اين برج را به دست بياوريد.

شايان ذكر است كه كيفيت صفحات در 2 وضعيت سرعت بالا و سرعت پايين كاملا متفاوت خواهد بود.

 تاريخ : سه شنبه 5 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد