حالا كه آی‌پد جدید روانه بازار می‌شود برنامه‌های كاربردی مختلفی كه ازصفحات نسل سوم تبلت‌ها سود می‌بردند پیش از رسیدن آی‌پد جدید به فروشگاه‌های اپل ظهور خواهند كرد. در حالی كه اكثر ما با برنامه‌هایی مانندپرندگان خشمگين یا چهارگوشآشنا هستیم سوال اینجاست كه چه تعدادی از ما برنامه‌های كاربردی كه می‌توانند انجام كارهای مهندسی را تسهیل كنند را مي‌شناسيم.برنامه‌های كاربردی به مهندسان كمك می‌كند تا كارهای ساده را سریعتر انجام دهند. مثلا اگر شما بخواهید كه یك پیچ 4 اینچی را ببندید و بدانید این پیچ تحمل چه مقدار فشار را داشته و با چه مته‌ای باید آن را بست می‌توانید از برنامه‌های كاربردی برای محاسبه سریع مقدار فشار قابل تحمل پیچ و سایز مته استفاده كنید.هولمز ـ كه يك مهندس حرفه‌اي در رشته هيدروليك است ـ و همكارانش يك برنامه كاربردی به نام iEngineerنوشته‌اند كه یك بانك اطلاعاتی مخصوص انواع پیچ و مهره‌ها است و بزودی می‌توان از این برنامه كاربردی در آیفون استفاده كرد.دكتر دیوید نِزِویك، مدرس علوم محاسباتی در انستیتو‌ هاروارد و مدرس سابق بخش مهندسی مكانیك دانشگاهMIT، برنامه‌اي كاربردی برای انجام شبیه‌سازی‌ها روی گوشی‌های هوشمند طراحی كرده است. این برنامه كاربردی، مهندسان را از وابستگی به میز كار و كامپیوترشان برای انجام تجزیه و تحلیل‌ها بی‌نیاز كرده تا به كمك آن بتوانند تمامی ‌تجزیه و تحلیل‌ها را در داخل سایت انجام دهند. زمانی كه شما در سایت به اطلاعات جدیدی دست پیدا می‌كنید با استفاده از این برنامه می‌توانید سریعا آنها را روی تبلت یا گوشی خودتان تست كرده و یكسری محاسبات مهندسی را سریعا در محل انجام دهید. جذابیت موبایل به عنوان یك پلتفرم هر روز در حال افزایش بوده و مانند تبلت‌ها كه روزبه‌روز همه‌گیرتر می‌شوند، این ابزار هم در هر جا و مكانی حضور پیدا خواهد كرد.در مورد برنامه‌های كاربردی هم باید گفت كه وضع چنین است و با پیشرفت زمان آنها هم جذاب‌تر و همه‌گیرتر می‌شوند. به نظر می‌رسد این یك روند غيرقابل اجتناب است.با توجه به برنامه‌های كاربردی جدیدی كه همه‌روزه ظهور می‌كنند، پیگیری این‌كه در هر طبقه یا گروه خاص، كدام‌یك از آنها محبوب‌تر هستند كاری سخت است. برنامه‌های كاربردی زیادی وجود دارد كه تاكنون توسط مهندسان تولید شده‌ است، اما به طور كلی می‌توان آنها را به 3 دسته برنامه‌های كاربردی برای محاسبات مهندسی، شبیه‌سازهاي مهندسي و برنامه‌های كاربردی مرجع تقسیم‌بندی كرد. اگر شما یك مهندس مكانیك یا مشتاق هستید یكی از آنها باشید، یكی از 10 برنامه كاربردی زیر كه مخصوص آی‌پد است می‌تواند برای شما سودمند بوده و به كارتان بیاید:

 LuxCalc Fluid Prop

این نرم‌افزار مهندسی مكانیك به متخصصان اجازه درگیرشدن در تجزیه و تحلیل‌های حرارتی را به گونه‌ای می‌دهد كه با سرعت و دقت زیاد خواص ترموفیزیكی سیال‌های معمولی كه در كتب انتقال حرارت نامی‌ از آنها برده شده مانند حرارت خاص، ویسكوزیته مطلق، ویسكوزیته حركتی و انبساط حرارتی را برای استفاده كاربر آنالیز كنند.

 

HVAC Professional

برنامه حرفه‌ای HVAC شامل تمامی‌200 فرمول مربوط به سیستم‌های تهويه مطبوع داخلي ساختمان، 18 نمودار و تمامی ‌كدهای بین‌المللی مكانیك است. این برنامه شامل بخش‌های مختلفی مانند تغییرات هوا، طراحی حرارتی، دیگ‌های بخار، نیازمندی‌های گرمایی، رطوبت، سیستم‌های ساحلی، ارزش انرژی، پمپ‌ها، بخار، دما، سیستم كانال‌ها و محاسبات مساحتی می‌باشد.

‌Engineering Unit Conversion

این برنامه تبدیل واحد، مخصوص دانشجویان، مهندسان و دانشمندان تهیه شده است و تمامی ‌ابعادی را كه یك مهندس در طول روز و هنگام كار با بخش‌های مختلف نیاز دارد، ارائه می‌كند. در این برنامه می‌توان ارزش‌های منفی مورد نیاز برای دما یا سنجش فشار را هم به عنوان اطلاعات ورودی وارد كرد.

 

‌Graphing Calculator

برنامه‌ای مفید برای مهندسان و دانشمندان. این برنامه آی‌پد را تبدیل به یك ماشین حساب علمی‌ و یك پلاتر كاربردی با كیفیت بالا می‌كند. بعضی از خصوصیات این برنامه عبارتند از: رسم سریع نمودار و تعقیب معادلات متعدد روی همان نمودار، صفحه‌كلید سفارشی به منظور سرعت‌بخشیدن به وارد‌كردن معادلات، بزرگنمایی، امكان پیمایش و لغزاندن نمودار بدون فوت وقت (به شكل بلادرنگ)، گرفتن عكس از صفحه نمایش و ایمیل‌كردن نمودار برای خود كاربر.

‌Mechanical Engineer

این برنامه شامل بیش از 300 فرمول مربوط به مهندسی مكانیك است. همچنین بیش از 300 فرمول تبدیل مقادیر و 70 فرمول مربوط به سطح در این برنامه وجود دارد. مباحث مهمی‌كه تحت پوشش این برنامه است عبارتند از: بلبرینگ‌ها، تسمه‌ها، بویلر‌ها، ترمزها، كلاچ‌ها، آسانسورها، چرخ‌دنده‌ها، قدرت سیال، انرژی جنبشی، نیروگاه‌ها و شفت‌ها.

‌Engineering Professional

این برنامه یك مرجع مناسب برای دانشجویان مهندسی است كه شامل بیش از 600 فرمول در زمینه شیمی، عمران، هیدرولوژی، مهندسی مكانیك، برق و محیط‌زیست است كه به مهندسان اجازه می‌دهد همه چیز از محاسبات روی شفت‌ها گرفته تا محاسبه روی بار الكتریكی را انجام دهند. بعلاوه 100 فرمول تبدیل و همچنین قسمتی برای محاسبه فرمول‌های مساحتی در این برنامه كاربردی وجود دارد.

‌AutoCAD WS

به كمك این برنامه، مهندسان می‌توانند در خارج از اداره یا در جلسات كاری، روی نقشه‌های ترسیم‌شده حاشیه‌‌نویسی تجدید نظرات مختلفی داشته. همچنین در مكان‌هایی كه دسترسی به اینترنت وجود ندارد می‌توانند براحتی با نسخه‌های محلی از طرح كه قبلا به عنوان ضمیمه توسط ایمیل دریافت كرده‌اند كار كنند.

 

‌Finger CAD

این برنامه كاربردی، نرم‌افزاری برای رسم فنی به شمار می‌رود. به كمك این برنامه مهندسان می‌توانند نقشه خانه‌ها،پل‌ها، قطعات مكانیكی، اشكال هندسی و هر چیزی را كه می‌توان به كمك یك برنامه اتوكد و كامپیوتر شخصی كشید، ترسیم كنند.

‌TurboViewer X

نرم‌افزاری برای مشاهده فایل‌های دو بعدی و سه‌بعدی كه با پسوند DWG ذخیره یا تولید شده‌اند. این برنامه امكان ارائه ناوبری چند لمسی هنگام بزرگنمایی و چرخاندن یا گردش حول محور تصویر سه‌بعدی را دارد. بعلاوه برای دیدن تصاویر ترسیم شده، می‌توان فایل‌های DWG را توسط پست الكترونیكی مستقیما به آی‌پد فرستاد. همچنین تصاویر ترسیم‌شده را می‌توان بوسیله FTP وDropbox ، iCloud و دیگر سیستم‌های ذخیره‌سازی مشاهده كرد.

‌TouchCalc

برنامه‌ای برای تجزیه و تحلیل و خرد‌كردن سریع اعداد. این ماشین حساب رنگارنگ 3 حالت مختلف را ارائه می‌كند. حالت علمی‌ قادر به محاسبه توابع و عملیات استاندارد مانند 4 عمل اصلی ریاضی، الگوریتم، ریشه اعداد، توان و سایر عملیات است. در حالت بیت‌/‌ عدد صحیح می‌توان عمل‌های منطقی در سطح بیت را انجام داد. در حالت آماری هم به شما كمك می‌كند تا با اضافه‌كردن چندین عدد و محاسبه میانگین، میانه، واریانس، انحراف معیار و دامنه، یك نمونه ریاضیاتی ایجاد كنید.

 تاريخ : شنبه 9 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد