اين سين‌ها كه در كنارهم سفره هفت سين نوروزي را تشكيل مي‌دهد، منابعي غني از انواع ويتامين‌ها و مواد معدني است كه موجب تقويت سيستم دفاعي بدن شده و مي‌توانند از جسم انسان‌ در برابر ابتلا به بيماري‌هايي مزمن مانند انواع سرطان‌ها و بيماري‌هاي قلبي و عروقي محافظت كنند.

سيب، سرشار از سلامت

سيب نماد زايش و باروري است. اين ميوه‌ غني از اسيدهاي آلي و نمك‌هاي سديم و پتاسيم است. بررسي‌هاي انجام شده نشان داده است كه خوردن يك سيب در روز مي‌تواند نقش مهمي در ايجاد مصونيت در برابر انواع مختلفي از بيماري‌ها داشته باشد.پتاسيم مهم‌ترين ماده معدني موجود در سيب است كه از آن به عنوان عنصر جواني نام برده مي‌شود، چرا كه سبب نرم شدن ديواره سرخرگ‌ها و كاهش فشار خون مي‌شود. خوردن سيب در پيشگيري از ابتلا به آلزايمر، روماتيسم، آسم و پوكي استخوان نيز مؤثر است.

سركه، سين درمانگر

سركه خاصيت آنتي‌بيوتيكي دارد و مي‌تواند داروي مناسبي براي گلو درد باشد. علاوه بر اين در كاهش فشار خون و كلسترول نيز مؤثر است. بر اساس مطالعات انجام شده، سركه با افزايش جذب كلسيم موجب بهبود استخوان‌سازي مي‌شود. در افرادي كه مبتلا به مسموميت‌هاي غذايي هستند نيز سركه مي‌تواند قارچ‌ها و ميكروب‌هاي بيماري زا را هدف قرار دهد. سركه علاوه بر اين‌كه مي‌تواند در كنترل وزن و درمان بيماري‌هاي عفوني مؤثر باشد، در كاهش وزن نيز مفيد است.

سمنو، معجوني از املاح و ويتامين‌ها

سمنو از جوانه‌گندم تهيه مي‌شود و در سال‌هاي اخير اهميت جوانه گندم در برنامه غذايي افراد مورد توجه بسياري از كارشناسان تغذيه قرار گرفته است. سمنو حاوي پتاسيم، كلسيم، مواد غذايي و ويتامين‌هاست و مي‌تواند به درمان بسياري از بيماري‌ها كمك كند. با توجه به اين‌كه سمنو آهن و اسيد فوليك فراوان دارد، براي افراد با مشكل كم‌خوني بسيار مفيد است.

سنجد، داروي تندرستي

سنجد از گذشته‌هاي دور به عنوان يك داروي سنتي شناخته مي‌شد. اين ميوه سرشار از ويتامين E وC و كاروتن است كه همه آنها از جمله مواد آنتي‌اكسيدان هستند. سنجد خاصيت ضدالتهابي دارد و از اين رو افرادي كه با بيماري‌هاي استخواني و مفصلي دست و پنجه نرم مي‌كنند، مي‌توانند از آن به عنوان دارو استفاده كنند. همچنين ميوه‌اي غني از كلسيم است كه مي‌تواند از نرمي استخوان جلوگيري كند. خوردن سنجد مي‌تواند موجب كاهش خونريزي شود.

سماق، دشمن ميكروب‌ها

سماق به عنوان چاشني زندگي، سر سفره هفت سين قرار داده مي‌شود. اين ماده غذايي در تسكين درد معده و اختلالات گوارشي مؤثر است البته بايد توجه داشت كه مصرف بيش از حد آن مي‌تواند موجب ايجاد مسموميت شود. اين ماده غذايي خون را تصفيه و مواد زائد مانند اوره را از خون دفع مي‌كند. سماق خاصيت گندزدايي دارد و ميكروب‌ها را از بين مي‌برد و از اين رو در دستگاه گوارش به عنوان آنتي‌بيوتيك عمل مي‌كند.

سپند، داروي معجز‌ه‌گر

سپند يا اسپند از جمله سين‌هايي است كه از گذشته‌هاي دور به عنوان نمادي براي برطرف كردن چشم زخم در سفره هفت سين قرار مي‌گرفت.در محلي كه اسپند باشد، هيچ ميكروبي وجود ندارد. در حقيقت با دود كردن اسپند آلكالوئيدها و تركيباتي مشابه در محيط آزاد مي‌شوند كه هواي اطراف را ضدعفوني كرده و ميكروب‌ها را از بين مي‌برند.اسپند مي‌تواند در درمان آسم نيز مؤثر باشد. اگر دچار بي‌خوابي هستيد نيز مي‌توانيد از آن به عنوان آرامش‌بخش يا خواب‌آور استفاده كنيد.

سير، نماد تندرستي

سير داراي خواص دارويي و تغذيه‌اي است. اين داروي مقوي، ماده ضدويروسي دارد كه مي‌تواند هنگام ابتلا به سرماخوردگي يا هنگام سلامت به عنوان يك داروي گياهي براي مقابله با بيماري‌هاي ويروسي مورد استفاده قرار گيرد. بسياري از محققان بر اين باورند كه اگر مي‌توانستند ماده‌اي با ويژگي‌ها و خواص سير توليد كنند، بي‌شك آن را اكسير حيات مي‌ناميدند.همه اين سين‌ها در كنار هم قرار مي‌گيرند تا به خاطر داشته باشيد در كنار نعمت‌هايي كه خداوند در اختيارتان گذاشته است، مي‌توانيد در سلامت و تندرستي به زندگي ادامه دهيد.تاريخ : پنج شنبه 25 اسفند 1390برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد