مجله نشنال جغرافی این هفته با ارائه تصاویری از ماه شیری، فرود سایوز در قزاقستان، مرداب آبی،‌ درخشش سحابی شکارچی و تکشاخ اسرار آمیز به ارائه بهترین تصاویر نجومی پرداخته است.

 مجله نشنال جغرافی این هفته به انتشار گزیده ای از تصاویر زیبای نجومی پرداخته است.

انتقام جویان کیهانی

ثور پیش از پیوستن به سایر انتقام جویان باید کلاهخود را بازیابد، کلاهخودی که در فاصله 15000 سال نوری ما قرار گرفته است.NGC 2359 یا کلاهخود ثور، سحابی است که در صور فلکی کلب اکبر مشاهده شده است. همانطور که در این تصویر تازه منتشر شده از سوی رصدخانه سرو تولولو آمریکایی در شیلی مشاهده می شود، این سحابی کیهانی از غبار و گاز شبیه سکان بالداری است که بالهای آن را تشعشع ستاره های حجیم داخلی تشکیل داده اند.

ماه شیری

راه شیری و درخشش ماه در آسمان شب برفراز لاپالما، بخشی از جزایر قناری، در یک تصویر تازه منتشر شده که ماه آگوست گذشته گرفته شده است.این تصویر پانوراما همچنین نشان دهنده درخشش طلایی نورهای شهری و سایه های تلسکوپ ناتسیوناله گالیه ایتالیا را نیز نشان می دهد که یکی از چندین رصدگری است که بر فراز ارتفاعات آتشفشانی لاپالما قرار گرفته است.

بازگشتی همراه با گرد و غبار

تصویر هوایی سایوز TMA-22 که روز 27 آوریل در یک زمین دور افتاده در قزاقستان فرود آمد.این فضاپیمای روسی که از ایستگاه بین المللی فضایی به زمین باز می گشت با سه سرنشین که پس از شش ماه به زمین بازگشته بودند در قزاقستان به زمین نشست.

درخشش شکارچی

درخشش نارنجی رنگ از گرمای ضعیفی که از یک رشته سحابی های غباری ایجاد می شود نشان دهنده محلی است که ستاره ها اطراف کمربندی سحابی شکارچی شکل می گیرند، در تصویر جدید منتشر شده از سوی رصدگر اروپای جنوبی  به چشم می رسد.این تصویر که از سوی تلسکوپ آتاساما پث‌فایندر در شیلی گرفته شده، با استفاده از طول موجهای کمتر از میلیمتر درخشش را در مقابل تاریکی به تصویر کشیده است. این تصاویر سپس در مقابل یک نور شدید گذاشته شدند تا محل قرار گیری سحابیهای غباری در آسمان مشخص شود.

جنوب آفتابی

آسمان صاف و آفتابی و دره های یخی به وضوح در تصویر ماهواره ای تازه منتشر شده از شبه جزیره قطب جنوب.ماهواره ترا ناسا این تصویر را اواخر ماه آوریل، زمانی که دمای هوا بالاتر از حد یخ زدن می رسد، گرفته است. براساس اعلام ناسا، شرایط نسبتا گرم آب و هوایی توسط بادهایی که از آنها با نام چینوک یادمی کنند به این دره های یخی منتقل می شود.

مرداب آبی

برای رصدگران نیم کره شمالی، سحابی مرداب یا NGC 6523 یکی از شاخصه های آسمان تابستان است.اگرچه سحابی مرداب از اکثر نقاط نیم کره جنوبی در ارتفاعات بلندی نیست، اما رصدگر سرو تولولو آمریکایی در شیلی توانست این تصویر را از این سحابی پیچ در پیچ تشکیل شده از غبار و گاز بگیرد.این تصویر دربرگیرنده 20 ساعت اطلاعات است که در طول چندین روز گردآوری شده است و نشان می دهد که این سحابی قرمز رنگ اندکی آبی تر از همیشه است که این امر به زاویه دید تلسکوپ نسبت داده شده است.

پستی بلندیهای قمری

یک تصویر بخشی از مجموعه تصاویری است که اخیرا توسط مدارپیمای روکونسانس قمری ناسا گرفته شده است. دانشمندان از چنین تصاویری برای ایجاد مدلهای سه بعدی از سطح ماه استفاده می کنند.تصاویر به دست آمده نشان می دهد که این ویژگی نوعی فرورفتگی در سطح ماه است که نسبتا تازه ایجاد شده است و 2.3 کیلومتر عرض دارد.

 تکشاخ اسرار آمیز

این ابر میان ستاره ای که Monoceros R2 نام دارد از گاز و غبار تشکیل شده و در این تصویر تازه منتشر شده در نتیجه فراوانی هیدروژن یونیزه شده به رنگ قرمز مشاهده می شود. این تصویر با استفاده از اطلاعات رصدگر سرو تولولو آمریکایی در شیلی گرفته شده است.اگرچه این سحابی نزدیک سحابی شکارچی، منطقه تولد سیاره قرار دارد اما چون همسایه خود چندان در شکل گیری ستاره ها فعال نیست و ستاره شناسان هنوز علت آن را نمی دانند.

 تاريخ : دو شنبه 18 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد