به نظر مي‌رسد ديگر زمان دور انداختن فلش‌درايوهاي كوچك فرا رسيده باشد. اگر به‌ دنبال روشي بهتر براي ايجاد، ذخيره‌سازي و دسترسي به فايل‌ها در چند دستگاه (و محل مختلف) مي‌گرديد، بهتر است اين مطلب را تا انتها بخوانيد.در دنياي متصل به اينترنت امروزي، داده‌هاي موجود در اينترنت از داده‌هاي موجود در رايانه هر فرد بيشتر در دسترس است. اين همان نكته‌اي است كه سرويس‌دهندگاني چون دراپ‌باكس، اسكاي‌درايو، آي‌كلاود و گوگل‌درايو (كه اخيرا منتشر شده است) بر آن تاكيد دارند.

دراپ‌باكس

سال 2008، دراپ‌باكس سرويس‌ابري بسيار ساده‌اي بود كه تقريبا همه مي‌توانستند از آن استفاده كنند. حتي كساني كه با رايانه آشنايي خاصي نداشتند هم معني و مفهوم آن را متوجه مي‌شدند. دراپ‌باكس حدود50 ميليون كاربر در سراسر دنيا دارد.اپل در نظر داشت پيش از عرضه سرويس انبار داده خودش، iCloud، دراپ‌باكس را بخرد، اما اين شركت پيشنهاد اپل را نپذيرفت. دراپ‌باكس در اشتراك‌گذاري فايل، بسيار ساده عمل مي‌كند. هر فرد در ابتداي ثبت‌نام 2 گيگابايت فضاي رايگان دريافت مي‌كند كه مي‌تواند با پيشنهاد اين سرويس به دوستان خود، حجم ذخيره‌سازي خود را افزايش دهد. دراپ‌باكس همچنين سرويس اشتراك 100گيگابايت داده را به قيمت 20 دلار در ماه عرضه مي‌كند. تحليلگران معتقدند با عرضه گوگل‌درايو احتمالا اين قيمت كاهش پيدا خواهد كرد، زيرا گوگل استراتژي قيمت‌گذاري تهاجمي‌ دارد. دراپ‌باكس اخيرا سرويس اشتراك‌گذاري تك كليكه را هم به سرويس خود اضافه كرده است و كاربران ديگر نيازي به نصب اين برنامه روي سيستم ندارند و از هر جا با دسترسي به يك مرورگر وب مي‌توانند فايل خود را به اشتراك بگذارند.

مزايا: سادگي، پشتيباني نرم‌افزارهاي زياد از اين سرويس، داشتن نرم‌افزار براي ويندوز، مك، iOS و اندرويد.

معايب: در مقايسه با سرويس‌هاي ديگري چون گوگل درايو گران است.

آدرس: www.dropbox.com

گوگل‌درايو

شايعه وجود گوگل‌درايو چند وقتي وب‌سايت‌ها و وبلاگ‌ها را پر كرده بود تا اين كه اين سرويس بالاخره در اختيار همه قرار گرفت و مطابق انتظارات، خوب توانسته از زيرساخت خود در ارائه سرويس استفاده كند. گوگل درايو در حقيقت تغيير چهره‌ اساسي بخش Google Docs است كه قابليت‌هاي جديدي هم دارد.گوگل‌درايو تقريبا تمام قابليت‌هاي استاندارد و اوليه يك سرويس ذخيره‌سازي آنلاين را در خود دارد. نرم‌افزار مرتبط با آن براي ويندوز و مك قابل دسترسي است و در اين نرم‌افزارها مي‌توان فايل‌ها را به ‌صورت Drag and Drop به اشتراك گذاشت و به سرور فرستاد. مزيت اين سرويس، يكپارچه بودن آن با ديگر سرويس‌هاي گوگل از جمله گوگل‌پلاس، اندرويد، جيميل و ديگر سرويس‌هايي است كه شايد در آنها به ارسال يا دسترسي فايل‌ها نياز پيدا كند. گوگل‌درايو به كاربران خود 5 گيگابايت فضاي رايگان مي‌دهد.

مزايا: اين سرويس مي‌تواند تا 30 فرمت مختلف را درون مرورگر وب و بدون نصب نرم‌افزار باز كند. براي كاربران حرفه‌اي‌تر كه فضاي بيشتري مي‌خواهند، ارزان‌تر است و با ديگر محصولات گوگل يكپارچه شده است.

معايب: در حال حاضر نرم‌افزار iOS براي اين سرويس منتشر نشده است و نرم‌افزار اندرويدي آن، قابليت Stream كردن ويدئوها را ندارد.

آدرس: http://drive.google.com

مايكروسافت اسكاي‌درايو

سرويس ذخيره‌سازي آنلاين مايكروسافت با عنوان اسكاي‌درايو از سال 2007 قابل دسترسي بوده، اما تا همين اخيرا خيلي رابط كاربري دوستانه‌اي نداشته است. اسكاي‌درايو به كاربران خود 7 گيگابايت فضاي رايگان مي‌دهد كه هم از گوگل‌درايو و هم از دراپ‌باكس بيشتر است. اگر كاربر حرفه‌اي محصولات مايكروسافت باشيد، اسكاي‌درايو فوق‌العاده كار خواهد كرد و مي‌تواند فايل‌هاي ورد، اكسل و حتي پاورپوينت را با سرعت بالايي همخوان (Sync) كند.اين سرويس براي ايجاد، ويرايش و به‌اشتراك‌گذاري سندها تنها به يك مرورگر نياز دارد. با وجود آن كه گوگل درايو همين قابليت‌ها را ارائه مي‌كند، اما يكپارچگي آن با مايكروسافت آفيس همانند اسكاي‌درايو نيست.بيشتر كاربران PCها، تمايل دارند از اسكاي‌درايو همانند Apple iCloud بهره‌ بگيرند. در ويندوز8 كه اواخر سال جاري عرضه خواهد شد، اسكاي‌درايو خودش را بيشتر به كاربران مي‌شناساند و مايكروسافت اين سرويس را به ‌طور كامل در سيستم عامل خود قرار خواهد داد.

مزايا: 7گيگابايت فضاي رايگان، نرم‌افزارهاي موبايل، Stream چندرسانه‌اي، كار كردن همزمان چندنفر روي فايل‌ها، فايل‌هاي رمزگذاري شده با كلمه عبور.

معايب: در نرم‌افزار مك اسكاي‌درايو، گزينه اشتراك‌گذاري وجود ندارد.

آدرس: http://skydrive.com

سرويس iCloud

استيو جابز تمايل داشت اين سرويس را در سه كلمه خلاصه كند: «خوب كار مي‌كند.» آي‌كلاود در مقايسه با دراپ‌باكس خيلي بهتر عمل مي‌كند، مگر آن‌كه فقط بخواهيد سندهاي متني را همخوان كنيد.اين سرويس همانند اسكاي‌درايو بهترين گزينه براي كاربران مك خواهد بود و با تمام محصولات اپل از جمله Pages يكپارچه شده است. آي‌كلاود همچنين با دستگاه‌هاي موبايل ازجمله آيفون، آيپد و حتي آيپاد تاچ نيز قابل همخوان‌سازي است.اين سرويس براي شروع به كاربران خود 5 گيگابايت فضا مي‌دهد كه قابليت انتقال ويدئو به‌صورت Stream را دارد. با استفاده از آي‌كلاود كاربران مي‌توانند موسيقي ديجيتال خود را در آن ذخيره و پخش كنند، تصاوير و اسناد و ديگر فايل‌هاي خود را به‌صورت بي‌سيم با دستگاه‌هاي مختلف يكي كنند.

مزايا: يكپارچگي با تمام محصولات اپل و نرم‌افزارهاي موبايل.

معايب: نبود قابليت‌هاي معمول و متدوال در سرويس‌هاي مشابه از جمله دراپ‌باكس و گوگل‌درايو.

آدرس: www.icloud.com
تاريخ : دو شنبه 18 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد