با کشف یکی از اقوام ماقبل تاریخ خرسهای پاندای بزرگ در اسپانیا، برخی از محققان اظهار می‌دارند که خاستگاه اصلی پاندا چینی در اروپا بوده است.

 براساس نتایج تحقیقات دانشمندانی که اخیرا دندانهای فسیل شده این گونه تازه کشف شده را یافته اند، این خرس که از آن با عنوان Agriarctos Beatrix یاد می شود 11 میلیون سال پیش می زیسته و در جنگهای مرطوبی زندگی می کرده که اکنون اسپانیا است.براساس اظهارات جوان آبلا، دیرینه شناس موزه ملی علوم طبیعی اسپانیا، کشف این دندانهای فسیل شده به مختصصان دیرینه شناسی اطلاعات بسیاری درباره این گونه ارائه می کند.وی اظهار داشت: برای مثال تمام دندانهای خرس دارای ویژگیهایی است که ما از آن متوجه می شویم این دندانها متعلق به خرس بوده است، همین ویژگیها درباره دندانهای سگها، گربه ها، آهوها و سایر گروه های مهره دار نیز وجود دارد. 

تصویری از پانداهای ماقبل تاریخ که ظاهر آن از اطلاعات دندانهای فسیلی به دست آمده است

وی افزود: پس از تحلیل این دندانهای فسیل شده محققان نتیجه گیری کرده اند که این دندانها متعلق به خانواده خرسها است و به طور دقیق متعلق به یک تیره فرعی از خرسهای پاندا بزرگ است و شباهت این تیره فرعی به خرسهای پاندا بسیار جالب است، چرا که این خرس دارای طرحهایی شبیه به طرح پانداها و با همان رنگ سیاه و سفید بوده است.این حیوان 60 کیلوگرم وزن داشته و به نظر می رسد که از شکارچیان قابل توجهی در دوران پیش از تاریخ اروپا نبوده است.این گونه تازه کشف شده چون پانداهای کنونی از درختها بالا می رفتند تا از انواع مختلف شکارچیان آن زمان در امان باشند.براساس گزارش نشنال جغرافی، همچنین مشخص شده است که این خرس کهن ترین گونه شناخته شده در این تیره فرعی است که پانداهای بزرگ نیز بخشی از آن محسوب می شوند. از این رو محققان اعتقاد دارند که خاستگاه خرس پاندا که در حال حاضر در چین زندگی می کنند در مناطق گرم و مرطوب جنوب غربی اروپا بوده است.خرسهای پاندای امروزی در نواحی مرکزی و جنوب غربی چین زندگی می ‌کند. پاندا به سادگی توسط لکه‌های سیاه روی گوش و دور چشم و دور بدنش قابل شناسایی است.

شکل پانداهای امروز ساکن در چین

پاندا امروزه فقط در چند کوهستان مرکزی چین عمدتا در ایالت سیچوآن و در حد کمتری در شاآن‌شی و گانسو زندگی می‌کنند.پانداها زمانی در نواحی کم‌ارتفاع‌تر هم زندگی می‌کردند اما با پیشرفت زمین‌های زراعی و همزمان از بین رفتن جنگل‌ها و برخی از عوامل دیگر پانداها به مناطق مرتفع پناه آوردند. نسل این جانور به شدت در معرض تهدید است.تاريخ : چهار شنبه 27 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد