تصویری از ازدحام ستاره‌ای با فاصله 17 هزار سال نوری، تصویر شفاف از سیاره زمین، اتومبیل هیبریدی با فناوری فرمول یک، ساخت ابرقایق هیبریدی دوستدار محیط زیست و تکرار غیرعادی‌ترین آزمایش داروین از جمله اخبار جالب جهان علم و فناوری در هفته گذشته بودند.

ازدحام ستاره‌ای با فاصله 17 هزار سال نوری از زمین

در تصاویر منتشر شده از سوی تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا 100 هزار ستاره یک خوشه ستاره ای کروی چون یک دسته زنبور به چشم می‌خورند که در حدود 17 هزار سال نوری از زمین فاصله داشته و در صورت فلکی کمان قرار دارند. خوشه  ستاره ای کروی که تلسکوپ رصدخانه جنوبی اروپا مشاهده کرده یکی از 160 خوشه ای است که مرز کهکشان راه شیری ماه را طی می کنند.

 

تصویر قطعی از سیاره زمین

تصویر ارائه شده از سوی ماهواره هواشناسی روسیه که با کیفیت بالای 121 میلیون مگاپیکسل گرفته شده به عنوان تصویر قطعی از سیاره زمین توصیف شده است. در تصویر سیاره زمین که از 36 هزار کیلومتری بالای سطح آن گرفته شده، آبی پررنگ دریایی در تضاد با زمینهای خشکی قرار گرفته، درحالی که ابرهای سفید به سرعت از فراز آسمان آن عبور می کنند.

 

نجات سمی‌ترین جاندار جهان از خطر انقراض

قورباغه "نیزه سمی طلایی" که سمی‌ ترین جاندار جهان شناخته می‌شود در نخستین پناهگاهی که برای نجات این دوزیست مرگبار و در معرض انقراض در نظر گرفته شده بود،‌ اقامت گزید.

سم این قورباغه به قدری خطرناک و مهلک است که حتی تماس با این قورباغه به کمک دستمال کاغذی هم می تواند مرگبار باشد. هرکدام از این قورباغه های 5 سانتیمتری برای کشتن 10 بزرگسال در عرض چند دقیقه کافی است. پوست طلایی و روشن این قورباغه با سم کشنده شبه قلیایی پوشانده شده است. این سم در کار اعصاب بدن اختلال ایجاد کرده و ماهیچه ها را در حالت دائمی انقباض نگه می دارد که در نهایت به سکته قلبی منتهی می شود و مرگ ظرف چند دقیقه از راه می رسد.

اتومبیلی با فناوری فرمول یک و کاهش 40 درصدی مصرف سوخت

اتومبیل جدید یک شرکت اتومبیل سازی با استفاده از فناوری اتومبیلهای مسابقه فرمول یک، اتومبیل هیبریدی ارائه داده تا با بیشترین قدرت مصرف سوخت را تا 40 درصد کاهش دهد. اتومبیل جدید فراری که از آن با عنوان SpA یاد می شود، فناوری هیبرید صرفه جویی در سوخت را به نوعی متحول کرده تا بتواند به بیشترین میزان قدرت دست یابد و نشان دهد که حتی شرکتهایی چون فراری نیز می توانند تحت فشار ارائه محصولات دوستدار محیط زیست قرار بگیرند.

ابرقایق هیبریدی دوستدار محیط زیست

قایق 40 متری که با هدف یک ابر قایق شیک و طراحی دوستدار طبیعت ساخته شده است،‌ می‌تواند پاسخگوی دغدغه های زیست محیطی و مصرف سوخت باشد. اخیرا یک خط کشتی سازی ایتالیایی از این کشتی رونمایی کرد که قرار است تا آگوست 2013 با قیمت 30 میلیون دلار عرضه شود.

تکرار آخرین آزمایش غیرعادی داروین

دانشگاه کمبریج آخرین و شاید غیرعادی‌ترین آزمایش داروین را تکرار کرده تا به کدهای احساسات و تغییرات احتمالی آنها تحت تأثیر فرهنگ و زبان دست یابد. چارلز داروین بنیانگذار نظریه تکامل در سال 1868 با جمع کردن 24 نفر مجموعه ای از تصاویر مردی را به نمایش گذاشت که به صورتش جریان الکتریکی وصل شده بود، وی از مهمانان خود خواسته احساسی که در هر عکس نشان داده شده را توصیف کنند و بگویند که آیا این مرد خوشحال، اندوهگین یا گستاخ بوده است. داروین امیدوار بود با این روش بتواند کدهای جهانی احساسات را شناسایی کنند و به تغییرات فرهنگی هرکدام آن ها دست یابد.

 

داروین در این روش از 24  برای انجام آزمایش به روش "جمعیت سپاری" استفاده کرد اما دانشگاه کمبیریج در تکرار این آزمایش از همان روش با اما از تعداد 18 هزار مخاطب اینترنتی برای دریافت پاسخها استفاده کرده است.

تصاویر یک صندلی متحرک با سرعت بالا

یک اتومبیل سازی ژاپنی با به کارگیری فناوری رباتیک صندلی تک چرخی را عرضه کرده چون یک صندلی متحرک به سادگی قابل کنترل بوده و شش کیلومتر در ساعت سرعت دارد. شرکت اتومبیل سازی ژاپنی هوندا از طرح صندلی متحرک خود که سرعت قابل توجهی دارد و به سادگی قابل هدایت است در جمع خبرنگاران رونمایی کرد.تاريخ : پنج شنبه 28 ارديبهشت 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد