از زمان گسترش مفهوم منبع‌باز، شركت‌های زیادی از اين روش (منبع باز) استفاده مي‌کنند. در این میان ناموفق‌ها از فهرست حذف شده و موفق‌ها جای آنها را گرفته‌ و برخی تغییر كار داده ‌است.

شركت‌های موفق

از میان شركت‌های موفق در حوزه منبع‌باز می‌توان به شركت‌های زیر اشاره كرد، كه شاید نام برخی از آنها ناآشنا باشد.

1‌‌ـ‌ Acquia: شركت پشتیبان سیستم Drupal با ارائه خدمات به سرویس‌دهنده‌ها توانسته موفقیت خودش را تضمین كند و دروپال هم به رشد خوبی رسیده است.

2‌‌ـ‌ آلفرسكو: شركتی است كه مدیریت محتوای سازمانی را ارائه می‌كند و هم‌اكنون بیش از 6/6 میلیون كاربر دارد.

3‌‌ـ‌ آستارو: شركتی بود كه سیستم یكپارچه مدیریت تهدید منبع‌باز را توسعه می‌داد و هم‌اكنون شركت آنتی‌ویروس Sophos آن را خریده است.

4‌‌ـ‌ كانونیكال: حامی توزیع اوبونتو خودش را هر روز بیشتر توسعه می‌دهد و شاید شناخته‌شده‌ترین نام لینوكسی در میان كاربران دیگر باشد. این شركت سراغ تبلت‌ها، گوشی‌های هوشمند و سرویس‌های رایانش ابری رفته است.

5‌‌ـ‌ كامپیر: سال 2012 توسط شركت Consona خریداری شد. كامپیر ارائه‌كننده نرم‌افزارهای ERP بود. وب‌سایت قدیمی كامپیر هنوز بالاست اما توصیه می‌شود وب‌سایت كانسونا را مشاهده كنید.

6‌‌ـ‌ كانتینوئنت: شركتی است كه در زمینه فناوری رپلیكیشن دیتابیس‌ها مشغول فعالیت است.

7‌‌ـ‌ دات‌نت نیوك: كه سیستم منبع‌باز مدیریت محتوای مایكروسافتی تحت دات‌نت را توسعه می‌دهد.

8‌‌ـ‌ EnterpriseDB: هنوز در تلاش است در مقابل اوراكل، از پایگاه داده PostgreSQL حمایت كند. این شركت شركای زیادی در زمینه رایانش ابری برای خودش دست و پا كرده است.

9‌‌ـ‌ فلوئندو: هنوز در تلاش است سیستم‌های مالتی مدیای منبع‌باز را بهتر كند. این شركت اخیرا به بنیاد لینوكس پیوسته است.

شركت‌های ناموفق

1‌‌ـ‌ اوكالیپتوس سیستمز: این شركت ماه گذشته 30 میلیون دلار تزریق سرمایه كرد، اما به‌نظر می‌رسد رقابت با OpenStack و CloudStack برایش دشوار باشد.

2‌‌ـ‌ GroundWork: هنوز در تلاش است تا سیستم‌های مدیریت و نظارت بر آی‌تی خود را توسعه دهد، اما خیلی موفق نبوده و جریان‌ساز نشده است.

3‌‌ـ‌ Ingres: توسعه‌دهنده دیتابیس است و به‌دنبال ارائه زمینه‌ای ابری برای نرم‌افزارهای مصرف‌گراست، اما تاكنون با تغییرات ساختاری زیادی روبه‌رو بوده و موفقیت زیادی كسب نكرده است.

4‌‌ـ‌ اینتالیو: هنوز در حال توسعه سرویس‌های رایانش ابری برای شركت‌های خصوصی است، اما صفحه اخبار این شركت از یك سال گذشته تاكنون به‌روز نشده است.

5‌‌ـ‌ نالج‌تری: سال 2007 این شركت خودش را بین بزرگ‌ترین شركت‌های عرضه‌كننده سیستم‌های مدیریت سند می‌دانست، اما امروز این شركت یك سرویس‌دهنده معمولی بیشتر نیست.

6‌‌ـ‌ میول‌سافت: سال 2007 بزرگ‌ترین عرضه‌كننده نرم‌افزارهای زیرساختی و یكپارچه بود، اما امروزه ترجیح می‌دهد خودش را شركتی بنامد كه در گذشته محبوب بوده است. میول‌سافت هم‌اكنون در حال یكپارچه كردن سرویس‌های مختلف SaaS با یكدیگر است.

7‌‌ـ‌ ناول: سال 2011 به Attachmate فروخته شد، تنها یك فایده برای كاربران لینوكس داشت و آن هم آزاد‌شدن سوسه از دست این شركت بود.

8‌‌ـ‌ استارپاند: سال 2008 سرویس‌های یكپارچه ارتباطی منبع‌باز ارائه می‌كرد، اما امروزه به یك مركز تماس تحت Cloud تبدیل شده است.

9‌‌ـ‌ Xandros: امور تخصصی لینوكس را انجام می‌داد، سال 2010 منحل شد.تاريخ : سه شنبه 2 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد