ممكن است تا به حال برایتان پیش آمده باشد كه بخواهید جلوی باز‌شدن یك وب‌سایت خاص یا وب‌سایت‌هایی شامل یك موضوع یا محتوای خاص را بگیرید، اما ساده‌ترین روش برای رسیدن به این مقصود در محیط‌های كوچك همچون خانه یا اداره چیست؟!Content Advisor كه روی نسخه‌های گذشته اینترنت‌اكسپلورر وجود داشته و در IE9 بهینه شده‌است، به شما این امكان را می‌دهد تا روی نوع خاصی از محتواهای اینترنتی، كنترل داشته باشيد و برای مشاهده‌شدن یا نشدن ‌ آنها قوانینی وضع كنید.Content Advisor با توجه به اين كه چطور تنظیم شود، می‌تواند با استفاده از رتبه‌ای كه وب‌سایت‌ها به صورت داوطلبانه در نظر گرفته و توسط برخی مؤسسات بین‌المللی جمع‌آوری می‌شود، دسترسی به وب‌سایت‌ها را مسدود یا مشاهده‌ آنها را امكان‌پذیر كند.از آنجا كه تمامی وب‌سایت‌ها رتبه‌بندی نشده‌اند، Content Advisor پس از فعال‌شدن، مانع باز‌شدن تمامی وب‌سایت‌های بدون رتبه است كه البته می‌توانید این‌گونه وب‌سایت‌ها را نیز مجاز در نظر بگیرید.برای استفاده از Content Advisor باید ابتدا یك كلمه عبور ایجاد كنید؛ پس از آن می‌توانید قوانین و فیلترهایی برای نحوه‌ دسترسی به وب‌سایت‌ها و استفاده از اینترنت برای كاربران رايانه‌تان و بويژه كودكان در نظر بگیرید. برای هر بار تغییر در تنظیمات Content Advisor به این كلمه عبور نیاز خواهید داشت؛ پس آن را با دقت به خاطر بسپارید!برای ایجاد یا تغییر Supervisor password، مراحل زیر را دنبال كنید:

روی آیكون چرخ‌دنده در سمت راست و بالای پنجره‌ IE9 كلیك كرده و Internet options را انتخاب كنید، سپس به برگه‌ Content بروید. اگر برای اولین بار است كه به این قسمت سر می‌زنید، ‌باید ابتدا Content Advisor را فعال كنید. كافی است روی دكمه Enable كلیك كرده و در صورت نیاز كلمه عبور حساب كاربری با دسترسی Administrator سیستم‌عامل را وارد كنید. اگر پیش از این Content Advisor را فعال كرده‌اید، روی دكمه‌ Settings كلیك كرده و كلمه عبور خود را وارد كنید. سپس در پنجره Content Advisor به برگه‌ General بروید. برای بار اول دكمه‌ Create password و در دفعات بعد دكمه‌‌ Change password را خواهید داشت كه می‌توانید از طریق آنها اقدام به ایجاد یا تغییر كلمه عبور كنید. در پنجره‌ای كه برای این منظور باز می‌شود می‌توانید یك كلمه یا عبارت به عنوان Hint در نظر بگیرید كه هنگام وارد‌كردن كلمه‌‌ عبور، نمایش داده شود. می‌توانید از این عبارت برای به خاطر آوردن كلمه عبور كمك بگیرید!در نهایت با كلیك روی دكمه‌‌ Apply یا Ok ، تنظیمات جدید ذخیره می‌شود و از این پس برای غیرفعال‌كردن یا تغییر تنظیمات Content Advisor به این كلمه‌ عبور احتیاج خواهید داشت. البته در صورت فراموش‌كردن كلمه‌ عبور می‌توانید از طریق Registry ویندوز آن را حذف كنید.برای مشاهده‌‌ نحوه این كار به لینك زیر مراجعه كنید:

http:‌/‌‌/‌www.pchell.com‌/‌support‌/‌contentadvisor.shtml

پیش از این اشاره شد كه با فعال‌شدن Content Advisor تمامي سایت‌های بدون رتبه به طور خودكار Block می‌شوند.در پنجره‌ Content Advisor و برگه‌ General می‌توانید با فعال‌كردن گزینه ‌ Users can see websites… اجازه‌ باز‌شدن این‌گونه وب‌سایت‌ها را نیز بدهید.پس از فعال‌شدن Content Advisor، به صورت پیشفرض هنگام باز‌شدن وب‌سایت‌های محدود شده، می‌توانید با وارد‌كردن Supervisor password اجازه‌ باز‌شدن آنها را بدهید، اما اگر گزینه Supervisor can type a password… را از انتخاب خارج كنید، باز‌شدن این‌گونه وب‌سایت‌ها به این صورت دیگر امكان‌پذیر نخواهد بود.

تغییر در Rating Level محتواهای مختلف

برخی محتواهایی كه ممكن است برای گروه‌های سنی یا اقشار مختلف نامناسب باشند، در Content Advisor فهرست شده‌ است كه می‌توانید برای آنها Levelهای مختلف با محدودیت متفاوت در نظر بگیرید.به صورت پیشفرض، با فعال‌شدن Content Advisor، بالاترین محدودیت دسترسی به وب‌سایت‌های شامل محتواهای فهرست‌شده اعمال می‌شود. برای مشاهده Level محدودیت اعمال شده برای هر گروه محتوا می‌توانید در پنجره Content Advisor به برگه Rating برويد و گروه مورد نظر را انتخاب كنید. حال اگر Slider را جابه‌جا كنید، Level مربوط به گروه مورد نظر تغییر خواهد كرد.به عنوان مثال از فهرست موجود در برگه‌ Rating، گروه Violence را انتخاب كنيد و سپس Slider را به سمت راست حركت دهید. با قرار گرفتن آن روی گزینه‌های Limited، Some و...، توضیحات مربوط به آن Level در پایین برگه نمایش داده می‌شود. اگر Slider را روی Unrestricted قرار دهید، در واقع وب‌سایت‌هایی با محتوای «خشونت» را مجاز (Allow) دانسته‌اید!علاوه بر اعمال قوانین برای گروه‌های محتوا، می‌توانید یك یا چند وب‌سایت را از مجموعه‌ وب‌سایت‌ها مستثنا كرده و اجازه مشاهده آنها را بدهيد یا از باز‌شدن‌شان جلوگیری كنید.به همین منظور از پنجره‌ Content Advisor به برگه‌ Approved site بروید. در این برگه، نشانی وب‌سایت‌ها یا صفحات وب مورد نظرتان را وارد و سپس دكمه‌ Always یا Never را به ترتیب برای مجاز دانستن یا Block‌كردن آن انتخاب كنید. برای حذف نشانی وب‌سایت‌هایی كه قبلا اضافه شده نیز از گزینه‌ Remove استفاده كنید.حال كه تنظیمات Content Advisor را انجام دادید، خواهید دید كه هنگام باز‌شدن سایت‌های Block شده از شما Supervisor password خواسته می‌شود (البته اگر گزینه‌ مربوط به آن را غیرفعال نكرده باشید!)

تغییر تنظیمات ذخیره‌سازی خودكار در IE9

AutoComplete يكي ديگر از ابزارهاي موجود در برگه‌ Content زیرمجموعه‌‌ Internet options است. این برنامه آنچه را شما در صفحات وب وارد می‌كنید، ذخیره كرده و پس از آن اگر با ورودی‌های جدید مطابقت داشته باشد، به شما پیشنهاد می‌كند و این دقیقا همان ابزاری است كه مثلا اكانت ‌G-mail شما را به خاطر می‌سپارد!با كلیك روی گزینه‌ Settings در قسمت AutoComplete پنجره‌‌ تنظیمات آن باز می‌شود. در این پنجره قسمت‌هایی كه قابلیت استفاده از AutoComplete را دارد، فهرست شده كه به دلخواه می‌توانید آنها را تغییر دهید. اگر گزینه‌ User names and passwords on forms در حالت انتخاب باشد، می‌توانید حساب‌های كاربری آنلاین خود را ذخیره كنید. البته طبق حالت پیشفرض، بهتر است گزینه‌ زیرمجموعه‌‌ آن نیز فعال باشد تا هنگام ذخیره‌ حساب كاربری از شما در این باره سوال شود.برای حذف آنچه در گذشته ذخیره كرده‌اید كافی است روی دكمه‌ Delete AutoComplete history كلیك كنید تا به پنجره‌ Delete Browsing History هدایت شوید. توضیحات مربوط به این پنجره در شماره‌های گذشته ارائه شده‌ است.

محمدسعيد نمازي

منبع:

http:‌/‌‌/‌windows.microsoft.com


 تاريخ : سه شنبه 2 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد