قفل در که شاید قدمت آن در هر شکلی به هزاران سال برسد، در جدیدترین نوآوری فناوری با یک برنامه اجرایی به عنوان "یونی کی" برای تلفنهای هوشمند آی فن و اندروید جایگزین شده است.

 برنامه اجرایی " یونی کی" (UniKey) سیگنال بلوتوثی از طرف تلفن آی فن، اندروید یا بلک بری کاربر به دستگیره قفل که جفت همین برنامه اجرایی است، ارسال می کند.کاری که کاربر باید انجام دهد این است که وقتی به در می رسد سطح خارجی قفل را در نقطه ای که زبانه الکترونیکی قفل وجود دارد لمس کند؛ همین تماس هنگامی که کاربر محل را ترک می کند و می خواهد در را پشت سر خود قفل کند نیز صورت می گیرد.درحالی که فرونکردن کلید در قفل و چرخاندن قفل می تواند متقاعد کننده باشد، ممکن است تا اینجا این مطرح شود که توانایی این سیستم برای محدودیت دسترسی به نسخه های کپی شده از کلید چه راهکاری اندیشیده است پرسشهایی مطرح شود.

برنامه اجرایی قفل کردن فیزیکی با کلیدهای مختلفی چون کلیدهای زمان دار یا یکبار مصرف همراه است

برای مثال هنگامی که مهمانی وارد خانه شما می شود می توانید کلید خانه را از طریق یک پیام متنی به تلفن وی منتقل کنید.این کپی از کلید می تواند یک بار مصرف باشد تا تاریخ مصرف خاصی برای آن تعیین شود. حتی بدون توجه به این که چه تاریخی برای آن انتخاب شده شما می توانید در هر زمانی که خواستید کلید را منقضی کنید.افرادی چون خدمتکاران منزل نیز می توانند کلیدهایی داشته باشند که تنها در مواقع خاصی در را باز کند.اگر کاربر به هر علتی تلفن همراه خود را از دست بدهد، قفل خود را با تلفن جدید تنظیم می کند. این قفل همچنین دارای یک کلید فیزیکی است که در صورت گم شدن تلفن باید از آن استفاده کنید.

 

این برنامه با سیستم عاملهای تلفنهای آی فن، اندروید و بلک بری کار می‌کند

برای افرادی که از تلفنهای هوشمند استفاده نمی کنند نیز کلیدی مجهز به بلوتوث طراحی شده است.شرکت یونی درنظر دارد این فناوری را به شرکتهای بزرگ عرضه کند اما فروش این محصول بین 149 تا 199 دلار هزینه خواهد داشت.تاريخ : جمعه 5 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد