به کارگیری فناوری در ساخت یک راکت تنیس برای گردآوری و ضبط اطلاعات بازیکنان تنیس از جمله تمام حرکات و ضرباتی که آنها به توب وارد می‌کند، حتی ستاره های تنیس را شگفت زده کرد.

 درحالی که برخی از مردم تصور می کنند فناوری صرفا موجب تن پروری می شود و افرادی را تربیت می کند که تمام روز مقابل صفحات نمایش بزرگ و متنوعی نشسته اند، اما فناوری و کارکرد موثر آن در ورزش می تواند با ارائه اطلاعات درباره عملکرد ورزشی به پرورش ورزشکارانی بهتر کمک کند.پیش از این هم فناوری به کار رفته در نوعی کفش به پرش ورزشکاران رشته بسکتبال یا لباسی که بازخورد بدن را در هر حرکت نشان می دهد به ورزشکاران کمک کرده بود اما به زودی بازیکنان ورزش تنیس با ارائه یک راکت تعاملی می توانند از یک بازوی کمک فناورانه در حرکتهای خود بهره بگیرند.

راکت تنیس Play & Connect  اطلاعات بازی را ضبط کرده و به تحلیل بازی تنیس کمک می کند

این راکت تنیس که از آن با عنوان  Play & Connect متعلق به شرکت Babolat داری حسگر و فناوری الکترونیکی است که اطلاعات را درباره بازی بازیکن ضبط کرده و به کاربر این امکان را می دهد که عملکرد آنها را با استفاده از دانلود اطلاعات از طریق USB یا تماشای آمار زنده از طریق ارتباط بی سیم روی رایانه، تبلت و تلفن هوشمند تحلیل کند.شرکت Babolat با همکاری شرکت تحلیل حرکت Movea این راکت را تولید کرده است. این نخستین فناوری در راکت تنیس است که موجب می شود از قابلیت ضبط و جمع آوری اطلاعات بازی برخوردار باشد.

اطلاعات بازی از طریق راکت به صفحه نمایشهای بزرگ ورزشگاه منتقل می شود

سازندگان این ابزار ورزشی فناورانه ابراز امیدواری کرده اند که ساخت این راکت بتواند به بازیکنان تنیس چه حرفه ای و چه تازه کار کمک کند به اطلاعات مورد نیاز خود برای تحیلی بازی دست پیدا کنند. در میان این اطلاعات می توان به ضربات مختلف بازیکن، چرخش توپ، جایگاه توپ در برخورد با راکت، قدرت بازی و سرعت سرویس اشاره کرد.تمام این اطلاعات به صورت زنده قابل مشاهده است و حتی می توان اطلاعات خام عملکرد بازیکن را با سایر بازیکنان و مربی آنها مقایسه کرد.یک نمونه آزمایشی از این راکت اخیرا در مسابقات تنیس آزاد فرانسه در پاریس به نمایش گذاشته شد و بازیکنانی چون رافائل نادا، جو ویلفرد سونگا، کیم کلایسترز و لی نا از آن استفاده کردند.


تماشاگران نیز این بازی را همراه با آمار آن به صورت زنده این اطلاعات را یا در صفحه نمایش بزرگ ورزشگاه ، در تبلتها و تلفنهای هوشمند خود دنبال کردند

رافائل نادال درباره این راکت اظهار داشت: این راکت وسیله شگفت انگیزی است که با فناوری دریافت اطلاعات از مسابقات همراه شده و روش تازه ای را برای تحلیل بازی فراهم می کند.

رافائل نادال بازیکن مشهور تنیس اسپانیایی در توصیف این راکت که اطلاعات بازی وی را ضبط می کند آن را شگفت انگیز توصیف کرد

لی نا نیز در رابطه با این که می توان اطلاعات بازی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت گفت: نمی خواهم که اطلاعات بازی خود را به رقبایم نشان دهم.این راکت الکترونیکی در سال 2013 با قیمتی حدود 313 دلار به فروش می رسد.تاريخ : یک شنبه 7 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد