در شماره‌هـــــای گـذشتـــه، از قــــسمت Internet Options، برگه‌های General، Security Privacy و قسمتی از برگه‌ Content را بررسی كردیم. در این شماره نیز به بررسی برگه‌های Programs و Connections خواهیم پرداخت. به دلیل تنوع مرورگرها، اصلا بعید نیست كه روی سیستم‌تان چند مرورگر مختلف نصب كرده ‌باشید. ممكن است بخواهید در كنار IE9 از Firefox و Add-on‌هاي بی‌شمار آن یا Chrome و سرعت آن بهره ببرید. اما در این شرایط‌، مرورگر منتخب و اصلی شما كدام یك خواهد بود؟ به بیان دیگر اگر روی یك لینك اینترنتی یا یك صفحه‌ وب كه پیش از این ذخیره كرده‌اید، كلیك كنید باید توسط كدام مرورگر به نمایش درآید؟وقتی چند مرورگر را كنار هم نصب كرده‌باشید، اغلب آنها هنگام باز شدن از شما می‌پرسد كه آیا مایلید از آنها به عنوان مرورگر پیشفرض استفاده كنید یا خیر؟! اما ممكن است این پیغام را حذف كرده باشید. در این شرایط برای این كه بتوانید IE9 را دوباره به عنوان مرورگر پیشفرض در نظر بگیرید، باید از پنجره‌ Internet Options به برگه‌ Programs رفته و روی دكمه‌ Make default از قسمت Default web browser كلیك كنید. بهتر است گزینه‌ Tell me… را نیز در حالت انتخاب قرار دهید؛ در این صورت در شرایطی كه IE9 مرورگر پیشفرض شما نباشد، هنگام باز شدن آن از شما در این‌باره سوال خواهد شد.HTML editing قسمت دیگر برگه‌ Programs است. ممكن است یك صفحه‌ وب را روی سیستم‌تان ذخیره‌كرده باشید و بخواهید كدهای HTML آن را مشاهده كنید یا این كه در حال یادگیری این زبان باشید. اگر روی یك فایل با پسوند html یا htm كه پیش از این روی سیستم‌تان ذخیره شده، كلیك راست كرده و گزینه‌ Edit را برگزینید، صفحه‌ وب شما با نرم‌افزار پیشفرض سیستم‌تان برای ویرایش فایل‌های وب كه ساده‌ترین آنها Notepad ویندوز است، باز خواهد شد. اما اگر چند نرم‌افزار مختلف نظیر Front Page،Microsoft Expression Web و... روی سیستم‌تان نصب كرده‌اید، می‌توانید از برگه‌ Programs و از قسمت HTML editing تعیین كنید كه با انتخاب گزینه‌ Edit، صفحه وب موردنظر در كدام نرم‌افزار باز شود. در برگه‌ Programs همچنین دكمه‌ای تعبیه شده كه شما را به قسمت Default programs هدایت می‌كند كه در اولین شماره‌ سال 90 به صورت مفصل درباره‌ آن صحبت كردیم. روی دكمه‌ Set programs كلیك كرده و در پنجره‌ Default Programs، گزینه Set program access and computer default را انتخاب كنید. در این صورت می‌توانید برنامه‌های پیشفرض برای گشت‌وگذار اینترنتی، ارسال و مشاهده‌ E-mail و ... را تعیین كنید.

تنظیمات برگه‌ ارتباطات IE9

شما به عنوان یك كاربر خانگی در بيشتر اوقات برای اتصال به اینترنت تنها یك Connection ایجاد كرده و بدون اعمال تنظیمات دیگر به اینترنت متصل می‌شوید، اما در همه‌ موارد كار به همین سادگی نخواهد بود. به عنوان مثال اگر رایانه شما جزئی از یك شبكه محلی باشد كه ارتباط آن با اینترنت از طریق یك پراكسی‌سرور فراهم می‌شود، ممكن است مجبور باشید تنظیمات مربوط به آن را خودتان انجام دهید یا هنگامی كه برای اتصال از راه دور به یك شبكه‌ محلی (LAN) بخواهید از VPN استفاده كنید، ‌باید یك كانكشن مناسب برای آن ایجاد كنید و...

راه‌حل تمامی این موارد، صرف نظر از چگونگی انجام آن یا استفاده از دیگر روش‌های مشابه، مراجعه به برگه‌ Connections از قسمت Internet Options است. در ابتدای این برگه‌، دكمه‌ Setup قرار دارد كه می‌توانید با كلیك روی آن مراحل ایجاد یك كانكشن یا استفاده از یك كانكشن كه پیش از این برای اتصال به اینترنت ایجاد شده را دنبال كنید. برای ایجاد یك كانكشن جدید، صرف‌نظر از نوع آن كه می‌تواند Wireless، Broadband یا Dial-up باشد، می‌توانید از طریق دكمه‌ Add نیز اقدام كنید. توضیحات مربوط به ایجاد كانكشن در شماره‌های قبل ارائه شده‌است.اما شما می‌توانید با استفاده از امكانی به نام Virtual Private Network) VPN) در یك شبكه‌ عمومی ناامن نظیر اینترنت یك ارتباط امن با LAN یا رایانه موردنظرتان از راه دور ایجاد كنید. به عنوان مثال شما می‌توانید از طریق VPN یك ارتباط امن بین رایانه خانگی‌تان با شبكه‌ محلی اداره‌ای كه در آن كار می‌كنید ایجاد و از منابع آن استفاده كنید. برای استفاده از VPN، در ابتدا ‌باید یك كانكشن برای آن بسازید. در این صورت پس از اتصال به اینترنت، كافی است با كلیك روی كانكشن VPN، ارتباط با مقصد را فراهم آورید.

برای این منظور روی دكمه‌ Add VPN كلیك كرده و مراحل ایجاد كانكشن را طبق Wizard طی كنید. در ابتدا ‌باید كانكشن اینترنتی را كه می‌خواهید از طریق آن VPN برقرار كنید، برگزینید. همچنین می‌توانید یك كانكشن ایجاد كرده یا بعدا درباره استفاده از كانكشن‌های موجود تصمیم‌گیری كنید. در مرحله‌ بعد باید نشانی اینترنتی (IP Address) سرور VPN و نام موردنظر برای كانكشن را وارد كنید. همچنین می‌توانید تعیین كنید تمامی حساب‌های كاربری موجود روی ویندوزتان قادر به استفاده از این كانكشن VPN باشد یا خیر و در نهایت باید نام كاربری و كلمه‌ عبور برای اتصال به VPN Server را اضافه و آن‌ را ذخیره كنید.مدیران شبكه می‌توانند برای سهولت در كار و همچنین جلوگیری از انتشار اطلاعات و تنظیمات شبكه‌شان، یك فایل اجرایی در اختیار شما قرار دهند كه بدون طی مراحل پیش‌گفته، قادر به اتصال به شبكه‌ محلی‌شان از راه دور باشید.در برگه‌ Connections برای هر یك از كانكشن‌هایی كه ایجاد شده می‌توانید تنظیمات متفاوتی اعمال كنید. كانكشن مورد نظر را در حالت انتخاب قرار دهید و دكمه‌ Settings را بزنید. در پنجره‌ای كه باز می‌شود، شما می‌توانید به اعمال تنظیمات پراكسی‌سرور، حساب كاربری همان كانكشن و نیز مسیردهی Script مورد نظر برای اعمال تنظیمات متمركز برای كانكشن اقدام كنید. از طریق این پنجره به برگه‌ Properties برای هر كانكشن نیز دسترسی خواهید داشت كه توضیحات آن در شماره‌های قبل عنوان شده‌ است.حتما تا به حال با این مشكل مواجه شده‌اید كه هنگام باز شدن پنجره‌ IE به صورت مكرر از شما خواسته می‌شود از طریق كانكشن پیشفرض به اینترنت متصل شوید. این مورد در صورتی اتفاق می‌افتد كه در برگه‌ Connections گزینه‌ Always dial my default connection در حالت انتخاب باشد. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توانید گزینه‌ Never dial a connection را انتخاب كنید. اگر رایانه‌تان به یك شبكه‌ محلی متصل است، بهتر است گزینه‌ دوم را در حالت انتخاب قرار دهید؛ در این صورت مادامی كه سیستم به شبكه متصل باشد، برای اتصال به اینترنت پیغامی مشاهده نخواهید كرد!

از دكمه‌ Set default نیز می‌توانید برای مشخص‌كردن كانكشن‌ پیشفرض استفاده كنید.در برگه‌ Connections مشابه دكمه‌ Settings برای كانكشن‌های اینترنتی را برای تنظیمات شبكه‌ محلی با نام LAN Settings دارید.برای تعیین پراكسی یا مسیردهی اسكریپت هنگامی كه سیستم‌تان به یك LAN متصل است، باید روی دكمه‌ LAN Settings كلیك كنید؛ در پنجره‌ای كه باز می‌شود می‌توانید پراكسی موردنظر را برای اتصال به اینترنت وارد كنید. انتخاب گزینه‌ …Bypass باعث می‌شود كه وب‌سایت‌های داخلی شبكه‌ محلی‌تان بدون استفاده از پراكسی باز شوند. روی گزینه‌ Advanced در همین پنجره‌ كلیك كنید تا بتوانید علاوه بر مشخص‌كردن پراكسی‌های مختلف برای پروتكل‌های مختلف (…،HTTP ،FTP)، فهرست وب‌سایت‌هایی را كه می‌خواهید بدون استفاده از پراكسی باز شوند مشخص كنید.

 تاريخ : سه شنبه 9 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد