کپسول فضایی شرکت خصوصی که مأموریت تاریخی خود را در ایستگاه بین المللی فضایی به اتمام رساند امروز پنجشنبه 31 می ( 11 خرداد ماه) به زمین باز می‌گردد.

 فضاپیمای بدون سرنشین دراگون که توسط شرکت اسپیس ایکس مستقر در کالیفرنیا ساخته شده بود تا به عنوان اولین فضاپیمای خصوصی محموله مورد نیاز ایستگاه فضایی را برسانند امروز یک هفته  پس از پرتاب به زمین باز می گردد.این مأموریت که نخستین مأموریت یک شرکت خصوصی در فضا بود آغازگر فصلی تازه در سفرهای فضایی است. ناسا و شرکت اسپیس ایکس قرار دادی را برای رساندن 12 محموله به ایستگاه فضایی امضا کرده اند.

فضانوردها امروز در ساعت 10:10 به وقت گرینویچ با استفاده از بازوی رباتی ایستگاه فضایی دراگون را در فضا آزاد کردند تا این کپسول به زمین برسد. این فضاپیما یک دقیقه بعد راهی زمین شد.دراگون در ساعت 15:44 به وقت گرینویج در آبهای اقیانوس آرام چند صد کیلومتری ساحل جنوبی کالیفرنیا فرود می آید.پرسنل اسپیس ایکس در این منطقه در انتظار دراگون می مانند و کپسول فضایی را روی یک کشتی 56 متری سوار می کنند تا به ساحل باز گردند.با بازنشست شدن شاتلهای فضایی ناسا، سازمان فضایی آمریکا اکنون به اتکای شرکتهای خصوصی چون اسپیس ایکس محموله های ایستگاه فضایی را ارسال می کند، در حال حاضر این سازمان فضایی به همکاران خود چون روسیه، ژاپن و اروپا برای اعزام خدمه ایستگاه فضایی متکی است.تاريخ : جمعه 12 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد