خيلي قبل‌تر از آن‌كه آيفون، جهان موبايل را تكان دهد، موسسات مالي، سازندگان گوشي‌هاي موبايل و اپراتورها همه اين رويا را در سر مي‌پروراندند كه موبايل را به كيف پولي همراه تبديل كنند و همه بتوانند همان‌طور كه از كارت‌هاي اعتباري خود استفاده مي‌كنند از تلفن همراه اين بهره را ببرند.در سالي كه گذشت، به فناوري NFC (ارتباط ميداني نزديك) رسيديم. با گذر تلفن همراه از كنار ترمينال پرداخت مي‌توان اين گوشي‌ها را جايگزين كارت‌هاي اعتباري كرد. امر خريد و فروش بسادگي و با سرعت هر چه بيشتر انجام مي‌پذيرد. اگر چه استفاده از تلفن همراه خيلي خوب است، اما يك مشكل دارد؛ استفاده از اين تلفن‌ها مي‌تواند بيشتر از آنچه سودآور باشد، مضر باشد.براي استفاده از تلفن به‌جاي كارت‌هاي هوشمند بايد از چيپ‌هاي NFC، گوشي‌هاي اندرويدي با پشتيباني از فناوري NFC‌ (حداقل نگارش 3/2) و نرم‌افزار موبايل بانك استفاده كرد. در حال حاضر تعداد گوشي‌هاي هوشمندي كه از فناوري NFC پشتيباني مي‌كنند، زياد نيست و اين شركت‌ها محدود به سامسونگ، نوكيا و بلك‌بري است.جان پتريج، مدير كارت‌هاي اعتباري ويزا معتقد است تعداد گوشي‌هاي مجهز به اين فناوري مي‌تواند تا پايان سال جاري به 90 برسد و از ميان آنها مي‌توان به آيفون بعدي اشاره كرد كه طبق برنامه قرار است پاييز امسال عرضه شود.ما مشكل عدم استقبال از آن توسط مردم، رفتار خود مردم است.

شيوه خريد

چه شيوه‌هايي براي خريد وجود دارد؟ معمولا براي خريد، كيف پول را درمي‌آوريم، كارت اعتباري را از آن بيرون كشيده و به فرد مي‌دهيم يا خودمان روي دستگاه POS مي‌كشيم.استفاده از تلفن همراه به جاي كارت‌هاي اعتباري قرار است كار را ساده‌تر كند؛ اما در عمل اين‌طور نيست.براي استفاده از تلفن به‌جاي كارت اعتباري، بايد تلفن را از حالت قفل خارج (كه معمولا با ورود رمز امنيتي همراه است) و سپس نرم‌افزار پرداخت را اجرا كرد. پس از واردكردن رمز نرم‌افزار فروش بايد تلفن را از كنار ترمينال پرداخت عبور داد.

کداميک آسانتر است؟

نرم‌افزارهاي دمويي كه در نمايشگاه CTIA عرضه شد، گزينه‌هايي را نشان مي‌داد كه از ورود كدهاي امنيتي چندمرحله كاسته بود. از آنجا كه احتمال گم‌شدن گوشي تلفن بسيار بيشتر از گم‌شدن كيف پول است، بدون ورود رمزهاي امنيتي نرم‌افزارهاي پرداخت، گم‌كردن گوشي مي‌تواند خطرناك‌تر از گم كردن كيف پول باشد.بايد ديد با وجود اين مشكلات چرا موسسات مالي و شركت‌هاي توليدكننده تلفن همراه اصرار به رواج اين قابليت دارند؟مشتريان معمولا سهولت در انجام كار را مهم‌ترين دغدغه استفاده از يك محصول مي‌دانند و NFC هم از اين قاعده مستثنا نيست.براي مثال، بسياري از كارت‌هاي اعتباري امروزه به فناوري NFC مجهز است، اما افراد كمي از آنها استفاده مي‌كنند. اين فناوري درست همانند شبكه‌هاي بي‌سيم و LAN عمل مي‌كند، مي‌توان كارت را درون شكاف كشيد يا آن را از كنار ترمينال عبور داد. انتقال و تشخيص اطلاعات وقتي از روش سنتي‌تر استفاده مي‌شود، احساس اطمينان بهتري به مشتري مي‌دهد.تلفن‌هاي مجهز به NFC باعث كار اضافي مشتري مي‌شود (بازكردن نرم‌افزار و واردكردن رمز) به همين دليل، احتمال همه‌گيرشدن استفاده از اين فناوري با وضعيت فعلي ممكن نيست.موسسات مالي و توليدكنندگان گوشي‌هاي تلفن همراه اميدوارند با كمك قابليت‌هاي جديد نظر مشتريان را به سوي اين فناوري جلب كنند. عرضه كوپن‌هاي مختلف، تخفيف‌هاي ويژه هر فروشگاه كه با ورود به آن فروشگاه روي گوشي نمايان مي‌شود و برنامه‌هاي Loyalty براي مشتريان باسابقه و...اما مستركارد معتقد است تلفن همراه نيازي به كنارگذاشتن كارت‌هاي اعتباري ندارد و مي‌تواند از مزيت‌هاي هر دو استفاده و يك فروشگاه مبتني بر تلفن همراه ايجاد كرد.

تلفن هوشمند و فروشگاه هوشمند

مستركارد معتقد است به‌جاي پرداخت با تلفن همراه، مي‌توان داخل اين گوشي‌ها مراحل پرداخت را انجام داد. براساس مطالعات انجام‌شده از سوي اين شركت بيشتر مردم فروشگاه‌هاي آنلاين را از طريق گوشي‌هاي خود چك مي‌كنند، اما كمتر از 5/1 درصد اين افراد كل عمليات خريد را از طريق تلفن همراه خود انجام مي‌دهند.چرا؟ استفاده از آن صفحه كوچك و كيبوردهاي ريز براي پركردن فرم‌هاي مينياتوري و شماره كارت اعتباري اصلا ايده‌آل نيست. علاوه بر آن، انتقال اين اطلاعات شخصي و حساس از طريق شبكه سلولي به وب‌سايت‌هاي تقريبا ناشناخته بسياري از ما را نگران مي‌كند.بنابراين مستركارد به‌جاي حمايت از فناوري NFC، سرويس جديدي با عنوان PayPass راه‌اندازي كرده كه نوعي كيف پول موبايلي است و تمام اطلاعات مستركارد شخص مي‌تواند از قبل در آن ذخيره شده باشد.هر چند كه ويزا تمايل دارد سراغ NFC برود، اما آنها هم جانب احتياط را رعايت كرده و سرويس مشابهي به‌نام V.me PayWare ارائه مي‌دهند.يكي ديگر از روش‌هاي پرداخت از طريق تلفن همراه يا درون تلفن همراه خريدهاي كلي است. مي‌توان هنگام برداشت هر محصول به كمك اسكنرهاي باركد و QR موجود در گوشي، از قيمت و اطلاعات آن محصول مطلع شد و حتي در صورت وجود كوپن تخفيفي از آن نيز استفاده كرد. بعد از آن‌كه تمام محصولات خريداري شد و در سبد قرار گرفت، كافي است از طريق همان گوشي و بدون مراجعه به صندوقدار، پرداخت را انجام داده و محصولات را به‌خانه برد.

 تاريخ : یک شنبه 21 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد