دلايل بسياري براي كنترل كردن رايانه وجود دارد؛ كنترل سايت‌هاي بازديد شده توسط فرزندان، بررسي كارها و تغييرات صورت گرفته توسط كاربران ديگر روي رايانه شخصي شما و... از جمله مواردي است كه دانستن آنها مهم بوده و مي‌تواند از بروز بسياري از مشكلات احتمالي پيشگيري كند.اگر بخواهيد ورود و خروج و اتفاقات رخ داده در منزل يا محل كار خود را كنترل كنيد و آنها را تحت نظر داشته باشيد، مطمئنا از دوربين‌هاي مداربسته استفاده مي‌كنيد. به‌نظر شما مي‌توان بر اتفاقات و فعاليت‌هاي صورت گرفته در رايانه نيز با ابزاري همچون دوربين‌هاي مداربسته نظارت داشت؟

خوب يا بد؟

كي‌لاگر (Keylogger) كلمه‌اي است كه بسياري از كاربران رايانه‌ با شنيدن آن وحشت مي‌كنند؛ چون يكي از شايع‌ترين بدافزارهايي كه امنيت كاربران را به خطر انداخته و همه فعاليت‌هاي آنها در سيستم را زيرنظر مي‌گيرند، همين كي‌لاگرها هستند. كي‌لاگر در حالت كلي روي يك رايانه مستقر شده و تمامي كارهاي صورت گرفته توسط كاربران اعم از كاراكترهاي تايپ شده با صفحه‌كليد، صفحات به‌نمايش درآمده، سايت‌هاي بازديد شده و... را در خود ذخيره و به‌صورت بسته‌هاي اطلاعاتي براي افراد غيرمجاز (انتشاردهنده بدافزار) ارسال مي‌كند.اگر كمي دقت كنيد خواهيد ديد كه نظارت بر اتفاقات رخ داده در رايانه نيز تعريفي جز كي‌لاگر را در بر نخواهد داشت؛ پس نمي‌توانيم تعريف ديگري از اين عمل داشته باشيم، اما وقتي شما قصد نفوذ در سيستم‌هاي رايانه‌اي افراد ديگر را نداشته باشيد و تنها هدفتان نظارت روي فعاليت‌هاي انجام شده در رايانه شخصي خودتان باشد، مطمئنا استفاده از آن نه تنها ناپسند نيست و سرقت اطلاعات به‌شمار نمي‌رود بلكه تنها راه براي حفظ امنيت شما نيز محسوب مي‌شود.

نظارت از جنس نامحسوس

نرم‌افزار Spyrix Free Keylogger ابزاري رايگان با روش كار بسيار ساده‌اي است كه شما را قادر مي‌سازد تمامي رويدادهاي رخ داده در رايانه شخصي خود را تحت نظارت داشته باشيد. به كمك ابزارهاي موجود در اين نرم‌افزار كلمه‌هاي تايپ شده توسط صفحه‌كليد در فايل‌هاي گزارش جامعي ثبت شده و همچنين يك نسخه كپي از همه اطلاعات كپي شده در حافظه موقت ويندوز نيز در اختيار شما قرار مي‌گيرد. از ديگر امكاناتي كه اين نرم‌افزار در اختيار شما قرار مي‌دهد، تهيه عكس از صفحه‌نمايش در بازه‌هاي زماني مختلف و در صورت بروز تغيير در پنجره‌هاي فعال روي صفحه است تا شما از تمامي فعاليت‌هاي صورت گرفته در رايانه باخبر شده و همانند يك دوربين مداربسته، همه اتفاقات را به‌صورت فريم‌هايي از تصاوير پي‌در‌پي در اختيار داشته باشيد.نرم‌افزار فوق حجمي حدود 2 مگابايت دارد و پس از نصب 3 مگابايت از فضاي هارد‌ديسك رايانه شما را اشغال خواهد كرد. صفحه اصلي نرم‌افزار، نمايش‌دهنده گزارشي از فعاليت‌هاي ثبت شده توسط آن است كه براحتي مي‌توانيد نوع فعاليت، تاريخ وقوع، عنوان فعاليت ثبت شده و... را مشاهده و آنها را به دلخواه خود مرتب كنيد.از ديگر بخش‌هاي نرم‌افزار، تنظيمات آن است كه گزينه‌هاي مختلفي همچون اجراي خودكار همزمان با شروع سيستم‌عامل، مخفي بودن آيكون نرم‌افزار پس از اجرا، كليدهاي ميانبر جهت دسترسي به محيط اصلي برنامه، جزئيات مربوط به تهيه عكس از صفحه‌نمايش، رمزعبور جهت مشاهده گزارش‌هاي ثبت شده در نرم‌افزار و پوسته و زبان محيط كاربري را در خود جاي داده است.همان‌طور كه گفتيم اين نرم‌افزار داراي امكاناتي براي پنهان‌سازي آيكون نرم‌افزار از ديد كاربر است كه به كمك آن، كاربران نخواهند توانست به فعاليت آن پي ببرند و حتي در صورت كسب اطلاع از فعاليت نرم‌افزار و توانايي در فشردن كليدهاي تركيبي جهت مشاهده محيط كاربري نرم‌افزار نيز بدون در اختيار داشتن رمزعبور نخواهند توانست گزارش‌هاي به ثبت رسيده را مشاهده يا فعاليت نرم‌افزار را متوقف كنند.نرم‌افزار فوق در نسخه‌هاي 32 و 64 بيت سيستم‌عامل ويندوز قابل استفاده است و مي‌توانيد با مراجعه به لينك زير، آخرين نسخه آن را به‌صورت كاملا رايگان دريافت كنيد:

http:‌/‌‌/‌www.spyrix.com‌/‌download‌/‌sfk_setup.exe
تاريخ : دو شنبه 22 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد