دنیای وب جایی است که منبع‌باز خود را بخوبی از دیگر رقبا متمایز می‌کند. یکی از حوزه‌هایی که طرفداران و فعالان زیادی در فضای مجازی دارد، حوزه وب است. از CMSها و نرم‌افزارهاي آماده منبع‌باز که بگذریم، بسیاری از توسعه‌دهندگان وب تمایل دارند نرم‌ افزار وب خود را کاملا تحت کنترل داشته باشند و تک‌تک ماژول‌های آن را خودشان بنویسند. این دسته از افراد نسبت به زمینه‌های توسعه وب (Web Development Framework) تمایل بیشتری نشان می‌دهند و از آنها استفاده می‌کنند.

1- CodeIgniter

این بستر منبع‌باز توسعه وب با زبان PHP است و هدف آن تولید سریع‌تر کد توسط کاربر است و بسیاری از امور ساده را خودش انجام می‌دهد. این زمینه بر اساس تعداد زیادی کتابخانه قابل دسترسی کار می‌کند. کار‌کردن با آن ساده است، ساختاری منطقی برای دسترسی به اطلاعات به کاربر می‌دهد و در مقایسه با دیگر زمینه‌های تحت توسعه سرعت بیشتری دارد. جدا از سبک بودن این بستر، می‌توان به قابلیت‌هایی همچون پشتیبانی از Ajax، تایید داده و فرم، فیلتر XSS و امنیت بالا، مدیریت Session، مدیریت ارسال ایمیل، قابلیت محلی سازی و چند زبانه بودن اشاره کرد.

http://codeigniter.com

2- Django

بستری سطح بالا برای توسعه وب (MVC) است و نام آن از جانگو رینهارت، کامپوزر و نوازنده افسانه‌ای گیتار سبک جاز برگرفته شده است. این بستر که در اصل، نسخه پایتونی Ruby On Rails است، به کاربران اجازه می‌دهد وب‌سایت‌های داده محور پیچیده‌ را سریع و آسان بسازند. جانگو کارها را تا حد امکان ساده کرده است و توسعه‌دهندگان برای انجام امور، نیازی به تکرار ندارند.

همچنین از قابلیت اتصال کامپوننت برخوردار است و می‌تواند به بسیاری از نرم‌افزارهای پایتونی متصل شود و از آنها به‌عنوان سرویس استفاده کند. تیم بستر تحت مجوز BSD عرضه می‌شود و منبع‌باز است. از قابلیت‌های آن می‌توان به زمینه تست و رفع ایراد، پیاده‌سازی دیتابیس در کد پایتون (ORM)، انتقال دیتابیس به سرور دیگر، سیستم RSS و Atom feeds و... اشاره کرد.

https://www.djangoproject.com/

3- CakePHP

کیک‌پی‌اچ‌پی نیز الهام گرفته از Ruby on Rails است، به گونه‌ای که نسخه PHP آن به حساب می‌آید. همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، کیک‌پی‌اچ‌پی به‌دنبال سادگی است و الگوهای طراحی‌ چون اکتیو رکورد، نگاشت داده، کنترلر اصلی و MVC را پیاده کرده است. هدف اصلی این بستر پیاده‌سازی زمینه ساخت یافته برای کاربران PHP در تمام سطوح است که با سرعت تمام بتوانند نرم‌افزارهای تحت وب مطمئنی تولید کنند، بی‌آن‌که از انعطاف خود بکاهند.

از قابلیت‌های این بستر توسعه می‌توان به پشتیبانی همزمان از php4 و 5، سیستم پخش‌کننده درخواست و URLهای سفارشی، قالب‌سازی سریع و منعطف، پشتیبانی از زمینه‌های مختلف Ajax از جمله موتولز، پروتوتایپ، جی‌کوئری و... اشاره کرد.

http://cakephp.org

4- Zend Framework

بستر زند را تقریبا تمام توسعه‌دهندگان وب می‌شناسند و اگر از آن استفاده نکرده‌ باشند، دست‌کم با نقاط قوت و ضعف آن آشنایی دارند. این بستر تحت وب کاملا به‌صورت شی‌ءگرا طراحی شده و تمرکز کاربر را به سمت تولید متوجه کرده است. زند قابلیت‌های 80 درصد برنامه‌های تحت وب را در خود دارد و تنها کافی است روی 20 درصد باقیمانده متمرکز شد و برنامه را مطابق با میل خود سفارشی کرد.

یکی از قابلیت‌های این بستر، پیاده‌سازی دقیق الگوی MVC است که کد را بیشتر قابل استفاده می‌کند و نگهداری از آن نیز ساده‌تر خواهد بود.

می‌توان قابلیت‌های زیر را از ویژگی‌های مثبت زند نسبت به دیگر بسترها برشمرد:

ـ پشتیبانی از دیتابیس‌ها و پروتکل‌های مختلف ارسال ایمیل

ـ امنیت مبتنی بر ACL

ـ پشتیبانی کامل از سیستم شی‌ءگرای به‌کار رفته در PHP 5

ـ کامپوننت‌های ارتباط با سرویس‌های وب گوگل و...

http://framework.zend.com/

5- Yii

بستر یی، سرآیند عبارت! Yes It is است. این زمینه رایگان و منبع‌باز تحت پی‌اچ‌پی نگارش 5 نوشته شده است و طراحی تمیز و بدون تکرار را تشویق می‌کند.

ابزار خط فرمانی yiic، یکی از نقاط مثبت این بستر توسعه وب است که می‌تواند اسکلت اصلی برنامه تحت وب را با چند خط دستور ایجاد کند.

از دیگر ویژگی‌های یی می‌توان به چند مورد اشاره کرد:

ویجت‌هایی با پشتیبانی از Ajax، سیستم دسترسی نقش‌محور، تایید فرم‌ها، محلی‌سازی و چند زبانه بودن وب‌سایت و ...

http://www.yiiframework.com

6- Pylons

پایلانز، نام یکی دیگر از بسترهای توسعه وب نوشته شده به زبان پایتون است که ایده‌های ناب روبی، پایتون و پرل را با هم یکی کرده و ساختاری یکپارچه اما فوق‌العاده منعطف ایجاد کرده است. این بستر همچنین یکی از نخستین پروژه‌هایی است که توانسته استاندارد WSGI را رعایت کند (استاندارد پایتون برای ارتباط میان سرور و نرم‌افزار). پایلانز همچنین قابلیت استفاده مجدد بالایی دارد. مانند:

پشتیبانی از Ajax، کنترل اصلی برای بستر MVC، استفاده از سیستم‌های قالب‌‌نویسی Mako،‌Genshi،‌Myghty، Kid و ...

http://www.pylonsproject.org

7- TurboGears

توربو گیرز بهترین کامپوننت‌های طراحی را گرفته و آنها را به یک سیستم یکپارچه و مستندسازی شده تبدیل کرده است. این بستر در حقیقت بخش‌های مختلفی است که این مولفه‌ها را به یکدیگر متصل کرده است، اما پروژه‌نویسی را پیچیده نمی‌کند.

با توربو گیرز کاربران می‌توانند از مستندهای بی‌شمار هر پروژه استفاده کنند و برنامه خود را توسعه دهند.برنامه‌نویسانی که به دنبال توسعه برنامه‌های دیتابیس‌محور تحت‌وب هستند، توربو گیرز را یکی از گزینه‌های جدی خود می‌دانند. از دیگر قابلیت‌های این بستر پیاده‌سازی Ajax، بستر MVC، قالب‌سازی XHTML، سیستم معتبرسازی فرم‌ها و ... است. برای کسب اطلاع بیشتر به اين نشانی بروید:

http://www.turbogears.org

8- Symfony

حیف است که بحث بسترهای توسعه وب باشد و نام Symfony را نیاوریم. این بستر منبع‌باز، مجموعه‌ای از کلاس‌های قدرتمند نوشته شده به زبان PHP بوده که معماری لازم برای توسعه نرم‌افزارهای پیچیده تحت وب را فراهم کرده است.استفاده از سیمفونی برای توسعه‌دهندگان به منزله توسعه ساده‌تر، ارتقاپذیری بدون مشکل و نگهداری درازمدت از وب‌سایت خواهد بود. استفاده از قابلیت‌های شی‌ءگرایی در PHP5، بهره‌گیری از پارادایم MVC، پیاده‌سازی ORM، AJAX، سیستم حافظه موقت و اسکلت‌زنی (Scaffolding) از دیگر قابلیت‌های این بستر به‌شمار می‌رود.


http://symfony.com

 


تاريخ : سه شنبه 23 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد