تعامل بين تلويزيون و رايانه را مي‌توان يكي از پيچيده‌ترين تعامل‌ها دانست. ما سال‌هاست رايانه‌هاي دسكتاپ، لپ‌تاپ، اشكال كوچك شده PC را به عنوان سيستم مركز محتواي رسانه (media center)، قطب سرگرمي تحت شبكه (networked entertainment hub) و اخيرا پخش كننده‌هاي استريم‌هاي هولو (Hulu) و نت‌فليكس (Netflix) را به كار برده‌ايم. امروزه تمايل كاربران براي دريافت سيگنال‌هاي تصويري يك رايانه PC، لپ‌تاپ يا تبلت روي يك تلويزيون صفحه بزرگ با توجه به گسترش استفاده از كنسول‌هاي بازي در منازل و اضافه‌كردن سرويس استريم نت‌فليكس همراه مجموعه‌هاي آرشيو فيلم و نمايش‌هاي تلويزيوني شدت يافته است. در همين ارتباط شركت اينتل سرانجام فناوري صفحه‌نمايش بي‌سيم (Wireless Display technology) خود را ارائه كرد. اين مجموعه كه تركيبي از سخت‌افزار و نرم‌افزاراست، استريم بي‌سيم هر آنچه را روي صفحه‌نمايش لپ‌تاپ شما در جريان است، روي تلويزيون پلاسما يا LCD شما ممكن مي‌سازد. با اين‌كه اين فناوري از سال 2010 جزئي از فناوري پردازنده‌هاي سري Core اينتل بوده، ابتدا WiDi تنها برخي لپ‌تاپ‌ها و از جمله مدل‌هاي Dell studio 15z، Sony VAIO VPCS111FM و toshiba sattellite E205 و تعداد معدودي از نوت‌بوك‌ها و اولترابوك‌هاي توليد همين شركت‌ها به كار برده شد. خوشبختانه در بسته‌بندي هر سه اين لپ‌تاپ‌ها سخت‌افزار مربوط به فناوري WiDi نيز از طرف شركت توليد كننده گنجانده شده بود؛ به عبارتي هر يك، تطبيق‌‌دهنده (adapter) شركت نت‌گير (Netgear) را كه Push2TV نام گرفته است نيز در بسته‌بندي خود به همراه داشتند. ما با ديدن پيش نمايش‌هاي كارآمد اينتل از اين فناوري تشويق شديم تا اين فناوري را آزمايش كنيم و خودمان دست به اجراي تنظيمات صفحه‌نمايش بي‌سيم (WiDi) بزنيم كه شرح اين آزمايش و نتايج آن را جهت اطلاع شما در زير مي‌آوريم:

‌وسايل مورد نياز

پيش‌نيازهاي اجرايي‌كردن صفحه‌نمايش بي‌سيم عبارت است از يك لپ‌تاپ مجهز به پردازنده سري Core بعد از سال 2010 داراي فناوري صفحه نمايش بي‌سيم اينتل با سيستم عامل ويندوز 7، يك تلويزيون آنالوگ يا HD مجهز به درگاه‌هاي اتصال ورودي AV composite يا HDMI و ادپتر تلويزيوني Wireless Display. ما از باكس تطبيق‌دهندهnetgear push2TV) PTV1000) براي اتصال لپ‌تاپ توشيبا به تلويزيون استفاده كرديم. حال مي‌خواهيم ببينيم آيا صفحه‌نمايش بي‌سيم بهتر از پخش‌كننده‌هاي محتواي رسانه‌اي يا سيستم‌هاي رايانه‌اي مستقل HTPC است يا نه؟

‌‌‌مقايسه فناوري صفحه نمايش بي‌سيم اينتل با مديا پليرها و HTPC

 

ما ابتدا با لپ‌تاپ توشيبا E205 شروع كرديم، گيرنده نت‌گير همراهش را با كابل HDMI آن تلويزيون LCD وصل كرديم (البته اتصالات RCA composite را هم مورد پشتيباني قرار مي‌دهد). باكس نت‌گير به اندازه يك مسيرياب (router) بي‌سيم بوده و آنقدر كوچك است كه به آساني پشت يا كنار تلويزيون شما جا مي‌گيرد. سپس برنامه نرم‌افزاري كاربردي Wirless Display را روي لپ‌تاپ توشيبا راه‌اندازي كرديم. پس از اجراي برنامه، انواع فايل‌هاي ويدئوي 720p و 1080p را روي توشيبا E205 پخش كرديم كه بلافاصله پس از يكي دو ثانيه تصوير آنها روي صفحه تلويزيون ظاهر شد. البته نگارشي از WiDi كه ما آن را آزمايش مي‌كرديم تفكيك‌پذيري (رزولوشن) تا سطح 720p را پشتيباني مي‌كرد، اما به هر حال از عهده هر دو رزولوشن بخوبي برآمد. همچنين ويدئو‌هاي 480p سرويس آنلاين هولو را هم بررسي كرديم كه كيفيت تصوير آن قابل قبول بود. اين قابليت براي پخش كليپ‌هاي يوتيوب و ويدئوهاي CNET TV نيز قابل استفاده است. البته كيفيت تصوير WiDi از نظر وضوح، طبيعي بودن و كيفيت هرگز به پاي PlayStation 3 و مديا پليرهاي معروف نمي‌رسد. ما قبلا تعدادي از اين پخش‌كننده‌هاي محتواي رسانه‌اي و ست تاپ باكس‌ها (set-top-box‌‌) را ديده‌ايم كه خيلي خوب با شبكه‌هاي خانگي كنار آمده و محتواي چندرسانه‌اي را به نمايش درمي‌آورند؛ اما فناوري صفحه‌نمايش بي‌سيم اينتل كاملا با آنها متفاوت است. اين فناوري يك راه‌حل براساس رايانه است كه در اصل شما در آن تصوير دسكتاپ لپ‌تاپتان را روي صفحه تلويزيون HD خود امتداد مي‌دهيد. در مورد بعضي از اين ست‌تاپ‌باكس‌هاي پخش‌كننده محتواي رسانه‌اي شما مجبوريد ويدئو را با استفاده از نرم‌افزار codec مناسب به رمز درآوريد (encode) تا قابليت نمايش پيدا كنند. اخيرا اين باكس‌هاي پخش‌كننده اين قابليت را كسب كرده‌اند تا محتواهاي ويدئويي آنلايني مانند YouTube و نت‌فليكس را پخش كنند. اما راه‌حل اينتل كاملا متفاوت با آنها و خيلي ساده است. اگر شما بتوانيد چيزي را روي رايانه خود به نمايش درآوريد، پس حتما مي‌توانيد آن را روي تلويزيون خود نيز تماشا كنيد. اينتل با تعدادي از توليدكنندگان از جمله نت‌گير مشاركت كرده تا اين فناوري براي كاربران قابل دسترسي باشد.

‌راه‌حل‌هاي سخت‌افزاري امروزي صفحه‌نمايش بي‌سيم

 

1‌‌ـ‌ تلويزيون‌هايي كه استريم ويدئو از طريق برنامه‌هاي نرم‌افزاري كاربردي در آنها فعال شده، كنسول‌هاي بازي و ست‌تاپ‌باكس‌ها‌،‌ پخش‌كننده‌هاي هاردديسكي (DVR)،‌ پخش‌كننده‌هاي Blue-ray‌‌: شامل پلي‌استيشن 3، اكس باكس 360، Apple TV، TiVo، Boxee Box و Loditech evue‌ و ‌Google TV است.

2‌‌ـ ‌باكس‌هاي مخصوص استريم ويدئو از رايانه به تلويزيون با DLNA فعال شده: شامل WD TV Live Hub، WD TV Live Plus و SeaGate FreeAgent GoFlex TV.

3‌‌ـ‌ ‌Screen-mirroring technology: فناوري آينه‌سازي صفحه‌نمايش كه از فناوري صفحه‌نمايش بي‌سيم اينتل و فناوري‌هاي جديدتري مانند وي‌بيم (Veebeam) استفاده كرده و انواعي از محصولات HDMI بي‌سيم از جمله واي كست (Asus WiCast) از آن سود مي‌برد.

4‌‌ـ‌ لپ‌تاپ‌هاي جديد برخوردار از WiDi: عبارتند از مدل‌هاي Samsung QX410، Toshiba Protege R705، Sony VAIO EA، Dell Inspiron R و دل XPS.

‌جمع‌بندي

فناوري WiDi براي استفاده آسان و plug and play طراحي شده و بزودي به ساختار پخش كننده‌هاي بلوري، كنسول‌هاي بازي، ست‌تاپ‌باكس‌ها، همه لپ‌تاپ‌ها و حتي تلفن‌هاي همراه هوشمند نيز راه خواهد يافت. از آنجا كه تلويزيون‌هاي هوشمند (smart TV) از پيش سخت‌افزار آن را دارند، پذيراي نرم‌افزار گيرنده WiDi هستند و در مدل‌هاي آينده آن را طراحي محصولات خود مي‌گنجانند. توشيبا اين نقشه را دارد كه بزودي يك تلويزيون با WiDi را راهي بازار كند. شركت‌هاي ديگري چون ‌D-Link، Belkin، ‌IO-Data و Buffalo Technology نيز اعلام كرده‌اند براي ابداع و عرضه تطبيق‌دهنده‌هاي جديدي كه با هر دو نگارش قديم و جديد WiDi كار مي‌كنند، در حال تلاش هستند.


http:‌/‌‌/‌www.intel.com

http:‌/‌‌/‌www.tomshardware.com

http:‌/‌‌/‌www.skrhak.net

 


تاريخ : چهار شنبه 24 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد