همانطور که در کنفرانس WWDC گفته شد، یکی از ویژگی های سیستم عامل 6 iOS اپل ، استفاده از اپلیکیشن جدید نقشه است. در نسخه های قبلی iOS وظیفه تامین نقشه ها بر عهده گوگل بود، تا این که سرانجام اپل تصمیم بر حذف گوگل در iOS 6 گرفت و اپلیکیشن نقشه خود را جایگزین نقشه های قبلی کرد. این موضوع با توجه به تنش های موجود بین دو کمپانی اپل و گوگل کاملا قابل پیش بینی بود . اما اپل از چه منابعی برای تامین نقشه های خود استفاده می‌کند؟طبق اطلاعاتی که در سایت اپل درباره شرکت های همکار در نقشه منتشر شده ، یکی از تامین کنندگان اصلی،سایت OpenStreetMap است که اطلاعاتش را در اختیار اپل قرار می‌دهد. با علم بر این موضوع، سری به این سایت زدیم تا میزان پوشش آن در ایران را بررسی کنیم. البته نباید فراموش کرد که ممکن است نقشه های نهایی تهیه شده برای عرضه بر روی iOS 6 کاملتر بوده و چیزی کاملا متفاوت با محتوای فعلی سایت OpenStreetMap باشند. تصویری که در زیر می‌بینید نقشه میدان تجریش در تهران است:

 

openstreetmap-narenji-ir-tajrish-sq-tehran-iran.jpg

همانطور که مشاهده می‌کنید، خیابان های اصلی در این نقشه مشخص شده اند، اما جزییات بسیاری از قلم افتاده است. برای اینکه بیش‌تر متوجه این موضوع شویم، آن را با نقشه میدان تجریش از گوگل مپ مقایسه می‌کنیم :

 

google-maps-narenji-ir-tajrish-sq-tehran-iran.jpg

متاسفانه آنطور که از شواهد امر پیداست، نقشه جدید احتمالی iOS6 جزییات چندانی را در ایران پوشش نمی‌دهد و وضع درباره نقشه دیگر شهرها، از تهران هم بدتر است. البته اطلاعات این نقشه از منابع مختلفی تامین می‌شود و شاید در انتها مجموعه اطلاعات آن‌ها، شرایط موجود را کمی بهینه کند. اپل برای سیستم راهنمایی گام به گام مسیر نیز از شرکت TomTom کمک گرفته است، که باز هم ایران در پایگاه اطلاعاتی این شرکت جایی ندارد. همچنین طبق تصویری که از کدهای iOS 6 نسخه بتا منتشر شده، ظاهرا اپل ازنقشه مایکروسافت نیز بهره می برد که در حال حاضر، آنجا هم پشتیبانی خوبی از ایران به چشم نمی خورد. با تمام این شرایط باید تا زمان ارائه iOS6 صبر کرد، تا میزان پشتیبانی نقشه اپل از ایران مشخص شود. زیرا با توجه به استفاده اپلیکیشن نقشه جدید اپل از منابع مختلف، ممکن است نتایج نهایی باعث شگفتی شوند. هرچند که با وجود اپلیکیشن‌های متفاوت فراوان در این زمینه، به نظر نمی‌رسد که کاربران iOS نگرانی چندانی بابت این نقشه داشته باشند. زیرا گزینه‌های جایگزین متعددی برای آنها وجود دارد که پشتیبانی بسیار خوبی نیز از نقشه های ایران دارند. تاريخ : پنج شنبه 25 خرداد 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد