در دنیای خودروهای سوپر اسپرت همواره فاکتورهای مشخصی مانند وزن خودرو، آیرودینامیک طراحی، کیفیت قطعات و … مورد توجه بوده اند. در واقع، می توان گفت که تمامی این موارد و در مجموع مهندسی پیشرفته این خودروها برای دستیابی به یک هدف و ارتقا متغییری که "سرعت" نام دارد، شکل می گیرند.

سوپر اسپرت سازان مطرح جهان به منظور شکستن رکوردهای سرعت، سرمایه گذاری های هنگفتی را برای عرضه محصولاتی سریعتر، پایدارتر و بهینه تر انجام می دهند. در ادامه این مطلب به صورت مختصر به بررسی برخی از این خودروها می پردازیم.

بوگاتی ویرون سوپر اسپرت
تصاویر/سریع‌ترین خودروهای سوپر‌اسپرت

سوپر اسپرت خیابانی بوگاتی ویرون سوپر اسپرت، رکورد سرعت 431 کیلومتر در ساعت را به خود اختصاص داده است. این رکورد در کتاب "رکوردهای جهانی گینس" به ثبت رسیده است. با این وجود، سرعت ویرون سوپر اسپرت برای حفظ امنیت تایرهای آن به 415 کیلومتر در ساعت محدود شده است. این خودرو از چهار توربوشارژر و اینترکولرهای بزرگتر نسبت به مدل معمولی بهره می برد. موتور 16 سیلندر آن 1200 اسب بخار نیرو تولید کرده و گشتاور آن برابر با 1106 پوند فوت است. قیمت این خودرو با توجه به گزینه های اضافی انتخابی و نرخ های ارز بین 2.4 تا 2.6 میلیون دلار است. 

هنسی ونوم GT 
تصاویر/سریع‌ترین خودروهای سوپر‌اسپرت

ونوم GT  می تواند ظرف 2.5 ثانیه سرعت خود را از صفر به 96 کیلومتر در ساعت برساند. برای دستیابی به سرعت 321 کیلومتر در ساعت، این خودرو به 12.8 ثانیه دیگر نیاز دارد. موتور 6.2 لیتری V8 توربوشارژ ونوم یک 1200 اسب بخار نیرو تولید کرده و برچسب قیمت یک میلیون دلاری بر روی آن قرار دارد. به گفته شرکت هنسی، این خودرو قابلیت دستیابی به سرعت 442 کیلومتر در ساعت را داشته، اما در تست های انجام شده موفق به کسب بیشینه سرعت 418 کیلومتر در ساعت شده است. 

کوئینگزگ آگرا R  
تصاویر/سریع‌ترین خودروهای سوپر‌اسپرت

آگرا R  ظرف 2.9 ثانیه سرعت خود را از صفر به 96 کیلومتر در ساعت رسانده و در نهایت بیشینه سرعت 418 کیلومتر در ساعت را کسب می کند. بنابر اعلام مقام های کوئینگزگ، مدل 2013 این خودرو توانایی دستیابی به سرعت 439 کیلومتر در ساعت را خواهد داشت. آگرا R  از یک موتور آلومینیومی V8 به حجم 5 لیتر بهره می برد که توانایی تولید 1140 اسب بخار نیرو را دارد. قیمت این خودرو 1.6 میلیون دلار است. 

 

SSC آلتیمت آئرو
تصاویر/سریع‌ترین خودروهای سوپر‌اسپرت

آلتیمت آئرو ظرف 2.78 ثانیه سرعت خود را از صفر به 96 کیلومتر در ساعت رسانده و قابلیت کسب بیشینه سرعت 414 کیلومتر در ساعت را دارد. بنابر اعلام شرکت SSC ، هدف بعدی آنها کسب سرعت 439 کیلومتر در ساعت است. موتور آلومینیومی V8 آلتیمت آئرو توانایی تولید 1287 اسب بخار نیرو را دارد. قیمت پایه این خودرو از 650 هزار دلار آغاز می شود. 

سالین S7 توئین توربو
تصاویر/سریع‌ترین خودروهای سوپر‌اسپرتhttp://www.sadkhabar.irhttp://www.sadkhabar.ir

سوپر اسپرت سالین S7  از یک موتور تمام آلومینیومی 7 لیتری V8  بهره می برد که توسط "استیو سالین" طراحی شده است. قیمت این خودرو در سال 2005 برابر با 585 هزار دلار بوده است. موتور S7 توئین توربو توانایی تولید 1000 اسب بخار نیرو را داشته و ظرف 2.8 ثانیه سرعت خود را از صفر به 96 کیلومتر در ساعت می رساند. بیشینه سرعت این خودرو نیز برابر با 400 کیلومتر در ساعت است. 

کوئینگزگ CCXR
تصاویر/سریع‌ترین خودروهای سوپر‌اسپرت

موتور V8  این خودرو توانایی تولید 806 اسب بخار نیرو را داشته و با پرداخت 550 هزار دلار می توانید بیشینه سرعت 394 کیلومتر در ساعت را تجربه کنید. تولید مدل CCX طی بازه زمانی 2006 تا 2010 در سوئد انجام شده است. 

مک لارن F1
تصاویر/سریع‌ترین خودروهای سوپر‌اسپرت

مک لارن F1  می تواند ظرف 3.2 ثانیه سرعت خود را از صفر به 96 کیلومتر در ساعت رسانده و در نهایت به بیشینه سرعت 386 کیلومتر در ساعت دست یابد. طی بازه زمانی 1992 تا 1998، تنها 106 دستگاه از این خودرو تولید شده و موتور V12  با توانایی تولید 627 اسب بخار نیرو، در کنار درهای بال خفاشی مهمترین عوامل در شهرت آن بودند. قیمت پایه مک لارن F1 برابر با 970 هزار دلار بوده است. 

زنوو ST1
تصاویر/سریع‌ترین خودروهای سوپر‌اسپرت

سوپر اسپرت ST1  اولین محصول شرکت دانمارکی زنوو بوده که از موتور 7 لیتری V8 ساخت ب.ام.و با توانایی تولید 1250 اسب بخار نیرو و کسب بیشینه سرعت 375 کیلومتر در ساعت بهره می برد. قیمت پایه این خودرو 1.8 میلیون دلار است. شرکت زنوو تنها تولید سالانه سه دستگاه از این خودرو را برنامه ریزی کرده است.  

نوبل M600
تصاویر/سریع‌ترین خودروهای سوپر‌اسپرت

این سوپر اسپرت دست ساز انگلیسی ظرف 3.7 ثانیه سرعت خود را از صفر به 96 کیلومتر در ساعت رسانده و در نهایت بیشینه سرعت 362 کیلومتر در ساعت را کسب می کند. موتور 4.4 لیتری V8  آن مجهز به دو توربوشارژ بوده و توانایی تولید 650 اسب بخار نیرو را دارد. قیمت پایه M600 برابر با 330 هزار دلار است. 

گامپارت آپولو
تصاویر/سریع‌ترین خودروهای سوپر‌اسپرت

این خودرو در سال 2005 و به عنوان نمونه ای خیابانی و مسابقه ای طراحی شد. آپولو از موتور 4.2 لیتری V8 و بیشینه سرعت 362 کیلومتر در ساعت برخوردار است. با توجه به گزینه های اضافی به کار رفته در آن، قیمت آپولو بین 300 تا 450 هزار دلار استتاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در اين گزارش  10 خودرويي كه به تاريخ پيوسته اند را معرفي مي كنيم.

_ خودروي هندوستان آمباسادور. اين مدل محصول خودروسازي هنودوستان موتورز كه بر پايه خودروي مدل آكسفورد موريس سري 3 طي سالهاي 1957 تا 2014 توليد مي شد بيشتر به عنوان تاكسي مورد استفاده قرار مي گرفت .

_ فولكس واگن بيتل كه طي سالهاي 1938 تا 2003 توليد مي شد نيز ديگر در بازار خودرو وجود نخواهد داشت.

_ سيتروئن 2CV .از ويژگيهاي اين خودرو فن آوري ساده و هزينه هاي اندك نگهداري آن است.اين مدل طي سالهاي 1949 تا 1990 توليد مي شد و بسيار محبوب بود.

_ رنو 4. اين مدل را خودروسازي رنو طي سالهاي 1961 تا 1994 توليد مي كرد و در ميان دانشجويان ، خانواده هاي جوان و نيز نيروهاي پليس و گمرك بسيار مورد استفاده قرار مي گرفت.

_ فولكس واگن T2 ترانسپورتر. اين مدل از سال 1967 توليد مي شد و تا سال قبل نيز روند ساخت آن در برزيل ادامه داشت.

_پژو 504. اين ليموزين متوسط از سال 1968 تا 1984 در برنامه توليد قرار داشت .اما آخرين مدل آن اواخر سال 2005 در نيجريه از چرخه توليد خارج شد.

_ تويوتا لند كروز مدل 30 و 40. اين آفرود تاريخي طي سالهاي 1951 تا 1984 توليد مي شد و هنوز بسياري از اين مدل در بازار خودرو موجود است.

_ آستين FX4 ( تاكسي هاي لندن) . اين مدل در بازه زماني سالهاي 1958 تا 1997 به عنوان تاكسي هاي شهر لندن مورد استفاده قرار مي گيرد و اغلب رنگ هاي اين مدل مشكي بوده است.

_ لندرور دفندر. توليد مدل هاي قديمي اين خودرو در سال 2015 پايان مي يابد.توليد اين خودرو از سال 1949 بوده است.

 
 


تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
پس از کابل‌های شب‌تاب، طراحان کابلی برای شارژ گوشی‌های هوشمند طراحی کرده‌اند که به صورت ایستاده و معلق در هوا قادر به شارژ گوشی است.

 

این کابل به نام Magic Phone Stand برای شارژ گوشی‌های همراه آیفون ساخته شده است و در هوا معلق است؛ در واقع یک سیم پیچ سفت و سخت است که قادر به نگه داشتن وزن تلفن همراه به صورت ایستاده است.

هنگامی که گوشی به صورت ایستاده شارژ می‌شود صفحه نمایش به خوبی دیده می‌شود.

در حال حاضر طراحان مشغول برنامه‌‌ریزی این کابل برای مقاومت و کارایی برای هر نوع ترمینال هستند؛ این کابل برای ماه سپتامبر به بازار عرضه می‌شود.

 

 
 


تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

یک شرکت ژاپنی فناوری جدید باتری ارائه داده است که مدت زمان بسیار طولانی‌تری استفاده می‌شود و کاربردی است،ضمن اینکه تا حد زیادی با دوام است.

این نوع جدیدی از باتری دوگانه است که با استفاده از علم شیمی بی‌سابقه‌ای با آند و کاتد کربن ساخته شده است.

به گفته طراحان این شرکت باتری «ریدن» پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای مصرف کننده است؛ با بیش از 3000 سیکل 20 برابر سریع‌تر از باتری‌های لیتیوم یون موجود است و قوی‌تر از دیگر باتری‌های پیشرفته است.

این باتری مواد فعال ناپایدار را حذف می‌کند و به طور قابل توجهی خطر آتش‌سوزی و انفجار را کاهش می‌دهد؛ شارژ می‌شود و 100 درصد بدون اینکه آسیب ببیند، تخلیه می‌شود.

به گفته «کانامه تاکییا» مدیر تکنولوژی «پاور ژاپن پلاس»، این باتری شامل فلزات نادر است و 100 درصد قابل بازیافت است؛ برای نخستین بار ما می‌توانیم نوع جدیدی از باتری که از نظر هزینه، امینت و عملکرد قابل اطمینان است، داشته باشیم.تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

یبرای اینکه فرزندی باهوش داشته باشید باید به نکات مختلف توجه کنید که از جمله آن ها می توان به تغذیه مناسب اشاره کرد. در این مطلب نگاهی داریم به تعدادی از مهمترین مواد غذایی که می توانند در هوش فرزندان شما تاثیر داشته باشند اشاره می کنیم:

امگا3

اولین و مهمترین ماده خوراکی که باید والدین به آن توجه داشته باشند ماهی و امگا3 است. در صورتی که فرزندتان را ازکودکی به خوردن ماهی عادت دهید در اینده از این ماده غذایی بیشتر خوششان خواهد آمد. خوردن ماهی دو بار در هفته می تواند کمک به سزایی در هوش کودکان داشته باشد.

سیب زمینی شیرین

یکی از مواد غذایی بسیار مفید برای بدن که می توانیم از آن در غذاهای مختلف استفاده کنیم سیب زمینی شیرین است. این سیب زمینی حاوی آنتی اکسیدان های مختلف و کاراست که می توانند بدن ما را در مقابل بیماری های مختلف ایمن کند و همچنین در کودکان باعث افزایش فعالیت های مغزی می شود.

تخم مرغ

یکی از مواد غذایی که می توانید روزانه از آن به فرزندانتان بدهید تخم مرغ است. این خوراکی دارای مواد غنی است که باعث افزایش فعالیت های مغزی می شود به طوری که بسیاری از محققین آن را برای فرزندان در حال رشد توصیه می کنند. تخم مرغ همچنین حاوی میزان زیادی ویتامین ب است.

حبوبات

پس از تخم مرغ به سراغ حبوبات می رویم که بسیاری از پزشکان آن را توصیه می کنند. حبوبات حاوی اسیدهای چرب مفیدی هستند که می توانند قوای جسمانی را افزایش دهند و همچنین تحقیقات حاکی از ان است که بسیاری از این مواد می توانند در باهوش شدن کودکان کمک به سزایی کنند.تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3310.jpg

 

ناسا برنامه‌های نهایی خود برای شکار یک سیارک، حرکت‌دادن آن به مدار ماه و اعزام فضانوردان برای بازیابی نمونه‌هایی از این جرم کیهانی را اعلام کرد.

  آژانس فضایی تمامی برنامه‌های خود را به دو مفهوم محدود کرده است: شکار سیارک و آوردن آن به مدار ماه و اعزام فضانوردان برای جمع‌آوری نمونه‌ موردی‌هایی از آن.

 

گفته می‌شود این ماموریت زمینه‌های لازم برای فرستادن انسان به مریخ را فراهم می‌کند.

 

تلسکوپ فضایی «اسپیتزر» اندازه سیارک موسوم به 2011 MD را شش متر تعیین کرده است. این در حالی است که پیش‌تر اندازه‌گیری این جرم کیهانی با مشاهدات نور مرئی و به صورت تقریبی انجام می‌شد اما اسپیتزر از دوربین مادون‌قرمز حساس به حرارت برای شکار سیارک‌ها و ارائه تخمین بهتری از اندازه آن‌ها استفاده می‌کند.

 

این پروژه تحت «برنامه اعلام هیئت‌مدیره آژانس برای بازجهت‌بخشی سیارک» (BAA) اجرا می‌شود.

 

فضانوردان بر بورد فضاپیمای اوریون این سیارک را در مدار ماه ملاقات و نمونه‌هایی از آن را جمع‌آوری خواهند کرد.

 

ناسا پیش‌تر اعلام کرده دو نفر از فضانوردانش به نام‌های «استان لاو» و «استیو بون» دوره‌های آموزشی برای قدم‌گذاشتن روی سیارک را به عنوان پیش‌زمینه‌ای برای سفر به مریخ آغاز کرده‌اند. گفته‌ می‌شود آماده‌سازی برای این ماموریت در یک آکواریوم بزرگ آب انجام می‌شود تا حالت بی‌وزنی شبیه‌سازی شود.

 

این استخر حاوی ماکتی از فضاپیمای اوریون است که فضانوردان را به سیارک مزبور می‌برد. بدل اوریون نیز خود حاوی ماکتی از یک فضاپیمای رباتیک است که برای شکار سیارک و آوردن آن به مدار ثابت نزدیک ماه به کار خواهد رفت.

 

ناسا به دنبال فرودآوردن فضانوردان روی سیارک 2011 MD در دهه 2020 است.

 

 

 

 

 

طرح‌های ناسا برای شکار سیارک

 

 

 

طرح‌های ناسا برای شکار سیارک

 

 

 

الحاق فضاپیمای اوریون به ابزار بازجهت‌دهی‌کننده سیارک

 

 

 

استخر عمیقی برای شبیه‌سازی بی‌وزنی فضانوردان

 

 

 

فضانوردان در حال آزمایش تجهیزات این ماموریت

 

 

 

فضانوردان در حال نمونه‌گیری از سیارک شکارشده

 تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3312.jpg

شرکت اسپیس‌ایکس پرتاب موشک فالکون 9 را به تعویق انداخت.

 

 اسپیس‌ایکس هم‌اکنون در حال ارزیابی تلاش بعدی‌اش برای پرتاب این موشک پس از ناکامی آن در روز جمعه است. قرار بود فالکون 9 از ایستگاه نیروی هوایی کیپ‌کارناوال به فضا برود.

 

ممکن است این پرتاب روز شنبه (سی و یکم خرداد) ساعت 5:46 بعد از ظهر به وقت محلی (21:46 به وقت گرینویچ) انجام شود و کارشناسان هواشناسی اعلام کرده‌اند به احتمال 60 درصد هوا مطلوب خواهد بود.

 

گفته می‌شود نگرانی‌ها در خصوص کاهش فشار در تانک‌های پیشرانش موجود در استیج فوقانی موشک مانع از اوج‌گیری این سامانه در روز جمعه شده است. حین این ماموریت مشخص نبود که مشکل ایجاد‌شده به دلیل تجهیزات موجود در موشک است یا سیستم‌های زمینی که به آن متصل هستند. این در حالی است که پرتاب فالکون 9 در ماه مه به دلیل نشت هلیم در آن به تعویق افتاده بود.

 

چنانچه این ماموریت روز شنبه نیز عملی نشود، به مدت یک هفته به تعویق خواهد افتاد.

 

پیش از آغاز تلاش برای این پرتاب، آب و هوا دغدغه اصلی بود اما همه عوامل برای عدم پرتاب فالکون 9 دست به دست هم دادند. ماموریت این سیستم ارسال شش فضاپیما به مدار پایینی زمین برای شرکت ارتباطات ماهواره‌ای ORBCOMM اعلام شده است.

 

اسپیس‌ایکس باید استیج نخست فالکون 9 را در فرود اقیانوسی نرم به زمین برگرداند. این شرکت همین کار را در پرتاب ماه آوریل که شامل ارسال محموله باری دراگون رباتیک به ایستگاه بین‌آلمللی فضایی بود، انجام داد. این طرح‌ها بخشی از برنامه اسپیس‌ایکس برای تولید موشکی است که به سرعت قابل استفاده دوباره باشد. الون ماسک، بنیان‌گذار این شرکت، مدعی است چنین موفقیتی می‌تواند پروازها و تفحص فضایی را دستخوش انقلاب کند.تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
29-82.jpg

دانشمندان، موفق به کشف راهی برای درمان بیماری صرع شدند.

 

 محققان دانشگاه کارولینای جنوبی، موفق به کشف شبکه پیچیده‌ای از پروتئین شدند که در درمان اختلالات عصبی مانند صرع، اختلال طیف اوتیسم و اسکیزوفرنی موثر است.

 

این مجموعه شامل سه پروتئین کلیدی KCC2، Neto2 و GluK2 مورد نیاز برای ارتباطات سیناپسی مهارکننده و تحریک کننده است.

 

KCC2 برای مهار کننده مورد نیاز است، GluK2 یک گیرنده برای فرستنده تحریکی است و Neto2 پروتئین کمکی به KCC2 و GluK2 است.

 

پیش از این اعتقاد بر این بود که KCC2 و GluK2 در محفظه‌های جداگانه ای‌از سلول هستند و مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند، اما محققان دریافتند عملکرد آنها در تعامل با هم است.

 

محققان این تحقیق اظهار کردند: عدم تعادل بین سطح تحریک کننده و مهارکننده باعث عملکرد نامناسب مغز و تشنج می‌شود.

 

همانطور که می‌دانیم درمانی برای صرع وجود ندارد و درمان‌های در دسترس فقط می‌تواند به جلوگیری از عوارض آن از جمله تشنج کمک کند.

 

موفقیت دانشمندان بر روی موش‌ها قابل اهمیت است و امیدواری به درمان برای انسان وجود دارد.

 

این یافته‌ها در مجله Cell Reports منتشر شده است.تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
75-57.jpg

ورود شصت و ششمین و آخرین آنتن بزرگترین رصدخانه زمینی جهان برای امواج رادیویی، این پروژه را برای رصد عمیق فضا آماده کرد.

 

خانه جدید آخرین آنتن 12 متری رصدخانه آرایه بزرگ میلیمتری آتاکاما (آلما) در 5000 متری بالای سطح دریا واقع در فلات چاخنانتور واقع است.

 

هوای خشک و رقیق این فلات برای رصدهای شفاف و واضح بسیار مناسب است اما منطقه سختی برای کار کردن محسوب می‌شود. از این رو آنتنها در یک منطقه کم ارتفاعتر – حدود 2900 متر از سطح دریا- مونتاژ و آزمایش شده و سپس با یک دستگاه ناقل 28 چرخ به محل اصلی برده می‌شوند.

 

این 66 دیش قرار است بزودی در کنار یکدیگر به عنوان یک تلسکوپ عظیم کار کنند. اگرچه حتی پیش از قرار گرفتن همه آنتن‌ها در محل خود، رصدخانه آلما از قابلیتهای همه آرایه‌های مشابه پیشی جسته بود. این در حالیست که سال گذشته،‌ در اثر اعتصاب کارگران این مجموعه که خواستار جبران خسارت برای شرایط کاری شدید بودند، از خدمت خارج شده بود.تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
0000-83.jpg

اخترفیزیکدانان آمریکایی که چند ماه پیش از دستاورد خود در تائید چگونگی تولد جهان رونمایی کرده بودند، در پی انتقادات بسیار دانشمندان اکنون اقرار کرده‌اند که ممکن است اشتباه کرده باشند.

 

 دانشمندان در آن زمان از کشف امواج گرانشی خبر داده بودند که به نظر می‌رسد بلافاصله پس از انفجار بزرگ (بیگ‌بنگ) در فضا به حرکت درآمده بودند.

 

اگر صحت این امواج – که در نظریه نسبت آلبرت انشتین پیش‌بینی شده بودند- تائید شود، می‌تواند رشد ناگهانی جهان در اولین ثانیه‌های به وجود آمدنش را در 13.8 میلیارد سال پیش تائید کند.

 

اولین شواهد مستقیم آشکار از این انبساط کیهانی – نظریه‌ای که بر اساس آن جهان در کسری از ثانیه تا 100 تریلیون تریلیون برابر گسترش یافته است – در ماه مارس توسط کارشناسایی از مرکز فیزیک نجومی هاروارد-اسمیتسونین اعلام شد.

 

این شناسایی با کمک تلسکوپ BICEP2 (تصویربرداری پس زمینه قطبیت فراکهکشانی کیهان) در قطب جنوب انجام شد.

 

این محققان با همکاری دانشمندان دانشگاه مینه‌سوتا، دانشگاه استنفورد، موسسه فناوری کالیفرنیا و آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا پس از هفته‌ها کار که از رسانه‌ای شدن آن جلوگیری می‌کردند، هفته گذشته نتایج خود را در مجله Physical Review Letters منتشر کردند.

 

آنها در چکیده‌ای اظهار کرده بودند که مدلشان هنوز سوالات بزرگی را بی‌پاسخ نگهداشته است.

 

به گفته محققان، آنها غبار درون کهکشان راه شیری را که ممکن است خوانشهای آنها را بی‌فایده نشان دهد، حساب نکرده بودند.

 

دو تحلیل مستقل اکنون نشان می‌دهد که الگوهای در حال چرخش در قطبیت تابش زمینه کیهانی ممکن است فقط غبار باشد.

 

اکنون دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که داده‌های کافی برای رد نظریه غبار وجود ندارد.

 

دانشمندان ابتدا با مشاهده زمینه ریزموج کیهانی یا درخشش ضعیف به جای مانده از انفجار بزرگ، اظهار کردند که نوسانات کوچک به آنها سرنخهایی در مورد شرایط جهان اولیه ارائه کرده است.

 

به ادعای آنها، امواج گرانشی 380 هزار سال پس از انفجار بزرگ در سراسر جهان به گردش درآمده بودند که در نهایت تلسکوپ BICEP2 موفق به کشف آنها شده بود.

 

در هفته‌های پس از این ادعا، شماری از دانشمندان تردیدهایی را در مورد یافته‌های تیم BICEP2 اعلام کردند.

 

با اینحال جیمز بوک، فیزیکدان موسسه فناوری کالیفرنیا و از مولفان تجربه BICEP2 اظهار کرد، اگرچه مقاله اصلی گروهش بر اساس نظرهای داورانه بسیار تغییر کرده و مجددا برای انتشار ارسال شده است، اما شواهد امواج گرانشی از بین نرفته است.

 

تائید این تجربه اکنون نیازمند ارائه نتایج گروه دیگری است که به مطالعه با تلسکوپ پلانک سازمان فضایی اروپا می‌پردازند و تا اواخر سال جاری به دفاع یا رد نتایج گروه BICEP2 خواهد پرداخت.

 

به گفته آلبرت اینشتین،‌ زمانی که انفجار بزرگی مانند بیگ بنگ رخ می‌دهد، ریزموجهایی را در فضا-زمان بجا می‌گذارد که به امواج گرانشی معروف هستند. اولین امواج گرانشی می‌توانند به نمایش اطلاعاتی در مورد تولد جهان بپردازد. دانشمندان دریافته‌اند که این موجها در زمان حرکت در فضا از خود نشانه‌هایی را در تابش زمینه کیهانی بجا می‌گذارند.

 

نظریه اینشتین نشان می‌دهد که این جهش اولیه ممکن است جهان نوزاد را از چیزی بی‌نهایت کوچک به یک چیز به اندازه یک تیله تبدیل کرده باشد.

 

محققان مرکز فیزیک نجومی هاروارد اسمیتسونین به ساخت آشکارسازهای تابش فوق حساس پرداخته و آنها را در تلسکوپ رادیویی BICEP2 در قطب جنوب برای شناسایی این ریزموجها قرار دادند. آنها سه سال به اسکن حدود دو درصد آسمان پرداختند و پس از 9 سال این الگوهای چرخان را در تابش زمینه کیهانی ایجاد شده شناسایی کردند که توسط امواج گرانشی بوجود آمده در ابتدای جهان ایجاد شده بودند.

 

بسیاری از دانشمندان اکنون بر این باورند که یک رشد ناگهانی ابتدایی و بسیار سریع رخ داده است اما کشف این شواهد یک هدف کلیدی در پژوهش جهان بوده است.

 

این کشف به ارائه دریچه رو به جهان در ساعات اولیه تولد آن پرداخته که که بسیار کمتر از یک تریلیونیوم ثانیه عمر داشته است. اگرچه این کار باید توسط دانشمندان دیگر بازبینی شود اما هنوز امکان اهدای جایزه نوبل به آن وجود دارد.تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3-1954.jpg

سده‌ها تلاش علمی برای کشف سرچشمه جوانی، هم‌اکنون دانشمندان را به سوی نوعی کرم ریز رهنمون کرده است.

 

 محققان دریافتند کرم C. elegans می‌تواند خود را در حالت قحطی قرار دهد و در چنین وضعیتی سنش بالا نمی‌رود. دانشمندان بر این باورند مطالعه این پدیده می‌تواند روزی به تولید دارویی برای انسان‌ها بینجامد.

 

«دیوید آر. شروود»، دانشیار زیست‌شناسی دانشگاه دوک، رهبر ارشد این مطالعه گزارش شد. وی و تیم علمی‌اش در حال یافتن راهی برای دستکاری این فرآیند هستند تا بتوانند بدون محدودکردن رژیم غذایی، به جنبه‌های ضدپیری برسند. آن‌ها دریافتند دورکردن غذا از کرم‌ C. elegans نوعی وضعیت رشد متوقف‌شده را ایجاد کرد. در حالی که اندام‌های این موجود وول می‌خوردند، سلول‌ها و ارگان‌هایش در وضعیت ضدپیرشدن معلق شده بودند. زمانی که غذا دوباره در اختیار کرم قرار گرفت، این موجود رشد کرد و توانست دو برابر حالت نرمالش عمر کند.

 

چنین یافته‌هایی نه تنها دارای مضامینی برای پیرشدن بلکه برای مطالعه سرطان نیز هستند. یکی از بزرگ‌ترین رازهای موجود در مطالعه سرطان این است که چگونه سلول‌های این بیماری در ابتدا بدخیم هستند و سپس پیش از فعال‌شدن دوباره برای سال‌ها غیرفعال باقی می‌مانند.

 

شروود در این رابطه گفت: من حدس می‌زنم گذرگاه‌های موجود در کرم‌ها که فعالیت سلول‌های دخیل در پیرشدن را متوقف و دوباره آن‌ها را بیدار می‌کنند، همان گذرگاه‌هایی باشند که در متاستاز سرطان انسانی وجود دارند.

 

وی و همکارانش هم‌اکنون در حال انجام مطالعات ژنتیکی برای یافتن شیوه دیگری هستند تا از آن طریق کرم C. elegans را وادار کنند الگوهای متوقف‌کننده رشد را تجربه کند.

 

جزئیات این مطالعه در مجله PLOS Genetics منتشر شد.تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
0000-84.jpg

شیمیدان‌های دانشگاه فریدریش شیلر ینا در آلمان موفق به ساخت شیرین‌ترین رایانه جهان شده‌اند که حاوی مولکولهای قند به منظور پردازش اطلاعات است.

 

 محققان در توضیح دستاورد خود گفته‌اند منطق دوتایی که باعث می‌شود یک تراشه رایانه معمولی کار کند، بر اساس تصمیم‌گیری‌های ساده بله یا خیر است، یعنی یا جریان الکتریسیته بین دو قطب رسانای برق وجود دارد یا نه.

 

اگرچه این پیوندهای منطقی همچنین می‌توانند با کمک مواد شیمیایی درک شوند که شیمیدانان ینا به این کار پرداخته‌اند.

 

آنها برای رایانه قندی خود چند جزء شامل یک رنگ فلورسنت و یک خاموش‌کننده فلورسنت را بکار گرفتند. اگر هر دو جزء مورد استفاده قرار بگیرند، رنگدانه نمی‌تواند تاثیر خود را نشان دهد و سیگنال فلورسنت دیده نمی‌شود. اما اگر مولکولهای قند در این فرآیند دخالت کنند، خاموش‌کننده فلورسنت با قند واکنش نشان داده و در نتیجه قابلیت خود برای سرکوب کردن سیگنال فلورسنت را از دست می‌دهد و رنگ خواهد درخشید.

 

محققان واکنشهای شیمیایی را در سیستم خود با الگوریتمهای رایانه‌ای پیوند زدند تا اطلاعات پیچیده را پردازش کنند. در این حالت اگر یک سیگنال فلورسنت ثبت شود، الگوریتم می‌تواند آنچه را که در گام بعدی وارد رآکتور شیمیایی می‌شود، تعیین کند.

 

رایانه قندی این کار را در حدود 40 دقیقه انجام داد اما به گفته محققان، نتایج آن درست بودند.

 

اگرچه این دانشمندان هدف اولیه خود را از این پژوهش، ایجاد یک رقابت شیمیایی برای تولید تراشه‌های رایانه‌ای ندانسته و بیشتر به دنبال استفاده از آن در تشخیص‌های پزشکی هستند.

 

نتایج این پژوهش در مجله Angewandte Chemie International Edition منتشر شده است.تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
4-2093.jpg

در حالی که بسیاری از دستگاههای نظارت بر آمادگی جسمانی، میزان تحرک افراد را می‌سنجند، دستگاه جدید یک دانشمند ایرانی در کنار مفصل ران قرار گرفته و هر تنفس را پیگیری می‌کند.

 

 دستگاه « spire» دکتر نیما مروجی که به زیر بند شلوار متصل می‌شود، می‌تواند با استفاده از یک برنامه تلفن همراه، کاربر را آرام کرده و حتی احساس دقیق وی را نشان دهد.

 

این دستگاه قصد دارد اولین فناوری پوشیدنی باشد که به یک اندازه هم احساسات فرد را سنجیده و هم تعداد گامهایش را محاسبه کند.

 

آنچه spire را متمایز ساخته و آنچه سازندگانش را مدعی برتری‌اش در بازار کرده، قابلیت آن برای بررسی و شناسایی انواع گوناگون الگوهای تنفسی و معنی هر کدام به لحاظ احساسات فرد - تنش، آرامش، تمرکز یا از نفس افتادن ساده پس از ورزش- است.

 

دکتر مروجی، از بنیانگذاران شرکت spire و رئیس آزمایشگاه فناوری آرام‌بخش دانشگاه استنفورد می‌گوید: الگوهای تنفسی نسبت به حالت ذهن بسیار حساس هستند. دستگاه spire به اندازه‌گیری بیش از 10 ویژگی هر چرخه تنفس برای ارزیابی سطوح تنش، تنفس و غیره می‌پردازد.

 

وی افزود: این فناوری مانند یک نرم‌افزار هواشناسی روزانه است که به شما در کنار ارائه درک بهتر از حالات مختلف ذهن، داده‌های آمادگی جسمانی نیز ارائه می‌کند.

 

این دستگاه بجای نمایش ساده این اطلاعات در یک برنامه، هنگامی که متوجه یک مانع بالقوه بر سر راه سلامت روحی کاربر می‌شود، به ارائه توصیه‌های فعالیتی بلادرنگ – از تمرینات تنفسی گرفته تا پیاده‌روی - بر روی تلفن همراه هوشمند برای جبران این عدم تعادل می‌پردازد. در حال حاضر این برنامه فقط با آیفون و آی‌پد سازگار است.

 

ابزار spire که بجای مچ دست، بر روی مفصل ران یا نیم‌تنه بالای بدن پوشیده می‌شود، از حرکات و موقعیت بدن آگاهی داشته، نیازی به تماس فیزیکی با پوست برای نظارت بر تنفس ندارد و باتری آن بین هر بار شارژ تا یک هفته قابل استفاده است.

 

این دستگاه همچنین از QI استاندارد برای شارژ بی‌سیم برخوردار بوده و دارای یک سکوی شارژ است.

 

سکو به یک سوکت برق متصل می‌شود، از این رو در زمان ضعیف شدن قدرت spire می‌توان آن را بر روی سکو گذاشته و شارژ آن بطور خودکار بدون نیاز به یو‌اس‌بی و دیگر انواع کابلهای اتصال آغاز می‌شود.

 

فروش این دستگاه از اواخر تابستان با قیمت 150 دلار آغاز خواهد شد.تاريخ : شنبه 31 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 
 


تاريخ : جمعه 30 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

خودروهای الکتریکی در گذشته مترادف وسایل نقلیه ای با دامنه حرکت محدود و سرعت کم بودند که در هیچ زمینه ای امکان غلبه بر رقیبان بنزینی خود را ندارند. اما به تدریج این شرایط تغییر کرده و حتی شرکت کوچکی از کالیفرنیا - تسلا موتورز - ذهنیت مردم نسبت به خودروهای الکتریکی را تغییر داد. در حال حاضر، تسلا موتورز یکی از برترین تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی لوکس محسوب می شود.

در همین راستا، شرکت های خصوصی و حتی گاراژهای کوچک نیز بازار خودروهای الکتریکی را مورد توجه قرار داده و در تلاش برای رفع محدودیت های آن هستند. شاید تعجب کنید اگر بدانید یک دستگاه داتسون 1972 سریع ترین شتاب را بین خودروهای الکتریکی در اختیار دارد! البته این خودرو به طور قابل توجهی تغییر یافته و اصلاح شده است. در ادامه این مطلب برخی از پر شتاب ترین و نه لزوما سریع ترین خودروهای الکتریکی جهان را معرفی می کنیم.

 

نیسان لیف نیسمو آر سی

شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت: 6.5 ثانیه

 

تسلا مدل اس

شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت: 4.2 ثانیه

 

یی وی وست ام3

شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت: کمتر از 4 ثانیه

 

تسلا رودستر

شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت: 3.7 ثانیه

 

درایسون ریسینگ B12/69

شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت: 3 ثانیه

 

اسپارک - رنو SRT_01E

شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت: 3 ثانیه

 

رایت اسپید ایکس1

شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت: 2.9 ثانیه

 

تویوتا TMG EV P002

شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت: 2.8 ثانیه (غیر رسمی)

 

 

پلاسما بوی ریسینگ وایت زامبی

شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت: 1.8 ثانیه

 تاريخ : جمعه 30 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دور نخست رقابتهای جام جهانی 2014 برزیل شب گذشته با بازی روسیه - کره و با نتیجه صفر - صفر مساوی به پایان رسید. این روزها علاوه بر مردم کشورهای مختلف جهان، شبکه های اینترنتی و اجتماعی، شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی، شرکتهای تولید کننده که اسپانسر جام جهانی و تیم ها هم هستند، شرکت گوگل هم قدم به قدم با جام جهانی پیش می آید.

وقتی در این روزها سری به گوگل بزنیم، مشاهده می کنیم موتور قدرتمند جستجو هر روز لوگوی خود را مرتبط با جام جهانی و حتی بازیهایش عوض می کند. یک روز، روز پدر است و گوگل به همراه پسرش در این روز به جام جهانی می رود، یک روز دیگر "پل پیش گوی " جام جهانی 2010 در گوگل بازی بلژیک و الجزیره را پیش بینی می کند.

گوگل از روز 12 جوئن که رقابتهای جام جهانی آغاز شد، دست به کار شده است. تصاویر مربوط به گوگل از روز 12 ژوئن تا امروز چهارشنبه 18 ژوئن به این شرح است:

لوگوهای گوگل در نخستین روز جام جهانی "12 ژوئن":

 

گوگل در روز دوم اما 4 لوگوی مرتبط با رقابتهای جام جهانی را به نمایش گذاشت و علاوه بر نشان پرچم کشورهای رقابت کننده در روز دوم، بر طبل شادمانه کوبید.

 

لوگوی گوگل در سومین روز از بازیهای جام جهانی 2014 برزیل به شکل دیگری به نمایش گذاشته می شود. در این روز دو تیم انگلیس - ایتالیا به مصاف هم رفتند و در نهایت انگلیس نتیجه را واگذار کرد.

نگرانی سرمربیان در گوگل هم دیدنی است! اینکه یک مربی از اول تا پایان یک بازی مدام در کنار زمین بازی راه می رود و بیشتر از تیمش حرص می خورد، مورد توجه گوگل قرار گرفته است.

گوگل ترکیب دو تیم ایتالیا و انگلیس را هم مشخص کرد اما در نهایت سوت پایان این بازی به نفع ایتالیا و با نتیجه 2 بر یک زده شد.

این سایت در روز چهارم از رقابتهای بیستمین دوره جام جهانی 2014 برزیل لباس دیگری را بر تن حروف البای خود نشاند. روز 15 ژوئن اما روز پدر هم بود و گوگل به همراه فرزندش به تماشای بازی برزیل رفت!

روز پنجم از رقابتهای جام جهانی 2014 برزیل، لباس حریفان بر حروف گوگل پوشانده شد.

 

 

"پل پیشگو" اختاپوسی که آلمانی تبار بود و بعد از پایان رقابتهای جام جهانی 2010 آلمان مرد، به کمک گوگل شتافت تا بازی‌های را پیش بینی کند.

 

 

در نهایت با یک تصمیم گیری قاطع، بلژیک را برنده بازی دانست و اینگونه هم شد!

 

 

در پایان دور نخست رقابتهای جام بیستم، گوگل در کوچه پس کوچه های ریودوژانیرو در حال بازی است!

 

به گزارش مهر، طراحان شرکت گوگل هر روز در حال طراحی لوگوهای جدیدی هستند تا بتوانند در رقابتهای جام بیستم توسط گوگل به نمایش بگذارند.


 
 


تاريخ : جمعه 30 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

صفحه Start Screen که در ویندوز 8 و 8.1 جایگزین منوی Start شده است از ابزارهای کاربردی بسیار خوبی برخوردار است؛ اما در عین حال نقایص خاص خود را دارد؛ از جمله آنکه چندان قابل شخصی سازی نیست؛برای نمونه، امکان اضافه کردن تاریخ و ساعت و دیدن وضعیت شبکه و اتصال به اینترنت در آن فراهم نیست.

خوشبختانه اکنون به مرور زمان شاهد تولید و طراحی ابزارهای جانبی هستیم که به واسطه آنها می توان این نقایص را برطرف کرده و از این صفحه جدید به خوبی بهره برداری کرد. نرم افزار Start Screen Unlimited یکی از این ابزارهاست.

چگونه ویجت های زیبا و کاربردی را به Start Screen اضافه کنیم؟

شاید بهترین روش برای نشان دادن آنچه این برنامه قادر به انجام است و قابلیت های آن، دیدن چند تصویر از کاربست آن باشد. این برنامه همانگ ونه که در تصاویر زیر خواهید دید، با افزودن ویجت های کاربردی و زیبا بهStart Screen قابلیت های این صفحه را افزایش می دهد.

این نرم افزار در دو نسخه Lite و Deluxe عرضه شده که اولی رایگان است. شاید مهمترین تفاوت این دو نسخه را بتوان در بروزرسانی های خودکار و امکان افزودن منوهای سه بعدی به Start Screen در نسخه Deluxeدانست که نسخه Lite از آن محروم است.

چگونه ویجت های زیبا و کاربردی را به Start Screen اضافه کنیم؟

وقتی برنامه را نصب کنید، تعدادی ویجت های اصلی و کاربردی به بالای صفحه Start Screen اضافه می شود. این ویجت ها شامل یک ساعت زیبا و قابل شخصی سازی است که هم ساعت و هم تاریخ را نمایش می دهد؛ یک نوار جستجو که می توانید با آن در گوگل، Bing، Yahoo، آمازون و ... به جستجوی آنلاین بپردازید، یک منو سیستم و یک منو Power است. این ویجت ها به سادگی توسط ماوس قابلیت جابجایی و تغییر مکان دارند.

چگونه ویجت های زیبا و کاربردی را به Start Screen اضافه کنیم؟

اما مهمترین ویجت های این ابزار شامل ویجتی برای رصد میزان مصرف باتری روی لپ تاپ، تبلت یا PC شما، میزان حافظه موجود بر دیسک سخت و همچنین نمایشگر قدرت سیگنال WiFi است.

چگونه ویجت های زیبا و کاربردی را به Start Screen اضافه کنیم؟

هرچند این ابزار چندان قابل شخصی سازی نیست، امکان ایجاد تغییراتی چند در تنظیمات آن وجود دارد. در این صفحه می توانید اقدام به فعال یا غیر فعال کردن ویجت ها کنید.

چگونه ویجت های زیبا و کاربردی را به Start Screen اضافه کنیم؟

در پایان باید گفت، این Start Screen Unlimited ابزاری است که هنوز در مراحل ابتدایی کار خود است و شاید هم اکنون ویجت های آن چندان کاربردی به نظر نرسد. نکته مهم در خصوص آن این است که روشی جدید را برای بهبود کارایی Start Screen مد نظر قرار داده و آنگونه که طراح آن مدعی شده، در نسخه های آتی آن تعداد و تنوع ویجت ها نیز افزایش خواهد داشت.

برای دانلود این ابزار می توانید از لینک مستقیم زیر استفاده کرده یا مستقیم به وب سایت اصلی آن در اینجامراجعه کنید.

دانلود نرم افزار با لینک مستقیمتاريخ : جمعه 30 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کلمه «جهادی» به صورت عام به فرد وهابی افراطی گفته می شود که دارای این عقیده است که برای از پای درآوردن بنای کفر، جهاد در راه اسلام بهترین وسیله است، به همین خاطر آنها بهترین راه تبدیل حکومت های غیر اسلامی به اسلامی به زعم خودشان را جنگ با این حکومتها می دانند آن هم جنگی همراه با تکفیر. گرچه بسیاری از جهادیین به القاعده مرتبط هستند ولی اینچنین نیست که تمامی جهادیین زیر نظر القاعده باشند، گرچه ممکن است از نظر ایدئولوژیک با سازمان تروریستی القاعده هم نظر باشند.

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

به خاطر احتمال ربوده شدن و حتی ترور برخی خبرنگارانی که در پی به دست آوردن اخباری از القاعده و بقیه جهادیین (به تعبیر خودشان) هستند، یکی از بهترین راه ها برای فهم ایدئولوژی و نحوه تفکر آنها پایگاه های اینترنتی و شبکه های مجازی است. چه اینکه جهادیین اطلاعات زیادی از خود و نحوه عملیاتها، فرماندهان و اهداف عملیاتها و ده ها مورد دیگر را بر روی فضای مجازی قرار می دهند که می توان با بررسی آنها تا حدودی به واقعیت نزدیک شد.

فرماندهان نظامی گروهک های تروریستی در سوریه هیاهوهای زیادی در خصوص تشکیل آنچه که به «جنبش رسانه ای جهادی» موسوم است به راه انداختند. چه اینکه فعالیت های زیادی نیز در راستای تشکیل فضاسازی رسانه ای و الکترونیکی نیز صورت گرفت. البته با افزایش فعالیت های رسانه ای – چه از نوع قدیمی و چه با وسایل مدرن و پیشرفته و در فضای مجازی- بین دو گروهک جبهه النصره و «الدوله الاسلامیه فی العراق و الشام» موسوم به داعش درگیری هایی رخ داد.

رهبری مرکزی تشکیلات القاعده به منزله محور یا نوک پرگار برای اعضای آن محسوب می شود که در واقع مسیر فعالیت های تبلیغاتی در انتشار اخبار و سخنرانی های خاص در مورد تروریستهای مسلح را مشخص می کند.اولین سایت جهادی –شما بخوانید پایگاه اطلاع رسانی تروریستهای مسلح در مورد سوریه- در سال 2000 میلادی به نام «معالم الجهاد» شکل گرفت و وظیفه ساماندهی فعالیت های رسانه ای تروریستهای مسلح را برعهده داشت.

سایت «الجهاد» با معارضه سوریه همراهی می کرد، البته افراد تروریست جهادی از اعراب و غیر عرب حضور کمی داشتند ولی پس از اعلام رسمی جبهه النصره در تاریخ 23 ژانویه 2012 فعالیت های این سایت نیز افزایش یافت.

جولانی تصمیم ابوبکر البغدادی در خصوص ادغام جبهه النصره در داعش را در تاریخ 10 آوریل 2013 نپذیرفت و درنتیجه درگیری های شدیدی در فضای رسانه ای بین این دو گروه شکل گرفت.

مرکزیت رسانه‌ای القاعده توانایی جذب نیرو در خصوص مبارزه با دشمن مشترک آنها یعنی نظام سوریه و همپیمانانش را کم کم از دست داد تا اینکه بالاخره در ماه آوریل 2013 القاعده در سوریه به دو گروه منشق شد. در این بین، رسانه های جهادی یا همان سایت های معارضه تلاش های کور خود را در دو جبهه «قاعده الجهاد» و «الدوله الاسلامیه» انجام می دادند.

در این نوشتار سعی می شود به رصد فعالیت های رسانه ای معارضه در خصوص میدان جنگ در سوریه به ویژه دو گروهک اصلی یعنی داعش و جبهه النصره و همپیمانان آنها پرداخته شود.البته شایان ذکر است که تحلیل همه جانبه فعالیت های رسانه ای معارضه کاری بس مشکل به نظر می رسد که این مقاله گام های نخست این تحلیل را فراهم می کند.

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

تاسیس مرکز رسانه ای معارضه

در طول سالهایی که از تشکیل مرکز رسانه ای معارضه می گذرد، رهبری مرکزی تشکیلات القاعده به منزله محور برای اعضای آن محسوب می شود که در واقع با تشکیل اولین سایت جهادی در سال 2000 میلادی به نام «معالم الجهاد» مسیر فعالیت های تبلیغاتی در انتشار اخبار و سخنرانی های خاص در مورد تروریستهای مسلح را مشخص می کرد.

پیش از آن طرفداران و بازدیدکنندگان از سایتهای معارضه در مورد صحت و سقم انتساب سخنان و موضع گیری های رهبران معارضه و همچنین فعالیت های القاعده شک داشتند. ولی با روی کار آمدن فضای جدید رسانه ای رهبران جدید القاعده از تنگنایی که در قبل وجود داشت و فقط از اسامه بن لادن حرف شنوی صورت می گرفت بیرون آمدند و توانستند حرف های خود را هم به مخاطبانشان عرضه کنند.

البته در طرف مقابل مراکز پژوهشی غربی با کمک دستگاه های اطلاعاتی فعالیت های علنی القاعده در فضای مجازی را زیر نظر داشتند. برای مثال پایگاه اطلاع رسانی به نام «سایت» در آمریکا به پژوهشگران، مراکز پژوهشی و حتی افراد در قبال پرداخت پول، لیستی از تهدیدات القاعده را در اختیار کاربران قرار می‌داد. سایت دیگری که کمتر تخصصی بود به نام «جهاد ووتش» خدمات مجانی بر خلاف «سایت» قبلی در اختیار کاربران قرار می داد که غالب اخبار آن از سایتهای غیر جهادی بود. سایت های دیگری نیز مانند «کومباتینغ ترورریزم سنتر» پژوهش ها و تحلیلات دانشگاهی در خصوص تروریسم ارائه می کرد.

ظهور رسانه ای جهاد شامی

«جهاد» چه از نظر مفهومی و چه از نظر مصداقی با پرچم های تکفیریان به زور وارد سرزمین سوریه نشده است. همچنین نتیجه طبیعی فعالیتهای سلفیان در مورد تحولات سوریه نبوده است بلکه ظهور و بروز افراد جهادی عرب و غیر عرب در سوریه در اوایل و در زمانی که جبهه النصره در تاریخ 23 ژانویه 1012 به صورت رسمی اعلام حضور کرد بسیار کم بود.

ابو محمد الجولانی در یک سخنرانی در تاریخ 27 دسامبر 2012 (حدود یک ماه قبل از اعلام رسمی گروهک) بیان کرد که: «جبهه النصره به عنوان یک معادله مشکل برای غرب مطرح شده است و درک صحیح این گروهک و دست یافتن به اطلاعات آن که حداقل یک سال و نیم از فعالیت آن می گذرد کار سختی است.»

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

هنگامی که این زمان را به تاریخ میلادی بر می گردانیم می بینیم که حدود هفت ماه از تاریخ اعلام رسمی این گروهک می گذرد.

بنابراین می توان گفتتصمیم تاسیس جبهه النصره در تابستان 2011 گرفته شده است و این همان چیزی است که داعش در شبکه های مجازی بر آن تاکید دارد و النصره هم آن را انکار نمی کند.

ممکن است زمانی که لواء التوحید و جناح های دیگر از جیش الحر که در حلب در ژوئیه 2012 با یکدیگر ادغام شدند، آغاز جدایی بین «الجهاد» و «الثوره» باشد. چه اینکه بعد از این تاریخ بود که حوادث و درگیری هایی بین فعالین و مسلحین در فضای رسانه ای شکل گرفت و نحوه برخورد و تعامل با گروهک ها مثل جبهه النصره که به «پرچم استقلال سوری» معروف شده بود دچار تغییر شد و حتی جبهه النصره به عنوان مخالف دین معرفی شد و از جنگیدن زیر پرچم جبهه النصره نهی شد.

از اول تاسیس جبهه النصره، این گروهک برای نشان دادن حضور خود و ترغیب به جنگ در سوریه بر منابر تبلیغی در مساجد و تریبون ها مانند «موسسه سحاب» که سخنرانی های القاعده را منتشر می کرد، تکیه نداشت بلکه خود دو صفحه جهادی جداگانه در اختیار داشت:«المناره البیضاء للانتاج الاعلامی» که سایتی بود که عملیاتهایی که جبهه النصره انجام می داد را به صورت مصور در اختیار کاربران قرار می داد و سایت دوم «المدونه» است که مانند سایت اولی می باشد ولی خود مسئولین سایت منکر این هستند که سخنگوی جبهه النصره هستند و بر خود نام «المناره البیضاء لمجاهدی الشام» گذاشته اند و سخنرانی هایی که بر عملیات های میدانی جبهه النصره متمرکز است را منتشر می کند. این دو سایت مورد اعتماد جبهه النصره بوده است که تولید و پخش کلیپ های ویدیویی عملیاتهایی که این گروهک در آن نقش داشته است از وظایف این سایت بوده است.

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

کشف راز پنهان

به دنبال رد کردن تصمیم بغدادی برای ادغام جبهه النصره در داعش توسط جولانی رهبر جبهه النصره در تاریخ 10 آوریل 2013، در گیری شدیدی بین صفحات فیس بوک و توییتر حامی الجهاد الشامی در این مرحله شکل گرفت به نحوی که حدود 9 ماه طول کشید و منجر به جنگ بین داعش و گروهک های دیگر در اوایل سال 2014 و ورود جبهه النصره به عرصه جنگ علیه داعش شد.

در این بین شبکه های مجازی طرفدار این دو گروهک، دو مسیر متفاوتی را طی کردند: 1- حل کردن مشکل موضع گیری با طرفداری کردن از یکی از دو جریان. با نگاهی به سایتهای آن دوره مشخص می شود که دوستداران بغدادی معتقد بودند که جولانی قبل از بغدادی با الظواهری بیعت کرده است و مسئولیت امور نظامی زیر نظر ظواهری با او می باشد و پس از آنکه ظواهری به نفع جبهه النصره حکم کرد، این افراد به ترویج این فکر روی آوردند که بغدادی از اول هم با القاعده بیعت نکرده بوده است. در این بین دوستان جولانی و جبهه النصره، بغدادی را به عنوان یک شورشگر معرفی کردند.

2- برخی دیگر تلاش کردند که بر اختلافات موجود بین داعش و جبهه النصره سرپوش گذاشته و آن را به عنوان یک مقوله طبیعی جلوه دهندو درگیری و جنگ بین این دو گروهک را نفی کنند. طرفداران این روش به عملیات های مشترکی که جبهه النصره و داعش و دیگر گروهک ها با همکاری یکدیگر انجام می دادند استناد می کردند و می گفتند همه آنها پرچم لا اله الا الله را بالا می برند و با هم هستند.

از زمان عدم پذیرش جولانی برای ادغام جبهه النصره در داعش تا زمان وقوع جنگ و درگیری در اوایل سال 2014 بین دو جریان نوعی التزام وجود داشت که علیه یکدیگر بدگویی صورت نگیرد وبه یکدیگر افترا نزنند. برای مثال دیگر جولانی به «الغر» و بغدادی به «ابن ملجم» تشبیه نشوند. اگر به مدت زمانی قبل برگردیم متوجه می شویم که بین گروهک القاعده مادر و دولت اسلامی در عراق اختلافاتی وجود داشته است.

چه اینکه یحیی آدم غدن معروف به عزام آمریکایی و مسئول بخش رسانه ای القاعده علیه مسئولان داعش با لحن بسیار انتقادی در شبکه های مجازی تبلیغات می کرد. البته این اختلافات تا زمانی که نیروهای آمریکایی به مدارکی در خانه اسامه بن لادن دست یافتند که وی در خانه اش در ماه می 2012 در پاکستان کشته شده است مخفی مانده بود. در ابتدا سایت های همسو با داعش نسبت به وجود این مدارک شک کردند، به خصوص اینکه عزام آمریکایی از اصطلاح «دولت توهمی» برای داعش استفاده کرده بود.

همچنین پس از وقوع درگیری بین این دو جریان و اندکی بعد از حکم الظواهری به خارج شدن جنگجویان البغدادی از معرکه سوریه، تعدادی از رهبران سطح دوم و سوم داعش، به این مستندات تکیه کرده و معتقد بودند که علیه داعش طی سالیانی سوء نیت وجود داشته و این چیز جدیدی نیست. موضع عزام آمریکایی نیز مبتنی بر این بود که مستندات «آبوت آباد» درست است.

تنش رسانه ای بین دو جریان کم کم افزایش پیدا کرد تا اینکه به ترور ابی خالد السوری یکی از رهبران جنبش احرار الشام و یکی از نزدیکان ایمن الظواهری منجر شد و عزام آمریکایی داعش را متهم به ترور کرد.

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

از نفوذ کردن تا برخورد علنی

در ابتدا نشانه های عدم دقت و کم شدن بازدیدها در سایتهای رصد غربی مانند «سایت» و «جهاد ووتش» نمودار شد تا اینکه علت آن اینچنین بیان شد که مرکز رسانه ای القاعده در مبارزه با دشمن مشترک نیروهای مسلح معارض به زعم آنها یعنی نظام سوریه دچار ضعف شده است و پس از ماه نیسان 2013 به دو گروهک منشق شده است و به سوی فروپاشی قدم برداشته است.

بدین ترتیب سایت های جهادی در ابتدای امر در جذب مخاطب با مشکل مواجه شدند چه اینکه نمی توانستند اینچنین عنوان کنند که «خداوند پرچم جهاد چه از جانب جبهه النصره و چه از جانب داعش را حمایت می کند.»بنابراین بین دو گروهکی که در قبل دوستی وجود داشت درگیری های زیادی رخ داد به نحوی که این مسابقه را تا پایان ادامه دادند. اینچنین بود که عنوان این درگیری های به اصطلاح جهادی به آشفتگی در طوفان نام گذاری شد.

شناخت نوع رابطه بین رهبران القاعده از لحاظ میزان اعتماد آنها به یکدیگر، به تلاش اقدامات دقیق اطلاعاتی نیازمند است که دسترسی به آن برای افراد عادی نیز کاری در حد غیرممکن است.

فعالیتهای رسانه ای تروریستها

از جمله فعالیت های گروهک های تروریستی در فضای افکار عمومی و رسانه ای، ساخت کلیپ های کوتاه چند دقیقه ای و متوسط در حد یک ساعت و کمتر می باشد. این کلیپ ها به چندین مورد تقسیم می شوند که برای مثال مجلس شوری المجاهدین اکناف بیت المقدس در یک کلیپ نیم ساعته به تجلیل از به اصطلاح شهید ابوزیاد هیثم المسحال پرداخته است.

به طور خلاصه می توان گفت در این کلیپ ها چند مورد رعایت می شود:

1 . ابتدا آیاتی از قرآن در مورد جهاد و شهادت آورده می شود و پس از آن احادیثی که به جهاد ترغیب کرده اند آورده می شود.

2. در ادامه سخنان بزرگان و فرماندهان نظامی و یا سرکرده های خود را می آورند.

3. به تجلیل و گرامی داشتن کشته شدگان می پردازند.

4. زندگی نامه و برخی از اقدامات فرد مورد نظر را در آن کلیپ تهیه می کنند.

5.سردهایی به عنوان آهنگ زمینه در این کلیپها با موضوع ترغیب به جهاد آورده می شود. (این سرودها با آهنگ زیبا و بصورت حماسی آماده شده است.)

6. اشاره به تمرینات نظامی و حرکات ورزشی و فعالیتهای آماده سازی جسمی.

7.نحوه ساخت بمب های دست ساز و غیره.

این عکس که در فضای رسانه ای به صورت زیادی انتشار یافته است عکسی است که در آن بیانیه تشکیل مجلس شوری المجاهدین اکناف بیت المقدس توسط رهبران آن قرائت می شود.

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایشمبانی اعتقادی گروهک های تکفیری در اقدامات خرابکارانه

1. ایجاد رعب در بین دشمن از طریق آنچه که شرع جایز دانسته است.

استناد قرآنی :اذ یوحی ربک الی الملائکه انی معکم فثبتوا الذین...

استنادات حدیثی:زمخشری در کشاف: هیچ کمکی بالاتر از القای رعب در قلوب کفار نیست.

آنها ایجاد رعب را یک اقدام الهی می دانند و انتشار اقدامات به اصطلاح مجاهدان را در پایگاه های اینترنتی کفار و نشان دادن اقدامات امنیتی و خرابکاریهای این گروهک ها را مایه ایجاد رعب در بین قلوب کفار می دانند.

2. تحریف چهره کفار و افشای انحرافات اخلاقی و توصیف آنها به ویژگی های منفی موجود در آنها

استناد قرآنی :و لا تطع کل حلاف مهین.

استنادات حدیثی:استناد آنها به جریانی است که از پیامبر نقل می کنند که ایشان کنیه عمر بن هشام که ابو الحکم بود را به بدترین کنیه و زشت ترین وصف یعنی ابوجهل تغییر دادند. اهل سنت به دلیل اینکه قیاس را به عنوان یک حجت شرعی قبول دارند این کار پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) را قیاس گرفته و معتقدند که همین کار را می توان برای رؤسای کافران انجام داد.

3. پیگیری و رصد آنچه که از غرب به عنوان گزارش و تحلیل می آید.

رصد و ترجمه این مطالب که برای مجاهدان و عموم مسلمانان مفید باشد؛ چه از اطلاعات نظامی باشد و چه گزارش های امنیتی و مشکلات سیاسی یا فسادهای اخلاقی.

سیاست های آمریکا در عرصه فضای مجازی

امروزه سیاست های دولت امریکا در عرصه فضای مجازی را می توان به دو جزء تقسیم کرد: 1. جنگ نرم در اینترنت و 2. جنگ سایبری.

جنگ نرم در اینترنت مبتنی بر شکل دهی افکارعمومی با استفاده از سرویس ها و سایت های پربازدید امریکایی بوده و جنگ سایبری با انجام حملات سایبری با هدف از دسترس خارج کردن سرویس های پرکاربر در هر کشور و یا واردآوردن خسارات جبران ناپذیر به زیرساخت ها و یا اطلاعات حیاتی مربوط به هر کشور تحقق می یابد.

برای مقابله با جنگ نرم در اینترنت و نیز جنگ سایبری در دو حوزه راهکارهای کوتاه، میان و بلند مدتی وجود دارد؛ که با توجه به نقش آفرینی جدی سرویس های اینترنتی در شکل دهی تهدیدات امنیتی در فضای سایبری و فضای جامعه و نیز امکان بسیج کنندگی افکار عمومی در راستای اهداف آمریکا، لازم است تا سرویس هایی مانند شبكه اجتماعي‌ فيس بوك(حداقل صفحات معارضه)، ميكروبلاگ تویيتر، سایت(آپلودسنتر) يوتيوب، سایت مسنجرهای اسكايپ، بيلوكس‌ و اُوو، سایت فیلترشکن تور، سایت های خبری کشورها و دولت های معارض مانند العربیه، الجزیره، بی بی سی و ... و همچنین سایت هایی که به موضوعات اختلافات قومی و مذهبی در داخل یا خارج کشور دامن می زنند، تحت کنترل درآیند تا تهدیدات شکل گرفته در این حوزه به حداقل برسد.

شناسايي و انتقال وب سايت هاي دولتي خارج از كشور به داخل و همچنین ساماندهي مراكز ارائه دهنده خدمات ميزباني داخلي یا خارجی مطمئن از جمله مهم ترین اقدامات در این زمینه می تواند قلمداد شود.

سایتهاو صفحاتهمسو با داعش

 

 

موسسه الاعتصام للانتاج الاعلامی

 

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

منتدیات شموخ الاسلام

 

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

موسسه الفرقان

 

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

موسسه البتار الاعلامیه

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

موسسه الباقیه للانتاج الاعلامی

 

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

موسسه الوفا للانتاج الاعلامی

 

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

 

من داخل جبهه الجولانی

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

 

شبکه دوله الخلافه

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

حقیقه الشرعی جبهه النصره

 

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

منبر الجهاد

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

موسسه اجناد للانتاج الاعلامی

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

موسسه عزام- باقیه

 

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

الدوله الاسلامیه

 

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

وکاله جهاد نیوز

 

 

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

عبوه لاصقه

 

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

 

شبکه دوله الاسلام

 

نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایشژ

سایتها و صفحات همسو با جبهه النصره

 

 

المناره البیضا لمجاهدی الشام

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

شبکه النصره لجبهه النصره

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

منتدیات النصره لجبهه النصره

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

وکاله همم الاخباریه

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

جبهه النصره

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

موسسه البصیره للانتاج العالمی

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

موسسه المناره البیضاء للانتاج العالمی

 

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

نخبه الاعلام الجهادی

 

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

التحایا للاعلام

 

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

مرصدالجهادالعالمي

 

 

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

ویکلکس دوله البغدادی

 

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

انصار جبهه النصره

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

الهیئه الشرعیه

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

شبکه عرین المجاهدین

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

التجربه الجهادیه

 

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش

 

 

داعش الحدث

تروریست‌های القاعده‌ای چگونه به اینترنت روی‌آوردند/ از ایجاد رعب و وحشت تا افشای انحرافات اخلاقی/ در حال ویرایش


سایتها و صفحات افراد شاخص داعش را می توان اینچنین برشمرد: ترجمان الاساورتی، یمنی و افتخر باسلامی، العراقی المزمجر، المریقب الشامی، ابو حمزه المهاجر، د. ولیم حمدان، الفجر الباسم، ابوالبشر الهاجری، م. غریب الاخوان، ابو اسامه النرجسی، ترکی البنعلی.

سایتها و صفحات افراد شاخص جبهه النصره را نیز می توان اینچنین برشمرد: ابوماریا القحطانی (الغریب المهاجر القحطانی)، عطیه الله العکیدی، سلطان بن عیسی العطوی، د. سامی العریدی، د. ابو البراء الشامی، ابو سلیمان المهاجر، المهاجر الاسلامی، مزمجر الشام، مجاهد جزراوی، ابو بصیر الهوازنی، عبد الله بن محمد.


نگاهی به فعالیت های تبلیغاتی معارضه در سوریه/ در حال ویرایش

نکته آخر در مورد نمادها و شعارهای معارضه است که چنانچه در تصویر مشخص است در ابتدای تاسیس از شعارهای اسلامی استفاده نکرده اند ولی پس از مدتی برای فریب افکار عمومی و نشان دادن ارتباط با مبانی اعتقادی از شعارها و نمادهای اسلامی استفاده کرده اند و نماد ها و پرچم های خود را تغییر دادند.


تاريخ : جمعه 30 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
25614.jpg

یک دانشجوی دکتری در اسپانیا موفق شده‌ است با استفاده از نانوذرات اکسید تیتانیم تقویت شده با نیتروژن، ماده‌ای برای زدودن آلودگی‌های آلی از آب تولید کند.

 

 دانشجویان دانشگاه عمومی ناوارا در اسپانیا، در پایان‌نامه‌ی دکتری خود موفق به ساخت ترکیبی شده که قادر به زدودن آلودگی از آب است. آبوئین در این پژوهش، از نانوذرات یک تا صد نانومتری اکسید تیتانیوم استفاده کرده است.

 

این نانوساختار می‌تواند طیف وسیعی از نور خورشید را جذب کرده و واکنش شیمیایی انجام دهد. با این کار مقادیر زیادی از آلاینده‌های موجود در آب از بین می‌رود. علاوه‌ براین، به دلیل وجود خواص مغناطیسی در این ذرات، می‌توان آن‌ها را از آب جدا کرد و دوباره مورد استفاده قرار داد.

 

عنوان پایان‌نامه‌ی آبوئین Synthesis, characterisation and applications of nanostructures based on transition metal oxides است.

 

پدیده‌ی مورد استفاده در این پژوهش، فرآیند فتوکاتالیستی است که در آن، نور می‌تواند روی یک ماده تأثیر گذاشته و موجب انجام واکنش کاتالیستی شود. در واقع تابش نور موجب تسریع یک واکنش دلخواه می‌شود. در این پروژه، نور موجب می‌شود تا اکسید تیتانیوم فعال شده و رادیکال‌های آزاد اکسید کننده مختلفی ایجاد شود. این رادیکال‌ها قادرند که آلاینده‌های آلی موجود در آب را حذف کنند. این آلاینده‌ها می‌توانند ترکیبات رنگی، حلال‌ها و مواد پاک‌کننده باشند.

 

نویسنده‌ی این پایان‌نامه در بخشی از توضیحات خود درباره‌ی این پروژه می‌گوید: این روش یک سیستم با قابلیت استفاده‌ی مجدد است که می‌تواند روش جایگزینی برای روش‌های تصفیه‌ی فعلی باشد. این روش به‌ صورت ویژه برای حذف برخی از آلاینده‌های آلی بسیار مناسب است.

 

یکی از مزایای این روش آن است که می‌توان از نور خورشید به جای پرتو فرابنفش استفاده کرد. در این پژوهش از ذرات نیتروژن برای پوشش‌دهی سطح اکسید تیتانیوم استفاده شده‌ است. این کار موجب می‌شود تا دایره‌ی عملکرد اکسید تیتانیوم افزایش یابد به‌ طوری که نه تنها با پرتوهای فرابنفش، بلکه با طیف وسیعی از طول موج‌های نور خورشیدی فعالیت داشته باشد. استفاده از نور خورشید این مزیت را دارد که خطر استفاده از آن کمتر از پرتوهای فرابنفش است.

 

وجود نانوساختارها در این پروژه موجب شده تا فعالیت کاتالیستی افزایش یابد. یکی دیگر از مزایای این پژوهش آن است که می‌توان کاتالیست را مجدداً مورد استفاده قرار داد.تاريخ : جمعه 30 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
5.5-36.jpg

نتایج تحقیقات جدید پژوهشگران ژاپنی نشان داده افرادی که ساعات کاری خود را با خیره شدن به نمایشگر رایانه می‌گذرانند، با تغییراتی در مایع اشک خود روبرو می شوند که بیشتر در مبتلایان به بیماری خشکی چشم معمول است.

 

 پروتئین خاصی موسوم به MUC5AC بخشی از لایه طبیعی موکوس یا غشای اشک را تشکیل می‌دهد که رطوبت چشم را تامین می‌کند.

 

اما پژوهش جدید محققان نشان داد شرکت‌کنندگانی که بیشتر زمان خود را در برابر رایانه می‌گذرانند از سطوح MUC5AC مشابه بیماران خشکی چشم برخوردارند.

 

خشکی چشم نوعی بیماری است که در زمان عدم تولید اشک کافی در چشم یا بخار شدن سریع آن رخ می‌دهد.

 

محققان اشکهای هر دو چشم 96 کارمند یک اداره در ژاپن را آزمایش کرده و میزان پروتئین MUC5AC موجود در آنها را سنجیدند.

 

آن دسته از شرکت‌کنندگانی که کارشان شامل نگاه کردن به نمایشگر رایانه بود، پرسشنامه‌هایی را در مورد ساعات کاری و علائم هر نوع مشکل چشمی پر کردند.

 

به گفته دکتر یویچی، مولف ارشد این پژوهش، افرادی که به نمایشگر خیره می‌شوند بطور کلی پلک چشمهای خود را در زمان انجام کار بیشتر از سایرن باز می‌کنند و منطقه سطحی اضافی در معرض قرار گرفته در کنار پلک زدن کم می‌تواند تبخیر اشک را سرعت بخشیده و با بیماری خشکی چشم همراه شود.

 

محققان دریافتند افرادی که روزانه بیشتر از هفت ساعت به نمایشگر رایانه خیره می‌شوند، بطور میانگین دارای 5.9 نانوگرم/میلی‌گرم MUC5AC بودند. در مقایسه افرادی که ساعات کمتری را به تماشای نمایشگرها می‌پرداختند میزان 9.6 نانوگرم/میلی‌گرم از این پروتئین را داشتند.

 

همچنین افراد مبتلا به خشکی چشم دارای میانگین 3.5 نانوگرم/میلی‌گرم MUC5AC و افراد غیر مبتلا دارای 8.2 نانوگرم/میلی‌گرم از این پروتئین هستند.

 

کارمندانی که در مورد خشکی چشم خود نگرانند می‌توانند با انجام تغییرات ساده خطر ابتلا به آن را کاهش دهند. از آن میان می‌تواند نمایشگرها را در سطوح کم ارتفاع قرار داده و صفحه آن را به سمت بالا کج کرد.

 

پزشکان همچنین استفاده از دستگاههای بخور در اداره و اجتناب از قرار داشتن در مسیر مستقیم باد دستگاههای تهویه هوا را توصیه کرده‌اند.

 

این پژوهش در مجله Jama Ophthalmology منتشر شده است.تاريخ : جمعه 30 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
0000-82.jpg

دانشمندان آزمایشگاه زیستی مولکولی اروپا (EMBL) در ایتالیا دریافته‌اند وقتی عضله‌ای آسیب می‌بیند، گلبول‌های سفید خون به نام ماکروفاژها نقشی کلیدی در بازسازی آن ایفا می‌کنند.

 

 منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با این کشف، راه تازه‌ای برای درمان آسیب‌های ورزشی و دیستروفی‌های عضلانی مانند دیستروفی عضلانی در سندرم دوشن پیش روی دانشمندان باز خواهد شد.

 

 

به طور معمول ماکروفاژها که در حذف باکتری‌ها و عوامل عفونت زا در بدن موثر هستند، به طرف محل آسیب دیدگی کشیده می‌شوند. در آنجا این سلول‌ها مانند ماموران جمع آوری زباله عمل می‌کنند و سلول‌های مرده را از بین برده و جلوی بروز عفونت را می‌گیرند.

 

 

پس از اینکه سلول‌های مرده جمع آوری شدند، ماکروفاژها عوامل ضد التهابی آزاد می‌کنند که باعث تسریع بهبود آسیب‌دیدگی می‌شود. این تغییر از پاک کردن سلول‌های مرده به وضعیت ترمیم کنندگی را قطبی کردن ماکروفاژ می‌نامند. دانشمندان آزمایشگاه زیستی مولکولی اروپا اثبات کرده‌اند که این مرحله برای ترمیم عضلات آسیب دیده ضروری است.

 

 

به گفته محققان اگر ماکروفاژها این تغییر حالت را انجام ندهند، بافت عضلانی نمی‌تواند خودش را ترمیم کند و بافت جدید ساخته شود.

 

 

محققان این مرکز تحقیقاتی برای بررسی پروتئینی به نام C/EBPb که در زمان بروز التهاب، تولید آن افزایش می‌یابد، آزمایشی را طرح کردند. آنها به کمک مهندسی ژنتیک موشی را پرورش داده‌اند که هنگام بروز التهاب در بدنش میزان تولید این پروتئین افزایش نمی‌یابد تا به این وسیله اثر این حالت را روی رشد دیگر سلول‌های دستگاه ایمنی مشاهده کنند.

 

 

محققان تصمیم گرفتند اثر این قطبی نشدن ماکروفاژها را بر فرآیند ترمیم آسیب‌دیدگی عضلات مشاهده کنند. اگر این موش نمی‌توانست زخم‌هایش را ترمیم کند، معلوم می‌شد که فرآیند قطبی شدن ماکروفاژها برای ترمیم آسیب‌دیدگی‌ها ضروری است.

 

 

در این مرحله از تحقیق مشاهده شد که در موش مذکور، ماکروفاژها برای ترمیم زخم به محل زخم می‌روند ولی چون نمی‌توانند قطبی شوند، زخم ترمیم نشده، بافت جدید ساخته نمی‌شود و محل زخم به شکل یک اسکار باقی می‌ماند.

 

 

با این کشف دانشمندان می‌توانند با کشف روشی برای افزایش پروتئین C/EBPb و بالا نگه داشتن مقدار آن، فرآیند ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده را تسریع و تقویت کنند.تاريخ : جمعه 30 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
getty-408.jpg

اولین تماس معطر فرا اقیانوسی، روز سه‌شنبه (27 خرداد) بین نیویورک و پاریس انجام و طی آن رایحه نوشیدنی و نان بادامی رد و بدل شد.

 

 دیوید ادواردز، استاد دانشگاه هاروارد و راشل فیلد به نمایش پلت‌فرم پیام‌رسانی رایحه خود در موزه تاریخ طبیعی آمریکا پرداختند که شامل برچسب‌گذاری تصاویر با رایحه‌های منتخب از میان جعبه‌ای از بوها و ارسال آنها به ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی بود.

 

این پیامها سپس بر روی یک دستگاه جدید موسوم به «oPhone» پخش شدند.

 

کریستوف لودامیل و بلیک آرمسترانگ از پاریس بوسیله اسکایپ به همکارانشان در نیویورک پیوسته و یک تصویر دارای برچسب رایحه خوراکی‌ و نوشیدنی فرانسوی که به مناسبت جشن برپایی دستگاه oPhone استفاده کرده بودند را ایمیل کردند. دستگاه موجود در نیویورک با دریافت این پیام، از خود عطر نامحسوسی را پراکنده کرد که دقیقا با تصویر همخوانی داشت.

 

پیامهای عطردار موسوم به oNotes با یک برنامه آیفون موسوم به oSnap نوشته می‌شوند که آن هم روز سه‌شنبه راه‌اندازی شد. کاربران با استفاده از این برنامه می‌توانند از میان 32 رایحه، یکی را انتخاب کرده و با ترکیب و تطبیق آنها با هم، بیش از 300 هزار عطر منحصربفرد را تولید کنند.

 

این 32 رایحه در هشت مخزن دستگاه موسوم به oChips قرار خواهند گرفت که مانند جوهر کارتریج یک دستگاه چاپ عمل می‌کنند. هنگامی که دستگاه یک پیام دریافت می‌کند، بوی مرتبط با آن را بر اساس برچسبهای رایحه اختصاص یافته به تصویر منتشر می‌کند.

 

هر عطر تنها 10 ثانیه باقی می‌ماند که برابر با زمانی است که انسان بوها را حس می‌کند. ادواردز در نشستی خبری در موسسه تاریخ طبیعی آمریکا به خبرنگاران گفت در صورت وجود چند رایحه در یک تصویر، بوها به ترتیب و یکی پس از دیگری ارائه خواهند شد.

 

این استاد دانشگاه هاروارد پیش از این طرحهای خلاقانه دیگری نیز داشته که از آن میان می‌توان به گیاهان تمیز کننده هوا، بطریهای خوردنی و فناوریهای واکسن برای انتقال دارو به ریه‌ها جهت جلوگیری از عفونت اشاره کرد.

 

در پروژه ارسال پیام بودار،‌ ادواردز فعلا بر روی خوراکیها تمرکز دارد. دستگاه oPhone در روزهای آینده در کافه‌های پاریس به نمایش گذاشته خواهد شد تا پتانسیل تجاری آن آزمایش شود.

 

این دستگاه از اوایل سال 2015 با قیمت 149 دلار در دسترس قرار خواهد گرفت.تاريخ : جمعه 30 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
4-1281.jpg

بر پایه اطلاعات پژوهشی که به تازگی در نشریه نورولوژی به چاپ رسیده، مشخص شده که پرفشاری خون منجر به مشکلات حافظه در افراد بالای 45 سال می‌شود.

 

منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، این مطالعه معتقد است افراد با فشار خون دیاستولیک بالا، از اختلال شناختی یا مشکلات حافظه‌ای و توانایی‌های فکری بیشتری نسبت به افرادی که فشار دیاستولیک طبیعی دارند، رنج می‌برند.

 

به ‌ازای هر 10 میلی‌متر جیوه افزایش در این نوع فشار، شانس ابتلا به مشکلات شناختی هفت درصد بیشتر می‌شود.

 

این نتایج معتبر پس از تعدیل سایر عواملی که می‌توانند بر توانایی‌های شناختی تاثیر بگذارند، مانند سن، سیگار کشیدن، فعالیت فیزیکی، سطح تحصیلات، دیابت یا کلسترول بالا منتشر شده‌اند.

 

پژوهشگران نشان داده‌اند که بالا بودن فشار خون دیاستولیک به ضعف در عروق کوچک مغز منجر می‌شود، در نتیجه این نواحی کوچک صدمات مغزی را گسترش می‌دهند. در این مطالعه، نزدیک به 20 هزار فرد 45 سال و بیشتر مورد بررسی قرار گرفته‌اند که هیچ‌یک نیز سابقه سکته مغزی یا دیگر حوادث عروقی مغز را ذکر نمی‌کردند. 6.7 درصد از این افراد اختلالات شناختی داشتند و 6.49 درصد از کل نیز تحت درمان دارویی پرفشاری خون قرار داشتند.

 

محققان این مطالعه معتقدند این امکان فراهم است تا با پیشگیری یا درمان پرفشاری خون، بتوان از ایجاد اختلالات شناختی جلوگیری کرد و مانع پیشرفت آن به سوی دمانس شد.تاريخ : جمعه 30 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

توپ فوتبال,جام جهانی آفریقای جنوبی,شرکت آدیداس,جابولانی,برازوکا

تحقیق ناسا بر روی توپ جام جهانی 2014

برازوکا سریع تر از جابولانی است

دانشمندان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) و انستیتو تکنولوژی ماساچوست آمریکا (MIT) که توپ جام جهانی 2014 را از نظر قوانین آیرودینامیکی مورد بررسی و آزمایش قرار داده اند می گویند:این توپ با کمترین اعوجاج به سمت هدف حرکت می کند.

 
 

توپ فوتبال یک توپ معمولی نیست و بر اساس قوانین فیزیک کوچکترین تغییر در آن، یک اثر غیر قابل پیش بینی برجای می گذارد.

توپ جام جهانی 2014، «Brazuca» نام دارد؛ البته این اسم را برزیلی ها به این توپ اختصاص داده اند. این توپ از 6 پانل (تکه) کاملا یکسان تشکیل شده است و وزن آن 437 گرم است.

محققان ناسا برای تست «Brazuca» وارد عمل شده اند و توپ را توسط کانال آب و تونل باد در مرکز تحقیقاتی ایمز بررسی کردند. تمام نیروهای ایرودینامیکی توپ در سرعت ها و ارتفاعات، با استفاده از لیزر و رنگ های فلورسنت بررسی شده است.

این تحقیقات نشان می دهد که مطلوب ترین حالت توپ زمانی است که سرعت آن در حدود 30 مایل بر ساعت (معادل 48 کیلومتر بر ساعت) است؛ در حالیکه این سرعت ایده آل در توپ سال 2010، هشتاد کیلومتر بر ساعت بود، بنابراین همان طور که مشاهده می شود کنترل «Brazuca» ساده تر است.

محققان دانشگاه «MIT» نیز در این آزمایش ساکت ننشستند و تمام ناهمواری های سطح توپ را بررسی کردند. هرچه سطح توپ صیقلی تر باشد، احتمال انحراف مسیر آن در جهت مخالف بیشتر می شود و این فرآیند مربوط به اثری به نام «Magnus» است.

بنا بر این گزارش، سطح توپ امسال نسبت به توپ 4 سال پیش، جام جهانی آفریقای جنوبی 2010 خشن تر است.

درز (محل اتصال) تکه های توپ «Brazuca»، پنجاه درصد بزرگتر از اجدادش است. این امر باعث می شود که نا همواری های سطح بیشتر شود و توپ دقیقا در مسیر پیش بینی شده حرکت کند.

بر اساس مصاحبه ای که با برخی از فوتبالیست های شرکت کننده در جام آفریقا انجام شده بود، بسیاری از آنان از اثرات ناخوشایند توپ که ناشی از نیروهای ایرودینامیکی است، شکایت داشتند که در جام جهانی 2014 برطرف شده است.

محققان ناسا می گویند: چنانچه در بازی های جام جهانی نمایی از یک شوت خیره کننده از لبه محوطه جریمه مشاهده کردید، آن را مدیون نیروهای ایرودینامیکی توپ بدانید.

با نگاهی به تاریخچه جام جهانی و شنیدن نظرات فوتبالیست ها به راحتی می توان دریافت که نوع توپ تاثیر بسزایی در عملکرد بازیکنان دارد. چنانچه توپ فوتبال به صورت علمی طراحی و ساخته نشده باشد، ضربه بازیکنان غیر قابل کنترل و غیر قابل پیش بینی خواهد بود.

پرواز توپ در هوا آمیزه ای از نیروهای پیچیده ایرودینامیکی است. به زبان ساده؛ زمانی که توپ در هوا حرکت می کند، یک لایه نازک از هوا به نام لایه مرزی، توپ را احاطه می کند. لایه مرزی نقش تعیین کننده ای در حرکت توپ در هوا دارد.

یکی از آثار ایرودینامیکی مهم در حرکت توپ، اثر «knuckling» است. این اثر زمانی اتفاق می افتد که به توپ بدون چرخش یا با چرخش کمی لگد زده شود. در این صورت محل اتصال تکه های توپ در هوا، باعث حرکت در مسیر غیر قابل پیش بینی می شود و توپ حرکات نامنظمی دارد.

همین اتفاق در جام جهانی 2010 به طور مکرر دیده شد. توپ جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی «Jabulani» نام داشت که توسط شرکت آدیداس طراحی و ساخته شده بود و متشکل از هشت تکه یکسان بود.

محققان سعی کردند که اشکالاتی که جابولانی داشت دیگر برازوکا نداشته باشد اما قضاوت کامل در این زمینه به گزارشهای پس از این جام در مورد عملکرد برازوکا برمی گردد.تاريخ : پنج شنبه 29 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

جهان می تواند یک هولوگرام بسیار بزرگ باشد و هر آنچه که می بینید، شامل این مقاله و ابزاری که با استفاده از آن این مقاله را می خوانید، می تواند یک تصویر ساختگی از واقعیت باشد. به ساده ترین شکل می توان گفت که واقعیت ما یعنی بخشی از جهان که می توانیم مشاهده کنیم می تواند فقط یک ترسیم سه بعدی از واقعیت باشد.
 
در یک سیاه‌چاله نظریه گرانش اینشتین ظاهراً با فیزیک کوانتومی تضاد پیدا می‌کند. اماّ اگر جهان یک تصویر هولوگرافیکی باشد، این تضاد قابل حل است.
 


تاريخ : پنج شنبه 29 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
دنیای سلاح های انفرادی به قدری وسیع می باشد که نوشتن و معرفی سلاح ها تنها در همین رده کاری بسیار بزرگ و زمان بر می باشد. برخی از سلاح های انفرادی مثل کلاشینکف روسی ، ام 16 آمریکایی ، ام پی 5 آلمانی و یا برتا 92 ایتالیایی برای اکثر دوستداران سلاح و مخاطبان ایرانی نامهایی آشنا هستند. 

اما قصد داریم تا شما را با 5 سلاح انفرادی که توسط شرکت های کم تر شناخته شده طراحی و تولید شده است آشنا کنیم.

Jati-Matic

این مسلسل دستی ساخت کشور فنلاند در اواخر دهه 1970 و اوایل 1980 میلادی طراحی شده و به صورت محدود به نیروی امنیتی و پلیس این کشور تحویل شد. این مسلسل سبک از گلوله های 9 میلی متری بهره برده و قطعات مختلف بدنه آن از آلیاژ آلومنیوم ، پلاستیک و فولاد ساخته شده است. یکی از نکات جالب در مورد این سلاح عدم وجود برگه ناظم آتش در این سلاح است.

از بولپاپ شکست خورده دوو تا کپی موفق سوئیسی+عکس

در سلاح Jati-Matic نوع شلیک تک تیر و رگبار بسته به میزان فشار وارده به ماشه مشخص می شود.همچنین در این سلاح قنداقی تعبیه نشده است و به جای آن دستگیره ای با قابلیت جمع شدن در زیر لوله تعبیه شده است که در صورت لزوم باز شده و به عنوان یک دستگیره در بخش جلوی سلاح به کار می رود.

این سلاح با خشابهای 20 و 40 تیری تغذیه شده و می تواند  تا برد 100 متری را پوشش دهد. وزن این سلاح 1 کیلو و 65 گرم بوده و نواخت تیر آن در حدود 650 گلوله در دقیقه می باشد.

MP9

مسلسل سبک MP9 توسط شرکت اسلحه سازی Brugger & Thomet در سوئیس ساخته شده است. این شرکت سوئیسی سلاح امتیاز تولید اسلحه TMP ساخت شرکت اشتایر اتریش را خریداری کرده و چیزی در حدود 19 تغییر را بر روی آن اعمال کرد. این سلاح در حال حاضر در سه کشور سوئیس، پرتقال و هند مشغول خدمت است.

این سلاح سوئیسی از فشنگ های کالیبر 9 میلی متری بهره برده و از سلاحی مثل MP5 آلمانی کوچکتر و در عین حال کنترل پذیرتر می باشد. این سلاح را می توان با یک دست نیز شلیک کرد. یکی از علل اصلی این سبکی و در عین دقت و کنترل پذیری بالا در هنگام شلیک به صورت رگبار استفاده از مواد پلیمری در ساخت بدنه این سلاح است. 

یک قنداق تاشو در کنار بدنه این سلاح تعبیه شده است که در صورت لزوم باز شده و تیرانداز می تواند از آن برای دقت بالاتر در هنگام تیراندازی بهره ببرد. یکی دیگر از نکات مثبت در مورد این سلاح نصب یک ریل مخصوص بر روی این سلاح است که قابلیت نصب انواع دوربین ها و سامانه های اپتیکی را به آن می دهد.

از بولپاپ شکست خورده دوو تا کپی موفق سوئیسی+عکس

MP9 با خشاب های 15 ، 20 ، 25 و 30 تیری تغذیه شده و دارای نرخ آتش 900 گلوله در دقیقه می باشد. وزن این سلاح تنها 1 کیلو و 400 گرم می باشد. قابلیت نصب صدا خفه کن نیز بر روی این سلاح وجود دارد.

LAPA FA 03

سلاح بعدی در این لیست یک تفنگ هجومی ساخت برزیل است که توسط بخش خصوصی در کشور برزیل در اوایل دهه 1970 و اوایل دهه 1980 میلادی طراحی و ساخته شد. این سلاح توسط ارتش برزیل نیز مورد آزمایش قرار گرفت اما مورد قبول واقع نشد. در هر حال این سلاح در تعداد اندک تولید شده و امروزه نیز هنوز در بخش هایی از پلیس برزیل همچنان مورد استفاده می باشد.

این سلاح از طراحی بولپاپ بهره برده و خشاب در بخش پشت قبضه تعبیه شده است. گلنگدن آن نیز شبیه به سلاح معروف فاماس ساخت فرانسه در بالای بدنه تعبیه شده است. LAPA FA 03 با گلوله های 5.56*45 میلی متری و خشابهای 20 و 30 تیری تغذیه می شود. برد این سلاح در حدود 500 متر ، نرخ آتش آن 650 گلوله در دقیقه و وزن در حدود 3.5 کیلوگرم است.

از بولپاپ شکست خورده دوو تا کپی موفق سوئیسی+عکس

این سلاح برزیلی از 3 وضعیت شلیک بهره می برد که عبارت است از تک تیر ، رگبار و حالت سوم که برای حمل امن سلاح در زمان پر و آماده به شلیک بودن سلاح استفاده می شود. در این حالت ماشه سلاح به نیروی بیشتری برای فعال شدن و شلیک کردن گلوله نیاز داشته و در نتیجه احتمال شلیک تصادفی بسیار کاهش می یابد.

9A-91

این جنگ افزار روسی در حقیقت به عنوان یک سلاح هجومی کوچک معرفی شده و در یگان های وزارت کشور و پلیس روسیه مورد استفاده قرار می گیرد. این سلاح روسی از مهمات کالیبر 9 میلی متر مخصوص با سرعت زیر صوت استفاده می کند که مخصوص عملیاتهای مخفی طراحی و ساخته شده است.

از بولپاپ شکست خورده دوو تا کپی موفق سوئیسی+عکس

قابلیت نصب دوربین و صدا خفه کن نیز بر روی این سلاح وجود دارد. یک قنداق فلزی جمع شونده نیز در انتهای این سلاح تعبیه شده است. برد موثر این سلاح در حدود 100 متر بوده و می تواند با سرعت 800 گلوله در دقیقه شلیک کرده و وزن آن نیز تقریبا 2 کیلوگرم می باشد.

ناظم برگ آتش در بالای محل ماشه قرار گرفته و در دو حالت تک تیر و رگبار قابلیت اجرای آتش وجود دارد. این سلاح از خشاب های 20 تیری تغذیه می کند.

XK8

به محض شنیدن نام شرکت کره ای  "دوو" بسیاری از ایرانیان به یاد محصولات خانگی و اتوموبیل های ساخت این شرکت می افتند اما باید گفت که این شرکت دستی نیز در بازار سلاح داشته و بخشی از نیاز های نیروهای مسلح کره جنوبی را نیز تامین می کند.

یکی از محصولات دفاعی این کشور سلاح هجومی بولپاپ XK8 می باشد. این سلاح به عنوان جایگزین اسلحه فعلی ارتش کره جنوبی یعنی K2 که یک کپی از ام 16 آمریکایی به شمار می رود مطرح شده بود که البته نتوانست نظر موافق فرمانده هان ارتش کره جنوبی را تایید کند.

از بولپاپ شکست خورده دوو تا کپی موفق سوئیسی+عکس

این سلاح با گلوله های کالیبر 5.56 میلی متری تغذیه شده و به دوربینی با توان بزرگ نمایی سه برابری نیز مجهز است. جایگاه قرارگیری ماشه نیز بزرگتر تعبیه شده است تا در صورت استفاده تیرانداز از دستکش بتوان به راحتی به شلیک ادامه داد.

این سلاح با یک خشاب 30 تیری تغذیه شده و می تواند تا 120 گلوله در دقیقه شلیک کند. وزن آن نیز در حدود 3.8 کیلوگرم می باشد.


تاريخ : پنج شنبه 29 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
دلیل زنده ماندن نام بنتلی مسابقات اتومبیل‌رانی است. اگر مسابقات اتومبیل‌رانی در دهه 20 میلادی وجود نداشت  شرکت بنتلی نیز مانند بسیاری دیگر از شرکت‌های انگلیسی آن زمان کم‌کم با گذشت چند سال منحل می‌شد.

اما از زمانی که این شرکت انگلیسی به کمک شرکت فولکس‌واگن قوت گرفت، بنتلی دوباره متولد شده توانست در عرضه خودروهای قدرتمند و شیک خودی نشان دهد و کم‌کم به نقطه‌ای رسید که خودروهای لوکس 150 هزار دلاری تولید کرد.

اخیراً این شرکت انگلیسی مشهور تصمیم گرفته تا علاوه بر لوکس بودن کمی در بازار خودروهای پرسرعت هم گردوخاک کند. ازاین‌رو با ایجاد تغییراتی در مدل محبوب خود یعنی کانتیننتال؛ مدل GT3-R را معرفی کرد.

برای اینکه GT3-R از کانتیننتال که خودش به‌تنهایی یک غول سرکش است سریع‌تر باشد، بنتلی با تقویت موتور توربو 4 لیتری V8 توان آن را 572 اسب‌بخار رسانده است. گیربکس اتوماتیک 8 سرعته آن نیز به‌طوری طراحی شده که کمترین اتلاف وقت را در تعویض دنده‌ها داشته باشد. تیم مهندسی بنتلی نیز سیستم حالت رانندگی اسپرت کانتیننتال را دوباره برنامه‌ریزی کرده تا خودرو شتاب بیشتری داشته باشد.

بنتلی هنوز در مورد قیمت این خودرو حرفی به میان نیاورده. بااین‌حال قرار است تنها 300 دستگاه از GT3-R تولید شود و طبق برنامه مشخص‌شده فروش آن به‌زودی آغاز خواهد شد

  

 
 


تاريخ : پنج شنبه 29 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

همه می‌‌‌دانیم که گوگل یک غول فناوری است که شمار بسیاری خدمات کاربردی و البته پر هزینه را به رایگان ارائه می کند. سرویس‌ایی چون جی میل، Google Drive و Hangouts در کنار سیستم عامل موبایل این شرکت، همگی به رایگان قابل استفاده است. آیا تا کنون اندیشیده‌اید که گوگل هزینه این خدمات را چگونه با شما حساب می‌کند؟

گوگل دقیقا به چه میزان و چه جور اطلاعاتی از شما دارد؟نکته امنیتی روز: میراث بدون وارث؟!

یک نوع سرقت آنلاین و بسیار شایع اینکه افرادی در اتا‌ق‌های گفت‌وگو یا از طریق ایمیل با شما ارتباط بر‌قرار می‌کنند و با جعل عنوان و اوراق به ظاهر رسمی از شما در‌خواست تقسیم میراثی به جای مانده و میلیون دلاری از فردی هموطن شما که در یک حادثه جان خود را از دست داده می‌کنند. معمولا این افراد اطلاعاتی ظاهرا رسمی از حساب بانکی شخص مورد نظر ـ که اتفاقا نام و عنوان وی نیز دقیق و درست است ـ به شما ‌می‌‌دهند و‌ پس از جلب اطمینان شما و فریب شما با یک رقم میلیون دلاری، از شما درخواست واریز مبلغی به یک حساب مشترک برای انجام امور قانونی می‌کنند. هرگز فریب این افراد را نخورید، زیرا حتی یک دلار نیز در سیستم بانکی داخلی و بین‌المللی بدون نظارت نهادهای مسئول قابل جابجایی نیست‌ و هیچ کس میراث میلیون دلاری خود را بی وارث رها نمی‌کند!

 

به گزارش «تابناک» شاید تا کنون به این پرسش نیندیشیده‌اید که گوگل هزینه این همه خدمت رایگانی را که به من و شما ارائه می‌کند، از کجا ‌آورده و می‌آورد. ‌‌شاید اکنون‌ زمان مناسبی است تا این پرسش را از خود بپرسید. پاسخ آن بسیار‌ ساده ‌است: با استفاده از اطلاعات شما برای تبلیغات.

این استفاده از اطلاعات کاربران، از اصلی‌ترین سرویس گوگل یعنی جستجوی آن آغاز می‌شود؛ اما واقعا گوگل چه اطلاعاتی و در چه سطحی از شما دارد‌؟ آیا شما باید نگران این موضوع باشید؟ 

بگذارید این موضوع را دقیق‌تر بررسی کنیم، پاسخ این پرسش شما را شگفت‌رده می‌کند‌.

گوگل دقیقا به چه میزان و چه جور اطلاعاتی از شما دارد؟

ردپای اینترنتی شما

گوگل به خوبی از رد پای شما در اینترنت آگاه است و بهترین جایی که ‌می‌توانید شفاف از این موضوع آگاهی یابید‌، Google Web History است که همه سابقه و تاریخچه مربوط به جستجوی شما را از هر دستگاهی که‌ روی آن با حساب کاربری گوگل خود آنلاین بوده‌اید، در آنجا نگه داشته‌ است. برای آنکه خود ببینید، به اینجا  بروید.

‌داشتن سابقه جستجو‌های شما برای خودتان بهتر است و گوگل این را می‌گوید، زیرا از این اطلاعات برای ارائه نتایج دقیق‌تر در راستای جستجو‌های آتی شما استفاده خواهد شد؛ اما این موضوع (حوزه‌های علاقه و در مرکز توجه شما) برای بازاریابان محصولات بسیار ارزشمند است و چنانچه در جریان این علاقه شدید، اطلاعات شخصی شما نیز به نحوی به دست آنها برسد، موضوع دیگر شخصی است!

در عین حال، تاریخچه بازدید شما از صفحات وب نیز هرچند کمتر عینی و آشکار اما به همان ترتیب تاریخچه جستجو، برای گوگل به آسانی قابل دیدن و دسترسی است. گوگل این تاریخچه را با ‌ابزارهای رصد کننده و همچنین با کاربست اطلاعات استخراج شده از AdSense و Analytics به دست می‌آورد.

گوگل می‌داند که شما معمولا از چه وب‌سایت‌هایی بازدید می‌کنید، ترتیب بازدید شما از آنها به چه شکل است، چه مدت زمانی را در ‌آن وب‌سایت‌ها‌‌ می‌گذرانید و اطلاعات جزئی دیگر. 

البته پروفایلی که از این اطلاعات درست می‌شود، به نام شما نیست، بلکه ‌به نام IP شماست؛ اما مجموع همه اینها یک اثر انگشت منحصر به فرد را تشکیل می‌دهد که در نهایت مربوط به شماست و می‌توان از آن در راستای تبلیغات استفاده شود.

گوگل دقیقا به چه میزان و چه جور اطلاعاتی از شما دارد؟

برای دیدن این اطلاعات در رابطه با IP خود می‌توانید به Google Ad Settings در اینجا مراجعه کنید. در آنجا حتی می‌توانید خود تغییراتی را اعمال نمایید. این صفحه اثر انگشت دیجیتالی شما برای گوگل است.

واقعیت این است که تقریبا هیچ اطلاعاتی از فعالیت های آنلاین شما وجود ندارد که گوگل بخواهد و نتواند در مورد آن چیزی بداند. در این میان حتی ‌Private Browsing کردن نیز نمی‌تواند ‌کامل اطلاعات شما را نگهداری کند.

گوگل + اطلاعات شما!

در حالی که فعالیت‌های رصد گوگل در مورد کاربران وسیع است، فیس بوک نشان داد که راه آسا‌تری هم برای بیرون کشیدن داده‌ها و اطلاعات کاربران وجود دارد. ‌فیس‌بوک میلیون‌ها کاربر را در سراسر جهان تشویق به ارائه بی چون و چرای اطلاعاتی کرده‌ که گوگل آنها را با‌ الگوریتم‌های پیچیده به چنگ آورده و در پایگاه‌های داده عظیم ذخیره‌سازی کرده است.

گوگل دقیقا به چه میزان و چه جور اطلاعاتی از شما دارد؟

حال ما سرویس Google+ را داریم! پروفایل شما کامل است و هدفی بسیار خوب برای تبلیغات. حتی در این بین، شما با تکمیل ‌این اطلاعات، خیلی شیک و مجلسی باقی اطلاعاتی را که گوگل نیاز دارد، در اختیار وی می‌گذارید! حال صرف‌نظر کنیم از تصاویر، پیام‌ها و ایمیل‌هایی که برای مخاطبان خود می‌فرستید.

چیزی با نام ایمیل خصوصی نداریم!

قطعا کاربران Google+ به خوبی می‌دانند ‌چه اطلاعاتی ‌در اختیار گوگل ‌می‌گذارند، همان گونه که کاربران فیس بوک نیز اکنون سال‌هاست‌ اطلاعات خود را برای تبلیغات در اختیار فیس بوک قرار داده‌اند و ظاهرا از این موضوع ناراحت هم نیستند. واقعیت این است که هیچ دلیلی برای تمایز‌ بین گوگل و سایر شبکه‌های اجتماعی در این خصوص نیست و گویا استفاده گوگل از این اطلاعات هم بیشتر از بقیه این سرویس‌ها و شبکه‌ها نیست‌‌. تنها تفاوت اینجاست که کاربران از یک شبکه اجتماعی توقع یک رفیق رازدار بدن را ندارند.

شاید شگفت‌زده شوید، اگر بدانید ‌حساب جی میل شما از روند جامع جمع‌آوری داده‌های گوگل استثنا نیست! بلکه کاملا بر عکس، این حساب معدنی از اطلاعات و داده‌های ارزشمندی است که گوگل هرگز بدون جی میل آنها را به دست نمی‌آورد. البته این جمع آوری داده‌ها مشمول محتویات و جزئیات ایمیل‌های شما نمی‌شود، ولی همچنان ترجیحات و علایق شما در کنار سایر اطلاعاتی که به شکل عمومی از شما در فضای نت وجود دارد، می‌تواند منبع ارزشمندی برای گوگل باشد.

گوگل دقیقا به چه میزان و چه جور اطلاعاتی از شما دارد؟

برای نمونه، گوگل از اطلاعات ایمیل شما برای دریافتن اینکه در کدام یک از شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های رقیب گوگل ‌نام‌نویسی کرده‌اید، بهره می‌برد. این موضوع می‌تواند منجر به دسترسی گوگل به اطلاعات کاربران‌ روی آن شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌ها شود.

از سوی دیگر، استفاده از ابزار گفت‌وگو یا Chat جی میل، یعنی Gtalk و همه برنامه‌هایی که از حساب گوگل برای گفت‌وگو استفاده می‌کنند. تاریخچه گفت‌وگو‌های شما را با جزئیات در اختیار گوگل می‌گذارد؛ واقعیتی که ما معمولا فراموش می‌کنیم، زیرا می‌پنداریم چون گفت‌وگو‌های قبلی را در صفحه Chat نمی‌بینیم، آنها از بین رفته‌‌اند. در حالی که شاید برای همیشه در سرورهای گوگل خانه کرده‌اند!

اندروید هم شما را می‌پاید!

بخش گسترده‌ای از ردپای اینترنتی شما می‌تواند بدون در نظر گرفتن اینکه از چه دستگاهی استفاده می‌کنید، رصد شود. اگر از یک سیستم عامل اندروید استفاده کنید که حساب گوگل بر‌ آن فعال است، دیگر مهم نیست‌ از تبلت، PC یا گوشی هوشمند استفاده کنید. در حالت حداقلی، هنوز وب‌گردی شما از طریق مرورگر، فعالیت اینترنتی شما را با جزئیات به گوگل می‌دهد.

گوگل دقیقا به چه میزان و چه جور اطلاعاتی از شما دارد؟

اندروید همچنین از اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی شما نیز بهره‌‌مند است، به واسطه فعال کردن موقعیت‌یاب یا نصب نرم‌افزارهای جانبی. این موضوع به ویژه هنگامی برای گوگل اهمیت دارد که از طریق آن عادات رفتاری روزانه شما و محل‌های مورد علاقه یا رجوع شما را شناسایی کند.

این دو مورد تنها موارد آشکار و مشخصی است که از طریق آنها سیستم عامل اندروید اطلاعات کاربران را در اختیار گوگل می‌گذارد. مسلم است که ‌بسیاری مسیرهای دیگر اطلاعات کاربران در اختیار سیستم عامل و از آنجا گوگل قرار می‌گیرد.

اینها واقعیاتی است که در خصوص میزان و حجم اطلاعاتی که از کاربران در اختیار گوگل قرار دارد، نشان می‌دهد. حال تفسیر این واقعیات بر عهده شماست. بی‌گمان گوگل بدون داشتن این اطلاعات و استفاده از آنها در راستای تبلیغات یک روزه ورشکست خواهد شد و تمامی خدمات دوست داشتنی همراه آن نیز به پایان خواهند رسید.

 

در خوش‌بینانه‌ترین حالت، شاید بتوان به گوگل اعتماد کرد و این حجم از اطلاعات را در اختیار آن شرکت گذارد. بسیاری این کار را می‌کنند؛ اما بدترین حالت نیز این است که این اطلاعات حتی نه توسط خود گوگل به شکل مستقیم، اما به دست عده‌ای هکر و مجرم بیفتد که سرانجام آن نامشخص است. در نهایت مانند همیشه هشدار نهایی آن است که مراقب اطلاعاتی که از خود در فضای نت منتشر می‌کنید، باشید.تاريخ : پنج شنبه 29 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 بزرگترين فروشگاه اينترنتي جهان يعني آمازون وارد تجارت گوشي هوشمند شده است.

جف بيزاس مديرعامل اين شركت روز گذشته از محصول جديدش كه گوشي هوشمند- كامپيوتر خود با نام "فاير فون" پرده برداري كرده است.

اين گزارش حاكي است نمايشگر اين گوشي 4.7 اينچ و دوربين ان 13 مگاپيكسلي و قرار است اواخر جولاي ابتدا در بازار آمريكا عرضه شود.

كاربراني كه از اين گوشي استفاده خواهند كرد مي توانند بدون هزينه از امكانات ويدئويي سايت آمازون استفاده كنند و از اموزيك هاي آن بهره ببرند.

همچنين كيفيت تصوير اين گوشي اچ دي و 1280 در 720 پيكسل است. گفتني است قيمت اين گوشي هوشمند 649 دلار اعلام شده است . 

 

 
 


تاريخ : پنج شنبه 29 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
Boisson-effort-600x327.jpg

با افزایش چاقی و ابتلا به دیابت نوع 2 در کودکان و نوجوانان، محققان به دنبال یافتن چگونگی پردازش مواد غذایی در بدن کودکان و دلایل افزایش ابتلا به چاقی و دیابت در آنان هستند.

 

 محققان دانشکده پزشکی ییل، تفاوت و چگونگی پاسخگویی مغز نوجوانان و بزرگسالان را به مصرف یک نوشیدنی گلوکز دار، مقایسه کردند.

 

نتایج نشان داد در نوجوانان، مصرف گلوکز به افزایش جریان خون در مناطق مغزی درگیر در پاداش، انگیزه و تصمیم‌گیری، کمک می‌کند، در حالی‌که در افراد بزرگسال در این مناطق مغزی جریان خون کاهش می‌یابد.

 

به گفته آنیا جستربوف، سرپرست تحقیقات و استادیار بخش اطفال دانشگاه پزشکی ییل، محققان هنوز نتوانسته‌اند ارتباط مصرف گلوکز و تاثیر آن بر رفتارها را به دست آورند، اما به طور قطع می‌دانند که پاسخگویی مغز نوجوانان و بزرگسالان به مصرف گلوکز متفاوت است و این موضوع از اهمیت برخوردار است، چرا که نوجوانان بیشترین مصرف کنندگان قندهای افزودنی در رژیم‌های غذایی هستند.

 

این تحقیقات، اولین مرحله از شناخت مغز نوجوانان در پاسخگویی به مصرف نوشیدنی‌های شیرین است و می‌تواند به درک ارتباط مصرف مواد قندی و تاثیر آنها بر غذاها و افزایش ابتلا به چاقی در کودکان و نوجوانان کمک کند.

 

محققان آلمانی در دانشگاه و بیمارستان کودکان در لایپزیک، ترکیب سلول‌های چربی کودکان و نوجوانان چاق و لاغر را با یکدیگر مقایسه کردند.

 

آنان دریافتند هنگامی که کودکان چاق می‌شوند، تعداد سلول‌های چربی در آنان افزایش می‌یابد که اندازه این سلول‌ها بزرگ‌تر از سلول‌های موجود در بدن کودکان لاغر است.

 

محققان، همچنین به شواهدی مبنی بر اختلال در عملکرد سلول‌های چربی در کودکان چاق، از جمله نشانه‌های التهاب، که می‌تواند منجر به مقاومت به انسولین، دیابت و دیگر مشکلات، مانند فشار خون شود دست یافتند.

 

محققان امیدوارند این تحقیقات بتواند به شناخت عوامل ابتلا به چاقی و دیابت در کودکان و نوجوانان کمک کند.تاريخ : پنج شنبه 29 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
211-11.JPG

بر اساس مطالعه جدید، مراقبت از فرزندان توسط پدران نه تنها تغییرات هورمونی آن‌ها را تقویت می‌کند، بلکه مغزشان را نیز دوباره شکل می‌دهد.

 

 در تحقیقات انجام‌شده، هنگام مراقبت از فرزندان مغز مردان الگوهای شناختی و تعهد عاطفی مشاهده‌شده در مغز زنان را بروز داد. بنابراین ممکن است شبکه مغزی فرزندپروری وجود داشته باشد که در زنان و مردان مشترک است.

 

محققان 98 نفر از تازه‌ پدر و مادران را هنگام تماشای ویدیوهایی که شامل فیلم‌های فرزندان خود آن‌ها بودند، بررسی کردند. در این مطالعه، مادرانی که خود از فرزندانشان مراقبت می‌کردند و همچنین پدرانی که در مراقبت از کودکانشان کمک می‌کردند، تحلیل شدند.

 

در هر دو گروه، فعال‌سازی شبکه‌های مغزی مرتبط با پردازش عاطفی و درک اجتماعی مشاهده شد. به ویژه پدرانی که خود از فرزندانشان مراقبت می‌کردند، نوعی فعال‌سازی مغزی را در پردازش عاطفی بروز دادند که اکثرا در مادرانی که از فرزندانشان مراقبت می‌کردند، مشاهده شده بود.

 

مطالعات پیشین نشان داده‌ بودند تازه‌پدرها افزایش در هورمون‌های استروژن، اوکسی‌توکسین، پرولاکتین و گلوکوکورتیکوئید را تجربه می‌کنند که چنین تغییرات هورمونی در اثر تماس آن‌ها با مادر و کودکشان حاصل می‌شود.

 

جزئیات پژوهش جدید در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد.تاريخ : پنج شنبه 29 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
0000-77.jpg

محققان ژاپنی موفق به کشف روشی برای بازسازی سلولهای قلب شدند.

 

 این کشف می‌تواند بازیابی بیماران ایست قلبی را تسهیل کرده و پیامدهای فیزیکی آنها را کاهش دهد.

 

این سیستم به اصلاح ژنهای سلولهای فیبروپلاست می‌پردازد که نقش بسیار مهمی را در ترمیم و تولید کولاژنها –پروتئین ساختاری بافتهای مختلف همبند در حیوانات- به شکل عضلات قلب ایفا می‌کند.

 

محققان دانشگاه کیو در آزمایشات خود بر روی موشها توانستند فیبروپلاست‌های قلب این حیوانات را به شکل کاردیومیوسیت بازگردانده و پنج نوع ژن و یک نوع اسید ریبونوکلئیک به آن بیفزایند.

 

این تغییر یک ماه طول کشید. روش مذکور در صورت موثر بودن در انسانها می‌تواند جایگزین سریعتری برای روشهای رایج تولید کاردیومیوسیت یا عضلات قلب از سلولهای بنیادی شبه‌جنینی باشد.

 

همچنین این رویکرد برای بیماران کمتر تهاجمی است چرا که در آن یک معجون از ژنها بطور مستقیم به قلب تزریق می‌شود تا آن را وادار به برنامه‌ریزی مجدد سلولی کند. در مقایسه درمانهای مبتنی بر سلولهای بنیادی شبه‌جنینی نیازمند عمل قلب باز هستند.

 

نتایج این پژوهش در مجله EMBO منتشر می‌شود.تاريخ : پنج شنبه 29 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
اخیرا مرسدس بنز اعلام کرده که قرار است خودرویی را در خط تولید خود قرار دهد که بین کلاس C و AMG C63 قرار می گیرد. خودروی سدانی که عملکرد و قدرت بالایی دارد و در عین حال قیمت مناسبی برای خریداران خواهد داشت. در واقع خودروس جدید ویژگی ها و قابلیت هایی را از مدل AMG به ارث خواهد برد تا خود را از کلاس C متمایز کند و در مقابل قیمت آن نیز بالا نباشد تا بتواند نیازهای خریدارانی که به دنبال خودروهایی با قیمت متوسط و در عین حال پر قدرت هستند را نیز برطرف کند. 

این مساله شاید شما را هم به فکر وادارد که چه خودروهای دیگری از شرکت های مختلف را می توان در این دسته بندی قرار داد؟ دسته خودروهایی که هم قیمت مناسبی دارند و هم از لحاظ قدرت و عملکرد چیزی از مدل بالاها کم نداشته باشند. 

بررسی ها نشان می دهد مدل هایی که در این دسته قرار می گیرند کم نیستند. برای اشنایی بیشتر با مدل هایی مشابه برنامه مرسدس که در بالا ذکر شد در ادامه مطلب به معرفی نمونه خودروهایی می پردازیم که علاوه بر قیمت مناسب کیفیت و قدرت بالایی نیز دارند.


پورشه کایمن

چندین سال بود که خط تولید خودروهای پورشه بین خودورهای سطح متوسط مانند پورشه باکستر و مدل های پر قدرت و سطح بالا مانند پورشه 911 در نوسان بود و پورشه مدل مناسبی بین باکستر 51 هزار دلاری و 911 84 هزار دلاری تولید نمی کرد تا اینکه خانواده کایمن متولد شد که از همه لحاظ در بین این دو قرار می گرفت. قیمت پایه کایمن 52 هزار دلار بود و در عین حال بازه قدرت آن بین مدل های باکستر و 911 قرار می گرفت. برای کسانی هم که به مدل پایه کایمن علاقه ا ی ندارند، مدل کایمن s  کایمن  GTS نیز برای پر کردن خلاء بین باکستر و 911 موجود است.فولکس واگن GTI
گلف فولکس واگن خودرویی مناسب، راحت، کم مصرف و خوشایند برای رانندگی است. در مقابل گلف R یک غول 256 اسب بخاری در قالب یک هاچ بک است که با وجود قدرت و عملکرد بالا با قیمتی بیش از 30 هزار دلار در دسته خودروهای نسبتا گرانقیمت با توجه به مدل قرار می گیرد. بین این دو حودرو GTI  قرار دارد که میتوان آن را یکی از بهترین هاچ بک های موجود در بازار دانست. رانندگی با این خودرو بسیار خوشایند است و مصرف سوخت آن نیز تا حد بسیار قابل قبولی بهینه شده فرمان پذیری GTI  جزء برترین ها در کلاس خودش قرار می گیرد. در یک کلام می توان گفت GTI از بهترین گزینه های هاچ بک برای خرید است.آئودی S4
بسیاری از افراد تصور می کنند که آئودی S4 رقیب مستقیم ب ام و M3 است اما در واقع رقیب مستقیم آن آئودی  RS4 است که به زودی عرضه خواهد شد. آئودی S4 در مقابل 335i با 300 اسب بخار قدرت قرار می گیرد و در عین حال با موتور سوپرشارژر V6 خود  333 اسب بخار نیرو تولید می کند .آئودی به نسبت مشخصات فنی ، قدرت و قابلیت هایی که دارد خودرویی ارزان محسوب می شود  (حدودا 50 هزار دلار) و در مقابل درست مانند برادر خود A4 سریع ، چابک و پر قدرت است چنانکه می توان گفت تفاوت زیادی بین این دو وجود ندارد.ب ام و 335i
هرگاه حرف از خودروهای متوسط با قدرت و قابلیت های بالا به میان می آید، ب ام و 335i یکی از سلاطین این دسته از خودروها محسوب می شود. از لحاظ ظاهری این خودرو دقیقا مشابه هم خانواده های ضعیفتر خود یعنی 320i و 328i است اما یک موتور توربو دوقلوی قدرتمند 300 اسب بخاری دارد که روی راننده خود را سفید می کند. اگر بخواهیم جایگاه این خودرو را مشخص کنیم بهتر است بگوییم که جایی در میان 320i  با 180 اسب بخار قدرت و m3 با 425 اسب بخار قدرت قرار می گیرد. قیمت آن نیز به همین صورت چیزی در میان این دو در حدود 45 هزار دلار تعیین شده است.لکسوس IS350 F- Sport
در یک طرف خط تولید خانواده IS از شرکت لکسوس IS250  را داریم که یک خودروی سدان ساده با 204 اسب بخار قدرت است و طراحی مناسبی دارد و در طرف دیگر عضو دیگر خانواده IS F قراد دارد که خودرویی با موتور پر قدرت V8 5 لیتری با توان تولید 416 اسب بخار نیرو است که طراحی آن در سال های اخیر تغییر چندانی نداشته است. اما در این میان IS350 F- Sport  قرار می گیرد. خودرویی تیز و چالاک با 306 اسب بخار قدرت، سیستم تعلیق هوشمند و مناسب و طراحی چشمگیر. قیمت این خودرو نیز با 43 هزار دلار تقریبا در بازه متوسط لکسوس قرار می گیرد.شورلت کامارو SS

فرمول شورلت برای تولید مدل کامارو سال ها است که امتحان خود را پس داده و کامارو های امروزی جزء بهترین مدل های تولیدی این شرکت قرار می گیرند. از مدل 1LS گرفته تا ZL1 تقریبا برای هر سلیقه و ذائقه ای کامارو وجود دارد. شورلت کامارو SS جایی در بین 1LS 323 اسب بخاری و ZL1 426 اسب بخاری قرار می گیرد. به لطف موتور پر قدرت 6.2 لیتری V8 جنرال موتورز  و قیمت 33 هزار دلاری آن؛ کامارو SS یکی از خوش دست ترین و خوش فیمت ترین خودروهایی است که بالای 400 اسب بخار نیرو دارند. مدل هی جدید موستانگ را می توان رقبای سرسخت این مدل محسوب کرد.
 
 


تاريخ : چهار شنبه 28 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 شاید تازه ماه خرداد شروه شده است اما میبینیم که خیلی هواگرم تر از حد معمول شده است و این روزها بالای پشت بام که بروید مردانی را میبینید که در حال سرویس کردن کولر و آماده کردن آن برای روزهای گرمای درپیش است. برای آنهایی که خیلی سررشته ای در سرویس کولر ندارند یک راهنمای حسابی اماده کرده ایم:

** در اولین گام باید با استفاده از یک فرچه سیمی کف کولر که آب آن باید در اوایل پاییز تخلیه شده باشد کاملا سابیده شود. همچنین از فرچه برای از بین بردن تمامی زنگارهای درون کولر استفاده کنید دور موتور یا روی پره داخلی نیز محل هایی است که حتما باید تمیز شوند.

** پس از، از بین بردن زنگار ها باید به سراغ روغن کاری بروید. منافظ اصلی مانند محل اتصال های پره میانی و میله های کناری را کاملا آغشته به روغن کنید برو روی این میله ها در هر سمت یک حفره وجود دارد که درون ان ها باید با روغن پر شود.

** لوله های اتصال آب از منبع به شیار های بالای پوشال را کاملا بار کرده و درون آن ها را بشویید این شلنگ ها معمولا بعد از مدتی رسوب می کنند و آب به خوبی به پوشال ها نمی رسد پس شما هم زود خنک نمی شوید.

** اگر پوشال های شما دوسال است که کار می کند بهتر است آن ها را تعویض کنید. برای تعویض ابتدا یک چفت پوشال مخصوص کولر خود خریداری کنید و سپس با یک پیچ گوشتی ساده نیز می توانید آن ها را عوض کنید.

** اگر تسمه بیش دو سال است که کار می کند بهتر است آن را نیز تعویض کنید. پاره شدن تسمه را خیلی مهم تر از خراب بودن پوشال هاست. برای نرم تر کار کردن کولر کمی صابون به تسمه ان بزنید.

** پس از تمام شدن کار تمیز کردن سر ریز اب کولر که در کف آن است محکم بسته و سپس درون آن را پر از آب کنید. بهتر است شلنگ اتصال اب به درون کولر را نیز با نوار تفلون کاملا بپوشانید همچنین در نظر داشته باشید سرویس کولر به طور ساده روغن کاری هر هفته نیاز است. تاريخ : چهار شنبه 28 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
6-1567.jpg

نوعی ابزار کوچک مستطیلی‌شکل به نام Glance روی بند یک ساعت مچی معمولی قرار می‌گیرد و به کاربران در یافتن تلفن‌، کنترل دیگر ابزار و رهگیری‌ فعالیتشان کمک کند.

 

 یک شرکت در تورنتو به نام Glance مدعی است نخستین ابزار هوشمند جهت تبدیل ساعت‌های موجود به ساعت‌های هوشمند را ارائه داده است؛ در صورت تامین بودجه برای تجاری‌سازی آن، مشتریان می‌توانند این ابزار را از ماه اکتبر به بعد به بهای 38 پوند در اختیار داشته باشند.

 

سامانه جدید به گونه‌ای طراحی شده که روی مچ قرار می‌گیرد؛ سیستم مزبور نازک و سبک بوده و از آلومینیوم ساخته شده است.

 

کاربران می‌توانند گوشی هوشمند خود را در جیبشان بگذارند و از «گلانس» برای مشاهده تماس‌گیرنده استفاده کنند. این گجت همچنین پیغام‌های متنی ورودی را نمایش می‌دهد. «گلانس» از نوعی فناوری خوانش سریع موسوم به Spritz استفاده می‌کند که به کاربران امکان خواندن بیش از 450 واژه در دقیقه را می‌دهد. نوعی ال ای دی تمام‌رنگ نیز به فرد امکان آگاهی از داشتن ایمیل، پیغام متنی یا پیغام گروهی ورودی را می‌دهد.

 

مانند بسیاری از گوشی‌های هوشمند موجود در بازار، سامانه ابداعی قادر خواهد بود فعالیت کاربران را با استفاده از یک حسگر حرکتی سه‌بعدی رهگیری کند. می‌توان از این فناوری برای یافتن گوشی‌ هوشمند و فیلترکردن تماس‌های ناخواسته بهره برد. همچنین می‌توان از آن به عنوان نوعی موس هوایی برای تلویزیون هوشمند یا رایانه استفاده کرد.

 

ابزار ساعت جدید با برنامه اندروید و آی‌فون‌ کار می‌کند و شرکت سازنده مدعی است می‌تواند آن را در آینده برای بلک‌بری و Windows Phones نیز توسعه دهد. مدل‌های آتی مجهز به یک میکروفون و بلندگو خواهند بود تا کاربردهای دیگری نیز به آن‌ها افزوده شود.تاريخ : چهار شنبه 28 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
0000-77.jpg

محققان ژاپنی موفق به کشف روشی برای بازسازی سلولهای قلب شدند.

 

 این کشف می‌تواند بازیابی بیماران ایست قلبی را تسهیل کرده و پیامدهای فیزیکی آنها را کاهش دهد.

 

این سیستم به اصلاح ژنهای سلولهای فیبروپلاست می‌پردازد که نقش بسیار مهمی را در ترمیم و تولید کولاژنها –پروتئین ساختاری بافتهای مختلف همبند در حیوانات- به شکل عضلات قلب ایفا می‌کند.

 

محققان دانشگاه کیو در آزمایشات خود بر روی موشها توانستند فیبروپلاست‌های قلب این حیوانات را به شکل کاردیومیوسیت بازگردانده و پنج نوع ژن و یک نوع اسید ریبونوکلئیک به آن بیفزایند.

 

این تغییر یک ماه طول کشید. روش مذکور در صورت موثر بودن در انسانها می‌تواند جایگزین سریعتری برای روشهای رایج تولید کاردیومیوسیت یا عضلات قلب از سلولهای بنیادی شبه‌جنینی باشد.

 

همچنین این رویکرد برای بیماران کمتر تهاجمی است چرا که در آن یک معجون از ژنها بطور مستقیم به قلب تزریق می‌شود تا آن را وادار به برنامه‌ریزی مجدد سلولی کند. در مقایسه درمانهای مبتنی بر سلولهای بنیادی شبه‌جنینی نیازمند عمل قلب باز هستند.

 

نتایج این پژوهش در مجله EMBO منتشر می‌شود.تاريخ : چهار شنبه 28 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
6-1567.jpg

نوعی ابزار کوچک مستطیلی‌شکل به نام Glance روی بند یک ساعت مچی معمولی قرار می‌گیرد و به کاربران در یافتن تلفن‌، کنترل دیگر ابزار و رهگیری‌ فعالیتشان کمک کند.

 

 یک شرکت در تورنتو به نام Glance مدعی است نخستین ابزار هوشمند جهت تبدیل ساعت‌های موجود به ساعت‌های هوشمند را ارائه داده است؛ در صورت تامین بودجه برای تجاری‌سازی آن، مشتریان می‌توانند این ابزار را از ماه اکتبر به بعد به بهای 38 پوند در اختیار داشته باشند.

 

سامانه جدید به گونه‌ای طراحی شده که روی مچ قرار می‌گیرد؛ سیستم مزبور نازک و سبک بوده و از آلومینیوم ساخته شده است.

 

کاربران می‌توانند گوشی هوشمند خود را در جیبشان بگذارند و از «گلانس» برای مشاهده تماس‌گیرنده استفاده کنند. این گجت همچنین پیغام‌های متنی ورودی را نمایش می‌دهد. «گلانس» از نوعی فناوری خوانش سریع موسوم به Spritz استفاده می‌کند که به کاربران امکان خواندن بیش از 450 واژه در دقیقه را می‌دهد. نوعی ال ای دی تمام‌رنگ نیز به فرد امکان آگاهی از داشتن ایمیل، پیغام متنی یا پیغام گروهی ورودی را می‌دهد.

 

مانند بسیاری از گوشی‌های هوشمند موجود در بازار، سامانه ابداعی قادر خواهد بود فعالیت کاربران را با استفاده از یک حسگر حرکتی سه‌بعدی رهگیری کند. می‌توان از این فناوری برای یافتن گوشی‌ هوشمند و فیلترکردن تماس‌های ناخواسته بهره برد. همچنین می‌توان از آن به عنوان نوعی موس هوایی برای تلویزیون هوشمند یا رایانه استفاده کرد.

 

ابزار ساعت جدید با برنامه اندروید و آی‌فون‌ کار می‌کند و شرکت سازنده مدعی است می‌تواند آن را در آینده برای بلک‌بری و Windows Phones نیز توسعه دهد. مدل‌های آتی مجهز به یک میکروفون و بلندگو خواهند بود تا کاربردهای دیگری نیز به آن‌ها افزوده شود.تاريخ : چهار شنبه 28 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3305.jpg

دانشمندان در مطالعه جدید خود از دز منفرد نوعی داروی صدساله برای معکوس‌کردن علائم اختلال اوتیسم بهره بردند.

 

 محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیگو حین آزمایش‌های انجام‌شده روی نظریه‌ای جدید مبنی بر این که اوتیسم پیامد ارتباط‌های سلولی غیرنرمال است، متمرکز شدند و دریافتند نوعی داروی یکصد ساله را می‌توان برای معکوس‌کردن علائم این اختلال به کار برد.

 

این دارو توانست سیگنال‌دهی سلولی نرمال را در مدل‌های موش مبتلا به اوتیسم بازیابی و علائم این اختلال عصبی را در سوژه‌های حیوانی معکوس کند.

 

دانشمندان در مطالعات خود روی داروی «سورامین» متمرکز شدند. این دارو که مهارکننده معروفی برای سیگنال‌دهی purinergic است، در سال 1916 ساخته شد و برای درمان trypanosomiasis یا بیماری خواب افریقایی که نوعی بیماری انگلی است، به کار می‌رود.

 

با این حال، در آزمایش‌های انجام‌شده فواید رفتاری و زیستی سورامین مداوم و پیشگیرانه نبود و اعمال دز منفردی از آن روی موش‌ها حدود پنج هفته کارآمد بود. همچنین این دارو را نمی‌توان به مدت طولانی مصرف کرد زیرا می‌تواند منجر به کم‌خونی یا اختلال در عملکرد غده آدرنال (فوق‌کلیوی) شود.

 

با این حال، یافته‌های این مطالعه دانشمندان را برای شروع آزمایش بالینی روی کودکان مبتلا به اوتیسم به اندازه‌ کافی متقاعد کرده و آن‌ها امیدوارند این آزمایش را اواخر سال جاری میلادی آغاز کنند.

 

جزئیات این مطالعه در مجله Translational Psychiatry منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 28 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
0000-74.jpg

یک شرکت سوئدی نوعی کلاه فناوری پیشرفته طراحی کرده است که دارای آنتن‌هایی برای ارسال ریزموج در جمجمه به منظور شناسایی احتمال بروز سکته است.

 

 به باور پزشکان، کلاه «سکته‌یاب» (Strokefinder) با ارسال ریزموجها به مغز می‌تواند جان هزاران تن را نجات دهد.

 

مخترعان این دستگاه مدعی هستند که کلاه مذکور می‌تواند در زمان استفاده توسط کارکنان آمبولانسها به صرفه‌جویی در زمان حیاتی بین مرگ و زندگی کمک کند و یا می‌تواند خطر از کارافتادگی طولانی‌مدت را در بیماران کاهش دهد.

 

سکته مغزی یکی از دلایل اصلی از کار افتادگی شدید در سراسر جهان است. اگرچه استفاده از دارو می‌تواند آسیب ایجاد شده توسط رایجترین نوع سکته در اثر لخته شدن خون در مغز را کاهش دهد، اما این درمان یا باید در سه تا چهار ساعت اولیه انجام شود یا ممکن است ضرر آن بیشتر از فایده‌اش باشد.

 

بیماران را نمی‌توان بدون اسکن مغزی درمان کرد؛ چرا که دارو ممکن است برای بیماران مبتلا به نوع دوم کمتر رایج سکته که در اثر خونریزی مغزی ایجاد می‌شود، مرگبار باشد. در اینجاست که تشخیص سریع بین دو سکته اهمیت می‌یابد.

 

شرکت سوئدی Medfield Diagnostics کلاه سکته‌یاب را طراحی کرده که ریزموجهای مشابه امواج تلفن همراه را از طریق آنتن‌هایش به جمجمه می‌فرستد.

 

کلاه مذکور بر روی سر بیمار قرار گرفته و بافت مغز را با استفاده از ریزموجها آزمایش می‌کند. سیگنالها توسط سیستمی برای تعیین نوع سکته و اینکه توسط لخته خون یا خونریزی مغزی ایجاد شده، ترجمه می‌شوند.

 

محققان دانشگاه فناوری چاملرز، آکادمی سالگرنسکا و بیمارستان دانشگاهی سالگرنسکا در گوتنبرگ سوئد یک کارآزمایی بر روی 45 بیمار انجام دادند. نتایج این کارآزمایی نشان داد که کلاه سکته‌یاب از قطعیت زیادی در یافته‌های خود برخوردار است.

 

مطالعات اولیه بیمار درون بیمارستانها انجام شده و گروه تحقیقاتی آکادمی چالمرز و سالگرنسکا در پائیز سال جاری قصد دارند یک کلاه متحرک سکته‌یاب را بر روی بیماران در آمبولانس آزمایش کنند.

 

به گفته محققان، این ریزموجها 100 برابر ضعیفتر از امواج تولید شده توسط تلفن همراه هستند و تنها برای چند ثانیه باقی می‌مانند که نشان از ایمن بودن کلاه دارد.

 

نتایج این پژوهش در مجله Engineering in Medicine & Biology Society منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 28 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
0000-79.jpg

یک دانشمند انگلیسی به طراحی سناریوهایی پرداخته که در صورت توقف چرخش زمین رخ خواهند داد.

 

 زمین با سرعت حدود 1670 کیلومتر در ساعت به دور خود گردش می‌کند و اکنون مایکل استیونز از لندن در ویدیویی به نمایش تاثیرات ویرانگر توقف این گردش بر حیات زمین پرداخته است.

 

اگر زمین بطور ناگهانی از گردش بازایستد، جو همچنان با سرعت گردش اولیه 1670 کیلومتر در ساعت زمین به حرکت خود ادامه خواهد داد.

 

استیونز در این سناریو از مرگ وحشتناک بیشتر انسانها زمین خبر داده و می‌گوید: بدن انسان ناگهان به یک گلوله کالیبر 9 تبدیل شده و با سرعت به سمت شرق پرتاب خواهد شد.

 

آن دسته افرادی هم که شانس زنده ماندن داشته باشند، به پشته‌های خار فراصوت تبدیل می‌شوند که باید با بادهای قوی مرگبار بجنگند.

 

بادهای شدید با سرعت مشابه نمونه‌های نزدیک انفجار بمب اتمی از سطح به سمت آسمان پرتاب شده و منجر به شکل‌گیری توفانهای جهانی با بزرگی بی‌سابقه خواهند شد.

 

اصطکاکی که در اثر برخورد زمین ایستاده با بادها ایجاد شده، به تنهایی برای ایجاد آتش‌سوزیهای عظیم و فرسایش‌های بی‌نظیر کافی است.

 

در همین حال، میدان مغناطیسی زمین از بین رفته و انسانها با مقادیر مرگبار تابشهای یونیزه مواجه خواهند شد.

 

همچنین زمین به یک کره کامل درخواهد آمد؛ در حال حاضر به دلیل سرعت گردش کنونی، زمین در اطراف خط استوای خود متورم بوده وتا حدی بیضوی است.

 

به دلیل برآمدگی زمین در وسط آن، اقیانوسها در خط استوا تا هشت کیلومتر باقی می‌مانند.

 

در یک زمین کاملا کروی، اقیانوسها مجددا توزیع شده و بسیاری از بخشهای زمین را با حجمهای عظیم آب به زیر خود فرو خواهند برد.

 

اگر گردش زمین در پدیده موسوم به «خورشید همزمان» به اندازه یکی از 365 روز سال آهسته شود،‌ هر نقطه در زمین در تمام طول سال شب یا روز دائمی خواهند بود.

 

این شرایط مشابه ماه است که در آن دو هفته یک سو و دو هفته بعدی سوی دیگر ماه در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد.

 

در صورت توقف کامل گردش زمین،‌ نیمی از سال در روز و نیمی از سال را در شب خواهیم گذراند.

 

البته اگرچه این سناریو بسیار وحشتناک است اما ناسا می‌گوید که امکان رویداد چنین واقعه‌ای در چند میلیارد سال آینده عملا صفر است.تاريخ : چهار شنبه 28 خرداد 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |