پخت شيريني محلي در يلداي روس‌ها

در تاجيكستان هم‌اكنون جشن‌هاي مشابهي به‌ مناسبت چله برگزار مي‌كنند كه اين آيين‌ها شباهت بسياري با مراسم شب چله دارد.پختن نان شيريني محلي به شكل موجودات زنده، بازي‌هاي محلي، برگزاري مراسم نمادين بذرپاشي و كشت محصول، پوشاندن سطح خانه با چربي، گذاشتن پوستين روي جدار پنجره‌ها، آويختن پشم از سقف، پاشيدن گندم به محوطه حياط، ترانه خواني و رقص و آواز و مهم‌تر از همه قرباني كردن از مراسم ويژه‌اي است كه مردم بخش‌هايي از روسيه قديم و همچنين تاجيكستان در شب يلدا از قديم تا كنون آن را در شب يلدا اجرا مي‌كنند.تاجيكي‌ها از فالگيري و پيشگويي سال آينده هم در شب يلدا غافل نمي‌شوند.

هندوانه و انار نماد روشنايي سفره يلداي افغان‌ها

شب يلدا يا همان آخرين شب پاييزبراي مردم افغانستان به خصوص ولايت «بلخ» از اهميت فراواني برخوردار است؛ شب‌نشيني و شعرخواني از مهم‌ترين سنت‌هايي است كه افغان‌ها در مراسم اين شب انجام مي‌دهند.سفره شب يلداي افغان‌ها با ميوه و آجيل‌هاي متنوع تزئين مي‌شود ؛ هندوانه و انار ميوه‌هاي مخصوص سفره شب يلدا هستند كه افغان‌ها اين دو ميوه را به دليل رنگ سرخ شان نمادي از سرخي آفتاب مي‌دانند كه نويد دهنده روشنايي است.خانواده‌هاي افغاني شب يلدا را به اميد طلوع خورشيد كه مظهر درخشندگي و گرما است تا صبح بيدار مي‌نشينند.

يلدا در يونان و مصر باستان

شايد جالب باشد بدانيد يوناني‌ها و مصري‌هاي باستان هم حدود 4000 سال پيش شب يلدا داشتند و براي گراميداشت اين شب هم مراسم و جشن‌هاي باشكوهي برگزار مي‌كردند اما به نظر مي‌رسد اين آيين در اين كشورها با گذشت زمان به فراموشي سپرده شده است.حدود 4000 سال پيش در مصر باستان جشن «باز زاييده ‌شدن خورشيد»، مصادف با شب چله برگزار مي‌شده ‌است. مصري‌ها در اين هنگام از سال به مدت 12 روز، به نشانه 12ماه سال خورشيدي، به جشن و پايكوبي مي‌پرداختند و پيروزي نور بر تاريكي را گرامي مي‌داشتند.تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سرطان سينه ماهيتي مشابه سرطان‌هاي ديگر دارد. رشد بي‌رويه و غيرطبيعي و در عين حال مهار‌نشدني سلول‌هاي بدن در بافت‌ها و اعضاي مختلف به تشكيل توده سرطاني منجر خواهد شد. در مورد سينه هم همين اتفاق در سلول‌هاي تشكيل‌دهنده بافت اين عضو، در نهايت راه به ايجاد توده‌اي بدخيم مي‌برد كه سرطان سينه نام دارد. البته به اين معنا نيست كه ايجاد هر توده‌اي در بافت سينه، باعث سرطان مي‌شود. در بسياري از موارد توده ايجاد شده خوش‌خيم است و براحتي تحت نظر پزشك متخصص مي‌توان آن را درمان كرد. فقط توجه داشته باشيد تشخيص خوش‌خيم يا بدخيم‌بودن توده مذكور، تنها به عهده پزشك معالج است. اين نكته از آن نظر حائز اهميت است كه بسياري از زنان ممكن است صرفا به دليل بروز توده خوش‌خيم در اطرافيان نزديك‌شان، مثلا مادر يا خواهرشان، توده خود را نيز خوش‌خيم به‌حساب مي‌آورند در حالي كه ممكن است چنين نباشد.

مراحل و طبقه‌بندي

پيشروي سرطان سينه را مي‌توان به پنج مرحله مختلف تقسيم كرد. اين مراحل بر اساس اندازه توده، ميزان و محل بافت‌هاي درگير ناحيه سينه و اعضاي اطراف آن و نيز بر اساس احتمال موفقيت اقدامات درماني براي بهبود بيماري است.

مرحله صفر: در اين مرحله كه به مرحله سرطان غيرتهاجمي نيز معروف است، سلول‌هاي سرطاني تنها در مجاري انتقال شير مشاهده مي‌شود.

مرحله 1: در اين مرحله سرطان كاملا قابل درمان است و اندازه توده سرطاني حدود 2 سانتي‌متر يا كوچك‌تر از آن است. سلول‌هاي سرطاني بافت‌هاي اطراف را مورد حمله قرار داده‌ ولي هنوز نتوانسته‌اند تا غدد لنفاوي زير بغل گسترش يابند.

مرحله 2: در اين مرحله، توده سرطاني كمي پا را از مرحله اول فراتر گذاشته و غدد لنفاوي را نيز مورد هجوم قرار داده است. اندازه توده در اين مرحله بزرگ‌تر از 2 سانتي‌متر است.

مرحله 3: مرحله‌اي كه در آن توده بدخيم به پوست يا ديواره سينه رسيده و اندازه‌ آن بيش از 5 سانتي‌متر است.

مرحله 4: در اين مرحله وضع بيمار بسيار وخيم است و توده سرطاني ديگر نواحي دوردست مانند استخوان‌ها، ريه‌ها يا غده‌هاي لنفاوي را نيز درگير كرده است.

از نظر موفقيت اقدامات درماني، مراحل صفر و يك، مراحلي كاملا درمان پذيرند. طبيعتا اگر بيماري در اين مراحل مورد تشخيص قرار گيرد هم بخت بلندي براي رهايي از بيماري خواهد داشت و هم رنج كمتر و هزينه پايين‌تري را براي درمان متحمل خواهد شد. مرحله 2 و 3 نيز از احتمال درماني بالايي برخوردار است، اما نيازمند دوره‌هاي درماني خاص و گاه طولاني نظير جراحي و شيمي‌درماني است؛ شيوه‌هايي كه متاسفانه بسياري از افراد از آن گريزانند. مرحله 4 در واقع همان مرحله رسيدن كارد به استخوان است. در اين مرحله، بيماري چنان پيشرفت كرده و فربه شده است كه كار چنداني از دانش و فناوري پزشكي برنمي‌آيد.اين مرحله‌بندي بخوبي گوياي اهميت تشخيص زودهنگام بيماري و اقدام موثر در مقابله با آن است. به همين دليل است كه بانوان محترم بايد علائم اين بيماري و شيوه‌هاي معاينه فردي را بشناسند و مدام خود را معاينه كرده و مراقب بروز علائم باشند. تنها در اين صورت است كه مي‌توان قدرتمندانه مقابل آن ايستاد.

علائم

اين بيماري علائمي دارد كه اگر با معاينات دقيق و منظم شناخته شود، بسادگي مي‌توان از پيشرفت آن جلوگيري كرد.

ـ مشاهده گره جديد يا غيرمعمول در پوست سينه يا در ناحيه زير بغل

ـ ايجاد چروك در پوست اين ناحيه

ـ ترشحات يا خونريزي از نوك سينه بخصوص اگر خود به خود باشد‌

ـ بروز تغييراتي در ابعاد يكي از سينه‌ها نسبت به ديگري و نيز تغيير در شكل ظاهري آن‌

ـ تغيير رنگ در هر يك از نقاط اين عضو

ـ مشاهده فرورفتگي نوك سينه

ـ مشاهده التهاب، قرمزي يا تورم در اين عضو

ـ مشاهده حالتي در پوست شبيه پوست پرتقال

با مشاهده اين علائم، وقت را تلف نكرده و بلافاصله به پزشك متخصص مراجعه كنيد. به ياد داشته باشيد يكي از علائم شايع ابتلا به اين سرطان احساس وجود گره يا توده كوچك بي‌درد در سينه است هرچند اين سرطان ممكن است توده‌هاي دردناك نيز در پي داشته باشد. به علاوه، هر ترشح يا احساس برجستگي را نمي‌توان نشانه اين سرطان دانست، اما اين‌كه اينها واقعا علائم سرطان هستند يا نه بايد تحت نظر پزشك متخصص مورد بررسي و تائيد قرار گيرد. تشخيص و درمان موثر اين بيماري ـ يك ماه يا حتي يك هفته تاخير ـ زمان سرنوشت‌سازي است.

پيشگيري

براساس موارد فوق، رعايت نكاتي مي‌تواند به كاهش احتمال خطر ابتلا به اين بيماري كمك كند، اما هنوز شواهد قطعي در اين زمينه‌ها در دست نيست. با اين وصف، زنان داراي پيشينه ابتلا به سرطان در نزديكان خود با هيچ اقدامي نمي‌توانند عامل وراثتي سرطان را تغيير دهند. به علاوه، خانم‌هايي كه زودهنگام قاعده شده يا ديرهنگام پا به دوران يائسگي گذاشته‌اند نيز توان تغيير اين عامل را ندارند، اما همه افراد، با در پيش گرفتن شيوه سالم زندگي، بخصوص تحرك كافي، تغذيه مناسب و وزن متناسب در كنار پرهيز از مصرف هورمون در دوران يائسگي احتمالا مي‌توانند جنبه‌هاي ديگر خطر را كاهش دهند.البته يك ابزار بسيار كارآمد ديگر در اختيار بانوان است و آن معاينه و توجه دقيق به وضع سلامت‌شان در اين ناحيه از بدن است. هر چه بيشتر و دقيق‌تر در اين امر كوشا باشند، در صورت بروز، سريع‌تر به تشخيص خواهند رسيد و در نتيجه با بيشترين قدرت و اطمينان به نبرد با بيماري خواهند پرداخت.

عوامل ابتلا

 

علت اصلي ابتلا به سرطان سينه به طور دقيق معلوم نيست، اما مبتلايان به اين بيماري در چند عامل مشترك هستند:

* سابقه ابتلا در ميان افراد درجه يك خانواده؛ مادر، خواهر يا دختر. اگر در افراد نزديك خانواده خود مردي مبتلا به اين بيماري داشته‌ايد، استعداد ژنتيكي شما براي ابتلا به اين بيماري بيش از ديگران است. البته مردان بسيار بندرت به اين بيماري مبتلا مي‌شوند.

* وجود سابقه ابتلا به اين بيماري در فرد. در واقع بهبود سرطان سينه به منزله رفع ابتلاي مجدد به آن نيست.

* ترشح بيش از حد معمول هورمون استروژن در زنان كه ممكن است به دليل قاعدگي زودهنگام (پيش از 13 سالگي)، بروز يائسگي پس از 51 سالگي و نيز هورمون درماني بخصوص پس از يائسگي

* بارداري ديرهنگام (پس از 30 سالگي) يا عدم بارداري

* كم‌تحركي و نداشتن فعاليت جسماني

* اضافه وزن و ابتلا به چاقي. اين عامل بويژه پس از دوران يائسگي موثرتر است.تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

مي‌خواهم برايتان حقيقتي را شرح بدهم كه خيلي‌ها سال‌هاي زيادي از زندگي درباره‌اش شنيده‌اند، اما هرگز به آن فكر نكرده‌اند يا مثل من،‌ فكر كرده‌اند، اما به نتيجه‌اي نرسيده‌اند.من اما بالاخره امسال طلسم را شكستم. رفتم سراغ يك بانوي ستاره‌شناس جوان و رك و راست و به او گفتم: «مي‌خواهي راستش را بداني؟ من در همه اين سال‌ها كه شب يلدا را جشن گرفته‌ايم هرگز نفهميدم در اين شب اوضاع و احوال كواكب چگونه است.»او تعجب نكرد، گفت خودش هم اولين‌بار وقتي شرح نجومي شب يلدا را شنيد گيج شد و آن وقت خنديد كه: «بيا بنشين خودم برايت قصه‌اش را مي‌گويم.»او آن روز طوري قصه يلدا را تعريف كرد كه من پس از سال‌ها تازه فهميدم جريان از چه قرار است. شما هم مي‌خواهيد يك بار ديگر شرح ماجرا را به زباني ساده بخوانيد؟براي شروع اين بحث ابتدا بايد باور كنيد كه گفته پيشينيان‌مان درباره اين كه شب يلدا طولاني‌ترين شب سال است، فقط يك ابراز نظر شاعرانه يا خرافي نبوده، بلكه ادعايي است بر پايه علم ستاره‌شناسي كه پدران‌مان در آن سر آمد بوده‌اند.حتما مي‌دانيد زمين دو نيمكره شمالي و جنوبي دارد و فصل‌ها در دو نيمكره هميشه متفاوتند يعني اگر مردم نيمكره شمالي بهار را جشن بگيرند، نيمكره جنوبي‌ها پاييز را خوشامد مي‌گويند و اگر نيمكره شمالي‌ها تابستاني شوند، نيمكره‌ جنوبي‌ها به هواي زمستان شال و كلاه مي‌كنند.مي‌دانيد علت اين اختلاف ميان نيمكره شمالي و جنوبي چيست؟ فقط 5‌/‌23 درجه ناقابل! قضيه اين است: محوري كه زمين حول آن به دور خودش مي‌چرخد با محوري كه براساس آن به دور خورشيد مي‌گردد، اختلافي تقريبا 5‌/‌23 درجه‌اي دارد. اين اختلاف باعث به وجود‌ آمدن فصل‌ها و متفاوت‌شدن‌شان در نيمكره شمالي و جنوبي مي‌شود چون چگونگي تابش خورشيد روي كره‌اي كه محورش مايل است يكسان نيست و بنابراين نيمكره‌‌اي را كه به آن نزديك‌تر است بيشتر گرم مي‌كند و نيمكره‌اي را كه از آن دورتر است كمتر.شب يلدا، شب آخر پاييز يا به زبان ستاره‌شناسان باستان، شبي در پايان ماه جدي و آغاز قوس است يعني زماني كه نيمكره شمالي زمين وارد فصل زمستان مي‌شود و نيمكره جنوبي، به تابستان سلام مي‌گويد. اين در حقيقت آغاز انقلاب زمستاني است. منظور از انقلاب زمستاني در نجوم، روز اول دي است كه براساس آن رسما زمستان فرمانروايي‌اش را آغاز مي‌كند.در آخرين روزي كه به شب يلدا مي‌رسد خورشيد مثل پرنده‌اي بي‌حوصله، در كمترين ارتفاعش نسبت به افق زميني اهالي نيمكره شمالي قرار مي‌گيرد يعني اگر نيمكره شمالي ها در ظهر تابستان، خورشيد را در بيشترين فاصله از خط افق مي‌ديدند حالا آن را بسيار پايين و نزديك به اين خط مي‌بينند. آن خورشيد بي‌رمق، وقتي غروب مي‌كند شب يلدا آغاز مي‌شود و به اين ترتيب شب در نيمكره شمالي از همه شب‌هاي ديگر سال طولاني‌تر مي‌شود.طول شب يلدا بسته به موقعيت جغرافيايي شما در نيمكره شمالي متفاوت است. طولاني‌ترين شب يلدا در يكي از شمالي‌ترين مناطق زمين به نام «گرينلند» رخ مي‌دهد كه در آن، يلدا 19 ساعت و 54 دقيقه كش مي‌آيد. هرچند شب يلدا ممكن است در مقايسه با شب قبلش فقط يكي دو دقيقه طولاني‌تر باشد. اگر مي‌خواهيد ميزان واقعي طولاني شدنش را بدانيد بايد آن را با شب‌هاي كوتاه تابستان مقايسه كنيد.حتما با توضيحات‌مان متوجه شده‌ايد كه وقتي در نيمكره شمالي شب يلداست، اگر اهالي نيمكره جنوبي بخواهند مثل ايراني‌ها جشن بگيرند بايد جشن تيرگان را برگزار كنند كه در واقع بلندترين روز سالشان محسوب مي‌شود.ايراني‌ها به شب يلدا، شب چله هم مي‌گويند و علتش اين است كه چهل روز پس از آن، دهم بهمن يا جشن سده است، اما چرا نياكان ما در طولاني‌ترين شب سال به پايكوبي مي‌پرداخته‌اند؟علت اين مراسم هم به ستاره‌ها ربط پيدا مي‌كند. يلدا واژه‌اي سرياني به معناي تولد است و علت نامگذاري‌اش اين است كه نياكانمان اعتقاد داشتند در اين شب، خورشيد متولد مي‌شود و بنا بر اين در طول شب چله بيدار مي‌ماندند تا نخستين پرتوهاي خورشيد تازه متولد شده‌شان را در بامداد روز بعد ببينند. آنها به نخستين روز دي، خرم‌روز يا روز خورشيد نيز مي‌گفتند.از نظر ستاره‌شناسي هم اين ادعا غريب نيست، چراكه از اين روز به بعد، فاصله خورشيد هر روز از خط افق بيشتر مي‌شود و طول روزها طولاني‌تر، تا آن كه در تابستان به طولاني‌ترين روز سال برسيم.داستان يلدا برايتان روشن شد؟ حالا به بقيه مراسم برسيد.تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

در این پست بهترین بازی های کنسول Xbox 360 در سال ۲۰۱۲ را برای شما اماده کرده ایم که امیدواریم از این ۲۰ بازی برتر استفاده کرده باشید و اگر استفاده نکرده اید انها را تهیه کرده و از بازی کردن انها لذت ببرید چون بی شک این بازی ها بهترین دقایق شما را رقم خواهند زد.

یه دلیل زیاد بودن بازی ها فقط به اسم و یک عکس از بازی اشاره کرده ایم:

۱٫ Halo 4

2. The Witcher 2: Assassin Of Kings

3. Mark of the Ninja

4. Forza Horizon

5. Need For Speed: Most Wanted

6. LEGO Batman 2

7. Minecraft

8. Dust: An Elysian Tail

9. LEGO Lord of the Rings

10. Spelunky

11. Mass Effect 3

12. Max Payne 3

13. Far Cry 3

14. Call of Duty Black Ops 2

15. Sleeping Dogs

16. Dishonored

17. XCOM: Enemy Unknown

18. Assassin’s Creed III

19. Ghost Recon: Future Soldier

20. Borderlands 2

سایت نت ویزارد را به دوستانتان معرفی کنید.و هر روز به نت ویزارد مراجعه نمایید و با تازه های دنیای تکنولوژی،موبایل،نوت بوک،سخت افزار،بازی و.. آشنا شوید.تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 با سلام خدمت خوانندگان و دوستان عزیز 

وبلاگ علمی در استانه اول زمستان و شب یلدا یکساله شد . یکسال پر بار و پر مطلب و حضور خیل انبوه دوستداران .

پس از یکسال اینجانب به عنوان مدیر وبلاگ خوشحال میشوم اگر وبلاگ اشکال و موردی دارد را با ما در میان بگذارید تا ان را بر طرف کنیم.

به امید همراهی بیشتر دوستان و بهبود بهتر وبلاگ .تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

كاهش تراكم استخوان‌ها به پوكي استخوان منجر مي‌شود و احتمال شكستگي استخوان‌ها را افزايش مي‌دهد. اما برخلاف آنچه به نظر مي‌رسد، افزايش تراكم استخوان‌ها هم مي‌تواند خطرناك باشد.البته اين بيماري از جمله بيماري‌هاي نادر و وراثتي است كه تا پيش از پنج سالگي موجب مرگ فرد مبتلا مي‌شود. از اين‌رو محققان روش‌هاي درماني مختلفي را براي اين بيماري- كه مي‌تواند تهديدي براي كودكان باشد- مورد بررسي قرار داده‌اند. عملكرد بدن مستلزم ايجاد تعادل بين ميزان سلول‌هاي استخوان‌ساز اسكلت و سلول‌هايي است كه آنها را تجزيه مي‌كند تا بتدريج سلول‌هاي جديد جايگزين سلول‌هاي قديمي شود. در كودكان مبتلا به اين بيماري خطرناك سلول‌هايي كه بايد بافت استخواني را تجزيه كند بخوبي عمل نمي‌كند و در‌نتيجه در بافت استخواني فضاي كافي براي مغز استخوان و عصب‌ها وجود ندارد. تحت فشار بودن عصب‌هاي بينايي و شنوايي موجب نابينايي و ناشنوايي كودكان مي‌شود، در نتيجه مغز استخوان نمي‌تواند وظايفش را بدرستي انجام دهد و كودك با كم‌خوني شديد و ايجاد عفونت در بافت استخوان جانش را از دست مي‌دهد. در حال حاضر فقط از روش پيوند مغز استخوان براي نجات جان بيماران استفاده مي‌شود، اما موفقيت اين روش درماني تا حد زيادي به يافتن اهداكننده مناسب با خصوصيات فرد بيمار بستگي دارد و با خطرات احتمالي بسيار زيادي همراه است، اما ژن‌درماني روشي است كه نيازي به اهداكننده ندارد. چراكه در اين روش درماني از سلول‌هاي بنيادي كه از بدن بيمار گرفته مي‌شود، براي درمان استفاده مي‌شود. اگرچه محققان اميدوارند بتوانند از اين روش براي درمان اين گروه از بيماران بهره گيرند، اما به نظر مي‌رسد لازم است محدوديت‌هاي بسياري را در اين مسير از ميان بردارند. امروزه در درمان افراد مبتلا به نقص سيستم ايمني بدن و همچنين بيماران تالاسمي از روش ژن‌درماني استفاده مي‌شود كه در بيشتر موارد با موفقيت همراه است. از آنجا‌كه ژن‌درماني از جمله روش‌هايي است كه در آن امكان كنترل دقيق محل آزاد شدن ژن‌ها وجود ندارد، همچنان به‌عنوان روشي كه مي‌تواند با خطراتي براي بيمار همراه باشد، در نظر گرفته مي‌شود؛ آزاد شدن ژن‌ها در محل نامناسب يا نادرست. به‌همين‌دليل اكنون از اين روش فقط در درمان مي‌تواند فرد را در معرض ابتلا به سرطان خون قرار دهد. به همين دليل فقط براي درمان بيماري‌هاي خطرناكي كه روش درماني مناسبي براي آنها وجود ندارد از اين روش درماني استفاده مي‌شود.محققاني كه در اين زمينه مطالعه مي‌كنند، آزمايشاتي را روي بيماران و حيوانات آزمايشگاهي انجام داده‌اند. در مراحل بعدي قرار است اين آزمايشات در سطح بيمارستاني روي بيماران انجام شود. احتمال ابتلا به اين بيماري در سطح دنيا يك در 300 هزار است. در صورت موفقيت روش ژن‌درماني مي‌توان اميدوار بود كودكان مبتلا به بيماري‌هاي لاعلاج بتوانند با استفاده از اين روش درماني تحت درمان قرار گرفته و از چنگال مرگ نجات پيدا كنند.


تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

هنوز زمان زيادي از خبر شيرجه چترباز ماجراجو، فليكس باومگارتنر از ميان لايه‌هاي رقيق استراتوسفر در ارتفاعات بالاي جو زمين نمي‌گذرد كه با خبر جديدتري غافلگير مي‌شويم؛ او تنها موجود زند‌ه‌اي نيست كه چنين ارتفاعي را تجربه كرده است!منطقه‌اي نسبتا وسيع، در بالاي سر ما محل زيست جانداران بسيار ريزي شده است. مطالعات اخير تائيدكننده وجود ميكروب‌هايي در پوش‌‌سپهر يا استراتوسفر جو زمين است. پوش‌سپهر، دومين لايه بزرگ جو است كه از ارتفاع 18‌كيلومتري سطح آغاز مي‌شود و تا 32 كيلومتر بالاتر ادامه پيدا مي‌كند و دما در برخي نواحي آن به منفي‌60‌درجه سلسيوس هم مي‌رسد. پيش از اين زيست‌شناسان گمان مي‌كردند اين منطقه به ‌علت وجود فشار و دماي پايين، پرتوهاي زيانبار خورشيدي و نبود آب و مواد مغذي، غيرقابل سكونت باشد.ديويد اسميت، يكي از پژوهشگران اين مطالعه از دانشگاه واشنگتن اظهار كرد: «دوام حيات در ارتفاعات بالا، ادراك ما را نسبت به مرز زيست كره به چالش كشيد!» به تمام مناطقي كه زندگي در آنجا جريان دارد، زيست‌ كره مي‌گويند؛ از زيستگاه خودمان به‌عنوان انسان گرفته تا ماهي‌ها در دريا، پرندگان در آسمان و كرم‌ها و تك‌سلولي‌هاي لايه‌هاي اعماق زمين همه و همه بخش‌هاي مختلف زيست ‌كره‌زمين هستند.اسميت براي ادامه پژوهش‌هاي خود در تلاش براي گردآوري آمار كامل‌تري از حيات موجود در پوش‌سپهر از امكانات رصدخانه‌هاي بالاي كوه و بالن‌هاي تحقيقاتي كه ارتفاعات بالاي زمين را پوشش مي‌دهند، استفاده مي‌كند (هرچند با وجود اين امكانات او مراتب حسادت خود را نسبت به ظرفيت آسانسور بالن باومگارتنر اعلام مي‌كند!) او و همكارانش با كمك اين امكانات و بودجه‌ا‌ي كه از موسسه اختر زيست‌شناسي ناسا گرفته‌اند، اميدوارند پاسخ اين پرسش‌ها را كه اين جانداران بلندپرواز از كجا آمده‌اند؟ به كجا مي‌روند؟ و خط سير تكاملي آنها چطور بوده است، بيابند. علاوه بر اين سوالات، آنها مي‌خواهند نسبت به گروه موجودات جان‌سخت ريزي كه نه‌تنها مي‌توانند در لبه محيطي كه ما ساكنان زمين، آنجا را سكونت‌پذير مي‌دانيم، دوام بياورند بلكه هر محيط ديگري كه براي آنها محل بقا به‌حساب مي‌آيد، آگاهي يابند.پوش‌كره به شرايط حاكم بر سطح مريخ شباهت بسيار دارد. بجز اتاق تست‌هاي زيست‌محيطي كه در آزمايشگاه‌هاي تحقيقاتي در دسترس ‌است ، روي سياره ما محيط بهتري نسبت به پوش‌كره براي مطابقت با شرايط مريخي وجود ندارد. اين‌گونه‌هاي جالب حيات‌كه براي سفر با بادهاي شديد زميني سازگاري يافته‌اند، مي‌توانند به دانشمندان در رابطه با آنچه در خاك مريخ در جستجويش هستند، سرنخ‌هايي بدهند.

نيم‌نگاهي به حيات آسماني

نخستين گزارش‌هاي مربوط به حيات ساكن در لايه‌هاي بالاي جو به حدود دهه 1310 خورشيدي برمي‌گردد. مطالعات صورت‌ گرفته روي نمونه‌هاي جمع‌آوري شده از بالن‌هاي پژوهشي ارتفاعات بالا و پروازهاي موشكي، مدعي يافتن ميكروب‌هايي در ارتفاع 77 كيلومتري از سطح زمين بوده است. آنچه قطعي نيست منشأ اين جانداران است؛ آيا اين ميكروب‌هاي جان‌سخت از ارتفاعات بالاتر به آنجا نقل مكان كرده‌اند يا در نتيجه آلودگي‌هاي سطح زمين‌ ايجاد شده‌اند.‌ پروازهايي كه در دهه‌هاي پيشين صورت گرفته، مشكوك است، چراكه تقريبا هيچ گزارشي دال بر استريليزه‌سازي آنها در اسنادشان وجود ندارد. در واقع، نمونه‌گيري قابل اعتماد از لايه‌هاي بالاي جو دشوار و پرهزينه است. پژوهشگران بايد حجم قابل توجهي از هوا را براي گير انداختن يك ميكروب منفرد بررسي كنند، چون برآورد مي‌شود با غلظت جو، تنها چند ميكروب در هر مترمكعب وجود داشته باشد و اين مقدار بسيار اندك است. اولين مدرك محكمي كه حضور حيات در پوش‌ كره را به اثبات رساند در مطالعه بالني درسال 1382 يعني حدود 10 سال پيش صورت گرفت. در پژوهش آن سال، سلول‌هاي زنده‌اي در ارتفاع بين 20 تا 41 كيلومتري از بالاي مناطق استوايي هند‌ جمع‌آوري شدند.

نكته: پژوهشگران ادعا مي‌كنند ميكروب‌ها ‌ مسافراني از فضا هستند كه خود را به اين ارتفاعات در زمين رسانده‌اند. اما با احتمال بيشتري، اين موجودات ريز با بادهاي شديد و توفان‌هاي گرد و غبار درگير مي‌شوند و خود را به آنجا مي‌رسانند

اين‌كه اين ميكروب‌ها چطور به چنين ارتفاعي مي‌رسند، هنوز كاملا مشخص نيست. گروه كوچكي از پژوهشگران ادعا مي‌كنند آنها مسافراني از فضا هستند كه خود را به اين ارتفاعات در زمين رسانده‌اند. اما با احتمال بيشتري، اين موجودات ريز‌ با بادهاي شديد و توفان‌هاي گرد و غبار درگير مي‌شوند و خود را به آنجا مي‌رسانند. برخي ميكروب‌ها هم از تكنولوژي روز غافل نمانده و سفر خود را روي هواپيماهاي تجاري در حال پرواز از سطوح زيرين پوش‌كره، به انجام مي‌رسانند!

تولد اسپور

با وجود حضور جسورانه حيات در ارتفاعات بالاي جو، به ‌نظر نمي‌آيد اين ميكروب‌ها‌ آنطور كه روي زمين رشد و توليد مثل مي‌كنند، در آنجا هم زندگي فعالانه‌اي داشته باشند. به نظر پژوهشگران بهترين تصوري كه مي‌توان براي اين ميكروب‌ها كرد، اين است كه آنها فقط مي‌توانند در فشار اندك، لايه‌هاي بالاي جو را بسادگي تحمل كنند. سپس اين مسافران مجاني روي جريان‌هاي هوايي نشسته و مدت‌زماني بعد‌ در محيط‌هايي دور فرود مي‌آيند. بسياري از اين جهانگردان ريز، باكتري‌هايي در فرم اسپور هستند. اين ريز موجودات، هم توانايي تشخيص شرايط سخت و پرفشار محيطي را دارند و هم هنگام تشخيص چنين شرايطي، همچون سيستمي كامپيوتري سوخت و ساز خود را از حالت روشن روي خاموش مي‌گذارند و اندازه آنها هم به اصطلاح آب مي‌رود! آنها يك سپر پوسته‌ مانند سخت در اطراف بخش بيروني خود درست مي‌كنند، اين لايه كه اسپور نام دارد مانند يك سپر دفاعي از DNA ميكروب در‌برابر آسيب‌هاي پرتوهاي فرابنفش محافظت مي‌كند. گويي اسپور يك سازگاري تكاملي است كه در شرايط پرواز در آسمان يا شايد مدار بين سياره‌اي نمو يافته است.اگر اسپور ـ باكتري خفته ـ بتواند با تحمل شرايط اين سفر هوايي جسورانه در يك محيط سكونت‌پذير فرود بيايد، مي‌تواند به خود جاني دوباره داده و به زندگي بازگردد. پژوهشگران نمونه‌هايي از جو زمين را در ظرف مخصوص كشت ميكروب كه مملو از مواد مغذي است قرار دادند و به نظاره آنچه رشد كرد نشستند. در حقيقت اين ماموريت‌هاي جستجو و احيا، فقط نشان‌دهنده به ‌اصطلاح نوك كوه يخي است كه وجود دارد و هنوز خبرهاي بسيار ديگري آن بالا در سقف زمين وجود دارد. به‌ عبارتي، تنها حدود يك درصد از اين موجودات ريز را مي‌توان در آزمايشگاه كشت كرد.براي مشاهده آن سوي اين يك درصدها، اسميت و همكارانش شروع به استفاده از روش‌هاي مولكولي براي شناسايي مواد زيستي موجود در جو، چه زنده و چه مرده كردند. نمونه‌هاي جوي آنها از رصدخانه بچلر كه در 7/2 كيلومتر بالاي سطح دريا قرار دارد، به دست آمده است.اين پژوهشگران به‌ جاي تلاش براي رشد دادن اين ميكروارگانيسم‌ها در ظرف كشت ميكروب، ‌DNAاي را كه مي‌توانند با يك كتابخانه ژنوميك ـ مجموعه‌اي از باكتري‌ها كه براي نگهداشتن كل DNA يك موجود به لحاظ ژنتيكي مهندسي شده‌اند ـ شامل 60 هزار گونه ميكروبي مطابقت بدهند، استخراج كردند. نتايج مقدماتي نشان داد ميكروب‌ها‌ از هر دامنه اصلي از حيات در وردسپهر (تروپوسفر)‌ بالايي پيدا مي‌شوند!

جريان‌هاي شديد هوا

اطلاعات به دست آمده از رصدخانه بچلر، برآوردها در رابطه با تراكم ميكروب‌ها در لايه‌هاي بالايي جو را بهبود خواهد بخشيد. همچنين، اين اولين مشاهدات بلندمدت براي بررسي تنوع تعداد ميكروب‌ها متناسب با تغيير فصول و ديگر الگوهاي آب و هوايي است.‌ اسميت براي ادامه پژوهش‌هايش روي دستاوردهاي مأموريت بالني مهندسان ناسا و نمونه‌هاي به دست‌آمده از ارتفاعات بالاتر كار مي‌كند. ‌او مي‌گويد: «ما هنوز هيچ ايده‌اي نداريم كه مرز هوايي يا ارتفاع زيست‌ كره را بايد تا كجا بكشيم! تجاربي از قبيل بالن ناسا، نشانه‌اي خواهد داد كه حيات تا چه اندازه توانايي دوام در پوش‌كره را دارد و هنگامي كه آنها در ارتفاعات بالا هستند، ممكن است چه نوع از جهش‌ها را به ارث ببرند؟!»اين جهش‌يافته‌ها، همچون بذري كه بطور تصادفي روي سطح زمين پاشيده مي‌شوند، استعداد ريشه دواندن در محيط‌هاي مساعد را دارند. به استدلال اسميت، با وجود اثبات دشوار، اما اين امكانپذير است كه تكامل حيات پيچيده روي سياره ما، در بخشي از خود‌ به حمل و نقل هوابرد ميكروب‌ها وابسته بوده باشد.تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اگر اطلاعات تصویر فوق صحیح باشد، نسل بعدی پردازنده های موبایل انویدیا، 72 هسته گرافیکی خواهد داشت. تگرا 4 که یک سایت چینی اطلاعات آن را به بیرون درز داده، 4 هسته پردازشی اصلی به همراه یک هسته اضافه (پنجم) برای بهینه کردن مصرف باتری خواهد داشت؛ درست شبیه تگرا 3. ولی قدرت پردازشی این چیپ که فعلا با نام رمز Wayne شناخته می شود، قطعاً بیشتر از تگرا 3 خواهد بود. طراحی این چیپ بر اساس فرآیند ساخت 28 نانومتری است که نسبت به فرآیند 40 نانومتری به کار رفته در تگرا 3 و همین طور چیپ های فعلی اسنپدرگون ساخت کوالکوم، در مصرف انرژی بهینه تر خواهد بود. اما قدرت اصلی چیپ جدید، در بخش پردازش گرافیکی است که 6 برابر نسبت به نسل قبلی بهبود یافته و این خبری خوش برای بازی خورها و کمپانی های بازی ساز است. سایر جزئیات عبارت هستند از پشتیبانی از پخش ویدیو در رزولوشن 2560 در 1440، و نیز پشتیبانی از USB 3 و HDMI پر سرعت. طراحی جدید انویدیا می تواند حاشیه رقابت مناسبی نسبت به سری S4 کوالکوم ایجاد کند. البته مشکل اصلی در عدم سازگاری تگرا 3 با قابلیت مخابراتی LTE بود و گر چه در خبر فعلی نیز اشاره ای به این مورد نشده ولی سخت است که تصور کنیم چیپ جدید انویدیا از آن پشتیبانی نمی کند. بنابراین به احتمال فراوان، راه برای استفاده از آن بر روی تلفن ها و تبلت های بیشتر، باز خواهد شد.تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

حتما بسیاری از شما این تجربه تلخ را داشته اید که سیم هدفون تان پس از مدتی پاره شده و شما را در سکوت تنها گذارده باشد. اما به نظر می رسد که این کابوس به پایان خود نزدیک شده است. محققان دانشگاه ایالتی نورث کارولینا در تلاش هستند که فجایع این چنینی برای ابزارهای خوش صدای تان را با سیم هایی که می توانند ۸ برابر اندازه عادی شان کش بیایند، به حداقل برسانند. محصول تولیدی آنها در واقع یک لوله ساخته شده از پلیمر کشسان است که با رساناهایی چون گالیوم مایع و آلیاژ ایندیوم پر شده است. در این راه حل آنها مواد را جدا از یکدیگر نگه می دارند. این کار سبب می شود که در کنار رسانایی و انتقال جریان لازم، دوام و تحمل کافی در برابر کشش هم تامین شود. درست است که شروع این پروژه در دانشگاه ایالتی NC به خاطر سیم هدفون محققان! بود، اما اکنون می توان رویای پارچه های الکترونیکی را در سر پروراند که در برابر فشار، کشش و دیگر ناملایمات محیطی دوام بسیار بالایی داشته باشند. البته تا رسیدن به این رویا، حداقل می توانیم امیدوار باشیم برای هدفون های آینده مان اتفاق ناگواری همچون قطع سیم رخ نخواهد داد. تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

فیزیکدانهای سرن اعلام کردند که برخورد دهنده بزرگ هادرون با بهره وری بیشتری کار می کند و در مقایسه با گذشته ذرات بیشتری در پرتوهای این شتاب دهنده ذرات قرار گرفته اند.

 دانشمندان با موفقیت فضای بین دسته های پروتونی که از پرتوهای برخورد دهنده بزرگ می گریختند را به دونیم تقسیم کرده اند. فیزیکدانها برای مشاهده ذرات ناشناخته و تعاملات آنها سرعت این پرتوها را در مقر برخورد دهنده بزرگ هادرون در 27 کیلومتری زیر زمین در مرز فرانسه و سوئیس افزایش دادند.برخوردهای تنگاتنگ میان پروتونها موجب افزایش ذرات عجیب با عمر کوتاه شد که شاید ذره گریزان "بوزون هیگز" نیز جزئی از آن بوده است. این ذره از نظر تئوری عاملی برای جرم بخشیدن به تمام ذرات دیگر است.فیزیکدانهای برخورد دهنده بزرگ هادرون تصور می کنند که در نهایت بوزون هیگز را یافته اند. بوزون هیگز، ذره زیراتمی که تابستان امسال کشف شد و با توصیف نظری هیگز تطابق داشت، در آن زمان هم اعلام شد که هنوز باید تحلیلهای بسیاری صورت گیرد و اطلاعات بسیاری به دست آید که بتوانیم این مشاهده را کشف قطعی بوزون هیگز بدانیم.

در این میان سرن، سازمان تحقیقات هسته ای اروپا که به عنوان آزمایشگاه اروپایی فیزیک ذرات کار می کند و این برخورد دهنده را در اختیار دارد اعلام کرده است که نخستین دوره سه ساله کار این برخورد دهنده با رسیدن به چندین نقطه عطف به پایان رسیده است.استیو میرز مدیر شتابدهنده‌ها و فناوری سرن طی بیانیه ای گفت: عملکرد برخورد دهنده بزرگ هادرون طی سه سال گذشته از تمام انتظارات فراتر رفته است. این شتاب دهنده بیش از 6 میلیون میلیارد برخورد انجام داده است و درخشش آن مدام افزایش یافته است. این یک دستاورد چشمگیر است و من به گروه خود افتخار می کنم.درخشش (Luminosity) ابزاری برای تعیین نرخ برخوردهای ذرات در این شتاب دهنده است.برخورد دهنده بزرگ هادرون این روزها بهره وری خود را افزایش داده است. هر پرتو پرتون در برخورد دهنده بزرگ هادرون به هزاران دسته تقسیم شده است و هر کدام چندین سانتیمتر طول دارند و هرکدام دربرگیرنده بیش از یک صد میلیارد پروتون است.اکنون دانشمندان فضای بین هردسته پروتون را به دونیم تقسیم کرده اند و تنها یک زمان 25 نانو ثانیه از زمان بین هر پالس غنی از پرتون باقی مانده است. این بدان معنا است که هرچقدر دسته های پروتون بیشتری در هر پرتو قرار بگیرند نرخ برخورد ذرات بیشتر می شود و میزان اطلاعاتی که دانشمندان به دست می آورند بیشتر می شود.میرز اظهار داشت: این دستاور جدید به خوبی نشان دهنده دوره دوم فعالیت برخورد دهنده بزرگ هادرون است که در سال 2015 آغاز خواهد شد. پرتوها با شدت زیاد به این معنی است که برخوردهای بیشتری صورت می گیرد و شانس بهتری برای مشاهده پدیده های نادر وجود دارد.بوزون هیگز نیز یکی از آن پدیده های نادر بود. از یکی از 6 میلیون میلیارد برخوردی که طی 3 سال گذشته صورت گرفته، تنها 400 برخورد آن ذراتی شبیه به هیگز تولید کرده اند.درحالی که سال 2013 نزدیک می شود، برخورددهنده بزرگ هادرون، پیش از وقفه سال 2014 برای انجام تعمیرات، آزمایشهایی از برخورد پروتونها با یونهای سرب انجام می دهد.انتظار می رود در سال 2015 برخوردهای ذرات با انرژی و تداوم بیشتر از سرگرفته شود.تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

رئیس مرکز تحقیقات بیوانرژی دانشگاه تربیت مدرس گفت: محققان این مرکز به تکنولوژی بومی تولید فراوری و کاربرد انرژی های تجدیدپذیر از قبیل بیودیزل با ظرفیت 3 تن در روز و بیو اتانول و بیوگاز دست یافته اند.

 دکتر برات قبادیان در مراسم افتتاح مرکز تحقیقات بیوانرژی افزود: این مرکز تحقیقات که شامل آزمایشگاه بیوانرژی و بیو پالایشگاه می شود با مطالعات 11 ساله امروز شاهد رونمایی و بهره برداری کامل از آن هستیم.وی با بیان اینکه این مرکز تحقیقات بر اساس برنامه سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است، اظهار داشت: از این رو این مرکز تحقیقات بر اساس برنامه راهبردی 25 ساله ایجاد شده است و محققان این مرکز به تکنولوژی بومی تولید فراوری و کاربرد انرژی های تجدید پذیر از قبیل یبودیزل با ظرفیت 3 تن در روز و بیو اتانول و بیوگاز دست یافته اند.رئیس مرکز تحقیقات بیوانرژی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه این مرکز تحقیقات دارای شش آزمایشگاه است، گفت: این مرکز تحقیقات دارای آزمایشگاه بیودیزل، بیواتانول، بیوگاز، موتور گاز، کروماتوگرافی، صدای ارتعاش و آلایندگی و نمایشگاه فناوری های بیوانرژی است که در حال تجهیز آن هستیم.قبادیان با اشاره به اهداف سند چشم انداز 20 ساله کشور خاطرنشان کرد: بر اساس این سند اهدافی را در محورهایی چون تامین زیر ساختهای لازم تجهیز آزمایشگاهها و کارگاههای تحقیقاتی تربیت منابع انسانی و تولید علم تعریف کردیم که در این راستا اقدام به تربیت 45 دانشجو در مقطع ارشد و 20 دانشجو در مقطع دکتری در حوزه های مربوط به انرژی های تجدید پذیر کردیم.وی همچنین از راه اندازی رشته جدید در مقطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه خبر داد و یاد آور شد: با راه اندازی رشته مهندسی بیوانرژی در مقطع دکتری و ارشد امیداوریم در مهر ماه سال آینده اقدام به پذیرش دانشجو کنیم.رئیس مرکز تحقیقات دانشکده مهندسی کشاروزی دانشگاه تربیت مدرس تولید عمل را از دیگر برنامه های این مرکز ذکر کرد و گفت: در این راستا اقدام به چاپ 20 مقاله تحقیقاتی در مجلات معتبر بین المللی و 30 مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخل کردیم که این مقالات در حوزه انرژی های تجدیدپذیر است.قبادیان همچنین طراحی پایلوت10 هزار لیتری تولید بیودیزل، طرح ملی مزارع بیودیزل و توانایی تولید دستگاههای خانگی تولد بیودیزل از دستاورد های این مرکز تحقیقاتی نام برد.تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

باستان شناسان در مکزیک 13 جمجمه عجیب کشف کرده اند که شاید از بیماری از شکل افتادن جمجمه رنج می برده اند، اما ظاهر آنها شبیه اسکلت موجودات بیگانه فضایی در فیلمهای علمی تخیلی است.

 این اسکلتهای کشف شده در روستای کوچک اوناواس در مکزیک یک هزار سال سن دارند.

یکی از 13 اسکلت کشف شده در یک قبرستان در مکزیک که گویی از نوعی بیماری از شکل افتادن جمجمه رنج می برد

کارشناسان اعتقاد دارند که این اکتشاف نخستین مورد در منطقه بوده و نشان دهنده یک نوع رویه برای بستن جمجمه و فشار دادن آن به منظور تغییر شکل است.کریستینا گارسیا مورنو مدیر این پروژه تحقیقاتی اظهار داشت: از شکل افتادگی جمجمه در فرهنگهای منطقه مکزیک و آمریکای مرکزی برای تمایز قائل شدن میان یک گروه اجتماعی از گروه دیگر برای اهداف آئینی بوده است.این محل تدفین دربرگیرنده استخوانهای 25 نفر بوده که 13 نفر آنها دچار از شکل افتادگی جمجمه بودند و پنج نفر از آنها بی دندان بودند.براساس اظهارات مرنو، این کشف منحصر به فرد نشان دهنده سنتهای ترکیبی گروه های مختلف شمال مکزیک است.استفاده از زیورآلات ساخته شده از صدفهای دریای از خلیج کالیفرنیا که پیش از این هیچ وقت در منطقه سونورا کشف نشده بود. این کشف محدوده تأثیر افراد ساکن در مناطق مکزیک و آمریکای شمالی را گسترش می دهد و آنها را فراتر از مناطق شمالی می برد که پیشتر تصور می شد.برخی از استخوانها از زیورآلاتی چون النگو، حلقه های بینی، گوشواره گردن آوریز ساخته شده از صدفهای خلیج کالیفرنیا کشف شدند و یکی از آنها در کنار لاک یک لاک پشت به خاک سپرده شده بود و این لاک به دقت روی شکم وی جاساز شده بود.

کشیدن دندان نیز در چندین جمجمه مشاهده شد که گفته می شود یکی از آئینهای آن زمان بوده است

گارسیا مورنو از طرف دانشگاه ایالتی آریزونا این تحقیقات را با مجوز موسسه ملی انسان شناسی و تاریخ انجام داده است.کشیدن دندانها گفته می شود بخشی از آداب تدفین بوده است. مورنو اظهار داشت: کشیدن دندان در فرهنگهایی چون نایاریت یکی از آداب تدفین درگذشتگان بوده است.ناپاریت درحال حاضر یکی از سی و یک ایالت مکزیک است که 20 بخش داشته و مرکز آن شهر تپیک است.وی افزود: با بررسی اکتشافهای قبرستان سونورا که 5 اسکلت آن فاقد دندان بودند نشان می دهد که این آداب تدفین برای افراد بزرگتر از 12 سال اجرا می شده است. درحال حاضر ما باید به بررسی این مسئله بپردازیم که چرا برخی از این اسکلتها با زیروآلات و برخی دیگر بدون آنها به خاک سپرده اند و چرا از 25 اسکلت این منطقه تنها یکی از آنها به یک زن تعلق داشته است.این گروه تحقیقاتی اظهار داشت که تعداد نوزادان و نوجوانان نشان می هد که چقدر تغییر شکل جمجمه برای این افراد دارای خطرهای بالایی بوده که موجب مرگ آنها در حین فشار دادن جمجمه شده است.تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مدیر یک شرکت تولیدکننده گوشی‌های موبایل از طراحی و ساخت گوشی‌های جدید ویژه کودکان و نوجوانان خبر داد که امکان شماره‌گیری و ذخیره تنها 4 شماره مشخص را دارد و از این حیث می‌تواند نگرانی خانواده‌ها را برای در اختیار داشتن موبایل فرزندانشان برطرف کند.

رضا مریداوی - مدیرعامل شرکت دیمو اظهار داشت: به دلیل مسائل فرهنگی و بروز برخی آسیبهای اجتماعی در شرایط حاضر، استفاده از تلفن همراه برای کودکان از سوی خانواده ها با مقاومتهایی همراه است که با ورود گوشی های مخصوص کودکان به بازار که تولید داخل بوده و برحسب نیاز خانواده ها طراحی شده این مشکل به راحتی رفع می‌شود.وی با بیان اینکه این گوشی ها در 2 نوع دارای صفحه نمایشگر و بدون صفحه نمایشگر و با قابلیت ذخیره و شماره گیری حداکثر 4 شماره مهم و ضروری و بدون هیچ امکاناتی وارد بازار می شود و قیمت ارزانی نیز خواهد داشت ادامه داد: براساس برنامه ریزی های انجام شده این گوشی ها از سال آینده به بازار می آیند.مدیرعامل شرکت دیمو با اشاره به برنامه این شرکت برای تولید و عرضه گوشی های ایرانی در بازار خاطرنشان کرد: تاکنون 7 مدل از گوشی های با برند تجاری دیمو را وارد بازار کرده ایم و تا هفته آینده نیز 3 مدل جدید گوشی لمسی و هوشمند از این برند وارد بازار می‌شود.وی با تاکید براینکه برنامه ریزی برای افزایش تعداد مدلهای گوشی های دیمو در بازار تا پایان امسال به 12 مدل خواهد رسید، گفت: تمامی گوشی های تولید داخل دیمو از نام های ایرانی همچون هما، لبخند، یاس، سام، سهند، زرین، دنا و آوا بهره گرفته اند.مریداوی از جمله قابلیت ها و امکانات این گوشی های هوشمند جدید را پشتیبانی از سیستم عامل آندروئید و جاوا عنوان کرد و گفت: در این مدلها قابلیت پشتیبانی از محیط آندروئید نیز وجود دارد به این معنی که قابلیت نصب سیستم عامل برروی این دستگاهها فراهم است.تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

با قوت گرفتن شایعات پایان دنیا در تاریخ انقلاب زمستانی یا 21 دسامبر ( اول دی) بسیاری از دانشمندان نجوم بی‌پایه بودن این موضوعات را مورد تأکید قرار دادند در این زمینه خبرگزاری مهر گفتگویی با زیست اخترشناس ناسا و رئیس مرکز مطالعه حیات در کیهان انجام داده است.

 با آغاز شدن ماه دسامبر و نزدیک شدن به تاریخ شایعه پایان دنیا این باورهای نادرست قوت خاصی به خود گرفتند، در همین راستا دانشمندان و ستاره شناسان به شدت تلاش کردند با تکذیب این اخبار توجه عمومی را از شایعه پایان دنیا به سمت تبعات و عواقبی جلب کنند که این مسئله روی کودکان و نوجوانان خواهد داشت.این واهمه های بی اساس بر پایه سوء تفسیر تقویم مایاها شکل گرفته است. در روز 21 دسامبر، تاریخ انقلاب زمستانی، یک سیکل تقویمی که از آن با عنوان سیزدهمین " باکتون" یاد می شود به پایان خواهد رسید. اگرچه علمای مایا بر این باور هستند که این قوم باستانی در این تاریخ شاهد آخرالزمان نخواهد بود اما شایعاتی در این زمینه شکل گرفته است که یک رویداد کیهانی موجب می شود زندگی زمین در این تاریخ به پایان برسد. از آنجا که بحث رخداد یک رویداد کیهانی مطرح می شود ناسا هم وارد بحث شده است. این سازمان فضایی با پاسخ به پرسشهای علمی تلاش کرده است شایعاتی که در این رابطه وجود دارد را تکذیب کند. یکی از این شایعات توهم برخورد یک سیاره قرمز رنگ با زمین در تاریخ 21 دسامبر است که موجب کشته شدن همه انسانهای روی زمین می شود. حقیقت امر اینجا است که ستاره شناسان امروز در تشخیص اشیاء نزدیک به زمین عملکرد قابل قبولی دارند و گفته می شود که هر سیاره سرگردانی که قرار باشد در این تاریخ به زمین برخورد کند باید از هفته ها قبل در آسمان بین زمین و ماه به عنوان یک جسم درخشان قابل مشاهده باشد. 

یکی از این شایعه ها این است که زمین در تاریخ 23 تا 25 دسامبر در تاریکی مطلق فرو می رود که بی اساس بودن این شایعه دانشمندان ناسا را به شدت شگفت زده کرده است. در این زمینه گفتگویی را با دیوید موریسون - زیست اخترشناس مرکز پژوهشی ایمز ناسا و رئیس مرکز مطالعه حیات درکیهان کارل سگان و دانشمند ارشد موسسه علوم قمری ناسا درباره این شایعات انجام داده است. دیوید موریسون در این گفتگو با تأکید بر اینکه 10 سال پیش به ایران سفر کرده و جمهوری اسلامی ایران را کشور فوق العاده ای دیده است، شایعات بی اساس پایان دنیا را تکذیب کرد. 

* خبرگزاری مهر؛ گروه فناوریهای نوین: آیا هیچ گونه تهدیدی در سال 2012 زمین را تهدید می کند؟

- دیوید موریسون: خیر، البته به غیر از گرمایش زمین که بزرگترین تهدید بلندمدت سیاره ما به شمار می رود. 

* منشاء داستان " خاموشی کامل" زمین در تاریخ 23 تا 25 دسامبر چیست؟

- این ایده به قدری بی پایه است که من نمی دانم منشأ آن کجا است. این ایده ناشی از جنون، چند هفته پیش از وسط ناکجا آباد سر در آورد و هیچ پایه علمی برای آن وجود ندارد. 

وی اعتقاد دارد که آنچه در نظر عده ای یک ایده خنده دار و در نظر عده ای دیگر تنها یک شایعه به نظر می رسد، موجبات نگرانی های جدی را برای برخی افراد به ویژه جوانان و نوجوانان فراهم کرده است. 

* آیا این امکان وجود دارد که برخی از اجسام کیهانی به نوعی با زمین همتراز شوند که به زمین صدمه بزنند، یا آن را تخریب کنند؟

- در ماه دسامبر هیچ همترازی وجود ندارد. حتی اگر هم وجود داشته باشد این مسئله هیچ صدمه ای به زمین وارد نمی کند. تنها موردی که می تواند به زمین صدمه بزند و یا آن را نابود کند یک برخورد و تصادم با اجسام بزرگی چون یک خرده سیاره بزرگ خواهد بود. درست مثل خرده سیاره ای که 65 میلیون سال پیش به زمین برخورد کرد و موجب انقراض دایناسورها شد. 

اما امروز هیچ خطری زمین را تهدید نمی کند. 

آیا خطر برخورد یک شهاب سنگ و یا یک خرده سیاره در آینده نزدیک با زمین وجود دارد؟

- خیر به هیچ عنوان.تاريخ : پنج شنبه 30 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سال ۲۰۱۲ هم رو به پایان است و مایکروسافت هم در دومین سه شنبه از ماه دسامبر ، آخرین بروز رسانی های امنیتی خود را برای محصولاتش ارائه کرد . این ماه هفت بسته بروز رسانی ارائه شده است که ۵ مورد از آنها دارای وضعیت بحرانی می باشند و دو مورد دیگر نیز وضعیت مهم دارند .این بسته های بروز رسانی مجموعا باعث رفع ۱۲ آسیب پذیری در نرم افزارهای سروری ، بسته آفیس و سیستم عامل ویندوز می شوند . مایکروسافت به شدت توصیه می کند که کاربران ابتدا بسته های بروز رسانی MS12-077 و MS12-079 را نصب نمایند . چون این دو بسته بروز رسانی باعث رفع آسیب پذیری های بسیار خطرناکی در مرورگر اینترنت اکسپلورر و برنامه Word خواهند شد . در تصویر زیر می توانید اولویت نصب بسته های بروز رسانی و وضعیت هر کدام را مشاهده کنید .

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگ تر کلیک کنید

در ادامه قصد داریم تا به بررسی هر کدام از بروز رسانی های ارائه شده در ماه دسامبر بپردازیم . پس با گویا آی تی همراه باشید ……

 1- بروز رسانی MS12-077 : این بسته بروز رسانی که دارای وضعیت بحرانی می باشد باعث رفع یک آسیب پذیری در مرورگر اینترنت اکسپلورر خواهد شد . در صورتی که کاربر با استفاده از مرورگر اینترنت اکسپلورر اقدام به باز کردن یک صفحه وب آلوده کند ، می تواند به هکرها امکان سو استفاده از این آسیب پذیری را بدهد و در واقع باعث اجرای کدهای مخرب از راه دور شود . هکرهایی که با استفاده از این آسیب پذیری به سیستم کاربران نفوذ می کنند ، می توانند به تمام سطوح و امتیازات کاربری فعلی دسترسی حاصل کرده و اقدام خرابکارانه خود را انجام دهند . مدیران سیستمی که به کاربران خود سطوح دسترسی پایینی را اعطا می کنند ، مسلما در صورت وقوع چنین حوادثی کمتر متضرر خواهند شد .

صفحه دریافت بروز رسانی MS12-077 ( کد : KB2761465 )

 2- بروز رسانی MS12-078 : این بسته بروز رسانی در وضعیت بحرانی قرار دارد و باعث رفع یک آسیب پذیری در Windows Kernel-Mode Driver خواهد شد . به مانند اکثر آسیب پذیری های موجود در محصولات شرکت مایکروسافت ، این آسیب پذیری نیز به هکرها امکان اجرای کدهای مخرب به صورت از راه دور را می دهد . در صورتی که کاربر یک داکیومنت آلوده را باز کرده و یا از صفحه وبی بازدید کند که در آن از فونت های TrueType استفاده شده باشد ، امکان سو استفاده از آسیب پذیری های موجود در سیستم عامل ویندوز را پدید خواهد آورد . البته قبل از اینکه هکرها بخواهند کاری انجام دهند ، باید ابتدا کاربر را متقاعد کنند که روی لینک های مخرب دانلود یا بازدید از یک صفحه وب کلیک کنند . بنابراین مراقب لینک هایی که از طریق ایمیل یا نرم افزارهای پیام رسان فوری برای شما ارسال می شوند باشید و بدون دقت آنها را باز نکنید .

صفحه دریافت بروز رسانی MS12-078 ( کد : KB2783534 )

 3- بروز رسانی MS12-079 : این بسته بروز رسانی نیز دارای وضعیت بحرانی می باشد و باعث رفع یک آسیب پذیری در برنامه Word خواهد شد . در صورتی که کاربر یک فایل RTF آلوده را با استفاده از یکی از نسخه های آلوده Word باز کند می تواند باعث سو استفاده هکرها و اجرای کدهای مخرب به صورت از راه دور شود . هکرهایی که با استفاده از این روش موفق به نفوذ به حساب کاربری یکی از کاربران سیستم شوند ، به تمامی امتیازات و سطوح دسترسی آن کاربر دسترسی خواهند داشت . مدیران سیستمی که به کاربران خود سطوح دسترسی پایینی را اعطا می کنند ، مسلما در صورت وقوع چنین حوادثی کمتر متضرر خواهند شد .

صفحه دریافت بروز رسانی MS12-079 ( کد : KB2780642 )

 

4- بروز رسانی MS12-080 : این بسته بروز رسانی نیز دارای وضعیت بحرانی است و باعث رفع یک آسیب پذیری عمومی و چندین آسیب پذیری خصوصی در نرم افزار Microsoft Exchange Server می شود . در صورتی که کاربر با استفاده از وب اپلیکیشن آوت لوک یک فایل آلوده را مشاهده کند ، می تواند به هکرها امکان اجرای کدهای مخرب به صورت از راه دور را بدهد .

صفحه دریافت بروز رسانی MS12-080 ( کد : KB2784126 )

 

5- بروز رسانی MS12-081 : اما آخرین بسته بروز رسانی بحرانی این ماه باعث رفع یک آسیب پذیری در سیستم عامل ویندوز می شود . در صورتی که کاربر وارد فولدری شود که دارای یک فولدر یا زیرفولدر آلوده باشد باعث سو استفاده از آسیب پذیری مذکور خواهد شد . در صورتی که از این آسیب پذیری بهره برداری شود ، هکرها می توانند کدهای مخرب مورد نظرشان را به صورت از راه دور روی سیستم قربانی اجرا کنند . هکرهایی که با استفاده از این روش موفق به نفوذ به حساب کاربری یکی از کاربران سیستم شوند ، به تمامی امتیازات و سطوح دسترسی آن کاربر دسترسی خواهند داشت . مدیران سیستمی که به کاربران خود سطوح دسترسی پایینی را اعطا می کنند ، مسلما در صورت وقوع چنین حوادثی کمتر متضرر خواهند شد .

صفحه دریافت بروز رسانی MS12-081 ( کد : KB2758857 )

 

6- بروز رسانی MS12-082 : این بسته بروز رسانی دارای وضعیت مهم می باشد و باعث رفع یک آسیب پذیری در سیستم عامل ویندوز خواهد شد . در صورتی که هکرها بتوانند کاربر را متقاعد به باز کردن یک داکیومنت آلوده آفیس کنند ، می توانند کدهای مخرب خود را به صورت از راه دور روی سیستم قربانی اجرا کنند . هکرهایی که با استفاده از این روش موفق به نفوذ به حساب کاربری یکی از کاربران سیستم شوند ، به تمامی امتیازات و سطوح دسترسی آن کاربر دسترسی خواهند داشت . مدیران سیستمی که به کاربران خود سطوح دسترسی پایینی را اعطا می کنند ، مسلما در صورت وقوع چنین حوادثی کمتر متضرر خواهند شد .

صفحه دریافت بروز رسانی MS12-082 ( کد : KB2770660 )

 

7- بروز رسانی MS12-083 : اما آخرین بسته بروز رسانی این ماه نیز که دارای وضعیت مهم می باشد باعث رفع یک آسیب پذیری در سیستم عامل ویندوز خواهد شد . این آسیب پذیری باعث دور زدن قابلیت های امنیتی خواهد شد . در صورتی که هکرها یک گواهی امنیتی لغو شده را به سرور IP-HTTPS که معمولا در Microsoft Direct Access استفاده می شود ارائه دهند ، می توانند قابلیت های امنیتی موجود را دور بزنند .

صفحه دریافت بروز رسانی MS12-083 ( کد : KB2765809 )

به منظور دریافت بروز رسانی ها میتوانید از طریق برنامه Windows Update نیز اقدام کنید .تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 286-9.jpg

تصاویری رصدی اشعه ایکس ناسا از احتمال پنهان شدن یک سیاهچاله پر جرم در مرکز کهکشان مارپیچی حکایت دارد. کهکشان مارپیچی NGC3627 در فاصله 30 میلیون سال نوری واقع شده و نخستین بار در سال 2008 شناسایی شد.گروهی از محققان با کمک داده های جمع آوری شده توسط رصدخانه اشعه ایکس چاندرا، 62 کهکشان نزدیک را مورد بررسی قرار داده و دریافته اند که 37 کهکشان دارای منابع اشعه ایکس در مرکز خود هستند.نتایج اولیه این کشف که سال گذشته در مجله Astrophysical (فیزیک نجومی) منتشر شده است، نشان می دهد که در این بین هفت کهشکان کاندید میزبانی سیاهچاله های ابر پر جرم هستند.تصاویر رصدی اشعه ایکس می تواند فعالیت سیاهچاله های سطح پایین را که در نور درخشان کهکشان دیده نمی شوند، آشکار کند.در تصویر تهیه شده از کهکشان مارپیچی NGC3627 که هفته گذشته از سوی ناسا منتشر شده است، از ترکیب داده های رصدخانه چاندرا (آبی)، داده های تلسکوپ فضایی اسپیتزر (قرمز)، داده های نوری تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ بسیار بزرگ VLT (زرد) استفاده شده است.محققان تأکید می کنند، این کهکشان تنها یک نمونه از توانایی تلسکوپ های اشعه ایکس است که می تواند برای بررسی ناشناخته های کائنات از جمله سیاهچاله های عظیم در همسایگی کهکشان راه شیری مورد استفاده قرار بگیرد.تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

4-908.jpg

ستاره‌شناسان دانشگاه کالیفرنیا موفق به شناسایی پنج سیاره بالقوه در اطراف یک ستاره نزدیک شدند که ممکن است یکی از آنها از امکان حیات برخوردار باشد. ستاره «تاو نهنگ» که در فاصله 12 سال نوری از زمین قرار داشته، در مدار ناحیه قابل سکونت خود از یک سیاره برخوردار بوده که به دلیل فاصله آن از ستاره میزبانش می‌تواند از آب مایع در سطح خود برخوردار باشد.این سیاره احتمالی با جرم حداقل 4.3 برابر زمین در صورت تائید می‌تواند یکی از کوچکترین سیارات با قابلیت حیات احتمالی در اطراف ستاره خود باشد.این پنج سیاره کاندید نسبتا کوچک بوده و جرمهای آنها حداقل 2 تا 6.6 برابر زمین است.به گفته محققان، جهان احتمالی قابل سکونت که یک گردش کامل آن در اطراف تاو نهنگ 168 روز طول می‌کشد، احتمالا یک سیاره صخره‌ای مانند زمین نیست.تاو نهنگ نسبت به خورشید از جرم کمتری برخوردار بوده و در فاصله 11.9 سال نوری در صورت فلکی نهنگ قرار دارد که با چشم غیرمسلح نیز در شب قابل مشاهده است. به دلیل نزدیکی این ستاره و طبیعت خورشید مانند آن، تاو نهنگ برای سالها در داستانهای علمی تخیلی جای خود را داشته است.این پژوهش در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 4-905.jpg

محققان دانشگاه کارولینای شمالی با همکاری یک محقق ایرانی موفق به ساخت سیم‌های رسانا شده‌اند که تا هشت برابر طول اصلی خود قابل انبساط بوده و همچنان می‌تواند کارایی خود را حفظ کند. دکتر بهنام پورحیدری، معاون مدیر دانشگاه کارولینای شمالی و همکارانش برای ساخت این سیم‌ها از یک لوله باریک ساخته شده از یک پلیمر بسیار کشسان استفاده کرده و سپس داخل آنرا با آلیاژ فلزی مایع گالیوم و ایندیوم پر کردند که یک رسانای موثر برای برق به شمار می‌رود.این سیم‌ها در حوزه‌های مختلف از هدفون گرفته تا شارژر تلفن قابل استفاده بوده و می‌توان از آن در منسوجات الکترونیکی استفاده کرد.به گفته محققان، تلاش‌های پیشین برای ساخت سیم‌های قابل کشش بیشتر بر ادغام فلزات یا دیگر رساناهای الکتریمی در پلیمرهای کشسان تمرکز داشته اما در نهایت منجر به یک مبادله می‌شد.افزایش میزان فلز باعث ارتقای رسانایی ترکیب شده اما همچنین کشسانی آنرا کاهش می‌دهد. رویکرد جدید این دانشمندان، جدا نگهداشتن مواد است و از این رو می‌توان از حداکثر رسانایی بدون لطمه رساندن به حالت کشسانی آن استفاده کرد.به طور خلاصه اینکه این سیمها از قابلیت کشش بسیار بیشتر از اکثر سیمهای رسانا برخوردار بوده و رسانایی آنها نیز از بیشتر سیم‌های قابل کشش موجود در بازار بیشتر است.این محققان اکنون در حال بررسی چگونگی کاهش نشست فلز در صورت قطع سیم هستند.این پژوهش در مجله Advanced Functional Materials منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

آيفون بيمارستاني

اين گوشي آيفون يك كيس درست و حسابي دارد كه مي‌تواند پالس‌هاي الكتريكي قلب را دريافت كرده و به‌عنوان دستگاه EDG استفاده شود. اين دستگاه از باتري‌هاي 3 ولتي استفاده مي‌كند و مي‌تواند 12هزار بار، عمليات 30 ثانيه‌اي اوضاع قلب را نشان دهد. Alivecore Heart Monitor با قيمت 199دلار سال 2013 به فروش مي‌رسد.

 

تصاوير آيفون 5S

هر چند آيفون5 تازه به بازار عرضه شده،‌ اما تصاوير جديدي از آيفون بعدي، يعني آيفون 5Sبه بيرون درز كرده است. از ظاهر اين گوشي مشخص است كه شباهت زيادي به آيفون5 دارد اما همانند سري قبلي، اين گوشي احتمالا با تغييرات داخلي زيادي مواجه خواهد شد و گويا بالاخره آنتن آن بدون مشكل مي‌شود.

 

 

ويندوز فون8 ارزان‌تر مي‌شود

گوشي‌هاي سري لومياي نوكيا كه با ويندوز8 عرضه مي‌شد، حالا مدل جديدي به‌نام 620 دارد كه تنها با قيمت 250دلار عرضه مي‌شود. اين گوشي از نظر اندازه كمي كوچك‌تر از ديگر گوشي‌هاي لومياست و نمايشگر 8/3 اينچي آن، قابليت پخش تصاوير با وضوح 800 در 480 پيكسل را دارد.

 

 

 

 

 

ورزش‌هاي الكترونيك به پيش

بعد از انتظاري نسبتا طولاني، ترمالتيك بالاخره ماوس بازي‌هاي خودش را كه توسط تيم طراحي BMW طراحي شده است، عرضه كرد. اين ماوس كه Level10M نام دارد، خط توليد اين محصولات را كامل مي‌كند و هفت دكمه قابل برنامه‌ريزي دارد.

 

 

 

 

كتابخواني با آيفون

كيس‌هاي آيفون معمولا بهترين جا براي شروع يك دستگاه جانبي با قابليت‌هاي كاربردي است. Popslate نمايشگر e-ink با رزولوشني پايين است كه مي‌تواند كاربردهاي زيادي داشته باشد؛ از قراردادن تصاوير و ايجاد تصوير دلخواه براي جلد آيفون گرفته، تا خواندن كتاب‌هاي الكترونيك و... اين جلد فقط 99 دلار قيمت دارد.

 

 

 

 

مرگ لامپ‌هاي شيشه‌اي در راه است

فيزيكدانان دانشگاه ويك فارست، به فناوري جديدي با نام FIPEL رسيده‌اند كه در آن از تركيب الكتريسيته، پلاستيك و نانوموادها براي توليد نور استفاده مي‌شود. نور توليد شده مي‌تواند رنگ دلخواه به خود بگيرد و از آنجا كه پخش‌كننده نوري از جنس پلاستيك است و شيشه نيست،‌ مي‌تواند هر شكلي به‌خود بگيرد.

 

 

 

بهترين صداي ممكن

علاقه‌مندان موسيقي، خوب مي‌دانند كه هر بلندگويي، يك محل مناسب شنيدن دارد و كاليبره كردن آن نيز نيازمند وقت و تخصص است. Onkyo نام بلندگويي است كه قول داده شنونده را در هر جاي اتاق كه قرار دارد، راضي نگه دارد و مي‌تواند به آيفون5 هم وصل شود و مستقيما از طريق آن دستگاه به پخش موسيقي‌ بپردازد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمايشگرهايي مناسب براي تايپ

كيوسرا موفق به توليد نمايشگر لمسي شده كه وقتي كليدي را روي كيبورد مجازي آن فشار مي‌دهيم، احساس كيبوردهاي فيزيكي را برمي‌گرداند. در اين نوع نمايشگرها از فناوري پيزوالكتريسيته استفاده شده است.

 تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

261-10.jpg

کاوشگرهای دو قلوی Ebb و Flow ناسا با برخورد عمدی به سطح ماه، به مأموریت تحقیقاتی خود برای تهیه نقشه جاذبه قمر زمین پایان دادند. این دو کاوشگر روز دوشنبه 17 دسامبر (27 آذر) در ساعت 22:28 دقیقه به وقت گرینویچ،‌ همزمان با پایان یافتن مأموریت تهیه نقشه جاذبه ماه و اتمام سوخت به کوهی در قطب شمال ماه برخورد کردند.این برخورد به گونه ای برنامه ریزی شده بود که سایت تاریخی فرود نخستین انسان بر سطح ماه در امان باقی بماند.برخورد کاوشگرها با سطح ماه بصورت مجزا و با فاصله زمانی 32 ثانیه صورت گرفت و سرعت کاوشگر در لحظه برخورد حدود شش هزار کیلومتر در ساعت تخمین زده می شود.ناسا به منظور گرامیداشت یاد «سالی راید»، نخستین فضانورد زن آمریکایی، محل برخورد کاوشگرهای دو قلو را به نام وی (Sally Ride)‌ نامگذاری کرد.کاوشگرهای دو قلو Ebb‌ و Flow‌ در ابعاد یک ماشین لباس شویی، با صرف بودجه 496 میلیون دلاری و با هدف تهیه نقشه میدان گرانشی ماه در سپتامبر 2011 میلادی به فضا پرتاب شده بودند که با چرخش همزمان در ارتفاع 56 کیلومتری اقدام به تهیه نقشه از عمق پوسته ماه می کردند.این مأموریت از ماه مارس تا می 2012 میلادی برنامه ریزی شده بود، اما ناسا با تمدید این مأموریت موفق به جمع آوری جزئیات بی سابقه ای در خصوص میدان گرانشی و آثار برخورد سیارک ها و ستاره های دنباله دار با سطح ماه شد که نتایج آن به تازگی در نشست انجمن ژئوفیزیک آمریکا در سانفرانسیسکو ارائه شده است.

 

 

 

 

طرحی از کاوشگرهای دو قلوی Ebb‌ و Flow‌ بر فراز ماه

 

 

 تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

به عقيده برخي از بازيخورهاي حرفه‌اي، سري جديد كنسول‌هاي بازيXbox مايكروسافت، PlayStation سوني و Wii نينتندو كه در آينده‌اي نزديك به بازار عرضه مي‌شود، آخرين نسل از كنسول‌هاي مستقل بازي هستند. Phil Eisler رئيس قسمت بازي‌هاي ابري (cloud gaming) شركت انويديا مي‌گويد: در پنج سال گذشته بازار كنسول‌هاي مستقل بازي دستخوش تغييرات غيرقابل تصوري شده است. دانلود محتواي رسانه‌اي ديجيتال (DLC)، روزآمدسازي لخت‌افزارها(firmware)، رايانه‌هاي لوحه‌اي (tablet)، تلفن‌هاي‌همراه، بازي‌هاي رايگان، لوح‌هاي فشرده و كارتريج‌هاي بازي، پيچيدگي تعيين هزينه‌هاي نهايي واقعي توليد، همه دانسته‌هاي ما درباره بازار و راه‌هاي خريد بازي، بازي‌كردن و لذت‌بردن از آن و همچنين از همه مهم‌تر كپي كاري و بحران اقتصادي و حواشي همگي دست به دست هم داده‌اند تا هر چه بيشتر به اين تغييرات دامن بزنند. ما نيز با اين عقيده كاملا موافقيم كه آينده كنسول‌هاي مستقل بازي برتري چون PlayStation 4 و كنسول‌هاي بازي دستي باوجود فروش بالاي احتمالي و فعلي خود در بازار تا حد زيادي از سوي cloud gaming ـ كه از سيستم فضاي ذخيره داده ابري سود مي‌برد ـ در معرض خطر است. در اين ميان شركت سوني كه امسال فكر عرضه پلي‌استيشن 4 را در سر دارد، پس از ورود ويتاي جديد (PS Vita) به بازار و از دست دادن 6/3 ميليارد يورو، بيشتر از شركت‌هاي ديگر سازنده كنسول‌هاي بازي در معرض خطر است. ما در مطلب زير قصد داريم همه شايعات و اخباري را كه تاكنون در باره PS4 با اسم رمز Orbis، به خارج درز كرده مورد بحث و بررسي قرار دهيم و آنچه را دست‌اندركاران صنعت بازي‌هاي رايانه‌اي در مورد آن مي‌دانند، براي شما شرح دهيم تا بتوانيد پيش از به بازار آمدنش، تصوير درستي از آن را در ذهن خود مجسم كرده و اطلاعات صحيحي در باره آن داشته باشيد.

نامگذاري

 

بعيد است سوني برند PlayStation را كنار بگذارد، اما در مورد چهارمين كنسول پلي‌استيشن اين كار جاي سؤال دارد. ژاپني‌ها آدم‌هايي نسبتا خرافاتي هستند و عدد 4 را مثل عدد 13 ما شوم مي‌دانند به‌طوري كه در هواپيما‌هاي مسافري شركت Nippon ژاپن اصلا صندلي شماره 4 وجود ندارد. اگر اين كنسول را هم PS4نامگذاري كنند، بعيد است ژاپني‌ها آن را بخرند، بنابراين بيشتر احتمال دارد كه اين سيستم با اسم رمز Orbis به بازار عرضه شود. در اصل نام اربيس از اصطلاح Orbis Viteaبه معناي چرخه‌زندگي سرچشمه گرفته است.

بازي‌ها

مدتي است شاهد ارائه بازي‌هايي مشابه بازي PS4 به شكل پيش نمايش‌هاي (demo) از جمله Watch Dogs ، Star Wars 1313  و Square Enix's Luminous روي رايانه‌هاي PC در نمايشگاه بازي‌هاي رايانه‌اي E3-2012 هستيم. كارشناس‌ها مي‌گويند PS4 قادر است بازي‌هايي مثل بازي‌هاي فوق را بي‌آن‌كه خم به ابرو بياورد، اجرا كند. با آن‌كه مشخصات سخت‌افزاري كنسول بازي آينده سوني هنوز نامعلوم و قابل تغيير است، اما مي‌توان حدس زد قدرت كارايي آن بايد چيزي حدود پنج برابر PS3 باشد. شايد قدرت اين كنسول آنقدرها هم كه خيلي‌ها انتظارش را دارند به نظر نرسد، اما مي‌توان توان آن را در حد رايانه PC مافوق پيشرفته‌اي كه گرافيك سفارشي شخصي‌سازي شده‌اش بخوبي بهينه‌سازي شده است، تصور كرد.

تفكيك‌پذيري

 

براساس شايعاتي كه از مارس امسال به گوش رسيده است، اين طور بر مي‌آمد كه بايد تاخت و تاز PS4 با بازي‌ها با تفكيك‌پذيري در حد 4096 در 2160 يا به عبارتي همان رزولوشن 4K باشد. اما اكنون با شواهد موجود، اين امر غير محتمل به نظر مي‌رسد. اين در حالي است كه سال جديد ميلادي قرار است سوني تلويزيون‌هاي مافوق كيفيت برتر (Ultra-HD TV) خود را راهي بازار كند، اما كمتر كسي است كه بتواند از پس خريد اين تلويزيون 84 اينچيLCD مدل KD-84X9005 گران قيمت 24 هزار و 999 دلاري برآيد. فرمت تلويزيوني 4Kنيز خود نيازمند ويژگي‌هاي پردازشي خاصي است. PS3 به‌صورت تئوري قادر است بازي‌ها را تا 1080p و 60 فريم برثانيه (fps) اجرا كند، در حالي كه امروزه هم بازي‌هايي انگشت شمار مانند flow و Wipeout با اين مشخصات يافت مي‌شود. بازي‌هاي پيشتازي چون SSX شركت EA هم كه با رزولوشن 1120 در 585 در حد HD پايه اجرا مي‌شوند، مقدار زيادي جزئيات را فداي تثبيت رواني نسبت قاب تصوير (frame rate) مي‌كنند.

سخت‌افزار

 

مقدار رم PS4 به احتمال زياد چهار گيگابايت خواهد بود و با اين‌كه احتمال دارد مايكروسافت هشت‌گيگابايت حافظه روي كنسول جديدش Xbox 720 بگذارد، اما از نظر قيمت تمام شده براي سوني مقدور و مقرون به صرفه نيست. احتمالا PS4 مانند PS3 Super Slimاز 16گيگابايت حافظه دروني از جنس فلش (flash memory) يا فضاي ذخيره وضعيت جامد (SSD) جهت فرزي، به حداقل رساندن زمان بالا آمدن سيستم و بارگذاري اوليه بازي‌ها و مراحل بعديشان، به‌روزرساني firmware و به‌روز‌رساني patch بازي‌ها يا حداقل قرار دادن همه اين مراحل در پس زمينه (background) عملكرد پردازشي اصلي سيستم برخوردار باشد. بر اساس خبررساني‌هاي متعدد در ماه ژوئن امسال، پردازشگر PS4 متشكل از يك واحد شتاب يافته پردازشي چهارهسته‌اي (AMD quad-core APU) با اسم رمز ليورپول (Liverpool) خواهد بود كه براساس فرآيند توليد 28 نانومتري ساخته شده است. هر قدر اين عدد فرآيند توليد بر حسب نانومتر كمتر باشد، تعداد ترانزيستورهاي بيشتري را در فضاي مشابهي از تراشه (chip) مي‌توان جا داد و اين موضوع ميزان مصرف انرژي برق را تا حد زيادي كاهش مي‌دهد، اما مراحل ساخت تراشه را بسيار سخت و پيچيده تر مي‌کند. باسرعت سيكل ساعت 2‌/‌3 گيگاهرتز، سرعتش چندان صاعقه‌وار نبوده، اما با سخت‌افزار گرافيكي قدرتمند رادئون HD 7970 تغذيه مي‌شود.

بازي ابري و شيوه‌هاي نوين

 

براي نسل بعدي كنسول بازي سوني ارائه خدمات بازي مشابه سرويس عضويتي بازي مانند Netflix يا Sky كه براي استفاده از بازي‌ها مبلغي را مي‌پردازيد، متصور است. خدمات بازي ابري مي‌تواند گزينه‌اي انتخابي باشد كه براي آن مبلغي به قيمت PS4 افزوده ‌شود. البته هزينه آن با توجه به بازي يا بر اساس هر ساعت بازي‌كردن، مي‌تواند محاسبه شود.

 

 

قيمت و تاريخ عرضه

 

قيمت احتمالي آن بايد بين 400 تا 500 يورو باشد كه ممكن است در بسته‌بندي‌هاي مختلف آن به همراه دسته بازي، بازي، هارد ديسك يا دوربين اضافي عرضه شود، البته احتمال دارد در نقاط مختلف جهان، اين قيمت متفاوت و حتي بيشتر باشد. عده‌اي تاريخ به بازار آمدن آن را سال 2014 و يك سري ديگر همزمان با نمايشگاه بازي E3 سال 2013 مي‌دانند.

 

 

جمع‌بندي

به رغم خطر عظيم بازي ابري براي كنسول بازي آينده سوني و باز‌كردن قفل فناوري back catalogue پلي‌استيشن كه بزرگ‌ترين نقطه قوت كنسول بازي اربيس يا همان PS4 به حساب مي‌آيد، از طريق بازي ابري مي‌تواند موجب ابداعات جديد و بي‌سابقه در استريم محتواي رسانه‌اي، تاثير حياتي در قيمت توليد سريالي سخت‌افزارهاي جديد و توسعه و تحول بازي‌هاي فوق‌العاده گران‌قيمت شود.

منابع:

http:‌/‌‌/‌www.sonyps4.com

http:‌/‌‌/‌www.gizmofusion.com

 


تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

چطور می شود بین دو نقطه در فاصله ۲۰۰ کیلومتری ارتباط بیسیم پر سرعت برقرار کرد؟ منظور از پرسرعت، انتقال اطلاعات با سرعت ۱۰۰ گیگابیت در ثانیه است. این پروژه ای است که DARPA (آژانس تحقیقات پیشرفته دفاعی) مشغول کار روی آن است تا به نیروهای نظامی امکان ارتباط سریع و پرسرعت را بدهد. روش جدید در واقع ۵۰۰ برابر سریع تر از روش های ارتباطی بی سیم فعلی است و هدف این است که سرعت و کیفیت انتقال اطلاعات شبیه به زمانی باشد که از فیبر نوری استفاده می کنیم. آنها می گوید هم اکنون ابزارهای نظامی برای ارتباط با یکدیگر از شبکه بیسیم CDL استفاده می کنند اما حداکثر سرعت انتقال اطلاعات در این شبکه ۲۵۰ مگابیت در ثانیه است و حالا قصد دارند با افزایش این سرعت به ۱۰۰گیگابیت در ثانیه، ارتباط سریعتری به وجود بیاورند.


satellite-main-627-402_narenji.jpg

ماهواره ViaSat1 هم اکنون رکورد بیشترین پهنای باند را در بین ماهواره ها دارد و از RF استفاده می کند. مجموع پهنای باند آن 134 گیگابیت است.


برای رسیدن به چنین سرعتی در انتقال اطلاعات می توان از نور مرئی استفاده کرد اما مشکل این روش، محدودیت فاصله انتقال اطلاعات است. به همین خاطر قرار است از RF برای انتقال اطلاعات استفاده شود. هر چند فعلا هدف این پروژه نیروهای نظامی است. اما گفته می شود در صورت موفقیت می توان از آن جهت برقراری ارتباط پرسرعت بین مناطق روستایی نیز استفاده کرد.تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

طراحي و برنامه‌نويسي در وب، الفبايي دارد كه هر توسعه‌دهنده بايد با آنها آشنا باشد و بداند يك تكنيك چطور پياده شده است و اساسا براي هر نياز، چه راه‌حلي مي‌توان تعيين كرد.

ايجكس (AJAX): ايجكس مخفف عبارت Asynchronous JavaScript and XML است كه در بيشتر نرم‌افزارهاي وب امروزي مشاهده مي‌شود. براي مشاهده مثال‌هاي معروف آن مي‌توان جي‌ميل، فيس‌بوك، فليكر، اي‌بي و حتي بخش مديريت وردپرس را بررسي كرد.در ايجكس از طريق ارسال يك درخواست با نام XMLHttpRequest به سرور، مي‌توان اطلاعاتي را ارسال يا دريافت كرد، بدون آن‌كه صفحه وب دوباره لود شود. در نتيجه تجربه استفاده از آن صفحه راحت‌‌تر و ظاهر يك وب‌سايت به نرم‌افزار دسكتاپ نزديك‌تر مي‌شود.

مرورگر (Browser): يك مرورگر در واقع ساختار اطلاعات دريافتي وب را درك مي‌كند. مرورگرهاي وب امروزي هيولاهايي با چند وظيفه ترسناكي هستند كه تنها به بارگذاري صفحات نمي‌پردازند. براي مثال، مي‌توان كاربري‌هاي FTP، IRC و... را در اين مرورگرها مشاهده كرد. مرورگرها به شيوه‌هاي مختلف كدهاي دريافتي را نمايش مي‌دهند و از اين رو، يكي از كارهاي دشوار توسعه‌دهنده، يكسان‌كردن نمايش وب‌سايت در بيشتر مرورگرهاست.

سي‌اس‌اس (CSS): توسعه سمت كاربر، يكي از مهم‌ترين وظايف سي‌اس‌اس‌ها يا Cascading Style Sheets است. اين سندها شيوه نمايش هر قطعه و بخش صفحه وب را تعيين مي‌كند و زيبايي طراحي وب، تا حد زيادي به اين سندها وابسته است.

دام (DOM): اين عبارت نيز مخفف Document Object Model است. اين مدل معمولا براي مرور عناصر به‌كار رفته در يك سند HTML يا XML به‌كار مي‌رود. دام ساختاري سلسله مراتبي دارد و از مجموعه‌اي از گره‌ها تشكيل شده است.

رويدادها (Events): نرم‌افزارهاي وب امروزي كاملا به رويدادهاي رخ داده در صفحه حساسند، اما رويداد چيست؟ بيشتر كارهايي كه در تعامل با يك صفحه وب انجام مي‌دهيم، نتيجه يك رويداد است. بردن نشانگر ماوس روي يك دكمه، يك رويداد ايجاد مي‌كند كه مي‌تواند پردازش شود و كاري انجام دهد.

فايرباگ (Firebug): هر صنعتگري به ابزارهايي درست براي انجام صحيح كارهايش نياز دارد. توسعه‌دهندگان وب نيز از اين قاعده مستثنا نيستند. يكي از بهترين ابزارها، فايرباگ نام دارد. اين ابزار كه در مرورگر فايرفاكس و به‌عنوان يك افزونه نصب مي‌شود، مي‌تواند تمام بخش‌هاي يك صفحه را بعد از لود‌شدن صفحه تغيير داده و كـار را براي طـراحـان بسيار ساده كند.

گريدها (Grid): گريدها، فريم‌ورك‌هاي تصويري هستند كه صفحه بر اساس آنها ساخته مي‌شود. گريدها از صنعت چاپ وام گرفته و وارد جريان كاري توسعه وب شده‌اند. فريم‌ورك‌هاي CSS زيادي براي پياده‌سازي يك طرح از طريق گريد توليد شده ‌است كه مي‌تواند سرعت توليد و طرح‌زدن براي يك صفحه را افزايش دهد.

اچ‌تي‌ام‌ال (HTML): اچ‌تي‌ام‌ال، صفحه‌هايي است كه به زبان استاندارد وب تبديل شده‌ و مخفف HyperText Markup Language است. نقش اچ‌تي‌ام‌ال در وب، همانند آجر براي ساختمان است. هر سند اچ‌تي‌ام‌ال از چند المان مختلف تشكيل مي‌شود. اچ‌تي‌ام‌ال5 هنوز به‌طور كامل در مرورگرها پياده‌سازي نشده، اما فاصله چنداني تا پياده‌سازي كامل آن نيست.

اينترنت اكسپلورر (IE): برخي توسعه‌دهندگان وب، شب‌ها كابوس اينترنت اكسپلورر9 را مي‌بينند. مرورگري كه به‌دليل نصب پيش‌فرض در سيستم‌هاي‌عامل ويندوز، در ميان ديگر مرورگرهاي پيشرو، پرمصرف‌ترين است و از طرف ديگر، قابليت‌هاي پياده‌سازي آخرين تكنيك‌هاي وب را ندارد. هر چند با عرضه اينترنت اكسپلورر9، مايكروسافت گامي در مسير درست برداشت، اما هنوز بسياري از نسخه‌هاي قديمي‌تر استفاده مي‌كنند و علاوه بر به جان خريدن خطرهاي امنيتي اين مرورگر، زحمت زيادي به گردن توسعه‌دهندگان وب مي‌اندازند تا وب‌سايتشان را با اين مرورگر همخوان كند.

جاوااسكريپت (JavaScript): يكي از سه غول بزرگ توسعه وب، در كنار اچ‌تي‌ام‌ال و سي‌اس‌اس، جاوااسكريپت است، كه البته ارتباطي با زبان برنامه‌نويسي جاوا ندارد. اين زبان اسكريپت‌نويسي تحت وب، در ميلياردها وب‌سايت و صفحه‌هاي وب استفاده مي‌شود و در حقيقت رفتار يك صفحه وب را مشخص مي‌كند. كتابخانه‌ها و مجموعه‌ ابزارهاي فوق‌العاده‌اي از جمله jQuery براي اين اسكريپت نوشته شده است كه كارهاي خارق‌العاده را با تلاش و هزينه كمتر ميسر مي‌كند.تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

با رشد روزافزون فناوري، استفاده از آن در جهت اهداف آموزشي و توليد نرم‌افزارها براي ارائه محتواي الكترونيكي در جهت هماهنگي آموزش با شيوه‌هاي نوين آموزشي ضروري به نظر مي‌رسد.يكي از نرم‌افزارهايي كه در زمينه E-Learning (آموزش الكترونيكي) و توليد محتواي الكترونيكي بسيار قدرتمند عمل كرده و هر روز شاهد پيشرفت چشمگير ابزارها و امكانات آن در اين زمينه هستيم برنامه Captivate شركت ادوب است كه از آن همان‌گونه كه قبلا نيز اشاره شده بود (شماره 297) براي مقاصد گوناگوني چون توليد نرم‌افزار‌هاي آموزشي، شبيه‌سازي نرم‌افزارهاي رايانه‌اي، استفاده به عنوان نرم‌افزار مادر به منظور توليد محتواي آموزشي، ايجاد اسلايد شو، ايجاد آزمون و... مي‌توان استفاده كرد.از امكانات جانبي آن مي‌توان به ضبط صدا و تصوير رايانه در كيفيت بسيار مطلوب اشاره كرد. مي‌توان گفت قدرتمندترين بخش اين نرم‌افزار ايجاد حالت‌هاي كاملا تعاملي به صورت خودكار هنگام توليد نرم‌افزارهاي آموزشي و شبيه‌ساز محيط نرم‌افزارهاست.براي دسترسي به تمام امكانات اين نرم‌افزار لازم است آن را در حالت Administrator اجرا كنيم. بنابراين پس از اجراي نرم‌افزار، پيغامي مبني بر احتمال غيرفعال بودن برخي امكانات آن مانند ضبط تصوير مانيتور و ضبط صدا در ويندوز 7 نمايش داده مي‌شود.براي اين منظور بايد نرم‌افزار را با كليك راست و انتخاب Run As Administrator اجرا كرد تا استفاده از تمامي امكانات آن فراهم شود. براي جلوگيري از به نمايش در نيامدن اين اخطار مي‌توان گزينه Don’t ask me again را انتخاب كرد تا اين كادر در اجراي بعدي غيرفعال شود.بلافاصله پس از اجرا در پنجره ظاهر شده بايد نوع پروژه جديد را از بين حالت‌هاي پيشنهادي نرم‌افزار انتخاب كنيم، كه اين حالات عبارت است از:شبيه‌سازي نرم‌افزار (Software Simulation)، پروژه جديد خالي (Blank)، ايجاد پروژه جديد از فايل پاورپوينت (from Microsoft Powerpoint)، ايجاد اسلايد شو (SlideShow)، ايجاد الگوي جديد (Project Template)، باز كردن يك الگوي آماده(From Template) و حالت جمع‌بندي چند پروژه (Aggregator) .براي شروع كار گزينه Software simulation را انتخاب كنيد. در اين حالت پنجره اصلي برنامه بسته شده و پنجره‌اي با كادر قرمز رنگ جهت ذخيره و ضبط محتواي مانيتور ظاهر مي‌شود كه در آن مي‌توان نسبت به تنظيم سايز تصوير و نحوه ذخيره آن اقدام كرد.در اين پنجره در صورت انتخاب Screen Area محدوده دلخواهي از مانيتور كه توسط كاربر مشخص مي‌شود يا حالت Full Screen ذخيره خواهد شد.در صورت انتخاب گزينه Application مي‌توان پنجره نرم‌افزار مورد نظر خود را انتخاب كرد تا تصوير در سايز پنجره آن برنامه ذخيره شود. اين نرم‌افزار در سه‌حالت Automatic، Full motion و Manual كه به‌ترتيب براي انتخاب نحوه ضبط به‌صورت خودكار، ضبط كامل به صورت فيلم و ضبط دستي استفاده مي‌شود، عمل ضبط را انجام مي‌دهد. درصورتي كه حالت اتوماتيك را انتخاب كنيم بين چهارحالت Demo، Assessment، Training و Custom حداقل يك مورد را براي انتخاب حالت ضبط بايد انتخاب كرده و پس از آن با انتخاب حالت Panning (يكي از حالت‌هاي None، Automaticو Manual براي حركت صفحه ذخيره شده به طرفين هنگامي كه محدوده انتخاب شده براي ضبط كوچك‌تر از صفحه اصلي باشد) و حالت ضبط صدا (از طريق ميكروفن يا ساير ورودي‌ها) با زدن دكمه Record مي‌توانيم ضبط را آغاز كنيم. در حالت Demo نسخه نمايشي از نرم‌افزار مورد نظر بدون تعامل و فقط با نمايش مكان ماوس و كليك‌ها ذخيره مي‌شود.در حالت Assessment (ارزيابي) حالت تعاملي با امكان نمايش خودكار پيغام خطا در صورت كليك نكردن در مكان مناسب و حالت Training ـ كه كامل شده حالت قبلي است ـ علاوه بر حالت تعاملي با امكان نمايش پيغام خطاي كليك در محل نامناسب، پيغام قرار گيري ماوس در محل مورد نظر نيز به‌صورت خودكار ايجاد و ذخيره مي‌شود. در اين دو حالت امكان شبيه‌سازي تايپ، محل و مطلب تايپ شده نيز علاوه بر كليك ماوس امكانپذير است. در حالت Custom نيز كاربر مي‌تواند علاوه بر موارد ذكر شده امكان نمايش پيغام‌هاي انتخاب درست ـ و در مواقعي انتخاب نادرست ـ نمايش توضيح هنگام رجوع به محل مناسب و حتي تعيين تعداد دفعات انتخاب اشتباه را تعيين كند.در نهايت با كليك روي دكمه Record عمل ضبط تصوير و صدا آغاز شده و با هر كليك و حركت ماوس شما، همه عمليات با توجه به حالت انتخاب شده شما ضبط مي‌‌شود. پس از اتمام مراحل ضبط بافشار دكمه End از صفحه كليد عمليات ضبط متوقف و تمامي مراحل ثبت شده به محيط نرم‌افزار منتقل مي‌‌شود.اصول كار اين نرم‌افزار به اين حالت است كه نرم‌افزار با هر بار كليك ماوس يا فشار دكمه‌هاي صفحه كليد عكسي از مانيتور تهيه كرده و ضمن ضبط مكان‌هاي كليك ماوس و اضافه كردن توضيحات مناسب براي دسترسي به آنها، صداي كاربر را نيز از طريق ميكروفن رايانه روي اسلايد مورد نظر ذخيره مي‌كند. علاوه بر دكمه End كه به منظور اتمام مراحل ضبط به كار مي‌رود دكمه pause براي توقف موقت عمليات ضبط و شروع مجدد آن، Print Screen براي ايجاد يك اسلايد جديد از صفحه مانيتور، F9 براي شروع ذخيره به صورت فيلم وF10 براي توقف آن استفاده مي‌شود.پس از ضبط اسلايدهاي مورد نظر و فشار دكمه اتمام ضبط و ورود به محيط اصلي نرم‌افزار، جعبه ابزاري در منتهي اليه سمت چپ نرم‌افزار براي اضافه كردن عناصر مختلف به اسلايد با هدف ايجاد توضيحات كامل‌تر و از نوار كناري آن (FILMSTRIP) براي مشاهده اسلايدهاي ضبط شده و انتخاب آنها استفاده مي‌شود. با انتخاب هر اسلايد در نوار پاييني كه با نام TimeLine مشخص شده مي‌توانيم اسلايد انتخاب شده و همچنين عناصر و صداي ذخيره شده روي آن را مشاهده كرد و در صورت نياز تغيير داد.

در سمت راست نيز نوار Properties براي مشاهده ويژگي‌هاي عناصر انتخاب شده و نوارLibrary جهت مشاهده، ويرايش و اضافه كردن عناصر استفاده شده در پروژه به كار مي‌رود. پس از پايان ضبط و ويرايش پروژه از مسير File\‌Preview مي‌توانيم پيش نمايشي از پروژه را در حالت‌هاي مختلف مانند (فقط اسلايد انتخاب شده)، (همه اسلايدها)، (از اسلايد انتخاب شده به بعد) و... را مشاهده كرد و در صورت تائيد از مسير File\Publish نسبت به ايجاد خروجي نهايي اقدام كرد.خروجي نهايي اين نرم‌افزار حالت‌هاي متنوعي داشته و مي‌توان به صورت فايل فلش، فايل اجرايي، فايل چاپي و... آن را ايجاد كرد. قبل از ايجاد خروجي نهايي از طريق File\Publish Setting مي‌توان تنظيمات پيشرفته‌تري روي فايل‌هاي خروجي اعمال كرد. براي اجرا و مديريت اجراي فايل توليد شده هنگام پخش، همراه فايل يك پوسته پخش ضميمه مي‌شود كه از مسير Window\Skin Editor يا Shift+F11 مي‌توان آن را فراخواني كرد و تنظيمات دلخواه روي آن انجام داد. در شماره‌هاي بعدي درباره تنظيمات پيشرفته خروجي، پوسته پخش و ايجاد آزمون‌هاي الكترونيكي در محيط نرم‌افزار Captivate مطالب بيشتري ارائه خواهيم كرد.تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

هر ساله بر تعداد شركت‌هاي بزرگ فناوري كه به دليل دزديدن حق اختراع از يكديگر شكايت مي‌كنند، بيشتر مي‌شود. گروهي از شركت‌هاي بزرگ اين حوزه، در تلاشند تا به ثبت رويه اختراعات اعتراض كنند.گوگل، فيس‌بوك، زينگا و پنج شركت بزرگ ديگر، جمعه گذشته با ارسال دادخواستي به دادگاه فدرال آمريكا، خواهان رد درخواست ثبت اختراعات انتزاعي شدند. دليل اصلي اين موضوع، شكايت بانك CLS از شركت Alice بود كه به‌دليل زيرپا گذاشتن حق اختراع اين شركت مبني بر روشي كامپيوتري كه شخص ثالث مي‌تواند تا زمان معيني پول ميان طرفين قرارداد را نزد خود نگه دارد، رخ داده بود.در اين دادخواست 37 صفحه‌اي كه شركت‌هاي dell، Intuit، Homeway، Rackspace و Red Hat هم آن را امضا كرده بودند، آمده است كه عباراتي مانند، در يك كامپيوتر، يا روي بستر اينترنت، ايده‌هايي انتزاعي است كه لياقت ثبت شدن را ندارد. اين دادخواست از سوي اين شركت‌ها بسيار مهم ارزيابي شده است. در اين دادخواست آمده است:بسياري از اختراعات مرتبط با كامپيوتر، ايده‌اي را در عمومي‌ترين شكل آن توصيف و معمولا اجراي آن را روي كامپيوتر يا اينترنت تلقي مي‌كنند. چنين ادعاهاي خامي باعث مي‌شود اين شركت در مقابل تمام روش‌هاي پياده‌سازي آن ايده صاحب حقي نادرست شود. ثبت چنين درخواست‌هايي باعث مي‌شود نوآوري در اين صنعت تنبيه شده و افراد سودجو در دادگاه‌ها برنده شوند.اين دادخواست ايده‌هاي انتزاعي را طاعوني در حوزه High-tech‌ ناميده است. فكر‌كردن به ايده‌هاي انتزاعي كاركرد يك كامپيوتر يا وب‌سايت امر ساده‌اي است اما بخش ارزشمند، دشوار و پيچيده ماجرا، در مراحل ديگري اتفاق مي‌افتد: طراحي، تحليل، پياده‌سازي و راه‌اندازي نرم‌افزار، سخت‌افزار و رابط كاربري.در اين دادخواست همچنين فهرستي از اختراعاتي كه بسيار عمومي هستند و مشخصا براي امن‌كردن حق شكايت شركت، تا حق توليد آن ثبت شده‌اند، آمده است. گفتني است تنها شركت‌هاي آمريكايي سالانه 29ميليارد دلار بابت شكايات حق اختراع ضرر مي‌كنند.ثبت اختراع طي چند سال اخير در حوزه‌هاي نرم‌افزار و داروسازي افزايش يافته است و انتظار مي‌رود رفرمي اساسي در اين بخش صورت پذيرد.


تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مسير طولاني و زمانبري براي رسيدن به شبكه‌هاي 4G سپري شد. امروزه برخي شركت‌هاي بزرگ مخابراتي دنيا، به عرضه خدمات 4G مي‌پردازند و عده‌اي ديگر نيز قول داده‌اند تا اواسط سال 2013 ميلادي به شبكه نسل چهارم برسند. در حالي كه بخش عمده‌اي از تمركز اين فناوري روي مصرف‌كننده است، اين اتفاق تاثير ديگري بر كسب و كار مي‌گذارد كه با توجه به سرعت اين شبكه‌ها (تا 40مگابيت بر ثانيه) مي‌تواند قابل توجه باشد.

توليد بهتر

در ابتدا بايد اشاره كرد كه امكان توليد بيشتري در اختيار كارمندان قرار مي‌گيرد. به‌دليل اين‌كه امروزه كسب‌وكارهاي بيشتري به سوي فناوري موبايل و كار از طريق آن رو آورده‌اند، تمركز زيادي بر مقوله كيفيت اتصال واقع شده است. به دليل اين‌كه Wi-Fi همگاني نشده است و فناروي 3G، تنها مي‌تواند پاسخگوي نياز شبكه‌هاي اجتماعي، ارسال و دريافت ايميل يا برقراري تماس‌هاي ويدئويي باشد، ارتباط سريع‌تري براي انجام كارها مورد نياز است.اين ابزارها، در كنار ميزان توليد بيشتر مي‌تواند از هزينه‌هاي يك شركت بكاهد و جابه‌جايي كاركنان آن را به حداقل كاهش دهد. همچنين فضاي اداري بيشتري ايجاد مي‌شود؛ چرا كه اغلب افراد مي‌توانند در خانه كار كنند.با شبكه قدرتمند 4G، اين راه‌حل‌ها مي‌توانند به روشي به واقعيت تبديل شوند كه Wi-Fi يا 3G در انجام آن ناتوان بوده‌اند.

حضور در وب و موبايل

توسعه و راه‌اندازي ابزارهاي نوين، كمك ديگري است كه فناوري 4G‌ به مشاغل مي‌كند. حضور در وب امروز ديگر يك الزام است، ولي حضور موبايل هنوز به يك الزام تبديل نشده است و شركت‌ها به سمت آن در حركتند.مطالعات جديدي كه از سوي eBay انجام شد، نشان مي‌دهد 39 درصد از مشتريان اين وب‌سايت از طريق دستگاه‌هاي موبايل خود به خريد مي‌پردازند و 55 درصد از كاربران eBay تمايل دارند از موبايل به عنوان ابزار اصلي خريد خود استفاده كنند.شركت‌هايي چون eBay و آمازون كه زودتر از بقيه تمركز خود را بر صنعت موبايل گذاشته‌اند، امروز به سود قابل توجهي از اين راه رسيده‌اند. اما كساني كه حتي چنين ابزارهايي در اختيار ندارند هم مي‌بينند كه مشاهده وب‌سايت‌ها از طريق موبايل بسيار بيشتر شده است.تنها عاملي كه مي‌تواند مشتريان را از اين نوع تراكنش‌ها باز بدارد، نااميدي و ناتواني در اتصال است و ارتباط از طريق موبايل را عجيب و كند مي‌سازد و آنها را وادار مي‌كند از لپ‌تاپ يا PC استفاده كنند و با سيگنال ضعيف موبايل سر و كله نزنند.

سرويس بهتر براي مشتريان

در مطالعه‌ eBay، سه عامل مهمي كه باعث نبود دسترسي كاربران مي‌شد، سرعت پايين اتصال، قطعي پرداخت و ناتواني شبكه عنوان شد.با شبكه‌هاي 4G، فرصت براي حذف اين ديوارها و ايجاد سرويس بهتر وجود دارد كه مي‌تواند مشتريان را راضي نگه دارد و در نتيجه درآمد شركت‌ها بيشتر خواهد شد.بخش فروش، تنها بخشي از صنعت نيست كه از ارتباط 4G سود مي‌برد. مطالعه‌اي كه از سوي EE انجام شده، نشان مي‌دهد كه در آمريكا (كه شبكه‌هاي 4G از سال 2010 قابل استفاده هستند) توسعه تجارت سرعت شگفت‌آوري گرفته است. موسسه‌هاي ساختماني از اين شبكه براي ارسال داده‌هاي لحظه‌اي استفاده مي‌كنند؛ در حالي كه خودروسازها، ماشين را به يك HotSpot تبديل كرده‌اند.

قابليت‌هاي جديد وارد مي‌شود

اين‌كه بدانيم مشتريان با سرعت بيشتري مي‌توانند به محصولات دسترسي پيدا كنند، به اين معني است كه مشاغل مي‌توانند قابليت‌هاي جديدي را به سرويس‌هاي خود بيافزايند كه قبلا انجام آن ممكن نبود. اما تمام اين فوايد تنها بخشي از استراتژي بلندمدت خواهد بود. هنگامي كه شبكه‌هاي 4G همه گير شود، آن زمان پتانسيل واقعي نسل چهارم مخابراتي روشن خواهد شد. البته تا رسيدن به اين هدف، زمان زيادي باقي مانده است. ولي مشاغل مي‌توانند خود را براي گذار بين نسلي آماده كنند.تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

آي‌بي‌ام در فناوري سيليكون فوتونيك به مرزهاي جديدي رسيده است و موفق شده با مولفه‌هاي داخلي در ريزتراشه، به ارسال و دريافت اطلاعات از طريق لينك‌هاي نوري بپردازد.محققان پيش از اين نيز به توليد لينك‌هاي نوري داده پرداخته بودند، اما اين حركت آي‌بي‌ام از اين نظر حائز اهميت است كه مي‌تواند از تجهيزات فعلي و متداول توليد تراشه 90نانومتري براي انجام اين كار استفاده كند. تراشه‌هاي امروزي از سيم‌هاي فلزي براي انتقال داده استفاده مي‌كنند اما لينك‌هاي نوري مي‌توانند در فواصل و سرعت بيشتر به انتقال اطلاعات بپردازند.اين تراشه مي‌تواند چند مولفه نوري، از جمله مالتي‌پلكسر تقسيم طول موج داشته باشد كه باعث مي‌شود انتقال اطلاعات با فركانس‌هاي مختلف نور ممكن باشد. اين روش باعث مي‌شود از يك كانال براي انتقال اطلاعات بيشتر استفاده شود.تراشه آي‌بي‌ام مي‌تواند با سرعت 25 گيگابيت بر ثانيه به انتقال اطلاعات بپردازد. محققان انتظار دارند اين ميزان را با پيشرفت اين فناوري و موازي‌سازي عمليات انتقال اطلاعات بيشتر كنند.اي‌بي‌ام انتظار دارد اين فناوري در سيستم‌هاي بزرگ بيشتر به كار بيايد. ابررايانه‌ها، كلاسترهاي شبكه يا مسيرهاي اصلي داده از بازار اهداف اين تراشه خواهند بود. البته حضور اين تراشه‌ها در بازار مصرف‌كننده دور‌از‌ذهن نخواهد بود.پردازش 90 نانوميلي‌متري آي‌بي‌ام به اندازه 22 نانومتري اينتل پيشرفته نيست. اينتل از فناوري 22 نانومتري خودش در آخرين تراشه‌هاي Ivy Bridge استفاده كرده است. البته براي نخستين‌بار است كه لينك انتقال داده از طريق نور وارد تراشه‌هاي كوچك‌تر از صدنانومتر مي‌شود. گفتني است يك نانومتر برابر با يك ميلياردم متر است و 1100 تراشه 90‌نانومتري در كنار همديگر مي‌توانند به اندازه يك تار موي انسان باشند.اين تراشه آي‌بي‌ام همچنين در مصرف برق نيز به صرفه است و همين باعث مي‌شود در بازار امروزي تراشه‌ها، كه مصرف برق پايين يكي از مولفه‌هاي كليدي يك تراشه است، خودي نشان دهد. آي‌بي‌ام اين تراشه را در كنفرانس IEEE معرفي كرد.

منبع: CNET

 

 تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

دانشمندان بسياري در تلاش هستند تا بتوانند فناوري‌هاي پيشرفته‌اي را طراحي كنند. براي رسيدن به اين هدف، سرمايه و زمان زيادي صرف شده است. يكي از نتايج به دست آمده Holodeck است كه براي اولين بار در “Star Treck” مورد استفاده قرار گرفت. اين وسيله براي تجربه واقعي تمام مراحل يك بازي طراحي شده است. در حقيقت هر زمان و مكاني را كه بخواهيد مي‌توانيد با كمك اين فناوري تجربه و تمام آنها را در واقعيت مشاهده كنيد. Holodeck تمام فيلم‌ها و بازي‌هاي طراحي شده توسط اين تكنيك را بسيار نزديك به واقعيت طراحي كرده، طوري كه نويسندگان “Star Treck” پيش بيني كرده‌اند، در قرن 24 ما با كمك اين فناوري مي‌توانيم واقعيت مجازي را با كيفيت بسيار بالايي مشاهده كنيم.هر چند تا به حال بخش كوچكي از پيش‌بيني‌هاي انجام شده توسط اين فناوري به واقعيت نزديك شده، ولي با توجه به سابقه فناوري واقعيت‌هاي مجازي كه از سال 1980 در دسترس تمام كاربران قرار گرفته، مي‌توان اميدوار بود كه پيشرفت‌هاي بسيار و شايان توجهي را پيش رو داشته باشيم. البته اين را هم بايد يادآوري كنيم كه در آن سال‌ها رايانه‌ها و كنسول بازي‌هاي رايانه‌اي فقط توانايي ايجاد تصاوير با كيفيت گرافيك سه‌بعدي را داشتند. هر چند همه كاربران اين توقع را دارند كه كيفيت بازي‌هاي رايانه‌اي به كيفيت معادل Flynn’s كه در “Tron” مطرح شده برسد، با اين حال هم‌اكنون واقعيت چيز ديگري است و اين بازي‌ها زمان زيادي را نياز دارند تا به پيشرفت‌هاي لازم برسند و بتوانند اين واقعيت را تجربه كنند. با توجه به پيشرفت‌هايي كه تا به حال صورت گرفته، تلويزيون‌هاي سه‌بعدي و كينكت‌هاي كمپاني مايكروسافت با استفاده از حسگرهايي در داخل‌شان، مي‌توانند تمام حركات كاربران را دريافت و آنها را آناليز كنند.ولي آيا با وجود چنين فناوري هايي، هولو گرام بدون استفاده خواهد ماند؟ مسلما جواب اين سوال منفي است؛ زيرا با توجه به قابليت‌هاي بسيار كينكت‌ها و امكان توسعه آن در آينده، اين فناوري قابليت به تصوير كشيدن دوباره تصاوير را به همراه ندارد. علاوه بر اين، تلويزيون‌هاي سه‌بعدي آنچنان كه پيش‌بيني مي‌شد نتوانستند كيفيت لازم را در خود داشته و نظر كاربران را به خود جلب كنند. با وجود اين از امكانات و توانايي‌هاي فناوري هولو گرام نا اميد نشويد. درست است كه با به حقيقت پيوستن اين فناوري براي انجام بازي‌ها به زمان زيادي نياز داريم، ولي آنچه تا به حال توليد شده نشان از اين دارند كه حتي ممكن است تا پيش از قرن 24 پيش بيني‌هاي صورت گرفته براي اين فناوري، عملي شود.يكي از مهم‌ترين دلايل علاقه كاربران به فناوري هولوگرام امكان غوطه‌ور‌شدن در تصاوير و مناظر موجود در چنين فيلم‌ها و بازي‌هايي است. به بيان ديگر فيلم‌ها و بازي‌ها زماني به چشم مي‌آيند كه بتوانند ما را، به عنوان بينندگان مجذوب دنياي خود كنند. در حالي كه فيلم‌ها و بازي‌هاي دو‌بعدي با توجه به محدوديت‌هاي‌شان امكان رفتن و لمس دنياي مجازي را از كاربران مي‌گيرند. در عمل واقعيت مجازي با استفاده از HMD فناوري هولو‌گرام را چنان كه شايسته است به تصوير مي‌كشد، در حالي كه فناوري‌هاي پيش از اين با پروجكت كردن تصاوير سه‌بعدي به چنين دستاوردي رسيده‌اند. با وجود اين طراحي و ساخت فناوري HMD آن‌طور كه بايد كار آساني نيست؛ بنابراين براي رسيدن به نتايج مناسب و در خور آن بايد زمان و هزينه زيادي صرف شود.پرواضح است كه با توجه به مطالب گفته شده دو چيز باعث ايجاد تفاوت بين Oculus Rift‌ها و تلويزيون‌هاي معمولي مي‌شود؛ اول قيمت بسيار زياد چنين فناوري‌هايي در مقايسه با فناوري‌هاي ديگر است. به طور مثال مي‌توان گفت يك تلويزيون HMD مي‌تواند در حدود چند ميليون دلار هزينه دربر‌داشته باشد، در حالي كه اولين تلويزيون‌هاي توليد شده با فناوري Oculus تنها حدود چند صد هزار تومان هزينه دربرداشته‌اند. دومين دليل برتري Oculus‌ها در مقايسه با HMD‌ها نمايش تصاوير با ريزترين و ظريف‌ترين مشخصات حاوي آن است.البته اين را هم بايد اضافه كنم كه HMD‌ها همانند تلويزين‌هاي سه‌بعدي با نمايش تصاوير در ابعاد سه‌بعدي، اين مفهوم را به ذهن القا مي‌كند كه تصوير مورد نظر عمق دارد. تنها قابليت اضافه شده به فناوري HMD تشخيص زاويه ديد كاربر و نمايش تصاوير مدنظر وي از آن زاويه است.از ديگر تفاوت‌هاي عمده فناوري سه‌بعدي و هولو‌گرام مي‌توان به نحوه كاركرد هر‌يك از آنها اشاره كرد. در عمل فناوري سه‌بعدي با استفاده از تعريف دو مشخصه اضافه تر از فناوري‌هاي معمولي عمق تصوير را براي ذهن ايجاد مي‌كند. يعني هركدام از چشمانتان شيء به تصوير كشيده شده را از زاويه متفاوت‌تري در مقايسه با چشم ديگر مي‌بيند، همين تفاوت زاويه باعث متفاوت به نظر رسيدن تصوير و ايجاد عمق مورد نظر براي كاربر است. بنابراين طراحان بازي‌هاي سه‌بعدي نيز بايد تك‌تك تصاوير با دو مشخصات متفاوت از هم طراحي كنند تا كاربر بتواند اين تصاوير را از زاويه‌هاي مختلف مشاهده و عمق تصوير را دريافت كند. ولي متاسفانه براي انجام چنين كاري طراحان رزولوشن تعريف‌شده براي هر تصوير را در مقايسه با رزولوشن‌هاي تعريف‌شده پيش از اين در تصاوير دو‌بعدي كمتر مي‌كنند تا بتوانند تصاوير را به نمايش بگذارند.با وجود اين، فناوري هولو گرام تصاوير را در قالب زاويه‌هاي مختلف در اختيار تلويزيون‌تان قرار مي‌دهد تا بتواند با خلق اين واقعيت مجازي، شما را به طور كامل وارد اين دنيا كند. به همين دليل اين فناوري نياز دارد تا بتواند از طريق يك دوربين كاربر را مشاهده كرده و تصاوير را به نمايش بگذارد. اگرچه سيستم‌هاي سه‌بعدي طراحي شده توسط كمپاني‌هاي مختلف متفاوت بوده ولي كمپاني اپل سيستم سه‌بعدي مخصوص به كار با رايانه را طراحي كرده است. اين يعني اين سيستم كاري با انجام بازي‌هاي سه‌بعدي نداشته و تنها سيستم مختص كار با رايانه را طراحي كرده است. با وجود اين كمپاني‌هاي بزرگي چون اپل و مايكروسافت همچنان تحقيقات لازم براي توسعه چنين فناوري‌هايي را انجام مي‌دهند تا بتوانند ايده‌هايي را به محصولات جديد و پيشرفته تبديل كنند. البته تابه حال چنين الگوهايي به واقعيت نزديك نشده است؛ ولي پيش‌بيني مي‌شود در آينده‌اي نزديك آنچه بايد، اتفاق بيفتد و گجت‌هاي پيشرفته اينچنيني ساخته و وارد بازار شود.تاريخ : چهار شنبه 29 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

nmc.JPG

یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران رکورد تازه‌ای برای فاصله دورنورد (‏teleportation‏) ‏کوانتومی گزارش کرده‌اند. این پژوهشگران ادعای فاصله فضای- آزاد 143 کیلومتری دارند. ‏دورنورد کوانتومی، اطلاعات فیزیکی را بدون طی مسیر در فضای بین طرفین مخابراتی منتقل ‏می‌کند. دورنورد کوانتومی، کانال‌های اطلاعات کوانتومی و فیزیکی را برای انتقال حالت ‏پیچیده‌ای از ذرات کوانتومی ترکیب می‌کند. این روش مخابراتی اطلاعات کوانتومی را بدون ‏عبور مستقیم از فضای مابین طرفین مخابراتی منتقل می‌کند. در عمل چالش‌های مهمی در ‏دورنورد کوانتومی ایجاد تداخل می‌کنند.قسمت اعظم تلاش این پژوهشگران بر استفاده از ‏رهیافت‌های جدید جهت غلبه بر موانع عملی متمرکز شده است. این اولین آزمایش در نوع ‏خود است که از «کنترل آینده‌نگر بلادرنگ» برای انتقال کوانتومی استفاده می‌کند. در ‏این آزمایش، فرستنده اطلاعات کلاسیکی را در کنار اطلاعات کوانتومی تغذیه می‌کند تا به ‏گیرنده در بازسازی پیام اصلی کمک کند. ‏فرستنده می‌خواهد حالت کوانتومی یک فوتون را با گیرنده به اشتراک گذارد، از این رو برای خلق یک کانال کوانتومی دو فوتون را درهم می‌تند، یکی را نگهداشته و یکی ‏را با گیرنده به اشتراک می‌گذارد. فرستنده یک اندازه‌گیری کوانتومی روی دو فوتون انجام ‏می‌دهد: فوتون نگهداری شده و یک فوتون پیام در حالت مطلوب.فوتون درهم تنیده متعلق ‏به گیرنده در نتیجه این اندازه‌گیری، اطلاعاتی درباره حالت فوتون پیام بدست می‌آورد. ‏سپس فرستنده به‌ طور کلاسیکی نتایج اندازه‌گیری کوانتومی را مخابره کرده و گیرنده را ‏قادر به بازسازی حالت کوانتومی اصلی می‌کند. اکنون گیرنده دارای فوتونی با حالت ‏کوانتومی همسان با فوتون پیام اصلی فرستنده است. ‏طرفین مخابراتی در دورنورد کوانتومی، اطلاعات را با ترکیب کانال‌های اطلاعاتی ‏کوانتومی و کلاسیکی به‌ طور قابل اعتماد تا فواصل زیاد منتقل می‌کنند. ذرات درهم تنیده، در ‏اینجا فوتون‌ها، صرف نظر از فاصله به‌ طور وابسته پاسخ می‌دهند. گیرنده با دریافت اطلاعات ‏اضافی از یک کانال کلاسیکی می‌تواند یک فوتون همسان با فوتون ارسالی توسط فرستنده را ‏بازسازی کند. دورنورد کوانتومی از طریق ذرات درهم تنیده می‌تواند منجر به نوآوری‌های ‏مخابراتی مانند انتقال نامحدود اطلاعات و گارانتی‌های امنیتی فیزیکی شود.پژوهشگران مذکور این آزمایش را در جزایر قناری انجام دادند. در این آزمایش، ‏پژوهشگران فوتون‌هایی را بین ایستگاه‌های نوری گروه اسحاق نیوتون در لاپالما و آژانس ‏فضایی اروپایی در تنریف ارسال کردند. فاصله جدایی این دو ایستگاه 143 کیلومتر ‏‏(طولانی‌ترین در دورنورد کوانتومی) است.‏این محققان، جزئیات نتایج کار تحقیقاتی خود را در مجله‌ی ‏arXiv‏ منتشر کرده‌اند.‏ ‎

 

 

 

دورنورد کوانتومی بین جزایرقناری و تنریف
 


تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

4-898.jpg

محققان دانشگاه روچستر از ویژگی‌های کوانتومی فوتونها برای ساخت یک سیگنال رادار غیرقابل انسداد استفاده کرده‌اند که می‌تواند تمام هواپیماهای رادارگریز را بی‌استفاده کند. رادارهای رایج در برابر طیفی از فناوری‌ها مانند حذف پوسته برای ایجاد بازتابهای کاذب یا ترکیب فرکانس رادار با صدا آسیب‌پذیر هستند.رادارهای پیچیده‌تر می‌توانند با چنین موانعی کنار بیایند؛ اما مسدودکننده‌های رادار پیچیده‌تر می‌توانند از علائم جلوگیری کرده و اطلاعات اشتباه را برگردانند.محققان در پژوهش جدید خود نشان داده‌اند که چگونه ویژگی‌های کوانتومی فوتونها برای هوشمندتر کردن این فناوری پیشرفته رادارگریز قابل استفاده است.این مفهوم جدید رادار بر این حقیقت تکیه داشته که هر گونه تلاش برای اندازه‌گیری یک فوتون همیشه ویژگی‌های کوانتومی آن را از بین می‌برد.برای بهره‌برداری از این ویژگی نادر، محققان نشان داده‌اند که می‌توان از فوتونهای قطبی شده در شناسایی و تصویربرداری از اجسام استفاده کرد.اگر یک هواپیمای رادارگریز تلاش کند که این فوتونها را رهگیری کرده و آنها را طوری که موقعیت آنرا پنهان کند، به منبع برگرداند، ناگزیر ویژگیهای کوانتومی فوتونها را تغییر داده و هرگونه دخالت را افشا می‌کند.به گفته این محققان که پژوهش آن در مجله Applied Physics Letters منتشر شده، برای مسدود کردن سیستمهای تصویربردار، یک جسم باید حالت ظریف کوانتومی فوتونهای تصویربردار را مختل کرده و بدین‌گونه خطاهای آماری آشکارساز فعالیت خود را نشان دهد.این فناوری به شیوه مشابه توزیع کلیدی کوانتومی برای رمزنگاری کار می‌کند که در آن هر استراق‌سمع‌کننده، ویژگیهای کوانتومی کلید را با گوش دادن دقیق تغییر داده و حضور خود را آشکار می‌کند.این مفهوم با برگشت دادن فوتونها از یک هدف شبیه به بمب‌افکن رادارگریز و اندازه‌گیری نرخ اشتباه قطبش سیگنال برگشتی به آزمایش گذاشته شد.این سیستم به آسانی توانست از هواپیمای جنگی بدون استراق سمع تصویربرداری کند اما هنگامی که دشمن این سیگنال را رهگیری کرده و آنرا برای ارسال برگشتی تصویر یک پرنده به جای هدف اصلی تغییر داد، این رادار توانست به راحتی این حقه را شناسایی کند.با این حال دانشمندان اذعان کرده‌اند که این رادار هنوز تکمیل نشده و از محدودیتهای مشابه سیستمهای رمزگذاری کوانتومی ابتدایی رنج می‌برد.رادار کوانتومی فوتونها را در پالسهایی ارسال می‌کند که حاوی چند ذره کوانتومی هستند که یک یا چند ذره براحتی قابل عبور و تکرار برای تنظیم سیگنال برگشتی به حالت اولیه ارسال هستند.همچنین یک مسدودکننده پیچیده ممکن است از انتقال اطلاعات کوانتومی برای انتقال از راه دور حالت قطبش این فوتونهای جستجوگر به فوتونهای حامل موقعیت اشتباه یا اطلاعات زمانی غلط استفاده کند.با اینحال اگرچه تجهیزات لازم برای ارائه چنین مسدودکننده های پیچیده‌ای در حال حاضر در آزمایشگاههای سراسر جهان در دسترس بوده اما هنوز توسط نیروهای نظامی مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است.تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اگر از تلفن همراه خود فقط برای صحبت کردن استفاده می کنید برای تغییرات عمده در این فناوری آماده شوید.

 شرکت IBMپیش بینی خود را برای رایانه هایی که قرار است در سال 2018 عرضه شوند، ارائه کرد.این شرکت معتقد است رایانه ها در آینده پنج حس انسانی خواهند داشت و با ما به شیوه بسیار متفاوتی ارتباط برقرار خواهند کرد.بر اساس اعلام IBMفناوری های فرو سرخ و لمسی، فناوری صفحه لمسی و ظرفیت های لرزشی تلفن هوشمند را قادر می کنند تا حس فیزیکی لمس کردن چیزی را شبیه سازی کند.نخستین رایانه های قابل برنامه ریزی الکترونیکی که در دهه 1940 عرضه شدند در واقع ماشین حساب های الکترونیکی واقعا سریع بودند. از این رو شکل گیری حس در این رایانه ها می تواند نشان دهنده تحول انقلابی در این فناوری طی 60 سال باشد.امروز در حال ورود به عصر رایانه های شناختی و ادارکی هستیم یعنی ماشین هایی که به ما کمک می کنند فکر کنیم.یکی از مهمترین جنبه های جذاب این تغییر، توانایی ما برای عرضه ظرفیت و توانایی های سمت راست مغز به این دستگاه است.فناوری های نوین به این دستگاه کمک می کند تا حس را تقلید کند. امروز شاهد آغاز دستگاه های حس کننده در خودروهای خودپارک شونده و امنیت بیومتریک هستیم و البته چنین فناوری هایی در آینده بسیار گسترده تر خواهد بود.این پنج پیش بینی نشان می دهد که فناوری های شناختی و ادراکی می توانند زندگی ما بهبود بخشیده و به زودی شاهد عصر سیستم های شناختی خواهیم بود.در عصر سیستم های شناختی، انسان و ماشین با همکاری یکدیگر نتایج بهتری ارائه می دهند به طوریکه هر یک مهارت های عالی خود را در این همکاری به اشتراک می گذارند.این دستگاه ها منطقی و تحلیلی تر خواهند بود از سوی دیگر ما قضاوت، همدلی، خلاقیت و توان اخلاقی را فراهم می کنیم.رایانه ها همچنین توان چشیدن را نیز خواهند داشت و بر اساس عادات غذایی مان، غذای مورد علاقه ما را پیش بینی می کنند.این رایانه ها همچنین توان بوییدن می یابند و بینی های حساسی خواهند داشت که می تواند عفونت را در تنفس ما تشخیص داده و به ما در مورد وجود باکتری در غذایی که می خوریم خبر دهد.IBMمدعی است طی پنج سال آینده رایانه ها و تلفن های هوشمند می توان ببینند و تصاویر را درک کنند.بر اساس اعلام این شرکت رایانه های آینده توان شنیدن حرف های ما را خواهند داشت.تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  

لامپ ثقلیبیشتر ما در کشورهایی زندگی می کنیم که از نعمت برق بهره مند هستند و دغدغه ذهنی بیشتر ما درباره جریان برق انرژی به سوی کامپیوترها، تلویزیون و شگفتی های جهان مدرن هستند به همین دلیل آسان است تا وسیله ابتدایی ولی تاثیرگذار را که از اولین موارد استفاده رایج از برق یعنی لامپ های رشته ای را فراموش کنیم. بخش زیادی از جمعیت جهان هنوز از دسترسی قابل اعتماد به برق بی بهره هستند. گراویتی لایت(GravityLight) امیدوار است تا علاوه برمزایایی که به لحاظ سازگاری با محیط زیست نسبت به لامپ مصنوعی در جهان دارند بتوانند برق مورد نیاز را در کشورهای در حال توسعه تامین کنند.همانطور که جهان پیشرفته به دنبال گزینه هایی برای برق رسانی است تا بتواند از وسایلی استفاده کند که سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند تیمی که در پشت ایده گراویتی لایت هستند می گویند که ۱٫۵ میلیارد نفر در کشورهای در حال توسعه هستند که هنوز از چراغ نفتی های فیتیله ای برای روشنایی بهره می برند. مطالعه اخیری که توسط محققانی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و دانشگاه ایلینویز انجام شده مدعی است که این چراغ های نفتی حتی بسیار خطرناک تر هم برای سلامت انسان هم برای محیط از آن چیزی بوده که پیشتر تصور می شده است و آنها هم اکنون پی برده اند که این چراغ ها بسیار وحشتناک هستند.بعد از چالشی که ایجاد چراغ های LED که با نور خورشید در روستاهایی در آفریقا کار می کردند داشتند سازندگان گراویتی لایت به سمت منبع انرژی متفاوتی رفتند که آزادانه برای هرکسی در روی سیاره در دسترس است و آن چیزی نیست به جز نیروی ثقل. آنها فقط بر وزنه ای متکی هستند تا از سطح زمین بلند شوند.گراویتی لایت لامپ LED است که با نیروی مهار شده ثقلی کار می کند که بر روی آویزان کردن وزنه ای از لامپ متکی است. بلند کردن وزنه ۲۰ پوندی (۹ کیلوگرم) که بسته پارچه ای می باشد که با شن و سنگریزه پر شده است که نیروی کافی برای ۳۰ دقیقه تولید نور را فراهم می کند بدون اینکه نیازی به باطری های قابل شارژ شدن یا سوختی داشته باشد که بدین معنی است هیچ هزینه جاری ندارد.این دستگاه همچنین به گونه ای طراحی شده است تا برای انرژی وسایل دیگری نظیر رادیو، باطری های شارژ شدنی استفاده شوند که می توانند به پایانه های روی دستگاه متصل شوند. روشنایی گراویتی لایت می تواند همچنین می تواند به صورت دستی تنظیم شود یا زمان جاری روشنایی آن افزایش یابد.این تیم امیدوار است تا هزینه گراویتی لایت را برای روستانشینان تا کمتر از ۵ دلار پایین بیاورند تا بتوانند افراد با کنار گذاردن چراغ های نفتی پولی را ذخیره کنند که برآور شده است که این دوره سه ماه است.

لامپ ثقلی

پروژه آنها سریعا دارد به سقف بودجه ۵۵۰۰۰ دلاری می رسد که برای ابزار، ساخت و توزیع حداقل ۱۰۰۰ لامپ ثقلی برای آفریقا و هند کافی است تا آن را به منظور بهبود طراحی و کارایی وسیله در شرایط واقعی امتحان کنند.تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

قطارهاي شهري و مترو امروزه به يكي از ايده‌آل‌ترين روش‌هاي حمل و نقل عمومي تبديل شده است و بسياري از مسافران اين نوع سيستم حمل و نقل را در اولويت قرار مي‌دهند، اما با فرا رسيدن فصل سرما مساله امنيت قطارها و زيرساخت‌هاي آن بيش از پيش اهميت پيدا مي‌كند. حال اين سوال مطرح است كه چگونه مي‌توان از قطارهاي پر سرعت شهري و بين‌شهري در برابر عوامل محيطي همچون يخ‌زدگي و حتي آب شدن يخ و برف محافظت كرد؟سرويس‌دهي مترو و قطارهاي بين شهري معمولا در شرايط سخت‌جوي با يكسري مشكلات همراه است. به همين منظور بتازگي يك طرح تحقيقاتي انجام شده كه درصدد است راه‌حل‌هاي مفيد و عملي‌تري را براي حفاظت از سيستم‌هاي قطارهاي بين شهري در دستور كار قرار دهد.پروفسور كايل رايدينگ يك مهندس شهرساز است. وي مدت سه سال است كه روي اين طرح كار مي‌كند. او به دقت روي زيرساخت‌هاي بتوني سيستم‌هاي حمل و نقل شهري مطالعاتي انجام داده و توانسته نتايج مطلوبي را در اختيار مجموعه‌هاي زيرربط قرار دهد.پروفسور رايدينگ همچنين همكاري‌هاي گسترده‌اي با يك مهندس شهرساز از امارات متحده عربي به نام محمد البحتاتي انجام داده است. پروفسور رايدينگ مي‌گويد انجماد و ذوب‌شدن يخ و برف يك محرك بالقوه است كه مي‌تواند فشارهاي زيادي را بر زيرساخت‌ها وارد نمايد. آب در زمان يخ زدن 9 درصد افزايش حجم پيدا مي‌كند. همين افزايش و كاهش حجم اگر چند بار تكرار شود، قطعا به سازه آسيب وارد خواهد كرد. چنانچه فشار زيادي بر سازه‌هاي بتوني وارد شود، بتون ترك خواهد برداشت. اين اتفاق درست شبيه زماني است كه يك بطري آب پر درون فريزر قرار مي‌گيرد. در سازه‌هاي بتوني آب به راحتي در منافذ كوچك جمع مي‌شود و يخ مي‌زند. قطارهاي پرسرعت شهري بشدت نسبت به اين قبيل مشكلات حساس هستند.

راهكاري براي كاهش فشار بر زيرساخت‌ها

 

محققان براي انجام مطالعات خود در آزمايشگاه تركيبات شيميايي سورفكتانت را به بتون اضافه كردند. سورفكتانت‌ها تركيبات شيميايي آلي هستند كه مي‌توانند كشش سطحي آب را كاهش دهند. اين تركيبات شيميايي ميليون‌ها حباب ميكروسكوپي در بتون ايجاد مي‌كنند كه در عمل نقش دريچه تخليه فشار را دارند و از ميزان فشار وارد بر بتون مي‌كاهند. يكي از مهم‌ترين چالش‌ها در استفاده از اين تركيبات شيميايي اين است كه اطمينان حاصل شود حباب‌ها سراسر سازه را گرفته‌اند و اين كه آنقدر كوچك هستند كه بتوانند با نفوذ در منافذ بتون از آسيب رسيدن به آن جلوگيري کنند. محققان شرايط مختلف نوسان و فضاهاي خالي را كه توسط حباب‌ها ايجاد مي‌شوند روي مصالح مختلف از انواع ملات‌ها گرفته تا انواع بتون و چسب به دقت مورد بررسي قرار دهند.
تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بوزون هیگز را که به خاطر دارید؟ همان ذره بنیادی که در 14 تیر ماه 1391 خبر رسمی کشف آن را در نارنجی نوشتیم و در ادامه توضیحاتی کامل درباره ماهیت آن و نقشی که در مدل استاندارد فیزیک ذرات بر عهده دارد، برای شما آوردیم. بوزون هیگز معروف به ذره خدا که در ابتدای تابستان کشف شد، علم خالص و واقعی است نه داستان های خیالی یا ایراد فنی دستگاه ها. اما آیا ماجرا به همینجا ختم شده؟ خیر، یک نا به هنجاری در داده های به دست آمده، این احتمال را پدید آورده که احتمالاً دو ذره بوزون در آزمایش ها کشف شده و نه یکی. همان زمان هم اشاره داشتیم که هنوز برخی از داده ها به طول کامل آنالیز نشده اند. داده های به دست آمده در دل خود مواردی را پنهان کرده بودند که جای بررسی بیشتر داشت ولی آنچه مهم بود و اعلام نیز شد، اثبات وجود ذره بوزون هیگز بود. حالا به لطف داده ها می دانیم که هیگز در فرآیند متلاشی شدن خود، به دو فوتون بیش از آن تعدادی که انتظار می رفت، تقسیم شده و این، می تواند دلیلی باشد برای اینکه چیزهایی فراتر از درک امروزی بشر از فیزیک، در پس پرده قرار دارد. در ماه گذشته میلادی دانشمندان دو پروژه اطلس و CMS همه داده ها را به روز رسانی کردند جز اطلاعات مربوط به آن دو فوتون را تا اینکه دیروز دانشمندان پروژه اطلس سر انجام این داده مهم را نیز به روز کردند و بالاخره فهمیدیم که چرا داده ها را مخفی نگه داشته بودند. آنچه آنها یافته اند، بسیار عجیب و شگف آور است. آنقدر عجیب که خودشان فرض را بر این گذاشته اند که احتمالاً "اشتباهی صورت گرفته و با جمع آوری داده های بیشتر رفع خواهد شد." اما قضیه چیست؟ آنها به جای یک نقطه ماکزیمم واضح در داده ها، دو نقطه اوج مشاهده کرده اند و حالا این طور به نظر می رسد که یک بوزون هیگز با جرم 123.5 گیگا الکترون ولت (واحدی که فیزیکدانان ذرات برای جرم استفاده می کنند) داریم و یک بوزون هیگز دیگر نیز با جرم 126.6 گیگا الکترون ولت. اختلافی نزدیک به 3 گیگا الکترون ولت بین این دو وجود دارد و محققان پروژه اطلس ماه گذشته را صرف این کرده اند که در یابند آیا احتمال وجود ایراد در داده ها هست یا خیر.   مدل استاندارد فیزیک ذرات چه می گوید؟ حقیقت این است که در الحاقیه های مدل استاندارد، احتمال وجود بوزون هیگز های متعدد وجود دارد ولی در هیچ کدام از موارد، پیش بینی نشده که دو تا از آنها جرمی چنین نزدیک به هم داشته باشند و در ضمن، اشاره ای به این نشده که چرا باید موقع متلاشی شدن، یکی از بوزون هیگز ها به دو ذره بوزون Z و دیگری به فوتون ها تجزیه شوند. جرم 123.5 گیگا الکترون ولت با تقسیم هیگز به دو ذره Z کشف شده. فیزیکدان ذرات آقای آدام فالکووسکی درباره این نتایج نوشته که به احتمال زیاد یک مشکل سیستماتیک در بین است و نه کشفیات جذاب فیزیکی و منظورش از مشکل سیستماتیک، چیزی شبیه آشکارسازهایی است که به درستی کالیبره نشده اند. فیزیکدانی به نام توماسو دوریگو حاضر است 100 دلار وسط بگذارد زیرا مطمئن است که یک ایراد فنی در بین است. با این حال فیزیکدان های پروژه اطلس نسبت به هر دو احتمال (ایراد فنی یا کشف ذره ای جدید) آگاه هستند و البته که تلاش 1 ماهه آنها برای جمع آوری داده های جدید به منظور رفع مشکل، نتوانسته بوزون هیگز دوم را محو کند و نا به هنجاری مذکور هنوز قرص و محکم سر جای خودش باقی است. باید تا 3 ماه دیگر یعنی ماه مارس صبر کرد تا طبق زمان بندی، داده های جدید منتشر شوند. آیا با انتشار آنها این نقطه ابهام بر طرف می شود، یا هم همچنان پا بر جا مانده و بر شگفتی ها می افزاید؟ تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

کنترل ربات با قدرت ذهن، موضوعی است که سال ها تیم های مختلف تحقیقاتی را مشغول خود کرده است. هر روز هم پیشرفت های جدیدی در این بخش از علم صورت می گیرد و حالا می توانید شاهد مرحله جدیدی از این فناوری باشید. خانم شوئرمن ۵۳ سال دارد و از گردن به پایین به صورت کامل فلج است. بنابراین قادر به انجام هیچ حرکتی در اندام هایش نیست. حالا او می تواند یک بازوی ربات را به طور کامل با قدرت ذهن کنترل کرده و از آن استفاده کند. دو سنسور کوچک در اندازه های ۴ در ۴ میلیمتر روی بخش حرکتی مغز او کار گذاشته شده. هر سنسور دارای یکصد سوزن بسیار کوچک است که فعالیت های الکتریکی آن بخش از مغز را از حدود ۲۰۰ سلول مختلف مغزی دریافت می کند. دکتر شوارتز از دانشگاه پیتزبورگ می گوید سلول های مغز (نورون ها) پالس های اطلاعاتی را با سرعت های مختلف برای یکدیگر ارسال می کنند و از این طریق با هم ارتباط دارند. این پالس ها تبدیل به فرمان هایی برای حرکت دادن اعضای بدن می شوند. این سنسورها فرمان های مغز برای حرکت دست را دریافت کرده و آنها را به دست رباتی منتقل می کند.خانم شوئرمن در روز دوم بعد از شروع آموزش ها توانست دست رباتی را کنترل کند و پس از دو هفته قادر بود به راحتی انواع حرکت های ممکن را با دست جدیدش انجام دهد. متخصصان این حوزه که روی این موضوع کار می کنند، نتایج به دست آمده را بی سابقه و خارق العاده وصف کرده اند. آنها می گویند کنترل حرکات دست ربات تقریبا مانند یک دست واقعی در یک انسان سالم است و تا به حال هیچ کار تحقیقاتی دیگری به این مرحله از کنترل نرسیده است. خانم شوئرمن حدود ۱۳ سال پیش به بیماری به نام spinocerebellar degeneration دچار شد که سبب می شد کنترل اش را بر بدن از دست بدهد و دیگر قادر به انجام هیچ حرکتی نبود. حالا این دست رباتی به او کمک می کند تا بخشی از کارهایش را شخصا انجام بدهند. در مرحله بعد تیم تحقیقاتی قصد دارد دست ربات را به صندلی چرخدار او متصل کند تا همیشه همراهش باشد. این پیشرفت بزرگی برای علم بیومدیکال به حساب می آید و به زودی باید منتظر رسیدن مرحله ای باشیم که یک درمان انقلابی و در دسترس برای این بیماران به وجود بیاید. از طرف دیگر کافی است به کاربردهای این فناوری در شاخه های دیگر هم فکر کنید.تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 گزارش‌ها حاكي است مايكروسافت نسل بعدي كنسول خود را با دو نوع Xbox تغذيه خواهد كرد.

يكي از آنها با تمامي قابليت‌ها و ظاهرا با نياز به اتصال 24 ساعته به اينترنت عرضه خواهد شد و ديگري كه ارزان‌تر خواهد بود، از بازي‌هاي بزرگ پشتيباني نكرده، به مراتب ضعيف‌تر بوده و بيشتر حكم يك Set-Top Box را دارد كه قابليت‌هاي سرگرمي ايكس‌باكس را ارائه خواهد كرد.

 

 

اوكان كايا، جوان بيست و هشت ساله استراليايي، ركورد طولاني‌ترين مدت بازي را به خود اختصاص داد. اين جوان 135 ساعت مدام به بازي COD: Black Ops2 پرداخت و فقط به ازاي هر يك ساعت، ده دقيقه اجازه استراحت داشت.

 

 

 

 

شايعه ساخت ادامه‌اي براي بازي Mirror’s Edge تائيد شد. نسخه اول بازي در سال 2008 منتشر شد و بازيكن را در نقش يك Free-Runner قرار مي‌داد. تجربه خاص و جذاب بازي موجب استقبال گرم هواداران و منتقدان شد.

 

 

 

 

Irrational Games طي چند وقت اخير، مشكلات زيادي را به خود ديده است. ترك تيم توسط تعدادي از اعضاي كليدي كه در زمينه طراحي مبارزات و هوش مصنوعي و... فعاليت داشتند، كار را براي آنها مشكل كرد. اخيرا كارگردان بازي اين شايعه را تائيد كرده كه Bioshock: Infinite بدون بخش چندنفره عرضه خواهد شد.تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

عنوان: Farsh يا فرش

پلتفرم: PC

ناشر: ندارد

سازنده: مهدي بهرامي

سبك: معمايي

امتياز: 9

چند سالي است بحث بومي سازي بازي‌ها خيلي داغ است و تلاش‌هايي براي آن انجام گرفته است. آنچه مهم است اين كه يك بازي هيچ‌گاه نبايد ماهيت خودش را كه همان سرگرمي است، فراموش كند. كسي كه مي‌خواهد وارد اين صنعت بشود و به عنوان طراح بازي در آن مشغول به كار شود، بايد بتواند از هر چيزي ايده بگيرد و چه زيباست آن لحظه‌اي كه يكي از رسوم و سنت‌هاي قديمي و معروف ايراني يعني بافتن فرش منبع الهام باشد. سازنده بازي فرش، مهدي بهرامي با بهره‌گيري از مكانيك لوله كردن و باز كردن فرش دست به خلق يك بازي معمايي زده است كه حتي جاناتان بلو، سازنده بازي Braid نيز به تحسين از آن پرداخته است. فرش با موتور يونيتي ساخته شده و شامل 23 مرحله ‌است. هدف بازي خيلي ساده است. بايد با چرخاندن صفحه و لوله و باز كردن فرش آن را به يك مكعب قرمز رنگ برسانيد. بازي‌كننده با تجربه اولين مرحله به صورت بصري اين هدف را درك مي‌كند چراكه بخش آموزشي بازي در تبيين هدف بسيار عالي و خوب طراحي شده است. حالا مي‌دانيد هدف هر مرحله چيست، اما رسيدن به آن هميشه آسان نيست. فرش در سرگرم‌كردن بازيكن‌ها موفق بوده،‌ هرچند بعضي از مراحل بازي بشدت سخت است. از طرفي تقريبا مي‌شود حدودا 12 تا 13 مرحله بازي را به آساني پشت سر گذاشت. شايد شمار مراحل سخت و دشوار برابر باشند، اما يكي از ضعف‌هاي بازي آن است كه ترتيب قرارگيري مراحل گاهي چندان مناسب به نظر نمي‌رسد. يك مرحله معمولي بعد كمي دشوار و سپس دشوار. بعد از آن براي اين‌كه تنفسي كرده باشيد با يك مرحله ساده همراه مي‌شويد ولي افسوس كه مرحله بعدي خيلي دشوارتر است. شايد به اين دليل كه مرحله ساده باعث مي‌شود مغز شما معماهاي سخت را دست‌كم بگيرد! شما براي رساندن فرش به نقطه پايان هر مرحله بايد آن را روي موزائيك‌ها يا اصطلاحا تايل‌هاي رنگي حركت دهيد. اگر فرش را به طور كامل باز كنيد چيزي حدود 5‌/‌4 موزائيك را مي‌پوشاند و دانستن اين مقياس در مراحل جلوتر با معرفي موزائيك‌هاي قرمز و سبز رنگ به كارتان مي‌آيد. اين موزائيك‌هاي رنگي مي‌تواند هر تعدادي را كه به آنها متصل است، بچرخاند؛ اما چگونه آنها را اتصال دهيم؟ براي اين كار كافي است فرش را طوري روي موزائيك‌ها باز كنيد كه حداقل لوله آخر آن باز نشده روي موزائيك رنگي قرار بگيرد. حالا ديگر خودتان هستيد كه تصميم مي‌گيريد بين يك تا چهار چه تعداد موزائيك را بچرخانيد. موزائيك‌هايي خاكستري و مشكي رنگ نيز در بازي وجود دارد. مشكي‌ها كاملا حكم بلوك را دارد كه راه شما را به هر طريق سد كرده‌ و تنها راه گذر از آنها دورزدن‌شان است و با اين‌كه خود فرش را مي‌توانيد روي خاكستري‌ها ببريد، اما در برابر چرخش مقاوم بوده و نمي‌توان موقعيت آنها را تغيير داد. تفاوت عمده موزائيك‌هاي سبز با قرمز هم در اينجاست كه سبزها بعد از يك بار گردش آبي شده و ديگر نمي‌شود از آنها استفاده كرد. اينجاست كه دكمه R براي شروع مجدد مرحله اهميت پيدا مي‌كند. مدل فرش در بازي به زيبايي ساخته شده است. موسيقي عالي و شنيدني بازي تمي سنتي دارد و كاملا با حال و هواي بازي سازگار است. متاسفانه بازي بعضي از مكانيك‌هاي خود را بخوبي آموزش نمي‌دهد و با آزمون و خطاست كه در آنها به تبحر مي‌رسيد. البته هيچ توضيحي هم در مورد موزائيك‌هاي خاكستري و مشكي داده نمي‌شود و حتي چرخاندن موزائيك‌هاي رنگي نيز ابتدا كمي سخت درك مي‌شود. به هرحال فرش يك بازي معمايي زيباست كه با وجود ضعف‌هايش واقعا سرگرم‌كننده‌ بوده و لذت پيدا‌كردن راه درست در آن، مثل تمام معمايي‌هاي خوب جهان شيرين و لذت‌بخش است.
تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

عنوان: Halo 4br> 
پلتفرم: Xbox360

ناشر: Microsoft Game Studios

سازنده: 343 Industries

سبك: اكشن

امتياز: 9

لذت‌بردن از سري بازي‌هاي هيلو، به نوع نگاه مخاطب بستگي دارد. اگر از آن دسته بازيكن‌ها باشيد كه از نسل ششم به بازي‌هاي ويدئويي پيوستيد، به احتمال زياد هيلو را مقابل عناويني كه بيشتر تاكتيكي عمل مي‌كنند تا تكنيكي، سبك مي‌شماريد. چنين تفكري در كشور ما طبيعي است، زيرا سه‌گانه ابتدايي هيلو (و حتي عناوين متفرقه آن) تمركز ارضا كننده‌اي بر داستان نداشتند و تلاش اصلي سازندگان در جذب مخاطبان بازي‌هاي آنلاين بود. اما با كنار رفتن استوديوي بانجي و روي كارآمدن 343 Industries شاهد تحولي خوشايند در روايت بازي هستيم كه آن را به بهترين تجربه تك‌نفره در تمام سري تبديل مي‌كند. كساني كه هيلو را تجربه كرده و از آن لذت برده‌اند، خوب مي‌دانند فرمول اين بازي همانند Call of Duty، Killzone، Resistance و... است. اين عناوين سعي در نوآوري‌هاي خاص و قالب شكني داشته‌اند كه بسيار مفيد و مهم است. هيلو يادگاري از يكي از درخشان‌ترين مقاطع در تاريخ بازي‌هاي يارانه‌اي است. در اين قسمت، تمركز خوبي روي بخش داستاني شده است؛ از سري فيلم (وبيزود‌ها) كه قبل از عرضه بازي ساخته و پخش شد گرفته تا بخش Spartan Ops كه قرار است هر مدت يك اپيزود تازه داستاني به رايگان در اختيار بازيكنان قرار دهد. در داستان بخش تك‌نفره، بازگشت مستر چيف و يار وفادارش، كورتانا را شاهد هستيم. كاوننت‌ها به سفينه‌اي كه جان يا همان مَستر چيف در آن به خواب رفت حمله كرده و كورتانا با هيجان او را احضار مي‌كند؛ احضاري كه خيلي زود اتفاقاتي بس پيچيده‌ و عظيم‌تر را رقم مي‌زند... . بازي با يك انيميشن CG فوق‌العاده آغاز مي‌شود؛ انيميشني كه اگر بهتر از كارهاي ژاپني تراز اول نباشد، قطعا برابر با برترين‌هاست. انيميشن‌هاي صورت، طرز نگاه‌ها، تكان خوردن لب‌ها، حركات بدن و... همه و همه به زيبايي تمام پياده شده‌اند و اين هنرمندي در كارگرداني هنري، در تمام بازي به چشم مي‌خورد. ميان‌پرده‌ها همگي عالي از آب درآمده‌اند و به بازيكن كمك مي‌كنند شديدا در غم لحظات به ظاهر پاياني عمر كورتانا با مستر چيف احساس همدردي كنند؛ احساسي كه مي‌توان نمونه‌اش را در بازي زيباي Enslaved يافت. محيط‌ها فوق‌العاده زيبا و چشم‌نواز طراحي شده‌ است. انيميشن‌ها باوركردني و جذاب هستند. رنگ‌پردازي‌ها شفاف و روشن كار شده‌ است. در يك جمله، تمام بازي از جنبه بصري چنان زيبا و چشم‌نواز است كه بيش از هر زمان آن را به عنوان يك وارث واقعي براي فرنچايز در حال سقوط جنگ‌هاي ستاره‌اي به اثبات مي‌رساند. موسيقي حماسي و ستودني نسخه‌هاي قبل را مارتي اودانل كار كرده بود كه در اين قسمت جاي خود را به نيل داويج داده ‌است. موسيقي اين قسمت حالتي اتمسفريك دارد و از آن حالت حماسي كاسته شده، اما باز هم با يك اثر مثال‌زدني روبه‌رو هستيم. صداها عالي كار شده‌‌ و از وضوح و باورپذيري بسيار خوبي برخوردار است. هيلو 4 در قسمت صدا و تصوير يك اثر كلاسيك به تمام معناست.گيم‌پلي تقريبا بي‌نقص بازي نسبت به قبل تغيير چنداني نداشته است. البته اين بي‌نقصي مربوط به هسته گيم‌پلي است و گاهي شاهد كاستي‌هايي در طراحي هستيم. فرمول بازي مانند هميشه رابطه متناوب ميان سلاح و محيط برقرار كرده است و نمي‌توانيد توقع حمل دو سلاح يكسان را براي مدتي طولاني داشته باشيد. هيلو با ارائه بهترين مجموعه سلاح بازيكن را مجبور به استفاده از آنها مي‌كند. Prometheanها جان تازه‌اي به بازي داده‌اند و حضور اين دشمنان قدر، تعدادي از چالش برانگيرترين مراحل را در سري هيلو رقم زده است.از دشمناني كه با سرعت سرسام‌آور تغيير جايگاه مي‌دهند گرفته تا آنها كه از تلپورت كردن براي فرار از تيررس شما استفاده مي‌كنند، هيچ‌كدام بسادگي جان خود را تسليم نخواهند كرد. شايان ذكر است سري هيلو هميشه در زمينه هوش مصنوعي يكي از عناوين سرآمد بوده است. اين مسأله در اين نسخه تغييري نكرده است. ممكن است بارها به خاطر بي‌اثر بودن نارنجك‌هايتان به دليل عكس‌العمل بموقع دشمن بناليد يا پناه‌گرفتن‌ها و دور‌زدن‌هاي هوشمندانه دشمن دادتان را دربياورد. روحيه همكاري هم كه بين دشمنان بيداد مي‌كند و در مناطق شلوغ بايد حسابي حواستان باشد. در اين قسمت شاهد بهترين سندباكس در طول تاريخ هيلو هستيم.مراحل حتي در فضاهاي بسته هم جاي كافي براي مانور ارائه مي‌كنند؛ اما زماني كه پا به مناطق عظيم و خيره‌كننده بازي مي‌گذاريد، تازه مي‌توانيد وسعت آن را درك كنيد. نقشه‌ها فوق‌العاده عريض هستند و براي گذر از آنها انتخاب‌هاي زيادي داريد. البته توقع سندباكسي به قدرت Borderlands را نداشته باشيد. با معرفي دشمنان تازه، سلاح‌هاي تازه‌اي هم به بازي مي‌‌آيد كه نمونه‌هايش را قبلا در عناوين ديگر ديده‌ايم، اما قطعا امتحان نسخه‌هاي هيلوي آنها خالي از لطف نيست. در كنار مراحلي با آزادي عمل بسيار، مراحل ديگري هم به شكل نسبتا خطي شاهد هستيم كه عمدتا سواري در يك وسيله نقليه را شامل مي‌شوند. همچنين براي اولين بار در تمام سري، بازيكن‌ها مي‌توانند پرواز با يك پليكان را تجربه كنند كه براي هواداران قديمي آن خيلي جذاب خواهد بود.اتمام بازي در حالت معمولي حدود هشت ساعت زمان مي‌برد كه اين زمان در حالت‌هاي Heroic و Legendary تا بي‌نهايت به درازا كشيده خواهد شد! ناگفته نماند كه دستيابي به پايان اصلي يا به تعبير بازي افسانه‌اي ‌منوط به رياضت‌هاي بسيار است كه فقط از دوستداران سرسخت هيلو برمي‌آيد. اگر دوست نداريد خودخوري كنيد، سري به اينترنت بزنيد و با دانلود آن وقت باارزش خود را هدر ندهيد! بخش چند نفره بازي مانند هميشه نقطه عطف آن است. تغيير اسامي مدهاي قديم در اين قسمت مشهود است. قسمت War Games تمام مدهاي استاندارد چند نفره به اضافه تعدادي ديگر را در بر دارد. حالت War Games به دو گيگابايت و هر اپيزود Spartan Ops به 5/1 گيگابايت فضاي خالي براي نصب نياز دارد. براي اولين بار در اين سري مي‌توانيد سلاح‌هاي مورد نظر خود را قبل از ورود به نقشه تعيين كنيد. همچنين تسهيلات خاص مانند خشابگذاري سريع‌، موج انفجار عظيم‌تر نارنجك و... براي انتخاب وجود دارند. دو خانه براي انتخاب اين تسهيلات داريد كه به مرور افزايش خواهد يافت. وسايل ساخت و ساز هم مانند هميشه حضوري قدرتمند دارد. البته اين فضاي كم براي حرف‌زدن از اين عنوان بزرگ اصلا كافي نيست و فقط توصيه مي‌كنيم حتما آن را تجربه كرده و از آنچه هست لذت ببريد.
تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

نرم‌افزارها با سرعت زيادي در حال تكامل هستند. نرم‌افزارها جزيره‌هاي مستقل از هم نيستند، بلكه مجموعه‌اي از مولفه‌هاي پيچيده و به‌هم‌پيوسته را تشكيل مي‌دهند كه هركدام ممكن است از فناوري، توسعه‌دهنده و توپولوژي پياده‌سازي مختلفي شكل گرفته باشد. در چنين محيطي، تركيبي از تست يكپارچگي خودكار و تست مجازي‌سازي مي‌تواند تيم‌هاي تست نرم‌افزار را به سمت بهبود كيفيت سوق بدهد و جلوي عقب افتادن از نرخ تغييرات نرم‌افزار را بگيرد.يكي از معيارهاي تعيين كيفيت، نرخ گرفتن خرابي‌ها در مقايسه با خرابي‌هاي ديده نشده است. هر چند موفقيت يا شكست را نمي‌توان به‌سادگي با تعداد خرابي‌هايي كه وارد چرخه توليد شده است، اندازه گرفت. شاخه‌بندي خرابي‌ها براي تشخيص اين‌كه در كجا بايد اين خرابي‌ها را پيدا كرد، تاثير بسزايي در قابليت اتكاي مراحل تست مي‌گذارد. براي مثال، اگر در يك آزمون كاربردي، يك خرابي پيدا شود، هزينه خلاصي از آن بسيار كمتر از زماني است كه در مرحله توليد آن را بيابيم.مشكلي كه در حقيقت، يك فاكتور كليدي در پروژه‌هاي يكپارچه به‌چشم مي‌خورد، فاز رفع خرابي در اين گونه پروژه‌هاست. تست پروژه‌هاي با معماري SOA براي افراد عادي كه زمان و پشتيباني مالي محدودي در اختيار دارند، چالش بزرگي است.بدون شك SOA چالش بزرگي براي جامعه تست نرم‌افزار به‌شمار مي‌آيد. رويه‌هاي پيچيده شغلي نشان مي‌دهد سرويس‌هاي مختلف بايد با يكديگر در تعامل باشند و اين تعامل مي‌تواند به تعداد زيادي از حالت‌ها و در نتيجه، تعداد زياد آزمون‌هاي خرابي نرم‌افزار بينجامد.تست‌كننده‌ها نه‌تنها بايد تركيبي از پيام‌ها، داده پيام‌ها و تراكنش‌هاي بين سرويس‌ها را تست كنند، بلكه بايد نشان دهند اين مجموعه، قابليت پشتيباني از رويه شغلي مورد نظر را داراست. تست SOA معمولا از طريق شيوه قديم تست انجام مي‌شود:‌ مديريت نيازمندي‌ها، تست كاربردي، تست يكپارچگي و تست مقصد به مقصد، تست سيستم، تست مقبوليت از نظر كاربر، تست بازدهي و تست مقبوليت در محيط عملياتي.اين مدل از تعيين اهداف اهميت زيادي به تست كاربردي و يكپارچگي مي‌دهد تا همخواني، همكاري، كاربري و بازدهي سرويس‌ها را در نرم‌افزارها و سيستم‌هاي مختلف تضمين كند.اتوماسيون اين تست‌ها در SOA و محيط‌هاي يكپارچه، ديگر از حالت انتخابي درآمده و تبديل به يك نياز شده است. اما ابزارهاي تست آن هنوز كافي نيستند. براي تست صحيح به روشي فعال نياز داريم؛ روش‌هاي استراتژيكي كه ريست تغييرات سيستم را به جان بخرد و كيفيت را به‌طور ساخت‌يافته و كنترل‌شده تضمين كند. استفاده از قابليت‌هاي تست اتوماسيون IBM Rational ‌همراه متدلوژي فعال آزمون مي‌تواند به‌خوبي فاز تعيين خرابي را انجام دهد.آزمون به روش فعال، به ساختار يكپارچگي مناسبي نياز دارد: يكپارچگي افزايشي. اما اين روش به ابزارهاي خاصي نيز نياز دارد.

IBM Rational Test Workbench

IBM Rational Performance Test Server

و

IBM Rational Test Virtualization Server

ابزارهاي قدرتمندي هستند كه براي انجام تست‌هاي فعال طراحي شده‌اند.

يكپارچگي افزايشي

تعيين نيازها به روشي واضح و دقيق براي تضمين كيفيت تست يكپارچگي نياز است. رويه‌هاي شغلي بايد تعريف شوند و به بخش‌هاي جدا از هم تقسيم شده تا نيازهاي تست مطابق با آن در سطح بالاتري از كيفيت انجام شود. پوشش تمام نيازها در سطح كاربردي، سطح تعامل، سطح رويه شغلي و در نهايت در تمام سيستم انجام مي‌شود. اين روش تست پروژه‌هاي SOA را بسيار كم‌هزينه‌تر از باقي روش‌ها انجام مي‌دهد.اگر نيازهاي شغلي به‌طور كامل مشخص باشند، روند توليد نرم‌افزار و برنامه‌ريزي براي زمان عرضه آن نيز مشخص‌تر خواهد شد. بعد از طراحي نقشه يكپارچگي افزايشي براي پروژه مي‌توان از تكنيك‌هاي زير براي رسيدن به رويه تست فعال‌تري استفاده كرد.

به‌كارگيري محيط تست مجازي

در مجازي‌سازي آزمون، مولفه واقعي كه با مولفه مجازي جايگزين مي‌شود، زيرساخت است. اين مولفه‌هاي مجازي مي‌توانند براي مدلسازي و شبيه‌سازي رفتار واقعي سيستم استفاده شوند. محيط مجازي با حذف نيازهاي آزمون نرم‌افزار كه مي‌تواند هزينه‌هاي نصب و زيرساخت را يكي از آنها به شمار آورد، اين كار را سريع‌تر و كم‌هزينه‌تر انجام دهند. بنابراين حضور مولفه‌هاي مجازي يكي از كليدي‌ترين روش‌هاي تضمين كيفيت در آزمون نرم‌افزار است.مجازي‌سازي آزمون ابزاري قدرتمند براي آزمون يكپارچگي نيز به‌شمار مي‌رود. با اين تكنيك مي‌توان محيط‌هاي مجازي‌ مختلفي با اهداف كاربردي يا بازدهي ايجاد كرد كه نتيجه آن كاهش زمان Downtime، صرفه‌جويي در هزينه‌ها، تشخيص خطاي زودهنگام و عدم وابستگي به زمان توسعه خواهد بود.قابليت‌هاي مجازي‌سازي آزمون وقتي به‌درستي استفاده شوند، قدرت زيادي خواهند داشت. براي مثال، مشكلات برنامه‌ريزي و پيشروي كند توسعه نرم‌افزار مي‌تواند تاثير منفي بر روند تست نرم‌افزار بگذارد كه با كمك مجازي‌سازي آزمون مي‌توان تعداد وابستگي‌ها را تا حد امكان كم كرد.

استفاده از تست مداوم سطح سيستم

يـك از مزيت‌هاي استفاده از Rational Test Workbench سرعت و سادگي اجراي آزمون‌هاي مختلف است. سادگي اين نرم‌افزار به اين معني است كه چرخه بازگشت مي‌تواند هر زمان كه يك مولفه مجازي يا مولفه جديد معرفي مي‌شود، اجرا شود. در نتيجه تيم توسعه بازخوردي بي‌درنگ دريافت مي‌كند و مي‌توان با كمترين تلاش ممكن، اسكريپت‌هاي تست نوشت.

مديريت موثر داده‌ها

داده موثر و مناسب براي انجام آزمون‌ نياز است. در مرحله تشخيص نيازمندي‌ها، بايد داده‌هاي مورد نظر انتخاب شوند و وارد محيط تست و اجرا شوند. به‌دليل زمان و بودجه محدود، معمولا لازم است داده انتخاب شده براي پروژه ضروري باشد. مديريت داده‌هاي آزمون فعاليت مهمي است كه معمولا به افراد متخصص واگذار مي‌شود. تمام اسكريپت‌هاي آزمون بايد مبتني بر داده باشند و Rational Test Workbench مي‌تواند فايل‌هاي مختلف را به‌عنوان منبع بشناسد و اين داده‌ها را به رابط كاربري بفرستد. به‌دليل اين‌كه تست، عمل مداومي است، بهتر است اسكريپت‌هاي آزمون تميزكاري شوند. اين اسكريپت‌ها مي‌توانند دوباره به مرحله اول برگردند و دوباره در زمان مناسب استفاده شوند.سرويس‌هاي مجازي مي‌توانند بسته به محيط تست خود داده‌محور باشند. همخواني داده‌هاي استفاده‌شده در آزمون‌ها و محيط‌هاي مجازي سرويس‌ها بايد رعايت شود. وقتي يك نقشه داده تعيين مي‌كنيم، بايد به ياد داشته باشيم كه سرويس‌هاي مجازي مي‌توانند جمع‌آوري اطلاعات را ساده‌تر كنند. مثلا ابزار IBM Optim Test Data Management مي‌تواند استخراج مجموعه‌اي از داده‌ها را از محيط عملياتي انجام دهد، آن را به ميزان لازم پيچيده كند و بعد به‌عنوان داده تست به‌كار بگيرد.استفاده از ديتابيس‌ها در محيط تست يكي از اهداف اساسي مديريت موثر داده است. هر چند مدل‌هاي ديگر داده‌هاي حقيقي مي‌توانند توسط اسكريپت‌هاي خودكار آزمون، مصرف شده و شباهت بيشتري به داده‌هاي به‌كار رفته در محيط‌هاي تست سرويس‌ها پيدا كنند. در بسياري از مواقع، سرويس‌هاي مجازي مي‌توانند به پايين آوردن هزينه مديريت داده كمك كرده و اجراي دوباره اين تست‌ها را با هزينه كمتري تضمين كنند.

كاهش آزمون E2E و ايزوله‌كردن رابط كاربري

از آنجا كه تست يكپارچگي به‌صورت افزايشي انجام مي‌شود، تست مقصد به قصد كاري است كه اهميت كمتري دارد. اگر رويه آزمون فعال را در پيش گرفته باشيم، در اين صورت مي‌توان انتظار داشت كه انجام آزمون‌هاي پرهزينه E2E كار زمانگيري نخواهد بود چرا كه زماني كه نرم‌افزار به مرحله بلوغ رسيده باشد، آزمون‌هاي كاربردي و يكپارچگي سيستم بارها انجام شده‌اند. آزمون مداوم و افزايشي از ميزان خطرهايي كه يك نرم‌افزار در طول زمان با آنها مواجه مي‌شود مي‌كاهند.تست نهايي بايد تمركز اصلي خود را در اجراي رويه‌هاي مختلف كاري از طريق رابط‌هاي كاربري مختلف بگذارد.IBM Rational Test Workbench‌ مي‌تواند اين آزمون‌ها را در لايه سرويس و بدون GUI انجام دهد. در اين روش، آزمون‌ها سريع‌تر انجام شده و در طول زمان، نتيجه بهتري مي‌دهند.

دوري از انفجار بزرگ

روش سنتي آزمون مهبانگ (Big Bang)، اين است كه تمام قابليت‌هاي نرم‌افزار را در مرحله آخر مي‌آزمايند. در اين روش، تعداد آزمون‌هايي كه بايد انجام شود، بسيار زياد مي‌شود و در نتيجه همين افزايش تعداد، دقت آزمون پايين مي‌آيد. به‌عبارت ديگر، در آزمون مهبانگ، بخش عمده‌اي از خطرهاي كاربردي پروژه به تعويق مي‌افتد تا زمان آزمون بزرگ فرا برسد. براي جلوگيري از اين رويداد، بايد خطرهاي يكپارچگي را زودتر و به‌طور مداوم انجام داد.تاريخ : سه شنبه 28 آذر 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |