210-15.JPG

محققان کشورهای مختلف جهان در قالب پروژه عظیم Brainome بدنبال نقشه‌برداری از کل مغز انسان هستند.

 

 علاوه بر محققانی از آمریکا، ژاپن و چین، 18 دانشگاه و مرکز تحقیقاتی مهم در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تلاش برای اجرای پروژه 10 ساله نقشه‌برداری از مغز انسان هستند.

 

هدف کلیدی پروژه Brainome درک بهتر عواملی است که کنترل هوش، شخصیت و خطر توسعه بیماری‌های روانی را برعهده دارند.

 

«کارل هاینتس مایر» از محققان دانشگاه هایدلبرگ آلمان و مدیر پروژه محاسبات مسیر عصبی - سیستم‌های با قابلیت تقلید عملکرد مغز انسان - تأکید می‌کند: امکان ادغام مدل‌های واقعی‌ مغز با سیستم سخت‌افزاری جدید برای توسعه الگوی کاملا جدید از محاسبات وجود دارد که به درک بهتر نحوه پردازش اطلاعات در مغز منجر می‌شود.

 

به گفته «مایر»، مغز از توانایی منحصر بفرد انجام محسابات پیچیده‌ای برخوردار است که پرقدرت‌ترین ابررایانه‌های جهان از انجام آن عاجز هستند؛ این درحالیست که مغز برای این محاسبات تنها معادل 30 وات انرژی مصرف می‌کند.

 

سه سازمان کلیدی در قلب پروژه نقشه‌برداری از کل مغز انسان مشارکت دارند؛ محققان پروژه مغز انسان (Human Brain) در مرکز ابررایانه دوسلدورف در حال طراحی مغز مجازی هستند.

 

محققان موسسه علوم مغز آلن (Allen)‌ در سیاتل در تلاش برای تهیه نقشه از بخش کورتکس مغز – مرکز آگاهی و استدلال – و مرکز تحقیقات مغز دانشگاه هاروارد بدنبال توسعه یک ابداع نوروتکنولوژی بسیار پیشرفته هستند.تاريخ : چهار شنبه 30 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
image_gallery-1.JPG

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به تولید آلیاژ آلومینیوم با استحکامی معادل فولاد شدند.

 

 فناوری تولید آلیاژهای مقاوم و سبک آلومینیومی مورد استفاده در صنایع پیشرفته به ویژه هوافضا در انحصار کشورهای معدودی است و هم‌اکنون ورود این آلیاژها به کشور به دلیل تحریم‌های موجود با موانع فراوانی روبرو است. این در حالی است که آلیاژ آلومینیوم تولید شده از استحکامی بالاتر از آلیاژهای تجاری معمول برخوردار بوده و بدون نیاز به مواد اولیه خارجی، با هزینه‌ای کمتر در کشور قابل تولید است.

 

آلیاژ آلومینیوم تولید شده در دانشگاه صنعتی شریف که حاصل چهار سال تحقیق و تلاش مداوم است از استحکام تسلیمی معادل 600 مگاپاسکال برخوردار بوده که به گفته مسؤولان پروژه در آزمایش‌ها تا 800 مگاپاسکال را نیز تحمل کرده است.

 

محمد علی مصطفایی، از همکاران این پروژه اظهار کرد: در حال حاضر بهترین آلیاژ آلومینیوم استفاده شده در صنایع، آلومینیوم موسوم به 7075 است که با استفاده از عملیات حرارتی آلیاژهایی گران‌قیمت به دست آمده و از استحکامی معادل 500 مگاپاسکال برخوردار است، البته شکل‌دهی این آلیاژ به دلیل ترکیب شیمیایی و عناصر استفاده شده در آن بسیار مشکل است. اما در روش ما استحکام با ایجاد ساختار نانو در ماده بوجود آمده که موجب حفظ چقرمگی، نرمی و شکل پذیری آلیاژ شده است.

 

وی افزود: اگر به وزن پایین این آلیاژ توجه شود، می‌توان گفت موفق به ساخت آلیاژی کم نظیر شده‌ایم که نسبت استحکام به وزن فوق‌العاده بالایی دارد و بر خلاف فولاد به خوبی در مقابل خوردگی مقاومت می‌کند.

 

میثم کرشی از دیگر همکاران این پروژه درباره روش تولید این آلیاژ آلومینیوم گفت: اعمال کار مکانیکی و تغییر شکل، سبب افزایش استحکام آلیاژ و کاهش انعطاف‌پذیری آن می‌شود. از سوی دیگر استفاده از عملیات حرارتی در آلیاژهای عملیات حرارتی‌پذیر سبب افزایش استحکام آلیاژ می‌شود. روشی که در این طرح استفاده شده است، ترکیبی از روش‌های فوق است؛ اما با این تفاوت که کار مکانیکی اعمالی باعث افزایش استحکام شده و انعطاف پذیری ماده کاهش نمی‌یابد.

 

وی افزود: از سوی دیگر فرایند به گونه‌ای است که سبب تغییر ابعادی ماده نمی‌شود و درنتیجه می‌توان ماده را با همان شکل اولیه ولی با استحکام بیشتر تولید کرد. همچنین از مزایای دیگر این روش، عدم ایجاد آلودگی در فرایند تولید به دلیل حذف مرحله ذوب است.

 

کرشی گفت: روش مورد استفاده ما در جهان برای تولید آلیاژهایی از مواد دیگر استفاده می‌شود و در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی کشورهای پیشگام این فرایند تاکنون به صورت آزمایشگاهی مطرح بوده، ولی محصولی با این روش به صورت برند تجاری به تولید انبوه نرسیده است. لذا یکی از نگرانی‌های مهمی که وجود دارد، سرعت تولید محصول است که باید در فاز اول پروژه در حدود 30 قطعه بر دقیقه باشد. البته بررسی‌های انجام شده نشان داد که رسیدن به این نرخ امکان پذیر است. نکته‌ی دیگری که لازم به ذکر است، تغییر طراحی تجهیزات است که باید از حالت آزمایشگاهی به حالت صنعتی تغییر یابند که طراحی مفهومی تجهیزات مورد نظر انجام شده است، ولی به علت عدم تجربه‌ی مشابه، نیازمند طراحی قدم به قدم و محتاطانه است.

 

سجاد محمدی از اعضای تیم پروژه درباره کیفیت محصول به دست آمده اعلام کرد: تمام آزمون‌های استاندارد بین‌المللی (ASTM) بر روی خواص مواد انجام گرفته است، ولی متاسفانه به دلیل محدودیت در منابع مالی، گواهی معتبر از استانداردهای ملی و بین‌المللی اخذ نشده است.

 

وی همچنین افزود: انجام طرح در مرحله‌ی طراحی برای صنعتی‌سازی است (Scale-up). البته طرح تجاری آن (BP) نیز در حال تکمیل است که نسخه اولیه آن نیز چند ماه پیش نهایی شد.

 

به گفته محمدی، در حالی که هزینه هر کیلوگرم آلیاژ آلومینیوم 7075 که بهترین آلیاژ آلومینیوم تجاری موجود است، در بازار جهانی با قیمتی در حدود 10 دلار و آلیاژ تیتانیوم به عنوان یک جایگزین 50 دلار است، پیش‌ بینی می‌شود هر کیلوگرم آلیاژ تولید شده در کشور با قیمتی در حدود 8 دلار به دست مصرف کننده داخلی برسد.

 

دکتر روح‌الله دهقانی فیروز‌آبادی، استاد دانشگاه صنعتی شریف و مشاور این پروژه نیز درباره اهمیت تولید این آلیاژ آلومینیوم در کشور گفت: دستیابی به روش تولید این آلیاژ آلومینیوم سبک و مقاوم، می‌تواند راهگشای صنایع پیشرفته‌ای همچون هوافضا باشد تا با کمک این مواد تولیدات خود را به میزان قابل توجهی بهبود دهند.

 

وی تصریح کرد: علاوه بر این دستیابی به فناوری که تا کنون در انحصار معدودی از کشورها بوده است، اثر تحریم‌ها را در حوزه‌های پیشرفته نیازمند به این مواد کم می‌کند.تاريخ : چهار شنبه 30 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 گوگل ارث با کنار هم چیدن تصاویر گرفته شده به وسیله ماهواره، تصاویر هوایی و اطلاعات جغرافیایی یک کره سه‌بعدی درست می‌کند. در میان کاربران اینترنت کم نیستند کسانی که مواقع بیکاری با گوگل ارث ماجراجویی می‌کنند و در گوشه گوشه دنیا سیاحت می‌کنند. حاصل این سفرهای مجازی، تصاویری هستند، جالب و گاه عجیب و غریب!!
 
 
 


تاريخ : دو شنبه 28 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3023.jpg

دو فیزیکدان نجومی به نام‌های «کارلو روولی» و «فرانسسکا ویدوتو» مدعی‌اند ساختاری موسوم به ستاره پلانک بجای «تکینگی» (نقطه‌ای که شعاع آن صفر و چگالی‌اش بی‌نهایت است) در مرکز سیاهچاله‌ها وجود دارد.

 

 این دانشمندان مد‌عی‌اند وجود ستاره پلانک در هسته سیاهچاله بدین معناست که سیاهچاله‌ها در نقطه‌ای تمامی اطلاعاتی را که بلعیده‌اند، بازخواهند گرداند.

 

تفکر حاضر در مورد سیاهچاله‌ها بر این اساس است که آن‌ها دارای دو بخش ساده به نام‌های «افق رویداد» و «تکینگی» هستند.

 

چون نمی‌توان کاوشگری را برای مشاهده آنچه در سیاهچاله‌ها می‌گذارد، به درون آن‌ها فرستاد، محققان به نظریه‌ها متکی‌اند.

 

با این حال، وجود تناقض‌هایی در نظریه تکینگی حتی فیزیکدانان برجسته‌ای مانند استفان هاوکینگ را سردرگم کرده‌، به طوری که وی و دیگران تئوری‌ها جایگزینی را برای نظریه‌های موجود ارائه داده‌اند. در تلاش جدید، روولی و ویدوتو ایده «ستاره پلانک» را پیشنهاد داده‌اند.

 

بر اساس نظریه «ویرانی بزرگ(مه‌رمب)»، (Big Crunch) بسط یافتن جهان در نقطه‌ای معکوس می‌شود و جهان شروع به واژگون‌شدن کرده و به تکینگی سیاهچاله می‌رسد یا این که انفجار بزرگ دیگری شکل می‌گیرد.

 

روولی و ویدوتو ساختار پلانک را به جای تکینگی در مرکز سیاهچاله ارائه داده‌اند. این ساختار، نوعی ستاره است که امکان ایفای نقش دوباره نسبیت عمومی را فراهم می‌کند.

 

به گفته آن‌ها، یک سیاهچاله می‌تواند در طول زمان جرم خود را به دلیل پدیده «تابش هاوکینگ» از دست دهد و زمانی که سیاهچاله منقبض می‌شود، ستاره پلانک در درون آن با جذب‌ اطلاعات بزرگ‌تر می‌شود. در نهایت، ستاره با «افق رویداد» ملاقات خواهد داشت و سیاهچاله در یک لحظه عاری از ماده شده، زیرا تمامی اطلاعاتی را که بلعیده بود، به جهان بازمی‌گرداند.

 

ایده جدید بدون شک به مناظره‌هایی بین دانشمندان حامی ستاره پلانک به عنوان پاسخی به تناقض‌های موجود و فیزیکدانانی خواهد انجامید که تمامی این ایده را غیرقابل‌توجیه می‌انگارند.تاريخ : دو شنبه 28 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
12-994.jpg

یک عکاس حیات وحش اشکال قلب‌مانند طبیعی را شکار کرده که در دشت‌های آفریقا، مکزیک و استرالیا تجسم‌ یافته‌اند.

 

 این اشکال شامل دریاچه‌ قلب‌مانندی در آن سوی ساحل مکزیک و بوته‌هایی در قلب دشت‌های استرالیا است.

 

تصاویر دیگر در طول پرواز بالگرد بر فراز آفریقا در ماه مه سال 2012 گرفته شده‌اند و صحنه‌های این عکاس از استرالیا و نیوزیلند نیز ماه پیش ضبط شدند.

 

میخائیل پولیتسا، عکاس آلمانی که هم‌اکنون در آفریقای جنوبی زندگی می‌کند، این تصاویر خیره‌کننده را شکار کرده است.

 

وی به دلیل عکاسی‌اش از حیات وحش شهره است و تمامی جهان را به دنبال شکار صحنه‌هایی از شیرها، گور‌خرها، پنگوئن‌ها و خرس‌های قطبی در زیستگاه طبیعی‌شان پیموده است.

 

 

 

 

 

قلبی در پارک ملی Uluru-Kata Tjuta در استرالیا

 

 

 

دریاچه‌ای در مکزیک

 

 

 

تپه‌های شنی Sossusvlei در آفریقا

 

 

 

دهانه Magado در کنیا

 

 

 

خلیج Van Dieman در استرالیا

 

 

 

چشم‌انداز Wolvedans در نامیبیا

 

 

 تاريخ : دو شنبه 28 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
5-1534.jpg

تیمی از زیست‌شناسان دانشگاه ماساچوست و کالیفرنیا در یکی از نخستین تصاویر سه‌بعدی ارائه شده از ویروس اچ‌آی‌وی، به ارائه یک تصویر سه بعدی از بافت روده آلوده به این ویروس پرداخته‌اند.

 

 این تصویر یکی از نخستین تصاویر سه‌بعدی از ویروس اچ‌آی‌وی است که در حال فعالیت در بافت روده‌های یک موش آزمایشگاهی شکار شده است.

 

در تصویر میکروسکوپی الکترونی ارائه‌شده، ویریون‌های اچ‌آی‌وی در بافت زنده روده به رنگ‌های آبی و بنفش برجسته شده‌اند و ویروس در حال آلوده‌کردن این بافت است.

 

تصاویر ارائه‌شده به دانشمندان در درک بیشتر چگونگی عفونی‌شدن سلول‌ها توسط ویروس مزبور و مکان جایگیری آن در بافت روده کمک می‌کند؛ چنین دانشی برای طراحی داروهای جدید علیه آن حائز اهمیت است.

 

تصاویر جدید به بسیاری از تصاویر دقیق محققان از ویروس اچ‌آی‌وی اضافه می‌شود که از زمان شناسایی آن در دهه 1980 به دست آمده‌اند.

 

در مطالعات پیشین، دانشمندان تصاویری از شکوفایی و گسترش اچ‌آی‌وی و ساختارهای درونی و خارجی آن را تهیه کرده بودند. این تصاویر اغلب از اچ‌آی‌وی ایزوله‌شده یا اچ‌آی‌وی عفونی‌کننده مجموعه‌های سلولی که در آزمایشگاه رشد کرده‌اند و نه بافت‌های سالم بدن، به دست آمدند.

 

به منظور تهیه تصاویر جدید، محققان نخست موش‌های آزمایشگاهی ویژه‌ای را با پیوند دادن مغز استخوان، سلول‌های غده طیموس و کبد انسان به موش‌های معمولی خلق کردند.

 

این موضوع موجب ارائه سلول‌های ایمنی به این موش‌ها شد که ویروس اچ‌آی‌وی به آنها حمله می‌کند. محققان پس از 10 تا 20 هفته حیوانات را با اچ‌آی‌وی عفونی و سپس به منظور تهیه تصاویر از روده‌ها، آنها را تشریح کردند. پس از آن، دانشمندان از میکروسکوپ الکترونی برای گرفتن تصاویر از نمونه‌های بافتی آلوده از زوایای مختلف استفاده کردند و تصاویر سه‌بعدی از بافت و ویروس اچ‌آی‌وی را به دست آوردند.

 

جزئیات این مطالعه در مجله PLOS Pathogens منتشر شده است.

 

 

 

 

 

تصویر سه‌بعدی از بافت روده آلوده به اچ‌آی‌وی

 

 

 تاريخ : دو شنبه 28 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
12-998.jpg

دانشمندان فسیل حیوان عظیم‌الجثه ماقبل تاریخی را کشف کرده‌اند که حدود 248 میلیون سال پیش، هنگام زایمان جانش را از دست داده بود.

 

 فسیل Ichthyosaur به معنای «خزنده-ماهی» قدیمی‌ترین نمونه یک خزنده آبی باستانی به شمار می‌آید که حین تولد فرزندانش جان باخته است.

 

اسکلت جزئی این حیوان در استان آنهوی چین یافت شد و بر اساس آن، یکی از نوزادان در درون بدن مادر بوده و نیمی از نوزاد دیگری در درون بدن مادر و حدود یک سوم آن نیز بیرون است. ژست سر جنین دوم نشان می‌دهد تولدهای زنده خزندگان Ichthyosaurs روی خشکی و نه در آب، آن طور که مطالعات پیشین مدعی شده‌ بودند، صورت گرفتند.

 

این موجودات خزندگانی بودند که در عصر دایناسورها در اقیانوس‌های زمین شنا می‌کردند و پس از آغاز زندگی‌شان در خشکی به درون آب می‌رفتند.

 

فسیل 248 ساله کشف‌شده توسط دانشمندان کالیفرنیا نشان می‌دهد وزن حمل یک ichthyosaur بر روی خشکی و نه در دریا تکامل یافته است.

 

جزئیات این کشف علمی در مجله PLOS ONE منتشر شد.تاريخ : دو شنبه 28 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
17-521.jpg

یک گزارش منتشره، به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا نسبیت عمومی اینشتین کماکان رقیب‌ناپذیر است.

 

 اخترفیزیکدانان به صورت هفتگی از افرادی ایمیل دریافت می‌کنند که مدعی‌اند ثابت کرده‌اند اینشتین در نظریاتش دچار اشتباه شده است. این ادعاها اغلب از عباراتی مانند "مشخص است که..." استفاده می‌کنند یا این که دارای صفحاتی مملو از معادلات پیچیده به همراه ده‌ها اصطلاح علمی هستند که به شیوه‌های غیرسنتی به کار رفته‌اند.

 

این ادعاها به سرعت حذف می‌شوند، نه به این دلیل که اخترفیزیکدانان در نظریه‌های تثبیت‌شده غرق شده‌اند، بلکه به این دلیل که هیچ یک از آن‌ها شیوه ارائه‌شده برای جایگزین‌شدن تئوری اینشتین را نمی‌پذیرند.

 

در اواخر دهه 1700 نظریه حرارتی موسوم به «کالری» (caloric) وجود داشت که بر اساس آن، مایعی وجود دارد که خود را دفع می‌کند، بدین معنا تا جایی که ممکن بود بسط می‌یافت. این مایع قابل‌دیدن نبود، اما هر چه ماده‌ای کالریک‌تر می‌بود، دمای بالاتری داشت.

 

از این نظریه می‌توان چندین پیش‌بینی را داشت که همگی کارساز هستند؛ به این دلیل که نمی‌توان «کالری» را خلق یا نابود کرد، گرما (انرژی) حفظ می‌شود و چنانچه جسمی سرد در مجاورت جسمی داغ قرار داده شود، کالری موجود در جسم داغ به جسم سرد منتقل می‌شود تا زمانی که به دمای یکسان برسند. همچنین زمانی که هوا منبسط می‌شود، بسیار رقیق‌تر می‌شود و دما افت می‌کند؛ زمانی هم که هوا فشرده می‌شود، کالری بیشتری در واحد حجم وجود دارد و دما بالا می‌رود.

 

در واقع، "مایع حرارتی" موسوم به «کالری» وجود ندارد و حرارت، ویژگی حرکتی (انرژی حرکتی) اتم‌ها یا مولکول‌ها در یک ماده است؛ با این حال، این مدل پیش‌بینی‌هایی می‌کند که صحیح هستند و مدل کالری امروزه به خوبی اواخر سال 1700 صحت دارد. اما از این مدل دیگر استفاده نمی‌شود، زیرا مدل‌هایی وجود دارند که عملکرد بهتری دارند.

 

این موضوع یکی از جوانب اساسی نظریه‌های علمی است و چنانچه فردی بخواهد یک نظریه علمی قدرتمند را با نظریه جدیدی جایگزین کند، نظریه جدید باید قوی‌تر از تئوری قدیمی باشد. همچنین زمانی که فردی نظریه قدیمی جایگزینی را ارائه می‌دهد، از محدودیت‌های آن نظریه و اینکه چگونه می‌توان از آن فراتر رفت، آگاهی دارد. حتی در مواردی زمانی که نظریه قدیمی جایگزین می‌شود، استفاده از آن ادامه می‌یابد. می‌توان نمونه‌ای از این دست را در قانون نیوتن درباره جاذبه مشاهده کرد.

 

زمانی که نیوتن نظریه‌اش در باب گرانش جهانی را در اواخر دهه 1600 ارائه داد، جاذبه را به عنوان نیروی جذب بین تمامی اجرام توصیف کرد. این امر امکان پیش‌بینی صحیح حرکت سیارات و کشف نپتون، ارتباط اساسی بین جرم یک ستاره و دمای آن و بسیاری نکات دیگر را فراهم کرد. جاذبه نیوتنی در آن زمان قدرتمند بود و امروزه نیز قدرتمند است.

 

سپس، در اوایل دهه 1900 اینشتین مدل متفاوتی موسوم به «نسبیت عمومی» را پیشنهاد داد. فرضیه اساسی این نظریه آن است که جاذبه به دلیل انحنای فضا و زمان توسط اجرام رخ می‌دهد و گرچه مدل اینشتین به طور قابل‌توجهی متفاوت از مدل نیوتن است، ریاضیات آن نشان می‌دهد معادلات نیوتن راه‌حل‌های نزدیکی به معادلات اینشتین هستند. در واقع، هر مولفه‌ای که جاذبه نیوتن پیش‌بینی می‌کند، نظریه اینشتین نیز آن را پیش‌بینی می‌کند؛ با این حال، اینشتین امکان مدلبندی‌کردن صحیح سیاهچاله‌ها، انفجار بزرگ، مدار عطارد و زمان را نیز فراهم می‌کند و تمامی این ادعاها از لحاظ تجربی اثبات شده‌اند.

 

بنابراین، اینشتین از نیوتن پیشی می‌گیرد؛ اما کارکردن با مدل اینشتین برای انجام محاسبات (به طور مثال، حرکت ماهواره‌ها یا سیارات فراخورشیدی) بسیار دشوارتر از کارکردن با مدل نیوتن است و چنانچه به دقت اینشتین نیازی نباشد، می‌توان برای بدست‌آوردن پاسخ مناسب از مدل نیوتن استفاده کرد. بنابراین، این نظریه هنوز هم به اندازه زمان مطرح‌شدنش کارآمد و دقیق است.

 

اشتباه‌بودن جاذبه اینشتین توسط یک نظریه اثبات نمی‌شود، بلکه شواهد تجربی نیاز است که نشان ‌دهد پیش‌بینی‌های نسبیت عمومی کارساز نیستند. نظریه اینشتین تا زمان یافتن شواهد تجربی و آزمایشگاهی که با نظریه اینشتین موافق و با نظریه نیوتن مخالف بود، جایگزین نظریه نیوتن نشد. بنابراین تا زمانی که شواهدی آزمایشگاهی پیدا نشود که به وضوح نسبیت عمومی را نقض کند، ادعاهای "ردکردن اینشتین" بی‌نتیجه خواهند بود.

 

راه دیگر برای به زیرآوردن اینشتین توسعه نظریه‌ای است که به وضوح نشان دهد چگونه نظریه اینشتین تقریبی از نظریه جدید است یا این که ثابت کند آزمون‌های تجربی که نسبیت عمومی از سرگذرانده است، نظریه جدید نیز آن‌ها را سپری می‌کند. درحالت ایده‌آل، نظریه جدید همچنین پیش‌بینی‌های نوینی انجام خواهد داد که به شیوه‌ای معقول قابل‌آزمودن هستند.

 

چنانچه بتوان این کار را انجام و ایده‌های نو ارائه داد، اخترفیزیکدانان به این ایده‌ها گوش فرا خواهند داد. نظریه ریسمان و جاذبه نمونه‌هایی از مدل‌هایی هستند که در تلاش برای انجام این کار هستند. اما حتی چنانچه فردی موفق به خلق نظریه‌ای بهتر از نظریه اینشتین شود، تئوری اینشتین مانند همیشه معتبر باقی خواهد ماند و این نظریه هرگز اشتباه خوانده نخواهد شد، بلکه فقط محدودیت‌های آن آشکار خواهد شد.تاريخ : دو شنبه 28 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
6-1410.jpg

نوعی کاغذ جدید که از فیبرهای چوب ساخته شده است، 96 درصد شفاف بوده و ماده‌ای انقلابی برای تولید نسل آینده سلول‌های خورشیدی خواهد بود.

 

 این کاغذ، ارزان و در مقایسه با لایه‌های پلاستیکی مورد استفاده در سلول‌های خورشیدی کنونی بیشتر دوستدار محیط زیست است.

 

تیمی از محققان دانشگاه مریلند، دانشگاه فناوری جنوب چین و دانشگاه نبراسکا-لینکلن این کاغذ را طراحی کرده‌اند.

 

عملکرد سلول‌های خورشیدی زمانی کارآمد است که مواد آنها دارای شفافیت نوری (برای انتقال مناسب نور) و همچنین میزان کدری (optical haze) برای انتشار و جذب نور مخابره‌شده در درون ماده باشد.

 

کاغذ چوب‌محور جدید دارای شفافیت بسیار بالای 96 درصد و کدری 60 درصد بوده، انتقال نوری بسیار بالایی را ارائه می‌دهد و از انرژی و زمان پردازش کمتری استفاده می‌کند.

 

جزئیات این مطالعه در مجله Nano Letters منتشر شده است.تاريخ : دو شنبه 28 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
302-2.jpg

پژوهشگران ایرانی موفق به معرفی دسته جدیدی از نقاط کوانتومی آلائیده شده بعنوان نانوفتوکاتالیست‌های نسبتا سبز، موثر و سریع برای تخریب آلاینده‌های رنگی شدند.

 

 با استفاده از دستاوردهای این تحقیقات و با بکارگیری نقاط کوانتومی خانواده سولفید روی می‌توان از آنها به عنوان نسل جدیدی از نانوذرات برای حذف و تخریب سریع و موثر آلاینده‌های زیستی یاد کرد.

 

به نوشته سایت نانو، نقاط کوانتومی در واقع نانوذرات نورتاب نیمه‌رسانای معدنی صفر بعدی هستند که دارای اندازه بین 1 تا 20 نانومتر هستند. این اندازه کوچک، آنها را مستعد می‌کند تا بتوان با استفاده از مقدار کم آنها سطح بیشتری را برای واکنش‌های در سطح در اختیار داشت.

 

دکتر حمیدرضا رجبی، محقق این طرح اظهار کرد: در این کار ابتدا نقاط کوانتومی سولفید روی خالص و آلائیده شده با یون آهن با اندازه میانگین یک تا دو نانومتر با روش ترسیب شیمیایی در حضور عامل مهارکننده 2-مرکاپتواتانول سنتز شدند. پس از مشخصه نگاری این ترکیبات، از آنها بعنوان نانوفتوکاتالیستهای جدید، موثر و سالم برای تخریب آلاینده رنگی مالاکیت سبز از محیط های آبی استفاده شد.

 

رجبی تصریح کرد: هدف اصلی این کار بهبود روش‌های قدیمی حذف آلاینده‌ها از حیث سرعت، درصد حذف آلاینده، سمیت کمتر ماده باقی‌مانده و کاهش مقدار ماده لازم بوده است. بعنوان نمونه در روش‌های قبلی این کار مستلزم مدت زمان‌های بالا (حتی تا 1500 دقیقه) بوده است. بعلاوه در مقالات قبلی، آلودگی را از سیستم حاوی آلاینده با استفاده از یک جاذب فقط جمع می‌کردند، اما هیچ‌گونه تخریبی انجام نمی‌شد ولی در این تحقیق، با استفاده از نقاط کوانتومی، ذرات آلاینده رنگی از محیط اولیه تقریبا بطور کامل (تا حدود 100 درصد) تخریب و رفع آلودگی شد.

 

وی افزود: همچنین یکی دیگر از نکات برجسته این روش سنتزی برخلاف برخی دیگر از روش‌های قبلی که مستلزم بکارگیری دمای بالا و ثابت و نیز استفاده از حلال‌های آلی سمی، گران و زیست تخریب گر بود، سنتز نقاط کوانتومی در محیط آب، بجای محیط های آلی و همچنین در دمای اتاق است.

 

محقق طرح تصریح کرد: در این تحقیق ابتدا نانوذرات نیمه‌هادی (نقاط کوانتومی) ZnS خالص و همچنین آلائیده شده با یون‌های آهن (در نسبت‌های مختلف) در محیط آبی و بدون نیاز به حلال‌های آلی و در دمای اتاق در مدت کوتاه (حدود 45 دقیقه) سنتز شدند.

 

رجبی ادامه داد: پس از مشخصه نگاری ترکیبات سنتزی با تکنیک‌های مختلف مانند TEM, UV-Vis Spectrophotometry, XRD, FAAS و تایید سنتز موفق نقاط کوانتومی مورد نظر، آنها را برای بررسی مقایسه‌ای، توان تخریب رنگ مالاکیت سبز بعنوان یک مدل رنگی، تحت تابش نور ماورای بنفش که برای فعال‌سازی نانوذرات بکار گرفته شد، استفاده کردیم.

 

وی افزود: پس از بررسی تاثیر پارامترهای تجربی مختلف شامل pH، مقدار نقاط کوانتومی، زمان تابش، مقدار نانوفتوکاتالیست بر درصد تخریب رنگ، نتایج بدست آمده با دستگاه اسپکتروفوتومتر آنالیز شد. در پایان، سینتیک و مکانیسم تخریب رنگ در شرایط بهینه مورد بحث قرار گرفت.

 

وی خاطرنشان کرد: در واقع این طرح یک ایده جدید را در مسیر تخریب و حذف آلاینده‌های زیستی معرفی کرده است. با توسعه و بهبود این روش می‌توان از آن در صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی، رنگرزی و... برای تصفیه پساب‌های صنعتی استفاده کرد. بویژه در مواردی که استفاده از میکروارگانیسم‌ها با محدودیت‌های جدی همراه است، استفاده از ترکیباتی که بتوانند پس از تصفیه پساب، قابل بازیابی بوده و خودشان نیز موجب آلودگی سیستم نشوند، بسیار مورد توجه است.

 

به گفته رجبی، این تحقیق به‌ دلیل ارزان بودن، سرعت و کارایی بالا، اخیرا مورد توجه یکی از پالایشگاه‌های کشور جهت حذف پساب‌های کارخانه مورد توجه قرار گرفته است.

 

وی با ابراز امیدواری نسبت به ادامه تحقیقات گفت: دانشجویان کارشناسی ارشد من در حال حاضر مشغول تحقیق درباره سنتز نقاط کوانتومی جدید برای تصفیه نمونه‌های حاوی بافت پیچیده‌تر و امکان بکارگیری آنها تحت نور مرئی هستند.

 

نتایج این کار تحقیقاتی به‌ وسیله‌ی دکتر حمیدرضا رجبی از دانشگاه یاسوج، پروفسور شمسی پور از دانشگاه رازی کرمانشاه، دکتر امید خانی از دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان و دکتر وحید وطن پور از دانشگاه تربیت معلم تهران، در Journal of Hazardous Materials منتشر شده است و جزء یکی از مقالات برتر در حوزه فناوری نانو بوده است.تاريخ : دو شنبه 28 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
133-5.jpg

پروژه کیک استارتر می‌تواند با استفاده از نانوذرات، تمامی دستکش‌ها را به دستکش‌های با قابلیت حس لامسه تبدیل کند.

 

 منطقه خراسان، نانولوله‌های پلی آمیدهای مایع رسانا می‌توانند دستکش معمولی را به صفحه نمایش لمسی تبدیل کنند. استفاده از نانولوله‌ها در این مورد تقلید حس لامسه پوست انسان و طراحی آن کاربردی است.

 

طراحی هر کاربرد آن چند هفته تا چند ماه به طول می‌انجامد که بستگی به نوع عملکرد انتخابی افراد دارد. اگر این دستکش را به طور خاموش بپوشید به سادگی قابل اجرا مجدد خواهد بود. این دستکش به طور مساوی از نانوذرات تشکیل شده و هر ذره به دقت ساخته شده است و با یکدیگر در ارتباط هستند.

 

این شبکه ارتباطی حتی تحت شرایط سخت مانند خم شدن ثابت، سایش، چین وچروک و حتی عناصر طبیعی به همان شکل باقی می‌ماند.

 

نانولوله‌های متشکل از نانوذرات رسانا اجازه می‌دهد تا نانوذرات به طور زنجیره‌ای حتی تحت محرک‌های تنش زای فیزیکی در کنار هم باقی بمانند و پلی بین انگشت شما و صفحه لمسی دستگاه ایجاد کند.تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
6-1425.jpg

کارشناسان فضایی در مورد خطر «بسیار واقعی» ورود مجدد یک ماهواره روسی به جو و برخورد آن با سطح زمین هشدار دادند.

 

 مقامات روسی تائید کردند که بخشهایی از ماهواره کاسموس-12 این کشور که اکنون از کار افتاده، امروز (یکشنبه) در ورود پر سرعت آن به جو، سالم مانده و در زمین فرود خواهند آمد.

 

اگرچه بیشترین نگرانی موجود، محل فرود این قطعات است که هنوز مشخص نیست.

 

کلنل آلکسی زولوتوخین در گفتگو با خبرگزاری ریانووستی اظهار کرد که انتظار می‌رود این قطعات در روز 16 فوریه(27 بهمن) بر روی زمین فرود بیایند.

 

وی افزود: زمان دقیق برخورد و موقعیت قطعات ماهواره کاسموس-1220 ممکن است به دلیل عوامل خارجی تغییر کند.

 

این ماهواره قرار است جایی در اقیانوس آرام فرود بیاید که تهدیدی برای انسان‌ها نخواهد بود.

 

اگرچه به گفته شبکه خبری فاکس نیوز، این قطعات ممکن است هر نقطه‌ای در زمین سقوط کنند.

 

در سال 1987، یک ماهواره دیگر کاسموس که از رده خارج شده بود، در یک ناحیه غیرمسکونی کانادا سقوط کرد و انتشار بقایای پرتوزای آن منجر به یک پاکسازی طولانی‌مدت شد.

 

سپس در سال 2009 ماهواره سوم کاسموس با سرعت نزدیک به 42 هزار کیلومتر در ساعت با ماهواره مخابراتی ایریدیوم آمریکا برخورد کرد و هزاران تکه ضایعات را در مدار پخش کرد.

 

چندی پیش در ماه نوامبر 2013، ماهواره GOCE سازمان فضایی اروپا به شکل بی‌خطری در اقیانوس سقوط کرده بود.

 

وزن و اندازه دقیق ماهواره کاسموس-1220 نامعلوم است که به عدم قطعیت در مورد رویداد پیش‌رو افزوده است.

 

به گفته کارشناسان، اگرچه بخش زیادی از این ماهواره در جو خواهد سوخت، اما قطعاتی از آن به زمین خواهد رسید. به دلیل پوشیده بودن بخشهای زیادی از زمین از آب و در اقلیت بودن مناطق متراکم شهری، احتمال کمی وجود دارد که این قطعات در زمان سقوط منجر به آسیب به انسانها شوند.

 

به گفته ناسا، تا اکتبر 2013، بیش از 800 تکه شناور ضایعات فضایی برای ایستگاه فضایی بین‌المللی تهدید بزرگی محسوب می‌شدند. از این میان، 10 درصد فضاپیماهای عملکردی یا غیرعملیاتی، یک سوم بدنه موشکها و مابقی ضایعات متفرقه بودند.تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
2-2099.jpg

مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد اندازه مغز مردان در مقایسه با زنان، بزرگ‌تر است.

 

بسیاری همواره بر این باور بوده‌اند که مغزهای زنان و مردان بسیار متفاوت‌اند؛ هم‌اکنون، مطالعه چندین مقاله در زمینه علوم اعصاب، محققان دانشگاه کمبریج را قادر به خلق نقشه‌ای کرده که برای نخستین بار نشان می‌دهد اندازه و ساختار مغز زنان و مردان متفاوت از یکدیگر است.

 

آمبر رویگورک، رهبر ارشد این مطالعه، گفت: ما دیگر نباید تفاوت‌های جنسیتی را در علوم اعصاب نادیده بگیریم، به ویژه زمانی که وضعیت‌های روانشناختی را بررسی می‌کنیم که در هر دوی زنان و مردان شایع‌ هستند.

 

بر اساس نتایج بدست‌آمده، مغز مردان به طور متوسط در مقایسه با زنان، هشت تا 13 درصد بزرگ‌تر است؛ مردان همچنین دارای فضای داخل جمجمه، ماده خاکستری، ماده سفید، نواحی مملو از مایع مغزی نخاعی بیشتر و نیز مخچه بزرگ‌تری نسبت به زنان هستند.

 

مردان و زنان در سیستم لیمبیک که با عواطف سر و کار دارد و سیستم زبانی نیز دارای تفاوت‌هایی هستند.

 

دانشمندان در تحقیقاتشان چندین مقاله با موضوع مغز که بین سال‌های 1990 و 2013 منتشر شده بودند را بررسی کردند و نتایج بدست‌آمده دارای مضامین مهمی برای مطالعه افسردگی و اوتیسم خواهد بود.

 

جزئیات این تحقیق در مجله Neuroscience and Biobehavioral Reviews منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

درحالي که محدودیت های ایجاد شده بر سر راه کاربران  مانع از آن میشود که به شکل مستقیم و بدون استفاده از VPN یا فیلتر شکن ها اقدام به نصب افزونه های گوگل کروم از وب سایت اصلی گوگل یعنی Web Store کرد، در نهایت راهی را برای شما یافتیم که به واسطه آن بتوانید به راحتی اقدام به نصب افزون ها از وب سایت اصلی گوگل کروم کنید.

 طی چند ماه اخیر محدودیت های ایجاد شده بر سر راه کاربران در وب سایت Google Web Store منجر به آن شده بسیاری از کاربران از مزایای استفاده از افزونه های گوگل کروم محروم بمانند.

این امر منجر به آن شده بود که ما نیز در گزارش های فناوری اطلاعات کمتر به افزونه های گوگل کروم بپردازیم و علیرغم آنکه در بسیاری از موارد با نمونه های بسیار جالب توجهی از افزونه ها مواجه میشدیم، اما به دلیل همین محدودیت در نصب افزونه ها از ارائه اطلاعات آن منصرف میشدیم.

طی این مدت همواره به دنبال یافتن راهی به جر استفاده از گزینه هایی نظیر VPN برای دانلود افزونه های گوگل کروم از Web Store میگشتیم، تا آنکه در نهایت راه حلی اساسی و خوب برای این مشکل پیدا کردیم:

راهی برای کاربران ایرانی در نصب افزونه های گوگل کروم

راه حلی که برای کاربران ایرانی پیدا کرده ایم استفاده از یک ابزار جانبی مطمئن و کاربردی است که نخست به شما اجازه میدهد که با ورود به وب سایت اصلی، اقدام به دانلود مستقیم افزونه ها بر روی سیستم خود بکنید، و دوم آنکه خود این ابزار افزونه ای دارد که با نصب آن بر روی مرورگر گوگل کروم از این پس میتوانید به راحتی از Web Store اقدام به دانلود افزونه ها کنید.

نام این ابزار Chrome Extension Downloader است:

راهی برای کاربران ایرانی در نصب افزونه های گوگل کروم

همانگونه که ذکر شد، این ابزارهم از وب سایت اصلی برای دانلود افزونه ها بهره میبرد و هم اینکه خود افزونه ای برای دانلود سایر افزونه ها بر روی کروم دارا است. اما برای شروع بگذارید کار را با وب سایت اصلی این ابزار آغاز کنیم. آدرس زیر را در مرورگر خود وارد کنید:

http://chrome-extension-downloader.com

صفحه اصلی وب سایت بسیار ساده طراحی شده و شامل جعبه متنی است که باید در آن لینک افزونه مورد نظر خود را از Web Store در آن وارد کنید و بر روی دکمه Download Extension کلیک کنید:

راهی برای کاربران ایرانی در نصب افزونه های گوگل کروم

برای امتحان بگذارید افزونه خود این ابزار را در فروشگاه گوگل دانلود کنیم. به Web Store گوگل بروید و Chrome Extension Downloader را در آنجا جستجو کنید. بعد از آنکه افزونه را پیدا کردید آدرس آن را از نوار آدرس مرورگر کپی کرده و در قسمت مورد نظر در وب سایت ابزار وارد کنید. آدرس افزونه باید از این قرار باشد:

https://chrome.google.com/webstore/detail/chrome-extension-download/adajmnagfnjmjkljpmiglngkbgoaehgi

بعد از آن بر روی دکمه Download Extension کلیک نمایید که بعد از مدتی مرورگر پیام دانلود افزونه را نمایش میدهد. بر روی دکمه Keep کلیک نمایید:

راهی برای کاربران ایرانی در نصب افزونه های گوگل کروم

بعد از آنکه افزونه به شکل کامل دانلود شد، در گوگل کروم، از منوی اصلی گزینه Tools و سپس Extension را انتخاب کنید یا آدرس زیر را در نوار ابزار مرورگر کپی نمایید:

chrome://extensions

راهی برای کاربران ایرانی در نصب افزونه های گوگل کروم

 

سپس به مسیری که افزونه را در آن دانلود کرده بروید و افزونه را بکشید و در داخل صفحه Extension کروم رها کنید:

راهی برای کاربران ایرانی در نصب افزونه های گوگل کروم

در این حالت مرورگر پیغام نصب افزونه را نمایش میدهد. بر روی دکمه Add کلیک نمایید:

راهی برای کاربران ایرانی در نصب افزونه های گوگل کروم

به این ترتیب افزونه Chrome Extension Downloader به مرورگر شما اضافه شده است. اما کار با این افزونه به چه ترتیب است؟

برای امتحان این افزونه به Web Store بروید و یک افزونه را به دلخواه خود جستجو نمایید. برای مثال ما افزونهGmail Notifier را در اینجا جستجو کرده ایم. متوجه میشوید که یک آیکون کوچک در کناره سمت راست نوار ابزار شما هویدا میشود که مربوط به افزونه Chrome Extension Downloader است:

راهی برای کاربران ایرانی در نصب افزونه های گوگل کروم

اگر بر روی این آیکون کلیک کنید، مستقیما به صفحه اصلی نرم ابزار میروید و پیامی نمایش داده میشود که افزونه مورد نظر شما در حال دانلود شدن است:

راهی برای کاربران ایرانی در نصب افزونه های گوگل کروم

اما راه دیگر برای دانلود افزونه ها این است که بر روی دکمه Free در گوشه راست صفحه اطلاعات افزونه، کلیک راست نمایید و گزینه Download Chrome Extension را انتخاب نمایید:

راهی برای کاربران ایرانی در نصب افزونه های گوگل کروم

در هر صورت افزونه مورد نظر شما دانلود میشود و برای نصب آن کافی است که آن را کشیده و در داخل صفحهExtension کروم – مشابه آنچه در اینجا عمل کردیم – رها کنید.

در نهایت با این ابزار کاربران ایرانی میتوانند از این پس به سهولت افزونه های مهم و کاربردی گوگل کروم را به راحتی دانلود و نصب کنند و ما نیز میتوانیم به روش سابق اقدام به معرفی افزونه های جالب و کاربردی این مرورگر محبوب کنیم.تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

از الان به فکر سرویس مرتب کولر خود باشید. برف‌های چند هفته اخیر زودتر از آنچه تصور کنید آب می‌شوند، و کمتر از شش ماه بعد، شما خواهید ماند و گرمای خرما پزان تابستان. پیش‌بینی‌های آب و هوایی نشان می‌دهند که سال 2014/1393 شاید گرم‌ترین سالی باشد که سازمان‌های هواشناسی جهان تاکنون به خود دیده‌اند. دلیلش هم پدیده ال‌نینو است که آماده می‏شود جو زمین را به جهنمی تمام عیار تبدیل کند.

پدیده ال‌نینو زمانی اتفاق می‌افتد که آب‌های گرم مدفون شده در اقیانوس آرام تا سطح اقیانوس بالا بیایند و در طول خط استوا به سمت آمریکا پخش شوند. در اثر این رویداد، در نواحی اطراف پرو و اکوادور به مدت 9 ماه یا بیشتر باران خواهد بارید و این مناطق شاهد سیلاب خواهند بود و دی سوی دیگر، یعنی اندونزی و استرالیا خشکسالی و آتش‌سوزی در صدر اخبار خواهد نشست. این بخشی از چرخه ویرانگر اقلیمی به نام نوسان جنوبی ال‌نینو است.

البته تا رسیدن بهار (که از آن به «سد بهار» تعبیر می‏شود) نمی‏توان به دقت در مورد بازگشت ال‎نینو اظهار نظر کرد. اسکات پاور از اداره هواشناسی ملبورن استرالیا می گوید: « سیکل نوسانی ال‌نینوی جنوبی کم و بیش در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد هر سال تکرار خواهد شد».

ونجو کای از آژانس ملی پژوهشی استرالیا CSIRO می‌گوید: «مشکل این است که متغیرهای پس زمینه بسیار زیادی در اتمسفر و اقیانوس وجود دارد، و سخت است که سیگنال خاصی را درمیان این نویزها تشخیص دهیم. حتی اگر ال‌نینوی در حال گسترش داشته باشیم، پیش‌بینی آن کار ساده‌ای نخواهد بود».

ارتباط‌های هوایی
اما حالا به نظر می‌رسد مدلی آب‎وهوایی که هدف آن به طور اختصاصی پیش‌بینی ال‌نینو است، بتواند با آزمایش یک ویژگی آب‎وهوای اقیانوس آرام که پیش از این بررسی نشده بود، در میان نویزها به دنبال سیگنال مطلوب بگردد.

پیش‌بینی‌های قبلی مبتنی بر مدل‌های کامل آب‌وهوایی بودند. ارمین بانده و همکارانش از دانشگاه یوستوس لایبیگ در گسن المان، قدرت ارتباط بین دمای هوا بر فراز استوا و دمای هوا در بقیه اقیانوس ارام را بررسی کردند. موارد ثبت شده نشان می‌دهند که در سال قبل از ظهور ال‌نینو، ارتباط دمایی بین دو ناحیه بیشتر می‌شود و این بدین معنی است دماهای این دو ناحیه، نسبت به زمان‌های دیگر، بیشتر به هم شباهت پیدا می‌کنند.

این گروه همچنین دریافته است تقریبا در 75 درصد مواردی که این ارتباط‌های اتمسفری به یک توان بحرانی می‌رسد، در آن سال ال‌نینو رخ می‌دهد. بانده می‌گوید: «قطعا ارتباطی بین حالت مشترکی که ما در اتمسفر اندازه گیری می‌کنیم، و شروع پدیده ال‌نینو وجود دارد». اما چرایش را کسی نمی‌داند.

حالا اطلاعات هواشناسی جهانی حاکی از آن است که در سپتامبر 2013/شهریور 1392 به این حد آستانه رسیده‌ایم. بانده می‌گوید: «در نتیجه، احتمال به وقوع پیوستن ال‌نینو در سال 2014/1393 برابر با 0.76 است». به عبارت دیگر، 76 درصد احتمال دارد که امسال شاهد پدیده ال‌نینو باشیم.

در نتیجه تغییرات آب‌و‌هوایی، احتمالا سال 2014/1393 یکی از گرم‌ترین سال‌های ثبت شده در تاریخ خواهد بود. اگر امسال ال‌نینو رخ دهد، سال 2014 حتی از این هم گرم‎تر خواهد شد؛ شاید حتی به گفته کای، گرم‎ترین سال تاریخ. ولی از آنجا که ال‌نینو معمولا دو سال تقویمی به طول خواهد انجامید، شاید این عنوان به سال 2015/1394 برسد. «احتمالش وجود دارد، ولی قطعیت ندارد. متغیرهای دیگری هم وجود دارند که می‌توانند اوضاع را دگرگون کنند».

اکنون تعداد روز افزونی از مدل‌های آب‌و‌هوایی هم وقوع ال‌نینو را برای سال 2014/1393 پیش‌بینی می‌کنند. معلوم نیست که آیا این پدیده از نوع ال‌نینوی مطلق مانند سال 1998/1377 خواهد بود، یا نه. ال‌نینوی آن سال، جان ده‌ها هزار نفر را گرفت. ولی کای فکر می‌کند که احتمال زیادی برای وقوع ال‌نینوی مطلق وجود ندارد، چون متغیر بلند مدت‌تر در آب‌و‌هوای اقیانوس آرام، از شدت آن خواهد کاست.

مشروح مقاله پاور و همکارانش را می‏توانید در اینجا مطالعه کنید.تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 این مدل که از زمستان آینده راهی بازار می شود قیمت پایه ای در حدود 30 هزار یورو خواهد داشت.حجم این مدل از 468 به 1510 لیتر رسیده است و بنا بر سلیقه مشتری دارای سه موتور است.اولین آن موتور سه سیلندره با 136 اسب بخار و حداکثر سرعت 200 کیلومتر بر ساعت .همچنیین موتور دیزلی چهار سیلندر با 150 اسب بخار و حداکثر 205 کیلومتر بر ساعت. یک موتور بنزینی چهار سیلندر با 231 اسب بخار قدرت و 235 کیلومتر بر ساعت سرعت.البته این همه ماجرا نیست و سازندگان این خودروسازی قصد دارند مدل پلاگین-هیبریدی با فضای داخلی بزرگتر را نیز در آینده نزدیک روانه بازار کنند.

گفتنی است این مدل در نمایشگاه اتوسالن ژنو به نمایش درخواهد آمد. 
 


تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 مرسدس بنز تولید کوپه های بزرگ را از سال 1952 آغاز کرد. خودرو های کلاس S کوپه این کمپانی همواره ترکیبی از زیبایی و امکانات و لوکس ترین طراحی ها بوده است.

کمپانی مرسدس بنز که از پیشگامان صنعت خودروسازی است به تازگی از جدیدترین مرسدس کلاس S کوپه مدل 2015 پرده برداری کرده است. علاوه بر ظاهر جذاب و دلربا؛ این خودروی آلمانی 2 در ، به جدیدترین فناوری و تکنولوژی خودرو در داخل اتاق نیز مجهز است. مرسدس بنز امکان سفارش استفاده از کریستال سوارسکی در چراغ های جلو را هم فراهم کرده است. اما برگ برنده این خودرو تا زمانی که به حرکت در نیاید مشخص نمی شود.


این خودرو برای اولین بار در جهان از فناوری "عملکرد متمایل شدن فعال در پیچ ها" استفاده می کند. بدین صورت که خودرو هنگام دور زدن در پیچ ها مانند یک موتورسوار و یا اسکی باز حرفه ای به سمت پیچ متمایل می شود. این امر باعث بهبود عملکرد خودرو و احساس راحتی هر چه بیشتر سرنشینان در هنگام مواجهه با پیچ های تند می شود و لذت رانندگی را دو چندان می کند.


آخرین مدل مرسدس کلاس S کوپه در نمایشگاه ژنو حضور خواهد داشت و قیمت پایه آن در هنگام عرضه عمومی مشخص خواهد شد. 
 

 
 


تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 بسیاری از انسان ها به دنبال فضایی هستند تا کمی آرامش داشته باشد و بتوانند هوای تازه تنفس کنند به همین دلیل دانشمندان به دنبال همین راه حل هستند. 
"یئون یانگون" طراحی است که به تازگی یک پنجره تصفیه هوا ساخته است. این طراح با ایده خود قصد داشت راه حلی برای ازبین بردن آلودگی پیدا کند و در این راه موفق هم بوده است چراکه پنجره او با چند حرکت به یک تصفیه کننده هوا تبدیل می شود. 


این پنجره با داشتن فیلترهای مختلف در میان پره های خود هوا را تصفیه می کند همچنین می تواند در فصول زمستان و تابستان به ترتیب کار بخاری و کولر را نیز انجام دهد. تنها کافی است حالت مورد نظر را از روی کنترل پنل انتخاب کنید. 

این وسیله به روی پنجره اصلی نصب شده و هر زمانی که بخواهید می توانید آن را تکان داده و در مکان مناسب قرار دهید. این پنجره از راه دورهم قابل کنترل است و می توانید آن را هدایت کنید.  


تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

امروزه یکی از معضلات گوشی های هوشمند ،میزان مصرف باتری است. یک گوشی هوشمند برای اینک CPU، RAM بتواند از پس انرژی مورد نیاز صفحه نمایش و... بر بیاید باید باتری قوی داشته باشد، از این رو شرکت های تولید کننده اسمارت فون ،تلاش های زیادی را برای ساخت باتری های با طول عمر بالا کرده اند که در این مطلب با چندتا از بهترین آنها آشنا می شویم.

LG G2


باتری این گوشی با پردازنده Snepdragon 800 و باتری "3200 mAh"، 13 ساعت و 44 دقیقه طول عمر داشته است، البته نسخه AT&T این گوشه 10 ساعت و 42 دقیقه و مدل Verizon حدود 9 ساعت 14 طول عمر دارند.

 

Nokia Lumia 1520

طول عمر باتری گوشی Nokia Lumia 1520 (AT&T) که صفحه نمایش 6 اینچی و رزولوشن 1080p و پردازشگرSnapdragon 800 و دوربین 20 MP دارد 11 ساعت و 28 است.

Samsung Galaxy Note 3

 
طول عمر باتری این گوشی 5.7 اینچی که پردازگر 2.3-GHz, quad-core Qualcomm Snapdragon 800 و رم3GB دارد 11 ساعت و 15 است 

 

Motorola Droid Maxx 

 

این گوشی با باتری 3500mAh خود 9 ساعت و 25 دقیقه عمر دارد.

HTC One

 

طول عمر باتری این گوشی با صفحه نمایشSuper AMOLED 1080p، 4.7inches و پردازشگر 1.7GHz Qualcomm Snapdragon 600 و باتری ،2300 mAh 8 ساعت و 17 دقیقه است

 

LG Lucid 2

عمر باتری این گوشی 4 اینچی که از پردازنده 1.7-GHz dual-core Qualcomm Snapdragon S4 Plus بهره می برد 7 ساعت و 55 دقیقه است

 

HTC 8XT

عمر باتری این گوشی 4.3 اینچی که از یک پردازنده 1.4-GHz dual-core Qualcomm Snapdragon 400 و یک رم 1 GBبهره می برد 6 ساعت و 43 دقیقه است.

Samsung Galaxy S4

طول عمرباتری این گوشی که صفحه نمایش 5 اینچی و پردازشگر 1.9GHz Qualcomm Snapdragon 600 ، رم2 GBدارد 6 ساعت و 41 است.

 

Sony Xperia Z

 

عمر باتری این گوشی با صفحه نمایش 5-inch با پردازنده 1.5-GHz Quad Core Snapdragon S4 pro و رم 2GB6 ساعت و 35 است.تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در قرون ویکتوریا  بسیاری از وسایلی که ما این روزها از آن استفاده می کنیم وجود نداشت و همچنین مخترعین در تکاپو بودند تا وسایل کاربردی و جدید را اختراع کنند. در حالی که عده ای سخت مشغول ساخت و اختراع کاربردی ترین وسایل بودند عده ای نیز وقت خود را صرف اختراع وسایلی با کمترین میزان کارایی می کردند و یا در نهایت ازمایش هایشان به وسیله ای عجیب دست می یافتند.

خیس کنده تمبر


این روزها تمبرها دارای چسب های مخصوص هستند و نیازی نیست تا آن ها را با آب دهان خیس کرد اما در گذشته این امکان وجود نداشت و از همین رو مخترعین به دنبال ساخت آن ها بودند. این خیس کننده های تمبر طوری طراحی شده بودند و که می توانستند پشت تمبرها و درب پاکت های نامه را خیس کنند. البته در آن زمان نیز به علت آن که جسبندگی لازم را ایجاد نمی کردند زیاد مورد استفاده قرار نگرفتند.

پل های ریلی 


یکی از عجیب ترین ایده هایی که در این دوران اجرا شد پل های ریلی بودند. این پل ها در اصل هیچ شباهتی به پل های امروزی نداشتن و از چند تکه متفاوت تشکیل شده بودند. این پل از یک سکوی بلند که روی ریل قرار داشت تشکیل شده بود که مردم را از یکطرف دره به طرف دیگر جا به جا می کرد. این ایده خیلی زود منسوخ شد و پل های امروزی جایگزین آن ها شدند.

دستگاه اتوماتیک برس زدن اسب


یکی از اختراعاتی که برای تنبل ترین افراد انجام شد دستگاه اتوماتیک برس زدن اسب بود. این دستگاه به گونه ای بود که در حالت های خاصی اسب را برس می زد و نیازی نبود تا فرد خودش این کار را انجام دهد. این دستگاه البته بعد از مدتی یا اصلی برس نمی زد و یا در صورت خرابی اسب را مجروح می کردند و خیلی زود از رده خارج شدند.

تثبیت کننده نوشتن


در آن زمان بیشتر مسافرت ها با اسب و یا ترن های بسیار پر سر وصدا انجام می شده است و از همین رو کسی نمی توانست در داخل ترن و یا پشت اسب مشغول نوشتن شود تا اینکه این اختراع وارد بازار شد. این تثبیت کننده از یک سو با طناب هایی به دیوار بسته می شد و از سوی دیگر نیز به دور مچ فرد قرار می گرفت اما نکته اصلی اینجا بود که اولا کمتر کسی توانایی نوشتن و یا خواندن در آن زمان داشت و همچنین چه کسی واقعا دوست دارد روی اسب مطلبی را یادداشت کند؟

جواهرات الکترونیکی


در آن زمان خانم ها اهمیت زیادی را برای جواهراتشان قائل بودند و از همین رو دوست داشتند تا همیشه بهترین جواهرات را داشته باشند. این دقیقا ایده ای بود که باعث شد تا جواهرات الکتریکی وارد بازار شود. درون این جواهرات چراغ هایی کار گذاشته می شد که البته می توانستند به درخشش جواهرات اضافه کنند ولی بسیار داغ می شدند و تریبا غیرقابل استفاده برای مدت طولانی بودند.تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3022.jpg

پس از 400 سال از زمان کشف بزرگ‌ترین قمر منظومه شمسی، دانشمندان نخستین نقشه از سطح آن را ارائه دادند.

 

 «گانیمد» بزرگ‌ترین قمر منظومه شمسی است و از عطارد و پلوتو بزرگ‌تر بوده و فقط اندکی از مریخ کوچک‌تر است.

 

دانشمندان برای خلق این تصویر، تصاویری را از سامانه‌های وویجر 1 و 2 ناسا و همچنین فضاپیمای «گالیله» جمع‌آوری کردند.

 

نقشه ارائه‌شده، چهارمین نقشه‌ای است که یک قمر سیاره‌ای را پوشش می‌دهد و نقشه‌های دیگر متعلق به «ماه» زمین و «آیو» و «کالیستوی» مشتری هستند.

 

نخستین نقشه جغرافیایی جهان از این قمر عظیم و پوشیده از یخ پس از 400 سال از زمان کشف آن توسط گالیله ارائه شده و ویژگی‌های جغرافیایی متنوع این جرم کیهانی را به نمایش می‌گذارد و همچنین هرج و مرج ظاهری سطح پیچیده آن را به نوعی نظم می‌بخشد.

 

این نقشه به دانشمندان علوم سیاره‌ای در رمزگشایی از تکامل این جهان یخی کمک خواهد کرد و مشاهدات فضاپیمایی آینده از آن را ارتقا خواهد بخشید. این موزائیک که توسط «سازمان تحقیقات جغرافیایی» ایالات متحده منتشر شده، در برنامه‌ریزی برای جستجوی حیات بیگانه نیز محققان را یاری خواهد کرد.

 

پس از مریخ، ناحیه درونی قمرهای یخی مشتری بهترین نامزدها برای محیط‌های قابل‌سکونت حیات در منظومه شمسی به شمار می‌آیند.

 

مشاهدات بزرگ‌ترین قمر مشتری از زمان کشف آن در سال 1610 حقایق و مشخصه‌های بسیاری را درباره گانیمد ارائه داده‌اند و بر اساس آن‌ها، این قمر که عرض آن پنج هزار و 268 کیلومتر است، دارای زمین تیره و پر از گودال و همچنین نواحی جوان‌تر مملو از شیار و پشته است.

 

وویجر 1 و 2 در سال 1979 و طی مسافرت بی‌سابقه‌شان در منظومه شسمی از کنار گانیمد عبور کردند و کاوشگر گالیله نیز این قمر و دیگر اجرام سیستم مشتری را به هنگام مدارگردی حول این سیاره و طی سال‌های 1995 تا 2003 نظاره کرد.

 

 

 

 

تصاویر ارائه‌شده از گانیمد

 

 

 

قطب شمال گانیمد

 

 

 

آشکارسازی سطح پر از گودال گانیمد توسط نقشه جدید

 

 

 

قطب جنوب گانیمد

 

 تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
BreathingEarthb.gif

سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم‌ زمین، 27 تا 30 بهمن ماه جاری به صورت همزمان در تهران و 11 مرکز استان‌ میزبان زمین‌شناسان بزرگ دنیا خواهد بود.

 

 دکتر منوچهر قرشی، دبیر علمی سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم‌زمین با بیان اینکه امسال سی و دومین گردهمایی علوم‌زمین کشور در قالب یک گردهمایی بین‌المللی برگزار خواهد شد، گفت: تاکنون بیش از دو هزار و 598 مقاله به دبیرخانه گردهمایی ارسال شده که 856 داور به بررسی این مقالات پرداختند که در نهایت 516 مقاله به صورت سخنرانی و هزار و 253 مقاله به صورت پوستر ارائه خواهند شد.

 

وی از اعلام آمادگی بیش 150 استاد و کارشناس بین‌المللی به منظور حضور در سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم‌ زمین خبر داد و افزود: این گردهمایی بزرگ علمی با مشارکت متخصصان برجسته خارجی و داخلی و با همکاری 30 دانشگاه و 31 سازمان بین‌المللی با 11 رویکرد تخصصی مختلف در تهران و 11 مرکز استان برگزار می‌شود و بیشتر کارشناسان خارجی با ارائه مقالات و سخنرانی‌های خود به بررسی مسائل مختلف در حوزه عوم‌ زمین خواهند پرداخت.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی- تخصصی علوم زمین در نظر دارد کتاب برتر را در زمینه‌های مرتبط با رویکردهای این رویداد انتخاب و معرفی کند، تصریح کرد: تاکنون بیش از 44 کتاب مرتبط با مسائل علوم‌ زمین کشور در بخش‌های تالیف، ترجمه و تالیف و ترجمه معرفی شده که پس از بررسی از سوی داوران معرفی شده و از آنها طی برگزاری کنگره تقدیر به عمل خواهد آمد.

 

به گفته دبیر علمی سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم‌ زمین، هزار و 100 عکس ژئوتوریسم نیز به منظور حضور در مسابقه عکس این نشست بزرگ علمی دریافت شده که هیات داوران پس از بررسی 10 اثر را به عنوان عکس‌ برتر، انتخاب و معرفی کردند و 120 اثر را نیز دارای شرایط مورد نظر برای حضور در نمایشگاه عکس تشخیص دادند.

 

قرشی همچنین از دریافت بیش از یکصد نمونه سنگ و کانی از سوی علاقه‌مندان خبر داد و گفت: مسابقه و نمایشگاه بهترین نمونه سنگ، کانی و فسیل نیز همزمان با سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم‌ زمین برپا خواهد شد.

 

گفتنی‌ است، نمونه منتخب بازدیدکنندگان و همچنین عکس منتخب بازدیدکنندگان نیز بر اساس انتخاب و رای بازدیدکنندگان انتخاب و معرفی خواهد شد.

 

همزمان با برگزاری سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم‌ زمین، نمایشگاه جنبی با حضور بخش‌ها، انجمن‌ها و شرکت‌های معتبر و بزرگ معدنی و زمین‌شناسی برپا خواهد شد.

 

سی و دومین گرهمایی تخصصی و نخستین کنگره جهانی علوم زمین در قالب نشست‌های تخصصی با همکاری بخش خصوصی و دانشگاهی و چهارده وزارتخانه ذیربط برگزار می‌شود که شامل زمین‌شناسی بنیادی در مشهد، زمین‌شناسی زمین‌لرزه، زلزله‌شناسی، مهندسی زلزله و زمین‌ساخت در تبریز، اکتشاف عناصر نادر خاکی در یزد، زمین‌شناسی نفت در اهواز، علوم‌ زمین و آب در شیراز، اکتشاف کانسارهای پنهان در کرمان، علوم‌ زمین و ژئوفیزیک دریا، اقیانوس‌شناسی، آب‌های بین‌الملل و جنوبگان در چابهار، نجات دریاچه ارومیه در ارومیه، زمین‌شناسی پزشکی، کشاورزی و زیست‌محیطی در گیلان ، علوم‌ زمین و توسعه پایدار در مازندران، غارشناسی در همدان و همچنین اکتشاف ذخایر معدنی فلزی و غیرفلزی، کانه‌آرایی و فرآوری مواد معدنی، ژئوفیزیک هوایی، روش‌های آنالیز دستگاهی، علوم‌ زمین و افق‌های نو، میراث زمین‌شناختی، آموزش علوم‌ زمین، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن و صنایع‌ معدنی، اطلاعات زمین‌شناختی و فناوری اطلاعات، علوم‌ زمین، جامعه و سهم بشریت و ژئوانفورماتیک و ژئومتیکس و گوهرها در تهران است.

 

برگزارکنندگان سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین‌المللی و تخصصی علوم‌ زمین امیدوار هستند با توجه به محدودیت‌های ایجاد شده در تعاملات در اثر فضای روانی منفی ناشی از تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان، برپایی این همایش معتبر علمی و بین‌المللی بتواند فضای روانی نامطلوب ایجاد شده علیه ایران را تا حد زیادی تلطیف کند.تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3-1737.jpg

محققان سامانه‌ای طراحی کرده‌اند که کل یک کلاه ایمنی را به بلندگویی برای گوش‌دادن به موسیقی تبدیل می‌کند.

 

 کلاه ایمنی «Headway» برای افرادی طراحی شده که تمایل به گوش‌دادن به موسیقی در هنگام دوچرخه‌سواری یا اسکی دارند.

 

این ابزار با استفاده از یک مکانیسم مغناطیسی و سیستم نصب ایمن، به قسمت خارجی کلاه ایمنی متصل می‌شود و تمامی کلاه را به یک بلندگوی پوشیدنی تبدیل می‌کند. موسیقی از طریق گوشی هوشمند به این سیستم منتقل و با استفاده از نرم‌افزاری ویژه کنترل می‌شود.

 

سیستم Headway به جای منتشرشدن صدا از یک بلندگو، از انتقال سطحی برای انتقال ارتعاشات از خلال خود کلاه استفاده می‌کند و نتیجه، تبدیل‌شدن تمامی کلاه به یک بدنه شنیداری با کیفیت صوتی عالی است. این نسخه سه‌بعدی چاپ‌شده با استفاده از گوشی کاربر و از طریق بلوتوث صدا را ارائه می‌دهد.

 

تیم فناوری شرکت Headway در حال بازاریابی برای تولید انبوه سامانه ابداعی در ماه آوریل است و این ابزار اواسط سال 2014 در دسترس خواهد بود.تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
05-35.JPG

پژوهشگران موسسه جان هاپکینز موفق به ابداع روش جدیدی شده‌اند که به وسیله آن می‌توان به مرده یا زنده بودن سلولی که قبلا در یک موجود زنده پیوند زده شده، پی برد.

 

 این ابداع مراحل درمان جایگزینی سلولی در بیماری‌هایی مانند نارسایی کبد و دیابت نوع 1 را سرعت می‌بخشد.

 

در این مطالعه برای بررسی زنده ماندن سلول‌های کبد تزریق شده به موش‌ها در طول زمان، از نانوحسگرهای سنجش pH و عکس‌های MRI استفاده شد.

 

این فناوری پتانسیل لازم برای استفاده از ظرفیت بدن انسان جهت دستیابی به اطلاعات زنده بودن سلول‌های پیوندی را ارائه می‌دهد. این اطلاعات، برای درمان مناسب بیماری، بسیار ارزشمند است.

 

پیشرفت‌های پزشکی احیاکننده، به اعتبار روش‌های جایگزینی سلول‌های آسیب دیده و یا از دست رفته، بعنوان مثال تزریق سلول‌های پانکراس در افراد مبتلا به دیابت که سلول‌های آنها انسولین کافی تولید نمی‌کنند، بستگی دارد.

 

به نوشته سایت نانو،‌ در حالی که مواد مغذی و انسولین اجازه جریان آزادانه بین سلول‌ها و بدن را دارند، به منظور محافظت از سلول‌های پیوندی در مقابل سیستم ایمنی، این سلول‌ها می‌توانند قبل از پیوند با غشاهای هیدروژلی روکش‌دار شوند. با این حال پس از قرار دادن این سلول‌ها، نمی‌توان در مورد مدت زمان زنده ماندن آنها نظری داد.

 

عملکرد سلول‌های پیوندی این چنینی در نهایت در بسیاری از بیماران متوقف شده و مصرف انسولین باید از سر گرفته شود. فیزیکدانان تنها در این زمان فرض می‌کنند که سلول‌ها مرده‌اند، ولی زمان و دلیل آن را نمی‌دانند.

 

در مدل کنونی، از یک حسگر بسیار کوچک و نانومقیاس که با اِل- آرژنین (یک مکمل غذایی که به صورت شیمیایی به تغییرات کوچک اسیدیته (pH) در اثر مرگ سلول‌های کناری واکنش نشان می‌ دهد) پر شده، استفاده شده است. تغییرات اسیدیته به نوبه خود موجب ایجاد تغییر در مولکول‌های حسگر احاطه شده در لایه نازک چربی (بعنوان لایه خارجی حسگر) شده و سیگنالی ارسال می‌کند که می‌تواند با MRI شناسایی شود.

 

پژوهشگران برای بررسی چگونگی عملکرد این نانوحسگرها در بدن موجودات زنده، آنها را در کره‌های هیدروژلی در کنار سلول‌های کبد (درمان بالقوه بیماران مبتلا به نارسایی کبد) و حسگر دیگری که در زمان زنده بودن سلول‌ها نور لومینوسانس زیستی (نور فسفری درخشنده) از خود منتشر می‌کند، قرار دادند. این کره‌ها دقیقا در زیر پوست موش‌ها تزریق شدند.

 

با تایید سیگنال نوری، MRI به درستی مکان سلول‌ها در بدن و نسبت سلول‌هایی که هنوز زنده هستند را شناسایی کرد. این شناساگرهای نوری نمی‌توانند برای ردیابی سلول‌ها در انسان‌ها مورد استفاده قرار گیرند، زیرا بدن انسان‌ها برای عبور سیگنال‌های مرئی بسیار بزرگ است. اما این شناساگرها در موش‌ها برای بررسی درستی عملکرد این نانوحسگرها با MRI قابل استفاده بودند.

 

پژوهشگران جزئیات نتایج کار تحقیقاتی خود را در مجله‌ی Nature Materials منتشر کرده‌اند.تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
154-17.JPG

محققان با الهام از خارهای بیابان، رباتی طراحی کرده‌اند که برای انجام تحقیقات در بیابان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 ربات Tumbleweed یک سیستم خودکار محسوب می‌شود که به محققان برای انجام تحقیقات در خصوص علل و تأثیرات بیابان‌زایی کمک می‌کند.

 

این مشکل باعث تبدیل شدن زمین‌های حاصلخیز به بیابان‌های خشک، بروز خشکسالی، جنگل‌زدایی و نابودی کشاورزی می‌شود.

 

اطلاعات محدودی در خصوص نحوه گسترش بیابان و حرکت تپه‌های شنی در اختیار محققان قرار دارد و داده‌های جدید می‌تواند به توسعه الگوریتم‌های پیشرفته برای پیش‌بینی مشکلات آتی و پیشگیری از وقوع آنها منجر شود.

 

نمونه اولیه ربات توپی Tumbleweed شامل یک قاب فولادی کروی است که امکان غلتیدن روی شن‌های بیایان را فراهم می‌کند؛ انرژی جنبشی تولید شده از حرکت ربات، نیروی مورد نیاز برای رایانه، موتور و حسگرهای ربات را تأمین می‌کند.

 

کشش در قاب امکان تغییر شکل و تطبیق یافتن با شرایط محیطی را فراهم می‌کند؛ داده‌های دریافتی از هر منطقه جغرافیایی که امکان حضور انسان در آن مناطق وجود ندارد، برای محققان ارسال می‌شود.

 

محققان بدنبال کوچک‌سازی، افزایش توان حرکتی و چابکی ربات در مناطق بیابانی هستند.تاريخ : یک شنبه 27 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
به نقل از ميل آنلاين ؛ شركت هاي اپل ، گوگل و فيس بوك به دليل گستردگي فعاليت هاي ديجيتالي در گوشه و كنار جهان داراي حجم وسيعي از كارمندان ، مهندسان و نيروهاي خدماتي هستند. هر يك از شركتها در نظر دارند در ايالت كاليفرنيا اقدام به ساخت شهركي اختصاصي كنند كه در آن علاوه بر دفاتر كار ، امكان اسكان كارمندان و خانواده هايشان نيز وجود داشته باشد.  

طرح پيشنهادي براي ساخت هر يك از اين شهرك ها در نوع خود بي سابقه مي باشد و تلاش شده آخرين فن آوريهاي روز نيز در آنان اعمال شود.  

آي تاون : شهرك اختصاصي شركت اپل I Town نام دارد و پيش بيني مي شود 13 هزار نفر سكنه داشته باشد. اين شهرك گرداگرد دفتر كار اصلي اپل كه دايره اي شكل است بنا مي شود.  
آي تاون داراي چندين برج مسكوني ، مركز خريد ، فضاي سبز ، مركز نگهداري از تجهيزات و ... خواهد بود. پيش بيني مي شود ساخت شهرك اختصاصي اپل به اعتبار 2و 5 ميليارد دلاري احتياج داشته باشد.  مقر گوگل : در شهرك اختصاصي گوگل 10 هزار نفر زندگي خواهند كرد و در آن ساختمانهايي 7 ، 13 ، 30 ، 40 و 50 طبقه ساخته مي شود.  اعتباري معادل 4 ميليارد دلار براي ساخت مقر گوگل در نظر گرفته شده است.  شهر فيس بوك : 9400 نفر از كاركنان فيس بوك مي توانند در اين شهر به همراه خانواده هايشان زندگي كنند. شهرك داراي ايستگاه قطار و بزرگراه هاي اختصاصي خواهد بود و بخش مسكوني آن از قسمت اداري جدا شده است. ساخت شهر فيس بوك نيازمند 8 . 3 ميليارد دلار اعتبار اوليه مي باشد. 

 
 
 


تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 یک یخچال فریزر کوچک و جمع و جور که در هر مکانی چون خانه یا فضای بیرون از خانه می‌توان از آن استفاده کرد. یک یخچال با لوازم جانبی اضافی قابل حمل و سبک است." آیس برگ" یکی از لوازم برقی خانگی آینده است. این یخچال هوشمند منحصربه فرد است و در یک محفظه یکپارچه قابل حمل است. "آیس برگ" به شکل کپسول قابل حمل و سبک به عنوان یک مینی کولر نیز استفاده می‌شود.

کنترل درجه حرارت آن لمسی است و به راحتی می‌توان استفاده کرد.

 

 
 


تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
در هلند دوچرخه یک وسیله حمل و نقل بسیار رایج برای کارگران است. به همین منظور یک پل معلق که ساختاری مدور دارد در بالای یک چهارراه مخصوص دوچرخه سوارها با 1000 تن فولاد در 72 متر قطر که با کابل‌هایی 24 در 50 میلیمتر به یک برج مرکزی به ارتفاع 70 متر وصل شده است.این پل معلق در مرز بین آیندهوون و  ولدهون درهلند ساخته شده است.پل معلق برای کاهش ترافیک و حفظ ایمنی 4000 دوچرخه سوار و 25 هزار راننده که هر روز از این مسیر می‌گذرند ساخته شده است.

 

 
 


تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سازماندهی پوشه ها در ویندوز کاری است که اغلب کاربران با ا« مشکل دارند اما ترفندهایی بسیار ساده برای مدیریت و سازماندهی پوشه ها در ویندوز وجود دارد. هرچند راههایی مثل دادن برچسب های خاص به نام پوشه ها یا سازماندهی آنها بر اساس تاریخ و نوع میتواند راهکارهای مفیدی در این راه باشد، اما راه بهتری برای تشخیص پوشه ها و مشخص کردن هویت آنها نیز وجود دارد.

به گزارش «تابناک» پوشه ها در ویندوز برای سر و سامان دادن به فایلها طراحی شده اند اما از آنجایی که خود آنها گاه به حدی زیاد میشوند که کاربران در بین آنها گم میشوند، ابزارها و ترفند هایی برای تشخیص پوشه ها از یکدیگر و سازماندهی خود آنها وجود دارد.

کاربران از روشها و نرم افزارهای متفاوت برای سازماندهی پوشه ها بهره میبرند اما یکی از راههای بسیار کاربردی و در عین حال ساده برای مدیریت پوشه ها، مشخص کردن آنها با استفاده از رنگ پوشه ها است. متاسفانه ویندوز ابزاری داخلی برای تغییر رنگ پوشه ها تعبیه نکرده است، اما نرم افزارهای زیادی در بازار وجود دارد که این امکان را برای کاربران به جود می آورند.

در این گزارش قصد داریم شما را با یکی از بهترین و ساده ترین نمونه این نرم افزار ها آشنا سازیم:

به سادگی رنگ پوشه ها را در ویندوز تغییر دهید!

نرم افزار Rainbow Folders حجمی بسیار اندک دارد – حدود 700 کیلوبایت – و مراحل نصب آن بسیار سده است. واسط کاربری نرم افزار المانهای مرتبط برای کار با نرم افزار را در یک پنجره به کلی ارائه میکند و بسیار ساده و قابل درک است:

به سادگی رنگ پوشه ها را در ویندوز تغییر دهید!

در رابط کاربری، میتوانید با انتخاب پوشه مورد نظر خود از نمای درختی سمت چپ، اقدام به شخصی سازی آن با ابزارهای سمت راست بکنید.

در این صفحه همچنین میتوانید از منوی پایین افتادنی بخش Style از بین سه نوع آیکون مختلف (کلاسیک، XP و مدرن) برای پوشه مورد نظر خود دست به انتخاب بزنید. و بعد از آن میتوانید رنگ دلخواه خود را با پالت رنگ مناسب این نرم افزار انتخاب کنید.

از سویی چنانچه رنگی را انتخاب کردید که مورد نظر شما بود، میتوانید با زدن دکمه Favorites آن را به رنگهای مورد علاقه خود اضافه کنید و برای بار بعد به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید. یا آنکه با زدن دکمه Random به نرم افزار اجازه دهید بر حسب تصادف رنگی را برای پوشه شما انتخاب کند:

به سادگی رنگ پوشه ها را در ویندوز تغییر دهید!

همچنین میتوانی در صورت نیاز، توضیحاتی در خصوص پوشه در قسمت Tooltip وارد سازید که به جایTooltip اصلی ویندوز، زمانی که ماوس را بر روی پوشه نگه دارید نمایان میشود:

به سادگی رنگ پوشه ها را در ویندوز تغییر دهید!

یکی از نقاط قوت این نرم افزار این ست که برای کار با آن هیچ نیازی به رجوع به واسط کاربری نیست. گزینه این نرم افزار بعد از نصب به شکل پیش فرض در منوی کلیک راست ویندوز تعبیه میشود و تنها کافی است که برای تغییر رنگ یک پوشه بر روی آن کلیک راست کنید و گزینه Rainbow Folders را انتخاب کنید:

به سادگی رنگ پوشه ها را در ویندوز تغییر دهید!

در این صورت نرم افزار با انتخاب مسیر پوشه مورد نظر اجرا میشود و کافی است دست به ایجاد تغییرات در پوشه مورد نظر بگیرید. همچنین این نرم افزار اجازه میدهد که چندی پوشه را به شکل همزمان انتخاب و اقدام به تغییر رنگ آنها کنید.

در نهایت این ابزار علیرغم سادگی خود میتواند ابزاری بسیار مناسب برای سازماندهی پوشه ها باشد. برای مثال میتوان در سیستم رنگ پوشه ها را بر اساس محتوی آنها تغییر داد و پوشه های حاوی صوت را به رنگ آبی، مستندات را با رنگ زرد و ... مشخص کرد. اینکار منجر به سهولت در دسترسی به پوشه ها نیز میشود.

 تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
155-14.JPG

محققان با استفاده از داده‌های فضاپیمای وویجر موفق به ساخت یک قطعه موسیقی کلاسیک شده‌اند.

 

 «دومنیک ویچینانزا» از فیزیکدانان شبکه پر سرعت GEANT اروپا 320 هزار اندازه‌گیری صورت گرفته توسط فضاپیماهای وویجر 2 و 1 را انتخاب و از این داده‌ها برای ساخت یک قطعه موسیقی استفاده کرد.

 

داده‌های آشکارسازهای پرتو کیهانی هر دو فضاپیما که بطور همزمان در فواصل زمانی یک ساعته از فواصل چند میلیارد کیلومتری اقدام به ارسال اطلاعات می‌کردند، برای ساخت این قطعه موسیقی مورد استفاده قرار گرفت.

 

نتیجه نهایی ساخت یک قطعه موسیقی کلاسیک پنج دقیقه‌ای است؛ هدف از ساخت این قطعه موسیقی، گرامیداشت حدود چهار دهه فعالیت علمی این دو فضاپیما عنوان شده است.

 

این محقق پیش از این نیز با استفاده از داده‌های فضاپیمای وویجر 1، برخورد دهنده بزرگ هادرونی (LHC)، اسکن‌های مغزی و فعالیت‌های آتشفشانی اقدام به ساخت قطعه موسیقی کرده بود.

 

فضاپیمای دوقلوی وویجر 2 و 1 ناسا با هدف بررسی سیارات مشتری و زحل در سال 1977 میلادی به فضا پرتاب و موفق به کشف جزئیات جدیدی در خصوص ماهیت حلقه‌های زحل و شناسایی قمر آیو سیاره مشتری شدند.

 

فضاپیمای وویجر 1 پس از گذشت 36 سال از آغاز مأموریت بررسی سیارات منظومه شمسی در اوت 2012 میلادی (مرداد 91) وارد فضای بین ستاره‌ای شده است و در حال حاضر در فاصله 20 میلیارد کیلومتری از خورشید و در بخش تاریک و سرد فضا در میان ستارگان قرار دارد.تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3.jpg-28.jpg

ناسا در جدیدترین فیلم خود موفق به ثبت یکی از فعالترین شفقهای قطبی مشاهده‌شده در سیاره زحل شده است.

 

 به گفته دانشمندان، تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپهای هابل و کاسینی به ارائه بهترین منظره از این پدیده پرداخته است.

 

آنها بر این باورند که این ویدیو، یک گام رو به جلوی بزرگ در جهت درک جوهای سیارات غول‌پیکر است.

 

به گفته ناسا، این فیلم نوعی رقص‌آرایی گام به گام با نمایش جزئیات چگونگی حرکت شفقها است که پیچیدگی این شفقها و اینکه چگونه دانشمندان یک انفجار خوشیدی و تاثیرات آنرا بر محیط مغناطیسی زحل ارتباط می‌دهند، نمایش داده است.

 

تصاویر هابل و کاسینی بر رویدادهای آوریل و مه 2013 تمرکز کرده‌اند.

 

تصاویر طیف‌سنج عکس‌برداری فرابنفش کاسینی که از محدوده نزدیک غیرعادی حدود شش شعاع زحل بدست آمده، نمایی از الگوهای متغیری انتشارات کم‌رنگ در مقیاس چند صد کیلومتر ارائه کرده و تغییرات شفقها را به باد نوسان‌دار ذرات باردار که از سوی خورشید آمده و از روی زحل می‌گذرند، مرتبط کرده‌اند.

 

این تصاویر همچنین نشان می‌دهد که یکی از روشهای تولید توفانهای درخشان شفق ممکن است با شکل‌گیری ارتباطات جدید بین خطوط میدان مغناطیسی باشد.

 

این فرایند باعث ایجاد توفانهایی در حباب مغناطیسی اطراف زمین می‌شود.

 

این فیلم همچنین تکه درخشان مداومی از شفق را نشان می‌دهد که بطور آهسته با موقعیت مداری قمر «میماس» سیاره زحل می‌چرخد.

 

درحالیکه تصاویر قبلی به نمایش یک نقطه درخشان متناوب پرداخته بودند که بطور مغناطیسی با قمر انسلادوس مرتبط بود، فیلم جدید نشان می‌دهد که یک قمر دیگر این سیاره نیز می‌تواند بر نمایش نور تاثیر بگذارد.

 

این داده‌های جدید به دانشمندان سرنخهایی از یک راز قدیمی در مورد جوهای سیارات غول‌پیکر خارجی داده است.

 

داده‌های نور مرئی نیز به دانشمندان در کار بر روی رنگهای شفقهای زحل کمک کرد.

 

اگرچه شفق‌های پرده مانندی که در زمین قابل مشاهده‌اند، در پائین به رنگ سبز و در بالا قرمز هستند، دوربینهای تصویربرداری کاسینی به نمایش شفقهای پرده‌مانند زحل پرداخته‌اند که در پائین به رنگ قرمز و در بالا بنفش هستند.

 

تفاوت رنگی به دلیل سلطه مولکولهای نیتروژن و اکسیژن بر شفقهای زمینی بوده، در حالیکه شفقهای زحل تحت تاثیر مولکولهای هیدروژن هستند.تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
4-1877.jpg

فضای بین سطح خورشید و جو آن بسیار انفجاری‌تر از آن چیزی است که پیش‌تر تصور می‌شد.

 

این اطلاعات بر اساس تصاویر دینامیک جدیدترین رصدخانه خورشیدی ناسا به نام «ماهواره تصویربرداری منطقه رابط خورشید» (آیریس)، بدست آمده است.

 

یافته‌های جدید به دانشمندان در درک بهتر چگونگی اثرگذاری جو خورشید بر باد خورشیدی کمک می‌کند؛ باد خورشیدی پدیده قدرتمندی است که می‌تواند آب‌و‌هوای زمین را تغییر داده و به ماهواره‌ها آسیب وارد کند.

 

این نتایج همچنین به رمزگشایی اسرار قدیمی خورشید کمک می‌کند، از جمله این که چرا دما‌ی 5500 درجه در سطح این ستاره به حدود یک میلیون درجه سانتی‌گراد در جو بیرونی‌اش موسوم به «تاج» تغییر می‌کند.

 

کاوشگر آیریس ناسا در ماه ژوئن برای مطالعه ناحیه رابط (ناحیه بین سطح خورشید و تاج که دانشمندان را سردرگم کرده)، پرتاب شد. با شکار نور ساطع‌شده از اتم‌های دماهای مختلف، این سامانه در ارتفاعات متعدد بر فراز سطح خورشید، این لایه مبهم را بررسی می‌کند.

 

الن تایتل، بازرس ارشد آیریس، می‌گوید: کیفیت تصاویر و طیف‌های دریافتی از ماهواره‌ ارزان و کوچکی بدست آمده که ساخت آن فقط 44 ماه زمان برده است.تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3-1740.jpg

بر اساس مطالعات جدید، بزرگ‌ترین انقراض تاریخ حیات حیوانات طی 60 هزار سال و سریع‌تر از آنچه تصور می‌شد، رخ داده است.

 

 انقراض «پرمیان» 252 میلیون سال پیش، بیش از 96 درصد از گونه‌های دریایی و 70 درصد حیات روی زمین (شامل بزرگ‌ترین حشرات ساکن زمین) را از بین برد و دانشمندان هنوز هم دلیل این رخداد را به درستی نمی‌دانند.

 

نظریه‌های مختلفی درباره علت این واقعه از جمله برخورد سیارک و فوران‌های عظیم آتشفشانی پیشنهاد شده‌اند و هم‌اکنون محققان دانشگاه ام‌آی‌تی مدعی‌اند انقراض پایان عصر پرمیان طی فقط 60 هزار سال رخ داده است.

 

زمانبندی جدید بر اساس روشهای تاریخ‌نگاری دقیق‌تر ارائه شده و بر اساس آن، شدیدترین انقراض تاریخ احتمالا 10 برابر سریع‌تر از آنچه دانشمندان پیش‌تر تصور می‌کردند، به وقوع پیوسته است.تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
175-17.JPG

محققان آمریکایی دستگاهی طراحی کرده‌اند که به کاربر امکان به پرواز درآوردن یک بالگرد مدل را تنها با استفاده از قدرت ذهن فراهم می‌کند.

 

 سیستم طراحی شده توسط محققان دانشگاه مینه ‌سوتا امکان برقراری ارتباط مستقیم بین مغز با یک دستگاه خارجی و کنترل مسیر پرواز یک کوادکوپتر را تنها از طریق قدرت ذهنی فراهم می‌کند.

 

این رابط مغز – رایانه یک ابزار پیشرفته غیرتهاجمی محسوب می‌شود که نیاز به کاشت درون مغز نداشته و تنها از طریق یک کلاه الکتروآنسفالوگرافی (EEG)‌ قابل استفاده است؛ این کلاه مجهز به 64 الکترود است که سیگنال‌ها را از مغز دریافت می‌کند.

 

زمانیکه کاربر به حرکت خاصی فکر می‌کند، سلول‌های عصبی در قشر حرکتی مغز اقدام به تولید سیگنال‌های الکتریکی ظریفی می‌کنند که توسط الکترودها دریافت می‌شود.

 

سیگنال‌های دریافتی توسط رایانه رمزگشایی شده و پس از انجام تمام پردازش‌های مورد نیاز، از طریق سیستم وای‌فای برای هدایت کوادکوپتر ارسال می‌شود.

 

محققان امیدوارند که این فناوری بتوانند استقلال عملکردی بیشتری را برای افراد دچار معلولیت‌های جسمی ایجاد کند.تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3022.jpg

پس از 400 سال از زمان کشف بزرگ‌ترین قمر منظومه شمسی، دانشمندان نخستین نقشه از سطح آن را ارائه دادند.

 

 «گانیمد» بزرگ‌ترین قمر منظومه شمسی است و از عطارد و پلوتو بزرگ‌تر بوده و فقط اندکی از مریخ کوچک‌تر است.

 

دانشمندان برای خلق این تصویر، تصاویری را از سامانه‌های وویجر 1 و 2 ناسا و همچنین فضاپیمای «گالیله» جمع‌آوری کردند.

 

نقشه ارائه‌شده، چهارمین نقشه‌ای است که یک قمر سیاره‌ای را پوشش می‌دهد و نقشه‌های دیگر متعلق به «ماه» زمین و «آیو» و «کالیستوی» مشتری هستند.

 

نخستین نقشه جغرافیایی جهان از این قمر عظیم و پوشیده از یخ پس از 400 سال از زمان کشف آن توسط گالیله ارائه شده و ویژگی‌های جغرافیایی متنوع این جرم کیهانی را به نمایش می‌گذارد و همچنین هرج و مرج ظاهری سطح پیچیده آن را به نوعی نظم می‌بخشد.

 

این نقشه به دانشمندان علوم سیاره‌ای در رمزگشایی از تکامل این جهان یخی کمک خواهد کرد و مشاهدات فضاپیمایی آینده از آن را ارتقا خواهد بخشید. این موزائیک که توسط «سازمان تحقیقات جغرافیایی» ایالات متحده منتشر شده، در برنامه‌ریزی برای جستجوی حیات بیگانه نیز محققان را یاری خواهد کرد.

 

پس از مریخ، ناحیه درونی قمرهای یخی مشتری بهترین نامزدها برای محیط‌های قابل‌سکونت حیات در منظومه شمسی به شمار می‌آیند.

 

مشاهدات بزرگ‌ترین قمر مشتری از زمان کشف آن در سال 1610 حقایق و مشخصه‌های بسیاری را درباره گانیمد ارائه داده‌اند و بر اساس آن‌ها، این قمر که عرض آن پنج هزار و 268 کیلومتر است، دارای زمین تیره و پر از گودال و همچنین نواحی جوان‌تر مملو از شیار و پشته است.

 

وویجر 1 و 2 در سال 1979 و طی مسافرت بی‌سابقه‌شان در منظومه شسمی از کنار گانیمد عبور کردند و کاوشگر گالیله نیز این قمر و دیگر اجرام سیستم مشتری را به هنگام مدارگردی حول این سیاره و طی سال‌های 1995 تا 2003 نظاره کرد.

 

 

 

 

تصاویر ارائه‌شده از گانیمد

 

 

 

قطب شمال گانیمد

 

 

 

آشکارسازی سطح پر از گودال گانیمد توسط نقشه جدید

 

 

 

قطب جنوب گانیمد

 

 تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
176-11.JPG

محققان،‌ ماهواره بسیار پرقدرتی طراحی کرده‌اند که قادر به مشاهده جسمی به کوچکی 25 سانتی‌متر بر روی زمین است.

 

 محققان شرکت آمریکایی Ball Aerospace که وظیفه تأمین سخت‌افزاری تصاویر گوگل ارث Google Earth و نقشه‌های گوگل Google Maps را برعهده دارد، قصد دارند بزودی پرقدرت‌ترین تلسکوپ خود را راهی فضا کنند.

 

ماهواره Worldview-3 سومین سری از تلسکوپ‌های رصدگر زمین این شرکت محسوب می‌شود که در ارتفاع 595 کیلومتری زمین مستقر خواهد شد.

 

این ماهواره با سرعت 28 هزار کیلومتر در ساعت می تواند در مدت چند روز کل کره زمین را طی کرده و پوشش کاملی از مناطق مختلف جهان در اختیار محققان قرار دهد.

 

ماهواره Worldview-3 به جای عکسبرداری منفرد، اقدام به ضبط تصاویر بصورت نوار ممتد می‌کند؛ این ماهواره بسیار پر‌قدرت قادر به تنظیم لنزها بر روی یک سوژه خاص به کوچکی 25 سانتی‌متر است و حتی می‌تواند مواد غذایی در دست افراد را نیز تشخیص دهد.

 

همچنین امکان مشاهده طیف‌هایی که چشم انسان قادر به مشاهده آنها نیست، از جمله طیف مادون قرمز با کمک ماهواره Worldview-3 فراهم می‌شود؛ از این طریق می تواند نشانه‌های مواد طبیعی یا تولید بشر را براحتی شناسایی کرد.

 

استفاده عمومی از تصاویر تهیه شده توسط ماهواره رصدگر زمین شامل برخی تصاویر و با نیمی از کیفیتی است که در اختیار مقامات دولت آمریکا قرار داده می‌شود.

 

ماهواره رصدگر زمین Worldview-3 تا پایان سال جاری میلادی به فضا پرتاب خواهد شد.تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1111111-3.jpg

آزمایشگاه تخصصی ژنتیک آبزیان با هدف نظارت بیشتر بر گونه‌های مهم اقتصادی کشور، شناسایی و حفظ ذخایر ژنتیکی آبزیان و تاثیر پژوهش های ژنتیکی در بهینه‌سازی مدیریت صید در مرکز تحقیقات آرتمیای کشور راه اندازی شد.

 

 بخش بیوتکنولوژی و فرآوری آرتمیای مرکز با خرید تجهیزات لازم با بودجه ای بالغ بر 850 میلیون ریال، فعالیت خود در حوزه مطالعات تخصصی ژنتیک آبزیان را با اجرای پروژه های «بررسی تنوع جمعیتی شاه میگوی دراز آب شیرین رودخانه سد ارس» و«بررسی فنوتیپی و ژنوتیپی شاه میگوی درازآب شیرین سد ارس به روش ITS» آغاز کرده است.

 

از دیگر پروژه های در دست اقدام بخش مزبور «تهیه بانک ژنی آرتمیا» با هدف نگهداری مطلوب از ذخایر ژنتیکی آرتمیا ارومیانا و نیز حفظ تنوع‎ ‎زیستی آن به عنوان سرمایه‌ ملی با استفاده از ‏روش‌های زیست فناوری می باشد که مقرر شده بودجه مورد نیاز آن از محل طرح احیای دریاچه ارومیه تامین شود.تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
777777777.bmp

محققان دانشگاه صنعتی قم توانستند با استفاده از نانوذرات اکسید روی در سیستم پخت لاستیک اتیلن پروپیلن دی ان (EPDM)، موفق به افزایش مقاومت حرارتی (طول عمر) قطعه نهایی و بهبود خواص مکانیکی آن شوند.

 

خواص ویژه نانوذرات اکسید روی نظیر مقاومت حرارتی بالا، ثابت دی الکتریک پایین و فعالیت کاتالیستی ویژه سبب شده است دانشمندان کاربردهای آن‌ها را در زمینه‌های مختلف مورد مطالعه و بررسی قرار دهند.

 

علاوه بر موارد ذکر شده، به دلیل اندازه بسیار کوچک و مساحت سطح بالای نانوذرات اکسید روی می‌توان آنها را به عنوان جایگزین ذرات اکسید روی متداول در پخت الاستومرها به کار برد؛ چراکه فرایند پخت و در نتیجه خواص محصول نهایی وابسته به سطح تماس بین ذرات اکسید روی و سایر مواد موجود در فرایند است.

 

اگرچه تا کنون مطالعات بسیاری بر عملکرد این نانوذرات در سیستم تولید لاستیک صورت گرفته است اما هنوز جنبه‌های زیادی از آن نامشخص باقی مانده و نیازمند بررسی‌های بیشتری است. از این رو در پژوهش محققان ایرانی تأثیر استفاده از نانوذرات اکسید روی در سیستم پخت EPDM بر طول عمر لاستیک مصرفی و میزان تغییرات خواص مکانیکی الاستومر مطالعه شد.

 

این محققان با استفاده از بررسی دقیق مورفولوژی، توزیع مناسب نانوذرات اکسید روی برای کنترل سیستم پخت مناسب را بدست آورده و در ادامه با استفاده از مدل‌های سینتیکی Friedman و Kissinger بر پایه آزمون‌های حرارتی TGA-DTA چند نرخی به بررسی دقیق بهبود مقاومت حرارتی که شامل انرژی اکتیواسیون و درجه واکنش تخریب بود پرداختند. در آخر نیز خواص مکانیکی نانوکامپوزیت شامل سختی، جهندگی و آزمون‌های دینامیکی- مکانیکی با سیستم‌های رایج پخت مورد مقایسه قرار گرفت.

 

محمدرضا کلایی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی قم و مجری این طرح درباره این کار تحقیقاتی گفت: در راستای مطالعه رفتار سینتیک پخت و تخریب سیستم‌های رزینی در حضور نانو‌ذرات، نانوذرات اکسید روی را جایگزین ذرات اکسید روی رایج در سیستم پخت لاستیک EPDM کردیم که نتایج ما حاکی از این بود مقاومت حرارتی در برابر تخریب و افزایش طول عمر با افزایش حدود 200 درصدی در انرژی فعالسازی واکنش تخریب EPDM اتفاق می‌افتد.

 

افزایش طول عمر نتیجه یکنواخت سازی سیستم پخت الاستومری در حضور نانو ذرات اکسید روی با سطح ویژه مناسب است. همچنین مقاومت سایشی، جهندگی و میزان سختی نیز افزایشی بین 10 تا 30 درصد بسته به درصد حجمی نانوذرات اکسید روی مصرفی در آمیزه نشان داد.

 

با معرفی این سیستم جدید پخت بهبود یافته در مقیاس نانو که برپایه طراحی نانوکامپوزیتی پلیمری است، طول عمر بازه مصرفی یک الاستومر پرمصرف افزایش یافته و در پی عدم نیاز به جایگزینی سریع یک قطعه تخریب‌ناپذیر در محیط، کاهش آلودگی‌های محیط زیستی را به همراه دارد.

 

به گفته دکتر کلایی، این کار تحقیقاتی که دارای گواهی ثبت اختراع بوده و امید است با توجه به در دسترس بودن نانو ذرات اکسید روی و استفاده در ترکیب درصدهای پایین‌تر نسبت به ذرات اکسید روی مرسوم در بسیاری از قطعات آن را به عنوان یک گرید تجاری جدید با دوام و استحکام بالاتر جایگزین کرد.

 

این محققان همچنین به دنبال استفاده از این نانوذرات اکسید روی به همراه سایر نانوذرات برای طراحی یک سیستم پخت بهینه و بالطبع خواص نهایی بهبود یافته برای الاستومرهایی پرکاربرد هستند.

 

نتایج این کار تحقیقاتی که توسط دکتر محمدرضا کلایی و دکتر سعیده مزینانی( عضو هیأت علمی پژوهشکده نانوفناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر)، دکتر علیرضا شریف (دانشگاه تربیت مدرس) و دکتر مهرزاد مرتضایی (عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر) صورت گرفته است در مجله Journal of Analysis and Calorimetry ( جلد 110، شماره 3، ماه دسامبر سال 2012، صفحات 1407 تا 1414) منتشر شده است.تاريخ : شنبه 26 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 تبلیغاتی که گاه آنقدر حجمشان زیاد می‌شود که شما می‌مانید کدام یک را بهتر است انتخاب کنید. اگر از کاربرانی باشید که برای اولین بار تصمیم به خرید سرویس اینترنت دارید حتما این سوال برایتان پیش آمده که بهتر است از سرویس ADSL (اینترنت پرسرعت) استفاده کنید یا وایمکس؟ 

اگر قرار است از سرویس ADSL‌استفاده کنید، بهتر است این سرویس را از چه شرکتی خریداری کنید یا چه نوع سرویسی را بخرید؟ یا اگر انتخاب شما براساس نیازتان وایمکس است، کدام شرکت خدمات‌دهنده در این بخش را انتخاب کنید؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال‌ها هستید بهتر است با این گزارش همراه شوید.

وایمکس بخریم یا ADSL؟

در حال حاضر اگر تصمیم به خرید سرویس اینترنت دارید دو گزینه اصلی پبش‌روی شما است؛ یعنی استفاده از تکنولوژی ADSL‌ و وایکمس. در واقع در حال حاضر ADSL، وایمکس و شبکه‌های بی‌سیم مبتنی‌بر wifi، مدرن‌ترین راه‌های دسترسی به ‌اینترنت خانگی هستند. هر کدام از این دو سرویس مزیت‌های خاص خود را دارند. 

سرویس ADSL در صورتی که از شرکت‌های معتبر تهیه شود از کیفیت بهتری برخوردار است، اما اگر به‌دلیل محدودیت‌های مخابراتی در منطقه‌ای که زندگی می‌کنید امکان سفارش ADSL را ندارید، شاید انتخاب سرویس وایمکس بهترین گزینه باشد.

 در واقع سرویس وایمکس شاید برای افرادی اجاره‌نشین یا افرادی که تمایل دارند اینترنت را به راحتی در منزل، محل کار و … همراه خود داشته باشند، گزینه مناسبی باشد. اگر هم اوضاع مالیتان خوب است، می‌توانید از دو سرویس در کنار یکدیگر استفاده کنید.

به چه سرعتی نیاز دارید؟

بعد از اینکه مشخص کردید کدام سرویس می‌تواند نیاز شما را برطرف کند، حالا بهتر است ببینید چه سرعتی مناسب نیاز شما از یک سرویس اینترنتی است. 

اینترنت پر سرعت در کشور، در سرعت‌های ۱۲۸، ۲۵۶، ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه و نیز یک و دو مگابایت و به‌تازگی‌ها تا سرعت 10 مگابیتی عرضه می‌شود؛ اما در حال حاضر براساس برخی موانع قانونی در ایران، کاربران خانگی تنها امکان استفاده از اینترنت پرسرعت با سرعت 128 کیلو بیت بر ثانیه را دارند.

 البته این مشکل نیز قابل‌حل است؛ چراکه شما می‌توانید با ارائه کارت دانشجویی، جواز کسب، مدارک شرکتی و … امکان استفاده از سرعت‌های بالاتر اینترنتی را نیز داشته باشید و به نوعی از دست این محدودیت قانونی خلاص شوید و اگر از اینترنت بیشتر برای مرور اخبار، چک کردن ایمیل و سر زدن به شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، سرعت ۱۲۸ برای شما مناسب است، اما اگر جزو آن دسته از کاربران هستید که مدام به دنبال دانلود انواع فایل یا مشاهده فیلم و بازی‌های آنلاین هستید بهتر است سرعت‌های بالاتر؛ یعنی 256 یا 512 را انتخاب کنید. 

انتظار سرعت و کیفیت بالا نداشته باشید

سرویس اینترنت پرسرعت یا ADSL که شما از یک شرکت خریداری می‌کنید به بسیاری از عوامل بستگی دارد از جمله فاصله شما تا مرکز مخابراتی منطقه زندگیتان یا میزان مشترکان یک سرویس‌دهنده در یک مرکز مخابراتی؛ بنابراین اگر در خرید سرویس از یکی از شرکت‌های خدمات‌دهنده اینترنت ADSL به تجربیات اطرافیان خود دقت کرده‌اید، باید بگوییم که ممکن است کیفیت سرویسی که شما از یک شرکت خریداری می‌کنید با سرویسی که فرد دیگری از همان شرکت، اما در منطقه مخابراتی دیگری خریداری می‌کند متفاوت باشد.

 در سرویس وایمکس هم داستان به همین شکل است؛ یعنی اگر شما در یک منطقه تجاری، شلوغ با ساختمان‌های بلند اقدام به استفاده از سرویس وایمکس کنید ممکن است با مشکلات متعددی روبه‌رو شوید و نتوانید از سرعت و کیفیت سرویس خود آن‌طور که باید استفاده کنید.

پس پیشنهاد می‌کنیم برای شروع استفاده از سرویس ADSL یا وایمکس، با خرید اینترنت پر سرعت ۱۲۸ و اشتراک یک ماهه آغاز کنید. تا در صورت عدم هماهنگی سرویس با نیازهای شما یا کیفیت پایین سرویس، امکان تغییر شرکت یا سرویس موردنظر خود را داشته باشید. 

حجم مناسب نیازتان را بخرید

حالا که شرکت و میزان سرعت اینترنتی مورد نیاز خودتان را پیدا کرده‌اید گام بعدی باید میزان نیاز حجم ترافیک اینترنتی خود در هر ماه را مشخص کنید تا با این کار متحمل پرداخت هزینه بالایی نشوید. بر اساس تحقیقات انجام شده 60 درصد حجم ترافیک افرادی که بین 10 تا 20 گیگابیت ماهانه سقف داشته‌اند، در پایان ماه بدون استفاده باقی‌مانده است. پس بهتر است براساس نیاز خود حجم لازم را انتخاب کنید. 

برای اغلب کاربران، به‌صورت ماهانه حجمی بین 3 تا 4 گیگ کاملا مناسب است، اما اگر از مشتریان پروپاقرص دانلود‌های اینترنتی هستید می‌توانید حجم مصرف ماهانه را به‌صورت نامحدود انتخاب کنید که البته برای این انتخاب باید هزینه بالایی نیز  پرداخت کنید.

 مخصوصا در حال حاضر که براساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات از 22 بهمن سال گذشته، سرویس ADSL شامل یک هزینه نگهداری ماهانه است و مشترک بسته به ترافیک استفاده شده باید هزینه سرویس خود را بپردازد. 

پس اگر تنها اهل وب‌گردی و ارسال ایمیل هستید مطمئن باشید یک گیگ در ماه هم برای شما کفایت می‌کند. اشتراک ۱۲۸ سرویس ADSL برای یک ماه و با حجم ۳ گیگ، به‌طور میانگین ۱۵ هزار تومان برای شما هزینه در بر خواهد داشت که باید به مبالغ فوق هزینه راه‌اندازی را نیز
 اضافه کنید.

در انتخاب مودم دقت کنید

استفاده از خدمات اینترنت پرسرعت بدون مودم امکان‌پذیر نیست. خرید مودم یکی از بخش‌های مهم برای راه‌اندازی سرویس اینترنت پرسرعت است. 

انتخاب یک مودم مناسب، یکی از گام‌های مشکلی است که اکثر کسانی که می‌خواهند برای اولین بار از این سرویس استفاده کنند با آن مواجه هستند. همیشه شرکت‌های خدمات‌دهنده اینترنت پرسرعت به کاربرانشان پیشنهاد و برخی مواقع اجبار می‌کنند که از مودم‌های مخصوص آن شرکت استفاده کنند و در صورت رد این پیشنهاد از سوی کاربر این نکته را یادآور می‌شوند که اگر سرویسی که خریداری کرده‌اید دارای سرعت پایینی بود سیستم پشتیبانی هیچ مسوولیتی را قبول نخواهد کرد؛ اما تجربیات نشان داده که این تهدیدات زیاد جدی نیست؛ چراکه مودم‌های این شرکت‌ها با آنچه در بازار وجود دارد، تفاوتی ندارد. 

پس می‌توانید با یک جست‌وجوی دقیق و استفاده از تجربیات اطرافیانتان یک مودم مناسب و با کیفیت بخرید. 

چه مودمی بخرید؟

بازار مودم پر است از مدل‌های مختلف که شاید برای شما به عنوان یک فرد تازه کار که تجربه‌ای هم در زمینه خرید این تجهیزات ندارید انتخاب یک مودم مناسب سخت باشد. 

مودم‌ها در دو نوع بی‌سیم یا وایرلس و معمولی یا همان مودم Combo ADSL در بازار کامپیوتر به فروش می‌رسند. مودم‌های ADSL معمولی، دارای یک پورت USBو یک پورتLAN هستند. مودم‌های ADSL وایرلس اما دارای 4پـورتLAN بوده و پـورت USB ندارند ودر واقع قابلیت ارتباط به‌صورت بی‌سیم را دارند؛ یعنی این مودم‌ها برای استفاده لپ‌تاپ و تلفن همراه مناسب هستند. 

همچنین مهم‌ترین تفاوت مودم‌های ADSL وایرلس با مودم‌های Combo ADSL در این است که تعداد بیشتری از کاربران به‌صورت همزمان امکان اتصال به این مودم‌ها و استفاده از سرویسADSL را دارند. در هنگام خرید یک مودم توجه به پورت‌های آن بسیار مهم است. معمولا مودم یک پورت، برای تک کامپیوترها و منازل و مودم‌های چند پورت برای شرکت‌ها کاربرد دارد؛ به‌طوری‌کلی، اما پیشنهاد می‌کنیم برای لذت بردن از سرویس اینترنت پرسرعت خود از مودم بی‌سیم استفاده کنید؛ چراکه به جز شما میهمانان شما هم می‌توانند از اسمارت فون یا لپ‌تاپشان استفاده کنند.

مبارزه با نویز‌های مزاحم

یکی از مزیت‌های سرویس ADSL مشغول نشدن خط تلفن ثابت شماست، اما گاه مودم‌های این سرویس باعث ایجاد اختلال یا نویز روی خط تلفن شما می‌شود.

البته هر سیستم دیگری از جمله خطوط برق قوی در نزدیکی کابل‌ها یا برخی نمایشگرهای شماره تلفن‌ها می‌توانند این نویز را در خطوط ایجاد کنند. 

برای جلوگیری از این مشکل معمولا توصیه می‌شود که برای استفاده از اینترنت از یک کابل جدا (یک خط شماره جدا) استفاده شود یا اینکه مودم در مسیر اولین خروجی کابل تلفن قرار بگیرد. 

اگر انجام این راه‌حل‌ها برای شما امکان‌پذیر نیست یک راه ساده‌تر هم وجود دارد و آن استفاده از یک نویزگیر یا اسپلیتر (Splitter) است. نویزگیرها همراه با مودم‌ها عرضه نمی‌شوند، اما اکثر شرکت‌های خدمات‌دهنده ADSL یا شرکت‌های توزیع‌کننده مودم‌های ADSL همراه با مودم‌های خود این دستگاه کوچک را در اختیار کاربرانشان‌ می‌گذارند.

باید و نباید‌های استفاده از وایمکس

با تمام این توضیحات اگر مایل نیستید از سرویس ADSL‌ استفاده کنید یا به خاطر شرایط مکانی وکاری انتخاب وایمکس بهترین گزینه برای شماست، در حال حاضر اصلی‌ترین بازیگران این بازار دو اپراتور ایرانسل و مبین‌نت هستند. 

وایمکس می‌تواند مناسب افرادی باشد که در منطقه مسکونی ثابتی زندگی نمی‌کنند مانند مستاجران یا افرادی که مدام در حال حرکت یا سفر هستند؛ به‌طور کلی در رابطه با کیفیت خدمات این دو اپراتور، نمی‌توان نظر قاطعی داد؛ چراکه براساس تجربیات افراد مختلف و گزارش‌های ارائه خدمات از طریق این دوسرویس‌دهنده در هر منطقه، کیفیت متفاوتی دارد. 

به‌طور مثال کاربری در منطقه تجریش تهران، از کیفیت وایمکس شرکت خدمات‌دهنده خود بسیار راضی است و بالعکس در منطقه ولیعصر، کاربران از اینترنت وایمکس همان شرکت شکایت می‌کنند.

 این داستان برای هر دو اپراتور به همین شکل است و هر کاربر‌ با توجه به محل سکونت، نظر متفاوتی دارد.کیفیت اینترنت وایمکس رابطه مستقیمی با فاصله مودم از دکل، تراکم ساختمان‌ها، طبقه محل سکونت و حتی در شرایطی، وضعیت آب و هوا دارد.

در واقع این نکته را باید در نظر داشته باشید که کیفیت وایمکس در تمامی استان‌ها و حتی مناطق، یکسان نیست و تنها با آزمایش توسط خود کاربر یا تجربه سایر افرادی که در منطقه موردنظر وایمکس داشته‌اند، می‌توان تصمیم درستی در رابطه با اپراتور موردنظر گرفت. تاريخ : جمعه 25 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

پس از موفقیت گوشی های هوشمند  در بازار موبایل، تبلت های پا به عرصه بازار ها نهادند. این تبلت های از شرکت های مختلفی تولید و راهی بازار می شوند که هرکدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند.

در این مطلب قصد داریم به معرفی ده تبلت برتری که در طی این سال ها عرضه شده و در بازار ایران نیز موجود است بپردازیم. پس با ما همراه باشید...

Apple iPad Air

 

 

این تبلت دارای ابعاد 9.4  x 6.6 x 0.29 است و با صفحه نمایش 9.7 اینچ خود دارای رزولوشن 2048 x 1536   پیکسل است . در این تبلت از پردازندهApple A7 استفاده شده است که با باطری که درون آن قرار گرفته حدود 6 ساعت و 14 دقیقه کار می­کند. حافظه داخلی این دستگاه 16 GB است و وزن آن 453.6 گرم است.

مبلغ این تبلت از 1,610,000 تا 3,035,000 تومان شاید شما هم از این میانگین تعجب کرده باشید ولی خودتان (اینجا) ببینید که اگر این تبلت به سمت نزول قیمت باشد می توان گفت از نظر قیمت هم بسیار خوب است.

Asus Transformer Book T100TA (64GB)

 

 

 

 

 

این دستگاه با 6.75 و  طول 10.5  عرضو ضخامت0.41/0.93  اینچ و صفحه نمایش 10.1 inches خود دارای رزولوشن 1,366 x 768 pixels است.

در این دستگاه پردازنده Intel Atom Z3740 قرار گرفته که فرکانس آن 1.3 GHz است و با باطری که درون آن قرار گرفته حدود 11 ساعت و 20 دقیقه کار می ­کند. 

حافظه داخلی این دستگاه 64 GB است و وزن آن 653.1 گرم است.

مبلغ این تبلت در بازار ایران حدودا 1.850.000تومان است.

 

 

Amazon Kindle Fire HDX 8.9"


این تبلت با ابعاد 9.1 x 6.2 x 0.31 inches و صفحه نمایش 8.9 inches خود دارای رزولوشن 2560 x 1600 pixels است. 

در این تبلت پردازنده Qualcomm Snapdragon 800 Quad-Core قرار گرفته که فرکانس آن 2.2 GHz است و با باطری که درون آن قرار گرفته حدود 7 ساعت و 20 دقیقه کار می­ کند. 

حافظه داخلی این دستگاه 16 GB است و وزن آن 382.7 گرم است و سیستم عامل آن Android 4.2.2 می باشد.

مبلغ این تبلت  در بازار ایران حدود 1520000تومان است.

 

 

 

 

 

 

Samsung Galaxy Note 10.1(2014 Edition)


این تبلت با ابعاد 10.47 x 6.77 x 0.27 inches و صفحه نمایش 10.1 inches خود دارای رزولوشن 2560 x 1600است. 

در این تبلت پردازنده Samsung Exynos 5420 قرار گرفته که فرکانس آن 1.9 GHz است و با باطری که درون آن قرار گرفته حدود 7 ساعت و 31 دقیقه کار می­کند. حافظه داخلی این دستگاه 16 GB است و وزن آن 559.9 گرم است و سیستم عامل آن Android 4.3 می باشد.

مبلغ این تبلت در بازار ایران حدود  1940000تومان است.

 

 

Sony Xperia Tablet Z


این تبلت با ابعاد 10.47 x 6.77 x 0.27 inchesو صفحه نمایش 10.1 inches خود دارای رزولوشن 1920 x 1080است. در این تبلت پردازنده Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 Quad-Core قرار گرفته که فرکانس آن1.5 GHz است و با باطری که درون آن قرار گرفته حدود 4 ساعت و 41 دقیقه کار می­ کند.

حافظه داخلی این دستگاه 16 GB است و وزن آن 494 گرم است و سیستم عامل آن Android 4.1.1 می باشد.

مبلغ این تبلت  در بازار ایران از 1,695,000 تا 2,050,000 تومان در حال تغییر  است.

 

Google Nexus 7

 

این تبلت با ابعاد 7.9 x 4.5 x 0.34 inchesو صفحه نمایش 7 inches خود دارای رزولوشن 1920 x 1200 است. در این تبلت پردازنده Qualcomm Snapdragon S4 Pro Quad-Core قرار گرفته که فرکانس آن 1.5 GHz است و با باطری که درون آن قرار گرفته حدود 7 ساعت و 31 دقیقه کار می­کند. حافظه داخلی این دستگاه 16 GB است و وزن آن 297 گرم است و سیستم عامل آن Android 4.3 می باشد

مبلغ این تبلت  در بازار ایران از 1,110,000 تا 1,299,000 تومان در حال تغییر  است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Apple iPad mini with Retina Display

این تبلت دارای ابعاد 7.87 x 5.3 x 0.29 (HWD) inches است وبا صفحه نمایش 7.9 inches خود دارای رزولوشن 2048 x 1536 pixels است . 

در این تبلت پردازندهApple A7 قرار گرفته که با باطری که درون آن قرار گرفته حدود 6 ساعت و 8 دقیقه کار می­کند. حافظه داخلی این دستگاه 16 GBاست و وزن آن 328.8 گرم است.

مبلغ این تبلت  در بازار ایران از 1,380,000 تا 2,730,000 تومان در حال تغییر  است. 

 

 

Amazon Kindle Fire HDX 7

 

این تبلت با ابعاد 7.3 x 5 x 0.35 (HWD) inchesو صفحه نمایش 7 inches خود دارای رزولوشن 1920 x 1200 pixels است. 

در این تبلت پردازنده Qualcomm Snapdragon 800 Quad-Core قرار گرفته که فرکانس آن 2.2 GHz است و با باطری که درون آن قرار گرفته حدود 5 ساعت و 40 دقیقه کار می­کند. حافظه داخلی این دستگاه 16 GB است و وزن آن 286 گرم است و سیستم عامل آن Android 4.2.2 می باشد

مبلغ این تبلت  در بازار ایران در حال تغییر 1500000تومان است.

 

 

 


Asus MeMO Pad HD 7


این تبلت با ابعاد 7.7 x 4.7 x 0.4 inches و صفحه نمایش 7 inches خود دارای رزولوشن 1280 x 800 است. 

در این تبلت پردازنده MediaTek MT8125 قرار گرفته که فرکانس آن 1.2 GHz است و با باطری که درون آن قرار گرفته حدود 5 ساعت و 50 دقیقه کار می­ کند. حافظه داخلی این دستگاه 16 GB است و وزن آن 286 گرم است و سیستم عامل آن Android 4.2.1 می باشد

مبلغ این تبلت  در بازار ایران از 420,000 تا 550,000 تومان در حال تغییر  است.

 

 

 

 

 

Dell Venue 8 Pro


این تبلت با ابعاد 0.35 by 5.25 by 8.5 inches inches و صفحه نمایش 8 inches خود دارای رزولوشن 1,280 by 800 pixels است.

در این تبلت پردازنده Intel Atom Z3740 قرار گرفته که فرکانس آن 1.34 GHz است و با باطری که درون آن قرار گرفته حدود 8 ساعت و 31 دقیقه کار می­ کند. حافظه داخلی این دستگاه 32 GB است و وزن آن 379 گرم است و سیستم عامل آن Microsoft Windows 8.1 می باشد.تاريخ : جمعه 25 بهمن 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |