آیا عشق می تواند تاریخ را عوض کند؟ جواب قطعا مثبت است. البته اگر یکی از این چهار زوجی باشید که می خواهیم از آنها سخن بگوییم. عشق گاهی می تواند حکومت ها را جابجا کند، گاهی جایزه نوبل را به خانه بیاورد، گاهی قوانین را از نو بنویسد و گاه سران حکومتی را به هم پیوند دهد.

1- کلئوپاترا و مارک آنتونی

کمتر کسی است که کلئوپاترای هفتم را به خاطر قدرت افسانه ای، اغواگری و همچنین زیرکی بی همتایش در شکل گیری اتحاد بین روم و مصر نشناسد. داستان از آنجا آغاز شد که مارک آنتونی در سال 41 پیش از میلاد، فرمانروایی نواحی شرقی امپراتوری روم را به عهده گرفت و همان ابتدای کار برای نشان دادن قدرتش، کلئوپاترا ملکه مصر را - که کشورش زیر سلطه روم قرار داشت - به اتهام کمک به دشمنان امپراتوری به پیشگاه خود فرا خواند اما کلئوپاترا با ظاهری آراسته و لباسی که گفته می شد جامه ونوس رب النوع عشق روم بوده، به حضور مارک رفت و قلبش را به تپش انداخت.

چهار ماجرای عاشقانه که در تاریخ ماندگار شد


این شروع عشقی بود که باعث شد مارک آنتونی همراه کلئوپاترا به اسکندریه برود و متعهد شود از شه بانوی مصر و کشورش در برابر تهدیدات دشمنان خارجی محافظت کند. با اینحال مارک سال بعد به روم برگشت تا وفاداری اش را به اکتاویون، شریکش در حکومت پهناور روم به اثبات برساند.
در این گیرودار کلئوپاترا، دوقلوهایی برای مارک به دنیا آورد و با کامیابی بیشتر حکومت بر مصر را ادامه داد اما چند سال بعد زمانی که مارک آنتونی به مصر برگشت، کلئوپاترا اعلام کرد فرزند دیگرش «سزارین» (که پسر سزار بود) جانشین بر حق پدرش در حکومت مصر است. 

این ادعا تبدیل به جنگ روانی بین دو امپراتوری شد. اکتاویون معتقد بود مارک کاملا زیر پرچم کلئوپاترا جای گرفته و دیگر اختیاری از خود ندارد. او در سال 32 پیش از میلاد، بر ضد کلئوپاترا اعلام جنگ کرد و یک سال بعد، سپاه کلئوپاترا و آنتونی را در جنگ آکتیوم شکست داد و به مصر رسید. 

بعد از این شکست بزرگ، کلئوپاترا به مقبره ای که برای خودش ساخته بود پناه برد. مارک آنتونی هم که فکر می کرد کلئوپاترا کشته شده، خود را با شمشیر به هلاکت رساند.


2- پی یر و ماری کوری

وقتی ماری و پی یر کوری سوار بر کشتی زندگی مشترک شان شدند، حتی به فکرشان هم نمی رسید روزی بزرگترین خانواده علمی جهان به حساب آیند. ماری دخترک باهوش لهستانی در 1867 به دنیا آمد و مدرک فیزیک و ریاضی اش را از دانشگاه سورین با عالی ترین نمرات گرفت. در 1894 با پی یر که فیزیکدانی فرانسوی و برجسته بود، آشنا شد و به مدت هشت سال شاگرد او بود.

چهار ماجرای عاشقانه که در تاریخ ماندگار شد


آنها در این مدت به شدت به هم علاقمند شدند و علاقه به مغناطیس و ... پیوند آنها را به یکدیگر نزدیکتر کرد. آنها با هم زندگی و کار می کردند و دست آخر توانستند با هم جایزه نوبل بگیرند. در 1897 اولین دختر آنها آیرین به دنیا آمد (کسی که همراه همسرش در 1935 نوبل شیمی گرفتند) و در 1904، ماری دومین دخترش را به دنیا آورد.

زندگی آنها به خوبی ادامه داشت تا اینکه پی یر در 39 سالگی بر اثر تصادف با درشکه کشته شد و ماری برای همیشه تنها ماند.


3- هنری هشتم و آن بولین

گرچه تاریخ شناسان معتقدند مجموعه ای از اتفاقات موجب شد تا انگلستان به جامعه ای پروتستان بدل شود ولی ازدواج دوم پادشاه انگلستان به این روند تغییر دینی سرعت بخشید. در سال 1525 پادشاه میانسال که از داشتن جانشین پسری از «کاترین آراگون» ناامید شده بود، تصمیم گرفت «آن بولین» دخترک خوش سیمای دیپلمات و شوالیه انگلیسی را به همسری برگزیند اما «آن» زیرک بود و تنها می خواست با ازدواجی رسمی به همسری پادشاه درآید. 

چهار ماجرای عاشقانه که در تاریخ ماندگار شد


پس هنری هشتم در 1527 طی نامه ای از پاپ کلمنت هفتم برای طلاق از همسرش کاترین اجازه خواست اما پاپ مخالفت کرد و هنری با گستاخی همسر قبلی اش را طلاق داد، با «آن بولین» سر سفره عقد نشست و سر همین اتفاق در 1533 رابطه اش را به طور کامل با کلیسای کاتولیک قطع کرد؛ کار جسورانه ای که تا آن تاریخ در انگلیس نمونه نداشت.

گرچه خیلی زود و با به دنیا آمدن ملکه الیزابت، معلوم شد ازدواج دوم هنری هم ثمری ندارد، تازه آن موقع بود که هنری تصمیم گرفت «آن» را به اتهام جادوگری و خیانت سر به نیست کند.


4- تزار نیکولای دوم و الکساندر افیودورنا

در پشت پرده انقلاب روسیه که به تازگی توسط رهبران بلشویک به راه افتاده بود، داستان عاشقانه زن و مردی جریان داشت که البته به سرانجام عاشقانه ای نرسید. داستانی که بارها برای اجرای اپراهای مختلف از آن الهام گرفته اند.

چهار ماجرای عاشقانه که در تاریخ ماندگار شد


داستان از این قرار بود که نیکولای روس، جانشین حقیقی تاج و تخت لنینگراد عاشق الکساندرا نوه دختری ملکه ویکتوریا شده بود. الکساندرا که آن موقع کم سن و سال بود، دست رد به سینه خواستگاران متعددش از جمله پرنس آلبرت ویکتور می زد و هر کسی را شایسته ازدواج نمی دید اما وقتی نیکولای را دید، عاشق او شد و ازدواج آنها سر گرفت.

مراسم تاج گذاری و ازدواج این دو عاشق بدون هیچ نگرانی به خوبی و خوشی پیش رفت و در سال های بعد، این پیوند باعث به وجود آمدن چهار دختر و یک پسر شد اما این ازدواج عاقبت خوبی نداشت. تزار و خانواده اش در سال 1918 سر ماجراهای انقلاب روسیه، به همراه چند خدمتکار و پزشک خانوادگی به محلی برده و در حالی که از عاقبت شان خبری نداشتند به رگبار بسته شدند.تاريخ : سه شنبه 30 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

لیکوییدمتال (فلز مایع) از نام های تجاری برای یک سری از آلیاژهای فلزی آمورف توسعه یافته توسط تیمی پژوهشی در موسسه فناوری کالیفرنیا محسوب می شود که توسط شرکتی کوچک به نام لیکوییدمتال تکنولوژیز به بازار عرضه شده است. آلیاژهایی که از تیتانیوم، نیکل، مس، زیرکونیوم و فلزات دیگر تشکیل شده اند برای استفاده تجاری در سال 2003 معرفی شدند و اپل آزمایش این ماده در ابزار بیرون کشنده سیم کارت آی‌فون 3GS را آغاز کرد.

تورینگ فون؛ منحصر به فردترین گوشی اندرویدی 2015

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، گمانه زنی های بسیاری درباره این که اپل چه زمانی از لیکوییدمتال در ساخت آی‌فون استفاده خواهد کرد طی سال های گذشته مطرح شد اما اکنون می دانیم که اپل نخستین شرکتی نخواهد بود که تلفن همراهی ساخته شده از این ماده را روانه بازار می کند. "تورینگ فون" محصول شرکت تورینگ رباتیک اینداستریز نخستین تلفن هوشمندی است که با بدنه ای ساخته شده به طور کامل از لیکوییدمتال عرضه می شود. پیش فروش این تلفن هوشمند اندرویدی از سی و یکم ژوییه در آمریکا و چین آغاز می شود. تورینگ فون از آلیاژی ساخته می شود که تورینگ رباتیک اینداستریز آن را "لیکوییدمورفیوم" نامیده است.

این آلیاژ از تیتانیوم یا فولاد قوی‌تر است و بهینه‌تر از هر دو آنها شوک و فشار ضربه را پخش می کند. در صورتی که فشار کافی روی این ماده اعمال شود، خواهد شکست اما برخلاف بدنه تلفن های هوشمندی مانند آی‌فون 6، خم نمی شود. همچنین این آلیاژ در بازتاب نور نسبت به آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ بسیار متفاوت عمل می کند.

به گفته "سیل چائو"، مدیر هامل تورینگ رباتیک اینداستریز، ما نخستین شرکتی هستیم که توانایی تولید قطعات لیکوییدمتال با اندازه ای بیش از 10 میلیمتر را داشته ایم. تورینگ رباتیک اینداستریز فرآیند تولید جدیدی را به منظور تولید انبوه این ماده جدید توسعه داده است.

تورینگ فون؛ منحصر به فردترین گوشی اندرویدی 2015

تورینگ فون؛ منحصر به فردترین گوشی اندرویدی 2015

تورینگ فون به لطف نانوپوششی که هم داخل و هم خارج دستگاه را در بر می گیرد، کاملا ضد آب است و امکان قرار گرفتن زیر آب را فراهم می کند. یکی دیگر از ویژگی های تورینگ فون حسگر اثر انگشت آن است که روی لبه کناری دستگاه قرار گرفته و حالتی ارگونومیک‌تر نسبت به قرارگیری حسگر اثر انگشت در قسمت جلو دستگاه - مانند تاچ آی‌دی آی‌فون 6 - دارد. اما بر خلاف گوشی های اندرویدی رایج، تورینگ فون به درگاه میکرو یواس‌بی مجهز نشده و به جای آن از یک درگاه 9-پین MagSafe بهره می برد.

تورینگ فون؛ منحصر به فردترین گوشی اندرویدی 2015

تورینگ فون؛ منحصر به فردترین گوشی اندرویدی 2015

تورینگ فون نسخه 5.1 لالی‌پاپ اندروید را اجرا می کند و در سه طراحی مختلف که به نام های فرعون، کاردینال و بئوولف شناخته می شوند، در دسترس خواهد بود. این گوشی هوشمند مقاوم از نظر حافظه ذخیره سازی در دو نسخه 64 گیگابایتی و 128 گیگابایتی روانه بازار می شود که به ترتیب 740 دلار و 870 دلار قیمت گذاری شده اند. از دیگر ویژگی های تورینگ فون می توان به نمایشگر 5.5 اینچی فول اچ‌دی، پردازنده چهار هسته ای اسنپدراگون 801 با فرکانس پردازشی 2.5 گیگاهرتز، 3 گیگابایت حافظه رم، دوربین اصلی 13 مگاپیکسلی و باتری 3,000 میلی آمپر ساعتی اشاره کرد.

تورینگ فون؛ منحصر به فردترین گوشی اندرویدی 2015

تورینگ فون؛ منحصر به فردترین گوشی اندرویدی 2015

 
 


تاريخ : سه شنبه 30 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1437380102061_7.jpg

محققان دانشگاه نورث‌وسترن در شیکاگو دریافته‌اند استفاده بیش از حد از تلفن همراه می‌تواند نشانه افسردگی باشد.

 

 در مطالعه‌ای که در این دانشگاه انجام شد، بر استفاده از گوشی هوشمند توسط 28 نفر (20 زن و هشت مرد با میانگین سنی 29 سال) طی بازه زمانی دو هفته‌ای نظارت شد.

 

این شرکت‌کنندگان یک پرسشنامه PHQ-9 را پر کردند که معمولا برای ارزیابی افسردگی به کار می‌رود و پرسش‌هایی درباره غمگین‌بودن، ناامیدبودن و اختلالات خواب در آن مطرح شده است.

 

دانشمندان با بررسی این پرسشنامه و همچنین میزان استفاده از گوشی هوشمند دریافتند 14 سوژه‌ای که بالاترین افسردگی را در پرسشنامه PHQ-9 از خود بروز داده بودند، زیاد از گوشی استفاده می‌کردند.

 

آن‌ها به طور میانگین 68 دقیقه در روز از تلفن همراه استفاده می‌کردند. این در حالی بود که سایر افراد 17 دقیقه با گوشی در ارتباط بودند. افراد افسرده همچنین اوقات بیشتری را در منزل می‌گذراندند.

 

در حالی که استفاده از گوشی هوشمند ممکن است نشان‌دهنده تماس با افراد بیشتری تصور شود، محققان معتقدند استفاده زیاد از تلفن همراه نشان‌دهنده فعالیت‌های غیراجتماعی مانند وبگردی و بازی‌کردن است. این امر همچنین ممکن است نمونه‌ای از رفتار اجتنابی باشد که افراد برای اجتناب از برخورد با اضطراب‌های روانی از آن استفاده می‌کنند.

 

این موضوع که سوژه‌ها کمتر منزل را ترک می‌کردند با این واقعیت مطابقت دارد که افراد افسرده انگیزه‌ای برای بیرون‌رفتن و انجام امورشان را ندارند و به جای آن تمایل دارند که مفعول باشند.

 

این پژوهش، ارتباط استفاده از تلفن همراه با سطح افسردگی سوژه‌ها را با 87 درصد دقت تعیین کرد.

 

در حالی که رویکردهایی مانند استفاده از پرسشنامه می‌توانند مفید باشند، محققان معتقدند بیماران در اجرای شیوه‌های خودارزیابی اغلب فاقد دقت لازم هستند؛ اما دانشمندان هم‌اکنون ارزیابی عینی از رفتار مرتبط با افسردگی در اختیار دارند.

 

جزئیات این پژوهش در مجله Medical Internet Research ارائه شده است.تاريخ : سه شنبه 30 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1437464150749_00.jpg

طبق اعلام خبرگزاری‌های رسمی چین، دولت این کشور موفق به تولید نسل جدید سلاح‌های مایکروویو شده است.

 

 دولت چین از جدیدترین سلاح نظامی خود موسوم به WB-I که با استفاده از امواج ریزموج قربانیان خود را نابود می‌کند، رونمایی کرد.

 

طبق اعلام برخی از کارشناسان صنعت تسلیحات نظامی این وسیله نظامی قادر است تا امواج شدید ریزموج را با هدف‌گیری قابل کنترل به سمت دشمن شلیک کرده و باعث سوختگی شدید در نیروهای دشمن شود.

 

هنگامی که امواج قدرتمند ریزموج به اهداف از پیش تعیین شده یا انسان‌ها برخورد کند، باعث احساس سوختگی شدید در آنها شده و به ناچار دشمنان را مجبور به ترک صحنه نبرد می‌کند.

 

طبق اعلام منابع آگاه، برد موثر این سلاح حداقل 80 متر اعلام شده که در صورت افزایش قدرت دستگاه می‌توان برد آن را تا یک کیلومتر گسترش داد.

 

مقامات دولت چین در مصاحبه با خبرگزاری‌ها، هدف از تولید این اسلحه را مبارزه با تروریسم و عملیات‌های خرابکارانه و پراکنده کردن دزدان دریایی اعلام کرده‌اند.تاريخ : سه شنبه 30 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1437459373580_2.jpeg

تحقیقات اولیه نشان داده که نقص فنی در نوعی میله فولادی به طول 60.96 و عرض 2.54 سانتی‌متر، عامل انفجار موشک فالکون 9 متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس در اوایل تیرماه بود.

 

 الون ماسک، مالک اسپیس‌ایکس، دیروز (دوشنبه) اعلام کرد این قطعه توسط شرکتی ارائه شده که وی از گفتن نام آن خودداری کرد.

 

ناکامی اسپیس‌ایکس در این ماموریت طرح‌های فضایی ماسک را با شکست روبرو کرد. این نقص فنی همچنین فضاپیمای دراگون که بر روی موشک فالکون در حرکت بود را نابود کرد.

 

دراگون که یک فضاپیمای تا حدی تجدیدپذیر و ساخت خود شرکت اسپیس‌ایکس بود، قرار بود به ایستگاه بین‌المللی فضایی برود تا قطعات و تجهیزات لازم را به خدمه آن تحویل دهد.

 

میله دارای نقص فنی، نگهدارنده یک تانک مجهز به هلیم فشرده بود و به صورت متوالی وارد موتور موشک شده و از آن خارج می‌شد تا فشار را در مرحله دوم موشک متعادل و مساوی نگه دارد.

 

الون ماسک اعلام کرد در صورتی که نرم‌افزار چتر نجات را بار می‌کرد، دراگون می‌توانست نجات یابد.

 

وی اگفت: ما در حال افزودن نرم‌افزار اضافه‌ای هستیم به طوری که فضاپیما بتواند همواره خود را نجات دهد.

 

ماسک همچنین عنوان کرد آزمایش نسخه بعدی موشک این شرکت به نام «فالکون سنگین» به بهار سال 2016 موکول خواهد شد.

 

فضاپیمای CRS-7 (دراگون) متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس هفتم تیرماه مدت کوتاهی پس از اوج‌گیری از سکوی پرتاب منفجر شد.

 

فضاپیمای باری بدون سرنشین دراگون بر فراز موشک فالکون 9 و از مجموعه پرتاب 40 واقع در ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا اوج گرفت، اما تنها چند دقیقه پس از پرتاب، فالکون دچار نقص فنی شد و بر فراز اقیانوس اطلس منفجر شد.

 

این سامانه حامل 1814 کیلوگرم تجهیزات به ایستگاه فضایی بین‌المللی بود که مواد لازم برای انجام آزمایشات علمی متعدد و همچنین ماژول‌های مبدل جهت الحاق نسل بعدی فضاپیما با ایستگاه را با خود حمل می‌کرد.تاريخ : سه شنبه 30 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مسؤولان شرکت خودروسازی فورد از جدیدترین فناوری چراغ‌های جلو اتومبیل با قابلیت چرخش و اسکن خطرات احتمالی موجود در جاده رونمایی کردند.

 

 هدف مسؤولان شرکت فورد از تولید نسل جدید چراغ‌های خودرو، کاهش تصادفات در برخورد مستقیم و قسمت جلو خودرو است.

 

مدیر شرکت فورد ضمن اشاره به موفقیت این سیستم در آزمایش‌های انجام شده اظهارکرد: در واقع این سیستم ارتباط میان فناوری و روش‌های کنترل کاهش تصادفات است. هدف نهایی شرکت فورد افزایش ایمنی رانندگان و عابران در ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای جهان است.

 

بر اساس اطلاعات مرکز مدیریت ترافیک بزرگراه‌های ایالات متحده آمریکا، ایمنی خودکار از سیستم‌های ساده مانند کمربندایمنی شروع شده و تا فناوری‌های پیچیده جلوگیری از برخورد را شامل می‌شود.

 

خوشبختانه شرکت‌های خودروسازی همواره به دنبال نوآوری و افزایش ایمنی محصولاتشان هستند که این امر باعث پدیدارشدن رقابتی نفس‌گیر برای افزایش ایمنی است.

 

مسؤولان شرکت فورد در مورد نحوه عملکرد سیستم چراغ‌های هوشمند خودرو افزودند: در مرحله اول یک دوربین هوشمند نحوه پراکنده‌شدن نور در جاده را برای افزایش میدان دید راننده مدیریت می‌کند.

 

در مرحله دوم به کمک ترکیب فناوری جی‌پی‌اس و دوربین کنترل خط وسط جاده، پیچ‌های جاده پیش‌بینی شده و نوررسانی در جهت افزایش دید نقاط کور مسیر بیشتر می‌شود.

 

در این سیستم تحول اصلی با استفاده از دوربین مادون‌قرمز و سیستم هشدار نقطه‌ای بدست آمده است.

 

این سیستم می‌تواند به طور همزمان هشت انسان را در جاده تشخیص داده و همچنین حیوانات بزرگتر و درصد خطر احتمال برخورد را از فاصله 120 متری پیش‌بینی کند.

 

مسؤولان شرکت فورد امیدوارند تا این سیستم پس از طی مراحل آزمایش‌های تکمیلی به زودی بر روی خودروهای این شرکت نصب شود.تاريخ : سه شنبه 30 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1417592080476_567.jpeg

استفان هاوکینگ، فیزیکدان برجسته و یک میلیاردر روسی به نام «یوری میلنر» اعلام کردند که به دنبال ترکیب‌کردن ظرفیت محاسباتی با قدرتمندترین تلسکوپ‌های جهان به منظور تقویت جست‌وجوی حیات فرازمینی هستند.

 

 هاوکینگ که با استفاده از فناوری صوتی رایانه‌ای در کنفرانس مطبوعاتی انجمن سلطنتی لندن سخن می‌گفت، دلیل آغاز این پروژه 100 میلیون دلاری را این گونه توصیف کرد: ما زنده‌ایم، باهوشیم و باید بدانیم.

 

«میلنر» نیز در این باره گفت: حوزه تحقیقاتی ما بی‌سابقه است و شامل یک میلیون ستاره نزدیک، مرکز کهکشانی، صفحه کامل کهکشان راه شیری و 100 کهکشان نزدیک است.

 

سازمان‌دهندگان پروژه Breakthrough Initiatives که توسط دانشمندان برجسته انگلیسی پشتیبانی می‌شوند، مدعی‌اند این بزرگ‌ترین پروژه تحقیقاتی برای یافتن حیات بیگانه است.

 

پروژه مزبور شامل یک برنامه گوش‌سپاری و تلاش برای تحلیل مقادیر بالای سیگنال‌های رادیویی در جست‌وجو برای کشف علائم حیات فرازمینی است. این پروژه همچنین شامل برنامه پیغام‌رسانی و جوایز یک میلیون دلاری برای ارائه پیغام‌های دیجیتالی است که به بهترین وجه نمایانگر سیاره زمین باشند.

 

با این حال، این پیغام‌ها ارسال نمی‌شوند زیرا به گفته دانشمندان از جمله هاوکینگ، پیغام‌های ارسال‌شده به فضا ممکن است اقدامات خشونت‌آمیز بیگانگان را به دنبال داشته باشد.

 

این پروژه همچنین توسط تلسکوپ 100 متری «بانک سبز رابرت سی. بایرد» در ویرجینیای غربی امریکا و تلسکوپ 64 متری «پارکز» در نیوساوث‌ولز استرالیا پشتیبانی می‌شود. علاوه بر این، رصدخانه Lick در کالیفرنیا در جست‌وجوی مخابره‌های لیزری نوری خواهد بود.

 

این پروژه 50 برابر حساس‌تر از تحقیقات پیشین است و 10 برابر حوزه وسیع‌تری از آسمان را پوشش خواهد داد.

 

پروژه جدید همچنین از برنامه SETI@home در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی بهره خواهد برد که از 9 میلیون داوطلب در سراسر دنیا برای ارائه قدرت رایانه‌ای با هدف جست‌وجوی داده‌های نجومی برای یافتن علائم حیات استفاده می‌کند.

 

«میلنر» اعلام کره این جست‌وجو کاملا شفاف خواهد بود و به نرم‌افزاری با منبع باز تکیه خواهد کرد؛ بنابراین یافته‌های بدست‌آمده در سراسر دنیا به اشتراک گذاشته خواهد شد.

 

«میلنر» در نظر دارد دست کم به مدت 10 سال از این پروژه پشتیبانی کند؛ اما دانشمندان معتقدند برای اثبات وجود حیات بیگانه بیش از این‌ها زمان لازم است.

 

هاوکینگ نیز معتقد است برنامه جدید باید موفق شود زیرا به منابع چندگانه‌ای از جمله دسترسی به تلسکوپ‌های بزرگ، ظرفیت داده‌ای عظیم و تعهد مالی بلندمدت متکی است.

 

وی اعلام کرد: وقت آن رسیده که پاسخی برای جست‌وجوی حیات فرازمینی پیدا کنیم.تاريخ : سه شنبه 30 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1437461656489_1434793814147_10.jpg

مریم‌ صادقی، دانش‌آموخته دانشگاه علم و صنعت و مدیر عامل شرکت MetaOptima در کانادا، نوعی برنامه گوشی هوشمند جدید را برای نظارت بر زخم‌های پوستی ارائه داده است.

 

 این برنامه که MoleScope نام گرفته، در کنگره جهانی امراض پوستی در ونکوور معرفی شد.

 

برنامه‌ نرم‌افزاری جدید از برنامه‌های پیشین متفاوت است زیرا به مینی‌ میکروسکوپی متصل می‌شود که این میکروسکوپ خود به گوشی هوشمند وصل می‌شود و متخصص امراض پوست از آن برای بررسی خال‌های پوستی استفاده می‌کند. این امر به کاربر امکان گرفتن تصاویر باکیفیت‌تر از این خال‌ها و ارسال آن‌ها به متخصصان برای ارزیابی بیشتر را می‌دهد.

 

شرکت تحت مدیریت صادقی ماه جاری میلادی به دنبال انجام پروژه‌ای پیشگام است که در آن، برنامه جدید در 10 مرکز مختلف جهان به کار خواهد رفت و متخصصان از آن برای برقراری ارتباط مستقیم‌تر با بیماران در معرض خطر بالای امراض پوستی استفاده خواهند کرد.

 

برنامه‌های دیگر شبیه به MoleScope به کاربران امکان گرفتن تصاویری از خال‌های پوستی و سنجیدن آن‌ها از راه دور را می‌دهند و با دقت 98 درصد عمل می‌کنند. با این حال، برنامه MoleScope با کمک مینی‌میکروسکوپ و الگوریتم تقویت تصویری خود به دنبال افزایش دقت تصویربرداری از خال‌های مرموز پوستی است.

 

چون برنامه جدید برای ارتباط بیشتر و نه تشخیص ارائه شده، نیازی به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا ندارد.تاريخ : سه شنبه 30 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1437465247105_dog_Eglifecycle_tapeworm_echino.jpg

پژوهشگران مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه محقق اردبیلی با استفاده از آنتی ژن‌های اختصاصی موفق به ساخت کیت‌های تشخیص نوعی انگل بیماری زا شدند که از طریق سگ و دام به انسان منتقل می‌شود.

 

دکتر عزیز افسر، مجری طرح با اشاره به افزایش نگهداری سگ در منازل، گفت: انگل «اکینوکوکوس گرانولوس» (Echinococcus Granulosus) در سگ‌ها موجب بروز کیست در بدن انسان می‌شود.

 

وی با تاکید بر اینکه این انگل علاوه بر سگ از طریق بز، گاو و گوسفند به انسان منتقل می‌شود، اظهار داشت: زمانی که تخم این انگل از طریق این حیوانات دفع می‌شود، از طریق علوفه از حیوانی به حیوان دیگر منتقل خواهد شد.

 

افسر، ادامه داد: این انگل از طریق گوشت و سبزیجات آلوده به انسان منتقل خواهد شد و درمان بیماری‌های ایجاد شده از سوی این انگل دشوار است.

 

مجری طرح با اشاره به عملکرد این انگل در بدن انسان، خاطر نشان کرد: این انگل به اعضای مختلف بدن از جمله ریه و کبد وارد شده و پس از گذشت زمانی موجب کیست خواهد شد.

 

وی، روش درمان این کیست‌ها را عمل جراحی دانست و گفت:‌ علی رغم هشدار نهادهای بهداشتی افراد زیادی به این انگل آلوده هستند.

 

افسر از اجرای تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و اضافه کرد: در این مطالعات موفق به طراحی و ساخت کیت‌های تشحیصی برای این انگل شدیم.

 

این محقق با تاکید بر اینکه با استفاده از آنتی ژن‌های اختصاصی می‌توان از این کیت برای انسان و حیوان استفاده کرد، توضیح داد: در این مطالعات با استفاده از آنتی ژن B‌ کیت تشخیصی انگل اکینوکوکوس گرانولوس برای انسان عرضه کردیم.تاريخ : سه شنبه 30 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

لوازم جانبی از مهم‌ترین بخش‌های انتخاب گوشی‌های هوشمند هستند. چرا که تنوع و زیبایی آن‌ها مهم بوده و نیز کارآیی گوشی شما را نیز دو چندان می‌کند. سامسونگ توجه زیادی به این خواسته‌ی طرفداران و خریداران گوشی‌های خود دارد و گزینه‌های متعددی را برای انتخاب پیش‌روی آن‌ها قرار می‌دهد. در ادامه به معرفی بخشی از این لوازم جانبی برای گلکسی اس ۶ و اس ۶ اج خواهیم پرداخت.

Gear VR برای سامسوگ گلکسی اس ۶ و اس ۶ اج

R321 007 Dynamic2 White 400

Gear VR سامسونگ که ابعادی مناسب برای استفاده توسط گلکسی اس ۶ و اس ۶ اج دارد، تجربه‌ای جدید و ۳۶۰ درجه را در دنیای سه بعدی در اختیار شما قرار می‌دهد.

پردازنده‌های قدرتمند گلکسی اس ۶ به همراه صفحه‌نمایش امولد با رزولشن QHD استفاده از این گجت را برای شما لذت بخش‌تر نیز خواهد کرد. سامسونگ با همکاری اوکولوس گجتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که با استفاده از آن حس واقعی قرار گرفتن در فضای بازی‌ها و ویدئوهایی که تماشا می‌کنید را تجربه خواهید کرد.

از این گجت در هر زمان و مکانی می‌توانید استفاده کنید، در خانه یا بیرون از خانه کافی است گوشی خود را در جایگاه تعبیه شده بر روی Gear VR قرار دهید و وارد دنیای بی‌نظیر محتوای سه بعدی شوید.

فلیپ کاور S-View برای گلکسی اس۶

s6

فلیپ کاور S-View سامسونگ ترکیبی از زیبایی و کارآمدی است و بهترین همراه روزهای سخت و پر مشغله‌ی شما است. جنس این کیف از نوعی چرم است که برای محافظت از گلکسی اس ۶ شما و نیز بالا بردن کاربرد آن طراحی شده است.

بدون نیاز به باز کردن این کیف، با استفاده از پنجره‌ی S-View تعبیه شده، می‌توانید تماس ورودی را پاسخ دهید، پیامک خود را بخوانید یا سایر اعلانیه‌های خود را تماشا کنید. با استفاده از چیپ هوشند Samsung ID که درون این کیف جاسازی شده است، گلکسی اس ۶ رنگ پیش زمینه‌ی پنجره‌ی ایجاد شده را به طور خودکار با رنگ کیف شما یکسان می‌کند.

همچنین با باز کردن این کیف، صفحه‌نمایش گوشی شما به صورت خودکار روشن شده و با بسته شدن آن صفحه نمایش گوشی خاموش خواهد شد. همچنین با نوار اعلانیه‌ی جدید تعبیه شده می‌توانید کنترل اعلانیه‌های خود را فراتر از تماس‌ها و پیامک‌ها در دست داشته باشید.

شارژر بی‌سیم

EP PG920IWUGUS 2 copy 600

با داشتن این وسیله شما می‌توانید بدون هیچ کار اضافی گلکسی اس ۶ یا اس ۶ اج خود را بر روی محل تعبیه شده قرار دهید و بدون نیاز به اتصال سیمی به گوشی خود، اجازه دهید تا باتری آن شارژ شود.

اکنون زمان آن رسیده که از کابل‌های اضافی رهایی پیدا کنیم. با اتصال شارژر بی‌سیم به برق، شارژر شما همواره آماده است تا وظیفه‌ی خود را به بهترین نحو انجام دهد. نشانگر LED تعبیه شده در این وسیله، کامل شدن باتری را به شما خبر داده و اگر گوشی خود را در جایی نامناسب از پد شارژ قرار نداده باشید به شما اخطار می‌دهد.

دیگر نیازی به حمل چندین شارژر نخواهید داشت و با به همراه داشتن این شارژر و گجتی که از قابلیت شارژ بی‌سیم پشتیبانی می‌کند، می‌توانید تمامی گجت‌های خود را شارژ کنید.

فلیپ کاور کلیرS-View

EF ZG920BLEGUS Main 600 1

اگر صفحه نمایش گوشی شما در خطر آسیب دید‌گی است و در عین حال می‌خواهید از امکانات کیف هوشمند S-View استفاده کنید، فلیپ کاور کلیر برای شما بهترین انتخاب خواهد بود.

این کاور، کل صفحه‌نمایش گوشی شما را پوشش داده و در عین حال به صورت زیبا و هوشمندانه‌ای اعلانیه‌ها، ساعت و وضعیت شارژ باتری شما را نمایش می‌دهد. پوشش ضد جذب اثر انگشت باعث خواهد شد که کاور شما به مرور زمان نیز زیبایی خود را حفظ کند.

کاور محافظ گلکسی اس ۶

s6cover

کاور محافظ، نمونه‌ای بارز از کیسی برای گوشی همراه است که وظیفه‌ی اصلی خود یعنی مراقبت از گوشی را در کنار حفظ زیبایی گوشی به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهد. چهار گوشه‌ی خمیده‌ی این کاور به راحتی گلکسی اس ۶ شما را در مقابل هرگونه ضربه‌ای مقاوم می‌کند.

این کاور به طور خاص برای گلکسی اس ۶ طراحی شده تا علاوه بر محافظت‌های لازم، بزرگ‌ترین تغییر طراحی در سری گلکسی سامسونگ را به شکل هر چه بهتر به نمایش بگذارد. جنس بدنه‌ی این کاور به گونه‌ای است که اثر ضربه را به بهترین نحو ممکن کاهش داده و کار کردن با گوشی را برای شما راحت‌تر نیز می‌کند.

طراحی این کاور به گونه‌ای است که نصب آن بر روی گلکسی اس ۶ شما در حد چند ثانیه زمان خواهد برد و تمامی پورت‌ها و دکمه‌های آن به راحتی در دسترس شما خواهند بود.

کاور محافظ سوارفسکی برای گلکسی اس ۶

GP G920SWCPABU Main 600

سوارفسکی با همکاری سامسونگ کاوری با استفاده از کریستال‌های درخشان خود برای اس ۶ طراحی کرده و ساخته است.

اگر می‌خواهید زیبایی گوشی خود را هر چه بیشتر نشان داده و توجهات را به سمت آن جلب کنید، کاور سوارفسکی با کریستال‌های درخشان آن بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

این کاور با ضخامتی بسیار کم، طراحی زیبای گوشی گلکسی اس ۶ شما را بیشتر از پیش به نمایش گذاشته و راحتی کار با آن را دو چندان می‌کند. اگر فردی هستید که به پوشش و زیبایی و لباس و دیگر وسایل خود اهمیت زیادی می‌دهید، سوارفسکی و سامسونگ بهترین گزینه‌ی ممکن را پیش پای شما قرار داده‌‌اند.

داک شارژ بی‌سیم برای خودرو

EP HN910IBUSTA main 600

با استفاده از داک شارژ بی‌سیم می‌توانید در حین رانندگی بدون نیاز به اتصال هیچ کابلی به گوشی خود، آن را شارژ کنید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام رانندگان به مدت طولانی شارژ گوشی شما در حال اتمام بوده است و کابلی برای شارژ آن به همراه نداشته‌اید.

با داک شارژ بی‌سیم دیگر نگران خالی شدن باتری گوشی خود در مسافرت‌ها و رانندگی‌های طولانی نخواهید بود و کافی است هر موقع نیازی به شارژ داشتید، گوشی خود را بدون نیاز به اتصال هیچ‌گونه کابلی، شارژ کنید.

استفاده از داک شارژ بی‌سیم به اینجا ختم نمی‌شود؛ چرا که با قرار دادن گوشی خود بر روی آن، نه تنها گوشی شما شارژ خواهد شد، بلکه به راحتی خواهید توانست از تمامی ویژگی‌های بی‌نظیر آن مانند سیستم GPS و سایر نرم‌افزارهای دنیای اندروید استفاده کرده و لذت ببرید.

علاوه بر آن می‌توانید زاویه‌ی پایه‌ی این داک را به راحتی تنظیم کنید تا دید کافی بر روی آن داشته باشید. همچنین طراحی کوچک و منحصر به فرد آن، هیچ‌گونه محدودیتی در دید شما ایجاد نخواهد کرد.

پاور بانک قابل حمل ۹۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی

EB PN910BBESTA 2 600

شاید شما نیز اهل سفر به کوه و کویر و دل طبیعت باشید. جایی که به دور از هیاهوی شهر از زیبایی‌های طبیعت لذت ببرید. اما مشکلی که در این سفرها با آن مواجه می‌شوید، نبود الکتریسیته در این گونه فضاها است. برای آن که لذت سفر را دو چندان کنید، نیاز به دوربین گلکسی اس ۶ خود دارید که به راحتی قابل حمل بوده و با اشاره‌ی دست عکس مورد نظر را با کیفیتی مثال زدنی به شما تحویل می‌دهد.

اما می‌توانید از این نگرانی‌ها راحت شوید؛ چرا که پاور بانک ۹۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی سامسونگ می‌تواند گلکسی اس ۶ شما را تا سه بار به طور کامل شارژ کند. با داشتن این پاور بانک خواهید توانست با خیالی راحت از سفر خود لذت ببرید و عکس‌های خاطره‌انگیزی ثبت کرده و در همان لحظه با گوشی خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

این پاور بانک کابل متناسبی درون خود دارد و نیز پورت یو‌اس‌بی روی آن تعبیه شده است تا سایر گجت‌های خود را نیز بتوانید با استفاده از آن شارژ کنید. با داشتن این وسیله‌ی کم حجم بزرگ‌ترین نگرانی سفر خود را به راحتی کنار گذاشته و می‌توانید روزهای متوالی از گلکسی اس ۶ خود لذت ببرید.

هدفون‌های سامسونگ Level Over

EO AG900B 2 600 1

این هدفون‌ها نه تنها تجربه صدای بسیبار خوبی ارائه می‌دهند، بلکه روش گوش‌های کاربر هم بسیار راحت هستند و ارگونومی خوبی دارند.

درایورهای ۵۰ میلی‌متری با کیفیت بالا با سیستم حذف نویز تلفیق شده‌اند تا صدایی استثنائی را در اختیار شما قرار دهند. درایور دینامیک ۵۰ میلی‌متری با آهنرباهای نئودیمیوم ساخته شده‌اند که ۳۰ درصد عملکرد بهتری نسبت به آهنرباهای عادی دارند. سیستم حذف نویز نیز هم در بیرون هدفون و هم درون آن قرار گرفته‌اند تا هرگونه صدای اضافی را حذف کنند.

طراحی عالی و وزن کم آن هرگز شما را خسته نخواهد کرد و وجود آن بر روی گوش‌های خود را حتی برای مدت زمان طولانی، از یاد خواهید برد. فناوری لمس هوشمند نیز کار کم و زیاد کردن حجم صدا، عوض کردن آهنگ‌ها و پاسخ به تماس‌های ورودی را بسیار راحت می‌کند.

ساعت هوشمند سامسونگ گیر اس

GearSBlk 600x600 xlarge cl

با بر دست بستن این ساعت هوشند دیگر نیازی به حمل گوشی خود نخواهید داشت. می‌توانید گوشی سامسونگ خود را در گوشه‌ای از خانه قرار دهید و بدون نگرانی برای از دست دادن اعلانیه‌ای مهم به انجام کارهای خود بپردازید.

صفحه‌نمایش خمیده‌ی دو اینچی از نوع امولد استفاده از ساعت هوشمند را بسیار لذت‌بخش می‌کند. هرگونه تماس ورودی، پیامک یا ایمیلی بر روی مچ دستان شما خواهد بود و از تمامی اعلانیه‌ها در همان لحظه اطلاع پیدا خواهید کرد.

با استفاده از این گجت بی‌نظیر می‌توانید ضربان قلب خود را اندازه بگیرید، تعداد قدم‌های پیاده‌روی خود را بشمارید و هرگونه فعالیت ورزشی و سلامتی خود را تحت نظر بگیرید.

اما جالب است بدانید این ساعت جایگاه سیم کارت را داشته و از نسل سوم اینترنت همراه نیز پشتیبانی می‌کند، به این معنا که این گجت به صورت مستقل نیز عمل کرده و می‌تواند کارهای مهمی که در گوشی نیازدارید را به صورت مستقل انجام دهد.

هدفون Level U بی‌سیم سامسونگ

EO BG920B 001 Front BlueBlack 600

اگر نیاز به هدفونی کوچک با طراحی عالی و کم وزن دارید، Level U تمامی خواسته‌های شما را با کیفیت صدا و طراحی بی‌نظیر خود برطرف خواهد کرد. ارگونومی عالی آن برای استفاده‌ی طولانی مدت طراحی شده و گوشی‌های کوچک آن به راحتی درون گوش شما قرار می‌گیرند و سیم‌های کم وزن و کوتاه آن دور گردن کاربر قرار می‌گیرند.

اسپیکر ۱۲ میلی‌متری و نویزگیر صدا، با کیفیتی عالی عمل می‌کنند و صداهای مزاحم را هنگام مکالمه و یا گوش دادن به موسیقی از بین می‌برند. دکمه‌های کنترلی تعبیه شده بر روی آن نیز گزینه‌های کامل لازم برای کنترل را در اختیار شما قرار می‌دهند.تاريخ : دو شنبه 29 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
در چندین سال گذشته شاهد پیش‌نمایش کانسپت این خودرو در نمایشگاه‌های مختلف بودیم، حالا نسل جدید فورد S-MAX وارد بازار شده و مثل سایر خودروهای فورد جلوپنجره ای مشابه جلوپنجره‌های استون مارتین دارد. اگر از طرفداران خودروهای سدان متوسط باشید از رانندگی با این خودرو لذت خواهید برد چراکه این خودرو از تجربه نسل جدید موندئو استفاده کرده است.

طبق گفته ی فورد، 65 درصد از 400 هزار مشتری نسل قبلی این خودرو، به دنبال نسل جدید این خودرو هستند و از این تعداد 70 درصد آنها مدل تیتانیوم این ماشین را می‌خواهند که بالاترین مدل این خودرو محسوب می‌شود فروش خوب این خودرو تنها یک دلیل دارد و آن سواری خوب فورد S-MAX است.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

طراحی بیرونی

نسل جدید S-MAX طراحی تکامل‌یافته ای دارد. این خودرو با طراحی آشنایش ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که می‌توان به قسمت جلو با جلوپنجره ی برجسته‌تر، تکنولوژی پیشرفته LED، ستون A عقب‌تر، چراغ‌های جلوی باریک‌تر، بدنه ی عضلانی‌تر، کمربند زیر پنجره ی بالاتر، پنل های درب سخت‌تر، دید بهتر، چراغ‌های عقب LED، چرخ زاپاس نصب‌شده در زیر خودرو و درنهایت سواری پریمیوم اشاره کرد که این خودرو را یک قدم جلوتر از رقیب مستقیمش یعنی فولکس‌واگن شاران قرار می‌دهد.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

طراحی داخلی

طراحی داشبورد این خودرو نیز دچار تغییر شده است. کمپانی فورد این بار توجه زیادی به جزییات داشته و کابین خودرو را با مواد باکیفیت ساخته است. همچنین تمام سطوح در مدل‌های بالاتر این خودرو با چرم باکیفیتی پوشیده شده است. از امکانات دیگر کابین این خودرو می‌توان سیستم تهویه و کنترل تهویه هوا در عقب، دسترسی آسان به صندلی‌های ردیف سوم، ماساژور صندلی‌های جلو و سیستم دیجیتال قابل تنظیم جلو را نام برد. البته یک ویژگی جالب دیگر این خودرو سیستم محدودکننده سرعت هوشمند است که همراه با سیستم ناوبری و علامت‌های جاده کار می‌کند که با فعال‌سازی آن می‌توانید مطمئن باشید که دیگر به خاطر سرعت، جریمه نخواهید شد البته با فشار دادن بیشتر پدال گاز این سیستم غیرفعال شده و سرعت بیشتر از حد سرعت موردنظر می‌شود.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

فورد دریایی از امکانات را به این خودرو افزوده، صندلی‌های تاشو، سیستم کمکی اضطراری، ستون‌های قدرت الکتریکی قابل تنظیم، صندلی و آینه‌های جانبی، دوربین‌های قابل شستشو خودکار جلوی ماشین که به راننده اجازه می‌دهند بدون ورود کامل به جاده به چپ و راست جاده نگاه کنند، هشدار کمربند برای تمام صندلی‌ها که امتیازی مثبت در Euro NCAP محسوب می‌شود، حالت‌های رانندگی انتخابی عادی، راحت و اسپرت و بسیاری ویژگی‌های اضافی دیگر که رانندگی را ساده می‌کند.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

قدرت و سیستم انتقال قدرت

فورد S-MAX بنزینی با دو موتور EcoBoost ارائه می‌شود که موتور اول با حجم 1.5 لیتر با تولید 160 اسب بخار نیرو و 240 نیوتن متر گشتاور با گیربکس 6 سرعته دستی جفت می‌شود اما موتور قوی‌تر موتوری 2.0 لیتری است که با تولید 240 اسب بخار نیرو و 366 نیوتن متر گشتاور با گیربکس 6 سرعته اتوماتیک همراه شده است.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

طرفداران موتورهای دیزل باید از بین سه موتور 2.0 لیتری TDCi یکی را انتخاب کنند، این سه موتور به ترتیب قدرت با تولید 150 اسب بخار نیرو و 350 نیوتن متر گشتاور، 180 اسب بخار نیرو و 400 نیوتن متر گشتاور و 210 اسب بخار نیرو و 450 نیوتن متر گشتاور در حالت پایه به گیربکس دستی 6 سرعته متصل می‌شوند اما گیربکس نیمه اتوماتیک PowerShift و سیستم انتقال قدرت AWD به‌صورت آپشن برای این خودرو در نظر گرفته‌شده است. موتور باقدرت متوسط این ماشین که 180 اسب بخار نیرو تولید می‌کند با گیربکس 6 سرعته دستی یا گیربکس نیمه اتوماتیک PowerShift و سیستم انتقال قدرت 2WD ارائه می‌شود که در حالت AWD فقط گیربکس PowerShift موجود است اما موتور پرقدرت 210 اسب بخاری تنها با سیستم انتقال قدرت 2WD و گیربکس 6 سرعته PowerShift به بازار عرضه می‌شود.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

موتور موردعلاقه‌ی من، موتور 2.0 لیتری TDCi باقدرت 210 اسب بخار نیرو و 450 نیوتن متر گشتاور با گیربکس PowerShift بود چراکه تفاوت گشتاور این موتور با موتور 2.0 لیتری EcoBoost با 240 اسب بخار نیرو بسیار قابل‌توجه است و به نظر نمی‌رسد شما با یک ماشین MPV خانوادگی به نهایت دور موتور برسید. مصرف سوخت این دو موتور نیز قابل‌مقایسه نیست؛ در حالت رانندگی اسپرت موتور 2.0 لیتری EcoBoost در صد کیلومتر 16 لیتر بنزین می‌سوزاند در حالی که موتور 2.0 لیتری TDCi در همین مسافت حدوداً 10 لیتر سوخت مصرف می‌کند. اگر مصرف سوخت اولویت اصلی شماست بهترین انتخاب موتور پایه TDCi باقدرت 150 اسب بخار نیرو و 350 نیوتن متر گشتاور و گیربکس PowerShift است که رانندگی را ساده می‌کند.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

سواری

فورد S-MAX در دو مدل دیزل با سیستم انتقال قدرت AWD ارائه می‌شود که این سیستم انتقال قدرت اساساً از مدل فورد کوگا به این خودرو منتقل‌شده است، پس اگر با این سیستم آشنایی دارید مشکلی با آن نخواهید داشت. شاید رانندگی با یک ون احساس رانندگی با خودرویی را به شما منتقل کند که دیواری آجری به دنبال خود می‌کشد اما در این خودرو معنای طراحی بر اساس فورد موندئو این است که در پیچ‌های جاده این احساس به شما القا نمی‌شود. شما همچنین می‌توانید از میان سه حالت رانندگی که در بالا به آن اشاره کردیم موتور و سیستم تعلیق را تنظیم کنید. سیستم فرمانپذیری تطبیقی نیز برای این خودرو در نظر گرفته‌شده که در سرعت‌های پایین باعث جابه‌جایی کمتر چرخ‌های خودرو می‌شود.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

برنامه دسترسی فروش فورد

فورد برنامه ی دسترسی جدیدی را با فیس لیفت C-MAX در رومانی آغاز خواهد کرد. این برنامه به این معناست که 20 درصد از قیمت خودرو را پیش‌پرداخت می‌کنید و 50 درصد دیگر را در یک دوره 36 ماهه پرداخت می‌کنید. بعد از این 36 ماه می‌توانید خودروی خود را به نمایندگی‌های محلی فورد ببرید و به حداقل ارزش 50 درصد قیمت خودرو آن را بفروشید. با برنامه ی قیمت رابلا (2500 یورو) و برنامه قیمت فورد (2000 یورو) می‌توانید یک C-MAX جدید 14 هزار یورویی با موتور 1.0 لیتری EcoBoost باقدرت 100 اسب بخار نیرو خریداری کنید. با 130 یورو در ماه پکیج ترند را دریافت کنید. پک ترند با آینه‌های همرنگ بدنه، آینه‌های قابل تنظیم الکتریکی، شیشه‌های جلوی برقی و چرم دور فرمان و شستی دنده و رینگ‌های آلیاژی 16 اینچی همراه است. با 1500 یوروی بیشتر می‌توانید پکیج تیتانیوم را انتخاب کنید این پک چراغ جلوهای هالوژنی با LED های DRL، استارت بدون کلید، کنسول مرکزی پیشرفته، روشنایی محیط، کاهش خودکار شدت نور در آینه عقب، رینگ‌های آلیاژی 16 اینچی و آپشن های دیگری را به این خودرو اضافه می‌کند.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

پکیج ترند با قیمت 2000 یورو همراه با سیستم صوتی با شش اسپیکر، SYNC2 با صفحه‌نمایش لمسی 8 اینچی، کف‌پوش، چراغ‌های مه شکن، کنسول سطح 2 با دسته صندلی و سیستم DEATC ارائه می‌شود. پکیج تیتانیوم باقیمت 3400 یورو شیشه‌رنگی، رینگ‌های آلیاژی 17 اینچی، سقف ریلی (برای گرند C-MAX)، سیستم کمکی اکتیو آرک، هندزفری در قسمت درب عقب خودرو، ورود بدون کلید، سیستم SYNC2 با صفحه‌نمایش لمسی 8 اینچی و سیستم صوتی با 9 اسپیکر را به خودرو اضافه می‌کند. بعد از 36 ماه مالی می‌توانید خودروی خود را در نمایشگاه رها کنید، می‌توانید آن را نگه‌دارید یا آن را به‌عنوان پیش‌پرداخت یک خودروی فورد گران‌تر یا ارزان‌تر دیگر در نظر بگیرید و این برنامه 36 ماهه را تکرار کنید. نکته جالب اینجاست که نمایندگان فروش خودروهای فورد برای خرید خودروی شما بعد از 36 ماه موظف به پرداخت حداقل 50 درصد از ارزش خودرو هستند.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

پیشنهاد لانچ برای نسل جدید فورد S-MAX به معنی پرداخت 27000 یورو برای پکیج ترند 2.0 لیتری با 150 اسب بخار نیرو است که با رینگ‌های آلیاژی 17 اینچی، آینه‌های جانبی گرم شونده و تاشوی برقی، شیشه‌های جلوی برقی، استارت بدون کلید و چراغ‌های جانبی و مه شکن همراه است. با 350 یوروی دیگر می‌توانید پکیج ترند را با SYNC2 با صفحه‌نمایش 8 اینچی لمسی، سنسور باران، شیشه جلوی گرم شونده، صندلی‌های جلوی گرم شونده و رینگ‌های آلیاژی 17 اینچی داشته باشید.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

فورد S-MAX تیتانیوم 2.0 لیتری TDCi باقدرت 150 اسب بخار نیرو هزینه ای 30000 یورویی دارد که اپشن هایی مثل چراغ‌های LED با DRLs، رینگ‌های آلیاژی 17 اینچی، چراغ‌های جلوی اتوماتیک با نوربالای خودکار و جلوپنجره مشبک با پوشش کروم را به خودرو اضافه می‌کند. با 350 یوروی دیگر می‌توانید پکیج تیتانیوم را با SYNC2 با صفحه‌نمایش لمسی، ضبط سونی، چراغ‌های جلوی تطبیقی، درب عقب برقی، شیشه‌های دودی، فرمان گرم شونده و سیستم پارک خودرو داشته باشید. البته با 1500 دلار دیگر آپشن سیستم انتقال قدرت AWD برای شما مهیا می‌شود.

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX

بررسی مینی ون جمع‌و‌جور فورد S-MAX
 
 


تاريخ : دو شنبه 29 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1436770412583_3.jpg

دانشمندان نروژی به دنبال استفاده از پوشش‌های گرافنی برای ساخت ابزار پزشکی مورد کاربرد در شیمی‌درمانی هستند.

 

شیمی‌درمانی اغلب شامل دریافت دارو از طریق یک کاتتر است و این کاتترها و ابزار متصل‌شده به آن‌ها دارای پوشش نقره‌ای هستند.

 

این پوشش، ضدباکتریایی است و از رشد باکتری و عفونت‌های ناخواسته در طول درمان جلوگیری می‌کند.

 

دانشمندان دپارتمان فیزیک دانشگاه علم و فناوری در نروژ این موضوع را بررسی کردند که زمانی که داروهای مختلف در تماس با پوشش نقره‌ای قرار می‌گیرند، چه رخ می‌دهد.

 

آن‌ها از «طیف‌سنجی photoemission پرتو ایکس» (XPS) برای بررسی سطح یکی از معمول‌ترین داروهای به کاررفته در شیمی‌درمانی یعنی 5-Fluorouracil استفاده کردند. تیم علمی تعاملات بین این دارو و نوع پوشش نقره‌ای ابزار پزشکی را بررسی کرد.

 

با استفاده از ابزار XPS در آزمایشگاه سنکروترون MAX IV در سوئد، محققان دریافتند پوشش نقره‌ای ضدباکتریایی در واقع داروها را تجزیه می‌کند. این موضوع نه تنها موجب کاهش اثر شیمی‌درمانی می‌شود، بلکه موجب تولید گازی موسوم به هیدروژن فلورید می‌شود که هم برای ابزار پزشکی و هم برای بیماران مضر است.

 

دانشمندان سپس با استفاده از ابزار XPS چگونگی واکنش شیمی‌درمانی به گرافن را بررسی کردند. گرافن ماده‌ای غیرواکنشی است و نتایج نشان داد داروهای شیمی‌درمانی به این ماده واکنش نشان ندادند.

 

محققان اعلام کرده‌اند در آینده امکان تولید لایه‌های نازک گرافنی برای استفاده در ابزار پزشکی شیمی‌درمانی وجود دارد.تاريخ : دو شنبه 29 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دانشمندان رصدخانه ویژه فیزیک نجومی در روسیه و دانشگاه کیوتوی ژاپن با استفاده از تلسکوپ Subaru اجرام مرموزی موسوم به منابع اشعه ایکس فوق‌درخشان (ULXs) را در کهکشان‌های همسایه یافته‌اند که جریانات قوی را با سرعت‌های بسیار بالا به درون سیاهچاله‌ها می‌ریزند.

 

 جریان‌های قوی نشان می‌دهد این سیاهچاله‌ها باید بسیار کوچک‌تر از حد انتظار باشند.

 

به نظر می‌رسد این اجسام، خویشاوندان یکی از عجیب‌ترین اجرام کیهانی در کهکشان راه شیری به نام SS 433 باشند.

 

مشاهدات تیم علمی به آشکارشدن ماهیت این ULXها کمک کرده و همچنین درک دانشمندان از چگونگی شکل‌گیری سیاهچاله‌های غول‌پیکر در مراکز کهکشانی و چگونگی جریان یافتن سریع ماده به درون این سیاهچاله‌ها را افزایش خواهد داد.

 

مشاهدات اشعه ایکس دانشمندان از کهکشان‌های همسایه این منابع بی‌نهایت درخشان را در وضعیت‌هایی نشان می‌دهد که میلیون‌ها برابر قدرتمندتر از خورشید هستند.

 

درباره منشأ این ULXها اتفاق نظری وجود ندارد، اما ایده اصلی این است که یک ULX نوعی سیستم دوگانه نزدیک متشکل از یک سیاهچاله و یک ستاره است. هنگامی که ماده از ستاره به درون سیاهچاله سقوط می‌کند، نوعی دیسک در حال رشد در اطراف سیاهچاله شکل می‌گیرد.

 

هنگامی که انرژی گرانشی ماده آزاد می‌شود، درونی‌ترین بخش دیسک تا دمایی بالاتر از 10 میلیون درجه حرارت می‌بیند و این امر موجب می‌شود دیسک پرتوهای ایکس قدرتمندی را ساطع کند.

 

منابع اشعه ایکس ULX بیش از صد برابر درخشان‌تر از سیاهچاله‌های کهکشان راه شیری هستند که جرم‌شان حداکثر 20 برابر جرم خورشید است.تاريخ : دو شنبه 29 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1436686540720_11.jpg

شرکت‌ فضایی و دفاعی ایرباس، شرکت فرانسوی Eutelsat و آژانس فضایی اروپا تفاهمنامه‌ای برای ساخت نخستین ماهواره دارای قابلیت پیکربندی کامل خود در مدار را امضا کردند.

 

 ماهواره‌ها قطعات فناورانه بی‌نهایت پیچیده و بسیار گرانی هستند که برای عملکرد در محیط‌های بی‌نهایت خشن طراحی شده‌اند.

 

یکی از موضوعاتی که به هزینه‌بربودن ساخت ماهواره‌ها افزوده، این است که هر ماهواره پیش از پرتاب پیکربندی می‌شود بنابراین چنانچه مسؤولیت آن تغییر کند، یک ماهواره جدید برای جایگزین‌شدن آن باید اعزام شود. این امر به معنای استفاده از ماهواره گران دیگر و همچنین پرتاب هزینه‌بر دیگر است.

 

با این حال، ماهواره «کوانتوم» طوری طراحی می‌شود که در واقع یک فضاپیما باشد و بتواند نه تنها برای ماموریت‌های مختلف بلکه برای انجام مسؤولیت جدید در مدار دوباره پیکربندی شود.

 

این ماهواره با استفاده از زیرسیستم‌های عمومی و تجهیزاتی مانند آرایه‌ فازبندی‌شده‌ آنتن‌ها به سرعت و با هزینه کم ساخته می‌شود. در ماهواره کوانتوم آرایه فازبندی‌شده آنتن‌ها می‌تواند به طور الکترونیکی بازپیکربندی شود؛ این ماهواره قادر خواهد بود باند فرکانس خود، ناحیه پوشش‌دهی و سطوح نیرویش را بازپیکربندی کند.

 

این فضاپیما همچنین می‌تواند در طول 15 سال خدمت رسانی‌اش، در هر زمان مدارش را تغییر دهد.تاريخ : دو شنبه 29 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1436957892368_00.jpg

فصل‌های روی زمین در اثر زاویه تابش پرتوهای خورشید به‌وجود می‌آیند، اما خود ستاره میزبان منظومه شمسی نیز از فصول خاص خود برخوردار است.

 

 تصویر جدید منتشر شده توسط سازمان فضایی اروپا(اسا) این تغییرات را با به‌هم چسباندن تصاویر خورشید در 20 سال گذشته به نمایش گذاشته است.

 

این تصاویر توسط رصدخانه خورشیدی و هلوسفری (سوهو) ثبت شده‌اند که در دو دهه اخیر بطور مداوم خورشید را زیر نظر داشته است. فضاپیمای سوهو در نقطه‌ای بین زمین و خورشید در مدار ثابت شده، به‌طوری که همیشه خورشید را جلوی خود داشته و هیچگاه سایه زمین روی آن نمی‌افتد.

 

درخشان‌ترین تصاویر در این مجموعه به نمایش زمان‌هایی می‌پردازند که خورشید از بیشترین فعالیت در دوران حداکثر خورشیدی برخوردار بوده است. اینها زمان‌هایی است که میدان مغناطیسی خورشید بشدت فعال بوده و تعداد لکه‌های خورشیدی در حالت وفور قرار دارند.

 

تصاویر تیره‌تر نشان‌دهنده کمتر شدن فعالیت خورشید است.

 

به گفته محققان ناسا، ما اکنون در دوران حداکثر خورشیدی قرار دارند که به نسبت، ضعیف است. باورها بر این است که چرخه‌های خورشیدی 11 سال به طول می‌انجامند، اما ناسا اعلام کرده که بین 9 تا 14 سال، رقم دقیق‌تری برای فصل‌های خورشیدی است.تاريخ : دو شنبه 29 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1437371787679_1.jpg

شرکت Hankook واقع در شهر سئول کره جنوبی نوعی تایر بدون باد را با موفقیت آزمایش کرد.

 

 ساخت این تایر که iFlex لقب گرفته، پنجمین تلاش شرکت کره‌ای برای تولید تایرهای غیرپنوماتیک به شمار می‌آید و این نوع تایر در مقایسه با تایرهای معمولی دارای مزایای محیطی زیادی است.

 

«پنوماتیک» در زبان یونانی به معنی باد یا نفس است اما در صنعت و فناوری به معنای استفاده از هوای فشرده برای انتقال انرژی است.

 

تایرهای غیرپنوماتیک به هیچ نوع هوایی نیاز ندارند و فناوری iFlex از ماده‌ای ساخته شده که بنا به اعلام شرکت سازنده، تولید آن از لحاظ انرژی به‌صرفه و بازیافت آن آسان است. استفاده از این ماده تعداد مراحل تولید این تایر را تا حد قابل‌توجهی کاهش داد.

 

شرکت Hankook، دوام، سفتی، ثبات و سرعت این تایر را آزمایش کرد و خودروی الکتریکی که از این تایر استفاده می‌کرد، بدون هیچ نوع آسیبی به تایر، به سرعت 130 کیلومتر در ساعت رسید.

 

گرچه این تایر بدون باد هنوز در مرحله آزمایش است، پتانسیل بالایی برای استفاده در تولید خودروها دارد. این تایر پنچر نمی‌شود و بسته به مواد مورداستفاده در آن‌ پتانسیل کاهش قابل‌توجه انتشارات گلخانه‌ای در مراحل تولید و بازیافت را دارد.تاريخ : دو شنبه 29 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1437379706289_00.jpg

سیارکی به ارزش 5.4 تریلیون دلار بامداد (امروز) دوشنبه ساعت 2:30 به وقت تهران، از فاصله 2.4 میلیون کیلومتری زمین عبور کرد.

 

 فاصله این سیارک از زمین 30 برابر نزدیک‌تر از نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به زمین بود.

 

این سیارک 2011 UW-158 نام دارد و ابعاد آن 454 متر در 1011 متر عنوان شده است. این صخره آسمانی در اکتبر سال 2011 کشف شد.

 

گفته می‌شود این جرم کیهانی غنی از حجم پلاتینی به ارزش 5.4 تریلیون دلار است.

 

این جسم آسمانی توسط رصدخانه Arecibo در پورتو ریکو رصد شد و این رصدخانه نخستین تصاویر از این سیارک را بر روی توئیتر گذاشت.

 

محتوای پلاتین این سیارک توسط یک شرکت حفاری سیارک‌ها به نام «منابع سیاره‌ای» برای حفاری مناسب اعلام شده است.

 

حفاری سیارک مزبور می‌تواند فعالیت بی‌نهایت سودمندی برای آژانس‌هایی مانند ناسا باشد که امیدوار است این سیارک را وارد مدار ماه کند تا در آینده فضانوردان از آن دیدن کرده و نمونه‌هایی از آن را تا سال 2025 جمع‌آوری کنند.

 

ناسا اعلام کرده مواد منجمدشده در سیارک‌ها را می‌توان برای توسعه ساختارهای فضایی و تولید سوخت موشک به کار برد. این سوخت برای تفحص و مستعمره‌کردن منظومه شمسی در قرن بیست و یکم لازم است.تاريخ : دو شنبه 29 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1425906376860_foon1.jpg

سازمان غذا و دارو، نانومقیاس بودن، کارایی، ایمنی و پایداری نخستین نانوشوینده غیرالکلی شیشه و نمایشگرهای ال سی دی و ال ای دی ساخت محققان ایرانی را تایید کرد.

 

 مهرتاش هدایتی منش، مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولیدکننده این محصول و از مخترعان شوینده غیر الکلی اظهار داشت: اداره نظارت و ارزیابی فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت نانومقیاس بودن، کارایی، ایمنی و پایداری محلول شیشه پاک کن و پاک کننده ال سی دی و ال ای دی مبتنی بر نانوشوینده تولیدی این شرکت را تایید کرده است.

 

وی تصریح کرد: شرکت تحقیقاتی تولیدکننده این محصول از حدود 14 سال پیش در راستای تولید محصولات وارداتی مورد نیاز صنایع از طریق مهندسی معکوس فعالیت دارد و در مراحل انجام تحقیقات بر روی یکی از پروژه ها که با فناوری نانو و مواد طبیعی کار می شد به طور تصادفی متوجه خاصیت شویندگی بالای این محصول شدیم و از آن زمان وارد فرآیند فرمولاسیون و تولید این محصول شدیم. قدرت شویندگی ترکیب نانوشوینده تولیدی کیمیا شیمی سهند که برای شست و شوی شیشه و سطوح صیقلی مختلف قابل استفاده است با بررسی زاویه تماس و کشش سطحی در آزمایشگاه دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف ارزیابی و بالاتر از نمونه‌های شوینده موجود در بازار اعلام شده است.

 

هدایتی منش گفت: علاوه بر محلول شیشه پاک کن و پاک کننده ال سی دی و ال ای دی محصول دیگری با عنوان نانوشوینده غیرالکلی خودرو با ترکیب گیاهی ساخته و عرضه شده است.

 

وی گفت: با استفاده از این شوینده جدید که خاصیت آنتی باکتریال قوی آن به تایید از آزمایشگاه انستیتو پاستور ایران هم رسیده است، ضمن صرفه جویی فوق العاده در مصرف آب از مخاطرات ناشی از مصرف شوینده های موجود در بازار از جمله شوینده های چینی لاستیک خودرو که به دلیل خاصیت قلیایی بالا به شدت از استحکام لاستیک می کاهند، پیشگیری می‌شود.

 

هدایتی منش اظهار داشت: این ترکیب شوینده جدید که فاقد هر گونه نمونه مشابه بوده و با فرمولاسیون و شیوه های ابتکاری تولید شده گواهی ثبت اختراع و گواهی اندازه ذرات از پژوهشگاه صنعت نفت را دارد و قادر است بدون نیاز به آب بخش های مختلف خودرو از جمله بدنه، موتور، رینگ و لاستیک ها را کاملا تمیز کند.

 

این پژوهشگر شیمی با اشاره به قدرت پاک کنندگی بسیار بالای نانوشوینده ابداعی که توان زدودن انواع آلودگی از سطوح مختلف را دارد، اظهار داشت :برای استفاده از این شوینده کافی است مقدار کمی از محلول داخل بطری روی خودو اسپری شده و سپس با پارچه تمیز روی آن کشیده شود.بدین ترتیب نه تنها خودرو به طور کامل تمیز میشود که جلایی مشابه پولیش پیدا می کند.

 

هدایتی منش تصریح کرد: هر بطری نیم لیتری حاوی محلول نانوشوینده که با قیمتی بسیار ارزان عرضه می شود امکان شست و شوی خودرو به دفعات متعدد را فراهم می کند.

 

وی با اشاره به صادرات انبوه این محصول به کشورهای امارات و عراق و ترکیه اظهار داشت: با توجه به بحران خشکسالی و میزان آب فراوانی که برای شست و شوی هر خودرو مصرف می شود استفاده از نانوشوینده ابداعی که قادر است بدون آب به بهترین نحو خودرو را تمیز کند، قدم مهمی در صرفه جویی مصرف آب و حفاظت از محیط زیست به شمار می‌رود.تاريخ : دو شنبه 29 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3-644.jpg

دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو کشور تا کنون مطالعات سودمندی را درباره پدیده ریزگردها انجام داده است، با این وجود محققان این دانشگاه از عدم توجه جدی مسؤولان به انجام فعالیت‌های علمی در این حوزه و عدم تخصیص بودجه‌های پژوهشی به دانشگاه‌ها در این حوزه گلایه‌مند هستند.

 

 هجوم ریزگردها طی چند سال اخیر به مناطقی از کشور چنان شدت یافته که این موضوع به یکی از محورهای داغ خبری تبدیل شده است. اما این پدیده سوژه جدیدی نیست و محققان دانشگاهی از مدت‌ها قبل کار مطالعه بر روی این پدیده را انجام می‌دادند. در این راستا طرح‌های پژوهشی مختلفی مانند طرح کلان ملی توسط شورای علوم، تحقیقات و فناوری تحت عنوان طرح کلان ملی مطالعه، ارزیابی و مدیریت ریزگرد­ها تصویب شده، با این وجود و همچنین اعلام وعده‌های متعدد از سوی مسؤولان به ویژه پس از بحرانی که این پدیده در بهمن ماه سال گذشته به وجود آورد، کماکان بستر و بودجه لازم جهت انجام این تحقیقات تامین نشده است.

 

دکتر محمد ارحامی، مدیر گروه محیط زیست دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف درباره آنچه عملا در حوزه پژوهش اتفاق افتاد، می‌گوید: تا کنون پروپوزال‌های متعددی از سوی دانشگاه شریف به ارگان‌های مرتبط با ریزگردها ارائه شده که متأسفانه بودجه هیچ یک از این طرح‌ها تأئید شده است.

 

وی همچنین از عدم تخصیص بودجه‌های مصوب برای مطالعه ریز‌گردها انتقاد کرد و گفت: عدم اهتمام مسؤولان و اختصاص نیافتن اعتبارات لازم باعث شده تا به حال پیشرفت قابل ملاحظه­‌ای از این طرح‌ها که برای حل ریشه‌ای معضل ریزگردها تعریف شده بود، به دست نیاید.

 

مطالعات محققان دانشگاه صنعتی شریف درباره ریزگردها

 

پروپوزال‌های ارائه شده به ارگان‌های مرتبط با پدیده ریزگردها بر اساس مطالعاتی بوده است که پیش از این در دانشگاه صنعتی شریف صورت پذیرفته بود.

 

دکتر ارحامی در مورد یکی از مهمترین مطالعات انجام شده اظهار کرد: چند سال قبل تحقیقاتی در مورد شناخت کانون­‌های خارجی ریزگردهای تهران انجام شد و بعد از آن نتایج بدست آمده برای پنج شهر دیگر نیز مورد بررسی قرار گرفت که اهواز نیز جزو شهرهای هدف بوده است. شیوه­‌ای که در این مطالعه در پیش گرفته شد، مدل‌سازی الگوهای گرد و غبار بود. در این مطالعه الگوهای آلودگی گسترده چند سال پیش بررسی شد تا مشخص شود کدام مناطق در خارج از ایران کانون اصلی ایجاد غبار در شهر­های داخل کشور هستند.

 

وی افزود: در بررسی مناطقی که احتمال می­‌رفت در ایجاد گرد و غبار نقش داشته باشند، کشورهای همسایه‌­ غربی ما تا شمال آفریقا دسته‌بندی شدند و با مدل‌سازی صورت گرفته، مشخص شد بیشترین تأثیرپذیری گرد و غبار تهران در دوره‌های مورد مطالعه از کشور عراق و به طور دقیق نواحی بین دجله و فرات است. علاوه بر بین‌النهرین به نظر می­‌رسد نقش سایر مناطق نیز در تشدید توفان‌های گردوغبار شهرهای جنوبی مانند اهواز قابل توجه است، یکی از مناطقی که احتمال می­‌رود نقش پر رنگی را در این موضوع ایفا می­‌کند، هورالعظیم است. ویژگی مشترک این دو ناحیه کم شدن سطح آب آنها طی سال­های گذشته و به تبع آن افزایش مناطق خشک در اطرف آنهاست که عامل تشدید کننده­‌ پدیده­‌ گرد و غبار به شمار می­‌روند.

 

پژوهش، کلید حل ریشه‌ای مشکلات

 

استادیار دانشکده عمران دانشگاه صنعتی شریف عدم توجه به توانمندی­‌های مراکز پژوهشی دانشگاه­‌ها در زمینه‌­ مطالعات و اجرای طرح­‌ها در حوزه‌­های مختلف و به کارنگرفتن نتیجه‌­ تحقیقات و پژوهش‌­ها در حل ریشه­‌ای مسائل را علت پیشرفت ضعیف در حل و فصل مسائل کلان کشور دانست و افزود: عملکرد ضعیف در ساماندهی طرح­‌ها و پروژه­‌های مطالعه ریزگردها و تحقق اهداف آنها موجب شده تا بدون ریشه­‌یابی و نگاه جامع به مشکلات با اقدامات کوتاه مدت و جزیره­‌ای نهاد­ها، مسائل به طور کامل حل و فصل نشوند و ادامه‌­ این روند به بحران­‌های جدی بینجامد.

 

ارحامی عوامل مهمی که در عدم به ثمر نشستن مطالعات و تحقیقات دانشگاهی در زمینه ریزگردها نقش دارند را نبود یک متولی مشخص با توجه به درگیر بودن ارگان­‌های مختلف در موضوع ریزگردها و جای خالی مدیریت کلان، جهت راهبری نهادها و مشخص کردن وظیفه‌­ هر نهاد می‌داند که به گفته وی موجب می‌شوند، تحقیقات دانشگاهی هم کاربردی نشوند. با این وجود وی نقش سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و مسئولان روابط خارجی را در حل این مشکل بسیار پر رنگ و تأثیرگذار دانست.تاريخ : دو شنبه 29 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

۳۰ روز طاعت رب یکتا به پایان رسید و مؤمنان در بندگی به یکدیگر امید به عفو و رحمت خدای خطاپوش را بشارت می‌دهند.

 
 

کاروان رمضان 30 روز پیش حرکتش را برای آزمونی دیگر در راه بندگی آغاز کرد و مؤمنان خداجو با امید به مغفرت نور آسمان و زمین، با رمضان همگام شدند.

30 روز، فرصتی دوباره برای آزمودن استقامت و بردباری شد و هر روز در گرد این سفره رحمت دستان روزه داران برای دعا به آسمان گشوده شد.

اللهم ارزقنا توفیق الطاعة، ... اللهم لاتزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا و هب لنا...، اللهم لک صمنا ... اللهم ... اللهم ...، سایبان مهربانی خدا آن قدر در روزهای گرم تابستانی، سایه سار مهر ایجاد کرد، که حسرت از دست رفتن ماهی با عظمت بر دل می ماند تا شاید وقتی و فرصتی دیگر... .

ماهی که انسان برای انسان، راه و رسم آدمیت را معنایی دوباره می کرد، اینک بر جانها و خاطره ها باقی می ماند.

با اللهم اهل الکبریاء و العظمة، ... الجود و الجبروت، ... العفو و الرحمة ... خورشید فطر سر می زند و فرصتی دوباره پس از عید فطر برای آنان که فرصت زیستن دنیایی به دست آورده اند، فراهم می کند.

خورشید فطر سر می زند و دلها غمین از رفتن رمضان و شب های دعا و نیایش می شود. بشارت باد به همه آنانی که در سختی گرما، عبادت خدا را به جان خود پسندیدند و به استقبال سال معنوی دیگری می روند.

عید فطر، عید عهد بستنی دوباره با خداست تا در سال جدید معنوی، مراقبت از نفس اماره را فراموش نکنیم و زندگی را از دریچه ایمان بار دیگر با رویش عشق در بارگاه خداوندی تجربه کنیم.

حجت الاسلام محمد فقیه، کارشناس مذهبی با بیان اینکه مؤمنان به مثابه گیاهان نورسته با توفیق توبه در رمضان، پله پله تا ملاقات خدا قدم برداشته اند، افزود: انسان در این بلوغ ذهنی، روحی و دینی در رمضان، بار دیگر تزکیه پیدا می کند.

وی با بیان اینکه در عید فطر احکام مستحبی وجود دارد که مؤمنان می توانند در تکمیل عبادات رمضانی خود انجام دهند تصریح کرد: مستحب است روزه داران نماز عید فطر را در طلوع آفتاب بخوانند و در عید فطر مستحب است ‏بعد از بلند شدن آفتاب افطار کنند.

فقیه خاطرنشان کرد: اعمالی نیز در روز عید فطر وجود دارد و مستحب است پیش از نماز عید غسل کنند، و دعاهایی که برای پیش از نماز و بعد از آن در کتاب های دعا ذکر شده است با امید عفو و رحمت بخوانند.

وی با اشاره به فرازهای دعای «اللهم اهل الکبریاء و العظمة...» گفت: چشمه جوشان معرفت در دعای نماز عید فطر، چشم روشنی روزه داران است و تدبر در این معنی، عبودیت را از دریچه ای دیگر به ذائقه های خداجو می چشاند.

فقیه با تأکید بر ضرورت پرداخت زکات فطره، افزود: مؤمنان در این روز قبل از انجام هرکاری باید زکات فطره خود را به منظور یاری مستضعفان پرداخت کنند.

وی تأکید کرد: این نماز در زمان حضور امام زمان ارواحنا له الفداء واجب بوده و باید به جماعت خوانده شود، ولی در زمان ما که امام زمان از نظرها غایب است مستحب بوده و می توان آن را به جماعت یا فرادی خواند.تاريخ : شنبه 27 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 كاخ باكينگهام در لندن واقع شده و اقامتگاه اصلي خانواده سلطنتي بريتانياست. باکینگهام از بزرگ‌ترين كاخ‌هاي سلطنتي فعال دنياست كه در شهر كوچك وست‌مينستر قرار دارد. اين كاخ همچنان يكي از مراكز اصلي برگزاری مناسبت‌هاي سطنتي است؛ مناسبت‌هايي كه بيشتر بر پايه جشن و سرور است تا برنامه‌هاي سياسي. براي همين هم كاخ باکینگهام به مركزي براي شادماني‌هاي ملي بريتانيا تبديل شده است. 
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
قبل از اينكه اسم كاخ روي اين عمارت گذاشته شود، اهالي اين مكان را به نام «خانه باكينگهام» مي‌شناختند؛ خانه‌اي بزرگ كه در سال 1703 به دستور دوك باكينگهام ساخته شد. حدود 60 سال بعد از اينكه دوك باكينگهام در زمين آبا و اجدادي‌اش اين ملك را ساخت، پادشاه جرج سوم اين خانه را از آن خودش كرد و آن را دو دستي به ملكه شارلوت تقديم كرد. بعد از آن به اين ملك «خانه ملكه» مي‌گفتند اما ملكه شارلوت حتي يك روز را هم در اين ملك نگذراند تا اينكه در قرن 19ميلادي ملكه ويكتوريا نخستين سلطنت‌نشيني بود كه اين ملك را به عنوان خانه خود انتخاب كرد. بعد از اين بود كه عنوان كاخ باكينگهام به اين ملك داده شد و حالا قرن‌هاست كه كاخ خانواده سلطنتي بريتانيا محسوب می‌شود. 
 
لوستر
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
جريان برق براي اولين‌بار در سال 1883 اتاق باله را روشن كرد. بعد بين سال‌هاي 1883 تا 1887 كم كم در تمام كاخ جريان الكتريسته برقرار شد. حالا حدود 40هزار چراغ اين كاخ را روشن مي‌كند. 
 

اتاق سبز
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
اين قصر 775 اتاق، 19 خانه ملي، 52 اتاق اشرافي و اتاق خواب، 188 اتاق مختص كاركنان كاخ، 92 اتاق كار و 78 حمام و دستشويي دارد. اتاق سبز در كنار اتاق آبي و سفيد از اتاق‌هاي نشيمن كاخ به‌شمار می‌رود؛ اتاقي كه حالا بيشتر مراسم‌ استقبال از ‌مهمان‌ها در آنجا انجام مي‌شود. در زمان ملكه ويكتوريا اين اتاق، اتاق عصرانه بود؛ اتاقي براي گپ و گفت‌‌هاي عصرانه همراه با سرو چاي به سبك انگليسي. 
 

ساعت
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
زمان، در كاخ باكينگهام امر مهمي است. اين كاخ با حدود 350 ساعت ديواري و روميزي عظيم‌ترين گنجينه ساعت را در دنيا دارد. 
 

 ظرف مخصوص پودينگ
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
اين كاخ گنجينه ارزشمندي از ظروف قديمي و گران‌قيمت است. البته اين گنجينه چندان هم دكوري نيست و از اين ظرف‌ها براي مراسم مختلف استفاده مي‌شود. اين ظرف هم مخصوص سرو پودينگ است؛ يكي از دسرهاي سنتي بريتانيا كه همچنان بين اهالي كاخ و ‌مهمان‌هاي‌شان طرفدار دارد. اين ظرف در سال 1877 براي ملكه ويكتوريا توسط كارخانه مينتون طراحي و ساخته شده است. 
 

خانه باكينگهام
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
خانه باكينگهام درواقع هسته مركزي اين كاخ بزرگ است. اين نقاشي خانه باکينگهام را در سال 1710 نشان مي‌دهد. عمارتي كه در قرن 19 و در سال 1837 به وسيله دو معمار به نام‌هاي جان نش و ادوار بلور گسترده شد. اين محوطه امروز به ورودي بزرگ در كاخ تبديل شده است. 
 

بالكن شرقي
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
بعد از اينكه ملكه ويكتوريا اين بنا را به عنوان اقامتگاه اصلي‌اش انتخاب كرد، در اواخر قرن 19 و اوايل قرن 20 الحاقات زيادي به بدنه اصلي بنا اضافه شد. يكي از اين الحاقات بالكن شرقي است كه حالا خانواده سلطنتي بر فراز آن از خيل عظيم مردم استقبال مي‌كنند. 
 

نماي كلي ساختمان
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
سبك معماري اين كاخ نئوكلاسيكي است كه حدودا از نيمه دوم قرن 18 تا نيمه دوم قرن 19 در اروپا رواج داشت. در اين سبك معماري تاكيد روي ديوارها و ستون‌هاست و براي هر كدام از قسمت‌هاي مختلف بنا شخصيت‌هاي مجزايي طراحي مي‌شود. 
 

گالري سلطنتی
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
كليساي سلطنتي در اثر انفجار بمب در جنگ جهاني دوم تخريب شد و بعد از آن گالري سلطنتي در سال 1962 در همان مكان ساخته شد؛ گالري‌ كه در آن گنجينه هنري خانواده سلطنتي بريتانيا نگهداري مي‌شود. گالري كاخ هميشه باز بوده و گنجينه آن دائما در حال تغيير است. اتاق‌هاي دولتي هم در ماه‌هاي اوت و سپتامبر براي بازديد عموم آزاد است و پول حاصل از هزينه ورودي آن صرف بازسازي قلعه ويندرسور مي‌شود؛ قلعه‌اي كه مانند اين كاخ از متعلقات دولت به حساب مي‌آيد و در سال 1992 در آتش سوخت و بخش زيادي از آن تخريب شد. 
 

طراحي داخلي 
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
طراحي اصلي داخلی كاخ از سنگ‌هاي مرمر رنگين است. اين طراحي در زمان ادوارد هفتم انجام شد. او به چارلز لانگ دستور داد تا در طراحي داخلي كاخ تغييراتي انجام دهد. چارلز هم از سنگ‌هاي مرمر كرم و طلايي رنگ كه منطبق با عصر طلايي اروپا بود، استفاده كرد. 
 

پلكان مجلل 
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
طراح اين پلكان جان نش است. او به درخواست جرج چهارم اين پلكان را طراحي كرد و ساخت. نرده‌هاي اين راه‌پله از جنس برنز است. طرح‌هاي پيچيده‌اي از بلوط و برگ بو روي اين نرده‌ها نشان مي‌دهد كه در آن زمان هنرمندان چيره‌دستي در زمینه حكاكي روي برنز وجود داشتند. 
 

اتاق غذاخوري
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
 وقتي قصر در سال 1970 ساخته شد، اين اتاق دفتر كار ملكه بود. كمي بعد به عنوان قسمتي از خانه دوك هميلتون درآمد و تبديل به اتاقي بسيار زيبا به سبك نئوكلاسيك اسكاتلندي شد. اما حالا يكي از اتاق‌هاي غذاخوري اصلي كاخ به حساب مي‌آيد. اتاقي با پرتره‌هاي پادشاهان و ملكه‌هاي بريتانيا كه هنگام غذاخوردن به بشقاب‌هاي ‌مهمان‌ها خيره شده‌اند. 
 

اتاق آبي 
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
اين اتاق يكي از مجلل‌ترين اتاق‌هاي اين كاخ و نمونه بارز طراحي تجمل‌گرايانه «جورجيايي» است. پادشاه جرج چهارم اين اتاق را به عنوان تالار رقص ساخت. حالا از اين تالار به عنوان سالن‌ گردهمايي و پذيرايي قبل از شام استفاده مي‌شود. كاغذديواري‌هاي آبي رنگ اين تالار به دستور ملكه مارين طراحي شده است. 
 

 

اتاق سفيد 
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
در اين اتاق جان نش يكي از هنرمندانه‌ترين طرح‌هايش را براي سقف استفاده كرده است. ستون‌هاي چسبيده به ديوار با طرح‌هايي از ستاره و نقش‌هاي طلايي زيبايي اتاق را چندين برابر كرده است. در انتهاي اتاق صندوقچه‌هايي از جنس آبنوس قرار دارد كه روي آن درست شبيه پايين آينه قدي اتاق با برنز تزئين شده است. يكي از صندوقچه‌ها هم درواقع فقط نمايي از صندوقچه است و به يك در مخفي منتهي مي‌شود. 
 

تالار تاجگذاري 
 
به تماشاي چراغاني اشرافي
 
تالار تاجگذاري براي مراسم انتصاب و مناسبت‌هاي خاص استفاده مي‌شد. در اوايل دوره سلطنت ملکه ويكتوريا از اين مكان به عنوان تالار رقص استفاده مي‌‌کردند. ملكه ويكتوريا علاقه بسياري به موسيقي و رقص داشت و قبل از مرگ پرنس آلبرت در سال 1861 كنسرت و مراسم بسياري در اين تالار اجرا ‌شد. 


تاريخ : شنبه 27 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

فضاپیمای (New Horizons) یا افق‌های نو اکنون به فاصله‌ی ۱۲٫۵۰۰ کیلومتری سطح پلوتو رسیده است تا با کیفیت‌ترین تصاویر در طول عمر انسان را از این بیگانه‌ی دور دست ارسال کند. ماموریت ۷۲۳ میلیون دلاری افق‌های نو در ژانویه‌ی سال ۲۰۰۶ برای جمع آوری اطلاعات از آخرین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی شروع شد. این فضاپیما با استفاده از هفت ابزار مختلف و طی عملیاتی کاملاً پیش‌بینی شده اطلاعاتی را از میلیاردها کیلومتر فاصله به زمین ارسال می‌کند.

1343582169595451282

 فریم اول تصویر بالا مربوط به زمان کشف این سیاره است و سپس تصاویر به دست آمده از تلسکوپ فضایی هابل در دهه‌ی نود و تصاویر به دست آمده از فضاپیمای افق‌های نو در سال ۲۰۱۵ را مشاهده می‌کنید.

کشف پلوتو

1

در دهه‌های آغازین قرن بیستم مشاهده‌ی ناهماهنگی‌هایی در مدار نپتون باعث شد بسیاری از ستاره شناسان تصور کنند که سیاره‌ی نهمی هم ممکن است در لایه‌ی خارجی منظومه‌ی وجود داشته باشد. در حالی که خود نپتون نیز از طریق ناهماهنگی‌هایی که در مدار اورانوس به وجود می‌آورد کشف شده بود.

2

ستاره شناس جوان Clyde W. Tombaugh این سیاره را با تغییر مکانی که پس از یک هفته در تصاویر به دست آورده بود، کشف کرد. Venetia Burney یازده ساله پس از شنیدن این کشف پیشنهاد کرد که نام پلوتو بر روی این سیاره گذاشته شود، در اساطیر رمی خدای دنیاهای زیرین پلوتو نامیده می‌شود.

1 opnav3 barycen noano 1041

پلوتو و بزرگترین ماه این سیاره شارون سیستم دوقلویی را تشکیل داده و در مرکز ثقلی در یک هشتم فاصله‌ی آن‌ها از یکدیگر به دور هم می‌چرخند، این پدیده به علت وزن هشت برابری پلوتو نسبت به شارون رخ داده است.

رنگ پلوتو

SP 100204 pluto VS

برای اولین بار رنگ سطح پلوتو از تصاویر گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی هابل مشخص می‌شود. این بیشترین چیزی است که از این فاصله توانسته‌ایم از سطح پلوتو مشاهده کنیم.

چهار منطقه در منظومه‌ی شمسی

 3

ستاره شناسان چهار منطقه را برای منظومه‌ی شمسی در نظر می‌گیرند. منطقه‌ی درونی منظومه‌ی شمسی که شامل سیارات تیر، ناهید، زمین و مریخ است و منظومه‌ی شمسی بیرونی که شامل مشتری، زحل، اورانوس و نپتون می‌شود؛ اما پلوتو همراه کمربند کوییپر در منطقه‌ی سوم یا منطقه‌ی فرانپتونی قرار گرفته است. این جهان یخ زده به حدی دور افتاده است که برای رسیدن امواج رادیویی که با سرعت نور حرکت می‌کنند به زمین بیشتر از چهار ساعت و بیست دقیقه زمان لازم است.

4

و پس از منطقه‌ی سوم، ابرهای دورافتاده در چهارمین ناحیه‌ی منظومه‌ی شمسی قرار گرفته‌اند. این منطقه‌ی دست‌نیافتنی تا یک سال نوری از خورشید فاصله دارد.

ناسا و فضاپیمای افق‌های نو

new horizons launch

افق‌های نو اولین فضاپیمایی است که از کنار پلوتو می‌گذرد. در ابتدا تصور میشد که پلوتو سیاره‌ای در اندازه‌ی زمین باشد اما بعدها مشخص شد که این دنیای یخی فقط دو سوم ماه زمین قطر دارد. افق‌های نو در پلوتو متوقف نخواهد شد و به سمت لایه‌ی خارجی منظومه‌ی شمسی یا کمربند کوییپر حرکت خواهد کرد، جایی که گمان می‌رود جسمی ناشناخته به نام PT1 (نقطه‌ی احتمالی یک) وجود داشته باشد. افق‌های نو در ژانویه‌ی سال ۲۰۱۹ به این هدف خواهد رسید.

05pd2242b

این فضاپیما از هفت قسمت مجزا تشکیل شده است، سه دوربین، دو دستگاه پلاسما، یک سنسور غبار و یک دریافت و ارسال کننده‌ی امواج رادیویی، هرکدام از این قسمت‌ها بین دو تا ده وات انرژی مصرف می‌کنند، چیزی کمتر از یک لامپ کوچک.

5

 • PEPSSI: طیف سنج ذرات باردار پلوتو ترکیب و چگالی یون‌های خارج شده از جو پلوتو را بررسی می‌کند.
 • REX: آزمایش‌های علمی رادیویی از آنتن حساس رادیویی به عنوان تشعشع سنج غیر فعال برای مشخص کردن ترکیبات و دمای اتمسفر پلوتو استفاده می‌کند.
 • RTG: ژنراتور حرارتی رادیوایزوتوپ.
 • SWAP: بادهای خورشید در اطراف پلوتو میزان فرار این پدیده را از جو پلوتو تعیین می‌کند.
 • Alice: به وسیله‌ی طیف سنجی امواج مادون بنفش جو پلوتو را بررسی می‌کند.

6

 • Ralph: دوربین نور مرئی و مادون قرمز افق‌های نو است.
 • LORRI: تصویر ساز برد دور، دوربین تلسکوپی است که تصاویر با وضوح بالا و اطلاعات مکانی را به دست می‌آورد.
 • VENITIA: سنسور سنجش غباری است که به دست دانشجویان ساخته شده است. این سنسور میزان غبار فضایی را در جریان ماموریت افق‌های نو محاسبه می‌کند.

nh women 0حدود یک چهارم از افراد درگیر در پروژه‌ی افق‌های نو در قسمت‌های مختلف را زنان تشکیل می‌دهند.

هدف افق‌های نو

061126 pluto newhorizons 02

در سال ۲۰۰۶ و پس از پرتاب، این اولین تصویری است که دوربین شناسایی دوربرد LORRI افق‌های نو از هدف خود به زمین میفرستد. از اینجا سفری ۴.۷ میلیارد کیلومتری شروع می‌شود که تا به امروز بیشتر از ۹ سال طول کشیده است.

منبع انرژی

7

سیستمی در اندازه‌ی یک پیانوی کوچک وظیفه‌ی تأمین انرژی افق‌های نو را بر عهده دارد، این فضاپیما به وسیله‌ی ژنراتور حرارتی رادیوایزوتوپ (RTG) تغذیه می‌شود. باتری اتمی ۲۰۰ وات با استفاده از انرژی حرارتی که از تجزیه‌ی یازده کیلوگرم پلوتویم حاصل می‌شود نیروی مورد نیاز افق‌های نو را تأمین می‌کند. شبیه این تکنولوژی سال‌ها قبل در فضاپیمای ویجر و ماموریت‌های سفر به ماه آپولو نیز استفاده شده بود. در تصویر سمت راست ایزوتوپ پلوتویم ۲۳۸ را مشاهده می‌کنید که بر اثر تجزیه‌ی اتمی گداخته شده است.

ماه‌های پلوتو

new pluto system

 تنها دو سال از کشف تمام ماه‌های پلوتو می‌گذرد ، در ۲ ژوئیه ۲۰۱۳ اتحادیه‌ی بین‌المللی نجوم به طور رسمی وجود دو قمر Kerberos و Styxld برای پلوتو را تأیید کرد. 

افق‌هایی نو در دانش انسان

new horizons pluto may 28 2015

تصاویر گرفته شده به وسیله‌ی (Long Range Reconnaissance mager - LORRI) با استفاده از روشی به نامDeconvolution تیزتر می‌شود تا جزئیات این تصاویر با کیفیت بهتری مشخص شود. گاهی این کار می‌تواند جزئیات نادرستی از تصویر به وجود بیاورد بنابراین تصاویری از فاصله‌ی نزدیک‌تر برای تأیید درستی جزئیات باید به دست بیاید.

pluto moons diagram

 در این تصویر غیر واقعی میزان روشنایی و اندازه‌ی پنج ماه پلوتو  Nix ، Hydra ، Kerberos و Styx با Charon مقایسه شده‌اند.

pluto nix moon chaotic spin

 این تصویر غیر واقعی چگونگی تغییر شکل Nix یکی از ماه‌های پلوتو را هنگام گذر از بین دو گرانش پلوتو و شارون پیش‌بینی می‌کند.

new horizons pluto moons

این تصویر از ترکیب ۴۸ تصویر ۱۰ ثانیه‌ای که با دوربین دوربرد LORRI در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۵ از فاصله‌ی ۲۱.۵ میلیون کیلومتری پلوتو گرفته شده، ساخته شده است.

pluto charon color final

اطلاعات به دست آمده قطر پلوتو را ۲٫۳۷۰ کیلومتر نشان می‌دهد، در تصویر سمت چپ بزرگترین ماه پلوتو شارون را می‌بینید.

nh pluto charon earth size

در این تصویر گرافیکی اندازه‌ی پلوتو و شارون با زمین مقایسه شده است. اطلاعات دریافتی از افق‌های نو اندازه‌ی این سیاره را ۱۸.۵ درصد زمین و اندازه‌ی ماه آن شارون را ۹.۵ درصد زمین نشان می‌دهد.

nh pluto ice

پس از گذشت بیشتر از ۹ سال این فضاپیما اطلاعات مهمی را از دورترین سیاره‌ی شناخته شده‌ی منظومه‌ی شمسی به زمین مخابره می‌کند. در تصویر بالا Ralph با استفاده از طیف سنج LEISA توزیع گاز متان در پلوتو را تشخیص داده است.

pluto lorri new horizons high res color

در ۱۳ جولای ۲۰۱۵ و از فاصله‌ای ۷۶۸ هزار کیلومتری فضاپیمای افق‌های نو این تصویر را از سطح پلوتو به زمین ارسال می‌کند. تصویر سیاه و سفید پلوتو با استفاده از تصاویر نور مرئی دریافتی از Ralph که وضوح پایین‌تری دارند ترکیب و رنگ‌آمیزی شده است. ناحیه‌ی شبیه به قلب به افتخار کاشف این سیاره Tombaugh Regio نام گذاری شده است.

nh charon

و افق‌های نو تصاویری با جزئیات خیره کننده از ماه پلوتو، شارون به زمین ارسال می‌کند.

new horizons icy mountains pluto

در ۱۵ جولای ۲۰۱۵ در کنفرانس دانشگاه جان هاپکینز آمریکا، ناسا اعلام کرد که موفق شده واضح‌ترین عکس‌ها را از سطح پلوتو به دست بیاورد. در این تصاویر کوه‌های یخی جوانی دیده می‌شوند که تا ۳۵۰۰ متر ارتفاع دارند. کوه‌های یخی ۳٫۵ کیلومتری و دره‌هایی با عمق ۱۰ کیلومتر نشان می‌دهند که در گذشته‌های نه چندان دور در این دنیاهای یخ زده فعالیت‌های زمین شناسی وجود داشته است.

nh charon inset

و در آخرین تصاویر فضاپیمای افق‌های نو بر روی ماه بزرگ پلوتو کوهی عجیب مشاهده می‌شود که دور آن را خندقی فرا گرفته، این تصاویر شارون را برای دانشمندان جذاب و جذاب‌تر می‌کند. این کوه‌ها یکی از پدیده‌هایی است که زمین شناسان را شگفت زده کرده است، تصویر بالا از فاصله‌ی ۷۹٫۰۰۰ کیلومتری گرفته شده است.

nh color pluto charon

و آخرین تصویری که تا این لحظه توسط ناسا از پلوتو و شارون منتشر شده است.

new horizons pluto

هنوز منتظر رسیدن تصاویر با جزئیات بالاتر از سطح پلوتو هستیم، در آینده شاید از PT1 .تاريخ : شنبه 27 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نرم‌افزارها و بازی‌هایی را که امروز استفاده می‌کنید به یکباره بوجود نیامده‌اند. کسی در جایی آن‌ها را کدنویسی کرده است. این امر همچنین در مورد پلتفرم‌هایی که این نرم‌افزارها روی آن‌ها اجرا می‌شوند همچنین فضای وب و کل اینترنت صادق است.

حتی زبان‌های برنامه‌نویسی که افراد از آن‌ها برای ساخت نرم‌افزارها استفاده می‌کنند هم روزی توسط کسی نوشته شده‌اند. به نظر شما چه کسی در قله برنامه‌نویسی دنیای امروز ما  است؟ در ادامه به معرفی ۱۲ برنامه نویس تاثیر گذار فعلی در دنیا می‌پردازیم. (ترتیب چینش این افراد تصادفی است).

ریچارد استالمن

richard stallman has been fighting for software freedom since the eighties spearheading multiple successful projects to spread programs and tools that arent owned by any one company

استالمن از دهه ۸۰ میلادی تاکنون در راه آزادی نرم‌افزاری در حال مبارزه است. او چندین پروژه موفق را در زمینه گسترش برنامه‌ها و ابزارهایی که متعلق به هیچ شرکتی نیستند رهبری کرده است. شاید بیشتر با واژه Copyleft شناخته شود که در مقابل واژه کپی رایت ارائه شده است. او نویسندهٔ اصلی چندین مجوز کپی‌لفت، از جمله جی‌پی‌ال است؛ مجوزی که بیشترین استفاده را در بین مجوزهای نرم‌افزار آزاد دارد. او تعدادی از نرم‌افزارهایی را که به طور گسترده استفاده می‌شوند گسترش داده‌است؛ نظیر ایمکس اصلی، مجموعه کامپایلرهای گنو و اشکال‌یاب گنو. از ریچارد استالمن به عنوان فیلسوف یاد می‌شود چرا که با تدوین قوانین GNU منجی حیات نرم‌افزارهای متن باز مبتنی بر این گواهی شد. برای اطلاعات بیشتر مقاله‌ی «انقلاب در سیستم عامل، داستان ظهور گنو/لینوکس» را مطالعه کنید.

لینوس توروالدز

linus torvalds created linux

لینوس توروالدز خالق لینوکس در خوابگاه خود در دانشگاه هلسینکی است که یک سیستم عامل رایگان است. امروزه لینوکس سیستم عامل منتخب برای پایگاه‌های داده، ابر رایانه‌ها، سرورها و البته خیل عظیم علاقمندان است. توروالدز به خاطر آغاز و توسعه هسته لینوکس و همچنین نرم‌افزار گیت شناخته می‌شود. او پس از چندی معمار ارشد پروژهٔ هسته لینوکس شد و هم‌اکنون مسئولیت هماهنگ کننده پروژه (هسته لینوکس) را بر عهده دارد.

او همچنین بخاطر صراحت بیان خود معروف است. وقتی یکی از حضار در جلسه‌ای از او پرسید که آیا فکر می‌کند که رفتارش باعث شده تا اعضای جامعه لینوکس کمی دلسرد شوند یا نه، توروالدز پاسخ داد: من به شما اهمیتی نمی‌دهم. توروالدز هرچند در این راه تنها نبوده اما یکی از تاثیرگذارترین‌ها در دنیای متن باز و لینوکس به شمار می‌رود.

تیم برنرز-لی

sir tim berners lee

تنها فردی در این لیست است که نشان شوالیه را از ملکه الیزابت دوم دریافت کرده است. او پروتکل انتقال فرامتنی (ابر متنی) یا همان HTTP‌ را ابداع کرد. فناوری که شبکه جهانی وب بر اساس آن ساخته شده است. به گفته‌ی تیم برنرز-لی، وب هم مانند بیشتر انسان‌ها پس از ۲۰ سالگی به مرحله اصلی شکوفایی خود رسیده است. او به روزنامه استاندارد چاپ اتریش گفته است که ما هنوز در سطح باقی مانده‌ایم و از تمام توانایی‌های وب استفاده نمی‌کنیم. خالق وب همزمان همگان را فرا خوانده تا از توانایی‌ها، خلاقیت و دانش خود برای گسترش امکانات اینترنت استفاده کنند.

این روزها او در اتحادیه اینترنت مقرون به صرفه که یک موسسه غیر انتفاعی است و از سوی گوگل، فیسبوک و مایکروسافت حمایت می‌شود کار می کند. این موسسه در تلاش است تا دسترسی به اینترنت پر سرعت را برای همه در دنیا ممکن کند.

دونالد نات

donald knuths

فعالیت‌های آکادمیک دونالد نات در زمینه علوم کامپیوتری باعث شده تا به او لقب پدر تجزیه و تحلیل الگوریتم‌ها داده شود. هر چیزی که در News feed ‌فیسبوک می‌بینید یا پیشنهاداتی که آمازون به کاربران خود می‌دهد به نوعی مرهون تلاش‌های او است. 

در سن ۷۷ سالگی او همچنان کتاب چند جلدی هنر برنامه‌نویسی کامپیوتری خود را می‌نویسد. او همچنین استاد بازنشسته دانشگاه استنفورد نیز هست. 

برِندِن آیک

brendan eich is the inventor of javascript which is basically the de facto standard for web app development

او خالق جاوا اسکریپت است که در حال حاضر استاندارد فعلی برای توسعه نرم‌افزارهای وب است. اخیرا او منبع برخی جدال‌ها هم بوده است. مدت کوتاهی پس از این که بعنوان مدیر عامل موزیلا انتخاب شد مشخص شد که او به یکی کمپین‌های مخالف ازدواج همجنس گرایان در کالیفرنیا کمک نقدی کرده است که همین موضوع دستاویزی برای فشار بر روی او از سوی مخالفانش شد. او مدت کوتاهی پس از این ماجرا استعفا کرد.

سولومون هیکس

solomon hykes was the originator of docker a super hot technology that developers love because it lets them write code once and run it anywhere

او کسی است که پلتفرم Docker‌ را ایجاد کرد. فناوری که توسعه دهندگان خیلی زود به آن علاقمند شدند چرا که می‌توانستند کدی را که نوشته‌اند روی هر چیزی اجرا کنند. در واقع Docker‌ بعنوان یک پروژه فرعی در شرکتی به نام dotCloud شروع به کار کرد ولی وقتی به موفقیت رسید از این پروژه حمایت کرد. طبق شایعات در حال حاضر Docker ‌یک میلیارد دلار ارزش دارد.

مارک زاکربرگ

mark zuckerberg famously created facebook in a harvard dorm room today facebooks famous move fast and break things motto informs startup culture the world over

او شبکه اجتماعی فسبوک را در خوابگاه دانشگاه هاروارد ساخت. امروزه شعار سریع حرکت و کن و همه چیز را بشکن فیسبوک تبدیل به فرهنگ استارت‌آپی در دنیا شده است. فلسفه شخصی زاکربرگ در مورد ارتباطات جهانی و تعامل اجتماعی فیسبوک را به پیش می‌راند. زاکربرگ آنقدر در کار خود موفق بود که حتی تلاش‌های گوگل نیز برای راه‌اندازی شبکه‌ی اجتماعی مشابهِ فیس‌بوک با شکست روبرو شد و همچنان فیس‌بوک جایگاه خاص خود را حفظ کرده است.

دیوید هاینمایر هانسون

david.heinemeier.hansson

برنامه نویس دانمارکی که در دنیای برنامه نویسان به DHH‌ معروف است، خالق Ruby on Rails است که چارچوب محبوب برنامه نویسی وب  محسوب می‌شود و در سال ۲۰۰۵ جایزه هکر سال را از سوی گوگل برای او به ارمغان آورد.

هانسون همچنین یک راننده مسابقات است و از سال ۲۰۱۲ در مسابقات 24 Hours of Le Mans شرکت می‌کند. او در سال ۲۰۱۴ در کلاس رقابتی خود مقام اول را بدست آورد.

برام کوهن

53377781Bram Cohen

در سال ۲۰۰۱ پروتوکل بیت تورنت را ابداع کرد سرویسی که با شکستن فایل‌های سنگین به دسته‌ای از فایل‌های کوچک‌تر امکان دانلود همزمان آن‌ها را فراهم می‌سازد. بیت تورنت حالا با داشتن حدود ۲۵۰ میلیون کاربر در سراسر دنیا بسیار متداول است. سرعت بالای بیت تورنت برای دانلود موسیقی، ویدیو  و بازی این سرویس را تبدیل به سرویسی متداول در دنیا کرده است.

جیمز گاسلینگ

james gosling invented java which is tied with javascript as the most popular programming language in the world the two languages are actually not very similar at all except for their names

او جاوا را ابداع کرد که به همراه جاوا اسکریپت تبدیل به متداول‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در دنیا شدند. البته برخلاف اسمشان این دو زبان برنامه‌نویسی چندان به هم شبیه نیستند. گاسلینگ زمانی که در شرکت Sun Microsystems‌ کار می‌کرد جاوا را ساخت. سان مایکروسیستمز شرکتی پیشرو در زمینه فناوری بود که در سال ۲۰۱۰ توسط اوراکل خریداری شد. پس از فروش این شرکت به اوراکل گاسلینگ شرکت را ترک کرد و تبدیل به یکی از بزرگترین منتقدان اوراکل شد. پس از آن برای یک دوره کوتاه ۵ ماهه به گوگل پیوست و در حال حاضر نیز در استارت آپ Liquid Robotics‌ مشغول به کار است.

بیارن استرا استروپ

bs1

دانشمند علوم کامپیوتر دانمارکی زبان برنامه‌نویسی ++C  را در سال ۱۹۷۸ ابداع کرد. او به زبان برنامه‌نویسی C‌ که پیش از این توسط دنیس ریچی ساخته شده بود ویژگی‌هایی را اضافه کرد و این زبان را برای استفاده عموم مردم کاربردی‌تر کرد.

استرا استروپ بسیار پر مشغله است. او عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی در رشته علوم کامپیوتر دانشگاه A&M ‌تگزاس و استاد مدعو در دانشگاه کلمبیا است و در شرکت مورگان استنلی نیز کار می کند.

جان کارمک

john carmack co founder of id software is best known as the creator of doom but he pioneered 3d graphics tricks and techniques that are still at work today

جان کارمک بیشتر بعنوان خالق Doom شناخته می‌شود. او تکنیک‌های گرافیک سه بُعدی را توسعه داد به طوری که هنوز هم مورد استفاده هستند. در حال حاضر او بعنوان مدیر فناوری پروژه Oculus VR فیسبوک فعالیت می‌کند.تاريخ : شنبه 27 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

امام محمدباقر(ع) از رسول‌الله(ص) نقل کرده است که آن حضرت فرمود: هنگامی که روز اول شوال فرا می‌رسد، منادی ندا می‌دهد، ای مؤمنان! برای دریافت جوایز و پاداش‌های خود بشتابید.

 
 

از جمله شب های مبارک شب عید فطر است که در فضیلت و ثواب عبادت و احیای آن احادیث ‏بسیار وارد شده است که این شب کمتر از شب قدر نیست، برای درک این شب عزیز و روز عید فطر اعمالی توصیه شده است که در ادامه می آید:

اعمال شب عید فطر

شب اوّل شوال از جمله لیالی شریفه است و در فضیلت و ثواب عبادت و احیای آن احادیث بسیار وارد شده و روایت شده است که آن شب کمتر از شب قدر نیست و از برای آن چند عمل است:

اول، غسل هنگامی که آفتاب غروب کند.

دوم، احیاء آن شب به نماز و دعا و استغفار و سؤال از حقّ تعالی و بیتوته در مسجد

سوم، بعد از نماز مغرب و عشاء و نماز صبح و عقب نماز عید، دعای وارد شده را بخواند.

اعمال روز اول شوال

-تکبیر، بعد از نماز صبح و نماز عید فطر خوانده شود: «اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ اللهُ أَکْبَرُ وَلِلَّهِ الْحَمْدُ الْحَمْدُلِلَّهِ عَلَی مَا هَدَانَا وَلَهُ الشُّکْرُ عَلَی مَا أَوْلانَا».

- پیش از نماز عید، زکات فطره را جدا سازد؛ اگر دسترسی به مستحق دارد بپردازد، والا کنار بگذارد، برای هر نفر یک صاع (حدود سه کیلو) از گندم یا مواد غذایی دیگر که در آن شهر غذای غالب مردم محسوب می شود.

باید توجه داشت که زکات فطره واجب مؤکد است و شرط قبولی روزه ماه رمضان است و خداوند نیز در قرآن آن را مقدم بر نماز (عید) شمرده است و می فرماید: «قَد اَفلَحَ مَن تَزَکّی وَ ذَکَر اسمَ رَبّهِ فَضَلی»، به یقین آن کس که زکات دهد و یاد پروردگارش را کند، سپس نماز بخواند، رستگار است.

- غسل کردن است و وقت آن به فرموده شیخ طوسی بعد از طلوع فجر تا زمان به جا آوردن نماز عید است.

قبل از غسل این دعا را بخواند: «اللَّهُمَّ إِیمَانا بِکَ وَتَصْدِیقا بِکِتَابِکَ وَاتِّبَاعَ سُنَّةِ نَبِیکَ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَآلِهِ»، آن گاه «بسم الله» بگوید و غسل کند، پس از پایان غسل بگوید: «اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ کَفَّارَةً لِذُنُوبِی وَطَهِّرْ دِینِی اللَّهُمَّ أَذْهِبْ عَنِّی الدَّنَسَ».

- شیخ طوسی تاکید می کند که در این روز نیکوترین لباس ها پوشیده شود و انسان خود را معطر سازد و با وقار به سمت مصلای عید حرکت کند.

-پیش از نماز عید، در ابتدای روز افطار کند و بهتر آن است که افطارش با خرما باشد. «شیخ مفید» فرموده است: مستحب است مقدار کمی از تربت سیدالشهدا، امام حسین(ع) را تناول کند که شفای هر دردی است.

- پس از طلوع آفتاب برای نماز عید حرکت کند، همان گونه که از رسول خدا(ص) نقل شده است و دعاهایی را که از طریق معصومین(ع) وارد شده است، بخواند؛ از جمله آنکه امام باقر(ع) فرمود: در عید فطر و عید قربان و جمعه وقتی که برای رفتن به نماز مهیا شدی، این دعا را بخوان: «اللَّهُمَّ مَنْ تَهَیأَ فِی هَذَا الْیوْمِ أَوْ تَعَبَّأَ أَوْ أَعَدَّ وَاسْتَعَدَّ لِوِفَادَةٍ إِلَی مَخْلُوقٍ رَجَاءَ رِفْدِهِ وَنَوَافِلِهِ وَفَوَاضِلِهِ وَعَطَایاهُ فَإِنَّ إِلَیکَ یا سَیدِی تَهْیئَتِی وَتَعْبِئَتِی وَإِعْدَادِی وَاسْتِعْدَادِی رَجَاءَ رِفْدِکَ وَجَوَائِزِکَ وَنَوَافِلِکَ وَفَوَاضِلِکَ وَ فَضَائِلِکَ وَعَطَایاکَ وَقَدْ غَدَوْتُ إِلَی عِیدٍ مِنْ أَعْیادِ أُمَّةِ نَبِیکَ مُحَمَّدٍ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیهِ وَعَلَی آلِهِ وَلَمْ أَفِدْ إِلَیکَ الْیوْمَ بِعَمَلٍ صَالِحٍ أَثِقُ بِهِ قَدَّمْتُهُ وَلا تَوَجَّهْتُ بِمَخْلُوقٍ أَمَّلْتُهُ وَلَکِنْ أَتَیتُکَ خَاضِعا مُقِرّا بِذُنُوبِی وَإِسَاءَتِی إِلَی نَفْسِی فَیا عَظِیمُ یا عَظِیمُ یا عَظِیمُ اغْفِرْ لِی الْعَظِیمَ مِنْ ذُنُوبِی فَإِنَّهُ لا یغْفِرُ الذُّنُوبَ الْعِظَامَ إِلا أَنْتَ یا لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ»

- خواندن نماز عید در زمان ما مستحب است و آن دو رکعت است؛ در رکعت اول سوره «حمد» و سوره «اعلی» (یا هر سوره دیگری که مایل باشد) بخواند و بعد از آن پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر این قنوت را بخواند: «اللَّهُمَّ أَنْتَ أَهْلُ‏ أَهْلَ الْکِبْرِیاءِ وَالْعَظَمَةِ وَأَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ وَأَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَةِ وَأَهْلَ التَّقْوَی وَ الْمَغْفِرَةِ أَسْأَلُکَ بِحَقِّ هَذَا الْیوْمِ الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِینَ عِیدا وَلِمُحَمَّدٍ صَلَّی اللَّهِ عَلَیهِ وَآلِهِ ذُخْرا وَشَرَفا وَمَزِیدا أَنْ تُصَلِّی عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَأَنْ تُدْخِلَنِی فِی کُلِّ خَیرٍ أَدْخَلْتَ فِیهِ مُحَمَّدا وَآلَ مُحَمَّدٍ وَأَنْ تُخْرِجَنِی مِنْ کُلِّ سُوءٍ أَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّدا وَآلَ مُحَمَّدٍ صَلَوَاتُکَ عَلَیهِ وَعَلَیهِمْ أَجْمَعِینَ اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ خَیرَ مَا سَأَلَکَ مِنْهُ عِبَادُکَ الصَّالِحُونَ وَأَعُوذُ بِکَ فِیهِ مِمَّا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عِبَادُکَ الصَّالِحُونَ».

سپس تکبیر ششم را بگوید و به رکوع برود و بعد از رکوع و سجده، برخیزد و رکعت دوم را شروع کند؛ در رکعت دوم، بعد از سوره «حمد»، سوره «شمس» یا سوره دیگری را بخواند؛ آن گاه چهار تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر همان قنوت را بخواند، سپس تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع و سجود برود و نماز را تمام کند. بعد از نماز، تسبیحات حضرت زهرا(س) را بگوید و آنگاه دعاهایی که نقل شده است را بخواند که یکی از آن ها دعای چهل و ششم «صحیفه سجادیه» است، مستحب است نماز عید، زیر آسمان باشد و بعد از نماز برای دیگر مؤمنان جهت قبولی اعمال دعا کند.

- دعای ندبه را بخواند، مرحوم محدث قمی می گوید: به فرموده سید بن طاووس پس از دعا به سجده برود و بگوید: «أَعُوذُ بِکَ مِنْ نَارٍ حَرُّهَا لا یطْفَی وَجَدِیدُهَا لا یبْلَی وَعَطْشَانُهَا لا یرْوَی»، پس گونه راست را بر زمین گذارد و بگوید: «إِلَهِی لا تُقَلِّبْ وَجْهِی فِی النَّارِ بَعْدَ سُجُودِی وَ تَعْفِیرِی لَکَ بِغَیرِ مَنٍّ مِنِّی عَلَیکَ بَلْ لَکَ الْمَنُّ عَلَی»، سپس گونه چپ را بر زمین‏ گذارد و بگوید: «ارْحَمْ مَنْ أَسَاءَ وَ اقْتَرَفَ وَ اسْتَکَانَ وَ اعْتَرَفَ» آن گاه به حال سجده برگردد و بگوید: «إِنْ کُنْتُ بِئْسَ الْعَبْدُ فَأَنْتَ نِعْمَ الرَّبُّ عَظُمَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِکَ فَلْیحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْ عِنْدِکَ یا کَرِیمُ»، پس صد مرتبه بگوید: «الْعَفْوَ الْعَفْوَ». تاريخ : جمعه 26 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
image
 

اپل به زودی آیپد پرو را معرفی می‌کند، تا آن زمان شایعات تمامی ندارد. به نقل از سایت دیجی تایمز، آیپد پرو سرانجام ماه نوامبر امسال (آبان ماه) از راه می‌رسد. این خبر از قلب فاکسکان (اصلی ترین منبع برای تامین قطعات محصولات اپل)، به دست دیجی تایمز رسیده است. احتمالا آیپد پرو با هدف دستیابی به بازار آموزشی و کاربرد‌های حرفه‌ای تر، به نمایشگر ۱۲٫۹ اینچی و اسپیکر استریو مجهز می‌شود.
طبق همین گزارش اپل هیچ مشکلی برای تامین قطعات iPhone 6S و iPhone 6S Plus ندارد. اما همین موضوع برای iPad Pro، بلای جان اپل شده است.
فروش آیپد در چند سال اخیر با کاهش چشمگیری روبرو بوده و احتمالا آیپد پرو نیز با تعداد بسیار کمتری نسبت به نسل بعدی آیفون تولید می‌شود.تاريخ : جمعه 26 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
استفاده از پوشش پلاستیک در جاده‌هااستفاده از پوشش پلاستیک در جاده‌ها
 
 

اغلب جنبه‌های زندگی انسان تحت تأثیر فناوری قرار گرفته وصنعت‌ راه‌سازی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اخیراً یک کمپانی هلندی بکارگیری پلاستیک را برای استفاده در پوشش سطح خیابان‌ها پیشنهاد کرده که عملکرد آن بسیار بهتر از آسفالت است. با زومیت همراه باشید.به نظر می‌رسد در آینده‌ی نزدیک آسفالت که این روزها کاربرد بسیاری در ساخت خیابان‌ها و جاده‌ها دارد، جای خود را به سایر مواد که عملکرد و مقاومت بهتری دارند، خواهد داد. یک کمپانی هلندی در این راستا استفاده از پلاستیک را پیشنهاد داده که با بهره‌گیری از مواد بازیافتی ایجاد شده است.

نام پروژه‌ی مورد نظر Plastic Road است و توسط یک کمپانی هلندی با نام VolkerWessels توسعه یافته است. براساس اطلاعات ارائه شده، این پوشش با استفاده از مواد بازیافت شده ایجاد می شود و می‌توان ماژول‌های این پوشش را بصورت پیش ساخت نیز آماده کرد. شاید تصویر کنید که این پوشش تنها در کشورهای سردسیری کاربرد دارد، اما بنابر ادعای کمپانی سازنده، پوشش پلاستیکی مورد نظر قادر است تا دمای ۸۰ درجه بالای صفر نیز مقاومت کند.

از جمله‌ی مزایای استفاده از چنین ماده‌ای می‌توان به نیاز کمتر به بازسازی و همچنین مقاومت بیشتر تا سه برابر آسفالت اشاره کرد. ساخت جاده‌ها با استفاده از PlasticRoad به زمان کوتاه‌تری نیز نیاز دارد و می‌توان در بازه‌ی کوتاه‌تری در مقایسه با آسفالت یک مسیر را ایجاد کرد.

توسعه‌دهندگان این پوشش، منافذی را نیز برای عبور لوله‌های مربوط به تأسیسات شهری پیش‌بینی کرده‌اند. در حال حاضر شهر روتردام هلند آمادگی خود را برای استفاده از چنین پوششی در مسیرهای شهری اعلام کرده است. روتردام یکی از شهر‌های هلند است که از انواع طرح‌های تحقیقاتی استقبال می‌کند.

رولف مارس از کمپانی وولکر وسلس، در این خصوص چنین اظهار نظر کرده است:

در حال حاضر این طرح هنوز روی کاغذ است. مرحله‌ی بعدی برای پیشبرد این طرح ساخت نمونه‌ی اولیه و تست این طرح در محیط آزمایشگاهی بری سنجش عملکرد این پوشش در شرایط مرطوب است تا میزان لغزش این پوشش تعیین شود. ما به دنبال شرکایی هستیم تا طرح خود را در شرایط طبیعی آزمایش کنیم. همچنین کمپانی‌های دیگری نیز نیاز است تا پلاستیک مورد نیاز ما را برای ساخت ماژول‌های پیش ساخته تأمین کنند. ما در پی همکاری با صنایع بازیافتی و دانشگاه‌ها برای بهبود طرح خود هستیم.

وولکر وسلس امیدوار است در سه سال آینده بتواند محصول خود را بصورت تجاری روانه ی بازار کند.تاريخ : جمعه 26 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
مباحث زیادی درباره راه اندازی کسب و کار، کارآفرینی و استارت آپ ها درحال جریان است. استارت آپ، مفهوم جدیدی است و این باعث می شود بسیاری با معنای درست آن آشنایی نداشته باشند. براساس تعاریف مختلف از نویسندگان و محققان این حوزه، شاید بهترین و جامعترین تعریفی که برای یک استارت آپ بتوان ارایه کرد این است که استارت آپ یک سازمان موقت است که با هدف یافتن یک مدل کسب و کار تکرارپذیر و مقیاس پذیر به وجود آمده است.این روزها سرعت رشد و تکثیر استارت آپ ها یا همان شرکت های نوپا از سرعت تکثیر قارچ ها بیشتر شده است. از همین رو در این مطلب قصد داریم به ده مورد از موفق ترین استارت آپ های حوزه فناوری بپردازیم.

10 استارت آپ موفق فناوری اطلاعات

Product Hunt

پروداکت هانت وب سایتی است که به شما امکان می دهد تا بتوانید جدیدترین محصولات را کشف کرده و به اشتراک بگذارید. ممکن است باورتان نشود که این وب سایت در ماه نوامبر سال 2013 میلادی افتتاح شد و میزان شهرت آن در بین کاربران در حال حاضر به گونه ای شده است که از آن به عنوان اصلی ترین منبع برای یافتن جدیدترین محصولات یاد می شود. کاربران می توانند به راحتی محصولات خود را روی این وب سایت عرضه کنند. این سایت همانند وب سایت «ردیت» قسمتی برای اعلام نظر و رای دهی دارد. محصولاتی که دارای بیشترین رای از سوی کاربران هستند به بالای فهرست محصولات ارائه شده در هر روز صعود می کنند.

10 استارت آپ موفق فناوری اطلاعات


Hello

این استارت آپ توسط تیل فلو و جیمز پراود بنیان نهاده شده است که سازنده وسیله ای به نام Sense است. این گجت خواب و محیط اطراف شما را کنترل می کند تا شما خواب راحت تری داشته باشید. این وسیله در کنار تخت شما قرار گرفته و داده های به دست آمده از الگوی خواب شما و اطلاعات به دست آمده از محیط اطراف خواب شما از جمله صدا، نور، دما، رطوبت و ذرات هوا را ترکیب می کند و به شما امکان می دهد تا بدانید چه چیزهایی باعث راحتی خواب و چه نکاتی باعث آزار شما در خواب می شوند. این گجت همچنین با توجه به چرخه خواب شما، ساعت و زمان دقیق بیدار شدن شما را اعلام می کند تا شما به بهترین نحو ممکن از خواب بیدار شده و عمل خوابیدن شما کارآمد باشد.

10 استارت آپ موفق فناوری اطلاعات


Kwikdesk

کوییک دسک یک پلتفرم ارتباط ناشناس است که به کاربران امکان می دهد تا به طور ناشناس با سایر افراد ارتباط داشته و چیزهایی را که دوست دارند به اشتراک بگذارند. جالب است بدانید که تعداد کاراکترهایی که می توانید به اشتراک بگذارید فراتر از 300 مورد نیست. کاربران می توانند به این پلتفرم از طریق وبسایت یا اپلیکیشن گوشی خود دسترسی پیدا کنند. کوین آبوش موسس این سایت که یک چهره جهانی در عرصه هنر بصری است این وبسایت را به عنوان یک پروژه هنر مفهومی ساخت. سازنده این وب سایت در واکنش به سایر رسانه های اجتماعی، به کاربران امکان داده است تا بدون نیاز به گذرواژه و نام کاربری وارد این سایت شده و از امکانات آن بهره مند شود.

10 استارت آپ موفق فناوری اطلاعات


Slack

استوارت باترفیلد بنیانگذار Slack در دنیای تکنولوژی فردی به حساب می آید. آخرین استارت آپ او فلیکر بود که ابتدا به صورت یک پروژه شروع شد، اما بعد به یک سرویس اشتراک عکس تغییر مسیر داد. فیلکر اما با ظهور شبکه های اجتماعی موبایلی مثل اینستاگرام موفقیتی کسب نکرد. هرچند بسیاری پیوستن آن به یاهو را عامل این عدم موفقیت می دانند. حالا به نظر می رسد با Slack او دوباره مسیر موفقیت خود را پیدا کرده است. 

باترفیلد در گفت و گویی با Verge درباره آینده ایمیل و اشتباهات مایکروسافت در انطباق دادن خود با قرن بیست و یکم سخن می گوید. درواقع محصول جدید او بسیار ایده آل تیم های کاری و شرکت ها است و این چیزی است که هنگام دانلود اپلیکیشن به کاربران یادآور می شود: Slack یک سرویس مسیج برخط و آرشیو کردن پیام و جست وجو است و برای تیم های کاری مدرن ایجاد شده است.

10 استارت آپ موفق فناوری اطلاعات


Blaze

دوچرخه سواری عملی بسیار خطرناک است اگر احتیاط های لازم اتخاذ نشود. دوچرخه سواران می توانند سر تا پای خود را چراغ های چشمک زن آویزان کنند؛ ولی باز هم این احتمال وجوددارد که رانندگان خودرو و وسایل عبوری، آن ها را تا زمانی که دیگر دیر شده باشد نبینند. این مشکلی است که چراغ لیزری Blaze درصدد رفع آن از طریق تاباندن سیگنال خطر در فاصله ی چند متر جلوتر است. بر این اساس رانندگان متوجه پیش آمدن دوچرخه سواران شده و فرصت عکس العمل را خواهندداشت.

این چراغ لیرزی ضدآب، نشانه هایی را می تاباند که به سادگی برای شخص مقابل قابل فهم بوده و جلوآمدن شخص دوچرخه سوار را از طریق پرتو سبز مخصوصی که در هر ساعتی از روز و در هر آب و هوایی به خوبی قابل مشاهده است، اطلاع می دهد. این دستگاه به آسانی از طریق یک قلاب ثابت، به فرمان دوچرخه متصل می شود؛ بنابراین لازم نیست نگران گم شدن آن باشید. همچنین یک سوئیچ آهن ربایی که تنها هنگام وصل بودن Blaze به دوچرخه فعال می شود، مانع از روشن شدن تصادفی آن و اتلاف باتری خواهدشد. 

10 استارت آپ موفق فناوری اطلاعات

در یک شارژ کامل از طریق یک پورت USB عادی، چراغ لیزری Blaze می تواند برای مدت 12 ساعت در بهترین حالت نوردهی خود باشد که شامل دو لیزر و یک لامپ LED چشمک زن می شود. البته این امکان وجود دارد که هردوی این چراغ ها را در حالت «همیشه روشن» قرار دهید که به طور مشخص باعث کاهش عمر باتری آن خواهدشد.

Blaze به عنوان یک پروژه Kickstarter آغاز به کار کرد. در برابر چراغ ها LED چشمک زن معمولی که می توانید از مغازه های محلی تهیه کنید، Blaze مسلما یک وسیله جانبی گران قیمت برای دوچرخه محسوب خواهدشد. ولی این قیمت حتما زمانی که یک راننده در شرایط بحرانی، نور لیزر شما را دیده و از برخورد به شما جلوگیری کرد، ارزش خود را پیدا می کند.


Spring

در اولین نگاه به اپلیکیشن اسپرینگ که توسط استارت آپ TechStars ساخته شده است متوجه می شویم که این اپلیکیشن یک اپلیکیشن خطرناک برای کاربرانی است که اعتیاد به خریدکردن دارند ولی از سوی دیگر می توان به این اپلیکیشن به عنوان یک بازار آنلاین نگاه کرد که می تواند خریدکردن را برای کاربران آسان کند. در حال حاضر این اپلیکیشن فقط برای کاربران آمریکایی قابل استفاده است اما سازندگان آن در نظر دارند تا حوزه کاربران این اپلیکیشن را به کشورهای دیگر هم گسترش دهند.

10 استارت آپ موفق فناوری اطلاعات


uBeam

استارت آپ uBeam از نمونه اولین شارژر «بیسیم فراصوت» خود پرده برداشت. ایده سیستم شارژ بی سیم uBeam اولین بار در نمایشگاه All Things D Scince Fair مطرح شد و حالا پس از سه سال تحقیق و بررسی، استارت آپ سازنده بازگشته تا نخستین نمونه اولیه از این تکنولوژی را معرفی کند. اما کدام ویژگی این سیستم شارژ بی سیم، غیرمعمول است؟ برخلاف دیگر سیستم های شارژ بی سیم که باید آن ها را در یک مکان ثابت نگه داشت، تکنولوژی uBeam به شما اجازه شارژ در حال حرکت را نیز می دهد. اگر این دستگاه آن طور که خالق آن ادعا می کند، بتواند به شارژ دستگاه های بپردازد، شما قادر خواهید بود با حرکت در اتاق (و نه در فاصله های دور) به شارژ گوشی خود اقدام کنید. 

نحوه عملکرد این سیستم بدین صورت است که یک استیشن شارژ باریک 5 میلی متری، الکتریسیته را دریافت و آن را به صوت تبدیل می کند و سپس در قالب فراصوت آن را ارسال می کند. پس از آن یک دستگاه گیرنده متصل به اسمارت فون یا هر دستگاه دیگری، اقدام به جذب این صوت و تبدیل آن به انرژی می کند اما در این بین محدودیت هایی نیز وجود دارد. به عنوان مثال در این تکنولوژی مانند وای فای امواج قادر به حرکت بین دیوارها نخواهند بود. به همین دلیل مجبورید جهت استفاده از این سیستم از چندین انتقال دهنده در اتاق های مختلف استفاده کنید. البته این استارت آپ وعده داده تا ورژن های بعدی این تکنولوژی فاصله های بیشتری را نیز پوشش دهند. 

10 استارت آپ موفق فناوری اطلاعات

خالق uBeam اطمینان دارد که همه گیری این سیستم چون وای فای 100درصدی خواهدبود. وی همچنین عقیده دارد که به دلیل شارژ مداوم اسمارت فون ها با استفاده از این سیستم، وابستگی شرکت های تولیدکننده اسمارت فون و گجت هایی از این قبیل به باتری های بزرگ نیز مرتفع می شود. از uBeam می توان در ارسال داده های رمزنگاری شده نیز استفاده کرد؛ بدین معنی که این تکنولوژی به قطع آینده بسیار درخشانی در وسایل Internet of Things نیز دارد.


BRCK

بی آر سی کی درواقع یک جعبه است که توانسته اینترنت را حتی در دورترین نقاط آفریقا نیز به ارمغان ببرد. قیمت این محصول 199 دلار است. این حصول در حال حاضر در 140کشور دنیا قابل دسترس و استفاده است. شما برای راه اندازی BRCK نیاز به یک سیم کارت دارید که قابلیت دسترسی به اینترنت نسل سوم به بالا را داشته باشد. این دستگاه دارای یک آنتن برای تقویت اتصال به اینترنت است. سازندگان این محصول توانستند با استفاده از پلتفرم کیک استارتر در تابستان امسال در یک دوره از سرمایه گذاری 2.1 میلیون دلار سرمایه جمع کنند.

10 استارت آپ موفق فناوری اطلاعات


Wire 

می توانید صدایتان را ضبط کنید و به صورت پیام بفرستید، یا از طریق ساندکلاود و یوتوب موسیقی یا ویدیوها را به اشتراک بگذارید. این اپلیکیشن تمام سرویس های پیام رسان شما را به صورت یک جا در اختیارتان قرار می دهد. این اپلیکیشن برای سیستم عامل های اندروید، iOS (آیفون و آیپد) و مکینتاش عرضه شده که در آینده نزدیک نسخه مرورگر آن هم آماده خواهدشد. اولین نکته ای که در وایر نظر شما را جلب خواهدکرد رابط کاربری خاص و زیبای آن است. شما در اپلیکیشن می توان گفت ساده ترین طراحی را خواهید دید و جسچرهای حرکتی رکن اساسی آن را تشکیل می دهد. 

10 استارت آپ موفق فناوری اطلاعات

همانطور که گفتیم شما در اپلیکیشن وایر می توانید پیغام های خود به دوستان تان، به صورت متنی، صوتی، ویدیویی و تصویری بفرستید. همچنین قابلیت تماس اینترنتی هم در این اپلیکیشن برای کاربران مهیا شده و تقریبا با کیفیت بسیار خوبی- بسته به وضعیت اینترنت شما- صدای 2 طرف مکالمه را منتقل می کند. اپلیکیشن وایر پیوستگی خوبی با سرویس هایی همچون یوتیوب و ساندکلاد دارد. بدین ترتیب که لینک ارسالی یا دریافتی شما در همان صفحه پخش خواهدشد. اپلیکیشن Wire که توسط موسس اسکایپ عرضه شده در ابتدای راه خود است و قطعا در آینده می تواند به تمام تلفن های هوشمند و رایانه های راه پیدا کند.


DWNLD

DWLND یک اپلیکیشن بی نظیر است که به کاربرانی که وبسایت های مختلفی را مدیریت می کنند امکان می دهد تا بتوان با استفاده از آن، اپلیکیشن وبسایت خود را بسازند. تا پیش از این اگر کسی می خواست اپلیکیشن وبسایت خود را بسازد باید کلی پول خرج می کرد. DWLND اولین شرکتی نیست که دست به چنین کاری زده اما اولین شرکتی است که چنین اپلیکیشن بی نظیری را به کاربران ارائه داده؛ امکانات ارائه شده در این اپلیکیشن بی نظیر است. شما می توانید با استفاده از این اپلیکیشن، اپلیکیشن وبسایت خود را با طراحی های دلخواه انجام دهید. این اپلیکیشن همچنین به شما امکان می دهد تا به اپلیکیشن خود عکس و ویدیو اضافه کنید وقتی که اپلیکیشن موردنظر خود را ساختید می توانید آن را در گوگل پلی استور منتشر کنید.

10 استارت آپ موفق فناوری اطلاعات
 
 


تاريخ : جمعه 26 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1436868373839_00.jpg

یافته‌های یک پژوهش جدید حاکی از آن است که عملکرد مغزی پشت افسردگی و اضطراب، ارثی است، اما هنوز فضای تجربی و محیطی زیادی برای کاهش خطر یک اختلال روانی تمام عیار وجود دارد.

 

 این تحقیق دانشمندان دانشگاه ویسکانسین-مدیسون بر میمون‌های رزوس تمرکز داشت که مانند انسان‌ها از خلق و خوی مضطرب برخوردارند.

 

محققان مغز میمون‌های جوان را اسکن کرده و دریافتند مناطق مغزی مرتبط با اضطراب در این حیوانات، شواهدی از ارثی بودن را به نمایش گذاشتند. حدود 30 درصد از اختلافات در اضطراب زودرس با تاریخچه خانوادگی توضیح داده می‌شوند.

 

اضطراب و افسردگی از اختلالات متداول هستند. به گفته موسسه ملی بهداشت ذهنی، حدود 18 درصد از بزرگسالان آمریکایی یک اختلال اضطراب را در یک سال گذشته تجربه کرده‌اند و حدود هفت درصد دارای یک دوره افسردگی حاد بوده‌اند. میانگین سنی برای آغاز افسردگی 11 سال است.

 

کودکان دارای خلق‌وخوی اضطرابی شدید تا 50 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به یک اختلال ذهنی در بزرگسالی قرار دارند.

 

محققان به دنبال یافتن پایه مغزی این خلق‌وخو هستند تا بتوانند مداخلات زودهنگام را برای دور نگهداشتن کودکان از افسردگی و اضطراب ایجاد کنند.

 

آنها از اسکن PET برای تصویربرداری از مغز 592 میمون رزوس جوان استفاده کردند. این میمون‌ها بصورت جفتی در مرکز ملی تحقیقات ویسکانسین نگهداری می‌شوند.

 

در طول زمان اسکن، یک فرد غریبه وارد اتاق شد و به میمون‌ها نگاه نکرد. این یک سناریوی تقریبا تنش‌زا برای میمون‌ها بشمار می‌رود و دانشمندان را قادر می‌کند تا اتفاقات مغزی حیوانات را در زمان رویداد یک واقعه اضطراب‌آور اسکن کنند.

 

محققان می‌دانستند که همه میمون‌های یک کلونی چگونه با هم ارتباط دارند، از این رو توانستند ارثی بودن رفتارهای اضطرابی را در شجره خانوادگی آن‌ها دنبال کنند. آن‌ها دریافتند که تغییرات در اضطراب می‌تواند توسط ژنهای منتقل شده از پدر و مادر توضیح داده شود.

 

محققان همچنین دریافتند که عملکرد سه منطقه مغزی قشر اوربیتوفرونتال، آمیگدال و سیستم لیمبیک، قابل توارث بوده و در اضطراب دخیل هستند.

 

این یافته‌ها در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.تاريخ : جمعه 26 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1436688794892_12.jpg

دانشمندان دانشگاه‌های هاروارد و کالیفرنیا در سان‌دیگو با همکاری بابک مصدق، استادیار کالج پزشکی ویل کورنل در دانشگاه کورنل، نخستین ربات چاپ سه‌بعدی جهان را ارائه داده‌اند که از هسته سخت اما پوشش خارجی نرمی ساخته شده است.

 

 این امر به ربات، امکان انجام پرش‌های چندگانه و سازگاری بهتر با انسان‌ها را می‌دهد.

 

ربات جدید با الهام از طبیعت ساخته شده و قادر است بیش از 30 پرش را انجام دهد. این ربات با ترکیب بوتان و اکسیژن نیرودهی می‌شود.

 

ربات ابداعی در مقایسه با نمونه‌های دیگر سازگارپذیرتر است و می‌تواند پا به پای انسان‌ها کار کند.

 

در آزمایشات انجام‌شده، سیستم مزبور به پرش ارتفاع 76.2 سانتی‌متر و پرش افقی 15.24 سانتی‌متر دست یافت. ربات بیش از 100 بار پرش کرد و از 35 پرش دیگر از ارتفاع 121.9 سانتی‌متری جان سالم به در برد.

 

گردهم‌آوردن مواد سخت و نرم در کنار یکدیگر به دانشمندان در ارائه نسل جدید ربات‌های سریع کمک می‌کند.

 

مصدق و همکارانش امیدوارند دستاورد جدید امکان یکپارچه‌شدن اجزای سخت با ربات‌های نرم را فراهم کند. این ربات‌ها می‌توانند بدون کاهش‌دادن ایمنی انسان‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنند، سریع‌تر حرکت کنند.تاريخ : جمعه 26 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1436940728061_5.jpg

 

هم‌اکنون که نیوهورایزنز پس از عبور از مقابل پلوتو، دوباره با زمین ارتباط برقرار کرده، مقامات ناسا می‌توانند نفس راحتی بکشند.

  این فضاپیمای بدون سرنشین که با انرژی هسته‌ای نیرودهی می‌شود، 13 ساعت و پنج دقیقه پس از عبور تاریخی خود از مقابل پلوتو، با شبکه اعماق فضای ناسا دوباره ارتباط برقرار کرد.

 

این به معنای تکمیل موفقیت‌آمیز کنکاش پلوتو توسط نیوهورایزنز است و چنین دستاورد فضایی اطلاعات جدیدی در اختیار دانشمندان می‌گذارد؛ این اطلاعات همچنین دیدگاه‌های نوینی درباره منشأ منظومه شمسی ارائه می‌دهد.

 

تأخیر طولانی بین این عبور و تایید وضعیت نیوهورایزنز به دلیل فواصل طولانی بین زمین و این فضاپیما بود. چون پلوتو هم‌اکنون در فاصله 4.77 میلیارد کیلومتری از زمین قرار دارد، چهار ساعت و 25 دقیقه زمان می‌برد تا سیگنال‌های رادیویی نیوهورایزنز به زمین برسد. علاوه بر این، در طول این عبور آنتن‌های اصلی فضاپیما برای مخابره اطلاعات دریافتی از هفت ابزار نیوهورایزنز به زمین در جهت مناسبی قرار نگرفته بودند.

 

یکی از جوانب مشکل‌آفرین در برقراری دوباره ارتباط با زمین این است که گنجینه‌ای از اطلاعات دریافتی توسط نیوهورایزنز هنوز در بانک حافظه این فضاپیما قفل شده است.

 

چون دانلود داده از نیوهورایزنز محدود به دو کیلوبیت در ثانیه است، ناسا بر روی بازگرداندن این میزان اطلاعات به تیم ماموریت، متمرکز شده است. با این حال، یک مقام این آژانس اعلام کرده تصاویر جدید با تفکیک‌پذیری بالا را می‌توان امروز دریافت کرد.

 

بر اساس اعلام ناسا، حدود 16 ماه طول می‌کشد تا تمامی داده‌های جمع‌آوری‌شده نیوهورایزنز در طول این عبور به زمین مخابره شود. علی‌رغم این موضوع، داده‌هایی که پیش از عبور نیوهورایزنز از مقابل پلوتو، ارائه شده اطلاعات مهمی در اختیار دانشمندان می‌گذارد.

 

با استفاده از تصاویری که در ساعاتی پیش از رسیدن نیوهورایزنز به پلوتو مخابره شد، دانشمندان این ماموریت توانسته‌اند به مناظره 85 ساله در مورد میزان بزرگی پلوتو پایان دهند.

 

با استفاده از داده‌های تصویرگر شناسایی طیف طولانی (LORRI) این فضاپیما، امکان تعیین قطر این سیاره کوتوله به میزان 2370 کیلومتر ممکن شد. این نتایج نشان می‌دهد اندازه پلوتو بزرگ‌تر از تخمین‌های پیشین است.

 

همچنین تصویری با بالاترین تفکیک‌پذیری که 16 ساعت پیش از این عبور مخابره شد، دیدگاه‌های جدیدی درباره تاریخ پلوتو ارائه می‌دهد. در این تصویر، یک ویژگی‌ موسوم به "قلب" که با نواحی استوایی تاریک‌تر هم‌مرز است، کشف شد که عرض آن 1600 کیلومتر است.

 

علاوه بر این، نواحی مملو از دهانه‌های برخورد دنباله‌دار که میلیاردها سال قدمت دارند، قلب پلوتو را احاطه کرده‌اند.

 

ناسا دو مکان احتمالی در کمربند کویپر ارائه داده که نیوهورایزنز ممکن است ظرف چهار سال آینده با آن‌ها ملاقات کند. اما این موضوع به بودجه این پروژه و مهم‌تر از آن سوخت باقی‌مانده نیوهورایزنز بستگی دارد.

 

نیوهورایزنز در ژانویه سال 2006 از مجموعه پرتاب 41 در ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال فلوریدا و بر روی موشک Atlas V-551 متعلق به شرکت لاکهید مارتین به فضا پرتاب شد.

 

این سامانه سریع‌ترین فضاپیمایی است که تاکنون پرتاب شده و پس از دریافت گرانش کمکی از سیاره مشتری در سال 2007، به سرعت 83 هزار و 600 کیلومتر در ساعت نسبت به خورشید رسید.

 

در تاریخ 23 تیر، پس از 9 سال و نیم سفر در اعماق فضا، این فضاپیما از فاصله 12 هزار و 500 کیلومتری و با سرعت 14 کیلومتر در ثانیه از مقابل پلوتو عبور کرد.

 

استفان هاوکینگ، فیزیکدان برجسته، باراک اوباما و هیلاری کلینتون هر یک به نوبه خود عبور تاریخی کاوشگر نیوهورایزنز از مقابل پلوتو را تبریک گفتند.

 

 

 

 

تصویر رنگی از پلوتو و قمر شارون پیش از عبور

 

 

 

تصویر سیاه و سفید از پلوتو پیش از عبور

 

 

 

مقایسه پلوتو، زمین و شارون

 

 

 

فاصله رسیدن سیگنال پلوتو به زمین

 

 

 

تصویر رنگی از پلوتو 16 ساعت پیش از عبور

 تاريخ : جمعه 26 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3441.jpg

محققان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز موفق به استخراج، تکثیر و تمایز سلول های بنیادی اسپرماتوگونی مردان نابارور مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی شدند که امید به درمان ناباروری مردان را در آینده نزدیک، افزایش می دهد.

 

دکتر قاسم ساکی، رئیس مرکز تحقیقات سلولی مولکولی با بیان این مطلب اظهارکرد: در این پروژه تحقیقاتی که با همکاری دکتر مسعود حمادی، عضو هیات علمی گروه علوم تشریح و جنین‌شناسی، تیم تخصصی ناباروری بیمارستان امام خمینی، دکتر علی خدادادی، عضو هیات علمی گروه ایمنی شناسی و دکتر محمدرضا دادفر، متخصص اورولوژی و عضو مرکز ناباروری بیمارستان امام خمینی به انجام رسید، ابتدا از طریق بیوپسی بیضه سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی که تعداد آن‌ها بسیار کم است، استخراج و سپس در محیط کشت مناسب تکثیر و تمایز داده شدند.

 

وی بیان‌کرد: در این طرح تحقیقاتی که در قالب پایان‌نامه دکتر شیوا رضیع انجام و به مدت دو سال به طول انجامید، در مراحل انتهایی موفق شدیم که به اسپرماتید دراز شده (Elongated spermatid) برسیم؛ این سلول جنسی با تزریق در سلول جنسی ماده (اووسیت) به روش ICSI می‌تواند باعث لقاح و تشکیل جنین شود.

 

وی با بیان این‌که حدود نیمی از موارد ناباروری زوجین علت مردانه دارد، تصریح کرد: مطالعات فراوانی در زمینه درمان این نوع ناباروری‌ها که عموماً به دلایلی مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی و یا عدم نزول بیضه در هنگام تولد به وجود می‌آیند، در چند سال اخیر انجام شده است؛ در روش کنونی می‌توان سلول‌ها را از بیضه مردان نابارور گرفته، تکثیر و تمایز آن‌ها را در محیط آزمایشگاه انجام داد.

 

رئیس مرکز تحقیقات سلولی مولکولی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با ابراز امیدواری از ورود این طرح به مرحله کلینیک و درمان مردان نابارور در آینده بسیار نزدیک، افزود: در مرحله اول تنها تعداد محدودی سلول بنیادی در اختیار داریم که با روش تکثیر تعداد آن‌ها افزایش خواهد یافت؛ سلو‌ل‌های تکثیر یافته را می‌توان با روش‌های انجمادی مناسب به مدت زیادی در محیط آزمایشگاه ذخیره کرد.

 

ساکی گفت: در حال حاضر پروژه‌های تحقیقاتی دیگری نیز جهت بهینه‌سازی این روش‌ها در آزمایشگاه تحقیقاتی علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در دست بررسی و انجام است.تاريخ : جمعه 26 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در حال حاضر، اپل در میان شرکت های فناوری یکه تازی می کند. از زمان تاسیس این شرکت در گاراژ خانه استیو جابز به سال 1976، اپل به رشد خود ادامه داده و امروز عنوان ارزشمندترین شرکت جهان را در اختیار دارد. البته این موفقیت چشمگیر و بی سابقه طی یک شب رخ نداده، بلکه نتیجه کلی بیش از 30 سال عرضه محصولات رایانه ای نوآورانه با طراحی فوق العاده بوده که بخش اعظم آن زیر نظر استیو جابز و تنی چند از ذهن های خلاق اپل رخ داده است.

محصولاتی که چهره موفق اپل را شکل دادند

 اگرچه تمامی محصولات عرضه شده توسط اپل فروش بالا را در بازار تجربه نکرده اند، اما هنگامی که عرضه محصول موفق مد نظر قرار می گیرد، اپل میانگین خوبی را حفظ کرده است. از اپل II تا آی‌پد مینی در ادامه چند محصول که اپل را به شرکت فناوری دوست داشتنی امروز مبدل کرده اند را معرفی می کنیم.

آوریل 1977: اپل II

محصولاتی که چهره موفق اپل را شکل دادند

اپل II توسط استیو وزنیاک، یکی از بنیانگذاران اپل، طراحی شده بود. این رایانه عنوان نخستین محصول محبوب و موفق اپل را از آن خود کرد. این سیستم 8 بیتی دارای گرافیک رنگی و یک درایو دیسک فلاپی بود که به نام دیسک II شناخته می شد.

ژانویه 1984: رایانه شخصی مکینتاش

محصولاتی که چهره موفق اپل را شکل دادند

نخستین مدل خط تولید رایانه های شخصی مکینتاش و نخستین دسکتاپ مجهز به رابط کاربری گرافیکی (GUI) و یک ماوس به شکل گیری طراحی کاربرپسند منجر شد که ویژگی بسیاری از محصولات اپل محسوب می شود.

اکتبر 1998: رایانه رومیزی آی‌مک G3

محصولاتی که چهره موفق اپل را شکل دادند

آی‌مک G3 نخستین رایانه عرضه شده پس از بازگشت مجدد استیو جابز به اپل بود که به واسطه قاب های رنگی و شفاف و طراحی غیر معمول همه در یکی خود شناخته شده بود. در آی‌مک استفاده از درایو دیسک فلاپی کنار گذاشته شد و درگاه های یواس‌بی اضافه شدند. آی‌مک نخستین محصول اپل بود که از پیشوند "آی" (i) در نام خود استفاده می کرد و همچنین نخستین محصول این شرکت بود که توسط جانی آیو، طراح صنعتی مشهور، طراحی شده بود.

اکتبر 2001: آی‌پاد

محصولاتی که چهره موفق اپل را شکل دادند

آی‌پاد نخستین پخش کننده مدیا قابل حمل اپل بود. این محصول به نمایشگر LCD سیاه و سفید و پنج گیگابایت حافظه ذخیره سازی مجهز شده بود. آی‌پاد با هدفون های سفید نمادین اپل همراهی می شد. آی‌پاد در کنار فروشگاه موسیقی دیجیتالی آی‌تونز انقلابی در چگونگی خرید موسیقی توسط مصرف کنندگان ایجاد کرد.

ژانویه 2007: آی‌فون

محصولاتی که چهره موفق اپل را شکل دادند

بنابر جدیدترین گزارش ها، خط تولید تلفن های هوشمند آی‌فون بیش از نیمی از درآمد سالانه اپل را تامین می کنذ. آی‌فون با اختلاف بسیاری موفق‌ترین محصول اپل محسوب می شود. گوشی هوشمند اپل با رابط کاربری وابسته به نمایشگر لمسی خازنی صنعت تلفن همراه را دوباره شکل داد. اگرچه امروز تلفن های هوشمند بسیاری با نمایشگر لمسی در بازار موجود هستند اما آی‌فون همچنان به عنوان استاندارد طلایی دستگاه های موبایل برای بسیاری از مصرف کنندگان در نظر گرفته می شود.

ژانویه 2008: مک بوک ایر

محصولاتی که چهره موفق اپل را شکل دادند

مک بوک ایر به عنوان نسخه رده بالایی از رایانه های کم هزینه مک بوک اپل روانه بازار شد و نخستین رایانه این شرکت بود که امکان استفاده از درایو حالت جامد را ارائه می کرد. بدنه فلزی با ضخامت کم این محصول به محبوب شدن نوت بوک های فوق سبک کمک کرد. در زمان معرفی مک بوک ایر در سال 2008، استیو جایز اعلام کرد که نازک‌ترین نوت بوک جهان را بدون قربانی کردن صفحه کلید اندازه کامل یا نمایشگر 13 اینچی اندازه کامل تولید کرده ایم.

آوریل 2010: آی‌پد

محصولاتی که چهره موفق اپل را شکل دادند

اپل با معرفی نخستین آی‌پد در سال 2010 اساسا بازار تبلت را شکل داد و از آن زمان بر این بازار مسلط بوده است. نسخه ارجینال آی‌پد به نمایشگر لمسی 9.7 اینچی مجهز شده بود که برای مشاهده محتوای مدیا ایده‌آل بود. در سال 2012، اپل نسخه 7.9 اینچی آی‌پد به نام آی‌پد مینی را نیز عرضه کرد.تاريخ : پنج شنبه 25 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

محققان بزرگترین مرکز فیزیک هسته ای جهان موفق به کشف ذره جدیدی با نام پنج کوارکی شده اند.

 
 

سرن بزرگترین مجموعه آزمایشگاهی دنیا در زمینه فیزیک ذرات بنیادی و فیزیک هسته ای است.

این سازمان تحقیقات هسته ای در حاشیه شهر ژنو سوئیس و در مرز مشترک بین فرانسه و سوئیس واقع شده است.

برخورد دهنده بزرگ سرن یا «Large Hardon Collider» که بزرگترین و قدرتمندترین دستگاه جدا کننده ای است که تاکنون ساخته شده است را همانند یک غول چراغ جادو می دانند که می تواند معماهای فیزیکی متعددی را حل کند.

ذره جدیدی که تا پیش از این مشاهده نشده بود در آزمایشات برخورد دهنده بزرگ هادرونی در مرکز سرن به اثبات رسید.

این ذره پنج کوارکی نام دارد. کوارک ها جزو عناصر بنیادی هستند که از ذرات ریز اتمی مانند پروتون و نوترون ها تشکیل شده اند و هر کدام دارای سه کوارک هستند.

«گای ویلکینسون»، سخنگوی پروژه LHCb در مرکز تحقیقات سرن در این رابطه می گوید: «در جریان تحقیقات و آزمایشات، برجستگی که در نمودار چند میلیارد برخورد دهنده ذرات در برخورد دهنده هادرونی مشاهده شد تنها می تواند با یک ذره پنج کوارکی توضیح داده شود. مطالعه این ذره می تواند چگونگی تشکیل ذرات معمولی مانند پروتون ها و نوترون ها را در اختیار ما قرار دهد. این ذره می تواند تمام معیارهای کشف شده را برآورده سازد و هیچ توضیح دیگری برای آن نمی توان ارائه کرد.»

اما آنچه که اهمیت دارد و هنوز هیچ اطلاعاتی درباره آن به دست نیامده و می تواند یکی از اهداف اصلی محققان در روشن شدن مجدد برخورد دهنده بزرگ هادرونی باشد، کشف و بررسی جزئیات متفاوتی از ماده تاریک است.

ماده تاریک، یکی از معماهای همیشگی بشریت بوده که انتظار می رود در سال جاری و با راه اندازی مجدد برخورد دهنده بزرگ هادرونی بتوان به این معما نیز پاسخ داد.تاريخ : پنج شنبه 25 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1432723534850_6.jpg

راننده‌ای به نام «مت‌ پاورز» از شرکت «فرومولا دریفت» خودروی Roush Stage 3 Mustang خود را با استفاده از نوعی هدست فناورانه با موفقیت در دنیای واقعی به حرکت در آورد در حالی که در واقع این هدست وی را در دنیای مجازی سه‌بعدی قرار داده بود.

 

 پاورز که هدست Oculus Rift را بر سر گذاشته بود، به جای جاده آزمایشی که وی در واقعیت بر روی آن حرکت می‌کرد، ، تخته‌سنگ‌های در حال سقوط، صخره‌ها، جاده در حال واژگونی و سایر عناصر بازی‌های مجازی را می‌دید.

 

وی این آزمایش را به عنوان بخشی از مجموعه آزمایش‌های «Titanium» برای شرکت روغن‌سازی Castrol انجام داد. این آزمایش‌ها که برای ارتقای محصولات برتر این شرکت طراحی شده‌اند، برای شکستن مرزهای آنچه در حین فرآیند راندن یک وسیله‌نقلیه پیش می‌آید، طراحی شده‌اند.

 

این چالش نیازمند طراحی نوعی سیستم سفارشی برای رهگیری حرکات خودرو در جزئیات ریز و شبیه‌سازی آن‌ها در زمان واقعی در دنیای مجازی بود.

 

برای کارکردن با هدست Oculus Rift ، «آدم آمارال» و «گلن سنیدر» دو ماه را به آزمایش‌کردن و نصب مجموعه‌ای از حسگرها در درون خودرو برای نظارت بر زاویه رانندگی، چرخش چرخ، ترمز، موقعیت کنترل بنزین، نیروی محرکه و مولفه‌های دیگر اختصاص دادند.تاريخ : پنج شنبه 25 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1434280065686_6.jpg

«پروژه اخطار» مایکروسافت به دنبال استفاده از پهپادها و فناوری‌های دیگر برای مقابله پیشگیرانه با شیوع بیماری‌ها و نجات بشر برای همیشه از دست آن‌هاست.

 

 این پروژه از پهپادها برای شناسایی بیماری‌های جدید پیش از آن که آن‌ها به تهدیدی برای انسان‌ها، حیات وحش و دام‌ها تبدیل شوندف استفاده می‌کند.

 

مایکروسافت اعلام کرده پس از آن که پهپادها، پشه‌های مورد نظر را به آزمایشگاه بازگردانند، دانشمندان این پشه‌ها را برای شکار ویروس‌ها تحلیل کرده و هر نوع ویروس آشنا و همچنین تهدیدات مرگبار جدید را شناسایی می‌کنند.

 

بنابراین، بیماری‌های جدید پیش از این که به شیوع‌های ویروسی تبدیل شوند، شناسایی می‌شوند.

 

پهپادهای مورد استفاده در این پروژه، کوادکوپترهای DJI Phantoms هستند، گرچه ممکن است در آینده تغییر کنند.

 

مایکروسافت امیدوار است این پروژه سرانجام به تشکیل سیستمی جهانی متشکل از پهپادها بینجامد که به مقابله با بیماری‌های گرمسیری کمک کند.

 

آن‌ها این پروژه را نخست در کشور گرنادا، کشوری در دریای کارائیب، آزمایش می‌کنند.تاريخ : پنج شنبه 25 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1436873594807_3.jpg

 

تعدادی از طراحان و دانشمندان مواد در لندن یک چسب جدید را تولید کرده‌اند که در تعمیر و اصلاح وسایل، معجزه می‌کند.

  چسب دستی شکل‌پذیر Sugru می‌تواند برای هر تعمیر چیزی از وسایل خانگی گرفته تا کفش و سایر اجسام مورد استفاده قرار بگیرد.

 

این چسب نه تنها جایگزینی پایدار برای چسب‌های تفنگی داغ و ابرچسب‌های سمی است، بلکه با تغییر شکل از چسب به شکل لاستیک، یک ماده چسبنده را ارائه کرده که از قدرت کافی برای پیوند ایمن همه چیز از آلومینیوم، فولاد، سرامیک، شیشه و چوب گرفته تا بیشتر پلاستیک‌ها و لاستیک‌ها برخوردار است.

 

ایده این چسب از ذهن جین نی دولچائوینتیگ، طراح محصول ایرلندی متولد شده که ابتدا آن را در دوره کارشناسی ارشد خود در کالج سلطنتی هنر در لندن تصور کرده بود.

 

این ایده باعث شد که وی با گروهی از متخصصان سیلیکون یک محصول جدید بسازند. Sugru در زبان ایرلندی به معنی بازی است. این ماده منعطف از سیلیکون ساخته شده و پس از قالب‌گیری و جامد شدن، از حالت خمیری به بافت لاستیکی تغییر شکل می‌دهد.

 

اگرچه این چسب زیست‌تجزیه‌پذیر نیست، اما بطور کامل غیر پتروشیمی و با فرآیند ترکیب کم انرژی و با گرمای کم تولید شده است.

 

ویژگیهای بادوام Sugru به این معنی است که تحت هر شرایطی از داخل فریزر گرفته تا زیر دوش داغ و از داخل باغ گرفته تا محیط بیرون کاملا محکم و چسبنده باقی می‌ماند. این چسب کاملا ضد آب و مقاوم به گرما بوده و می‌تواند به عنوان دستگیره و آویز یا حتی برای پر کردن سوراخهای کفش به کار گرفته شود.

 

 

 

 

نخستین چسب شکل‌پذیر جهان برای تعمیر همه چیز

 تاريخ : پنج شنبه 25 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1436949700463_148-22.jpg

پژوهشگر جوان ایرانی در زمینه علوم ژنتیک موفق به دریافت جایزه برترین دانشمند جوان از رییس جمهور لتونی شد.

 

 دکتر لیلی میلانی، پژوهشگر برتر دانشگاه تارتو، فوق لیسانس خود را از دانشگاه تارتو دریافت کرده و در سال 2009 موفق به اخذ دکترای خود از دانشگاه اوپسالا شده است.

 

وی پس از کسب مدرک دکتری در مرکز ژنتیک استونی مشغول به کار شده و در حال حاضر ریاست آن را بر عهده دارد.

 

این پژوهشگر جوان ایرانی تا کنون 169 مقاله چاپ شده در زمینه‌های ژنومیک انسانی، فارماکوژنومیک و اپی‌ژنتیک را در کارنامه کاری خود دارد.

 

وی طی دو سال گذشته، بیش از 20 مقاله چاپ شده در مجلاتی مانند Genome Research, Nature, Science, Nature Genetics, BMC Genomics داشته‌ است.تاريخ : پنج شنبه 25 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بالاخره پس از ۱۲ سال کشمکش‌ها و سو ظن‌ها مذاکرات دولت یازدهم با غربی‌ها نتیجه داد و ایران و ۱+۵ به توافقی پایدار بر سر برنامه هسته‌ای کشور رسیدند. جمع‌بندی ۲۲ ماه تلاش برای رسیدن به یک توافق جامع امروز منتشر می‌شود و پس از تصویب این توافق در پارلمان و کنگره کشورهای درگیر در مذاکرات، توافقنامه نهایی اجرایی می‌شود.

در پی این توافق احتمالا به زودی شاهد گشایش‌های چشمگیری در وضعیت اقتصادی کشور خواهیم بود و با ورود رسمی شرکت‌های خارجی به بازار ایران که پیش از این به خاطر محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین المللی میسر نبود وضعیت بازار گجت‌ها و فناوری نیز دگرگون می‌شود. کارشناسان معتقدند که در شرایط حساسی قرار داریم و دولت باید مراقب باشد تا سرمایه‌گذاری‌ها و ورود تولیدکنندگان خارجی به بازار کشور باید به صورت کنترل شده صورت گیرد که خوشبختانه بر اساس شواهد و اخباری که به گوش می‌ٰسد، به نظر می‌رسد دولت برای ورود غربی‌ها به بازار کشور برنامه دارد.

حضور کمپانی‌های خارجی فقط به معنای بهبود شرایط اقتصادی، افزایش نرخ تولید و توسعه و بهبود شرایط شغلی جوانان نیست و مسایلی از قبیل ورود دانش فنی بروز و فرهنگ کار صحیح به کشور از دیگر مزایای آن هستند. هم اکنون شرایطی استثنایی برای شتاب توسعه ایران عزیز به وجود آمده و اگر دولت برنامه‌های دقیق و جامعی در تمام حوزه‌ها داشته باشد، می‌تواند به بهترین شکل از شرایط جدید به وجود آمده به نفع ملت ایران بهره ببرد.

nuclear agreement

آن چه مسلم است علاقه شدید کمپانی‌های غربی به بازار ایران و پتانسیل‌های بالای سرمایه‌گذاری برای آنها در این کشور است. اما سوال اصلی اینجا است که آینده به چه صورت خواهد بود؟ دورنمای توسعه پس از توافق هسته‌ای به چه شکل خواهد بود و البته سوال اصلی برای گیک‌های ایرانی: وضعیت گجت‌ها، سرویس‌ها و شرایط کاری در حوزه فناوری به چه سمت و سویی خواهد رفت؟ برنامه دولت در این حوزه چیست؟ کارآفرینان این حوزه چه برنامه‌هایی دارند؟ آیا حل مشکل هسته‌ای در برنامه ششم توسعه کشور پیش‌بینی شده است؟ بسیاری از این سوالات را پیش‌تر در پاسخ داده‌ایم اما هنوز پاسخ برخی از آنها بر همگان پوشیده است و باید ببنیم شرایط در آینده به چه صورت خواهد بود.

نظر شما در این خصوص چیست؟ حال که توافق انجام شده و به زودی تحریم‌ها به طور کلی برچیده خواهند شد، آینده را چگونه ترسیم می‌کنید؟

بروزرسانی:

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی این توافق را یک اشتباه تاریخی خوانده است!

محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه وزیران خارجه و مذاکره کنندگان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ آخرین جلسه خود را آغاز کردند. پس از این جلسه متن بیانیه مشترک قرائت می‌شود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پیش از آخرین نشست ایران و ۱+۵ گفت: فصل جدیدی از امید آغاز شد.

لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفت با وجود مواضع فرانسه در جریان مذاکرات هسته‌ای، اطمینان دارد که شرکت‌های فرانسوی سهم منصفانه‌ای از بازار پس از تحریم ایران را به دست خواهند آورد.

طیب نیا، وزیر اقتصاد و دارایی کشور گفته است: «بعد از توافق، چند ماه زمان نیاز داریم تا پس از طی مراحل اجرایی از سوی ایران و غرب، آثار برداشته شدن تحریم‌ها به طور کامل خود را نشان دهد، این در حالی است که مردم خسته از فشارهای چند سال اخیر، انتظار دارند به سرعت مشکلات اقتصادی کشور مرتفع شود.»

نشست ایران و 1+5 پایان یافت.

متن جمع‌بندی توافق نهایی منتشر شد.

ظریف: توافق امروز لغو همه تحریم های سازمان ملل و تحریم های یکجانبه و چند جانبه را موجب خواهد شد.

اوباما: من هر اقدام کنگره را که بخواهد جلوی اجرای موفقیت آمیز این توافق را بگیرد وتو خواهم کرد.

تحریم‌های لغو شده (از متن توافق نهایی):

 • تحریم ها و محدودیت ها علیه صادرات و واردات مواد هسته ای ـ که بعضا ۳۵ سال در جریان بود ـ بی تاثیر می گردد؛
 • تحریم تحصیل دانشجویان ایرانی در رشته های مرتبط با انرژی هسته ای به طور کامل لغو خواهد گردید؛
 • برای اولین بار پس از سه دهه تحریم غیرعادلانه، ممنوعیت خرید هواپیمای مسافربری مرتفع و امکان بازسازی ناوگان هوایی کشور و ارتقای ایمنی پروازها فراهم خواهد گشت؛
 • بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفت کش و شرکت های تابعه، ایران ایر و بسیاری از دیگر نهادها، بانک ها و موسسات کشورمان (در مجموع حدود ۸۰۰ شخص حقیقی و حقوقی) از شمول تحریم ها خارج می شوند؛
 • دسترسی بیشتر ایران به حوزه‌های تجاری، فناوری، مالی و انرژی تسهیل خواهد شد؛
 • تحریم ها و محدودیت های اعمال شده توسط آمریکا و اتحادیه اروپایی در حوزه های زیر در مرحله نخست رفع خواهند شد؛
 • ایالات متحده و اتحادیه اروپایی تعهد داده اند که از اعمال مجدد تحریم ها که به منزله نقض تعهدات آنها در برجام تلقی خواهد شد، خودداری نمایند. علاوه بر این، آمریکا کلیه تحریم هایی که در سطوح ایالتی مانع از ایفای تعهدات آمریکا در رفع تحریم ها شود را به نحو مقتضی رفع نماید؛


تاريخ : چهار شنبه 24 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


همه سوال هایتان را از گوگل بپرسید. گوگل بدون شک بهترین موتور جستجو در اینترنت است ولی کمپانی گوگل دیگر تنها یک موتور جستجو نیست و علاوه بر سیستم عامل اندروید گوگل در سایر زمینه های تکنولوژی هم فعالیت می کند. در طول سال های فعالیتش، گوگل به دنبال کنترل دنیای جستجو به خصوص در زمینه تکنولوژی بوده است. گوگل راه زیادی را از یک موتور جستجوی ساده تا شرایط امروزی اش پیموده است و به این زودی ها هم قصد توقف ندارد. در این ایمیل نگاهی به فعالیت های کنونی گوگل می اندازیم:
 


روبات ها

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


به نظر می رسد گوگل درحال ساختن یک ارتش روباتی است. گوگل ابتدا در ماشین های بدون سرنشین خود از روباتیک استفاده کرد ولی در ادامه ۸ شرکت سازنده روبات را خرید و اخیرا تصویر روبات های ساخته شده را منتشر کرد. گوگل به دنبال ماشین های خودکار بدون نقص است که بتوانند با هم ارتباط برقرار کرده، اطلاعات به روز را از روی سرور دریافت کنند و غیره. تصور کنید ماشین های بدون راننده گوگل بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند، راه ها را پیش بینی کنند، از برخورد جلوگیری کرده و ترافیک را مدیریت کنند. گوگل همچنین امتیاز روبات های دارای شخصیت را نیز برای خود ثبت کرده است که می توانند شخصیت افرادی که فوت کرده اند را به خود بگیرند. این روبات ها برای افرادی که عزیزانشان را از دست داده اند مفید است.
 


خودرو بدون سرنشین

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


تفکر ماشین های بدون سرنشین چند سالی است که مطرح شده و برند های معروف به دنبال ساخت این نوع خودرو هستند. هدف اصلی حل مشکل قرارگیری افراد در مسیر این خوردو هاست. ماشین های گوگل در سالهای گذشته در ۱۱ تصادف کوچک نقش داشته اند که هیچکدام از آنها به دلیل اشتباه خودرو نبوده است. با به بازار آمدن خودرو های خودکار که سریع تر از ۱۰۰ ذهن انسان فعالیت می کنند تعداد سوانح رانندگی کاهش زیادی می یابد. این خودرو ها همچنین به افرادی که توانایی رانندگی ندارند کمک می کنند.
 


گوشی های موبایل ماژولار

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


از تعویض موبایل خود هر چند ماه به دلیل پیشرفت تکنولوژی خسته شده اید؟ این پروژه برای شما می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. پروژه Ara به دنبال طراحی موبایل با مفهوم لگو است که بتوان قطعات آن را به آسانی تعویض کرد. این کار نه تنها قابلیت بالا بردن سیستم نرم افزاری را فراهم می کند بلکه تعمیر و تعویض قطعات موبایل را هم راحت تر می کند.
 


پروژه Tango – نقشه سه بعدی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


این پروژه به دنبال ایجاد آگاهی در تلفن همراه نسبت به مفاهیم فضایی است. ما می توانیم به نقاط مختلف دنیا سفر کنیم ولی گوشی تلفن ما تفاوت بالا و پایین و چپ و راست را متوجه نمی شود چون دنیا را به صورت دو بعدی می بیند. با استفاده از این تکنولوژی تهیه نقشه در زمان مشکل نخواهد بود و از آن می توان استفاده های بسیاری کرد، از تهیه بازی کامپیوتری بر اساس منزل شما گرفته تا کمک به افراد نابینا برای حرکت در محیط.
 


تحقیقات Calico – نامیرایی

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


Calico یک کمپانی توسعه است که توسط گوگل بنا شده است و روی افزایش سن و راه های کاهش سرعت آن در کنار راه های درمان بیماری های مرتبط با سن تمرکز دارد. با وجود جذابیت موضوع این پروژه همه افراد طرفدار آن نیستند و معتقد هستند که موارد مهم تری برای پرداختن وجود دارد.
 


Liftware – قاشقی برای افراد مبتلا به پارکینسون

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


Liftware یک دسته معتدل کننده اتوماتیک است که می تواند به عنوان قاشق یا چنگال به کار رود و به افراد دارای مشکلات ماهیچه ای مانند بیماران پارکینسون کمک می کند. لرزش دست مشکلی است که همه بیماران پارکینسون با آن درگیر هستند و این مشکل توانایی غذا خوردن و لذت بردن از آن را از آنها می گیرد. این تکنولوژی نه تنها لرزش قاشق را تا ۷۰ درصد کاهش می دهد بلکه اعتماد به نفس بیمار را افزایش می دهد چون می توانند بدون کمک دیگران غذا بخورند.
 


لنز چشمی گوگل

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


هدف اصلی لنزهای چشمی گوگل کمک به نظارت بر سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت است. ممکن است به نظر شما مساله ساده ای بنظر برسد ولی افرادی که به دیابت مبتلا هستند چند بار در روز نمونه خونی برای تعیین سطح قند خون ارائه می کنند و با استفاده از این لنزها سطح گلوکز با استفاده از اشک اندازه گیری می شود. با استفاده از این لنز می توان سطح قند خون را به صورت مداوم کنترل کرد و با تغییر سطح آن به فرد خبر داد.
 


پروژه Makani – توربین های بادی گوگل

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


سوخت های فسیلی به سرعت در حال تمام شدن است و انسان ها به دنبال یافتن جایگزین پایدار انرژی هستند. گوگل تحقیقاتی در زمینه استفاده از انرژی باد انجام داده است که در آن به جای کار گذاشتن آسیاب بادی روی زمین گوگل انرژی را در هوا جذب می کند. با استفاده از پروژه Makani گوگل به دنبال جذب انرژی با استفاده از وسیله ای است که مانند کایت با هوا جابجا می شود. کایت انرژی مانند یک کایت معمولی با کابل به زمین متصل است و زمانی که با باد روبرو می شود انرژی ذخیره می کند.
 


پروژه Loon – اینترنت در بالن

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


تعداد افراد متصل به اینترنت در هر دقیقه افزایش می یابد ولی در بسیاری از نقاط دنیا مردم هنوز به اینترنت دسترسی ندارند چون هزینه های راه اندازی آن زیاد است و در بعضی مناطق امکان پذیر نیست. پروژه Loon سعی در حل این مشکل با استفاده از فضای آسمان دارد. گوگل به دنبال فراهم کردن اینترنت برای همه افراد در دنیا با استفاده از بالن هایی است که در ارتفاع ۲۰ کیلومتری با نیروی باد حرکت می کنند.
 


به سوی آینده


گوگل پروژه های بیشتری از موارد بیان شده در این نوشته دارد و تعدادی از آنها محرمانه هستند. بعضی از پروژه های گوگل روی کاغذ بسیار جالب به نظر می رسند ولی هیچ گاه عملی نمی شوند. با این حال آینده و ابتکارات گوگل بسیار جالب به نظر می رسد.تاريخ : چهار شنبه 24 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت فرانسوی سیتروئن مجموعه ای از طرح های پیش نمایش خودرو سی-کواتره را منتشر کرده است. این خودرو سدان بیشتر با هدف حضور در بازار خودرو چین طراحی شده است. سیتروئن سی-کواتره که آشکارا رقابت با فولکس واگن جتا را هدف قرار داده است به طور مشترک توسط سیتروئن و شرکت چینی دانگ‌فنگ موتورز توسعه داده شده است.

سی-کواتره؛ سدان جذاب سیتروئن برای بازار چین

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، طرح های اولیه نشان می دهند سدان سی-کواتره از زبان طراحی جدید سیتروئن اجتناب کرده و در عوض ظاهری لوکس‌تر و رده بالا با بدنه ای جذاب‌تر و بکارگیری کافی از چاشنی کروم را ارائه می کند.

سی-کواتره؛ سدان جذاب سیتروئن برای بازار چین

در داخل، سیتروئن سی-کواتره از کابینی ساده و کمینه گرا با دریچه های هوا مستطیلی و بخش هایی شبه آلومینیومی در کنسول مرکزی سود می برد. به گفته سیتروئن، سی-کواتره محصولی به مراتب جذاب‌تر و مجلل‌تر از خودرو هاچ بک سی4 خواهد بود که در اروپا به فروش می رسد.

سی-کواتره؛ سدان جذاب سیتروئن برای بازار چین

از نظر فنی، سدان بعدی سیتروئن از پیشرانه های توربوشارژردار سه و چهار سیلندر بنزین سوز استفاده خواهد کرد. خودرو سی-کواتره تنها به صورت دیفرانسیل جلو عرضه می شود و بیشتر مدل های آن با جعبه دنده اتوماتیک همراهی خواهند شد.

سی-کواتره؛ سدان جذاب سیتروئن برای بازار چین

سیتروئن سی-کواتره 2016 طی هفته های پیش رو به صورت رسمی معرفی خواهد شد و تا پیش از پایان سال جاری میلادی برای فروش در بازار چین عرضه می شود. سیتروئن در حال حاضر برنامه ای برای فروش سدان جدید خود در فرانسه ندارد، اما شانس اندکی وجود دارد که سی-کواتره وارد خط تولید شرکت در اسپانیا شود.

سی-کواتره؛ سدان جذاب سیتروئن برای بازار چین

برای خواندن مطالب بیشتر در زمینه علم و فناوری به اینجا مراجعه کنید.تاريخ : چهار شنبه 24 تير 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |