گروهی از دانشمندان آمریکایی نمونه آزمایشی یک حافظه شفاف، انعطاف پذیر و سه بعدی را توسعه دادند که می تواند جایگزین حافظه های فلش شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه رایس تراشه ای حافظه ای را توسعه داده اند که شفاف، سه بعدی، انعطاف پذیر و با گنجایش بسیار بالا است که می تواند در شرایط سخت نیز عمل کند.این تراشه جدید حافظه شفاف می تواند همانند یک ورق کاغذ تا شود و تا دمای هزار درجه فارنهایت نیز کار کند.این محققان در این خصوص توضیح دادند: "این تراشه های جدید حافظه برای صنعت الکترونیک که به دنبال جایگزین شایسته ای برای حافظه های فلش است یک تازگی واقعا بزرگ به شمار می روند. این تراشه ها نسبت به حافظه های رایج از مزایای متنوعی برخوردارند."

این دانشمندان پیش از این گفته بودند که تکنیک تولید برای این حافظه های شفاف با مدارات کمتر از 10 نانومتر سازگار است و ارائه یک آرایش فضایی سه بعدی یا توسعه لایه به لایه در خط عمودی به جای افقی را امکانپذیر میکند.پژوهشگران رایس به منظور دستیابی به این راه حل جدید یک لایه گرافن را روی اکسید سیلیسیوم که یک عایق استقراردادند.درابتدا، این محققان تصور می کردند که توانایی شگفت انگیز حافظه از ماده جادویی دوبعدی و تک اتمی گرافن نشأت می گیرد. این درحالی است که در ادامه تحقیقات کشف شد که این فرضیه اشتباه است. درحقیقت، سطح اکسید سیلیسیوم بود که توانایی بالای حافظه را می ساخت.

براساس گزارش تام هاردور گاید، این فناوری جدید می تواند تمام ترکیبات لمسی اکسید ایندیم- استانیوم و شیشه را بازنشسته کند. (این مواد شکننده می توانند به راحتی از بین بروند).به گفته این دانشمندان، می توان در ساخت این حافظه ها از پلاستیک استفاده کرد و به یک حافظه انعطاف پذیر دست یافت که فضای فیزیکی کمی را در دستگاههای تلفنهای همراه اشغال می کند.تاريخ : جمعه 18 فروردين 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
صفحه قبل 1 صفحه بعد