منظومه شمسی پذیرای چندین سیاره است که هر کدام داستان خاص خود را داند اما در خارج از این منظومه چه خبر است که شاید عده ای از ما از آن بی خبر باشیم. اگر می خواهید با جالب ترین سیاره های خارج از منظومه شمسی آشنا شوید با ما همراه باشید. 

PSR B1620-26 b

یکی از عجیب ترین سیاره هایی که در آسمان و خارج از منظومه شمسی وجود دارد با نام " PSR B1620-26 b" معرفی می شود. این سیاره عمری برابر با 13.1 بیلیون سال دارد. این سیاره از نظر اخترشناسان به عنوان قدیمی ترین سیاره آسمان انتخاب شده است زیرا شواهدی دال بر نقض این موضوع تا به حال بدست نیامده است. برای اولین بار در سال 2003 این سیاره کشف شد و از آن زمان تا به حال تحقیقات گسترده ای روی آن انجام گرفه است. بخشی از این تحقیقات نشان می دهد که احتمال پیدا شدن سیاره های قدیمی تر نیز وجود دارد.  

Epsilon Eridani

نزدیک ترین منظومه به ما که تنها دارای دو سیاره کوچک است"Epsilon Eridani" نام دارد. این منظومه دارای یک سیاره تایید شده با همین نام و یک سیاره تایید نشده است. این منظومه در سال 2000 کشف شد و نزدیک ترین منظومه به منظومه شمسی است. فاصله ما تا این سیاره ها تنها 10 سال نوری است.


91 Aquarii b

شاید وقی ما اسمی از سیاره می بریم شما به یاد منظومه خودمان می افتید اما اینگونه نیست. بسیاری از ستاره هایی که در آسمان می بینیم منظومه هایی هستند که ستاره ها که در هاله های گاز قراردارند. "91 Aquarii b" یکی از پرنور ترین این منظومه هاست که در سال 2003 برای اولین بار دیده شد. این منظومه دارای چند سیارک کوچک است و از زمین فاصله بسیار زیادی دارد.


55 Cancri

این مورد نیز بسیار به مورد قبلی شباهت دارد چرا که چندین ستاره در یک منظومه جمع شده اند و همه آن ها به دور "55 Cancri" می چرخند. این سیاره دارای پنج سیاره کوچک در سطح نپتون است و این نشان می دهد که منظومه ما با چندین سیاره اصلا چیز منحصر به فردی به حساب نمی آید. این منظومه در سال 2006 برای اولین بار مشاهده و ثبت شد.


HD 209458 b

این سیاره عظیم که در فاصله 150 سال نوری در صورت فلکی اسب بالدار قرار گرفته است در واقع سیاره بسیار داغی به بزرگی سیاره مشتری است که در فاصله ای نسبتا نزدیک از ستاره مادرش در حرکت است.این سیاره مشابه عطارد و ماه در دام نیروهای کششی افتاده است. به بیانی دیگر یک رخ این ستاره برای همیشه به سوی خورشیدش قفل شده است و در نتیجه حرارت روزهای HD 209458b هرگز کمتر از 982 درجه سلسیوس نخواهد بود در حالی که شبهای این سیاره حرارتی چند صد درجه کمتر از حرارت روزها دارند. در این سیاره بادهایی داغ از مونوکسید کربن با سرعتی برابر 10 هزار کیلومتر بر ساعت در جریان است./ق پ

 تاريخ : یک شنبه 28 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 نان یکی از مهمترین بخش های غذایی در میان مردم تمام کشورهای دنیاست و هر کشوری بنا به آداب و سنت خود نان های خاصی دارد. پخت نان در خانه پیش از این میسر نبوده است اما حالا دستگاهی طراحی شد که می تواند این کار را بسیار ساده کند. 

طراح خوب و جوان ایرانی به نام "سعید رحیمی نژاد" مدل جالبی را با نام "Bake.A.Dish" برای خانه های مختلف ساخته است تا دیگر نیازی به مراجعه به مغازه نباشد و به راحتی بتوان یک نانوایی جمع و جور در آشپزخانه برپا کرد. این دستگاه در اصل یک اجاق کوچک برای پخت انواع نان و بیسکوییت است و به شما این امکان را می دهد تا شکل های دلخواه و متفاوتی را به نان خود بدهید که تا به حال میسر نبوده است. این دستگاه همچنین مراقب سلامت شما هم هست و با کمترین میزان مواد ناسالم نان را درست می کند. 

شما می توانید با اضافه کردن مواد دلخواه به مایه اولیه پخت نان و سپس قرار دادن آن درون اجاق یک غذای سالم و مقوی را ابداع کنید و در کنار خانواده از آن لذت ببرید. این اجاق در میان 100 طرح برتر جشنواره الکترولوکس قرار گرفت. 

 
 


تاريخ : یک شنبه 28 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
2m.jpeg

محققان موفق به کشف باقیمانده اسکلت دختر نوجوانی مربوط به دوران یخبندان در مکزیک شدند.

 

 این اسکلت که از لحاظ ژنتیکی سالم بوده، می‌تواند عرصه‌ای جدید در شناخت بیشتر بومیان آمریکایی باشد.

 

به گفته پیلار لونا، محقق و باستان‌شناس، اهمیت این اکتشافات نه از این لحاظ که باعث روشن شدن اجداد آمریکایی‌ها می‌شود، بلکه نشان‌دهنده پتانسیل‌های فسیل‌شناسی در منطقه و اهمیت حفظ میراث منحصر بفرد مکزیک است.

 

گروهی از محققان و غواصان پس از جستجو در غارهای زیرآبی مکزیک توانستند این اسکلت را با جمجمه سالم و دی‌ان‌ای دست‌نخورده در غاری به عمق 40 متر کشف کنند.

 

در محل کشف این اسکلت بقایای سایر جانوران منقرض شده نیز یافت شده بود.

 

جزییات بیشتر این کشف در مجله science منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 28 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
210-17.JPG

ناسا با هدف جمع‌آوری و انتقال نمونه سنگ از مریخ به زمین، در حال برنامه‌ریزی برای انجام دور تازه مأموریت اکتشافی با استفاده از یک مریخ‌نورد جدید است.

 

 مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) همچنان به فعالیت اکتشافی خود بر سطح سیاره سرخ ادامه می‌دهد و پروژه بلندپروازانه انتقال انسان به مریخ نیز دست‌کم تا دو دهه آینده محقق نخواهد شد.

 

در این بازه زمانی ناسا قصد دارد به مأموریت‌های اکتشافی بر سطح این سیاره ادامه دهد.

 

از جمله برنامه‌های آتی ناسا در مریخ، پروژه ارسال مریخ‌نورد دیگری به سیاره سرخ تا سال 2020 است؛ هدف از این مأموریت، جمع‌آوری نمونه سنگ و بازگرداندن به زمین اعلام شده است که بینش محققان درباره تاریخچه باستانی این سیاره را افزایش می‌دهد.

 

اطلاعات بدست آمده در این مأموریت بسیار مهم تلقی می‌شود، چراکه تنها نمونه سنگ‌های مریخی که تاکنون مورد بررسی قرار گرفته‌اند، در اثر برخورد شهاب‌سنگ با زمین بدست آمده‌اند؛ اما در این مأموریت نمونه سنگ‌ها بصورت مستقیم از سطح سیاره جمع‌آوری می‌شوند.

 

مریخ‌نورد 2020 از لحاظ ساختاری شباهت زیادی با مریخ‌نورد کنجکاوی خواهد داشت، اما تفاوت اصلی ربات دوم، توانایی جمع‌آوری نمونه سنگ از سطح مریخ و ذخیره‌سازی درون محفظه مخصوص است.

 

مأموریت مریخ‌نورد 2020 در مراحل برنامه‌ریزی قرار دارد و هنوز نام رسمی برای آن انتخاب نشده است؛ طی هفته جاری محققان برجسته زمین‌شناسی با برگزاری نشست تخصصی، در مورد محل فرود مریخ‌نورد جدید بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

 

محل فرود مریخ‌نورد مکانی است که احتمالا در گذشته باستانی دارای آب بوده است.

 

هنوز در خصوص نحوه بازگرداندن نمونه سنگ‌های جمع‌آوری شده تصمیم‌گیری نشده است، اما پیش‌بینی می‌شود که سنگ‌ها پس از ذخیره‌سازی در محفظه مخصوص به شکل پرتاب موشک به مدار مریخ فرستاده و با استفاده از یک فضاپیما شکار شوند.تاريخ : یک شنبه 28 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
10-1475.jpg

 

یک طراح گرافیک خلاق تصاویری از زمین در عصر یخبندان را به نمایش گذاشته است.

  یک نقشه‌کش از نقشه‌های منحصر‌به‌فردی رونمایی کرده که زمین را در 14000 سال پیش و زمانی به نمایش می‌گذارد که عصر یخبندان در بالاترین وضعیت خود قرار داشت.

 

این طراح برای نقشه‌برداری دقیق از ورقه‌های یخی که زمین را به شکل متفاوتی درآورده بود، از زمین‌شناسان کمک گرفت.

 

زمین‌شناسان و اقلیم‌شناسان داده‌های علمی مورد نیاز درباره دریاچه‌های ماقبل تاریخ، سطوح دریا، اندازه واقعی ورقه‌های یخی، آب‌شناسی اواخر دوره پیلیستوسن، آب و هوا و حتی جریان‌های دریا در 14000 سال پیش از میلاد (انتهای آخرین عصر یخبندان و دو تا سه سال پیش از بیشینه یخی و ذوب عظیم) را در اختیار این طراح گذاشتند.

 

آخرین بیشینه یخبندان به دوره‌ای در تاریخ زمین اشاره می‌کند که یخچال‌ها ضخیم‌ترین بودند و دریاها در پایین‌ترین سطح خود قرار داشتند.

 

مارتین وارگیک، طراح گرافیک آماتور اهل اسلوواکی شش هفته را صرف خلق این نقشه‌ها کرد. وی به دنبال خلق نقشه‌های مشابهی است که زمین را در 65 و 150 میلیون سال پیش نشان می‌دهند.

 

 

 

 

نقشه زمین در عصر یخبندان

 

 

 

نقشه اقلیم زمین در زمان حال

 

 

 

نقشه‌ اقلیم زمین در عصر یخبندان

 

 

 

نیمکره شمالی که با دو ورقه یخی پوشیده شده بود

 

 تاريخ : یک شنبه 28 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
5-1687.jpg

دانشمندان دانشگاه ام‌آی‌تی یک شبکه توری ویژه‌ را تولید کرده‌اند که آب را از مه صبحگاهی استخراج کرده و آن را به مخازن می‌فرستد.

 

 سیستم جدید محققان امریکایی می‌تواند آب آشامیدنی را به مناطق دوردست ببرد. آن‌ها پیش‌تر این سامانه را در شیلی آزمایش کرده‌اند و بر اساس نتایج حاصله، فناوری مزبور می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر زندگی‌های جوامع دورافتاده داشته باشد.

 

محققان دانشکده مهندسی دانشگاه ام‌آی‌تی به همراه دانشمندانی از دانشگاه Pontificial شیلی در سانتیاگو هم‌اکنون در حال برداشت آب از مه ساحلی هستند که روی لبه‌های یکی از خشک‌ترین مناطق زمین تشکیل می‌شود.

 

با استفاده از سیستم ساده ساختارهای شبکه‌ای معلق که روی قله تپه‌ها و در نواحی دارای مه مداوم و بادهای غربی گسترده قرار داده شده‌اند، شیلیایی‌ها می‌توانند آب را برای نوشیدن و کاربرد کشاورزی جمع‌آوری کنند.

 

فناوری جمع‌آوری آب از مه هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد اما آزمایش‌ها نشان داده‌اند ایجاد تغییراتی در فضابندی تور و اندازه و قابلیت‌ خیس‌شدن فیبرهای آن می‌تواند بر حجم آبی که روزانه جمع‌می‌شود، اثرگذار باشد. با تغییردادن روزنه‌ها و فیبرها، دانشمندان توانستند این سیستم را تا درصد بسیار بالایی ارتقا دهند.

 

این فناوری نویدی بزرگ و جایگزینی قابل‌مقیاس‌بندی برای دیگر فناوری‌های دارای ماموریت مشابه به شمار می‌آید. ساخت این فناوری ارزان بوده و هزینه عملیاتی‌کردن آن‌ها تقریبا نزدیک به صفر است؛ همچنین می‌توان آن‌ها را در محیط‌های مشابه در سراسر جهان به کار برد.تاريخ : یک شنبه 28 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3235.jpg

پس از یک سیر و سلوک 80 ساله، دانشمندان انگلیسی راز چگونگی تبدیل نور به ماده را فاش کردند.

 

 «جی برایت» و «جان ای ویلر» در سال 1934 ساده‌ترین شیوه تبدیل نور به ماده را ارائه دادند. این شیوه حاوی کوبیدن دو ذره نور (فوتون) با هدف خلق الکترون و پوزیترون بود اما چنین موضوعی هرگز در آزمایشگاه مشاهده نشد و آزمایش‌های پیشین نیز نیازمند افزودن ذرات پرانرژی بودند.

 

فیزیکدانان دانشگاه امپریال کالج لندن هم‌اکنون این نظریه را در آزمایشگاه عملی کرده‌اند. آزمایش آن‌ها فرآیندی را بازخلق می‌کند که در 100 ثانیه اول جهان در انفجارات اشعه گاما دیده شده است. این انفجارها بزرگ‌ترین انفجارهای کیهان بوده و یکی از مرموزترین معماهای حل‌شده جهان به شمار می‌آید.

 

آزمایش برخورددادن جدید دارای دو گام کلیدی است. نخست دانشمندان از یک لیزر بسیار شدید قدرتمند برای سرعت‌بخشی به الکترون‌ها به درست پایین‌تر از سرعت نور استفاده کردند. این الکترون‌ها در ورقه طلا برای خلق پرتو فوتون‌هایی که یک میلیارد بار پرانرژی‌تر از نور مرئی است، شلیک می‌شوند. مرحله بعدی شامل قوطی طلای ریزی موسوم به hohlraum است. دانشمندان لیزری پرانرژی را به سطح درونی این قوطی شلیک کردند تا یک میدان تشعشعی حرارتی ایجاد و نوری شبیه به نور ستارگان تولید کنند.

 

پرتو فوتون در نخستین مرحله آزمایش از خلال مرکز قوطی جهت‌دهی و موجب شد فوتون‌های دو منبع به یکدیگر کوبیده شوند که در نهایت به شکل‌گیری الکترون‌ها و پوزیترون‌ها منجر شد. بنابراین شناسایی شکل‌گیری الکترون‌ها و پوزیترون‌ها هنگام خارج‌شدن آن‌ها از قوطی ممکن بود.

 

پروفسور استیو رز از گروه فیزیک دانشگاه امپریال کالج لندن در این خصوص می‌گوید: زمانی که برایت و ویلر این تئوری را پیشنهاد دادند، فیزیکدانان مدعی بودند آن‌ها هرگز شاهد اجرای آن در آزمایشگاه را نخواهند بود اما امروز ما این کار را انجام دادیم و آنچه متعجبمان کرد کشف این نکته مهم بود که می‌توانیم ماده را مستقیما از نور تولید کنیم.تاريخ : یک شنبه 28 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
untitled-216.JPG

یافته‌های محقق ایرانی دانشگاه ایلینویز آمریکا و همکارانش نشان داد: دو مولکول پروتئینی که در تقابل با یکدیگر مانند قفل وکلید عمل می‌کنند، از تشکیل غیر طبیعی رگ‌های خونی در مفاصل مبتلایان به روماتیسم مفصلی پشتیبانی می‌کنند.

 

 دکتر شیوا شهرآرا در این باره اظهار کرد: نتایج این تحقیق برای نخستین بار نشان می‌دهد که این دو پروتئین - گیرنده و پروتئین اتصالی مربوطه - نقشی کلیدی را در توسعه آسیب شناسی روماتیسم مفصلی ایفا می‌کند.

 

روماتسیم مفصلی، بیماری التهابی خودایمن مزمنی است که طی آن سیستم ایمنی بدن بافت پوشاننده درون مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و موجب تورم دردناک و فرسایش استخوان می‌شود که همگی آنها در نهایت منجر به بدریختی و تغییر مفصل می‌شود.

 

یکی از نشانه‌های روماتیسم مفصلی توسعه رگ‌های جدید خونی (رگ زایی) یا آنژیوژنز در مفاصل می‌شود.

 

تورم مفاصل به علت مهاجرت غیر طبیعی انواع مختلف سلول‌ها به درون مفصل ایجاد می‌شود؛ هنگام تجمع سلول‌ها در مفصل، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری مورد نیاز است و در نتیجه، رگ زایی به همراه تورم مفاصل به وجود می‌آید.

 

شهرآرا و همکارانش دریافتند که پروتئینی موسوم به CCL28 تحت شرایط کم اکسیژنی (هایپوکسی) یافت می‌شود و مفاصل مبتلا به روماتیسم مفصلی می‌توانند دچار هیپوکسی شوند.

 

محققان طی این پژوهش میزان پروتئین‌های بافت و مایع مفصلی مبتلایان به روماتیسم مفصلی و آرتروز (دو بیماری شایع التهاب مفاصل که ناشی از سایش و پارگی است) را اندازه گیری کردند.

 

نتایج نشان می‌دهد که در مبتلایان به این دو بیماری، میزان پروتئین درون مفصل به طور قابل توجهی بیشتر از سایر افراد سالم است.

 

پژوهشگران دریافتند که CCL28 در مفاصل مبتلایان به روماتوئید مفصلی به طور بیش از حد تولید می‌شود، سلول‌های پوشاننده سطح را که حامل گیرنده‌های مربوطه است، جذب می‌کند.

 

زمانی که محققان CCL28 را به سلول‌های حامل گیرنده اضافه کردند، سلول‌ها به رگ‌های خونی سازماندهی شدند؛ اما زمانی که گیرنده هنگام اضافه شدن CCL28 مسدود شد، تشکیل رگ‌های خونی نیز کاهش یافت.

 

این پژوهش در مجله Annals of the Rheumatic Diseases منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 28 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
untitled-191.bmp

با راه اندازی نسخه فارسی وب سایت Galaxyzoo (باغ کهکشان)، امکان مشارکت عموم فارسی زبانان علاقمند در یک پروژه نجومی بین‌المللی فراهم شد.

 

دکتر حبیب خسروشاهی، رییس پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش‌های بنیادی که نسخه فارسی این سایت را راه اندازی کرده اظهار داشت: پروژه Galaxyzoo با مشارکت مردم از سرتاسر جهان به منظور دسته بندی میلیون ها کهکشان که با تلسکوپ های زمینی و فضایی هابل تصویر برداری شده اند، انجام می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: عموم علاقمندان به نجوم در سراسر دنیا می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی Galaxyzoo (باغ کهکشان) که نسخه فارسی آن در

نشانی http://www.galaxyzoo.org/?lang=fa قابل دسترسی است با دسته بندی کهکشان‌های ثبت شده در پروژه SDSS و دیگر پروژه ها مانند تصاویر تلسکوپ فضایی هابل از کهکشانهای دوردست، دانشمندان را در درک چگونگی تشکیل‌ کهکشان‌ها یاری کنند. سایت دارای راهنما و توضیحات لازم به زبان فارسی بوده و مناسب دانش آموزان و عموم مردم است.

 

وی با بیان این که ریخت شناسی کهکشانها از جمله روش های اولیه و اصلی درک نحوه تشکیل و تحول کهکشانه در عالم است، اظهار داشت: دسته بندی کهکشانها به گروههای مختلف شیوه ای متداول در بررسی آماری کهکشانهاست. این دسته بندی به صورت چشمی یا نرم افزاری یعنی توسط روشهای پردازش داده ها صورت می گیرد که به تجربه ثابت شده که دسته بندی چشمی بسیار موفق است.

 

خسروشاهی اضافه کرد: پروژه باغ کهکشان پروژه ای است که در آن تصاویر میلیون ها کهکشان که از چند تلسکوپ زمینی و تلسکوپ فضایی هابل به دست آمده است برای دسته بندی چشمی در اختیار عموم مردم و منجمان قرار می گیرد. در نهایت پس از رای گیری از کاربران در مورد نوع کهکشان، تصمیم نهایی در مورد کهکشان اخذ و اطلاعات مربوطه به نوع کهکشان در اختیار منجمان حرفه ای و عموم قرار می گیرد تا در تحقیقات نجوم مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر تصاویر تلسکوپ 2.5 متری اسلون، 3.8 متری تلسکوپ فروسرخ و تصاویر مساحی کندلز تلسکوپ فضایی هابل برای دسته بندی در اختیار عموم قرار دارد.

 

خسروشاهی تصریح کرد: این سایت توسط گروهی از منجمان در دانشگاه آکسفورد راه اندازی شده و پشتیبانی زبان فارسی آن توسط پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانشهای بنیادی و انجمن نجوم ایران انجام می‌شود که جا دارد از همکاری علیرضا مولایی نژاد و سهراب شیخانی در راه اندازی نسخه فارسی سایت تشکر کنم.

 

وی در خصوص ایده علمی این پروژه گفت: یک میلیارد کهکشان در سرتاسر عالم قابل مشاهده در مجموعه هایی که می توانند خود شامل میلیاردها ستاره باشند پراکنده شده‌اند‫. بسیاری از آن‌ها به طرز جالب توجهی زیبا هستند‫. هدف باغ کهکشان مطالعه‌ی آن‌ها و کمک به ستاره‌شناسان در تلاش برای درک شکل گیری کهکشان‌هایی که در اطراف خود می‌بینیم. هدف نهایی این است که بفهمیم این کهکشانها درباره گذشته، حال و آینده‌ی عالم چه می‌گویند.

 

استراتژی باغ کهکشان بر این واقعیت استوار است که شکل یا ریخت کهکشانها اطلاعات زیادی در اختیار ما قرار می دهند. بر اساس طبقه بندی معروف هابل کهکشانها به سه دسته اصلی بیضی گون ها، مارپیچی ها و مارپیچی های میله دار تقسیم بندی می شوند. البته برخی نیز نامنظم هستند و در هیچ کدام از سه دسته فوق قرار نمی گیرند. اما در درون همین دسته بندی کلی نیز زیرسته های دیگری نیز وجود دارد. برای مثال اگر یک کهکشان مارپیچی پیدا کنید به طور معمول - اما نه همیشه - نشانه وجود دیسک چرخانی از ستاره، گاز و غبار بوده و سوخت لازم برای ستاره زایی آتی کهکشان موجود است. اگر مجموعه گردی از ستاره ها که به آنها کهکشان بیضی گون می گوییم پیدا کنید، احتمالا به یک سیستم ستاره ای پیرتر که مدت ها قبل ستاره زایی در آن به اتمام رسیده نگاه می کنید. مطالعه تاریخچه تحول کهکشانها نشان می دهد که بیضی گون ها به احتمال زیاد حاصل برخورد رو در روی دو کهکشان کوچکتر هستند. نشان های زخم مانندی چون دیسک پیچیده، برآمدگی مرکزی یا بالج یا دنباله ای از ستاره ها نشان دهنده حیات پیچیده این نوع کهکشان هاست.

 

این اخترفیزیکدان که عمده تحقیقاتش به بررسی کهکشان‌های گروه‌ها و خوشه‌های کهکشانی، روند تشکیل و تحول آنها و ارتباط ساختار کهکشان‌ها با محیط پیرامون آنها اختصاص داشته است خاطرنشان کرد: صرف نظر از تاثیر ادغام کهکشان ها بر ریخت و ظاهر آنها عوامل دیگری نیز می توانند بر شکل کهکشان ها تاثیر بگذارند. برای نمونه شواهد زیادی بر تاثیر سیاه چاله هایی که در مرکز کهکشان ها قرار دارند بر محیط اطراف آنها وجود دارد. با ریزش مواد به سمت سیاه چاله، دمای آن نیز به شدت افزایش می یابد و تابش ناشی از آن منجر به التهاب عظیمی می شود که گاه به کمک جت های بسیار پر توان، مواد را از اطراف سیاه چاله (البته نه از خود سیاه چاله) با سرعتی نزدیک به سرعت نور به بیرون پرتاب می کند. به نظر می رسد که ترکیب این نیروها می تواند موجب گرمایش یا خروج گاز ار کهکشان و در نتیجه کاهش سوخت مورد نیاز برای ستاره زایی آتی کهکشان شده و تغییر شکل همشگی کهکشان شود.

 

وی به اهمیت محیط اطراف کهکشان ها اشاره کرد و گفت: در مرکز خوشه سنبله، نزدیک ترین خوشه کهکشانها به ما، به دلیل سرعت بالای کهکشانها که ناشی از قدرت گرانشی خوشه است، ادغام کهکشانها به ندرت اتفاق می افتد. در بخش هایی از عالم که خالی تر است نیز چگالی کهکشانها کمتر از آن است که ادغام کهکشانها نقش مهمی ایفا کند. احتمالا فقط در بخش های بیرونی کهکشانها و گروههای کهکشانی کوچکی مانند گروه موضعی خودمان است که ادغام نقش برجسته ای دارد. عجیب نیست در انواع مختلف کهکشانها را در محیط های مختلف بیابیم و این وابستگی محیطی نیز باید مد نظر قرار گیرد.

 

 

پروژه باغ کهکشان پروژه ای است که در آن تصاویر میلیون ها کهکشان که از چند تلسکوپ زمینی و تلسکوپ فضایی هابل به دست آمده است برای دسته بندی چشمی در اختیار عموم مردم و منجمان قرار می گیرد. در نهایت پس از رای گیری از کاربران در مورد نوع کهکشان، تصمیم نهایی در مورد کهکشان اخذ و اطلاعات مربوطه به نوع کهکشان در اختیار منجمان حرفه‌یی و عموم قرار می‌گیرد تا در تحقیقات نجوم مورد استفاده قرار گیرد

 

 

خسروشاهی تصریح کرد: تفکیک نقش هریک از این فرآیندها در شکل گیری کهکشانها نیازمند نمونه آماری بسیار بزرگی از کهکشانها های دسته بندی شده است. داشتن یک مجموعه از کهکشانهای قرمز، میله ای و مارپیچی که در گوشه ای از خوشه های کهکشانی قرار دارند از جمله نیازهای عادی منجمان است و اگر نمونه آماری کوچک باشد با تنگ تر کردن جستجو و یا افزایش قید دیگر کهکشانی باقی نمی ماند. از اینروست که طبقه بندی میلیون ها کهکشان به کمک منجمان می آید. درست است که مساحی های مدرن به اندازه کافی تصویر کهکشان در اختیار ما می گذارند اما ما به مردم برای طبقه بندی آنها نیاز داریم.

 

وی خاطرنشان کرد: مساحی آسمان دیجیتال اسلون (SDSS) که در سال ۲۰۰۰ میلادی شروع شد یکی از اولین و بزرگترین نقشه های دیجیتال عالم است که در اختیار منجمان است. اولین مساحی SDSS که پنج سال طول کشید با استفاده از دو ابزار رصدی انجام شد، یک دوربین تصویر برداری ۱۲۶ مگاپیکسلی و دو طیف نگار تغذیه شده توسط فیبرنوری که همگی روی یک تلسکوپ دو و نیم متری در رصدخانه آپاچی پوینت (Apache Point Observatory) در نیومکزیکو قرار گرفته اند.

 

خسروشاهی تصریح کرد: میراث علمی SDSS شگفت انگیز است که بخشی از آن به خاطر انتشار آن در جامعه نجوم و بین عموم مردم است. برای مثال در سال ۲۰۱۱ گروه همکاری SDSS اقدام به انتشار هشتمین سری داده ها (DR8) کرد که تصاویر اپتیکی ۱۴۵۵۵ درجه مربع از آسمان را که در برگیرنده ۹۳۲ میلیون جسم بوده و یک میلیون و ۶۳۰ هزار آنها دارای طیف SDSS بودند. طیف کهکشانها امکان اندازه گیزی فاصله کهکشانها را در اختیار ما می گذارد. این یک بانک اطلاعات نجومی فوق العاده است که از طریق یک پایگاه داده پیشرفته به طور مجانی در اختیار عموم است. منجمان با استفاده از داده های عمومی SDSS بیش از چهار هزار مقاله نوشته اند که ۱۷۵ هزار بار به آنها ارجاع شده است.

 

 

وی خاطرنشان کرد: اکنون در سال ۲۰۱۴ چهارمین فاز SDSS در حال برنامه ریزی است. این فاز شامل تعدادی از مساحی های هدف گیری شده مانند eBOSS، MaNGA، و APOGEE‪-S2 است که هدف آنها شناسایی عالم دوردست، دینامیک کهکشانهای نزدیک و مطالعه ستاره های کهکشان خودمان است. با اتمام فاز چهارم مساحی SDSS داده های عالی برای دو دهه ارایه می کند که شامل طیف بیش از ۵ میلیون شی نجومی است.

 

خسروشاهی با بیان این که همچنان که به عمق عالم خیره می شویم، به گذشته نگاه می کنیم و چون عالم در حال انبساط است، کهکشانهایی که می بینیم با سرعت بیتشری از ما دور می شوند‫، اظهار داشت: نسل جدید مساحی ها با استفاده از WFC3 نمای بی سابقه ای از یک سوم آغازین عالم یعنی سه تا چهار میلیارد سال بعد از انفجار بزرگ را در اختیار ما قرار می دهند. نخستین مساحی در این میان،‌ مساحی عمیق فراکهکشانی در باند فروسرخ (CANDELS) است. این مساحی که بزرگترین مساحی در میان مجموعه مساحی های گنجینه هابل است‌ با پوشش بخش های مختلف آسمان و در کنار هم قرار دادن این بخش ها، بزرگترین مجموعه از تصاویر از عمق کیهان (کیهان اولیه) در باند فروسرخ را در فراهم ساخته است. ترکیب باغ کهکشان با این مساحی، ابزاری توانمند برای درک ابتدایی ترین مراحل از تحول کیهان، که یکی از اساسی ترین سوالات در کیهان شناسی رصدی است را ارایه می دهد.

 

خسروشاهی تصریح کرد: مقایسه ریخت شناسی کهکشان ها در بازه های طول موجی مختلف،‌ تصویری کامل تر از فرایند های حاکم بر اخترفیزیک را ارایه می کند. دنبال کردن ستاره ها بر اساس دما، ‌تخمین سن و تحول شیمیایی ستارگان را میسر می کند و شناسایی نواحی ستاره زا، ما را به چگال ترین نقاط دیسک کهکشان ها و محل هایی که عمده جرم کهکشان ها در آن جا شکل گرفته رهنمون می کند.

 

به گفته وی، تصاویر جدید باغ کهکشان در باند فروسرخ، با استفاده از تلسکوپ ۳.۸ متری UKIRT نصب شده بر روی قله موناکیا در هاوایی در ارتفاع تقریبا 4200 متری به دست آمده است. از سال ۲۰۰۵ تلسکوپ UKIRT مساحی گسترده ای از نیمکره شمالی آسمان که UKIDSS نامیده می شود را در باند فروسرخ آغاز کرده و ۷۵۰۰ درجه مربع از آسمان را در بازه طول موجی ۱ تا ۲.۵ میکرون پوشش می دهد. بخشی از این مساحی به پوشش نواحی که توسط مساحی SDSS رصد شده اختصاص دارد. این بدان معنی است که تصاویر UKIDSS در باغ کهکشان، پیش از این توسط کاربران نسخه دوم باغ کهکشان دسته بندی شده است. همین مورد سبب می شود تا مقایسه ای مستقیم بین این دو نمونه انجام داده و چگونگی تغییرات ریخت شناسی را با تغییر طول بررسی کنیم.

 

خسروشاهی خاطرنشان کرد: باغ کهکشان امروز ترکیبی است از تصاویر اسلون (SDSS) که بهترین نمای عالم نزدیک را به تصویر می کشد و تصاویر دورترین اجرام عالم که از مساحی CANDELS به دست آمده است. مساحی CANDELS از دوربین دید گسترده ۳ (WFC3) که طی آخرین ماموریت شاتل برای ثبت تصاویر فوق-عمیق از عالم بر بروی هابل نصب شد، بهره می برد‌.

 

این سایت همچنین شامل تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ فروسروخ بریتانیا در هاوایی، مربوط به پروژه‌ی جدید UKIDSS است. تصاویر فروسرخ و مرئی دو تفاوت عمده دار‌ند. اول، ستاره‌های پیر تر در طول موج فروسرخ درخشان‌تر هستند (در حالی که در نور مرئی ما ستاره‌های جوان‌تر را می‌بینیم) و دوم، نور فروسرخ، مانند نور مه‌شکن، می‌تواند از گردوغبار و دود مرکز کهکشان‌ها عبور کند. بازبینی تصاویر UKIDSS در باغ کهکشان این امکان را فراهم می کند که توزیع ستاره های جوان و پیر در یک کهکشان و همچنین ساختار بخشهای مرکزی کهکشان نمایان شود.

 

وی در پایان درباره نحوه دسته بندی کهکشانها در سایت گفت: کاربران و علاقمندان می توانند با کلیک بر روی گزینه دسته بندی، پا به پای دیگر کاربران از سراسر جهان اقدام به دسته بندی چشمی کهکشانها کنند. در هر بخش کاربران می توانند از کلید راهنمای آن بخش استفاده کرده و قبل از انتخاب شکل کهکشان از بین گزینه های داده شده بیشتر با نحوه طبقه بندی کهکشانها آشنا شوند. پیشنهاد می شود کاربران پس از چند بار تمرین به عضویت سایت درآیند تا بتوانند به آمار مربوط به دسته بندی شخصی خود دسترسی داشته باشند.

 

 

باغ کهکشان

 

 

این تصویر مربوط به کهکشان با توزیع درخشندگی هموار است؛ بنابراین کاربر باید گزینه "هموار"را انتخاب کند و پس از آن گزینه "کاملا گرد"را در صفحه بعدی انتخاب کند (تصویر زیر). اگر چیز عجیبی در تصویر دیده نمی شود، کاربر می تواند در تصویر بعدی روی گزینه "نه" کلیک کرده و در صورتی که تمایلی به بحث در خصوص تصویر کهکشان ندارد در صفحه بعدی گزینه "نه"را انتخاب کرده و تصویر جدیدی را دسته بندی کند.

 

باغ کهکشان

 

 

 تاريخ : یک شنبه 28 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

فرمانده معظم کل قوا طی بازدید روز یکشنبه خود از نمایشگاه جدیدترین محصولات نیروی هوافضای سپاه، از نزدیک در جریان اقدامات صورت گرفته در حوزه هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفتند.

پهپادهای فُطرس، شاهد129، RQ170 ایرانی و چند مدل دیگر از هواپیماهای بدون سرنشین در این نمایشگاه به نمایش در آمده بود.

در بخشی از این بازدید، سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه با ارائه گزارشی از ویژگی‌های هواپیماهای بدون سرنشین، اعلام کرد که افزایش سقف پرواز پهپاد شاهد 129 تا 50 و 60 هزار پا (حدود 18 کیلومتر) را در دستور کار دارند.

به گزارش فارس، مهرماه سال گذشته بود که این هواپیمای بدون سرنشین رزمی نیروی هوافضای سپاه با حضور سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه رونمایی و عملیاتی شد.

طراحی و ساخت این نوع پرنده تاکنون تنها در انحصار آمریکا بوده اما با تولید شاهد129، ایران نیز از فناوری ساخت این نوع پهپاد قدرتمند برخوردار شده است.

«شاهد 129» توانایی حمل همزمان 8 بمب یا موشک هوشمند سدید، ساخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را دارد و برای اهداف ثابت و متحرک طراحی شده است.

دقت در هدف گیری با شعاع عملیاتی هزار و 700 کیلومتر و 24 ساعت مداومت پروازی با یک بار سوختگیری از ویژگی های این هواپیمای بدون سرنشین رزمی ایرانی است و هر فرودگاهی می تواند محل نشست و برخاست شاهد 129 باشد.

سقف پروازی این پهپاد در زمان رونمایی، 24 هزار پا اعلام شد که با ایستگاه های کنترل قابل حمل زمینی در ارتباط بوده و می تواند با هزینه بسیار پایین دفاع از میهن را بدست گیرد.

«شاهد 129» قدرت مراقبت از شعاع 200 کیلومتری خود را دارد و می توان از این پرنده بدون سرنشین در مقابله با اشرار و تروریست‌ها، کشف و شناسایی در مرزهای آبی و خاکی، مسائل زیست محیطی، نقشه برداری و تهیه عکس های هوایی نیز استفاده کرد.

بنا بر این گزارش، کاهش مصرف سوخت و بالطبع افزایش مداومت پروازی و نیز افزایش میدان دید و بُرد عملیاتی ازجمله مزایای افزایش سقف پرواز در این پرنده بدون سرنشین است.

تولید انبوه پهپاد شاهد 129 از همان زمان رونمایی، با دستور فرمانده کل سپاه آغاز شد.تاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
شما با استفاده از کلیدهای میانبر می‌توانید سرعت کارهای خود را افزایش بدهید. 
 
باز کردن منوی winkey →start
 
باز کردن my computer در حالت فولدر → winkey+E
 
باز کردن پنجره   winkey+u → utility manager
 
بازکردن پنجره winkey+R → Run
 
نمایش winkey+D → Showdesktop
 
رفتن به حالت winkey+L → swich user
 
تمام پنجره‌های باز را minimize می‌کند → winkey+M
 
تمام پنجره‌های minimize شده را Restore می‌کند.  → winkey +shift+M‌


تاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بسیاری از مشکلاتی که امنیت سیستم کاربران و حریم شخصی آنها را تهدید می کند آگاهی نداشتن از الزامات و اصول اولیه به وقوع می پیوندد.

در این ترفند قصد داریم به معرفی 10 توصیه برای بالا بردن امنیت رایانه و کاربر بپردازیم. با رعایت این نکات می‌توانید امنیت حریم شخصی خود و رایانه‌ی خود را به حدأکثر برسانید.

1. استفاده از سیستم‌عامل به‌روز و اصل

می‌توان گفت مهم‌ترین مسأله‌ی امنیت در کامپیوتر، به‌روزرسانی سیستم‌عامل است. با تنظیم سیستم‌عامل بر روی به‌روزرسانی خودکار می‌توانید از به‌روز شدن خودکار و به‌موقع سیستم‌عامل اطمینان حاصل کنید. بسیاری از تهدیدات امنیتی که کاربران را تهدید می‌کند در صورت به‌روز بودن سیستم‌عامل خنثی خواهند شد.

از طرفی استفاده از سیستم‌عامل کرک‌شده و غیراصل باعث می‌شود که کاربر برای استفاده‌ی امن و بدون دغدغه از کامپیوتر آمادگی نداشته باشد. به عنوان مثال نصب به‌روزرسانی‌ها در سیستم‌عامل‌های کرک‌شده به آسانی انجام نمی‌گیرد.

2. استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی و به‌روزرسانی مداوم آن‌ها

به‌روزرسانی سیستم‌عامل به تنهایی نمی‌تواند از ورود ویروس و یا نفوذ هکر به سیستم شما جلوگیری کند. به همین علت وجود یک نرم‌افزار امنیتی (ترجیحاً Internet Security) نیز موردنیاز است.

نرم‌افزارهای امنیتی متعددی تاکنون منتشر شده‌اند که هر کدام علاقه‌مندان خاص خود را دارا هستند. کاربر باید تنها یک نرم‌افزار امنیتی (در یک حیطه کاری) را برای خود انتخاب کرده (با مشورت با یک کارشناس و یا مطالعه‌ی نقدهای مختلفی که در خصوص این نرم‌افزارها وجود دارد) و نصب نماید تا دچار مشکلاتی از قبیل افت سرعت سیستم و یا تداخل بین نرم‌افزارهای دیگر نشود.

اگر کاربر مایل به خرید و صرف هزینه نباشد، نبایستی نسخه‌ی کرک‌شده‌ی نرم‌افزار امنیتی را نصب نماید. چرا که گویی یک راننده برای امنیت خود، کمربند ایمنی بی‌کیفیت در اتومبیل خود نصب نماید!

پیشنهادی که برای این نوع از کاربران وجود دارد، نصب Anti Virus یا Internet Security رایگان است. از میان بهترین نرم‌افزارهای امنیتی که به صورت رایگان عرضه شده‌اند میتوان به 360Internet Security (در حیطه‌ی آنتی ویروس و امنیت در اینترنت) و Avast Free Antivirus (در حیطه‌ی آنتی ویروس) اشاره کرد. این 2 نرم‌افزار که به صورت رایگان منتشر شده‌اند، مقدار بسیار پایینی از فضای رم را مصرف می‌کنند و می‌توانند از جمله بهترین انتخاب‌ها برای کاربران باشند.

از میان این دو نرم‌افزار نیز نصب نرم‌افزار امنیتی 360Internet Security بیشتر پیشنهاد می‌شود، چرا که این نرم‌افزار از امکانات کامل‌تری نسبت به نرم‌افزار Avast Free Antivirus برخوردار است و از همه مهم‌تر، فاقد هر گونه تبلیغاتی است. 

از مزایای این نرم‌افزار می‌توان به استفاده از 3 موتور جستجوگر ویروس و کرم‌های اینترنتی، اسکن سریع و دقیق فایل‌ها، نبود هیچ‌گونه تبلیغ در محیط نرم‌افزار، استفاده بسیار کم از فضای حافظه و اشغال بسیار کم فضای پردازنده، 100% رایگان بودن کلیه‌ی امکانات نرم‌افزار، نصب سریع و آسان نرم‌افزار و نهایتاً کنترل نرم‌افزار بر دستکاری فایل‌ها و رجیستری ویندوز توسط دیگر نرم‌افزارها اشاره کرد. 

البته از معایب این نرم‌افزار می‌توان به عدم امکان تنظیمات پیشرفته برای فایروال و عدم کنترل برنامه‌ها برای اتصال به اینترنت اشاره نمود.

این نرم‌افزار را می‌توانید از سایت سازنده دریافت نمایید:


3- عدم استفاده از رایانه‌ی دیگران و یا رایانه‌های عمومی برای کارهای شخصی

حتی‌الامکان از کافی‌نت و یا کامپیوترهای دیگران برای کارهای شخصی خود استفاده نکنید. در هنگام استفاده از از این کامپیوترها، بایستی (ترفندستان) بدترین احتمال را سرلوحه‌ی کارتان قرار دهید: این احتمال که صاحب کامپیوتر میزبان، دقت کافی در استفاده از کامپیوتر را به کار نبرده است. یعنی نه سیستم خود را به‌روزرسانی کرده است و نه توجهی به نرم‌افزارهای امنیتی خود داشته است!

4- عدم به‌اشتراک‌گذاری رمز عبور

بارها پیش آمده است که شخصی به خاطر نداشتن دسترسی به اینترنت یا دلایلی دیگر رمز خود را در اختیار دیگری قرار می‌دهد تا برای مثال او ایمیلی را بررسی کند. این کار به هیچ عنوان عملی صحیح نیست و از آنجایی که کل تنظیمات امنیتی شبکه‌های اجتماعی بر مبنای ایمیل شخص است، بسیار خطرناک و کاری بسیار پرریسک خواهد بود. چرا که علاوه بر اینکه ممکن است توسط فرد مورد نظر سوء‌استفاده صورت گیرد، ممکن است به دلیل عدم رعایت نکات امنیتی در سیستم شخص، رمز عبور شما به صورت ناخواسته لو رود.

5- اطمینان از صحیح بودن تاریخ سیستم

از آنجایی که مرورگرهای اینترنتی و نرم‌افزارهای دیگر برای چک کردن مجوزهای امنیتی به تاریخ سیستم کاربر رجوع می‌کنند، کاربر بایستی هر از گاهی تاریخ سیستم و منطقه زمانی خود را بررسی نماید و از صحت آن اطمینان حاصل کند.

6- پرهیز از نصب نرم‌افزارهای غیرضروری

بسیاری از کاربران می‌پندارند که هر چقدر نرم‌افزارهای مختلف نصب کنند، کامپیوتری کامل‌تر خواهند داشت؛ در صورتی که این‌گونه نیست و با این کار امنیت کامپیوتر خود را به خطر می‌اندازند.

به عنوان یک مثال، یخچال منزل کاربر را یک سیستم‌عامل، موتور آن را یک نرم‌افزار امنیتی و همین‌طور محتویات آن را نیز نرم‌افزارهای جانبی آن در نظر می‌گیریم. کاربر نمی‌تواند در داخل یخچال (سیستم‌عامل) حتی در مواقعی که موتور آن بدون مشکل کار می‌کند بیش از نیاز خود مواد غذایی (نرم‌افزار) انبار کند. مواد غذایی (نرم‌افزارها) دارای تاریخ انقضا هستند و خراب خواهند شد. 

حتی اگر موتور یخچال نیز بدون مشکل باشد! برای نگهداری از آن‌ها، باید وقت و هزینه بیشتری را صرف کنید و اگر هم نگهداری نشود، خطر روز‌به‌روز بیشتر خواهد شد.

7- به‌روزرسانی دائمی درایورهای سخت‌افزاری

شاید از خودتان بپرسید این موضوع چه ارتباطی به امنیت دارد! اما بایستی بدانید که این موضوع اهمیت بسیاری در تأمین امنیت کامپیوتر کاربر دارد. سیستم‌عامل و آنتی ویروس بایستی در کامپیوتری بدون اشکال فنی کار کنند تا کارها به درستی پیش برود. در صورتی که درایور سخت‌افزاری معیوب باشد، دستگاه به درستی سیستم‌عامل را اجرا نخواهد کرد و علاوه بر کندی سرعت، باعث بد اجرا شدن نرم‌افزارهای دیگر (از جمله نرم‌افزار امنیتی) خواهد شد.

 به همین علت (ترفندستان) شرکت‌های سازنده قطعات سخت‌افزاری، هر از چند گاهی (در صورت گزارش وجود مشکل در درایور) نرم‌افزارهای آن‌ها را برای عملکرد بهتر، به‌روز‌رسانی و در سایت رسمی شرکت منتشر می‌کنند.

پیشنهاد می‌شود در هنگام خرید کامپیوتر، نام شرکت سازنده و مدل‌های سخت‌افزارهای خود را یادداشت کرده و در اختیار داشته باشید تا بتوانید در صورت لزوم، برای به‌روز‌رسانی آن‌ها اقدام نمایید. تأکید می‌شود که حتماً از سایت‌های رسمی شرکت‌های ارائه‌دهنده سخت‌افزار، درایورهای خود را با توجه به مدل سخت‌افزار دریافت کنید.

8- به‌روزرسانی نر‌م‌افزارهای جانبی

همان‌طور که پیش‌تر عنوان کردیم، برای حفظ امنیت کامپیوتر خود، بایستی سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای امنیتی خود را به‌روز‌رسانی کنید. نرم‌افزارهای جانبی نیز از این قائده مستثنا نیستند. این کار باعث می‌شود که ایرادات نرم‌افزارها (ایرادات امنیتی و اجرایی) برطرف شود.

9- عدم بهره‌گیری از نرم‌افزارهای کرک‌شده

برای این موضوع 4 دلیل وجود دارد:

• همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد، کامپیوتر برای حفظ امنیت، نیاز به به‌روزرسانی دارد. خواه چه سیستم‌عامل باشد، چه آنتی ویروس و چه نرم‌افزارهای جانبی. استفاده از نرم‌افزارهای کرک‌شده در اکثر مواقع باعث می‌شود امکان به‌روزرسانی برنامه از کاربر سلب شود. همچنین ممکن است که در هنگام به‌روز نمودن نرم‌افزار، سرور ناشر سازنده از غیرقانونی بودن نرم‌افزار مطلع شود و خدمات خود را برای کاربر قطع کند. این کار سبب می‌شود که کاربر از دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی نرم‌افزار که گاهی اوقات خیلی ضروری است محروم شود.

• کرک‌ها هیچ موقع قابل اطمینان نبودند و نخواهند بود. بسیاری از کرک‌ها با وجود کارکرد صحیح آلوده به بدافزار هستند. در کنار کرک‌کننده‌هایی که با شعار «رایگان برای همه» در این عرصه فعالیت می‌کنند، افرادی نیز وجود دارند که با اهداف شخصی و تهدید امنیت کاربران فعالیت می‌کنند.

• این کار در کشورهای پیشرفته (چه برای کرک‌کننده و چه برای کاربر) کاری غیرقانونی است. کسانی هستند که بدون نیت‌های سیاسی خواهان رفع تحریم‌های نرم‌افزاری هستند. به خاطر همین مسأله برای این کار باید توسط خود کاربران زمینه‌سازی شود تا دولت بتواند با خیالی آسوده قانون کپی‌رایت را اجرا کند.

• همانطور که حال یک نویسنده از انتشار کتاب یا مقاله خود در جایی دیگر بدون درج نامش دگرگون می‌شود، ناشر و برنامه‌نویسان نرم‌افزارها نیز به همین حال دچار می‌شوند. به همین علت، اگر تمامی مشکلات امنیتی را نیز نادیده بگیریم، از لحاظ اخلاقی نیز این کار صحیح نیست.

10- عدم ورود به سایت‌های ناشناس

در صورتی که کاربری همه‌ی مسائل امنیتی را نیز رعایت کند ولی بدون دقت به سایت‌های ناشناس وارد شود، باز دچار مشکل خواهد شد. می‌توان عنوان کرد که خطرناک‌ترین کار، همین مورد است. چرا که اولین جایی که در آن ویروس جدیدی منتشر می‌شود، اینترنت است و بعد از انتشار آن است که شرکت‌های سازنده نرم‌افزارهای امنیتی به مقابله با ویروس می‌پردازند. 

پس حتماً به آدرس سایت‌ها دقت کنید. جهت افزایش امنیت در این زمینه می‌توانید از افزونه‌ی WOT بر روی مرورگر خود استفاده نماییدتاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 گرمای جهانی تحدیدی است که باید به شکل جدی تری برای از بین بردن آن تلاش شود، در غیر این صورت در آینده نزدیک شاهد غرق شدن شهرهای بسیاری در جهان خواهیم بود.

افراد بسیاری هستند که ادعا می کنند گرمایش جهانی به صورت کامل متوقف شده است.

این افراد می گویند که زمین در حال طی کردن یک روند طبیعی است و انسان نقشی در آن ندارد.

اما آیا این میزان گازهای گلخانه ای و گرمایشی که توسط ما وارد جو می شود بدون هیچ گونه اثر است؟ در صورتی که روند آب شدن یخ های قطبی به همین شکل ادامه داشته باشد خشکی های بسیاری در سراسر جهان به زیر آب خواهد رفت.

در این گزارش 10 شهر را مشاهده می کنید که در صورت افزایش سطح دریا به زیر آب خواهند رفت. میزان افزایش مورد نیاز برای غرق شدن نیز مشخص شده است.


ونیز
میزان افزایش مورد نیاز برای غرق شدن: 1 متر

یکی از مشهورترین شهرهای توریستی دنیا، ونیز می تواند در صورت افزایش یک متری سطح آب دریا به زیر آب رود. این شهر تاکنون چندین آب گرفتگی جدی داشته است که باعث میلیون ها دلار خسارت به ساختمان های تاریخی آن شده است. افرادی که به این شهر علاقه مند هستند بهتر است تا هرچه سریع تر برای بازدید به این مکان سفر کنند چون که ممکن است در آینده فرصت این کار را پیدا نکنند.


آمستردام
میزان افزایش مورد نیاز برای غرق شدن: 2 متر

کشور هلند شهرهای بسیاری دارد که در ارتفاع بسیار کمی نسبت به سطح دریا قرار گرفته اند. نزدیک به یک چهارم این کشور زیرسطح دریا قرار دارد. دیوارهای ساحلی بسیاری در شهرهای هلند از غرق شدن آن ها جلوگیری می کند اما با افزایش ارتفاع آب و افزایش فشار خطری جدی درباره احتمال تخربی این دیوارها وجود دارد. پیش بینی شده که شهر آمستردام نزدیک به 150 سال فرصت زندگی دارد.


هامبورگ
میزان افزایش مورد نیاز برای غرق شدن: 2.5 متر

شهر آلمانی هامبورگ شاید چندان در خطر نباشد اما در سال های اخیر با مشکلات آب گرفتکی بسیاری مواجه شده است. این شهر از امکانات ضد آبی فوق العاده پیشرفته ای استفاده می کند اما این امکانات در صورت افزایش بیش از حد آب سطح دریا بلا استفاده خواهد بود. در سال 2002 یک آب گرفتگی به وجود آمده در اثر رودخانه های کوچک تر نزدیک به 20.8 میلیون دلار خسارت برای این شهر به همراه داشت.


سن پترزبورگ
میزان افزایش مورد نیاز برای غرق شدن: 2.5 متر

پایتخت سابق روسیه و یکی از بزرگ ترین شهرهای این کشور، سن پترزبورگ شامل چند جزیره است که توسط تعداد زیادی پل به یکدیگر متصل شده است. افراد بسیاری این شهر را با ونیز مقایسه می کنند که چندان هم دور از واقعیت نیست. روسیه برای جلوگیری از زیر آب رفتن این شهر از امکانات ضد آبی پیشرفته ای استفاده کرده است که هزینه زیادی را به همراه داشته است.

 

لس آنجلس
میزان افزایش مورد نیاز برای غرق شدن: 3 متر

یکی دیگر از مشهورترین شهرهای جهان که در معرض خطر غرق شدن قرار دارد. پیش بینی شده که لس آنجلس هنوز 200 سال تا زمان خط جدی زمان دارد اما با این حال بسیاری از ساختمان های آن که به آب نزدیک تر هستند می توانند در آینده دچار آسیبی جدی شوند. جمعیت زیاد و وجود صنایع بسیار در این شهر باعث شده است تا خطر آب گرفتگی بسیار پر هزینه باشد.


سان فرانسیسکو
میزان افزایش مورد نیاز برای غرق شدن: 3 متر

دومین شهر از ایالت کالیفرنیا که در این فهرست قرار گرفته است. این شهر که به خاطر پل معروفش در جهان شناخته شده است در آینده نه چندان دور می تواند به صورت کامل به زیر آب رود. با این که در این فهرست تنها لس آنجلس و سان فرانسیسکو را نام بردیم، سایر شهرهای ساحلی کالیفرنیا نیز در معرض خطر جدی غرق شدگی قرار دارند.


نیویوک
میزان افزایش مورد نیاز برای غرق شدن: 3 متر

شهر نیویورک همیشه در فیلم ها به عنوان یک شهر پر حادثه به تصویر کشیده شده است. به نظر می آید که در واقعیت خطراتی که این شهر را تحدید می کنند چندان کم نیست، طوفان ها و آب گرفتگی ها در بخش های پایینی نیو یورک تاکنون خسارات بسیاری ایجاد کرده اند.. طوفان سندی سال 2012 نزدیک به 41.9 میلیارد دلار خسارت برای این شهر به همراه داشت.


نیواورلئان
میزان افزایش مورد نیاز برای غرق شدن: 5 متر

شهری که در آمریکا بیشتر از هر شهر دیگری با آب گرفتگی درگیر بوده است. نیواورلئان در طول سال ها دچار خسارات مالی و جانی بسیاری شده است، موضوعی که باعث شد تا مسئولان این شهر تعدادی از بهترین ابزار ضد آب گرفتگی را در آن استفاده کنند. با این که این شهر بیش از 350 سال تا غرق شدگی کامل محلت دارد، اما خطرات آب گرفتگی معمول هم چنان آن را تحدید می کند.


لندن
میزان افزایش مورد نیاز برای غرق شدن: 5.5 متر

لندن نیز یکی از مشهورترین شهرهای جهان است که از زمان های گذشته دچار آب گرفتگی های بسیاری شده است. این شهر تا کنون هزینه بسیاری برای نصب امکانات ضد آب گرفتگی صرف کرده است. لندن نزدیک به 375 سال تا زمان به زیر آب رفتن فرصت دارد هرچند که در طول مدت این زمان از خطر آب گرفتگی و سیل در آمان نخواهد بود.


شانگهای
میزان افزایش مورد نیاز برای غرق شدن: 6.5 متر

با اینکه این شهر تا غرق شدن کامل نزدیک به 400 سال زمان دارد اما به دلیل عدم وجود سیستم های ضد آب گرفتگی پیشرفته، گفته شده که در صورت افزایش نیم سطح آب دریا تا سال 2070 نزدیک به 5.5 میلیون نفر از شهروندان این شهر در معرض خطری جدی قرار می گیرند. 

 
 


تاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اژدرها به عنوان یکی از قدیمی ترین سلاح های دریایی بهه حساب می آیند و قدمت آنها به اواسط قرن 19 میلادی باز می گردد. تا سالهای متمادی به غیر از توپهای جنگی، اژدرها سلاح ثانویه ناوها و به نوعی تنها سلاح زیردریایی ها به شمار می آمدند. با ورود موشکهای ضد شناور به عرصه رزم های دریایی و خصوصا در بحث شناورهای زیر سطحی، بسیاری این گونه تصور می کردند که اژدرها به پایان راه خود رسیدند.

اما مسائلی همچون افزایش تهدید زیر سطحی ها که به نوعی اژدر یکی از تنها سلاح های مقابله با آنها است و همچنین بحث توانایی نزدیک شدن زیردریایی ها به اهداف مورد نظر و غافلگیر کردن آنها با اژدر و همچنین سخت بودن مقابله با آنها از جمله دلایلی هستند که این سلاح همچنان در اکثر شناورهای رزمی سطحی و زیر سطحی جهان مورد استفاده قرار بگیرد.

در این مطلب شما را با 5 اژدر پیشرفته ای که توسط پنج کشور متفاوت طراحی و ساخته شده است آشنا می کنیم.

کوسه سیاه

اژدر کوسه سیاه محصولی ساخت شرکت ایتالیایی "Whitehead Sistemi Subacquei " بوده از سال 2004 میلادی وارد خدمت شده است. این اژدر سنگین وزن به غیر از نیروی دریایی ایتالیا در نیروهای دریایی مالزی، اکوادور و شیلی نیز مشغول به خدمت است.

این اژدر چیزی در حدود 1200 کیلوگرم وزن داشته و وزن سر جنگی آن محرمانه بوده و اعلام نشده است. برد این جنگ افزار زیر آبی در حدود 50 کیلومتر بوده و می تواند با سرعت 93 کیلومتر در ساعت این مسافت را طی کند. "کوسه سیاه" توسط یک فیبر نوری که به انتهای آن وصل شده است هدایت می شود. از طریق این فیبر نوری اطلاعات مورد نظر درباره هدف به این اژدر منتقل می شود. 

از کوسه سیاه ایتالیایی تا طوفان هندی + عکس


این اژدر همچنین توانایی استفاده از سامانه هدایت آشیانه یاب را نیز دارد که از طریق سنسورهای مورد نظر به آنالیز صدای های دریافتی پرداخته و به سمت صدای حاصل از حرکت هدف خود جذب می شود.

سیستم پیشران این اژدر باطری می باشد. "کوسه سیاه" از یک باطری آلومینیوم سیلور اکسید برای تامین نیرو بهره می برد.شرکت سازنده "کوسه سیاه" مدعی شده است که اژدر فوق از صدای بسیار پایینی برخوردار بوده و احتمالا کشف آن توسط دشمن بسیار سخت می باشد.

 همچنین توانایی درگیری با اهداف در آب های عمیق و کم عمق برای این اژدر تعریف شده است."کوسه سیاه" با کالیبر 533 میلی متر عرضه شده و امروزه تنها از زیردریایی ها پرتاب می شود.

YU-6

اژدر بعدی ما در لیست متعلق به کشور چین بوده و می توان گفت اطلاعات زیادی در مورد آن وجود ندارد. دولت و منابع نظامی چینی اطلاعات زیادی در مورد این اژدر منتشر نکرده اند و اعداد و ارقام کمی از این اژدر موجود است. بنا بر اعلام برخی کارشناسان در اواخر دهه 1970 و یا 1980 میلادی یک فروند اژدر مارک 48 ساخت آمریکا توسط ماهیگیران چینی کشف می شود و از این اژدر به عنوان پایه ای برای مهندسی معکوس استفاده می شود.

در طول سالهای بعد چین تلاش گسترده ای را برای فراهم کردن علوم و زیرساختهای مورد نظر برای تولید انبوه این اژدر به انجام رسانده است. فناوری هایی مثل بحث طراحی پیشرانه ، هدایت سیمی و آلیاژ مورد نظر برای بدنه اژدر از جمله مشکلات چینی ها در این مسیر بود. در نهایت چینی موفق شدند که فناوری های لازم و پایه ای را با استفاده از توان بومی بدست آورده و در نهایت برنامه اژدر YU-6 در سال 1995 میلادی دوباره فعال شد.

از کوسه سیاه ایتالیایی تا طوفان هندی + عکس


برخی منابع غربی معتقد هستند که در نهایت روسها نیز که بعد از فروپاشی اتحاد شوروی روابط خوبی را با چین آغاز کردند در ساخت این اژدر به چینی ها کمک کردند. در حقیقت دو سوم فناوری های لازم برای ساخت این اژدر برای چینی ها تازه بوده و می بایست به آن دست پیدا می کردند.

نهایتا در سال 2005 میلادی اژدر فوق به خدمت نیروی دریایی ارتش چین وارد شد . این اژدر کالیبر 533 میلی متری جزء گونه های سنگین وزن طبقه بندی شده از سیستم پیشران بر پایه ماده نیترات بهر برده و بردی در حدود 45 کیلومتر دارد.

سرعت این اژدر در هنگام حمله در حدود 120 کیلومتر در ساعت است. در بحث هدایت نیز "YU-6" از ترکیبی از هدایت سیمی و آشیانه یاب صوتی فعال و غیر فعال بهره می برد. اطلاعات بیشتری در مورد این اژدر منتشر نشده است.

DM2A4

اژدر بعدی در لیست ما ساخت کشور آلمان بوده و جدیدترین نسل اژدرهای ساخت کشور آلمان است. این اژدر سنگین وزن آلمانی با کالیبر 533 میلی متری ساخت شرکت "Atlas Elektronik GmbH" وزنی در حدود 1500 تن داشته و سر جنگی آن وزنی در حدود 260 کیلوگرم دارد.
  
این اژدر آلمانی در بازار صادرات نیز بسیار موفق عمل کرده و به غیر از نیروی دریایی آلمان به کشورهای ترکیه ، یونان ، پاکستان و اسپانیا نیز صادر شده است. DM2A4 از یک باطری نقره و روی استفاده می کند و می تواند به برد 50 کیلومتر و سرعت 96 کیلومتر در ساعت برسد. کالیبر این اژدر 533 میلی متر می باشد.

از کوسه سیاه ایتالیایی تا طوفان هندی + عکس


اما نکته جالب در مورد این اژدر سرجنگی و مواد منفجره آن است که از ماده ترکیبی موسوم به PBX بهره می برد. 260 کیلوگرم به کار رفته در سر جنگی این اژدر قدرت تخریبی برابر با 460 کیلوگرم تی ان تی دارد. سامانه جستجو گر به کار رفته در این اژدر توان جستجوی تا + و – 100 درجه در عرض و + و – 20 درجه در ارتفاع در مقابل خود را دارد.

این اژدر همچنین نخستین اژدر هدایت شونده با کابل فیبر نوری در جهان است که با استفاده از آن اطلاعات موجود از سیستم های شناسایی زیردریایی مستقیما به اژدر منتقل شده و منحرف کردن آن تقربیا غیر ممکن می باشد. 

Varunastra

اما اژدر بعدی ما یک سنگین وزن دیگر با کالیبر 533 میلی متر از کشور هندوستان است که در حال حاضر آخرین مراحل آزمایش خود را می گذراند و قرار است به زودی به نیروی دریایی هند تحویل شود. این اژدر با وزن 1500 کیلوگرم از یک سرجنگی 200 کیلوگرمی بهره برده و سیستم پیشرانه آن بر پایه باطری و نیروی الکترونیکی می باشد.

از کوسه سیاه ایتالیایی تا طوفان هندی + عکس


این اژدر که توسط اداره تحقیقات پیشرفته دفاعی هند طراحی و ساخته شده است و از هدایت سیمی بهره می برد. سرعت این اژدر هندی که در حدود 74 کیلومتر بر ساعت و برد آن در حدود 30 کیلومتر اعلام شده است.

ارتش هندوستان به دنبال این است که مدل های مختلف این اژدر را برای پرتاب از هوا ، شناورهای سطحی و زیر سطحی آماده کند. بر اساس اعلام منابع هندی این اژدر به گونه ای طراحی شده است که در فاصله 8 متری از هدف تعیین شده خود منفجر شده و با موج ناشی از انفجار به تخریب هدف اقدام می کند. بر اساس اعلام منابع هندی طراحی و ساخت این اژدر نزدیک به 15 سال به طول انجامیده است.واژه " Varunastra " در زبان هندی به معنای طوفان می باشد.

کوسه آبی

اما آخرین اژدری که در این لیست معرفی می شود "کوسه آبی" نام داشته و ساخت کشور کره جنوبی می باشد. این اژدر سبک وزن که به منظور تامین نیاز نیروی دریایی کره کره جنوبی طراحی و ساخته شده است توان پرتاب شدن از روی هواپیما ، بالگرد و همچنین شناورهای سطحی را دارا می باشد. کالیبر اژدر "کوسه آبی"  در حدود 320 میلی متر بوده و می تواند تا مسافت 19 کیلومتر را با سرعت 83 کیلومتر در ساعت طی کند. 

از کوسه سیاه ایتالیایی تا طوفان هندی + عکس


سیستم پیشران این اژدر باطری لیتیم پلیمری بوده و از سامانه سونار فعال موجود در درون خود اژدر برای کشف و رهگیری اهداف زیر سطحی بهره گرفته می شود. سر جنگی این اژدر از نوع خرج گود بوده و می تواند در حدود 1.5 متر فولاد نیز نفوذ کند.

این اژدر توسط آژانس امور دفاعی کره جنوبی طراحی و ساخته شده و ظاهرا هر فروند از آن قیمتی در حدود 830 هزار دلار دارد. وزن کلی این اژدر 250 کیلوگرم بوده و از سال 2005 میلادی تولید آن آغاز شده است.تاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
image21.JPG

محققان با استفاده از نانو روبان‌های زیرکونات تیتانات (PZT) نانوژنراتوری ساختند که قادر به تامین انرژی مورد نیاز اندام‌های مصنوعی کاشته شده در بدن است.

 

 پژوهشگران دانشگاه ایلینویز، موفق به ساخت نانوژنراتوری شدند که از تپش قلب، جریان الکتریکی تولید می‌کند. این دستگاه کوچک می‌تواند حرکت اندام‌هایی نظیر ریه را نیز به الکتریسیته تبدیل کند. در این نانوژنراتور از نانو روبان‌های پیزوالکتریک استفاده شده‌ است. این دستگاه می‌تواند انرژی اندام‌های مصنوعی کاشته شده در بدن را تامین کند.

 

ادوات کاشته شده در بدن نظیر قلب مصنوعی نیازمند باتری‌های بسیار کوچک و کارایی هستند تا بتوانند به مدت طولانی در بدن دوام داشته باشند. طی چند سال گذشته ابعاد این باتری‌ها به شدت کوچک شده و کارایی آنها افزایش یافته است. با این حال بیماران باید بعد از چند سال دوباره جراحی شوند تا باتری جدید جایگزین باتری قدیمی شود.

 

جان روگر و همکارانش موفق شدند با استفاده از نانو روبان‌های زیرکونات تیتانات (PZT) نانوژنراتور جدیدی بسازند. PZT یک ماده پیزوالکتریک بوده که دارای ثابت دی‌الکتریک بالایی است. این ماده برای تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی بسیار ایده‌آل بوده و یکی از ویژگی‌های مثبت آن، انعطاف‌پذیری و مقاومت بالای ساختاری آن است.

 

ضربات قلب، حرکت ریه و پرده دیافراگم موجب حرکت این ماده شده که در نهایت، این حرکت به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود. نکته جالب توجه در این نانوژنراتور آن است که مقدار انرژی تولید شده توسط آن بیشتر از انرژی مورد نیاز اندام‌های کاشته شده در بدن است. یکی از پتانسیل‌های استفاده از این نانوژنراتور آن است که می‌توان از آن برای تامین انرژی دستگاه کنترل‌کننده وضعیت سلامت استفاده کرد.

 

محققان ایلینویز تایید کردند که این دستگاه با بسیاری از اندام‌های بدن قابل انطباق است و این موضوع را روی مدل‌های حیوانی در آزمایشگاه کنترل کرده‌اند. برای مثال این نانوژنراتور روی قلب، ریه و دیافراگم خوک و گاو تست شده‌ است.

 

برای ساخت این دستگاه محققان از لایه 500 نانومتری PZT استفاده کردند که میان دو الکترود به‌ صورت ساندویچی قرار گرفته است. یکی از الکترودهای آن از جنس پلاتین و تیتانیوم و دیگری از جنس طلا و کروم است. 12 عدد از این ساختارها به‌ صورت موازی هم قرار داده شده تا بتواند انرژی مورد نظر را ایجاد کند.تاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-3233.jpg

بر اساس تصاویر جدید هابل، متمایزترین ویژگی مشتری یعنی داشتن لکه قرمزرنگی که بزرگ‌تر از زمین است، در حال کوچک‌شدن است.

 

 «لکه قرمزرنگ بزرگ»، توفانی شدید است که اواخر دهه 1800 قطر آن 40 هزار کیلومتر تخمین زده شد. این توفان به اندازه‌ای بزرگ ‌است که سه زمین می‌توانند در کنار یکدیگر در درون آن قرار گیرند.

 

پدیده مزبور که بزرگ‌ترین توفان منظومه شمسی است، به شکل مدار قرمزرنگ عمیقی ظاهر شده که توسط لایه‌های زرد کمرنگ، نارنجی و سفید احاطه شده است. سرعت بادهای درون این توفان چند صد مایل در ساعت برآورد شده‌اند.

 

زمانی که فضاپیمای وویجر ناسا در سال 1979 و 1980 از کنار مشتری عبور کرد، عرض این لکه بیست و دو هزار و 500 کیلومتر گزارش شد. این در حالی است که هم‌اکنون، تصاویر جدید تلسکوپ فضایی هابل قطر آن را 16 هزار و 100 کیلومتر نشان می‌دهند و این که شکل آن نیز گردتر شده است.

 

دانشمندان از علت کوچک‌ترشدن یکهزار کیلومتری این لکه در هر سال، مطمئن نیستند. به گفته ایمی سیمون، منجم مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا، به نظر می‌رسد پیچش‌های بسیار کوچکی این توفان را تغذیه می‌کنند و آن‌ها شاید مسئول ایجاد تغییر سریع‌ در توفان با تغییردادن دینامیک درونی آن باشند.

 

سیمون و همکارانش به دنبال طراحی مطالعاتی هستند تا آنچه در جو مشتری انرژی توفان را کاهش داده و موجب کوچک‌شدن اندازه آن شده، را بیابند. مشاهدات آماتوری که در سال 2012 آغاز شدند، افزایش قابل‌توجه سرعت کوچک‌شدن این لکه و تغییر شکل آن از بیضی به گردی را آشکار کردند.تاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
201-17.JPG

موشک پروتون حامل ماهواره فوق‌پیشرفته ارتباطی- مخابراتی روسیه حدود شش دقیقه پس از پرتاب، بر فراز چین نابود شد.

 

 موشک پرتون- M روز جمعه 26 اردیبهشت از مرکز فضایی بایکنور قزاقستان به فضا پرتاب شد.

 

این موشک حامل پیشرفته‌ترین و قدرتمندترین ماهواره ارتباطی- مخابراتی روسیه Express-AM4Pبود که حدود شش دقیقه پس از پرتاب، در لایه‌های بالای جو بر فراز چین از بین رفت.

 

این ماهواره 29 میلیون دلاری توسط شرکت Astrium‌ از گروه ایرباس و با هدف تأمین دسترسی به اینترنت در مناطق دورافتاده روسیه طراحی شده بود.

 

محققان آژانس فضایی فدرال روسیه - روس‌کاسموس- در حال بررسی داده‌های تله‌متریک برای کشف علت دقیق ماجرا هستند و به نظر می‌رسد که نقص فنی در موتور کنترل‌کننده موشک عامل این حادثه بوده است.

 

پیش از این در ژوئیه 2013 بروز نقص فنی در موشک پرتون باعت نابود شدن سه ماهواره ناوبری Glonass روسیه شد که این مشکل ناشی از نصب نادرست سه حسگر از مجموع شش حسگر سرعت زوایه‌ای عنوان شد؛ در اوت 2011 نیز بروز نقص فنی در زمان پرتاب موشک پروتون حامل ماهواره‌های نظامی باعث چند ماه زمین‌گیر شدن این موشک شد.

 

پرتاب بعدی موشک پروتون که برای 20 ژوئن (30 خرداد) برنامه‌ریزی شده بود، تا اطلاع ثانوی لغو شد.تاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
6-174.JPG

 

«فودینی» نخستین چاپگر سه‌بعدی جهان محسوب می‌شود که قادر به تولید غذا با ترکیبات کاملا تازه و مغذی است.

 

 پس از طراحی چاپگرهای سه‌بعدی مخصوص چاپ شکلات و پیتزا، نسل جدیدی از چاپگرهای سه‌بعدی طراحی شده است که امکان چاپ غذا را با استفاده از مواد غذایی تازه فراهم می‌کند.

 

با انتخاب دستور غذای دلخواه، ترکیبات و مواد غذایی مورد نیاز در کپسول مخصوص چاپگر سه‌بعدی فودینی (Foodini)‌ قرار داده می‌شود.

 

چاپگر بر اساس دستورالعمل‌های پخت که در وب‌سایت شرکت قابل دسترسی است، اقدام به چاپ غذا می‌کند؛ ترکیبات بصورت لایه به لایه بر روی یکدیگر قرار داده می‌شوند و کاربر می‌تواند با استفاده از صفحه لمسی روی دستگاه، شکل غذای چاپی خود را به دلخواه طراحی کند.

 

برخی غذاها مانند نان یا پیتزا پس از چاپ شدن بوسیله چاپگر سه‌بعدی باید برای پخت درون فر قرار بگیرند.

 

با استفاده از این چاپگر سه‌بعدی امکان تهیه غذا با ترکیبات سالم در کوتاهترین زمان ممکن و در اشکال مختلف فراهم می‌شود.

 

نمونه اولیه چاپگر سه‌بعدی فودینی طراحی شده و محققان بدنبال جمع‌آوری بودجه برای تولید تجاری آن هستند؛ پیش‌بینی می‌شود که این دستگاه تا پایان سال جاری میلادی با قیمت 1300 دلار به بازار عرضه شود.

 

 

 

 

چاپ مواد غذایی مختلف با استفاده از چاپگر سه‌بعدی

 

 

 

چاپ مواد غذایی مختلف با استفاده از چاپگر سه‌بعدی

 

 

 

استفاده از ترکیبات تازه برای چاپ مواد غذایی

 

 

 

قرار دادن لایه به لایه مواد بر روی یکدیگر

 

 

 

قرار دادن لایه به لایه مواد بر روی یکدیگر

 

 

 

چاپگر سه‌بعدی فودینی

 

 تاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
12-1081.jpg

دانشمندان انگلیسی به نوعی ابزار قطب‌نمای کوانتومی برای جایگزین‌کردن جی‌ پی اس دست یافته‌اند.

 

 امروزه شیوه‌های مکانیابی روی زمین به سیستم‌های راهبری ماهواره‌های فضامحور مانند جی پی اس متکی‌اند اما دانشمندان انگلیسی راهی را برای تقلید از کاربردهای جی پی اس بدون ارسال هیچ‌ سامانه‌ای به فضا ارائه داده‌اند.

 

این شیوه انقلابی که «قطب‌نمای کوانتومی» نام گرفته، از اثرات زیراتمی روی میدان مغناطیسی زمین استفاده می‌کند و می‌تواند روزی در گوشی‌های هوشمند به کار رود.

 

جی پی اس گرچه یکی از اختراعات بزرگ عصر مدرن به شمار می‌آید، دارای محدودیت‌هایی است. این سامانه به ماهواره‌های پرتاب‌شده به فضا متکی است و در زیردریایی‌ها و زمانی که آن‌ها به زیر آب می‌روند، دیگر کار نمی‌کند. این سامانه بر خلاف جی پی اس غیرقابل‌تسخیر بوده و هیچ مداخله خارجی نمی‌تواند در آن خللی وارد کند.

 

فقط کاربردهای نظامی نیست که سیستم ابداعی را جذاب می‌کند، بلکه دانشمندان مدعی‌اند ابزار قطب‌نمای کوانتومی را می‌توان در نهایت در تلفن‌های هوشمند به کار برد.

 

محققان «آزمایشگاه دفاعی علم و فناوری» انگلستان خالق قطب‌نمای جدید معرفی شده‌اند.تاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
10-1474.jpg

دانشمندان اسپرم فسیل‌شده‌ای را کشف کرده‌اند که قدمتش به 17 میلیون سال پیش می‌رسد.

 

 این اسپرم به یک میگوی ریز تعلق دارد و بزرگ‌تر از کل بدن خود موجود بوده است.

 

اسپرم حفظ‌شده در سایت فسیلی میراث جهانی Riversleigh در کوینزلند استرالیا کشف شده است؛ تصور می‌شود این اسپرم عظیم بزرگ‌تر از طول بدن خود حیوان بوده باشد اما در درون ارگان‌ جنسی این سخت‌پوست فسیل‌شده که در آب شیرین می‌زیسته و ostracod نام دارد و به صورت مارپیچ بوده است.

 

پروفسور مایک آرکر از دانشگاه نیوساوت‌ولز نیز که به مدت بیش از 35 سال به حفاری در Riversleigh مشغول بوده، این فسیل را قدیمی‌ترین اسپرم جهان می‌داند.

 

انباشت‌های فسیلی در این سایت که در شمال غربی کوینزلند واقع شده‌، همواره مکان کشف بسیاری از حیوانات استرالیایی ماقبل تاریخ بوده‌اند اما کشف این اسپرم فسیلی که دارای هسته نیز هست، کاملا غیرمنتظره بود.

 

مطالعات میکروسکوپی نشان داد فسیل‌ سخت‌پوست مورد مطالعه در این سایت حاوی اندام‌های درونی حفظ‌شده شامل اندام‌های جنسی‌ بود. در درون این اندام‌ها سلول‌های اسپرم بزرگ کاملا حفظ‌شده‌ای قرار داشت و در درون اسپرم نیز هسته‌ای بود که زمانی حاوی کروموزوم‌های حیوان و دی ان ای بوده است.تاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
untitled-215.JPG

نینا محجوب، مهندس ایرانی و همکارانش به عنوان یکی از برندگان رقابت حل مشکل جمعیت نیویورک امریکا معرفی شدند.

 

 مجله «متروپلیس» مدتی پیش برای رقابت «شهرهای زنده» خود از شرکت‌کنندگان خواست راهکارهایی را برای حل بحران مسکن پیش‌ روی شهر نیویورک ارائه دهند. بر اساس ادعای این مجله، انتظار می‌رود این شهر تا سال 2040 پذیرای بیش از یک میلیون سکنه بیشتر باشد و این امر مشکلات مضاعفی برای حمل و نقل و مسکن ایجاد می‌کند.

 

این رقابت به دنبال طرح‌هایی بود که در پنج بخش نیویورک قابل‌پیاده‌سازی باشند. همچنین از شرکت‌کنندگان خواسته شده بود دوام‌پذیری، استراتژی‌های چندکاربرده، امکانات رفاهی سبک زندگی و طرح چند نسلی نیز در نظر گرفته شود.

 

طرح «ویو» برنده نخست رقابت مزبور، توسط «اندرو دافین» و شرکت NBRS+Partners ارائه شد و در واقع، بازتوسعه خط ریلی West Side Line است که در سال 1934 و پیش از بلااستفاده‌شدن آن افتتاح شده بود.

 

برنده دوم این رقابت نیز چاد کلوگ، ماتیو بولز و نینا محجوب از شرکت طراحی AMLGM معرفی شدند. طرح Urban Alloy آن‌ها تبادل بین جاده‌های بزرگ و حمل و نقل ریلی را میسر می‌کند و شامل ساختاری با پیچک‌های فولادی وسیعی است که خطوط قطار و آزادراه‌ها را شامل می‌شود و نقطه اتصال مرکزی برای مردم نیویورک است. علاوه بر داشتن هاب حمل‌ونقل، این ساختار همچنین دارای واحدهای مسکونی و فضاهای سرگرمی است که توسط ارتباطات حمل و نقلی به آسانی در دسترس قرار می‌گیرد.

 

هر یک از این برندگان 10 هزار دلار امریکا را به عنوان جایزه دریافت می‌کنند.تاريخ : شنبه 27 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

چند سالی است که در میان نظامیان سخن از ساخت ناوهواپیمابر توسط ایران در میان است اما تاکنون هیچ مقام رسمی، ساخت این دست از ناوها را در ایران تایید نکرده است.

ناوهای هواپیمابر یکی از معدود کشتی‌های هستند که به شکلی، هم جنگی و هم لجستیکی محسوب می‌شوندو در حال حاضر حدود 10 کشور جهان دارای این نوع کشتی‌ها هستند. شاید تعداد این ناوها در سطح جهان (اعم از فعال و غیرفعال) به 30 فروند هم نرسد.

آمریکا با در اختیار داشتن 11 فروند ناوهواپیمابر که غالب آنها مربوط به دهه‌های 90 میلادی هستند، در صدر دارندگان این ناوهاست. روسیه، تایلند، فرانسه و انگلیس به همراه آمریکا و چند کشور دیگر، از جمله حدود 10 کشوری هستند که تنها دارندگان این ناوها محسوب می‌شوند.


ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا

اصولا کار ساخت ناوهای هواپیمابر به دلیل حجم انبوه تجهیزات به‌کار رفته و تجهیزات فراوانی که باید با خود حمل کنند، سال‌ها به طول می‌انجامد. هم‌اکنون، اینترپرایز، با حدود 50 سال سن، قدیمی‌ترین ناوهواپیمابر جهان است که در نیروی دریایی آمریکا فعال است.

ناوهای هواپیمابر بنابر وزن، طراحی، امکانات و طول و عرض‌شان، قابلیت‌های متعددی دارند. حمل تعداد زیادی بالگرد و جنگنده، حمل یگان‌های رزمی و مهندسی و تجهیزات دفاعی و پدافندی، وابسته به این مؤلفه‌هاست.

نکته مهم در ساخت ناوهای هواپیمابر که تکنولوژی آن حدود 50سال پیش توسط آمریکا در ناو اینترپرایز به کار گرفته شد، استفاده از فناوری هسته‌ای برای تامین سوخت این ناوهاست.

هم اکنون ناو شارل دوگل فرانسه و دو ناو آمریکایی، در مجموع 3ناوی هستند که پیشران اتمی دارند. ناو شارل دوگل فرانسوی، یکی از معروف‌ترین ناوهای هواپیمابری است که در خود یک نیروگاه اتمی برای تولید سوخت مورد نیاز ناو داشته و از توانایی‌های این ناو، حرکت بدون وقفه آن در سال‌های متمادی است.

ناو هواپیمابر نیمیتز نیز سامانه‌ای پیشران متشکل از دو راکتور اتمی در قلب ناو با خود حمل می‌کند که این دو رآکتور، وظیفه تأمین انرژی مورد نیاز توربین‌های ناو را برعهده دارند.


تاريخ : چهار شنبه 24 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

با سرعت بالای فنّاوری امروزه تصور اینکه در 20 سال آینده شکل و شمایل مشاغل مختلف چگونه خواهد بود بسیار مشکل است. 

موسسه CST  با انجام مطالعاتی در زمینه تغییرات شغلی که در گذشته تاکنون صورت گرفته است. پیش‌بینی‌هایی را در مورد شغل‌های متداولی که در سال 2030 در سرتاسر دنیا وجود خواهد داشت انجام داده است. 

مارتا ترنر نایب‌رئیس این موسسه مطالعاتی می‌گوید در مورد پیش‌بینی شرایط شغلی در سال 2030 فاکتورهای بزرگ و کوچک مختلفی را در نظر گرفتیم. این فاکتورها شامل تغییرات اقتصادی و دموگرافیک، تغییرات انرژی و آب‌وهوا، تغییرات مهاجرتی، فنّاوری دیجیتال، پیشرفت‌های عامی و فنّاورانه و امنیت و ثبات بوده است. 

موسسه CST برای داشتن چشم‌انداز روشنی از شغل‌هایی که در آینده وجود خواهد داشت با بیش از 40 متخصص در صنایع مختلف صحبت کرده و از ایده‌های آن‌ها استفاده کرده است.

ترنر می‌گوید احتمال به وجود آمدن چنین شغل‌هایی در آینده نزدیک بسیار بالا است. پایه‌های فنّاوری لازم در مورد برخی از این شغل‌ها هم‌اکنون وجود دارد  و تنها زمان لازم است تا به مرحله اجرا برسند.

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به  شغل‌هایی که موسسه CST پیش‌بینی کرده تا سال 2030 به وجود خواهد آمد.

1. جراح از راه دور
این جراحان از راه دور و به کمک ابزارهای روباتیک اعمال جراحی را بر روی انسان‌ها انجام می‌دهند.

2. نوستالژی ساز
این افراد متخصص طراحی‌های داخلی خاطره ساز مربوط به دهه و یا سال خاصی هستند. برای مثال افرادی که پا به سن گذاشته و بازنشسته شده‌اند می‌توانند به کمک این طراحان داخلی در فضایی خاص با شمایل و ظاهر مربوط به دهه موردنظرشان زندگی کنند.

3. مرمت کار طبیعی
این افراد که در گذشته به آن‌ها کشاورز می‌گفتند. دیگر وظیفه آماده کردن زمین کشاورزی و برداشت محصول را ندارند. بلکه وظیفه آن‌ها جبران کردن خسارت‌هایی است که زمین‌های کشاورزی، کارخانه‌های و ساخت‌وسازهای انسانی  به طبیعت و محیط پیرامون زده است خواهد بود. 

4. متخصص ساده‌سازی
وظیفه این شغل در سال 2030 برسی صنایع و پروسه‌های مختلف کاری و ساده‌سازی آن‌ها است. برای مثال آن‌ها می‌توانند یک پروسه مدیریتی را که 15 مرحله دارد در 3 مرحله ساده‌سازی کنند. 

5. طراح زباله
طراحان زباله به دنبال راه‌های خلاقانه هستند تا محصولات جانبی و زباله‌های ناخواسته تولیدشده در پروسه صنایع مختلف را به موادی باکیفیت تبدیل کرده و آن‌ها را در ساخت محصولات کاملاً جدید استفاده کنند. 

6. مشاور روباتیک
در سال 2030 روبات‌ها نقش بیشتری در ارائه خدمات و سرویس‌های مختلف در زندگی افراد خواهند داشت. مشاور روباتیک وظیفه ارائه مشاوره برای انتخاب روبات مناسب و کاربردی برای افراد و برطرف کردن نیازهای آن‌ها را خواهد داشت.

7. ناوبر خدمات درمانی
وظیفه این حرفه دادن آموزش‌های لازم به بیماران و نزدیکان آن‌ها در مورد مزایا، معایب و بایدها و نبایدهای یک سیستم پیچیده خدمات درمانی است. ناوبر خدمات درمانی همچنین به بیماران منم کی کند تا قراردادهای لازم را با سیستم خدمات درمانی مربوطه را در کمترین زمان ممکن و کمترین میزان استرس و نگرانی منعقد کنند.

8. متخصص فنّاوری خورشیدی
این افراد با استفاده از فنّاوری موجود در زمین‌های از پیش تعیین‌شده پانل‌های خورشیدی تعبیه می‌کنند و انرژی تولیدشده را به سمت ایستگاه‌های نیرو و مراکز مربوطه انتقال می‌دهند. این افراد همچنین در محیط‌های شهری به افرادی که فضای کافی ندارند در مورد نصب و بهره‌برداری از پانل‌های خورشیدی مشاوره‌های لازم را ارائه می‌کنند. 

9. مزرعه‌داران آکواپونیک
در سال 2030 جمعیت آبزیان تا حدود زیادی کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین متدهای جدیدی مانند آکواپونیک به کمک افراد می‌آیند تا بتوانند ماهی‌هایی را که در دیگر در طبیعت وجود ندارند پرورش دهند. آکواپونیک ترکیبی از مزرعه پرورش ماهی و باغداری است. در این روش گیاهان درون آب رشد می‌کنند و اکسیژن لازم را برای ماهی‌ها و آبزیان درون آب فراهم می‌کنند در مقابل فضولات و آبزیان و ماهی‌ها نیز به پرورش و رشد گیاهان درون آب کمک می‌کند.

ترنر می‌گوید: دانشجویان و دانش آموزان امروزه در مورد انتخاب مسیر تحصیلی و شغل آینده تحت فشارهای زیادی هستند. بسیاری از آن‌ها باید هرچه زودتر دراین‌باره تصمیم‌گیری کنند که باعث ایجاد  فشارهای روحی و روانی زیادی برای آن‌ها می‌شود. این موضوع نیز اهمیت زیادی دارد که دانش آموزان و والدین که هنوز در ابتدای راه هستند چشم‌انداز مناسبی از شغل‌های مربوط و  مطرح در 10 تا 15 سال آینده داشته باشند تا بتوانند به‌درستی تصمیم‌گیری کنندتاريخ : چهار شنبه 24 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3-1891.jpg

یک دانشجوی کلمبیایی از نوعی توپ کروی شستشوی مفهومی جدید برای تمیز کردن لباس‌ها رونمایی کرده است.

 

 این توپ مستقیما در درون سبد لباس چرک قرار می‌گیرد و بدون این که آن‌ها را بردارد، می‌شوید.

 

این ایده در رقابت مرکز جهانی طراحی الکترولوکس، به عنوان فینالیست انتخاب شده که جایزه این مسابقه 5000 یورو اعلام شده است.

 

به گفته «خوان کامیلو رستروپو ویلامیزار» از دانشگاه اسقفی بولیواری کلمبیا، فناوری «لیونا» در واقع یک ماشین لباسشویی کروی الکترواستاتیک است و ایده موجود در پس آن، قراردادن لباس‌ها در یک ماشین لباسشویی نیست بلکه گذاشتن ماشین در درون لباس‌هاست.

 

استفاده از این سامانه آسان بوده و دارای فواید محیطی نیز است. این کره، مصرف آب و انرژی را کاهش داده، استفاده از زمان را بهینه می‌کند و تلاش لازم برای شستن و همچنین مراقبت از پارچه را کاهش می‌دهد.

 

مفهوم لیونا یک کره فلزی با مقداری آب در درون آن است. این سامانه ابری از ذرات ریز بخار را که از لحاظ الکترواستاتیکی باردار هستند، ایجاد می‌کند که این ابر از خلال منافذ سطح فلزی بیرون می‌آید. این سیستم سپس از طریق ارتعاشات و پالس‌هایی که برای تکان‌دادن بافت‌ها و شل‌کردن میکروب طراحی شده، می‌چرخد.

 

سطح فلزی کره مانند یک آهن‌ربا عمل می‌کند. این سطح باردار بوده و می‌تواند ذرات میکروبی را که توسط بخار اشباع شده‌اند، جذب کند و آن‌ها را به سمت هسته کره بمکد. در نهایت، لیونا نم رسوبی موجود در بافت‌ها را با هوای داغ خشک می‌کند.تاريخ : چهار شنبه 24 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
173-18.JPG

شرکت ایرباس نخستین نمونه از نسل هواپیماهای برقی را به پرواز درآورد؛ این هواپیماها می‌توانند هزینه‌ مسافرت‌های هوایی را تا یک سوم کاهش دهند.

 

 E-Fan نخستین هواپیمای تمام برقی جهان است که ماه گذشته میلادی نخستین پرواز آزمایشی خود را در مدت زمان کمتر از 10 دقیقه با موفقیت پشت سرگذاشت.

 

دور دوم پرواز آزمایشی این هواپیما در فرودگاه بوردو در جنوب‌غربی فرانسه با موفقیت انجام شد که یک گام مهم بسوی مسافرت‌های هوایی ارزان‌تر، سبزتر و با آلودگی صوتی بسیار پایین محسوب می‌شود.

 

اندازه هواپیمای آموزشی دو سرنشین E-Fan از دماغه تا دم 5.79 متر است که از دو باتری پلیمر لیتیوم- یون 120 برای تأمین نیرو استفاده کرده و از توانایی پرواز به مدت یک ساعت پس از هربار شارژ برخوردار است.

 

پرواز تجاری به مدت یک ساعت با هواپیمای برقی E-Fan تنها 16 دلار هزینه دارد.

 

به گفته «ژان بوتی» مدیر فنی گروه ایرباس، این هواپیمای برقی علاوه بر کاهش هزینه‌ مسافرت‌های هوایی، میزان انتشار آلاینده‌های موتور هواپیما و آلودگی صوتی را به اندازه قابل توجهی کاهش می‌دهد، بطوریکه صدای تولید شده توسط هواپیما کمی بیشتر از یک سشوار است.

 

مدل E-Fan 2.0 یک هواپیمای آموزشی کاملا برقی محسوب می‌شود، درحالیکه هواپیمای E-Fan 4.0 مجهز به یک سیستم هیبریدی است که علاوه بر کاربردهای آموزشی، در پروازهای عمومی نیز قابل استفاده است.

 

شرکت ایرباس بدنبال طراحی و تولید مدل‌های مختلف این هواپیمای برقی است، به همین منظور قصد دارد کارخانه‌ای را در نزدیکی فرودگاه بوردو احداث کند.تاريخ : چهار شنبه 24 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
187-13.JPG

 

کنگره جهانی ارتوپدی با برگزاری نمایشگاهی از جدیدترین نوآوری‌های پزشکی بویژه در حوزه اندام مصنوعی، در شهر لایپزیگ آلمان آغاز بکار کرد.

  کنگره جهانی ارتوپدی OTWorld از روز دوشنبه 13 مه (23 اردیبهشت) با حضور 548 شرکت‌کننده از 37 کشور جهان با نمایش جدیدترین محصولات و نوآوری‌های پزشکی آغاز شد.

 

در نمایشگاه لایپزیگ که بزرگترین نمونه در نوع خود محسوب می‌شود، انواع مختلف نوار زخم‌بندی، اندام بدن، دست چاپ سه‌بعدی قابل کنترل، اسکلت خارجی برای کمک به راه رفتن افراد معلول به عنوان جدیدترین ابداعات پزشکی عرضه شده‌اند.

 

دست بیونیک i-limb محصول شرکت انگلیسی Touch Bionicsیکی از برجسته‌ترین محصولاتی است که در این نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

طراحی منحصربفرد انگشتان دست، قابلیت چرخش شست و مچ دست از ویژگی‌های این دست مصنوعی پیشرفته‌ است که عملکرد آن توسط نرم‌افزار مخصوص تلفن‌همراه هوشمند قابل کنترل است؛ کاربر با استفاده از برنامه نرم‌افزاری مخصوص سیستم عامل iOS می‌تواند حالت‌های مختلف دست را کنترل کند.

 

پای چاپ سه‌بعدی طراحی شده توسط شرکت روسی Ortokosmos، اسکلت خارجی 140 هزار دلاری exoskeleton برای کمک به راه رفتن افراد معلول از جمله دیگر محصولات برجسته عرضه شده در این نمایشگاه است.

 

 

 

 

 

دست بیونیک i-limb با قابلیت کنترل توسط نرم‌افزار مخصوص تلفن‌همراه

 

 

 

دست بیونیک i-limb با قابلیت کنترل توسط نرم‌افزار مخصوص تلفن‌همراه

 

 

 

پای چاپ سه‌بعدی شرکت Ortokosmos

 

 تاريخ : چهار شنبه 24 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
188-14.JPG

 

ناسا فیلم ویدئویی جدیدی را منتشر کرده است که در آن حفره‌ای عظیم بر سطح خورشید قابل مشاهده است.

  این حفره عظیم به شکل یک مربع با چرخش خورشید بوضوح قابل مشاهده است؛ ناسا این فیلم ویدئویی را در روزهای پنجم تا هفتم مه (15 تا 17 اردیبهشت) تهیه کرده است.

 

به گفته محققان ناسا، یک دلیل ساده برای این اثر وجود دارد که به نام حفره تاجی (coronal hole) شناخته می‌شود؛ حفره تاجی اغلب به شکل مربع دیده شده و محلی است که بادهای پرسرعت خورشیدی را به فضا می فرستد.

 

حفره تاجی در طیف نوری ماوراء بنفش شدید، تیره دیده می‌شود، چراکه ماده کمتری در این طول موج منتشر می‌شود.

 

در این فیلم ویدئویی همچنین الگوی نور سوسو زننده‌ای درون حفره تاجی قابل مشاهده است که در اثر رشته‌های پلاسما ایجاد شده‌اند.

 

حفره تاجی در جنوبی‌ترین بخش خورشید واقع شده است و به همین علت شانس رسیدن طوفان‌های خروشیدی به زمین بسیار کم است.

 

ناسا اوایل سال جاری میلادی بهترین تصویر را از یک فوران عظیم خورشیدی در کلاس X تهیه کرد؛ در این تصویر، فوران مواد تا ارتفاع 1046 کیلومتر بالاتر از سطح خورشید دیده می‌شود.

 

فوران خورشیدی 24 مارس 2014 با استفاده از 4 تلسکوپ فضایی شامل طیف‌نگار تصویربرداری منطقه رابط (IRIS)،‌ رصدخانه دینامیک خورشیدی (SDO) و تلسکوپ تصویربرداری طیف‌سنج انرژی خورشید (Rhessi) متعلق به ناسا و تلسکوپ Hindo آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن و رصدخانه زمینی Dunn Solar در نیومکزیکو رصد شد.

 

 

 

 

 

 

ایجاد حفره‌ عظیم تاجی در بخش جنوب خورشید

 

 

 

تصویر بی‌نظیر تلسکوپ IRIS از فوران خورشیدی 24 مارس 2014

 

 

 

جزئیات بسیار دقیق از لکه‌های خورشیدی فوران 24 مارس توسط رصدخانه زمینی نیومکزیکو

 

 تاريخ : چهار شنبه 24 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
0000-44.jpg

جاسینتو کانویت، پزشک و دانشمند ونزوئلایی که شهرت خود را مدیون تولید واکسن جذام و عمری تلاش برای کمک به فقرا است، در سن 100 سالگی درگذشت.

 

 کانویت در سال 1913 در یک خانواده مهاجر اسپانیایی متولد شد و تحصیلات خود را در دانشگاهی در کاراکاس ادامه داد.

 

وی تحت تاثیر بدنامی بیماران جذامی، به کار برای آنها در حاشیه شهر و همچنین مناطق جنگلی دورافتاده پرداخت.

 

در بیانیه‌ای که مرگ وی را در وب‌سایتش اعلام کرده، آمده است: دکتر کانویت به دلیل فداکاری‌هایش در مورد فقرا و مبتلایان به بیماریهای دلهره‌آور، یک قهرمان مشهور در ونزوئلا بود. وی در طول زندگی کاری خود هیچگاه از بیمارانش پول دریافت نکرد.

 

کانویت در سال 1987، درمان موجود برای بیماری سل را با یک باکتری موجود در آرمادیلو برای طراحی واکسن جدید علیه جذام ترکیب کرد که در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت.

 

جذام یک بیماری عفونی مزمن است که باعث زخمهای پوستی و آسیبهای عصبی بد شکل در بازوها و پاها می‌شود. با گذشت زمان این بیماری می‌تواند منجر به بی‌حسی در برابر درد و از دست رفتن بخشهایی از اندام شود. در گذشته، جذام به عنوان بیماری لاعلاج شناخته شده و بیماران را به حاشیه شهرها می‌راندند.

 

دولت ونزوئلا کانویت را در سال 1988 برای جایزه نوبل معرفی کرد که موفق به دریافت آن نشد.

 

وی در میان بسیاری از افتخارات بین‌المللی، توانست جایزه شاهزاده آستریاس اسپانیا و نشان لژیون دونور فرانسه را بدست بیاورد.

 

کانویت همچنین واکسنی را علیه یک بیماری گرمسیری پوستی موسوم به لیشمانیاز کشف کرد که توسط پشه منتقل شده و با فقر و سوءتغذیه مرتبط است.

 

این دانشمند ونزوئلایی اخیرا به کار در حوزه پژوهشهای درمانی سرطان ادامه داده و تحقیقات جدید خود را در سن 100 سالگی در سال 2013 منتشر کرده بود.

 

کانویت گفته بود: من برای بدست نیاوردن جایزه نوبل بی‌خواب نمی‌شوم اما این اتفاق حتما برای کشف درمانی برای سرطان رخ خواهد داد.

 

خانواده کانویت، مرگ وی را در اعلامیه‌ای کوتاه و بدون توضیحات اضافی در مورد علت مرگ،‌ برای رسانه‌های ونزوئلا ارسال کردند.

 

در این اعلامیه آمده است: دکتر جاسینتو کانویت گارسیا، پس از 100 سال زندگی و تعهد به انسانها در حوزه پزشکی درگذشت.تاريخ : چهار شنبه 24 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
7100-1.jpg

عضو هیات علمی بخش جانوران سمی مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: ایران رتبه دوم جهان را در زمینه گزش جانواران سمی به خود اختصاص داده است .

 

 عباس زارع ویرک‌آبادی که درنشست مقابله با مارگزیدگی در موسسه‌ واکسن و سرم سازی رازی سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: ایران بعد از کشور مکزیک بیشترین آمار مار و عقرب گزیدگی را در جهان دارد و طبق آمار وزارت بهداشت سالانه 250 هزار ایرانی مورد گزش جانوران سمی قرار می‌گیرند که از این تعداد 50 هزار مورد مربوط به عقرب گزیدگی و 10 هزار مورد نیز به مارگزیدگی اختصاص دارد.

 

وی افزود: عدم تحریک جانوران سمی و آشنایی با کمک‌های اولیه مهم‌ترین عامل در موارد مار و یا عقرب‌زدگی است.

 

زارع ویرک‌آبادی ادامه داد: در هنگام نیش‌زدگی، زهر از طریق مایعات زیرجلدی یا زیرپوستی حرکت کرده و به سمت غدد لنفاوی می‌رود.

 

وی عدم داشتن هیجان و دویدن را در هنگام نیش‌زدگی مهم عنوان کرد و گفت: در هنگام نیش‌زدگی هیجان را باید کنترل کنیم چراکه براساس آمار با کنترل هیجان در اثر گزش مرگ مصدوم به صفر می‌رسد.

 

عضو هیات علمی موسسه رازی اظهار کرد: دویدن نیز در هنگام گزش بسیار خطرناک است چراکه اگر فرد در هنگام گزش هیجان خود را کنترل کند حدود چهار ساعت دیرتر زهر وارد خون می‌شود که در این مدت زمان فرد مصدوم را می‌توانیم سریع به بیمارستان‌های مجهز به پادزهر انتقال دهیم.

 

زارع آگاهی دادن به مردم در این خصوص را مهم ارزیابی کرد و گفت: با توجه به فصل گرما و بیشتر شدن گزش‌ها لازم است مردم آگاهی‌های لازم را درباره زهر مار و عقرب بدانند و در مواقع نیش‌زدگی نکات ایمنی را رعایت کنند.

 

وی دربخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به میزان تولید سالانه آمپول مار و عقرب گزیدگی در مؤسسه رازی اشاره کرد وگفت: سالانه 70 هزار ویال (آمپول) ضد عقرب گزیدگی و 40 هزار ویال مارگزیدگی درموسسه سرم سازی رازی تولید می شود.تاريخ : چهار شنبه 24 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
000-141.jpg

در حال حاضر دستگاههایی برای پیگیری گامها، وزن و کالری مصرفی وجود دارد اما فناوری جدید یک طراح ایرانی مستقر در بوستون با تغییر این کاربری، به نظارت بر تعداد سیگارهای روشن شده در روز می‌پردازد.

 

 فندک هوشمند «Quitbit» که توسط امیر عطا غفرانی، فارغ‌التحصیل رشته مدیریت نوآوری دانشگاه براون و همکارانش ساخته شده، بجای تشویق افراد به سیگار کشیدن، آنها را با نمایش میزان واقعی عاداتشان شرمنده کرده و به سوی ترک سیگار پیش می‌برد.

 

این فندک در هر بار استفاده، تعداد سیگارهایی را که فرد روشن کرده و مدت زمانی که از روشن کردن سیگار قبلی گذشته، ثبت می‌کند.

 

یک نرم‌افزار مرتبط نیز این داده‌ها را در دوره‌های زمانی طولانی‌تر پیگیری کرده و می‌تواند به منظور تعیین اهداف مورد استفاده قرار بگیرد.

 

این نرم‌افزار همچنین می‌تواند میزان پولی را که صرف خرید سیگار شده یا متعاقبا با ترک آن، ذخیره شده، محاسبه کند و به افراد سیگاری در شناسایی اوقات روز که در آن بیشتر سیگار می‌کشند، کمک کند.

 

پیشرفتهای حاصله را سپس می‌توان در انجمن دارندگان Quitbit یا با دوستان در سایتهای اجتماعی به اشتراک گذاشت.

 

فندک Quitbit با استفاده از یک المنت گرمایشی مانند فندکهای خودرو، سیگار را روشن می‌کند و ابزار الکترونیکی به شمارش تعداد سیگارهای روشن شده با آن می‌پردازد.

 

یک نمایشگر ال‌ای‌دی کوچک در جلوی فندک به نمایش تعداد سیگارها و مدت زمانی که از سیگار قبلی گذشته، می‌پردازد.

 

به گفته غفرانی، وی Quitbit را تنها برای پیگیری عادات سیگار کشیدن دارنده آن طراحی کرده، از این رو روشن کردن سیگار دیگران یا به اشتراک گذاشتن آن با دوستان تاثیری بر این پیگیری نخواهد داشت.

 

همچنین می‌توان این فندک را زمان‌دار یا برنامه‌ریزی کرد تا در دوره‌های تنظیم شده کار کند که این امر بطور مثال به کاهش مصرف سیگار در طول روز کمک خواهد کرد.

 

فندک Quitbit از بلوتوث استفاده کرده و با تلفنهای همراه آیفون 4S ،5 ،5S و همچنین آندروید 4.3 و بالاتر سازگار است.

 

این فندک اکنون برای جذب سرمایه در سایت کیک‌استارتر قرار گرفته و غفرانی و همکارانش امیدوارند بتوانند تا ماه ژوئن 50 هزار دلار سرمایه برای ساخت فناوری خود بدست بیاورند.تاريخ : چهار شنبه 24 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
6-1425.jpg

ماهواره زلزله‌شناسی «آیات» تا دو سال آینده با توانمندی کاملا ایرانی در مدار قرار می‌گیرد.

 

 شروین امیری، رییس پژوهشکده مخابرات و فناوری ماهواره سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران امروز در نشستی خبری که در محل این سازمان برگزار شد با بیان این که پروژه طرح کلان ماهواره زلزله‌شناسی آیات در کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی عتف در دست بررسی است، گفت: این پروژه‌ی کلان با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات در دست انجام است که در حال حاضر فاز امکان‌سنجی آن انجام گرفته و در حال ورود به مراحل مقدماتی هستیم.

 

وی با بیان این که ماهواره زلزله‌شناسی آیات قرار است در مدار ارتفاع پایین پرواز کند، گفت: پیش‌بینی می‌شود که این ماهواره طی دو سال آینده در مدار قرار گیرد.

 

به گفته امیری، این ماهواره صددرصد ایرانی و متناسب با توانمندی‌های دانشمندان ایران است و اعتبار پیش‌بینی شده برای آن هشت میلیارد تومان می‌باشد.تاريخ : چهار شنبه 24 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

یکی از مواردی که کاربران ویندوز 8.1 بیشتر در پی آن هستند، ترفندها و نکاتی است که کار با این ویندوز را آسان تر می کند. اگر شما هم به دنبال یافتن نکات و ترفندهای جالب هستید می توانید تا پایان این مطلب همراه با ما باشید.

۱-شروع از دکمه استارت:

شما ممکن است برای پیدا کردن برنامه مورد تیاز خود در صفحه شروع ویندوز ۸٫۱ بسیاری مشکل داشته باشید. زیرا مقدار زیادی کاشی بر روی صفحه نمایش وجود دارد..

با این حال ۱ راه برای آسان تر کردن کار کاربران وجود دارد:

بر روی  نوار وظیفه دسکتاپ راست کلیک کنید و”Properties” را انتخاب کنید و سپس بر روی زبانه Navigation کلیک کنید و حالا می‌توانید ببینید که تمامی کاشی‌ها به صورت لیستی از برنامه‌ها در می‌آیند و کار شما را بسیار راحت تر می‌کنند.

۲-بوت کردن از صفحه دسکتاپ

در حال حاضر ویندوز ۸٫۱  به شما این خدمت را ارائه می‌دهد که با گزینه‌ای  به طور  مستقیم به دسکتاپ بروید. زمانی که  شما وارد می‌شوید در دسکتاپ و بر روی نوار وظیفه راست کلیک کنید و "Properties” را انتخاب کنید، سپس بر Navigation و گزینه When I sign in or close all apps on a screen, go to the desktop. از حالا به بعد، زمانی که شما به ویندوز وارد شوید، شما مستقیماً  وارد دسکتاپ می‌شوید.۳-استفاده از اینترنت اکسپلور ۱۱ در تب های مختلف:

یکی از ویژگی های بهتر شناخته شده از ویندوز ۸  ضربه محکم و ناگهانی است که اجازه می‌دهد تا شما به اجرای دو برنامه های جانبی در کنار هم بپردازید.  با ویندوز ۸٫۱ شما همچنین می‌توانید دو نمونه از IE11 در چند پنجره اجرا کنید.با این حال، اگر قسمت یک نمونه از IE11  را باز کنید و سپس پنجره دوم را بخواهید باز کنید،پنجره دوم باز نمی‌شود. شما باید برای باز کردن چند زبانه در یک پنجره، بر روی یکی از زبانه‌ها راست کلیک کنید و  سپس Open tab in new window را انتخاب کنید. متاسفانه فعلا برای سایر برنامه‌ها شما قابلیت استفاده همزمان را ندارید.

۴-خاموش کردن از طریق دکمه استارت:

دکمه استارت باز هم به ویندوز باز گشته است ولی هنوز هم از منوی استارت خبری نیست. این به آن معنا است که شما به روش خاصی برای خاموش کردن لپ تاپ و کامپیوتر خود نیاز دارید. با راست کلیک بر روی دکمه استارت برای شما مجموعه‌ای از منوها را نمایش می‌دهد. از جمله: توابعی برای دیسک مدیریت و فرماندهی ابزار فوری. در ویندوز ۸٫۱ شما گزینه های Shut Down و Restart و Sleep و Sign Out را مشاهده می‌کنید.۵-ساعت آرام:

 در ویندوز ۸، مایکروسافت شبکه بین دسکتاپ و ویژگی های تلفن همراه را بهینه سازی کرد. یکی از این ویژگی های تلفن همراه اطلاعیه برنامه‌ها است، که هنگامی که شما پیغامی را دریافت می‌کند صدای یک موسیقی می‌آید.

این می‌تواند در طول روز می‌تواند مفید باشد، اما از طرف دیگر هم می‌تواند آزار دهنده باشد به خصوص در هنگام شب اگر پیغامی برای شما بیاید باعث آزار و اذیت کاربر می‌شود.

ویندوز ۸٫۱ اقدام به افزودن ویژگی جدیدی کرده است که در آن شما می‌توانید لپ تاپ خود را برای ساعت خاصی تنظیم کنید تا صدای پیغام شما را آزار ندهد (بی صدا باشد)

برای دسترسی به این تنظیمات شما باید به قسمت Settings بروید و سپس بر روی Change PC Settings کلیک کنید و از گزینه‌ها Search and apps را کلیک کنید و سپس بر روی Notifications کلیک کنید.۶-خواندن و نمایش در اینترنت اکسپلورر ۱۱:

شما می‌توانید به‌راحتی متن‌ها را به‌صورت افقی یا عمودی بخوانید و تنها کاری که باید بکنید این است که بر روی آیکون open-book در سمت راست address bar کلیک کنید تا حالت های قرارگیری متون و نمایش و خواندن را تغییر دهید.

البته ۱ موضوع دیگر هم وجود دارد:

ویندوز هشت ممیز یک دهم به‌صورت پیش‌فرض با نسخه جدید مرورگر اینترنت اکسپلورر عرضه می‌شود. اینترنت اکسپلورر پس از عرضه نسخه ۹ روند بهبودی خوبی داشته است و نسخه ۱۱ هم از این قائله مستثنا نیست؛ اما ظاهراً مشکلی در این نسخه وجود دارد که باعث به هم ریختگی جستجوهای کاربران در گوگل می‌شود.

در واقع پس از اینکه از طریق وب سایت گوگل چیزی را جستجو می‌کنید، دستگاه تقطیر صفحه به هم می‌ریزد و این نشان از عدم سازگاری این نسخه با وب سایت گوگل دارد. به نظر می‌رسد که مایکروسافت باید هرچه سریع تر برای این مشکل راه‌حلی پیداکرده و در قالب یک Hot Fix به کاربران ارائه دهد چون در غیر این صورت و یا طولانی شدن پروسه حل این مشکل، ضربه سختی خواهد خورد.

برای حل این مشکل کاربران باید کلیدهای ترکیبی Alt + X را بفشارند و سپس گزینه Use Microsoft compatibility lists را غیر فعال کنند تا مشکل به صورت موقت برطرف شود.

۷-حالت آزاد بودن دست‌ها:

یکی از جالب‌ترین ویژگی های ویندوز ۸٫۱ این است که شما ممکن است در حال درست کردن غذا و کیک باشید و  از روی دستور العمل بخواهید درست کنید. ویندوز ۸٫۱ به شما کمک می‌کند تا دست خود را مقابل وب تکان دهید تا بتوانید صفحات را جا به جا کنید.تاريخ : سه شنبه 23 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در تاریخ هنری دنیا تعدادی اثر بوده است که به علت اتفاقات مختلف ناتمام مانده اند. برخی از این آثار هنری توسط بزرگترین نویسندگان یا نقاشان دنیا کشیده شده است.

رمان چارلز دیکنز


یکی از بزرگترین نویسنده های جهان و همچنین یکی از اسطوره های انگلستان "چارلز دیکنز" است. او از خودش کتاب های بسیار زیادی را به جا گذاشته و همچنین همیشه در کار خودش بسیار موفق بوده است. آخرین کتاب او "راز ادوین درود" نام داشت اما او در سن 58 سالگی در گذشت و نتوانست این کتاب را به پایان برساند. البته پس از او چندین نفر این کتاب را تمام کردند اما هیچگاه مشخص نشد که چارلز دیکنز به دنبال چه پایانی در این داستان می گشت.

شعر کوبلا خان


"کوبلا خان" نام یکی از اشعاری است که در سال 1797 سروده شده است. شاعر این شعر که به نام "کولریدج" شناخته می شود در خواب شعری را به یاد می آورد و پس از بیدار شدن 50 خط از آن را می نویسد اما درحین نوشتن کسی از او می خواهد که برای مدتی به خارج از خانه برود و پس از بازگشت دیگر چیزی یادش نمی امده است."کوبلا خان" شاید معروف ترین شعر ناتمام دنیا باشد.

کلیسای "سگرادا فامیلیا" 


این کلیسا که در بارسلونای اسپانیا قرار دارد یکی از طولانی ترین پروژه های ساخت و ساز در تمام دوران است. این بنا از سال 1882 در حال ساخت است و معمار آن نیز فردی به نام "آنتونی گادی" بود. او بیشتر عمر خود را صرف ساخت این بنا کرد و البته در سال 1926 درگذشت و ساختمان نیمه کاره ماند. از آن سال تا به حال ساخت این بنا توسط چندین معمار ادامه داده شده است اما همچنان به پایان نرسیده است. 

مجسمه "گران کاوالو"


این مجسمه به دستور دوکی در میلان برای یادبود پدرش و توسط لئوناردو داوینچی طراحی شده بود. او بیش از 12 سال وقت برای طراحی این مدل صرف کرد و پس از آن در سال 1492 آماده ساخت این مجسمه شد ولی جنگ میان ایتالیا و فرانسه آغاز شد و دوک نیز هزینه ساخت این اسب را صرف جنگ کرد. بعده ها ارتش فرانسه از پیش فرض این مجسمه داوینچی به عنوان سیبل شلیک استفاده می کردند. تاريخ : سه شنبه 23 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

چاقی بسیار زیاد و یا کمبود وزن هر دو از جمله مواردی هستند که نمی توان به آن ها به عنوان شرایط سالم نگاه کرد. 

افرادی که کبود وزن دارند ضعیف تر هستند و  ممکن است به بیماری های مختلفی دچار شوند در حالی که با کمی غذا خوردن می توانند به وزن دلخواهشان برسند. در این مطلب بهترین موادی که برای چاق شدن می توانید مصرف کنید را معرفی می کنیم.

 گردو: گردو یکی از آحیل هایی است که به شما کمک می کند تا خیلی سریع و طبیعی چاق شوید. میزان امگا3 در این ماده بسیار زیاد است و از بیماری های مختلف در بدن شما جلوگیری می کند. 

 شیر پرچرب: شیر به تنهایی می تواند بسیاری از بیماری های بدن را از بین برد ولی بسیاری از پزشکان نوع کم چرب آن را توصیه می کنند شیرپرچرب تمام خواص شیر را دارد و گزینه مناسبی برای افرادی است که می خواهند چاق شوند.

 نارگیل: نارکیل یکی از بهترین میوه هایی است که می توانید از آن استفاده کنید. آب نارگیل دارای مواد مغذی بی شماری است و کالری بالایی دارد که می تواند به شما در ازایش وزن کمک کند. 

 موز: موز میوه ای که می تواند به عنوان یک کربوهیدارات سالم از آن نام برد یکی دیگر از  مواد خوب برای چاق شدن است. موز همچنین می تواند انرژی روزانه شما را نیز تامین کند.

 دانه های مغذی: از جمله دانه های مغذی می توانیم به تخم کتان، دانه هندوانه، شاه دانه و کنجد اشاره کنیم که هر کدام آن ها دارای اسیدهای چرب مفید برای بدن هستند و به شما در چاق شدن کمک به سزایی می کنند.

 بادام: بادام یکی از تنقلات سالم که می توانید روزانه از آن استفاده کنید. سرشار از ویتامین های مختلف و همچنین مبارز بیماری های عصبی است. بادام نیز می تواند به افراد لاغر کمک به سزای بکند.

 روغن زیتون: هیچ پزشکی را پیدا نخواهید کرد که روغن زیتون را توصیه نکند. این روغن نه تنها به شما در چاق شدن کمک می کند بلکه از بیماری هیا قلب و عروقی نیز پیشگری می کند. 

 سیب زمینی: منبعی عظیم از کربوهیدارات ها و همچنین مملو از مواد مغذی که البته همیشه به عنوان یک ماده چاق کننده از آن نام برده می شود.

 لوبیا: لوبیا مملو از پروتئین است و با کالری زیادی که دارد می تواند انرژی شما را برای کارهای سخت تامین کند و همچنین به شما در چاق شدن نیز کمک به سزایی می کند. 

** موجودات دریایی:
 ماهی های آزاد و تن و همچنین میگو از جمله مواد دیگری هستند که دارای مواد مغذی مختلف مانند امگا3 هستند. این مواد همچنین به شما در داشتن بدنی سالم و چاق نیز کمک می کنند.تاريخ : سه شنبه 23 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سیزدهمین روز از ماه رجب با سالروز میلاد امام بزرگ انسانیت، حضرت امام علی(که درود خدا بر او باد) مصادف است، تنها بشری که در خانه خدا، کعبه متولد شد. ویژگی منحصر به فرد این امام بزرگوار تنها در شخصیت و رفتار ویژه اش خلاصه نمی شود بلکه روایت ولادت ایشان نیز متفاوت از همه انسان های دیگر است. از همین رو درباره تاریخ، مکان و شرایط تولد آن حضرت علما، راویان و نویسندگان شیعه و اهل سنت بسیار نوشته اند.

 از برخی روایت ها و نقل قول های مختلف نوشته شده در طول تاریخ درباره زمان و مکان ولادت آن حضرت را در جدول زیر می خوانید.

عنوان کتاب

نویسنده

متن روایت

اصول کافی

شیخ کلینی

(فقیه و محدث شیعه)

حضرت امیرالمومنین در سال سی ام عام الفیل یعنی ۳۰ سال بعد از واقعه اصحاب فیل که در قرآن کریم نیز به این واقعه اشاره شده است، متولد شدند. پس از رحلت پیامبر گرامی، حضرت امام علی۳۰ سال در قید حیات بودند. به روایت امام صادق، رسول خدا و امیرالمومنین۳۰ سال با یکدیگر تفاوت سنی داشتند.

خصایص الامیرالمومنین

سیدشریف رضی

(عالم شیعه)

آن حضرت در سیزدهم رجب سال سی ام عام الفیل در بیت الحرام یعنی کعبه به دنیا آمدند.

ارشاد

شیخ مفید

(مفسر و فقیه شیعه)

 

حضرت امیر المومنین علی بن ابى طالب در روز جمعه سیزدهم ماه رجب پس از سى سال از عام الفیل در خانه خدا در شهر مکه به دنیا آمد، نه پیش از وى کسى در خانه خدا به دنیا آمده و نه بعد از آن حضرت. تولد امیر مؤمنان علیه السّلام در خانه خداوند فضیلت و شرافتى است که پروردگار بزرگ برای بزرگداشت مقام و منزلتش به آن حضرت اختصاص داده است .

تاریخ قم

  

حسن بن محمد قمی

(عالم امامی مذهب)

آن حضرت در ۱۳ رجب در سال سی ام عام الفیل و بنابر روایتی در سال ۲۸ عام الفیل در کعبه متولد شده اند. در کتاب مصباح المتجحد نیز این نقل از کتاب تاریخ قم روایت می شود که حضرت علی زمانی به دنیا آمدند که پیامبر اسلام ۲۸ساله بودند و امیرالمومنین ۱۲سال قبل از بعثت به دنیا آمدند. این قول از ابن عباس هم نقل شده است.

مناقب آل ابی طالب

ابن شهر آشوب

(مفسر و فقیه شیعه)

 

روایتی از قول رسول خدا به نقل از جابربن انصاری وجود دارد که می گوید: «وقتی از آن حضرت درباره ولادت امیرالمومنین (ع) سوال کردند ایشان پاسخ دادند: از من درباره بهترین مولود سوال کردید که در زمان ما شبیه عیسی (ع) متولد شد، مرد عابد زاهدی به نام مبرم بن روئیب زندگی می کرد که ۲۷۰سال خداوند را عبادت کرده در این مدت از خداوند حاجتی نخواسته بود پس خداوند ابوطالب را به سوی او فرستاد و وقتی مبرم او را دید از جایش بلند شد و سر ابوطالب را بوسید. سپس او را در مقابل خود نشاند و از او سوال کرد که تو چه کسی هستی؟ ابوطالب پاسخ داد مردی از مردم تهامه هستم. آن مرد سوال کرد از کدام طایفه تهامه هستی، که ابوطالب جواب داد: از طایفه بنی هاشم؛ در این هنگام آن مرد زاهد عابد برای دومین بار سر ابوطالب را بوسید و گفت: همانا خداوند به من الهامی کرده است. ابوطالب سوال کرد چه الهامی؟ او جواب داد: از تو فرزندی متولد می شود که او ولی خداوند خواهد شد. پس در شبی که حضرت امام علی (ع) متولد شدند، زمین به نور وجود ایشان روشن شد و در این حال ابوطالب از خانه خارج شد و می گفت ای مردم ولی خدا عزوجل در کعبه متولد شده است.»

المستدرک على الصحیحین

محمد بن عبدالله حاکم نیشابوری

(عالم اهل سنت)

روایات متواترى وارد شده که فاطمه بنت اسد، امیرمؤمنان على بن ابى طالب - کرم الله وجهه - را در داخل کعبه به دنیا آورده است .

ازالة الخفاء عن خلافة الخلفاء

شاه ولی الله دهلوی

(عالم اهل سنت)

و از مناقب وی رضی الله عنه که در حین ولادت او ظاهر شد یکی آن است که در جوف کعبه معظمه تولد یافت.

تذکرة الخواص

سبط ابن جوزی

(عالم اهل سنت)

روایت شده است که فاطمه بنت أسد در حالی که باردار بود خانه خدا را طواف می‌کرد، درد زایمان او را فراگرفت در خانه کعبه به روی او باز شد، پس داخل خانه کعبه شد و فرزندش را به دنیا آ‌ورد.

مروج الذهب

علی بن الحسین مسعودی

(مورخ شافعی مذهب)

محل تولد علی علیه السلام، خانه کعبه است.

کفایة‌ الطالب

  

حافظ گنجی شافعی (نویسنده شافعی مذهب)

امیر مؤمنان شب جمعه سیزده رجب، سال سیم بعد از واقعه عام الفیل در داخل خانه خدا به دنیا آمد. کسی پیش از آن حضرت و بعد از آن در داخل خانه کعبه به دنیا نیامده است و این از فضائل اختصاصی آن حضرت است که خداوند به جهت بزرگداشت مقام او عطا کرده است .

الفصول المهمة

علی بن محمد ابن صباغ

(مالکی مذهب)

على در مکه مشرفه در داخل بیت الحرام ( کعبه ) در روز جمعه سیزدهم ماه خدا یعنى ماه رجب سال سى ام عام الفیل و بیست و سه سال پیش از هجرت به دنیا آمد. پیش از او هیچ کس در کعبه متولد نشد  و این فضیلتى است که خداوند به جهت بزرگداشت و بالا بردن مقام و اظهار کرامت او مخصوص حضرتش گردانیده است .

السیرة الحلبیة

  

علی بن برهان الدین حلبی

(عالم اهل سنت)

آن حضرت در داخل خانه کعبه متولد شد و عمر رسول خدا در آن روز سی سال بود .

سرح الخریدة الغیبة فی شرح القصیدة العینیّه

شهاب الدین محمود آلوسی

(مفسر و ادیب شافعی مذهب)

این مسأله که امیرمؤمنان علی در خانه خدا به دنیا آمد مسأله مشهور و معروف است و در کتاب‌‌های شیعه و سنی نقل شده است.

 
 


تاريخ : سه شنبه 23 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت هوایی بوئینگ اخیراً از طراحی داخلی نسل جدید کپسول فضایی مسافربر خود با نام CST-100 رونمایی کرده است. تصاویر نمایش داده‌شده از فضای داخلی این کپسول بسیار به لوکیشن فیلم‌هایی نظیر جنگ ستارگان شباهت دارد. 

این کپسول فضایی به‌عنوان بخشی از برنامه جدید ناسا توسط بوئینگ طراحی و ساخته شده است که توانایی حمل 7 خدمه به همراه بار را به مقاصدی مانند ایستگاه بین‌المللی فضایی دارد. بااین‌وجود شرکت بزرگ بوئینگ اظهار داشته است که قصد دارد از این کپسول فضایی برای مقاصدی غیر از برنامه‌های فضایی دولتی نیز استفاده کند. 

کریس فرگوسن مدیر بخش مأموریت‌های تجاری بوئینگ می‌گوید: 
در حال حاضر در شرف وارد شدن به بازار تجاری سفرهای فضایی هستیم به همین منظور نیز شرکت ما باید مشتریان بالقوه خود به‌منظور سفرهای فضایی را در کنار مأموریت‌های دولتی ناسا در نظر بگیرد.
کپسول جدید طراحی‌شده توسط بوئینگ قرار است در سال 2017 آماده پرتاب شود. این اتفاق جهش بزرگی برای مهندسان شرکت بوئینگ خواهد بود. 

به‌منظور فاصله گرفتن از طراحی شلوغ کپسول‌های فضایی امروزی، متخصصین بوئینگ با طراحی جدید و جایگزینی سوئیچ‌های صفحه کنترل با کلیدهای تبلتی سعی در بهبود فضای داخلی کپسول داشته‌اند.

بنا بر گزارش دیلی میل، در طراحی داخلی این کپسول نیز بجای استفاده از صندلی‌های فلزی و مرسوم از صندلی‌هایی با جنس پلاستیک و پلی کربنات استفاده شده است. پنجره‌های باز استفاده شده در طراحی نیز حس فضای باز را برای سرنشینان ایجاد می‌کند.

  
 


تاريخ : سه شنبه 23 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بر اساس دو گزارشی که اخیرا منتشر شده است، اکنون بیش از چهار هفته از افشای حفره امنیتی خطرناک موسوم به Heartbleed میگذرد و تا کنون تقریبا در حدود نیمی از سیستم هایی که به این نقص فاجعه آمیز آلوده شده اند، همچنان آسیب پذیر هستند.

 ماه گذشته یک بررسی صورت گرفته از سوی راب گراهام، مدیر موسسه امنیتی Errata Security نشان داد که دقیقا 615 هزار و 268 سرور در سراسر دنیا در برابر حملاتی برای سرقت گذرواژه ها و دیگر اطلاعات سری و محرمانه و مالی و حتی سرقت کلیدهای رمزگذاری شده شخصی و بسیار محرمانه ای که به هکرها امکان جعل هویت یک وب سایت و رصد ترافیک رمزگذاری شده را میدهد، آسیب پذیر هستند.

متاسفانه اخیرا اعلام شده است که این رقم به 318 هزار و 239 سرور رسیده است و نکته در اینجا است که گراهام اعلام کرده است که اسکن و بررسی وی تنها سرورهایی را در بر گرفته که کتابخانه های رمزگذاری شدهOpenSSL آسیب پذیر در برابر حملات را شامل هستند. یعنی حفره امنیتی Heatbleed همچنان فعال و خطر ساز است و چه بسا بیش از اینها فعال است.

یک ماه گذشت؛ حفره امنیتی Heartbleed هنوز قربانی میگیرد

از سوی دیگر گزارشی جداگانه که اخیرا منتشر شده و از مقیاس های متفاوتی استفاده کرده، نشان میدهد که تقریبا نیمی از سرورهایی که در همان روزهای اول به این حفره امنیتی آلوده شدند همچنان آسیب پذیر هستند و مشکل آنها برطرف نشده است. ین گزارش آورده است که اسکنی که با ابزاری با نام TLS Proberصورت گرفته است، حاکی از این امر است که تنها چهار روز بعد از افشا شدن حفره امنیتی Heartbleed بیش از 5 درصد از سرورهای بزرگ به آن آلوده شدند و همچنان 2.3 درصد از آنها آلوده هستند.

حال این نکته را در نظر آورید که این گزارش شامل سرورهایی که به خدماتی از جمله ایمیل و VPN میپردازند نمیشود! حتی بدتر از آن این نکته در گزارش است که بیش از دو سوم از سرورهایی که به این حفره امنیتی آلوده شده اند هنوز اقدام به باطل کردن گواهی های دیجیتال سابق و اخذ گواهی جدید نکرده اند.

به این ترتیب که بروز رسانی OpenSSL در این سرورها تنها یکی از راه های مقابله با Heartbleed است در حالی که یکی از مهمترین اقدامات در این راه این است که همه سرورهای آلوده اقدام به بروز رسانی گواهی های دیجیتال خود کنند. این امر از آن روی است که حفره امنیتی Heartbleed قبل از افشا شدن، در حدود دو سال فعال بوده است!

نتیجه هایی که از این دو بررسی به دست آمده است البته به گفته پژوهشگران آنها، چندان دقیق نیست و چه بسا نتایج اصلی و واقعی بیش از اینها نشان دهنده پراکندگی و وسعت خطر Heartbleed باشد. گراهام اشاره کرده است که در زمانی که اسکن خود را برای یافتن Heartbleed آغاز کرده است، متوجه شده که برخی از سرورها مانع از انجام اسکن میشده اند.

اما و در نهایت حتی با قبول همین نتایج نیز میتوان گفت که وسعت و پراکندگی حفره امنیتی Heartbleed به شدت زیاد است و با وجود آنکه بسیاری از سرورها و وب سایتهایی که پیش از این به این حفره آلوده بوده اند، اکنون اقدام به بروزرسانی و وصله زدن خود کرده اند، همچنان خطر Heartbleed بسیاری از کاربران در سطح دنیا را تهدید میکند.

نکته مهم آنکه در ایران نیز تعداد وب سایتهایی که احتمالا به این حفره امنیتی آلوده شده اند کم نیست. پیش از این در گزارشی اقدام به معرفی کی افزونه برای گوگل کروم در راستای شناسایی وب سایتهای آلوده به این حفره امنیتی کرده ایم. همچنین بهترین پیشنهاد برای کاربران در خصوص اقداماتی از جمله نقل و انتقالات مالی از طریق وب سایت بانکها این است که قبل از ورود به وب سایت مذکور و انجام عملیات، از پاک بودن آن ازHeartbleed توسط وب سایت زیر مطمئن شوند.

با وارد کردن URL وب سایت مورد نظر در این وب سایت، میتوانید از آلوده نبودن آن به Heartbleed اطمینان حاصل کنید:

https://filippo.io/Heartbleed

 

یک ماه گذشت؛ حفره امنیتی Heartbleed هنوز قربانی میگیرد
 
 
 


تاريخ : سه شنبه 23 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

به تازگی ماشین هوشمندی به نام sous برای پخت و پز مواد غذایی ساخته شده شاید فکر کنید دستگاه‌های زیادی برای پخت و پز وجود دارد که دیگر نیازی به دستگاه جدید نیست اما این دستگاه ویژگی‌های بسیار جالبی دارد. 

 
روش کار این دستگاه به این صورت است که غذا در کیسه مهر و موم شده در آب گرم زیادی قرار می‌گیرد و به آرامی پخته می‌شود و می‌توان دمای آن را به راحتی کنترل کرد. یکی از ویژگی‌هایی که این دستگاه را از دستگاه‌ های پخت و پز دیگر متمایز می‌کند حفظ مواد مغذی و استفاده نکردن از روغن و یا استفاده کمتر از آن است. همچنین چربی کمتری دارد و مصرف برق را نسبت به دستگاه‌های مشابه آن کاهش می‌دهد. 

 
جالب است بدانید این دستگاه با استفاده از نرم‌افزارهای گوشی‌های هوشمند نیز قابل کنترل است و نرم‌افراز آن قادر به یادگیری از تجربیات گذشته است. 
 
یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار جالب این دستگاه توانایی کنترل آن از راه دور به وسیله موبایل است به طوری که حتی زمانی که خارج از خانه هستید می‌توانید از نحوه پخت و پز آن اطلاع پیدا کنید و این ویژگی یکی از اهداف ساختن این دستگاه می‌باشد.تاريخ : سه شنبه 23 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 انواع موشک های ضدناو و بالستیک (از قبیل زلزال بارشی، خلیج فارس، کروز، فجر 5 و سجیل، موشک های هرمز 1 و 2 و رعد 301)، سامانه های پدافندی، انواع رادارها و مراکز کنترل فرماندهی و جنگ الکترونیک، انواع پهپادها و سیستم های هدایت و کنترل و موتور پرنده های هدایت پذیر از راه دور، پهپاد فوق پیشرفته و رادار گریز آرکیو-170، که تمام مراحل تولید آن ها به دست متخصصان داخلی انجام شده است، تنها گوشه ای از دستاوردهای گوناگون دفاعی جمهوری اسلامی است که صبح روز یکشنبه 21 اردیبهشت با حضور رهبر معظم انقلاب در ستاد فرماندهی نیروی هوافضای سپاه پاسداران از آن ها رونمایی شد و بلافاصله در کانون توجه رسانه های جهان قرار گرفت.در میان دستاوردهای دفاعی کشور که در حضور رهبر معظم انقلاب به معرض نمایش در آمد، سامانه های پدافندی سوم خرداد، رعد 2 و طبس و همچنین پهپاد فوق مدرن آرکیو-170 در کنار موشک های زلزال بارشی و موشک دریایی هرمز 1 و 2 از جمله تجهیزات مهم دفاعی ایران است که برای نخستین بار رونمایی شد.

سامانه پدافندی سوم خرداد

بهره گیری از یک رادار با ظاهری شبیه به یک صفحه تخت که به گونه ای خاص همانند رادارهای آرایه فازی است، از جمله مختصات ظاهری سامانه پدافندی "سوم خرداد" می باشد که تماماً مستقل بوده و برای اولین بار ارائه شده است. رادارهای آرایه فازی توان اسکن بسیار سریع تر فضای اطراف خود را داشته و در برابر جنگ الکترونیک دشمن از توانایی مقاومت بسیار بالاتری برخوردار است. این که گفته می شود سامانه سوم خرداد تمام مستقل می باشد به این معناست که کلیه امور یعنی شناسایی، رهگیری، تعقیب و درگیری با هدف مورد نظر از روی همین یک سامانه انجام می شود که خود به کاهش حجم یگان ها و نفرات کمک کرده و در عوض تحرک و در نتیجه بقاء پذیری آن ها را افزایش می دهد.

سوم خرداد

تاکتیک مورد نظر برای استفاده از این سامانه به دلیل تحرک بالا و تجمیع تمام سامانه ها بر روی یک شاسی در راستای بحث "شلیک کن – فرار کن" است. در این تاکتیک که به نوعی برای استراتژی نبرد ناهمطراز ایده آل می نماید دسته های چندتایی از این سامانه در نقاط مختلف مستقر شده و اهداف پرنده را غافلگیر می کنند. به نظر می رسد که طراحان این موشک برای هر هدف هوایی 2 موشک در نظر گرفته اند که شانس برخورد را افزایش دهد. رهگیری همزمان 4 هدف و شلیک 8 موشک به اهداف رهگیری شده، استفاده از موشک های طائر 2 با سرعت یک کیلومتر در ثانیه در سامانه و توانایی درگیری با اهدافی در فاصله 50 کیلومتر و ارتفاع 25 کیلومتر از دیگر ویژگی های مهم سامانه سوم خرداد می باشد.سامانه پدافندی سوم خرداد از نظر کارایی کلی شبیه به "اس 300" است اما برد کمتری نسبت به آن دارد که در آینده برنامه ای برای افزایش برد سامانه مورد نظر به 100 الی 200 کیلومتر در نظر گرفته شده است.

سامانه رعد

سامانه های پدافندی رعد 2 و طبس

سامانه پدافند هوایی رعد 2 که دارای مشخصاتی برتر نسبت به سامانه بوک روسیه است، نسخه ارتقاء یافته رعد 1 می باشد که در سال 1391 مورد رونمایی قرار گرفت. برد این سامانه که قابلیت نصب بر روی کامیون و انواع خودروهای گوناگون را دارد و در اصل برای مقابله با جنگنده های پیشرفته ساخته شده است.سقف پرواز آن بین 25 تا 30 کیلومتر می باشد. استفاده از سامانه های اپتیکی به منظور انجام عملیات شناسایی از مشخصات بارز سامانه رعد 2 است. استفاده از سامانه های اپتیکی در رعد 2 به این خاطر مهم است  که به هر دلیلی اگر سامانه های راداری رعد 2 از کار بیفتند این سامانه می تواند با کمک سامانه های رهگیری و هدف الکترواپتیکال خود تا فاصله 80 کیلومتری خود را جستجو کرده و به شناسایی و کشف اهداف مورد نظر بپردازد. رعد مجهز به موشک های "طائر2" است و این توانمندی را دارد که تمام اهداف در فاصله 50 کیلومتری را مورد اصابت قرار دهد.سامانه پدافند هوایی بعدی سامانه "طبس" می باشد از لحاظ ظاهری تا حدودی به سامانه بوک روسی شبیه است که تا به این لحظه اطلاعات خاصی در مورد کارایی طبس ایرانی و مختصات و ویژگی های آن منتشر نشده است.

پهپاد فوق مدرن ایرانی آرکیو 170

نمایش پهپاد فوق پیشرفته و رادار گریز آرکیو-170 غنیمتی و ساخت مدل بومی آن یکی دیگر از مهمترین بخش های نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای بود که رهبر معظم انقلاب از آن بازدید نمودند. متخصصان نیروی هوافضای سپاه در مدت حدود دو سال توانسته اند، پهپاد فوق پیشرفته آرکیو-170 آمریکا را مهندسی معکوس کنند. هواپیمای بدون سرنشین آرکیو-170 که اصطلاحاً "دیده‌بان" نامیده می‌شود و برخی آن را "جانور قندهار" (محلی که اولین بار تصویر آن منتشر شد) می گویند، یکی از مدرن ترین پهپادهای ارتش آمریکاست که استفاده از آن، دستاوردهای مهمی برای نیروهای مسلح این کشور به همراه داشته است.نخستین و مهمترین ویژگی این هواپیمای بدون سرنشین را باید توانایی تقریباً مهار ناپذیر رادارگریزی آن عنوان کرد که اطلاعات موجود حکایت از آن داشت که این هواپیما توسط رادارهای معمولی برد بلند (حتی انواع بسیار پیشرفته آن) به هیچ وجه قابل رهگیری نیست و رادارهای برد کوتاهVHFنیز تنها در صورتی قادر به مشاهده آن ، آنهم به سختی هستند که هواپیما کمتر از 40 کیلومتر با آن ها فاصله داشته باشد؛ اتفاقی که وقوع آن تقریباً محال است. ویژگی رادار گریزی این هواپیما ناشی از پوشش مخصوصی است که تمام سطح آن را پوشانده و بسیاری از کشورهای جهان از جمله روسیه و چین سال های طولانی است که به دنبال دست یابی به فرمول و مشخصات ساختمانی آن هستند. برخی از منابع نیز رنگ مخصوص بدنه آن را یکی از عناصر اصلی در رادارگریزی آرکیو-170 می دانند و گفته‌اند این هواپیماها طوری طراحی شده اند که بتوانند به مکان هایی بروند که دیگر ‏هواپیمای باسرنشین یا بدون سرنشین نمی توانند به آنجا بروند بطوریکه ردیابی و هدف قرار دادن آن توسط طرف مقابل بسیار دشوار باشد.

مداومت پروازی این پهپاد بواسطه موتورهای بسیار پیشرفته و کم مصرف و نیز توانایی های جنگ الکترونیک آن را می توان از دیگر ویژگی های منحصر به فرد آرکیو-170 دانست که این امکان را می دهد تا این هواپیما علاوه بر ایجاد اختلالات الکترونیکی در سطح وسیع، مجموعه ارتباط رادیویی با سیم و بی سیم در اطراف منطقه پروازی خود را نیز تا شعاعی بزرگ شنود کند.آرکیو-170 همچنین مجهز به دوربین‌ها، لنزها و سنسورهایی است که توانایی منحصر به فردی در تصویربرداری با وضوح بسیار بالا و قدرت تفکیک زیاد و در هر شرایط جوی را به آن می دهد. یکی دیگر از مهمترین ویژگی‌های پهپاد فوق مدرن آرکیو-170 را که هم اینک از طریق مهندسی معکوس در ایران نیز طراحی و تولید شده است، باید در بخش رادارهای فوق پیشرفته آن جستجو کرد. رادارهای روزنه مصنوعی به نوعی از رادارها اطلاق می شود که برای امور نقشه برداری و تصویر برداری از سطح زمین به کار می رود که در اصطلاح به این فناوری "سار" نیز گفته می‌شود. اساس عملکرد این رادار در هواپیماهای شناسایی برای امور نظامی و غیر نظامی، برپایه فرستادن امواجی از یک وسیله متحرک مثل یک هواپیما به سطح موردنظر است.

ارکیو 170

بنا بر آنچه در بالا گفته شد و با توجه به انبوه مطالب و جزئیاتی که در طول دو سه سال اخیر از سوی کارشناسان و رسانه های غربی منتشر شده، هواپیمای آرکیو-170 از مدرنترین پهپادهای ارتش آمریکاست که طراحی آن شبیه به جنگنده بمب افکن های رادار گریز بوده که بواسطه قابلیت های ویژه ، صرفاً در اختیار سازمان سیا قرار داشته است.اینکه چنین هواپیمای بدون سرنشین مدرنی که مجهز به سیستم خلبان خودکار و انفجار از داخل در صورت قطع شدن ارتباط با مرکز است را بتوان سالم بر روی زمین نشاند، نوعی توانمندی جنگ الکترونیک است که نمی توان سابقه ای از آن در دنیا پیدا کرد.

موشک زلزال بارشی

موشک های "زلزال بارشی" نیز که در جریان بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه برای اولین بار رونمایی شد، با دارا بودن تعداد زیادی کلاهک های انفجاری کوچکتر در درون خود، سطح وسیعی از منطقه هدف را مورد اصابت قرار داده و بیشتر برای اهداف گسترش یافته دشمن مورد استفاده قرار می گیرند. در موشک زلزال بارشی 30 بمب 17 کیلویی بکار گرفته شده که این بمب ها در فاصله نزدیک به زمین پخش می‌شود و برای زدن باند فرودگاه و تجهیزات پخش شده روی زمین مناسب است. موشک زلزال با سوخت جامد از جمله مهمترین موشک‌هایی است که با برد حدود 300 کیلومتر می‌تواند اهداف و پایگاه های دشمن در اطراف ایران را در فواصل کوتاه مورد هجوم قرار دهد.

زلزال

نخستین بار در رزمایش پیامبر اعظم 6 بود که موشک‌های زمین به زمین زلزال از روی لانچرهای 3 تایی شلیک شد که این امر شلیک تعداد بیشتری از موشک‌های زلزال در مدت زمان کم را امکان پذیر کرده و موجب می‌شود تا تعداد موشک‌های بیشتری برای شلیک در آن واحد آماده شوند. در رزمایش فوق، تعداد 9 فروند از این موشک‌ها به صورت همزمان از روی لانچرهای 3 تایی شلیک شدند. حالا با نصب سر جنگی های بارانی بر روی موشک زلزال که در بازدید رهبر معظم انقلاب به نمایش درآمد، این موشک که بنا بر اعلام قبلی، به لحاظ دقت در انهدام اهداف نیز ارتقاء چشمگیری یافته، توانایی انهدام طیف متنوعی از اهداف را به دست آورده است. این نوع سرجنگی محوطه نسبتاً گسترده‌ای را در زمان فرود مورد اصابت قرار می‌دهد. در حقیقت کلاهک بارانی برای انهدام یک هدف واحد طراحی نشده بلکه برای آسیب رسانی به محوطه ای از اهداف پراکنده استفاده می‌شود. موشک زلزال بارشی هم از لحاظ عملیاتی و هم به لحاظ اقتصادی با 36 راکت زلزال برابری می‌کند.

موشک های بالستیک هرمز 1 و 2

موشک های بالستیک موشک‌های بالستیک هرمز 1 و هرمز 2 نیز جدیدترین موشک‌های ضدناو ایرانی که هزمان با بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه برای نخستین بار به نمایش در آمدند. هرمز یکی از مهمترین و منحصر به فردترین موشک‌هایی ایرانی است که توسط سردار شهید حسن طهرانی‌مقدم طراحی و ساخته شده است.بر اساس تصاویر منتشر شده این موشک به لحاظ شاکله و شکل ظاهری بسیار شبیه موشک بالستیک و ضدکشتی خلیج فارس است. خلیج‌فارس یک موشک تک مرحله‌ای و سوخت جامد بوده و با سرعتی مافوق صوت، قادر است اهدافی تا 300 کیلومتری را مور هدف قرار دهد.

هرمز

اخیراً نیز سازمان اطلاعات نیروی دریایی آمریکا، طی گزارشی دقت موشک خلیج فارس را زیر 10 متر اعلام کرد و نوشت که موشک خلیج‌فارس قادر است تمام تجهیزات نظامی دریایی دشمنان ایران در خلیج فارس و دریای عمان را شکار و نابود کند. هنوز هیچ اطلاعات رسمی از موشک های ضدکشتی هرمز منتشر نشده اما تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که دو مدل متفاوت از این موشک رونمایی شده است که احتمالاً هرمز 1، بردی کمتر از هرمز 2 داشته و احتمالاً موشک هرمز 2 هم نسبت به موشک خلیج‌فارس، ارتقا، برد و دقت بیشتری خواهد داشت. البته موشک هرمز 1 و هرمز 2، در سر جنگی با هم تفاوت دارند و احتمالاً این تفاوت نشانگر ایجاد تغییر در قدرت انفجار و تخریب، هدایت موشک و . . . است.همچنین برخی تغییرات هم در لانچر هرمز نسبت به موشک خلیج‌فارس دیده می‌شود. لانچر جدیدی که برای این موشک ساخته شده، نشان می‌دهد که این موشک در زمینه امکان پرتاب سریع، ارتقا یافته و قدرت لانچر در جابجایی و عبور از نقاط صعب‌العبور، بیشتر شده است.تاريخ : سه شنبه 23 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اعتراف زیبای جبرائیل درباره قدرت بازوان امیرالمومنین(ع)
روایت بسیار زیبا و خواندنی از قدرت و شجاعت امیرالمونین را در گفت وگوی پیامبر با جبرائیل بخوانید:
در روز جنگ خیبر پس از آنکه مرحب خیبری(مرحب بن حارث یهودی،مردی بلندقامت، عظیم الجثه و بسیار شجاع) به دست امیرالمونین به دو نیم گردید و بر زمین افتاد جبرائیل در حالی که خنده تعجب بر لب داشت بر پیامبر فرود آمد.
رسول خدا به او فرمودند: از چه تعجب کردی؟
عرض کرد: همانا فرشتگان در مراکز و جایگاههای آسمانی ندا می کنند:
لافتی الا علی لاسیف الا ذوالفقار"
ولی تعجب من بدان جهت است که آن زمان که امر شدم قوم لوط را هلاک کنم ، شهرهای انان را که 7 شهر از زمین هفتم زیرین تا زمین هفتم بالا بود بر پری از بالهایم قرار دادم و آنقدر آنرا بالا بردم که حاملان عرش صدای خروسها و اطفال (روی زمین) را می شنیدند و تا صبح در انتظار امر خدا ایستادم و آنرا جابجا نکردم.
اما امروز که علی ضرب هاشمی را فرود آورد من مامور شدم زیادی قبضه او را نگه دارم تا به زمین فرود نیاید و به زمین نرسد و آنرا به دو نیم نکند تا زمین و اهل آنرا واژگون گردد.
در این هنگام فشار زیادی شمشیر علی سنگین تر از شهرهای قوم لوط بود و این درحالی بود که اسرافییل و میکائیل بازوی علی را در هوا به قبضه خویش گرفته بودند.
-------

از حضرت باقر ( ع ) نقل است که چون جویریه عازم حرکت از کوفه شد علی ( ع ) باو فرمود آگاه باش در راه برخورد می کنی به شیری . عرض کرد : چه بایست کرد ؟ آن حضرت فرمود : به او بگو مرا امیرالمو منین امان داده است از تو .
پس جویریه خارج شد از کوفه در بین راه ناگاه مشاهده کرد شیری به سمت او می آید جویریه گفت : ای شیر بدرستی که امیرالمو منین علی بن ابیطالب ( ع ) مرا امان داده است از تو . جویریه گفت : چون کلام امیر ( ع ) را رساندم آن حیوان برگشت در حالی که سرش را به زیر انداخته بود و همهمه می کرد تا آنکه در نی زار غایب شد .
و جویریه به دنبال حاجت خود رفت چون برگشت به محضر علی ( ع ) و قضیه را نقل کرد حضرت فرمود : چه گفتی با آن شیر و چه گفت به تو .
جویریه عرض کرد : هر چه دستور داده بودی به او گفتم و به برکت فرمایش شما از من منصرف شد و اما آن چیزی که آن حیوان گفت ، پس خدا و رسول و وصی او به آن داناترند . امیر ( ع ) فرمود : پشت کرد آن حیوان از تو در حالتی که همهمه می کرد . جویریه عرض کرد : درست فرمودی یا امیرالمو منین ( ع ) جریان همین است که فرمودی . پس علی ( ع ) فرمود : آن حیوان به تو گفت : وصی محمد ( ص ) را از من برسان .
منبع کتاب 320 داستان از معجزات و کرامات امام علی (ع )
--------
خبر حضرت علی ( ع ) از آینده
مالک بن ضمره گوید : از امیرالمو منین علی ( ع ) شنیدم که می فرمود : آگاه باشید که شما در معرض لعن و دروغگو شمردن من قرار خواهید گرفت ( شما را در شرایطی قرار می دهند که اقدام به لعن و دروغزن خواندن من می کنید ) ، پس هر کس مرا از روی کراهت و عدم رضایت قبلی لعن کند و خداوند ناراضی بودن او را بدین کار از دلش بداند من و او با هم بر محمد ( ص ) وارد می شویم و هر کس زبانش را نگه دارد و مرا لعن نکند ، به اندازه زمان پرتاب یک تیر با یک چشم به هم زدن از من زودتر به ملاقات آن حضرت برود ، و هر کس با رضایت و خوشحالی مرا لعن کند حجابی میان او و ( عذاب ) خداوند ( یا حجتی میان او و خداوند ) نخواهد بود ، و حجت و دلیلی بر پیشگاه محمد ( ص ) ندارد .
هان بدانید که محمد ( ص ) روزی دست مرا گرفت و فرمود : هر کس با این پنج ( انگشت ) بیعت کند ، و در حالی که تو را دوست می دارد بمیرد ، حقا به عهد و به تکلیف خود عمل نموده ، و هر کس در حالی که تو را دشمن می دارد بمیرد همانا به مرگ دوران جاهلیت مرده است ، و به تمام آن چه که در اسلام عمل نموده ، و هر کس در حالی که تو را دشمن می دارد بمیرد همانا به مرگ دوران جاهلیت مرده است ، و به تمام آن چه که در اسلام عمل نموده ( اعم از عبادات و غیره ) مورد محاسبه قرار گیرد ، و اگر در حالی که تو را دوست می دارد پس از تو زنده بماند ، تا آن گاه که خورشید طلوع و غروب می کند خداوند کارهای او را به امن و ایمان پایان خواهد داد .
منبع.کتاب  320 داستان از معجزات و کرامات امام علی (ع )
-------
وحشت یکی از یاران در جنگ صفین
زاذان و عده دیگری از اصحاب علی ( ع ) نقل می کنند که با آن حضرت در جنگ صفین بودیم و هنگامی که با لشکر معاویه می جنگید ، مردی از سمت راست لشکر آمد و گفت : یا امیرالمو منین ! در این سمت آشوب به پا شده است .
حضرت فرمود : ( به جای خود برگرد ) .
مرد برگشت و بار دوم آمد و همان جمله را تکرار کرد .
باز هم حضرت فرمود : ( به جای خود برگرد ) .
بار سوم نیز آمد و مثل این که زمین بر او تنگ شده بود ، جمله قبلی را تکرار کرد .
حضرت فرمود : بایست . مرد ایستاد . علی ( ع ) فرمود : مالک کجاست ؟
مالک گفت : لبیک یا امیرالمو منین !
حضرت فرمود : سمت چپ لشکر معاویه را می بینی ؟
گفت : بلی.
فرمود : ( آن شخص سوار بر اسب تربیت شده را می بینی ؟ ) .
گفت : بلی .
فرمود : ( برو و سر او را بیاور ) .
مالک اشتر به آن شخص نزدیک شد و گردنش را زد و سرش را آورد و جلو امیرالمو منین ( ع ) انداخت .
حضرت رو کرد به آن مرد و فرمود : تو را به خدا قسم ! آیا این شخص را دیدی و ترس او در قلبت افتاد و آشوبی در میان یاران خود دیدی ؟
گفت : بلی .
حضرت فرمود : رسول خدا ( ص ) از این واقعه خبر داده بود . آن گاه به آن مرد فرمود : ( برگرد به جای خود )  
منبع.کتاب 320 داستان از معجزات و کرامات امام علی (ع )
-------
پیش بینی هفتاد سال بلا
ابوحمزه ثمالی از عمرو بن حمق ، نقل می کند : هنگامی که علی ( ع ) در مسجد کوفه ضربت خورد ، بر او وارد شدم و گفتم : نترس این فقط یک خراش است !
فرمود : ( قسم به جانم از شما جدا می شوم و تا سال هفتاد بلا می آید ) .
پرسیدم : آیا بعد از بلا ، نعمت نازل می شود .
امام جواب نداد و از هوش رفت و ام کلثوم گریه می کرد . وقتی که به هوش آمد ، فرمود : ای ام کلثوم ! چرا مرا اذیت می کنی . آنچه را که من می بینم اگر تو ببینی گریه نمی کنی ملایکه در آسمان های هفتگانه پشت سر هم ایستاده اند و پیامبران نیز همان گونه و به من می گویند : یا علی بیا چیزی که در پیش رو داری بهتر از چیزی است که اکنون در آن به سر می بری .
من گفتم : یا امیرالمو منین ! فرمودی تا سال هفتاد بلا می آید ، آیا بعد از سال هفتاد ، فراوانی خواهد بود ؟
فرمود : بلی بعد از بلا فراوانی است ( یمحوا الله ما یشا و یثبت و عنده ام الکتاب ) . ( 147 )
ابوحمزه می گوید : به امام باقر ( ع ) گفتم : علی ( ع ) فرموده بود که تا سال هفتاد مردم در بلا خواهند بود و مثل این که گفته بود بعد از سال هفتاد ، دوران نعمت و فراوانی خواهد رسید . ولی سال هفتاد و ما فراوانی ندیدیم .
امام فرمود : خداوند متعال تا سال هفتاد بلا را تعیین کرده بود ولی وقتی که امام حسین ( ع ) شهید شد ، خشم خدا بر اهل زمین شدت گرفت و بلا را تا سال صد و چهل به تاخیر انداخته و زمانی برای آن تعیین نکرد . ( یمحوا الله ما یشا و یثبت و عنده ام الکتاب ) .
ابوحمزه می گوید : از امام صادق ( ع ) نیز پرسیدم او نیز همین جواب را داد .
منبع.کتاب 320 داستان از معجزات و کرامات امام علی (ع )
----------
مسلمان شدن جوان یهودی
امام رضا ( ع ) از پدرانش نقل می کند که : جوانی یهودی پیش ابوبکر آمد و گفت : السلام علیک یا ابابکر ! مردم به او هجوم آوردند و گفتند : چرا او را خلیفه نخواندی ؟ !
ابوبکر گفت : چه می خواهی ؟
گفت : پدرم بر دین یهود مرده و اموال زیادی بر جای نهاده است ، ولی ما جای آنها را نمی دانیم . اگر جای آن اموال رل بگویی ، به دست تو مسلمان می شوم . و غلامت می گردم و یک سوم مالم را به تو می دهم و یک سوم آن را به مهاجر و انصار می بخشم و یک سوم دیگر را خودم بر می دارم .
ابوبکر گفت : ای خبث ! جز خدا ، هیچ کس از غیب خبر ندارد . ابوبکر برخاست و رفت .
یهودی پیش عمر رفت و بر او سلام کرد و گفت : پیش ابوبکر رفتم و از او چیزی را سو ال کردم ولی مایوس برگشتم ، و اکنون از تو می پرسم و جریان را گفت . عمر نیز گفت : غیر از خدا کسی غیب را نمی داند .
عاقبت ، جوان یهودی در مسجد پیامبر پیش علی ( ع ) رفت و گفت : السلام علیک یا امیرالمو منین ! و این سخن را به گونه ای گفت که ابوبکر و عمر نیز شنیدند .
مردم او را زدند و گفتند : ای خبیث ! چرا بر علی ، همچون ابوبکر سلام نمی کنی ، مگر نمی دانی که ابوبکر خلیفه است .
یهودی گفت : به خدا سوگند از طرف خود این گونه نگفتم ، بلکه در تورات اسم او را این گونه دیدم .
حضرت فرمود : چه می خواهی ؟
جوان گفت : پدرم بر دین یهود مرد و اموال زیادی را باقی گذاشت ولی جای آن را به ما نگفت . اگر آنها را بیرون بیاوری به دست تو ایمان می آورم .
حضرت فرمود : به آن چه می گویی پایبند هستی ؟
جوان گفت : بلی خدا و ملایکه و تمام حاضران را شاهد می گیرم .
حضرت برگ سفیدی خواست و چیزی در آن نوشت . سپس فرمود : ( آیا می توانی خوب بنویسی ؟ ) .
جوان یهودی گفت : بلی .
فرمود : لوحه هایی را با خودت بردار و به طرف یمن برو ، وقتی آنجا رسیدی صحرای برهوت را بپرس . وقتی که آنجا رفتی ، هنگام غروب خورشید ، بنشین . کلاغ هایی می آیند که منقارشان سیاه و سروصدا می کنند و دنبال آب می روند . وقتی که آنها را دیدی اسم پدرت را ببر و بگو : ای فلانی ! من فرستاده وصی محمد ( ص ) هستم ، با من سخن بگو ! پدرت جوابت را می دهد از گنجینه ها سو ال کن ، جایش را می گوید و هر چه گفت بنویس . وقتی که به خیبر برگشتی ، هر آنچه در آنها نوشته ای عمل کن ) .
یهودی رفت تا این که به یمن رسید و در جایی که علی ( ع ) فرموده بود نشست و کلاغ های سیاهی آمدند و صدا کردند . جوان یهودی نام پدرش را برد . پدرش جواب داد و گفت : وای بر تو چه چیزی تو را به اینجا آورده ؟ چون اینجا یکی از جاهای اهل جهنم است .
پسرش گفت : آمدم جای گنج ها را از تو بپرسم که کجا مخفی کرده ای .
گفت : در فلان باغ در فلان مکان در فلان دیوار . جوان همه را نوشت . آن گاه پدرش گفت : وای بر تو ! از محمد ( ص ) پیروی کن . کلاغ ها برگشتند . و جوان یهودی به سوی خیبر روانه شد و غلامان و نوکران و شتر و جوال ها را برداشت و دنبال آنچه نوشته بود رفت و گنج هایی که در ظرف های نقره و ظرف های طلا بود را بیرون آوردند ، سپس آنها را بر دراز گوش بار کردند و خدمت علی ( ع ) آوردند .
جوان نزد علی ( ع ) شهادتین را گفت و مسلمان شد و گفت : براستی که تو وصی محمد ( ص ) هستی و به حق امیرالمو منین هستی ، چنانچه این گونه نامیده شده ای . این کاروان و درهم ها و دینارها را در جایی که خدا به تو دستور داده مصرف کن .
مردم جمع شدند و گفتند : این را چگونه دانستی ؟
حضرت فرمود : ( از رسول خدا ( ص ) شنیده ام . اگر می خواهید بالاتر از این را نیز به شما خبر دهم ) .
گفتند : بلی .
فرمود : ( روزی با رسول خدا ( ص ) زیر یک سقف نشسته بودیم ، و من شصت و شش جای پا شمردم که همه آنها مال ملایکه بودند و تمام جای پای آنها را می شناختم و اسم و خصوصیات و زبان یک یک آنها را هم می دانستم )
منبع.کتاب 320 داستان از معجزات و کرامات امام علی (ع )  
--------
تبعید قاضی با سابقه
شریح ، قاضی با سابقه بود ، به سال 18 هجری از جانب خلیفه دوم قاضی کوفه گردید ، و همچنان در این مقام بود تا سال 79 عصر حکومت حجاج بن یوسف که از قضاوت استعفا داد ، بنابراین 61 سال قضاوت کرد و سرانجام در سال 87 یا 97 و 99 در در حالی که سن او بیش از صد سال شده بود ، از دنیا رفت . ( 139 )
در عصر خلافت امام علی ( ع ) در یکی از قضاوت ها ، قضاوت خلاف شرع کرد ، امام علی ( ع ) او را مورد انتقاد قرار داد و به او فرمود : ( سوگند به خدا تو را به ( بانقیا ) ( روستایی در نواحی فرات کوفه ) دو ماه تبعید می کنم تا در آن جا بین یهود قضاوت کنی ) .
ولی در همان ایام ، امام علی ( ع ) به شهادت رسید .
وقتی که مختار در سال 67 هجری روی کار آمد ، شریح را طلبید و به او گفت : امام علی ( ع ) در فلان روز به تو چه گفت ؟
شریح جریان تبعید را بازگو کرد .
مختار گفت : سوگند به خدا نباید در کوفه بمانی به روستای ( بانقیا ) برو و در آن جا بین یهودیان قضاوت کن ، او به آن جا تبعید شد و دو ماه بین یهود قضاوت کرد و سپس بازگشت .
منبع.کتاب 320 داستان از معجزات و کرامات امام علی (ع )  
--------
روزی اشعث بن قیس ( سردسته منافقان ) وارد مسجد کوفه شد ، دید امیرمو منان علی ( ع ) بالای منبر است و عجم ها ، اطراف منبر را گرفته اند ، از روی توهین به عجم گفت : ( این عجم ها کیستند که تو آنها را در اطراف خود جمع کرده ای ؟ )
حضرت علی ( ع ) شدیدا پاسخ او را داد و حتی سخنی فرمود که از آن استفاده می شود که ( اشعث ) شکم گنده بود ، آنگاه فرمود : ( همین عجم ها هستند که روزی شما را به انگیزه برگرداندن شما به اسلام خواهند زد ، همان گونه که شما ( عرب ها ) در آغاز اسلام آنها را برای دعوت به اسلام زدید ) . ( 138 )
به راستی امروز مصداق سخن علی ( ع ) در ایران آشکار شده ، که عجم ها ( ایرانیان ) به عنوان دفاع از اسلام ، با حکومت های مزدور عرب و مزدوران آنها در جنگند و رو در روی آنها تا سر حد شهادت ، ایستاده اند که از اسلام عزیز حمایت نمایند ، آیا این پیشگویی یک معجزه نیست ؟ !
منبع.کتاب  320 داستان از معجزات و کرامات امام علی (ع )
---------
تربت سیدالشهدا
نقل شده است که : در بغداد مردی فاسق و فاجر و خمار بود که عمر خود را در اعمال نامشروع صرف کرده بود و مال بسیار داشت . چون اجلش در رسید وصیت کرد که : ( چون مرگ را دریابد ، بعد از تجهیز و تکفین ، در نجف اشرف دفنم کنید ، شاید از برکت حضرت علی علیه السلام خداوند عالم گناهان گذشته را ، بدان حضرت ببخشد ) . این را گفت و جان به حق تسلیم کرد . خویشان و اقوام او به وصیت او عمل نموده ، بعد از تجهیز نعش ، او را برداشته متوجه نجف اشرف شدند .
خدام روضه شاه ولایت در آن شب حضرت علی علیه السلام را در خواب دیدند که آن حضرت بر سر صندوق حاضر شد و جمیع خادمان آستان ملایک پاسبان را طلبیده و فرمود : ( فردا صبح مردی فاسق را به اینجا خواهند آورد . مانع شوید و نگذارید که او را در نجف دفن کنند که گناهان او از عدد ریگ صحراها و برگ درختان و قطرات باران بیشتر است ) . این بفرمود و غایب شد .
چون صبح شد جمیع ملازمان آستان بر سر قبر امیرالمو منین علیه السلام حاضر شدند و خواب خود را به یکدیگر بیان کردند . همه این خواب را دیده بودند . پس برخاستند و چوبها و سنگها به دست گرفته ، بیرون دروازه جمع شده ، همگی تا دیر وقت به انتظار نشستند ، ولی کسی پیدا نشد . از این جهت برگشتند و متفکر بودند که چرا این واقعه به عمل نیامد .
از قضا آن جماعتی که تابوت همراهشان بود ، در آن شب راه را گم کرده به بیابان کربلای معلی افتادند . چون روز شد از آنجا راه نجف اشرف را پیش گرفته ، روانه شدند . چون شب دیگر شد ، باز حضرت شاه ولایت را در خواب دیدند که خدام را طلبیده ، فرمودند ( چون صبح شود همه بیرون روید و آن تابوتی که شب پیش شما را به ممانعت او امر کرده بودم ، با اعزاز و اکرام هر چه تمامتر بیاورید و ساعتی در روضه من بگذرانید . بعد از آن او را در بهترین جا دفن کنید . )
خدام از شنیدن این دو سخن منافی بسیار متعجب بودند . از این جهت به شاه ولایت عرض کردند : ( ای پادشاه دین و دنیا ! دیشب ما را منع فرمودی و امشب به خلاف آن در کمال شفقت و مهربانی امر فرمودید ، در این چه سری است ؟ )
حضرت فرمود : ( شب گذشته آن جماعت راه را گم کرده ، به دشت کربلا افتادند؛ باد ، خاک کربلا را در تابوت آن مرد افشاند؛ از برکت خاک کربلا و از برای خاطر فرزندم حسین علیه السلام خداوند از جمیع تقصیرات او درگذشت و بر او رحمت کرد ) .
پس خادمان همگی بیدار شدند و از شهر بیرون رفتند . بعد از ساعتی تابوت آن مرد را آوردند و پس از تعظیم تمام ، آن را به روضه مقدس امیرالمو منین علیه السلام حاضر کردند و صورت واقعه را آن طور که اتفاق افتاده بود بر آن جماعت نقل نمودند .
منبع.کتاب داستانهای شگفت انگیز از زیارت عاشورا و تربت سید الشهدا (ع )
--------
پیشگویی از مصائب اهل بیت (ع)
ابن عباس گفت : روزی در ذی قادر خدمت امیرالمو منین ( ع ) وارد شدم . حضرت کتابی را برایم بیرون آورد و فرمود : ای ابن عباس ، این کتابی است که پیامبر ( ص ) بر من املا فرموده و دست خط خودم است .
عرض کردم : یا امیرالمو منین ( ع ) ، آن را برایم بخوان . حضرت آن را خواند و در آن همه آنچه از زمان رحلت پیامبر ( ص ) تا زمان شهادت امام حسین ( ع ) اتفاق افتاده و این که چگونه کشته می شود و چه کسی او را می کشد و چه کسی او را یاری می کند و چه کسانی همراه او شهید می شوند یافت می شد . آن حضرت به شدت گریه کرد و مرا به گریه درآورد .
از جمله آنچه برایم خواند این بود که با خود آن حضرت چه می کنند ، و چگونه حضرت زهرا ( س ) شهید می شود ، و چگونه پسرش امام حسن ( ع ) به شهادت می رسد و چگونه امت به او حیله می کنند . وقتی کیفیت قتل امام حسین ( ع ) را خواند بسیار گریست ، و سپس آن کتاب را بست ، و بقیه آنچه تا روز قیامت واقع می شود باقی ماند.
منبع.کتاب 320 داستان از معجزات و کرامات امام علی (ع )تاريخ : سه شنبه 23 ارديبهشت 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |