زیبایی، معجزه صحبت کردن با حیوانات، داشتن مهارت در اومور حکومتی، صدای خوش و ... از جمله توانمندی هایی است که پروردگار الهی در کنار هدایت الهی و رستگاری بندگان به پیامبران خود از حضرت آدم (ع) تا حضرت خاتم(ص) توفیق داده است.

زیبایی را به یوسف نبی، صبر را حضرت ایوب(ع)، عمر طولانی به نوح نبی، جمال و ختم هدایت خود را به محمد رسول الله(ص) عطا فرموده و صدای خوش را نصیب نبی الله الحکام(حضرت داود(ع)) کرده‌است.

پیش از آنکه حضرت داود نبی(ع) را به عنوان پیامبر خوش الحان معرفی کنیم، شهرت این پیامبر الهی به جنگ سربازان طالوت و جالوت بازمی گردد. بدین ترتیب که این حضرت(ع) به عنوان یکی از سربازان طالوت به جنگ جالوت و لشکریانش می رود و یا سنگی که در سنگ قلاب خود گذاشته، جالوت جبار را از پای در‌می‌آورد.

مشخصات حضرت داوود (ع) و ویژگی‎های اوحضرت داود(ع) یكی از پیامبران بزرگی است كه علاوه بر قدرت معنوی و نبوّت، دارای حكومت ظاهری وسیع نیز بوده و نام مباركشان شانزده بار در قرآن آمده است.

نبی الله الحکام(ع) در سرزمینی بین مصر و شام دیده به جهان گشود، او از نواده‎های حضرت یعقوب نبی(ع)است و به 9 واسطه به یكی از فرزندان حضرت یعقوب(ع) می‎رسد، پدرش «ایشا» نام داشت.او صد سال عمر كرد، كه چهل سال از آن را حكومت نمود.

حضرت داود (ع) بسیار خوش صوت بود، به طوری كه وقتی صدایش به مناجات بلند می‎شد، پرندگان به سوی او می‎آمدند و حیوانات وحشی گردن می‎كشیدند تا صدای دلنشین او را بشنوند، او كوتاه قد و كبود چشم و كم مو بود، در میان بنی اسرائیل و در پیشگاه طالوت فرمانده شجاع و با ایمان لشكر بنی اسرائیل، دارای موقعیت عظیم بود، پس از آن كه طالوت از دنیا رفت، بنی اسرائیل حكومت و فرماندهی طالوت را، در اختیار داود(ع)گذاشتند، و همه ثروتهای طالوت را به او سپردند، وقتی كه به حاكمیّت رسید، خداوند او را به مقام پیامبری نیز رسانید.

همچنین این پیامبر الهی، دومین پادشاه اسرائیل به روایت عهد عتیق بود. در کتاب عهد عتیق پادشاهی برحق، اما نه بی‌اشتباه، جنگ‌جویی متبحر و نوازنده و شاعری بزرگ معرفی شده و تعدادی از ترانه‌های منسوب به حضرت داود(ع) در کتاب «مزامیر» یا «زبور» جمع‌آوری شده‌است.
كتاب «زبور» مشتمل بر نصایح و مناجات و امور اخلاقی است و «مزامیر» یا «زبور» در كتاب عهد عتیق، مشتمل بر 150 فصل، كه هر كدام به نام «مزمور» نامیده شده و سراسر آن به شكل اندرز، دعا و مناجات است.

10 خصلت عظیم حضرت داوود(ع)

در قرآن، در آیه 15 تا 20 سوره «ص»، خداوند داوود(ع) را با 10 خصلت ارجمند می‎ستاید، حتی به پیامبر اسلام (ص) سفارش كرده كه در برابر گزند مخالفان و بدخواهان همانند داوود(ع) صبر و مقاومت داشته باشد.

در آیه نخست (آیه 17 ص) چنین آمده: «اِصْبِرْ عَلى ما یَقُولُونَ وَ اذْكُرْ عَبْدَنا داوُدَ ذَا الْأَیْدِ إِنَّهُ أَوَّابٌ؛ ای پیامبر! در برابر آن چه مخالفان می‎گویند شكیبا باش و به خاطر بیاور بنده ما داوود  علیه السلام  را كه صاحب قدرت، و بسیار بازگشت كننده به خدا بود.»

خصال دهگانه ارجمند داوود(ع) عبارتند از:

* صبر و مقاومت.

* مقام عبودیّت و بندگی.

* قوّت و قدرت معنوی و جسمی.

* بازگشت و رجوع مداوم به خدا، و رابطه تنگاتنگ با خدا.

* كوهها در تسخیر او بودند و با او صبح و شام تسبیح خدا می‎گفتند.

* پرندگان در تسبیح خدا با او هم آواز می‎شدند.

* آنها نه تنها در آغاز كار بلكه در همه احوال، با تسبیح او هماهنگ می‎شدند.

* داشتن حكومت استوار و مقتدرانه.

* علم و دانش سرشار كه مایه بركات است.

* منطقی گویا، و بیانی لطیف و شیوا

خداوند گاهی او را به عنوان «نِعمَ العَبدِ» «نیكوترین بنده» و زمانی او را به عنوان خلیفه خود، و نیز به داشتن امتیاز و فضایل علم و حكمت معرفی كرده، و نزول كتاب اخلاقی و مهم زبور را بر حضرت داوود(ع)، بر شمرده او را با عالی‌ترین خصلت‎ها ستوده است.تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نسخه جدید بی‌ام‌و سری ۴، در پیشرانه تفاوتی با مدل ۲۰۱۶ ندارد، اما در بحث طراحی داخلی و چراغ‌های جلو بیشترین تغییر را به خود دیده است؛ همچنین رنگ‌های متنوع و جدیدی برای آن قابل سفارش خواهد بود. دو رنگ خاص، توسطبی‌ام‌و ثبت جهانی شده است و اختصاصا برای سری ۴۴ استفاده خواهند شد که آبی اسنپرراکز (نام ساحلی در شرق استرالیا) و نارنجی غروب (Sunset Orangee) نام دارند.

اگر نگاه دقیقی به چراغ‌های جلو بیندازید، متوجه می‌شوید که خطوطی باریک و موازی با ظرافت تمام در آن‌ها استفاده شده است که ۴ سال قبل در مدل مفهومی سری۴، ۲۰۱۳ دیده شده بود. بخش بالایی با رنگ طلایی، می‌تواند در روز روشن شود و مستقل از شش‌ضلعی پایینی عمل کند. در عقب چراغ‌ها تمام LED و در جلو از نوع BiLED خواهند بود، که برای افزایش قدرت نوردهی آن‌ها آپشن‌هایی به‌صورت سفارشی در نظر گرفته شده است.

سری4

در فضای داخلی، بیشترین تغییر در نمایشگر پنل پشت فرمان دیده می‌شود که شبیه آن را پیش‌تر در سری ۷ دیده بودیم و این برای اولین بار است که در سری ۴ استفاده می‌شود. اطلاعات متنوعی روی این قسمت قابل نمایش است که چیدمان و رنگ‌بندی آن‌ها نیز می‌تواند عوض شود. دیگر نکته جالب توجه در فضای داخلی این خودرو، تبعیت نکردن بی‌ام‌و از رقبا و طراحی یک نمایشگر نه‌چندان بزرگ در وسط داشبورد است که با اندازه‌ای متوسط، بالای آن دیده می‌شود. سری ۴ مجهز به سامانه iDrive خواهد بود که تمام سیستم‌های رفاهی و ناوبری خودرو را قابل کنترل می‌کند. داشبورد و صندلی‌ها می‌توانند در سه طرح و رنگ سفارش داده شوند که ترکیب آن‌ها، برای خریدار، ۹ حالت مختلف را شامل می‌شود.

در نمای جانبی، سری ۴ تغییر چندانی نسبت به مدل ۲۰۱۶ ندارد، اما به حال خود رها نشده و خطوط روی بدنه اندکی تیزتر شده‌اند. برای مدل‌های کوپه و گرن‌کوپه، سیستم تعلیق می‌تواند روی حالت سخت تنظیم شود که در مقایسه با مدل‌های قبل، فرمان‌پذیری خودرو در شرایط اسپرت را بهبود بخشیده و کنترل آن را بهتر کرده است. توازن طولی و جانبی سری ۴ جدید ارتقاء یافته و سه نوع سیستم تعلیق استاندارد، سری M و متغیر برای آن قابل سفارش است. همراه با سری جدید لاستیک‌های انتخابی برای این مدل و بهبود فنربندی مدرن سری ۴، فرمان‌پذیری و حفظ تعادل خودرو بهبود چشمگیری داشته است.

سری 4

مانند گذشته، سه نوع پیشرانه بنزینی و سه مدل موتور دیزل برای سری ۴ قابل سفارش خواهد بود که شامل نسخه‌های 420i ،430i ،440i و 420d ،430d ،435d-xDrive می‌شوند.  قدرت نوع بنزینی این خودرو از ۱۸۴ اسب بخار تا ۳۲۶ اسب بخار خواهد بود که مصرف سوخت ۵.۵ تا ۸ لیتر در صد کیلومتر خواهند داشت. نمونه‌های دیزل سری۴ هم از ۱۹۰ تا ۳۱۳ اسب بخار قدرت دارند که مصرف ۴ تا ۶ لیتر گازوئیل استاندارد برای آن‌ها اعلام شده است. قرار است نسخه اقتصادی این خودرو با پیشرانه دیزلی ۱۵۰ اسب بخار با کد 418d هم معرفی شود که ۱۵۰ اسب بخار قدرت و مصرف ۴.۱ تا ۴.۵ لیتر به همراه خواهد داشت.

سری 4

سری ۴ در سال ۲۰۱۷ با سه تیپ بدنه‌ی  کوپه، کوپه کانورتیبل (کروک) و گرن‌کوپه (چهار در) عرضه می‌شود که فناوری دو دیفرانسیل هوشمند xDrive برای همه آن‌ها قابل سفارش خواهد بود، هرچند که نمونه دیزل 435d بدون آن ارائه نمی‌شود. قیمت نهایی این خودروها به‌زودی اعلام رسمی خواهد شد اما می‌توان پیش‌بینی کرد از ۴۹ هزار دلار شروع و تا ۶۰ هزار دلار برای نمونه فول‌آپشن قابل خرید باشند.

 

در ادامه می‌توانید تصاویر رسمی منتشرشده از نسل جدید کوپه‌ی محبوب بی‌ام‌و را مشاهده کنید.تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

پس از آن که اپل در تولید گوشی‌های آیفون ۶، آیفون ۶ اس و آیفون ۷ از یک زبان طراحی ثابت استفاده کرد، کارشناسان و کاربران از این شرکت انتظار دارند تا یک طراحی خاص و جدید را در محصول بعدی، یعنی آیفون ۸۸ انجام دهد. یک شرکت هلندی با نام Handy Aboverich طرحی مفهومی (Concept) از آیفون ۸ را آماده و منتشر کرده است.

طرح مفهومی iPhone 8 مجهز به صفحه‌نمایش آمولد است. نوار وضعیت این گوشی در یک حاشیه با همین جنس AMOLED در بالای صفحه نمایش قرار گرفته است. این نوار وضعیت تمامی اعلان‌های گوشی را برای کاربر به نمایش می‌گذارد.آیفون 8

در پایین این گوشی یک سنسور اثر انگشت تعبیه شده و دکمه‌ی هوم مجازی نیز در همان بخش قرار گرفته است. دو دکمه‌ی مجازی نیز در دو طرف این بخش قرار گرفته‌اند. اسکنر عنبیه‌ نیز برای افزایش امنیت در این گوشی گنجانده شده است. این سنسور حتی زمانی که کاربر از لنز، عینک طبی یا عینک آفتابی استفاده کند، به‌خوبی عمل خواهد کرد.

آیفون 8

طرح مفهومی آیفون ۸ از دو لنز دوربین در پشت دستگاه بهره می‌برد. دوربین ۱۶ مگاپیکسلی این گوشی مجهز به یک دیافراگم با دهانه f/1.7 است که در شرایط نوری بد نیز می‌تواند بهترین تصاویر را ثبت کند. علاوه بر آن، توانایی ضبط فیلم‌های باکیفیت 4K برای این دوربین در نظر گرفته شده است. با توجه به تصاویر منتشرشده می‌توان پیش‌بینی کرد که آیفون 8 اولین آیفونی است که به درگاه USB-C مجهز خواهد بود.

آیفون 8

در بخشی دیگری از تصاویر اشاره‌ای به فناوری شارژ وایرلس شده است که از مدت‌ها پیش، کاربران منتظر عرضه‌ی آن برای گوشی‌های اپل بوده‌اند. طرح مفهومی iPhone 8 به پردازنده A11 اپل مجهز خواهد بود.

آیفون 8

با توجه به اطلاعات منتشرشده توسط Handy Abovergleich، می‌توان پیش‌بینی کرد که آیفون ۸ در سه مدل عرضه خواهد شد. آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس و آیفون ۸ پرو، نام‌های این سه مدل هستند. در حوزه‌ی طراحی بدنه نیز هر کدام از این مدل‌ها با ۶ نوع طراحی و رنگ عرضه می‌شوند. سفید براق، مشکی، طلایی فولادی، نقره‌ای، مشکی مات و رزگلد، رنگ‌هایی هستند که برای آخرین محصول اپل در نظر گرفته شده‌اند.

آیفون 8

نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که iPhone 8 Pro با قابلیت پشتیبانی از قلم هوشمند اپل عرضه می‌شود. این قلم حساس به فشار است و مانند یک قلم واقعی کار می‌کند.

آیفون 8

با توجه به طراحی انجام‌گرفته در کانسپت آیفون ۸، متوجه حاشیه‌ی کم و لبه‌های خمیده‌ی این گوشی می‌شویم. نکته‌ی دیگر، استفاده از طراحی کاملا شیشه‌ای در بدنه است. در پایان به این نکته اشاره می‌کنیم که بدنه‌ی ساخته‌شده از فولاد ضد زنگ، در این طرح مفهومی تعبیه شده است.تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ساختمان پلاسکوی تهران امروز صبح از ساعت ۷:۵۹ دچار آتش‌سوزی شد تا پس از حدود ۳ ساعت و نیم تلاش بیش از ۲۰۰ نفر از مأموران آتش‌نشانی در ساعت ۱۱ و ۲۰ دقیقه به صورت کامل فرو ریخت.

بر اثر این حادثه، مأموران راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، راه‌ها و مسیرهای منتهی به این خیابان را بستند تا خودروهای امدادی بتوانند به‌راحتی در این مسیرها حرکت کنند. 

جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ اعلام کرد: «از خیابان جمهوری به سمت شرق، از خیابان خیام به سمت شمال، از میدان بهارستان به سمت غرب تنها خودروهای امدادی و اورژانس حق تردد دارند. شهروندان باید از مسیرهای جایگزین از خیابان‌های ولیعصر، کارگر و انقلاب و معابر جانبی استفاده کنند تا امکان تردد آمبولانس‌ها به‌منظور خدمات‌رسانی به مصدومان وجود داشته باشد. شهروندان از تردد با خودرو و موتورسیکلت‌ها در مسیرهای فوق‌الذکر خودداری کنند.»

برای مهار این آتش‌سوزی عظیم در این ساختمان هفده طبقه، ۱۵ تانکر و بیش از ۲۰۰ مأمور آتش‌نشان به محل اعزام شدند که به نظر می‌رسد چندین تن از این مأموران زیر آوار این ساختمان جان باخته‌اند.

بر اساس اعلام اورژانس تهران تاکنون ۳۰ نفر در این حادثه جان باخته‌اند و احتمالا به تعداد این جان‌باختگان اضافه می‌شود.

ساختمان پلاسکو در سال ۱۳۳۹ در تقاطع خیابان جمهوری و خیابان فردوسی در تهران بنا شده بود که پس از ۵۶ سال به‌صورت کامل فرو ریخت.

بیمارستان‌های اطراف این ساختمان در حال آماده‌باش هستند و سفارت‌خانه‌های انگلیس، آلمان و ترکیه تاکنون تخلیه شده‌اند.

دانلود

دانلودتاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

امام علی (ع)در بخشی از خطبه 182 کتاب شریف نهج البلاغه که در آخرین روزهای عمر خود در یاد یاران شهید خود می فرماید:آن دسته از برادرانی که در جنگ صفین خونشان ریخته شد، هیچ زیانی نکردند.گرچه امروز نیستند تا خوراکشان غم و غصه و نوشیدنی آنها خونابه دل باشد.به خدا سوگند آنها خدا را ملاقات کردند که پاداش آنها را داد و پس از دوران ترس آنها را در سرای امن خود جایگزین کرد.

امام سپس با کلامی غم و جانکاه، با حسرت از یاران صدیق خود یاد می کند و می فرماید:کجا هستند برادران من که به راه حق رفتند و با حق درگذشتند؟ کجاست عمار؟ وکجاست پسر تیهان؟ و کجاست ذی شهادتین؟ و کجایند همانند آنان از برادرانشان که پیمان جانبازی بستند و سرهایشان را برای ستمگران فرستادند؟

سپس در این هنگام امام علی (ع)به محاسن خود دست کشیدند و زمانی طولانی گریستند و بعد فرمودند:دریغا از برادرانم که قرآن خواندند و بر اساس آن قضاوت کردند.در واجبات الهی اندیشه کرده و آنها را به پا داشتند سنت های الهی را پذیرفته و به رهبر خدد اطمینان داشته و از او پیروی کردند.

سپس امام با صدایی بلند می فرماید:جهاد جهاد بندگان خدا من امروز لشکر آماده می کنم کسی که می خواهد  به سوی خدا رود همراه ما خارج شود.

بعد از این سخنان امام علی (ع) سپاهیان را منظم کرد و می خواست برای مقابله با شامیان به صفین حرکت کند که ابن ملجم ملعون بر امام ضربت وارد کرد و امیرالمومنین علی (ع)که برای امت رسول خدا (ص)خون دل های فراوان خورده بود، غریبانه به شهادت رسید.


تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مدل به‌روز شده‌ی سامسونگ گلکسی A5 برای سال 2017 با طراحی زیبا و سخت‌افزاری توانمند عرضه شده است.

سامسونگ بیش از ۲ سال پیش (مهر ۹۳) اولین نسل گوشی‌های هوشمند سری A را معرفی کرد. این دسته از محصولات سامسونگ‌ برای کسب بازار بیشتری در رده‌ی گوشی‌های میان‌رده عرضه شدند و در جایگاه بالاتری نسبت به سری J این تولیدکننده قرار می‌گیرند. طراحی زیبا، فریم فلزی، نمایشگر عالی و سخت‌افزار مناسب، بخشی از قابلیت‌های گوشی‌های سری A سامسونگ هستند که اکنون در سه مدل A3، A5 و A7 تولید و عرضه می‌شوند. در ادامه می‌توانید مشخصات نسل جدید گوشی‌های سری A سامسونگ را در مقایسه با نسل پیشین این گوشی مشاهده کنید.

سامسونگ گلکسی A5 نسخه 2017 / samsung galaxy a5 2017

گلکسی ای 5 نسخه 2017 توسط دفتر سامسونگ در ایران در اختیار زومیت قرار داده شده است.

 (Galaxy A7 (2017(Galaxy A7 (2016(Galaxy A5 (2017Galaxy A5 (2016)(Galaxy A3 (2017Galaxy A3 (2017)
پردازنده

Exynos 7880 Octa

Mali-T830MP2

Qualcomm Snapdragon 615

Adreno 405

Exynos 7580 Octa

Mali-T720MP2

Exynos 7880 Octa

Mali-T830MP2

Qualcomm Snapdragon 615

Adreno 405

Exynos 7580 Octa

Mali-T720MP2

 

Exynos 7870 Octa

Mali-T830

Qualcomm Snapdragon 410

Adreno 306

Exynos 7578 Quad

Mali-T720MP2

 

سیستم‌عامل  Android 6.0.1  Android 5.1.1  Android 6.0.1  Android 5.1.1  Android 6.0.1 Android 5.1.1
حافظه‌ی رم
 3GB  3GB  3GB  2GB  2GB 1.5GB
صفحه نمایش

5.7-inches Super AMOLED

1080 x 1920 pixels

5.5-inches IPS Super AMOLED

1080 x 1920 pixels 

5.2-inches Super AMOLED 1080 x 1920 pixels 

5.2-inches

Super AMOLED

1080 x 1920 pixels

4.7-inches

Super AMOLED

720 x 1280 pixels

4.7-inches

Super AMOLED

720 x 1280 pixels

محافظ صفحه  Gorilla Glass

 Gorilla Glass 4

 Gorilla Glass   Gorilla Glass 4  Gorilla Glass Gorilla Glass 4
تراکم پیکسل  386ppi 401ppi  424ppi  424ppi  312ppi 312ppi
حافظه ذخیره‌سازی
32GB 16GB 32GB 16GB 16GB 16GB
microSD up to 256GB up to 256GB up to 256GB up to 256GB up to 256GB up to 256GB
دوربین اصلی 16 MP, f/1.9, Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR, LED flash 13MP, F/1.9, OIS, autofocus, LED flash, Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR

16 MP, f/1.9, 27mm, autofocus, LED flash

Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR

13 MP, f/1.9, 28mm, OIS, autofocus, LED flash 

Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR

13 MP, f/1.9, autofocus, LED flash

Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama

13 MP, f/1.9, autofocus, LED flash

Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama

دوربین جلو 16 MP, f/1.9 5 MP, f/1.9, 24mm, 1080p 16 MP, f/1.9, 1080p 5 MP, f/1.9, 24mm, 1080p 8 MP, f/1.9 5 MP, f/1.9
ضبط ویدیو 1080p@30fps 1080p@30fps 1080p@30fps 1080p@30fps 1080p@30fps 1080p@30fps
WiFi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot
بلوتوث v4.2, A2DP, EDR, LE v4.1, A2DP, EDR, LE v4.2, A2DP, EDR, LE v4.1, A2DP, EDR, LE v4.2, A2DP, LE v4.1, A2DP, EDR, LE
سنسورها
Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Accelerometer, proximity, compass
مسیریابی Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant)
اثر انگشت دارد دارد دارد دارد دارد ندارد
سیم کارت نانوسیم نانوسیم نانوسیم نانوسیم نانوسیم نانوسیم
باتری Non-removable Li-Ion 3600 mAh battery Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery Non-removable Li-Ion 2350 mAh battery Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery
وزن - 172g  157g  155g 135g 132g
ابعاد 156.8 x 77.6 x 7.9 mm 151.5 x 74.1 x 7.3 mm 146.1 x 71.4 x 7.9 mm 144.8 x 71 x 7.3 mm 135.4 x 66.2 x 7.9 mm 134.5 x 65.2 x 7.3 mm
رنگ‌ها Black Sky, Gold Sand, Blue Mist and Peach Cloud Black, White, Gold, Pink Black Sky, Gold Sand, Blue Mist, Peach Cloud Black, White, Gold, Pink Black Sky, Gold Sand, Blue Mist, Peach Cloud Black, White, Gold, Pink
اطلاعات این جدول بر اساس مشخصات فنی اعلام‌شده در زمان معرفی محصول ذکر شده‌اند

طراحی

نسخه‌ی ۲۰۱۷ گلکسی A5 سامسونگ با تغییرات مختلفی عرضه شده است؛ اما بخش طراحی این گوشی بهبود‌های متعددی به همراه دارد که در نگاه اول توجه بیننده را به خود جلب می‌کند. A5 اکنون شباهت بیشتری به S7، پرچم‌دار سال گذشته‌ی سامسونگ دارد. این گوشی همانند نسل پیشین خود از فریم فلزی بهره می‌برد اما در جزئیات تغییرات زیادی کرده است. این گوشی اکنون از قوس‌های ماهرانه‌ای در شیشه‌ی بخش پشتی خود بهره می‌برد که باعث شده است تا تجربه‌ی استفاده و در دست گرفتن آن ارتقاء زیادی یابد. سامسونگ در نسل پیشین A5 از گوریلا گلس ۴ برای محافظت از بخش پشت گوشی استفاده کرده بود. اما هنوز اطلاعاتی در خصوص نوع شیشه‌ی به‌کاررفته در نسل جدید A5 در دسترس نیست.

سامسونگ گلکسی A5 نسخه 2017 / samsung galaxy a5 2017

فریم فلزی هم‌رنگ با بدنه در نسخه‌ی ۲۰۱۷ گلکسی A5 باعث شده است تا گوشی ظاهر یکدست و زیبایی داشته باشد و این موضوع در رنگ مشکی بیش از پیش خود را جلوه می‌دهد. جدیدترین نسخه‌ی گلکسی A5 در رنگ‌های مشکی، آبی، صورتی و طلایی عرضه می‌شود.

شیشه‌ی محافظ 2.5D نمایشگر گلکسی A5 نیز بدون هرگونه واسطه‌ای در لبه‌های خود، به‌صورت مستقیم به فریم فلزی متصل شده است. قوس‌های اعمال‌شده در بدنه‌ی نسخه‌ی ۲۰۱۷ گلکسی A5 باعث شده است تا راحتی مضاعفی از در دست گرفتن آن به ارمغان بیاید. با این حال همچنان می‌توان پاشنه‌ی آشیل طراحی بدنه‌ی گوشی‌های سامسونگ را استفاده از شیشه در بخش پشتی آن عنوان کرد که علاوه بر عدم القاء حس کالای لوکسی مانند محصولات فلزی، به‌راحتی اثر انگشت و  چربی پوست دست را به خود جذب می‌کند.

نسل جدید سری A از استاندارد ضد آب و گردوغبار IP68 بهره می‌برد. این موضوع بدین معنی است که گوشی عملکرد خود را در عمق ۱.۵ متری آب، به مدت ۳۰ دقیقه بدون هرگونه مشکلی ادامه خواهد داد. بهره‌گیری از استاندارد IP68 گوشی‌های میان‌رده‌ی جدید سامسونگ باعث شده است تا در این بخش نسبت به رقبای خود برتری قابل توجهی داشته باشند.

سامسونگ گلکسی A5 نسخه 2017 / samsung galaxy a5 2017

سامسونگ در نسخه‌ی ۲۰۱۷ گلکسی A5 از چیدمان آشنای کلید‌های خود استفاده کرده است. این موضوع بدین معنی است که در بخش جلویی شاهد کلید فیزیکی هوم و کلید‌های لمسی Back و Recent Apps هستیم که البته هنگام اتصال گوشی به شارژر عمل نخواهند کرد. در حاشیه‌ی راست A5 مدل ۲۰۱۷ شاهد کلید پاور و اسپیکر هستیم. کلیدهای تنظیم میزان خروجی صدا نیز در بخش سمت راست فریم گوشی تعبیه شده‌اند. شیار سیم‌کارت دوم و کارت حافظه‌ی میکرو اس‌دی در کنار میکروفون حذف نویز محیط در حاشیه‌‌ی بالایی فریم قرار دارند و درگاه USB نوع C، جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون و میکروفون نیز در بخش پایینی فریم قرار گرفته‌اند.

اسپیکر 

سامسونگ در نسل جدید سری A، اسپیکرها را در حاشیه راست و بالای فریم گوشی قرار داده است. محل جدید اسپیکر در این گوشی باعث شده است تا هنگام دست گرفتن گوشی در حالت افقی و تماشای محتوای ویدیویی، با پخش صدا از بالای نمایشگر تجربه‌ی بهتری القاء شود. اما در استفاده‌های عادی (در دست گرفتن گوشی به‌صورت عمودی) ما تعبیه‌ی اسپیکر در حاشیه‌ی پایین نمایشگر را ترجیح می‌دهیم. با این حال هنوز هم بهترین مکان برای تعبیه‌ی اسپیکر را می‌توان پنل جلویی دانست؛ البته این موضوع منجر به از بین رفتن ظرافت و زیبایی طراحی خواهد شد.

سامسونگ گلکسی A5 نسخه 2017 / samsung galaxy a5 2017

کیفیت خروجی صدای نسخه‌ی ۲۰۱۷ گلکسی A5 سامسونگ در حد متوسطی قرار دارد. البته با توجه به ضدآب بود گوشی، نمی‌توان انتظار صدای بلند و رسایی از آن داشت. با این حال برای کاربری‌های عادی اسپیکر گلکسی A5 به‌خوبی پاسخ‌گوی نیاز‌های کاربران خواهد بود.

نرم‌افزار

نسخه ۲۰۱۷ گلکسی A5 از نسخه‌ی ۶.۰.۱ اندروید مارشمالو بهره می‌برد. پوسته‌ی اختصاصی Grace UX سامسونگ نیز در کنار نسخه‌ی ۲.۷ پلتفرم امنیتی Knox در این گوشی به کار رفته‌اند. رابط کاربری اختصاصی سامسونگ در کنار ۳ گیگابایت حافظه‌ی رم و پردازنده‌ی هشت هسته‌ای این گوشی، در تمامی محیط‌ها کاملا روان است و لگ خاصی در استفاده چند روزه‌ی گوشی مشاهده نکردیم.

اسکرین شات ای 5 نسخه 2017

سامسونگ‌ها سال‌ها در حال توسعه‌ی رابط کاربری اختصاصی خود است و اکنون به‌جرئت می‌توان این پوسته را یکی از غنی‌ترین نمونه‌های موجود در دنیای اندروید دانست. کمتر امکانات و قابلیت‌هایی در سایر برند‌های گوشی‌های هوشمند خواهید یافت که در Grace UX وجود نداشته باشد. قابلیت‌هایی اعم از امکان تغییر اندازه‌ی فونت و آیکون، قفل کردن پوشه‌ی خاصی، استفاده از پلتفرم امنیتی Knox، بهبود ظاهری بخش تنظیمات و آیکون‌هایی با ظاهر جدید، بخشی از بهینه‌سازی‌های نسخه‌ی جدید رابط کاربری سامسونگ هستند که در گوشی‌ میان‌رده‌ی گلکسی A5 این شرکت نیز در دسترس هستند.

صفحه نمایش

سامسونگ به واسطه‌ی تولید پنل‌های AMOLED باکیفیت، همواره حرف‌های زیادی برای گفتن در بخش نمایشگر محصولات خود دارد. این موضوع در نسخه‌ی ۲۰۱۷ گلکسی A5 نیز صدق می‌کند. این گوشی به نمایشگر ۵.۲ اینچی Super AMOLED با رزولوشن 1080P مجهز شده است. این موضوع منجر به تراکم پیکسل ۴۲۴ پیکسل بر هر اینچ شده است که از این نظر ایده‌آل است و کاربران با هیچ‌گونه مشکلی مواجه نخواهند شد.

سامسونگ گلکسی A5 نسخه 2017 / samsung galaxy a5 2017

صفحه‌نمایش گلکسی A5 سامسونگ ۷۱.۵ درصد از پنل جلویی را تشکیل می‌دهد. حاشیه‌های موجود در بخش‌های کناری نمایشگر بسیار اندک هستند و عمده فضای موجود مربوط به بخش‌های بالا و پایین است. در صورتی که سامسونگ از کلید‌های ناوبری روی نمایشگر بهره ببرد، می‌تواند به شکل قابل‌ ملاحظه‌ای نسبت نمایشگر به پنل جلوی گوشی خود را افزایش بدهد. با این حال طراحی A5 جدید به‌خوبی انجام گرفته است و کنترل و ناوبری گوشی حتی برای دست‌های کوچک به‌خوبی انجام می‌شود.

پنل استفاده‌شده در این گوشی کیفیت بالایی دارد و رنگ‌ها در آن به‌خوبی به نمایش درمی‌آیند. رنگ مشکی عمق در کنار روشنایی مطلوب نمایشگر باعث شده است تا در فضای باز مشکلی با بازتاب نور و خوانایی نمایشگر نداشته باشید. دقت رنگ‌ها نیز در مقایسه با پنل‌های IPS LCD بسیار خوب است. گوشی‌های هوشمند سامسونگ به‌خصوص پرچم‌داران این برند، همواره به بهترین نمایشگر‌های موجود در زمان خود مجهز بودند و اکنون سامسونگ با کاهش هزینه‌ی تولید پنل‌های AMOLED، گوشی‌های میان‌رده‌ی خود را نیز به نمایشگرهای بسیار توانمندی مجهز کرده است. در صورتی که نمایشگر یکی از اولویت‌های اصلی شما در خرید گوشی هوشمند است، نسل جدید سری A حرف‌های زیادی برای گفتن در این بخش دارند.

سامسونگ گلکسی A5 نسخه 2017 / samsung galaxy a5 2017

Always-On‌ دیگر قابلیت نمایشگر گلکسی A5 است. بدین ترتیب می‌توانید از جدید‌ترین اعلان‌ها بدون نیاز به روشن کردن نمایشگر، مطلع شوید.

دوربین

نسخه‌ی ۲۰۱۷ گلکسی A5 به سنسور ۱۶ مگاپیکسلی در بخش دوربین اصلی خود مجهز شده است. استفاده از لنز ۲۷ میلی‌متری F1.9 در کنار سنسور توانمند باعث شده است تا نسل جدید A5 توانایی زیادی در بخش عکاسی و فیلم‌برداری داشته باشد. دوربین این گوشی توانایی ثبت تصاویر بسیار مطلوبی دارد. رنگ‌ها به‌خوبی با دوربین این گوشی ثبت می‌شوند. با این‌که الگوریتم پردازش تصاویر به شفاف‌سازی (Sharpening) بیش از می‌پردازد، اما تصویر نهایی بسیار خوب است و جزئیات بالایی در آن قابل مشاهده است.

سامسونگ گلکسی A5 نسخه 2017 / samsung galaxy a5 2017

عملکرد دوربین گلکسی A5 نسخه‌ی ۲۰۱۷ در شرایط نوری کم نیز خوب است. با این‌که در این بخش توانایی رقابت با پرچم‌دار سامسونگ را ندارد، اما نویز در تصاویر به‌خوبی کنترل می‌شوند. امکان ثبت تصاویر HDR و پانوراما از دیگر قابلیت‌های دوربین این گوشی است. فوکوس خودکار نیز سرعت قابل قبولی دارد؛ البته هنوز هم فاصله‌ی زیادی با سیستم Dual Pixel به‌کاررفته در گلکسی S7 دارد. به‌طور کلی دوربین اصلی گلکسی A5 توانایی بالایی دارد به‌خوبی می‌تواند نیاز‌های کاربران را در این بخش تأمین کند؛ البته توقع جزئیات بالایی در حد پرچم‌داران سال ۲۰۱۶ از این محصول نداشته باشید.

سامسونگ گلکسی A5 نسخه 2017 / samsung galaxy a5 2017

در بخش دوربین سلفی گلکسی A5 نسخه‌ی ۲۰۱۷ سورپرایز بزرگی با خود به همراه دارد. سامسونگ در این بخش از سنسور قدرتمند ۱۶ مگاپیکسلی استفاده کرده است تا علاقه‌مندان به تصاویر سلفی را به گوشی میان‌رده‌ی خود جلب کند. شاید در نظر اول با خود بگویید پیش از این نیز سایر شرکت‌ها از سنسور‌هایی با رزولوشن بالا و البته کیفیت نه‌چندان مناسب در بخش سلفی استفاده کرده بودند. اما تصاویر سلفی نسل جدید A5 در حد بالایی قرار دارند. با این حال مشکل بزرگی که در این بخش وجود دارد؛ سوژه‌های فوکوس شده با جزئیات بالایی ثبت می‌شوند اما محیط پس‌زمینه، با افزایش فاصله با سوژه‌های اصلی، به شکل قابل توجهی کیفیت خود را از دست می‌دهد. بدین ترتیب در صورتی که بخواهید از گروهی از افراد تصویر سلفی ثبت کنید، تنها افراد ردیف‌های ابتدایی واضح خواهند بود و افراد پس‌زمینه جزئیات خوبی نخواهند داشت. این موضوع به معنی Blur شدن و پدیده‌ی بوکه نیست، بلکه سوژه از فوکوس خارج است.

در شرایط نوری کم نیز، تصاویر افت محسوسی خواهند داشت و نویز در آن‌ها به وجود می‌آید؛ اما با این حال خروجی تصاویر به‌خصوص سوژه‌های در فوکوس، هم در سطح مناسبی قرار دارد. 

نمونه تصاویر نسخه ۲۰۱۷ گلکسی A5 سامسونگ :

بازده و عملکرد

سامسونگ گلکسی A5 نسخه‌ی ۲۰۱۷ به پردازنده‌ی هشت هسته‌ای اکسینوس ۷۸۸۰ مجهز شده است. این پردازنده از هشت هسته‌‌‌ی Cortex A-53 با فرکانس ۱.۹ گیگاهرتز بهره می‌برد. اکسینوس ۷۸۸۰ از لحاظ عملکرد در مقابل اسنپدراگون ۶۲۵ قرار می‌گیرد. سه گیگابایت حافظه‌ی رم نیز در این گوشی تعبیه شده است تا عملکرد چندوظیفگی و استفاده‌ از چند نرم‌افزار به‌صورت هم‌زمان در آن، به‌خوبی و بدون هرگونه مشکلی انجام یابد. پردازنده‌ی گرافیکی Mali-T830MP2 و ۳۲ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی با پشتیبانی از کارت حافظه‌ی خارجی برای افزایش تا ۲۵۶ گیگابایت دیگر توانایی‌های سخت‌افزاری گلکسی A5 نسخه ۲۰۱۷ است.

سامسونگ گلکسی A5 نسخه 2017 / samsung galaxy a5 2017

در ادامه می‌توانید نتایج بنچمارک‌های انجام‌شده روی گوشی را مشاهده کنید:

جدول بنچمارک‌ ابزارهای موبایل میان‌رده و پایین‌رده
تلفن / تبلت

AnTutu 6

3DMark

IceStorm

PCMark

W2.0 Overall

Web Browsing / 

Geekbench 4

Single / Multi

GFX Bench

  Manhaten 3.1 1440p

Onscreen / 

GFX Bench

Car Chase

Offscreenn/ 

GFX Bench

 T-Rex

OffScreen/  

Vellamo

Browser /

Metal

CF Bench

v1.3

Samsung Glaxy A5 2017

59949  

3783

 

766

3947

4.9

9.0

5.2

5.2

27

34

3310

1266

58,284

Redmi 4 Prime

63458 15,687

4,246

4,189

835

3,125

3.6FPS

6.1FPS

2.3FPS

2.4FPS

8.9FPS

16.3FPS

4352

3425

66,349

Galaxy J7 Prime

40,153 5,047

3,124

3,038

654

2,319

2.3FPS

4.9FPS

1.8FPS

1.8FPS

7.2FPS

12FPS

2,578

1,145

31,379

Galaxy J5 Prime

33,353 4,821 3,267

 

590

1,662

1.7FPS

3.8FPS

NOT

Supported

6.7FPS

11FPS

2,472

1,089

25,394
Huawei Honor 8 88,739 17,939          

4916

2952

75250
Huawei Nova Plus 62508 14024          

3206

1434

93404
Xperia XA Ultra 49096 11124          

3324

1179

59163
Huawei P9 Lite 53041 11808          

3368

1436

62710
Galaxy C5 48102 11345          

3258

1269

28969
Neffos C5 Max 36595 6772          

2642

1068

43324
Moto G4 Plus 47286 11589          

3325

1265

29689
Galaxy A9 2016 63589 17235          

3045

1758

42589

همان‌طور که در نتایج بنچمارک مشاهده می‌کنید، سامسونگ گلکسی A5 نسخه‌ی ۲۰۱۷ عملکرد بسیار خوبی دارد و قطعا برای یک کاربر میان‌رده حتی بیش از حد نیاز قدرتمند است. البته شاید اجرای بازی‌های بسیار سنگین کمی دشوار باشد و نتوان از این گوشی انتظار اجرای آن‌ها را داشت، اما عملکردهای روزانه و اجرای اپلیکیشن‌ها قطعا کاری است که گوشی میان‌رده‌ی سامسونگ به‌راحتی از پس آن بر خواهد آمد.

باتری

سامسونگ ظرفیت باتری نسل جدید باتری گلکسی A5 را ۱۰۰ میلی‌آمپر ساعت افزایش داده است تا این گوشی در نسخه‌ی ۲۰۱۷ خود به باتری ۳۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی مجهز باشد. در طرف مقابل پردازنده‌ی به‌کاررفته در این گوشی از هسته‌های کم‌مصرف Cortex A-53 بهره می‌برد. ترکیب نامبرده باعث شده است تا نسخه‌ی ۲۰۱۷ گلکسی A5 شارژدهی خوبی داشته باشد و به‌راحتی یک روز کاری سنگین را پاسخ‌گو باشد. در صورت استفاده سبک نیز می‌توانید بدون نیاز به شارژ، دو روز از این گوشی استفاده کنید. 

 

طبق روال همیشگی برای تست باتری، کلیه‌ی ارتباط‌های بی‌سیم را قطع کردیم و روشنایی دستگاه را روی ۵۰ درصد قرار دادیم و ویدئویی با رزولوشن HD را تا رسیدن شارژ باتری از ۱۰۰ درصد به صفر پخش کردیم. باتری نسخه ۲۰۱۷ گلکسی A5 توانست در این آزمایش قبل از اتمام کامل شارژ، ۱۲ ساعت و ۴۰ دقیقه دوام بیاورد که این مدت‌زمان بسیار خوبی است. همچنین این گوشی می‌تواند ۱۴ ساعت و ۲۰ دقیقه وب‌گردی را هم تضمین کند.

#نمایشگرظرفیت

(mah)

ویدیو

(h)

وب‌گردی

(h)

Screen on TIme

(h)

PC Mark 

(h)

Samsung Galaxy A5 2017 1080p/ "5.2 3000 12:40 14:20   6:55
Redmi 4 Prime 5.0' /1080p 4,100 10:10 16:15   8:34
Galaxy J7 Prime 5.5" / 1080p 3,300 14:10     9:07
Galaxy J5 Prime 720p / "5.0 2,400 16:30 -   9:14
Huawei Mate 9 5.9" / 1080p 4,000 14:15 12:50   9:22
Huawei Honor 8 5.2" / 1080p 3,000 9:00 10:40    
Huawei Nova Plus 5.5" / 1080p 3,340 11:00 10:50    
Motorola Moto Z 5.5" / QHD 2,600 8:50 6:50    
Xiaomi Mi 5s 5.15" / 1080p 3,200 13:00 12:10    
iPhone 7 4.7" / 750p 1,960 9:20 10:00    
Xperia XZ 5.2" / 1080p 2,900 9:00 9:20    
iPhone 7 Plus 5.5" / 1080p 2,900 14:20 12:00    
Xperia XA Ultra 6.0" / 1080p 2,700 8:50 8:00    
Huawei P9 Lite 5.2" / 1080p 3,000 11:06 11:30    
Galaxy C5 5.2" / 1080p 2,600 8:20 9:00    

با توجه به نتایج به‌دست‌آمده می‌توان فهمید که باتری گلکسی A5 نسخه ۲۰۱۷ می‌تواند به خوبی نیاز‌های کاربران در این بخش را تأمین کند.

جمع‌بندی

نسخه‌ی ۲۰۱۷ گلکسی A5 سامسونگ، گوشی توانمندی است که اکنون می‌تواند تمامی نیاز‌های کاربران را تأمین کند. صفحه نمایش عالی، پردازنده خوب، باتری با شارژدهی مناسب، کیفیت ساخت خوب بدنه و دوربین بسیار خوب، نسل جدید گلکسی A5 را به‌عنوان محصولی ایده‌آل برای کاربران میان‌رده معرفی می‌کند. اما نکته‌ی مهمی که در این بخش وجود دارد، قیمت نهایی است.

سامسونگ گلکسی A5 نسخه 2017 / samsung galaxy a5 2017

در حال حاضر گوشی‌های بسیار خوبی در رده‌ی محصولات میان‌رده هستند که به لطف قیمت مناسب، علاقه‌مندان زیادی دارند. شیائومی Redmi 4 prime و هواوی آنر 6X تعدادی از رقبای نسل جدید سری A سامسونگ هستند که از بدنه‌ای فلزی و قیمت رقابتی بهره می‌برند. در همین راستا سامسونگ برای فروش خوب گلکسی A5 مدل ۲۰۱۷ باید قیمت رقابتی برای گوشی خود تعیین کند.

نکات مثبت

 • کیفیت ساخت خوب
 • باتری با شارژدهی بسیار خوب
 • صفحه نمایش عالی
 • بازده خوب پردازنده نسبت به رده قیمتی
 • دوربین خوب

نکات منفی

 • دوربین سلفی نه چندان خوب
 • بدنه‌ی مستعد جذب اثر انگشت


تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

علاقه‌مندان خودرو، بی‌صبرانه در انتظار معرفی نسخه‌ی GT500 موستانگ شلبی هستند و از سویی دیگر، چشم به راه دوج چلنجر با نسخه‌ای بسیار قدرتمند به نام دیمون که تا چند هفته‌ی دیگر رونمایی خواهد شد. کمتر کسی می‌توانست پیش‌بینی کند درست در واپسین روزهای کار نمایشگاه دیترویت، فورد، نسخه‌ی ۲۰۱۸ موستانگ را به‌صورت رسمی  معرفی کند؛ اما این رویداد به حقیقت پیوست و این اسب اصیل امریکایی سال آینده با چهره‌ای جدید، عرضه خواهد شد.

موستانگ

در طراحی نسل ششم موستانگ، دماغه نسبت به مدل‌ فعلی پایین‌تر آمده است تا علاوه بر ظاهری تهاجمی‌تر، در بهبود آیرودینامیک نیز مؤثر باشد. همچنین فورد تولید پیشرانه‌های ۶ سیلندر خود را متوقف خواهد کرد و با بهبود پیشرانه‌های ۴ و ۸ سیلندر، قدرت این کوپه‌ی دوست‌داشتنی از طریق جعبه‌دنده‌ی مدرن ۱۰ سرعته‌ی اتوماتیک، تأمین خواهد شد.

ظاهر موستانگ ۲۰۱۸ در مقایسه با نسخه‌ی فعلی که در سال ۲۰۱۵ معرفی شد، علاوه بر کاهش ۲ سانتیمتری ارتفاع کاپوت جلو، در نمای روبرو و حالت چراغ‌ها نیز کاملا تغییر کرده و همراه با خطوط روی بدنه، چهره‌ای مدرن به خود گرفته است. جلوپنجره‌ کوچک‌تر و ظریف‌تر شده است، چراغ‌های جلو تمام LED هستند و هرچند مانند مه‌شکن‎ها، کوچک‌تر از مدل قبل شده‌اند، روشنایی آن‌ها کاملا بهبود یافته است. ملوین بتانکورت، طراح این خودرو، در نمای عقب تغییراتی متأثر از نسخه‌ی ۲۰۱۶ موستانگ شلبی در این مدل جدید استفاده کرده است که در آن، چراغ‌های جدید LED و اگزوزهای ۲ جفت، داخل سپر جای داده شده است. دیگر تفاوت مهم موستانگ ۲۰۱۸ با نسل قبلی نیز در میان سپر عقب دیده می‌شود؛ جایی که چراغ نسبتا بزرگی برای هشدار ترمز اضافه شده است.

موستانگ

مدل آینده، در ۱۱ رنگ عرضه می‌شود که ۳ رنگ بیشتر از نسخه‌ی کنونی قابل انتخاب خواهند بود و نارنجی آتشین یکی از آن‌ها است. در بخش رینگ‌های اسپرت، فورد سنگ تمام گذاشته است و ۱۲ مدل در سایزهای ۱۸ تا ۲۰ اینچ در سه رنگ قابل سفارش خواهند بود. بعد از مدت‌ها رینگ‌های فورج‌کاری‌شده نیز توسط فورد ارائه می‌شوند که قیمت‌ بالاتری خواهند داشت. برای علاقه‌مندان اسپویلر عقب سه مدل پیشنهادی وجود دارد که موستانگ حتی بدون آن‌ها نیز قابل سفارش خواهد بود.

موستانگ

درحالی‌که همانند سال گذشته، قوی‌ترین پیشرانه از نوع ۸ سیلندر ۵ لیتری خواهد بود؛ اما فورد ادعا می‌کند عملکرد آن بهبود یافته است و بیش از ۴۳۵ اسب‌ بخار قدرت به همراه خواهد داشت. پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲.۳ لیتری اکوبوست نیز به فناوری مدرن تقویت مضاعف (Overboost) مجهز خواهد شد و نه‌تنها بیش از ۳۱۰ اسب بخار قدرت تولید خواهد کرد که مصرف سوختی کمتر از ۷.۵ تا ۱۰ لیتر در صد کیلومتر مسافت خواهد داشت. در بخش اگزوز، موستانگ ۲۰۱۸ منیفولدهای جدیدی را تجربه می‌کند که آپشن افزایش صدای خروجی را برای دارندگان پیشرانه‌‌ی ۸ سیلندر، در اختیار می‌گذارند. کارل ویدمن، مهندس ارشد فورد معتقد است بهبود عملکرد پیشرانه‌ی ۲.۳ لیتری اکوبوست با قدرت و گشتاور بالاتر، همراه با جعبه‌دنده‌ی مدرن ۱۰ سرعته‌ی خودکار ارائه می‌شود که بهتر از قبل روی دیفرانسیل عقب عمل می‌کند. به‌ نظر می‌رسد جعبه‌دنده‌ی دستی و ۶ سرعته‌ی فعلی که دوکلاچه است و روی GT350 امسال دیده می‌شود، روی موستانگ آینده نیز استفاده خواهد شد.

موستانگ

همواره بخش جالب فورد موستانگ، نسخه‌ی GT آن است که به صورت پکیجی از آپشن‌های جذاب به خریداران این خودرو، پیشنهاد می‌شود. قرار است لاستیک‌های باکیفیت ساخت میشلین به گزینه‌های انتخابی GT اضافه شود و سیستم تعلیق مگنه‌راید (کمک‌فنرهای مغناطیسی) حتی برای خریداران نسخه‌ی پایه‌ی موستانگ، قابل سفارش باشد. هر نسخه از موستانگ ۲۰۱۸ می‌تواند با هرکدام از دو نوع پیشرانه‌ی ۴ یا ۸ سیلندر تحویل گرفته شود و آپشن‌های متعددی داشته باشد. به عنوان مثال، یک نسخه‌ی استاندارد، می‌تواند با ترمزهای برمبو و صندلی‌های تمام‌چرم خریداری شود.

موستانگ

در نمای داخلی، نمایشگر ۱۲ اینچی کاملا قابل شخصی‌سازی است و اطلاعات فنی را به سه صورت، معمولی، اسپرت یا پیست ارائه می‌کند. در حالت اسپرت یا پیست، می‌توان نشان‌دهنده‌ی تعویض دنده را بسته به شرایط رانندگی، روی حالت درگ (تعویض دنده در بالاترین حد دور موتور) یا مسابقه قرار داد. چند برنامه‌ی جانبی نیز برای بررسی عملکرد راننده در هنگام حرکت در مسیر طراحی شده است که در طول زمان، کاهش یا افزایش توانمندی وی را بررسی خواهد کرد و گزارش خواهد داد. دیگر آپشن‌های جدید داخل موستانگ، فرمان چرم همراه با گرم‌کن داخلی، کنسول وسط و زیرآرنج چرمی و تزئینات سفارشی از جنس آلومینیوم برای داخل درها و داشبورد خواهد بود.

قیمت نهایی فورد موستانگ ۲۰۱۸ برای تحویل در پائیز سال آینده اعلام نشده است، درحالی‌که پیش‌بینی می‌شود نسخه‌ی استاندارد با پیشرانه‌ی ۴ سیلندر اکوبوست، ۲۷ هزار دلار و نسخه‌ی GT با پیشرانه‌ی ۸ سیلندر، ۳۴۴ هزاردلار فروخته خواهد شد. درحالی‌که ۴۰ درصد فروش موستانگ در سال ۲۰۱۶، مربوط به مدل‌های مجهز به پیشرانه‌ی اکوبوست ۴ سیلندر بوده است، تقاضای زیادی برای پیشرانه‌ی ۶ سیلندر استاندارد ۳۰۰ اسب بخار و ۸ سیلندر ۴۳۵ اسب بخار GT نیز وجود داشته است. باید دید، در سال ۲۰۱۸، با توقف تولید پیشرانه‌های ۶ سیلندر که ارزان‌ترین مدل موستانگ در حال حاضر هستند، تقاضا برای این خودرو به کدام سمت می‌رود.تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تلفن‌های هوشمند جای جای زندگی انسان‌های امروزی را پر کرده‌اند و البته نیاز‌های بسیاری را نیز برطرف می‌کنند. سالانه اپلیکیشن‌های بسیار زیادی برای تلفن‌های هوشمند عرضه می‌شوند که بخشی از آن‌ها نیز با استقبال گسترده‌ای رو به رو می‌شوند. در سال ۲۰۱۶ نیز شاهد اپلیکیشن‌های زیادی بودیم. در مقاله گذشته کجارو، با برترین اپلیکیشن‌های اندرویدی ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۶ آشنا شدیم. در این مقاله نیز قصد داریم تا با برترین اپلیکیشن‌های حوزه ابزار برای دستگاه‌های اندرویدی آشنا شویم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

Gboard

Gboard

کیبورد جدید و جالب گوگل با نام Gboard چند ماه پیش برای کاربران آیفون عرضه شد ولی کاربران دستگاه‌های اندرویدی برای استفاده از آن باید چند ماهی صبر می‌کردند. این اپلیکیشن در حال حاضر در دستگاه‌های اندروید و iOS قابل استفاده است.

این برنامه نوار جستجویی در بالای کیبورد دارد که از طریق آن می‌توانید جستجو‌هایی را انجام دهید و آن‌ها را از طریق اپلیکیشن‌های پیام‌رسان به اشتراک بگذارید یا در یادداشت‌هایتان ذخیره کنید. در Gboard امکان جستجوی سریع اموجی‌ها (شکلک‌ها)، تغییر سایز کیبورد برای راحتی بیشتر در حین تایپ کردن به صورت یک دستی و انتخاب تم وجود دارد. اگر همچنان از کیبورد پیش‌فرض گوشی‌تان استفاده می‌کنید، بهتر است که به سراغ اپلیکیشن کیبورد Gboard بروید. زیرا ارزش استفاده را دارد.

دریافت اپلیکیشن اندرویدی Gboard

Radon

Radon

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث شده اپلیکیشن Radon در این لیست قرار گیرد، جالب بودن آن است. این اپلیکیشن می‌تواند لینک‌ها و متون را با دستگاه‌های نزدیکش از طریق سونوگرافی (Ultrasound) به اشتراک بگذارد. این اپلیکیشن در واقع ترکیبی از بلوتوث، وای‌فای و صدای نزدیک به فراصوت است. با کمک APIهای نزدیکی گوگل، این اپلیکیشن می‌تواند اطلاعات را به میزان کوچکی از داده تبدیل کرده و به اشتراک بگذارد. البته باید بدین نکته نیز توجه داشت که برای استفاده از آن، باید اپلیکیشن Radon روی هر دو دستگاه نصب شده باشد.

دریافت اپلیکیشن اندرویدی Radon

Drupe

Drupe

دیالر (Dialer) یا بخش مکالمه دستگاه‌های اندرویدی بسیار ساده و ابتدایی است. در این بخش محدودیت‌های بسیاری را شاهد هستیم. اما Drupe آمده است تا تمام این محدودیت‌ها را از بین ببرد. Drupe به دلیل رابط کاربری مناسبش می‌تواند گزینه خوبی برای کاربران باشد. Drupe مخاطبان را در گوشه‌ای از نمایشگر قرار می‌دهد و با کشیدن هر یک از آن‌ها به سمت دیگر می‌توان با آن مخاطب از طریق اپلیکیشنی که انتخاب شده، تماس گرفت.

آپدیت این اپلیکیشن نیز قابلیت‌های جدیدی را به آن اضافه کرد که از این جمله می‌توان به قابلیت ضبط صدا، Caller ID و پیام صوتی اشاره کرد.

دریافت اپلیکیشن اندرویدی Drupe

SwiftKey

SwiftKey

مایکروسافت در ماه فوریه، قابلیت‌های جدید و مفیدی را به اپلیکیشن کیبورد SwiftKey اضافه کرد. یکی از اصلی‌ترین قابلیت‌هایی که در این بروزرسانی اضافه شد، استفاده از شبکه عصبی برای پیش‌بینی هوشمندانه‌تر و معنی‌دار کلمات بر اساس محتوایی است که تایپ شده است.

در این اپلیکیشن شاهد قابلیتی جدید به نام حالت ناشناس هستیم که در این حالت اپلیکیشن اقدام به یادگیری کلمات وارد شده نمی‌کند. اپلیکیشن مذکور به کاربران این امکان را می‌دهد که متن‌هایی را برای استفاده در آینده ذخیره کنند و با استفاده از میان‌بر‌ها می‌توان متون بلندی را که پیش‌تر ذخیره شده، وارد متن جدید کرد. علاوه بر این، در حال حاضر تم‌های بسیاری نیز به صورت رایگان برای SwiftKey عرضه شده است. SwiftKey یکی از اپلیکیشن‌های کیبورد مناسبی است که می‌توانید از آن روی دستگاه‌هایتان استفاده کنید.

دریافت اپلیکیشن SwiftKey

Nexar

Nexar

اپلیکیشن Nexar تلفن همراه شما را به یک دوربین داشبورد تبدیل می‌کند. البته با استفاده از این اپلیکیشن، قابلیت‌های دیگری را نیز در این خصوص در اختیار خواهید داشت. Nexar علاوه بر این که از جاده مقابل خودرو فیلم‌برداری می‌کند، قابلیت تشخیص خودکار حوادث و ذخیره آن‌ها در فضای ابری را نیز دارد. همچنین این اپلیکیشن از اطلاعات ارائه شده از جاده‌ها استفاده می‌کند و هشدار‌هایی در خصوص تصادفات و مشکلات مسیر ارائه می‌دهد.

اگر از خودرویتان به عنوان یک خودرو اشتراکی استفاده می‌کنید، Nexar این قابلیت را دارد که هم از بخش داخل و هم از خارج خودرو فیلم‌برداری کند. با کمک این ویژگی دیگر نگرانی در خصوص مشکلات قضایی مسافران نخواهید داشت. (خودرو اشتراکی به خودرویی گفته می‌شود که راننده آن در طول مسیری که قصد سفر دارد، چند مسافر را نیز از طریق سرویس‌های موجود سوار می‌کند).

دریافت اپلیکیشن اندرویدی Nexar

AirDroid

AirDroid

AirDroid اپلیکیشن بسیار مناسبی برای مدیریت تلفن همراه از کامپیوتر است. این اپلیکیشن به کاربران امکان تبادل اطلاعات، پاسخ به پیامک‌ها، ارسال اطلاعات به گوشی و نصب اپلیکیشن‌های دانلود شده از طریق کامپیوتر را می‌دهد. رابط کاربری این اپلیکیشن در بخش تبادل داده بهبود یافته و اکنون ارسال داده به گوشی‌های نزدیک بدون نیاز به اینترنت، ساده‌تر شده است. در نسخه جدید امکان کنترل موقعیتی که نوتیفیکیشن‌های مربوط به پیام‌ها و تماس‌ها در دسکتاپ نمایش داده می‌شوند نیز وجود دارد.

علاوه بر قابلیت‌های مذکور، در نسخه جدید AirDroid شاهد قابلیتی برای تهیه فایل پشتیبان از تصاویر موجود در حافظه داخلی دستگاه هستیم. از سایر ویژگی‌های این اپلیکیشن می‌توان به دسترسی به کیبورد گوشی و جستجوی پیامک‌ها از طریق کامپیوتر اشاره کرد.

دریافت اپلیکیشن اندرویدی AirDroid

LibreTorrent

LibreTorrent

اگر اقدام به دانلود و به اشتراک گذاری فایل از طریق تورنت (Torent) می‌کنید، بدون شک می‌خواهید که ارائه‌دهنده این خدمات بدون تبلبغات و قابلیت‌های غیر ضروری باشد. LibreTorrent اپلیکیشنی است که تورنت‌ها را در محیطی به دور از شلوغی جمع‌آوری می‌کند و در اختیار کاربر قرار می‌دهد. از قابلیت‌های این اپلیکیشن می‌توان به پشتیبانی از لینک‌های مغناطیسی، فیلتر IP و امکان انتخاب اینکه چه فایلی باید دانلود شود اشاره کرد. لازم به ذکر است که این اپلیکیشن روی تبلت نیز بسیار کاربردی است.

دریافت اپلیکیشن اندرویدی LibreTorrent

نقشه گوگل (Google Maps)

Google Maps

در طول سال ۲۰۱۶، نقشه گوگل آپدیت بسیار خوبی دریافت کرد. از جمله قابلیت‌هایی که در این بروزرسانی به این نقشه محبوب اضافه شده می‌توان به ارائه قیمت تاکسی‌ها در طول مسیر و مشخص کردن زمان رسیدن به مقصد اشاره کرد. حالت رانندگی هوشمند در این نسخه، ترافیک را بدون پرسیدن مسیر نمایش می‌دهد. در این نسخه می‌توان دانلود نقشه را فقط در زمان اتصال به وای‌فای تنظیم کرد و قابلیتی نیز برای ذخیره نقشه روی کارت حافظه ارائه شده است.

شاخص مسیریابی جدیدی را در این نسخه از اپلیکیشن شاهد هستیم. همچنین در این نسخه می‌توان بدون این که اپلیکیشن دیگری لازم باشد، اقدام به رزرواسیون کرد. این نسخه برای افرادی که نیاز به صندلی چرخ‌دار دارند هم قابلیت‌هایی را ارائه کرده است.

دریافت اپلیکیشن اندرویدی Google Maps

گوگل Trips

Google Trips

اگر قصد دور شدن از محل سکونتتان را دارید، بهتر است پیش از ترک منزل اپلیکیشن گوگل Trips را روی موبایلتان نصب کنید. فرقی نمی‌کند سفرتان تفریحی باشد یا کاری، در هر صورت گوگل Trips به دردتان خواهد خورد. این اپلیکیشن برنامه سفر کاربر را از جیمیل وی می‌خواند و سپس لیست جاذبه‌های نزدیک را ارائه می‌دهد. ارائه لیستی از رستوران و هتل‌ها و برنامه‌ای برای سفر در مقصد مورد نظر از جمله قابلیت‌های این اپلیکیشن هستند. این اپلیکیشن بسیار کاربردی است و می‌تواند راهگشای بسیار خوبی باشد.

این اپلیکیشن اخیرا آپدیت جدیدی را دریافت کرده است که کاربران از طریق آن می‌توانند برنامه یک روز از سفرشان را بر اساس مکان‌های ذخیره شده تنظیم کنند. کاربر تنها کافی است که بر اساس گزینه‌های موجود، نقطه شروع را انتخاب کند و سپس اپلیکیشن، مسیریابی را به صورت خودکار انجام خواهد داد.

دریافت اپلیکیشن اندرویدی Google Tripsتاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در مرکز پاریس؛ پایتخت فرانسه موزه ای با عنوان «لوور» واقع است که بیش از 35 هزار اثر هنری را در هشت بخش مختلف در خود جای داده است. موزه «لوور» با بیش از 9/5 میلیون بازدیدکننده، در سال پربازدیدترین موزه جهان پس از شهر ممنوعه پکن است. 

موزه ای که لیلی و مجنون را به هم رسانده است! + تصاویر 


لوور موزه ای با محوریت هنر و تاریخ بشریت 

در این مچموعه عظیم، آثار بسیاری در زمینه های هنر، فرهنگ و تاریخ بشر وجود دارد که از جمله آن ها می توان به لوح حمورابی و تابلوی معروف مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد. 

موزه ای که لیلی و مجنون را به هم رسانده است! + تصاویر 


لوور پیش از این یکی از کاخ های سلطنتی فرانسه بوده است. اما اکنون تبدیل به موزه ای شده که در مجموعه‌های مختلف آن آثاری از دوران پیش از تاریخ  تا به اکنون دیده می شود. در حقیقت می‌توان گفت معروف ‌ترین آثار هنری و تاریخی جهان را می توان در این موزه مشاهده کرد. 

موزه ای که لیلی و مجنون را به هم رسانده است! + تصاویر

 
لوور؛ خانه امن مونالیزا 
مونالیزا یا همان لبخند ژوکوند، نام یکی از معروف‌ ترین تابلوهای نقاشی لئوناردو داوینچی هنرمند مشهور ایتالیایی است که با رنگ روغن بر روی صفحه چوب سپیدار نقاشی شده ‌است. این تابلوی مشهور به دلیل لبخند بسیار مرموز مونالیزا و همچنین سبک نوین نقاشی داوینچی، به شهرت جهانی رسیده است. اثری که به پادشاه وقت فرانسه فروخته می شود و پس از انقلاب فرانسه «موزه لوور» را به عنوان خانه خود انتخاب می کند. 

موزه‌ای که مجنون را به لیلی رساند! + تصاویر 


آثار سرشناس ایرانی در موزه لوور پاریس 

از میان هزاران اثر تاریخی و هنری موجود در لوور پاریس، آنچه که می تواند برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار باشد؛ حضور آثار سرشناس ایران باستان در این موزه است. تابلوها، کتیبه ها و آثاری که بسیار ارزشمند بوده و از هنرمند بودن ایران و ایرانی حکایت دارد. 

موزه ای که لیلی و مجنون را به هم رسانده است! + تصاویر 


لیلی و مجنونِ نظامی گنجوی در موزه لوور فرانسه! 

یکی از معروف ترین داستان های عاشقانه در ادبیات ما، داستان «لیلی و مجنون» است که توسط نظامی گنجوی شاعر و داستان سرای قرن ششم هجری نگاشته شده است. داستانی که مشخص نیست واقعیت تاریخی داشته و یا یک خیال شاعرانه است، اما آنچه که وجود دارد تصویری از این دو عاشق ناکام بوده که در موزه لوور فرانسه نگهداری می شود.

موزه ای که لیلی و مجنون را به هم رسانده است! + تصاویر

تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سیاره ناهید

دانشمندان با نهایت شگفتی یک موج اسرارآمیز عظیم را در جو بالایی زهره شناسایی کرده‌اند که به شکل ثابتی در بالای سطح سیاره باقی مانده است.

 به نقل از اسپیس، معمولا ابرها در این ناحیه با سرعت 100 متر در ثانیه حرکت می‌کنند اما این ابر در مقایسه با چرخش سیاره، بی‌حرکت و ایستا است.

تحقیقات تازه نشان داده که این موج در جو پایین‌تر و در زمان عبور از بالای یک کوهستان ایجاد شده که پدیده مشابه آن در زمین"موج گرانشی" نامیده می‌شود. این ویژگی که با جریان جوی روی کوهستان‌ها مرتبط است، هیچ ارتباطی با پدیده مشابه "امواج گرانشی" فضا-زمان در جهان اولیه ندارد.

مجله "نیچر" در بیانیه‌ای در مورد این یافته نوشت: اگرچه هنوز مشخص نیست که امواج گرانشی ناشی از کوه می‌تواند به آسانی به سمت ابرهای بالایی سیاره ناهید بالا برود یا نه، اما ‌رصدهای اخیر نشان می‌دهد که دینامیک جوی سیاره در عمق بسیار پیچیده‌تر از تصورات قبلی است.

منطقه کمانی‌شکل براق روی سطح سیاره ناهید

منطقه ثابت از قطری حدود 10 هزار کیلومتر برخوردار بوده و در بالای کوهستانی در سطح سیاره به شکل یک کمان بسیار درخشان معلق است. یافته‌های جدید در پی رصدهای فضاپیمای "آکاتسوکی" ژاپن بدست آمده که از سال 2015 در اطراف ناهید گردش می‌کند.

این تحقیق که به رهبری "ماکوتو تاگوچی" از دانشگاه ریکیو در توکیو انجام شده، در مجله Nature Geoscience منتشر شده است.

تصویر ثبت‌شده از موج اسرارآمیز در سال 2015تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

نقشه گوگل

اپلیکیشن گوگل‌مپ تاکنون خدمات زیادی از جمله میزان و مسیر ترافیک شهری را ارائه کرده، اما در بروزرسانی تازه و در مرحله آزمایشی ویژگی‌ جالب نشان دادن وضعیت جای پارک در منطقه را برای برخی کاربران شروع کرده است.

 به نقل از اندرویدپلیس، گوگل در بروزرسانی نسخه بتا 9.44 وضعیت دسترسی به جای پارک را با یک آیکون P در طول مسیر نشان می‌دهد. گوگل مپ وضعیت پارک در منطقه را به سه دسته "محدود"، "متوسط" و"آسان" دسته‌بندی می‌کند و وضعیت "محدودیت پارک" را با یک P قرمز رنگ نشان می‌دهد.

در حال حاضر فعلا این دسترسی برای اماکن عمومی همچون مراکز خرید، فرودگاهها و مراکز تفریحی و گردشگری خاصی در آمریکا راه اندازی شده و هنوز مشخص نیست که آیا برای سراسر آمریکا یا کشورهای دیگر ارائه خواهد شد یا خیر. بنا براین برای مشاهده این قابلیت ویژه در گوشی خود باید منتظر بمانید.تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 اختلال شدیدی که با سردردهای پیاپی ملایم و یا شدید در یک طرف سر آغاز می شود، ضربان دار است و گاه با حالت تهوع، استفراغ، نور گریزی، صداترسی و ... در افراد بروز می کند، اختلالی که از عوامل محیطی و ژنتیکی نشات می گیرد و برخی تحقیقات و منابع نشان می دهد علاوه بر عوامل محرکی چون رژیم غذایی، اضافه وزن، بو و ... تشعشع وسایل الکترونیکی و ابزارهای هوشمند نیز بر تحریک آن موثر هستند، اختلالی که بسیاری از افراد را درگیر خود کرده و به میگرن مشهور است.

بنا نیست در این گزارش در خصوص میگرن، عوامل شکل گیری آن، محرک ها، روش های پیشگیری و مسائل مرتبط با آن بپردازیم اما اطلاعاتی را در خصوص یکی از عوامل محرک میگرن و راه کنترل آن که این روزها بسیار شیوع پیدا کرده در اختیار شما خواهیم گذاشت.

همانطور که گفته شد یافته ها نشان می دهد تشعشعات وسائل الکترونیکی و هوشمند همچون موبایل، تبلت، لپ تاپ و تلویزیون های هوشمند می توانند بر تحریک میگرن در افرادی که زمینه این بیماری را دارند بیافزایند و برای برخی نیز شاید شرایط بروز سردردهای میگرنی را بوجود آورند.
این مساله زمانی بروز می کند که شما با غرق شدن در فضای گوشی های هوشمند خود و استفاده از برنامه های متنوعی که این ابزار در اختیار شما می گذارند فراموش می کنید که چه مدت زمانی را به گوشی های هوشمند خود خیره شده اید و یا به یک نمایشگر نگاه می کنید، گاه فقط می خواهید چند پیام کوتاه را بررسی کنید اما به دلیل خاصیت اعتیاد آور این ابزارها و اتصال آن به اینترنت بعد از مدتی متوجه می شوید چند ساعتی درگیر این ابزارها بوده اید.


برخی افراد با نادیده گرفتن وعده های غذایی خود، عدم توجه به خواب کافی، خستگی چشم در اثر افراط در استفاده از گوشی های همراه و عدم بهره گیری از یک الگوی مناسب برای استفاده از ابزارهای هوشمند شرایط تحریک و شکل گیری میگرن را برای خود به وجود آورند و با نادیده گرفتن شرایط مطلوب برای زندگی به صورت غیر مستقیم احتمال حملات میگرنی را در خود افزایش می دهند.

همچنین برخی دیگر پس از اینکه دچار استرس می شوند که خود یکی از عوامل شایع تحریک و ایجاد میگرن در افراد است به سراغ ابزار هوشمند می روند و به دلیل اینکه در این حالت احتمال استفاده از این ابزار بیش از حد مجاز خواهد بود، شرایط حملات میگرنی را در خود فراهم می کنند.

مقیاس سنجش ارتباط نمایشگرها با میگرن

مطالعات نشریه عصب شناسی با نام Cephalalgia  که در انگلستان منتشر می شود پیرامون ارتباط میگرن و مدت زمان استفاده از نمایشگرها شامل گوشی های هوشمند، تبلت، لپ تاپ، صفحه نمایشگرهای شخصی و تلویزیون ها نشان از ارتباط ایجاد زمینه بروز این اختلال در سر و میزان استفاده از نمایشگرها دارد.

برای اندازه گیری ارتباط یاد شده مقیاسی شش نمره ای درنظر گرفته شده که عدم استفاده از نمایشگر نمره صفر، استفاده کمتر از 30 دقیقه، نمره یک، 30 دقیقه تا دو ساعت مقیاس دو، دو تا چهار ساعت مقیاس سه، چهار تا هشت ساعت مقیاس چهار و بیشتر از هشت ساعت مقیاس شش را به خود اختصاص می دهد و هرچه مدت زمان استفاده از نمایشگرها افزایش یابد احتمال حملات میگرنی در افراد نیز تشدید خواهد شد، هرچند این رخداد در افراد متفاوت است اما تحقیقات نشان داده یکی از عوامل بروز و تشدید نمایشگرها و ابزارهای هوشمند خواهند بود.

البته باید یادآور شد که استفاده بدون برنامه ریزی از موبایل ها و تبلت ها و در اصطلاح رها شدن در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی علاوه بر بروز و تحریک میگرن مشکلات پزشکی و بهداشتی فراوانی را با خود به همراه دارد، گزارشات تیم های تحقیقاتی امریکا نشان می دهد آلودگی موبایل ها با آلودگی فضای سرویس های بهداشتی برابر است و در 95 درصد از اوقات احتمال انتقال مستقیم بیماری ها میکروبی و ویروسی وجود دارد.

همچنین علاوه بر مشکلات یاد شده، بیماریهای چشمی، آسیب به ستون فقرات، اختلال در خواب، اختلال در مکانیزم عصبی، انزوا و .. را به این لیست بیافزایید، این بیماری ها به عقیده روانشناسان و جامعه شناسان با دسترسی های غیرهدفمند، کنترل نشده و خارج از عرف علاوه بر بزرگسالان تهدیدی جدی برای کودکان و نوجوانان محسوب می شود و این گروه های سنی حساس را با اختلات رشدی مواجه می کند.


بارها در گزارشهای متعدد از نحوه کنترل کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و تهدیدات این گروه های سنی سخن به میان آمده است، گروه های سنی که متاسفانه بدون مدیریت اینترنت در اختیار دارند و از شبکه های اجتماعی که مناسب سن آنها نیست استفاده می کنند و بسیاری از اوقات خود را به بازی های رایانه ای آنلاین و آفلاین می گذارنند، بازی هایی که حرکت، هیجان، تنوع، درگیری بخش های مختلف مغز، هماهنگی دستها، خشونت، تحریک عواطف و احساسات، یادگیری کارهای گروهی، افزایش بهره هوشی و بسیاری مولفه دیگر را در خود گنجانده شده است.

محدود نبود شرایط استفاده از ابزارهای هوشمند برای گروه های سنی مختلف که باید بر اساس سن، جنسیت، موقعیت اجتماعی و مولفه های دیگر در اختیار افراد قرار گیرد موجب شده تا علاوه بر آسیب های پزشکی و سلامت، آسیب های اجتماعی و هویتی نیز آرام آرام بروز کنند و زندگی فردی و اجتماعی افراد را تحت الشعاع قرار دهند.

و در پایان؛

این روزها برای یافتن میزان نفوذ و همه گیری استفاده از ابزارهای مدرن و هوشمند نیازمند آمار و ارقام نخواهیم بود، چشم بگردانیم این فراوانی را خواهیم دید، همه ما تجربه استفاده از فضای شبکه های اجتماعی و اینترنت را به هر دلیلی داریم و نکته قابل توجه اینکه از مضرات استفاده بی حد و غیرمنضبط این فضا نیز آگاه هستیم و همه می دانیم باید برای حضور در این فضا زمانبندی داشته باشیم، برنامه ریزی برای یک زندگی سالم بر عهده شماست.تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

forward-medical-clinic-5.jpeg

یک استارتاپ جدید به نام فوروارد(Forward) اولین کلینیک پزشکی علمی-تخیلی خود را اخیرا در سان فرانسیسکو افتتاح کرد.

 به نقل از گیزمگ، دفتر کار پزشکان در این کلینیک جدید بر پایه گجت‌های جدید و فناوری هوش مصنوعی است.

این کلینیک جدید بیشتر از اینکه به یک مطب سنتی شبیه باشد، به Apple store شباهت داشته و فوروارد رویکردهای کاملا متفاوتی نسبت به بهداشت و درمان را در این کلینیک به اجرا در آورده است.

بیماران تنها با پرداخت حق عضویت ناچیز به صورت ماهانه می‌توانند به منابع پزشکی دسترسی پیدا کنند.

بیماران به محض ورود به کلینیک با استفاده از یک iPad ثبت‌نام(sign in) کرده و وارد یک اسکنر می‌شوند که به  طور سفارشی طراحی شده است.

این دستگاه بلافاصله انواع داده‌های بیومتریک بیمار را پردازش کرده و اطاعات به دست آمده از طریق یک اپلیکیشن بر روی گوشی هوشمند کاربر در دسترس خواهد بود.

بیمار در زمان ورود به اتاق معاینه با یک صفحه نمایش لمسی غول پیکر بر روی دیوار مواجه خواهد شد که تاریخچه پزشکی بیمار و داده‌های بیومتریک اخیر بر روی آن قرار دارد.

در حین اینکه دکتر در مورد مسائل پزشکی و سلامت صحبت می‌کند و تصمیم می‌گیرد، یک سیستم هوش مصنوعیبر گفتگوی پزشک و بیمار نظارت کرده و یادداشت‌ها را نمایش می‌دهد و در نهایت درمان پیشنهادی را ارائه می‌کند.

این کلینیک همچنین به ابزارهای پزشکی اختصاصی جدید مانند گوشی پزشکی بی‌سیم دیجیتال مجهز بوده که می‌تواند ضربان قلب بیمار را از روی لباس تشخیص دهد و یک ابزار نور مادون قرمز دستی که رگ‌ها را برای کمک به فرایند گرفتن خون واضح و نمایان می‌کند.

در این کلینیک انواع فناوری‌های پوشیدنی که به اپلیکیشن Forward متصل شده برای بیماران فراهم شده و بیماران  می‌توانند به کارکنان پزشکی دسترسی پیدا کرده و یک فناوری هوش مصنوعی بر داده‌های سلامت آنها نظارت دارد.

 تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

لکنت زبان

دلیل لکنت زبان همچنان برای دانشمندان نامشخص است، با این وجود یک مطالعه جدید در این خصوص که چرا برخی افراد برای بیان کلمات با مشکل مواجه می‌شوند توضیحات جالبی پیدا کرده است. بنا بر این مطالعه افراد مبتلا به لکنت زبان، در قسمتی از مغز به نام ناحیه بروکا با کاهش جریان خون مواجه هستند.

به نقل از دیلی‌میل، پیش از این محققان برای این که دلیل لکنت زبان را پیدا کنند بر اصول مکانیکی صحبت کردن تمرکز کرده و این فرضیه را مطرح کرده بودند که لکنت زبان احتمالا بر اثر مشکلات موجود در تارهای صوتی یا زبان ایجاد می‌شود. با این حال مطالعه جدید که در مجله Human Brain Mapping به چاپ رسیده نشان می‌دهد که مسئله بیشتر یک مشکل مغزی است تا مکانیکی.

محققان با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) جریان خون را در مغز 26 فرد مبتلا به لکنت و 36 فرد سالم اندازه‌گیری کردند. نتایج نشان داد افرادی که لکنت زبان دارند با کاهش جریان خون در ناحیه بروکا مغز خود مواجه هستند و شدت این عارضه با میزان لکنت زبان در این افراد همبستگی مستقیم دارد.

ناحیه بروکا نقش مهمی در صحبت کردن افراد دارد. مشخص شده که این بخش از مغز حرکات لازم برای صحبت کردن را هدایت می‌کند. همچنین نشان داده شده است که ناحیه بروکا مغز در فرآیند «بازیابی لغات» نقش دارد. در این فرآیند مغز یک مفهوم ذهنی را در قالب کلمات در می‌آورد.

محققان می‌گویند جریان خون با درجه لکنت ارتباط معکوس دارد. هرچه خون کمتری در این بخش از مغز جریان یابد،  لکنت شدیدتر است.

هنوز دلیل بروز این اختلال در جریان خون مغزی مشخص نیست، اما این یافته جدید به محققان کمک می‌کند که با تمرکز بر بخش‌هایی از مغز که مسئول لکنت زبان هستند، روش‌های درمانی جدیدی برای این عارضه پیدا کنند.تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

نانوکامپوزیت

محققان دانشگاه سیستان‌وبلوچستان با اضافه کردن نانوذرات به سطح فلزات توانستند خواص سایشی آنها را بهبود بخشند و به اعتقاد آنها با توسعه نتایج این طرح آزمایشگاهی، می‌توان از این روش برای صنایع خودروسازی و هواپیماسازی بهره برد.

 فرایند اصطکاکی اغتشاشی فرایندی  نوین جهت اصلاح ساختار سطحی فلزات و آلیاژها و تولید کامپوزیت‌های زمینه فلزی تقویت‌شده با ذرات یا رشته‌ها با ابعاد میکرومتری و نانومتری است.

در این روش معمولا جهت تولید نانوکامپوزیت‌ها، ذرات تقویت‌کننده به روش‌های مختلف روی سطح قطعه قرار می‌گیرد. سپس یک ابزار در حال دوران وارد سطح مد نظر شده و با ایجاد تغییر شکل پلاستیک در آن سبب توزیع ذرات در نزدیکی سطح می‌شود. به دلیل انجام فرایند در حالت جامد امکان دستیابی به نانوکامپوزیت‌های دارای توزیع یکنواخت نانوذرات توسط این روش فراهم شده است و این امر زمینه تحقیقات پژوهشگران دانشگاه سیستان‌وبلوچستان شده است.

دکتر محمود شریفی تبار یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه سیستان‌وبلوچستان و یکی از محققان طرح، هدف اصلی این تحقیق را دستیابی به یک کامپوزیت هیبریدی سطحی دارای نانوذرات تقویت‌کننده‌ اکسید آلومینیوم و میکروذرات سیلیکات زیرکونیوم بر روی سطح آلیاژ منیزیوم جهت بهبود خواص سایشی آلیاژ ذکر کرد.

وی ادامه داد: بهبود مقاومت به سایش آلیاژها از طریق تولید کامپوزیت‌ها یکی از راه‌های ساده و کاربردی جهت بهبود کارایی قطعات صنعتی و کاهش هزینه‌های مربوط به مواد مصرفی است.

شریفی تبار، با بیان اینکه در این تحقیق از دو ذره استحکام دهنده با ابعاد نانومتری و میکرومتری استفاده کردیم، یادآور شد: این ذرات امکان بهره‌مندی همزمان از خواص این ذرات در کامپوزیت‌های زمینه فلزی را فراهم کرد و برای این منظور از فرایند اصطکاکی اغتشاشی استفاده شده است. توالی پاس‌ها متغیر جدیدی است که در این طرح معرفی شد و تأثیر این متغیر بر دمای قطعه و نحوه‌ توزیع ذرات مورد بررسی قرار گرفت.

وی به بیان نحوه اجرای این طرح پرداخت و خاطرنشان کرد: برای انجام فرایند، ابتدا ذرات نانومتری اکسید آلومینیوم و ذرات میکرومتری سیلیکات زیرکونیم با یکدیگر مخلوط شدند. سپس مخلوط تهیه‌ شده درون شیاری که قبلا روی ورق آلیاژ منیزیوم ایجاد شده بود، قرار داده شد.

وی اضافه کرد: در ادامه سطح شیار بسته شده و ابزار فرایند اصطکاکی اغتشاشی در حال دوران وارد سطح و این ابزار با حرکت در راستای شیار و تغییر شکل پلاستیک سطح منجر به توزیع ذرات در نزدیکی سطح آلیاژ شد و سپس تعداد پاس‌ها و توالی آنها دو متغیری بود که تأثیرشان بر نحوه‌ توزیع ذرات، دمای تجربه‌شده توسط یک نقطه‌ خاص و خواص سایشی کامپوزیت تولیدشده مورد بررسی قرار گرفت.

این محقق با اشاره به نتایج به‌دست آمده از این مطالعات، گفت: نتایج نشان داد که افزایش تعداد پاس‌ها سبب توزیع یکنواخت‌تر نانوذرات و میکروذرات در سطح شده است. همچنین، تغییر توالی پاس‌ها دمای تجربه ‌شده توسط قطعه را تحت تأثیر قرار داده است که این امر می‌تواند بر سایر خواص ماده مانند استحکام و سختی تأثیرگذار باشد.

به گفته وی، نتایج آزمون سایش نیز نشان داده که افزایش تعداد پاس‌ها از 2 به 4 پاس مقاومت به سایش را کاهش داده است، اما تغییر توالی پاس‌ها تأثیر چندانی بر خواص سایشی نانو/میکرو کامپوزیت تولیدشده نداشته است.

نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های دکتر محمود شریفی تبار، عضو هیأت علمی دانشگاه سیستان بلوچستان و مهدی کاشفی و سمیرا خورشاهیان دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه است، در مجله Materials and Design با ضریب تاثیر 3.997  (Impact Factor=3.997) منتشر شده است.تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

flu-shot_inside-story-02-e1416932823387-300x200.jpg

بنیاد تحقیقاتی دانشگاه جورجیا با آزمایشگاه GeoVax (یک شرکت بیوتکنولوژی در جورجیا که واکسن‌های انسانی می‌سازد)، وارد تعامل شده تا یک واکسن درمانی برای درمان عفونت مزمن هپاتیت B را توسعه دهند.

 به نقل از نیوز مدیکال، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری تخمین می‌زنند بین 700 هزار تا 1.4 میلیون نفر در ایالات متحده دارای عفونت مزمن ویروس هپاتیت B هستند و همه ساله 200 هزار نفر جدید به این عفونت دچار می‌شوند.

این همکاری تحقیقاتی شامل طراحی و ساخت واکسن‌های متعدد با تلفیق تکنولوژی preS VLP در ایالت جورجیا و  پلتفرم واکسن MVA-VLP آزمایشگاه GeoVax است.

این پلتفرم همچنین می‌تواند برای تولید واکسن پیشگیرانه در برابر ویروس Zika و بیماری‌هایی مانند ابولا، سودان،  ماربورگ و لاسا مورد استفاده قرار بگیرد.تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

دانه کتان

پژوهشگران سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با استفاده از دانه کتان دارویی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی تولید کردند.

دکتر وحیده قروی کاشانی، گیاه کتان (Limum Usitatissimum) را گیاهی یکساله دانست که به صورت بونه‌ای رشد می‌کند و اظهار کرد: روغن کتان مهمترین منبع اسید چرب امگا-۳ است که این نوع اسید غیر اشباع در حفظ میزان کلسترول نقش مؤثری دارد.

وی با بیان اینکه با استفاده از دانه کتان دو محصول تولید کردیم، اظهار کرد: کپسول «ایرافلاکس» با استفاده از روغن کتان ارگانیک یکی از این محصولات است. این دارو حاوی امگا ۳، ۳ و ۹ است که برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی تجویز می‌شود.

کاشانی، این دارو را یک داروی مکمل دانست که به صورت کپسول‌های ژل مانند (gelSoft) تولید شده است.  

مجری طرح تولید پودر دانه کتان را از دیگر محصولات تولیدی این مطالعات نام برد و خاطرنشان کرد: این پودر برای پیشگیری از انواع سرطان‌ها با منشا هورمونی تولید شده است.

به گفته وی، این پودر حاوی مقادیر زیادی پتاسیم است که می‌تواند برای درمان و پیشگیری از سرطان‌های با منشا هورمون قابل استفاده باشد.تاريخ : پنج شنبه 30 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

حدیثی تکان‌دهنده برای صاحبخانه‌ها
 در کتاب «ثواب الاعمال و عقاب الاعمال» نوشته شیخ صدوق حدیثی از امام صادق (ع) نقل شده که مضمون آن بسیار تکان دهنده و قابل تامل است.

شرح این حدیث را در ادامه می‌خوانید:

من کان له دار و احتاج مؤمن إلی سکناها فمنعه إیّاها قال اللَّه عزّ و جلّ: ملائکتی عبدی بخل علی عبدی بسکنی الدّنیا و عزّتی لا یسکن جنانی أبدا.


کسی که خانه‌ای داشته باشد و مومنی محتاج سکونت در آن باشد و او نگذارد، خداوند عزوجل می‌فرماید: فرشتگانم! بنده ام به بنده دیگرم در مورد سکونت در دنیا بخل ورزید، به عزتم سوگند هیچ گاه در بهشتم  ساکن نخواهد شد.


تاريخ : چهار شنبه 29 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

در روایاتی از ائمه اطهار (ع) دسته ای از نگاه ها چون عبادت برشمرده شده اند. این روایات به شرح زیر است:

1. نگاه به قرآن

أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: مَنْ قَرَأَ الْقُرْآنَ فِی الْمُصْحَفِ مُتِّعَ بِبَصَرِهِ وَ خُفِّفَ عَنْ وَالِدَیهِ وَ إِنْ كَانَا كَافِرَینِ؛
 حضرت صادق علیه السّلام در حدیث مرفوعی فرمود: هر كه قرآن را از روی آن بخواند از دیدگان خود بهره‏ مند شود، و سبب سبك شدن عذاب پدر و مادرش گردد اگر چه آن دو كافر باشند. (1)
اگر انسان قرآن را حفظ هم باشد از رو بخواند خوب است!

إِسْحَاقَ بْنِ عَمَّارٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: قُلْتُ لَهُ جُعِلْتُ فِدَاكَ إِنِّی أَحْفَظُ الْقُرْآنَ عَلَی ظَهْرِ قَلْبِی فَأَقْرَؤُهُ عَلَی ظَهْرِ قَلْبِی أَفْضَلُ أَوْ أَنْظُرُ فِی الْمُصْحَفِ قَالَ فَقَالَ لِی بَلِ اقْرَأْهُ وَ انْظُرْ فِی الْمُصْحَفِ فَهُوَ أَفْضَلُ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ النَّظَرَ فِی الْمُصْحَفِ عِبَادَه؛

 اسحاق بن عمار گوید: به حضرت صادق علیه السلام عرض كردم: قربانت گردم من قرآن را حفظ دارم آن را از حفظ بخوانم بهتر است یا از روی قرآن؟ فرمود: بلكه آن را بخوان و نگاه به قرآن كن (و از روی آن بخوان) كه بهتر است، آیا ندانسته‏ ای كه نگاه كردن در قرآن عبادت است؟ (2)

النَّظَرَ فِی الْمُصْحَفِ‏ مِنْ غَیرِ قِرَاءَه عِبَادَه؛ نظر در قرآن حتّی بدون خواندن عبادتست. (3)

وَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص أَعْطُوا أَعْینَكُمْ حَظَّهَا مِنَ الْعِبَادَه فَقَالُوا یا رَسُولَ اللَّهِ ص وَ مَا حَظُّهَا مِنَ الْعِبَادَه قَالَ النَّظَرُ فِی الْمُصْحَفِ وَ التَّفَكُّرُ فِیهِ وَ الِاعْتِبَارُ عِنْدَ عَجَائِبِه‏؛

رسول خدا (ص) فرمود: چشمانتان را از عبادات بهره ‏مند سازید، پرسیدند: یا رسول الله! بهره چشم از عبادت چیست؟ فرمود: نگاه به قرآن و اندیش


ه در آن و پند گرفتن از شگفتی های آن.‏ (4)

2. نگاه به كعبه

قَالَ الصَّادِقُ ع‏ مَنْ نَظَرَ إِلَی الْكَعْبَه عَارِفاً فَعَرَفَ مِنْ حَقِّنَا وَ حُرْمَتِنَا مِثْلَ الَّذِی عَرَفَ مِنْ حَقِّهَا وَ حُرْمَتِهَا غَفَرَ اللَّهُ؛ هر كه نظر به كعبه كند و عارف باشد بحق آنكه آن را بزرگ دانسته خداوند حق تعالی، گناهان او را بیامرزد و كفایت كند مهمات او را (5)

و در روایت دیگر آمده : هر كه نظر كند به كعبه و حق حرمت ما كه ائمه معصومانیم را بداند(اینگونه كه ما را امامان واجب الاطاعه داند) چنانكه حق و حرمت كعبه را می‏ داند، حق سبحانه و تعالی همه گناهان او را بیامرزد و كفایت كند از او غم ها یا مهمات دنیا و آخرت را (6)

3. نگاه به سادات

قَالَ الرِّضَا(علیه السلام):النَّظَرُ إِلَی ذُرِّیتِنَا عِبَادَه(7)
 امام رضا (ع): نگاه به اولاد ما عبادت است.

4. نگاه به عالم

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ:النَّظَرُ إِلَی وَجْهِ الْعَالِمِ عِبَادَه(8)
رسول اکرم (ص) : نگاه به صورت عالم عبادت است.

5. نگاه به پدر و مادر

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ :‏ نَظَرُ الْوَلَدِ إِلَی وَالِدَیهِ حُبّاً لَهُمَا عِبَادَه؛ نگاه كردن فرزند از روی مهر و محبّت به پدر و مادر، عبادت محسوب می‏ شود. (9)

پی نوشت ها:

[1] کافی ج 2 ص 613
[2] كافی ج‏2، ص: 614
[3] بحار ج 96 ص 65
[4] مجموعه ورام، ج‏1 ص: 250
[5] من لا يحضره الفقيه ج‏2 ص: 204
[6] كافی ج‏8 ص: 150
[7] وسائل الشیعه ج12 ص311
[8] عوالی الآللی، ج4، ص73
[9] بحار ج 71 ص ۸۴


تاريخ : چهار شنبه 29 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شفافیت پوست با مصرف ترب سیاه/ سم زدایی کبد با ترب سیاه ترب سیاه از جمله گیاهانی است که در درمان بسیاری از بیماری های گوارشی مفید است. این گیاه، در فصل پاییز و زمستان با کاهش دمای هوا بیشترین کاربرد را دارد.

خواص درمانی ترب سیاه به شرح زیر است:

سم زدای کبد

مفید برای گوارش و حافظ سلامت روده ها

ضد سرماخوردگی

برطرف کننده یبوست

دفع عفونت مجاری تنفسی و رفع سرفه

منبع غنی از ویتامین C

تقویت سیستم ایمنی بدن و رفع خستگی

دفع سنگ‌های صفراوی

درمان نقرس و روماتیسم

درمانگر یرقان

تسکین دهنده درد

شفافیت پوست

خاصیت اشتها آوری و افزایش شیر در مادران شیرده با مصرف تخم ترب

دمنوش تخم ترب ضد تب

تاثیر عصاره برگ ترب در تقویت چشم

دم نوش تقویت کننده ترب تقویت کننده سیستم دفاعی بدن

جوشانده ترب درمانگر اسهال خونی

در صورت مسمومیت غذایی مقداری تخم ترب را همراه با سکنجبین به بیمار بدهید تا باعث استفراغ شده و معده را پاک می‌کند.


تاريخ : چهار شنبه 29 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هر روزه یافته‌ها و کشفیات جدیدی در حوزه سلامت و دارو منتشر می‌شود. علوم پزشکی و پرستاری در حال پیشرفت سریع هستند و هم‌زمان فناوری‌هایی که به کنترل و گزارش سلامت می‌پردازند نیز پیشرفت‌های شگرفی داشته‌اند.

افزایش محبوبیت گجت‌های پوشیدنی سلامت و اپلیکیشن‌های مرتبط، این قابلیت را به کاربران می‌دهد تا دیدی بهتر  نسبت به وضعیت جسمانی و سلامت خود داشته باشند. گجت‌های پوشیدنی گزارشاتی مانند وضعیت خواب، کالری دریافتی روزانه، کیفیت و مدت فعالیت‌های ورزشی و حتی گزارش‌هایی از ضربان قلب و فشار خون را به راحتی در اختیار کاربر می‌گذارند.

فناوری اینترنت اشیاء نیز در این حوزه نقش پررنگی داشته است و روش‌های ارتباط بین دستگاه‌ها و انتقال اطلاعات پزشکی و سلامت را وارد فضایی جدید کرده است. در این حوزه، اصطلاحی با نام Telemedicinee ظهور پیدا کرده و به این معنی است که افراد می‌توانند بدون مراجعه به پزشک و از منزل خود، وضعیت سلامت را بررسی کرده و اقدامات لازم را انجام دهند. آینده‌ای که برای این فناوری‌ها تصور می‌شود، به بیماران این امکان را می‌دهد که داروهای خود را با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی در خانه تولید کنند.

از سوی دیگر، فناوری سنسورها به حدی پیشرفت خواهد کرد که نیاز به دارو را به سرعت تشخیص داده و اقدامات لازم را انجام می‌دهد. آزمایشات پزشکی را نیز می‌توان به راحتی درون منزل انجام داد و نتایج آن را از طریق وسایل متصل به گوشی‌های هوشمند مشاهده کرد و یا نمونه‌ها را بوسیله ربات‌، پهپاد و یا خودروی بدون راننده به آزمایشگاه ارسال کرد. اما هنوز تا رسیدن به چنین آینده‌ای، راه زیادی مانده است. به هر حال سال ۲۰۱۶ را می‌توان نقطه عطفی برای فناوری‌های حوزه سلامت دانست. با هم نگاهی به برترین فناوری‌های این سال می‌اندازیم:

اولین جراحی جهان به کمک واقعیت مجازی

VR

در ماه آوریل، برای اولین بار یک عمل جراحی به‌صورت زنده و از طریق واقعیت مجازی پخش شد. دانشجویان پزشکی، اینترن‌های جراحی و کاربران علاقه‌مند توانستند عمل جراحی برداشتن یک تومور سرطانی از روده فرد بیمار را از طریق سرویس واقعیت مجازی Medical Realities مشاهده کنند. البته این ویدیو با یک دقیقه تاخیر پخش می‌شد تا در صورت ایجاد هر گونه شرایط ویژه در عمل جراحی، اقدامات لازم صورت گیرد. این روش در آینده می‌تواند قابلیت خوبی برای آموزش جراحان باشد.

نقش پررنگ گجت‌های پوشیدنی سلامت

گجت پوشیدنی

اگرچه گجت‌های پوشیدنی پس از عرضه اولیه و هجوم کاربران برای خرید و استفاده از آنها، در مرحله بعدی فروش خوبی نداشته‌اند؛ اما استفاده از آن‌ها در علوم پزشکی و مشاهده علائم بیماران در حال گسترش است. برخی از نمونه‌های این دستگاه‌ها برای بررسی بیماران دیابتی و دردهای مزمن کاربرد بالایی دارند. این فناوری‌ها به آهستگی در حال ورود به زمینه کنترل بیماری‌های روانی نیز هستند. اپلیکیشن Cognitive Kit نمونه‌ای از این فناوری است. این اپلیکیشن بر روی اپل واچ یا مایکروسافت بند ۲ نصب شده و به کاربر اجازه می‌دهد تا حالت روحی خود را ثبت کند. هدف اصلی این سرویس، افزایش حافظه و بهبود ارتباطات اجتماعی افراد است. از سوی دیگر، ابزارهای کنترل وضعیت سلامت برای پیشگری از سرطان و دیابت نیز در حال گسترش هستند.

آزمایشات پزشکی به کمک اینترنت اشیاء (IoT)

iot

یک شرکت گجت‌های پوشیدنی که در زمینه کنترل آلرژی‌های غذایی فعالیت می‌کند، یک دستگاه با نام Allergy Amulet طراحی کرده که وظیفه کنترل غذا و بررسی علائم آلرژیک درون آن را بر عهده دارد. یک شرکت دیگر با نام MyDiaro نیز در اقدامی مشابه اولین دستگاه جامع کنترل قند خون را معرفی کرده که به بیماران دیابتی این امکان را می‌دهد تا قند خون خود را به سرعت و با گوشی هوشمند اندازه‌گیری کنند. اپلیکیشن اختصاصی این دستگاه می‌تواند اطلاعات جمع‌آوری شده را با پزشکان و اعضای خانواده بیمار به اشتراک بگذارد. کنترل کالری و کربوهیدرات دریافتی و برنامه‌های ورزشی نیز از دیگر امکانات این اپلیکیشن هستند. دستگاه معرفی شده در حال حاضر در کشورهایی مانند آمریکا، استرالیا و هند عرضه شده است.

یکی دیگر از یافته‌های علمی مهم سال ۲۰۱۶ نیز مربوط به دستگاه Edison بود. سازنده این دستگاه یعنی شرکت Theranos عنوان کرده بود که می‌تواند با استفاده از چند قطره خون تمامی آزمایشات پزشکی خونی را انجام دهد. این روش در صورت تایید می‌تواند روش‌های سنتی را که مقدار زیادی خون بیمار را ذخیره می‌کردند، منسوخ کند. البته این دستگاه هنوز در حال تست است و نگرانی‌ها از غلط بودن نتایج آن ادامه دارد. به همین دلیل به نظر نمی‌رسد دستگاه ادیسون به زودی به بازار عرضه شود. از سوی دیگر موسس این شرکت نیز در حال کار بر روی دستگاه دیگری است که به عنوان آزمایشگاه خون رومیزی و قابل حمل شناخته می‌شود.

افزایش قوانین اپلیکیشن‌های سلامت

در ماه سپتامبر، اپل قوانین بررسی اپ استور خود را به‌روز کرد و بندهای امنیتی جدیدی را برای اپلیکیشن‌های سلامت اضافه کرد. این قوانین، توسعه‌دهندگان را در ارتباط با نتایج اپلیکیشن‌ها مسئول می‌کند:

 • اگر اپلیکیشن شما اطلاعات یا داده‌های غلطی که برای پیشگیری یا درمان استفاده می‌شوند را ارائه کند، بررسی‌های دقیق‌تر و سخت‌گیرانه‌تری روی آن اعمال می‌شود.
 • اپلیکیشن‌های کنترل مقدار دارو، تنها باید توسط تولیدکننده دارو، بیمارستان، دانشگاه، شرکت بیمه سلامت و یا دیگر سازمان‌های مورد تایید عرضه شوند. به بیان دیگر توسعه دهندگان مستقل نمی‌توانند چنین اپلیکیشن‌هایی عرضه کنند.

هوش مصنوعی و یادگیری عمیق در حال پیشرفت هستند

چشم پزشکی

بخش هوش مصنوعی غول جستجوی جهان یعنی گوگل، به تازگی پروژه یادگیری عمیق سلامت خود را شروع کرده است. این پروژه تلاش می‌کند تا با بررسی اطلاعات و گزارش‌های پزشکی، بهبودی در ارائه سرویس‌های سلامت ایجاد کند. طرح یادگیری عمیق سلامت در مراحل اولیه قرار دارد و در حال حاضر با همکاری بیمارستان چشم Moorfields در بخش بیماری‌های بینایی فعالیت می‌کند.

IBM Watson نیز به تازگی وارد این حوزه شده است و تلاش می‌کند در حوزه آنکولوژی (تومورشناسی)، امکاناتی را برای تشخیص بهتر در اختیار کلینیک‌ها قرار دهد. این پروژه که Watson for Oncology نام دارد، به خوبی در میان گزارشات پزشکی جستجو کرده و با یادگیری عمیق می‌تواند راه‌حل‌های مناسب را ارائه دهد. سیستم نهایی با دریافت اطلاعات بیمار و ترکیب آنها با تجربیات بیمارستانی، تحقیقات و داده‌های دیگر، درمان‌هایی برای بیمار تجویز می‌کند.

خطر هک شدن وسرقت اطلاعات

خطر هک شدن اطلاعات و به سرقت رفتن آنها در سال ۲۰۱۶ نیز ادامه داشته است. در ماه اکتبر، شرکت Johnson&Johnson در بیانیه‌ای به بیماران خود اعلام کرده بود که یک حفره امنیتی در یکی از پمپ‌های انسولین این شرکت کشف شده است. هکرها می‌توانند با استفاده از این حفره، بیماران دیابتی را در معرض اووردوز انسولین قرار دهند. از سوی دیگر، با ورود فناوری به حوزه سلامت، داده‌های مهم زیادی از بیماران مانند تاریخ تولد، آدرس منزل، اطلاعات بیمه و داده‌های سلامت در حال ذخیره‌سازی هستند که پتانسیل زیادی برای فروش در بازارهای سیاه دارند.

طبق گزارشی که اخیرا توسط سازمان Accenture منتشر شده است، ۱.۶ میلیون شهروند آمریکایی در سال ۲۰۱۶ در معرض سرقت اطلاعات پزشکی قرار گرفته‌اند. این سازمان تخمین می‌زند که ۲۵ میلیون نفر (از هر ۱۳ نفر یک بیمار) در خلال سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ در معرض این سرقت‌ها بوده‌اند. راه حل جامعی برای این مشکل وجود ندارد و در مرحله اول خود بیماران باید برای حفظ اطلاعات خود تلاش کنند و در مرحله بعدی، شرکت‌های مسئول باید نیروهای حرفه‌ای امنیتی را به کار گیرند.تاريخ : چهار شنبه 29 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

لپ تاپ Strix GL702 از طراحی بسیار باریک و همچنین سخت افزار قدرتمندی بهره می‌برد و توانایی اجرای بازی‌های رایانه‌ای روز با بالاترین کیفیت ممکن را خواهد داشت که توسط شرکت رایان کاوه در بازار آی تی ایران عرضه شده است.

 GL702، لپ‌تاپ 17 اینچی قدرتمندی است و با در اختیار داشتن کارت گرافیک مجزای GTX 1060 می‌تواند دل هر گیمری را ببرد. مجموعه‌ی سخت‌افزار قوی در کنار سبکی بدنه از GL702 لپ‌تاپی دوست‌داشتنی ساخته که نمی‌توان در انتخابش شک و تردید داشت. این لپ‌تاپ ایسوس به درد کسانی می‌خورد که می‌خواهند کامپیوتر محبوبشان را با خود همراه داشته‌ باشند و همه‌جا از بازی کردن با آن‌چه قبولش دارند، لذت ببرند. نمایشگر خیلی خوب و پورت‌های متنوع از دیگر ویژگی‌های خوبی هستند که این محصول با خود به همراه می‌آورد؛ GL702 برای بازی کردن و تولید محتوای مالتی‌مدیا عالی است و داشتن ویندوز 10 اورجینال می‌تواند تجربه‌ی خوبی از کار کردن با این لپ‌تاپ برایتان فراهم کند.

رایان کاوه

مشخصات فنی لپ‌تاپ GL702VM ایسوس:

 • پردازنده: اینتل Core i7-6700HQ با فرکانس پردازشی 2.6 تا 3.5 گیگاهرتز، به همراه واحد گرافیکی Intel 4600 HD و حافظه کش 6 مگابایت
 • نمایشگر: 17 اینچی Anti-Glare با رزولوشن 1920 در 1080 پیکسل (Full HD)
 • پردازنده‌ی گرافیکی: انویدیا GeForce GTX 1060 GDDR5 با 6 گیگابایت حافظه‌ی رم
 • حافظه‌ی رم: 16 گیگابایت از نوع DDR4
 • وزن: 2.7 کیلوگرم
 • درگاه‌های ارتباطی: 3 عدد USB 3.0، یک درگاه USB نوع C، شیار کارت SD، خروجی هدفون/میکروفون، HDMI، درگاه شبکه
 • باتری: 4 سلولی لیتیوم-یون تا 5 ساعت شارژدهی
 • کیبورد: سایز کامل همراه با پد مخصوص شماره‌ها
 • ابعاد: 415 در 280 در 24 میلی‌متر
 • قیمت: ۵.۴۰۰ میلیون تومان

طراحی بدنه

در قسمت بیرونی بدنه‌ی لپ‌تاپ GL702 از آلومینوم برس‌خورده‌ استفاده شده است و در قسمت‌های داخلی، پلاستیک را جایگزین آن کرده‌اند. استفاده از فلز در بدنه، حس خیلی خوبی به لپ‌تاپ داده و به‌کارگیری زاویه‌های تند و تیز، کمی خشونت را هم به آن تزریق کرده است. در قسمت پشت لپ‌تاپ، لوگوی ROG در میانه‌ی دو خط نارنجی به چشم می‌خورد که هم لوگو و هم این خط‌ها در زمان روشن شدن لپ‌تاپ به رنگ نارنجی خاصی روشن می‌شوند. مطابق انتظار، بدنه در قسمت‌های فلزی اثر انگشت را به خوبی به خود جذب می‌کند.

سبک‌ترین لپ‌تاپ 17 اینچی ایسوس

در قسمت پایین کیبورد، از بافتی مشابه همان بافت به کار رفته در بدنه استفاده شده؛ با این تفاوت که دیگر جنس آن از فلز نیست و از پلاستیک پلی‌کربنات ساخته شده است.با توجه به استفاده از فلز تنها در قسمت بیرونی باعث شده تا وزن لپ‌تاپ در حد خیلی خوب 2.7 کیلوگرم باشد که سبکترین دستگاه 17 اینچی ایسوس بشمار بیاید. به همین دلیل، همراه داشتن GL702 در یک کوله‌پشتی یا کیف دستی به راحتی امکان‌پذیر است. ایسوس توانسته قطر لپ‌تاپ را به ۳ سانتی‌متر و وزن آن‌ را به 2.7 کیلوگرم محدود کند تا آن تصور همیشگی را که لپ‌تاپ 17 اینچی بازی را با یک موجود قطور و سنگین معادل می‌دانست، برهم بزند. راستی مشابه مک‌بوک‌ها، با یک انگشت هم می‌توانید لپ‌تاپ GL702 را باز کنید!

رایان کاوه

سخت‌افزار و باتری

درون لپ‌تاپ GL702 از پردازنده‌ی نسل شش اینتل (Intel) استفاده شده است؛ یک Core i7-6700Q با فرکانس پایه‌ی ۲٫۶ گیگاهرتز که چهار هسته‌ای است و از قوی‌ترین پردازنده‌های مخصوص لپ‌تاپ به شمار می‌رود. ایسوس حافظه‌ی 16 گیگابایتی از نوع DDR4 را برای این مدل انتخاب کرده تا از بابت حافظه‌ی اصلی محدود نباشید. رم‌های DDR4 که جدیدترین و آخرین فناوری موجود در بازار هستند، سرعت بالاتری دارند و مصرف برق‌شان به مراتب کمتر از همتایان DDR3 است. یک ترابایت هارد دیسک با سرعت چرخش 7200 دور بر دقیقه به عنوان فضای ذخیره‌سازی روی GL702 نصب شده تا خیال کاربر را تا مدت‌های طولانی راحت کند.

این لپ‌تاپ، جدیدترین کارت گرافیک فوق‌العاده‌ی GeForce GTX 1060 , with 6GB GDDR5 VRAM از شرکت انویدیا (NVIDIA) را درون خود دارد که از دایرکت‌ایکس ۱۲ به راحتی پشتیبانی می‌کند و در انجام کارهای سنگین و گوناگون، به هیچ وجه کم نمی‌آورد.

دو عدد فن مجزا وظیفه‌ی خنک‌کردن سخت‌افزار را بر عهده دارند ‌که علاوه بر این دو فن یک فن افزایشی مخصوص GPUدر این دستگاه طراحی شده که GL702 را با همتای 15 اینچی خود متفاوت می‌سازد.

رایان کاوه

نمایشگر، کیبورد و پورت‌ها

نمایشگر 17 اینچی لپ‌تاپ Strix GL702 توانایی نشان‌دادن تصویری با ۱۶ میلیون رنگ را دارد و چون از نوع Anti-Glare Full HD است و از تکنولوژی WideView بهره می‌گیرد می‌تواند زاویه‌ی دید بالایی را در اختیارتان قرار دهد. می‌توانید با خیال راحت تا 178 درجه به چپ و راست بچرخید، تصویری که رنگ‌هایش در هیچ زاویه‌ای دچار تغییر نمی‌شوند. ضمنا این دستگاه با بهره گیری از تکنولوژی (Virtual Reality) VR به شما امکانی برای لذت بردن همه جانبه از واقعیت مجازی را می‌دهد.

کیبورد لپ‌تاپ از نوع جزیره‌ای است و کلیدهای آن فاصله‌ی خوبی از یکدیگر دارند که امکان فشردن اشتباه کلیدها را به حداقل می‌رساند.تاريخ : چهار شنبه 29 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تلگرام در هفته‌ی گذشته آخرین آپدیت خود را برای نسخه‌ی دسکتاپ که شامل متریال شدن ظاهر برنامه، پشتیبانی از پوسته‌های مختلف و امکانِ برگشت دادن پیام‌های ارسال‌شده بود، ارائه کرد. حال مدیر عامل این اپلیکیشن در پاسخ به توئیتِ یکی از کاربران، تأیید کرد که تماس‌ صوتی نیز به این اپلیکیشن اضافه خواهد شد.

توییتر تلگرام

در ماه آوریل سال گذشته، تلگرام اعلام کرد که مدتی است تماس‌ صوتی رمزنگاری‌شده را برای این اپلیکیشن توسعه داده اما تاکنون این امکان را عرضه نکرده است. البته هنوز مشخص نیست که تماس‌ صوتی تلگرام به قابلیت رمزنگاری شدن مجهز خواهد شد یا خیر؛ در هر صورت امنیت یکی از خصیصه‌های مهم این اپلیکیشن پیام‌ رسان است. 

با این حال هفته‌ی گذشته امنیت تلگرام با انتشار ابعاد جدیدی از همکاری دونالد ترامپ با روسیه زیر سئوال رفت؛ بر اساس گزارش‌های منتشرشده، سرویس امنیتی روسیه نرم‌افزار پیام‌ رسان تلگرام را هک کرده که بر همین اساس، دولت روسیه توانسته است با استفاده از اکانت‌های تأیید نشده و جعلی تلگرام با رئیس جمهور منتخب ایالت متحده آمریکا، دونالد ترامپ ارتباط برقرار کند؛ از این‌رو نمی‌توان تلگرام را آن‌چنان که ادعا می‌شود، امن خواند.

با این حال تلگرام در واکنش به گزارش‌های منتشرشده اعلام کرد که این گزارش بی‌اعتبار و جعلی است و در صورتی که این گزارش صحیح باشد، احتمالا اشاره به اختلال شبکه‌ی SMS دارد که توسط سرویس امنیتی در آوریل ۲۰۱۶ یا موارد مشابه ایجاد شده است.

طی سال‌های اخیر، بات‌ها و هوش مصنوعی مورد توجه بسیاری قرار گرفته‌ و حتی شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های دنیا نیز از این تکنولوژی‌ها بهره‌مند شده‌اند. تا ماه نوامبر سال گذشته، اپلیکیشن‌های پیام‌ رسان فیس‌بوک، واتس‌اَپ، اسلک، وی‌چت و کیک، همگی به امکان برقراری تماس‌ صوتی و تصویری مجهز شده‌اند. به‌زودی انتظار می‌رود شاهد ارائه این قابلیت‌ها در تلگرام نیز باشیم.تاريخ : چهار شنبه 29 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در تلگرام دسکتاپ یک قابلیت مخفی با نام WorkMode وجود دارد که توسط آن می‌توانید کانال‌ها را از لیست چت‌ها  مخفی کنید تا وجود آن‌ها باعث شلوغی لیست و گم شدن چت‌های مهم و لازم نشود. برای مثال، اکثر کاربران هنگامی که در محیط کار خود هستند یا در منزل قصد انجام کار مشخصی در تلگرام دارند مطالب کانال‌ها را مطالعه نمی‌کنند و مرور آن را به شب یا ساعت بیکاری موکول می‌کنند. از همین رو، وجود این کانال‌ها که معمولا تعداد زیادی را هم شامل می‌شوند در طول ساعات کاری نه‌تنها بی‌فایده است، بلکه باعث شلوغی، پایین رفتن چت‌های شخصی و‌... نیز خواهد شد. با توجه به این موضوع، تلگرام حالتی با عنوان «حالت کار» را در نرم‌افزار دسکتاپ قرار داده است که با فعال کردن آن، تمام گروه‌ها و کانال‌هایی که آن‌ها را Mute کرده باشید از لیست چت مخفی خواهند شد. از آنجا که اکثریت کاربران تمام کانال‌های خود را به دلیل پیام‌های مکرر به حالت بی‌صدا تبدیل کرده‌اند، می‌توان با کمک این ویژگی، تمام کانال‌ها را از لیست گفتگوها مخفی کرد و تنها به گفتگوهای شخصی دسترسی داشت.

 

برای استفاده از این ویژگی کافی است بعد از اطمینان از انگلیسی بودن زبان تایپ، وارد تنظیمات تلگرام دسکتاپ شوید. بعد از ظاهر شدن صفحه تنظیمات، لازم است بدون هیچ پیشوند یا پسوندی کلمه‌ی workmode را تایپ کنید. بعد از انجام این کار پنجره‌ای ظاهر خواهد شد که از شما می‌پرسد آیا مایل به فعال کردن WorkMode هستید یا خیر که باید با انتخاب گزینه‌ی Yes آن را فعال کنید. بعد از انجام این کار، مانند تصویر بالا گزینه‌ای با عنوان Hide Muted Chats به بالای لیست گفتگوها اضافه خواهد شد که با کلیک روی آن، می‌توانید گروه‌ها و کانال‌های بی‌صدا را در کسری از ثانیه مخفی کنید تا ساده‌تر و با سرعت بالاتری به گفتگوهای شخصی دسترسی داشته باشید.

هرگاه به این کانال‌ها نیاز داشتید نیز کافی است مجدد با کلیک روی همین گزینه، کانال‌ها و گروه‌های Mute شده را از حالت مخفی خارج کنید.

با توجه به اینکه با کلیک مجدد روی گزینه‌ی Show All Chats می‌توانید چت‌های بی‌صدا را مشاهده کنید، نیازی به غیرفعال کردن حالت WorkMode وجود ندارد؛ با این حال اگر قصد غیرفعال کردن آن را داشتید، کافی است مجددا به صفحه تنظیمات مراجعه و workmode را تایپ کنید. این بار پیامی در رابطه با غیرفعال کردن این ویژگی نشان داده خواهد شد که می‌توانید با انتخاب گزینه Yes آن را غیرفعال کنید.تاريخ : چهار شنبه 29 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نوکیا در ساختار خود تغییرات بسیاری دیده و حتی نام برند و حق استفاده از آن را به شرکتی به اسم HMD Global به مدت ۱۰ سال واگذار کرده است؛ اما این نام همواره یادآور خاطرات بسیار خوب گذشته است و حضور آن کافی است تا هیاهوی بسیاری در دنیای اندروید به پا کند.

اولین گوشی نوکیا پس از حدود سه سال، نوکیا 6 نام دارد که هر چند مشخصات فنی بسیار خوبی ندارد، اما قیمت پایینی  دارد و در واقع یک گوشی میان‌رده‌ی بسیار خوب به شمار می‌رود، البته توجه داشته باشید که این شروع کار است و نوکیا احتمالا با نوکیا 8 با قدرت به بازار بالارده‌ها وارد خواهد شد. در ادامه ۶۶ ویژگی مهم این گوشی را مرور خواهیم کرد:

۱) حافظه رم بالا

رم زیاد

نوکیا ۶ دارای ۴ گیگابایت رم است که هر چند شاید چندان به چشم نیاید، اما اگر بدانید که پیکسل‌ ایکس ال، گلکسی اس 7 و ال جی وی 20 نیز همین مقدار رم دارند، شاید متوجه شوید که نوکیا ۶۶ با توجه به رده‌ی قیمتی خود از میزان  بالای حافظه‌ی رم بهره می‌برد.

۲) حافظه پایه بالا و امکان افزایش آن

حافظه

حافظه‌ی پایه‌ی در نظر گرفته‌شده برای نوکیا ۶، ۶۴ گیگابایت است که برای بسیاری مقداری معقول و کافی است، به‌خصوص اینکه بسیاری از شرکت‌های بزرگ برای نسخه‌های پایه‌ی خود حافظه‌های ۱۶، ۳۲ و حتی ۸ گیگابایتی در نظر می‌گیرند. البته اگر ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی برای شما کافی نیست، می‌توانید از امکان افزایش حافظه تا ۲۵۶ گیگابایت دیگر با استفاده از کارت حافظه میکرو اس‌دی نیز بهره‌مند شوید.

۳) حسگر دوربین با رزولوشن بالا

نوکیا 6 دوربین

نوکیا ۶ به دوربین اصلی ۱۶ مگاپیکسلی در کنار دوربین سلفی ۸ مگاپیکسلی مجهز شده است. البته می‌دانیم نباید کیفیت دوربین را با تعداد مگاپیکسل‌های آن قضاوت کرد؛ اما با توجه به سابقه‌ی بسیار خوب نوکیا در زمینه‌ی کیفیت و تجربه‌ی عکاسی، احتمالا در نوکیا ۶ نیز دوربین خوبی را شاهد خواهیم بود.

۴) اسپیکرهای استریو

نوکیا 6 اسپیکر

در حال حاضر دلیل این را که اسپیکرهای استریو به استانداردی در بین گوشی‌های هوشمند تبدیل نشده‌اند، نمی‌دانیم؛ ولی این اسپیکرها در گوشی میان‌رده‌ی نوکیا حضور دارند و البته بهبودهای با استفاده از Dloby Atmos نیز به خود دیده‌اند. برای کسانی که نگران به خرج دادن جرئت توسط نوکیا هستند(!) باید گفت نوکیا ۶ دارای جک ۳.۵ میلی‌متری صدا نیز هست.

۵) دارای اندروید 7 نوقا به‌صورت پیش‌فرض

نوکیا 6 اندروید 7

نوکیا ۶ به‌صورت پیش‌فرض مجهز به اندروید ۷ است، هر چند شاید اندروید ۷.۱.۱ می‌توانست گزینه‌ی بهتری باشد؛ اما با توجه به میان‌رده بودن دستگاه و اینکه احتمالا در آینده شاهد آپدیت شدن آن نیز خواهیم بود، می‌توان عملکرد نوکیا را مناسب دانست.

۶) قیمت مناسب

نوکیا 6 قیمت

قیمت نوکیا ۶ در صورت تبدیل از یوآن چین، ۲۵۰ دلار آمریکا خواهد بود. با توجه به قیمت دستگاه می‌توان گفت که این گوشی ارزش خرید بسیار بالایی دارد. علاوه بر مواردی که در بالا ذکر کردیم، نام برند نوکیا نیز می‌تواند تضمینی برای فروش این گوشی باشد. البته گوشی های نوکیا به احتمال زیاد وارد ایران نیز خواهند شد اما قیمت آن‌ها در حال حاضر مشخص نیست.

نظر شما در خصوص این گوشی چیست؟تاريخ : چهار شنبه 29 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مدت زمان زیادی از وعده‌هایی که برای اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل داده شده، گذشته بود و خبری از سرنوشت آن نبود که با پیگیری رسانه‌ها دوباره موضوع اجرای طرح رجیستری پررنگ شد.

به این ترتیب هفته گذشته رسما هر سازمان مسوول اجرا نشدن این طرح معرفی شد و درنهایت همه تقصیرها به گردن وزارت ارتباطات به عنوان مجری طرح افتاد. اما دیروز وزیر ارتباطات آب پاکی روی دست مسوولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا ریخت و رسما اعلام کرد که تا تیر ماه سال آینده طرح رجیستری اعمال نخواهد شد. اما در این خصوص نکات و اما و اگرهای جدیدی مطرح می‌شود.

۱- نخست آنکه چند روز پیش یکی از مسوولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که این طرح باید تا پایان سال جاری اجرا شود و به این ترتیب مهر تاییدی بر نظرات قبلی روزنامه نگاران و کارشناسان زده شد که بارها بر فراهم نبودن زیرساخت‌های این طرح تاکید کرده بودند و اجرای آن را به این سرعت امکان‌پذیر نمی‌دانستند.

۲- از سوی دیگر اینکه یک مقام مسوول زمان اجرای طرح را پایان سال اعلام می‌کند و مقام دیگری وعده اجرای آن را به تیر ماه سال آینده موکول می‌کند، موضوع دیگری است که تاییدی بر ناهماهنگی متولیان اجرای طرح رجیستری می‌زند.

۳- در نهایت اینکه وزیر ارتباطات زمانی را تعیین کرده که در واقع مصادف با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تقریبا کمی بعد از انتخابات است. این هم‌زمانی به نوعی اجرای طرح را در زمان مذکور زیر سوال می‌برد؛ چرا که معلوم نیست مسوولانی که هم اکنون در راس اجرای طرح هستند، در دولت بعدی هم در جایگاه‌شان باقی بمانند و پاسخگوی نتایج اجرای این طرح باشند. به این ترتیب به نظر می‌رسد مهلت مذکور با ابهاماتی مواجه است؛ بنابراین بازار همچنان به آشفتگی خود ادامه می‌دهد و قاچاق‌چیان تا آنجا که می‌توانند جولان خواهند داد؛ چراکه حداقل فعلا خبری از اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل نیست.تاريخ : چهار شنبه 29 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

خودرو برقی یوز

امروز در حالی رییس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت از دو محصول دانش بنیان «موتور سیکلت و خودرو برقی» بازدید کرد که این امر می‌تواند بارقه امیدی باشد که با تولید انبوه این دو محصول دولت بتواند گام‌ اساسی در جهت کاهش آلاینده‌های زیست محیطی بردارد.

 در حاشیه جلسه امروز هیات دولت، حجت الاسلام والمسلمین  دکتر حسن روحانی پس از پایان جلسه و در حیاط ساختمان دولت، از خودرو برقی دوسرنشین "یوز"  محصول شرکت دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و موتورسیکلت "آویتا" محصول پژوهشکده شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف بازدید کرد. 

این دو محصول سال‌ها قبل با هدف کاهش مصرف انرژی و آلودگی هوا طراحی شده بود ولی به دلیل عدم حمایت، این طرح‌ها مغفول مانده بودند

با بازدید امروز رییس جمهور و هیات دولت امید می‌رود که اقدام عملی مناسبی در جهت تولید انبوه این محصولات برداشت شود؛ چراکه فرهنگ‌سازی برای استفاده از این نوع وسایل نقلیه و تولید انبوه آن می‌تواند گامی در جهت کاهش آلودگی هوا باشد.

این تجربه‌ای است که سایر کشورها پشت سر گذاشته‌اند و حتی برای فرهنگ‌سازی استفاده از این نوع وسایل نقلیه مشوق‌هایی چون عدم اخذ عوارض و عدم محدودیت در تردد در نظر گرفته‌اند.

 

موتور سیکلت "آویتا"

محققان دانشگاه صنعتی شریف چندی پیش، موتورسیکلت برقی "آویتا" طراحی و عرضه کردند و این موتور توسط یکی از قهرمانان کشوری در پیست آزادی نیز تست شد که به گفته این قهرمان کشوری موتور طراحی شده صدای کمی تولید میکند و در عین حال از لحاظ لرزش و شتاب منحصر به فرد است.

در این موتور سیکلت برای انتقال نیروی موتور به چرخ عقب از گیربکس به همراه زنجیر استفاده شده است. این محصول در آزمایش‌های انجام شده توانست با کمک موتور الکتریکی 16.7 کیلوواتی خود رکورد سرعت ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت را به ثبت برساند.

وزن این موتورسیکلت۱۷۰کیلوگرم با توان نامی معادل ۲۳ اسب بخار است و به لحاظ قابلیت‌های فنی در رده موتورسیکلت‌های بنزینی ۲۵۰ سی‌سی قرار دارد، همچنین در جریان این تست آزمایشی این موتورسیکلت توانست از حالت توقف در ۶ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسیده و برتری خود را در آزمایش شتاب‌گیری نسبت به موتورسیکلت‌های بنزینی هم رده خود به اثبات برساند.

موتورسیکلت آویتا قابلیت پیمایش ۱۰۰ کیلومتر با یک بار شارژ را دارد و مدت زمان شارژ کامل آن توسط شارژر نصب شده روی آن ۳ ساعت است.

باتری استفاده شده از جنس باتری‌های لیتیوم فسفات است. علاوه بر آن به منظور رفع نگرانی رانندگان در مورد مدت زمان زیاد شارژ نسبت به زمان سوخت‌گیری در موتورسیکلت‌های بنزینی، طرحی بر روی موتورسیکلت اجرا شده است که امکان تعویض سریع باتری را فراهم می‌کند. ضمن آنکه امکان شارژ باتری در منزل و محل کار نیز پیش‌بینی شده است.

مزیت اصلی این موتور سیکلت‌ نداشتن آلایندگی هوا و آلودگی صوتی و عدم مصرف بنزین است و قیمت چُنین  محصولی در آمریکا و اروپا حدود ۱۵۰۰۰دلار است که سازندگان موتور آویتا قیمت تمام شده این محصول برای خریدار را حدود ۸۰۰۰ دلار تخمین می‌زنند.

 

خودرو برفی "یوز"

خودروی برقی «کوادرو» که با نام تجاری «یوز» قرار است وارد بازار شود، خودرویی است که از سوی پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد قزوین طراحی و ساخته شده است.

این خودرو شارژی، با عرض 120 سانتیمتر و طول دو متر می‌تواند مشکلات پارک و توقف در خیابان‌ها را کاهش دهد و هیچ‌گونه آلودگی زیست محیطی نیز دربر ندارد.

تمام مراحل ساخت و طراحی این خودرو که 400 کیلوگرم وزن دارد، توسط محققان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین انجام شده و می‌تواند با سه ساعت شارژ برقی، مسافت 200 کیلومتر را حداکثر با سرعت 80 کیلومتر بر ساعت طی کند.

در حال حاضر نمونه اولیه این خودرو بدون کیسه هوا (ایربگ) طراحی شده، اما طراحان آن قصد دارند در نمونه‌های بعدی، کیسه هوا نیز بر روی آن نصب کنند.

این خودرو قرار بود با حمایت معاونت علمی رئیس‌جمهوری تا تیرماه سال 94 وارد بازار ‌شود.

خودرو برقی یوز که رییس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت سوار آن شدتاريخ : چهار شنبه 29 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

drivesafe-driving-app-1.jpg

محققان دانشگاه آلکالا اسپانیا موفق به توسعه یک برنامه برای گوشی‌های هوشمند شدند که در صورت قرار گرفتن راننده در شرایط ناامن به وی هشدار خواهد داد.

 به نقل از گیزمگ، این برنامه "ایمن برانید"((DriveSafe نام داشته و کاربران برای استفاده  از آن باید گوشی هوشمند خود را بر روی پایه و مقابل شیشه جلو خودرو قرار دهند.

این نرم افزار با استفاده از شتاب‌سنج گوشی، GPS و دوربین عقب، بر گاز دادن، ترمز، فرمان ، موقعیت قرارگیری  خودرو بر روی خطوط، سرعت رانندگی(در مقایسه با حد مجاز سرعت که در نقشه‌های آنلاین آمده است) و نزدیک شدن خودرو به وسایل نقلیه دیگر از پشت کمک می‌کند.

DriveSafe هشدارهای سمعی و بصری ارائه کرده و زمان قرارگیری خودرو در شرایط ناامن را تشخیص داده و اعلام  می‌کند.

علاوه بر این ویدئوهایی از آن لحظات را ضبط کرده و آن لحظات را بر روی نقشه درج کرده که بعدا توسط راننده قابل مشاهده خواهد بود.

این اپلیکیشن همچنین می‌تواند نوع رانندگی را در سه دسته عادی، کسل کننده یا تهاجمی طبقه‌بندی کند.

این دانشگاه در حال حاضر برای تجاری سازی این فناوری جدید به دنبال یافتن شرکای خود است.تاريخ : چهار شنبه 29 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شاید در طول یک روز انسان چند بار فریب حیله گری شیطان را بخورد و در محضر خداوند مرتکب گناه شود.اما برخی ها هم وجود دارند که به بهترین شکل از دین خود پاسداری می کنند و تسلیم هوای نفس نشده و با شیطان معامله نمی کنند.وجود این انسان ها را نور خدا فراگرفته است.

امام صادق(ع)در مورد این دست افراد که شیطان را پیشوای خود قرار نمی دهند می فرمایند:

قال إبليس: خمسة (أشياء) ليس لي فيهن حيلة وسائر الناس في قبضتي ... 

ابليس گفت: پنج نفر هستند که هيچ چاره اي براي آنها ندارم اما ديگر مردمان در مشت من هستند:

1. هر که با نيت درست به خدا پناه برد و در همه کارهايش به او تکيه کند.

2.کسي که شب و روز بسيار تسبيح خدا گويد.

3.کسي که براي برادر مؤمنش آن پسندد که براي خود مي پسندد.

4.کسي که هر گاه مصيبتي به او مي رسد، بي تابي نمي کند.

5.هر کسي که به آنچه خداوند قسمتش کرده، خرسند است و غم روزيش را نمي خورد.

 الخصال، ج ۱، ص ۲۸۵

حال هر انسانی بهتر است خود را با این اوصاف تطبیق دهد و ببیند که آیا توانسته با اعمالش شیطان را خشمگین کند و در مقابل به ریسمان الهی چنگ زند؟


تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

جای خالی نسخه‌ی هیبریدی پنجمین نسل پرچم‌دار سدان لکسوس LS که هفته‌ی گذشته در نمایشگاه خودروی دیترویت ۲۰۱۷ معرفی شد، کاملا حس می‌شد. این مدل (LS 500) تنها با پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری ۶۶ سیلندر و با توان و گشتاور تولیدی به ترتیب ۴۱۵ اسب‌بخار و ۶۰۰ نیوتن‌متر عرضه شد، درحالی‌که نسخه‌ی هیبریدی مدل LC، با نام LC 500h معرفی شد. عدم ارائه‌ی نسخه‌ی هیبریدی نسل جدید LS، عادی نبود؛ اما در نهایت مشخص شد که شرکت لکسوس روی نسخه‌ی الکتریکی جدید مدل LS کار می‌کند و به‌زودی آن را معرفی خواهد کرد.

لکسوس LS

در یکی از تصاویر رسمی منتشر شده از طراحی داخلی مجدد مدل LS، شاهد اضافه شدن دکمه‌ی EV MODE در مرکز کنسول این خودرو بودیم که نشان از عرضه‌ی نسخه‌ی الکتریکی این خودرو دارد. عبارت "EV" همان عبارتی است که در بسیاری از خودروهای هیبریدی شرکت تویوتا نیز استفاده می‌شود.

لکسوس LS

در میان رقابت خودروسازانی چون بی‌ام‌و و مرسدس‌بنز برای ساخت‌ خودروهای هیبریدی پلاگین درمدل‌هایی همچون 740e iPerformance و S500e Plug-In Hybrid، لکسوس نیز در این راه قدم گذاشت. علاوه‌بر‌ این، گزارش‌هایی مبنی بر تولید مدل LS بر‌ پایه‌ی سلول‌های سوختی هیدروژنی منتشر شده است؛ اما به‌نظر می‌رسد که نتوانیم شاهد تولید این خودرو تا آخر دهه‌ی جاری باشیم.

لکسوس LS

تا پایان سال ۲۰۱۷، جزئیات بیشتری از زمان فروش مدل LS جدید به دست ما خواهد رسید و احتمالا با مدل ۲۰۱۸ عرضه خواهد شد.تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

محققان استرالیایی نوعی اسپری را برای از کار انداختن (خاموش کردن) ژ‌ن‌ها توسعه داده‌اند. در واقع این اسپری می‌تواند گیاهان را بدون ایجاد تغییر در ساختار DNA آن‌ها، به نحو مطلوب تغییر دهد. این بدان معناست که شما می‌توانید محصولات کشاورزی را در برابر ویروس‌ها یا خشکسالی مقاوم‌تر کنید؛ بدون اینکه نیازی به ایجاد تغییر ژنتیکی در هیچ کدام از آن‌ها داشته باشید.

 اعضای گروه پژوهشی امیدوار هستند که اسپری ساخته‌شده توسط آن‌ها بتواند در آینده باعث ایجاد محصولاتی سازگارتر با محیط زیست شود. چنین هدفی از طریق مقاوم ساختن محصولات کشاورزی در برابر خشکسالی‌ها و شرایط نامطلوب آب و هوایی و همچنین با ایجاد امکانی برای پرورش دادن این محصولات در شرایط دشوارتر بدون نیاز به اعمال دستکاری‌های ژنتیکی و وابستگی به ارگانیزم‌های دستکاری‌شده از نظر ژنتیکی (GMO) محقق خواهد شد. نینا میتر، یکی از اعضای این تیم پژوهشی از دانشگاه کوئینزلند است؛ او در گفتگو با مایکل لو از پایگاه New Scientist در این باره چنین گفته است:

 ما باور داریم که محصول ما می‌تواند یک تغییر قابل توجه را در روند حفاظت از محصولات از نظر زیست‌محیطی فراهم آورد.

 البته محققان دیگری نیز قبل از این اسپری‌های مشابهی را توسعه داده‌اند؛ اما تیم پژوهشی یادشده بر این باور هستند که اسپری ساخت آن‌ها قادر به محافظت از گیاه تنباکو در برابر یک ویروس به مدت ۲۰ روز و تنها با یک بار استفاده بوده است؛ این مدت‌زمان، طولانی‌ترین نتیجه‌ای محسوب می‌شود که تا به حال برای چنین اسپری‌هایی ثبت شده است.

 اکنون این پرسش پیش می‌آید که اسپری فوق چگونه کار می‌کند؟ برای پاسخ به این پرسش در وهله‌ی نخست باید اشاره کنیم که این اسپری با نام بایوکلی (BioClay) شناخته می‌شود و DNA گیاهانی را که با آن‌ها تماس پیدا می‌کند، به‌طور فعال دچار تغییر نمی‌کند؛ اما در عوض، اسپری یک سیستم دفاعی استفاده‌شده توسط سلول‌های گیاهی برای مبارزه با عفونت ویروسی را به‌طور مطلوب دچار تغییر می‌کند که این امر به طور موقت قادر به غیرفعال کردن حالت‌های ژن‌ها است.

 به گزارش پایگاه لوپاژ، وقتی که ویروس‌ها به سلول حمله می‌‌کنند، سلول‌ها برخی از RNA-های ویروسی را به منظور ایجاد تکه‌های کوتاهی از RNA-های دورشته‌ای قطع می‌کنند. این تکه‌ها در واقع همان بخش‌هایی هستند که سلول به منظور تشخیص و نابود کردن هر کدام از RNA-ها با توالی‌های منطبق استفاده می‌کنند. این فرایند به عنوان تداخل RNAیا به‌طور ساده‌تر به نام RNAi شناخته شده است و هنگامی که RNAi یک رشته‌‌ی RNA را شناسایی می‌کند، در ادامه نیز به آن متصل‌شده و آن را تضعیف می‌‌کند.

 همان‌طور که احتمالا شما نیز از زیست‌شناسی دوران دبیرستان به یاد داشته باشید، DNA به RNA تبدیل می‌شود و این ماده نیز پس از آن به داخل سلول می‌رود و منجر به شکل گرفتن یک ماده‌ی پروتئینی می‌شود؛ اما در صورتی که آن RNA شکسته شود، دیگر هیچ پروتئینی ساخته نمی‌شود و در واقع در این حالت DNA به طور اساسی غیرفعال شده و از این رو نمی‌تواند باعث ایجاد یا شروع یک تغییر در ساختار گیاه شود.

دانشمندان می‌توانند این فرایند را با استفاده از RNA متعلق به ژنی که قصد غیرفعال کردنش را دارند، به تعبیری "بربایند". هنگامی که آن‌ها چنین روندی را پیاده می‌کنند، در واقع هیچ ویروسی وارد ساختار گیاه نمی‌شود، ولی روند فوق باعث می‌شود تا گیاه مذکور، RNA متعلق به خودش را به عنوان یک عامل ویروسی تشخیص دهد که همین امر در ادامه باعث به کار افتادن سیستم دفاعی گیاه شده و منجر به از کار افتادن فعالیت ژن‌ها می‌شود؛ بدون اینکه در واقعیت هیچ کار مرتبط با ویرایش یا دستکاری روی ترتیب DNA انجام شده باشد. میتر در یک مصاحبه‌ی مطبوعاتی در این باره چنین توضیح می‌دهد:

هنگامی که از بایوکلی استفاده می‌شود، گیاه "فکر می‌کند" که توسط یک بیماری یا دسته‌ای از آفات مورد حمله قرار گرفته است و به این ترتیب با حفاظت از خود در برابر آفت یا بیماری به وضعیت موجود پاسخ می‌دهد. تنها یک اسپری از بایوکلی، گیاه را در برابر حمله حفاظت می‌کند و در ادامه‌ نیز باعث کاهش و تضعیف خطرات زیست‌محیطی و همچنین خطرات مرتبط با سلامتی انسان می‌شود.

پیش از این، اسپری‌هایی که از روش‌های مشابه استفاده کرده بودند، فقط برای چند روز می‌توانستند روی گیاه اثرگذار باشند، به این دلیل که RNA-های موجود در آن‌ها به سرعت به بخش‌های بعدی تفکیک می‌شدند. از سویی باید در نظر داشته باشیم که استعمال مجدد چنین اسپری‌هایی در فاصله‌ی زمانی هر چند روز یک‌بار از نظر هزینه نیز برای کشاورزان گران و دور از دسترس محسوب می‌شود.

گروه پژوهشی برای اینکه بتوانند اثرات ناشی از اسپری را طولانی‌تر کنند، بر آن شدند تا RNA متعلق به گیاه تنباکو را که معمولا از محصولات مستعد ابتلا به یک ویروس به شمار می‌رود بگیرند و آن‌ها را با نانوذرات خاک رس با بار مثبت ترکیب کنند. این نانوذرات رس از ورق‌های انباشته از مواد معدنی ساخته شده است و از RNA-هایی که به صورت منفی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند، حفاظت کرده و به‌تدریج آن‌ها را به ذرات جدیدتر تفکیک می‌کند (می‌شکند) تا در ادامه بتواند آن‌ها را در سلول رهاسازی کند که چنین کاری باعث طولانی‌تر شدن اثر غیرفعال‌شدن ژن‌ها می‌شود.

هنگامی که این اسپری را برای مثال در یک مزرعه استعمال کنیم، خاک رس در نهایت تفکیک می‌شود و RNA-هایی را آزاد خواهد کرد که توسط گیاهان جذب می‌شوند و اثر تداخلی را آغاز می‌کنند و به‌طور موثر می‌توانند گیاه را بدون اینکه تغییری در DNA آن ایجاد کرده باشند، اصلاح کنند.

 از طرفی باید اشاره کنیم که اسپری‌های مشابه با این محصول دارای قیمتی بیش از ۱۰۰ هزار دلار به ازای هر گرم بودند؛ اما گفته شده است که اسپری ساخته شده توسط این گروه پژوهشی را می‌توان حتی به قیمت تنها ۲ دلار به ازای هر گرم نیز تهیه کرد. در حالی که امیدواریم این اسپری به عنوان یک راه برای تغییر محصولات بدون تغییر آن‌ها در ساختار هسته‌ای گیاه در نظر گرفته شود؛ اما واقعیت این است که اسپری‌هایی شبیه این در عین حال برخی از مشکلات مختص به خود را نیز خواهند داشت.

به عنوان مثال، اگر ما بخواهیم که در همه‌ی زمان‌ها از این اسپری‌ها استفاده کنیم، این امکان وجود خواهد داشت که گیاهان در زمینه‌ی دفاع طبیعی خود در برابر آن‌ها تکامل پیدا کنند. از سویی نیز این احتمال وجود دارد که در آینده جدل‌هایی پیرامون تلقی و برداشت مفهومی ما از GMO-ها وجود داشته باشد.

با این حال پرسش‌هایی نیز همچنان مطرح هستند؛ آیا تغییرات به جای مانده از این اسپری روی گیاهان به حدی هست که اعمال یک طبقه‌بندی جدید در میان ارگانیزم‌های دستکاری‌شده از نظر ژنتیکی را توجیه کند؟ آیا کشاورزان پروش‌دهنده‌ی محصولات ارگانیک خواهند توانست تا گیاهانی با ژن‌های غیرفعال شده را به عنوان گیاهانی تماما طبیعی طبقه‌بندی کنند؟

جان کیلمر (John Killmer)، از استارتاپ بیوتکنولوژی APSE که در این تحقیق شرکت نداشته است، اما در حال کار روی نوع مشابهی از این اسپری است، به نظر نمی‌رسد که نگرانی خیلی زیادی در مورد آسیب‌ها و ایرادهای احتمالی اسپری مذکور داشته باشد. وی در گفتگو با پایگاه New Scientist اشاره کرد که:

 من تماس‌هایی از پرورش‌دهندگان محصولات ارگانیک دریافت کرده‌ام، آن‌ها از من خواسته‌اند تا در روند ارائه‌ی این فناوری عجله کنم.

اکنون همه‌ی ما باید صبر کنیم تا ببینیم که تمامی جوانب یادشده‌ی مرتبط با این فناوری به چه شکلی پیش می‌روند؛ اما به هر حال توسعه‌ی این اسپری می‌تواند به عنوان روشی به‌منظور افزایش محصولات با افزایش مقاومت آن‌ها بدون بر جای گذاشتن اثرات مخرب روی DNA گیاهان به شمار رود. در پایان باید اشاره کنیم که دستاوردهای این تحقیق در ژورنال Nature Plants منتشر شده است.تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت سامسونگ به تازگی جدیدترین گوشی سری A  خود با نام گوشی گلکسی A7 2017  را به بازار عرضه کرده است. گوشی که قرار است  به عنوان  پرچمدار گوشی های سری A شرکت سامسونگ  در سال 2017 باشد.
شرکت HTC نیز به عنوان یکی از شرکت های مطرح  تولید کننده گوشی در جهان در آوریل 2016  از یکی از جدیدترین پرچمداران خود با نام HTC 10 رونمایی کرد. گوشی که توانست  بعد از حضور نچندان موفق HTC One M9 بین کاربران اندروید محبوبیت خوبی بدست آورد.


در این مطلب قصد داریم این دو گوشی را با یکدیگر مورد مقایسه قرار دهیم.

طراحی

جنس بدنه گوشی 10 HTC از فلز و جنس بدنه  گوشی گلکسیA7  از شیشه و آلومینیوم است.
  گوشی   گلکسی A7 قابلیت ضد گرد وغبار و همچنین ضد آب در عمق 1.5 متری به مدت 30 دقیقه را دارد. هر دو گوشی  مجهز به  USB از نوع C  و سنسور اثر انگشت  و باتری با قابلیت شارژ سریع هستند.

گوشی HTC 10 حدود 161 گرم  وزن  و گوشی گلکسی A7 نیز  157 گرم وزن دارد.

مقایسه گوشی های HTC 10 و گلکسی A7 مدل 2017صفحه نمایش


گوشی10  HTC دارای صفحه نمایش 5.2 اینچی  از نوع سوپر LCD5 با فن آوری محافظ corning Gorilla Glass 3  با رزولوشن 1440 در 2560 و با قابلیت مولتی تاچ است.

مقایسه گوشی های HTC 10 و گلکسی A7 مدل 2017


گوشی  گلکسی A7 نیز دارای صفحه نمایش 5.7 اینچی ازنوع Super AMOLED  با فن آوری محافظ corning Gorilla Glass   با رزولوشن 1080 در 1920 است و با قابلیت مولتی تاچ یا چند لمسه است. 

دوربین

گوشی  HTC10 دارای دوربین 12 مگاپیکسلی با دیافراگم f/1.8 در عقب و دوربین  5 مگاپیکسلی جلو با دیافراگم f/1.8 است. ( توضیح اینکه هر چقدر عدد دیافراگم کوچکتر باشد نور بیشتری به سنسور دوربین می رسد و در نتیجه عکس هایی با کیفیت بهتر ثبت می شود).
دوربین این گوشی دارای  فوکوس لمسی، فوکوس خودکار، فوکوس خودکار تشخیص صورت،  فلش LED    از نوع dual tone و قابلیت تصویربرداری با کیفیت HDR است( این قابلیت برای کاربر امکان گرفتن عکس سلفی در نور کم را فراهم می کند). دوربین این گوشی قابلیت فیلمبرداری با کیفیت 2160p با سرعت 30 فریم در ثانیه را دارد. 

مقایسه گوشی های HTC 10 و گلکسی A7 مدل 2017 


گوشی گلکسی A7  نیز دارای دوربین دوگانه 16  مگاپیکسلی با  دیافراگم f/1.9 در عقب و دوربین 16 مگاپیکسلی با دیافراگم f/1.9  در جلو می باشد.
دوربین این گوشی نیز دارای قابلیت فوکوس خودکار، فوکوس لمسی،  فوکوس تشخیص چهره، فلش LED  و همچنین قابلیت تصویربرداری با کیفیت HDR را داراست. همچنین دوربین گلکسیA7   توانایی ضبط ویدئوهایی با کیفیت 1080p با سرعت 30 فریم در ثانیه  را داراست. 

مقایسه گوشی های HTC 10 و گلکسی A7 مدل 2017نرم افزار 

گوشی HTC10 با نسخه  اندروید 6.0.1 به بازار عرضه شده و قابلیت آپگریت به نسخه 7.0 اندروید نوقا را داراست. 

مقایسه گوشی های HTC 10 و گلکسی A7 مدل 2017


 گوشی گلکسی  A7 نیز با اندروید نسخه 6.1 مارشمالو به بازار عرضه شده است.
 
سخت افزار

گوشی   HTC10مجهز به پردازنده  اسنپدراگون 820 از نوع  کوالکام است. باتری آن 3000 میلی آمپری با قابلیت شارژ سریع و غیر قابل تعویض توسط کاربر بوده و RAM آن 4 گیگ می باشد. این گوشی در دو مدل با حافظه داخلی 32GB و 64GB عرضه شده است و قابلیت افزایش حافظه با میکرو اس دی  تا 256GB را دارد.

مقایسه گوشی های HTC 10 و گلکسی A7 مدل 2017


گوشی  گلکسی  A7 نیز مجهز به  پردازنده قوی Exynos 7880 octa cor (اگزینوس) و دارای باتری لیتیوم یونی 3600 میلی آمپری  با قابلیت شارژ سریع و غیر قابل تعویض و RAM  آن 3 گیگ است.  این گوشی نیز در یک مدل با حافظه داخلی 32GB عرضه شده است و  قابلیت افزایش حافظه با میکرو اس دی تا  256GB را دارد.

مقایسه گوشی های HTC 10 و گلکسی A7 مدل 2017


رنگ و قیمت

گوشی   HTC10در رنگ های  خاکستری، طلایی، نقره ای و قرمز با قیمت 570 یورودر بازار موجود است.

 گلکسی  A7  نیز در رنگهای مشکی آسمانی، آبی، طلایی و Peach Cloud با قیمت 530  یورو در بازار موجود است. 

نتیجه گیری

طراحی: قابلیت ضد آب برای گوشی گلکسی A7 یک ویژگی ممتاز بشمار می رود.
دوربین: از لحاظ دوربین  و بویژه دوربین جلو برای گرفتن سلفی نیز به نظر می رسد برتری با گلکسی A7 است.
نرم افزاری:  گوشی HTC10 از لحاظ نرم افزاری و قابلیت آپدیت به اندروید نوقا نسبت به رقیب خود برتری دارد. 
سخت افزاری: هر دو گوشی از بهترین پردازنده های نوع خود در بازار بهره می برند. اگرچه از لحاظ باتری برتری با گوشی کره ای است اما گوشی تایوانی این نقص را از لحاظ RAM جبران کرده، ضمن اینکه این گوشی آپشن های بیشتری را از لحاظ حافظه داخلی در اختیار کاربراندروید قرار می دهد.تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

پیش از این در زوم اپ اپلیکیشن‌های متنوعی را برای حذف فایل‌های Junk یا بهینه‌سازی سرعت گوشی معرفی کرده‌ایم. GO Speed اما اپلیکیشنی بسیار متفاوت و کامل از سوی گروه برنامه نویسی Go Devs است که یک سر و گردن از تمام اپلیکیشن‌های رقیب بالاتر بوده و می‌تواند به سادگی شما را قانع به جایزگینی اپلیکیشن‌های دیگر با GO Speed کند. این برنامه را درواقع می‌توان مخلوطی از چند اپلیکیشن کاربردی دانست. در این برنامه شما علاوه بر آنکه می‌توانید سرعت گوشی خود را با بستن اپلیکیشن‌های غیرضروری بهینه کنید، قادر به پاک کردن فایل‌های Junk، قفل‌گذاری روی اپلیکیشن‌ها، مشاهده‌ی اپلیکیشن‌های نصب شده به ترتیب مصرف باتری و‌... نیز خواهد بود به طوری که یک تنه قادر به انجام وظایف چند اپلیکیشن مختلف خواهد بود. نکته‌ی بسیار جالبی هم که در بخش بهینه‌سازی سرعت وجود دارد استفاده از واژه‌ی ترغیب کننده‌ی سیاه چاله است. همانطور که در اسکرین شات زیر نیز قابل مشاهده است GO Speed مدعی است که برخلاف اپلیکیشن‌های Booster دیگر از روشی جدید با عنوان Blackhole Booster استفاده می‌کند و آن را ۵۰ درصد قوی‌تر از دیگر اپلیکیشن‌های رقیب می‌داند. بنابراین اگر از سرعت پایین گوشی خود کلافه شده‌اید می‌توانید یک بار گوشی خود را به سیاه چاله‌ی جالب GO Speed بسپارید.

 

علاوه بر بخش Booster ابزار دیگری JunkFiles نیز می‌توانید فایل‌های غیرضروری و کش را شناسایی و حذف کرده تا حجم قابل توجهی از فضای گوشی آزاد شود. البته بهتر است قبل از پاک کردن نهایی فایل‌های شناسایی شده مروری بر آن‌ها کنید تا فایل یا دیتای مهمی به اشتباه به عنوان فایل Junk شناسایی نشده باشد. GO Speed دارای یک ابزار مهم و پراهمیت دیگر نیز به نام Apps Lock است که به کمک آن می‌توانید از دست افراد کنجکاو رهایی یابید و با قفل‌گذاری روی اپلیکیشن‌های مورد نظر، گوشی خود را با خیالی آسوده‌تر در اختیار آن‌ها قرار دهید. توسط این برنامه می‌توانید اپلیکیشن‌های مهم خود را قفل کنید تا برای اجرا نیازمند رمز عبور باشند. این ویژگی باعث می‌شود تا از دیگر اپلیکیشن‌های قفل‌گذاری بی‌نیاز شوید و با همین یک برنامه قادر به انجام وظایف حداقل  ۳ اپلیکیشن دیگر باشید. امکان مدیریت اپلیکیشن‌هایی که هنگام روشن شدن گوشی به طور خودکار اجرا می‌شوند و دسترسی به میانبر شناور نیز از دیگر ویژگی‌های این اپلیکیشن کاربری به حساب می‌آیند. GO Speed آمار شگفت انگیزی در تعداد دانلود دارد به طوری که تنها در پلی‌استور گوگل بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون بار توسط کاربران دانلود شده است. برای دانلود می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

ویژگی ها

 • طراحی جذاب و زیبای رابط کاربری
 • امکان قفل گذاری اپلیکیشن های گوشی
 • بهینه سازی سرعت گوشی
 • حذف فایل های کش


تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

s.aolcdn.com.jpg

متخصصان موفق به طراحی یک لباس زرهی هوشمند شدند که ایجاد تروما در سربازان را تشخیص می‌دهد.

 به نقل از انگجت، در این لباس زرهی هوشمند حسگرهایی تعبیه شده که ایجاد آسیب مغزی پس از انفجار را در سربازان تشخیص داده و وضعیت آنها را برای ادامه نبرد بررسی می‌کند.

انفجارها حتی اگر دارای آسیب آشکار نباشند، می‌توانند سبب تروماهای مغزی شوند که ممکن است خیلی بعد آشکار شود.

این سیستم دارای سنسورهایی است که می‌تواند تعیین کند آیا انفجار سبب وارد شدن جراحت به مغز شده است یا خیر.

سنسورهای کوچکی که در کلاه ایمنی و لباس زرهی قرار دارند می‌توانند فشار انفجار را ضبط کرده و آن را با یک اسکنر به اشتراک بگذارند.

داده‌های به دست آمده به تیم‌های پزشکی اجازه می‌دهد که به سرعت تصمیم بگیرید که سرباز قادر به ادامه جنگ هست یا خیر.

این سیستم هنوز در مرحله تست آزمایشگاهی قرار داشته و تا 3 تا 5 سال آینده به مرحله تجاری سازی خواهد رسید.تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

زمانی که سال 2016 به ته خط می‌رسد؛ همه چیز نوید یک شروع دوباره را می‌دهد.  سالی که قرار است لباس بازنشستگی بر تن کرده و جایش را به تازه‌واردها بدهد. شاید پرونده بازی‌های سال 2016 به همین زودی بسته شده باشد، اما همه ما بازیکنان خوب می‌دانیم که پایان هر سرانجام، نوید یک شروع طوفانی را می‌دهد.

 
دقیقا مصداق همین موضوع را می‌توان به آینده نسبت داد؛ به سال 2017 میلادی! سال گذشته میزبان آثار تحسین‌برانگیز متعددی بود که با تمامی فراز و نشیب‌های موجود، به کارش خاتمه داد و پرونده بسیاری از عناوین مورد انتظار حوزه سرگرمی به همین سادگی بسته شد. اما در سال پیش رو تا چشم کار می‌کند شاهد عرضه بازی‌ها بزرگ و نام‌داری هستیم که این روزها آرام و قرار برای بازیکنان نگذاشته‌اند و هر دقیقه، هر ثانیه و هر لحظه صبر کردن برای تجربه این دسته از بازی‌ها دشوارتر می‌شود.
 
بزرگ‌ترین چالش بازیکنان در سال 2017 صبر کردن برای مجموعه‌ای از تجربیات ناب گیمی، آن هم در نسل هشتم است. به واقع برخی از عناوین حاضر در لیست به قدری مورد انتظارند که به شخصه یک ثانیه اینور و آن‌ورتر شدن تاریخ عرضه‌ آن‌ها برایم قابل تحمل نیست. در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ این شما و این هم 49 بازی مورد انتظار در سال 2017.
 
مورد انتظارترین بازی‌‌های سال 2017 کدامند؟ (قسمت اول) 

در سال گذشته پرونده بسیاری از بازی‌ها مورد انتظار بسته شد؛ طی سال گذشته شاهد انتشار شاهکار ماندگار ناتی‌داگ، عنوان مورد انتظار Uncharted 4: A thief’s End بودیم که به موفقیت‌های زیادی دست یافت. از آن سوی ماجرا نیز، شاهکارِ بدون تاریخ مصرف بلیزارد، یعنی Overwatch به انتشار رسید که هنوز هم سقف‌ افتخاراتش را سوراخ می‌کند. در میان بسیاری از بازی‌های فاخر سال 2016، اعم از Inside و مانند آن، بودند بازی‌هایی که در حد انتظارات ظاهر نشده و به لیست ناامیدکننده‌ترین بازی‌های ما اضافه شدند که به این موضوع پیش از این به صورت اختصاصی پرداختیم. با بسته شدن پرونده بازی‌های سال گذشته؛ پرونده عناوین مورد انتظار آینده باز می‌شود که به واقع «صبر کردن» را تبدیل به بزرگ‌ترین چالش ما کرده است. در این فرصت نگاهی خواهیم انداخت به فاخر‌ترین و مورانتظارترین بازی‌های سال 2017 که از قضا تعدادشان هم کم نیست.

توجه: در این سری مقالات سعی بر آن شده است که تمامی عناوین مورد انتظار، اعم از بازی‌های مستقل و بزرگ، ذکر شده و اطلاعات نسبتا جامعی از آن با سایر کاربران به اشتراک گذاشته شود. لذا اگر در بین عناوین حاضر در این لیست طولانی، نام مورد نظر شما به چشم نخورد، قطعا این موضوع ماهیت «مورد انتظار بودن» آن بازی را انکار نخواهد کرد.

1-Injustice 2
 
مورد انتظارترین بازی‌‌های سال 2017 کدامند؟ (قسمت اول) 

بگذارید کار را با عناوین سبک مبارزه‌ای (فایتینگ) آغاز کنیم. بدون‌ شک و بی‌برو برگرد، سال 2017 برای دوست‌داران سبک مبارزه‌ای سال بسیار خوبی خواهد بود. آن هم زمانی که می‌دانیم تعداد بازی‌های حاضر در این شاخه نسبت به سال‌های گذشته بسیار بیشتر هستند و همین موضوع خبر بسیار خوشحال‌ کننده‌ای برای طرفداران این سبک خواهد بود. Injustice 2 به عنوان دومین قسمت از این فرانچایز، توسط سازندگان بازی Mortal Combat مراحل تولیدش را سپری می‌کند تا به مانند سال‌های اخیر، بازار رقابت عناوین مبارزه‌ای را داغ نگه دارد.
 
Injustice 2 روایتگر نبرد میان کاراکترهای دنیای DC خواهد بود که به مانند نسخه قبلی، بازهم میزبان حضور شاخص‌ترین ابرقهرمانان این دنیا، یعنی بتمن و سوپرمن خواهیم بود. Injustice 2 در تاریخ 26 اردیبهشت سال 1396 برای کنسول‌های نسل هشتمی منتشر خواهد شد. باید دید که Injustice 2 می‌تواند به خوبی دیگر ساخته‌های این مجموعه ظاهر شود یا خیر؛ از من بپرسید که می‌گویم این بازی قطعا موفق خواهد شد!2- Tekken 7
 
مورد انتظارترین بازی‌‌های سال 2017 کدامند؟ (قسمت اول)
 
در میان سه بازی موجود در این لیست که ماهیت مبارزه‌ای دارند، Tekken 7 بدون شک یکی از موردانتظارترین عناوین سال 2017 خواهد بود که باری دیگر میزبان تِکِن‌بازهای سرتاسر جهان می‌شود. دیگر کم و بیش نام فرانچایز بسیار محبوب Tekken به گوشتان خورده است؛ مجموعه‌ای که در نسل ششم و هفتم به خوبی درخشید و حال، با کوله‌باری از امید و انتظار پایش را به نسل هشتم گذاشته است تا علاوه بر پیشرفت‌های بصری، محتوای آن نیز دچار دگرگونی‌های زیادی شود. حس مبارزه با شخصیت‌های قدیمی و نوستالوژیک این سری، آن هم با حال و هوایی نسل هشتمی قطعا برای دوستداران سبک مبارزه‌ای خبر خوشی است. با توجه به سوابق این بازی در‌ نسل‌های گذشته، می‌توان اطمینان داد که Tekken 7 تجربه‌ای منحصر به فردی را نمایش خواهد گذاشت؛ اگر چه در مقایسه با عناوینی همچون Injustice 2 و Marvel vs. Capcom Infinite، بازی Tekken 7 راه سختی برای موفقیت در پیش دارد.3- Marvel vs. Capcom Infinite
 
مورد انتظارترین بازی‌‌های سال 2017 کدامند؟ (قسمت اول) 

سومین شماره از این لیست طولانی و آخرین شماره از بازی‌های مبارزه‌ای نیز تعلق می‌گیرد به عنوان مورد انتظار Marvel vs. Capcom Infinite که در جریان کنفرانس مطبوعاتی PSX 2016 از آن رونمایی شد. همان‌طور که می‌بینید، سال 2017 بر خلاف سال گذشته میزبان عناوین مبارزه‌ای پرتعدادی خواهد بود؛ این در حالی است که در سال 2016 تنها یک بازی صاحب‌نام از این شاخه به انتشار رسید که آن هم به اندازه کافی قانع‌کننده ظاهر نشد.
 
با این‌ حال بازی Marvel vs. Capcom Infinite از آن جایی که پروژه جدید Capcom در زمینه بازی‌های مبارزه‌ای به شمار می‌رود، حجم زیادی از انتظارات پشت نقاب این بازی پنهان شده است. با تمامی این اوصاف سال 2017 از لحاظ عناوین مبارزه‌ای هیچ کمبودی ندارد و حفره‌های سال گذشته توسط عناوینی همچون Marvel vs. Capcom Infinite ،Injustice 2 و Tekken 7 پوشش داده شده‌اند. به راستی می‌توان گفت که 2017، سالی است که در تمامی سبک‌ها، گفتنی‌های زیادی برای ارائه کردن دارد. سبک فایتینگ هم قرار نیست استثنا باشد.4- Yakuza 0
 
مورد انتظارترین بازی‌‌های سال 2017 کدامند؟ (قسمت اول) 

فرانچایز محبوب Yakuza طرفداران بی‌شماری در شرق‌زمین دارد؛ عنوانی که سال‌هاست میزبان بازیکنان سرتاسر جهان شده و هر بار به طریقی آن‌ها را شگفت‌زده می‌کند. Yakuza 0 نام پیش‌درآمدی از تمامی اتفاقات این فرانچایز است که وقایع قهرمان 20 ساله این مجموعه را به تصویر می‌کشد. این نسخه از بازی را می‌توان موفق‌ترین Yakuzaـی دانست که طی سال‌های اخیر منتشر شده است و حال در قالبی جدید، میزبان کنسول نسل هشتمی سونی یعنی پلی استیشن 4 خواهد بود. این نسخه از بازی به بهانه‌های مختلفی در جریان PSX 2016 و سایر نمایشگاه‌ها به تصویر کشیده شده است و از این رو به عنوان یکی از مورد انتظارترین بازی‌های مروبط به کنسول PS4 در سال 2017 از دید مخاطبان شرقی خطاب می‌شود. باید دید که آیا Yakuza 0 موفقیت‌های پیشین این بازی را دوباره تکرار کند یا خیر؛ نظر شما چیست؟5- Outlast 2
 
مورد انتظارترین بازی‌‌های سال 2017 کدامند؟ (قسمت اول) 

به شخصه با وجود عناوین وحشت و بقای پرتعدادی که در این لیست حضور دارند، همواره گوی موفقیت را به سمت Outlast 2 می‌گیرم؛ چرا که عقیده دارم این بازی در کنار حفظ اصالت نسخه قبلی (به علاوه DLCها) نکات به شدت جالبی را در بطن گیم‌پلی خود جای داده است. از طرفی ترس و وحشت موجود در دنیای Outlast در انحصار همین بازی قرار دارد و معمولا موقعیت‌های مشابهی از محیط‌های این بازی به چشم نمی‌خورد.
 
Outlast 2 به عنوان دومین قسمت از این فرانچایز، راهش را به  یکی از مرموزترین محیط‌های ژانر وحشت و بقا باز می‌کند تا باری دیگر شاهد هجوم موجودات عجیب و غریب این سری در طبیعت بازی باشیم. Outlast 2 نمونه بارزی از وحشت اصیل و متعلق به سری است که در نسخه آزمایشی خود، عملکرد خیره‌کننده‌ای از خودش نشان داد و همین موضوع توجه بسیاری از کاربران را به سوی این بازی جلب کرده است. Outlast 2 در تاریخ نامشخصی از سال 2017 منتشر خواهد شد، اما با توجه به اینکه بازی از 2016 برای سال جاری تاخیر خورده است، می‌توان امید داشت که Outlast 2 در نیمه ابتدایی 2017 منتشر شود.6- Sniper: Ghost Warrior 3
 
 مورد انتظارترین بازی‌‌های سال 2017 کدامند؟ (قسمت اول)

Sniper: Ghost Warrior 3 از آن دسته بازی‌هایی است که در عین پرطرفدار بودن، تقریبا بی‌سر و صدا مراحل تولیدش را سپری می‌کند. این فرانچایز محبوب تا به این لحظه چیزی بالغ بر 6 میلیون نسخه فروش داشته است و همین موضوع، رضایت طرفداران در طول انتشار نسخه‌های مختلف این بازی را به اثبات می‌رساند.
 
داستان این نسخه از بازی برخلاف گذشته به صورت خطی دنبال نمی‌شود و بازیکنان در پیشبرد مراحل هیچ محدودیتی ندارند؛ این به آن معنی است که هر از بازیکنان برای اتمام مراحل بازی می‌توانند از درب استراتژی خودشان وارد شوند. بازی محبوب Sniper: Ghost Warrior 3 در تاریخ 27 ژانویه 2017، مصادف با 8 بهمن‌ماه سال جاری برای کنسول‌های نسل هشتمی و رایانه‌های شخصی منتشر می‌شود.7- Sniper Elite 4
 
 مورد انتظارترین بازی‌‌های سال 2017 کدامند؟ (قسمت اول)
 

Sniper: Ghost Warrior 3 تنها نام حاضر در این لیست نخواهد بود که ابتدایش با واژه Sniper آغاز می‌شود. دقیقا Sniper Elite 4 تنها رقیب بازی Sniper: Ghost Warrior 3 محسوب می‌شود که با همان سبک و سیاق در جریان سال 2017 عرضه خواهد شد و دقیقا به همان اندازه طرفداران زیادی دارد. انتشار این بازی که در ابتدا برای اواخر سال 2016 برنامه‌ریزی شده بود، پس از مدتی به سال 2017 موکول شد که همین موضوع باعث می‌شود دو عنوان مذکور دقیقا در دو جبهه مقابل یکدیگر قرار بگیرند. Sniper Elite 4 به عنوان یکی از موردانتظارترین بازی‌های سبک تیراندازی در تاریخ 14 فوریه سال 2017، مصادف با 25 بهمن سال 1395 در بازارهای جهانی عرضه خواهد شد. با تمامی این اوصاف هنوز هم انتظارات مخاطبین از بازی Sniper Elite 4 چندان بالا نیست و همین موضوع، امکان شکست خوردن آن را پایین می‌آورد.8- For Honor
 
 مورد انتظارترین بازی‌‌های سال 2017 کدامند؟ (قسمت اول)ناقص

چیزی که برایم همواره عجیب به نظر می‌آمد؛ محبوب شدن بازی‌ها از روی تریلر‌های سینماتیک است. For Honor دقیقا در دسته بازی‌هایی قرار می‌گیرد که در همان دقایق ابتدایی معرفی، با یک تریلر سینماتیک ارتشی از عاشق‌پیشگان حوزه را در مقابل خود به صف کشید. حالا خود سازندگان نیز اعلام کرده‌اند که بازی For Honor قرار نیست به سلیقه تمامی بازیکنان بخورد و این یعنی عنوان مذکور مخاطبان «خاص» می‌طلبد و عموما عامه‌پسند تلقی نمی‌شود.
 
جدا از موارد گفته شده، For Honor یک بازی تماما آنلاین است که علی‌رغم بخش کمپین و داستانی، نمی‌توان بدون اینترنت از آن استفاده کرد که همین موضوع خودش به تجربه بازی (حداقل برای ما ایرانی‌ها) صدمه می‌زند. For Honor یک بازی مبتنی بر استراتژی است که توسط نژاد‌های مختلفی پوشش داده شده است؛ این یعنی هر یک از نژادها شما را به سطح جدیدی از گیم‌پلی می‌رسانند. با این حال سوابق کمپانی یوبی‌سافت در زمینه بارور کردن ایده‌های اولیه اصلا خوب و جالب توجه نبوده‌ است که حالا بخواهیم انتظاراتمان را نسبت به بازی For Honor بالا ببریم. عنوان مذکور در تاریخ 14 فوریه سال 2017، مصادف با 26 بهمن 1395 برای کنسول‌های نسل هشتمی در کنار رایانه‌های شخصی عرضه خواهد شد.9- Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands
 
 مورد انتظارترین بازی‌‌های سال 2017 کدامند؟ (قسمت اول)ناقص

نام یکی دیگر از ساخته‌های مورد انتظار کمپانی یوبی‌سافت در سال 2017 چیزی نیست جز بازی خیره‌کننده Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands که پس از مدت‌ها قرار است میراث این فرانچایز را به نتیجه برساند که البته در تریلرها به خوبی ظاهر شده است؛ اگر چه اعتقاد دارم همه بازی‌ها در «تریلر» معمولا خوب به نظر می‌رسند. بزرگ‌ترین تریلر منتشر شده بازی Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands در جریان E3 2016 پخش شد که بخش‌هایی از گیم‌پلی گسترده بازی را به نمایش می‌کشید. در این بازی قابلیت اتمام مراحل توسط دوستان یا به صورت تک نفره وجود خواهد داشت که همین موضوع اهمیت این بازی را نسبت به سایر ساخته‌های یوبی‌سافت در سال 2017 بالاتر می‌برد.
 
یوبی‌سافت بازی Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands را به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازی‌‌های جهان-باز تاریخ این کمپانی نامیده است و در ضمن همین موضوع، اعلام کرده‌اند که این بازی چیزی بالغ بر 60 نوع وسیله نقلیه را داراست که در نوع خودش جالب به نظر می‌رسد. در مجموع بازی Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands در تاریخ 17 مارس سال 2017، مصادف با 27 اسفند سال 1395 برای کنسول‌های نسل هشتمی و رایانه‌های شخصی عرضه خواهد شد.10- Metal Gear Survive
 
 مورد انتظارترین بازی‌‌های سال 2017 کدامند؟ (قسمت اول)ناقص

پس از جدایی هیدئو کوجیما از استودیوی کونامی، پیشاپیش انتظار می‌رفت که این استودیو چه برنامه‌های برای آینده سری Metal Gear دارد. موج سودجویی‌های کونامی به قدری قدرتمند بود که حتی به این فرانچایز خاطره‌انگیز هم رحم نکرد و پس از مدت‌ها، شاهد رونمایی از نسخه جدید این سری با نام Metal Gear Survive بودیم که برخلاف نسخه‌های قدیمی یک بازی تماما آنلاین است و محوریت آن پیشروی در مراحل با استفاده از عملکرد تیمی خواهد بود.
 
متاسفانه با وجود شرایط فعلی، چندان نمی‌توان به سرانجام Metal Gear Survive خوش‌بینانه نگاه کرد؛ اگر چه پیش‌بینی می‌کنیم که با وجود نام Metal Gear بر روی جلد آن، این بازی قطعا به فروش نسبتا خوبی دست خواهد یافت. با تمامی این اوصاف بیاییم نیمه پر لیوان را ببینیم و در این صورت می‌توان گفت که Metal Gear Survive به عنوان یکی دیگر از شاخه‌های فرعی سری Metal Gear، قطعا در نوع خودش مورد انتظار و توی دید است. Metal Gear Survive در تاریخ نامشخصی از سال 2017 عرضه خواهد شد.


تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مدل سه بعدی قلب

دانشمندان انگلیسی موفق به طراحی یک سیستم هوش مصنوعی شده است که می‌تواند نتایج آزمایشات پزشکی بیماران مبتلا به اختلالات قلبی را تحلیل کرده و طول عمر آن‌ها را به دقت پیش‌بینی کند.

 به نقل از گیزمگ، محققان موسسه خدمات پزشکی لندن، تحقیقات خود را بر مبتلایان به فشار خون ریوی متمرکز کردند که باعث مرگ حدود یک سوم بیماران در پنج سال پس از تشخیص آن می‌شود.

این نرم‌افزار به پردازش آزمایش‌های خون، اسکن‌های ام‌.آر.آی قلب و سوابق پزشکی عمومی 256 بیمار پرداخت که به تازگی دارای فشار خون ریوی تشخیص داده شده بودند. سپس با استفاده از حدود 30 هزار نقطه داده، مدل‌های سه‌بعدی از ساختار بطن راست بیمار ساخته شد که به نرم‌افزار اجازه می‌داد وجود هرگونه ناهنجاری را به دقت شناسایی کند.

استفاده از این تصویر سه‌بعدی از سیستم قلب بیمار می‌تواند شکل انقباض این اندام را در هر ضربان بازسازی کند.

استفاده از داده‌ها و نرم‌افزار جدید می‌تواند به پیش‌بینی نرخ بقای بیمار در پنج سال آینده کمک کند. این سیستم با دقت 88 درصد توانست بیمارانی را که تا یک سال دیگر زنده می‌ماندند، پیش‌بینی کند.

دقت روش‌های پیش‌بینی قبلی با استفاده از پایگاه داده مشابه حدود 60 درصد بود.

دکتر دکلان اورکان، محقق ارشد این تحقیق مدعی شده که سیستم مذکور برای کمک به پزشکان به منظور هدفمند کردن برنامه‌های درمانی برای بیماران خاص طراحی شده است.تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سلول بنیادی

محقق ایرانی به همراه محققان ارشد مرکز ایمونولوژی دانشگاه آمستردام موفق به کشفی در زمینه‌ مهار عفونت HIV شده‌ است که طی این اکتشاف، برای اولین بار نشان داده شده که گیرنده‌های اختصاصی در زیر رده‌های سلول‌های دندریتیک از طریق فعال‌سازی TRIM5α عفونت HIV-1 را مهار می‌کند.، دکتر رامین صرّامی از محققان این طرح با اشاره به جزئیات این مطالعات، گفت: سلول‌های لانگرهانس زیر مجموعه‌ای از سلول‌های دندریتیک هستند که در بین مخاط جنسی جای گرفته و به عنوان اولین اجزای سیستم ایمنی ذاتی، عوامل بیگانه را شناسایی و زمینه ایجاد پاسخ ایمنی مناسب را فراهم می‌کند.

به گفته وی از این رو بر اساس موقعیت آناتومیک، سلول‌های لانگرهانس به عنوان اولین سد دفاعی در برابر انتقال جنسی HIV شناخته می‌شوند.

این محقق تاکید کرد: تاکنون اعتقاد دانشمندان بر این بوده که فاکتور ضد ویروسی TRIM5α در انسان فعال نیست؛  ولی داده‌های این پژوهش برای اولین بار نشان داد که رسپتورهای (گیرنده) ویژه روی سلول‌های لانگرهانس در مواجهه با HIV  سیگنال‌هایی را صادر می‌کنند که از طریق آن TRIM5α به صورت اختصاصی در این سلول‌ها فعال شده که متقابلا باعث تحریک مکانیسم اتوفاژی در سلول شده و در نهایت منجر به نابودی HIV خواهد شد.

مواقعی که مواد غذایی به اندازه کافی به سلول نمی‌رسد یا اینکه سلول باید عوامل مهاجم مثل باکتری و ویروس را تخریب کند، در این مواقع مکانیسم اتوفاژی برای زدودن مواد زائد و کاهش مصرف سلول ضروری است.

صرامی با اشاره به اهمیت یافته‌های این تحقیقات، یادآور شد: داده‌های این اکتشاف از این‌جهت حائز اهمیت است که نه تنها مکانیسم ضد ویروسی در سلول‌های لانگرهانس را تبیین می‌کند، بلکه برای اولین بار نشان می‌دهد که یک فاکتور سلولی ضد ویروسی می‌تواند به صورت اختصاصی در سلول‌های ویژه فعال باشد.

وی تاکید کرد: یافته‌های این تحقیقات در راستای روشی برای پیشگیری و درمان عفونت HIV بسیار قابل توجه و  ارزشمند است.

دکتر صرامی، محقق ارشد HIV و ایدز مرکز ایمونولوژی دانشگاه آمستردام است که در سال ۲۰۱۴ موفق به دریافت جایزه ویژه NCHIV شد. این ‌اکتشاف نیز در نشریه «نیچر» منتشر شده است.تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

قایق خورشیدی

یک قایق خورشیدی به زودی قرار است سفر دور دنیای خود را با الهام از پروژه هواپیمای خورشیدی سولار ایمپالس آغاز کند.

به نقل از یورونیوز، یک گروه ۵۰ نفره از دریانوردان، مهندسان و معماران به طراحی یک قایق دوبدنه ۳۰ متری موسوم به "دیده‌بان انرژی" (Energy Observer) پرداخته‌اند که با انرژی خورشیدی و باد حرکت می‌کند.

ویکتورین اروسا، سازنده و ناخدای دیده‌بان انرژی اظهار کرد: قایق خورشیدی یک چالش فنی و شبیه هواپیمای برقی سولار ایمپالس معروف اما از نوع دریایی و ساخت فرانسه است. هدف ما رسیدن به انرژی پایدار با استفاده از طبیعت و انرژی‌های تجدیدپذیر و انجام یک سفر مستقل دور دنیا است.

انرژی خورشیدی و باد تنها منبع تامین انرژی این قایق است و پنل‌های خورشیدی و توربین باد در آن نصب شده‌اند. سامانه سوخت این قایق، آب دریا را به هیدروژن تبدیل می‌کند.

دیده‌بان انرژی در حقیقت یک قایق بادبانی مسابقه ای بازیافت شده است که سابقه درخشانی در رقابت‌ها داشته است. مراحل ساخت این قایق سه سال طول کشیده و وزن آن ۲۰ تن است.

قرار است چهار دریانورد، گروهی از مهندسان و یک فیلمبردار برای مستند نگاری با این قایق خورشیدی راهی سفر دور دنیا شوند. آن‌ها هدف از این سفر را تلاش برای کاهش ضایعات کربنی توصیف کرده‌اند.

این پروژه پنج میلیون یورویی  به شکل لحظه به لحظه بطور مستند در شبکه‌های اجتماعی و همچنین بصورت واقعیت مجازی نمایش داده خواهد شد.

سفر دیده‌بان انرژی در ماه آوریل از بندر بریتانی آغاز خواهد شد و با ۱۱۰ توقف برنامه‌ریزی شده در ۵۰ کشور جهان، شش سال طول خواهد کشید.

وزارت محیط زیست فرانسه، یونسکو و بنیادهای دیگر از این سفر حمایت کرده‌اند.تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

آتش گرفتن گوشی

محققان دانشگاه استنفورد باتری‌ جدیدی حاوی ماده آتش‌خاموش‌کن طراحی کرده‌اند که در صورت داغ شدن باتری، فعال می‌شود.

 به نقل از انگجت، این محققان از ماده تری‌فنیل فسفات (TPP) استفاده کرده‌اند که یک ماده بازدارنده آتش است.

آن‌ها این ماده را در درون پوسته‌ای در ماده الکترولیت باتری لیتیوم-یونی قرار داده‌اند که پس از بالا رفتن دمای باتری تا ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد، پوسته آن ذوب شده و ماده آتش‌خاموش‌کن آزاد می‌شود.

آزمایش‌های انجام شده بر روی باتری‌های تخت سلولی نشان داد که این ماده می‌تواند آتش را در عرض ۰.۴ ثانیه خاموش کند. محققان بر این باورند که می‌توان همین نتیجه را در باتری‌های بزرگتر نیز بدست آورد.

باتری‌های لیتیوم-یونی در بسیاری از ابزارهای الکترونیک مانند تلفن همراه و دوربین دیجیتال کاربرد دارند، اما احتمال آتش‌سوزی در آنها بسیار بالاست. اگر این باتری‌ها سریع شارژ شده یا ایرادهای جزئی در مرحله ساخت داشته باشند، اتصال کوتاه داخل باتری ممکن است منجر به آتش‌سوزی شود.

با اینکه شرکت سامسونگ هنوز نتایج تحقیقات خود در مورد عامل آتش‌سوزی گوشی‌های هوشمند گلکسی نوت ۷  را منتشر نکرده، گزارش‌ها حاکی از آن است که باتری این گوشی‌ها باعث آتش‌سوزی بوده است. با این حال شرکت سامسونگ این نتیجه را تایید نکرده است.

فناوری باتری‌ها به اندازه ابزارهایی که از این باتری‌ها استفاده می‌کنند، پیشرفت نکرده و این یکی از دلایلی است که رشد گوشی‌های هوشمند و دیگر ابزارها را کند می‌کند.

یافته‌های این دانشمندان در مجله Science Advances منتشر شده است.تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 از وقتی BMW تمرکز خود را از ساخت ماشین هایی با مزیت های آپشن های پویا برداشت و درست در زمانی که سری سوم مدل F30 را در سال 2012 بازطراحی کرد؛ همواره به دنبال جایگزین مناسبی برای آن ماشین های محبوب بوده ایم که به بازار عرضه شوند.
 
در بین تازه واردان این عرصه می توان به کادیلاک ATS اشاره کرد که ویژگی های پویای آن واقعاً هر راننده ای را تحت تاثیر قرار می دهد اما متاسفانه فقط در این زمینه خوب عمل کرده بود و کادیلاک در ساخت آن خودرو، به جنبه های دیگر خودروسازی مدرن توجهی نکرده بود این در حالی است که لکسوس IS یک مدل کم نقص در این رده به شمار می رود.
 
آیا بدنه آلومینیومی و قیمت جذاب می تواند جگوار XE جدید را به رقابت در این رده با سایر رقبا وارد کند؟
 
 جگوار XE 20d دیزلی دو محوره مدل 2017یک ماشین مسابقه ای اما نه چندان برجسته در این زمینه(مرتضایی)

با وجود اینکه این ماشین خاص از تایرهایی به عرض 18 اینچ در تمامی فصول استفاده می کند(البته مدل R اسپورت شش سیلندر این ماشین از تایرهای 20 اینچ استفاده می کند) اما چسبندگی جانبی تایرها به جاده همچنان مناسب به نظر می رسد و عدد 0.88 گرم است که نسبت به  مدلی از Xe که صندلی های ان چوبی هستند، به نظر بیشتر به جاده چسبیده است. با این حال، این ماشین از چرخهای چفت و محکم و کنترل بدنه مناسب و فرمان سریعی برخوردار است و توانایی عبور موفقیت آمیز از کنج پیچ های تند را دارد و همه این عوامل می تواند ارزیابی این ماشین را مافوق تصور نشان دهد. این ماشین به طور شگفت انگیزی بزرگتر و سنگین تر از برادر خود یعنی XF است و با این وجود قادر است از پس هر پیچی بر بیاید.
 
 جگوار XE 20d دیزلی دو محوره مدل 2017یک ماشین مسابقه ای اما نه چندان برجسته در این زمینه(مرتضایی)

در دور آزمایشی که با این ماشین داشتیم،  لقی پدال ترمز این ماشین را نپسندیدیم چرا که در این حالت به محض فشار بر روی پدال ترمز عمل نمی کند و برای ترمز گرفتن باید فشار مضاعف به پدال وارد آوریم. البته این مورد فقط مختص این مدل از جگوار نیست و یکی از موارد کیفی منفی در تمامی مدل های جگوار به شمار می رود که گاهی وقتها این فرضیه را به ذهن متبادر می کند که شاید این کار عمدی است و جگوار این حالت را جزئی از فلسفه و شخصیت ماشین های خود می داند. 

وقتی بر روی صندلی راننده نشستم ابتدا تایرها را تنظیم کردم و باد تایرهای جلو را بر روی 43 psi و تایرهای عقب را بر روی 47 psi برای دور آزمایشی قرار دادم. شاید بپرسید چرا اینقد زیاد؟ وقتی ما سوار بر ماشین شدیم، مسئولین جگوار اعلام کردند که این ماشین وقتی حداکثر طرفیت خود سرنشین و بار دارد بسیار با صلابت در جاده حرکت می کند. اما از آنجایی که ما دیرباور هستیم،از آنجایی که بسیاری از رقبا طوری تنظیم تایرها را مدیریت می کنند که فشار وارد ناشی از بار آنقدرها هم به چشم نیاید؛ از همین حیث به نرخ مصرف سوخت حالت اقتصادی ماشین شک کردیم و تایرها را تا حد ممکن باد کردیم تا نرخ واقعی را اندازه گیری کنیم.
 
 جگوار XE 20d دیزلی دو محوره مدل 2017یک ماشین مسابقه ای اما نه چندان برجسته در این زمینه(مرتضایی)

در دفترچه راهنمای این ماشین برای خریداران توصیه شده است که فشار باد تایرهای جلو و عقب را 34 واحد قرار دهند که این فشار باد تایر برای سه سرنشین و یه مورد بار مناسب است. با این تنظیمات باد پایین، Xe را بسیار منعطف و نرم ارزیابی کردیم و در این حالت تایرها بلافاصله با کوچکترین حرکت فرمان تغییر جهت می دادند. حرکت دادن فرمان راحت تر از انچه ایده آل ما بود ارزیابی شد و حتی در اسپورت ترین حالت ماشین، راننده با کوچکترین اشاره ای به فرمان قادر خواهد بود تا آن را به اطراف حرکت دهد. با این واکنش های عالی فرمان، XE سبک تر از وزن واقعی خود به نظر می رسید چرا که به سادگی قادر هستید آن را کنترل کنید. سورپرایز بزرگ در همینجا نهفته است چرا که علی رغم بدنه آلومینیومی این ماشین، اما وزن خالص ان نزدیک 2 تن است که XE را به عنوان سنگین ترین ماشین در این کلاس معرفی می کند.
 
 جگوار XE 20d دیزلی دو محوره مدل 2017یک ماشین مسابقه ای اما نه چندان برجسته در این زمینه(مرتضایی)

مصرف سوخت در حالت اکونومی کمتر است اما بر روی عملکرد تاثیر چندانی نمی گذارد.

XE 20d یکی از آخرین بازمانده های این کلاس است که هنوز دیزلی باقی مانده است و به واسطه همین امر قیمت پایه آن 37395 دلار است  که 1500 دلار هم برای مدل های اختصاصی برای اضافه کردن یک موتور دو لیتری توربو گازوئیلی به این قیمت اضافه می شود.البته ماشینی که ما در حال تست ان بودیم با کلیه امکانات و آپشن های ویژه قیمتی در حدود 56345 دلار پیدا کرده بود. این افزایش قیمت به واسطه آپشن دو محوره بودن(2500 دلار) و اضافه شدن آیتم های دستیار راننده و حالت رانندگی راحت است که 10 هزار دلار دیگر به قیمت آن اضافه کرده است که در کنار این تغییرات، شاهد بازطراحی سپرهای جلو و اسپویلرهای ماشین نیز هستیم. یکی از گران ترین آپشن های ماشین تستی که ما سوار بر آن بودیم، پکیج رانندگی در حالت راحت است که 2100 دلار قیمت داشت و بسته تکنولوژی که 2700 دلار دیگر به قیمت ماشین اضافه می کرد.
 
پکیج تکنولوژی شامل آخرین فناوری لمسی InControl و امکانات سرگرمی داخل ماشین و سیستم ناوبری که بر روی یک صفحه نمایش 10.2 اینچی لمسی در کنسول جلوی ماشین قرار داشت و یک سیستم صوتی مریدیان 17 اسپیکری و اتصال وای فای می شد. به همه این موارد 1000 دلار هم بابت شوک تطبیقی  و 550 دلار نیز بابت رنگ سفید اختصاصی  متالیک در این ماشین اضافه کنید.
 
 جگوار XE 20d دیزلی دو محوره مدل 2017یک ماشین مسابقه ای اما نه چندان برجسته در این زمینه(مرتضایی)

موتور انجنیوم دو لیتری دیزلی این ماشین بهترین نوع موتورهای دیزلی به شمار می رود و گشتاوری برابر با 318 پوند بر فوت  با 180 اسب بخار قدرت برای این ماشین به فراهم می کند. قدرت موتور این ماشین نرمال است اما گشتاور این ماشین 38 واحد بیشتر از رقیب خود یعنی BMW 328d است.موتور این ماشین با تک استارت خیلی سریع روشن می شود و این اتفاق حتی در سردترین صبح های زمستان نیز رخ می دهد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که با روشن شدن ماشین یک تمان کوچک به صندلی راننده و فرمان وارد می شود. عملکرد دکمه Stop/start بسیار خوب است و مخصوصا در خودروهای دیزلی این حالت بیشتر خودش را نشان می دهد. البته هنگام خاموش کردن ماشین نیز یک لرزش کوچک در بدنه ماشین احساس خواهیم کرد. برخی کارشناسان علت این مورد را مرتبط با سیستم stop/start در موتورهای بنزینی می دانند که این لرزش در تمام خودروهایی که موتور دیزلی دارند مشاهده می شود.
 
 جگوار XE 20d دیزلی دو محوره مدل 2017یک ماشین مسابقه ای اما نه چندان برجسته در این زمینه(مرتضایی)

موتور این ماشین مثل اسب کار می کند اما هیچ صدایی از آن نمی شنوید. موتور 4 سیلندر این ماشین اصلا سر و صدا ندارد و بر اساس اندازه گیری صدای داخلی کابین ماشین این مقیاس برابر با 73 دسیبل بود. که سه واحد بیشتر از زمانی است که با سرعت 70 مایل بر ساعت در حال حرکت است(این مقیاس هفت دسیبل با مدل شش سیلندر XE تفاوت دارد) اما این مورد آزار دهنده ای برای سرنشینان محسوب نمی شود. در حداکثر شتاب این ماشین،  میتوان تا 300 واحد کمتر از بیشترین دور موتور این ماشین یعنی 4800 را مشاهده کرد. اما نتیجه کمی ناامید کننده است چرا که ظرف مدت 8.4 ثانیه به سرعت 60 مایل در ساعت خواهد رسید و ظرف 16.4 ثانیه نیز به سرعت 85 مایل بر ساعت می رسد که این رکورد در مسافت 250 متر به دست آمده است.  این رکورد بیش از یک ثانیه بدتر از آخرین سدان دو محوره ای که ما تست کردیم بود(BMW   320d  ظرف 7.2 ثانیه به سرعت 60 مایل بر ساعت می رسد).
 
 جگوار XE 20d دیزلی دو محوره مدل 2017یک ماشین مسابقه ای اما نه چندان برجسته در این زمینه(مرتضایی)

اما فراموش نکنید که انتظار اصلی از یک ماشین با موتور دیزلی مصرف بهینه سوخت است که XE این مورد را دارد.با این ماشین در بزرگراهی با سرعتی حدود 80 مایل بر ساعت و دور موتور کمتر از 2000 در حرکت بودیم و از روی اعدادی که بر روی نمایشگر مصرف سوخت نمایش داده شد در حدود 10 درصد در مصرف سوخت صرفه جویی می شد و در کمال تعجب XE  توانست رکورد طی 42 مایل به ازای هر گالن را در سواری با سرعت 75 مایل بر ساعت در بزرگراه از خود بر جای بگذارد که 2 واحد هم بهتر از آنچه که در دفترچه خودرو آورده شده بود، به نظر می رسید.
 
این رکورد به خاطر تنظیمات باد تایرها بود و ما مجددا این تست را در حالت رانندگی راحت با فشار باد تایرها در عدد 41 انجام دادیم. در تست اخیری که بر روی BMW 330i با محور عقب داشته ایم این ماشین نیز رکورد 41 مایل به ازای هر کالن مصرف سوخت را از خود بر جای گذاشت اما همچنان مدل های تک محور عقب Xe از BMW عملکرد بهتری داشتند اما در مجموع در همه حالتهای تست شده، به طور متوسط 33 مایل به ازای مصرف هر گالن سوخت طی شد.
 
این ماشین برای طی مسافت های 600 مایل در جاده گزینه مناسبی به نظر می رسد اما در حین رانندگی با این ماشین همواره به یاد داشته باشید که سیستم حرکت بین خطوط را غیرفعال کنید چرا که ممکن است در برخی لحظات با حالت دستی کنترل فرمان تداخل ایجاد کند و منجر به اتفاقات ناخوشایندی شود.

طراحی داخلی بسیار فشرده

با وجود اینکه این ماشین یک کامپکت به نظر می رسد، اما XE در واقع طول و عرض زیادی دارد و فاصله بین تایرها  بیش از سری 3 BMW است. در کمال شگفتی فضای داخلی XE بسیار شبیه  کوپه های سری دوم BMW است تا اینکه شبیه سدان های سری سه BMW باشد که به نظر می رسد این موضوع برای رقابت با BMW و به صورت عمدی طراحی شده است.اگر طراحی خارجی XE را خیلی ساده تصور کنید اشتباه کرده اید چرا که از زوایای متفاوتی نسبت به برادر بزرگتر خود یعنی XF در آن استفاده شده است.
 
 جگوار XE 20d دیزلی دو محوره مدل 2017یک ماشین مسابقه ای اما نه چندان برجسته در این زمینه(مرتضایی)

اگرچه این ماشین بزرگتر از کادیلاک ATS است اما فضای صندلی عقب آن کوچکتر از آن و بسیار کوچکتر از BMW  سری 3 و آئودی A4 است.بخش های پلاستیکی بزرگی که در گوشه های قسمت عقب ماشین به کار رفته مانع از این می شوند که سرنشینان عقب پای خود را به راحتی در آنجا قرار دهند. در قسمت جلوی ماشین نیز کاهش 1.2 اینچی با سان روف ماشین دیده شده است که این مورد، Xe را به عنوان کم ارتفاع ترین ماشین در بین رقبای کلاس خود معرفی می کند.
 
 جگوار XE 20d دیزلی دو محوره مدل 2017یک ماشین مسابقه ای اما نه چندان برجسته در این زمینه(مرتضایی)
 
رانندگان قد بلند به وضوح احساس می کنند که موهایشان در حال شانه شدن با سقف ماشین است و این موضوع به واسطه کاهش فاصله سان روف با کف ماشین است.

کنسولی که برای قرار گرفتن دست راننده در جلوی ماشین قرار داده شده، به صورت دوگانه طراحی شده و سرنشین کنار راننده نی ز می تواند از آن استفاده کند اما قسمت راستی این کنسول کمی بالاتر از قسمت چپ آن است و قسمتی که پایین قرار گرفته نیز آنقدر پایین طراحی شده که تقریبا غیرقابل استفاده است. علاوه بر این، سوییچ های باز و بسته کردن در و پنجره ها در سخت ترین قسمت در قرار گرفته اند و می توان از این مورد به عنوان نکته منفی این ماشین یاد کرد. 

با وجود فضای داخلی کمی که در این ماشین وجود دارد ما واقعا برای هر جابه جایی که می خواستیم انجام دهیم بسیار اذیت می شدیم و مثل این بود که یک مستطیل در درون خود یک دایره را حمل می کند و حرکت این دایره در آن مستطیل متالیک سیاه واقعا سخت به نظر می رسید.


تاريخ : سه شنبه 28 دی 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |