تصویر فضیلت و اعمال شب نیمه شعبان

روز نیمه شعبان؛ آن روز جداً موسیقی گرامی است و آن را منزلتی بزرگ و برکاتی فراوان و انواری تابان است و از جهات شرف و خیر، امور بزرگی در آن گرد آمده که برای هر یک از آن امور منتهای جدّ و کوشش را در مراعات آن می‌سزد – از جمله اینکه – آن شب یکی از شبهای قدر و شب تقسیم روزیها و مرگها است، چنانکه در اخبار مستفیضه وارد گردیده و در پارهای از آنها چنین یاد شده که: خدای تعالی آن شب را شب امامان قرار داده، همچنان که شب قدر را برای رسول خدا(ص) قرار داده است و اشکالی نیست که قدر، بیش از یک شب باشد و این به مراتب تقدیرمقدرات متصور می‌گردد و احیاء در آن تأکید گردیده و اعمال و عبادات فاخره و بسیار ارزشمندی در آن وارد شده که ممکن است گفته شود در شبهای قدر و غیرآن، مانند آن یا افزونتراز آن وارد نشده است.


و از جمله, آن شب، شبی است که در آن کسی تولد یافته که مانند او (علیه السلام) برای پاک ساختن زمین و فرج عمومی برای مؤمنین امم، و برافراشتن پرچمهای عدل خدا برای اهل زمین، و جمع کامل بین سیاست دین و دنیا تولد نیافته است. و بر سالک است که چون به این منزلگاه [شب نیمه شعبان] رسید، اوًلا نظر خود را در این شب، از لذت به دنیا و از راحت در آن برگیرد و نفس خود را مهیا کند که آن را شب وداع خود از دنیا بداند و نفس خود را در آن فرض کند که مانند شبی است که در بامداد آن شب، روز قیامت خواهد بود تا سنگینی اعمال بر او سبک خواهد شد بلکه گذشتن و تمام شدن آن شب براو گران باشد و دوست بدارد که آن شب، از آن مقداری که هست طولانی‌ترباشد، و عمل او در آن شب روی این زمینه باشد که خود را فرض کند که با هریک از اعمال در حال وداع است، به طوری که آن عمل، آخرین عمل اوست از عمردنیا، تا کوشش او در دست کردن اعمال افزونتر شود و چون نفس و قلب خود را به میزان برای عمل حاضربیند، براوست که قبل از داخل شدن شب، نظر کند در اختیار کردن اعمال و ترتیب آن، به آنچه که بیشترمناسب حالش می‌باشد و اگر دو عمل را در فضیلت و مناسبت برابربیند، آن را که مشقت و سختی‌اش برنفس باشد.

آنچه قبلا گفتیم و مادون آن در فضیلت و مانند آن در اعتبار چهار رکعت است که در هر رکعت یک صد مرتبه «قل هو الله احد» خوانده شود و از شیخ روایت کرده‌اند که او روایت کرده از امام باقر و امام صادق(ع) به واسطه سی‌نفر موثق و همچنین روایت کرده تخییر بین آن و بین خواندن پنجاه مرتبه در هر رکعت و خواندن دویست و پنجاه مرتبه نیز روایت شده است و چون از نماز فارغ گردد دعائی که او آن «اللهُمَ إنی الیکَ فَقیر» است بخواند و نیز شیخ از «ابی یحیی» روایت کرده که به سیّدنا صادق(ع) عرض کرد:

کدامیک با فضیلت‌ترین دعاها است؟ فرمود: چون نماز عشاء آخرین را به جای آورد دو رکعت نماز بگزار در رکعت اول، حمد و سوهر جحد («قل یا ایها الکافرون») و در رکعت دوم، 33 مرتبه «سبحان الله» و 33 مرتبه «الحمد لله» و 34 مرتبه «الله اکبر» سپس بگوید «یا من الیه یلجا العبادُ» پس از آن سجده کند و 20 مرتبه بگوید «یا رَبّ»، 7 مرتبه «یا الله»، هفت مرتبه «لا حولَ و لا قوه الا بالله»، ده مرتبه «ما شاء الله لا قُوَّه الا باللهِ» سپس صلوات بر پیغمبر(ص) بفرستد و حاجت خود را بخواهد.

رسول خدا(ص) فرمود: در شب نیمه شعبان خواب بودم که جبرئیل(ع) نزد من آمد و گفت: یا محمد(ص)! آیا در این شب به خواب می‌روی؟! گفتم: ای جبرئیل مگر امشب چه شبی است؟ گفت: نیمه شعبان است، بر خیز یا محمد(ص)، پس مرا به پاداشت و مرا به بقیع برد به من گفت: سر خود را بلند کن، این شبی است که در آن درهای آسمان باز است و درهای رحمت و درب رضوان و درب مغفرت و درب فضل و درب توبه و درب جود و درب احسان باز است و خداوند به شماره موها و پشمهای چهار پایان آزاد می‌کند و در آن شب اجل‌های مردم تثبیت و ارزاق مردم از این سال به سال دیگر تقسیم می‌گردد و هرچه در تمام سال حادث می‌شود در این شب وارد می‌گردد.

سید یحیی بن الحسن در کتاب «امالی» گفته است، به اسناد خویش از علی(ع) حدیث نموده است که گفت: رسول خدا(ص) فرمود: «هر کس در شب نیمه شعبان یک صدر رکعت نماز با هزار مرتبه «قل هو الله احد» بگزارد در روزی که دل‌ها می‌میرد دل او نخواهد مرد و نمی‌میرد تا اینکه ببیند یک صد فرشته او را از عذاب خدائی تامین دهند و 30 نفر از شیطان محفوظ می‌دارند و 30 نفر برای او در تمام آنات شب و اطراف روز استغفار کنند و 10 تای آنها با کسانی که قصد کید او کنند کید کنند.»

و باز از مهمّات این شب، تقرب به امام حجت عصر و ولی امرف ناموس اکبر، صاحب غیبت الهیه و دعوت نبویه، وارث انبیاء و خلیفه خلفاء و خاتم اوصیاء، مظهر عدل الله الاعظم، افرازنده پرچم هدایت و بر هم زننده بساط سرکشان و منکران حق و حقیقت و بیچاره کننده اهل عناد و ضلالت و الحاد و محو کننده آثار انحراف و هوا پرستی و گرد آورنده سخن‌ها بر تقوی و رشته پیوند بین اهل آسمان و زمین، حجّت کبرای خدائی و آیت عُظمای نصرت عاجل، فیروزی نزدیک کبریائی، ادب کننده جهانیان و سلطان اعظم و مولای گرامی، آقای ما و پیشوای ما و پناهگاه ما و نگهبان و سرپرست ما، مهدی قائم- ارواحنا و ارواح العالمین له الفداء – است.

کتاب ترجمه المراقبات – ص 179
تالیف: عارف کامل میرزاجواد آقاملکی تبریزی(ره)تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هیوندای می‌خواهد با استفاده از اسکلت‌های مکانیکی دستگاهی را تولید کند که به لباس آدم آهنی شبیه است که با استفاده از آن می‌توان تا چند صد کیلوگرم وزن را تحمل کرد. به گفته هیوندای از این دستگاه همچنین می‌توان برای حمل بارهایی تا ۵۰ کیلوگرم در جنگ‌ها توسط سربازان نیز استفاده کرد.

این لباس نسخه تقویت شده دستگاهی به نام H-LEX است. دستگاهی که برای کمک به پیاده روی تولید شده بود و سال پیش توسط هیوندای معرفی شد و برای استفاده از آن کافی بود که آن را بپوشید. اما این دستگاه جدید آنقدر بزرگ و سنگین است که درواقع این دستگاه است که شما را می‌پوشد. در عین حال هیوندای یک نسخه سبکتر از این دستگاه را نیز معرفی کرده است که تنها دارای ستون فقرات و قسمت‌های پشت پا است. به گفته شرکت این دستگاه برای سالمندان، افراد ناتوان جسمی و افراد مبتلا به پاراپلژی (عدم توانایی در کنترل ماهیچه پا) طراحی شده است.

لباس مکانیکی هیوندای

به گفته هیوندای این پروژه، جزئی از سیستم‌های حرکتی آینده است که در نهایت به جابجایی بدون دردسر افراد و همچنین اشیاء منجر خواهد شد. در حقیقت این شرکت به چنین دستگاه‌هایی که قابل پوشیدن هستند به عنوان یک وسیله نقلیه نگاه می‌کند. این در حالی است که شرکت‌های دیگر همانند پاناسونیک و دوو تنها از آن‌ها به عنوان ابزاری برای کمک به کارگران استفاده می‌کنند. شرکت دارپا در راستای برنامه «جنجگو عنکبوتی» خود یک اسکلت پوشیدنی برای سربازان طراحی کرده است که با دستگاه هیوندای شباهت‌هایی دارد. از سوی دیگر، شرکت‌هایی همانند اکسو بیونیکز نشان داده‌اند که از این دستگاه‌ها می‌توان به بهترین نحو برای توانبخشی استفاده کرد.تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اولین بار که به پاریس سفر کردم و به کتاب فروشی شکسپیر و شرکا قدم گذاشتم تابستان 1387/2008 بود، یعنی چند سال بعد از خواندن کتاب جرمی مرسر، ترجمه و سپردن آن به نشر مرکز، و مجال چاپ نیافتن کتاب. همیشه دوست داشتم به پاریس شهر محبوب نویسنده ها سفر کنم اما بعد از ترجمه کتاب، شکسپیر و شرکا یکی از انگیزه های اصلی ام برای این سفر شده بود.

دوستی که در این سفر همراهم بود ماجرای ترجمه کتاب و علاقه ام را به کتاب فروشی می دانست، برای همین وقتی همان روز اول سفر به کتاب فروشی رسیدیم گذاشتم به حال خودم. فضای جلوی کتاب فروشی پر بود از توریست. چند نفری مشغول بررسی قفسه چوبی کتاب هایی بودند که بیرون گذاشته شده بود و جوانی که شبیه شخصیت های کتاب مرسر بود مشغول مرتب کردن قفسه ها. مثل بچه ها ذوق زده شده بودم و در عین حال می ترسیدم. انگار می ترسیدم وارد این فضای رویایی بشوم و واقعیت کتاب فروشی به پای روایت کتاب و تصاویر ذهنی من از آن نرسد.

وارد که می شوم عده ای مقابل صندوق صف بسته اند. از سمت چپ سالن شروع می کنم. وقتی به «چاه آرزوها»ی کتاب فروشی می رسم مکث می کنم. دور چاه میله ای کشیده اند تا کسی داخل آن نیافتد. چاه درواقع گودال کم عمقی است که مشتری ها داخل آن سکه می اندازند. بعضی به این امید که آرزویشان برآورده شود؛ بعضی که قضیه را می دانند شاید به این خاطر که سکه ها روزی به کار ساکنان کتاب فروشی بیاید؛ و بعضی دیگر هم فقط سکه ای می اندازند تا از بقیه عقب نمانند. در قسمت عقب پیانویی قدیمی جا خوش کرده است که کسی نشسته است پشتش و آهنگی می نوازد. روی پیانو و قفسه های دور و بر پر از مجله های قدیمی ست.

معروف ترین کتاب فروشی دنیا را بشناسید


به پله های باریک چوبی می رسم. صبر می کنم تا آن ها که دارند پایین می آیند برسند پایین تا راه باشد که بالا بروم. بالای پله ها بر سر در ورودی اتاق رو به رو شعار کتاب فروشی خودنمایی می کند: «با غریبه ها نامهربان نباشید مبادا فرشتگانی باشند در لباس مبدل.» انگار تا از زیر این نوشته رد نشوی اجازه نداری به فضای کتابخانه و دیگر اتاق های طبقه بالا دسترسی پیدا کنی. 

اتاقک کوچک نویسنده در سمت چپ ورودی به اتاق کتابخانه که فقط برای نشستن یک نفر پشت میز کوچکش جا دارد، کتابخانه با پنجره ای که رو به رود سن و کلیسای نوتردام باز می شود و میز تحریری مقابل این پنجره، دری در این اتاق که روی آن نوشته شده است «مخصوص کارکنان» یا چیزی از این جنس (که وقتی کسی از آن بیرون می آید سعی می کنم قبل از این که در را ببندد سرک بکشم و از آن بخش ورود ممنوع چیزی ببینم)، اتاق دیگری با تخت خواب هایی باریک و گربه ای که بر لبه یکی از پنجره ها نشسته است، قسمت کودکان، و دیوار عکس ها و یادداشت های هزاران هزار بازدیدکننده از کتاب فروشی که هرکدام خاطره ای یا جمله ای را نوشته و به یادگار گذاشته اند، دیواری که چون بنایی یادبود برای تشکر از جرج و جادویی که خلق کرده است در آن گوشه جا خوش کرده است. 

نمی دانم چرا، ولی طبقه بالا برایم جادویی تر از طبقه اول است. در این اتاق های تو در تو با وجود آن همه آدمی که می آیند و می روند هنوز کتاب ها حضور پررنگ تری دارند، انگار می خواهند بگویند «ما قوی تر هستیم، صدای ما بلندتر است، شما می آیید و می روید، ولی ما هستیم و خواهیم ماند و خواهیم گفت.»

برمی گردم طبقه پایین و در قسمت راست سالن روی یکی از صندلی های مخملی زرشکی رنگ که مدل صندلی های قدیم سینما هستند می نشینم و شروع می کنم به جوریدن قفسه های دور و برم. و چه چیز عجیب تر از این که کتاب فیلم نامه های دو فیلم مورد علاقه ام «پیش از طلوع» و «پیش از غروب» همان جا جلوی چشمم در یکی از قفسه ها نشسته است. فیلم اول ماجرای زن و مردی است که در قطار با هم آشنا می شوند و یک روز را در شهر وین با هم به حرف زدن می گذرانند و جدا می شوند. در فیلم دوم سال ها گذشته است و مرد نویسنده ای شده است که مراسم رونمایی کتابش در شکسپیر و شرکا در حال برگزاری است و زن هم آمده است تا بعد از سال ها او را ببیند.

مدتی می نشینم به خواندن فیلم نامه. آدم ها می آیند و می روند و من غرق می شوم در دیالوگ هایی که بدون تصاویر فیلم قدرت جذب شان حتی بیشتر هم شده است. نمی دانم چقدر می گذرد که دوست همسفرم به سراغم می آید. کتاب را به علاوه دو کارت پستال می خرم و دختر فروشنده مهر شکسپیر و شرکار را بر صفحه اول آن می نشاند. به دختر ماجرای ترجمه کتاب مرسر را می گویم. خیلی کوتاه می گوید: «جرج از آن کتاب خوشش نمی آید» و می رود سراغ مشتری بعدی. نمی پرسم چرا. جرات نمی کنین. برمی گردیم سمت صندلی های زرشکی. می نشینم و یادداشتی می نویسم بر پشت یکی از کارت پستال ها و موقع بیرون آمدن آن را می دهم به دست یکی دیگر از کارکنان کتاب فروشی که کنار فروشنده ایستاده است تا کنار دیگر یادداشت های دوستداران جرج و کتاب فروشی بگذارد.

وقتی بیرون می آییم سری هم به اتاق عتیقه ها می زنیم، اتاقی که با آن همه کتاب قدیمی باز بودنش به روی مشتری ها و توریست ها واقعا برایم عجیب است. به اصرار دوستم بیرون روی یکی از نیمکت ها می نشینم تا شاید جرج را ببینم. در آن مدت خودمان را با تماشای توریست ها سرگرم می کنیم، آدم هایی که خیلی شان به نظر می رسد فقط می خواهند کتاب فروشی را از فهرست اماکن توریستی پاریس که باید ببینند خط بزنند و جلویش عکس یادگاری بیندازند. 

مدتی می گذرد تا بالاخره پیرمردی را می بینیم که  یکی از پنجره های طبقه بالا به بیرون سرک می کشد، گویی می خواهد سر و گوشی در امپراطوری خود آب دهد. با دیدن او ماموریت مان تمام شده باشد پیاده را می افتیم در کوچه پس کوچه های اطراف و بعدی می رویم سمت رود سن تا ساعتی را هم با دستفروش ها و کتاب ها و پوسترهای آن ها بگذرانیم.

بعد از آن اولین سفر دو بار دیگر به پاریس سفر کردم و در هر سفر دو بار سراغ کتاب فروشی رفتم. یک بار برای سلام کردن و یک بار برای خداحافظی قبل از ترک شهر. حالا که به آن اولین بار فکر می کنم و این یادداشت را می خوانم خیلی هم مطمئن نیستم که در آن دیدار نخست همه چیز همان طور که نوشته ام اتفاق افتاده باشد. شاید همان روز اول به کتاب فروشی نرفته بودم. شاید ماجرای ترجمه را برای فروشنده نگفته بودم بلکه بعد از نوشتن کارت پستال برای زنی که کنار او ایستاده بود گفته بود و هم او بود که برایم گفته بود جرج کتاب را دوست نداشته است. 

شاید فیلم نامه ها را جای دیگری از کتاب فروشی پیدا کرده بودم و نه در قفسه کنار مبل ها. شاید گربه کتاب فروشی را نه آن بار اول که بارهای بعدی دیده بودم. شاید آن روز کسی پیانو نمی زد. شاید آن پیرمردی که از پنجره سرک کشیده بود جرج نبود، شاید هم جرج بود اما این صحنه ای که از او در ذهنم مانده نه صحنه واقعی که صحنه ای است که بعدها در عکس هایی از کتاب فروشی دیدم، شاید هم اصلا پیرمردی از پنجره سرک نکشیده بود و من آن صحنه را به انتهای روایت آن دیدار اول اضافه کردم تا خاطره آن اولین بار جذاب تر و به یادماندنی تر شود. اصلا چه اهمیتی دارد واقعیت چه بوده است، خصوصا وقتی روایت و خاطره ات روایت هزارتویی جادویی چون کتاب فروشی شکسپیر و شرکا باشد.

معروف ترین کتاب فروشی دنیا را بشناسید


روایت جرمی مرسر

یکی از کسانی که روایت اقامتش در کتاب فروشی شکسپیر و شرکا و شیفتگی خود به آن را در قالب داستان جذاب نوشته جرمی مرسر، نویسنده کانادایی است. اصل کتاب مرسر در آمریکا با عنوان «زمان آن جا نرم بود» چاپ شده که اشاره به بخشی از کتاب دارد که در آن مرسر به زندان با اعمال شاقه و زندان مخصوص جرایم کوچک تر می پردازد. کتاب در انگلیس اما به عنوان «کتاب، باگت، و ساس» چاپ شده که اشاره دارد به این که نویسنده ها و ساکنان کتاب فروشی بسیاری از روزها تنها توان خرید نان باگت و پنیر را برای سیرکردن خود داشته اند و ساس هم اشاره به شایعاتی است درباره ساس داشتن تخت خواب های کتاب فروشی.

مرسر در کشور خود خبرنگاری جنایی بوده است که برای فرار از ماجرایی سر از پاریس در می آورد. خرده روایت هایی که او در کتاب بر آن ها تاکید می کند و شیوه روایت او بی شک از شیوه های خبرنگاری جنایی و کتاب های کارآگاهی تاثیر پذیرفته است. او برایمان می گوید که چطور مدتی با عده ای خلافکار کار می کرده تا پولی به جیب بزند، که خود از دست پلیس فرار کرده و بازداشت هم شده است، که مجرمی که زمانی به او اطلاعات می داده به خاطر کاری که مرسر می کند پای تلفن تهدیدش می کند و همین تلفن باعث می شود تا مرسر فراری و راهی پاریس شود.

زمانی که او در کتاب فروشی مستقر می شود اولین ماموریش این است که یکی از شاعران کتاب فروشی را که سال هاست ساکن اتاق عتیقه هاست بیرون بیندازد. یکی از شب های قصه خوانی کنار رود سن درگیر ماجرایی می شود که در پاریس هم پایش را برای دادن پاره ای توضیحات به اداره پلیس باز می کند. و زمانی که او از نگرانی های جرج برای آینده کتاب فروشی خبردار می شود تبدیل به کارآگاهی می شود که به دنبال سیلویا دختر جرج می رود تا پدر و دختر را بعد از سالیان سال به هم برساند و آینده کتاب فروشی را تضمین کند و نجات دهد.

مگان کین در معرفی کتاب مرسر در مجله کوارترلی کانورسیشن می نویسد: هرچند مرسر از دورانی که در کتاب فروشی گذرانده به خوبی یاد می کند و روایت او روایتی است شاعرانه، اما او دچار رمانتیک زدگی یا ایده آل گرایی نمی شود. توصیفات مرسر از زندگی رویایی کتاب فروشی با واقعیت نه چندان آرمان شهری آن تعادل پیدا می کند: رقابت میان نویسنده ها، عدم دسترسی به حمام، و میهمانانی که از فلسفه ویتمن مبنی بر «بخشیدن هر آن چه که می توانی و گرفتن تنها آن چه که نیاز داری» سوءاستفاده می کنند. 

به این فهرست کین می توان سختی زندگی در سایه ویژگی های خاص اخلاقی جرج ویتمن را هم که مرسر در روایتش به آن ها اشاره می کند اضافه کرد، ویژگی هایی چون تلاش جرج برای صرفه جویی تا جایی که می توانست و در عین حال سر به هوایی او در نگه داشتن حساب و کتاب ها یا مراقبت از پول های کتاب فروشی به علاوه دمدمی مزاج بودن او.

شکسپیر و شرکایی که مرسر در کتابش بازآفرینی می کند بی شک بخش مهمی از تاریخچه شهر پاریس است، اما همان طور که در روایت مرسر هم می خوانیم شکسپیر و شرکای جرج ویتمن اولین کتاب فروشی با این نام در پاریس نبود، بلکه ویتمن درواقع دنباله روی سیلویا بیچ، بنیانگذار شکسپیر و شرکای اصلی بود.

معروف ترین کتاب فروشی دنیا را بشناسید
جیمز جویس کنار سیلویا بیچ در کتاب فروشی شکسپیر و شرکا


شکسپیر و شرکای سیلویا بیچ

کتی ماسوگا در بررسی تاریخچه کتاب فروشی بیچ توضیح می دهد که بیچ کتاب فروشی خود را سال 1919 در مغازه ای که پیش از آن رختشوی خانه بود در نزدیکی کاخ و باغ لوگزامبورگ بنیان گذاشت. بیچ که متولد 1887 بالتیمور آمریکاب ود برای تحصیلات در پاریس رفت و باقی عمرش را در این شهر ماندگار شد. او که از همان آغاز به مشکلات باز کردن کتابفروشی ای انگلیسی زبان در پاریس آگاه بود برای جور کردن سرمایه خود تلگرامی به مادرش نوشت: «کتاب فروشی در پاریس باز می کنم. لطفا پول بفرستید.» 

کتاب فروشی بیچ با وجود نگرانی هایا ولیه او به سرعت محببو شد و نه تنها مورد توجه انگلیسی زبان های مقیم پاریس بلکه توریست ها و خود فرانسوی ها قرار گرفت و سال 1921 به محل بزرگ تری در پلاک دوازده خیابان اودئون پاریس نقل مکان کرد.

این کتاب فروشی به عنوان کتابخانه هم فعالیت می کرد. برنامه های مخلتف از جمله سخنرانی برگزار می کرد و سالیان سال یکی از مراکز مهم فضای ادبی هنری پاریس به شمار می رفت. بیچ همچنین شروع به کار نشر کرد و آن چه سبب شهرت بسیار او شد انتشار کتاب «اولیس» جیمز جویس در 1922 بود که البته برای بیچ نه تنها سود مالی به دنبال نداشت که ضرر هم داشت (بعد از به شهرت رسیدن «اولیس»، بیچ پس از ده سال به درخواست جویس حق مالکیت آن را واگذار کرد و کمی بعد از آن بود که رندوم هاوس آمریکا حق انتشار کتاب را خرید.)

بیچ که در دهه 1920 تمام نیرو سرمایه شخصی خود را صرف نشر «اولیس» کرد جز چاپ بریده آثاری از جویس در مجلات ادبی دیگر اثری چاپ نکرد. کتاب فروشی شکسپیر و شرکای سیلویا بیچ تا سال 1941 یعنی دوران اشغال فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم به فعالیت خود ادامه داد.

ماسوگا ماجرای بست شدن آن را این طور نقل می کند: «در زمان اشغال پاریس بیچ حاضر نمی شود آخرین نسخه از کتاب «شب عزای فینگن ها» را به افسر بلندمرتبه آلمانی بفروشد. افسر تهدید می کند که به زودی بر می گردد و مجموعه بیچ را مصادره می کند. بیچ از ترس افسر نازی شروع به جمع آوری کتاب های کتابفروشی اش می کند و به کمک دوستانش در عرض دو ساعت تمام آن ها را به اتاق زیرشیروانی ساختمان می برد. افسر وقتی باز می گردد کتاب فروشی خالی است اما بیچ دستگیر می شود و شش ماه را در یکی از اردوگاه های نازی ها می گذراند.

بیچ بعد از آزادی از اردوگاه تا سال 1944 در سکوت در میان کتاب هایش زندگی می کند. به روایتی، زمانی که پاریس آزاد می شود، وقتی بیچ از پله های ساختمان پایین می آید و پا به کتاب فروشی اش می گذارد، همینگوی که خود شخصا کتاب فروشی را آزاد کرده آن جا ایستاده است و به او خوش آمد می گوید. با این حال، سیلویا بیچ پس از آن دیگر درهای کتابفروشی اش را به روی مشتری ها باز نکرد.»

معروف ترین کتاب فروشی دنیا را بشناسید


شکسپیر و شرکای جرج ویتمن

سال 1946 بود که جرج ویتمن که اهل ماساچوست آمریکا بود به پاریس رسید. مرسر در روایتش برایمان از روحیه یاغی جرج و امیدش به ساختن آینده ای متفاوت می گوید، از سفرهای ویتمن، از راه انداختن کتابخانه ای برای سربازان در دوران سربازی اش، از قرض دادن کتاب به دوستان و آشنایان و همیشه آماده داشتن سوپ برای آن ها که به سراغ اتاق و کتاب هایش می آمدند. ویتمن کتاب فروشی خود را سال 1951 بنیان گذاشت. نام اولیه آن «لو میسترال» بود و تنها پس از مرگ بیچ بود که ویتمن تصمیم گرفت به افتخار و یاد او نام کتابفروشی اش را به شکسپیر و شرکا تغییر دهد. 

به نقل از کتی ماسوگا، هرچند جرج هیچ وقت رسما از بیچ برای تغییر نام کتابفروشی اش به شکسپیر و شرکا اجازه نگرفتهبود چون به قول خودش «می ترسید جواب نه بشنود هرچند می دانست که بیچ به او نه نمی گوید»، به نظر نمی رسد بیچ مشکلی با این قضیه می داشت چون او پس از مرگش بسیاری از کتاب های مجموعه خود، از جمله مجموعه آثار سیمون دوبووار، را برای کتاب فروشی جرج به ارث گذاشت.

همان طور که مرسر در روایت خود از دورانش در کتاب فروشی می گوید شکسپیر و شرکا هم دارای کتابخانه است و هم به نویسنده ها اجازه می دهد در کتاب فروشی بخوابند، البته به دو شرط: که روایتی از خودشان بنویسند و با آن مجوز ماندن در کتاب فروشی را بگیرند و همچنین چند ساعتی در روز به اداره کتاب فروشی کمک کنند. ویتمن ایده میزبانی از نویسنده ها و هنرمندان را ظاهرا از دورانی گرفت که خود در آمریکای لاتین سفر می کرد و به لطف مهمان نوازی مردم هیچ وقت بی جای خواب و غذا نماند.

از جمله کسانی که از این مهمان نوازی مردم هیچ وقت بی جای خواب و غذا نماند. از جمله کسانی که از این مهمان نوازی ویتمن بهره مند شوند نویسنده های مشهور جریان بیت بودند.آن ها به خاطر دوستی ویتمن و فرلینگتی (که سال 1953 کتاب فروشی و نشر مشهور سیتی لایتز را در سان فرانسیسکو راه انداخته بود و ویتمن دوسال بعد از رسیدن به پاریس، یعنی سال 1948 با او که در آن زمان در سوربن درس می خواند آشنا شده بود) و البته به خاطر دست و دل بازی ویتمن در قرض دادن کتاب، اجرای برنامه های رایگان شعرخوانی، دادن غذا و محل خواب رایگان به آن ها از مشتریان پروپا قرص کتاب فروشی او بودند. این مهمان نوازی ویتمن که شامل حال هم نویسنده های سرشناس می شد و هم نویسنده های جوان و بی نام تا زمان مرگش در سال 2011 ادامه پیدا کرد.

معروف ترین کتاب فروشی دنیا را بشناسید


شکسپیر و شرکای سیلویا ویتمن

جرج ویتمن دسامبر 2011 درگذتش اما درهای کتاب فروشی اش به عنوان یکی از سمبل های شهر پاریس و همین طور سمبل گشاده دستی و دیگرگونه زیستن و دنیای جادویی ادبیات و کتاب همچنان به روی مردم و نویسنده ها باز مانده است. دختر جرج سیلویا ویتمن (که به یاد سیلویا بیچ به این نام نامیده شد) از سال 2003 اداره کتاب فروشی را به عهده گرفته و راه پدر را ادامه داده است: هنوز رخت خواب ها در کتاب فروشی پهن هستند و هنوز برنامه های شعرخوانی و قصه خوانی و موسیقی به طور مداوم در کتاب فروشی برگزار می شود. اما در دنیای مدام در حال تغییر و پر از رقابت امروز این ها تنها خصوصیات شکسپیر و شرکا نیست که به دوام موفقیت آن کمک کرده است.

سیلویا ویتمن سعی کرده است در عین حفظ میراث پدر همراه با زمانه خود جلو بیاید. امروز کتابفروشی های انگلیسی زبان دیگری هم در پاریس وجود دارند و کتاب فروشی هم مثل هر کار و تجارت دیگر باید فعالیتش به عنوان یک بنگاه اقتصادی توجیه شده باشد. کتی ماسوگا به عوامل مختلفی در سرپا ماندن کتاب فروشی اشاره می کند: فستیوال ادبی، جایزه ادبی، چاپ مجله، چاپ کتابخانه تاریخچه کتاب فروشی، کارت پستال ها و اجناس یادگاری، کافه ای که به تازگی در کنار کتاب فروشی شروع به کار کرده است، جنبه توریستی کتاب فروشی و قرار گرفتن آن در فهرست اماکنی که باید به آن سر زد و درآمدی که توریست ها به کتاب فروشی می آورند، در کنار این که ویتمن ماکل بخش هایی از ساختمان است که کتاب فروشی در آن جای گرفته، به علاوه این که تا همین چند سال پیش این هنرمندانی که در کتاب فروشی می خوابیدند و داوطلبانه در آن کار می کردند بودند که مغازه را می چرخاندند.

در سال های اخیر موفقیت اقتصادی کتاب فروشی در سایه مدیریت سیلویا ویتمن باعث شده است تا او بتواند وظایف میهمانان را به صبح ها باز کردن در مغازه و شب ها تعطیل کردن آن محدود کند، و تعداد کارکنان حقوق بگیرد و تمام وقت کتاب فروشی را از هفت نفر در سال 2011 به بیست و پنجه نفر در سال 2015 برساند. او امیدوار است به پیروی از سنت سیلویا بیچ و لورنس فرلینگتی بعد از زنده کردن دوباره «مجله پاریس» (که پدرش در 1967 آن را چاپ می کرد) به زودی نشر کتاب فروشی را هم به راه بیندازد.

سیلویا ویتمن در موخره ای بر کتاب «گسترش کتاب فروشی های مدرنیستی: کتاب و تجارت فرهنگ در قرن بیستم» می نویسد: «کتابفروشی های مستقل مرده اند. چندصد سال پیش- البته من این طور شنیده ام- دوچرخه ها آن ها را کشتند. حدود یکصد سال پس از آن، فیلم و سینما این عمل شنیع را انجام دادند. اگر کتابفروشی های مستقل زمانی که سوپرمارکت ها شروع به فروش کتاب کردند نمردند، مسلما وقتی کتاب فروشی های زنجیره ای وارد محله ها شدند عمرشان به پایان رسید.

معروف ترین کتاب فروشی دنیا را بشناسید


کتابفروشی های مستقل یکبار دیگر هم به دست فروشنده های آنلاین به قتل رسیدند (و این بار مرگ شان مرگی فجیع بود) و بلافاصله پس از آن خواننده های متون الکترونیکی آخرین شمشیر را به روی آن ها کشیدند... و با این حال ما هنوز زنده ایم- بعضی از ما، هنوز زنده ایم... و کتاب فروشی های مستقل به حیات خود ادامه می دهند و به تازگی شکوفا هم شده اند. براساس آمار انجمن کتاب فروشان آمریکا تعداد کتاب فروشی های مستقل آمریکا در چند سال گذشته 19.3درصد رشد داشته است. ما در پاریس در شکسپیر و شرکا هر روز سرمان شلوغ و شلوغ تر می شود.»

شکسپیر و شرکا هر روز شلوغ و شلوغ تر می شود چون همان طور که جرمی مرسر در کتابش شکسپیر و شرکا نشان می دهد این کتاب فروشی فقط جایی برای خریدن کتاب به عنوان جنسی مورد نیاز و دنبال کار خود رفتن نیست، چیزی فراتر از آن است. رونی بائر یکی دیگر از کسانی که مدتی در کتاب فروشی اقامت داشت، با جرج دوست شد، و کتابی در این باره نوشته است، در مقدمه کتاب خود می گوید که چطور بعد از ول کردن کارش و فروختن تمامزندگی اش راهی سفر شد تا «به دیدن بزرگ ترین دستاوردهای بشری برود- اهرام مصر، ماچو پیچو، انگکور وات، تاج محل، دیوار چین...» 

اما درنهایت برای او خارق العاده ترین و شگفت انگیزترین دستاورد بشر چیزی نبود جز کتاب فروشی ای در پاریس: شکسپیر و شرکا. جرج ویتمن زمانی در مورد کتاب فروشی خود چنین گفت: «من این کتاب فروشی را مثل مردی خلق کردم که رمانی می نویسد، هر اتاقش را مثل یک فصل از رمان ساختم، و دلم می خواهد مردم در آن را همان طور باز کنند که در کتابی را باز می کنند، کتابی که آن ها را به دنیای جادویی در خیال شان می برد.» سیلویا ویتمن می گوید این روزها مشتریانی هستند که در اتاق کتابخانه طبقه بالای شکسپیر و شرکا می نشینند و روی آی پد خود کتاب می خوانند، صحنه ای که از دید او به شکوه و جادوی کتاب فروشی ای می افزاید.

کتابفروشی ها دنیایی هستند از جنسی دیگر، آن ها هستند تا به ما یادآوری کنند که کتاب ها زنده اند و نفس می کشند و دنیای ما را می سازند و خواهندساخت؛ هستند تا به ما یادآوری کنند که فکر کردن و یادگرفتن و تخیل کردن همیشه با ما خواهدماند؛ هستند تا یادآوری کنند آدم هایی که عمرشان و سرمایه شان را می گذارند تا کتاب ها را بنویسند و بیافرینند، تا این فضاها را خلق کنند و کتاب ها را در اختیار ما قرار دهند، و آدم هایی که ساعت های آزادشان در ترافیک راه می افتند تا به سراغ آن ها بروند یا سفر کنند تا ماجرای کتابی را دنبال کنند یا کتاب فروشی ای را ببینند، آدم هایی که ساعت ها می توانند در این فضاها بچرخند و بخوانند و بگویند و بشنوند و بیاموزند (هرچند هم که تعدادشان کم باشد) کنار هم دنیایی جادویی می آفرینند که قرار نیست حالا حالاها بمیرد، دنیای جادویی که با زنده بودنش ما را هم زنده نگه می دارد.

*مترجم رمان شکسپیر و شرکاتاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بعد از فروش تجهیزات نظامی تلاش برای اشراف بر نبض اقتصادی جهان، مهم‌ترین راهبرد آمریکا در افزایش نظامی‌گری است. طبق آمارها نیروها عملیات ویژه آمریکا در بیش از صد کشور جهان مستقر هستند. پایان جهان تک قطبی و اتحاد میان چین و روسیه برای تبدیل شدن به یک قطب قدرت نظامی در جهان کابوسی بزرگ برای آمریکایی‌هاست.

آمریکا حدود دو سوم بودجه ناتو را دارد؛ این در حالی است که ناتو علاوه بر آمریکا از 27 کشور دیگر تشکیل شده است. بودجه دفاعی آمریکا 610 میلیارد دلار است و نزدیک‌ترین کشور از لحاظ بودجه دفاعی به آمریکا چین است که حدود 210 میلیارد دلار بودجه نظامی دارد.

آمریکا برای بزرگنمایی فعالیت‌های نظامی سایر کشورها چه دلیلی دارد؟ + آمار


آمارها نشان می‌دهد افزایش حضور نظامی آمریکا در نقاط خاصی از جهان از سال 2001 تاکنون موجب ایجاد یک رقابت تسلیحاتی پنهان شده است. برای مثال بودجه دفاعی روسیه در طی این مدت بیش از 170 درصد افزایش پیدا کرده است و از این مهم‌تر بودجه دفاعی چین چندین برابر شده است. چین سرمایه‌گذاری کلانی برای مقابله با حضور نظامی آمریکا در دریای چین را مدنظر قرار داده‌اند.

آمریکا برای بزرگنمایی فعالیت‌های نظامی سایر کشورها چه دلیلی دارد؟ + آمار


آمریکا تا سال 2010 حدود 1000 پایگاه نظامی کوچک و بزرگ در جهان احداث کرده است که عمده آن‌ها در اروپای شرقی، شرق و جنوب شرق آسیا و خاورمیانه قرار دارند.

تخصیص بودجه کلان آمریکا به فعالیت‌های نظامی نه تنها در خارج از این کشور بلکه میان شهروندان آمریکایی نیز منتقدان زیادی دارد. شهروندان ایالات متحده معتقدند بخش زیادی از کمبودها در داخل آمریکا ناشی از توجه بیش از حد مقامات این کشور به فعالیت‌های دفاعی گسترده و لجام گسیخته است. برای مثال یک ناوهواپیمابر آمریکایی معادل 13.5 میلیارد دلار قیمت دارد. با این مبلغ می‌توان برای 273030 نفر از شهروندان آمریکایی لوازم خانگی کامل تأمین کرد و یا می‌توان هزینه تحصیلات دانشگاهی 643286 نفر را تأمین کرد. همچنین این رقم معادل مبلغ بیمه سلامت 895641 نفر از شهروندان آمریکایی است و با معادل آن می‌توان 60865 منزل مسکونی را بنا کرد.

حال سؤال اینجاست که چرا مقامات آمریکایی چنین مبلغ گزافی را صرف یک ناو هواپیما بر می‌کنند؟ علت گستره فعالیت نظامی آمریکا در نقاط مختلف جهان چیست؟

چندی پیش آمریکا جنجال گسترده‌ای را بر سر رزمایش موشکی ایران به راه انداخت و دایما علت باقی ماندن برخی تحریم‌ها علیه کشورمان را فعالیت برای تقویت توان موشک‌های بالستیک ایران عنوان می‌کند. آمارها نشان می‌دهد که اغلب کشورهای جهان به گونه‌ای بی‌سابقه پس از جنگ سرد در حال تقویت توان نظامی و امنیتی خود هستند و بر خلاف ادعاهای کاخ سفید این کشور تاثیری جدی بر روی افزایش رقابت تسلیحاتی در جهان دارد.

فروش تسلیحات نظامی در سطح جهان

آمریکا بزرگ‌ترین صادر کننده ادوات و تجهیزات نظامی در سطح جهان است. فروش تجهیزات نظامی آمریکا متناسب با سیاست خارجه این کشور و متناسب با مدل مدنظر کاخ سفید برای مناطق مختلف جهان انجام می‌شود. این کشور در فاصله سال‌های 2007 تا 2014 معادل 266 میلیارد دلار تسلیحات نظامی صادر کرده است. این در حالی است که روس‌ها با کسب جایگاه دوم تنها یک سوم آمریکایی‌ها یعنی معادل 90 میلیارد دلار سلاح صادر کرده‌اند.

آمریکا برای بزرگنمایی فعالیت‌های نظامی سایر کشورها چه دلیلی دارد؟ + آمار


طبق آمارها فروش تسلیحات نظامی در منطقه خاورمیانه 61 درصد افزایش پیدا کرده است. عربستان سعودی بزرگ‌ترین مشتری تسلیحات آمریکایی و انگلیسی در خاورمیانه است. خرید تسلیحات نظامی توسط عربستان در فاصله سال‌های 2011 تا 2015 در مقایسه با مدت مشابه 2006 تا 2010 معادل 275% افزایش پیدا کرده است.

گاردین در گزارشی می‌نویسد: اغلب تسلیحات نظامی فروخته شده به عربستان توسط آمریکا و بریتانیا از جمله جنگنده‌های تایفون در بمباران اهداف غیرنظامی در یمن مورد استفاده قرار گرفته است. افزایش چشمگیر فروش سلاح به کشورهای نفت‌خیز عربی در حالی اتفاق می‌افتد که قیمت نفت پایین‌ترین میزان در طول ده سال گذشته رسیده است. عربستان در رده بندی جهانی دومین وارد کننده سلاح پس از هند است. همچنین این کشور بیش از 80 درصد تسلیحات نظامی خود را از ایالات متحده تهیه می‌کند.

این آمارها نشان می‌دهد که فروش سلاح رابطه مستقیمی با وضعیت اقتصادی کشورها ندارد و مهم‌ترین پارامتر رقابت تسلیحاتی سیاست‌های منطقه ای آمریکاست.

در واقع فروش ممتد سلاح توسط ایالات متحده در مناطق مختلف جهان رقبای منطقه‌ای غیرهمسو با آمریکا را وادار به خرید سلاح از دو قطب مخالف و رقیب آمریکا یعنی روسیه و چین می‌کند و با همین شیوه روز به روز به رقابت تسلیحاتی منطقه‌ای دامن زده می‌شود.

آمریکا برای بزرگنمایی فعالیت‌های نظامی سایر کشورها چه دلیلی دارد؟ + آمار


طبق نقشه بالا مدل فروش تسلیحات آمریکایی از منطق خاصی پیروی می‌کند. در جنوب شرقی آسیا و شرق آسیا اختلافت چین با همسایگانش تعیین کننده منطق صادرات تجهیزات آمریکایی است. در جنوب آسیا توجه ویژه آمریکایی‌ها به هند و پاکستان نفع مالی فراوانی را برای واشنگتن به همراه داشته است تا جایی که هند را به بزرگ‌ترین وارد کننده سلاح از آمریکا تبدیل کرده است این در حالی است که پاکستان تنها در سال 2014 معادل 933 میلیون دلار کمک مالی نظامی از آمریکا دریافت کرده است.

در منطقه غرب آسیا ایران‌هراسی و اغراق درخصوص خطر توان موشکی ایران بازار بزرگ تسلیحاتی شامل چندین کشور عربی برای آمریکا ایجاد کرده است. اروپای شرقی و مناطق همجوار با غرب روسیه نیز بازار انحصاری آمریکا برای فروش حجم انبوهی از تسلیحات نظامی هستند.

اشراف بر مناطق راهبردی و نبض اقتصادی جهان

بعد از فروش تجهیزات نظامی تلاش برای اشراف بر نبض اقتصادی جهان، مهم‌ترین راهبرد آمریکا در افزایش نظامی‌گری است. طبق آمارها نیروها عملیات ویژه آمریکا در بیش از صد کشور جهان مستقر هستند. یگان عملیات ویژه آمریکا در سال 1987 تأسیس شد. این یگان در سال 2001 با هدف عملیات مخفی خرابکارانه و ترور گسترش یافت و شامل 33000 پرسنل و بودجه‌ای معادل 2.3 میلیارد دلار بود. در فاصله سال‌های 2001 تا 2013 تعداد پرسنل یگاه عملیات ویژه آمریکا به 72000 نفر افزایش پیدا کرد و با بودجه 10.4 میلیارد دلاری در 120 کشور جهان عملیات اطلاعاتی، نظامی و امنیتی انجام دادند. یعنی در فاصله 12 سال 60 درصد کشورهای جهانی بخشی از جامعه هدف نیروهای عملیات ویژه آمریکا بودند.

آمریکا برای بزرگنمایی فعالیت‌های نظامی سایر کشورها چه دلیلی دارد؟ + آمار


راهبرد آمریکا در بحث حضور نظامی در مناطق مختلف جهان به حفظ وضع موجود با رویکرد دست برتر برای ایالات متحده قابل تفسیر است. برای مثال در منطقه خاورمیانه کشورهایی باید از کمک‌های نظامی آمریکا بهره‌مند شوند که به ثبات در بازار انرژی با رویکرد امنیت کامل برای اسرائیل پایبند باشند.

سی ان ان در مقاله‌ای در سال 2015 می‌نویسد: 5.9 میلیارد دلار از مالیات شهروندان آمریکایی به صورت کمک‌های نظامی برای کشورهای همسو با ایالات متحده هزینه می‌شود. در این میان اسرائیل و مصر 75 درصد کمک‌های نظامی آمریکا در سال 2014 را به خود اختصاص داده‌اند. در واقع پس از سقوط حکومت مرسی در مصر تثبیت یک حکومت نظامی که بتواند منافع آمریکا را در دریای سرخ تأمین کند مهم‌ترین سیاست ایالات متحده در منطقه شمال آفریقا بوده است.

آمریکا برای بزرگنمایی فعالیت‌های نظامی سایر کشورها چه دلیلی دارد؟ + آمار


اسرائیل با دریافت کمک 3.1 میلیارد دلاری، با مصر با دریافت کمک 1.3 میلیارد دلاری و افغانستان با دریافت کمک 1.1 میلیارد دلاری بیشترین دریافت کنندگان کمک نظامی از آمریکا در سال 2014 بودند.

بعد از اشغال افغانستان کارشناسان تحلیل‌های مختلفی را از علل علاقه مندی واشنگتن به حضور نظامی در افغانستان برشمرند. برخی از کارشناسان معتقدند دسترسی به منابع بی‌نظیر معدنی افغانستان جذابیت خاصی برای ایالات متحده دارد. جالب آنجاست که 9 پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان در اطراف معادن این کشور ساخته و تجهیز شده‌اند.

چندی پیش شماری از نمایندگان مردم هلمند عنوان کردند که در مورد استخراج معادن اورانیوم توسط خارجی‌ها در این استان شک و تردیدهایی دارند و از حکومت افغانستان می‌خواهند تا با انجام تحقیقی، این موضوع را روشن سازد. بعد از تحقیقات گسترده مشخص شد که نظامیان آمریکایی و انگلیسی با استخراج اورانیوم استان هلمند؛ آن را به پایگاه‌های نظامی و از آنجا با استفاده از هواپیماهای ترابری به خاک آمریکا منتقل می‌کردند.

خوش‌گذرانی استراتژیک

در فاصله سال‌های پس از جنگ سرد و تجزیه اتحاد جماهیر شوری سابق تاکنون آمریکا دچار نوعی خوش‌گذرانی استراتژیک در جهان بوده است. موضوعی که متخصصان امر از آن به‌عنوان جهان تک قطبی یاد می‌کنند. از سال 1990 تاکنون تعداد زیادی از کشورهای جهان بواسطه قدرت نظامی و اقتصادی ایالات متحده به نوعی قیومیت این کشور بر سرزمین خود و در ترسیم تعاملات بین‌المللی پذیرفته‌اند.

در این میان کشورهای محدودی همچنان استقلال سیاسی، اقتصادی و نظامی خود را حفظ کرده‌اند و یا در چارچوب یک مدل تعاملی با ایالات متحده در حال تقویت توان استراتژیک خود هستند.

پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای در سال 1968 و امضای پیمان استارت در سال 1991 هرگز به تغییر رویکرد تهاجمی غرب علیه روسیه منجر نشد. همچنین افزایش قدرت اقتصادی چین یک رقیب پرجمعیت با توان نظامی بالا را در کنار غرب قرار داد لذا برخلاف تعهدات گذشته گسترش ناتو به شرق با خیزی آرام و با بهانه‌های غیرمعقول ادامه پیدا کرد. در این میان روسیه پس از پوتین ترجیح داد تا به صورت کاملاً پنهانی توسعه روزافزون توان دفاعی و هسته‌ای این کشور را در دستور کار قرار دهد.

چینی‌ها نیز افزایش توان دفاعی را با سرعت بالا در دستور کار قرار دهند. در میان آمریکا با همراهی ناتو تلاش می‌کند تا دو قطب احیا شده و نوظهور نظامی جهان را در مناطق بومی خودشان مهار کند.

آمریکا برای بزرگنمایی فعالیت‌های نظامی سایر کشورها چه دلیلی دارد؟ + آمار


پایان جهان تک قطبی و اتحاد میان چین و روسیه برای تبدیل شدن به یک قطب قدرت نظامی در جهان کابوسی بزرگ برای آمریکایی‌هاست. در این میان پیوستن برخی متحدان منطقه‌ای از جمله ایران به این اتحاد ایالات متحده را بر آن داشته تا با تجهیز کشورهای هم‌جوار نوعی توازن نظامی را ایجاد کند.

مدل آمریکا در دریای چین کاملاً شبیه مدل آمریکا در خلیج فارس است. این کشور تلاش می‌کند تا از طریق تشدید اختلافات پکن و همسایگانش در دریای چین جنوبی حضور نظامی خود در منطقه را موجه جلوه دهد. آمریکایی‌ها از طریق بزرگنمایی رزمایش‌های نظامی چین به همسایگان گوشزد می‌کنند که تنها راه حفظ تمامیت ارزی آن‌ها استفاده از توان دریای ایالات متحده و خرید انبوهی از تجهیزات آمریکایی است.

از طرفی دریای چین با دارا بودن 11 میلیارد بشکه نفت خام و حدود 190 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی جذابیت خاصی برای ایالات متحده دارد. کارشناسان علوم استراتژیک معتقدند بهترین راه کنترل چین محدود کردن اقتصادی این کشور و مانع‌تراشی در گسترش بازار غیرقابل رقابت چشم بادامی‌هاست.

بعضی تحلیل گران معتقدند برایند تحولات نظامی جاری نشان می‌دهد که جهان باز هم به سمت دوقطبی شدن  (به شکلی خاص) پیش می‌رود و بی‌توجهی به توان نظامی راهبردی می‌تواند تبعات جبران ناپذیر را به کشورها تحمیل نماید. محدود کردن توان دفاعی با استدلال افزایش بنیه اقتصادی یک گزاره غلط است و این دو بعد لازم و ملزوم به هیچ عنوان نباید با دیگری جایگزین شوند.تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463720171864_iPhone-7-Wireless-Charging-concept-1024x640.jpg

شرکت اپل با استخدام دو مهندس حرفه‌ای از شرکت UBeam به دنبال تولید شارژر بی‌سیم برای نسل بعدی آیفون است.

 

 به نقل از میل آنلاین، طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده شرکت اپل با سرمایه‌گذاری هنگفت و استخدام چندین کارمند و مهندس خبره حداکثر تا سال 2017 فناوری شارژ بی‌سیم را در آیفون و آیپد استفاده می‌کند.

 

شرکت اپل با استخدام دو مهندس حرفه‌ای از شرکت تولید‌کننده تجهیزات بی‌سیم UBeam به دنبال نوآوری مجدد در صنعت تلفن‌ همراه است.

 

فناوری شارژر بی‌سیم بر اساس انتقال انرژی از طریق امواج صدا به گیرنده تلفن‌همراه صورت می‌پذیرد.

 

با توجه به اینکه ساعت‌های هوشمند شرکت اپل به صورت بی‌سیم شارژ می‌شوند احتمال می‌رود که نسل بعدی تلفن‌ همراه هوشمند اپل نیز دارای سیستم شارژر بی‌سیم با امواج صوتی باشد.

 

با توجه به موفقیت شرکت اپل در تولید اولین نمونه شارژرهای بی‌سیم انتظار می‌رود تا به زودی فناوری شارژ بی‌سیم تلفن‌همراه در فضای اتاق نیز از سوی این شرکت معرفی شود.تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463723096026_19.jpg

در حالی که ساخت‌وساز بلندترین ساختمان چوبی جهان در ونکوور در دانشگاه بریتیش کلمبیا ادامه دارد، گروه معماری "Acton Ostry " خوابگاه دانشجویی با نام "Brock Commons " متشکل از 404 منزل دانشجویی در 18طبقه ساخته شده از چوب، فولاد و سیمان را طراحی کرده است.

 

 به نقل از اینهبیتت، ساخت این پروژه از ماه نوامبر گذشته با ظاهری ساده و هسته بتنی آغاز شده و تا ماه مه به اتمام می‌رسد. این مکان مسکونی 53 متر بلندی دارد.

 

برآورد می‌شود ساخت این پروژه حدود 51.5 میلیون دلار هزینه در بر داشته باشد.

 

این ساختمان دارای کف CLT وستون‌های گلولم، اتصالات فلزی و هسته بتنی است.

 

طراحان این ساختمان بلند چوبی اعلام کردند: دو طبقه این ساختمان تحت بررسی و استانداردهای LEED Gold قرار گرفته است.تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463727167415_9.jpg

دانشمندان دانشگاه تمپل برای نخستین بار موفق شدند ژن‌های اچ‌آی‌وی را از ژنوم موش‌های مبتلا به این ویروس حذف کنند.

 

 به نقل از مجله Gene Therapy، اگرچه موش‌ها به شیوه مشابه انسان به اچ‌آی‌وی مبتلا نمی‌شوند، اما محققان مرکز جامع نوروایدز دانشگاه تمپل این حیوانات را به شکلی مهندسی کردند که ژنهای خاص اچ‌آی‌وی را تقریبا در همه سلول‌های خود از مغز گرفته تا قلب، کبد، کلیه، طحال، ریه و سلول‌های خونی داشته باشند.

 

محققان سپس با استفاده از تکنیک ویرایش ژن "کریسپر" یک قیچی مولکولی ایجاد کرده و این ژن‌های ویروسی را قطع کردند. قدرت کریسپر در این است که دقت بالایی در شناسایی و قطع ژن‌های ویروسی داشته و به دی‌ان‌ای حیوان آسیب نمی‌زند.

 

محققان در تحقیقات قبلی از این تکنیک برای قطع ژن اچ‌آی‌وی از سلول‌های بدست آمده از انسان‌های مبتلا و کشت آن‌ها در آزمایشگاه استفاده کرده بودند. اما اثبات اینکه این روش در حیوان زنده کارآمد است، گام بزرگی در جهت توسعه این روش به عنوان یک درمان برای ایدز محسوب می‌شود.

 

محققان در تحقیق خود توانستند با دو تزریق ساده قیچی‌های مولکولی کریسپر به درون رگی در دم حیوان، ژن ویروسی را در بیش از 50 درصد سلول‌ها حذف کنند. این نتایج از اهمیت زیادی برخوردارند زیرا در آینده می‌توانند برای درمان انسان‌های مبتلا به اچ‌آی‌وی مورد استفاده قرار بگیرند.

 

دانشمندان اکنون در حال انجام آزمایشات بیشتر برای تعیین زمان و میزان دوز مناسب از کریسپر به مبتلایان و همچنین نظارت بر عوارض جانبی این درمان هستند. البته از آنجایی که این تکنیک تنها ژن‌های اچ‌آی‌وی را هدف قرار می‌دهد، بعید است عوارض جانبی برای دی‌ان‌ای انسان داشته باشد.تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463728594459_17.jpg

تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوب اروپا در شیلی یک دورنمای خارق‌العاده از سحابی LHA 120-N55 را در ابر بزرگ ماژلانی ثبت کرده که کهکشانی ماهواره‌ای در فاصله 200 هزار سال نوری است.

 

 به نقل از اسپیس، تلسکوپ بسیار بزرگ از چهار تلسکوپ واحد 8.2 متری تشکیل شده که می‌توانند با چهار تلسکوپ کمکی سیار 1.8 متری تکمیل شوند.

 

ستاره‌شناسان امیدوارند با رصد سحابی‌هایی مانند N55، درک عمیقتری در مورد فرآیندهای تنظیم‌کننده تولد نسل جدید ستارگان بدست بیاورند.

 

این سحابی درون یک ابَرحباب در کهکشان ماهواره‌ای LMC 4 قرار دارد. این فضای خالی در زمان جفت شدن ابرهای قدرتمند ستاره‌ای با ابرنواختر ستارگان بزرگ در درون ساختار کیهانی شکل گرفته که حفره‌های گسترده‌ای در غبار و گاز باقیمانده از فرآیند تشکیل ستاره ایجاد کرده‌اند. چنین فرآیندی در چند میلیارد سال آینده باعث از هم پاشیدن N55 شده و پس از مردن ستارگان تشکیل دهنده سحابی به شکل ابرنواخترهای دیدنی و جذاب، گاز و غبار کیهانی را مجددا توزیع می‌کند.

 

سحابی N55 در برابر نیروهایی قدرتمندی که ابرحباب LMC 4 را شکل داده‌اند، مقاومت کرده و درون حفره باقیمانده است. ستارگان درخشان آبی‌رنگ که در این سحابی مشاهده می‌شوند، صدها میلیون سال پیش از شکل‌گیری زمین متولد شده‌اند.

 

این سحابی به رنگ صورتی است زیرا نور ستارگان جوان آن، اتم‌های هیدروژنی که ابرهای الکترون اطراف آن‌ها را پوشانده‌اند، آشکار می‌کنند.تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463731216995_19.JPG

ناسا از پرتاب موفق یک هواپیمای فراصوت موسوم به برنامه پرواز آزمایشی تحقیقاتی بین‌المللی فراصوت (HiFiRE 5B) در محدود آزمایش وومرا خبر داد.

 

 به نقل از ناسا، این هواپیما توانست به سرعت 7.5 ماخ (9188 کیلومتر در ساعت) و ارتفاع 278 کیلومتر دست یابد. این آزمایش بخشی از یک برنامه استرالیایی - آمریکایی به منظور بررسی فناوری‌های بنیادی مورد نیاز برای سفر پنج برابر سریعتر از سرعت صوت بود.

 

به گفته دانشگاه کوئینزلند، برنامه HIFiRE 5B یکی از 10 پرواز آزمایشی با هدف دستیابی به درک بهتر از فیزیک و ایرودینامیک پرواز مافوق‌صوت پایدار است که در آینده می‌تواند زمان پرواز از سیدنی به لندن را به کمتر از دو ساعت کاهش دهد.

 

جت HIFiRE که توسط موشک‌های آزمایشی، ارتقا پیدا کرده و با یک موتور اسکرم‌ جت به هفت و نیم برابر سرعت صوت دست یافته است، تاکنون پیشرفت‌هایی را در طراحی، مونتاژ و آزمایشات پیش‌پرواز هواپیمای فراصوت و همچنین سیستم‌های پیشرفته آویونیک و پروازی نمایش داده است. علاوه بر آن، این پروازها تاکنون اطلاعات زیادی را در مورد شرایط فیزیکی پرواز فراصوت فراهم کرده‌اند.

 

این برنامه در سال 2006 با تلاش مشترک ناسا، گروه علم و فناوری دفاعی استرالیا و آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی آمریکا آغاز شد و شرکت بوئینگ و دانشگاه کوئینزلند نیز متخصصان فنی خود را در اختیار آن گذاشته‌اند.

 

پروازهای آزمایشی قبلی از پایگاه موشکی پاسیفیک آمریکا در هاوایی انجام شده بود و برنامه‌های پروازی بعدی قرار است در دو سال آینده ادامه یابد.تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
abdolvahed mirzazadeh (12 of 33).jpg

رئیس انجمن رباتیک ایران با بیان اینکه فضای حاکم بر صنعت کشور فضای نوآوری نیست، گفت: فضای صنعت ایران فضای نوآوری نبوده و از نبود رقابت رنج می‌برد.

 

 پرفسور "علی‌اکبر موسویان" چهارشنبه 29 اردیبهشت در همایش ملی رباتیک، از دانشگاه تا صنعت که در دانشگاه صنعتی همدان برگزار شد، اظهار کرد: مادامی‌که صنعت رقابتی نباشد و مقررات واردات در جهت تقویت صنعت داخل نباشد و رقبای ما صنعت‌های بی‌مقداری از کشورهای آسیای دور باشد، نمی‌توان انتظاری از نوآوری داشت.

 

پسروی صنعت تولید خودرو در کشور

 

وی تصریح کرد: صنعت کشور ما قادر نیست سالیانه مدل‌های جدیدی را ارائه دهد به‌طور مثال خودرو در کشور ما با پسروی تولید می‌شود.

 

موسویان با تأکید بر اینکه صنعت کشور هنوز نیاز به کار دارد، ادامه داد: کار صنعتی مقتضی این است که دانشجویان تحت هدایت اساتید، خود را بسازند و امیدواریم دانشجویان با انرژی بالایی بتوانند در این عرصه فعالیت کنند.

 

امیدوارم مشکل حذف رشته رباتیک به‌زودی حل شود

 

رئیس انجمن رباتیک ایران با اشاره به حذف رشته رباتیک از دروس وزارت علوم، عنوان کرد: امیدوارم این مشکلی که برای مهندسی رباتیک به وجود آمده است، به‌زودی حل شود.

 

وی از برگزاری کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک در آبان سال‌جاری خبر داد و گفت: انجمن رباتیک ایران سالانه کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک را برگزار می‌کند که امسال نیز در 5 تا 7 آبان نیز دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

 

موسویان یادآورشد: از سال گذشته نمایشگاه خلاقیت در کنار این کنفرانس برگزار می‌شود که فرصت خوبی برای دانشجویان و برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت است.

 

وی تصریح کرد: دانشجویان می‌توانند طرح‌های برگزیده خود را در این نمایشگاه ارائه دهند به‌طوریکه سال گذشته 20 طرح انتخاب شد که مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463732076744_20.jpg

ستاره‌شناسان برای نخستین بار توانسته‌اند یک کمربند یخی از دنباله‌دارها را در اطراف یک ستاره جوان شبه‌خورشید شناسایی کنند که می‌تواند به درک بهتر در مورد تکامل منظومه شمسی کمک کند.

 

به نقل از فاکس نیوز، ستاره HD 181327 در فاصله تقریبی 160 سال نوری در صورت‌فلکی نقاش قرار داشته و سن آن حدود 23 میلیون سال است.

 

این ستاره توسط یک حلقه غبار احاطه شده که تصور می‌شود بقایای دنباله‌دارها، سیارک‌ها و سایر اجسامی باشد که با آن برخورد کرده‌اند. ستاره مذکور شاید از سیاراتی در مدار خود برخوردار باشد اما با فناوری‌های کنونی قابل تشخیص نیستند.

 

دانشمندان با استفاده از داده‌های تلسکوپ رادیویی آرایه بزرگ میلیمتری آتاکاما (آلما) در شیلی موفق شدند تمرکزهای پائینی از گاز مونوکسیدکربن را در حلقه غبار HD 181327 شناسایی کنند. میزان این گاز مشابه مقداری است که در دنباله‌دارهای موجود در منظومه شمسی وجود دارد.

 

این گاز احتمالا در زمان برخوردهای مشابهی که حلقه غبار این ستاره را شکل داده‌اند، منتشر شده است.

 

پیش از این، گاز مونوکسیدکربن تنها در اطراف ستارگانی یافت شده که بسیار بزرگتر از خورشید هستند. اما ستاره HD 181327 تنها 30 درصد بزرگتر از میزبان منظومه شمسی است.

 

این تحقیق در نشست ستاره‌شناسی در سانتیاگو ارائه شده و در مجله ماهنامه انجمن سلطنتی نجوم منتشر خواهد شد.تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بی ام و در حال به روز رسانی زنجیره توان مدل‌های سری دو برای سال ۲۰۱۷ است. نسخه کوپه و سقف باز به ترتیب از آخرین مدل‌های پیشرانه ۴ و ۶ سیلندری استفاده می‌کنند و عملکرد خوب را در کنار بازدهی مناسب ارائه می‌دهند. این خودرو نشان جدیدی به خاطر کارایی‌های مختلفش دریافت خواهد کرد.

در رده‌های پایین، مدل230i جدید  جای خودش را به 228i داده است. 230i یک خودروی توربو شارژ دو لیتری چهار سیلندر اسپرت محسوب می‌شود، حداکثر توان این خودرو ۲۴۸ اسب بخار برآورد می‌شود که نسبت به ۲۴۰ اسب بخار در نسخه پیشین پیشرفت داشته است. حداکثر گشتاور این خودرو ۲۵۸ پوند فوت است که تغییر چندانی تجربه نکرده است.

بی ام و سری ۲

در رده‌های بالاتر، مدل M240i جایگزین M235i شده است. سری‌های عملکرد بالای M از یک پیشرانه سه لیتری شش سیلندر استفاده می‌کنند در حالی که توان این خودرو ۳۳۵ اسب بخار و گشتاور آن ۳۶۹ پوند فوت گزارش شده است. در نسخه قبلی شاهد توان ۳۲۰ اسب بخاری و گشتاور ۳۳۰ پوند فوتی بوده‌ایم.

جعبه دنده این سری شش سرعته دستی و هشت سرعته خودکار است همچنین سیستم تمام چرخ‌ها محرک همچنان در مدل‌های سری M دیده می‌شود. مدل کوپه M240i از گیربکس هشت سرعته با قابلیت انتقال نیرو به تمام چرخ‌ها استفاده می‌کند که سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت را در ۴.۲ ثانیه طی می‌کند، درست ۰.۲ ثانیه سریع‌تر از نسخه‌های قبلی.

جالب است بدانید که نسخه کوپه تمام چرخ محرک M240i به اندازه نسخه دیفرانسیل عقب M2 که در سال ۲۰۱۶ معرفی شد سریع است. مدل M2 تغییری برای سال ۲۰۱۷ نخواهد کرد. این خودرو از پیشرانه شش سیلندر سه لیتری توربو شارژ شده استفاده می‌کند که ۳۶۵ اسب بخار توان و ۳۶۹ پوند فوت گشتاور تولید می‌کند.

بی ام و سری ۲

مصرف سوخت این خودرو و قیمت آن هنگامی که عرضه خودرو نزدیک است یعنی در تابستان امسال اعلام می‌شود. بیشترین تغییرات در فروش خودروهای سری یک هاچبک بی ام و را شاهد خواهیم بود.تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تاکنون در زومیت لانچرهای متفاوتی را معرفی کردیم که هرکدام دارای ویژگی‌های متفاوتی بودند. Hola Launcher نیز یکی دیگر از گزینه‌های بسیار محبوب و کاربردی برای این امر است که می‌توانید با خیالی آسوده آن را جایگزین لانچر پیش‌فرض کنید. این برنامه دارای سرعت بسیار بالایی در اجرا است به طوری که حتی در گوشی‌های ضعیف و قدیمی نیز با سرعت بسیار بالا قادر به اجرا خواهد بود. بسیاری از کاربران به دلیل آنکه لانچرها را باعث کند شدن دستگاه می‌دانند از نصب آن‌ها صرف نظر می‌کنند اما این لانچر یکی از معدود گزینه‌هایی است که سرعت بالای آن متعجبتان خواهد کرد. از لحاظ ظاهری نیز این لانچر در جایگاه بسیار قابل قبولی قرار دارد و یکی از بهترین محیط‌های کاربری را برای شما به ارمغان خواهد آورد. ضمن آنکه دسته‌بندی‌ها و تب‌هایی که در این برنامه وجود دارد آن را تا حدودی با دیگر لانچرها متمایز کرده و دسترسی به اپ‌های مورد نظر را نیز سریع و ساده‌تر کرده است.

Hola Launcher از لحاظ امکاناتی نیز پابه‌پای رقبا پیش آمده است و هرآنچه از یک لانچر انتظار دارید را در این برنامه پیدا خواهید کرد. مخفی کردن اپ‌ها، پوشه‌بندی برنامه‌ها، پشتیبانی از ویجت، تغییر تنطیمات و چینش آیتم‌ها و .... از مواردی هستند که در این برنامه به آن‌ها دسترسی خواهید داشت. ویجت‌های اختصاصی نیز در این برنامه وجود دارد و می‌توانید برای مثال وضعیت آب‌وهوایی را توسط ویجت در صفحه‌ی خانگی مشاهده کنید.  پشتیبانی از پوسته‌های جذاب و متنوع نیز باعث شده است تا دست شما در شخصی‌سازی باز باشد و ظاهر برنامه را آنطور که دوست دارید تزیین کنید. امکان جالبی نیز با عنوان Swift Start در این لانچر وجود دارد که به کمک آن می‌توانید با کشیدن انگشت خود از گوشه‌ی پایین صفحه به سمت داخل یک منوی کمکی را در اختیار داشته باشید که برای زمان‌هایی که قصد کار با یک دست را دارید بسیار کاربردی خواهد بود. برای دانلود می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

نکات مثبت

  • سرعت بالا در اجرا
  • پوسته‌های جذاب و متنوع
  • قابلیت کاربردی Swift Start
  • ویجت‌های اختصاصی

نکات منفی

  • نکته منفی خاصی مشاهده نشد.
دانلود اپلیکیشن


تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

امروز در طی کنفرانس Google I/O گوگل از جدیدترین ابزار ارتباطی خود رونمایی کرد. این ابزار Allo نام دارد و در واقع یک اپلیکیشن پیام‌رسان هوشمند است که از قابلیت‌های پیشرفته‌ی یادگیری ماشینی و سرویس دستیار صوتی جدید گوگل بهره می‌برد. این اپلیکیشن کاربران را قادر می‌سازد تا علاوه بر چت با یکدیگر، بتوانند در بستر گوگل (و به زودی در اپلیکیشن‌های شخص ثالث) با هم تماس برقرار کرده و اقدام به اشتراک‌گذاری محتوا کنند؛ علاوه بر این امکان برنامه‌ریزی رویدادها، خرید اجناس و حتی فکر کردن در مورد آنچه که کاربران به یکدیگر می‌گویند از جمله دیگر ویژگی‌های این اپلیکیشن هوشمند است. گوگل اعلام کرده که نسخه‌ی اندرویدی و iOS اپلیکیشن Allo همین امروز معرفی می‌شود؛ ولی از تابستان در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

اگر از جمله افرادی هستید که اخبار مرتبط با گوگل را دنبال می‌کنید، شاید Allo برایتان یک پروژه‌ی شگفت‌انگیز و جدید نباشد؛ زیرا در ماه دسامبر، وال‌استریت‌ژورنال گزارش داد که گوگل در حال کار بر روی یک اپلیکیشن مبتنی بر هوش مصنوعی است. حالا به نظر می‌رسد که این اپلیکیشن‌، همان Allo بوده است.

این اپلیکیشن در زمان بسیار مناسبی توسط گوگل ارائه شده؛ چراکه تا کنون این شرکت بارها تلاش کرده تا در زمینه‌ی ارتباطات و ایجاد بسترهای اجتماعی یک محصول محبوب را ارائه کند، اما مواردی چون گوگل پلاس، Wave و گوگل باز، هیچگاه آنطور که باید نتوانستند در بین کاربران جایگاه مناسبی را به دست آورند و در این زمینه گوگل از دیگر رقبا چون فیسبوک و توییتر و اسنپ‌چت و ... عقب مانده است.

اما از سوی دیگر، در زمینه‌ی سرویس‌های مبتنی بر اطلاعات، از جستجو گرفته تا نقشه، گوگل یکی از قدرت‌های بی چون و چرا محسوب می‌شود. سرویس ایمیل این شرکت امروزه بسیار محبوب است و تیم‌های قدرتمندی در زمینه‌ی مهندسی یادگیری ماشینی در این کمپانی فعالیت می‌کنند. همچنین سیستم‌عامل اندروید گوگل هم اکنون محبوب‌ترین پلتفرم موبایلی دنیا است.

google allo andoird

بنابراین درحالیکه تعداد زیادی اپلیکیشن پیام‌رسان محبوب و پر مخاطب نظیر واتساپ و مسنجر فیسبوک، وایبر، تلگرام، لاین، وی‌چت و ... وجود دارند، و نیز اپلیکیشن‌هایی نظیر Slack بر روی کسب و کارها تمرکز کرده‌اند، جای تعجب نیست که گوگل نیز به دنبال ایجاد یک سرویس پیام‌رسان باشد که ترکیبی از ویژگی‌های قدرتمند این پیام‌رسان‌ها را ارائه دهد.

علاوه بر این Allo چیزی است که گوگل امیدوار است به دلیل کاربردی که این سرویس‌ ارائه می‌دهد، به طور گسترده‌تری مورد استفاده قرار گیرد. مدیرعامل گوگل، ساندار پیچای در نطق اصلی کنفرانس Google I/O امسال، هنگامی که قصد معرفی سرویس Google Assistant را داشت گفت: «ما جستجوها را به سمت کاربردی‌تر شدن پیش می‌بریم». وی همچنین به این نکته اشاره کرد که ۵۰ درصد از جستجوهای امروزی با دستگاه‌های موبایلی در گوگل انجام می‌شوند؛ بنابراین مخاطبین سرویس جدید این شرکت از هم اکنون آماده هستند.

با اینکه گوگل برای کمک به ساخت Allo اخیرا اقدام به خرید استارت‌اپ 200 Labs که حالا ChatFuel نام دارد کرده، اما اپلیکیشن پیام‌رسان جدید این شرکت اساسا توسط تیم‌های داخلی‌اش توسعه یافته و در راس این تیم‌ها Erik Kay قرار دارد که رئیس بخش مهندسی تیم ارتباطات گوگل است. 

همچنین ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد: اپلیکیشن موبایلی هنگ‌اوت که یک سرویس پیام‌رسان است همچنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد. گوگل اعلام کرده که در کنار Allo، همچنان بر روی سرویس Hang Outs سرمایه‌گذاری کرده و آن را برزورسانی می‌کند.

امکانات

همانند دیگر اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، کاربران Allo قادر خواهند بود تا دیگر افرادی که از این سرویس استفاده می‌کنند و شماره موبایل‌ آن‌ها را در گوشی خود دارند را بیابند و کسانی که از حساب کاربری گوگل به منظور استفاده از سرویس‌هایی نظیر جیمیل بهره می‌برند نیز قادر خواهند بود تا از طریق این سرویس، با مخاطبان خود تماس برقرار کنند. گوگل همچنین از طریق کروم به کاربران این امکان را می‌دهد تا از Allo در حال خصوصی و ناشناس استفاده کنند. در این حالت تمامی چت‌ها به صورت دو طرفه، کاملا رمزنگاری خواهند شد و نوتیفکیشن‌ها نیز به صورت خصوصی و امن نمایش می‌یابند. گوگل اعلام کرده که قصد دارد ویژگی‌های امنیتی و مرتبط با حریم شخصی را در Allo همواره ارتقا داده و بهبود بخشد.

google allo

کاربران می‌توانند با استفاده از Allo با یکدیگر مکالمات ساده داشته باشند؛ اما به نظر می‌رسد این اپلیکیشن پیام‌رسان در زمان عرضه با ویژگی‌ها و قابلیت‌های بیشتری در دسترس قرار گیرد.

قابلیت مهم دیگر Allo، امکان پاسخگویی هوشمند آن است. مشابه این ویژگی در سرویس Inbox نیز ارائه شده که بر اساس مکاتبات شما، به صورت خودکار می‌تواند پاسخ برخی ایمیل‌ها را حدس بزند، و در این حالت دیگر نیازی به نوشتن پاسخ به صورت دستی نخواهید داشت. همانند قابلیت پاسخگویی هوشمند در Inbox، اپلیکیشن Allo نیز به طور خودکار بر اساس چت‌های شما، می‌تواند پاسخ‌های مناسبی را برای هر گفتگو حدس بزند. این ویژگی همچنین در سرویس Google Photo نیز در دسترس است و می‌تواند پاسخ‌های تصویری مناسب را بر اساس عکس‌هایی که در چت‌ با دیگران دریافت می‌کنید، حدس زده و به شما پیشنهاد دهد.

ویژگی جذاب دیگری که Allo دارد، این است که با سرویس مبتنی بر بات جدید دستیار صوتی Google Assistant که در اوایل مراسم Google I/O امسال معرفی شد، یکپارچه شده است.

این قابلیت باعث شده تا امکان شناسایی زبان محاوره‌ای به خوبی توسط اپلیکیشن Allo فراهم شود، بنابراین شما می‌توانید بدون نیاز به نوشتن و تنها با به زبان آوردن جملات مورد نظر خود در این اپلیکیشن با دیگران چت کنید، یا حتی سوالات مورد نظرتان را بپرسید و نیز در هنگام برنامه‌ریزی‌ها اعضای گروه مورد نظر را برای چت دسته‌جمعی فراخوانی کنید. به تمام این موارد امکان پاسخگویی بدون تایپ را نیز اضافه کنید. در واقع assistant یک سرویس مرجع است که می‌توان از آن در سایر سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های گوگل استفاده کرد. به عنوان مثال برای برنامه‌‌ریزی زمان انجام کارها، آگاهی از نتایج رویدادهای ورزشی، مکان‌یابی، جستجوی عبارات مورد نظر و آنچه هم اکنون بر روی پرده سینماها است بهره ببرید.

خوشبختانه قرار است گوگل به توسعه‌دهندگان امکان یکپارچه کردن بات هوشمند Google Assistant را اپلیکشن‌ها و سرویس‌های مورد نظر آن‌ها بدهد؛ بنابراین می‌توان از این مرجع اطلاعاتی در سرویس‌های شخص ثالث نیز بهره برد. حال تنها گذشت زمان می‌تواند قابلیت‌های این سرویس‌ جدید را نشان دهد و باید ببینیم پس از عرضه‌ی عمومی سرویس پیام‌رسان جدید گوگل، وضعیت آن به چه صورتی پیش خواهد رفت.

نظر شما در مورد سرویس پیام‌رسان Allo و دستیار هوشمند Google Assistant چیست؟تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

پردازنده‌های پنتیوم M، تغییر تاکتیک تاریخی

پردازنده پنتیوم m اینتل

پردازنده‌های پنتیوم M سری 700 در سال ۲۰۰۳ با نام رمز Banias و هسته‌های ۱۳۰ نانومتری برای دستگاه‌های قابل حمل عرضه شدند (حرف M در انتهای نام این پردازنده‌ها مخفف کلمه‌ی Mobile به معنی قابل حمل است). این پردازنده‌ها حاصل فلسفه‌ی جدید اینتل مبنی بر عدم تمرکز روی سرعت کلاک، و توجه ویژه به بهینه بودن مصرف انرژی بودند. معماری این پردازنده‌ها توسط تیم طراحی اینتل به رهبری مولی ادن و دیوید پرلموتر (که هم اکنون هر دو از مقامات مهم اجرایی در اینتل هستند) در سرزمین‌های اشغالی توسعه یافت. جالب است بدانید نام Banias برگرفته شده از نام مکانی تاریخی در بلندی‌های جولان است.

اینتل به منظور کاهش مصرف انرژی در این پردازنده‌ها از تکنولوژی‌هایی مانند اسپیداستپ ۳ (SpeedStep 3) استفاده کرد. این تکنولوژی با استفاده از سرعت کلاک و ولتاژ متغیر هسته باعث می‌شود وقتی سیستم در حالت آماده به کار (idle) قرار دارد، انرژی به مراتب کمتری نسبت به حالت عادی مصرف کند. پردازنده‌های ۱.۶ گیگاهرتزی پنتیوم M با استفاده از این تکنولوژی می‌توانستند بر حسب نیاز در سرعت‌های ۶۰۰، ۸۰۰، ۱۰۰، ۱۲۰۰، ۱۴۰۰ و ۱۶۰۰ مگاهرتزی کار کنند. به این ترتیب مصرف انرژی این پردازنده‌ها بین ۵ وات در حالت آماده به کار و ۲۷ وات در زمان اوج مصرف متغییر بود.

پردازنده پنتیوم m اینتل

جدای از بحث تکنولوژی‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی، هسته‌های Banias در پردازنده‌های پنتیوم M، کاهش فرکانس زیادی نسبت به هسته‌های ۲.۶ گیگاهرتزی پنتیوم 4 موبایل داشتند. این کاهش فرکانس باعث می‌شد تا پردازنده‌های پنتیوم M نسبت به پردازنده‌های ۸۸ واتی پنتیوم 4 به شدت بهینه‌تر باشند. به روز رسانی بعدی لیتوگرافی ساخت پنتیوم M که Dothan نام داشت، با فناوری ساخت ۹۰ نانومتری، در حالی که تعداد ترانزیستورهای موجود روی چیپ را به ۱۴۰ میلیون و سرعت کلاک را به ۲.۱۳ گیگاهرتز افزایش می‌داد، باعث می‌شد مصرف انرژی پردازنده به ۲۱ وات کاهش پیدا کند.

هرچند اینتل پردازنده‌های پنتیوم M را به عنوان پردازنده‌های مخصوص دستگاه‌های قابل حمل بازاریابی و تبلیغ می‌کرد، اما تولیدکنندگان سخت‌افزاری مانند MSI و ASUS مادربردهای سازگار با این پردازنده‌ها را برای علاقه‌مندان روانه‌ی بازار کردند.

intel pentium m

جانشین هسته‌های Dothan در سال ۲۰۰۶ با نام Yonah عرضه شد. اگرچه این پردازنده‌ها Core Duo و Core Solo نام گرفتند، اما معماری آن‌ها هیچ ربطی به سری Core نداشت. هسته‌های Banias تا به امروز به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای تاریخ اینتل به شمار می‌روند و تاثیری که روی آینده‌ی شرکت گذاشتند با تاثیر اولین پردازنده‌های اینتل یعنی 4004، 8086 و 386 مقایسه می‌شود.

پردازنده‌ی پنتیوم D، اولین دو هسته‌ای‌ اینتل

پردازنده پنتیوم d اینتل

پردازنده‌های پنتیوم D اولین پردازنده‌های دو هسته‌ای اینتل به شمار می‌روند. اولین مدل‌های این پردازنده با نام رمز Smithfield هنوز بر مبنای معماری پر مصرف Netburst بودند. پردازنده‌های Smithfield که از هسته‌های ۹۰ نانومتری استفاده می‌کردند، با نام تجاری Pentium D 800 series به بازار عرضه شدند. در سال ۲۰۰۴ پردازنده‌های مبتنی بر معماری NetBurst به نهایت سرعت کلاک ممکن یعنی ۳.۸ گیگاهرتز رسیدند. دست یافتن به سرعت‌های بالاتر از این میزان به دلیل مصرف بالای انرژی و گرمای تولید شده‌ی زیاد، برای این معماری ممکن نبود.

به همین دلیل، تنها ۹ ماه پس از عرضه‌ی Smithfield، اینتل این پردازنده‌ها را با معماری ۶۵ نانومتری Presler و هسته‌های Cedar Mill جایگزین کرد. پردازنده‌های دو هسته‌ای Presler آخرین نسل از پردازنده‌های پنتیوم M بودند و تولید آن‌ها در سال ۲۰۰۸ متوقف شد.

intel pentium d

اینتل همچنین نسخه‌های Extreme هر دو پردازنده را با ماکزیمم سرعت کلاک ۳.۷۳ گیگاهرتز و مصرف انرژی ۱۳۰ وات عرضه کرد. این میزان بالاترین مصرف انرژی یک پردازنده‌ی دسکتاپ اینتل تا به امروز است (مصرف انرژی بعضی پردازنده‌های سرور به ۱۷۰ وات هم می‌رسد). پردازنده‌های Smithfield تعداد ۲۳۰ میلیون و Prescott تعداد ۳۷۶ میلیون ترانزیستور در خود جای داده بودند.

برنامه‌ی تحقیقاتی «رایانش در مقیاس ترا»

برنامه تحقیقاتی رایانش در مقیاس ترا

برنامه‌ی تحقیقاتی رایانش در مقیاس ترا (TSCR: Terascale Computing Research Program) حوالی سال ۲۰۰۵ آغاز شد. اینتل با این برنامه قصد داشت پردازنده‌هایی با کارایی بیش از یک ترافلاپس که قادر باشند چندین ترابایت داده را با سرعت بالا پردازش کنند، توسعه بدهد.

فلاپس (FLOPS) مخفف عبارت «تعداد عملیات ممیز شناور در هر ثانیه» (floating-point operations per second) و معیاری برای سنجش عملکرد کامپیوترها است. فلاپس از IPS (تعداد دستور بر ثانیه) که در قسمت‌های قبل به آن اشاره شد، معیار به مراتب دقیق‌تری است. اگرچه حرف S در انتهای FLOPS مخفف کلمه‌ی ثانیه (Second) است، اما بسیاری این حرف را به عنوان علامت جمع بودن کلمه در نظر گرفته و مفرد آن را به صورت FLOP به کار می‌برند. به همین دلیل در فارسی نیز اکثراً از عبارت «فلاپ» به جای «فلاپس» استفاده می‌شود.

هدف دیگر این برنامه، یافتن راه حلی برای غلبه بر چالش‌های پیش روی ساخت چیپ‌هایی با بیش از ۴ هسته و همچنین تحقیق بر روی بهینه‌سازی پردازنده‌ها بود. برنامه‌ی TSCR منجر به ساخت چیپ تحقیقاتی ترافلاپ (Teraflops Research Chip) و کامپیوتر ابری تک چیپه (Single-Chip Cloud Computer) شد. هر دو این پردازنده‌ها نقش مهمی در به وجود آمدن پردازنده‌های Xeon Phi بازی کردند.

چیپ تحقیقاتی ترافلاپ

چیپ تحقیقاتی ترافلاپ با نام رمز Polaris (با معماری پلاریس AMD اشتباه گرفته نشود) یک پردازنده‌ی ۸۰ هسته‌ای و حاصل برنامه‌ی TSCR است. از جمله فناوری‌های به کار رفته در این چیپ می‌توان به موتور ممیز شناور دوگانه‌، تکنولوژی هسته‌های خوابیده و حافظه‌ی ۳ بعدی انباشته اشاره کرد. هدف از ساخت چنین چیپی تحقیق روی این موضوع بود که چگونه می‌توان بیش از ۴ هسته را روی یک تراشه جای داد و چیپی ساخت که به عملکرد پردازشی یک ترافلاپ دست پیدا کند. سرانجام پردازنده‌ی ۸۰ هسته‌ای تحقیقاتی اینتل در سال ۲۰۰۷ رونمایی شد و با سرعت ۵.۷ گیگاهرتز و توان ۲۶۵ وات، توانست به عملکرد ۱.۸۱ ترافلاپ دست پیدا کند.

کامپیوتر ابری تک چیپه

کامپیوتر ابری تک چیپه (SCC) هم یک پردازنده‌ی تحقیقاتی ۴۸ هسته‌ای است که در سال ۲۰۰۹ از دل برنامه‌ی TSCR بیرون آمد. ایده‌ی پشت ساخت SCC، دستیابی به چیپی بود که چندین مجموعه از هسته‌های مجزا در آن بتوانند به صورت مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند؛ درست مانند ارتباط سرورهای یک دیتاسنتر با یکدیگر. این چیپ شامل ۴۸ هسته‌ی پنتیوم با آرایش دو بعدی ۴ در ۶ است، به نحوی که ۲۴ جفت هسته هر کدام به صورت مشترک از ۱۶ کیلوبایت حافظه‌ی کش استفاده می‌کنند. هر جفت هسته به جای اینکه اطلاعات را به حافظه‌ی اصلی ارسال و دریافت کنند، مستقیماً با دیگر جفت هسته‌ها در ارتباط هستند. این تکنیک عملکرد چیپ را به شدت بهبود می‌بخشد.

پردازنده‌های Core 2

پردازنده core 2 اینتل

پردازنده‌های Core 2 پاسخ اینتل به پردازنده‌های بسیار موفق Athlon X2 و Opteron ای‌ام‌دی بودند. AMD با نوآوری‌های پی در پی و ساخت پردازنده‌های مقرون به صرفه و کارآمد، توانسته بود تا با به دست آوردن نیمی از سهم بازار پردازنده‌ها در اوایل سال ۲۰۰۶، زنگ خطر را برای اینتل به صدا در بیاورد.

سهم اینتل و ای ام دی از بازار پردازنده ها

معماری Core برای اولین بار با هسته‌های ۶۵ نانومتری Conroe در پردازنده‌های دسکتاپ سری Core 2 Duo E-6000، هسته‌های Merom در پردازنده‌های موبایل سری Core 2 Duo T7000 و هسته‌های Woodcrest در پردازنده‌های سرور سری Xeon 5100 عرضه شد. اینتل بلافاصله پردازنده‌های ۴ هسته‌ای خود را نیز با نام Core 2 Quad برای دسکتاپ و Xeon 5300 برای سرور عرضه کرد.

پردازنده های core 2 extreme اینتل

معماری Core باعث شد اینتل جایگاه از دست رفته‌ی خود در بازار پردازنده‌ها را دوباره به دست بیاورد. در حالی که هسته‌های Conroe همچنان در حال توسعه بودند، اینتل با استفاده از پردازنده‌های پنتیوم و پنتیوم D خود طی سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ وارد یک جنگ قیمتی بی سابقه با AMD شد. این در حالی بود که پردازنده‌های Core 2 Duo در سال ۲۰۰۶ بالاخره توانستند عنوان «بهترین عملکرد» که ظرف چند سال گذشته در اختیار پردازنده‌های AMD بودند را بار دیگر به پردازنده‌های اینتل بازگردانند. Conroe در زمان عرضه سرعت کلاکی بین ۱.۲ تا ۳ گیگاهرتز داشت و ۲۹۱ میلیون ترانزیستور را در خود جای می‌داد. این پردازنده‌ها در سال ۲۰۰۸ با فناوری ساخت ۴۵ نانومتری Penryn به روزرسانی شدند.

جنجال تبلیغ پردازنده‌ی Core 2 Duo

اینتل در یکی از پوسترهای تبلیغاتی خود برای پردازنده‌های Core 2 Duo یک اداره را به تصویر کشیده بود که در آن کارمندان سیاهپوست در لباس دو و میدانی در موقعیت آغاز مسابقه‌ی دو قرار داشتند. منظور اینتل از این تبلیغ همانطور که در عنوان آن پیدا است، این بود که با استفاده از پردازنده‌های جدید Core 2 Duo می‌توانید عملکرد کامپیوترهای شرکت خود را افزایش داده و بازده کارمندان‌تان را چند برابر کنید.

تبلیغ نژادپرستانه اینتل

اما این تبلیغ به گونه‌ای طراحی شده بود که در نگاه اول به نظر می‌آمد عده‌ای سیاه پوست در حال تعظیم به یک مرد سفید پوست هستند. با بالا گرفتن اعتراضات به این تبلیغِ ظاهراً نژادپرستانه، اینتل مجبور شد تا آن را جمع‌آوری و طی بیانیه‌ای رسماً عذرخواهی کند.

روی آوردن اپل به پردازنده‌های اینتل

استیو جابز و اینتل

در تاریخ ۶ ژوئن سال ۲۰۰۵ استیو جابز با اعلام اینکه اپل قصد دارد در کامپیوترهای مک خود به جای استفاده از پردازنده‌های پاور پی‌سی (PowerPC) ساخت آی‌بی‌ام-موتورولا از پردازنده‌های x86 اینتل استفاده کند، همه را شگفت زده کرد. تا پیش از این تصور بر این بود که از یک طرف اتحاد اینتل و مایکروسافت، و از طرف دیگر اتحاد اپل و آی‌بی‌ام پابرجا باقی بماند. اواخر دهه‌ی ۹۰ میلادی و اوایل سال‌های ۲۰۰۰، نام مکینتاش با پاور پی‌سی و نام ویندوز با اینتل گره خورده بود، به طوری که از اصلاح وینتل (Wintel) برای اشاره به کامپیوترهایی که سیستم عامل آن‌ها ویندوز و پردازنده‌هایشان اینتل بود استفاده می‌شد.

استیو جابز انگیزه‌ی اصلی اپل برای روی آوردن به اینتل را ناراضی بودن اپل از روند توسعه‌ی تکنولوژی پاورپی‌سی توسط IBM اعلام کرد. جابز به صورت خاص به برنامه‌های آینده‌ی اینتل و فاکتور «عملکرد بر واحد وات» اشاره کرد که برای لپ‌تاپ‌ها موضوعی حیاتی است.

استیو جابز و پردازنده های اینتل

بنا به اعلام اپل قرار بود فرآیند مهاجرت از پاورپی‌سی به اینتل از ژوئن ۲۰۰۶ آغاز و تا اواخر سال ۲۰۰۷ به پایان برسد؛ هرچند این فرآیند بسیار سریع‌تر از این تکمیل شد. در ژانویه‌ی ۲۰۰۶ استیو جابز با معرفی مک‌بوک پرو ۱۵ اینچی و آیمکجدید که هر دو از پردازنده‌های Core Duo اینتل استفاده می‌کردند، از اولین کامپیوترهای x86 اپل رونمایی کرد. در فوریه‌ی همان سال، اپل مک مینی را نیز با پردازنده‌های سری Core اینتل معرفی کرد. روی آوردن به معماری x86 به اپل این امکان را داد تا با معرفی نرم‌افزار بوت کمپ (Boot Camp) بتواند اجرای ویندوز XP بر روی مک را برای کاربران خود میسر کند. در آوریل همان سال اپل مک‌بوک پرو ۱۷ اینچی را که از پردازنده‌ی اینتل استفاده می‌کرد، جایگزین پاوربوک ۱۷ اینچی خود کرد. فرآیند مهاجرت اپل در آگوست ۲۰۰۶ به پایان رسید.

بسیاری از ناظران از اینکه اپل چرا به جای اینتل با AMD قرارداد نبسته بود شوکه شده بودند. در آن زمان AMD با پلتفرم ۶۴ بیتی خود نگاه‌های زیادی را به سمت خود جلب کرده بود. بسیاری از کارشناسان با برون‌یابی نمودارهای پیشرفت این شرکت، احتمال می‌دادند که عاقبت AMD اینتل را به زیر خواهد کشید؛ اتفاقی که هرگز به وقوع نپیوست.

سرانجام اپل با انتشار اختصاصی Mac OS X v10.6 برای پردازنده‌های اینتل در سال ۲۰۰۹ به پشتیبانی از پاورپی‌سی خاتمه داد.

چرخه‌ی تیک-تاک (Tick-Tock)

چرخه تیک تاک اینتل

در حالی که اینتل به صورت سنتی هر دو سال یک بار فناوری ساخت خود را کوچک‌تر می‌کرد، با ورود پردازنده‌های Core 2 Duo، روند به روزرسانی پردازنده‌های این شرکت دستخوش تغییر اساسی شد. چرخه‌ی جدید که به تیک-تاک معروف است از سال ۲۰۰۷ تا به امروز برقرار است. با هر «تیک»، اینتل تکنولوژی فرآیند ساخت پردازنده‌های خود را کوچک‌تر کرده، و با هر «تاک» یک معماری جدید معرفی می‌شود. هر ۱۲ تا ۱۸ ماه شاهد یک تیک یا یک تاک در پردازنده‌های اینتل هستیم.

برای مثال معرفی پردازنده‌های آیوی بریج (Ivy Bridge) که برای اولین بار از فناوری ساخت ۲۲ نانومتری استفاده می‌کردند «تیک» و پردازنده‌های هسول (Haswell) که با همان فناوریِ ساخت، معماری به‌روزتری داشتند «تاک» محسوب می‌شود. به طریق مشابه پردازنده‌های ۱۴ نانومتری برادول (Broadwell) در این چرخه تیک و پردازنده‌هایاسکای‌لیک (Skylake) تاک هستند. انتظار می‌رود تیک بعدی با معرفی پردازنده‌های ۱۰ نانومتری کَنون لیک (Cannonlake) در سال ۲۰۱۷ و تاک بعدی با بهبود معماری ۱۰ نانومتری در پردازنده‌های آیس لیک (Ice Lake) در سال ۲۰۱۸ به وقوع بپیوندد.

تکنولوژی Intel vPro

تکنولوژی اینتل vPro

در سال ۲۰۰۷، اینتل تکنولوژی vPro خود را معرفی کرد. vPro در واقع یک عبارت تبلیغاتی و تکنیک بازاریابی برای مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های سخت‌افزاری در پردازنده‌های جدید ساخت اینتل بود. vPro شامل تکنولوژی‌هایی مانندهایپرتردینگ (برای آشنایی کامل با هایپرتریدنگ انتهای قسمت قبل را مطالعه کنید)، تکنولوژی مدیریت فعال (AMT)،توربو بوست ۲ و VT-x می‌شود. برای اینکه کامپیوتری بتواند از مزایای این مجموعه تکنولوژی‌ها بهره‌مند شود، باید پردازنده‌ی vPro، چیپست سازگار با vPro و همچنین بایوسی که از تکنولوژی vPro پشتیبانی کند داشته باشد.

پردازنده‌های اتم (Atom)

پردازنده intel core m

پردازنده‌های اتم اینتل در سال ۲۰۰۸ برای دستگاه‌های کم مصرف و قابل حمل عرضه شدند. اولین نسخه‌های پردازنده‌های اتم با استفاده از فرآیند ساخت ۴۵ نانومتری تولید شده بودند و توان مصرفی آن‌ها ۰.۶۵ وات بود. با فراگیر شدن نِت‌بوک‌ها در سال ۲۰۰۸، بر خلاف پیش‌بینی اینتل مدل‌های کمتر بهینه‌ای که بر مبنای هسته‌های Diamondville (سری N200 و N300) بودند، فروش بسیار بیشتری را نسبت به هسته‌های Silverthorne (سری Z500) تجربه کردند.

اتم‌های اولیه فاقد قدرت کافی بودند و نتوانستند در بازاری به جز نِت‌بوک‌ها به موفقیت دست پیدا کنند. حتی به روزرسانی Lincroft (عرضه شده در سال ۲۰۱۰ به عنوان سری Z600) نیز نتوانست این سناریو را تغییر دهد. معروف‌ترین نت‌بوک‌هایی که از پردازنده‌های اتم اینتل استفاده می‌کردند عبارتند از Eee PC ایسوس، نت‌بوک‌های سری M وایو سونی، MSI Wind PC و نت‌بوک‌های سری Inspiron Mini  دل.

پردازنده core m اینتل

پردازنده‌های اتم هیچگاه نتوانستند به اندازه‌ی پردازنده‌های دسکتاپ Core موفق باشند و تلاش‌های اینتل در راه فراگیر کردن آن‌ها تاکنون بی ثمر بوده است. در سال ۲۰۰۹ اینتل و TSMC طی توافقی اعلام کردند در ساخت پردازنده‌های اتم با یکدیگر همکاری خواهند کرد؛ اما قرارداد بین دو شرکت در سال ۲۰۱۰ به دلیل کمبود تقاضا برای پردازنده‌های اتم به حالت تعلیق درآمد. در سال ۲۰۱۱ اینتل و گوگل اعلام کردند که با همکاری یکدیگر سیستم عامل اندورید را با پردازنده‌های x86 اتم سازگار خواهند کرد. این موضوع نیز کمک چندانی به اینتل نکرد و ARM همچنان متداول‌ترین معماری مورد استفاده توسط اندروید است.

پردازنده‌های مبتنی بر ARM مانند سری تگرا از انویدیا، اسنپدراگون کوالکام و اکسینوس سامسونگ قدرت پردازشی مشابه پردازنده‌های اتم اینتل را با یک چهارم مصرف انرژی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. علاوه بر مصرف کمتر انرژی، این پردازنده‌ها سخت‌افزارهای متعددی مانند مودم را نیز در خود جای داده‌اند و در واقع «سیستم بر روی چیپ» (SoC: System on a Chip) به شمار می‌روند. اینتل با معرفی SoCهای اتم خود در سال ۲۰۱۲ سعی داشت بار دیگر شانس خود در زمینه‌ی پردازنده‌ی تلفن‌های هوشمند را بیازماید، اما نهایتاً در ۲۹ آوریل ۲۰۱۶، اعلام کرد که قصد دارد برنامه‌ی تولید SoC های Broxton خود را کنسل کند. برای آشنایی بیشتر با پردازنده‌های موبایل اینتل می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

این مطلب ادامه دارد ...تاريخ : جمعه 31 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دیدار با پسر فاطمه(س) و حضور امام زمان(عج) را درک کردن، شاید بزرگترین آرزوی بسیاری از ما شیعیان باشد، اما اگر روزی رسید که ما لیاقت لحظه‌ای ملاقات با امام قائم(ع) را پیدا کردیم، ظاهر و اوصاف جسمانی موعودمان چگونه خواهد بود؟

 
در ادامه این گزارش تعدادی از احادیث و روایات پیرامون شکل ظاهری امام زمان(عج) از منابع مختلف شیعه و سنی ذکر می‌شود:
 
مسند ابویعلی از پیامبر(ص) نقل می‌کند: «از میان اهل بیتم کسی در این امت قیام خواهد کرد که پیشانی‌اش بلند است و بینی اش برجستگی دارد. او عدالت را در زمین می‌گسترد، چنان که از جفا و بیداد آکنده شده است.»
 
الفردوس از حذیفه از پیامبر(ص) روایت می‌کند: «مهدی مردی است از فرزندان من، چهره او مانند ماهِ درخشان است، رنگ او رنگ عربی(1) است و اندام او اسرائیلی(2). او زمین را پر از داد خواهد ساخت، همانطور که از ستم پر شده است. اهل آسمان و زمین و (حتی) پرنده در آسمان از خلافت او رضایت‌مند خواهند بود...»
 
کمال‌الدین از ابوالصلت هروی نقل می‌کند: «از امام رضا(ع) درباره نشانه‌های قائم به هنگام قیام پرسیدم و ایشان فرمودند: علامت او این است که مسن است ولی جوان جلوه می‌کند، کسی که او را می‌نگرد چهل ساله و حوالی آن تخمین می‌زند. از علامات ظهور او آن است که با گذر روزها و شب ها پیر نمی‌شود، تا آنکه اجل فرا رسد.»
 
غیبت نعمانی از علی بن ابی حمزه از امام صادق(ع) چنین نقل می‌کند: «چون قائم قیام کند، مردمان او را نخواهند پذیرفت، چون جوان و شاداب می آید. تنها کسانی که خدا در عالم ذرّ از آنها میثاق گرفته است بر اعتقاد به او خواهند بود.»
 
کمال‌الدین روایت می‌کند که حضرت امیرالمؤمنین(ع) بر منبر فرمودند: «در آخرالزمان مردی از فرزندان من قیام می‌کند. او سفید مایل به سرخی است... ران‌هایی ستبر دارد، استخوان های شانه اش بزرگ است، در پشت خود دو خال دارد که یکی به رنگ پوست اوست و دیگری مانند خال پیامبر(ص). او دو نام دارد: یکی پنهان و دیگری آشکار. آنکه پنهان است احمد و آنکه آشکار است محمد. چون پرچمش را به اهتزاز درآرد، میان مشرق و مغرب را روشن می‌کند. او دستش را بر روی سر بندگان می‌گذارد و به دنبال آن هیچ مؤمنی نخواهد بود مگر آنکه دلش از پاره آهن سخت‌تر می‌شود و خدا به او نیروی چهل مرد می‌دهد. هیچ مرده ای نخواهد بود مگر آنکه سرورِ این امر به قبرش وارد می‌شود. آنان در قبرها با هم دیدار می‌کنند و به قیام قائم(ع) بشارت می‌دهند.» (بحارالانوار)
 
 
پی نوشت‌ها:
(1) یعنی گندمگون یا سفید است، و در اوصاف امام عصر(ع) آمده که رنگ ایشان رنگ پیامبر(ص) است، یعنی سفید مایل به سرخ.
(2)بلند قامت و پُر، مانند بنی اسرائیل و فرزندان یعقوب نبی(ع). نسل حضرت ابراهیم(ع) که از جمله آنها بنی اسرائیل‌اند، به درشتی اندام و زیبارویی معروف بوده‌اند، لذا اوصاف حضرت ابراهیم(ع) در امام مهدی(عج) بروز می‌کند.


تاريخ : پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سیستم عامل اندروید از هسته‌ی لینوکس بهره برده و همانند آن دارای دسترسی روت (root) است. با روت کردن سیستم عامل اندروید امکان دسترسی کاملی به همه‌ی بخش‌های سیستم عامل در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. در برخی موارد، این مهم می‌تواند باعث بروز مشکلاتی هم‌چون کاهش سطح امنیت دستگاه، آسیب دیدن غیرقابل بازگشت فایل‌های پارتیشن، از بین رفتن گارانتی دستگاه، دریافت نشدن بروزرسانی رسمی OTA منتشر شده به وسیله‌ی شرکت سازنده‌ی دستگاه و غیره شود.

هر دلیلی که داشته باشید، می‌توانید با مطالعه‌ی دقیق این مقاله دستگاه اندرویدی خود را آن‌روت (Unroot) کنید!

راهکارهای موجود برای آن‌روت کردن گوشی هوشمند اندرویدی

همانند روت کردن، روش‌های مختلفی برای آن‌روت کردن گوشی هوشمند اندرویدی وجود دارد. استفاده از این روش‌ها به نوع دستگاه، نسخه‌ی سیستم عامل اندروید نصب شده و اندکی هم به انتخاب شما بستگی دارد. به طور کلی آن‌روت کردن دستگاه اندرویدی با توجه به شرایط یاد شده، شامل یکی از فرآیندهای زیر است:

گوشی اندرویدی که قبلا روت شده است

اگر گوشی خود را روت کرده‌ و در دست نسخه‌ی پیش‌فرض سیستم عامل اندروید گوشی خود گیر افتاده‌اید، آن‌روت کردن چنین دستگاه‌هایی باید ساده باشد. برای این کار باید با استفاده از گزینه‌ی موجود در نرم‌افزار SuperSU دسترسی روت دستگاه را حذف کرده و ریکاوری رسمی (Stock Recovery) اندروید را جایگزین آن کنید. جزئیات دقیق مربوط به این مورد را در این مقاله شرح خواهیم داد.

گوشی اندرویدی که دارای رام سفارشی بوده یا از Xposed Framework بهره‌مند است

در صورتی که غیر از روت کردن دستگاه، تغییرات سنگینی در بخش‌های معینی از پارتیشن سیستم اعمال کرده‌اید، تنها راه آن‌روت کردن، بازگشت به یک استاک کامل، به واسطه حالت کارخانه‌ای است. این راهکار برای هر گوشی متفاوت بوده و شرح آن برای هر دستگاه اندرویدی خارج از گنجایش این مقاله است! اما در بخش پایانی مقاله، به صورت کلی به این مورد خواهیم پرداخت.

در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد؛ اما متاسفانه راهکار SuperSU همیشه بی‌عیب و نقص عمل نمی‌کند. برای مثال، احتمال اینکه قادر به جایگزینی ریکاوری رسمی (Stock Recovery) نباشید، وجود دارد که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در چنین مواقعی می‌توانید با استفاده از راهکارهایی که در ادامه بیان خواهیم کرد، اسمارت‌فون خود را به صورت دستی آن‌روت کنید.

نکسوس و دیگر گوشی‌های مخصوص توسعه دهندگان که دارای سیستم عامل اندروید مارشمالو هستند

اگر راهکار استفاده از سوپر اس‌یو کار نکرد، می‌توانید با فلش کردن دوباره‌ی فایل boot.img، دستگاه خود را به طور دستی آن‌روت کنید. فایل یاد شده، هنگام روت کردن سیستم عامل اندروید مارشمالو ویرایش شده و تغییراتی در آن ایجاد می‌شود. جایگزینی آن و سپس فلش کردن دوباره‌ی ریکاوری رسمی اندروید فوت کوزه‌گری مخصوص به خود را دارد که در بخش دوم این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

نکسوس و دیگر گوشی‌های مخصوص توسعه دهندگان که دارای اندروید لالی‌پاپ و نسخه‌های قبل‌تر هستند

در مورد این گوشی‌ها، اگر راهکار سوپر اس‌یو به هر دلیلی عمل نکرد می‌توانید دستگاه خود را با حذف فایل باینری اس‌یو (su binary) به صورت دستی آن‌روت کنید. این فایل در گوشی‌هایی که اندروید آن‌ها نسخه‌ای پایین‌تر از مارشمالو است، دسترسی روت را به کاربر می‌دهد. باز هم حذف آن و سپس فلش کردن دوباره‌ی ریکاوری رسمی اندروید، نیازمند آگاهی از ترفندهایی است که در بخش سوم از این مقاله بیان خواهیم کرد.

گوشی‌های مخصوص کاربران عادی

اگر در استفاده از سوپر اس‌یو در گوشی‌هایی که برای کاربران معمولی تولید شده‌اند ناموفق بودید، به احتمال زیاد مجبور به انجام اقدامات اساسی خواهید شد! به این صورت که ابتدا باید گوشی را به طور کامل پاک‌سازی (Wipe) کرده و برای آن‌روت کردن به استاک کامل متناسب با دستگاه خود که سازنده‌ی گوشی آن را در اختیار شما گذاشته، بازگردید. این راهکار برای هر یک از دستگاه‌های اندرویدی متفاوت بوده و نمی‌توان دستورالعمل مربوطه را برای هر یک شرح داد؛ اما در بخش پایانی این مقاله، این راهکار را هم به طور خلاصه مطرح خواهیم کرد.

در ادامه‌، هر یک از ۴ راهکار یاد شده را در سطوح مختلفی از جزئیات تشریح خواهیم کرد. شما باید با توجه به نوع دستگاه، نسخه‌ی اندروید و وضعیت موجود، به راهکار مربوطه مراجعه کرده و از آن بهره‌مند شوید.

۱- آن‌روت کردن اساسی هر دستگاه اندرویدی با SuperSU

نرم‌افزار SuperSU ابزاری محبوب و قدرتمند برای مدیریت ساده‌ی دسترسی روت در سیستم عامل اندروید است. اگر در حال استفاده از دستگاه اندرویدی روت شده هستید، می‌توانید با استفاده از سوپر اس‌یو به فرصت‌های بسیار بزرگی مانند مدیریت نرم‌افزارهایی که دسترسی superuser را دریافت می‌کنند، دسترسی داشته باشید. این ابزار، هوشمندترین و آسوده‌ترین راهکار برای آن‌روت کردن سریع دستگاه اندرویدی به شمار می‌رود؛ زیرا تمامی فرآیند به طور مستقیم از داخل نرم‌افزار انجام می‌شود.

اولین گام برای آن‌روت کردن کامل دستگاه روت شده این است که باید به نرم‌افزار SuperSU موجود در کشوی نرم‌افزارها (app drawer) مراجعه کنید.

 

آنروت کردن گوشی اندروید

 

پس از اجرای نرم‌افزار یاد شده، به سمت چپ سوایپ کرده یا روی سربرگ Settings ضربه بزنید. سپس در فهرست جاری برای دسترسی به بخش Cleanup، به طرف پایین پیمایش کرده و گزینه‌ی Full Unroot را لمس کنید.

 

آنروت کردن اندروید

 

با این کار، کادر محاوره‌ای تحت عنوان SuperSU ظاهر خواهد شد که از دست رفتن دسترسی روت دستگاه و بسته شدن بلادرنگ نرم‌افزار جاری را گوش‌زد می‌کند؛ که اگر قصد ادامه‌ی کار را دارید باید روی گزینه‌ی Continue ضربه بزنید. اگر دارنده‌ی دستگاه اندرویدی هستید که با راهکار سنتی اجرای su daemon هنگام بالا آمدن دستگاه روت شده است (دستگاه‌های دارای اندروید لالی‌پاپ و نسخه‌های قدیمی‌تر)، این تنها کاری است که باید انجام بدهید. پس از انجام آن، دستگاه آن‌روت شده و باید برای تکمیل فرآیند دوباره آن را از نو راه‌اندازی کنید.

 

آنروت کردن گوشی اندروید

 

اما در صورتی که دستگاه اندرویدی شما دارای مارشمالو بوده و با استفاده از روش بدون سیستم (systemless) روت شده باشد، با لمس Continue کادر محاوره‌ای دیگری نمایان می‌شود که سوالی مبنی‌بر این که اگر قصد بازگردانی boot image رسمی را داشته باشید باید بروزرسانی (OTA(Over-The-Air را دریافت کنید را از کاربر می‌پرسد. منظور از بروزرسانی OTA، همان دریافت بروزرسانی رسمی منتشر شده به وسیله‌ی سازنده‌ی گوشی است که از بخش System Update اندروید قابل دریافت خواهد بود. در صورتی که قصد دریافت آخرین بروزرسانی رسمی اندروید را در زمان انتشار دارید یا اگر دستگاه شما شدیدا دچار مشکل شده، پیشنهاد می‌کنیم که کلید YES را بزنید. درصورتی که گزینه‌ی یاد شده برای وضعیت فعلی دستگاه شما اثری نداشت، بهتر است فقط با لمس گزینه‌ی NO، فایل boot.img اصلاح شده را ترک کنید.

 

آنروت کردن گوشی اندروید

 

پس از لمس گزینه‌ی YES، ممکن است سوالی در مورد بازگردانی ایمیج ریکاوری رسمی را از کاربر بپرسد. اگر دستگاه شما دارای محیط ریکاوری سفارشی (Custom Recovery) بوده و در عین حال قصد دریافت بروزرسانی OTA را هم دارید، استفاده از این گزینه ضروری بوده و باید روی YES ضربه بزنید.

اگر قصد دارید تا در آینده دستگاه اندرویدی خود را دوباره روت کرده یا به استفاده از ریکاوری سفارشی ادامه دهید، باید روی NO ضربه بزنید (برای این کار می‌توانید از Nandroid استفاده کنید). البته ممکن است با استفاده از این گزینه، در دسترس نباشد؛ در این صورت مجبور به فلش کردن دستی ریکاوری رسمی دستگاه خواهید بود که دستورالعمل نحوه‌ی انجام آن در ادامه موجود است.

 

آنروت کردن گوشی اندروید

 

سپس SuperSU، خود را حذف کرده و نصب کننده‌ی مربوطه را پاک‌سازی خواهد کرد. تمام این فرآیند فقط چند ثانیه زمان برده و بعد از آن دستگاه مجددا راه‌اندازی خواهد شد. پس از اتمام کار، دستگاه باید به طور کامل آن‌روت شده و بسته به گزینه‌ای که در طول فرآیند آن‌روت انتخاب کردید، به قالب رسمی خود بر خواهد گشت.

۲- آن‌روت کردن دستی گوشی‌های نکسوس یا دیگر دستگاه‌های مخصوص توسعه دهندگان دارای مارشمالو

درحالی که راهکار آن‌روت با SuperSU از لحاظ نظری در دستگاه‌هایی که با استفاده از روش بدون سیستم روت شده‌اند عملکرد خوبی دارد، با این حال آگاهی از این که در صورت عدم عملکرد سوپر اس‌یو برای آن‌روت کردن سیستم عامل چه کاری باید انجام داد، خالی از لطف نیست. خبر خوب اینکه انجام این کار فقط نیازمند فلش کردن ساده است؛ به طوری که باید فایل boot.img ویرایش شده را با یک فایل رسمی جایگزین کنید. انجام این کار ترفند خود را دارد که در ادامه به طور کامل تشریح خواهیم کرد.

دستگاه مورد استفاده‌ی ما، نکسوس ۵ است؛ با این حال فرآیند انجام این کار برای همه‌ی دستگاه‌های نکسوس کاملا مشابه هم است. اما در صورت استفاده از گوشی‌های دیگر سازنده‌ها که مخصوص توسعه دهندگان طراحی شده‌اند، ممکن است فرآیند کمی متفاوت باشد.

اولین کاری که باید انجام دهید، دریافت فایل ایمیج کارخانه‌ای برای دستگاه مورد نظر شما است. این فایل برای دستگاه‌های نکسوسی، به وسیله‌ی گوگل تهیه شده و قابل دریافت است. فایل‌های ایمیج دیگر دستگاه‌ها باید از طریق سازندگان آن تهیه شود.

پس از دریافت فایل ایمیج کارخانه‌ای برای دستگاه خود، باید آن را از حالت فشرده خارج کنید (در اصطلاح unzip).

 

آنروت کردن گوشی اندروید

 

در داخل فایل آن‌زیپ شده، فایل دیگری وجود دارد که آن را هم باید از حالت فشرده خارج کنید.

 

آنروت کردن گوشی اندروید

 

این فایل حاوی ایمیج بوت‌لودر، Radio (اگر قابل اجرا باشد) و اسکریپت‌های مختلف برای فلش کردن ساخت کامل اندروید است. فایل مورد نظر ما “boot.img” است که درون فایل “zip.” نهایی یافت شده و دارای نامی در قالب “image-<device name>-<build number>.zip” است (به جای عبارت “device name” نام دستگاه و به جای عبارت “build number” شماره دستگاه مورد نظر قرار دارد). فایل “zip.” یاد شده را از حالت فشرده خارج کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

در ابن مرحله لازم است از فعال بودن گزینه‌‌های توسعه دهنده (Developer options) با مراجعه به مسیر Settings → About phone و ۷ مرتبه ضربه زدن روی شماره ساخت (Build Number) گوشی اطمینان حاصل کنید. در حین ضربه زدن، اطلاعیه‌ای نمایان می‌شود که تعداد ضربات باقی مانده برای تبدیل شدن به توسعه دهنده را نشان می‌دهد.

آنروت کردن گوشی اندروید

هنگامی که منوی توسعه دهنده با موفقیت فعال شد، برای رفتن به منوی تنظیمات روی دکمه‌ی بازگشت ضربه بزنید. مشاهده خواهید کرد که منوی Developer options درست در بالای About phone به عنوان یک ورودی جدید ظاهر شده است. حال، منوی Developer options را لمس کنید.

 

آنروت کردن گوشی اندروید

برای فعال کردن گزینه‌ی “USB Debugging” فهرست جاری را به طرف پایین پیمایش کرده و دکمه‌ی لغزنده‌ی مربوط به آن را لمس کنید.

 

آنروت کردن گوشی اندروید

با این کار، اخطاری به صورت یک منوی فرعی (pop-up) شناور خواهد شد که کاربرد اشکال‌زدایی یواس‌بی (USB debugging) را توصیف می‌کند. به منظور فعال کردن آن باید کلید OK را لمس کنید.

 

آنروت کردن گوشی اندروید

 

دستگاه اندرویدی خود را با کابل USB به رایانه متصل کنید. پس از نصب خودکار درایورهای مربوطه، پنجره‌ای نمایان خواهد شد که از کاربر برای استفاده از یواس‌بی دیباگینگ در رایانه کسب اجازه می‌کند. اگر در حال استفاده از رایانه‌ی شخصی هستید، می‌توانید گزینه‌ی Always allow from this computer را برای انجام خودکار اشکال‌زدایی یواس‌بی در آینده، تیک بزنید. در ادامه بر روی کلید OK ضربه بزنید.

 

آنروت کردن گوشی اندروید

 

حال به رایانه‌ی خود مراجعه کرده و در صورتی که (ADB(Android Debug Bridge در مسیر سیستم شما نصب شده است، با فشردن هم‌زمان کلید Shift و کلیک راست در پوشه‌ای که همه‌ی فایل‌های ایمیج کارخانه‌ای از حالت فشرده خارج شده، گزینه‌ی Open a command window here را برگزینید.

 

آنروت کردن گوشی اندروید

 

در صورتی که adb در مسیر سیستم نصب نیست، فایل boot.img را کپی کرده و در پوشه‌ی adb واقع در مسیر C:\Android\platform-tools قرار دهید. سپس با فشردن هم‌زمان کلید Shift و کلیک راست در فضای خالی پوشه‌ی جاری، روی گزینه‌ی Open a command window here کلیک کنید.

 

آنروت کردن گوشی اندروید

 

سپس دستور زیر را برای راه‌اندازی دوباره‌ی دستگاه به حالت بوت‌لودر (bootloader)، وارد خط فرمان کنید و کلید اینتر را بفشارید.

adb reboot bootloader

 

 

آنروت کردن گوشی اندروید

 

هنگامی که دستگاه به حالت بوت‌لودر راه‌اندازی شد، فرمان زیر را که فقط چند ثانیه طول خواهد کشید، درون محیط خط فرمان اجرا کنید.

fastboot flash boot boot.img

 

آنروت کردن گوشی اندروید

اگر برای دریافت بروزرسانی OTA یا صرفا به خاطر بازگردانی کامل گوشی به حالت رسمی قصد آن‌روت کردن دارید، علاوه‌بر انجام مرحله‌ی قبلی، نیازمند فلش کردن ریکاوری رسمی خواهید بود که می‌توانید با دستور زیر این کار را انجام دهید.

 

fastboot flash recovery recovery.img

آنروت کردن گوشی اندروید

سپس، دستگاه اندرویدی را با دستور زیر از نو راه‌اندازی کنید.

fastboot reboot

آنروت کردن گوشی اندروید

با دستور یاد شده، دستگاه باید بلافاصله از نو راه‌اندازی شود. در صورت عدم عملکرد، دستگاه را به صورت دستی از نو راه‌اندازی کنید. با این کار دسترسی روت به دستگاه از بین رفته و ریکاوری رسمی اندروید بازگردانی خواهد شد؛ اما دیگر بخش‌های سیستم، به طور کاملا دست نخورده باقی می‌ماند. اگر فکر فروش دستگاه را دارید، هم‌اکنون می‌توانید دستگاه خود را ریست فکتوری (Factory Reset) کنید.

۳- آن‌روت کردن دستی نکسوس یا دیگر دستگاه‌های ویژه‌ی توسعه دهندگان دارای لالی‌پاپ یا نسخه‌های قدیمی‌تر

به طور کلی، در دستگاهی که پارتیشن سیستم آن ویرایش و اصلاح شده است، استفاده از SuperSU برای آن‌روت کردن گوشی هوشمند بهترین انتخاب به شمار می‌رود؛ زیرا همه‌ی تغییراتی که در طول فرآیند روت به سیستم اعمال شده است پاک‌سازی می‌شود. در صورتی که قصد انجام دستی این کار را دارید، با وجود این که کمی رنج‌آورتر از فلش کردن ساده‌ی فایل boot.img مشابه با روش بدون سیستم است، اما خبر خوب اینکه می‌توان تمامی فرآیند آن‌روت را بدون نیاز به استفاده از رایانه و صرفا به طور مستقیم از درون دستگاه به انجام رساند.

اولین ابزار مورد نیاز، نرم‌افزار مدیرت فایلی (file manager) است که با دسترسی روت سازگار باشد. در بین تمامی ابزارهای مشابه، نرم‌افزار ES File Explorer یکی از محبوب‌ترین و عالی‌ترین‌ها در این زمینه محسوب می‌شود؛ اما می‌توانید از دیگر مرورگرهای روت هم استفاده کنید.

منوی کناری نرم‌افزار ES را با استفاده از کشیدن انگشت خود از لبه‌ی سمت چپ نمایشگر به طرف راست، باز کرده و پس از پیمایش گزینه‌های جاری به طرف پایین، دکمه‌ی لغزنده‌ی گزینه‌ی Root Explorer را لمس کنید تا فعال شود. نرم‌افزار SuperUser نصب شده در دستگاه، باید دسترسی لازم را به نرم‌افزار مدیریت فایل شما اعطا کند.

آنروت کردن گوشی اندروید

وقتی که دسترسی روت برای ES صادر شد، به پوشه‌ی System بروید. برای این کار، با فرض این که در صفحه‌ی خانگی نرم‌افزار هستید، روی منوی کشویی که Homepage نام دارد ضربه بزنید. حال گزینه‌ی “Device /” را انتخاب کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

در پارتیشن اولیه‌ی دستگاه برای دسترسی به پوشه‌ی system، به طرف پایین پیمایش کرده و آن را لمس کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

این پوشه مکانی است که باید با احتیاط کامل در آن پیش بروید. بسته به نحوه‌ی روت شدن دستگاه مورد نظر،‌ فایل “su” که قصد حذف کردن آن را داریم، در یکی از دو مسیر “system/bin/” یا “system/xbin/” قرار خواهد داشت. ابتدا اولین مسیر یاد شده را بررسی کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

فایل‌های موجود به ترتیب حروف الفبای انگلیسی طبقه‌بندی شده‌اند؛ بنابراین اگر فایل “su” در مسیر اول قابل مشاهده نیست (مانند دستگاه مورد آزمایش ما)، پس قطعا در پوشه‌ی xbin قرار دارد. برای رفتن به این پوشه، فِلِش بازگشت را لمس کرده و سپس پوشه‌ی xbin را باز کنید. نباید در این پوشه فایل‌های زیادی وجود داشته باشد؛ پس به سادگی می‌توانید فایل su را بیابید.

آنروت کردن گوشی اندروید

اگر به دنبال آن‌روت کردن کامل دستگاه هستید، فقط باید فایل یاد شده را حذف کنید. برای این کار، پس از لمس چند ثانیه‌ای فایل، روی آن ضربه زده و آیکون زباله‌ی واقع در نوار ابزار بالای نرم‌افزار را برگزینید.

آنروت کردن گوشی اندروید

اگر تنها قصد آن‌روت موقت دستگاه را برای دریافت بروزرسانی OTA دارید، می‌توانید فقط فایل “su” را با لمس چند ثانیه‌ای، ضربه روی آن و لمس آیکون قیچی از یکی از مسیرهای یاد شده به داخل کارت حافظه‌ی خود منتقل کنید. پس از انجام کارهای گفته شده، به پارتیشن اولیه‌ی “Device /” رفته و پوشه‌ی sdcard را انتخاب کنید. حال باید آیکون مربوط به چسباندن فایل (Paste) را لمس کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

به جز فایل su، فایل دیگری هم وجود دارد که باید حذف یا جابه‌جا شود. برای این کار به پوشه‌ی system بازگردید و پوشه‌ی app را باز کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

در اینجا باید به دنبال نرم‌افزار SuperUser نصب شده در گوشی بگردید. در صورتی که SuperSU در حال اجرا باشد، باید در پوشه‌ای با همین نام یافت شود. اگر نرم‌افزار SuperUser متفاوتی در حال اجرا دارید، ممکن است مجبور به گشت و گذار بیش‌تری شوید. حال باید پوشه‌ی SuperSU را باز کرده و به دنبال فایل “superuser.apk” بگردید. این فایل ممکن است داخل پوشه‌ی یاد شده نبوده و در پوشه‌ی اصلی قرار داشته باشد.

آنروت کردن گوشی اندروید

هنگامی که فایل صحیح را یافتید، روی آن را چند ثانیه لمس کرده و یکی از گزینه‌های delete یا cut را مشابه با همان کاری که با فایل “su” انجام دادید، انتخاب کنید. در صورتی که فایل را cut کردید، برای نگه‌داری ایمن آن را در کارت اس‌دی بچسبانید.

حال باید به وسیله‌ی نرم‌افزاری مانند Root Checker، وضعیت دسترسی روت در اندروید را بررسی کنید. اگر با پیامی مبنی‌بر عدم دسترسی روت (...Sorry! Root access is not) مواجه شدید، پس کل فرآیند با موفقیت به اتمام رسیده است.

آنروت کردن اندروید

حالا باید ریکاوری رسمی اندروید را در گوشی هوشمند قرار دهید. برای این کار ابتدا باید فایل ایمیج کارخانه‌ای (factory image) را با استفاده از رایانه، برای دستگاه مورد نظر خود دریافت کنید. این فایل برای دستگاه‌های نکسوسی، به وسیله‌ی گوگل تهیه شده و قابل دریافت است. فایل‌های ایمیج دیگر دستگاه‌ها باید به وسیله‌ی سازندگان آن تهیه شود.

پس از دریافت فایل ایمیج کارخانه‌ای برای دستگاه خود، باید آن را از حالت فشرده خارج کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

در داخل فایل آن‌زیپ شده، فایل دیگری وجود دارد که آن را هم باید از حالت فشرده خارج کنید. این فایل حاوی ایمیج بوت‌لودر، Radio (اگر قابل اجرا باشد) و اسکریپت‌های مختلف برای فلش کردن ساخت کامل اندروید است. فایل مورد نظر ما، recovery.img موجود در داخل فایل فشرده است؛ این فایل را از حالت فشرده خارج کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

گوشی خود را در دست گرفته و از فعال بودن گزینه‌‌های توسعه دهنده (Developer options) با مراجعه به مسیر Settings → About phone و ۷ مرتبه ضربه زدن روی شماره ساخت (Build Number) گوشی اطمینان حاصل کنید. در حین ضربه زدن، اطلاعیه‌ای نمایان می‌شود که تعداد ضربات باقی مانده برای تبدیل شدن به توسعه دهنده را نشان می‌دهد.

آنروت کردن گوشی اندروید

هنگامی که منوی توسعه دهنده با موفقیت فعال شد، برای رفتن به منوی تنظیمات روی دکمه‌ی بازگشت ضربه بزنید. مشاهده خواهید کرد که منوی Developer options درست در بالای About phone به عنوان یک ورودی جدید ظاهر شده است. حال، منوی Developer options را لمس کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

برای فعال کردن گزینه‌ی “USB Debugging” فهرست جاری را به طرف پایین پیمایش کرده و دکمه‌ی لغزنده‌ی مربوط به آن را لمس کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

با این کار، اخطاری به صورت یک منوی فرعی (pop-up) شناور خواهد شد که کاربرد اشکال‌زدایی یواس‌بی (USB debugging) را توصیف می‌کند. به منظور فعال کردن آن باید OK را لمس کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

دستگاه اندرویدی خود را با کابل USB به رایانه متصل کنید. پس از نصب خودکار درایورهای مربوطه، پنجره‌ای نمایان خواهد شد که از کاربر برای استفاده از یواس‌بی دیباگینگ در رایانه کسب اجازه می‌کند. اگر در حال استفاده از رایانه‌ی شخصی هستید، می‌توانید گزینه‌ی Always allow from this computer را برای انجام خودکار اشکال‌زدایی یواس‌بی در آینده، تیک بزنید. در ادامه روی کلید OK ضربه بزنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

حال به رایانه‌ی خود مراجعه کرده و در صورتی که (ADB(Android Debug Bridge در مسیر سیستم شما نصب شده است، با فشردن هم‌زمان کلید Shift و کلیک راست در پوشه‌ای که همه‌ی فایل‌های ایمیج کارخانه‌ای از حالت فشرده خارج شده، گزینه‌ی Open a command window here را برگزینید.

آنروت کردن گوشی اندروید

در صورتی که adb در مسیر سیستم نصب نیست، فایل boot.img را کپی کرده و در پوشه‌ی adb واقع در مسیر C:\Android\platform-tools قرار دهید. سپس با فشردن هم‌زمان کلید Shift و کلیک راست در فضای خالی پوشه‌ی جاری، روی گزینه‌ی Open a command window here کلیک کنید.

آنروت کردن گوشی اندروید

سپس دستور زیر را برای راه‌اندازی دوباره‌ی دستگاه به حالت بوت‌لودر (bootloader)، وارد خط فرمان کنید و کلید اینتر را بفشارید.

adb reboot bootloader

آنروت کردن گوشی اندروید

هنگامی که دستگاه به حالت بوت‌لودر راه‌اندازی شد، فرمان زیر را که فقط چند ثانیه طول خواهد کشید، درون محیط خط فرمان اجرا کنید.

fastboot flash recovery recovery.img

آنروت کردن گوشی اندروید

دستور قبلی، ریکاوری رسمی اندروید را از نو فلش خواهد کرد. پس از اتمام فرآیند، دستگاه اندرویدی را با دستور زیر از نو راه‌اندازی کنید.

fastboot reboot

آنروت کردن گوشی اندروید

با دستور یاد شده، دستگاه باید بلافاصله از نو راه‌اندازی شود. در صورت عدم عملکرد، دستگاه را به صورت دستی از نو راه‌اندازی کنید. با این کار دسترسی روت به دستگاه از بین رفته و ریکاوری رسمی اندروید بازگردانی خواهد شد؛ اما دیگر بخش‌های سیستم، به طور کاملا دست نخورده باقی می‌ماند. اگر فکر فروش دستگاه را دارید، هم‌اکنون می‌توانید دستگاه خود را ریست فکتوری (Factory Reset) کنید.

۴- فلش دوباره‌ی دستگاه به بیلد رسمی و کامل

اگر یک رام سفارشی (Custom ROM) روی گوشی هوشمند نصب بوده یا در حال استفاده از یک فریم‌ورک ایسکپوزد (ابزاری برای استفاده از قابلیت‌های دیگر رام‌های سفارشی بدون نصب آن‌ها که نیازمند روت کردن دستگاه است) هستید، برای آن‌روت کردن باید دستگاه اندرویدی را به طور کامل پاک‌سازی کرده و آن را به حالت آن‌روت شده فلش کنید تا به وضعیت کارخانه‌ای کاملا جدید دست یابید. روش یاد شده، تنها راه ممکن برای آن‌روت کردن دستگاه‌های غیرنکسوسی یا دستگاه‌های ویژه‌ی کاربران عادی، در صورت عدم عملکرد نرم‌افزار سوپر اس‌یو است.

متاسفانه، فرآیند یاد شده تا حدودی در مورد هر سازنده متفاوت است. این فرآیند حتی می‌تواند برای انواع دستگاه‌های هوشمند یک سازنده متغیر باشد. بنابراین، به جز دستگاه‌های نکسوس نمی‌توانیم دستورالعمل‌های مربوط به دستگاه هر سازنده را تفصیل کنیم. برای این کار، می‌توانید به فروم‌هایی مانند XDA Developers مراجعه کرده و دستورالعمل‌های کامل مربوطه را بیابید. با این حال، در ادامه به صورت اجمالی فرآیندهای مورد نیاز برای فلش کردن دستگاه اندرویدی هر تولید کننده را بیان خواهیم کرد.

نکسوس و دیگر دستگاه‌های ویژه‌ی توسعه دهندگان: فلش کردن دستگاه‌های نکسوس به خاطر پشتیبانی مستقیم گوگل، نسبت به دیگر دستگاه‌ها ساده‌تر است. برای فلش کردن فقط نیازمند دانلود ایمیج فکتوری از گوگل یا سازنده‌ی دستگاه نکسوسی خود و سپس فلش کردن همه‌ی فایل‌های موجود در داخل گوشی هستید.

گوشی سامسونگ: برای فلش کردن دستگاه سامسونگ باید فایل فریم‌ور کامل مربوطه را از آدرسSammobile.com دریافت کنید. سپس با استفاده از نرم‌افزاری به نام Odin که استفاده از آن ساده است، دستگاه را فلش کنید. فقط باید با راهنمای معتبر و مرتبط با دستگاه خود پیش بروید.

گوشی موتورولا: شرکت موتورولا نرم‌افزار RSD Lite را برای نشاندن فایل‌های ایمیج به دستگاه‌های خود، در اختیار کاربران گذاشته است. متاسفانه این شرکت ایمیجی برای دستگاه‌های عادی منتشر نمی‌کند. با این حال، فایل‌های ایمیج غیراستاندارد در فضای مجازی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد اما باید از ایمن بودن منبع مورد استفاده مطمئن باشید.

گوشی ال‌جی: شرکت ال‌جی ابزاری هدفمند تحت عنوان Flash Tool را برای نشاندن فایل‌های KDZ خود در دستگاه ارائه کرده است. استفاده از این ابزار هم نیازمند مهارت بوده و باز هم باید از منابع و راهنماهای ایمنی در این زمینه استفاده کنید.

گوشی HTC: شاید بتوان اچ‌تی‌سی را به عنوان شرکت دوست‌دار فلش خطاب کرد! زیرا می‌توان فقط با استفاده از فایلی به نام (RUU(ROM Update Utility که قابلیت جانشینی با adb ساده و فرمان‌های محیط fastboot را دارد، اقدام به فلش کردن دستگاه کرد. همچنین، با قرار دادن فایل RUU در پارتیشن sdcard بیش‌ترِ گوشی‌های اچ‌تی‌سی و بوت شدن به حالت بوت‌لودر، فایل یاد شده به وسیله‌ی دستگاه و به طور خودکار قابل شناسایی است. برای شروع کار فقط باید فایل RUU مرتبط با دستگاه خود را بیابید.

همان‌طور که مطالعه کردید، راهکارهای بسیار متفاوتی برای آنروت و فلش کردن دستگاه‌های سازندگان مختلف وجود دارد که شرح جزئیات مربوطه خارج از گنجایش این مقاله است. از این رو، دستگاه‌های ویژه‌ی توسعه دهندگان مانند Nexus 5 گوکل از محبوبیت بسیاری میان کاربران حرفه‌ای برخوردار هستند. خوشبختانه می‌توانید با اندکی کاوش، تقریبا همه‌ی دستگاه‌های اندرویدی را آن‌روت کرده و به وضعیت اولیه‌ی خود بازگردانید.

آیا گوشی هوشمند اندرویدی خود را آن‌روت کرده‌اید؟ لطفا تجربیات خود را در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.تاريخ : پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هواپیماهای عمود پرواز نسل جدیدی از پرنده‌ها هستند که به صورت عمودی و بدون شتاب گرفتن از باند فرودگاه، پرواز می‌کنند.

نسل جدیدی از پرنده‌های به پرواز درآمده ، متعلق به "دارپا" بوده و قابلیت‌های پرواز عمودی را از خود نشان داده اند. سازمان تحقیقات دفاعی ایالات متحده آمریکا "دارپا" طرح جدید از هواپیمای عمود پرواز خود را معرفی کرده است؛ طرح مذکور قابلیت‌های عمود پروازی را داشته و مورد تأیید بوده است.

دارپا (DARPA) به تازگی با کمک  شرکت علوم هواییAurora، هواپیمایبدون خلبانی توسعه داده که به صورت عمودی پرواز نموده و فرود می آید. تولید جدید X-plane با نام کمپانی یاد شده می تواند به سرعت 741 کیلومتر در ساعت برسد. همچنین این وسیله تحمل وزن 4500 تا 5500 کیلوگرم که چیزی حدود 40 درصد از فضای داخلی هواپیما را پر می نماید را نیز دارد.  این وسیله قادر است 3 مگاوات (4 هزار اسب بخار) قدرت الکتریکی تولید نموده و از آن برای حرکت 24 فن موجود در بال ها بهره بگیرد

 

هواپیمای

هواپیمای


دارپا شرکت تولید کننده این محصول گزارش داد: رقم یاد شده معادل میانگین خروجی توربین های بادی است. این سازمان همچنین ابراز خوشنودی نموده که این طراحی پیشرفته را می توان در دیگر هواپیماها نیز به کار گرفت.

کمپانی سازنده این هواپیما اعلام داشته این محصول تا سال 2018 میلادی عملیاتی خواهد شد . سازمان مطالعاتی دارپا اعلام کرد: طرح هواپیمای VTOL طرح و کارایی و همچنین بازده پروازی بالایی دارد.

 

مدیر برنامه دارپا  "اشیش باگای" در این زمینه  اظهار داشت:  این سبک پرواز، روشی بسیار نوین است. شرح آن بسیار چالش برانگیز است؛  اما پتانسیل به حرکت در آوردن سوزن تکنولوژی را به دورترین نقطه دارد و فرصت های بزرگی برای دیگر پرواز های عمودی و محصولات هوانوردی فراهم می کند. حمل بار مفید حداقل 40 درصد از وزن ناخالص خود را داشته باشد. 

 

هواپیمای

هواپیمای

 

سرعت این هواپیما می‌تواند به ۳۰۰ تا ۴۰۰ گره برسد. انتظار می‌رود که خود هواپیما در حدود ۱۰,۰۰۰ پوند (۴,۵۳۵ کیلوگرم ) وزن داشته و باری با وزن ۴,۰۰۰ پوند ( ۱,۴۱۸ ) کیلوگرم را جا به جا کند.

مرکز تحقیقاتی "آوروا" در این طرح از نوآوری جدید "24 روتور الکتریکی استفاده کرده که توانایی پرواز با سرعت بالا تیک آف و کندینگ آسان را به این پرنده می‌‌دهد. این پروژه در فاز دوم به ارزش 90 میلیون دلار معادل تقریباً 300 میلیارد تومان در قالب آزمایشات پروازی در سال 2018 کلید خورده و تحقیقات بیشتر ادامه دارد. 

این هواپیما همانطور که مدیر طرح گفته کم مصرف، مستقل از  "باند" و عملیاتی است و این پلان مذکور  یک بستر جدید برای  "هواپیماهای عمود پرواز"  نسل‌های آینده خواهد بود.

هواپیمای "ایکس پلان" سازمان تحقیقات دفاعی ایالات متحده آمریکا  دارای دو موتور "ای 1107 سی"  و همچنین سه ژنراکتور تولید برق شرکت‌ "هانی ول" است و از 3 مگاوات برق برای پرواز استفاده می‌کند.

"دارپا" در ژانویه سال  2016 طرح جدید هواپیمای عمود پرواز خود را ارائه کرد که در این طرح نمونه اولیه هواپیما آماده پرواز شده و  تست اولیه را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

طرح فعلی شرکت دارای دو بال بزرگ در عقب بوده و دو بال کوچک را در جلو دارد و یک بال فرعی در قسمت فوقانی قرار گرفته و موتور توربو آن 3 مگاوات برق را برای پرواز و انرژی این بال‌ها تأمین می‌کند.

حضور هواپیماهای عمود پرواز نسل جدید در شرایط فعلی با توجه به اهمیت انرژی حائز اهمیت خواهد بود و تولید برقی با توجه به کاهش انرژی فسیلی در جهان یک مزیت در ساخت هواپیما  است.تاريخ : پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کلاهبرداران اینترنتی روش های مختلف را مورد استفاده قرار می دهند تا بتوانند اهداف خود را محقق کنند. بدافزارها، باج افزارها، جاسوس افزارها، ویروس ها و... از جمله ابزارهایی محسوب می شوند که در این فرایند به کلاهبرداران اینترنتی کمک می کنند و به گفته کارشناسان، این ابزارها طی چند سال اخیر به قدری پیچیده شده اند که بسیاری از برنامه های امنیتی توانایی شناسایی و مقابله با آنها را ندارند. 

مرکز کسپرسکی براساس یک مطالعه جدید اعلام کرد روزانه به طور میانگین 315 هزار نوع بدافزار جدید دستگاه های ارتباطی الکترونیکی را مورد هدف قرار می دهند و از وقتی شبکه های اجتماعی گسترش یافته اند، بخش اعظم این بدافزارها حساب های کاربری اجتماعی را هدف گیری می کنند. تا پیش از این ویندوز مهم ترین هدف هکرها در جهان بود. ولی کسپرسکی معتقد است اولویت هکرها تغییر کرده و این بار شبکه های اجتماعی مهم ترین هدف آنها محسوب می شوند.

پنج روش کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی که باید آنها را جدی گرفت

نتایج حاصل از بررسی های جدید نشان می دهد میزان انتشار بدافزارها در فصل نخست سال 2015 میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن 165 درصد بیشتر شده است. در سه ما نخست سال 2016 نیز این فرایند رشد 220 درصدی را تجربه کرد تا به این ترتیب کلاهبرداران سایبری همچنان از شرکت های امنیتی جلوتر باشند. 

مراکز تولیدکننده ابزارهای امنیت سایبری در سال 2015 میلادی سرمایه گذاری 77 میلیارد دلاری را انجام دادند تا بتوانند ایمنی نسبی را برای کاربران فراهم کنند. در این میان پیش بینی شد میزان سرمایه گذاری آنها تا سال 2018 میلادی به 101 میلیارد دلار می رسد که بیش از 70 درصد این رقم برای ایمن سازی کاربران در مقابل حملات سایبری اجتماعی در شبکه های اجتماعی رسانه ای هزینه می شود. تولیدکنندگان ابزارهای امنیتی در سال 2020 میلادی بیش از 170 میلیارد دلار هزینه می کنند تا جلوی فعالیت کلاهبرداران اینترنتی را بگیرند و با این وجود باز هم پیش بینی می شود که حتی تا پایان دهه جاری هم نتوان فعالیت این گروها از افراد در شبکه های اجتماعی را کنترل کرد.

مرکز Proofpoint در یک گزارش جدید اعلام کرد میزان حملات سایبری و کلاهبرداری های اینترنتی در شبکه های اجتماعی بزرگ مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و لینکدین طی سال 2015 میلادی 150 درصد بیشتر شده و نکته اصلی اینجا است که به دلیل ناآگاهی کاربران، این روند همچنان سیر صعودی خود را دنبال می کند. 

این مساله به آن دلیل است که کلاهبرداران از طریق شبکه های اجتماعی به صورت مستقیم به میلیون ها کاربر در نقاط مختلف جهان دسترسی دارند و به راحتی می توانند از این گستره، با قلاب خود تعداد زیادی را شکار کنند. کلاهبرداران سایبری اعضای شبکه های اجتماعی و تمام فعالیت آنها را به دقت زیر نظر می گیرند و از این طریق می توانند روش های متعدد نفوذ به دستگاه های موبایلی با شبکه های سازمانی را پیدا کنند.

در اینجا پنج روش اصلی کلاهبرداری سایبری در شبکه های اجتماعی آورده شده است که اگر به آنها توجه داشته باشید، می توانید ایمنی خود را برقرار کنید. این پنج روش به دنبال بررسی دوساله مرکز امنیتی Proofpoint به دست آمده اند.

حساب های کاربری جعلی در توییتر

توییتر همچنان یکی از بزرگ ترین شکل های اجتماعی جهان محسوب می شود و بیش از 330 میلیون مشترک فعال ماهانه دارد. این شبکه اجتماعی طی چند سال اخیر توانسته است جایگزین وبلاگ شود و به عبارت دیگر، در قالب یک منبع رسمی اخبار حاشیه ای مربوط  به شرکت های بزرگ را منتشر کند. در کنار این مساله، کاربران شخصی هم به صورت گسترده از توییتر برای به اشتراک گذاری اتفاقات گوناگون استفاده می کنند. 

مجرمان سایبری در این پلتفرم عمومی روش هایی را شناسایی کرده اند تا بتوانند به کلاهبرداری بپردازند. این مجرمان حساب های کاربری جعلی ایجاد می کنند تا از این طریق بتوانند اطلاعات مربوط به شناسه کاربری و رمز عبور حساب های بانکی کاربران را سرقت کنند و دیگر اطلاعات حساس و کاربردی را به دست آورند. حساب های کاربری جعلی ایجاد می کنند تا از این طریق بتوانند اطلاعات مربوط به شناسه کاربری و رمز عبور حساب های بانکی کاربران را سرقت کنند و دیگر اطلاعات حساس و کاربردی را به دست آورند. 

پنج روش کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی که باید آنها را جدی گرفت

حساب های کاربری جعلی ساخته شده به وسیله این افراد شباهت زیادی به حساب های کاربری تجاری دارد که بانک ها و موسسات مالی ارایه می دهند و برای مثال، تنها یک حرف از نام آنها تغییر می کند یا لینک سایت مربوطه عوض شده است. حتی در برخی موارد دیده می شود که حساب های کاربری جعلی دقیقا نام مشابه موسسه مالی را دارند و فقط به ابتدا یا انتهای نام آنها یک نشانه اضافه شده است.

زمانی که کاربر یک توییت به حساب کاربری جعلی می فرستد و تصور می کند با بانک خود ارتباط برقرار کرده است، جاعلان دست به کار می شوند و به گونه ای پاسخ کاربر را می دهند که او تصور می کند بانک مربوطه جواب داده است. با این اتفاق ساده تمام اطلاعات حساس کاربر لو می رود تا زمینه لازم برای سرقت مالی از حساب بانکی او فراهم شود.

کامنت های جعلی در پست های پرمخاطب

انتشار یک خبر مهم یا اتفاق بزرگ در شبکه های اجتماعی می تواند انعکاس گسترده ای داشته باشد و میلیون ها کامنت را از سوی کاربران گوناگون دریافت کنند. شبکه های اجتماعی طی چند سال اخیر به بنگاه های خبری تبدیل شده اند و از این طریق می کوشند سریع تر از هر رسانه دیگر اخبار و اطلاعات را به دست مردم برسانند.

فناوری یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی که در شبکه های اجتماعی بزرگ مانند فیس بوک و توییتر مورد استفاده قرار گرفته است، این امکان را فراهم می کند تا سیستم مربوطه به صورت خودکار اولویت های خبری هر کاربر را تشخیص دهد و مهم ترین اخبار را در اختیار او بگذارد. با این روند، طی ماه های اخیر میزان کامنت هایی که برای اتفاقات مهم منتشر می شود افزایش یافته است و به عبارت دیگر، افزایش دسترسی کاربران به خبرهای مورد علاقه موجب شده کامنت های بیشتری در این زمینه گرفته شود.

کلاهبرداران اینترنتی تمایل زیادی دارند از این بازار داغ به نفع خود استفاده کنند و این فرایند را نیز به عرصه ای برای سرقت تبدیل کنند. این افراد در میان نوشته های مردم کامنت های خود را می گذارند و آنها را به تیترهای جنجالی و پرمخاطب که مربوط به همان خبر می شود، لینک می کنند. این لینک ها به سایت هایی متصل هستند که اگر کاربر روی آنها کلیک کند، تمام اطلاعات مربوط به حساب کاربری و کارت اعتباری او سرقت می شود و به عبارت دیگر، کلاهبردار سایبری با یک کامنت می تواند به اطلاعات حساس و شخصی هزاران نفر دسترسی پیدا کند.

پنج روش کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی که باید آنها را جدی گرفت

تصاویر ویدیویی مستقیم جعلی

بسیاری از شبکه های اجتماعی امکان انتشار تصاویر ویدیویی زنده و مستقیم را برای کاربران خود فراهم کرده اند. فیس بوک هم اکنون اپلیکیشنی را در اختیار کاربران خود قرار داده است که به کمک آن می توانند تصاویر ویدیویی را به صورت زنده و مستقیم پخش کنند. با این اتفاق، تمام کاربران فیس بوک هم اکنون می توانند در بخش Update Status اپلیکیشن خود با یک به روزرسانی ساده آیکون Live Video را در اختیار بگیرند و تصاویر ویدیویی مورد نظرشان را زنده و مستقیم پخش کنند.

پیش از این هم شبکه اجتماعی پریسکوپ به کمک توییتر این امکان را برای کاربران فراهم کرده بود تا تصاویر ویدیویی زنده هم به اشتراک گذاشته شوند. این قابلیت با همه مزایایی که برای کاربران به همراه دارد، به یک هدف جدید برای هکرها و کلاهبرداران اینترنتی تبدیل شده است.

سرقت در این زمینه با یک تئوری ساده انجام می شود. کلاهبرداران اینترنتی در صفحه اجتماعی مربوط به یک تیم ورزشی در فیس بوک کامنت می گذارند و لینکی را در آن منتشر می کنند که کاربر تصور می کند با کلیک کردن روی آن می تواند تصاویر ویدیویی زنده و مستقیم مربوط به مسابقه ورزشی را ببیند. ولی نکته اینجا است که لینک مربوطه کاربر را به یک سایت جعلی هدایت می کند و در این سایت از او خواسته می شود اطلاعات شخصی خود را وارد کند تا امکان دریافت تصاویر ویدیویی زنده فراهم شود. 

زمانی که این اطلاعات وارد می شود، کاربر به هیچ تصویر ویدیویی دسترسی پیدا نمی کند و فقط این امکان برای کلاهبردار اینترنتی فراهم می شود تا به راحتی سرقت های مالی خود را انجام دهد.

پنج روش کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی که باید آنها را جدی گرفت

تخفیف های آنلاین جعلی

فروشگاه های بزرگ در شبکه های اجتماعی حساب کاربری دارند و از این طریق می کشوند مشتریان بیشتری را به سمت خود بکشانند. در صفحات اجتماعی مربوط به این فروشگاه ها معمولا طرح های خفیفی هم اعلام می شود تا انگیزه کاربر برای مراجعه به مراکز مذکور افزایش یابد. ولی توجه داشته باشید که این عرصه هم به یک اتفاق برای کلاهبرداری های اینترنتی تبدیل شده است.

تخفیف های آنلاین جعلی در شبکه های اجتماعی مانند خدمات حساب های کاربری جعلی عمل می کنند. بر این اساس، کلاهبرداران اینترنتی حساب های کاربری اجتماعی خود را کاملا مشابه حساب کاربری فروشگاه ایجاد و سپس طوری وانمود می کنند که تخفیف های باورنکردنی ارایه کرده اند. درواقع باید توجه کرد که این اتفاق فقط برای جذب هرچه بیشتر کاربران انجام می شود تا به حساب کاربری اعتماد کنند و سپس اطلاعات شخصی خود را در اختیار آن بگذارند. با این اتفاق، کاربر شرایط لازم برای سرقت مالی از حساب بانکی خود را فراهم می کند.

پنج روش کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی که باید آنها را جدی گرفت

نظرسنجی ها و مسابقات آنلاین جعلی

این بخش سال های طولانی است که مورد توجه کلاهبرداران اینترنتی قرار گرفته و به تازگی وارد شبکه های اجتماعی شده است. نظرسنجی های اینترنتی بسیار رواج دارند و مراکز تحقیقاتی بزرگ از این طریق می کوشند جامعه آماری گسترده تری را تحت پوشش قرار دهند. مشابه این فرایند، مسابقات اینترنتی جهانی با جوایز بزرگ هم برگزار می شود تا گروه گسترده ای از کاربران در آن شرکت کنند و مخاطبان مرکز برگزارکننده مسابقه افزایش یابد. ولی این راه ها طی چند سال اخیر به روش کاربردی برای سرقت های اینترنتی تبدیل شده است.

کلاهبرداران اینترنتی از این فضا به نفع خود استفاده می کنند و خود را به نوعی به پست هایی که در این زمینه در شبکه های اجتماعی منتشر می شود، متصل می کنند. باید اعتراف کرد که تشخیص مسابقه آنلاین از مسابقه جعلی بسیار دشوار است و هر دو فضای ارایه شده، ظاهر کاملا مشابه دارند. در هر دو فضا یک تصویر از لوگوی شرکت برگزارکننده مسابقه ارایه می شود و پرسش ها به صورت کاملا مشابه مطرح می شوند.

استانداردهای جدیدی که برای کوتاه سازی آدرس های اینترنتی به کار گرفته می شود هم موجب شده است تا آدرس لینک ها تقریبا مشابه باشد و کاربر به راحتی فریب بخورد. در این شرایط اگر کاربر شبکه های اجتماعی برای شرکت درنظرسنجی یا مسابقه آنلاین روی لینک جعلی کلیک کند، به راحتی می تواند خود را در دام کلاهبرداران گرفتار کند و شرایط لازم برای سرقت های مالی را فراهم آورد.

به هر حال، مرکز Proofpoint پس از یک بررسی دوساله به کمک صدها کارشناس امنیتی متوجه شده است که کلاهبرداری های اینترنتی در شبکه های اجتماعی از این پنج روش انجام می شوند و اگر کاربر به روش ها توجه کافی داشته باشد، جلوی سرقت های اینترنتی و کلاهبرداری های بزرگ گرفته می شود.تاريخ : پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 بنتایگا مخلوطی از اشرافیت و سرعت را ارائه می‌دهد، اما آیا می‌تواند در برابر رنجروور پیروز شود؟ با موج خروشان محبوبیت شاسی بلندها، نیاز به ایجاد گونه‌های لوکس این دسته از خودروها نیز بیش‌ازپیش احساس شد؛ و اولین کمپانی‌ای که بازار را وارد مرحله‌ی جدیدی کرد، بنتلی با بنتایگای جدید است.

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی


کمپانی مشهور بریتانیایی اولین شاسی‌بلندی را ساخته که مخلوطی از اشرافیت بالای گونه‌های سدان خود را با سرعت آمیخته تا سریع‌ترین آفرودر جهان را بسازد و با کابینی دست‌ساز و پیشرانه‌ی 12 سیلندر 6 لیتری، بنتایگا شاید سنگ محکی جدید در هر دو زمینه باشد.

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی


این خودرو اولین گونه‌ی شاسی بلندهای لوکس است اما اینجا بنتایگا با مدل‌هایی مواجه است که به‌روزرسانی‌های متعددی را دریافت کرده‌اند و یارای رقابت با این خود را دارند. رنجروور برای 40 سال تعیین‌کننده‌ی استانداردهای شاسی بلندهای لوکس بوده و حالا بخش خودروهای مخصوص جگوار-لندروور با عرضه‌ی مدل SVA اتوبیوگرافی، قدم به سطح دیگری گذاشته‌اند.


مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی
Bentley Bentayga


خب آیا رنجروور می‌تواند در اوج قله‌ی کلاس شاسی بلندهای لوکس باقی بماند؟ یا بنتایگا این بخش را به سطح جدیدی از اشرافیت، عملکرد و انحصاری بودن خواهد کشاند؟


مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی
Range Rover SVAutobiography


شاخ‌به‌شاخ

خریداران می‌توانند واقعاً با هیبت بنتایگا به شهر بروند. بنتلی 15 رنگ متالیک استاندارد و 90 سایه رنگ مخصوص را با پرداخت هزینه‌ی اضافی پیشنهاد می‌کند. اگر شما رنگ خاصی را در ذهن دارید، کمپانی خودرو را به آن رنگ درخواهد آورد و همچنین سطح مشابهی از شخصی‌سازی برای چرم و روکش‌های داخل کابین وجود دارد.


مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی


مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی


8 انتخاب برای رینگ‌های 20 و 21 اینچی وجود دارد درحالی‌که شما می‌توانید ریل‌های سقف را جدا کنید، تریم کروم بیشتری اضافه نمایید و یا پکیج‌های خاص متفاوتی را با پرداخت هزینه دریافت کنید.

در رنجروور SV اتوبیوگرافی 2 انتخاب برای رینگ‌های 21 اینچی طرح پولیش و رینگ‌های خاکستری تیره‌ی 22 اینچی وجود دارد. به‌علاوه می‌توان از آپشن های سقف پانورامیک ثابت یا کشویی نیز نام برد. این موارد هزینه‌ی اضافی را تحمیل نمی‌کنند. باید خاطرنشان کرد که لندروور 42 رنگ بدنه را ارائه می‌کند.

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

 

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی


رنگ‌های متالیک وجود دارند اما رنگ طیفی که با تابش نور تغییر می‌کند هزینه‌ی 12 هزار دلاری را طلب می‌کند. همچنین شما می‌توانید رنگ‌های دوگانه را نیز با مبلغ 13 هزار دلار سفارش دهید. این ویژگی شامل رنگ سیاه از خط کمر خودرو به بالا و انتخاب 9 رنگ مختلف برای بخش پایینی خودرو است. همه‌ی این آپشن ها منحصراً در اختیار SV اتوبیوگرافی هستند.

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

 

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

 قضاوت

مکان نخست: رنجروور

نظرات خیلی نزدیک نیستند اما رنجروور اینجا پیروزی را از آنِ خود می‌کند. در دنیای شاسی بلندهای لوکس، SV اتوبیوگرافی هنوز هم به عنوان یک استاندارد مطرح است. کیفیت داخلی همپای بنتلی است به علاوه جزئیات شگفت‌آور بیشتری وجود دارد. این خودرو به اندازه‌ی رقیبش سریع و فرز نیست اما هنوز هم به اندازه‌ی کافی می‌تازد، علاوه بر آن این خودرو آفرود بی‌همتایی را ارائه می‌دهد. SV اتوبیوگرافی نهایتِ یک شاسی‌بلند لوکس است.

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی


مکان دوم: بنتلی بنتایگا

بنتایگا نشان‌دهنده‌ی تلاش ستودنی و سخت بنتلی در ارائه‌ی اولین شاسی‌بلند لوکس خود است. عملکردی انفجاری، هندلینگی چابک و کیفیتی درخور از نقاط قوت این خودرو هستند و درعین‌حال از نمای داخلی و ظاهری خودرو نیز نباید گذشت. این خودرو فقط حس مناسب رنجروور را ندارد. بنتایگا بسیار درخشان است اما سواری آن بسیار شبیه آئودی Q7 می‌باشد که 128 هزار دلار ارزان‌تر است.

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

 آیا ارزش دارد برای یک رقیب دیگر صبر کنیم؟

لامبورگینی اوروس

  • موعد عرضه: 2018
  • قیمت: 270 هزار دلار (تخمینی)
  • پیشرانه: 10 سیلندر 5.2 لیتری، 602 اسب بخار قدرت

اوروس به این زودی‌ها عرضه نمی‌شود اما می‌تواند در دیدِ هر شخص خواهانِ شاسی‌بلند سریع باشد. این خودرو احتمالاً از همان پیشرانه‌ی 10 سیلندر هوراکان استفاده خواهد کرد و در بخش حداکثر سرعت با بنتایگا سرشاخ خواهد شد.

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافی

مصاف دوک‌ها! بنتلی بنتایگا در برابر رنجروور اتوبیوگرافیتاريخ : پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 طبق آماری که به تازگی توسط یک موسسه در شانگهای منتشر شده، تعداد ۲۱۸۸ فرد میلیاردر در دنیا وجود دارد. این افراد از طریق کسب و کارهای خودساخته یا خانوادگی و یا کار در شرکت‌های بزرگ و معتبر، به این درآمد و ثروت دست یافته‌اند. اما شرکت‌هایی هستند که تعدد افراد میلیاردر در آنها بالاست.
 

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند

افراد ثروتمند و متمول که از طرق مختلف به ثروت دست‌یافته‌اند، هر کدام کسب و کار خاص خود را دارند. برخی از آنها شرکت‌هایی را اداره می‌کنند که خودشان موسس آن بوده‌اند و برخی دیگر در کسب و کارهای خانوادگی یا در شرکت‌های بزرگ مشغول به غعالیت هستند. شرکت‌های بزرگی وجود دارند که تعداد زیادی افراد میلیاردر در آنها مشغول به کار هستند. در ادامه‌ی این مطلب زومیت با ۱۱ عدد از این کمپانی‌ها آشنا می‌شویم:

Facebook

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند


ساختمان مرکزی: منلوپارک، کالیفرنیا

تعدا کارمندان: ۱۲۷۰۰

تعداد افراد میلیاردر: ۵

فیسبوک در سال ۲۰۰۴ توسط مدیر عامل فعلی‌اش یعنی مارک زاکربرگ به همراه داستین ماسکویتز، ادواردو ساورین، اندرو مک‌کالم و کریس هاگز تاسیس شد. در سال ۲۰۱۵ درآمد فیسبوک به ۱۲.۵ میلیارد دلار رسید و این شرکت در صدر لیست بهترین شرکت‌های آمریکا برای کار توسط Business Insider قرار گرفت.Estée Lauder

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند


ساختمان مرکزی:
 نیویورک

تعدا کارمندان: ۴۴۰۰۰

تعداد افراد میلیاردر: ۵

شرکت تولیدکننده‌ی لوازم آرایشی و محافظت پوست استی لادر، در سال ۱۹۴۶ توسط یک زن و شوهر به نام‌های Estée Lauder و Joseph Lauder تاسیس شد. در حال حاضر خانواده‌ی لادر ۷۷ درصد از مالکیت کمپانی را در اختیار دارند که ارزشی بالغ بر ۱۶.۵ میلیارد دلار دارد.Hennes & Mauritz

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند


ساختمان مرکزی: استکهلم، سوئد

تعدا کارمندان: ۹۳۳۵۱

تعداد افراد میلیاردر:
 ۵

کمپانی معروف هانس و ماریتز که به H&M معروف است، در صنعت پوشاک و زیورآلات فعال است. این شرکت در سال ۱۹۴۷ توسط ارلینگ پرسون Erling Persson تاسیس شد. پسر او یعنی استفان پرسون Estefan Persson به مدت ۶ سال تا سال ۱۹۹۸ مدیر عامل این شرکت بود. استفان در حال حاضر به عنوان رئیس هیئت مدیره فعالیت می‌کند و ۲۸ درصد سهام کمپانی به او تعلق دارد. در حال حاضر، پسر استفان یعنی Karl-Johan مدیر عامل هانس و ماریتز است.Infosys

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند


ساختمان مرکزی: بنگلور، هندوستان

تعدا کارمندان: ۱۹۳۰۰۰

تعداد افراد میلیاردر: ۵

اینفوسیس، شرکت مشاور و برون‌سپاری پروژه‌های تکنولوژی هندوستان، توسط ۶ شریک با نام‌های K. Dinesh, S. Gopalakrishnan, Narayana Ramarao Nagavara Murthy, Nandan M. Nilekani, Pandit Shrikant, و S. D. Shibulal در سال ۱۹۸۱ تاسیس شد. مدیر عامل فعلی این شرکت، Vishal Sikka است. درآمد اینفوسیس در سال گذشته‌ی میلادی به ۸.۶ میلیارد دلار رسیده است.SACI Falabella

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند


ساختمان مرکزی: سانتیاگو، شیلی

تعدا کارمندان: ۹۸۳۲۴

تعداد افراد میلیاردر: ۵

کمپانی فالابلا در سال ۱۹۳۷ تحت عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه لوازم دوزندگی توسط سالواتور فالابلا تاسیس شد. بعد از تغییر و تحولات زیاد، این کمپانی به یک نیروگاه تبدیل شد و در حال حاضر توسط خانواده‌ی سولاری که از نوادگان فالابلا هستند اداره می‌شود.Walmart

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند


ساختمان مرکزی: ب
نتونویل، آرکانزاس

تعدا کارمندان: ۲۲۰۰۰۰۰

تعداد افراد میلیاردر: ۷

مجموعه فروشگاه‌های والمارت در ابتدا توسط دو برادر به نام‌های ساموئل و جیمز والتون در سال ۱۹۶۲ تاسیس شد. این شرکت در حال حاضر در سرتاسر دنیا دارای ۱۱ هزار فروشگاه است. ۶ نفر از اعضای خانواده‌ی والتون، بزرگ‌ترین سهام‌داران این شرکت هستند و حدود ۵۴ درصد از سهام مالکیت والمارت را در اختیار دارند.SC Johnson & Son

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند


ساختمان مرکزی: راشین، ویسکانسین

تعدا کارمندان: ۱۳۰۰۰

تعداد افراد میلیاردر: ۷

این شرکت که سازنده و فروشنده لوازم تعمیر ونگهداری و نظافت خانگی است توسط اس‌سی جانسون در سال ۱۸۸۵ تاسیس شد. پسر او یعنی هربرت فیسک جانسون تا سال ۱۹۲۸ مدیریت کمپانی را به عهده داشت و سپس از دنیا رفت. بعد از مرگ او، شرکت بین دو فرزندش تقسیم شد و این دو فرزند تا کنون مالکیت ۱۰۰ درصد از کمپانی جانسون را در اختیار دارند.Dr. Oetker

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند


ساختمان مرکزی: بیلفلد، آلمان

تعدا کارمندان: ۲۸۰۰۰

تعداد افراد میلیاردر: ۸

این شرکت خانوادگی که در سال ۱۸۹۱ تاسیس شد، در تولید مواد غذایی مانند پودر کیک، بکینگ پودر، پیتزای منجمد و محصولاتی از این دست فعالیت دارد. شروع کار شرکت، با اختراع بکینگ پودر فاسد نشدنی توسط دکتر آگوست اوتکر بود.Roche

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند


ساختمان مرکزی: بازل، سوئیس

تعدا کارمندان: ۸۸۵۰۹

تعداد افراد میلیاردر: ۹

شرکت بزرگ بیوتکنولوژی راش، در سال ۱۸۹۶ تاسیس شد و امروزه، پیشتاز تحقیقات درمانی و ارائه‌ی راهکارهای جدید درمانی است. نوادگان موسس این شرکت یعنی Fritz Hoffmann-La Roche هم اکنون بزرگ‌ترین سهام‌داران آن هستند که حدود ۴۵ درصد از سهام را در اختیار دارند.Cargill

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند


ساختمان مرکزی: وایزتا، مینه‌سوتا

تعدا کارمندان:
 ۱۵۰۰۰۰

تعداد افراد میلیاردر: ۱۰

شرکت کارگیل در سال ۱۸۶۵ توسط WW Cargill تاسیس شد. این شرکت ابتدا به عنوان سیلو و انباردار دانه‌های خوراکی فعالیت می‌کرد و در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت خصوصی آمریکا است. تجارت کنونی شرکت کارگیل، تولید و عرضه‌ی محصولات غذایی، کشاورزی و صنعتی است.Hyatt

کدام شرکت‌ها بیشترین تعداد افراد میلیاردر را دارند


ساختمان مرکزی: شیکاگو، ایلینویز

تعدا کارمندان: ۴۵۰۰۰

تعداد افراد میلیاردر:
 ۱۱

شرکت‌ هتل‌داری و تشریفات بین‌المللی هیات کار خود را از سال ۱۹۵۷ و زمانی شروع کرد که Jay Pritzker، مسافرخانه‌ی Hyatt House در لس‌آنجلس را خریداری نمود. اکنون ۱۱ نفر از اعضای خانواده‌ی پریتزکر در لیست ملیاردرهای جهان در سال ۲۰۱۶ از طرف مجله‌ی فوربس معرفی شده‌اند.تاريخ : پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463567160929_489697-water1.jpg

محققان موفق به توسعه دستگاهی شدند که می‌تواند وجود باکتری مرگبار ای-کولای در آب را به سرعت تشخیص دهد.

 

به نقل از ساینس دیلی، گروهی از محققان دانشگاه یورک دستگاهی را توسعه دادند که به طور چشمگیری می‌تواند به کاهش زمان و هزینه مورد نیاز برای تشخیص باکتری مرگبار ای-کولای در آب آشامیدنی کمک کند.

 

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، برخی از باکتری‌های ای- کولای به بیماری اسهال منجر شده و برخی از آنها باعث عفونت‌های دستگاه ادراری، بیماری‌های تنفسی و ذات الریه و دیگر بیماری‌ها می‌شوند.

 

محققان یک سیستم تشخیصی مبتنی بر هیدروژل را توسعه داده اند که در صورت وجود این باکتری خطرناک به رنگ قرمز در می‌آید.

 

این فناوری جدید قبل از اینکه افراد شروع به نوشیدن آب آلوده کنند، وجود این باکتری را در آب تشخیص می‌دهد.

 

این دستگاه همچنین در زمان صرفه جویی کرده و در عرض چند ساعت می‌تواند وجود باکتری ای-کولای را تشخیص دهد.

 

به گفته این پژوهشگران، دستگاه جدید یک راه ارزان برای آزمایش آب آشامیدنی بوده و برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه یک مزیت محسوب می شود.تاريخ : پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463571491357_solar-powered-band-aids-670.jpg

تیمی بین‌المللی از دانشمندان به رهبری دانشگاه ایلی‌نویز، باتری‌ها وسلول‌های خورشیدی نازک، نرم و منعطفی ساخته‌اند که می‌توانند مانند چسب زخم بر روی پوست استفاده شوند و نیروی دستگاههای قابل حمل را تامین کنند.

 

 به نقل از ABC آنلاین، این سیستم تولید نیرو منعطف بر موانعی که فناوری‌های پوشیدنی کنونی تجربه کرده‌اند، غلبه می‌کند. این موانع شامل عملکرد الکتریکی متوسط و ماهیت انعطاف‌ناپذیر سیستم‌های فعلی هستند.

 

طی چند سال گذشته، محققان در سراسر جهان به تولید دستگاههای پوشیدنی پرداخته‌اند که انواع خدمات را ارائه می‌دهند، اما همه آن‌ها از یک نقص بزرگ رنج می‌برند و آن نیاز به برداشتن آنها برای شارژ باتری است. محققان در دستاورد جدید خود توانسته‌اند این مشکل را حل کنند.

 

آن‌ها با درک اینکه چسباندن یک باتری کامل حتی به اندازه یک نخود بر روی پوست غیرعملی است، یک نوع جدید از باتری را با برش یک باتری لیتیومی عادی به شکل کاشی‌های بسیار نازک و کوچک ساختند و سپس این کاشی‌ها را توسط سیم‌هایی برای تبدیل به یک باتری بزرگ به هم متصل کردند. این کاشی‌ها و سیم‌ها سپس درون یک ماده لاستیکی نرم قرار گرفته و سپس با یک لاستیک محکم تر دیگر پوشش داده شدند. نتیجه کار یک باتری ضدآب بسیار نازک و قابل کشش بوده که می‌تواند بر روی پوست به شکل یک باتری سیار قابل شارژ مجدد استفاده شود.

 

محققان برای نمایش عملکرد این باتری، یک دستگاه سنجش را با افزودن سلول‌های خورشیدی و چند حسگر زیستی و تراشه کوچک بر روی باتری ساختند. کل بسته می‌تواند مانند یک چسب زخم بر روی پوست اعمال شود و جریان ناتمامی از داده حسگر زیستی را ارائه کند. آزمایشات نشان داد که این دستگاه می‌تواند تا 30 درصد بدون از دست دادن قابلیتش کشیده شود.

 

به گفته محققان، از این باتری می‌توان در طیف گسترده‌ای از کاربردها و با انواع مختلف منابع نیرو استفاده شوند. برای مثال می‌توان از آن برای ذخیره انرژی ضبط شده از حرکات بدن یا گرما استفاده کرد. همچنین می‌توان آن را درون پوشاک یا حتی جوراب تعبیه کرد تا حسگرها در تمام ساعات روز بدون نیاز به شارژ دستگاه، به ثبت سیگنال‌های بدن بپردازند.

 

این تحقیق در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.تاريخ : پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463554387830_4.jpg

شرکت هواپیمایی اروپایی easyJet از کفش‌هایی رونمایی کرده که با جی پی اس تلفن همراه کاربر سازگار شده و به مسافران اجازه می‌دهد به سادگی و بدون نیاز به نگاه کردن مداوم به نمایشگر تلفن هوشمند خود در شهر گردش کنند.

 

به نقل از یاهو، نمونه اولیه کفش هوشمند "Sneakairs" برای ارائه جهت‌ها به کاربران در زمان گردش، مرتعش می‌شوند.

 

این کفش‌ها برای کمک به کاربران در جهت‌یابی ساده‌تر در شهر و گردش در آن با کمترین میزان سردرگمی طراحی شده‌اند.

 

کفش Sneakairs با استفاده از سخت‌افزار منبع باز ساخته شده و هر پای آن حاوی یک سخت‌افزار Arduino Clone، یک ماژول بلوتوث و یک موتور لرزشی است که گفته می‌شود مشابه انواع مورد استفاده درون تلفن‌های هوشمند است. این اجزا درون یک محفظه پلاستیکی قرار دارند که به توزیع لرزش‌ها در سراسر کف کفش کمک می‌کند. این سیستم در نرم‌افزار Arduino Sketch برنامه‌ریزی شده است.

 

فناوری بلوتوث کم انرژی برای متصل کردن اجزای درون کفش به یک برنامه کاربردی iOS استفاده شده است. این برنامه از جنبه برقراری ارتباط و کنترل برای دستگاههای قابل نصب درون کفش و همچنین جنبه ناوبری که مبتنی بر نقشه‌های گوگل و رابط برنامه کاربردی (API) جهت های گوگل مپ بوده، برخوردار است.

 

کاربران مقصد خود را از طریق برنامه مشخص می‌کنند که مسیر را محاسبه کرده و از جی‌پی‌اس برای پیگیری مسیر آن‌ها استفاده می‌کند. این برنامه طوری برنامه‌ریزی شده در پس زمینه گوشی اجرا شود، از این رو پس از تعیین مقصد، کاربر می‌تواند گوشی تلفن را در جیب خود قرار دهد. سیستم سپس زمانی را که کاربر به تقاطع‌ها نزدیک می‌شود، تشخیص داده و یک سیگنال لرزشی به پای مناسب برای هدایت وی در جهت صحیح ارسال می‌کند.

 

این کفش‌ها علاوه بر ارسال سیگنال‌های ارتعاشی به پای چپ و راست بسته به جهت مورد نیاز، در صورتی که کاربر یک پیچ را رد کرده یا اشتباه گردش کرده باشد، دوبار بطور متوالی می‌لرزند. اگر فرد گمشده یا مسیر اشتباه را ادامه دهد، راه مجددا محاسبه خواهد شد تا از دستیابی وی به مقصد انتخاب شده اطمینان حاصل شود. سه لرزش متوالی بر روی هر دو کفش نشانگر این است که کاربر به مقصد رسیده است.

 

کفش Sneakairs در رویداد "پروژه خیابان بارسلونا" رونمایی شد که در آن یک جفت کفش به آزمونگرها برای گردش در بارسلونا داده شد. شرکت easyJet اظهار کرده که نمونه پیش‌ساخت این کفش در آینده در اختیار مسافران پروازهای آن قرار خواهد گرفت.تاريخ : پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463559868868_16.jpg

محققان ایرلندی موفق به کشف شکل تازه‌ای از نور شده‌اند.

 

 به نقل از مجله ساینس ادونسز، انتظار می‌رود که این کشف محققان دانشکده فیزیک و موسسه CRANN دانشگاه ترینیتی دوبلین، درک دانشمندان را از ماهیت اساسی نور تغییر دهد.

 

حرکت زاویه‌ای به توصیف چرخش پرتوی نور در اطراف محور آن می‌پردازد. تاکنون محققان بر این باور بودند که این حرکت زاویه‌ای همیشه مضربی از ثابت پلانک است؛ ثابت پلانک، نسبت ثابتی است که ارتباط بین انرژی فوتون و بسامد آن را توصیف کرده و همچنین مقیاس را برای مکانیک کوانتومی تنظیم می‌کند.

 

اما شکل جدید نور به نمایش فوتون‌هایی با حرکت زاویه‌ای دارای نیمی از ارزش ثابت پلانک پرداخته است. این تفاوت اگرچه کوچک اما عمیق است.

 

به گفته محققان، یافته‌های آن‌ها می‌تواند در مطالعه امواج نوری در حوزه‌های همچون ارتباطات نوری ایمن بسیار تاثیرگذار باشد.

 

آنها برای دستیابی به این کشف از یک تاثیر شناسایی شده در همین موسسه در 200 سال قبل استفاده کردند. در دهه 1830، ویلیام رووان همیلتون، ریاضیدان بریتانیایی و هامفری لیود،‌ فیزیکدان دریافتند که یک پرتوی نور در زمان عبور از میان بلورهای خاص به یک استوانه توخالی تبدیل می‌شد. آن‌ها از این پدیده برای تولید پرتوهایی نور با ساختار پیچ‌گوشتی مانند استفاده کردند.

 

محققان با تحلیل این پرتوها در مکانیک کوانتومی پیش‌بینی کردند که حرکت زاویه‌ای فوتون، نیمه صحیح خواهد بود و آزمایشی را برای ارزیابی پیش‌بینی خود انجام دادند. آن‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص توانستند جریان حرکت زاویه‌ای را در یک پرتوی نور اندازه‌گیری کنند. محققان همچنین برای نخستین بار توانستند تغییرات در این جریان را که توسط اثرات کوانتومی ایجاد شده بودند، بسنجند. این آزمایش یک تغییر کوچک به اندازه نصف ثابت پلانک را در حرکت زاویه‌ای هر فوتون نمایش داد.تاريخ : پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463562511825_14.jpg

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) یک روش جدید برای چاپ سه‌بعدی موی مصنوعی ابداع کرده‌اند که به آن‌ها اجازه می‌دهد همه چیز از قلموی نقاشی گرفته تا خز مصنوعی را چاپ کنند.

 

 به نقل از Dezeen، این تیم که از "گروه رسانه ملموس" MIT هستند، توانسته‌اند موهایی به قطر 50 میکرون چاپ کنند که انواع جدید سطوح لمسی را امکان‌پذیر کرده‌اند.

 

این فناوری که "Cilllia" نام دارد، نشان داده که سطوح مودار یا خزدار با تراکم بالا که در طبیعت رایج هستند، اکنون می‌توانند بطور مصنوعی تولید شوند.

 

از کاربردهای بالقوه این موی مصنوعی می‌توان به تولید سطوح با اصطکاک پائین و رابطهای کنترل لمسی در کنار طراحی تجربیات زیبایی شناختی و لمسی اشاره کرد.

 

محققان در ویدیویی از این فناوری نشان دادند که با مرتعش کردن سطوح طرحدار، اجسامی که روی آن‌ها قرار گرفته به حرکت درمی‌آیند و ماده را به یک عملگر تبدیل می‌کنند.

 

از این مواد همچنین می‌توان به عنوان بخشهای متحرک با اصطکاک پائین در موتورها از جمله در پدال‌های کنترلی حساس به لمس یا سطوح نوارچسب مانند استفاده کرد که بدون مواد چسبنده، پیوند می‌خورند. همچنین می‌توان با این مواد، قلموهای کاملا کاربردی با موهای بسیار نازک چاپ کرد.

 

نرم‌افزار مورد استفاده برای طراحی این مواد می‌تواند به هر مو یک ویژگی خاص از جمله جهت، ضخامت و طول اختصاص بدهد، به این معنی که ویژگیهای فیزیکی سطوح را می‌توان به دقت کنترل کرد.

 

محققان به عنوان بخشی از پروژه، نرم‌افزار تولیدکننده بیت‌مپ (bitmap) خود را طراحی کردند که می‌تواند هزاران رشته مو را بدون نیاز به تولید آن‌ها بطور جداگانه در یک نرم‌افزار مدلسازی بسازد.

 

یافته‌های این دانشمندان در نشست تعامل رایانه و انسان CHI در سن‌خوزه ارائه شد.تاريخ : پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 طبق تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه Times Higher Education، دانشگاه های انگلیسی زبان، همچنان در صدر برترین مراکز آموزشی جهان قرار دارند و از میان 24 دانشگاه موجود در لیست منتشر شده این موسسه 16 مورد در آمریکا و 6 تای دیگر در انگلستان قرار دارند. کانادا و سوئیس نیست هر کدام با یک سهم در این لیست مشارکت جسته اند.

رتبه بندی صورت گرفته توسط این موسسه تحقیقاتی بر پایه کیفیت آموزش، تحقیقات و ارجاع های صورت گرفته به مقالات علمی تولید شده در این مراکز آموزشی انجام شده و هر یک از این حوزه ها سی درصد از کل امتیاز کسب شده توسط مراکز آموزشی را به خود اختصاص داده اند.

گفتنی است درآمد از صنعت و همچنین چشم انداز بین المللی این موسسات نیز در رتبه بندی شان مد نظر گرفته شده است که البته سهم کوچکی از این امتیاز را به خود اختصاص داده.

24- دانشگاه ادینبرگ انگلستان- امتیاز کل: 80.3

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 68.6

کیفیت تحقیقات: 77.2

امتیاز کل: 80.3

این دانشگاه در سال 1583 میلادی تاسیس شد و ششمین دانشگاه قدیمی انگلیسی زبان دنیا محسوب می شود. از جمله مهم ترین فارغ التحصیلان ادینبرگ می توان به الکساندر گراهامبل و آرتور کنان دویل اشاره کرد.23- دانشکده اقتصاد لندن انگلستان- امتیاز کل: 81.3

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 69.8

کیفیت تحقیقات: 80.6

امتیاز کل:
 81.3

این دانشگاه که جایگاهش نسبت به سال قبل 11 پله صعود داشته یکی از پیشرو ترین موسسات آموزشی در اروپاست که رشته هایی نظیر اقتصاد، تجارت و امور مالی را ارائه می دهد و موفقیت آن را می توان به خوبی در خروجی هایش مشاهده کرد. طبق تحقیقی که در سال 2014 میلادی انجام شد، دانشکده اقتصاد لندن بیشترین تعداد میلیاردها را نسبت به هر دانشگاه دیگری در اروپا ایجاد کرده است.22- دانشگاه کارنگی ملون ایالات متحده آمریکا- امتیاز کل: 82.3

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 67.4

کیفیت تحقیقات: 
88.8

امتیاز کل: 82.3

شعار دانشگاه کارنگی ملون این است: «روح من کار» و باید بگوییم که بسیاری از ابداعات و اختراعات صورت گرفته در زمینه ماشین های بدون سرنشین، علوم مرتبط با مغز، داده و بسیاری دیگری حاصل فعالیت دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده است. لازم است اضافه نماییم که این مرکز نخستین بار اموجی «لبخند» را در سال 1982 میلادی به ایمیل ها آورد.21- دانشگاه میشیگان ایالات متحده آمریکا-امتیاز کل: 82.4

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 78.8

کیفیت تحقیقات: 85.2

امتیاز کل: 82.4

دانشگاه میشیگان که یکی از بزرگ ترین مراکز تحقیقاتی در ایالات متحده آمریکا به شمار می رود افراد مشهوری نظیر جرالد فورد رئیس جمهور سابق آمریکا و لری پیج بنیانگذار گوگل را در لیست فارغ التحصیلانش دارد. جالب است بدانید که یک مکعب مرموز در حیات این دانشگاه وجود دارد که روی یکی از کنج هایش قرار گرفته و دانشجویان می توانند آن را عیلرغم وزنی که دارد به اطراف حرکت دهند.20- دانشگاه دوک ایالات متحده آمریکا- امتیاز کل 82.7

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 76.0

کیفیت تحقیقات:
 78.0

امتیاز کل:
 82.7

دوک یکی از ثرروتمندترین دانشگاه های آمریکاست که علاوه بر علوم مختلف در زمینه ورزش نیز پیشتاز است و تیم بسکتبال آن یکی از بهترین تیم های دانشگاهی در این کشور به حساب می آید. ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا از این دانشگاه فارغ التحصیل شده و مدیران اسبق اپل و JPMorgan و پپسی هم در آن درس خوانده اند.19- دانشگاه تورنتو کانادا- امتیاز کل 83.9

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 75.9

کیفیت تحقیقات: 89.3

امتیاز کل: 83.9

این دانشگاه بیشتر به خاطر تحقیقات و نوآوری هایش شناخته می شود و مقالات علمی منتشر شده توسط آن جزو معتبرترین منابع در دنیا محسوب می شوند. دانشگاه تورنتو همچنین طیف وسیعی از فعالیت های فوق العاده و جدای از مبحث آموزش را برای دانشجویانش تدارک دیده و بالغ بر 800 باشگاه دانشجویی دارد و به همین خاطر است که استارتاپ های متعددی تاکنون توسط فارغ التحصیلان آن راه اندازی شده اند.18- دانشگاه کورنل آمریکا- امتیاز کل 84.0

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت آموزش: 77.9

کیفیت تحقیقات: 86.1

امتیاز کل: 84.0

این دانشگاه که از حاضران کنفرانس هشت جانبه لیگ آیوی (این کنفرانس با حضور تیم های ورزشب موسسات آموزش عالی خصوصی شمال شرقی آمریکا برگزار می شود) محسوب می شود یک ماموریت عمده و اصلی دارد: کشف، حفظ و انتشار دانش. این موسسه آموزشی یک حیاط بسیار بزرگ در نیویورک و حول رودخانه فینگر دارد و دانشجویان می توانند اطراف آن گردشگری نمایند.17- دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا-امتیاز کل 85.2

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت آموزش: 82.0

کیفیت تحقیقات: 86.9

امتیاز کل: 85.2

این دانشگاه که پیش از تبدیل شدن آمریکا به یک دولت مقتدر تاسیس شد مدعی است در زمره قدیمی ترین موسسات آموزشی مشتمل بر چند دانشکده در این کشور قرار دارد. دانشگاه پنسیلوانیا قدیمی ترین اتحادیه های دانشجویی را در خود دارد و نخستین ورزشگاه فوتبال دو طبقه دنیا هم در آن احداث شده. از جمله مهم ترین فارغ التحصیلان این مرکز می توان به ویلیام هنری هریسون (رئیس جمهور سابق آمریکا) و همچنین نویسنده های مدرنی نظیر ازرا پاوند و ویلیام کارلوس ویلیامز اشاره کرد.16- دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس آمریکا- امیتاز کل: 85.8

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت آموزش: 80.8

کیفیت تحقیقات: 88.6

امتیاز کل: 85.8

دانشگاه کالیفرنیا بیشتر به خاطر تشویق دانشجویان به همکاری شناخته می شود؛ ورودی های جدید معمولا دوره ای یک ساله تحت عنوان «دوره خوشی»ای را می گذرانند و در آن به صورت تیمی پیرامون موضوعی داغ به تحقیق و بررسی می پردازند. این دانشگاه همچنین برنامه های گسترده ای هم برای تبادل دانشجو با مراکز علمی سطح دنیا دارد و همه ساله 2400 نفر از دانشجویانش را به کشورهای مختلف می فرستد.15-دانشگاه کلمبیای ایالات متحده آمریکا- امتیاز کل 86.1

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 85.9

کیفیت تحقیقات: 82.2

امتیاز کل: 86.1

از جمله مهم ترین فارغ التحصیلان دانشگاه کلمبیا که در منطفه منهتن قرار دارد میتوان به تئودور و فرانکلین روزولت روسای جمهوری سابق آمریکا و الکساندر همیلتون پدر بنیانگذار آمریکا اشاره نمود.14- دانشگاه کالج لندن در انگلستان- امیتاز کل: 87.1

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 78.1

کیفیت تحقیقات: 91.0

امتیاز کل:
 87.1

کالج لندن در سال 1826 میلادی تاسیس شد و نامش را به عنوان نخستین دانشگاه انگلیسی پذیرنده زنان در تاریخ این کشور به ثبت رساند. این مرکز بیشترین آمار استخدامی ها را در میان دانشگاه های مختلف انگلستان دارد و حدودا 52 درصد از کل دانشجویان آن بعد از فارغ التحصیلی بلافاصله به استخدام سازمان ها و شرکت های بزرگ در می آیند.13- دانشگاه کالیفرنیا در برکلی آمریکا- امیتاز کل: 87.2

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 80.4

کیفیت تحقیقات: 91.1

امتیاز کل: 87.2

این دانشگاه که 5 پله از جایگاه خود در سال قبل تنزل کرده یکی از معتبرترین مراکز آموزشی صاحب سبک در آمریکا به شمار می رود و به لحاظ فعالیت های مدنی نیز پیشتاز است چراکه برخی از مهم ترین اعتراضات صورت گرفته به جنگ ویتنام بین دهه 1960 تا 1970 میلادی در محوطه آن رخ داد.12- دانشگاه Yale آمریکا- امتیاز کل: 87.4

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 86.5

کیفیت تحقیقات: 87.8

امتیاز کل: 87.4

دانشگاه Yale سومین مرکز آموزش عالی قدیمی در آمریکاست و با داشتن خوابگاه و مراکز اقامتی مناسب برای دانشجویان به نوعی دنباله رو آکسفورد و کمبریج بوده است. 5 تن از روسای جمهور آمریکا شامل ویلیام هووارد تفت، جرالد فورد، جرج اچ دابلیو بوش، بیل کلینتون و جرج دابلیو بوش در این مرکز درس خوانده اند و اگر هیلیاری کلینتون بتواند در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود این رقم به شش می رسد.11- دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا- امتیاز کل 87.6

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 77.6

کیفیت تحقیقات: 90.4

امتیاز کل:
 87.6

جانز هاپکینز طرفدار الغای برده داری، انسان دوست و کارآفرین آمریکایی بود و علاوه براین نخستین خیر مشارکت کننده در ساخت این دانشگاه به شمار می رفت که در سال 1876 میلادی تاسیس گردید. دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور قرار دارد و از جمله مهم ترین فارغ التحصیلان آن می توان به وودرو ویلسون بیست و هشتمین رئیس جمهور آمریکا اشاره نمود.10- دانشگاه شیکاگو آمریکا- امتیاز کل: 87.9

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 85.7

کیفیت تحقیقات: 88.9

امتیاز کل:
 87.9

دانشگاه شیکاگو که از جمله مراکز پیشتاز علمی در آمریکا به شمار می رود لیست بلند بالایی از بزرگان را در زمره فارغ التحصیلان خود دارد که از آن جمله می توان به Saul Bellow  و Susan Sontag اشاره نمود.9- موسسه تکنولوژی فدراسیون سوئیس در زوریخ- امتیاز کل 88.3

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 77.0

کیفیت تحقیقات: 95.0

امتیاز کل: 88.3

این مرکز آموزشی که نسبت به سال قبل چهار پله صعود داشته است بیشتر به خاطر تحقیقات و پروژه های پژوهشی قابل توجهش و همچنین آموزش عالی در زمینه علوم طبیعی و فناوری شناخته می شود. جالب است بدانید که 21 دریافت کننده جایزه نوبل در این دانشگاه تدریس کرده اند یا درس خوانده اند و سالانه نیز 80 پتنت توسط آن به ثبت می رسد.8- کالج سلطنتی لندن در انگلستان- امتیاز کل: 89.1

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 83.3

کیفیت تحقیقات: 88.5

امتیاز کل:89.1

دانشگاه سلطنتی لندن که نسبت به سال قبل خود یک پله صعود داشته بیشتر به خاطر فعالیت های علمی اش شناخته می شود. بنای این مرکز آموزشی در قلب لندن واقع شده و به همین خاطر جذابیت ویژه ای برای دانشجویان خارجی دارد. 51 درصد از دانشجویان این موسسه از کشورهای دیگر می آیند. شعار دانشگاه این است: دانش علمی، شکوه و جلال تاج و سلامت پادشاه.7- دانشگاه پرینستون آمریکا- امتیاز کل 90.1

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 85.1

کیفیت تحقیقات: 91.9

امتیاز کل:90.1

پرینستون به تمامی دانشجویان خود در چهار سال تحصیل خوابگاه می دهد و این یعنی 98 درصد آنها در داخل کمپ موسسه زندگی می کنند. محیط های باز این مرکز آنقدر زیباست که بعضا توریست ها را هم جذب خود می کند: گفتنی است سالانه 80 هزار نفر از این دانشگاه دیدن می کنند و به واسطه بازدید خود 2 میلیارد دلار را عاید آن می کنند.6-دانشگاه هاروارد آمریکا- 91.6

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 83.6

کیفیت تحقیقات: 99.0

امتیاز کل: 91.6

این دانشگاه که نسبت به جایگاه سال قبل خود چهار پله تنزل داشته است همچنان هم یکی از معتبرترین مراکز آموزشی دنیا به شمار می رود.هاروارد همچنین عنوان قدیمی ترین دانشگاه آمریکا را هم در اختیار دارد و از جمله مراکز آموزشی پردرآمد محسوب می گردد چراکه در سال 2013 توانست یک و نیم میلیارد دلار را به خود اختصاص دهد.5- موسسه فناوری ماساچوست آمریکا- 92.0

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 89.4

کیفیت تحقیقات:
 88.6

امتیاز کل: 92.0

هشتاد و پنج دریافت کننده جایزه نوبل تحصیلات آکادمیک خود را در MIT گذرانده اند. این دانشگاه در سال 1861 میلادی تاسیس شد و عمده تلاشش این است که دانشجویان را به کارآفرینی و ابداع تشویق کند. فارغ التحصیلان این مرکز آموزشی که البته در قید حیات هستند تا کنون بالغ بر 30 هزار شرکت را تاسیس کرده اند.4- دانشگاه کمبریج انگلستان- امتیاز کل 92.8

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 88.2

کیفیت تحقیقات:
 96.7

امتیاز کل: 92.8

این دانشگاه یک رتبه نسبت به جایگاه سال قبل صعود داشته و قدمت نامهایی نظیر آکسفورد را ندارد اما با تاریخ 800 ساله خود یکی از قدیمی ترین مراکز آموزشی دنیا به شمار می رود. دانشگاه کمبریج بالغ بر 100 کتابخانه دارد که بیش از 15 میلیون جلد کتاب را در خود جای داده اند.3- دانشگاه استنفورد آمریکا- امتیاز کل 93.9

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 92.5

کیفیت تحقیقات: 98.9

امتیاز کل: 93.9

استنفورد یکی  از بزرگ ترین محوطه های دانشگاهی را در خاک آمریکا دارد و به خاطر نزدیکی جغرافیایی اش به سیلیکون ولی آمار فارغ التحصیلان و کارآفرینانش هم بالاست.

هربرت هوور رئیس جمهور آمریکا یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده و سالی راید نخستین زن آمریکایی هم که قدم به فضا گذاشت در سال 1973 میلادی از همین دانشگاه فارغ التحصیل شد.2- دانشگاه آکسفورد انگلستان- امتیاز کل: 94.2

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 86.5

کیفیت تحقیقات: 98.9

امتیاز کل: 94.2

آکسفورد یک پله نسبت به جایگاه سال قبل خود صعود کرده و حالا بهترین دانشگاه دنیا در خارج از خاک آمریکا به شمار می رود. این مرکز در سال 1096 میلادی تاسیس شده و 30 تن از بزرگترین رهبران دنیا را در لیست فارغ التحصیلان خود دارد که از این میان 26 نفرشان به سمت نخست وزیری  انگلستان رسیدند.1- موسسه فناوری کالیفرنیای آمریکا- امتیاز کل 95.2

24 دانشگاه برتر دنیا براساس اعلام موسسه آماری تایمز

کیفیت تدریس: 95.6

کیفیت تحقیقات: 97.6

امتیاز کل: 95.2

عنوان بهترین دانشگاه دنیا برای دومین سال پیاپی به موسسه فناوری کالیفرنیا رسید که در کیفیت تدریس، درآمد از صنعت، تحقیقات و ارجاع تحقیقات علمی به محتوای تولید شده اش سرآمد است و در سال 2016 میلادی جایگاه نخست را از سوی موسسه تایمز دریافت کرد. موسسه فناوری کالیفرنیا به خاطر رشته های مختلفی که در زمینه علوم و مهندسی دارد برترین مرکز آموزش عالی دنیا به شمار می رود اما تردیدی نیست که دریافت مدرک تحصیلی در هر یک از رشته های دیگر این دانشگاه خود یک برگ برنده است.تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 فکر می کنید به هیچ وجه نمی توانید به جایی سفر کنید؟ اگر کمی برنامه ریزی داشته باشید، می توانید با پول نه چندان زیادی، تعطیلات خوبی داشته باشید.


1- تاریخ انقضای پاسپورتتان را چک کنید

این پیشنهاد را جدی بگیرید! گاهی اوقات احساس می کنید همین دیروز بود که پاسپورتتان را تمدید کردید. زمانی که یک کارمند، چند روز تعطیلی دارد، خانواده اش سریع به انواع سراغ پروازها می روند، اما ناگهان او متوجه می شود که تاریخ پاسپورتش منقضی شده است، بنابراین برنامه سفر به هم می خورد و اعضای خانواده هیچ کاری نمی توانند بکنند غیر از اینکه از خیر سفر بگذرند. دیگر بدتر از این نمی شود...

17 راه برای پس انداز پول در تعطیلات


حالا خانواده یک پرواز ارزان قیمت و البته غیرقابل استرداد را از دست داده اند... پاسپورت شما باید به مدت شش ماه پس از بازگشت اعتبار داشته باشد. ضمن اینکه حداقل دو صفحه از آن برای ویزا و مهرهای ورود و خروج خالی باشد.

2- به جایی سفر کنید که نیازی به ویزا ندارد

شهروندان آفریقای جنوبی پاسپورتی دارند که می توانند به 97 کشور جهان بدون ویزا سفر کنند. لیستی کامل از کشورهایی را که با پاسپورت کشورتان، بدون ویزا می توانید به آن ها سفر کنید، آماده کنید. از سوی دیگر، ساکنان برخی از کشورها می توانند بعد از ورود به خاک کشور مقصد، ویزا دریافت کنند. به این ترتیب هزینه ها تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند؛ بنابراین پیش از تصمیم برای سفر، حتما چک کنید که سفر به کدام کشور بدون ویزا امکان پذیر است.

3- اگر نیاز به ویزا دارید، دریافت آن را به آخرین لحظه موکول نکنید

اگر پروازی با شرایط ایده آل در تاریخ معینی پیدا کنید، وسوسه می شوید که بلیت آن را تهیه کنید؛ اما اگر بلیتتان غیرقابل استرداد است، ممکن است اگر نتوانید ویزایتان را به موقع بگیرید، پولتان را از دست بدهید. حتی ممکن است برایتان ویزا صادر شود اما در تاریخ موردنظر قابل استفاده نباشد. کنسولگری ها زمان بندی های ویژه ای برای انجام عملیات صدور ویزا دارند، پس بدون تردید باید این زمان بندی ها را در نظر بگیرید.

4- خیلی زود اقدام به خرید بلیت نکنید

پیش بینی و اقدام زودتر از موقع بسیار پسندیده است اما بدون تردید، گرفتن بلیت خیلی زودتر از موعد سفر چندان منطقی نیست، زیرا ممکن است به دلایل مختلف و عوامل پیش بینی نشده، برنامه تغییر کند، اصولا بلیت گرفتن های خیلی زودتر برای رویدادهای خاصی نظیر جام جهانی فوتبال و مواردی از این دست منطقی است.

5- دنبال تخفیف ها باشید

اگر بخواهید بدون رزرو کردن، به سفر بروید ممکن است مجبور به پرداخت هزینه های سنگین شوید. برای یک اقامت سه شبه در هتل یا اگر نقد پرداخت می کنید، می توانید از تخفیف برخوردار شوید. بدون تردید هزینه اقامت در یک هتل گران قیمت در فصل سفر با اقامت در یک هتل معمولی در خارج از فصل، بسیار متفاوت خواهدبود.

6- از تجربیات باتجربه ها استفاده کنید

مشاوران سفر و کسانی که در سفرکردن باتجربه محسوب می شوند، علاوه بر اینکه به شما ایده هایی خوبی برای سرگرمی می دهند، امکانات مناسب برای سفری راحت را نیز می توانند به شما معرفی کنند. آن ها می توانند به شما بگویند امکانات یک هتل خاص در مقایسه با قیمت آن مناسب است یا خیر. گاهی اوقات برخی هتل ها ادعا می کنند چهار ستاره هستند اما از امکانات پیش پاافتاده نیز برخوردار نیستند.

گاهی اوقات مسائل بسیار ساده ای نظیر داشتن یا نداشتن بالکن و تهویه هوای اتاق می تواند منجر به احساس آرامش یا عذاب در سفر شود؛ بنابراین امکانات هتل ها را دست کم نگیرید. گاهی نیز با شناخت و دقت کافی می توانید بدون صرف هزینه سرسام آور، از آرامش و رفاه نسبی هنگام سفر برخوردار باشید؛ بنابراین شخصی آگاه که بر تمام ابعاد سفر احاطه دارد، می تواند تجربیات موفق خود را در اختیارتان بگذارد تا با هزینه نه چندان زیاد، خاطرات شیرین و خوشی از سفر در ذهنتان باقی بماند.

7- برخی اوقات مجبورید پول بیشتری برای غذا بپردازید

در اسپانیا، اگر قبل از ساعت هشت شب، یعنی زمانی که بیشتر رستوران ها شروع به سروکردن شام می کنند، از اشتهاآورها استفاده کنید، می توانید هزینه کمتری بپردازید. در پرتقال، نان های برشته ای که مانند اسنک روی میزها گذاشته شده اند، رایگان نیستند؛ و اگر تکه ای از آن را بخورید، باید پولش را بپردازید.اینجاست که اهمیت مشاوران سفر بیش از پیش آشکار می شود. شما باید برای خورد و خوراکتان نیز برنامه مدون و دقیقی داشته باشید.

17 راه برای پس انداز پول در تعطیلات


8- پروازهای ارزان را پیدا کنید

در برخی از کشورها، در روزهای جمعه سیزدهم ماه، روز کریسمس یا 31 دسامبر پروازها ارزان تر هستند. مدیر یکی از سایت های پروازی می گوید: «زمانی که می خواهید از پروازهای داخلی استفاده کنید، بلیت رفت و برگشتتان را به طور جداگانه تهیه کنید. حتی می توانید از خطوط پروازی متفاوت نیز استفاده کنید. اگر کمی بتوانید در تعیین برنامه تان انعطاف پذیر باشید، می توانید از قیمت های مناسب تری برخوردار شوید.» گاهی اوقات چند روز جا به جایی در سفر، می تواند منجر به تفاوت قیمتی بسیار زیاد در پروازتان بشود.

9- اگر تجربه زیادی در سفر ندارید، با یک آژانس مسافرتی مشورت کنید

کارمندان متخصص آژانس های مسافرتی می توانند بیش از هر کس برای یافتن بهترین پروازها به شما کمک کنند. علاوه بر این، اگر نیاز داشته باشید، اطلاعاتی درباره کرایه اتومبیل نیز در اختیارتان می گذارند. ضمنا آن ها از تخفیف هایی که در برخی از فصل ها یا موقعیت ها در اختیار افراد گذاشته می شوند، اطلاع دارند.

10- از سایت برای مقایسه قیمت ها استفاده کنید

یکی از کارشناسان سفر می گوید: «استفاده از یک سایت مسافرتی، با در اختیار داشتن قیمت پروازها، انتخاب های متعددی را پیش روی تان می گذارد. با این امکان، شما می توانید قیمت پروازهای مختلف را با هم مقایسه کنید.» برای این منظور نیز سایت های متعددی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند.

11- پروازتان را از 53 روز قبل تر رزرو کنید

بنابر پژوهش های صورت گرفته توسط موسسه «موموندو» که حدود دو سال قبل انجام شده، اگر بتوانید زمان پروازتان را از حدود دو ماه قبل تر تعیین کنید و بلیت را رزرو کنید، می توانید تا 30 درصد در هزینه هایتان صرفه جویی کنید. آن ها همچنین دریافته اند که سه شنبه ها بهترین قیمت ها را دارند، همان طور که پروازهای شب نیز کم هزینه تر هستند. پیش تر نیز یک موسسه دیگر به این نتیجه رسیده بود که رزرو بلیت حدود پنج هفته قبل از پرواز، بهترین قیمت را برای شما رقم می زند. البته این امر به مقصد نیز بستگی دارد.

12- پروازتان را از دست ندهید!

اگر بلیت را به طور آنلاین رزرو می کنید، زمان کافی بین پروازهایتان در نظر بگیرید. شما حال به دو و نیم تا چهار ساعت زمان برای انتقال از یک فرودگاه به فرودگاهی دیگر و انجام اقداماتی نظیر گرفتن بارها نیاز دارید. اگر این ملاحظات را درنظر نگیرید و بلیت ها را بسیار نزدیک به هم رزرو کنید، ممکن است به راحتی پروازتان را از دست بدهید!

17 راه برای پس انداز پول در تعطیلات


13- یک اتاق با امکانات خواب در قطار رزرو کنید

بسیاری از افراد تجربه سفرهای بسیار ارزان را در ذهن دارند. یکی از افرادی که سفرهای متعددی را پشت سر گذاشته بود، می گفت من تقریبا سراسر اروپا و بخش عمده ای از آسیا را با هزینه بسیار کم سفر کرده ام. برای این کار، همیشه سفرهایم را طوری تنظیم می کردم که مسیر حرکت با اتوبوس یا قطار را در شب بگذرانم، علاوه بر اینکه سفر در شب ارزان تر است، باعث می شود که شما هزینه محل اقامت و خواب را پرداخت نکنید. زمانی که شب را در قطار سپری می کنید، در همان قطار هم می خوابید و زمانی که به مقصد رسیدید، پس از خوابی خوش در قطار، به گشت و گذار در مقصد می پردازید. اگرچه ممکن است زمان زیادی را نخوابید یا گاهی اوقات خواب سخت باشد، اما مقدار قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی کرده اید.

14- از تجربه دیگران غافل نشوید

بسیاری از افرادی که سفرهای متعدد در سراسر جهان را از سر گذرانده اند، تجربیات زیادی نیز از این سفرها دارند. تجربیاتی که با استفاده از آن ها می توانید علاوه بر لذت بردن هرچه بیشتر از سفر، در وقت و هزینه هایتان نیز صرفه جویی کنید. حتی زمانی که فیلم یا سریال نیز تماشا می کنید، سعی کنید نکاتی را که برای سفر مناسب است به خاطر بسپارید. مثلا در فیلم «شیاطین و فرشتگان»، شما به طور اجمالی شهر «رم» را دیدید، کلیساهای این شهر را شناختید و نام بسیاری از اماکن قدیمی آن به گوشتان خورد؛ با این شرایط، بدون تردید سفر به رم برای شما متفاوت خواهدبود. گویی این فیلم، معرفی مختصری از شهر در اختیارتان گذاشته است.

15- از منابع محلی برای کسب اطلاعات استفاده کنید

هر قدر هم که منابع بیرونی مفید و کارآمد باشند، منابع محلی اطلاعات مناسب تر و سودمندتری در اختیارتان می گذارند. مثلا در شب از چه مکان هایی در نیویورک می توان عکس گرفت؟ یا ویژگی های خاص و منحصر به فرد هاوایی چیست؟ کدام رستوران غذایی خوب و نه چندان گران ارائه می کند؟ و سوالاتی از این دست را محلی ها بهتر پاسخ می دهند.

17 راه برای پس انداز پول در تعطیلات


16- پول خارجی بخرید، اما نه بیش از حد. صرفه جویی کنید

برای سفر به یک کشور خارجی بهتر است ارز همان کشور را از قبل خریداری کرده و با خود همراه داشته باشید؛ اما از خرید بیش از اندازه ارز خودداری کنید. شاید کسی مدعی باشد که پس از سفر، اضافه ارز را دوباره مبادله می کند اما هزینه خدمات و خرید و فروش، مقدار قابل توجهی از پول شما را کاهش می دهد.

17- حواستان به تلفن همراهتان باشد

به گزارش ماهنامه همشهری؛ زمانی که به مسافرت می روید، گوشیتان را طوری تنظیم کنید که فقط پیامک دریافت کنید، در مکان هایی نیز که وای فای رایگان وجود دارد، ایمیل و پیام های اینترنتی تان را چک کنید. در زمان سفر از شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام جز به ضرورت استفاده نکنید. به این ترتیب می توانید به میزان قابل توجهی در هزینه های ارتباطی تان صرفه جویی کنید.تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 نیسان آلتیما ۲۰۱۶ با یک موتور چهار سیلندر و ناخن‌خشک در زمینه مصرف سوخت همراه است که در عین داشتن مصرف سوخت پایین در حدّ ۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر بزرگراه، قدرت مناسبی را نیز برای این سدان فراهم می‌کند. در حالی که امکان انتخاب موتور قدرتمند V6 برای پیشرانه وجود دارد، در اینجا نسخه جدید و ارتقا یافته نیسان آلتیما 2.5 SL بررسی شده است.

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶

تازه‌های مدل ۲۰۱۶

آلتیما برای مدل ۲۰۱۶، صاحب برخی آپدیت‌های متعادل شده است. طراحی جلو و عقب این سدان متوسط دستخوش تغییر شده و همین‌طور، جلوه بهتری در داخل کابین به‌وجود آمده است.

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶

تجهیزات و آپشن‌ها

آلتیما 2.5 SL با سطح قیمت ۲۸ هزار و ۵۷۰ دلاری، با تجهیزاتی چون امکان ارتباط بلوتوثی سیستم صوتی و گوشی هوشمند، پخش CD و چرخ‌های ۱۷ اینچی آلیاژی همراه است. به‌علاوه، مواردی مانند دوربین نمای عقب، کلید هوشمند (Intelligent Key)، نوربالای اتوماتیک و سیستم «نیسان‌کانکت» با برنامه‌های موبایل در لیست تجهیزات استاندارد آن به چشم می‌خورند. از دیگر امکانات این مدل می‌توان به یک صندلی راننده با قابلیت تنظیم در ۸ جهت، استارت از راه دور، یک مانیتور نقطه کور، هشدار ترافیک پشت‌سر، کنترل هوای دوگانه و رادیوی ماهواره‌ای اشاره کرد.

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶


همچنین این مدل، تجهیزات لوکسی مانند یک گرم‌کن غربیلک فرمان، طراحی چرم داخلی، گرم‌کن صندلی‌های جلو، دریچه‌های هوا برای صندلی‌های عقب، تنظیم ۴ جهته برای صندلی مسافر جلو، تکیه‌گاه سر صندلی‌های جلو با قابلیت تنظیم در ۲ جهت، روشنایی پیرامونی در داخل کابین و یک سیستم صوتی پرمیوم Bose با ۹ اسپیکر در اختیار قرار می‌دهد.

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶


در همین حال، نسخه تست‌شده در اینجا با آپشن پکیج «تکنولوژی» به ارزش ۱۷۰۰ دلار همراه بود که شامل مواردی چون  سیستم کنترل انطباقی، هشدار برخورد از جلو با ترمز اضطراری اتوماتیک و سرویس‌های گسترده‌تر در «نیسان‌کانکت» با تلماتیک‌های اضطراری می‌شود. همچنین در این خودرو از یک مونروف به ارزش ۸۰۰ دلار، رنگ‌آمیزی پرمیوم به ارزش ۳۹۵ دلار و کف‌پوش‌های کابین به ارزش ۲۱۰ دلار استفاده شده است.

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶

در نتیجه قیمت نهایی مدل تست‌شده به ۳۲ هزار و ۵۲۰ دلار رسیده است.

نکته‌های برجسته طراحی کابین

تغییرات کابین آلتیما نسبت به مدل قبلی، شرایط کم و بیش ملایمی داشته‌اند.  اگر تم رنگ بژ مناسب ذائقه شما نیست، ترکیب رنگ‌های دیگری نیز در دسترس هستند. در حالی که مهارت مناسبی در استفاده از سطوح نرم پلاستیک به کار گرفته شده، ولی به نظر می‌رسد که اندکی در این زمینه افراط شده باشد. صندلی‌های جلوی آلتیما فوق‌العاده راحت هستند و فضای بسیار خوبی برای پاهای سرنشینان جلو و رانندگان قدبلند درنظر گرفته شده است. به گفته نیسان، این صندلی‌های از طراحی برگرفته از ناسا موسوم به «جاذبه صفر» استفاده می‌کنند. در هر صورت، فضای جادار و دید بسیار مناسبی در کابین آلتیما ۲۰۱۶ فراهم شده است.

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶


کاربرد کنترل‌ها راحت است و پیدا کردن محل دکمه‌ها بر روی فرمان، کار چندان سختی نیست. تنها کافی است که گرم‌کن صندلی‌های جلو و غربیلک فرمان را روشن کنید و سپس با راه‌اندازی سیستم صوتی، کاملاً سردیِ هوای بیرون را فراموش کنید.

سرنشینان صندلی‌های عقب فضای مناسبی برای پاهای خود دارند، ولی اشخاص قدبلندتر احتمالاً به دلیل طراحی خاص سقفی آلتیما، فضای محدودی برای سرهایشان خواهند داشت. ضمن اینکه این سرنشینان برای راحتی بیشتر، یک دریچه سیستم A/C دریافت کرده‌اند. در حالی که امکان جمع‌شدن صندلی‌های عقب به صورت 60/40 برای افزایش فضای حمل وسایل وجود دارد، ظرفیت صندوق عقب این خودرو برابر ۴۳۶ لیتر است.

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶


مشخصات پیشرانه و مصرف سوخت

موتور ۲/۵ لیتری چهار سیلندر در مدل SL از آلتیما، قدرتی برابر ۱۸۲ اسب‌بخار تولید می‌کند و گشتاور حداکثر آن به ۲۴۴ نیوتن‌متر می‌رسد. این پیشرانه با یک سیستم انتقال قدرت متغیر پیوسته اکسترونیک نیسان همراه شده که چرخ‌های جلو را به حرکت درمی‌آورد. تخمین‌های سازمان حفاظت محیط زیست امریکا برای مصرف سوخت آلتیما ۲۰۱۶ برابر ۸/۷ لیتر در شهر، ۶ لیتر در جاده و ۷/۶ لیتر به صورت ترکیبی در هر ۱۰۰ کیلومتر هستند.

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶


اگر قدرت اضافی موجود در موتور V-6 ضرورت چندانی نداشته باشد، این موتور می‌تواند یک گزینه مناسب برای جابجایی در محیط شهری باشد.

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶

دینامیک رانندگی

در حالی که سیستم‌های CVT شاید به عنوان سیستم‌هایی خسته‌کننده در رانندگی شناخته شده باشند، ولی سیستم اکسترونیک نیسان با شبیه‌سازی دنده‌ها، شرایطی شبیه به یک گیربکس اتوماتیک معمولی دارد. در واقع، در هنگام شتاب‌گیری در سرعت‌های پایین، شرایطی همانند یک گیربکس معمولی برقرار است. ضمن اینکه در حالت شیفت اسپورت، CVT عکس‌العمل‌های بسیار بهتری نشان می‌دهد.

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶


موتور صرفه‌جوی ۲/۵ لیتری آلتیما بیشتر از آنچه اعداد مربوط به اسب‌بخار و گشتاور آن نشان می‌دهند، حسّ چابکی دارد و در هنگام شتاب‌گیری، صدای بسیار خوبی تولید می‌کند. در حالت کلی، عملکرد و مصرف سوخت این سدان متوسط، بسیار قابل‌توجه است. ضمن اینکه سواری نرم و آرامی در آلتیما شاهد هستیم؛ مخصوصاً اگر مسیر جاده باز باشد و با سرعت بالا رانندگی کنیم.

جمع‌بندی

معرفی نیسان آلتیما مدل ۲۰۱۶

نیسان آلتیما 2.5 SL مدل ۲۰۱۶ با تجهیزات راحتی و لوکس، می‌تواند گزینه مناسبی برای جابجایی‌های خانوادگی در محیط‌های شهری باشد. در همین حال، خودروی تست‌شده با تجهیزات مناسبی که در آن به کار رفته بود، ارزش مناسبی در مقابل قیمت خود داشت. تکنولوژی CVT نیسان در سطح بالایی قرار دارد و در واقع، یکی از مزیّت‌های آلتیما به شمار می‌‌آید. در واقع، اگر به دنبال یک سدان کم‌مصرف با کیفیت سواری و رانندگی مناسب هستید، نیسان آلتیما 2.5 SL گزینه ارزشمندی برای شما خواهد بود.تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت رویال کاریبین جدیدترین کشتی اقیانوس پیمای خود را به تازگی دریافت کرده است. هارمونی دریاها (Harmony of the Seas) سومین کشتی کلاس اُاِسیس (Oasis) این شرکت پس از واحه دریاها (Oasis of the Seas) و جاذبه دریاها (Allure of the Seas) است که به ترتیب در سال های 2009 و 2010 وارد خدمت شدند. هارمونی دریاها با طول 1,188 فوت (362 متر) و تناژ ناخالص 226,963 بزرگترین کشتی کروزی است که تاکنون ساخته شده است. هارمونی دریاها با هزینه ساخت یک میلیارد دلاری عنوان بزرگترین کشتی کروز جهان را از کشتی خواهر خود یعنی جاذبه دریاها گرفته و به خود اختصاص داده است.

 

با طول 1,188 فوت، کشتی هارمونی دریاها تقریبا هم اندازه طول پنج فروند بوئینگ 747 است که پشت سر هم قرار گرفته اند.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


کشتی هارمونی دریاها از سه ژنراتور دیزلی 25,000 هزار اسب بخاری و سه ژنراتور دیزلی 18,600 اسب بخاری Wartsila نیرو می گیرد. این ژنراتورها سه پروانه الکتریکی آزیپاد را به حرکت در می آورند.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


در اینجا دو پروانه آزیپاد دیده می شوند.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


بنابر اعلام رویال کاریبین، کشتی هارمونی دریاها توانایی حرکت با سرعت 22 گره (41 کیلومتر در ساعت) را دارد.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


هارمونی دریاها دارای چهار پیشرانه 7,500 اسب بخاری است که به پهلو گرفتن در اسکله کمک می کنند.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


این کشتی دارای 18 عرشه است و می تواند پذیرای تا 6,780 مهمان در 2,747 کابین خصوصی باشد.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


هارمونی دریاها دارای 2,100 نفر خدمه از نقاط مختلف جهان است.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


این کشتی به هفت محله تقسیم شده که هر یک دارای زمینه ای متمایز هستند.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


در اینجا نمایی از گردشگاه کشتی دیده می شود.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


همانند دیگر کشتی های کلاس اُاِسیس، هارمونی دریاها دارای سالن آمفی تئاتر در قسمت عقب کشتی است.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


در اینجا رویال تئاتر در نزدیکی دماغه کشتی دیده می شود.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


هارمونی دریاها دارای سه سرسره آبی است که یکی از آنها به اندازه 10 طبقه ارتفاع دارد. همچنین چهار استخر و 10 گرداب که دوتا از آنها حالتی معلق داشته و به اقیانوس مشرف هستند، در این کشتی وجود دارند.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


از دیگر امکانات تفریحی می توان به دو شبیه ساز موج سواری، دو دیوار صخره نوردی با ارتفاع 43 فوت (13 متر)، سالن اسکیت روی یخ، و یک زمین بسکتبال اندازه کامل اشاره کرد.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


هارمونی دریاها دارای 24 آسانسور مهمان است.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 


مایکل بیلی، مدیرعامل و رئیس رویال کاریبین، انتظار دارد چهارمین کشتی کلاس اُاِسیس اوایل سال 2018 وارد ناوگان این شرکت شود.

«هارمونی دریاها»؛ بزرگترین کشتی کروز حال حاضر جهان

 تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463549525535_1.jpg

ناسا به تازگی یک ماهواره کیوب‌ست به اندازه یک قرص نان را از ایستگاه فضایی بین‌المللی برای بررسی پرتوهای ایکس نرم خورشید اعزام کرده که می‌توانند بر سیستم‌های ارتباطی زمین تاثیر بگذارند.

 

 به نقل از ناسا، پرتوهای ایکس نرم می‌توانند در جو بالایی زمین اختلال ایجاد کرده و سیگنال‌های رادیویی و جی‌پی‌اس را که در این منطقه حرکت می‌کنند،‌ از کار بیندازند.

 

شدت انتشار این پرتوها بطور مداوم در یک محدوده بزرگ تغییر می‌کند و اوج آنها در زمان بروز انفجارهای بزرگ موسوم به جرقه‌های خورشیدی است.

 

ماهواره مینیاتوری طیف‌سنج پرتوی ایکس خورشیدی (MinXSS) برای 12 ماه کار خواهد کرد و داده‌های آن همچنین به دانشمندان در درک فیزیک پشت جرقه‌های خورشیدی کمک خواهد کرد.

 

پرتوهای ایکس نرم به حمل اطلاعاتی در مورد دما، چگالش و ترکیب شیمیایی مواد در جو خورشید می‌پردازند که به دانشمندان اجازه پیگیری رویدادهایی مانند جرقه‌های خورشیدی و سایر فرآیندهایی که ماده اطراف جو خورشید را داغ می‌کند، می‌دهد.

 

ماهواره‌های کیوب‌ست یک ابزار جدید کم هزینه برای ماموریت‌های علمی فضایی هستند. به جای ماموریت‌های علمی فضایی سنتی، آن‌ها برای انجام رصدهای هدفمند علمی با استفاده از چند ابزار محدود طراحی شده‌اند.

 

برای مثال کیوب‌ست MinXSS از یک طیف‌سنج پرتوی ایکس تجاری برای یک آشکارساز و یک نوار قابل افزایش به عنوان یک آنتن رادیویی استفاده می‌کند.

 

این ماهواره توسط برنامه ابتکاری پرتاب کیوب‌ست ناسا در ششم دسامبر سال گذشته بر روی فضاپیمای سیگنوس به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال شده بود.تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463555074340_cubimorph-ed.jpg

محققان موفق به ساخت یک صفحه نمایش لمسی گوشی همراه به شکل مکعب روبیک شدند.

 

 به نقل از دانشگاه بریستول، گروهی از محققان این دانشگاه یک شکل جدید نرم و صاف برای صفحه نمایش لمسی را طراحی کردند که دارای قابلیت پیکربندی مجدد است.

 

این صفحه نمایش که کیوبی مورف(Cubimorph) نام دارد، یک نمایشگر ساخته شده از مکعب‌های شش ضلعی کوچک است که به صورت زنجیر وار به یکدیگر متصل هستند و می‌تواند با انعطاف پذیری بیشتری نسبت به مکعب روبیک تغییر حالت دهد.

 

در یک مورد پیشنهاد شده توسط تیم تحقیقاتی آمده است که یک گوشی هوشمند تخت می‌تواند تا شده و به شکل یک دسته کنترل بازی در بیاید.

 

یکی از مشکلاتی که کاربران گوشی‌های هوشمند با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، اندازه گوشی‌های بزرگ است که ایده این فناوری جدید در صورت عملی شدن می‌تواند این مشکل را برطرف سازد.

 

با عملی شدن این ایده کاربران می‌توانند با تغییر حالت مکعب گوشی همراه خود آن را به شکلی تبدیل کنند که نگهداری آن آسان باشد.

 

به گفته محققان این پژوهش این پروژه هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و در حال حاضر نمونه های اولیه آن برای آزمایش ساخته شده است.

 

قرار است این نمایشگر جالب در کنفرانس بین المللی رباتیک و اتوماسیون که انتهای هفته جاری در استکهلم سوئد برگزار می‌شود برای گروهی از متخصصان این حوزه نمایش داده شود.تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1460113733093_mah.jpg

پژوهش محققان مرکز ایسترن اونتاریو نشان می‌دهد که ماه کامل تأثیری بر رفتار افراد ندارد.

 

 به نقل از پایگاه خبری کتابخانه ملی پزشکی آمریکا، به منظور بررسی رابطه بین چرخه‌های قمری بر رفتار انسان‌ها و عادات خواب، محققان پنج هزار و 800 کودک را از پنج قاره جهان تحت بررسی قرار دادند.

 

این تحقیق به این علت روی بچه‌ها صورت گرفت که آنها در مقایسه با بزرگسالان واکنش بیشتری در مقابل تغییرات رفتاری و نیازهای خوابی از خود نشان می‌دهند.

 

تمامی این کودکان پیش‌زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی متفاوتی داشتند و سن، جنس، اندازه، عادات خواب شب و سطوح فعالیت‌های بدنی و میزان سکون آنها همگی در نظر گرفته شد.

 

این کودکان به مدت 28 ماه یا 28 چرخه قمری مورد بررسی قرار گرفتند. اطلاعات به دست آمده به سه فاز ماهی مانند ماه کامل، ماه نو و نیمه ماه تقسیم‌بندی شدند.

 

تنها تغییری که محققان متوجه آن شدند مدت خواب طی ماه کامل بود که فقط پنج دقیقه کمتر از ماه جدید بود. توجیه این موضوع تعداد زیاد کودکان بوده که قدرت آمار را به حداکثر رسانده است.

 

این پژوهش در مجله " Frontiers in Pediatrics" منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463558663314_123797.jpg

معماران راهی پیدا کرده‌اند که با قرار دادن گیاهان در یک باغچه هوشمند خودگردان به آنها کمک می‌کند که منابع مورد نیاز خود را پیدا کنند.

 

 به نقل از ساینس آلرت، هر کسی که با گیاهان سروکار داشته باشد می‌داند که نگهداری از آنها کار دشواری است. برخلاف بیشتر موجودات زنده‌ای که روزانه با آنها سروکار داریم، بیشتر گیاهان باغچه‌ای نمی‌توانند از خودشان نگهداری کنند و برای تامین نور و آب کافی به ما وابسته هستند.

 

این باغچه توسط محققان دانشکده معماری دانشگاه کالج لندن طراحی شده است و از یک سری حسگرها برای پایش وضعیت الکلتروفیزیولوژی گیاه استفاده می‌کند و اساسا به آنها نوعی قابلیت هوش اولیه می‌دهد.

 

هسته این توپ چرخان از 12 اتاقک باغچه‌ای تشکیل شده که هر کدام گونه‌های گیاهی بومی بریتانیا را بر روی گرداننده‌های خطی که بر روی لبه‌های خارجی توپ قرار گرفته‌اند حمل می‌کنند و به ساختار امکان می‌دهند که با تغییر مرکز گرانش به حرکت در بیاید. حسگرهای الکتروفیزیولوژیکی، وضعیت گیاهان را به طور مجزا پایش می‌کنند و با جمع‌آوری مجموع داده‌ها و در نظر گرفتن عمده نیازها، در خصوص جهت قرارگیری ساختار و نحوه حرکت آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

 

به بیان دیگر این باغچه سایبری می‌تواند دور خود بچرخد تا حسگرها الکتروشیمیایی محیطی پیدا کنند که برای زنده ماندن مجموعه گیاهان داخل باغچه ایده‌آل است. بعد از آن، اگر شرایط به همان ترتیب باقی بماند باغچه وضعیت خود را حفظ می‌کند و اگر منابع به تدریج به اتمام برسد، باغچه به حرکت در می‌آید تا جای جدید و مناسبی برای رشد گیاهان پیدا کند.

 

در حال حاضر گروه تحقیقاتی درباره اینکه این سیستم چگونه می‌تواند میزان دسترسی به منابع را در نواحی پیرامونی مورد ارزیابی قرار دهد، اطلاعات چندانی منتشر نکرده است، اما به نظر می‌رسد که این نوع باغچه‌ پتانسیل بالقوه‌ای برای کمک به باغداری آینده داشته باشد.

 

محققان می‌گویند در آینده نزدیک و در عصر خودروهای بدون راننده و وسایل نقلیه‌ای که به طور خودکار بر فراز سر ما به پرواز در می‌آیند و در دوران ظهور ربات‌های هوشمند که محیط ما را در احاطه خود می‌گیرند، این سیستم می‌تواند به عنوان یک باغچه سایبری جای خود را در زندگی شهری باز کند.تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1451977818889_2.jpg

محققان آمریکایی برای اولین ‌بار با استفاده از کانی پروسکایت، نسل جدید فناوری سلول‌ سوختی هیدروژنی را با قیمت مناسب و بهره‌وری بالا تولید کردند.

 

با استفاده از کانی پروسکایت که در طبیعت به شکل کریستال رادیواکتیو یافت می‌شود می‌توان تحولی ساختاری در فناوری پیل‌ یا سلول‌ سوختی هیدروژن ایجاد کرد.

 

اگرچه فناوری پیل سوختی هیدروژن از نظر کارایی و میزان آلایندگی به مراتب از موتورهای درون‌سوز بهتر است، اما قدرت پیل‌های سوختی تحت تاثیر فاکتور میزان نشت الکترون‌ها از سوخت به اکسید‌کننده محدود می‌شود.

 

شیرام راماناتون، دانشمند مواد از دانشگاه پوردو عنوان کرد: تحقیقات ما با هدف تغییر در معماری پیل‌ سوختی هیدروژن با الکترولیت جامد در حال پیگیری است که انتظار می‌رود به زودی تحول ساختاری در فناوری پیل‌ سوختی ایجاد شود.

 

وی در ادامه افزود: با جایگزینی پروسکایت به جای محلول الکترولیت مشخص شد که توان خروجی پیل سوختی هیدروژن به رقم 225 میلیمتر در هر سانتیمتر مربع در دمای 500 درجه رسیده است که تقریبا مشابه بهترین و گرانترین نمونه سلول سوختی هیدروژن با سوخت پروتون است.

 

محققان معتقدند که قطعا بازار آینده در اختیار شرکت‌هایی است که بر روی الکترود‌های ارزان اما با کارایی بالا تحقیق می‌کنند.تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1422883501372_5.jpg

اولین ربات ایرانی با کاربرد در اعمال جراحی‌ کم تهاجمی از راه دور با نام «سینا» در هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران رونمایی شد.

 

 هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران با حضور 70 مهمان خارجی و نیز جمعی از متخصصان برجسته داخل کشور روز چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه در مرکز همایش‌های شهید لبافی‌نژاد تهران آغاز به کار کرد.

 

دکتر ناصر سیم‌فروش، رییس هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران در این کنگره از بکارگیری ربات در اعمال جراحی اورولوژی در کشور خبر داد و گفت: با توجه به موفقیت‌آمیز بودن عمل جراحی رباتیک از سوی متخصصان کشور روی مدل حیوانی، در آینده نزدیک جراحی رباتیک روی مدل انسانی نیز انجام می‌شود که اهمیت این دستاورد برای کشور به اندازه فرستادن ماهواره به فضا و به کارگیری سلول‌های بنیادی است.

 

دکتر سیم‌فروش افزود: تکنولوژی تولید ربات تنها در اختیار آمریکا قرار داشته که با توجه به تحریم‌های موجود، فروش آن به ایران ممنوع است؛ با این وجود، مهندسان جوان ایرانی در دانشگاه صنعتی شریف اقدام به ساخت ربات ایرانی کرده‌اند که صددرصد مراحل ساخت آن در داخل کشور انجام شده است.

 

وی با اشاره به اینکه این نوع ربات ارزانتر از مشابه خارجی خود است، تصریح کرد: ربات ساخته شده «سینا» سه مرحله آزمایشی خود را موفقیت طی کرده که اولین آن برداشتن کیسه صفرای گوسفند بود.

 

رییس هشتمین کنگره اندیورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران یادآور شد: جراحی رباتیک روی مدل حیوانی تا کنون چندین بار تکرار شده که نتایج همگی با موفقیت روبرو بوده است و آماده تجربیات انسانی هستیم.

 

وی گفت: در این کنگره، فیلم جراحی رباتیک روی مدل حیوانی به متخصصان خارجی ارائه شد که حیرت آ‌نان را به همراه داشت.

 

دکتر سیم فروش اظهار کرد: هدف نهایی ربات، جراحی از راه دور است. برای مثال جراح می‌تواند از تهران، هدایت یک جراحی را به کمک ربات در شهرستانی دورافتاده یا حتی روی یک کشتی در خلیج فارس انجام دهد. البته لازمه این کار داشتن اینترنت پرسرعت است.

 

در این کنگره دکتر علی‌اصغر پیوندی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز گفت: ربات سینا، اولین رباتی است که در کشور و در اعمال جراحی کم تهاجمی به کار گرفته شده است و از آنجا که این وسیله در شرایط تحریم ساخته شده، نشانگر خلاقیت و توانمندی متخصصان ماست، همچنین نشان می‌دهد در صورتی که از محققان ایرانی حمایت شود و مورد اعتماد قرار گیرند، شاهد خلاقیت و بروز توانمندی در آنان خواهیم بود.

 

وی با اشاره به اینکه رباتیک یک روش پیشرفته جراحی است که در تمام دنیا و به ویژه در کشورهای پیشرفته مرسوم است، اظهار کرد: اعمال جراحی رباتیک به دلیل استفاده از وسایل و تکنیک‌های خاص، احتمال بروز عوارض و مدت عمل جراحی را بسیار کاهش می‌دهد.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ابراز امیدواری کرد که به کارگیری ربات در اعمال جراحی اورولوژی نقطه عطفی برای گسترش جراحی رباتیک در کشور و دیگر رشته‌ها نیز شود.

 

وی گفت: خوشبختانه گروه اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به واسطه بیش از پنج هزار عمل لاپاراسکوپی در بیمارستان لبافی نژاد و نیز به کارگیری روش‌های مدرن در این رشته از سوی استادان برجسته، ایران را در رشته اورولوژی در منطقه و دنیا به عنوان یک کشور پیشگام معرفی کرده که حضور 70 مهمان خارجی در این کنگره گواهی بر این مدعاست.

 

پیوندی، بر پایی "هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی" را توسط انجمن مربوطه با حمایت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دارای دو ویژگی خاص دانست که نخست ارتباطات علمی – پژوهشی شرکت کنندگان داخلی و خارجی از 13 کشور جهان از آمریکا، اروپا، آسیا و به ویژه کشورهای منطقه بوده که این امر غنای کنگره را به دنبال داشته است.

 

وی گفت: همچنین بر پایی این کنگره به دلیل توسعه و تبادلات علمی سبب می‌شود بتوانیم خدمت بهتری را به مردم کشورمان ارائه داده، مشکلی را از مشکلات نظام سلامت حل کنیم.

 

بر اساس این گزارش، "هشتمین کنگره اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران" که با حضور جمعی از متخصصان برجسته داخل کشور و مهمانان خارجی روز چهارشنبه 29 اردیبهشت ماه در مرکز همایش‌های شهید لبافی نژاد تهران آغاز به کار کرد، تا روز جمعه 31 اردیبهشت ماه به کار خود ادامه می‌دهد.تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463490766441_mail1.jpg

 

یک خبر اعجاب انگیز حاکی از ساخت یک دست مصنوعی است که ویژگی‌های خارق العاده ای دارد .

 

 

 به نقل از دیلی میل، چهار سال پیش، جیمز یانگ در اثر سقوط به زیر قطار رفت و دست و پای خود را از دست داد و همچنین دچار آسیب از نواحی ریه، جمجمه، صورت و شکستگی دنده شد.

 

پزشکان وی را برای حفاظت از مغز و نگهداشتن در حالت تثبیت 12 روز در حالت کما نگه داشتند. جراحان در ابتدا بافت‌های مرده و آلوده به گرد و خاک و روغن قطار را برداشتند، اما در نهایت مجبور به قطع دست چپ وی شدند.

 

پزشکان برای بازسازی صورت و بدن این جوان که در آن زمان 22 ساله بود ناچار به انجام 12 عمل جراحی شدند.

 

بعد از گذشت سه ماه و نیم در بیمارستان او با یک پا و بازوی مصنوعی از بیمارستان مرخص شد. اما این بازو قابلیت‌های محدودی داشته و به جای دست از یک قلاب در آن استفاده شده بود.

 

این پروتزها توسط تسمه‌ها و رشته‌های خاص حرکت می‌کرد که بسیار آزار دهنده بود.

 

یک سال پیش، زندگی جیمز بار دیگر تغییر چشمگیری کرد و این بار برای نصب یک بازوی مصنوعی نامزد شد.

 

جیمز که از طرفداران بازی‌های ویدئویی بود در یک بازی آنلاین موفق به پاسخ یک سوال از شرکت سازنده بازیهای کونامی شد که به دنبال آزمایش یک عضو مصنوعی بر روی افرادی دچار قطع عضو بودند.

 

این بازوی رباتیک به اعصاب و عضلات شانه متصل می‌شد. سیگنال‌های عضلانی این بازو با حسگرهایی که به پوست شانه‌های او متصل شده بود شناسایی می‌شدند.حسگرهایی که به بالای شانه متصل بوده و عامل حرکت بازو و دست بودن همگی توسط باتری کار می‌کردند.

 

این دست مصنوعی بسیار شبیه دست واقعی بوده و می‌تواند هوشمندانه انتخاب اجسام خیلی کوچک مانند یک سکه را کنترل کند.

 

این بازو همچنین دارای یک نور لیزر، یک مشعل، یک پورت USB بر روی مچ دست برای شارژ تلفن همراه، یک ساعت مچی و حتی یک پهپاد است که در یک پانل در خارج از شانه نصب شده است.

 

به گفته سازندگان این فناوری، دست مصنوعی جدید مانند یک ماشین نیاز به سرویس منظم دارد و در زمان استراحت و یا فعالیتهایی نظیر حمام کردن باید این دست مصنوعی را از شانه باز کرد.

 

 

 

 

دست همه فن حریف

 

 

 

دست همه فن حریف

 

 

 

دست همه فن حریف

 

 تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1463546387777_10.jpg

درمان‌های بالقوه سرطان همیشه از منابع غیرمنتظره بیرون می‌آیند و این بار محققان دانشگاه ولنگونگ استرالیا با استفاده از مواد شیمیایی موجود در تخم‌های حلزون دریایی یک ترکیب تولید کرده‌اند که در تخریب سلول‌های سرطانی مقاوم به داروها بسیار موثر است.

 

 به نقل از ABC آنلاین، آزمایشات محققان نشان داد نوعی مولکول که در اصل از تخمهای حلزون دریایی نشات می‌گیرد، از عملکرد خوبی در تخریب سلول‌های سرطانی بویژه آنها که به درمان‌های دیگر مقاوم شده‌اند، برخوردار است.

 

طیف گسترده‌ای از سرطان‌های خون و تومورهای جامد مانند سرطان پستان، تخمدان، پانکراس و سیستم گوارش پائین می‌توانند با گذشت زمان در برابر داروهای شیمی‌درمانی مقاوم شوند. این مقاومت به چند دارو می‌تواند به شدت گزینه‌های درمانی را محدود کرده و احتمال عود مجدد را افزایش دهد.

 

گروه جدیدی از مولکول‌های N-alkylisatin توانستند 100 درصد سلول‌های سرطانی مقاوم به چند دارو را طی 48 ساعت از بین ببرند. در مقایسه، یک داروی رایج شیمی‌درمانی تنها می‌تواند طی همین زمان تا 10 درصد سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

 

این یافته‌ها برای محققان بسیار شگفت‌انگیز بود زیرا مولکول‌های مشابه N-alkylisatins از داروهای نسبتا غیرموثر به شمار می‌روند.

 

پتانسیل ضد سرطانی این مواد شیمیایی که منبع آن‌ها تخم یک حلزون دریایی بومی سواحل استرالیا و نیوزلند است، از سال 2002 شناخته‌شده بود، اما تولید N-alkylisatins از آن‌ها یک فرآیند جدیدتر است که گفته می شود آن را در تخریب سلول‌های سرطانی 1000 برابر موثرتر ساخته است.

 

این مولکول‌ها با هدف قرار دادن میکروتوبول‌ها یا اسکلت سلول‌ها به این کار می‌پردازند.

 

گام بعدی محققان، ایمن‌سازی این مولکول‌ها برای استفاده بر روی انسان است و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این دارو می‌تواند طی پنج تا 10 سال آینده در دسترس قرار بگیرد.تاريخ : چهار شنبه 29 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند با هدف استانداردسازی و مدیریت یکپارچه ارائه خدمات دولت به مردم، حرکت به سمت معماری سرویس‌گرا و خدمت‌محور، تسهیل‌گری و شتاب‌بخشی در ارائه خدمات به شهروندان، شفافیت در اطلاع‌رسانی پیرامون خدمات قابل ارائه و مداومت، پیوستگی و فراگیری در ارائه خدمات، دیروز در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.

تا کنون ۶۹ سازمان و نهاد دولتی حدود ۸۰۰ خدمت خود را از طریق این درگاه ارائه داده‌اند.

برای دسترسی به این درگاه باید وارد سامانه iran.gov.ir شد. وقتی وارد این صفحه می‌شوید اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، ظاهر زیبا نسبت به دیگر سایت‌های دولتی است که در زیر مشاهده می‌کنید.

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند اطلاعات موردنیاز برای دسترسی به خدمات دولت که مورد تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور هستند به ۵ روش فراهم‌شده است.

۱- دسترسی از طریق فهرست الفبایی خدمات

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

۲- دسترسی از طریق جستجو 

با جستجوی موضوع یا عنوان خدمات از طریق جویشگرهای بومی دسترسی به خدمت هم درون درگاه ملی و هم در شبکه ملی اطلاعات حاصل می‌شود.

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

۳- دسترسی به خدمات پرکاربرد

خدماتی که بیشترین استفاده را داشته باشند به‌صورت هوشمند در بخش بالای درگاه در دسترس قرار می‌گیرد.

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

۴- دسترسی از طریق ۱۴ دسته موضوعی

در بسیاری از مواقع عنوان خدمت یا دستگاه ارائه‌دهنده خدمت برای متقاضی پوشیده است. به همین منظور کلیه خدمات دولت در ۱۴ دسته تقسیم‌بندی شده در این بخش در دسترس متقاضیان است. ترتیب ارائه خدمات بر اساس میزان تقاضا است.

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

۵- دسترسی از طریق دستگاه اجرایی ارائه‌دهنده خدمت

آخرین بخش درگاه دسترسی بر اساس دستگاه ارائه‌دهنده خدمت است.در این بخش‌بر اساس دستگاه اصلی یا دستگاه‌های ذیل آن دسترسی به خدمات تأییدشده حاصل می‌شود.

درگاه ملی خدمات دولت هوشمند

پس از یافتن خدمات شناسنامه خدمت قابل‌مشاهده است و بسیاری از اطلاعات مفید برای دسترسی به خدمت شامل شیوه ارائه خدمت، شرایط اخذ خدمت، مخاطبین خدمت، اطلاعات موردنیاز، فرآیند ارائه خدمت و در صورت الکترونیکی بودن، پیوند دسترسی به خدمت الکترونیکی در دسترس قرارگرفته است.

درگاه ملی خدمات دولت هوشمندتاريخ : سه شنبه 28 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ترابردپذیری شماره تلفن همراه در ایران بسیاری از مشترکان را از مشکلات اپراتورشان رها کرده و حق انتخاب اپراتور را بدون تغییر شماره تلفن همراه می‌دهد.

ترابردپذیری شماره تلفن همراه به معنای جابه‌جایی شماره موبایل مشترکان میان اپراتورها است. یعنی مشترک در صورت نارضایتی از خدمات یا کیفیت سرویس‌های اپراتور موبایلش می‌تواند به شبکه‌ی تلفن همراه اپراتور دیگر مهاجرت کند. با اجرای این طرح، اختیار انتخاب اپراتور برای شماره به مالک خط داده می‌شود.

ترابردپذیری شماره تلفن همراه قرار بود تا ۲۷ اردیبهشت راه اندازی شود. چرا این طرح افتتاح نشد؟ در این طرح چرا باید سیم‌کارت خود را عوض کنیم؟ این طرح سابقه جهانی دارد؟ از چه سالی این طرح در دنیا اجرا می‌شود؟ هزینه این طرح بالاخره چقدر تعیین شده است؟ چگونه در این طرح تماس درون شبکه یا بیرون شبکه را تشخیص دهیم؟

برای پاسخ به این سئوالات و همچنین مقررات و پیش‌نیازهای طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه، شما را به تماشای این زوم‌کست دعوت می‌کنیم.

 

لینک دانلودتاريخ : سه شنبه 28 ارديبهشت 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |