سال گذشته در محافل خبری، زمزمه‌هایی از دستیابی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به یک صنعت پیشرفته در حوزه پهپادی شنیده می‌شد تا اینکه جانشین فرمانده کل سپاه اوایل اسفند ماه سال 93 اعلام کرد که سپاه به تکنولوژی ساخت موتورهای پیشرفته وانکل در حوزه پرنده‌های بی‌سرنشین دست یافته است.

سردار سلامی آن زمان گفته بود: تمام اجزای پهپادها در داخل کشور ساخته می‌شود و از موتورهای وانکل (نوعی موتور دورانی درون‌سوز) تا موتورهای پیستونی و جت پهپادها را با تکیه بر توانایی‌ها خودمان تولید می‌کنیم.

این سخنان سردار سلامی اگر چه بازتاب آنچنانی در رسانه‌های داخلی و خارجی نداشت، اما کسانی که دستی در عرصه‌های نظامی و صنعت پهپادسازی داشتند، متوجه نکته مهمی شدند و آن اینکه، حالا پهپادهای سپاه، توان حرکت به 3 نوع موتور متفاوت را دارا هستند.

دستیابی به این تکنولوژی، اهمیت فراوانی در صنایع پهپادی و البته صنایع دیگر دارد. در ذیل به بررسی اجمالی این تکنولوژی می‌پردازیم:

** وانکل چیست؟

وانکل‌ به موتورهای گفته می‌شود که فاقد پیستون بوده و اصطلاحاً، دورانی یا درون سوز هستند. در موتورهای وانکل، فشار حاصل از احتراق، نیرویی بر روتور (چرخانه) وارد می‌کند و باعث چرخش آن می‌شود یعنی همان کاری که پیستون در موتورهای دیگر می‌کند. اما در موتورهای وانکل، پیستون از چرخه تولید توان در موتور حذف شده و توان مورد نیاز برای حرکت میل‌لنگ‌ها، از چرخش روتور در داخل موتور تولید می‌شود.

ملخ و خروجی هوای موتور در پهپاد شاهد 129
ملخ و خروجی هوای موتور در پهپاد شاهد 129

مهمترین مزیت این کار، اولا کاهش وزن موتور و ثانیا، انجام کارهای مورد نیاز، یعنی چرخش میل‌لنگ و نهایتا حرکت‌دادن محور با همان توان و یا حتی کمتر است به این معنا که در موتورهایی که با پیستون کار می‌کنند، گاز ناشی از احتراق سوخت باعث حرکت پیستون‌ها شده و با حرکت پیستون‌ها، میل‌لنگ‌ها به چرخش درآمده و نهایتا محورها به حرکت در می‌آیند.

مشابه همین فرآیند با وسعت کمتری در مورد پهپادها نیز صادق است اما حالا با حذف فرآیند کارکردن پیستون‌ها برای دست‌یابی به حرکت محور و چرخش ملخ‌ پهپاد، مصرف انرژی و احتراق سوخت در موتور، کاهش یافته و با سبک‌شدن وزن موتور به خاطر حذف پیستون‌ها، قطعا پرنده بی‌سرنشین با سرعت بیشتر و برد بیشتری می‌تواند عملیات انجام دهد.

** وانکل‌های سپاه

با توجه به این نیاز، متخصصان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تولید 2 موتور وانکل در ابعاد و کارکردها مختلف، قدرت عملیاتی پهپادهای نیروی هوافضا را بالا برده‌اند، چیزی که سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران 8 آذر سال 93 در قالب افزایش برد پهپادهای سپاه خبر داده و گفته بود: هر چند که ابتدا، پهپاد مهاجر برد 3کیلومتری داشت اما امروز با ساخت انواع پهپاد با تنوع مأموریتی مختلف شعاع عملیاتی آنها نیز تا 3 هزار کیلومتر افزایش یافته که این مسئله یک خودکفایی بزرگ در صنعت دفاعی محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهمترین دلایل افزایش برد پهپادهای سپاه به 3 هزار کیلومتر، نصب و به کارگیری موتورهای وانکل روی این پهپادهاست؛ سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه هم درباره این تحول گفته بود: امروز به یک نقطه بسیار قابل قبولی در این زمینه رسیده‌ایم؛ این توانمندی ما در این فناوری در حدی است که به‌عنوان مثال یکی از پهپادهای ما با ویژگی رادارگریزی 30 ساعت مداومت پرواز دارد و شعاع عملیاتی آن نیز حدود  3هزار کیلومتر است که هم در بخش شناسایی و هم در بخش تهاجمی کاربرد فوق‌العاده‌ای دارد.

پهپاد فطرس
پهپاد فطرس

لازم به ذکر است که پیش دستیابی سپاه به این برد و مداومت پروازی، پهپاد فطرس با 2000 کیلومتر برد و قابلیت 16 تا 30 ساعت مداومت پروازی و پهپاد شاهد129 با حدود 2000 کیلومتر برد و مداومت پروازی 24 ساعته، دوربردترین و با مداومت پروازی بالا، در صدر پهپادهای ایران قرار داشتند اما با اعلام دستیابی سپاه به برد 3 هزار کیلومتر و مداومت پروازی 30 ساعته، یک سوال مطرح شد و آن اینکه سپاه چگونه به این میزان از برد و مداومت پروازی دست یافته است؟

در ذیل، نام و مشخصات کامل 2 نوع از موتورهای وانکل متعلق به سپاه پاسداران برای نخستین بار توسط خبرگزاری تسنیم منتشر می‌شود:

                                               موتور دورانی شاهد 783 - وانکل

اما موتورهای تولید شده توسط متخصصان صنایع هوایی کشورمان در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تنها به موتور دورانی شاهد 783 محصور نشده است، بلکه متخصصان سپاه با "تکیه بر توان داخلی" توانسته‌اند موتور دیگری به نام موتور دورانی شاهد 788 را نیز تولید کنند، موتوری که در مشخصات فنی، پیشرفته‌تر از نسل اول موتورهای وانکل شاهد است.

پرواز پهپاد شاهد129
پرواز پهپاد شاهد129

شاهد 788 با همان با همان میزان سوخت (100LL) توانی معادل 50 اسب بخار تولید می‌کند که این افزایش توان به معنای بالا رفتن سرعت و کاهش مصرف سوخت و نهایتا افزایش برد پرنده می‌شود.

                                                  موتور دورانی شاهد 788 - وانکلتاريخ : دو شنبه 28 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1431518550631_8.jpg

فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا نخستین عکس خانوادگی از سیستم کوتوله‌سیاره پلوتو و پنج قمر شناخته‌شده آن را ارائه داده است.

 

 نیوهورایزنز که قرار است 14 جولای (23 تیر) عبور تاریخی خود از کنار پلوتو را تجربه کند، مجموعه‌ای از تصاویر از این جرم کیهانی را با استفاده از دوربین «تصویرگر شناسایی طیف طولانی» (LORRI) خود رصد کرده‌ است.

 

نخستین بار است که این سامانه فضایی توانسته از قمرهای بی‌نهایت کم‌نور کربروس و استیکس پلوتو تصویربرداری کند. شناسایی این قمرهای ریز از فاصله بیش از 88.5 میلیون کیلومتری برای جامعه علمی هیجان‌انگیز است.

 

قمرهای شناخته‌شده پلوتو، شارون، هیدرا، نیکس، کربروس و استیکس نام دارند. شارون که قطری به اندازه 1043 کیلومتر دارد، نصف خود پلوتو است اما قمرهای دیگر این شیء کیهانی ریز هستند؛ به طور مثال، عرض کربروس و استیکس به ترتیب هفت تا 21 کیلومتر و 10 تا 32 کیلومتر عنوان شده است.

 

کربروس و استیکس در سال‌های 2011 و 2012 توسط تلسکوپ فضایی هابل شناسایی شدند.

 

در تصاویر جدید، چهار قمر ریز پلوتو قابل‌مشاهده‌ هستند در حالی که شارون در مرکز مدارهای قمرهای دیگر با پلوتو در آمیخته است.

 

ماموریت 700 میلیون دلاری نیوهورایزنز در ژانویه سال 2006 به فضا اوج گرفت تا نخستین شناسایی نزدیک از پلوتو و قمرهایش را انجام دهد.

 

پلوتو از زمان رصدشدنش در سال 1930 هنوز هم مرموز است زیرا نسبتا کوچک بوده و فاصله زیادی از خورشید دارد؛ حتی بهترین تصاویر هابل این جرم کیهانی را در ابهامی از پیکسل‌ها نشان می‌دهد.تاريخ : دو شنبه 28 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1431854289500_1.jpg

یک هکر، موفق به ساخت دستگاه چاپ سه بعدی شده که می‌تواند قفل‌های رمزی را در کمتر از 30 ثانیه باز کند.

 

سامی کامکار، پژوهشگر امنیت رایانه و هکر، یک نقص را در طراحی قفل‌های رمزی Master Lock پیدا کرد و سپس یک دستگاه چاپی سه‌بعدی را برای رمزگشایی آن طراحی کرده است.

 

کامکار با اندازه‌گیری دقیق چگونگی تعامل صفحه مدرج با زنجیر، دریافت که می‌توان ترکیب رمزی قفل را در هشت حرکت بدست آورد. با این وجود، این کار تا حدی مشکل بوده و نیاز به استفاده از چند نرم‌افزار داشت، از این رو، کامکار دستگاه Combo Breaker خود را طراحی کرد.

 

در این دستگاه، یک موتور پله‌ای صفحه مدرج را چرخانده، همزمان یک سروو موتور برای بازکردن مکانیزم تلاش می‌کند و تراشه آردوینو نیز کارهای ریاضی مورد نیاز را انجام می‌دهد.

 

کامکار که مدعی است می‌توان این دستگاه را با کمتر از 100 دلار ساخت، اظهار کرد: Combo Breaker یک دستگاه موتوردار باتری‌خور چاپ سه‌بعدی مبتنی بر آردوینو است که می‌تواند هر نوع قفل رمزی Master Lock را در کمتر از 30 ثانیه باز کند.

 

آردوینو یک ریزکنترلگر است که می‌تواند برای اجرای نرم‌افزار مورد استفاده قرار بگیرد و در اصل، یک رایانه کوچک محسوب می‌شود.

 

محفظه بیرونی که موتورها و تراشه را در بر گرفته و به ارائه یک ارتباط محکم با قفل رمزی می‌پردازد، با استفاده از یک چاپگر سه‌بعدی ساخته شده است.

 

این دستگاه کدشکن تنها جنبه تفریحی دارد و برای سارقان حرفه‌ای قابل استفاده نیست؛ زیرا تنها بر روی یک نام تجاری قفلهای رمزی ارزان قیمت کار می‌کند.

 

سامی کامکار 29 ساله پیش از این نیز خبرساز شده است. در ماه ژانویه سال جاری، وی یک شارژر یو‌اس‌بی طراحی کرد که می‌توانست هر چیزی که فرد در زمان اتصال آن به صفحه کلید بر روی آن تایپ می‌کرد را ردگیری کند.

 

 

وی همچنین برای ساخت یک پهپاد سفارشی موسوم به SkyJack شناخته شده است که به آن امکان جست‌وجوی سیگنال‌های بی‌سیم دیگر پهپادها و کنترل آنها را حین پرواز می‌دهد.

 

کامکار توانست با این نرم‌افزار، پهپادهای Parrot را تحت کنترل کنترلگرهای خود درآورد.

 

کامکار همچنین موفق شد ردیابی غیرقانونی تلفن همراه که بر اساس آن، دستگاههای تلفن آیفون اپل، آندروید گوگل و ویندوز فون مایکروسافت به انتقال داده‌های جی‌پی‌اس و وای‌فای کاربران به شرکتهای مادر می‌پرداختند را کشف کند.

 

تحقیقات وی در زمینه تلفن همراه منجر به مجموعه‌ای از دادخواست‌های کلاس اکشن (دعوای گروهی) علیه این شرکتها و یک جلسه دادرسی حفظ حریم خصوصی در ساختمان کنگره آمریکا شد.تاريخ : دو شنبه 28 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1431849793978_16.jpg

یک مهندس زیست‌پزشکی در دانشگاه استونی بروک امریکا به نام «کاسیا ساویک»، چسب پوستی را برای واردکردن محلول واکسن به درون بدن، بدون استفاده از آمپول ارائه داده است.

 

 اکثر واکسن‌ها با استفاده از آمپول به بدن تزریق می‌شوند و افرادی که به محلول منجمدشده و سرنگ تمیز دسترسی ندارند، در استفاده از این شیوه دچار مشکل هستند.

 

چسب ImmunoMatrix می‌تواند بدون برش‌دادن پوست و بدون هیچ گونه دردی بیماران را واکسینه کند و بر چگونگی تحویل‌دادن محلول واکسن به بدن به ویژه در هنگام شیوع بیماری‌های همه‌گیر اثر بگذارد.

 

پوست، به آسانی مولکول‌های بزرگ را جذب نمی‌کند و «ساویک» به دنبال ارائه شیوه دیگری برای عبوردادن محلول واکسن از این مانع بود.

 

در آزمایش‌های انجام‌شده توسط وی، پلیمری به نام «پلی‌وینیل‌پیرولیدون» توانست آب را از پوست بیرون بکشاند و زمانی که رطوبت به پوست بازگشت، لایه بیرونی پوست متورم و موجب شد مولکول‌های بزرگ‌تر از حد معمول، وارد آن شوند.

 

طی سال‌ها این مهندس فرآیندی را تکمیل کرد که شامل ترکیب‌کردن این پلیمر با محلول واکسن بود که در نتیجه، پلیمر پلی‌وینیل‌پیرولیدون این محلول را به نانوفیبرهایی با مساحت سطحی بزرگ‌تر تبدیل می‌کند و همچنین این فیبرها را به شکل متراکم در می‌آورد.

 

در آزمایش‌های انجام‌شده بر روی موش‌ها و پوست مصنوعی انسان، چسب متشکل از این فیبرهای متراکم، مولکول‌های واکسن - مولکول‌هایی 250 برابر بزرگ‌تر از مولکول‌هایی که پوست به طور معمول جذب می‌کند - را به بدن تحویل داد و در این میان به هیچ برشی نیاز نبود.تاريخ : دو شنبه 28 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 

،این نرم افزار به کاربران اجازه میدهد تا در یک محیط بسیار جذاب و ساده و در عین حال با امکانات خوب اقدام به تولید ویدئوهایی از نوع هایپرلپس کنند. این اقدام مایکروسافت را شاید باید به عنوان یک اقدام در رقابت با اینستاگرام دانست. در حالی که اینستاگرام در عرصه موبایل این ابزار را فراهم کرده است، اکنون مایکروسافت قصد دارد تا با این ابزار جدید خود نشان دهد که عرصه دسکتاپ همچنان برای مایکروسافت است.

 اگر با مفهوم ویدئوی هایپرلپس آشنا نیستید، اما قطعا تا به حال چندین بار یک ویدئوی هایپرلپس را دیده اید. به شکل خلاصه باید گفت که این دست از ویدئو ها هماننهمان ویدئوهایی هستند که از حرکات سریع آدمها یا ماشین ها و ابرها در آسمان دیده ایم.

این تکنیک عبارتست از مثلا عکاسی در 24 ثانیه و هر ثانیه یک شات، و سپس قرار دادن این 24 شات یا فریم در یک ثانیه. به این ترتیب شما 24 ثانیه از سوژه را که مثلا میتواند یک خیابان باشد، در یک ثانیه گنجانده اید و یک ویدئو هایپرلپس ایجاد کرده اید:

مایکروسافت با این نرم افزار به رقابت با اینستاگرام میرود

چندی پیش اینستاگرام ابزار هایپرلپس خود را برای موبایل معرفی کرد که بسیاری آن را مهمترین نرم افزار اینستاگرام ارزیابی کردند. ابزاری که به کاربران اجازه میدهد تا با موبایل خود کلیپ های فوق العاده زیبا و جذاب ایجاد کنند.

اکنون مایکروسافت ابزار هایپرلپس خود را تحت عنوان Microsoft Hyperlapse Pro معرفی کرده است که از اینجامیتوانید آن را دانلود کنید. این ابزار با همه نسخه های ویندوز همخوان است اما تنها در نسخه 64 بیتی عرضه شده:

مایکروسافت با این نرم افزار به رقابت با اینستاگرام میرود

روند نصب نرم افزار بسیار ساده بوده و هیچ نکته خاصی در بر ندارد و واسط کاربری نرم افزار بسیار ساده و جمع و جور است. روند ساخت ویدئوی هایپرلپس در این ابزار به چهار بخش تقسیم شده است. در ابتدا ایجاد یک پروژه جدید و وارد کردن یک ویدئو با فرمت معتبر و قابل قبول. این ابزار از فرمت های mp4، mov و wmv پشتیبانی میکند. در نتیجه اگر ویدئوی منبع شما با یک فرمت دیگر است باید ابتدا آن رابه این فرمت ها تبدیل کنید:

مایکروسافت با این نرم افزار به رقابت با اینستاگرام میرود

بعد از آن ویدئو لود میشود و میتوانید آن را در واسط کاربری نرم افزار پخش کنید. بعد از آن باید ابتدا و انتهای پروژه و ویدئوی خود را مشخص سازید. کلیک بر روی دکمه Next شما را به بخش تنظیمات در این بخش میتوانید بسیاری از فاکتورها و همچنین طول احتمالی خروجی را تعیین کنید. برای مثال تغییر فاکتور سرعت که شما و طول ویدئو را به شکل مستقیم تحت تاثیر قرار میدهد.

اگر ویدئو با یک دوربینی که این برنامه از آن پشتیبانی میکند ضبط شده باشد، برای مثال GoPro Hero 4 در نتیجه از تنظیمات بیشتری مانند سوییچ بین الگوریتم های Smoothing برخوردار خواهید بود.

مایکروسافت با این نرم افزار به رقابت با اینستاگرام میرود

در تب بعدی ویدئوی شما با توجه به تنظیمات صورت گرفته پردازش میشود و میتوانید در همان واسط کاربری آن را تماشا کنید و طبعا بعد از ذخیره میتوانید آن را با سایر پلیرها نیز مشاهده کنید. تنها اشکال کار آن است که واترمارک مربوط به نرم افزار بر روری ویدئو نمایش داده میشود که هنوز گزینه ای برای حذف آن موجود نیست.

 

این نرم افزار نشانی از رقابت مایکروسافت با اینستاگرام است و جالب آنکه یک نسخه بتا اندرویدی نیز برای این ابزار معرفی کرده است که برای برخی دستگاه ها موجود است و برای ستفاده از آن باید عضو گروه دوست دار این نرم افزار در Google Plus شوید.تاريخ : دو شنبه 28 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
یکی از چیزهایی که باعث شده کاربران مشتاق شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیامرسانی، وب‌گردی‌های عمیق نداشته باشند و دانش‌افزایی قابل ملاحظه‌ای علیرغم صرف ساعت‌ها وقت، پیدا نکنند، این است که خیلی کم پیش می‌آید، روی لینک‌های درج شده در چت و پیام‌های کلیک کنند.

در واقع این کاربران از کلیک روی لینک‌ها نفرت دارند. چرا؟

چون با این کار از محیط گوگل پلاس، وایبر، فیس‌بوک، توییتر و … خارج می‌شوند، پنجره مرورگر برایشان باز می‌شود و خیلی برایشان دشوار خواهد بود که متن را به صورت کامل بخوانند و بعد دوباره به محیط چت و شبکه اجتماعی برگردند.

با این خارج شدن آنها دقایقی از جریان بحث با دوستان خود خارج می‌شوند و دیگر تمرکز گفتگو را از دست می‌دهند.

ضمن اینکه در ایران کاربران خیلی در مصرف پنهای باند، دقت می‌کنند و دوست ندارند پهنای باند خود را از دست بدهند.

همین موضوع، باعث می‌شود که در طی ماه‌ها، کاربران شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیامرسانی، عادت کنند که متن‌های خلی کوتاه بخوانند و تمرکز خود را برای خواندن متن‌های طولانی از دست می‌دهند و متأسفانه این رویه، باعث سطحی شدن آنها می‌شود.

چاره کار چیست؟

آیا می‌شود با کمک فناوری به جنگ سطحی‌ شدن مزمن رفت؟!

بله! چند وقتی است که توسعه‌دهندگان اندروید متوجه این مشکل کاربرها شده‌اند و نوع تازه‌ای از مرورگرها را صرفا برای مقابله با این مشکل درست کرده‌اند، اسم این مرورگرها را گذاشته‌اند، مرورگرهای حبابی، پاپ آپ یا مالتی تسک.

وقتی یکی از این مرورگرها را نصب کردید، زمانی که لینکی در محیط یک شبکه اجتماعی یا اپلیکیشن پیامرسانی توجه شما را جلب کرد، کافی است روی آن دو بار تپ کنید. در این صورت بدون خارج شدن از محیط شبکه یا اپ، در پشت‌زمینه در مرورگر مخصوص، صفحه مورد نظر شما بارگزاری می‌شود و شما می‌توانید سر فرصت، بعد از خارج شدن اختیاری از شبکه اجتماعی، صفحات مورد نظر را با دقت و تمرکز بخوانید.

چه چیز خوبی!

اگر کاربر اندروید هستید، حتما باید یکی از مرورگرهای حبابی با مالتی‌تسک را داشته باشید.

اما همین اول پست باید اشاره کنم که این نوع از مرورگرها تازه زاده شده‌اند و فعلا میزان تنوع آنها زیاد نیست و در واقع فعلا فقط ۳ مرورگر خوب در این رده داریم.

به احتمال زیاد در چند ماه آینده، میزان تنوع و مقدار ویژگی‌های این مرورگرها به صورت سریع افزایش خواهد یافت.

در ادامه پست، سعی می‌کنیم که سه مرورگر حبابی موجود را با هم مقایسه کنیم.

مرورگر عالی و رایگان Flynx


این مرورگر تازه از تنور بیرون آمده است، اما بعد از نصب به احتمال فراوان سرعت و اعتمادی که در شما ایجاد می‌کند، تحت تأثیرتان قرار خواهد داد.

یکی از ویژگی‌های عالی این مرورگر این است که reader view دارد. یعنی چه؟

یعنی اینکه متن اصلی صفحه مورد نظر شما را بدون حواشی و تبلیغات مزاحم باز می‌کند!

ویژگی عالی بعدی، ویژگی آفلاین‌خوانی این اپلیکیشن است.

این مرورگر رایگان است و هیچ تبلیغاتی را هم نمایش داده می‌شود.

اگر کاربر اندروید هستید، حتما باید یکی از مرورگرهای حبابی با مالتی‌تسک را داشته باشید.

اندازه فونت نوشته‌ها قابل تغییر هستند و نحالت نمایش در شب هم دارد.

اما مشکل این اپ: نسخه فعلی این اپ که نسخه fتاست، فقط ۴ لینک را در آن واحد باز می‌کند. یعنی در صورتی که لینک پنجم را باز کنید، لینک اولی خود به خود بسته می‌شود.

اما این مشکل به گفته توسعه‌دهندگان به زودی برطرف می‌شود.

مرورگر Javelin

این یکی این قابلیت را دارد که اصلا مرورگر اصلی گوشی یا تبلت اندروید شما شود. و قابلیت مرور پاپ آپ لینک‌ها فقط یکی از ویژگی‌های عالی این مرورگر است.

اگر کاربر اندروید هستید، حتما باید یکی از مرورگرهای حبابی با مالتی‌تسک را داشته باشید.

به صورت پیش‌فرض این مرورگر صفحات را به صورت کامل نشان می‌دهد، اما کاربر می‌تواند در صورت نیاز صفحه را در حالت reader view هم ببیند.

نسخه رایگان این مرورگر ۱۰ صفحه را در آن واحد باز می‌کند، اما نسخه پولی ۲٫۹۹ دلاری آن این محدودیت را ندارد.

مرورگر Link Bubble

این مرورگر باسابقه‌تر است و خیلی خوب است، اما مشکل عمده‌اش این است که در آن واحد فقط یک لینک را باز می‌کند. نسخه پولی این مرورگر ۲٫۴۹ دلار است.

اگر کاربر اندروید هستید، حتما باید یکی از مرورگرهای حبابی با مالتی‌تسک را داشته باشید.
 


تاريخ : دو شنبه 28 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
ساختمان های قدیمی باقی مانده از دوران گذشته یاد آور انسان هایی است که در آن زمان ها زندگی می کرده اند، انسان هایی که آثارشان مدت زمان بسیار بیشتری از خودشان در جهان باقی مانده است. با اینکه بیشتر ساختمان های قدیمی در طول زمان تخریب شده اند اما هنوز هم تعداد بسیاری از آن ها باقی مانده اند و نشانی از گذشته تاریخی یک مکان هستند.

در این گزارش نگاهی داریم به تعدادی از قدیمی ترین ساختمان های قدیمی جهان که هنوز تا حدودی پابرجا هستند.

The Gavrinis Tomb

3500 سال قبل از میلاد

واقع شده در یکی از جزایر متروکه فرانسه این مقبره مربوط به 5500 سال پیش است. این مقبره قدیمی طراحی بسیار خاصی دارد و به نحوی ساخته شده است که نور خورشید می تواند کل آن را به راحتی روشن کند.

در این مقبره طرح های بسیاری بر دیوارها و سقف کشیده شده است و بخش زیادی از آن ها به صورت ناتمام رها شده است. 

قدیمی ترین بناهای جهان +عکس


Listoghil

3550 سال قبل از میلاد

یکی از بزرگ ترین مقبرهای موجود در ایرلند با قدمتی در حدود 5550 سال. این مقبره عظیم با قطعه سنگ های عظیم پوشانده شده است ولی طراحی آن به گونه ای است که نور خورشید در بعضی از روزهای مشخص درون آن را به کلی روشن می کند.

 

قدیمی ترین بناهای جهان +عکس


Ggantija

3700 سال قبل از میلاد

معابد بسیار قدیمی واقع در جزایر مالتا که به عنوان قدیمی ترین بناهای ایستاده در جهان شناخته می شود. این معابد چندصد سال قدیمی تر از اهرام مصر هستند و به همین خاطر از اهمیت بسیار زیادی در تاریخ برخوردار هستند. 

قدیمی ترین بناهای جهان +عکس


Knap of Howar

3700 سال قبل از میلاد

شناخته شده به عنوان قدیمی ترین خانه های سنگی در اروپا این دو خانه سنگی تاریخی از امکاناتی همانند طبقات، راهروی متصل کننده و حتی محل ابزار مجهز بوده اند. 

قدیمی ترین بناهای جهان +عکس


Monte d'Accoddi

4000 هزار سال قبل از میلاد

یک بنای فوق العاده قدیمی در مدیترانه که در یک جزیره ایتالیایی واقع شده است. این بنا تنها در سال 1990 به صورت کلی کاوش شد. 

قدیمی ترین بناهای جهان +عکس


Necropolis

4700 سال قبل از میلاد

تعدادی از قدیمی ترین قبرستان های اروپا در کشور فرانسه واقع شده اند. در میان آن ها این قبرستان نیز با قدمتی برابر با بیش از 6000 هزار سال توانسته رکورد دار باشد. این مکان که از شش سالن متصل به یکدیگر تشکیل شده است صدها اسکلت قدیمی را در خود جا داده است. 

قدیمی ترین بناهای جهان +عکس


Barnenez

4850 سال قبل از میلاد

و باز هم یک قبرستان قدیمی تاریخی با اندازه بسیار بزرگ تر از سایر بناهای مشابه.

این بنا در نزدیکی کانال انگلیس واقع شده است و در حال حاضر به عنوان یکی از قدیم ترین بناهای جهان شناخته می شود. 

قدیمی ترین بناهای جهان +عکس
 
 


تاريخ : دو شنبه 28 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

به بهانه 18 می (28 اردیبهشت) که روز جهانی موزه نامگذاری شده، نگاهی می‌اندازیم به بهترین و پربازدیدکننده‌ترین موزه‌های جهان که اغلب آنها علی‌رغم مسئولیت محافظت از میراث و گنجینه‌های میلیارد دلاری، درهایشان را به روی علاقه‌مندان هنر و تاریخ باز می‌گذارند.

 

نخستین موزه‌ با مجموعه‌های خصوصی افراد توانمند، خانواده‌ها و موسسات هنری آغاز شد که شامل اشیا طبیعی و نایاب می‌شد. در ایران ساخت اولین موزه به ناصرالدین شاه قاجار و پس از بازگشت وی از سفر اروپا نسبت داده می‌شود.

 

 

موزه «لوور»

 

موزه «لوور» پربازدیدکننده‌ترین موزه جهان

 

موزه لوور که در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده‌، پذیرای بیش از ۳۵هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف است و با جذب بیش از 9.26 میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه جهان محسوب می‌شود.

 

تمرکز این موزه معروف بر روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه‌ها در این موزه جای گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره‌ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد.

 

نقش برجسته‌های آشوری، ظروف گلی آشوری، بخش‌های قابل توجهی از تخت جمشید و بُز بالدار طلایی هخامنشی از دیگر گنجینه‌های بسیار ارزشمند این موزه به شمار می‌روند. ساختمان این موزه قبل از انقلاب کبیر فرانسه یکی از کاخ‌های سلطنتی بود که در آن آثار باارزش هنری نگهداری می‌شد. پس از انقلاب کبیر، در سال ۱۷۸۹ موزه و آثار موجود به مردم فرانسه اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ تبدیل به موزه ملی فرانسه شد.

 

هزینه بازدید از موزه لوور 15 دلار است.

 

موزه ملی چین - بازدید رایگان

 

 

موزه ملی چین

 

موزه ملی چین در شهر پکن با جذب 7.5 میلیون نفر گردشگر در سال، دومین موزه پربازدید جهان است. این موزه با 65 هزار متر مربع مساحت، دارای دو بخش متفاوت است؛ موزه انقلاب مردم چین در بخش شمالی و موزه تاریخ چین در قسمت جنوبی. این موزه پس از بازسازی و تعمیرات در سال 2003 به 191 هزار متر مربع افزایش مساحت داد. موزه ملی چین شامل آثار تاریخی چین از دوره یک و نیم میلیون سال قبل تا آخرین امپراطوری می‌شود.

 

موزه ملی تاریخ طبیعی واشنگتن - بازدید رایگان

 

 

موزه ملی واشنگتن

 

این موزه که متعلق به موسسه "اسمیتسونین" و در شهر واشنگتن قرار دارد، بصورت رایگان در 365 روز سال و بدون تعطیلی در دسترس علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان است. این موزه با سالانه حدود 7.3 میلیون نفر گردشگر پربازدیدترین موزه تاریخ طبیعی در جهان و پربازدیدکننده‌ترین موزه کل کشور آمریکاست.

 

این موزه در سال 1910 به صورت اختصاصی توسط موسسه اسمیتسونین و برای نگهداری از مجموعه‌های ملی و امکانات تحقیقاتی در محیطی به مساحت 123 هزار متر مربع بنا شد و هم‌اکنون 185 دانشمند حرفه‌ای تاریخ طبیعی جهان در آنجا به فعالیت مشغول هستند.

 

موزه بریتانیا- بازدید رایگان

 

موزه بریتانیا

 

موزه بریتانیا یکی از عظیم‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های جهان است که بیش از 6.7 میلیون گنجینه و آثار باستانی از بسیاری از فرهنگ‌ها، قوم‌ها و کشورهای جهان را از دوران پیش از تاریخ تا زمان حال در خود جای داده است.

 

موزه بریتانیا در سال ۱۷۵۳ و با مجموعه اهدایی از «هانس سلون»، طبیعی‌دان انگلیسی، شامل دست‌نوشته‌ها، کتاب‌های قدیمی و آثار باستانی گردآوری شده از برخی مستعمرات وقت بریتانیا رسماً تاسیس شد.

 

بازدید از موزه بریتانیا رایگان است و پولی بابت بلیت و یا ورودیه دریافت نمی‌شود، اما در برخی نمایشگاه‌های ویژه، برای برخی از آثار ویژه و تخصصی که از دیگر موزه‌های معتبر جهان به امانت گرفته می‌شوند، بازدید به صورت مجانی نخواهد بود و پولی بابت بازدید از برخی نمایشگاه‌های موقتی که بصورت امانتی گردآوری شده‌اند، دریافت می‌شود.

 

بیش از 13 هزار شیء باستانی ایران در موزه بریتانیا قرار دارد. از آن جمله می‌توان به منشور حقوق بشر کوروش اشاره کرد که در بخش خاورمیانه موزه بریتانیا قرار دارد. سالانه نزدیک به هفت میلیون نفر از موزه بریتانیا دیدن می‌کنند.

 

موزه ملی هوا و فضای آمریکا - بازدید رایگان

 

 

موزه هوا و فضا

 

موزه ملی هوا و فضای آمریکا در واشنگتن که مانند موزه ملی تاریخ طبیعی واشنگتن متعلق به موسسه اسمیتسونین است، دارای بزرگترین مجموعه هواپیماهای تاریخی در فضایی به مساحت 15 هزار متر مربع است که سالانه پذیرای حدود 6.7 میلیون نفر بازیدکننده است.

 

شاتل فضایی «انترپرایز»، نمونه اولیه پرنده برادران رایت، هواپیمای رادارگریز اس آر ۷۱، کنکورد، تنها نمونه بازمانده مسافربری یونکرز از پرنده‌های جالب این موزه هستند. سینمای سه‌بعدی این موزه نیز از جذابیت‌های آن به شمار می‌رود و لذت بازدید از موزه را دو چندان می‌کند. بخش‌های آموزشی، شبیه‌سازهای پرواز و تورهای تفصیلی از دیگر بخش‌های جالب توجه بازدیدکنندگان است.

 

نگارخانه ملی لندن - بازدید رایگان

 

 

نگارخانه ملی لندن

 

این موزه در شهر وست‌مینستر لندن در سال 1824 ساخته شد و هم‌اکنون دارای گنجینه‌ای با بیش از 2300 تابلوی نقاشی کم‌نظیر از سده سیزدهم تا سده نوزدهم میلادی است. از جمله آثاری که می‌توان در گالری ملی لندن به آن اشاره کرد که به صورت دائمی در این نمایشگاه هستند «بانوی صخره‌ها» اثر لئوناردو داوینچی است.

 

همچنین نقاشی برکه نیلوفرهای آبی اثر «مونه» از دیگر آثاری است که علاقه‌مندان به نقاشی و آثار هنری را از همه جای دنیا به گالری ملی لندن می‌کشاند. اثر دیگر تابلوی معروف «آفتابگردان» اثر «ونسان ونگوگ» است که در این گالری جایگاه خاصی دارد.

 

سالانه بیش از 6.4 میلیون نفر از این موزه دیدن می‌کنند که می‌توانند بصورت رایگان به تالار اصلی آن دسترسی داشته باشند.

 

موزه هنر متروپلیتن نیویورک- هزینه بازدید دلخواه

 

 

موزه هنر متروپلیتن

 

به گزارش ویکی‌پدیا، این موزه بزرگترین موزه هنری در سراسر ایالات متحده و یکی از 10 موزه بزرگ جهان است که سالانه بیش از 6.1 میلیون نفر از مجموعه‌های ارزشمند آن دیدن می‌کنند. مجموعه‌های دائمی آن شامل دو میلیون اثر است که در 17 بخش مجزا به نمایش گذاشته می‌شوند.

 

این موزه که در سال ۱۸۷۲ میلادی افتتاح شد، شامل مجموعه بزرگ و نادری از تاریخ اسلام و ایران باستان است. این موزه برای بازدیدکنندگان مبلغ مشخصی را به عنوان هزینه تعیین نکرده و هرکس به دلخواه خود هزینه‌ای را برای ورود اختصاص می‌دهد که البته پیشنهاد موزه قیمت 25 دلار است.

 

موزه واتیکان

 

 

موزه واتیکان

 

این موزه نیز یه عنوان یکی از موز‌ه‌های شاهکار دنیا، از دیدنی‌های اصلی شهر واتیکان است که آثار هنری تاریخی بی‌نظیری را که مرتبط با مسیحیت و مذهب کاتولیک است در خود جای داده و سالیانه پذیرای نزدیک به 5.8 نفر بازدیدکننده است.

 

موزه واتیکان در سال ۱۵۰۶ میلادی توسط «پاپ ژولیوس دوم» بنیان نهاده شد و از بزرگترین و کامل‌ترین مجموعه آثار هنری دنیا به شمار می‌رود که در طول قرون متوالی توسط پاپ‌ها جمع‌آوری شده است.

 

آثار این موزه از مومیایی‌های دوران مصر تا نقاشی‌های مدرن تشکیل شده، اما اکثر آثار برجسته آن مربوط به مجسمه سازی‌های دیدنی کلاسیک و نقاشی‌های دیواری «میکل‌آنژ» در کلیسای سیستین است.

 

هرینه بازدید از این موزه 21 دلار است.

 

«تیت مادرن» - بازدید رایگان

 

 

«تیت مادرن»

 

«تیت مادرن» یا موزه هنرهای مدرن در لندن که به عنوان بخشی از گروه موزه‌های بریتانیا شامل موزه تیت بریتانیا، موزه مدرن تیت، موزه سنت ایوز و تیت لیورپول است. این مجموعه پربازدیدترین موزه هنرهای مدرن در جهان با بیش از 5.7 میلیون بازدیدکننده در سال است. «تیت مادرن» محل نگهداری و نمایش مجموعه ملی هنر بریانیا از سال 1900 تا به امروز و همچنین آثار معاصر بین‌المللی است.

 

این موزه از زمان «تئودور مونارچز» از قرن 16 تاکنون بهترین مجموعه‌های برگزیده و آثار هنری انگلیس در جهان را در معرض دید عموم گذاشته تا پیشرفت آثار هنری انگلیس در سراسر دنیا نمایان شود. در موزه تیت مدرن، گالری‌ها و نمایشگاه‌های متنوعی به همراه سایر خدمات رفاهی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به رستوران و فروشگاه بزرگ کتب هنری اشاره کرد.

 

 

از دیگر موزه‌های مهم در سراسر جهان می‌توان به موزه کاخ ملی تایوان، موزه تاریخ طبیعی لندن، موزه علوم وف ناوری شانگهای چین، موزه ملی تاریخ آمریکا و موزه ملی کره اشاره کرد.تاريخ : دو شنبه 28 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مراسم هفتادمین سالگرد پیروزی ارتش سرخ بر آلمان نازی که چندی پیش در میدان سرخ مسکو برگزار شد، محلی برای رونمایی از جدیدترین محصولات نظامی ساخت روسیه خصوصا خودروهای زرهی نسل جدید این کشور بود؛ تانک T-14 آرماتا، نفربر زرهی بومرنگ، زره پوش سنگین پیاده نظام T-15، نفربر و خودروی رزمی پیاده نظام کورگانتس 25 از جمله تجهیزاتی بودند که به صورت رسمی در جریان رژه مورد رونمایی قرار گرفتند.

این خودروهای رزمی جدید، نوید بخش تحول ارتش روسیه در عرصه زرهی و به کارگیری پلتفرم های چند منظوره توسط آن هستند. براساس راهبرد اعلام شده از سوی وزارت دفاع روسیه، نیروی زمینی ارتش این کشور برنامه نوسازی خود را از طریق جایگزینی 70 درصد از تجهیزات موجود با پلتفرم های نسل جدید تا سال 2020 به اجرا در خواهد آورد که در این برنامه خودروهای زرهی نوین همچون آرماتا، بومرنگ و کورگانتس، نقش اساسی ایفا خواهند کرد.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
تانک آرماتا

در این میان ذکر این نکته ضروری است که با توجه به برخی مسائل و مشکلات خصوصا در زمینه اقتصادی، انتظار میرود که روسیه در زمینه برنامه نوسازی و ارتقای نیروی زمینی (و ایضا دیگر بخش های ارتش این کشور) به اهداف مشخص شده در بازه زمانی تعیین شده (به مدت پنج سال تا 2020) دست نیابد. 

چنانچه روسیه به هر نحو بتواند پروژه جایگزینی خودروهای رزمی موجود با پلتفرم های نسل جدید را عملی ساخته و به صورت گسترده به اجرا درآورد ، ارتش این کشور اولین ارتشی در جهان خواهد بود که دارایی های زرهی خود را تحت چند پلتفرم مشترک و چند منظوره در می آورد.

پیش از ارائه تاریخچه به کارگیری خودروهای چند منظوره و بررسی ورود روسیه به این عرصه، لازم است که مفهومی تحت عنوان «پلتفرم های چند منظوره و مشترک زرهی» تعریف شود. 

از دهه 80میلادی، تعریف جدید و متفاوتی برای خودروهای زرهی مطرح شده و طرح های گوناگونی براساس آن به توسعه و ساخت رسید. در این تعریف یا مفهوم، خودروی زرهی به گونه ای طراحی میشد که قابلیت نصب سیستم ها و تسلیحات متفاوت و به تبع آن ایفای نقش های گوناگون و متعدد را داشته باشد به صورتی که بتوان مدل های متفاوت ساخته شده براساس یک پلتفرم مشترک را جداگانه و در قالب تعاریفی مستقل و مشخص همچون نفربر ، زره پوش پیاده نظام و ... دسته بندی کرد.

چنین پلتفرمی، براساس یک شاسی با طراحی و ایضا سیستم های پایه ای ( پیشرانه ، تعلیق و .......) مشترک ساخته میشود و با توجه به کاربری و نقش تعیین شده، سیستم ها و تجهیزات رزمی مختلفی (در قالب انواع برجک با تسلیحات متفاوت) بر روی آن نصب میگردد. بدین صورت خودروهایی رزمی با پلتفرمی مشترک اما با قابلیت ها و تعاریف متفاوت خواهیم داشت.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
زره پوش سنگین پیاده نظام T-15


مهمترین مزیت این نوع از پلتفرم های نظامی، کاهش هزینه و سهولت در نگهداری و پشتیبانی است که این قابلیت از تشابه در طراحی و سیستم های پایه ای مورد استفاده ناشی میشود. این مسئله با استراتژی کمیت شرقی (یا روسی) در تجهیزات تطبیق داشته و این امکان را به کشورهایی نظیر روسیه خواهد داد که پلتفرم چند منظوره را در مدل های مختلف و در تعداد بالا به تولید برسانند بدون آنکه در مورد مسائل نگهداری و پشتیبانی از آن نگرانی قابل توجهی داشته باشند.
 
مهمترین اصل که در طراحی این دست پلتفرم ها مطرح است ، قابلیت تطبیق آن جهت نصب تجهیزات و سیستم های مختلف در عین وجود اشتراکات (سیستم هایی همچون تعلیق ، پیشرانه ، جعبه دنده و ...) است. 

ذکر این نکته ضروری است که پلتفرم های چند منظوره از سال ها قبل به جهت قابلیت ها و مزایا مورد توجه ارتش های جهان بوده اند، به عنوان مثال ایالات متحده امریکا به عنوان رقیب سنتی روسیه در زمینه نظامی و ایضا یکی از کشورهای پیشرو در عرصه زرهی ، از سال ها پیش (دهه هشتاد) استفاده از پلتفرم های چند منظوره زرهی همچون خودروی LAV-25 و پس از آن استرایکر را آغاز کرده و در طی سالیان متمادی مدل های متفاوتی از آن ها را در کاربری های مختلف به تولید رسانده و مورد استفاده قرار داده است.

در کنار ارتش امریکا ، ارتش های شرقی نظیر چین و غربی نظیر فنلاند ، سوئیس ، آلمان و ... نیز استفاده از این دست خودروها را در دستور کار خود قرارداده و تاکنون مدل های متنوعی را به تولید رسانده اند.علاوه بر این ، کشورهای سازنده این خودروها با ارائه و فروش آن ها به مشتریان خارجی سود قابل توجهی نیز کسب کرده اند.

به عنوان مثال خودروی ماژولار پیشرفته (AMV) محصول شرکت پاتریا تاکنون در حدود 1600 سفارش خرید و لیسانس تولید از کشورهای مختلف کسب کرده است که این مسئله به خوبی گویای اقبال به مفاهیمی چون خودروهای زرهی چندمنظوره است.

روسیه به عنوان یکی از کشورهای مطرح و صاحب سبک در زمینه زرهی، رقابت در ساخت خودروهای چند منظوره نظامی با کاربری گسترده را سال ها به رقبای غربی خود واگذار کرده بود تا آنکه با تغییر الزامات و نیاز ها و در نتیجه آن تغییر سبک طراحی و ساخت پلتفرم هایی همچون آرماتا و کورگانتس، روسیه نیز به میدان رقابت در ساخت خودروهای چند منظوره بازگشت.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
خودروی AMV از صنایع پاتریا

 
پلتفرم بومرنگ

روسیه از دهه 50 و 60 میلادی (دوران اتحاد جماهیر شوروی) پلتفرم زرهی بی تی آر را در ابتدا در مدل شنی دار و پس از آن چرخ دار ارائه کرد. در طی چند دهه گذشته مدل های متفاوتی از سری بی تی آر از مدل بی تی آر 50 شنی دار تا مدل بی تی آر 90 چرخ دار توسعه داده شده و به ساخت رسیدند.

در طی بیش از پنج دهه توسعه این سری از خودروهای زرهی روسی ، فرم و اصول طراحی در آن ها تقریبا یکسان باقی مانده و تفاوت در مدل های مختلف عمدتا به بهینه سازی و نصب سیستم های جدید منتهی میشد تا آنکه به ساخت خودرویی کاملا متفاوت و جدید ختم شود. طراحان روس براساس مدل های مختلف سری بی تی آر ، خودروهای زرهی متفاوتی را در نقش های مختلف اما محدود ارائه دادند که شامل خودروی فرماندهی ، شناسایی ، حامل خمپاره انداز و ... بود. 

با وجود اینکه تا امروز پلتفرم بی تی آر در چندین مدل و نقش مختلف به ساخت رسیده اما در جایگاه یک پلتفرم چند منظوره تمام عیار با کاربری های گسترده، دارای محدودیت هایی است که از طراحی آن ناشی میشود. لازم به ذکر است که در طی چند دهه توسعه، تلاش هایی برای رفع نواقص و بهبود قابلیت های سری بی تی آر و کاهش محدودیت های آن صورت گرفته است که یکی از آخرین موارد آن نصب برجک خودروی رزمی پیاده نظام بی ام پی 3 بر روی نفربر بی تی آر 90 و ساخت مدل بی تی آر 90 ام است که البته در حد نمونه آزمایشی باقی مانده و ابعاد عملیاتی پیدا نکرد. 

برخی محدودیت ها از جمله محدودیت در تحرک موجب میگردد که سری نفربرهای بی تی آرجهت نصب برجک هایی با تسلیحات سنگین به منظور ساخت خودروهایی نظیر پشتیبانی آتش (مجهز به تسلیحاتی با کالیبر بالای 100 میلیمتر) گزینه های مناسبی نباشند. 

در صورت نصب برجک های سنگین بر روی این نفربر به میزان قابل توجهی از سطح تحرک و قابلیت های حرکتی آن کاسته میشود. یکی از فرصت هایی که طراحان روسی را در زمینه طراحی و ساخت یک پلتفرم چند منظوره با کاربری گسترده یاری داد، همکاری با فرانسه در پروژه خودروی زرهی "اتم" بود.

اتم یک خودروی زرهی چند منظوره چرخ دار با قابلیت تطبیق با کاربری های مختلف است که در یک همکاری مشترک مابین روسیه و فرانسه براساس خودروی زرهی Nexter VBCI فرانسوی به ساخت رسید. در این همکاری روس ها به یک پلتفرم چند منظوره به سبک غربی دست یافتند که امکان نصب تجهیزات مختلف از جمله برجک های نیمه سنگین و سنگین با تسلیحات کالیبر بالا و به کارگیری در کاربری های مختلف را بدون کاهش قابل توجه سطح قابلیت ها از قبیل تحرک داشت و این مهمترین تجربه برای طراحان روس در جهت عبور از پلتفرم منسوخ بی تی آر و حرکت در راستای ساخت خودروهای نسل جدید چند منظوره چرخ دار و ایضا شنی دار بود. 

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
خودروی زرهی اتم

 
خودرو زرهی اتم هر چند گزینه ای مناسب برای ساخت خانواده ای از خودروهای رزمی چرخ دار در کاربرهای گوناگون تحت یک پلتفرم مشترک بود اما به جهت توقف پروژه و عدم همکاری از سوی شریک اروپایی در تکمیل آن به نتیجه نهایی ختم نشد. با توجه به این مسئله طراحان روسی ، طراحی و ساخت بومی یک پلتفرم چندمنظوره چرخ دار به صورت داخلی را در دستور کار قرار دادند که در نهایت به ارائه خودروی بومرنگ ختم گردید. 

البته در این میان با وجود طراحی و ساخت داخلی، نباید از تاثیر تجربه حاصل شده در همکاری با طرف فرانسوی در پروژه اتم و شناخت به دست آمده متخصصین روس از طراحی مدرن خودروهای زرهی چند منظوره غربی چشم پوشی کرد. خودروی زرهی بومرنگ یک خودروی چند منظوره با قابلیت استفاده در کاربری مختلف و دارای پیکربندی 8×8 (دارای 8 چرخ محرک) است که تاکنون دو نمونه از آن شامل نفربر زرهی و خودروی رزمی پیاده نظام ساخته شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است. 

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
بومرنگ مدل نفربر زرهی

 
این خودرو در کلاس وزنی 10 الی 25 تن از قابلیت نصب تجهیزات مختلف و توسعه کاربری به مدل هایی همچون آمبولانس زرهی ، حامل موشک ضد تانک ، حامل سامانه پدافندی ، حامل خمپاره انداز ، خودروی پشتیبانی آتش و خودروی فرماندهی و ... برخوردار است (مشابه خودروی استرایکر امریکایی). 

در ساخت بومرنگ، طراحان روسی از سبک طراحی متداول خود (مشابه سری بی تی آر) فاصله گرفته و به سبک طراحی غربی نزدیک شده اند. پیشرانه و مجموعه انتقال قدرت این خودرو در بخش جلویی بدنه آن قرار داده شده و محفظه خدمه نیز در امتداد بخش میانی و عقبی خودرو قرار گرفته است. 

در این خودروی زرهی ، ورود و خروج نفرات از طریق یک رمپ در عقب خودرو یا دریچه های موجود بر روی سقف آن صورت میگیرد ، این در حالی است که سری بی تی آر فاقد رمپ عقبی بودند و ورود و خروج خدمه و نفرات در آن ها از درب های جانبی صورت میگرفت که این مسئله با اشکالاتی همراه است که مهمترین آن خروج از طرفین خودرو و قرارگیری در معرض آتش مستقیم دشمن است. در نقطه مقابل در خروج از رمپ و درب عقبیکه در خودروی زرهی بومرنگ تعبیه شده، نیروها تا حد قابل توجهی از آتش مستقیم دشمن در امان میمانند.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
بومرنگ مدل خودروی رزمی پیاده نظام

 
هم اکنون دو مدل خودروی رزمی از پلتفرم بومرنگ ساخته شده که تفاوت عمده آن ها در تسلیحات مورد استفاده و نتیجتا نقش آن ها است. نوع اول یک نفربر زرهی دارای یک برجک کوچک بدون سرنشین مجهز به تیربار 12.7 میلیمتری است و نوع دوم یک خودروی رزمی پیاده نظام مجهز به برجک EPOCH. این برجککه با نام گذاری اولیه ماژول رزمی جهانی (universal combat module) شناخته میشود علاوه بر خودروی بومرنگ در دیگر خودروهای رزمی نسل جدید روسیه همچون زره پوش سنگین پیاده نظام AT-15 و خودروی رزمی پیاه نظام کورگانتس 25 نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

 EPOCH یک برجک بدون سرنشین مجهز به مجموعه تسلیحاتی شامل توپ 30 میلیمتری خودکار 2A42 با نرخ آتش 200 تا حداکثر 800 گلوله بر دقیقه ، تیربار 7.62 میلیمتریPKT به صورت هم محورباتوپ و دو مجموعه پرتابگر موشک هدایت شونده چند منظوره کورنت ای ام هر کدام با دو پرتابگر در طرفین برجک است.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
برجک EPOCH در مراحل آزمایش و توسعه

 
میتوان گفت که موثرترین سلاح در مجموعه تسلیحاتی نصب شده بر برجک ، سامانه موشکی هدایت شونده کورنت ای ام است. این سامانه، نسل جدیدی از سامانه موشکی ضد زره کورنت و از محصولات دفتر طراحیKBP روسیه است که به منظوره مقابله با تانک های نسل جدید، ادوات زرهی مجهز به زره واکنشگر انفجاری، سنگرها و استحکامات و درگیری با اهداف پروازی کم سرعت در ارتفاع پست در طول شب و روز، در شرایط آب و هوایی نامساعد و در بردی بلند طراحی و ساخته شده.

این سامانه نسبت به نمونه های پیشین کورنت دارای برتری هایی است که عبارتند از :

1- قابلیت مقابله با اهداف در حالت خودکار پس از هدفگیری با استفاده از مکانیزم رهگیری خودکار هدفو در نتیجه کاهش بار کاری خدمه ، حذف خطای عامل انسانی ، افزایش احتمال انهدام اهداف و ایجاد قابلیت مهم شلیک کن فراموش کن 

2- افزایش دو برابر برد از 5500 متر به 10000 متر و بهبود پنج برابری دقت در هدایت (fire and forget)

3- امکان شلیک تمامی موشک های خانواده کورنت (موشک های مورد استفاده در مدل های قبلی) 

4- برخورداری از سه نوع موشک متفاوت جهت مقابله با اهداف مختلف (نوع  شدیدالانفجارضد تانک (HEAT) با برد 8 کیلومتر و سر جنگی دو مرحله ایبا نفوذ 1100 الی 1300 میلیمتر ، دو نوع موشک شدیدالانفجار با سرهای جنگی از نوع هوا سوختی (ترموباریک) با قدرت انفجاری برابر با 7 الی 10 کیلوگرم تی ان تی و با برد 8 الی 10 کیلومتر)

5- قابلیت شلیک و هدایت همزمان دو موشک به سمت یک هدف از طریق یک پرتابگر به منظور حصول اطمینان از انهدام کامل هدف و همچنین مقابله با ادوات مجهز به سامانه حفاظت فعال (APS)

قابلیت مهمی که سامانه موشکی کورنت ای ام برای خدمه خودرو فراهم میکند ،امکان به کارگیری موشک ها به صورت شلیک کن ، فراموش کن است که با استفاده از مکانیزم رهگیری خودکار هدف ایجاد شده و با وجود این قابلیت خدمه امکان مقابله همزمان با دو هدف از طریق موشک هدایت شونده و ایضا دیگر تسلیحات نصب شده بر خوردرو را خواهند داشت که نرخ مقابله خودرو با اهداف را افزایش داده و بر توان رزمی خودرو تاثیر قابل توجهی میگذارد. 

پس از تسلیحات ، مهمترین اجزای نصب شده بر برجک EPOCH مجموعه کنترل سلاح و آتش است. این سیستم از نوع کامپیوتری چند منظوره بوده و امکان کنترل و هدایت آتش توپ ، تیربار و موشک های هدایت شونده را دارد و مجهز به دو مجموعه مستقل نظارت و هدفگیری است که امکان جستجو ، کشف و مقابله با اهداف به صورت همزمان توسط فرمانده و توپچی خودرو را فراهم میکند.

مجموعه های نظارت و هدفگیری مورد استفاده از نوع چندکاناله هستند و از سیستم تصویربرداری تلویزیونی، تصویر برداری حرارتی، مسافت یاب لیزری برای تعیین فاصله از اهداف و مجموعه هدایتگر لیزری جهت سامانه موشکی هدایت شونده تشکیل شده اند.

علاوه بر مجموعه های نظارتی نصب شده بر برجک ، یک مجموعه کامل از دوربین ها در تمامی جهات خودرو نصب گردیده اند که یک میدان دید 360 درجه ای (به صورت پانورامیک) و کامل را برای خدمه ایجاد کرده و سطح اگاهی آن ها نسبت به محیط اطراف خودرو را بیش از پیش افزایش میدهند.
 
یکی از مواردی که در طراحی خودروی بومرنگ به صورت ویژه بدان پرداخته شده مبحث حفاظت خودرو در برابر تهدیدات است. بدنه خودروی رزمی بومرنگ با طراحی V شکل ساخته شده است.این نوع از طراحی جهت مقابله با تهدیدات انفجاری همچون مین و تله های انفجاری مورد استفاده قرار میگیرد و اساس آن بر انحراف موج و اثرات انفجاری از زیر خودرو به طرفین آن و کاهش تاثیرات تخریبی انفجار بر بدنه خودرو است.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
بومرنگ مدل خودروی رزمی پیاده نظام


 مورد بعدی که در طراحی این خودرو مورد توجه قرار گرفته ، قابلیت افزایش سطح حفاظت از طریق نصب صفحات زرهی افزودنی با امکان نصب و جداسازی است. بدین ترتیب در صورت نیاز امکان بهبود و ارتقای سطح حفاظت خودرو متناسب به تهدیدات فراهم است قابلیتی که سری نفربرهای بی تی آر فاقد آن بودند.

لازم به ذکر است که امکان نصب سیستم های حفاظت فعال (با مکانیزم های مقابله نرم یا سخت) جهت افزایش سطح حفاظت و دفع تهدید پرتابه های ضد زره بر روی خودروی رزمی بومرنگ وجود دارد.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
طرح V شکل بدنه خودرو و تاثیر آن در انحراف اثرات انفجاری

 
خودروی بومرنگ دارای سه خدمه (شامل فرمانده ، راننده و توپچی) است و ظرفیت حمل تا 8 الی 9 سرباز را دارد. این خودرو از دسته خودروهای آبی خاکی یا اصطلاحا دوزیست با قابلیت شناوری در آب است که نیروی محرکه آن در آب توسط دو مجموعه جت آبی که در عقب خودرو نصب شده و از طریق مجموعه انتقال قدرت از پیشرانه نیرو میگیرد، تامین میشود. 

پیشرانه این خودرو از نوع دیزل توربوشارژ با توانی در حدود 500 اسب بخار است. سیستم تعلیق خودروی رزمی بومرنگ نیز ترکیبی از سیستم تعلیق مک فرسون و ضربه گیرهای دوگانه کمکی است.

پلتفرم کورگانتس 25


در بخش پلتفرم های شنی دار طراحان روس بیش از آنکه به دنبال ساخت و توسعه یک پلتفرم چند منظوره با کاربری گسترده باشند، پلتفرم های متنوع و متعددی را توسعه دادند که به عنوان نمونه میتوان از سری خودروهای رزمی پیاده نظام بی ام پی (در مدل های اول تا سوم) و همچنین خودروی زرهی MT-LB نام برد . 

البته پلتفرم های مورد اشاره در مدل های مختلف در نقش هایمتفاوتی نیز بعضا به ساخت رسیدند ،نقش هایی همچون خودروی فرماندهی ، ارتباطی و شناسایی اما در نهایت کاربری های قابل دستیابی و ایجاد بر روی این پلتفرم ها به مراتب محدود تر از پلتفرم های چند منظوره نسل جدید بوده و هست. 

در نتیجه نیاز به طراحی پلتفرمی جدید براساس الزامات حال و آینده میادین نبرد زمینی وجود داشت. پاسخ طراحان روس به این نیاز ارائه پلتفرم کورگانتس بود. کورگانتس در کلاس وزنی 25 تن توسط صنایع ماشین سازی کورگان روسیه ارائه شده و براساس اطلاعاتی که تا کنون منتشر شده است در چندین مدل مختلف با کاربری گوناگون توسعه داده خواهد شد. 

تاکنون تنها دو نمونه از این پلتفرم در نقش نفربر زرهی و خودروی رزمی پیاده نظام ساخته شده و در مراسم رژه در معرض دید عموم قرار گرفته است. 

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
کورگانتس 25 مدل نفربر زرهی

 
البته پیش از رژه روز پیروزی در میدان سرخ مسکو ، خودروی رزمی پیاده نظام کورگانتس 25برای اولین بار در بخش اختصاصی و غیر عمومی نمایشگاه دفاعیRAE 2013  روسیه در نیژنی تاگیل که با حضور رهبران سیاسی و نظامی روسیه برگزار شد، به صورت ویژه رونمایی شده بود. هر دو نمونه رونمایی شده از خودروی کورگانتس 25 از یک طرح و همچنین سیستم های پایه ای مشترک برخوردارند. 

بدنه این خودرو ها از صفحات سبک زرهی ساخته شده و سطحی از حفاظت را به صورت پایه ای و بدون نیاز به نصب زره افزودنی ارائه میدهد، در کنار آن بخش های جانبی خودرو نیز با بلوک های زرهی قابل نصب و جداسازی (ماژولار) تقویت شده اند. 

مهمترین نکته در طراحی پلتفرم کورگانتس که امکان ساخت نمونه های مختلف در کاربری های متفاوت را ایجاد کرده است ، قابلیت تطبیق آن با تجهیزات مختلف و ایضا وجود قابلیت نصب زره به صورت مقابل نصب و جداسازی (ماژولار) است که امکان افزودن صفحات و افزایش سطح حفاظت در صورت لزوم و براساس نقش و کاربری خودرو را فراهم می آورد.

در طراحی این خودرو ، جایگاه راننده در سمت چپ بخش جلویی ، محفظه پیشرانه در سمت راست بخش جلویی و محفظه نیروها (با ظرفیت 6 الی 8 نفربسته به مدل نفربر زرهی یا خودروی رزمی پیاده نظام) نیز در بخش عقب خودرو واقع شده اند.

علاوه بر رمپ، جهت ورود و خروج خدمه و ایضا نیرو ها ، در بخش فوقانی بدنه خودرو چندین دریچه نیز تعبیه شده که هر کدام از آن ها دارای بلوک نظارتی مستقلشامل پریسکوپ های نظارت در روز و ایضا دید در شب هستند. 

به جز سیستم های نظارتی نصب شده بر برجک و بلوک های نظارتی (پریسکوپ های) نصب شده بر شاسی ، خودروهای زرهی کورگانتس نیز همچون خودروهای بومرنگ به سیستم تصویر برداری 360 درجه ای مجهز هستند که دوربین های آن در تمامی جهات (طرفین ، جلو و عقب خودرو) نصب گردیده است.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
کورگانتس 25 مدل خودروی رزمی پیاده نظام

 
خودروهای زرهی کورگانتس 25 علاوه بر برخورداری از حفاظت زرهی به سیستم های حفاظت فعال نیز مجهز هستند. مدل نفربر زرهی این خودروها به سیستم حفاظت فعال با مکانیزم مقابله نرم (اخلال و انحراف موشک ها) مجهز است که اجزای آن بر روی برجک خودرو نصب گردیده ،حال آنکه در مدل خودروی رزمی پیاده نظام، یک مجموعه دوگانه حفاظتی با دو مکانیزم مقابله نرم و ایضا سخت (رهگیری و انهدام پرتابه تهدید پیش از اصابت به خودرو) در نظر گرفته شده است که اجزای آن علاوه بر برجک بر روی شاسی نیز قرار گرفته اند. 

سیستم حفاظت فعال با مکانیزم مقابله سخا، Afghanit نام دارد. این سیستم شامل یک مجموعه حسگر (راداری) جهت کشف و رهگیری هدف و یک مجموعه 16 عددی از تیوب های پرتابگر مهمات دفاعی است.

 عملکرد این سیستم بدین صورت است که به محض کشف پرتابه تهدید ، رهگیری و تعیین نقطه مقابله توسط سیستم ، پرتابگری که در جهت تهدید قرار دارد فعال شده و مهمات دفاعی ررا به سمت تهدید (موشک یا راکت ضد تانک) شلیک میکند که در نهایت مهمات دفاعی (که خود یک پرتابه است) در مقابل یا در کناره پرتابه تهدید منفجر شده و آن را پیش از اصابت به خودرو منهدم میکند. 

لازم به ذکر است که روسیه چند دهه قبل سیستمی با عملکرد مشابه با نام Drozd را به ساخت رساند که در نبرد افغانستان نیز به صورت موفقیت آمیز مورد استفاده عملیاتی قرار گرفت. به نظر میرسد سیستم جدید نمونه ای توسعه یافته از سیستم Drozd باشد.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
برجک نصب شده بر مدل نفربر زرهی کورگانتس

 
 در مجموع خودروی رزمی پیاده نظام کورگانتس 25 با برخورداری از سیستم حفاظت فعال دوگانه (با مکانیزم مقابله سخت و نرم) ، امکان مقابله و دفع طیف گسترده ای از تهدیدات شامل موشک هایی همچون تاو ، اسپایک ، جاولین و ..... را خواهد داشت.

این مسئله قابلیت بقای خودرو در میدان نبرد را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد چرا که بخش عمده ای از تهدیدات بر علیه یک خودروی زرهی در میدان نبرد از سوی موشک ها و به طور کلی پرتابه های ضد زره اعمال میشود.خودروی زرهی کورگانتس 25 با طولی در حدود 7 متر دارای هفت محور است و به نسبت خودروهای رزمی روسی همچون بی ام ی 3 از یک محور بیشتر برخوردار. 

افزایش تعداد محور ها نسبت به خودروهای رزمی پیشین، به دلیل افزایش وزن خودرو تا میزان 25 تن و تقسیم بهتر وزن میان محور ها صورت گرفته است. 

پیشرانه این خودروهای رزمی در حدود 800 اسب بخار قدرت دارد که برای یک خودروی زرهی در کلاس 25 تن ، نسبت قدرت به وزنی در حدود 32 اسب بخار بر تن را فراهم میکند. نسبت قدرت به وزن یکی از معیارهای تحرک خودرو های زرهی است در نتیجه میتوان انتظار داشت که با نسبت قدرت به وزن گفته شده ، خودروی کورگانتس 25 از سطح تحرک بالایی برخوردار باشد. 

سیستم تعلیق این خودرو ها از نوع میله پیچشی (torsion bar)است که در عین سادگی از مقاومت مطلوبی برخوردار است. خودروی رزمی کورگانتس 25 از نوع خودروهای دوزیست بوده و نیروی حرکتی آن در داخل آب از طریق دو محرک از نوع جت آبی که در بخش عقبی خودرو و به صورت داخلی تعبیه شده اند ، تامین میشود. دریچه های ورود آب این سیستم ها در کف خودرو و دو خروجی آن ها نیز در عقب خودرو قرار گرفته اند. 

علاوه بر تجهیزات و سیستم هایی که مورد اشاره قرار گرفتند ، خودروهای زرهی کورگانتس به سیستم هایی همچون اطفاء خودکار حریق ، حفاظت ش.م.ر ، سیستم ناوبری ماهواره ای و ...... نیز مجهز خواهند بود.

پلتفرم آرماتا

پلتفرم شنی دار آرماتا در کلاس 50 تن یکیدیگر از پلتفرم های چند منظوره و جدیدی است که در رژه روز پیروزی در میدان سرخ مسکو در دو نمونه تانک اصلی میدان نبرد T-14 و زره پوش سنگین پیاده نظام T-15 در معرض دید عموم قرار گرفت. تانک اصلی میدان نبرد آرماتا به منظور جایگزینی با تانک های موجود در ارتش روسیه همچون تی 80 و تی 72 ارائه شده است.
 
 طراحان روسی در طراحی تانک آرماتا از الگوی های طراحی متداول تانک های روسی که در چند دهه گذشته دنبال شده ، فاصله گرفته اند و طرحی کاملا متفاوت ارائه داده اند. در تانک آرماتا جایگاه خدمه از داخل برجک حذف شده و به صورت کامل به کپسولی زرهی در داخل شاسی منتقل شده است. این نوع طراحی دارای چندین مزیت است.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
تانک T-14 آرماتا


مزیت نخست حذف خدمه از برجک و در نتیجه کوچک سازی برجک و نیاز کمتر به افزایش سطح حفاظت آن است در نتیجه وزن کاهش یافته ناشی از کوچک شدن برجک را میتوان به تقویت و افزایش سطح حفاظت شاسی اختصاص داد.مزیت دوم امکان ساخت یک کپسول زرهی در درون شاسی (یک محفظه ایزوله) جهت جایگیری خدمه اس به اینصورت امکان جداسازی بخش سرنشین دار از دیگر بخش های تانک فراهم شده و سطح ایمنی و حفاظت خدمه خصوصا در برابر تهدید انفجار مهمات داخل تانک افزایش میابد. 

مزیت سوم آن است که با کاهش ابعاد برجک و بی سرنشین کردن آن ، وظیفه بارگذاری از خدمه ساقط شده و بر عهده یک سیستم بارگذار خودکار قرار میگیرد در نتیجه تعداد خدمه به سه نفر کاهش میابد. البته نبود خدمه بارگذار و کاهش تعداد خدمه به سه نفر پیشتر نیز در تانک های روسی همچون تی 72 و تی 90 نیز صورت گرفته بود اما اینبار در قالب طرحی متفاوت ارائه شده است. 

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
تانک T-14 آرماتا


سلاح اصلی تانک آرماتا ، توپ 125 میلیمتری بدون خان مدل 2A82-1M است که قابلیت شلیک انواع مهمات از جمله موشک های توپ پرتاب هدایت لیزری را دارد. این توپ نسل جدید توپ های بدون خان روسی است که از دقت و سرعت بالاتری در شلیک مهمات برخوردار است.

 سلاح ثانویه این تانک نیز یک قبضه تیربار در داخل یک جایگاه تسلیحاتی کنترل از داخل است که در بالای برجک نصب شده. سیستم کنترل آتش و سلاح این تانک دارای دو مجموعه نظارت و هدفگیری مستقل برای توپچی است (اصطلاحا سیستم کنترل آتش دوکاناله). سیستم نظارت و هدفگیری توپچی در سمت چپ بخش جلویی برجک و سیستم نظارت و هدفگیری دید وسیع (پانورامیک) فرمانده در سمت راست بخش فوقانی برجک قرار گرفته اند. برخورداری از دو مجموعه مستقل نظارت و هدفگیری ، قابلیت شکارچی- قاتل(Hunter-Killer)  را برای تانک فراهم میکند. 

در این قابلیت ، فرمانده و توپچی به صورت همزمان و مستقل امکان جستجو و کشف اهداف را دارند و در صورت کشف هدفی با اولویت مقابله بالاتر ، فرمانده امکان به دست گرفتن کنترل سلاح و مقابله با آن به صورت مستقل از توپچی را خواهد داشت. مزیت این کار در افزایش قابلیت مقابله با اهداف و کاهش مدت زمان این کار است. حفاظت زرهی این تانک با نصب ترکیبی از صفحات زرهی واکنشگر ، کامپوزیتی و قفسی تامین میشود.

زره قفسی جهت تامین حفاظت بخش عقبی شاسی تانک (محل قرارگیری محفظه پیشرانه) در برابر اصابت پرتابه هایی همچون آر پی جی 7 نصب گردیده. به جز حفاظت زرهی ، تانک آرماتا دارای جنبه های حفاظتی دیگری نیز هست که سیستم حفاظت فعال Afghanit را شامل میشود. ویژگی های این سیستم در متن فوق در بخش معرفی خودروی کورگانتس مورد اشاره قرار گرفت.
 
پرتابگر های سیستم Afghanit در تانک آرماتا در بخش زیرین کناره های برجک و به تعداد 10 عدد نصب شده اند. موضوعی که در مورد این پرتابگر ها مورد بحث است تعداد و نحوه قرارگیری آن ها و نتیجتا زاویه تحت پوشش آن ها است. به نظر میرسد که پرتابگر های سیستم حفاظت فعال نصب شده بر تانک آرماتا قابلیت پوشش تمامی زوایا (خصوصا زوایای عقبی تانک) را نداشته باشند. بنا بر گفته منابع مختلف این ضعف از طریق گردش برجک و قرارگیری پرتابگر ها در زاویه جدید بر طرف میشود.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
نمای جانبی برجک آرماتا و پرتابگرهای مهمات دفاعی سیستم حفاظت فعال 

 
تانک آرماتا دارای مجموعه کاملی از حسگرها (اپتیکال و راداری) جهت جستجو و کشف اهداف است. شماری از این حسگرها به سیستم حفاظت فعال نصب شده بر تانک تعلق دارند. به ادعای برخی منابع تانک آرماتا قابلیت کشف و رهگیری همزمان تا 40 هدف زمینی و 25 هدف هوایی با استفاده از حسگر های خود را دارد.

 تانک آرماتا در برجک دارای چهار مجموعه پرتابگر نارنجک های دودزا است که دو عدد بر روی پایه های گردان و دو عدد به سمت بالا و به صورت ثابت قرار گرفته اند. این پرتابگر ها بخشی از سیستم حفاظت فعال با مکانیزم مقابله نرم این تانک هستند که وظیفه ایجاد پوشش استتاری دود و اخلال در هدایت تهدیداتی همچون موشک های هدایت لیزری را بر عهده دارند. 

تانک T-14 دارای سه خدمه است که توپچی ، فرمانده و راننده را شامل میشوند. این سه خدمه در یک کپسول زرهی در بخش جلویی شاسی قرار میگیرند. جایگاه فرمانده در سمت راست بخش جلویی و جایگاه راننده در سمت چپ بخش جلویی شاسی است. جایگاه توپچی نیز در پشت سر جایگاه راننده قرار دارد.

 تانک آرماتا دارای هفت محور است که یک محور بیش از تانک های روسی نظیر تی 90 و تی 72 (با شش محور) است . این مسئله به افزایش وزن این تانک به 50 تن (و بیش از آن) و نیاز به تغییر و بهبود تقسیم وزن میان محورها مرتبط است ، دقیقا مشابه موردی که در خودروی رزمی کورگانتس شاهد آن هستیم. 

پیشرانه این تانک به گفته منابع مختلف از نوع دیزلی توربوشارژ مدل A-82-2 است که قابلیت تولید توانی برابر با 1500 اسب بخار را دارد اما به دلایلی از جمله کاهش مصرف سوخت  (و نتیجتا افزایش برد) ، این توان به 1200 اسب بخار محدود شده است. در آخر لازم به ذکر است که تانک آرماتا مشابه دیگر تانک های روسی از سیستم تعلیق میله پیچشی  (torsion bar)برخوردار است.

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
نمای نزدیک از برجک بدون سرنشین آرماتا و اجزای نصب شده بر آن

 
خودروی دیگری که بر پایه پلتفرم آرماتا ساخته شده ، زره پوش سنگین پیاده نظام T-15 است. این خودرو از شاسی تغییر یافته تانک آرماتا بهره میبرد و در نقش با خودروی رزمی پیاده نظام کورگانتس 25 قابل مقایسه است با این تفاوت که سطح حفاظت بالاتری دارد. تفاوت عمده در شاسی خودرو نسبت به شاسی تانک آرماتا ، تغییر محل قرارگیری پیشرانه از عقب شاسی به جلوی آن است بدین صورت امکان تعبیه رمپ عقبی و ایجاد محفظه سرنشینان در عقب خودرو فراهم شده. 

زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
زره پوش سنگین T-15


زره پوش های جدید روسیه+عکس (کامل نیست) !!!!!
برجک نصب شده بر زره پوش سنگین T-15

 
تفاوت دیگر شامل تغییر در سطوح حفاظتی و بلوک های زرهی مورد استفاده در بخش های مختلف این خودروی زرهی است. برجک نصب شده بر این خودرو همان برجک مورد استفاده در خودرو های رزمی پیاده نظام کورگانتس 25 با نام EPOCH است که پیشتر بدان پرداخته شد. زره پوش سنگینT-15  همچون تانک آرماتا از سیستم حفاظت فعال Afghanit بهره میبرد.تاريخ : دو شنبه 28 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در سال 2015 شاهد ورود مدلهای متنوع خودرو به بازار خواهیم بود. این مدلها شامل گروه سدانها، خودروهای کوچک ، اسپرت، اس یو وی، و کامیون با مدلهای طراحی های جدید هستند.

در این میان کمپانی های آمریکایی با طراحی های جدید خوش درخشیده اند که نمونه آن در نمایشگاه خودرو شانگهای کاملا نمایان شد. رقابت میان شرکتهای Chevrolet GMC, Ram  و Toyota بیشتر از سایر کمپانی های خودرو سازی بوده است.

پایگاه رتبه سنجی فوربس با بررسی جدیدترین مدلهای رونمایی شده در نمایشگاه های خودرو  و با توجه به طراحی بدنه و موتور اقدام به معرفی بهترین خودروهای سال 2015 کرده است.

فورد اف 150 (Ford F150)

این مدل یکی از پرفروشترین های کمپانی فورد و در عین حال جان سخت ترین تراک در سال جاری بوده است. کمپانی فورد به منظور کاهش مصرف سوخت این مدل از از آلمینیوم و دیگر آلیاژهای سبک برای بدنه خودرو استفاده کرده است. از یک موتور شش سیلندر 3.5 لیتری با توربوشارژر دوقلو برخوردار است. بیش از 411 اسب بخار و 588 نیوتن متر، قدرت و گشتاور دارد.

 

شورلت کلرادو(Chevrolet Colorado)

 

شورلت با این طراحی به مدلهایی با سایز متوسط روی آورده است. زیر کاپوت این خودرو موتور 2.8 لیتری توربودیزل دورامکس با قدرت 200 اسب بخار و گشتاور 500 نیوتون متر متصل به گیربکس اتوماتیک شش سرعته و ساختارهای 2WD و 4WD قرار دارد.

 

جیپ رنه گید (Jeep Renegade)

این مدل در دو نوع موتور و گیربکس طراحی شده است. نوع اول موتور چهارسیلندر با حجم ۱/۴ لیتر و قدرت ۱۶۰اسب بخار و گیربکس ۶ سرعته دستی و نوع دوم موتور چهار سیلندر با حجم ۲/۴  و قدرت ۱۸۴ اسب بخار و گیربکس ۹ سرعته اتوماتیک  و همچنین سیستم ترمزها نیز به صورت چهار چرخ دیسکی می باشد.


 

شورلت تراکس (Chevrolet Trax)

یکی از زیباترین مدلهای شورلت است که از یک موتور 1.4 لیتر 4 سیلندر توربو شارژ با سیستم تزریق دریچه‌ای برخوردار است که می‌تواند گشتاوری معادل 200 نیوتن متر را در 1850 دور در دقیقه تولید کنند. زمانی که دور میل‌لنگ به 4900 دور در دقیقه برسد بیشترین توان خودرو معادل 138 اسب بخار تولید خواهد شد دو دیفرانسیل، صندلی چرمی، دستگیره های کرومی، صندلی برقی دوربین دنده عقب دارد.


 

 

لینکلن MKC

 

این مدل محصول کارخانه لوئیزویل کنتاکی است. از موتور ۲/۳ لیتری اکوبوست چهار سیلندر استفاده می‌کند که ۲۸۵اسب‌بخار قدرت داشت. این موتور به صورت آپشن در تمام تریم‌های MKC ارائه می‌شود و تنها با سیستم دیفرانسیل تمام‌چرخ متحرک همراه است.

 

لکسوس ان ایکس (Lexus NX)

این خودرو یک موتور 2 لیتری 4 سیلندره است که نیرو را توسط گیربکس اتوماتیک به همراه شیفتر کنار فرمان به چرخ ها متصل می کند. شواهد نشان می دهد که مدل NX 300h نمونه هیبردی این خودرو خواهد بود که نیرویی مشابه سدان ES 300H با 200 اسب بخار توان خواهد داشت. سیستم گرمایش و سرمایش برای صندلی های جلو و فرمان قرار گرفته است. سیستم تهویه 2 گانه ، سانروف پانارویک ، پدال های آلومینیومی نیز از دیگر ویژگی های موجود بروی این خودرو است.

 

پورشه ماکان (Porsche Macan)

نیروی ماکان توسط یکی از دو موتور 6 سیلندر خورجینی قابل سفارش تولید می‌شود. برای ماکان S یک موتور 6 سیلندر خورجینی 3 لیتری مجهز به توربو شارژر، که قدرتی برابر 340 اسب بخار تولید می‌کند، در نظر گرفته شده استدر ماکان Turbo موتور 6 سیلندر خورجینی 3.6 لیتری مجهز به توربو شارژر قدرتی معادل 400 اسب بخار را آزاد می‌کند، که بسیار فراتر از قدرتی است که شما در اکثر شاسی بلندهای لوکس و جمع وجور خواهید یافت.

 

آئودی آ3 (Audi A3)

آئودی آ3 از مدلهای لوکس سال 2015 است که در گروه اسپرت های سدان قرار میگیرد. پیشرانه S3 یک موتور 2.0 لیتری TFSI بوده که قدرت و گشتاور تولیدی آن به ترتیب به 300 اسب بخار و 380 نیوتن متر می رسد؛ شتاب صفرتا صد S3 با گیربکس شش سرعته دستی 5.3 ثانیه و با گیربکس S tronic به 4.9 ثانیه می رسد. حداکثر سرعت نیز در 250 کیلومتر برساعت محدود شده است.

 

کیا (Kia K900)

بزرگترین، گرانترین، و لوکس ترین مدل 2015 کیا است. این مدل به صورت استاندارد با یک موتور ۵ لیتری V8 عرضه شده که دارای ۴۲۰ اسب‌بخار قدرت و ۵۰۹/۸ نیوتن‌متر گشتاور خروجی است و از این لحاظ، قدرتمندترین کیای ساخته شده تاکنون است.

 

هیوندا جنسیس (Hyundai Genesis)

هیوندا با این مدل موفقیتی دیگر در معرفی خودروهای لوکس بدست آورده است. موتور ممتاز 8 سیلندر این مدل با قدرت تولیدی 420 اسب بخار و گشتاور 519 نیوتن متر ،نسبت به سابق رشد کرده و البته این گشتاور را در دورهای پایین‌تری ارائه می‌کند که نتیجه آن رانندگی یکنواخت تر و مصرف سوخت کمتر خواهد بود .

 

مرسدس بنز کلاس اس کوپه (Mercedes-Benz S-class Coupe)

مرسدس بنز کلاس اس کوپه از یک موتور ۴/۷ لیتری V8 با دو توربوشارژر که ۴۵۵ اسب‌بخار قدرت و گشتاوری به اندازه ۶۹۹/۶ نیوتن‌متر تولید می‌کند.

 

فورد موستانگ (Ford Mustang)

موتور این خودرو داری ۳ مدل است: یک موتور ۳.۷ لیتری V6 با حداقل ۳۰۰ اسب بخار قدرت و ۳۶۵ نیوتن متر گشتاور، یک موتور ۲.۳ لیتری اکوبوست چهار سیلندر با بیش ۳۰۵ اسب بخار قدرت و ۴۰۶ نیوتن متر گشتاور، یک موتور ۵ لیتری V8 با بیش از ۴۲۰ اسب بخار قدرت و ۵۲۸ نیوتن متر گشتاور.

 

شورلت کوروت (Chevrolet Corvette Z06)

قلب تپنده Z06 یک موتور ۶/۲ لیتری سوپرشارژر LT4 V-8 است که ۶۵۰ اسب‌بخار قدرت و ۸۸۱ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند.

 

آلفا رومئو (Alfa Romeo 4C)

این خودرو مجهز به پیشرانه‌ایی 1.8 لیتری است که به کمک توربوشارژر می‌تواند 240 اسب بخار نیرو تولید کند و گشتاورش هم به 350 نیوتن متر می‌رسد.

 

 
 


تاريخ : دو شنبه 28 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
یک محقق امنیتی مدعی هک و در اختیار گرفتن کنترل هواپیما شد
 
 

پیشتر یک هکر آمریکایی، توییتی مبنی بر هک کردن سیستم‌های الکترونیکی هواپیما منتشر کرده بود. پس از انتشار، این توییت توسط FBI مورد بازجویی قرار گرفت و حال دوباره این هکر به سیستم‌ هواپیمایی بویینگ 737-800 نفوذ کرده است.

 
 

 

پیش از این، آسیب پذیری موجود در سیستم هواپیمایی بویینگ 737-800 مربوط به شرکت هواپیمایی United Airlines، چندین بار گزارش شده بود؛ اما سازندگان سیستم کامپیوتری این هواپیما، آسیب پذیری را انکار کرده بودند که در نهایت باعث شد یک محقق امنیتی با بهره‌برداری از این آسیب پذیری به سیستم کنترل هواپیما دسترسی پیدا کند. این محقق امنیتی، کریس روبرتس نام دارد.

بر اساس شواهد به دست آمده توسط APTN National News، کریس روبرتس، مدعی شده که با اتصال کابل اترنت به لپ‌تاپ، توانسته به سیستم مدیریتی هواپیمای بویینگ نفوذ کرده و موفق شده کنترل موتور را به دست بگیرد که در نتیجه باعث شده هواپیما مسیر خود را عوض کند.

بر اساس شواهد هک از زمانی شروع شده که روبرتس توسط پرواز شماره ۱۴۷۴ روز پانزدهم ماه آوریل، از دنور به شیکاکو پرواز داشته و حین پرواز، خساراتی را به سیستم الکترونیکی موجود در زیر صندلی وارد کرده است. در توییتر، روبرتس مدعی شده بود که هیچ سیستمی در حین این پرواز آسیب ندیده است. وی در مصاحبه‌ای با Wired اعلام کرده که فقط ترافیک داده‌های موجود در سیستم صندلی را بررسی کرده و اگرچه تمامی هک‌ها را امکان‌پذیر می‌داند اما وی ادعا می‌کند که تمامی نفوذ و هک را در یک سیستم شبیه سازی شده انجام داده است.تاريخ : یک شنبه 27 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در همه گوشی های هوشمند نشانگرهای کوچکی در بالای صفحه نمایش دیده می شوند که هر یک اطلاعات خاصی را در اختیار کاربر قرار می دهند. یکی از این آیکون ها که قدمتی به اندازه گوشی های موبایل دارد، برای نمایش میزان آنتن دهی به کار می رود. در حقیقت مصرف کنندگان با کم و زیاد شدن نوارهای موجود در این نمایشگر در مورد قدرت و ضعف سیگنال در مناطق مختلف اظهار نظر می کنند اما آیا تعداد نوارها می تواند ملاک دقیقی برای اندازه گیری قدرت سیگنال باشد؟

در حقیقت هدف اصلی از قرار دادن این آیکون، نمایش قدرت سیگنال دریافتی توسط گوشی های موبایل است اما شاید تعجب کنید که هیچ استانداردی در این زمینه وجود ندارد و هر یک از کمپانی ها برای این کار از الگوریتم خاصی پیروی می کنند. 

در حقیقت آنها تلاش می کنند تا این اطلاعات را به شکل ملموس و قابل درکی در اختیار کاربر قرار دهند اما اینکه چه جزییاتی را به نمایش می گذارند به خود آنها بستگی دارد. به عبارتی دیگر برخی کمپانی ها آن چیزی را که می خواهند کاربر از آن مطلع باشد در اختیار او قرار می دهند نه همه اطلاعات را!

رازهایی که از آنتن گوشی نمی دانید


آیا اساسا باید به تعداد نوارهای آنتن توجه کرد؟


زمانی که مشکلی در برقراری تماس وجود ندارد و گوشی به خوبی از عهده وظایف خود برمی آید، معمولا نیازی به چک کردن تعداد نوارها نیست اما زمانی که در حین مکالمه تماس قطع می شود یا امکان برقراری مجدد تماس وجود ندارد، تعداد نوارها می تواند به تشخیص مشکل کمک کند، مثل زمانی که از خودرو استفاده می کنید؛ تا زمانی که با استفاده از پدال گاز، ماشین را به حرکت درمی آورید توجهی به نحوه پدال ندارید اما زمانی که ماشین از حرکت باز می ایستد و دیگر فشردن پدال نیز کارساز نیست، اولین نکته ای که به نظر شما می رسد این است که مبادا سوخت کافی برای ادامه حرکت وجود ندارد.

در شرایط مشابه زمانی که گوشی توانایی برقراری تماس را از دست می دهد با بررسی مختصر تعداد خطوط آنتن، به سرعت می توان نقش ضعف سینال را در ایجاد مشکل شناسایی کرد. واضح است که در اینگونه مواقع داداد نوارهای کم یا اصطلاحا خالی بودن آنتن منشأ مشکل است.

تعداد نوارهای ارتباطی با عملکرد گوشی دارد؟


لزوما خیر؛ ممکن است در نقطه ای آنتن پر باشد اما به دلیل ترافیک و فشار بالا در شبکه، امکان برقراری تماس مختل شود. این اتفاق معمولا در مکان های خیلی شلوغ و شهرهای بزرگ رخ می دهد. در واقع نحوه عملکرد به این شکل است که گوشی همیشه در جستجوی شبکه ای برای اتصال است و به محض یافتن آن با کمک این نوارها، وضعیت شبکه مورد نظر را به کاربر گزارش می دهد. این شبکه براساس تکنولوژی، باند و کانال مورد نیاز گوشی، برای برقراری تماس از آن پشتیبانی می کند.

مثلا در مکان های شلوغ مانند استادیوم های ورزشی ممکن است دو فردی که در کنار هم نشسته اند از دو باند مختلف استفاده کنند فقط به خاطر اینکه گوشی های آنها قابلیت های متفاوتی دارند.

در این شرایط حتی اگر هر دو به یک دکل مخابراتی متصل باشند، هیچ تضمینی وجود ندارد که تعداد نوارهای موجود در نمایشگر آنتن گوشی این افراد با یکدیگر برابر باشد. بنابراین در شرایط پرترافیک یا در صورت وجود تداخل،نمی توان به تعداد بالای نوارها اعتماد کرد.

آیا روش دقیق تری برای اندازه گیری قدرت سیگنال وجود دارد؟

بله، در گوشی هایی که از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند این امکان وجود دارد اما از آنجا که این اطلاعات در منوهای مخفی قرار گرفته اند، برای دسترسی به آنها باید کد مربوطه را شماره گیری کرد. این کد در گوشی های مختلف یکسان نیست و هر مدل کد مخصوص به خود را دارد.

برای دسترسی به این منو در گوشی خود عبارت «Field Test Mode» را به همراه مدل گوشی خود در اینترنت جستجو کنید اما در گوشی های آیفون کار از این هم ساده تر است. فقط کافی است *#12345#3001* را شماره گیری کنید تا قدرت سیگنال به صورت عددی در دسترس شما قرار گیرد.

به طور کلی اگر این اعداد در محدوده منفی 113 دسی بل قرار گیرند، سینگال ضعیف، و اگر حدود منفی 50 دسی بل را نشان دهند، سیگنال ها قوی و عملکرد گوشی قابل قبول خواهد بود. به طور کلی هر چه به صفر نزدیکتر می شویم قدرت سیگنال ها هم به مراتب بیشتر می شود.

 


تعداد نوارها در استاندارد GSM با استاندارد CDMA چه تفاوتی دارد؟


در واقع بسیاری از اپراتورهای شناخته شده تلفن همراه برای حفظ ثبات و کیفیت خدمات خود یکی از این دو استاندارد را استفاده می کنند. در کشور آمریکا، دو اپراتور از چهار اپراتور مطرح این کشور Verizon و Sprint (از CDMA) استفاده می کنند در حالی که دو اپراتور AT&T و T-Mobile از استاندارد GSM برای ارائه خدمات بهره می گیرند.

هنگامی که از GSM استفاده می کنید و تعداد نوارهای آنتن کم است، احتمال اختلال و قطعی مکالمه بیشتر از زمانی است که با همین تعداد آنتن از CDMA استفاده می کنید. CDMA در اینگونه مواقع عملکرد بهتری از خود نشان می دهد و زمانی که سیگنال ضعیف است در مقایسه با GSM در صورت نبودن نویز و ترافیک زیاد شرایط را مدیریت کرده و امکان بهتری را برای برقراری ارتباط موفق مهیا می کند.

آیا تعداد نوارهای آنتن در همه گوشی ها برابر است؟


به عبارتی دیگر آیا همه گوشی ها در شرایط برابر اطلاعات یکسانی از قدرت سیگنال در اختیار کاربران قرار می دهند؟ خیر، در حقیقت کمپانی های مختلف روش خاص خود را در ارائه اطلاعات دارند و ممکن است پارامترهای دیگری را نیز در تعیین تعداد نوارها دخیل بدانند. 

مثلا آیفون در کنار کیفیت سیگنال به بررسی عواملی می پردازد که با ایجاد نویز و تداخل می توانند بر کیفیت مکالمه موثر باشند. مثلا اگر یک گوشی اندرویدی را در کنار آیفون قرار دهید در شرایطی که میزان سیگنال ورودی ثابت باشد، نسبت سیگنال به نویز کاهش می یابد. در نتیجه آیفون تعداد آنتن کمتری را نشان می دهد. بنابراین آیفون در گزارش میزان آنتن دهی به کاربر فقط به قدرت سیگنال موجود بسنده نکرده است.

در گزارش این گوشی، فاکتورهایی چون ترافیک بالای شبکه و عواملی که می توانند با قرار گرفتن در نزدیکی دستگاه ایجد تداخل و نویز کنند، لحاظ می شوند؛ بنابراین این شرکت از الگوریتم پیچیده تری برای تضمین کیفیت مکالمه بهره برده است. در مقابل برخی از گوشی ها گزارش لحظه به لحظه از وضعیت سیگنال ها ارائه نمی دهند. 

در حقیقت در این گوشی ها اطلاعات مربوطه به موقع به روزرسانی نمی شوند. حتی گاهی فاصله زمانی آپدیت آنها از پانزده دقیقه هم تجاوز نمی کند. در این شرایط اطلاعات نمایش داده شده با واقعیت تطابق ندارد و سبب سردرگمی کاربران می شود. این گوشی ها و کمپانی های سازنده آنها به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند.

برای جلوگیری از بروز این مشکلات، نیاز به وجود استاندارد مشخصی در این رابطه بیش از پیش احساس می شود. پیروزی از استاندارد معین این امکان را به کاربران می دهد تا با پارامترهایی آشنا شوند که توسط کمپانی های مختلف برای نمایش قدرت آنتن دهی به کار گرفته می شود. در این روش امکان گمراه کردن مشتری توسط برخی از کمپانی ها به حداقل می رسد و کاربران با شناسایی پارامترهای موجود در تفسیر اطلاعات دریافتی توانایی بیشتری می یابند.تاريخ : یک شنبه 27 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
کامپوزیت فلزی که روی آب شناور می شود
 
 

یکی از آخرین پیشرفت‌‌‌ها در زمینه‌‌‌ی مواد ترکیبی جدید که در دانشگاه نیویورک صورت گرفته، ساخت ماتریس فلزی کامپوزیتی بسیار سبک است که می‌‌‌‌تواند روی آب شناور باقی بماند. این دستاورد کاربردهای بسیاری در زمینه‌‌‌ی ساخت خودروها و صنایع دریایی خواهد داشت.

 


 

 

این کامپوزیت که یک فوم ترکیبی از جنس منیزیم است از تقویت ماتریس آلیاژ منیزیم با ذرات توخالی کاربید سیلیکون ساخته شده است و نتیجه‌‌‌ی آن نیز به ادعای پژوهشگران نخستین ماتریس ترکیبی فلزی جهان است که وزن بسیار کمی دارد. برای آشنایی بیشتر بهتر است بدانید که فوم‌‌‌های ترکیبی (syntactic foam) در حقیقت نوعی کامپوزیت هستند که با پر کردن ماتریس پلیمری، سرامیکی یا فلزی با ذرات توخالی به دست می‌‌‌‌آیند.

این ساختار به ماده این امکان را می‌‌‌‌دهد که چگالی کمی در حد 0.92 گرم بر سانتی متر مکعب داشته باشد که از آب که چگالی 1 دارد کمتر است و در نتیجه می‌‌‌‌توان از آن برای ساخت کشتی‌‌‌ها یا قایق‌‌‌ها که باید روی آب شناور بمانند بهره برد یا قطعات سنگین و اجزای فلزی خودروهای امروزی را با آن‌‌‌ها جایگزین کرد تا ضمن دستیابی به استحکام مطلوب، با کاهش وزن میزان سوخت مصرفی کاهش و البته شتاب خودرو نیز افزایش پیدا کند.

علاوه بر چگالی پایین، این ماده مقاومت دمایی بسیار خوبی نیز از خود نشان می‌‌‌‌دهد که می‌‌‌‌تواند آن را به رقیبی بسیار جدی برای نمونه‌‌‌‌های پلیمری تبدیل کند که این مورد به خصوص در مواردی که نیاز به کاربری در دمای بالا وجود دارد همچون قطعات موتور یا اگزوز خودرو می‌‌‌‌تواند بسیار حیاتی باشد.

ذرات کاربید سیلیکونی که به ماتریس آلیاژ منیزیم این ماده‌‌‌ی ترکیبی جدید افزوده می‌‌‌‌شوند ضمن فوم کردن ماتریس با توجه به وزن کم‌شان باعث کاهش وزن کل و البته با توجه به مقاومت بالایی که تا 25000 PSI دارند مقاومت آن را نیز افزایش می‌‌‌‌دهند. همچنین این ذرات ضمن افزایش مقاومت ضربه پذیری سازه را نیز با توجه به خاصیت جذب انرژی که دارند بسیار افزایش می‌‌‌‌دهند.

با تغییر میزان ذرات کروی افزوده شده به این ماتریس فلزی می‌‌‌‌توان چگالی و سایر خواص مورد نیاز برای کاربردهای خاص را نیز تامین کرد. برخی از کاربردهایی که می‌‌‌‌توان برای این سازه متصور شد عبارتند از اجزای خودرو، ماژول‌‌‌های شناوری، قایق‌‌‌ها و سپرهای وسایل نقلیه که مورد آخر با توجه به اینکه آزمایشگاه پژوهش‌‌‌های ارتش ایالات متحده نیز در این پژوهش دخالت داشته، دور از ذهن به نظر نمی‌‌‌‌رسد.

این گروه امیدوار است تا 3 سال دیگر بتواند نمونه‌‌‌ی اولیه‌‌‌ی این ماده را مورد آزمایش‌‌‌های کاربردی قرار دهد. نتایج پژوهش‌‌‌های این تیم نیز در مجله‌‌‌ی علمی International Journal of Impact Engineering به چاپ رسیده است.تاريخ : یک شنبه 27 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
51-96.jpg

پژوهش‌های جدید محققان علت سالم‌تر بودن افراد در فصل تابستان را آشکارسازی می‌کند.

 

 

 فصل تابستان نزدیک است؛ فصلی که افراد در آن بیشتر احساس سلامتی دارند. اما چرا افراد در این فصل سالم‌تر هستند؟

 

محققان در تحقیقات خود دریافتند عملکرد سیستم ایمنی بدن با تغییر فصل متفاوت است. نزدیک به 25 درصد از ژن‌ها (5136 ژن از 22 هزار و 822 ژن تست شده) در فصل زمستان فعال و بقیه در تابستان فعال‌تر هستند و نوع فصل بر روی سلول‌های ایمنی بدن، ترکیب خون و چربی بافت بدن تأثیر دارد.

 

محققان از مدت‌ها پیش بر این باورند که ابتلا به بیماری‌هایی از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت نوع یک، ام‌اس و اختلالات روانی با تغییر فصل متفاوت است. این مطالعه برای اولین بار عملکرد سیستم ایمنی بدن در فصول مختلف را بررسی می‌کند.

 

تیمی از دانشگاه کمبریج بر روی نمونه خون و بافت چربی بیش از 16 هزار نفر بررسی‌هایی انجام داده و به نتایجی دست یافتند.

 

در فصل زمستان ابتلا به بیماری‌های قلبی و بیماری‌های روانی بیشتر و فعالیت ژن‌ها در فصول مختلف متفاوت است و تغییر می‌کند.

 

محققان با بررسی بر روی موش‌ها اظهار کردند: نوعی ژن خاص به نام ARNTL که موجب سرکوب التهاب در موش می‌شود، در تابستان فعال‌تر بوده و در زمستان فعالیت کمتری دارد.

 

التهاب یک عامل خطر برای طیف وسیعی از بیماری‌هاست، بنابراین ابتلا به بیماری به احتمال زیاد در ماه‌های زمستان تشدید می‌شود.

 

دکتر کریس والاس از محققان این بررسی در ادامه افزود: بدن انسان خود را با محیط سازگار می‌کند. هر چند مکانیسم اساسی تغییرات فصلی سیستم ایمنی بدن همچنان مبهم است، اما یافته‌های جدید دانشمندان راهی برای درمان بهتر بیماری‌های مختلف است.

 

نتایج بررسی‌های انجام شده در مجله Nature Communications منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 27 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
17-472.jpg

شرکت FEI، یکی از بزرگترین تولیدکننده میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) در جهان، در حال ساخت میکروسکوپی با ولتاژ پایین است که امکان تصویربرداری با دقت 0.78 آنگستروم را فراهم می‌کند.

 

 شرکت اف‌ای‌آی (FEI) اخیراً قرارداد همکاری مشترکی با شرکت سی‌ای‌او‌اس (CEOS) و دانشگاه اولم منعقد کرده است تا در قالب آن، میکروسکوپ الکترونی ولتاژ پایین با قدرت تفکیک در مقیاس کمتر از یک آنگستروم تولید شود.

 

یکی از برنامه‌های اصلی این پروژه، رفع انحرافات و اصلاح لنزها در میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) است که شرایط را برای تصویربرداری از مواد حساس به تابش آماده کرده و امکان تصویربرداری از نمونه‌های آلی با قدرت تفکیک اتمی را برای کاربر فراهم می‌کند. با این میکروسکوپ می‌توان اطلاعات طیف‌سنجی را در ولتاژهای پایین به دست آورد.

 

TEM تجاری موجود در بازار معمولاً ولتاژهای بالایی در حد 300 کیلو ولت و کنتراست پایینی دارند و به نمونه‌های حساس آسیب می‌زند؛ در حالی که در این پروژه، ساخت میکروسکوپی با ولتاژ 20 کیلو ولت مد نظر بوده که می‌تواند اطلاعات ساختاری و طیف‌سنجی نمونه‌های مختلف را ارائه کند.

 

شرکت CEOS در ساخت سیستم‌های نوری و الکترونی اصلاح شده تجربه داشته و در حال حاضر روی فناوری اصلاح‌کننده‌های بهینه شده برای رفع انحراف کروی و رنگی در ولتاژ پایین متمرکز شده است. شرکت FEI این میکروسکوپ را براساس فناوری TEM پیشین خود که با نام تجاری TitanTM با ولتاژ 80 تا 300 کیلوولت کار می‌کند، خواهد ساخت. TitanTM قدرتمندترین میکروسکوپ TEM جهان است.

 

محققان دانشگاه اولم نیز روی روش‌های آماده‌سازی نمونه و تئوری تصویربرداری با الکترون‌های کم انرژی کار خواهند کرد. حمایت مالی این پروژه توسط بنیاد تحقیقات آلمان (DFG) تأمین و کار روی آن از سال 2008 آغاز شده است. شرکت FEI این فناوری را به مرحله پایانی تجاری‌سازی خواهد برد.

 

نکته کلیدی و اصلی در این پروژه، امکان اصلاح انحراف نوری در میکروسکوپ است. قدم بعدی آماده‌سازی نمونه برای ایجاد کنتراست بالاست.

 

عرضه این میکروسکوپ قدرتمند به بازار می‌تواند مرزهای دانش را تغییر دهد.تاريخ : یک شنبه 27 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1431675212487_5.jpg

 

محققان به تازگی مدلی از یک جسد مصنوعی شبه‌ واقعی را برای انجام مطالعات و آزمایشات پزشکی ارائه داده‌اند.

  شرکت SynDaver Labs در آمریکا سال‌هاست که بدن و اجزای بدن مصنوعی را برای مطالعات پزشکی تولید می‌کند؛ با این حال، آخرین محصول این شرکت تا حد زیادی متفاوت است.

 

برای دانشجویان پزشکی، کمبود جسد انسان به معنی از دست دادن یک ابزار عالی در تمرین عمل جراحی است. اکنون شرکت SynDaver این کمبود را با ارائه جسدهای مصنوعی واقع‌گرایانه جبران کرده که مانند انسان، واکنش نشان داده و حرکت می‌کنند.

 

این مانکن به اندازه واقعی، مانند بدن انسان از 85 درصد آب در کنار ترکیبات فیبری، نمکی و ارگانیک تشکیل شده و مشخصه‌های عضلات مصنوعی، تاندون‌ها، رگ‌ها، شریان‌ها، عصب‌ها و اندام‌های آن، بسیار به ویژگی‌های مکانیکی، شیمیایی، حرارتی و دی‌الکتریکی بافت‌های زنده انسان شباهت دارد. این مدل همچنین دارای یک پوست برداشتنی است.

 

افزون بر این، مدل ارائه‌شده مجهز به موتور فیزیولوژیکی با قابلیت کنترل با تبلت است و این موتور، حرکات بدن و تمامی جوانب مصنوعی مانکن را کنترل می‌کند. بنابراین، زمانی که دانشجویان پزشکی بر روی این مدل کار می‌کنند، سیستم عصبی خودکار شبیه‌سازی‌شده آن به تغییرات ایجاد شده در بازو و حرکت پا، میزان تنفس، دمای بدن، سرعت پلک‌زدن، التهاب مردمک و تغییرات دیگر واکنش نشان می‌دهد.

 

می‌توان از این مدل برای انجام تصویربرداری فلوروسکوپی، سی‌تی اسکن و اشعه ایکس و همچنین فرآیندهای جراحی شامل لیزر، چاقوی‌های پلاسما و تیغه‌های صوتی استفاده کرد.

 

سامانه ارائه‌شده به بهای 85 هزار دلار در دسترس است.

 

 

 

 

 

جسد مصنوعی SynDaver

 

 

 

جسد مصنوعی SynDaver

 تاريخ : یک شنبه 27 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1431775431471_0.jpg

پژوهش جدید شرکت مایکروسافت حاکی از آن است که دامنه توجه انسان حال حاضر، از ماهی قرمز هم کمتر است.

 

 محققان به تحقیق بر روی 2000 شرکت‌کننده در کانادا و بررسی فعالیت مغزی 112 نفر دیگر با استفاده از الکتروانسفالوگرام پرداختند.

 

نتایج این پژوهش نشان داد که دامنه توجه انسان از 12 ثانیه در سال 2000 به هشت ثانیه کاهش یافته که در مقایسه، دامنه توجه ماهی قرمز حدود 9 ثانیه است.

 

به گفته محققان، کسانی که شیوه زندگی دیجیتالی‌تری دارند، زمانی که به توجه طولانی‌مدت نیاز باشد، به سختی تمرکز می‌کنند.

 

البته این تحقیق همچنین نشان داد که قابلیت انجام کار همزمان توسط انسان در این دوره ارتقا یافته است.

 

این محققان از پژوهش مرکز ملی اطلاعات بیوفناوری و کتابخانه ملی پزشکی آمریکا پیروی کردند که نشان داده بود، 79 درصد از شرکت‌کنندگان بطور منظم از دو نمایشگر استفاده کرده و در زمان تماشای تلویزیون، دستگاه‌های نمایشگر دیگر را نیز بررسی می‌کنند.تاريخ : یک شنبه 27 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-4.jpeg

پژوهشگران کشور دستگاهی برای تولید اختصاصی کفی پا تولید کردند که به اصلاح و بهبود راه رفتن در افراد دارای پاهای صاف و پرانتزی کمک کرده و از بروز بیماری پا در افراد مبتلا به دیابت پیشگیری می کند.

 

مسعود رمضانی، مجری طرح  گفت: دستگاه اسکنر فشار کف پا قادر به تهیه پروفایل فشاری کف پا بر اساس حالت راه رفتن و ایستاده است.

 

وی با بیان اینکه این دستگاه شامل اسکنر، دستگاه خواندن اسکن، بخش نرم افزاری و دستگاهی است که کفی‌های مورد نظر را تولید می‌کند، اظهار داشت: این دستگاه در حالت ایستاده، تصویر فشاری - موسوم به تصویر حرارتی -از کف پا تهیه می‌کند.

 

رمضانی با اشاره به نحوه اسکن دستگاه در حالت راه رفتن، خاطر نشان کرد: در حالت راه رفتن، نحوه راه رفتن، زاویه پاها، نقاط کم و پر فشار، وضعیت صافی و گودی پا، وجود خار پاشنه و یا زائده در پاشنه و وضعیت انحراف پا به راست و یا چپ کف پا تعیین می‌شود.

 

مجری طرح با بیان اینکه کفی های مخصوص بیماران بر اساس اطلاعات به دست آمده از اسکن ایستاده و حالت راه رفتن تولید می‌شوند، ادامه داد: برای این دستگاه نرم افزاری تهیه شده که قادر است بر اساس اطلاعات کسب شده از کف پای فرد، بر اساس توزیع فشار پا کفی را طراحی کند.

 

وی با تاکید بر اینکه کفی‌های تولید شده به صورت منحصر به فرد برای هر پای فرد ساخته می‌شود، اظهار داشت: کل سیستم اعم از اسکن تا ساخت محصول نهایی در داخل کشور طراحی و ساخته شده است.

 

این محقق اصلاح و بهبود راه رفتن را از مزایای این کفی‌ها دانست و اظهار داشت: این کفی در افرادی که دارای کف پای صاف، پاهایی به فرم پرانتز و یا X‌ دارند کمک زیادی به اصلاح راه رفتن خواهد کرد.

 

رمضانی، جلوگیری از بیماری پاها در بیماران دیابتی را از دیگر مزایای این کفی عنوان کرد و توضیح داد: افراد مبتلا به دیابت در برخی از نسوج فشار بیشتری دارند از این رو مبتلا به بیماری‌های پا و در نهایت قطع پا می‌شوند ولی با استفاده از این کفی‌ها این فشار از روی این نسوج برداشته می‌شود و این امر موجب خواهد شد تا فرد از پای خود به نحوه بهتری استفاده کند ضمن آنکه از بروز بیماری در پاها جلوگیری کند.

 

مجری طرح ادامه داد: برخی از نمونه‌های رقیب این دستگاه، کفی‌ها را تنها در حالت ایستاده طراحی می‌کند ولی در این نمونه بر اساس اسکن هر دو حالت ایستاده و راه رفتن اقدام به طراحی می‌شود.

 

وی با تاکید بر اینکه این دستگاه در کلینیک‌های ارتوپد فنی، بیمارستان‌ها و مراکز درمان دیابت کاربردی شده است، خاطر نشان کرد: علاوه بر اینها مطالعاتی در زمینه تولید کفی برای ورزشکاران بر کار بر روی تردمیل در دستور کار داریم.تاريخ : یک شنبه 27 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1417088019599_3.jpg

پژوهشگران کشور دستگاهی برای ثبت سه نوع سیگنال‌ عرضه کردند که هم در انجام کارهای آزمایشگاهی و هم برای درمان بیماری‌های شناختی و افسردگی در نمونه‌های انسانی و حیوانی کاربرد دارد.

 

دکتر سیدمحمد نوربخش، مجری طرح  با بیان اینکه این دستگاه با هدف ثبت سیگنال‌های مغزی،‌ قلبی و عضلانی انسانی و حیوانی طراحی شده است، گفت: این دستگاه در مدل‌های هشت تا 64 کاناله طراحی و پیاده سازی شده است.

 

وی اظهار داشت: در مدل‌های هشت کاناله با استفاده از روش نوروفیدبک و ثبت امواج الکتریکی مغز به دنبال راهکارهایی برای درمان بیمارانی هستیم که از مشکلات شناختی،‌ اعتیاد و بیش فعالی و اضطراب است.

 

نوربخش با بیان اینکه از این دستگاه می‌توان در مطالعات آزمایشگاهی حیوانات بهره برد، خاطر نشان کرد: این سیستم با وزنی کمتر از 30 گرم بر روی بدن حیوانات آزمایشگاهی متصل می‌شود و قادر است تا چندین کانال امواج مغزی،‌ قلبی و عضلانی را ثبت و ذخیره کند.

 

وی با تاکید بر اینکه اطلاعات به دست آمده از این دستگاه از طریق بلوتوث به رایانه قابل انتقال است، ادامه داد: این سیستم زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا محققان بتوانند حرکت آزادانه موش در فضای وسیع، مطالعات خواب،‌ ثبت امواج همزمان با فعالیت‌های رفتاری چون کار با روتارود و تردمیل را انجام دهد.

 

نوربخش اظهار داشت: این دستگاه با تحریکات شنوایی، بینایی و سایر تحریکات، تصاویری را به فرد ارائه می‌دهد و از وی خواسته می‌شود که از میان تصاویر نمایش داده شده، یکی را انتخاب کند.

از این طریق می‌توان نحوه تصمیم گیری فرد را مورد ارزیابی قرار داد ضمن آنکه پارامترهایی چون حافظه و بسیاری از مسایل شناختی را اندازه گیری کرد.

 

به گفته این محقق اندازه گیری این پارامترها با دستگاه EEG‌ معمولی قابل اندازه گیری نیستند؛ چراکه باید محرک وجود داشته باشد و چندین بار تکرار شود.

 

نوربخش اضافه کرد: این دستگاه هم در نمونه‌های انسانی و هم در نمونه‌های حیوانی چون موش و میمون کاربرد دارد و از آن برای مطالعات قلبی، فشار خون و مطالعات خواب چه در کارهای پژوهشی و آزمایشگاهی و چه در فعالیت‎های درمانی و کلینیکی استفاده می شود.تاريخ : یک شنبه 27 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بیست و هفتم رجب سالروز بعثت حضرت محمد (ص) است؛ هنگامه ای خجسته که پروردگار درهای رحمت خویش را به روی عالمیان گشود و برترین مخلوق خود را برای هدایت بشر به پیامبری مبعوث کرد تا آنان به سعادت حقیقی رهنمون شوند.

 
 

حضرت محمد (ص) در هفدهم ربیع الاول سال 570 عام الفیل در مکه دیده به جهان گشودند، نام پدر بزرگوارشان عبدالله و مادرشان آمنه از زنان پاکدامن آن روزگار بود.

پیامبر خدا (ص) پدر خود را پیش از تولد و مادرش را در کودکی از دست دادند و به همین دلیل در کنار پدر بزرگشان عبدالمطلب و دایه مهربانشان حلیمه رشد و پرورش یافتند.

پس از درگذشت جد بزرگوار ایشان، ابوطالب (ع) عموی رسول نبی (ص) سرپرستی آن حضرت را برعهده گرفت.

تعلیم و تربیت پیامبر اکرم (ص) از کودکی در فضایی معنوی؛ لازمه رویداد سرنوشت ساز بعثت در هدایت بشر محسوب می شود.

ایشان پیش از برگزیده شدن به پیامبری از پاکی و معنویت خاصی برخوردار بودند و روزهایی از سال را برای تفکر و عبادت به غار حرا می رفتند. این خلوت گزینی ها حیات روحانی پیامبر را تقویت می کرد و مقدمه ای برای بعثت و نزول وحی به آن حضرت، به شمار می رفت.

حضرت محمد (ص) به راستگویی و امانت داری شهرت داشتند و به همین دلیل قبیله قریش ایشان را امین لقب دادند.

آن بزرگوار در 25 سالگی با حضرت خدیجه (س) ازدواج کردند، بانوی پرهیزگار و ثروتمندی که تمام اموال خود را در راه رضای پروردگار به نیازمندان بخشید. این بانوی گرانقدر پس از بعثت، یار همیشگی خاتم پیامبران در راه گسترش اسلام حقیقی بود.

سرانجام لحظه موعود فرا رسید و در سال چهلم عام الفیل درست در هنگامه ای که بت پرستی رواج یافته و جهل و نادانی همه جا را فرا گرفته بود و بشر به پیامبری فرهیخته نیاز داشت، درهای آسمان گشوده شد و جبرییل در غار حرا بر پیامبر(ص) نازل آمد، فرشته وحی او را به نام محمد صدا زد و در زمانی که خواندن و نوشتن رواج چندانی نداشت و تنها هشت تن از مردم مدینه و 17 تن در مکه از نعمت سواد برخوردار بودند، از او خواست که بخواند، اما پیامبر (ص) گفت: نمی توانم.

جبرییل (ع) پاسخ داد: یا حضرت محمد (ص) بخوان و در این هنگام پیامبر (ص) به اذن پروردگار شروع به خواندن کردند.

رسول اکرم (ص) پس از آن حال عجیبی داشتند و نورانیتی خاص ایشان را فرا گرفته بود؛ حضرت خدیجه (س) دلیل این امر را پرسید و آن حضرت آنچه بر ایشان گذشته بود بازگو کردد.

امیر مومنان علی (ع) و حضرت خدیجه (س) نخستین افرادی بودند که به دین اسلام ایمان آوردند و پشت سر آخرین فرستاده خداوند به نماز ایستادند.

فراگیر شدن بت پرستی در مکه سبب شد حضرت محمد (ص) نخست به دعوت پنهانی اسلام بپردازند و سه سال پس از آن نزدیکان و خویشاوندان خود را به کاملترین دین خدا دعوت نمایند.

در مرحله سوم پیامبر(ص) دعوت همگانی را آغاز کردند، در این برهه، مردم زیادی از قبیله های مختلف به دین مبین اسلام ایمان آوردند.

مشرکان و منافقان قریش که منافع خود را در خطر می دیدند به رویارویی با آن حضرت و یارانش برخاستند و برای جلوگیری از گسترش این نهضت به تحریم اقتصادی و آزار و اذیت مسلمانان روی آوردند.

حضرت محمد(ص) در چنین شرایطی با گروهی از مسلمانان به حبشه هجرت کردند، هجرتی که آغازگر تبلیغ دین اسلام در خارج از مکه شد.

روایت های اسلامی و مطالعه های تاریخی حکایت از آن دارد که پیش از برگزیده شدن آخرین فرستاده خدا، در دین های مختلف الهی آمدن پیامبر خاتم (ص) بشارت داده شده بود و به بیان قرآن، کتاب های آسمانی تورات و انجیل؛ آمدن ایشان را نوید داده بودند و به برخی از ویژگی های رسول اکرم(ص) و یارانشان اشاره داشته اند.

پروردگار در قرآن کریم برخی از هدف های بعثت پیامبر (ص) را ذکر کرده است که از آن جمله می توان هدایت عامه، تکمیل ایمان و تقوی، تعلیم و تربیت جامعه، تزکیه نفس ها، بیداری فکرت و عقل بشر، تکمیل اخلاق بشر، انذار و تبشیر عالم، اشراف و شهادت بر مردم و دعوت عامه به پیروی از رسالت را نام برد.

مسلمانان سراسر جهان سالروز مبعث حضرت رسول اکرم(ص)، این رویداد مهم تاریخ جهان اسلام را به عنوان یکی از عیدهای بزرگ جشن می گیرند و همواره آن را پاس می دارند.تاريخ : شنبه 26 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

آیت الله بهجت:آیت‌الله‌ بهجت مرجعی بود که فقاهت و عرفان اسلامی همراه با سیر و سلوک را با هم تجیمع کرد و الگویی کامل برای جوانان حال حاضر کشورمان است. آیت‌ الله ضیاءالدین نجفی تولیت مدرسه نبی‌اکرم (ص) از شاگردان آیت‌الله بهجت (ره) با اشاره به زندگی نامه حضرت بهجت (ره) اظهار داشت: حضرت آیت‌ الله العظمی بهجت که استاد بسیاری از فضلای حوزه علمیه قم بودند و همگی از محضر پرفیض اخلاقی، علمی سلوکی و عرفانی ایشان بهره‌های کافی را برده در سال 1295 در شهر فومن در خانواده‌ای متدین و مذهبی چشم به جهان گشودند و ایشان تحصیلات اولیه و مقدماتی را در فومن گذرانده و بعد از 5 سال به کربلا مشرف شده و تا 14 سالگی در این شهر مقدس سکنی گزیدند.


وی با بیان اینکه ایشان جشن تکلیف خود را در کربلا گرفتند گفت: سپس به مدت 5 سال به نجف اشرف تشریف برده و در آنجا سطوح عالیه را از محضر آیات عظام میلانی، شاهرودی، خویی و در زمینه فلسفه از اساتیدی چون سید حسین بادکوبه‌ای ،شیخ مرتضی طالقانی که از رجال فلسفه زمان خود بوده آموختند. همچنین دروس خارج فقه را از سید ابوالحسن اصفهانی، نائینی، رضا عراقی، محمدحسین کمپانی بیشترین بهره‌ها را برده‌اند.

تولیت حوزه نبی‌اکرم (ص) افزود: آیت‌الله سیدعلی قاضی (ره) استاد علم عرفان و اخلاق ایشان  برادر علامه طباطبایی بوده که خود از بزرگان سیر و سلوک است،آیت‌الله‌العظمی بهجت را به آیت الله قاضی آشنا کرده که با همت و تلاش زیاد، ایشان از شاگردان برجسته علم اخلاق و عرفان و سلوک شدند.

وی ادامه داد: آیت‌الله‌العظمی بهجت در سن 30 سالگی به ایران برگشته و در شهر فومن ازدواج می‌کند و سپس برای زیارت حضرت معصومه (س) رهسپار قم شده و در آنجا با حضرت آیات بروجردی و کوه کمره‌ای که مرجع آن زمان بودند استفاده‌های بسیاری کرده که در این زمان اساتید ایشان همچون آقای قاضی، کمپانی و ... بدرود حیات گفته و آقای بهجت (ره) با زمینه علمی قوی که از نجف اشرف داشته در شهر مقدس قم ماندنی و از دروس آیت‌الله بروجردی و کوه‌کمره‌ای استفاده کرده و 60 سال آخر عمر با برکتشان را در همین شهر سکونت داشتند.

آیت‌الله نجفی ابراز داشت: ایشان به حضرت امام خمینی بسیار علاقه‌مند بوده و از همان آغاز انقلاب امام را راهنمایی می‌کرده و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران نیز توجه و محبت خاصی نسبت به ایشان داشته و بعد از فوت حضرت امام نسبت به رهبری ارادت خاص و ارتباطات نزدیکی با رهبر معظم رهبری داشته به طوریکه گهگاهی حضرت آقا در نیمه‌های شب به ملاقات استاد بزرگوارمان رفته و مسائلی را با یکدیگر مطرح می‌کردند.

تولیت مدرسه نبی‌اکرم (ص) تأکید کرد:  آیت‌الله العظمی بهجت مرجعی عالیقدر بودند که هم در فقاهت، مبانی علمی اصولی، و هم از نظر اخلاق و عرفان، فقیهی عارف بوده که عرفان اسلامی و فقاهت را با همدیگر تجمیع کرده که این در نوع خودش کم‌نظیر بوده که ارتحال ایشان کلمه ای برای حوزه‌های علمیه قم بود.

وی تأکید کرد: جوانان و طلاب که با ایشان در ارتباط بودند از زندگی این مرجع بزرگ درس‌های فراوانی گرفته، زیرا که سیر‌ و سلوک ایشان الی‌اللهی بوده و حضرت استاد ذوب در توحید بودند و جوانان برای آینده اندیشی و زندگی خوب باید راه این معلم اخلاق بزرگ را در پیش گرفته و از راه اسلام، توحید، قرآن و عترت جدا نشده و راه این پیر طریقت را برای سازندگی زندگی فردی و اجتماعی‌شان طی کنند.

وی ادامه داد:  آیت‌الله بهجت آنقدر در مسائل اخلاقی، سلوکی، عرفان و همچنین خودسازی بالا بود که هیچ چیز را به غیر از خدا دردنیا نمی‌دید که همین درس بزرگ تربیتی برای آحاد مردم است.

تولیت مدرسه دینی ابراز داشت: رفتار ایشان با کودکان و طلاب به قدری خوب بود که هرگاه فرزندی برای عرض ادب به خدمت ایشان می‌رسیدند اظهار محبت و لطف نموده و همچنین اگر کسی برای پرسش به پیش ایشان می‌آمد به صورت کامل و با طمأنیه خاصی پاسخ می‌فرمودند.

آیت‌الله نجفی ادامه داد:‌ طلاب و عزیزانی که علاقه‌مند به ارتباط مستمر با امام زمان (عج) داشته به خدمت ایشان رسیده و دستورالعمل‌های لازم را از حضرت استاد فرا گرفته، زیرا که ایشان با تهذیب نفس خودش همین متوسل به امام زمان (عج) می‌شدند.

شاگرد حضرت آیت‌الله العظمی بهجت اشاره کرد: استاد بزرگوارمان ذکر یا ستار را زیاد می‌گفتند که بعضی از علما علت این امر راداشتن چشم برزخی دانستند که با این کار می‌خواستند خداوند متعال باطن مردم را به او نشان دهد و این موضوع به قدری واضح بود که شاگردان آن حضرت قبل از دیدار با ایشان توبه و استغفرالله را گفته و سپس خدمت این استاد بزرگوار می‌رفتند.

وی عنوان کرد: ایشان ذکر لاحول‌ولاقوة‌الابا‌الله العلی‌العظیم را به جوانان به جهت دوری از گناه توصیه می‌فرمودند و با توجه به اخلاقیات و ایمان بالای ایشان، هر جوان و طلبه‌ای که با این استاد معظم در ارتباط بود از منظر تقوی و اخلاق ساخته می‌شد.

آیت‌الله نجفی افزود: یکسری از خاطرات از قول ایشان ذکر می‌گردد که توسط پسر محترمشان کاملاٌ تأیید نشده که علت این امر را همراهی نکردند پسرشان با پدر محترم در سفرهایشان بوده است و به طورکلی هر خاطره‌ای که با مذهب منافات نداشته باشد درست بوده و هیچ شکی در این مورد درست نیست.

حضرت آیت‌الله نجفی با ذکر خاطره‌ای از ایشان بیان کرد: طلبه‌ای که تازه عروسی کرده بود همسرش را گم کرده و دل نگران به خدمت حضرت آیت‌العظمی رسیده و ایشان با نگاهی محبت‌آمیز به صورت شاگردشان مکان همسر آن فرد را گفته و طلبه به یک آرامش خاصی رسیده و خانم خود را در حرم مطهر حضرت معصومه پیدا کرد.

آیت‌الله نجفی در پایان خاطرنشان ساخت: استاد بزرگوارم همیشه در حال ذکر خداوند متعال بوده و نفس اماره خود را کنترل و در جهت تدریس و کمک به طلاب و مردم از هیچ کوششی دریغ نکرد.تاريخ : شنبه 26 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

برف و باران اغلب ازجمله پدیده‌های طبیعی هستند که وقوعشان بسیاری از مردم جهان را خوشحال و هیجان‌زده می‌کند، اما متاسفانه باید گفت بارش این نعمت‌های الهی همیشه آبادانی و طراوت را به همراه ندارد و گاهی از آنها به‌عنوان بلایای طبیعی نیز یاد می‌شود. در برخی موارد سرمای بی‌سابقه و بارش بیش از حد برف در بعضی از نقاط جهان مردم را با بحران‌های جدی و تهدیدهای مرگبار روبه‌رو کرده است.

 
 

این بحران ها مخصوص فصل سرما نیست و گاهی در ماه های گرم سال هم باعث غافلگیری مردم می شود.البته در کنار همه این مسائل گاهی همین برف و سرما باعث وقوع اتفاقات شگفت انگیز و عجیب نیز می شود که در ادامه به تشریح برخی از آنها می پردازیم.

هجوم موج یخی به ژنو

فوریه 2012 بادهای شدید جنوب شرقی اروپا، از غرب سوئیس به سمت دریاچه ژنو هجوم آوردند. سرعت این تندبادهای وحشی به 80 کیلومتر بر ساعت و دمای آن به منفی 15 درجه سانتی گراد می رسید. شدت این موج سرما به حدی بود که در همان ساعات اولیه ورودش، تمام دریاچه و نواحی اطراف آن را تبدیل به یخ کرد. جالب است بدانید که حتی اتومبیل ها و درختان اطراف دریاچه نیز از این موج سرما در امان نماندند و در عرض یک شب همگی به بخشی از یک منظره حیرت آور یخی تبدیل شدند. این سرما و یخبندان کم نظیر در ژنو 13 روز ادامه داشت و سوئیس را به یکی از داغ ترین اخبار جهان تبدیل کرد.

حباب های یخ زده رودخانه

این قرص های دایره ای برفکی ممکن است در نگاه اول چندان بی شباهت به پنکک های خوشمزه نباشند، فقط با این تفاوت که احتمالا کسی میلی به خوردن آنها ندارد.

بهار سال 2014 تعداد زیادی از این قرص های دایره ای پنکک شکل به شکل نامعلومی در قسمتی از رودخانه دی کشور اسکاتلند پدیدار شدند. این قرص های اسرارآمیز به جای آرد و شیر، از یخ و کف های موجود در سطح رودخانه تشکیل شده بودند.

زیست شناسی به نام جیمی ارکوهارت برای اولین بار این قرص های یخی شناور را که در امتداد رودخانه دی پدیدار شده بودند مورد بررسی قرار داد. طبق اظهارات وی، وجود این قرص های یخی در مناطقی مانند قطب جنوب و دریای بالتیک امری طبیعی است، اما تشکیل این اشکال دایره وار برفکی در منطقه اسکاتلند عجیب و بحث برانگیز است. البته گارد حراست رودخانه دی معتقد است با توجه به پیدا شدن این قرص ها در منطقه گردابی رودخانه، چرخش ناشی از گرداب و هوای سرد باعث تشکیل آنها شده است.

جوانا دیک، یکی از ماموران حراست رودخانه است که در این باره می گوید: «ممکن است هر کدام از این قرص های بزرگ با به هم چسبیدن حباب های کوچک رودخانه شکل گرفته باشند، که در نتیجه این پیوستگی و یخ زدن حباب های بزرگ حاصل شده و این قرص های یخی سنگین روی سطح آب پدیدار شده اند.»

انجماد ناگهانی دریاچه ای در نروژ

هفدهم ژانویه 2014 به لطف بادهای سرد و شدید شرقی، قسمت هایی از آب های نزدیک به سواحل شمالی نروژ به طور ناگهانی شروع به یخ بستن کرد. آن روز دمای هوا به منفی 8 درجه رسید. سرمای حاصل از وزش بادهای سرد وشدید باعث انجماد قسمت بزرگی از محل زندگی ماهی های آن منطقه شد.

علاوه بر این پس از بررسی این منطقه، مردم بومی به گوزنی شمالی که قسمت بالایی بدنش از یخ دریاچه بیرون زده بود، برخوردند. براساس نظریه هواشناسان آب دریاچه به حدی سریع منجمد شده است که این گوزن فرصت خارج شدن از دریاچه را پیدا نکرده و در میان یخ ها گرفتار شده بود.

البته این گوزن و ماهی های تلف شده، تنها قربانیان انجماد دریاچه نبودند، حیوانات کوچک تری نظیر قورباغه ها نیز که در آن زمان قصد فرار از دریاچه را داشتند در میانه راه اسیر سرما شده و یخ زدند.

اگرچه انجماد سریع دریاچه باعث تلف شدن حیوانات بسیاری شد، اما مردم بومی آن منطقه تا قبل از آب شدن دوباره یخ دریاچه از آن برای تفریحاتی چون اسکی روی یخ و سورتمه سواری استفاده می کردند.

از انبار شعله ور تا عمارت یخی

همان طور که می دانید سرما و یخبندان ماه های اولیه سال میلادی همیشه دردسرهای مخصوص به خود را برای شهروندان آمریکایی به همراه داشته است، اما گویا این مشکلات در سال جدید شکل ویژه تری به خود گرفته است.

در یکم فوریه 2015، آتش نشانان نیویورک در سرما و یخبندان شدید این شهر به مدت 24 ساعت مشغول مهار آتش سوزی مهیب یکی از انبارهای بزرگ منطقه بروکلین بودند. در نهایت، تلاش آتش نشانان برای اطفای حریق به یخ بستن تمام انبار منجر شد. در این عملیات، آبپاشی هر قسمت از انبار آتش گرفته، به دلیل سرمای شدید، سریع به تشکیل لایه ای از یخ منجر می شد که در نهایت طی یک شب انبار شعله ور در آتش، تبدیل به منظره ای بی نظیر از یک عمارت یخی شد.

سخت ترین کولاک تاریخ نیویورک

شاید برایتان جالب باشد که بدانید با گذشت 37 سال از کولاک عظیمی که در منطقه بوفالوی نیویورک اتفاق افتاد، هواشناسان هنوز هم از آن به عنوان شدیدترین کولاک منطقه یاد می کنند. کارشناسان شروع این ماجرا را صبح 28 ژانویه 1977، درست زمانی که باد سرد و شدیدی شروع به وزیدن کرد و دمای هوا را ناگهان به منفی 20 درجه سانتی گراد رساند، می دانند. وزش این باد شدید که از سمت دریاچه اری نشات می گرفت در نهایت بارش بی سابقه 6 متر برف در این منطقه را به همراه داشت. خسارات و تلفات ناشی از این کولاک به حدی بود که رئیس جمهور وقت آمریکا از آن به عنوان فاجعه نیویورک یاد کرد.

بارش این برف شدید باعث مرگ 29 نفر و گرفتار شدن میلیون ها آمریکایی در خانه هایشان شد. گفته می شود باد سردی که باعث شروع این کولاک شده ، منفی 60 درجه سانتی گراد بوده است.

یخ نوردی در آبشار منجمد

شاید جالب باشد که بدانید در بهار سال 2014 که برخی کشورها با موج ناگهانی سرما روبه رو شدند، چین تنها کشوری بود که به جای دل نگرانی بیشترین منفعت را از آن خود کرد. ماجراجویان بی باک چینی این بار تصمیم گرفتند به جای فرار از سرمای سخت، آن را به یکی از بهترین سرگرمی های خود تبدیل کنند.

ماجرا از این قرار است که سرمای چین در سال گذشته به حدی بود که یکی از آبشارهای شهر پکن به کلی یخ بست و تبدیل به صخره ای منجمد شد، اما برخلاف انتظار، شرایط به وجود آمده باعث جذب ده ها یخ نورد حرفه ای و مجهز به سمت این آبشار یخی برای فتح آن شد. سرازیر شدن جمعیت یخ نوردان چینی به سمت این تفرجگاه یخی قبل از آب شدن آن، بار دیگر خلاقیت مردم این کشور را بر سر زبان ها انداخت.

ویسکانسین در محاصره برف و سرما

آیا می دانید در ژانویه 2014 هوای شهر ویسکانسین آمریکا تا چه حدی سرد بود؟ هوای این شهر به حدی سرد و سوزناک بود که وقتی هواشناسی به نام اریک هالثاس در حیاط خانه خود ظرفی پر از آب جوشان را به هوا پاشید، آب در هوا به برف تبدیل شد! به بیان دیگر در آن روز دمای هوای شهر مید وست به منفی 21 درجه سانتی گراد همراه با باد سرد منفی 51 درجه سانتی گراد رسید.

ویسکانسین یکی از شهرهای آمریکاست که در آن روز به واسطه ورود توده ای عظیم از هوای سرد قطب شمالی، یکی از سردترین روزهای خود را در دهه های اخیر تجربه کرد. سرمای مرگبار عنوانی بود که شبکه های هواشناسی سراسر جهان، مدت ها از آن برای توصیف شرایط آب و هوایی آن روز شهر ویسکانسین استفاده می کردند.تاريخ : شنبه 26 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
می‌دانید بزرگراه امام علی در تهران چند کیلومتر است؟ بزرگراه همت چطور؟ شاید دانستن طول بزرگراه‌ها برای برخی کاربران اهمیت زیادی نداشته باشد، اما گاهی دانستن فاصله‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

 

به‌عنوان مثال فرض کنید قصد دارید زمینی را بخرید و از موقعیت جغرافیایی آن اطلاع دارید، اما مساحت تقریبی آن برای شما نامشخص است. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای محاسبه‌ مساحت، اندازه‌گیری است، اما به نظر شما این اندازه‌گیری از راه دور امکان‌پذیر است؟ اگر دوست دارید براحتی طول هر مسیری را اندازه‌گیری کنید با کلیک همراه شوید تا با استفاده از نقشه‌های گوگل، روش اندازه‌گیری هر نقطه تا نقطه‌ دیگر را به شما آموزش دهیم.

توجه: مقادیر به‌دست آمده از این روش تقریبی است و استفاده از این روش برای اندازه‌گیری مسافت‌های بیش از 1000 کیلومتر توصیه نمی‌شود.

1 ـ با مراجعه به لینک زیر وارد سرویس نقشه گوگل شوید:

http://maps.google.com

2 ـ چنانچه نسخه جدید این سرویس برای شما نمایش داده شود باید به نسخه‌ کلاسیک سوئیچ کنید. برای انجام این کار نشانگر ماوس خود را به پایین سمت راست صفحه انتقال داده و کنار آیکون چرخ‌دنده، روی آیکون راهنما که به شکل یک علامت سوال است، کلیک کرده و گزینه Return to Classic Google Maps را انتخاب کنید.

3 ـ از بخش پایینی ستون سمت چپ، روی لینک Maps Labs کلیک کنید.

4 ـ در پنجره‌ به‌نمایش درآمده گزینه‌ Distance Measurement Tool را با انتخاب گزینه‌ Enabled فعال کرده و روی Save Changes کلیک کنید.

5 ـ اکنون در پایین، سمت چپ نقشه‌ گوگل آیکون خط‌کش را برای اندازه‌گیری مشاهده می‌کنید. روی آن کلیک کرده و از سمت چپ یکی از واحدهای Metric یا English را انتخاب کنید.

6 ـ اکنون می‌توانید با کلیک روی نقشه، نقاط ابتدا و انتها را برای اندازه‌گیری مشخص کنید.

توجه: چنانچه پس از مشخص کردن نقاط ابتدا و انتها، علامت‌گذاری از نقطه انتهایی را ادامه دهید، می‌توانید ضمن افزایش مسیر، اندازه‌ کل را نیز مشاهده کنید. به‌عنوان مثال با استفاده از این روش می‌توانید محیط (اندازه دورتا دور) ساختمان محل سکونت خود را مشخص کنید.

7 ـ در پایان چنانچه علاقه‌مندید دوباره محیط جدید سرویس نقشه گوگل در اختیارتان قرار گیرد، کافی است روی آیکون خط‌کش کلیک کرده و از سمت چپ گزینه‌ Get it now را انتخاب کنید.تاريخ : شنبه 26 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1431509676181_24A62AE100000578-0-image-m-13_1421100124057.jpg

 

بررسی انتقادی طرح بزرگترین موشک جهان که در آینده می‌تواند انسان را به مریخ برساند توسط دولت آمریکا آغاز شده است.

  موشک سیستم پرتاب فضای ناسا (SLS) قوی‌ترین خودروی پرتابی ساخته شده تاکنون خواهد بود.

 

بررسی انتقادی طرح این موشک که شامل بازبینی همه قطعات آن خواهد بود، از روز 11 مه (21 اردیبهشت) آغاز شده است.

 

در این بررسی انتقادی، همه بخش‌های این موشک بازبینی خواهد شد و طی آن، هزاران مدرک و ماه‌ها زمان برای اطمینان یافتن از ایمن و پایدار بودن طراحی برای ارسال ماموریت‌های ناسا به فضای عمیق مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

 

هر جزء این موشک از جمله تقویت‌کننده‌ها، موتورها و مراحل پرتابی مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

 

اولین پرواز موشک SLS با قابلیت بالا بردن 77 تن محموله و انتقال فضاپیمای بدون سرنشین اوریون به ورای مدار پایین زمین به منظور آزمایش عملکرد سیستم یکپارچه برنامه‌ریزی خواهد شد.

 

با تکامل یافتن طراحی، SLS به قدرتمندترین موشک ساخته شده در جهان تبدیل خواهد شد که می‌تواند تا 143 تن محموله را حمل کرده و ماموریت‌های دورتر در منظومه شمسی را امکان‌پذیر کند.

 

چهار موتور غول‌پیکر RS-25 که پیش از این به عنوان موتور اصلی شاتل‌های فضایی کاربرد داشتند، روی این موشک قرار گرفته و آزمایشات آن‌ها نیز آغاز شده است.

 

دانشمندان امیدوارند که این موتورها بتوانند مأموریت‌های آینده به سیارک‌ها یا حتی مریخ را برای انسان امکان‌پذیر سازند.

 

ناسا اصلاحات زیادی را بر روی موتورهای شاتل برای نقش جدیدشان انجام داده است. این موتورها با دماهای بسیار سردتر اکسیژن مایع نسبت به شاتل مواجه خواهند بود، همچنین فشار درونی بسیار بیشتری را به دلیل مخزن اکسیژن مایع بلندتر مرحله هسته‌ای و شتاب بالاتر خودرو تحمل کرده و حرارت نازل آن نیز به دلیل پیکربندی چهار موتوره و موقعیت آن‌ها در داخل موشک با اگزوز‌های نازل تقویت‌کننده، بالاتر خواهد بود.

 

آزمایشات از ماه آوریل پس از تکمیل بروزرسانی‌ها در سیستم آب صنعتی پرفشار که آب سرد را برای تاسیسات آزمایشی در زمان آزمایش موتور تامین می‌کند، از سر گرفته شده‌ است.

 

هشت آزمایش با زمان کلی 3500 ثانیه برای موتور فعلی برنامه‌ریزی شده است که نخستین مورد آن در ماه ژانویه انجام شد. پس از آن، 10 آزمایش دیگر بر روی موتور دوم با زمان آزمایش کلی 4500 ثانیه آغاز خواهد شد که آزمایشات کنترلگرهای پرواز جدید نیز طی آن‌ها انجام خواهد شد.

 

این موتور برای 500 ثانیه در آزمایش اولیه A-1 روشن ماند و اطلاعات مهمی را در مورد واحد کنترلگر موتور و شرایط فشار ورودی در اختیار مهندسان ناسا قرار داد.

 

این نخستین بار است که موتور RS-25 پس از آزمایش موتور اصلی شاتل فضایی ناسا در سال 2009، مجددا آزمایش می‌شود.

 

موشک SLS که نخستین پرواز آزمایشی آن برای سال 2017 برنامه‌ریزی شده است، به شکل انعطاف‌پذیر و قابل شمولی طراحی شده که بتواند نیازهای گوناگون ماموریت‌های سرنشین‌دار یا باری را برآورده کند.

 

پیکربندی پرواز آزمایشی اولیه به ارائه یک ظرفیت 7 تنی خواهد پرداخت و پیکربندی دومرحله‌ای تکامل‌یافته نهایی ظرفیت بیش از 143 تن را ارائه خواهد کرد.

 

این موشک برای ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی و کمک به کاوش مناطق دور از دسترس منظومه شمسی بکار گرفته خواهد شد.

 

ناسا یک قرارداد 2.8 میلیارد دلاری را برای ساخت این موشک غول‌پیکر با شرکت بوئینگ امضا کرده است.

 

این نخستین بررسی انتقادی طرح برای یک خودروی پرتابی کاوش انسانی ناسا پس از سال 1961 است که در آن زمان، موشک ساترن 5 این سازمان در پس تلاش آمریکا برای فرود یک فضانورد بر روی ماه، مورد بررسی انتقادی قرار گرفت.

 

 

 

 

 

بزرگترین موشک جهان

 

 تاريخ : شنبه 26 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
ghu.JPG

محققان یک شرکت دانش بنیان داروسازی با تکیه بر فناوری نانو، باند پانسمان آنتی باکتریالی را تولید کرده اند که با تغییر رنگ، زمان تعویض پانسمان را به بیمار اطلاع می‌دهند.

 

 باند پانسمان آنتی باکتریال آجی کت که به تازگی موفق به دریافت گواهی ثبت اختراع در ایران شده در ترمیم زخم‌ها و سوختگی‌ها قابل استفاده است.

 

پانسمان‌های سنتی که به پانسمان غیرجاذب نیز معروفند از مشتقات سلولز هستند. گاز استریل از خانواده‌ این پانسمان‌هاست و معمولاً بعد از قرار دادن یک لایه آنتی بیوتیک یا ماده‌ی ضدعفونی کننده روی زخم قرار داده می‌شود. از مشکلات این پانسمان‌ها این است که به زخم می‌چسبد و به هنگام تعویض سبب درد و ناراحتی فراوان بیمار می‌شود. همچنین ذرات باقیمانده از این پانسمان روی زخم باقی می‌ماند. استفاده از محصول آجی کت، راهکاری ساده برای رفع این مشکلات خواهد بود.

 

دکتر حمیدرضا عمو، مدیرعامل شرکت داروسازی تولیدکننده این باند در معرفی آن گفت: «باند پانسمان آنتی باکتریال آجی کت، یک پانسمان تک لایه با پوششی از نانوکریستال‌های نقره است. در واقع ماده‌ی مؤثر و آنتی بیوتیک موجود در این پانسمان، همان یون‌های نقره است که بر انواع باکتری‌های گرم مثبت و منفی و قارچ تأثیرگذار است.»

 

وی در ادامه به مزایای کاربرد این محصول اشاره کرد و گفت: «بر اثر استفاده از این پانسمان، به دلیل ویژگی ضدمیکروبی و ضد التهابی فوق‌العاده مناسب آن، ترمیم زخم با سرعت نسبتاً بالایی انجام خواهد شد. عدم نیاز به استفاده از سایر ضدعفونی‌کننده‌ها مثل بتادین و یا پمادهای آنتی بیوتیک، عدم نیاز به تعویض زودهنگام پانسمان، اکسیژن رسانی و رطوبت رسانی مناسب به زخم از دیگر مزایای استفاده از این محصول است.»

 

علاوه بر اثربخشی بالای این پانسمان، نوآوری دیگر این فراورده، وجود اندیکاتور یا تغییر رنگ الیاف پس از آزادسازی یون نقره است. در این حالت رنگ الیاف از سبز تیره به سبز روشن (متمایل به سفید) تبدیل می‌شود. با این روش به آسانی می‌توان زمان تعویض پانسمان را تشخیص داد.

 

به گفته‌ عمو، جهت مقایسه‌ی عملکرد این پانسمان در برابر روش‌های درمانی دیگر، طرح‌های تحقیقاتی برای درمان سوختگی در بیمارستان سوانح و سوختگی امام موسی کاظم(ع) اصفهان و همچنین مطهری تهران صورت گرفته است. نتایج این مطالعات، حاکی از اثربخشی بسیار بالای این محصول بوده است.

 

باند پانسمان آنتی باکتریال تولیدی در درمان انواع سوختگی‌ها، زخم‌های افراد دیابتی، زخم‌های له شده و مزمن و زخم بستر کاربرد دارد.

 

عمو در خصوص جنبه‌های اقتصادی تولید این محصول عنوان کرد: «در گذشته تنها نمونه‌های خارجی پانسمان‌های ضدباکتری در بازار وجود داشت. این نمونه‌ها‌ی وارداتی که با قیمت بسیار بالایی در دسترس افراد قرار می‌گیرند، سبب خروج میزان زیادی ارز از کشور می‌شوند. تولید پانسمان آجی کت در ایران با کیفیتی مشابه نمونه‌های خارجی، نیاز به واردات این پانسمان‌ها و خروج بالای ارز را از بین می‌برد.»

 

این محصول به روش احیای شیمیایی تهیه شده و نانوذرات نقره بر روی شبکه‌ای از الیاف نایلونی با انعطاف پذیری بسیار بالا پوشش داده می‌شوند. این لایه با آزادسازی آهسته‌ی یون نقره، اثرات ضدمیکروبی و ضدالتهابی خود را اعمال می‌کند. به عبارتی، نانوذرات نقره به علت ضریب سطح بسیار بالا، یون نقره را در سطوح بسیار زیاد، به صورت آهسته و مداوم رها خواهند کرد. این امر باعث افزایش اثربخشی و در نتیجه کاهش نیاز به غلظت‌های بالای از این مواد می‌شود.تاريخ : شنبه 26 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
4-1232.jpg

نتایج پژوهش جدید محققان مرکز تحقیقات پیشرفته استنفورد حاکی از آن است که کیفیت دی‌ان‌ای افراد فقیر به دلیل وجود تنش و مشکلات زیاد در زندگی آن‌ها کاهش می‌یابد.

 

 این نتایج نشان می‌دهد که ساکنان مناطق محروم در مقایسه با ساکنان مناطق ثروتمندتر، از تلومراز کوچکتر برخوردارند.

 

این پژوهش به بررسی تلومرازهای ساکنان سیاه‌پوست، سفید پوست و مکزیکی طبقات فقیر و متوسط رو به پایین منطقه دیترویت پرداخته است.

 

تلومرازها به کلاهک‌های محافظ در انتهای رشته‌های کروموزوم گفته می‌شود که ژنها در آن‌ها قرار دارند. در انسان‌های جوان، تلومرازها حدود 8 هزار تا 10 هزار نوکلئوتید طول دارند و با هر تقسیم سلولی یا در اثر استرس، کوتاهتر می‌شوند.

 

پژوهش‌های پیشین نشان داده بود که طول تلومرازها می‌تواند بطور قابل اعتمادی به پیش‌بینی امید به زندگی در انسان‌ها بپردازد.

 

تحقیقات جدید نشان داد که ساکنان کم درآمد دیترویت صرفنظر از نژاد آن‌ها از تلومراز کوتاهتری نسبت به میانگین مردم آمریکا برخوردارند.

 

ارتباط نژاد و درآمد با طول تلومراز در این گروه‌ها بطور چشمگیری متفاوت بود.

 

کوتاهترین تلومرازها متعلق به انسان‌های سفید فقیر بود، در حالیکه سفیدپوستان ساکن دیترویت در طبقه متوسط رو به پایین از بالاترین طول تلومراز برخوردار بودند.

 

سیاه‌پوستان صرفنظر از سطح درآمدشان از طول تلومراز مشابهی برخوردار بودند، در حالیکه مکزیکی‌های دارای تلومراز بلندتر دارای درآمد بیشتر بودند.

 

به ادعای محققان، سکنه مکزیکی فقیر در این پژوهش از تلومراز بلندتری در مقایسه با مکزیکی‌های غیرفقیر برخوردار بودند که احتمالا به دلیل پرورش یافتن آن‌ها در محیطهای پرتنش کمتر بوده است.

 

این پژوهش در پی یک مطالعه مشابه دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه پرینستون انجام شد که سال گذشته نشان داده بود محیطهای پرتنش می‌توانند بر دی‌ان‌ای کودکان زیر 9 سال تأثیر بگذارند.

 

بررسی 40 پسربچه 9 ساله که در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده بود، نشان داد که آن دسته از کودکانی که در محیط‌های محروم بزرگ شده بودند، تلومراز کوتاهتری داشتند.

 

این محققان همچنین گزارش دادند که پسربچه‌های دارای حساسیت ژنتیکی به محیط پس از تجربه محیط اجتماعی تنش‌زا نسبت به پسرهای بدون حساسیت‌های ژنتیکی از تلومراز کوتاهتری برخوردار بودند.

 

این حساسیت‌ها مبتنی بر انواع ژن مرتبط با فرستنده‌های عصبی سروتونین و دوپامین هستند.تاريخ : شنبه 26 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
138-8.jpg

استفاده از آنتی‌بادی‌ها اکنون به درمان بیماری ایدز رسید و محققان توانستند با استفاده از این پروتئین‌های نوترکیب میزان ویروس را در بدن افراد کاهش دهند.

 

 در این روش که بر اساس ایمنی‌زایی اکتسابی بیمار استوار است، دانشمندان آنتی‌بادی 3BNC117 را وارد بدن بیمار کردند و نتایج به دست آمده از بیماران نشان داد که این روش می‌تواند قابلیت، پیشگیری، درمان نسبی بیماری و یا حتی درمان کلی بیماری را داشته باشد.

 

 

 

تحقیقات محققان روی این آنتی‌بادی نشان داد که استفاده از آنتی بادی 3BNC117 توانست ایمنی اکتسابی در نمونه‌های حیوانی موش و میمون را فعال کند و میزان ویروس را کاهش دهد؛ اما هنگامی که چهار میزان مختلف از این آنتی‌بادی 3BNC117 در 29 بیمار متفاوت تست شد در نهایت این آنتی‌بادی توانست در برخی از بیماران تا 250 برابر میزان ویروس را کاهش دهد.

 

 

 

پاسخ متفاوت بیماران به آنتی‌بادی و قیمت بالای درمان از جمله نگرانی‌های محققان در استفاده از این آنتی‌بادی هستند؛ پیش‌بینی محققان نشان می‌دهد قیمت هر دوره درمانی بیش از چندین هزار دلار هزینه دارد؛ در حالی‌که اغلب بیماران مبتلا به ایدز از طبقه متوسط و ضعیف جامعه هستند.

 

 

 

به عقیده محققان، این روش اگرچه در ابتدای راه است اما می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی را برای درمان ایدز به دنبال داشته باشد؛ این‌که آنتی‌بادی 3BNC117 که امید دانشمندان برای درمان ایدز را برانگیحته است تا چه میزان می‌تواند در درمان بیماری قرن بیستم تاثیر داشته باشد هنوز نیازمند تحقیقات بیشتری است.

 

 

 

نتایج این دستاوردها در مجله نیچر منتشر شده است.تاريخ : شنبه 26 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1431423183935_00.jpg

یک تیم بین‌المللی از محققان موفق به تولید نخستین پارچه کاملا الکترونیکی جهان با استفاده از گرافن شدند.

 

 محققان دانشگاه اکستر، موسسه مهندسی سیستم‌ها و رایانه، میکروسیستم‌ها و نانوفناوری در لیسبون، دانشگاه لیزبون، شرکت Aveiro در پرتغال و مرکز تحقیقات نساجی بلژیک توانسته‌اند یک روش جدید را برای ادغام الکترودهای منعطف و شفاف گرافن در الیاف پارچه ابداع کنند.

 

این کشف می‌تواند تولید دستگاه‌های الکترونیک پوشیدنی سبک، بادوام و قابل حمل آسان مانند پوشاک حاوی رایانه، تلفن همراه و پخش‌کننده‌های MP3 را متحول کند.

 

گرافن با ضخامت یک اتم، نازکترین ماده موجود با قابلیت رسانایی برق است. این ماده بسیار منعطف بوده و یکی از محکمترین مواد شناخته‌شده است. در سالهای اخیر، دانشمندان و مهندسان در تلاش بوده‌اند تا بتوانند از گرافن در دستگاه‌های الکترونیک پوشیدنی بهره ببرند.

 

تحقیقات جدید نشان داده گرافن تک‌لایه که از ویژگی‌های استثنایی الکتریکی، مکانیکی و نوری برخوردار است، آن را به یک پیشنهاد جذاب به عنوان یک الکترود شفاف برای کاربری در الکترونیک پوشیدنی تبدیل کرده است.

 

در این روش، گرافن توسط یک روش رشد موسوم به رسوب شیمیایی بخار(CVD) بر روی سیم‌پیچ مسی و با استفاده از یک سیستم جدید نانوCVD تولید شد.

 

محققان یک روش جدید را برای انتقال گرافن از سیم‌پیچ مسی به الیاف پلی‌پروپیلن ابداع کردند که در حال حاضر در صنعت نساجی مورد استفاده است.

 

به گفته دانشمندان، این دستاورد می‌تواند به بخشهای گسترده‌ای از حوزه دفاعی گرفته تا مراقبتهای بهداشتی کمک کند.

 

نتایج این تحقیق در مجله Scientific Reports منتشر شده است.تاريخ : شنبه 26 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اعمال مستحبی روز عید مبعث

روز عید سعید مبعث از اعیاد بزرگ اسلامی است. در این روز اعمال مستحبی وارد شده است.

 
 

عید سعید مبعث از جمله اعیاد عظیمه بوده و روزی است که حضرت رسول اکرم(ص) در آن روز به رسالت مبعوث شده اند و جبرئیل به پیغمبری بر آن حضرت نازل شد و برای آن روز چند عمل وارد شده است.

1 ــ غسل.

2 ــ روزه گرفتن، که روزه گرفتن در روز مبعث یکی از چهار روزی است که ثواب بسیار زیادی دارد و برابر است با روزه هفتاد سال.

3 ــ بسیار صلوات فرستادن.

4 ــ زیارت حضرت رسول و امیرالمؤمنین علیهما و آلهما السَّلام.

5 ــ در مصباح از رَیّان بن الصّلت روایت است که حضرت امام جواد علیه السلام در زمانی که در بغداد بود روز نیمه رجب و روز بیست و هفتم را روزه گرفت و جمیع اطرافیان آن حضرت روزه گرفتند و ما را امر فرمود که به جا آوریم دوازده رکعت نماز که خوانده شود در هر رکعت حمد و سوره و بعد از فراغ از نمازها خوانده شود هریک از حمد و توحید و مُعَوَّذَتین چهار مرتبه و لا اِلهَ اِلا اللّهُ و اللّهُ اَکْبَرُ وَ سُبْحانَ اللّهِ وَ الْحَمْدُلِلّهِ وَ لاحَوْلَ وَلاقُوَّةَ اِلاّبِاللّهِ الْعَلِیِّ الْعَظیمِ چهار مرتبه اللّهُ اللّهُ رَبِّی لااُشْرِکُ بِهِ شَیْئا چهار مرتبه لااُشْرِکُ بِرَبِّی اَحَدا چهار مرتبه.

6 ــ از جناب ابوالقاسم حسین بن رُوح رحمه اللّه روایت شده که در این روز دوازده رکعت نماز می خوانی که در هر رکعت حمد و سوره ای که آسان باشد می خوانی و تشهّد می خوانی و سلام می دهی و می گویی بین هر دو رکعت: اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذی لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فی الْمُلْکِ؛
ستایش خاص خدایی است که فرزندی برای خود نگرفته و شریکی در فرمانروایی ندارد

وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ وَلِیُّ مِنَ الذُّلِّ وَ کَبِّرْهُ تَکْبیراً یا عُدَّتی فی مُدَّتییا؛
و یاوری از خوار شدن ندارد (چون خواری ندارد) و به کمال بزرگی او را یاد کن ای توشه من در دوران عمرم

یا صاحِبی فی شِدَّتی یا وَلیّی فی نِعْمَتی یا غِیاثی فی رَغْبَتی؛
ای رفیق من در سختی ام، ای سرپرست من در نعمتم، ای فریادرس من در آنچه خواهم

یا نَجاحی فی حاجَتی یا حافِظی فی غَیْبَتی یا کافِیَّ فی وَحْدَتی؛
ای برآرنده حاجتم، ای نگهبان من در غیابم، ای کفایت کننده ام در گوشه تنهایی

یا اُنْسی فی وَحْشَتی اَنْتَ السّاتِرُ عَوْرَتی فَلَکَ الْحَمْدُ و اَنْتَ الْمُقیلُ عَثْرَتی؛
ای همدمم در وحشتم، تویی پرده پوش عیب های من، پس ستایش تو را است و تویی نادیده گیرنده در لغزشم

فَلَکَ الْحَمْدُ وَ اَنْتَ الْمُنْعِشُ صَرْعَتی فَلَکَ الْحَمْدُ؛
پس ستایش تو را است و تویی برخیزاننده من هنگام افتادنم، پس ستایش تو را است

صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَاسْتُرْ عَوْرَتی وَآمِنْ رَوْعَتی وَاَقِلْنی عَثْرَتی؛
درود فرست بر محمد و آل محمد و بپوشان عیبم را و ایمنی بخش هراسم را و نادیده گیر لغزشم را

وَاصْفَحْ عَنْ جُرْمی وَتَجاوَزْ عَنْ سَیِّئاتی فی اَصْحابِ الْجَنَّةِ وَعْدَ الصِّدْقِ الَّذی کانُوا یُوَعَدُونَ.
و چشم بپوش از جرمم و بگذر از گناهانم در زمره بهشتیان بدان وعده راستی که بدانها داده شده است.

پس چون از نماز و دعا فارغ شدی می خوانی هریک از حمد و توحید و مُعَوَّذَتَیْن و قُلْ یا اَیُّهَا الْکافِرُونَ و اِنا اَنْزَلناهُ و آیة الکرسی را هفت مرتبه و بعد می گویی لا اِلهَ اِلا اللّهُ و اللّهُ اَکْبَرُ وَ سُبْحانَ اللّهِ وَ لاحَوْلَ وَلاقُوَّةَ اِلاّ بِاللّهِ هفت مرتبه و بعد می گویی هفت مرتبه اللّهُ اللّهُ رَبَّی لااُشْرِکُ بِهِ شَیْئا و می خوانی هر دعا که خواهی.

7 ــ در اقبال و در بعض نسخ مصباح آمده است که مستحبّ است در این روز این دعا را بخوانند:

یا مَنْ اَمَرَ بِالْعَفْوِ وَالتَّجاوُزِ وَ ضَمَّنَ نَفْسَهُ الْعَفْوَ وَالتَّجاوُزَ؛
ای که دستور داده به عفو و گذشت و خود او هم عفو و گذشت (از گنهکاران را) ضمانت کرده ای

یا مَنْ عَفی وَتَجاوَزَ اُعْفُ عَنّی وَتَجاوَزْ یا کَریمُ اَللّهُمَّ وَقَدْ اَکْدَی؛
ای که عفو کرده و گذشت فرمودی، مرا مورد عفو و گذشت خویش قرار ده ای کریم

الطَّلَبُ وَاَعْیَتِ الْحیلَةُ وَالْمَذْهَبُ وَدَرَسَتِ الاْمالُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ؛
خدایا جستجو به جایی نرسید و راه چاره و رفتن بسته شد و آرزوها کهنه گشت و امید بریده شد

اِلاّ مِنْکَ وَحْدَکَ لا شَریکَ لَکَ اَللّهُمَّ اِنّی اَجِدُ سُبُلَ الْمَطالِبِ اِلَیْکَ؛
جز از تو که یکتایی و شریکی نداری خدایا من به خوبی مییابم که راه های جستجو به سوی تو


مُشْرَعَةً وَ مناهِلَ الرَّجاَّءِ لَدَیْکَ مُتْرَعَةً و اَبْوابَ الدُّعاَّءِ لِمَنْ دَعاکَ؛
گشوده است و آبشخورهای امید در نزد تو پر از آب است و درهای دعاء برای کسی که تو را بخواند

مُفتَّحَةً وَالاِْسْتِعانَةَ لِمَنِ اسْتَعانَ بِکَ مُباحَةً وَاَعْلَمُ اَنَّکَ لِداعیکَ؛
باز است و یاریت برای آن کس که از تو یاری خواهد آماده و مباح است و به خوبی میدانم که تو آماده

بِمَوْضِعِ اِجابَةٍ وَللصّارِخِ اِلَیْکَ بِمَرْصَدِ اِغاثَةٍ وَاَنَّ فِی اللَّهْفِ اِلی؛
اجابت دعای خوانندگانت هستی و مهیای فریادرسی فریادخواهان از درگاهت می باشی و این را هم یدانم که در پناهنده

جُودِکَ وَالضِّمانِ بِعِدَتِکَ عِوَضاً مِنْ مَنْعِ الْباخِلینَ وَ مَنْدُوحَةً عَمّا؛
شدن به جود تو و اعتماد به وعده تو عوض کاملی از منع بخیلان و بینیازی وسیعی است از آنچه

فی اَیْدِی الْمُسْتَاْثِرینَ وَاَنَّکَ لا تَحْتَجِبُ عَنْ خَلْقِکَ اِلاّ اَنْ تَحْجُبَهُمُ؛
در دست توانگران و ثروتمندان است و میدانم که تو از خلق خویش در حجاب نشوی مگر آنکه اعمال ایشان

الاْعْمالُ دُونَکَ وَقَدْ عَلِمْتُ اَنَّ اَفْضَلَ زادِ الرّاحِلِ اِلَیْکَ عَزْمُ اِرادَةٍ؛
میان تو و ایشان حجاب قرا دهد و این را هم دانسته ام که بهترین توشه کسی که به سوی تو کوچ کند یک تصمیم جدی

یَخْتارُکَ بِها وَ قَدْ ناجاکَ بِعَزْمِ الاِرادَةِ قَلْبی وَاَسْئَلُکَ بِکُلِّ دَعْوَةٍ؛
و نیرومندی است که تو را بدان اختیار کند و با یک چنین تصمیمی دل من با تو براز و نیاز پرداخته از تو خواهم به حق هر دعائی

دَعاکَ بِها راجٍ بَلَّغْتَهُ اَمَلَهُ اَوْصارِخٌ اِلَیْکَ اَغَثْتَ صَرْخَتَهُ اَوْ مَلْهُوفٌ؛
که تو را دعا کرده بدان شخص امیدواری که به آرزویش رسانده ای یا فریادخواهی که به درگاه تو فریادخواهی کرده و به دادش رسیده

مَکْرُوبٌ فَرَّجْتَ کَرْبَهُ اَوْ مُذْنِبٌ خاطِئٌ غَفَرْتَ لَهُ اَوْ مُعافیً اَتْمَمْتَ؛
یا دلسوخته گرفتاری که تو گرفتاریش را بر طرف کرده یا گنهکار خطاپیشه ای که تو او را آمرزیده ای یا تندرستی که نعمتت

نِعْمَتَکَ عَلَیْهِ اَوْ فَقیرٌ اَهْدَیْتَ غِناکَ اِلَیْهِ وَلِتِلْکَ الَّدعْوَةِ عَلَیْکَ حَقُّ؛
را بر او تمام کرده ای یا نداری که از توانگری خود به او داده ای و چنین دعایی به درگاهت حقی پیدا کرده

وَ عِنْدَکَ مَنْزِلَةٌ اِلاّ صَلَّیْتَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ قَضَیْتَ حَوائِجی؛
و در پیش تو منزلت و مقامی یافته که درود فرستی بر محمد و آل محمد و برآوری حاجاتم را

حَوائِجَ الدُّنْیا وَالاْخِرَةِ وَ هذا رَجَبٌ الْمُرَجَّبُ الْمُکَرَّمُ الَّذی اَکْرَمْتَنا؛
حاجات دنیا و آخرت و این ماه رجب المرجب و ماه گرامی است آن ماهی که

بِهِ اَوَّلُ اَشْهُرِ الْحُرُمِ اَکْرَمْتَنا بِهِ مِنْ بَیْنِ الاُْمَمِ یا ذَاالْجُودِ وَالْکَرَمِ؛
نخستین ماه محترم است و ما را بدان گرامی داشته ای از میان سایر امت ها ای صاحب جود و کرم

فَنَسْئَلُکَ بِهِ وَبِاسْمِکَ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ الاْجَلِّ الاْکْرَمِ الَّذی؛
پس به حق این ماه از تو خواهم و به حق نام اعظم تو ، آن نام برتر و گرامی تری که آن را

خَلَقْتَهُ فَاسْتَقَرَّ فی ظِلِّکَ فَلا یَخْرُجُ مِنْکَ اِلی غَیْرِکَ اَنْ تُصَلِّیَ عَلی؛
آفریدی پس در زیر سایه رحمتت مستقر گردید و از تو به دیگری نرسد که درود فرستی بر

مُحَمَّدٍ وَاَهْلِ بَیْتِهِ الطّاهِرینَ وَتَجْعَلَنا مِنَ الْعامِلینَ فیهِ بِطاعَتِکَ؛
محمد و خاندان پاکش و قرار دهی ما را از کسانی که در این ماه به طاعتت عمل کنیم

وَالاْمِلینَ فیهِ بِشَفاعَتِکَ اَللّهُمَّ وَاهْدِنا اِلی سَواَّءِ السِّبیلِ وَاجْعَلْ؛
و آنان که در این ماه آرزوی شفاعت را دارند خدایا ما را به راه راست هدایت فرما و جایگاه ما را

مَقیلَنا عِنْدَکَ خَیْرَ مَقیلٍ فی ظِلٍّ ظَلیلٍ فَاِنَّکَ حَسْبُنا وَ نِعْمَ الوَکیلُ؛
در پیش خود بهترین جایگاه در زیر سایه همیشگیت قرار ده که به راستی تو ما را بسی و نیکو وکیلی هستی

وَالسَّلامُ عَلی عِبادِهِ المُصْطَفَیْنَ وَ صَلَواتُهُ عَلَیْهِمْ اَجْمَعینَ اَللّهُمَّ؛
و سلام بر بندگان برگزیده اش و درودهای او بر ایشان همگی و نیز خدایا

وَبارِکَ لَنا فی یَوْمِنا هَذَا الَّذی فَضَّلْتَهُ وَ بِکَرامَتِکَ جَلَّلْتَهُ وَ بِالْمَنْزِلِ؛
مبارک گردان برای ما در این روزی که آن را برتری دادی و به کرامت خویش آن را بزرگ کردی و به جایگاه

[الْعَظیمِ] الاْعْلی اَنْزَلْتَهُ صَلِّ عَلی مَنْ فیهِ اِلی عِبادِکَ اَرْسَلْتَهُ؛
بزرگ والاتری آن را جای دادی درود فرست بر آن کس که او را در این ماه به سوی بندگانت فرستادی

وَبِالْمَحَلِّ الْکَریمِ اَحْلَلْتَهُ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَیْهِ صَلوةً داَّئِمَةً تَکُونُ لَکَ؛
و او را به مقام بزرگی درآوردی خدایا درود فرست بر او درودی همیشگی که برای تو

شُکْراً وَلَنا ذُخراً وَاجْعَلْ لَنا مِنْ اَمْرِنا یُسراً وَاخْتِمْ لَنا بِالسَّعادَةِ اِلی؛
سپاسگزاری باشد و برای ما ذخیره ای و قرار ده برای ما در کارمان آسانی و تا پایان عمرمان با خوشبختی ما را

مُنْتَهی آجالِنا وَقَدْ قَبِلْتَ الْیَسیرَ مِنْ اَعْمالِنا وَبَلَّغْتَنا بِرَحْمَتِکَ اَفْضَلَ؛
مقرون دار و تو ای خدا براستی چنانی که اعمال اندک ما را پذیرفتی و به رحمت خویش به بهترین

آمالِنا اِنَّکَ عَلی کُلِّشَی ءٍ قَدیرٌ وَ صَلَّی اللّهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَسَلَّمَ؛
آرزوهایمان رساندی همانا تو بر هر چیز توانایی و درود و تحیت خدا بر محمد و آلش باد.تاريخ : جمعه 25 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

برای هزاران سال انسان به آسمان شب همچون سرپوشی از چراغ‌های چشمک زن نگاه می‌کرد تا امروز که می‌دانیم آن‌ها میلیاردها ستاره‌ای هستند که جهان را تشکیل داده‌اند و هر ستاره دنیایی از شگفتی را همراه با خود دارد. از انفجار خیره کننده‌ی ابرانواختر تا سیاه چاله‌های نامرئی، ستاره شناسان بسیاری از اسرار ستارگان را حل کرده‌اند و بسیاری هنوز باقی‌مانده است.

 

۱. الماسی در آسمان

whitedwarf

وقتی یک ستاره به اندازه‌ی خورشید ما سوخت هسته‌ای خود را می‌سوزاند، آن را به لایه‌ی خارجی هُل می‌دهد تا زمانی که فقط یک هسته‌ی بسیار داغ به نام کوتوله‌ی سفید باقی بماند. در عمق ۵۰ کیلومتری پوسته‌ی کوتوله‌ی سفید، کربن کریستال شده و اکسیژن وجود دارد. در سال ۲۰۰۴ کوتوله‌ی سفید BPM 37093 در صورت فلکی قنطورس کشف شد که از کربن متبلور یا همان الماس به وزن پنج میلیون تریلیون تریلیون پوند ساخته شده است؛ الماسی به وزن ده میلیارد تریلیون تریلیون قیراط در آسمان.

 

۲. اجساد آسمانی

magnetar illustration

مگنتارها نوعی ستاره‌ی متراکم نوترونی یا ستاره‌ی مرده هستند که میدان مغناطیسی میلیون‌ها برابر قوی‌تر از هر آهنربایی بر روی زمین تولید می‌کنند. آن‌ها هر ده ثانیه فلش‌هایی از اشعه‌ی X همراه با انفجارهای گاه و بیگاه اشعه‌ی گاما از خود ساطع می‌کنند. تا سال ۱۹۹۸ مگنتارها به عنوان دسته‌ای مستقل از ستارگان طبقه‌بندی نشده بودند گرچه دو دهه پیش از آن، آن‌ها را دیده بودیم. در مارس سال ۱۹۷۹ یعنی چند ماه پس از فرود موفق فضاپیما به جو زهره، به ترتیب ۹ فضاپیمای اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده، همچنین چندین رصدخانه تابشی هولناک از اشعه‌ی گاما با انرژی که خورشید در طول هزار سال می‌تواند آزاد کند، ثبت کردند. این تابش حداقل صد مرتبه قوی‌تر از هر تابش ستاره‌ای است که تا آن زمان کشف شده بود. با توجه به اینکه اشعه‌ی گاما با سرعت نور حرکت می‌کند در تشخیص این انفجار توسط ماهواره‌ی هلیوس که در مدار خورشید قرار داشت و باقی فضاپیماها فاصله‌ی زمانی به وجود آمد. این انفجار از باقی مانده‌ی یک ابرنواختر به نام N49 که ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح از بین رفته، و از میان ابر ماژلانی غول پیکری ساطع شده بود.

 

۳. ستاره‌های محلی

pleiades seven

خوشه‌های ستاره‌ای از ستارگانی که در یک زمان به وجود آمده‌اند، بعضی از ده‌ها و برخی دیگر از میلیون‌ها ستاره تشکیل شده‌اند؛ بعضی از خوشه‌های ستاره‌ای با چشم غیر مسلح نیز قابل رویت هستند مثل خوشه‌ی معروف پروین در صورت فلکی ثور. ستاره‌ها در یک منطقه شکل می‌گیرند ولی اینکه چرا بعضی از آن‌ها با هم تشکیل خوشه‌ی ستاره‌ای را می‌دهند هنوز یک راز حل نشده باقی‌مانده است.

 

۴. ستارگان غران

sgr burst

همانند زمین لرزه در این پایین، در عضی از ستاره‌های نوترونی هم با پاره شدن سطح ستاره از هم ستاره لرزه به وجود می‌آید. در سال ۱۹۹۹ ستاره شناسان انفجارهای گاما و اشعه‌ی X از ستاره‌های نوترونی را به این شگفتی نسبت دادند. اینکه چقدر این انفجار می‌تواند قدرتمند باشد هنوز از اسرار حل نشده باقی‌مانده است اما به تازگی جان میدلدیچ و تیمش از آزمایشگاه ملی لوس آلاموس آمریکا دریافتند که برای نوعی خاصی از ستاره‌های نوترونی چرخان به نام پولسار یا تپ‌اختر، زمان وقوع زلزله‌ی بعدی با قدرت آخرین زلزله متناسب است.

 

۵. سوپر ستاره‌ها

neutron accretion

ستاره‌های نوترونی از بقایای انفجار ابر نواختر متولد می‌شوند، آن‌ها باقیمانده‌های ستاره‌ای در حال مرگ به جرم خورشید را در توپی به اندازه‌ی یک شهر کوچک فشرده کرده و تا یک قدمی تبدیل شدن به سیاه چاله پیش می‌روند. ستاره‌های نوترونی از چگال‌ترین اشیاء جهان هستند، تنها یک قاشق چایخوری از خاک آن‌ها میلیاردها تن وزن دارد و اگر میشد آن قاشق را بر روی زمین بریزیم، همانند چاقویی که در کره فرو می‌رود، تا مرکز زمین را سوراخ می‌کرد. در سال ۲۰۰۵ دانشمندان ناسا منبع پرتوهای گامایی درخشان‌تر از صد هزار خورشید کشف کردند و توانستند رازی ۳۵ ساله را حل کنند. هنگامی که دو ستاره‌ی نوترونی با سرعت ده‌ها هزار کیلومتر در ثانیه به هم برخورد کنند چنین انفجارهای عظیمی از امواج گاما به وجود می‌‌آید.

 

۶. ستاره‌های تک تیرانداز

rrat

کلاس جدیدی از ستاره‌ها به نام ستارگان چرخنده‌ی رادیویی ناپایدار (RRAT) کشف شده‌اند که امواج بی‌ثباتی را از خود ساطع می‌کنند. این ستاره‌ها اجرام عظیمی نوترونی هستند که متناوباً امواج رادیویی به طول حداکثر دو میلی‌ثانیه را بین سکوت‌هایی سه ساعته از خود ساطع می‌کنند. برای یافتن این ستاره‌ها ستاره شناسان مجبورند این کسرهای ثانیه‌ای از امواج رادیویی را از میان ساعت‌ها سکوت تشخیص داده و بین آن‌ها و تداخلات رادیویی زمین تمایز قائل شوند. صدها یا هزاران RRAT فقط در کهکشان راه شیری وجود دارد.

 

۷. متاهل‌ها

binary-star

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که تا ۸۵ درصد از ستارگان کهکشان راه شیری در سیستم‌هایی چند ستاره‌ای قرار گرفته باشند. تا چندی پیش تصور میشد ستاره‌ها نمی‌توانند تنها باشند، امروزه می‌دانیم بیشتر از نیمی از تمام ستارگان، ستاره‌های دوتایی هستند؛ دو ستاره‌ای که نیروی گرانش آن‌ها را نزدیک به هم نگاه داشته است همچنین وقتی سه ستاره یا بیشتر به یکدیگر نزدیک می‌شوند سیستمی چند ستاره‌ای را تشکیل می‌دهند. در سال ۲۰۰۵ برای اولین بار ستاره شناسان سیاره‌ای را در حال چرخش بر دور یک سیستم دو ستاره‌ای کشف کردند.

 

۸. انفجار مرموز

kepler supernova

انفجار غم‌انگیز یک ستاره موج شُکی با سرعت ۳۵ میلیون کیلومتر بر ساعت را به اطراف ساطع می‌کند، این آتش بازی آخرین لحظات عمر بعضی از ستارگان را به درخششی تماشایی تبدیل می‌کند. وقتی ستاره‌ای با جرم بیشتر از هشت برابر خورشید به پایان عمرش نزدیک می‌شود، نیروی گرانش بر فشار لایه‌های درونی غلبه کرده و سطح بیرونی ستاره را به درون می‌کشد تا اصطلاحاً ستاره در خودش فرو بریزد. پس از این جت عظیمی از نور و ماده به فضا می‌پاشد و یک ابرنواختر را شکل می‌دهد. از زمان تولد ابرنواختر یوهانس کپلر در سال ۱۶۰۴، ستاره شناسان نتوانسته‌اند شاهد انفجار ابرنواختر دیگری در کهکشان راه شیری باشند.

 

۹. فوران‌های خورشیدی

soho

جو خورشید یا تاج خورشید در دمای دو میلیون درجه‌ی سانتیگراد می‌جوشد و می‌تواند فوران‌هایی از ذرات پر انرژی را با سرعتی نزدیک به سرعت نور به اطراف بفرستد که توفان خورشیدی نامیده می‌شوند. هنگامی که این ذرات باردار به سیاره‌ی ما می‌رسند توسط میدان مغناطیسی زمین منحرف شده و گاهی ارتباط ماهواره‌ها، دستگاه‌های الکترونیکی و حتی تلفن‌های همراه را مختل می‌کنند. شفق‌های قطبی یکی دیگر از زیبایی‌های این پدیده‌ی طبیعی هستند که پس از ورود ذرات باردار خورشیدی به جو در مدارهای قطبی دیده می‌شوند. بزرگترین فوران‌های خورشید انرژی برابر میلیون‌ها بمب هیدروژنی دارد و اگر می‌توانستیم این انرژی را مهار کنیم، تنها یکی از آن‌ها برای تأمین نیروی ایالات متحده تا صد هزار سال کافی بود. ستاره شناسان شروع به تحقیق بر مکانیزم درونی خورشید کرده‌اند تا شاید بتوانند این فوران‌های آتشین را پیش‌بینی کنند.

 

۱۰. دروگر شوم

black-hole

سیاه چاله‌ها انقدر چگال هستند که هیچ چیز نمی‌تواند از جاذبه‌ی قدرتمند آن‌ها فرار کند و اگر چیزی از افق رویداد آن‌ها بگذرد هیچ راهی برای فرار نخواهد داشت، حتی اگر آن چیز نور باشد. ستاره شناسان شواهدی قوی از وجود سیاه چاله‌هایی فوق قدرتمند کشف کرده‌اند که از فرو ریختن ستارگانی عظیم ایجاد شده و جرمی برابر با میلیون‌ها خورشید را در خود فرو کشیده‌اند.تاريخ : جمعه 25 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
امروزه خدمات درمانی بدون شک یکی از پرهزینه‌ترین سرویس‌های اجتماعی در بسیاری از کشورها است. علاوه بر هزینه بالا معمولاً عواقب کوتاه مدت و یا طولانی مدت ناشی از اعمال جراحی می‌تواند تا مدت ها همراه فرد باشد. انجام عمل جراحی به هر دلیل کاملاً به تصمیم شخص بستگی دارد که گاهی اوقات توان مالی و پرداخت هزینه‌های عمل جراحی نیز یکی از فاکتورهای مهم در تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی است.

همانطور که خدمات درمانی و پزشکی جز گران‌ترین سرویس ها بوده و در این میان اعمال جراحی پرهزینه‌ترین خدمات درمانی محسوب می‌شوند. قسمتی از هزینه بالای این اعمال جراحی به دلیل گران بودن تجهیزات و فناوری استفاده شده در اعمال جراحی بوده و بخش دیگر مربوط به توانایی ها و مهارت‌های بالای دکترها و جراح‌های حرفه ای است که به این کار مشغول هستند.

در ادامه این مطلب به معرفی گران‌ترین اعمال جراحی در دنیا خواهیم پرداخت


پیوند گونه
کسانی به سراغ پیوند گونه می‌روند که می‌خواهند صورتشان جوان‌تر به نظر برسد. یک عمل جراحی پیوند گونه که با موفقیت انجام شود باعث می‌شود صورت شخص شاداب تر و جوان تر به نظر برسد و بسیاری از افراد نیز نمی‌توانند تشخیص دهند که آیا فردی عمل پیوند گونه داشته است یا خیر. پیوند گونه یکی از اعمال جراحی محبوب در دنیا بوده و معمولاً حداقل هزینه آن 3000 دلار است. که در بر خی موارد بسیار بیشتر نیز می‌شود. در این عمل جراحی، جراح از سیلیکون و چربی قسمت‌های دیگر صورت شخص استفاده می‌کند.


عمل جراحی برش نای
در این عمل جراحی، جراح حفره ای بر روی گردن شخص ایجاد می‌کند و با کار گذاشتن لوله ای درون نای فرد امکان تنفس را از طریق این لوله برای فرد ایجاد می‌کند. این عمل جراحی در مواقعی انجام می‌شود که فرد توانایی تنفس از راه طبیعی را نداشته باشد. عمل جراحی برش نای در ظاهر به نظر ساده و بدون دردسر  می آید اما جالب است بدانید که همین عمل جراحی ساده می‌تواند تا 220 هزار دلار برای بیمار هزینه داشته باشد.


عمل پیوند کلیه
پیوند کلیه نیز از آن دسته عمل‌های بسیار پرهزینه است که می‌تواند به 270 هزار دلار نیز برسد. علاوه بر این پیوند کلیه جز عمل‌های جراحی پرخطر بوده و انجام آن ریسک بالایی دارد و هزینه‌های ریکاوری و بهبود آن نیز بالا است. در اعمال جراحی پیوند کلیه، جراح کلیه خود بیمار را خارج نمی‌کند بلکه با انشعاب رگ‌های خونی کلیه جدید را به کلیه قدیمی متصل کرده و پیوند می‌زند.


عمل پیوند پانکراس
پیوند پانکراس معمولاً برای کسانی انجام می‌شود که سرطان پانکراس دارند. وظیفه پانکراس به عنوان عضوی حیاتی در بدن هضم آنزیم‌ها است. بنا براین جراح در عمل جراحی باید پانکراس فرد را خارج کرده و بلافاصه پانکراس جدید را پیوند بزند. پیوند پانکراس ممکن است چندین ساعت طول بکشد و بیمار پس از آن مجبور باشد حتی تا بیش از 1 ماه در بیمارستان بستری باشد. عمل پیوند پانکراس می‌تواند تا 340 هزار دلار برای فرد هزینه داشته باشد.


عمل قلب باز
افراد بسیار زیادی بنا به دلایل مختلف و شرایط پزشکی متفاوت مجبور هستند که مورد عمل جراحی قلب باز قرار بگیرند. در عمل قلب باز معمولاً از یک دریچه مصنوعی برای افزایش دادن میزان جریان خون به قلب استفاده می‌شود. عمل قلب باز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و ساعت‌ها به طول انجامد. بیماران پس از عمل ممکن است مجبور باشند تا هفته‌ها در بیمارستان بستری بمانند. اعمال جراحی قلب باز به‌طورمعمول هزینه‌های بیش از 400 هزار دلار دارند.


عمل پیوند کبد
کبد یکی از مهم‌ترین ارگان ها بدن بوده که حیات قسمت‌های دیگر تا حدود زیادی به آن وابسته است. کبد وظیفه ترشح آنزیم‌های لازم برای هضم غذا و سم زدایی از بدن را بر عهده دارد. عمل پیوند کبد نیز مانند عمل قلب باز بسیار متداول است اما ذلیل اصلی بالا بودن هزینه‌های پیوند کبد نایاب بودن آن است. معمولاً به سختی می‌توان یک اهدا کننده کبد را برای جراحی پیدا کرد. بیشتر عمل‌های پیوند کبد بیشتر از 500 هزار دلار هزینه دارند.


عمل پیوند ریه
ریه یکی از مهم‌ترین ارگان‌های بدن بوده و عمل پیوند آن نیز بسیار حساس و مشکل است. در حین عمل پیوند ریه باید از یک دستگاه برای تنفس بیمار استفاده شود. ریسک انجام عمل پیوند ریه نیز بسیار بالا بوده و بعد از عمل احتمال افتادگی ریه و یا عفونت دستگاه تنفسی وجود دارد. عمل پیوند ریه معمولاً به زور متوسط 600 هزار دلار هزینه دارد.


عمل پیوند مغز استخوان
در عمل پیوند مغز استخوان از مغز استخوان خود فرد و یا یک اهدا کننده استفاده می‌شود. اگر در عمل جراحی از مغز استخوان خود فرد استفاده شود هزینه ها کمتر خواهد بود اما به طور معمول هزینه‌های عمل پیوند مغز استخوان می‌تواند تا 600 هزار دلار نیز بالا برود. مدت زمان ریکاوری و بهبود بیمار نیز پس از عمل طولانی است.


عمل پیوند روده 
روده ها بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین اندام‌های بدن انسان بوده و همانطور که تصور می‌شود عمل جراحی پیوند روده بسیار مشکل و زمان بر خواهد بود و مدت زمان ریکاوری و بهبودی بیمار در بیمارستان نیز بسیار طولانی است. معمولاً عمل پیوند روده برای کسانی انجام می‌شود که سرطان روده و یا عفونت شدیدی در دستگاه گوارش خود دارند. یک عمل جراحی پیوند روده ممکن است بیش از 24 ساعت طول بکشد‌ و بیمار پس از آن بیش از یک ماه در بیمارستان بستری باشد. هزینه‌های پیوند روده می‌تواند تا 1.2 میلیون دلار نیز برسد. 
 


تاريخ : جمعه 25 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
065-2.jpg

محققان کالج دانشگاهی لندن بر این باورند که توانسته‌اند شواهدی در پس استعداد کمدین‌ها و وکلا در بازی با کلمات را شناسایی کنند.

 

 محققان به بررسی ام‌آرآی مغزی کمدین‌ها، وکلای دعاوی و مجریان رادیو پرداختند که به مدت 30 ثانیه بطور مداوم صحبت می‌کردند.

 

آن‌ها دریافتند که این افراد نسبت به سایرین از فعالیت کمتری در مرکز اصلی زبان مغز که در بیان و درک گفتار دخیل است، برخوردار بودند. این امر نشان می‌دهد که سخنرانان عالی به تلاش کمتری نسبت به سایر مردم برای صحبت کردن نیاز داشته، از این رو، می‌توانند منابع بیشتری را برای کلام بعدی خود اختصاص دهند.

 

این یافته‌ها ممکن است بتواند ناتوانی برخی افراد در زمان سخنرانی را توضیح دهد.

 

محققان از اسکن ام‌آرآی مغز 17 کمدین حرفه‌ای، یک مجری رادیو و یک وکیل استفاده کردند؛ از این افراد خواسته شد تا در زمانی که زیر اسکن قرار داشتند، برای 30 ثانیه بدون تردید، انحراف یا تکرار صحبت کنند. این افراد با یک گروه کنترل از دانشجویان مقایسه می‌شدند که از مهارت به مراتب کمتری در این کار برخوردار بودند.

 

این پژوهش نشان داد که یک منطقه از مغز در زمان سخن گفتن هر دو گروه فعال می‌شد، اما فعالیت این بخش از مغز که منطقه بروکا نام دارد، در کمدین‌ها و سایر سخنوران از شدت کمتری برخوردار بود.

 

جالب اینجاست که پژوهش‌های دیگر حاکی از این بودند که فعالیت این منطقه در افراد دارای لکنت‌زبان نیز کم است.تاريخ : جمعه 25 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1431260170496_0.jpg

تیمی از محققان دانشگاه بوفالو موفق به شناسایی استاد ارکستراسیون ژنوم‌ها شده و نشان داده‌اند که چگونه یک پروتئین هسته‌ای مانند یک رهبر ارکستر عمل کرده و سمفونی زیست‌شناسی را برنامه‌ریزی می‌کند.

 

 این محققان شواهدی را ارائه کرده‌اند مبنی بر این که همه چیز با یک گیرنده اصلی فاکتور رشد موسوم به nFGFR1 آغاز شده که کل ژنوم را تنظیم می‌کند.

 

به گفته محققان، این یافته‌ها به ارائه سطح جدیدی از درک جنبه‌های بنیادی چگونگی رشد موجودات پرداخته و همچنین نشان می‌دهد که چگونه یک پروتئین گیرنده فاکتور رشد بطور مستقیم به سمت هسته حرکت می‌کند تا کل ژنوم را برنامه‌ریزی کند.

 

این پژوهش، یک فرضیه قدیمی در زیست‌شناسی را که بر اساس آن، انواع خاص فاکتورهای رشد تنها در سطح سول عمل می‌کنند، به چالش طلبیده است. در دو دهه اخیر، محققان جذب این احتمال شده بودند که فاکتورهای رشد از داخل هسته عمل می‌کنند و اکنون آن را اثبات کرده‌اند.

 

درک پیشرفته‌تر از چگونگی شکل‌گیری موجودات از پتانسیل ارتقای چشمگیر درک و درمان سرطان‌ها برخوردار است که در نتیجه رشد کنترل‌نشده و همچنین بیماری‌های مادرزادی ایجاد می‌شوند.

 

این تحقیق که بر روی سلول‌های بنیادی جنینی موش‌ها انجام شد، می‌تواند به درک چگونگی کار سلول‌های بنیادی نیز کمک کند.

 

نتایج این تحقیق در مجله PLOS ONE منتشر شده است.تاريخ : جمعه 25 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
16-49.JPG

سازمان فضایی آمریکا، به حدس و گمان‌ها درباره موفقیت آزمایش‌های این سازمان بر روی پیشرانه تازه‌ای که بتواند بدون سوخت شیمیایی به سرعتی بیش از سرعت نور برسد پایان داد و اعلام کرد که تاکنون نتیجه‌ ملموسی از آن به دست نیامده است.

 

 در روزهای گذشته رسانه‌های مختلف خبر داده بودند که گروهی از دانشمندان ناسا در مرکز فضایی جانسون نمونه اولیه موتور جدیدی را آزمایش کرده‌اند و نتایج اولیه نشان داده که این موتور می‌تواند نیروی پیشران تولید کند.

 

این سیستم پیشران که EmDrive یا پیشران محفظه تشدید (resonant cavity thruster) نامیده می‌شود ایده راجر شویر، مهندس بریتانیایی است. اساس این ایده بر استفاده از محفظه تشدید است که میدان الکترومغناطیسی (در طول موج مایکروویو) را در یک محفظه فلزی به دام می‌اندازد و به این ترتیب انرژی الکترومغناطیسی را مستقیما به نیروی محرکه تبدیل می‌کند.

 

این ایده جنجالی ناقض قانون بقای ماده است که بر اساس آن انرژی نه بوجود می‌آید نه از بین می‌رود بلکه از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود.

 

در بیانیه ناسا آمده است: "در حالی که تحقیقات مفهومی درباره روش جدید نیروی محرکه که تیمی در مرکز فضایی جانسون روی آن کار می‌کند سرخط خبرها را به خود اختصاص داده، این تلاشی جزئی بوده که تاکنون هیچ نتیجه ملموسی از آن حاصل نشده است."

 

ناسا تکذیب کرد که کار دانشمندانش در این زمینه به نتیجه خاصی رسیده است، اما این که روشن شد که ناسا در این باره تحقیق می‌کند باعث شده برخی به این نتیجه برسند که این سازمان سفر از طریق کرمچاله‌ها و رسیدن به سرعت بیش از سرعت نور را غیرممکن نمی‌داند هر چند تا رسیدن به آن راهی طولانی در پیش است.

 

کرمچاله‌ها به طور ساده تونل‌هایی میانبر در فضا و زمان هستند که امکان سفر در مسافت‌های بعید را در زمان اندک فراهم می‌کنند.

 

اما ناسا معتقد است که در حال حاضر سفر با سرعتی بیش از سرعت نور به همان حوزه داستان‌های علمی تخیلی تعلق دارد و برای سفر بین ستاره‌ای هنوز بهترین گزینه عملی، موتورهای یونی هستند.

 

ناسا دو ماه پیش در یادداشتی با عنوان "سفر با سرعتی بیش از سرعت نور (Warp Drive) چقدر واقعیت دارد" در سایت خود نوشته بود: "از زمانی که دیوار صوتی شکسته شد چاک ییگر خلبان نیروی هوایی آمریکا در سال ۱۹۴۷ رسما دیوار صوتی را شکست، توجه‌ها به این معطوف شد که چگونه می‌توان از سد سرعت نور عبور کرد."

 

"دانش علمی موجود آن را غیر ممکن می داند به خصوص اگر نظریه نسبیت انشتین را در نظر داشته باشیم. مفاهیم معتبری در این باره در مکتوبات علمی وجود دارند، اما هنوز برای اینکه بدانیم آیا امکان به نتیجه رسیدن آنها وجود دارد خیلی زود است."

 

ناسا در این یادداشت نوشت که سرعت بیش از سرعت نور همچنان در فیلم‌ها و داستان‌های علمی تخیلی برای سفر بین ستارگان استفاده خواهد شد، اما چنین سرعتی "در حال حاضر فقط تصور و خیال است" و "در آینده نزدیک هم در حد رویا باقی خواهد ماند."

 

ناسا تاکید کرد که "به دنبال سفر بین ستاره‌ای نیست" اما دانشمندان این سازمان کار را بر روی نوع دیگری از موتور که پیشرانه یونی نام دارد ادامه می‌دهند و این سازمان "از مدتی قبل تصمیم گرفته تا پیشرانه یونی را برای مهمترین ماموریت‌های فضایی در نظر بگیرد."

 

فضاپیمای پگاه برای بررسی سیاره کوتوله سیریز (بزرگترین سیارک جرم در کمربند سیارکی) راهی فضا شده است

 

این موتور که پیش از این در فضاپیماهایی مثل پگاه (Dawn) استفاده شد با شتاب دادن به ذرات باردار (یون) کار می‌کند. در این سفینه انرژی خورشیدی یک پیشران یونی را به کار می‌اندازد که اتم‌های گاز زنون را باردار می کنند و آن‌ها را تا ۱۴۵ هزار کیلومتر در ساعت شتاب می‌دهند.

 

در سال ۲۰۱۳ ناسا اعلام کرد در پروژه تکمیل پیشران زنون (NEXT) موتور یونی آزمایشی خود را ۴۸ هزار ساعت (پنج سال و نیم) روشن نگهداشته و از این نظر رکورد آزمایش روی یک سیستم پیشران فضایی را شکسته است.

این موتورها در قیاس با موتورهای معمولی سوخت بسیار کمتری مصرف می‌کنند و به عنوان مثال وقتی پیشران یونی ۸۶۰ کیلوگرم گاز زنون مصرف می‌کند یک موتور معمولی برای تولید همان شتاب ده تن سوخت لازم دارد.تاريخ : جمعه 25 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
12-1052.jpg

بر اساس پژوهشی جدید که توسط محققان دانشگاه باسل انجام شده است استفاده از رسانه‌های دیجیتال در ‌میان نوجوانانی که گوشی هوشمند دارند باعث اختلالات خواب و افسردگی می شود.

 

 نوجوانانی که گوشی‌های هوشمند دارند اوقات زیادی را حتی در طول شب به ‌صورت آنلاین سپری می‌کنند که ممکن ‌است بر خوابشان تأثیر منفی بگذارد.

 

نتایج پژوهش جدیدی که توسط دانشگاه Basel روی بیش ‌از 300 دانش‌آموز انجام گرفته است، نشان می‌دهد استفاده‌ی نوجوانان از رسانه‌های دیجیتال در طول شب با افزایش احتمال مشکلات خوابی و نشانه‌های افسردگی در آنها ارتباط دارد.

 

محققان می گویند: با اینکه گوشی‌های هوشمند درسال 2007 معرفی شدند، امروزه بسیاری از نوجوانان صاحب گوشی‌های هوشمند هستند. با داشتن اینترنت بی سیم و تعرفه‌های ثابت و ارزان در آمریکا، دانش‌آموزان با صرف هزینه‌ی کم با گوشی‌های هوشمند خود آنلاین می‌شوند و با همسالان خود ارتباط برقرار می‌کنند که این دلیل الگوی استفاده از گوشی هوشمندشان را تغییر داده است.

 

پژوهشی جدید توسط دانشگاه باسل تفاوت های استفاده از رسانه‌های دیجیتال در ‌میان نوجوانانی که گوشی هوشمند دارند و همسالانشان را که گوشی‌های معمولی دارند، بررسی کرد.

 

در این پژوهش 162دانش‌آموز دختر و ‌200 ‌پسر دانش‌آموز شمال‌غرب سوئیس با سنین ‌12 ‌تا 17 ‌سال در ‌مطالعه شرکت کردند. نتایج نشان ‌داد که دانش‌آموزانی که گوشی هوشمند دارند در ‌طول هفته زمان بیشتری را نسبت به همسالان خود که گوشی معمولی دارند، در اینترنت سپری می‌کنند؛ به‌طور میانگین این مقدار دو ساعت در برابر یک ساعت بود. به ‌علاوه، آنها پیام‌ کوتاه‌های بیشتری می‌فرستند - به ‌طور میانگین 85 پیام در ‌برابر هفت ‌پیام.

 

اختلالات خواب و نشانه‌های افسردگی

 

به گفته محققان اختلاف قابل ‌توجه این دو گروه در زمانی بود که در رختخواب سپری می‌کردند. تنها 17 درصد صاحبان گوشی‌های هوشمند در طول شب گوشی خود را خاموش می‌کردند یا در حالت بی صدا قرار می‌دادند. این مقدار در نوجوانانی که گوشی معمولی داشتند ‌47 درصد بود. علاوه‌براین، نوجوانان دارای گوشی هوشمند اغلب بیشتر از همسالان خود که گوشی معمولی داشتند، در طول شب فیلم می‌دیدند، آنلاین بودند و به دوست خود پیام می‌دادند. مهمتر از همه، دانش‌آموزانی که در شب از رسانه‌های دیجیتال استفاده می‌کردند، احتمال داشتن خواب بد و نشانه‌های افسردگی در آنها بیشتر بود؛ بنابراین متخصصان به نوجوانانی که از اختلالات خواب یا خستگی‌های شدید روزانه رنج می‌برند، توصیه می‌کنند که گوشی تلفن همراه هوشمند خود را حداقل یک ساعت قبل ‌از زمان خواب خاموش کنند.تاريخ : جمعه 25 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

جوهر را فراموش کنید. با خودکار WINKpen می‌توانید به راحتی با چای و آبمیوه و مانند اینها بنویسید.

 

 محققان آمریکایی اظهار کردند: شما به راحتی این خودکار را از مایع موجود در اطراف خود پر کرده و بنویسید.

 

این خودکار به راحتی بر روی کاغذ می‌نویسد و با دو سر منحصر به فرد برای خطاطی و نگارش معمولی طراحی شده است.

 

همچنین می‌توان آن را به راحتی تمیز و دوباره از مایع دلخواه پر کرد. مواد تشکیل شده این خودکار هم از نوعی هستند که خودکار پس از دور ریختن هم قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست است.تاريخ : جمعه 25 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
20-153.jpg

محققان دانشگاه کالیفرنیا موفق به تولید و به دام‌انداختن الکترون‌های صاعقه در جعبه‌ای پلاستیکی از جنس اکریلیک شدند.

 

 در این تکنیک پرتوهای الکترون درون جعبه‌ای از جنس اکریلیک شلیک شده و پس از شارژ شدن بار الکتریکی امواج خیره کننده رعد‌وبرق تولید می‌شوند.

 

محققان برای تولید امواج الکتریکی سه‌بعدی درون جعبه، الکترون‌ها را با سرعت نزدیک به 99 درصد نور شلیک کردند. هنگام برخورد پرتوهای الکترون با مولکول‌های آکریلیک سرعت پرتوها به سرعت کاهش می‌یابد.

 

محققان در مورد خواص اکریلیک افزودند: اکریلیک بهترین عایق در برابر الکترون‌ها است و تنها به کمک این ماده می‌توان امواج رعدوبرق را تولید کرد.

 

هنگامی که فرایند شارژ الکترون‌ها اشباع شود، بخشی از قطعه خواص رسانا را نشان داده و در نتیجه امواج پرقدرت الکترون مانند نمونه واقعی آن به شکل شاخه‌شاخه پخش می‌شوند.

 

هدف محققان از تولید امواج پرقدرت رعدوبرق در محیط آزمایشگاه شناسایی بهتر فرایند رعدوبرق و راه‌های افزایش ایمنی در برابر این پدیده طبیعی است.

 

جزئیات بیشتر در مجله MailOnline منتشر شده است.تاريخ : جمعه 25 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
ghu.JPG

محققان یک شرکت دانش بنیان داروسازی با تکیه بر فناوری نانو، باند پانسمان آنتی باکتریالی را تولید کرده اند که با تغییر رنگ، زمان تعویض پانسمان را به بیمار اطلاع می‌دهند.

 

 باند پانسمان آنتی باکتریال آجی کت که به تازگی موفق به دریافت گواهی ثبت اختراع در ایران شده در ترمیم زخم‌ها و سوختگی‌ها قابل استفاده است.

 

پانسمان‌های سنتی که به پانسمان غیرجاذب نیز معروفند از مشتقات سلولز هستند. گاز استریل از خانواده‌ این پانسمان‌هاست و معمولاً بعد از قرار دادن یک لایه آنتی بیوتیک یا ماده‌ی ضدعفونی کننده روی زخم قرار داده می‌شود. از مشکلات این پانسمان‌ها این است که به زخم می‌چسبد و به هنگام تعویض سبب درد و ناراحتی فراوان بیمار می‌شود. همچنین ذرات باقیمانده از این پانسمان روی زخم باقی می‌ماند. استفاده از محصول آجی کت، راهکاری ساده برای رفع این مشکلات خواهد بود.

 

دکتر حمیدرضا عمو، مدیرعامل شرکت داروسازی تولیدکننده این باند در معرفی آن گفت: «باند پانسمان آنتی باکتریال آجی کت، یک پانسمان تک لایه با پوششی از نانوکریستال‌های نقره است. در واقع ماده‌ی مؤثر و آنتی بیوتیک موجود در این پانسمان، همان یون‌های نقره است که بر انواع باکتری‌های گرم مثبت و منفی و قارچ تأثیرگذار است.»

 

وی در ادامه به مزایای کاربرد این محصول اشاره کرد و گفت: «بر اثر استفاده از این پانسمان، به دلیل ویژگی ضدمیکروبی و ضد التهابی فوق‌العاده مناسب آن، ترمیم زخم با سرعت نسبتاً بالایی انجام خواهد شد. عدم نیاز به استفاده از سایر ضدعفونی‌کننده‌ها مثل بتادین و یا پمادهای آنتی بیوتیک، عدم نیاز به تعویض زودهنگام پانسمان، اکسیژن رسانی و رطوبت رسانی مناسب به زخم از دیگر مزایای استفاده از این محصول است.»

 

علاوه بر اثربخشی بالای این پانسمان، نوآوری دیگر این فراورده، وجود اندیکاتور یا تغییر رنگ الیاف پس از آزادسازی یون نقره است. در این حالت رنگ الیاف از سبز تیره به سبز روشن (متمایل به سفید) تبدیل می‌شود. با این روش به آسانی می‌توان زمان تعویض پانسمان را تشخیص داد.

 

به گفته‌ عمو، جهت مقایسه‌ی عملکرد این پانسمان در برابر روش‌های درمانی دیگر، طرح‌های تحقیقاتی برای درمان سوختگی در بیمارستان سوانح و سوختگی امام موسی کاظم(ع) اصفهان و همچنین مطهری تهران صورت گرفته است. نتایج این مطالعات، حاکی از اثربخشی بسیار بالای این محصول بوده است.

 

باند پانسمان آنتی باکتریال تولیدی در درمان انواع سوختگی‌ها، زخم‌های افراد دیابتی، زخم‌های له شده و مزمن و زخم بستر کاربرد دارد.

 

عمو در خصوص جنبه‌های اقتصادی تولید این محصول عنوان کرد: «در گذشته تنها نمونه‌های خارجی پانسمان‌های ضدباکتری در بازار وجود داشت. این نمونه‌ها‌ی وارداتی که با قیمت بسیار بالایی در دسترس افراد قرار می‌گیرند، سبب خروج میزان زیادی ارز از کشور می‌شوند. تولید پانسمان آجی کت در ایران با کیفیتی مشابه نمونه‌های خارجی، نیاز به واردات این پانسمان‌ها و خروج بالای ارز را از بین می‌برد.»

 

این محصول به روش احیای شیمیایی تهیه شده و نانوذرات نقره بر روی شبکه‌ای از الیاف نایلونی با انعطاف پذیری بسیار بالا پوشش داده می‌شوند. این لایه با آزادسازی آهسته‌ی یون نقره، اثرات ضدمیکروبی و ضدالتهابی خود را اعمال می‌کند. به عبارتی، نانوذرات نقره به علت ضریب سطح بسیار بالا، یون نقره را در سطوح بسیار زیاد، به صورت آهسته و مداوم رها خواهند کرد. این امر باعث افزایش اثربخشی و در نتیجه کاهش نیاز به غلظت‌های بالای از این مواد می‌شود.تاريخ : جمعه 25 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

لامپ جدید سونی که LED Light Bulb Speaker نام دارد، به قابلیت کنترل از طریق گوشی هوشمند مجهز شده است.  البته برای کنترل بهتر میزان روشنایی و شدت صدا، ریموت کنترل مجزایی در نظر گرفته شده که می‌تواند از طریق سیستم NFC به کار گرفته شود. سونی در گزارش مطبوعاتی به طراحی جذاب و خارق‌العاده‌ای آن اشاره کرده و طبق ادعای این کمپانی، لامپ جدید را می‌توان در محیط‌هایی که راه‌اندازی تجهیزات موسیقی دشوار است، به کار گرفت. 

LSPX-100E26J.0

4.0

3.0

لامپ جدید سونی از تاریخ بیست و سوم مِی با قیمتی حدود ۱۹۹ دلار در ژاپن به فروش می‌رسد، همچنین می‌توان از طریق فروشگاه‌ آنلاین سونی نیز آن را تهیه کرد.تاريخ : سه شنبه 22 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

رکار خانم فاطمه مقیمی که از زنان مشهور کارآفرین کشورمان است، در یک مصاحبه زمانی که از وی پرسیدند چه موانعی را پیش روی کارآفرینان زن می بینید، پاسخ جالبی دادند. ایشان گفتند: تا کی می‌خواهید همه چیز را زنانه و مردانه کنید؟ کارآفرین، کارآفرین است. همین تقسیم بندی‌هاست که به زنها می‌باوراند که در دنیایی متفاوت زندگی می‌کنند. ما هر کدام سختی‌ها و دشواری‌ها و فرصت‌ها و محدودیت های خاص خودمان را داریم و آنها که در گیر کار اجرا هستند می‌دانند که جنسیت،‌ اگر هم در فهرست موانع باشد، جزو مهم‌ترین موارد نیست.

ما قطعاً به گفته‌ی ایشان که دوست گروه متمم هم هستند، احترام ویژه می‌گذاریم و امیدواریم عنوان این زنگ تفریح،‌ باعث سوء برداشت نشود. واقعیت این است که در دنیای امروز،‌ صدای مردان چنان بلند شده است که گاهی، شاید برای ایجاد تعادل، باید از مردها خواست تا کمی سکوت کنند تا صدای زنان بهتر شنیده شود. روزی که صدای مردان و زنان در فرهنگ و اقتصاد و سیاست و مدیریت به یک اندازه اهمیت یافت - اهمیت یکسان الزاماً به معنای تعداد یکسان یا شرایط یکسان نیست - قطعاً چنین عناوینی نیز کمرنگ و حذف خواهند شد.

اجازه بدهید نقل قول کوتاهی هم از چارلز هندی، نویسنده کتاب خدایان مدیریت داشته باشیم. او در جایی می‌گوید: اینکه زنان را تنها مسئول تربیت فرزند برای دنیای فردا بدانید، فروکاستن نقش آنان در جامعه‌ی امروزی است. اما این را هم باید بپذیریم که مادرانگی، می‌تواند به عنوان نقش مهم زنان در مدیریت و اقتصاد و کسب و کار باقی بماند. همچنانکه بسیاری از توصیه‌های مدیریت نوین نیز،‌ می‌کوشد تفکر مادرانه را در میان مردان مدیر، ترویج کند.

۱- گریس موری هاپر ( Grace Murray Hopper)، مخترع زبان برنامه نویسی Cobol به عنوان اولین زبان برنامه نویسی سطح بالا (high level programming languages)

کسی که " Bug " رابه عنوان اصطلاحی رایج برای بیان مشکل برنامه نرم افزاری به دایره لغات برنامه نویسان اضافه کرد.

گروه سرگرمی روزنه

2-ژوزفین کوکران ( Josephine Cochrane) مخترع ماشین ظرف شویی در سال۱۸۸۷

گروه سرگرمی ROZANEH

3-آدا لاولیس(Ada Lovelace) اولین برنامه نویس کامپیوتر در جهان و طراح الگوریتم کامپیوتر

گروه سرگرمی ROZANEH

4-نانسی جانسون(Nancy Johnson) مخترع دستگاه بستنی ساز در سال ۱۸۴۳

گروه سرگرمی روزنه

5-فلورانس پارپارت (Florence Parpart ) مخترع یخچال برقی مدرن در سال ۱۹۱۴

گروه سرگرمی روزنه

6- لیتیتا گی یر(Letitia Geer) مخترع سرنگ پزشکی در سال ۱۸۹۹

گروه سرگرمی روزنه

7-آنا کانلی (Anna Connelly) مخترع پله اضطراری در سال ۱۸۸۷

www.ROZANEHONLINE.com

8- مارگارت ویلکاکس (Margaret A. Wilcox) مخترع بخاری ماشین درسال ۱۸۹۳

گروه سرگرمی ROZANEH

9- الیزابت مگی (Elizabeth Magie ) مخترع بازی مونولوپی در سال ۱۹۰۴

گروه سرگرمی ROZANEH

10- شرلی جکسون (Shirley Jackson) اولین زن سیاهپوست فارغ التحصیل در مقطع دکتری از دانشگاه MIT اولین نظریه پرداز در زمینه تکنولوژی فناوری ارتباطات (Telecommunications)

گروه سرگرمی ROZANEH

 تاريخ : سه شنبه 22 ارديبهشت 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |