مراسم رژه نیروهای مسلح صبح امروز همزمان با 31 شهریور ماه و آغاز هفته دفاع مقدس در تهران و سراسر کشور برگزار شد.

سرلشکر باقری: تلاش برای تضعیف توان نظامی "نادانی و بازی در زمین دشمن" است/ تمام تحرکات دشمن در منطقه تحت رصد دقیق است

سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مراسم رژه نیروهای مسلح در آغاز هفته دفاع مقدس در حرم مطهر امام‌خمینی(ره) در سخنانی ضمن سلام و درود بر شهدا، امام شهدا و آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا، اظهار داشت: هفته دفاع مقدس یادآور تلاش‌ها، رشادت‌ها، مجاهدت‌ها و شهادت دلیرمردان و ایثارگر ملت ایران است و آن را گرامی می‌داریم.

وی با بیان اینکه نیروهای مسلح ایران در کشوری اسلامی و تحت زعامت ولایت فقیه مسلمین برای امنیت کشور در داخل و خارج کشور اهتمام می‌ورزند، گفت: به گواهی تاریخ در طی چندین قرن گذشته هیچگاه ملت ایران آغازگر جنگ و تنشی نبوده و تجاوزی به هیچ کشوری نداشته است و این نشان می‌دهد ملت ایران ملتی صلح‌جو هستند و تجاوز ددمنشانه رژیم بعثی عراق به ملت انقلاب کرده ایران اسلامی خود یکی از بارزترین آنها است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: دفاع مقدس که آیینه تمام نمای صلحشوری ملت ایران در برابر دشمنی که با حمایت شرق و غرب به جنگ با فرزندان روح الله آمدند، اما نتیجه‌ای  جز شکست حاصل آنها نشد، بلکه این حادثه بزرگ بخشی از تاریخ ملت ایران قرار گرفته که شهدا، جانبازان، رزمندگان، آزادگان، ایثارگران و تک تک ملت ایران ساخت این تاریخ را برعهده گرفتند.

سرلشکر باقری تصریح کرد: دفاع مقدس ملت ایران باید عبرت کسانی باشد که از صدام و رژیم بعثی عراق با پول و سلاح حمایت کردند و حق همسایگی ما را بجا نیاروند، هرچند مورد رأفت جمهوری اسلامی قرار گرفتند اما باید این توصیه را جدی بگیرند که هیچ‌گاه چه خود و چه به نیابت از آمریکا وارد مجادله با ایران نشوند.

وی افزود: ما برای کسانی که زیر چتر آمریکا و با پشت‌گرمی و همکاری رژیم جعلی و کودک‌کش صهیونیستی در پی ایجاد ناامنی و ناپایداری در ایران و منطقه‌ای‌مان هستند، آینده‌ای بهتر از صدام پیش‌بینی نمی‌کنیم. دشمنان ملت ایران جنگ تحمیلی 8 ساله‌ای را برای ملت ایران طراحی و اجرا کردند، اما این دفاع مقدس به نقطه شکوفایی و درخشندگی، خوداتکایی و اعتماد به نفس جمهوری اسلامی ایران و الگویی برای کشورهای دیگر اسلامی قرار گرفت.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: دفاع مقدس که با  یک غافلگیری و تجاوز ناجوانمردانه موجودیت مقاومت را در منطقه و ایران نشانه گرفته بود، به یک فرصت راهبردی برای نمایش پایمردی‌ها و توانمندی‌های نظام و ملت ایران در دفاع از استقلال و  تمامیت ارزی و آرمان‌های بلند اسلامی مبدل شد.

سرلشکر باقری تأکید کرد: ملت ایران در طول 8 سال دفاع مقدس نه تنها با ارابه جنگی یک کشوری به نام عراق می‌جنگیدند بلکه با یک ائتلاف بین‌المللی از شرق و غرب جنگید، با پول و  اطلاعات امریکایی‌ها، میراژ فرانسوی، تانک انگلیسی، میگ شوروی، سلاح شیمیایی آلمانی، پول و دلار سعودی و امارات و سربازان مزدور مراکشی، اردنی و مصری جنگید. دفاع مقدس نمونه کم نظیر مبارزه حق با باطل و مظلوم با ظالم بود که در نهایت شکست نصیب این کشورها شد.

وی با بیان اینکه در طول تاریخ سابقه ندارد یک کشوری وارد جنگی طولانی شود و یک وجب از خاک خود را از دست ندهند، یادآور شد: اما در طول دفاع مقدس این افتخار برای نسل انقلاب و نسل‌های بعد از آن در تاریخ خواهد ماند و به گواه تاریخ ذره‌ای از فشارها و تجاوزها باعث نشد ذره‌ای از خاک ایران مورد خدشه و آسیب قرار بگیرد.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح افزود: دفاع مقدس موجب شد مفاهیم اصلی اسلام سرلوحه فرزندان اسلام و کشور اسلامی قرار گیرد و باعث تلفیق جهاد اکبر و جهاد اصغر شد و در سایه آن جهاد بر کشور سایه انداخت و امروز شاهد قرار گرفتن چراغ این مقاومت و جهاد به عنوان آموزه دینی بر برادران دینی‌مان در لبنان، یمن، عراق، افغانستان و بحرین مظلوم هستیم.

سرلشکر باقری افزود: در طول دفاع مقدس همکاری، همراهی و تلاش‌های نیروهای زمینی، هوایی، دریایی، پدافندی، قوای مسلح ارتش قهرمان، سپاه پیروز، بسیج همیشه در صحنه، جهاد سازندگی فداکار و نیروهای انتظامی صبور و نیروهای پشتیبانی موثر در زمینه تولید صنایع دفاعی باعث شد کشور در نهایت به موفقیت رسد.

وی گفت: رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس به دلیل تحریم فراگرفتند چگونه بر روی پای خود بایستند و دست بر زانو زده هرچه می‌توانند افتخار بیافرینند و با تولید سلاح‌ها از طریق توانمندی‌های داخل دشمن را شکست دهند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح تأکید کرد: خدا را شاکریم به رغم تلاش‌ها مذبوحانه دشمنان اسلام و انقلاب و بوق‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای رژیم صهیونیستی و استکبار امروزه وحدت، انسجام، هماهنگی، هم افزایی، همپوشانی و همکاری کاملی بین نیروهای مسلح ایران برقرار است و در سایه این هماهنگی صیانت از استقلال و تمامیت ارزی کشور و امنیت داخلی کشور تحت فرماندهی معظم کل قوا قرار دارد.

سرلشکر باقری ادامه داد: ساختار سازمانی، راهبردها و برنامه‌های دفاعی نیروهای مسلح هوشمندانه و متناسب با امنیت کشور در داخل و خارج با پاسخگویی دقیق و به موقع به تهدیدات دشمنان طراحی و مبتنی بر آن است. آمادگی دفاعی نیروهای مسلح امروز در تراز انقلاب اسلامی در سطح قابل قبولی قرار دارد.

وی  گفت: تجربه 37 سال گذشته به ویژه دفاع مقدس موجب شده است کشور در عرصه نظامی و در حوزه دفاعی و دستیابی به سلاح‌ها و توانمندی‌های نظامی مبتنی بر فناوری‌های روز دفاعی نیروهای مسلح به خلاقیت و ابتکار دست یابد و با آمادگی کامل مسیر خود را پیش برند و در این جهت طراحی‌های ما در حوزه‌های نیروهای مسلح، هوایی، دریایی، هوافضا و موشکی ادامه خواهد داشت.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: دستاوردهای نیروهای مسلح در چارچوب توسعه و قدرت آفرینی نیروهای دفاعی کشور است و آزمایش‌های نظامی و رزمایش‌ها طبق جدول زمان بندی شده ادامه خواهد داشت و تحت هیچ شرایطی مورد تعلیق و تعویق قرار نمی‌گیرد و هر وقت صلاح بدانیم آن را رسانه‌ای خواهیم کرد و در برابر هیچ تهدیدی غافل نمی‌شویم لذا آمادگی دفاعی نیروهای مسلح امروز در سطح بالایی است و به لطف خدا با رصد یابی دقیق و به موقع و توسعه قدرت دفاعی پیشرفت و امنیت کشور که دو روی یک سکه هستند تضمین خواهد کرد.

سرلشکر باقری ادامه داد: نیروهای مسلح با عبرت از گذشته  تحت فرماندهی فرمانده کل قوا انقلابی فکر می‌کنند، انقلابی می‌مانند و انقلابی عمل می‌کنند و این را مشی خود قرار می‌دهند تجربه دفاع مقدس به آموخته است  که با اشراف اطلاعاتی عمیق همواره مراقب غافلگیری‌های دشمن باشیم و این راهبرد نیروهای مسلح است. به این جهت تمامی تحرکات دشمن در منطقه تحت رصد دقیق و موشکفانه نیروهای مسلح قرار دارد و به ضرس قاطع می‌گوییم ما قادر به خنثی سازی اقدامات دشمنان منطقه‌ای و فرا منطقه ای به لطف پروردگار خواهیم بود.

وی افزود: امنیت و آرامش کشور مرهون فداکاری‌های دفاع مقدس و تداوم آن به دست توانای نیروی مسلح در ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی و تلاشگران صنعت دفاعی است؛ بنابراین هر تلاش و اظهارنظری برای تضعیف این توان ارزشمند نادانی و بازی در زمین دشمن است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان لنگرگاه ثبات امنیت در منطقه پرآشوب غرب آسیا هرگونه عامل بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه ارزیابی می‌کند و امنیت و ثبات منطقه را امنیت خود می‌داند، چشم داشتی به خاک دیگران ندارد و برای هیچ کشوری در منطقه تهدید نیست.

سرلشکر باقری ادامه داد: شبکه استکبار و صهیونیست امروز در شرایط دشواری قرار گرفته است، آنها آغاز دوران جدیدی را در منطقه تجربه می‌کنند که بارزترین خصیصه آن پایان هژمونی آمریکا در منطقه و تزلزل اساسی در پایه‌های رژیم صهیوینستی است و تقدیر آنها به نفع محور مقاومت و جمهوری اسلامی در حال وقوع است و کسی‌نمی تواند آن را انکار کند.

وی یادآور شد: دشمنان از توانمندی این ملت و محور مقاومت دچار وحشت راهبردی شدند، لذا با خرید انبوه تسلیحات و تربیت و حمایت تروریست‌ها و دقل بازی تلاش می‌کنند تا محدودیت‌ها و فشارها را بر محور مقاومت افزایش دهند و نگران الگوبرداری کشورهای منطقه از جمهوری اسلامی هستند و موفقیت‌های محور مقاومت در عرصه جنگ‌های نیابتی و تروریست را شکست خود می‌دانند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح در همین زمینه گفت: هدف نهایی امریکا و رژیم صهیونیستی و سایر حامیان آنها در جنگ‌های نیابتی، تکفیری و فتنه های تروریستی نابودی زیرساخت کشورهای اسلامی مانند سوریه و عراق و حذف آنها از محور مقاومت و ایجاد نوعی احساس نیاز و ضرورت در اتکا به آمریکا است. از بین بردن محور مقاومت ایران، سوریه و لبنان را در راستای منافع رژیم صهیونیستی دنبال می‌کنند و در نهایت به دنبال مقابله با افزایش نفوذ و توسعه محور مقاومت هستند که به فضل الهی نه تنها تحقق نمی‌یابد بلکه به بستری برای شکست همپیمانان منطقه‌ای آنها تبدیل می‌شود.

سرلشکر باقری تصریح کرد: ترویج گفتمان جامع اسلام ناب انقلابی و مقتدر و توسعه گفتمان انقلاب اسلامی که باعث افزایش موج گرایش به اسلام و سلطه‌گریزی و استکبارستیزی را رقم زده است، ژئوپلوتیک منطقه را تحت تأثیر جدی قرار داده و نکته اصلی نگرانی آمریکایی‌ها از همین مسئله است.

وی گفت: آمریکا برای برهم زدن توازن و کند کردن روند جهان اسلام از جریان دست‌ساز وهابیت بهره برداری کرد و با تروریست تکفیری در حال تخریب چهره اسلام  و ارائه تصویری وارونه و خشن از مسلمانان و مردم جهان است. نیروهای مسلح مقتدر جمهوری اسلامی ایران ضمن تداوم تلاش‌های جهادگونه و خستگی ناپذیری در تابعیت مقام معظم کل قوا همچنان حافظ و مدافع استقلال و تمامیت ارزی کشور و دنبال کننده منافع و آرمان‌های انقلاب اسلامی هستند و در این راه ذره‌ای تردید راه نمی‌دهند.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پایان سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، دفاع مقدس وشهدای مدافع حرم گفت: این شهدا نشان دادند چه جوان و چه پیر در راستای پیوند نسلی و روحیه انقلابی هستند و جوانان شهید مدافع حرم که از نسل جوان ما هستند همچون گذشتگان برای جهاد در راه خدا سر از پا نمی‌شناسند.

سرلشکر رشید: ایران را قتلگاه متجاوزان می‌کنیم/ باید از قدرت دفاعی و تهاجمی بالایی برخوردار باشیم/ دشمنان قدرت نظامی ایران را آزمایش نکنند

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم اعزامی به بندرعباس، سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء(ص) صبح امروز در رژه بزرگ نیروهای مسلح در بندرعباس ضمن تبریک هفته دفاع مقدس، گفت: برگزاری هفته دفاع مقدس در 31 شهریور هر سال سالگرد یک تجاوز نیست، بلکه بزرگداشت حماسه عظیم یک ملت و مبارزه قهرمانانه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: نماد پیروزی یک ملت، مقاومت در برابر صدام و ارتش و حامیان جهانی و در رأس آن آمریکاست. ملت ایران در چنین ایام اراده خود را بر دشمنان تحمیل کرد.

سرلشکر رشید خاطرنشان کرد: ما در جنگ به این نتیجه رسیدیم که باید روی پای خود بایستیم و نادم و پشیمان از جنگ نبودیم و جنگ ما باعث شد تمام نظام ستم در برابر اسلام احساس ذلت کنند.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء(ص) تصریح کرد: خدا را شاکریم به نیروهای مسلح ما عزتمندی و قدرت دفاع در برابر تجاوز اعظا فرمود و به این اعتبار هفته دفاع مقدس و 31 شهریور روز ظهور قدرت الهی است، زیرا خداوند مکر همه دشمنان را به خودشان برگرداند و همه اقدامات دشمن را بر هم زد.

وی با اشاره به اینکه امروز بر همه روشن است که جنگ مطلوب نیست، گفت: ایران از جنگ استقبال نمی‌کند، اما هر اقدامی از سوی دشمن که متوجه ارزش دینی و انقلابی و تمامیت ارضی و استقلال و حقوق ملت شود، سرسختانه و قاطعانه سرزمین ایران اسلامی را قتلگاه متجاوزان خواهد کرد.

سرلشکر رشید با تأکید بر اینکه اگر ملت و کشور از قدرت دفاع برخوردار نباشند مورد طمع دشمنان قرار خواهند گرفت، گفت: همواره به قدرت دفاعی و تهاجمی خود خواهیم افزود و این قدرت برآمده از ارزش‌های الهی دلیرمردان ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  و نیروی انتظامی و نیروهای مخلص بسیج است.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء(ص) در ادامه اظهار داشت: در برابر متجاوزان هرگز نباید تمکین کرد و باید از قدرت دفاعی و تهاجمی بالا برخوردار باشیم و این تنها شرط بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

این فرمانده ارشد نظامی خاطرنشان کرد: امروز نیازی نداریم دشمنان سلطه‌گر پای میز مذاکره و یا در رسانه‌ها قدرت سیاسی و ثبات سیاسی ایران را به رسمیت بشناسند که البته چنین چیزی را قبول کرده‌اند، چرا که  ملت ایران در همه جا قدرت خود را اثبات کرده‌اند.

سرلشکر رشید تصریح کرد: دشمن قدرت امروز جمهوری اسلامی ایران را در هر شرایطی پذیرفته که امروز احساس شکست و ناامیدی را با تمام وجود در همه صحنه‌ها احساس می‌کند.

وی افزود: فرماندهی معظم کل قوا در دیدار با معلمان و فرهنگیان در 12 اردیبهشت فرمودند "وقتی قدرت داشته باشید و دشمن ببیند قدرت شما را ناچار عقب‌نشینی خواهد کرد. وقتی هم در مقابل دشمن از نشان دادن و عرضه کردن مبانی و عناصر قدرت خودمان اجتناب کنیم، دشمن پر رو می‌شود. دشمنان حرف‌های بزر‌گ‌تر از دهان خودشان می‌زنند، می‌نشینند طراحی می‌کنند که ایران نباید در خلیج فارس رزمایش نظامی داشته باشد، چه غلط‌های عجیب و غریبی، شما اینجا چه کار می‌کنید؟ از آن طرف دنیا می‌آید اینجا رزمایش راه می‌اندازد خب بروید در همان خلیج خوک‌ها، در خلیج فارس شما چه کار می‌کنید؟ خلیج‌فارس خانه ماست؛ خلیج فارس جای حضور ملت بزرگ ایران است ساحل خلیج فارس و سواحل دریای عمان و مکران متعلق به این ملت است باید حضور داشته باشند باید رزمایش کنند باید اظهار قدرت بکنند.

این فرمانده ارشد نظامی اظهار داشت:‌ برگزاری نخستین رژه بزرگ نظامی در سطح ملی در بندرعباس و هرمزگان و در منطقه حساس و حیاتی تنگه هرمز و خلیج‌فارس بیانگر هوشمندی و هوشیاری مدافعان شجاع و فهیم این سرزمین در شناخت پاشنه آشیل قدرت دشمنان است.

وی افزود: برگزاری این رژه و انشاءالله تکرار آن در سال‌های آینده و رزمایش‌ها و حضور قوی نیروهای مسلح در خلیج‌فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و سواحل مکران مهمترین نشانه قدرت دفاعی و تهاجمی مدبرانه و هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران است.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء(ص) در ادامه تاکید کرد: شنیده‌ام یک فرمانده متجاوز آمریکایی این روزها حرف بی‌ربطی زده و گفته  است که دو کشور باید برای اجتناب از خطاهای محاسباتی خطرناک بر سر برخی قواعد رفتاری به توافق برسند. باید به این فرمانده متجاوز آمریکایی گفت که شما گرفتار خطاهای مکرر محاسباتی خطرناک هستید؛ شماها خطاکار هستید چون متجاوزید. پرسنل شما نابلدند و دچار خطا می‌شوند، چون متجاوز به آب‌های منطقه هستید که آخرین نمونه آن تجاوز تفنگداران ترسو و نابلد شما به آب‌های جزیره فارسی بود که به سرعت اسیر شدند و آن قدر نابلدند که نمی‌دانند جزیره‌ای ایرانی سر راه‌شان است و فرماندهان آنها هم یا نمی‌دانستند و یا به پرسنل خودشان دروغ گفته و خیانت کرده‌اند.

سرلشکر رشید خاطرنشان کرد: پرسنل متخصص و فداکار ما کارشان را بلدند هستند و اعتماد به نفس دارند، چون فرزند همین آب و خاک و مرز و بوم هستند و در خانه خود دریانوردی می‌کنند و هرگز دچار خطا نمی‌شوند.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء(ص) در پایان تاکید کرد: ما نیروهای مسلح اعم از ارتش و سپاه و به ویژه نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه چنان که فرماندهی معظم کل قوا فرموده‌اند هیچ اقدام تحریک کننده‌ای را نداشته و انجام نخواهیم داد، اما با هر اقدام تحریک‌کننده‌ای که زمینه نادیده گرفتن قدرت و حقوق ملت شریف ایران باشد، قاطعانه و سرسختانه برخورد خواهیم کرد و امیدواریم دشمن برای درک این موضوع نیاز نداشته باشد که اراده ملت و نیروهای مسلح ما را به آزمون بگیرد.

پرواز جنگنده‌های ارتش بر فراز آب‌های خلیج فارس/ اولین پرواز رسمی جنگنده‌های سوخو22 سپاه + تصاویر

  همزمان با برگزاری رژه بزرگ شناورها و زیرسطحی‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب‌های خلیج فارس، جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش نیز بر فراز آسمان خلیج فارس در حال برگزاری رژه هستند.

جنگنده‌های اف14، اف4، سوخو22 و . . . از جمله جنگنده‌های حاضر در این پروازها هستند.

رژه شناورها و زیرسطحی‌های ارتش و سپاه در آب‌های خلیج‌فارس و تنگه هرمز

  رژه بزرگ نیروهای مسلح در اولین روز از هفته دفاع مقدس و همزمان با سراسر کشور در بندرعباس در حال برگزاری است.

همزمان با پرواز جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بر فراز آسمان خلیج فارس، رژه بزرگ شناورها و زیرسطحی‌های ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز در حال برگزاری است.

موشک‌های بالستیک دوربردهای سپاه در تهران

در مراسم رژه امروز در تهران، موشک‌های بالستیک دوربرد سپاه از جمله موشک‌های قدر اچ و اف، موشک سجیل و موشک عماد (دقیق‌ترین موشک دوبرد ایرانی) از مقابل جایگاه عبور داده شدند.

"موشک ذوالفقار" جدیدترین موشک ایرانی رونمایی شد

  سامانه موشکی ذوالفقار، جدیدترین موشک ایرانی دقایقی پیش در مراسم رژه نیروهای مسلح در بندرعباس رونمایی شد.

این موشک، یکی از دقیق‌ترین موشک‌های ساخت ایران است که از این پس به جمع موشک‌های بالستیک بردبلند ایران اضافه شده است.

موشک ذوالفقار، سر جنگی بارانی دارد و می‌تواند اهداف و مواضع پخش شده روی زمین، باندهای فرودگاهی و . . . را با دقت بالا هدف قرار دهد.

تصاویر اختصاصی تسنیم از این موشک را در ذیل ببینید:

سامانه‌های موشکی "خاتم 5 و 7" رونمایی شدند

  رژه بزرگ نیروهای مسلح در اولین روز از هفته دفاع مقدس و همزمان با سراسر کشور در بندرعباس در حال برگزاری است.

دقایقی پیش در رژه بزرگ نیروهای مسلح در بندرعباس از سامانه موشکی خاتم 5 و سامانه موشکی خاتم 7 رونمایی شد.

سامانه موشکی خاتم 5 سامانه‌ای با تحرک‌پذیری بالا و دارای سامانه‌ای رهگیر بوده و می‌تواند اهداف را کشف، رهگیری و منهدم کند.

سامانه موشکی خاتم 7 نیز سامانه‌ای خوداتکا و مجهز به سامانه‌ رهگیر با قابلیت مانور بالا بوده که محصول تلاش متخصصان داخلی است.

تصاویر تسنیم از سامانه موشکی خاتم 5 را در ذیل ببینید:

دریادار فدوی: پیام رژه بندرعباس افزایش توان دفاعی و تهاجمی دریاپایه سپاه پاسداران است

دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران امروز در حاشیه مراسم رژه بزرگ نیروهای مسلح در بندرعباس، با بیان اینکه حدود 450 شناور از نیروهای مردمی و بومی، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دریابانی ناجا در این رژه دریایی حضور داشتند، گفت: حجم انبوهی از شناورهای موشک‌انداز سپاه از جمله عاشورا، ذوالفقار و طارق امروز به رژه دریایی پرداختند و علاوه بر اینها نیز هلی‌کوپترهای سبک بر فراز این شناورها به پرواز درآمدند.

وی با بیان اینکه رژه امسال برای نخستین بار با حجم گسترده‌ای در بندرعباس برگزار شد، افزود: امسال برای نخستین بار رژه هوایی جنگنده‌ها نیز بر فراز آسمان خلیج فارس در روز 31 شهریور شکل گرفت.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران درباره پیام رژه امسال بندرعباس نیز گفت: رژه امروز پیام اساسی دارد و آن این است که با توجه به اینکه آمریکا در چند سال اخیر نوک تهدیدات خود به سمت جمهوری اسلامی ایران را در دریاپایه قرار داده، ما امروز توان دفاعی و تهاجمی و البته گوشه‌ای از این توان را به نمایش گذاشتیم.

سرلشکر جعفری: آمریکا سرمایه‌ مردم کشورش را با حضور شرارت‌آمیز در خلیج‌فارس هدر ندهد/ آمریکایی‌ها برای عرض اندام به همان خلیج خوک‌ها بروند/ خلیج‌فارس خانه ماست

سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه برگزاری رژه گسترده نیروهای مسلح در بندرعباس با تأکید بر اینکه به رغم رفتارهای غیرحرفه‌ای آمریکایی‌ها، بحمدالله با هوشمندی و هوشیاری نیروی دریایی سپاه امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز تأمین شده است، گفت: ما نشان داده‌ایم که از شاخص‌ها و مؤلفه‌های لازم برای اجرای مسئولیت و مأموریت واگذار شده به منظور ایجاد امنیت در این منطقه حساس، حیاتی و راهبردی دنیا برخوردار بوده و در تلاشیم روز به روز به قابلیت‌های خود در این حوزه بیفزاییم.

وی افزود: پیامدهای حضور نیروی دریایی سپاه در خلیج‌فارس و تنگه هرمز نشان می‌دهد واگذاری مأموریت برقراری امنیت در این منطقه به این نیرو، دقیق، هوشمندانه و درست بوده است.

سرلشکر جعفری با اشاره به رفتارهای غیرحرفه‌ای آمریکایی‌ها در منطقه گفت: این آمریکایی‌ها هستند که به دلیل رفتارهای نامتعادل و عدم تسلط و اشراف اطلاعاتی برای خود و برخی کشورها تولید هزینه کرده‌اند.

وی ادامه داد: در واقع آنها که مدعی رفتار حرفه‌ای هستند از خود سؤال کنند که حضورشان در خلیج فارس امنیت آفرین بوده است یا مخل یا خسارت آفرین منطقه؟!

فرمانده کل سپاه خطاب به آمریکایی‌ها تأکید کرد: به تأسی از رهبر معظم انقلاب و فرماندهی کل قوا به آمریکایی‌ها اعلام می‌کنیم بهتر است بیش از این سرمایه و ثروت مردم آمریکا را با حضور شرارت‌آمیز و خسارت‌آفرین در خلیج فارس هدر ندهند و برای عرض اندام و ماجراجویی به همان خلیج خوک‌ها بروند.

سرلشکر جعفری در پایان با تأکید بر اینکه خلیج فارس خانه ماست و ما نسبت به پرسه زدن دشمن پیرامون خانه‌ خود بسیار حساس هستیم، گفت:  برغم ادعاهای دشمن و تلاش رسانه‌های صهیونیستی و نظام سلطه، وحدت، انسجام، هم افزایی، هم پوشانی، تعامل و همکاری‌های دقیق در مجموعه‌ نیروهای مسلح به ویژه ارتش و سپاه از جمله در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان سکه رایج بوده و واقعیتی انکار ناپذیر بوده و نشان می‌دهد لحظه‌ای از اندیشیدن پیرامون ارتقای دامنه‌ی هماهنگی‌ها و همکاری‌ها و افزایش قدرت دفاعی کشور غافل نبوده و به عنوان ید واحده مشت آهنین ملت ایران برابر دشمنان خواهیم بود.

دریادار تنگسیری: سپاه "یک بار کانادایی‌ها و یک بار استرالیایی‌ها" را در خلیج فارس بازداشت کرده‌ است

  دریادار علیرضا تنگسیری جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز در حاشیه مراسم رژه نیروهای مسلح در بندرعباس با بیان اینکه پیام این رژه پیام حضور معنادار جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس است، گفت: ما خلیج فارس را خانه خود می دانیم و معتقدیم هیچ بیگانه‌ای نباید در این منطقه حضور داشته باشد.

وی افزود: دشمنان ما از هزاران مایل دورتر به این منطقه می‌آیند و خرج می‌کنند و رزمایش برگزار می‌کنند و ما این پیام را به آنها می‌دهیم که دست از چنین برنامه‌هایی بردارند.

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به حضور 160 فروند شناور مردمی در رژه دریایی خلیج فارس گفت: ما قادریم با همکاری کشورهای منطقه، امنیت منطقه را تأمین کنیم و با همکاری و وحدت بین ارتش و سپاه در مقابل هرگونه حرکت خصمانه می‌ایستیم.

وی تصریح کرد: ما به دنبال آشوب در منطقه نیستیم و بلکه می‌خواهیم امنیت را برقرار کنیم و رزمایش‌های مشترک با کشورهای منطقه  می‌تواند این وحدت و امنیت در خلیج فارس را برقرار کند.

دریادار تنگسیری از برقراری امنیت کامل در خلیج فارس را مأموریت ویژه نیروی دریایی سپاه پاسداران عنوان کرد و گفت: امروز به لطف خدا تمامی شناورها و تجهیزات نظامی در داخل تولید می‌شود و ما موشک‌های با برد بیش از 300 کیلومتر را در داخل تولید می‌کنیم.

وی در پایان با تأکید بر افزایش توان دفاعی کشور و به خصوص نیروی دریایی سپاه پاسداران اظهار داشت: ما در این منطقه دوبار‌ آمریکایی‌ها را، دوبار انگلیسی‌ها یک بار کانادایی‌ها و یک بار نیز استرالیایی‌ها را بازداشت کرده‌ایم و این نشان‌دهنده اقتدار و توان دفاعی سپاه پاسداران است.

دریادار سیاری: الحاق ناوشکن سهند در آینده نزدیک/ تولید ناوهای موشک‌انداز جدید در نیروی دریایی ارتش

دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز در حاشیه مراسم رژه بزرگ نیروهای مسلح در بندرعباس با بیان اینکه امروز گوشه‌ای از توانمندی‌های نیروی دریایی ارتش و سپاه به معرض نمایش گذاشته شد، گفت: هدف از برگزاری رژه دریایی در بندرعباس این بود که توانایی فوق‌العاده‌ای در برقراری امنیت و حفظ صیانت از منافع خود در خلیج فارس و تنگه هرمز وجود دارد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از منافع و مرزهای خود با هیچ‌کس شوخی ندارد و هرکس اجازه تعرض به خود را بدهد پشیمان خواهد شد و باید این فکر را از مغزش بیرون کند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش از تولید ناوهای موشک‌انداز جدید در نیروی دریایی ارتش خبر داد و گفت: ما در این حوزه توانایی بالایی داریم، اما این توانایی ما برای تعقیب دیگران نیست، بلکه برای دفاع از سرزمین‌های خودمان است.

دریادار سیاری گفت: ما در برابر هر تهدیدی می‌ایستیم، خلیج فارس را خانه خود می‌دانیم و در خانه خود هم رزمایش و هم رژه برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ما تمام دستورات فرمانده کل قوا را اجرا می‌کنیم و بر خواسته‌های ایشان پافشاری خواهیم کرد، گفت: هرگونه تحرک را رصد کرده و می‌کنیم و هیچ اتفاقی بدون کنترل و رصد نیروی دریایی ارتش نخواهد بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با تأکید بر افزایش همکاری بین سپاه و ارتش گفت: ما سپاه و ارتش را لازم و ملزوم یکدیگر می‌دانیم و فقط حیطه انجام کارها جداست، ولی در عین حال پشتیبان هم هستیم.

دریادار سیاری در پایان سخنانش از الحاق ناوشکن سهند به نیروی دریایی در آینده نزدیک خبر داد.تاريخ : چهار شنبه 31 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در دنیای دیجیتال امروزی، افراد نمی توانند حتی برای چند لحظه هم که شده سر از گوشی های موبایل خود بردارند؛ برای امتحان می توانید برای یک ساعت گوشی موبایل خودرا کنار بگذارید و برای کار یا تفریح به بیرون از منزل بروید و تست کنید که تا چه زمانی می توانید بدون نگاه کردن به گوشی طاقت بیاورید.

 
خودروهایی که شما را همواره آنلاین نگه می دارند

خودروسازان این موضوع را به خوبی می دانند و به سرعت در حال اضافه کردن امکاناتی به خودروهای جدید خود هستند تا مادامی که رانندگی می کنید، بدون نیاز به نگاه کردن به گوشی خود، همواره شما را به اینترنت متصل نگه دارند. هر کدام از این امکانات جدید از قبلی بهتر هستند به طوری که از منوهای زیبای کنسول جلوی ماشین گرفته تا شارژ بی سیم گوشی و حتی نرم افزارهای مناسب برای ناوبری اتومبیل و ...همه و همه در حال پیشرفت هستند. در ادامه به بررسی 8 اتومبیل که بهترین امکانات اتصال به اینترنت را دارند می پردازیم.

هیوندا النترا 2017

هیوندای النترای 2017 که بازطراحی نیز شده است، یکی از اعضای جدید خط تولید خودروسازان است. این اتومبیل جذاب، راحت و با مصرف سوخی بهینه تولید شده است. اما از همه این موارد که بگذریم، سیستم لینک آبی این خودرو هست که توجه ما را به خود جلب کرده است. علاوه بر سیستم رهیاب ترافیک در حین رانندگی این سیستم، اتصال به اینترنت در خارج از این ماشین هم عالی است و می توانید آن را یک مودم سیار در نظر بگیرید.با استفاده از اپلیکیشن های خاص این اتومبیل که در گوشی خود دارید، می توانیداز راه دور با گوشی خود درهای خودرو را قفل یا باز کنید.با ایتفاده از سیستم لینک آبی در جستجوی گوگل می توانید مقصدی را مشخص کنید و آن را از طریق گوشی خود برای اتومبیل ارسال کنید و اتومبیل بهترین مسیر تا مقصد را برای شما بر روی مانیتور نمایش خواهد داد.
 
خودروهایی که شما را همواره آنلاین نگه می دارند

علاوه بر اینها، شما می توانیداقداماتی از قبیل قفل یا باز کردن درب ها و یاروشن کردن اتومبیل را از طریق اپلیکیشن ساعت هوشمند خود نیز انجام دهید و به طور کلی این خودرو شما را از استفاده از کلید های سنتی برای در اتومبیل بی نیاز کرده است.
 


شورلت مالیبو 2016

شورلت بار دیگر یک اتومبیل عالی دیگر برای سال 2016 روانه بازار کرد که چه در داخل و چه طراحی بیرونی آن نظیر ندارد.کنسول مرکزی در شورلت مالیبو از سیستم Mylink پیروی می کند که منوهای ساده و دکمه های بزرگی برای کار کردن دارد. اما اگر کمی دقیق تر شویم در می یابیم که Mylink کارهای بیشتری نیز انجام می دهد.
 
خودروهایی که شما را همواره آنلاین نگه می دارند

آیفون خود را به Mylink وصل کنید و پس از آن از طریق اپلیکیشن SiriEyesFree می توانید از طریق صوتی به سیستم Mylink خودرو فرمان دهید. که با اینکار می توانید بدون استفاده از دست به نوشتن و ارسال پیغام های متنی بپردازید؛ اگر خواهان این هستید که از اتصال خودرو به اینترنت بیشتر استفاده کنید، می توانید آیفون یا گوشی اندرویدی خود را از طریق درگاه USB به Carpaly و AndroidAuto وصل کنید.
 


تویوتا تاکوما 2016

تویوتا تاکوما در سال 2016 بازسازی اساسی شد؛ به طوری که تغییرات قابل ملاحظه ای در نمای خودرو، سیستم های انتقال و برخی تکنولوژی های مهم به کاررفته در آن را شاهد هستیم.مهمترین ویژگی جدید این خودرو، آخرین نسخه از سیستم اتصال Entune تویوتا است که بر روی یک صفحه نمایش 6.1 اینچی لمسی تعبیه شده است. این سیستم به راننده امکان راهبری خودرو با توجه به ترافیک و آب و هوای پیش رو را می دهد.
 
خودروهایی که شما را همواره آنلاین نگه می دارند

اما تراک هایی مثل تاکوما به درد ماشین بازی در آخر هفته می خورند و تاکوما از برخی امکانات هوشمند بهره می برد که بقیه همسانان او از آن بی بهره هستند.آنچه در وحله اول در کنسول این خودرو می بینید مجموعه ای از کلیدها هستند که با تغییر برخی از آنها می توانید به وسیله Qi-Compatible به شارژ بی سیم گوشی اندروید خود بپردازید. در قسمت بالای کلیدهای شارژ گوشی، ویژگی GoPro را خواهید دید. شما می توانید یک دوربین GoPro نصب کنید و در حین رانندگی تصاویر و منظره های پیش رو را به شکل زنده ضبط کرده و مستقیما بر روی یوتیوب قرار دهید.
 


تسلا مدل S 2016

اگر اندازه صفحه لمسی جلوی کنسول تسلا را در اندازه بازی های رایانه ای بداینم، در واقع تسلا مدل S یکی از بهترین استانداردهای تکنولوژی داخلی خودرو را در اختیار دارد. صفحه 17 اینچی مدل S ساختار تبلتی دارد و ویژگی ها و امکانات مختلفی که در روی آن وجود دارد مثل یک تبلت است و می توان از ان برای نگاه کردن به نقشه استفاده کرد.
 
خودروهایی که شما را همواره آنلاین نگه می دارند

مدل S تسلا، در واقع چندیمین خودرویی است که از یک اپلیکیشن گوشی هوشمند بهره می برد. اما روشی که شما از طریق آن می توانید این خودرو را کنترل کنید متفاوت و باورنکردنی است. وقتی اپلیکیشن را در گوشی خود باز می کنید، این اپلیکیشن به شما می گوید که خودروی شما کجاست و چه فاصله ای از شما دارد و وضعیت شارژ باتری آن چقدر است. شما از طریق این اپلیکیشن می توانید درهای خودرو را باز و بسته کنید و از راه دور جریان برق را در خودرو راه اندازی کنید و خودرو را روشن کنید و چراغ ها را خاموش و روشن کنید و حتی بوق بزنید.

مدل S تسلا مثل یک گوشی هوشمندقادر است OTA و دیگر به روز رسانی ها را از طریق هوا دریافت کند . در این خودرو تقویمی دیده شده است که ملاقات های روزانه و مقاصدی که قصدرفتن به انجا داریدرا می توان در ان ثبت کرد و خودرو به طور اتوماتیک قادر است شما را تا مقصد مورد نظر راهبری کند و مسیرهای مناسب را تا مقصد به شما نشان دهد.
 


فورد موستانگ 2016

مدل S تسلا تنها خودرویی نیست که قادر است به روزرسانی های OTA را دریافت کند. سیستم SYNC فورد بار دیگر به خاطر اینترفیش و ظاهر بدش مورد تمسخر قرار گرفت. اما فورد از پای ننشست و Sync 3 را عرضه کرد که منوهای بهتر و ظاهر موجه تر با امکانات بیشتری دارد.
 
خودروهایی که شما را همواره آنلاین نگه می دارند

در بیشتر مدل های 2016 و 2017 فورد که موستانگ فورد 2016 نیز از آن جمله است، Sync 3 به کار رفته و راننده از طریق این سیستم می تواند با نگه داشتن یک دکمه موزیکی که در داخل گوشی خود دارد را از سیستم صوتی ماشین پخش کند. شما می توانید فرمان های صوتی خود ساخته ای را نیز به سیستم وارد کنید و از فرمان های صوتی پیش فرض آن استفاده نکنید.این سیستم از مجموعه ای از اپلیکیشن های پخش موسیقی مثل اسپوتیفای و پاندورا و iHeartRadio پشتیبانی می کند.

Syc 3 همچنین از سامانه FordPass پشتیبانی می کند و از این طریق می تواند از راه دور درهای ماشین را باز و بسته کند،و یا با گوشی ماشین را روشن یا خاموش کند. شما حتی می توانید با این سیستم برای روشن شدن ماشین نیز زمان بندی از قبل تعیین شده ای در نظر بگیرید که راس ساعت خاصی روشن شود.
 


GMC ACADIA 2017

محصولات بیوک و GMC از سیستم Intellink استفاده می کنند که یکی از به نوعی از Mylink شورلت الگوبرداری شده است. برخی منتقدان بر روی ظاهر و کاربدهای این سیستم نقدهایی دارند اما وجود هات اسپات 4G به عنوان ویژگی جدید در این نوع ماشین ها، میزان نظرهای مثبت در مورد این امکانات را بالا برده است.
 
خودروهایی که شما را همواره آنلاین نگه می دارند

آکادیا از اواسط ماه جولای در قالب سه نوع اپلیکیشن درون ماشینی مختلف در دسترس خواهد بود. اولین اپلیکیشن Glympse نام دارد کهبه شما این امکان را می دهد تا موقعیت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این ویژگی هنگامی که قرار است فردی را از فرودگاه سوار کنید بسیار مفید خواهد بود.

دومین اپلیکیشن At Your Service نام دارد که به صورت محلی به دنبال رستوران ها و مغازه های خاصی که دنبالشان هستید، می گردد. و موقعیت این اماکن را به شما نشان می دهد. آخرین اپلیکیشن، کانال آب و هوایی نام دارد که شرایط آب و هوایی محلی موقعیتی که در آن قرار دارید را به شما نشان می دهد و این سیستم با در نظر گرفتن وضعیت ترافیکی بهترین مسیررا با توجه به وضعیت آب و هوایی برای شما محاسبه کرده و نشان می دهد.
 


ولوو XC90 2016

ولوو وقتی Xc90 را طراحی میکرد، گویی کپی از طراحی داخلی تسلا را برداشته است .سیستم سرگرمی داخلی ماشین Sensus نام دارد و منتقدان بر اینباورند که این سیستم یکی از بهترین نمونه های حال حاضر در بازار است و کار کردن با آن بسیار شبیه کار کردن با یک گوشی هوشمند است.
 
خودروهایی که شما را همواره آنلاین نگه می دارند

Sensus در واقع قادر است با استفاده از سیستم راهبری خود پارکینگها را شناسایی کند و حتی مبلغ پارکینگ را نیز بپردازد. سنسوس از مجموعه ای از اپلیکیشن ها ی مختلف مرتبط با هات اسپات Wifi بهره می برد که قطعاً از کار کردن با آنها لذت می برید. با استفاده از اپلیکیشن on-call ولوو می توانید در هوای سرد قبل از ورود به ماشین آن را گرم و در هوای گرم قبل از ورود به مایشن آن را خنک کنید.
 


Carplay اپل و اتو اندروید

خودروسازان در دهه گذشته زمان زیادی را صرف این موضوع کرده اند که بدانند ویژگی های کدامیک از پلتفرم های گوشی های هوشمند بیشتر به درد ماشین ها و استفاده در آنها می خورد. جواب بسیار ساده بود: اجازه دهید تا شرکتهای تکنولوژی که این سیستم عامل ها را مینویسند، ورژن های مخصوص ماشین را نیز خودشان طراحی کنند و به خاطر همین امر است که اکنون شما carplay اپل و اتواندروید را در ماشین های مدرن می بینید.
 
خودروهایی که شما را همواره آنلاین نگه می دارند

از فونت گرفته تا آیکون ها ، هر کسی که با Carplay در ماشین ها کار می کند احساس می کند در خانه ش نشسته و پیغام متنی ارسال و دریافت می کند، تماس تلفنی میگیرد، موسیقی پخش می کند و مسیرهای مختلف را از طریق فرمان صوتی SiriEyesfree می پیماید. یکی از برجسته ترین ویژگی های Carplay ویژگی Navigate است که به راننده این امکان را می دهد که موقعیتی را در نقشه گوشی خود انتخاب کند و سپس دکمه Navigate را بفشارد؛ در این لحظه مسیر تا موقعیت مورد نظر بر روی صفحه نمایش لمسی ماشین نمایش داده خواهد شد.

اندروید اتو هم بسیاری از همین ویژگی ها را دارد که شامل کنترل لاستیک ها، فرمان صوتی و ... نیز می شوداندروید اتو به اپلیکیشن های بیشتری در ماشین دسترسی دارد که از آن جمله می توان به اسکایپ، Tunein radio، NPR One و ... اشاره کرد.


تاريخ : چهار شنبه 31 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

رادیو

محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی و علوم رایانه موسسه فناوری ماساچوست(MIT) دستگاهی ساخته‌اند که می‌تواند با استفاده از سیگنال‌های وای‌فای،‌ احساسات شما را تشخیص بدهد.

به نقل از انگجت، این دستگاه که ای کیو-رادیو (نام دارد (EQ-Radio برای تشخیص احساس شادی و غم کاربر، بر روی بدن وی سیگنال‌های رادیویی منتشر می‌کند و نیازی به اتصال به آن با سیم و چسب الکتروکادیوگرافی نیست.

این "رادیو" دارای الگوریتم‌هایی است که می‌توانند ضربان قلب شما را از سیگنال‌های منعکس شده از بدن استخراج کنند. سپس هر ضربان مورد بررسی قرار گرفته و با سنجش‌های قبلی مقایسه می‌شود.

به گفته سازندگان، دقت این دستگاه در کنار سوابق سنجشی قبلی، 87 درصد بوده اما بدون آن‌ها، 70 درصد است.

این دستگاه می‌تواند دروغ‌سنج ایده‌آلی برای افرادی باشد که سعی در پنهان کردن احساسات خود دارند. شرکت‌های فیلم‌سازی نیز می‌توانند از آن در زمان آزمایش نمایش فیلم برای دستیابی به درک عمیق‌تر از تاثیرگذاری آن بر مردم استفاده کنند. همچنین خانه‌های مرتبط به اینترنت نیز می‌توانند از آن برای تنظیم نور، گرما و سایر دستگاهها بر اساس احوال صاحبان خانه بهره ببرند.

از مهمترین کاربردهای این دستگاه می‌توان به استفاده از آن توسط پزشکان به عنوان روشی غیرتهاجمی به منظور نظارت غیرمستقیم بر مبتلایان به افسردگی، تنش و سایر بیماری‌ها اشاره کرد.

 

  تاريخ : چهار شنبه 31 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

درمان آسیب نخاعی

گرافن از پتانسیل‌های نامحدودی در حوزه باتری‌سازی، شیشه جلوی خودرو با دید در شب و حسگرهای میکروسکوپی برخوردار است و اکنون محققان دانشگاه رایس نشان داده‌اند که از آن می‌توان در حوزه پزشکی برای درمان نویدبخش آسیب‌های نخاعی نیز بهره برد.

 به مقل از انگجت، تحقیقات پیشین نشان داده بود که گرافن می‌تواند رشد نورون‌ها را تحریک کند و از ژل پلیمری پلی‌اتیلن گلیکول (PEG) که در عمل‌های جراحی استفاده می‌شود، نیز برای ترمیم آسیب‌های نخاعی در حیوانات استفاده شده بود.

محققان با استفاده از این یافته‌ها از دانش شیمی خود برای ترکیب نانوروبان‌های گرافن با پلیمر پلی‌اتیلن گلیکول استفاده کرده و آن را به درمانی برای آسیب‌های نخاعی در موش‌ها تبدیل کردند.

ماده جدید به شکل یک داربست رسانا قوی‌تر عمل کرده و دو بخش نخاع قطع شده را ترمیم و مجددا متصل می‌کند.

موش‌های دچار آسیب نخاعی با استفاده از این ماده توانستند طی 24 ساعت برخی عملکردهای خود را بازیابی کنند و پس از دو هفته، آن‌ها بطور کامل درمان شده بودند و کنترل حرکتی نسبتا کاملی را نشان دادند.

هنوز تا استفاده از این روش بر روی انسانها زمان زیادی باقی است اما دستاورد قابل توجهی به شمار می‌رود و کاربردهای چشمگیری دارد.تاريخ : چهار شنبه 31 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شمع هوشمند

شرکت لودِلا از نخستین شمع هوشمند و ایمن جهان رونمایی کرده که با تلفن همراه روشن می‌شود.

 به نقل از بیزنس‌وایر، این شمع هوشمند که از فناوری "وای-فایر" استفاده می‌کند، نخستین نمونه در جهان است که شعله آن توسط گوشی هوشمند قابل روشن کردن و کنترل است و نیاز به استفاده از کبریت و فندک را کنار می‌گذارد.

شمع لودلا بسیار ایمن‌تر و استفاده از آن، ساده‌تر از شمع‌های رایج است. داخل این شمع هوشمند، مقدار کمی موم وجود دارد که قابل تجدید است و با شعله شمع، می‌سوزد.

همراه این شمع، یک اپلیکیشن رایگان موبایل ارائه شده که کاربر می‌توان با آن، یک یا چند شمع هوشمند را بدون برخاستن از جای خود روشن کند. در داخل هر شمع یک باتری قرار دارد تا فتیله را روشن کند.

این شمع هوشمند همچنین در صورت نزدیک شدن کودک یا افتادن تصادفی، بطور خودکار خاموش می‌شود. قیمت این محصول 99 دلار اعلام شده است.

 

 

  تاريخ : چهار شنبه 31 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

1474314852-screen-shot-2016-09-19-at-35353-pm.png

محققان در موسسه(AMS) آمستردام به تازگی یک طرح پژوهشی پنج ساله را برای به دستیابی به سیستم‌های خودران آبی آغاز کردند.

 به نقل از پاپیولار مکانیکز، محققان هلندی این برنامه را که در خصوص قایق‌های خودران می‌باشد "Roboat" نامیده‌اند.
AMS  یک موسسه علوم و مهندسی است که توسط مقامات آمستردام بنیانگذاری شده و وظیفه آن مدیریت پروژه های مختلف شهری است.

برای آزمایش قایق‌های خودران، آمستردام بهترین گزینه است زیرا دارای بیش از شصت مایل از کانال‌های آبی و بیش از یک میلیون جمعیت است.

شهر آمستردام یکی از محبوبترین هدفهای گردشگری در اروپا است که سالانه پذیرای گردشگران بی‌شماری است.

از انگیزه‌های اصلی این محققان برای راه‌اندازی پروژه Roboat، پدیده گرم شدن کره زمین، جذر و مد شدید و و تغییر در سطح آب دریاها است.
تحقیقات بر روی پروژه  Roboat ، با همکاری موسسه فناوری ماساچوست و دو دانشگاه هلندی، دانشگاه صنعتی دلفت و دانشگاه Wageningen انجام خواهد شد.

به گفته محققان این پروژه، استفاده از این قایق‌ها تنها به بحث گردشگری منتهی نشده و یکی از مهم‌ترین اهدافی که به طور جدی توسط پروژه Roboat دنبال خواهد شد، پیگیری سلامت شهروندان است.

 محققان قصد دارند تا با فرستادن زیر دریایی‌های کوچک و خودران به داخل شبکه فاضلاب آمستردام، تحقیقاتی را در زمینه بیماری‌های مختلف انجام دهند.

گفتنی است که هزینه این پروژه در حدود 25 میلیون یورو، ( معادل 28 میلیون دلار) بوده و اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش برود، نمونه‌های آزمایشی این قایق‌ها تا سال 2017 راه‌اندازی می‌شود.

 

 

 

 تاريخ : چهار شنبه 31 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سایت کره شمالی

کره شمالی کشوری منزوی است که با سایر جهان مراوده ندارد و حتی از طریق اینترنت نیز نمی‌توان عادات فرهنگی مردم آن را شناخت زیرا برای خارجی‌ها غیرقابل دسترس است.

 به نقل از ردیت، به تازگی سایت‌های اینترنتی این کشور بطور تصادفی قابل رویت شده‌اند.

این رونمایی شامل فهرستی از سایت‌های ثبت شده در دامین رسمی کشور کره شمالی (.kp) است. پیش از این هیچ اطلاعاتی در مورد عادات وبگردی این کشور از جمله دامین‌های ثبت شده وجود نداشت اما اخیرا مشخص شد که تنها 28 سایت اینترنتی برای ساکنان کره شمالی وجود دارد.

این اطلاعات درز کرده زمانی در دسترس قرار گرفت که کره شمالی بطور تصادفی سرور حاوی اطلاعات اسامی دامین را باز کرد.

بسیاری از صفحات اینترنتی از جمله سایت مسافرتی، آشپزی و دوست‌یابی این کشور در حال حاضر غیرفعال هستند اما تصاویر ثبت شده از آن‌ها به سرعت در همه‌جا منتشر شد تا علاقمندان بتوانند میزان دسترسی مردم کره شمالی به اینترنت را ببینند.

تصویری از نوعی شبکه اجتماعی اینترنتی

صفحه نیروی دریایی کره شمالی

سایت اینترنتی سفر

سایت رزرو تور گردشگری

صفحه اینترنتی دانشگاهی در کره شمالی

سایت ورزشی

سایت غذاهای کره‌ای

صفحه اینترنتی دستورالعمل‌های معنوی

سایت خبری

سایت کهنسالان

صفحه اینترنتی فستیوال بین‌المللی فیلم پیونگ‌یانگ

 

 تاريخ : چهار شنبه 31 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

گربه

بچه گربه‌ها موجوداتی دوست داشتنی هستند اما تحقیقات جدید حاکی از آن است که نوازش کردن این موجودات می‌تواند برای انسان مرگبار باشد.

 به نقل از  تلگراف،‌ گربه‌ها موجوداتی دوگانه هستند و گاهی نوازش را با تواضع پذیرفته و گاهی حمله می‌کنند. اکنون تحقیقات انجام شده توسط مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری نشان داده که زخمی شدن توسط گربه می‌تواند مشکلات سلامتی جدی را به همراه داشته و حتی در اثر عفونت باکتریایی منجر به مرگ شود.

بیماری خراش گربه یا تب خراش گربه زمانی رخ می‌دهد که حیوان مبتلا به عفونت باکتریایی انسان را گاز گرفته، زخمی کرده یا زخم سرباز وی را لیس می‌زند.

حدود 40 درصد گربه‌ها باکتری هنسله بارتونلا را با خود دارند که در اثر گزیده شدن توسط کنه یا مبارزه با گربه‌های مبتلا به آن‌ها منتقل شده و باعث بیماری می‌شود. گربه‌های مبتلا معمولا هیچ علائمی را نشان نمی‌دهند.

این باکتری در صورت انتقال به انسان باعث تب، سردرد، کاهش اشتها و خستگی می‌شود. اگرچه بیماری خراش گربه یک عفونت ملایم است و به راحتی قابل درمان است، اما در انواع شدید آن می‌توان به عفونت قلبی و تورم مغز منجر شود و حتی مرگبار باشد.

محققان دریافتند بچه گربه‌های کمتر از یک ساله بیشتر ممکن است باکتری مذکور را داشته و آن را منتشر کنند زیرا احتمال چنگ زدن آن بیشتر است.

بهترین روش برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت، شستن دستها پس از تماس با این موجودات و کوتاه کردن ناخن‌های آن‌هاست.تاريخ : چهار شنبه 31 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مایکروسافت

شرکت مایکروسافت به دنبال حل مشکل سرطان تا 10 سال آینده قصد دارد از علوم پیشرفته رایانه برای شکستن کد سلول‌های بیمار و برنامه‌ریزی مجدد آن به شکل سلول سالم استفاده کند.

 به نقل از تلگراف، این غول فناوری در تغییر مسیر چشمگیر یک ارتش کوچک از بهترین زیست‌شناسان،‌ برنامه‌نویسان و مهندسان جهان را گرد هم آورده که با سرطان مانند یک باگ رایانه‌ای برخورد کنند.

تابستان امسال مایکروسافت اولین آزمایشگاه مرطوب خود را افتتاح کرد و در آن به آزمایش یافته‌های دانشمندان رایانه‌ خود خواهد پرداخت که در حال طراحی نقشه‌های بزرگ از عملکرد داخلی شبکه‌های سلولی هستند.

گروه محاسبات زیست شناسی در مایکروسافت در حال کار بر روی رایانه‌ای از جنس دی‌ان‌ای هستند که می‌تواند درون سلول‌ها زندگی کرده و به بررسی نقایص شبکه‌های بدن مانند سرطان بپردازد. اگر این رایانه سلول‌های سرطانی را شناسایی کند، سیستم را ریبوت کرده و آن‌ها را از بین خواهد برد.

به گفته آن‌ها،‌ اگر بتوان سرطان را مانند یک بیماری مزمن کنترل و تنظیم کرد،‌ مشکل حل خواهد شد.

در حال حاضر، گروه اصول و ابزار برنامه‌نویسی یک نرم‌افزار طراحی کرده‌اند که رفتار سالم یک سلول را تقلید می‌کند و از این رو می‌توان آن را با یک سلول بیمار مقایسه کرده،‌ محل بروز مشکل و شیوه حل آن را پیدا کرد.

نرم‌افزار آنالیزور مدل زیستی در حال حاضر برای کمک به محققان در درک چگونگی درمان موثرتر سرطان خون استفاده می‌شود.تاريخ : چهار شنبه 31 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بالگرد خورشیدی

دانشجویان دانشگاه مریلند موفق به ساخت و به پرواز در آوردن اولین هلیکوپتری شدند که با انرژی خورشیدی کار می‌کند.

به نقل از اینهبیتیت، این هلیکوپتر خورشیدی که Solar Gamera نام دارد، با حمل یک سرنشین توانست در حدود یک پا از زمین بلند شده و به مدت 9 ثانیه به پرواز درآید.

در حال حاضر اطلاعات زیادی از نحوه عملکرد این هلیکوپتر خورشیدی در دسترس نیست و طراحان آن تنها اعلام کردند که این هلیکوپتر نیروی خود را از 4 پنل خورشیدی تامین می کند.

این پرواز می‌تواند به نقطه عطفی در تاریخ صنعت هوانوردی و پرواز با استفاده از انرژی‌های پاک تبدیل شود.

 

  تاريخ : چهار شنبه 31 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 هجدهم ذی‌الحجه روزی است که رسول خدا(ص) پس از انجام حج در سال دهم هجری به هنگام مراجعت به مدینه، مردم را در وادی «غدیر» جمع کرد و فرمان خدا یعنی نصب حضرت علی(ع) به امامت و ولایت بر امت را به آنان ابلاغ کرد. و آن جا بود که آیه ۳ سوره مائده (الْیوْمَ اکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُم، وَ اتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی، وَ رَضیتُ لَکُمُ الاسْلامَ دِینا) نازل شد و خداوند با برگزیدن حضرت علی(ع) به امامت امت، دین اسلام را کامل گردانید و دشمنان آن را ناامید و مایوس ساخت.

در ادامه بر اساس متون دینی، فضیلت و اعمالی که برای این روز وارد شده است را یادآور می‌شویم:

فضیلت روز عید غدیر

در روایتی از امام رضا (ع) می‌خوانیم که فرمود: «روز قیامت، چهار روز را که زینت بسته‌اند به نزد عرش الهی آورند: روز عید اضحی (قربان) روز عید فطر، روز جمعه و روز عید غدیر. ولی در آن میان، روز عید غدیر، از نظر زیبایی، مانند ماه است میان ستارگان».

در همان روایت، از این روز، به عنوان «عید اکبر» یاد شده است، روزی که گناهان شیعیان (توبه کار) امیرمومنان(ع) بخشیده می‌شود و این روز، روز شادی و سرور است، روزی است که در آن تبسم بر چهره مومنان نقش می‌بندد.

در روایت دیگری آمده است که از امام صادق(ع) پرسیدند: آیا برای مسلمانان غیر از عید فطر و عید اضحی (قربان) عید دیگری نیز وجود دارد؟ فرمود: آری. عیدی که از آن دو روز، باعظمت‌تر و شریف‌تر است و آن روزی است که پیامبر اکرم(ص)، علی (ع) را برای امامت امت نصب فرمود و در روایت دیگر فرمود: آن روز هجدهم ذی‌الحجه است.

به هر حال، شایسته است در این روز مسلمانان با تشکیل مجالس جشن و سرور و مدیحه‌سرایی و سخنرانی درباره روز عید غدیر و مساله امامت امت و مناقب و فضایل امیر مومنان (ع)، آن را گرامی بدارند و فرزندان و جوانان و نوجوانان خود را با مساله ولایت امیرمومنان علی (ع) و منابع آن از کتاب و سنت و تاریخ آشناتر سازند.

اعمال روز عید غدیر

برای این روز اعمال متعددی روایت شده است:

۱- روزه گرفتن است که در روایتی از امام صادق (ع) روزه در چنین روزی برابر روزه ۶۰ ماه شمرده شده و در روایتی روزه روز غدیر خم کفاره ۶۰ سال است.

۲- مرحوم «شیخ کفعمی» در کتاب «بلدالامین» غسل این روز را مستحب دانسته است.

۳- احسان و نیکی به برادران مومن.

در روایتی از امام صادق (ع) آمده است که فرمودند:

"این روز، روز عبادت است و روز اطعام و نیکی کردن و احسان به برادران دینی است".

در روایت دیگری امام رضا (ع) فرمود: کسی که در این روز، به خانواده و برادران مومن خود، توسعه در رزق و بخشش‌ها و انفاق‌ها دهد، خداوند روزی او را زیاد می‌گرداند.

۴- زیارت امیرمومنان علی (ع) در این روز بسیار بافضیلت است.

در روایتی از ابن ابی‌نصر (یکی از یاران برجسته امام رضا (ع)) نقل شده است که حضرت به وی فرمود:

"هرجا که هستی سعی کن در روز عید غدیر، خود را به کنار قبر مطهر امیرمومنان علی (ع) برسانی، چراکه در این روز خداوند گناهان بسیاری از مردان و زنان مسلمان را می‌بخشد و دو برابر کسانی که خداوند آن‌ها را در ماه رمضان و شب قدر و شب عید فطر از دوزخ آزاد می‌کند، در چنین روزی از آتش جهنم رهایی می‌دهد".

برای امیرمومنان (ع) در این روز زیارت‌هایی نقل شده است که معروف‌ترین آن، زیارت معروف «امین‌الله» است که می‌توان آن را از نزدیک و یا از راه دور، خطاب به امیرمومنان (ع) خواند و دیگری زیارت مخصوصه امیرمومنان در روز عید غدیر است.

زیارت امین‌الله را می‌توانید با مراجعه به این نشانی مطالعه کنید.

همچنین زیارت مخصوصه امیرمومنان را می‌توانید در این نشانی مشاهده کنید.

۵- امام رضا (ع) فرمودند:در چنین روزی که روز عید و تبریک گفتن به یکدیگر است، مناسب است مومنان وقتی به یکدیگر می‌رسند این جملات را بگویند:

«الْحَمْدُ للهِ الَّذی جَعَلَنا مِنَ الْمُتَمَسِّکینَ بِوِلایةِ امیرِالْمُؤْمِنینَ وَالائِمَّةِ»

ستایش خاص خدایی است که قرار داد ما را از تمسک‌جویان به ولایت امیرمومنان و سایر امامان علیهم السلام.

۶- در چنین روزی وقتی برادر مومنت را ملاقات کردی بگو:

«الْحَمْدُ للهِ الَّذی اکْرَمَنا بِهذَا الْیوْمِ، وَجَعَلَنا مِنَ الْمُؤْمِنینَ،

ستایش خاص خدایی است که گرامی داشت ما را به این روز و قرارمان داد از ایمان آورندگان و

وَجَعَلَنا مِنَ‌الْمُوفینَ بِعَهْدِهِ الَینا، وَمیثاقِهِ الَّذی واثَقَنا بِهِ، مِنْ وِلایةِ وُلاةِ امْرِهِ،

قرارمان داد از وفاکنندگان به عهدی که با ما کرده بود و پیمانی که با ما بسته بود از ولایت سرپرستان امر دین او

وَالْقُوّامِ بِقِسْطِهِ، وَلَمْ یجْعَلْنا مِنَ الْجاحِدینَ وَالْمُکَذِّبینَ بِیوْمِ الدّینِ.

و برپادارندگان عدلش و قرارمان نداد از منکران و تکذیب کنندگان روز جزا.

۷- دعای ندبه را در این روز بخواند که این دعا را نیز می‌توانید با مراجعه به به ادرس زیر قرائت کنید:

http://makarem.ir/prayer/?lid=۰

۸- مرحوم «سید بن طاووس» به سند صحیح از امام صادق (ع) نقل می‌کند که در روز غدیر، دو رکعت نماز بخوان، پس از نماز به سجده برو و ۱۰۰ مرتبه خدا را شکر کن (مثلا بگو: شکرا لِلّه) و سر از سجده بردار و این دعا را بخوان:

اللّهُمَّ انِّی اسْئَلُکَ بِانَّ لَکَ الْحَمْدَ، وَحْدَکَ لا شَریکَ لَکَ، وَانَّکَ واحِدٌ احَدٌ صَمَدٌ،

خدایا از تو درخواست کنم بدان که از برای توست ستایش یگانه‌ای که شریک نداری و تویی یکتای یگانه‌ بی نیاز،

لَمْ تلِدْ وَلَمْ تُولَدْ، وَلَمْ یکُنْ لَکَ کُفُوا احَدٌ،

که فرزندی نداری و فرزند کسی نیستی و نیست برایت همتایی هیچ کس

وَانَّ مُحَمّدا عَبْدُکَ وَرَسُولُکَ صَلَواتُکَ عَلَیهِ وَالِهِ، یا مَنْ هُوَ کُلَّ یوْم فی شَان،

و براستی محمد بنده و رسول توست درودهای تو بر او و آلش باد، ای که هر روز در کاری هستی،

کَما کانَ مِنْ شَانِکَ انْ تَفَضَّلْتَ عَلَیَّ، بِانْ جَعَلْتَنی مِنْ اهْلِ اجابَتِکَ، وَاهْلِ دِینِکَ

چنانچه از شان تو بود که بر من تفضل فرمودی به این‌که مرا از اهل اجابتت و از اهل دینت

وَاهْلِ دَعْوَتِکَ، وَوَفَّقْتَنی لِذلِکَ فی مُبْتَدَءِ خَلْقی، تَفَضُّلا مِنْکَ وَکَرَما وَجُودا،

و اهل دعوتت قرار دادی و موفقم داشتی بدان در آغاز آفرینشم از روی تفضل و کرم و بخششت

ثُمَّ ارْدَفْتَ الْفَضْلَ فَضْلا، وَالْجُودَ جُودا، وَالْکَرَمَ کَرَما، رَافَةً مِنْکَ وَرَحْمَةً،

سپس دنبال آوردی این فضل را به فضلی دگر و این بخشش را به بخششی دگر و این کرم را به کرمی دگر که آن هم از روی مهر و رحمتت بود

الی انْ جَدَّدْتَ ذلِکَ الْعَهْدَ لی تَجْدیدا بَعْدَ تَجدیدِکَ خَلْقی،

تا بدان جا که تازه کردی این عهد را برایم از نو پس از تجدید آفرینشم

وَکُنْتُ نَسْیا مَنْسِیا ناسِیا ساهِیا غافِلا، فَاتْمَمْتَ نِعْمَتَکَ بِانْ ذَکَّرْتَنی ذلِکَ،

در صورتی که من در فراموشی بودم و فراموشکاری و بی خبری و غفلت پس تو نعمتت را بر من تمام کردی به این که آن را به یادم انداختی

وَمَنَنْتَ بِهِ عَلَیَّ، وَهَدَیتَنی لَهُ، فَلْیکُنْ مِنْ شَانِکَ یا الهی وَسَیدی وَمَولایَ

و بدان بر من منت نهادی و بر آن راهنماییم کردی پس همچنان باید از شان تو باشد ای معبود و آقا و مولای من

انْ تُتِمَّ لی ذلِکَ، وَلاتَسْلُبَنیهِ حَتّی تَتَوَفّانی عَلی ذلِکَ،

که تمام کنی برایم آن نعمت را و از من سلب نفرمایی آن را تا هنگامی که بمیرانیم بر آن

وَانتَ عَنّی راض، فَانَّکَ احَقُّ الْمُنعِمینَ انْ تُتِمَّ نِعمَتَکَ عَلَیَّ، اللّهُمَّ

در حالی که تو از من خشنود باشی که براستی تو سزاوارترین نعمت بخشانی که نعمتت را بر من به پایان رسانی خدایا

سَمِعْنا وَاطَعْنا وَاجَبْنا داعِیکَ بِمَنِّکَ، فَلَکَ الْحَمْدُ غُفْرانَکَ رَبَّنا وَالَیکَ

شنیدیم و پیروی کردیم و خواننده‌ات را اجابت کردیم به لطف تو پس از آن توست حمد و امرزشت را خواهانیم پروردگارا و به سوی توست

الْمَصیرُ، امَنّا بِاللهِ وَحْدَهُ لا شَریکَ لَهُ، وَبِرَسُولِهِ مُحَمَّد صَلَّی اللهُ عَلَیهِ

بازگشت ایمان داریم به خدای یگانه‌ای که شریک ندارد و به رسولش محمّد صلی اللّه علیه و

وَ الِهِ، وَ صَدَّقْنا وَ اجَبْنا داعِیَ اللهِ، وَ اتَّبَعْنَاالرَّسُولَ فی مُوالاةِ مَوْلینا

اله و تصدیق کردیم و اجابت کردیم داعی خدا را و پیروی کردیم از رسول (او) در مورد دوستی و اطاعت مولایمان

وَمَوْلَی الْمُؤْمِنینَ، امیرِالْمُؤْمِنینَ عَلِیِّ بْنِ ابیطالِب، عَبْدِاللهِ وَاخی رَسُولِهِ،

و مولای مومنان امیر مومنان علی بن ابی طالب بنده خدا و برادر رسول او

وَ الصِّدِّیقِ الاکْبَرِ، وَالْحُجَّةِ عَلی بَرِیتِهِ، المُؤَیدِ بِهِ نَبِیهُ وَدینَهُ الْحَقَّ

و صدیق اکبر و حجت او بر آفریدگانش آن که خداوند پیامبرش و دین حق

الْمُبینَ، عَلَما لِدینِ اللهِ، وَخازِنا لِعِلْمِهِ، وَعَیبَةَ غَیبِ اللهِ، وَمَوْضِعَ سِرِّ اللهِ،

آشکارش را بوسیله او تایید کرد نشانه و پرچم دین خدا و خزینه دار دانش او و گنجینه غیب خدا و جایگاه راز خدا

وَ امینَ اللهِ عَلی خَلْقِهِ، وَشاهِدَهُ فی بَرِیتِهِ، اللّهُمَّ رَبَّنا انَّنا سَمِعْنا مُنادِیا

و امین خدا بر خلق او و گواه او در آفریدگانش خدایا ای پروردگار ما ما شنیدیم منادی

ینادی لِلایمانِ، انْ امِنُوا بِرَبِّکُمْ فَامَنّا، رَبَّنا فَاغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا، وَ کَفِّرْ عَنّا

را که ندا می‌کرد برای ایمان (و می‌گفت) ایمان آورید به پروردگارتان، پروردگارا ما هم ایمان آوردیم پس بیامرز گناهانمان را و بدی‌هامان

سَیئاتِنا، وَتَوَفَّنا مَعَ الابْرارِ، رَبَّنا وَ اتِنا ما وَعَدْتَنا عَلی رُسُلِکَ، وَلا

را پوشیده دار و ما را با نیکان بمیران پروردگارا عطا کن به ما چیزی را که بوسیله فرستادگانت به ما وعده دادی و

تُخْزِنا یوْمَ الْقِیمَةِ، انَّکَ لا تُخْلِفُ الْمیعادَ، فَانّا یا رَبَّنا بِمَنِّکَ وَلُطْفِکَ اجَبْنا

در روز رستاخیز رسوایمان مکن که براستی تو خلف وعده نمی‌کنی، پس ما ای پروردگار به احسان و لطف تو اجابت کردیم

داعِیکَ، وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ وَصَدَّقْناهُ، وَصَدَّقْنا مَوْلَی الْمُؤْمِنینَ، وَکَفَرْنا

داعی تو را و پیروی کردیم از رسول تو و تصدیقش کردیم و نیز تصدیق کردیم مولای مومنان را و کافر شدیم

بِالْجِبْتِ وَالطّاغُوتِ، فَوَلِّنا ما تَوَلَّینا، وَاحْشُرْنا مَعَ ائِمَّتِنا، فَانّا بِهِمْ

به جبت و طاغوت (غاصبان حقوق آن حضرت) پس والی ما گردان ان را که ما به ولایت برگزیدیم و با امامانمان محشورمان کن که براستی ما بدیشان

مُؤْمِنُونَ مُوقِنُونَ، وَلَهُمْ مُسَلِّمُونَ، امَنّا بِسِرِّهِمْ وَعَلانِیتِهِمْ، وَشاهِدِهِمْ

ایمان و اعتقاد داریم و تسلیم آنانیم ایمان داریم بر نهانشان و آشکارشان و حاضرشان

وَغائِبِهِمْ، وَحَیهِمْ وَمَیتِهِمْ، وَرَضینا بِهِمْ ائِمَّةً وَقادَةً وَسادَةً، وَ حَسْبُنا بِهِمْ

و غایبشان و زنده‌شان و مرده‌شان و خشنودیم به امامتشان و اقاییشان و همان‌ها ما را در

بَینَنا وَبَینَ اللهِ دُونَ خَلْقِهِ، لا نَبْتَغی بِهِمْ بَدَلا، وَلا نَتَّخِذُ مِنْ دُونِهِمْ وَلیجَةً،

مابین خود و خدا از سایر خلق کافی هستند نجوییم بجای ایشان بدلی و نگیریم جز ایشان همدمی (یا معتمدی)

وَ بَرِئْنا الَی اللهِ مِنْ کُلِّ مَنْ نَصَبَ لَهُمْ حَرْبا مِنَ الْجِنِّ وَالانْسِ مِنَ الاوَّلینَ

و بیزاری جوییم به درگاه خدا از هر که برپا کند در برابرشان جنگی از جن و انس از اوّلین

وَ الاخِرینَ، وَ کَفَرْنا بِالْجِبْتِ وَ الطّاغُوتِ وَ الاوْثانِ الارْبَعَةِ، وَ اشْیاعِهِمْ

و آخرین و کافر شدیم به جبت و طاغوت و بت‌های چهارگانه و دنبال روندگان

وَ اتْباعِهِمْ، وَ کُلِّ مَنْ والاهُمْ مِنَ الْجِنِّ وَ الانْسِ، مِنْ اوَّلِ الدَّهرِ الی اخِرِهِ،

و پیروانشان و هر که دوستشان دارد از جن و انس از آغاز روزگار تا پایان آن

اللّهُمَّ انّا نُشْهِدُکَ انّا نَدینُ بِما دانَ بِهِ مُحَمَّدٌ وَ الُ مُحَمَّد، صَلَّی اللهُ عَلَیهِ

خدایا تو را گواه می‌گیریم که ما متدین هستیم بدانچه متدین شد بدان محمّد و آل محمّد درود خدا بر او

وَعَلَیهِمْ، وَ قَوْلُنا ما قالُوا، وَ دینُنا ما دانُوا بِهِ، ما قالُوا بِهِ قُلْنا، وَ ما دانُوا بِهِ

و بر ایشان باد و گفتار ما همان است که آن‌ها گفتند و دین ما همان است که آن‌ها متدین بدان بودند هرچه را آنان گفتند ما هم گفتیم و هرچه را آنان متدین شدند

دِنّا، وَما انْکَرُوا انْکَرْنا، وَمَنْ والَوْا والَینا، وَمَنْ عادَوْا عادَینا، وَمَنْ لَعَنُوا

ما هم شدیم و هرچه را انکار کردند ما انکار کردیم و هرکه را دوست داشتند دوست داریم و هر که را دشمن دارند دشمن داریم و هر که را لعن کردند

لَعَنّا، وَمَنْ تَبَرَّؤُا مِنْهُ تَبَرَّانا مِنْهُ، وَمَنْ تَرَحَّمُوا عَلَیهِ تَرَحَّمْنا عَلَیهِ، امَنّا وَ

لعن کنیم و از هر که بیزاری جستند بیزاری جوئیم و بر هر که ترحم کردند ترحم کنیم ایمان آوردیم

سَلَّمْنا، وَ رَضینا وَ اتَّبَعْنا مَوالِینا صَلَواتُ اللهِ عَلَیهِمْ، اللّهُمَّ فَتَمِّمْ لَنا ذلِکَ

و تسلیم و خشنود گشتیم و پیروی کردیم از سرورانمان درودهای خدا بر ایشان باد خدایا پس تو آن را برای ما تکمیل کن

وَلاتَسْلُبْناهُ، وَ اجْعَلْهُ مُسْتَقِرّا ثابِتا عِنْدَنا، وَلا تَجْعَلْهُ مُسْتَعارا، وَاحْینا

و از ما سلب مفرما و آن را پایگاهی ثابت در پیش ما قرار ده و پایگاه عاریت و موقتش قرار مده و زنده‌مان

ما احْییتَنا عَلَیهِ، وَامِتْنا اذا امَتَّنا عَلَیهِ، الُ مُحَمَّد ائِمَّتُنا، فَبِهِمْ نَاتَمُّ وَایاهُمْ

دار بر همان تا هرگاه که زنده‌مان داری و بمیرانمان بر آن هرگاه میراندی مان، آل محمّد پیشوایان مایند به آن‌ها اقتدا کنیم و آنان را

نُوالی، وَعَدُوَّهُمْ عَدُوَّ اللهِ نُعادی، فَاجْعَلْنا مَعَهُمْ فِی الدُّنْیا وَالاخِرَةِ وَمِنَ

دوست داریم و دشمنشان را که دشمن خداست دشمن داریم پس ما را در دنیا و آخرت با ایشان قرار ده و از

الْمُقَرَّبینَ، فَانّا بِذلِکَ راضُونَ، یا ارْحَمَ الرّاحِمینَ.

مقربان درگاهت گردان که براستی ما به همان خشنودیم ای مهربانترین مهربانان.

پس از پایان دعا، بار دیگر به سجده برو و ۱۰۰ مرتبه الحمد لله و ۱۰۰ مرتبه شکرا للهِ بگو.

امام (ع) در ادامه فرمود: هر کس که این عمل را بجا آورد، پاداش کسی را دارد که در روز غدیر، نزد رسول خدا(ص) بوده و با آن حضرت بیعت کرده است. (مرحوم محدّث قمی می‌گوید: بهتر است که این نماز نزدیک ظهر انجام شود که مقارن نصب حضرت علی (ع) به خلافت بوده است).

۹- از «شیخ مفید»(رحمة الله علیه) نقل شده است که این دعا را در روز «غدیر» می‌خوانی:

اللّهُمَّ انّی اسْئَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّد نَبِیکَ، وَعَلِیٍّ وَلِیکَ، وَالشَّانِ وَالْقَدْرِ الَّذی

خدایا از تو درخواست کنم به حق محمّد پیامبرت و به حق علی ولی تو و بدان منزلت و مرتبه‌ای که بدان

خَصَصْتَهُما بِهِ دُونَ خَلْقِکَ، انْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّد وَعَلِیٍّ، وَانْ تَبْدَءَ بِهِما

وسیله ان دو را از سایر مخلوق خود اختصاص دادی که درود فرستی بر محمّد و علی و از آنان شروع کنی

فی کُلِّ خَیر عاجِل، اللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد الائِمَّةِ الْقادَةِ،

در دادن هر خیری که فوری است خدایا درود فرست بر محمّد و آل محمّد پیشوایان رهبر

وَ الدُّعاةِ السّادَةِ، وَ النُّجُومِ الزّاهِرَةِ، وَ الاعْلامِ الْباهِرَةِ، وَ ساسَةِ الْعِبادِ،

و خوانندگان بزرگ و سرور و ستارگان درخشان و نشانه‌های فروزان و تدبیرکنندگان کار بندگان

وَ ارْکانِ الْبِلادِ، وَ النّاقَةِ الْمُرْسَلَةِ، وَ السَّفینَةِ النّاجِیةِ، الْجارِیةِ فِی اللُّجَجِ

و پایه‌های جاهای آباد و ناقه فرستاده شده و کشتی نجات که روان است در دریاهای

الْغامِرَةِ، اللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد، خُزّانِ عِلْمِکَ، وَ ارْکانِ

ژرف پرآب خدایا درود فرست بر محمّد و ال محمّد گنجینه‌های دانشت و پایه‌های

تَوْحِیدِکَ، وَ دَعائِمِ دینِکَ، وَ مَعادِنِ کَرامَتِکَ، وَ صَفْوَتِکَ مِنْ بَرِیتِکَ،

محکم توحید تو و ستون‌های دین تو و معدن‌های کرامتت و برگزیدگان از خلقت

وَ خِیرَتِکَ مِنْ خَلْقِکَ، الاتْقِیاءِ النُّجَباءِ الابْرارِ، وَ الْبابِ الْمُبْتَلی بِهِ

و بهترین آفریدگانت ان پرهیزکاران و برگزیدگان نیکوکار و درگاهی که مورد ابتلای مردم است

النّاسُ، مَنْ اتاهُ نَجی، وَمَنْ اباهُ هَوی، اللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ الِ

هر که بدان درگاه آمد نجات یافت و هرکه سرباز زد سقوط کرد خدایا درود فرست بر محمد و آل

مُحَمَّد، اهْلِ الذِّکْرِ الَّذینَ امَرْتَ بِمَسْئَلَتِهِمْ، وَ ذَوِی الْقُرْبَی الَّذینَ امَرْتَ

محمد اهل ذکری که دستور فرمودی بپرسش مسائل از ان‌ها و خویشاوندانی که دستور فرمودی

بِمَوَدَّتِهِمْ، وَفَرَضْتَ حَقَّهُمْ، وَجَعَلْتَ الْجَنَّةَ مَعادَ مَنِ اقْتَصَّ اثارَهُمْ، اللّهُمَّ

به دوست داشتنشان و حقشان را واجب کردی و بهشت را بازگشتگاه (و سرمنزل) کسی قرار دادی که آثارشان را پیروی کند خدایا

صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد، کَما امَرُوا بِطاعَتِکَ، وَنَهَوْا عَنْ مَعْصِیتِکَ،

درود فرست بر محمد و آل محمد چنانچه دستور پیروی تو را دادند و از نافرمانیت نهی کردند

وَدَلُّوا عِبادَکَ عَلی وَحْدانِیتِکَ، اللّهُمَّ انّی اسْئَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّد نَبِیکَ

و بندگانت را به یگانگی‌ات راهنمایی کردند خدایا من از تو می‌خواهم به حق محمد پیامبرت

وَ نَجیبِکَ، وَ صَفْوَتِکَ وَ امینِکَ، وَ رَسُولِکَ الی خَلْقِکَ، وَ بِحَقِّ

و گرامی و برگزیده و امین تو و فرستاده‌ات بسوی خلق و به حق

امیرِالْمُؤْمِنینَ، وَیعْسُوبِ الدّینِ، وَقائِدِ الْغُرِّ الْمُحَجَّلینَ، الْوَصِیِّ الْوَفِیِّ،

امیرمومنان و پیشوای دین و رهبر سفیدرویان ان وصی با وفا

وَالصِّدّیقِ الاکْبَرِ، وَالْفارُوقِ بَینَ الْحَقِّ وَالْباطِلِ، وَالشّاهِدِ لَکَ، وَالدّالِّ

و صدیق اکبر و جداکننده بین حق و باطل و گواه تو و راهنمایی کننده

عَلَیکَ، وَالصّادِعِ بِامْرِکَ، وَالْمُجاهِدِ فی سَبیلِکَ، لَمْ تَاخُذْهُ فیکَ لَوْمَةُ

بر تو و آشکار کننده دستورت و جهادکننده در راهت آن که نگیردش (و ناراحتش نکند) درباره تو ملامت

لائِم، انْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد، وَانْ تَجْعَلَنی فی هذَا الْیوْمِ

ملامت کننده‌ای که درود فرستی بر محمّد و ال محمّد و مرا قرار دهی در این روزی

الَّذی عَقَدْتَ فیهِ لِوَلِیکَ الْعَهْدَ فی اعْناقِ خَلْقِکَ، وَاکْمَلْتَ لَهُمُ الدّینَ مِنَ

که بستی برای ولی خود پیمان (امامت) را در گردن خلق خود و کامل گرداندی برای آن‌ها دین را از

الْعارِفینَ بِحُرْمَتِهِ، وَالْمُقِرّینَ بِفَضْلِهِ، مِنْ عُتَقائِکَ وَطُلَقائِکَ مِنَ النّارِ،

عارفان به حرمتش و اقرارکنندگان به فضل او از آزادشدگان و رهاشدگانت از آتش

وَلا تُشْمِتْ بی حاسِدِی النِّعَمِ، اللّهُمَّ فَکَما جَعَلْتَهُ عیدَکَ الاکْبَرَ،

و شاد مکن نسبت به من حسودانم را در نعمت‌هایت خدایا چنانچه آن را عید بزرگ خود قرار داده‌ای

وَ سَمَّیتَهُ فِی السَّماءِ یوْمَ الْعَهْدِ الْمَعْهُودِ، وَ فِی الارْضِ یوْمَ الْمیثاقِ

و نامیدی آن را در آسمان روز عهد معهود و در زمین روز پیمان گرفتن

الْمَاخُوذِ، وَالْجَمْعِ الْمَسْئُولِ، صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد، وَاقْرِرْ بِهِ

و انجمن بازخواست شده درود فرست بر محمد و آل محمد و روشن کن بوسیله‌اش دیدگان

عُیونَنا، وَاجْمَعْ بِهِ شَمْلَنا، وَلا تُضِلَّنا بَعْدَ اذْ هَدَیتَنا، وَاجْعَلْنا لانْعُمِکَ مِنَ

ما را و گرداور بدستش پراکندگی ما را و گمراهمان مکن پس از ان که هدایتمان کردی و قرارمان ده از سپاسگزاران

الشّاکِرینَ، یا ارْحَمَ الرّاحِمینَ، الْحَمْدُ للهِِ الَّذی عَرَّفَنا فَضْلَ هذَا الْیوْمِ،

نعمت‌هایت ای مهربانترین مهربانان ستایش خاص خدایی است که شناساند به ما فضیلت این روز را

وَبَصَّرَنا حُرْمَتَهُ، وَکَرَّمَنا بِهِ، وَشَرَّفَنا بِمَعْرِفَتِهِ، وَهَدانا بِنُورِهِ، یا رَسُولَ

و بینامان کرد به حرمت این روز و گرامی‌مان داشت بدان و شرافتمان داد به معرفتش و هدایتمان کرد به نورش ای رسول

اللهِ یا امیرَالْمُؤمِنینَ، عَلَیکُما وَعَلی عِتْرَتِکُما وَعَلی مُحِبِّیکُما مِنّی افْضَلُ

خدا ای امیرمومنان بر شما و بر عترت شما و بر دوستان شما بهترین

السَّلامِ ما بَقِیَ اللَّیلُ وَالنَّهارُ، وَبِکُما اتَوَجَّهُ الَی اللهِ رَبّی وَرَبِّکُما فی

سلام و درود من باد تا برپاست شب و روز و بوسیله او رو کنم بسوی خدا پروردگار من و پروردگارتان در

نَجاحِ طَلِبَتی، وَقَضاءِ حَوائِجی، وَتَیسیرِ امُوری، اللّهُمَّ انّی اسْئَلُکَ

موفق شدن به مقصودم و برآورده شدن حاجاتم و آسان شدن کارهایم خدایا از تو خواهم

بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد، انْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد، وَانْ تَلْعَنَ

به حق محمد و ال محمد که درود فرستی بر محمد و آل محمد و لعنت کنی

مَنْ جَحَدَ حَقَّ هذَا الْیوْمِ، وَانْکَرَ حُرْمَتَهُ، فَصَدَّ عَنْ سَبیلِکَ لاطْفاءِ نُورِکَ،

کسی را که انکار کند حق این روز را و انکار کند حرمتش را و جلوگیری کرد از راه تو برای خاموش کردن نورت

فَابَی اللهُ الا انْ یتِمَّ نُورَهُ، اللّهُمَّ فَرِّجْ عَنْ اهْلِ بَیتِ مُحَمَّد نَبِیکَ، وَاکْشِفْ

ولی خدا هم نمی‌خواهد جز ان که نورش را اشکار کند خدایا گشایش ده به کار خاندان محمد پیامبرت و برطرف کن

عَنْهُمْ وَبِهِمْ عَنِ الْمُؤْمِنِینَ الْکُرُباتِ، اللّهُمَّ امْلاءِ الارْضَ بِهِمْ عَدْلا،

از ایشان و بوسیله ایشان از اهل ایمان گرفتاری‌ها و محنت‌ها را خدایا پرکن زمین را بوسیله ایشان از عدل و داد

کَما مُلِئَتْ ظُلْما وَ جَوْرا، وَ انْجِزْلَهُمْ ما وَعَدْتَهُمْ، انَّکَ لا تُخْلِفُ الْمیعادَ.

چنانچه پر شده از ستم و بیداد و وفا کن برای آن‌ها انچه را وعده دادی به آن‌ها که براستی تو خلف وعده نمی‌کنی.

۱۰- به سبب عظمت روز «غدیر» و مبارکی و میمنت آن، مناسب است که برادران مومن، با یکدیگر در این روز، عقد اخوت و برادری بخوانند و پیوند برادری و همکاری را میان خویش عمیق‌تر سازند.

مرحوم «حاجی نوری» در «مستدرک الوسائل» می‌گوید: دست راست خود را بر دست راست برادر مومن خود بگذار و بگو:

و اخَیتُکَ فِی اللهِ، وَ صافَیتُکَ فِی اللهِ، وَ صافَحْتُکَ فِی اللهِ، وَعاهَدْتُ اللهَ

برادر شدم با تو در راه خدا و دوست باصفایت شدم در راه خدا و مصافحه کردم با تو در راه خدا و عهد کردم با خدا

وَ مَلائِکَتَهُ وَکُتُبَهُ وَرُسُلَهُ وَانْبِیائَهُ، وَالائِمَّةَ الْمَعْصُومینَ عَلَیهِمُ السَّلامُ،

و فرشتگانش و کتاب‌هایش و رسولانش و پیمبرانش و امامان معصومین علیهم السلام

عَلی انّی انْ کُنْتُ مِنْ اهْلِ الْجَنَّةِ وَ الشَّفاعَةِ، وَاذِنَ لی بِانْ ادْخُلَ الْجَنَّةَ،

بر این که اگر من از اهل بهشت و اهل شفاعت بودم و اجازه‌ام دادند که

لا ادْخُلُها الا وَانْتَ مَعی

داخل بهشت گردم داخل نشوم جز با تو

آن‌گاه برادر مومن می‌گوید:

قَبِلْتُ.

قبول کردم

آن‌گاه بگو:

اسْقَطْتُ عَنْکَ جَمیعَ حُقُوقِ الاخُوَّةِ، ما خَلا الشَّفاعَةَ وَ الدُّعاءَ وَ الزِّیارَةَ.

و ساقط کردم از تو تمامی حقوق برادری را جز شفاعت و دعا و زیارت.

در این صورت، وقتی که طرف مقابل قبول کرد، برادر معنوی یکدیگر خواهند شد و چون وظیفه اخوت بسیار سنگین است، همه حقوق برادری را جز زیارت، دعا و شفاعت به یکدیگر می‌بخشند.

(البته باید دانست که جاری ساختن این عقد فقط برای ایجاد تعهدی عاطفی است و هیچ‌گونه حقوقی مانند بردن ارث از یکدیگر و... و. را شامل نشده و نمی‌تواند میان نامحرمان مثلا یک زن و مرد انجام پذیرد.)

منابع:

- مفاتیح نوین، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی و همکاران، نوبت و سال چاپ: بیست و دوم ۱۳۸۹، ناشر: انتشارات امام علی بن ابی طالب(ع).

- پایگاه اینترنتی آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی www.makarem.ir

 

- پایگاه اینترنتی حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان www.erfan.irتاريخ : سه شنبه 30 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

غدیر در سیره ائمه معصومین و در لسان نبی مکرم اسلام از اهمیت و جایگاه والایی برخوردار است به طوری که رسول خدا از آن به عیدالله اکبر یاد کرده اند. به مناسبت این روز بزرگ به سراغ حجت الاسلام احسان بی آزار تهرانی از وعاظ و کارشناسان دینی کشور رفتیم تا در مورد این عید بزرگ جهان اسلام با وی گفتگو کنیم. موضوعاتی از قبیل اهمیت و جایگاه غدیر در مبانی تشیع، پاسخ به شبهاتی در مورد غدیر و سیره بزرگان و ائمه در این روز از جمله مباحثی است که در این گفتگو به ان پرداختیم. متن زیر مشروح گفتگوی مهر با این کارشناس دینی است.

*جایگاه غدیر در مبانی شیعه چیست و اهمیت فوق العاده آن در تاریخ اسلام از چه حیثی است؟

در آداب ظاهری میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در کتاب المراقبات داریم که آداب و سنن این یک روز غدیر افضل بر یک ماه مبارک رمضان است

ما هیچ روزی را از حیث عظمت، کرامت، معنویت، قداست، اولویت مثل غدیر نمی بینیم. حتی در آداب ظاهری میرزا جواد آقا ملکی تبریزی در کتاب المراقبات داریم که آداب و سنن این یک روز غدیر افضل بر یک ماه مبارک رمضان است. آثار و برکات این روز عجیب است.

روایات هم این را تایید می کند. به طوری که گفته اند شب قدر برتر از هزار ماه است اما در مورد غدیر داریم که امام رضا(ع) می فرماید «صیامه کصیام الدهر» یعنی کسی که این روز را روزه بگیرد مثل این است که کل زمان ها را روزه گرفته باشد.

برای رسیدن به سبک باری و آمرزش گناه دستوراتی داریم. صلوات یکی از دستورات است، اطعام و سفره داری نیز توصیه شده است. سفره داری ولو از دشمن خدا هم باشد پسندیده است. فرعون زمانی از بین رفت که سفره داری خود را جمع کرده بود.

روایت داریم که امام صادق(ع) می فرماید کسی که روز غدیر اطعام دهد مثل این است که هزارهزار صدیق و پیامبر و وصی را در یک مجلس پذیرایی کرده است.

عرفه روز بزرگی است اما عرفه برای غفران و جبران است ولی غدیر برای صعود است. یعنی نه فقط دست علی ابن ابی طالب بالا شد بلکه هر کس با امیرالمومنین(ع) باشد آسمانی می شود. همه عالم می توانند با امیرالمومنین آسمانی شوند.

اینکه امیرالمومنین فرمودند بهترین روز عمر من غدیر بود نه از این جهت که بخاطر خلافت و جانشینی باشد چراکه مسئله خلافت حتی در حدیث «دار» که طبق تمام مصادر عامه در ذیل انذار اقربین و دعوت خویشاوندان پیامبر آمده، مطرح بوده است. اهل سنت این حدیث را به طور متواتر قبول دارند که آن روز پیامبر، دست امیرالمومنین(ع) را بالا گرفته و  فرمود «أَنْتَ أَخِی وَ وَصِیِّی وَ وَارِثِی لَحْمُکَ مِنْ لَحْمِی وَ دَمُکَ مِنْ دَمِی»، لذا در غدیر اینکه ۱۲۰ هزار جمعیت سه روز متوال معطل شوند صرف اعلام جانشینی نیست.

نباید گفت غدیر صرفا روز جانشینی امیرالمومنین است. اگر امیرالمومنین می فرماید آن روز بهترین روز زندگی من بود همانی است که می فرماید کل منصب دنیا برای علی(ع) از آب بینی بز و از استخوان یک خوک در دست فرد جذامی برای من پست تر است. آن روز هویت نبوت کبری جاری و ساری شد. علی بعد از نبی جانشین است/ چه گویی جانشین نه جانش این است. طبق آیه مباهله علی جان پیامبر است.

ما برای مباهله هم کم گذاشتیم. باید برای آن هم تبلیغ کرد. مامون در جمعی به امام رضا(ع) عرض کرد که بالاترین فضیلت جد شما امیرالمومنین چیست؟ حضرت به آیه مباهله اشاره کردند. لذا مباهله بالاترین فضیلت مولا امیرالمومنین است.

آیه مباهله و عبارت «انفسنا و انفسکم» مشخص کرد که علی(ع) جز پیغمبر نیست. لذا علی(ع) یعنی جان پیغمبر و روز غدیر این جان جانان بودن علی(ع) رونمایی شد و عظمت این روز برای همین است. یعنی آن سلسله انبیا که طبق قول جبرئیل «علی ولایه علی ابن ابی طالب» حرکت کردند، به ثمر نشست.

این روایت را مرحوم علامه سید هاشم بحرانی در کتاب «علیً و سنه» آورده است که جبرئیل به رسول اکرم(ص) در معراج عرض می کند، ۱۲۴ هزار پیغمبر آمده اند تا شما بیایید و همه پشت سر شما و مقدمه وجود ذی وجود شما هستند. سوال این است که اینها برای چه مبعوث شده اند؟ پیامبر به جبرئیل فرمودند تو بگو. جبرئیل درنگ نکرد و گفت «علی ولایه علی ابن ابی طالب».

غدیر نقطه اتصال بین نبوت کبری و ولایت عظمی است. نقشه راه حاکمیت معصوم برای هدایت بشر از آدم تا خاتم و از خاتم تا خاتم الاوصیا یعنی امام زمان(عج) در روز غدیر معنا می شود

غدیر نقطه اتصال بین نبوت کبری و ولایت عظمی است. نقشه راه حاکمیت معصوم برای هدایت بشر از آدم تا خاتم و از خاتم تا خاتم الاوصیا یعنی امام زمان(عج) در روز غدیر معنا می شود. لذا در خطبه غدیر ببینید که قالب کلمات پیامبر توصیف ائمه هدی است. چهار بار نام امام زمان(عج) بر زبان پیامبر جاری می شود.

لذا این روز عظمت فوق العاده ای دارد. در باب صعود و تعالی هیچ روزی به عظمت غدیر نمی رسد.

چرا یک روزه روز غدیر صیام دهر است؟ چرا اینقدر اهمیت دارد؟ برای اینکه اگر امیرالمومنین(ع) را از قاعده خلقت خدا و تاریخ حذف کنید هیچ برکتی باقی نمی ماند. خدا باب هدایت را در دین قرار داده است و روزی که پیمانه و ساغر دین لبریز شده، غدیر است. این سند قرآن است که اتمام نعمت و اکمال دین روز غدیر است.

اگر آن روز امیرالمومنین معرفی نمی شد، قرآن می فرماید «یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ»، چند جا قرار بود پیامبر، امیرالمومنین را معرفی کنند اما حکم فوری نبود. در غدیر فوریت پیدا کرد. در عرفات و در مسجد خیف و دیگر جاها جبرئیل نازل شد که پیامبر، امیرالمومنین را معرفی کند منتهی حکم فوری نبود. نگرانی پیامبر هم از جانب منافقین بود که خدا ضمانت داد که «وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ».

*پیامبر در خطبه خود اسم صحیفه ملعونه را می آورند، منظور از صحیفه ملعونه چیست؟

 جمعی در همان حجه الوداع هم پیمان شدند که نگذارند خلافت به امیرالمومنین برسد. متاسفانه برخی بر اساس حدیثی ساختگی که کاملا با قرآن متزاحم است تمام صحابه را عادل می دانند. آنها صحابه را به این صورت تعریف می کنند که هر کس پیامبر را دیده باشد و با او همنشین بوده جز صحابه است. با این تعریف اهل مدینه همه صحابه هستند، قرآن می فرماید «وَمِنْ أَهْلِ الْمَدِینَةِ مَرَدُوا عَلَی النِّفَاقِ» یعنی در همین مدینه اهل نفاق وجود دارند. لذا این روایت ساختگی است که پیامبر فرموده باشد «اصحابی کالنجوم بایهم اقتدیتم اهتدیتم» یعنی به هر کدام از اصحاب که اقتدا کنید هدایت می شوید. نخیر؛ آیا اگر به خالد ابن ولید هم اقتدا کنیم هدایت می شویم؟ این فرد جانی که همه مصادر عامه در مورد جنایات او نوشتند و با تعریفی که ارائه شد جز اصحاب قرار می گیرد.

لذا جمعی با یکدیگر هم پیمان شدند و امضا کردند که حتی در تاریخ داریم طرح ترور پیامبر را ریختند و در مسیر غدیر در گردنه ای سنگ های بزرگی را رها کردند که پیامبر با امداد غیبی عقب نشستند و سنگ ها به ایشان اصابت نکرد.

بحث بر حاکمیت بر نفوس است و محبت تنها نیست. همه می دانستند چقدر پیامبر، امیرالمومنین را دوست دارد. ابن ابی الحدید می گوید که سیره مستمر پیامبر این بوده است که تقریبا هر روز فضلی از فضائل علی(ع) گفته است.

کتابی داریم به نام مناقب امیرالمومنین از لسان یکی از ارکان سته عامه به نام نسائی. سنن نسائی یکی از شش کتاب اصلی اهل سنت است. بخاطر همین کتاب مناقب امیرالمومنین، نسائی را کشتند. او فضائل علی(ع) از پیامبر را در این کتاب خود جمع آوری کرده است.

لذا پیامبر هر روز در مورد فضائل امیرالمومنین صحبت کرده است اما آن چیز جدیدی که در غدیر رخ می دهد این است که وقتی می خوهد دست علی(ع) را بالا ببرد این اعتراف را از مردم می گیرد که آیا قبول دارید «النَّبِیُّ أَوْلی بِالْمُؤْمِنینَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ» همه گفتند بله یا رسول الله، وقتی اینجا صحبت از ولایت به معنی اولویت به انفس است، بر این قاعده در «من کنت مولاه فهذا علی مولاه»؛ مولا دیگر معنی دوست ندارد.

امام غزالی اعترافی دارد که ذهبی می گوید من از این اعتراف غزالی تعجب می کنم. از غزالی سوال می شود اینکه خلفای راشدین جلوتر از همه با امیرالمومنین بیعت کردند آیا منصوص الخلافه بودن امیرالمومنین را اثبات نمی کند؟ او می گوید «هذا رضا و تسلیما» و گفتند «لقد اصبحت مولای و مولی کل مومن و مومنه.»

سه روز متوالی دو خیمه برپا می شود که یک خیمه برای پیامبر و یک خیمه برای امیرالمومنین است. مردم باید این انتصاب را اول به پیامبر تبریک گویند و بعد به لقب خاص «امیرالمومنین» همه تبریک گفتند و بیعت کردند. این یک حرکت مدنی نبوی است. همه به امیرالمومنین دست دادند و حتی زن ها در این قصه سهیم هستند به طوری که ظرف آبی قرار دادند و پرده ای کشیدند و از سمتی امیرالمومنین و از سمت دیگر زن ها دست خود را در درون آب قرار دادند. آنها که دم از حقوق بشر می زنند بدانند که غدیر جلوه ای از حقوق زن و حقوق بشر است. کشورهای غربی که ادعای حقوق زن دارند تا همین چند دهه گذشته برای زنان حق رای قائل نبودند.

غزالی می گوید «هذا رضا و تسلیما» یعنی این قطعا رضایت و تسلیم است و آمدند تبریک گفتند که تو مولای من و هر زن و مردی در این عالم هستی. اما غزالی در ادامه می گوید «ثم بعد هذا غلب الهوی تحب الریاسة» یعنی هوای نفس بر آنها غالب شد و برای صندلی دنیا مسئله غدیر را نفی و انکار کردند.

لذا به این صورت چنین مسئله با عظمتی را که هیچ جور نمی توان آن را انکار کرد، نفی کردند. علامه امینی می فرماید ۱۱۰ نفر از صحبه و ۸۴ نفر از تابعین آن را تایید کرده اند. صدها منبع از منابع عامه مسئله غدیر و خطبه پیامبر را نقل می کنند.

اما این مسئله را با چند توجیه انکار کردند که علی(ع) برای خلافت جوان است و یا در وجود او لبخند و مزاح زیادی است و او شوخ طبع است.

باید این را بدانیم که سه روز متوالی بیعت طول کشید و این حضور سه روزه نص بر ولایت امیرالمومنین است. تنها مملکتی که روز غدیر را عید می داند ما هستیم لذا باید جشن ملی غدیر داشته باشیم. این روز در زبان پیامبر عیدالله اکبر است.

*قرائن و شواهدی که در ضمن واقعه غدیر بر جانشینی امیرالمومنین صحه می گذارید چیست؟

روز غدیر پنجاه اسم دارد. یکی این است که امام رضا(ع) می فرماید یوم الفصل است. فصل الخطابی در خطابه پیامبر است که اشقیا از سعدا تا روز قیامت جدا شدند

ماوقع غدیر و خطبه پیامبر نشانگر است. حضرت زهرا(س) فرمودند پدرم بعد از روز غدیر دیگر هیچ بهانه و دستاویزی برای کسی قرار نداد. روز غدیر پنجاه اسم دارد. یکی این است که امام رضا(ع) می فرماید یوم الفصل است. فصل الخطابی در خطابه پیامبر است که اشقیا از سعدا تا روز قیامت جدا شدند.

شاید پیامبر هیچ موقع اینطور از عظمت عذاب خدا سخن نگفته باشد. پیامبری که رحمت للعالمین است. هر جا پیامبر در خطبه از مردم میثاق می گیرد بلافاصله در صورت تمرد دعوت به عذاب الهی شده است. آنجا پیامبر با صراحت می فرماید کسی که از این دستور تمرد کند کافر است. عین عبارت پیامبر این است که «ای مردم! به خدا قسم، پیامبران و رسولان پیشین، به من بشارت داده اند و من به خدا قسم، خاتم پیامبران و مرسلین و حجّت بر همه مخلوقین از اهل آسمان ها و زمین ها هستم. هر کس در این مطالب شک کند، مانند کفر جاهلیتِ اوّل، کافر شده است و هر کس در چیزی از این گفتار من شک کند، در همه آنچه بر من نازل شده، شک کرده است. هر کس در یکی از امامان شک کند، در همة آن ها شک کرده است و شک کننده درباره ما، در آتش است.» هر جا پیامبری که رحمت للعالمین است اتمام حجت می کند، عذاب الهی را در صورت سرپیچی هشدار می دهند.

روایت دیگر در این مورد «علیً حبه ایمان و بغضه کفر» است که در کتب اهل سنت به کثرت هم آمده است.

قرینه دیگر در مورد آیه «سَأَلَ سائِلٌ بِعَذاب واقِع» است که فردی به پیامبر می گوید این سرپرستی علی(ع) نظر خود توست و یا خدا؟ که پیامبر می فرماید این امر خداست. لذا او طلب عذاب می کند و جلوی چشم همه با سنگی از آسمان از بین می رود.

مهمترین دلیل این است که عقلانی نیست کل جمعیتی که جلو رفته اند برگردند و عقب مانده ها بپیوندند که پیامبر صرفا بگوید علی دوست من است! لذا نشانه ها و قرینه های زیادی وجود دارد که واقعه غدیر به جانشینی امیرالمومنین دلالت می کند از جمله خود خطبه که باید به آن توجه شود.

*شبهه ای که مطرح می شود این است که صحیح بخاری و صحیح مسلم واقعه غدیر را نقل نکرده اند؟

در این کتب متاسفانه ردپاهایی را می بیند که مایه خجلت است. کتابی که عصمت پیامبر را زیر سوال می برد، در مورد غدیر می خواهید چه موضعی داشته باشد؟

علامه عسکری در کتاب صحابی ساختگی یا کتاب سقیفه ذکر می کند که در کتب صحیح مسلم و صحیح بخاری عصمت پیامبر زیر سوال می رود. این فیلم هایی که علیه مکتب اسلام و پیامبر ساخته شد بر اساس همین کتاب ها است. متاسفانه برخی از مطالبی که در کتاب آیات شیطانی آمده برگرفته از صحیحین است.

ضیاالدین مقبلی که نویسنده ای اهل سنت است می گوید مسئله غدیر آنقدر مسجل و مسلم است که اگر ما غدیر را نپذیریم و ثابت شده فرض نکنیم، هیچ واقعه دیگر تاریخی اسلام حتی بعثت پیامبر قابل سند نیست

ضیاالدین مقبلی که نویسنده ای اهل سنت است می گوید مسئله غدیر آنقدر مسجل و مسلم است که اگر ما غدیر را نپذیریم و ثابت شده فرض نکنیم، هیچ واقعه دیگر تاریخی اسلام حتی بعثت پیامبر قابل سند نیست. ۱۱۰ نفر از صحابه پای غدیر هستند. حال می توان گفت چون در صحیحین نقل نشده پس مستند نیست؟

ما در این دو کتاب ابوابی در مورد امام زمان(عچ) داریم، چشم انداز غدیر مهدویت است. چرا از این تا به حال صحبت نشده است؟

*سیره بزرگان و ائمه در غدیرخم چه بوده است و چه آدابی در این روز توصیه شده است؟


یک بحث آداب غدیر است که سیره اهل بیت ما بوده است. شادترین روز آل الله روز غدیر و سیره همه اهل بیت ما دعوت به شادی بوده است. اولین آداب تبریک و تهنیت است. پیامبر اکرم تاکید کردند که بیایید و به من تبریک بگویید. روایت داریم هر کسی می خواهد در زندگی اش توسعه دهد این کار را در غدیر انجام دهد. مثلا اگر بناست خریدی انجام دهد آن را در غدیر قرار دهد. اولویت در شاد بودن برای ما روز غدیر است که ما برای آن کم گذاشته ایم.

غدیر روز برادر شدن است و یکی از آدابی که شیخ عباس قمی آورده است خواندن صیغه اخوت برادری است. زینت دادن و آزین بستن سفارش شده است. روایت از امام رضا(ع) است که کسی که روز غدیر زینت کند، خداوند گناهان کوچک و بزرگ او را می آمرزد  و فرشتگانی به سوی او می آیند تا حسنات او را بنویسند و تا عید غدیر سال بعد به درجات او افزوده می شود.

امام صادق(ع) به غدیر عنوان «یوم الفرح» اطلاق کردند که روز خوشحالی و شادی است. گردهمایی و جمع شدن در این روز توصیه شده است. امیرالمومنین فرمودند در روز غدیر گرد هم آیید تا خداوند امورتان را از نابسامانی و پراکندگی برهاند. نیکی و احسان کردن و قضای حوائج مومنین هم از دیگر توصیه هاست. روایت داریم که امیرالمومنین فرمودند در روز غدیر ثروتمند به تهی دست و توانا به ناتوان کمک کند.

عطوفت و مهربان بودن از توصیه های دیگر است که می گویند در این روز باید تبسم داشت. اطعام دادن در این روز موضوعیت دارد که به حدیث امام رضا(ع) در سوالات قبل اشاره کردیم. صدقه دادن، هدیه دادن، عبادت و دعا کردن از دیگر توصیه هاست. امام رضا(ع) فرمود غدیر روز زیاد خواستن از خدا در مورد حوائج دوستان علی(ع) است. اینها همه سیره اهل بیت است که در روایات آمده است.

*برخی به غلط موضوع وحدت را اینطور تلقی می کنند که ما باید یکسری از اعتقادات دست برداریم، از این حیث چطور می شود موضوع وحدت را با احیای غدیر جمع کرد؟


اعتصام به حبل الله راه نجات است و عامل اصلی وحدت ما هم خود غدیر است. غدیر جهانی نشده است که ما امروز در جهان اسلام اینقدر مشکل داریم. حضرت زهرا(س) در خطبه فدکیه فرمودند که خدای متعال امامت ما را برای «طاعتنا نظاماً للملة و امامتنا اماناً للفُرقة» یعنی جلوگیری از افتراق و پراکندگی قرار داد. پس غدیر عامل وحدت است. ما باید شعائر غدیر را مطرح کنیم تا عالم بدانند و جهانی شود.

اما از طرفی عده ای از شیعیان افراطی با شعار «من وحدتی نیستم» بر مقدسات اهل سنت می تازند و جسارت می کنند. اینها فکر می کنند که معنای وحدت این است که ما باید از عقاید خود کوتاه بیاییم. در صورتی که سیره امیرالمومنین و دیگر ائمه موضع ما در مورد وحدت را مشخص می کند.

چرا امیرالمومنین صبر می کنند و از مسئله ای به نام غدیر که از خورشید فروزان تر است از حق مسلم خود با قعود لله می گذرد؟ خود حضرت فرمود این امر فقط برای برای حفظ کیان اسلامی و وحدت جامعه مسلمان بود. برای اینکه اصل دین خدا در مقابل دشمن باقی بماند.

امیرالمومنین سکوت نمی کنند و در برهه های مختلف وارد میدان شده و حتی مشاوره می دادند. امیرالمومنین ربع قرن قعود لله می کنند تا اصل اسلام باقی بماند. روزگار امروز روزگار درگیری نیست.

شهید مطهری در کتات امامت و رهبری در مورد وحدت می گوید ما حق نداریم حتی در مورد یک مستحب یا مکروهی مصالحه کنیم چه برسد به اصول. امام رضا فرمود اولین چیزی که در قیامت پرسیده می شود در مورد حب اهل بیت است.

اما اط طرفی امام رضا(ع) وقتی پس از چند روز کسانی که داعیه تشیع کرده بودند را به حضور پذیرفت فرمود از دیدار ما محروم شدید به این دلیل که تقیه را نادیده گرفته اید. آقای بهجت می فرمودند در این روزگار اگر رفتاری کردید که آن سوی دنیا به خاطر تندروی و تاختن شما بر مقدسات ذهنی فرقه ها و نحله ها، شیعه ای را اذیت کنند شما در آن سهم دارید و مجرم خواهید بود.

لذا باید با اخلاق و رفتار صحیح برای مکتب اهل بیت مشتری جمع کنیم. تبلیغ غدیر در این فضا باید در شرایط عقلایی و علمی باشد. در عین حالی که غدیر را تبلیغ می کنیم باید به دور از دامن زدن به عصبیت ها و تحریک طرف مقابل صورت گیرد. غدیر پایه قرآنی و برهانی دارد و با این پایه می توان غدیر را جهانی کرد.تاريخ : سه شنبه 30 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  نه اینکه سخنانشان همانند خواب هایشان برایمان اعتنا داشته باشد، که خطرش آنجایی ملموس است که این حرف ها را در قالب مصلحت نظام، مطرح و وعده های چهارساله برای اجرای دکترین های انحرافی می دهند تا جایی که نیاز می شود رهبر انقلاب در دیدار فرزندان پاسدار خود صراحتا تاکید کنند که "کشورهایی که گفته می‌شود سازمان نظامی خود را جمع‌آوری کردند، به اختیار خود این کار را نکردند بلکه آنها در جنگ جهانی نابود شده بودند و به آنها اجازه ندادند که سازمان نظامی داشته باشند."
 
اگرچه این نسخه نیز همانند برخی دیگر از طرح ها و پیشنهادات فرماندهان سابق آفندی و پدافندی، به سریعترین زمان ممکن، پنبه و خنثی شد امابد نیست آن روی سکه ممانعت کشوری چون آمریکا از ادامه فعالیت ارتش های ژاپن و آلمان پس از جنگ جهانی دوم، بیش از گذشته عیان شود تا شاهدی دیگر از تبعات تلخ اعتماد و سلطه پذیری از این کشور باشد.
 
طبیعی است زمانی که کشوری در جنگی بازنده شود، ناچار به پذیرش شروط تحمیلی از سمت کشور پیروز است و چه چیز بدتر از آنکه استعمارگری تازه به دوران رسیده در آن ایام نیمه قرن گذشته میلادی، کتیبه نویس این شروط باشد.
 
در طول تاریخ موارد زیادی از این نوع قراردادهای تحمیلی به امضاء رسیده و توسط کشورهای مختلفی اجرا شده است و در بسیاری از موارد، این نوع پیمان های صلح و یا رفتارهای کشورهای فاتح، خود باعث شعله ور شدن مجدد آتش جنگ شده و یا مخالفت های گسترده ای را در سطوح اجتماعی و سیاسی کشور مغلوب ایجاد کرده است. در این مطلب خواهیم گفت که اگرچه آمریکا جلوی ادامه فعالیت ارتش آلمان و ژاپن را گرفت، اما در کنار آن، شروطی را پیدا و پنهان برای آنها پیاده کرد که خسارتش شاید بیش از شکست در جنگ جهانی بود و همین تجارب تلخ، باعث رشد نیروهای مسلح آنها در سالهای اخیر شده تا آن دوران تاریک را هرچه زودتر به فراموشی بسپارند.
 
راز بزرگ فروش هواپیمای استار فایتر به آلمان
 
آلمان تا قبل از شکست در جنگ دوم جهانی، یکی از بزرگترین تولید کنندگان هواپیماهای جنگی در جهان به حساب آمده و اولین جت جنگی دنیا یعنی Me-262 نیز در نیروی هوایی آلمان نازی عملیاتی شده بود. بعد از شکست در جنگ دوم جهانی و تشکیل دولت آلمان غربی، کم کم از اواسط دهه 1950 میلادی بحث سازمان دهی مجدد ارتش آلمان به میان آمد.
 
آلمان ها که خود آغاز کنندگان عصر جت بودند به علت عدم اجازه برای تولید هواپیمای رزمی توسط کشورهای پیروز جنگ بویژه ایالات متحده، از آمریکا جنگنده های اف 84 و اف 86 را خریداری کردند. نکته به نوعی طنز در این ماجرا اینجاست که بسیاری از بحث های ریشه ای در طراحی این هواپیما، از جمله بحث بالهای عقب نگر، برای اولین بار در آلمان توسعه یافته و با انتقال دانشمندان و اسناد علمی آلمان به آمریکا، این طراحی در این کشور ادامه پیدا کرد.
 
جنگنده اف 86 البته از جمله هواپیماهای شکاری خوب در زمان خود محسوب می شد که در جریان جنگ کره خوش درخشیده و تعداد زیادی از میگ های 15 ساخت شوروی را نیز سرنگون کرد.
 
با ادامه روند خرید از آمریکا و در اوایل دهه 1960 و در حالی که آلمان غربی همچنان اجازه توسعه و ساخت هواپیمای رزمی نداشت، مسئولین این کشور قراردادی بسیار سنگین با شرکت لاکهید آمریکا برای خرید چیزی نزدیک به 900 فروند هواپیما جت جنگی F-104 استار فایتر امضاء کردند و در نهایت چیزی در حدود 916 فروند از آنها را از آمریکا تحویل گرفتند؛ موضوعی که برخی کارشناسان از فشارهای پیدا و پنهان مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا به آلمانی ها برای انعقاد آن سخن می گویند و تبعات خاصی نیز داشت.
 
آلمان و ژاپن 
جنگنده F-104 نیروی هوایی آلمان 
 
اما با شروع تحویل انبوه این پرنده ها به طرف آلمانی و آغاز پروازهای آن در آلمان، سونامی تلخ سقوط ها آغاز شد و 292 فروند از این هواپیماها سقوط کردند و منجر به مرگ 116 خلبان نیروی هوایی آلمان غربی شدند. نکته جالبتر آنکه تمامی این سقوط ها در زمان صلح رخ دادند و کارشناسان هشدار می داند که مشکلات طراحی زیادی در این هواپیما آن وجود داشته که پرواز با آن را بسیار ریسک پذیر می کرده است.
 
در حقیقت می توان گفت انتقامی که ارتش آمریکا با فروش این جنگنده ها از خلبانان نیروی هوایی المان گرفت، بسیار خاموش، گسترده و تلخ بود و متخصصان صنایع هوایی این کشور، با کشتن خلبانان آلمانی مشکلات جنگنده های خود را کشف و برطرف کردند و در عین حال، قتل عامی سرد را رقم زدند. 
 
آلمان و ژاپن 
F-104 سقوط کرده آلمانی 
 
بررسی ها نشان می داد این هواپیما در بخش موتور نیز با مشکلات زیادی رو به رو بود و ارتش آلمان که نزدیک به یک دهه از میان رفته و تازه در حال شکل گیری بود، به ناگاه با این هواپیمای پیچیده و پر از مشکل رو به رو شد. عدم آموزش کافی خلبانان و پرسنل فنی که اکثر آنان در آن دوره در آمریکا آموزش دیده بودند، از جمله دیگر دلایل این سقوط ها برشمرده شده است.
 
اسناد تاریخی می گویند مدتی قبل از تحویل این هواپیما به آلمان، اریش هارتمان برترین تکخال رزم های هوایی تاریخ که در زمان جنگ دوم جهانی، 352 فروند هواپیمای دشمن را ساقط کرده بود از همان ابتدا با اشاره به مشکلات پایه این هواپیما مخالف خرید آن توسط نیروی هوایی آلمان بود.
 
آلمان و ژاپن 
اریش هارتمان 
 
اما این خلبان افسانه ای خبر نداشت که در پشت پرده علاوه بر این که آلمان از توان تولید جنگنده محروم شده است، به مقامات بلند پایه سیاسی و نظامی نیز توسط شرکت لاکهید رشوه داده و فشارهای شدیدی وارد شده است تا این قرارداد به امضاء برسد. 
 
هارتمان به انتقادهای تند و تیز خود درباره اف 104 ادامه داده و نهایتا نیز به این دلیل که نتوانست در این باره سکوت کند، اجبارا در سال 1970 از نیروی هوایی آلمان بازنشسته شد. در نهایت بخش زیادی از مشکلات اف 104 توسط خود آلمانی ها با تغییرات در تاکتیک ها و آموزشهای پروازی رفع شده که این امر مدیون فرماندهی یوهانس اشتاینهف از خلبانان تکخال آلمانی جنگ دوم جهانی بود که در اواخر دهه 1960 به فرماندهی نیروی هوایی آلمان غربی رسید و برنامه پر از نقص آمریکایی ها را اصلاح کرد.
 
آلمان و ژاپن 
یوهانس اشتاینهف 
 
اما این پایان مشکلات آلمان با جنگنده های آمریکایی نبود. در ادامه آلمانی ها اقدام به خرید شکاری بمب افکن معروف اف 4 فانتوم از آمریکا کردند. شاید برای بسیاری از علاقمندان به دنیای هوانوردی این سوال مطرح شود با توجه به اینکه فانتوم که یکی از برترین هواپیماهای رزمی دوران خود بود، این خرید چه مشکلی برای آلمانها داشت؟
 
مشکل این بود که به دلیل شکست خوردن آلمان در جنگ، این کشور با قبول شرایط تحمیلی آمریکا مجبور شده بود یک مدل ضعیف شده از اف 4 را تحویل بگیرد. این مدل صرفا توان حمل موشک های هوا به هوای حرارتی را داشته و توان حمل مهمات هوا به سطح و سوخت گیری هوایی را نیز نداشت.
 
آلمان و ژاپن 
جنگنده های F-4F آلمانی 
 
آلمان نهایتا در سال 1983 میلادی تحت پروژه Improved Combat Efficiency (ICE) ارتقاء فانتوم های خود را آغاز کرده و رادار جدید، توان حمل موشک های فامد و بسیاری دیگر از ارتقاء ها را بر روی آن اضافه کرد. عمده تسلیحات و سامانه های الکترونیکی نیز دوباره از آمریکا خریداری شد و هزینه قابل توجهی برای این کشور اروپایی داشت.
 
البته این تجربه های سخت، مسئولان و نخبگان آلمانی را در نهایت به این سمت برد تا حداقل بخشی از توان بومی هوایی خود را دوباره فعال کنند و در همین راه، کنسرسیومی با چند کشور اروپایی دیگر تشکیل و به ساخت جنگنده تورنادو منجر شد. بعد از آن نیز دوباره کشورهای اروپایی به صورت مشترک جنگنده یوروفایتر تایفون را ساختند و این دو جنگنده اروپایی که بخش عمده آن در آلمان ساخته شده است، در حال حاضر توان رزمی نیروی هوایی آلمان را تشکیل می دهد و آنها را از دست شروط و برنامه های تحمیلی آمریکا نجات داد.
 
ژاپن؛ از جنگنده های ضعیف تا پرونده های قطور تجاوز جنسی
 
اما ژاپن دیگر کشور شکست خورده در جنگ دوم جهانی بود که به ناچار و از روی شکست خوردن در جنگ مجبور به تحمل شرایط سختیاز سوی امریکایی های مغرور شد. یکی از تلخ ترین اتفاقات در این ایام آن بود که در یک سال اول پس از پایان جنگ، به طور علنی پایگاه هایی در کشور ژاپن ساخته شد و در این مراکز، زنان ژاپنی به تن فروشی برای نظامیان آمریکایی مجبور می شدند.
 
تلخی این ماجرا آنجا بیشتر می شد که این مراکز توسط خود دولت ژاپن ایجاد شده بود و همان بنیان های غلط موجب شده تا به امروز گزارش های فراوانی از رونق کسب و کار فاحشه خانه ها در نزدیکی پایگاه های آمریکایی در ژاپن وجود داشته باشد و این جبر تاریخی همچنان به صورت غیررسمی در این کشور با فرهنگ چند هزار ساله، تداوم یابد.
 
آلمان و ژاپن 
 ورودی یکی از فاحشه خانه‌های مخصوص نظامیان آمریکایی در ژاپن
 
همچنین در بحث تجاوزهای جنسی نیز موارد بسیار زیادی از این موارد تا به امروز خصوصا در منطقه اوکیناوا رخ داده و بارها موجب اعتراض شدید مردم ژاپن شده حتی روابط توکیو و واشنگتن را دچار مشکل کرده است اما خبری از رسیدگی جدی و قاطعانه به آن در این کشور وجود ندارد..
 
پس از گذشت سالها، همچنان بحث و جدل درباره لزوم تخلیه نظامیان آمریکایی از منطقه اوکیناوا به یکی از موضوعات جنجالی در این کشور بدل شده و هر از چند گاهی به دلایل مختلف از جمله ایجاد مزاحمت برای مردم محلی، در رسانه ها و مجلس این کشور دوباره از سر گرفته می شود.
 
اما ژاپنی ها نیز به مانند آلمانی ها برای ساخت مجدد ارتش خود به مشکلات زیادی برخورد کردند. این کشور که تا قبل از شکست در جنگ جهانی دوم صاحب یکی از نیرومند ترین ارتش های جهان بود، پس از شکست در آن جنگ برای تامین بسیاری از نیازهای خود، اجبارا به آمریکا محتاج شد.
 
ژاپن نیز از دیگر مشتریان جنگنده مسئله دار اف 104 استار فایتر بود که حدود 210 فروند از آنها در داخل ژاپن به صورت تحت لیسانس ساخته شد. این هواپیماها صرفا به موشک های هوا به هوای حرارتی و توپ مجهز بوده و با تدابیر آمریکایی ها، توان حمل به اهداف سطحی را نیز نداشتند.
 
ژاپنی ها در مرحله بعدی اقدام به تولید جنگنده اف 4 فانتوم به صورت تحت لیسانس کردند و این بار نیز همانند نمونه آلمانی، خبری از توان ضد سطحی و سوختگیری هوا به هوا نبود و فانتوم های ژاپنی صرفا یک سری هواپیمای دفاع هوایی نقطه‌ای بودند.
 
آلمان و ژاپن 
جنگنده های اف 4 نیروی هوایی ژاپن 
 
ژاپن نیز باز به مانند آلمان فانتوم های خود را ارتقاء داده و از رادارهای  AN/APG-66 ساخت آمریکا در این بحث استفاده کرد و پس از مدتی توان حمله به اهداف سطحی و حمل موشک های ضد کشتی نیز به فانتوم های ژاپنی اضافه شد.
 
تجارب و تحقیرهای دهه های قبل موجب شد تا ژاپنی ها در سالهای اخیر رویه دفاعی خود را تغییر داده و منش بسیار متفاوتی را پیش بگیرند. برای نمونه جنگنده میتسوبیشی اف 2 ژاپن که در ظاهر یک کپی از اف 16 آمریکایی به حساب می آید به طور کامل از سامانه های الکترونیکی و راداری و همچنین تسلیحات ژاپنی هوا به هوا و هوا به سطح بهره می برد.
 
در تمام بخش های نیروهای مسلح این کشور، عمدتا در سالهای اخیر تجهیزات دفاعی خارجی با نمونه های بومی جایگزین شده و این روند نیز هر سال شدت بیشتری می گیرد. در چند سال اخیر و با افزایش تنش میان این کشور با چین، ژاپن شدیدا بودجه دفاعی خود را افزایش داده و برنامه توسعه سنگین نیروهای مسلح خود خصوصا در دریا و هوا را به مرحله اجرا گذاشته است.
 
اولین پیش نمونه از جنگنده نسل پنجم پنهانکار ساخت ژاپن نیز پرواز خود را انجام داده و دیر یا زود وارد خدمت ارتش ژاپن خواهد شد.
 
آلمان و ژاپن 
اولین پرواز جنگنده پنهانکار ژاپنی 
 
آنچه که در بالا به آن اشاره شد صرفا اشاره ای بسیار کوتاه بود به آنچه که بر این دو کشور پس جنگ دوم جهانی رفته است. بحث هایی نظیر محدودیت در ساخت انواع تسلیحات، ایجاد حق مصونیت قضایی برای نظامیان اشغالگر، استفاده از خاک این کشورها برای حمله و یا جاسوسی از کشورهای همسایه دور یا نزدیک به آنها و بسیاری دیگر از موارد که خدشه دار کننده استقلال این کشورها بود، طوماری بزرگ از تحقیرها و اجبارهایی است که در این سالها در آلمان و ژاپن رفته است.
 
همین تجارب و دلایل اجتماعی و نظامی دیگر موجب شده تا هر دو این کشورها در سالهای اخیر به دنبال استقلال حداقل نظامی از آمریکا باشند و به عنوان مثال بودجه نظامی هر دو کشور در سالهای اخیر افزایش بسیار چشمگیری را تجربه کرده و استفاده از جنگ افزارهای ساخت داخل نیز به عنوان اولویت اول آنها به حساب می آید.


تاريخ : سه شنبه 30 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 
سوپرکارها بهترین چیزی هستند که دنیای خودرو به خود دیده است. این خودروها سریع و زیبا هستند و با جدیدترین تکنولوژی‌های بکار در این صنعت به مشتریان عرضه می‌شوند.
 
10 ابرخودروی مطرح که در مکان‌های جالب ساخته می‌شوند!
 
به خاطر دقت زیاد در ساخت و بکار بردن تکنولوژی بالا، خودروسازان عموماً این نوع از خودروها را در مکانی یکسان با سایر خودروهای به نسب عادی نمی‌سازند. اینجا برخی مکان‌های جالب، غیرعادی و شگفت‌آور لیست شده‌اند که سوپرکارهای مدرن در آن ساخته می‌شوند.
 
آکورا NSX: اوهایو
 
خودروساز ژاپنی مشهور خودروی پرچم‌دار خود را در وطن نمی‌سازد. به جایش، آکورا NSX فوق‌العاده در مرکز ساخت پرفورمنس اوهایو متولد می‌شود. بله درست است، قدرتمندترین آکورا در آمریکا ساخته می‌شود و این تنها ابر خودرویی است که مراحل طراحی، ساخت و مونتاژ خود را در این کشور سپری کرده است.
 
10 ابرخودروی مطرح که در مکان‌های جالب ساخته می‌شوند!
 

 
فورد GT: اونتاریو، کانادا
 
فورد GT آتی نه تنها زیباست بلکه مجسمه‌ای متحرک با تکنولوژی بالا و مواد استفاده شده با کیفیت است. پیشرانه‌ی 6 سیلندر اکوبوست این خودرو بیش از 600 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. خب چه کسی می‌تواند چنین خودروی پیشرفته‌ای را سر هم کند؟

فورد برای این کار نیم‌نگاهی به کانادا دارد. مرکز Multimatic یک محل متمرکز در اونتاریوی کانادا است که در گذشته به‌طور گسترده با استون مارتین برای ساخت One-77 همکاری داشته است. این مکان که با ساخت سیستم تعلیق و شاسی مشهور شده، محلی است که فورد ساخت فرزند دلبند خود را به آن سپرده است.
 
10 ابرخودروی مطرح که در مکان‌های جالب ساخته می‌شوند!
 

 
کونیگزگ: سوئد
 
پایه‌ریزی کونیگزگ در سوئد بوده و تمرکز اصلی این کمپانی روی سرعت و مهندسی می‌باشد؛ اما وقتی به خودروهای ساخت سوئد فکر می‌کنید، عموماً خودروهای ایمن و خانوادگی ولوو به ذهن متبادر می‌شوند. کونیگزگ یک انحراف بزرگ از این گونه خودروها است. همه‌ی خودروها در Angelholm سوئد ساخته می‌شوند.
 
 
10 ابرخودروی مطرح که در مکان‌های جالب ساخته می‌شوند!
 

 
لایکن هایپراسپورت: دوبی
 
واضح است که تب سوپراسپورت‌ها کل جهان را دربر گرفته و خاورمیانه نیز از این قضیه مستثنا نمی‌باشد. لایکن هایپراسپورت سوپرکاری گران قیمت است که نقشی پر رنگ در آخرین قسمت فیلم سریع و خشن داشته و در واقع در دوبی و توسط W Motors ساخته می‌شود. این خودروساز دسته‌ای از مهندسان لبنانی، فرانسوی و ایتالیایی را گرد هم آورده تا این خودروی 3.4 میلیون دلاری را بسازند. این سوپراسپورت دیفرانسیل عقب در مدت‌زمان 2.8 ثانیه به سرعت 100 کیلومتر در ساعت می‌رسد.
 
10 ابرخودروی مطرح که در مکان‌های جالب ساخته می‌شوند!
 

 
پیشرانه‌های آئودی R8/لامبورگینی اوراکان: مجارستان
 
لامبورگینی اوراکان و آئودی R8 از یک پلتفرم استفاده می‌کنند اما در واقع در دو نقطه‌ی متفاوت ساخته می‌شوند. طبیعتاً R8 در آلمان و اوراکان در ایتالیا ساخته می‌شود اما جالب اینکه هر دو خودرو از پیشرانه‌هایی استفاده می‌کنند که در مجارستان ساخته می‌شوند.
 
10 ابرخودروی مطرح که در مکان‌های جالب ساخته می‌شوند!
 

 
تِک‌رولز AT96 و GT96 TREV: چین
 
بسیاری از گجت های مورد علاقه‌ی ما ساخت چین هستند و خودروهای ساخت این کشور نیز به زودی از این قاعده مستثنا نخواهند بود. AT96 و GT96 دو سوپرکار ساخت چین با 1030 اسب بخار قدرت،6 موتور الکتریکی و حداکثر سرعت تئوری 350 کیلومتر در ساعت هستند. AT96 از سوخت هواپیما استفاده می‌کند درحالی‌که GT96 بنزین معمولی را می‌سوزاند. این دو اگر ساخته شوند، انتظار می‌رود که بسیار کم‌مصرف و کارا باشند. تِک‌رولز یک کمپانی تحقیق و توسعه‌ای است که در پکن بنا شده است. هدف این کمپانی تحقیق درباره‌ی تکنولوژی‌های جدید قوای محرکه است.
 
10 ابرخودروی مطرح که در مکان‌های جالب ساخته می‌شوند!
 

 
پورشه 918: Weissach و Zuffenhausen
 
918 هیبریدی جدیدترین سوپرکار پورشه است و قدرت خروجی ترکیبی 887 اسب بخاری دارد. جالب اینکه این خودرو همانند 911 در اشتوتگارت ساخته نمی‌شد و محل تولد آن Zuffenhausen است.
 
10 ابرخودروی مطرح که در مکان‌های جالب ساخته می‌شوند!
 

 
مک لارن P1: Woking، Surrey، انگلستان
 
مک لارن به عنوان پادشاه انگلیسی سوپرکارها شناخته می‌شود و P1 نیز سریع‌ترین همه‌ی آن‌ها است؛ اما بجای اینکه P1 در مکانی هیجان‌انگیز ساخته شود در Woking انگلستان ساخته می‌شود. این شهر جمعیت کمی دارد و بزرگ‌ترین کارفرمای این منطقه احتمالاً خود کارخانه است.
 
10 ابرخودروی مطرح که در مکان‌های جالب ساخته می‌شوند!
 

 
بوگاتی ویرون: طراحی و توسعه در آلمان، ساخت مولشایم فرانسه
 
نهایت مهندسی صنعت خودرو، بوگاتی ویرون، توسط گروه فولکس‌واگن آلمان طراحی و توسعه یافته است. ساخت این اَبَر خودرو نیز در مولشایم فرانسه صورت گرفته است.
 
10 ابرخودروی مطرح که در مکان‌های جالب ساخته می‌شوند!

 تاريخ : سه شنبه 30 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 امروزه با پیشرفت تکنولوژی همراه داشتن یک گوشی هوشمند برای آغاز ماجراجویی ضروری  است. بنابراین باید قبل از آغاز سفردر مورد اپلیکیشن‌های مورد نیازتان تصمیم بگیرید. در این گزارش تلاش کرده‌ایم برنامه‌هایی را معرفی کنیم که رایگان  و در هر گوشی هوشمندی قابل دسترسی باشد.

 
هوشمند سفر كنید!
 
 
برای فرود آماده شوید!

قبل از آغاز سفر باید در مورد انتخاب مقصد و هزینه‌های عمده سفر مانند بلیت هواپیما، هتل و اجاره اتومبیل تصمیم گیری کنید. گوگل فلایتز(Google Flights) و اسکای اسکنر(SkyScanner) به شما دید خوبی در مورد هزینه‌های بلیت هواپیما و انتخاب ارزان‌ترین‌ها می‌دهد. انتخاب هتل هم موضوع دیگری است که برای گردشگران اهمیت بسیاری دارد.
 
برای این امر برنامه تریپ ادوایزر(TripAdvisor) گزینه بسیار خوبی است. برنامه تریپ ال‌تی(TripIt) و تریپ کیس(TripCase) از اطلاعات ضروری شما پرینت گرفته و باقی موارد را به ترتیب زمانی برای شما ذخیره می‌کند. اگر دوست دارید اطلاعات را به صورت آفلاین ذخیره کنید برنامه اورنوت(Evernote) یک گزینه عالی است.
 
هوشمند سفر كنید!
 

 
تغییر مسیر!

اگر به هتل رسیدید و با تمام برنامه ریزی‌هایی که کرده بودید از انتخاب‌تان راضی نبودید چه باید بکنید؟  اما شما می‌توانید با رجوع به برنامه‌های لحظه آخری مسیر سفر خود را به آسانی تغییر دهید. هتل تونایت(HotelTonight) و رومر(Roomer) گزینه‌های جایگزین را در بهترین قیمت و کمترین زمان ممکن به شما معرفی می‌کنند. در ادامه می‌توانید با جزئیات 8 برنامه مفید و کاربردی در طول سفر آشنا شوید.
 
هوشمند سفر كنید!
 

 
چمدان بستن

بستن چمدان یک هنر است؛ این که بدانید در مقصد به چه وسایلی نیاز دارید و به خاطر بسپارید که تمام آنها را همراه ببرید، گاه می‌تواند تبدیل به یک دغدغه بزرگ شود. برنامه تراول لیست(Travel List) بر‌حسب مقصد و زمانی که قصد سفر دارید ضروری‌ترین وسایل مورد نیاز را برای‌تان فهرست بندی می‌کند‌. این برنامه به شما اجازه می‌دهد که هر کدام از وسایل را که در چمدان گذاشتید مقابل فهرست علامت بزنید تا موارد جا مانده را به آسانی تشخیص دهید. این برنامه برای گوشی‌های آیفون تهیه شده و نصب آن 1.99 دلار هزینه بردار است.
 
 هوشمند سفر كنید!
 

 
جذاب‌ترین نقاط گردشی

فیلد تریپ(Field Trip) که توسط گوگل به بازار عرضه شده  نقاط جذاب گردشگری اطراف را بر حسب دسته بندی و سلیقه شما مشخص می‌کند و زمانی که در حال عبور از یکی از آنها هستید با علامتی که روی گوشیتان ظاهر می‌کند شما را از آن جاذبه‌ها باخبر می‌کند. این اپلیکیشن روی سیستم عامل آی او اس و اندروید به طور رایگان قابل استفاده است.
 
هوشمند سفر كنید!
 

 
تبدیل ارز

تبدیل کردن ارز در کشورهای مختلف یکی از نیازهای اصلی مسافران است که کانورتور پلاس(Converter Plus)  به خوبی از پس آن بر می‌آید. علاوه بر ارز، شما می‌توانید برای تبدیل واحدهای مختلف از فارنهایت گرفته تا پوند از این برنامه استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید از ماشین حساب آن برای راحتی در حین تبدیل پول استفاده کنید. این برنامه رایگان است و تنها در گوشی‌های آیفون قابل دسترسی است.
 
 بهترین اپلیكیشن‌های سفر را بشناسید
 


توقف‌های دلنشین

اگر یک پرواز با توقف طولانی دارید برای پر کردن ساعت‌های بین پروازتان باید از مردم محلی در مورد نقاط تفریحی اطراف و داخل فرودگاه سوال کنید، اما برنامه گیت گورو(GateGuru) به شما می‌گوید که چگونه زمان، بهترین استفاده را بکنید. این برنامه بهترین و بدترین امکانات فرودگاه‌های جهان را برای‌تان بر می‌شمرد و فهرستی از کارهای جالب و تفریحات نزدیک یا داخل فرودگاه را برای شما فراهم می‌کند. این برنامه روی سیستم عامل‌های اندروید، ای او اس و ویندوز فون به طور رایگان قابل دسترسی است.
 
 هوشمند سفر كنید!
 


اطلاعات‌جاذبه‌ها

اکس پدیا(Expedia) در سفر به شما برای جست‌وجوی اطلاعات، جاذبه‌های گردشگری و رزرو یک مکان مناسب کمک می‌کند. این برنامه برای رزروهای لحظه آخری به شما تخفیف می‌دهد و امکان رزرو اتومبیل در بسیاری از کشورهای دنیا را برایتان فراهم می‌کند. به وسیله این برنامه می‌توانید جاذبه‌های گردشگری بسیاری از شهرهای دنیا را بشناسید. این برنامه در گوشی‌های آیفون و سیستم عامل اندروید قابل استفاده است.
 
 هوشمند سفر كنید!
 


در جست‌و‌جوی خدا

برنامه مازلم پرو(Muslim Pro) تلاش کرده تا تمام نیازهای مسلمانان در طول سفر را برآورده کند. این برنامه شما را از اوقات شرعی و قبله مطلع می‌کند. علاوه بر این شما می‌توانید قرآن را به صورت صوتی و متن در این برنامه بشنوید و بخوانید. این برنامه به طور رایگان در سیستم عامل‌های آی او اس قابل دسترسی است. از دیگر امکانات این برنامه می‌توان به نقشه رستوران‌های حلال و مساجد اشاره کرد.
 
 هوشمند سفر كنید!
 


میراث جهانی

برنامه میراث جهانی یونسکو(UNESCO World Heritage) اطلاعات جامعی همراه با عکس‌های زیبایی از نقاط مشهور تاریخی جهان فراهم کرده است. این برنامه یک دایره المعارف منسجم است که توسط خود یونسکو برای گوشی‌های آیفون طراحی شده و دانلود آن 2.99 دلار هزینه دارد. این برنامه در مورد تمام نقاطی که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار می‌دهد.
 
 هوشمند سفر كنید!
 


رستوران‌گردی

اگر به خوردن غذاهای محلی علاقه مند هستید و می‌خواهید  رستوران‌های محبوب را همراه با لذیذترین منوها بشناسید باید برنامه فوداسپاتینگ (Foodspotting) را نصب کنید. در این برنامه  بشقاب‌های محبوب غذایی هر رستوران از کوفته گرفته تا همبرگر مشخص شده و شما می‌توانید تجربه غذایی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این برنامه به طور رایگان برای گوشی‌های اندروید، آیفون، ویندوز فون و بلک بری قابل دسترسی است.
 
 هوشمند سفر كنید!

تصمیم در مورد این که کدام اپلیکیشن اطلاعات به‌روز و مفیدی را در اختیارتان قرار می‌‎دهد به همان اندازه اهمیت دارد که تصمیم‌گیری در مورد کفشی که قرار است در طول سفر همراه داشته‌باشید ؛ زیرا در سفرهای امروز این برنامه‌ها هستند که برای ما تصمیم می‌گیرند.


تاريخ : سه شنبه 30 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دو راه برای حمل نقل قایق بین دو ارتفاع متفاوت در آب وجود دارد. یکی استفاده از سدهای متحرک است که معمولا در رودخانه ها و کانال های آبراه دیده می شود و روش دیگر این است که به طور فیزیکی قایق از یک آبراه بلند شود و در آبراه دیگر قرار گیرد. بالابرهای قایق زیاد رایج نیستند و چرخ «فالکرک» در نزدیکی فالکرک در اسکاتلند تنها بالابر چرخشی قایق در نوع خود در جهان است و به عنوان نقطه عطفی در مهندسی در اسکاتلند در نظر گرفته می شود.

 چرخ فالکرک 35 متر ارتفاع دارد و کانال «Forth and Clyde» را به کانال «Union» متصل می کند که قبلا با 11 سد متحرک در فاصله 1.5 کیلومتری به هم متصل می شدند. اما این روش در سال 1993 کنار گذاشته شد و اتصالات شکسته شد. از این رو تصمیم گرفته شد که یک بالابر قایق لازم است تا دو آبراه را به هم مرتبط کند. اما از آن جا که مایل نبودند هر بالابری را استفاده کنند تصمیم گرفتند یک ساختار چشمگیر و نمایشی قرن بیست و یکمی ایجاد کنند.
 
نتیجه این تصمیم، یک ساختار فوق العاده متعادل شد که «چرخ فالکرک» نام گرفت: اولین و تنها آسانسور چرخشی قایق در جهان.
قایق ها وارد یکی از واگن های چرخ می شوند و همراه با آبی که در آن شناور هستند بالا و پایین برده می شوند. این بالابر براساس قانون جابجایی ارشمیدس کار می کند که طبق آن حجم هر قایق شناور در واگن دقیقا با حجم متناسبی از آب جابجا خواهد شد بنابراین ترکیب نهایی قایق و آب جرم کلی اصلی را متعادل نگه خواهد داشت. وزن برابر اجازه می دهد واگن ها در تعادل بمانند، بنابراین انرژی خیلی کمی برای جابجایی چرخاندن چرخ نیاز خواهد بود. چرخ 180 درجه در 5.5 دقیقه با استفاده از تنها 1.5 کیلووات الکتریسیته می چرخد، یعنی همان میزان انرژی که برای جوشاندن 8 کتری آب در خانه نیاز است.
 
اولین و تنها آسانسور چرخشی قایق در جهان 
 
اولین و تنها آسانسور چرخشی قایق در جهان 
 
اولین و تنها آسانسور چرخشی قایق در جهان 
 
اولین و تنها آسانسور چرخشی قایق در جهان

 تاريخ : سه شنبه 30 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

1432889076335_dermatological-rd.jpg

تأسیس "مرکز تحقیقات لیزر و پلاسما" در یکصد و هشتاد و نهمین نشست شورای پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز تصویب شد.

در این نشست که در سالن اجتماعات دفتر ریاست دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، دکتر ابراهیم حاجی‌دولو معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه به ارائه گزارشی از اقدامات اخیر این حوزه پرداخت و اظهار کرد: در نشست روز گذشته با مدیر پژوهشگاه نیرو، دکتر قاضی‌زاده با اشاره به تدوین 40 نقشه راه در این مرکز عنوان کرد که اگر دانشگاه شهید چمران اهواز پتانسیل همکاری با این پژوهشگاه را داشته باشد قرارداد پنج ساله با استادان این دانشگاه منعقد خواهد شد.

وی از برنامه دانشگاه برای معرفی اعضای هیأت‌ علمی مرتبط به این پژوهشگاه برای آغاز همکاری‌های جدید خبر داد و گفت: همچنین از استادان دانشگاه به‌خصوص دانشکده‌های علوم تربیتی و تربیت بدنی جهت همکاری با تیم تحقیقاتی واحد پژوهش نیروی انتظامی دعوت شد.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز به برگزاری رویداد فرآفرین ICT با همکاری جهاددانشگاهی خوزستان اشاره کرد و ادامه داد: در حوزه ایده‌آفرینی و کارآفرینی نیز برگزاری استارت‌آپ دانشجویی در زمینه ساختمان‌های سبز پیشنهاد شده است که با توجه به عدم تناسب ساختمان‌های اهواز با شرایط اقلیمی آن، ایده بسیار خوبی است و مقرر شد که این ایده با همکاری مرکز رشد دانشگاه پیگیری شود.

به گزارش ایسنا، در این نشست، پیشنهاد تأسیس "مرکز تحقیقات لیزر و پلاسما" از سوی دکتر محمد صبائیان عضو هیأت‌ علمی اپتیک و لیزر دانشگاه  مطرح و در پایان پس از اظهار نظر و بررسی ابعاد مختلف این طرح، با راه‌اندازی این مرکز موافقت شد.تاريخ : سه شنبه 30 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سفر مجازی به مریخ

سفر به مریخ حداقل 55 میلیون کیلومتر طول می‌کشد و اکنون ناسا قصد دارد این تجربه را در قالب یک آزمایش واقعیت مجازی امکان‌پذیر سازد.

 به نقل از گیزمگ، مجتمع بازدید مرکز فضایی کندی قرار است برنامه "مقصد: مریخ" را با استفاده از هدست "هولو لنز" مایکروسافت اجرا کند که میهمانان را در قالب یک تور به مناطق مختلف مریخ می‌برد.

این تجربه توسط پروژه OnSight انجام می‌شود که یک ابزار نرم‌افزاری مشارکتی بین مایکروسافت و آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا است.

این پروژه ابتدا در ژانویه 2015 برای کاوش سه‌بعدی سیاره سرخ توسط دانشمندان اعلام شد که که با استفاده از هدست مایکروسافت امکان‌پذیر است. از این برنامه بعدها به عنوان پایه‌ای برای اپلیکیشن واقعیت مجازی مارس2030 برای پلت‌فرم مقوای گوگل (Google Cardboard)، هدست Gear VR سامسونگ و اوکیلوس ریفت استفاده شد.

برنامه "مقصد: مریخ" با استفاده از تصاویر و داده‌های ثبت شده توسط کاوشگر کنجکاوی، مناظر خود را ساخته و آن‌ها را در محل ایستادن کاربر قرار می‌دهد. بازدیدکنندگان مجازی سیاره مریخ توسط هولوگرامی از باز آلدرین،‌دومین نفری که به ماه پای گذاشت و اریسا هاینز،‌ دانشمند مسئول هدایت کاوشگر کنجکاوی به مناطق اصلی و محل اکتشافات هدایت می‌شوند.

این برنامه تا اول ژانویه 2017 ادامه خواهد داشت و هزینه ورودی آن 50 دلار است.تاريخ : سه شنبه 30 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پانسمان جراحی

دفتر تحقیقات نیروی دریایی آمریکا به دنبال ساخت یک پانسمان جراحی جدید برای میادین جنگ است که نه تنها اندام زخمی را پوشش می‌دهد بلکه آسیب را کاهش داده و با تازه نگهداشتن زخم‌ها، بافت را تا 72 ساعت حفظ می‌کند.

 به نقل از گیزمگ، زخم‌های ایجاد شده در میدان‌ها جنگ اگر به سرعت درمان نشوند، ممکن است به تهدیدی برای اندام و جان فرد تبدیل شوند.  متاسفانه همیشه امکان انتقال سریع مجروحان به درمانگاه وجود ندارد، بنابراین پانسمان "ACCSIL " می‌تواند پاسخ مناسبی برای نگهداری از مجروحان تا زمان دسترسی به خدمات پزشکی مناسب باشد.

پانسمان کردن زخم‌ها در زمان جنگ به ویژه برای آسیب‌های ناشی از انفجار بسیار سخت است.  پزشکان علاوه بر تثبیت وضعیت بیمار با به حداقل رساندن خونریزی و دفع شوک، باید زخم را بطور مناسبی ببندند تا امکان فساد زخم کمتر شده و باکتری و عفونت به آن وارد نشود.

پانسمان جدید توسط شرکت "Battelle" و با همکاری دفتر تحقیقات نیروی دریایی آمریکا، آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی و مرکز تحقیقات پزشکی نیروی دریایی، ابزار "ACCSIL" را به همراه یک شریان بند برای استفاده پزشکان و پزشکیاران طراحی کرده است. این ابزار یک پانسمان سبک‌ وزن است که محکم روی اندام بسته شده،‌ زخم را تازه نگه می‌دارد و از بافت‌ها تا 72 ساعت حفاظت می‌کند.

"ACCSIL" از دو بخش ساخته شده است. بخش خارجی شامل پوششی است که مطابق با شکل اندام طراحی شده و می‌تواند جلوی خونریزی را گرفته، بخش مذکور را گرم نگهدارد و آن را در برابر آلودگی حفظ کند.

بخش داخلی شامل یک لایه فعال زیستی است که زخم را مرطوب و آغشته به مواد شیمیایی خاص برای ارائه آنتی‌بیوتیک و مسکن نگهداشته تا از رشد باکتری و قارچ جلوگیری شود.

این پانسمان که دو سال دیگر ارائه خواهد شد،‌ نه تنها برای سربازان، بلکه برای استفاده بر روی کشتی‌ها، زیردریایی‌ها، کارخانجات،‌ مزارع، تصادفات جاده‌ای و حملات تروریستی که دسترسی به امکانات پزشکی برای عمل جراحی محدود است، کاربرد خواهد داشت.تاريخ : سه شنبه 30 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ژن رياضي

طرح ابتکاری پزشک ریاضی توسط دو تن از محققان رشته ریاضی، زیر نظر اساتید برجسته و اعضای هیات علمی دانشگاه یزد و دانشگاه شهید بهشتی تهران، بین دانش‌آموزان مقاطع تحصیلی مختلف در یزد اجرا می‌شود.

سعید شیخ علیشاهی یکی از مجریان این طرح ‌با اشاره به ضرورت بسترسازی مناسب برای ایجاد اعتماد به نفس دانش‌آموزان در امر یادگیری علوم مختلف به ویژه ریاضی،‌ اظهار کرد: چند سالی است که طرح ابتکاری پزشک ریاضی در سطح مدارس استان یزد اجرا می‌شود.

وی بهبود آموزش درس ریاضی،‌ برقراری ارتباط صحیح آموزگار،‌ دانش آموز و والدین با یکدیگر در راستای ترویج شیوه صحیح آموزش ریاضی و ایجاد اعتماد به نفس در دانش آموزان را از جمله اهداف اجرای طرح پزشک ریاضی در استان یزد دانست و بیان کرد: آشتی دانش‌آموزان با درس ریاضی، نقش مهمی در ارتقای یادگیری علوم مختلف ایفا می‌کند.

این کارشناس و محقق ریاضی گفت: آموزش صحیح ریاضی برای هر فرد بعد از بررسی آیتم‌های یادگیری افراد که شامل تجزیه و تحلیل،‌ دقت و تمرکز،‌ اعتماد به نفس و قدرت منطق است تعیین و اجرایی می‌شود.

شیخ‌ علیشاهی افزایش قدرت منطق و تمرکز را از دیگر اهداف اجرای طرح پزشک ریاضی بین دانش آموزان مقاطع تحصیلی مختلف عنوان کرد و ادامه داد: استفاده از علم روانشناسی اینیاگرام از جمله ویژگی‌های این طرح است.

وی در ادامه بحث امنیت ذهنی دانش‌آموزان در زمان فراگیری درس ریاضی را از جمله مباحث مهم در ارتقای سطح یادگیری دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد محیط آرام و خالی از تنش‌های ذهنی اولویت اول ارتقای سطح یادگیری افراد است.

این محقق ریاضی در بخش دیگری از سخنان خود طرح پزشک ریاضی را حلقه واسطی بین سه ضلع معلم، دانش آموز و والدین عنوان کرد و افزود: پژوهش‌های مقدماتی این طرح از سال 1384 توسط جمعی از فارغ التحصیلان رشته ریاضی و زیر نظر اساتید برجسته دانشگاه یزد و دانشگاه شهید بهشتی تهران در یزد آغاز شد.

شیخ علیشاهی تصریح کرد: دکتر مهدی بهزاد عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و عضو فرهنگستان علوم،‌ دکتر سعید علیخانی و فرید مالک دو تن از اعضای هیات علمی دانشگاه یزد، اساتید حامی و پشتوانه‌های علمی طرح پزشک ریاضی در استان یزد هستند.

وی دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی تا پیش دانشگاهی را جامعه هدف این طرح دانست و بیان کرد: از شش سال گذشته تاکنون که فعالیت‌های اجرایی آغاز شده،‌ بیش از چهار هزار دانش‌آموز یزدی تحت پوشش بررسی‌های میدانی و مشاوره ریاضی، طرح پزشک ریاضی قرار گرفتند.

این محقق ریاضی در پایان سخنان خود با تأکید بر اهمیت تشخیص زمان کند شدن میزان یادگیری هر دانش‌آموز، گفت: در طرح پزشک ریاضی،‌ بعد از شناسایی تیپ شخصیتی افراد و تعیین زمان خستگی ذهنی،‌ شیوه آموزش ریاضی متناسب با شخصیت و توان یادگیری هر فرد مشخص می‌شود.تاريخ : سه شنبه 30 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 متن کامل خطبه پیامبر اسلام(ص) در غدیرخم به شرح زیر است:
 
1. حمد و ثناى الهى
حمد و سپاس خدایى را که در یگانگى خود بلند مرتبه، و در تنهایى و فرد بودن خود نزدیک است. در قدرت و سلطه خود با جلالت، و در ارکان خود عظیم است. «علم او به همه چیز احاطه دارد»[1] در حالی که در جاى خود است، و همه مخلوقات را با قدرت و برهان خود تحت سیطره دارد.
همیشه مورد سپاس بوده و همچنان مورد ستایش خواهد بود. صاحب عظمتى دائمى است. ابتدا کننده و بازگرداننده، اوست و هر کارى به سوى او بازمی‌گردد.
به وجود آورنده بالا برده شده‌ها (آسمان‌ها و افلاک) و پهن کننده گسترده‌ها (زمین)، یگانه حکمران زمین‌ها و آسمان‌ها، پاک و منزّه و تسبیح شده است. پروردگار ملائکه و روح، تفضّل کننده بر همه آنچه خلق کرده و لطف کننده بر هر آنچه به وجود آورده است. هر چشمى زیر نظر اوست ولى چشم‌ها او را نمی‌بینند.
کَرَم کننده و بردبار و تحمّل کننده است. رحمت او همه چیز را فرا گرفته و با نعمت خود بر همه آنها منّت گذارده است. در انتقام گرفتن خود عجله نمی‌کند، و به آنچه از عذابش که مستحقّ آنند مبادرت نمی‌ورزد.
باطن‌ها و اسرار و رازها را می‌فهمد و ضمایر را می‌داند و پنهان‌ها بر او مخفى نمی‌ماند و مخفی‌ها بر او مشتبه نمی‌شود. احاطه او بر هر چیزى و غلبه بر همه چیز و قوّت در هر چیزى و قدرت بر هر چیزى دارد و مانند او شیئى نیست. اوست به وجود آورنده شىء (چیز) هنگامى که چیزى نبود. دائم و زنده است، «و به قسط و عدل قائم است. نیست خدایى جز او که با عزّت و حکیم است».[2]
«بالاتر از آن است که چشم‌ها او را درک کنند ولى او چشم‌ها را درک می‌کند و او لطف کننده و آگاه است».[3] هیچ‌کس نمی‌تواند با دیدن، به صفت او راه یابد، و هیچ‌کس به چگونگى او از سرّ و آشکار دست نمی‌یابد مگر به آنچه خداوند عزّ و جلّ راهنمایى کرده است.
گواهى می‌دهم براى او که اوست خدایى که قُدس و پاکى و منزّه بودن او روزگار را پر کرده است. او که نورش ابدیّت را فرا گرفته است. او که دستورش را بدون مشورتِ مشورت کننده‌اى اجرا می‌کند و در تقدیرش شریک ندارد و در تدبیرش کمک نمی‌شود.
آنچه ایجاد کرده بدون نمونه و مثالى تصویر نموده و آنچه خلق کرده بدون کمک از کسى و بدون زحمت و بدون احتیاج به فکر و حیله خلق کرده است. آنها را ایجاد کرد، پس به وجود آمدند و خلق کرد، پس ظاهر شدند. پس «اوست خدایى که جز او خدایى نیست»،[4] صنعت او محکم و کار او زیبا است، عادلى که ظلم نمی‌کند و کَرَم کننده‌اى که کارها به سوى او بازمی‌گردد.
شهادت می‌دهم که اوست خدایى که همه چیز در مقابل عظمت او تواضع کرده و همه چیز در مقابل عزّت او ذلیل شده و همه چیز در برابر قدرت او سر تسلیم فرود آورده و همه چیز در برابر هیبت او خاضع شده‌اند.
پادشاهِ پادشاهان و گرداننده افلاک و مسخّر کننده آفتاب و ماه، که «همه با زمانِ تعیین شده در حرکت هستند».[5] «شب را بر روى روز و روز را بر روى شب می‌گرداند که به سرعت در پى آن می‌رود».[6] در هم شکننده هر زورگوى با عناد، و هلاک کننده هر شیطان سرِ پیچ و متمرّد است.
براى او ضدّى و همراه او معارضى نبوده است. یکتا و بی‌نیاز است. «زاییده نشده و نمی‌زاید و براى او هیچ همتایى نیست».[7] خداى یگانه و پروردگار با عظمت، می‌خواهد پس به انجام می‌رساند؛ و اراده می‌کند پس مقدّر می‌نماید؛ و می‌داند پس به شماره می‌آورد. می‌میراند و زنده می‌کند، فقیر می‌کند و غنى می‌نماید، می‌خنداند و می‌گریاند، نزدیک می‌کند و دور می‌نماید، منع می‌کند و عطا می‌نماید. «پادشاهى از آن او و حمد و سپاس براى اوست».[8] خیر به دست اوست «و او بر هر چیزى قادر است».[9]
«شب را در روز و روز را در شب فرو می‌برد».[10] نیست خدایى جز او که «با عزّت و آمرزنده است».[11] اجابت کننده دعا، بسیار عطا کننده، شمارنده نَفَس‌ها و پروردگار جنّ و بشر، که هیچ امرى بر او مشکل نمی‌شود، و فریاد دادخواهان او را منضجر نمی‌کند، و اصرار اصرار کنندگانش او را خسته نمی‌کند. نگهدارنده صالحان و موفق کننده رستگاران و صاحب اختیار مؤمنان و پروردگار عالمیان. خدایى که از هر آنچه خلق کرده مستحق است که او را در هر حالى شکر و سپاس گویند.
او را سپاسِ بسیار می‌گویم و دائماً شکر می‌نمایم، چه در آسایش و چه در گرفتارى، چه در حال شدّت و چه در حال آرامش. و به او و ملائکه‌اش و کتاب‌هایش و پیامبرانش ایمان می‌آورم. دستور او را گوش می‌دهم و اطاعت می‌نمایم و به آنچه او را راضى می‌کند مبادرت می‌ورزم و در مقابل مقدّرات او، به عنوان رغبت در اطاعت او و ترس از عقوبت او تسلیم می‌شوم؛ چرا که اوست خدایى که نمی‌توان از مکر او در امان بود و از ظلم او هم ترس نداریم (یعنى ظلم نمی‌کند).
 
2. فرمان الهى براى مطلبى مهمّ
اقرار می‌کنم براى خداوند بر نفس خود به عنوان بندگى او، و شهادت می‌دهم براى او به پروردگارى، و آنچه به من وحى نموده ادا می‌نمایم از ترس آن‌که مبادا اگر انجام ندهم عذابى از او بر من فرود آید که هیچ‌کس نتواند آن‌را دفع کند هر چند که حیله عظیمى به کار بندد و دوستى او خالص باشد. نیست خدایى جز او؛ زیرا خداوند به من اعلام فرموده که اگر آنچه در حقّ على بر من نازل نموده ابلاغ نکنم رسالت او را نرسانده‌ام، و براى من حفظ از شرّ مردم را ضمانت نموده و خدا کفایت کننده و کریم است.
خداوند به من چنین وحى کرده است: «بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ، یا اَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما اُنْزِلَ اِلَیکَ مِنْ رَبِّکَ»[12] فی علی یعنى فی الخلافة لعلیّ بن ابى طالب  «وَ إنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتهُ وَ اللهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النّاسِ»؛[13] "اى پیامبر ابلاغ کن آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده  درباره علی؛ یعنى خلافت علی بن ابی‌طالب و اگر انجام ندهى رسالت او را نرسانده‌اى، و خداوند تو را از مردم حفظ می‌کند.
اى مردم! من در رساندن آنچه خداوند بر من نازل کرده کوتاهى نکرده‌ام، و من سبب نزول این آیه را براى شما بیان می‌کنم:
جبرئیل سه مرتبه بر من نازل شد و از طرف خداوندِ سلام پروردگارم که او سلام است را به من رسانده و مرا مأمور کرد که در این محلّ اجتماع بپا خیزم و بر هر سفید و سیاهى اعلام کنم که علىّ بن ابی‌طالب، برادرِ من و وصىّ من و جانشین من بر امّتم و امام بعد از من است. نسبت او به من همانند نسبت هارون به موسى است، جز این‌که پیامبرى بعد از من نیست. و او صاحب اختیار شما بعد از خدا و رسولش است، و خداوند در این مورد آیه‌اى از کتابش بر من نازل کرده است: «اِنَّما وَلِیُّکمُ اللهُ وَ رَسولُهُ وَ الَّذینَ آمنوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُونَ»؛[14] صاحب اختیار شما خدا و رسولش هستند و کسانى که ایمان آورده و نماز را بپا می‌دارند و در حال رکوع زکات می‌دهند و علىّ بن ابی‌طالب است که نماز را بپا داشته و در حال رکوع زکات داده و در همه حال، خداوند عزّ و جلّ را قصد می‌کند.
اى مردم! من از جبرئیل درخواست کردم که از خدا بخواهد تا مرا از ابلاغ این مهم معاف بدارد؛ زیرا از کمى متّقین و زیادى منافقین و افساد ملامت کنندگان و حیله‌هاى مسخره کنندگانِ اسلام اطلاع دارم، کسانى که خداوند در کتابش آنان را چنین توصیف کرده است که «با زبانشان می‌گویند آنچه در قلب‌هایشان نیست»[15] و «این کار را سهل می‌شمارند در حالی که نزد خداوند عظیم است».[16] همچنین به خاطر این‌که منافقین بارها مرا اذیّت کرده‌اند تا آن‌جا که مرا «اُذُن » (گوش دهنده هر حرفى) نامیدند، و گمان کردند که من چنین هستم به خاطر ملازمت بسیار او (على) با من و توجه من به او و تمایل او و قبولش از من؛ تا آن‌که خداوند عزّ و جلّ در این‌باره چنین نازل کرد: «وَ مِنْهُمُ الَّذینَ یُؤْذُونَ النَّبِىَّ وَ یَقُولُونَ هُوَ اُذُنٌ قُلْ اُذُن»[17]  على الذین یزعمون أنّه اُذن «خیر لَکمْ، یؤْمنُ باللهِ وَ یُؤْمِنُ لِلْمُؤْمِنینَ...»؛[18] و از آنان کسانى هستند که پیامبر را اذیّت می‌کنند و می‌گویند او «اُذُن» (گوش دهنده بر هر حرفى) است، بگو: «گوش خوبى براى شماست، به خدا ایمان دارد و [سخن‏] مؤمنان را باور می‌کند.
و اگر من بخواهم گویندگان این نسبت (اُذُن) را نام ببرم می‌توانم، و اگر بخواهم به شخص آنها اشاره کنم می‌نمایم، و اگر بخواهم با علائم آنها را معرّفى کنم می‌توانم. ولى به خدا قسم من در کار آنان با بزرگوارى رفتار کرده‌ام.
بعد از همه اینها، خداوند از من راضى نمی‌شود مگر آنچه در حق علىّ بر من نازل کرده ابلاغ نمایم.
[سپس حضرت این آیه را تلاوت فرمودند:] «یا اَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما اُنْزِلَ اِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ» فى حقّ علیّ «و إنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النّاسِ».
 
3. اعلام رسمى ولایت و امامت دوازده امام(ع)
اى مردم! این مطلب را درباره او بدانید و بفهمید، و بدانید که خداوند او را براى شما صاحب اختیار و امامى قرار داده که اطاعتش را واجب نموده است بر مهاجرین و انصار و بر تابعین آنان به نیکى؛ و بر روستایى و شهرى؛ و بر عجمى و عربى؛ و بر آزاد و بنده؛ و بر بزرگ و کوچک؛ و بر سفید و سیاه.
بر هر یکتاپرستى حکم او اجرا شونده و کلام او مورد عمل و امر او نافذ است. هر کس با او مخالفت کند ملعون است، و هر کس تابع او باشد و او را تصدیق نماید مورد رحمت الهى است. خداوند او را و هر کس را که از او بشنود و او را اطاعت کند آمرزیده است.
اى مردم! این آخرین بارى است که در چنین اجتماعى بپا می‌ایستم؛ پس بشنوید و اطاعت کنید و در مقابل امر خداوند پروردگارتان سر تسلیم فرود آورید، چرا که خداوند عزّ و جلّ صاحب اختیار شما و معبود شما است، و بعد از خداوند، رسول و پیامبرش که شما را مخاطب قرار داده، و بعد از من على صاحب اختیار شما و امام شما به امر خداوند است، و بعد از او امامت در نسل من از فرزندان اوست تا روزى که خدا و رسولش را ملاقات خواهید کرد.
حلالى نیست مگر آنچه خدا و رسولش و آنان (امامان) حلال کرده باشند، و حرامى نیست مگر آنچه خدا و رسولش و آنان (امامان) بر شما حرام کرده باشند. خداوند عزّ و جلّ حلال و حرام را به من شناسانده است، و آنچه پروردگارم از کتابش و حلال و حرامش به من آموخته به او سپرده‌ام.
اى مردم! على را [بر دیگران] فضیلت دهید. هیچ علمى نیست مگر آن‌که خداوند آن‌را در من جمع کرده است و هر علمى را که آموخته‌ام در امام المتقین جمع نموده‌ام. و هیچ علمى نیست مگر آن‌که آن‌را به على آموخته‌ام. اوست «امام مبین» [که خداوند در سوره یس ذکر کرده است: «وَ کُلَّ شَیْىءٍ اَحْصَیْناهُ فی إِمامٍ مُبینٍ؛ و هر چیزى را در امام مبین جمع کردیم].
اى مردم! از او (على) به سوى دیگرى گمراه نشوید، و از او روى بر مگردانید و از ولایت او سرباز نزنید. «اوست که به حق هدایت نموده»[19] و به آن عمل می‌کند، و باطل را ابطال نموده و از آن نهى می‌نماید، و در راه خدا سرزنش ملامت کننده‌اى او را مانع نمی‌شود.
او(على)، اوّل کسى است که به خدا و رسولش ایمان آورد و هیچ‌کس در ایمانِ به من، بر او سبقت نگرفت. اوست که با جان خود در راه رسول خدا فداکارى کرد. اوست که با پیامبر خدا بود در حالى که هیچ‌کس از مردان همراه او خدا را عبادت نمی‌کرد. اوّلین مردم در نماز گزاردن، و اوّل کسى است که با من خدا را عبادت کرد. از طرف خداوند به او امر کردم تا در خوابگاه من بخوابد، او هم در حالى که جانش را فداى من کرده بود در جاى من خوابید.
اى مردم! او را فضیلت دهید که خدا او را فضیلت داده است، و او را قبول کنید که خداوند او را منصوب نموده است.
اى مردم! او از طرف خداوند امام است، و هر کس ولایت او را انکار کند خداوند هرگز توبه‌اش را نمی‌پذیرد و او را نمی‌بخشد. حتمى است بر خداوند که با کسى که با او مخالفت نماید چنین کند و او را به عذابى شدید تا ابدیّت و تا آخر روزگار معذّب نماید. پس بپرهیزید از اینکه با او مخالفت کنید و گرفتار آتشى شوید که «آتشگیره آن مردم و سنگ‌ها هستند و براى کافران آماده شده است».[20]
اى مردم! به خدا قسم! پیامبران و رسولان پیشین به من بشارت داده‌اند، و من، به خدا قسم! خاتم پیامبران و مرسلین و حجّت بر همه مخلوقین از اهل آسمان‌ها و زمین‌ها هستم. هر کس در این مطالب شکّ کند مانند کفر جاهلیت اوّل کافر شده است. و هر کس در چیزى از این گفتار من شکّ کند در همه آنچه بر من نازل شده شکّ کرده است، و هر کس در یکى از امامان شک کند در همه آنان شک کرده است، و شک کننده درباره ما در آتش است.
اى مردم! خداوند این فضیلت را بر من ارزانى داشته که منّتى از او بر من و احسانى از جانب او به سوى من است. خدایى جز او نیست. حمد و سپاس از من بر او تا ابدیّت و تا آخر روزگار و در هر حال.
اى مردم! على را فضیلت دهید که او افضل مردم بعد از من از مرد و زن است تا مادامى که خداوند روزى را نازل می‌کند و خلق باقى هستند. کسى که این گفتار مرا ردّ کند و با آن موافق نباشد ملعون است ملعون است، مورد غضب است مورد غضب است. بدانید که جبرئیل از جانب خداوند این خبر را براى من آورده است و می‌گوید: «هر کس با على دشمنى کند و ولایت او را نپذیرد لعنت و غضب من بر او باد». «هر کس ببیند براى فردا چه پیش فرستاده است. از خدا بترسید»[21] که با على مخالفت کنید «و در نتیجه قدمى بعد از ثابت بودن آن بلغزد، خداوند از آنچه انجام می‌دهید آگاه است».[22]
اى مردم! او (على) «جَنبُ الله» است که خداوند در کتاب عزیزش ذکر کرده و درباره کسى که با او مخالفت کند فرموده است: «اى حسرت بر آنچه درباره جنب خداوند تفریط و کوتاهى کردم».[23]
اى مردم! قرآن را تدبّر نمائید و آیات آن‌را بفهمید و در محکمات آن نظر کنید و به دنبال متشابه آن نروید. به خدا قسم! باطن آن‌را براى شما بیان نمی‌کند و تفسیرش را برایتان روشن نمی‌کند مگر این شخصى که من دست او را می‌گیرم و او را به سوى خود بالا می‌برم و بازوى او را می‌گیرم و با دو دستم او را بلند می‌کنم و به شما می‌فهمانم که: هر کس من صاحب اختیار اویم این على صاحب اختیار او است، و او علىّ بن ابی‌طالب برادر و جانشین من است، و ولایتِ او از جانب خداوندِ عزّ و جلّ است که بر من نازل کرده است.
اى مردم! على و پاکان از فرزندانم از نسل او ثقل اصغرند و قرآن ثقل اکبر است. هر یک از این دو از دیگرى خبر می‌دهد و با آن موافق است. آنها از یکدیگر جدا نمی‌شوند تا بر سر حوض کوثر بر من وارد شوند. بدانید که آنان امین‌هاى خداوند بین مردم و حاکمان او در زمین هستند.
بدانید که من ادا نمودم؛ بدانید که من ابلاغ کردم؛ بدانید که من شنوانیدم؛ بدانید که من روشن نمودم؛ بدانید که خداوند فرموده است و من از جانب خداوند عزّ و جلّ می‌گویم؛ بدانید که امیرالمؤمنینى جز این برادرم نیست؛ بدانید که امیرالمؤمنین بودن بعد از من، براى احدى جز او حلال نیست.
 
4. معرفى و بلند کردن امیرالمؤمنین(ع) به دست پیامبر(ص)
سپس پیامبر(ص) دستش را بر بازوى على(ع) زد و آن‌حضرت را بلند کرد. و این در حالى بود که امیرالمؤ منین(ع) از زمانى که پیامبر(ص) بر فراز منبر آمده بود یک پلّه پایین‌تر از مکان حضرت ایستاده بود و نسبت به صورت حضرت به طرف راست مایل بود که گویى هر دو در یک مکان ایستاده‌اند.
پس پیامبر(ص) با دستش او را بلند کرد و هر دو دست را به سوى آسمان باز نمود و علىّ(ع) را از جا بلند نمود تا حدّى که پاى آن‌حضرت موازى زانوى پیامبر(ص) رسید. سپس فرمود:
اى مردم! این على است برادر من و وصىّ من و جامع علم من، و جانشین من در امّتم، بر آنان که به من ایمان آورده‌اند؛ و جانشین من در تفسیر کتاب خداوند عزّ و جلّ و دعوت به آن، و عمل کننده به آنچه او را راضى می‌کند، و جنگ کننده با دشمنان خدا و دوستى کننده بر اطاعت او و نهى کننده از معصیت او.
اوست خلیفه رسول خدا، و اوست امیرالمؤمنین و امام هدایت کننده از طرف خداوند، و اوست قاتل ناکثان و قاسطان و مارقان. به امر خداوند می‌گویم: «سخن در پیشگاه من تغییر نمی‌پذیرد».[24] به امر پروردگارم می‌گویم: خدایا! دوست بدار هر کس على را دوست بدارد و دشمن بدار هر کس على را دشمن بدارد، و یارى کن هر کس على را یارى کند و خوار کن هر کس على را خوار کند، و لعنت نما هر کس على را انکار کند و غضب نما بر هر کس که حقّ على را انکار نماید.
خدایا! بنا بر آنچه خود فرمودى اعلام داشتم که امامت پس از من براى على ابن أبی‌طالب است و او را به این مقام منصوب نمودم، تا شریعت خود را براى بندگانت به کمال رسانى، و نعمت خود را بر ایشان تمام کنى، و اسلام را دین آنان بپسندى، که خود در قرآن فرموده‌اى: «و هر کس که جز اسلام دینى بجوید هرگز از او پذیرفته نشود و او در آخرت از زیانکاران است»‏.[25]
 
5. تأکید بر توجه امّت به مسئله امامت
اى مردم! خداوند دین شما را با امامت او کامل نمود. پس هر کس اقتدا نکند به او و به کسانى که جانشین او از فرزندان من و از نسل او هستند تا روز قیامت و روز رفتن به پیشگاه خداوند عزّ و جلّ، «چنین کسانى اعمالشان در دنیا و آخرت از بین رفته»[26] و «در آتش  دائمى خواهند بود».[27] «عذاب از آنان تخفیف نمی‌یابد و به آنها مهلت داده نمی‌شود».[28]
اى مردم! این على است که یارى کننده‌ترین شما نسبت به من و سزاوارترین شما به من و نزدیک‌ترین شما به من و عزیزترین شما نزد من است. خداوند عزّ و جلّ و من از او راضى هستیم. هیچ آیه رضایتى در قرآن نازل نشده است مگر درباره او، و هیچ‌گاه خداوند مؤمنین را مورد خطاب قرار نداده مگر آن‌که ابتدا او مخاطب بوده است؛ و هیچ آیه مدحى در قرآن نیست مگر درباره او، و خداوند در «هَلْ اَتى علَى الاِْنسانِ...»[29] شهادت به بهشت نداده مگر براى او و این سوره را درباره غیر او نازل نکرده و با این سوره جز او را مدح نکرده است.
اى مردم! او یارى دهنده دین خدا و دفاع کننده از رسول خدا است، و اوست با تقواى پاکیزه هدایت کننده هدایت شده. پیامبرتان بهترین پیامبر و وصیّتان بهترین وصىّ و فرزندان او بهترین اوصیا هستند.
اى مردم! نسل هر پیامبرى از صلب خود او هستند ولى نسل من از صلب على است.
اى مردم! شیطان آدم را با حسد از بهشت بیرون کرد. مبادا به على حسد کنید که اعمالتان نابود شود و قدم‌هایتان بلغزد. آدم به خاطر یک گناه به زمین فرستاده شد در حالى که انتخاب شده خداوند عزّ و جلّ بود، پس شما چگونه خواهید بود در حالى که شمایید و در بین شما دشمنان خدا هستند.
بدانید که با على دشمنى نمی‌کند مگر شقىّ، و با على دوستى نمی‌کند مگر با تقوا، و به او ایمان نمی‌آورد مگر مؤمن مخلص. به خدا قسم! درباره على نازل شده است سوره «والعصر»: «بسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ، وَ الْعَصْرِ، اِنَّ الاِْنْسانَ لَفی خُسْرٍ...»؛ قسم به عصر، انسان در زیان است، مگر على که ایمان آورد و به حق و صبر راضى شد.
اى مردم! من خدا را شاهد گرفتم «و رسالتم را به شما ابلاغ نمودم، و بر عهده رسول جز ابلاغ روشن چیزى نیست».[30] اى مردم! «از خدا بترسید آن‌طور که باید ترسید و از دنیا نروید مگر آن‌که مسلمان باشید».[31]
 
6. اشاره به کارشکنی‌هاى منافقین
اى مردم! ایمان آورید به خدا و رسولش و به نورى که همراه او نازل شده است، «قبل از آن‌که وجوهى را هلاک کنیم و آن صورت‌ها را به پشت برگردانیم»[32] یا آنان را مانند اصحاب سبت لعنت کنیم. به خدا قسم! از این آیه قصد نشده است مگر قومى از اصحابم که آنان را به اسم و نسبشان می‌شناسم ولى مأمورم که از آنان پرده‌پوشى کنم. پس هر کس عمل کند مطابق آنچه در قلبش از حبّ یا بغض نسبت به علىّ می‌یابد.
اى مردم! نور از جانب خداوند عزّ و جلّ در من نهاده شده و سپس در على بن ابی‌طالب و بعد در نسل او تا مهدى قائم که حق خداوند و هر حقّى که براى ما باشد می‌گیرد؛ چرا که خداوند عزّ و جلّ ما را بر کوتاهى کنندگان، معاندان، مخالفان، خائنان، گناهکاران، ظالمان، غاصبان و همه عالمیان، حجّت قرار داده است.
اى مردم! شما را می‌ترسانم و انذار می‌نمایم که من رسول خدا هستم و قبل از من پیامبران بوده‌اند. آیا اگر من بمیرم یا کشته شوم «عقب گرد می‌نمایید؟ هر کس به عقب برگردد به خدا ضررى نمی‌رساند، و خداوند به زودى شاکرین را پاداش  می‌دهد».[33] بدانید که على است توصیف شده به صبر و شکر و بعد از او فزندانم از نسل او چنین‌اند.
اى مردم! با اسلامتان بر من منّت مگذارید و به خدا هم منّت نگذارید، که این کار اعمالتان را نابود می‌نماید و خدا بر شما غضب می‌کند و شما را به شعله‌اى از آتش و مس (گداخته) مبتلا می‌کند، پروردگار شما در کمین است.
اى مردم! بعد از من پیشوایانى خواهند بود که «به آتش دعوت می‌کنند و روز قیامت کمک نمی‌شوند».[34] اى مردم! خداوند و من از آنان بیزار هستیم. اى مردم! آنان و یارانشان و تابعینشان و پیروانشان «در پایین‌ترین درجه آتش‌اند»[35] و چه بد است جاى متکبّران! بدانید که آنان «اصحاب صحیفه» هستند، پس هر یک از شما در صحیفه خود نظر کند.
[راوى می‌گوید: وقتى پیامبر(ص) نام «اصحاب صحیفه» را آورد اکثر مردم منظور حضرت از این کلام را نفهمیدند و برایشان سؤال انگیز شد و فقط عدّه کمى مقصود حضرت را فهمیدند].
اى مردم! من امر خلافت را به عنوان امامت و وراثتِ آن در نسل خودم تا روز قیامت به ودیعه می‌سپارم، و من رسانیدم آنچه مأمور به ابلاغش بودم تا حجّت باشد بر حاضر و غائب و بر همه کسانى که حضور دارند یا ندارند، به دنیا آمده‌اند یا نیامده‌اند. پس حاضران به غائبان و پدران به فرزندان تا روز قیامت برسانند.
به زودى امامت را بعد از من به عنوان پادشاهى و با ظلم و زور می‌گیرند. خداوند غاصبین و تعدّى کنندگان را لعنت کند! و در آن هنگام است اى جنّ و انس که «می‌ریزد براى شما آن‌که باید بریزد»[36] و «می‌فرستد بر شما شعله‌اى از آتش و مس [گداخته] و نمی‌توانید آن‌را از خود دفع کنید».[37]
اى مردم! خداوند عزّ و جلّ «شما را به حال خود رها نخواهد کرد تا آن‌که خبیث را از پاکیزه جدا کند، و خداوند شما را بر غیب مطلع نمی‌کند».[38]
اى مردم! هیچ سرزمین آبادى نیست مگر آن‌که در اثر تکذیبِ [اهل آن آیات الهى را] خداوند قبل از روز قیامت آنها را هلاک خواهد کرد و آن‌را تحت حکومت حضرت مهدى خواهد آورد، و خداوند وعده خود را عملى می‌نماید.
اى مردم! قبل از شما اکثر پیشینیان هلاک شدند، و خداوند آنها را هلاک نمود و اوست که آیندگان را هلاک خواهد کرد. خداى تعالى می‌فرماید: «آیا ما پیشینیان را هلاک نکردیم؟ آیا در پى آنان دیگران را نفرستادیم؟ ما با مجرمان چنین می‌کنیم. واى بر مکذّبین در آن روز».[39]
اى مردم! خداوند مرا امر و نهى نموده است، و من هم به امر الهى على را امر و نهى نموده‌ام، و علم امر و نهى نزد اوست. پس امرِ او را گوش دهید تا سلامت بمانید، و او را اطاعت کنید تا هدایت شوید و نهى او را قبول کنید تا در راه درست باشید، و به سوى مقصد و مراد او بروید و راه‌هاى بیگانه، شما را از راه او منحرف نکند.
 
7. پیروان اهل بیت(ع) و دشمنان ایشان
اى مردم! من راه مستقیم خداوند هستم که شما را به تابعیّت آن امر نموده، و سپس على بعد از من، و سپس فرزندانم از نسل او که امامان هدایت‌اند، به حق هدایت می‌کنند و به یارى حق به عدالت رفتار می‌کنند.
سپس حضرت چنین خواندند: «بِسْمِ الله الرَّحْمنِ الرَّحیمِ، اَلْحَمْدُ لله رَبِّ الْعالَمینَ...» تا آخر سوره [حمد] و سپس فرمودند:
این سوره درباره من نازل شده، و به خدا قسم! درباره ایشان(امامان) نازل شده است. هم به طور عموم و هم به طور خاصّ شامل آنهاست. ایشان دوستان خدایند که «ترسى بر آنان نیست و محزون نمی‌شوند»،[40] بدانید که «حزب خداوند پیروز است».[41]
بدانید که دشمنان ایشان سفهای گمراه و برادران شیاطین‌اند که «براى فریب مردم همواره گفتارى باطل ولى به ظاهر آراسته و دلپسند به یکدیگر القاء می‌کنند».[42]
بدانید که دوستان ایشان(اهل بیت) کسانی‌اند که خداوند در کتابش آنان را یاد کرده و فرموده است: «نمی‌یابى قومى را که به خدا و روز قیامت ایمان آورده باشند، و در عین حال با کسانى که با خدا و رسولش ضدّیت دارند روى دوستى داشته باشند...».[43]
بدانید که دوستان ایشان(اهل بیت) کسانی‌اند که خداوند عزّ و جلّ آنان را توصیف کرده و فرموده است: «کسانى که ایمان آوردند و ایمانشان را به ستمى [چون شرک‏] نیامیختند، ایمنى [از عذاب‏] براى آنان است، و آنان راه یافتگانند».[44]
بدانید که دوستان ایشان کسانی‌اند که ایمان آورده‌اند و به شک نیفتاده‌اند.
بدانید که دوستان ایشان کسانی‌اند که با سلامتى و در حال امن وارد بهشت می‌شوند، و ملائکه با سلام به ملاقات آنان می‌آیند و می‌گویند: سلام بر شما، «پاکیزه شدید، پس براى همیشه داخل بهشت شوید».[45]
بدانید که دوستان ایشان کسانى هستند که بهشت براى آنان است و در آن بدون حساب روزى داده می‌شوند.
بدانید که دشمنان ایشان(اهل بیت) کسانی‌اند که به شعله‌هاى آتش وارد می‌شوند، بدانید که دشمنان ایشان کسانی‌اند که از جهنّم در حالى که می‌جوشد صداى وحشتناکى می‌شنوند و شعله کشیدن آن‌را می‌بینند.
بدانید که دشمنان ایشان کسانی‌اند که خداوند درباره آنان فرموده است: «هر گروهى که داخل [جهنم] می‌شود همتاى خود را لعنت می‌کند...».[46]
بدانید که دشمنان ایشان کسانی‌اند که خداوند عزّ و جلّ می‌فرماید: «هرگاه گروهى در آن افکنده شوند، نگهبانانش از آنان می‌پرسند: آیا شما را بیم‌دهنده‌اى نیامد؟ می‌گویند: چرا، بیم‌دهنده آمد، ولى او را انکار کردیم و گفتیم: خدا هیچ چیز نازل نکرده است؛ شما بیم‌دهندگان جز در گمراهى بزرگى نیستید».[47]
بدانید که دوستان ایشان(اهل بیت) کسانى هستند که «در پنهانى از پروردگارشان می‌ترسند و براى آنان مغفرت و اجر بزرگ است».[48]
اى مردم! چقدر فاصله است بین شعله‌هاى آتش و بین اَجر بزرگ!
اى مردم! دشمن ما کسى است که خداوند او را مذمت و لعنت نموده، و دوست ما آن کسى است که خداوند او را مدح نموده و دوستش بدارد.
اى مردم! بدانید که من نذیر و ترساننده‌ام و على بشارت دهنده است.
اى مردم! بدانید که من مُنذر و برحذر دارنده‌ام و على هدایت کننده است.
اى مردم! من پیامبرم و على جانشین من است.
اى مردم! بدانید که من پیامبرم و على امام و وصىّ بعد از من است، و امامان بعد از او فرزندان او هستند.
بدانید که من پدر آنانم و آنها از صلب او به وجود می‌آیند.
 
8. حضرت مهدى(عج)
بدانید که آخرینِ امامان، مهدى قائم از ماست. اوست غالب بر ادیان، اوست انتقام گیرنده از ظالمین؛ اوست فاتح قلعه‌ها و منهدم کننده آنها؛ اوست غالب بر هر قبیله‌اى از اهل شرک و هدایت کننده آنان.
بدانید که اوست گیرنده انتقام هر خونى از اولیای خدا. اوست یارى دهنده دین خدا.
بدانید که اوست استفاده کننده از دریای عمیق. اوست که هر صاحب فضیلتى را به قدر فضلش و هر صاحب جهالتى را به قدر جهلش نشانه می‌دهد: اوست انتخاب شده و اختیار شده خداوند: اوست وارث هر علمى و احاطه دارنده به هر فهمى.
بدانید که اوست خبر دهنده از پروردگارش، و بالا برنده آیات الهى. اوست هدایت یافته استوار.
اوست که کارها به او سپرده شده است.
اوست که پیشینیان به او بشارت داده‌اند، اوست که به عنوان حجّت باقى می‌ماند و بعد از او حجّتى نیست. هیچ حقّى نیست مگر همراه او، و هیچ نورى نیست مگر نزد او.
بدانید او کسى است که غالبى بر او نیست و کسى بر ضد او کمک نمی‌شود. اوست ولى خدا در زمین، حکم کننده خدا بین خلقش و امین او بر نهان و آشکارش.
 
9. طرح بیعت
اى مردم! من برایتان روشن کردم و به شما فهمانیدم، و این على است که بعد از من به شما می‌فهماند.
بدانید که من بعد از پایان خطابه‌ام شما را به دست دادن با من به عنوان بیعت با او و اقرار به او، و بعد از من به دست دادن با خود او فرا می‌خوانم.
بدایند که من با خدا بیعت کرده‌ام و على با من بیعت کرده است، و من از جانب خداوند براى او از شما بیعت می‌گیرم خداوند می‌فرماید: «کسانى که با تو بیعت می‌کنند در واقع با خدا بیعت می‌کنند، دست خداوند بر روى دست آنان است. پس هر کس بیعت را بشکند این شکستن بر ضرر خود اوست، و هر کس به آنچه با خدا عهد بسته وفادار باشد خداوند به او اجر عظیمى عنایت خواهد کرد».[49]
 
10. حلال و حرام، واجبات و محرّمات
اى مردم! حج و عمره «از شعائر الهى هستند، پس هر کس به خانه خدا به عنوان حجّ یا عمره بیاید براى او اشکالى نیست که بر صفا و مروه بسیار طواف کند».[50]
اى مردم! به حجّ خانه خدا بروید. هیچ خاندانى به خانه خدا وارد نمی‌شوند مگر آن‌که مستغنى می‌گردند و شاد می‌شوند، و هیچ خاندانى آن‌را ترک نمی‌کنند مگر آن‌که منقطع می‌شوند و فقیر می‌گردند.
اى مردم! هیچ مؤمنى در موقف(عرفات، مشعر، مِنى) وقوف نمی‌کند مگر آن‌که خداوند گناهان گذشته او را تا آن وقت می‌آمرزد، و هرگاه که حجّش پایان یافت اعمالش را از سر می‌گیرد.
اى مردم! حاجیان کمک می‌شوند و آنچه خرج می‌کنند به آنان برمی‌گردد، و خداوند «جزاى محسنین را ضایع نمی‌نماید».[51]
اى مردم! با دین کامل و با تَفَقُّه و فهم به حجّ خانه خدا بروید و از آن مشاهد مشرّفه جز با توبه و دست کشیدن از گناه برمگردید.
اى مردم! «نماز را به پا دارید و زکات را بپردازید»[52] همان‌طور که خداوند عزّ و جلّ به شما فرمان داده است، و اگر زمان طویلى بر شما گذشت و کوتاهى نمودید یا فراموش کردید، على صاحب اختیار شما است و براى شما بیان می‌کند؛ او که خداوند عزّ و جلّ بعد از من او را امین بر خلقش منصوب نموده است. او از من است و من از اویم.
او و آنان که از نسل من‌اند، از آنچه سؤال کنید به شما خبر می‌دهند و آنچه را نمی‌دانید براى شما بیان می‌کنند.
بدانید که حلال و حرام بیش از آن است که من همه آنها را بشمارم و معرفى کنم و بتوانم در یک مجلس به همه حلال‌ها دستور دهم و از همه حرام‌ها نهى کنم. پس مأمورم که از شما بیعت بگیرم و با شما دست بدهم بر این‌که قبول کنید آنچه از طرف خداوند عزّ و جلّ درباره امیرالمؤمنین على و جانشینان بعد از او آورده‌ام که آنان از نسل من و اویند، [و آن موضوع] امامتى است که فقط در آنها به پا خواهد بود، و آخر ایشان مهدى است تا روزى که خداى مدبِّرِ قضا و قدر را ملاقات کند.
اى مردم! هر حلالى که شما را بدان راهنمایى کردم و هر حرامى که شما را از آن نهى نمودم، هرگز از آنها برنگشته‌ام و تغییر نداده‌ام. این مطلب را به یاد داشته باشید و آن‌را حفظ کنید و به یکدیگر سفارش کنید، و آن‌را تبدیل نکنید و تغییر ندهید.
من سخن خود را تکرار می‌کنم: نماز را به پا دارید و زکات را بپردازید و به کار نیک امر کنید و از منکرات نهى نمایید.
بدانید که بالاترین امر به معروف آن است که سخن مرا بفهمید و آن‌را به کسانى که حاضر نیستند برسانید و او را از طرف من به قبولش امر کنید و از مخالفتش نهى نمایید؛ چرا که این دستورى از جانب خداوند عزّ و جلّ و از نزد من است، و هیچ امر به معروف و نهى از منکرى نمی‌شود مگر با امام معصوم.
اى مردم! قرآن به شما می‌شناساند که امامان بعد از على فرزندان او هستند و من هم به شما شناساندم که آنان از نسل من و از نسل اویند. آن‌جا که خداوند در کتابش می‌فرماید: «[امامت] را کلمه باقى در نسل او قرار داد»،[53] و من نیز به شما گفتم: «اگر به آن دو(قرآن و اهل بیت) تمسّک کنید هرگز گمراه نمی‌شوید».
اى مردم! تقوا را، تقوا را؛ از قیامت برحذر باشید همان‌گونه که خداى عزّ و جلّ فرموده: «زلزله رستاخیز امر عظیمى است!».[54]
مرگ و معاد و حساب و ترازوهاى الهى و حسابرسى در پیشگاه رب العالمین و ثواب و عقاب را به یاد آورید. هر کس حسنه با خود بیاورد طبق آن ثواب داده می‌شود، و هر کس گناه بیاورد در بهشت او را نصیبى نخواهد بود.
 
11. بیعت گرفتن رسمى
اى مردم! شما بیش از آن هستید که با یک دست و در یک زمان، [براى بیعت] با من دست دهید و پروردگارم مرا مأمور کرده است که از زبان شما اقرار بگیرم درباره آنچه منعقد نمودم براى على امیرالمؤمنین و امامانى که بعد از او می‌آیند و از نسل من و اویند، چنان‌که به شما فهماندم که فرزندان من از صلب اویند. پس همگى چنین بگویید: ما شنیدیم و اطاعت می‌کنیم و راضى هستیم و سر تسلیم فرود می‌آوریم درباره آنچه از جانب پروردگار ما و خودت به ما رساندى درباره امر امامتِ اماممان على امیرالمؤمنین و امامانى که از صلب او به دنیا می‌آیند. بر این مطلب با قلب‌هایمان و با جانمان و با زبانمان و با دستانمان با تو بیعت می‌کنیم. بر این عقیده زنده‌ایم و با آن می‌میریم و [روز قیامت] با آن محشور می‌شویم. تغییر نخواهیم داد و تبدیل نمی‌کنیم و شک نمی‌کنیم و انکار نمی‌نماییم و تردید به دل راه نمی‌دهیم و از این قول بر نمی‌گردیم و پیمان را نمی‌شکنیم.
تو ما را به موعظه الهى نصیحت نمودى درباره على، امیرالمؤمنین و امامانى که گفتى بعد از او از نسل تو و فرزندان اویند، یعنى حسن و حسین و آنان که خداوند بعد از آن دو منصوب نموده است. پس براى آنان عهد و پیمان از ما گرفته شد، از قلب‌هایمان و جان‌هایمان و زبان‌هایمان و ضمائرمان و دست‌هایمان. هر کس توانست با دست بیعت می‌نماید و گرنه با زبانش اقرار می‌کند. هرگز در پى تغییر این عهد نیستیم و خداوند [در این‌باره] از نفس‌هایمان دگرگونى نبیند.
ما این مطالب را از قول تو به نزدیک و دور از فرزندانمان و فامیلمان می‌رسانیم، و خدا را بر آن شاهد می‌گیریم. خداوند در شاهد بودن کفایت می‌کند و تو نیز بر این اقرار ما شاهد هستى.
اى مردم! چه می‌گویید؟ خداوند هر صدایى را و پنهانی‌هاى هر کسى را می‌داند. پس هر کس هدایت یافت به نفع خودش است و هر کس گمراه شد به ضرر خودش گمراه شده است، و هر کس بیعت کند با خداوند بیعت می‌کند، دست خداوند بر روى دست آنها (بیعت کنندگان) است.
اى مردم! با خدا بیعت کنید و با من بیعت نمایید و با على امیرالمؤمنین و حسن و حسین و امامان از ایشان در دنیا و آخرت، به عنوان امامتى که در نسل ایشان باقى است بیعت کنید. خداوند غدر کنندگان (بیعت شکنان) را هلاک و وفاداران را مورد رحمت قرار می‌دهد. و هر کس بیعت را بشکند به ضرر خویش شکسته است، و هر کس به آنچه با خدا پیمان بسته وفا کند خداوند به او اجر عظیمى عنایت می‌فرماید.
اى مردم! آنچه به شما گفتم بگویید (تکرار کنید)، و به على، به عنوان «امیرالمؤمنین» سلام کنید و بگویید: «شنیدیم و اطاعت کردیم، پروردگارا مغفرت تو را می‌خواهیم و بازگشت به سوى توست».[55] و بگویید: «حمد و سپاس خداى را که ما را به این هدایت کرد، و اگر خداوند هدایت نمی‌کرد ما هدایت نمی‌شدیم».[56]
اى مردم! فضایل على بن ابی‌طالب نزد خداوند که در قرآن آن‌را نازل کرده بیش از آن است که همه را در یک مجلس بشمارم، پس هر کس درباره آنها به شما خبر داد و معرفت آن‌را داشت او را تصدیق کنید.
اى مردم! هر کس خدا و رسولش و على و امامانى را که ذکر کردم اطاعت کند، به رستگارى بزرگ دست یافته است.
اى مردم! کسانى که براى بیعت با او و قبول ولایت او و سلام کردن به عنوان «امیرالمؤمنین» با او، سبقت بگیرند آنان رستگارانند و در باغ‌هاى نعمت خواهند بود.
اى مردم! سخنى بگویید که به خاطر آن خداوند از شما راضى شود، و اگر شما و همه کسانى که در زمین هستند کافر شوند به خدا ضررى نمی‌رسانند.
خدایا! به خاطر آنچه ادا کردم و امر نمودم، مؤمنین را بیامرز، و بر منکرین که کافرند غضب نما، و حمد و سپاس مخصوص خداوند عالم است.[57]
 
پی‌نوشت‌ها:
[1] . «أَحاطَ بِکُلِّ شَیْ‏ءٍ عِلْما»؛ تحریم، 1.
[2]. «بِالْقِسْطِ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ»؛ ‏آل عمران، 18.
[3]. «الْأَبْصارُ وَ هُوَ یُدْرِکُ الْأَبْصارَ وَ هُوَ اللَّطِیفُ الْخَبِیر»؛ انعام، 103.
[4]. «هُوَ اللهُ الَّذِی لا إِلهَ إِلَّا هُو»؛ حشر، 22.
[5]. «کُلٌّ یَجْرِی لِأَجَلٍ مُسَمًّى»؛ رعد، 2. 
[6]. «کُلٌّ یَجْرِی لِأَجَلٍ مُسَمًّى»؛ رعد، 2.  «یُکَوِّرُ اللَّیْلَ عَلَى النَّهارِ وَ یُکَوِّرُ النَّهارَ عَلَى اللَّیْلِ یَطْلُبُهُ حَثِیثاً»؛ زمر، 5. 
[7]. «لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَد»؛ اخلاص، 3 – 4.
[8]. «لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْد»؛ تغابن، 1.
[9]. «وَ هُوَ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیر»؛ تغابن، 1.
[10]. «یُولِجُ اللَّیْلَ فِی النَّهارِ وَ یُولِجُ النَّهارَ فِی اللَّیْل‏»؛ فاطر، 13.
[11]. «هُوَ الْعَزِیزُ الْغَفَّار»؛ زمر، 5.
[12]. مائده، 67.
[13]. مائده، 67.
[14]. مائده، 55.
[15]. «یَقُولُونَ بِأَلْسِنَتِهِمْ ما لَیْسَ فِی قُلُوبِهِم‏»؛ فتح، 11.
[16]. «هَیِّناً وَ هُوَ عِنْدَ اللهِ عَظِیم‏»؛ نور، 15.
[17]. توبه، 61.
[18]. توبه، 61.
[19]. «یَهْدِی إِلَى الْحَق»؛ یونس، 35.‏
[20]. «وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ أُعِدَّتْ لِلْکافِرِین‏»؛ بقره، 24.
[21]. «فلْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَ اتَّقُوا الله‏»؛ حشر، 18.
[22]. «فَتَزِلَّ قَدَمٌ بَعْدَ ثُبُوتِها إِنَّ اللهَ خَبِیرٌ بِما تَعْمَلُون»؛ نحل، 94.‏
[23]. «أَنْ تَقُولَ نَفْسٌ یا حَسْرَتى‏ عَلى‏ ما فَرَّطْتُ فِی جَنْبِ الله‏»؛ زمر، 56.
[24]. «ما یُبَدَّلُ الْقَوْلُ لَدَی‏»؛ ق، 29.
[25]. «وَ مَنْ یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلامِ دِیناً فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَةِ مِنَ الْخاسِرِین‏»؛ آل عمران، 85.
[26]. «أُولئِکَ الَّذِینَ حَبِطَتْ أَعْمالُهُم‏»؛ آل عمران، 22.


تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 برای سفر و به جاده زدن، همواره به ماشین مناسب نیاز است تا از سفر لذت برد. در ادامه به ده ماشین برتر در حوزه های مختلف ماجراجویی در جاده اشاره میکنیم. با ما همراه باشید.

 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
بهترین خودرو برای سفرهای دوچرخه سواری: Cycling Honda Active Tourer
 
 
اگر قصد شرکت در مسابقات توردوفرانس را دارید،این هوندای شهری از یک مخزن سوخت مرکزی بهره می برد که باعث باز شدن فضای زیادی در داخل ماشین می شود که دو دوچرخه و یک رک چرخان در آن جا می شود. از دیگر امکانات جذاب به کار رفته در این ماشین می توان به یک پمپ یکپارچه، یک میز کار جمع و جور و یک جعبه ابزار اشاره کرد.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 

درب عقب را که بالا بزنید یک لامپ قوی در داخل ماشین روشن می شود که به مکانیک ماشین این امکان را می دهد در صورت نیاز در شب نیز به سادگی به تعمیر ماشین بپردازد.برای دیدن این ماشین در جاده ها باید تا سال آینده صبر کنید و در زمان عرضه این ماشین شما می توانید مدل  استاندارد آن را نیز انتخاب نمایید؛ این مدل فرق زیادی با مدل دوچرخه سواری ندارد و از یک صندوق عقب پیشرفته که قابلیت بر عکس کردن صندلی ها در آن نیز دیده شده است بهره می برد. بنابراین با عرضه این ماشین، دوچرخه سواران از چه چیزی باید گلایه داشته باشند؟  قیمت پایه : 18585 یورو 

 

 
 
بهترین ماشین برای کمپ زدن در آخر هفته : نیسان ي-Trail
 
 
وعده تولید یک ماشین با توانایی هایی برای کوه پیمایی و با قیمت مناسب را نیسان با ماشین دو دیفرانسیله خود محقق کرد. اعتماد کردن به چنین ماشینی هوشمندانه به نظر می رسد اما این همه ماجرا نیست چرا که این ماشین امکانات ایمنی خوبی دارد از آپشن هفت سرنشین بودن بهره می برد.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 
اگر صندلی های این ماشین را بخوابانید  خواهید دید که چند تخت خواب راحت در داخل ماشین برایتان مهیا شده است.گیربکس قدرت موتور رو 30 برابر سریعتر از یک چشم به هم زدن می فرستد و به شما این امکان را می دهد که با اعتماد به نفس کامل از باتلاق ها و گل و لای ها عبور کنید و با این ماشین هیچ ترسی از گیر کردن در برف نخواهید داشت. قیمت پایه : 21995 یورو
 

 
 
بهترین ماشین برای سفر در جاده های طولانی: رنو کجار
 
 

شاید برایتان عجیب و جالب باشد، اگر معنای کلمه کجار را بدانید. کد به کلمه quad  اشاره دارد که به معنی چهارگانه است وکلمه جار به لغت agile اشاره دارد که به معنی چابک است. اما بر خلاف اسم عجیب و غریبش، کجار واقعا یک ماشین مناسب برای سفر است.مخصوصا اینکه این ماشین از نیسان قشقایی بزرگتر، ارزانتر و مثل یک کاناپه بزرگ راحت است. و همه این ویژگی ها باعث می شود که سفرجاده ای لذتبخشی را تجربه کنید.

 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
ویژگی هایی مثل فضایی برای دراز کردن پاها، یک نگهدارنده دوچرخه و یک شیشه پانورمایی حیرت انگیز در سقف که دید زیبایی از محیط بیرون به سرنشینان می دهد، همه و همه این ماشین را به یک ماشین ایده آل برای سفر تبدیل کرده است.
 

 
 
بهترین ماشین برای بالا رفتن از کوه و تپه: مینی کوپر S ALL4 پر جنب و جوش
 
 
با الهام از موتورهای اسپورت که از کوه بالا می روند، به نظر می رسد این مینی کوپر لعنتی نیز می تواند مستقیم از کوه ایگر بالا رود. ویژگی هایی مثل سیستم تعلیق تقویت شده، بارند فیلاس و دو چراغ مه شکن این ماشین را در این حوزه منحصر به فرد می کند.این مینی کوپر هنوز راه زیادی برای رونمایی شدن و رویت در جاده ها دارد اما مدل استاندارد آن که اکنون در جاده ها وجود دارد، بیشتر مشخصات این ماشین را دارد.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 

از دیگر ویژگی های این مینی کوپر پنج نفره می توان به  درب عقب جالب آن اشاره کرد که برای قراردادن سریع بار بسیار مناسب است، این ماشین قابلیت انعطاف سریع در تغییر شرایط اب و هوایی مختلف را دارد و از یک سیستم دو دیفرانسیل برای قدرت دهی به ماشین بهره می برد که کار را برای حرکت در زمین هایی با گل و لای راحت می کند. در عین حال این ماشین قادر است شما را به مناطق صخره ای نیز ببرد؛ شاید باور کردنش سخت باشد اما این مینی کوپر در 7 ثانیه از سرعت 0 به 60 مایل در ساعت می رسد. قیمت پایه : 24285 یورو 

 

 
 
بهترین ماشین برای حرکت در اب های کم عمق:  فیات 500 X آفرودی
 
 
اگر شما از علاقه مندان به سرگرمی های هیجان انگیز مثل پریدن در رودخانه ای یخ زده و انجماد هستید، سه کلمه وجود دارد که همه این موارد را برای شما به ارمغان بیاورد: فرمان داغ نیسان. مدل 500X نیسان آفرودی یک کراس اور دو دیفرانسیل ماجراجو است که از صندوق عقب بزرگی نیز بهره می برد. اما قسمت زیادی از این فضا به قرار دادن وسایل شنا اختصاص دارد.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 
 

شما در این ماشین به رادیو بلوتوثی DAB دسترسی دارید و ارزش این را دارد که ماشین را به نه بلندگوی Beats Audio مجهز کنید. قیمت پایه : 19065 یورو 

 

 
 
بهترین ماشین جهانگردی: فولکس واگن مدل اقیانوس کالیفرنیا
 
 

فولکس واگن Campare در دهه شصت میلادی سمبلی از آزادی به شمار می رفت. و این موضوع در دورانی بود که رانندگان آمریکایی آن مدل را به مردی نسبت می دادند که در خیابان ها تیک آف می کشید و با سیگاری بر لب سواحل کالیفرنیا را با سرعتی زیاد طی می کرد.اکنون نسل ششم Campare برگرفته از روح اجداد خود است اما بیشتر از یک ون معمولی ون است! از امکانات این ماشین می توان به یک آشپزخانه کامل  و تخت چهار نفره و همچنین گرمکن هایی که از راه دور روشن و خاوش می شوند و یک تانک آب تازه در آن و صندلی راننده جالبی که قابلیت 180 درجه چرخش را دارد و یک سقف متحرک اشاره کرد که این ماشین را به یک خانه سیار تبدیل کرده است.

 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 

 
 
بهترین ماشین های آبی ورزشی: لندرور اسپورت Discovery
 
 

اگر شما به ورزشهایی مثل قایق سواری، جت اسکی و یا کایاک علاقه دارید به ماشینی احتایج دارید تا وسایل مرتبط با این ورزش ها را بتواند با خود حمل کند. خب پس نگاهی به دو خودروی برتر سال 2016 بیاندازیم. این SUV ویژه که سیستم شارژ برقی نیز در آن دیده شده است. این خودرو از یک تکنولوژی پیشرفته استفاده می کند که راننده هیچگاه با نگاه کردن به آینه از نزدیک شدن ناگهانی یک ماشین دیگر شوک نمی دهد و در شرایط مختلف اخطار می دهد.

 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 
 
این خودرو توانایی کشیدن 2500 کیلوگرم را دارد که برای ماشینی در این کلاس واقعا حیرت انگیز است.اما نکته جالتر این است که کشیدن ماشین دیگر یا حمل زیاد اساس بر روی عملکرد این خودرو تاثیری ندارد. اگر با این ماشین به درون آب نیز بروید، سنسورهایی که بر روی در و نزدیک آیینه قرار دارند حداکثر مجاز فرورفتن در گودی آب را اخطار می دهند. قیمت پایه:44000 یورو
 

 
 
بهترین ماشین برای نهایت ماجراجویی: آئودی Q2
 
 
این SUV میان رده لوکس شاید تداعی کننده یک بازیکن راگبی غول پیکر در ذهن شما باشد. اما با توجه به تکنولوژی جادویی کواترو که در آئودی به کاررفته، این ماشین همچون یک بالرین در جاده ها به حرکت در می آیدچه شما در حال بالا رفتن از یک کوه برفی باشیدیا در حال درنوردیدن دره های سنگلاخی، Q2 بهترین عملکرد را که تنها در ماشینهای ورزشی دیده اید به شما تحویل می دهد.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 
طراحی داخلی زیبای آن احساس نشستن در سوئیت یک پنتهاوس را به به شما می دهد که همراه با استریوهای Bang&Olufsen شده است، که به همه این امکانات می توانید چراغهای LED  و شارژر بی سیم ماشین را نیز اضافه کنید. شما همچنین می توانید با خرید یک چادر 1105 یورویی Hemiplanet خودروی خود را به یک کمپ مجهز تبدیل کنید . آلمانی ها به این خودر و می گویند : خانه دلپذیر!  قیمت پایه : 22000 یورو
 

 
 
بهترین ماشین برای حرکت در مسیر برفی: جیپ کروکی
 
 
این SUV به سادگی کوه های پوشیده از برف را در می نوردد. تکنولوژی دو دیفرانسیل در آن ساده است و نیازی به دخالت راننده در استفاده از هر یک از چرخها نیست. این ماشین، گشتاور را به سطح لغزنده منتقل می کند. اگر شما در یخبندان گرفتار شوید، جیپ کروکی بهترین مکان برای ماندن در آن است چرا که یک چادر و یک جعبه مدیریت مسافرین برای شرایط بارانی نیز در خود دارد.
 
10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی 
 
 
در این ماشین می توانید جعبه کمک های اولیه و یک دکمه بزرگ بر روی صفحه لمسی  8.4 اینچی جلوی کنسول ببینید که به دکمه اضطراری معروف است و با فشار دادن آن همه چیز به بهترین شکل پیش می رود.  قیمت پایه : 33295 یورو
 

 
 
بهترین ماشین برای گشت و گذار: فورد رنجر
 
 
ممکن است فکر کنید پیک آپ های دو کابینه، آمریکایی ترین ماشین هایی هستند که تا به حال ساخته شده اند و در این زمینه ممکن است تا حدی هم حق با شما باشد. اما بریتانیا نیز اخیراً در ساخت چنین محصولاتی پیش قدم شده است. فورد رنجر دو دیفرانسیل را می توان به عنوان جایگزین شایسته برای یک SUV نامید.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 
در داخل ماشین، یک کیت ویژه وجود دارد که از یک صفحه لمسی 8 اینچی که به تکنولوژی تشخیص صدا مجهز است، بهره می برد.تنها ایراد این ماشین این است که وقتی برای سواری  به ویکس (Whicks) می روید، ممکن است مردم از شما بخواهند تا وسیله های اضافی آنها را نیز در پشت ماشین گذاشته و حمل کنید.


تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 برای سفر و به جاده زدن، همواره به ماشین مناسب نیاز است تا از سفر لذت برد. در ادامه به ده ماشین برتر در حوزه های مختلف ماجراجویی در جاده اشاره میکنیم. با ما همراه باشید.

 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
بهترین خودرو برای سفرهای دوچرخه سواری: Cycling Honda Active Tourer
 
 
اگر قصد شرکت در مسابقات توردوفرانس را دارید،این هوندای شهری از یک مخزن سوخت مرکزی بهره می برد که باعث باز شدن فضای زیادی در داخل ماشین می شود که دو دوچرخه و یک رک چرخان در آن جا می شود. از دیگر امکانات جذاب به کار رفته در این ماشین می توان به یک پمپ یکپارچه، یک میز کار جمع و جور و یک جعبه ابزار اشاره کرد.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 

درب عقب را که بالا بزنید یک لامپ قوی در داخل ماشین روشن می شود که به مکانیک ماشین این امکان را می دهد در صورت نیاز در شب نیز به سادگی به تعمیر ماشین بپردازد.برای دیدن این ماشین در جاده ها باید تا سال آینده صبر کنید و در زمان عرضه این ماشین شما می توانید مدل  استاندارد آن را نیز انتخاب نمایید؛ این مدل فرق زیادی با مدل دوچرخه سواری ندارد و از یک صندوق عقب پیشرفته که قابلیت بر عکس کردن صندلی ها در آن نیز دیده شده است بهره می برد. بنابراین با عرضه این ماشین، دوچرخه سواران از چه چیزی باید گلایه داشته باشند؟  قیمت پایه : 18585 یورو 

 

 
 
بهترین ماشین برای کمپ زدن در آخر هفته : نیسان ي-Trail
 
 
وعده تولید یک ماشین با توانایی هایی برای کوه پیمایی و با قیمت مناسب را نیسان با ماشین دو دیفرانسیله خود محقق کرد. اعتماد کردن به چنین ماشینی هوشمندانه به نظر می رسد اما این همه ماجرا نیست چرا که این ماشین امکانات ایمنی خوبی دارد از آپشن هفت سرنشین بودن بهره می برد.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 
اگر صندلی های این ماشین را بخوابانید  خواهید دید که چند تخت خواب راحت در داخل ماشین برایتان مهیا شده است.گیربکس قدرت موتور رو 30 برابر سریعتر از یک چشم به هم زدن می فرستد و به شما این امکان را می دهد که با اعتماد به نفس کامل از باتلاق ها و گل و لای ها عبور کنید و با این ماشین هیچ ترسی از گیر کردن در برف نخواهید داشت. قیمت پایه : 21995 یورو
 

 
 
بهترین ماشین برای سفر در جاده های طولانی: رنو کجار
 
 

شاید برایتان عجیب و جالب باشد، اگر معنای کلمه کجار را بدانید. کد به کلمه quad  اشاره دارد که به معنی چهارگانه است وکلمه جار به لغت agile اشاره دارد که به معنی چابک است. اما بر خلاف اسم عجیب و غریبش، کجار واقعا یک ماشین مناسب برای سفر است.مخصوصا اینکه این ماشین از نیسان قشقایی بزرگتر، ارزانتر و مثل یک کاناپه بزرگ راحت است. و همه این ویژگی ها باعث می شود که سفرجاده ای لذتبخشی را تجربه کنید.

 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
ویژگی هایی مثل فضایی برای دراز کردن پاها، یک نگهدارنده دوچرخه و یک شیشه پانورمایی حیرت انگیز در سقف که دید زیبایی از محیط بیرون به سرنشینان می دهد، همه و همه این ماشین را به یک ماشین ایده آل برای سفر تبدیل کرده است.
 

 
 
بهترین ماشین برای بالا رفتن از کوه و تپه: مینی کوپر S ALL4 پر جنب و جوش
 
 
با الهام از موتورهای اسپورت که از کوه بالا می روند، به نظر می رسد این مینی کوپر لعنتی نیز می تواند مستقیم از کوه ایگر بالا رود. ویژگی هایی مثل سیستم تعلیق تقویت شده، بارند فیلاس و دو چراغ مه شکن این ماشین را در این حوزه منحصر به فرد می کند.این مینی کوپر هنوز راه زیادی برای رونمایی شدن و رویت در جاده ها دارد اما مدل استاندارد آن که اکنون در جاده ها وجود دارد، بیشتر مشخصات این ماشین را دارد.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 

از دیگر ویژگی های این مینی کوپر پنج نفره می توان به  درب عقب جالب آن اشاره کرد که برای قراردادن سریع بار بسیار مناسب است، این ماشین قابلیت انعطاف سریع در تغییر شرایط اب و هوایی مختلف را دارد و از یک سیستم دو دیفرانسیل برای قدرت دهی به ماشین بهره می برد که کار را برای حرکت در زمین هایی با گل و لای راحت می کند. در عین حال این ماشین قادر است شما را به مناطق صخره ای نیز ببرد؛ شاید باور کردنش سخت باشد اما این مینی کوپر در 7 ثانیه از سرعت 0 به 60 مایل در ساعت می رسد. قیمت پایه : 24285 یورو 

 

 
 
بهترین ماشین برای حرکت در اب های کم عمق:  فیات 500 X آفرودی
 
 
اگر شما از علاقه مندان به سرگرمی های هیجان انگیز مثل پریدن در رودخانه ای یخ زده و انجماد هستید، سه کلمه وجود دارد که همه این موارد را برای شما به ارمغان بیاورد: فرمان داغ نیسان. مدل 500X نیسان آفرودی یک کراس اور دو دیفرانسیل ماجراجو است که از صندوق عقب بزرگی نیز بهره می برد. اما قسمت زیادی از این فضا به قرار دادن وسایل شنا اختصاص دارد.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 
 

شما در این ماشین به رادیو بلوتوثی DAB دسترسی دارید و ارزش این را دارد که ماشین را به نه بلندگوی Beats Audio مجهز کنید. قیمت پایه : 19065 یورو 

 

 
 
بهترین ماشین جهانگردی: فولکس واگن مدل اقیانوس کالیفرنیا
 
 

فولکس واگن Campare در دهه شصت میلادی سمبلی از آزادی به شمار می رفت. و این موضوع در دورانی بود که رانندگان آمریکایی آن مدل را به مردی نسبت می دادند که در خیابان ها تیک آف می کشید و با سیگاری بر لب سواحل کالیفرنیا را با سرعتی زیاد طی می کرد.اکنون نسل ششم Campare برگرفته از روح اجداد خود است اما بیشتر از یک ون معمولی ون است! از امکانات این ماشین می توان به یک آشپزخانه کامل  و تخت چهار نفره و همچنین گرمکن هایی که از راه دور روشن و خاوش می شوند و یک تانک آب تازه در آن و صندلی راننده جالبی که قابلیت 180 درجه چرخش را دارد و یک سقف متحرک اشاره کرد که این ماشین را به یک خانه سیار تبدیل کرده است.

 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 

 
 
بهترین ماشین های آبی ورزشی: لندرور اسپورت Discovery
 
 

اگر شما به ورزشهایی مثل قایق سواری، جت اسکی و یا کایاک علاقه دارید به ماشینی احتایج دارید تا وسایل مرتبط با این ورزش ها را بتواند با خود حمل کند. خب پس نگاهی به دو خودروی برتر سال 2016 بیاندازیم. این SUV ویژه که سیستم شارژ برقی نیز در آن دیده شده است. این خودرو از یک تکنولوژی پیشرفته استفاده می کند که راننده هیچگاه با نگاه کردن به آینه از نزدیک شدن ناگهانی یک ماشین دیگر شوک نمی دهد و در شرایط مختلف اخطار می دهد.

 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 
 
این خودرو توانایی کشیدن 2500 کیلوگرم را دارد که برای ماشینی در این کلاس واقعا حیرت انگیز است.اما نکته جالتر این است که کشیدن ماشین دیگر یا حمل زیاد اساس بر روی عملکرد این خودرو تاثیری ندارد. اگر با این ماشین به درون آب نیز بروید، سنسورهایی که بر روی در و نزدیک آیینه قرار دارند حداکثر مجاز فرورفتن در گودی آب را اخطار می دهند. قیمت پایه:44000 یورو
 

 
 
بهترین ماشین برای نهایت ماجراجویی: آئودی Q2
 
 
این SUV میان رده لوکس شاید تداعی کننده یک بازیکن راگبی غول پیکر در ذهن شما باشد. اما با توجه به تکنولوژی جادویی کواترو که در آئودی به کاررفته، این ماشین همچون یک بالرین در جاده ها به حرکت در می آیدچه شما در حال بالا رفتن از یک کوه برفی باشیدیا در حال درنوردیدن دره های سنگلاخی، Q2 بهترین عملکرد را که تنها در ماشینهای ورزشی دیده اید به شما تحویل می دهد.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 
طراحی داخلی زیبای آن احساس نشستن در سوئیت یک پنتهاوس را به به شما می دهد که همراه با استریوهای Bang&Olufsen شده است، که به همه این امکانات می توانید چراغهای LED  و شارژر بی سیم ماشین را نیز اضافه کنید. شما همچنین می توانید با خرید یک چادر 1105 یورویی Hemiplanet خودروی خود را به یک کمپ مجهز تبدیل کنید . آلمانی ها به این خودر و می گویند : خانه دلپذیر!  قیمت پایه : 22000 یورو
 

 
 
بهترین ماشین برای حرکت در مسیر برفی: جیپ کروکی
 
 
این SUV به سادگی کوه های پوشیده از برف را در می نوردد. تکنولوژی دو دیفرانسیل در آن ساده است و نیازی به دخالت راننده در استفاده از هر یک از چرخها نیست. این ماشین، گشتاور را به سطح لغزنده منتقل می کند. اگر شما در یخبندان گرفتار شوید، جیپ کروکی بهترین مکان برای ماندن در آن است چرا که یک چادر و یک جعبه مدیریت مسافرین برای شرایط بارانی نیز در خود دارد.
 
10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی 
 
 
در این ماشین می توانید جعبه کمک های اولیه و یک دکمه بزرگ بر روی صفحه لمسی  8.4 اینچی جلوی کنسول ببینید که به دکمه اضطراری معروف است و با فشار دادن آن همه چیز به بهترین شکل پیش می رود.  قیمت پایه : 33295 یورو
 

 
 
بهترین ماشین برای گشت و گذار: فورد رنجر
 
 
ممکن است فکر کنید پیک آپ های دو کابینه، آمریکایی ترین ماشین هایی هستند که تا به حال ساخته شده اند و در این زمینه ممکن است تا حدی هم حق با شما باشد. اما بریتانیا نیز اخیراً در ساخت چنین محصولاتی پیش قدم شده است. فورد رنجر دو دیفرانسیل را می توان به عنوان جایگزین شایسته برای یک SUV نامید.
 
 10 ماشین برتر برای سفر و ماجراجویی
 
 
در داخل ماشین، یک کیت ویژه وجود دارد که از یک صفحه لمسی 8 اینچی که به تکنولوژی تشخیص صدا مجهز است، بهره می برد.تنها ایراد این ماشین این است که وقتی برای سواری  به ویکس (Whicks) می روید، ممکن است مردم از شما بخواهند تا وسیله های اضافی آنها را نیز در پشت ماشین گذاشته و حمل کنید.


تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

؛ طبیعت به خودی خود هراسی از تاثیرپذیری رنگ های متنوع ندارد. اماکن طبیعی که در این متن به بررسی آن خواهیم پرداخت، اگرچه بخش اصلی زیبایی های آن طبیعی است اما قسمتی از این شگفتی های رنگین نیز توسط بشر به آن افزوده شده است. اگر چه دستیابی و مشاهده چنین نقاطی بر سطح زمین، کار آسانی نیست اما این تصاویر قادر خواهند بود که قسمتی از این شگفتی را بر ما آشکار کنند.


دالُل، اتیوپی (Dallol, Ethiopia)

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند

زمین های گرمابه ای شکل دالُل واقع در شمال شرق محدوده ارتا آل (Erta Ale) یکی از گرم ترین مناطق دورافتاده داناکیل دیپرشن (Danakil Depression)در کشور اتیوپی است.
 
این منطقه دارای آتشفشان های فراوانی است که دهانه های آن در سطوح پایین زمین قرار گرفته اند. گدازه های داغ این آتشفشان ها با پرتاب شدن، پالتی از رنگ را در این منطقه به وجود آورده است و در این منطقه نمکی پوشیده شده از سولفور، پراکندگی حیرت انگیزی از رنگ های زرد را به وجود آورده است.
 


لیک هیلیر، استرالیا (Lake Hillier, Australia)

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند
 
 
دریاچه های که تصویری از آدامس های بادکنکی صورتی را به وسعت ۲۰۰۰ فوت (۶۰۹٫۶ متر) در بخش مرکزی این جزیره به وجود آورده، بزرگ ترین بخش مجمع الجزایر رچرچه (Recherche) در غرب استرالیا به شمار می رود. این جزیره دورافتاده با هواپیما یا کشتی از نزدیکی (Esperance) قابل دسترسی است. علت رنگ های صورتی پراکنده در این منطقه هنوز کاملا معلوم نیست اما آنچه تا کنون در این مورد دانسته شده، سطح آب در این منطقه و نیز باکتری های است که تولید رنگ های متنوع کرده است.
 


رودخانه کانیو کریستالس، کلمبیا (Caño Cristales River, Colombia)

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند

از آن به "رنگین کمان مایع” (The Liquid Rainbow) و "رودخانه چهاررنگ” (The River of Five Colors) نیز یاد می شود. این رودخانه در فواصل ماه های ژوئن و نوامبر (تیر تا آبان ماه) خروشان شدنش را به ببیننده می نمایاند. زمانی که آب در سطح این رودخانه به حد کافی بالا می آید، پرتاب شدن جلبک های رنگی به اطراف همچون خون پراکنده می شود و تصویری از طیف های رنگی زیبایی از قرمز را شکل می دهد. بسیاری از تورهای تفریحی، این مکان را برای بازدید گردشگران پیشنهاد می دهند و این بخشی از پارک ملی سییِرا دِ لا ماکارِنا (Sierra de La Macarena) در منطقه مِتا (Meta) به شمار می آید.
 


دانکیسیا لندفُورد، ژانگیه، چین (Danxia Landform, Zhangye, China)

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند

رنگ های زیبا و متنوع راه راه صخره های این منطقه که در استان گانسو (Gansu)چین واقه است، شهرت فراوان دارد. علت اصلی این رنگارنگی صخره ها، رنگ طبیعی خود صخره ها و مواد معدنی مربوط به میلیون ها سال پیش است.
 


تریس رایس فیلد، یائونیانگ، چین (Terrace rice fields, Yuanyang country, China) 

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند

استخرهای آینه فام این منطقه که در ایالت یانان (Yunnan) چین واقع شده است، فضاهای فشرده اما دیدنی از این مکان را به نمایش در می آورد. اسلافی مردمی که به هانی ها (Hani) معروف هستند هزاران سال پیش این مزارع را با دست هایشان به اشکالی زیبا درآورده اند که به رنگ قرمز انعکاس پیدا می کند. رنگ های این زمین ها در فصول مختلف تغییر و انعکاس نور در شالیزارهای این منطقه در فصل تابستان، روبان هایی از رنگ های سبز را منعکس می کند.
 


چشمه گرند پریسماتیک، وایومینگ ایالت متحده آمریکا (Grand Prismatic Spring, Yellowstone National Park, Wyoming) 

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند

بلندترین ارتفاع چشمه های آب گرم این منطقه، حدود ۹۰ متر و عمق آن در حدود ۵۰ متر است. در دمای ۱۸۸ درجه فارنهایت، دمای آب آبی رنگ مرکز این چشمه ها آنقدر داغ است که موجودی زنده ای قادر به دوام آوردن در آن نیست با این حال برخی باکتری ها و جلبک ها در کنار آن دیده می شوند. باکتری های علاقمند به گرما از خود رنگ های نارنجی رنگی را متصاعد می کنند که در کنار رنگدانه های زرد و قرمز طبیعی این منطقه، زیبایی جنون برانگیز را برای بیننده آن به وجود می آورد.
 


لوئوپینگ بازین، چین (Luiping Basin, Qujing Prefecture, China)

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند

گل های زردرنگ کانُلا (canola)، همچون یک پتو تمامی سطوح زمین های این منطقه را پوشانیده است. هر سال و در فصل بهار، فستیوالی در این نقطه از جهان از گل های طلایی رنگ آن برگزار می شود.
 


زمین های گل، هُکایدُو، ژاپن (Flower fields, Hokkaido, Japan)

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند

تمامی زمین های این منطقه پوشیده شده از گل است که قدم زدن در میان آنها، برای گردشگران جذابیت فراوانی دارد. عمده گل های این منطقه که در فواصل بهار تا پاییز قابل دیدن اند، لاله و  اسطوخودوس هستند.
 


چشمه ناترُون، تانزانیا (Lake Natron, Tanzania)

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند

این چشمه که در مجاورت دره گریت ریفت (Great Rift) در تانزانیا قرار گرفته، آب آن به شدت شور و گرم است و این اصلا استقبال خوبی از گیاهان و جانوران این منطقه نیست. با این حال برخی از گونه های جانداران همچون فلامنکوها و تیلاپیاها در این مکان یافت می شوند. قرمزی متحیرکننده ای سطح آب این چشمه را تشکیل داده که وجود میکرو ارگان های داخل آب و درخشندگی آنها عامل اصلی این رنگ خیره کننده است.
 


انتِلُپ کنیون، آریزونا (Antelope Canyon, Page, Arizona)

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند
 
 
انبوهی از رنگ های نارنجی و بنفش در کنار نورهایی که از سمت بالا به این دره های باریک برخورد می کنند، تمامی ماه های فصل تابستان را دراین مکان رنگارنگ کرده. سنگ های این ناحیه که روی زمین های نواجو (Navajo) واقع شده اند، مقصد گردشگری بازدیدکنندگانی است که در تورهای مسافرتی شان برنامه بازدید از این منطقه گنجانده شده است.
 


دریاچه بایکال آیس، سیبری، روسیه (Lake Baikal ice, Siberia, Russia)

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند

این دریاچه، با عمق بیش از ۱٫۶۰۰ متر، عمیق ترین دریاچه جهان به شمار می رود که البته نزدیک به ۲۰ درصد از ذخایر آب یخ نزده کره زمین را نیز دربردارد. زمانی که آب های این منطقه یخ می زنند، تصویری زیبا از ترکیب رنگ های آبی و سبز جواهرگون را به مناظر این منطقه می دهد.
 


ردبیچ، پنجین، چین (Red Beach, Panjin, China)

 15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند
 
خارج از شهر پنجین چین، در استان لیااُنینگ (Liaoning)، این منطقه زیبا که از نام علف های دریایی گرفته شده واقع است. این علف های رنگارنگ در فصل پاییز به حرکت در می آیند و زیبایی بیشتری را به این مکان می دهند.
 


سرزمین گل های لاله، لیسِ، هلند (Tuilip fields, Lisse, Netherlands)

 15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند
 
هر سال در فصل بهار انبوهی از مسافران برای دیدن گل های لاله، به این سرزمین سفر می کنند. در اواسط فروردین ماه، تا پایان اردیبهشت، این مکان شلوغ ترین روزهای خود را دارد. اوسط ماه آوریل (اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد) بیشترین مقدار گل در این ناحیه مشاهده می شود که گردشگران را مبهوت می کند.
 


کوه های سفید، نیوهمشیر، آمریکا (White Mountains, New Hampshire) 

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند

درختان برگریز واقع در شمال شرقی ایالات متحده آمریکا، شگفتی از رنگ های متنوع را در فصل پاییز برای هر بیننده ای به وجود می آورد. گردشگرانی حتی آمریکایی که به این نقطه سفر می کنند هرگز شانس دیدن چنین مکانی را از خود نمی گیرند.
 


فلای گیسر، نوادا، آمریکا (Fly Geyser, Nevada) 

15 چشم انداز که رنگارنگ ترین های جهان اند

در ملکی شخصی و مکانی آرام در صحرای بلک راک (Black Rock Desert) در واشو نوادا (Washoe) این مکان رنگارنگ و عجیب واقع شده است. از آنجایی که دیدن آن برای عموم آزاد نیست، بسیار ناشناخته مانده است. مالک این منطقه گاهی اجازه می دهد که تورهای مسافرتی تنها از جاده از این ناحیه دیدن کنند. دخالت انسان در این منطقه باعث به وجود آمدن سوراخی زمین شناسی شد که آب گرم از داخل آن خارج می شود و آبشار زیبایی را نیز به وجود آورده است.


تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 با این اوصاف است که شرکت‌های تولیدکننده انواع مختلفی از لپ‌تاپ‌ها را با طراحی و ظاهری متفاوت برای کاربران مختلف روانه بازار کرده‌اند. حالا مجله بیزینس اینسایدر به بررسی و معرفی عجیب ترین لپ‌تاپ‌های جهان پرداخته است که در اینجا با آنها آشنا می‌شویم:

 

MSI GT80 Titan اولین لپ‌تاپ با کیبورد مکانیکی کامل:این لپ‌تاپ جالب برای آنهایی که به کار با کیبوردهای بزرگ مکانیکی و حتی صدای کلیدهای آنها عادت دارند، مناسب است. با این اوصاف احتمالا گیمرها طرفداران پر‌و‌پا قرص این لپ‌تاپ خواهند بود. این لپ‌تاپ بزرگ و سنگین که با قیمت 3500 دلار عرضه می‌شود، دارای دو کارت گرافیک قدرتمند است.

 

Asus ROG GX800 یک غول متفاوت:این لپ‌تاپ گیمینگ طراحی خاص و منحصر‌به‌فردی دارد و از یک سیستم خنک‌کننده مایع مجزا در پشت بدنه خود بهره می‌برد که آن را عجیب و بزرگ جلوه می‌دهد. در نهایت اما این محصول یک لپ‌تاپ معمولی است که بدون داکت خنک‌کننده‌اش هم کار می‌کند، اما در این شرایط نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کارت‌های گرافیک آن با قدرت کامل عمل کنند. این دستگاه دو کارت گرافیک داشته و از کیبورد کامل بهره می‌برد.

 

Acer Predator 21X اولین لپ‌تاپ با صفحه نمایش منحنی:این لپ‌تاپ هم از دو کارت گرافیک و یک کیبورد مکانیکی بهره می‌برد. صفحه نمایش منحنی این لپ‌تاپ ساختار جالب و متفاوتی به آن داده است. فراموش نکنید که این لپ‌تاپ بدنه‌ای نسبتا بزرگ و سنگین دارد.

 

Dragonfly Futurfön یک تبلت هیبریدی قدیمی:این لپ‌تاپ با دو صفحه نمایش در واقع امکان کار با دو سیستم عامل ویندوز و اندروید را به کاربرانش می‌دهد تا به این ترتیب ساختاری شبیه به تبلت‌های هیبریدی داشته باشد. این محصول که در سال 2014 روانه بازار شده است، در حال حاضر با قیمت 800 دلار در بازار عرضه می‌شود.

 

Steampunk با طراحی سبک ویکتوریا:یک لپ‌تاپ کاملا خاص و منحصر به فرد با طراحی قدیمی به سبک طرح‌های مبلمان و لوازم ویکتوریا که می‌تواند توجه بسیاری از کاربران و خریداران را به خودش جلب کند. این لپ‌تاپ واقعا خیره‌کننده است و بدنه چوبی آن کاملا صنایع دستی بوده و به همین دلیل می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

 

Floral Kiss از Fujitsu ویژه خانم‌ها:یک لپ‌تاپ جالب با طراحی ظریف به رنگ‌های صورتی و بنفش که می‌تواند کاملا مورد توجه خانم‌ها قرار بگیرد. در میان کلیدهای این لپ‌تاپ از نگین‌های رنگارنگ جالبی استفاده شده است که در برابر ضربه ناخن‌های بلند خانم‌ها هم مقاوم هستند.

 

Getac B300-X Toughbook یک لپ‌تاپ بسیار مقاوم:این محصول کاملا مقابل مدل قبلی قرار می‌گیرد، چون بدنه‌ای محکم و سخت مانند دایناسورها دارد. این لپ‌تاپ که با قیمتی در حدود 1800 دلار عرضه می‌شود، مبتنی بر ویندوز 10 بوده و می‌تواند در میدان‌های جنگ هم مورد استفاده قرار بگیرد.

 

Acme Portable Sherlock 4:4 یک ورک استیشن قابل حمل:این محصول ساختاری عجیب و بسیار متفاوت دارد تا جایی که کیبورد آن با استفاده از یک کابل تلفن به بدنه و صفحه نمایش متصل می‌شود. این لپ‌تاپ وزنی برابر 5/ 12 کیلوگرم دارد و از 5 هارد درایو هم بهره‌ می‌برد.

 تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

semcon-smiling-car-2.png.jpg

یک شرکت سوئدی موفق به طراحی و ساخت خودروهای خودرانی شده که برای تعامل با عابران پیاده به آنها لبخند زده و اجازه عبور از خیابان را به آنها می‌دهد.

به نقل از گیزمگ، افزایش استفاده از خودروهای خودران در شهرهای پر جمعیت، سبب کاهش ترافیک و همچنین ایمن‌تر شدن جاده‌ها می‌شود اما با این حال هنوز نحوه دقیق تعامل این خودروها با عابران پیاده به وضوح مشخص نیست.
به گفته تیم سازنده این خودروها در شرکت  Semcon، از هر 10 عابر پیاده، 8 نفر از آنها به هنگام عبور از خیابان‌ها و جاده‌های شلوغ با رانندگان خودروها ارتباط چشمی برقرار کرده و از تصمیم راننده برای حرکت یا توقف مطلع می‌شوند اما مشکل زمانی آغاز می‌شود که خودرو فاقد راننده باشد و عابران پیاده درکی از عملکرد و تصمیم آن نداشته باشند.

متخصصان شرکت Semcon برای برطرف کردن این مشکل دست به ساخت خودروهایی زدند که دارای یک پنجره مشبک، حسگرهای پیشرفته، دوربین ردیاب پیشرفته و حسگرهای لیزری در قسمت جلوی خودرو هستند و از این طریق با عابران پیاده ارتباط برقرار می‌کنند.

حسگرهای تعبیه شده در پنجره جلوی این خودروها توانایی ردیابی حرکت سر عابران پیاده را داشته و می‌توانند از این طریق تصمیمات این عابران را درک کنند.

 

بر روی این پنجره‌ مشبک نوار نورانی وجود دارد که به هنگام توقف و اجازه عبور به عابران، به شکل لبخند در می‌آید.


هنگامیکه این خودروها به عابران لبخند نمی‌زنند، سیستم یک خط صاف را نشان می‌دهد و این بدان معنی است که عابران در آن زمان اجازه عبور ندارند.

 

 در تصاویر منتشر شده از این خودروها، این پنجره‌های مذکور بر روی خودرو مزدا 6 نصب شده‌ اما هنوز اطلاعات بیشتری در مورد این خودروها و عملکرد دقیق آنها منتشر نشده است.

 

 

  


تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

Selgas-Cano-Office-Iwan-Baan1.jpg

یک شرکت معماری اسپانیایی موفق به طراحی و ساخت یک دفتر کار خارق‌العاده و بی‌نظیر در جنگل شده است.

 به نقل از اینهبیتت، این شرکت کهSelgas Cano  نام دارد، به منظور بهبود روحیه کارکنان خود و ایجاد یک چشم انداز منحصر به فرد از جنگل رنگارنگ، دست به ساخت این اداره بی‌نظیر زده است.

 

این دفتر که در مادرید واقع شده است یک فضای ساده است که توسط یک دیوار شیشه ای منحنی پوشیده شده و چشم انداز پر زرق و برق و زیبا و نور طبیعی محیط جنگل را بدون نیاز به استفاده از نور مصنوعی در طول روز برای کارکنان به ارمغان می‌آورد.


این دفتر به شکل یک لوله آیرودینامیکی، با یک پنجره طولانی بر روی یک دیوار است که تا نیمی از سقف امتداد یافته و مانند نورگیر هم عمل می‌کند.

این دیوار شیشه ای،  اداره را غرق در نور طبیعی کرده و کارمندان دیگر نیازی به استفاده از نور مصنوعی در طول روز ندارند.

 

میز کارکنان در کنار این پنجره قرار گرفته تا آنها از مناظر زیبای جنگل مانند ریزش برگ‌ها، حیوانات مختلف و حیات وحش بهره‌مند شوند.


این ساختمان همچنین دارای سیستم تهویه مطبوع بوده که در تابستان‌های گرم مادرید فضای این اداره را برای کارکنان خنک و مطبوع می‌کند.

 


  

 

 

 

 تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پلوتو

ناسا برای نخستین بار انتشار عجیبی از پرتوهای ایکس را از سوی پلوتو شاهد بوده که حدود شش میلیارد سال نوری از خورشید فاصله دارد.

به نقل از زی‌نیوز، این کشف توسط رصدخانه پرتوی ایکس چاندرا در جریان چهار رصد مجزا انجام شده است. در هر رصد، چاندرا توانست پرتوهای ایکس کم‌انرژی را از سمت سیاره کوتوله پلوتو دریافت کند.

 

به گفته محققان، این نخستین بار است که پرتوهای ایکس از سوی جسمی در کمربند کویپر شناسایی شده‌ است و اینکه سیاره کوتوله پلوتو به شیوه‌ای غیرمنتظره و جدی با بادهای خورشیدی تعامل دارد.

 

این تحقیق که در مجله Icarus منتشر شده، نشان داده که یافته‌ها به نوعی شگفت‌آور هستند زیرا پلوتو فاقد میدان مغناطیسی برای حمایت از انتشار پرتوهای ایکس است.

 

تعامل بین گازهای اطراف این اجسام سیاره‌ای و باد خورشیدی باعث ایجاد پرتوهای ایکس می‌شوند.

 

اکنون دانشمندان سه فرضیه را برای پرتوهای ایکس منتشر شده از سیاره کوتوله پلوتو ارائه کرده‌اند. اول اینکه احتمالا گاز بسیار بیشتری از میزان کشف شده توسط فضاپیمای نیوهورایزنز در اطراف این جسم وجود دارد. دوم اینکه میدان‌های مغناطیسی میان‌سیاره‌ای، ‌ذرات بیشتری از باد خورشیدی را در منطقه اطراف پلوتو متمرکز می‌کنند. احتمال آخر این است که تراکم کم باد خورشیدی در منطقه بیرونی منظومه شمسی ممکن است به شکل‌گیری حلقه‌ای از گاز خنثی در مدار پلوتو کمک کرده باشد.تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

کوسه زباله خور

پلاستیک‌های زیادی بر روی آب‌ها در سراسر جهان شناورند، به همین دلیل کارآفرین افریقایی ریچارد هاردمین ربات آبزی خودکاری طراحی کرده است که در بنادر جستجو و زباله‌ها را قبل از رسیدن به دریاها جمع‌آوری می‌کند.

 به نقل از گیزمگ، این پهپاد توسط هاردمین طراحی شده و شرکت هلندی RanMarine آن را تولید کرده است. پهپاد مذکور نوعی قایق الکتریکی کوچک با چیزی شبیه ملاقه و یا به اصطلاح دهان بوده که بین دو قسمت ربات قرار گرفته است. زباله‌ها توسط دهان این دستگاه از سطح آب جمع‌آوری شده و درون محفظه‌ای که متحرک است جای می‌گیرند. این ربات WasteShark(کوسه زباله‌خوار) نام دارد.

WasteShark قابلیت کنترل کیفیت آّب، عمق و شرایط آب‌وهوایی را دارد که اطلاعات جمع‌آوری شده را برای مسئولین ارسال می‌کند. پردازنده نرم‌افزاری آن نیز اجازه آموزش در مورد محیط‌زیست را به کاربر داده و در نتیجه موجب تنظیم مسیریابی بر اساس هوا و امواج خواهد شد.

این پروژه مورد قبول برنامه‌های مرتبط با فناوری هلند قرار گرفته است و گروه هاردمین بزودی آزمایش‌های اولیه خود را در سواحل روتردام با دو دستگاه در اندازه‌های مختلف به نام‌های Fatboy و Slim (چاق و لاغر) انجام خواهند داد.

ریچارد امیدوار است نمونه جدیدی از این دستگاه با نیروی خورشیدی با قابلیت جمع‌آوری 500 کیلوگرم زباله را طراحی کرده و نام آن را Great Waste Shark بنامد.

البته این ربات‌ها دارای سنسور و دوربین هستند تا در برخورد با دیگر موارد، زباله‌ها را شناسایی و جمع‌آوری کنند.

  تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پیتزا

سال گذشته ناسا خبر برنامه ساخت غذا توسط چاپگرهای سه‌بعدی در فضا را اعلام کرد و هم اکنون اولین نمونه این غذا در فضا پخته شد.

 به نقل از اینهبیتت، این طرح زاییده فکر نیروی انسانی متفکر مهندس مکانیک آنجان کانتراکتور با هدف طراحی غذاهای خوردنی فضایی است.

 

ناسا حدود 125 هزار دلار برای سیستم‌ها و مواد تحقیقاتی شرکت هزینه کرده است تا شرکت مذکور چاپگر پیشرفته غذا تولید کند.

 

تهیه پیتزای فضایی با سس گوجه فرنگی و پنیر به 70 دقیقه زمان نیاز دارد.

 

شاید نتایج پخت مانند غذای تهیه شده در آشپزخانه‌های زمینی نباشد، اما غذاهای ساده جایگزین غذاهای کنسروی، خشک‌شده و یخ‌زده در فضا خواهد شد و در آینده‌ای نزدیک مدت زمان پخت کاهش خواهد یافت.تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

30BC42C300000578-3795157-image-a-1_1474201183035.jpg

تحقیقات انجام شده توسط محققان بریتانیایی نشان می‌دهد که هوش و موفقیت بیشتر با دور سر بزرگ و حجم مغز در ارتباط است.

 به نقل از دیلی میل، یک پژوهش جدید نشان می‌دهد بچه‌هایی که با سر بزرگ متولد می‌شوند، در آینده انسان‌های باهوش‌تر و موفق‌تری هستند.

پژوهش اخیر که بر روی نیم میلیون بریتانیایی انجام شده نشان دهنده ارتباط بین ژن‌های آنها، سلامت جسمی و روانی و مسیری است که در طول زندگی طی می‌کنند.


ارتباط بسیار معنی داری بین نمرات آزمون شناختی این پژوهش و مشخصات پلی ژنیک، از جمله حجم داخل جمجمه، دور سر نوزاد و توانایی شناختی دوران کودکی وجود دارد.

پروفسور یان  دیری، از دانشگاه ادینبرو، که رهبری این پژوهش را بر عهده دارد اظهار کرد: یکی از فاکتورهای مهمی که با هوش بسیار زیاد و موفقیت ارتباط دارد ژن است.

شواهد جدید به دست آمده به قدری دقیق است که کارشناسان ادعا می کنند که با واسطه آنها و براساس دی‌.ان‌.ای می‌توان دانشگاه رفتن یک فرد را در زمان کودکی پیش‌بینی کرد.

نتایج این پژوهش در Molecular Psychiatry journal به چاپ رسیده است.تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

et-mp-2.jpeg

ارتش آمریکا پس از پنج سال تلاش بی وقفه موفق به ساخت اولین نارنجک دستی چند منظوره خود در 40 سال اخیر شده است.

به نقل از گیزمگ، این نارنجک چند منظوره که ساختار ایمن‌تری دارد در مرکز تحقیقات، توسعه و مهندسی ارتش آمریکا در نیوجرسی ساخته شده است.

نام این نارنجک دستی (ET-MP)بوده و به سربازان اجازه خواهد داد تا از طریق یک اهرم، بین عملکرد انفجار آسیب رسان و یا تکه تکه شدن انتخاب کنند.

اگرچه بسیاری از مردم بر این باورند که نارنجک یک ابزار جنگی به شکل آناناس کوچک سبز رنگ با یک پین است اما در واقع این ابزار جنگی دارای اشکال مختلف بوده که برای هدف‌های مختلف طراحی شده است.

برای مثال نارنجک‌های آتش زا برای از بین بردن تجهیزات، نارنجک گازی برای کنترل جمعیت، نارنجک دودی، نارنجک بی‌حس کننده، نارنجک ضد تانک و حتی نارنجک نورافکن که محدوده مورد نظر را تاحدی روشن می‌کند.

دو نوع اصلی و کشنده نارنجک که توسط سربازان حمل می‌شود نارنجک های دفاعی و هجومی هستند.

از نارنجک‌های دفاعی زمانی استفاده می‌شود که دشمن سربازی را دنبال می‌کند و سرباز قدرت و فرصت درگیری با دشمن را ندارد پس ضامن نارنجک را کشیده و در پشت خود رها و فرار می‌کند. چاشنی تأخیری این نارنجک طوری تعبیه شده است که خرج اصلی نارنجک را پس از مدت حدود 6 ثانیه منفجر سازد. از نارنجک‌های هجومی زمانی استفاده می‌شود که به دشمن حمله کرده و درگیری در فاصله نزدیک است؛ پس باید نارنجک طوری ساخته شده باشد که پس از پرتاب فرصتی را به دشمن برای بازگرداندن نارنجک به طرف نیروهای خودی ندهد؛ پس چاشنی تأخیری این نارنجک را طوری تعبیه کرده‌اند که پس از حدود 3 الی 4 ثانیه خرج اصلی را منفجر سازد و فرصتی را به دشمن برای بازگرداندن نارنجک به سمت خودی نمی‌دهد.

ET-MP  یک طراحی انعطاف پذیر و امن است که جایگزین نارنجک‌های دفاعی و هجومی شده است. این نارنجک دارای حالت‌های قابل تنظیم بوده که از میزان شدت تخریب می‌کاهد.

این فناوری حاصل 5 سال تلاش و تجربه متخصصان است که به درخواست ارتش آمریکا صورت گرفته است.

اگر همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش برود تا 5 سال دیگر این فناوری به خدمت گرفته خواهد شد.تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

s.aolcdn.com.jpg

دانشمندان در دانشگاه ملبورن و مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس موفق به توسعه مولکول‌های مصنوعی شدند که می‌توانند بر باکتری‌های سرسخت و مقاوم غلبه کنند.

 به نقل از انگجت، این دانشمندان موفق به توسعه پلیمرهای پپتیدی ستاره‌ای شکل و یا زنجیره‌های پروتئینی کوتاه شدند که به طور مستقیم و از طریق پاره کردن دیواره سلولی باکتری‌ها را از بین می‌برند.

این رویکرد هم موثر و هم ایمن است و در تست‌های مربوط به سلولهای قرمز خون مشخص شد که این پلیمرها سمی نیستند و برای سمی شدن خون به دوز 100 برابری از این پلیمرها نیاز است.

اما محققان در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس برای مبارزه با این باکتری‌های مقاوم از مولکول‌های ترکیبیPPMO(پپتید کونژوگه چندپار مورفولینوی) استفاده کردند.

آنها از عملکرد دی‌.ان‌.ای و آر.ان‌.ای تقلید کردند و به توالی ژنتیکی کلیدی در باکتری‌ها متصل شدند تا از ساخت پروتئین جلوگیری کنند.

 روش PPMO به خودی خود یک راه حل نیست نیست، اما باکتری‌ها را نسبت به آنتی بیوتیک‌هایی‌ که قبلا بی‌اثر بودند آسیب پذیر می‌کند.

دانشمندان هر دو دانشگاه برای روش‌های خود نیازمند پالایش‌های بیشتری هستند. آنها می‌بایست این روش‌ها را بر روی انسان‌ها آزمایش کنند تا از اثر بخشی آنها اطمینان حاصل و یقین پیدا کنند که این روش‌ها بر روی تمام باکتری‌های مقاوم تاثیر دارد نه فقط آن تعداد کمی که در ابتدا بر روی آنها آزمایش شده بود.

اگر کارآیی این مولکول‌ها اثبات شود می‌توان از آنها در بیمارستان‌ها و برای طیف گسترده‌ای از بیماری‌های مقاوم استفاده کرد.

پزشکان همچنین می‌توانند از ترکیب هر دو این روش‌ها برای درمان بیماری‌ها استفاده کنند.تاريخ : دو شنبه 29 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 با اطمینان می توان گفت تلگرام محبوب ترین پیام رسان در بین کاربران ایرانی است. در این پیام رسان بارها اتفاق می‌افتد که برای دیگران تصویر و ویدئو هایی را ارسال کنید. شاید برای شما هم چنین مشکلی پیش بیاید که این فایل های ارسالی از روی گوشی شما حذف شود ولی به آن ها نیاز داشته باشید. با استفاده از ترفند های زیر می توانید تصاویر، ویدئو ها و حتی پیام های حذف شده خود را بازیابی کنید.

روش اول:

 • گوشی خود را به واسطه کابل به رایانه متصل کنید.
 • وارد حافظه داخلی یا کارت حافظه جانبی گوشی خود شوید.
 • وارد پوشه Telegram شوید
 • با وارد شدن به پوشه Telegram Images می توانید تمامی تصاویر خود را آنجا مشاهده کنید


روش دوم:

 • از طریق یک نرم‌افزار مدیریت فایل به کارت حافظه گوشی خود بروید
 • به پوشه Android بروید
 • وارد پوشه data شوید
 • پوشه org.telegram را باز کنید
 • در نهایت با وارد شدن به پوشه cache می توانید تمامی تصاویری که در تلگرام ارسال و یا دریافت کرده اید را مشاهده کنید


اگر می خواهید پیام های حذف شده خود را بازیابی کنید، می توانید با استفاده از نرم افزار EaseUS MobiSaver این کار را در پیام رسان تلگرام انجام دهید. این نرم افزار را می توانید از اینجا دانلود کنید.تاريخ : یک شنبه 28 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 
 گوشی های هوشمند به مرور زمان به یکی از پرکاربردترین ابزارهای ساخت دست بشر تبدیل شده اند و جای بسیاری از ابزارهای قدیمی تر از جمله ساعت و دوربین عکاسی را گرفته اند. هر نسل از گوشی های هوشمند امکانات و قابلیت های پیشرفته تری را در اختیار کاربران می گذارد که یکی از جذاب ترین آن ها عکاسی دیجیتال با کیفیت بالا است.

 در این گزارش به بررسی ویژگی های دوربین عکاسی چند نمونه از جدیدترین و پیشرفته ترین گوشی های هوشمند می پردازیم.
 
گوشی V20

گوشی V20 محصول شرکت ال جی دارای دو دوربین است که یکی برای عکسبرداری استاندارد و دیگری برای عکاسی با زاویه باز کاربرد دارد. دوربین این گوشی از فیلمبرداری 4K و ویژگی Steady Record 2.0 نیز پشتیبانی می کند. دوربین جلوی گوشی با وضوح تصویر 5 مگاپیکسل امکان عکسبرداری با زاویه باز 120 درجه و زاویه استاندارد 80 درجه را فراهم می کند.
 
 برترین دوربین های تلفن هوشمند در سال 2016
 


گوشی Galaxy S7

دوربین گوشی Galaxy S7 تقریبا سریع ترین دوربین موجود در بازار است. این گوشی تغییر فوکوس از یک شیئی نزدیک به اشیای دوردست را تقریبا به طور بلادرنگ انجام می دهد. ابعاد پیکسل های این دوربین از سایر گوشی ها بزرگتر است و به 1.4 میکرون می رسد. همچنین دیافراگم بزرگتری دارد و 90 درصد بیشتر از مدل های قبلی، نور وارد آن می شود. در نتیجه تصاویر شفاف تر و واضح تری را به دست می دهد. وضوح تصویر این دوربین 12 مگاپیکسل است.
 
 برترین دوربین های تلفن هوشمند در سال 2016
 


گوشی Honor 8

گوشی Honor 8 محصول شرکت هواوی مجهز به یک دوربین با دو لنز است که تصاویر زنده و بسیار دقیقی را از محیط تهیه می کند. با استفاده از ویژگی دیافراگم بازشده، می توان پس از عکسبرداری، فوکوس تصویر را تغییر داد. همچنین این دوربین با استفاده از پردازنده هشت هسته ای گوشی و ویژگی Smart Key، عکاسی را بسیار ساده تر از قبل می کند.
 
 برترین دوربین های تلفن هوشمند در سال 2016
 


گوشی G5

گوشی G5 محصول شرکت ال جی به یک دوربین با دولنز مجهز است. لنز اول که دوربین استاندارد گوشی است با دیافراگم 1.8 F و ویژگی تثبیت اپتیکی تصویر، وضوح تصویر 16 مگاپیکسل را در اختیار می گذارد. لنز دوم دوربین قادر است تصاویری با وضوح 8 مگاپیکسل را در زاویه 135 درجه تهیه کند.
 
 برترین دوربین های تلفن هوشمند در سال 2016
 


گوشی iPhone 7

گوشی iPhone 7 به یک دوربین اصلی با وضوح تصویر 12 مگاپیکسل مجهز است که ویژگی تثبیت اپتیکی تصویر را در اختیار می گذارد. دیافراگم این گوشی در مقایسه با مدل های قبلی بازتر شده و اندازه آن به 1.8F می رسد. بنابر این در نور کم، تصاویر بهتر و باکیفیت تری را به دست می دهد. این گوشی به یک فلش با چهار LED مجهز است و تصاویر حاصل از آن 50 درصد شفاف تر هستند. وضوح تصویر دوربین جلوی گوشی نیز 7 مگاپیکسل است. در مدل Plus یک دوربین 12 مگاپیکسلی دیگر نیز در کنار دوربین اصلی وجود دارد که امکان زوم اپتیکی دو برابر و زوم دیجیتالی 10 برابر را فراهم می کند.
 
 برترین دوربین های تلفن هوشمند در سال 2016
 


گوشی Xperia X

دوربین اصلی این گوشی دارای وضوح تصویر 23 مگاپیکسل است. امکان تغییر حالت عکاسی این دوربین هم به طور خودکار و هم به صورت دستی وجود دارد. دوربین جلوی گوشی دارای وضوح تصویر 13 مگاپیکسل است. در قسمت راست بدنه این گوشی یک دکمه اختصاصی برای عکاسی وجود دارد. برای تغییر حالت عکاسی کافی است انگشت خود را از بالا به پایین روی نمایشگر بکشید و برای فعال کردن دوربین های جلو و عقب کافی است انگشتتان را به سمت راست یا چپ حرکت دهید.
 
برترین دوربین های تلفن هوشمند در سال 2016 
تاريخ : یک شنبه 28 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 تفنگ گونه‌ایسلاح گرمدستی و انفرادی است. تفنگ معمولاً دارایقنداقاست و کاربرد آن مستلزم استفاده از دو دست و شانه تیرانداز است.برخی تفنگ‌ها گلوله را با انفجار مهمات به بیرون می رانند، در مقابل نوع دیگری به نامتفنگ بادیوجود دارد که با فشار هوا به صورت مکانیکی این کار را انجام می‌دهد.
 
تفنگ‌های دارایمهماتهم دو نوع اصلی تفنگ دارند:تفنگ ساچمه‌زنیوتفنگ گلوله‌زنی در تفنگ ساچمه‌زنی تعدادیساچمهفلزی در اثر فشار گازباروتکه درفشنگایجاد می‌شود از لوله تفنگ به بیرون پرتاب می‌شود.در تفنگ گلوله زنی فقط یکگلولهاز لوله به بیرون می‌رود.تفنگ گلوله‌زنی معمولاً دارای لولهخانداراست که به همین دلیل دقت تیراندازی وبردآن بسیار بیشتر از تفنگ ساچمه‌ای است.در سال ۲۰۱۳شرکت آمریکایی ترکینگ پوینت از نوعیتفنگ شکاریرونمایی کرد.
 
میدان دید و هدف‌گیری این سلاح رایانه‌ای است و مجهز به نرم افزارهای هدف‌گیری وسیستم مسافت‌یاب لیزری است.تجهیزات کامپیوتری این تفنگ به منظور نشانه‌گیری بسیار دقیق تعبیه شده است. کاربران مبتدی نیز به راحتی می‌توانند با این تفنگ شکاری به هدف مشخص شلیک کنند.این سلاح مجهز به سامانه وای-فایاست و قادر می‌باشدمختصات هدف گیری و تاریخ شلیکرا ثبت کند.تکنولوژیاین سلاح امکان پی‌گیریجرائمرا به مراجع قانونی و حقوقی داده و کار آنها را برای کشف جرم و زمان رویداد تخلف آسان می‌کند.
 

انواع تفنگ

تفنگ ها پیشرفت چشم گیری داشتند تفنگ های اولیه مانند تپانچه از باروت استفاده می شد تفنگ pistol یا کمری تفنگ هایی با تعداد تیر کم هستند که وزن کم قدرت متوسط و به سادگی جا به جا می شوند تفنگ های smg تفنگ هایی هستند که حالت رگبار دو تیر تیک تیر نیز دارند یعنی به سه حالت بالا شلیک می کنند مانند یوزی uzi تفنگ های shotgun شاتگان تفنگی پر قدرت که می تواند تیر های بزرگ یا 6تیر را هم زمان شلیک کند Rifle اسلحه ای پر قدرت دقیق اما به صورت تک تیر است نام دیگر ان تک تیر است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


تاريخ : یک شنبه 28 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 
 وقتی در تلفن هوشمند خود غرق می‌شویم و حواسمان از دنیای اطراف پرت می‌شود فکر می‌کنیم این فقط یک اتفاق یا مسوولیت ماست. اما این‌گونه نیست. دلیل دیگر آن است که تلفن‌های هوشمند و اَپ‌ها جهت‌گیری‌های روانی و نقاط آسیب‌پذیر ما را سرقت می‌کنند. من هنگامی که شعبده‌باز بودم درباره نقاط آسیب‌پذیر ذهن مطالب زیادی آموختم.
 
شعبده‌بازان کار خود را با جست‌وجو برای نقاط کور، آسیب‌پذیر و متصلب در ذهن مردم آغاز می‌کنند. بنابراین می‌توانند بدون اینکه مردم بفهمند بر آ‌نها تاثیر بگذارند. وقتی فهمیدید کدام دکمه‌های افراد را فشار دهید آنگاه می‌توانید آنها را همانند یک پیانو بنوازید. و این دقیقاً همان کاری است که فناوری با ذهن شما انجام می‌دهد. طراحان اَپ کلیدهای آسیب‌پذیری روانی شما را می‌نوازند تا بتوانند توجه شما را جلب کنند.

من قصد دارم به شما نشان دهم آنها چگونه این کار را انجام می‌دهند و امیدوارم ما فرصتی به دست آوریم تا آینده‌ای را بخواهیم که با آنچه شرکت‌های فناوری رقم زده‌اند متفاوت باشد.

اگر شما یک اَپ باشید چگونه افراد را مجذوب می‌کنید؟ خودتان را جای یک دستگاه بگذارید.

هر فرد به‌طور متوسط 150 بار در روز تلفن خود را بررسی می‌کند، اما چرا؟ آیا ما 150 انتخاب آگاهانه انجام می‌دهیم؟ دلیل اصلی وجود مولفه روانی شماره یک در دستگاه‌هاست: پاداش‌های متغیر و پراکنده.
 
تلفن هوشمند باید طرف ما باشد نه مقابل ما!
 
طراحان فناوری برای افزایش درجه وابستگی فقط لازم است اقدامات کاربر (مانند کشیدن یک دسته) را به یک پاداش متغیر ربط دهند. شما یک اهرم را می‌کشید و بلافاصله یک پاداش هیجان‌آور (یک مسابقه و جایزه) دریافت می‌کنید یا هیچ چیز نمی‌گیرید. هرگاه درجه متغیر بودن پاداش بالاتر رود اعتیاد به حداکثر می‌رسد.

آیا این تاثیر واقعاً کار می‌کند؟ بله. دستگاه‌های سکه‌ای در ایالات متحده بیش از مجموع درآمد بیس‌بال، فیلم‌ها و شهربازی‌ها درآمدزایی می‌کنند. طبق گفته پروفسور ناتاشا داوشول از دانشگاه نیویورک و مولف کتاب «اعتیاد با طراحی» در مقایسه با انواع مختلف قماربازی، مردم سه یا چهار برابر سریع‌تر درگیر دستگاه‌های سکه‌‌ای می‌شوند.

حس تعلق

اما واقعیت تلخ اینجاست: چندین میلیارد نفر یک دستگاه سکه‌ای در جیب خود دارند. هرگاه ما تلفن را از جیب خود بیرون می‌آوریم با یک دستگاه سکه‌ای بازی می‌کنیم تا ببینیم چه پیام‌هایی دریافت کرده‌‌ایم. وقتی انگشت خود را روی صفحه اینستاگرام می‌کشیم با یک دستگاه سکه‌ای بازی می‌کنیم تا ببینیم عکس بعدی چیست. وقتی صفحه را می‌کشیم تا ای‌میل خود را تازه کنیم با یک دستگاه بازی می‌کنیم تا ببینیم ای‌میل بعدی چیست و وقتی صفحه دوست‌یابی را لمس می‌کنیم با دستگاه بازی می‌کنیم تا ببینیم دوستی پیدا می‌کنیم یا خیر.

گاهی اوقات این کار عمدی است: اَپ‌ها و وب‌سایت‌ها پاداش‌های متغیر و پراکنده‌ای را برای تمام محصولاتشان در نظر می‌گیرند چرا که این کار برای تجارت و کسب‌وکار مفید است.
گاهی اوقات نیز (همانند ای‌میل) این کار فقط یک اتفاق است.

روش دیگری که فناوری برای دزدیدن اذهان به کار می‌برد آن است که به ما القا می‌کند یک درصد احتمال وجود دارد که ما موضوعی مهم را از دست بدهیم. علاوه بر این، اَپ‌ها از نیاز فرد به تایید اجتماعی سوءاستفاده می‌کنند. وقتی ما این پیام را دریافت می‌کنیم «دوست شما، مارک، شما را در یک عکس تگ کرده است»، بلافاصله حس تایید اجتماعی و تعلق به ما دست می‌دهد. اما همه این کارها در کنترل شرکت‌های فناوری است.

فیس‌بوک و اینستاگرام به‌طور خودکار پیشنهاد می‌کنند چه عکس‌هایی را باید تگ کنیم و به این ترتیب آنها باعث می‌‌شوند افراد در عکس‌ها بیایند. بنابراین وقتی دوستم مرا تگ می‌کند او در واقع به پیشنهاد فیس‌بوک پاسخ می‌دهد و خود انتخاب مستقلی ندارد. اما فیس‌بوک با این روش تعداد دفعاتی را که میلیون‌ها نفر احساس تایید اجتماعی دارند دستکاری می‌کند.
همین امر هنگامی اتفاق می‌افتد که ما عکس پروفایل خود را عوض می‌کنیم.
 
فیس‌بوک می‌داند که آن همان زمانی است که ما در مقابل تایید اجتماعی آسیب‌پذیر هستیم: «دوستان من در مورد عکس جدیدم چه نظری دارند؟». فیس‌بوک رتبه این عکس را بالاتر می‌برد و بنابراین عکس زمان طولانی‌تری در صفحه اخبار می‌ماند و دوستان بیشتری آن را لایک می‌کنند یا در مورد آن نظر (کامنت) می‌دهند.
 
هر لایک یا نظر یک بار دیگر ما را به فیس‌بوک می‌کشاند. همه افراد به طور ذاتی به تایید اجتماعی پاسخ می‌دهند اما برخی گروه‌های سنی به ویژه نوجوانان در مقابل آن آسیب‌پذیری بیشتری دارند. به همین دلیل می‌توان میزان قدرت طراحان را هنگام سوءاستفاده از این آسیب‌پذیری درک کرد.
 
تلفن هوشمند باید طرف ما باشد نه مقابل ما!
 
امپراتوری

مهاجم دیگر لینکدین است. لینکدین می‌خواهد که تعداد زیادی از افراد در مقابل یکدیگر تعهدات اجتماعی خلق کنند. هر زمان که افراد با پذیرش یک ارتباط، پاسخ به یک پیام، یا تایید مهارت فردی دیگر واکنش نشان می‌دهند مجبورند به لینکدین دات‌کام وارد شوند و طبیعتاً زمانی را در آن خواهند گذرانید. لینکدین همانند فیس‌بوک از عدم تقارن در ادراک استفاده می‌کند.
 
وقتی شما دعوتی را برای ارتباط از فرد دیگر دریافت می‌کنید فکر می‌کنید که آ‌ن فرد انتخابی آگاهانه انجام داده در حالی که در واقع او به فهرست پیشنهادی لینکدین پاسخ داده است. به عبارت دیگر، لینکدین واکنش‌های ناآگاهانه شما را به تعهد اجتماعی جدیدی تبدیل می‌کند که میلیون‌ها نفر احساس می‌کنند باید به آن پاسخ دهند. در تمام این مدت، لینکدین از زمانی که شما در آن صرف می‌کنید سود می‌برد. به امپراتوری رسانه‌های اجتماعی خوش آمدید.

فرهنگ غرب بر اساس آرمان‌های انتخاب و آزادی فردی قرار دارد. میلیون‌ها نفر به شدت از حق خود برای انتخاب آزاد دفاع می‌کنند در حالی که نمی‌دانند انتخاب آنها در نقطه‌‌ای بالاتر و توسط منوهایی دستکاری می‌شود که خود نقشی در انتخاب آن نداشته‌اند. این دقیقاً همان کاری است که شعبده‌بازان انجام می‌دهند. آنها توهم انتخاب آزاد را در افراد ایجاد می‌کنند در حالی که منو را به صورتی دستکاری کرده‌اند که خود با هر انتخابی برنده باشند.

وقتی منویی از انتخاب‌ها به افراد داده می‌شود آنها به ندرت می‌پرسند «چه چیزی در منو قرار ندارد» یا «چرا فقط این انتخاب‌ها در اختیار من قرار گرفته است و از دیگر گزینه‌ها خبری نیست؟»، «آیا من اهداف تهیه‌کنندگان این منو را می‌دانم؟»، «آیا این منو نیازهای اصلی مرا برآورده می‌سازد یا گزینه‌های آن انحرافی هستند؟»

به عنوان مثال فرض کنید در سه‌شنبه‌شبی به همراه دوستان خود بیرون رفته‌اید و قصد دارید با یکدیگر صحبت کنید. شما نرم‌افزاری را باز می‌کنید و فهرست کافه‌ها را می‌بینید. هر کدام از افراد گروه با تلفن خود عکس کافه‌های مختلف را دیده و آنها را با یکدیگر مقایسه می‌کنند اما آیا این منو با خواست اصلی افراد گروه مطابقت دارد؟
 
تلفن هوشمند باید طرف ما باشد نه مقابل ما!
 
حتی زمانی که گرسنه نیستیم

بحث اینجا نیست که کافه‌ها گزینه‌های خوبی نیستند بلکه در آن است که نرم‌افزار سوال اصلی گروه «کجا می‌توانیم با هم صحبت کنیم؟» را با «بهترین کافه با نوشیدنی‌های خوب کدام است؟» جایگزین می‌کند. علاوه بر این،‌ گروه دچار این توهم غلط می‌شود که منوی نرم‌افزار بیانگر مجموعه کاملی از انتخاب‌ها برای رفتن است.

هرچه تعداد گزینه‌هایی که فناوری در جنبه‌های مختلف زندگی (اطلاعات، رویدادها، مکان‌ها، دوستان و مشاغل) به ما می‌دهد بیشتر باشد ما بیشتر به این نتیجه می‌رسیم که تلفن بهترین و مفیدترین منوها را در اختیار ما می‌گذارد. اما آیا حقیقت این‌گونه است؟

شرکت‌هایی که حداکثر زمان را برای طراحی اَپ‌ها صرف می‌کنند تلاش می‌کنند مردم را در حال مصرف نگه دارند حتی زمانی که گرسنه نیستند. چطور؟ آسان است. آنها یک تجربه محدود و پایان‌پذیر را به جریانی نامحدود و بی‌پایان تبدیل می‌کنند.

پروفسور برایان وان‌‌سیک در مطالعه خود نشان داد که چگونه می‌توان مردم را فریب داد تا مرتب سوپ بخورند. به آنها باید ظرف سوپی داد که ته نداشته باشد و هنگام خوردن به‌طور خودکار پر شود. اگر چنین ظرفی به آنها داده شود مردم 73 درصد بیشتر از حالت عادی کالری دریافت می‌کنند.
 
شرکت‌های فناوری از همین اصل استفاده می‌کنند. ورودی اخبار به گونه‌ای طراحی می‌شود که به‌طور خودکار به شما دلایلی بدهد تا به جست‌وجو ادامه دهید و هرگونه عاملی را که باعث توقف، تفکر مجدد یا ترک صفحه شوند حذف می‌کنند. به همین دلیل است که سایت‌های رسانه‌های اجتماعی از قبیل نت‌فلیکس، یوتیوب و فیس‌بوک پس از شمارش معکوس ویدئوی بعدی را پخش می‌کنند بدون آنکه منتظر بمانند شما انتخاب آگاهانه‌ای انجام دهید.
 
تلفن هوشمند باید طرف ما باشد نه مقابل ما!
 
داستان غمبار امور مشترک

شرکت‌های فناوری اغلب ادعا می‌کنند که تماشای ویدئوی مورد نظر را برای کاربران تسهیل می‌کنند در حالی که آنها در حقیقت به دنبال منافع تجاری خود هستند. شما نمی‌توانید آنها را سرزنش کنید چرا که «افزایش صرف زمان» همان چیزی است که آنها به خاطرش با یکدیگر رقابت می‌کنند. شرکت‌ها همچنین می‌دانند که قطع کلام دیگران برای کسب‌وکار آنها مفید است.
 
واتس‌آپ یا مسنجر فیس‌بوک با آگاهی از این موضوع سامانه‌های پیام‌رسانی خود را طوری طراحی می‌کنند که کاربر بتواند کلام مخاطب را قطع کند. این رسانه‌ها می‌دانند که اگر کاربر احساس کند قادر به انجام چنین کاری هست احتمال پاسخ دادن او و ماندن در سایت بالاتر می‌رود. بنابراین به نفع این رسانه‌هاست که احساس ضرورت پاسخگویی را تشدید کنند.
 
به عنوان مثال فیس‌بوک به طور خودکار به فرستنده پیام اطلاع می‌دهد که شما پیام او را دیده‌اید به جای اینکه به شما امکان دهد بتوانید چنین کاری را پنهان سازید. در نتیجه شما احساس وظیفه می‌کنید که به پیام پاسخ دهید. مشکل آنجاست که افزایش این نوع دخالت‌ها به نام تجارت باعث می‌شود دامنه توجهات در سراسر جهان تغییر کند و میلیون‌ها پیام غیرضروری در روز ردوبدل شود.

آیا از اینکه فناوری ذهن شما را سرقت می‌کند ناراحتید؟ من فقط چند نمونه از تکنیک‌های آنها را ذکر کردم اما هزاران تکنیک وجود دارد. می‌توانید تعداد عظیم سمینارها، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی را تصور کنید که تکنیک‌هایی از این دست را به کارآفرینان فناوری تعلیم می‌دهند. می‌توانید اتاق‌هایی پر از مهندسان را تصور کنید که کار آنها این است که هر روز روشی جدید برای وابسته کردن شما پیدا کنند.
 
البته منظور من ناامید کردن شما نیست و نمی‌خواهم به این نتیجه برسید که تنها راه‌حل خاموش کردن دستگاه‌هاست. این انتخابی بین همه چیز یا هیچ‌ چیز نیست. آیا ما جهانی می‌خواهیم که در آن از تلفن‌های هوشمند استفاده کنیم و ذهن ما به سرقت رود یا جهانی بدون استفاده از آن؟

بدیهی و غیرقابل اجتناب است که میلیون‌ها نفر تلفن همراه دارند اما می‌توان آنها را به‌گونه‌ای طراحی کرد که نقشی غیر از سرقت اذهان ایفا کنند. ما می‌توانیم آینده‌ای متفاوت از آنچه فناوری رقم زده است را مطالبه کنیم. درست همان‌گونه که جنبش‌ غذای ارگانیک به ما اجازه می‌دهد آینده‌ای بدون کشاورزی صنعتی و سرشار از مواد سالم داشته باشیم. من آن را «صرف مناسب زمان» می‌نامم.

تلفن هوشمند باید طرف ما باشد نه مقابل ما!
 
اینترنت با صرف مناسب زمان

تصور کنید اَپ‌ها به جای به‌حداکثررسانی «صرف زمان» نمونه‌های جایگزینی از خدمات ارائه دهند که «صرف مناسب زمان» را به حداکثر برساند. این اَپ‌ها بر این معیار در فروشگاه اَپ و در موتورهای جست‌وجو رتبه‌بندی می‌شوند. تصور کنید اپل و گوگل به جای عرضه تلفن‌های پرزرق و برق، گوشی‌هایی را طراحی می‌کردند که از ذهن‌ها در مقابل سرقت محافظت کنند و افراد را قادر سازند به انتخاب‌های آگاهانه دست زنند. تصور کنید یک «منشور حقوق» دیجیتال وجود داشته باشد که برای اَپ‌ها و وب‌سایت‌ها معیارهایی وضع کند.
 
به عنوان مثال معیارهایی طراحی شوند که اَپ‌ها را وادار سازد روشی مستقیم برای رسیدن به آنچه می‌خواهند را در اختیار کاربران قرار دهند، نه آنچه اَپ‌ها می‌خواهند مردم به آن برسند. تصور کنید شرکت‌ها مسوول می‌شدند پاداش‌های متغیر و پراکنده را به پاداش‌هایی محدودتر، قابل پیش‌بینی‌تر و با طراحی بهتر تبدیل کنند و به این ترتیب تاثیرات دستگاه‌ها را کاهش دهند. به عنوان مثال مردم می‌توانستند زمان‌هایی قابل پیش‌بینی در روز یا هفته را برای سرزدن به دستگاه‌ تعیین کنند و طبق آن زمان تحویل پیام جدید را مشخص سازند.

تصور کنید شرکت‌های فناوری به ما کمک می‌کردند تا روابط خود را با دوستان و تجارت بر حسب آنچه ما «صرف مناسب زمان» می‌دانیم تنظیم کنیم به جای آنکه احساس کنیم ممکن است چیزی را از دست بدهیم. تصور کنید سازمانی مستقل وجود داشته باشد که نماینده علاقه‌مندی‌های عمومی است و به تعریف استانداردها و معیارها کمک می‌کند و بررسی می‌کند شرکت‌های فناوری چه زمانی از این علاقه‌مندی‌ها سوءاستفاده می‌کنند. تصور کنید مرورگرهای وب و تلفن‌های هوشمند که درگاه انتخاب‌های افراد هستند واقعاً مراقب افراد بودند و به آنها کمک می‌کردند عواقب کلیک کردن خود را پیش‌بینی کنند.
 
هرگاه «هزینه واقعی» یک کلیک برای کاربر شناخته‌شده باشد در واقع شما به شخصیت کاربر یا مخاطب خود احترام گذاشته‌اید. در اینترنتی با «صرف مناسب زمان» انتخاب‌ها در چارچوب هزینه‌ها و منافع آینده صورت می‌گیرند و افراد می‌توانند انتخاب‌های آگاهانه‌ انجام دهند. آزادی ذهن اوج آزادی است و ما به آن فناوری‌ای نیاز داریم که طرف ما را بگیرد و به ما کمک کند آزادانه زندگی، احساس، تفکر و اقدام کنیم.

ما به تلفن‌های هوشمندی نیاز داریم که اسکلت بیرونی ذهن ما باشند و روابط بین‌فردی‌ای می‌خواهیم که به ارزش‌های ما اهمیت دهند نه عکس‌العمل‌های ما. بیایید همانند حریم خصوصی و سایر حقوق دیجیتال به شدت از اذهان خود محافظت کنیم.


تاريخ : یک شنبه 28 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 لامبورگینی تولید ایسلرو را از سال 1968 آغاز کرد و آخرین خودرو سال 69 کارخانه لامبورگینی را ترک کرد. این کلاسیک ایتالیایی دارای پیشرانه 4.0 لیتری 12 سیلندر خورجینی است که توان تولید 325 اسب بخار را دارد. ایسلرو دارای جعبه دنده 5 سرعته، فنربندی مستقل در هرچرخ و ترمزهای دیسکی بود که آن را به تکنولوژی روز دهه 60 مجهز می کرد.

10 روایت از ماجرای نامگذاری 10 دستگاه از بهترین لامبورگینی های تاریخ

ایسلرو به کمک پیشرانه قدرتمند خود می توانست به سرعت تقریبی 246 کیلومتر در ساعت برسد و در عرض 6.4 ثانیه 96 کیلومتر را طی کند. در طی یک سالی که ایسلرو تولید می شد، تنها 125 دستگاه تولید شد که ارزش کلاسیک آن را افزایش می دهد. 

نمونه به روز رسانی شده این خودرو که با نام ایسلرو اس در سال 1969 تولید شد می توانست 350 اسب بخار تولید کند که این ایتالیایی زیبا را هر چه قدرتمند تر می کرد.

براساس نام گذاری سنتی لامبورگینی که انتخاب نام گاوهای مبارز بسیار روال دارد، در مورد ایسلرو نیز این مورد صدق می کند. ایسلرو نام گاوی بوده که در مبارزه ای در 28 آگوست 1947 مشهورترین گاو جنگجو به نام مانولت Manolete را شکست داده است. در این مبارزه ایسلرو با شاخ راست خود شریان اصلی ران پای مانولت را پاره کرده و باعث مرگ او شده است.
 


لامبورگینی اسپادا Espada

اسپادا در زبان اسپانیایی به معنی شمشیر است که در بین گاوبازها به شمشیری گفته می شود که در حین گاوبازی از آن استفاده می شود. لامبورگینی اسپادا از سال 1968 تا 1978 تولید شد. البته اسپادا در 3 سری مختلف عرضه شد که سری اول آن از سال 1968 تا 70 تولید می شد و فقط 186 دستگاه خط تولید کارخانه را ترک کردند.

10 روایت از ماجرای نامگذاری 10 دستگاه از بهترین لامبورگینی های تاریخ

سری دوم اسپادا بین سال های 1970 و 1972 تولید شد که توان تولید 350 اسب بخار را داشت و دارای ترمزهای دیسکی بود. سری آخر اسپادا یعنی سری سه، دارای موتور 12 سیلندر خورجینی به حجم 3.9 لیتر بود که توان تولید 325 اسب بخار را داشت. شکل رینگ های خودرو در این سری با طراحی جدیدی همراه بود که نظر منتقدان که فرم رینگ های سری اول و دوم را نپسندیده بودند را جلب کند. تعداد 476 دستگاه از این لامبورگینی استثنایی قبل از اینکه تولید آن متوقف بشود، تولید شد.لامبورگینی میورا Miura

لامبورگینی میورا یکی از مشهورترین و خاص ترین محصولات لامبورگینی است که در حال حاضر نیز در بین کلکسیونرهای خودرو با رقم های بالایی خرید و فروش می شود. در واقع کسی را پیدا نمی کنید که به دنیای خودرو علاقمند باشد و عاشق این ایتالیایی خاص نباشد. میورا تحقق آرزوهای بنیانگذار کمپانی لامبورگینی آقای فراچیو لامبورگینی است.

10 روایت از ماجرای نامگذاری 10 دستگاه از بهترین لامبورگینی های تاریخ

نام این خودرو نیز مانند بیشتر محصولات لامبورگینی از روی گاو مبارز و مشهور اسپانیایی یعنی میورا گرفته شده است که نامی برازنده ذات خشمگین و مبارزه طلب این خودرو است. مهندسان و طراحان لامبورگینی این خودرو را در وقت های اضافه خود طراحی و تولید کردند و در نمایشگاه خودروی تورین در سال 1965 آن را به علاقمندان خودرو معرفی کردند.

میورا علاوه بر دنیای خودرو در صنعت سینما نیز چهره ای جذاب و شناخته شده بود، تا جایی که یک دستگاه لامبورگینی میورا نارنجی رنگ در سال 1969 در سکانس اول فیلم شغل ایتالیایی Italian Job حضور یافت.

میورا دارای موتور 12 سیلندر خورجینی به حجم 3.9 لیتر بود که توان تولید 350 اسب بخار را داشت و آن را به یک گاو رام نشدنی تبدیل می کرد. در بین سال های 1966 تا 1969 تنها 275 دستگاه از میورا تولید شد. در آن زمان میورا 20 هزار دلار قیمت داشت که در حال حاضر این قیمت به 2 الی 4 میلیون دلار رسیده است.لامبورگینی اوراکو Urraco

هدف لامبورگینی از تولید اوراکو تولید یک سوپر اسپرت 4 نفره بود که تا حدودی در رسیدن به این هدف موفق بوده است. در زبان عامیانه اسپانیایی به گاو کوچک (از نظر جثه) اوراکو می گویند. اوراکو خودرویی 4 نفره بود که دارای سقف جدا شونده و موتور کوچک تری نسبت به محصولات گذشته لامبورگینی بود.

10 روایت از ماجرای نامگذاری 10 دستگاه از بهترین لامبورگینی های تاریخ

همه سری های اوراکو که شامل P200، P250 و P300 بودند از موتور 8 سیلندر خورجینی سود می بردند که توان تولید 215 تا 260 اسب بخار را داشتند. در سال 1979 اعتصابات کارگری و مشکلات فنی این خودرو باعث شد فروش آن به صورت چشمگیری کاهش یابد و تولید آن برای همیشه متوقف شود.

این خودرو یکی از بدشانس ترین خودروهای تاریخ است، زیرا با وجود قابلیت های بالا برای فروش از بخت خوبی برخوردار نبود. از این خودرو تنها 791 دستگاه تولید شد که 21 دستگاه آن از سری P111 بود که برای بازار آمریکا ساخته شده بود.لامبورگینی کانتاش Countach

کانتاش یک سوپر اسپرت موتور وسط 12 سیلندر بود که با فرم بدنه خاص و پیشگام خود بیشتر شبیه به یک سفینه فضایی بود تا یک خودرو. کانتاش در زبان مردم شمال ایتالیا به معنی "فریاد حیرت” است که انصافا لامبورگینی کانتاش لایق این نام است. لامبورگینی اولین بار ایده استفاده از درهایی که مانند قیچی باز می شوند را در کانتاش اجرا کرد که هم اکنون نیز در محصولات مختلف لامبورگینی دیده می شود.

10 روایت از ماجرای نامگذاری 10 دستگاه از بهترین لامبورگینی های تاریخ

در سال 1985 لامبورگینی برای حضور در بازار آمریکا مجبور بود شرایط سازمان استاندارد و ایمنی آمریکا را بپذیرد، به همین دلیل از سپرهای بزرگ تر برای کانتاش استفاده کرد. البته تعداد زیادی از خریداران کانتاش در آمریکا بعد از خرید، این سپرها را با نمونه اصلی تعویض می کردند.

 کاناش در نمونه اصلی دارای موتور 12 سیلندر خورجینی به حجم 4.0 لیتر بود، البته مدل هایی با حجم موتور و قدرت بیشتر نیز تولید شدند، مانند مدل LP500 S که حجمی برابر با 4.8 لیتر داشت و مدل 5000 QV و سالگرد 25 سالگی کانتاش که با حجم 5.2 لیتر عرضه شدند.لامبورگینی جالپا Jalpa

جالپا نمونه ای از تلاش لامبورگینی برای تولید خودرویی مقرون به صرفه است. نام جالپا نیز مانند خیلی از تولیدات لابورگینی از گاو مبارزی گرفته شده که در دهه 70 در اسپانیا بسیار مشهور بوده است.

جالپا کاملا مناسب استفاده روزمره در شهر بود، زیرا رانندگی با آن در ترافیک و با سرعت کم بسیار ساده بود و از دید بهتری نیز برخوردار بود.

10 روایت از ماجرای نامگذاری 10 دستگاه از بهترین لامبورگینی های تاریخ

این خودرو دارای پیشرانه هشت سیلندر خورجینی به حجم 3.5 لیتر بود که از دو میل بادامک در سرسیلندر سود می برد. این پیشرانه در مدل سیلهوت Silhouette نیز استفاده شده است و توان تولید 255 اسب بخار را در دور 7000 موتور دارد. شتاب 0 تا 96 کیلومتر این خودرو 6 ثانیه است. تولید این خودرو در سال 1988 متوقف شد و یک شاهکار دیگر از لامبورگینی به جرگه خودروهای کلاسیک پیوست.لامبورگینی مورسیه لگو Murcielego

مورسیه لگو در اسپانیایی به معنی خفاش است، البته لامبورگینی این خودرو را براساس گاو جنگجویی به همین نام، نامگذاری کرده است. مورسیه لگو در سال 1879 در یک مسابقه گاوبازی با وجود 24 ضربه شمشیرِ ماتادور مشهور رافائل مولینا سانچز کشته شد. که در بین گاوباز های اسپانیایی به شجاعت و روح مبارزه طلبی مشهور است و به یک اسطوره تبدیل شده است.

10 روایت از ماجرای نامگذاری 10 دستگاه از بهترین لامبورگینی های تاریخ

لامبورگینی تولید مورسیه لگو را از سال 2001 آغاز کرد و تولید آن را تا سال 2010 ادامه داد. این مدل جایگزین لامبورگینی دیابلو شد که خودرویی بلاتکلیف بود که بین مدرنیته و سنت گرایی قرار گرفت. مورسیه لگو دارای موتور 12 سیلندر خورجینی بود که توانی بین 572 تا 661 اسب بخار در مدل های مختلف بود. مورسیه لگو از این خودرو به تعداد 3983 دستگاه تولید کرد که در سال 2010 اونتادور جایگزین این خودرو شد.لامبورگینی سستو المنتو  Sesto Elemento

سستو المنتو در اسپانیایی به معنی عنصر ششم است که برای عدد اتمی کربن به کار می رود. دلیل لامبورگینی برای این نامگذاری استفاده وسیع از کربن برای ساخت سستو المنتو است.

شاسی، بدنه، محور محرک و سیستم فنربندی همگی از کربن ساخته شده اند که وزن این هیولای ایتالیایی را بسیار کاهش داده است. بنابراین به این خودرو لقب سبک ترین خودروی لامبورگینی که تا به حال ساخته شده است را داده اند.

10 روایت از ماجرای نامگذاری 10 دستگاه از بهترین لامبورگینی های تاریخ

در این خودرو از پیشرانه 10 سیلندر خورجینی استفاده شده است که توان تولید 570 اسب بخار را دارد. امکانات رفاهی این خودرو به یک سیستم استریو محدود شده تا وزن آن افزایش پیدا نکند. لامبورگینی از این خودوری خاص و خارق العاده تنها 20 دستگاه تولید کرده که همگی آنها به فروش رفته اند.لامبورگینی وننو Veneno

لامبورگینی وننو به عنوان خودرویی خاص برای بزرگداشت سالگرد 50 سالگی کمپانی لامبورگینی عرضه شد. وننو نام قوی ترین گاو جنگجویی است که تاریخ گاوبازی به خود دیده است، رفتارهای جنون آمیز و پرخاش گرانه این گاو باعث شده تا لامبورگینی نام آن را برای یکی از سریع ترین و پرقدرت ترین خودروهای خود انتخاب کند.

این خودرو از موتور 12 سیلندر خورجینی به حجم 6.5 لیتر بهره می برد که توان تولید 740 اسب بخار را دارد. از این خودرو تنها 5 دستگاه تولید شده است که 2 عدد از آنها مخصوص کمپانی لامبورگینی است و 3 دستگاه به فروش رفته است. این خودرو یکی از ارزشمند ترین خودروهای مدرن کلاسیک جهان است که قیمتی برابر با 4 میلیون دلار دارد.

10 روایت از ماجرای نامگذاری 10 دستگاه از بهترین لامبورگینی های تاریخ

وننو اصلی که به آن "ماشین شماره صفر” گفته می شود در موزه لامبورگینی نگهداری می شود. یک دستگاه دیگر که به رنگ قرمز می باشد توسط آقای آنتونی دومینیک خریداری شده است.

خودروی دیگر که به رنگ سبز می باشد در اختیار آقای کریس سینگ کلکسیونر خودرو در فلوریدا است. صاحب وننو سفید که در ماکائو زندگی می کند، نامش مشخص نیست. حضور این سه خودرو در کنار هم پرچم ایتالیا را تداعی می کند. این خودروی استثنایی و خاص از هر لحاظ لایق بزرگداشت 50 سالگی کمپانی بزرگ لامبورگینی است.


تاريخ : یک شنبه 28 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

Kushion-speaker-pillow.jpg

محققان موفق به طراحی و تولید یک بالش خارق‌العاده شدند که می‌تواند موسیقی پخش کند.

 به نقل از پایگاه ریگاتور ، این بالش که کوشن((Kushion نام دارد، دارای یک اسپیکر داخلی است که کاربران از طریق بلوتوث می‌توانند آهنگ‌های مورد نظر خود را بر روی این اسپیکر فرستاده و گوش دهند.

این بالش جمع و جور برای  مسافران و دانشجویانی که به دنبال یک اسپیکر بلوتوثی می‌گردند، یک گزینه بسیار مناسب بوده و قابلیت آن را دارد که 4 نفر به صورت همزمان به آن متصل شوند.

Kushion  از فیبر اولترا و چرم کربن ساخته شده و می‌توان از طریق کابل AUX  از آن برای مهمانی‌های کوچک استفاده کرد.

این بالش همچنین توانایی شارژ گوشی‌های هوشمند و پخش تماس‌های تلفنی را دارد.

به گفته طراحان Kushion ، این بالش برای خواب طراحی نشده و دلیل عمده قابل توجه بودن آن، کارآیی‌های متعدد آن است.

 

 

  تاريخ : یک شنبه 28 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تور هوایی

ترافیک هواپیماها معمولا به دقت کنترل و نظارت می‌شود اما پهپادها و سایر سیستم‌های هوایی بدون سرنشین با  وجود قوانین جدید سازمان هوانوردی فدرال آمریکا اکثرا بدون هیچ گونه نظارت دولتی عمل می‌کنند.

 به نقل از انگجت، سازمان پروژه‌های تحقیقات دفاع آمریکا (دارپا) با هدف مبارزه با خطرات احتمالی دسترسی تروریست‌ها و خلافکارها به پهپادهای مقرون‌بصرفه و بهره‌برداری برای اهداف شرورانه قصد دارد از یک تور هوایی برای نقشه‌برداری از فعالیت همه پهپادهای کوچک در فضای هوایی شهری استفاده کند.

این برنامه با هدف شناسایی و پیگیری سیستم‌های هوایی کم ارتفاع و کندتر در محیط‌های شهری طراحی شده است.

درحالیکه که سازمان هوانوردی فدرال آمریکا در حال حاضر از آزمایشات انتقال بوریتو که بسیار مصرف‌کننده‌پسندتر هستند، برای طراحی روشی به منظور کنترل ترافیک پهپادها استفاده می‌کند، سازمان دارپا یک سیستم را در نظر دارد که می‌تواند توسط ارتش در حومه شهرها یا برای کاربردهای امنیتی مورد استفاده قرار بگیرد.

این برنامه شامل شبکه‌ای از نودهای نظارتی خواهد بود که می‌توانند پهپادهای کم‌سرعت را بدون نیاز به خط مستقیم دید دنبال کنند. این نودها می‌توانند شامل هر چیزی از ابزارهای متصل گرفته تا یک پهپاد متصل شده بادوام باشند. این سیستم کم هزینه و مقیاس‌پذیر بوده و می‌تواند مناطق بزرگتری را تحت پوشش قرار دهد.تاريخ : یک شنبه 28 شهريور 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |