پروژه Logan سال 2004 توسط شرکت خودروسازی داچیا Dacia در رومانی استارت خورد. رنوی فرانسه نیز که سال 1999 مالکیت برند داچیا را در اختیار داشت این خودرو را به عنوان یکی از ارزان‌ترین تولیدات خود برای بازارهای سطح متوسط در نظر گرفت.از یک سو به دلیل پلت‌فرم خوب لوگان و قیمت مقرون به صرفه‌اش، بسیاری از کشورها مانند ایران خواهان آن شدند.این خودروی پرفروش به سرعت تبدیل به مدل محبوب کلیه اقشار جامعه شد. از پیر و جوان گرفته تا مرد و زن.اما اینکه عده‌ای در ذات لوگان حس و حال اسپرت گرایی می‌دیدند پدیده نوظهوری است که البته در کشور خودمان نیز نمونه عینی دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 تاريخ : شنبه 30 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

همه چیز از سال 2010 آغاز شد، زمانی که دو دانشمند از دانشگاه منچستر توانستند جایزه ی نوبل در رشته ی فیزیک را به خاطر تحقیقات گرانبهای شان در مورد استفاده از گونه ای کربن در تجهیزات الکترونیکی کسب کنند. از آن زمان تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گرفته، از آن جمله می توان به یک سری مطالعاتی اشاره کرد که پژوهشگران دانشگاه MIT، دانشگاه کلمبیا و مرکز تحقیقاتی T.J. Watson هدایت آن ها را بر عهده داشته اند.

 
نتایج حاصله از این تمام تحقیقات نشان داده که استفاده از گرافین در چیپ های کامپیوتری، آن ها را قادر خواهد ساخت تا به جای الکتریسیته با نور کار کنند و این یک جهش بزرگ است.
 
به طور خلاصه می توان گفت که گرافین یک گونه از کربن است. در حقیقت، لایه ای از کربن به ضخامت تنها یک اتم!
 
گرافین به عنوان ماده ای نو در دنیای فیزیک شناخته می شود که نه تنها نازک ترین، بلکه مستحکم ترین ماده ی شناخته شده در جهان است. توانایی گرافین در تبدیل نور به سیگنال های الکتریکی یک پتانسیل فوق العاده در صنعت کامپیوتر به حساب می آید. 
 
طبق نتایج دانشگاه MIT، چیپ های جدید گرافینی می توانند تا حد بسیار زیادی مصرف انرژی الکتریکی و تولید حرارت را کاهش دهند. از آن مهم تر اینکه، چیپ های مبتنی بر گرافین علاوه بر ارائه سرعت بالاتر، قیمت تمام شده ی کمتری نیز دارند.
 
شاید این اولین باری نباشد که بحث استفاده از این ماده ی مستحکم و نازک در چیپ های کامپیوتری مطرح شده، در فوریه ی امسال اتحادیه ی اروپا مبلغ 1.35 میلیارد دلار به شرکت نوکیا کمک کرد، تا برای توسعه راه های استفاده از این ماده هزینه کند. ماده ای با ضخامت یک اتم، و استحکامی ۳۰۰ برابر فولاد.


تاريخ : شنبه 30 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اگرچه هنوز هم کتاب، دفتر، مداد و خودکار از ضروری ترین لوازم مورد نیاز دانش آموزی به شمار می آید، اما مثل این که مدرسه ها و دانش آموزان و حتی معلمان و به طور کلی راه و رسم آموزش و آموختن نیز از پیامدهای زندگی دیجیتال در امان نمانده اند. دانش آموزان امروزی دغدغه های جدیدی دارند و نیازهایشان فقط به دفتر و مداد و مداد رنگی محدود نمی شود. آنها ترجیح می دهند به جای ابزارهای آموزشی قدیمی که برای همه دانش آموزان دیروز شناخته شده است از امکانات و فناوری های آموزشی جدیدی که صفت دیجیتال را به یدک می کشند، استفاده کنند. در حقیقت این روزها استفاده از گوشی های هوشمند، لپ تاپ، تبلت های دانش آموزی و کتابخوان های دیجیتال در آموزش، جایگاهی درخور را به خود اختصاص داده و به همین دلیل در بسیاری کشورها، کلاس های درس با استفاده از ابزارهای نوین آموزشی برگزار می شود. بررسی های انجام شده نشان می دهد ابزارها و فناوری های دیجیتال در آموزش کودکان و نوجوانان جایگاه مهم و تاثیر گذاری دارد و بر این اساس پیش بینی می شود در آینده ای نه چندان دور، سبک مطالعه و یادگیری دانش آموزان با تغییراتی اساسی مواجه شود. چه بخواهیم و چه نخواهیم در آینده ای نزدیک شاهد حضور ابزارهای آموزشی دیجیتال در مدارس خواهیم بود.نمونه ای از ابزارهای کمک آموزشی دیجیتال را که بتازگی به بازارعرضه شده است مورد بررسی قرار می دهیم تا با ویژگی ها و امکانات این ابزارها بیشتر آشنا شویم.

قلم های مترجم

دنیای امروز بسیار کوچک تر از دنیای 50 سال پیش است، چرا که حالا به دلیل همه گیر شدن پرواز با هواپیما یا استفاده از اینترنت بسیاری از افراد این امکان را دارند که به کشورهای مختلف در دنیا سفر کنند یا به شکل مجازی به سیاحت در آنجا یا رفاقت با دوستانی خارجی بپردازند. از این رو یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان پذیرفته شده بین المللی به یکی از ضرورت ها تبدیل شده است و حالا از ابزارهای مختلفی می توان به عنوان مترجم همراه استفاده کرد. اما این گجت که یک مترجم اختصاصی است به شما امکان می دهد از آن به عنوان یک ابزار کمک آموزشی استفاده کنید. این قلم مترجم می تواند معنی واژه هایی را که شما در حال خواندن آن هستید و زیر آنها خط می کشید به زبان انگلیسی روی صفحه کتاب نمایش دهد. این گجت از دو قسمت تقسیم شده است. بخشی از آن روی مداد یا خودکارتان نصب می شود. بخش دیگر آن حافظه مترجم است که وظیفه تبادل اطلاعات با رایانه را به عهده دارد و از طریق پایانه USB به رایانه متصل می شود. به این ترتیب می توانید واژه های تخصصی یا حتی همه واژه های یک زبان را به حافظه این ابزارک مترجم اضافه کنید. استفاده از این ابزار به دانش آموزان کمک می کند بتوانند آموزش زبان انگلیسی را به روشی ساده تر تجربه کنند.

مکان نماهایی برای لمس نکردن

این روزها در بسیاری از ابزارهای دیجیتال از گوشی های هوشمند گرفته تا تبلت ها دیگر از کلیدهای فیزیکی نشانی پیدا نمی کنید و در حقیقت صفحات لمسی، جایگزین کلیدهای فیزیکی شده است. البته اگر با صفحات لمسی میانه خوبی دارید با مشکلی مواجه نخواهید شد. اما این موضوع برای دانش آموزان با محدودیت های بیشتری همراه است. استفاده از مکان نماها امکانی شناخته شده در دنیای دیجیتال است که بازگشت آنها می تواند این محدودیت ها را از میان بردارد. این گجت که در حقیقت یک مکان نمای بسیار بزرگ است، می تواند رابط بین دنیای فیزیکی و فضای مجازی در محیط رایانه باشد. این مکان نما شبیه قلمی است که می توانید از آن برای تسهیل کار با صفحات لمسی استفاده کنید. در واقع این قلم هنگام کار با صفحات لمسی نقش انگشت شما را ایفا می کند. به نظر می رسد ابعاد و اندازه بزرگ این مکان نماها، ویژگی منحصر به فرد آن برای دانش آموزانی است که می خواهند از صفحات لمسی استفاده کنند. این مکان نماها ویژگی مغناطیسی دارد و براحتی روی سطوح فلزی می چسبد. در حقیقت شاید این مکان نماها بتواند به نوعی جایگزین مداد یا خودکار باشد و حتی بتوانید از آن برای نت برداری روی تخته های دیجیتال کلاس های درس هم استفاده کنید.

وقتی ربات، معلم می شود

استفاده از ربات ها در آموزش مقوله جدیدی است که این روزها در مدارس ابتدایی کره جنوبی سر و صدای زیادی راه انداخته است. این دانش آموزان می توانند بنا به خواسته خودشان از حضور معلم های رباتیک در کلاس های آموزش زبان انگلیسی بهره مند شوند. این ربات های تخم مرغی شکل آموزش زبان انگلیسی در مدارس این کشور را با تغییرات جالب توجهی مواجه کرده است. البته این ربات ها فقط جنبه فیزیکی دارند و آموزش زبان از طریق بازپخش صدا و تصویر معلم های واقعی در کلاس درس ثبت می شود. به گفته مقامات آموزشی که حضور ربات های آموزگار در کلاس های درس را از نزدیک تجربه کرده اند، در این کلاس ها دانش آموزان خجالتی هنگام صحبت کردن با این ربات آرامش بیشتری دارند، بنابراین در مجموع روند آموزش از بازده بیشتری برخوردار است. البته معلم ها می توانند از راه دور دانش آموزان را ببینند و صدای آنها را بشنوند. این ربات ها می توانند برای دانش آموزان آواز بخوانند و در کتاب خواندن، آنها را همراهی کنند. البته وجود ربات ها به این معنی نیست که معلم ها برای همیشه بازنشسته می شوند، بلکه بیشتر نقش حمایتی و تکمیلی دارند.

تبلتی برای دانش آموزان

اگر از جمله پدر و مادرهایی هستید که از استفاده دائم بچه ها از لپ تاپ و تبلت شخصی خودتان به ستوه آمده اید، این گجت دانش آموزی چاره کار شماست. این ابزار دیجیتال که راندباکس نام دارد، هم می تواند وسیله ای برای سرگرمی باشد و هم کاربرد آموزشی داشته باشد. این وسیله ترکیبی از ابزارهای کاربردی مختلف از تلویزیون و دستگاه پخش دی وی دی تا دوربین دیجیتال، کنسول بازی، لپ تاپ و تبلت است که در ساختاری کودکانه کنار هم قرار گرفته است. به گفته طراحان، این وسیله کوچک و جمع و جور فراتر از یک تبلت دانش آموزی است و می تواند همه نیازهای دانش آموزان در محدوده سنی 5 تا 14 سال را پاسخگو باشد. برای استفاده از خدمات و امکاناتی که این ابزار جادویی در خود جای داده است، هم می توانید از صفحه کلید آن و هم از صفحه لمسی اش استفاده کنید، پس داشتن آن به معنی در اختیار داشتن امکاناتی متنوع است. استفاده از این امکانات نیز بسیار ساده است. در حقیقت این وسیله از نظر سخت افزاری و نرم افزاری به گونه ای طراحی شده که دانش آموزان می توانند براحتی و بدون نیاز کمک از دیگران از آن استفاده کنند.

مطالعه در تاریکی شب

خیلی از افراد عادت دارند شب ها بیدار بمانند و درس بخوانند تا صبح با آمادگی بیشتری در کلاس درس حاضر شوند. اما ممکن است این کار بویژه برای هم اتاقی های آن دسته از دانشجویانی که در خوابگاه های دانشجویی اقامت دارند، دردسرساز شود. این چراغ های مطالعه به شما امکان می دهد بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران شب بیدار بمانید و به درس خواندن ادامه دهید. این چراغ ها از نظر شکل ظاهری به شکل گیره هایی هستند که براحتی به پشت صفحه کاغذ، کتاب یا حتی کتابخوانی که از آن برای مطالعه کتاب ها یا جزوه های درسی استفاده می کنید، متصل شده و نور لازم برای تسهیل مطالعه شما را تامین می کند. طول عمر هر یک از لامپ های این گجت کاربردی حدود ده هزار ساعت است، بنابراین می توانید برای مدت زمان طولانی بدون نیاز به تعویض لامپ ها هنگام مطالعه از آن استفاده کنید. بعد از این مدت زمان هم می توانید لامپ ها را عوض کنید. به نظر می رسد این چراغ مطالعه که وسیله ای اختصاصی است بتواند امکاناتی را برای آنها که اهل کتاب و مطالعه هستند فراهم کند تا بتوانند از هر فرصتی در خلوت خودشان برای افزودن بر دانسته ها و معلوماتشان بهره گیرند.تاريخ : شنبه 30 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

برند گلکسی سامسونگ را می‌توان یکی از مشهورترین برندهای دنیا نامید. نامی که شاید کمتر کسی آن را نشنیده باشد و یا حتی با یکی از محصولات آن کار نکرده باشد. سامسونگ به صورت روز افزون تلاش می کند تا دامنه محصولات سری گلکسی خود را افزایش دهد و بعید نیست تا چند سال آینده یخچال سری گلکسی را در بازار ببینیم. در واقع هر چیزی که توانایی نصب اندروید را داشته باشد، سامسونگ نام گلکسی را بر پیشانی اش می زند.گلکسی تب ۷ اینچی سامسونگ یکی از اولین نمونه تبلت هایی بود که توانایی برقرار کردن تماس را داشت و به مشتریان امکان در اختیار داشتن تجربه اندروید بر روی تبلت را می‌داد. حال سری سوم این تبلت در اختیار نارنجی است تا به صورت دقیق تر به بررسی عضو جدید خانواده گلکسی بپردازیم، در ادامه مطلب با نارنجی همراه باشید، تا ببینید این تبلت میان رده سامسونگ چه حرفی برای زدن دارد.

 

سخت افزار

tab3-7.jpg

بهتر است از ابتدا انتظار نداشته باشید که با یک سخت افزار خارق العاده کار کنید. گلکسی تب سوم سامسونگ یک تبلت ۸ اینچی میان رده است که کیفیت ساخت متوسطی دارد. پردازنده دو هسته‌ای این تبلت با فرکانس ۱/۵ گیگاهرتز قلب تپنده این عضو از خانواده سامسونگ به شمار می‌آید. گلکسی تب ۳ تنها ۳۱۴ گرم وزن دارد و ضخامت آن ۷/۳۶ میلیمتر است. طراحی آن به نحوی است که فاصله کم صفحه نمایش از لبه ها سبب می‌شود تا در برخی حالت های نگه داشتن تبلت، شما به صورت ناخواسته صفحه را لمس کنید. به طور کلی با اینکه بدنه این دستگاه از پلاستیک ساخته شده، آنقدر ها هم به شما احساس ارزان بودن را القا نمی کند و در اصل، به دست گرفتن این ۸ اینچی سامسونگ حس خوبی را به شما می دهد.

tab3-7.jpg

 

tab3-7.jpg

در قسمت بالای این تبلت تنها جک ۳/۵ میلیمتری صدا هست و در پایین آن یک پورت microUSB به همراه دو خروجی صدا و یک میکروفون قرار گرفته.

tab3-7.jpg

در سمت چپ تبلت شکاف سیم کارت و درگاه حافظه MicroSD به چشم می‌خورد و شما می توانید علاوه بر ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی یک کارت حافظه تا ظرفیت ۶۴ گیگابایت را به دستگاه بیفزایید.

tab3-7.jpg

سمت راست این تبلت ۸ اینچی دارای دکمه پاور، کلیدهای تنظیم صدا و فرستنده مادون قرمز است. طی سال گذشته سامسونگ تلاش کرده تا با گنجاندن فرستنده مادون قرمز، تلفن ها و تبلت های اش را تبدیل به کنترل از راه دور دستگاه های صوتی و تصویری خانه کند و باید دید که در آینده چگونه در این کار موفق خواهد بود.

tab3-7.jpg

بر روی گلکسی تب ۳، در قسمت بالا دوربین ۱/۳ مگاپیکسلی، سنسور نزدیکی و سنسور تشخیص چشم قرار دارد و همچنین یک اسپیکر برای برقرار کردن تماس تلفنی نیز به چشم می خورد. در پایین هم همانند سایر محصولات سری گلکسی، دکمه هوم، بازگشت و منو قرار دارد.

tab3-7.jpg

پشت دستگاه هم به جز لوگوی سامسونگ، دروبین ۵ مگاپیکسلی این دستگاه قرار دارد و خبری از فلاش LED نیست.

 

صفحه نمایش

tab3-7.jpg

گلکسی تب ۳ دارای صفحه نمایش با رزولوشن ۱۲۸۰ در ۸۰۰ پیکسل با تراکم ۱۸۹ پیکسل در هر اینچ است که نسبت به اکثر تبلت‌های همرده، رزولوشن قابل قبولی به حساب می آید ولی تا سردمداران بازار فاصله زیادی دارد. تکنولوژی استفاده شده در این صفحه نمایش TFT LCD است و با توجه به آزمایشاتی که ما انجام دادیم، متاسفانه میزان نوردهی مناسبی در مقابل نور مستقیم خورشید ندارد و تقریبا در شرایط مذکور غیر قابل استفاده می شود.

 

نرم افزار

گلکسی تب ۳ همانطور که حدس می زنید، مجهز به اندروید ۴.۲.۲ است و رابط کاربری تاچ ویز سامسونگ تا عمیق‌ترین بخش‌های اندروید نفوذ کرده. بعد از کار کردن با گلکسی تب ۳ سامسونگ باید بگوییم که اندکی مایوس شده ایم. به طرز عجیبی این دستگاه کند به نظر می رسد و چندین بار اپلیکیشن ها بدون دلیل کرش کردند و همچنین در عملکردهای ساده نیز لگ و کندی به راحتی به چشم می خورد. نکته ناراحت کننده دیگر در این دستگاه این است که حتی قابلیت هایی همچون قابلیت Multi Window که در رده های بالاتر سری گلکسی وجود دارد در این دستگاه نیست و عملا استفاده مفید شما از نمایشگر بزرگ کاهش خواهد یافت.

 

تبلت ۸ اینچی سامسونگ با تعدادی نرم افزار از پیش تعیین شده سامسونگ همراه شده است و همچنین لازم به ذکر است که قابلیت Smart Stay سامسونگ که به صورت هوشمند در صورت نگاه نکردن به صفحه نمایش پخش ویدیو را متوقف می کند را در اختیار دارد.

 

دوربین

دوربین ۵ مگاپیکسلی سامسونگ می تواند عکس های قابل قبولی را در نور روز بگیرد و اما این دوربین از ثبت عکس در محیط های کم نور عاجز است. همچنین توانایی ثبت ویدیو با کیفیت ۷۲۰ در این تبلت وجود دارد. البته فکر نمی کنم شما هم از دوربین تبلت انتظار چندانی داشته باشید، لذا دوربین تب ۳ در حد رفع نیاز می تواند برای تان مفید واقع شود. دوربین جلو ۱/۳ مگاپیکسلی این تبلت، برای چت تصویری مناسب است و همچنین می تواند تصاویر قابل قبولی را برای عکاسی از خودتان در آن ثبت کنید. می‌توانید نمونه عکس های دو دوربین این تبلت در نور روز را در زیر مشاهده کنید.

دوربین پشت

tab3-7.jpg

دوربین جلو

tab3-7.jpg

برای مشاهده عکس ها در سایز واقعی می‌توانید بر روی آنها کلیک کنید.

 

راندمان و عمر باتری

پردازشگر دو هسته ای با فرکانس ۱/۵ گیگاهرتز به همراه ۱/۵ گیگابایت رم این دستگاه، سرعت قابل تحملی را به شما ارائه می دهند. اما ما در سال ۲۰۱۳ زندگی می کنیم، اندکی این مشخصات برای یک تبلت ۸ اینچی کم نیست؟ اگر کی زمان را صرف کار کردن با این دستگاه بکنید به این نتیجه خواهید رسید که برای یک تبلت این مشخصات سخت افزاری اندکی ضعیف است و فریز شدن های متمادی حوصله شما را سر خواهد برد. برای ما که با دستگاه های ۸ هسته‌ای کار کرده‌ایم، کار کردن با تب ۳ اندکی سخت بود. امتیاز این دستگاه در AnTuTu برای ما 10125 بود این دستگاه پایین تر از گلکسی نوت ۸ اینچی و نکسوس ۷ جدید با اختلاف بسیار زیاد می ایستاد.

 

باتری ۴۴۵۰ میلی آمپر ساعتی این دستگاه در آزمایش پخش ویدیوی بدون وقفه، برای ما ۶ ساعت و ۴۳ دقیقه دوام آورد و این در حالی بود که پس از گذشت نیم ساعت از پخش ویدیو، پشت دستگاه گرم شده بود.

 

تماس تلفنی

قسمت جالب کار کردن با گلکسی تب ۳، برقرار کردن تماس تلفنی با این دستگاه است و زمانی که قرار است از گوشی خود دستگاه استفاده کنید، اگر دستان کوچکی داشته باشید کار اندکی مشکل می شود، تصور کنید که قرار است یک دستگاه ۸ اینچی را دم گوش تان بگیرید و با شخص دیگری صحبت کنید. ظاهرا سامسونگ اندکی هم با مشتریانش شوخی دارد و اصلا بعید نیست که تبلت هایی با سایز بزرگتر هم با قابلیت تماس به بازار عرضه شوند. تصور کنید که قرار باشد شما آنها را دم گوشتان بگیرید و مکالمه کنید.

 

جمع بندی

tab3-7.jpg

همانطور که گفتیم زیاد نباید انتظار داشته باشید که گلکسی تب ۳ برای تان معجزه کند و در حین کار کردن باید با کند بودن این دستگاه کنار بیایید. همچنین کیفیت نامطلوب صفحه نمایش در زوایای دید غیر مستقیم ممکن است شما را از گلکسی تب ۳ نامید کند. ضمن اینکه باید این موضوع را در نظر داشت که با این مقدار پولی که برای این دستگاه می پردازید، شاید گزینه‌های بهتری را نیز در اختیار داشته باشید. لذا بهتر است قبل از خرید این دستگاه اندکی هم نگاهی به رقبا بندازید و ببینید که شاید گزینه مطلوب تری برای رفع نیازتان وجود داشته باشد.

 

گلکسی تب 3 در حال حاضر با قیمت ۱۴۱۰۰۰۰ تومان برای مدل ۱۶ گیگابایتی به فروش می رسد.تاريخ : شنبه 30 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
5-1280.jpg

یک شرکت نروژی از برنامه‌های خود برای ساخت یک کشتی جدید باری رونمایی کرده که تنه آن به قدری بزرگ است که به جای بادبان عمل می‌کند. کشتی Vindskip ساخت شرکت Lade AS از یک بدنه به عنوان یک هوابُر غول‌پیکر استفاده می‌کند.به گفته سازندگان، این کشتی تجاری هیبریدی از نیروی باد استفاده می‌کند و می‌تواند تا 60 درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی کرده و انتشارات گلخانه‌یی را تا 80 درصد کاهش دهد.یک نرم‌افزار خاص به بررسی شرایط باد و محاسبه بهترین مسیر برای کشتی خواهد پرداخت.این طراحی از یک دهانه بزرگ برای حمل بار و قایقهای نجات برخوردار است که از گوشه‌ای از لبه اطراف بخش بالایی کشتی در صورت نیاز به آب می‌افتند.این شرکت همچنین اظهار کرده که کشتی Vindskip که از صنعت هوافضا برای ساخت بدنه هوابُر متقارن استفاده الهام گرفته، می‌تواند در نهایت برای کشتی‌های بزرگ مسافربری مورد استفاده قرار بگیرد.به ادعای سازندگان، این هوابُر به مهار یک نیرو شبیه آسانسور ایرودینامیکی کمک می کند که کشتی را به جلو می‌راند.این فناوری از یک ژنراتور الکتریکی با قدرت گاز طبیعی مایع برای تامین مابقی نیاز انرژی خود و حرکت از حالت توقف استفاده می‌کند.سازندگان امیدوارند بتوانند مجوز این طراحی را برای سازندگان کشتی در سراسر جهان کسب کنند.ماه گذشته MS Tûranor PlanetSolar، بزرگترین کشتی خورشیدی جهان به عنوان بخشی از اکتشاف علمی تاریخی خود در امتداد جریان خلیج در لندن کناره گرفت.سرنشینان این کشتی سازگار با محیط زیست به عنوان بخشی از پژوهش در مورد تغییرات آب‌وهوایی به جمع‌آوری اطلاعات در مورد دریا و جو بین آمریکا و نروژ می‌پردازند.این کشتی در رکورد جدید خود در اوایل سال جاری در زمان سفر از لاس‌پالماس جزایر قناری به سنت مارتین در کارائیب توانست اقیانوس اطلس را در 22 روز طی کند.تاريخ : شنبه 30 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
2.0-35.jpg

شورای پژوهش‌های علمی و صنعتی آفریقای جنوبی (CSIR) از ساخت اولین لیزر دیجیتالی جهان خبر داد. به گفته محققان، انتظار می‌رود این ابتکار از کاربردهای فراوانی برای ارتقای بخشهای ارتباطات و بهداشت برخوردار باشد.محققان نشان دادند که بجای متوسل شدن به اپتیک گران‌قیمت یا دیگر دستگاههای واسط خاص برای کنترل شکل نور خارج شده از یک لیزر، می‌توان پرتوهای لیزری را بطور خودکار از درون خود دستگاه لیزر کنترل کرد.محققان بر این باورند که این فناوری در بخش بهداشت به عنوان یک ابزار پژوهشی و نه بالینی قابل استفاده هستند. آنها همچنین از کار بر روی دستگاههای دیگر در بخش ارتباطات خبر داده‌اند. به گفته آنها، فناوری لیزری می‌تواند بطور چشمگیری مشکلات پهنای باند را حل کند.این پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.تاريخ : شنبه 30 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-2560.jpg

نخستین ماهواره از سه‌ ماهواره طراحی‌شده برای مطالعه جامع میدان گرانشی زمین، روز سه‌شنبه گذشته فرودگاه مونیخ را بر روی هواپیمای حمل‌ونقل Ilyushin-76 به مقصد تجهیز پرتاب فضایی «کوزمودروم» در 200 کیلومتری جنوب روسیه ترک کرد.ب این نخستین ماهواره‌ اعزامی است که دو سامانه مشابه و بیش از 60 تن تجهیزات پشتیبانی، پیش از آن که هر سه این سیستم‌ها در ماه نوامبر به مدار قطبی پرتاب شوند، به دنبال آن اعزام خواهند شد.میدان گرانشی زمین از این سیاره در مقابل اشعه‌های کیهانی حفاظت می‌کند. جو زمین را با دور نگه‌داشتن آن از بادهای خورشیدی حفظ می‌کند و کره خاکی را از تبدیل‌شدن به سیاره‌ای مانند مریخ باز می‌دارد.کتاب‌های مدرسه‌ای اغلب میدان مغناطیسی زمین را با نشان‌دادن سیاره خاکی همراه یک آهن‌ربای میله‌ای نمایش می‌دهند که این آهن‌ربا در درون محور زمین قرار گرفته، اما موضوع به این سادگی نیست.میدان مغناطیسی دینامیک بوده و عمدتا نتیجه چرخش هسته ذوب‌شده زمین در حالتی شبیه یک دینام است.درست همان طور که یک قطعه آهن موجود در یک میدان مغناطیسی می‌تواند مغناطیسه شود، در خصوص مواد معدنی موجود در پوسته زمین هم این موضوع صدق می‌کند.این موضوع میدانی را با شکل پیچیده تولید می‌کنند که در آن خطوط مغناطیسی نیرو از خطوط مغناطیسی شمال متغیر هستند، قطب‌های مغناطیسی به طور منظم تغییر می‌کنند و حتی می‌توانند معکوس شوند و ماهیت دقیق میدان در هر مکان منفرد مجموعه پیچیده‌ای از تمامی انواع تعاملات است.اختلالات در میدان ژئومغناطیسی می‌تواند بر راهبری، مهاجرت حیوانات، شبکه‌های برق، ارتباطات و حتی رایانه‌ها اثر بگذارد.این پدیده همچنین به دانشمندان دریچه‌ای در خصوص ساختار و ماهیت درون زمین ارائه می‌دهد.مجموعه Swarm که توسط شرکت Astrium ساخته شده، بخشی از برنامه «سیاره زنده» آژانس فضایی اروپاست و نتیجه بیش از 30 سال تلاش برای تحقیق در مورد مغناطیسی اعماق فضا توسط Astrium، شامل مطالعه بر روی ماهواره‌های Champ و Champ است.سه ماهواره مزبور به دو مدار قطبی ارسال خواهند شد و دو عدد از آن‌ها در کنار هم و در ارتفاع 450 کیلومتری و سومی نیز در ارتفاع 520 کیلومتری در مسیر انجام دقیق‌ترین تحقیق با موضوع ژئومغناطیسی زمین حرکت می‌کنند.هر ماهواره مجهز به یک مغناطیس‌سنج Absolute Scalar، یک مغناطیس‌سنج Vector Field، یک ابزار میدان الکتریکی، یک شتاب‌سنج، یک رفلکتور Laser Retro ، یک سیستم رهگیری ستاره‌یی و یک دریافت‌کننده جی پی اس است.با استفاده از داده‌های راهبری بسیار دقیق، ماهواره‌ها قادر خواهند بود اندازه گیری‌هایی با تفکیک‌پذیری بالا از قدرت، جهت و تغییرات میدان ژئومغناطیسی به علاوه تشخیص منابع متعدد میدان را ارائه دهند.دانشمندان امیدوارند این اندازه‌گیری‌ها نه تنها به آن‌ها در تولید مدل‌های بهتر از این میدان کمک کند، بلکه راهبری زمینی و پیش‌بینی آب‌و‌هوا را ارتقا دهد و به شناسایی منابع مواد معدنی و آشکارسازی اطلاعات بیشتر در خصوص ساختار درونی زمین کمک کند. این مجموعه همچنین هشدارهای بهتری را از توفان‌های خورشیدی خطرناک ارائه می‌دهد.تاريخ : شنبه 30 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
15-544.jpg

عدم موفقیت کاوشگر کنجکاوی برای کشف نشانه‌ای از متان در سیاره مریخ می‌تواند شکستی در نظریات موجود دانشمندان در مورد امکان وجود حیات در این سیاره باشد. در حالی که فقدان متان بطور کلی امکان وجود حیات در سیاره سرخ را از بین نمی‌برد، اما تردیدهایی را در فرضیه‌های دانشمندان بوجود خواهد آورد.10 سال پیش مشاهدات تلسکوپهای زمینی و فضاپیمایی در مدار مریخ نشان‌دهنده توده‌هایی از گاز متان در بخشهای خاصی از این سیاره بودند اما خوانشهای کنجکاوی این بررسی‌ها را بی‌ارزش کرده است.در زمین 95 درصد از متان موجود در جو توسط موجودات میکروبی تولید شده است.محققان امیدوار بودند که این نشانه مولکولی در مریخ شاید از وجود حیات در آن خبر بدهد.شکست ابزارهای پیچیده کنجکاوی برای کشف این امکان بنظر می‌رسد که این خوشبینی را مغبون کرده باشد.مریخ‌نورد کنجکاوی از زمان ورود در اوت 2012 به مکش هوای مریخی و بررسی ترکیبات آن پرداخته است.به گفته دانشمندان ناسا به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است. کاوشگر کنجکاوی در آینده بر روی ارتقای خوانشهای خود کار کرده و یک فرآیند غنی‌سازی کوتاه‌مدت را مستقر خواهد که هرگونه نشانه متان را تقویت خواهد کرد.سازمان فضایی اروپا نیز در سال 2016 مدارگرد پیگیری گاز ExoMars را به فضا ارسال خواهد کرد که می‌تواند پژوهشهای بیشتری در زمینه گاز متان انجام دهد.کاوشگر Mangalyaan سازمان فضایی هند نیز که اواخر سال جاری به سوی سیاره مریخ پرتاب خواهد شد، در ابتدای لیست اهداف خود جستجو برای گاز متان را قرار داده است.پژوهشهای کاوشگر کنجکاوی ناسا بطور آنلاین در مجله ساینس منتشر شده است.تاريخ : شنبه 30 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
نسل جدید حسگرهای Kinect شرکت مایکروسافت بدون تماس با بدن فرد و از فاصله یک متری قادر به تشخیص ضربان قلب است. منطقه خراسان، همانطور که خون در بدن فرد جریان دارد، بسیار اندک رنگ پوست تغییر می‌کند اما دوربین جدید این حسگر می‌تواند این تغییرات را تشخیص دهد و سرعت پمپاژ خون را اندازه‌گیری کند. با دانستن میزان سرعت پمپاژ خون، این حسگر می‌تواند تشخیص دهد ضربان قلب فرد چند بار در دقیقه است. همچنین این حسگر می‌تواند به طور همزمان ضربان قلب 6 نفر را اندازه گیری کند. از دیگر ویژگی‌های این حسگر می‌توان به قابلیت استفاده آن در تاریکی هم اشاره کرد. این دستگاه برای عکسبرداری از فناوری با نام IR که مشابه عکسبرداری با استفاده از دوربین‌های تشخیص دما است کار می‌کند. این حسگر کاربردها و قابلیت‌های دیگری هم دارد. مثلا این دستگاه می‌تواند حرکات ماهیچه‌ها و حتی حرکات مردمک چشم را هم تشخیص دهد.

تاريخ : پنج شنبه 28 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

با فوت یک کارمند گوگل، تعهد شرکت به خانواده او تا یک دهه ادامه می یابد
 

شکی نیست که مزایای کار برای گوگل، در بین شرکت های مختلف دنیا چشمگیر و گسترده است. از کوتاه کردن موی مجانی گرفته تا غذاهای مخصوص، پزشک در محل کار، مهد کودک برای بچه ها، و غیره. اما اگر پای صحبت مدیر ارشد کارمندان، لاسلو باک بنشینید، خواهید فهمید که مزایا حتی بعد از درگذشت کارمندان هم ادامه دارد.

 
در حال حاضر کهن سال ترین کارمند گوگل ۸۳ سال سن دارد ولی در اینجا می خواهیم موردی را برای شما بازگو کنیم که هرگز تا پیش از این به طور رسمی از طرف گوگل اعلام نشده بود. آقای باک که در سال ۲۰۰۶ بعد از جدا شدن از شرکت جنرال الکتریک امریکا به گوگل پیوسته، طرحی را در رابطه با مزایای پس از فوت یک کارمند گوگل پیاده کرده.
 
اگر یکی از کارمندان امریکایی گوگل در حین کار برای این غول تکنولوژی (که فقط ۱۴ سال از تاسیس آن می گذرد،) به هر نحوی جان خود را از دست دهد، شریک زندگی او برای یک دهه، هر سال چکی معادل ۵۰٪ حقوق سالانه آن فرد را دریافت خواهد کرد. و حتی غافلگیرکننده تر اینکه لازم نیست کارمندان گوگل برای این مزیت، هیچ ویژگی یا امتیاز خاصی داشته باشند. کوچک و بزرگ، یکی هستند.
آقای باک می گوید: «یکی از واقعیت های تلخ ولی غیرقابل گریز زندگی این است که در مقطعی از آن با فوت شریک زندگی مان روبر می شویم، که دوره ای سخت و وحشتناک است، و هر بار که در شرکت چنین اتفاقی می افتد، دنبال راه های مراقبت از بازماندگان همکار خود می گردیم.»
 
کمک مورد-به-مورد به بازماندگان در سال ۲۰۱۱ آغاز شد. علاوه بر بسته پرداخت سالانه برای یک دهه -که به آن اشاره شد، همسر آن کارمند بلافاصله پس از فوت شریک زندگی اش تمام سهام متعلق به او را دریافت می کند و فرزندان نیز این وسط فراموش نشده اند؛ آنها هم ماهانه ۱۰۰۰ دلار تا سن ۱۹ سالگی در حساب خود خواهند داشت (اگر دانشجوی تمام وقت باشند تا ۲۳ سالگی پرداخت ادامه می یابد). 
 
برخلاف تمام مزایایی که گوگل در محیط کار برای افزایش شادمانی، خلاقیت و کیفیت کار کارمندانش ارائه می کند (که در دنیا زبان زد خاص و عام هستند)، این مزیت آخر یعنی مراقبت از بازماندگان فرد متوفی، هیچ سود آشکاری برای گوگل ندارد زیرا بر کیفیت کار روزانه افراد اثربخش نیست «ولی برای شرکت مهم است که در این دوره سخت و غیرقابل گریز زندگی، به خانواده های خود کمک کند.»
 
آقای باک درباره علت این کار می گوید: «تحقیقاتی هست که نشان می دهد برنامه های کمک به کارمندان مانند آنچه ما داریم، باعث بهبود عملکرد و تمایل آنها به باقی ماندن در شرکت می شود. ولی دلیل انجام چنین برنامه ای این نیست که برای کسب و کار مان مهم است، بلکه به سادگی، فقط دنبال انجام کار صحیح هستیم.» این نیز بخشی از فرهنگ گوگل است.
 
معلوم است که کار کردن برای شرکتی که به شما اهمیت می دهد، بهتر از شرکتی است که اهمیت نمی دهد.


تاريخ : دو شنبه 25 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
Hammerhead دستگاهی برای ناوبری دوچرخه از طریق LEDهای مرتبط با GPS تلفن هوشمند
 

در بسیاری از کشورهای دنیا دوچرخه از وسایل نقلیه پرکاربرد محسوب می شود و به جز فعالیت های ورزشی، برای جا به جایی و مسافرت های درون شهری هم مورد استفاده قرار می گیرد. مسلماً یکی از مسائل مربوط به هر وسیله نقلیه مسیریابی و انتخاب کوتاه ترین مسیر تا مقصد است.

 
فناوری های مختلفی برای ساده سازی ناوبری در وسایل نقلیه موتوری به وجود آمده اند. ولی تا کنون کمتر کسی به فکر ساخت دستگاهی برای راهنمایی دوچرخه سواران افتاده. شاید چون گمان غالب این بوده که دوچرخه سوار به دلیل سواری در مسیرهای کوتاه و عموماً آشنا نیازی به ناوبری ندارد.
 
اما با بزرگتر شدن شهرها و تغییرات گاه روزانه آنها، احساس این نیاز بیشتر می شود و ممکن است دوچرخه سواران هم به دلایل مختلف به راهنمای مسیر احتیاج پیدا کنند. Hammerhead Navigation یک شرکت نوپا (Startup) است که بر پایه طرحی نو در این زمینه شکل گرفته و دستگاهی را معرفی کرده تا به نیاز ناوبری و مسیریابی در دوچرخه سواری پاسخ دهد.
 
آنها ابزاری با نام Hammerhead عرضه کرده اند که قطعه ای T شکل است و جلوی دوچرخه نصب می شود. این ابزار با چراغ های ال ای دی جهت حرکت را به دوچرخه سوار نشان می دهد. اما خود این وسیله چیزی بیشتر از چند چراغ و یک سیستم ارتباطی (احتمالاً بلوتوثی) نیست و اطلاعات مسیر را توسط یک اپلیکیشن اختصاصی از GPS تلفن همراه دریافت می کند. این اپلیکیشن روی تلفن های هوشمند iOS و اندرویدی قابل نصب است.
 
به نظر نمی رسد این سیستم در مقام قیاس، مقابل نقشه قدرتمند گوگل چیزی برای گفتن داشته باشد. ولی حتماً تصدیق می کنید که قرار دادن تلفن هوشمند روی دوشاخه دوچرخه و نگاه کردن مداوم به آن چندان معقول نیست. خصوصاً این که با خیابانهای شلوغ امروزی دوچرخه سواران هم به شش دانگ حواس خود حین رکاب زدن نیاز دارند.
 
البته همان طور که گفتیم این فقط یک ایده اولیه است و هنوز خبری از تولید تجاری آن نیست. شرکت Hammerhead Navigation برای تامین بودجه مورد نیاز جهت تبدیل این ایده به یک طرح تجاری، مانند Ubuntu Edge مشغول جمع آوری سرمایه های خُرد افراد داوطلب شده است.
 
از ۳۰ روز فرصت این شرکت برای تامین سرمایه، اکنون ۳ روز گذشته و کمی بیش از ۳۴ هزار دلار جمع شده. اما تا ۱۴۵،۰۰۰ دلار مورد نیاز برای ساخت Hammerhead راه درازی در پیش است. پس باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا این پروژه هم بهسرنوشت Ubuntu Edge دچار می شود، یا اقبال مردمی از دفن این ایده در ذهن صاحبانش جلوگیری می کند.
 
نظر شما درباره فناوری های ناوبری چیست؟ آیا قبلاً از قابلیت ناوبری تلفن هوشمند خود استفاده کرده اید؟


تاريخ : دو شنبه 25 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

یک مقایسه همیشگی و بدون توقف بین پرچمداران اپل و سامسونگ وجود دارد که هر ۶ ماه یک بار با معرفی پرچمدار رقیب تکرار می شود. این بار خواهی نخواهی نوبت به دو رییس فعلی، گلکسی اس ۴ و آیفون ۵ اس می رسد.در عین حال که می توانید یک راست به انتهای مطلب رفته و ویدیوی کوتاه مقایسه بین این دو را ببینید، ولی به صورت نوشتاری و مفصل تر هم به مقایسه اولیه بین آنها پرداخته ایم.

 
 
 

طراحی

آیفون 5S - آلومینیوم و شیشه
گلکسی S4 - پلاستیک و گوریلا گلس ۳

اپل طراحی آیفون ۵ اس را نسبت به آیفون ۵ تغییر چندانی نداده. آیفون جدید بدنه ای باریک و تنها ساخته شده از آلومینیوم و شیشه دارد که سبکی آن در اولین برخورد باعث می شود در فاخر و با کیفیت بودنش شک کنید. ولی در واقع این هم بخشی از تجربه کار راحت و یکدستی با آن را رقم می زند.
 
در آن سو گلکسی اس ۴ با توجه به نمایشگر بزرگترش باعث می شود آیفون ۵ اس زیره میزه به نظر برسد، ولی از نظر کیفیت ساخت قابل قیاس با محصول اپل نیست. البته سامسونگ نیز دلایلی برای استفاده از پلاستیک دارد که برخی شان موجه جلوه می کنند. 

اگر دست های کوچکی دارید یا دوست ندارید جیب تان را سنگین کنید، آیفون ۵ اس نسبت به گلکسی اس ۴ مشکل کمتری برای شما به وجود می آورد. با این حال بدنه پرچمدار سامسونگ خمیده تر و نرم تر است و لبه های نسبتا تیز آیفون را ندارد، بنابراین از نظر ارگونومی در دست راحت می نشیند، هر چند پلاستیک به کار رفته در آن کمی لغزنده است و استفاد از قاب برای آن، بد نیست.

آیفون ۵ اس از ابتدا این حس را به شما می دهد که به دقت مهندسی شده، ولی همان طور که نوشتیم، استفاده از پلاستیک در گلکسی اس ۴ مزیت های خودش را دارد. وقتی بدنه پشتی قابل باز کردن و باتری قابل تعویض باشد، تقریبا از بابت حمل باتری های اضافه مشکلی ندارید و کیست که این را نخواهد.

آیفون ۵ اس گرچه اولین مورد از استفاده حسگر اثر انگشت در یک تلفن هوشمند نیست ولی به خوبی نشان می دهد چرا اپل، اپل است. سنسور اثر انگشت که زیر دکمه هوم مخفی شده بدون نیاز به ژست خاصی اثر انگشت شما را در زوایای مختلف تشخیص می دهد.
 
نزدیک ترین ویژگی گلکسی اس ۴ به این برگ برنده آیفون یعنی سنسور تاچ آی دی، تشخیص چهره با دوربین جلو است که البته ارزشی نزدیک به صفر دارد.
 
 

نمایشگر

آیفون 5S - پنل IPS با قطر ۴ اینچ و رزولوشن ۱۱۳۶ در ۶۴۰
گلکسی S4 - پنل Super AMOLED با قطر ۵ اینچ و رزولوشن 1080p

درست مثل بدنه، اپل در نمایشگر هم تغییر خاصی به وجود نیاورده و با همان برند رتینا و تراکم ۳۲۶ پیکسل در هر اینچ آیفون ۵ اس را چهره آرایی کرده. گلکسی اس ۴ تراکم ۴۴۱ پیکسل دارد و نمایشگر بزرگترش، تصاویری شفاف و تمیز ارائه می کند. بر خلاف برخی پنل های AMOLED، امکان تنظیم روشنایی در سطح بالا نیز وجود دارد که از این نظر آن را نزدیک آیفون ۵ اس قرار می دهد.
 
وقتی دو نمایشگر داریم که از نقطه نظر فنی در صدر و کنار هم قرار دارند، انتخاب به سلیقه بستگی پیدا می کند و پنل های AMOLED رنگ های غنی تر (یا به بیانی دیگر اغراق شده تر) دارند، با این حال در گلکسی اس ۴ شما می توانید گرمای رنگ ها را تنظیم کنید، پس این کلیشه قدیمی هم رفع شده و در صورت عدم علاقه به رنگ های غنی تر، مشکلی به حساب نخواهد آمد.
 
یکی از مواردی که هنوز بر ما مشخص نشده، احتمال استفاده اپل از پنل IGZO در نمایشگر آیفون ۵ اس است. تا زمانی که در بررسی های تخصصی این قضیه مشخص نشود، همچنان تصور می کنیم که این محصول نیز مثل اسلاف خودش از پنل IPS استفاده کرده.
 
اگر در آیفون ۵ اس پنل ایگزو استفاده شده باشد، مصرف انرژی آن بهینه تر شده. اما در این سو مصرف انرژی نمایشگر گلکسی اس ۴ بستگی به تصاویری دارد که با آن مشاهده می کنید. هر چه رنگ های تیره بیشتر، مصرف کمتر و هر چه رنگ های روشن بیشتر، مصرف بالاتر. بنابراین به نوعی قدرت مانور دارید.
 
حافظه داخلی
آیفون 5S - ظرفیت ۶۴/۳۲/۶ گیگابایت غیرقابل افزایش
گلکسی S4 - ظرفیت ۳۲/۱۶ گیگابایت، میکرو اس دی

رویکرد دو شرکت در زمینه حافظه دستگاه ها، متفاوت است. سامسونگ همیشه افزودن حافظه جانبی را آسان کرده ولی اپل نه. با جدا کردن قاب پشتی گلکسی اس ۴ می توانید کارت میکرو اس دی را به دستگاه خود اضافه کنید ولی آیفون ۵ اس را نمی توان با این هدف گشود.
 
انتظار می رفت اپل ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت را هم برای آیفون عرضه کند ولی این اتفاق فعلا رخ نداده. در آن طرف گلکسی اس ۴ با ظرفیت ۶۴ گیگابایت، تنها در برخی بازارها عرضه می شود و یافتن آن مشکل است.
 

نرم افزار

آیفون 5S - همراه با iOS 7

گلکسی S4 - همراه با اندروید ۴.۲.۲ و اینترفیس تاج ویز

آیفون ۵ اس اولین محصول اپل است که با آی او اس ۷ عرضه می شود، این نسخه از iOS را باید بزگترین تغییر از ابتدای به وجود آمدن آن دانست. یک بازسازی بصری و کارکردی زیر نظر جانی آیو که از قدیم طراحی آیفون و آیپد را نیز زیر نظر داشته.  در آن سو، گلکسی اس ۴ را با سیستم عامل اندروید ۴.۲.۲ و رابط کاربری پر و پیمان TouchWiz داریم.
 
سبک بصری دو سیستم عامل کاملا متفاوت است. iOS 7 سعی می کند تند و تیز و شیک باشد، ولی تاچ ویز به رنگارنگ بودن و سرشادی خود می نازد. باید گفت سامسونگ، زیباترین رابط بصری اندروید را در اختیار ما قرار نداده و بیشترین سعی، بر ارائه ویژگی های کاربردی بیشتر قرار داشته.
 
تاچ ویز تعداد دیوانه واری قابلیت به اندروید اضافه کرده که برخی از آنها حتی گوگل را هم بر آن داشته اند تا برای اندروید خالص، قرض شان بگیرد.  تایپ کردن با جسچر، حالت مدیریت مصرف انرژی، نوار کمکی اعلان ها، و ویجت های چشمگیر. البته تعدادی قابلیت تبلیغاتی و کمتر به درد بخور مثل Air Gesture و Air View هم وجود دارند که گاهی شما را سرگرم خواهند کرد.
 
iOS 7 مثل همیشه دوست دارد ساده باشد ولی ویژگی های کاربردی نیز به آن اضافه شده. علاوه بر اینکه سیستم عامل به طور هوشمند و بدون درگیر کردن کاربر به روزرسانی اپلیکیشن ها را مدیریت می کند تا باتری به هدر نرود، اما می توان بخشی از تنظیمات را هم در بخش اعلان ها دستکاری کرد.
 
در نسخه هفتم آی او اس نوار اعلان ها از بالا به پایین می افتد و تقریبا همه چیز را در خودش دارد. همچنین مرکز کنترل با سوایپ از لبه پایین نمایشگر به بالا باز می شود، اپلیکیشن دوربین هم با ویژگی های جدید تکمیل شده که به آن خواهیم پرداخت.  شاید مهمترین مورد، ارائه اپلیکیشن های iWork رایگان به همراه آیفون ۵ اس باشد.
 

پردازنده و رم

آیفون 5S - چیپ A7، چیپ M7 و (احتمالا) ۱ گیگابایت رم

گلکسی S4 - چیپ Exynos 5 Octa 5410 و ۲ گیگابایت رم

آیفون ۵ اس تقریبا ۶ ماه بعد از رقیب خود عرضه شده و شما انتظار دارید که میزان رم و تعداد هسته های پردازشی آن بالاتر رفته باشد، ولی اپل طور دیگری رقابت می کند و به نوعی کمبود این دو مورد را با استفاده از معماری جدید پردازنده و یک چیپ کمک-پردازشی، و البته بهینه سازی سیستم عامل از نظر دور کرده.
 
معماری ۶۴ بیتی ARM برای اولین بار با آیفون 5S به دنیای موبایل آمده و باعث شده تا حدی چیپ های موجود در بازار قدیمی شوند. آیفون ۵ به اندازه ای سریع بود که آزار دهنده بود، آیفون ۵ اس دو برابر آن سریع است و شما نرمی کار با نرم افزارها را عمیقا حس خواهید کرد.
 
در کنار چیپ اصلی، چیپ M7 را داریم که با جمع آوری داده های حرکتی باری را از دوش A7 و البته باتری بر می دارد و همان طور که قبلا نوشتیم می تواند نشانی از ساعت اپل (مکمل تجربه آیفون؟) هم باشد. باید دید توسعه دهندگان چقدر از وجود این چیپ جدید استفاده می کنند.
 
با به روز شدن هر چه بیشتر اپلیکیشن های ثانوی برای iOS باید منتظر بود که نرم افزارها بهره زیادی از قدرت A7 با معماری ۶۴ بیتی ببرند.
 

دوربین

آیفون 5S - دوربین ۸ مگاپیکسلی با فلش دو گانه LED
گلکسی S4 - دوربین ۱۳ مگاپیکسلی با فلش LED

در حرکتی که باعث غافلگیری همه شد، اپل باز هم تعداد پیکسل های سنسور دوربین را تغییر نداد و با ثبات نگه داشتن آنها روی ۸ میلیون پیکسل، اندازه شان را به ۱.۵ میکرون افزایش داد. در نتیجه سنسور ۱۵ درصد بزرگتر شده و نور بیشتری را جذب می کند. گشاد شدن دریچه لنز نیز به جذب نور بیشتر کمک می کند.
 
گلکسی اس ۴ تعداد پیکسل های بیشتری دارد ولی اندازه آنها کوچکتر است، یعنی ۱۳ میلیون پیکسل با اندازه ۱.۱ میکرون. با توجه به اینکه عکس خاصی برای مقایسه نداریم، می شود گفت از آنجا که گلکسی اس ۴ نسبت به آیفون ۵ برتری داشت، حالا با بهبود دوربین آیفون ۵ اس، حاشیه برتری احتمالا از آن آیفون شده ولی انقلابی در کار نیست.
 
استفاده از فلش LED دو تایی با نور سفید و کهربایی به گرفتن عکس های طبیعی تر توسط آیفون ۵ اس کمک خواهد کرد و هر چند خیلی ها هنوز هم فلش را به هر نوعی نمی پسندند، ولی در عمل نمی شود آنها را از روی تلفن های هوشمند حذف کرد، پس بهتر است بهینه شوند.
 
به اپلیکیشن دوربین که بنگریم، گلکسی اس ۴ یک رابط کاربری زیبا و کارا دارد که تعادل در همه زوایای آن دیده می شود و سامسونگ ویژگی های اختصاصی زیادی به آن افزوده که اتفاقا اکثرشان کارا هستند. حتما در بررسی گلکسی اس ۴ در نارنجی با آنها آشنایی یافته اید، پس توضیح مجدد نمی دهیم.
 
در آی او اس ۷ هم یکی از بخش هایی که بیشترین تغییرات را به خود دیده اپلیکیشن دوربین است. فیلترهای مختلف شبیه اینستاگرام در آن وجود دارند و حالا می توانید علاوه بر گرفتن ۱۰ عکس در ثانیه در حالت burst، ویدیوهای اسلوموشن با نرخ فریم ۱۲۰ را هم ذخیره کنید.
 
جمع بندی و مقایسه ویدیویی

اگر صرفا به مشخصات بنگریم، آیفون ۵ اس (جز سنسور اثر انگشت) برتری انقلاب گونه ای به گلکسی اس ۴ نخواهد داشت. ولی چند ماه فاصله ای که بین آنها بوده، صرف بهبودهای تکنولوژیک مفیدی شده که آنها را در بخش دوربین، پردازنده و کمک-پردازنده، سنسور اثر انگشت و البته سیستم عامل می بینیم.

 تاريخ : دو شنبه 25 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

آخرین باری که لپتاپ تان را تمیز کردید کی بود؟ اگر برای پاسخ به این سوال به فکر کردن زیادی نیاز دارید یا اصلاً از روز اول کاری به این کارها نداشته اید و از لپتاپ بیچاره یک سره کار می کشید حتماً این مطلب را تا آخر بخوانید.حتی اگر لپتاپ خود را مثل یک دسکتاپ روی میز گذاشته اید و جا به جا نمی کنید باز هم گرد و غبار در منافذ دستگاه شما نفوذ می کند و می تواند قسمت ورودی هوای فن را مسدود نماید. این طوری فن مجبور شود با سرعت بیشتری کار کند که در نتیجه هم سر و صدای لپتاپ افزایش می یابد و هم زودتر گرم می شود.گجت برای یک گیک مثل یک اسلحه برای سرباز است و همیشه باید تمیز و آماده به کار باشد. برای اینکه یاد بگیرید چگونه دستی به سر و گوش لپتاپ تان بکشید باقی این آموزش را در ادامه مطلب پی بگیرید.

 

۱- دستگاه را خاموش کرده و از برق بکشید

قبل از هرکاری رعایت ایمنی لازم است؛ پس لپتاپ را کامل خاموش کنید و دوشاخه آن از پریز در آورید. اگر باتری لپتاپ جدا می شود حتماً این کار را بکنید تا خطر شوک الکتریکی و صدمه احتمالی به دستگاه کاهش یابد. در ضمن اگر چیزهای دیگری مثل هارد اکسترنال هم به درگاه های لپتاپ وصل هستند همه را جدا کنید.

۲- صفحه کلید

اگر دستگاه دمنده دارید که چه بهتر، اگر نه با یک افشانه هوای فشرده (می توانید از ابزار فروشی ها تهیه کنید) غبار سطح صفحه کلید را بر دارید. مراقب باشید افشانه را سر و ته نگیرید کافی ست درست مثل حشره کش آن را اسپری کنید.
 
حالا نوبت تمیزکاری عمیق تر است؛ یک قلم مو یا حتی مسواک خیلی نرم جواب کار ما را می دهد. با استفاده از قلم مو باقی گرد و خاکی که احتمالاً روی صفحه کلید ماسیده یا با فشار هوا جدا نشده را بر دارید و دور تا دور هر کلید را خوب تمیز کنید.

۳- بدنه بیرونی و کلیدهای صفحه کلید

اگر هنوز هم صفحه کلید شما تمیز نشده، اول از همه باید به این همه اهمیت به نظافت تبریک گفت. یک دستمال انتخاب کنید، جنس آن چندان مهم نیست فقط مطمئن شوید پُرز نمی دهد و کار را از این که هست خراب تر نمی کند؛ البته پنبه هم خوب جواب می دهد. کمی الکل (سفید یا صنعتی فرقی نمی کند) روی آن بریزید و با دقت اطراف کلیدها را تمیز کنید.
 
ابتدا یک قسمت را تمام کنید سپس به قسمت بعدی بروید. حواس تان باشد دستمال یا پنبه را بیش از حد آغشته به الکل نکنید، کمی مرطوب شود کافی ست؛ از همه مهم تر بلافاصله بعد از این کار هرگز لپتاپ را روشن نکنید. فرصت دهید تا الکل در مجاورت جریان هوا بپرد و صفحه کلید خوب خشک شود.

۴- صفحه نمایش

خودتان هم می توانید وارد عمل شوید و با ترکیب اندکی سرکه (چه فرقی می کند، خوب شما سرکه سیب استفاده کنید) با آب، نمایشگر LCD لپتاپ را تمیز کنید، ولی ما توصیه می کنیم یک مایع مخصوص و مرغوبِ تمیز کننده LCD تهیه نمایید. نمونه های باکیفیت باید علاوه بر محلول، دو دستمال یکی حوله مانند و دیگری چیزی شبیه دستمال تمیز کننده عینک و یک برس یا قلم موی گرد گیری اولیه داشته باشند. باور کنید خیلی با صرفه است و تا سال ها کار می کند.
 
خوب، چه محلول خانگی، چه محلول صنعتی را هرگز و هرگز مستقیماً به صفحه نمایش نزنید که از آن دسته گلهایی می شود که خارش دست تان را خواهد گزید. اگر محلول آماده تهیه کرده اید ابتدا با برس یا قلم مو به آرامی و از یکی از گوشه های بالای نمایشگر به طور افقی غبار درشت را از سطح نمایشگر بر دارید.
 
حالا محلول را روی دستمال حوله مانند بزنید، نم دار شود بس است. باز با دقت و بدون فشار از یکی از گوشه ها به صورت افقی روی صفحه دستمال بکشید. مراقب باشید مثل پاک کردن شیشه حرکات دورانی نداشته باشید. در این مرحله نباید هیچ کثیفی روی صفحه باقی بماند. اکنون با دستمال دوم یا با دستمال شیشه عینک با حواس جمع و آرامی از بالا تا پایین هرچه لکه می بینید را تمیز کنید و باز هم تاکید می کنیم که نباید حرکت دورانی داشته باشید. بفرمایید حالا چقدر بهتر شد. 

۵- فن

اول همین جا تاکید کنیم که این یکی کمی سخت تر از باقی ست و اگر ناوارد باشید بدتر به لپتاپ صدمه می زنید. اما اگر به کار مسلطید یا دل بزرگی دارید دنبال منفذ ورود و خروج هوا بگردید. جای این منفذ در هر دستگاه متفاوت است بعضی در کنار، برخی دیگر پشت دستگاه و گاهی زیر دستگاه.
 
مسیر هوا را که پیدا کردید باید یک پوشش یا پنل کنار آن باشد (اگر نتوانستید پنل را بیابید لطفاً به متخصص مراجعه کنید) پیچ های پنل را باز کنید تا فن ظاهر شود. دقت کنید اشتباهی پنل مربوط به رم دستگاه یا پنل های دیگر را باز نکنید.
 
با افشانه هوای فشرده غبار فن و مسیر ورود هوا را خوب تمیز کنید. اگر دیدید آن دور و ورها هم غبار دلمه کرده حتماً به خدمتش برسید و آنجا را هم پاک کنید. با دقت کافی این کار را انجام دهید و فشار بیخود به قسمت های داخلی وارد نکنید که بعداً از دلِ بزرگ داشتن پشیمان می شوید.

۶- درگاه ها (Port)

با همان دستمالی که صفحه کلید را تمیز کردید داخل هر درگاه را تا آنجا که می شود پاک کنید. اگر دمنده یا افشانه هوا دارید با استفاده از آن قسمت هایی که دست جواب نمی دهد را گرد گیری کنید.
 
بد نیست یک تمیز کننده اتصالات که به اصطلاح کنتاکت شو نام دارد هم تهیه کنید هم اینجا به کار می آید هم بودنش در کنار باقی ابزارهای منزل بسی پر فایده است. آخر سر با کنتاکت شو  (حتماً نوع خشک آن را تهیه کنید) به داخل درگاه ها اسپری کنید و فرصت دهید جریان هوا رطوبت باقی مانده را خشک کند.

۷- همه چیز را دوباره سر جایش بگذارید

اگر همه مراحل قبل را به درستی انجام داده اید حالا (بعد از اینکه همه چیز خشک شد) بدنه پشتی (اگر آن را باز کرده بودید) و باتری را جا دهید و از لپتاپ تمیز خود لذت ببرید. خوب است از این پس هر یکی دو ماه یک بار دستگاه را تمیز کنید تا این بار زمان کمتری برای هر مرحله صرف کنید.


تاريخ : دو شنبه 25 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
6-1237.jpg

شیمی‌دانان «موسسه تحقیقاتی Scripps» شیوه‌ای را برای اعمال "واکنش بنیادین" شیمی آلی به گروه سرسختی از مواد شیمیایی یافته‌اند که انجام آن برای یک قرن غیرممکن بوده است. واکنش SN2 شیمی‌دان‌ها را قادر ساخته بسیاری از داروهای درمانی و دیگر مولکول‌های آلی کارآمد دیگر را بسازند.در حالی که تصور می‌شد این واکنش ترکیبات خاصی را حذف می‌کند، در تحقیق جدید یک واکنش جدید SN2مانند بر این محدودیت غلبه کرده است.دانشمندان حاضر در این مطالعه طیف مولکول‌هایی که به این تکنیک بنیادین واکنش نشان می‌دهند را گسترده کرده‌اند. به طور مثال، آن‌ها هم‌اکنون می‌توانند از لحاظ شیمیایی خانواده‌ای از ترکیبات نویدبخش ضدمالاریایی و ضدسرطانی را به طور مصنوعی بسازند.واکنش SN2 می‌تواند برای جداکردن بخشی از مولکولی موسوم به یک گروه تابعی (functional) از یک اتم کربن مرکزی استفاده شود، در حالی که همزمان گروه تابع دیگری به طرف مقابل اتم کربن اضافه می‌شوند. این تلنگر ساختاری می‌تواند به طور قابل‌توجهی ویژگی‌های شیمیایی یک ترکیب را تغییر دهد.به گفته محققان، این عمل درست مانند برگرداندن یک چتر به سمت داخل است و SN2 آن چه که stereochemistry اتم کربن خوانده می‌شود، را معکوس می‌کند.به طور معمول، واکنش‌های stereoinversion که نخست توسط «پاول والدن» در سال 1896 توصیف شدند، به ترکیبات موسوم به الکل‌های درجه سوم (tertiary) یا مشتقات آن‌ها اعمال نشده‌اند و این مشکل توسط کریستوفر اینگولد در اوایل دهه 1900 شناسایی شد.در این ترکیبات، اتم کربن به سه اتم کربن دیگر متصل می‌شود، که این عمل به طور موثری از اتم کربن مرکزی در مقابل واکنش محافظت می‌کند.برای رفع این محدودیت، تیم تحقیقاتی شیوه‌ای را طراحی کرد که از کاتالیزور اسیدی ویژه به علاوه یک مولکول نامعمول حاوی نیتروژن (مشتق سیانید) استفاده می‌کند.اسید به گروه تابعی fluorous کمک می‌کند از یک طرف اتم کربن مرکزی جدا شود و سپس نیتروژن اتصال جدید را در سوی دیگر ایجاد می‌کند و stereoinversion کامل می‌شود.به منظور نشان‌دادن تکنیک جدید، دانشمندان از آن برای ساخت یا اصلاح تعدادی از ترکیبات در توالی نسبتا کوتاه گام‌های شیمیایی استفاده کردند و این عمل را با الکل‌های درجه سوم ارزان و در دسترس شروع کردند.شیوه جدید جهش بزرگی در شیمی آلی و در نوع خود موفقیت بزرگی به شمار می‌آید.سال 2013 صد‌و‌پنجاهمین سالگرد تولد پاول والدن است.جزئیات این موفقیت علمی در مجله Nature منتشر شد.تاريخ : دو شنبه 25 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
4-1577.jpg

بسیاری از فیلمهای هالیوودی از موضوعات مرتبط با موجودات بیگانه فضایی برخوردارند که اغلب با چهره‌های موجودات مکنده نامطبوع لزج یا موجودی شبیه خرس عروسکی همراه بوده‌اند و اکنون با گسترش درک انسان از جهان، دانشمندان به نظریه‌پردازی در مورد چهره حقیقی آنها پرداخته‌اند. در حالی که نظریات محققان در این زمینه بسیار متنوع بوده، اما آنها این فرضیات را بر پایه سرنخ های زیستی و محیطی و نه تخیل شکل داده‌اند.در این گزارش به معرفی برخی از این فرضیه‌ها در مورد شکل احتمالی موجودات فضایی پرداخته شده است.

 

1- عروس دریایی

 

دکتر مگی آدرین پوکوک از شرکت فضایی آستریوم بر این باور است که موجودات بیگانه احتمالا شبیه موجودات دریایی هستند که از پالسهای نور برای برقراری ارتباط با موجودات فضایی دیگر، حفره‌های دهان مانند برای بررسی مواد شیمیایی موجود در جو برای رشد و تولیدمثل، بدنهایی که در نور خورشید بزرگتر شده، سطوح فلزی برای جذب نور، عدسی‌هایی برای مشاهده دقیق محیط اطراف، سطح پائینی نارنجی رنگ برای استتار و کیسه‌های رانش برای حفظ ارتفاع برخوردارند.

 

وی این فرضیه را بر پایه نظریه خود در مورد چگونگی آغاز حیات زمینی در اقیانوس‌ها قرار داده و به این نتیجه رسیده که موجودات بیگانه می‌توانند به شیوه‌ای مشابه تعامل موجودات درون اقیانوس‌های زمین با آب با یک جو خارجی زندگی کنند.

 

2- حشرات

 

سوسک‌ها به دلیل اسکلت خارجی ضخیمشان در میان فناناپذیرترین موجودات زمین قرار دارند که می‌توانند در شرایط بسیار شدید حتی در سطح جنگ اتمی دوام بیاورند. این قابلیت می‌تواند فرضیه خوبی از یک موجود بیگانه حشره مانند با یک زره محکم را ارائه کند.

 

3- شبیه انسان

 

سیمون کانوای موریس، استاد زیست دیرینه‌شناسی تکاملی دانشگاه کمبریج تصور می‌کند که موجودات بیگانه شاید کاملا شبیه انسان باشند و این شباهت نه تنها در ظاهر و زیست‌شناسی بلکه از جهت ضعف‌هایی مانند حرص و طمع، خشونت و تمایل به بهره‌برداری از منابع دیگران نیز است.

 

موریس اظهار کرد: نظر من این است که تکامل داروینی واقعا قابل پیش‌بینی است و هنگامی که یک زیست‌کره دارید و تکامل غلبه پیدا می‌کند، سپس مضامین رایج پدیدار می‌شوند و این موضوع در مورد هوش نیز صحت دارد.

 

اینکه شباهت موجودات بیگانه به انسان نتیجه خوبی دارد یا خیر هنوز مورد تردید قرار دارد!

 

4- حیات غیر کربنی

 

بر اساس آنچه ما در مورد حیات به شکل موجود در زمین می‌دانیم، قابل درک است که چرا بسیاری از دانشمندان از جمله موریس، ایده‌هایی در مورد شباهت موجودات فضایی به انسان را مطرح می‌کنند اما در حالی که بسیاری از حیات کشف شده در زمین از کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن، فسفر و سولفور تشکیل شده‌اند، دانشمندان در سال 2010 موجودات چند سلولی را شناسایی کردند که نیازی به اکسیژن نداشت.

 

این امر به روشنی می‌تواند سوالات جدیدی در مورد دیدگاه انسان در مورد حیات و موجودیت آن مطرح کند. فرضیات علمی کنونی نشان می‌دهند که حیات مبتنی بر نبود کربن می‌تواند در جهان وجود داشته باشد(مانند اشکال حیات مبتنی بر سیلیکون) و در صورت واقعی بودن آن، ممکن است هیچ شباهتی به نمونه‌های موجود در زمین نداشته باشد.

 

5- موجودات شرایط شدید: اعماق دریا و ارتفاع بالا در هوا

 

برای مثال دکتر لوئیز دارتنل،‌ زیست‌اخترشناس کالج لندن در برنامه «بیگانگان فضایی: راهنمای قطعی» در شبکه دیسکاوری کانادا، چند احتمال را برای موجودات بیگانه‌ای که ممکن است از سیاراتی ناهمسان به زمین باشند، ارائه کرد. موجودات از جهان‌های آبی ممکن است شبیه موجودات یافت شده در اعماق اقیانوس‌ها باشند و سیاره با گرانش سنگین می‌تواند از موجودات پرنده بزرگتر و قویتر برخوردار باشد که دارای مزیت جو ضخیم است.

 

 

 

 

موجودات فضایی شرایط شدید: اعماق دریا و ارتفاع بالا در هوا

 تاريخ : دو شنبه 25 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
4-1573.jpg

برخی از نوابغ جهان گرد هم آمدند تا به طرح تعدادی از سناریوهای «پایان جهان» و بررسی کارهایی که بشر می‌تواند برای اجتناب از آنها انجام دهد، بپردازند. اعضای مرکز پژوهش خطر وجودی کمبریج به رهبری مارتین ریز، ستاره‌شناس انگلیسی که شامل 27 مغز بزرگ جهان از جمله استیفن هاوکینگ، فیزیکدان بریتانیایی هستند، اظهار کرده‌اند به محض شناسایی تهدیدات، شیوه‌هایی را برای حفظ بشریت تدوین خواهند کرد.به گفته این دانشمندان، جهان ممکن است با حملات سایبری پایان یابد که طی آن شبکه‌ها با فعالیتهای تروریست‌ها یا کشورهای دشمن تخریب شده و در نهایت منجر به از هم پاشیدن جامعه شود.عفونت مهندسی شده نیز یکی دیگر از تهدیدات جهان شناسایی شده است.بیماریهای همه‌گیر با سرعت گسترش بالا، برخورد با سیارک و جنگ و تخریبهایی که منجر به کمبود مواد غذایی و منابع طبیعی می‌شوند از دیگر رویدادهایی هستند که می‌توانند منجر به پایان حیات در کره زمین شوند.تاريخ : دو شنبه 25 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تمایل ایرانیها در خرید گوشی موبایل به سمت گوشی های هوشمند پیش می رود و با وجودیکه تا چند ماه گذشته گوشی های ارزان قیمت و ساده طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده بود اما رفته رفته اسمارت فونها جای خود را در سبد خانوار ایرانی باز کرده اند و به اعتقاد فعالان بازار به طور متوسط هر خانوار ایرانی حداقل یک گوشی هوشمند دارد.

 رکود حاصل از نوسانات نرخ ارز که بر بازار موبایل طی یک سال اخیر سیطره زده بود این روزها با ثبات نرخ ارز، روزهای متفاوتی را برای بازار رقم زده است و فعالان بازار تلفن همراه معتقدند که رونق نسبی به این بازار بازگشته است و مراجعه کنندگان به این بازار دیگر فقط تماشاگر ویترینها نیستند و برای خرید هم اقدام می‌کنند.

در این میان با وجود گسترش گوشی های هوشمند در بازار جهانی و تنوع مدلها و سیستم عاملهای این گوشی ها، شاهد تمایل مردم به استفاده از این تکنولوژیهای روز هستیم. براین اساس با وجودی که تا پیش از این گوشی های ارزان قیمت بازار پررونق تری را نسبت به اسمارت فونها و گوشی های گرانقیمت به خود اختصاص داده بود اما طی دو هفته اخیر، گوشی های گرانقیمت نیز در رده پرفروش های بازار جای گرفتند.

پرفروشها در بازار ایران طی هفته گذشته

کاهش قیمت 250 هزار تومان آیفون 5 در ایران

به گزارش مهر، در میان گوشی های هوشمند، آیفون کمپانی اپل طرفداران خاصی را به خود اختصاص داده و در بین مدلهای این گوشی پرمخاطب آیفون 5 به دلیل اینکه تکنولوژی ساخت، صفحه نمایش و ابعاد بزرگتر نسبت به 4S و سبک‌تر و باریک‌تر بودن توانسته نظر کاربران دنیا و ایران به سمت خود جلب کند.

آیفون 5 حدود 2 میلیون تومان در بازار قیمت دارد که طی یک هفته اخیر و با رونمایی مدل 5S حدود 250 هزار تومان از قیمت آن در ایران کاسته شده است. قطر این گوشی تنها 7.6 میلی‌متر و وزن آن 112 گرم بوده و جنس بدنه آن نیز مانند تمامی محصولات ساخت اپل از شیشه و آلومینیوم ساخته شده است.

نرم افزار این گوشی نسخه جدید سیستم عامل iOS یعنی iOS 6 است و صفحه نمایش 4 اینچی با رزولوشن 1136×640 پیکسل، دوربین 8 مگاپیکسلی با دیافراگم f/2.4 وبا قدرت پردازش بالاتر و کیفیت فیلم برداری با عملکرد بهتر از دیگر ویژگیهای این گوشی است.

پشتیبانی این گوشی از نسل چهارم شبکه های پرسرعت - 4G LTE - با حداکثر سرعت 100Mbps و همچنین شبکه هایHSPA+ ، DC-HSDPA و Wi-Fi حداکثر لذت مرورگری اینترنت با بالاترین سرعت را برای کاربران به ارمغان می آورد.

گلکسی S4 پا به‌پای آیفون

گوشی های گلکسی سامسونگ در ایران بازار خوبی را در اختیار دارند و در میان اسمارت فونها مدل گلکسی S4 این کمپانی پا به پای آیفون اپل می فروشد.

فعالان بازار موبایل Galaxy S4 را یکی از بهترین گوشی‌های هوشمند ساخته شده تا به امروز می دانند که با وجود تغییراتی که نسبت به Galaxy S3 در آن رخ داده از جمله صفحه نمایش با کیفیت‌تر، پردازنده قوی‌تر و دوربین بهتر، توانسته نظر بسیاری از خریداران ایرانی را جلب کند و در جدول پرفروشهای اسمارت فون قرار گیرد؛ این گوشی در دو مدل با پردازنده 8 و 4 هسته ای تولید شده و طراحی هوشمندانه آن کار را برای رقبای جدی خود مثل آیفون سخت کرده است.

دوربین 13 مگاپیکسلی به همراه دوربین مکالمات تصویری، صفحه نمایش 5 اینچی Super AMOLED ، سیستم عامل Android 4.2 Jelly Bean و امکان اتصال به اینترنت از طریق فناوریهای 4G، 3G، Wi-Fi، Edge و GPRS از جمله امکانات این گوشی هوشمند است که حدود 2 میلیون و 150 هزار تومان در بازار ایران قیمت دارد.

اقبال اچ تی سی One در میان کاربران ایرانی

به گزارش مهر، HTC در میان گوشی های هوشمند از ابتدا طرفداران خاص خود را داشته و دارد و هم اکنون نیز با عرضه گوشی هایی مانند آیفون و گلکسی، اقبال خود را در میان کاربران ایرانی از دست نداده است.

مدل پرفروش اچ تی سی که One نام دارد در معنای واقعی یک گوشی سطح بالا است که در بازار ایران حدود 2 میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد و می توان آن را برترین گوشی اندروئیدی ساخته شده تا به این زمان دانست.

HTC One از یک صفحه نمایش 4.7 اینچی Super LCD 3 با دقت Full HD یعنی 1920×1080 بهره می‌برد که تراکم پیکسلی بی رقیب 470ppi را ارائه می‌دهد. پردازنده این گوشی ابرقدرت یک پردازنده چهار هسته ای از نوع Krait 300 است که دارای فرکانس 1.7 گیگاهرتز نیز است.

یکی از بزرگ‌ترین تغییرات و نوآوری‌های ایجاد شده در HTC One، مربوط به دوربین آن است. HTC به جنگ مگاپیکسل دوربین گوشی‌های هوشمند پایان داده و با معرفی تکنولوژی Ultrapixels، یک جهش بزرگ در کیفیت دوربین گوشی‌ها ایجاد کرده است.

HTC One به طور پیش فرض از نسخه 4.1.2 سیستم عامل اندروید استفاده می‌کند که به نسخه جدید رابط کاربری انحصاری HTC یعنی HTC Sense 5 نیز مجهز شده است.

سونی ایکسپریای Z رقیب HTC

Xperia Z را می‌توان رقیب آخرین HTC دانست. صفحه نمایش 5 اینچی از نوع LED-backlit که رزولوشن 1080×1920 پیکسل را داراست و مجهز به نسل دوم تکنولوژی Mobile Bravia است از جمله ویژگی های این گوشی است.

همراه پردازنده چهار هسته ای از نوع Krait با فرکانس 1.5 گیگاهرتز و پردازشگر گرافیکی Adreno 320 به همراه 2 گیگابایت حافظه رم، دوربین 13 مگا پیکسلی با سنسور Exmor RS و همچنین فیلم برداری FullHD راز دیگر ویژگیهای Xperia Z است.

سیستم عامل استفاده شده بر روی Xperia Z، نسخه 4.1 از سیستم عامل آندروئید است اما بزرگ‌ترین قابلیت این گوشی، قابلیت مقاومت آن در برابر نفوذ آب است .

Xperia Z دارای گواهی نامه IP57 است که تضمین می‌ کند این گوشی تا 30 دقیقه در عمق 1 متری آب در مقابل نفوذ آب مقاومت می‌ کند.

این گوشی در بازار ایران حدود یک میلیون و 610 هزار تومان قیمت دارد.

اپتیموس G ال جی به جمع پرفروش ها راه یافت

کمپانی کره ای ال جی با تولید مدل LG Optimus G E975 خود را در جمع خوش اقبال ترین برندهای بازار جهان و ایران قرار داده است و این گوشی که در ایران حدود یک میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارد در جدول پرفروشهای بازار ایران قرار گرفته است.

به اعتقاد فعالان بازار موبایل LG Optimus G E975 قوی‌ترین گوشی کمپانی LG و یکی از گوشی‌های برتر دنیا محسوب می شود که صفحه نمایش 4.7 اینچی True HD-IPS با تراکم پیکسلی بسیار خوب 318ppi و سیستم عامل آندروئید 4.1.2 دارد.

 

پردازنده چهار هسته ای و 1.5 گیگاهرتزی به کار رفته بر روی این گوشی از نوع Krait به همراه یک پردازشگر گرافیکی Adreno 320 و البته 2 گیگابایت رم، دوربین 13 مگاپیکسلی به همراه دوربین دوم 1.3 مگاپیکسلی و در نهایت نیز یک باتری 2100 میلی آمپری جهت تامین انرژی برای این گوشی از دیگر قابلیتهای آن است.

طراحی زیبا و در عین حال ساده و شکیل این گوشی از مزیت های آن محسوب می شود.

نوکیاهای ارزان قیمت در صدر پرفروش ها

به گزارش مهر، در میان ارزان قیمتهای بازار موبایل، مدلهای ساده و بدون امکانات نوکیا همچنان خوب می فروشند؛ به نحوی که براساس بررسی های سطح بازار موبایل، کاربران ایرانی همچنان طرفدار مدلهای 1208 ، 101 ، 100 و 105 نوکیا هستند که این گوشی ها در میان گوشی های با قیمت حدود 100 هزار تومان از استقبال خوبی برخوردار است.

در بازار ارزان قیمتهای پرفروش نوکیا قیمت 1208 حدود 85 هزار تومان است؛ نوکیا 101 حدود 105 تومان، نوکیا 100 حدود 100 تومان و نوکیا 105 حدود 87 تومان قیمت داده می شود.

 

در میان مدلهای پرطرفدار برند سامسونگ نیز سامسونگ 1200 با قیمت حدود 75 هزار تومان در جدول پرفروشهای ارزان قیمت جای دارد.

دو سیم کارته های نوکیا همچنان مشتری دارند

به گزارش مهر، با وجود فعالیت چندین اپراتور موبایل در کشور، گوشی های دو سیم کارته همچنان مورد توجه کاربران موبایل قرار دارد و در این میان برند نوکیا با استقبال خوبی از سوی کاربران مواجه شده است. به نحوی که هم اکنون نوکیا 206 که قابلیت جای دادن دو سیم کارت را دارد و دارای دوربین 1.3 مگاپیکسلی است در جدول پرفروش های گوشی قرار دارد و قیمت آن حدود 220 هزار تومان است.

 

بعد از این مدل، دو مدل گوشی نوکیا c2-03 و c2-01 نیز که حدود 230 هزار تومان قیمت دارد در جمع پرفروشهای این رنج قیمت قرار دارند.

به گزارش مهر، در میان گوشی های بالاتر از قیمت 250 هزار تومان نیز مدل سامسونگ Galaxy Star S5280 مقبول خریداران گوشی های ارزان قیمت قرار گرفته است و 275 هزار تومان قیمت دارد.

 
 


تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

با ديدن اين گزارش خواهيد ديد كه در نمايشگاه بين المللي خودروي فرانكفورت ، همه سليقه ها مورد نظر برگزار كنندگان و خودروسازان قرار داشته و خانم ها نيز مستثني نبوده اند.آئودي جديد با مدل «A3 Cabrio» طراحي زيبا و فضاي زيادي دارد كه مورد استقبال بسياري از خانم ها قرار گرفته است. 

گلف نيز با مدلي اسپرت و ون كامپكت خود با استقبال بسياري از سوي خانم ها روبرو بوده است. 

ولوو با طراحي شيك و مدرن خود در بدست آوردن نظر و سليقه خانم ها همانند آقايان بسيار موفق بوده است. 

فيات با مدل «GQ» از خودروساز ايتاليايي با صندلي هاي چرم و رنگ متاليك يكي ديگر از مدل هاي مورد علاقه خانم ها در اين نمايشگاه بوده است. 

بي ام و با مدل «i3» خودرويي سازگار با محيط زيست و سبك اما گران با وجود قيمت بالا اين مدل مورد استقبال بسياري از بازديدكنندگان خانم قرار داشته است. 

 
 


تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 قطعا تا به حال دیده اید که در مورد دستگاه های مختلف از لفظ «پشتیبانی از USB OTG» استفاده کرده ایم. بسیاری از شما شاید با این موضوع آشنایی نداشته باشید و برخی دیگر نیز شاید از تمام پتانسیل های آن آگاه نباشید.در این مطلب به بررسی این تکنولوژی می پردازیم و کلیه امکاناتی که از آن سرچشمه می گیرد را مرور می کنیم. در ادامه با نارنجی همراه باشید، چرا که قطعا از امکاناتی که این تکنولوژی برای شما و دستگاه تان فراهم می کند، شگفت زده خواهید شد.

 

USB OTG مخفف عبارت USB On The Go است و استفاده از آن به دستگاه هایی همچون موبایل ها و تبلت ها اجازه می دهد تا نقش میزبان را ایفا کنند و از این طریق دیگر دستگاه ها نیز به آنها متصل شوند.

 

این ویژگی را شرکت های سازنده به صورت پیش فرض در برخی از محصولات خود قرار می دهند و شما برای بهره برداری از آن تنها نیاز به یک کابل تبدیل دارید. ورودی این کابل بسته به دستگاه شما می تواند Micro-USB و یا Mini-USB باشد و سمت خروجی نیز قطعا مادگی USB خواهد بود. چنین کابل هایی بسیار ارزان هستند و از ۵ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان می توانید آن ها را با کیفیت های مختلف در بازار ایران پیدا کنید.

 

اما پس از راه اندازی USB OTG و فعال شدن دستگاهمان به عنوان میزبان، چه محصولاتی را می توانیم به آن متصل کنیم؟

 

حافظه فلش

بدیهی ترین گزینه ای که می تواند از OTG استفاده کند، فلش ها هستند. کافی است فلش خود را به دستگاه متصل کنید تا بلافاصله اپلیکیشن مدیریت فایل ها باز شود. در مرحله بعدی می توانید هر محتوایی که داخل فلش است را مشاهده نمایید و در صورت نیاز اطلاعات را از روی آن کپی و یا از داخل موبایل به فلش منتقل کنید. اگر به هر دلیلی اپلیکیشن File Manager پیش فرض دستگاه شما، فلش را نشناخت، می توانید از برنامه ES File Explorerاستفاده کنید که ابزاری بسیار قدرتمند در زمینه مدیریت فایل ها به شمار می رود.

 

توجه داشته باشید که این ویژگی برای فلش هایی با فرمت FAT32 در دسترس است و اگر قصد دارید از حافظه ای جانبی با فرمت NTFS استفاده نمایید مجبور هستید از یک ابزار کمکی بهره ببرید. Paragon نام اپلیکیشنی است که به شما اجازه می دهد به راحتی از هر فرمتی در USB OTG استفاده نمایید. این برنامه رایگان است و البته جهت کارکرد صحیح نیاز به دسترسی روت دارد.

 

در همین بخش، جای دارد در مورد هارد های قابل حمل نیز صحبت کنیم. از لحاظ تئوری موبایل نمی تواند هارد هایی که از USB برای تامین برق استفاده می کنند را پشتیبانی کند، اما اگر هارد شما به صورت جداگانه به منبع برق متصل شود، آنگاه می توانید به راحتی به محتوای آن از طریق OTG دسترسی داشته باشید.

 

کیبورد

قطعا تبلتی مثل سرفیس با آن کیبورد جذابش می تواند برای خیلی از ما وسوسه انگیز باشد. اما اگر با قیمت بالای این تبلت مشکل دارید، خیلی راحت و با استفاده از USB OTG می توانید تبلت کنونی خود را نیز به بهترین کیبورد های بازار مجهز کنید.

 

با اتصال کیبورد می توانید به راحتی در بین صفحات و منو های اندروید جا به جا شوید و یا در هر برنامه ای که خواستید به تایپ بپردازید. ما حتی در حین نگارش این مطلب متوجه شدیم که دکمه های Shortcut تعبیه شده بر روی کیبورد هم کار می کند، برای مثال با فشردن دکمه Mail، موفق شدیم اپلیکیشن ایمیل اندروید را باز نماییم. دکمه های ترکیبی نیز در سیستم عامل گوگل پشتیبانی می شود، و شما در اینجا نیز می توانید با فشردن Ctrl+A کل متن را انتخاب کنید و یا با Ctrl+C از نوشته کپی بگیرید.

با استفاده از این موضوع می توانید، یک کیبورد تا شو تهیه کنید و آن را در کیف خود همیشه همراه داشته باشید، تا از این طریق هرگاه نیاز به تایپ مطلبی طولانی پیدا کردید، ترتیبی دهید تا موبایل و یا تبلت شما، نقش یک لپتاپ را ایفا نماید.

 

ماوس

از لمس صفحه نمایش با انگشت خسته شده اید؟ تنها کافی ست ماوس خود را به USB OTG متصل نمایید. بلافاصله پس از اتصال، یک نشانگر کوچک ماوس بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود که به شما اجازه می دهد کنترل کاملی بر روی کلیه بخش های اندروید داشته باشید. بر روی منو ها کلیک کنید، عکس ها را Drag and Drop کنید و به راحتی سایز آن ها را عوض نمایید. در ضمن کلیک راست نیز در این بخش نقش دکمه Back را برای شما ایفا خواهد کرد.

هنگام اتصال به کیبورد و ماوس حتما لازم نیست تا خود را درگیر سیم های موجود کنید و اگر این محصولات را به صورت بدون سیم در اختیار داشته باشید تنها کافی است تا دانگل وایرلس آن ها را به USB OTG متصل کنید تا لذت دنیای بدون سیم را تجربه کرده باشید.

 

USB Hub

تا کنون دریافتیم که می توانیم فلش، کیبورد و ماوس خود را از طریق USB OTG به موبایل و یا تبلت خود متصل نماییم. با توجه به اینکه کابل OTG تنها یک ورودی دارد، این سؤال مطرح می شود که برای اتصال همزمان این موارد باید چه اقدامی بکنیم؟
 
این سوال پاسخی ساده دارد، تنها کافی ست یک Hub تهیه نمایید تا از این طریق، ورودی ها را به هر میزان که دوست دارید افزایش دهید. ما در بررسی خود، موفق شدیم ۴ فلش را به صورت همزمان به موبایل مان متصل کنیم و در برنامه مدیریت فایل نیز بدون هیچ گونه مشکلی به محتوای آنها دسترسی داشتیم. البته فراموش نکنید که چنین فشاری می تواند باتری دستگاه شما را کمی زودتر از حد معمول تمام کند.
 

دوربین DSLR

دوربین خود را به صورت مستقیم به دستگاه متصل کنید و دیگر محتاج واسطه ای به نام کامپیوتر نباشید. با برقراری این اتصال می توانید به کلیه عکس های موجود در حافظه دوربین دسترسی داشته باشید و در صورت نیاز آنها را به دستگاه منتقل و یا پاک نمایید.

اتصال DSLR از طریق OTG البته هیجان انگیز تر از جابه‌جا نمودن عکس ها است؛ در صورتی که برنامه ای مثل DSLR Controller را نصب داشته باشید، می توانید تمام تنظیمات مربوط به عکس برداری را بر روی نمایشگر دستگاه خود مشاهده نمایید. با لمس صفحه موبایل فوکوس را تغییر دهید، زوم کنید، نور را کم یا زیاد کنید، و در نهایت با لمس دکمه شاتری که بر روی صفحه نقش بسته است، به عکاسی بپردازید.
 

Card Reader

شاید خیلی از عکاس ها این قابلیت را به مورد بالایی ترجیح دهند. Card Reader را به USB OTG متصل کنید و از این طریق تنها با در آوردن حافظه جانبی دوربین، به تبادل اطلاعات بپردازید و عکس های خود را خیلی سریع مرور نمایید.
 
البته این ویژگی برای کاربران موبایل هایی که از حافظه جانبی پشتیبانی نمی کنند نیز می تواند بسیار مفید باشد و از این طریق درگاهی برای تبادل اطلاعات را می گشاید.
 

USB-to-Ethernet

فرض کنید به مکانی رفته اید که اینترنت وایرلس ندارد. نیاز مبرم به اینترنت باعث بدن درد شما شده و حتی یک ثانیه دیگر نیز نمی توانید آفلاین بمانید. در این شرایط یک مودم عادی با یک کابل شبکه نیز کار شما را راه خواهد انداخت.
 
تنها کافی است تا یک تبدیل Ethernet به USB همراه خود داشته باشید تا از طریق اتصال آن به USB OTG، اینترنت را به دستگاه خود بیاورید.
 

PS3 Controller

نوبت به جذاب ترین بخش این مطلب می رسد. بله! شما می توانید دسته پلی استیشن را از طریق USB OTG متصل نموده و لذت کار با آن را تجربه نمایید. پس از برقراری ارتباط، دکمه های روی دسته می توانند جهت جا به جا شدن در منو ها مورد استفاده قرار گیرند، اما هیجان اصلی در بازی هایی نهفته است که از این دسته ها پشتیبانی می کنند.
 
تصور کنید GTA را در دستگاه خود اجرا کنید و با دسته های پلی استیشن راحت تر از هر زمان دیگر به کنترل آن مشغول شوید. در این میان تنها کافی است تا تصویر را از طریق شبکه بی سیم بر روی تلویزیون بیندازید و تجربه ای کنسول وار را به دست آورید.
 
دسته های ایکس باکس نیز از OTG پشتیبانی می کنند، اما در صورتی که قصد دارید تا از دسته های بی سیم این کنسول استفاده کنید، باید حتما دانگل مخصوصی که مایکروسافت جهت اتصال این دسته ها به PC ساخته است را تهیه کنید و آن را به USB OTG متصل نمایید.
 
 
همانطور که خواندید USB On The Go امکانات بسیاری را برای دستگاه شما فراهم می کند که در بالا تنها به بخشی از آنها پرداختیم. ما بررسی خود را با یک دستگاه Galaxy S4 سامسونگ انجام دادیم که به خوبی توانست از پس تمام موارد مطرح شده بر بیاید، اما ممکن است بعضی از ویژگی های مطرح شده در برخی از دستگاه ها پوشش داده نشود.


تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کنترل مرزها در برابر تجاوزات خارجی، نفوذ بیگانگان و سایر عوامل مخرب از جمله مسائلی است که از ابتدای تشکیل کشورها و تمدن ها مورد نظر بوده و همیشه عملیاتی سخت و هزینه بر به حساب می آمده است. در دهه های اخیر با اختراع وسایل پرنده بحث کنترل از آسمان، در حوزه تامین امنیت مرزها به یک پدیده ثابت در عمده کشورهای جهان از جمله ایران بدل شده است. 

یکی از نمونه های بسیار موفق در این حوزه در خارج از ایران مربوط به ایالتهای  تگزاس و آریزونای آمریکا است. از سال 2005 میلادی پهپادهای مختلفی از جمله مدل پردیتور گشت خود بر فراز مرز این دو ایالت با کشور مکزیک را آغاز کردند. در فاصله سالهای 2005 تا 2010میلادی این پهپادها باعث کشف و ضبط چیزی در حدود 11 تن ماری جوانا و همچنین بازداشت 5 هزار مهاجر غیر قانونی شدند. این خود به تنهایی می تواند یک نمونه موفق از اثربخشی بالای پهپادها در بحث کنترل مرزها باشد.پردیتورهای مرزبانی آمریکا

سخنان اخیر سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران مبنی بر تجهیز "نزسا" به پهپادهای پیشرفته شناسایی و تهاجمی برای حفاظت از مناطق مرزی، نشان داد کشورمان در این زمینه نیز سرمایه گذاری مناسبی انجام داده و حال باید به تشریح اهمیت این مسئله و مزایای آن برای افزایش توان دفاعی کشور پرداخت.

نگاهی به نقشه جغرافیایی کشور این نکته را مشخص می کند که ایران به عنوان کشوری وسیع، از مناطق مختلف آب و هوایی در نقاط مرزی خود مثل مناطق گرم و کویری در شرق و جنوب شرق، کوه های بلند و سر به فلک کشیده با آب و هوایی سرد در غرب و شمال غرب و سایر تنوع های جغرافیایی بهره می برد. وسیع بودن این مناطق به همراه شرایط سخت آب و هوایی نگهداری و مرزبانی از این مناطق توسط نفرات پیاده را بی نهایت مشکل می کند. استفاده از بسیاری از خوردروهای نظامی نیز در این مناطق یا ناممکن و یا بسیار سخت خواهد بود. 

نکته بعدی این که در این خصوص باید متذکر شد فشار وارده بر نیروهای انسانی در این مناطق است. گرما و یا سرمای زیاد، ارتفاع بالا، بروز طوفان شن، مه شدید و یا برف و بوران همه و همه می تواند توانایی و بازدهی نفرات گشتی در مرز را شدیدا کاهش داده و حتی در موارد حاد به مرگ نیروها منجر شود. 

با این اوصاف، بایستی به پرنده های بدون سرنشین به عنوان گزینه جایگزین اشاره کرد. این پهپادها می توانند با پرواز در مدت زمان های طولانی در ارتفاع بالا، در شب و روز و در هر شرایط آب و هوایی به رصد شرایط و انتقال اطلاعات بپردازد. خوشبختانه در این حوزه نیز کشورمان دست غنی داشته و می تواند با استفاده از حجم گسترده ای از پهپادهای شناسایی خود، این مهم را به انجام برساند که در این گزارش به بعضی از آنها اشاره می کنیم.

باید توجه داشت که از سالها قبل، بحث کنترل و نظارت آنلاین بر مناطق استراتژیکی مانند تنگه هرمز، در دستور نیروهای مسلح کشورمان بوده و "هد هد" های ایرانی در این مناطق کارنامه درخشان و اطمینان بخشی دارند و اکنون این تجربه موفق در حفاظت از مرزها نیز به کمک مرزبانان ایرانی آمده است. برادران "هد هد" که از نظر طبقه بندی امکان معرفی پیدا کرده اند را می توان در مصادیق زیر دسته بندی کرد:

ابابیل اس


این نمونه مجهز به سامانه 123(پایدار کننده خودکار) و GPS است. سامانه 123 که از طرح های نوین بخش مهندسی الکترواویونیک هسا است با هدف پرواز آسان با ایمنی بیشتر توسط خلبانان تازه کار و غیرحرفه ای در برد کوتاه و بلند به منظور تأمین نیازهای اعلام شده از سوی نیروهای مسلح ساخته شده است.

این سامانه دارای قابلیت های متنوعی است از جمله پرواز آسان با ایمنی بیشتر توسط خلبان غیرحرفه ای(در برد بلند و کوتاه)، برخاست خوکار و فرود نیمه خودکار، برنامه ریزی و هدایت روی یک مسیر دلخواه به کمک سامانه ناوبری جهانی، امکان قطع نمودن ارتباط پایگاه با پهپاد، ارسال اطلاعات از پهپاد به پایگاه به صورت 17 کانال مجزا شامل کانال های دیجیتال مربوط به دور موتور، اندازه زوایای اوجگیری و غلت، مقدار سوخت، ولتاژ باتری ها، ارتفاع، سرعت پیمایش و چند کانال آزاد.

همچنین نصب دوربین فیلمبرداری و ارسال تصویر، پرواز تا ارتفاع 14000 پا(حدود 4200 متر)، امکان عملیاتی نمودن فلیر در 32 مرحله به طور جداگانه و پرتاب از روی پرتابگر نیوماتیک و راکتی از ویژگی های این نمونه است.


نمونه ای از ابابیل مجهز به دوربین در دماغه


در سامانه های ابابیل نوع اس، وجود ارتباط داده ای از پهپاد به پایگاه و مشاهده آنها روی رایانه های ایستگاه زمینی، کمک فراوانی به خلبان می کند تا از وضعیت پرنده در هر لحظه آگاهی یابد. در صورت بروز هرگونه ایرادی در سامانه می توان ابابیل را از حالت GPS خارج نموده و توسط قطب نمای دیجیتال به هدایت هواپیما ادامه داد و در صورتی که برای قطب نما هم مسأله ای پیش آید خلبان کنترل هواپیما را به عهده گرفته و آن را به پایگاه بازمیگرداند.

داده های ارسالی از پهپاد به پایگاه عبارتند از زاویه غلت(roll)، زوایه اوجگیری(pitch)، ارتفاع از سطح، دور موتور، وضعیت باتری، نمودار مسیر پرواز(trajectory)، طول و عرض جغرافیایی، فاصله از پایگاه، جهت، سرعت و موقعیت لحظه ای پرنده و سایر اطلاعات. با توجه به این داده ها می توان ابابیل را به مسافت های دور و خارج از دید فرستاد و سپس به پایگاه اولیه بازگرداند. 

به علاوه سامانه می تواند بدون دریافت هیچگونه اطلاعات هدایتی از ایستگاه زمینی تا مسافتی که سوخت موجود اجازه می دهد توسط GPS روی مسیر از پیش تعیین شده حرکت نماید و پس از بازگشت در محدوده قابل تعریف قبلی برای مثال 150 کیلومتر، دوباره شروع به گرفتن اطلاعات از ایستگاه نماید و همچنین قادر است تا جایی که سوخت موجود است حرکت نموده و در انتهای مسیر با چتر فرود آید و یا به هدف از پیش تعیین شده برخورد کند.


صاعقه2

 همانند صاعقه1 این پرنده نیز به عنوان یک هواپیمای هدف جهت آموزش پرسنل پدافند هوایی به منظور ایجاد توانایی در ردگیری هدف های پرنده و همچنین ارزیابی عملکرد سامانه های ضدهوایی با بهینه سازی طرح موفق صاعقه1 طراحی و تولید گردیده است و توسط ایستگاه کنترل زمینی متحرک، هدایت و کنترل می گردد.

هواپیمای صاعقه2 هم توسط پرتابگر JATO پرتاب می گردد. این پرنده با داشتن بازتابنده(رفلکتور) و منور(فلایر) این امکان را فراهم می آورد تا در دید رادار یا جستجوگر فروسرخ موشک ها به اندازه یک هواپیمای واقعی دیده شود تا شبکه موشک های هدایت شونده راداری و حرارتی بتوانند آن را به عنوان هدف هوایی، تشخیص داده و به سوی آن شلیک کنند.

 

پرتاب صاعقه از خودروی سبک و شناور دریایی


صاعقه2 با داشتن خط انتقال داده متشکل از تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی هواپیما و ایستگاه کنترل زمینی قابل حمل و سبک مجهز به رایانه های مناسب می تواند در ارتفاع 10 تا 12 هزار پایی(3000 تا 3600 متری) و برد 50 کیلومتری پرواز نماید.

از آنجایی که صاعقه2 به منظور هدف قرارگرفتن توسط موشک های راداری استفاده می شود لازم است هواپیما در ارتفاع مناسب تا برد زیاد پرواز نماید. بنابراین جهت هدایت و کنترل هواپیما کاربر نیاز به داشتن اطلاعات پروازی هواپیما دارد. به این منظور خط انتقال داده و ایستگاه زمینی امکان دستیابی کاربر به این اطلاعات را فراهم می کند.

هدایت و کنترل این هواپیما به دو صورت نیمه خودکار یعنی با اعمال فرامین کاربر به صورت رادیویی با توجه به دریافت اطلاعات پروازی هواپیما و مأموریت تعیین شده هدایت می شود. در حالت تمام خودکار، مختصات نقاط مسیر پرواز و ارتفاع از سطح دریا توسط کاربر از طریق ایستگاه زمینی پیش از پرواز در حافظه تجهیزات الکترونیکی پرنده ذخیره می شود. هواپیما پس از پرواز و قرار گرفتن در حالت مأموریت توسط خلبان با استفاده از GPS و ارتفاع سنج، خود را در مسیر از پیش تعیین شده قرار می دهد.

 
صاعقه در حال بازیابی با چتر از نوع صلیبی


ایستگاه کنترل زمینی این پرنده به عنوان سامانه ارسال اطلاعات و فرامین مورد نیاز جهت هدایت و کنترل پرنده که به وسیله خلبان اعمال می گردد توانایی برقراری ارتباط uplink و downlink، دریافت اطلاعات پروازی، ذخیره سازی و نمایش اطلاعات دریافت شده را دارد.

صاعقه2 پس از طی مسیر برنامه ریزی شده به صورت خودکار با تغییر مسیر به مبدأ پرواز خود و یا هر نقطه از پیش تعیین شده باز می گردد. بازیافت این هواپیما معمولاً توسط چتر صورت گرفته و در شرایط اضطراری خلبان می تواند آن را روی باند فرود آورد. در هنگام بازیافت با چتر به منظور جلوگیری از وارد شدن ضربه به بدنه هواپیما از ضربه گیرهای تعبیه شده در زیر هواپیما استفاده می گردد.

جنس بدنه این نمونه نیز از مواد مرکب بوده و کاربرد آن علاوه بر هدف پرنده به منظور آموزش و تمرین پرسنل پدافند موشکی و راداری، فریب دشمن در صحنه نبرد نیز است.

طول این نمونه صاعقه 2.81 متر، دهانه بال 2.60 متر، بیشینه جرم پرتاب 60 کیلوگرم، بیشینه سرعت 230 تا 250 کیلومتر بر ساعت و مداومت پرواز آن 45 تا 60 دقیقه است.


دوربین‌های مورد استفاده

در بحث استفاده از دوربین‌های پیشرفته نیز خوشبختانه صنایع دفاعی کشورمان پیشرفت‌های زیادی داشته است که از جمله آنها دوربین ساعد-3 است. این دوربین یک سامانه عکس‌برداری دیجیتال هوایی با خروجی ویدئویی برای مشاهده تصویر و عکس‌برداری در موقعیت دلخواه است. این سامانه قابلیتهای عکس‌برداری به صورت خودکار و دستی، روشن و خاموش شدن سامانه در صورت نیاز، بازیافت تصاویر هوایی گرفته شده بدون نیاز به خارج کردن دوربین از محفظه، ذخیره سازی در کارت‌های حافظه CF با ظرفیت 4 و 8 گیگابایت و امکان عکس‌برداری در شرایط محیطی مختلف به جهت بازدهی گسترده حساسیت حسگر(ISO) را دارد.

این سامانه دارای یک دوربین 21 مگاپیکسل بوده که ابعاد هر پیکسل 6.2*6.2 میکرومتر با نسبت تصویر 3:2 بوده و حجم فایل خام هر عکس آن حدود 25 مگابایت است، بنابراین بیشینه تعداد تصاویر قابل ذخیره 320 عدد برای کارت حافظه 8 گیگابايتي خواهد بود.


دوربین ساعد-3


فاصله زمانی عکس‌برداری این سامانه در حالت خودکار 4 تا 8 ثانیه و زاویه دید افقی آن 24 درجه (لنز 80) یا 40 درجه (لنز 50) است. سامانه ساعد-3 حدود 3.5 کیلوگرم جرم داشته، ابعاد آن 120*200*240 میلی‌متر است که آن را برای نصب روی پهپادهایی در رده مهاجر-2 مناسب کرده.

هرچند با اشراف و توان بالای اطلاعاتی نیروهای مسلح و سربازان گمنام امام زمان(عج)، امنیت مرزهای ایران به‌رغم تهدیدات و ناامنی‌های فراوان در اطراف کشورمان، قابل تحسین است اما می‌توان با بهره‌گیری گسترده از پهپادهای ایرانی، راه را برای کاهش نیروی انسانی و هزینه‌های مادی در این فعالیت‌ها باز کرد.تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

بلندپروازی بعدی گوگل: از میان برداشتن مرزهای زبانی با سیستم ترجمه جهانی
 

می دانید که گوگل در آزمایشگاه X خود در حال کار بر روی پروژه های بلندپروازانه (Moonshot Projects) است. یکی از آنهاخودروی بی نیاز از راننده است، دیگری گوگل گلس، و همین اواخر هم پروژه لون را داشتیم که در آن بالون های اینترنتی به پرواز در می آیند. اما مردان ایکس، در سفر به ماه بعدی شان قرار است چه چیزی سوغات بیاورند؟

 
تعریف پروژه های بلندپروازانه از نظر گوگل چیزی شبیه این است: «دستاوردهایی که شاید بسیار دور از ذهن باشند ولی ارزش دنبال کردن و صرف منابع را دارند زیرا وقتی به نتیجه برسند، دنیا را تغییر می دهند.»
 
حال هفته نامه معتبر آلمانی دِر اشپیگل  در یکی از مطالب خود به این نکته اشاره کرده که تیم ترجمه گوگل نیز مثل دیگر بخش های شرکت، جاه طلبی های بزرگی دارند تا در آینده مرزهای زبانی را از سر راه مردم تمام دنیا بردارند؛ و قرار است این کار را با توسعه یک سرویس ترجمه جهانی با قابلیت صوتی، عملی کنند.
 
فرانز جوزف اوخ که رهبر دپارتمان ترجمه گوگل است به دِر اشپیگل گفته که ترجمه گر صوتی کنونی بسیار کند و کهنه است ولی در عین حال به برنامه های توسعه سرویس ترجمه متن گوگل و پیشرفت های آن در چند سال اخیر اشاره می کند که قرار است نتایج آنها در اپلیکیشن آن نیز ظهور بیشتری یابد.
 
چیزی که رویکرد گوگل را جالب کرده این است که در تیم ترجمه، هیچ متخصص زبان شناسی وجود ندارد بلکه در عوض سیستم ترجمه طوری طراحی شده تا با تجربه بیشتر، بهتر شود. از آنجایی که تخصص اصلی گوگل در جمع آوری، طبقه بندی و تحلیل داده ها است الگوریتم های ترجمه برای فهم قواعد گرامری طراحی نشده اند، بلکه با جستجو در میان دنیای در هم و بر هم واژگان و جمع آوری داده ها در طول مسیر، سرویس را بهبود می بخشند.
 
به دلیل استفاده از همین روش است که با وجود پیشرفت های زیاد سرویس ترجمه گوگل در سال های اخیر، هنوز هم جملات بی معنی از آن دریافت می کنیم ولی با توجه به اینکه استفاده کاربران این سرویس در سال جاری، به تنهایی ۲۰۰ میلیون برابر سال قبل شده، به نظر می رسد جمع آوری داده ها نیز به شدت بهبود یابد که این می تواند گوگل را در دستیابی به اهداف بلندوازانه اش چند گام به جلو ببرد.
 
تصورش را کرده اید که دنیا بدون مرزهای زبانی، چگونه خواهد بود؟


تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
177-8.JPG

با وجود دستاوردهای علمی مریخ نوردهای مختلف ناسا، نسل آینده کاوشگرهای رباتیک به فناوری های جدیدی برای انجام مأموریت در مقاصد دور دست فضایی نیاز دارند. مریخ نورد کنجکاوی که در حال اکتشافات علمی بر سطح سیاره سرخ است، از فناوری های پیشرفته ای برخوردار بوده و به دستاوردهای چشمگیری دست پیدا کرده است.اما نسل آینده کاوشگرهای رباتیک به هوش بیشتری برای کاوش بر سطح سیارات دور دست در منظومه شمسی نیاز دارند.یکی از گام های مهم در این حوزه، توسعه نسل پیشرفته دوربین است که عملکردی فراتر از عکسبرداری از سنگ ها داشته باشد.

 

فعالیت های مستقل کاوشگرهای رباتیک در مقاصد دور دست فضایی بستگی زیادی به تصاویر تهیه شده دارد و این مسئله یکی از محدودیت های مهم در اکتشافات فضایی محسوب می شود.اگر یک کاوشگر رباتیک به تنهایی قادر به اولویت بندی موضوعات علمی باشد، ظرفیت تهیه عکس از سوژه های مختلف نیز افزایش پیدا کرده و توان اکتشافی نیز بهبود پیدا می کند.جزئیات منحصر به فرد در این تصاویر امکان تصمیم گیری مستقل برای کاوشگر رباتیک در ادامه اکتشاف در سایت مورد نظر یا جستجو در منطقه دیگر را فراهم می کند.«کایری واگستاف» از محققان علوم رایانه آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL)‌ ناسا تأکید می کند: حوزه اکتشافات فضایی به تحول نیاز دارد و برای بررسی سیارک ها، دنباله دارها یا اقمار دور دست از جمله اروپا به نسل هوشمندتری از کاوشگرهای رباتیک مستقل نیاز داریم.«واگستاف» با همکاری دیگر محققان این مرکز، نمونه اولیه ای از دوربین دو لنزی پیشرفته ای موسوم به TextureCam‌ توسعه داده اند که با استفاده از پردازنده رایانه ای، قادر به آنالیز تصاویر گرفته شده و تصمیم گیری مستقل برای اکتشاف در سایت های تحقیقاتی مختلف است.نتایج دستاورد محققان JPL در توسعه دوربین دو لنزی TextureCam‌ در مجله Geophysical Research Letters منتشر شده است.

 

 

 

 

 

آزمایش دوربین TextureCam‌ در صحرای موهاوی کالیفرنیا

 تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
194-12.JPG

محققان کره جنوبی طرح مفهومی لاستیک سبزی را ارائه داده‌اند که 95 درصد قابل بازیافت بوده و به هوا نیاز ندارد. طرح مفهومی لاستیک انعطاف پذیر و بدون نیاز به هوای شرکت هانکوک i-Flex نام دارد؛ داخل تایر شامل شبکه ای از مواد قابل بازیافت است که از انعطاف پذیری لازم بر روی جاده برخودار است.این الگوی هندسی منحصر به فرد جایگزین استفاده از هوا درون لاستیک می شود و مانند یک سیستم تعلیق یکپارچه به توزیع مساوی انرژی در سراسر تایر کمک می‌کند.ایده لاستیک‌های بدون نیاز به هوا چندان جدید محسوب نمی‌شود، اما ویژگی برجسته قابل بازیافت بودن و عدم نیاز به هوا در کنار امکان طراحی سفارشی می‌تواند i-Flex را با استقبال عمومی مواجه سازد.جزئیات این طرح مفهومی در شصت و پنجمین نمایشگاه بین المللی خودرو فرانکفورت اعلام شده ؛ اما زمان دقیق تجاری سازی این طرح اعلام نشده است.تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
11-1022.jpg

تیمی از محققان فرانسوی بر این باورند که خواب‌دیدن در اساسی‌ترین نوع خود، توسط brainstem مغز ایجاد می‌شود. این ارگان بخشی از مغز و به نخاع متصل است و نقش مهمی را در تنظیم خواب (فرایندی «پایین-به-بالا» و نه نتیجه عملکردهای بالاتر مغز) ایفا می‌کند.محققان حاضر در این مطالعه بیماران مبتلا به نارسایی «فعالسازی خودکار» (auto-activation) را بررسی کردند. فعالسازی خودکار سندرومی است که مشخصه آن بی‌تفاوتی شدید است.افراد دارای این نارسایی، توانایی فعال‌کردن آنی هر نوع فرایند شناختی یا عاطفی را از دست می‌دهند.

 

آن‌ها دارای هیچ نوع فکری نیستند و اغلب به آرامی تمامی روز را در یک مکان و بدون صحبت‌کردن یا حرکت‌کردن می‌نشینند.

 

چنانچه فردی آن‌ها را تحریک کند، می‌توانند به سوال‌ها پاسخ گفته و خاطرات را به یاد آورند، اما در صورتی که به حال خود رها شوند، ذهن آن‌ها خالی می‌ماند.در صورتی که این بیماران دارای افکار آنی نیستند، این سوال مطرح است که آیا آ‌ن‌ها خواب می‌بینند؟در این تحقیق از 13 سوژه مبتلا به نارسایی و 13 سوژه کنترل خواسته شد که یک دفتریاداشت خواب داشته باشند. محققان سپس این دفترها را برای طولانی‌بودن، پیچیدگی و عجیب‌بودن آن‌ها تحلیل کردند.در نهایت، تمامی بیماران مبتلا به این نارسایی خواب‌دیدن را گزارش نکردند، اما تعدادی از آن‌ها این عمل را انجام دادند.

 

افرادی که خواب دیدن را گزارش کرده بودند (فقط چهار نفر از 13 نفر)، خواب‌های کوتاه‌تر و غیرعجیب‌تر را در مقایسه با گروه کنترل داشتند. گروه کنترل خواب‌هایی با سناریوهای نرمال مانند راه‌رفتن را داشتند.بیمارانی که در طول روز دارای افکار آنی نبودند، می‌توانند هنگام خواب این افکار را داشته باشند و این موضوع نشان می‌دهد که خواب‌دیدن باید فرایندی «پایین-به-بالا» و اساسا یک reflex باشد.سادگی و فقدان عاطفی خواب‌های افراد از این حکایت دارد که فرایندهای دست بالاتری برای خلق سناریوهای عجیبی که بسیاری از مردم در خواب‌هایشان دارند، لازم است.جزئیات این مطالعه در مجله Brain منتشر شد.تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
2.jpg-33.jpeg

موشک جدید سوخت جامد ژاپن روز گذشته(شنبه) با موفقیت در یک پرتاب هماهنگ شده از مرکز فرماندهی مبتنی بر رایانه لپ‌تاپ به همراه تلسکوپی برای رصد از راه دور سیارات به فضا ارسال شد.سازمان اکتشاف هوافضای ژاپن موشک اپسیلون را در ساعت 5:00 صبح به وقت گرینویچ از مرکز فضایی اوچینورا در کاگوشیما در جنوب این کشور به فضا پرتاب کرد.بیش از 900 تن در یک مقر مشاهده عمومی در توکیو در زمان این پرتاب به تشویق و تصویربرداری از موشک پرداختند.موشک 24 متری سه مرحله اپسیلون که 91 تن وزن دارد، تلسکوپ « SPRINT-A» را در ارتفاع حدود 1000 کیلومتری طبق برنامه‌ریزی آزاد کرد.SPRINT-A اولین تلسکوپ فضایی جهان برای رصد از راه دور سیاراتی مانند ناهید، مریخ و مشتری از مدار اطراف زمین است.ابتدا این پرتاب قرار بود در روز 27 اوت(پنجم شهریور) انجام شود اما اولین تلاش تنها چند ثانیه پیش از پرتاب در پی شناسایی اشتباه یک اختلال موقعیتی معلق ماند.ژاپن امیدوار است این موشک که تنها به وسیله دو رایانه لپ‌تاپ در یک مرکز فرماندهی با تعداد کمی از کارکنان پرتاب شده، در تجارت فضایی جهانی قابل رقابت باشد.اپسیلون تقریبا به اندازه نصف موشک سوخت مایع H2-A این کشور و جانشین موشک سوخت جامد M-5 است که در سال 2006 به دلیل هزینه‌های بالای آن کنار گذاشته شده بود.

 

این موشک کوچک برای اولین بار در جهان به هوش مصنوعی تجهیز شده که به آن اجازه می‌دهد بطور مستقل بررسی‌های پرتاب را انجام دهد.در مرکز کنترل تنها هشت کارمند در ماموریت پرتاب اپسیلون حضور داشتند که در مقایسه برای پرتاب موشکی مانند H2-A به حدود 150 کارمند نیاز بود.سازمان فضایی ژاپن هزینه تولید و پرتاب را به 37 میلیون دلار کاهش داده که در مقایسه حدود نیمی از هزینه‌های لازم برای موشک قبلی M-5 است.تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
203-7.JPG

فضاپیمای وویجر 1 پس از خروج از منظومه شمسی و ورود به فضای بین ستاره‌ای، نخستین پیام خود را به زمین مخابره کرد. فضاپیماهای دوقلوی وویجر 2 و 1 با هدف بررسی سیارات منظومه شمسی بویژه مشتری و زحل در سال 1977 میلادی به فاصله 16 روز از یکدیگر به فضا پرتاب شدند.ناسا روز پنج شنبه 12 سپتامبر (21 شهریور) بطور رسمی از خروج فضاپیمای وویجر 1 از منظومه شمسی و ورود به فضای بین ستاره‌ای در آگوست 2012 میلادی خبر داد؛ بر اساس داده‌های دریافتی، این فضاپیما در یک منطقه انتقالی خارج از حباب منظومه شمسی در مکانی که تأثیرات خورشید هنوز در آن مشهود است، حضور دارد.فضاپیمای وویجر 1 پس از گذشت 36 سال از آغاز مأموریت بررسی سیارات منظومه شمسی، در حال حاضر در بخش تاریک و سرد فضا جایی بین ستارگان قرار دارد.بر اساس اعلام ناسا، نخستین فضاپیمایی که موفق به خروج از منظومه شمسی شده است، پیامی را از فضای بین ستاره ای ارسال کرده که شامل ارتعاش پلاسمای متراکم یا گازهای یونیزه شده است که توسط ابزار موج پلاسمای فضاپیما ضبط شده است.«دان گارنت» محقق اصلی ابزار موج پلاسمای وویجر 1 در یک کنفرانس مطبوعاتی تأکید کرد: برای نخستین بار موفق به ضبط صدایی در فضای بین ستاره‌ای شده‌ایم و شنیدن این صدای ضبط شده یک رویداد تاریخی و مهم محسوب می‌شود.به گفته «گارنت»، ابزار پلاسمای فضاپیما تاکنون دوبار این صدای ارتعاش را شنیده است که شامل اکتبر تا نوامبر 2012 و آوریل تا می 2013 میلادی است.در هر دو مورد ضبط شده افزایش میزان صدا به گوش می‌رسد که می‌تواند به معنای افزایش مداوم تراکم باشد.محققان ناسا بصورت مستمر با دو فضاپیمای وویجر 2 و 1 در ارتباط هستند؛ اما حضور وویجر 1 در فضای بسیار دور دست خارج از منطقه هلیوسفر، ارسال پیام را دشوار کرده است؛ با توجه به فاصله 19 میلیارد کیلومتری فضاپیما از زمین، ارسال هر پیام 17 ساعت بطول می انجامد.فضاپیمای وویجر 1 در حال حاضر مشغول بررسی ذرات بیگانه و پدیده‌های تاکنون مشاهده نشده در فضای بین ستاره‌ای است.با پایان یافتن سوخت هسته‌ای دو فضاپیما، ابزار علمی و تحقیقاتی آنها در سال 2025 میلادی خاموش خواهند شد.تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
8-71.JPG

 

کشتی‌های هوایی زمانی آینده حمل‌ونقل هوایی محسوب می‌شدند، اما پس از فاجعه هیندنبرگ برای بیش از 75 سال از آسمان‌ها محو شدند و اکنون یک شرکت پیشگام هوانوردی امیدوار است بتواند آنها را در تلاش برای متحول کردن بازار جهانی پروازهای مسافری دوباره بازگرداند.

 

 کشتی هوایی Aeroscraft با استفاده فناوری نوآورانه ساخته شده که به آن اجازه کنترل بهتری نسبت به کشتی‌های فضایی پیشین بر روی پرواز می‌دهد از این رو با مشکلات تجربه شده توسط اولین نسل این هواپیماها روبرو نخواهد بود.

 

این کشتی هوایی تنها به یک سوم سوخت مورد استفاده هواپیمای باری نیاز داشته و همچنین می‌تواند بدون نیاز به فرودگاه، از هر جا حتی از روی آب برخاسته یا فرود بیاید؛ از این رو می‌توان آنرا در مناطق جنگی و حادثه‌دیده مورد استفاده قرار داد.

 

این فناوری توسط یک کمک مالی سه میلیون دلاری از سوی دولت آمریکا طراحی شده و بزودی برای اولین پرواز خود که برای اواسط 2015 برنامه‌ریزی شده، آماده خواهد شد.

 

Aeroscraft توسط شرکت Worldwide Aeros طراحی شده که بر اساس پیش‌بینی آن می‌تواند شیوه حمل کالاها در جهان را با ارائه یک حالت انتقال ارزانتر از هواپیما و سریعتر از کشتی تغییر دهد.

 

این دستاورد کلیدی فناورانه زمانی بوجود آمد که ایگور پاسترناک، موسس این شرکت توانست شیوه جدیدی برای فشرده کردن گاز هلیوم شناسایی کند که به کشتی هوایی در کنترل وزن آن کمک می‌کند.

 

این کشتی هوایی می‌تواند مانند یک بالگرد بطور عمودی از زمینه برخاسته و فرود بیاید و از این رو می‌تواند از مناطق بدون فرودگاه نیز بازدید کند.

 

این امر بدان معنی است که اگرچه سرعت 185 کیلومتر بر ساعت این کشتی هوایی بسیار کندتر از هواپیماهای با سرعت بیش از 800 کیلومتر در ساعت است، اما زمان کلی سفر می‌تواند کمتر باشد چرا که این بالونها می‌توانند بطور مستقیم از محل تولید کالا به محل مورد نیاز پرواز کنند.

 

سازندگان امیدوارند که این فناوری بتواند برای ارتش و موسسات خیریه در مناطق بدون فرودگاه جهان مورد استفاده باشد.

 

اگرچه این کشتی‌های هوایی در مقایسه با جتهای فلزی، بی‌دوام بنظر می‌آید اما Aeroscraft از بدنه ضدگلوله برخوردار بوده و حتی اگر قسمت بیرونی آن شکسته شود، مانند بالون سوراخ نمی‌شود.

 

به ادعای سازندگان، اولین نسخه این کشتی هوایی تا اواسط 2015 در دسترس مشتریان قرار خواهد داشت که می‌توانند آن را برای یک سال اجاره کنند.

 

یک مدل کشتی هوایی با قابلیت حمل 66 تن سالانه بیش از 25 میلیون دلار هزینه داشته و نسخه 250 تنی آن 55 میلیون دلار خواهد بود.

 

 

کشتی‌ هوایی Aeroscraft در زمان آزمایش

 

 

 

پرواز این کشتی‌هوایی برای اواسط سال 2015 برنامه‌ریزی شده است

 

 

 

نسل جدید کشتی‌های هوایی بر فناوری جدیدی فشرده‌سازی هلیوم برای کنترل بهتر تکیه دارد

 

 

 

Aeroscraft مشابه یک هواپیمای معمولی از خلبان و کمک خلبان برخوردار است

 

 

 

تجدیدنظر در این بالونهای هوایی جدید به دلیل هزینه یک سوم پرواز آنها نسبت به هواپیما است

 

 

 

به گفته سازندگان این کشتی‌های هوایی برای همه شرکتهای دخیل در حمل‌ونقل کالا مناسب هستند

 

 

 

سازندگان امیدوارند این فناوری جدید با مشکلات کشتی‌های هوایی اولیه مواجه نشود

 

 

 تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
3-1435.jpg

مبتکران آلمانی طرحی خلاقانه را برای ساخت خانه‌های زیرزمینی مریخی ارائه داده‌اند. بناکردن خانه بر روی مریخ فرایندی انرژی‌گیر و زمانبر خواهد بود.به منظور تسهیل در انجام این عمل، دیمیتری زویکوف، آرینا آگیوا و کراسیمیر کراستو از شرکت معماری ZA در آلمان، مفهوم معماری را برای مستعمره‌های آینده مریخ ارائه داده‌اند که پیش از ورود ساکنان ابدی سیاره سرخ، توسط ربات‌ها در زیر زمین ساخته می‌شوند.ایده موجود در پس این مفهوم، استفاده از سازه‌هایی است که توسط ربات‌ها و با استفاده از مواد زمینی به ویژه بازالت، ساخته می‌شوند.کاوشگرهای ناسا بازالت را بر روی مریخ شناسایی کرده‌اند و این مولفه رایج‌ترین ماده موجود در بستر صخره‌ای سیاره مزبور به شمار می‌آید.بازالت دارای ویژگی‌های عایق‌کننده بوده و سازه زیرزمینی که از آن ساخته شود، حفاظت بالایی را در مقابل تشعشع ارائه خواهد داد.این مولفه همچنین مشکل حمل مواد ساختمانی از زمین به مریخ را حل می‌کند و ساخت نوعی بتن مریخی از خاک را در کمیت‌های قابل‌توجه عملی می‌کند.حفرکننده‌ها و سازندگان رباتیک از زمین اعزام خواهند شد و بر روی مریخ فرود خواهند آمد.این ربات‌ها از ستون‌های بازالتی بهره خواهند برد؛ ستون‌های مشابه اخیرا توسط کاوشگر Mars Reconnaissanc ناسا در دیوارهای دهانه‌های برخورد مریخ و در مجاورت Marte Vallis کشف شدند.

 

هنگامی که ربات‌ها نواحی از چنین ستون‌های دفن‌شده‌ای را یافتند، استحکام آن‌ها را آزمایش کرده و سپس ضعیف‌ترین ستون‌ها را حذف می‌کنند.آن‌ها مانند مورچه‌ها حفاری می‌کنند، یک فضای زیرزمینی را خواهند گشود و تعدادی از ستون‌ها را به عنوان پشتیبان به جای خواهند گذاشت.افزون بر این، ماده اتلافی حول پنجره‌های سقفی و راه‌های ورودی برای محافظت از این نواحی در مقابل باد و غبارهای بسیار خورنده مریخی جاسازی خواهد شد.زمانی که مستعمره‌نشینان به مریخ رسیدند، کاروان‌ها تقریبا برای سکونت آن‌ها آماده خواهند بود.این افراد کاروان‌ها را به نواحی کشاورزی، عمومی و مسکونی تقسیم خواهند کرد و سپس، سیستم‌های پشتیبانی از حیات، نیروگاه‌های برق، درها، پنجره‌ها و همچنین کارخانه‌ای برای ساخت فیبر بازالت را نصب خواهند کرد.فیبر مزبور با فشردن و ذوب‌کردن بازالت در دماهای هزار و 500 درجه سانتی‌گراد و سپس چرخاندن آن‌ها مانند یک فیبر شیشه‌ای تولید می‌شود. نتیجه یک ماده آزبست‌مانند با ویژگی‌هایی مشابه فیبر کربنی خواهد بود.به گفته طراحان، خاک مریخ برای پرورش محصولات کشاورزی مناسب بوده اما آن‌ها در این بین، به پرورش مارچوبه اشاره می‌کنند.یافتن آب و پرورش‌دادن محصولات کشاورزی اداره مستعمره‌ها را مقرون به صرفه‌تر خواهد کرد، اما این موضوع مشکلی است که غلبه بر آن در بیابان مریخ دشوارتر از بیابان زمینی است.

 

 

 

 

 

خانه‌های مریخی

 

 

 

خانه‌های مریخی

 

 

 

خانه‌های مریخی

 

 

 

خانه‌های مریخی

 

 

 

خانه‌های مریخی

 

 

 

خانه‌های مریخی عنکبوت‌مانند

 

 

 

دیاگرام خانه‌های مریخی

 تاريخ : یک شنبه 24 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اپل با معرفی آیفون 5C خوراک رسانه ای خوبی برای سایت ها فراهم کرد. در چندین سال اخیر، مشخصا در مورد آیفون و آیپد، فلسفه طراحی اپل این بوده که محصولات ساده و خالصی را بسازد تا مشتری بعد از خرید فرصت پیدا کند با تهیه وسایل جانبی مثل کیس و کیف، با سلیقه خودش ظاهری متفاوت برای گجت رقم بزند. ولی آیفون 5C این وسط ناقض این فلسفه نانوشته شد.

 
یا حتی فراتر اینکه اپل کمتر وارد ساخت وسایل جانبی برای آیفون و آیپد شده بود و به عنوان مثال ما تا امروز هرگز ندیده ایم کیبورد فیزیکی برای آیپد طراحی کند و فقط یک کاور ساده بیرون داده. ولی انگار سود خوب سازندگان وسایل جانبی برای آیپد و آیفون باعث شده اپل هم طمع کند. کیس های اختصاصی برای آیفون ۵ سی و آیفون ۵ اس، یا داک جدید برای این دو و کسی چه می داند یکی دو ماه دیگر برای آیپد چه!
 
شما فکر می کنید اپل بهتر از پس ساخت این لوازم جانبی بر می آید یا شرکت هایی که کارشان این است؟ در ادامه مطلب با ما باشید تا ۱۰ کیس و کیف زیبا برای آیفون را ببینیم که قیمت شان از آیفون ۵ سی ۱۶ گیگابایتی با قرارداد اوپراتور یا به طور آزاد، فراتر است.
 
 
 

شرکت کیس-میت یک عالمه کاور برای آیفون می سازد. از جمله مدل Madison که با چرم پف دار و دانه های کریستال تزئین شده، و قیمتش ۱۰۰ دلار است. یک کاناپه دستی!
 

سکتور ۵ با روش سی.ان.سی از دل یک ورق آلومینیوم ۶۰۶۱ در آمده، سپس با پلیمر مورد استفاده در ماموریت های فضایی تکمیل و تقویت شده و در پشت آن نیز یک لایه چرم جیر مخملی قرار گرفته. همه اینها ۱۳۹ دلار هزینه بر می دارد. مشتری هستید؟
 

مالبری قول داده که این کیف چرمی بسیار خوشدست خواهد بود و هر چه سالخورده تر شود، نرمی بیشتری هم پیدا خواهد کرد. می توان امیدوار بود که این درست باشد و با پرداخت ۱۴۰ چند سال از آن استفاده کرد. البته اگر آیفون های سال ۲۰۱۴ بزرگتر شوند، پول تان را دور ریخته اید، شاید هم با روزنامه خیس و فنر کار حل شود (به سبک کفش ها!)
 

در صورتی که دوستان تان لوگوهای متعدد G را روی این کیف چرمی ندیدند، یک پرچم سبز و قرمز در گوشه آن به اهتزاز در آمده تا کمی فخر فروشی کنید. البته بعد از پرداخت ۱۶۰ دلار پول بی زبان.
 

با ۱۷۰ دلار می توانید این کیف زیبا را بخرید ولی در نظر داشته باشید که با این قیمت، هر کدام از راه راه های روی آن ۱.۸۰ دلار برای تان آب می خورد! ارزشش را دارد؟
 

تعداد زیادی کریستال درخشان پشت آیفون خود می خواهید؟ آن هم از گنجینه جواهرات Swarovski؟ لطفا ۱۷۵ دلار بدهید.
 

قیمت زیاد این کیس را تنها می توان به چوب خوش رنگ و طرح دارش که مربوط به تنه درخت های کهن سال و قطور است، و البته فرآیند ساخت کاملا دستی آن نسبت داد. ۱۸۰ دلار، با روکشی مخملی در پشت.
 

این هم کیفی ساخت Dolce & Gabbana؛ توضیح اضافه هم مگر می خواهد؟ ۱۹۵ دلار و دیگر هیچ.
 

حتما می پرسید این کیس بی ریخت دیگر ساخت کیست که اینقدر گران به فروش می رسد. بحث بر سر سازنده آن نیست، بر سر جنسش است. جنس کیس از پوست Stingray (نوعی ماهی پهن برقی) است. اصلا تا به حال سعی کرده اید یکی شان را شکار کنید که به قیمت ۲۸۰ دلاری این کیس ایراد می گیرید؟ نه واقعا!؟
 

و در آخر، این کیس بلوبری تقریبا به گرانی یک عدد آیفون ۵ سی بدون قرارداد است. ۴۹۵ دلار ناقابل برای کیسی از جنس پوست گوساله همراه با دری با آهنرباهای مخفی.


تاريخ : شنبه 23 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
حالا که خیال همه از جانب آیفون 5S و 5C راحت شده، چشم هاست که دنبال یافتن سر نخی از تبلت های اپل می گردد؛ و از قضا موفق هم شده. یک دو جین عکس از آیپد ۵ و آیپد مینی ۲ به بیرون درز کرده که البته همگی از پشت این دو دستگاه هستند. (به خاطر اینکه نمایشگر روی این بدنه ها نصب نشده است)آنچه از عکس ها مشخص می شود این است که [اگر این دستگاه نهایی باشد] طراحی هردو شبیه هم است و بدنه پشتی آلومینیومی مزین به لوگوی اپل دارند. بلندگوهای تبلت ها کاملاً در زیر دستگاه قرار گرفته تا مشکل خفگی صدا در موقع به پشت گذاشته شدن بر طرف شود.کسی نمی تواند صحت این عکس ها را تایید کند و اپل هم طبق معمول واکنشی نشان نداده ولی نکته ای که از مقایسه دو تبلت خیلی به چشم می خورد این است که گویی به جز «اندازه» تفاوت ظاهری زیادی ندارند. می توانید در ادامه مطلب خودتان این عکس ها را مشاهده کنید.
 تاريخ : شنبه 23 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ری دالبی خالق سیستم صدای دالبی درگذشت
 

«این سینما مجهز به سیستم صدای دالبی ست» آشناست، نه؟ روز گذشته مبتکر سیستم دالبی و بسیاری فناوری های صوتی دیگر در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

 
در پورتلندِ اورگان متولد شد ولی در سانفرانسیسکو بزرگ شد. دوران جنگ جهانی دوم به صورت پاره وقت برای شرکت Ampex کار می کرد. درواقع داشت با اولین ضبط و پخش کاست تجربه می اندوخت.
 
در دانشگاه ایالتی سن خوزه و بعد استنفورد تحصیلات عالی را ادامه داد ولی به خاطر شرکت در جنگ از اتمام آن باز ماند. او بود که روی نخستین نمونه های ضبط و پخش ویدیو کار کرد و نقشی کلیدی در به ثمر رساندن ویدیو تیپِ کوادراپلکس بازی نمود.

بعد تصمیم گرفت دوباره به دانشگاه بر گردد و لیسانس مهندسی الکترونیک را از استنفورد در سال ۱۹۵۷ گرفت. چند سال پس از آن به انگلستان رفت و آزمایشگاه های دالبی را در آنجا تاسیس کرد. 
 
صدای دالبی را بی شک شنیده اید. اشتباه نکنید صدای آقای دالبی نه، سیستم صدای دالبی! بله هم او بود که با کار روی فناوری های کاهش و حذف اغتشاش باعث شد صداها را واضح تر از قبل بشنویم.  ری دالبی از میان مان رفت ولی کوله باری از ابداعات و اختراعات وی همچنان با ما است.
 
بنا بر اعلام شرکت دالبی، آقای دالبی چند سالی بوده که از بیماری آلزایمر رنج می برده و از تیر ماه بیماری لوسِمی حاد (سرطان خون) او را زمین گیر کرده بود.
 
نوآوری های او و فناوری هایی که ایجاد کرد باعث شد انقلابی در تجربه شنیداری مردم به وجود آید. دالبی به جز پیشتازی در زمینه کاهش نویز، صدای فراگیر یا Surround را هم اختراع کرد. او به تنهایی صاحب بیش ار ۵۰ پتنت در ایالات متحده بود.
 
کلوین یمن، مدیر عامل و رییس آزمایشگاه های دالبی می گوید: «امروز ما یک دوست، معلم و الهام بخش را از دست دادیم» « او شرکتی را بنا نهاد تا با نوآوری و باور به اینکه اگر روی مردم حساب کنی و ابزار موفقیت را در اختیارشان گذاری کارهای بزرگی می کنند؛ ارزش آفرینی کند. آرمان ری ادامه خواهد یافت تا منبع الهام و انگیزه برای همه ما باشد»
 
او در آزمایشگاه های دالبی محیطی به وجود آورد که مهندسان برای پیشبرد دانش صدا و خلق ایده های نو در این زمینه کار کنند. امروزه هزاران فیلم و دستگاه از فناوری دالبی برای بهبود صدا بهره می برند. هنرمندان موسیقی و فیلم سازان هم برای حیات بخشیدن به آثار خود ابداعات دالبی را استفاده می کنند.
 
دالبی در طول حیاتش جوایز و مدال های زیادی را از آن خود کرده: مدال ملی فناوری از رییس جمهور وقت آمریکا بیل کلینتون، عنوان افسر بریتانیا از سوی ملکه این کشور، چندین اسکار، اِمی و جوایز جشنواره های مختلف فیلم و ده ها جایزه دیگر.

ری دالبی وضع مالی خوبی داشت و مجله فوبز نامش را در زمره ۴۰۰ ثروتمند دنیا قرار داده بود اما او نه مرد پول بود نه مراسمات و جشنواره ها؛ دالبی مرد کار بود. خودش می گفت: «من هیچ وقت دنبال طلا و اسکار و این چیزها نبودم. من فقط کارها را در حرفه ام به شکل درست انجام می دادم. این چیزها خودشان در پی اش آمدند»


تاريخ : شنبه 23 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

کلیه اولترابوک های ویندوز ۸ در آینده به نمایشگر لمسی مجهز خواهند شد
 

ویندزو ۸ مایکروسافت نیازی اساسی به نمایشگر لمسی دارد و سرانجام کاربران نیز در حال قبول کردن این موضوع هستند. در کنفرانس سالانه توسعه دهندگان اینتل، یکی از مدیران ارشد این شرکت بیان کرد که در حال حاضر ۷۰ درصد از اولترابوک های بازار دارای صفحات لمسی هستند و شواهد نشان می دهد که این عدد در آینده به ۱۰۰ درصد نیز خواهد رسید.

 
هم اکنون اولترابوک های ویندوز ۸ بازار را می توان به سه دسته تقسیم بندی کرد: لپتاپ های کلاسیک با نمایشگر لمسی، هیبریدی هایی که دارای نمایشگر لمسی لولایی هستند، و دستگاه هایی که در آن ها نمایشگر از کیبورد به صورت کامل جدا شده و به عنوان یک تبلت، ایفای نقش می کند.
 
با وجود اینکه اولترابوک ها هنوز سهم بازار زیادی از فروش کامپیوتر های ویندوزی را در اختیار ندارند، اما آمار نشان می دهد که کاربران در حال ارتباط برقرار کردن با صفحات نمایش لمسی و کاربرد آن ها هستند. مدیر یکی از مؤسسات تحلیل بازار نیز بر این موضوع صحه می گذارد و بیان می کند که در ماه اخیر لمسی ها، فروش بسیار بالاتری نسبت به ماه های دیگر را به خود اختصاص داده اند.
 
در مرداد ماه، دستگاه های لمسی ۳۰ درصد از سهم بازار لپتاپ های مجهز به ویندوز ۸ را در اختیار گرفتند. این آمار در مقایسه با سه ماه ابتدای سال، و سهم بازار ۱۰ درصدی، پیشرفت بزرگی محسوب می شود. تحلیلگران معتقدند که قیمت پایین تر از ۵۰۰ دلار تعداد بالایی از دستگاه های لمسی ویندوز ۸، دلیل افزایش این آمار هستند و احتمال اینکه در تعطیلات پیش رو، باز هم شاهد افزایش این آمار باشیم، وجود دارد.
 
آیا شما برای خرید لپ تاپی با صفحه نمایش لمسی و سیستم عامل ویندوز ۸، برنامه ای دارید؟


تاريخ : شنبه 23 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
18-418.jpg

مریخ‌نورد «کنجکاوی» با پیمودن مسیر 141 متری، رکورد طولانی‌ترین مسیرپیمایی در طول یک روز مریخی را شکست. مریخ نورد یک تنی ناسا از ماه آگوست 2012 فعالیت اکتشافی خود را بر سطح سیاره سرخ آغاز کرده است.کنجکاوی در سیصد و هشتاد و پنجمین روز مریخی به دو موفقیت تازه دست یافت که شامل طولانی ترین مسیرپیمایی در یک روز و مسیریابی خودکار به تنهایی بود.بر اساس اعلام آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL)‌ ناسا، کنجکاوی در تاریخ پنجم سپتامبر (14 شهریور) مسافت 42 متری را با استفاده از سیستم هوشمند آنبورد خود پیمود.

 

«جف بیسیادکی» برنامه ریز مریخ نورد کنجکاوی تأکید می کند: مسیر طولانی بسمت کوه شارپ در پیش داریم و با فعال کردن سیستم اجتناب از خطر مریخ نورد امیدواریم که بتوانیم موانع را براحتی پشت سر بگذاریم.پس از پیمودن این مسیر و با ارزیابی عملکرد مریخ نورد و تکمیل نقشه راه در تاریخ هشتم سپتامبر، کنجکاوی به نخستین توقفگاه پنجگانه در مسیر رسیدن به کوه شارپ در فاصله 5.5 کیلومتری از مرکز دهانه گیل موسوم به توقفگاه Waypoint 1 رسید.با پایان یافتن تحقیقات علمی در منطقه Waypoint 1 ادامه مأموریت به سمت چهار توقفگاه دیگر و رسیدن به مقصد نهایی کوه شارپ از سر گرفته خواهد شد.مریخ نورد کنجکاوی در طول بیش از یکسال فعالیت بر سطح سیاره سرخ به هدف نخست مأموریت خود یعنی کشف شواهدی از محیط باستانی مریخ که از تکامل حیات میکروبی حمایت می کند، دست یافته است.تاريخ : شنبه 23 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
191-11.JPG

ناسا تصویر حضور یک قورباغه کوچک در کنار سکوی پرتاب کاوشگر ماه LADEE را تأیید کرد.

 

 کاوشگر جدید ماه ناسا هفته گذشته از پایگاه فضایی والوپس در ویرجینیا به فضا پرتاب شد؛ اما در بین تصاویر این پرتاب، مشاهده یک قورباغه کوچک در میان دودهای سکوی پرتاب باعث حیرت کارشناسان شد.

 

ناسا ضمن تأیید این تصویر، علت دقیقی برای حضور این قورباغه در نزدیکی سکوی پرتاب موشک اعلام نکرده است.

 

تصور بر این است که این دوزیست بخت برگشته، متعلق به استخر آب نزدیک سکوی پرتاب والوپس باشد؛ این استخر توسط سیستم‌های بارانی فشار بالا به منظور پیشگیری از آتش‌سوزی ایجاد شده است.

 

به گفته سخنگوی ناسا، این عکس کاملا واقعی بوده و تنها در یک فریم از دوربین های کنترل از راه دور مخصوص لحظه پرتاب ثبت شده است؛ وضعیت قورباغه و احتمال نجات یافتن حیوان مشخص نیست.

 

پیش از این در سال 2009 میلادی یک خفاش با چسبیدن به بدنه شاتل فضایی، سفر به فضا با سرعت 28 هزار کیلومتر در ساعت را تجربه کرد!

 

 

 

 

 

پرش یک قورباغه به هوا در کنار سکوی پرتاب کاوشگر ماه ناسا

 تاريخ : شنبه 23 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 شركت «Symantec» كه توليد كننده آنتي ويروس «نورتون» است اخيرا فهرستي از خطرناك ترين وب سايت هاي جهان را معرفي كرده است. بد نيست بدانيد كه محتويات برخي از اين سايت ها ،‌مربوط به شكار ‌، آشپزي ، ورزشي و الكترونيكي است كه ورود به آنها حاوي ويروس هاي بي شمار است. 

به عنوان مثال تنها يك وب سايت عربي بالغ بر 56 هزار تخريبگري كامپيوتري است و يك كليك ساده و دانلود از آن مي تواند ويروس ها را به كامپيوتر شما هدايت كند. يك توصيه !‌ هيچگاه از سايت هاي آلوده استفاده نكنيد و دائما از يك ويروس اسكنر و فايروال كمك بگيريد . لينك هاي ناآشنايي كه به شما معرفي مي شود را باز نكنيد و همواره آنتي ويروس هاي خود را به روز نگه داريد.

17ebook.com كه حاوي معرفي كتاب هاي الكترونيكي است و حاوي 6417 ويروس است.

Aladel.net يك سايت عربي با بيش از 56 هزار نوع ويروس

Clicenews.com كه يك سايت خبري است با 7419 نوع تهديد كامپيوتري است

Dfwdiesel.net يك سايت مربوط به خودرو است با 7193 ويروس

Divineentrprises.net يك سايت اقتصادي با 7193 نوع ويروس

Fantasticfilms.ru سايت معرفي فيلم هاي سينمايي با 8137 ويروس مخرب

Gardnsrestaurantandlatering.com يك سايت مربوط به باغباني ، رستوران و غذا است با 23484 نوع ويروس

Gncr.org سايت خودرو با 11443 نوع ويروس خطرناك

Hdvideoforums.org يك سايت تصويري با 5722 نوع ويروس مخرب

Kingfamilyphotoalbum.com يك سايت عكس با 10601 نوع ويروس

برخي ديگر از سايت هاي خطرناك؛

Pronline.ru سايت خبري

Magic4u.com سايت بازي

Purplehoodie.com ئسايت خريد

Sportsmansclub.net سايت ورزشي

Stock888.cn سايت مربوط به بازار سهام

Tathli.com سايت در خصوص دانلود

Xnescat.info سايت مربوط به سفرتاريخ : شنبه 23 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

کجای آیفون 5C قشنگ است؟ Non
 

اپل در مراسم سه شنبه در کنار دو تلفن 5S و 5C کاورهای خوش رنگی هم معرفی کرد تا هر کس نسبت به ذوق و سلیقه خود تلفن هوشمندش را نمایی بدهد.

 
اما کاور آیفون 5C با آن ظاهر شبیه دمپاییِ سوراخ دارش، بعضی نکته بینان دنیای فناوری را سر ذوق آورده و حسابی باعث انبساط خاطر اهالی وب شده؛ عکس زیر را نگاه کنید:

همین کلمه non که از نوشته پشت iPhone بیرون مانده دست مایه طنازان شده و آن را به چه چیزها که ربط نداده اند.
 
اما سوای از شوخی فکر می کنید اپلی که مدعی دقت در جزئی ترین نکات طراحی ست چطور از این نکته غافل شده؟ با این کاور سوراخ دار اسم دستگاه از iPhone به non تغییر می کند.


تاريخ : جمعه 22 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مکعب آینه ای با طراحی زیبای اسکاندیناویایی در تری هتل سوئد توجه همگان را به خود جلب کرده است.مکعب آینه ای از زاویه های خاصی نامحسوس است، بنابراین طراحان باید راهی برای جلوگیری از برخورد پرندگان با آن بیاندیشند. بهترین راه حل پوشاندن دیوارها با لایه ی مادون قرمز می باشد که برای انسان نامرئی و برای پرندگان مرئی است.
 
 
 
 
 
 


تاريخ : جمعه 22 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
179-12.JPG

دانشجوی جوان هلندی طرح مفهومی یک وسیله شناور را ارائه کرده است که می تواند در مدت پنج سال تمامی آب های جهان را از زباله های پلاستیکی پاکسازی کند. «بویان اسلات» دانشجوی 19 ساله هلندی طرح مفهومی پاکسازی اقیانوس (ocean cleanup) را ارائه کرده است.بر اساس ادعای طراح، این دستگاه شناور قادر به جمع آوری 20 میلیارد تن زباله پلاستیکی از آب دریاها و اقیانوس های مختلف جهان است.طرح مفهومی این محقق جوان شامل مجموعه ای از پلت فرم های شناور است که بدون آسیب زدن به محیط طبیعی دریا و زندگی موجودات دریایی از جمله پلانکتون ها، پلاستیک های شناور را شکار می کند.به جای استفاده از تور برای بدام انداختن زباله ها، از غلتک های شناوری استفاده می شود که زباله های پلاستیکی را بداخل دستگاه هدایت می کنند و همزمان آب و سایر موجودات دریایی بدون آسیب از بخش دیگر خارج می شوند.در کنار آرایه های خورشیدی، مجموعه ای از پردازنده های زیر آبی با عبور جریان آب، اقدام به تولید انرژی مورد نیاز دستگاه می کنند.طرح مفهومی پاکسازی اقیانوس می تواند سالانه 500 میلیون دلار از بخش بازیافت زباله های پلاستیکی درآمد زایی داشته باشد.این محقق جوان قصد دارد با تأسیس بنیاد پاکسازی اقیانوس و جلب سرمایه گذار، طرح مفهومی دستگاه شناور جمع‌آوری زباله های پلاستیکی را توسعه دهد.

 

 

 

 

 

طرح مفهومی دستگاه پاکسازی اقیانوس

 

 

 

طرح مفهومی دستگاه پاکسازی اقیانوس

 تاريخ : جمعه 22 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
38-14.JPG

پژوهش جدید محققان دانشگاه اوپن نشان داده که آب یافت شده در سنگهای باستانی ماه ممکن است در حقیقت از زمین اولیه نشات گرفته و حتی از رویداد برخورد باعث شکل‌گیری ماه، جان سالم بدر برده باشد. این نتایج با بررسی میزان آب موجود در ماده معدنی آپاتایت در نمونه سنگهای ماه که توسط ماموریت‌های آپولو به زمین آورده شده‌اند، بدست آمده‌اند.به گفته محققان، سنگهای باستانی ماه از مقادیر قابل توجهی از آب برخوردارند که در ساختار بلوری آپاتایت گرفتار شده‌اند. آنها همچنین برای شناسایی منبع احتمالی آب، به اندازه‌گیری نشانه ایزوتوپی هیدروژن آب در این سنگها پرداختند.محققان دریافتند که این نشانه ایزوتوپی بسیار مشابه نمونه‌های زمینی و برخی شهاب‌سنگهای کندریتی کربن‌دار است.به گفته آنها، سازگاری قابل‌توجه بین ترکیب هیدروژنی نمونه‌های ماه و ذخایر آب زمین قویا نشانگر وجود یک منشا مشترک برای آب در سیستم زمین-ماه است.این پژوهش در نشست علوم سیاره‌ای اروپا در لندن ارائه شده است.تاريخ : جمعه 22 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
12-862.jpg

پروژه ساخت اسکلت‌خارجی پوشیدنی و انسان‌محور با هدف افزایش بازدهی و ایمنی اماکن صنعتی آغاز شد. موسسه مهندسی صنعتی فرونهوفر IAO نیز در پروژه Robo-Mate مشارکت می‌کند.این موسسه به همراه 11 شریک اروپایی حاضر در نظر دارند با هدف ارتقا ایمنی و افزایش بازدهی در محیط صنعتی، اسکلت خارجی را طراحی کنند که توسط انسان هدایت می‌شود.فرایند خودکارکردن مسؤولیت‌های یدی متنوع برای فرایندهای تولید صنعتی به دلیل پیچیدگی‌ آن‌ها دشوار است.این امر به ویژه در مونتاژ‌کردن و سایر عملیاتی که در صنایع اتومبیل یا غذا به کار می‌رود، مشکل‌آفرین است. چنین فعالیت‌هایی همچنین دارای خطر آسیب‌رساندن هستند.بنا بر اعلام اتحادیه بنیاد کار انگلیس، حدود 44 میلیون کارگر در کشورهای اروپایی تحت تاثیر اختلالات اسکلتی-عضلانی (MSDs) مرتبط با محل کارشان قرار دارند. این موضوع نشان‌دهنده هزینه کلی سالیانه بیش از 240 میلیارد یورو است.به منظور غلبه بر چنین چالش‌های اجتماعی و صنعتی، پروژه جدید به نام Robo-Mate طراحی شده است.هدف از این پروژه طراحی یک اسکلت خارجی پوشیدنی، هوشمند و دارای مانور ساده برای کارهای دستی گزارش شده است.ایده بنیادی حاضر در پس Robo-Mate ارتقا شرایط کاری برای کارگران و تسهیل‌بخشیدن به مسئولیت‌های مکرر و کاهش‌دادن سانحه مرتبط با آسیب‌ها و بیماری‌های مرتبط با محل کار است؛ در نتیجه، بازدهی، انعطاف‌پذیری و برابری تولید افزایش خواهد یافت.تحقق‌بخشیدن به این مفهوم به معنی ادغام کنترلر‌های انسان‌محور با ربات‌های صنعتی دارای قابلیت کنترل با رایانه به منظور خلق اسکلتی است که اهداف لازم را برآورده سازد.این طرح شامل مدلبندی و شبیه‌سازی اسکلت مزبور در یک محیط کارخانه مجازی در موسسه فرونهوفر استنمونه‌اولیه این فناوری در شرکت فرانسوی INDRA SAS و شرکت رومانیایی تولیدکننده قطعات خودرو به نام COMPA S. A به نمایش در خواهد آمد.همچنین شرکت Centro Ricerche Fiat این اسکلت را در آزمایشگاه خود آزمایش خواهد کرد.پروفسور «هانس ونر فان دو ون» از دانشگاه علوم کاربردی زوریخ رهبری این پروژه سه ساله و 4.5 میلیون یورویی را بر عهده دارد.تاريخ : جمعه 22 شهريور 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |