استفاده از راه‌های قدیمی برای پیدا کردن پزشک مورد نظر یا دریافت مشخصات این فرد در دنیای امروزی نسبت به راهکارهای جدید بسیار سخت و طاقت فرسا است. از طرفی دسترسی به اینترنت برای بیشتر افراد امکان‌پذیر است و می‌توانند بیشتر نیازهایشان را از این طریق تأمین کنند.

برای پیدا کردن پزشک مورد نظرمان کافی است در کنار جستجو در سایت‌ها و تبلیغات اینترنتی سری به بخش جستجوی پزشک سازمان نظام پزشکی کشور بزنیم.

بخش جستجوی ‍پزشک سازمان نظام پزشکی

وقتی وارد بخش جستجوی پزشک می‌شویم فرمی به شکل زیر برای ما نمایش داده می‌شود که می‌توانیم هم از طریق مشخصات هویتی و هم با کد نظام پزشکی و کد دسترسی، پزشک مورد نظرمان را جستجو کنیم.برای جستجو در بخش جستجوی آزاد که همان جستجو با مشخصات هویتی است، می‌توان با درج یک یا چند شاخص از میان نام، نام خانوادگی، شهر مورد نظر، رشته تخصصی پزشک، آدرس مطلب و جنسیت، پزشک مورد نظرمان را پیدا کنیم.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هنگامی که بحث امنیت کامپیوتری و سایبری پیش می‌آید معمولاً ۲ مشکل عمده وجود دارد: نبود آگاهی کافی کاربران درباره‌ی خطرات واقعی و باورهای نادرست درباره‌ی مسائل امنیتی. در ادامه ۹ مورد از مهم‌ترین نکاتی را بررسی خواهیم کرد که کارشناسان و متخصصان امنیتی معتقدند هر کاربری باید آن‌ها را رعایت کند.

۱. داشتن یک رمز عبور قوی می‌تواند از وقوع بسیاری از حملات جلوگیری کند

strong passwords ad977

الکس استاموس مسئول ارشد امنیت فیسبوک بیشتر زندگی حرفه‌ای خود را صرف پیداکردن آسیب پذیری‌های امنیتی و فهمیدن اینکه هکرها چگونه ممکن است از معایب نرم‌افزارها سو‌استفاده کنند کرده است. او تا به حال با انواع مختلفی از حملات روبرو شده است؛ از غیرمستقیم‌ترین روش‌های هک گرفته تا ساده‌ترین کلاهبرداری‌ها به سبک مهندسی اجتماعی. او در تمامی این موارد دو راهکار آسان برای بسیاری از کاربران دیده است: استفاده از رمز عبور قوی و احراز هویت دو مرحله‌ای (two-factor authentication)

استاموس می‌گوید بزرگ‌ترین مشکل این است که رسانه‌ها روی داستان‌هایی درباره‌ی عمیق‌ترین و پیچیده‌ترین هک‌ها تمرکز کرده و طوری وانمود می‌کنند که کاربران هیچ راهی برای دفاع از خودشان ندارند؛ در حالی که اینطور نیست. او در ادامه می‌گوید:

"از زمانی که اسناد اسنودن رو شدند، متوجه سرخوردگی و ناامیدی جمعی در رسانه‌ها، صنعت امنیت و عموم مردم شده‌ام. اکثر افراد فکر می‌کنند که هیچ راهی برای حفظ امنیت خودشان ندارند. این جمله تنها در صورتی درست است که با یک آژانس امنیتی سطح بالای دولتی طرف باشید که حتی توانایی بازنویسی فرم‌ور هارد دیسک‌ها را هم دارد. این واقعیت که قدرت‌های دولتی ممکن است بتوانند به هر سیستمی نفوذ کنند، نباید شما را از حفظ امنیت خود در برابر خطرات بالقوه‌ و محتمل‌تری مانند هکرهای نیمه حرفه‌ای و کلاهبردار باز دارد.

کاربران می‌توانند با دو قدم آسان خود را در برابر تهدیدات خطرناک بسیاری محافظت کنند:

۱) نصب یک ابزار مدیریت پسورد برای تولید یک پسورد منحصر به فرد برای هر سرویسی که از آن استفاده می‌کنند.
۲) فعال سازی ورود دو مرحله‌ای (که اغلب با ارسال پیام کوتاه صورت می‌گیرد) در حساب‌های ایمیل و شبکه‌های اجتماعی.

مورد دوم بسیار مهم است، چرا که هکرها عاشق به دست آوردن کنترل حساب ایمیل و شبکه‌های اجتماعی افراد هستند تا با استفاده از آن به حساب‌های بیشتری نفوذ کنند.

من واقعاً دوست دارم که رسانه‌ها گسترش این ایده که ممکن است با هک‌ها و نفوذهای باورنکردنی امنیتی روبرو شوید را متوقف کنند، چرا که این ایده منجر به نادیده گرفتن حفظ امنیت در برابر طیف گسترده‌تری از حملات می‌شود."
از زمانی که اسناد اسنودن رو شدند اکثر افراد فکر می‌کنند که هیچ راهی برای حفظ امنیت خودشان ندارند. این تنها در صورتی درست است که با یک آژانس امنیتی سطح بالای دولتی طرف باشید.
آدام جی. اودانل مهندس ارشد گروه پیشرفته‌ی حفاظت در برابر بدافزار در سیسکو در تایید توصیه‌های استاموس می‌گوید:
"توصیه‌ی من به کاربران عمومی این است که همواره از اطلاعات خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کرده و آن را تست کنند. یک پناهگاه امن برای رمزهای عبور خود داشته باشند و از رمز عبور متفاوتی روی هر وبسایت استفاده کنند. داشتن یک رمز عبور خوب آسان است و در عین حال بهترین کاری است که می‌توانید انجام بدهید."

۲. صرف اینکه یک دستگاه جدید است دلیل بر امن بودن آن نیست

new device 7e04e

وقتی بسته‌بندی تلفن، تبلت یا لپ‌تاپ جدید خود را باز می‌کنید بوی تازگی آن بسیار لذت بخش و عملکرد باتری دستگاه رویایی است. اما این به معنی پاک بودن دستگاه شما از وجود بدافزارها و نداشتن هیچگونه آسیب‌پذیری‌ نیست.

این نکته را می‌توان از بسیاری از کارشناسان امنیتی شنید. الیانور سایتا مدیر فنی موسسه‌ی بین المللی رسانه‌ی نوین است و بیش از یک دهه به دولت‌ها و شرکت‌ها درباره‌ی مسائل امنیتی کامپیوتری مشاوره می‌دهد. او معتقد است که یکی از بزرگترین باورهای نادرست در زمینه‌ی امنیت این است که دستگاه‌های نو کاملاً ایمن هستند و هرچه از عمر آن‌ها می‌گذرد نا امن‌تر می‌شوند. این باور صحت ندارد؛ مخصوصاً به این دلیل که بسیاری از دستگاه‌های نو با نرم‌افزارهای تبلیغاتی عرضه می‌شوند که آسیب‌پذیری‌های امنیتی دارند. (برای مثال اگر به یاد داشته باشید نرم افزار Superfish از پیش روی بسیاری از لپ تاپ‌های لنوو نصب بود.)

سایتا می‌گوید:

"به همین دلیل است که موضوع Superfish تا این حد مهم بود. آن‌ها یک درب پشتی (backdoor) ساخته بودند، آن هم به بدترین و ناقص‌ترین شکل ممکن و حالا هر کسی می‌توانست از طریق آن وارد شود."
یکی از بزرگترین باورهای نادرست در زمینه‌ی امنیت این است که دستگاه‌های نو کاملاً ایمن هستند و هرچه از عمر آن‌ها می‌گذرد نا امن‌تر می‌شوند.

مسئله‌ی دیگری که سال گذشته رسانه‌ای شد حملات FREAK بود. اینکه بسیاری از دستگاه‌ها از قبل رویشان درب پشتی نصب شده بود. این درهای پشتی به خواست دولت‌ها و برای سهولت دسترسی سازمان‌های امنیتی و پیگیری حملات دشمنان نصب شده بودند. اما متاسفانه حتی اگر نیت دولت‌ها خیر هم باشد، درهای پشتی آسیب‌پذیری‌های امنیتی هستند که هر کسی می‌تواند از آن‌ها بهره‌برداری کند. سایتا می‌گوید:

"من فکر می‌کنم چیزی که بسیار مهم است این است که وقتی یک سیستم مانیتورینگ را در دل یک شبکه‌ی مخابراتی یا سیستم رمزنگرای شده می‌سازید، هر کسی می‌تواند از آن سوء استفاده کند. شما با این کار یک آسیب پذیری در سیستم ساخته‌اید و شاید مقدار کمی بر آن کنترل داشته باشید؛ اما در نهایت درب پشتی، درب پشتی است و هر کسی می‌تواند از آن رد شود."

۳. حتی بهترین نرم‌افزارها هم آسیب‌پذیری‌های امنیتی دارند

os chart e8b1c

خیلی از ما باور داریم که نرم‌افزارها یا سرویس‌های خوب و مشهور کاملاً ایمن هستند. به همین دلیل است که بسیاری از کاربران وقتی متوجه می‌شوند محصول یا سرویس آن‌ها آسیب‌پذیر است عصبانی می‌شوند. آن‌ها اینطور فکر می‌کنند که وقتی می‌توان یک خودروی ایمن ساخت، چرا نمی‌توان یک تلفن ایمن ساخت؟

پریسا تبریز رئیس تیم امنیتی گوگل کروم می‌گوید نباید به امنیت اطلاعات اینگونه نگاه کرد. تبریز عقیده دارد امنیت اطلاعات بیشتر شبیه پزشکی است؛ اندکی هنر و مقداری علم، نه علم خالص. او دلیل این شباهت را این واقعیت می‌داند که تکنولوژی ما ساخته‌ی دست انسان‌ها است و توسط انسان‌ها و با اهداف بسیار غیر علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. او می‌گوید:

"من فکر می‌کنم امنیت اطلاعات بسیار شبیه پزشکی است. هم علم است و هم هنر. شاید به این دلیل باشد که ما انسان‌ها تکنولوژی و اینترنت را ساخته‌ایم. ما فرض می‌کنیم که باید بتوانیم این‌ها را کامل و بی نقص بسازیم، اما پیچیدگیِ چیزی که ساخته‌ایم و حالا امیدواریم که بتوانیم امنیت آن را تامین کنیم، تقریباً غیر ممکن به نظر می‌رسد. امنیت آن احتیاج به نبود حتی یک باگ دارد. این شرایط را که در نظر بگیرید متوجه خواهید شد که بخت با سمت "مدافع" نیست. مدافع باید مطمئن باشد نرم‌افزاری که می‌نویسد هیچ باگی ندارد (که در مورد سیستم عامل‌ها چندین میلیون خط کد باید کاملاً عاری از کوچکترین باگی باشند) در حالی که "مهاجم" تنها کافی است تا یک باگ پیدا کند.
همیشه در نرم‌افزارها باگ وجود دارد و برخی از این باگ‌ها تاثیرات امنیتی دارند. چالش اصلی این است که منابع خود را صرف برطرف کردن کدام باگ‌ها کنیم و این کار بر اساس مدل‌های فرضیِ تهدید است. این مدل‌ها به ما می‌گویند که افراد با چه انگیزه‌هایی (مانند جرم و جنایت، سرقت، نظارت و ...) دست به حمله می‌زنند."
"مدافع" باید مطمئن باشد نرم‌افزاری که می‌نویسد هیچ باگی ندارد، در حالی که "مهاجم" تنها کافی است تا یک باگ پیدا کند

لیلیان ابلون، محقق امنیت کامپیوتر در شرکت رند (RAND) عقیده دارد چیزی به اسم سیستم کاملاً ایمن وجود ندارد. هدف اصلی تیم‌های امنیتی "هزینه بر" کردن حمله‌ها است، نه غیر ممکن کردن آن‌ها. او در ادامه می‌گوید:

"با داشتن منابع کافی، همواره راهی برای نفوذ مهاجم وجود دارد. حتماً تا به حال اصطلاح "دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد" را شنیده‌اید. این اصطلاح در مورد هک کردن و نفوذ به هر شرکتی صادق است. هدف امنیت کامپیوتری، پر هزینه کردن این حملات از لحاظ مالی، زمانی، تحقیقاتی و دیگر منابع است."

۴. هر وبسایت یا اپلیکیشن باید از HTTPS استفاده کند

https d093f

حتماً شما هم شایعات زیادی درباره‌ی HTTPS شنیده‌اید. اینکه کند است، فقط برا سایت‌هایی که باید فوق امن باشند لازم است، واقعاً کار نمی‌کند و مواردی از این دست. همه‌ی این‌ها نادرست هستند. پیتر اکرسلی از بنیاد مرز الکترونیک (Electronic Frontier Foundation) چندین سال است که روی استفاده از HTTPS تحقیق می‌کند. او می‌گوید باور نادرست و خطرناکی بین عموم رواج دارد که بسیاری از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها به HTTPS نیاز ندارند. او می‌گوید:

"یکی دیگر از تصورات غلط این است که اپراتورهای وبسایت‌هایی مثل روزنامه‌ها و شبکه‌های تبلیغاتی فکر می‌کنند که چون با پرداخت الکترونیکی سر و کار ندارند، وبسایت یا اپلیکیشن‌شان هم نیازی به HTTPS ندارد. همه‌ی وبسایت‌ها به HTTPS نیاز دارند، چرا که بدون آن هکرها، استراق سمع کنندگان یا آژانس‌های جاسوسی دولتی به راحتی می‌توانند بفهمند که چه کسانی مشغول خواندن مطالب سایت هستند، چه اطلاعاتی در اپلیکیشن در حال پردازش است، یا حتی می‌توانند اطلاعات را به روش‌های مخربی تغییر دهند."

اکرسلی وابستگی به هیچ شرکتی ندارد (بنیاد مرز الکترونیک یک سازمان غیر انتفاعی است) پس اگر می‌بینید برای HTTPS تبلیغ می‌کند مطمئن باشید انگیزه‌ی مالی پشت آن نیست و به او نفعی نمی‌رسد. او تنها به ایمنی کاربران اهمیت می‌دهد.

۵. فضای ابری (کلاود) امن نیست و تنها موجب بروز مشکلات امنیتی جدید می‌شود

cloud computing acf86

امروزه همه چیز به سمت ابری شدن پیش می‌رود. ایمیل‌های شما آنجا است، عکس‌ها، پیام‌ها، سوابق پزشکی، مدارک بانکی، و حتی جزئیاتی از زندگی خصوصی‌تان. در حقیقت فضای ابری از آن چه فکر می‌کنید امن‌تر است؛ اما ممکن است موجب بروز مشکلات امنیتی جدیدی شود که تا به حال آن‌ها را در نظر نگرفته‌اید.لی هانیول مهندس ایمنی است که برای یک شرکت بزرگ پردازش ابری کار می‌کند. او در ادامه توضیح می‌دهد که پردازش ابری دقیقاً چگونه کار می‌کند. هانیول پیشنهاد می‌کند برای درک بهتر تفاوت فضای ابری با فضای ذخیره سازی محلی، مثال ملموس و فیزیکی زیر را در نظر بگیرید:

"فرض کنید در یک خانه‌ی ویلایی زندگی می‌کنید. شما تسلط کاملی بر خانه‌تان دارید و می‌دانید که دقیقاً چه اقدامات امنیتی را در مقابل مزاحمان در نظر گرفته‌اید. اینکه آیا سیستم زنگ خطر دارید؟ یا روی دیوار و جلوی پنجره‌هایتان میله و نرده کشیده‌اید؟

حالا حالتی را در نظر بگیرید که در یک آپارتمان زندگی می‌کنید و بعضی از موارد گفته شده از قبل برای شما فراهم شده‌اند. مثلاً یک نگهبان در پایین ساختمان نگهبانی می‌دهد یا هر طبقه از ساختمان کلید یا کارت دسترسی مخصوص به خودش را دارد. ساختمان‌هایی وجود دارند که برای دسترسی به هر طبقه‌ی خاص، باید کارت مخصوص به آن طبقه را داشته باشید. شاید این روش کمی آزار دهنده به نظر برسد، اما قطعاً بسیار ایمن‌تر است. نگهبان ساختمان هم رفته رفته الگوی آمد و شد ساکنان را یاد می‌گیرد و می‌تواند مزاحمان را از ساکنان تشخیص بدهد.

گذاشتن اطلاعات در فضای ابری مثل زندگی کردن در این آپارتمان‌های امن است. ممکن است به مکانی که داده‌های شما در آن ذخیره شده است دسترسی نداشته باشید، اما کسی در آن ساختمان است که ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته لاگ‌ها و الگوی استفاده از داده‌ها را بررسی می‌کند. این مدل بیشتر شبیه تامین ایمنی به صورت جمعی است. فرض کنید نگهبان متوجه می‌شود که یک آدرس IP به چندین حساب وارد شده است که هر کدام از آن‌ها در کشورهای متفاوتی قرار دارند. همچنین نکته‌ی مشترک تمامی این اکانت‌ها این است که دیروز یک فایل مشکوک دریافت کرده‌اند. احتمالاْ فایل مخرب بوده و تمامی این اکانت‌ها هک شده‌اند.

اما اگر حمله هدفمند باشد و نه به شکلی که گفته شد کور کورانه، نشانه‌های آن هم سخت‌تر پیدا خواهند شد. وقتی تلاش دارید از یک سیستم ابری محافظت کنید، به دنبال پیدا کردن سوزن در انبار کاه هستید. حجم داده‌هایی که باید پردازش کنید باورنکردنی است. امروزه تبلیغات زیادی پیرامون "داده‌های عظیم (Big Data)" ویادگیری ماشینی وجود دارد، اما نباید فراموش کنیم که تنها در اول راه هستیم و برای پیدا کردن حمله کنندگان با استفاده از این روش‌ها راه زیادی در پیش است. یک مهاجم حرفه‌ای می‌داند که چگونه بی سر و صدا حرکت کند و از دید سیستم‌های تشخیص الگو مخفی بماند."
در حقیقت فضای ابری از آن چه فکر می‌کنید امن تر است؛ اما ممکن است موجب بروز مشکلات امنیتی جدیدی شود که تا به حال آن‌ها را در نظر نگرفته‌اید.

به بیان دیگر بعضی روش‌های حملات خودکار در سیستم‌های ابری واضح و آشکار هستند؛ اما مخفی شدن در این سیستم‌ها هم آسان‌تر است. هانیول توضیح می‌دهد که کاربران باید حتماً خطراتی که به طور جدی نگرانش هستند را هنگام انتخاب بین یک سرویس ابری و یک سرور خانگی در نظر بگیرند.

"خدمات ابری سیستم‌های بسیار پیچیده‌تری نسبت به یک هارد دیسک متصل به کامپیوترتان، یا سرویس ایمیلی که خودتان توسط سرور خانگی راه‌اندازی کرده‌اید هستند. در نتیجه موارد احتمال بروز خطا بسیار بیشتر است، اما در عین حال افراد بیشتری هم در حال حفاظت از آن هستند. سوال اصلی که باید از خودتان بپرسید این است: آیا خود من بهتر می‌توانم چنین سیستمی را اداره کنم یا بهتر است این وظیفه را به افرادی با وقت، سرمایه و تخصص بیشتر از خودم بسپارم؟ فکر می‌کنید چه کسی قرار است شما را هک کند؟ یک بچه دبیرستانی مشتاق یا NSA؟ من خودم به مدت چندین سال سرور ایمیل خودم را داشتم و بالاخره به یک سرویس میزبانی ایمیل مهاجرت کردم. من کسانی که برای Gmail و Outlook کار می‌کنند را می‌شناسم و می‌دانم که آن‌ها در اداره‌ی سرور ایمیل از من بسیار بهتر عمل می‌کنند. همچنین بحث زمان و هزینه هم در میان است. راه اندازی یک سرور ایمیل کاری مشقت بار است، اما برای کسی که نگران جاسوس‌های NSA است ارزشش را دارد.

۶. بروز رسانی‌های امنیتی برای محافظت از امنیت بسیار مهم هستند

update d0704

در زندگی کمترچیزی را می‌توان یافت که از نوتیفیکیشن‌های یادآوری برای آپدیت کردن آزاردهنده‌تر باشد. بیشتر اوقات فرآیند آپدیت کردن بسیار طول می‌کشد، اما در اکثر مواقع همین آپدیت‌ها تنها چیزی هستند که جلوی نفوذ افراد شرور به سیستم شما را می‌گیرند. اودانل از سیسکو می‌گوید:

"پیغام‌های یادآوری برای به روز رسانی فقط برای آزار دادن شما طراحی نشده‌اند. چیزی که بازه‌ی عرضه‌ی آپدیت‌ها را کوتاه‌تر می‌کند رفع نقص‌های امنیتی‌ای است که هکرها می‌توانند از آن‌ها بهره برداری کنند. این بسته‌های به روزرسانی اشکالاتی را رفع می‌کنند که به صورت عمومی مشخص شده‌اند و به احتمال زیاد قبلاً در حملاتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. احتمالاً شما هرگز چندین روز با یک زخم باز و چرک کرده بر روی بازویتان به گردش نمی‌پردازید! همین کار را در زندگی کامپیوتری خود هم انجام دهید."

۷. هکرها مجرم نیستند

hacker 7938a

با وجود شواهدی بر خلاف تصور عموم، همچنان بسیاری از مردم فکر می‌کنند هکرها دشمنان شیطان صفتی هستند که هیچ چیزی به جز سرقت کالاهای دیجیتال آن‌ها را نمی‌خواهند. اما علاوه بر هکرهای کلاه سیاه، هکرهای کلاه سفید هم داریم. هکرهای کلاه سفید برای این به سیستم‌ها نفوذ می‌کنند تا قبل از هکرهای کلاه سیاه آنجا حضور داشته باشند. وقتی که آسیب‌پذیری‌ها توسط هکرهای کلاه سفید شناسایی شوند، به راحتی می‌توان برای آن‌ها وصله‌های امنیتی عرضه کرد. پریسا تبریز از تیم امنیتی گوگل کروم می‌گوید:

"هکرها مجرم نیستند. صرف اینکه کسی بداند چطور می‌توان به چیزی نفوذ کرد، دلیل بر این نیست که حتماً از آن برای صدمه زدن به مردم استفاده خواهد کرد. بسیاری از هکرها سبب امن‌تر شدن سرویس‌ها می‌شوند."

اودانل هم تاکید می‌کند ما به هکرها نیاز داریم و نرم افزارها به تنهایی نمی‌توانند امنیت شما را تامین کنند.

"بله، نرم افزارهای آنتی ویروس برای شروع خوب هستند، اما در نهایت به متخصصان امنیتی مانند هکرها نیاز خواهید داشت تا در برابر دیگر هکرها از خود دفاع کنید."
صرف اینکه کسی بداند چطور می‌توان به چیزی نفوذ کرد، دلیل بر این نیست که حتماً از آن برای صدمه زدن به مردم استفاده خواهد کرد.

ابلون از شرکت RAND هم اضافه می‌کند که حتی هکرهای مخرب هم به ندرت آن تهدیدی هستند که شما فکرش را می‌کنید. در عوض ممکن است تهدید از جانب افرادی که حتی به آن‌ها مشکوک نیستید متوجه شما باشد. انگیزه‌های چنین افرادی ممکن است به مراتب پیچیده‌تر از یک سرقت ساده باشد. ابلون می‌گوید:

"در بسیاری از موارد یک کارمند خودی هم می‌تواند(عمداً یا سهوا) تهدید بزرگی  باشد و یک کسب و کار را به زانو دربیاورد. علاوه بر این انواع متمایزی از تهدیدات سایبری خارجی هم وجود دارند؛ مانند مجرمان سایبری، هکرهای پشتیبانی شده توسط دولت‌ها، هکتیویست‌ها (hacktivists) و غیره؛ که هرکدام اهداف، انگیزه‌ها و قابلیت‌های خاص خودشان را دارند. برای مثال هکرهایی که به فروشگاه‌های زنجیره‌ای تارگت حمله کردند انگیزه و توانایی‌های کاملاً متفاوتی با هکرهای حمایت شده توسط دولت یک کشور را داشتند که به سونی حمله کردند."

۸. حملات و تروریسم سایبری بسیار نادر هستند

cyber attack d9b6f

بسیاری از کارشناسانی که با آن‌ها مصاحبه شد عقیده داشتند بزرگترین خطری که ما را تهدید می‌کند این است که به دلیل داشتن یک پسورد بسیار ضعیف یک نفر به اکانتمان نفوذ کند. اما مردم همچنان از "حملات مرگبار سایبری" به شدت هراس دارند. البون توضیح می‌دهد که این نوع از حملات فوق العاده بعید هستند:

"درست است که می‌توان یک وسیله‌ی نقلیه را از هرکجای جهان هک و به آن نفوذ کرد، یا برای مثال دستگاه‌های پزشکی حیاتی مثل ضربان ساز قلب و تزریق کننده‌ی انسولین هر کدام آدرس IP خودشان را دارند و از طریق بلوتوث فعال می‌شوند؛ اما حمله به این نوع دستگاه‌ها معمولاً نیاز به دسترسی نزدیک (حضور فیزیکی در محل) و اکسپلویت‌های نسبتاً پیچیده دارد که خود نیازمند زمان زیادی برای توسعه و پیاده سازی است. هرچند نباید میلیون‌ها دستگاه متصل به اینترنت (اینترنت اشیاء) را نادیده بگیریم."

در واقع بسیاری از مردم با همان منطقی از حملات سایبری می‌ترسند که از قاتلان سریالی می‌ترسند. این نوع تهدیدات ترسناک‌ترین تهدیدات ممکن هستند، اما در عین حال نامحتمل‌ترین آن‌ها نیز هستند.

در مورد تروریسم سایبری هم البون می‌گوید:

"تا به امروز چیزی به اسم تروریسم سایبری وجود خارجی ندارد. آن‌چه از آن به عنوان تروریسم سایبری یاد می‌شود بیشتر شبیه کارهای فعالان هکری است. به عنوان مثال هک کردن توییتر و دسترسی به مرکز فرماندهی فید آن و تبلیغات برای داعش از این قبیل هستند."

۹. دارک نت (Darknet) و دیپ وب (Deepweb) با یکدیگر تفاوت دارند

dark net and deep web 8f73d

ابلون می‌گوید یکی از مشکلات او با پوشش رسانه‌ها از جرایم سایبری این است که اصطلاح دارک نت و دیپ وب را اشتباه به کار می‌برند. او توضیح می‌دهد که هرکدام از این عبارت‌ها به چه معنی است:

"دیپ وب به بخشی از اینترنت (یا به عبارت دقیق‌تر شبکه‌ی جهانی وب، هر چیزی که با www شروع می‌شود) گفته می‌شود که توسط موتورهای جستجو ایندکس نمی‌شود، پس توسط گوگل نمی‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. دارک نت به شبکه‌های غیر "www" مربوط می‌شود که کاربران ممکن است برای دسترسی به آن نیاز به نرم‌افزارهای جداگانه داشته باشند. برای مثال سیلک رود و بسیاری از بازارهای غیرقانونی دیگر روی شبکه‌های دارک وب مانند I2P و Tor میزبانی می‌شوند."

پس سعی کنید پسورد قوی و متفاوتی برای هر سرویسی که از آن استفاده می‌کنید داشته باشید، از ورود دومرحله‌ای استفاده کرده و نگران حملات سایبری فوق پیچیده از دارک نت نباشید. همچنین به یاد داشته باشید بسیاری از هکرها تامین کننده‌ی امنیت شما هستند.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

گلکسی اس 7 سامسونگگلکسی اس 7 سامسونگ
 
 

نسخه‌ی مجهز به پردازنده‌ی اکسینوس ۸۸۹۰ از گلکسی اس ۷ در پایگاه‌ داده‌ی انتوتو ثبت و مشخصات فنی آن نیز فاش شده است. برای اطلاع از مشخصات فنی پرچمدار جدید سامسونگ در ادامه با زومیت همراه شوید.

 در گذشته اطلاعات گلکسی اس ۷ مجهز به پردازنده‌ی اسنپدراگون ۸۲۰ در پایگاه داده‌ی انتوتو ثبت شده بود و حالا نوبت به نسخه‌ی دارای پردازنده‌ی اکسینوس ۸۸۹۰ از این گوشی رسیده است.

بنابر این اطلاعات، گلکسی اس ۷ دارای صفحه نمایش ۵.۱ اینچی با رزولوشن ۱۴۴۰ در ۲۵۶۰، ۴ گیگابایت رم و دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسل بوده و مجهز به ۴ گیگابایت رم نیز خواهد شد. دوربین ثانویه‌ی گلکسی اس ۷ نیز دارای حسگری ۵ مگاپیکسلی است.

antutu sgs7 211e3 

این گوشی دارای نام رمز SM-G930F است و مجهز به ۶۴ گیگابایت حافظه‌ی داخلی نیز شده است. سیستم عامل پیش‌فرض آن نیز اندروید ۶.۰.۱ است. انتظار می‌رود گلکسی اس ۷ روز ۱ اسفند و در جریان کنفرانس رسمی سامسونگ در نمایشگاه MWC 2016 معرفی شود.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

خط فکری جدید و بحث برانگیزی که اخیرا در بین فیزیک‌دانان در حال گسترش است، ایده‌ی رسیدن به حد مطلق درک ما از جهان هستی در چارچوب علم است.

هری کلیف؛ یکی از فیزیک‌دانان موسسه‌ی تحقیقاتی CERN می‌گوید:

طی چند سال آینده مشخص خواهد شد که آیا ما قادر به ادامه افزایش درک خود از طبیعت خواهیم بود یا اینکه برای اولین بار در تاریخ علم با سوالاتی مواجه خواهیم شد که قادر به پاسخگویی به آن‌ها نیستیم. علت رسیدن به این محدودیت نیز آن است که قوانین فیزیک اجازه نخواهند داد.

اما کلیف در بطن صحبت‌های خود به دو عدد خطرناک جهان هستی اشاره می‌کند. این دو عدد دلیل وجود تمام مواد، ساختارها و حیاتی است که ما در سراسر کیهان شاهد آن‌ها هستیم. طبق گفته‌ی کلیف اگر مقدار این دو عدد به میزان بسیار کمی متفاوت بود، جهان هستی بدل به فضایی خالی و فاقد حیات می‌شد.

عدد خطرناک اول: قدرت میدان هیگز

higgs fdb45

اولین عدد خطرناک در لیست کلیف به قدرت یک میدان انرژی نامرئی اشاره دارد که فیزیک‌دانان از آن به میدان هیگز یاد می‌کنند. این میدان شباهت‌هایی با میدان مغناطیسی که در سراسر کیهان شاهد آن هستیم، دارد. ذرات مختلف در اثر حرکت در داخل میدان هیگز، با جذب جرم به تدریج به پروتون‌، نوترون و الکترون‌ اتم‌های سازنده‌ی بدن انسان‌ها و تمام اجسام و اجرام اطراف ما تبدیل می‌شوند. بدون وجود این میدان، حیاتی هم وجود نداشت.

در حال حاضر به دلیل کشف بزرگ صورت گرفته در سال ۲۰۱۲ در سرن که به موجب آن فیزیک‌دانان ذره‌ی بنیادی جدیدی را موسوم به بوزون هیگز شناسایی کردند، تقریبا با قطعیت می‌توان از وجود میدان هیگز مطمئن بود. از لحاظ تئوری نمی‌توان بدون وجود میدان هیگز، ذره‌ی هیگز بوزون را در دست داشت. اما موردی بسیار عجیب در مورد میدان هیگز وجود دارد که کماکان ذهن فیزیک‌دانانی همچون کلیف را به خود مشغول کرده است.

طبق گفته‌ی کلیف بر اساس نظریه‌ی نسبیت عام و نظریه‌ی مکانیک کوانتوم اینشتین؛ نظریه‌هایی که ابزار درک ما از کیهان در دو مقیاس بسیار بزرگ و بسیار کوچک هستند، میدان هیگز تنها باید یکی از دو عملکرد زیر را اجرا کند:

یا باید غیر فعال باشد، به این مفهوم که قدرت آن صفر بوده و قادر به جرم‌دهی به ذرات نباشد، یا اینکه باید فعال بوده و بر اساس تئوری میزان قدرت آن فوق‌العاده بالا باشد. اما فیزیک‌دانان در عمل شاهد وقوع هیچ‌کدام از این دو سناریو نیستند.

کلیف می‌گوید:

در عمل میدان هیگز به صورت جزئی فعال است و قدرت آن در حدود ۱۰ هزار تریلیون برابر ضعیف‌تر از قدرت بیشینه‌ی این میدان است، تقریبا مشابه چراغی که کلید آن در نزدیکی حالت خاموش گیر کرده است. مقدار واقعی قدرت میدان هیگز بسیار مهم است چرا که اگر قدرت این میدان تنها به میزان بسیار کمی با مقدار فعلی خود تفاوت داشت، شاهد هیچ نوع ساختار فیزیکی در جهان هستی نبودیم.

در حال حاضر چرایی ضعیف بودن میدان هیگز فهم از جهان هستی را به چالش می‌کشد. فیزیک‌دانان امیدوارند تا با شناسایی ذرات جدید در شتاب‌دهنده‌ی ذره‌ای بهبود یافته‌ی سرن، قادر به پاسخگویی به این سوال شوند.

عدد خطرناک دوم: قدرت انرژی تاریک

eso1438b2 00e5d

فیزیک‌دانان عدد دوم از لیست کلیف را به عنوان بدترین پیش‌بینی نظری در تاریخ علم فیزیک می‌نامند. این عدد خطرناک با اعماق فضا و یک پدیده‌ی بسیار پیچیده موسوم به انرژی تاریک سر و کار دارد. انرژی تاریک عبارت است از یک نیروی دافعه که باعث شتاب‌دار شدن فرآیند انبساط جهان هستی می‌شود. مقدار این انرژی برای نخستین بار در سال ۱۹۹۸ سنجیده شد.

کلیف در این مورد می‌گوید:

ما از ماهیت انرژی تاریک آگاه نیستیم، اما بهترین ایده در خصوص انرژی تاریک، انرژی فضای خالی و در حقیقت انرژی خلاء است. اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، بنابراین حاصل‌جمع انرژی کل فضای خالی معادل قدرت انرژی تاریک خواهد بود. اگرچه دانشمندان فیزیک نظری قبلا این کار را انجام داده‌اند، اما با این حال یک اشتباه بزرگ در مورد جواب آن‌ها وجود دارد.

کلیف می گوید:

قدرت انرژی تاریک باید به میزان ۱۰ به توان ۱۲۰ برابر بیش‌تر از میزان قابل مشاهده از طریق ستاره‌شناسی باشد. این عدد به قدری بزرگ است که امکان سنجش بزرگی آن در ذهن انسان امکان پذیر نیست، این عدد ۱۰۰۰ تریلیون، تریلیون، تریلیون برابر بیش‌تر از تعداد اتم‌های موجود در جهان ‌هستی است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که پیش‌بینی صورت گرفته بسیار بد و ناشیانه بوده است.

از یک طرف باید خوشحال بود که مقدار انرژی تاریک از مقدار پیش‌بینی شده برای آن توسط دانشمندان کم‌تر است. اگر مدل‌سازی تئوری فیزیک‌دانان صحیح بود، در این صورت میزان نیروی دافعه‌ی تولید شده به قدری زیاد بود که جهان هستی را از هم می‌شکافت. در این صورت نیروی بنیادی که باعث پیوند اتم‌ها به هم می‌شود، توان مقابله با این نیرو را نداشت و بنابراین کهکشان‌ها، ستاره‌ها، سیارات و حیات نیز در جهان هستی شکل نمی‌گرفت.

اما از طرف دیگر این موضوع مایه‌ی تاسف است که ما قادر به استفاده از تئوری‌ها و دانش فعلی خود برای توسعه‌ی سنجشی بهتر از انرژی تاریک به نحوی که با مشاهدات‌مان سازگاری داشته باشد، نیستیم. مسلما یافتن راهی برای درک چرایی میزان قدرت انرژی تاریک و میدان هیگز حتی از بهبود تئور‌ی‌های کنونی نیز مهم‌تر خواهد بود.

احتمالا یافتن پاسخ غیرممکن باشد

کلیف معتقد است تنها یک راه برای یافتن پاسخ وجود دارد، اما احتمالا هیچ‌گاه قادر به اثبات آن نباشیم. وی می‌گوید:

اگر ما به نحوی قادر به تایید این موضوع باشیم که جهان ما تنها یکی از میلیاردها جهان موازی دیگر است، در این صورت قادر به درک علت اینکه این اعداد خطرناک دارای چنین مقادیری هستند خواهیم بود، چرا که در بسیاری از جهان‌‌های موازی، انرژی تاریک به قدری زیاد است که جهان هستی از مجموعه‌ی جهان‌های موازی جدا شده و میدان هیگز به قدری ضعیف است که هیچ اتمی قادر به شکل‌گیری نیست.

برای اثبات این موضوع، فیزیک‌دانان باید ذرات جدید دیگری را برای تایید صحت تئوری‌هایی چون تئوری ریسمان که وجود جهان‌‌های موازی را پیش‌بینی می‌کند، شناسایی کنند. در حال حاضر تنها در یک نقطه از دنیا احتمال تولید چنین ذره‌هایی (با فرض وجود آن‌ها)، وجود دارد؛ برخورددهنده هادرونی بزرگ در موسسه‌ی تحقیقاتی سرن.

فیزیک‌دانان تنها دو تا سه سال (تا قبل از تعطیل شدن برخورددهنده هادرونی بزرگ، توسط موسسه‌ی سرن با هدف بروزرسانی و بهبود این برخورد دهنده،) برای اثبات آن فرصت دارند. طبق گفته‌ی کلیف، اگر تا آن زمان قادر به یافتن پاسخ نباشیم، احتمالا به نقطه‌ی پایان نزدیک شده‌ایم. وی می گوید:

احتمالا وارد دوره‌ای جدید از دنیای فیزیک خواهیم شد، دوره‌ای که در آن شاهد پدیده‌های عجیبی بوده و قادر به یافتن علت آن‌‌ها نخواهیم بود. دوره‌ای که پیام‌آور این موضوع است که ما در جهانی موازی زندگی می‌کنیم که دور از دسترس است. دوره‌ای که قادر به یافتن پاسخی برای این سوال نیستیم که چرا هستی به جای نیستی وجود دارد.


تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 بمب‌های گرافیتی مهمات غیرکشنده هستند که باعث ایجاد اختلالات کلی و از کار افتادن نیروگاه‌ها، تأسیسات برق و خطوط انتقال نیرو بدون ایجاد صدمات عمرانی ناشی از مواد منفجره می‌شوند.
 
گرافیت یک ترکیب از عنصر کربن و از نرم ترین مواد معدنی شناخته شده و یک رسانای بسیار قوی با رنگ مات است که به صورت ساختار ۶ ضلعی متبلور می‌شود. این ویژگی خاص کربن به علت ساختار اتمی و پیوند‌های دوتایی گرافیت است. پیوند های کربن _ کربن در هر ماده معدنی به طور چشم‌گیری قوی هسنتد. ممکن است عجیب به نظر آید که کربن یکی از نرم ترین کانی‌ها به عنوان یک ماده مستحکم در ساخت بدنه ماشین‌ها، هواپیماها و کپسول و سیلندرهای محتوی گاز با فشار بالا و … مورد استفاده قرار می گیرد. پیوند لایه‌های گرافیت در ابتدا خیلی ضعیف است، اما وقتی که این لایه‌ها به صورت لایه‌های درون هم؛ تابیده می‌شوند، رشته‌های آن مقاومت بسیار زیادی پیدا می‌کنند.
 
بمب گرافیتی؛ قاتل خاموش
 
مقابله با چنين تهديدات احتمالی و شناخت راهكارهای مقابله، از اهم موضوعات دفاع غيرعامل كشور می‌باشد .
 
 
بمب‌های گرافیتی در زمره بمب های نرم و تسلیحات غیرکشنده طبقه بندی می‌شوند. این بمب‌ها برای از کار انداختن نیروگاه‌ها و تاسیسات برق بدون ایجاد صدمات عمرانی ناشی از مواد منفجره طراحی شده‌اند. در سال ۱۹۸۰ میلادی در یک تمرین نظامی مربوط به نیروی دریایی امریکا این الیاف موجب قطع تصادفی برق و خاموشی در منطقه عملیات شدند که منجر به توسعه این نوع سلاح گردید. درجنگ کوزوو ارتش آمریکا برای اولین بار از این بمب استفاده کرد و در یک حمله دو سوم خاک یوگسلاوی درخاموشی فرورفت. این بمب ابدا اثر تخریبی ندارد، اما باعث قطع شدن جریان برق می‌شود. در این بمب‌ها اغلب از گرافیت که نوعی ذغال سنگ نرم است استفاده شده‌است.
بمب گرافیتی؛ قاتل خاموش
 
کاربرد عمده گرافیت در برخی راکتورهای هسته‌ای، باطری های معمولی، مغزمداد و برخی کارهای صنعتی دیگراست. اما مهمترین خاصیت آن این است که قویترین رسانای جریان برق می‌باشد. به نظر می‌رسد در بمب گرافیتی از این خاصیت استفاده شده‌ است؛ بدین صورت که پس از انفجار، گرافیت که بیشتر از جنس کربن است با مواد حلال کربن ترکیب شده و بصورت بخار درمی آید. اما این بخار سنگین بوده و بزودی برسطح زمین می‌نشیند، بنابر این استفاده از این بمب در نیروگاه های برق باعث آلودگی سطح تجهیزات نیروگاه شده و باعث اتصالی و از کارافتادن نیروگاه می‌شود. درضمن برای پاکسازی نیروگاه و راه اندازی مجدد نیاز به چند ماه زمان است. ایالات متحده آمریکا از این بمب در جنگ های خلیج فارس و عراق در سال های ۱۹۹۱ و۲۰۰۳  نیز استفاده کرده‌ است. از راه های مقابله با این دسته تسلیحات؛ ایزولاسیون بدنه ساختمان، تاسیسات برق و اتاق های کنترل و فرمان، عایق افشانه برای مدارات الکترونیکی و استفاده از فیلترهای الکترواستاتیک می‌باشد.
 
بمب گرافیتی؛ قاتل خاموش
 
ایالات متحده آمریکا تنها کشور استفاده کننده از بمب‌های گرافیتی است.
 
 
بمب‌های گرافیتی عموماً دارای وزنی در حدود 450 کیلوگرم بوده و از نظر قیمت در مقایسه با بمب‌های جنگی بسیار ارزان قیمت می‌باشند. عملکرد این بمب‌ها همانند بمب‌های ناپالم است به طوری که بعد از رها شدن از هواپیما، پوسته خارجی آن ترکیده و الیاف درونی آن خارج شده و در فضا منتشر می‌شود و به تدریج بر روی کابل‌های برق فشار قوی در مراکز نیروگاهی فرود می‌آید و با ایجاد جرقه و آتش سوزی باعث خسارات سنگین به این‌گونه مراکز می‌گردد. الیاف درونی این بمب درون 20 الی 40 کپسول است که در هر کپسول حدود 100 الی 200 دوک نخ الیاف سبک وزن و نرم قرار دارد. طول هر رشته نخ الیاف آن به 40 متر می‌رسد و در مقابل حرارت تا 3000 درجه مقاوم است.
 
بمب گرافیتی؛ قاتل خاموش
 
در نوع پودری آن، کپسول‌ها که دو قسمتی هستند به وسیله چتر فرود می‌آیند و در میانه راه قسمت پایین کپسول جدا شده و پودر ذغالی بسیار نرم و سبکی از آن خارج شده و در فضای منتشر می‌شود و به تدریج روی محل اتصالات مراکز نیروگاهی می‌نشیند. این پودر ذغالی به صورت یک عایق الکتریسیته عمل می­‌کند و تمام مدارات و جریان‌ها را قطع می­‌نماید. 
 
دانشمندان دریافته‌اند که از گرافیت که هم رسانایی بسیار بالا و هم استحکام و نرمی بسیار زیادی دارد می‌توان برای اهداف خاص از جمله بمب‌های گرافیتی استفاده کرد. بمب‌های گرافیتی جزو بمب های نرم محسوب می‌شوند. این بمب ها برای از کار انداختن نیروگاه ها و تاسیسات برق بدون ایجاد صدمات عمرانی ناشی از انفجار مواد منفجره طراحی شده اند.
 
بمب گرافیتی؛ قاتل خاموش
 
بمب گرافيتی به عنوان سلاح سری سبب بروز اختلال و از كارافتادن شبكه توليد برق , امكانات مخابراتی و مراكز كنترل می‌شود. اين بمب با كمك دستگاه ارتفاع سنج در ارتفاع خاصی منفجر می‌شود و ابری از گرافيت با وسعت چند صد متر برفراز تاسيسات توليد انرژی يا مراكز ارتباطی به وجود می‌آورد. اين ابر گرافيتی به تدريج در محدوده هدف نشست می‌كند و به علت رسانا بودن موجب ايجاد اتصال كوتاه در كليدها و مدارات و سوختن قطعات دستگاهها می‌شود و به اين ترتيب مراكز توليد انرژی و مخابرات را غير فعال يا ناتوان می‌كند.
 
این بمب که بنا به در خواست نیروی هوایی آمریکا ساخته شده و اثرات نامطلوبی روی انسان نداشته و نوعی مهمات هوا به زمین است که هدف آن غیر عملیاتی کردن ژنراتورهای برق و خطوط انتقال الکتریسته است.
 
این پروژه در سال 1970بر اساس تاثیر رشته های گرافیت کربن در اتصال قطب های مثبت و منفی منابع تولید و توزیع الکتریسیته آغاز گردید پیش بینی شده بود در عملیات آزاد سازی گروگان های لانه جاسوسی از این سلاح استفاده شود.
 
بمب گرافیتی؛ قاتل خاموش 
 
سابقه استفاده از بمبهای گرافیتی
 
در سال 1991 میلادی در طی عملیات طوفان صحرا الیاف گرافیتی در کلاهک جنگی موشک تام هاوک KIT_2 (کروز) نیروهای آمریکایی بر علیه تاسیسات برقی عراق به‌کار رفت كه از دريا به سمت این کشور شلیک می‌شدند. در این حمله اتصالات ناشی از الیاف گرافیت؛ 90% ظرفیت تولید برق عراق را از کار انداخت. گفتنی است در سه روز اول جنگ؛ فرماندهان و مقامات آمريكايی به اين نتيجه رسيدند كه بيشتر شبكه و سامانه‌های توزيع و انقال برق را بجاي مراكز توليد ( نيروگاه ها ) مورد حمله قرار دهند! در جنگ ناتو علیه یوگسلاوی سابق نیز نیروهای ناتو به رهبری آمریکا، نوع جدیدی از بمب‌های گرافیتی مشهور به بمب های نرم را برعلیه تاسیسات صرب ها استفاده کردند در این حمله 80% برق یوگسلاوی به مدت هفت ساعت قطع شد.
 
بعد از جنگ خلیج فارس نیروی هوایی آمریکا تصمیم گرفت که نوعی از این سلاح را که بتواند از هواپیما پرتاب شود بسازد. عملکرد این نوع بمب به اینگونه است که پس از انفجار بمب مادر (بمب خوشه ای ‌مانند CBU_97 ) ، بمب های کوچکتر  ( BLU-114 ) با استفاده از چتر  سرعت خود را کم  می‌کنند؛ سپس در ارتفاع معینی منفجر شده و الیاف کربن در هوا پراکنده می‌شود .
 
بمب گرافیتی؛ قاتل خاموش
 
فناوری به کار گرفته شده در این بمب ها مشابه بمب های خوشه‌ای است که حاوی تعدادی بمب کوچک (حدود ۲۰۰ بمب) می‌باشد. این بمب‌های کوچک با استفاده از یک فیوز سنسوری در ارتفاع مناسبی از هوا پخش شده و حدوده‌ای به وسعت ۳ برابر زمین فوتبال را تحت پوشش قرار می‌دهد. در هر یک از این بمب‌های کوچک 147 قرقره وجود دارد که با انفجار بمب، الیاف گرافیتی از قرقره‌ها باز شده و در هوا پخش می‌شود و بر روی هدف فرود می‌آید و در سیستم‌های تولید و انتقال برق ایجاد اتصال کوتاه نموده و سبب قطع برق می‌شوند. سلاح‌های گرافیتی تاکنون در دو نوع الیافی و پودری استفاده شده‌اند و تحقیقات نظامی برای یافتن مدل‌های دیگر در حال گسترش است.
 
 
مراکز مورد تهدید توسط بمب های گرافیتی
 
1- نیروگاه های برق و خطوط انتقال
2- سیستم مخابراتی پایه
3- سیستم های سوییچینگ
4- سیستم های مخابره و مایکرویو
5- سیستم های رادار
 
بمب گرافیتی؛ قاتل خاموش
 
راه های جلوگیری از تماس الیاف گرافیتی با هدف مورد نظر
 
1- استفاده از سقف های فلزی، توری یا پلاستیکی برای جلوگیری از تماس الیاف گرافیتی
2- استفاده از چتر برای جمع کردن الیاف گرافیت
3- تغییر فناوری ساخت نیروگاه های جدید
 
 
راه های جلوگیری از تماس پودر گرافیت با هدف مورد نظر
 
1- ایزولاسیون بدنه ساختمان، اتاق های کنترل وفرمان و تاسیسات برق
2- استفاده از فیلتر الکترواستاتیک
3- عایق اسپری برای مدارات الکترونیکی


تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت آمریکاییUSSVیک خودرو شاسی بلند درجه نظامی دیگر که برای حضور در خیابان های شهری شکل گرفته را معرفی کرده است. محصول جدید راینوXTنام دارد که با الهام از خودرو هامرH1و بر پایه جیپ رانگلر آنلیمیتید اصلاح شده ساخته شده است.

معرفی خودرو همه جا رو راینو XT

 راینوXTاز بدنه ای با طراحی چشمگیر و تهاجمی سود می برد که از ویژگی های آن می توان به گلگیرهای بزرگ پرچ دار، سپرهای بزرگ، قلاب های دوگانه، پنل های بدنهFRPتقویت شده و حتی یک رول کیج اشاره کرد. زیر درپوش پیشرانه این خودرو قلب تپنده 3.6 لیتری شش سیلندر خورجینی قرار گرفته که توانایی تولید 285 اسب بخار نیرو را دارد. نیروی پیشرانه توسط یک جعبه دنده پنج سرعته اتوماتیک به چرخ ها منتقل می شود.

معرفی خودرو همه جا رو راینو XT

در داخل کابین راینوXTامکاناتی مدرنی خودنمایی می کنند که از آن جمله می توان به صندلی هایی با پوشش چرم مرغوب، سیستم ناوبری آلپاین، پنل ابزار دیجیتالی دید سه بعدی، و یک دوربین پشتیبان اشاره کرد. این خودرو ظرفیت حمل چهار سرنشین را دارد. شرکتUSSVبرچسب قیمت پایه 75 هزار دلاری را برای راینوXTدر نظر گرفته است.

معرفی خودرو همه جا رو راینو XT

معرفی خودرو همه جا رو راینو XT

معرفی خودرو همه جا رو راینو XT

معرفی خودرو همه جا رو راینو XT

معرفی خودرو همه جا رو راینو XT

معرفی خودرو همه جا رو راینو XT

 تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453209839331_114144.jpg

شرکت توشیبا به منظور پاکسازی راکتور شماره سه نیروگاه آسیب‌دیده فوکوشیما ژاپن، اقدام به طراحی نسل جدید ربات‌های فوق‌پیشرفته و مقاوم در برابر تشعشعات شدید هسته‌ای کرد.

 

 پس از خسارت شدید نیروگاه فوکوشیما ژاپن ناشی از سونامی اخیر، راکتور شماره سه این نیروگاه منفجر شد و مواد رادیواکتیو به فضای مجاور نفوذ کرد.

 

شرکت توشیبا به منظور پاکسازی راکتور شمار سه و حفظ جان انسان‌ها در محیط‌های مملو از پرتوهای رادیواکتیو اقدام به تولید نسل جدید ربات‌های فوق پیشرفته قادر به فعالیت زیر آب کرد.

 

با گذشت پنج سال از تخریب نیروگاه اتمی فوکوشیما هنوز موفقیت چندانی برای پاکسازی آن صورت نگرفته است، چرا که ورود انسان‌ها به شرایط خطرناک راکتور شماره سه امکان‌پذیر نیست.

 

شرکت توشیبا ربات جدید را با هدف تخلیه سوخت‌ قلب راکتور و تخلیه میله‌های سوختی مصرف شده طراحی و تولید کرده است.

 

عملیات آموزش کنترل ربات توشیبا به تکنسین‌های نیروگاه حداکثر تا سال آینده میلادی آغاز می‌شود.

 

شرکت توشیبا اعلام کرد: عملیات تخلیه راکتور شماره چهار که شامل 566 میله اورانیوم است حداکثر تا سال 2018 آغاز می‌شود.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453125980495_4.JPG

شرکت خودروسازی آئودی در نمایشگاه بین‌المللی خودرو در دیترویت از ماهنورد جدیدی رونمایی کرده که از سیستم مشهور چهار چرخ محرک Quattro استفاده می‌کند.

 

 ماهنورد Quattro در حال حاضر یک ربات چاپ سه‌بعدی است که از تیتانیوم و آلومینیوم ساخته شده و 35 کیلوگرم وزن آن است.

 

البته با توسعه این ربات در آینده، از وزن آن کاسته خواهد شد و از منیزیم نیز در آن استفاده می‌شود. از خصوصیات این ماهنورد می‌توان به پانل خورشیدی و چهار چرخ آن اشاره کرد که می توانند 360 درجه بچرخند. همچنین دو دوربین استریو با قابلیت تصویربرداری سه‌بعدی نیز روی این ربات نصب شده است. دوربین سوم برای بررسی مواد و تولید تصاویر پانورامایی وضوح بالا به ماهنورد متصل خواهد شد.

 

ماهنورد Quattro به لحاظ نظری می‌تواند حداکثر 3.5 کیلومتر در ساعت حرکت کند.

 

شرکت سازنده قصد دارد عملکرد ماهنورد را با ارتقای باتری و دستگاههای الکترونیک قدرت و موتورهای الکتریکی ارتقا دهد.

 

این ربات که برای رقابت برنامه ماهنورد XPRIZE گوگل طراحی شده، باید بتواند حداقل نیم کیلومتر در ماه حرکت کند و فیلمها و تصاویر وضوح بالا را به زمین ارسال کند. این ربات همچنین باید تا سال 2017 بر روی یک موشک به ماه پرتاب شده و در یک منطقه هدف در شمال استوای آن، نزدیک به محل فرود آپولو 17 در سال 1972 فرود بیاید.

 

بر اساس برآوردها، سفر به ماه پنج روز طول خواهد کشید و هزینه آن 26.2 میلیون دلار خواهد بود.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453189294376_sn-superstars.jpg

گروهی از ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ‌های فضایی هابل و اسپیتزر ناسا به جست‌وجوی کهکشان‌های نزدیک پرداختند و برای اولین بار توانستند پنج ستاره قابل قیاس با «اتا کارینا» را بیابند.

 

 آنها برای کشف این ستارگان، سه مشخصه کلیدی در توزیع انرژی طیفی «اتا کارینا» را شناسایی و مقدار انرژی منتشر شده از آن در طول موجهای مختلف را بررسی کردند.

 

«اتا کارینا» یک ابرستاره حقیقی است که از دو ستاره در حال چرخش که 5 میلیون برابر درخشان‌تر از خورشید هستند تشکیل شده است. در سال 1840، روشنایی این ستاره به حدی بود که دومین ستاره درخشان آسمان شناخته شد.

 

ستاره‌های «اتا کارینا» که به فوران بزرگ نیز مشهور است، موادی معادل 10 خورشید را از خود به بیرون پرتاب می‌کنند که هم اکنون می‌توان آنها را در تصاویر تلسکوپ فضایی هابل مانند سحابی آدمک مشاهده کرد.

 

ستاره شناسان به مدت طولانی در جستجوی ستارگان بزرگ و درخشان مشابه بودند اما تلاشهایشان به نتیجه نرسید.

 

آنها در بررسی اولیه هفت کهکشان از سال 2012 تا 2014 ناکام ماندند، اما در سال گذشته در پژوهشی دیگر توانستند به موفقیت دست یابند. به عنوان مثال در کهکشان M83، در میان صدها میلیارد ستاره ، آنها چند صد ستاره را که درخشندگی و پرتوهای مادون قرمز مشابه اتا کارینا داشتند و دو ستاره که به طور نزدیکی با آن همسان بودند را یافتند.

 

این پژوهش بر نادر بودن این ستارگان عظیم تاکید دارد اما اکنون که این تیم نمونه‌های بیشتری برای مطالعه دارند و امیدوارند در مورد چگونگی انفجار آنها و ایجاد عناصر سنگین برای نسل‌های آینده ستارگان و سیارات، اطلاعات بیشتری کسب کنند.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453187295950_4.JPG

بسیاری از مردم از دندانپزشکی می‌ترسند زیرا با وجود تزریق آمپول بی‌حسی باز هم بافت، درد را حس می‌کند؛ اکنون دانشمندان نشان داده‌اند که یک پالس برق می‌تواند بطور عمیق بی‌حسی موضعی در محل مورد نظر ایجاد کند.

 

 دانشمندان دانشگاه سائوپائولو در برزیل دو داروی رایج بی‌حسی موسوم به پریلوکائین هیدروکلراید و لیدوکائین هیدروکلراید را با یک پلیمر برای تشکیل یک هیدروژل ترکیب کردند. این پلیمر برای چسبناک کردن ترکیب، به آن اضافه و به دیواره دهان خوکها اعمال شد.

 

با استفاده از فرآیندی موسوم به یونتوفورزیس، یک جریان الکتریکی ملایم و بدون درد به داخل این هیدروژل اعمال شد. در نتیجه، نفوذ پریلوکائین هیدروکلراید به داخل بافت 12 برابر افزایش یافت و تاثیر بی‌حسی آن نیز نه تنها بسیار سریعتر بود، بلکه همچنین دوام بیشتری داشت.

 

دانشمندان اکنون در حال ساخت یک دستگاه یونتوفورزی هستند که بطور خاص برای استفاده در دهان طراحی شده است. البته دانشمندان مدعی هستند که این فناوری یا شاخه‌های آن می‌تواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد.

 

این تحقیق در مجله Colloids and Surfaces B: Biointerfaces منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453197257113_451912-hubble.jpg

تلسکوپ فضایی هابل یک ادغام عظیم کهکشانی که محصول برخورد دو کهکشان با اندازه مناسب با یکدیگر است را رصد کرد.

 

 این دو کهکشان پس از برخورد به آرامی تکامل یافته و به یک کهکشان بیضوی غول‌پیکر تبدیل می‌شوند.

 

به گفته محققان این کهکشان‌های کوچک ادغام می‌شوند و به تدریج و در طول زمان ساختارهای کهکشانی بزرگتری را ایجاد می‌کنند. این نوع کهکشان‌ها با تکامل جهان روز به روز توسعه بیشتری می‌یابند‌.

 

 

اخترشناسان کهکشان NGC 3597 را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی شکل گیری کهکشان‌های بیضوی مورد بررسی قرار دادند. بسیاری از این کهکشانهای بیضوی زندگی خود را پیش از تاریخ جهان آغاز کرده‌اند.

 

کهکشان NGC 3597 حدود 150 میلیون سال نوری دورتر از زمین و در صورت فلکی پیاله واقع شده است.

 

 

کهکشان‌های بیضوی قدیمی‌تر با نام مستعار قرمز و مرده توسط ستاره شناسان نامگذاری شدند زیرا این کهکشانهای ملتهب دیگر ستاره‌های آبی جدید تولید نمی‌کنند و در نتیجه بسته بندی کاملی از ستاره‌های قدیمی و قرمز رنگ هستند.

 

 

کهکشان‌ها با یکدیگر ادغام شده، گاز و گرد و غبار موجود خود را با یکدیگر یکی و چرخه جدیدی از تولد ستاره را ایجاد می‌کنند.

 

بعضی از این مواد به بسته‌های متراکمی به نام خوشه‌های کروی تبدیل می‌شوند که ده‌ها عدد از اینها NGC 3597 را تشکیل می‌دهند.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453275351100_4.JPG

در آینده نه چندان دور، انسان‌ها خواهند توانست تنها با استفاده از افکار خود با رایانه‌ها ارتباط برقرار کنند؛ به این منظور، محققان دانشگاه کالیفرنیا در سان‌دیگو یک هدست امواج مغزی بی‌سیم ساخته‌اند که بسادگی می‌تواند بر امواج مغزی نظارت کند.

 

 

 دانشمندان در حال حاضر بر روی فناوری‌هایی کار می‌کنند که مغز را به دستگاهای الکترونیکی مرتبط می‌کند و دستگاه جدیدی که به تازگی رونمایی شده‌، می‌تواند به آینده‌ای بدون صفحه‌کلید کمک کند.

 

محققان نخستین سیستم نظارت بر فعالیت مغز 64 کاناله قابل حمل را طراحی کرده‌اند که مشابه تجهیزات فناوری پیشرفته طراحی شده در آزمایشگاههای تحقیقاتی است.

 

این فناوری پوشیدنی به دانشمندان اجازه می‌دهد تا عملکرد مغز یا فعالیت آن را بدون کاشت الکترود بررسی کنند.

 

این محققان دو دستگاه طراحی کرده‌اند که شامل یک سیستم الکتروانسفالوگرام وضوح بالای 64 کاناله برای تحقیقات و آزمایشات کلینیکی با قابلیت اتصال به پوست بیمار و یک دستگاه 20 کاناله برای خوانش سریع فعالیت‌های مغزی به منظور شناسایی آسیب ناشی از ضربه یا سکته مغزی هستند.

 

دستگاه دوم از وضوح پائینتری برخوردار بوده و براحتی می‌توان آن را پوشید، اما تنها با گذاشته شدن بر روی موهای سر می‌تواند امواج مغزی را بخواند.

 

به گفته سازندگان، این سیستم‌های تصویربرداری از اعصاب در آینده می‌توانند با حسگرهای متحرک و تلفن‌های هوشمند برای پیگیری حالات مغزی در طول روز استفاده شده و حتی قابلیت‌های مغز را ارتقا بخشند.

 

جزئیات این دستگاهها در مجله IEEE Transactions on Biomedical Engineering منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453273813062_4.JPG

تیمی از جراحان اعصاب و مهندسان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن و دانشگاه ایلینویز در اوربانا شامپاین، حسگرهای بی‌سیمی را طراحی کرده‌اند که بر فشار و دمای درون مغز نظارت کرده و در نهایت توسط بدن جذب می‌شود، از این رو دیگر نیازی به جراحی برای برداشتن دستگاه نیست.

 

 این تراشه‌های ریز که کوچکتر از نوک مداد هستند، در حال حاضر با موفقیت بر روی مغز موش‌های آزمایشگاهی آزمایش شده‌اند.

 

دستگاههای مذکور عمدتا از سیلیکون و پلی لاکتیک کو گلیکولیک اسید (PLGA) ساخته شده‌اند و می‌توانند از طریق بی‌سیم و بطور دقیق به انتقال داده‌های فشار و دما بپردازند. محققان بر این باورند که می‌توان این تراشه‌ها را به سادگی در سایر اندام بدن نیز استفاده کرد.

 

محققان این حسگرها را در حمامهایی از محلول سالین آزمایش کردند که باعث حل شدن آن‌ها پس از چند روز می‌شد. آن‌ها سپس این دستگاهها را در مغز موش‌ها کاشتند. با مشاهده دقت این حسگرها و حل شدن آن‌ها در مایع و در مغز موش‌ها، دانشمندان اکنون قصد دارند این فناوری را در انسان‌ها آزمایش کنند.

 

در بیماران مبتلا به آسیب‌های تروماتیک مغزی جراحان اعصاب تلاش می‌کنند تا فشار درون مغز را با استفاده از دارو کاهش دهند. اگر فشار بطور موثری کاهش نیابد، بیمار باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

 

دستگاههای جدید می‌توانند طی جراحی در چندین منطقه از مغز قرار بگیرند.

 

این تحقیق در مجله نیچر منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453279212684_6.jpg

برای نخستین بار در بیش از یک دهه، سیارات عطارد، مریخ، ناهید، زحل و مشتری از امروز برای یک ماه بدون نیاز به تلسکوپ در آسمان قابل مشاهده خواهند بود.

 

 دانشمندان دلیل این همترازی را قرار داشتن همزمان این پنج سیاره در یک سمت خورشید که از روی زمین قابل دیدن بوده، اعلام کرده‌اند از این رو آن‌ها را می‌توان صبح و پیش از طلوع خورشید مشاهده کرد.

 

این سیارات پیش از طلوع خورشید در آسمان قابل مشاهده هستند و این فرصت تا 20 فوریه (اول اسفند) در اختیار علاقمندان به نجوم قرار دارد.

 

این نخستین باری است که پنج سیاره از سال 2005 تاکنون در آسمان همتراز شده‌اند.

 

طی این همترازی، سیاره عطارد در جایگاه پائینتری در افق قرار گرفته و بسختی در آسمان جنوبی قابل مشاهده است. سپس از سمت چپ به راست و از جنوب شرق به جنوب غرب می‌توان سیاره ناهید، زحل، مریخ و مشتری را در یک خط مشاهده کرد که خورشید در طول روز تقریبا همان مسیر را طی می‌کند. سیارات ناهید و مشتری که درخشانترین اجسام آسمان هستند، بسادگی قابلیت تشخیص خواهند بود.

 

از آنجایی که سیارات در یک صفحه مشابه با زمین در اطراف خورشید گردش می‌کنند، با یکدیگر همتراز شده‌اند.

 

علاقمندان بار دیگر می‌توانند در ماه اوت این همترازی را مجددا مشاهده کنند با این تفاوت که اینبار سیارات در سوی دیگر خورشید قرار داشته و پس از غروب آفتاب قابل رصد هستند. این فرصت تا سال 2018 تکرار نخواهد شد.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
untitled-68.bmp

محققان پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با همکاری گروهی از محققان در انستیتو اخترفیزیک تنریف اسپانیا و دانشگاه گرونینگن هلند موفق به ارایه روشی نوین برای بررسی و آشکارسازی ساختار درونی کهکشان‌های دیسکی شدند.

 

 دکتر حبیب خسروشاهی، رییس پژوهشکده نجوم پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و علیرضا ملایی‌نژاد، دانشجوی دکتری نجوم پژوهشگاه و همکارانشان موفق به ارایه روشی نوین در آشکارسازی ساختار میله‌ای شکل در برخی از کهکشان‌های مارپیچی شدند که بر اساس شبیه‌سازی های پیشرفته عددی این مولفه ستاره‌ای میله‌ای در مرکز کهکشان های دیسکی با انتقال گاز و ستاره از بخش‌های بیرونی کهکشان به بخش‌های مرکزی و تغییر در نحوه توزیع تکانه در کهکشان‌ها نقش مؤثری در شکل‌گیری بالج کهکشان و تغییر ساختار دیسک کهکشان ایفا می‌کند.

 

این محققان با استفاده از طیف نگاری IFU توسط طیف‌نگار سارون بر روی تلسکوپ ۴/۲ متری ویلیام هرشل و رصدهای اپتیکی تلسکوپUKIRT در موناکیا و مجموعه‌ای از شبیه‌سازی های عددی روشی ارایه کرده که بر اساس آن امکان تشخیص ساختارهای میله‌ای شکل ستاره ای و همچنین توجیه رفتار خاص در الگوی سرعت این کهکشان‌ها فراهم می‌شود.

 

در این روش با استفاده از تکنیک طیف‌نگاری سه بعدی و بررسی نحوه توزیع فضایی مولفه‌های سرعت در چندین کهکشان دیسکی امکان آشکارسازی و تفکیک سینماتیکی مولفه های گوناگون ستاره‌ای در کهکشان نظیر میله ستاره‌ای دیسک داخلی و بالج کهکشان میسر شده است.

 

نتایج این تحقیقات در شماره ۴۵۶ نشریه MNRAS به چاپ رسیده است.تاريخ : چهار شنبه 30 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اپلیکیشن‌هایی مانند فایل‌منیجر، پلیر موسیقی، مرورگر و... از مواردی هستند که روی تمامی گوشی‌های هوشمند وجود دارند اما اپلیکیشن‌هایی مانند اسکایپ و برش زدن ویدئو را تنها افرادی که به این اپلیکیشن‌ها نیاز دارند نصب می‌کنند. ما در این سری مقاله‌ها، به بررسی اپلیکیشن‌های دسته‌ی اول می‌پردازیم. اپلیکیشن‌هایی که بعد از هر بار تعویض رام یا خرید یک گوشی جدید باید روی آن نصب شوند. در پایان این مقاله‌ها نیز با هم‌فکری شما در بخش نظرات، از بین اپلیکیشن‌های معرفی شده در هر بخش، بهترین را انتخاب می‌کنیم و در انتها مطلبی جامع با عنوان "اپلیکیشن‌های پیشنهادی زومیت که بعد از هر بار تعویض رام باید نصب کنید" منتشر خواهیم کرد تا لیستی کامل و حرفه‌ای از اپلیکیشن‌هایی که باید روی هر گوشی هوشمندی نصب باشند در اختیار کاربران مختلف و به خصوص تازه‌کارها، قرار دهیم.

قسمت دوم: مدیریت پیامک‌ها

در مقاله‌ی قبل گفتیم که اولین موردی که بعد از روشن کردن یک گوشی تازه خریداری شده یا یک گوشی فلش شده با آن مواجه می‌شویم لانچر گوشی است که بسیاری از کاربران همان‌طور که در پست قبل مشاهده کردید لانچر اصلی خود گوشی را با هیچ لانچری عوض نمی‌کنند و بسیاری دیگر نیز اولین کاری که بعد از نصب یک رام یا خرید یک گوشی جدید انجام می‌دهند نصب لانچر محبوبشان است. حال بعد از آنکه وارد محیط لانچر گوشی شدیم با چند اپلیکیشن پیش‌فرض که از مهمترین ارکان یک گوشی هستند مواجه می‌شویم. مرورگر، فایل‌منیجر و مدیریت پیامک‌ها یا همان اینباکس گوشی. در این مطلب به سراغ اپلیکیشن‌های مدیریت پیامک که پر‌کاربردترین نرم‌افزار در بین این سه اپلیکیشن است می‌رویم و به شما 5 مورد از بهترین و محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های مدیریت پیامک‌های گوشی را معرفی خواهیم کرد. بدون شک در این پست نیز اپلیکیشن پیش‌فرض خود گوشی برای خیلی از کاربران انتخاب اول و آخر خواهد بود. اما بررسی اپلیکیشن‌های دیگر نیز که سعی به نشان دادن توانایی‌های خود دارند خالی از لطف نیست. با زومیت همراه باشید.

EvolveSMS

envlo

EvolveSMS یکی از معدود اپلیکیشن‌های پیام‌رسان است که محیطی متفاوت با تصوری که شما از یک اپلیکیشن پیام‌رسان دارید را در اختیار شما می‌گذارد. شاید اسم اپلیکیشن پیام‌رسان که به گوش ما می‌خورد اولین تصویری که در ذهنمان شکل بگیرد یک محیط ساده یا چند کادر در چپ و راست صفحه باشد. اما این اپلیکیشن محیط جالبی را در اختیار شما قرار می‌دهد به این صورت که بالای هر Conversation شما می‌توانید یک عکس کاور مانند از مخاطب‌ها بگذارید و در زیر این عکس به گفتگو بپردازید. همین‌ ایده‌ی ساده یعنی قرار گرفتن یک عکس به صورت افقی و کاور‌مانند در بالای محیط گفتگو، زیبایی فوق‌العاده و تنوع خاصی را به محیط پیامک‌های شما می‌بخشد. همان‌طور که در تصویر بالا نیز مشاهده می‌کنید امکان استفاده‌ی ساده و معمولی نیز از این اپلیکیشن وجود خواهد داشت با این حال یکی از مواردی که EvolveSMS را به یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان تبدیل کرده است، وجود همین ظاهر متفاوت آن در کنار امکاناتی همچون رابط کاربری زیبا و روان برای جابجایی بین مکالمات تنها با سوایپ کردن به طرفین، پشتیبانی کامل از مالتی‌مدیا شامل فرستادن تصاویر، ویدئوها، موزیک، مخاطبان، GIF‌ها و موقعیت شما، نمایش پنجره PopUp برای دسترسی سریع‌تر به برنامه در همه‌جا، پشتیبانی از پیام گروهی، پشتیبانی کامل از برنامه Light Flow، پاک کردن مکالمات توسط سوایپ، حذف دسته‌ای و  آرشیو کردن اس‌‌ام‌اس‌ها، شخصی‌سازی کامل نوتیفیکیشن‌ها و محافظت از طریق پسورد است. برای دانلود این اپلیکیشن بی‌نظیر از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور

 

 

GO SMS

gosms

Go SMS یکی دیگر از سری اپلیکیشن‌های گروه GO Dev Team است که به احتمال زیاد با دیگر برنامه‌های این تیم مانند Go Launcher، Go Keyboard و... آشنا هستید. Go SMS را می‌توان یکی از اولین اپلیکیشن‌های منتشر شده‌ی این تیم دانست که از سال‌ها پیش شروع به کار کرده و تا کنون همچنان به عنوان یکی از قدرتمندترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در حال فعالیت است و با وجود آن که نسبت به دیگر اپلیکیشن‌های هم سبک خود، از محیط سنگین‌تری برخوردار است، با این حال کاربران بسیاری را به خود جذب کرده است. وجود امکانات جالبی مانند تحویل آنلاین پیام‌ها، امکان ارسال پیامک‌های بیشتر از سه پارت، دارا بودن پوسته‌های مختلف و ریشه‌ای که محیط اپلیکیشن را به شدت و به طور کامل تغییر خواهند داد، امکان شخصی‌سازی دقیق که شما را قادر به تعویض رنگ باکس‌ها، نوشته‌ها، پس زمینه‌ها و حتی دکمه‌ی ارسال نیز می‌کند از مواردی هستند که GO SMS را به یکی از محبوب‌ترین پیام رسان‌های جانبی تبدیل کرده‌اند. اما همان‌طور که گفتیم GO SMS را شاید بتوان پر‌امکان‌ترین اپلیکیشنی پیامکی دانست که با دارا بودن امکاناتی همچون سیستم دست خط، جعبه خصوصی، برنامه‌ی زمانبندی SMS، حفظ حریم خصوصی، پنجره‌ی پاسخ سریع، تهیه و بازیابی SMS (تمام پیغام‌ها یا مخصوص یک موضوع)، تغییر فونت، قفل امنیت، لیست سیاه و پشتیبانی از Emoji با Emoji pulg-in به کامل‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان تبدیل شده است. برای دانلود این اپلیکیشن از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور

 

 

Messenger

GMass

بعد از معرفی رسمی‌اندروید آب‌نبات‌چوبی، یکی از اولین اپلیکیشن‌هایی که از این نسخه‌ی جدید‌ اندروید به بیرون درز کرد اپلیکیشن پیام‌رسان این سیستم‌عامل بود که با تزئین شدن به طراجی بی‌‌نظیر متریال، یک پیام‌رسان شیک و سبک را به ارمغان آورده بود. مدتی بعد نیز گوگل به طور رسمی این اپلیکیشن را برای‌اندروید‌های پایین‌تر از نسخه‌ی 5 منتشر کرد. ظاهر و امکانات این اپلیکیشن به قدری مورد تحسین بود که در مدت زمان بسیار کمی موفق به کسب میلیون‌ها دانلود در پلی‌استور گوگل شد و هم اکنون نیز ممکن است در گوشی بسیاری از دوستان خود این اپلیکیشن را مشاهده کنید. وجود رنگ‌های متریال، افکت‌های انیمیشنی‌اندروید آب‌نبات‌چوبی، محیط فوق‌العاده روان و سبک و وجود بلک‌لیست داخلی در خود این اپلیکیشن از ویژگی‌هایی هستند که Google Messenger را به یک پیام‌رسان‌ ایده‌آل تبدیل کرده‌اند. برای دانلود از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور

 

 

HoverChat

hover

Hover Chat که در ابتدا با نام Ninja SMS شروع به کار کرد، اپلیکیشنی است که وقتی پیامکی دریافت کنید، این پیامک در قالب یک دایره‌ی شناور روی نرم‌افزار یا بازی در حال اجرا نمایان خواهد شد و شما بدون خارج شدن از محیط فعلی، با کلیک روی این دایره، متن پیام را مشاهده خواهید کرد و در صورت تمایل در همان محیط قادر به پاسخگویی آن نیز خواهید بود و در تمام مدت مشاهده و پاسخگویی شما به این پیام، اپلیکیشنی که در حال اجرا بود، بدون هیچ وقفه‌ای و در همان حالت باقی خواهد ماند و شما می‌توانید بعد از فرستادن پیام، به ادامه‌ی فعالیت خود بپردازید. امکان مشخص کردن مخاطبانی که مایلید پیام آن‌ها در این حالت باز شود، ارسال پیامک گروهی، گرفتن نسخه‌ی پشتیبان و بازگردانی پیامک‌ها، جا‌به‌جایی پنجره‌ی شناور پیامک به هر جای صفحه، امکان تنظیم وضوح پنجره‌ی شناور برای مشاهده‌ی تصویر پشت در حین خواندن پیامک‌ها و پشتیبانی از چندین تم مختلف، از ویژگی‌های مهم این اپلیکیشن‌‌اندرویدی به حساب می‌آیند. برای دانلود نسخه‌ی رایگان این اپلیکیشن، می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور

 

 

Textra SMS

textra

Textra SMS اپلیکیشنی فوق‌العاده زیبا و سبک در زمینه‌ی مدیریت پیامک‌ها است که شاید در امکانات به پای برنامه‌های دیگر مانند GO SMS نرسد اما سرعت اجرا و روان بودن محیط برنامه برگ برنده‌ای است که Textra را به یکی از گزینه‌های اصلی و محبوب این لیست تبدیل کرده است و به گفته‌ی بسیاری از کاربران در بخش نظرات پلی‌استور، این اپلیکیشن سرعتی حتی بالاتر از پیام‌رسان پیش‌فرض گوشی دارد. Textra در جدیدترین نسخه‌ی خود به طراحی متریال نیز تزئین شده است و می‌توانید علاوه بر سرعت بالا، از ظاهر بسیار شیک و زیبای این نرم‌افزار نیز اطمینان خاطر داشته باشید. امکان مدیریت و ارسال پیام‌های متنی، ام‌ام‌اس، بیش از ۸۰۰ شکلک بسیار زیبا برای استفاده در پیام‌ها، قابلیت سفارشی‌سازی صدا، تصویر و رنگ‌های مختلف برای مخاطبان، پنجره‌ی شناور برای مشاهده‌ی اس‌ام‌اس‌ها به محض دریافت، قابلیت رمزگذاری، محیط ساده اما بسیار شیک و قابل استفاده در دو حالت مشکی و سفید و رایگان بودن این اپلیکیشن از خصوصیاتی هستند که Textra SMS را به یک مدعی در این لیست تبدیل کرده‌اند. برای دانلود از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور

 

 

جمع‌بندی

در کل می‌توان گفت تمامی اپلیکیشن‌های پیام‌رسان معرفی شده از نقاط قوت فراوان و ظاهر فوق‌العاده‌ای برخوردارند و نمی‌توان هیچ‌کدام را یک پیام‌رسان ضعیف دانست و انتخاب بیشتر به سلیقه‌ی کاربران بر می‌گردد. نظر شما درباره‌ی این اپلیکیشن‌ها چیست؟ کدام را برای قرارگیری در لیست نهایی پیشنهاد می‌کنید؟تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اپلیکیشن‌هایی مانند فایل‌منیجر، پلیر موسیقی، مرورگر و ... از مواردی هستند که روی تمامی گوشی‌های هوشمند وجود دارند اما اپلیکیشن‌هایی مانند اسکایپ، برش زدن ویدئو یا ... را تنها افرادی که به این اپلیکیشن‌ها نیاز دارند نصب می‌کنند. ما در این سری مقاله‌ها، به بررسی اپلیکیشن‌های دسته‌ی اول می‌پردازیم. اپلیکیشن‌هایی که بعد از هر بار تعویض رام یا خرید یک گوشی جدید باید روی آن نصب شوند. برای مثال در مطلب لانچرها، به معرفی چندین لانچر معروف و صاحب نام می‌پردازیم. در پایان این مقاله‌ها نیز با هم‌فکری شما در بخش نظرات، از بین اپلیکیشن‌های معرفی شده در هر بخش، بهترین را انتخاب می‌کنیم و در انتها مطلبی جامع با عنوان "اپلیکیشن‌های پیشنهادی زومیت که بعد از هر بار تعویض رام باید نصب کنید" منتشر خواهیم کرد تا لیستی کامل و حرفه‌ای از اپلیکیشن‌هایی که باید روی هر گوشی هوشمندی نصب باشند در اختیار کاربران مختلف و به خصوص تازه‌کارها، قرار دهیم.

قسمت اول : لانچرها

کلیدی‌ترین و اولین موردی که بعد از روشن کردن گوشی و تنظیم تاریخ اولیه با آن رو‌به‌رو می‌شوید محیط کاربری گوشی یا همان لانچر است که به صفحه‌ی اصلی و منوی برنامه‌ها خلاصه می‌شود. لانچر‌ها از اپلیکیشن‌هایی هستند که هر شرکت نسخه‌ی مخصوص به خود را روی گوشی‌هایش نصب می‌کند. برای مثال لانچر تمامی گوشی‌های سامسونگ شبیه به هم هستند و در عین حال با لانچر گوشی‌های سونی یا HTC نیز متفاوت‌اند. بسیاری از کاربران لانچر پیش‌فرض گوشی را می‌پسندند و طرفدار سادگی و روانی آن خواهند شد و شاید هرگز به لانچر‌های دیگر نیاز پیدا نکنند. اما اگر از افرادی هستید که لانچر پیش‌فرض گوشی خود را دوست ندارید یا امکانات کافی مانند Hidden کردن آیکون‌های اضافه را با استفاده از آن در اختیار ندارید، پس در ادامه‌ همراه ما باشید تا چند لانچر معروف و صاحب نام را معرفی کنیم. ترتیب معرفی لانچر‌ها اتفاقی بوده و هیچ رتبه‌بندی خاصی برای آن‌ها وجود ندارد. لانچرهای اختصاصی شرکت‌ها از جمله تاچ ویز، Xperia Home یا ... و لانچرهایی که به نوعی محیط جدیدی را به ارمغان آورده‌اند مانند Aviate در این لیست قرار ندارند.

Apex Launcher

apexoo

Apex، لانچری است که ضمن این که محیطی سبک و بسیار روان را در اختیار شما قرار می‌دهد، انبوهی از امکانات و شخصی‌سازی‌های مختلف را نیز برای شما فراهم می‌کند. این لانچر از تم‌های مختلف و بسیار زیادی پشتیبانی می‌کند که با استفاده از هر کدام از آن‌ها، می‌توانید فونت، آیکون‌ها و تصویر‌زمینه‌ی گوشی خود را تغییر دهید. با چشم‌پوشی از چند مورد خاص، تقریبا تمام تم‌های موجود از لانچر Apex پشتیبانی می‌کنند که این امر باعث شده صد‌ها تم مختلف برای این لانچر محبوب به وجود بیاید.
از امکانات خوب Apex که آن را به یک لانچر کامل تبدیل کرده، می‌توان به امکان مخفی‌سازی آیکن‌های اضافی، پوشه‌بندی آیتم‌های دلخواه، ترتیب چیدمان آیکون‌ها در چند حالت مختلف از جمله حالت انتخابی و امکان تهیه‌ی فایل پشتیبان از تنظیمات انجام شده در آن اشاره کرد. امکان تعریف ژست‌های حرکتی نیز ویژگی بسیار جالبی است که Apex را بیش از پیش به یک نرم‌افزار بدون نقص تبدیل کرده است. بنابراین می‌توانید مشخص کنید که وقتی در صفحه‌ی اصلی گوشی خود قرار دارید و انگشت خود را از مرکز صفحه به سمت‌های مختلف می‌کشید، کارهای خاصی که از قبل مشخص کرده‌اید انجام شود. برای مثال شما می‌توانید مشخص کنید که با کشیدن انگشت خود به سمت پایین، Notification Bar باز شود یا با کشیدن انگشت به سمت بالا، اپلیکیشن‌های در حال اجرا نمایش داده شوند. این لانچر روی ضعیف‌ترین گوشی‌های موجود در بازار که به لطف رام‌های سفارشی، از‌ اندروید 4 بهره‌مند هستند نیز روان اجرا می‌شود و به عقیده‌ی بسیاری از کاربران حتی از لانچر اصلی که شرکت‌های تولید‌کننده روی گوشی‌های خود قرار می‌دهند سریع‌تر و زیبا‌تر است.


دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور

 

 

Nova Launcher

novaoo


Nova را شاید بتوان نزدیک‌ترین لانچر به Apex دانست به طوری که در نود درصد موارد این دو لانچر هیچ تفاوتی با هم ندارند. این لانچر که مانند Apex از امکانات بسیاری همچون ژست‌های حرکتی، پنهان‌سازی آیکون‌های بی‌استفاده، پشتیبانی از تمامی تم‌های موجود و روان بودن محیط کاربری برخوردار است به تازگی امکانات و ظاهر‌ اندروید 5 را نیز به خود اضافه کرده است به طوری که علاوه بر شبیه‌سازی منوی سفید‌ اندروید آب‌نبات‌چوبی، امکان استفاده از انیمیشن‌های فوق‌العاده‌ی‌ اندروید 5 را نیز برای شما فراهم کرده است. شما کافی است به منوی تنظیمات این لانچر رفته و System Animation را روی Slide Up قرار دهید .

یکی از تفاوت‌های کوچکی که در این لانچر نسبت به Apex وجود دارد امکان شخصی‌سازی رنگ‌ها در لانچر است. برای مثال در صفحه‌ی برنامه‌ها خطوط جدا کننده‌ی تب‌ها از لیست برنامه‌ها به طور پیش‌فرض آبی رنگ است که شما در لانچر Nove می‌توانید آن را به رنگ‌های دلخواه تغییر دهید. افزایش تعداد صفحات خانگی تا ۹ صفحه، امکان جای‌گذاری ده‌ها نرم‌افزار در dock گوشی، تنظیم تعداد آیکون‌ها در طول و عرض صفحه، دارا بودن ۸ افکت متنوع در جابجایی بین صفحات هوم‌اسکرین، تعیین میزان شفافیت منوی مشکی یا سفید پشت برنامه‌ها، امکان مخفی کردن اسم آیکون‌ها و ... از موضوعاتی هستند که Nova را به یک لانچر دوست‌داشتنی برای‌اندروید 4 به بالا تبدیل کرده‌اند.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور

 

 

KK Launcher

kklaoo


KK Launcher یکی از با سابقه‌ترین لانچر‌های‌ اندروید به حساب می‌آید که بعد از منتشر شدن‌ اندروید کیت‌کت، با هدف شبیه‌سازی محیط و امکانات لانچر پیش‌فرض آن با نام مخفف (KK (KitKat منتشر شد. از همان ابتدای کار این لانچر با تکیه بر تعداد امکانات بالایی که از Apex و Nova هم بیشتر بود مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفت و بعد از منتشر شدن‌ اندروید 5، تنها با یک تغییر نام جزئی یعنی (KK Launcher (Lollipop &KitKat به فعالیت خود ادامه داد و بسیاری از امکانات‌ اندروید آب‌نبات‌چوبی را به خود اضافه کرد. سازنده‌ی نرم‌افزار می‌گوید که به جرات می‌توان KK را یکی از سه لانچر برتر دنیا دانست که این حرف او خیلی هم بی‌راه نیست چرا که این لانچر علاوه بر دارا بودن تمام امکانات Apex و Nova، از امکانات دیگری نیز برخوردار است که لانچر‌های دیگر از آن‌ها محرومند.

دارا بودن تم زیبای‌ اندروید 5، پشتیبانی از آیکون‌های بسیار زیبا با بیش از ۱۰۰۰ تم مختلف در گوگل‌پلی، سفارشی‌سازی بسیار گسترده با دارا بودن ده‌ها حالت مختلف، دارا بودن چینش‌های مختلف برای لیست کردن برنامه‌ها از جمله نام، زمان و ...، امکان تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از تنظیمات انجام شده در آن و دارا بودن امتیاز فوق‌العاده‌ی 4.4 از 5 در پلی‌استور، ویژگی‌هایی هستند که KK Launcher را به یکی از محبوب‌ترین و البته موفق‌ترین لانچرها تبدیل کرده‌اند.

دانلود از بازار
 دانلود از گوگل پلی استور

 

 

Go Launcher

golauoo


Go launcher را شاید بتوان یکی از قدیمی‌ترین لانچرهای موجود برای گوشی‌های‌ اندروید دانست که با تعداد 200.000.000 دانلود می‌توان لقب پیش‌کسوت لانچرها را به آن داد. لانچری که انبوهی از امکانات را در کنار ویژگی‌های بسیار کاربردی در اختیار کاربر قرار می‌دهد اما هیچ‌وقت نتوانست برچسب سنگین بودن را از روی خود بردارد. بر خلاف لانچرهای قبلی که تم‌های آن‌ها تنها به عوض شدن آیکون و فونت خلاصه می‌شد، این لانچر از تم‌های پیشرفته‌تری برخوردار است بنابراین با استفاده از تم‌های این لانچر نه تنها آیکون‌ها و فونت‌ها، بلکه محیط گوشی به کل شامل تغییرات می‌شود .

دارا بودن ویدجت‌های مختلف تقویم، آب و هوا و ...، دارا بودن تم‌های متعدد و جذاب، امکان سفارشی کردن بخش‌های مختلف لانچر و دارا بودن چندین نرم‌افزار جانبی از جمله Ram Clenaer و Task MAnager و ... از ویژگی‌های منحصر به فرد این لانچر به حساب می‌آیند که در دو نسخه‌ی معمولی و HD منتشر شده است.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور

 

 

TSF Shell

tfsoo


TSF Shell لانچری بسیار خاص به حساب می‌آید که شاید تعداد کاربران آن به لانچرهایی نظیر Apex و Nova نرسد اما از طرفداران بسیار سخت‌پسندی برخوردار است. از قیمت عجیب این لانچر که هم‌اکنون در پلی استور با قیمت بالای 11 دلار به فروش می‌رسد گرفته تا سه‌بعدی بودن محیط کاربری آن همگی خبر از حرفه‌ای بودن این لانچر می‌دهند که معمولا یا کسی آن را نمی‌شناسد یا طرفدار همیشگی آن است و حد وسطی برای آن وجود ندارد. در واقع این لانچر با تمام لانچرهای معرفی شده در این مطلب متفاوت است و بر خلاف ظاهر تکراری و یک‌نواخت لانچرهای دیگر، این لانچر از محیطی متفاوت و نوآوری‌های خلاقانه‌ای بهره می‌برد به طوری که مطمئنا در اولین استفاده از آن احساس خوبی نسبت به این لانچر پیدا خواهید کرد.

شاید مهم‌ترین خصوصیت این لانچر را بتوان افکت‌های آن دانست که در کنار تنوع خاصی که به گوشی شما می‌دهند گاهی باعث سرگرم شدن شما هم می‌شوند. برای مثال ممکن است در حال کار با گوشی باشید که یک‌باره مشاهده کنید یکی از ویدجت‌ها آتش گرفته است(!) و شما مجبورید برای خاموش کردن آن گوشی خود را تکان دهید. این افکت‌های خاص در کنار ویژگی‌هایی همچون شخصی‌سازی صفحات هوم‌اسکرین و قرار دادن ویدجت‌های متعدد و یادداشت‌های دلخواه در صفحه‌ی اصلی از مواردی هستند که به هرچه خاص‌تر شدن این لانچر کمک بسیاری کرده‌اند.

 دانلود از گوگل پلی استور 

جمع‌بندی

در کل می‌توان گفت که تمامی لانچرهای معرفی شده از نقاط قوت فراوان و همچنین نکته‌های منفی کوچکی برخوردارند و نمی‌توان هیچ‌کدام را یک لانچر تمام عیار معرفی کرد و انتخاب از بین این لانچرها بیشتر به سلیقه‌ی کاربران بر می‌گردد. نظر شما درباره‌ی این لانچرها چیست؟ کدام را برای قرارگیری در لیست نهایی پیشنهاد می‌کنید؟تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

Next Browser

next browser2 da2c2

شاید جالب باشد که بدانید بر خلاف فایرفاکس و کروم که هر کدام از حجم تقریبی بالای ۳۰ مگابایت برخوردارند، Next Browser تنها ۶ مگابایت حجم دارد که این موضوع امکان دانلود آن را برای تمامی کاربران ممکن می‌سازد و می‌تواند یکی از برگ برنده‌های این مرورگر برای جلب نظر کاربران نیز باشد؛ چراکه با وجود آن که حجم، این نرم‌افزار چندین برابر از مرورگرهای ذکر شده کمتر است، با این حال کارایی‌ اصلی مانند پشتیبانی از تب‌های چندگانه، مصرف کمتر دیتا نسبت به مرورگر‌های دیگر و محیط روان و چشم‌نواز، همچنان در این اپلیکیشن وجود دارند.

اگرچه مرورگر‌های صاحب نام مانند فایرفاکس، کروم، دلفین و... از امکانات فوق‌العاده بیشتری مانند حالت مطالعه، ذخیره‌ی آفلاین صفحات و پشتیبانی از افزونه‌های مختلف برخوردارند، با این حال شاید بتوان گفت بیش از ۵۰ درصد کاربرانی که از مرورگر گوشی استفاده می‌کنند، نیازمند چنین امکاناتی نخواهند شد و طبیعتا برای یک استفاده‌ی عادی و روزانه برای وب‌گردی، تعداد زیادی از این افراد، مرورگر‌های کم حجم و روان را به بزرگان حجیم و سنگین ترجیح خواهند داد. اگر شما نیز از این افراد هستید و امکانات جانبی مرورگر‌های دیگر مورد استفاده شما قرار ندارند، می‌توانید جای آن‌ها را به Next Browser بدهید که تنها با حجم ۶ مگابایت، می‌تواند محیطی فوق‌العاده روان را در مرور صفحات اینترنتی برای شما به ارمغان بیاورد. برای دانلود این اپلیکیشن که به صورت کاملا رایگان برای گوشی‌های اندروید منتشر شده است می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود از مایکت
دانلود از گوگل پلی استور
 
 

Cool Browser

http://www.zoomit.ir/images/94/06/Cool-Browser2.jpg

تنها تعداد بسیار کمی از کاربران وجود دارند که به مرورگر پیش‌فرض گوشی خود بسنده می‌کنند و به علت امکانات فوق‌العاده کم این مرورگرها، به سراغ مرورگرهای دیگر می‌روند و با وجود آنکه مرورگر جدید، تجربه و امکانات بهتری را در اختیار این کاربران قرار خواهد داد، همچنان مشکلی وجود دارد و آن سریع نبودن مرورگر جدید به اندازه‌ی مرورگر پیش‌فرض گوشی است. این مشکل معمولا در گوشی‌هایی اتفاق می‌افتد که رم آن‌ها کمتر از یک گیگابایت است که با وجود آنکه این روزها دیگر کمتر گوشی جدیدی با رم کمتر از یک گیگ ساخته می شود، همچنان تعداد بسیار زیادی گوشی متوسط و ضعیف در جامعه‌ی آماری موبایل‌ها وجود دارد. اگر شما نیز در استفاده از مرورگرهای صاحب نام همچون کروم، فایرفاکس یا... در گوشی خود مشکل دارید، Cool Browser پیشنهادی مناسب و ایده آل برای شما خواهد بود.

Cool Browser به شکل فوق‌العاده‌ای سبک طراحی شده است؛ به طوری که احتمالا در اولین استفاده شما را متعجب خواهد کرد. تمامی امکانات لازم برای شما در مرورگر Cool Browser در نظر گرفته شده است و نه تنها هیچ ویژگی مهمی فدای حجم کم آن، یا سبک بودن رابط کاربری برنامه نشده، بلکه در مواردی همچون استفاده از افکت‌های سه‌بعدی، از دیگر رقیبان خود پیشی گرفته است. از ویژگی‌های جالبی نیز که در این مرورگر قرار دارد می‌توان به امکان کش کردن ویدئوهای پخش شده، و پخش به صورت آفلاین در مواقع عدم دسترسی به اینترنت اشاره کرد. پشتیبانی از تب‌های مختلف، امکان ساخت میانبر صفحات وب در برگه‌ی نخست، دارا بودن دانلود منیجر داخلی و پیشنهاد کلمات در هنگام جستجوی گوگل، تنها بخشی از امکانات این اپلیکیشن به حساب می‌آیند. برای دانلود می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود از مایکت
دانلود از گوگل پلی استور
 
 

Surfy Browser

http://www.zoomit.ir/images/94/07/Surfy-Browser2.jpg

همانطور که در ویندوز رقابت اصلی بین چند مرورگر خاص مانند کروم، فایرفاکس و... است، در ویندوزفون نیز با وجود مرورگر‌های مختلف، چند اپلیکیشن در صدر محبوب‌ترین‌ها قرار گرفته‌اند که Surfy Browser اگر محبوب‌ترین آنها نباشد، بدون شک در بین سه مرورگر برتر این پلتفرم تا به امروز قرار گرفته است. این مرورگر که در ابتدا به صورت درون پرداخت منتشر شده بود چندی پیش با دریافت یک بروزرسانی، حالت پولی آن حذف و به یک اپلیکیشن کاملا رایگان تبدیل شد. در صورتی که به امنیت اطلاعات ذخیره‌شده‌ی خود در مرورگرها اهمیت می دهید نیز می توانید توسط ابزارک داخلی Surfy Browser، برای ورود به اپلیکیشن یک رمز عبور تعیین کنید.

از امکانات جالبی که در این مرورگر برای شما در نظر گرفته شده است می توان به قابلیت دانلود ویدئو از یوتیوب اشاره کرد که با توجه به آنکه اکثر مرورگرهای دیگر به تنهایی قادر به چنین عملی نیستند، Surfy Browser یک سر و گردن از آن‌ها بالاتر به حساب می آید. همچنین افرادی که سرعت عمل در وب گردی برایشان حائز اهمیت است می توانند در هنگام مرور وب، تنها با تکان دادن گوشی اقدام به Refresh کردن یا همان بارگذاری مجدد سایت‌ها بپردازند که در نوع خود خلاقیتی جالب به حساب می آید. در صورتی که علاقه‌مند به دانلود این مرورگر کاربردی و البته رایگان شده‌اید، می توانید از لینک‌ زیر استفاده کنید.

دانلود از فروشگاه ویندوز فون
 
 

PuffinWeb Browser

http://www.zoomit.ir/images/94/08/PuWeb-2.jpg

 Puffin Web Browser یکی از این مرورگرها است که با پشتیبانی از امکاناتی که در هیچ مرورگری نمونه‌ی آن را پیدا نمی کنید خود را به یکی از شناخته شده‌ترین مرورگرهای موبایلی تبدیل کرده است. این مرورگر به طور پیش‌فرض از پخش فایل‌های فلش پشتیبانی می‌کند و سرعت باز کردن صفحات در آن، مثال زدنی است.

همانطور که گفته شد Puffin Web Browser دارای ویژگی‌هایی است که شاید برای هرکسی کاربردی نباشند؛ اما وجود آن ها، به خصوص در حالی که نمونه‌ی آن‌ها در هیچ مرورگر دیگری نیست یک امتیاز ویژه برای Puffin به حساب می‌آید. برای مثال می‌توان به موس پد و گیم پد مجازی Puffin Web Browser اشاره کرد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید گشت و گذار در وب را بیش از پیش لذت بخش کنید. برای مثال وقتی یک بازی فلش را در مرورگر خود اجرا می‌کنید، می‌توانید با کلید‌های لمسی گیم پد به کنترل بازی مورد بحث بپردازید. یا با ماوس پد مجازی، می‌توانید با کشیدن انگشت خود در مکان مشخص شده، یک ماوس به مرورگر اضافه کنید تا از تکان دادن‌های مکرر انگشت خود به بالا یا پایین صفحه بی نیاز شوید و تنها در یک مربع کوچک و به کمک نشانگر موس، کارهای مورد نظر خود را انجام دهید. برای دانلود نسخه‌ی رایگان این مرورگر می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

توجه: این نسخه از مرورگر Pufin توانایی باز کردن سایت های بلاک شده را ندارد.

دانلود از مایکت
دانلود از گوگل پلی استور
دانلود از اپ استور اپل
 
 

Dolphin Zero

http://www.zoomit.ir/images/94/06/dolze2.jpg

در سال‌های اخیر مرورگر‌های مختلفی به منظور سبک بودن و اجرای سریع، با حجم‌های کیلوبایتی یا مگابایتی منتشر شده‌اند، اما می‌توان به جرات Dolphin Zero را یکی از بهترین گزینه‌های موجود در این زمینه دانست. امکاناتی که در این مرورگر در اختیار شما قرار خواهد گرفت بسیار نزدیک به نسخه‌ی اصلی یعنی Dolphin Browser است که همین موضوع، باعث شده است تا این مرورگر در بین کاربرانی که از گوشی‌های متوسط یا ضعیف استفاده می‌کنند، یکی از محبوب ترین مرورگرها باشد. حجم باورنکردنی ۵۰۰ کیلوبایت به طور کامل گویای این موضوع خواهد بود که Dolphin Zero در هر گوشی موبایلی به صورت کاملا روان اجرا خواهد شد.

جالب است بدانید که مرورگر اصلی دلفین، نسخه ای سبک شده با نام Dolphin MINI نیز دارد که برای گوشی‌های ضعیف تر در نظر گرفته شده است؛ حال تصور کنید که Dolphin Zero تا چه حد می‌تواند سبک و روان باشد. مرورگری که با وجود حجم کم خود، از مواردی همچون کوکی ها، بوکمارک، کش کردن فایل‌ها برای لود سریع‌تر و... برخوردار بوده و به جز مواردی همچون افزونه‌ها و ژست‌های حرکتی، مورد مهم دیگری نسبت به نسخه‌ی اصلی از آن حذف نشده است. برای دانلود می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود از مایکت
دانلود از گوگل پلی استور
 
 

APUS browser

http://www.zoomit.ir/images/94/03/apusbro2.jpg

کاربرانی که تجربه استفاده از لانچر Apus Launcher را داشته‌اند، حتما معتقدند که این اپلیکیشن یکی از سریع‌ترین لانچر‌های موجود برای گوشی‌های اندروید است که محیطی فوق‌العاده سبک و روان را حتی در گوشی‌های متوسط در اختیار کاربران قرار داده و تجربه‌ای شیرین از یک لانچر را به ارمغان می‌آورد. سازندگان این اپلیکیشن این بار سراغ مرورگرها رفته‌اند و با انتشار APUS browser نام خود را در دسته‌بندی Browser‌ها نیز به ثبت رساندند و شاید جالب باشد که بدانید بر خلاف فایرفاکس و کروم که هر کدام از حجم تقریبی بالای ۳۰ مگابایت برخوردارند، حجم APUS browser تنها ۶۰۰ کیلوبایت است که امکان دانلود آن را برای تمامی کاربران ممکن می‌سازد و همین موضوع می‌تواند یکی از برگ برنده‌های این مرورگر برای جلب نظر کاربران باشد؛ چراکه با وجود آنکه حجم این نرم‌افزار صدها بار از مرورگرهای ذکر شده پایین تر است، با این حال کارایی‌ اصلی مانند پشتیبانی از تب‌های چندگانه، مصرف کمتر دیتا نسبت به مرورگر‌های دیگر و محیط روان و چشم‌نواز، همچنان در این اپلیکیشن وجود دارند. ضمن آنکه امکانات فوق‌العاده ای مانند دانلود منیجر داخلی و حالت "No Image" نیز برای بارگذاری سریع صفحات در آن در نظر گرفته شده است.

اگرچه مرورگر‌های صاحب نام مانند فایرفاکس، کروم، دلفین و... از امکانات فوق‌العاده بیشتری مانند حالت مطالعه، ذخیره‌ی آفلاین صفحات و پشتیبانی از افزونه‌های مختلف برخوردارند، اما با این حال شاید بتوان گفت بیش از ۵۰ درصد کاربرانی که از مرورگر گوشی استفاده می‌کنند، نیازمند چنین امکاناتی نخواهند شد و طبیعتا برای یک استفاده‌ی عادی و روزانه برای وب گردی، تعداد زیادی از این افراد مرورگر‌های کم حجم و روان را به بزرگان حجیم و سنگین ترجیح خواهند داد. اگر شما نیز از این افراد هستید و امکانات جانبی مرورگر‌های دیگر مورد استفاده شما قرار ندارند، می‌توانید جای آن‌ها را به APUS browser بدهید که تنها با حجم ۶۰۰ کیلوبایت، می‌تواند محیطی فوق‌العاده روان را در مرور صفحات اینترنتی برای شما به ارمغان بیاورد. برای دانلود این اپلیکیشن که به صورت کاملا رایگان برای گوشی‌های اندروید منتشر شده است می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور
 
 

Baidu Browser

http://www.zoomit.ir/images/2016/01/09/du-browser2_27080.jpg

اگر الویت اولتان در وب گردی، سرعت کار با نرم افزار است، پیشنهاد می‌کنیم Baidu Browser را از دست ندهید. مرورگری که نسبت به رقبای خود از حجم کمتری برخوردار است و محیطی روان را برای شما به ارمغان خواهد آورد. البته با این وجود Baidu Browser از مهم‌ترین و ضروری‌ترین امکانات مورد نیاز در حین وبگردی پشتیبانی خواهد کرد و حجم کم آن باعث حذف شدن امکانات اصلی نشده است.

موضوع جالبی که در رابطه با این اپلیکیشن وجود دارد پشتیبانی آن از زبان فارسی است که این موضوع با توجه به آنکه دیگر مرورگرهای سبک بازار از زبان فارسی پشتیبانی نمی کنند می‌تواند یک برگ برنده برای Baidu Browser باشد تا کاربران ایرانی را به سوی خود جلب کند. اگر از علاقه مندان به مرور امن صفحات اینترنتی هستید نیز باید بگوییم که این مرورگر از حالت ناشناس پشتیبانی می‌کند که به کمک آن می‌توانید رد پایی از وب سایت‌های مشاهده شده در گوشی خود باقی نگذارید. صفحه‌ی خانگی این مرورگر قابلیت شخصی‌سازی دارد و در حالت پیش‌فرض علاوه بر آنکه می‌توانید وب سایت‌های مختلفی را در این صفحه Pin کنید، تعدادی از پر بازدیدترین سایت‌هایی که به مرور آن‌ها پرداخته‌اید نیز برای شما به نمایش در خواهد آمد تا بتوانید دسترسی سریع تری به وب سایت‌های مورد نظر داشته باشید. پشتیبانی از حالت شب نیز باعث شده است تا استفاده از این مرورگر در هنگام تاریکی، بدون آزار و آسیب چشم‌ها ممکن باشد. به عنوان آخرین ویژگی نیز به پلیر داخلی این برنامه اشاره می‌کنیم که به کمک آن می‌توانید ویدئوهای وب سایت‌هایی همچون آپارات را بدون نیاز به اپلیکیشن‌های جانبی تماشا کنید. برای دانلود می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود از مایکت
دانلود از گوگل پلی استور
 
 

Boat Browser

http://www.zoomit.ir/images/93/12/boat1.jpg

Boat Browser با پشتیبانی از جاوا اسکریپت و فلش‌پلیر، قادر به باز کردن بدون نقص تمامی وب‌سایت‌ها است و با توجه به وجود چندین افزونه‌ی اختصاصی برای آن می‌توان امکاناتی همچون تبدیل صفحه به PDF را نیز به آن اضافه کرد. بر خلاف کروم و فایرفاکس، Boat Browser از تم‌های مختلف نیز پشتیبانی می‌کند که شما را قادر به شخصی‌سازی و متنوع کردن محیط کاربری آن می‌کند. این مرورگر در دو نوع HD و MINI منتشر شده است که نسخه‌ی MINI برای گوشی‌های ضعیف‌تر که از پردازنده‌های قدیمی بهره می‌برند، و نسخه‌ی HD برای گوشی‌ها و تبلت‌های جدید طراحی شده است.

در کنار تمام ویژگی‌های این مرورگر اندرویدی، یک امکان جالب دیگر نیز در این نرم‌افزار و در بخش پشتیبان‌گیری آن در نظر گرفته شده است. مرورگرهایی همچون فایرفاکس یا کروم برای پشتیبان‌گیری از بوک‌مارک‌ها، نیاز به یک اکانت برای عملیات Sync دارند. فایل خروجی آفلاین آن‌ها نیز تنها توسط خود نرم‌افزار قابل بازیابی است. با توجه به این نکات اگر شما مایل به استفاده از بوک‌مارک‌های مرورگر موبایل خود در کامپیوتر باشید مجبور به ساخت اکانت و Sync کردن آن‌ها با نسخه‌ی کامپیوتری مرورگرهای کروم و فایرفاکس هستید. اما Boat Browser امکان فوق‌العاده‌ای را برای شما در نظر گرفته است به این ترتیب که در قسمت تهیه‌ی فایل پشتیبان، جدا از راهکار‌های معمول، شما می‌توانید از بوک‌مارک‌ها، خروجی HTML بگیرید و با منتقل کردن این فایل به رایانه‌ی خود و باز کردن آن با مرورگر، به تمامی لینک‌های بوک‌مارک شده دسترسی داشته باشید. رابط کاربری ساده و استفاده‌ی آسان، دارا بودن تم‌های مختلف، پشتیبانی از Adobe Flash Player، وجود دانلود منیجر داخلی و دارا بودن افزونه‌های مخصوص از ویژگی‌هایی هستند که در کنار اجرای روان و بدون لگ، Boat Browser را به یک مرورگر خوب تبدیل کرده‌اند. برای دانلود نسخه‌ی HD این اپلیکیشن می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور
 
 

Flynx

http://www.zoomit.ir/images/93/12/Flynx2.jpg

Flynx یک مرورگر بخصوص است که کارایی آن به نوعی با دیگر مرورگر‌ها متفاوت است. Flynx بر خلاف مرورگر‌های دیگر که به صورت مستقل وارد آن‌ها می‌شوید و معمولا هم از محیط‌های سنگین و مملو از امکانات بهره می‌برند، به صورت یک پنجره‌ی شناور باز می‌شود و در واقع وقتی داخل یک اپلیکیشن روی لینکی کلیک کنید، دیگر از نرم‌افزار فعلی خارج نخواهید شد و پنجره‌ی مرورگر به طور شناور و کوچک شده روی برنامه‌ی فعلی باز خواهد شد و این قابلیت امری بسیار کاربردی است. چرا که بارها شاهد آن بوده‌ایم که بعد از باز شدن مرورگر و سپس بازگشت به اپلیکیشن قبلی (مانند اینستاگرام)، همه چیز از نو بارگذاری می‌شود که این موضوع به خصوص در گوشی‌هایی که از پردازنده‌های نه چندان قوی برخوردارند امری بسیار آزار دهنده است. با کمک این مرورگر و باز شدن تمامی لینک‌ها در حالت شناور، دیگر با چنین مشکلاتی رو به رو نخواهید شد.

یکی دیگر از امکانات فوق‌العاده‌ی این نرم‌افزار امکان ذخیره‌ی یک لینک برای مطالعه‌ی آفلاین به راحت‌ترین شکل ممکن است. شما برای این امر تنها کافی است روی لینک مورد نظر به جای یک بار،  دو بار کلیک کنید تا به طور کاملا خودکار و هوشمند، این لینک در پس‌زمینه بارگذاری و برای مطالعه آفلاین ذخیره شود. به تازگی این مرورگر از نسخه‌ی بتا خارج شده و نسخه‌ی نهایی آن در پلی‌استور منتشر شده است. این اپلیکیشن کاملا رایگان است و به شما در حل مشکلات این چنینی کمک شایانی می‌کند و علاوه بر راحت کردن کار، باعث صرفه‌جویی در وقت و همچنین سرعت بخشیدن به انجام امور اینترنتی شما خواهد شد. برای دانلود این اپلیکیشن از لینک زیر استفاده کنید.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور
 

Now Browser

http://www.zoomit.ir/images/94/02/Now-Browser2.jpg

اگر به دنبال یک مرورگر کامل با تمامی امکانات لازم و ظاهری شیک هستید، و در عین حال خواهان یک محیط سبک و روان حتی در گوشی‌های ضعیف هستید، Now Browser یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن برای شما خواهد بود که با دارا بودن حجمی کمتر از یک مگابایت، و البته امکاناتی کامل، یک مرورگر ایده‌آل و مناسب برای گوشی‌های متوسط و رو به پایین به حساب می‌آید که با بهره‌مندی از طراحی متریال، از لحاظ ظاهری و گرافیکی نیز چیزی از رقبای بزرگ خود مانند Firefox یا Chrome کم ندارد. به لطف کدنویسی استاندارد و هوشمندانه‌ی Now Browser، مرور صفحات در این مرورگر به روانی هر چه تمام‌تر امکان‌پذیر است و با وجود حجم کمی که از رم گوشی اشغال می‌کند، قابلیت بازگشایی تعداد نامحدود تب و صفحه‌ی جدید را دارد.

ممکن است که امکانات این مرورگر در مقابل کروم یا فایرفاکس کمتر به نظر برسد اما این تفاوت‌ها (مانند پشتیبانی از افزونه) برای تعداد بسیاری از کاربران چندان مهم و کاربردی نیست. درواقع اگر از استفاده کنندگان عادی اینترنت باشید، بین Now Browser و مرورگر‌های بزرگی با حجم‌های 30 مگابایتی همچون دو مرورگر یاد شده، هیچ تفاوتی را احساس نخواهید کرد. قابلیت بازگشایی تب به تعداد نامحدود، قابلیت جا‌به‌جایی بین تب‌ها به صورت اسلاید، اجرای بسیار سریع کدهای جاوا اسکریپت، پاک‌سازی فضای کش هنگام خروج از برنامه برای افزایش سرعت، پشتیبانی از Gesture‌ها، پشتیبانی از فلش، دارا بودن حالت خصوصی، امکان استفاده بصورت تمام صفحه و... تنها بخشی از امکانات نسخه‌ی رایگان این مرورگر اندرویدی به حساب می‌آیند. برای دانلود نسخه‌ی رایگان این مرورگر می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور
 


تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مرورگرها

بعد از پرداختن به لانچر و مدیریت پیامک‌ها، نوبت به یکی دیگر از پرکاربردترین اپلیکیشن‌های موبایل یعنی مرورگرها می‌رسد. شاید بسیاری از افراد نیازی به اپلیکیشن‌های معروف و محبوبی مانند وایبر، اینستاگرام یا... نداشته باشند اما بدون شک مرورگرها از مواردی هستند که برای هر کاربری ضروری خواهند بود. خوشبختانه در زمینه‌ی مرورگرها، بر خلاف موضوعات دیگری همچون مدیریت باتری، پاک‌سازی رم و... تعداد زیادی اپلیکیشن خوب و کاربردی وجود دارد که قدرت انتخاب را به حد زیادی بالا می‌برد و کاربر مجبور نیست تا از بین یک الی دو اپلیکیشن به اجبار یکی را انتخاب کند.

Firefox

firefoxy


نامی که برای هیچ کاربری ناآشنا نیست. موزیلا که از سال‌ها پیش در زمینه‌ی مرورگر‌های کامپیوتر فعالیت خود را با فایرفاکس آغاز کرده بود، بعد از همه‌گیر شدن گوشی‌های موبایل در بین کاربران، نسخه‌ی اندرویدی نرم‌افزار خود را نیز منتشر کرد که در مقایسه با نسخه‌ی کامپیوتری خود هیچ‌چیز کم نداشت. تمام امکاناتی که در فایرفاکس کامپیوتر موجود بود، در نسخه‌ی اندرویدی آن نیز وجود دارد. از جمله پشتیبانی از افزونه‌ها، امکان Sync کردن بوک‌مارک‌ها، ذخیره صفحات، بوک‌مارک کردن سایت‌های دلخواه و ده‌ها امکان دیگر که باعث به وجود آمدن یک مرورگر فوق‌العاده شده‌اند. همچنین در نسخه‌ی اندروید این اپلیکیشن حالتی با عنوان "حالت مطالعه" در نظر گرفته شده است که با انتخاب آن، تمام ارکان اضافی یک سایت مانند تبلیغات و... حذف می‌شوند و متن اصلی سایت به صورت ستونی و بدون نیاز به چپ و راست بردن متن برای شما به نمایش در می‌آید. تمام این امکانات علاوه بر نکات مثبتی که به فایرفاکس اندرویدی اضافه کرده‌اند، باعث سنگین شدن این نرم‌افزار نیز شده‌اند به طوری که شاید گوشی‌های ضعیف‌تر با رم زیر یک گیگابایت، در استفاده از این اپلیکیشن با کندی‌ مواجه شوند.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور
 
 
Chrome
 
 

chromy


به عقیده‌ی بسیاری از کاربران تنها مرورگری که چه در گوشی‌های موبایل و چه در کامپیوترها قادر است با فایرفاکس رقابت کند و حتی از آن بهتر نیز باشد گوگل‌کروم است. مرورگری از شرکت گوگل که مانند تمام برنامه‌های دیگر این شرکت، با پشتوانه‌ای قوی برای بهترین شدن منتشر شده است. کروم نسخه‌ی موبایل نیز مانند فایرفاکس از تمامی امکاناتی که در نسخه‌ی کامپیوتری خود داشته است پشتیبانی می‌کند و نکته‌ای که باعث برتری نسبی کروم اندرویدی به فایرفاکس شده است، عدم سنگین بودن این اپلیکیشن است. در واقع اگر هر دو نرم‌افزار را تست کرده باشید حتما موافق خواهید بود که کروم بسیار سبک‌تر و روان‌تر از فایرفاکس اجرا می‌شود و مشکلاتی از قبیل دیر اجرا شدن، بسته شدن مرورگر و... خیلی کمتر از فایرفاکس در این نرم‌افزار دیده می‌شود (البته در گوشی‌های نه چندان قوی). همچنین این اپلیکیشن بر خلاف فایرفاکس، برای پلتفرم آی‌او‌اس نیز منتشر شده است که یک امتیاز مثبت در قیاس با فایرفاکس به حساب می‌آید.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور
دانلود از اپ استور اپل
 
 

Opera

operay


بیشتر کاربران موبایل، اپرا را با اپلیکیشن فوق‌العاده‌ی Opera Mini می‌شناسند که قادر بود با سرعت شگفت‌آوری صفحات اینترنتی را باز کند و با امکاناتی همچون عدم بارگذاری تصاویر که در اختیار کاربران قرار می‌داد و باعث صرف کمترین هزینه برای باز کردن یک صفحه در دورانی که اینترنت GPRS رایج بود، به بهترین و محبوب‌ترین مرورگر گوشی‌های جاوا تبدیل شده بود. بعد از روی کار آمدن اندروید این اپلیکیشن برای این سیستم عامل نیز منتشر شد اما به دلیل آن که اپرا یک نسخه‌ی کامل‌تر با عنوان Opera Mobile نیز برای این سیستم‌عامل منتشر کرد، Opera Mini آن‌طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت و به نوعی زیر سایه‌ی برادر بزرگتر خود که امکاناتی در حد نسخه‌ی کامپیوتری Opera را به کاربران اندروید می‌داد قرار گرفت. Opera Mobile نیز یکی دیگر از مرورگرهای به‌نام و محبوب است که امکانات فوق‌العاده‌ای را در گوشی موبایل در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر قبلا از مرورگر اپرا در کامپیوتر خود استفاده کرده باشید حتما با امکانات جالب آن آشنا هستید. شما در نسخه‌ی اندروید این اپلیکیشن نیز به تمامی امکانات نسخه‌ی کامپیوتری آن دسترسی خواهید داشت.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور
 
 

Dolphin

dolphiny


سه مرورگر قبلی را می‌توان به نوعی مناسب دانست اما مطمئنا کاربرانی که از گوشی‌های متوسط استفاده می‌کنند هرگز لقب ایده‌آل را به آن مرورگرها نخواهند داد چراکه استفاده از سه مرورگر قبلی در گوشی‌های متوسط با کندی و مشکلات متعدد همراه است. بنابراین انتخاب ایده‌آل برای این دسته از کاربران باید در مرورگرهای سبک تری جستجو شود. Dolphin Browser یک مرورگر سبک است که شما با استفاده از آن به راحتی می‌توانید لذت وب‌گردی در گوشی‌های متوسط را تجربه کنید. این اپلیکیشن تقریبا تمام امکانات مهمی که در گوشی موبایل به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید در اختیار شما قرار می‌دهد اما بر خلاف سه مرورگر قبلی از حجم کمتر و محیط سبک‌تری برخوردار است. اگر تا به حال این مرورگر را امتحان نکرده‌اید حتما همین حالا اقدام به نصب و امتحان آن روشی گوشی خود کنید. بدون شک سرعت اجرا و کار با اپلیکیشن شما را متعجب خواهد کرد.این مرورگر، برای تمامی پلت‌فرم‌های موبایل یعنی اندروید، آی‌او‌اس و ویندوزفون منتشر شده است.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور
دانلود از اپ استور اپل
دانلود از فروشگاه ویندوز فون
 
 

Cm Browser

cmy


صاحبان گوشی‌های قدیمی‌تر و به اصطلاح ضعیف‌تر نیز نگران نباشند. برای گوشی‌های آن‌ها نیز مرورگری را در نظر گرفته‌ایم که علاوه بر امن بودن، فوق‌العاده سبک است. روان بودن رابط کاربری این اپلیکیشن به قدری بالا است که بسیاری از کاربران با وجود داشتن گوشی‌هایی با رم‌های یک گیگابایت و بالاتر نیز در حال استفاده از این اپلیکیشن هستند. CM Browser که سازنده‌ی آن، همان تیم تولیدکننده‌ی اپلیکیشن‌های بی‌نظیر Clean Master و Battery Doctor است، تنها با حجم یک مگابایت در اختیار شما است که در مقایسه با حجم 30 مگابایتی فایرفاکس یک شاهکار به حساب می‌آید. نگران نباشید این حجم فوق‌العاده کم هیچ‌چیز از توانایی‌های این مرورگر کم نکرده است و شما به هر امکان ضروری که در مرور وب به آن نیاز پیدا کنید دسترسی خواهید داشت و می‌توانید حتی با ضعیف‌ترین گوشی اندرویدی نیز، به طور کاملا روان به مرور بی‌دردسر صفحات وب بپردازید.

دانلود از بازار
دانلود از گوگل پلی استور
 
 

جمع‌بندی

همان‌طور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد مرورگر‌ها یکی از معدود موضوعاتی هستند که اپلیکیشن‌های فوق‌العاده‌ی زیادی برای آن موجود است که نام‌های بزرگی همچون فایرفاکس و کروم در کنار اپلیکیشن‌های فوق‌العاده روانی مانند CM Browser به چشم می‌خورد و تقریبا تمامی آن‌ها انتخاب‌هایی کامل و ایده‌آل خواهند بود و انتخاب، بیشتر به سلیقه‌ی کاربر و البته سخت‌افزار گوشی وابسته خواهد بود. نظر شما در این باره چیست؟ کدام مرورگر را انتخاب بهتری می‌دانید؟تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |


تلگرام را می‌توان به جرات محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام رسان در داخل ایران دانست که به نقل از آمارهای رسمی، بیش از بیست میلیون کاربر فعال در ایران دارد و کمتر کاربری را می‌توانید پیدا کنید که صاحب یک گوشی هوشمند باشد اما تلگرام را نصب نداشته باشد. اگر از کاربران فعال این شبکه‌ی اجتماعی باشید و در کانال‌ها و گروه‌های متعددی نیز عضو شده باشید ممکن است با مشکل بارگذاری نشدن تصاویر و ویدئوها مواجه شوید که امری مختل کننده در تلگرام به حساب می‌آید. در صورتی که دچار چنین مشکلی شوید تنها قادر به مطالعه‌ی پیام‌های متنی خواهید بود و هیچ کدام از عکس‌ها و ویدئوها برای شما بارگذاری نخواهند شد. بسیاری از کاربران در این هنگام تصور می‌کنند که مشکل می‌تواند از سرعت پایین اینترنت باشد اما کاربری که دچار این مشکل باشد با بالاترین سرعت‌های موجود نیز موفق به مشاهده‌ی تصاویر و ویدئوها نخواهد شد. از همین رو این مقاله را برای شما کاربران عزیز آماده کرده‌ایم تا در صورتی که با این مشکل عجیب دست و پنجه نرم می‌کنید قادر به رفع آن و استفاده‌ی بدون دردسر از تلگرام باشید. در ادامه ابتدا به توضیح مختصر دلایل عمده‌ای که می‌تواند باعث این مشکل شود خواهیم پرداخت و سپس در همان بخش نیز آموزش رفع آن را به شما ارائه خواهیم کرد. البته قبل از شروع تاکید می‌کنیم که ابتدا تلگرام خود را به آخرین نسخه آپدیت کنید چرا که در برخی مواقع، دلیل بروز این مشکل، بروز نبودن اپلیکیشن شما خواهد بود و با انجام بروزرسانی، مشکل مذکور رفع خواهد شد.

تذکر: قبل از انجام هر کدام از روش‌ها، برای اطمینان بیشتر ارتباط اینترنت خود را قطع کنید. همچنین در صورت امکان بهتر است با مراجعه به Setting>Application Manager>Telegram این برنامه را Force Stop کنید.

- دلیل اول کش

مهمترین و محتمل‌ترین دلیلی که می‌تواند باعث چنین مشکلی در تلگرام شما شود مباحث مربوط به کش در تلگرام است. هرچه تعداد گروه‌ها و کانال‌هایی که در آن‌ها عضو هستید بیشتر باشد، به همان میزان نیز تعداد عکس‌ها و ویدئوهایی که در طول روز دریافت می‌کنید بیشتر خواهد شد. بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که خاموش بودن گزینه‌ی Save To Gallery در تنظیمات تلگرام مانع از ذخیره‌ی عکس‌ها و ویدئوها در حافظه‌ی گوشی می‌شود در حالی که حتی با خاموش بودن این گزینه، تمامی عکس‌ها و فایل‌های دریافتی در تلگرام، در حافظه‌ی گوشی شما ذخیره شده‌اند. این اطلاعات که به عنوان کش برنامه به حساب می‌آیند رفته رفته دارای حجم بسیار بالایی خواهند شد به طوری که اگر تا به حال اقدام به حذف آن‌ها نکرده باشید، می‌توانید با حجم‌های زیادی نظیر 500 مگابایت، 1 گیگابایت و ... مواجه شوید. این موضوع، یعنی انباشته شدن صدها و هزاران فایل در کش تلگرام باعث تداخل و پایین آمدن سرعت این اپلیکیشن خواهد شد که یکی از نشانه‌های آن نیز بارگذاری نشدن عکس‌ها و ویدئوهای تلگرام است. کافی است تا اقدام به پاکسازی کش این برنامه کنید تا تلگرام شما همانند روز اول تصاویر و ویدئوها را برای شما بارگذاری کند. ضمن اینکه با انجام این کار به احتمال زیاد در سرعت اجرای برنامه و کار با آن نیز با پیشرفت چشم گیری مواجه خواهید شد. برای این کار 3 روش مختلف را در دسترس دارید که می‌توانید هر روش را که برایتان آسوده‌تر بود انجام دهید. لازم به ذکر است که با انجام اینکار هیچ کدام از گفتگوها و پیام‌های رد و بدل شده حذف نمی‌شود و تنها فایل‌های عکس، ویدئو، موسیقی و ... که در مدت استفاده ارسال یا دریافت شده اند از کش گوشی حذف خواهند شد.

ravesh1 89ae6

روش اول:  در تنظیمات برنامه‌ی Telegram گزینه ای با نام Cache Setting وجود دارد که با انتخاب آن به صفحه‌ی دیگری منتقل خواهید شد. در این صفحه مقدار فایل‌های کش شده را بر حسب مگابایت مشاهده خواهید کرد و در مقابل این حجم نیز گزینه‌ای با نام Clear Cache در اختیارتان قرار خواهد گرفت. در صورتی که به جای مشاهده‌ی حجم، با نوشته‌ی Calculating مواجه شدید باید مدت زمان کوتاهی را منتظر بمانید تا حجم فایل‌های کش شده محاسبه شود. برای حذف این فایل‌ها، با لمس این گزینه از شما پرسیده می‌شود که مایل به حذف کدام بخش از فایل‌های کش شده هستید. دقت کنید که حتما تمام گزینه‌های موجود را انتخاب کنید و سپس گزینه‌ی قرمز رنگ Clear Cache را لمس کنید. مدت زمان لازم برای حذف کش بستگی به میزان کش ذخیره شده در گوشی و همچنین سخت افزار گوشی شما خواهد داشت. در صورتی که در هنگام Calculating یا حذف فایل‌های کش با سرعت پایینی مواجه شدید، می‌توانید از روش‌های بعدی استفاده کنید.

ravesh2 a66a5

روش دوم: در روش اول  فایل‌های کش را به صورت خودکار از طریق تلگرام حذف کردیم اما برای این امر یک روش دستی هم وجود دارد و می‌توانید به جای این کار، با مراجعه به فولدر دیتای تلگرام در حافظه‌ی گوشی، اقدام به حذف دستی پوشه‌ی کش کنید. برای این کار کافی است تا به حافظه‌ی داخلی گوشی رفته و وارد پوشه‌ی Android شوید. در این پوشه، فولدر دیگری با نام Data وجود دارد که تمام اپلیکیشن‌های گوشی فایل‌های دیتای خود را در این فولدر ذخیره می‌کنند. برای دست یابی به پوشه‌ی دیتای تلگرام دنبال فولدری با نام org.telegram.messenger بگردید و سپس با ورود به آن، پوشه‌ای که با نام Cache در آن وجود دارد را حذف کنید. حذف این پوشه ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد.

ravesh3 6b082

روش سوم: در روش سوم باید کش برنامه را به طور مستقیم و از طریق پنل مدیریت برنامه‌ها حذف کنید. برای این امر کافی است به Setting گوشی بروید و با مراجعه به بخش App Manager یا Application Manager در لیست برنامه‌های نصب شده Telegram را پیدا کنید و با لمس آن، به بخش مدیریت برنامه وارد شوید. حال چند لحظه منتظر بمانید تا گزینه‌ی Clear Cache فعال شود. بعد از روشن شدن این گزینه، آن را لمس کرده و اقدام به حذف کش برنامه کنید. البته تاکید می‌کنیم که گزینه‌ی مورد نظر ما Clear Cache نام دارد بنابراین به این نکته نیز توجه داشته باشید که به اشتباه Clear Data را لمس نکنید.نکته تکمیلی 1: برای اطمینان بیشتر می‌توانید هر سه روش را پشت سر هم انجام دهید.نکته تکمیلی 2: در صورتی که با انجام هر سه روش بالا، همچنان مشکل عدم بارگذاری عکس‌ها و ویدئوها را داشتید، پوشه‌ی Telegram را نیز از حافظه‌ی داخلی حذف کنید. در برخی گوشی‌ها این پوشه در مموری کارت ساخته می‌شود که پیشنهاد می‌کنیم برای از قلم نیفتادن این پوشه، هر دو حافظه را بررسی کنید.

 


- دلیل دوم: کمبود حافظه

dalil2 452dd

دلیل دومی که ممکن است باعث بروز این مشکل شود، کمبود فضا در حافظه‌ی داخلی گوشی است. همانطور که ذکر شد تلگرام تمام عکس‌ها و فایل‌هایی که دریافت می‌کنید را در فولدر کش ذخیره می‌کند و از همین رو پر شدن حافظه‌ی گوشی امری بسیار محتمل است. در صورتی که فضای داخلی پر شود هیچ فایلی قابلیت دانلود شدن در حافظه را ندارد و از همین رو، هیچ کدام از فایل‌های دریافتی بارگذاری نخواهند شد. با مراجعه به بخش Setting> Storage می‌توانید از وضعیت حافظه داخلی گوشی مطلع شوید و در صورت پر بودن فضای گوشی، اقدام به حذف فایل‌های غیر ضروری از حافظه‌ی داخلی کنید. حذف فایل کش تلگرام نیز نقش بسزایی در خالی شدن حافظه‌ی داخلی خواهد داشت.


- دلیل سوم: اختلال آی پی

دلیل سومی که می‌تواند باعث شود بارگذاری فایل‌ها در تلگرام با مشکل مواجه شود، اختلال آی پی است که البته احتمال آن بسیار پایین بوده و در صورت وقوع نیز دائمی نخواهد بود. با این حال در صورتی که با این مشکل مواجه شدید می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌های تغییر آی پی، از این موضوع که آیا این مشکل به ارتباط اینترنتی شما وابسته است یا خیر اطمینان خاطر پیدا کنید.

توجه: این مشکل مختص به کاربران ایرانی نبوده و از نقاط مختلفی در دنیا این مشکل به تلگرام گزارش شده است بنابراین ارتباطی بین این موضوع و مرکزی که از آن اینترنت تهیه کرده اید وجود ندارد. با انجام مراحل بالا، می توانید این مشکل را به طور کامل رفع کنید.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

لیگو تازه یک سالی است که گوشی هوشمند تولید می‌کند، اما در همین مدت کوتاه توانسته گوشی‌های جذابی در خط تولید خود داشته باشد که هر خریداری را با قیمت‌های رقابتی وسوسه می‌کند. در بازار ایران این فبلت که با مشخصاتی خوب هم همراه شده قیمتی پایین دارد و برای خریداران یکی از گزینه‌های مناسب قابل انتخاب است. اما برای اینکه با کیفیت ساخت یا به صورت کلی تمام جنبه‌های ساخت این فبلت آشنا شویم باید آن را زیر ذره‌بین زومیت برد. با بررسی لیگو الیت ۵ با ما همراه باشید.

01 legoo elite zoomit 1266f

مشخصات فنی Elite 5 لیگو:

 • نمایشگر ۵.۵ اینچی HD IPS با رزولوشن 720 در 1280 پیکسل
 • پردازنده‌ی 64 بیتی ۴ هسته‌ای مدیاتک مدل MT6735
 • پردازنده‌ی گرافیکی Mali T720
 • حافظه‌ی رم ۲ گیگابایتی
 • حافظه ذخیره‌سازی ۱۶ گیگابایتی با پشتیبانی از کارت microSD
 • دوربین پشتی ۱۳ مگاپیکسل و دوربین جلویی ۸ مگاپیکسل
 • پشتیبانی از دو سیم کارت
 • اندروید ۵.۱ آبنبات چوبی
 • ظرفیت باتری ۴۰۰۰ میلی‌ آمپر ساعتی

طراحی

لیگو سعی کرده در ظاهر بیرونی، الیت ۵ را به دستگاه‌های لومیای مایکروسافت با ظاهری ساده نزدیک کند. زمانی که از رو به رو به این دستگاه نگاه می‌کنید، نمایشگری بزرگ را خواهید دید که انگار در دل قاب جلویی خود را جای داده است. راستش را بخواهید ترکیب رنگ بین نمایشگر و قابی که دور آن را احاطه کرده بر زیبایی دستگاه اضافه کرده است. در نگاه رو به رو حسگر مجاورت و تنظیم روشنایی محیط، دوربین و اسپیکر مکالمه تلفنی در بخش بالایی و دکمه‌های ناوبری در قسمت پایینی طراحی شده‌اند. دکمه‌های ناوبری این گوشی به صورت لمسی طراحی شده‌اند؛ اما پایین‌تر از نمایشگر و روی بدنه اصلی دستگاه جای خوش کرده‌اند.

در کناره‌های دستگاه دکمه‌های زیادی را شاهد نیستیم، چرا که در کناره سمت راست تنها دکمه پاور گوشی و در کناره سمت چپ دکمه‌های به هم پیوسته تنظیم صدای گوشی وجود دارند. ورودی‌های کارت‌ حافظه و سیم کارت در زیر قاب پشتی گوشی قرار گرفته‌اند تا دستگاه ظاهری ساده‌تر داشته باشد. در بخش پشتی گوشی ظاهری بسیار ساده و تنها شامل دوربین و فلش، نشان تجاری لیگو و اسپیکر دستگاه هستیم.‌ جنس کلی دستگاه از پلاستیکی با کیفیت ساخته شده که در دست گرفتن آن حس خوبی منتقل می‌کند.

1024 watermark dbe55

نکته‌ی جالب درباره این دستگاه قرار گرفتن درگاه شارژر در بخش بالایی دستگاه است که در کنار جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون و فرستنده مادون قرمز جای گرفته‌اند. اما در بخش پایینی تنها سوراخی کوچک برای میکروفون مکالمه قابل مشاهده است.

از مشخصات ابعادی این دستگاه می‌توان به عرضی ۷۷ میلی‌متری، ضخامتی ۹.۴ میلی‌متر و طول ۱۵۴.۶ میلی‌متر اشاره کرد. با اینکه ضخامت دستگاه بیشتر از دستگاه‌های میان‌رده با همین حدود قیمت است، اما در زمان در دست گرفتن آن متوجه خوش‌دستی آن خواهید شد که نکته‌ی خوبی برای طراحی این محصول است. کمپانی سازنده از شاسی که به دور نمایشگر و قاب پشتی این دستگاه قرار گرفته و با ترکیب آلومینیوم-تیتانیوم ساخته شده هم تعریف کرده و گفته که این شاسی ۵۰ درصد مقاومت دستگاه در برابر خمیدگی و فشار را بیشتر کرده است. لیگو دستگاه ۵.۵ اینچی خود را در سه رنگ مشکی، سفید و زرد لیمویی عرضه کرده که رنگ‌های مناسبی هستند. در کل می‌توان تنوع رنگ، کیفیت بدنه، ارگونومی و ظاهر این دستگاه را مناسب برای گوشی هوشمندی میان رده به حساب آورد.

نمایشگر

یکی از نقاط قوت گوشی هوشمند الیت ۵ را می‌توان نمایشگر ۵.۵ اینچی این دستگاه دانست که از پنل IPS پشتیبانی می‌کند. نمایشگر الیت ۵ زاویه‌ی دید خوبی دارد، وضوح رنگ‌ها به سمت رنگ‌های گرم متمایل است و کاملا زنده و پویا نمایش داده می‌شوند.

02 legoo elite zoomit e67f8

نمایشگر این دستگاه تراکم پیکسلی زیادی ندارد و باید با خرید این دستگاه به تراکمی ۲۶۷ پیکسلی راضی بود. در هر صورت این دستگاه یک گوشی میان‌رده به حساب می‌آید و نمی‌توان انتظاری بیشتر از آن داشت.

از جمله موارد دیگر در مورد نمایشگر این گوشی می‌توان به میزان روشنایی آن اشاره کرد که در بالاترین حد خود میزان قابل قبولی دارد و می‌توان در محیط‌های کاملا روشن به خوبی از آن استفاده کرد و در کمترین حالت هم در یک محیط تاریک به چشمان شما آسیبی نخواهد رساند.

دوربین

لیگو برای دوربین الیت ۵ یک سنسور ۱۳ مگاپیکسلی ساخت شرکت سونی را در نظر گرفته که با یک فلش LED همراه شده و از حالت‌های مختلف عکس‌برداری و ضبط ویدیو که در بسیاری از گوشی‌های هوشمند امروزی شاهد هستیم پشتیبانی می‌کند. کاربر البته می‌تواند حالت‌های دستی ISO، White Balance و Exposure را هم در اختیار داشته باشد.

از حالت‌های عکس‌برداری الیت ۵ می‌توان به Face Beauty اشاره کرد که برای روتوش خودکار تصاویر استفاده می‌شود، حالت Panorama که برای عکس برداری پانوروما و Multi Angle View که برای عکس‌برداری از یک سوژه اما با زاویه‌های مختلف استفاده می‌شود، اشاره کرد. ویژگی جالب در بخش دوربین الیت ۵ استفاده از ویژگی Motion Track است که تصاویری به سبک گیف ثبت می‌کند.

03 legoo elite zoomit 9ff99

اما در مورد کیفیت تصاویر، دوربین الیت ۵ به خوبی نمی‌تواند جزئیات را ثبت کند و پردازش‌های خوبی برای رفع نویز تصاویر انجام نمی‌دهد. بنابراین با اینکه کیفیت تصاویر برای یک دوربین ۱۳ مگاپیکسلی نسبتا خوب هستند، اما کیفیت آنچنانی هم نمی‌توانند از خود برجای بگذارند.

دوربین فبلت ۵.۵ اینچی از فوکوس خودکار هم پشتیبانی می‌کند؛ اما پیشنهاد ما تعیین نقطه فوکوس به صورت دستی و با تپ کردن بر روی نقطه‌ای است که دوست دارید فوکوس صورت گیرد. حالت HDR هم یکی دیگر از امکانات عکس‌برداری با دوربین الیت ۵ است که بر روی کیفیت بیشتر تصاویر تاثیر مثبتی دارد. عکس‌برداری با دوربین پشتی الیت ۵ در شب هم به نظر خوب می‌رسد؛ اما هنوز جزئیات تصویر مناسب نیستند.

دوربین جلویی این دستگاه ۸ مگاپیکسلی است و تقریبا از کیفیت خوبی برخوردار است. تصاویر سلفی که با این دوربین می‌گیرید، کیفیت مناسبی دارند اما ویژگی روتوش تصاویر آنچنان خوب کار نمی‌کند و در نشان دادن بهبود تصاویر اغراق می‌شود. قابلیت خوبی که برای ثبت تصاویر سلفی در الیت ۵ به کار گرفته شده، گرفتن عکس تنها با نشان دادن علامت پیروزی یا همان دو انگشت به سمت بالا است.

 

 

برش ۱۰۰ درصد:

کیفیت دوربین لیگو الیت ۵

نرم‌افزار

خوشبختانه در بخش نرم‌افزار، اندروید ۵.۱ آبنبات چوبی در زیر لایه‌ی اصلی و ظاهری نرم‌افزار این دستگاه جای گرفته که تا مدتی لازم نیست نگران بروزرسانی به نسخه‌های بالاتر باشید. لیگو البته رابط مخصوصی هم برای شخصی‌سازی بهتر نرم‌افزار این گوشی با نام Leagoo OS عرضه کرده که از ویژگی و امکانات شخصی‌سازی متعددی برخوردار است. در ادامه به چند مورد از مهمترین ویژگی‌های ظاهری اندروید ۵.۱ الیت ۵ می‌پردازیم.

نرم‌افزار لیگو الیت ۵

اگر از همان اول و با صفحه قفل دستگاه شروع کنیم، لیگو سعی کرده میان‌بر‌های ضروری را در همان لحظه آغاز به کار با دستگاه در اختیار کاربر قرار دهد. در صفحه‌ی قفل امکان دسترسی به نوار اطلاعیه‌های سیستم و تنظیمات سریع گوشی وجود ندارد. در هنگام ورود به صفحه‌ی خانگی امکان دسترسی به نوار اطلاعیه‌ها و تنظیمات سریع اندروید دوباره قابل دسترس خواهد شد و با برگ زدن صفحه‌ها به سمت چپ و راست می‌توانید به اپلیکیشن‌های مختلف دسترسی پیدا کنید. لیگو در این بخش سعی کرده شبیه به iOS عمل کند و هیچ کشوی اپلیکیشنی را برای دسترسی به لیست اپلیکیشن‌ها در نظر گرفته و به جای آن شما می‌توانید با برگ زدن و اسکرول کردن بین صفحه‌ها برنامه‌ی دلخواه خود را انتخاب کنید. زمانی که در حال برگ زدن بین صفحه‌های در حال نمایش اپلیکیشن‌ها هستید، متوجه ویجت‌های جالبی خواهید شد که لیگو برای این گوشی طراحی کرده تا برای مثال به راحتی به پخش موسیقی یا دیدن تصاویر گالری دسترسی داشته باشید.

بخش جذابی که لیگو زیاد در رابط کاربری اختصاصی خود بر روی آن کار کرده، استفاده از ژست‌های حرکتی مختلف برای دسترسی به اپلیکیشن‌های مختلف است. برای مثال با نوشتن حرف اول یک اپلیکیشن می‌توانید وارد آن شوید یا با دوبار تپ کردن بر روی صفحه گوشی را از خواب بیدار کنید. تعداد و تنوع ژست‌های حرکتی لیگو به همین دو عدد محدود نشده و کاربر می‌تواند ژست‌های متعدد را تعیین کند یا هر کدام را مطابق با نیاز خود تغییر دهد. اما دو نمونه‌ی دیگر از ژست‌های حرکتی این دستگاه گرفتن اسکرین‌شات از صفحه با ۳ بار تب کردن به صورت متوالی یا برعکس کردن دستگاه برای فعال کردن حالت سکوت است.

یکی از اپلیکیشن‌های جانبی پرکاربرد بین دارندگان دستگاه‌های اندرویدی، ابزاری برای قفل‌گذاری روی هر اپلیکیشن است که لیگو به صورت پیش‌فرض این امکان را در رابط کاربری خود برای الیت ۵ جای داده تا اهمیت دادن به امنیت کاربران را نشان دهد.

نرم‌افزار لیگو الیت ۵

اگر اندروید را برای قابلیت شخصی سازی زیادی که در اختیار کاربران خود می‌گذارد، ستایش می‌کنید پس حتما از ویژگی پوسته‌های مختلف و متنوع رابط کاربری الیت ۵ خوشحال خواهید شد. کمپانی لیگو پوسته‌های جذابی را طراحی کرده که در صورت خسته شدن شما از رابط کاربری به راحتی بتوانید آن را تغییر دهید.

تا یک سال پیش فرستنده‌های مادون قرمز را تنها در گوشی‌های هوشمند بالا رده‌ای می‌دیدیم که امکان کنترل وسایل دیجیتال دیگر مثل تلویزیون‌ها را به کاربران خود می‌دادند. اما لیگو این امکان را فراهم کرده تا حتی در یک گوشی هوشمند میان رده ارزان قیمت هم بتوانید از فرستنده‌ی مادون قرمز برای کنترل وسایل هوشمند دیگر استفاده کنید. اتفاقا این فرستنده به شکل عجیبی بزرگ طراحی شده تا بُرد خوبی داشته باشد. در رابط کاربری الیت ۵ همچنین اپلیکیشنی مخصوص برای این فرستنده پیدا خواهید کرد که از ابزار‌های مختلف شرکت‌های متنوعی پشتیبانی می‌کند.

ویژگی‌های ریز و درشت نرم‌افزاری که لیگو برای محصول خود در نظر گرفته به خوبی نشان می‌دهند که این شرکت با اینکه سابقه‌ی کوتاهی در تولید گوشی‌های هوشمند دارد، اما حسابی برای جای دادن خود در دل کاربران جاه‌طلب است.

بازده و عملکرد

لیگو از پردازنده‌ی ۶۴ بیتی ۴ هسته‌ای مدیاتک با مدل MT6735 در بخش پردازنده مرکزی دستگاه، پردازنده‌ی Mali T720 برای پردازش گرافیکی و ۲ گیگابایت حافظه‌ی رم استفاده کرده است. این پردازنده برای یک دستگاه میان‌رده کاملا مناسب است و رابط کاربری هم بدون هیچ گونه لگی در اجرای برنامه‌ها یا بخش‌های مختلف، کار خود را انجام می‌دهد.

تلفن / تبلت

AnTutu 5

Linpack

Single / Multi

Quadrant 2.13DMark 

IceStorm

Vellamo

Browser / Metal

CF Bench v1.3BaseMark

OS II / Sunspider

 Leagoo Elite 5 17649

110.017

219.332

9255 3798

1527

792

 20122

429

1061.3

Huawei Honor 7  46333

 130.785
277.412

14171 8931

2645
1330

 50744 1070
HTC One A9 40916

237.488
317.64

26911 8858

2479
1127

 61525 1068
1370.1ms
Xperia Z5 Premium  49654 245.127
480.532
22187  22420  2951
1286
 46757 1540
Nexus 5X 44605 80.687
241.228
19207 14438 3561
1140
31987 1230
1230.2ms
Xperia Z5 51206

240.900

431.373

22477 22589

3834

1386

 58865

1508

665.3ms

Xperia Z5 Compact 60869 362.915
446.208
35230 21759 2832
1381
49236 1831
761.5ms
Samsung Galaxy A8
48212 
248.764
330.719 
25091  17433  2840
1565 
 51896  1036
805.5ms
+Galaxy S6 Edge 68160 499.008
727.011
34064 24361 1754
1009
61538 1771
769.0ms
Galaxy Note 5 67202 610.448
778.421
36014 21404 5469
2545
54810 1820
569.0ms
LG G4

 

48138

349.306

537.155

26333 19494

3884

2180

64188

1722

768.7ms

Sony Xperia Z3+

 

53292

280.379

490.311

28296 23506

4128

1457

57887

1705

893.6ms

Nokia  Lumia 930 25585 - - - - - 1043498ms
Sony Xperia E4 19194 112.679269.436 8555 3239 1592740 18154 3551278.6ms
HTC One M9 49674 603.118542.337 27803 21090 30902352 57313 1675661.3ms
Samsung Galaxy S6 67802 607.488788.162 35444 21204 54692545 58117 1732572.3ms

اما در ابزار‌های بنچمارک‌گیر امتیاز‌هایی که این دستگاه بدست می‌آورد چشمگیر نیستند و ما را در مورد اجرای بازی‌های گرافیکی و سنگین به شک و تردید انداخت. با اجرای بازی‌های سبک قطعا به مشکلی نخواهید خورد، اما همین که یک بازی سنگین و گرافیکی مثل Asphalt 8 یا Modern Combat 5 را اجرا می‌کنید، متوجه افت فریم خواهید شد؛ اما بازی همچنان قابل پیگیری و ادامه است.

06 legoo elite zoomit f7c5b

این دستگاه همچنین از کارت حافظه‌ی جانبی هم تا ظرفیت ۳۲ گیگابایت پشتیبانی می‌کند و به صورت پیش‌فرض ۱۱ گیگابایت از ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی را در اختیار شما می‌گذارد.

باتری

می‌توان مهم‌ترین نقطه‌ی قوت فبلت ۵.۵ اینچی الیت ۵ را عمر باتری آن دانست. ظرفیت این باتری ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت است و جنس لیتیوم پلمیر است که طبق گفته‌ی لیگو ۱۰ درصد بهتر از نمونه‌های لیتیوم یونی متداول است. باتری این دستگاه را هم به راحتی می‌توانید تعویض کنید.

در آزمایش پخش مداوم ویدیو می‌توانید تا ۱۲ ساعت به صورت مداوم یک ویدیو با کیفیت 720p را پخش کنید. باتری این گوشی از تکنولوژی شارژ سریع LFC هم برای اینکه بتواند نیمی از ظرفیت باتری را در ۳۰ دقیقه شارژ کند، پشتیبانی می‌کند.

07 legoo elite zoomit cdd45

به گفته‌ی لیگو این دستگاه حتی می‌تواند در قالب یک پاور بانک هم برای دستگاه‌های هوشمند دیگر شما بازی کند. در صورت خرید این گوشی هوشمند خیالتان از مقدار مصرف باتری راحت خواهد بود.

جمع‌بندی

لیگو از پس ساخت یک گوشی‌هوشمند میان‌رده به خوبی برآمده و گوشی هوشمندی با نقاط قوت فراوان ساخته که به خوبی می‌تواند کاربران را برای خرید خود وسوسه و قانع کند. قرار دادن این ظرفیت باتری و این طراحی که حس استحکام را منتقل می‌کند از جانب لیگو قابل ستایش است، اما دوربین این دستگاه می‌توانست پردازش‌های بهتری روی تصاویر خود داشته باشد و به سخت‌افزاری قوی‌تر مجهز شود. با این‌حال باز هم این کیفیت دوربین برای یک گوشی زیر یک میلیون تومان راضی کننده است و سخت‌افزار هم اصلا باعث نامیدی شما برای اجرای برنامه‌های و حرکت بین بخش‌‌های مختلف سیستم‌عامل نخواهد شد.

08 legoo elite zoomit 91e8b

مهمترین ویژگی‌های این گوشی هوشمند از لیگو را می‌توان باتری پرظرفیت، پشتیبانی از شبکه ارتباطی 4G و داشتن نمایشگر با وضوح مناسب و اندازه بزرگ دانست که به خوبی نیاز‌های هر کاربر را می‌تواند برطرف کند. اگر این نقاط قوت دل شما را برده‌اند و نقاط ضعف این دستگاه باعث دل زدگی نشده‌اند، لیگو الیت ۵ را در بین گزینه‌های خرید خود قرار دهید.

نقاط قوت

 • طراحی زیبا با ارگونومی خوب
 • باتری عالی با قابلیت شارژ سریع
 • ویژگی‌های نرم‌افزاری متنوع و کاربردی
 • قیمت خوب و مقرون به صرفه
 • نمایشگر با کیفیت راضی کننده
 • پشتیبانی از دو سیم کارت
 • امکان استفاده به عنوان پاوربانک

نقاط ضعف

 • دوربین با ثبت تصاویر کم جزییات
 • بازده نه چندان راضی کننده


تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بیش از یک سال از معرفی آخرین فبلت هواوی با نام اسند میت ۷ می‌گذرد. گوشی که تا آگوست امسال بیش از ۵ میلیون دستگاه از آن فروش رفت. این رقم از هدف هواوی که فروش یک میلیون دستگاه بود نیز بیشتر است. به این دلیل هواوی بار دیگر دست به کار شد و اذرماه امسال نسل جدید میت را با نام میت ۸ در چین معرفی کرد. این کمپانی طی هفته‌های گذشته عرضه‌ی میت ۸ در بازارهای مختلف جهان را آغاز کرد و از امروز نیز عرضه‌ی آن در کشورهای خاورمیانه شروع می‌شود.

میت ۸  دارای صفحه نمایش ۶ اینچی فول اچ‌دی است که با شیشه‌ی 2.5D گوریلا گلس ۴ پوشش داده شده است. به لطف حاشیه‌های بسیار باریک اطراف نمایشگر، صفحه نمایش ۸۳ درصد پنل جلوی گوشی را تشکیل می‌دهد. به علاوه میت ۸ از آخرین نسل از پردازنده‌های هواوی یعنی کرین ۹۵۰ برخوردار است. پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای که دارای پردازنده‌ی جانبی با نام i5 است و به طور اختصاصی برای اعمالی در نظر گرفته شده که گوشی در حالت استندبای انجام می‌دهد.

huawei mate 8 dual

دوربین میت ۸ مجهز به حسگر IMX 298 شانزده مگاپیکسلی سونی با لرزشگیر اپتیکال و دیافراگم f/2.0 شده و دوربین ثانویه‌ی آن نیز ۸ مگاپیکسل است. همچنین این گوشی از دو سیم کارت در ابعاد نانو پشتیبانی می‌کند.

به علاوه میت ۸ هواوی در دو نسخه عرضه خواهد شد که یکی ۳ گیگابایت رم و ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی و دیگری رم ۴ گیگابایتی و ۶۴ گیگابایت حافظه‌ی داخلی دارد.

نسخه‌ی دارای ۳ گیگابایت حافظه‌ی رم از میت ۸ با قیمت ۴۷۰ دلار و نسخه‌ی مجهز به ۴ گیگابایت رم و ۶۴ گیگابایت حافظه‌ی داخلی نیز ۵۸۰ دلار قیمت خواهند داشت. به علاوه نسخه‌ای از میت ۸ با ۴ گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی داخلی با قیمت ۶۹۰ دلار به فرو ش خواهد رسید.

میت ۸ در میانه‌ی فوریه یا اواسط بهمن ماه بصورت رسمی در بازار کشور نیز توزیع می‌شود. هنوز قیمت این محصول برای بازار ایران مشخص نشده است.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مایکروسافت در جریان معرفی نسل اول تبلت‌های سرفیس خود، از دو کیبورد جدید نیز با نام‌های تاچ‌کاور و تایپ‌کاور رونمایی کرد. تاچ‌کاور کیبوردی با ضخامت ۳ میلی‌تر بود که کلید‌های آن تقریبا غیر قابل فشردن بود. معرفی این کیبورد اقدامی رادیکال و زیرکانه از جانب مایکروسافت با هدف متحول ساختن کیبورد‌ها در عین حفظ المان‌های اصلی و ابتدایی آن بود. اما متاسفانه این اقدام با شکست مواجه شد.

اما تایپ‌کاور در حقیقت یک ایده‌ی تحسین برانگیز برای جا دادن کیبورد معمول لپ‌تاپ‌ها در کالبدی کوچکتر بود. این کیبورد در حقیقت یک کاور نازک و در عین حال مستحکم بود که تجربه‌‌ی تایپ به مراتب لذت‌بخش‌تری نسبت به صفحات لمسی برای کاربران به ارمغان می‌آورد. امروز دیگر شاهد تولید تاچ‌کاور نیستیم، اما نسل چهارم تایپ‌کاور را می‌توان به راحتی یکی از بهترین و نازک‌ترین کیبورد‌های موجود در بازار دانست.

داستان توسعه‌ی این دو کیبورد می‌تواند اطلاعات زیادی را در زمینه‌ی ساز و کار کیبورد‌های مدرن امروز و همچنین عامل جداساز کیبورد خوب از بد، به دست دهد. تاچ‌کاور از همان لحظه‌ی اول تولید محکوم به شکست بود اما تایپ‌کاور دوام آورد و اکنون شاهد بهبود طراحی و عملکرد آن هستیم.

احتمالا شما هیچ‌گاه در مورد عاملی که باعث عملکرد بی‌نقص یک کیبورد می‌شود، فکر نکرده‌اید اما با این وجود تنها با تایپ یک جمله با کیبوردی می‌توانید خوب یا بد بودن آن را تشخیص دهید. راب بینگهام؛ مدیر ارشد بخش سخت‌افزار مایکروسافت و مسئول پروژه‌ی تایپ‌کاور طی مصاحبه‌ای اطلاعاتی را در زمینه‌ی طراحی و توسعه‌ی کیبوردها و عواملی که کیبورد خوب را از بد و عالی را از خوب متمایز می‌سازند، صحبت کرده است.

طبق گفته‌های بینگهام، سه عامل در توسعه‌ی یک کیبورد خوب، بسیار تاثیرگذار هستند: پیمایش، نسبت اسنپ و کشف‌پذیری

پیمایش

1452611667 the travel typewriter04 ad1fd

پیمایش یا گسیل به زبان ساده میزان عمقی است که کلیدها در حین فشرده شدن، می پیمایند. کیبوردهای مدرن نسبت به نسل‌‌‌های گذشته‌ی خود، در زمان فشرده شدن عمق نسبتا کمی را می‌پیمایند. نخستین دستگاه‌های تایپ در سال‌های ابتدایی دهه‌ی ۱۸۶۰ میلادی را تصور کنید، به نسبت کیبوردهای مدرن، تایپ کردن یک حرف در آن دستگاه‌ها مستلزم فشردن کلید مربوطه تا عمق ۵۰ کیلومتری زیر سطح زمین بود! مکانیزم کلیدهای این دستگاه‌ها متفاوت بود، اما رابطه‌ی علت و معلولی آن‌ها بسیار ساده بود: با حرکت کلید به سمت پایین، اهرم با سطح کاغذ برخورد می‌کرد و در نتیجه حرف یا نشان مرتبط با این کلید بر روی کاغذ حک می‌شد.

1452613525 the travel mechanical switch06 55fdb

کیبورد‌های الکتریکی مسئله‌ی تکمیل سیکل‌های مختلف حرکتی کلیدها را که غالبا مولفه‌ی عمودی حرکت آن‌ها بسیار زمان‌بر بود، مرتفع کردند. در نسخه‌های اولیه، به کمک فنرهای تعبیه شده در زیر هر کلید، فرآیند تکمیل سیکل حرکت آن‌‌ها انجام می شد. برخی شرکت‌ها نیز از متدهای متفاوت و بعضا هوشمندانه‌ای استفاده می‌کردند. به عنوان نمونه در کیبوردهای با فنر کمانشی شرکت IBM روش بسیار عجیبی به کار گرفته شده است، در این نوع کیبورد، فنر با برخورد به دیواره‌ی کناری خود، سیکل حرکت را تکمیل می‌کند.

این مکانیزم‌ها هنوز هم در برخی کیبوردهای نوستالژیک ویژه و بعضا گران‌قیمت، برای جذب علاقه‌مندان به کار گرفته می‌شوند. غالبا به چنین کیبوردهایی، کیبورد مکانیکی گفته می‌شود. از لحاظ فنی این عنوان برای هر نوع کیبوردی با قطعات متحرک که در نقطه‌ی مقابل صفحات لمسی یا هر وسیله‌ی تایپ دیگر فاقد قطعات متحرک قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود. اما در حالت کلی معمولا این عنوان در مورد کیبوردهایی استفاده می‌شود که در آن‌ها برای افزایش میزان پیمایش کلیدها و ایجاد صدای نوستالژیک کیبوردهای قدیمی، از قطعات پلاستیکی و فلزی استفاده شده است. چنین کیبوردهایی هنوز هم علاقه‌مندان خاص خود را دارند.

اما در حالت کلی فناوری ساخت کیبوردها در حال حرکت در جهت کاهش ضخامت دستگاه‌ها است. اگر چه کلیدهایی با میزان پیمایش بالا، حس خوشایندی را در حین تایپ به کاربر منتقل می‌کنند، اما استفاده از چنین مکانیزم‌هایی در کیبورد لپ‌تاپ‌ها، آن‌ها را به دستگاه‌هایی با ضخامت زیاد و ناکارآمد بدل خواهد کرد. از این رو شرکت‌ها برای کاهش ضخامت و ظریف‌تر کردن کیبورد لپ‌تاپ‌ها، کیبوردهای بی‌سیم و حتی کیبورد کامپیوترهای رومیزی (به عنوان مثال اپل) تمایل به استفاده از مکانیزم‌هایی مبتنی بر لاستیک و پلاستیک دارند. در داخل چنین کیبوردهایی و در زیر کلیدها شاهد صفحاتی انعطاف‌پذیر به همراه زائده‌ای گنبدی شکل بر روی این صفحات خواهید بود.

وقتی کلید‌ی را فشار می‌دهید، این گنبدها به سمت پایین حرکت کرده و در حقیقت نقش یک سوئیچ را ایفا می‌کنند. هر یک از کلیدها توسط چارچوبی از جنس پلاستیک احاطه شده‌اند، اما در حقیقت غشای پایین آمده، باعث برقراری مدار می‌شود. بکارگیری ساز و کار ذکر شده، مزایایی را با خود به همراه دارد؛ این غشاها ارزان‌قیمت بوده و در عین حال دوام بالایی دارند. می‌توان آن‌ها را از جنسی ضدآب ساخت. همچنین امکان استفاده از این غشاها در دستگاه‌هایی بسیار باریک نیز وجود دارد.

البته باید توجه داشت که ضخامت دستگاه را تنها باید به میزان معقولی کاهش داد. به عنوان مثال میزان پیمایش در کلیدهای نسل جدید از مک‌بوک‌های اپل بسیار پایین است. اگرچه بسیاری معتقدند که با گذشت زمان و استفاده از این کیبورد، می‌توان به تدریج به کار با آن عادت کرد، اما با این وجود کاربران تجربه‌ی استفاده از این کیبورد را ناخوشایند توصیف می‌کنند.

بینگهام می‌گوید:

ما در مرحله‌ی طراحی خود با مسئله‌ای مواجه شدیم که تمام سازندگان صفحه‌کلید را به تکاپو واداشته است: چگونه می‌توان بدون ضخیم کردن کیبورد، میزان پیمایش کلیدها را افزایش داد؟ یکی از راهکارها، کاهش ضخامت پوسته‌ای است که در حال حاضر در دست دارید. ما در هر نسل با بررسی مکانیزم زیر کلیدها به روشی جدید برای کاهش حجم مکانیزم موجود دست می‌یابیم. به طور معمول برای کاهش هر چه بیش‌تر ضخامت، در فواصلی با ابعاد چند‌دهم میلی‌متر طراحی خود را انجام ‌می‌دهیم.

در مقایسه‌ با کیبوردهای مکانیکی که در آن‌ها میزان پیمایش کلیدها به ۴ میلی‌متر می‌رسید، در کیبورد لپ‌تاپ‌ها این عدد در حدود ۲ میلی‌متر است. اما با استفاده‌ی بهینه از فضاهایی به باریکی تار مو و با استفاده از کیبوردهای مدرن مبتنی برا غشای کنونی، می‌توان در عین کاهش ضخامت، میزان پیمایش کلید‌ها را نیز نسبت به گذشته افزایش داد.

نسبت اسنپ

placeholder gallery 1452103919 the snap qwerty f36dc

اما پیمایش تنها فاکتور اصلی طراحی کیبورد خوب نیست. در حقیقت طراحان کیبورد بر این باورند که می‌توانند به صورت تقریبی حس تجربه‌ی یک میزان پیمایش معقول را در کاربر از طریق دستکاری فاکتور دوم طراحی کیبوردها، القا کنند: مدت زمانی که برای فشرده شدن یک کلید مورد نیاز است و میزان نیروی لازم برای فشردن کلید. بینگهام این فاکتور را نسبت اسنپ می‌نامد.

نسبت اسنپ عبارت است از میزان نیرویی که برای آغاز حرکت کلید به سمت پایین برای تایپ یک حرف مورد نیاز است. یک نسبت اسنپ خوب به این مفهوم است که برای رسیدن کلید به نقطه‌ی تسلیم و آغاز حرکت آن به سمت پایین، باید میزان فشار اعمال شده را افزایش دهید.

در یک کیبورد می‌توان این حس را از طریق مکانیزم‌های متفاوتی ایجاد کرد، بیش‌تر این مکانیزم‌‌ها به شکل یک چارچوب پلاستیکی هستند که در قسمت گنبدی شکل غشاء لاستیکی قرار می‌گیرد. رایج‌ترین نوع مکانیزم، سوئیچی به شکل قیچی است که از دو بازوی ضربدری تشکیل شده است، این دو بازو رویه‌ی کلید را بر روی قسمت گنبدی شکل، به صورت عمودی جابجا می‌کند. با کار گذاشتن تعدادی فنر در این مکانیزم می‌توان حس اینرسی و مقابله‌ی کلید را در مقابل فشرده شدن، در کاربر ایجاد کرد. این حس تنها با فشردن یک غشای گنبدی شکل لاستیکی ایجاد نخواهد شد.

gallery 1452611827 the travel sissor switch 06 ed4eb

لازم به ذکر است که استفاده از چنین مکانیزمی دقیقا همان حس کلیک کیبوردهای مکانیکی را القا نخواهد کرد. در حقیقت آنچه که باعث ایجاد حس کلیک در زمان فشردن کلیدهای یک کیبورد مکانیکی می‌شود، برخورد دو قطعه‌‌ی صلب به همدیگر در حین پایین آمدن کلید است. کیبوردهای با میزان پیمایش پایین کنونی از چنین قطعاتی بهره نمی‌برند، بنابراین استفاده از یک نسبت اسنپ خوب، تنها راهکار طراحان کیبورد برای انتقال حسی مشابه است.

بینگهام می‌گوید:

نسبت اسنپ فاکتور بسیار مهمی است؛ با فشردن یک کلید شما در ابتدا مقاومتی را حس خواهید کرد که در زمانی مناسب شکسته می‌شود.

یک نسبت اسنپ خوب، زمان ظاهر شدن کاراکتر مرتبط با کلید فشرده شده بر روی نمایشگر را با زمان تسلیم شدن کلید در مقابل نیروی وارد شده، هماهنگ می‌کند. بدون در نظر گرفتن این مورد، هر بار لمس کلید معادل یک حرکت نرم و بی‌روح خواهد که در نهایت به ظاهر شدن یک کاراکتر در یک لحظه‌ی دلخواه در طول فرآیند، بر روی نمایشگر می‌انجامد. نسبت اسنپ نقشی بسیار کلیدی در عملکرد کیبوردهای مدرن ایفا می‌کند.

کشف‌پذیری

اما فاکتور مهم دیگر که غالبا در نظر گرفته نمی‌شود، کشف‌پذیری است به این مفهوم که انگشتان شما تا چه حد می‌توانند به راحتی کلید مورد نظر شما را پیدا کنند. شاید کلیت موضوع بسیار ساده به نظر برسد؛ همه‌ی ما با استاندارد و قالب QWERTY آشنایی داریم، بنابراین تنها کافی است که کلیدها را در جای خود قرار دهیم. اما حتی با وجود موقعیت‌یابی کلیدها به نحوی که شما قادر به یافتن آن‌ها باشید، نکات و جزئیات بسیار ریز دیگری نیز باید در طراحی و قالب‌بندی کیبورد در نظر گرفته شود.

بینگهام می‌گوید:

روش‌های متنوعی برای بهبود عملکرد کیبوردها وجود دارد، یکی از مهم‌ترین روش‌ها، میزان کشف‌پذیری کلیدها است. از جمله مواردی که در کشف‌پذیری کلیدها اهمیت دارد، تقعر کلیدها و گام است.

گام در حقیقت فاصله‌ی بین مراکز دو کلید مجاور هم است. گام معیاری برای سنجش محدود یا وسیع بودن کیبورد است. لازم به ذکر است که این مورد مستقل از ابعاد فیزیکی کیبورد است. در بیشتر کیبوردهای با ابعاد کامل، فاصله‌ی بین مراکز کلید‌ها ۱۹ یا ۱۸ میلی‌متر است. پس از سال‌‌ها استفاده از کیبوردهای مختلف این میزان فاصله در حافظه‌ی ماهیچه‌های شما ثبت شده است. بنابراین اگر در طراحی کیبوردها، این میزان فاصله رعایت نشود، حتی با وجود آگاهی از استاندارد QWERTY و آشنایی با موقعیت کلی کلیدها، در استفاده از کیبورد دچار مشکل خواهید شد.

placeholder gallery 1452104056 the discoverability pitch 49897

اما تقعر به مفهوم وجود میزان کمی گودی در کلیدها است. کلیدهای کیبورد به صورت کاملا مسطح نیستند، در طراحی کلیدها برای هدایت انگشتان کاربر به مرکز هر کلید، در سطوح آن‌ها تقعر ناچیزی را ایجاد می‌کنند. اما راهکار دیگری نیز برای هدایت انگشتان کاربر به سمت مرکز کلیدها وجود دارد و آن کوچک‌تر کردن ابعاد کلیدها است.

بینگهام در این رابطه می‌گوید:

اگرچه ممکن است این موضوع غیرمنطقی به نظر برسد، اما شما می‌توانید با کوچک‌تر کردن کلیدها، فاصله‌ی بین آن‌ها را افزایش داده و رسیدن به مرکز آن‌ها را نیز ساده‌تر کنید، این موضوع در نهایت می‌تواند منجر به بهبود دقت و عملکرد کاربر در تایپ شود.

کوچک‌تر کردن ابعاد، ایده‌ی اولیه‌ی ساخت کلیدهای chiclet است؛ کلیدهایی مربعی شکل و جزیره‌ای با کانال‌هایی از فضای منفی بین آن‌ها. زمانی نگرش کلی به طراحی chiclet کیبوردها بسیار منفی بود، اما در عصر کنونی شاهد استفاده از این طراحی تقریبا در تمام کیبوردهای مدرن هستیم. علیرغم شباهت کیبوردهای فاقد طراحی chiclet به کیبوردهای مکانیکی، وجود معایب زیادی مانند وسعت کم، صاف بودن سطوح کلیدها و فاصله‌ی کم آن‌ها با هم باعث می‌شود که تایپ بر روی این کیبوردها به دشواری صورت گرفته و با خطاهای زیادی همراه باشد.

اما در کیبوردهای chiclet، وجود لبه‌های تیز در کنار افزایش ارتفاع کلیدها باعث می‌شود که کاربر به صورت پیوسته حسی را در مورد محل قرارگیری انگشتان خود و کلیدهای موجود در اطراف آن‌ها داشته باشد. بنابراین کوچک‌تر کردن ابعاد کلیدها باعث فشردن راحت‌تر آن‌ها نیز می‌شود.

سه فاکتور پیمایش، اسنپ و کشف‌پذیری پایه و اساس طراحی کیبوردهایی شده است که به صورت روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما کدام کیبوردها، بهترین هستند؟ می‌توان پاسخ این سوال را در حالت کلی اینگونه بیان کرد که اگر راجع به کیبورد خود فکر نمی‌کنید، پس طراحی آن کیبورد موفقیت‌آمیز بوده است.

بینگهام در این خصوص می‌گوید:

بهترین کیبورد، کیبوردی است که شما متوجه وجود آن نباشید.

همانند یک قلم یا مداد، کیبورد خوب نیز در نهایت باید بدل به عضوی از وجود شما شود؛ یک رابط نامرئی بین شما و کامپیوترتان. بنابراین تا زمانی که داستان استفاده از کیبوردهای فیزیکی رو به پایان نیست، طراحان کیبوردهای مدرن لپ‌تاپ و تبلت‌ها، باید در عین باریک‌تر و کوچک‌تر کردن آن‌ها، کماکان حسی مشابه کیبوردهای قدیمی را به کاربر انتقال دهند.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ستاره‌شناسان بر این باورند که بزرگ‌ترین خوشه‌ی کهکشانی جهان در نخستین مراحل پیدایش جهان هستی وجود داشته و جرم تخمینی آن معادل ۵۰۰ تریلیون برابر خورشید بوده است. این خوشه که نام رسمی آن IDCS 1426 است، در فاصله‌ی ۱۰ میلیارد سال نوری از کره‌ی زمین قرار دارد. در حقیقت فاصله‌ی آن با زمین به قدری زیاد است که به عقیده‌ی دانشمندان شروع حرکت پرتوهای نوری که هم اکنون از جانب این خوشه برای ما قابل تشخیص است به زمانی برمی‌گردد که جهان هستی تنها یک چهارم عمر کنونی خود را داشت.

مارک برادوین؛ ستاره‌شناسی از دانشگاه میسوری - کانزاس می‌گوید:

از بین تمام اجرام آسمانی که تا کنون قادر به مشاهده آن‌ها بوده‌ایم، این خوشه بیش‌ترین جرم را در طول ۴ میلیارد سال نخست از عمر جهان هستی را داشته است.

خوشه‌های کهکشانی همچون IDCS 1426 بزرگ‌ترین اجرام در جهان هستی هستند که در اثر کنار هم قرار گرفتن صدها یا هزاران کهکشان توسط گرانش، تشکیل شده‌اند. خوشه‌ی IDCS 1426 برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ و به کمک تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا شناسایی شد و ستاره‌شناسان از آن زمان تا کنون با کمک تلسکوپ هابل و رصدخانه‌ی کک، در حال مطالعه‌ی آن هستند. در حال حاضر تیمی از ستاره‌شناسان به سرپرستی مارک برادوین با استفاده از رصدخانه‌ی اشعه‌ی ایکس چندرا مشغول مطالعه‌ی این خوشه و بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد آن هستند.

براساس گفته‌های پژوهشگران، به دلیل فاصله‌ی بسیار زیاد خوشه‌ی IDCS 1426 با زمین، ما در حقیقت این خوشه را در سال‌های نخستین عمر آن و در زمانی که جهان هستی عمری برابر با ۳.۸ میلیارد سال داشت، مشاهده می‌کنیم. با توجه به نظریه‌ای که عمر جهان هستی را در حدود ۱۴ میلیارد سال تخمین می‌زد، واضح است که این اطلاعات و مشاهدات در مورد IDCS 1426، مربوط به زمان‌های بسیار دور است.

داده‌های جدید حاکی از آن هستند که در حدود ۹۰ درصد از جرم خوشه کهکشانی IDCS 1426 را ماده‌ی تاریک تشکیل می‌دهد؛ ماده‌ای که در حال حاضر اطلاعات بسیار کمی در مورد آن داریم و نه تنها می‌توانیم وجود آن را به دلیل کشش گرانشی آن بر روی ماده‌ی عادی، شناسایی کنیم.

مارک برادوین می‌گوید:

یقینا ما با این کشف، مرزهای علم را جابجا کرده‌ایم. به دلیل قدمت بسیار زیاد این خوشه‌ی فوق‌العاده سنگین، می‌توان نتیجه گرفت که این خوشه تاثیر شگرفی بر روی نظریه‌هایی که با هدف تشریح روند رشد خوشه‌ها و کهکشان‌ها شکل می‌گیرند، خواهد داشت.

طبق اعلام رصدخانه‌ی چندرا، گرهی درخشان از اشعه‌ی ایکش در مجاورت میانه‌ی خوشه‌ی IDCS 1426 مشاهده شده است. ستاره‌شناسان بر این باورند که این فشردگی شدید و خنک بودن هسته‌ی این خوشه، احتمالا به دلیل ادغام آن با خوشه‌ی در حال توسعه‌ی دیگری نزدیک به ۵۰۰ میلیون سال قبل از آن است. ستاره‌شناسان می‌گویند که احتمالا این ادغام باعث در آمیخته شدن هسته درون IDCS 1426 به مانند ترکیب نوشیدنی و یخ شده‌ است.

مایکل مک‌دونالد؛ از دانشگاه MIT و یکی از اعضای تیم تحقیقاتی می‌گوید:

احتمالا ادغام گروه‌‌ها و خوشه‌های کهکشانی با یکدیگر در دوران اولیه‌ی شکل‌گیری جهان هستی، پدیده‌ای معمول بوده است. به نظر می‌رسد که این پدیده نقشی کلیدی در شکل‌گیری سریع این خوشه داشته است.

علیرغم هسته‌ی سرد این کهکشان، بخش‌های دیگر آن شامل گازهایی بسیار داغ است. این موضوع پژوهشگران را به این فکر واداشته که احتمالا IDCS 1426 بسیار سریع شکل گرفته است. با در نظر گرفتن نشانه‌‌های حاکی از میزان نسبتا بسیار کم عناصر سنگین‌تر از هیدروژن و هلیوم، ستاره‌شناسان بر این باورند که این خوشه کماکان در حال غنی ساختن گازهای داغ خود با این عناصر است.

اگرچه IDCS 1426 به اندازه‌ی خوشه‌ی کهکشانی عظیم El Gordo که در سال ۲۰۱۴ توسط ناسا کشف شد، نیست، اما ستاره‌شناسان می‌گویند با گذر زمان این خوشه هنوز هم پتانسیل رشد کردن را دارد.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

گاهی اوقات زمانی که مشغول جستجو در گوگل هستید، پیشنهاد‌هایی برای نصب اپلیکیشن‌های مربوط را می‌بینید. در این صورت اگر به آن اپلیکیشن علاقه داشته باشید، با یک کلیک بر روی آن لینک دیگری باز می‌شود تا شما را به گوگل پلی ببرد و از آن‌جا بتوانید آن برنامه یا بازی را روی گوشی خود نصب کنید.

اکنون گوگل ترتیبی داده تا بدون باز کردن گوگل پلی امکان دانلود برنامه یا بازی را از همان صفحه نتایج جستجو در اختیار داشته باشید.

google 6e3b6

این ویژگی با اینکه آنقدر بزرگ نیست اما قطعا در تجربه جستجوی شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. البته باید در نظر داشته باشید که این ویژگی فعلا تنها از طریق ویجت جستجوی گوگل یا خود اپلیکیشن گوگل در اندروید امکان پذیر است.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

با لغو تحریم شرکت‌های نرم‌افزاری، شرکت‌های گوگل، مایکروسافت و یاهو که پیش از این ایران را تحریم کرده و از لیست کشورهای سرویس‌‌دهنده خود حذف کرده بودند، نام و پیش شماره ایران را در سایت‌ رسمی خود اضافه کردند.

اخیرا به دلیل حفظ امنیت بیشتر استفاده از سرویس‌های شرکت‌های بزرگ منوط به دریافت تاییدیه پیامکی است که همین امر استفاده از بسیاری از خدمات را برای کاربران ایرانی غیرممکن کرده بود.

هم‌اکنون استفاده از نرم‌افزار‌های گوگل به صورت مستقیم برای ایرانی‌ها ممکن شده است.

پیش از این ارائه سرویس ایمیل یاهو نیز به ایرانی‌ها غیرممکن بود.

 -

 

 تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سال 1994، شرکت ب‌ام‌و از شرکت هوافضای بریتانیا به‌منظور دستیابی به شرکت لندروور، مبلغ 800 میلیون پوند را پیشنهاد کرد. باوجود اینکه گروه روور افزایش فروش 35 درصدی را در 8 ماه گذشته تجربه کرده بودند، ولی کمپانی در حال سقوط بود.

 زمان طولانی نگذشت که مشکل آنها با آمار غلط فروش، تولید اندک و کیفیت متوسط محصولات؛ شرکت ب‌ام‌و را متحمل ضرر کرد. خانواده Quandt که صاحب 46 درصد از سهام شرکت Rover بودند، کم‌کم خطر از دست دادن سرمایه را احساس می‌کردند به‌طوری که نزدیک به 1 میلیون پوند ضرر مالی روزانه گزارش شد.

 این زیان دهی خیلی طول نکشید و حضور مثبت ب‌ام‌و در طولانی‌مدت موجب شد تا به آنها کمک کند تا اولین خودروی اسپرت شاسی‌بلند تاریخ خود را که E53 X5 نام داشت را تولید کنند. این خودرو در نمایشگاه دیترویت در سال 1999 به معرض نمایش در آمد.

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
History of the BMW X Series


X5 یک خودروی چهار چرخ محرک بود که 62 درصد از تورک را به محور عقب انتقال می‌داد که تا حدی می‌توانست یادآور خودروهای دیفرانسیل عقب شرکت ب‌ام‌و باشد. این خودرو سواری نرمی داشت به‌طوری که X5 در بازار به‌عنوان خودرو Sport Activity Vehicle یا SAV شناخته می‌شد چون که با رفتاری که در جاده از خودرو شاهد بودیم بیشتر به خودروهای کلاس SAV شبیه بود تا SUV .

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
BMW X5 e53


ب‌ام‌و مدت‌ها قبل از تصاحب گروه روور، قصد داشت خودروی لوکس SUV خود را وارد بازار کند ولی این پروژه تنها بعد از مشارکت با روور محقق شد.

اکثر قطعات و طراحی X5 به‌طور مستقیم از خودروی لندروور L322 برداشته شده بود مانند سیستم کنترل خودرو در سر بالایی (Heal Descent System)، مدیریت موتور احتراقی در جاده‌های آفرود و اگزوز دوگانه. در واقع شرکت ب‌ام‌و بسیاری از تکنولوژی‌ها و افراد متخصص گروه روور به علاوه کارمندان خود را در تولید خودروی SUV کمک گرفت.

شرکت ب‌ام‌و برای فروش 25 هزار مدل از خودروی X5 در آمریکا در سال 2000 برنامه‌ریزی کرده بود، هرچند که خودرو مورد انتقاد کارشناسان قرار داشت. ظاهر خودرو محکم، قوی البته تاریخ گذشته به نظر می‌رسید و قابلیت‌های آفرود این خودرو بسیار محدود بود.

با وجود تمام این مشکلات، ممکن است این سؤال مطرح شود که خودروی X5 مناسب بازار کدام کشور بود؟

با وجود بالا بودن انتقادات نسبت به این خودرو، ب‌ام‌و تصمیم گرفت تا بیشتر زمان برای ارتقاء این خودرو صرف کند. بالاخره در سال 2002 مدل اسپرت X5 به بازار عرضه شد. ب‌ام‌و در این خودرو از موتور بنزینی V8 با حجم 4.6 لیتر استفاده کرده بود که باعث شد تا این خودرو پر سرعت‌ترین SUV روی کره زمین شود. 

در سال 2003 مدل X5 تغییرات ظاهری را متحمل شده بود و موتور 4.6 لیتری سابق را به موتور 4.8 لیتری N62 ارتقاء داده بودند. در گذر زمان این خودرو جای خود را در دل خریداران خودرو باز کرد و محبوبیت مناسبی را به‌دست آورد. ب‌ام‌و بیشتر از 100 هزار دستگاه از این خودرو را سالیانه به فروش می‌رساند و برچسب بهترین SUV لوکس را بین سال‌های 2001 و 2002 در استرالیا یدک می‌کشید.

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
BMW X5 e53


در پی کسب موفق‌های قابل قبول در X5، ب‌ام‌و تصمیم به گسترش سری X خودروهای خود گرفت.

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
BMW X3 E83


X3 بر اساس سری 3 بود و در سال 2003 رونمایی شد و در سال 2004 برای فروش به بازارهای جهانی راه یافت. X3 در حقیقت یک کراس اوور جمع‌وجور محسوب می‌شد و به سواری خشک، فضای داخلی نه چندان مطلوب، نبود قابلیت آفرود مورد انتظار و قیمت بالا مشهور شده بود. هرچند مانند X5 با گذشت هر سال، ب‌ام‌و این خودرو را ارتقاء می‌داد. اولین نسل X3 بیش به 600 هزار دستگاه در سراسر دنیا فروخته شد. این خودرو اولین SAV بود که به فناوری xDrive مشهور ب‌ام‌و مجهز گشته بود.

در پانزدهمین سالگرد تولد ب‌ام‌و X5، کمپانی در مورد xDrive گفته که: "پاسخگویی بسیار سریع، کنترل الکترونیکی کلاچ‌های چندگانه داخل جعبه انتقال توان و همکاری مناسب با سیستم کنترل پایداری خودرو از جمله خصوصیات کنونی این سیستم انتقال قدرت است.”

xDrive هم‌اکنون به شکل آپشن بر روی X1 و X3 نیز قابل نصب است و بر روی X5 و X6 به شکل استاندارد وجود دارد.

پس از تولید X3، ب‌ام‌و تمرکز خود را بر روی گسترش سری X بیشتر کرد که با ارائه نسل دوم X5 در سال 2007 و X6 در سال 2008 نشان داد که قصد ارتقاء و گسترش این سری از محصولات خود را دارد.

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
BMW X5 E70


خودروی X5 نسل جدید باوجود سواری مطلوب، ظاهری لوکس و استفاده از تکنولوژی‌های مناسب رانندگی برنده جوایز زیادی شد. مجله AutoBild این خودرو را "مبارز ارزشمند سال” در سال 2007 و 2008 معرفی کرده بود و IIHS (موسسه ایمنی بزرگراهی آمریکا) به‌عنوان یک خودروی ایمن از آن یاد می‌کرد. در سال 2010 تولید X5 به یک میلیون در خط تولید BMW رسید.

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
BMW X6 Facelift E71


از طرف دیگر X6 به‌عنوان اولین کوپه اسپرت Sport Activity Coup یا SAC شناخته شد چون‌که عملکرد SUV را با طراحی کوپه درهم‌آمیخته بود. با وجود اینکه منتقدان کمی نسبت به X6 مردد بودند ولی در منطقه خاورمیانه، چین و روسیه به جایگاه مناسبی از لحاظ محبوبیت دست یافت. بنا بر اظهارنظر کارشناسان در سایت BMWBLOG خودروی X6 به مشتری این امکان را می‌دهد که از خودرو هم انتظار یک خودروی قدرتمند با عملکرد عالی داشته باشد و هم خودرویی که قابلیت آفرود مناسبی دارد.

 این خودرو یک خودروی لوکس و زیبا در عین حال مناسب برای سفرهای طولانی است.” اولین نسل X6 بیش از 250 هزار دستگاه در سراسر دنیا فروش داشت و دومین نسل این خودروی ب‌ام‌و در نمایشگاه سال 2014 در پاریس به معرض نمایش گذاشته شد.

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
BMW X6 2015


به‌علاوه اینکه، با نگاهی به روند موفقیت‌آمیزی که X5 و X6 داشته‌اند و پتانسیل سری X شرکت ب‌ام‌و ، خودروساز آلمانی تصمیم گرفت که یک قابلیت ویژه به این سری خودروهای با عملکرد بالای اسپرتی خود با همکاری BMW M GmbH در سال 2009 اضافه کند. خودروها به توربوشارژ دوقلو سری M مجهز شدند که موتور V8 را به تولید 555 اسب بخار وادار می‌کرد. شتابگیری 0 تا صد کیلومتر در ساعت در 4.7 ثانیه محقق می‌شد و حداکثر سرعت به 250 کیلومتر در ساعت میل می‌کرد. 

شرکت ب‌ام‌و همواره اظهار داشت که بدون وجود پارامترهای سری M هیچ‌گاه مشخصات یک خودروی اسپرتی فوق‌العاده نمی‌توانست در یک خودروی SUV خلاصه گردد. موفقیت سری X مدیون همین استراتژی کمپانی ب‌ام‌و است.

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
2012 BMW X1


سال 2010 مدل X1 به‌عنوان یک کراس اوور جمع‌وجور در بازار عرضه شد و اساس سری یک کمپانی ب‌ام‌و ساخته شده بود. بیش از 500 هزار دستگاه از این خودرو به فروش رفته است و این فروش بالا را تنها می‌توان مدیون طراحی بی عیب و ایراد و حس رانندگی پویا و فعال در این خودرو دانست. این خودرو در بسیاری از کشورها موفق بوده و موجب شده تا مشتریان جدیدی به جمع مشتریان قدیمی این شرکت با وجود عرضه X1 اضافه شوند.

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
2015 BMW X3


در سال 2011 دومین نسل X3 معرفی شد و عنوان خودروی آفرود سال 2011 را در مجله آلمانی آفرود به خود اختصاص داد. فروش این خودرو در چهار ماهه اول سال 2012 به میزان 59 درصد رشد داشت.

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
BMW X5 xDrive40e


پس از گذشت سالیان دراز، کمپانی ب‌ام‌و تصمیم به ادامه گسترش سری X از محصولاتش را دارد. سومین نسل X5 سال گذشته فروش خود را آغاز کرد و در سال 2014 نمونه ارتقاء یافته X6 در نمایشگاه پاریس رونمایی شد. البته نباید فراموش کرد که ب‌ام‌و یک خودروی SAC دیگر به نام X4 را در خط تولید خود دارد.

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
2015 BMW X4 xDrive28i


BMW به‌زودی خودروی سایز بزرگ و لوکس X7 و همچنین یک کراس اوور کوچک را معرفی خواهد نمود.

تاریخچه سری X خودروهای ب‌ام‌و
BMW X7 rendering


امروزه از هر چهار خودرویی که ب‌ام‌و می‌فروشد یک از آنها از سری X است و این نشانه موفقیت بزرگ این شرکت در عرضه سری X است. این سری یک شیب ملایم ولی سراسر موفقیت‌آمیز را از ابتدا تا هم‌اکنون طی کرده است.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
9-75.JPG

سازمان ناسا از دور بعدی شراکت خود با شرکت‌های خصوصی آمریکایی برای پرتاب ماموریت‌های «تامین محموله ایستگاه فضایی بین‌المللی» خبر داد.

 

 ناسا هفته گذشته اعلام کرد که حداقل شش قرارداد ماموریت تامین مجدد محموله ایستگاه فضایی را با شرکت اوربیتال ساینس، سیرا نوادا و اسپیس‌ایکس امضا کرده است.

 

این سه شرکت باید در کل 18 ماموریت یا بیشتر به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام بدهند. اگرچه ناسا متذکر شده که هیچ کدام از این ماموریت‌ها هنوز در خواست نشده و تنها قراردادهایی با این سه شرکت منعقد شده است.

 

به گفته ناسا، متمرکز کردن شرکت‌های دیگر برای انجام کارهایی مانند تامین تدارکات ایستگاه فضایی به این سازمان اجازه خواهد داد تا بر اکتشاف فضای عمیق و همچنین ماموریت‌های آینده مانند ماموریت‌های برنامه‌ریزی شده به مریخ تمرکز کند.

 

حداکثر ارزش همه قراردادها 14 میلیارد دلار تا سال 2024 خواهد بود اما ناسا تنها ماموریت‌های مورد نیاز را سفارش خواهد داد و مقدار پرداختی به نوع ماموریت سفارش داده شده بستگی خواهد داشت.

 

این شرکتها باید شرایطی را برای این ماموریت‌های تامین تدارکات فراهم کنند و البته از اختیار کامل برای اجرای ماموریت‌ها برخوردارند. شرکتهای اوربیتال ساینس و اسپیس‌ایکس پیش از این قراردادهایی را برای تامین تدارکات ایستگاه با ناسا امضا کرده بودند.

 

ناسا همچنین اضافه کرده است که باید حداقل چهار ماموریت طی سال به ایستگاه انجام شود. این ماموریت‌ها باید برای ذخیره‌سازی محموله‌ها در ایستگاه و همچنین با توجه به ملزومات علمی و سایر موارد به دقت برنامه‌ریزی شوند.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453105593614_4.JPG

در دستاوردی که می‌تواند منجر به ارتقای درک علمی از شکل‌گیری حافظه و بیماری صرع شود، دانشمندان دانشگاه کیس‌وسترن رزرو، شکل جدیدی از انتقال اطلاعات در مغز را کشف کرده‌اند.

 

 محققان توانستند امواج مغزی با حرکت آهسته را شناسایی کنند که تنها توسط میدان الکتریکی ضعیف مغز هدایت می‌شوند. پیش از این تصور می‌شد که این مکانیسم بطور کلی قادر به انتشار سیگنال‌های عصبی نباشد اما اکنون بنظر می‌رسد که مغز از آن برای ارتباط‌گیری بدون انتقال سیناپسی، اتصالات شکاف‌دار و یا انتشار بهره می‌برد.

 

محققان با ثبت اسپایک‌های عصبی که با سرعت بسیار آهسته‌ای با ابزارهای متداول حرکت می‌کردند و حاکی از وجود یک عامل هدایتگر دیگر بودند، به این نتیجه رسیدند. آن‌ها مدعی هستند که تنها توضیح ممکن برای حمل اطلاعات به این شکل، ‌وجود یک میدان الکتریکی ضعیف است.

 

دانشمندان این نظریه را با مدلسازی رایانه‌ای و همچنین مشاهده فعالیت بخش هیپوکامپ مغز موشها که مسؤول حافظه و جهت‌یابی مکانی است،‌ مورد آزمایش قرار دادند. اگرچه میدان الکتریکی بسیار ضعیف و دارای دامنه حدود 2.6 میلی‌وولت/میلیمتر بود، اما دانشمندان دریافتند که این میدان پس از آغاز با یک سلول یا گروهی از سلول‌ها توانست نورون‌های همسایه را تحریک کند که در مقابل، آن‌ها نیز نورون‌های همسایه را تحریک کردند.

 

این امر منجر به گسترش سیگنال‌ها در کل مغز با سرعت حدود 10 سانتیمتر در ثانیه شد.

 

محققان با متوقف کردن میدان مغناطیسی و همچنین افزایش فاصله بین سلول‌ها در مدل رایانه‌ای دریافتند که می‌توان سرعت این موج را کاهش داد. این یافته‌ها باور آن‌ها در مورد تاثیرگذاری میدان الکتریکی ملایم بر انتشار این گونه از سیگنال‌های مغزی را تقویت کرد.

 

به گفته دانشمندان، مکانیسم جدید می‌تواند در انتشار سیگنال‌های عصبی مانند خواب و امواج بتا و همچنین امواج تشنج صرع موثر باشد. آن‌ها اکنون در حال بررسی نقش این مکانیسم در صرع و عملکرد عادی مغز هستند.

 

این یافته‌ها در مجله Neuroscience منتشر شده است.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453121653234_4.JPG

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان مدعی شده‌اند که بزودی کار تحلیل ذرات کیهانی جمع‌آوری شده از داخل هرم خمیده مصر را به دنبال سرنخی از چگونگی ساخته شدن این سازه 4600 ساله و اطلاعات دیگر آغاز خواهند کرد.

 

 صفحاتی که ماه گذشته در داخل این هرم کاشته شده بودند، اطلاعاتی را در مورد ذرات رادیوگرافی موسوم به موآن‌ها که از جو زمین فرو می‌ریزند، جمع‌آوری می‌کنند.

 

این ذرات از میان فضاهای خالی عبور می‌کنند اما می‌توانند توسط سطوح سخت‌تر جذب یا منکسر شوند. دانشمندان با بررسی تجمع ذرات ممکن است بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد ساخت هرم که توسط فرعون سنفرو ساخته شده بود، بدست بیاورند.

 

به گفته محققان، فرضیات زیادی در مورد ساخت این اهرام وجود دارد که هیچ کدام 100 درصد تائید یا بررسی نشده‌اند. آن‌ها قصد دارند با فناوری جدید این فرضیات را تائید کرده، تغییر داده یا اصلاح کرده و ارتقاء دهند.

 

هرم خمیده در گورستان دهشور در خارج قاهره واقع شده و شیب خمیده یک سوی آن، ظاهری متمایز به این هرم داده است. باورها بر این است که این، نخستین تلاش مصر باستان برای ساختمان یک هرم با جوانب صاف بوده است.

 

پروژه اسکن اهرام که در ماه نوامبر گذشته از اختلالات حرارتی در هرم 4500 ساله خوفو در جیزه خبر داد، این فناوری حرارتی را با تحلیل‌های موآن‌ها ترکیب کرده تا اسرار ساخت چندین اهرام باستانی مصر را حل کنند.

 

محققان قصد دارند در ماه آینده، شرایط لازم را برای آزمایشات موآن‌ها در خوفو که بزرگترین هرم از سه هرم جیزه موسوم به چئوپس است، آماده کنند.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453029163402_4.JPG

ابر عظیمی از غبار و گاز ممکن است اثر انگشت نخستین ستاره‌های جهان را در بر داشته باشد.

 

 این ابر دوردست تنها مقادیر کمی از عناصر نسبتا سنگین را دارا بوده که در قلب ستارگان ایجاد می‌شوند و نشان می‌دهد که این سرنخ‌ها ممکن است از چند ستاره اولیه جا مانده باشد.

 

نخستین ستارگان جهان در درجه اول از هیدروژن و هلیوم ساخته شده بودند که عناصر غالب موجود پس از انفجار بزرگ بودند.

 

همجوشی، ماده موجود در قلب این ستارگان را به عناصر سنگین‌تر تبدیل کرد که پس از مرگ ستارگان طی انفجارهای ابرنواختر در فضا پراکنده شدند. نسل‌های متعاقب ستارگان این ماده را در بدنه خود جای داده و عناصر سنگین‌تری را در هسته خود ساختند.

 

ستاره‌شناسان از تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوب اروپا در شیلی برای بررسی یک ابر گازی باستانی استفاده کردند که 1.8 میلیارد سال پس از انفجار بزرگ ظاهر شده بود.

 

با تابش نور یک جسم بسیار درخشان زمینه موسوم به کوازار از میان ابر، محققان توانستند ترکیب گاز تشکیل‌دهنده آن را تعیین کنند. آن‌ها دریافتند که ابر باستانی حاوی درصد بسیار کوچکی از عناصر سنگین است که می‌تواند سرنخی از ستارگان نخستین باشد.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453107394903_4.JPG

یک درمان پیشگامانه سلول بنیادی می‌تواند آثار فلج‌کننده بالقوه ام‌اس را معکوس کرده و در نهایت متوقف سازد.

 

 بیماران شرکت‌کننده در یک کارآزمایی پیشگامانه درمان جدید توانستند مجددا راه بروند و حتی روند بیماری در برخی از آن‌ها متوقف شد.

 

این درمان از سه سال پیش در بیمارستان سلطنتی هالام‌شایر در شفیلد و بیمارستان کینگز کالج لندن انجام شده و شامل استفاده از دوز بالایی از شیمی‌درمانی برای از پای در آوردن سیستم ایمنی و بازسازی مجدد آن با سلول‌های بنیادی بدست آمده از خون خود بیمار است.

 

نتایج مشاهده شده در بیماران بسیار چشمگیر بود. استیون استوری که پیش از ابتلا به ام‌اس، یک دونده ماراتن بود و بیماری ام اس، باعث فلجی وی شد، پس از 9 روز از آغاز درمان توانست انگشت شست پایش را حرکت دهد و پس از 10 ماه مسافتی به اندازه 1.5 کیلومتر را شنا کند. وی همچنین توانست دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی کند.

 

این درمان که بطور موثری سیستم ایمنی بدن را مجددا راه‌اندازی می‌کند، نخستین درمانی است که علائم لاعلاج ام‌اس را معکوس می‌کند.

 

سلول‌های بنیادی بسیار تاثیرگذار هستند زیرا می‌توانند به هر نوع سلول در بدن تبدیل شوند.

 

اگرچه هنوز علت بیماری ام‌اس مشخص نیست، اما برخی پزشکان بر این باورند که سیستم ایمنی است که به مغز و نخاع حمله کرده و منجر به التهاب و درد،‌ معلولیت و در موارد شدیدتر، مرگ می‌شود.

 

طی این درمان، سلول‌های بنیادی بیماران برداشت و ذخیره شد. سپس پزشکان از داروهای تهاجمی که معمولا به بیماران سرطانی برای تخریب کامل سیستم ایمنی داده می‌شود، استفاده کردند.

 

سلول‌های بنیادی سپس به بدن تزریق شده و طی دو هفته به سلول‌های خون سفید و قرمز تبدیل می‌شوند. پس از یک ماه، سیستم ایمنی بازیابی شده و بطور کامل به کار خود ادامه می‌دهند و بیماران می‌توانند روند شفای خود را مشاهده کنند.

 

این یافته‌ها در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دانشمندان در اقدامی تحول‌آفرین و شگفت‌انگیز برای درمان ناباروری، شکل جدیدی از لقاح خارج رحمی را ارائه کرده‌اند که اجازه می‌دهد این تکنیک در درون رحم خود مادر اجرا شود.

 

 این روش که به عنوان یک دستاورد واقعی توصیف شده، شامل قرار دادن سلول‌های تخمک و اسپرم درون یک کپسول کوچک سیلیکونی به اندازه یک دانه برنج و کاشت آن درون رحم است.

 

به گفته این دانشمندان انگلیسی، این روش می‌تواند به لحاظ روانی برای زوجها بسیار آرام‌کننده باشد چرا که می‌دانند آغاز شکل‌گیری بچه در درون رحم خود مادر بوده و جنین‌ها در بهترین شرایط برای باروری قرار دارند.

 

این کپسول دارای 360 حفره است و از این رو مایع درون رحم می‌تواند تخمک و اسپرم را در خود غوطه‌ور کند.

 

پس از 24 ساعت این کپسول از رحم خارج شده و پزشکان، سالمترین جنین را برای کاشت در دیواره رحم مادر انتخاب می‌کنند.

 

پروفسور نیک مکلون، مدیر بخش پزشکی مرکز باروری کامل ساوث‌همپتون اظهار کرد: معرفی این دستگاه، نشان‌دهنده دستاوردی واقعی در درمان لقاح خارج رحمی بوده زیرا برای نخستین بار زنان را قادر می‌سازد تا از جنین در اولین مراحل شکل‌گیری مراقبت کنند. این امر به لحاظ روانی بسیار اهمیت دارد زیرا والدین آینده را بطور مستقیم در مرحله لقاح و شکل‌گیری اولیه جنین دخیل می‌کنند؛ همچنین این کار می‌تواند مزایای سلامت بسیاری برای کودکان به دنیا آمده توسط این روش داشته باشد.

 

این شیوه از یک دستگاه بسیار کوچک به نام AneVivo استفاده می‌کند که تنها یک سانتیمتر طول و یک میلیمتر عرض دارد و توسط پاسکال ماک، دانشمند سوئیسی ابداع شده است.

 

ماک گفت: در بارداری طبیعی، جنین تماس بسیار کمی با محیط داشته و کمتر تحت تاثیر دما، فشار و نور قرار دارد. جنین‌های اولیه، حیات را در تماس نزدیک با مادر آغاز و مبادله دوطرفه مایع را در مراحل اولیه رشد بازآفرینی می‌کنند.

 

وی افزود: این لحظه‌ای شگرف در پیشرفت درمان باروری در انگلیس بوده و ما از این که توانسته‌ایم به بیماران گزینه فرآیند طبیعی‌تر باروری را ارائه کنیم، بسیار هیجان‌زده هستیم.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453190686288_46-500x500.jpg

مخترع ایرانی موفق به ساخت سیستم هوشمندسازی کنترل بخاری‌های گازی شد که با تنظیم خودکار عملکرد بخاری براساس دمای محیط تا 50 درصد در هزینه گاز مصرفی خانوارها صرفه جویی می کند.

 

مهدی مبلی در خصوص اختراع خود  گفت: بخاری‌های گازی خانگی از جمله لوازمی هستند که تقریبا از زمان تولید تاکنون هیچ گونه پیشرفت قابل توجهی در بروزرسانی فنی و بهینه‌سازی مصرف سوخت آنها انجام نشده است در حالی که براساس گزارش‌های شرکت ملی گاز بیشترین مصرف گاز در فصل زمستان به غیر از مصارف صنعتی مربوط به استفاده گرمایشی در منازل، ادارات و مکانهای عمومی است که همین امر هزینه‌های زیادی را چه به صنعت گاز و چه به مصرف کنندگان تحمیل می‌کند.

 

رییس دفتر فنی ‏مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران‏ خاطرنشان کرد: سیستم ابداعی که فاقد نمونه مشابه داخلی یا خارجی است شامل یک دستگاه کنترلر کوچک نصب شده بر روی بخاری و یک حسگر دمایی است که در اتاق یا سالن مربوطه نصب می شود و اطلاعات را به صورت بی سیم به کنترلر ارسال می کند. این دستگاه براساس دمای محیط و تنظیمات قبلی مصرف کننده با کم و زیاد کردن جریان گاز در بخاری، گرمای خروجی از بخاری را تنظیم می‌کند.

 

وی تصریح کرد: هزینه تمام شده نمونه اولیه این سیستم حدود 80 هزار تومان بوده که در صورت رسیدن به تولید انبوه مطمئنا کاهش می یابد و البته میزان صرفه جویی حاصل از این دستگاه به حدی است که هزینه پرداختی بابت دستگاه در یکی، دو قبض اول جبران می‌شود.

 

مبلی با بیان این که سیستم هوشمندسازی بخاری بدون نیاز به سیم کشی یا هیچ گونه تغییراتی در ساختار اولیه بخاری در بخاری های در حال استفاده قابل نصب بوده و ترموستات (حسگر دمای محیطی) بی سیم آن در هر نقطه‌ای قابل نصب است اظهار داشت: این سیستم که با یک بار تنظیم، بخاری را در دمایی مطبوع نگه می‌دارد در مدل های مختلف بخاری‌ مستقر در منازل و ادارات، آسایشگاه‌های معلولان و افراد سالمند، مدارس، مساجد، بیمارستان‌ها و کارخانه ها قابل نصب است.

 

مبلی در پایان با اعلام آمادگی برای همکاری با واحدهای صنعتی خصوصا صنایع بخاری سازی برای تولید انبوه این دستگاه ابراز امیدواری کرد زمینه کاربرد گسترده این دستگاه و صرفه جویی چشمگیر در گاز مصرفی کشور فراهم شود.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1452582683431_NIAYESH-AFSHORDI-082.jpg

فیزیکدانان مؤسسه تحقیقاتی «پریمیتر» (Perimeter) چگونگی استفاده از بزرگترین ساختارِ ممکن - انحنایِ کلی جهان – به عنوان یک عدسی برای بررسی کوچک‌ترین ذرات بنیادی قابل مشاهده در جهان امروز را نشان می‌دهند.

 

 دکتر نیایش افشردی، عضو هیات علمی دانشگاه واترلو و موسسه‌ فیزیک نظری پریمیتر و دکتر الیوت نلسون، محقق پسادکتری موسسه به تازگی موفق به کسب مقام سوم جایزه‌ کیهان‌شناسی «بوکاتر» برای کشف روش کاملا جدید و متفاوتی در کیهان شناسی شده‌اند. این روش قادر است دریچه‌ای را به آینده‌ فیزیک ذرات بنیادی بگشاید.

 

دکتر افشردی از فارغ‌التحصیلان دبیرستان استعدادهای درخشان (تیزهوشان) علامه حلی تهران و برنده مدال نقره المپیاد جهانی فیزیک سال 1996 (1375) نروژ است که تحصیلات کارشناسی خود را در رشته فیزیک در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برده و دکتری خود را از دانشگاه پرینستون آمریکا اخذ کرده است.

 

این اخترفیزیکدان جوان ایرانی، پیش از این نیز جوایز علمی متعددی از جمله مدال طلای پروفسور M. K. Vainu Bappu انجمن نجوم هند در سال 2008، جایزه وزارت تحقیقات و نوآوری اونتاریوی کانادا و تسهیلات شتاب‌دهنده اکتشافات شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC) را کسب کرده است.

 

کار تحقیقاتی آن‌ها از جایی شروع شد که فضا را همانند سطح صاف و همواری در نظر می‌گیرند که در این فضای صاف و هموار چین خوردگی‌های موضعی‌ وجود دارند و نکته‌ جالب آن است که جهان به طور کلی یک درصد از این سطح هموار را شامل می‌شود.

 

مشکل آنجاست که در واقع نباید این طور باشد. خلاء موجود در فضا تهی نیست بلکه در آن میدان‌هایی وجود دارد که اگرچه ممکن است ضعیف باشند اما مقدارشان صفر نیست. در کوانتوم هیچ چیزی نمی‌تواند صفر باشد به این علت که پارامتر‌های کوانتومی دائما در حال حرکت و تغییر هستند.

 

طبق نظریه نسبیت عام، این نوسانات باعث خمیدگی فضا - زمان می‌شوند. در حقیقت تمام این توضیحات برای آن است که بدانیم یک محاسبه‌ ساده از میزان خمیدگی فضا نشان می‌دهد که جهان درهم پیچیده‌ای خواهیم داشت که ماه در آن نمی‌گنجید.

 

کیهان شناسان همچنین برای حل این مساله تحقیقاتی انجام داده‌اند: جهان باید خمیده باشد، اما صاف و هموار به نظر بیاید.

 

اگر فرض کنیم ضد جاذبه‌ای وجود دارد که قادر است به طور دقیق تمایل به خمیدگی فضا را خنثی کند، مشکل قابل حل خواهد بود. چنین پیش‌بینی‌ها و تصحیحات نامحتملی از مشکلات همیشگی کیهان‌شناسان به شمار می‌رود که بیش از نیم قرن است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

 

در این مقاله، نلسون و افشردی تلاشی برای حل این مساله انجام ندادند. هنگامی که کیهان‌شناسانِ دیگر به دنبالِ ثابتِ خنثی کننده می‌گشتند، نلسون و افشردی در پی طرح پرسش دیگری بودند: "آیا اضافه کردن چنین ثابتی برای خنثی کردنِ انرژیِ خلا وجودِ فضا زمانِ مسطح را تضمین می‌کند؟".

 

پاسخ آن‌ها این بود: "مسلما خیر !"

 

در این صورت در فضایِ خلاء هنوز میدان‌های کوانتومی وجود دارد و نوسانات میدان‌های کوانتومی طبیعت آنها است. حتی اگر آن‌ها به صورت دقیق و کاملی خنثی شوند به طوری که مقدار میانگین آن صفر باشد، میدان‌های کوانتومی کماکان حول نقطه صفر نوسان خواهند کرد و نوسانات (دوباره) موجب خمیدگی فضا می‌شود.

 

در این طرح، مقدار خمیدگی‌ که توسط میدان‌های معلوم (میدان الکترومغناطیسی یا میدان ناشی از هیگز) ایجاد می‌شود، آنقدر کوچک است که قابل اندازه‌گیری نیست و بنابراین مجاز خواهد بود اما مقدار هر میدان ناشناخته‌ای باید به اندازه‌ کافی کم باشد تا نوسانات آن خمیدگیِ قابل مشاهده در جهان ایجاد نکند این یعنی در نظر گرفتنِ ماکزیمم انرژی برای میدان‌های نامعلوم.

 

یک حداکثر نظری برای یک میدان نظری ممکن است پیشگامانه به نظر نرسد، اما پنجره‌ جدیدی به مکان غیرمنتظره فیزیک ذرات خواهد گشود.

 

همان‌طور که مکانیک کوانتومی به ما می‌آموزد، ذره، حاصلِ برانگیختگیِ میدان است. به عنوان مثال، فوتون، حاصل برانگیختگیِ میدانِ الکتریکی است. همچنین، بوزون هیگز، ذره‌ای که به تازگی کشف شده حاصل برانگیختگیِ میدانِ هیگز است. تقریبا شبیه موج که نتیجه‌ برآشفتگیِ اقیانوس است. همانطور که می‌توان از رویِ ارتفاعِ موج، اطلاعاتی راجع به عمق آب به دست آورد، جرم یک ذره نیز به میزان قدرتِ میدانِ متناظر با آن بستگی دارد.

 

انواعِ جدیدِ میدان‌های کوانتومی، اغلب پیشنهاد‌هایی برای گسترشِ مدلِ استانداردِ فیزیک ذرات مطرح می‌کنند. اگر افشردی و نلسون درست گفته باشند و چنین میدان‌هایی که نوسانات آن‌ها انرژیِ کافی برای ایجادِ خمیدگی قابل توجه را داشته باشد، وجود نداشته باشند، احتمال وجود ذرات ناشناخته با جرم بیشتر از 35 ترا الکترون ولت بسیار کم خواهد بود. به نوشته سایت انجمن فیزیک، نویسندگان مقاله پیش‌بینی می‌کنند که اگر ذرات و میدان‌های جدیدی در ارتباط با گسترشِ مدل استاندارد وجود داشته باشند در زیر محدوده‌ ذکر شده قرار خواهند گرفت.

 

در طول نسل‌ها، فیزیک ذرات پیشرفت بسیار زیادی داشته است: ساختن برخورددهنده‌های قدرتمند و قدرتمند تر برای تولید، سپس ضربه زدن و مطالعه و بررسیِ ذرات سنگین و سنگین‌تر. درست مانند آن است که از طبقه‌ همکف شروع به ساختن کرده‌ایم و هر چه که به طبقات بالاتر می‌رسیم، ذرات بیشتری را کشف می‌کنیم. آنچه که نلسون و افشردی انجام داده‌اند، تنها ابری کردن آسمان است.

 

در فیزیک ذرات بحث گسترده‌ای پیرامون این موضوع که آیا به تولید شتابدهنده‌های بسیار قدرتمندتر برای جست وجو و بررسی ذراتِ ناشناخته‌ سنگین‌تر نیازمند هستیم یا خیر وجود دارد.

 

در حال حاضر، قدرتمند‌ترین شتابدهنده‌ جهان، شتابدهنده‌ بزرگ هادرونی با انرژی‌ای از مرتبه‌ 14 ترا الکترون ولت عمل می‌کند و این در حالی است که شتابدهنده‌ فوق سریعِ چین تا پیشنهادِ 100 ترا الکترون ولت نیز پیش رفته است. از آنجایی که ادامه‌ این بحث ناتمام است، نتایج بررسی‌های تحقیقِ جدید می‌تواند به تجربی‌کاران در انتخاب انرژی مطلوب کمک کند که ارتفاع کدام آسمانخراشِ انرژی مناسب‌تر است!

 

موسسه‌ پریمیتر، بزرگترین موسسه‌ تحقیقاتی فیزیک نظری در جهان به شمار می‌رود که در سال 1999 برای گسترش اکتشافات در فهم بنیادی جهان از کوچکترین ذرات تا کل کیهان تاسیس شد.تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 در دنیای خودرو، سدان‌های لوکس سایز متوسط محصولاتی هستند که ترکیبی از قیمت مناسب، پرستیژ، امکانات رفاهی زیاد و توانایی حرکتی بالا را در اختیار مالکان خود قرار می‌دهند. در حال حاضر رقابت سنگینی در این کلاس خودرویی شکل گرفته است و شرکت‌های مطرح خودروسازی همواره در تلاش هستند تا با ارایه‌ی خودرو‌هایی با ظاهر متفاوت، امکانات افزوده و قیمت مناسب، خریداران بیشتری را به سمت محصولات خود جلب کنند. خریداران نیز همواره به جایگزین کردن این دسته از محصولات با سدان‌های خانوادگی، علاقه زیادی نشان داده‌اند. در ادامه شما را با بهترین خودرو‌های لوکس با قیمت مناسب و اندازه‌ی متوسط در سال ۲۰۱۵، آشنا خواهیم کرد.

۱۲- لینکلن MKZ

2014 lincoln mkz

با وجود طراحی متفاوت، MKZ شباهت‌های زیادی به فورد فیوژن دارد. کاربرد پیشرانه‌های چهار سیلندر ۲ لیتری توربوشارژ در کنار نمونه‌ی ۶ سیلندر ۳.۷ لیتری در لینکلن MKZ، تاییدی بر این ادعا است. جعبه‌ دنده‌ی ۶ سرعته‌ی خودکار نیز وظیفه‌ی انتقال قدرت به چرخ‌های جلو یا چهارچرخ را در MKZ‌ بر عهده دارد. نمونه‌ی هیبریدی MKZ‌ تنها به صورت محور جلو محرک به فروش می‌رسد. باید از ظاهر و امکانات رفاهی MKZ رضایت زیادی داشته باشید تا آن را به فورد فیوژن ترجیح بدهید. بد نیست بدانید نسل جدید این خودرو با ظاهری کاملا متحول شده به تازگی معرفی شده است و فروش آن نیز به زودی آغاز خواهد شد.

۱۱- بیوک رِگال

2014 buick regal

رگال نیز همانند سایر محصولات بیوک قادر به ترکیب راحتی و توانایی حرکتی بالا است. این خودرو از پیشرانه‌ی ۲ لیتری چهار سیلندر توربوشارژ به توان خروجی ۲۵۹ اسب بخار، بهره می‌برد. جعبه‌ دنده‌ی ۶ سرعته‌ی خودکار نیز جهت انتقال توان به چرخ‌های جلو به کار رفته است. در صورت انتخاب نمونه‌ی اسپرت‌ GS، رگال به سیستم چهارچرخ محرک، سیستم تعلیق تطبیق پذیر با شرایط جاده و جعبه دنده‌ی ۶ سرعته‌ی دستی مجهز خواهد بود. با این حال رگال توانایی رقابت در عملکرد حرکتی را با سایر خودرو‌های مطرح این لیست ندارد.

۱۰- اینفینیتی Q50

2014 infiniti q50s

اینفینتی بهترین گزینه‌ی موجود برای عاشقان تکنولوژی است. خودرو‌های این برند همواره مملو از انواع مختلف تکنولوژی‌های مختلف با کلید‌های کاربری زیاد است . به عنوان مثال می‌توان به سیستم فرمان سیمی اشاره کرد. در این سیستم هیچ ارتباط مکانیکی بین غربیلک و چرخ‌های نیست و تمامی عملیات فرمان‌گیری به واسطه‌ی سنسور‌ها و عملگر‌های مخصوص انجام می‌شود. اما متاسفانه این سیستم در بعضی شرایط عملکرد غیر قابل پیش‌بینی دارد. پیشرانه‌ی استاندارد به کار رفته در Q50 نمونه‌ی ۶ سیلندر ۳.۷ لیتری است که توانایی تولید ۳۲۸ اسب بخار دارد. مدل هیبریدی Q50 نیز به ترکیب پیشرانه‌ی ۶ سیلندر ۳.۵ لیتری و یک موتور الکتریکی مجهز است که توانایی تولید ۳۶۰ اسب بخار را دارند. با این حال Q50 جذابیت رانندگی نمونه‌ی قبلی خود (G37) را ندارد.

۹- فولکس واگن CC

2015 volkswagen cc

فولکس واگن سی‌سی پیش‌تر با نام پاسات‌ سی‌سی عرضه می‌شد و پس از مدتی به عنوان نمونه‌ای جداگانه به بازار ارایه شد. این خودرو در نسل جدید خود افزایش فضای کابین را تجربه کرده است تا راحتی بیشتری برای سرنشینان به ارمغان بیاورد. پیشرانه‌ی ۲ لیتری توربوشارژ به همراه جعبه دنده‌های دستی یا دوکلاچه، در نمونه‌ی پایه‌ی سی‌سی به کار می‌رود. امکان انتخاب پیشرانه‌ی ۳.۶ لیتری و سیستم چهارچرخ محرک در دسترس است. تجربه‌ی رانندگی با نمونه‌ی ۳.۶ لیتری فولکس واگن سی سی همانند سدان‌‌های لوکس سایز بزرگ است، اما قیمتی بسیار بیشتر از نمونه‌ی  لیتری دارد. با این که CC تجربه‌ی رانندگی بسیار راحت و آرامی را برای سرنشینان به ارمغان می‌آورد، طراحی بدنه و کابین آن حرفی در برابر رقبای اروپایی و آسیایی خود ندارد. 

۸- ولوو S60

2015 volvo s60

ولوو هدف واضحی از تولید S60 نداشته و می‌توان این مساله را به خوبی در این خودرو مشاهده کرد. ولوو هدف از تولید S60 را خودرویی ایمن با پیشرانه‌‌ای کم مصرف در کنار قابلیت‌های بالای حرکتی را داشته است. پیشرانه‌های توربوی چهار سیلندر ۲۴۰ و ۳۰۲ اسب بخاری ولوو نشان از خودرویی توانمند را دارد اما هدف ولوو از حذف نمونه‌ی چهار چرخ محرک این خودرو هنوز مشخص نیست. نمونه‌ی قدرتمند و زیباتر S60 Polestar نیز برای عاشقان خودروهای اسپرت در تعداد محدود عرضه خواهد شد. در نهایت بد نیست بدانید ولوو در حال بازطراحی تمام خودروهای تولیدی خود با زبان طراحی جدیدی است که پیش‌تر در XC90 و S90 شاهد زیبایی بلامنازع آن هستیم. S60 نیز به زودی تحت عمل زیبایی قرار خواهد گرفت و بد نیست تا آن زمان از خرید این خودرو دست نگه دارید.

۷- آکورا TLX

2015 acura tlx

استفاده از سیستم‌های پیشرفته و روز دنیای خودرو، نقطه‌ی قوت آکورا است و TLX نیز از این مساله بهره می‌برد. به عنوان مثال می‌توان به سیستم چهارچرخ فرمان‌پذیر و چهارچرخ محرک با قابلیت تقسیم مجزای نیز به هر چرخ نام برد. پیشرانه‌ی استاندارد به کار رفته در TLX نمونه‌ی چهار سیلندر ۲.۴ لیتری به توان ۲۰۶ اسب بخار است که جعبه دنده‌ی ۸ سرعته‌ی دوکلاچه‌ی خودرکاز نیز وظیفه‌ی انتقال قدرت را برعهده دارد. پیشرانه‌ی ۶ سیلندر ۳.۵ لیتری به توان ۲۹۰ اسب بخار به همراه جعبه دنده‌‌ی ۹ سرعته‌ی خودکار نیز در دسترس است.TLX از چراغ‌های جلوی ال‌ای‌دی بهره می‌برد و سیستم‌های هوشمند کمکی رانندگی اعم از آکورا لینک، ترمز خودکار با تشخیص افراد پیاده‌رو و نگه داشتن خودرو در بین خطوط، در شرایط مختلف به کمک راننده خواهند آمد. سیستم اطلاعاتی و چندرسانه‌ای آکورا از نقاط قوت آن است که همانند سیستم iDrive بی‌آم‌و، به وسیله‌ی آن قادر به تغییر تنظیمات بسیار گسترده‌ای از خودرو خواهید بود. TLX در زمینه‌ی توانایی‌های حرکتی، به خوبی رقبای آلمانی خود نیست اما راحتی رانندگی در کنار قیمت مناسب، این خودرو را به گزینه‌‌ی مناسبی تبدیل کرده است.

۶- آئودی A4

audi a4

با این که نسل فعلی آئودی A4 سن بیش‌تری نسبت به رقبای خود دارد، اما هم‌چنان توانایی رقابت با بهترین‌های این کلاس خودرویی را دارد. پیشرانه‌ی چهار سیلندر ۲ لیتری این خودرو توانایی تولید ۲۲۰ اسب بخار را دارد و آئودی از جعبه دنده‌های ۶ سرعته‌ی دستی و ۸ سرعته‌ی خودکار برای انتقال قدرت به چهار چرخ بهره گرفته است. نمونه‌ی جعبه دنده‌ی خودکار با ضرایب متغیر نیز در دسترس است. طراحی زیبای بدنه و کابین A4 حتی پس از۷ سال از معرفی آن، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. فرمان‌پذیری و دینامیک A4 از بهترین‌های این کلاس است و با این که هیجان بالایی ندارد، اما در تمامی شرایط عملکرد مطمئنی از خود به نمایش می‌گذارد. لازم به ذکر است نسل جدیداین خودرو به تازگی معرفی شده است و به زودی فروش آن آغاز خواهد شد.

۵- لکسوس IS

2014 lexus is350 f

لکسوس IS به فرمان دقیق و سیستم تعلیق عالی خود، سواری راحتی را برای سرنشینان به ارمغان خواهد آورد. این خودرو از پیشرانه‌ی ۲.۵ لیتری ۶ سیلندر به قدرت ۲۰۴ اسب بخار ( به زودی با نمونه‌ی چهار سیلندر مجهز به توربوشارژر جایگزین خواهد شد) در کنار نمونه‌ی قابل سفارش ۶ سیلندر و ۳.۵ لیتری به توان ۳۰۶ اسب بخار بهره می‌برد. لکسوس برای انتقال قدرت از جعبه دنده‌‌ی ۶ سرعته‌ی خودکار با قابلیت انتقال نیرو به محور عقب یا چهارچرخ، در کنار نمونه‌ی ۸ سرعته‌‌ی مخصوص پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری، بهره برده است. اگر به سرعت و هیجان در رانندگی علاقه دارید، پیشنهاد ما IS350 F است. این خودرو به واسطه‌ی پیشرانه‌ی قدرتمند و سیستم انتقال قدرت جدید خود، توانایی حرکتی بالایی را در اختیار راننده می‌دهد.

۴- کادیلاک ATS

2015 cadillac ats

کادیلاک ATS رفتار مشابهی با بی‌ام‌و سری ۳ دارد به نحوی که می‌توانید کاملا حس و حال بی‌ام‌و را در این خودرو تجربه کنید. با این که باور این مساله سخت است، اما سدان اسپرت و لوکس کادیلاک فرمان پذیری بهتری از سری ۳ ارایه می‌دهد. پیشرانه‌های ۲.۵ لیتری چهار سیلندر، ۲ لیتری توربو و ۳.۶ لیتری ۶ سیلندر قوای حرکتی این خودرو را تامین می‌کند. ATS به صورت استاندارد به صورت محور عقب محرک به فروش می‌رسد، اما با پرداخت هزینه‌ی بیشتر می‌توانید از سیستم چهارچرخ محرک در این خودرو بهره ببرید. تنها مشکل کادیلاک ATS طراحی خسته کننده‌ی کابین آن است که باعث شده است این خودرو پایین‌تر از اصلی‌ترین رقبای آلمانی خود قرار بگیرد.

۳- مرسدس بنز C Class

2015 mercedes benz c400

برای توصیف مختصر سی کلاس، کافی است بدانید این خودرو تمام دانش مرسدس بنز از سدان لوکس را در بدنه‌ی کوچک به همراه دارد. کابین این خودرو بهترین در کلاس خود است و استاندارد‌های جدید در این زمینه تالیف کرده است. مرسدس بنز در سدان محبوب خود از پیشرانه‌‌های چهار سیلندر توربو به توان ۲۴۱ اسب بخار و نمونه‌ی ۶ سیلندر توربو با توان خروجی ۳۲۹ اسب بخار بهره برده است. البته خودروساز مطرح آلمان برای خریداران مدل ۲۰۱۶ سی کلاس سورپرایزی در نظر گرفته و پیشرانه‌ی ۶ سیلندر ۳۶۲ اسب بخاری را در دسترس خریداران قرار داده است. جعبه دنده‌ی هفت سرعته‌ی خودکار نیز وظیفه‌ی انتقال قدرت را به چرخ‌های عقب یا در صورت سفارش به تمامی چرخ‌ها، بر عهده دارد. سی کلاس با وجود تجربه‌ی رانندگی آرام و لذت بخش شهره‌ی مرسدس بنز، در زمان نیاز می‌تواند باعث تولید آدرنالین در بدن سرنشینان شود.

۲- بی‌ام‌و سری ۴ گرن کوپه

2015 bmw 428i gran coupe

اگر هوراه به خرید سدان کوپه اعم از مرسدس بنز CLS‌ و بی‌ام‌و سری ۶ گرن کوپه علاقه داشتید اما توانایی پرداخت هزینه‌ی لازم را نداشتید، بی‌ام‌و گزینه‌ی جدیدی برای شما دارد. بی‌ام‌و سری ۴ گرن کوپه با الهام گرفتن از سری ۳ و استفاده از المان‌های خاص اعم از درب‌های بدون فریم دور شیشه‌ها، محصولی بسیار زیبا تولید کرده است. این خودرو به پیشرانه‌ی ۲ لیتری ۲۴۰ اسب بخاری یا نمونه‌ی ۳ لیتری ۳۰۰ اسب بخاری مجهز است و جعبه دنده ‌ی ۸ سرعته‌ی خودکار وظیفه‌ی انتقال قدرت را بر عهده دارد. امکان سفارش سیستم چهارچرخ محرک نیز وجود دارد. سری ۴ گرن توریسمو اقسام مختلف محدودی دارد؛ نمونه‌ی اسپرت M، جعبه دنده‌ی دستی و پیشرانه‌ی دیزلی برای این خودرو در نظر گرفته نشده است. با وجود زیبایی خیره کننده‌ی و قابلیت حرکتی بالای سری گرن توریسمو، قیمت بالاتر آن نسبت به برادر خود باعث قرارگیری در رده‌ی دوم این لیست شده است.

۱- بی‌ام‌و سری ۳

2014 bmw 328d m sport sedan

همواره از سری ۳ به عنوان استاندارد سدان‌های لوکس اسپرت یاد می‌شود. نسل جدید این خودرو نیز در کنار ظاهر زیبا، عملکرد حرکتی بالایی را با خود به همراه دارد که تنها بی‌ام‌و توانایی طراحی و ارایه آن‌ را دارد. این خودرو به طیف وسیعی از پیشرانه‌ها و جعبه دنده‌های مختلف مجهز شده است. کابین سری ۳ نیز با حفظ راحتی سرنشینان، ظاهر جذاب و اسپرتی دارد که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. سری ۳ با بدنه‌ی زیبا، پیشرانه‌های قدرتمند، فرمان پذیری مثال زدنی، کابین راحت و امکان انتخا ب سیستم چهار چرخ محرک، نام بی‌ام‌و را در صدر این لیست حفظ می‌کند و خود را به عنوان بهترین خودروی کلاس سدان‌های لوکس سایز متوسط معرفی می‌کند.

نظر شما در رابطه با خودروهای این لیست چیست؟تاريخ : دو شنبه 28 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 لوازم جانبی از مهم‌ترین بخش‌های انتخاب گوشی‌های هوشمند هستند. چرا که تنوع و زیبایی آن‌ها مهم بوده و نیز کارآیی گوشی شما را نیز دو چندان می‌کند. سونی توجه زیادی به این خواسته‌ی طرفداران و خریداران گوشی‌های خود دارد و گزینه‌های متعددی را برای انتخاب پیش‌روی آن‌ها قرار می‌دهد. در ادامه به معرفی بخشی از این لوازم جانبی برای گوشی‌های سری اکسپریا زد ۵ خواهیم پرداخت.

ساعت هوشمند SmartWatch 3

15 868fb

سونی سال گذشته نسل جدید ساعت هوشمند خود را با نام اسمارت واچ ۳ معرفی کرد. با استفاده از این ساعت هوشمند می‌توان تا دو روز بدون نیاز به شارژ به ثبت فعالیت‌های ورزشی پرداخته و اطلاعات جمع‌آوری شده را با اپلیکیشن سلامتی نظیر Lifelog روی اکسپریا زد ۵ همگام کرد. با استفاده از اسمارت واچ ۳ دیگر نیازی به چک کردن مداوم اکسپریا زد ۵ خود ندارید؛ چراکه می‌توانید تمام اعلانیه‌های دریافت شده روی گوشی هوشمند را در ساعت هوشمند ببینید. این ساعت هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید ور گوگل بوده و اپلیکیشن‌های متعددی برای آن توسعه یافته است. اسمارت واچ ۳ از قابلیت ارتباط با شبکه‌های ارتباطی بی‌سیم‌ نیز برخوردار است و می‌توان ساعت را بدون نیاز به همراه داشتن گوشی با اتصال به شبکه‌ وای‌فای مورد استفاده قرار داد. سونی طیف گسترده‌ای از ساعت‌های هوشمند اسمارت واچ ۳ را با بند‌های مختلف در رنگ‌های متنوع در اختیار کاربران قرار داده است.

دستبند هوشمند سلامتی اسمارت بند تاک

14 fe360

 دستبند هوشمند اسمارت بند تاک را باید ترکیب مد، دستبند هوشمند سلامتی و تکنولوژی خواند. با استفاده از نمایشگر E-Ink تعبیه شده در این دستبند هوشمند می‌توان از آخرین اعلانیه‌های دریافتی روی گوشی و همچنین میزان فعالیت‌های ورزشی آگاه شد. با توجه به بهره‌گیری از نمایشگر E-Ink که حالت خمیده آن ارگونومی خاصی را به دستبند بخشیده، می‌توان تا سه روز بدون نیاز به شارژ مجدد، از این دستبند استفاده کرد. ضمنا این دستبند تا ۱.۵ متر زیر آب قادر است در برابر نفوذ مایعات مقاومت کند. با استفاده از بند‌های متنوع ارائه شده برای این دستبند هوشمند می‌توانید آن را لباس خود ست کنید. همچنین در صورت دریافت مکالمات صوتی نیازی به بیرون آوردن گوشی از جیب نیست و به راحتی می‌توان از روی دستبند هوشمند به تماس دریافتی پاسخ داد.

ایرفون MDR-NC750

18 342d8

اگر از دوستداران موسیقی بوده و همواره در زمان پیاده‌روی، مطالعه، رانندگی و مسافرت دوست دارید تا به موسیقی گوش فر دهید، پس هدست MDR-NC750 سونی را باید یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای شما خواند که می‌تواند ترکیب مناسبی را با اکسپریا زد ۵ تشکیل دهد. با استفاده از این هدست می‌توانید صدایی با کیفیت بالا در حالتی که ۹۸ درصد از نویز بیرونی حذف شده را به وضوح شنید.

شارژر بی سیم WCH10

17 4270e

شارژ گوشی‌های هوشمند را باید یکی از چالش‌های تولیدکنندگان این ابزار‌های موبایل خواند. اتصال گوشی به شارژر، باعث می‌شود تا قابلیت حمل این محصولات به صفر برشد. شارژر‌های مغناطیسی که از فناوری QI استفاده می‌کند، راهکاری ایده‌ال برای شارژ کردن گوشی بدون نیاز به اتصال سیم شارژر به گوشی هوشمند است. حتی با استفاده از کاورهای شارژ بی‌سیم می‌توان گوشی هوشمند را در حالت شارژ بصورت ایستاده قرار داده و از گوشی برای دیدن قابل‌های ویدیویی یا دیدن فیلم استفاده کرد.

هدست بی‌سیم DR-BTN200M

12 a32bb

هدست بی‌سیم جدید سونی این امکان را در اختیار دوستداران موسیقی قرار می‌دهد تا از قید و بند ایجاد شده توسط هدست‌ها و ایرفون‌های سیمی رها شوند. جفت کردن این هدست با گوشی به سادگی و با استفاده از فشردن کلید فیزیکی قرار گرفته روی گوشی سمت چپ هدفون صورت می‌پذیرد. کافی است تا همزمان با فشردن این کلید، هدست را به پشت گوشی نزدیک کرد تا جفت شدن از طریق ارتباط NFC صورت پذیرد. پس از جفت شدن ارتباط بلوتوث بین گوشی و هدست ایجاد شده و می‌توان بدون نیاز به اتصال سیم یا پورت مخصوص جک هدفون ۳.۵ میلی متری به موسیقی دلخواه خود گوش فرا داد.

داک شارژر میکرو USB

11 c7dc5

در صورتی که دوست دارید تا گوشی هوشمندتان همیشه جلوی چشم بوده و بتوانید در مواقع لزوم آن را چک کنید، پس بهتر است از داک شارژر میکرو USB موسوم به DK52 استفاده کنید. با استفاده از این داک به راحتی می‌توانید اکسپریا زد ۵ را از محل پورت میکرو USB روی این داک قرار داده و گوشی را در حالت ایستاده شارژ کنید. این داک شارژر با هر سه نسخه‌ی اکسپریا زد ۵ کامپکت، اکسپریا زد ۵ پریمیوم و اکسپریا زد ۵ قابل استفاده است.

استایل کاور

13 3a18a

در صورتی که حساسیت زیادی به سلامت گوشی هوشمند خود داشته و دوست ندارید تا کوچک‌ترین خط و خشی روی گوشی بیفتد، پس بهتر است از استایل کاور توسعه یافته توسط سونی روی اکسپریا زد ۵ استفاده کنید. با استفاده از این کاور علاوه بر این گوشی خود را از تمام خطراتی که آن را تهدید می‌کند، محافظت می‌کنید، به تمام ویجت‌ها و اپلیکیشن‌های مورد نیاز خود حتی زمانی که کاور در حالت بسته است، دسترسی خواهید داشت. با استفاده از این کاور می‌توان در زمان بسته بودن به آیکن ۵ اپلیکیشن دسترسی داشت. با استفاده از کاور SCR42 در رنگ‌های مختلف می‌توان کاوری همرنگ با اکسپریا زد ۵ را به همراه این گوشی استفاده کرد تا علاوه بر افزایش مقاومت گوشی، ظاهر زیبایی را نیز به آن بخشید.

کوئیک شارژر

16 60a80

در صورتی که به دلایلی تنها می‌توانید مدت کوتاهی را در یک نقطه باقی مانده و گوشی هوشمند خود را به شارژر متصل کنید، پس quick charger توسعه یافته توسط سونی می‌تواند شارژ مورد نیاز شما را تامین کند. با استفاده از UCH10 می‌توانید در کمتر از ۱۰ دقیقه اکسپریا زد ۵ را برای استفاده به مدت ۵ تا ۵.۵ ساعت شارژ کنید. این محصول جانبی را می‌توان با تمام گوشی‌های هوشمند سری اکسپریا زد ۵ مورد استفاده قرار داد.تاريخ : دو شنبه 28 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در حال حاضر واتس اپ برای یک سال رایگان است و پس از این مدت باید برای هر سال استفاده از آن مبلغ ۱ دلار را پرداخت کرد. اما یکی از بنیان‌گذاران این اپلیکیشن پیام‌رسان با ذکر این نکته که سیستم دریافت هزینه خوب عمل نکرده، بیان کرده است که دیگر هزینه‌ای از کاربران واتس اپ برای استفاده از آن دریافت نخواهد شد.

البته واتس اپ برنامه‌ای برای تبلیغات از طریق این اپلیکیشن نداشته و در نظر دارد تا با گسترش فعالیت خود به کسب و کارها از این طریق کسب درآمد کند. این اپلیکیشن با ارائه‌ی خدماتی مانند درخواست تاکسی از طریق آن یا اطلاع‌رسانی دیرکرد پرواز، از کاربر خود هزینه دریافت خواهد کرد.

این روش دقیقا همان روندی است که فیسبوک و اپلیکیشن پیام‌رسان آن در پیش گرفته‌اند و حالا در پیش گرفتن این روند توسط واتس اپ نیز امری غیرطبیعی نیست چرا که در حال حاضر فیسبوک مالک واتس اپ هست.تاريخ : دو شنبه 28 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سامسونگ در حال تولید ساعت‌های هوشمندی عالی نظیر گیر اس ۲ است که توانسته با مکانیسم چرخشی خود در بین ساعت‌های هوشمند معروف، بسیار خاص جلوه کند. اما کمپانی کره‌ای از ساخت گجت‌های پایش‌گر سلامتی هم دست برنداشته و هنوز در حال توسعه و تکامل آن‌ها است.

شماره مدل این دستگاه لو رفته SM-R150 و شبیه به نسخه‌ای ورزشی از گیر اس ۲ مجهز به تایزن طراحی شده است. گفته می‌شود این پایش‌گر سلامتی و تناسب اندام از سیستم عامل تایزن بهره می‌برد. هنوز ماهیت اصلی این وسیله مشخص نیست، اما چند سناریو مطرح است:

اول اینکه این یک گجت پایش‌گر سلامت است که در کنار این نقش اصلی خود می‌تواند زمان را هم به شما نشان دهد. دوم اینکه این گجت تنها یک دمو از محصولات آینده سامسونگ است که هنوز به واقعیت پیوستن آن‌ها قطعی نشده است. سناریو سوم که به نظر از دوتای اول محتمل‌تر باشد این است که این دستگاه نسخه‌ای جدید از گیر اس ۲ با قابلیت‌های بیشتر باشد.

gear 2 07955

در هر صورت موضوعی که از آن اطلاع کامل داریم این است که به زودی ساعت یا وسیله هوشمندی برای پایش سلامت را از سامسونگ شاهد خواهیم بود. هنوز از زمان آغاز فروش این محصول و قیمت آن اطلاعاتی وجود ندارد اما از ویژگی‌های احتمالی این دستگاه می‌توان به مانیتور کردن ضربان قلب کاربر، الگوی خواب و تعیین هدف‌های ورزشی برای این دستگاه اشاره کرد. تصاویر این محصول را مشاهده می‌کنید.

gear 3 5b5f6

gear 4 e5f99 

 

gear 5 f6595

 تاريخ : دو شنبه 28 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1453028263873_114025.jpg

پروژه مسکن اجتماعی مدولار در مراکش با استفاده از طراحی پیش ساخته و اصول معماری چشم‌انداز زیبایی از اقیانوس اطلس را به نمایش گذاشته است.

 

 استفان ملکا از گروه معماری ملکا چهار مدل مسکن رویایی با سقف‌های سبز قابل تنظیم با ساختار شهری پایدار طراحی کرده است.

 

این ساختمان‌ها از چهار واحد مدولار پیش ساخته چند جداره و تراس‌ چند منظوره ساخته شده‌اند که دارای منظره زیبای اقیانوس، تهویه طبیعی و نور طبیعی در فضای داخلی هستند.

 

طی تابستان سیستم کنترل سایه و دریافت نور خورشیدی بهترین آب و هوا را برای ساکنین فراهم می‌کند. همچنین فضای سبز و احساس زندگی در روستا از ویژگی‌های این طراحی است.

 

مدل هندسی مستطیل شکل این ساختمان و استفاده از صفحه‌های سوراخ‌دار بزرگ موجب نمایش فرهنگ محلی و سنتی شده است.

 

البته برخلاف اندازه آن این ساختار مانند خطی پوشیده شده با فضای سبز، هماهنگی با محیط اطراف ایجاد کرده است.تاريخ : دو شنبه 28 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |