راه های حذف کامل اطلاعات از دستگاه های اندرویدیبسیاری از افرادی که از تلفن های همراه استفاده می‌کنند، در هنگام فروش آن ترسی از باقی‌مانده اطلاعات در تلفن همراه خود دارند. روش های گوناگونی وجود دارد که این ترس را برای شما رفع می‌کند؛ اما یکی از ساده ترین راه ها که همه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند، استفاده از راهکار زیر است. 

گام اول: اطلاعاتتان را رمزگذاری کنید

قبل از شروع به پاک کردن اطلاعات بهتر است آن‌ها را رمز‌گذاری کنید تا در صورت بازیابی، اطلاعات غیرقابل استفاده باشد. برای رمز‌گذاری وارد تنظیمات دستگاه شوید، سپس بخش Security یا امنیت را انتخاب و گزینه‌ی رمز‌گذاری تلفن همراه یا Encrypt phone را لمس کنید.

گام دوم: بازگشت به تنظیمات کارخانه

مراحل بازگردانی به تنظیمات کارخانه را انجام دهید، برای این‌کار در تنظیمات گزینه‌ی Backup & Reset را انتخاب و سپس بازگردانی به تنظیمات کارخانه را اجرا کنید. البته قبل آن از اطلاعاتی که لازم دارید یک پشتیبان تهیه کنید.

گام سوم: بارگذاری داده‌های بی‌مصرف

معمولاً مورد های اول و دوم کافی است، اما اگر قصد دارید امنیت بیش‌تری برای اطلاعات شخصی خود ایجاد کنید، حافظه‌ی تلفن همراه خود را پس از این‌که گام‌های اول و دوم را پر کردید با داده‌های جعلی مانند تصاویر، فیلم‌ها و البته دفتر‌چه‌تلفن جعلی پر کنید.

گام چهارم: مجدداً بازگشت به تنظیمات کارخانه

مجدداً وارد تنظیمات شوید و مراحل بازگردانی به تنظیمات کارخانه را انجام دهید. به این ترتیب، در صورتی که اطلاعات حافظه تلفن همراه شما، بازگردانی شوند، اطلاعات اصلی شما در میان اطلاعات جعلی که در گام سوم ایجاد کرده‌اید، پوشش داده شده‌اند و احتمال بازگردانی آن‌ها بسیار پایین است.تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

پریسا تبریز (Parisa Tabriz) متخصص امنیت کامپیوتر و شهروند ایرانی-لهستانی-آمریکایی ایالات متحده‌ی آمریکا است. او در گوگل به‌عنوان مدیر مهندسی مشغول به کار بوده و اکنون نیز مدیر بخش مرورگر کروم است. لقبشاهزاده‌ امنیت به‌خاطر مهارت‌ها و تخصص تبریز، برازنده‌ی او است. این متخصص ایرانی آمریکایی در سال ۲۰۱۲ در لیست برترین افراد زیر ۳۰ سال مجله‌ی فوربز در صنعت فناوری و در کنار بزرگانی همچون مارک زاکربرگ قرار گرفت.

تبریز در بخش معرفی خود در پروفایل لینکدین و دیگر شبکه‌های اجتماعی، از عبارت Browser Boss برای معرفی موقعیت شغلی خود در گوگل استفاده می‌کند. او که ابتدا به‌عنوان کارآموز به گوگل آمده بود، مدتی را نیز در استارتاپ USDS به‌منظور مشاوره‌ی امنیتی به دولت آمریکا فعالیت کرده است. تبریز در حال حاضر علاوه بر مدیریت تیم کروم و نظارت بر روند توسعه‌ی ویژگی‌های جدید این مرورگر، فعالیت‌های امنیتی قبلی خود را نیز ادامه می‌دهد.

تولد و تحصیل

پریسا تبریز در سال ۱۹۸۳ در حومه‌ی شهر شیکاگو به‌دنیا آمد. پدرش یک پزشک ایرانی مهاجر و مادرش یک پرستار لهستانی-آمریکایی بود. او فرزند بزرگتر خانواده است و دو برادر کوچکتر دارد. هیچ‌یک از والدین او علاقه یا تخصصی در زمینه‌ی علوم کامپیوتر نداشتند و تبریز نیز تا سال اول دانشگاه فعالیتی در این زمینه نداشته است.

پریسا تبریز / parisa tabriz

پریسا تبریز در کودکی

پریسا از همان سنین کودکی، خصوصیت‌های مدیریتی خود را با دستور دادن به برادرانش نشان داده است. او در مصاحبه‌ای در این مورد می‌گوید:

آنها من را قلدر خطاب می‌کردند؛ اما تنها تفاوت من این بود که با برادرانم در بازی‌های خودشان مانند ورزش و بازی‌های ویدیویی شرکت می‌کردم. البته من از آنها بزرگتر بودم و برادرانم را کتک می‌زدم. وقتی بزرگ‌تر شدم در تست پیشنهاد شغل شرکت کردم که افسر پلیس به من پیشنهاد شد. با آن‌که پیشنهاد آن روز، برایم خنده‌دار بود، امروز در شغلی مشابه، امنیت مردم را تامین می‌کنم.

پریسا تبریز تا زمان دانشگاه، هیچ فعالیت کامپیوتری نداشته است

این متخصص امنیت برای انتخاب دانشگاه ابتدا در میان برترین دانشگاه‌های مهندسی آمریکا جستجو می‌کند. او از مشورت دوستان و خانواده نیز استفاده می‌کند. پریسا تبریز ابتدا برای تحصیل در رشته‌ی مهندسی وارد دانشگاه ایلینوی در اربانا شمپین شد. او رتبه‌ی بالای این دانشگاه در بخش مهندسی و همچنین شهریه‌ی معقول آن را از دلایل انتخاب ایلینوی می‌داند. تبریز در مصاحبه‌ای عنوان می‌کند که از انتخاب این دانشگاه راضی بوده است. او منابع متعدد از لحاظ افراد، پروژه‌های تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های متعدد را از دلایل محبوبیت ایلینوی در ذهنش عنوان می‌کند.

پریسا تبریز، بهترین دستاورد دانشگاه را یادگیریِ مفهوم یادگیری می‌داند. او نکات زیادی از دروس دانشگاهی را به یاد ندارد اما تجربه‌های عملی در کار کردن با دیگر مردم را بهترین درس آموزشی دانشگاه می‌داند. او ارتباط برقرار کردن را پدیده‌ای چالشی و حتی برخی اوقات دردناک می‌داند که به هرحال در  تمام جنبه‌های تمامی شغل‌ها وجود دارد.

پریسا تبریز / parisa tabriz

پریسا تبریز در کودکی

پس از مدت کوتاهی پریسا به علوم کامپیوتر علاقه‌مند شده و به این رشته تغییر مسیر داد. در نهایت تبریز مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از همین دانشگاه دریافت کرد. زمینه‌ی تحقیقاتی تبریز در دانشگاه، شبکه‌های بی‌سیم و بررسی حملات در فناوری‌های مرتبط با حریم شخصی بوده است. این متخصص امنیت، چگونگی مدیریت زمان و به سرانجام رساندن کارها را نیز جزو آموزه‌های دانشگاهی خود می‌داند. پریسا معتقد است دانشگاه این فرصت را فراهم کرده تا او بتواند توانایی‌ها و علایقش را پرورش دهد. البته او در نهایت بر این باور است که یادگیری این موارد در محیطی خارج از محیط کلاسیک دانشگاه نیز امکان‌پذیر است.

آموختن مفهوم یادگیری و ارتباط با مردم، بهترین دستاورد او در دانشگاه بوده است

پریسا تبریز در مصاحبه‌ای به دانش‌آموزان دبیرستانی که قصد انتخاب دانشگاه را دارند، توصیه می‌کند که ابتدا علایق و هدف خود از رفتن به دانشگاه را پیدا کنند و سپس تنها برای چند دانشگاه محدود و چند موسسه‌ به‌عنوان رزرو اقدام کنند. او دانش‌آموزان را به اهداف بلندمدت تشویق می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد که از زمان آزاد در دوران نوجوانی برای امتحان کردن موضوعات مختلف و پیدا کردن علایق استفاده کنند.

یکی از فعالیت‌های فوق برنامه‌ی تبریز در دانشگاه، عضویت در گروهی دانشجویی به نام SIGMil با اهداف افزایش امنیت وب‌سایت‌ها بوده است. نکته‌ی جالب این است که شاهزاده‌ی امنیت گوگل به خاطر هک کردن وبسایت خودش به این گروه پیوسته و به مرور با زمینه‌ی امنیت اینترنت آشنا شده است. او برای طراحی وب‌سایت‌هایش از نسخه‌ی رایگان نرم‌افزار محبوب آن سال‌ها یعنی Angelfire استفاده می‌کرد و برای از بین بردن بنر تبلیغاتی در این نرم‌افزار، اولین نفوذ و هک خود را در دنیای اینترنت انجام داد.

پریسا تبریز / parisa tabriz دانشگاه ایلی نوی

دانشگاه ایلینوی در اربانا شمپین

در آن سال‌ها، جان دریپر از هکرهای مشهور جهان بود که به کاپیتان کرانچ نیز شهرت داشت. تبریز این هکر مشهور را منبع الهام خود در جوانی می‌داند.

فعالیت شغلی

پریسا تبریز در تابستان آخرین سال تحصیلش در دانشگاه، برای گذراندن دوره‌ی کارآموزی به شرکت گوگل رفت. فعالیت او در این شرکت مورد توجه مدیران قرار گرفت و به همین دلیل تبریز به‌محض فارغ‌التحصیلی در سال ۲۰۰۷، به گوگل پیوست. در زمانی که او در گوگل استخدام شد، این شرکت حدود ۵۰ مهندس امنیت داشت که امروز به بیش از ۵۰۰ نفر رسیده‌اند.

پریسا تبریز علاوه بر مدیریت تیم‌های توسعه‌ای و امنیتی گوگل، وظیفه‌ی آموزش و تربیت کارمندانی از گوگل که به حوزه‌ی امنیت علاقه‌مند هستند را نیز دارد. او در بخش‌های تحت مدیریت خود، نهایت تلاش را به کار می‌گیرد تا عدم توازن نیروهای کاری زن و مرد را از بین ببرد و به همین منظور، کارمندان زن بیشتری استخدام می‌کند. او معتقد است تا ۵۰ سال پیش، این نابرابری در صنایعی همچون پزشکی و حقوق نیز وجود داشته و خوشبختانه امروز از بین رفته است.

پریسا تبریز / parisa tabriz

کارت ویزیت پریسا تبریز با عبارت Security Princess

لقب شاهزاده‌ی امنیت در جریان یک کنفرانس در توکیو ساخته شد. تبریز در این کنفرانس تصمیم گرفت تا به‌جای استفاده از عنوان شغلی خود یعنی «مهندس امنیت اطلاعات»، از عبارت شاهزاده‌ی امنیت استفاده کند. این لقب از آن روز به‌عنوان شناسه‌ی این متخصص امنیت استفاده شد. او درباره‌ی انتخاب این لقب می‌گوید:

من می‌دانستم که در این کنفرانس باید کارت ویزیت خود را به افراد مختلف بدهم. با خودم فکر کردم عنوان مهندس امنیت اطلاعات بسیار خشک و رسمی است. فعالان صنعت ما، عناوین را بسیار جدی در نظر می‌گیرند اما من تصمیم گرفتم با یک عبارت جدید، آنها را غافلگیر کنم.

تبریز به کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به امنیت، آموزش و مشاوره می‌دهد

از دیگر فعالیت‌های فوق برنامه‌ی تبریز در حوزه‌ی امنیت، شرکت در کنفرانس‌هایی برای نوجوانان علاقه‌مند به حوزه‌یامنیت سایبری است. او به‌عنوان مربی در یکی از این کنفرانس‌های سالانه در لاس وگاس شرکت می‌کند. او در سال ۲۰۱۸ به کنفرانس امنیت RSA دعوت شد. در این کنفرانس از ۲۰ شرکت‌کننده و سخنران تنها یک نفر مرد نبود. تبریز در اعتراض به این حرکت، کنفرانسی مشابه با نام OURSA بنیان‌گذاری کرد که در طول پنج روز، ۱۴ سخنران زن را به خود جذب کرد.

یکی دیگر از کنفرانس‌های میزبان تبریز،  r00tz نام دارد که با تمرکز روی آموزش هک به کودکان برگزار می‌شود. این رویداد را می‌توان انشعابی از رویداد مشهور Def Con دانست. رویداد دف کان سالانه با هدف گردهم‌آیی هکرهای حرفه‌ای در ریو برگزار می‌شود. نکته‌ی جالب این است که رویداد روتز ابتدا برای فرزندان شرکت‌کنندگات در دف کان طراحی شد. 

پریسا تبریز / parisa tabriz

تبریز در کنفرانس OURSA

مقاله‌های معدودی که در مورد پریسا تبریز در اینترنت منتشر شده‌اند، او را سلاح مخفی گوگل در بخش امنیت می‌دانند. در این مقالات از تبریز به‌عنوان هکر کلاه‌سفید نام برده شده که با حمله به سیستم‌های شرکت، وضعیت امنیتی آنها را در برابر حملات هکرهای کلاه‌سیاه بررسی می‌کند.

پریسا تبریز امروز وظیفه‌ی خطیر حفظ امنیت مرورگر کروم را بر عهده دارد. مرورگری که با بیش از یک میلیارد کاربر، محبوب‌ترین مرورگر جهان است. علاوه بر آن، کروم در بررسی‌های متعدد امن‌ترین مرورگر نیز شناخته شده است. این متخصص ۳۵ ساله از هر جهت یک نمونه‌ی خاص در سیلیکون ولی است. اولین ویژگی خاص او زن بودن است؛ چرا که با وجود شعارها و فعالیت‌های تبلیغاتی عظیم غرب در مورد برابری جنسیتی، زنان در سیلیکون ولی تحت فشار بوده و به سختی به مقام‌های مدیریتی می‌رسند.

همان‌طور که گفته شد پریسا تبریز از حامیان جدی برابری حقوق زنان و مردان است. البته او معتقد است مقصر بسیاری از مشکلات زنان در صنعت فناوری، خودشان هستند. تبریز در این زمینه به تحقیقی اشاره می‌کند که دلیل عمده‌ی ترک شغل در صنعت فناوری را در میان زنان و مردان بررسی کرده است. در این تحقیق زنانی که صنعت را ترک کرده بودند، نمرات بهتری داشتند؛ اما اکثر آنها دلیل ترک این صنعت را دشوار بودن آن بیان کرده‌اند.

پریسا تبریز / parisa tabriz

تبریز در کنفرانس آموزش امنیت به کودکان به همراه همکارانش در گوگل

شاهزاده‌ی امنیت گوگل برای پیشبر کارهای خود، همیشه از نگاه مجرمان به مسائل امنیتی نگاه می‌کند. او ابتدا به‌عنوان یک نفوذکننده با سیستم برخورد می‌کند تا بتواند راهکارهای امنیتی بهینه را برای آن پیشنهاد دهد. این روحیه در سمینارهای آموزشی تبریز نیز قابل مشاهده است. به‌عنوان او از حضار می‌خواهد که روشی برای هک کردن دستگاه نوشابه پیشنهاد دهد و از میان پاسخ‌ها، باهوش‌ترین متخصصان امنیت را یافته و پرورش می‌دهد.

روند برخورد تبریز و تیم امنیتی گوگل با چالش‌های امنیتی، این شرکت و دارایی‌هایش را به قلعه‌ای غیرقابل نفوذ برای هکرهای کلاه‌سیاه تبدیل کرده است. آنها از روش نزدیک نگه داشتن دشمنان نیز برای افزایش امنیت استفاده می‌کنند. مسابقات، جوایز و رویدادهای مختلف این شرکت برای کشف باگ و حفره‌های امنیتی در سرویس‌ها، گواهی بر این عملکرد هستند. تبریز نیز معتقد است این جوایز، بسیاری از هکرهای کلاه‌سیاه را به کلاه‌سفید تبدیل کرده است.

او و تیمش همیشه برای نفوذ به سیستم‌های گوگل تلاش می‌کنند

پریسا تبریز کار کردن در گوگل را بسیار جذاب و لذت‌بخش توصیف می‌کند. او علاوه بر جاذبه‌های عمومی که در فضای اینترنت به آنها پرداخته شده است، تیم‌های کاری را جنبه‌ی جذاب شغل خود می‌داند. او از این که هر روز با تعدادی افراد مشتاق برای بهبود وضعیت نرم‌افزارها کار می‌کند، خوشحال است.

نکته‌ی مهم در مورد فعالیت تبریز و تیمش در حفظ امنیت کروم این است که فعالیت آنها آن‌چنان به چشم کاربر نمی‌آید. این در حالی است که این تیم همیشه مشغول پیدا کردن باگ‌ها و مشکلات امنیتی است و به سرعت آنها را برطرف کرده و پچ‌های امنیتی را به‌صورت به‌روزرسانی‌های مخفی در کروم نصب می‌کنند.

پریسا تبریز / parisa tabriz

میز کار پریسا تبریز

فعالیت‌های متفرقه و زندگی شخصی

پریسا تبریز در وبسایت شخصی و ساده‌ی خود با عنوان Asirap.NET ، توضیحات کوتاهی در مورد کارها و ماموریت خود در گوگل داده است. او تعدادی مقاله‌های امنیتی نیز در وب‌سایت‌‌هایی همچون مدیوم منتشر کرده است. تبریز توضیحات زیادی از زندگش شخصی، خانواده و کودکی خود منتشر نکرده و تنها اطلاعات موجود، عکس‌ها و خبرهای کلی در شبکه‌های اجتماعی همچون توییتر هستند.

تبریز و تیمش در بخش مدیریت کروم با نام پروژه‌ی کرومیوم، گزارش‌هایی فصلی از پیشرفت امنیت و قابلیت‌های این مرورگر منتشر می‌کنند. این اطلاعات در وب‌سایت رسمی پروژه کرومیوم موجود است. او در یکی از مقالات خود با نام Pwnd، جزئیاتی از نحوه‌ی نفوذ هکرها به اطلاعات کاربران و دزدیدن اطلاعات آنها منتشر کرده که خواندن آن خالی از لطف نیست.

پریسا تبریز / parisa tabriz

آماده کردن بستنی ایتالیایی، یکی از تفریحات پریسا تبریز

پریسا در معرفی کوتاهی که در وب‌سایت خود نوشته، علاقه‌مندی‌هایش را علاوه بر کار کردن در تیم امنیت گوگل، عکاسی، صخره‌نوردی و کوهنوردی، آشپزی، ساخت کاردستی با شیشه و موارد مشابه عنوان کرده است. شاهزاده امنیت گوگل، صخره‌نوردی را به پیدا کردن حفره‌های امنیتی در کروم و جی‌میل تشبیه کرده است. پریسا می‌گوید در هر دو مورد، راه رسیدن به هدف را حس می‌کند. در هیچ یک از این کارها قانونی وجود ندارد و البته نمی‌توان راه دشوار یا آسانی برای انجام هرکدام پیشنهاد داد. تبریز فعالیت صخره‌نوردی خود را با بسیاری از هم‌تیمی‌های مشهور خود مانند کریس ایوانس و ریچ کنینگر در مناطقی همچون لیک تاهو و رد راک کنیون انجام داده است.تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

همان‌طور که اطلاع دارید، پیش از مراسم معارفه‌ی رسمی انویدیا در روز ۲۹ مرداد ۹۷، برخی از افشاگران مشهور خبر عرضه‌ی کارت گرافیک جدید RTX 2080 و RTX 2080 Ti را در فضای مجازی منتشر کرده بودند. زومیت را همراهی کنید.

مراسم معارفه‌ی رسمی انویدیا یک روز قبل از شروع نمایشگاه صنایع بازی‌های رایانه‌ای گیمزکام ۲۰۱۸ در کشور آلمان برگزار شد. این مراسم جذاب حاوی اخبار شگفت‌انگیزی برای افراد علاقه‌مند به دنیای بازی رایانه‌ای و کاربران فعال در حوزه‌ی گرافیک رایانه‌ای بود

حدود یک ساعت بعد از نطق اصلی انویدیا، فهرست محصولات جدید سری 2000 کارت گرافیک ساخت این کمپانی همراه با تاریخ دقیق عرضه و قیمت آن‌ها روی وب‌سایت رسمی قرار گرفت. طبق اطلاعات موجود در وب‌سایت انویدیا، کارت گرافیک GeForce RTX 2080 Ti و GeForce RTX 2080 به ترتیب با برچسب قیمت ۱۱۹۹ دلاری و ۷۹۹ دلاری در روز ۲۹ شهریور امسال (۲۰ سپتامبر ۲۰۱۸) عرضه خواهند شد. عرضه‌ی کارت گرافیک GeForce RTX 2070 هم با برچسب قیمت ۵۹۹ دلاری به آینده موکول شده و متاسفانه تاریخ دقیق شروع فروش آن مشخص نیست. البته امکان پیش سفارش کارت‌های گرافیک یاد شده از همین الان در وب‌سایت رسمی انویدیا وجود دارد. به علاوه، کاربران می‌توانند پل GEFORCE RTX NVLINK انویدیا را در دو اندازه‌ی مناسب برای ۳ اسلات یا ۴ اسلات (تعداد شکاف ویژه‌ی کارت گرافیک موجود در مادربرد) را هم برای کارت گرافیک GeForce RTX 2080 Ti و GeForce RTX 2080 پیش سفارش کنند.

کارت گرافیک GeForce RTX 2080 Ti انویدیا

در رویداد انویدیا قیمت‌های تبلیغاتی آغازین ۴۹۹، ۶۹۹ و ۹۹۹ دلاری به ترتیب برای کارت گرافیک RTX 2080، RTX 2070 و RTX 2080 Ti در نظر گرفته شد. به احتمال قوی قیمت‌های تبلیغاتی اعلام شده مربوط به محصولات شرکای سخت‌افزاری است که از روی مدل‌های فاندر ادیشن (Founder Edition) موجود در خط تولید کارت گرافیک RTX‌ سری ۲۰۰۰ انویدیا با برندهای مطرح مختلفی به تولید خواهند رسید.

مبلغ مضاعفی که باید برای کارت گرافیک RTX 2080 Ti ویرایش بنیان‌گذار پرداخت شود، به دلیل بهره‌مندی از ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد آن است. از قابلیت‌های خاص کارت گرافیک RTX 2080 Ti که دلیل برتری آن نسبت به مدل‌های دیگر است، می‌توان به حافظه‌ی گرافیکی ۱۱ گیگابایتی GDDR6، فرکانس کلاک پایه‌ی ۱۳۵۰ مگاهرتزی، فرکانس کلاک تقویت شده‌ی ۱۶۳۵ مگاهرتزی، تعداد ۴٫۳۵۲ هسته‌ی CUDA، پهنای باند حافظه‌ی ۳۵۲ بیتی با توان انتقال اطلاعات ۶۱۶ گیگابایت بر ثانیه‌ای و سرعت حافظه‌ی ۱۴ گیگابیت بر ثانیه‌ای (۱.۷۵ گیگابایت بر ثانیه‌ای) اشاره کرد. با این وجود، کارت گرافیک مقرون به صرفه‌ی RTX 2080 با حافظه‌ی گرافیکی ۸ گیگابایتی GDDR6 ویرایش بنیان‌گذار به‌واقع دارای فرکانس کلاک تقویت شده‌ی سریع‌تر ۱۸۰۰ مگاهرتزی نسبت به مدل RTX 2080 Ti است. حافظه‌ی گرافیکی کارت گرافیک RTX 2080 از پهنای باند حافظه‌ی ۲۵۶ بیتی با توان انتقال اطلاعات ۴۴۸ گیگابایت بر ثانیه‌ای و ۲٫۹۴۴ هسته‌ی کودا برخوردار است. به منظور آگاهی از تفاوت مشخصات مدل‌های فاندر ادیشن ساخت انویدیا، مدل‌های ساخت شرکای سخت‌افزاری و نسل پیشین هم‌رده‌ی کارت گرافیک RTX سری ۲۰۰۰ به جداول ذیل مراجعه کنید.

کارت گرافیک GeForce RTX 2070 انویدیا 

کارت گرافیک GeForce RTX 2070 انویدیا

کارت گرافیک GeForce RTX 2080 انویدیا 

کارت گرافیک GeForce RTX 2080 انویدیا

 

کارت گرافیک GeForce RTX 2080 TI انویدیا 

کارت گرافیک GeForce RTX 2080 Ti انویدیا

 

قبل از رونمایی رسمی انویدیا از کارت گرافیک جدید سری ۲۰۰۰، فهرست بلند بالایی از کارت گرافیک RTX 2080 و RTX 2080 Ti ساخت شرکت‌های مطرح و فعال سخت‌افزاری از جمله ایسوس، گیگابایت، EVGA، MSI، PNY و Zotac در وبسایت Newegg منتشر شد. قیمت و مشخصات دقیق سخت‌افزاری کارت‌های گرافیک شرکای سخت‌افزاری انویدیا در فهرست افشا شده موجود نبود؛ اما اشاره‌ی کوچک و تایید نشده‌ای به برخورداری تراشه‌های گرافیکی جدید از معماری تورینگ داشت. اگرچه چندی بعد فهرست یاد شده از وب‌سایت Newegg حذف شد، اما ممکن است پس از به اتمام رسیدن رویداد Gamescom 2018، دوباره بارگذاری شود.

طبق اظهارات سخن‌گوی انویدیا در نطق اصلی شرکت، گذار از معماری پاسکال به تورینگ برای مصرف کنندگان عادی در رهگیری پرتو آنی بازی‌های رایانه‌ای نمود پیدا خواهد کرد. ابراز علاقه‌ی شدید انویدیا به سیستم‌های نورپردازی و روشنایی جهانی و ارائه‌ی سخت‌افزارهای ویژه‌ای که قادر به افزایش میزان کارامد بودن خطوط رندر هستند، از جمله مهم‌ترین مباحثی بود که در کنفرانس توسعه دهندگان بازی‌های رایانه‌ای امسال مطرح شد.

رهگیری پرتو آنی تکنیک خاصی مربوط به رندر گرافیکی است که امکان ارائه‌ی سیستمی واقع‌گرایانه از سایه‌ها و منابع روشنایی پراکنده را فراهم می‌کند. نتیجه‌ی تکنیک رهگیری پرتو، وجود بازتاب‌های نور آنی و جلوه‌های ویژه‌ی سینمایی خواهد بود که می‌تواند کیفیت تصویر و ویدئوی بازی‌های رایانه‌ای را بسیار شبیه به فیلم‌های سینمایی فوق حرفه‌ای ساخته شده در هالیوود بکند. یادآوری می‌شود که عملکرد خارق‌العاده و پشتیبانی از تکنیک رهگیری پرتو در کارت گرافیک RTX سری ۲۰۰۰ به لطف معماری تورینگ فراهم شده است. در تصاویر ذیل می‌توانید تفاوت محسوس رندرینگ گرافیکی در حالت فعال بودن و غیرفعال بودن تکنیک رهگیری پرتو آنی را مشاهده کنید.

مطابق گفته‌های جنسن هوانگ، مدیر عامل شرکت NVIDIA، تراشه‌ی مبتنی بر معماری نوین تورینگ با برخورداری از ۱۸.۶ میلیارد ترانزیستور در کارت‌های گرافیک رده‌ی مصرف کننده‌ی سری RTX به فروش خواهند رسید. پردازنده‌ی گرافیکی نوین RTX انویدیا شامل ۳ پردازنده‌ی مجزا با عناوین Turing SM ،RT Core و Tensor Core است. به ادعای جنسن هوانگ، بخش Tensor Core با تمرکز روی هوش مصنوعی (AI)،‌ کارت گرافیک جدید RTX را قادر به پیش‌بینی و ایجاد پیکسل‌های روی صفحه (on screen) اختصاصی در صحنه‌های سه بعدی معین خواهد کرد.

جنسن هوانگ در ادامه‌ی سخنان خود ادعا کرده که به طور اساسی پردازنده‌ی Tensor Core معادل ۱۰ کارت گرافیک اختصاص داده شده برای هوش مصنوعی است. اگرچه هوانگ اصرار بر بهینه بودن کارت‌های گرافیک RTX سری ۲۰۰۰ برای اورکلاکینگ داشت اما در حال حاضر دارای یک پنجم توان کارت گرافیک GTX 1080 Ti است.

برای آگاهی از فهرست بازی‌های رایانه‌ای که بسته‌ی به‌روزرسانی مربوط به تکنیک رهگیری پرتو را دریافت خواهند کرد، به تصویر زیر مراجعه کنید. از بین این بازی‌های رایانه‌ای می‌توان به Battlefield V ،Metro Exodus و Shadow of the Tomb Raider اشاره کرد. متاسفانه در حال حاضر برای ارائه‌ی بسته‌های به‌روزرسانی برآورد تاریخی صورت نگرفته است.

بازی رایانه ای سازگار با تکنیک رهگیری پرتو آنی انویدیا

معماری تورینگ و جزئیات مربوط به آن به طور کامل در همایش SIGGRAPH هفته‌ی گذشته تشریح شد.کارت‌های گرافیک جدید خط تولید RTX Quadro با قیمت فوق‌العاده بالای ۱۰ هزار دلاری و حتی بیش‌تر با تمرکز بسیار دقیق‌تر روی رهگیری پرتو آنی در اختیار کاربران فوق حرفه‌ای قرار گرفته است. طی مراسم رونمایی از کارت گرافیک یاد شده، فریم‌های کلیدی فیلم اخیر استودیو مارول (مرد عنکبوتی) با سرعت فوق‌العاده بالا در فرآیند رندرینگِ صحنه‌های سرشار از تکنیک رهگیری پرتو به نمایش گذاشته شد. مشخصات دقیق سخت‌افزاری کارت‌های گرافیک RTX سری ۲۰۰۰ و GTX سری ۱۰۰۰ انویدیا در جدول زیر قابل مشاهده است.

نام کارت گرافیکRTX 2080 TiGTX 1080 TiRTX 2080GTX 1080RTX 2070GTX 1070
معماری پردازنده گرافیکی تورینگ پاسکال تورینگ پاسکال تورینگ پاسکال
فرآیند ساخت GPU ۱۲ نانومتری NFF ۱۶ نانومتر ۱۲ نانومتری NFF ۱۶ نانومتر ۱۲ نانومتری NFF ۱۶ نانومتر
اندازه سطح Die ۷۵۴ میلی‌متر مربع ۴۷۱ میلی‌متر مربع نامشخص ۳۱۴ میلی‌متر مربع نامشخص ۳۱۴ میلی‌متر مربع
تعداد ترانزیستور ۱۸.۶ میلیارد ۱۲ میلیارد نامشخص ۷.۲ میلیارد نامشخص ۷.۲ میلیارد
تعداد هسته کودا ۴۳۵۲ ۳۵۸۴ ۲۹۴۴ ۲۵۶۰ ۲۳۰۴ ۱۹۲۰
TMUs/ROPs ۲۷۲/۸۸ ۳۳۱/۱۳۰ ۱۸۴/۶۴ ۲۵۷/۱۰۲ ۱۴۴/۶۴ ۱۸۰/۹۶
میزان GigaRays ۱۰ گیگاری بر ثانیه ندارد ۸ گیگاری بر ثانیه ندارد ۶ گیگاری بر ثانیه ندارد
فرکانس کلاک پایه ۱۳۵۰ مگاهرتز ۱۴۸۰ مگاهرتز ۱۵۱۵ مگاهرتز ۱۶۰۷ مگاهرتز ۱۴۱۰ مگاهرتز ۱۵۰۶ مگاهرتز
فرکانس کلاک تقویت شده ۱۵۴۵ مگاهرتز ۱۵۸۲ مگاهرتز ۱۷۱۰ مگاهرتز ۱۷۳۳ مگاهرتز ۱۶۲۰ مگاهرتز ۱۶۸۳ مگاهرتز
توان محاسبه ۱۳.۴ ترافلاپس ۱۱.۳ ترافلاپس ۱۰.۱ ترافلاپس ۹ ترافلاپس ۷.۵ ترافلاپس ۶.۵ ترافلاپس
ظرفیت حافظه گرافیکی ۱۱ گیگابایت GDDR6 ۱۱ گیگابایت GDDR5X ۸ گیگابایت GDDR6 ۸ گیگابایت GDDR5X ۸ گیگابایت GDDR6 ۸ گیگابایت GDDR5
سرعت حافظه گرافیکی ۱۴ گیگابیت بر ثانیه ۱۱ گیگابیت بر ثانیه ۱۴ گیگابیت بر ثانیه ۱۰ گیگابیت بر ثانیه ۱۴ گیگابیت بر ثانیه ۹ گیگابیت بر ثانیه
رابط حافظه گرافیکی ۳۵۲ بیت ۳۵۲ بیت ۲۵۶ بیت ۲۵۶ بیت ۲۵۶ بیت ۲۵۶ بیت
پهنای باند حافظه گرافیکی ۶۱۶ گیگابایت بر ثانیه ۴۸۴ گیگابایت بر ثانیه ۴۴۸ گیگابایت بر ثانیه ۳۲۰ گیگابایت بر ثانیه ۴۴۸ گیگابایت بر ثانیه ۲۵۶ گیگابایت بر ثانیه
کانکتور برق ۸ + ۸ پین ۶ + ۸ پین ۸ + ۸ پین ۸ پین ۸ پین ۸ پین
توان طراحی حرارتی ۲۵۰ وات ۲۵۰ وات ۲۱۵ وات ۱۸۰ وات ۱۸۵ وات ۱۵۰ وات
قیمت ۹۹۹ دلار ۶۹۹ دلار ۶۹۹ دلار ۵۴۹ دلار ۴۹۹ دلار ۳۷۹ دلار
قیمت فاندر ادیشن ۱۱۹۹ دلار ۶۹۹ دلار ۷۹۹ دلار ۶۹۹ دلار ۵۹۹ دلار ۴۴۹ دلار

کارت گرافیک RTX 2080 ،RTX 2080 Ti و RTX 2070 ساخت انویدیا را در مقایسه با مدل‌های پیشین سری ۱۰۰۰ چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا کارت‌های گرافیک ساخت AMD توان رقابت با محصولات جدید انویدیا را دارد؟ لطفاً نظرات خود را در بخش دیدگاه وب‌سایت به اشتراک بگذارید.تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ایلان ماسک (Elon Musk) مدیر اجرایی تسلا (Tesla) و اسپیس ایکس (SpaceX) در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز از توئیت خود درباره خصوصی‌کردن تسلا دفاع کرده است. به گفته این کارآفرین جنجالی او در حال رانندگی به فرودگاه بوده است که توئیت خصوصی‌سازی تسلا با ارزش هر سهم ۴۲۰ دلار را منتشر کرده و انتظار بازخورد منفی را نداشته است.

پس از این توئیت سرنوشت ساز سهام تسلا افزایش چشمگیری یافت اما سوالات زیادی برای ایلان ماسک مطرح شد. مهم‌ترین سوال این بود که منظور ماسک از منبع مالی مطمعن برای خصوصی‌کردن تسلا چه بود. که بعدها معلوم شد منبع مالی مطمعنی وجود نداشته است.

 

به گفته ماسک او روی سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد دلاری صندوق سرمایه‌گذاری دولتی عربستان سعودی برای خصوصی‌کردن تسلا حساب باز کرده بود. که به گفته دو منبع مطلع این صندوق سرمایه‌گذاری تعهدی واقعی برای پرداخت هیچ مبلغی نکرده است.

یک روز بعد از این توئیت جنجالی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) شروع به بررسی ادعاهای ماسک کرده ماسک قبل از این توئیت با هیات مدیره تسلا درباره تصمیم به خصوصی‌کردن تسلا حرفی نزده بود که باعث عصبانی شدن آنان شده است. که البته به گفته ماسک عصبانیت خود را مستقیم به او بروز نداده‌اند.

ایلان ماسک

ایلان ماسک در دردسر بزرگ

هیات مدیره تسلا که ماسک هم شامل آنان می‌شود احضاریه‌های متعددی از کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) دریافت کرده است و طی یک هفته آینده به سوالات این کمیسیون جواب خواهد داد.

به گفته ماسک توئیت‌های جنجالی او نتیجه کار کردن بیش از حد او بوده است. او ادعا می کند که از سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۰ خورشیدی) ۱۲۰ ساعت در هفته کار کرده است و طی این سال‌ها تنها یک هفته تعطیلی داشته است.

ماسک می گويد:

بعضی اوقات، کارخانه را برای سه تا چهار روز ترک نمی‌کردم که بهای آن ندیدن فرزندان و دوستانم بود.

اعضای هیات مدیره درباره مصرف زیاد قرص امبین (Ambien) (نوعی قرص خواب آور) توسط ماسک نگران هستند و توئیت‌های عجیب و نصفه شبی ماسک را مربوط به این می‌دانند. ماسک در پاسخ می گوید که برای رفع بی خوابی به این قرص ها نیاز دارد.

حتی انتخاب عدد ۴۲۰ دلار برای ارزش سهام تسلا توسط ماسک، به علت اسم رمز بودن این عدد برای ماریجوانا، مورد انتقاد بوده است.

ایلان ماسک

ماسک می گوید که از توئیت ۷ اگوست (۱۶مرداد) خود پشيمان نیست. در مورد عدد ۴۲۰ ماسک تفسیر مربوط به ماری‌جوانا را رد می‌کند و می‌گوید که او ۲۰ درصد به عدد ارزش سهام تسلا در آن روز اضافه کرده و به عدد 419 دلار رسیده که فقط برای بهتر به نظر رسیدن آن را 420 دلار اعلام کرده است. ماسک در رابطه با مصرف ماری‌جوانا گفته است:

من از ماری‌جوانا استفاده نمی‌کنم؛ مصرف این مواد به موثر بودن در کار کمکی نمی‌کند.

برای سال‌های طولانی شرکت تسلا دنبال کمک حالی برای ماسک بوده است. ماسک رضایت خود برای واگذاری وظايف خود را در صورت پیدا کردن شخص مناسب اعلام کرده است.

او در این باره گفته است:

اگر کسی سراغ دارید که این کار را بهتر انجام می‌دهد او را به من معرفی کنید تا وظایفم را به او محول کنم.

غیر از بررسی‌های اداره بورس و اوراق بهادار، تسلا و ماسک باید با شکایتی که در سانفرانسيسكو تنظیم شده و متوجه به توئیت ماسک درباره منابع مالی مطعمن برای خصوصی‌سازی تسلا است مواجه شوند. در این شکایت ماسک به فریب دادن بازار سهام و ضربه‌زدن به سهام‌داران خرد و استقراضی محکوم شده است.تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

به گفته‌ی مهدی طوبایی، همزمان با برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال که تخلفاتی چون شرط بندی و قمار افزایش یافت، فرایند نظارتی شاپرک هم تقویت شد که در مجموع ۱۴۳۸ درگاه با رفتار غیرمتعارف شناسایی و ۱۳۰۰ درگاه مسدود شد که از این تعداد ۳۹۶ کدملی در سامانه در فهرست سیاه قرار گرفت. همچنین شرکت‌های پایانه‌های فروشPSP هم ۴۴۹ درگاه را برای انسداد معرفی کردند.

به گفته‌ی وی، شرکت‌های پی‌اس‌پی موظفند از نوع فعالیت متقاضی هر نوع درگاه پرداخت به صورت شفاف و قطعی اطلاع یابند و علاوه بر این به صورت دوره‌ای بر تطابق فعالیت اعلام شده از سوی متقاضی درگاه با فعالیتی که پس از دریافت درگاه به آن مشغول است، نظارت داشته باشند و با هرگونه عدم تطابق در رسته فعالیت برخورد کنند.

طوبایی درباره چگونگی شناسایی متخلفان این حوزه گفت که امسال علاوه بر پایش و رصد فضای اینترنت برای یافتن تخلفات این حوزه، از روی رفتارهای تراکنشی و مطالبات پردازش و پرداخت‌ها تخلفات شناسایی و از طریق مراجع قضایی با آنها برخورد می‌شود.

سرپرست معاونت توسعه و نظارت شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت، آمار دقیقی از حجم مسدودی‌های این بخش را ارایه نکرد، اما درباره اقدامات برای به‌کارگیری ابزارهای بهینه‌ی شناسایی پذیرندگان پرخطر گفت که برای رصد مکانیزه داده‌ها به‌دنبال خرید و پیاده‌سازی نرم‌افزارهای بومی هستیم تا بر اساس نیازمندی‌هایمان از ظرفیت‌های داخلی بهره گیریم. بنابراین تا پایان تابستان مشخصات این امکان رصد مکانیزه را منتشر می‌کنیم تا طبق فرآیند معمول بازرگانی بهترین ابزار بومی را خریداری کنیم.تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سامیانگ از اولین لنز دارای موتور فوکوس خود برای دوربین‌های نیکون رونمایی کرد. این لنز AF و ۱۴ میلی‌متری دارای زاویه‌ی دید فوق عریض با گشودگی دیافراگم F2.8  است.  لنز سامیانگ AF 14mm F2.8 تنها ۴۸۴ گرم دارد و در بدنه‌ی کامپکت آن ۱۵ المان در ۱۰ گروه جای گرفته‌اند که دو مورد از آن‌ها غیرکروی، چهار المان با انکسار بالا و یک مورد نیز شیشه‌ای و با پراکنش اندک است. این لنز قرار است از شهریور امسال با قیمت ۸۳۰.۷۵ دلار راهی بازار شود.

بیانیه‌ی خبری سامیانگ

سامیانگ اولین لنز مجهز به موتور فوکوس خود را به نام AF 14mm F2.8 F را برای دوربین‌های نیکون معرفی کرد.

سامیانگ اپتیکس برای اولین بار است که لنزی با قابلیت فوکوس خودکار را برای دوربین‌های DSLR و فول‌فریم نیکون ارائه می‌کند. این لنز که AF 14mm F2.8 نام دارد با استفاده از فناوری مشهور شرکت سامیانگ اپتیکس توسعه داده شده است.

زاویه‌ی دید فوق عریض ۱۱۶.۶ درجه‌ای با جلوه‌ی بوکه‌ی زیبا

در داخل بدنه‌ی این لنز ۱۵ المان در ۱۰ گروه قرار گرفته‌اند که دو المان غیرکروب، ۴ المان با انکسار بالا (HR) و یک المان با پراکنش فوق اندک (ED) را برای به حداقل رساندن اعوجاج و ابیراهی شامل می‌‌شوند. لنز یادشده زاویه‌ی دید وسیع ۱۱۶.۶ اینچی را در اختیار می‌گذارد و همچنین از هفت تیغه‌ی منحنی در دهانه‌ی دیافراگم بهره می‌برد که این موضوع به گرفتن عکس با جلوه‌ی بوکه یعنی پس‌زمینه‌ی مات کمک می‌کند و می‌توان عکس‌هایی از نوع پرتره، طبیعت بی‌جان و مناظر شهر در شب را به کمک این جلوه به زیبایی هرچه تمام‌تر ثبت کرد.

سامیانگ

عملکرد دقیق‌تر و سریعتر فوکوس خودکار

عملکرد فوکوس خودکار در AF 14mm F2.8 F با فناوری پیشرفته‌ی سامیانگ ارتقاء یافته است؛ به همین دلیل، نسبت به لنزهای پیشین این شرکت دقیق‌تر عمل کرده و سر و صدای کمتری نیز ایجاد می‌کند‌.

ثبت عکس‌های شفاف، همه جا و همه وقت

لنز فوق عریض موردبحث، در برابر نفوذ قطرات آب مقاوم است و بدون هود و درپوش تنها ۴۸۴ گرم وزن دارد. همچنین، سامیانگ برای کارایی بیشتر این لنز را به حالت‌های فوکوس خودکار و دستی مجهز کرده است. حداقل فاصله‌ی کانونی این لنز ۲۰ سانتیمتر است و به همین جهت، امکان عکاسی از نمای بسته‌ی افراد، اشیاء و غذاها همواره با وضوح بالا فراهم است.

شروع عرضه‌ی AF 14mm F2.8 F سه ماه دیگر از انگلیس و ایرلند خواهد بود و قیمت خرده‌فروشی ۶۴۹.۹۹ پوند معادل ۸۳۰.۷۵ دلار برای آن در نظر گرفته شده است.تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

به طور شگفت‌آوری تنها شمار معدودی از بیش از ۳ هزار گونه پشه برای نیش زدن انسان‌ها به صورت تخصصی عمل می‌کنند. در واقع بیشتر پشه‌ها تغذیه کننده‌های فرصت طلبی هستند که از هر منبعی که بتوانند، تغذیه می‌کنند. اما پشه تب زرد و پشه آنوفل به خاطر رغبت به خون انسان و نقش آن‌ها به عنوان وسیله‌ی انتقال بیماری در انسان‌ها به خوبی شناخته شده‌اند. پشه تب زرد با ویروس‌های زیکا و تب دنگی مرتبط است در حالیکه پشه آنوفل انگلی را منتقل می‌کند که موجب بیماری مالاریا می‌شود.

نه تنها گونه‌های خاصی از پشه‌ها دارای تنظیماتی برای تغذیه از خون انسان هستند، بلکه به نظر می‌رسد که برای انتخاب وعده‌ی غذایی خود می‌توانند بین افراد تمایز قائل شوند. بارها دیده‌ایم در فضای مشترکی که تعدادی افراد وجود دارند، برخی بسیار بیشتر از سایرین نیش می‌خورند.

اگر چه این موضوع یک قصه به نظر می‌رسد ولی آیا پشتوانه‌ی پژوهشی هم دارد؟ چه عواملی ممکن است روی انتخاب پشه‌ها تاثیرگذار باشند؟

توضیح‌های زیادی در این زمینه وجود دارند؛ برخی بر این باورند که نوع گروه خونی، داشتن پوست لطیف، تعریق زیاد و حتی خوردن غذاهای داری سیر یا سرکه سیب می‌تواند میزان نیش زدن را تحت تاثیر قرار دهد. البته بیشتر این داستان‌ها هنگامی که از راه علمی مورد بررسی قرار می‌گیرند، تایید نمی‌شوند. با این حال پژوهش‌های زیادی در زمینه‌ی درک انتخاب‌های غذایی پشه‌ها به امید کسب توانایی تغییر رفتار آنها در زمینه‌ی انتخاب غذا به منظور کنترل بیماری در انسان‌، انجام شده‌است.

تمام گونه‌های پشه از کربن‌دی‌اکسید به عنوان یک شاخص نزدیک بودن میزبان استفاده می‌کنند. اگرچه کربن‌دی‌اکسید همه جا وجود دارد و اطلاعات کمی در زمینه‌ی شناسایی هدف ترجیحی پشه فراهم می‌کند. اسید لاکتیک یک جذب کننده‌ی مهم دیگر است و در بوی انسان، فراوان‌تر از بوی دیگر حیوانات است. ترکیبات دیگری نظیر آمونیاک، برخی کربوکسیلیک اسیدها، استون و سولکاتون هم دیگر مولفه‌های موثر در این زمینه هستند.

 

فقط پشه های ماده نیش می زنند

فقط پشه‌های ماده و آن هم هنگامی که در حال تخمک‌گذاری هستند، نیش می‌زنند

البته این فقط توضیح آن است که چرا خون انسان‌ها وعده غذایی این پشه‌ها است. اما چه چیزی باعث می‌شود پشه‌ها بین افراد مختلف تمایز قائل شوند؟

بهترین شاهد در مورد اینکه چه چیزی موجب انتخاب پشه بین افراد مختلف می‌شود، تنوع در میکروب‌های طبیعی پوست ما است. این میکروب‌ها اغلب باکتری‌ها و قارچ‌های غیر بیماری‌زایی هستند که روی پوست ما زندگی می‌کنند و در منافذ پوست و فولیکول‌های مو حضور دارند. ترکیب بویی که اینها به شکل ترکیبات آلی فرار از خود منتشر می‌کنند، عامل مهمی در مزه‌ی یک فرد برای پشه‌ها محسوب می‌شود.

فلور میکروبی پوست ما از طریق تماس بین افراد انتقال پیدا نمی‌کند. به طور متوسط حدود یک میلیون باکتری در هر سانتی‌متر مربع پوست وجود دارد که اغلب از صدها گونه تشکیل شده‌است. این بدان معناست که انتخاب پشه‌ها بین افراد مختلف ممکن است انتخاب بر اساس خود ما نباشد بلکه انتخاب بر اساس ترکیب میکروارگانیسم‌هایی باشد که روی پوست ما زندگی می‌کنند.

با توجه به تنوع و فراوانی باکتری‌ها در جمعیت میکروبی پوست، این شگفت‌آور نیست که دستگاه بی‌نهایت حساس بویایی پشه‌ی ماده‌ی جستجوگر میزبان، بتواند این تفاوت‌ها را تشخیص دهد. لازم است که ما تنها رفتار پشه ماده را در نظر بگیریم زیرا اوست که نیش می‌زند و فقط هم زمانی نیش می‌زند که در حال تولید تخم باشد.

 

جذب پشه ها توسط باکتری های پوست

باکتری‌هایی که روی پوست ما زندگی می‌کنند موجب ایجاد بویی می‌شوند که پشه‌ها را جذب می‌کند

ترکیب فلور میکروبی پوست ما اغلب بستگی به محیط ما دارد؛ چیزی که ما می‌خوریم و جایی که ما زندگی می‌کنیم. هر چیزی که ما آن را لمس می‌کنیم، می‌خوریم و می‌نوشیم و از آن برای شستشو استفاده می‌کنیم، دارای این پتانسیل است که میکروب‌هایی جدیدی را وارد پوست کند ولی شواهدی هم وجود دارد که ژنتیک یک فرد هم می‌تواند تا حدودی روی میکروبیوم پوست اثرگذار باشد.

 

تصور می‌شود که تنوع ژنتیکی بر میزان قابلیت میزبانی پوست برای گونه‌های مختلف میکروب، تاثیرگذار باشد. این موضوع ممکن است از طریق تولید کنترل شده‌ی ژنتیکی پروتئین‌های پوست باشد که همچون سدی عمل کرده و از ایجاد و تکثیر میکروب‌ها روی پوست جلوگیری می‌کنند و یا اینکه تحت‌تاثیر جنبه‌های معمول‌تری نظیر میزان تعریق فرد یا میزان چربی پوست او باشد. لازم به یادآوری است از آن جایی که عرق خالص دارای بوی قابل تشخیصی نیست، خود عرق کردن به تنهایی نمی‌تواند مسئول جذب پشه‌ها باشد بلکه تنوع در ترکیبات شیمیایی عرق و میزان تولید عرق که بین افراد مختلف متفاوت است، می‌تواند منجر به ایجاد شرایط متفاوتی روی پوست افراد شود و در نتیجه‌ی آن شرایط برای برخی از میکروب‌ها مناسب‌تر شود و موجب جذب پشه‌ها شود.

در حالی‌که ما کاملا اطمینان داریم پشه‌ها میزبان‌های انسانی خود را بر اساس انواع باکتری‌هایی که روی پوستآن‌ها زندگی می‌کنند، انتخاب می‌کنند، ولی چندان آشکار نیست که چرا آن‌ها بوی فلور میکروبی برخی از پوست‌ها را به بقیه ترجیح می‌دهند. اگر ما بتوانیم این راز را کشف کنیم شاید بتوانیم ترکیب باکتریایی پوست خود را به شیوه‌ای تغییر دهیم که میل آن‌ها را نسبت به خودمان کاهش دهیم.تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کارشناسان شرکت بیمه‌ی دایرکت لاین بریتانیا (Direct Line) پژوهشی جالب در مورد نقض قوانین پارکینگ‌های عمومی انجام داده‌اند. بر اساس این پژوهش، رانندگان خودروهای شاسی‌بلند و کراس‌اور درصد بیشتر متخلفان قوانین مشخص پارکینگ‌ها شامل پارک نکردن در محدوده‌ی تعیین شده و حرکت در خلاف جهت ورودی و خروجی را تشکیل می‌دهند.

پارکینگ / Parking

تحقیق این شرکت شامل ۲۵۰۰ نفر شرکت‌کننده در بریتانیا است. نزدیک به یک سوم (۳۱ درصد) این آمارگیری مربوط به تخلفات رانندگان خودروهای شاسی‌بلند در پارکینگ است. نکته‌ی قابل توجه، تخلف پارک در جایگاه مخصوص معلولان است که پیامدهای قانونی مانند جریمه‌های بالا و حتی توقیف خودرو در پی دارد. البته در کنار رانندگان خودروهای شاسی‌بلند، مدل‌های کلاس ساب کامپکت و سگمنت B مانند فورد فیستا و واکسهال کورسا با ۱۸ درصد، در مقام دوم متخلفان قوانین پارکینگ قرار گرفته‌اند.

بر اساس این پژوهش، رانندگان خودروهای ساخت فولکس واگن بیشترین متخلفان بوده‌اند؛ درواقع از هر ۱۰ خودروی متخلف یا ۱۰ درصد کل آمار، یک مدل ساخت فولکس واگن بوده است. در جایگاه دوم با ۸ درصد، محصولات برندهای واکسال (Vauxhall)  مشاهده می‌شوند. در بین تخلفات گوناگون، بیشترین مورد مربوط با ۶ درصد مربوط به پارک نکردن مناسب در محل خط‌کشی است.

پارکینگ / Parking

کارشناسان دایرکت لاین اشاره می‌کنند که این مورد صرفاً مربوط به رفتار رانندگان نیست؛ درواقع بر اساس تحلیل‌های انجام شده و حتی نگاهی کوتاه به روند خودروسازی، بدیهی بوده که ابعاد خودروهای امروزی در مقایسه با دهه‌های گذشته بزرگ‌تر شده است. فقط کافی است که ابعاد هاچ‌بک‌‌های مدرن را با گذشته، مانند نسل اول و نسل فعلی فولکس واگن گلف را مقایسه کنید تا افزایش ابعاد خودروهای مدرن مشخص شود. از طرفی باید در نظر داشت که خط‌کشی بیشتر پارکینگ‌ها تغییری نکرده است. متخصصان دایرکت لاین اعلام کرده‌اند که با پارک مناسب یک خودرو با ابعاد متوسط بین خط‌کشی‌ها، فقط ۲۳ سانتی‌متر فضا برای مانور وجود خواهد داشت.

پارکینگ / Parking

سو کارکی، مدیربازاریابی شرکت بیمه‌ی دایرکت لاین معتقد است که سبک زندگی و مشغله‌های کاری امروز، عاملی مهم در تخلفات پارک خودرو است. کارکی می‌گوید:

بسیار از ما زندگی پرمشغله‌ای داریم که احتمالاً در رفتار رانندگی عجولانه مانند پارک روی خط‌کشی‌ها یا توجه نکردن به مسیر ورودی و خروجی پارکینگ تأثیرگذار است. این موارد به‌خصوص در زمان شلوغی پارکینگ‌ها با دنده عقب رفتن خودروها و ترددهای خلاف جهت یا پارک در کنار خودروهایی که روی خط‌کشی هستند، خطر تصادف را افزایش می‌دهد. بر اساس مشاهدات ما، بهترین توصیه این است که رانندگان علاوه بر توجه به ساعات شلوغی و ترددهای پارکینگ، وقت کافی برای پارک مناسب بین خط‌کشی‌ها صرف کنند.تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دانشمندان ترکیبات ۱۸ سامانه‌ی سیاره‌ای مختلف تا فاصله‌ی ۴۵۶ سال نوری از زمین را اندازه‌گیری کرده و آن را با زمین مقایسه کردند. نتایج بررسی‌های آن‌ها نشان داده‌است که بسیاری از عناصر در نسبت‌هایی مشابه آن چه در زمین یافت می‌شود، در دیگر سیارات هم وجود دارند. این مورد، یکی از بزرگ‌ترین آزمایشات اندازه‌گیری ترکیبات کلی مواد در دیگر سامانه‌های سیاره‌ای است و به دانشمندان امکان می‌دهد تا نتیجه‌گیری‌های جامع‌تری در مورد چگونگی تشکیل آن‌ها و یافتن اجسام شبه زمین در جاهای دیگر بگیرند.

صفحه غبار

ترسیم هنری از ستاره‌ی کوتوله سفید (در سمت راست) همراه با صفحه‌ی غباری و اجرام سیاره‌ای اطراف

سی ژو پژوهشگر رصدخانه‌ی جمنای در هاوایی می‌گوید:

اکثر بلوک‌های سازنده‌ای که ما در دیگر سامانه‌های سیاره‌ای مشاهده کرده‌ایم، دارای ترکیب مشابهی با آن چه در زمین وجود دارد، هستند.

نخستین سیاره‌ای که اطراف دیگر ستاره‌ها می‌چرخید در سال ۱۹۹۲ کشف شد. از آن زمان دانشمندان در تلاش برای کشف این موضوع بوده‌اند که آیا برخی از این ستاره‌ها و سیاره‌ها مشابه اجرام آسمانی موجود در منظومه‌ی خودمان هستند یا نه. سی ژو می‌گوید:

بررسی مستقیم این اجرام دور به صورت مستقیم دشوار است. به‌علت فاصله‌ی عظیم موجود، ستاره‌های نزدیک آن‌ها هر سیگنال الکترومغناطیسی همچون امواج نوری یا رادیویی را در خود غرق می‌کنند به طوری که اثر آن معلوم نمی‌شود، بنابراین لازم است ما از روش‌های دیگری استفاده کنیم.

این گروه علمی تصمیم گرفت در مورد اینکه چگونه بلوک‌های ساختمانی سیاره‌ای، سیگنال‌های ستاره‌های کوتوله سفید را تحت‌تاثیر می‌گذارند، بررسی کند. کوتوله‌های سفید، ستارگانی هستند که بیشتر هیدروژن و هلیوم خود را سوزانده‌ و به شکل خیلی کوچک و متراکی در آمده‌اند؛ پیش‌بینی می‌شود که خورشید ما نیز در ۵ میلیارد سال آینده به کوتوله سفیدی تبدیل شود. دکتر ژو ادامه داد:

اتمسفر کوتوله‌های سفید از هیدروژن یا هلیوم تشکیل شده‌است که یک سیگنال واضح اسپکتروسکوپی ایجاد می‌کنند؛ اگرچه طی سرد شدن، ستاره سیارات، سیارک‌ها، ستاره‌های دنباله‌دار و دیگر اجرامی که دور آن در حال چرخش بوده‌اند، را به سمت خود می‌کشد و صفحه‌ا‌ی غبارآلود ایجاد می‌کند، چیزی شبیه حلقه‌های سیاره زحل. وقتی این مواد به ستاره نزدیک می‌شوند، تصویری را که ما از ستاره می‌بینیم، تغییر می‌دهند. این تغییر قابل اندازه‌گیری است، زیرا این امر روی سیگنال طیف‌سنجی آن ستاره تاثیر می‌گذارد و به ما اجازه می‌دهد که نوع و حتی کمیت مواد اطرافکوتوله‌ی سفید را تعیین کنیم. این اندازه‌گیری‌ها می‌توانند خیلی حساس باشند و امکان شناسایی اجرام کوچکی همچون سیارک‌ها را نیز مهیا می‌کنند.

پژوهشگران با استفاده از طیف‌نگارهای تلکسوپ کک در هاوایی، بزرگترین تلسکوپ نوری و مادون قرمز جهان وتلسکوپ فضایی هابل این اندازه گیری‌ها را به دست آوردند.

ژو در ادامه توضیح داد:

در این پژوهش ما روی نمونه کوتوله‌های سفید با صفحات غبار تمرکز کردیم. ما قادر به اندازه‌گیری کلسیم، منیزیم و محتوی سیلیکون در بیشتر این ستاره‌ها و برخی عناصر دیگر در بعضی از ستاره‌ها بوده‌ایم. ما همچنین فکر می‌کنیم که در یکی از این سامانه‌ها، آب هم پیدا کرده‌ایم ولی هنوز کمیت آن را تعیین نکرده‌ایم: این احتمال وجود دارد که در برخی از این جهان‌ها آب زیادی وجود داشته باشد، برای مثال ما قبلا یک سامانه ستاره‌ای را در فاصله‌ی ۱۷۰ سال نوری در صورت فلکی گاوران (Bootes) شناسایی کرده‌ایم که غنی از کربن، نیتروژن و آب بوده و ترکیبی مشابه ستاره دنباله‌دار هالی دارد. به طور کلی ترکیب این دو مشابه با ترکیب توده زمین است. این بدان معناست که عناصر شیمیایی در دیگر سامانه‌های سیاره‌ای مشابه زمین هستند. می‌توان گفت از لحاظ حضور و نسبت این عناصر، ما طبیعی هستیم و احتمالا می‌توانیم انتظار داشته باشیم که بتوانیم سیاره‌های مشابهزمین را در مناطق دیگر کهکشانمان پیدا کنیم.

دکتر ژو ادامه داد:

این کار هنوز در حال انجام است و داده‌های اخیر منتشر شده از ماهواره‌ی گایا که تاکنون ۱/۷ میلیارد ستاره را شناسایی کرده‌است، موجب ایجاد تحولی بزرگ در این حوزه می‌شود. این بدان معناست که ما درک بسیار بهتری از کوتوله‌های سفید به دست خواهیم آورد. ما امیدواریم که ترکیبات شیمیایی مواد سیاره‌های فراخورشیدی را با دقت بیشتری تعیین کنیم.

سارا سیگر استاد علوم سیاره‌ای از موسسه‌ی فناوری ماساچوست گفت:

این عالی است که شاهد پیشرفت‌هایی در این حوزه باشیم و شواهد محکمی روی این موضوع کهسیاره‌های دارای ترکیبات مشابه زمین زیاد هستند، داشته باشیم. این موجب می‌شود ما درمورد یافتن سیاره‌های مشابه زمین اطمینان بیشتری حاصل کنیم.تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

خورشید به‌عنوان یک رآکتور هسته‌ای طبیعی، بسته‌های کوچکی از انرژی به نام فوتون را آزاد می‌کند، فوتون‌ها در مدت‌زمان تقریبی ۸/۵ دقیقه فاصله‌ی ۱۵۰ میلیون کیلومتری خورشید تا زمین را طی می‌کنند. این ذرات برای تولیدانرژی خورشیدی سالانه و برآورده ساختن نیازهای انرژی جهانی کافی هستند.

توان فتوولتائیک فعلی تنها پنج‌دهم از انرژی مصرفی ایالات‌متحده را تشکیل می‌دهد؛ اما فناوری خورشیدی در حال پیشرفت است و هزینه‌ی پیاده‌سازی این نوع انرژی هم با سرعت چشم‌گیری در حال کاهش است. فناوری‌های متعددی برای تبدیل نور خورشید به انرژی مصرفی ساختمان‌ها وجود دارند. متداول‌ترین فناوری‌های خورشیدی برای خانه‌ها و شرکت‌ها فناوری آب گرم خورشیدی، طراحی خورشیدی passive برای سرمایش و گرمایش محیط و فناوری فتوولتائیک خورشیدی برای برق هستند.

سازمان‌ها و صنایع از این فناوری‌ها برای افزایش منابع انرژی، بهبود بازدهی و کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کنند. متداول‌ترین نوع انرژی خورشیدی، انرژی فتوولتائیک است. سیستم فتوولتائیک خورشیدی یک سیستم الکتریکی است که از پنل‌های خورشیدی، معکوس‌کننده و چند مؤلفه‌ی دیگر (مونتاژ، کابل و ...) تشکیل شده است.

سلول‌های خورشیدی: عملکرد و انواع

سلول خورشیدی مؤلفه‌ی اصلی پنل خورشیدی است. گاهی به آن‌ها سلول‌های فتوولتائیک یا سلول‌های PV هم گفته می‌شود. این سلول‌ها با جذب نور خورشید، برق تولید می‌کنند. نام PV از فرآیند تبدیل نور (فوتون‌ها) به برق (ولتاژ) گرفته شده است که به آن اثر PV هم گفته می‌شود. اثر PV برای اولین بار در سال ۱۹۵۴ کشف شد یعنی زمانی که دانشمندان در ایستگاه تلفن Bell کشف کردند درصورتی‌که سیلیکون را در مقابل نور خورشید قرار دهند، بار الکتریکی تولید می‌کند. اندکی پس‌ از این کشف، از سلول‌های خورشیدی برای تقویت ماهواره‌های فضایی و کالاهای کوچک‌تری مثل ماشین‌حساب و ساعت استفاده شد.

واحد انرژی خورشیدییک آرایه‌ی بزرگ سیلیکونی که روی بام یک ساختمان تجاری نصب شده است.

سلول‌های خورشیدی از مواد نیمه‌رسانا ساخته‌ شده‌اند که متداول‌ترین نوع آن کریستالین سیلیکون است. دو نوعکریستالین سیلیکون وجود دارد، اما نوع مونو کریستالین سیلیکون کاربرد بیشتری دارد: این نوع سلول دارای یک ساختاری مربعی است و خاصیت سیلیکونی بالای آن قوی‌تر (و البته گران‌تر) از دیگر مصالح پنل خورشیدی است. نوع دیگر کریستالین سیلیکون، پلی کریستالین نمونه‌ی ارزان‌تر با کارایی و تأثیر کمتر است، از این نوع در فضاهای بزرگ (برای مثال مزرعه‌ی خورشیدی، مناطق غیرمسکونی) استفاده می‌شود.

نسل دوم سلول‌های خورشیدی، سلول‌های نواری (Thin film) هستند که از سیلیکون آمورفوس یا مواد غیرسیلیکونی مثل کادمیوم تلورید تشکیل شده‌اند. سلول‌های خورشیدی thin film از لایه‌های مواد نیمه‌رسانا با ضخامت تنها چندمیلیمتر استفاده می‌کنند. این سلول‌ها به‌دلیل انعطاف‌پذیری بالا می‌توانند برای پوشش‌های سقفی، ساخت نما یا لعاب شیشه‌ای نورگیرها به کار بروند.

نسل سوم سلول‌های خورشیدی علاوه بر سیلیکون از انواع مواد جدید ازجمله مرکب‌های خورشیدی و با استفاده از فناوری‌های معمولی پرینت، رنگ‌های خورشیدی و پلاستیک‌های رسانا ساخته می‌شوند. بعضی سلول‌های خورشیدی از لنزهای پلاستیکی یا آینه برای تمرکز نور خورشید بر یک بخش کوچک از مواد PV استفاده می‌کنند. مواد PV گران‌قیمت‌تر هستند اما به دلیل نیاز اندک به آن‌ها در صنعت و تأسیسات ازنظر هزینه مقرون‌به‌صرفه خواهند بود. بااین‌حال به این دلیل که لنزها باید به سمت نور خورشید قرار بگیرند، کاربرد کلکتورهای متمرکزکننده محدود به مناطق آفتابی است.

سازوکار و روش‌های ذخیره‌سازی سلول‌های خورشیدی

پتانسیل انرژی خورشیدی مصرفی انسان بر اساس معیارهایی مثل شرایط جغرافیایی، تغییرات زمانی، پوشش ابری و زمین متغیر است. شرایط جغرافیایی بر پتانسیل انرژی خورشیدی تأثیر می‌گذارند، زیرا نواحی نزدیک‌تر به استوا تشعشعات خورشیدی بیشتری را دریافت می‌کنند و از این‌ رو استفاده از فتوولتائیک‌ها یا سلول‌های خورشیدی می‌توانند پتانسیل انرژی خورشیدی را در مناطق دور از استوا افزایش دهند. تغییرات زمانی هم بر پتانسیل انرژی خورشیدی تأثیر می‌گذارند زیرا در طول شب پرتوهای خورشیدی قابل‌جذب برای پنل‌های خورشیدی کمتر هستند. پوشش ابری می‌تواند نور خورشید را مسدود کند و نور موجود برای سلول‌های خورشیدی را کاهش دهد. معیار مهم دیگر زمین مناسب است، زمین باید بلااستفاده و مناسب برای تعبیه‌ی پنل‌های خورشیدی باشد. پشت‌بام‌ها موقعیت مناسبی برای نصب سلول‌های خورشیدی هستند، به این روش هر خانوار می‌تواند انرژی خود را به‌صورت مستقیم تأمین کند. مناطق مناسب برای نصب سلول‌های خورشیدی زمین‌هایی هستند که قبلا برای اهداف تجاری یا اهداف دیگر به کار نرفته باشند و بتوان واحدهای خورشیدی را در آن‌ها نصب کرد.

فناوری active متمرکز بر تأمین و فناوری passive متمرکز بر تقاضا است

فناوری‌های خورشیدی بر اساس روش دریافت، تبدیل و توزیع نور خورشید و کنترل انرژی خورشیدی در سطوح مختلف سراسر جهان و همین‌طور فاصله از استوا، به دو دسته‌یactive (فعال) و passive (منفعل) تقسیم می‌شوند. در روش active از فتوولتائیک‌ها، نیروی متمرکز خورشیدی، کلکتورهای گرمایی خورشیدی، پمپ‌ها و فن‌ها برای تبدیل نور خورشید به خروجی‌های مفید استفاده می‌شود. روش passive شامل انتخاب مصالحی با خواص گرمایی مناسب، طراحی فضاهایی برای تهویه‌ی هوا و قرار دادن موقعیت ساختمان در معرض نور خورشید است. فناوری‌های خورشیدی فعال تأمین انرژی را افزایش می‌دهند و متمرکز بر فناوری‌های سمت تأمین هستند؛ درحالی‌که فناوری‌های passive نیاز به منابع جایگزین را کاهش داده و به‌عنوان فناوری‌های سمت تقاضا درنظر گرفته می‌شوند.

سازوکار تولید انرژی

پنل‌های خورشیدی PV، برق جریان مستقیم (DC) را تولید می‌کنند. در برق DC الکترون‌ها از یک‌جهت دور مدار به جریان درمی‌آیند. به‌عنوان یک مثال از جریان DC می‌توان به تقویت لامپ با یک باتری اشاره کرد. الکترون‌ها از قطب منفی باطری حرکت کرده از لامپ عبور می‌کنند و مجددا به قطب مثبت بازمی‌گردند.

 

تبدیل انرژی

در برق AC (جریان متناوب)، الکترون‌ها در یک مسیر متناوب دچار نوسان می‌شوند، این وضعیت مشابه سیلندر موتور ماشین است. وقتی یک حلقه‌ی سیمی حول یک آهنربا پیچیده شده باشد، ژنراتور برق AC تولید می‌کند. بسیاری از منابع متفاوت انرژی مثل گاز، سوخت دیزلی، انرژی برق‌آبی، انرژی هسته‌ای، زغال‌سنگی، باد و انرژی خورشیدی می‌توانند این نوع ژنراتور را کنترل کنند.

به‌دلیل ارزان بودن انتقال برق AC در مسافت‌های طولانی، شبکه‌ی نیروی برق ایالات‌متحده از برق AC استفاده می‌کند. این در حالی است که پنل‌های خورشیدی برق DC تولید می‌کنند. حالا سؤال اینجاست که چگونه می‌توان برق DC را به شبکه‌ی AC منتقل کرد؟ پاسخ استفاده از مبدل یا معکوس‌کننده است.

عملکرد مبدل یا معکوس‌کننده‌ی خورشیدی

مبدل خورشیدی، برق DC را از آرایه‌ی خورشیدی دریافت کرده و آن را به برق AC تبدیل می‌کند. معکوس‌کننده‌ها مغزهای سیستم به شمار می‌روند. مبدل‌ها در کنار تبدیل توان DC به AC، وضعیت سیستم ازجمله ولتاژ و جریان موجود در مدارهای AC و DC، تولید انرژی و ردیابی حداکثر توان را هم نمایش داده و از خطا جلوگیری می‌کنند.

معکوس کننده

از ابتدای شکل‌گیری صنعت خورشیدی، مبدل‌های مرکزی متداول‌ترین انواع مبدل بوده‌اند. ظهور مبدل‌های میکرو یکی از بزرگ‌ترین تحولات فناوری در صنعت PV بود. مبدل‌های میکرو عملکرد هر پنل را به‌صورت مستقل بهینه‌سازی می‌کنند و مانند مبدل‌های مرکزی بر کل سیستم تأثیر نمی‌گذارند. به این صورت هر پنل خورشیدی حداکثر پتانسیل خود را ارائه می‌کند. یکی از معایب دیگر مبدل مرکزی این بود که بروز مشکل روی یک پنل خورشیدی (برای مثال قرار گرفتن آن در سایه یا کثیف شدن آن) عملکرد کل آرایه‌ی خورشیدی را مختل می‌ساخت. مبدل‌های میکرو ازجمله مبدل‌های موجود در سیستم خورشیدی خانگی SunPower Equinox این مشکل را حل کردند. درصورتی‌که یک پنل خورشیدی مشکلی داشته باشد، بقیه‌ی آرایه‌های خورشیدی بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه می‌دهند.

عملکرد سیستم پنل خورشیدی

بهتر است این مفهوم با یک مثال توضیح داده شود. در ابتدا، نور خورشید به پنل خورشیدی روی سقف می‌تابد. پنل‌ها انرژی را به جریان DC تبدیل می‌کنند تا در معکوس کننده جریان پیدا کند. معکوس‌کننده‌ی برق DC را به AC تبدیل می‌کند، در مرحله‌ی بعدی می‌توان از این برق برای تأمین نیروی یک خانه استفاده کرد. این انرژی ساده و پاک، مقرون‌به‌صرفه و بهینه است.

اما ساعاتی که شما در خانه نیستید چه اتفاقی می‌افتد؟ یا مثلا هنگام شب که سیستم خورشیدی، قادر به تولید برق نیست چه کار باید کرد؟ جای هیچ نگرانی نیست، در این شرایط می‌توان از سیستم net metering استفاده کرد. این سیستم یک نوع سیستم معمولی PV مبتنی بر شبکه است که در ساعات اوج روز انرژی بیشتری را تولید می‌کند، بنابراین انرژی مازاد دوباره به شبکه بازمی‌گردد. مصرف‌کننده می‌تواند از انرژی اضافه در هنگام شب یا روزهای ابری استفاده کند. net meter نسبت انرژی ارسالی به انرژی دریافتی از شبکه را ثبت می‌کند. در مقیاس گسترده‌تر، سه نوع سیستم نیروگاهی برای انرژی خورشیدی وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • سیستم متمرکزکننده‌ی خطی
 • سیستم dish/engine (بشقاب/موتور)
 • سیستم power tower یا برج نیرو

سیستم متمرکزکننده‌ی خطی انرژی خورشید را با استفاده از آینه‌های مستطیلی و سهموی جمع‌آوری می‌کند. آینه‌ها به سمت خورشید منحرف می‌شوند، نور خورشید را رو لوله‌هایی (گیرنده‌ها) متمرکز می‌کنند که در طول آینه‌ها قرار گرفته‌اند. نور منعکس‌شده، جریان سیال داخل لوله‌ها را گرم می‌کند. سپس از این جریان داغ برای جوشاندن آب در یک ژنراتور معمولی توربینی به‌منظور تولید انرژی برق استفاده می‌شود.

سیستم dish / engine

سیستم dish/engine از یک بشقاب آینه‌ای مشابه بشقاب بزرگ ماهواره‌ها استفاده می‌کند. این سیستم با هدف حداقل سازی هزینه‌ها، از ترکیبی از آینه‌های مسطح ساخته شده که در یک شکل بشقابی کنار هم قرار گرفته‌اند. سطح بشقابی نور خورشید را به گیرنده‌ی گرمایی هدایت می‌کند، گیرنده‌ی گرمایی گرما را جذب و جمع‌آوری می‌کند و سپس آن را به ژنراتور موتور منتقل می‌کند. متداول‌ترین نوع موتور گرمایی که امروزه در سیستم‌های dish/engine به کار می‌رود موتور استرلینگ است. این سیستم از سیال داغ برای جابه‌جایی پیستون‌ها و تولید نیروی مکانیکی استفاده می‌کند. سپس از این نیروی مکانیکی برای راه‌اندازی ژنراتور یا تناوبگر و تولید برق استفاده می‌شود.

سیستم برج نیرو (Power tower) از یک بخش بزرگ و مسطح از آینه‌های ردیابی خورشیدی موسوم به هلیوستات تشکیل شده که از آن‌ها برای متمرکز کردن نور خورشید روی یک گیرنده در قسمت بالای برج استفاده می‌کند. از سیال داغ موجود در گیرنده برای تولید بخار استفاده می‌شود، در مرحله‌ی بعدی از این بخار در یک ژنراتور توربینی معمولی برق تولید می‌شود. بعضی برج‌های نیرو از بخار یا آب به‌عنوان سیال داغ استفاده می‌کنند. طرح‌های پیشرفته‌ی دیگر به دلیل قابلیت‌های ذخیره‌سازی انرژی و انتقال گرمای نمک مذاب نیترات از این ماده استفاده می‌کنند. قابلیت ذخیره‌سازی انرژی یا ذخیره‌سازی گرمایی امکان توزیع برق در روزهای ابری یا هنگام شب را هم فراهم می‌کند.

 فناوری نمک مذاب

 از نمک مذاب می‌توان به‌عنوان روش ذخیره‌سازی گرمایی برای حفظ انرژی جمع‌آوری شده توسط برج خورشیدی استفاده کرد که درنهایت برای تولید برق در آب‌وهوای بد یا هنگام شب به کار می‌رود. بر اساس پیش‌بینی‌ها بازدهی این سیستم ۹۹ درصد است. نمک در دمای ۱۳۱ درجه‌ی سانتی‌گراد ذوب می‌شود. و تا ۲۸۸ درجه‌ی سانتی‌گراد در یک محفظه‌ی ذخیره‌سازی سرد به حالت مایع باقی می‌ماند. نمک مایع از طریق پنل‌ها به داخل یک کلکتور (جمع‌کننده) خورشیدی پمپ می‌شود، در این کالکتور دما به ۵۶۶ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رسد. در صورت نیاز به برق نمک داغ به یک ژنراتور بخار معمولی پمپ می‌شود تا بخار داغ را برای توربین یا ژنراتور در هر کدام از واحدهای نیروی هسته‌ای، زغال‌سنگی، نفتی و ... فراهم کند.

کاربردهای انرژی خورشیدی

فناوری خورشیدی ساختمان‌های صنعتی، تجاری و مسکونی مشابه است (فتوولتائیک، گرمایش passive، نور روز و گرمایش آبی). البته ساختمان‌های غیرمسکونی می‌توانند از انواعی استفاده کنند که کاربرد خانگی ندارند. این فناوری‌ها شامل تهویه‌ی هوا، گرمایش و سرمایش خورشیدی هستند. در ادامه به صورت مختصر به انواع کاربردهای انرژی خورشیدی در مقیاس خانگی و صنعتی اشاره شده است:

گرمایش، سرمایش، تهویه: دودکشی خورشیدی (دودکش گرمایی) یک سیستم تهویه‌ی خورشیدی passive است که از یک محور عمودی تشکیل شده است. این محور بیرون و درون ساختمان را به یکدیگر وصل می‌کند. با گرم شدن دودکش هوای داخل ساختمان هم گرم می‌شود و هوا را به داخل ساختمان می‌کشد. از گیاهان و درختان فصلی می‌توان به‌عنوان واسطه‌ای برای کنترل گرمایش و سرمایش خورشیدی استفاده کرد. اگر گیاه در بخش جنوبی ساختمان قرار بگیرد، برگ‌های آن در طول تابستان سایه تولید می‌کنند و در زمستان شاخه‌های لخت و بدون امکان عبور نور را فراهم می‌کنند.

آشپزی: اجاق‌های خورشیدی از نور خورشیدی برای آشپزی، خشک‌ کردن و پاستوریزه‌سازی استفاده می‌کنند. این وسایل به سه دسته‌ی عمده تقسیم می‌شوند: اجاق‌های جعبه‌ای، اجاق‌های پنلی و اجاق‌های انعکاسی.

 تصفیه‌ی آب: با فرآیند تقطیر خورشیدی می‌توان از آب‌شور یا بدمزه آب آشامیدنی تولید کرد. اولین بار شیمی‌دان‌های عرب قرن شانزدهم به این فناوری دست پیدا کردند. سپس پروژه‌ی تقطیر خورشیدی در مقیاس بزرگ‌تر در ۱۸۷۲ در لاس سالیناس شیلی آغاز شد.

معماری: نور خورشید از ابتدای تاریخچه‌ی معماری بر طراحی ساختمان تأثیرگذار بوده است. روش‌های پیشرفته‌ی معماری خورشیدی و برنامه‌ریزی شهری در ابتدا توسط یونانی‌ها و چینی‌ها به کار رفتند، آن‌ها برای حداکثر استفاده از نور و گرما ساختمان‌های خود را به سمت جنوب می‌ساختند.

انرژی خورشیدی

در روش‌های جدید طراحی خورشیدی از مدل‌سازی کامپیوتر استفاده می‌شود و سیستم‌های گرمایش، نورپردازی و تهویه‌ی خورشیدی در یک مجموعه‌ی یکپارچه ارائه می‌شوند. تجهیزات خورشیدی active مانند پمپ‌ها، فن‌ها و پنجره‌های قابل‌جایگزینی می‌توانند مکملی برای طراحی passive باشند و عملکرد کلی سیستم را بهبود دهند.

کشاورزی و باغبانی. صنعت کشاورزی و باغبانی به‌دنبال بهینه‌سازی انرژی خورشیدی دریافتی و افزایش بهره‌وری واحدها است. روش‌هایی مثل چرخه‌های زمان‌بندی‌شده، جهت‌گیری سطری، ارتفاع متناوب بین سطرها و ترکیب گونه‌های گیاهی می‌توانند به توسعه‌ی برداشت محصول کمک کنند. در بعضی نقاط کشاورزها برای حداکثرسازی جذب انرژی خورشیدی از دیوارهای میوه‌ای استفاده می‌کنند. این دیوارها سرعت رسیدن میوه‌ها را از طریق گرم نگه‌داشتن آن‌ها افزایش می‌دهند. دیوارهای اولیه عمود بر زمین و به سمت جنوب ساخته می‌شدند؛ اما به‌مرور زمان، برای جذب بهتر نور خورشید از دیوارهای شیب‌دار استفاده شد. انرژی خورشیدی علاوه بر پرورش در دیگر کاربردهای کشاورزی مثل پمپ کردن آب، خشک کردن محصولات، جوجه‌کشی و خشک کردن کودهای کشاورزی هم نقش دارد. گلخانه‌ها هم نور خورشید را به گرما تبدیل می‌کنند. در این شرایط امکان پرورش بسیاری از محصولات به‌صورت طبیعی فراهم می‌شود.

حمل‌ونقل: یکی از اهداف مهندسین از دهه‌ی ۱۹۸۰ توسعه‌ی ماشین‌های خورشیدی بوده است. بعضی وسایل نقلیه از پنل‌های خورشیدی برای تأمین نیروی اضطراری از جمله تهویه‌ی هوا برای خنک کردن فضای داخل ماشین استفاده می‌کنند و به این صورت مصرف سوخت را کاهش می‌دهند.

تولید سوخت: فرآیندهای شیمیایی خورشیدی از انرژی خورشیدی برای اجرای واکنش‌های شیمیایی استفاده می‌کنند. این فرایندها می‌توانند انرژی خورشید را به سوخت‌های قابل‌انتقال و قابل ذخیره‌سازی تبدیل کنند. واکنش‌های شیمیایی خورشیدی را می‌توان به دو نوع ترموشیمیایی و فوتوشیمیایی تقسیم کرد. فناوری‌های تولید هیدروژن از دهه‌ی ۱۹۷۰ بخش گسترده‌ای از پژوهش‌های انرژی خورشیدی را در برمی‌گیرند.

نیروگاه‌های مطرح دنیا

در ژوئن ۲۰۱۷ چین و هند به‌عنوان پیشتازان توسعه‌ی پروژه‌های انرژی خورشیدی در مقیاس وسیع شناخته شدند. میزان تقاضای انرژی ایالات‌متحده وجود رکود اقتصادی به لطف تشویق‌های مالی دولت و افزایش نگرانی‌های زیست‌محیطی عمومی در حال افزایش است. اگرچه بزرگ‌ترین نیروگاه‌ها در خارج از ایالات‌متحده قرار دارند؛ اما دو نیروگاه در کالیفرنیا و نیومکزیکو در دست احداث هستند.

نیروگاه تانگر چین

نیروگاه تنگر چین، بزرگترین نیروگاه خورشیدی دنیا

احداث این دو نیروگاه می‌تواند تسلط اروپا بر بازار انرژی خورشیدی را کاهش دهد و تعادل ایجاد کند. ازجمله نیروگاه‌های بزرگ و وسیع دنیا می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱. نیروگاه خورشیدی کاموتی هندوستان، با تولید توان ۶۴۸ مگاوات

تأسیسات کاموتی، تامیل نادو با ظرفیت تقریبی ۶۴۸ مگاوات تقریبا ۱۰ کیلومتر را پوشش داده است.

۲. پارک خورشیدی لونجیاواکسیا دام (چین)

این پارک خورشیدی از جدیدترین پروژه‌های انرژی خورشیدی در مقیاس وسیع است. در یک مزرعه‌ی خورشیدی در شهر سیکسی در استان شرقی ژیجانگ، ۳۰۰ هکتار پنل خورشیدی نصب شده است. انتظار می‌رود این مزرعه در یک سال ۲۲۰ گیگاوات برق تولید کند، این میزان می‌تواند انرژی موردنیاز تقریبا ۱۰۰٬۰۰۰ خانوار را تأمین کند.

۳. پارک خورشیدی کورنول اولترا مگای هندوستان (۹۰۰ مگاوات)

این پارک با فراهم کردن ظرفیت نیروی خورشیدی ۹۰۰ مگاوات، در رتبه‌ی بالاتری نسبت به نیروگاه ۶۴۸ مگاواتی در تامیل نادو و نیروگاه Topaz (با ظرفیت ۵۵۰ مگاوات) در کالیفرنیا قرار می‌گیرد.

۴. نیروگاه خورشیدی داتونگ چین (۱۰۰۰ مگاوات)

نیروگاه داتونگ چین، پس از تکمیل شدن بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی دنیا خواهد بود. به نقل از آمار دولتی، از تاریخ جولای ۲۰۱۶ تا ژانویه‌ی ۲۰۱۷، داتونگ توان کلی ۸۷۰ مگاوات برق را تولید کرده است که برابر با بیش از ۱۲۰ میلیون وات در ماه می‌شود.

۵. پارک خورشیدی تنگر چین (۱۵۰۰ مگاوات)

نیروگاه خورشیدی ۱۵۴۷ مگاواتی در ژونگی، بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان است که به دیواره‌ی خورشیدی چین هم معروف است. بیابان تنگر یک منطقه‌ی طبیعی و بایر است که ۳۶٬۷۰۰ کیلومتر را پوشش می‌دهد و نیروگاه خورشیدی ۱۲۰۰ کیلومتر از این منطقه را اشغال کرده است (۳.۲ درصد از کل منطقه).

نیروگاه‌های مطرح خورشیدی ایران

ایران باوجود ۳۰۰ روز آفتابی از مجموع ۳۶۵ روز سال در بیش از دوسوم مساحت خود و متوسط تابش ۴/۵ تا ۵/۵ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز یکی از کشورهای با پتانسیل بالا درزمینه‌ی انرژی خورشیدی است. طبق مطالعاتی که مرکز هوافضای آلمان (DLR) انجام داده، در مساحتی بیش از ۲۰۰۰ کیلومترمربع، امکان نصب بیش از ۶۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی وجود دارد.

نیروگاه های خورشیدی ایران

بنا به گزارش وزارت نیرو خلاصه‌ای از فعالیت‌های انجام شده در حوزه‌ی خورشیدی به این شرح است:

۱. احداث نیروگاه حرارتی خورشیدی سهموی خطی شیراز به ظرفیت ۲۵۰ کیلووات تا مرحله تولید بخار و انجام تحقیقات در زمینه‌ی فناوری ساخت و تست قالب مربوط به آینه کلکتور نیروگاه شیراز، خمکاری شیشه و تولید آینه‌های سهمی، ایجاد پتانسیل علمی، فنی و تربیت کارشناسان ماهر برای طراحی و ساخت و راه‌اندازی نیروگاه‌های بزرگ خورشیدی در آینده و ساخت سیستم‌های کنترلی و نرم‌افزارهای کنترل کلکتورهای خورشیدی در نیروگاه‌های حرارتی خورشیدی در خصوص نیروگاه‌های حرارتی خورشیدی 

۲. برق‌رسانی فتوولتائیک به روستاها (برق‌رسانی به ۳۵۸ خانوار روستایی) جمعاً به ظرفیت ۳۸۶ کیلووات 

۳. طراحی، نصب و راه‌اندازی نیروگاه فتوولتائیک با ظرفیت اسمی ۹۷ کیلووات در منطقه سرکویر سمنان 

۴. طراحی، نصب و راه‌اندازی نیروگاه فتوولتائیک با ظرفیت اسمی ۳۰ کیلووات متصل به شبکه در طالقان 

۵. طراحی، نصب و راه‌اندازی نیروگاه فتوولتائیک با ظرفیت اسمی ۵ کیلووات در منطقه دربید یزد

۶. مطالعه و پژوهش برای تسلط بر فناوری طراحی و ساخت دیش استرلینگ خورشیدی (در حال انجام) 

۷. انجام پتانسیل سنجی و تهیه اطلس خورشیدی کشور و زمینه‌سازی جهت تهیه نقشه‌های پتانسیل تابش خورشیدی ایران با سازمان فضایی آلمان (DLR)

۸. طراحی، ساخت و نصب انواع سیستمهای برق خورشیدی نظیر چراغ‌های خیابانی فتوولتائیک، پمپ آب کش برای مصارف کشاورزی، تجهیز یک منطقه مرزی، روشنایی تونل به کمک سیستمهای فتوولتائیک 

۹. مطالعه و ساخت اتصالات اهمیک برای سلول‌های خورشیدی سیلیسیم لایه‌نازک 

۱۰. طراحی، تدوین دانش فنی و ساخت اینورتر (معکوس‌کننده) متصل به شبکه با توان ۵ کیلووات و همچنین اینورتر متصل به شبکه بدون ترانس با توان ۱.۵ کیلووات

۱۱. مطالعات شناخت، امکان‌سنجی فنی، اقتصادی کاربرد و طراحی سیستمهای هیبرید انرژی‌های تجدید پذیر (باد-دیزل-فتوولتاییک- زیست‌توده و خورشیدی) در ایران 

۱۲. احداث پارک خورشیدی در سایت انرژی‌های نو طالقان 

۱۳. طراحی مفهومی نیروگاه هیبریدی خورشیدی شیراز به‌منظور افزایش ظرفیت ۵۰۰ کیلووات با بهره‌گیری از کلکتورهای پیشرفته سهموی خطی (در حال انجام)

۱۴. مطالعه انواع فناوری‌های آب‌شیرین‌کن خورشیدی

۱۵. ارزیابی رفتار مصرف‌کنندگان سیستم‌های انرژی خورشیدی (آب‌گرم‌کن و اجاق) در منطقه جنگلی آرمرده

۱۶. طراحی و ساخت دستگاه تبرید ۵ تن خورشیدی به روش دسیکنت جامد خورشیدی 

 

پیش‌ازاین در سال ۲۰۱۰ نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی یزد به‌عنوان هشتمین نیروگاه بزرگ خورشیدی جهان شناخته شده بود. اولین بار بود که نیروگاهی از ترکیب انرژی خورشید و گاز طبیعی در جهان استفاده می‌کرد. این نیروگاه با دانش متخصصان ایرانی ساخته شده است و مجموع ظرفیت آن در زمان بهره‌برداری و در شرایط ایزو به ۳۰۸ مگاوات می‌رسید.

به گزارش تسنیم در تاریخ ۲۹ شهریور ماه سال گذشته، وزارت نیرو به‌منظور احداث یک نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی خورشیدی با شرکت کورکس انگلیس به توافق رسید. این نیروگاه در صورت تکمیل و احداث به‌عنوان ششمین نیروگاه بزرگ خورشیدی جهان شناخته خواهد شد.

مزایا و معایب انرژی خورشیدی

با تهدید فزاینده‌ی تغییرات آب و هوایی بر اثر نشر بیش‌ازاندازه‌ی کربن، بسیاری از کشورها به‌دنبال جایگزین‌های انرژی تمیز برای سوخت‌های فسیلی سنتی خود هستند. از میان تمام جایگزین‌های انرژی، انرژی خورشیدی بیشترین هزینه را داشته است. بااین‌حال، با درنظر گرفتن مزایا و معایب و کاهش ۸۰ درصدی قیمت پنل‌های خورشیدی در پنج سال گذشته، انرژی خورشیدی آینده‌ی درخشانی خواهد داشت. ازجمله مزایای این انرژی می‌توان به موارد زیر اشاره‌ کرد:

پایداری

انرژی خورشیدی جایگزین پایداری برای سوخت‌های فسیلی به شمار می‌رود. با‌اینکه سوخت‌های فسیلی تاریخ انقضا دارند؛ اما انرژی خورشید حداقل چند میلیارد سال در دسترس خواهد بود. علاوه براین، هرروز ۷۳ هزار تراوات انرژی خورشید به سطح زمین می‌رسد که ۱۰٬۰۰۰ برابر بیشتر از مصرف روزانه‌ی انرژی در کل جهان است. برای استفاده از این منبع انرژی عظیم تنها لازم است فناوری‌ موردنیاز آن پیاده‌سازی شود.

تأثیر کم بر محیط

تأثیر انرژی خورشیدی بر محیط در مقایسه با سوخت‌های فسیلی، بسیار کمتر است. این انرژی گاز گلخانه‌ای منتشر نمی‌کند زیرا فناوری مربوط به آن نیاز به احتراق سوخت ندارد. اگرچه نیروگاه‌های گرمایی خورشیدی (CSP) به دلیل مصرف آب و بر اساس نوع فناوری به‌کاررفته، نسبتا غیربهینه هستند، استفاده از فناوری مناسب می‌تواند بازدهی را افزایش دهد برای مثال سلول‌های خورشیدی فتوولتائیک (PV) برای تولید برق نیازی به آب ندارند.

استفاده از زمین

استقلال انرژی

ازآنجاکه نور خورشید در اغلب کشورهای دنیا فراوان است، بنابراین می‌تواند هر کشوری را به یک تولید‌کننده‌ی انرژی بالقوه تبدیل کند و وابستگی کشورها به انرژی را کاهش دهد و از طرفی امنیت آن‌ها را افزایش دهد. انرژی خورشیدی تنها در سطح ملی امنیت و استقلال را افزایش نمی‌دهد؛ بلکه در مقیاس‌های کوچک‌تر برای مثال با نصب پنل‌های خورشیدی روی بام خانه‌ها هم می‌توان نیروی برق موردنیاز هر خانوار را تأمین کرد.

معایب

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات فناوری خورشیدی، این است که تنها هنگام تابش خورشید انرژی تولید می‌کند. به این معنی که هنگام شب یا در روزهای ابری ممکن است تأمین انرژی مختل شود. اگر روش‌های کم‌هزینه‌ای برای ذخیره‌سازی انرژی وجود داشته باشد این مسئله مشکل‌ساز نخواهد شد، زیرا دوره‌های آفتابی طولانی می‌توانند انرژی اضافه‌ را تولید کنند. برای مثال آلمان یکی از پیشتازان فناوری خورشیدی، در حال حاضر بر توسعه‌ی ذخیره‌سازی انرژی کار می‌کند تا این مشکل را برطرف کند.

یکی از نگرانی‌های انرژی خورشیدی، آسیب به زمین و حیات وحش است

خرابی زمین

یکی از نگرانی‌های انرژی خورشیدی، آسیب به زمین، فرسایش و از بین رفتن حیات‌وحش است. بااینکه سیستم‌های خورشیدی PV را می‌توان در محل‌های ثابتی نصب کرد، اما ممکن است سیستم‌های بزرگ PV برای تولید هر مگاوات برق به ۳.۵ تا ۱۰ جریب زمین و تأسیسات CSP برای تولید همین میزبان به ۴ تا ۱۶.۵ جریب زمین نیاز داشته باشند. برای حل این مشکل می‌توان تأسیسات را در بخش‌های کم کیفیت یا در امتداد جاده‌ها و بزرگراه‌ها نصب کرد.

کمبود مصالح

 بعضی فناوری‌های خورشیدی به مصالح نادری در تولید خود نیاز دارند. بااین‌حال این مشکل فناوری PV هست نه فناوری CSP. برای مثال بسیاری از مصالح نادر و کمیاب محصولات جانبی فرآیندهای دیگر هستند و به‌طور مستقیم از معدن استخراج نشده‌اند.

بازیافت مصالح PV و پیشرفت‌های حاصل در نانو فناوری بازدهی سلول‌های خورشیدی را بالا برده و به افزایش تأمین توان کمک می‌کنند اما شاید یافتن جایگزین‌ها با فراوانی بیشتر بتوانند نقش عمده‌ای در حل این مشکل ایفا کنند.

بااینکه فناوری خورشیدی معایبی دارد و در بعضی بازارها پرهزینه است، اما جایگزین بسیار مناسبی برای سوخت‌های فسیلی است. مشکلات هزینه با پیشرفت‌های آینده‌ی فناوری در افزایش بازدهی و ظرفیت ذخیره‌سازی قابل‌حل هستند. با درنظر گرفتن سودهای بالقوه‌ی برداشت گرما و نور خورشید، انگیزه‌ برای توسعه‌ی آینده‌ی انرژی خورشیدی بالا خواهد رفت.تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دوچرخه برقی، ترکیبی مناسب بین دوچرخه و اسکوتر برقی (Moped) است. افرادی که از چنین وسایلی استفاده می‌کنند، می‌توانند بدون نیاز به گواهینامه از مزیت چابکی و توان کمکی موتور الکتریکی بهره‌مند شوند. استفاده ازدوچرخه الکتریکی برای آن‌ها که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند می‌تواند ساده‌ترین راه سواری ارزان و بدون نگرانی در مورد ترافیک باشد. دنیای دوچرخه برقی طی سال‌های اخیر با پیشرفت قابل توجهی همراه بوده است و جدیدترین مدل‌های موجود، باعث می‌شوند که به لطف شعاع حرکتی بالا و سرعت بیش‌تر، تفاوت زیادی نسبت به دوچرخه معمولی ایجاد شود. یکی از جالب‌ترین مدل‌های جدید، دوچرخه برقی سور-ران لایت بی (Sur-Ron Light Bee) نام دارد که حد وسط بین دوچرخه الکتریکی و موتورسیکلت برقی است.

Sur-Ron Light Bee e-bike / دوچرخه برقی سور-ران لایت بی

در نگاه اول، دوچرخه برقی سور-ران لایت بی بیش‌تر شبیه دوچرخه خاکی (Dirt Bike) به نظر می‌رسد تا این‌که یک دوچرخه واقعی باشد. هیچ گونه پدالی در این دوچرخه الکتریکی وجود ندارد و همین مسئله آن را با سایر محصولات متمایز می‌کند. سور-ران لایت بی دارای قاب آلومینیومی متعلق به دوچرخه خاکی با وزن ۵۰ کیلوگرم است؛ وزنی که برای دوچرخه برقی کمی سنگین است، اما برای دوچرخه خاکی چندان زیاد نیست. همچنین دوچرخه برقی سور-ران لایت بی از دوشاخه عقب مخصوص، دوشاخه دو لوله‌ای تلسکوپی جلو، ترمز هیدرولیکی چهار پیستونی روی هر دو چرخ بهره می‌برد. برای افزایش قابلیت سواری از لاستیک‌های واقعی موتورسیکلت آف‌رود در دوچرخه برقی سور-ران استفاده می‌شود.

Sur-Ron Light Bee e-bike / دوچرخه برقی سور-ران لایت بی

خریداران می‌توانند بین باتری ۴۸ یا ۶۰ ولتی در ترکیب با موتور الکتریکی ۶ کیلوواتی انتخاب کنند که به آن اجازه می‌دهد تا سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت برسد؛ چنین سرعتی تقریبا به اندازه اسکوتر برقی است. شرکت سازنده، شعاع حرکتی دوچرخه برقی سور-ران را حدود ۹۶ کیلومتر برآورد می‌کند. مانند همه محصولات برقی، این موضوع بیش‌تر به شدت استفاده و رانندگی با دوچرخه الکتریکی بستگی دارد.

زمان شارژ دوچرخه با توجه به نوع شارژر مورد استفاده، بین ۳ تا ۶ ساعت طول می‌کشد. علاوه بر این، دو حالت سواری اکو (Eco) و اسپرت (sport) وجود دارد که به دوچرخه‌سوار اجازه می‌دهد تا میزان خروجی مورد نیاز خود را تعیین کند. حالت اکو، قدرت خروجی را به نصف کاهش می‌دهد و به دوچرخه سوار اجازه می‌دهد که از سواری آرام لذت ببرد.

Sur-Ron Light Bee e-bike / دوچرخه برقی سور-ران لایت بی

سور-ران شرکتی چینی است که تمایل بیش‌تری به جذب مشتریان محلی دارد. این دوچرخه برقی در وب‌سایت لونا سایکلز (Luna Cycles) با قیمت ۴۹۵.۳ دلار برای خریداران حوزه آمریکای شمالی در دسترس قرار گرفته است. در حال حاضر، تنها گزینه باتری ۶۰ ولت موجود است و در آینده نزدیک نیز باتری ۴۸ ولتی برای خریداران ارائه خواهد شد. البته با توجه به قوانین حوزه آمریکای شمالی، استفاده از دوچرخه برقی سور-ران لایت بی در جاده غیرقانونی است؛ زیرا طبق مقررات در دسته دوچرخه الکتریکی و نه موتورسیکلت برقی قرار می‌گیرد. با این حال در سایر کشورها می‌تواند به عنوان دوچرخه‌ای قدرتمند در جاده مورد استفاده قرار گیرد.

دوچرخه برقی سور-ران لایت بی

دانلودتاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

همه‌ی استارتاپ‌ها کار خود را با یک ایده و چند کارمند آغاز می‌کنند اما تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند طی چند سال تعداد کارمندان خود را ۱۰ برابر و رشد خود را هزاران درصد افزایش دهند. برخی شرکت‌های آمریکایی که در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱.۲ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند به‌عنوان شرکت‌هایی با سریع‌ترین میزان رشد نسبت به سایر شرکت‌ها شناخته می‌شوند. این شرکت‌ها نحوه‌ی استفاده‌ی ما از تلفن همراه را تغییر می‌دهند و محصولات شرکت‌ها را راحت‌تر از گذشته جابه‌جا می‌کنند. این شرکت‌ها حتی روند استخدام و مسافرت‌های کاری را تسهیل می‌بخشند. در ادامه‌ی این مقاله‌ی زومیت به بررسی سریع‌ترین شرکت‌های آمریکایی از نظر رشد می‌پردازیم.

۱۰- شرکت Garrett Companies

درآمد سال ۲۰۱۷: ۸۲ میلیون دلار

رشد سه ساله‌ی شرکت: بیش از ۱۴ هزار درصد

این شرکت در گرین‌وود بنیان‌گذاری شده است و در زمینه‌ی ساخت و توسعه‌ی مجموعه‌های آپارتمانی در سراسر آمریکا فعالیت می‌کند. آن‌ها ۴۶ پروژه را در ۱۴ ایالت تکمیل کرده‌اند و از سال ۲۰۱۴ تا به حال بیش از ۱۰ هزار آپارتمان ساخته‌اند. این شرکت در سال ۲۰۱۴ توسط اریک گرت کار خود را با ۶ کارمند آغاز کرد و اکنون ۴۷ کارمند دارد.

grow

۹- شرکت Scientist.com

درآمد سال ۲۰۱۷: ۵۰.۲ میلیون دلار

رشد سه ساله‌ی شرکت: بیش از ۱۵ هزار درصد

کوین لاستیگ شرکت تبلیغاتی آنلاینی را در سال ۲۰۰۷ به همراه شریک خود بنیان‌گذاری کرد. هدف این شرکت این است که سایر شرکت‌های فعال در زمینه‌ی دارو و بیوتکنولوژی بتوانند پروژه‌های خود را برون‌سپاری کنند. این شرکت همچنین با فراهم آوردن ابزارهایی مانند نمونه‌های بیولوژیکی انسانی و جمع‌آوری داده از طریق فناوری بلاک‌چین روند تحقیق را تسهیل می‌کند. این شرکت در کالیفرنیا بنیان‌گذاری شده و تعداد کارمندان آن طی سه سال از ۸ نفر به ۴۹ نفر افزایش پیدا کرده است.

۸- شرکت Flexport

درآمد سال ۲۰۱۷: ۲۲۴.۷ میلیون دلار

رشد سه ساله‌ی شرکن: بیش از ۱۵ هزار درصد

این استارتاپ پنج ساله که در زمینه‌ی حمل‌ونقل فعال است محصولات و کالاها را در سراسر دنیا به صورت هوایی، زمینی و دریایی منتقل می‌کند. این شرکت همچنین کالاها را بیمه کرده و در فرآیند ترخیص کالا به مشتری کمک می‌کند. رایان پترسن این شرکت را در سال ۲۰۱۴ در سن‌فرانسیسکو راه‌اندازی کرد و اکنون تعداد کارمندان آن به ۵۳۲ نفر می‌رسد.

grow

۸- شرکت GForce Life Sciences

درآمد سال ۲۰۱۷: ۱۶.۸ میلیون دلار

رشد سه ساله‌ی شرکت: بیش از ۱۶ هزار درصد

وظیفه‌ی اصلی شرکت این است که برای سایر شرکت‌ها نیروی انسانی با استعداد و مورد نظرشان را تأمین می‌کند.مارک گالاگر بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت بوده و آن را در سال ۲۰۱۳ بنیان‌گذاری کرده است. او اکنون ۱۳ کارمند دارد و این یعنی هر یک از کارمندان شرکت ۱.۳ میلیون دلار برای شرکت درآمد داشته‌اند.

۷- شرکت Diamond Assets

درآمد سال ۲۰۱۷: ۴۳ میلیون دلار

رشد سه ساله‌ی شرکت: بیش از ۱۹ هزار درصد

این شرکت محصولات و تجهیزات قدیمی برند اپل را از مدارس یا سایر شرکت‌ها جمع‌آوری کرده و بعد از تعمیر آن‌ها را از طریق توزیع‌کننده‌های مختلف به فروش می‌رساند. تیم ۶۰ نفره‌ی شرکت همچنین در مورد بازخرید کالا به مشتری‌ها مشاوره می‌دهد.

۶- شرکت Aeronux Airways

درآمد سال ۲۰۱۷: ۲۱.۸ میلیون دلار

رشد سه ساله‌ی شرکت: بیش از ۲۰ هزار درصد

این شرکت توسط یک ایرانی مهاجر به نام کامبیز خادم در سال ۲۰۱۲ بنیان‌گذاری شده است. آن‌ها در زمینه‌ی مسافرت با جت شخصی به سراسر دنیا فعالیت می‌کنند و خدمات ۲۴ ساعته‌ی خود را هر روزه در اختیار مسافران قرار می‌دهند. روش کار شرکت به این صورت است که دارندگان جت شخصی، مشخصات هواپیمای خود را در سایت می‌گذارند و افراد علاقه‌مند با کرایه‌ی هواپیمای آن‌ها مسافرت می‌کنند و ۲۰ درصد مبلغ قرارداد به شرکت واسطه یعنی Aeronux Airways داده خواهد شد.

grow

۵- شرکت Depcom Power

درآمد سال ۲۰۱۷: ۲۱۹.۵ میلیون دلار

رشد سه ساله‌ی شرکت: بیش از ۳۸ هزار درصد

این شرکت توسط جیم لامون در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد و با سایر شرکت‌های فعال در زمینه‌ی خدمات رفاهی، تولید‌کننده‌ی مستقل نیرو و شرکت‌های ساختمانی برای ترویج پروژه‌های استفاده از انرژی خورشیدی فعالیت می‌کند. شرکت در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات مهندسی، عملیاتی و ساخت و ساز فعال بوده و اکنون بیش از ۱۰۰ کارمند دارد.

۴- شرکت Velocity Global

درآمد سال ۲۰۱۷: ۴۹.۱ میلیون دلار

رشد سه ساله‌ی شرکت: بیش از ۳۹ هزار درصد

بن رایت، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت به همراه تیم حرفه‌ای خود به رشد و گسترش سایر کسب‌وکارها در خارج کمک می‌کند. این شرکت خدمات حقوق و دستمزد، مهاجرت، مشاوره و منابع انسانی را برای سایر شرکت‌‌ها فراهم کرده و کمک می‌کند به صورت بین‌المللی کار کنند. این استارتاپ چهار ساله تعداد کارمندان خود را از یک نفر به ۵۵ نفر گسترش داده است و به بیش از ۱۸۷ کشور خدمات ارائه می‌کند.

grow

۳- شرکت Home Chef

درآمد سال ۲۰۱۷: ۲۵۵ میلیون دلار

رشد سه ساله‌ی شرکت: بیش از ۶۰ هزار درصد

پت ویهتلیک خدمات تحویل بسته‌های غذایی خود را در سال ۲۰۱۳ در شیکاگو آغاز کرد. این استارتاپ با سرآشپزهای حرفه‌ای همکاری می‌کند و تمام مواد اولیه‌ و ادویه‌ی غذاهای ساده‌ای مانند سالاد مرغ کنجدی را همراه با دستور پخت برای کاربر بسته‌بندی و ارسال می‌کند. شرکت Kroger این استارتاپ را به مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار خریداری کرده و اکنون بسته‌های غذایی خود را در برخی فروشگاه‌ها به فروش می‌رساند.

۲- شرکت PopSockets

درآمد سال ۲۰۱۷: ۱۶۸.۸ میلیون دلار

رشد سه ساله‌ی اخیر: بیش از ۷۱ هزار درصد

دیوید بارنت یکی از استادان و فیلسوف‌های سابق ایده‌ی جالبی برای جلوگیری از گره خوردن هدفون موبایل ارائه داد و بعد از شرکت در کمپین کیک استارتر در سال ۲۰۱۲ و تغییراتی در محصول نهایتا در سال ۲۰۱۴ محصول جانبی تلفن همراه خود را به بازار عرضه کرد. این شرکت اکنون بیش از ۱۰۰ کارمند دارد و بیش از ۴۰ میلیون از محصولات خود را در سراسر دنیا به فروش رسانده است.

۱- شرکت SwanLeap

درآمد سال ۲۰۱۷: ۹۸.۹ میلیون دلار

رشد سه ساله‌ی شرکت: بیش از ۷۵ هزار درصد

این شرکت نرم‌افزاری حمل‌ونقل در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد و از فناوری بلاک‌چین برای مدیریت موجودی استفاده می‌کند. برد هالیستر مدیرعامل شرکت تیم چهار نفره‌ی خود را به بیش از ۴۹ کارمند گسترش داده است.تاريخ : سه شنبه 30 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

انویدیا سرانجام هفته‌ی گذشته از معماری تورینگ خود برای پردازش‌های گرافیکی نسل بعدی رونمایی کرد. در رویداد Siggraph 2018، جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا نه‌تنها معماری نسل هشتم پردازنده‌های گرافیکی این شرکت را در معرض نمایش قرار داد؛ بلکه نخستین پردازنده‌ی گرافیکی با توانایی رهگیری پرتو (Ray Tracing)، فهرستی از شرکت‌های نرم‌افزاری گرافیکی برتر که این فناوری تازه‌ی انویدیا را به‌کار می‌گیرند و یک SDK کاملا جدید و متن‌باز از زبان تعریف مواد این شرکت را نیز معرفی کرد. اما چرا ما، به‌عنوان کاربران و خوانندگان معمولی باید برای تمام این محصولات اهمیت قائل شویم؟ برای بررسی این موضوع با زومیت همراه باشید.

پیش از بررسی دلیل اهمیت Turing برای طرفداران سینما و بازی‌های ویدئویی، باید به ویژگی‌های تازه‌ی این معماری نگاهی بیاندازیم. تکنیک پرتویابی بی‌درنگ (Real-time Ray Tracing) به‌نوعی برجسته‌ترین قابلیت معماری جدید تورینگ محسوب می‌شود. ردیابی پرتو به زبان ساده، مسیری را که نور و سپس صدا در دنیای واقعی طی می‌کنند و چگونگی برقراری ارتباط این پرتوها با اشیا را رهگیری می‌کند. این فرآیند واقع‌گرایانه‌ترین رندرها را ایجاد می‌کند؛ اما در عین حال نیازمند زمان و قدرت محاسباتی عظیمی است. به‌همین دلیل، این تکنیک معمولا در مواردی که امکان ایجاد رندر قبل از زمان وجود دارد، نظیر فیلم و تلویزیون استفاده و از به‌کارگیری آن در شبیه‌سازی‌های بی‌درنگ اجتناب می‌شود.

 

بنا بر ادعای انویدیا، معماری تورینگ بزرگ‌ترین پیشرفت در صنعت گرافیک از زمان معرفی هسته‌های کودا در سال ۲۰۰۶ محسوب می‌شود. این معماری وعده می‌دهد که با بهره‌گیری از ۴۶۰۸ هسته‌ی کودا و هسته‌های اختصاصی RT که قادر به محاسبه‌ی ۱۰ گیگارِی (یک میلیارد پرتو) در ثانیه هستند، ردیابی بی‌درنگ پرتو را امکان‌پذیر خواهد کرد. با این حال، معماری تورینگ تنها ارائه‌دهنده‌ی قدرت خام نیست؛ بلکه به‌لطف هسته‌های تنسور، می‌تواند با به‌کارگیری هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، پردازش‌ها را به‌نحو بسیار بهینه‌تری به انجام برساند. در نتیجه این توانایی، معماری نسل هشتم انویدیا را به انتخابی ایده‌آل برای کاربردهای یادگیری عمیق تبدیل می‌کند.

Turing architecture

معماری جدید انویدیا در قالب سه کارت گرافیگ جدید Quadro که برای هنرمندان، خالقان حرفه‌ای محتوا و استودیوها طراحی شده‌اند، روانه‌ی بازار خواهد شد. کوادرو آرتی‌ایکس ۸۰۰۰، کوادرو آرتی‌ایکس ۶۰۰۰ و کوادرو آرتی‌ایکس ۵۰۰۰ از آخرین حافظه‌ی ۱۶ گیگابیتی GDDR6 سامسونگ بهره می‌گیرند و ظرفیت آن‌ها هنگام جفت‌سازی با انویدیا NVLink می‌تواند به حداکثر ۹۶ گیگابایت برسد.

در رویداد معرفی تورینگ، فهرستی از شرکت‌های نرم‌افزاری و شرکای همکار انویدیا که از معماری جدید کارت‌های گرافیکی این شرکت استفاده می‌کنند، منتشر شد. این فهرست هرآنچه را که باید درباره‌ی دلیل اهمیت نسل جدید پردازش گرافیکی برای افراد معمولی بدانیم، به ما می‌گوید. افراد خواننده‌ی این مقاله می‌توانند از هر قشری محسوب ‌شوند؛ خوانندگان معمولی، گیمرهای حرفه‌ای و هرکس که به‌نوعی به دنیای فناوری علاقه دارد. اما یک نقطه‌ی مشترک بین تمام این افراد وجود دارد و آن این است که همه خواستار تماشای فیلم‌ها با ظاهر بهتر هستند. در فهرست زیر، اسامی بزرگ‌ترین شرکت‌های سینمایی فیلم و بازی مشاهده می‌شود.

 • وتا دیجیتال (سازنده‌ی جلوه‌های بصری دیجیتال فیلم‌هایی چون ارباب حلقه‌ها، آواتار و کتاب جنگل)
 • ردشیفت
 • پاکت استودیو (سازنده‌ی انیمیشن‌های سه‌بعدی برای فیلم‌سازها)
 • پیکسار
 • کیاس گروپ (Chaos Group)
 • الکترونیک آرتز (بازی‌ساز)
 • اپیک گیمز (سازنده‌ی موتور بازی آنریل)
 • رمدی انترتیمنت (بازی‌ساز)

Turing architecture

کیم لایبرری، مدیر ارشد فناوری اپیک گیمز می‌گوید:

انویدیا با معماری تورینگ خود، مانع واقع‌گرایی عکس‌وار (فوتورئالیسم) را که تکنیک‌های نسل فعلیشطرنجی‌سازی تا به امروز با آن دست به گریبان بوده‌اند، از میان برداشته است. درست همان‌طور که در طول یک دهه‌ی گذشته با کسب‌وکار فیلم‌سازی مشاهده کردیم، ردیابی پرتو در واقع‌گرایی کاربردهای بی‌درنگ، تجارب سینمایی و بازی‌های ویدئویی پیشرفته تغییرات اساسی ایجاد خواهد کرد. اکنون، ما شاهد آن خواهیم بود که هنرمندان و طراحان با بهره‌گیری از فناوری موتور آنریل به خلق، مشاهده و برقراری ارتباط با محتوایی بپردازند که از واقعیت غیر قابل تمایز است.

در نتیجه، آنچه به‌نظر می‌رسد، وقوع پیشرفتی بزرگ در عبور از گلوگاه سه‌گانه‌ی هزینه، زمان و انرژی در انجام امور گرافیکی در فیلم‌های سینمایی مطرح و همچنین بازی‌های ویدئویی در تمام سطوح است. در حال حاضر، ساخت مجموعه فیلم‌های سینمایی بزرگی همچون انتقام‌جویان (Avengers) و کسب درآمدهای میلیونی از آن‌ها برای استودیوهای فیلم‌سازی امکان‌پذیر است.؛ اما جلوه‌های بصری این قبیل فیلم‌ها همچنان با ظاهری غیر واقعی به‌نظر می‌رسند. ابتدای امسال، خبرگزاری انگجت در گزارشی با نام پلنگ سیاه، فیلمی شگفت‌انگیز است؛ اما چرا مدل‌های گرافیک کامپوتری (CG) در آن به‌شدت وحشتناک هستند، به طرح این سوال پرداخت که چرا با وجود استفاده از مدل‌های CG برای جایگزینی بازیگران در جریان سکانس‌های اکشن، این مدل‌ها آن‌قدر سبک‌وزن و زشت هستند و بدتر از همه حواس بیننده را به‌نحوی باورنکردنی پرت می‌کنند.

با این حال، با وجود تورینگ ما به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که در آن، متخصصان گرافیک قادر به تنظیم مقدار زمان و انرژی لازم برای ایجاد نتایجی با ظاهر مناسب خواهند بود. هر زمان که انویدیا به پیشرفت بزرگی همچون تورینگ دست پیدا می‌کند، کیفیت افزایش و هزینه‌ها کاهش می‌یابد. هر زمان که شما در زمانی معین، قادر به انجام کارهای بیشتری با پردازنده‌های گرافیکی باشید، در نهایت نتایج درخشان‌تری به‌دست می‌آورید. در نتیجه، به‌زودی باید شاهد تحولی قابل توجه در فیلم‌های سینمایی و بازی‌های ویدئویی باشیم.تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تمامی تست‌های انجام شده روی i30 N نشان می‌دهند که این خودرو یکی از بهترین هاچبک‌های اسپرت موجود در بازار است و به خوبی می‌تواند با مدل‌های کهنه‌کار هم کلاس خود، مثل گلف GTi، فورد فوکوس ST و هوندا سویک Type-R رقابت کند. در حالی که هیوندای i30 N به خوبی توانایی رقابت با خودروهای هم کلاس خود را دارد اما هنوز، مهندسان کره‌ای را مجاب نکرده است.

Hyundai i30 N

هیوندای i30 N در حالت استاندارد به یک پیشرانه‌ی چهار سیلندر خطی توربوشارژردار به حجم ۲ لیتر مجهز است که می‌تواند ۲۷۱ اسب بخار قدرت تولید کند. اما مدل i30 N پرفورمنس که به تازگی معرفی شده دارای قدرت بیشتری است و پیشرانه‌ی آن می‌تواند ۳۰۹ اسب بخار قدرت تولید کند. البته ارتقا پیشرانه تنها مربوط به اسب بخار نمی‌شود بلکه شاهد افزایش چشمگیر گشتاور در مقایسه با مدل استاندارد این خودرو هستیم. هیوندای i30 N دارای گشتاور ۳۵۰ نیوتون متری است ولی گشتاور مدل i30 N پرفورمنس به ۴۹۸ نیوتون متر رسیده که عدد بسیار بالایی برای یک خودروی هاچبک با پیشرانه‌ی دو لیتری محسوب می‌شود.

اما این تمام ماجرا نیست؛ یک کیت ارتقا نرم افزاری هم برای i30 N پرفورمنس عرضه شده است که اصطلاحا چیپ تیونینگ نامیده می‌شود و در کنار سیستم اگزوز HJS می‌تواند قدرت این خودرو را به ۳۱۶ اسب بخار و گشتاور را به ۵۲۴ نیوتون متر برساند. این کیت تیونینگ توسط یک تیونر با نام Racechip عرضه شده است. ریس‌چیپ، بجز ارتقا فنی این خودرو اقدام به اعمال یک سری تغییرات ظاهری روی هیوندای i30 N پرفورمنس کرده است و از رینگ‌های OZ مدل Racing Leggera در این مدل استفاده شده است که این رینگ‌ها از نوع آلیاژی سبک وزن بوده و روی آن‌ها تایرهای میشلن پایلت اسپورت 4S سوار شده‌اند.

برای بهبود پایداری این هاچبک اسپرت، ارتفاع به میزان ۱۵ میلی‌متر کاهش پیدا کرده است و از کیت آنتی رولبار ساخت ایباخ استفاده شده است. روی بدنه نیز یک پوشش محافظ به کار گرفته شده است که ضمن کاربرد محافظتی برای رنگ خودرو، روی افزایش جذابیت بصری خودرو تاثیر گذاشته است که البته این پوشش ساخت شواب فولیا است.

Hyundai i30 N

کیت اگزوز HJS که در ابتدا به آن اشاره کردیم، نه‌تنها باعث افزایش قدرت پیشرانه‌ی این خودرو شده است بلکه صدای بسیار زیبایی نیز تولید می‌کند. کیت تیونینگ ریس‌چیپ، قابلیت نصب روی هیوندای ولوستر N که در بازار ایالات متحده نیز عرضه می‌شود دارد و مشخصات مشابهی به این مدل، می‌دهد.

 
 


تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ربات

چین در "کنفرانس جهانی ربات 2018"، بسیاری از ربات‌های جدید خود را به نمایش گذاشت.

 به نقل از فیز، چینی‌ها در نمایشگاه اخیر شهر پکن، ربات‌های بسیاری را به بینندگان معرفی کردند.

در "کنفرانس جهانی ربات 2018"(World Robot Conference2018)  که در شهر پکن چین برگزار شد، ربات‌هایی که قابلیت تشخیص بیماری‌ها را دارند، ربات‌هایی که می‌توانند بدمینتون بازی کنند و ربات‌هایی که مهارت‌های موسیقی خود را نشان می‌دهند، به نمایش گذاشته شدند.

سن جمعیت چین رو به افزایش است و بدین ترتیب در آینده نزدیک، با کاهش نیروی کار و افزایش هزینه‌های کار روبه‌رو خواهد شد. ربات‌ها، بهترین راه ممکن برای مقابله با این مشکل هستند و نیاز به یک "انقلاب رباتیک" در این کشور، احساس می‌شود.

یکی از مشهورترین ربات‌های این نمایشگاه، "ربات‌های جنگجو" هستند که مسیر خود را با تخریب و شکستن موانع، هموار می‌کنند. اگرچه این نمایشگاه برای سرگرم کردن بینندگان طراحی شده‌ اما مقامات چین در مورد استفاده از این موج رباتیک در کشور خود، مصمم هستند.

یکی دیگر از این ابزار رباتیک، یک دست مکانیکی است که برای آموزش به کودکان به کار می‌رود و در نمایشگاه توانست یک شخصیت زیبای چینی را نقاشی کند.

چین امیدوار است تا سال 2020، نیمی از ربات‌های صنعتی این کشور و تا سال 2025، 70 درصد آنها به فروش روند اما این موضوع، کار پیچیده‌ای برای سیاستگذاران چینی محسوب می‌شود زیرا ممکن است به کاهش مشاغل انسانی بیانجامد. در سال 2016، بانک جهانی گزارش داد که شاید گسترش سیستم‌های رباتیک، 77 درصد کارها را در بازار کار کنونی چین، تهدید کند. در حال حاضر چین، بازاری برای ربات‌های صنعتی به شمار می‌رود و در سال گذشته، با فروش 141 هزار واحد رباتیک، به سومین بازار تقاضای جهانی برای ربات‌ها تبدیل شده است.

"کارل الوت"(Karel Eloot)، یکی از متخصصان رباتیک شرکت "مک‌کینزی"(McKinsey) گفت: چین، فرصت‌های بسیاری برای افزایش سطح صنعت رباتیک خود دارد. این کشور در مقایسه با رقبای خود از جمله ژاپن و آلمان، هنوز فرصت رشد زیادی دارد.

ربات دیگر این نمایشگاه که ساخت شرکت محلی "سیاسون" (Siasun) است و به یک مار شباهت دارد، می‌تواند در گذرگاه‌های باریک حرکت کند. سازندگان این ربات قصد دارند کیفیت و پیچیدگی آن را در حوزه هوش مصنوعی افزایش دهند.

"کو داوکوی"(Qu Daokui)، رئیس شرکت سیاسون گفت: ما، پیشتر بر دقت، قابلیت اطمینان و سرعت ربات‌ها تمرکز کردیم و در حال حاضر انعطاف‌پذیری، هوش و قابلیت سازگاری آن را مد نظر داریم. ربات‌ها باید قابلیت تعامل و سازگاری با محیط اطراف خود را داشته باشند و بتوانند به طور مستقل تصمیم بگیرند.

شرکت "آی‌فلیتک" (iFlytek) که تخصص آن در ابداع سیستم‌های تشخیص گفتار است، نوعی ربات "دستیار پزشک" ابداع کرده است که می‌تواند به شناسایی 150 نوع بیماری و ناراحتی کمک کند. این ربات که عملکرد آن، با کمک یک پزشک صورت می‌گیرد، برای تشخیص بیماری، سوالاتی از بیماران می‌پرسد و حتی می‌تواند تصاویر ثبت شده با اشعه ایکس را تحلیل کند.

"لیو کینگ‌فنگ" (Liu Qingfeng)، رئیس شرکت آی‌فلیتک گفت: این ربات از ماه مارس سال جاری، در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود و از عهده تشخیص حدود چهار هزار بیماری برآمده است.تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مریخ

ناسا اذعان کرد که به دلیل طوفان عظیم گرد و غبار در مریخ، ممکن است هرگز نتواند با مریخ نورد "فرصت"(Opportunity) ارتباط برقرار کند اما همچنان امید خود را در این زمینه از دست نداده است.

 به نقل از تک تایمز، مریخ‌نورد "فرصت" ناسا که مدتی است گرفتار طوفان گرد و خاک در سیاره سرخ شده، همچنان در خواب زمستانی به سر می‌برد.

طوفان گرد و غبار اولین بار در ماه مه گزارش شد. از چهار تا پنج ژوئن، جو مریخ رو به خراب شدن رفت. هفتم تا ۱۰ ژوئن، طوفان گرد و غبار شدت یافت و در این زمان بود که "فرصت" با پیام کمبود قدرت مواجه شد و تا امروز به خواب رفته است.

کاوشگر "فرصت" از ۱۰ ژوئن با شروع یک طوفان بزرگ در مریخ و در پی اینکه به دلیل ابرهای گرد و غبار، تابش نور خورشید به آن متوقف شد، به خواب رفته است.

 ناسا آخرین تماس خود را با "فرصت" در تاریخ ۱۰ ژوئن ثبت کرد. این کاوشگر احتمالا به دلیل هشدار کم بودن قدرت به خواب رفته است.

ناسا در ماه ژوئن به دلیل طوفان گرد و غبار مریخ، فرصت را خاموش کرد. در اوایل ماه ژوئیه نیز ناسا هنوز معتقد بود که می‌تواند این مریخ نورد را با وجود کمبود قدرت بیدار کند اما موفق نشد.

هم اکنون نیز مهندسین برنامه اکتشافی مریخ ناسا از طریق پخش آهنگ‌های مختلف از اتاق کنترل در حال تلاش برای فعال کردن مجدد کاوشگر "فرصت" و البته بالا نگه داشتن روحیه خود هستند. آنها منتظرند تا "فرصت" با شنیدن این موسیقی‌ها به هوش بیاید و دوباره با مرکز کنترل ارتباط برقرار کند.

ناسا در بیانیه ای جدید اظهار کرد که مریخ نورد ناسا به دلیل داشتن سه نقص توانایی برقرای ارتباط ندارد.

مشکل نخست، کمبود قدرت مریخ نورد و دومین مشکل ساعت فرصت است به این معنا که خراب شدن ساعت آن برقراری ارتباط آن با زمین را سخت‌تر می‌کند و مشکل نهایی هشدار نقص تجهیزاتی است که اگر تجهیزات مریخ نورد ضربه دیده و یا شکسته باشند نمی‌تواند تحت هیچ شرایطی با زمین ارتباط برقرار کند.

در حال حاضر با وجود این سه نقص مهندسان همچنان در حال بررسی و مطالعه این مریخ نورد بوده و به دنبال راهی برای بیدار کردن آن هستند.

با توجه به اینکه باتری‌های مریخ نورد مذکور در سلامت نسبتا خوبی قرار دارند مهندسان بر این باورند که می‌توان خوش بین بود که این مریخ نورد صدمه جدی ندیده است.

گرچه ناسا دو ماه است که ارتباطش با فرصت قطع شده اما هنوز هم امید به برقراری ارتباط با این مریخ نورد دارد چرا که شدید ترین قسمت گرد و غبار به پایان رسیده است.تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

باکتری

پژوهشگران "ام.آی.تی" در بررسی اخیر خود دریافتند که می‌توان از نوعی پروتئین که در هضم غذا نقش دارد، آنتی‌بیوتیک تولید کرد.

 به نقل از ام.آی.تی نیوز، بدن انسان، پپتیدهای ضدمیکروبی بسیاری تولید می‌کند که می‌توانند در از بین بردن عفونت، به سیستم ایمنی کمک کنند.

پپتیدها، پلیمرهای کوچکی هستند که از به هم پیوستن اسیدهای آمینه با ترتیب مشخص و با پیوند پپتیدی تشکیل شده‌اند. دانشمندان در بررسی این پپتیدها به عنوان آنتی‌بیوتیک‌های احتمالی، دریافتند پپتیدهای دیگر موجود در بدن انسان، می‌توانند اثرات ضدمیکروبی داشته باشند و احتمال کشف آنتی‌بیوتیک های جدید را افزایش دهند.

پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"(MIT) و "دانشگاه فردریکو دوم ناپل"(University of Naples Federico II) ایتالیا دریافتند که بخشی از پروتئین "پپسین"(pepsinogen) که آنزیمی برای هضم غذا در معده است، می‌تواند باکتری‌هایی مانند سالمونلا و اشریشیا کلی را از بین ببرد.

پژوهشگران معتقدند شاید با اصلاح این پپتیدها برای افزایش فعالیت ضدمیکروبی آنها، بتوان پپتیدهای ترکیبی ابداع کرد که در مقابل باکتری‌های مقاوم در برابر دارو، مانند آنتی‌بیوتیک عمل کنند.

"سزار دلا فونته‌نانز"(Cesar de la Fuente-Nunez)، از پژوهشگران ام.آی.تی و نویسنده ارشد این پژوهش گفت: این پپتیدها، چارچوبی عالی برای مهندسی شدن دارند. در حال حاضر، ایده ما، استفاده از زیست‌شناسی ترکیبی برای اصلاح و تولید بیشتر پپتیدهاست.

این پژوهش، در مجله "ACS Synthetic Biology" به چاپ رسید.تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

رمز و راز‌های نهفته در دل «عید قربان»/از جشن پیروزی وظیفه بر غریزه چه می‌دانید؟با توجه به ماجرای قربانی کردن اسماعیل به دست ابراهیم که عامل شکل گیری عید قربان شد، می توان این عید را عید پیــروزی وظیفه بر غریزه توصیف کرد.

مخلوقات خداوند سه دسته هستند:

۱ـ گروهی که فقط پیرو غریزه هستند، مانند: حیوانات.
۲ـ گروهی که فقط پیرو وظیفه هستند، مثل: ملائکه.
۳ـ گروهی که گاهی دنبال غریزه رفته و گاهی دنبال وظیفه می‌روند، مانند: انسان.

هرگاه انسان بر سر دو راهی غریزه و وظیفه قرار گرفت و غریزه را انتخاب کرد، به سوی حیوانات گرویده، بلکه از حیوانات هم پست‌تر شده است، چون از عقل و فکر و رهنمودهای انبیا استفاده ننموده است (اولئک کالانعام بل هم اضل) آنان همچون چهارپایان بلکه گمراه‌ترند. همانا بدترین جنبنده‌ها نزد خداوند، انسان‌هایی هستند که گویا کر و گنگ اند و حاضر به تعقل هم نیستند. اما همین که انسان در این دو راهی خطرناک وظیفه را انتخاب نمود و در خط ملائکه و پاکان قرار گرفت آن را عید می‌گیرد، مثلاً غریزه گرسنه‌گی و تشنه‌گی و شهوت انسان را به استفاده از آب و نان و به سوی همسر می‌کشاند، ولی وظیفه دستور می‌دهد که در ماه رمضان خودداری کن، کسانی که سی روز وظیفه را انتخاب کرده‌اند، روز عید فطر را باید عید بگیرند، زیرا وظیفه را بر غریزه ترجیح داده‌اند.آری، عید قربان، روز پیروزی عقل و وحی بر هوی و هوس است.

قربان چیست؟

قربان عبارت از کارهای نیکی است که انسان به وسیله آن بخواهد خود را به رحمت خداوند نزدیک کند. بنابراین عمل نیکی که انسان انجام دهد تا بدان وسیله خویشتن را به رحمت حق تعالی نزدیک سازد، آن کار را قربان گویند؛ مانند فرمایش رسول اکرم(ص) که فرمود: نماز موجب تقرب و نزدیکی هر پرهیزکار به رحمت پروردگار است.

بدیهی است که مراد از تقرب به خدای تعالی، قرابت زمانی و مکانی نیست، چه بین خالق و مخلوق هیچ‌گونه خویشاوندی وجود ندارد بلکه منظور آن است که از راه طاعت و انجام کارهای شایسته می‌توان مشمول الطاف الهی قرار گرفت و به رحمت او نزدیک گردید. از جمله اعمالی که حجاج در روز دهم ذی‌الحجه در سرزمین منا بعد از رمی جمره عقبه انجام می‌دهند، کشتن شتر یا گاو و یا گوسفند و انفاق آن به مستحقین است تا به وسیله این عمل نیک به رحمت پروردگار نزدیک شوند که آن را قربان گویند و در زبان فارسی (یاء نسبت) به آن ملحق شده و نامش را قربانی گذارده اند، بنابراین قربانی برای امتثال امر خداوند متعال و تقرب به سوی اوست.

عید قربان را عید اضحی نیز می‌گویند و وجه تسمیه آن چنین است: اضحی جمع است از ماده (ضحی) که به معنای ارتفاع روز و امتداد نور آفتاب می‌باشد و هنگامی که خورشید بالا می آید (قبل از ظهر) و آن موقع را ضحی گویند، چنان‌که در قرآن کریم آمده است: والشمس و ضحیها (قسم به خورشید و چاشتگاه آن). و چون حجاج موقع بالا آمدن آفتاب قربانی می‌کنند و قربانی را اضحیه یا ضحیه گویند، بدین سبب روز دهم ذی‌الحجه را که قبل از ظهر آن، عمل قربانی انجام می‌شود، عید اضحی نیز گفته‌اند.


 

قربانی از چه زمانی معمول شده است؟

تاریخ قربانی بسیار قدیم است و از زمان حضرت آدم ابوالبشر(ع) معمول بوده و در ادیان گذشته نیز جزو مقررات دینی به شمار می‌آمده که شمه‌یی از آن به اختصار بیان می‌شود:

۱ـ قربانی فرزندان حضرت آدم(ع) که نخستین قربانی در عالم به شمار می‌رود و در آیات ۲۷-۳۰ سوره مائده تصریح شده که خلاصه شرح آن چنین است: دو پسر حضرت آدم به نام هابیل و قابیل به ترتیب شبانی (چوپانی) و کشاورزی می کردند و صاحب گوسفندان و آب و خاک فراوان بودند، حضرت آدم(ع) آنان را امر به قربانی در راه خدا کرد. هابیل یکی از بهترین شتران یا گوسفندان را برای قربانی در راه خدا اختصاص داد و قابیل دسته‌یی از گندم های پست و نامرغوب را جهت قربانی انتخاب کرد که قربانی هابیل مقبول درگاه پروردگار گردید و قربانی قابیل به علت عدم اخلاص مردود گشت. قابیل به سبب قبول نشدن قربانی حسادت ورزید و آتش خشم و کینه اش زبانه کشید، نفس اهریمنی و شیطانی قابیل او را به کشتن برادر وادار کرد و هابیل را کشت و در دنیا و آخرت زیانکار گردید.

۲ـ حضرت نوح پیغمبر پس از طوفان، مذبحی ترتیب داد و حیوانات بسیاری در آن‌جا برای خدا قربانی کرد.

۳ـ قربانی حضرت ابراهیم خلیل(ع) یگانه فرزندش اسماعیل(ع) که در آیات ۱۰۲ تا ۱۰۷ سوره صافات بیان گردیده است: «فلما بلغ معه السعی الی و فدیناه بذبح عظیم».

۴ـ در زمان حضرت موسی(ع) به عقیده یهودیان دو نوع قربانی معمول بوده است:

الف) قربانی دموی

ب) قربانی غیر دموی

در زبان فارسی هم کلمه قربان به معنی فدا شده و کشته شده در راه دوست استعمال می‌شود چنان‌که به یکدیگر می‌گویند فدایت شوم و قربانت گردم.

قربانی دموی بر ۳ قسم به شرح زیر بوده:

ـ قربانی‌یی که آن را به آتش می‌سوزاندند و جز پوست آن چیزی باقی نمی‌گذاردند.
ـ قربانی‌یی که برای جبران گناه تقدیم می‌کردند و قسمتی از آن را می سوزاندند و قسمت دیگر را برای کاهنان باقی می‌گذاشتند.
ـ قربانی‌یی که برای تن‌درستی انجام می دادند و در خوردن گوشت آن مختار بودند.

قربانی غیر دموی:

عبارت از رها کردن حیوان در بیابان‌ها بود و اعراب نیز از بنی اسرائیل تقلید کردند و به عنوان تقرب به بتان خود، حیوانات را در بیابان رها می‌کردند و اسلام این عادات نکوهیده را تحریم کرد و این همان قربانی است که در آیه ۱۰۳ سوره مائده به نام بحیره و سائبه نامیده شده است.

۵ـ در آیین مسیحیت نیز به عقیده عیسویان، قربانی منحصر به شخص مسیح بوده و گویند حضرت عیسی(ع) خون و گوشت خود را فدای مردم جهان ساخت و به همین مناسبت یکی از فروع دین نصاری آن است که باید ماهی یک مرتبه و یا حداقل سالی یک بار نزد کشیش بروند و به قدر تمکن، وجهی به وی تقدیم دارند و به تمام گناهانی که در مدت مزبور مرتکب شده اند، اقرار کنند تا کشیش که به عقیده آنان جنبه غفاریت دارد، آن گناهان را بیامرزد.

۶ـ در اعراب زمان جاهلیت که سران قبایل به مکه می آمدند، ساکنان مکه مهمان‌دار و میزبان آنان بودند و هر دو دسته خود را به کشتن شتر و گاو و گوسفندان برای بتان خویش و اطعام به فقرا و گرسنه‌گان موظف می‌دانستند.

اسرار و حکمت قربانی

۱) فدا کردن مال و انفاق آن در راه خدا است.

۲) کشتن حیوان اشاره به کشتن نفس اماره است و مرد خداشناس با شمشیر برنده عقل و ایمان، حیوان نفس را که دایماً وی را به کارهای زشت وا می‌دارد مقتول سازد و خانه دل را از لوث نفس لئیم پاک گرداند و آن را در راه حق و پیشگاه محبوب قربانی کند و حج اکبر نماید که اگر نفس اماره و خواهش های او کشته نشود و آرام نگیرد، هرگاه تمام نعمت ها و ثروت‌های دنیوی در اختیارش باشد و زمین و آسمان را ببلعد بازهم سیر نمی‌شود و ندای هل من مزید دارد.

مساله قربانی در مکه را از چند نظر باید بررسی نمود:

ـ کمک‌رسانی به اهل حجاز یک اصل است. اگر از این سال‌ها که حجاز کشوری وابسته و بازارش نمایشگاه اجناس شرق و غرب شده بگذریم، و به چند سال قبل برگردیم، می‌بینیم که مردم حجاز چندان راه درآمدی نداشته اند. مکه شهر صنعتی و کشاورزی نیست، زمانی که آیه منع ورود مشرکان نازل شد عوام مکه ناراحت شدند که نصف زایران، مشرکان هستند و با منع ورود آنان، وضع اقتصادی ما به هم می‌خورد، لکن آیه نازل شد که اگر از فقر می ترسید، ما در آینده شما را بی نیاز می‌کنیم این وعده خداوند باید محقق شود. یکی از راه های تحقق آن مسأله خرید قربانی است، صدها هزار زایر خانه، هر کدام که یک گوسفند می خرند، گروه‌هایی به زنده‌گی و نوا می‌رسند. در روایات مساله کمک‌رسانی به مردم حجاز از طریق وسایل حمل و نقل و کرایه منازل و خرید هدایا و قربانی و داد و ستدهای زیادی که در موسم حج می‌شود، یک اصل معرفی شده و روی آن سفارش شده است.

وقتی که نبی مکرم اسلام (ص) با جمعی از مسلمانان به مدینه هجرت نمودند، اقتصاد مدینه در دست یهود بود. حضرت فوراً (در کنار تأسیس مسجد) به تأسیس بازاری که مرکز خرید و فروش مسلمانان باشد، اقدام فرمود و دستور داد که مسلمانان اجناس را مستقیماً به این بازار وارد کرده، از این بازار صادر نمایند. به علاوه کالاهای مورد نیاز را حتی‌الامکان خودشان تولید کنند و در این بازار به معرض فروش درآورند(۷) آری مساله کمک‌رسانی به مردم حجاز یک اصل است.

ـ همان‌گونه که صفا و مروه از شعایر الهی است، مساله قربانی هم از شعایر است. «والبدن جعلناها لکم من شعائرالله»: شترهای چاق و فربه را برای شما از شعایر الهی قرار دادیم.

وجود قربانگاه و مسلخ و حرکت دادن شترهای پرگوشت و نحر کردن و تقسیم گوشت آن‌ها هم، یک جلوه و شکوهی دارد.

در روایات می‌خوانیم اولین قطره خون قربانی که ریخت، خداوند گناهان صاحبش را می‌بخشد(۸) اوقاتی که به خاطر تولد نوزاد یا ورود مسافر یا دفع بلا، در خانه، گوسفند ذبح می‌شود، در روح و روان و حرکت اهل خانه شور و نشاطی پدید می‌آید.

به هر حال، ذبح صدهاهزار گوسفند و نحر هزاران شتر، یک نوع جلوه و زیبایی بوده، مظهر روحیه ایثار دسته‌جمعی است که خود از شعایر الهی است.

۳ـ یکی از اسرار قربانی، سیر کردن گرسنه‌ها است. قرآن در این باره می‌فرماید: «فکلوا منها واطعمواالقانع والمعتر»(۹) از گوشت‌هایی که قربانی می کنید هم خودتان میل نمایید، هم به قانع و معتر بدهید. قانع، فقیری است که به آن‌چه می گیرد، قانع است. معتر، فقیری است که علاوه بر تقاضای کمک اعتراض هم می‌کند. چه زیباست که هم استفاده خود حجاج و هم اطعام دیگران را کنار هم مطرح کرده است و اطعام شونده‌گان را با یک چشم (خواه افراد قانعی که به هنگام اطعام دعا می‌کنند و شاد می‌شوند و خواه کسانی که زخم زبان زده و اعتراض می‌نمایند) می‌بیند و این نشان دهنده بینش وسیع اسلام است که سفارش به خود را فراموش کنید نه دیگران را و در تقسیم گوشت و اطعام، پای بند تملق یا دعا و تواضع فقیر نباشید؛ او را سیر کنید، گرچه با شنیدن زخم زبان باشد.

تقوا

هدف اصلی در مساله قربانی، رسیدن به مقام عالی تقوا است. قرآن در این زمینه می‌فرماید: این قربانیان که زایران خانه خدا به هنگام توقف در منا ذبح می‌کنند، گوشت یا خون آن‌ها به خدا نمی‌رسد، بلکه هدف از قربانی، شکوفا شدن روح ایثار و نشان دادن مقدار عشق و قرب به خدا و تقوا است.

منبع:الکوثرتاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

پهپاد نجات غریق Auxdron، با ارسال جلیقه‌ی نجات برای شناگران دریای والنسیا اسپانیا، آنها را از مرگ حتمی نجات داد.

 

هفت شناگر که در دریای والنسیا اسپانیا مشغول شنا و تفریح بودند، متوجه شدند که جریان آب دریا آنها را حسابی از ساحل دور کرده است. وضعیت آنها به‌شدت بحرانی شده بود و در حال غرق شدن بودند. خوشبختانهپهپاد Auxdron توانست جان این هفت شناگر را از کام مرگ نجات دهد.

در جریان این حادثه، دیگو تورس از راه دور کنترل پهپاد را برعهده داشت. دیگو تورس یکی از نجات غریق‌های ساحل والنسیا است که برای کار کردن با پهپاد نجات غریق آموزش دیده است و وقتی از طریق دوربین پهپاد وضعیت شناگران را مشاهده کرد، به‌سرعت وارد عمل شد و از طریق پهپاد Auxdron برای افراد درگیر در حادثه، جلیقه نجات فرستاد. جلیقه‌ی نجات در اثر پرتاب شدن به‌صورت اتوماتیک باز می‌شود. یکی از شناگران، خانمی بود که به‌شدت به کمک نیاز داشت و با دریافت جلیقه‌ی نجات از مرگ حتمی نجات پیدا کرد. تصاویر گرفته‌شده از این حادثه، به‌خوبی همه چیز را نشان می‌دهد.

مدتی است که استارتاپ General Drones، به فعالیت در حوزه‌ی فوتوگرامتری هوایی، توپوگرافی، بازرسی و خدمات اورژانسی مشغول است. در حال حاضر این استارتاپ با کمک پهپادهای Hydronalix’s EMILY و پهپادهای PowerVision’s PowerDolphin، موفق به ارائه‌ی راهکارهای جدیدی برای رسیدگی و حل مشکلات و مسائل اورژانسی شده است که در اقیانوس رخ می‌دهند. این استارتاپ در نظر دارد اگر حادثه‌ای رخ داد، پهپادها بتوانند در کمترین زمان ممکن و با خلاقانه‌ترین روش‌ها مشکل را برطرف کنند. پهپاد مورد استفاده در این حادثه Auxdron نام دارد که مجهز به چهار بازو و هشت روتور و سه ماژول برای حمل جلیقه‌های نجات است. هم‌چنین پهپاد نجات غریق Auxdron، بدنه‌ای از جنس فیبر کربن ضد آب دارد  و می‌تواند  به‌مدت ۳۴ دقیقه به‌صورت پیوسته، در حالت عادی و بدون حمل جلیقه پرواز کند. این در حالی است که اگر پهپاد، دو عدد جلیقه نجات حمل کند، مدت زمان پرواز به ۲۶ دقیقه کاهش پیدا خواهد کرد.

پهپاد در شرایط واقعا اضطراری به‌سرعت توانست جلیقه نجات را به زنی که در حال غرق شدن بود برساند و قبل از رسیدن جک‌اسکی و سایر نیروهای امدادی، پهپاد سریع‌تر وارد عمل شد. در این حادثه، پهپاد Auxdron با پواز بر فراز اقیانوس و مشاهده‌ی وضعیت فردی که به کمک نیاز دارد، موقعیت مکانی وی را به‌سرعت ذخیره کرد و همین مساله به تیم نجات غرق جت‌اسکی کمک شایانی خواهد کرد. علاوه‌بر این، پهپاد می‌تواند با پرتاب جلیقه‌ی نجات در سریع‌ترین زمان ممکن عملیات نجات را به‌انجام برساند. در حال حاضر به‌لطف پهپاد نجات غریق، تمامی شناگران در صحت و سلامت هستند. تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

جان اولسون تصمیم گرفته است تا مرسدس بنز G500 کانورتیبل خود را، با قیمتی نزدیک به ۸۰۰ هزار دلار، حراج کند.

 

جان اولسون یکی از افراد مشهور در یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی است که به عنوان قهرمان اسکی نمایشی هم، شهرت جهانی دارد. اولسون چند ماه پیش یک دستگاه مرسدس بنز سفارشی G500 خریداری کرده بود. با اینکه جان اولسون این خودرو را به تازگی خریداری کرده است اما قصد فروش جی کلاس خاص خود را دارد و به تازگی شاسی بلند سفارشی را در لیست فروش حراجی Cohen & Cunlid قرار داده شده است. این حراجی در شهر ماربلا در کشور اسپانیا قرار دارد و نزدیک به جایی است که جان اولسون زندگی می‌کند.

خودروی مذکور به هیچ وجه قیمت پایینی ندارد. مدل استاندارد مرسدس بنز G500 در بازار ایالات متحده  ۲۵۷ هزار دلار قیمت دارد و مدل سفارشی کانورتیبل به قیمت ۷۹۷ هزار دلار برای فروش گذاشته شده است.

Jon Olsson’s Convertible Mercedes G500 4×4²

همچنین فعلا مشخص نیست که جان اولسون چقدر پول برای رو باز کردن این خودرو پرداخت کرده است اما هرچه باشد پروسه هزینه‌ی زیادی روی دست وی گذاشته است. شاید در ابتدا فکر کنید که هدف جان اولسون از سفارش چنین خودرویی داشتن یک شاسی بلند رو باز بوده اما خرید این خودرو از سوی او دلیل دیگری دارد. جان اولسون نسخه‌ی کانورتیبل مرسدس G500 را به این دلیل سفارش داد که می‌خواست این خودرو ارتفاع کافی برای جا شدن در گاراژهای موناکو را داشته باشد. چون گاراژها در کشور موناکو ارتفاع پایینی دارند و به همین دلیل مرسدس بنز G500 به راحتی در این گاراژها جا نمی‌شود. به همین خاطر اولسون تصمیم گرفت تا مدلی از جی کلاس را سفارش دهد که ارتفاع ستون A، B و C آن و همچنین شیشه‌ی جلویی پایین‌تر از مدل عادی آن باشد. البته این کار معایبی را نیز به همراه داشت چون دیگر روزهای بارانی و برفی نمی‌توانید از این مرسدس G کلاس استفاده کنید.

Jon Olsson’s Convertible Mercedes G500 4×4²

علاوه بر تغییرات اعمال شده روی سقف، جان اولسون بهینه‌سازی فنی نیز روی خودروی انجام داده است که سبب شده قدرت پیشرانه‌ی V8 توئین توربوی G500 به ۷۸۰ اسب بخار افزایش پیدا کند. در بخش تغییرات ظاهری نیز وی یک پوشش استتاری نظامی روی بدنه‌ی خودرو نصب کرده و سیستم اگزوز اسپرت ساخت آکراپوویچ روی این مدل اضافه کرده است. رینگ‌های مورد استفاده در مرسدس G500 جان اولسون نیز متعلق به مدل G63 هستند.  روی سپر جلو یک وینچ با قدرت بالا نصب شده است.

 این اولین باری نیست که جان اولسون تصمیم می‌گیرد نسخه‌ای از خودروهای خاص خود را به فروش برساند. چند ماه پیش هم، یک دستگاه آئودی RS6 سفارشی خود را برای فروش گذاشت.

 


تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نوکیا پیش از همایش معرفی رسمی جدیدترین پرچم‌دار خود که در هند برگزار می‌شود، تصاویر جدیدی که با استفاده از همین دستگاه از هفته مد تصویربرداری شده را به اشتراک گذاشت.

 

هم‌اکنون تمام چشم‌ها به اچ‌ام‌دی گلوبال متمرکز شده است؛ انتظار می‌رود این شرکت فنلاندی در تاریخ ۲۱ آگوست مصادف با ۳۰ مرداد، تلفن هوشمند جدیدی را معرفی کند. اگرچه برخی افراد بر این باورند که اچ‌ام‌دی، پرچم‌داری به مانند نوکیا ۹ را روانه بازار خواهد کرد. این احتمال نیز وجود دارد که سازنده فنلاندی تلفن هوشمند، از نوکیا X6رونمایی کند؛ دستگاهی که در حال حاضر تحت انحصار بازار چین قرار دارد.

لازم به ذکر است که رویداد معرفی جدیدترین پرچم دار Nokia در هند برگزار خواهد شد. پس از آن که تاریخ رونمایی رسمی از پرچم دار نوکیا در هفته گذشته مشخص شد، HMD Global تصمیم گرفت با عکس‌برداری از هفته مد Lakme که از طریق همین دستگاه انجام شده بود، نسبت به افزایش تبلیغات خود اقدام کند.

معرفی جدیدترین پرچم دار نوکیا

این تصاویر طی اکانت رسمی Nokia موبایل هند در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شده‌اند. شنیده‌ها حاکی از آن است که HMD Global هیچ برنامه‌ای برای IFA 2018 ندارد؛ بدین معنی که در همایش ماه آینده شاهد معرفی دستگاه جدیدی از سوی این شرکت نخواهیم بود.

با این حال، به نظر می‌رسد که جدیدترین تلفن هوشمند نوکیا بعد از IFA 2018 در دسترس قرار گیرد. اگرچه هنوز مطمئن نیستیم که اچ‌ام‌دی تا پایان سال پرچم دار دیگری را به بازار عرضه خواهد کرد یا خیر!تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

برطبق اخبار بدست‌ آمده، این احتمال وجود دارد که مایکروسافت تا اواخر سال جاری، برنامه‌ی یادداشت‌برداری Sticky Notes ویندوز 10 را برای اندروید و iOS منتشر کند.

 

یکی از برنامه‌های کاربردی ویندوز ۱۰ که برای یادداشت‌برداری و فهرست‌کردن وظایف روی محیط دسکتاپِ ویندوز ۱۰ از آن استفاده می‌شود، Sticky Notes‌ نام دارد.

به‌واسطه‌ی این برنامه، کاربران می‌توانند نوشته‌های خود را به مانند کاغذی چسبان روی صفحه‌ی دسکتاپ پین (سنجاق) کنند تا وظایفشان و لیست کارهایی که باید انجام دهند، همواره در مقابل چشمانشان قرار داشته باشد.

 

حال به‌نظر می‌رسد که مایکروسافت قصد دارد این برنامه را از انحصار ویندوز خارج کند و تا اواخر سال جاری میلادی آن را برای پلتفرم‌های اندروید و iOS نیز در دسترس قرار دهد.

اهالی Microsoft در صدد این هستند که به‌زودی نسخه‌ی سوم این برنامه را از طریق به‌روزرسانی جدید در دسترس کاربران قرار دهند. در این به‌روزرسانی ویژگی‌های جدیدی چون حالت تیره، نوار فرمت جدید و بهبودهایی در کارایی اعمال شده است.

با انتشار این اپلیکیشن برای موبایل، کاربران این امکان را خواهند داشت تا یادداشت‌هایشان در رایانه‌ی ویندوز ۱۰ خود را با موبایل همگام‌سازی کنند و همیشه و همه‌جا به‌ آن‌ها دسترسی داشته باشند.

با این وجود، به‌مانند هر خبر غیررسمی دیگری، امکان دارد که هرگز این اتفاق به وقوع نپیوندد؛ اما مشخص است اهالی ردموند به‌صورت داخلی روی اپلیکیشن برای پلتفرم‌های دیگر کار می‌کنند.

فعلاً مشخص نیست که آیا مایکروسافت نسخه‌ی اندروید و iOS این اپلیکیشن را در یک بازه‌ی زمانی منتشر خواهد کرد یا خیر؟تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تصور افراد خشمگین از خود با نوعی خودپسندی و خوش‌بینی همراه است. پژوهشگران دریافتند که این افراد، هوش خود را بیش از میزان واقعی برآورد می‌کنند.

 

آیا فردی عصبی هستید؟ اگر این‌گونه است، احتمالا به آن باهوشی که تصور می‌کنید نیستید. این، نتیجه‌ی یک پژوهش جدید توسط پژوهشگران لهستانی و استرالیایی است.

علت این است که خشم، ارتباط تنگناتنگی با خصیصه‌هایی مانند خوش‌بینی و خودشیفتگی دارد که این خصیصه‌ها باعث می‌شوند شخص برای توانایی‌های خود ارزش بیش‌ از حد در نظر بگیرد. مارسین زاجنکاوسکی، روانشناس از دانشگاه ورشو می‌گوید:

من به‌تازگی ارتباط میان خشم و عملکردهای شناختی مختلف را در یک پژوهش مورد بررسی قرار دادم. از مرور پژوهش‌های پیشین متوجه شدم که خشم از احساسات منفی دیگر مانند غم و اندوه، اضطراب یا افسردگی متفاوت است. خشم، رویکردگراتر است و با درک خوش‌بینانه از مخاطرات و تمایل عمدتا خوش‌بینانه همراه است.

کنترل خشم

زاجنکاوسکی قصد داشت بررسی کند که آیا خشم، ارتباطی با تعصب نسبت به توانایی‌های فرد دارد یا خیر؛ بنابراین به طراحی آزمایشی برای سنجیدن این موضوع به‌همراه روانشناس دیگری از دانشگاه وسترن استرالیا به‌نام جیلز گیناچ پرداخت.

این دو روانشناس، ۵۲۸ شرکت‌کننده را زیر نظر گرفتند و پرسشنامه‌هایی را به آن‌ها تحویل دادند. پرسشنامه‌ها، سوالاتی را درمورد خلق‌وخوی شرکت‌کنندگان مطرح کردند. همچنین از آن‌ها خواستند که به هوش خود در یک مقیاس ۲۵ نمره‌ای امتیاز دهند. سپس یک آزمون هوش گرفتند.

افراد خشمگین بیشتر در مورد میزان هوش حقیقی خود بزرگنمایی می‌کنند

هیچ‌گونه ارتباطی میان خلق‌وخوی شرکت‌کنندگان با سطح هوش واقعی آن‌ها مشاهده نشد. بنابراین ممکن است یک فرد باهوش، به‌طور همزمان روحیه‌ی خشمگینی نیز داشته باشد.

با این‌حال، افراد خشمگین‌تر در این آزمون به‌طور کلی درمورد میزان هوش حقیقی خود بزرگنمایی کردند. این جنبه از خشم، یعنی خوش‌بینی بیش‌ از حد مطمئن، با خودپسندی در ارتباط است. همچنین، به روابط بین‌فردی آسیب می‌رساند. دو روانشناس مذکور در مقاله‌شان نوشته‌اند:

افراد بسیار خودشیفته دارای روابط عمیق و صمیمی با دیگران نبودند؛ آن‌ها دیگران را سرکوب و بر آن‌ها کنترل‌گری می‌کنند. بنابراین، خصیصه‌ی خشم در روابط مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

ما تصور می‌کنیم که مشکلات ایجادشده در روابط افراد خودشیفته، با افکار برتر بودن نسبت به دیگران، به‌خصوص در حوزه‌ی توانایی‌ها در ارتباط هستند. تجربه‌ی خشم اغلب منجر به افکاری مانند باهوش بودن یا احمق بودن دیگری می‌شود؛ این افکار، باعث بروز مشکلاتی در ایجاد روابط مثبت با دیگران می‌شود.

 

در این بررسی، محدودیاتی وجود داشت. تمامی شرکت‌کننده‌ها در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه لهستان تحصیل می‌کردند و از میان مردم غربی، تحصیل‌کرده، ثروتمند و دموکرات انتخاب شده بودند. انتخاب شیوه‌ی ارزیابی پژوهشگران از هوش ارزیابی‌شده توسط شرکت‌کنندگان نیز بسیار ساده بود؛ روش‌های مطمئن‌تر دیگری برای ارزیابی اطمینان بیش‌از حد به خود وجود داشت.

در نهایت، این بررسی با استفاده از گزارش‌های ارائه‌شده توسط خود شرکت‌کنندگان انجام شده بود و نه انجام آزمایش. در این شرایط ممکن است ارزیابی شرکت‌کنندگان از رفتار خود دقیق نباشد.‌

بنابراین نمی‌توان پیوندی عِلی میان ارتباط خشم با دست‌بالاگرفتن هوش در نظر گرفت؛ در این زمینه نیاز به انجام پژوهش‌های بیشتر است.

این تیم پژوهشی خاطرنشان کرد که تنها به ارزیابی افرادی در معرض خشم پرداخته است. به‌گفته‌ی آن‌ها، برای مشخص شدن تاثیر مشابه خشم گذرا و ناپایدار باید بررسی‌های بیشتری انجام شود.تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

استون‌مارتین DBS سوپر لجرا جدیدترین این شرکت انگلیسی است و تعریف جدیدی از یک خودروی اسپرت GT را ارائه می‌دهد.

 

ممکن است بتوانید خودروهای بسیاری را در رده‌ی GT قرار دهید اما یک GT واقعی باید از هر نظر خاص و ویژه باشد. یک خودروی GT واقعی، حداکثر سرعت بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت دارد و در عین حال راحتی بسیار بالایی به سرنشینان هدیه می‌دهد. یکی دیگر از مواردی که خودروهای GT را متمایز می‌کند، طراحی خاص و جذاب آن است. استون‌مارتین DBS سوپر لجرا مدل ۲۰۱۹ دقیقا تمامی این مشخصه‌ها را با خود دارد.

تولید چنین مدلی، از سوی استون‌مارتین به هیچ وجه جای تعجب ندارد. در سال‌های اخیر، استون‌مارتین به خوبی توانسته خود را به عنوان یک سازنده‌ی خودروهای GT به اثبات برساند. خودروهای GT قبلی این شرکت نیز همگی مدل‌های محبوبی بودند و به عنوان مثال می‌توان از مدل DB11 یاد کرد که مدل جدید DBS سوپر لجرا نیز بر اساس آن ساخته شده؛ اما به محصولی جدیدتر با مشخصات بهتر و البته طراحی بسیار زیبا و چشمگیر رسیده است. خودروهای تولیدی این شرکت معمولا در خط مستقیم توانایی پایین‌تری در مقایسه با رقبای ایتالیایی و آلمانی ساخت فراری و پورشه دارند. برای مثال، سال‌ها قبل، مدل ونکوئیش به عنوان قوی‌ترین استون‌مارتین دنیا شناخته می‌شود و از پیشرانه‌ی ۶۰۰ اسب بخار بهره می‌برد؛ اما در همان زمان فراری مدل F12 به بازار عرضه شد که دارای قدرت ۷۳۰ اسب بخار بود. همچنین مدل V8 بنتلی کانتیننتال جدید نیز به راحتی می‌توانست مدل V8 ونتیج S که ۴۰۸ اسب بخار داشت را شکست دهد.

2019 Aston Martin DBS Superleggera

 متاسفانه مدل DBS سوپر لجرا نیز در مقایسه با رقبای خود از قدرت پایین‌تری برخوردار است. اما نکته‌ی مهم این است که قدرت استون‌مارتین سوپر لجرا بیش از ۷۰۰ اسب بخار است و همین قرار گرفتن در کلاس مثبت ۷۰۰ اسب بخاری‌ها در مورد این خودرو نکته‌ی بسیار مثبتی به شمار می‌آید.زمانی‌که در حال تست این خودرو در اتوبان‌های مشهور آلمان بودیم متوجه شدیم که استون‌مارتین DBS سوپر لجرا دارای قدرتی بیش از حد مورد نیاز است.

اگر بخواهیم دقیق‌تر به مشخصات فنی آستون مارتین DBS سوپر لجرا بپردازیم باید اشاره کنیم که این مدل به یک پیشرانه‌ی V12 با حجم ۵.۲ لیتر و دو توربوشارژر مجهز است و می‌تواند ۷۱۵ اسب بخار قدرت تولید کند. با چنین قدرتی DBS سوپر لجرا می‌تواند در طی مدت ۴.۲ ثانیه سرعت خود را از ۸۰ کیلومتر بر ساعت به ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت برساند. جالب است بدانید چنین شتاب ثانویه‌ای را تنها در دنده‌ی چهارم تجربه می‌کنید که نشان دهنده‌ی گشتاور بسیار بالای این مدل است. در بحث انتقال نیرو نیز در این خودرو از یک جعبه دنده‌ی هشت سرعته‌ی خودکار ساخت شرکت آلمانی ZF استفاده شده است. 

2019 Aston Martin DBS Superleggera

همچنین به گفته‌ی استون‌مارتین توربوشارژرهای این خودرو دارای 2.9PSI فشار بوست بیشتری هستند و به همین دلیل باعث شده‌اند پیشرانه‌ی ۵.۲ لیتری به حداکثر قدرت ۷۱۵ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۸۵۸ نیوتون متر برسد. با چنین مشخصاتی آستون مارتین DBS سوپر لجرا می‌تواند سرعت خود را طی مدت ۳.۴ ثانیه از صفر به صد کیلومتر بر ساعت برساند و حداکثر سرعت این خودرو نیز به ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. بنابراین باید گفت که با یک خودروی بسیار سریع مواجه هستیم. یکی از مواردی که در طول تست این خودرو نظر ما را جلب کرد، عملکرد نه چندان خوب DBS در هنگام شروع حرکت بود و تاخیر جزئی در هنگام شروع حرکت احساس می‌شد. البته به طور قطعی نمی‌توان گفت که این تاخیر مربوط به توربوشارژرها است و یا مربوط به جعبه دنده‌ی هشت سرعته‌ی ZF. حتی ممکن است این تاخیر مربوط به سیستم کنترل پایداری باشد که تلاش می‌کند از هرزگردی لاستیک‌ها در هنگام شروع حرکت جلوگیری کند.

البته مدلی که ما تست کردیم به نرم‌افزار پیش‌تولید مجهز بود و به احتمال زیاد این مورد در خودرویی که به دست مشتریان خواهد رسید اصلاح خواهد شد. به هر حال، DBS خودروی کندی نیست و صفر تا صد کیلومتر بر ساعت ۳.۴ ثانیه‌ای کاملا این مدل را در دسته‌ی خودروهای سوپر اسپرت قرار می‌دهد. بد نیست برای مقایسه بدانید که شتاب گیری DBS سوپر لجرا به میزان کمی از مکلارن 570 GT سریع‌تر است.

Aston martin DBS superlegera

 

از جذاب‌ترین بخش‌های خودرو باید به فضای داخلی اشاره کرد. تمامی بخش‌های کابین از چرم بسیار با کیفیت پوشیده شده و دارای راحتی بسیار بالایی است. اما مورد اصلی کابین صدای فوق العاده زیبایی پیشرانه‌ی V12 است. صدای تولید شده توسط این پیشرانه آنقدر جذاب است که گاهی دوست دارید بیرون از خودرو باشید تا خودرو را تماشا کنید و به صدای آن گوش دهید. آستون مارتین تولید صدای پیشرانه در این خودرو را به طرز بسیار حرفه‌ای و استادانه تنظیم کرده است. در ابتدای حرکت، صدایی همانند جوشیدن کتری آب شنیده می‌شود. در دورهای میانی نیز صدای جذاب سوت توربوشارژرها به گوش می‌رسد و در دورهای بالا نیز نعره‌ی بسیار زیبای پیشرانه‌ی V12 از خروجی‌های اگزوز، جذابیت دارد. 

نمای داخلی استون‌مارتین سوپر لجرا فوق العاده است. کلیه بخش‌ها چرم دوزی شده هستند و به خصوص روی صندلی‌ها نیز خطوط دوخت چندضلعی به چشم می‌خورد که طراحی بسیار چشم نواز و زیبایی دارد. دو انتقاد به طراحی کابین، سوپر لجرا وارد است. اولین اینکه جایگاه صندلی راننده بیش از حد در ارتفاع پایین قرار دارد و می‌توان آن را یک نکته‌ی منفی دانست. مورد دوم به صندلی‌های عقب کاملا غیرکاربردی باز می‌گردد. هرچه باشد این خودرو یک خودروی GT است و استون‌مارتین می‌توانست صندلی‌های عقب را حذف کند و خودرو را به صورت دو نفره به تولید برساند. اما از موارد مثبت کابین نیز باید به سیستم مالتی مدیا DBS اشاره کرد که این سیستم توسط مرسدس بنز طراحی و تولید شده است. با استفاده از این سیستم مالتی مدیا راننده می‌تواند به کنترل سیستم تعلیق، سیستم صوتی و سیستم رهیاب ماهواره‌ای دست پیدا کند. لازم به ذکر است که آستون مارتین‌های قدیمی از سیستم مولتی مدیایی که توسط ولوو طراحی شده بود استفاده می‌کردند که کارایی چندانی در مقایسه با سیستم‌های امروزی نداشت.

2019 Aston Martin DBS Superleggera

جعبه دنده‌ی هشت سرعته‌ی خودکار، همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم ساخت شرکت آلمانی ZF است. آستون مارتین برای تقسیم وزن بهتر، جعبه دنده را در بخش عقبی بدنه کار گذاشته است. عملکرد گیربکس، هم در هنگام تعویض دنده و هم در هنگام نیاز به دنده معکوس کاملا رضایت بخش است. نکته‌ی مثبتی که در هنگام استفاده از این جعبه دنده بسیار جلب توجه می‌کرد این بود که وقتی جعبه دنده را در حالت اسپرت قرار می‌دهید در حالی که سرعت تعویض دنده افزایش پیدا می‌کند اما همچنان از تکان‌های آزار دهنده خبری نیست و جعبه دنده عملکردی سریع و در عین حال نرم دارد. البته، هنگامی که چندین معکوس پشت سرهم بدهید جعبه دنده با کمی تاخیر این عمل را انجام خواهد داد.  باید به این نکته نیز اشاره کنیم که این ایراد تنها مربوط به استون‌مارتین نیست و جعبه‌ دنده‌های بسیار کمی در جهان وجود دارند که می‌توانند چندین معکوس همزمان را در جعبه دنده اعمال کنند.

 عملکرد فرمان نیز بسیار عالی است؛ به خوبی بالانس شده و اطلاعات بسیار دقیقی را از سطح مسیر به راننده می‌دهد. البته در هنگام رانندگی با سرعت یکنواخت در اتوبان نیز فرمان خودرو بسیار نرم و راحت بود و به هیچ وجه راننده را خسته نمی‌کرد. در حقیقت در پنج دقیقه‌ی نخست رانندگی با DBS سوپر لجرا این موضوع را خواهید فهمید که فرمان این خودرو چقدر خوب و دقیق است.

2019 Aston Martin DBS Superleggera

در بخش سیستم تعلیق، شاهد استفاده از سیستم تعلیقی مشابه با DB11 هستیم و استون‌مارتین تغییرات چندانی در مدل DBS در مقایسخ با DB11 انجام نداده است. البته ارتفاع مدل DBS ۰.۲ اینچ پایین‌تر از مدل DB11 است و همین مورد سبب شده تا از نظر ظاهری نیز ارتفاع خودرو پایین‌تر و البته بهتر به نظر برسد. با این وجود هندسه‌ی سیستم تعلیق این خودرو منحصر به فرد بود و تنها برای این خودرو ساخته شده است. در مورد فناوری استفاده شده در سیستم تعلیق نیز شاهد استفاده از سیستم تعلیق دوبل جناغی در جلو و سیستم مولتی لینک در محور عقب هستیم. کمک فنرهای استفاده شده در DBS سوپر لجرا نیز از نوع فعال تنظیم شونده هستند که می‌توان آن را در سه حال GT، Sport و Sport plus تنظیم کرد.

نکته‌ی شگفت انگیز در مورد سیستم تعلیق خودرو این است که حتی در حالت Sport plus، همچنان نرم و راحت است؛ حتی با وجود اینکه، DBS مجهز به رینگ‌های ۲۱ اینچی آلیاژی با لاستیک‌های فاق کوتاه است. با تمامی این اوصاف اما شاهد بی‌صدا بودن کابین خودرو هستیم و کمترین صدا از سیستم تعلیق به کابین خودرو می‌رسد. همانطور که گفتیم فنربندی در حالت اسپرت پلاس خشک‌تر از حالت عادی می‌‌شود. گرچه خشک شدن سیستم تعلیق می‌تواند به بهبود کنترل خودرو کمک کند اما در سرعت‌های بالا همین خشک بودن می‌تواند تبدیل به یک نکته‌ی منفی شود و تاثیری ناخوشایند روی پایداری بگذا

2019 Aston Martin DBS Superleggera

استون‌مارتین روی آیرودینامیک این خودرو به شکلی بسیار حرفه‌ای کار کرده است. گرچه ممکن است برخی بخش‌های جانبی مدل DB11 را بیشتر بپسندید اما طراحی DBS از نظر آیرودینامیکی بسیار بهتر است. برای مثال بخش جانبی خودرو به گونه‌ای طراحی شده است تا باد را به درون محفظه‌ی چرخ‌ها هدایت کند تا به این ترتیب از نیروی رو به بالا کاسته شود. در بخش عقبی نیز شاهد استفاده از یک اسپویلر دوگانه همانند خودروهای فورمول ۱ هستیم که با عبورها از آن‌ها نیروی رو به پایین‌ تولید می‌شود. نتیجه‌ی این اقدامات این است که سوپر لجرا در سرعت‌ها بالای ۳۴۰ کیلومتر بر ساعت می‌تواند نیروی رو به پایینی معادل ۱۸۰ کیلوگرم را ایجاد کند. برای دستیابی به بهترین نسبت تقسیم وزن نیز استون‌مارتین پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر ۵.۲ لیتری این خودرو را تا حد امکان در ارتفاع پایین‌تر و در عقب‌ترین مکان ممکن نصب کرده است تا با این ترتیب هرچه بیشتر به مرکز خودرو نزدیک باشد. در نتیجه‌ی این اقدامات استون‌مارتین موفق شده است تا به نسبت تقسیم وزن ۵۱:۴۹ در این خودرو دست پیدا کند که عددی بسیار مناسب به شمار می‌رود.

2019 Aston Martin DBS Superleggera

طراحی جلو پنجره‌ی DBS سوپر لجرا نیز متفاوت با جلوپنجره‌ی DB11 است و شاهد استفاده از طرح لانه زنبوری در این جلو پنجره هستیم. البته ایجاد تغییرات در جلو پنجره الزامی بود زیرا جلو پنجره باید بتواند هوای مورد نیاز برای تنفس پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر را تامین کند. در بخش جلویی خودرو نیز یک اسپویلر نصب شده است تا در سرعت‌های بالا بتواند مقدار نیروی رو به پایین‌ را به اندازه‌ی کافی تولید کند. در خصوص طراحی این خودرو باید عنوان کنیم که این مدل را می‌توان در کنار مدل ونتیج جزو زیباترین استون‌مارتین‌های تولید شده به حساب‌ ‌آورد. گرچه طراحی این مدل در برخی از بخش‌ها به DB11 شباهت دارد اما بسیار چشم نواز و زیبا است به طوری که می‌تواند به خوبی توجه عابران را به خود جلب کند و حتی آن‌ها را وادار به توقف و نگاه کردن به خودرو کند. از مهم‌ترین بخش‌های طراحی این خودرو باید به چراغ‌های تیره‌ی عقب و دیفیوزرهای فیبر کربنی آن اشاره کرد. ضمن اینکه ۴ عدد خروجی اگزوز نیز تاثیر زیادی در جذابیت این خودرو دارد.

از دیگر نکاتی که در طراحی DBS سوپر لجرا به چشم می‌خورد همین نوشته‌ی سوپر لجرا روی بدنه است. نصب این نوشته از سوی خودروساز را باید نتیجه‌ی همکاری این خودروساز با یک استودیو طراحی ایتالیایی با نامCarrozzeria Touring Superleggera دانست که این استودیو طراحی پروژه‌ی طراحی بدنه‌ی DBS سوپر لجرا را به عهده داشته است. البته در طراحی عقبی این خودرو، بزرگ‌ترین انتقاد که وجود دارد نوشته‌ی استون‌مارتین روی در صندوق  عقب است که جایگزین آرم آستون مارتین شده است.

2019 Aston Martin DBS Superleggera

 

2019 Aston Martin DBS Superleggera

 در انتها به قیمت آستون مارتین DBS سوپر لجرا می‌رسیم. قیمت پایه‌ی DBS از ۳۰۴ هزار و ۹۹۵ دلار شروع می‌شود. اما مدلی  که ما تست کردیم با توجه به قطعات فیبر کربنی بدنه‌، تو دوزی چرم دورنگ، سیستم صوتی بنگ اند اولفسن و سرد کن صندلی‌های جلو دارای قیمتی در حدود ۳۴۵ هزار دلار است. شاید با چنین پولی بتوان به سرا‌غ‌ خودروهای دیگری نیز رفت و البته تنوع  خودروها در چنین رنج قیمتی چندان بالا نیست اما باید این خودرو را یکی از بهترین‌ها در کلاس خود دانست که قطعا از خرید آن پشیمان نخواهید شد. البته با چنین مبلغی می‌توانید به سراغ یک رولزرویس رایت با فراری ۸۱۲ سوپر فست بروید که آن‌ها نیز هر دو خودروهای فوق‌العاده‌ای هستند. اما اگر طراحی خودرو و شکیل بودن آن برایتان اهمیت دارد قطعا استون‌مارتین بهترین گزینه‌ خواهد بود.

 
 


تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

لپ‌تاپ‌های مبتنی بر پردازنده‌ ARM تا دو سال دیگر به بازار عرضه می‌شوند. در ادامه به معرفی مواردی می‌پردازیم که می‌توانند موفقیت این لپ‌تاپ‌های موردانتظار را تا حد زیادی تضمین کنند.

 

شرکت اینتل در جریان برگزاری رویداد SIGGRAPH تلاش کرد تا با ارائه‌ی کنفرانسی قوی و اعلام عرضه‌ی کارت گرافیک اختصاصی، توجه افکار عمومی را به خود جلب کند و معرفی خانواده‌ی جدید کارت گرافیک‌های انویدیا (به‌نام کوادرو RTX مبتنی بر معماری تورینگ) را به حاشیه ببرد. اگر اخبار را دنبال کرده باشید، می‌دانید که اینتل قصد ندارد کارت گرافیک اختصاصی‌اش را تا سال ۲۰۲۰ میلادی عرضه کند. این شرکت پرآوازه‌ی آمریکایی، طی این دو سال، ضمن رقابت با AMD و انویدیا، باید گوشه‌ی چشمی هم به ARM داشته باشد؛ شرکتی که به‌تازگی اعلام کرده است که می‌خواهد سال ۲۰۲۰ با عرضه‌ی لپ‌تاپ‌هایی مبتنی بر پردازنده‌ی خود، رقبا را به چالش بکشد. 

ARM با اعلام ورود جدی به دنیای لپ‌تاپ‌ها، قدم در مسیر پرخطر و سختی گذاشته است و اگر نتواند در فاصله‌ی دوساله‌ی باقی‌مانده تا ۲۰۲۰، محصولاتی باکیفیت تولید کند، بدون‌شک شکست سختی را متحمل خواهد شد.

 

وجود لپ‌تاپ‌های مبتنی بر پردازنده‌ی آرم، اتفاق جدیدی نیست. جدا از چندین کروم‌بوک که به پردازنده‌‌ی شرکت‌های راک‌چیپس، مدیاتک و کوالکام مجهز شده‌اند، دستگاه‌های دیگری نیز در بازار موجودند که پردازنده‌ی آن‌ها، از محبوب‌ترین معماری CPU در دنیای گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کند. با این‌حال گفتنی است که این دستگاه‌ها در مقایسه‌ با لپ‌تاپ‌هایی که در آن‌ها از پردازنده‌های اینتل یا AMD استفاده شده است، در نزد مردم اعتبار بسیار کمتری دارند.

آرم در حقیقت قصد دارد امسال با عرضه‌ی Cortex-A76 ضمن جلب نظر مردم، شرایط موجود را دست‌خوش تغییر کند. گرچه عملکرد آرم نسل‌به‌نسل بهتر شده (با نگاهی به نسل‌های مختلف گوشی‌های موبایل می‌توان این موضوع را دریافت)، اما پردازنده‌های این شرکت در زمینه‌ی قدرت خام، در مقابل پردازنده‌های x86 حرفی برای گفتن ندارند.

پردازنده‌ی Cortex-A76 قرار است ضمن داشتن سرعت کلاک برابر با Core i5-7300U (محصول ۲۰۱۷)، از یک سوم توان طراحی حرارتی (TDP) پردازنده‌ی اینتل استفاده کند؛ این موضوع به زبان ساده یعنی، Cortex-A76 هم انرژی کمتری مصرف می‌کند و هم دمایش کمتر بالا می‌رود. همین موضوع باعث شده است تا خیلی‌ها از همین حالا منتظر انتشار مشخصات مربوط به پردازنده‌های دیموس (عرضه در ۲۰۱۹) و هرکول (عرضه در ۲۰۲۰) و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها باشند. 

سرفیس لپ تاپ / Surface Laptop

اگر صادق باشیم، باید بگوییم که در شرایط فعلی، عده‌ی کمی از افراد انتظار دارند که پردازنده‌های آرم بتوانند به‌طور جدی با رقبا به نبرد بپردازند و بر آن‌ها پیروز شوند. با در نظر گرفتن عملکرد دور از انتظار ویندوز 10 روی دستگاه‌های مبتنی بر آرم، اکنون اکثر مردم برای دست‌یابی به عمر باتری بیشتر، به استفاده از پردازنده‌هایی با سرعت کلاک کمتر راضی می‌شوند (هرچه سرعت کلاک پردازنده بیشتر باشد، باتری بیشتری مصرف می‌شود). موفقیت لپ‌تاپ‌های مبتنی بر آرم، بیشتر از آن‌که به سخت‌افزار بستگی داشته باشد، وابسته به عملکرد نرم‌افزاری است.

در حال حاضر تنها یک سیستم‌عامل وجود دارد که ممکن‌بودن استفاده‌ از آن روی یک دستگاه مبتنی بر آرم، اثبات شده است. سیستم‌عامل اندروید روی این دستگاه‌ها کار می‌کند، اما این اتفاق وابسته به برخی اصلاحات سنگین است.

اکثر مردم برای دست‌یابی به عمر باتری بیشتر، به استفاده از پردازنده‌هایی با سرعت کلاک کمتر راضی می‌شوند

iOS روی این دستگاه‌ها با برخی مشکلات روبه‌رو است و از آن طرف بهتر است اصلا در مورد سیستم‌عامل مک صحبت نکنیم. در طرف دیگر ماجرا، ویندوز ۱۰ را داریم که روی دستگاه‌های مبتنی بر آرم، عملکرد چندان درخشانی ندارد.

بهترین سیستم‌عامل برای لپ‌تاپ‌های ARM، سیستم‌عامل کروم (Chrome OS) است که البته برای کاربرها نمی‌تواند چندان کاربردی باشد؛ مگر این‌که جزو افرادی باشید که تنها با اپلیکیشن‌های تحت‌وب و برخی اپلیکیشن‌های اندروید کار می‌کنند. اگر آرم در حال حاضر قصد دارد دستگاه‌هایش را -حتی برای یک بازه‌ی چندساله- به کروم او‌اس مجهز کند، بهتر است از همین حالا دیدگاهش را تغییر دهد.

 

این ماجرا تنها به خود سیستم‌عامل محدود نمی‌شود. اکوسیستم نرم‌افزاری این دستگاه‌ها لازم است به‌طور کلی طی این دوره‌ی زمانی دوساله، با بهبودهایی روبه‌رو شود. نباید فراموش کرد که دو سال ممکن است زمان کوتاهی برای سازندگان نرم‌افزارهای بزرگ و محبوب ویندوز و مک باشد تا محصول‌شان را به‌درستی و بدون مشکل، برای لپ‌تاپ‌های آرم، پورت کنند.

از طرفی ممکن است در همین بازه‌ی دو ساله، سیستم‌عامل قدرتمند جدیدی (شاید فیوژا) به بازار عرضه شود و تمامی رقبا را کنار بزند. لپ‌تاپ‌های آرم نه‌تنها موظف‌اند که با مصرف برق کمتر، عملکردی متعادل و قابل‌قبول را ارائه دهند؛ بلکه باید نوعی تجربه‌ی نرم‌افزاری را در دسترس کاربر قرار دهند که با دیگر لپ‌تاپ‌ها، قابل‌قیاس باشد.

HP Spectre x360 / اچ پی اسپکتر 360

برای بسیاری از کاربران، سیستم‌عامل ویندوز حرف اول را می‌زند؛ البته در این میان نمی‌توان از کنار کاربران پرتعداد macOS هم به‌سادگی عبور کرد. این سیستم‌عامل‌ها مدت‌ها است که در دل کاربران جا خوش کرده‌اند و به‌سبب قابلیت‌های فراوان‌شان، توسط خیلی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین علت است که اکثر افراد حتی با وجود استفاده‌ی روزانه از Chrome OS، اندروید و iOS برای کار و بازی، ترجیح می‌دهند اکثر کارهای مهم‌شان را با ویندوز و مک انجام دهند.

اگر آرم واقعا قصد دارد که در بازار لپ‌تاپ‌ها، دو شرکت اینتل و AMD را شکست دهد، باید محصولات آینده‌اش را چه از لحاظ نرم‌افزاری و چه از لحاظ سخت‌افزاری، به بهترین شکل ممکن تولید کند. آرم لازم است ارتباط نزدیکی با توسعه‌دهندگان پلتفرم و اپلیکیشن داشته باشد تا بتواند تا آن‌جا که ممکن است، از مشکلات کم کند؛ بی‌شک چنین اتفاقی به بیش از دو سال زمان نیاز دارد.تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

استارتاپ LuxAI موفق به ساخت رباتی به‌نام QTrobot شده است که به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می‌کند.  

 

از این پس درمانگران و والدین می‌توانند با کمک ربات کوچک و خوشحالی به نام QTrobot، طراحی و ساخت استارتاپ LuxAI، ارتباط خوبی با کودکان مبتلا به اوتیسم ایجاد کنند. 

QTrobot، رباتی خوشحال و شاد است که صورتش از جنس نمایشگر LCD است و با بازوهای روباتیکی‌اش می‌تواند با کودکان اوتیسمی ارتباط برقرار کند؛ و خصوصا برای کودکانی که از تماس فیزیکی با درمانگر خود به ستوه آمده‌اند؛ می‌تواند تنوع جدیدی ایجاد کند و محیط درمانی راحت‌تر و متفاوت‌تری را برای کودک اوتیسمی ایجاد کند.

 

 طراحی ربات، یکی از پروژه‌های استارتاپ LuxAI به‌شمار می‌رود که اعضای تیم طراح، فارغ‌التحصیلان دانشگاه لوکزامبورگ هستند. این تیم تخصصی قرار است در کنفرانس RO-MAN 2018 که اواخر آگوست (اوایل شهریورماه) برگزار خواهد شد، دستاوردهای خود را به نمایش بگذارند.

آیدا نظری خرم یکی از بنیانگذاران این استارتاپ، به IEEE گفت:

این ربات توانایی ایجاد تعامل سه سویه و مثلثی بین درمانگر، ربات و کودک را دارا است. بعد از اولین برخورد کودک با ربات، بلافاصله کودک تعامل جدیدی را با مربی و درمانگر خود و ربات برقرار می‌کند؛ تا سوالاتی در مورد ربات بپرسد و یا نسبت به رفتارهای ربات واکنش نشان بدهد.

ربات اوتیسم

این ربات می‌تواند در کاهش اضطراب کودکان مبتلا به اوتیسم نقش موثری داشته باشد. استفاده از این ربات برای کودکان مبتلا به اوتیسم بهتر از اپلیکیشن‌ها یا برنامه‌هایی است که برای کودکان اوتیسمی طراحی شده است. پژوهشگران بر این باورند که ربات تجسم و عینیت بیشتری را برای کودکان فراهم می‌کند؛ و بیشتر از سایر تجهیزات آموزشی می‌تواند جلب توجه کرده و در مقایسه با آیپد یا برنامه‌های استاندارد معمول، بازدهی و کارایی بیشتری دارد. به جرات می‌توان گفت در حالی که تبلت‌ها عموما تبدیل به وسیله‌ی بازی برای این کودکان می‌شود؛ ربات‌ها می‌توانند وسیله‌ی آموزشی بسیار موثری باشند و نقش آموزش در آنها پررنگ‌تر از بازی خواهد بود. 

ربات می‌تواند کاملا به‌صورت مستقل، برنامه‌ریزی شود. کودکان اوتیسمی به‌راحتی می‌توانند ساعت‌ها با این ربات سرگرم شوند و آموزش ببینند. گفتنی است ربات از پردازنده‌ی کامل و دوربین سه‌بعدی نیز بهره می‌برد. البته پژوهشگران معتقدند که ربات برای درمان اوتیسم طراحی نشده است؛ بلکه هدف از طراحی آن، تسهیل ارتباط بین درمانگر و بیمار اوتیسمی است که ظاهرا نتایج قابل توجه و مقبولی را نیز به همراه داشته است. تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در نظرسنجی این هفته یکی از معضلات و البته فرصت‌های پیش روی کودکان یعنی استفاده‌ی آن‌ها از اینترنت و دیگر تکنولوژی‌های روز می‌پردازیم.

 

 طبق نظر کنوانسیون حقوق کودک در سازمان ملل متحد، کودک به فردی اطلاق می‌شود که هنوز هجده سال تمام از زندگی وی نگذشته باشد؛ البته بسته به قوانین حاکم ممکن است سن کمتری برای رشد فرد مقرر شده باشد. به طور کلی دوران کودکی به زمانی بین تولد تا دوران بلوغ نسبت داده می‌شود و چهار مرحله‌ی کلی زیر برای آن در نظر گرفته می‌شود؛

 •  نوپایی: به دوران شروع زندگی و فراگرفتن اعمالی همچون راه رفتن گفته می‌شود
 • دوران کودکی آغازین: دوران شروع بازی‌ کودک و پیش از آمادگی او برای رفتن به مدرسه 
 •  دوران کودکی میانه: سن مدرسه
 •  نوجوانی: گذر از سن بلوغ

پیشرفت تکنولوژی و راه یافتن آن به زندگی خانواده‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است. از این رو به نظر می‌رسد مقابله با چنین موج بزرگی سخت از تطابق با آن خواهد بود. تغییر سبک بازی‌ها، آموزش و گاه تحت‌تاثیر قرار گرفتن سلامت فرد تنها بخشی از تغییرات به وجود آمده در جامعه‌ی کودکان امروز است. بسیاری از تغییرات به وجود آمده به کودکان اختصاص نداشته و تمام گروه‌های سنی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؛ اما تاثیر این تغییر عادات روی کودکان که در ایده‌آل‌ترین سن یادگیری و شکل‌گیری روحیات هستند بیش از دیگر گروه‌های سنی ملموس و البته حساس است.

 سن دسترسی کودکان به اینترنت و گجت‌ها روز به روز در حال کاهش است به طوری که طبق یک تحقیق انجام شده در ایالات متحده ۶۴ درصد کودکان به نحوی به اینترنت دسترسی دارند؛ این میزان در سال ۲۰۱۲ تنها ۴۲ درصد بوده است. پیش از به رای گذاشتن میزان مناسب استفاده کودکان از اینترنت و تجهیزات الکترونیکی می‌بایست به مضرات و فواید دسترسی به فناوری برای کودکان اشاره‌ای داشت. ابزار الکترونیکی جدید و اینترنت برای افراد بالغ نیز در بسیاری از موارد اعتیادآور هستند و این مساله در کودکان شدت بسیار بیشتری به خود می‌گیرد؛ بسیاری از والدین برای مشغول نگاه داشتن فرزندان و رسیدگی به کارهای خود دسترسی زمانی و متنوعی به آن‌ها می‌دهند.

بی‌تحرکی زیاد و دیگر مسائل سلامتی، گوشه‌گیری و افت روابط اجتماعی تنها بخشی از آسیب‌های مرتبط با زمان استفاده از چنین ابزاری است و کنترل هدفمند آن‌ها تا حد زیادی آسیب‌های ذکر شده را کاهش خواهد داد. محتوا و سطوح دسترسی کودکان به آن‌ها نیز از جمله مسائلی است که سهل‌انگاری در آن گاه مشکل‌ساز می‌شود؛ اینترنت فضایی است که به صورت پیشفرض محدودیتی برای سن کاربر قرار نمی‌دهد، از این رو هیچگاه با اطمینان نمی‌توان از محدود شدن دسترسی افراد کم سن به محتوای غیر اخلاقی و مروج خشونت اطمینان حاصل کرد؛ والدین و بزرگسالان در این بخش علاوه بر محدودیت‌های عملی، می‌بایست فرزندان خود را از آسیب‌های چنین محتوایی آگاه کنند. استفاده از محتوای مناسب و یادگیری استفاده از آن‌ها نه تنها برای رشد فکری کودکان سودمند بوده، بلکه بهره‌وری آن‌ها در آینده را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بازی‌های رایانه‌ای به چنان صنعت بزرگی مبدل شده که دیگر سرگرمی‌های دیجیتالی را به چالش کشیده است. کودکان اصلی‌ترین جامعه‌ی هدف این بازی‌ها هستند. متاسفانه بازار بازی‌های کامپیوتری کشورمان و خانواده‌ها به اندازه‌ی کافی با شرایط سنی بازی‌ها و انواع بازی‌ها آشنایی ندارند، از این رو ممکن است مضرات استفاده‌ی طولانی مدت از چنین تفریحاتی بیشتر از فواید آن‌ها شود. رشد خلاقیت‌های مربوط به تکنولوژی در کودکان به خودی خود یک امر مثبت است، اما در صورت افسارگسیخته بودن، خلاقیت‌های آن‌ها در بخش‌های مختلف مانند هنر و روابط اجتماعی را تحت شعاع قرار می‌دهد. 

در نظرسنجی این هفته با توجه به فصل تابستان، زمان مناسب و میزان دسترسی کودکان به تجهیزات ارتباطی و وسایل الکترونیکی جدید را به رای گذاشته ایم؛ با این حال بخش دیدگاه‌های این پست محل مناسبی برای ارائه‌ی نظرات و تبادل نظر شما در مورد این فرصت‌ها و تهدیدها خواهد بود.

به نظر شما چه میزان استفاده‌ی کودکان از اینترنت، موبایل و تجهیزات الکترونیکی مناسب است؟
 


تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

کلاس سدان‌های لوکس هیبریدی، جذابیت زیادی دارد. با یک ویدئوی دیدنی، مقایسه‌ای کوتاه بین بی‌ام‌و 740Le و لکسوس LS 500h خواهیم داشت.

 

بی‌ام‌و 740Le و لکسوس LS 500h سدان‌های لوکس سایز بزرگی هستند که هر دو به پیشرانه‌های هیبریدی مجهز شده‌اند. البته این خودروهای لوکس چندان مناسب رقابت‌های درگ نیستند و کمتر پیش می‌آید که در پیست، استفاده شوند. به تازگی ویدیویی در یوتیوب منتشر شده است که رقابت این دو خودروی پهن‌پیکر را در اتوبان‌های آلمان نشان می‌دهد. در این فیلم کوتاه، بی‌ام‌و 740Le و لکسوس LS 500h برای رسیدن به سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت با یکدیگر رقابت می‌کنند.

 

BMW 7 series 730 740

قبل از دیدن ویدیو به مقایسه‌ی مشخصات این خودروها می‌پردازیم. بی‌ام‌و 740Le از جدیدترین محصولات بی‌ام‌و است که به پیشرانه‌ی پلاگین هیبریدی مجهز شده. این خودرو با یک موتور بنزینی ۲ لیتری توربوشارژ، می‌تواند ۲۵۴ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. در کنار این موتور احتراق داخلی از یک موتور برقی با قدرت ۱۱۱ اسب بخار و گشتاور ۲۵۰ نیوتن‌ متر نیز استفاده شده است. نیروی این مجموعه‌ی هیبریدی با استفاده از یک جعبه دنده هیبریدی ۸ سرعته‌ی خودکار به چرخ‌های عقب انتقال پیدا می‌کند. قدرت کلی مجموعه هیبریدی این خودرو ۳۲۱ اسب بخار و گشتاور آن ۵۰۰ نیوتن‌ متر است. برای تامین انرژی مورد نیاز موتور برقی بی‌ام‌و از یک باتری لیتیویوم با ظرفیت ۹.۲ کیلووات ساعت استفاده شده است. بی‌ام‌و 740Le با این باتری می‌تواند در حالت تمام الکتریکی مسافت ۴۸ کیلومتر را طی کند. شارژ کردن باتری‌ها با استفاده از پریز ۲۴۰ ولتی نیز، در ۴ ساعت انجام می‌شود.

لکسوس LS

در سمت، لکسوس LS 500h قرار دارد که از یک پیشرانه‌ی هیبریدی بهره‌مند است. لکسوس LS 500h از یک موتور ۳.۵ لیتری ۶ سیلندر  Vشکل بنزینی در کنار ۲ موتور الکتریکی استفاده می‌کند که مجموع قدرت آن‌ها به ۳۵۴ اسب بخار می‌رسد. موتور بنزینی لکسوس همچنین این توانایی را دارد تا با سیکل اتکینسون کار کند. متاسفانه لکسوس و تویوتا اعدادی را در خصوص گشتاور تولیدی محصولات هیبریدی خود منتشر نمی‌کنند و همچنین اشاره‌ای نیز به شعاع حرکتی خودروهای هیبریدی خود در حالت تمام برقی ندارند.

در خصوص سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر بر ساعت این دو خودرو هم باید اشاره کنیم که بی‌ام‌و می‌تواند در ۵.۵ ثانیه سرعت خود را از صفر به صد کیلومتر بر ساعت برساند و این در حالی است که لکسوس این کار را در ۵.۴ ثانیه انجام می‌دهد، پس کمی سریع‌تر از بی‌ام‌و است. با این وجود اما عملکرد این خودروها تا سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت دیدنی و بسیار جالب است، پس پیشنهاد می‌کنیم تماشای ویدیوی انتهای مطلب را از دست ندهید.       

 

 
 


تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نتایج پژوهشی گسترده در چین ارتباط مثبت بین شاخص توده بدنی و فشار خون را تایید کرده‌ است.

 

بر اساس نتایج یک مطالعه‌ی در حال انجام روی ۱/۷ میلیون مرد و زن چینی، شاخص توده‌ی بدنی دارای ارتباط مثبتی با فشار خون است. این نتایج در ژورنال JAMA Network Open منتشر شده‌ است. پژوهشگران ‌در افرادی که از داروهای ضد فشار خون استفاده نمی‌کردند، یک افزایش ۰/۸ تا ۱/۷ میلی‌متر جیوه‌ای در فشار خون به ازای هر واحد افزایش در شاخص توده بدنی (BMI) مشاهده کردند. به‌طور کلی میانگین BMI جمعیت برابر ۲۴/۷ بود و میانگین فشار خون سیستولیک آن‌ها برابر ۱۳۶/۵ بود.

فشار خون افراد از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۴ تا ژوئن سال ۲۰۱۷ به‌عنوان بخشی از یک برنامه‌ی ارزیابی بیماری‌های قلبی در چین اندازه گیری شده‌است که در آن حداقل ۲۲ هزار زیرگروه از مردم بر اساس سن، جنسیت، نژاد/قومیت، جغرافیا، شغل و ویژگی‌های دیگری نظیر اینکه آیا آن‌ها داروی فشار خون مصرف می‌کنند یا خیر، حضور دارند. جورج لیندرمان نویسنده‌ی نخست مقاله می‌گوید:

 

حجم عظیم داده‌ها به ما امکان توصیف رابطه‌ی بین BMI و فشار خون را در بین ده‌ها هزار زیر گروه داد؛ موضوعی که به‌راحتی در یک مطالعه‌ی کوچک امکان پذیر نیست.

در چین، انتظار می‌رود فراوانی چاقی تا سال ۲۰۲۵ در مردان به بیش از سه برابر و در زنان به بیش از دو برابر برسد. در حال حاضر فشار خون بالا یک سوم افراد بزرگسال چینی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و فقط حدود پنج درصد افراد مبتلا به فشار خون، وضعیتی تحت کنترل دارند. بر این اساس نویسندگان مقاله می‌گویند:

اگر روند افزایش وزن و چاقی به همین منوال در چین ادامه پیدا کند، فشار خون بالا که در حال حاضر هم یک عامل خطر ساز است در آینده مشکل‌سازتر هم خواهد شد. این مطالعه زنگ خطری است که نشان می‌دهد، هم‌اکنون زمان تمرکز روی این عوامل خطر ساز است.

طبق گفته‌ی پژوهشگران، یک راه برای پرداختن به این مشکل، مدیریت فشار خون بالا با استفاده از داروهای ضد فشار خون است. در پژوهشی در سال ۲۰۱۸ در چین، استفاده‌ی گسترده و موفقیت‌آمیز داروهای ضدفشار خون در آمریکا برای مدیریت فشار خون با استفاده‌ی نادرست این داروها در چین مقایسه شد و نشان داده شد که با تجویز سریع‌تر و بیشتر داروهای ضدفشار خون، چین شاید بتواند بحران فشار خون بالا را تحت کنترل درآورد.تاريخ : دو شنبه 29 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ورزش کردن در اوقات مشخصی از روز، باعث تغییراتی در عملکرد بدن و حصول نتیجه‌ی بیشتر می‌شود. زمان‌هایی در روز وجود دارند که نتیجه‌گیری از ورزش را سریع‌تر می‌کنند.

 

دانشمندان حوزه‌ی ورزش تابه‌حال چند پژوهش در ارتباط با تعیین بهترین زمان برای ورزش به نگارش درآورده‌اند؛ با این‌حال همچنان افرادی وجود دارند که روندی غیر از نتیجه‌ی این بررسی‌ها را دنبال می‌کنند و در زمان‌هایی به ورزش مشغول می‌شوند که مخالف نظر پژوهشگران است. کدام روال درست‌تر است؟

برخی افراد عادت دارند صبح‌ها زود از خواب بیدار شده، یک قهوه دم کنند و سریعا شروع به انجام فعالیت‌های روزانه‌شان کنند. ممکن است سریع به باشگاه بروند، پیاده‌روی‌های طولانی انجام دهند، مسیر روزانه‌شان را پیاده‌روی کنند، سری به استخر بزنند یا هر فعالیت ورزشی دیگری که در آن لحظه به مذاق‌شان خوش می‌آید انجام دهند. نه به این دلیل که این زمان بهترین وقت برای ورزش کردن است، بلکه به این دلیل که از انجام این کارها در لحظه لذت می‌برند. ورزش کردن به انسان ‌انرژی و روحیه می‌دهد.

 

برخی ورزشکارهای عادی عادت دارند در اواسط روز به‌جای استراحت، به پیاده‌روی بروند، دوچرخه‌سواری یا شنا کنند، یا پیش از بازگشت به سرکار همراه با یک ویدئو به یوگا مشغول شوند. آیا این اشخاص با انجام دادن ورزش در ابتدای صبح به‌جای فایده، به خود ضرر بیشتری می‌رسانند؟ آیا تمرین‌های بعدازظهر باید کنار گذاشته شوند و تنها به ادامه‌ی کار مشغول شد؟ بروک آرمسترانگ، مربی ورزش و تناسب اندام در ادامه به توضیح این مسئله می‌پردازد:

بهترین زمان ورزش کردن

طبق بررسی‌های علمی، درجه حرارت بدن در هنگام بعدازظهر به اوج خود می‌رسد و این بدان معنی است که فرد احتمالا در این زمان قادر خواهد بود که تمرینات را با شدت بیشتری انجام دهد. این امر از لحاظ نظری منجر به افزایش نتیجه‌گیری از تمرینات تناسب اندام می‌شود اما مورد دیگری نیز موثر است؛ درست‌تر انجام دادن تمرینات.

همچنین ساخت پروتئین (توانایی استفاده از پروتئین‌های رژیمی برای ترمیم عضلات) در اواسط روز شدت می‌گیرد؛ این نیز بدان معنی است که با تمرین در این ساعت از روز، توانایی بدن برای نتیجه‌گیری از تمرین به حداکثر می‌رسد؛ اما به این نتیجه نیز رسیدم که اگر تحت فشار ورزش نکنم، ‌نتیجه‌ی بهتری می‌گیرم. احساس تعجیل، فشار یا در تنگنا قرارگرفتن برای انجام دادن ورزش و بازگشت به سرکار یا صرف شام، از نظر من آرامش‌بخش نیست.

من سعی ندارم کسی را قانع کنم که حتما ورزشش را در هنگام صبح انجام دهد. درست برعکس؛ اگر تصور می‌کنید بعدازظهر یا عصر می‌توانید بهتر ورزش کنید، همین رویه را در پیش بگیرید. در این صورت، علم نیز همگام با شما است. اما اگر نظری متفاوت از این دارید، خود را به زحمت نیندازید.

Exercise

ورزش کردن در بعدازظهر یا هنگام عصر

همان‌گونه که دوستم طی این اختلاف‌نظر بر ادعای خود پافشاری کرد؛ در صورتی که قصد بهترین نتیجه‌گیری از یک ورزش را دارید یا اگر می‌خواهید با بالاترین شدت ممکن ورزش کنید، مناسب‌ترین زمان برای شما زمانی است که بالاترین درجه حرارت را طی روز تجربه می‌کنید. این اتفاق در بعدازظهر یا اوایل عصر رخ می‌دهد.

به‌طور کلی درجه حرارت بدن در طی روز افزایش پیدا می‌کند و در هنگام عصر به اوج خود می‌رسد؛ طبق این نظریه، قدرت عضلانی و استقامت قلبی و عروقی نیز در اواخر بعدازظهر به اوج خود می‌رسد. علاوه‌بر این، واکنش بدن در بعدازظهر سریع‌تر است و ضربان قلب و فشار خون در بالاترین میزان خود قرار می‌گیرند. تمام این مسائل باعث بهبود عملکرد ورزشکار و کاهش امکان آسیب دیدن می‌شوند.

درجه حرارت بدن در طی روز افزایش پیدا می‌کند و در هنگام عصر به اوج خود می‌رسد

پژوهشگران پیشنهاد می‌کنند که ورزش کردن در عصرگاه به میزان ۸ تا ۳۰ درصد باعث افزایش توان فیزیکی، توان هوازی و میزان قدرت می‌شود. توان‌های سرعتی نیز به میزان ۴ تا ۵ درصد در هنگام عصر افزایش پیدا می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید، تستوسترون برای زن و مرد، هورمونی اساسی در رشد و قدرت عضلانی محسوب می‌شود. انجام تمرینات مقاومتی در عصرگاه باعث تولید بیشتر تستوسترون نسبت به مدت زمان مشابه در صبح‌گاه می‌شود. هورمون استرس به‌نام کورتیزول نیز در هنگام صبح به اوج خود می‌رسد و سپس طی روز به‌تدریج کاهش پیدا می‌کند؛ کورتیزول با ذخیره و تجمع چربی و تحلیل عضله در ارتباط است.

پس اگر تمرین صبح‌گاهی را از دست دادید، چندان نگران نباشید؛ چرا که اگر این زمان را به ادامه‌ی روز موکول کنید، می‌توانید بهتر تمرین کنید.

ورزش کردن دیرهنگام، ایراداتی نیز دارد. باشگاه‌ها و مراکز تناسب اندام بیشتر بین ساعات ۵ تا ۸ بعدازظهر فعالیت دارند؛ این باعث می‌شود دسترسی به دستگاه‌ها، نیمکت بدنسازی یا کلاس‌های موردنظر سخت شود. نوبت‌های بین‌صبح‌گاهی، کمتر شلوغ هستند. تعداد افرادی که به باشگاه می‌روند، طی ساعت‌های ۶ تا ۸ صبح کم است اما در تمرینات این ورزشکاران، تنوع و تحرک بالایی مشاهده می‌شود. بنا به تجربه‌ی شخصی، افرادی که صبح زود برای پیاده‌روی یا دو از خانه بیرون می‌روند، دوستانه‌تر رفتار می‌کنند.

Exercise

ورزش صبح‌گاهی

ظاهرا ورزش کردن در بعدازظهر و هنگام عصر، توانایی ورزشکاران را به میزان بالایی افزایش می‌دهد. پس آیا باید تنها در این زمان ورزش کرد؟

اگر در اوایل روز به ورزش بپردازید، متابولیسم بدن را زودتر و درجه حرارت عضلات میان‌تنی را بالا ببرید، کمبود اکسیژن مربوط به زمان پس از ورزش و میزان سوختن کالری در طول روز افزایش پیدا می‌کند. اطلاعات پژوهشی در این مورد نامشخص و مبهم است اما مربیان بسیاری ادعا می‌کنند که در صورت ورزش کردن به قصد کاهش وزن، جلسات صبح‌گاهی در ساعات ابتدایی روز کمک زیادی به عملی کردن این هدف می‌کنند.

از آنجا که ورزش کردن، ضربان قلب و درجه حرارت بدن را بالا می‌برد، انجام آن در اواخر عصر (پس از ساعت ۸) باعث ایجاد اختلال در خواب می‌شود. یک پژوهش نشان داد که ورزش کردن در ساعت ۷ صبح در مقایسه با ۱ ظهر یا ۷ بعدازظهر، باعث بهبود کیفیت خواب در شب می‌شود.

ورزش کردن در اواخر عصر باعث ایجاد اختلال در خواب می‌شود

از لحاظ روانشناسی، تمایل به ورزش کردن در هنگام صبح نسبت به انجام آن پس از پشت‌سر گذاشتن یک روز سخت کاری بیشتر است. ذهن و بدن در اواخر روز خسته هستند و این امر موجب پایین آمدن نیروی اراده می‌شود. در اواخر روز ممکن است وظایف دیگری نیز در کنار خانواده یا دوستان پیش بیاید. در چنین شرایطی که مشخص نیست بتوانید تمریناتتان را به‌انجام برسانید، دیگر اهمیت ندارد که با شدت بالاتر یا افزایش هورمون‌ها در عصرگاه ورزش کنید.

درنهایت، واکنش افراد نسبت به تصاویری از غذاها پس از ورزش در یک پژوهش سنجیده شد. این پژوهش نشان داد که انجام ۴۵ دقیقه ورزش ملایم صبح‌گاهی، به سرکوب اشتهای شرکت‌کننده بلافاصله پس از ورزش کمک می‌کند.

این پژوهش همچنین نشان داد که ورزش کردن با معده‌ی خالی به میزان ۲۰ درصد کالری بیشتری می‌سوزاند؛ به‌انجام رساندن این کار در هنگام صبح بسیار ساده‌تر از هر زمان دیگری طی روز است. با این‌حال مونیکا رینگل، متخصص تغذیه‌ی معروف در یک مقاله در مورد بهترین زمان ورزش کردن در روز می‌گوید:

ورزش با معده‌ی خالی ممکن است میزان چربی سوزانده‌شده‌ی بدن طی انجام تمرین‌ها را افزایش دهد؛ اما بدن در تمام روز مشغول ساختن و سوزاندن چربی است و سوخت را به دلایل مختلف جابه‌جا می‌کند. پس ممکن است که با معده‌ی خالی چربی بیشتری بسوزانید اما سپس در طی روز، مقدار چربی کمتری می‌سوزانید. میزان چربی بدن در درازمدت به میزان کالری دریافتی بستگی دارد و نه میزان کالری که می‌سوزانید.

ورزش صبحگاهی

ورزش در هنگام ظهر

زمانی که در باشگاه اداره ورزش می‌کردم، چندان به این موضوع فکر نمی‌کردم. من هنوز هم در ابتدای روز کمی ورزش می‌کنم اما تمرین سنگین‌تر را به ورزش نوبت ظهر موکول می‌کنم. زمان نهار برای اکثر افراد، بهترین زمان برای ورزش است؛ به‌خصوص اگر همکارانی نیز فرد را همراهی کنند و او را به این کار ترغیب کنند.

همچنین بهتر است پس از ورزش غذا بخورید و نه پیش از آن؛ اگر پیش از ورزش غذا بخورید، نه تنها احساس سنگینی می‌کنید بلکه خون نیز به‌جای رفتن به‌سمت عضلات به دستگاه گوارش می‌رود. اگر برای انجام تمرین‌ها به کمی سوخت نیاز دارید، یک میان‌وعده‌ی سبک در حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پیش از انجام ورزش میل کنید.

درنهایت، آیا ورزش کردن در زمان مشخصی دارای مزیت بالاتر است؟

ورزش کردن با معده‌ی خالی به میزان ۲۰ درصد کالری بیشتری می‌سوزاند

نیازی نیست دانشمند باشید تا بهترین زمان برای ورزش کردن خود را مشخص کنید. اگر نمی‌دانید بهترین زمان روز برای ورزش کدام قسمت آن است، سریع ناامید نشوید و به‌نوبت در اوقات مختلفی از روز ورزش کنید. برای هر نوبت ورزش، زمان مناسبی حدود یک یا دو هفته اختصاص دهید تا متوجه شوید از ورزش در کدام اوقات لذت می‌برید و حین و پس از آن حس بهتری دارید. همچنین متوجه خواهید شد چه زمانی از روز در انجام دیگر تعهدات زندگی‌تان اختلال ایجاد خواهد کرد.

یکی دیگر از مهم‌ترین جنبه‌های هر رژیم تناسب اندام، پیوستگی است. پیوستگی در زمان مشغول شدن به ورزش نیز موثر است.

پیوستگی در ورزش

یک مقاله‌ی پژوهشی با عنوان «تاثیر ورزش کردن در زمان مشخصی از روز» پیشنهاد می‌دهد که بدن می‌تواند با دفعات منظم ورزش سازگار شود. تصور کنید هر روز ۴ بعدازظهر به باشگاه می‌روید؛ پس احتمال دارد که در این ساعت، بهترین عملکرد خود را در ورزش نشان دهید.

یک پژوهش دیگر با عنوان «مشخصه‌ی زمانی در سازگاری با تمرینات ورزشی شدید» بیان می‌کند که پایبندی به یک زمان مشخص برای ورزش باعث بهبود مواردی مانند عملکرد، جذب اکسیژن و خستگی ناشی از ورزش می‌شود. درواقع پژوهشگران نتیجه گرفتند که «بیشترین بهبودها در اوقاتی از روز حاصل می‌شوند که تمرینات شدید به‌صورت منظم انجام شوند».

exercise at work

بهترین ترکیب تمرین‌های ورزشی شامل یک جلسه تمرین هوازی در صبح‌گاه به‌مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه، سپس تمرین متناوب با شدت بالا یا HIIT، تمرینات مقاومتی یا یک جلسه تمرین تخصصی در اواخر بعدازظهر یا هنگام عصر است.

اگر ورزشکار تازه‌کار هستید، چه زمانی از روز برایتان مناسب است

برنامه‌ریزی برای انجام ورزش به‌صورت منظم باعث تبدیل جلسات ورزشی به عادت روزانه می‌شود

اگر هنوز موفق نشده‌اید جلسات تمرین مرتب و دلگرم‌کننده‌ای را تنظیم کنید، برنامه‌ریزی برای انجام آن به‌صورت منظم قطعا باعث تبدیل جلسات ورزشی به یک عادت روزانه می‌شود. چه ورزش را در ابتدایی‌ترین دقایق روز آغاز کنید یا در زمان نهار، پس از اتمام کار یا پس از شام؛ مهم‌ترین نکته این است که این تمرین به بخشی از عادات روزانه‌تان تبدیل شود. افرادی که به‌تازگی شروع به پیگیری تمرینات ورزشی کرده‌اند و سعی در انجام تمرینات غیرمنظم دارند، در موقعیت رها کردن آن قرار دارند. حداقل به‌عنوان ورزشکار تازه‌کار به تمرینات غیرمنظم روی نیاورید.

دو نکته‌ی نهایی را مدنظر داشته باشید:

۱. اگر تصمیم به ورزش کردن در هنگام صبح دارید، زمان جداگانه‌ای را به گرم کردن عضلات سرد و کارنکرده پس از خواب شبانه اختصاص دهید.

۲. اگر تصمیم به ورزش کردن در بعدازظهر دارید، روال پیوسته‌ای را در پیش بگیرید. این شیوه کمک می‌کند تا تمرینات عصرگاهی به بخشی غیرقابل اجتناب از برنامه‌ی روزانه‌ی شما تبدیل شوند و بدن در صورت اختصاص این زمان به کاری دیگر، هشدار دهد.تاريخ : چهار شنبه 24 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اگر می‌خواهید طول عمر باتری گوشی هوشمند و یا باتری ل‍پتاپ‌تان افزایش یابد، باید این سه عادت بد و آسیب‌زننده به باتری را کنار بگذارید. 

 

شاید شما هم، چنین وضعیتی را تجربه کرده باشید؛ منتظر تماس مهمی هستید و متوجه می‌شوید گوشی‌تان شارژ ندارد. یا در بیرون محل کار هستید و باید پروژه‌ای را تحویل بدهید و یک‌مرتبه می‌بینید که لپتاپ‌تان شارژ ندارد.

ممکن است گوشی یا لپتاپ‌تان را به‌تازگی خریداری کرده‌ باشید و بعد از گذشت شش ماه، یک‌دفعه متوجه می‌شوید که باتری آن سریع شارژ خالی می‌کند و دست شما را در پوست گردو می‌گذارد. در چین شرایطی اولین کاری که به ذهن می‌رسد، کم کردن میزان روشنایی مانیتور است. وقتی نور مانیتور را روی حداقل روشنایی تنظیم کنید، تقریبا تا ۲۰ دقیقه شارژ بیشتر در اختیار شما قرار می‌دهد. ولی این راهکار هم به نتیجه نخواهد رسید و در نهایت مجبور می‌شوید هزینه کنید و باتری جدیدی برای سیستم خریداری کنید.

خالی شدن سریع شارژ باتری یکی از وضعیت‌هایی است که عموما هر کسی تجربه می‌کند. به‌جای آنکه لپتاپ ۵ ساعت شارژ داشته باشد، بسیار سریع و بعد از گذشت یک‌ساعت‌ونیم به ۱۵ درصد می‌رسد و وقتی دقیق‌تر بررسی کنید، متوجه می‌شوید باید باتری سیستم را به‌کلی عوض کنید و هزینه روی دستتان گذاشته است. ولی باید به شما بگوییم اگر همان رفتار و عادت‌های اشتباهی را که با باتری قبلی داشتید مجددا تکرار کنید، خریدن باتری هم مشکل را حل نمی‌کند و خیلی زود مجبور می‌شوید باتری جدیدی بخرید. در واقع باتری جدید هم خیلی زود به سرنوشت باتری قبلی دچار خواهد شد. باید نحوه‌ی شارژ درست و روش درست استفاده از سیستم را یاد گرفت تا مشکل به‌صورت ریشه‌ای حل شود.

باتری گوشی سامسونگ

ممکن است مطالب ضد و نقیض بسیاری در مورد افزایش طول عمر باتری شنیده باشید. مثلا برخی معتقدند باتری باید ۱۰۰ درصد تخلیه شود و سپس مجددا به شارژ آن اقدام کنیم؛ یا برخی کارشناسان معتقدند که نباید باتری سیستم‌تان بیش از ساعات معینی به شارژر وصل شود. حتما شما هم با افرادی مواجه شده‌اید که گوشی را از شب تا صبح به شارژر وصل می‌کنند تا باتری آن پر شود. واقعا کدام نظریه‌ در مورد راهکار افزایش طول عمر باتری موثر است؟ برخی هم این سوال را بدین شکل مطرح می‌کنند: چه عادت‌های بدی را باید در شارژ کردن باتری لپتاپ و گوشی هوشمند کنار بگذاریم تا عمر باتری کم نشود؟

بدترین عادت‌ها برای شارژ کردن باتری

براساس یک بررسی آماری بین کاربران توییتر، تقریبا درصد بالایی از کاربران عادت‌های غلطی در شارژ کردن باتری گوشی یا لپتاپ‌شان دارند. طبق بررسی‌ها، حدود ۵۵ درصد کاربران، سیستم خود را شب تا صبح به شارژر وصل می‌کنند و با این عادت غلط و اشتباه عملا از طول عمر باتری می‌کاهند. برای آ‌نکه طول عمر باتری افزایش یابد و بتوانیم به‌راحتی با گوشی یا لپتاپ‌مان کار کنیم، باید روش مدیریت درست بر سیستم و باتری را یاد بگیریم.

در حالی که شرکت‌های سازنده در تلاش هستند طول عمر باتری‌ها را افزایش دهند و گوشی‌های هوشمند جدید، طول عمر باتری بیشتری نسبت به مدل‌های قدیمی دارند، کاربران هم باید مدیریت مناسب باتری را فراگیرند. در گذشته باتری‌های گوشی‌های هوشمند بسیار بزرگ و گاهی هم اندازه‌ی نمایشگر گوشی بود. با گذشت زمان و تمایل کاربران به داشتن گوشی‌های باریک‌تر و سبک‌تر، باتری‌ها هم کوچک‌تر و سبک‌تر شدند. حتی فناوری شارژ باتری هم توسعه یافت و در حال حاضر فناوری شارژ سریع و فناوری شارژ بی‌سیم در بازار حرف‌های تازه‌ای برای گفتن دارد. اگر کاربران نتوانند روش صحیح مدیریت بر باتری گوشی را فراگیرند و اگر کاربران نخواهند عادت‌های غلط خود را در شارژ باتری کنار بگذارند، عملا این همه زحمت برای توسعه و ارتقاء باتری‌های جدید و یا روش‌های شارژ جدید بی‌نتیجه خواهد بود. به‌علاوه از آنجایی که در اکثر گوشی‌های هوشمند امروزی، باتری در داخل گوشی قرار گرفته و امکان تعویض آن توسط خود کاربر وجود ندارد، تعویض باتری سخت‌تر و البته برای کاربر گران‌تر تمام می‌شود. لذا لزوم کنارگذاشتن عادت‌های بد و اشتباه بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد. در اینجا قصد داریم سه عادت تقریبا همه‌گیر و اشتباه در شارژ کردن باتری را با شما در میان بگذاریم که اگر این عادت‌های اشتباه را کنار بگذارید قطعا از طول عمر باتری سیستم شما کاسته نخواهد شد.

باتری

نکته‌ی شماره یک: از شب تا صبح گوشی هوشمندتان را به شارژر وصل نکنید

برخی از کاربران، شب‌ها بیشتر از گوشی یا لپتاپ خود استفاده می‌کنند؛ به همین دلیل وقتی قصد دارند برای خواب به رختخواب بروند،‌ متوجه می‌شوند سیستم‌شان شارژ ندارد و از آنجایی که صبح به گوشی یا لپتاپ با شارژ صدردصد نیاز دارند، سیستم را از شب تا صبح زیر شارژر رها می‌کنند. تصور کنید  بین ۶ تا ۸ ساعت می‌خوابید و باتری سیستم‌تان در تمام این مدت به شارژر وصل است؛ بالطبع هیچ باتری لیتیوم-یونی به این میزان زمان برای شارژ شدن نیاز ندارد و البته چنین کاری به باتری هم صدمه وارد می‌کند.

باتری لیتیوم-یونی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: کاتد، آند و الکترولیت. در حین شارژ شدن یا حین تخلیه‌ی باتری، الکترون‌ها یا همان یون‌های منفی، بین کاتد (الکترود مثبت) و آند (الکترود منفی) از طریق الکترولیت حرکت می‌کنند. در حین شارژ شدن، الکترون ها از کاتد به‌سمت آند حرکت می‌کنند. در طول این فرآیند، باتری با بالاترین سطح ولتاژ و در سریع‌ترین زمان ممکن، شارژ می‌شود و ولتاژ اولیه‌ای را ایجاد می‌کند.

باتری

بر اساس اطلاعات منتشرشده از سوی Battery University، در مرحله‌ی اول، ولتاژ تا حد قابل‌قبولی افزایش پیدا خواهد کرد. وقتی ولتاژ بالا می‌رود، جریان با نرخ ثابت و بالایی به سمت باتری رهسپار می‌شود. زمانی که ولتاژ به محدوده‌ی مجاز نزدیک شد، مقدار جریان کمتر نخواهد شد. چنین وضعیت‌هایی عموما تا زمانی که باتری تا ۵۰ درصد شارژ شده است، رخ می‌دهد و این فرآیند مبنای شارژ شدن باتری را شکل می‌دهد.

مرحله‌ی دوم شارژ شدن باتری زمانی است که ولتاژ به محدوده‌ی مجاز نزدیک شده و نزدیک به اشباع یا پر شدن باتری قرار دارد. در این مرحله ولتاژ بسیار کندتر بالا می‌رود و جریان ورودی به باتری کاهش می‌یابد. وقتی جریان به کمتر از ۳ درصد جریان تعریف‌شده‌ی باتری برسد و ولتاژ در بالاترین سطح تعیین‌شده قرار بگیرد، مرحله‌ی دوم به پایان خواهد رسید. در این مرحله باتری کاملا شارژ شده است. وقتی باتری کاملا شارژ شود، ولتاژ کاهش پیدا می‌کند و عمل شارژ شدن متوقف می‌شود.

کل فرآیند شارژ شدن باتری‌های لیتیوم-یونی در لپتاپ یا گوشی‌های هوشمند، چه با روش شارژ سریع شوند یا شارژرهای معمولی، قطعا ۸ ساعت طول نمی‌کشد. از آنجایی که گوشی‌های هوشمند تقریبا همیشه به اینترنت وصل هستند، حتی وقتی شارژ می‌شوند و حتی زمانی که نمایشگر خاموش است،  باتری مصرف می‌شود. وقتی باتری ۱۰۰ درصد شارژ شده ولی هنوز به شارژر وصل باشد، شارژر باعث شارژ شدن بیش‌از حد باتری می‌شود. وقتی باتری در حال دشارژ شدن است، شارژر ولتاژ را افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد تا جریانی با رخ کاهشی به باتری جریان پیدا کند. زمانی که باتری کاملا شارژ شده است، سیستم مجددا فرآیند شارژ کردن را متوقف می‌کند و ولتاژ کاهش می‌یابد.

 به‌دلیل بروز چنین پدیده‌ای که به‌نام «topping off» شناخته می‌شود، شارژ کردن باتری در تمام طول شب کار اشتباهی است. اگر دقت کرده باشید، وقتی گوشی به شارژر وصل است و هم‌زمان از آن استفاده می‌کنید، موبایل به‌شدت داغ می‌شود. علت داغ شدن گوشی پدیده‌ی topping off است. وقتی گوشی از شب تا صبح زیر شارژر بماند یا حین شارژ شدن مورد استفاده قرار گیرد، بسیار داغ می‌شود و دلیل آن پدیده‌ی topping off است. اگر حرارت باتری لیتیوم- یونی بیش از حد بالا برود، حتی ممکن است منجر به انفجار دستگاه شود.

باتری

گرمای شدید می‌تواند تاثیرات سوء بر باتری‌ها داشته باشد. Battery University تحقیقاتی روی عمر باتری‌هایی که در درجه‌های حرارات مختلف طی بازه‌ی زمانی یک سال مورد استفاده قرار گرفته بودند، انجام دادند. بعد از گذشت یک‌سال، ظرفیت کاهش‌یافته‌ی باتری اندازه‌گیری شد. در دمای ۷۷ درجه فارنهایت (۲۵ درجه سانتیگراد)، ظرفیت باتری ۲۰ درصد کاهش می‌یابد؛ بدین معنی که حداکثر مقدار انرژی که باتری می‌تواند ذخیره کند، به ۸۰ درصد ظرفیت اصلی آن می‌رسد. برخی باتری‌ها در دمای ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد) کاهش ظرفیت ۳۵ درصدی از خود نشان داده بودند. جالب است بدانید درجه حرارت حین فناوری شارژ سریع تا ۱۱۳ درجه فارنهایت بالا می‌رود.

علاوه‌بر این، وقتی باتری ۱۰۰ درصد شارژ دارد و هنوز به شارژر وصل است، فشار زیادی را تحمل می‌کند. در آزمایش قبلی، باتری‌هایی با ۴ درصد شارژ در دمای مشابه نگاه داشته شدند. در شرایط یکسان، ظرفیت باتری در دمای ۷۷ درجه فارنهایت حدود ۴ درصد کاهش یافت که قابل مقایسه با کاهش ۲۰ درصدی ظرفیت باتری زمانی است که ۱۰۰ شارژ داشت. با توجه به آنچه گفته شد، می‌توانید حساب کنید وقتی باتری تمام طول شب به شارژر متصل شده است، چقدر می‌تواند به آن صدمه وارد کند.

حال نیم‌نگاهی هم به شارژرهای بی‌سیم استاندارد مانند Qi یا PMA بیاندازیم که بدون نیاز به اتصال، فرآیند شارژ را انجام می‌دهند. در کل، فرآیند شارژ بی‌سیم از نظر مصرف انرژی، کارآمد و مفید نیست. از دست‌دادن انرژی به‌معنی تبدیل شدن آن به گرما است و اثر مشابهی مثل ویژگی overping off در هنگام شارژ شدن باتری در تمام طول شب دارد. بنابراین، بهتر است تا جایی که می‌توانید از فناوری شارژ بی‌سیم استفاده نکنید؛ اگر از شارژر بی‌سیم استفاده کردید، به‌محض آنکه گوشی هوشمند شارژ شد، شارژر را قطع کنید.

battery

نکته‌ی شماره دو: قبل از آنکه شارژ باتری به صفر درصد برسد، آن را شارژ کنید

در حالی که بسیاری از ما، گوشی‌های خود را قبل از اینکه شارژ آن به کمتر از ۱۵ درصد برسد به شارژر متصل می‌کنیم، شرایطی هم پیش می‌آید که مجبور می‌شویم تا آخرین مقدار شارژ گوشی یا لپتاپ، از آن استفاده کنیم. اغلب متوجه نیستیم که وقتی باتری دستگاه به صفر درصد می‌رسد، چنین وضعیتی می‌تواند به باتری صدمه وارد کند.

در سال ۲۰۱۳، مقاله‌هایی در مورد باتری‌های لیتیوم-یونی و موضوعی تحت عنوان «اثر حافظه» یا «memory effect» مطرح شد. اثر حافظه بدین معنی است که وقتی کاربر قبل از صفر شدن میزان شارژ باتری، اقدام به شارژ کردن آن کند، در حافظه‌ی دستگاه ظرفیت پایین‌تری ثبت می‌شود و قبل از رسیدن به صفر درصد شارژ و در محدوده‌ی همیشگی، سیستم هشدار تمام شدن باتری به کاربر می‌دهد. آن زمان مطرح شده بود که کاربران برای جلوگیری از اثر حافظه باید اجازه دهند باتری کاملا تا صفر درصد تخلیه شود و سپس آن را مجددا تا ۱۰۰ درصد شارژ کنند؛ تا از ظرفیت کامل باتری استفاده شود.

باتری

بعدها معلوم شد که این دیدگاه درست نبود و نیازی به تخلیه‌ی کامل باتری نیست. اثر حافظه تنها روی باتری‌های نیکل-کادمیم مربوط به لپتاپ‌های قدیمی اتفاق می‌افتد؛ و نباید باتری‌های لیتیوم-یونی به‌صورت صد‌درصد تخلیه شوند. هر بار باتری به‌صورت کامل تخلیه شود، احتمال آسیب‌دیدن کاتد باتری افزایش می‌یابد. وقتی کاتد باتری صدمه ببیند، در نهایت وضعیت ذخیره‌ی انرژی کمتر می‌شود و نتیجه‌ی نهایی، کمتر شدن طول عمر باتری دستگاه است. به‌علاوه، زمانی که ظرفیت باتری به صفر می‌رسد، عمق تخلیه افزایش می‌یاید. عمق تخلیه، تفاوت بین درصد شارژ باتری در حالت شارژ کامل و درصد شارژ باتری در حالت تخلیه است که تعداد چرخه‌های تخلیه‌ی باتری را تعیین می‌کند. هر باتری دارای تعداد محدودی چرخه‌ی تخلیه است که بعد از آن تعداد، دیگر باتری را نمی‌توانید شارژ کنید.

برای چرخه‌ی تخلیه‌ی کامل، تعریف استانداردی وجود دارد. یک چرخه به‌معنی تخلیه‌ی کامل باتری شارژشده و شارژ مجدد آن است. به‌طور متوسط، باتری‌های لیتیوم-یونی حدود ۳۰۰-۶۰۰ دور قابلیت شارژ شدن دارند. با این حال، می‌توانید با کاهش عمق تخلیه، افزایش دهید. به‌عنوان مثال، اگر روی ۴۰ درصد باتری را شارژ کنید، چرخه‌ی شارژ و دشارژ باتری از ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ بار افزایش خواهد یافت. 

Google Battery

نکته‌ی شماره سه: برای شارژ کردن باتری از شارژرهای متفرقه استفاده نکنید

حدود ۱۴ درصد کاربرانی که در نظرسنجی توییتری شرکت کرده بودند، عادت بد دیگری داشتند؛ آنها برای شارژ کردن دستگاه خود از هر شارژری استفاده می‌کردند. گاهی اوقات به دلایل مختلف ممکن است شارژر اصلی آسیب دیده باشد و یا مجبور شوید از شارژرهای متفرقه بازار خرید کنید. معمولا قیمت شارژرهای اصل و خوب، گران‌تر از شارژرهای متفرقه است. برخی کاربران تصور می‌کنند که همه‌ی شارژرها شبیه به هم هستند و کار خاصی انجام نمی‌دهند و باتری را می‌توانند با هر شارژری شارژ کنند. این طرز فکر کاملا اشتباه است.

شارژ کردن گوشی با هر شارژری به باتری آسیب می‌رساند

بعد از انفجار گوشی گلکسی نوت ۷ سامسونگ، بسیاری از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند بیش از گذشته به نکات ایمنی محصولات توجه نشان می‌دهند تا چنین مشکلاتی برای آنها اتفاق نیفتد. تمام سیستم‌هایی که دارای باتری‌های لیتیوم-یونی هستند، باید مجموعه‌ای از اصول ایمنی و حفاظتی را رعایت کنند. امنیت یکی از مهم‌ترین مسایلی است که باید بدان توجه شود. کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک (سازمان بین‌المللی که استانداردهای مربوط به تمام تجهیزات الکترونیک و فناوری‌های مرتبط به آن را منتشر می‌کند) در مورد باتری‌های و اصول ایمنی و حفاظتی آنها توجه خاصی نشان ‌می‌دهد.

شرکت‌های سازنده برای آن‌که بتوانند محصولی مطمئن و ایمن تحویل بازار بدهند، مجبور هستند اصولی را رعایت کنند و کاربر هم ملزم به رعایت نکاتی است. وقتی تولید‌کننده سیستمی را به بازار عرضه می‌کند، کل سیستم و شارژر به‌عنوان یک محصول در نظر گرفته می‌شود و در شارژ شدن باتری، هم باتری و هم شارژر حائز اهمیت هستند. هر گونه جریان اضافی، ولتاژ اضافی، بار اضافی و یا گرمای بیش از حد حین شارژ شدن می‌تواند به باتری صدمه وارد کند.

هنگامی که از شارژرهای متفرقه استفاده می‌کنید، هماهنگی باتری و شارژر از بین می‌رود و اولین قسمتی که صدمه می‌بیند، باتری شما است. این موضوع در فناوری شارژ سریع بیش از شارژ‌رهای معمولی اهمیت دارد. ولتاژ و جریان در طول فرآیند شارژ شدن باید دقیقا مطابق آنچه مشخص شده است، باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید هر شارژری برای هر سیستمی مناسب نیست. اگر از شارژرهای متفرقه استفاده می‌کنید، دیر یا زود باید منتظر کاهش طول عمر باتری سیستم‌تان باشید. حتی در برخی موارد استفاده از شارژرهای با جریان یا ولتاژ بالاتر، صدمه‌ی جدی به سیستم وارد کرده است.

battery

راهکار درست چیست؟

شما می توانید به‌راحتی عادت‌های بد را کنار بگذارید. اکنون می‌دانید که عادت‌های بد چه تاثیر بدی بر باتری گوشی هوشمند و لپتاپ می‌گذارند. بهترین روش شارژ باتری چیست؟ چگونه می‌توانیم فشار کمتری به باتری سیستم‌مان وارد کنیم؟ چگونه می‌توانیم باتری سیستم‌مان را سالم و در ایمنی نگاه داریم؟ و چه کنیم تا طول عمر باتری بیشتر شود؟

باتری

در اینجا چهار توصیه‌ی کلی را با شما در میان می‌گذاریم:

نکته‌‌‌ی اول: می‌توانید از فناوری شارژ سریع کمک بگیرید؛ تقریبا با قیمت‌های متنوع برای هر گوشی هوشمندی در بازار پیدا می‌شود. شارژ سریع با وارد کردن فشار بر باتری گوشی‌، موجب گرم شدن آن می‌شود؛ مگر آنکه شرکت‌های سازنده، این ویژگی‌ را به گوشی اضافه کرده باشند که از گرم شدن باتری و گوشی جلوگیری کند. با کاهش زمان شارژ، فشار کمتری به باتری گوشی وارد می‌شود.

هنگامی که از صبح بیدار می شوید، گوشی خود را روشن کنید. معمولا از زمان بیدار شدن تا خارج شدن از منزل بازه‌ی زمانی ۳۰ دقیقه‌ای صرف آماده شدن می‌شود. با فناوری شارژ سریع می‌توانید تا ۵۰ درصد گوشی را شارژ کنید. همین زمان ۳۰ دقیقه‌ای گاهی می‌تواند تمام نیاز شارژ باتری روز شما را تامین کند.

حین شاژر شدن باتری، گوشی را در جای خنک نگه دارید

نکته‌ی دوم: دومین نکته‌ی مهم این است که ناحیه‌ی عمق تخلیه را بین ۲۵ تا ۸۵ درصد سطح شارژ باتری در نظر بگیرید. در این محدوده، بهترین تراز برای عمق تخلیه را در اختیار دارید. باتری را روی ۲۵ درصد به شارژر وصل کنید و روی ۸۵ درصد از شارژر جدا کنید. با این کار، طول عمر باتری افزایش خواهد یافت.

نکته‌ی سوم: سومین نکته در مورد شارژ باتری آن است که حین شاژر شدن باتری، گوشی را در جای خنک نگه دارید. منظورمان این نیست که گوشی را در یخچال یا فریزر بگذارید. منظور این است که حین شارژ شدن، باتری در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرد یا در کنار وسیله‌ی گرمایشی نباشد. حین شارژ شدن، گرمای سیستم خودبه‌خود بالا می‌رود؛ گرمای مضاعف می‌تواند برای سیستم خطرناک باشد. بهتر است هوا در اطراف گوشی که در حال شارژ شدن قرار دارد، جریان داشته باشد.

نکته‌ی چهارم: تا جای ممکن از شارژرهای متفرقه استفاده نکنید. نه تنها شارژر متفرقه استفاده نکنید، بلکه از کابل متفرقه هم استفاده نکنید. بهتر است فقط شارژر اصلی گوشی یا لپتاپ را استفاده کنید.

این نکات مهم را رعایت کنید تا طول عمر باتری‌تان بیشتر شود و هیچ‌وقت نگران گوشی و یا لپتاپی که شارژ خالی می‌کند نباشید.تاريخ : چهار شنبه 24 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ایربی‌ان‌بی، یکه‌تاز بازار اجاره‌ی اقامتگاه در دنیا که توانسته خواب بزرگ‌ترین هتل‌های زنجیره‌ای جهان را آشفته کند، ده ساله شد.

 

سیزدهم اوت ۲۰۱۸ مصادف با دهمین سالگرد راه‌اندازی بزرگ‌ترین پلتفرم اجاره‌ی مکان‌های اقامتی دنیا یعنیایربی‌ان‌بی (Airbnb) بود. ده سال پیش در چنین روزهایی، ایربی‌ان‌بی تنها یک وب‌سایت کوچک و ساده بود که بنیان‌گذارانش فقط با صرف ۲۰ هزار دلار آن را راه‌اندازی کرده بودند.

اکنون پس از گذشت یک دهه از آن تاریخ، ایربی‌ان‌بی با ایجاد تحولی چشمگیر در گردشگری و اجاره مکان‌های اقامتی، بازار کاملا نوینی در صنعت میزبانی و میهمان‌نوازی (Hospitality) خلق کرده و ارزش آن به رقم حیرت‌آور ۳۱ میلیارد دلار رسیده است.

برایان چسکی، یکی از بنیان‌گذاران این شرکت در توییتی نوشت:

ما هرساله حساب می‌کردیم که چه تعداد تشک بادی در دنیا به فروش می‌رسد تا بتوانیم به‌اندازه‌ی بازار احتمالی ایربی‌ان‌بی پی ببریم و بدانیم که چه میزان توانایی رشد داریم.

 

با نزدیک شدن به ورود ایربی‌ان‌بی به تالار بورس و عرضه‌ی اولیه سهام آن در سال ۲۰۱۹ بهتر است نگاهی به گذشته بیندازیم و ببینیم که چگونه چشم‌انداز بدیع بنیان‌گذاران این شرکت برای درآمدزایی از آپارتمان‌های بلااستفاده، توانسته فصل جدیدی را به روی گردشگران برای سفر و ماجراجویی باز کند و به رقم خوردن تجاربی شگفت‌انگیز در زندگی مدرن بینجامد.

ایربی‌ان‌بی، در سال ۲۰۰۸ در آغاز راه، این چنین خود را معرفی کرده بود:

ایربد اند بریکفست [AirBed and Breakfast] (نام اولیه ایربی‌ان‌بی که در ادامه به‌شکل فعلی تغییر یافت) با آغوش باز، پذیرای آن دسته از مسافران جوان و شرکت‌کنندگان در مجامع و کنوانسیون‌ها است که به هر دلیلی نتوانسته‌اند در هتل‌ها اقامت کنند. بیش از ۲۰ هزار نفر در کنوانسیون ملی حزب دموکرات آمریکا در شهر دنور شرکت می‌کنند که بسیار بیشتر از ظرفیت هتل‌های این شهر است. ایربد اند بریکفست توانسته به بیش از ۶۰۰ نفر خدمات اقامتی ارائه دهد و هر روز بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر نیز به این فهرست اضافه می‌شوند. قیمت‌ها نیز از ۲۰ دلار برای یک تشک بادی تا ۳ هزار دلار برای یک خانه دربست متغیر است.

شاید بتوان گفت که اگر کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ آمریکا نبود، امروز هم شرکتی به‌نام ایربی‌ان‌بی در کار نبود. این انتخابات، زمینه‌ساز یک فرصت تاریخی و منحصربه‌فرد برای بنیان‌گذاران ایربی‌ان‌بی یعنی برایان چسی وجو گبیا شد و آن‌ها توانستند با ابداع روشی جدید و خلاقانه برای پاسخگویی به نیازهای اقامتی مسافران، کسب‌وکار خود را پایه‌ریزی کنند.

اگر کارزار انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ آمریکا نبود، امروز شرکتی به‌نام ایربی‌ان‌بی در کار نبود

در سال ۲۰۰۸، بنیان‌گذاران ایربی‌ان‌بی در آغاز راه با مشکلات عدیده‌ی مالی دست‌به‌گریبان بودند و به‌سختی می‌توانستند از اجاره‌ی مکان‌های اقامتی درآمد کسب کنند. جای تردیدی هم نیست که هر کسب‌وکاری برای رشد و بقاء در بازار به منابع مالی نیاز دارد. در اینجا هم انتخابات ۲۰۰۸ به داد چسی و گبیا رسید و این دو توانستند از فرصت پیش‌آمده، نهایت استفاده را بکنند.

گبیا طی مصاحبه‌ای با یادآوری آن روزهای سخت، گفته است:

همه فکر می‌کردند ما دیوانه شده‌ایم.

اما این فارغ‌التحصیل مدرسه طراحی رود آیلند (به اختصار RISD) که تنها ۲۰ هزار دلار از مرحله‌ی سرمایه‌گذاری اولیه (مرحله بذری) در اختیار داشت، توانست با به‌کار بستن ترفندی زیرکانه، ایربی‌ان‌بی را از تنگنای مالی عبور دهد. وی با طراحی جعبه‌های جایزه‌دار با طرح دو نامزد رقیب انتخابات ریاست جمهوری یعنی اوباما و مک‌کین و فروش هر یک از آن‌ها به قیمت ۴۰ دلار، توانست سرمایه‌ای برای رشد شرکت دست‌وپا کند و همین باعث شد صدای آن‌ها توسطپل گراهام، بنیان‌گذار مشهور شتاب‌دهنده وای کامبینیتور (Y Combinator) شنیده شود و از آن‌ها برای حضور در این شتاب‌دهنده دعوت به عمل آورد.

ایربی‌ان‌بی / airbnb

پس از گذشت سه سال از آن تاریخ، ایربی‌ان‌بی دیگر یک وب‌سایت جمع‌وجور نبود و توانسته بود قواعد بازی را در صنعت هتلینگ به‌هم بزند. در آن زمان، این شرکت توانست بیش از ۱۱۲ میلیون دلار از موسسه‌هایی همچوناندرسون هورویتز (Andreessen Horowitz)، دی‌اس‌تی گلوبال (DST Global) و جنرال کاتالیست (General Catalyst) سرمایه جذب کند و می‌رفت که مدل‌های کهنه هتلداری را در سراسر جهان منسوخ کند و جزو اولین پیشگامان مفهوم جدید اقتصاد اشتراکی در دنیا باشد.

یوری میلنر، بنیان‌گذار دی‌اس‌تی گلوبال در آن زمان با ستایش مدل کسب‌وکار ایربی‌ان‌بی گفته بود:

ایربی‌ان‌بی با تیم مدیریتی قدرتمند و جامعه کاربری گسترده خود، آينده‌ی روشنی را برای ظاهر شدن در قدوقواره‌ی یک شرکت تحول‌آفرین پیش‌رو دارد.

این پیش‌بینی درست از آب درآمد و ایربی‌ان‌بی موفق شد در ادامه‌ی مسیر علاوه‌بر جذب ۱۱۲ میلیون دلار در مرحلهB سرمایه‌گذاری، میلیاردها دلار دیگر نیز منابع مالی دریافت کند.

اما این موفقیت‌های خیره‌کننده به‌آسانی و بدون هزینه به‌دست نیامده است.

مدل درآمدی ایربی‌ان‌بی باعث شده سر مستأجران محلی بی‌کلاه بماند

اگرچه ایربی‌ان‌بی مدعی است که توانسته راهگشای رونق اقتصاد محلی باشد؛ اما نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که مدل درآمدی این شرکت باعث شده سر مستأجران محلی بی‌کلاه بماند. در واقع با رونق بازار اجاره‌ی کوتاه‌مدت، دلالان املاک دست‌به‌کار شدند و آپارتمان‌ها را برای اجاره به مسافران و گردشگران خریداری کردند و همین موجب شد دست مستأجران و ساکنان محلی از اجاره‌ی بلندمدت منازل مسکونی کوتاه بماند.

طی یک بررسی میدانی که اوایل سال میلادی جاری منتشر شد، معلوم شد که ایربی‌ان‌بی تأثیر به‌سزا و غیرقابل انکاری بر بهای اجاره‌ی املاک در نیویورک گذاشته است.

این بررسی تخمین زده است که ایربی‌ان‌بی باعث شده قیمت اجاره‌ی بلندمدت منازل مسکونی در نیویورک ۱.۴ درصد یا ۳۸۴ دلار در سال برای مستأجران طبقه‌ی متوسط نیویورک افزایش یابد. مطابق یافته‌های این تحقیق، این افزایش هم ناشی از کاهش دسترسی به بازار اجاره‌ی بلندمدت است و هم از افزایش انگیزه‌های مالی برای اجاره‌ی کوتاه‌مدت آب می‌خورد.

 

این آمار و ارقام، اعتراض و نارضایتی بنگاه‌ها و مشاوران املاک محلی را در پی داشته است. سه سال پیش هم در سان‌فرانسیسکو، معترضانی از جمعیت بی‌خانمان‌ها با محاصره مقر مرکزی ایربی‌ان‌بی نسبت به آنچه همدستی این شرکت در افزایش خانه‌به‌دوشی و بی‌سرپناهی خود می‌خواندند، خشم و اعتراض خود را اعلام کردند.

در سال ۲۰۱۵، دیوید هانتمن، رئیس بخش سیاست‌گذاری عمومی ایربی‌ان‌بی طی نامه‌ای خطاب به وکلای مجلس قانون‌گذاری نیویورک نوشت:

بخش عمده‌ای از میزبانان ایربی‌ان‌بی از درآمدشان برای پرداخت قبض‌های آب، برق و تلفن خود استفاده می‌کنند و نیازی نیست که منازلشان را ترک کنند.

ایربی‌ان‌بی / airbnb

هانتمن در همان ایام در یک مقاله وبلاگی جداگانه به تشریح مواضع شرکت متبوع خود پرداخت. وی نوشته بود:

آنچه واقعیت دارد این است که ایربی‌ان‌بی باعث شده اقامت در شهرها ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر شود. ۶۲ درصد از میزبانان ایربی‌ان‌بی در نیویورک گفته‌اند که این شرکت به آن‌ها کمک کرده که اتاق‌های خالی منازلشان را اجاره بدهند و نیازی هم به ترک خانه‌هایشان نداشته باشند. یک میزبان معمولی در نیویورک می‌تواند به‌طور متوسط تا ۷۵۳۰ دلار در سال درآمد کسب کند. هرچند ممکن است این رقم ناچیز به‌نظر برسد؛ اما تا حد زیادی می‌تواند کمک‌خرج یک خانواده باشد و بخشی از هزینه‌های سربار را از دوش آن بردارد.

کشمکش‌های ایربی‌ان‌بی با نهادهای ناظر (مانند آنچه سرویس‌های درخواست خودروی هوشمندی همچون اوبر ولیفت با آن روبرو بودند) نتوانسته روش خلاقانه چسکی و گبیا برای ارزش‌گذاری اجاره‌ی اتاق‌های خالی در یک منزل مسکونی و کسب درآمد از آن را تحت تأثیر قرار دهد.

ایربی‌ان‌بی تاکنون توانسته است به‌عنوان یک شرکت خصوصی در مراحل مختلف سرمایه‌گذاری، بیش از ۴.۴ میلیارد دلار سرمایه جذب کند و مطابق گزارش‌ها درآمد این شرکت در سال جاری از محل اتصال مسافران به دارندگان اماکن اقامتی به ۳.۵ تا ۴ میلیارد دلار خواهد رسید.

این آمار و ارقام و نتایج حیرت‌آور یک‌شبه به‌دست نیامده و نشان از راه درازی دارد که ایربی‌ان‌بی طی ده سال پیموده و از اجاره تشک بادی به شرکت‌کنندگان در کنوانسیون ملی حزب دموکرات به کسب‌و‌کار چند ده میلیارد دلاری امروز رسیده است.تاريخ : چهار شنبه 24 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نقشه و مسیریاب رایگان ایرانی نما امروز در یک نشست خبری در مرکز تجاری چارسو رونمایی شد.

 

محمد رضا فیروزآبادی، مدیر تیم طراحی نقشه و مسیریاب بومی ضمن رونمایی از نقشه و مسیریاب ایرانی رایگان‌نما اعلام کرد که این نقشه به دلیل منطبق بودن بر نیازهای بومی، سرعت، دقت و کارایی از رقبای خارجی عملکرد بهتری دارد. 

به گفته‌ی وی، در حالی که نمونه‌های خارجی تنها در شهرهای بزرگ کشور دقت دارند در نقشه بومی تا سطح پلاک و حتی تمامی مکان‌ها در شهرهای کوچک تحت پوشش قرار گرفته است. 

وی گفت:

از آنجا که تحریم ایران توسط گوگل‌مپ که بسیاری مجوزها از جمله ثبت مالکیت در نقشه را به ایرانی‌ها نمی‌دهد، تلاش کردیم که امکان ثبت و تایید مالکیت مکان‌ها که از نیازهای اساسی محلی است در نقشه بومی در اختیار کاربران قرار گیرد. از سوی دیگر پس از اینکه اخیرا گوگل قیمت خدمات خود به شرکت‌ها را به ۱۰ برابر افزایش داده و همزمان نرخ دلار در ایران جهش چشمگیری را تجربه کرده، دیگر علاوه بر اینکه استفاده از خدمات گوگل برای شرکت‌های ایرانی پایدار نیست بلکه برای بسیاری از شرکت‌های ایرانی مقرون به‌صرفه هم نیست، داشتن نقشه و مسیریاب بومی پیش نیاز اساسی برای ارایه تمامی خدمات مکان محور به کاربر و سازمان‌ها در کشور است.

وی با اشاره به مشکلات امنیتی استفاده از نقشه‌های خارجی در خدمات مکان محور بومی، گفت که برای مثال مشکل استفاده تاکسی‌های اینترنتی از نرم افزار مسیریاب ویز در نحوه فعالیت ویز بود. مشکل امنیتی ویز، لوکیشن لایو بود به این معنی که ویز داده‌های طول و عرض جغرافیایی کاربر را در هر لحظه ذخیره و به سرور ارسال می‌کند؛ علاوه بر اینکه شماره سریال گوشی کاربر را نیز ذخیره می‌کند؛ با در اختیار داشتن شماره سریال گوشی، رسیدن به شماره موبایل و ایمیل از طریق اطلاعات دیتا بیس‌های دیگر امکان پذیر می‌شود. ویز سپس از این اطلاعات برای دیتا ماینینگ (داده‌کاوی) استفاده می‌کند. با این روش در واقع برای ویز قابل تشخیص بود که یک کاربر با شماره سریال گوشی و شماره موبایل مشخص در چه طول و عرض جغرافیایی حرکت می‌کند و این امکان از نظر نهادهای امنیتی مشکل‌دار بود. اما در نرم افزار بومی این تدابیر امنیتی لحاظ شده و شماره سریال گوشی کاربر ذخیره نمی‌شود و مسیر کاربر نیز پس از مسیریابی پاک خواهد شد. علاوه بر اینکه، دیگر ملاحظات امنیتی شامل مکان‌های حساس نیز رعایت شده و هیچ ارگان نظامی و انتظامی در این نقشه وجود ندارد و برخلاف نقشه‌های خارجی روی این بخش‌ها امکان نمایش ماهواره‌ای نیز حذف شده است.

نقشه نما

به گفته‌ی وی، داده‌های ترافیکی این نقشه بومی مطابق جدیدترین روش مرسوم در اپلیکیشن‌های جهانی، از سنجش سرعت حرکت کاربران به‌دست می‌آید؛ زیرا روش سنتی که براساس نصب دوربین‌های ترافیکی در سطح شهر بود امروز دیگر امکان‌پذیر نیست.

بر اساس گزارش فیروزآبادی، در این پروژه ۱۵ میلیارد تومان طی ۶ سال هزینه شده و موفقیت تمامی نقشه‌ها به استفاده کاربران و مشارکت مردم در به روز کردن محتوا است و مهم‌ترین کار در ۲ سال آینده تشویق کاربران ایرانی به استفاده از این مسیریاب با ارایه مداوم سرویس‌های جدید و بهبود کیفیت خواهد بود.

وی همچنین اعلام کرد که نسخه عرضه شده نسخه آزمایشی است و در نسخه رسمی دستیار صوتی، امکان گزارش دهی ترافیکی توسط کاربر به همراه نسخه IOS عرضه خواهد شد.تاريخ : چهار شنبه 24 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دانشمندان سیستمی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند به صورت اتوماتیک صداهای دقیقی را برای طیف وسیعی از پدیده‌های متحرک تولید کند.

 

پیشرفت در زمینه‌ی تصویرسازی کامپیوتری، موجب تولید انیمیشن‌هایی بسیار شبیه واقعیت شده‌ است؛ ولی صداهایی که ما از این انیمیشن‌ها می‌شنویم مثل برخورد اشیا، اغلب ضبط‌شده هستند. اکنون دانشمندان دانشگاه استنفورد سیستمی را توسعه داده‌اند که به‌صورت اتوماتیک صداهای دقیقی را برای طیف وسیعی از پدیده‌های متحرک تولید می‌کند. داگ جیمز استاد علوم کامپیوتر دانشگاه استنفورد گفت:

ما می‌توانیم صحنه‌ها را متحرک کنیم و سپس آن‌ها را با تلفیق فیزیک و گرافیک کامپیوتر به نمایش در آوریم؛ اما صداها معمولا جعلی هستند. در حال حاضر راهی برای ایجاد صداهای هاهنگ‌شده واقعی برای محتویات متحرک پیچیده مانند پاشیدن آب یا برخورد اشیا به صورت اتوماتیک وجود ندارد.

کاری که پژوهشگران در کنفرانس ACM SIGGRAPH ارائه دادند، علاوه بر واقعی‌تر کردن دنیای مجازی، می‌تواند به شرکت‌های مهندسی نیز در راستای صداگذاری محصولات قبل از تولید فیزیکی و ارائه طرح‌های آرام‌تر و کمتر آزار دهنده، کمک کند.

تولید صدا برای انیمیشن کامپیوتریاین سیستم تلفیق صدا با محاسبه‌ی امواج فشار ایجاد شده توسط حرکات سریع و ارتعاشات سطوح (مانند یک سنج)، می‌تواند به صورت اتوماتیک برای انیمیشن‌های کامپیوتری تولید صدا کند

ژویی وانگ نویسنده‌ی اول مقاله می‌گوید:

من سال‌های زیادی را برای حل مسائل دیفرانسیل صرف کرده‌ام، روشی که تعیین‌کننده‌ی نحوه‌ی انتشار صداها است؛ این حقیقتا جایی است که شما فقط معادله را حل نمی‌کنید بلکه می‌توانید وقتی آن را انجام دادید، آن را بشنوید. این واقعا برای من هیجان‌انگیز است.

پیش‌بینی صدا

این سیستم با استفاده از هندسه و حرکات فیزیکی، حرکات لرزشی هر کدام از اشیا را درک می‌کند و همچون یک بلندگو این ارتعاشات موجب بر انگیختگی امواج صوتی می‌شوند. این سیستم امواج فشار ایجادشده توسط حرکت سریع و لرزش سطوح را محاسبه می‌کند؛ ولی ارتعاشات فضایی را تکرار نمی‌کند. بنابراین اگرچه این مدل، پژواک‌های ایجادشده در فضایی همچون یک کلیسای بزرگ را نمی‌تواند تولید کند؛ ولی قادر است طیف وسیعی از صداها را با جزئیات قابل قبولی تولید کند.

اکثر صداهای همراه با انیمیشن‌ها متکی بر کلیپ‌های از قبل ضبط‌شده هستند که نیازمند کار دستی زیادی برای همزمان‌سازی صدا با تصویر مربوطه هستند. علاوه بر این، این کلیپ‌ها محدود به صداهایی هستند که وجود دارند و چیز جدیدی را نمی‌توانند پیش‌بینی کنند. دیگر سیستم‌هایی که می‌توانند صدا را به دقت سیستم جیمز و گروهش، تولید و پیش‌بینی کنند، فقط در موارد خاص کار می‌کنند یا فرض می‌کنند که هندسه تغییر نمی‌کند. آن‌ها همچنین نیاز به یک مرحله‌ی پیش‌محاسباتی طولانی برای هر پروژه‌ی جدا دارند.

صداهای شبیه‌سازی‌شده با این روش، بسیار دقیق هستند. این سیستم علاوه بر اینکه امواج صدای تولید شده توسط هر کدام از اشیا را در نظر می‌گیرد، نحوه‌ی آمیختن امواج با هم، تشدید شدن یا محو شدن صداها را نیز پیش‌بینی می‌کند.

چالش‌های پیش رو

در شکل کنونی، تولید محصول نهایی توسط گروه کمی زمان می‌برد، اما حال که آنها پتانسیل این روش را به تایید رسانده‌اند، می‌توانند روی بهینه‌سازی عملکرد آن تمرکز کنند و حتی در این وضعیت هم ارزش انتظار کشیدن را دارد.

جیمز می‌گوید:

نخستین صدای آبی که ما با این سیستم تولید کردیم از بهترین هایی بود که ما شبیه‌سازی کرده بودیم و آب خودش یک چالش بزرگ در صداهای تولیدی توسط کامپیوتر است. ما توقع پیشرفت کمی را داشتیم ولی این سیستم خیلی بهتر از سیستم‌هایی شد که قبلا وجود داشت.

اگرچه این سیستم به طور قابل قبولی قادر است صداهای گردش اشیا مختلف، افتادن و برخورد آن‌ها به هم را تولید کند ولی مدل‌سازی صدای اشیا و اثرات متقابل پیچیده‌تر بین آن‌ها هنوز دشوار است و لازم است منتظر کارهای آینده بود.تاريخ : چهار شنبه 24 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بی‌ام‌و بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ مدل‌های جدید زیادی را به بازار عرضه خواهد کرد که در ادامه نگاهی به برخی از این مدل‌ها خواهیم داشت.

 

شرکت خودروسازی بی‌ام‌و که مرکز آن در شهر باواریا در آلمان قرار دارد قصد دارد تا برای  افزایش فروش تنوع محصولات خود را بیشتر کند برای این منظور بی‌ام‌و تا سال ۲۰۲۰ مدل‌های جدید زیادی را وارد بازار خواهد کرد که از خودروهای کوچک و ارزان قیمت تا خودروهای لوکس و گران قیمتی همانند بی‌ام‌و سری 8 را شامل میشود همچنین بی‌ام‌و در آینده‌ای نزدیک پرچمدار خودروهای شاسی بلند خود یعنی مدل X7 را نیز به بازار معرفی خواهد کرد.

بی‌ام‌و همچنین برای اینکه فروش محصولات خود را افزایش دهد قصد دارد تا مدل‌های ارزان قیمتی را نیز تولید کند و برای این کار از پلتفرم دیفرانسیل جلوی جدیدی استفاده خواهد کرد. این پلتفرم در حال حاضر نیز در بی‌ام‌و سری ۱ جدید مورد استفاده قرار گرفته است این پلتفرم با پلت فرم محصولات آینده‌ی مینی یکسان است و به این ترتیب قیمت و هزینه نگهداری محصولات بی‌ام‌و کاهش پیدا خواهد کرد. بی‌ام‌و برنامه دارد تا مدل‌های جدید خود را از نظر تکنولوژیکی هم ارتقا دهد و به این ترتیب امکاناتی را که تا پیش از این تنها در خودروهای گران قیمت لوکس مشاهده می‌کردیم در مدل های پایین‌تر و ارزان قیمت‌تر نیز مشاهده خواهیم کرد، برای مثال بی‌ام‌و قصد دارد تا بطور گسترده از پشت آمپرهای دیجیتالی و صفحه نمایش‌های مالتی مدیای بزرگ در محصولات خود استفاده کند و بی‌ام‌و مدل‌هایی همانند سری ۳ را به فناوری‌های کمکی رانندگی و حتی تکنولوژی رانندگی نیمه خودکار مجهز خواهد کرد.

بی‌ام‌و برای ارتقای بخش فنی محصولات خود نیز برنامه دارد و موتورهای هیبریدی و الکتریکی جدیدی را در کنار موتورهای بنزینی و دیزلی فعلی به بازار عرضه خواهد کرد. در ضمن اعلام شده است که بی‌ام‌و حداقل تا سال آینده همچنان به تولید و عرضه‌ی خودروهای دیزلی در بازار اروپا ادامه خواهد داد. دو سال آینده را باید سال‌های بسیار شلوغ و پرکاری برای این خودروساز باواریایی دانست چون این خودروساز قرار است تا حدود ۲۰ مدل محصول جدید را به سبد محصولات خود اضافه کند که در ادامه نگاهی به برخی از آن‌ها خواهیم داشت.

بی‌ام‌و سری 8 مدل ۲۰۱۹

بی‌ام‌و سری ۸

بی‌ام‌و سری 8 لوکس‌ترین و بزرگ‌ترین خودروی کوپه‌ی بی‌ام‌و است که از اواخر امسال وارد بازار خواهد شد این خودرو قرار است در کنار طراحی بسیار زیبا و امکانات لوکس زیادی که دارد از نظر تکنولوژیکی نیز از برترین‌های کلاس خود باشد.

بی‌ام‌و این محصول را به یک پیشرانه‌ی ۴.۴ لیتری ۸ سیلندر V شکل مجهز کرده است که این پیشرانه از نوع تویین توربو بوده و می‌تواند ۵۲۳ اسب بخار قدرت و ۷۵۰ نیوتن‌متر گشتاور را تولید کند انتقال نیرو در این خودرو با استفاده از یک جعبه دنده ۸ سرعته‌ی اتوماتیک به هر چهار چرخ انجام میشود.

بی‌ام‌و X5 مدل ۲۰۱۹

بی‌ام‌و X5

بی‌ام‌و نسل چهارم خودروی X5 را روی پلتفرم CLAR ساخته است که استفاده از این پلتفرم سبب شده تا ابعاد این خودرو در مقایسه با قبل کمی افزایش پیدا کند. بی‌ام‌و این شاسی بلند محبوب خود را به همراه پیشرانه‌های ۶ سیلندر و ۸ سیلندر توربو از پاییز امسال وارد بازار خواهد کرد.

بی‌ام‌و Z4 مدل ۲۰۱۹

بی‌ام‌و Z4

بی‌ام‌و این روزها به سرعت در حال کار روی نسل آینده‌ی مدل Z4 است و به زودی شاهد رونمایی از این خودروی اسپرت دونفره خواهیم بود. بی‌ام‌و Z4 جدید در قوی‌ترین نسخه‌ی خود که با نام M40I شناخته میشود به یک پیشرانه‌ی  تویین توربوی۳ لیتری از نوع ۶ سیلندر خطی مجهز خواهد شد.

مدل جدید این خودرو همچنین از شاسی کاملا جدیدی بهره خواهد برد که با شاسی مورد استفاده در نسل جدید تویوتا سوپرا یکسان است و در بسیاری از بخش‌های آن برای کاهش وزن از الیاف کربن استفاده شده است.

بی‌ام‌و X1 فیس لیفت

بی‌ام‌و X1

نسل جدید بی‌ام‌و X1 سه سال قبل معرفی شد اما بی‌ام‌و برای به روز نگه داشتن این خودرو مدل فیس لیفت آن را به زودی وارد بازار خواهد کرد که این مدل در طراحی جلو و عقب تغییرات جزیی را تجربه خواهد کرد همچنین بی‌ام‌و امکانات جدیدی را نیز به این خودرو اضافه خواهد کرد و یک سیستم مالتی مدیای جدید هم برای آن طراحی شده است این بی‌ام‌‌و تغییراتی را نیز در پیشرانه‌های مدل X1 خواهد داد تا مصرف سوخت آلایندگی آن‌ها کاهش پیدا کند.

بی‌ام‌و X2M35i

بی‌ام‌و X2M35i

قوی‌ترین نسخه از بی‌ام‌و X2 تا پایان امسال با کد M35I وارد بازار خواهد شد. این مدل از یک پیشرانه‌ی ۲ لیتری توربو شارژر دارای۴ سیلندر برخوردار خواهد بود که قدرتی در حدود ۳۰۰ اسب بخار خواهد داشت. انتظار می‌رود که شتاب صفر تا صد کیلومتر این خودرو زیر ۶ ثانیه و حداکثر سرعت آن نیز۲۵۰ کیلومتر بر ساعت باشد.

بی‌ام‌و X3M

بی‌ام‌و X3M

بی‌ام‌و تاکنون نسخه‌ای از نسخه‌ی قوی از مدل X3 را عرضه نکرده است اما نسل جدید این خودرو در کنار مدل X4M به بازار خواهد آمد که به پیشرانه‌ی S58 با قدرت بیش از ۴۵۰ اسب بخار مجهز خواهد شد. این پیشرانه از نوع ۶ سیلندر خطی توربو است و نیروی آن به هر ۴ چرخ خودرو انتقال پیدا می‌کند. بی‌ام‌و همچنین تغییراتی را نیز در شاسی و بدنه‌ی این خودرو خواهد داد.

بی‌ام‌و X4M

بی‌ام‌و X4M

بی‌ام‌و X4 نسل دوم نیز با کد M به بازار خواهد آمد که این مدل نیز همانند X3M از پیشرانه‌ی ۶ سیلندر خطی S58 برخوردار خواهد شد. گفته شده است که شتاب صفر تا صد کیلومتر این خودرو در حدود ۴ ثانیه است.

بی‌ام‌و X5M

بی‌ام‌و X5M

بی‌ام‌و برای تکمیل کردن شاسی بلندهای قدرتمند خود مدل X5M را نیز معرفی خواهد کرد که این خودرو از پیشرانه‌ای مشابه با مدل M5 برخوردار است که این پیشرانه‌ی ۴.۴ لیتری ۸ سیلندر تویین توربو میتواند ۶۰۰ اسب بخار قدرت تولید کند و این شاسی بلند بزرگ و سنگین وزن را در زمانی کمتر از ۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند.

بی‌ام‌و X6 مدل ۲۰۲۰

بی‌ام‌و X6

سومین نسل از بی‌ام‌و X6 سال آینده معرفی خواهد شد تا به رقابت با جدیدترین رقبای آلمانی خود یعنی آودی Q8 و پورشه کاین کوپه بپردازد. این مدل جدید که با کد اتاق G06 شناخته میشود از نظر فنی با مدل X5 مشابه خواهد بود و از همان پیشرانه‌های ۶و ۸ سیلندر استفاده خواهد کرد.

بی‌ام‌و X7

بی‌ام‌و X7

بی‌ام‌و X7 لوکس‌ترین و بزرگ‌ترین شاسی بلند بی‌ام‌و است که برای رقابت با رنجرور به بازار خواهد آمد. بی‌ام‌و X7 روی پلتفرم جدید CLAR ساخته خواهد شد که این پلت فرم با مدل‌های سری 7 و سری 8 یکسان است.

بی‌ام‌و iX3

بی‌ام‌و iX3

بی‌ام‌و iX3 را باید نسخه‌ی الکتریکی از بی‌ام‌و X3 دانست. این خودرو به یک موتور برقی ۲۷۰ اسب بخاری مجهز است که انرژی مورد نیاز خود را از یک باتری با ظرفیت ۷۰ کیلووات ساعت دریافت میکند. بی‌ام‌و iX3 میتواند با هر بار شارژ مسافتی در حدود ۴۰۰ کیلومتر را طی کند و با استفاده از شارژر ۱۵۰ کیلوواتی میتوان باتری‌های این خودرو را در ۳۰ دقیقه شارژ کرد. تولید این خودرو قرار است در کشور چین انجام شود.

بی‌ام‌و سری 1 مدل ۲۰۱۹

بی‌ام‌و سری ۱

جدیدترین مدل از سری ۱ نیز سال آینده معرفی خواهد شد. نسل جدید این خودرو دیگر بصورت دیفرانسیل عقب تولید نخواهد شد و از پلتفرم UKL2 استفاده خواهد کرد که یک پلتفرم دیفرانسیل جلو است و با پلتفرم مورد استفاده در مدل‌های X1 و X2 یکسان است. نسخه‌های قوی از این خودرو نیز با کد M140i و M130i به همراه سیستم ۴ چرخ محرک به بازار عرضه خواهند شد.

بی‌ام‌و سری 2 گرند کوپه

بی‌ام‌و سری ۲

بی‌ام‌و برای رقابت با مرسدس بنز CLA ناچار است تا سری 2 را همچنان بصورت دیفرانسیل عقب به بازار عرضه کند بخصوص اینکه سری ۳ برای رقابت با CLA بیش از اندازه بزرگ است و به همین خاطر بی‌ام‌و در فکر عرضه‌ی یک نسخه‌ی ۴ در از سری 2 است. این مدل که با نام سری 2 گرند کوپه به بازار خواهد آمد در نسخه‌ی قوی‌تری با نام M2 گرند کوپه نیز معرفی خواهد شد.

بی‌ام‌و سری 3 مدل ۲۰۱۹

بی‌ام‌و سری ۳

مدل کاملا جدید بی‌ام‌و سری ۳ روی پلتفرم  CLAR ساخته خواهد شد استفاده از این پلتفرم سبب خواهد شد که وزن این خودرو نیز کاهش پیدا کند چون در این پلتفرم استفاده‌ی گسترده‌ای از آلومینیوم و الیاف کربن شده است. سیستم تعلیق مورد استفاده در این مدل نیز کاملا با سری ۵ جدید یکسان است همچنین در داخل کابین نیز امکانات رفاهی و ایمنی سری ۳ افزایش پیدا کرده است ضمن اینکه شاهد افزایش چشمگیر کیفیت نیز در سری ۳ جدید خواهیم بود.

بی‌ام‌و همچنین برای سال ۲۰۲۰ مدل تمام الکتریکی سری ۳ را نیز به بازار عرضه خواهد کرد که با هر بار شارژ می‌تواند ۵۰۰ کیلومتر مسافت را طی کند. مدل قوی M3 نیز با یک پیشرانه‌ی ۳ لیتری twin توربوی ۶ سیلندر با قدرت بیش از ۴۵۰ اسب بخار به بازار خواهد آمد.

بی‌ام‌و سری 7 فیس لیفت

بی‌ام‌و سری ۷

بی‌ام‌و سری 7 به عنوان لوکس‌ترین و بزرگ‌ترین سدان بی‌ام‌و نیز تغییراتی را به خود خواهد دید و بی‌ام‌و برای حفظ بازار فروش این خودرو نسخه‌ی فیس لیفت آن را عرضه خواهد کرد که البته تفاوت‌های آن با نسخه‌ی فعلی سری 7 بیشتر ظاهری خواهد بود تا فنی. 

بی‌ام‌و سری 8 کابریولت

بی‌ام‌و سری ۸

با به بازار آمدن بی‌ام‌و سری 8 برای سال‌های آینده بی‌ام‌و دو نسخه‌ی دیگر از این خودرو را نیز به بازار عرضه خواهد کرد که اولین آن‌ها مدل روباز این خودرو با نام سری 8 کابریوله و دیگری مدل ۴ در این خودرو با نام سری 8 گرند کوپه هستند. از نظر فنی این خودرو از پیشرانه‌ای مشابه با مدل M5 برخوردار خواهد بود که می‌تواند قدرتی در حدود ۶۰۰ اسب بخار تولید کند. شتاب صفر تا صد مدل گرند کوپه نیز ۳.۴ ثانیه اعلام شده است.تاريخ : چهار شنبه 24 مرداد 1397برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

راننده نابغه‌ی اسپانیایی فرمول یک، پس از ۱۷ سال، از بالاترین سطح مسابقات اتومبیلرانی خارج می‌شود.

 

هیچ عاشق فرمول یکی وجود ندارد که با فرناندو آلونسو آشنا نباشد. راننده‌ی ۳۷ ساله‌ی اسپانیایی ملقب به اسپانیارد که به اعتقاد عموم کارشناسان یکی از بهترین راننده‌های تاریخ این مسابقات است که پس از دوران طلایی با رنو، هیچ‌گاه خودرویی توانمند برای نمایش توانایی‌های خود در اختیار نداشته است. قهرمان دو دوره‌ی مسابقات فرمول یک ساعاتی پیش و در بازه‌ی زمانی استراحت نیم‌فصل رانندگان به صورت رسمی کناره‌گیری خود از این رقابت‌ها را اعلام کرد. وی در ادامه اعلام کرد که پیش‌تر و در ابتدای فصل تصمیم خود برای عدم رانندگی در فصل ۲۰۱۹ فرمول یک را گرفته بود.

آلونسو در خصوص خروج خود از دنیای فرمول یک گفت:

پس از ۱۷ سال فوق‌العاده در این ورزش، اکنون زمان تغییر و تجربه‌ای تازه است. من از تک‌تک دقایق حضور در این ورزش فوق‌العاده لذت بردم و هیچ‌گاه قادر به قدردانی شایسته از تمام افرادی که در مدت زمان حضور من در فرمول یک در کنارم بودند، نخواهم بود.

وی در ادامه در خصوص ادامه‌ی فصل گفت:

هنوز چندین گرندپری تا پایان فصل باقی مانده و من اکنون با علاقه و تعهد بیشتری پشت فرمان خودروی خود حضور خواهم داشت.

با وجود مهارت‌های بالای آلونسو، وی طی ۵ سال گذشته موفق به پیروزی در یک مسابقه نیز نشده است. وی پس از دورانی طلایی در رنو و کسب دو عنوان قهرمانی، هیچ‌گاه موفق به تکرار موفقیت‌های خود در مک‌لارن و فراری نشد. 

فرناندو آلونسو

آلونسو پس از توسعه‌ی خودرویی ضعیف و غیررقابتی توسط مک‌لارن و ناکامی در کسب مقامی درخور در مسابقات فرمول یک، سال گذشته از حضور در گرندپری موناکو انصراف داد و در مسابقات مطرح ایندی ۵۰۰ ایالات متحده شرکت کرد. هدف این راننده‌ی اسپانیایی کسب سه‌گانه‌ی رویایی دنیای اتومبیلرانی (Triple Crown) است:

 • قهرمانی در گرندپری موناکو مسابقات فرمول یک
 • قهرمانی در مسابقه‌ی ۲۴ ساعته‌ی لمانز رقابت‌های استقامتی
 • قهرمانی در مسابقه‌ی ایندی ۵۰۰

آلونسو پیش‌تر موفق به کسب قهرمانی گرندپری موناکو شده است و امسال نیز با حضور در تیم تویوتا و رقابت‌های استقامتی، موفق به کسب عنوان قهرمانی رویداد ۲۴ ساعته‌ی لمانز شد. البته این راننده‌ی نام‌دار اسپانیایی هنوز حضور خود در رقابت‌های ایندی سال آینده را تایید نکرده است. 

ایندی 500 آلونسو indy 500  2017

فرناندو آلونسو احتمالا در پایان فصل و با ۳۲ قهرمانی گرندپری پیشین خود، مسابقات فرمول یک را ترک خواهد کرد. وی در صورت حضور در تمام رقابت‌ها تا اتمام فصل، با حضور در ۳۱۱ گرندپری از جنسن باتن هم‌تیمی اسبق خود که سال ۲۰۱۶ از رقابت‌های فرمول یک خداحافظی کرد، عبور کرده و پس از روبنس باریچلو با ۳۲۲ گرندپری به باسابقه‌ترین راننده‌ی این مسابقات تبدیل خواهد شد.

زک براون مدیر تیم مک‌لارن در خصوص راننده‌ی خود گفت:

فرناندو نه تنها برای مک‌لارن بلکه برای مسابقات فرمول یک نیز سفیر بی‌نظیری است. ۱۷ سال سابقه‌ی وی در این مسابقات بدون شک یکی از درخشان‌ترین دوران فرمول یک است و وی کمک زیادی به ارتقای این مسابقات کرد. هر شخصی در زندگی خود در مقطعی باید تصمیمات سختی بگیرد و اکنون نوبت به فرناندو رسیده است. ما نیز به تصمیم وی برای خروج از فرمول یک احترام می‌گذاریم.

آلونسو در سال ۲۰۰۱ اولین حضور خود در فرمول یک را با تیم میناردی تجربه کرد و سپس به عنوان راننده‌ی آزمایشی به تیم رنو پیوست. بدون شک این راننده یکی از ارکان اصلی پیشرفت رنو و تبدیل آن به عنوان یکی از برترین تیم‌های مسابقات بود. فرناندو الونسو با تیم رنو در سال ۲۰۰۵ به اولین قهرمانی خود و شکستن رکورد جوان‌ترین قهرمان فرمول یک، دست یافت. قهرمان آلونسو در سال ۲۰۰۵ و تکرار آن در سال ۲۰۰۶ امری فوق‌العاده بود؛ زیرا این راننده‌ی جوان موفق به شکست میشائیل شوماخر افسانه‌ای و فراری و قطع تکرار قهرمانی‌های آن‌ها پس از ۵ سال، شد.

فرناندو آلونسو

آلونسو در ادامه در سال ۲۰۰۷ به تیم مک‌لارن پیوست تا به رقابت با هم‌تیمی جوان خود در آن زمان، لوئیس همیلتون، بپردازد. با این حال در آن سال کیمی رایکونن و فراری مجدد عنوان قهرمانی مسابقات را از آن خود کردند و به همین دلیل آلونسو برای تکرار خاطرات خوش به رنو بازگشت که البته طی سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ در این تیم، عنوان درخوری کسب نکرد.

راننده‌ی مطرح اسپانیایی فرمول یک در سال ۲۰۱۰ به فراری پیوست تا تعداد قهرمانی‌های خود بیافز