"یا مقلب القلوب و الابصار

 

یا مدبراللیل و النهار

 

یا محول الحول و الاحوال

 

حول حالنا الی احسن الحال"

 

 

 

به گزارش ایسنا عید نوروز، از جمله اعیادی است که قدمتی دیرین و گستره‌ای وسیع دارد. ملت‌های گوناگون از جمله ایرانیان، از عهد باستان تا به حال این مراسم را با آداب و رسومی خاص برگزار می‌کنند. این سنت حسنه که با حلول بهار و نو شدن طبیعت همزمان شده آداب و رسوم زیبایی در دل خود دارد که مورد توجه و سفارش آئین مقدس اسلام بوده است.

 

دید و بازدید و صله ارحام، عیادت مریضان، دستگیری از فقرا و مستمندان، ذکر و توجه قلبی و لسانی به خداوند متعال و توسل به اهل البیت(ع)و... از جمله سنت‌ها و آداب و رسومی هستند که در سال نو در میان مردم ما رایج‌اند.

 

 

اعمال عید نوروز

 

در کتاب مفاتیح‌الجنان برای این روز انجام اعمالی البته مستحبی ذکر شده است، از جمله این اعمال، نماز عید نوروز است که نمازی است همراه با قرائت سوره حمد و سوره‌های قدر، کافرون، توحید، فلق و ناس و بسیار شبیه به نمازی است که ضمن آداب و اعمال روز جمعه و روز عید غدیر خم وارد شده است.

 

اما اعمال عید نوروز چنان که امام صادق علیه السّلام به معلّی بن خنیس تعلیم داده، به این شرح است: چون روز نوروز شود غسل کن و پاکیزه‌‏ترین‏ جامه‏‌های خود را بپوش و به بهترین بوها خویشتن را خوشبو گردان و در آن روز روزه بدار و چون از نماز پیشین و پسین«ظهر و عصر»و نافله‏‌های آن دو فارغ گشتی چهار رکعت نماز بخوان، هر دو رکعت به یک سلام، پس از رکعت اول بعد از سوره حمد 10 مرتبه سوره قدر و در رکعت دوّم بعد از سوره حمد 10 مرتبه سوره کافرون و در رکعت سوم بعد از سوره حمد 10 مرتبه سوره توحید و در رکعت چهارم بعد از سوره حمد 10مرتبه سوره فلق و ناس را بخوان و پس از نماز بر سجده‏ شکر رفته و این دعا را بخوان:

 

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ عَلَی جَمِیعِ أَنْبِیَائِکَ وَ رُسُلِکَ بِأَفْضَلِ صَلَوَاتِکَ وَ بَارِکْ عَلَیْهِمْ بِأَفْضَلِ بَرَکَاتِکَ وَ صَلِّ عَلَی أَرْوَاحِهِمْ وَ أَجْسَادِهِمْ اللَّهُمَّ بَارِکْ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ بَارِکْ لَنَا فِی یَوْمِنَا هَذَا الَّذِی فَضَّلْتَهُ وَ کَرَّمْتَهُ وَ شَرَّفْتَهُ وَ عَظَّمْتَ خَطَرَهُ اللَّهُمَّ بَارِکْ لِی فِیمَا أَنْعَمْتَ بِهِ عَلَیَّ حَتَّی لا أَشْکُرَ أَحَدا غَیْرَکَ وَ وَسِّعْ عَلَیَّ فِی رِزْقِی یَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ اللَّهُمَّ مَا غَابَ عَنِّی فَلا یَغِیبَنَّ عَنِّی عَوْنُکَ وَ حِفْظُکَ وَ مَا فَقَدْتُ مِنْ شَیْ‏ءٍ فَلا تُفْقِدْنِی عَوْنَکَ عَلَیْهِ حَتَّی لا أَتَکَلَّفَ مَا لا أَحْتَاجُ إِلَیْهِ یَا ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَام.

 

خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست آن‏ جانشینان پسندیده و بر تمام پیامبران و رسولانت، با برترین درودهایت و ایشان را برکت ده به برترین برکت‌هایت و درود فرست بر جان‌ها و تن‌هایشان‏، خدایا بر محمّد و خاندان محمّد برکت ده و به ما در این روز برکت ده که آن را برتری و کرامت و شرافت دادی، و مرتبه‏‌اش را بزرگ نمودی. خدایا به من برکت ده، در آنچه به من نعمت دادی، تا احدی را جز تو سپاس نگویم و در روزی‌ام بر من وسعت ده، ای صاحب بزرگی و بزرگواری. خدایا هر آنچه از من غایب شده باک نیست مبادا کمک و نگهداری‌ات‏ از من غایب گردد و هرچه را گم کرده‏‌ام، یاری‌ات را بر آن از من گم مساز تا در آنچه به آن نیازمند نیستم، خود را بر زحمت‏ نیفکنم، ای صاحب بزرگی و بزرگواری.

 

در کتاب‌های غیر مشهور روایت کرده‌‏اند: در وقت تحویل سال این‏ دعا را بسیار بخوانند که بعضی به تعداد 366 مرتبه گفته‏‌اند:

 

یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ، حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

 

ای گرداننده حول و احوال بگردان حال ما را به‏ نیکوترین حال

 

و به روایت دیگر:

 

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّل الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ

 

ای برگرداننده دل‌ها و دیده‏‌ها، ای مدبر شب و روز ای‏ برگرداننده حول و احوال بگردان حال ما را به‏ نیکوترین حالتاريخ : چهار شنبه 30 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

coldwear.jpg

سازمان تحقیقاتی اسکاندیناوی موسوم به SINTEF در حال طراحی نوعی لباس مجهز به حسگرهایی است که بر دما و فعالیت بدن کارگران حاضر در قطب شمال نظارت می‌کند. این لباس همچنین دارای چشمی است که به ناظران در تعیین زمان توقف کار کارگران و استراحت کمک می‌کند.حسگرهای این لباس دمای بیرونی، فعالیت و دمای بدن را اندازه‌گیری و خوانش‌های زمان واقعی را به کاربر ارسال می‌کنند.ژاکت ارائه شده (که فقط آستین آن کامل شده) همچنین دارای شتاب‌سنج، ژیروسکوپ و قطب‌نمای دیجیتالی برای نظارت بر فعالیت شامل فشار اعمال شده بر کارگران توسط ماشین‌آلات سنگین است.طراحی لباس مزبور بخشی از پروژه ColdWear است که سازمان اسکاندیناوی از سال 2008 بر روی آن کار می‌کند.دانشمندان حاضر در این پروژه در حال آزمایش بر روی داده‌های فیزیولوژی و نحوه اثرگذاری دماهای بی‌نهایت بر عملکرد بدن انسان هستند.کار کردن در سکوهای نفتی قطبی و مکان‌های مشابه به معنای پوشیدن یک شال و ژاکت نیست، زیرا کار در چنین محیطی دشوار، طاقت‌فرسا و خطرناک بوده و مستلزم تحمل یخبندان خصومت‌آمیز است.تاريخ : چهار شنبه 30 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 دومین فروند از شناورهای رده موج نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از حدود 6 سال کار و با هزینه ای در حدود یک چهارم نمونه های مشابه خارجی به آب انداخته شد.این ناوشکن (ناو محافظ) در صنایع شهید تمجیدی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در بندر انزلی در دست ساخت بود که با پایان بیشتر کارهای نصب تجهیزات آن با کمک حوض شناور 2هزار تنی سفینه النجاه که آن هم چندی پیش به آب انداخته شده، وارد مراحل آزمایش نهایی در آب شد.از ابتدا عنوان شده بود این ناوشکن از تجهیزات و قابلیت های افزونتری نسبت به جماران برخوردار خواهد بود. با مشاهده تصاویر این شناور رزمی می توان مقایسه بهتری نسبت به نمونه قبل انجام داد. این دو شناور در رده ناوشکن (ناومحافظ) طبقه بندی شده و قابلیت درگیری با اهداف سطحی، زیرسطحی و هوایی را با سامانه های توپخانه ای، موشک ها و اژدر داشته و توانایی پذیرش بالگرد را در عرشه اصلی خود دارند.هر دوی این شناورها در رده وزنی 1400 تن هستند. در مورد جماران تناژ بیش از 1400 و برای نمونه جدید بیش از 1300 تن عنوان شده است و هر چند تا زمان اعلام دقیق مشخصات نمی توان قضاوت قطعی نمود اما به طور کلی با استناد به این اعداد اعلام شده به نظر می رسد نمونه جدید کمی سبکتر از جماران باشد. این در حالی است که پیشتر، تناژ نمونه دوم جماران به طور دقیق 1420 تن با دو موتور که جمعاً 20هزار اسب بخار قدرت داشتند و بیشینه سرعت قابل دستیابی 30 گره دریایی(55.5 کیلومتر بر ساعت) عنوان شده بود.هرچند معاون وزیر دفاع در تشریح این موضوع اعلام کرد که کلاس این شناورها را کلاس 1500 تن می نامند و با اینکه وزن خالص این شناور 1130 تا 1140 تن است اما هنگامی که سوخت و ملزومات هم به آن اضافه می شود، آن را به کلاس 1500 تن تبدیل می کند.در اینجا ذکر این نکته لازم است که فروند دوم از رده موج قبلاً «ولایت» نامگذاری شده بود اما در چند روز گذشته به طور عمومی از آن با نام جماران2 و بعضاً با نام دماوند یاد شده است. پیش از این در گزارش مستقلی به این ناوشکن پرداخته بودیم اما با نمایش نمونه تقریباً تکمیل شده آن می توان به تجهیزات این شناور خصوصاً تسلیحات موجود روی عرشه های آن پرداخت.

 

 

جماران2 پس از به آب اندازی در بندرانزلی


از دیگر مشخصات جماران2 می توان به طول و عرض آن که در حدود 94 و 11 متر عنوان شده اشاره کرد این در حالی است که نمونه اول جماران در حدود 94.7 متر طول با همین میزان عرض داشت بنابراین ابعاد کلی نمونه جدید تفاوت چندانی با جماران ندارد.
 

تسلیحات توپخانه ای


از نظر ظاهری هر دو شناور جماران 1 و 2 دارای یک قبضه توپ تک لوله 76 میلیمتری فجر27 در سینه(جلو کشتی) و توپ تک لوله 40 میلمتری فتح در پاشنه(عقب کشتی) هستند.
 

 

ناوشکن جماران در آب های جنوب کشور


توپ 76 ميليمتري تمام خودکار فجر27 با نرخ آتش 120 گلوله در دقيقه و بيشينه برد 17 کيلومتر، برد 12 کيلومتر بر ضد اهداف سطحي و 7 کيلومتر بر ضد اهداف هوايي عمل مي کند (اين توپ هم اکنون در کشورهاي مختلف دنيا از جمله آمريکا استفاده مي شود).فجر27 داراي 30 مجموعه مکانيکي و 22هزار قطعه و زمان آماده سازي 4 ثانيه و توانايي عمليات در تمام شرايط آب و هوايي با هدايت خودکار، توسط سامانه راداري است که سامانه هدفگيري اپتيکي نيز براي اين توپ در ناو شهيد نقدي مشاهده شده که درصورت وجود فضاي مغشوش جنگ الکترونيک، بسيار مفيد است.توپ40 میلیمتری فتح نیز دارای نواخت تیر 300 گلوله بر دقیقه، برد نهایی 12 کیلومتر و برد مفید در حدود 4 تا 4.5 کیلومتر در برابر اهداف هوایی است. این توپ با بهره گیری از سامانه هدفگیری دقیق، توانایی درگیر شدن با اهداف مختلف از جمله پهپادها و موشک های کروز را دارد.

سامانه های راداری و اپتیکی

اما چند تفاوت مهم در جانمایی و نوع تجهیزات موجود روی عرشه های جماران2 نسبت به نمونه های قبل دیده می شود که شامل به کار گیری یک رادار جدید، تغییر محل موشک های ضد کشتی و موشک های سطح به هوا و توپ های 20 میلیمتری است.
 

 

رادار با آنتن مسطح در جماران2


بنا بر تصاویر منتشر شده، در جماران2 از یک رادار با آنتن مسطح استفاده شده است که به نظر می رسد همان رادار پروژه عصر باشد. طبق اعلام فرماندهان نیروهای مسلح، پروژه عصر در واقع یک رادار هوايي دیجیتالی است که در باند S عمل کرده و نياز عمده يگان‌هاي شناور کشور در رده ناو و بالاتر را در زمینه هشدار اوليه هوايي برطرف می کند. باند S برای کار در محیط های دریایی و شرایط مختلف آب و هوایی بسیار مناسب بوده و طول موج آن بین 8 تا 15 سانتیمتر است. در این رادار از آنتن مسطح استفاده شده که از نظر مشخصات عملکردی بهتر بوده و امروز بیشتر رادارهای پیشرفته از چنین آنتن هایی استفاده می کنند.همچنین محفظه ای که تا کنون تنها روی نسل های اول ناوچه های رده پیکان دیده شده بود بر بالای دکل اصلی جماران2 دیده می شود که باید یک رادار جستجو و کشف را در خود داشته باشد. همچنین بین فضای خروجی گازهای موتور و دکل نصب رادار در جماران2 یک فضای خالی مشاهده می شود که در نمونه اول جماران وجود نداشت و فعلاً در این فضا سامانه ای مشاهده نمی شود.

 


 
رادار با آنتن مسطح و در جلوی آن، دکل اصلی


یک سامانه مهم دیگر که روی دکل اصلی دیده می شود، سکوی پایدار شده دو درجه آزادی حامل سامانه الکترواپتیکی نظیر دوربین های جلونگر فروسرخ، دوربین های دید در روز و مسافت یاب لیزری است که برای رصد دقیق اهداف خصوصاً در زمان شدید بودن جنگ الکترونیک دشمن بسیار مفید و حتی لازم است.به گزارش مشرق، پیش از این قرار بود رادار آرایه فازی با آنتن مسطح برای اولین بار روی ناوشکن جماران در بندرعباس نصب شود که تاکنون به تحقق نرسیده و بعید نیست رادار جماران2 از همین نوع آرایه فازی باشد. همچنین یک سامانه اپتیکی هم به رادار موجود بر بالای پل فرماندهی اضافه شده که این سامانه ها در تولید داده های لازم برای سامانه کنترل آتش توپ 76 میلیمتری به کار می روند.
 

 

سامانه اپتیکی افزوده شده به رادار در سمت راست آنتن


به نظر می رسد توپ های 20 میلیمتری که در جماران در جلوی پل فرماندهی نصب شده بودند و تمام فضای جلوی ناو و بخش زیادی از پهلوها را پوشش می دادند اما امکان تیراندازی به زوایای عقب کشتی را نداشتند، احتمالاً به عرشه 03 و وسط ناو منتقل شده اند که پوشش کاملی روی پهلوهای ناو ضمن برقراری پوشش نسبی به سمت جلو و عقب دارند که اصلی ترین جهت حمله موشک ها و اژدرهای مهاجم نیز است.همچنین در ناوشکن جماران پرتابگرهای جعبه ای موشک های سطح به هوای میانبرد "استاندارد/فجر/محراب" در عرشه 01 و بین خروجی دود موتور و توپ 40 میلیمتری قرار داشت که در جماران2 به فضای جلوی پل فرماندهی منتقل شده است. ضمناً در نمونه فعلی تنها دو پرتابگر از این نوع دیده می شود در حالی که در جماران پشت هر یک از دو پرتابگر، یک موشک ذخیره نیز وجود داشت.
 

 

پرتابگر موشک های سطح به هوای میانبرد در جلوی پل فرماندهی


از جمله مشخصات نمونه پایه موشک استاندارد می توان به طول 4.41 متر، قطر 34.3 سانتیمتر، دهانه بال 1.08 متر، جرم 495 کیلوگرم، برد تا 37 کیلومتر، ارتفاع پروازی تا حدود 19000 متر و سرعت دو برابر سرعت صوت(کمتر از 700 متر بر ثانیه) اشاره کرد.این موشک از نوع راداری نیمه فعال است که در آن گیرنده ای در دماغه، امواج بازتاب یافته از هدف را که توسط رادار خودی ارسال شده دریافت کرده و موشک با آشیانه یابی امواج به سمت هدف هدایت می شود. این موشک سوخت جامد دارای سرجنگی 62 کیلوگرم و فیوز مجاورتی است.این موشک در سالهای دهه 70 شمسی بازسازی شده و فجر نام گرفت. بهبود برخی سامانه های راداری از جمله توانمندی بالاتر در قفل روی هدف، امکان فعالیت در فضای آلوده به جنگ الکترونیک و حتی توانایی آشیانه یابی و حمله به منبع جنگ الکترونیک دشمن موجب شکل گرفتن موشک محراب بر پایه موشک های "استاندارد/فجر" شد.ظاهراً با اجرای بهسازی های بیشتر این موشک ها رعد نام گرفته اند.دو پرتابگر دوتایی موشک های کروز ضد کشتی نور که در ناوشکن جماران روی عرشه فوقانی (03)، بین دکل رادار و دکل اصلی قرار داشت به عرشه پائین تر و محل سابق موشک های سطح به هوا منتقل شده که مشابه جانمایی انتخاب شده برای ناوشکن جدید سهند است که نسل دوم(با نمونه دوم اشتباه نشود) از جماران به شمار می رود.این امر می تواند دلایلی همچون بارگیری راحت تر موشک ها در در این عرشه، امکان نصب موشک های سطح به هوا در محل سابق موشک های ضد کشتی و ایجاد قابلیت شلیک همزمان از چند پرتابگر بر ضد اهداف هوایی متعدد و یا برای رفع مشکلات ناشی از محدودیت های رفت و آمد نفرات در محل قبلی موشک های سطح به هوا به دلیل اشغال کامل عرض ناو در عرشه مذکور باشد.به گزارش مشرق، موشک های کروز ضد کشتی که تاکنون روی شناورهای بزرگ دریایی ایران عملیاتی شده اند شامل نور و  قادر هستند که بردهایی بین 120 تا بیش از 220 کیلومتر، سرعت بیش از 0.6 ماخ(بالغ بر 200 متر بر ثانیه یا بیش از 730 کیلومتر بر ساعت) و دستکم 175 کیلوگرم مواد منجره در سرجنگی دارند. این موشک ها با یک موتور راکتی اولیه سوخت جامد سرعت گرفته و با جدا شدن آن با موتور توربوجت به مسیر خود ادامه داده و در فواصل نزدیک هدف ارتفاع خود را به چند متری سطح آب می رسانند.یک پرتابگر سه فروندی اژدر در دو سمت ناو در محل مشابهی با ناوشکن جماران نصب شده است که برای جنگ های ضد زیرسطحی، سلاح اصلی ناوشکن های ایرانی است.تا این مرحله از تکمیل جماران2 همانند جماران خبری از سامانه های موشکی سطح به هوای کوتاه برد(به جز احتمالاً موشک های دوش پرتاب) نیست که از اجزای مهم پدافند هوایی برای ناوها در مواجه با تهدیدات هوایی خصوصاً موشک های کروز ضد کشتی هستند. هر چند که فضاهایی در جماران2 دیده می شود که شاید امکان نصب چنین سامانه هایی را دارد اما چینش فعلی تجهیزات که منجر به کاهش 50 درصدی تعداد موشک های سطح به هوای این شناور شده گویای نگاه دیگری به این مسئله است.ناوشکن جماران2 نیز ضمن برخورداری از مجموعه کاملی از سامانه های مخابراتی و ارتباطی امن برای شبکه شدن با سایر تجهیزات دریایی و هوایی، سامانه های به روز شده و قدرتمندتر شنود و جنگ الکترونیک، رادارهای جستجوی سطحی و سونارهای پیشرفته و سامانه کنترل آتش برای هر یک از سلاح های ضد سطحی و ضد هوایی از سامانه جامع مدیریت نبرد نیز سود می برد که با نرم افزارهای بومی به تحلیل داده های کسب شده از انواع حسگرهای ناوشکن پرداخته و با شناسایی و اولویت بندی تهدیدات برای مقابله با آنها به فرماندهان کشتی کمک می کند.سامانه مدیریت نبرد که اکنون روی جماران 2 قرار گرفته، به صورت نرم افزاری و سخت افزاری در داخل کشور طراحی شده و به فرمانده شناور کمک می کند که بیش از 100 هدف در زیر، سطح دریا و آسمان را شناسایی و تفکیک کند به صورتی که گرفتن بهترین تصمیم آسان شده و امکان استفاده به هنگام از سامانه های آفندی و پدافندی فراهم شود.گفته شده جنس بدنه جماران2 به طور ویژه ای دارای قابلیت های پنهانکاری راداری برای کاهش سطح مقطع راداری ناو است که به کشف دیرتر شناور در رادارهای دشمن و افزایش بقاپذیری رزمی آن منجر می شود. همچنین برای ایجاد اختلال در رادارهای دشمن علاوه بر سامانه های جنگال(جنگ الکترونیک) از اهداف کاذب نیز در این شناور بهره گرفته می شود.طبق اخبار اعلام شده، در این ناوشکن از سامانه تغییر زاویه پروانه استفاده شده است، قابلیتی که گفته شده بود برای اولین بار در ناوشکن سهند (نسل دوم جماران) پیاده خواهد شد. البته طبق معمول ممکن است برخی از اصحاب رسانه، نسل دوم جماران(سهند) را با نمونه دوم جماران(ولایت، دماوند یا جماران2) اشتباه گرفته باشند و در این نمونه خبری از سامانه فوق نباشد.به نظر می رسد روند رسیدن به بلوغ در طراحی و ساخت شناورهای بزرگ رزمی در این رده، با اجرای آزمایشات نهایی جماران2 در 2 تا 3 ماه آینده ادامه یابد زیرا این زمان برای جماران در حدود 14 سال و برای جماران2(نمونه ای که دیروز به آب انداخته شد) در حدود 6 سال به طول انجامیده و طبق برنامه برای سهند(نسل جدید جماران) در حدود 3 تا 4 سال طول خواهد کشید.
 

 

مراحل ساخت سازه و بدنه ناوشکن جماران2


البته برخی تجهیزات هم در هفته های آینده به ناوشکن جماران2 افزوده خواهد شد که در نهایت می توان امید داشت در نیمه اول سال 1392 این شناور به طور رسمی به نداجا ملحق شود. این ناوشکن در حالی در شمال کشور ساخته شده که امکانات فیزیکی کارخانجات کشتی سازی در شمال کشور محدودتر از کارخانجات نیروی دریایی در جنوب است که این موضوع ارزش کار را دوچندان می کند.افزوده شدن این ناو قدرتمند با به روزرترین سامانه های بومی به سه ناوچه رده پیکان در ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش(نداجا) نقش بسیار مهمی در ارتقاء توان رزمی و البته بازدارندگی چند منظوره این نیرو در آب های بزرگترین دریاچه جهان خواهد داشت که طی سالیان گذشته کشورهای فرامنطقه ای به نفوذ و شیطنت در این منطقه علاقه نشان داده اند.از سوی دیگر، قیمت مشابه خارجی این مدل ناوشکن که البته معدود کشورهای سازنده، آنرا به خیلی از کشورها نمی فروشند حدود 300 میلیون دلار برآورد می شود اما آنطور که مسئولان وزارت دفاع اعلام کرده اند جماران 2، هزینه ای معادل 75 میلیون دلار یعنی یک چهارم مشابه خارجی را برای ایران به همراه داشته است که این موضوع می تواند بازار صادراتی مناسبی را برای این شناور مدرن نیروی دریایی ایران که در رده پرفروش ترین مدل ناو در جهان است را فراهم کند.تاريخ : چهار شنبه 30 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 گاهی اوقات ممکن است بخواهید آتش درست کنید! و به همراه داشتن وسیله مناسب برای روشن کردن آتش از ضروریات کوله پشتی شما است. از طرفی هم احتمالا همه شما تجربه جعبه کبریت خیس خورده و نم کشیده را داشته اید و می دانید چه دردسر بزرگ و غیرمنتظره ای است.در ادامه مطلب به هفت ابزار مفید یا عجیب می پردازیم که در هر شرایط آب و هوایی برای تان آتش مناسبی فراهم می کنند.

xlarge_dsc_0034.jpg

مته کمانی 
این یکی از قدیمی ترین و موثرترین شیوه های روشن کردن آتش است که از زمان های باستان مورد استفاده قرار می گرفته. البته برای استفاده از این ابزار باید ۴۵ دقیقه وقت آزاد و آمادگی بدنی مناسبی داشته باشید. شاید امروزه شیوه مناسبی برای آتش روشن کردن نباشد، اما سرگرمی جالبی برای پیک نیک آخر هفته تان خواهد بود. 
قیمت: ۲۸ دلار

 

xlarge_aurorapic2.jpg

سنگ چخماق و منیزیم 
این هم یک روش قدیمی و موثر دیگر برای آتش افروزی است. تنها باید یک فولاد را بر روی منیزیم بکشید تا جرقه های قوی برای روشن کردن آتش در اختیار داشته باشید. آتش زنه منیزیمی Aurora یک کیت کامل، شامل میله منیزیمی و تیغه فولادی دندانه دار است. با این ابزار دیگر نباید نگران خیس بودن چوب کبریت ها و نم کشیدن جعبه کبریت تان باشید. 
قیمت: ۲۰ دلار

 

xlarge_diamond.jpg

کبریت های Strike Anywhere 
به گمانم نیاز به توضیح نداشته باشد. دعوا سر همین بود که کبریت ها هر جایی و تحت هر شرایطی روشن شوند! 
قیمت: ۴ دلار

 

xlarge_zippo2.jpg

فندک اضطراری Zippo 
زیپو یکی از معروف ترین تولید کنندگان فندک است که محصولات اش شهره خاص و عام هستند. به خصوص اینکه فندک های این شرکت در مقابل باد هم مقاوم هستند و راحت خاموش نمی شوند. فندک اضطراری زیپو با ابتکار خاصی، در برابر آب هم مقاوم شده. دیگر نباید نگران تمام شدن سوخت فندک باشید، زیرا این کیت نیازی به گاز یا بنزین معمول فندک ها ندارد. بلکه بر روی آن تعدادی فتیله قرار دارد که با دو لایه واکس ویژه ضد آب شده اند. تنها کافی است درب فندک را باز کنید. یکی از فتیله ها را بیرون بیاورید. انتهای آن را بتابانید. حال چرخ آتش زنه فندک را در نزدیکی فتیله بچرخانید تا با جرقه ای، فتیله روشن شده و شعله سوزان و درخشانی برای تان مهیا کند. 
قیمت: ۲۰ دلار

 

xlarge_drip_torch.jpg

مشعل قطره چکان 
شاید این شبیه ترین ابزار قانونی به ککتول مولوتوف باشد که بازی با آن شما را روانه زندان نخواهد کرد. این ابزار توسط کشاورزان و آتش نشان ها مورد استفاده قرار می گیرد. کشاورزان بعد از برداشت محصول، مزرعه را از علف های هرز و کاه و کلش باقی مانده پاکسازی می کنند. آتش نشان ها هم برای جلوگیری از گسترش آتش در طبیعت، بوته ها و خارهای کوچک را می سوزانند. این آتش زنه جالب حاوی ۵.۶ لیتر گازوییل است و برای استفاده باید آن را وارونه نگه داشت. 
قیمت: ۱۵۵ دلار

 

xlarge_ultrajetsilverpop.jpg

فندک ST DuPont Ultrajet 
حالا دیگر روشن کردن پیپ و سیگار با اسکناس های ۱۰۰ دلاری قدیمی و دمده شده و میلیونرها باید دنبال راه های دیگر برای به رخ کشیدن دارایی شان باشند. امروزه دیگر نوبت رقص فندک هایی مانند Ultrajet محصول ST DuPont بر روی میز میهمانی افراد سرمایه دار است. ۱۷۰ گرم نقره صیقلی ناقابل! 
قیمت: ۴۰۰ دلار

 

xlarge_arctic.jpg

لیزر خرابکار 
همانند چشم های مدوسا ، لیزر S3 Arctic می تواند با یک نگاه همه چیز را نابود کند. پرتو یک واتی آن می تواند کاغذ، پلاستیک، چوب و حتی اگر حوصله داشته باشید یک ماشین را بسوزاند. لطفا هنگام آتش روشن کردن مواظب دست و پای خود و سر اطرافیان تان باشید. 
قیمت: ۳۰۰ دلار

 


تاريخ : چهار شنبه 30 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

اچ تی سی، سونی و سامسونگ اسب های برنده خود را به میدان فرستاده اند و تا دو ماه دیگر کنفرانس Google I/O نیز احتمالا میزبان تک شاخ تیز روی گوگل/موتورولا خواهد بود. بنابراین حالا زمان خوبی است که تحلیلگران به سراغ اپل بروند. جدیدترین خبر نه مربوط به آیفون 5S بلکه در اصل مربوط به نسخه بعدی iOS است و به نظر می رسد نگاه های خیره همه به اپل برای رو کردن ویژگی های نرم افزاری جدید، با ناامیدی روبرو نشود زیرا احتمالا یک ویژگی برجسته و کُشنده برای رقبا در کار خواهد بود. خانم کتی هوبرتی از بنگاه خدمات مالی مورگن استنلی که این خبر را داده، می تواند منبع نسبتاً موثقی باشد زیرا او اخیرا با پیتر اوپنهایمر (مدیر ارشد مالی اپل) دیدار داشته و حدس بزنید چه؟ او می گوید: «اپل امسال "با یک ویژگی برجسته که سیل مصرف کنندگان را به سمت iOS جاری خواهد کرد" همه را غافلگیر می کند.» او می گوید این ویژگی جدید همزمان با معرفی و عرضه آیفون 5S رونمایی خواهد شد ولی در عین حال، با گفتن اینکه این ویژگی «به تمام آن 500 میلیون کاربر اپل» ارزش افزوده ای را ارائه می کند، برای ما روشن ساخته که این قطعاً یک ویژگی نرم افزاری است. با در نظر داشتن اینکه نسخه های S آیفون با تغییرات ظاهری همراه نیستند، اپل می تواند تمرکز بیشتری بر عملکرد سخت افزاری و نرم افزاری بگذارد و بنابراین، احتمال نرم افزاری بودن این ویژگی جدید بالا است. ما هم مثل شما منتظر هستیم تا ببینیم این "ویژگی برجسته" چه خواهد بود زیرا به کار بردن واژه "برجسته" از طرف یک تحلیلگر به معنای آن است که چیزی بسیار گیراتر و برجسته تر از آنچه در سال گذشته از اپل دیده بودیم، در کار است. البته که تغییرات ظاهری در رابط کاربری iOS هم از طرف همه با آغوش باز پذیرفته می شوند ولی مسلماً چنین تغییری به تنهایی یک "ویژگی برجسته" نیست. پیش تر برای شما نوشتیم که بهبودهای حداقلی به جای خود خوب هستند، ولی هزار هزار از آنها هم نمی تواند جای یک ویژگی برجسته را بگیرد. آیا واقعا یک ویژگی برجسته برای iOS در راه است؟ تاريخ : چهار شنبه 30 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

به نظر می رسد که امسال اوضاع برای انویدیا چندان خوب نیست. Digitimes از آسیا گزارش می دهد که انویدیا قرارداد ساخت چیپ پردازشی برای گوگل/ایسوس به منظور استفاده در نسل بعدی نکسوس 7 را به کوالکام باخته و چیزی در حدود 8 تا 12 میلیون سفارش که برای این محصول پیش بینی می شود را از کف داده. این شرکت در سال گذشته حدود 10 میلیون چیپ تگرا 3 را به فروش رسانده بود ولی امسال هنوز موفق به عقد قراردادهای بزرگ برای چیپ جدید خود تگرا 4 نشده. نکسوس 7 در سال 2012 حدودا 6 میلیون فروش داشته و انتظار می رود نسل دوم آن با نمایشگر 1080p عرضه شود که در این صورت، افزایش تقاضا تا 2 برابر سال قبل تخمین زده می شود. اما انویدیا که امسال با معرفی چیپ تگرا 4i دو بخش پردازشی و مودم LTE را در قالب یک چیپ ارائه خواهد کرد به دلیل آماده نشدن به موقع این چیپ برای نکسوس 7، این قرارداد بزرگ را از دست داده. با این شرایط به نظر می رسد نکسوس 7 دوم با چیپ اسنپدرگون S4 Pro یا اسنپدرگون 600 عرضه شود. تاريخ : چهار شنبه 30 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

مدت ها است که شایعات مختلفی در مورد ساخت ساعت هوشمند به گوش می رسد. بیشتر این شایعات را در مورد اپل می شنویم. اما می دانیم که این شرکت هیچ وقت تا زمان معرفی رسمی، از کارهای پشت پرده خبر نمی دهد. حالا این شرکت سامسونگ است که رسما تایید کرده مشغول کار روی یک ساعت هوشمند است. مدیر اجرایی بخش موبایل سامسونگ گفته این شرکت قصد دارد نخستین شرکتی باشد که یک ساعت هوشمند را به صورت تجاری وارد بازار می کند. مشخص است که این واکنشی است در رابطه با شایعات ساخت ساعت هوشمند توسط اپل و حالا سامسونگ با تایید ساخت ساعت هوشمندش می خواهد گردونه رقابت ساخت این گجت را داغ نگه دارد. البته سابقه سامسونگ در ساخت چنین گجتی از اپل بیشتر است چرا که این شرکت قبلا چند مدل تلفن همراه به شکل ساعت وارد بازار کرده و تصویر بالا هم مدل S9110 است که سال ۲۰۰۹ وارد بازار شد. شما فکر می کند چه زمانی شاهد ورود نخستین ساعت هوشمند تجاری به بازار خواهیم بود و کدام شرکت برگ برنده این گجت را در آستین دارد؟تاريخ : چهار شنبه 30 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

تنها یک ماه از ارایه iOS 6.1.2 گذشته اما دقایقی قبل اپل آپدیت 6.1.3 را برای سیستم عامل آی او اس ارایه کرد. دلیل اصلی این به روز رسانی، کشف یک نقص امنیتی در این سیستم عامل بود که سبب می شود بتوان از صفحه قفل سیستم عامل عبور کرد. در کنار آن گفته شده برای اپلیکیشن نقشه هم به روزسانی هایی اضافه شده و تعدادی دیگر از مشکلات امنیتی هم رفع گردیده است. برای نصب این آپدیت کافی است دستگاه تان را به آیتیونز متصل کنید یا به منوی Setting بروید. اگر همچنان به روز رسانی را نمی بینید، چند ساعت صبر کنید تا ظاهر شود.تاريخ : چهار شنبه 30 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

اگر از سیستم عامل ویندوز 7 استفاده می کنید، باید بدانید که پشیبانی رسمی از این سیستم عامل در اواخر فروردین ماه ۹۲ به پایان می رسد و ادامه پشتیبانی رسمی تنها از ویندوز 7 با سرویس پک 1 خواهد بود. حالا تکلیف کاربرانی که سرویس پک اول ویندوز را نصب نکرده اند چه می شود؟ مایکروسافت تصمیم گرفته که سرویس پک اول ویندوز را به صورت خودکار روی این ویندوزها نصب کند. بنابراین از امروز ویندوزهای 7 که سرویس پک اول را ندارند به صورت اتوماتیک آپدیت را دریافت خواهند کرد. مایکروسافت گفته کاربران برای نصب این به روز رسانی نباید کاری انجام بدهند و این آپدیت خودش دانلود و نصب خواهد شد! فقط لازم است بررسی کنید تا فضای کافی روی هارد دیسک موجود باشد و هنگام نصب هم لپ تاپ تان را به برق متصل کنید. این به روز رسانی طی چند هفته آینده به صورت خودکار روی کامپیوترهای دارای ویندوز 7 نصب خواهد شد و پشتیبانی از ویندوز 7 سرویس پک 1 تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت. و همه کاربران این سیستم عامل به روز رسانی های امنیتی را به رایگان تا آن زمان دریافت می کنند.تاريخ : چهار شنبه 30 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 اخیراً در امریکا حذف معافیت های مالیاتی برای دارندگان جت های خصوصی اعلام شده. اما آیا آنهایی که حاضر نیستند با هواپیماهای عمومی سفر کنند، فقط یک مشت آدم ولخرج و خوشگذران هستند؟ گویا خیر. برخی از آنها حاضرند به جان کاپیتان هواپیما قسم بخورند که جت های شخصی، وسایل نقلیه بسیار سودمندی هستند. جت های خصوصی (که به جای موتورهای پیستونی از موتورهای توربینی بهره می برند) توانسته اند شبکه ای فراتر از 5000 فرودگاه را در ایالات متحده مورد بهره برداری قرار دهند، این در حالی است که هواپیماهای عمومی تنها 550 فرودگاه را زیر بال های خود گرفته اند. صنعت هواپیمایی خصوصی برای بیش از 1.2 میلیون امریکایی شغل ایجاد کرده و سالانه 150 میلیارد دلار گردش مالی آن است. بهتر از همه اینکه: افراد مجبور نیستند در فرودگاه بازرسی بدنی شوند یا کفش خود را در بیاورند. این شما و این 28 دانستنی جالب درباره جت های خصوصی در ادامه مطلب. ✈ در سال 2012، 672 جت خصوصی فروخته شد که 3.4% کاهش را نسبت به سال قبل نشان می دهد. در کل، 11261 جت خصوصی در ایالات متحده و 7997 جت خصوصی دیگر در سایر کشورهای دنیا برای استفاده به ثبت رسیده اند. 
✈ در یک چشم انداز کلی، 49.7% از این بازار را ایالات متحده امریکا تشکیل می دهد؛ 20.8% آن را اروپا؛ 11.8% را آسیا و اقیانوسیه؛ 11.6% را امریکای جنوبی و کشورهای لاتین؛ و 6.1% را افریقا و خاورمیانه. ✈ میانگین نرخ اجاره جت های خصوصی مختلف (به ازای هر ساعت) عبارت است از: 

jets-charter.jpg

Hawker-800XPR-A2A.4.jpg

(Hawker 800XPR) 

✈ هزینه اجاره یک جت Gulfstream V برای سفر آخر هفته از نیویورک به سان فرانسیسکو برابر با 106,711 دلار است که شامل این موارد است: عصر جمعه تا عصر یکشنبه، به همراه هزینه جا به جایی با هلی کوپتر از فرودگاه تا مقصد؛ دو خلبان تمام وقت، یک خدمتکار پرواز؛ کارکنان فرود، رمپ، پارکینگ، سوخت و مالیات و غیره. 

✈ مهمترین رویداد سالانه برای صنعت هواپیمایی خصوصی، مسابقه Super Bowl است؛ در سال 2012 بیش از 600 هواپیمای خصوصی در فرودگاه Lakefront نیو اورلئال نشستند (ترافیک عادی این فروگاه در آخر هفته ها، 125 فرود است). دیگر وقایع مهم تورنمنت Masters Golf و گردهمایی هنری Art Basel هستند. 

✈ متوسط هزینه برای اجاره یک جت Gulfstream 550، ساعتی 8,640 دلار است که با آن می توان 74 بلیت دو سره برای سفر بین نیویورک و واشینگتن دی سی خرید. 

✈ در سال 2012 بیش از 259,000 فرود و برخاست هواپیماهای خصوصی در فرودگاه Van Nuys airport انجام شد که آن را تبدیل به شلوغ ترین فرودگاه دنیا از این نظر می کند. با این حال ترافیک پرواز 13.9% نسبت به سال قبل افت داشت. 

✈ یکی از اولین هواپیماهای خصوصی Smiling Thru بود که توسط اچ. ال. اوگ رئیس کمپانی Washer Company در نیوتون آیووا ساخته شد. فضای داخلی آن شامل 5 صندلی و یک اتاق با ماشین های لباس شویی (کسب و کار آقای اوگ) و یک میز بود. اوگ به آن می گفت "دفتر کار خصوصی در هوا." 

wsu_ms81-06.12.7.35.jpg


✈ رایج ترین جت خصوصی در امریکا Cessna Citation Excel است که با نام های Citation XLS و XLS+ نیز شناخته می شود. تعداد پروازهای این هواپیمای میان رده در سال 2012 به 144,302 رسید و میانگین نرخ اجاره آن ساعتی 3,388 دلار است. 

excel.parsys.0004.Image.jpeg


✈ گرانترین جت خصوصی دنیا یک Airbus A380 است که متعلق به شاهزاده سعودی، الولید بن طلال آل سعود است و قیمت آن بیش از 500 میلیون دلار برآورد می شود. از جمله ویژگی های خاص آن، یک گاراژ با ظرفیت دو خودرو، یک اصطبل برای اسب و شتر، و یک نمازخانه است که به طور خودکار می چرخد تا نمازگزاران در جهت قبله قرار بگیرند. 

a-380.jpg


✈ جت Global 8000 ساخت شرکت Bombardier یکی از بلندپروازترین هواپیماهای خصوصی است که می تواند با یک بار سوخت گیری مسافت 14,630 کیلومتر را طی کند. Global 8000 همچنین قادر است با 8 سرنشین، به سرعت 1041 کیلومتر در ساعت (0.85 ماخ) دست پیدا کند. باک این جت می تواند 22,203 کیلوگرم سوخت با قیمت تقریبی 53,000 دلار را در خود جای دهد. 

bombardier.jpg


✈ وارن بافت یکی از منتقدین جدی صنعت هواپیمایی خصوصی بود تا اینکه شرکت او برکشایر هاتاوی در سال 1986 اولین جت خود (با قیمت دست دوم 850,000 دلار) را خریداری کرد. بعدها که آن جت فروخته شدن و در سال 1989 با یک مدل 6.7 میلیون دلاری جایگزین گردید، علاقه بافت به جت های خصوصی آشکار شد. او به خاطر نظرات غیر قابل دفاع قبلی اش نام هواپیما را The Indefensible (غیرقابل دفاع) گذاشت و بعدها آنقدر شیفته این هواپیما شد که به سهامداران شرکتش گفت بهتر است به فکر بازنشستگی آن باشند. او به شوخی گفت که دلش می خواهد او را با آن جت دفن کنند. سرانجام در سال 1998 برکشایر هاتاوی با مبلغ 725 میلیون دلار، شرکت NetJets را خریداری کرد. 

✈ ستاره های دنیای هنر هم عاشق جت های شخصی هستند. اوپرا وینفری صاحب یک Bombardier Global Express XRS است، جکی چان یک Embraer Legacy 650 دارد. Jay-Z هم سوار Bombardier Challenger 850 می شود. بعضی از ستارگان دنیای هنر حتی خودشان خلبانی هم می کنند. نمونه اش تام کروز با Gulfstream IV، جیمی بافت با Dassault Falcon 900 و جان تراولتا. آقای تراولتا صاحب 11 جت است از جمله یک Boeing 707. او سفیر کبیر خطوط هواپیمایی Qantas هم هست. 

070931-john-travolta-and-qantas.jpg


✈ در سال 2012، شرکت NetJets با سابقه 35 سال کار، از مرز 300.000 ساعت پرواز گذشت. کل مسافت طی شده توسط ناوگان این شرکت به 204,804,874 کیلومتر بالغ شد که برابر است با 266 بار رفت و برگشت به ماه. 

✈ در فیس بوک 10,397 نفر شرکت Gulfstream Aerospace را Like زده اند ولی جالب است که تنها 63 نفر سازمان امنیت حمل و نقل امریکا را دوست دارند! 

✈ اوپرا وینفری در سال 2009 در دانشگاه دوک گفت: «از بین تمام چیزهای زیبایی که برای من رخ داده، از جمله گرفتن دکترای افتخاری از دانشگاه دوک، چیزی که واقعا کمکم می کند احساس موفق بودن بکنم این است که می توانم زندگی ام را برای خدمت به دیگران صرف کنم... و این خیلی عالی است که یک جت شخصی داشته باشی. داشتن جت واقعاً خوب است.» 

✈ حداکثر ارتفاع داخلی یک Falcon 7X برابر با 187 سانتی متر است. این یعنی بلندترین بازیکن لیگ NBA، هاشم ثابت، 33 سانتی متر بلندتر از سقف آن است و باید دولا دولا وارد هواپیما شود. 

143_Falcon7X_2012DVD39.jpg


✈ از بین صاحبان فعلی جت های خصوصی 13 درصد می گویند که در 5 سال آینده یک جت جدید خواهند خرید. بیش از 10,000 جت جدید در 10 سال آینده تحویل خریداران خواهد شد که ارزش آنها 250 میلیارد دلار خواهد شد. 

✈ ستارگان هنری که در سقوط جت های خصوصی کشته شده اند عبارت هستند از گلف باز مشهور پین استیوارت، راننده مسابقات اتومبیل رانی دیوید لزلی، خواننده مکزیکی-امریکایی جنی ریورا، و هر هشت عضو گروه راک برزیلی Mamonas Assassinas. 

✈ در سال 2011 میلادی 1,466 سانحه هوایی در بخش خصوصی رخ داد که به مرگ 263 نفر انجامید. اگر قرار به پرواز خصوصی شد، بهتر است از هواپیمای شرکت تان استفاده کنید چون نرخ سوانح آنها یک ششم سوانح جت های شخصی است. 

✈ بیل لیر اولین Learjet (یک جت دو موتوره که بر اساس یکی از طراحی های نظامی سوییس ساخته شده بود) را در 7 اکتبر 1963 به پرواز در آورد که نامش Learjet 23 بود و اولین جت تجاری شناخته شده در دنیا است. وقتی شرکت او 4 سال بعد توسط شرکت Gates Rubber تصاحب شد، سهام لیر 27 میلیون دلار ارزش داشت. 

lear-jet-23.jpg


✈ شرکت اجاره دهنده هواپیماهای خصوصی، NetJets، در سال 2012 و با مبلغ 9.6 میلیارد دلار، 425 جت را خریداری کرد که بزرگترین معامله در تاریخ 4 دهه ای این صنعت به شمار می رود. 

✈ فضای حمل بار در Gulfstream G550 برابر با 6.5 متر مکعب است. این فضا در تویوتا کمری 2013 فقط 0.42 متر مکعب است. در یک سفر با خطوط هوایی Delta هم (بدون شارژ هزینه اضافه) تنها 0.08 متر مکعب فضا به هر مسافر داده می شود. 

✈ بین سال های 2002 تا 2012 سازمان مبارزه با مواد مخدر امریکا، 44 جت خصوصی را ضبط کرده. 

✈ برای اجاره یک ساعته یک Gulfstream 550، باید 1,192 ساعت با دستمزد فدرال (7.25 دلار) کار کنید. این یعنی با فرض 8 ساعت کار روزانه، باید حقوق 149 روز خود را برای یک دور بر فراز فرودگاه بدهید. 

✈ اگر صندلی های یک جت Citation Sovereign را بردارید، می شود 270 توپ فوتبال در فضای داخلی آن جا داد. 

cit_sov_flt04_1280x10241.jpg


✈ تعداد زیادی جت خصوصی در موزه هوا و فضای اسمیت سونیان در مرکز Udvar-Hazy قرار دارند از جمله اولین Learjet 23 و یک Dassault Falcon 20 که این دومی، جتی بود که در سال های اولیه تاسیس پست FedEx بیش از همه استفاده می شد. 

✈ بهترین فرودگاه برای پروازهای بین المللی در ایالات متحده، فرودگاه Teterboro در نیوجرسی است و در اروپا نیز بهترین فرودگاه برای پروازهای بین المللی، فرودگاه بین المللی Vnukovo روسیه است. 

دوست دارید تعطیلات با یک جت خصوصی به سفر بروید؟تاريخ : چهار شنبه 30 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

مریخ نورد "کنجکاوی" آخرین تصاویر بدست آمده از سطح مریخ را که از سنگ های رسوبی و کوههای اطراف آن است به پایگاه خود ارسال کرده است.

 

این تصویر از ناسا مریخ مریخ نورد کنجکاوی یک پچ از سنگ های رسوبی به نام "KNORR است

مریخ نورد

این تصویر از ناسا مریخ مریخ نورد کنجکاوی یک پچ از سنگ های رسوبی به نام KNORR است

این تصویر توسط مریخ نورد است که از سنگ های رسوبی به نام KNORR است

 

 

 


تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

عید باستانی نوروز بر همه ملت عزیز ایران و کشورهایی که عید را جشن میگیرند مبارک باد.تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 از بین دو محصول جدید الورود سونی، اکسپریا SP که یک تلفن میان رده است ویژگی ها و ریزه کاری های طراحی دو مدل S و P سال 2012 را در یک قالب جمع کرده و دارای نمایشگر 4.6 اینچی با کیفیت HD به همراه موتور پردازش تصویر Bravia Mobile Engine 2، دوربین 8 مگاپیکسلی با سنسور Exmor RS، پردازنده 2 هسته ای اسنپدرگون S4 پرو با فرکانس 1.7 گیگاهرتز، گرافیک Adreno 320، حافظه داخلی 8 گیگابایت (به همراه شکاف میکرو اس دی)، NFC و LTE است. این ویژگی ها در یک قاب آلومینیومی با ضخامت 10 میلیمتر و وزن 155 گرم جای گرفته اند. ابعاد کلی دستگاه 130.6 در 67.1 در 9.98 میلیمتر است. باتری دستگاه 2370 میلیآمپر ظرفیت دارد و سونی امکان مکالمه آن با یک بار شارژ را نزدیک 19 ساعت اعلام کرده. سیستم عامل نیز اندروید 4.1.2 است. 

d3s7042.jpg

 

اما برسیم به اکسپریا L که آن هم یک تلفن میان رده است و دارای نمایشگر 4.3 اینچی با رزولوشن 854 در 480 پیکسل، پردازنده 2 هسته ای اسنپدرگون S4 با فرکانس 1 گیگاهرتز، گرافیک Adreno 305، باتری 1750 میلی آمپری، حافظه داخلی 8 گیگابتی (به همراه شکاف میکرو اس دی)، و دوربین 8 مگاپیکسلی با سنسور Exmor RS است. ابعاد این تلفن هم عبارت هستند از 128.7 در 65 در 9.7 میلیمتر و وزن آن 137 گرم است. سیستم عامل نیز اندروید 4.1.2 خواهد بود. این دو تلفن در سه رنگ مشکی، سفید و قرمز ارائه خواهند شد. شما می توانید عکس ها و ویدیوهای آنها را در ادامه مطلب مشاهده کنید. 
 

اکسپریا SP  

 

d3s6960.jpg

d3s6965.jpg

d3s6968.jpg

d3s6976.jpg

d3s6979.jpg

d3s6981.jpg

d3s6986.jpg

d3s6988.jpg

d3s6994.jpg

d3s6996.jpg

 

اکسپریا L  

d3s6999.jpg

d3s7008.jpg

d3s7011.jpg

d3s7013.jpg

d3s7017.jpg

d3s7020.jpg

d3s7022.jpg

d3s7024.jpg

d3s7032.jpg

d3s7035.jpg

d3s7039.jpg

d3s7047.jpgتاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

توییتر حالا بیش از 200 میلیون کاربر دارد و هفته پیش هم 7 ساله هم شده. برای پرداختن به این سایت میکرو بلاگینگ، بد نیست به 7 مورد جالب درباره آن اشاره کنیم. 

  1. توییتر اتفاقی شکل گرفت. در سال 2006، شرکتی بود به نام Odeo که به افراد امکان می داد فایل های صوتی منتشر کنند. به خاطر فقدان رشد و بی رغبتی سرمایه گذاران، این شرکت تغییر مسیر داد و تصمیم گرفت یک هکاتون برگزار کند. این مسابقه ی طوفان فکری منجر شد به تولد توییتر. 

  2. توییتر در یک زمین بازی ساخته شد. دام ساگولا که یکی از اعضای گروه موسس بود می گوید که همگی به بالای سرسره ای در یک زمین بازی که در محله South Park سان فرانسیسکو بود رفتند و جک دورسی همانجا این مفهوم را مطرح کرد که "آدم اصلاً به ایده ها فکر نکند، فقط بنویسدشان." آن لحظه تبدیل شد به ایده اصلی یک شرکت چند میلیارد دلاری. 

  3. اولین توییت ها. وقتی توییتر آغاز به کار کرد، توییت اول همه یک متن خودکار بود: «Just setting up my twttr» که اولین آن را جک دورسی در 21 مارس 2006 ارسال کرد. آن توییت تا حالا بیش از 8900 ریتوییت شده. 

  4. ترین ها. خواننده پاپ امریکایی جاستین بیبر با 36 میلیون دنبال کننده، پر طرفدار ترین فرد است. شرکت مدیریت محتوای اجتماعی Hootsuite، بیش از 1.1 میلیون حساب کاربری را دنبال می کند و دنبال کننده ترین است. یک دختر ژاپنی با حساب کاربری Yougakduan_00 بیشترین تعداد توییت را دارد. او قبل از اینکه حسابش توسط توییتر تعلیق شود، 36,402,262 توییت ارسال کرده بود. پرطرفدارترین برند در توییتر متعلق است به یوتوب با 25 میلیون دنبال کننده. 

  5. حساب های تایید شده. تعداد حساب های تایید شده تا کنون حدود 47,815 حساب است ولی جالب اینکه حساب مدیر عامل توییتر آقای دیک کاستولو (dickc) در این میان نیست! 

  6. پرنده توییتر. اسم رسمی پرنده توییتر که در تبلیغات و بنرها حضور دارد، لری است. اسم کامل او لری برد (Larry Bird) است. این رفیق کوچولو و معروف، همانند بازیکن افسانه ای بوستون سلتیکز یعنی لری برد نامگذاری شده. چرا اسم یک بسکتبالیست؟ احتمالا به خاطر اینکه موسس مشترک توییتر آقای بیز استون در ماساچوستس بزرگ شده. 

  7. توسعه دهندگان. توییتر سازنده retweet ها، reply ها، hashtag ها، اپلیکیشن موبایل یا تبلیغات اجتماعی نبوده بلکه کاربران و توسعه دهندگان این اکوسیستم آنها را ایجاد کرده اند. این ویژگی ها بعدا توسط توییتر پشتیبانی شدند ولی متاسفانه این نوآوران، فعلا نمی توانند یک برش از این کیک 10 میلیارد دلاری را به خانه ببرند و باید مثل همه افراد دیگر، منتظر بمانند تا عرضه عمومی سهام توییتر انجام شود. تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 وقتی که برق می رود و دوباره می آید، یا اینکه باتری ساعت تان تمام شده و آن را عوض می کنید، از کجا می دانید که ساعت تان را روی چه زمانی تنظیم کنید؟ اصلا از کجا می دانید که گذر زمان چگونه بوده است؟ یا اینکه چگونه می توان گذر دقیق زمان را بدون اشتباه اندازه گرفت؟ در حالی که ساعت های ما مرتبا عقب مانده یا جلو می روند؟ اصلا چطور می توانیم این طور دقیق برای تحویل سال به ساعت مان اعتماد کنیم؟! :) در ایالات متحده زمان استاندارد بر اساس ساعت مرجع رصدخانه نیروی دریایی (USNO) که مرجع رسمی زمان برای وزارت دفاع است، تنظیم می شود. و تاثیر این مکانیسم در تمامی ساعت های مچی، زنگ دار، کامپیوترها، منشی های تلفنی خودکار و برنامه های زمان بندی این کشور قابل مشاهده است. و به همین ترتیب در تمام دنیا ساعت های مرجع این چنینی برای تنظیم زمان وجود دارند. اما این ساعت ها چقدر دقیق اند و از چه نوعی هستند که این گونه با اعتماد کامل تمام محاسبات زمان دنیا را بر دوش آنها گذارده اند؟ جواب کوتاه «ساعت اتمی» است و برای جواب کامل هم پیشنهاد می کنم در ادامه مطلب با نارنجی همراه باشید.

آیا ساعت های اتمی رادیواکتیو هستند؟

ساعت های اتمی بهتر از هر ساعت دیگری زمان را نگه می دارند. آنها حتی بهتر از چرخش زمین و حرکت ستارگان حساب گذر زمان را دارند. بدون ساعت های اتمی، مسیریابی با GPS تقریبا غیرممکن است، اینترنت ممکن است همگام نشده و محتوای منطبقی نداشته باشد ، و حتی تعیین موقعیت سیاره ها برای سفینه های فضایی و ربات های کاوشکر به طور دقیق امکان پذیر نگردد. ساعت های اتمی رادیواکتیو نیستند. آنها دارای چرخه فروپاشی اتمی نیستند. و البته همانند ساعت های معمولی پاندول نوسانگر یا فنر ارتجاعی هم ندارند. بزرگترین تفاوت میان ساعت اتاق شما و یک ساعت اتمی این است که نوسان در یک ساعت اتمی، میان هسته یک اتم و الکترون های اطراف آن اتفاق می افتد. این نوسان دقیقا همانند چرخ بالانس و فنر مویی ساعت کوکی نیست، اما در واقع هر دو این ساعت ها از شمارش نوسان ها برای اندازه گیری زمان استفاده می کنند. فرکانس های نوسان درون اتم توسط حجم هسته و جاذبه الکترواستاتیک میان قطب مثبت هسته و ابر الکترونی اطراف آن تعیین می شوند.

 

انواع ساعت های اتمی

امروزه انواع مختلی از ساعت های اتمی تولید شده اند که البته همگی بر پایه یک قانون بنا گردیده اند. در این میان تفاوت اصلی در عنصر مورد استفاده و شیوه آشکارسازی هنگام تغییر سطح انرژی است. انواع مختلف ساعت اتمی را می توان شامل این گروه ها دانست:
ساعت های اتمی سزیمی: که یک پروتو از اتم های سزیم را به خدمت گرفته اند. در این ساعت اتم های سزیم مختلف با سطوح متفاوت انرژی توسط میدان مغناطیسی از یکدیگر جدا می شوند. 

ساعت های اتمی هیدروژنی: که اتم های هیدروژن با سطح خاصی از انرژی را درون محفظه ای با دیوارهایی از فلز ویژه نگهداری می کنند، تا اتم ها نتوانند سطح انرژی بالای شان را با سرعت زیادی از دست دهند. 

ساعت های اتمی رادیومی: که ساده ترین و فشرده ترین نوع هستند و از یک سلول شیشه ای گاز رادیوم تشکیل شده اند. تغییرات در میزان جذب نور در رادیوم با فرکانس نوری متفاوت هنگامی که توسط مایکروویو با فرکانس صحیح احاطه شده باشد، باعث کارکرد ساعت می شود. 

دقیق ترین ساعت های اتمی امروزه از اتم سزیوم و میدان های مغناطیسی معمولی به همراه آشکارسازها استفاده می کنند. علاوه بر این، اتم های سزیم توسط اشعه لیزر تحت تاثیر واقع نمی شوند. و اثر دوپلر تاثیر بسیار کمی روی آنها دارد.

 

ساعت اتمی چه زمانی اختراع شد؟

در سال ۱۹۴۵ پروفسور ایسیدور رابی، فیزیکدان دانشگاه کلمبیا پیشنهاد کرد می توان با استفاده از تکنیکی که وی در سال ۱۹۳۰ آن را توسعه داده و «رزنانس مغناطیسی شعاع اتمی» نامیده بود، یک ساعت ساخت. در سال ۱۹۴۹ اداره استاندارد اعلام کرد اولین ساعت اتمی جهان را راه اندازی کرده که از ملکول آمونیاک به عنوان منبع نوسان بهره می برد. و در سال ۱۹۵۲ این اداره اعلام کرد اولین ساعت اتمی به اتم های سزیم به عنوان منبع ارتعاش مجهز شده است: NBS-1 

در ۱۹۵۵ لابراتوار ملی فیزیک انگلیس اولین ساعت پرتو سزیم را تولید کرد. آنها از آن به عنوان مرجع درجه بندی و کالیبراسیون استفاده می کردند. طی یک دهه بعدی، انواع پیشرفته تری از ساعت های اتمی خلق شدند. در ۱۹۶۷، سیزدهمین کنفرانس اوزان و مقیاس ها، مرجع اندازه گیری SI ثانیه را بر حسب ارتعاش اتم سزیم تعریف کرد. از این پس دیگر سیستم وقت نگهدار جهانی بر اساس ستاره شناسی و نجوم نبود. NBS-4 به عنوان پایدارترین ساعت سزیمی دنیا در سال ۱۹۶۸ کامل شد و تا دهه ۱۹۹۰ به عنوان بخشی از سیستم زمانی NIST مورد استفاده قرار می گرفت. 

در سال ۱۹۹۹ ساعت NIST-F1 با ضریب خطای یک ثانیه در بیست میلیون سال شروع به کار کرد و تبدیل به یکی از دقیق ترین ساعت های جهان شد. و البته این تنها تاریخچه ساعت های ایالات متحده است و دیگر نقاط دنیا هم همپای این کشور به ساخت ساعت های اتمی بسیار دقیق مشغول هستند .

 

زمان اتمی چگونه اندازه گیری می شود؟

فرکانس دقیق رزونانس سزیم ویژه مورد استفاده در ساعت های اتمی طبق یک توافق بین المللی 9,192,631,770 هرتز است. و هنگامی اعداد را تقسیم کنیم، خروجی دقیقا یک هرتز یا یک سیکل در ثانیه خواهد بود. 

دقت طولانی مدت قابل دستیابی با ساعت های اتمی سزیمی مدرن (تقریبا در تمامی آنها)، تقریبا در حد یک ثانیه در یک میلیون سال است. ساعت های اتمی هیدروژنی البته دقت کوتاه مدت (یک هفته ای) بسیار بهتری داشته و حدودا ۱۰ مرتبه دقیق تر هستند. در نتیجه اندازه گیری زمان با ساعت های اتمی دقت کار را حدود یک میلیون بار نسبت به روش های قدیمی استفاده از تکنیک های نجومی بهبود بخشیده است. 

در آمریکا، اولین ساعت های اتمی تجاری را در ماساچوست با استفاده از سزیم تولید کردند. امروزه هم این ساعت ها توسط شرکت های گوناگونی در سراسر دنیا تولید می شوند که از مشهورترین آنها می توان به HP و FTS اشاره کرد. و البته تکنولوژی جدید دائما در حال بهبود کارایی این ساعت ها است. بسیاری از ساعت های اتمی سزیمی آزمایشگاه های دقیق هزاران بار بهتر از نمونه های تجاری هستند. 

اگر به خاطر داشته باشید پیش از این کاربرد ساعت اتمی در ماهواره های جی پی اس و سرورهای اسپنر گوگل را مثال زدیم. و البته حتی کامپیوتر شما هم از طریق سرور مایکروسافت، خود را با ساعت های اتمی دنیا تنظیم می کند. شما چه کاربردهایی را برای این زمان سنجی دقیق متصور هستنید؟تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

در رقابت میان سازندگان تلفن همراه، کم کم نوبت به امکانات جانبی تلفن ها رسیده. شنیده های مختلف به ما می گوید که اپل و سازندگان اندرویدی روی روش های مختلف برای تشخیص هویت و باز کردن قفل تلفن ها کار می کنند. روش های رایج فعلی شامل رمز عبور، پترن یا استفاده از دوربین برای تشخیص چهره هستند. ولی باید منتظر از راه رسیدن روش های بیومتریک مانند تشخیص اثر انگشت باشیم. تابستان گذشته اپل شرکت AuthenTec را به مبلغ ۲۳۵ میلیون پوند خرید. شرکتی که به صورت تخصصی روی فناوری های بیومتریک کار می کند و گفته می شود نتیجه این خرید تابستان از راه می رسد و روی آیفون 5S شاهد این فناوری خواهیم بود.احتمالا یک چیپ تشخیص اثر انگشت زیر دکمه Home آیفون قرار میگیرد تا به راحتی و به سرعت صاحب تلفن را شناسایی کرده و تلفن را فعال کند. در طرف دیگر سازندگان اندرویدی هم روی این روش ها کار می کنند. Face Unlock در تلفن های اندرویدی اجازه می دهد تا با تشخیص چهره، تلفن قفل گشایی شود. اما این روش امنیت بالایی ندارد و با برخی ترفندها می توان با کمک یک عکس از کاربر، تلفن را باز کرد. تشخیص صدا هم موضوعی است که می تواند برای بازکردن تلفن ها مورد استفاده قرار بگیرد و شرکت های سازنده روی آن هم کار می کنند. نکته مثبت اینجا است که اضافه شدن یک روش تشخیص هویت قابل اطمینان روی تلفن های همراه می تواند برای سایت ها و اپلیکیشن ها هم مفید باشد. کافی است تصور کنید زمانی که آیفون اثر انگشت شما را شناسایی می کند، در سایت های مورد علاقه هم شناسایی شوید و دیگر نیازی به وارد کردن نام کاربری و رمز عبور نباشد. با رقابت شدیدی که میان شرکت های فناوری دنیا وجود دارد کافی است یکی دو سال صبر کنید تا این فناوری را روی تلفن های رایج بازار ببینید.تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

291-3.JPG

طرح مفهومی عروس دریایی رباتیک با هدف حذف آلاینده‌ها و تصفیه هوا در کلانشهرهای چین ارائه شده است. علاوه بر طرح چتر قطبی که با هدف بازیابی و احیای یخچال‌های قطبی در رقابت مجله معماری Evolo‌ شرکت کرده است، طرح مفهومی عروس دریایی رباتیک نیز با هدف حفاظت از محیط زیست و کمک به تصفیه هوا در این رقابت شرکت کرده است.این ساختارهای شناور بیشتر به حمله موجودات فضایی بیگانه به زمین شباهت دارند، اما در حقیقت ماشین های رباتیک برای پاکسازی هوای آلوده کلانشهرهای چین هستند.طرح ماشین تهویه هوا (PH Conditioner)‌ توسط هائو تیان، هوانگ هیانگ و شین جیان طراحی شده و گاز هیدروژن بکار رفته در آنها امکان پرواز در ارتفاع 182 متری را فرهم می کنند.با بهره گیری از سیستم استاندارد تصفیه هوا، غبار مه آلود و اسیدی بر فراز شهرها جذب شده و پس از تصفیه و بازیافت به آب و کودهای شیمیایی تبدیل می شوند.

 

 

 

 

 

حذف آلایندهای هوا با عروس دریایی رباتیک

 

 

 

طرح مفهومی عروس دریایی رباتیک

 

 

 

حذف آلایندهای هوا با عروس دریایی رباتیک

 

 

 تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

302-3.JPG

محققان آمریکایی سیستم جدید توقف پیامکی را طراحی کرده‌اند که تا زمان استفاده از تلفن همراه هوشمند، مانع از روشن شدن خودرو می‌شود. در اکثر سیستم‌های توقف پیامک در حین رانندگی از فناوری قطع سیگنال‌ها درون خودرو استفاده شده است؛ اما محققان شرکت ORIGO‌ سیستم جدیدی را توسعه داده‌اند که مانع از استارت زدن خودرو در زمان روشن بودن تلفن همراه می‌شود.با قرار دادن تلفن همراه هوشمند در پورت ORIGOSafe‌ که در قسمت کنسول وسط خودرو نصب شده است، چراغ سبز روشن شده و راننده می‌تواند خودرو را روشن کند.دستگاه همچنین مجهز به سیستم امنیتی است که والدین را از ارسال پیامک توسط نوجوانان با خبر می کند؛ در حین رانندگی امکان برداشتن تلفن همراه درنظر گرفته شده است، اما این سیستم می تواند پیام هشداری را به والدین یا مدیر اداره ارسال کند.در زمان رانندگی دستگاه اقدام به شارژ تلفن همراه می‌کند و راننده تنها قادر به دریافت یا برقراری تماس از طریق بلوتوث است؛ با این حال سیستم غیرفعال سازی قفل خودرو نیز در نظر گرفته شده است.پورت ORIGOSafe‌ با قابلیت پذیرش تلفن همراه هوشمند گالکسی سامسونگ، آیفون نسل 4، 4S و 5 تا ماه آوریل 2013 با قیمت 279 دلار به بازار عرضه خواهد شد.

 

 

 

 

پورت ORIGOSafe‌ با قابلیت توقف پیامک در حین رانندگی

 

 تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

gold-apollo-2.jpg

یک هنرمند فرانسوی المثنی مینیاتوری و طلای سفینه‌فضایی آپولو 11 را در نمایشگاه «گالری‌های فوربس» نمایش می‌دهد.«نمایشگاه بیرون از این جهان؛ جواهرآلات عصر فضا» اواخر هفته جاری میلادی دایر می‌شود.در این نمایشگاه جواهراتی عرضه می‌شوند که با الهام از اجسام کیهانی طراحی شده‌اند.المثنی مینیاتوری و طلای آپولو 11 توسط یک جواهرساز پاریسی ساخته شده و سه نسخه از آن در این نمایشگاه به نمایش درخواهند آمد.هر یک از این سه نسخه برای سه فضانورد این سفینه فضایی یعنی نیل آرمسترانگ، باز آلدرین و مایکل کولینز ساخته شده و مانند اسکاری برای این کاوشگران فضا به شمار می‌آید.تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

300-8.JPG

سازمان حمایت از حیوانات انگلیس قصد دارد از پهپادهای شناسایی غیر دولتی برای مقابله با نرخ رو به رشد شکارهای فاقد مجوز این کشور استفاده کند.در فصول شکار بین 20 تا 25 هزار شکار در مناطق مختلف انگلیس انجام می شود که بسیاری از این اقدامات غیرقانونی هستند.لیگ مقابله با شکار وحشیانه حیوانات (LACS)‌ بعنوان یکی از سازمان های حامی حیوانات قصد دارد با کمک دوربین های پرقدرت پهپادهای بدون سرنشین و قابل کنترل، مناطق شکار را مورد بررسی قرار دهد.«راجر داکورث» مدیر اجرایی LACS‌ خاطر نشان می کند: باتوجه به افزایش شکارهای غیرقانونی باید از فناوری های مدرن برای مقابله با این اقدامات و حفظ گونه های مختلف حیات وحش استفاده کرد.این نخستین سازمان حمایت از حیوانات محسوب می شود که از فناوری پهپادهای شناسایی غیر دولتی برای مقابله با شکارهای غیر قانونی استفاده می کند؛ با جمع آوری اطلاعات و تصاویر از مناطق شکار می توان علاوه بر پیشگیری از وقوع جرم، شکارچیان خاطی را به همراه مدارک مستدل به دادگاه ارجاع کرد.تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

4-739.jpg

محققان استرالیایی قصد دارند از فناوری زمین گرمایی برای خنک کردن تجهیزات الکترونیک از جمله برج های خنک کننده ابر رایانه‌ پرقدرت غرب استرالیا استفاده کنند. با توجه به کاهش منابع ذخایر نفت و گاز طبیعی در آمریکا، استفاده از انرژی آب های سرد زیر زمینی برای کنترل درجه حرارت ساختمان افزایش پیدا کرده است که تبعات زیست محیطی مختلفی به همراه دارد.اما محققان استرالیایی قصد دارند در یک روش سازگار با محیط زیست، از فناوری زمین گرمایی برای خنک کردن تجهیزات الکترونیک مختلف از جمله مراکز داده استفاده کنند.در پروژه 80 میلیون دلاری ابر رایانه موسوم به Pawsey Center‌ که خارج از منطقه پرت استرالیا واقع شده است، انتظار می‌رود که سرعت محاسباتی دستگاه به یک کوادریلیون در ثانیه رسیده و برای بررسی داده های بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان (SKA) مورد استفاده قرار گیرد.سرعت محاسباتی عظیم ابر رایانه Pawsey Center باعث تولید حجم زیادی گرما در دستگاه می‌شود که از طریق سیستم پمپاژ آب و برج های خنک کننده سرد می‌شود.بر اساس اعلام سازمان تحقیقات صنعتی و علمی (CSIRO)‌ طرح نصب مبدل گرمایی کارآمدتری برای خنک کردن ابر رایانه Pawsey Center در نظر گرفته شده است که از فناوری زمین گرمایی استفاده می‌کند.در این سیستم با حفاری در عمق 100 متری زمین، منابع آب زیرزمینی بصورت مستقیم پمپاژ شده و بدون نیاز به کاهش 21 درجه سانتیگرادی از دمای آب طبیعی برای خنک سازی استفاده می شود؛ پس از خنک سازی برج ها و رسیدن دمای آب به 30 درجه سانتیگراد، کار تزریق به منابع آب زیرزمینی مجددا انجام می شود که صدمه زیست محیطی ایجاد نخواهد کرد.این روش که نخستین نمونه در استرالیا محسوب می شود، باعث صرفه جویی 10.2 میلیون گالنی آب می شود.تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

5-940.jpg

تلویزیونهای مدرن معمولا تا حد زیادی شبیه هم هستند؛ اما یک سازنده بزرگ لوازم الکترونیکی از نمایشگر جدیدی رونمایی کرده که به ادعای سازندگان، شناسایی آن در اتاق‌های پذیرایی مشکل خواهد بود. تلویزیون جدید «DesignLine» شرکت فیلیپس به شکلی طراحی شده که در زمان عدم استفاده ناپدید می‌شود.این تلویزیون از یک ورق شیشه بدون درز ساخته شده و در زمان خاموش بودن شبیه یک پنجره سیاه است.این تلویزیون جدید از نمایشگرهای با مقیاس 46 و 55 اینچ برخوردار بوده و در ژوئن 2013 با قیمت 2000 و 2800 پوند در انگلیس وارد خواهد شد.این تلویزیون از گردن، پایه و چارچوب قابل مشاهده بی‌بهره است و تنها یک ورق شیشه بدون درز است که به دیوار تکیه داده می‌شود.DesignLine همچنین از چراغهایی در سه طرف آن برخوردار بوده که نور رنگی را در مطابقت با تصویر پشت نمایشگر نمایش می‌دهد که به گفته شرکت فیلیپس به تاثیر ظاهر شناور صفحه می‌افزاید.

 

 

 

این تلویزیون در زمان خاموشی شبیه یک ورق بزرگ شیشه‌ای است

 

 

 

 

یک تفکر جدید در ظاهر تلویزیون با طراحی جدید فیلیپس

 

 

 

 

تلویزیون ساخته شده از نورهای متغیر برای بازتاب تصویر برخوردار است

 

 تاريخ : سه شنبه 29 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

5-940.jpg

تلویزیونهای مدرن معمولا تا حد زیادی شبیه هم هستند؛ اما یک سازنده بزرگ لوازم الکترونیکی از نمایشگر جدیدی رونمایی کرده که به ادعای سازندگان، شناسایی آن در اتاق‌های پذیرایی مشکل خواهد بود. تلویزیون جدید «DesignLine» شرکت فیلیپس به شکلی طراحی شده که در زمان عدم استفاده ناپدید می‌شود.این تلویزیون از یک ورق شیشه بدون درز ساخته شده و در زمان خاموش بودن شبیه یک پنجره سیاه است.این تلویزیون جدید از نمایشگرهای با مقیاس 46 و 55 اینچ برخوردار بوده و در ژوئن 2013 با قیمت 2000 و 2800 پوند در انگلیس وارد خواهد شد.این تلویزیون از گردن، پایه و چارچوب قابل مشاهده بی‌بهره است و تنها یک ورق شیشه بدون درز است که به دیوار تکیه داده می‌شود.DesignLine همچنین از چراغهایی در سه طرف آن برخوردار بوده که نور رنگی را در مطابقت با تصویر پشت نمایشگر نمایش می‌دهد که به گفته شرکت فیلیپس به تاثیر ظاهر شناور صفحه می‌افزاید.

 

 

 

این تلویزیون در زمان خاموشی شبیه یک ورق بزرگ شیشه‌ای است

 

 

 

 

یک تفکر جدید در ظاهر تلویزیون با طراحی جدید فیلیپس

 

 

 

 

تلویزیون ساخته شده از نورهای متغیر برای بازتاب تصویر برخوردار است

 

 تاريخ : دو شنبه 28 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 
 

آنچه باید درباره شیوه ساخت، کارکرد و استفاده از سلول های خورشیدی بدانیم


اگر چه این پنل های بزرگتر در دور اطراف ما همانند ماشین حساب های خورشیدی زیاد نیستند و عمومیت ندارند، اما اگر بدانید کجا دنبال آنها بگردید، به راحتی می توانید یکی از آنها را ببینید. در حقیقت ابزارهای فتو ولتائیک که زمانی منحصرا در فضا و برای تامین نیروی سیستم های الکتریکی ماهواره ها مورد استفاده قرار می گرفتند (از سال ۱۹۵۸) روز به روز استفاده های معمولی و ساده تری پیدا می کنند. تکنولوژی همیشه راه خود را به ابزارهای بیشتری باز می کند، از عینک های افتابی گرفته تا ایستگاه های شارژ ماشین های الکتریکی. و اکنون چند دهه است که انسان با امید به یک «انقلاب خورشیدی» و ایده اینکه روزی ما خواهیم توانست تمام انرژی الکتریسیته مان را از خورشید تهیه کنیم، زندگی می کند. این یک وعده اغوا کننده است، زیرا در یک روز روشن و آفتابی، امواج خورشید تقریبا ۱۰۰۰ وات برمتر مربع انرژی را روی سطح زمین رها می کنند. اگر روزی بتوانیم تمام این انرژی را جمع آوری و مهار کنیم، نیروی لازم برای تمام خانه ها و ادارات ما به طور رایگان تامین خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به توضیح چگونگی تبدیل انرژی خورشید به الکتریسیته توسط سلولهای خورشیدی بپردازیم. پس در ادامه مطلب با نارنجی همراه باشید.

 

سلول های فتو ولتائیک: تبدیل فتون ها به الکترون ها

سلول های خورشیدی که در ماشین حساب ها و ماهواره ها می بینید، با نام سلول های photovoltaic یا «قدرت زای نوری» هم شناخته می شوند. این نام از آنجا نشات گرفته که photo به معنی نور و voltaic به معنی الکتریسیته است، این سلول ها قرار است که نور خورشید را مستقیما تبدیل به الکتریسیته کنند. یک ماژول از گروهی سلول های متصل الکتریکی تشکیل شده و در یک فریم قرار گرفته است که بیشتر به عنوان یک پنل خورشیدی شناخته می شود. این پنل ها در گروه های بزرگ آرایه های خورشیدی در کنار یکدیگر قرار می گیرند و همگی همانند یک جسم واحد عمل می کنند. سلول های فتو ولتائیک از مواد ویژه ای ساخته شده اند که آنها را semiconductor یا نیمه رسانا می نامیم. از این مواد می توان به سیلیکون اشاره کرد که اکنون بسیار پرکاربرد است. در اصل هنگامی که نور با سلول برخورد می کند، مقدار مشخصی از آن توسط مواد نیمه رسانا جذب می شود. این یعنی انرژی جذب شده از نور به نیمه رسانا منتقل می شود. انرژی به الکترون های سست ضربه می زند و اجازه می دهد که آنها آزاد شده و به گردش در آیند. سلول های فتو ولتائیک همچنین دارای یک میدان الکتریکی هستند که به عنوان یک اجبار برای الکترون های آزاد شده توسط نور جذب شده عمل می کند و آنها را در جهت معینی به جریان می اندازد. این گردش الکترون ها یک جریان ایجاد می کند و با قرار دادن اتصال های فلزی در پایین و بالای سلول فتو ولتائیک می توانیم این جریان را برای مصارف مختلف بیرون بکشیم. این جریان، به همراه ولتاژ درون سلول ها (که در نتیجه میدان یا میدان های الکتریکی درونی سلول ایجاد می شود) قدرت یا ولتاژ تولیدی توسط یک سلول خورشیدی را تعریف می کنند. این فرآیند اساسی است که در یک سلول خورشیدی اتفاق می افتد، اما واقعیت بسیار پیچیده تر و بیشتر از آن است. در ادامه به شکل دقیق تر و عمیق تر نگاهی به یک سلول فتو ولتائیک می اندازیم: یک سلول سیلیکونی تک-کریستال.

 

چگونه سیلیکون تبدیل به سلول خورشیدی می شود؟

سیلیکون برخی خصوصیات شیمیایی ویژه و منحصر به فرد دارد. به ویژه اینکه در حالت کریستالی باشد. یک اتم سیلیکون ۱۴ لکترون دارد که در سه پوسته مختلف مرتب شده اند. دو لایه اول که دو و هشت الکترون دارند کاملا پر هستند. لایه یا پوسته بیرونی تنها نیمی از ظرفیتش با چهار الکترون پر شده است. اتم سیلیکون همواره به دنبال راهی است تا لایه آخر خود را کامل کند. و برای انجام این کار الکترون های خود را با چهار اتم کناری اش به اشتراک می گذارد. مانند اینکه هر اتم با اتم های کناری دست به دست هم داده و با چهار همسایه اش متحد شوند. این همان چیزی است که آن را ساختمان متبلور یا کریستالی می خوانند و این ترکیب است که در این نوع از سلول فوتو ولتائیک اهمیت فراوانی پیدا می کند. تنها مشکل این است که سیلیکون کریستالی خالص رسانای الکتریسیته ضعیفی است، زیرا بر خلاف مواد رسانایی همچون مس، هیچ یک از الکترون های آن برای انتقال الکتریسیته آزاد نیستند. برای حل این مشکل، سیلیکون مورد استفاده در سلول خورشیدی با برخی اتم های دیگر ترکیب شده و ناخالصی موجود کمی شیوه کار اتم های سیلیکون را تغییر می دهد. سیلیکون را با تعداد کمی اتم های فسفر تصور کنید. شاید یک اتم به ازای هر یک میلیون اتم سیلیکون. فسفر در لایه بیرونی خود بر خلاف ۴ الکترون سیلیکون، ۵ الکترون دارد. اما هنوز با سیلیکون های همسایه اش باند شده و تشکیل اتحاد می دهد. اما به شکلی منطقی، فسفرها هنوز یک الکترون آزاد دارند که به هیچ جا متصل نیست. و عضو هیچ اتحادی هم نیست. اما در هسته فسفر پروتون مثبتی قرار دارد که آن را در جای خود نگه می دارد. هنگامی که انرژی به سیلیکون خالص اضافه می شود، برای مثال به شکل فوتون، باعث می شود که برخی الکترون ها باندها و ارتباطات شان را شکسته و آزاد شوند. و در پس هر یک از این موارد شکست، یک حفره باقی می ماند. این الکترون ها «حاملان آزاد» نامیده می شوند و سپس به صورت تصادفی درون شبکه متبلور و کریستالی سرگردان خواهند بود و به دنبال حفره دیگری هستند تا درون آن افتاده و جریان الکتریکی را هدایت کنند. به هر صورت در سیلیکون خالص تعداد کمی از اینها وجود دارد که نمی توانند چندان مفید باشند. اما سیلیکون ناخالص همراه با اتم های فسفر داستان متفاوتی دارد. این ترکیب به انرژی بسیار کمتری نیاز دارد تا یکی از الکترون های اضافی فسفر را از دست دهد. زیرا آنها به جایی وصل نبوده و در اشتراک با دیگر اتم ها نیستند. در نتیجه بسیاری از این الکترون ها به سادگی می شکنند. در نتیجه نسبت به سیلیکون خالص، تعداد بسیار بیشتری حامل آزاد خواهیم داشت. فرآیند اضافه کردن ناخالصی را تغلیظ می نامند و هنگامی که این کار توسط فسفر انجام شود به سیلیکون تولید شده توسط این فرایند N-type می گویند که حرف n از کلمه negative گرفته شده است. زیرا این کار باعث از دست دادن الکترون می شود. سیلیکون تغلیظ شده N-type رسانای بسیار بهتری نسبت به سیلیکون خالص است. بخش دیگر سلول های خورشیدی معمول، سیلیکون تغلیظ شده با عنصر بور است. بور در لایه بیرونی خود تنها سه الکترون دارد. در این حالت سیلیکون تولیدی را P-type می نامند که از کلمه Positive گرفته شده است. زیرا این سیلیکون در لایه آخر خود جای خالی برای یک الکترون داشته و با جذب حامل ها بار مثبت پیدا می کند. حال بگذارید ببینیم هنگامی که این دو بخش در کنار هم قرار گرفته و به تعامل با هم می پردازند چه اتفاقی می افتد.

 

آناتومی یک سلول خورشیدی

اکنون می دانیم که دو بخش سیلیکونی ما به صورت مجزا ماهیت و طبیعت الکتریکی دارند. اما بخش جالب ماجرا وقتی شروع می شود که آنها را در کنار هم قرار دهید. زیرا بدون یک میدان الکتریکی، سلول کار نمی کند. و این میدان هنگامی شکل می گیرد که سیلیکون های P-type و N-type در ارتباط با هم باشند. ناگهان، الکترون های آزاد تمام حفره های خالی را پر می کنند؟ خیر. اگر چنین اتفاقی بیفتد، دیگر این دم و دستگاه چندان مفید و بدرد بخور نخواهد بود. البته درست در محل اتصال، آنها با هم ترکیب شده و یک سد می سازند. در نتیجه هر لحظه عبور الکترون ها از سمت N و رسیدن آنها به سمت P سخت تر و سخت تر می شود. سرانجام موازنه برقرار می شود. ما یک میدان الکتریکی مجزا در دو سو داریم. این میدان الکتریکی همچون یک «دیود» عمل می کند و به الکترون ها اجازه می دهد (و آنها را مجبور می کند) تا از سمت P به سمت N جریان پیدا کنند. اما در خلاف این جریان حرکتی نخواهیم داشت. این درست مانند یک تپه است که الکترون ها می توانند به راحتی از آن پایین بیایند (سمت N) اما امکان بالارفتن از آن را ندارند (سمت P). هنگامی که نور به شکل فوتون به سلول خورشیدی برخورد می کند، انرژی آن جفت های الکترون-حفره را از هم می شکند. هر فوتون با انرژی کافی معمولا می تواند یک الکترون را آزاد کند. اگر این اتفاق به اندازه کافی نزدیک به میدان الکتریکی باشد، یا اینکه الکترون و حفره آزاد شده سرگردان باشند، میدان الکتریکی موجود الکترون آزاد شده را به سمت N و حفره را به سمت P می راند. حال اگر یک مسیر جریان خروجی تهیه ببینیم، الکترون ها از سمت P به واحد الکتریکی جریان می یابند و کاری را که ما می خواهیم انجام می دهند. گردش الکترون ها تولید جریان می کند و میدان الکتریکی سلول باعث تولید ولتاژ می گردد. با جریان و ولتاژ، ما نیرو را خواهیم داشت که محصول هر دو است. البته هنوز برقی قطعات دیگر باقی مانده اند تا ما واقعا بتوانیم از سلول خورشیدی مان استفاده کنیم. سیلیکون ها مواد بسیار درخشانی هستند که می تواند قبل از اینکه فوتون ها کارشان را انجام دهد باعث بازتاب آنها شوند. یک پوشش ضد انعکاس لازم است تا تلفات را به حداقل برساند. مرحله آخر هم نصب چیزی است که از سلول ها در برابر محیط محافظت کند. این محافظ اغلب یک روپوش از طلق شیشه ای است. ماژول های فوتو ولتائیک معمولا از اتصال چندین سلول مجزا به یکدیگر برای دستیابی به سطح قابل قبولی از کاربردپذیری و میزان جریان و ولتاژ ساخته می شوند. و با قرار دادن آنها در یک فریم محکم و قوی به همراه ترمینال های مثبت و منفی داستان را کامل می کنند. اکنون این سلول فوتو ولتائیک ما چه میزان انرژی خورشید را جذب می کند؟ متاسفانه شاید این میزان چندان زیاد نباشد. برای مثال در سال ۲۰۰۶ اغلب پنل های خورشیدی تنها بازده ۱۲ تا ۱۸ درصدی داشتند. آنچه که امروزه به عنوان بهترین راندمان سلولهای خورشیدی مطرح می شود و رکوردی برای بازده است، ۴۰ تا 40.7 درصد است.

 

اتلاف انرژی در یک سلول خورشیدی

نور مرئی تنها بخشی از طیف الکترومغناطیس است. تشعشع الکترومغناطیس تک رنگ نیست و از دامنه ای از طول موج های مختلف تشکیل شده و در نتیجه سطوح انرژی متفاوتی دارد. نور را هم می توان به طول موج های گوناگونی تجزیه کرد که ما آن را به شکل رنگین کمان می بینیم. از آنجایی که سلول ما توسط فوتون هایی با دامنه انرژی های متفاوت مورد اصابت قرار می گیرد، لذا برخی از آنها انرژی لازم برای شکست پیوند الکترون-حفره را ندارند. آنها به سادگی از درون سلول می گذرند، درست انگار که از یک شیشه شفاف عبور کرده اند. در حالی که برخی دیگر از فوتون ها انرژی بسیار زیادی دارند. تنها میزان مشخصی از انرژی، که با الکترون ولت اندازه گیری شده (و میزان لازم برای مواد درون سلول ما هم مشخص است) می تواند بر الکترون های اتم های سیلیکون سلول خورشیدی ما اثر گذارد. ما این را band gap energy می نامیم. اگر فوتونی انرژی بیش از میزان لازم داشته باشد، پس انرژی اضافی هدر می رود. مگر اینکه فوتون انرژی دو برابر میزان مورد نیاز داشته و بتواند به طور همزمان دو الکترون را رها کند که این هم چندان زیاد نیست که معنی دار محسوب شود. به این صورت است که تقریبا ۷۰ درصد انرژی تابشی دریافتی توسط سلول ما در واقع تلف می شود و کارایی ندارد. چرا نمی توانیم موادی را انتخاب کنیم که band gap پایینی داشته باشند و از فوتون های بیشتری بهره ببریم؟ متاسفانه band gap ما توسط قدرت یا ولتاژ میدان الکتریکی مان هم محدود شده است و اگر بسیار پایین باشد، جریانی که توسط جذب فوتون های بیشتر تولید می شود، ولتاژ بسیار پایین تری تولید خواهد کرد. و شیوه کار فعلی بهینه ترین حالت ممکن برای تولید ولتاژ و جریان مناسب است. ما همچنین تلفات دیگری هم در این میان داریم. الکترون های ما توسط یک مدار بیرونی از یک سوی سلول به سوی دیگر جریان پیدا می کنند. ما می توانیم بخش پایینی را با فلز پوشانده و رسانایی مناسبی را تامین کنیم. اما اگر بخش بالایی را کامل بپوشانیم، آنگاه فوتون ها نمی توانند از درون رسانای مات عبور کنند و ما تمامی جریان را به کلی از دست می دهیم. در برخی از سلول های خورشیدی در بالا از رساناهای شفاف استفاده می شود. اگر هم نقاط تماس مان را در دیواره های سلول قرار دهیم. الکترون ها راه واقعا طولانی را لازم است برای رسیدن به نقاط تماس طی کنند. به خاطر داشته باشید که سیلیکون یک نیمه رسانا است و همانند فلز از پس عبور جریان بر نمی آید. و مقاومت داخلی آن نسبتا بالا است. و مقاومت بالا به معنی اتلاف انرژی بالا است. برای به حداقل رساندن این اتلاف، سلول ها را توسط شبکه فلزی می پوشانند که فاصله سفر الکترون ها تا نقاط تماس را به حداقل می رساند. البته این مورد هم باعث بلوکه شدن برخی فوتون ها می شود که اگرچه خیلی کم نیست، اما از مقاومت داخلی نیمه رساناها بسیار کمتر است. اکنون می دانیم که یک سلول خورشیدی چگونه کار می کند. اجازه دهید ببیینیم چگونه می توان انرژی یک خانه را با این تکنولوژی تامین کرد.

 

تامین انرژی خانه با سلول خورشیدی

برای تامین انرژی خانه مان با انرژی خورشیدی به چه چیزی نیاز داریم؟ اگر چه کار به سادگی نصب چند ماژول بر روی پشت بام خانه نیست. و البته چندان هم متفاوت با آن نیست. اول از همه، تمامی پشت بام ها جهت مناسب یا زاویه و شیب لازم برای استفاده کامل از نور خورشید را ندارند. سیستم های فوتو ولتائیک ثابت که امکان رهگیری نور خورشید را ندارد، باید در جهت مناسبی نصب شوند که بیشترین مدت روز و بیشترین مدت سال از نور مستقیم خورشید بهره مند شوند. البته هنگام نصب این نکته هم باید در نظر گرفته شود که شما می خواهید حداکثر برق را در صبح تولید کنید یا هنگام عصر آن را در اختیار داشته باشید. از خانه در زمستان بیشتر استفاده می شود یا تابستانه است. و مطمئنا پنل ها نباید توسط سایه درختان اطراف خانه یا خانه های همسایه ها پوشانده شوند. اگر هم پشت بام شما در جهت مناسبی قرار ندارد، اکنون لازم است درباره اندازه سیستم انتخابی تان تصمیم گیری کنید. این موضوع وقتی پیچیده تر می شود که حقایق دیگری را هم در داستان دخالت دهیم. مثلا اینکه تولید الکتریسیته بستگی به آب و هوا هم دارد که اصلا نمی توان آن را پیش بینی کرد. یا اینکه میزان مصرف الکتریسیته شما کاملا متغیر است. خوشبختانه این موانع به سادگی قابل حل هستند. اطلاعات هواشناسی به ما امکان سنجش میزان تابش ماهیانه خورشید را می دهند. همچنین دیگر فاکتورهای مهم چون روزهای بارانی، ابری و میزان رطوبت را هم برای مان پیش بینی می کنند. شما باید سیستم را بر اساس بدترین ماه طراحی کنید، پس از آن در تمام سال انرژی کافی و حتی اضافی در اختیار خواهید داشت. با در اختیار داشتن این اطلاعات و دانستن میانگین نیاز خانه تان، به راحتی می توانید محاسبه کنید که به چه تعداد ماژول فوتو ولتائیک نیاز دارید. همچنین باید در خصوص ولتاژ سیستم هم از همان ابتدا تصمیم گیری کنید. این چیزی است که با تعداد ماژولی که به صورت سری به یکدیگر متصل می شوند کنترل می شود. 
البته در این میان مشکلاتی هم وجود دارند. اول از همه، هنگامی که خورشید نمی تابد باید چه کنیم؟

 

حل مشکلات سیستم تامین نیروی خورشیدی

زندگی کردن بر اساس حدس و گمان های یک هواشناس احتمالا چندان جذاب و خواستنی به نظر نمی رسد. اما شما چند گزینه اصلی دیگر را پیش رو دارید تا هنگامی که خورشید با شما همراهی نمی کند، از تامین انرژی لازم خانه تان اطمینان داشته باشید. اگر می خواهید کاملا ارتباط تان را با شبکه برق قطع کنید، اما به پنل های خورشیدی هم به طور کامل اعتماد ندارید، پس باید یک جانشین هم برای آنها داشته باشید. برای مثال می توانید از یک ژنراتور کوچک (موتور برق خانگی) استفاده کنید تا هنگام کم شدن برق پنل های خورشیدی به کمک تان بیاید. دومین راه حل استفاده از سیستم ذخیره انرژی به شکل باتری است. متاسفانه باتری ها می توانند هزینه و دردسر نگهداری زیادی را به سیستم فوتو ولتائیک وارد کند، اما در حال حاضر آن را می توان یک ضرورت دانست. یک راه حل دیگر اتصال خانه به شبکه برق شهری است. هنگامی که برق نیاز دارید، آن را می خرید و هنگامی که برق اضافی تولید می کنید آن را می فروشید. با چنین سیستمی شما در واقع از یک سیستم ذخیره بی انتها بهره می برید که هزینه نگهداری چندانی هم ندارد. البته این موضوع بستگی به قوانین و آیین نامه های دولتی و موقعیت مکانی شما هم دارد. در صورتی هم که تصمیم دارید از باتریها استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که باتری به نگهداری و سرکشی دائمی و همچنین جایگزینی دوره ای نیاز دارند. پنل های خورشیدی معمولا عمر ۳۰ ساله دارند، اما عمر باتری ها بسیار کمتر است. از سویی هم به دلیل استفاده از الکترولیت های اسیدی باتری ها به تهویه خوب نیاز داشته و باید از فلزات دور نگه داشته شوند.

 

پیشرفت های تکنولوژی سلول خورشیدی

تا به اینجای کار بیشتر درباره شیوه کارکرد یک سلول خورشیدی یا سیستم فوتو ولتائیک معمولی صحبت کردیم. اما مشکلات و نگرانی ها در زمینه هزینه تمام شده و به صرفه نبودن این سیستم باعث شده که همچنان تحقیقات پایان ناپذیری در خصوص پیدا کردن راه های جدیدی برای مهار انرژی خورشید در جریان باشد تا به آن، امکان رقابت با دیگر منابع انرژی متداول را بدهد. برای مثال سیلیکون تک-کریستال تنها ماده مورد استفاده در سلول های فوتو ولتائیک نیست. سیلیکون های پلی کریستال هم محصول دیگری هستند که برای کاهش هزینه تولید، مورد استفاده قرار می گیرند. البته سلول های تولیدی به اندازه سیلیکون تک-کریستال بازده ندارند. دومین نسل تکنولوژی سلول خورشیدی را با نام سلول های خورشیدی فیلم-نازک می شناسیم. در این سلول ها راندمان قربانی شده، اما محصول تولیدی ارزان تر از کار در آمده و ساخت آن آسان تر شده است. و در نتیجه به طور کلی بازده بهتر می شود. این نسل جدید از سلول های خورشیدی را می توان از مواد مختلفی تولید کرد. از این مواد می توان به سیلیکون غیر متبلور، ارسنیک گالیوم، ایندیوم مس و تلوریوم کادمیوم اشاره کرد. یک استراتژی دیگر برای افزایش راندامان استفاده از دو یا چند لایه مختلف مواد با band gap های متفاوت است. به یاد دارید که بسته به ساختار، فوتون های با انرژی های مختلف را می توان جذب کرد. لذا با قرار دادن مواد با band gap بالاتر بر روی سطح می توان فوتون های با انرژی بالا را جذب کرد و فوتون های با انرژی کمتر را توسط لایه های پایین تر و مواد با band gap کمتر جذب کرد. این گونه کارایی و راندمان بسیار بهتر خواهد بود. به چنین سلول هایی، سلول چند تقاطعی می گویند. این سلول ها می توانند بیش از یک میدان الکتریکی داشته باشند. تکنولوژی فوتو ولتائیک متمرکز یکی دیگر از میادین کاری برای توسعه شیوه دریافت انرژی خورشیدی است. به جای شیوه ساده جمع آوری و تبدیل هر میزان از نور خورشید که به زمین می تابد و تبدیل مستقیم آن به الکتریسیته، در سیستم های فوتو ولتائیک متمرکز، از تجهیزات نوری اضافی همانند لنزها و آیینه ها استفاده می شود تا میزان بیشتری از انرژی خورشید برای راندمان بیشتر بر روی سلول های خورشیدی متمرکز شود. علاوه بر اینکه تولید این سیستم ها گران تر از کار در می آید، آنها برخی مزیت ها هم نسبت به سیستم های مرسوم دارند و همین باعث شده که تحقیقات همچنان بر روی آنها ادامه یابد. همه این نسخه های مختلف تکنولوژی سلول های خورشیدی توسط شرکت های مختلفی حمایت شده و آنها محصولات مختلفی را بر این پایه تولید می کنند. از هواپیماهای مجهز به پنل های خورشیدی تا ایستگاه های فضایی مجهز به سلول خورشیدی و کاربردهای روزمره ای چون پرده ها، لباس ها و کیس های کامپیوتر مجهز به سلول های فوتو ولتائیک. و حتی محققان همچنان به دنبال کشفیاتی جدید تر همچون سلول های خورشیدی اورگانیک هستند.

 

هزینه های انرژی خورشیدی

شاید تا اینجا شما هم ایده استفاده از انرژی خورشیدی را در سرتان پرورانده باشید. درست است که نور خورشید رایگان است، اما الکتریسیته تولیدی توسط سیستم های فوتو ولتائیک این گونه نیست. فاکتورهای زیادی در نصب سیستم های فوتو ولتائیک تاثیر دارند که مهم ترین آنها قیمت است. اولین سوال این است که شما در کجا زندگی می کنید. افرادی که در شهرها و مناطق آفتابی زندگی می کنند، مزیت های بیشتری داشته و انرژی بیشتری هم نسبت به مناطق ابری تولید خواهند کرد. البته قیمت تجهیزات اگر چه در مناطق مختلف متفاوت است، اما در همه جا مهم ترین گزینه است. اما بگذارید به قیمت بپردازیم. با توجه به قیمت های سال ۲۰۰۹، هزینه راه اندازی پنل های خورشیدی خانگی تقریبا ۸ تا ۱۰ دلار به ازای هر وات است. سیستم های بزرگ تر، هزینه بر وات کمتری دارند. اما این را هم باید به خاطر داشت که تقریبا هیچ سیستم انرژی خورشیدی پوشش ۱۰۰ درصدی را برای تان فراهم نمی آورد. لذا هنوز هم شما باید قبض برق را پرداخت کنید، اما میزان آن بسیار کمتر خواهد شد. البته سیستم های خورشیدی هنوز راه درازی دارند تا بتوانند با شرکت های توزیع برق رقابت کنند. اما به لطف تحقیقات و بهبود تکنولوژی قیمت ها دائما کاهش می یابند. و روزی خواهد آمد که سیستم های فوتو ولتائیک از نظر قیمت در مناطق شهری به صرفه خواهند شد. یکی از مشکلات کارخانه ها این است که حجم تولید باید بسیار بالا رود تا هزینه ها به صرفه شود. و فعلا چنین درخواستی برای فوتو ولتائیک وجود ندارد و قیمت هنوز به سطح رقابتی نرسیده است. اما جهان روز به روز بیشتر نگران مشکلات زیست محیطی پیش آمده توسط منابع انرژی معمول می شود و توجه بیشتری به انرژی های تجدید پذیر چون نور خورشید دارد. و در اینده این داستان جدی تر هم می شود.

 

داستان انرژی خورشیدی در ایران

تحقیقات روی انرژی های تجدید پذیر و به خصوص انرژی خورشید در ایران هم روز به روز جدی تر شده و اکنون به مرحله ای رسیده است که تولید پنل های خورشیدی هم در ایران انجام می شود. و جالب اینکه مراکز مختلفی هم به این کار مشغول هستند. از سوی دیگر، امسال از نظر حمایت دولتی هم یک نقطه عطف برای انرژی خورشیدی در ایران بود. طبق آیین نامه ها و قوانین فعلی هر کاربر خانگی در ایران اکنون می تواند از وام های خاص بانکی برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی خانگی استفاده کرده و به تولید انرژی مورد نیاز خود بپردازد. و جالب تر اینکه وزارت نیرو، برق مازاد تولیدی را هم با قیمت مناسبی از کاربران خانگی خریداری می کند. اگر چه به عنوان یک درآمد بر روی این کار نمی توان فکر کرد، اما شاید بتواند گوشه ای از هزینه ها را جبران کند.تاريخ : شنبه 26 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

rt.JPG

پژوهشگران دانشگاه کمبریج، موفق به ارائه روشی شدند که با استفاده از آن می‌توان میکروکپسول‌ها را در یک مرحله تولید کرد. توانایی کپسوله کردن مواد درون ساختارهایی به قطر 10 تا 100 نانومتر در حوزه‌هایی نظیر شیمی، زیست شناسی، فناوری نانو، علم مواد، پزشکی، کشاورزی و تشخیص پزشکی اهمیت بسیاری دارد. در این فرایند هم کنترل ساختار کپسول و هم ماده درون کپسول مهم است. امروزه کپسوله کردن مواد کاری زمانبر و دشوار است که معمولا منجر به قربانی کردن برخی کارایی‌ها و عملکرد مواد می‌شود. برای تولید این ساختارها معمولا از یک قالب پوشیده شده از پلیمر استفاده می‌شود. چالش موجود در این روش، آن است که بتوان قالب را حل کرد؛ در حالیکه ماده درونی دست نخورده باقی بماند.اخیرا یک گروه تحقیقاتی به رهبری «کریس آبل» و «اورن شرمن» از دپارتمان شیمی دانشگاه کمبریج موفق شدند روشی برای تولید میکروکپسول‌های هوشمند ارائه کنند. این روش در یک مرحله انجام شده و در آن از قطرات آب و روغن استفاده می‌شود. علاوه ‌بر این می‌توان ماده موجود در این کپسول را به ‌صورت کنترل شده از درون آن آزاد کرد که این کار با محرک‌های مختلف انجام می‌شود.در این روش از میکرو قطرات دیسپرس شده در روغن به‌ عنوان الگو برای تولید ابرمولکول و همچنین از نانوذرات طلا و مولکول‌های استوانه‌ای شکلی به‌ نام کیوکاربیت اوریل (CBs) برای ایجاد میکروکپسول استفاده می‌شود. کیوکاربیت اوریل به‌ صورت یک دستبند عمل کرده که قطرات روغن و آب را به ‌هم متصل می‌کند.این روش مزایای متعددی دارد، برای مثال می‌توان در یک مرحله این ساختارها را در دمای اتاق تولید کرد. بنابراین می‌توان مواد مختلفی را به ‌سادگی درون آنها قرار داد. با کنترل حفره‌های موجود در سطح این کپسول می‌توان مواد موجود در آن را در یک زمان‌بندی مشخص آزاد کرد که این کار با محرک‌های خارجی نظیر دما، نور و pH صورت می‌پذیرد.از کپسول‌ها می‌توان به ‌عنوان زیرلایه در طیف‌سنجی رامان افزایش یافته سطحی و طیف‌سنجی‌های غیرمخرب بسیار حساس استفاده کرد؛ بنابراین می‌توان مواد مختلفی را با استفاده از آن شناسایی کرد.این پروژه توسط ستاد تحقیقات علوم فیزیکی و مهندسی حمایت شده است. موضوع تجاری‌سازی این روش نیز توسط حمایت مالی ERC که به دکتر «شرمن» اعطا شده، انجام شده است.نتایج این تحقیق در نشریه science به چاپ رسیده است.تاريخ : شنبه 26 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

289-2.JPG

فضاپیمای سایوز حامل سه فضانورد آمریکایی و روس پس از پایان یک مأموریت پنج ماهه در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)‌ در میان هوای مه‌آلود جلگه‌های یخ زده قزاقستان فرود آمد. روز جمعه سخنگوی سازمان فضایی فدرال روسیه در بیانیه ای از تأخیر یک روزه بازگشت فضانوردان به زمین بدلیل شرایط نامناسب جوی خبر داد.مأموریت اکتشافی 34 همزمان با بازگشت «کوین فورد» فضانورد آمریکایی، «اولگ نوویستکی» و «اوگنی تارلکین» پایان یافت و فضانوردان پس از سپری کردن 142 روز در فضا به زمین بازگشتند.با بهبود نسبی شرایط آب و هوایی، کپسول سایوز روز شنبه 16 مارس ساعت 03:11 به وقت گرینویچ (06:41 به وقت تهران) در جلگه های سرد و یخ زده شمال غرب قزاقستان به سلامت فرود آمد.وجود شرایط مه آلود هوا تغییرات جزئی در فرود کسپول سایوز ایجاد کرد، اما «راب نوویاس» سخگوی ناسا از سلامت کامل سه فضانورد این پرواز خبر داد.در طول اقامت پنج ماهه در فضا که نخستین تجربه دو فضانورد روس و دومین سفر «کوین فورد» محسوب می شد، فضانوردان دو هزار و 304 بار در مدار زمین گردش کرده و مسافتی معادل 98 میلیون و 1699 هزار کیلومتر را طی کردند.سه خدمه جدید شامل «کریس کسیدی» فضانورد ناسا به همراه «پاول وینوگرادوف» و «الکساندر میسورکین» کیهان نوردان روس در قالب مأموریت اکتشافی 35/36 در تاریخ 28 مارس (هشتم فروردین) توسط کپسول سایوز TMA- 08M از پایگاه فضایی بایکنور قزاقستان راهی فضا شده و به سه خدمه ISS‌ ملحق خواهند شد.ایستگاه فضایی بین المللی (ISS)‌ با هزینه 100 میلیارد دلاری آژانس های فضایی ژاپن، روسیه، کانادا و آمریکا ساخته شده و از سال 2000 میلادی بصورت مستمر پذیرای فضانوردان بین المللی است.

 

 

 

 

(از راست) اوگنی تارلکین و اولگ نوویتسکی به همراه «کوین فورد» فضانورد ناسا

 

 

 

خدمه جدید ایستگاه فضایی(از راست) کریس کسیدی، پاول وینوگرادوف و الکساندر میسورکین

 

 

 تاريخ : شنبه 26 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

. اين كانسپت جالب كه يك وسيله‌نقليه شخصي يا PMV است، براي دو سرنشين طراحي شده كه نفر دوم پشت سر راننده خواهند نشست. شايد به‌نظر شما هم اين خودرو بيشتر شبيه به يك موتورسيكلت مسقف بيايد؛ اما يادتان باشد كه راندن آن نيازي به كلاه ايمني و گواهينامه موتور ندارد.
 
نيروي مورد نياز براي به حركت درآوردن اين خودروي كوچك را دو پيشرانه الكتريكي 2 كيلوواتي كه در ميان چرخ‌هاي جلو خودرو تعبيه شده‌، تأمين مي‌كند. براي حفظ پايداري اين خودرو و ايمني آن مخصوصا در هنگام دور زدن يا عبور از پيچ‌ها از فناوري Active Lean استفاده شده كه اجازه مي‌دهد بدنه خودرو به سمت جاده خم شود و پس از عبور از پيچ به حالت عمودي برگردد.
 
تويوتا كه بيشتر از 10 سال است دارد روي خودروهاي PMV كار مي‌كند، معتقد است در حالي كه خودروهاي PHEV، HV و FCV بهترين انتخاب براي سفرهاي بين‌شهري و طي مسافت‌هاي طولاني هستند، خودروهاي EV مي‌توانند گزينه مناسبي براي سفرهاي درون‌شهري باشند.
 
عرض اين خودرو تنها 850 ميليمتر است كه با توجه به جمع‌وجور بودن آن مي‌تواند در حركت در مناطق شهري مانند يك موتورسيكلت و به‌مراتب امن‌تر از آن عمل كند. لازم به توضيح نيست كه پارك اين خودرو نيز بسيارآسان خواهد بود و بدون توليد آلودگي صوتي و آلايندگي محيط اطراف خود مي‌تواند تا 50 كيلومتر حركت كند.
 
تويوتا تلاش كرده با نمايش اين خودروي كوچك و راحت با سه‌چرخ كه تنها براي دو سرنشين طراحي شده، شكل تازه‌اي از حمل‌ونقل درون‌شهري را به جهان معرفي كند.
 
توان مورد نياز اين خودروي تمام‌الكتريكي را يك پيشرانه الكتريكي كه تنها 5 اسب‌بخار قدرت دارد، تأمين خواهد كرد. i-Road به كمك باتري يون‌ليتيوم خود مي‌تواند بيش از 48 كيلومتر حركت كند. جالب‌تر اينكه سازندگان اين خودروي تمام‌الكتريكي مي‌گويند شارژ مجدد باتري آن با برق خانگي به تنها 3 ساعت زمان نياز خواهد داشت كه در نوع خود فوق‌العاده است.
 
اين خودرو به سادگي مي‌تواند سر پيچ‌ها از يك سمت روي سطح جاده خم شده و بدون اينكه تعادلش به‌هم بخورد به وضعيت عمودي برگردد. همان‌طور كه مي‌توانيد حدس بزنيد i-ROAD اين خاصيت جالب را مديون ژيروسكوپ و سيستم حفظ تعادلي است كه در آن به‌كار گرفته شده است.
 

 احتمالا شما هم در سطح شهر با سه‌چرخه‌های متعددی برخورد کرده‌اید؛ اما هرگز نمونه‌ای مانند کانسپت تازه تویوتا که i-Road نام دارد، ندیده‌اید. این کانسپت جالب که یک وسیله‌نقلیه شخصی یا PMV است، برای دو سرنشین طراحی شده که نفر دوم پشت سر راننده خواهند نشست. شاید به‌نظر شما هم این خودرو بیشتر شبیه به یک موتورسیکلت مسقف بیاید؛ اما یادتان باشد که راندن آن نیازی به کلاه ایمنی و گواهینامه موتور ندارد و جالب‌تر اینکه به سادگی می‌تواند سر پیچ‌ها از یک سمت روی سطح جاده خم شده و بدون اینکه تعادلش به‌هم بخورد به وضعیت عمودی برگردد. همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید i-ROAD این خاصیت جالب را مدیون ژیروسکوپ و سیستم حفظ تعادلی است که در آن به‌کار گرفته شده است.

توان مورد نیاز این خودروی تمام‌الکتریکی را یک پیشرانه الکتریکی که تنها 5 اسب‌بخار قدرت دارد، تأمین خواهد کرد.i-Road به کمک باتری یون‌لیتیوم خود می‌تواند بیش از 48 کیلومتر حرکت کند. جالب‌تر اینکه سازندگان این خودروی تمام‌الکتریکی می‌گویند شارژ مجدد باتری آن با برق خانگی به تنها 3 ساعت زمان نیاز خواهد داشت که در نوع خود فوق‌العاده است.  

تویوتا تلاش کرده با نمایش این خودروی کوچک و راحت با سه‌چرخ که تنها برای دو سرنشین طراحی شده، شکل تازه‌ای از حمل‌ونقل درون‌شهری را به جهان معرفی کند.

عرض این خودرو تنها 850 میلیمتر است که با توجه به جمع‌وجور بودن آن می‌تواند در حرکت در مناطق شهری مانند یک موتورسیکلت و به‌مراتب امن‌تر از آن عمل کند. لازم به توضیح نیست که پارک این خودرو نیز بسیار آسان خواهد بود و بدون تولید آلودگی صوتی و آلایندگی محیط اطراف خود می‌تواند تا 50 کیلومتر حرکت کند.

نزدیک به 40 سال است که تویوتا برای تولید خودروهای کم‌مصرف و سازگار با محیط‌زیست تلاش می‌کند. بخش بزرگی از این تلاش به تولید خودروهای هیبریدی و الکتریکی اختصاص یافته و ثمره آن را به خوبی می‌توان در تولیدات سال‌های اخیر این خودروساز دید.

این شرکت تلاش کرده با تولید فناوری Hybrid Synergy Drive و انطباق آن با نمونه‌های متعددی از خودروهای سازگار با محیط‌زیست، آینده را برای حضور مجموعه‌ای از آنها آماده کند. از میان این خودروها می‌توان به نمونه‌های هیبریدی یا HV، انواع الکتریکی‌هیبریدی پلاگین یا PHEV، خودروهای تمام‌الکتریکی یا EV و وسایل‌نقلیه‌ای که با استفاده از پیل‌های سوختی حرکت می‌کنند و به اختصار با نام FCV شناخته می‌شوند، اشاره کرد.

تویوتا که بیشتر از 10 سال است روی خودروهای PMV کار می‌کند، معتقد است در حالی که خودروهای PHEV، HV و FCV بهترین انتخاب برای سفرهای بین‌شهری و طی مسافت‌های طولانی هستند، خودروهای EV می‌توانند گزینه مناسبی برای سفرهای درون‌شهری باشند.

علاوه بر این کسانی که می‌خواهند از وسایل‌نقلیه دو یا سه‌چرخه استفاده کنند، نیاز به وسیله‌ای دارند که بتواند آنها را در برابر سرما و گرمای هوا حفظ کند و در عین حال هنوز هم کم‌مصرف، با قیمت خرید متوسط و در حد امکان جمع‌وجور باشد. این جمع‌وجور بودن مخصوصا در عرض وسیله‌‌نقلیه باعث می‌شود قدرت مانور آن در خیابان‌ها با موتورسیکلت برابر باشد.

طول این خودرو 2350 میلیمتر، ارتفاع آن 1445 و فاصله‌محوری چرخ‌ها 1700 میلیمتر است. با در نظر گرفتن عرض 850 میلیمتری این خودرو می‌بینیم که 4 دستگاه از آن را می‌توان در فضای اختصاص‌یافته به پارک خودروهای معمولی به راحتی پارک کرد.

نیروی مورد نیاز برای به حرکت درآوردن این خودروی کوچک را دو پیشرانه الکتریکی 2 کیلوواتی که در میان چرخ‌های جلو خودرو تعبیه شده‌، تأمین می‌کند. برای حفظ پایداری این خودرو و ایمنی آن مخصوصا در هنگام دور زدن یا عبور از پیچ‌ها از فناوری Active Lean استفاده شده که اجازه می‌دهد بدنه خودرو به سمت جاده خم شود و پس از عبور از پیچ به حالت عمودی برگردد.تاريخ : شنبه 26 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 


 

 

رایتل كه بعنوان سومین اپراتور تلفن همراه كشور شناخته می‌شود؛ به دنبال اجرای طرحی است كه بر اساس آن مخاطبان دائم این مجموعه بتوانند بصورت نامحدود از امكانات ارتباطی آن استفاده كنند.

 

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از روابط عمومی رایتل، همزمان با فرارسیدن ایام نوروز، اپراتور سوم تلفن همراه به منظور ارائه سرویسی متفاوت با سرویس‌های فعلی موجود در فضای ارتباطات، برای مشتركان پرمصرف خود طرحی را با عنوان 'بی‌نهایت' ویژه مشتركان سیم‌كارت‌های دائمی خود راه‌اندازی كرده است.مشتركان سیم كارت های دائمی رایتل با اشتراك طرح بی نهایت و با پرداخت ماهیانه 50 هزار تومان می‌توانند به صورت نامحدود از خدمات داخل شبكه رایتل همچون مكالمه صوتی، مكالمه تصویری، پیامك، پیام چند رسانه ای و اینترنت پر سرعت همراه استفاده كنند.همچنین هر مشترك سیم كارت دائمی رایتل با ثبت نام در این طرح می‌تواند از 1000 دقیقه مكالمه صوتی و 1000 پیامك خارج از شبكه (تماس با سایر اپراتورهای تلفن همراه یا ثابت)در هر دوره (2 ماهه) استفاده كند.این طرح در حال حاضر ویژه مشتركان سیم‌كارت‌های دائمی رایتل است.ثبت نام طرح بی‌نهایت تنها از طریق وب سایت رسمی رایتل به آدرس www.rightel.ir انجام می‌شود.تاريخ : شنبه 26 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

5-874.jpg

مقامات روسی در حال برنامه‌ریزی برای حفاظت از زمین در برابر ضایعات پرنده فضایی با استفاده از بمبهای اتمی و تجهیز سیارکها با یک چراغ ردگیری هستند. این ایده در پی برخورد یک شهاب‌سنگ در بالای شهر چلیابینسک روسیه در ماه گذشته بوجود آمده که منجر به یک انفجار صوتی و آسیب دیدن نزدیک به 1500 روسی و تخریب ساختمانها شد.«ولادیمیر پاپووکین»، رئیس سازمان فضایی فدرال روسیه، هفته گذشته در نشستی در مجلس علیای پارلمان اظهار کرد که کارکنان وی در حال کار برای شناسایی اجسام فضایی هستند که برای زمین تهدیدآمیز محسوب می‌شوند.«پاپووکین» گفت که استراتژی برای کار بر روی این تهدیدات تا اواخر سال جاری آماده خواهد بود، اگرچه اقدامات موثر در این زمینه تا سال 2020 قابل اجرا هستند.یکی از اولویتها، اتصال یک دستگاه پیگیری بر روی سیارک 305 متری آپوفیس است که قرار است از کنار زمین عبور کند. اگرچه ناسا ماه گذشته اعلام کرد که شانس برخورد آن با زمین یک در یک میلیون است.«پاپووکین» اظهار کرد: ما می‌خواهیم یک ردیاب را بر روی سیارک آپوفیس نصب کنیم تا بتوانیم مدار دقیق آن را تعیین کرده و اقدامات بعدی مرتبط با عبور این سیارک از کنار زمین در سال 2036 را مشخص کنیم.«اولگ شوبین»، یک مقام ارشد سازمان هسته‌ای روسیه در این نشست اظهار کرد که سیارکهای بزرگ را می‌توان با سلاحهای اتمی پیش از ورود آنها به جو زمین از بین برد.«شوبین» گفت: متوقف کردن یک سیارک با عرض بیش از یک کیلومتر به استفاده از ماده اتمی با قدرت بیش از یک مگاتن نیاز دارد. این یک وظیفه علمی جداگانه است که باید حل شود.همچنین «بوریس شوستوف»، مدیر موسسه نجوم آکادمی علوم روسیه اظهار کرد که برای شناسایی زودهنگام اجسام فضایی به تلسکوپهای فوق نیرومند در زمین و فضا نیاز است.شهاب‌سنگی که ماه گذشته بر فراز روسیه منفجر شد، از قدرتی برابر با 30 بمب هیروشیما و جرمی در حدود 10 هزار تن برخوردار بود. تنها بخشهای کوچکی از این شهاب‌سنگ با زمین برخورد کرد.تاريخ : شنبه 26 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

284-4.JPG

سازمان غیرانتفاعی Mars One‌ بعنوان مجری طرح ارسال فضانورد به سیاره سرخ تا سال 2023 میلادی، نخستین قرارداد رسمی برای طراحی لباس مخصوص فضانوردان و امکانات مستعمره فضایی را منعقد کرد.شرکت توسعه فضایی پاراگون (Paragon Space Development)‌ مستقر در آریزونا قرارداد رسمی را با مسئولان هلندی Mars One منعقد کرده است.«گرانت اندرسون» مهندس ارشد و یکی از بنیانگذاران شرکت پاراگون با اشاره به این قرارداد تأکید می کند: هدف از این پروژه، بررسی فناوری و معماری مورد نیاز برای اقامت طولانی مدت انسان در محیط سیاره مریخ است.با توسعه «سیستم پشتیبانی زندگی و کنترل محیطی»، یک فضای مناسب برای اقامت فضانوردان مستقر در مستعمرات مریخ به همراه تأمین نیازهایی هوای پاک و آب فراهم می شود؛ همچنین با طراحی لباس ویژه مریخ نوردان قادر به گردش بر سطح سیاره سرخ خواهند بود.شرکت پاراگون پیش از این نیز در پروژه سرنشین دار دیگری به مریخ حضور پیدا کرده است؛ در پروژه بنیاد الهام مریخ «دنیس تیتو» تا ژانویه 2018 میلادی یک زوج فضانورد راهی سفر رفت و برگشت به سیاره سرخ خواهند شد.هزینه ارسال چهار فضانورد به مریخ تا سال 2023 میلادی بالغ بر شش میلیارد دلار ارزیابی شده است و سازمان Mars One‌ قصد دارد بخشی از این هزینه را توسط سرمایه گذاران خصوصی و حامیان مالی طرح جذب کند.ثبت نام نفرات نخست این سفر بی بازگشت از ماه ژانویه 2013 (دی ماه) آغاز شده است و پس از تأیید شرایط لازم، داوطلبان نهایی از طریق یک برنامه جهانی تا اواخر سال جاری میلادی انتخاب خواهند شد؛ پس از حضور این چهار فضانورد در سال 2023 میلادی، هر دو سال چهار نفر جدید به گروه قبلی ملحق خواهند شد.

 تاريخ : شنبه 26 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

283-4.JPG

فیزیکدانان سرن روز چهارشنبه اعلام کرده اند، ذره کشف شده بیشتر به بوزون هیگز پایه شباهت دارد تا یک «ابر- هیگز» که می تواند اسرار کائنات را مشخص کند. خبر کشف احتمالی ذره «بوزن هیگز» در برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC)‌ در ماه ژوئن 2012 اعلام شد و کیهان شناسان و فیزیکدانان جهان به کشف اسرار شکل گیری کائنات امیدوار شدند.دو گروه مجزا در مرکز سرن برای حصول اطمینان از نتایج بدست آمده، در حال تحقیقات مستقل بر روی پروژه بوزون هیگز هستند.سرن قصد دارد جزئیات بیشتری در خصوص کشف ذره بوزن هیگز را در نشست کارشناسان این مرکز در آلپ ایتالیا اعلام کند و خبر کشف این ذره در سال جاری میلادی می تواند جایزه نوبل فیزیک را برای محققان به ارمغان بیاورد.برخی نشانه های ضعیف از کشف احتمالی ذره ای که می تواند شکاف موجود در مدل استاندارد (SM) را پر کند، بدست آمده است؛ با این حال نشست روز چهارشنبه محققان در ژنو نشان می دهد، این ذره از جهات زیادی به مدل استاندارد 30 ساله بوزن هیگز که شباهت دارد.«برایان پترسن» از اعضای تیم تحقیقاتی Atlas‌ در پروژه هیگز مرکز سرن تأکید می کند: این ذره شباهت زیادی به بوزون هیگز SM‌ یا مدل استاندارد دارد.بسیاری از دانشمندان و کیهان شناسان بر این باورند که نتایج تلاش های سه ساله در مرکز LHC‌ از مارس 2010 تا ماه گذشته میلادی نمی تواند شواهد لازم برای فیزیک جدید، ماده تاریک و ابر تقارن را تأمین کند.برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC)‌ به منظور افزایش قدرت، ماه گذشته میلادی بمدت دو سال خاموش شد و در صورت نتیجه بخش نبودن نتایج بدست آمده، فیزیکدانان سرن تا پایان دهه جاری میلادی شانسی برای کشف احتمالی این ذره نخواهند داشت.تاريخ : شنبه 26 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

800px-Vaginal_speculum.JPG

مخترع ایرانی برای نخستین بار در دنیا موفق به ساخت اسپکولوم یک بار مصرف دو و چهارسو مجهز به نور مستقیم و کیت‌های تشخیصی شد.علی‌رضا سالکی اظهار کرد: اسپکولوم وسیله‌ای کمکی در تشخیص و درمان بیماری‌های زنان و بیماری‌های گوارشی و حلق و دهان است. یکی از مشکلات استفاده از اسپکولوم در معاینه و درمان دسترسی به نور مستقیم است چون با توجه به فاصله موضع معاینه و منبع نور خارجی و ایجاد سایه استفاده از منبع نور خارجی محدودیت‌های زیادی را در دید پزشک یا ماما ایجاد می‌کند، برای رفع این مشکل در اسپکولوم یک بار مصرف ابداعی، منبع نور مستقیما روی دستگاه نصب شده است.وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این، اسپکولوم ابداعی به کیت تشخیص pH مجهز است که کمک موثری در تشخیص نوع عفونت دهانه رحم است.سالکی با اشاره به آغاز تولید انبوه اسپکولوم یک بار مصرف نور مستقیم از فروردین ماه سال آینده خاطرنشان کرد: این محصول در 9 ورژن مختلف عرضه می‌شود که در هر ورژن شکل وکاربرد و نحوه تقسیم فشار وارد بر اهرم در اسپکولوم بهبود می‌یابد به طوری که در ورژن هشتم قابلیت گرفتن تست پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان به دستگاه افزوده می‌شود.وی در ادامه با اشاره به مشکلات استفاده از اسپکولوم‌های دو سوی رایج در اعمال مامایی نظیر کرایو و فریز کردن گفت: با توجه به این که اسپکولوم‌های موجود تنها دو سمت بالا و پایین دهانه واژن را مهار می‌کنند پهلوهای راست و چپ حین اعمال ترمیم زخم دهانه رحم با دستگاه‌ها برخورد کرده و دچار زخم و درد شدید می‌شود، لذا اقدام به ساخت اسپکولوم چهار سو کرده‌ام که هر چهار طرف عضلات واژن را کنار می‌زند و اعمال مامایی و زنان بدون آسیب به عضلات واژن به راحتی انجام می‌شود.سالکی با بیان این که کارایی اسپکولوم ابداعی روی 350 نفر با موفقیت تست شده و نتایج بررسی‌های آن در قالب یک مقاله ISI ارائه شده است، اظهار کرد: این طرح در نمایشگاه ITX مالزی با کسب بالاترین امتیاز در زمینه طرح‌های مداخله‌یی (تکمیل طرح‌های موجود) و تجاری سازی موفق به کسب مدال طلا شده است.این مخترع کرمانشاهی با بیان این که 29 اختراع، سه مقاله ISI و حدود 30 مقاله در نشریات علمی داخلی دارد، تصریح کرد: از ویژگی‌های اسپکولوم یک بار مصرف ابداعی قیمت تمام شده پایین آن است که حدود هزار تومان برآورد شده است که در مقایسه با نمونه‌های خارجی که قابلیت‌های این اسپکولوم را نیز ندارند ارزان‌تر است.تاريخ : شنبه 26 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

امروز صبح یک عکس محو از گلکسی S 4 توسط سامسونگ ارائه شد ولی دقایقی قبل همان منبع چینی که دیروز عکس هایی منتسب به گلکسی S 4 را به بیرون درز داده بود، نسخه ای بسیار شبیه به آنچه در عکس منتشره توسط سامسونگ مشاهده می شود را ارائه کرد. هنوز البته نمی توان با اطمینان گفت که این نسخه نهایی محصول است ولی نمایشگر 5 اینچی، حاشیه های کم نمایشگر به نسبت گلکسی S 3، رابط کاربری TouchWiz سامسونگ و قسمت پشتی بدنه در آن به نمایش در آمده اند که جای تردید کمی باقی می گذارد. به احتمال زیاد این نسخه 2 سیم کارت پرچمدار جدید سامسونگ است که در بازارهایی مثل چین، محبوب تر است و طراحی نسخه بین المللی گلکسی S 4 می تواند کمی با آن تفاوت داشته باشد. به هر حال اگر تلفن به نمایش در آمده در این ویدیو جعلی نباشد، باید گفت که سامسونگ نسبت به سبک طراحی فعلی خود اطمینان خاطر دارد و نیازی به تغییرات دراماتیک در آن، احساس نکرده. این ویدیو را در ادامه مطلب از دست ندهید.   توضیح: صدایی که در پس زمینه ویدیو می شنوید، صدای «جانی آیو» و مهندسان ارشد اپل در حال معرفی آیپد مینی است. به نظر می رسد تهیه کننده ویدیو، قصد شوخی با همه را داشته! تاريخ : چهار شنبه 23 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

بسیاری از کاربران تلفن های برند HTC درباره دوام باتری دستگاه های شان شکایت دارند و این مورد، در کنار این حقیقت که طراحی یکپارچه بدنه امکان تعویض باتری توسط کاربر را تقریباً غیرممکن کرده باعث نگرانی همیشگی در مورد باتری تلفن های HTC شده. اما طبق بررسی های صورت گرفته توسط ExpertReviews درباره دوام باتری HTC One، مشخص شده که باتری 2300 میلی آمپری این محصول جدید از 17 ساعت مکالمه تلفنی (3G) پیشتیبانی می کند و فراتر از آن، تا 8 ساعت و 30 دقیقه پخش بی وقفه ویدیو را نیز تاب می آورد که مورد دوم، بالاتر از میانگین 6 ساعت برای تلفن های هوشمند و امیدوار کننده است. با چنین اعدادی، استفاده بی دغدغه از پرچمدار HTC در طول روز، دیگر نباید یک آرزو باشد. چیزی که با توجه به بزرگ و بزرگ تر شدن نمایشگر تلفن های هوشمند و افزایش چگالی پیکسل آنها، به موردی مهم در تصمیم گیری مشتریان تبدیل شده. 

HTC-One-Talk-time.jpg

نکته قابل ذکر این است که تست های انجام گرفته، با نسخه نهایی سیستم عامل انجام نشده اند و البته انتظار هم نمی رود نتایج نسخه نهایی، چندان بالاتر از نسخه تست باشد. برای اینکه چشم انداز بهتری از اعداد تست باتری One به دست بیاوریم، به تست اکسپریا Z اشاره می کنیم. باتری اکسپریا Z در تست مکالمه 3G تا 16 ساعت و در تست پخش بی وقفه ویدیو تا 5 ساعت و 39 دقیقه دوام آورده. با توجه به بزرگتر بودن نمایشگر اکسپریا Z، پایین تر بودن دوام باتری آن محتمل بود ولی یک اختلاف 3 ساعتی، به احتمال زیاد بر می گردد به تفاوت در مصرف انرژی چیپ های اسنپدرگون 600 و اسنپدرگون S4 Pro. البته در کنار این تست، سایت The Verge نظر متفاوتی دارد. در بررسی این سایت می خوانیم که هنوز باتری دستگاه راضی کننده نیست و در کاربرد عادی، به سختی تا پایان روز دوام آورده. هر چند One نیز مانند اکسپریا Z از حالت صرفه جویی در مصرف باتری (Power Saver mode) برخوردار است که موقع خاموش کردن نمایشگر اکثر ارتباطات بی سیم را قطع می کند ولی به اندازه اکسپریا Z هوشمند نیست تا بتوان بنا به انتخاب، امکان فعال ماندن برنامه های دلخواه در پس زمینه را فراهم کرد که این موجب شکایت The Verge شده. در تست این سایت شامل ارسال توییت، وب گردی و ارسال ایمیل، باتری دستگاه مجموعاً 10 ساعت دوام آورده و از این رو احتمالا در صورت پخش ویدیو با آن نمایشگر با کیفیت و پخش صدا با بلندگوهای استریوی غول آسا، باتری کمتر از این دوام خواهد آورد. به هر حال هنوز نسخه نهایی محصول عرضه نشده و نتایج و گفته های مختلفی در باره باتری آن در اینترنت مشاهده می شود. مطمئناً به زودی بررسی های کامل تری در این باره برای شما قرار خواهیم داد. 

 تاريخ : چهار شنبه 23 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

شرکت ای ام دی قصد دارد سری جدیدی از APU های کم مصرف را وارد بازار کند. در حالی که تنها ۱۱ ماه از معرفی سری Trinity گذشته است. حالا باید با Richland آشنا شوید. این سری در سطح ساختار تفاوت زیادی با سری قبل ندارد و بر همان پایه ۳۲ نانومتری ساخته شده و تعداد ترانزیستورها هم تقریبا تغییری نداشته و از نظر قدرت پردازش خام بر اساس GFLOPs هم تغییر عمده ای مشاهده نمی کنید. اما برخی تغییرات در سری جدید آن را برای ارتقا دلپذیر می کند مانند حرکت به سوی پردازشگر گرافیکی Radeon HD 8000M که گفته می شود بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش در بازدهی بصری به وجود می آورد و مصرف انرژی کمتری هم دارد که حدود یک ساعت به باطری لپ تاپ شما هنگام تماشای ویدیو 720p اضافه خواهد کرد.

 

richland-3dmark.jpg

شرکت ای ام دی ادعا می کند سری Richland نسبت پردازشگرهای پرقدرت مشابه اینتل بسیار بهتر عمل می کند و ارزان تر نیز هست. برای مثال مدل A10-5750M ای ام دی که چهار هسته ای است در مقایسه با مدل Core i7 اینتل در تست 3DMark تا ۵۰ درصد بهتر عمل می کند. در تصویر بالا می توانید یک مقایسه را ببینید. اما این اعداد همه توسط ای ام دی اعلام شده و باید چند وقت دیگر به دنبال تست های مستقل باشید. چیپ های سری Richland از ماه آینده وارد بازار خواهند شد و می توانید آن ها را روی لپ تاپ های جدید ببینید. اما مدل های دسکتاپ و ویژه لپ تاپ های فوق باریک تا تابستان به بازار نمی رسند.تاريخ : چهار شنبه 23 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

در بازار تبلت ها آی پد اپل همچنان پیشتاز بازار است و پرفروش ترین تبلت بازار به حساب می آید. اما اندروید کم کم در این بازار هم در حال رشد جدی است و پیش‌بینی جدید IDC نشان می دهد که اندروید در سال ۲۰۱۳ به سهم ۴۸.۸ درصدی از بازار تبلت ها خواهد رسید. این یک موفقیت سریع برای اندروید است که نسبت به آمار ۴۱.۵ درصدی قبلی رشد خوبی را نشان می دهد. در طرف مقابل، پیش بینی شده که سهم اپل از بازار تبلت ها در سال ۲۰۱۳ به ۴۶ درصد می رسد که نسبت به سهم ۵۱ درصدی در سال ۲۰۱۲ کاهش خواهد داشت. این بررسی می گوید علت اصلی رشد اندروید، تقاضای بازار برای تبلت های ارزان قیمت است که نمایشگری کوچکتر از ۸ اینچ دارند. ورود تبلت هایی مانند گلکسی نوت 8، نکسوس 7، کیندل فایر اچ دی و آی پد مینی هم سبب شده که پیش‌بینی فروش تبلت ها بالاتر رفته و حدود ۱۹۱ میلیون عدد در سال ۲۰۱۳ را شامل شود. اما بهتر است مایکروسافت و ویندوز 8 را هم فراموش نکنیم. IDC فعلا اوضاع خوبی را برای آن پیش‌بینی نکرده. بر این اساس، ویندوز 8 و ویندوز 8 RT روی هم در سال ۲۰۱۳ به ۴ درصد سهم از بازار می رسند و تا سال ۲۰۱۷ نیز تنها قادر به تصرف ۱۰ درصد بازار خواهند بود. شما با این آمار و پیش‌بینی ها موافقید؟تاريخ : چهار شنبه 23 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

چندی پیش با سرویس #۷۳۳* آشنا شدیم. این سرویس که بر مبنای کد های USSD شکل گرفته، سادگی و سرعت را برای عملیات بانکی به ارمغان می آورد. اما اگر به خاطر داشته باشید، در مسابقه جذاب #۷۳۳* ، سه آیپد نسل چهارم در انتظار برندگان است. یکی از جالب ترین نکات این مسابقه این است که برنده شدن به میزان تلاش شما بستگی دارد و شانس و تقدیر در تعیین برنده بی تاثیر هستند. برای برنده شدن یکی از این آیپد ها، باید دوستانتان را دعوت به استفاده از #۷۳۳* کنید و با اینکار امتیاز خود را در جدول شرکت کنندگان بالا ببرید. قبل از اینکه خبر جدید این مسابقه را اعلام کنید، بیایید مروری داشته باشیم به قابلیت ها و مزیت های سیستم #۷۳۳* : 

- پرداخت قبوض آب، برق، گاز و تلفن 
- خرید شارژ ایرانسل و همراه اول
- مشاهده موجودی حساب بانکی
- پرداخت قبض موبایل بدون نیاز به دانستن شناسه قبض
- پرداخت اینترنت وایمکس مبین نت و ایرانسل

اما خبر جدید اینکه، شما هم اکنون می توانید شانس بیشتری برای برنده شدن یک دستگاه آیپد نسل چهارم داشته باشید. تا پیش از این به ازای معرفی هر یک نفر، تنها ۱ امتیاز به شرکت کنندگان افزوده می شد، اما هم اکنون با توجه به اینکه پایان مسابقه نزدیک شده است، شما می توانید با دعوت هر فرد،‌ ۲۰ امتیاز دریافت کنید و رتبه خود در جدول رده بندی را بهبود بخشید. استفاده از سرویس #۷۳۳* و شرکت در مسابقه آن، برای مشترکین ایرانسل و همراه اول طراحی شده و کاملا رایگان است. با این سرویس لذت بانکداری در تلفن همراه خود را تجربه کنید و با به اشتراک گذاری آن، دوستانتان را نیز در این لذت شریک کنید. برای شرکت در مسابقه تنها کافیست به به وب سایت Http://atm733.ir مراجعه کرده و ثبت نام کنید. تاريخ : سه شنبه 22 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

6-744.jpg

دانشمندان سراسر جهان با همکاری یکدیگر دریافته‌اند که می‌توان با ارزیابی طول رشته‌های DNA، میزان عمر باقی مانده را پیش بینی کرد. منطقه اصفهان، محققان با بررسی 20 ساله بر روی بیش از سه هزار و پانصد نفر دریافتند که طول DNA با طول عمر مرتبط است.پژوهشگران با ارزیابی طول رشته‌های DNA موجود در انتهای کروموزم (انتهای فیزیکی کروموزوم موسوم به تلومراست که کروموزوم را از آسیب مصون می‌دارد) گروهی از بیماران قلبی توانستند میزان بقای آنها را پیش‌بینی کنند؛ هرچه تلومرها بلندتر باشد، شانس بیشتری برای عمر طولانی‌تر وجود دارد.تحقیقات پیشین نشان داده است که بلندی تلومر می‌تواند شاخصی برای تعیین سن و سال مورد استفاده قرار گیرد اما این تحقیق حاکی از آن است که تلومر نیز می‌تواند در تعیین میزان عمر باقی ماندۀ بیماران قلبی نیز کاربری داشته باشد.به گفته دکتر "جان کارل کوئیست"، هنگامی که افراد پیر می‌شوند، تلومرهای آنان تا جایی کوتاه می‌شود که دیگر سلول قادر به تقسیم نیست. تلومرهای کوتاه شده با بیماری‌های مرتبط با سن نظیر مشکلات قلبی عروقی یا سرطان و همچنین شرایطی مانند آلودگی هوا، سیگار کشیدن و استرس که باعث شتاب فرآیند پیری می‌شود، در ارتباط است.کوئیست در پایان می‌گوید: معتقدم که طول تلومر می‌تواند در آینده‌ای نزدیک به عنوان راهی در ارزیابی تاثیر روش‌های درمانی بیماری‌های قلبی در نظر گرفته شود. ما پیش از این، با استفاده از آزمایش‌های کلسترول و فشار خون سودمندی درمان‌ها را بررسی می‌کردیم اما این یافته بینش جدیدی را درباره انواع درمان‌ها در اختیار ما قرار خواهد داد.این پژوهش طی نشست علمی سالیانه کالج قلب و عروق آمریکا مطرح شد.تاريخ : سه شنبه 22 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

218-5.JPG

تلسکوپ فضایی هابل تصویر خیره‌کننده‌ای از انفجار آبی رنگ ستارگان جوان در کهکشان مارپیچی IC5052‌ تهیه کرده است. ترکیبی از نورهای زرد، سفید و آبی رنگ در تصویر جدید تلسکوپ هابل، بخشی از کهکشان مارپیچی IC5052‌ را در مجاورت صورت فلکی طاووس به تصویر کشیده است.این ساختار باریک و پیچیده از نورهای درخشان در بین ستارگان کهکشان راه شیری در بخش پیش زمینه و کهکشان‌های دوردست در پس زمینه محاصره شده‌اند.رصد کهکشان مارپیچی از این زاویه، بررسی دقیق ویژگی‌ها و نحوه آرایش آن را دشوار می‌کند.اخترشناسان معتقدند که کهکشان مارپیچی IC5052‌یک کهکشان بسته و محدود است که برخلاف سایر نمونه ها، بازوها از مرکز شروع نشده‌اند، بلکه بازوها به انتهای نوار متصل به میانه کهکشان مرتبط هستند.انفجار نور آبی رنگ پریده در سرتاسر این کهکشان مارپیچی بوضوح دیده می شود که توسط خطوطی از گاز تاریک‌تر و گرد و غبار محاصره شده است؛ این مناطق محل تجمع ستارگان تازه متولد شده بسیار داغ محسوب می‌شودتاريخ : سه شنبه 22 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

untitled-110.JPG

نمونه ‏اولیه بینی الکترونیکی برای تشخیص مقادیر جزئی مواد خطرناک موجود در هوا ‏تولید شد. شرکت «کاربردهای نانومهندسی شده» (‏Nano Engineered Applications‏)‏‎ ‎نمونه ‏اولیه بینی الکترونیکی را بر اساس تحقیقات دکتر «نوسانگ میونگ» استاد دانشکده فنی بورنز ‏دانشگاه کالیفرنیا ارتقاء داده که قادر به تشخیص مقادیر جزئی مواد خطرناک موجود در هوا ‏است.آرایه نانوحسگری که توسط «میونگ» توسعه داده شده، جزء اصلی نمونه اولیه است. این نمونه با بهره‌گیری از نانولوله‌های کربنی عامل‌دار، سموم موجود در هوا را تا مقادیر ‏ppb‏ (ذره در میلیارد) تشخیص می‌دهد. ‏این دستگاه همچنین شامل حسگرهای رطوبت و دما، پورت ‏USB‏ و یک تراشه کامپیوتری است. ‏همچنین «نسخه 2» این نمونه شامل یک واحد بلوتوث و یک دستگاه ‏GPS‏ برای هماهنگ‌سازی با تلفن‌های هوشمند خواهد بود. تیم توسعه در حال ارزیابی این موضوع است که آیا اضافه کردن قابلیت ‏Wi-Fi‏ بر ‏ارزش آن خواهد افزود.این نمونه طوری مهندسی می‌شود که در سه سیستم اساسی، یعنی تلفن هوشمند، یک دستگاه پوشیدنی و ‏یک دستگاه دستی بکار رود. سیستم‌های مختلفی بر اساس نوع کاربرد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.شرکت «کاربردهای نانو مهندسی شده» به طور انحصاری مجوز مالکیت فکری مربوطه را از دانشگاه کالیفرنیا ‏دریافت کرد.‏‎ ‎این نمونه اولیه در تشخیص نشر آلاینده‌های گازهای احتراق و نشت گاز در محل‌های صنعتی، ‏میزان آفت‌کش‌ها در کشاورزی، مواد شیمیایی جنگی و برای کاربرد در امنیت ملی به عنوان سیستم هشداردهنده زیست تروریسم نویدبخش است.‏‎ ‎این شرکت در نظر دارد این محصول را در ظرف یک سال به نمایش ‏بگذارد‎.‎«استیو ابوت»، رئیس شرکت «کاربردهای نانو مهندسی شده» اظهار کرد که این شرکت در حال کار بر روی ‏کاهش اندازه دستگاه و نوشتن نرم افزار برای آن است‎. ‎اندازه فعلی دستگاه در حدود 4 تا 7 اینچ است.‏‎ ‎هدف ‏این است که اندازه این دستگاه به اندازه کارت اعتباری شود.‏‎ ‎در این اندازه، یک حسگر چند کاناله ممکن ‏است تا هشت نوع سم را شناسایی کند. دستگاه حسگر تک کاناله ممکن است به اندازه یک ناخن باشد.‏شرکت «کاربردهای نانومهندسی شده» به دنبال شرکایی است که بتوانند این نسخه تولید شده را تجاری‌سازی کنند. «ابوت» می‌گوید که انتظار می‌رود این دستگاه در ابتدا برای پایش سموم، نشت گاز و نشر آلاینده‌ها در صنایع وارد بازار شود.تاريخ : سه شنبه 22 اسفند 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |