نظرتان درباره پیشرانه ۱۵۰۰ اسب بخار هل‌کت، دو ردیف شنی با سرعت بالا، صندلی‌های مسابقه‌ای و سیستم تعلیق ۱۶ اینچی تانک ریپ‌ساو EV3-F1 چیست؟ یک تانک اسپرت با امکانات لوکس که مانورهای دیدنی و دریفت در تمام سطوح انجام می‌دهد، می‌تواند مثل جانوران وحشی به آسمان پرش کند؛ باید از نزدیک این تانک قدرتمند را ببینید تا باور کنید که شبیه یک غول برف‌روب عمل می‌کند.

تانک ریپ‌ساو/ ripsaw tank

کارکنان هاو اند هاو (Howe & Howe) با تانک‌های زنجیردار بازی می‌کنند و علاقه زیادی به خودروهای مبارز غول‌پیکر دارند که قادر هستند در انواع شرایط سخت و آف‌رود عملکردی دیدنی از خود نمایش دهند. اما علاقه اصلی این افراد ساخت تانک‌های قدرتمند لوکس است که می‌توانند بیش از ۱۵۰۰ اسب بخار، قدرت تولید کنند. 

تانک ریپ‌ساو/ ripsaw tank

قیمت پایه این تانک لوکس از نیم میلیون دلار شروع می‌شود و با توجه به امکانات جانبی بالا می‌رود. ارباب مسیرهای آف‌رود خجالتی نیست و مثل یک شاهکار صنعتی عمل می‌کند که طبیعت‌گردان، آرزوی رانندگی با آن دارند.

تانک ریپ‌ساو/ ripsaw tank

تانک EV3-F1 دارای یک صندلی برای سرنشین است که با دو زنجیر و پیشرانه هل‌کت همی ۱۱.۹ لیتری همراه می‌شود؛ ریپ‌ساو می‌تواند تا ۱۵۰۰ اسب بخار قدرت تولید کند و در انواع زمین‌های ناهموار و شرایط سخت حرکت کند.

تانک ریپ‌ساو/ ripsaw tank

کابین راننده با تعلیق هوایی ماننده جت جنگنده باز می‌شود و تنها راننده خود را با مهار مسابقه‌ای ۵ نقطه‌ای نگه می‌دارد. سیستم تعلیق تانک ریپ‌ساو قادر است در انواع زمین‌های ناهموار و خشن تا ۴۰ سانتی‌متر تغییر ارتفاع بدهد که به خودروی آف‌رود لوکس اجازه می‌دهد در هر شرایط آب و هوایی و از هر مسیری به‌راحتی عبور کند؛ البته استفاده از چنین امکاناتی، وزن تانک را به ۳۳۱۵ کیلوگرم می‌رساند.

تانک ریپ‌ساو/ ripsaw tank

شاید خیلی‌ها فکر کنند این اعداد غیر واقعی هستند؛ اما تانک ریپ‌ساو در عمل خود را نشان می‌دهد و ثابت می‌کند که واقعا از این توانایی برخوردار است. صحنه‌هایی که این تانک لوکس می‌آفریند دقیقا شبیه جلوه‌های ویژه‌ای است که در فیلم‌های سینمایی هالیوود می‌بینیم؛ با این تفاوت که این‌جا ریپ‌ساو شوخی ندارد. اگر صادق باشیم تاکنون چنین خودروی آف‌رودی ساخته نشده است که بتواند قدرت، مانورپذیری، سرعت و طراحی لوکس را یک‌جا با هم داشته باشد. 

پیش از این ویدئوهای جالبی از تانک ریپ‌ساو EV2 منتشر شده است و همگان نمایش سینمایی آن را در فیلم سریع و خشن مشاهده کرده‌اند. از ویدئوی زیر لذت ببرید و عملکرد عالی هیولای هاو را در مسیرهای برفی ببینید.

 

دانلودتاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

به‌گفته‌ی مقامات دانمارکی، توربین‌های بادی این کشور در سال گذشته میلادی، ۴۳.۴ درصد از کل برق مورد نیاز این کشور را بر طرف کرده‌اند. این رقم جدیدی که از سوی مقامات کشور دانمارک اعلام شده است، عملکرد بهتری نسبت به سال۲۰۱۶ محسوب می‌شود. دولت دانمارک امیدوار است که فعالیت‌های مثبت این کشور در زمینه‌ی انرژی‌های پاک، موجب تشویق دیگر کشورهای جهان شود. لارس لیلهولت، وزیر انرژی دانمارک، گفت:

قیمت انرژی بادی مداوما در حال کاهش است و این کاهش سیر سریعی دارد.

دانمارک، مدت‌ها است که در زمینه‌ی استفاده از انرژی بادی، یکی از پیشرو‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. این کشور در ماه مارس سال گذشته، موفق شد به مدت ۲۴ ساعت مداوم، برق تمامی کشور را با استفاده از انرژی بادی تأمین کند. این موفقیت نشان می‌دهد که دانمارک می‌تواند به هدف خود دست پیدا کند. مقامات این کشور می‌خواهند تا پیش از دهه‌ی ۲۰۳۰، وابستگی کشور به زغال‌سنگ را به‌طور کامل از بین ببرند.

 

تصمیم دولت دانمارک برای استفاده هر چه بیشتر از منابع تجدیدپذیر، بخشی از تلاش جهانی برای کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی است؛ این کشور از این رویکرد، یک منفعت اقتصادی هم می‌برد. بزرگ‌ترین سازنده‌ی توربین در جهان، شرکت وستاس وایند سیستمز (Vestas Wind Systems)، یک شرکت دانمارکی است. علاوه بر این، دولت دانمارک یکی از سهام‌داران عمده‌ی بزرگ‌ترین شرکت فعال در زمینه مزارع بادی دریایی در سطح بین‌المللی یعنی شرکت ارستند (Orsted) است.

دولت دانمارک هنوز هم در پروژه‌های انرژی باد (از دهه‌ی ۱۹۷۰ تاکنون) سوبسیدهایی به شرکت‌ها اختصاص می‌دهد؛ اما لیلهوت (وزیر انرژی دانمارک) اطمینان دارد که دیگر نیازی به چنین سوبسیدهایی نخواهد بود؛ چرا که انرژی بادی برای کشورهایی که مایل به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در مقیاس وسیع هستند، یک گزینه‌ی بسیار مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود.

مقامات دانمارکی می‌خواهند تا پیش از دهه‌ی ۲۰۳۰، وابستگی کشور به زغال سنگ را به‌طور کامل از بین ببرند

همین اواخر گزارش‌هایی منتشر شد که انگلستان موفق شده است دو برابر انرژی حاصل از سوخت زغال سنگ را به‌وسیله‌ی توربین‌های بادی خود به‌ دست آورد و آلمان هم‌اکنون خانه یکی از بزرگ‌ترین توربین‌های بادی جهان است. این توربین ۲۴۶ متری در شهر گایلدورف آلمان واقع شده و قادر به تولید ۱۰۵۰۰ مگاوات ساعت برق در سال است. مناطق خاصی از ایالات متحده آمریکا هم در این زمینه پیشرفت قابل‌ توجهی داشته‌اند؛ از جمله پروژه‌هایی که در کالیفرنیا اجرا شدند و همچنین مزرعه بادی عظیم شرکت آمازون در تگزاس. البته آینده چنین پروژه‌هایی هنوز نامشخص است؛ اما امید زیادی به پروژه‌هایی از این دست می‌رود.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تمرین آتش‌سوزی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

عکس‌هایی که می‌بینید مربوط به یک فیلم سینمایی نیست. این افراد "سرگئی پروکوریف"، "الکساندر گرست" و "سرینا اونون-چنسلور"، فضانوردان ناو سایوز ام.اس-9 هستند که خود را برای سفر به فضا آماده می‌کنند. آنها باید یاد بگیرند در شرایطی که ایستگاه فضایی بین المللی احیانا دچار آتش‌سوزی و یا نشت گاز سمی شده و هوای داخل ایستگاه قابل تنفس نیست، چطور با این اتفاق مقابله کنند و یا  جان خود را نجات دهند.

 با توجه به اینکه تاکنون چند بار در ایستگاه‌های فضایی آتش‌سوزی رخ داده و یا به دلیل نشت گاز هوای داخل ایستگاه مسموم شده است، فضانوردان می‌آموزند که در چنین شرایطی چطور عمل کنند و آتش‌سوزی را خاموش و یا از نشت گاز جلوگیری کنند.

در این عکس‌ها در حقیقت سه سرنشین سایوز ام.اس-9 در حال دادن امتحان به کارشناسان مرکز آموزش فضانوردان هستند و گام به گام کارهای آنها غیر از آنکه ثبت و ضبط می‌شود، با نظارت مربیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

در این عملیات که چند روز پیش انجام شد، آنها چند سناریوی مختلف داشتند. در مرحله اول نشان دادند اگر در ایستگاه آتش‌سوزی رخ دهد، قدم به قدم چه کارهایی را باید انجام دهند. تمام کارها بازسازی شد و آموزشیاران به دقت کارهای آنها را تحت کنترل و ارزیابی قرار دادند.

فضانورد "سرگئی پروکوریف"، "الکساندر گرست" و "سرین اونون -چنسلور" موفق به خاموش کردن یک آتش‌سوزی در بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند، پس از آن آنها هوای داخل ایستگاه را بازسازی و وضعیت عادی را برقرار کردند.

در تمرین دوم آنها در موقعیتی قرار گرفتند که آتش‌سوزی قابل کنترل نبود، بنابراین ادامه حضورشان در ایستگاه غیرممکن بود، به همین دلیل آنها باید به فوریت آماده ترک ایستگاه شده و با پناه بردن به سفینه سایوز خود را برای بازگشت به زمین آماده می‌کردند. در این مرحله، خدمه در حالی که ماسک گاز زده‌اند، لباس فضایی خود را پوشیدند و بعد از فرار به داخل سفینه، آن را از ایستگاه جدا کردند که بخش نهایی تمرین در شبیه‌ساز ناو سایوز مرکز آموزش فضانوردان صورت گرفت.

در پایان کار، گروه مربیان مرکز آموزش، از کار هماهنگ و همکاری خوب فضانوردان در مواقع اضطراری راضی بودند و از آنها به خاطر این کار دقیق و خوب قدردانی کردند.

ناو کیهانی سایوز ام.اس-9 قرار است روز 6 ژوئن 2018 به فضا پرتاب شود و تا نوامبر 2018 در مدار زمین خواهد بود.

 تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

قرص ضدباروری مردان

دانشمندان کشف کرده‌اند که یک عصاره گیاهی که توسط جنگجویان آفریقایی در تیرهای سمی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرفت، می‌تواند ماده کلیدی در ساخت یک قرص ضدباروری برای مردان باشد.

 به نقل از دیلی نیوز، دانشمندان در تلاش برای ساخت اولین قرص کنترل زاد و ولد برای مردان، کشف کردند که عصاره گیاهی که قبلا توسط جنگجویان و شکارچیان آفریقایی و در تیرهای کمان به عنوان یک ماده که موجب ایست قلبی می‌شد مورد استفاده قرار می‌گرفت، می‌تواند عنصر اصلی در رسیدن به این هدف باشد.

این ماده طبیعی "اوابین"(ouabain) نامیده می‌شود و در دو گیاه بومی آفریقا به نام‌های "acokanthera schimperi" یا "arrow poison tree" و "strophanthus gratus" یافت می‌شود.

"اوابین" یک ماده سمی است که می‌تواند باعث آسیب به بافت‌های قلب و منجر به مرگ شود، اما هنگامی که در دوزهای بسیار کم استفاده شود، در واقع در داروهای تجویز شده توسط پزشکان به منظور کنترل فشار خون و درمان بیماران پس از حمله قلبی یافت می‌شود.

محققان در "انجمن شیمی آمریکا" اظهار داشتند که اثبات شده است "اوابین" باروری را در مردان محدود می‌کند، اما سطوح بالای سمی بودن این ماده، حداقل تا الان آن را برای این منظور نامناسب می‌کرد.

دانشمندان یک ماده مشابه با "اوابین" با تنوع ترکیب و ساختار مولکولی اندکی متفاوت ایجاد کرده‌اند که برای تاثیر بر روی پروتئین خاصی در اسپرم طراحی شده است و توانایی شنا کردن آن را کنترل می‌کند.

اگر سلول‌های اسپرم قادر به شنا نباشند، نمی‌توانند به تخمک برسند و بارور شوند.

گروه تحقیقاتی ترکیب جدید "اوابین" خود را در موش‌ها آزمایش کردند و متوجه شدند که آنها نابارور شدند و همچنین سلامت کلی حیوانات را به خطر نینداخته است.

دانشمندان همچنین معتقدند که اثرات این قرص مانند قرص‌های ضدبارداری که به طور گسترده توسط زنان استفاده می‌شود، به طور کامل برگشت‌پذیر است، چرا که هنگامی که "اوابین" سیستم بدن موش‌ها را ترک کرد، سلول‌های جدید اسپرم تحت تاثیر قرار نگرفتند.

این قرص کنترل باروری مردان هنوز بر روی انسان آزمایش نشده است، اما تحقیقات جدید یک گام رو به جلو برای ساخت قرص‌های پیشگیری از بارداری برای مردان است.

این مطالعه در مجله ACS منتشر شده است.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

گوشی تاشدنی

شرکت ال‌جی که حق اختراع نمایشگر تاشدنی جدیدی را ثبت کرده که گوشی‌های این شرکت را قادر می‌سازد به یک تبلت تبدیل شوند.

 به نقل از دیلی‌میل، چندی پیش شرکت ال‌جی پتنت یک گوشی موبایل که هنوز نامگذاری نشده است، را به ثبت رسانده بود که نشان دهنده این بود که این شرکت کره‌ای چه طرحی برای گوشی قابل انعطاف خود در نظر گرفته است.

این پتنت در ماه ژوئیه سال گذشته به ثبت رسید ولی هم‌اکنون عمومی شده است.

ارائه این پتنت در شرایطی است که شرکت‌های رقیب همچون اپل، سامسونگ و ZTE نیز طرح‌هایی را برای ساخت گوشی‌های هوشمند تاشو ارائه داده‌اند. 

در فایل‌های ارائه شده توسط ال‌جی دو کانسپت وجود دارد که هر دو نشان دهنده یک تلفن همراه با نمایشگر قابل انعطاف هستند که از وسط تا می‌شود.

یک تصویر منتشر شده نشان دهنده موبایلی است که می‌تواند به یک "تبلت هیبریدی"(دومنظوره) تبدیل شود.

به نظر می‌رسد که در قسمت پشت این گوشی دو دوربین وجود دارد. هنگامیکه این گوشی تا می‌شود، صفحه جلویی این دستگاه می‌تواند اطلاعاتی مانند زمان و ساعت را نمایش دهد.

به نوشته پایگاه خبری mashable : ال‌جی همواره در گوشی‌های خود این امکان را به کاربران می‌دهد تا بدون لمس صفحه گوشی، هشدارهای گوشی را چک کنند. این قابلیت در گوشی‌های تاشو ال‌جی نیز وجود خواهد داشت.

نمونه اولیه دیگر نیزمشابه همین مدل است. ولی تفاوت آن در آنجاست که زمانی که گوشی تا می‌شود، می‌توان صفحه گوشی را به یک طرف خم کرد تا یک نمایشگر شفاف ظاهر شود که تاریخ و ساعت را نشان می دهد.

دیگر هموطن ال‌جی یعنی سامسونگ نیز به دنبال توسعه یک گوشی کتاب مانند، تحت عنوان "گلکسی ایکس" است که دارای یک صفحه نمایش ال.ای.دی قابل انعطاف است.

شرکت اپل نیز در ماه نوامبرسال گذشته، پتنت یک گوشی هوشمند را به ثبت رساند که مانند کتاب باز و بسته می شود.

این دستگاه نیز می‌تواند مانند یک گوشی "آیفون" باشد که به تبلت ساخت این شرکت یعنی" آی‌پد" تبدیل می شود.

پتنت ارائه شده ال‌جی نشان دهنده موبایلی است که لولا ندارد و در زمان باز بودن صفحه، حاوی نمایشگر شفاف و یکپارچه است.

طرح مفهومی ZTE برای گوشی هوشمند تاشدنیتاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

با تمام شدن سال ۲۰۱۷، تصمیم گرفتیم تا در مطلبی بهترین موسیقی متن بازی‌های سال ۲۰۱۷ را معرفی کنیم. تمامی ساندترک‌‌های موجود در این مطلب، لایسنس رایگان هستند و اگر ساندترک برخی از بازی‌های محبوب شما در این لیست حضور ندارد، به معنی پولی بودن لایسنس آن‌ها است و عدم رعایت قانون کپی‌ رایت خلاف قانون زومجی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شما می‌توانید تمامی ساندترک‌ بازی های موجود در این لیست را به صورت یک فایل در کانال تلگرام زومجی دانلود کنید:

 

 
منبع Zoomg


تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تامسون رویترز (Thomson Reuters) یک شرکت کانادایی با مدیریت بین‌المللی است که در زمینه‌ی رسانه‌های گروهی فعالیت می‌کند. مقر اصلی این شرکت در تورنتو اونتاریو در کانادا واقع است. سهام این شرکت در بورس‌های نیویورک و تورنتو عرضه می‌شود.

برند تامسون رویترز در سال ۲۰۰۸ و پس از خرید گروه رسانه‌ای رویترز توسط شرکت تامسون، تأسیس شد. در حال حاضر اکثر سهام این برند متعلق به شرکت وودبریج، از دارایی‌های خانواده‌ی ثروتمند تامسون است. تامسون رویترز در سال ۲۰۱۰ از طرف نشریه‌ی اینتربرند به‌عنوان برترین برند کانادا انتخاب شد. این شرکت در حال حاضر در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا فعال است و بیش از ۴۵ هزار کارمند دارد.

تاریخچه تأسیس

همانطور که گفته شد، تامسون رویترز از ادغام دو شرکت تامسون و گروه رسانه‌ای رویترز تأسیس شده است. هر یک از این دو شرکت، سابقه و تاریخچه‌‌ای طولانی در صنعت رسانه دارند.

شرکت تامسون (Thomson Corporation)

شرکت تامسون در سال ۱۹۳۴ توسط روی تامسون در اونتاریو و به‌عنوان ناشر روزنامه‌ی تیمینز دیلی تأسیس شد. در سال ۱۹۵۳، تامسون روزنامه‌ی Scotsman را خریداری و به اسکاتلند نقل مکان کرد. گسترش حضور تامسون در میان رسانه‌های اسکاتلندی با برنده شدن فرانچایز تلویزیون این منطقه در سال ۱۹۵۷ سرعت گرفت.

تامسون رویترز در سال ۲۰۰۸ و پس از خرید گروه رسانه‌ای رویترز توسط شرکت کانادایی تامسون تأسیس شد

تامسون در سال ۱۹۵۹ گروه رسانه‌ای کمزلی (Kemsley) را خریداری کرد. این خرید باعث شد که کنترل روزنامه‌ی ساندی تایمز به دست او بیفتد. خرید بعدی، روزنامه‌ی تایمز بود که در سال ۱۹۶۷ اتفاق افتاد.

تامسون در صنایع دیگر نیز دستی بر آتش داشت. او در سال ۱۹۶۵ به صنایع هوایی وارد شد و شرکت بریتانیا ایرویز را خریداری کرد. او در سال ۱۹۷۱ نیز وارد صنایع نفت و گاز شد و در یک کنسرسیوم استخراج در دریای شمال همکاری کرد.

لرد تامسون

در سال ۱۹۷۶ و با مرگ روی تامسون (معروف به لرد تامسون)، شرکت او تمامی فعالیت‌های رسانه‌ای خود را متوقف کرد و روزنامه‌های تایمز، ساندی تایمز و تلویزیون اسکاتلند را فروخت. هدف آن‌ها، گسترش فعالیت‌های صنعت نشر بود. شرکت تامسون در سال ۱۹۸۸، انتشارات Sweet & Maxwell را خریداری کرد. از آن زمان نام شرکت به International Thomson Organisation تغییر کرد. ادغام بعدی در سال ۱۹۸۹ شکل گرفت و این شرکت با روزنامه‌ی تامسون ترکیب شد. این ادغام، شرکت Thomson Corporation را تشکیل داد. اولین خرید پس از این ادغام، انتشارات وست پابلیشینگ بود که در زمینه‌ی ارائه‌ی سرویس‌ها و ابزارهای تحقیقاتی حقوقی فعالیت می‌کند. یکی از معتبرترین سرویس‌های این شرکت، پلتفرم Westlaw است.

گروه رسانه‌ای رویترز (Reuters Group)

پائول جولیوس رویترز یک جوان آلمانی مقیم شهر آخن در امپراطوری پروس بود. او در ۳۴ سالگی و در میانه‌ی دهه‌ی ۱۸۵۰ متوجه قابلیت تلگراف برای ارسال اخبار شد. او معتقد بود با استفاده از تلگراف می‌توان با سرعت بیشتری اخبار را رد و بدل کرد و نیازی به صبر کردن چندروزه و چند‌هفتگی برای دریافت اخبار نیست.

رویترز

رویترز ابتدا از خطوط تلگراف میان آخن و برلین برای تبادل اخبار استفاده کرد. پس از مدتی برای ارسال خبرهای مهم به مرکز مالی امپراطوری یعنی بروکسل بلژیک، از کبوترهای نامه‌رسان در مسیر برلین به بروکسل استفاده کرد. رویترز در سال ۱۸۵۱ به لندن رفت. او پس از موفقیت در راه‌اندازی خطوط خبری تلگراف زیردریایی، توافقی با بورس‌های لندن و پاریس داشت و اخبار مالی و قیمت سهام‌ها را میان این بورس‌ها رد و بدل می‌کرد.

آژانس خبری رویترز پس از موفقیت در انتشار خبرهای مالی، اعتباری مثال‌زدنی در اروپا کسب کرد. این شرکت اولین رسانه‌ای بود که اخبار را منتشر می‌کرد و تا امروز نیز بسیاری از آژانس‌های خبری مشتری سرویس‌های رویترز هستند. یکی از مهم‌ترین خبرهایی که رویترز به‌عنوان اولین رسانه منتشر کرد، مرگ رئیس جمهور مشهور آمریکا، آبراهام لینکلن بود.

بسیاری از سرویس‌های رسانه‌ای جهان، اخبار خود را از رویترز دریافت می‌کنند

در سال ۱۹۸۴ سهام گروه رویترز به‌صورت عمومی در بورس نزدک و لندن عرضه شد. یکی از نگرانی‌هایی که از همان ابتدای عرضه وجود داشت، سهامداران عمده بودند که ممکن بود استقلال رسانه‌ای گروه را با مشکل مواجه کنند. به همین دلیل قانونی در رویترز تصویب شد که سهامداری بیش از ۱۵ درصد را برای افراد ممنوع می‌کرد. این قانون برای اولین بار برای روپرت مرداک اجرا شد. او قصد داشت شرکتی خریداری کند که با این خرید، مجموع سهام او در رویترز بیش از ۱۵ درصد می‌شد. قانون رویترز پس از خرید شرکت توسط مرداک او را مجبور کرد که مجموع سهامش را به کمتر از ۱۵ درصد کاهش دهد.

رویترز

پس از عرضه‌ی عمومی سهام (IPO)، گروه رویترز فعالت خود را با سرعت بیشتری گسترش داد. آن‌ها سرویس‌های متنوع اخبار مالی و اقتصادی را با همکاری شرکت‌های رسانه‌ای دیگر عرضه می‌کردند. گسترش گروه رویترز به حدی بود که در سال ۱۹۹۵ شرکت Greenhouse Fund را برای پشتیبانی از استارتاپ‌های تکنولوژی تأسیس کردند. یکی از محصولات خاص رویترز در زمینه‌ی اخبار مالی در سال ۲۰۰۶ عرضه شد. آن‌ها سیستمی عرضه کردند که به ماشین‌ها و کامپیوترها اجازه و توانایی خواندن خبرهای مالی و آنالیزهای سهام می‌داد و تجارت خودکار سهام را ممکن می‌ساخت.

خرید رویترز توسط تامسون

شرکت تامسون در ۱۷ آوریل سال ۲۰۰۸، به‌صورت رسمی گروه رویترز را خریداری کرد. پس از این خرید، شرکت تامسون رویترز به‌صورت رسمی تأسیس و سهام آن نیز در بورس‌های نیویورک و تورنتو عرضه شد.

در فوریه‌ی سال ۲۰۱۳، شرکت اعلام کرد که قصد دارد ۲۵۰۰ شغل را در بخش‌های حقوقی، مالی و مدیریت ریسک حذف کند. آن‌ها در اکتبر آن سال نیز ۳ هزار شغل را در همین بخش‌ها حذف کردند. دلایل حذف شغل‌ها، کاهش هزینه‌ها اعلام شد.

رویترز

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، قوانین سهامداری رویترز به هیچ شخص یا سازمانی اجازه نمی‌داد که بیش از ۱۵ درصد از سهام آن را در اختیار داشته باشد. البته خرید این گروه توسط شرکت تامسون، شرکت خانوادگی وودبریج را صاحب ۵۳ درصد از سهام تامسون رویترز کرد. کارشناسان و روزنامه‌نگاران رویترز نگران آن بودند که این خرید و ادغام، استقلال رسانه‌ای آن‌ها را خدشه‌دار کند. این استقلال و بی‌طرفی رسانه‌های رویترز، یکی از نشانه‌های اعتبار آن‌ها در طول سالیان فعالیت بوده است. نگرانی دیگر کارشناسان این سرویس، در حاشیه قرار گرفتن فعالیت‌های رسانه‌ای به خاطر وجود کسب و کار ارائه‌ی اطلاعات مالی در شرکت جدید بود.

 یکی از مدیران رویترز درباره‌ی این نگرانی گفته بود که ادغام با شرکت تامسون، به خاطر شرایط مالی دشوار گروه رسانه‌ای بوده است. پر گیلنهامر در این باره گفته بود که اولین اصل سهامداری رویترز، برای خانواده‌ی تامسون نادیده گرفته خواهد شد؛ اما دلیل آن این است که در شرایط موجود، آینده‌ی رویترز مهم‌تر از اصول سهامداری است. او معتقد بود در صورتی که آینده‌ی رویترز تأمین نشود، اصولی باقی نخواهد ماند که برای آن‌ها تلاش کنند. به هر حال در حال حاضر خانواده‌ی تامسون با مالکیت شرکت وودبریج، درصد بالایی از تامسون رویترز را در اختیار دارند؛ اما با توافق‌های صورت‌گرفته، تعهد داده‌اند که در موارد تصمیم‌گیری با زیرمجموعه‌های مدیریتی باسابقه‌ی رویترز کاملا همکاری کنند.

روند کاری و شرکت‌های زیرمجموعه

مدیر عامل تامسون رویترز در حال حاضر، جیمز سی. اسمیث است. او پیش از این مدیر عامل بخش کسب و کار مجموعه بود. رئیس هیئت مدیره نیز از خانواده‌ی تامسون است و دیوید تامسون نام دارد. تامسون رویترز در هشت بخش اصلی فعالیت می‌کند. این بخش‌ها عبارتند از:

 • مالی
 • راه‌حل‌های مدیریت ریسک
 • مالکیت معنوی
 • حقوقی
 • علوم دارویی
 • آژانس خبری رویترز
 • مالیات و حسابداری
 • تحقیات علمی

شرکت تامسون رویترز در طول سالیان کوتاهی که از تأسیسش می‌گذرد، شرکت‌های متنوع پردازش اطلاعات و آژانس‌های خبری زیادی را به مجموعه‌ی خود اضافه کرده است.

در جولای سال ۲۰۰۹، شرکت Streamlogics به زیرمجموعه‌های این گروه اضافه شد. استریم لاجیکس در سال ۱۹۹۹ تأسیس شده و تمرکز اصلی آن روی استخراج و پردازش اطلاعات است. این شرکت در زمینه‌های متنوع فناوری، مالی و سلامت، داده‌های مفید را برای شرکت‌های بزرگ استخراج می‌کند. شرکت دیگری که در سال ۲۰۰۹ خریداری شد، Vhayu Technologies بود. این شرکت در زمینه‌ی جمع‌آوری و ارائه‌ی اطلاعات تیک کالا فعالیت می‌کرد. تیک کالا نوعی از اطلاعات سهامی است که در خرید و فروش سهام‌های آتی کاربرد دارد.

تامسون رویترز

گروه Hugin هدف بعدی تامسون رویترز بود. آن‌ها این شرکت فعال در زمینه‌ی ارتباط با مشتری و سهامداران را در سپتامبر سال ۲۰۰۹ از NYSE Euronext خریدند. رقم این قرارداد در حدود ۴۰ تا ۴۲ میلیون یورو اعلام شده است. شرکت نرم‌افزاری Abaqus نیز در این سال به مالکیت تامسون رویترز درآمد. این شرکت سرویس‌های مالی و مالیاتی متعددی برای کشورهای اروپایی عرضه کرده بود. شرکت‌های Breaking Views و Sabrix، اهداف بعدی تامسون رویترز بودند که در سال ۲۰۰۹ به این شرکت اضافه شدند.

در حال حاضر تمرکز اصلی تامسون رویترز روی ارائه‌ی سرویس‌های آنالیز و آمار مالی است

در سال‌های بعدی نیز شرکت‌های متعدد آماری، مالی و نرم‌افزاری به تامسون رویترز اضافه شدند. شرکت نروژی Point Carbon یکی از خریدهای این شرکت بود که در زمینه‌ی آنالیز اطلاعات بازار انرژی فعالیت می‌کرد. در دسامبر سال ۲۰۱۱، شرکت توسعه‌ی وبسایت Emochila به تامسون رویترز پیوست. خرید این شرکت به‌منظور توسعه‌ی سرویس‌های نرم‌افزاری تحت فضای ابری خریداری شد.

در ژانویه‌ی سال ۲۰۱۲، بزرگ‌ترین شرکت توسعه‌ی نرم‌افزارهای مالی کانادا یعنی Dr Tax توسط تامسون رویترز خریداری شد. یک سال بعد و در ژانویه‌ی سال ۲۰۱۳، شرکت اطلاعات کاربردی حقوقی Practical Law به زیرمجموعه‌ی بخش حقوقی تامسون رویترز اضافه شد. تمرکز اصلی این شرکت روی اطلاعات آموزشی کاربردی حقوقی و ابزارهای اطلاعاتی برای شرکت‌های حقوقی است. این شرکت در زمان خرید توسط تامسون رویترز، ۷۵۰ کارمند داشت.

در سال ۲۰۱۳، تامسون رویترز با همکاری شرکت‌های بزرگ مالی در سرتاسر جهان، پیام‌رسان Eikon را عرضه کرد. این پیام‌رسان برای ارتباط متخصصان بورس و تجارت‌های مالی استفاده می‌شود و شبکه‌ای عظیم از آن‌ها را گردهم آورده است.

از محصولات انقلابی دیگر این گروه که در بخش انتشار اخبار عرضه شد، Reuter TV نام دارد که اخبار ویدیویی را به بهترین نحو برای مخاطبان عرضه می‌کند. سرویس‌های این تلویزیون اینترنتی، کار را برای ناشران و شرکت‌های تبلیغاتی نیز آسان کرده است.

زیرمجموعه رویترز

در جولای سال ۲۰۱۶، تامسون رویترز اعلام کرد که قصد دارد بخش مالکیت معنوی و علمی خود را به بخش سرمایه‌گذاری خصوصی بفروشد. این فروش، شرکت مستقل Clarivate Analytics را تشکیل داده است که در زمینه‌ی اطلاع‌رسانی‌ علمی در بخش‌های مختلف و همچنین حفظ و پیگیری‌ قانونی مالکیت معنوی تلاش می‌کند.

خریدهای سال‌های اخیر و ادغام‌هایی که در تامسون رویترز انجام شده است، نشان می‌دهد که حرکت عمومی این برند از سمت خبرگزاری به اطلاعات و آنالیزهای مالی در حال تغییر است. به بیان دیگر عمده‌ی درآمدهای شرکت جدید، از فروش اطلاعات مالی و ارائه‌ی سرویس‌های آنالیز اقتصادی جذب می‌شود و می‌توان گفت که نگرانی روزنامه‌نگاران رویترز از ادغام با تامسون، بی‌دلیل نبوده است.

در آخرین آمار ارائه‌شده، درآمد خالص تامسون رویترز در سال ۲۰۱۶، ۱۱.۱۶۶ میلیارد دلار اعلام شد که ۳.۰۹۸ میلیارد دلار از این رقم، سود خالص است. مجموع دارایی‌های این برند در آخرین آمار، ۲۷.۸۵۲ میلیارد دلار گزارش شده است.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ارز رمزپایه و زنجیره‌‌ی بلوکی بعدی در راه است. برطبق گزارشات بلومبرگ، برنامه‌ی پیام‌رسان ژاپنی لاین، جدیدترین کمپانی عمومی است که قصد دارد به بلاک چین و ارزهای رمزپایه بپیوندد.

برخلاف حرکات مبهم برخی از شرکت‌ها، شامل رسانه اجتماعی فراموش‌شده چین و کمپانی آیسد تی، لاین شایستگی داشتن توکن را دارد. این کمپانی درحال‌حاضر هم یک سرویس پرداخت موبایل به نام لاین‌ پی (Line Pay) ارائه می‌دهد و یکی از ویژگی‌های اصلی آن ارز مجازی‌ است که در بازی‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ارز مجازی همچنین برای خرید محتویات پلتفرم لاین شامل طیف وسیعی از استیکر‌ها (برای مکالمات) استفاده می‌شود.

طبق گزارشات بلومبرگ، لاین درحال گفتگو با تعدادی از شرکای بالقوه شامل آپ‌بیت (تبادل بیت‌کوین) بر سر ارتباطات ممکن برای لاین‌ پی و سایر محصولات است. طبق این گزارشات، هدف لاین از این بحث‌ها استفاده بیشتر کاربران از محصولاتش است.

لاین به درخواست برای نظر دادن درباره‌ی این موضوع پاسخی نداده است. عدم تعامل قطعا مسئله‌ای است که لاین از زمان عمومی‌ شدن خود از طریق فهرست‌بندی دوگانه‌ی ژاپن‌-آمریکا که باعث افزایش ۱.۱ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۶ شد، با آن مواجه است.

لاین

طبق ادعای لاین، کاربران ماهانه آن در ماه جولای سال ۲۰۱۶ (دقیقا قبل از فهرست‌بندی) به ۲۱۸ میلیون نفر رسیدند؛ اما این تعداد در اکتبر سال ۲۰۱۷ به ۲۰۳ میلیون کاربر تنزل پیدا کرد. کمپانی لاین همچنین برای اولین بار کاربران خودش را در بازارهای اصلی خود یعنی ژاپن، تایلند، تایوان و اندونزی از دست داد. دوسوم کاربران لاین از این کشورها بودند و از دست دادن آن‌ها مشکل بزرگی است.

قیمت سهام لاین به‌تازگی در ژاپن تغییری ۱۰ درصدی به خود دید؛ اما باید دید آیا سرانجام از زنجیره‌ی بلوکی استفاده خواهد کرد؟ و اگر جواب مثبت باشد، باید ببینیم این کار را به چه شکلی انجام می‌دهد.

مثال‌های دیگری هم از این نوع وجود دارند؛ کین یک پیام‌رسان کانادایی است که ادعا می‌کند کاربران ماهانه آن ۱۵ میلیون نفر هستند و سپتامبر گذشته پیشنهاد اولیه‌ی ارز‌ ‌‌آن، ۱۰۰ میلیون دلار و با هدف توسعه‌ی اکوسیستمی بود که به کاربران، سازندگان محتوا و تبلیغ‌کنندگان، بر اساس میزان جلب‌ توجه، جوایزی اختصاص می‌دهد. در کنار این‌ها، تلگرام که به‌عنوان یک پلتفرم کلیدی در صنعت رمزنگاری ظهور کرده است، قصد دارد پیشنهاد اولیه‌ای ارائه دهد که طبق یافته‌های تک‌کرانچ می‌تواند از یک میلیارد دلار عبور کند.

لاین لزوما نباید ارز اولیه‌ای پیشنهاد کند (قوانین هنوز برای نهادهای عمومی کمی مبهم هستند)، اما می‌تواند از توکن یا زنجیره‌‌ی بلوکی برای جایزه دادن به کاربران برای استفاده از پیام‌رسانش استفاده کند و ازطریق لاین‌پی یا بازی‌هایش پرداخت‌هایش را انجام دهد.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ال‌جی نسخه‌ی ۱۵.۶ اینچی لپ‌تاپ Gram‌ را به بازار ایران عرضه کرد. این لپ‌تاپ به‌صورت انحصاری توسط مادیران به فروش خواهد رسید. ال‌جی در طراحی این محصول به مسئله کاهش وزن و قابلیت حمل و نقل دستگاه اهمیت خاصی داده و موفق شده است وزن لپ‌تاپ را به زیر یک کیلوگرم برساند. علاوه بر وزن کم، این لپ‌تاپ به یکی از بادوام‌ترین باتری‌ها با آخرین تکنولوژی روز تجهیز شده است و می‌توان با یک بار شارژ کردن آن، ۱۵ ساعت از این لپ‌تاپ استفاده کرد. در کنار این لپ‌تاپ ۱۵.۶ اینچی‌، ال‌جی دو مدل ۱۳ و ۱۴ اینچی از همین سری را نیز روانه بازار کرده است تا نیاز کاربران را کاملا پوشش دهد. این دو مدل نیز بسیار قدرتمند هستند و وزنی کمتر از یک کیلوگرم دارند.

با اینکه وزن لپ‌تاپ ۱۵.۶ اینچی Gram ال‌جی بسیار کم است، بدنه منیزیمی آن با استفاده از تکنولوژی مواد نانو کربن، تجربه کیفیت بالایی در اختیارتان قرار می‌دهد و البته در دست گرفتن محصولی با ظرافت و زیبایی Gram‌، صرف نظر از برجستگی‌های فنی آن به خودی خود لذت‌بخش است.

لپ تاپ ال جی Gram

ال‌جی از نظر سخت‌افزاری نیز لپ‌تاپ Gram را دقیق طراحی کرده و وضوح تصویر نمایشگر IPS این محصول را FULL HD در نظر گرفته است. بدین ترتیب تعادل بین قطعات سخت‌افزاری دستگاه و قابلیت شارژدهی باتری آن به بهترین نحو برقرار شده است. لپ‌تاپ Gram 15  ال‌جی به یک پورت اتصال HDMI، دو پورت اتصال USB 3.0، یک پورت اتصال USB 2.0، یک پورت اتصال USB-C و شیار کارت‌خوان Micro SD مجهز است.

لپ تاپ ال جی Gram

حاشیه‌های صفحه‌نمایش LG gram بسیار باریک طراحی شده‌اند تا تجربه تصویری بدون مرز برای شما خلق کنند. صفحه کلید باکیفیت به کار گرفته‌شده در این لپ‌تاپ دارای کلیدهای بزرگی است که تجربه کاربری استثنایی برایتان خلق می‌کند و در حین تایپ کردن با آن هرگز احساس خستگی نخواهید کرد. صفحه کلید مدل ۱۵.۶ اینچی از بخش اختصاصی مربوط به کلید‌های عددی (Num Pad) بهره‌مند است که آن را برای فعالیت‌های مالی و تجاری ایده‌آل می‌کند. همچنین نور پس‌زمینه دومرحله‌ای (Back-light)  آن به شما امکان می‌دهد بدون مشکل در محیط‌های تاریک به کارتان ادامه دهید.

پردازنده استفاده‌شده در خانواده لپ‌تاپ‌های زیبا و جذاب Gram ال‌جی، نسل هفتم از سری Core پردازنده‌‌های شرکت اینتل با نام کبی‌ لیک است که در دو مدل Core i5 و Core i7 موجود خواهد بود. حافظه‌ی رم در نظر گرفته‌شده ظرفیتی ۸ گیگابایتی دارد و حافظه SSD آن‌ها با ظرفیت‌های ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایتی در دسترس خواهد بود.

لپ تاپ ال جی Gram

ال‌جی دو لپ‌تاپ گرم ۱۳ و ۱۴ اینچی را نیز توسعه داده و به بازار عرضه کرده است که وزنشان به کمتر از یک کیلوگرم می‌رسد. صفحه ‌نمایش این دو مدل کوچک‌تر از برادر بزرگترشان است؛ ولی کیفیتی مشابه مدل ۱۵.۶ اینچی دارد. همچنین باتری این دو لپ‌تاپ کاملا مشابه مدل ذکرشده است و به همین خاطر می‌تواند ساعات بیشتری لپ‌تاپ شما را روشن نگه دارد. این میزان برای مدل ۱۳ اینچی به ۱۷.۵ ساعت و برای مدل ۱۴ اینچی به ۱۶.۹ ساعت می‌رسد. از لحاظ مشخصات فنی ال‌جی توانسته است تمام ویژگی‌های مدل ۱۵ اینچی را روی این دو مدل نیز عرضه کند؛ ویژگی‌هایی از جمله پردازنده نسل هفتم اینتل، دارا بودن تمام درگاه‌های مورد نیاز و البته حافظه رم ۸ گیگابایتی که تا ۱۶ گیگابایت قابل ارتقاء خواهد بود‌.

لپ تاپ ال جی Gram

لپ‌تاپ Gram ال‌جی چه از نظر طراحی و چه از نظر سخت‌افزاری محصولی فوق‌العاده و کم‌نظیر است و قابلیت‌های کاربردی آن مورد تحسین بسیاری از منتقدان قرار گرفته‌ است. ال‌جی انتظار دارد عرضه این محصولات با گارانتی معتبر مادیران بتواند استقبال گسترده‌ای از جانب ایرانیان علاقه‌مند به آخرین فناوری‌های روز دنیا به همراه داشته باشد.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

انبوهی از شبکه‌های اجتماعی معروف در دنیا نظیر فیسبوک، توییتر، اسنپ چت و اینستاگرام مشغول فعالیت هستند و در ایران بیشتر از اینستاگرام و تلگرام (که در سطح جهانی محبوبیت آن به دیگر شبکه‌های اجتماعی نمی‌رسد) استفاده می‌کنیم.

کم و بیش همه می‌دانیم که هیچ شخص، شرکت، مجموعه یا کشوری محض رضای خدا فعالیتی انجام نمی‌دهد، مثلا فیسبوک و اینستاگرام از تبلیغاتش کسب درآمد می‌کند، توییتر به واسطه‌ی دیتابیس قدرتمندی که از اطلاعات روزمره افراد دارد، روزگار می‌گذارند و تلگرام نیز ....

تابه‌حال چندین بار شاهد فیلترینگ یا تهدید به فیلترینگ اینستاگرام، تلگرام یا شبکه‌های مشابه بوده‌ایم.

ناگفته نماند که معضل فیلترینگ برای همه ما دردسر‌ساز است، چون امروزه اینستاگرام و تلگرام بستری برای کسب‌وکارهای نوین و آنلاین و یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در سراسر دنیا شده است، یعنی بسیاری از ما از طریق ارائه خدمات در همین شبکه‌های اجتماعی ارتزاق می‌کنیم؛ ولی افسوس از اینکه این بستر در اختیار ما نبوده و طبیعتا سرور‌های آن نیز در خارج از این مرز و بوم است و در مواقع سیاسی و اجتماعی حساس دولت نمی‌تواند آن را پایش کند، لذا آن را فیلتر می‌کند و در این وضعیت خشک و تر ناچارند بسوزند.

حال یک لحظه فکر کنیم، اگر واقعا شبکه‌های اجتماعی داخلی‌ به قدرتمندی اینستاگرام و تلگرام داشتیم و این همه کاربری که در حال حاضر در آن عضو هستند، عضو شبکه‌های اجتماعی ساخت خودمان بودند، بهتر نبود؟ یعنی واقعا نمی‌توانیم شبکه‌های مشابه‌ای بسازیم و آن را مدیریت کنیم؟

اگر بیم این را داریم که از شبکه‌های اجتماعی داخلی استفاده کنیم، کنترل و رصد می‌شویم، مگر هم‌اکنون فعالیت‌هایمان در شبکه‌های اجتماعی‌ نظیر فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و ... رصد نمی‌شود؟ قطعا هر مدیر سیستم و مجموعه‌ای لااقل برای بهبود کارایی نرم افزارش هم که باشد، آن را رصد خواهد کرد.

وقتی که اکثر کانال‌های تلگرام Public هستند و هر شخصی می‌تواند عضو آن شود، یا وقتی پروفایل اینستاگرام‌ را هر شخصی می‌تواند چک کند، ترسمان از چیست؟

آیا بهتر نیست یکبار برای همیشه همت کنیم، هزینه کنیم و از نیروهای توانمندی که در جامعه وجود  دارد استفاده کنیم و شبکه‌های اجتماعی مخصوص خودمان را بسازیم و شروع به استفاده از آن کنیم؟ کسب و کارمان را بر پایه آن بنا کنیم و خیالمان راحت باشد که حداقل سرورهایی که اطلاعات در آن میزبانی می‌شود در کشور خودمان است و دیگر فیلتر نمی‌شویم.

اهل فن می‌دانند که برای راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی کارآمد به دانش برنامه‌نویسی و سخت‌افزار و سرور‌های قوی جهتهاست آن شبکه اجتماعی نیازمندیم و مطمئنا تا به‌حال افراد بسیاری به فکر راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی داخلی افتاده باشند؛ ولی وقتی که کمی پیش می‌روند متوجه می‌شوند که هزینه‌های سرور اختصاصی که بتواند پاسخگوی متقاضیان یک یا چند کشور باشد بسیار بالا است و شاید تنها به همین دلیل از ادامه کار خود منصرف شده‌اند؛ پس قطعا در کشورمان افراد متخصص و برنامه‌نویسی بسیار قوی داریم که بتوانیم شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام و حتی بهتر از آن را نیز به‌ وجود آوریم.

روابط عمومی هاستینگ وب نهاد یکی از معتبرترین مجموعه‌های ارائه‌دهنده خدمات هاست و دامین طی پیشنهادی، اعلام کرد:

هاستینگ وب نهاد، پیشرو در وب پارسی، حامی و اسپانسر بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپ‌های داخلی است و اگر برنامه نویسانی در جامعه‌مان آمادگی ایجاد شبکه‌های اجتماعی داخلی داشته باشند، از آن‌ها حمایت می‌کنیم و سرورهای مورد نیاز برای میزبانی شبکه‌های اجتماعی داخلی یا پروژه‌های استارت آپی مشابه را تامین خواهیم کرد.

لذا برنامه نویسان و مشتاقان این امر یا طرح‌های استارت آپی مشابه، می‌توانند طرح و بیزینس پلن مورد نظر خود را با ذکر مشخصات حقیقی یا حقوقی به آدرس startups@webnahad.net ارسال کنند و در صورتی‌که طرح آنان مورد پذیرش قرار گیرد، از ایشان جهت برگزاری جلسه حضوری دعوت خواهد شد و نیازمندی‌های لازم نظیر هاست، دامین، سرورهای مجازی، سرورهای اختصاصی و موارد این‌چنینی در اختیارشان قرار خواهد گرفت.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت کانادایی بلک‌بری قصد ارائه یک نرم افزار امنیتی سایبری جدید دارد که میزان آسیب‌پذیری برنامه‌های استفاده‌شده در خودروهای خودران را شناسایی می‌کند. این محصول که بلک بری جارویس نام‌گذاری شده است، نخست در اختیار خودروسازان قرار می‌گیرد. این شرکت سابق دنیای گوشی‌ هوشمند امیدوار است در زمینه‌ی کاری جدید خود موفق شود. نرم‌افزار جدید بلک‌بری پتانسیل کاربردی شدن در بیمارستان‌ها و اتوماسیون صنعتی نیز دارد.

به گفته بلک‌بری، شرکت‌های خواستار این سرویس برای استفاده از آن باید در ابتدا مبلغی پرداخت کنند و به ازای نحوه و میزان استفاده از این نرم‌افزار، هزینه‌ی مورد نظر از مبلغ شارژشده کسر خواهد شد (مشابه سیم‌کارت‌های اعتباری). همچنین خودروسازان به‌محض پرداخت اعتبار می‌توانند به‌صورت آنلاین به جارویس دسترسی داشته باشند و در هر مرحله از توسعه نرم افزار خود که باشند، قادر به اسکن فایل‌ها خواهند بود.

حمله جهانی باج‌افزار واناکرای در سال گذشته، به افزایش آگاهی کاربران از نرم افزار امنیتی بلک‌بری که تمرکز عمده خود را بر مدیریت ارتباطات امن با تلفن‌های همراه قرار داده است، کمک شایانی کرد.

به گفته بلک‌بری، نرم افزار جارویس در کارخانه‌های خودروسازی تاتا موتورز و جگوار لندرور مورد آزمایش قرار گرفته است. مدیر اجرایی این آزمایش نیز اعلام کرد که نرم افزار فوق، زمان مورد نیاز برای ارزیابی کد را از ۳۰ روز به هفت دقیقه کاهش داده است.

بلک‌بری در سپتامبر سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد جهت ارائه سیستم عامل خودروهای خودران با شرکت Delphi Automotive Plc به شراکت بپردازد و اوایل سال جاری، با شرکت جستجوی اینترنتی چینی بایدو قرارداد توسعه فناوری وسائل نقلیه خودران امضا کرد. همچنین بلک‌بری اخیرا معاملاتی با شرکت‌هایی نظیر کوالکام، دنسو و فورد در رابطه با این صنعت انجام داده است.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سامسونگ در تولید تراشه‌ی حافظه‌ی GDDR6، گوی سبقت را از دو شرکت هاینیکس و میکرون ربوده و عنوان اولین تولید‌کننده‌ی انبوه این نوع  تراشه‌ را به خود اختصاص داده است. تراشه‌های ۱۶ گیگابیتی (۲ گیگابایت) سامسونگ بر پایه‌ی معماری ۱۰ نانومتری ساخته شده‌اند و در ۱.۳۵ ولت کار می‌کنند. تراشه‌های جدید دارای سرعت ۱۸ گیگابیت بر ثانیه در هر پین هستند و سرعت انتقال آن‌ها به ۷۲ گیگابایت بر ثانیه خواهد رسید. تراشه‌های کنونی GDDR5 سامسونگ با سرعت ۸ گیگابیت (۱ گیگابایت)، علاوه بر  داشتن نصف ظرفیت چیپ‌های جدید، در ۱.۵۵ ولت و با سرعت پایین‌تر ۹ گیگابیت بر ثانیه در هر پین کار می‌کنند. سامسونگ تلویحا در یک کنفرانس خبری قبل از برگزاری نمایشگاه CES 2018به سرعت و قابلیت این نوع از تراشه‌ها اشاره کرده بود. با این حال سرعت این تراشه‌ها به‌طور قابل توجهی سریع‌تر از گفته‌های پیشین سامسونگ مبنی بر سرعت ۱۶ گیگابیت بر ثانیه در هر پین و سرعت انتقال ۶۴ گیگابایت بر ثانیه است.

با توجه به رقابتی که بین سامسونگ با هاینیکس و میکرون وجود دارد، شرکت هاینیکس دست‌به‌کار شد و حدود ۶ ماه پیش جزئیات تراشه‌ی جدید GDDR6 خود را منتشر کرد؛ در همین حال شرکت Micron اعلام کرده است تراشه‌های این شرکت اوایل سال‌ جاری به تولید انبوه خواهند رسید. در جزئیاتی که پیش‌تر توسط هاینیکس اعلام شد، اولین تراشه‌ی GDDR6 این شرکت ‌یک تراشه‌ی ۸ گیگابیتی با سرعت ۱۶ گیگابیت بر ثانیه در هر پین خواهد بود که در ۱.۳۵ ولت کار می‌کند و برنامه‌ی هاینیکس برای عرضه‌ی تراشه‌ی ۱۶ گیگابیتی بعد از عرضه‌ی نمونه‌ی ۸ گیگابیتی آن خواهد بود. در آن سو میکرون هرگز درباره‌ی یک تراشه‌ی خاص جزئیاتی منتشر نکرده است؛ اما پیش‌بینی‌ کرده که تراشه‌‌های GDDR6 این شرکت، با سرعت ۱۲ گیگابیت بر ثانیه شروع شود (سرعتی معادل تراشه‌های کنونی  GDDR5X میکرون) و در نهایت به عرضه‌ی تراشه با سرعت ۱۶ گیگابیت بر ثانیه برسند.

به‌منظور اطمینان بیشتر از تراشه‌ی جدید سامسونگ در رسیدن به سرعت‌های ادعا‌شده و شکست رقبا، مجبور هستیم تا زمان استفاده‌ی این نوع از تراشه‌ روی کارت‌های گرافیک منتظر بمانیم.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هسل‌بلاد (Hasselblad) از دوربین جدید خود با قابلیت ثبتعکس با کیفیت ۴۰۰ مگاپیکسل رونمایی کرد. این دوربین که H6D-400C MS نام دارد، دارای قابلیت مولتی‌شات است. این دستگاه با یک بار نوردهی، عکسی ۱۰۰ مگاپیکسلی ثبت می‌کند؛ اما با استفاده از ویژگی مولتی‌شات، می‌تواند تصاویری با رزولوشن فوق‌العاده بالا و ۴۰۰ مگاپیکسلی ثبت کند.

فناوری مولتی‌شات یا پیکسل‌شیفت در سال‌های اخیر در تعدادی از دوربین‌های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله‌ی این دوربین‌ها می‌توان به سونی a7R III و الیمپوس OM-D E-M5 II اشاره کرد. با استفاده از این فناوری، دوربین تعدادی تصویر مشابه را با پیکسل‌های متفاوت در هر تصویر، ثبت می‌کند. این تصاویر در مرحله‌ی بعد با هم ترکیب می‌شوند و تشکیل یک تصویر با رزولوشن فوق‌العاده بالا می‌دهند که جزئیات بسیار بالاتری نسبت به تک‌تک تصاویر یادشده ارائه می‌دهد.

هسلبلد

مدل H6D-400C MS هسل‌بلاد نسخه‌ی جدید مدل H5D-200c از همین شرکت است که در سال ۲۰۱۴ عرضه شد و قابلیت ثبت تصاویر ۲۰۰ مگاپیکسلی داشت. هسل‌بلاد در مدل جدید این مقدار را دو برابر کرده است.

سنسور H6D-400C MS صد مگاپیکسلی و CMOS است که ابعاد ۵۳.۴ در ۴۰.۰ میلی‌متری دارد. بازه‌ی دینامیک این دستگاه ۱۵ مرحله‌ای و محدوده‌ی ایزوی آن ۶۴ تا ۱۲۸۰۰ است.

هسلبلد

ویژگی مولتی‌شات در هسل‌بلاد قادر است با ثبت ۶ تصویر با تفاوت‌های یک پیکسلی یا ۴ عکس ۱۰۰ مگاپیکسلی با نوردهی‌های مختلف، تصاویر ۴۰۰ مگاپیکسلی ثبت کند. لازم است دوربین در زمان استفاده از قابلیت مولتی‌شات به رایانه متصل باشد.

هسلبلد مولتی شات

در روند ساخت عکس‌های ۴۰۰ مگاپیکسلی، ۴ مرحله نوردهی اول با تفاوت یک پیکسل برای ثبت داده‌های رنگ GRGB صورت می‌گیرد. سپس دو مرحله نوردهی دیگر با تفاوت نیم پیکسلی برای افزایش رزولوشن از ۱۰۰ به ۴۰۰ مگاپیکسل ثبت می‌شوند. فایل حاصل از این روند حجمی برابر با ۲.۴ گیگابایت و از نوع TIFF و ۱۶ بیتی خواهد بود و ابعادی برابر با ۲۳۲۰۰ در ۱۷۴۰۰ پیکسل خواهد داشت.

مولتی شات

بر اساس گزارش هسل‌بلاد، قابلیت مولتی‌شات برای آن دسته از افرادی است که دنبال حداکثر کیفیت و جزئیات خیلی بالا هستند. نمونه تصویری که توسط عکاسی به نام گوران لیجبرگ گرفته شده است، در زیر شاهد هستید.

مولتی شات

برای مشاهده‌ی عکس اصلی با کیفیت واقعی می‌توانید به این لینک از وب‌سایت هسل‌بلاد مراجعه کنید و با زوم کردن، کیفیت تصویر و جزئیات آن را بهتر درک کنید. در زیر قسمتی از عکس فوق در سه حالت نوردهی ثابت، ۴ مرحله‌ای و ۶ مرحله‌ای را به‌صورت کراپ‌شده ملاحظه می‌کنید.

مولتی شات

از سایر مشخصات و ویژگی‌های هسل‌بلاد H6D-400C MS می‌توان به USB نوع C، انتقال داده با سرعت بالا، نمای زنده‌ی ۳۰ فریم بر ثانیه، دو شیار کارت حافظه از نوع CFast 2.0 و SD، نمایشگر ۳ اینچی با ۹۲۰ هزار نقطه، محیط کاربری به سبک گوشی‌ هوشمند، ضبط ویدیوی HD و اولترا HD، طراحی ماژولار، وای‌فای، HDMI، ورودی و خروجی صدا و True Focus II اشاره کرد.

هسل‌بلاد H6D-400C MS از ماه مارس امسال با قیمتی برابر با ۴۷.۹۹۵ دلار روانه‌ی بازار خواهد شد.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

با اینکه بیشتر از یک ماه تا رونمایی رسمی پرچم‌داران جدید سامسونگ زمان باقی مانده، گمانه‌‏زنی‌ها در مورد این دو شدت گرفته است و آخرین اطلاعات به‌دست‌آمده از نشریه ETNews، به مشخصات‌ فنی گلکسی اس 9 و گلکسی اس 9 پلاس اشاره دارد.


در گزارش اخیر اشاره شده است که سامسونگ، از لنزهایی با دیافراگم F1.5 در دوربین پرچم‌داران جدیدش استفاده خواهد کرد. از جمله محصولاتی‌ که در این زمینه به پرچم‌داران گلکسی اس ۹ سامسونگ نزدیک هستند، می‌توان به فبلت ال‌جی وی ۳۰ و سری میت ۱۰ هواوی اشاره کرد که دوربین اصلی آن‌ها، لنز F1.6 دارد.همان‌طور که در شایعات گذشته اشاره شده است، کهکشانی‌های ۲۰۱۸ سامسونگ در بخش عکاسی از یکدیگر متمایز خواهند شد؛ به‏‌ نظر می‌رسد پرچم‌دار ۵.۸ اینچی بعدی این شرکت، یک دوربین ۱۲ مگاپیکسلی با لرزش‌گیر اپتیکال خواهد داشت و نسخه «پلاس» آن با دوربین دوگانه ۱۲ مگاپیکسلی معرفی خواهد شد. آنچه عکاسی با جانشین گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس را جذاب می‌کند، امکان تغییر اندازه دیافراگم لنزهای دوربین است که بر جذب میزان نور هنگام ثبت تصاویر، تأثیرگذار خواهد بود.

فناوری مذکور قابلیت چندان جدیدی نیست؛ گوشی تاشوی W2018 سامسونگ که یک مدل انحصاری برای بازار چین است، از یک دوربین با لنزی با دیافراگم F1.5 استفاده می‌کند. خبرگزاری ETNews مدعی است که تغییر اندازه دیافراگم لنز دوربین از F1.5 به F2.4 ممکن خواهد بود؛ درست مانند آنچه در دوربین‌های DSLR دیده بودیم. پیش از ثبت تصاویر با دوربین اصلی، می‌توانید اندازه دیافراگم دوربین را برای ثبت تصاویر متفاوت تغییر دهید.

گلکسی اس 9

از سوی دیگر، گلکسی اس 9 پلاس به دوربین دوگانه مجهز شده است که دوربین‌های آن، دهانه لنز متفاوتی دارند؛ یکی از سنسورها لنز با F1.5 و لنز مورد استفاده در سنسور دیگر، اندازه دیافراگم F2.4 خواهد داشت. فبلت ۶.۳ اینچی سامسونگ از ترکیب هر دو دوربین به‌صورت هم‌‏زمان برای عکاسی استفاده خواهد کرد. گمان می‌رود در دوربین پرچم‌دار جدید این شرکت، از الگوریتم‌های پیچیده‌ای برای تشخیص عمق و فاصله استفاده شده باشد که در گوشی‌های معمولی کنونی وجود ندارد؛ نتیجه استفاده از این سیستم، ثبت تصاویری با رزولوشن بالا خواهد بود.

در رابطه با دوربین سلفی که بسیاری از علاقه‌مندان مایل به شنیدن جزئیاتی در مورد آن هستند، باید گفت سامسونگ از یک سنسور ۸ مگاپیکسلی استفاده خواهد کرد که فوکوس خودکار دارد و می‌تواند عنبیه چشم را تشخیص دهد. همچنین اشاره شده است که دوربین اصلی در گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس، امکان ثبت فیلم‌های صحنه آهسته را فراهم خواهد کرد.

علاوه‌ بر ارائه‌ی جزئیات در مورد دوربین اصلی، خبرگزاری ETNews به اندازه‌ی صفحه‌نمایش پرچم‌داران ۲۰۱۸ سامسونگ اشاره کرده است. اگر اطلاعات به‌دست‌آمده دقیق باشد، گلکسی اس ۹ از یک نمایشگر ۵.۷۷ اینچی استفاده خواهد کرد و مدل «پلاس» با صفحه‌نمایش ۶.۲۲ اینچی ارائه می‌شود. حافظه رم باعث تفاوت جانشین گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس خواهد شد؛ زیرا تنها فبلت ۶.۳ اینچی سامسونگ از ۶ گیگابایت رم استفاده می‌کند و مدل دیگر با ۴ گیگابایت رم همراه خواهد شد. همچنین اعلام شده است که گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس به ترتیب با باتری ۳۰۰۰ و ۳۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت عرضه می‌شود؛ برای مقایسه، نسل قبل نیز با چنین باتری راهی بازار شده است.

گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس با کم‌ترین قیمت ممکن در بازار چین عرضه خواهند شد؛ این موضوع به‌صورت رسمی توسط مقامات سامسونگ تأیید شده است. البته مشخص نیست این دو گوشی با چه برچسب قیمتی راهی بازار می‌شوند. تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اگر تنها یک چیز وجود داشته باشد که ریچارد برنسون (Richard Branson) در آن تخصص داشته باشد، مطمئنا نحوه‌ی اداره‌ی یک کسب‌وکار است. او تجربه‌ی زیادی در این زمینه دارد و می‌توان گفت با تمام زوایای آن آشنا است. در ادامه‌ی این مقاله‌ی زومیت به بررسی مواردی می‌پردازیم که از نظر مدیرعامل شرکت Virgin برای ساختن یک کسب‌وکار موفق ضروری هستند.

attitude

۱- نگرش و رفتار

A از کلمه‌ی Attitude و به معنای نوع نگرش و رفتار است. ریچارد برنسون معتقد است رفتار مناسب هر شخص باعث تمایز او از سایرین می‌شود. زمانی که شخصی رفتار مناسبی داشته باشد دیگران دوست دارند با او زمان بگذرانند و به موفقیتش کمک کنند. چه کارآفرین باشید و شرکت خودتان را راه‌اندازی کرده باشید یا مدیرعامل یک شرکت دیگر باشید، فراموش نکنید که رفتار نقش مهمی را در کسب‌و‌کار ایفا خواهد کرد.

۲- شجاعت

B از کلمه‌ی Bravery و به معنای شجاعت است. هیچ کسب‌وکاری بدون شجاعت کارآفرین حتی آغاز هم نخواهد شد چه برسد به اینکه بخواهد به موفقیت برسد. همان‌طور که صعود کردن به قله‌ی یک کوه شجاعت می‌خواهد، ایستادگی در برابر چیزی که به آن اعتقاد دارید نیز نیازمند شجاعت است. یک کارآفرین ممکن است تمام زندگی خود را برای موفقیت کسب‌وکارش به خطر بیندازد. برنسون معتقد است یک فرد بدون داشتن شجاعت در زندگی نمی‌تواند به هیچ موفقیتی دست پیدا کند.

۳- اعتمادبه‌نفس

C از کلمه‌ی Confidence و به معنای اعتمادبه‌نفس است. اغلب مردم از دنبال کردن رویاهای خود خودداری می‌کنند زیرا از شکست خوردن می‌ترسند. اما واقعیت این است که تا راه حلی را امتحان نکنید از جواب دادن آن مطمئن نخواهید شد و این دقیقا همان جایی است که اعتماد‌به‌نفس اهمیت پیدا خواهد کرد. برنسون می‌گوید: «اعتمادبه‌نفس همان چیزی است که عمل کنندگان را از رویاپردازان جدا می‌کند.» او در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفت: «زمانی که با شرکت‌های بزرگی مانند کوکاکولا و پپسی تماس می‌گرفتم تا ببینم آیا تمایل دارند آگهی خود را در مجله‌ی من چاپ کنند بسیار نگران بودم. اما بعد از هر تماس اعتمادبه‌نفس بیشتری برای مابقی تماس‌های پیدا می‌کردم.» همین اعتمادبه‌نفس زمینه‌ی موفقیت‌های بعدی او را در شرکت Virgin رقم زد. او در این رابطه گفته است: «خیلی به این موضوع فکر نکنید که حرکت بعدی‌تان چه چیزی خواهد بود، تنها کافی است که شروع کنید. بعد از یک یا دو پیشرفت، اعتمادبه‌نفستان افزایش پیدا خواهد کرد و به موفقیت‌های بیشتری خواهد رسید.»

۴- وکالت دادن

D از کلمه‌ی Deligation به معنای وکالت دادن بوده و در مورد کسب‌وکار به معنای سپردن برخی کارها به افراد متخصص است. یک شخص کارآفرین نقش‌های متعددی را از بازاریابی گرفته تا توسعه دهنده‌ی کسب‌وکار در شرکت ایفا خواهد کرد. اگرچه این کار باعث افزایش مهارت‌ها خواهد شد اما یک فرد باید یاد بگیرد که گاهی اوقات انجام کارهای خود را به دیگران بسپارد. ریچارد برنسون در کودکی به نارساخوانی یا اختلال در دیدن و شنیدن دچار بود و می‌گوید در آن زمان توانسته بود با کمک افرادی که ضعف‌هایش را کامل می‌کردند به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کند. او می‌گوید: «افرادی را در کنار خود جمع کنید که مکمل شما باشند. کسانی که به پیشرفت شما کمک کنند و اجازه دهند به خود و خانواده‌تان رسیدگی کنید و در عین حال با یادگرفتن موضوعات جدید رو به جلو حرکت کنید.»

Excitement

۵- هیجان

E از کلمه‌ی Excitement و به معنای هیجان است. ریچارد برنسون به‌عنوان یک کارآفرین همیشه یک اصل مهم را در زندگی رعایت کرده است. او می‌گوید: «اگر یک پروژه یا فرصت کسب‌وکار جدید من را هیجان زده نکند و شورواشتیاق کارآفرینی را در من زنده نکند، به هیچ عنوان آن را انجام نخواهد داد.» او معتقد است هیجان نداشتن در مورد کاری که انجام می‌دهید و اشخاصی که با آن‌ها کار می‌کنید، یعنی از موفقیت بیشتر و بیشتر فاصله خواهید گرفت.

۶- بخشش

F از کلمه‌ی Forgiveness و به معنای بخشش است. برنسون معتقد است شانس دوم، به رشد و پیشرفت کارمندانش کمک زیادی کرده است و می‌گوید: «زمانی که فرصت دوباره‌ای به فردی می‌دهید، انگیزه و امیدش افزایش پیدا می‌کند و این موضوع واقعا جالب است.» ریچارد برنسون در وبلاگ شخصی خود داستان‌های زیادی در مورد اتفاق‌های زندگی خود منتشر کرده و معتقد است که بخشش بهترین راه حل است. او در دوران دانشگاه ناشر و سردبیر مجله بود و بعد از مدتی متوجه شد شریکش قصد دارد موقعیت او را تصاحب کند. او بعد از گذشت چند سال با همان رفیق خود برخورد کرد و از او خواست تا در شرکت Virgin با هم همکاری داشته باشند و در این رابطه گفت: «بخشش برای هر دوی ما آرامش و موفقیت به همراه داشت.»

برنسون همچنین بعد از اینکه متوجه شد یکی از کارمندانش در حال دزدی کردن از شرکت است، نه تنها او را اخراج نکرد بلکه فرصت دوباره‌ای به او داد و همکاری خوبی میان آن‌ها شکل گرفت. او معتقد است هر شخصی باید آزاد باشد تا بتواند رو به جلو حرکت کند، بخشش سریع‌ترین راه رسیدن به آرامش و خوشحالی است و زندگی کوتاه‌تر از آن است که شخصی ناراحتی‌ها را به دل بگیرد.

۷- کمک کردن

G از کلمه‌ی Giving به معنای بخشندگی و دادن بوده و بخش جدایی ناپذیر یک زندگی پرمعنی است. به عقیده‌ی ریچارد برنسون یکی از بهترین حس‌های دنیا این است که تأثیر کمک خود را در زندگی دیگران ببینید. برنسون در راستای اعتقاد خود شرکت Virgin Unite را بنیان‌گذاری کرد تا مردم را در کنار یکدیگر جمع کرده و تغییرات مثبتی را در دنیا ایجاد کند. برنسون به این جمله‌ی قدیمی چینی که می‌گوید: «قلبی که می‌بخشد، جمع می‌کند.» معتقد است و دیگران را نیز به داشتن چنین نگرشی دعوت می‌کند.

۸- تعطیلات

H از کلمه‌ی Holidays به معنای تعطیلات است. هر شخصی چه کارآفرین باشد یا یک کارمند ساده، بعد از کار بی‌وقفه دچار فرسودگی می‌شود. به عقیده‌ی برنسون، تعطیلات بهترین راه کاهش استرس است. انجام دادن وظایف روزانه لازم و ضروری است اما لذت بردن از آن نیز به همان اندازه مهم است. برنسون هر از گاهی مرخصی می‌گیرد و با دوستان و اعضای خانواده به تعطیلات می‌رود. او با این کار بین کار و زندگی تعادل ایجاد کرده و سلامتی خود را تضمین می‌کند.

۹- نوآوری

I از کلمه‌ی Innovation به معنای نوآوری است. کارآفرینان برای حفظ بقا و برای اینکه بتوانند به موفقیت برسند به ایده‌های نوآورانه و ارائه‌ی محصول یا خدمات جدید نیازمند هستند. محصولاتی که بتواند کار آن‌ها را از دیگران متمایز کند. البته ارائه دادن ایده‌ی جدید به مرحله‌ی اول شروع کار محدود نمی‌شود و تمام مراحل کارآفرینی را در بر می‌گیرد. همچنین این نکته را فراموش نکنید که نوآوری فقط برای کارآفرینی ضروری نیست. هر شخصی که بخواهد در کار و زندگی خود پیشرفت کند باید ایده‌های جدید ارائه دهد. برنسون می‌گوید: «کنجکاو، مشتاق، ریسک‌پذیر و نوآور باشید.»

Jokes

۱۰- شوخی

J از کلمه‌ی Jokes و به معنای شوخی است. شوخی کردن و خندیدن نه تنها باعث می‌شود فرد بهترین تلاش خود را انجام دهد بلکه رابطه‌ی میان افراد را نیز محکم‌تر می‌کند. انجام این کار حتی در کسب‌وکار نیز ضروری است. برنسون به شوخی کردن با کارمندان و دوستانش معروف است و دیگران را نیز به این کار تشویق می‌کند. او می‌گوید: «برخی انسان‌ها چنین رفتاری را بچه‌گانه می‌دانند اما من معتقدم زنده نگه داشتن کودک درون هیچ ایرادی ندارد.»

۱۱- نگهبانان

K از کلمه‌ی Keepers و به معنای نگهبانان است. هیچ شخصی بدون کمک دیگران نمی‌تواند ذره‌ای به موفقیت دست پیدا کند. بنابراین خیلی مهم است که افراد مثبت، شادی‌بخش و مفید را در کنار خودتان نگهدارید. برنسون معتقد است توانایی‌های این افراد باید مکمل ضعف‌های شما باشد. افرادی که به شما چشم‌اندازهای جدیدی ارائه می‌دهند و به عقیده‌ی او مانند نگهبانان هستند. برنسون می‌گوید: «هر کارآفرین و رهبر کسب‌وکاری باید چنین افرادی را در کنار خودش داشته باشد، کسانی که ایده‌ها و چشم‌اندازهای جدیدی را تعریف می‌کنند. اگر چنین افرادی را در کنار خود نداشته باشید هرگز نمی‌توانید موفقیت‌های بزرگ را در ذهن خود مجسم کنید.»

۱۲- یاد گرفتن

L از کلمه‌ی Learning و به معنای یاد گرفتن است. زندگی به معنای یاد گرفتن نکات جدید است و راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. اگر می‌خواهید مانند ریچارد برنسون باشید باید هر روز کارهای جدیدی را امتحان کنید و یاد بگیرید. او معتقد است قرار گرفتن در دنیای بیرون، ریسک کردن و امتحان کردن کارهای جدید برابر با یادگرفتن و تجربه کردن است. او می‌گوید: «گوش دادن یکی دیگر از راه‌های یاد گرفتن موضوعات جدید است. این نصیحت پدرم هنوز در گوشم است که می‌گفت بیشتر از اینکه حرف بزنی به صحبت‌های دیگران گوش بده. هیچ شخصی تا زمانی که در حال صحبت کردن است نمی‌تواند نکات جدید یاد بگیرد. همیشه یک کاغذ و خودکار در کنار خودتان داشته باشید تا مواردی که یاد گرفته‌اید و سوال‌هایی که دارید را یادداشت کنید. شاید باورتان نشود اما خود من تنها با گوش دادن به صحبت‌های دیگران نکات جدیدی یاد گرفته‌ام.»

۱۳- انگیزه

M از کلمه‌ی Motivation و به معنای انگیزه است. همان‌طور که می‌دانید کارآفرینی کار سختی است و شخصی که انگیزه نداشته باشد نمی‌تواند از عهده‌ی سختی‌های آن برآید. یادآوری کردن اهداف، داشتن یک روال و حمایت از اعضای تیم از جمله کارهایی هستند که ریچارد برنسون به طور مرتب انجام می‌دهد. خودتان را در سن ۹۰ سالگی تجسم کنید که روی یک صندلی نشسته‌اید و از خودتان می‌پرسید تا به حال چه کاری برای زندگی‌تان انجام داده‌اید؟ سعی کنید طوری زندگی کنید که با نگاه کردن به گذشته به خودتان نگویید اگر این کار را انجام می‌دادید چه اتفاقی می‌افتاد؟ همچنین به یاد داشته باشید که هرگز نباید پول را به‌عنوان انگیزه‌ی اصلی انتخاب کنید. طبق گفته‌ی کارآفرینان بزرگ، کاری که بخواهد تنها با انگیزه‌ی پول درآوردن انجام شود بهتر است که اصلا انجام نشود.

۱۴- سادگی

N از کلمه‌ی Naivety و به معنای سادگی است. بسیاری از مردم سادگی را یک ویژگی بد برای افرادی می‌بینند که قصد راه‌اندازی کسب‌وکاری را دارند. اما ریچارد برنسون برعکس آن‌ها فکر می‌کند و معتقد است یک مقدار ساده بودن برای هر کارآفرینی ضروری است زیرا انگیزه‌ی کنجکاوی و ریسک‌پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد.

organization

۱۵- سازمان‌دهی

O از کلمه‌ی Organization و به معنای سازمان‌دهی است. یک سازمان از افرادی تشکیل شده است که برای رسیدن به یک هدف مشترک تلاش می‌کنند. با این حال هر شخصی رویکرد متفاوتی دارد و ریچارد برنسون معتقد است که شرکت Virgin یک سازمان سازمان‌دهی شده‌ی بی‌نظم است. برنسون می‌گوید: «سازمان‌دهی داشتن، لزوما به این معنا نیست که همه چیز طبق قوانین پیش برود و قابل پیش‌بینی باشد. بلکه همه چیز با داشتن تعادل امکان پذیر خواهد شد. وجود افراد مختلف با طرز تفکرهای گوناگون همان چیزی است که باعث موفقیت سازمان شده است.»

۱۶- آمادگی

P از کلمه‌ی preparation و به معنای آمادگی است. آمادگی برای سخنرانی یکی دیگر از مهارت‌هایی است که هر کارآفرینی باید داشته باشد. تصور کنید با یک سرمایه‌گذار برخورد کرده‌اید و باید کار خود را برای او توضیح دهید. مطمئنا اگر نتوانید چنین کاری را انجام دهید فرصت بزرگی را از دست خواهید داد. البته این به این معنا نیست که متنی را حفظ کنید و مانند ربات برای دیگران توضیح دهید. مطمئنا این روش سخنرانی نیز هیچ تأثیر مثبتی روی طرف مقابل نخواهد گذاشت. سعی کنید خودتان باشید و از عمق وجودتان صحبت کنید. توضیحات کوتاه ارائه دهید و نهایتا در ۲۵ دقیقه بحث را تمام کنید. مغز انسان بعد از گذشت این مدت نمی‌تواند توجه کافی به حرف‌های طرف مقابل نشان دهد. در صحبت‌های خود خلاقیت داشته باشید و شوخی را فراموش نکنید. مهارت‌ها و کارهایی که انجام داده‌اید را با اعتمادبه‌نفس توضیح دهید.

۱۷- سوال پرسیدن

Q از کلمه‌ی Questioning و به معنای سوال پرسیدن است. یکی از بهترین راه‌ها برای پیدا کردن راه حل سوال پرسیدن است. طبق گفته‌ی ریچارد برنسون هیچ فردی پاسخ تمام سوال‌ها را ندارد و پرسیدن از دیگران می‌تواند جنبه‌های دیگری از موضوع را برای فرد شفاف کند. سوال پرسیدن هیچ موقع نباید به صورت مستقیم انجام شود. پیش از مطرح کردن پرسش با طرف مقابل صحبت کنید و احساس خوبی در او ایجاد کنید. یک کارآفرین باید کنجکاو باشد، از دیگران سوال بپرسد و سپس به حرف‌های طرف مقابل به خوبی گوش دهد.

۱۸- ریسک پذیری

R از کلمه‌ی Risk-taking و به معنای ریسک پذیری است. به عقیده‌ی بسیاری از متخصصان کلمه‌ی کارآفرینی به معنای ریسک کردن است. ریچارد برنسون معتقد است، مسیر کارآفرینی پر از ریسک‌های حساب شده است و مهم نیست که کار خود را به تازگی آغاز کرده باشید یا اینکه پنج سال از تأسیس آن گذشته باشد. برنسون می‌گوید: «کسب‌وکار مانند یک بازی بزرگ شطرنج است و هر کارآفرینی باید حرکت‌های استراتژیک داشته باشد. برخی از موفق‌ترین کارآفرینان همان کسانی هستند که ریسک‌های بزرگی در زندگی انجام داده‌اند.»

۱۹- کارمندان

S از کلمه‌ی Staff و به معنای کارمندان است. مردم، کلید موفقیت یک کسب‌وکار هستند و این افراد همان کسانی هستند که کسب‌وکار خود را با آن‌ها آغاز می‌کنید. هرقدر کارکنان و فرهنگ سازمانی شرکت قوی‌تر باشد، مشتری‌ها نیز احساس بهتری نسبت به برند خواهند داشت. یک نیروی کار راضی و سالم به نوآوری و حرکت رو به جلوی شرکت کمک خواهد کرد. ارتباطات و برطرف کردن نیازهای اساسی افراد کلید اصلی داشتن نیروی کار مثبت و قوی است. برنسون می‌گوید: «یک کسب‌وکار بدون وجود مردم هیچ ارزشی نخواهد داشت. از کارمندان خود مراقبت کنید تا آن‌ها نیز در عوض همین کار را برای شما انجام دهند.»

Tenacity

۲۰- سرسختی

T از کلمه‌ی Tenacity و به معنای سرسختی بوده و پیش‌نیاز موفقیت در کارآفرینی است. ریچارد برنسون در کودکی فرد سرسختی بوده است و همین موضوع کمک کرده است تا به یک کارآفرین موفق تبدیل شود. مطمئنا شجاعت و انگیزه نیز در موفقیت او بی‌تأثیر نبوده‌اند اما اگر سرسختی نبود هرگز نمی‌توانست در روزهای سخت با مشکلات کنار بیاید. برنسون معتقد است که سرسختی به داشتن طرز تفکر خلاقانه‌ی او نیز کمک کرده و باعث شده است مشکلات را بهتر حل کند. پس هیچ موقع تسلیم نشوید و از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید.

۲۱- لباس فرم

U از کلمه‌ی Uniforms و به معنای لباس فرم است. ریچارد برنسون معتقد است لباس کارمندان نقش پررنگی در میزان بهره‌وری آن‌ها دارد. او خودش هیچ موقع کراوات نمی‌گذارد و به کارمندان یکی از شرکت‌های خود اجازه می‌دهد با هر لباسی که راحت هستند کار کنند. اما برای شرکت‌های دیگر خود قوانین سفت و سختی دارد و همه باید از قانون لباس آن شرکت پیروی کنند. البته این موضوع در هر کسب‌وکاری متفاوت است.

۲۲- تازه‌کار

V از کلمه‌ی Virginity و به معنای تازه‌کار بودن است. آیا تا به حال برایتان سوال پیش آمده که چرا ریچارد برنسون نام Virgin را برای شرکت انتخاب کرده است؟ دلیلش این است که او و همکارانش هنگام تأسیس این شرکت همگی تازه‌کار بودند. هر شخصی تا زمانی که کاری را انجام ندهد تازه‌کار است. اما به محض اینکه وارد آن موضوع می‌شود نکات جدید یاد می‌گیرد و تجربه کسب می‌کند. تازه‌کار بودن بد نیست فقط باید یاد بگیرید که مسیر موفقیتتان را هموار کنید.

۲۳- ضعف

W از کلمه‌ی Weakness و معنای ضعف است. هر شخصی در زندگی دارای ضعف است  و نیاز نیست که آن‌ها را بپوشاند یا نادیده بگیرد. بلکه باید از آن‌ها به‌عنوان نقطه‌ی قوت استفاده کند. برنسون در این رابطه می‌گوید: «من دچار نارساخوانی هستم و این به من یاد داد که طرز فکر متفاوتی داشته باشم و بتوانم مشکلات را با روش جدیدی حل کنم.» سعی کنید از ضعف‌هایی که دارید به نفع خودتان استفاده کنید و از افرادی کمک بگیرید که توانایی‌هایشان مکمل شما است.

۲۴- بله گفتن

Y از کلمه‌ی Yes و به معنای بله است. لقب ریچارد برنسون در شرکت Virgin، «دکتر بله» است زیرا این کلمه‌ای است که اغلب اوقات از او خواهید شنید. اگر شخصی کاری که بلد نیستید را به شما پیشنهاد داد پاسخ مثبت بدهید و سپس دنبال این باشید که چگونه این کار را انجام می‌دهند. بله گفتن همیشه با ریسک همراه است و می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی داشته باشد.

۲۵- خوابیدن

Z از کلمه‌ی ZZZ و به معنای خوابیدن است. برنسون معتقد است که هر کارآفرینی باید بهره‌وری بالایی داشته باشد تا بتواند به موفقیت برسد و این موضوع بدون داشتن خواب کافی امکان‌پذیر نخواهد بود.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سامسونگ در نمایشگاه CES ۲۰۱۸ اشاره کوتاهی به 5G کرد؛ اما بر اساس گزارشات، این کمپانی کره‌ای پشت درهای بسته Exynos 5G را به نمایش گذاشت که یک مدل اولیه از مودم 5G مخصوص موبایل است. طبق گفته‌ی BusinessKorea، غول فناوری کره‌ی جنوبی در نظر دارد اتکای خود به تراشه‌های مودم تلکام آمریکا برای گوشی‌های هوشمند 5G را به طرز قابل توجهی کاهش دهد. Exynos 5G می‌تواند باعث شود درصد بیش‌تری از اجزای گوشی‌های نسل بعدی سامسونگ از محصولات ساخت خود این شرکت باشد. سامسنگ انتظار دارد در گوشی‌های ساخت سال ۲۰۱۹ شروع به استفاده از Exynos 5G کند.

بر اساس گزارش BusinessKorea، مودم Exynos 5G به گونه‌ای طراحی شده است تا با مدل‌های بعدی که هنوز ساخته نشده‌اند هم سازگار باشد. Exynos 5G به ویژه از استانداردهای غیر مستقل (NSA) و مستقل (SA) طرح 3GPP پشتیبانی می‌کند. غیر مستقل برای حمایت از اتصال به برج‌های LTE قدیمی‌ و مستقل برای شبکه‌ و برج‌هایی که منحصرا برای شبکه‌ی 5G طراحی و ایجاد شده‌اند.

مودم 5G، پشتیبانی از فرکانس رادیویی را هم در زمینه‌ی تنوع میدان‌ها و هم توانایی استفاده از چند میدان به صورت همزمان، به میزان زیادی افزایش می‌دهد. این مودم از میدان‌های رادیویی که از فرکانس پایین ۶۰۰ مگاهرتز تا فرکانس فوق بالای ۳۹ گیگاهرتز دارند و همچنین میدان‌های فرکانسی میانه که در گوشی‌های 2G، 3G و 4G از آن‌ها استفاده می‌شود، پشتیبانی می‌کند. برای افزایش پهنای باند می‌تواند از تجمع تا هشت میدان ۱۰۰ مگاهرتزی استفاده می‌کند تا به سرعت دانلود حداکثر ۵ گیگابایت بر ثانیه برسد که ۱۰ برابر سریع‌تر از بازه‌ی میانی LTE و پنج برابر سریع‌تر از حداکثر توانایی LTE است.

کوالکام و اینتل سال گذشته از مودم‌های اسنپدراگون X50 و XMM8060 خود رونمایی کردند؛ پیش‌بینی می‌شود گوشی‌هایی که از این تراشه‌ها استفاده می‌کنند در نیمه‌ی اول و میانه سال ۲۰۱۹ عرضه می‌شوند. بنا بر گزارشات، سامسونگ اوایل سال ۲۰۱۹ را برای عرضه اولین گوشی‌های هوشمندی که دارای مودم Exynos 5G هستند در نظر گرفته است.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دپارتمان گازو ریسینگ تویوتا (Toyota Gazoo Racing)، مجموعه‌ای از بااستعدادترین تیم‌های مهندسی صنعت خودروسازی است که بارها جادوی تیونینگ و بهینه‌سازی آن‎ها را در خودروهای مسابقه‌ای تویوتا برای رقابت‌های رالی یا استقامتی دیده‌ایم.  مدتی است که دپارتمان گازو با تست محصولات تویوتا در پیست جهنم سبز به عرضه‌ی مدل‌های بهینه‌سازی شده برای تردد جاده، با پسوند «GRMN» مشغول است. این پسوند مخفف «Gazoo Racing» و پروژه‌ی «Meister of Nürburgring» است که مجموعه‌ای از خودروهای برند تویوتا مانند GT86، Mark X، ویتز، IQ و هاچ‌بک یاریس را شامل می‌شود.

تویوتا یاریس، سبک‌تر و پرقدرت‌تر

Toyota Yaris GRMN 2018 / تویوتا یاریس


 

 

نسل سوم تویوتا یاریس که در کلاس خودروهای شهری قرار می‌گیرد، در سال ۲۰۱۳ در بازار کشورهای مختلف مانند تایلند و اندونزی در طرح‌های بدنه‌ی هاچ‌بک و سدان عرضه شد. یاریس استاندارد تغییراتی مهمی در پلتفرم و شاسی پیدا کرد تا با اضافه شدن دیفرانسیل لغزش محدود (LSD)، فرمان‌پذیری چابک‌تر و سوپرشارژر، پیشرانه‌ی ۱.۸ لیتری آن ۲۰۹ اسب بخار قدرت و ۲۵۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. تیم تیونینگ و مهندسی گازو، در کنار جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته‌ی دستی و وزنی حدود ۱۱۳۵ کیلوگرم، تقریباً سبک وزن‌ترین خودروی این کلاس را به کد GRMN مزین کرد.

پس باید اقرار کنیم که کد GRMN، به قدری اهمیت دارد که خودروهای همراه شده با این کد در تعداد محدود تولید شوند. تولید یاریس GRMN مدل ۲۰۱۸ در بازار جهانی به ۶۰۰ دستگاه و قیمت بیش از ۳۶ هزار دلار محدود شده است. یاریس GRMN علاوه بر تبدیل شدن به یک هاچ‌بک منحصربه‌فرد، با مدل‌هایی چون هیوندای i30 N، فولکس واگنگلف GTI و پولو GTI وارد رقابت شده است.

تمرکز اصلی بر کیفیت سواری

Toyota Yaris GRMN 2018 / تویوتا یاریس


 

 

با این حساب، یاریس GRMN باید خودروی قابل قبولی باشد. البته باید صادقانه گفت که کابین و به‌خصوص داشبورد این مدل، چندان لوکس و زیبا نیست، اما تمام تجهیزات مورد نیاز در آن وجود دارد. سیستم رهیاب ماهواره‌ای (اگرچه که به‌طور کلی، کمی قدیمی به‌نظر می‌رسد)، اتصالات تلفن همراه و پنل فرمان ساده و خوانا در کنار صندلی‌های اسپرت با روکش آلکانترا فضای داخلی یاریس GRMN را بدون کمبود جلوه می‌دهد. شاید اگر صندلی‌های در ارتفاع پایین‌تری نصب می‌شدند، دسترس به فرمان کوچک و خوش‌دست GT86 جدید، راحت‌تر می‌بود.

Toyota Yaris GRMN 2018 / تویوتا یاریس


هرچقدر که فضای داخلی درنظر بیننده معمولی باشد، ظاهر خارجی و بدنه‌ی یاریس GRMN جذاب و اسپرت است. تزئینات قرمز و سیاه رنگ بدنه (تنها آپشن موجود) در کنار جلوپنجره‌ی طرح لانه زنبوری، هاچ‌بک یاریس را از دیگر خودروهای تویوتا جدا می‌کند. همانطور که می‌دانیم این نسخه از یاریس با الهام از مدل مخصوص مسابقات رالی قهرمانی جهان (WRC) ساخته شده است که بدون شک با طراحی آشنای گازو ریسینگ، در خیابان‌ها جلب توجه خواهد کرد.

اما مهم‌ترین سؤال این است که: عملکرد یاریس GRMN در جاده چگونه است؟

Toyota Yaris GRMN

کارشناسان زیادی تأیید کرده‌اند که تست رانندگی یاریس GRMN با تایرهای نیمه مسابقه‌ای بسیار لذت‌بخش بوده است. حتی به لطف تغییر وزن و حمایت دیفرانسیل، بیش‌فرمانی حاصل از رها کردن پدال گاز، لبخند هر راننده‌ای را نمایا می‌کند. فرمان‌پذیری یاریس تربیت شده در نوربرگ‌رینگ، تیز و حساس و سرزنده است؛ با قرار دادن این فرمان‌پذیری در کنار پیشرانه‌ی توربوشارژ ۱.۸ لیتری با حداکثر دور موتور ۷۰۰۰ و ترمزهای پرقدرت با کالیپرهای سفیدرنگ، یاریس GRMN سواری سراسر هیجان در اختیار سرنشینان می‌گذارد.

بهینه‌سازی در جهنم سبز

Toyota Yaris GRMN 2018 / تویوتا یاریس

یاریس GRMN به‌صورت استاندارد با تایرهای برند بریج‌استون (Bridgestone) همراه است؛ اگرچه که یاریس دوست‌داشتنی با این تایرها، همانند بهترین هاچ‌بک‌های دنیا، کمی کم‌فرمانی دارد، ولی عملکرد کلی آن در پیچ‌های تند و ۱۸۰ درجه همچنان خیره‌کننده است. دمپرهای سفارشی برند Sachs و شاسی تقویت شده، کاملاً جوابگوی عملکرد لذت‌بخش یاریس GRMN در بیشتر جاده‌ها هستند.

با اینکه معمولاً خودروهای بهینه‌سازی شده در پیست نوربرگ‌رینگ، فنربندی سفت و محکمی دارند، ولی دمپرهای سفارشی به کیفیت سواری کمک می‌کنند و رانندگی در بزرگراه‌ها و جاده‌های خلوت، با سیستم اگزوز نسبتاً پر سروصدای یاریس، بدون مشکل امکان پذیر است. شاید باتجربه اولین رانندگی با یاریس GRMN، دسته دنده‌ی نسبتاً بزرگ و فرمان‌پذیری حساس آن جلب توجه کند. به‌خصوص دسته دنده که برعکس در مدل‌هایی مانند مزدا میاتا MX-5 یا فوردفیستا ST بسیار کوچک‌تر هستند.

کلام آخر

Toyota Yaris GRMN 2018 / تویوتا یاریس

تمام ۶۰۰ دستگاه موجودی درنظر گرفته شده برای یاریس GRMN پیش‌فروش شده است. با اینکه این خودرو لیاقت این موفقیت را دارد، ولی قیمت آن در برابر فورد فیستا ST یا گلف GTI چندان مناسب نیست. به هرحال یاریس GRMN نه به عنوان یک خودروی کاربردی، بلکه به عنوان یک هاچ‌بک لذت‌بخش تولید شده است و پیش فروش شدن تمام موجودی آن، نشان از موفقیت این خودرو دارد.تاريخ : شنبه 30 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در ادامه‌ی سری مقالات «تماشای گذر زمان» این‌بار اما برخلاف گذشته که نسل‌های مختلف یک مدل خاص را بررسی می‌کردیم، به سراغ گذر زمان بر یک برند و محصولات آن رفته‌ایم. شاید در نگاه اول بررسی تمام مدل‌های یک برند در زمان ۷ دقیقه مشکل به‌نظر برسد، ولی شرکت مورد نظر ما، برند ایتالیایی لامبورگینی (Lamborghini) است که به واسطه‌ی تولید مدل‌های سوپراسپرت و اسپرت، تنوع محصولات کمتری دارد و قابل مقایسه با شرکت‌هایی چون فولکس‌ واگن، فورد و تویوتا  نیست.

Lamborghini / لامبورگینیولی آیا از تعداد دقیق مدل‌های تولیدی گاو خشمگین ایتالیایی اطلاعات دارید؟ لامبورگینی که روزگاری در صنعت تراکتورسازی فعال بود، پس از ورود صحنه‌ی خودروسازی در سال ۱۹۶۳، چه مدل‌هایی تولید کرده است؟ اگر از دوست‌داران جدید این برند باشید، احتمالاً تعداد خودروهای لامبورگینی را در حد ۱۵ یا ۱۶ دستگاه می‌دانید. اما در ویدئویی که کانال یوتیوب CarEvolution تهیه کرده است، ۲۱ مدل مختلف، جذاب و نوستالژیک مشاهده می‌شود. البته نسخه‌های مختلف از یک مدل مانند نسخه‌ی ویژه‌ی سالگرد ۲۵ سالگی کانتاش یا لامبورگینی گالاردو بالبونی در این ویدئو، اشاره نشده است.

Lamborghini / لامبورگینی

اگر جزو طرفداران قدیمی و سرسخت لامبورگینی باشید، احتمالاً با مدل کلاسیک و متفاوت 350GT و پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر آن، به عنوان برگ اول تاریخچه‌ی پرفرازونشیب این برند ایتالیایی آشنایی دارید. از مدل‌هایی چون میورا، دیابلو و مورسیه‌لگو که روزگاری پوستر اتاق جوانان زیادی در سراسر جهان بوده‌اند تا مدل‌های مدرن‌تری چون اونتادور و هوراکان، همه در خانواده‌ی پرافتخار لامبورگینی جایگاه محکمی دارند.

Lamborghini / لامبورگینی


احتمالاً طرفداران نسل جدید محصولات لامبورگینی، مدل‌های کلاسیک و دوست داشتنی چون جالپا (Jalpa)، اوراکو (Urraco) و اسپادا (Espada) را نمی‌شناسند. در مزرعه‌ی تولیدات لامبورگینی، گاوهای خشمگینی مانند جاراما (Jarama) مدل ۱۹۷۰، آخرین مدل موتور جلوی V12 این شرکت هم وجود دارند که همچنان از جذاب‌ترین خودروهای تاریخ هستند. در این ویدئو محصول به‌شدت کمیاب ایزلرو (Islero) مدل ۱۹۶۸ که به عنوان جایگزین 400GT عرضه شد، هم، جلب توجه می‌کند.

Lamborghini / لامبورگینی

 پس از تماشا و شنیدن صدای زیبای پیشرانه‌های مختلف لامبورگینی، در پایان ویدئو چند نکته‌ی جالب آورده شده است:

 • مدل افسانه‌ای میورا (مدل اولیه‌ی P400) به عنوان اولین سوپراسپرت (Supercar) جهان و البته سریع‌ترین خودروی دنیا در آن دوران، از یک نوع مشترک برای موتور و جعبه‌دنده استفاده می‌کرد.
 • مدل کانتش (Countach) اولین خودروی تولیدی جهان با درهای قیچی‌وار بود. این نوع طرح در، امروزه به عنوان «درهای لامبو» نیز شناخته می‌شود.
 • مدل فیس‌لیفت دیابلو (۱۹۹۹) از چراغ‌های جلوی نیسان 300ZX استفاده می‌کرد. در واقع تیم مهندسی لامبورگینی برای پوشاندن نشان NISSAN، از فیبرکربن استفاده کردند.

Lamborghini / لامبورگینی

 • لامبورگینی گالاردو (Gallardo) برادر کوچک‌تر مورسیه‌لگو، با فروش ۱۴ هزار و ۲۲ دستگاه در طول عمر ۱۰ ساله‌ی خود، پرفروش‌ترین محصول این خودروساز ایتالیایی است. درواقع فروش کلی گالاردو تقریباً نزدیک به فروش مجموع دیگر مدل‌های لامبورگینی در طول این ۵۵ سال بوده است.

Lamborghini / لامبورگینی

 • فلیپو پرینی، طراح ارشد مدل اونتادور برای طراحی این مدل، از سوسک، جنگنده‌ی F-22 رپتور و بمب‌افکن رادارگریز B-2 الهام گرفته است.

Lamborghini / لامبورگینی

 • نام مدل تولید محدود سستو المنتو (Sesto Elemento) که از بدنه‌ی فیبرکربن ساخته شده است (برخلاف دیگر مدل‌ها که از اسامی گاوهای معروف الهام گرفته‌اند) به معنای عنصر ششم، یعنی کربن است. این نام برای برجسته کردن استفاده‌ی فراوان از فیبرکربن در این مدل است.

لامبورگینی اوروس / Lamborghini Urus

 • اوروس (Urus) به عنوان دومین شاسی‌بلند لامبورگینی، بزرگ‌ترین کالیپر ترمزهای جهان (خودروهای تولید انبوه) را در اختیار دارد. اوروس لوکس، متفاوت، زیبا و یکی از موردانتظارترین شاسی‌بلندهای آینده، در جلو به دیسک‌های ترمز سرامیک کربن ۱۷.۳ اینچی به همراه کالیپرهای ۱۰ پیستونی و در عقب به دیسک‌های ترمز ۱۴.۶ اینچی و کالیپرهای ۶ پیستونی مجهز است.

 

برند لامبورگینی در طول این ۵۵ سال که به کرایسلر و سپس فولکس واگن فروخته شد، با اینکه در بخش قوای فنی و سیستم انتقال قدرت تحت تأثیر قرار گرفت، ولی هیچوقت در بخش طراحی آینده‌نگر و متفاوت، به بیراهه نرفته است . فروچیو لامبورگینی که در ابتدا با هدف رقابت با فراری از تراکتورسازی به خودروسازی روی آورد، امروز به عنوان مؤسس یکی از خاص‌ترین برندهای فعال در زمینه‌ی ساخت خودروهای اسپرت و سوپراسپرت شناخته می‌شود.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم، تا بیننده‌ی ویدئوی جذاب «گذر زمان - لامبورگینی» باشید.


 

 

 
منبع


تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دوربین فول‌فریم و بدون‌آینه‌ی بعدی نیکون احتمالا بدون مبدل با لنزهای اف‌مانت (لنز‌های فعلی دوربین‌های این برند) سازگاری نخواهد داشت. بر اساس گزارشی تازه، نیکون برای سیستم بدون‌آینه و فول‌فریم خود از مانت جدیدی با نام زِدمانت (Z-Mount) استفاده خواهد کرد.

در جریان نمایشگاه CES 2018 در لاس‌وگاس شایعاتی منتشر شد مبنی بر این‌که نیکون قصد دارد دوربین زدمانتی با قطر خارجی ۴۹ و فلنج سطح کانونی ۱۶ میلی‌متری عرضه کند. این مقدار، فاصله بین سطح بیرونی مانت بدنه دوربین، تا سطح سنسور یا فیلم است.

 

در مقام مقایسه، سیستم بدون‌آینه‌ی سری اول نیکون فلنج سطح کانونی ۱۷ میلی‌متر با سنسور نسبتا کوچک یک اینچی CX داشت. سیستم فول‌فریم و اف‌مانت نیکون سطح کانونی ۴۶.۵ میلی‌متر و قطر خارجی ۴۴ میلی‌متری دارد. ای‌مانت سونی نیز که روی دوربین‌های فول‌فریم آن استفاده می‌شود، دارای فلنج سطح کانونی ۱۸ میلی‌متر و قطر بیرونی ۴۶.۱ میلی‌متر است.

به گزارش نیکون رومرز، زدمانت برای دوربین‌های فول‌فریم بدون‌آینه طراحی شده است. این وبسایت همچنین خاطرنشان کرده است که ممکن است نام تجاری نهایی زدمانت نباشد؛ اما ابعاد اعلام‌شده صحیح هستند.

نیکون در ماه جولای سال گذشته گفت که در حال ساخت دوربینی است که استانداردها را جابجا می‌کند. پس از آن نیز در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ گفت که برای رقابت در بازار دوربین‌های بدون‌آینه محصول در حال ساخت احتمالا فول‌فریم خواهد بود. تقریبا همزمان با انتشار این اخبار، تصاویری پتنت‌های ثبت‌شده‌ای از لنزهای فول‌فریم نیکون منتشر شد.

دوربین زدمانت نیکون

کانن نیز به بازار بدون‌آینه‌ها گرایش پیدا کرده است. گواه این مطلب درخواست اخیر کانن از عکاسان حرفه‌ای است که طی آن از آن‌ها خواسته شد که بگویند چه ویژگی‌ها و مشخصاتی از دوربین‌های بدون‌آینه‌ی حرفه‌ای آن‌ها را مجذوب خود می‌کند.

به گفته‌ی سایت کانن رومرز، اینجا جایی است که کانن می‌تواند از رقبا پیشی بگیرد. اگر آن‌ها بتوانند به نحوی حدود ۱۳۰ میلیون لنز EF خود را با دوربین‌های فول‌فریم بدون‌آینه این برند در آینده سازگار کرده و نیازی به مبدل نداشته باشند، می‌توانند قواعد بازی در این بخش از بازار را به نفع خود تغییر دهند.تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در جدیدترین قسمت از برنامه‌ی اینترنتی Head 2 Head، سوپرسدان‌های ساخت مرسدس بنز و کادیلاک، رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. کارشناسان این برنامه، مرسدس E63 S AMG و کادیلاک CTS-V را به جاده‌های زیبای بین شهری در حومه‌ی لس‌آنجلس برده‌اند تا توانایی‌های فنی آنها، به چالش کشیده شود.

 کادیلاک CTS-V

آنچه جذابیت مقایسه بین E63 S و CTS-V را افزایش می‌دهد، عطش آنها به دریفت و رانندگی پرهیجان است. در تست‌های مسیر مستقیم (Drag) و مسیر مارپیچ به شکل ۸، سدان مرسدس ثابت می‌کند که برتری محسوسی در شتاب‌گیری دارد، اما محصول اسپرت کادیلاک، در آزمایش ترمزگیری بهتر از رقیب آلمانی عمل می‌کند.

مرسدس بنز AMG E63

فرمان‌پذیری CTS-V، کارشناسان برنامه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، درحالیکه جعبه‌دنده‌ی اتوماتیک ۸ سرعته ساخت کادیلاک، به خوبی گیربکس ۹ سرعته‌ی مرسدس، ارزیابی نمی‌شود. از نظر جذابیت داخل کابین و کیفیت مواد به کار رفته هم، محصول ساخت آلمان با آپشن‌های AMG، برتری محسوسی نسبت به کادیلاک دارد. شتاب‌گیری E63 S، فراتر از انتظار است و کاملا هماهنگ با مسیر جاده سرعت می‌گیرد، اما از نظر ترمزگیری و قابلیت اعتماد، به خوبی کادیلاک CTS-V نخواهد بود.

 کادیلاک CTS-V

در تست نهایی برنامه، روی پیست؛ راحتی و نرم بودن فنربندی مرسدس همراه با وزن بالاتر E63 S، باعث می‌شود تا شاهد فرمان‌پذیری و مانور بهتری در کادیلاک باشیم. هرچند که تعلیق بسیار خوب CTS-V، توازن بسیار خوبی برای محصول امریکایی فراهم می‌کند، به دلیل سرعت عملکرد جعبه‌دنده؛ مغلوب مرسدس بنز E63 S AMG می‌شود و زمان بیشتری در پیست ثبت می‌کند.

مرسدس بنز AMG E63

در بازار امریکا، آستانه‌ی قیمت مرسدس AMG E63 S، حدود 105 هزار دلار است، درحالیکه با سیستم دو دیفرانسیل 4Matic، پیشرانه‌ی 4 لیتری ۶۰۰ اسب بخار و زمان سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۳.۳ ثانیه ارائه می‌شود. ارزان‌ترین نمونه از کادیلاک CTS-V، به قیمت ۸۷ هزار  دلار قابل خرید است، ضمن اینکه با دیفرانسیل عقب و همراه پیشرانه‌ی ۶.۲ لیتری ۶۴۰ اسب بخار با زمان  سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت ۳.۷ ثانیه تولید می‌شود.

در ادامه‌ی مطلب، پیشنهاد می‌کنیم تماشای این قسمت از برنامه‌ی Head 2 Head را از دست ندهید.

 

 
 


تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

به گزارش رویترز نوشیدن الکل منجر به تولید مواد شیمیایی مضر در بدن می‌شود که در نهایت می‌تواند منجر به آسیب‌های ژنتیکی پایدار به سلول‌های DNA شده و خطر سرطان را افزایش دهد. دانشمندان بریتانیایی با بررسی موش‌های آزمایشگاهی، از تحلیل کروموزومی و توالی DNA برای بررسی آسیب‌های ژنتیکی ناشی از استالدهید استفاده کردند، این ماده‌ی شیمیایی مضر زمانی تولید می‌شود که بدن به الکل واکنش نشان دهد.

یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد که الکل می‌تواند خطر توسعه‌‌ی هفت نوع سرطان از جمله انواع متداول سرطان سینه و روده را افزایش دهد. یافته‌های آن‌‌ها نحوه‌ی دفاع بدن در مقابل آسیب‌های ناشی از الکل را هم نشان می‌دهد. به‌گفته‌ی کتان پاتل، استاد آزمایشگاه تحقیقات پژشکی زیست مولکولی:

بعضی سرطان‌ها به دلیل آسیب DNA در سلول‌های بنیادی به‌وجود می‌آیند. این در حالی است که بعضی دیگر کاملا اتفاقی به وجود می‌آیند. یافته‌های ما نشان می‌دهند مصرف الکل می‌تواند خطر این آسیب را بالا ببرد.

مؤسسه‌ی بین‌المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی، الکل را در گروه مواد سرطان‌زا طبقه‌بندی می‌کند و اشاره می‌کند که الکل می‌تواند خطر سرطان را افزایش دهد. بر اساس یک بررسی در سال ۲۰۱۱،  الکل عامل تقریبا ۴ درصد از کل سرطان‌های بریتانیا است، که برابر با ۱۲۸۰۰ مورد در سال است.

تصویر ۱

پروفسور کتان پاتل در حال کار در آزمایشگاه زیست مولکولی MRC در کمبریج، ۲ ژانویه، ۲۰۱۸

در بررسی روز چهارشنبه که در مجله‌ی Nature منتظر شد، تیم پاتل الکل رقیق را به موش دادند و سپس به تحلیل تأثیر الکل بر DNA حیوانات پرداختند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که استالدهید می‌تواند در سلو‌ل‌های بنیادی خون به DNAآسیب بزند و به‌طور پیوسته توالی‌های DNA داخل این سلول‌ها را تغییر دهد. به‌گفته‌ی پاتل وقتی سلول‌های بنیادی سالم معیوب باشند، می‌توانند منجر به رشد سلول‌های سرطانی شوند.

پژوهشگران به بررسی تلاش بدن برای محافظت خود در برابر آسیب‌های ناشی از الکل هم پرداخته‌اند. اولین خط دفاعی، گروهی از آنزیم‌ها به نام آلدهید بدون هیدروژن یا ALDH هستند. این آلدهیدها، استالدهیدها را به استات تجزیه می‌کنند، سلول‌ها می‌توانند از استات‌ به‌عنوان منبع انرژی استفاده کنند. در این بررسی، وقتی به موش فاقد آنزیم ضروریALDH،  الکل داده می‌شود، DNA آن‌ چهار برابر بیشتر از شرایط عادی آسیب می‌بیند.

پاتل می‌گوید سلول‌هایی که دارای خط دوم دفاعی به شکل یک مجموعه از سیستم‌های ترمیم DNA هستند، اغلب اوقات می‌توانند انواع مختلف آسیب‌های DNA را ترمیم کرده و بازگردانند. اما در بعضی نمونه‌ها و بعضی افراد، به‌ویژه اهالی جنوب شرق آسیا، سیستم‌های ترمیم دچار مشکل می‌شوند، یعنی سلول‌های آن‌ها قادر به ترمیم مؤثر DNA نیستند. به‌گفته‌ی پاتل:

پاکسازی الکل و سیستم‌های ترمیم DNA بی‌نقص نیستند و الکل باز هم می‌تواند به شیوه‌های مختلف حتی در افرادی که مکانیزم‌های دفاعی بی‌نقصی دارند منجر به سرطان شود.تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

چند ماه پیش سامسونگ از صفحه نمایشی با عرض ۳۴ فوت(حدود ۱۰.۳ متر) ویژه‌ی سینما رونمایی کرد که نسبتا پر هیاهو بود. نمایشگر یاد شده یک صفحه نمایش LED است که با هدف جایگزین شدن پروژکتورهای عظیم و پر هزینه‌ی سالن‌های سینما ساخته شده است. اما تاکنون کسی نمی‌دانست که این صفحه نمایش بسیار عظیم از فناوری MicroLED بهره می‌برد و به صورت ماژولار ساخته شده است. خوشبختانه همان‌طور که اطلاع دارید، در حال حاضر فناوری پیشرفته‌ی میکرو LED وارد سطح مصرف کنندگان عادی شده است. اولین نمونه از تلویزیون ماژولار میکرو LED که در نمایشگاه CES 2018 برای مصرف کنندگان معرفی شد، ۱۴۶ اینچی است. سامسونگ این تلویزیون را دیوار (The Wall) می‌نامد. به دلیل ماژولار بودن آن، حتی می‌توان تمام سطح دیوار اتاق پذیرایی را با این نمایشگر پوشش داد. پیشینه‌ی نام‌گذاری تلویزیون The Wall هم به همین موضوع برمی‌گردد. تلویزیون جدید میکرو LED سامسونگ در بلند مدت می‌تواند جایگزین تلویزیون OLED ال‌جی شود.

مقایسه MicroLED با OLED

برای پی بردن به اهمیت و تفاوت میکرو LED با سایر فناوری‌های مورد استفاده در نمایشگرها، باید از نحوه‌ی عملکرد فناوری‌های به‌روز تلویزیون آگاه شوید. در حال حاضر تلویزیون‌هایی که LED نامیده می‌شوند، به واقع پنل‌های LCDهستند که دسته‌ای از لامپ‌های LED در پشت آن‌ها قرار گرفته است. صفحه نمایش LCD به طور ذاتی توانایی تولید نور ندارد، بنابراین باید برای نمایش دادن تصویر، منبع نور را در پشت آن قرار داد تا با تابش خود، نمایش تصویر ممکن شود. تلویزیون‌های LED به دو دسته‌ی Edge Lit و Full Array تقسیم می‌شوند که در نحوه‌ی چیدمان لامپ‌های LED با هم تفاوت دارند. در Edge Lit، لامپ‌های LED در لبه‌ی پنل قرار دارند اما در نوع Full Array، لامپ‌های LED در سراسر پشت پنل گسترده شده است. کلمه‌ی LED مخفف عبارت Light Emitting Diode بوده و به معنی دیود ساطح کننده‌ی نور است. بیش‌تر تلویزیون‌های LED موجود در بازار از نوع Edge Lit هستند که باعث می‌شود میزان روشنایی نور در لبه‌های تلویزیون بیش‌تر از مرکز آن باشد. این موضوع سبب یکنواخت نبودن کنتراست خواهد شد. کنتراست به صورت تفاوت بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین نقطه‌ی صفحه نمایش تعریف می‌شود.

مقایسه MicroLED با OLED

از لحاظ نظری، میکرو LED باید رنگ سیاه مطلق، طیف رنگ عالی و زاویه‌ی دید تقریبا کاملی را ارائه کند

یکی از دلایل برتری پنل OLED، برخورداری از فناوری نمایشگر تابنده (Emissive Display) است. در فناوری نمایشگر تابنده هر پیکسل در صفحه نمایش OLED قادر به تولید نور است و در نتیجه نیازی به منبع نور پس زمینه نخواهد داشت. از مزیت‌های یک نمایشگر تابنده مانند OLED، می‌توان به سطوح رنگ سیاه کامل، نمایش رنگ عالی و زاویه‌ی دید در حد کامل اشاره کرد. به طور خلاصه صفحه نمایش OLED دارای تمامی ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای است که نمایشگرهای LCD/LED از آن بی‌بهره هستند. اما صفحه نمایش OLED هم نقطه‌ی ضعف خود را دارد؛ به دلیل این‌که صفحه نمایش OLED از ترکیبات آلی (ارگانیک) ساخته می‌شود، هزینه‌ی ساخت بالایی دارد، تاحدودی در میزان روشنایی محدود است و می‌تواند در معرض بدترین سناریوهای نمایشی مانند سوختن قرار گیرد. کلمه‌ی OLED هم مخفف Organic Light Emitting Diode است.

مقایسه MicroLED با OLED

موضوعی که باعث هیجان‌انگیز بودن فناوری میکرو LED می‌شود این است که برخلاف نمایشگرهای OLED، برای تولید نور وابسته به ترکیبات آلی نیست و همانند آن یک نمایشگر تابنده محسوب می‌شود. سامسونگ به جای استفاده از ترکیبات آلی از عنصر ترکیبی گالیوم نیترید بهره برده است. این امر از کاهش یافتن میزان روشنایی تلویزیون که در نمایشگرهای OLED شاهد آن هستیم، جلوگیری می‌کند. به گفته‌ی سخنگوی ال‌جی، میزان کاهش روشنایی صفحه نمایش OLED پس از گذشت ۵۴ سال (که البته در بسیاری از موارد بسیار زودتر از زمان‌های رسمی تولید‌کننده به نصف روشنایی خود می‌رسند) به نصف کاهش پیدا می‌کند. به علاوه، پیکسل‌های صفحه نمایش میکرو LED از لامپ‌های LED بسیار کوچکی تشکیل می‌شود که هر کدام از آن‌ها دارای زیرپیکسل (sub pixel) قرمز، سبز و آبی هستند. از لحاظ نظری، صفحه نمایش میکرو LED باید همانند OLED، رنگ سیاه مطلق، طیف رنگ عالی و زاویه‌ی دید تقریبا کاملی را ارائه کند؛ علاوه‌بر این موارد میکرو LED حتی باید بسیار روشن‌تر، باریک‌تر، ایمن در برابر سوختن و در نهایت ارزان‌تر از پنل OLED باشد.

مقایسه MicroLED با OLED

نمونه‌ی اولیه‌ی تلویزیون میکرو LED سامسونگ قبل از عرضه‌ی رسمی، باید بهبود داده شود

فرآیند تولید صفحه نمایش OLED، شکل و اندازه‌ی تلویزیون را محدود می‌کند. اما تلویزیون‌های میکرو LED سامسونگ علاوه‌بر عملکرد تصویری درخشان و امید بخش، مبتنی بر سیستم ماژولار هستند که امکان سفارشی‌سازی اندازه‌ی تلویزیون و تغییر آن را در آینده برای کاربران فراهم می‌کند. در حال حاضر، به دلیل فناوری کاملا جدید به کار رفته در این تلویزیون‌ها، سامسونگ فقط یک مدل ۱۴۶ اینچی آن را معرفی کرده است. اما طبق روال گذشته که تلویزیون‌ها در زمان اولین معارفه اندازه‌ی بزرگ و قیمت بالایی داشته‌اند، با گذشت زمان و در سال‌های آینده، اندازه‌های کوچک‌تر تلویزیون میکرو LED با قیمت‌های ارزان‌تری در اختیار خریداران قرار خواهد گرفت.

سامسونگ قول داده است که تلویزیون The Wall را در سال جاری میلادی عرضه کند. البته طبق شنیده‌ها، قیمت این صفحه نمایش بسیار گران بوده و هزینه‌ی آن حتی هم سطح با یک قایق تفریحی مقایسه شده است. بنابراین طبق اظهارات پاول گانون، تحلیلگر صفحه نمایش در IHS Markit، حداقل باید ۴ سال برای خرید آن انتظار بکشید. به نظر می‌رسد که میکرو LED هم مشابه با نمایشگر OLED در موضوع تولید اندازه‌های مختلف دارای محدودیت است؛ از این رو سامسونگ به فکر ماژولار کردن آن افتاده است.

مقایسه MicroLED با OLED

به گفته‌ی سونیرا، فرآیند تولید میکرو LED و سرهم کردن هر واحد از زیر پیکسل‌ها به صورت هم‌زمان صورت گرفته است. یک تلویزیون 4K دارای ۲۵ میلیون زیر پیکسل است که تمامی آن‌ها باید سرهم شده و همراه با هم عمل کنند. با در نظر گرفتن این موضوع قطعا باید به سختی در کنار هم قرار دادن زیر پیکسل‌های یک صفحه نمایش ۱۴۶ اینچی پی برده باشید.

همین امر سبب شده که تاکنون فناوری میکرو LED روی ساعت هوشمند و گوشی هوشمند متمرکز باشد. حتی کمپانی اپلهم در سال ۲۰۱۴ اقدام به خرید شرکت نوپای LuxVue کرد. به نظر می‌رسد که اپل با این خرید به دنبال بهره گرفتن از مزیت مصرف پایین انرژی و میزان روشنایی بالای صفحه نمایش میکرو LED، در نسخه‌های بعدی ساعت هوشمند اپل واچ است.

مقایسه MicroLED با OLED

فاصله‌ی زمانی یاد شده با توجه به سرعت فوق‌العاده بالای فناوری چندان دور به نظر نمی‌رسد؛ همان‌طور که به یاد دارید، در گذشته‌ای نه چندان دور رسیدن به تلویزیون‌هایی با رزولوشن 4K هم خیلی دور به نظر می‌رسید اما در نهایت به نتیجه‌ی بسیار مطلوبی منجر شد. موضوعی که سبب جذابیت بیش‌تر صفحه نمایش میکرو LED نسبت به LED شده است، جبران عقب ماندگی LED و رسیدن به سطح تلویزیون‌های OLED با از بین بردن نقاط ضعف آن است. در حقیقت، میکرو LED بر خلاف OLED یک جهش نسلی محسوب نمی‌شود.

اگرچه فعلا از لحاظ نظری، صفحه نمایش MicroLED عالی به نظر می‌رسد؛ اما توان رقابت تلویزیون میکرو LED با OLED را فقط در عمل باید نظاره کرد. به طور قطع، طبق مشاهدات اولیه و با در نظر گرفتن کیفیت تصویر به شدت چشمگیر، نمایش رنگ فوق‌العاده زنده و پرطراوت، عمق رنگ سیاه عالی و زاویه‌ی دید تقریبا کاملی که از نمایشگر LED انتظار می‌رفت، پاسخ در مورد صفحه نمایش میکرو LED، کاملا مثبت است. اگرچه، با نگاهی از نزدیک می‌توان پی برد که نمونه‌ی اولیه‌ی صفحه نمایش میکرو LED سامسونگ قبل از عرضه‌ی رسمی به بازار نیاز به کار بیش‌تری دارد. زمانی که تصویر در حال نمایش تیره‌تر می‌شود، پنل‌های منفرد ماژولار به وضوح قابل مشاهده می‌شوند که به طور قطع مورد پذیرش خریداران قرار نخواهد گرفت.

مقایسه MicroLED با OLED

در حال حاضر ال‌جی تنها شرکتی است که صفحه نمایش OLED را تولید می‌کند. شرکت سونی هم با وجود به فروش رساندن تلویزیون‌های OLED با برند خود، قطعات آن را از ال‌جی خریداری می‌کند.‌ بنابراین تا زمانی که سامسونگ بتواند تلویزیون میکرو LED خود را در اندازه‌های مرسوم ۵۵ و ۶۵ اینچی و با قیمت رقابتی به بازار عرضه کند، ال‌جی با تلویزیون OLED خود بازار را در دست گرفته و سهم بیش‌تری از فروش تلویزیون را از آن خود خواهد کرد. همچنین با وجود سرمایه‌گذاری عظیم سامسونگ روی نمایشگرهای LED، متکی نبودن به رقیب و انتظار کشیدن برای در دست گرفتن دوباره‌ی بازار تلویزیون کاملا عاقلانه بوده و به نفع سامسونگ خواهد بود. انتظار می‌رود که در هفته‌های آینده مقاله‌ها و خبرهای بیش‌تری در مورد فناوری میکرو LED منتشر شود.

صفحه نمایش میکرو LED سامسونگ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا توان رقابت با OLED را دارد؟ به عنوان یک خریدار، کدام نوع از تلویزیون را برای خرید ترجیح می‌دهید؟تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

چین درحال افزودن حالت تشخیص چهره به سیستم‌های نظارتی خود در شین‌جیانگ، منطقه مسلمان‌نشین غرب دور این کشور است. منتقدین معتقدند که این منطقه تحت کنترل‌های امنیتی ناعادلانه‌ای است. طبق گفته‌ی یک منبع بی‌نام به بلوم‌برگ، اگر افراد از منطقه‌ی امن ۳۰۰ متری گذر کنند، ابزارهای جغرافیایی به مقامات خبر می‌دهند.

 

پروژه‌ی هشدار که توسط پیمان‌کار دفاعی دولتی مدیریت می‌شود، چهره‌ها را طبق فهرست پیگیری مظنونین ازطریق دوربین‌های نظارتی بررسی می‌کند. این سیستم ازسوی کمپانی تلاش می‌کند تا با جمع‌آوری داده‌های بیومتریک میلیون‌ها شهروند، حملات تروریستی را خنثی کند. طیف سنی شهروندان بین ۱۲ تا ۶۵ سال است. این داده‌های بیومتریک به اداره‌ی ثبت‌ احوال چین برای صدور کارت‌های شناسایی متصل می‌شود.

پکن روی اقدامات امنیتی برای روبه‌رو شدن با حوادث خشونت‌آمیز و ناآرامی‌هایی که مرتبط با افراط‌گرایان اسلامی می‌داند، تاکید و اصرار دارد. از طرفی هم فعالانی مانند دیدبان حقوق بشر این سیاست‌ها را به‌عنوان تخطی و نقض حقوق بین المللی بشر محکوم می‌کنند. کشور چین همچنین برای محدود کردن آزادی‌های مذهبی قوم ۱۰ میلیون نفری اویغورها که اکثر آنها مسلمان هستند، اقداماتی صورت داده است و از سویی افراد این قوم را از‌نظر سفر در محدودیت‌هایی قرار می‌دهد.

حکومت چین با داشتن حدود ۱۷۰ میلیون دوربین مداربسته در قلمروی خود، بزرگ‌ترین سیستم نظارتی دنیا را دراختیار دارد و قصد دارد در سه سال آینده ۴۰۰ میلیون دوربین جدید به این تعداد اضافه کند. چین درحال‌حاضر قصد دارد با به‌کارگیری حالت تشخیص چهره و کمک شرکت‌های هوش مصنوعی به جمع‌آوری و درک شواهد ویدیویی بپردازد و موارد مشکوک را ردیابی و حتی جنایات را پیش‌بینی کند؛ روشی که از آن گاهی با تعبیر سبک ماینوریتی ریپورت یاد می‌کنند.تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام در حال تست قابلیت جدیدی است که با استفاده از آن کاربران می‌توانند در بخش استوری این سرویس، پیام‌های فقط متنی را ارسال کنند. بنا به گزارش The Next Web این قابلیت یک ویژگی همانند قابلیت ارسال تصویر یا ویدیو در استوری است. اگرچه قابلیت مورد بحث اولین بار در ماه دسامبر توسط برخی از کاربران ژاپنی اینستاگرام مشاهده شده بود، اما حالا ظاهرا گروه منتخبی از کاربران در اروپا نیز به ویژگی مورد اشاره دسترسی پیدا کردند.

این ویژگی همانند سایر گزینه‌های معمول بخش استوری از جمله بومرنگ و لایو، به عنوان یک گزینه جداگانه در پایین این بخش قرار دارد. پس از انتخاب این گزینه شما می‌توانید متن مورد نظر خود را نوشته و از امکانات مختلف در نظر گرفته شده برای تغییر رنگ و فونت و پس زمینه‌ی متن، بهره ببرید. این قابلیت نسبت به گزینه‌هایی که قبلاً در اینستاگرام با آن‌ها کار کرده‌اید تفاوت زیادی ندارد. به عبارت دیگر هم اکنون می‌توانید به طور مشابه با انتخاب یک تصویر و تپ کردن روی ابزار خودکار در بالای صفحه، متن مورد نظر خود را نوشته، تغییر رنگ داده و سپس با تپ کردن و نگه داشتن انگشت خود روی نمایشگر گوشی، در بخش استوری منتشر کنید؛ بدین ترتیب شما یک متن با پس‌زمینه‌ی خالی در استوری اینستاگرام خود منتشر کرده‌اید. علاوه بر این در جدیدترین نسخه‌های اینستاگرام به نظر می‌رسد که پس زمینه‌ی پیش فرض کمی روشن‌تر شده، به نحوی که شما را به یاد سبک رنگ‌بندی نوار وضعیت  شبکه اجتماعی  فیسبوک می‌اندازد. ایجاد یک میانبر برای به اشتراک‌گذاری محتوای فقط متنی در بخش استوری یک ابزار کاربردی است که بسیاری از کاربران پیش از این انتظار اضافه شدن آن را به شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام داشتند. هنوز مشخص نیست که اینستاگرام چه زمانی این قابلیت را به صورت گسترده‌تر در دسترس افراد قرار خواهد داد.

وب‌سایت WaBetaInfo گزارشی کامل‌تر در مورد قابلیت مورد بحث‌ منتشر کرده که در آن اعلام شده که اینستاگرام همچنین در حال تست یک قابلیت دیگر نیز است. این ویژگی در هنگام گرفتن اسکرین‌شات یک نوتیفیکیشن به کاربر نمایش می‌دهد. بر اساس گزارش مورد بحث اگر کاربران از صفحه‌ی استوری افراد دیگر اسکرین‌شات بگیرند، با پیام پاپ‌آپی مواجه خواهند شد که متن این پیام بدین شرح است: "اگر‌ بار دیگر از یک استوری اسکرین‌شات بگیرید، شخص مقابل از این اقدام شما آگاه خواهدشد."

نظر شما در مورد این ویژگی جدید در اینستاگرام چیست؟تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت چندملیتی رسانه‌های گروهی تامسون رویترز با انتشار اولین نسخه از فهرست «۱۰۰ پیشرو حوزه‌ی فناوری دنیا»، نام شرکت‌های مایکروسافت،  اینتل و سیسکو (شرکت فعال در حوزه‌ی تجهیزات شبکه) را در رده‌‌‌‌های اول تا سوم این لیست قرار داد. این لیست با هدف شناسایی سازمان‌های نام‌آشنا و شرکت‌های موفق منتشر شده است و در نخستین نسخه از آن، نام غول‌هایی همچون اپل،  آلفابت،  آی‌بی‌ام و Texas Instruments در بین ۱۰ شرکت برتر به چشم می‌خورد.

شرکت تایوانی سازنده‌ی تراشه‌ی TSMC، گروه کسب‌وکار مبتنی بر نرم‌افزار آلمانی SAP و شرکت ایرلندی ارائه‌دهنده‌ی خدمات مشاوره‌ای اکسنچر، جایگاه‌های هشتم تا دهم این لیست ۱۰۰‌تایی را از آن خود کرده‌اند. اگرچه ۹۰ شرکت باقیمانده رتبه‌بندی نشده‌اند؛ اما در بین آن‌ها نام آمازون به‌عنوان بزرگ‌ترین خرده‌فروش آنلاین دنیا و فیسبوک به‌عنوان غول دنیای شبکه‌های اجتماعی نیز به چشم می‌خورد.

نتایج این لیست براساس الگوریتمی با ۲۸ فاکتور به‌دست آمده‌اند؛ این الگوریتم عملکرد شرکت‌ها را در هشت زمینه‌ی مالی، مدیریت و اعتماد سرمایه‌گذار، ریسک‌پذیری و انعطاف‌پذیری، رضایت حقوقی، نوآوری، مردم و مسئولیت‌پذیری اجتماعی، آثار محیطی و آوازه مورد ارزیابی قرار می‌دهد. تمام این شرکت‌ها باید حداقل یک میلیارد دلار درآمد سالانه داشته باشند.

براساس لیست منتشرشده، مقر اصلی ۴۵ درصد از این شرکت‌ها در ایالات متحده‌ی آمریکا واقع شده است. جایگاه دوم از این حیث، به‌صورت مشترک به ژاپن و تایوان تعلق می‌گیرد که هرکدام ۱۳ درصد از این لیست را به خود اختصاص داده‌اند. جایگاه سوم نیز با ۵ شرکت پیشرو در این لیست، به هند تعلق دارد. به‌لحاظ قاره‌ای نیز، آمریکای شمالی با سهمی ۴۷ درصدی، در صدر قرار دارد و پس از آن قاره‌ی آسیا با ۳۸، اروپا با ۱۴ و استرالیا با یک درصد، در جایگاه‌های دیگر قرار دارند.

نتایج بسیار خوب آسیا در این لیست، به‌دلیل عملکرد درخشان و رشد شرکت‌هایی همچون هولدینگ تنسنت است که به‌عنوان نخستین شرکت آسیایی به ارزش بازار بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار دست یافت و از این حیث، در ماه نوامبر سال گذشته‌ی میلادی، گوی رقابت را از فیسبوک ربود.تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
دانلود 3C Toolbox Pro 1.9.7.8.7 ؛ مجموعه ابزار پیشرفته

شاید تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که با یک نرم‌افزار  تمام نیازهای خود را  رفع کنید. انجام این کار باعث خواهد شد تا شما نیازی به نصب کردن نرم‌افزارهای متعدد روی گوشی همراه خود نداشته باشید و نرم‌افزاری که نصب کرده‌اید، این امکان را داشته باشد تا خواسته‌های شما را تا حدود زیادی پوشش دهد.

برنامه 3C Toolbox ، به عنوان یکی از قدرتمندترین و کامل‌ترین نرم‌افزارها در همین زمینه است و از آن به عنوان یک جعبه ابزار کامل و حرفه‌ای یاد می‌شود که با نصب آن روی گوشی همراه خود می‌توانید به امکانات بسیار عالی و گسترده‌ای دسترسی داشته باشید.

دانلود Screenshot Capture 3.0.9؛ حرفه ای اسکرین شات بگیرید

گرفتن اسکرین شات از صفحه گوشی قابلیتی است که تقریبا همه گوشی های هوشمند از آن بهره می برند اما برای این کار حتما باید دکمه های خاصی را به صورت همزمان فشار دهید تا دستگاه اسکرین شات بگیرد. شاید در برخی از نرم افزار ها و در برخی از مواقع چنین کاری برای شما مقدور نباشد. با استفاده از نرم افزار Screenshot Capture می توانید میانبر دلخواه و خاصی مانند تکان دادن گوشی، برای گرفتن اسکرین شات انتخاب کنید. از دیگر ویژگی های این نرم افزار می توان به ویرایش تصاویر اشاره کرد. با این نرم افزار می توانید اسکرین شات های خود را نیز ویرایش کنید.

Screenshot Capture
 
 

 دانلود WPS Office + PDF 10.7.5 ؛ برنامه آفیس قدرتمند 

اغلب کاربران با نام نرم افزار آفیس آشنا هستند و با آن سر و کار دارند. می دانید که دانلود تک تک برنامه های مجموعه آفیس حجم بالایی از گوشی شما را اشغال می کند. نرم افزار WPS Office را می توان به عنوان کم حجم ترین برنامه آفیس برای گوشی های هوشمند دانست. با استفاد از این نرم افزار می توانید فایل هایی را با فرمت های آفیس (ورد، اکسل، پاورپوینت و ..) ایجاد و آن ها را ویرایش کنید.

 
دانلود WPS Office + PDF ؛ قدرتمندترین آفیس و PDF برای اندروید و Ios
 
 

دانلود Hypocam 1.29 ؛ بهترین برنامه گرفتن عکس های سیاه و سفید

نرم افزار Hypocam یکی از بهترین برنامه ها در زمینه ثبت عکس های سیاه و سفید است. با استفاده از فیلتر ها و افکت های متنوع این نرم افزار می تونید عکس های زیبا همراه با مفاهیم عمیق ثبت کنید. نرم افزار Hypocam در گوگل پلی توانسته است نمره عالی 4.3 از 5.0 را کسب کند.

Hypocam
 
 

 دانلود SwiftKey Keyboard + Emoji 6.7.5.30؛ محبوب‌ترین کیبورد 

SwiftKey Keyboard یکی از برترین صفحه کلید ها برای اندروید است  که اوایل سال 2016 توسط مایکروسافت خریداری شد. ویژگی های کاربردی و فناوری جدید برای تایپ سریع  و هوشمند و آسان با قابلیت هایی از جمله : اصلاح مشکلات تایپی , پیش بینی کلمات  , پشتیبانی از صفحه کلید پارسی و تبدیل صدا به متن از امتیازات این برنامه است.

 صدها پوسته  جذاب و بسیار زیبا را نیز از ویژگی های دیگر این صفحه کلید می‌توان برشمرد.

دانلود SwiftKey Keyboard برای اندروید و Ios / صفحه کلید قدرتمند برای تایپ سریع و هوشمند
 
 

دانلود 5.8.2 VivaVideo؛ بهترین برنامه دوربین فیلمبرداری

نرم افزار  VivaVideo Pro Video Editor  برای ویرایش و ساخت ویدیو کلیپ‌های زیباست که به‌وسیله آن با ترکیب ویدیوهای دلخواه،  برش قسمت‌های مختلف و افزودن افکت‌های زیبا کلیپ‌هایی دیدنی ساخته و از تماشای آنها لذت ببرید. به این نکته هم اشاره کنیم که این برنامه در کنار ویرایش ویدیو توانایی فیلم‌برداری را نیز دارد؛ در واقع این برنامه اپلیکیشنی کامل برای ذخیره سازی و ویرایش ویدیو به شمار می‌رود که می‌تواند علاقه‌مندان به ساخت کلیپ‌های زیبا را مجذوب خود کند.


ویرایش و ساخت فیلم با دانلود نرم افزار پرطرفدار VivaVideo Pro

برای دانلود نرم افزار اینجا کلیک کنید


دانلود iTranslate PRO 4.5.6؛ بهترین برنامه مترجم متن برای IOS و اندروید

نرم افزار iTranslate یکی از محبوب ترین برنامه های مترجم برای گوشی های اندروید و آی او اس است. یکی از قابلیت های این نرم افزار که آن را از دیگر برنامه ها متمایز می کند، مترجم صوتی آنلاین است. به واسطه این قابلیت می توانید صبحت کنید و پس از چند لحظه ترجمه آن را به زبان دلخواه خود  بشنوید. iTranslate از بیش از 50 زبان پشتیبانی می کند که می توانید لیست آن را در زیر مشاهده کنید.


دانلود آی ترنسلیت iTranslat 4.1.6؛ مترجم صوتی آنلاین با پشتیبانی از زبان فارسی
 
 

 دانلود 7.0.2 Musixmatch؛ نمایش متن موزیک در حال پخش

بسیاری از کابران گوشی های هوشمند عادت به شنیدن موسیقی دارند یا به عبارت دیگر موسیقی همراه هرلحظه آنهاست. اگر از این دسته افراد هستید یا علاقه مندید با شعر موسیقی همنوایی کنید این نرم افزار بهترین انتخاب شماست. یکی از محبوب ترین قابلیت های این اپلیکیشن، امکان نمایش متن ترانه ای است که شما در حال گوش دادن به آن هستید.

از دیگر امکانات این اپلیکیشن امکان جستجو و  دانلود موزیک با معیارهای مختلف می باشد. شما با استفاده از این نرم افزار می توانید اطلاعات متادیتای هر موسیقی را برای خود تغییر دهید. متن بسیاری از ترانه های فارسی نیز در بانک اطلاعاتی  این نرم افزار موجود می باشد.


موسیقی را با خواندن متن آن گوش کنید؛ دانلود Musixmatch برای اندروید و Ios

 
 

 دانلود 3.9.0 Glitch Pro؛ ایجاد تصاویر مبهم و ناقص 

نرم افزار Glitch Pro یکی از بهترین برنامه ها در زمینه ساخت تصاویر مبهم و نامشخص است. با استفاده از این نرم افزار می توانید تصاویر خود را ویرایش کنید و از آن عکس گیج کننده ایجاد کنید. تصاویر مبهم این روز ها در شبکه های اجتماعی محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. شما نیز می توانید با این نرم افزار تصاویر خود را به گونه جدیدی تبدیل کنید و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. نرم افزار Glitch Pro توانسته است در گوگل پلی نمره عالی 4.2 از 5.0 را کسب کند.

 
Glitch Pro 
 
 

 دانلود Search Duplicate File 4.68؛ شناسایی و حذف فایل های تکراری 
 ممکن است بسیاری از فایل ها را دانسته یا نادانسته در پوشه های مختلف در دستگاه اندرویدی خود  کپی کرده باشیم که این کار موجب پرشدن حافظه آن خواهد شد. یکی از بهترین روش های خالی کردن حافظه گوشی یا تبلت، حذف کردن نسخه های تکراری فایل های یکسان است.
برای این کار بهترین نرم افزار ارائه شده  برنامه Search Duplicate File است که به دقتی فراوان حافظه دستگاه را جستجو کرده و فایل های تکراری را برای حذف به شما ارائه میکند و با انتخاب نسخه های تکراری آن ها را حذف کنید.


تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

کولر هوشمندی که هزینه قبض‌های شمارا کاهش می‌دهد/صرفه جویی در مصرف انرژی به کمک فناوری‌های نوین  شرکت‌های دانش بنیان از اهمیت بسیار زیادی در کشور برخوردار هستند و اختراعات روزمره جوانان نخبه در این شرکت‌ها و همچنین به واسطه طرح‌های مبتنی بر دانش سبب رشد و پیشرفت کشور می‌شوند.

باشگاه خبرنگاران جوان در نظر دارد به معرفی محصولات دانش بنیان بپردازد که توسط این شرکت‌ها تولید شده است.

یکی از شرکت‌های دانش بنیان موفق به تولید کولر پلیمری هوشمند برای اولین بار در کشور شده است که در مصرف آب و برق صرفه جویی می‌کند.

مدیر این شرکت دانش بنیان در گفت و گو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص این کولر پلیمری  هوشمند اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این کولر این است که موتور آن در داخل تولید شده است و در راستای کاهش مصرف برق، تسمه‌ داخل کولر حذف شده است.

جایگزین کردن پوشال با پلیمر

وی با اشاره به اینکه این کولر نسبت به کولرهای دیگری که در سطح بازار وجود دارند میزان خنکی بیشتری دارد، گفت: به دلیل آنکه بدنه این کولر از پلیمر ساخته شده است، گرمای آفتاب را به خود جذب نمی‌کند و همین موضوع سبب می‌شود تا کولر خنکی بیشتری داشته باشد اما  کولرهای قدیمی به دلیل آنکه گرمای آفتاب را به خود جذب می‌کردند، سرمایی مناسبی را تولید نمی‌کرد و همین امر موجب می‌شد که  آب و برق بسیاری هدر برود.

مدیر این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: پوشال‌هایی که در کولرهای آبی قدیم به کار می‌رفتند گرد و غبار زیادی را به خود جذب می‌کردند که این گرد و غبار از طریق جریان باد به داخل خانه‌ها راه پیدا می‌کردند و همین موضوع سبب آلوده شدن محیط یک خانه می‌شد اما این کولر هوشمند در ساختار خود پلیمر را جایگزین پوشال کرده است و به تمیزی محیط کمک شایانی کرده است و از سویی دیگر این پلیمرها به دلیل آنکه املاح را  جذب نمی‌کنند طول عمر بیشتری دارند.

وی با بیان اینکه آب داخل کولر هرچند هفته یک بار باید تخلیه شود، گفت: به دلیل تنبلی، اغلب مردم آب داخل کولر را تخلیه نمی‌کنند که این موضوع سبب می‌شود املاح بسیار زیادی کف کولر جمع شود و این جمع شدن املاح در کف کولر مساوی است با مصرف بیش از اندازه آب و برق؛ اما این کولر خود به صورت هوشمند هرچند هفته یک بار آب داخل کولر را تخلیه می‌کند و از ایجاد املاح معدنی در کف کولر جلوگیری می‌کند.

 کولر هوشمند  سازگار با محیط خانه

مدیر این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه این شرکت با روش‌های نوین به صرفه جویی در مصرف آب می‌پردازد، اظهار کرد: یکی از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا در داخل این کولر نهادینه شده و آن هم این است که برای پر کردن آب داخل کولر از روش آبیاری آبشاری‌استفاده می‌شود و این موضوع سبب می‌شود تا مقدار بسیار زیادی از آب صرفه جویی شود؛ زیرا آب به صورت قطره ای تنها بر روی پلیمرها ریخته می‌شود.

وی ضمن تاکید این موضوع که این کولر با دمای محیط سازگار است، گفت: در کولرهای‌ قدیمی تنها 2 دور وجود دارد یا کند و یا تند که هیچکدام از آنها نمی‌توانند پاسخگوی نیاز افراد خانه باشد؛ اما این کولر به دلیل آنکه هوشمند است با شرایط محیطی و دمای محیط سازگار می‌شود و نسبت با دمای محیط خانه را خنک می‌کند.

مدیر این شرکت دانش بنیان یادآور شد: این کولر دارای شرایط کولر گازی است اما در مقایسه با آن میزان کمتری از  برق و آب را مصرف می‌کند  و 60 درصد در مصرف برق و 20 درصد در مصرف آب صرفه جویی می‌کند.تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

فیفا در نظر دارد تا در جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه از فناوری تشخیص عبور توپ از خط دروازه یا گل‌لاین استفاده کند تا از این‌رو دیگر شاهد اتفاقاتی نظیر مردود اعلام شدن گل‌های سالمی که توپ نیز از خط دروازه عبور کرده نباشیم. در سال‌های گذشته بارها شاهد این موضوع بوده‌ایم که داوران در برخی صحنه‌ها که توپ از خط دروازه رد شده، به اشتباه گل را نپذیرفته و بعضا سرنوشت جامی را تغییر داده‌اند. شاید بارزترین و به یادماندنی‌ترین مثال از چنین شرایطی چهره‌ی بهت زده‌ی فرانکی لمپارد، هافبک جنگنده‌ی انگلستان باشد که در دور حذفی جام‌جهانی ۲۰۱۰ با شوتی سرکش دروازه‌ی مانوئل نویر را باز کرد، حال آنکه برخورد توپ به ناحیه‌ی پشت خط دروازه و خروج توپ از دروازه باعث شد تا داور به اشتباه گل مسلم انگلستان را مردود اعلام کند.

 

البته در چنین شرایطی نمی‌توان داوران را مقصر صد در صدی گل‌های دریافتی تلقی کرد. سرعت بالای توپ، زاویه‌ی دید و خستگی ناشی از دوندگی طولانی مدت در بازی حساس، همه و همه باعث می شوند تا در برخی شرایط اشتباهات داوری امری اجتناب‌ناپذیر بوده و شاهد آن‌ها باشیم، حال آنکه با توجه به توسعه‌ی روزافزون فناوری‌ می‌توان تا اندازه‌ای به داوران کمک کرد و عدالت را بیش از پیش به بهترین شکل در زمین بازی اجرا کرد. البته تکنولوژی نیز ناجی قطعی اشتباهات داوری نیست و در برخی موارد خود چالش برانگیز می‌شود. برای مثال می‌توان به بازبینی صحنه‌ها در شماری از لیگ‌های اروپایی اشاره کرد که بعضا داوران را به اشتباه واداشته و تب و تاب بازی را نیز می‌گیرند. شرایط بازی فوتبال ایجاد می‌کند که فناوری به گونه‌ای در بازی به کار گرفته شود که خللی در روند بازی ایجاد نکرده و قدرت تصمیم‌گیری آنی را در اختیار داوران قرار دهد. شاید فناوری گل‌لاین یا تشخیص عبور توپ از خط دروازه را بتوان جزو چنین فناوری‌هایی خواند.

هرچند در سال‌های گذشته بارها شاهد استفاده از فناوری موسوم به گل‌لاین در بازی‌ها و تورنمنت‌های مختلف فوتبال در گوشه گوشه‌ی جهان بوده‌ایم، اما اینگونه نیست که یک فناوری خاص و واحد برای گل‌لاین وجود داشته باشد. تکنولوژی گل‌لاین مورد استفاده برای گل‌لاین هرچند ساختار ثابتی دارد، اما تفاوت‌هایی نیز دارد که در ادامه آن‌ها را بصورت کوتاه تشریح خواهیم کرد.

فناوری‌های گل‌لاین مبتنی بر دوربین

چشم شاهین (Hawk Eye)

تکنولوژی چشم شاهین را باید بهترین فناوری مورد استفاده برای سیستم گل‌لاین خواند. در فناوری چشم شاهین از وجود ۱۴ دوربین بسیار پیچیده که حول ورزشگاه جاسازی شده‌اند، استفاده می‌شود. این دوربین‌ها با قرارگرفتن در محل‌های مختلف ورزشگاه روی خطوط دو دروازه فوکوس می‌کنند، بطوریکه هفت دوربین برای هر کدام از دروازه‌ها اختصاص داده می‌شود.

فناوری موسوم به چشم شاهین چندان جدید و خلاقانه نیست و در طول یک دهه‌ی اخیر شاهد استفاده از آن در سایر رشته‌های ورزشی نیز بوده‌ایم. از جمله‌ی رشته‌های ورزشی که فناوری چشم شاهین در آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته باید به تنیس، کریکت و اسنوکر اشاره کرد. دوربین‌ها با سرعت بالای فیلمبرداری قادرند تا توپ را با دقت بسیار بالا تعقیب کرده و از طریق روش مثلث سازی محل دقیق توپ را نسبت به خط دروازه مشخص می‌کند.

مثلث‌سازی یا Triangulation روشی در علوم مثلثات و هندسه است که در آن با استفاده از اندازه‌گیری زاویه‌ی یک نقطه نسبت به دو نقطه‌ی معین، مختصات آن نقطه را محاسبه می‌کنند. در واقع با استفاده از مثلث‌سازی، می‌توان فاصله‌ی یک نقطه از دو نقطه‌ی معین را در کنار مختصات آن محاسبه کرد. همانطور که از نام این روش نیز مشخص می‌شود در مثلث‌سازی شاهد این نکته هستیم که بین سه نقطه‌ی مورد نظر خطوطی ترسیم شده و در نتیجه با بهره‌گیری از زاویه‌ی ایجاد شده بین اضلاع مثلث محل نقطه‌ی مجهول مشخص می‌شود. این سیستم نهایتا تصویر سه بعدی توپ را براساس مختصات آن پیدا می‌کند.

فناوری چشم شاهین قادر است حتی در شرایطی که دید شماری از دوربین‌ها توسط بازیکنان مسدود شده باشد، نتیجه‌ی صحیح و قابل قبولی را نمایش دهد. براساس اطلاعات ارائه شده در سیستم چشم شاهین تنها وجود سه دوربین برای تشخیص محل دقیق دوربین کافی است، از این‌رو این سیستم می‌تواند به راحتی و بدون نگرانی از پوشش دید دروازه اقدام به شناسایی و سنجش دقیق محل توپ کند.

سیستم مرکزی مورد استفاده قادر است تا با دریافت پیکسل‌هایی که محل توپ را مشخص می‌کنند، اطلاعات موجود در هر فریم را پردازش کند. عملکرد سیستم چشم شاهین به اندازه‌ای دقیق است که این سیستم قادر است تا حتی توپی را که با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت از خط دروازه عبور کرده، شناسایی کرده و صحت و سقم عبور توپ از خط دروازه را متوجه شود.

 

در صورتی که توپ بصورت کامل از خط دروازه‌ عبور کند، یک پیام رمزنگاری شده برای ساعتی که داور روی مچ دست خود بسته یا هدفونی که به گوش دارد، در طول کمتر از نیم ثانیه ارسال می‌شود و با استفاده از این ویژگی داور در کسری از ثانیه از این موضوع که توپ از خط دروازه عبور کرده، آگاه می‌‌شود. چشم شاهین تنها در شرایطی عبور توپ از خط دروازه را تشخیص می‌دهد که توپ کاملا از خط دروازه عبور کرده باشد و این موضوع در اصل صحیح است.

 

فناوری چشم شاهین حتی می‌تواند مسیر عبور توپ را نیز تشخیص داده و صحت حرکت توپ در مسیر مورد نظر با برخورد یا عدم برخورد با موانع مختلف را ارزیابی کند. سیستم چشم شاهین برای اولین بار در فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۴ در لیگ انگلستان مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم از آن پس در لیگ‌های دیگری نظیر بوندس‌لیگا، لالیگت و سری آ ایتالیا نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

فناوری گل کنترل 4D

همچون فناوری چشم عقاب، تکنولوژی گل کنترل 4D نیز از وجود ۱۴ دوربین با سرعت بسیار بالا که حول استادیوم نصب شده‌اند، برای تشخیص عبور توپ از خط دروازه استفاده می‌کند. هر دروازه ۷ دوربین را به خود اختصاص داده است. این سیستم با محاسبه محل توپ و همچنین مسیر توپ برای رسیدن به خط دروازه، ابهامات موجود در خصوص عبور توپ از خط دروازه را رفع کرده و مشخص می‌کند که آیا توپ از خط دروازه عبور کرده یا خیر.

گل کنترل ۴ دی قادر است با بهره‌گیری از ۷ دوربین روی هر دروازه بیش از ۵۰۰ صویر را در هر ثانیه ثبت کرده و تغییرات حرکتی توپ به فاصله‌ی ۵ میلی‌متر را نیز به راحتی تشخیص دهد. این سیستم بصورت آزمایشی در جام کنفدراسیون‌های سال ۲۰‍۱۳ مورد استفاده قرار گرفت و موفق شد تا بیش از ۶۸ گل را تشخیص دهد.

 

فناوری گل لاین

یکی از بزرگ‌ترین معایب این سیستم هزینه‌ی بالای پیاده‌سازی است. هرچند این سیستم در جام‌جهانی ۲۰۱۴ مورد استفاده قرار گرفت، اما بسیاری از لیگ‌های معتبر جهان به دلیل هزینه‌ی بالا از آن استفاده نکردند.

 

یکی دیگر از فناوری‌های مورد استفاده برای تشخیص عبور توپ از خط دروازه با کمک دوربین‌ها Goalminder است. این فناوری بر پایه‌ی قراردادن دوربین‌ها درون دروازه استوار است و خبری از دوربین‌های تعبیه شده حول زمین بازی نیست.

 

فناوری گل لاین

 

فناوری‌های گل‌لاین مبتنی بر سیستم مغناطیسی

سیستم Cairos GLT

سیستم Cairos GLT توسط کمپانی آلمانی Cairos Technologies AG با همکاری آدیداس توسعه پیدا کرده است. این تکنولوژی با استفاده از مفهوم میدان مغناطیسی اقدام به شناساییی وضعیت توپ و احتمال عبور آن از خط دروازه می‌کند. البته در این سیستم درون توپ یک سنسور الکترونیکی قرار می‌گیرد که عبور توپ از خط دروازه را تشخیص می‌دهد. آدیداس برای این سیستم سنسوری را توسعه داده که نه‌تنها قادر است سنسور را درون خود جای دهد، بلکه می‌تواند سنسور را در برابر ضربات بسیار هولناک نیز محافطت کند.

توپی که در حال حرکت است از طریق واکنش با سیم‌های مسی روی میدان مغناطیسی تاثیر می‌گذارد. تغییرات ایجاد شده از طریق سنسور تعبیه شده در پشت دروازه به کامپیوتر مرکزی که در کنار زمین تعبیه شده ارسال می‌شود. این سرور مرکزی تصمیم می‌گیرد که توپ از خط دروازه عبور کرده یا خیر. در صورتی که سیستم تشخیص دهد توپ از خط دروازه عبور کرده، سیگنالی به ساعت داور بازی ارسال می‌شود و از این طریق گل شدن توپ به اطلاع داور می‌رسد. البته این سیستم معایبی نیز دارد که در مورد تشخیص گل شدن توپ در سرعت‌های بالا است.

فناوری گل لاین

سیستم GoalRef

در این فناوری نیز شاهد استفاده از سنسور پسیو الکترونیکی در درون توپ برای تشخیص عبور آن از خط دروازه هستیم که توسط یک میدان مغناطیسی فرکانس پایین پوشش داده شده است. این میدان مغناطیسی بین دو تیر دروازه و خط دروازه را شامل می‌شود. مدار الکترونیکی مورد استفاده درون توپ شامل سه لایه مس است که بین لایه‌ی داخلی و بیرونی توپ قرار گرفته‌اند.

با عبور توپ از خط دروازه آنتن‌های تعبیه شده عبور توپ را تشخیص داده و اطلاعات مورد نظر را در اختیار سرور مرکزی که در کنار زمین قرار دارد، ارسال می‌کند. با استفاده از اطلاعات دریافتی کامپیوتر تشخیص می‌دهد که آیا توپ از خط دروازه عبور کرده یا خیر. در صورتی که توپ از خط دروازه عبور کرده باشد، سیگنالی در کمتر از نیم ثانیه به داور ارسال می‌شود. این سیستم در جام‌جهانی ۲۰۱۲ مورد استفاده قرار گرفت. این تورنمت اولین باری بود که شاهد استفاده از فناوری GoalRef بود.

فناوری گل لاین

نتیجه‌گیری

با وجود فناوری‌های متعدد مورد استفاده برای تشخیص عبور توپ از خط دروازه، تاکنون این سیستم نیز اشتباهاتی نیز کرده است. بخشی از خطاهای ایجاد شده در این سیستم‌ها را باید به حساب دخالت عامل انسانی در حرکت توپ به هنگام عبور از خط دروازه عنوان کرد. برای مثال حین بازی فرانسه و هندوراس طی جام جهانی ۲۰۱۴، سیگنال سیستم GolaRef نشان از عبور توپ از خط دروازه داشت، حال آنکه توپ بصورت کامل از خط دورازه رد نشده بود و از این‌رو گل نشده بود.

همانطور که در ابتدای این مقاله نیز اشاره کردیم، اخیرا در برخی از لیگ‌های اروپایی شاهد استفاده از بازپخش صحنه‌های حساس برای تیم داوری به منظور تصمیم‌گیری در مورد چگونگی یک رویداد طی بازی هستیم.تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شیائومی با معرفی یک مدل تلویزیون جدید ۵۰ اینچی با برند Mi TV 4A در حال توسعه‌ی مدل‌های موجود تلویزیون‌های هوشمند خود است، این مدل جدید تنوع این نوع از تلویزیون‌های شیائومی را به عدد ۶ می‌رساند که در ابعاد ۳۲ تا ۶۵ اینچی موجود هستند. آخرین مدل ۵۰ اینچی معرفی شده توسط Xiaomi از همان طراحی پیشین سری تلویزیون‌های Mi TV 4A بهره می‌برد که حدود یک سال پیش عرضه شده‌اند. ویژگی‌های هوشمند تلویزیون جدید شیائومی نیز همانند سری ‌پیشین خود است که حالا توسط فناوری تشخیص صدا کامل‌تر از قبل شده است. این محصول برای یک دوره‌ی کوتاه مدت که از ۱۹ ژانویه آغاز می‌شود قابل پیش‌خرید است و بلافاصله چهار روز بعد از آن در تاریخ ۲۳ ژانویه در چین عرضه خواهد شد.

تلویزیون شیائومی

تلویزیون ۵۰ اینچی Mi TV 4A از صفحه‌نمایش با رزولوشن (4K UHD (۲۱۶۰×۳۸۴۰ و نرخ بازیابی ۶۰ هرتز بهره می‌برد. پنل این محصول از استانداردهای +HDR10 و (HLG (Hybrid Log-Gamma پشتیبانی می‌کند، به طور کلی این تلویزیون به یک پردازنده‌ی چهار هسته‌ای ۶۴ بیتی Amlogic L962 با سرعت ۱.۵ گیگاهرتز به‌همراه چیپ گرافیکی ARM Mali 450 و ۲ گیگابایت رم مجهز است. همچنین این محصول از بلندگوهای استریو با صدای دالبی و پشتیبانی از DTS-HD بهره می‌برد، این در حالی است که این دستگاه قابلیت‌های تشخیص صدا به منظور کنترل تلویزیون از طریق ریموت کنترل را نیز ارائه می‌دهد. بدیهی است که ریموت کنترل این محصول علاوه بر جستجو در محتوای مورد نظر، برای کنترل دیگر ابزارهای هوشمند شیائومی که شبکه‌ی یکسانی را با تلویزیون این شرکت به اشتراک می‌گذارند نیز استفاده می‌شود. همچنین با اتصال از طریق بلوتوث نسخه‌ 4.2LE کاربران قادر خواهند بود تا از طریق انواع دیگر لوزام جانبی نظیر موس و کیبورد به تلویزیون خود متصل شوند و از امکانات هوشمند آن مانند وب‌گردی به بهترین نحو ممکن منتفع شوند. از جمله امکانات و قابلیت‌های ارزشمند دیگر این تلویزیون می‌توان به حافظه‌ی داخلی ۸ گیگابایتی از نوع eMMC5، دو پورت USB، سه پورت HDMI، پورت اتصال اترنت، یک ورودی AV و یک خروجی صدای S/PDIF اشاره کرد.

اگر چه ممکن است شرکت شیائومی به شدت در میان کاربران سیستم‌عامل اندروید به واسطه‌ی گوشی‌های هوشمند خود شناخته شده باشد؛ اما نقش این غول فناوری چینی را در توسعه‌ی تعداد وسیعی از محصولات الکترونیکی مصرفی، همچنین هوش مصنوعی و ابزار واقعیت مجازی نباید نادیده گرفت. عرضه‌ی یک تلویزیون جدید جای تعجب ندارد؛ اما تا حدی غیر‌منتظره است که ببینیم یک مدل تلویزیون جدید به منظور توسعه‌ی خط تولید تلویزیون‌های یک سال پیش شرکت، معرفی شده است. در هر صورت، آخرین مدل تلویزیون شیائومی قرار است با قیمت ۳۷۲ دلار به بازار عرضه شود. البته شیائومی ظاهرا یک تخفیف ۱۵.۵۴ دلاری را نیز به مدت زمان نامعلوم  هنگام عرضه در نظر گرفته است. در حال حاضر هنوز اطلاعات دیگری مبنی بر عرضه‌ی این محصول به دیگر نقاط جهان وجود ندارد.    تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بیت کوین، اتریوم، ریپل، لایت کوین و چند ارز رمزنگاری‌شده‌ی مشهور دیگر، اولین سرمایه‌گذاران خود را در مدتی کوتاه بسیار ثروتمند کردند و اگر ارزش آن‌ها با همین شتاب افزایش پیدا کند، شاید سرمایه‌گذاران دیگری را هم به این لیست اضافه کنند.

اما این امر زیاد محتمل نیست. این سرمایه‌گذاری‌ها نمی‌توانند احتمالات دنیای مالی را کنار بزنند. به همین علت سرمایه‌گذاران باید در لیست ارزهای رمزنگاری‌شده، به دنبال سکه‌های خوش‌شانس بعدی باشند. این اقدام هم به یک جستجوی ساده ختم نمی‌شود، زیرا در حال حاضر بیش از هزار (به‌طور دقیق ۱۴۲۶ نوع) ارز رمزنگاری‌شده وجود دارد. به‌علاوه هیچ معیار پایه‌ای برای ارزیابی ارزش ذاتی هر سکه - آن‌طور که می‌توان ارزش ذاتی سایر دارایی‌ها را محاسبه کرد - وجود ندارد. تنها منبعی که در دسترس ما است، یک سایت است که وعده می‌دهد «در صورتیکه این ارزها، به‌جای ارزهای ملی در معاملات روزمره پذیرفته شوند، جهان سرمایه‌داری را تغییر خواهند داد.»

اریک پیکه، استاد دانشگاه KEDGE نقل‌قول نسبتاً مشهوری در مورد مبانی بیت کوین دارد که می‌توان آن را به سایر ارزهای رمزنگاری‌شده نیز تعمیم داد:

بیت کوین برخی از ویژگی‌ها و خواص یک پول را داراست، بااین‌حال حتی به‌عنوان یک آیتم جمع آوری و کلکسیونی، از هیچ ارزش ذاتی برخوردار نیست، زیرا اصلاً ملموس نیست. از طرف دیگر نمی‌توان آن را یک دارایی شبیه سهام یا اوراق قرضه دانست، زیرا بازدهی مشابهی ندارد. تنها ارزش سرمایه‌ای بیت کوین، نزد افرادی محفوظ است که مالک این سکه‌ها هستند. این دارایی هیچ پشتوانه‌ای ندارد.

(توجه کنید که سرمایه‌گذاری در سکه‌های رمزنگاری‌شده یا توکن‌ها، بسیار سوداگرانه و ریسک‌پذیر است و فقط افرادی باید به وارد این عرصه شوند که آماده‌اند همه‌ی سرمایه‌ی خود را از دست بدهند.)

Next Bitcoin

بااین‌حال آنالیزهای مالی و علوم رفتاری، چند نکته‌ی کاربردی را برای بررسی و غربال ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند:

۱- به دنبال معامله‌ی ارزهایی باشید که زیر یک دلار قیمت دارند. این توصیه به دو دلیل اهمیت زیادی دارد. اول اینکه قیمت زیر یک دلار، این توهم را به وجود می‌آورد که سکه‌ی مذکور کم‌ارزش است، به‌خصوص برای سرمایه‌گذارانی که منابع مالی زیادی در اختیار ندارند. دوم اینکه ارقام کوچک‌تر، به‌راحتی می‌توانند دو یا سه برابر شوند و اگر طی شرایطی با هایپ (افزایش ناگهانی قیمت) هم روبرو شوند، دقیقاً شاهد یک آبشار پول خواهیم بود. این اتفاق درست شبیه سودهای نجومی است که از تجارت ارزهای دیجیتال اولیه حاصل شد. همان‌طور که شاهد بودیم RubleBit که با ارزش ۰.۰۳۸ معامله می‌شد، تنها طی هفت روز ۵۵۲ درصد افزایش قیمت داشت یا ارز CYDER که به یک افزایش ۷۴۱۲ درصدی دست‌یافت.

۲- وب‌سایت‌های مختلف ارزهای رمزنگاری‌شده را بررسی کنید تا متوجه شوید کدام سکه، نویدبخش آینده‌ی بهتری است و پتانسیل کدام‌یک برای تبدیل‌شدن به یک ارز معاملاتی بیشتر است. با استفاده از تئوری کمی پول (نظریه‌ای که می‌گوید تغییر قیمت‌ها، به عرضه‌ی پول بستگی دارد) می‌توانید ارزش ذاتی هر سکه را برآورد کنید.

۳- وب‌سایت ردایت (Reddit) را چک کنید و ببنید کدام سکه‌ها، از یک گروه دنبال کنندگان برخوردارند. انجمن‌های ردایت، گروه‌های سرمایه‌گذاران و اولین استقبال‌کنندگان از یک ارز را شامل می‌شوند. گرچه این گروه‌ها کوچک هستند، ولی به افزایش شهرت و آوازه‌ی ارزها کمک می‌کنند که باعث می‌شود اولین موج افزایش تقاضا، به وجود بیاید. ازآنجاکه عرضه‌ی سکه‌ها ثابت است، افزایش تقاضا به معنی بالا رفتن قیمت آن‌ها است.

۴- بجای اینکه به دنبال ارزهایی باشید که از ماکزیمم عرضه برخوردارند، ارزهایی را جستجو کنید که گردش بیشتری دارند. دلیل آن‌هم واضح است: قیمت پول‌های رمزنگاری‌شده با افزایش تقاضا بالا می‌رود و عرضه‌ی آن‌ها، نقش زیادی در نوسانات ارزشی بازی نمی‌کند.

۵- نمودارهای حجم - قیمت ارزهای رمزنگاری‌شده را بررسی کنید. شما می‌توانید با کمک نمودارها، شتاب قیمت و رشد حجم یک ارز را بسنجید، زیرا این چارت‌ها به‌نوعی سیر حرکت ارزها را تائید می‌کنند.

البته همه‌ی این نکات، باید بااحتیاط و دقت زیاد مورداستفاده قرار بگیرند. به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری روی هایپ (بجای اصول ارزشی) خطرناک است، زیرا زمانی که هایپ از بین برود، سکه‌ها تقریباً بی‌ارزش می‌شوند.تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 آیا همیشه توضیحی برای پدیده‌های عجیب فیزیکی وجود دارد؟ فیزیک‌دان‌ها به‌تازگی در برخورد‌ها‌ی اتمی به مسئله‌ی عجیبی برخورد کردند. آن‌ها مشاهده کردند که جهت حرکت ذرات پراکنده شده پس از برخورد با پیش‌بینی‌ها‌ی علمی مطابقت ندارد. اما پژوهش‌ها‌ی جدید، راهی برای حل این مشکل و توضیحی برای این رفتار پیچیده‌ی ذرات ارائه می‌کنند.

پژوهش جدید در مورد برخورد یک پروتون چرخان و نوع دیگری از ذرات توضیح می‌دهد. زمانی که این دو ذره با یک‌دیگر برخورد می‌کنند، بسته به جرم پروتون و ذرات دیگر شرکت کننده در برخورد، تعدادی نوترون به‌وجود می‌آیند.

از نظر تیم پژوهشی بین‌المللی، این بر‌هم‌کنش‌ها می‌توانند به ما در فهم دیگر برخورد‌ها‌‌ی ذرات در انرژی‌ها‌ی بالا کمک کنند. از جمله‌ی این برخورد‌ها، برخورد ذرات پرتو‌ها‌ی کیهانی با ذرات جو زمین است.

برخورد ذرات

یک از اعضا‌ی تیم به نام الکساندر بازیلوسکی، فیزیک‌دان آزمایشگاه ملی بروکهاون در نیویورک، گفت:

پدیده‌ای که مشاهده کردیم بسیار شگفت‌انگیز بود. مشاهدات ما از ذرات حاصل از برخورد پروتون‌ با پروتون، بسیار با مشاهدات ما از ذرات حاصل از برخورد پروتون و هسته متفاوت است.

پژوهشگران از برخورددهنده‌ی هادرونی نسبیتی (RHIC) در آزمایشگاه بروکهاون انجام این قبیل پژوهش‌ها استفاده کردند. این برخورددهنده، تنها برخورددهنده در جهان است که به‌وسیله‌ی آن می‌توان جهت اسپین پروتون‌ها‌ی برخوردکننده را کنترل کرد.

 اولین بار در سال ۲۰۰۱ در RHIC در برخورد پروتون‌پروتون، مشاهده شد که جهت چرخش (اسپین) نوترون‌ها‌ی حاصل از این برخورد، خلاف انتظار دانشمندان بود.  پژوهشگران در پژوهش جدید انجام‌شده، تفاوت بین نوترون‌ها‌ی خروجی زمانی که هسته‌ی اتمی برخورد کننده با پروتون متفاوت شود را بررسی می‌کنند.

زمانی که پروتون در حال چرخش به هسته‌ی سنگین طلا برخورد می‌کند، نه‌تنها نوترون‌ها‌ی حاصل با زاویه‌ی کوچکی پراکنده نمی‌شوند، بلکه طبق گزارش پژوهش‌گران، کاملا در جهت خلاف انتظار آن‌ها حرکت می‌کنند.

این پدیده شبیه این است که زمانی که یک توپ بیلیارد در حال چرخش، به یک توپ بیلیارد هم‌اندازه‌ی خودش برخورد کند، در همان جهت قبلی به عقب برگردد ولی هنگامی که همین توپ با یک توپ بزرگ‌تر برخورد کند، جهت حرکتش کاملا عوض شود. یکی از پژوهشگران به نام ایتارو ناکاگاوا، فیزیک‌دان آزمایشگاه RIKEN ژاپن گفت:

ما رفتاری شبیه به برخورد پروتون‌پروتون را انتظار داشتیم. چرا که از نظر ما هیچ دلیلی برای عدم تقارن بین این دو فرایند وجود نداشت. 

به نظر می‌رسد که این اختلاف بین پیش‌بینی و مشاهده، می‌تواند ناشی از اختلاف بار الکتریکی بین هسته‌ها‌ی مورد استفاده در فرایند‌ها‌ی مختلف باشد. پیشنهاد پژوهش‌گران برای توضیح این پدیده این است که: بر‌هم‌کنش الکترومغناطیسی بین پروتون و هسته، در نتیجه‌ی نهایی فرایند تفاوت ایجاد می‌کند.

برخورد دهنده هادرونی بزرگ

بازیلوسکی توضیح داد:

در جهان ذرات، همه چیز بسیار پیچیده‌تر از رفتار دو توپ بیلیارد در جهان کلاسیک است. چندین فرایند مختلف در پراکندگی ذرات درگیر هستند و هر کدام از این فرایند‌ها می‌تواند بر دیگری تاثیر‌گذار باشد.

برای دست‌یابی به توضیح دلیل متفاوت شدن نتیجه‌ی این برخورد‌ها، تحقیق و جمع‌آوری داده و تحلیل بیش‌تری نیاز است. همچنین در آینده باید پراکندگی‌ها‌ی دیگری به غیر از پراکندگی‌ها‌یی که حاصل آن‌ها نوترون‌ها باشند نیز بررسی شوند. دانشمندان امیدوارند که بتوانند معما‌ی این عدم تقارن اسپینی را حل کنند. این معمایی است که دانشمندان از دهه‌ی ۱۹۷۰ درگیر آن بوده‌اند.

در صورتی که تیم پژوهشی مورد نظر بتواند آزمایش‌ها‌یی با شرایط متفاوت انجام دهد، برای مثال با استفاده از هسته‌ی اتم‌ها‌ی متفاوت، با اندازه‌ها‌ی متفاوت، می‌توان از مقایسه‌ی نتایج به‌دست آمده، با نتایج اولیه، قدم بزرگی در راه فهم بازی بیلیارد ذرات برداشته خواهد‌شد. ناکاگاوا گفت:

اگر مشاهده شود که عدم تقارن مشاهده شده ناشی از بر‌هم‌کنش الکترومغناطیسی بین ذرات است، دست‌آورد بسیار بزرگ برای اثبات فرضیه‌ی ما خواهد بود. 

پژوهشگران این حوزه، مقاله‌ی خود را در Physical Review Letters منتشر کردند.تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

طی گذشت سالیان دراز از زمان تولید نخستین خودرو، جهان به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در زمینه تولید این محصول دست یافته است و در قرن جاری نیز با بهبود کیفیت ساخت، خودروهای زیبا و قدرتمندی به بازار آمده‌اند، درحالیکه ایمن، قدرتمند و همراه با آخرین فناوری روز  در خدمت به سرنشین و راحتی بیش‌تر عمل می‌کنند. اما با وجود این پیشرفت‌ها هنوز هم، بسیاری افراد ترجیح می‌دهند از خودروهای عضلانی استفاده کنند. خودروهایی که ظاهر درشت، خشن و البته قدیمی دارند، اما دذ قرن بیست و یک، همچنان دارای محبوبیت هستند. 

اما خودروهای عضلانی چه خصوصیاتی دارند که باعث می‌شود افراد به آن علاقه داشته و در میان طیف گسترده‌ای از خودروهای مدرن به خرید آن تمایل داشته باشند. خودروهای عضلانی خشن، پر سروصدا و بیش از حد بزرگ هستند. شاید از دیدگاه اقتصادی، هیچ‌وقت اقدام به خرید این خودروها نکنید، اما واقعیت این است که بسیاری مردم جهان، عاشق خودروهای عضلانی آمریکایی هستند.

Ford Mustang

عبارت "supercar" را در گوگل تایپ کنید و با تصاویری از خودروهای پر زرق‌وبرق، نمایشگاه‌های خودرو و رکوردهای پیست بمباران خواهید شد. چرا؟ اگر می‌خواهید یک خودروی فوق سریع داشته باشید بهتر است یک بوگاتی ویرون یامک‌لارن F1 خریداری کنید. اگر می‌خواهید سوپراسپرت گران‌قیمت به خانه ببرید، لامبورگینی اونتادور می‌خرید و اگر از اسپرت‌های آلمانی لذت می‌برید و به این خودروها اعتماد ندارید، بهتر است پورشه 911 بخرید. اما وقتی به فورد موستانگ می‌رسیم، مفهوم دیگری از جذابیت دیده می‌شود. به نظر می‌رسد که زیبایی خودروهای عضلانی، تاحدودی فلسفی است و چندان مکانیکی محسوب نمی‌شود. 

فضای داخلی لافراری (LaFerrari) نشان‌دهنده قدرت و ابهت آن است، که نیاز این سوپراسپرت را به رقابت، نشان می‌دهد. از سوی دیگر، فضای داخلی فورد موستانگ بیش‌تر مشابه کابین خلبان هواپیمای ایرباس A380 در مسیر جزایر هاوایی است.

لافراری/ laferrari

به طور خلاصه، مهم نیست که چه خودرویی می‌خرید اما بسیار اهمیت دارد که چگونه از خودرو استفاده می‌کنید. لافراری برای کسانی است که می‌خواهند بر جامعه مدرن امروزی تسلط داشته باشند و البته فخرفروشی کنند، در حالی‌ که فورد موستانگ بیش‌تر به طبیعت آرمان‌گرای خریدار احترام می‌گذارد؛ این خودرو به تمایل افراد برای رها شدن از کار سخت روزانه و انس بیش‌تر با محیط، بازگشت به دوران گذشته و خاطرات نوستالژیک پاسخ مناسبی می‌دهد.

لافراری/ laferrari

خودروهای عضلانی آمریکایی از زمانی وجود داشتند که نوع روغن موتور اهمیت نداشت، وقتی که خرس‌های قطبی هنوز یخ داشتند و زمانی که فاصله‌ی خانه تا محل کار، اهمیت کمی داشت. در آن زمان، نزدیک‌ترین مرکز تفریحات، ۵۰ کیلومتر دورتر از محل زندگی افراد بود. در حالی که زنوو (Zenvo) و پاگانی ما را به دنیای آینده سوق می‌دهند، خودروهای ساختفورد و دوج اجازه می‌دهند که دوباره به دنیای امن و آرام گذشته برگردیم.

 

اگر این دلایل کافی نیستند، جالب است بدانید هنوز هم خودروهای عضلانی جالیوانی مناسبی برای قرار دادن نوشیدنی دارند، پیشرانه‌های قدرتمندی برای غرش در جاده‌های بین شهری و بدنه بسیار مستحکمی که در برابر تصادفات از سرنشین محافظت می‌کنند. البته افرادی هم وجود دارند که از پتانسیل خودروی عضلانی برای قانون‌شکنی استفاده می‌کنند و در جاده از حداکثر سرعت لذت‌بخش آن استفاده کافی می‌برند.

شاید دیدن تصاویری از خودروهای خشمگین و قدرتمند عضلانی آمریکایی بتواند ایده‌ی مناسبی برای مقاومت در مقابل دنیای مملو از محدودیت، روزمرگی و تعلقات بیهوده فراهم کند. به هر حال دنیای قرن بیست و یکم با سرعت زیادی به سمت پیشرفت و نوآوری می‌تازد و شاید روزی برسد که خودروهای عضلانی امروزی، به خاطرات نوستالژیک تبدیل شوند.تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مقر جدید ۵ میلیارد دلاری کوپرتینویی‌های بالاخره به پایان ساخت خود رسید و اکنون اکثر ماشین‌آلات ساخت‌و‌ساز از محوطه‌ی این ساختمان خارج شده‌اند؛ تنها تعداد اندکی از این ماشین‌آلات برای محوطه‌سازی و فضای سبز باقی مانده‌اند.

بی‌شک اپل پارک مزیت‌های عظیمی را برای اپل و ۱۲ هزار کارمندی که برای نقل مکان به این ساختمان آماده می‌شوند، خواهد داشت. پیش‌تر جانی آیو در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که اپل پارک باعث تعامل بهتر کارمندان و نزدیک‌شدن آن‌ها به یکدیگر خواهد شد. او به تیم تحت‌نظر خود که وظیفه‌ی طراحی محصولات اپل را برعهده دارند نیز اشاره می‌کند و از اپل پارک به‌عنوان فرصتی برای جمع‌شدن این تیم در زیر یک سقف یاد می‌کند.

البته مزیت‌های این ساختمان سفینه‌مانند تنها به موارد بالا خلاصه نمی‌شود بلکه، از این پس کارکنان این شرکت می‌توانند به باشگاه‌ بدن‌سازی، رستورانی با غذاهای متنوع‌تر و فضای سبزی دسترسی داشته باشند که با درخت‌های میوه مزین شده است.

شما می‌توانید عکس‌های تکمیل‌شده‌ی اپل پارک‌ را پایین‌تر مشاهده کنید.

دیدگاه‌ خود را درباره‌ی تصاویر فوق با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید. به‌نظر شما این ساختمان برازنده‌ی ارزشمندترین برند جهان است؟تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

سال ۲۰۱۷ میلادی بی‌شک یکی از بحث‌برانگیز‌ترین سال‌ها در تاریخ یوتیوب بوده است. انتشار ویدیوهایی با محتویاتی غیر خوشایندِ کاربران باعث شده بود تا عده‌ی زیادی از کاربران به سیاست‌های این غول حوزه‌ی ویدیو خرده بگیرند و قوانین آن را سزاوار بازبینی بدانند.

حال یوتیوب اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی قوانین جدیدی را برای خالقان محتوا وضع کرده که کسب‌ در‌آمد را برای کانال‌های کوچک و بزرگ‌ سخت‌تر از پیش می‌کند. یوتیوب امیدوار است با وضع قوانین جدید، محتویات این سرویس نسبت به گذشته هدفمند‌تر شود و کمتر شاهد زیر پا گذاشتن قوانین توسط خالقان محتوایی چون پیودی‌پای (PewDiePie) و لوگان پاول (Logan Paul) باشیم.

یوتیوب هدف از وضع این قوانین را جلوگیری از آسیب‌رسانی بازیگرانِ بدِ این حوزه به دیگر خالقانی عنوان کرده که درآمد خود را از این طریق کسب می‌کنند.

اولین قانون، عضویت کانال‌ها در برنامه‌ی Youtube Partner Program‌ را دشوارتر می‌کند. اکنون برای ورود به این برنامه حداقل باید از ۱۰۰۰ مشترک و ۴۰۰۰ ساعت زمانِ تماشا ظرف ۱۲ ماه گذشته برخوردار بود. از همین‌رو اکنون راه برای کسب درآمد از طریق تبلیغات، دشوارتر از گذشته شده است.

این قانون در حالی وضع شده که آستانه‌ی قبلی برای ورود به برنامه‌ی اشاره شده نیز بارها توسط خالقان محتوا و وب‌سایت‌ها مورد انتقاد قرار گرفته بود؛ البته یوتیوب ادعا می‌کند که این قانون اکثر کاربران را تحت تأثیر قرار نخواهد داد و تنها تعداد اندکی از آن متأثر خواهند شد.

اما تغییر دوم تنها به کانال‌های بزرگ و شناخته‌شده‌ مربوط می‌شود. برطبق گفته‌ی یوتیوب، از این پس تمامی محتوای این کانال‌ها قبل از انتشار به‌صورت دستی و توسط یک انسان مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا از فاجعه‌هایی که در سال ۲۰۱۷ شاهد آن‌ها بودیم جلوگیری به عمل آید؛ همچنین محتوای منتشر شده‌ی کانال‌های بزرگ نیز به‌صورت منظم مورد بررسی دوره‌ای قرار خواهد گرفت.

تغییرات فوق اگرچه ممکن است به مذاق خالقان محتوا و صاحبان کانال‌ها خوش نیاید اما، مسلماً قدمی اساسی در راستای خلق محیطی با محتوای ارزشمند خواهد بود.

دیدگاه خود را در این‌باره با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت اینفینیتی ، با بیش از ۵۰ نمایندگی خارجی در بازار جهانی خودرو حضور دارد. این برند در سال ۱۹۸۹ راه‌اندازی شد و طیف وسیعی از برترین خودوهای حال حاضر در ژاپن، ایالات متحده، انگلستان و چین در این شرکت تولید می‌شود. استودیوهای طراحی اینفینیتی در اتسوگی-شی نزدیک یوکوهاما، لندن، سن‌دیگو و پکن قرار دارند. اینفینیتی خط تولید وسیع و قدرتمندی دارد و به‌ خاطر طراحی جسورانه و فناوری‌ دستیار راننده بسیار مورد تحسین قرار گرفته است. از فصل ۲۰۱۶، اینفینیتی به عنوان شریک فنی تیم فرمول یک رنو اسپرت فعالیت می‌کند و تخصص خود را در زمینه عملکرد هیبریدی ارائه می‌دهد. 

اینفینیتی قدم در مسیر درستی گذاشته است، اما متاسفانه دیر به این نتیجه رسیده و از بسیاری رقبا عقب مانده است. بنابراین احتمال دارد که در سال‌های آینده کمی از پیشرفت باز بماند و البته اقداماتی در جهت حرکت به سمت تولید خودروی الکتریکی می‌تواند این فاصله را هر روز کم‌تر کند. 

اینفینیتی / infiniti Q Inspiration

هیروتو سایکاوا مدیر عامل اینفینیتی می‌گوید: 

مشتریان می‌توانند انتظار داشته باشند که خودروهای طراحی شده جدید اینفینیتی در نمایشگاه خودروی دیترویت مانند Q اینسپریشن، با سطح کاملا جدیدی از عملکرد رانندگی الکتریکی همراه شوند و به عنوان نسلی تکامل یافته از سیستم محرکه و طراحی فعلی اینفینیتی در آینده معرفی شوند. 

اینفینیتی به عنوان برترین برند تجاری نیسان، ترکیبی از خودروهای کاملا الکتریکی (EV) و خودروهای الکتریکی هیبریدیارائه می‌دهد که طیف وسیعی از فناوری خودروی الکتریکی در اختیار آن را نشان می‌دهد. در همین راستا برند ژاپنی قصد دارد از سال ۲۰۲۱ به بعد مدل‌های جدید خود را به سیستم محرکه الکتریکی مجهز کند و در همین سال از اولین خودروی کاملا الکتریکی رونمایی کند. 

اینفینیتی / infiniti Q Inspirationاین مسئله اینفینیتی را پشت سر بسیاری از رقبای سرسختش قرار می‌دهد و برند لوکس ژاپنی در این بازی مجبور است دنبال رقبا بدود. پیش از این اینفینیتی اولین بار ۶ سال قبل وعده نخستین خودروی الکتریکی خود را داده بود. این پروژه چندین بار منحل شد و دوباره ادعا می‌شد که به زودی اجرایی خواهد شد؛ اما اخیرا اینفینیتی سال تولید اولین خودروی الکتریکی خود را ۲۰۱۹ اعلام کرد که با توجه به اظهارات مدیران به نظر می‌رسد ۲۰۲۱ رقم قابل قبول‌تری باشد. زیرمجموعه لوکس نیسان گفته که خودروهای الکتریکی به لطف فناوری‌های جدید مانند ای‌پاور (ePower) بیش از نیمی از سهم فروش جهانی اینفینیتی را تا سال ۲۰۲۵ تشکیل خواهد داد.

فناوری اختصاصی ای‌پاور  اینفینیتی دارای یک پیشرانه بنزینی کوچک است که باتری با خروجی بالا را شارژ می‌کند، نیاز به منبع شارژ خارجی را از بین می‌برد و راحتی سوختگیری با بنزین را فراهم می‌کند و در عین حال تجربه‌ی رانندگی با خودروی کاملا الکتریکی نیز ارائه می‌دهد.تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

با گذشت زمان با لینک‌ها یا قطعات متنی مواجه می‌شویم که وقتی با یک دستگاه مجهز به سیستم عامل آی‌اواس یا مک اواس ارسال شود، باعث بروز مشکلات قابل توجهی در دستگاه شخص دریافت کننده خواهد شد. امروز جدیدترین نمونه‌ی این مشکل شناسایی شده که به عنوان chaiOS از آن یاد می‌شود. این مورد در واقع یک لینک ساده‌ در وب‌سایت گیت‌هاب است اما ارسال آن به دیگران باعث خواهد شد تا پیام‌ها در هر دو سیستم‌ عامل آی‌اواس و مک اواس به‌صورت به‌هم ریخته نمایش داده شوند.

 

 

مشکل مورد بحث در ابتدا توسط حساب کاربری توییتر شخصی به نام آبراهام مَسری منتشر شده است. وی می‌گوید که لینک یاد شده باعث ایجاد تاثیراتی در دو سیستم عامل آی‌اواس و مک اواس خواهد شد که از جمله این مشکلات می‌توان به فریز شدن، جابجایی کلمات و مشکلات باتری اشاره کرد. ما باگ chaiOS را تست کردیم و با نتایج مختلفی مواجه شدیم. در برخی از موارد، ارسال لینک مورد اشاره باعث شد تا شخص ارسال کننده و دریافت کننده، با مشکل به‌هم ریختگی پیام‌ها در اپلیکیشن پیام‌رسان آی‌اواس و مک اواس مواجه شود یا در برخی موارد این لینک باعث شد تا پیام‌ها در این دو سیستم عامل سریعا فریز شده و به حالت قفل در بیاید.

علاوه بر موارد فوق، این لینک سبب می‌شود تا اپلیکیشن پیام‌رسان در دو سیستم عامل مورد بحث بارها و بارها با مشکل به هم ریختگی مواجه شود و برای رفع این مورد تنها راه‌حل کاربردی موجود این است که مجددا به مکالمات متنی مورد نظر دسترسی یافته و سپس آن‌ها را پاک و برای ادامه‌ی پیام‌رسانی یک مکالمه‌ی متنی جدید ایجاد کرد.

در موارد دیگر این لینک باعث می‌شود تا مرورگر سافاری اپل به حالت قفل درآمده یا یک توپ ساحلی در حال چرخش را در سیستم عامل مک اواس نمایش دهد. وب سایت 9to5Mac که این موضوع را مورد بررسی قرار داده، اعلام کرده که تا‌کنون به طور کامل با مشکل به هم ریختگی پیام‌ها مواجه نشده، اما باز هم نمی‌توان گفت که رخ دادن چنین مشکلی غیر ممکن است. علاوه بر این باگ مورد بحث در برخی موارد باعث ایجاد لگ‌های قابل توجه در اپلیکیشن پیام‌رسان در هر دو سیستم عامل مک‌ اواس و آی‌اواس می‌شود.

هنوز مشخص نشده که دقیقا چه چیزی باعث ایجاد این مشکل می‌شود، اما این مورد به باگ افکت پاور بر‌می‌گردد، باگی که چند سال قبل در دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل آی‌اواس کشف شد. از آن زمان تا‌کنون ما چند بار دیگر شاهد باگ‌ها و مشکلاتی مشابه با افکت پاور بوده‌ایم.

باید اشاره کنیم که این مشکلات اساسا خطری برای کاربر نخواهد داشت و بیشتر برای شوخی کردن در شبکه‌ی اجتماعی و پیام‌های متنی توسط کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشکل مورد بحث روی جدیدترین نسخه‌ی عمومی آی‌اواس و مک اواس دیده شده و قبلا نیز توسط کاربران نسخه‌های بتا مشاهده شده بود. همچنین باید توجه کنیم که اساسا کمپانیاپل مشکلاتی که باعث به خطر افتادن کاربران نشود را رفع نمی‌کند.

لینک این باگ همچنان در حساب کاربری توییتر شخص کشف کننده‌ی آن موجود است. همانطور که گفتیم این مشکل فقط باعث ایجاد مواردی در پیام‌های کاربران می‌شود. این امکان وجود دارد که با دریافت لینک یاد شده، دستگاه شما به طور کامل فریز شده و امکان باز کردن پیام‌ها را نداشته باشید. افزون بر این، احتمال بروز مشکلات دیگر نیز وجود دارد. تاريخ : جمعه 29 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ماجرای سه دعای ناکام که برای زاهد قوم بنی اسرائیل دردسرساز شد/ روایتی جالب درباره شأن نزول آیه175 سوره اعراف یکی از مورخین و تاریخ نگاران بزرگ بشریت، پروردگار عالم و کتاب مقدس قرآن کریم است که با بیان روایت های مختلف، تاریخ اسلام را ورق می زند.

در بنی اسرائیل زاهدی زندگی می‌کرد، خداوند (توسط پیامبر آن عصر) به او ابلاغ کرد که سه دعای تو به اجابت خواهد رسید، آن زاهد بی‌همت و نادان در این فکر فرو رفت که این دعا‌ها را در کجا به کار برد، به همین سبب با همسرش مشورت کرد و او گفت: «سالهاست که در خدمت تو هستم و در سختی و آسایش با تو همراهی کردم، یکی از آن دعا‌ها را در مورد من مصرف کن و از خدا بخواه مرا از زیباترین زنان بنی‌اسرائیل قرار دهد، تا تو از زیبایی من بهره‌مند شوی»

زاهد پیشنهاد او را پذیرفت و دعا کرد او از زیباترین زنان شود، آوازه زیبایی همسرش به همه جا رسید و مردم از هر سو برای زیباترین زن آن زمان نامه‌های عاشقانه می‌نوشتند و آرزوی ازدواج با او در سر می‌پروراندند. کم‌کم زن زیبا مغرور شد و بنای ناسازگاری با شوهرش نهاد و سرانجام کار شوهرش خشمگین شد و از دعای دوم استفاده کرد و گفت: «خدایا از دست زنم، جانم به لب رسیده، او را مسخ گردان.» دعایش مستجاب شد و زن به صورت خرس درآمد وقتی که فرزندانش مادر خود را اینگونه دیدند به زاهد اعتراض کردند و هنگامی که این اعتراض ها شدت گرفت زاهد ناگزیر در دعای سوم از خدا خواست تا همسرش به صورت روز‌های نخستین باز گرداند.
 
زن به صورت اول بازگشت به این ترتیب سه دعای مورد اجابت زاهد به هدر رفت و آن زاهد نادان بر اثر مشورت با زن نادان‌تر از خود سه گنجینه را که می‌توانست به وسیله آن سعادت دنیا و آخرتش را تحصیل کند، باطل و نابود نمود.
 
«وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ الَّذِي آتَيْنَاهُ آيَاتِنَا فَانْسَلَخَ مِنْهَا فَأَتْبَعَهُ الشَّيْطَانُ فَكَانَ مِنَ الْغَاوِينَ (۱۷۵)»، و خبر آن كس را كه آيات خود را به او داده بوديم براى آنان بخوان كه از آن عارى گشت آنگاه شيطان او را دنبال كرد و از گمراهان شد (۱۷۵)
 

منبع: قصه های قرآن به قلم روان، محمد محمدی اشتهاردیتاريخ : پنج شنبه 28 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

از تاریخ ۱۴ آذر ماه امسال، گوشی‌های برند اپل (تمامی مدل‌های آیفون)، مشمول طرح رجیستری شده بودند. طرح رجیستری، برای جلوگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه، تحقق حقوق مصرف‌کنندگان، واردکنندگان قانونی و فروشندگان مجاز پیاده‌سازی شده است. فاز دوم این طرح نیز از تاریخ ۸ دی آغاز شد و به این ترتیب تمامی مدل‌های گوشی تلفن همراه گوگل پیکسل، بلک‌بری و موتورولا مشمول این طرح شدند. در ادامه نیز سایر برند‌های موبایل وارد طرح رجیستری خواهند شد تا تنها نمونه‌هایی که به صورت قانونی وارد کشور می‌شوند یا مواردی که کاربران شخصا اقدام به پرداخت هزینه‌ی رجیستری آن‌ها می‌کنند، در شبکه‌ی کشوری قابل استفاده باشند.

در این میان، یکی از سوالاتی که مطرح می‌شود، در رابطه با نحوه رجیستر کردن گوشی‌هایی بود که به صورت مسافری و برای استفاده شخصی وارد کشور می‌شد. بنابر قوانین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، هر شخص می‌تواند یک گوشی تلفن همراه را با خود به ایران بیاورد و اگر این گوشی از برندهای مشمول طرح باشد باید در شبکه ایران، رجیستر شود. بهترین و آسان‌ترین راه برای رجیستر کردن گوشی‌های همراه مسافری، در بخش گمرک هنگام ورود به کشور است. به این ترتیب که مسافران با مراجعه به دفاتر گمرک مستقر در فرودگاه یا پایانه‌های مرزی، گوشی تلفن همراه خود را اظهار و تعرفه و عوارض گمرکی آن را پرداخت می‌کنند و به این ترتیب گوشی تلفن همراه آنها در شبکه ایران، ثبت می‌شود. تعیین میزان تعرفه و عوارض واردات، به عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران است. پس از پرداخت حقوق گمرکی گوشی، برای مسافر، مجوز گمرکی صادر می‌شود و لازم است که مسافر رسیدها را تا مرحله نهایی ثبت تلفن همراه، در نزد خود نگاه دارد.

اما اگر مسافر در هنگام ورود به کشور، به هر دلیل موفق به اظهار گوشی همراه خود به گمرک نشد، باید از طریق سامانه‌ همتا،‌ این کار را انجام دهد. البته این نکته را نیز باید مد نظر داشت که مسافر فقط تا ۳۰ روز پس از ورود به کشور فرصت ثبت گوشی تلفن همراه خود را در این سامانه دارد و اگر ظرف این مدت گوشی خود را رجیستر نکند، گمرک جمهوری اسلامی ایران هیچ مسولیتی برای رجیستر کردن این گوشی نخواهد داشت. در اولین قدم، برای ثبت تلفن همراه، باید به وب‌سایت همتا و بخش ثبت‌ شناسه بین‌المللی تلفن همراه وارد شود:

آموزش رجیستر کردن گوشی

در این بخش، کاربر باید کد ۱۵ رقمی IMEI را که در پشت جعبه گوشی درج شده، وارد کرده و سپس کد امنیتی را وارد کند و دکمه ادامه را فشار دهد. در بخش بعدی، کاربر باید برند تلفن همراه، مدل و مشخصات فنی گوشی را وارد کند. به طور مثال، اگر گوشی شما آیفون ایکس ۲۵۶ گیگابایت باشد، باید در قسمت برند گزینه اپل، در قسمت مدل، iPhone 256GB و در قسمت مشخصات فنی، نوع گوشی را از میان گزینه‌هایی که در منو قرار دارد، انتخاب کنید:

آموزش رجیستر کردن گوشی

به این نکته توجه داشته باشید که کد IMEI و تمام مشخصات گوشی را با دقت هر چه تمام‌تر وارد کنید زیرا اگر در وارد کردن اطلاعات اشتباه کنید، به هیچ‌ عنوان وجه پرداختی شما مسترد نخواهد شد. در بخش بعدی، اطلاعات مسافر به همراه شماره تلفن همراه مسافر باید وارد شود. دقت داشته باشید که حتما اطلاعات فردی که وارد کشور شده باید در این قسمت وارد شود و همچنین شماره تلفن همراه وارد شده، باید به نام شخص مسافر باشد. اگر اطلاعات شخصی غیر از مسافر در این بخش وارد و هزینه پرداخت شود، گوشی در شبکه ایران رجیستر نخواهد شد:

آموزش رجیستر کردن گوشی

در مرحله بعدی، کدی به شماره تلفن همراه مسافر ارسال می‌شود که باید این کد در بخش بعدی وارد شود:

آموزش رجیستر کردن گوشی

در ادامه، کاربر با یک شناسه پرداخت و مبلغ گمرک مواجه می‌شود و به راحتی با کلیک کردن روی گزینه پرداخت، به درگاه مخصوص هدایت شده و از آن طریق می‌تواند هزینه گمرک گوشی خود را پرداخت کند:

آموزش رجیستر کردن گوشی

اگر تمام مراحل با موفقیت پشت سر گذاشته شوند، در مرحله آخر کاربر با تصویری مانند تصویر زیر روبه‌رو خواهد شد:

آموزش رجیستر کردن گوشی

اگر تمام مراحل بالا را به دقت و صحیح انجام داده باشید، گوشی همراه شما، پس از چند روز در شبکه ایران رجیستر خواهد شد و شما پیامکی دریافت می‌کنید که به شما اعلام می‌کند که گوشی شما با موفقیت در شبکه تلفن همراه ایران به ثبت رسیده است و شما می‌توانید به راحتی از گوشی همراه خود استفاده کنید. دقت داشته باشید که پس از گذراندن این مراحل، هیچ محدودیتی برای استفاده از سیم‌کارت‌های مختلف در گوشی جدیدتان وجود ندارد و شما می‌توانید به راحتی با هر سیم‌کارتی از گوشی جدید خود لذت ببرید.تاريخ : پنج شنبه 28 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

یک بررسی جدید نشان داد موردی که زنان همیشه به آن مشکوک بوده‌اند، یعنی اختلال در عملکرد شناختی در هنگام بارداری واقعا رخ می‌دهد. بنا بر فراپژوهشی که به‌تازگی توسط پژوهشگران دانشگاه دیکن انجام شده است، فراموشی و اختلالات شناختی در طول دوران بارداری قابل اندازه گیری هستند؛ اما تنها زنان باردار و نزدیکان آن‌ها می‌توانند متوجه این اثر بشوند.

فراموشی و اختلالات شناختی دیگر در طول دوران بارداری قابل اندازه گیری هستند

چالش مغزی بارداری یا مامنسیا اغلب اوقات خود را به‌صورت نوعی تشدید حواس‌پرتی‌های روزانه نشان می‌دهد؛ فرد فراموش می‌کند که یک جسم را در چه مکانی قرار داده بود یا در وسط انجام دادن کاری به‌ناگهان تمرکز خود را از دست می‌دهد.

زنان همچنین مشکلات دیگری را نیز گزارش کرده‌اند؛ از جمله: از دست دادن تمرکز در میان مکالمه، نیاز شدید پیدا کردن نسبت به یادداشت برداری برای منظم ماندن برنامه‌هایشان، مشکل در درک مطلب و این مشکلات حتی به حدی می‌رسند که نیاز می‌شود در بازگشت به کار تاخیر بیاندازند. به گفته‌ی پژوهشگران، این بررسی و بررسی‌های دیگر در این مورد به نتایج متناقض و تغییرات اندکی دست یافته‌اند؛ حتی فراپژوهش انجام شده در سال ۲۰۱۷ پس از ۱۰ سال به این نتیجه رسید که اثر یاد شده در نواحی مختلف مغز متفاوت و ناهماهنگ است.

Brain Hacks to Cope With Anxiety

فراپژوهش جدید متشکل از ۲۰ بررسی مختلف است و نتایج پژوهش قبلی را با در نظر گرفتن این پدیده با استفاده از بررسی‌های انجام شده تا سال ۲۰۰۷ به‌روز می‌کند؛ همچنین اثرات شناختی روی نواحی دیگر غیر از مغز را نیز بررسی می‌کند.

بررسی‌های تحلیل‌شده شامل ۱۲۳۰ زن می‌شد که ۷۰۹ نفر از آن‌ها باردار و ۵۲۱ نفر دیگر باردار نبودند و در گروه کنترل قرار داشتند. آن‌ها همچنین شامل حداقل یک معیار عینی استاندارد از عملکرد شناختی بودند. پژوهشگران در مجموع دریافتند که عملکرد شناختی در زنان باردار نسبت به زنانی که باردار نبودند، به‌وضوح پایین‌تر بود. نویسندگان پژوهش در مقاله خود نوشته‌اند که:

عملکرد شناختی عمومی، حافظه و عملکرد اجرایی در سه ماهه‌ی سوم بارداری (در مقایسه با زنان در گروه کنترل) کاهش قابل توجهی داشته است؛ اما در طول دو دوره‌ی سه ماهه‌ی اول، این کاهش را تجربه نکرده است. بررسی‌های طولی نشان‌دهنده‌ی کاهشی بین دوره‌های اول و دوم در عملکرد شناختی عمومی و حافظه نبوده‌اند اما بین دوره‌های دوم و سوم کاهش داشته‌اند.

کاهش‌ها در عملکرد شناختی در طول سه ماهه اول بارداری افزایش پیدا می‌کنند

 

به‌طور کلی، کاهش‌ها در عملکرد شناختی در طول سه ماهه‌ی اول بارداری افزایش پیدا می‌کنند؛ این یافته‌ها با پژوهش اخیر سازگار هستند که کاهشی را در قشر خاکستری در دوران بارداری تشخیص داده است. لیندا بایرن یکی از پژوهشگران در این بررسی است؛ او به ABC گفت:

به‌نظر می‌رسد دلیل کاهش سطح قشر خاکستری در زنان باردار، به‌کار گرفتن جدی‌تر این نواحی نسبت به نواحی مرتبط با امور مربوط به پرورش فرزند یعنی مواردی مانند پیوند و شناخت اجتماعی باشد.

برای فهمیدن اثر این مسئله روی کیفیت زندگی زنان باردار نیاز به انجام پژوهش‌های بیشتری است؛ با این‌حال پژوهشگران می‌گویند:

عملکرد حافظه و شناختی این زنان، حتی با کاهشی قابل اندازه گیری نیز همچنان در یک محدوده طبیعی و کاربردی باقی می‌ماند.

 

baby

به‌وجود آمدن برخی اثرات جدی‌تر می‌تواند به ایجاد روش‌هایی برای کمک به اقلیت کوچکی از زنان تحت تاثیر آن‌ها کمک کند. ملیسا هایدن، پژوهشگر ارشد این پژوهش می‌گوید:

به‌وجود آمدن کاهش‌های کوچک در عملکرد در بارداری زنان تحت پژوهش برای خود این زنان و شاید نزدیکان آن‌ها محسوس باشد و عمدتا خود را به شکل افت جزئی حافظه (مانند فراموش کردن یا عدم رزرو جلسات پزشکی) نشان می‌دهد؛اما احتمال عواقب قابل توجه مانند کاهش عملکرد کاری یا ناتوانی در انجام وظایف پیچیده کمتر است.تاريخ : پنج شنبه 28 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مدیرعامل یکی از شرکت‌های طراح تراشه‌های موبایل، پس از انتشار خبر وجود یک حفره‌ی امنیتی خطرناک در تراشه‌ی گوشی‌های هوشمند، اعلام کرد که در آینده نیز ممکن است شاهد وجود چنین حفره‌هایی باشیم. سایمون سگرز، مدیرعامل هولدینگ ARM، طی مصاحبه‌ای که در حاشیه‌ی رویداد CES 2018 با وب‌سایت سی‌نت داشت، اعلام کرد:

حقیقت این است که احتمالا حفره‌های امنیتی دیگری نیز وجود دارند که کماکان از وجود آن‌ها بی‌خبریم. شخصی که به‌صورت مداوم در حال اندیشیدن در خصوص تهدید‌های امنیتی است، احتمالا راه‌های دیگری برای سوءاستفاده از سیستم‌ها پیدا می‌کند؛ راه‌هایی که تا پیش از این، کاملا ایمن تصور می‌شدند.

اوایل ماه ژانویه‌، خبرهایی مبنی بر کشف چند حفره‌ی امنیتی در بسیاری از پردازنده‌های مدرن منتشر شد؛ این حفره‌های امنیتی کامپیوترها و ابزارهای موبایل را در برابر حملات هکرها آسیب‌پذیر می‌کنند. در حقیقت یک متد طراحی که در تراشه‌‌های اینتل، آرم و سایر شرکت‌های تولیدکننده استفاده شده است، به هکرها اجازه می‌دهد به داده‌های شخصی کاربران در حافظه‌ی دستگاه‌‌ها دست پیدا کنند. این حفره‌ی امنیتی، تمام تراشه‌هایی را که از دو دهه‌ی پیش تاکنون تولید شده‌اند، با خطر مواجه می‌کند و هکرها را قادر می‌کند به رمزهای عبور کاربران، کلیدهای رمزنگاری یا اطلاعات محرمانه‌ی موجود در اپلیکیشن‌ها دسترسی داشته باشند.

آنچه وخامت اوضاع را تشدید می‌کند، منحصر نبودن حفره‌های امنیتی Spectre و Meltdown‌ به تنها یک تراشه‌ساز یا یک دستگاه به‌خصوص است. در حقیقت این حفره‌های امنیتی تمام دستگاه‌ها از کامپیوترهای شخصی گرفته تا گوشی‌های هوشمند و سرورها را تهدید می‌کنند. در حال حاضر، شرکت‌های فعال در حوزه‌ی فناوری در تلاش برای کاهش شدت و گستردگی این حفره‌های امنیتی از طریق انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی برای سیستم‌های عامل، مرورگرهای اینترنت، سرویس‌های رایانش ابری و دیگر بنیادهایی هستند که باید امن باشند.

سگرز در این خصوص می‌گوید:

واقعا شگفت‌انگیز است که مردم برای بهره‌برداری از این حفره‌های امنیتی، دست به چه کارهایی زده‌اند. تاکنون هیچ فردی متوجه [وجود این حفره‌های امنیتی] نشده بود. مانند تمام کشفیات دیگر، آن‌ها تنها زمانی بدیهی به‌ نظر می‌رسند که وجودشان کشف شده باشد.

۶ میلیارد تراشه

آرم یک شرکت بریتانیایی است که معماری‌های آن، پایه‌ و اساس بسیاری از تراشه‌های موبایل دنیا، نظیر تراشه‌هایسامسونگ و اپل محسوب می‌شود. موقعیت کلیدی آرم در این صنعت، در سال ۲۰۱۶، سافت‌بانک، غول ژاپنی حوزه‌ی مخابرات را به تصاحب این شرکت با پرداخت مبلغ ۳۲ میلیارد دلار ترغیب کرد. از زمان تأسیس آرم در سال ۱۹۹۰ تاکنون، این شرکت بیش از ۱۲۰ میلیارد تراشه‌ی آرم را روانه‌ی بازار کرده است.

به گفته‌ی سگرز، از بین ۱۲۰ میلیارد تراشه‌ی عرضه‌شده، حدود ۵ درصد یا ۶ میلیارد نمونه از آن‌ها در برابر حفره‌ی امنیتی Spectre آسیب‌پذیر هستند. اپل هفته‌ی گذشته اعلام کرد که تمام دستگاه‌های مبتنی بر iOS که از تراشه‌های اپل بر پایه‌ی معماری آرم بهره می‌برند و تمام کامپیوترهای مک این شرکت که از تراشه‌های اینتل بهره می‌برند، در مقابل حفره‌های امنیتی کشف‌شده آسیب‌پذیر هستند.

کوالکام، دیگر مشتری آرم، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که از وجود آسیب‌پذیری‌ها آگاه است و با همکاری آرم و دیگر شرکت‌ها در حال ارزیابی مشکل و توسعه‌ی راهکاری برای حل آن است. کوالکام اوایل ماه جاری، ضمن اشاره به لزوم به‌روزرسانی مداوم دستگاه‌ها، اعلام کرد:

ما به‌صورت پیوسته در حال کار روی وصله‌های امنیتی برای کاهش خطر آسیب‌پذیری محصولات خود هستیم و به تلاش خود جهت مقاوم‌سازی آن‌ها ادامه می‌دهیم.

پردازنده‌ی مبتنی بر آرم دیگری نیز وجود دارد که ممکن است در برابر حفره‌ی امنیتی Meltdown آسیب‌پذیر باشد؛ اما طبق گفته‌ی سگرز «این تراشه جدید است و تاکنون در هیچ محصولی استفاده نشده». سگرز اشاره‌ای به سازنده‌ی این پردازنده یا محصول مرتبط با آن نکرده است.

هدف متحرک

سگرز در ماه اکتبر سال گذشته‌ی میلادی، طی یکی از کنفرانس‌های آرم اعلام کرد که «امنیت سایبری یک فاجعه است» و با توجه به پیشرفت هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء، باید اقدامی در جهت تغییر وضعیت آن صورت گیرد. آرم معتقد است که علاوه‌ بر نرم‌افزار دستگاه‌ها، سخت‌افزار آن‌ها نیز باید امن شود.

اما سرانجام متد طراحی یادشده که در برابر حفره‌های امنیتی Spectre و Meltdown آسیب‌پذیر است، چه خواهد شد؟ به‌گفته‌ی سگرز، شرکت‌های تولیدکننده از به‌کار بردن آن در پردازنده‌های خود دست نخواهند کشید. افزایش سرعت حاصل از به‌کارگیری این متد به‌اندازه‌ای زیاد است که حذف آن از تراشه‌های بالارده توجیه‌پذیر نیست. سگرز در ادامه گفت:

اما آنچه مشاهده می‌کنید، سیستمی با ترکیب سخت‌افزار و نرم‌افزار است. چگونگی توسعه و آزمایش [این متد] به‌گونه‌ای تکامل پیدا خواهد کرد که از درک کامل ریسک‌های استفاده از آن، اطمینان کامل حاصل شود.

در حال حاضر آرم در خصوص چگونگی تغییر معماری تراشه‌ها یا نرم‌افزار آن، به‌گونه‌ای که در آینده از ریسک مواجهه با تهدید‌های امنیتی جلوگیری شود، تصمیم‌گیری نکرده است؛ اما به‌گفته‌ی سگرز، در کنار اِعمال تغییراتی در پردازنده‌ها، این شرکت تغییراتی در پرسنل خود ایجاد خواهد کرد، در صورت لزوم شرکت‌های دیگر را به تصاحب درخواهد آورد و زمان بیشتری صرف آزمودن آسیب‌پذیری‌های بالقوه خواهد کرد.

اما سگرز در خصوص اینکه چرا خود آرم، حفره‌های امنیتی یادشده را شناسایی نکرده و توسط پژوهشگرهای حوزه‌ی امنیت از وجود آن‌ها مطلع شده است، می‌گوید:

آنچه این رخداد نشان می‌دهد، این است که دنیای امنیت یک هدف متحرک به شمار می‌آید. درست‌ زمانی که تصور می‌کنید همه‌چیز تحت کنترل شما است، [مشکل دیگری] از راه می‌رسد.تاريخ : پنج شنبه 28 دی 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |