شرکت مرسدس بنز چند روز پیش از بنز کلاس S جدید خودش پرده برداری کرد و حالا امروز نشان داد که این خودروی ۱۰۰هزار دلاری دارای امکاناتی است که به خوبی با خودروهای هوشمند گوگل رقابت می کند. می دانیم که گوگل مدت هاست روی اتومبیل های بدون راننده کار می کند و در این رابطه پیشرفت های زیادی داشته. اما حالا می بینیم که مرسدس بنز هم کارهای مهمی در این رابطه انجام داده. این شرکت سیستم راننده هوشمندش را با خلبان خودکار هواپیماها مقایسه می کند. شما فعلا نمی توانید همه چیز را به این خودرو بسپارید اما بسیاری از وظایف مهم را به عهده میگیرد. مرسدس بنز کلاس S در ترافیک خیابان کنترل را در دست میگیرد و در اتوبان حتی با سرعت ۱۹۰ کیلومتر در ساعت اجازه نخواهد داد که از جاده خارج شوید. این خودرو حتی می تواند در شرایط مناسب خودش را پارک کند و همیشه مراقب است تا با عابران پیاده تصادف نکنید. در عین حال اوضاع راننده را هم زیر نظر دارد و هنگام خستگی و خواب آلودگی هشدار خواهد داد. با وجود همه این امکانات، هنوز راه زیادی تا رسیدن به خودروهایی داریم که می توانند تمام امور مربوط به رانندگی را به عهده بگیرند و قانون هم فعلا به رانندگان این خودروها می گوید که یک دست آنها باید همیشه روی فرمان باشد. اما با تمرکز شرکت هایی مانند آئودی، مرسدس بنز و گوگل روی این موضوع، می توان امیدوار بود که طی ۳ الی ۵ سال آینده شاهد ورود خودروهایی باشیم که می توان پشت فرمان آنها با خیال راحت به کارهای دیگر پرداخت. تاريخ : یک شنبه 29 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

مردم شرق دور به خیابان های پر از نورهای رقصان در جشن های سنتی خود عادت دارند، رقص اژدها و مردان مشعل به دست و ... ولی مردم منطقه بوستون هم به نوعی دیگر، این فرصت را خواهند داشت تا در این آخر هفته، نمونه ای ناب از تلفیق هنر، فناوری و تحقیقات علمی را ببینند. در شامگاه یکشنبه، صدها چتر مجهز به چراغ های LED کمبریج را روشن خواهند کرد، حرکتی که حاصل توافق و همکاری بین دانشگاه MIT و گروه هنری Pilobolus است. نام این رویداد UP (مخفف The Umbrella Project) است که شاید شباهت آن به فیلم فوق العاده کمپانی پیکسار (Up) اتفاقی باشد، ولی منظره ای که تداعی می کند شبیه بادکنک هایی است که کارل با آنها از میان آسمانخراش ها به سوی چشم انداز محبوبش رهسپار شد. در این پروژه هر چتر دارای سه نور آبی، سبز و قرمز خواهد بود و دارنده چتر می تواند بر اساس رنگ چترهای پیرامونش، نور را عوض کند. نمای صحنه اجرا از زاویه بالا، بر روی یک نمایشگر بزرگ پخش می شود تا اجرا کنندگان بتوانند حرکت یا رقص نور را مشاهده کنند. برپا کنندگان این مراسم آن را " تجربه ای بزرگ در زمینه چگونگی کارکرد پویش شناسی اجتماعی " می دانند، اینکه چطور تصمیمات فردی می تواند سودرسان باشد یا بر روی نتیجه بزرگ تر و کلی تر، تاثیر بگذارد. گرچه هر کسی می تواند رنگ چتر خود را در بین هر گروه 300 نفره انتخاب کند ولی راهبرانی هم برای هدایت گروه وجود خواهد داشت. علاوه بر این، آزمایشگاه علوم کامپیوتری و هوش مصنوعی MIT نیز که میزبان این رویداد است، تحقیق مجزایی را انجام خواهد داد. این رویداد کمک می کند تا بر روی استفاده از الگوریتم های توسعه یابنده تحقیق شود. با استفاده از این الگوریتم ها می توان به ربات های یک شبکه غیرمتمرکز این امکان را داد که به طور مستقل فعالیت کنند. تاريخ : یک شنبه 29 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 برای مسافرانی که به کشورهای دیگر سفر می کنند،بخشی از گشت و گذار در بازدید از موزه ها تعریف می شود. لوور، بریتانیا، آرمیتاژ، مادام توسو و آکروپلیس معروف ترین موزه های دنیا هستند اما در کنار آنها، موزه های عجیب و غیرعادی هم هستند که بازدیدکنندگان خاص خودشان را دارند. از موزه سوپ گرفته تا موزه توالت!به بهانه روز جهانی موزه سراغ عجیب ترین موزه های دنیا رفته ایم. موزه هایی که بهانه تاسیس شان خنده دارترین و غیرمعمول ترین لوازم دور و بر ما بوده است.

موزه ای برای سوپ ژاپنی

دیگر همه می دانند ژاپنی ها چقدر به فرهنگ و آداب و رسوم شان احترام می گذارند؛ به خصوص وقتی پای غذاهای سنتی شان به میان می آید و حرف از نودل می شود. روی همین حساب هم تنها موزه سوپ رشته دنیا به نام ژاپنی ها در یوکوهاما به ثبت رسیده است. این موزه که در سال 1994 افتتاح شده بخشی از تاریخ غذایی ژاپنی ها را از روزی که نودل اختراع شد تا امروز به نمایش در می آورد. نکته جالب درباره این موزه آن است که بازدیدکنندگان موزه می توانند با ابزارهای موجود در موزه نودل درست کنند و برای پخت غذا به خانه ببرند.

بدترین هنرهای دنیا

شده تا به حال اثری هنری خلق کنید که اطرافیان بعد از دیدن آن توی ذوقتان بزنند و بگویند «ببر بگذارش توی موزه»؟! خب اگر تا الان فکر می کردید این صرفا یک توهین کلامی و قدرنشناسی نسبت به هنر شما است، باید بگوییم در دنیای واقعی چنین موزه ای برای نمایش زشت ترین آثار هنری دنیا وجود دارد. جایی که رقابت آثار نمایش داده شده بر سر مسخرگی و زشتی اثر است نه زیبایی و ظرافت های هنری اش!

موزه زشت ترین آثار هنری دنیا در سال 1993 در بوستون امریکا راه‌اندازی شد و از همان زمان و تنها شرط ورود آثار به آن، وحشتناک بودنشان عنوان شد. در این موزه انواع و اقسام نقاشی ها، مجسمه ها، عکس ها و آثار هنری افراد آماتور یا هنرمندانی که سعی در کپی کردن آثار معروف داشته اند، به نمایش در آمده است. تعداد این آثار آنقدر زیاد است که مجبور شده اند آنها را در دو ساختمان جای دهند.

گیاهان ممنوعه پشت ویترین

در قلب آمستردام موزه ای وجود دارد که انواع و اقسام گیاهان ممنوعه را در خود جا داده است. موزه گیاهان ممنوع محلی برای نمایش ماری جوآنا، خشخاش، گرس و بقیه گیاهانی است که در صنعت ساخت مواد مخدر کاربرد دارد. دلیل اصلی راه اندازی چنین موزه ای آشنا کردن مردم با این گیاهان در راستای پیشگیری از مصرف مواد مخدر سنتی بوده است. در این موزه اطلاعات تخصصی مربوط به هر کدام از این گیاهان و اعتیاد به آنها همراه با تصاویر و اسلاید و فیلم ارائه می شود. در کنار اینها، جایگاه گیاهان مخدر در فرهنگ های مختلف، روش های استفاده از آنها و کاربردهای قانونی و اثرات درمانی شان هم معرفی می شود. موزه گیاهان ممنوعه در سا 1985 راه اندازی شده و امروز تعداد بازدید کنندگان آن بیش از 95هزار نفر در سال برآورد می شود.

توالت از پیش از میلاد تا امروز

این یکی موزه احتمالا جایی نیست که به دیدنش علاقمند باشید. موزه تاریخ توالت! با این حال بازدید کنندگانی که به تماشای موزه توالت در دهلی نو می روند با مراحل تکامل ساخت سرویس‌های بهداشتی از 2500 سال پیش از میلاد مسیح تا امروز آشنا می شوند. مدیر این موزه، دکتر بیندشوار پاتاک، یکی از کارشناسان لوازم بهداشتی است که از مدت‌ها قبل در حال تحقیق برای ابداع راه های سالم دفع فاضلاب خانگی بوده و در جریان این تحقیقاتش توانسته این موزه را راه بیندازد.

گنجینه ای از نمکدان ها

این تنها نقطه دنیا است که در آن جا این جمله تکراری را نمی شنوید: «آن نمکدان را بده به من!» موزه نمکدان و فلفل دان ایالت تنسی امریکا، جایی است که در آن 20 هزار نمکدان جدید و قدیمی، با ظاهر و اندازه های متفاوت می توانید پیدا کنید،یعنی همیشه بیشتر از تعداد بازدید کننده ها نمکدان وجود دارد.کافیست دستتان را دراز کنید تا یکی از این نمکدان ها در دست شما باشد.تاريخ : یک شنبه 29 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 این افزونه‌ها به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند: افزونه‌هایی كه از ردیابی فعالیت‌های شما جلوگیری می‌كنند، آنهایی كه تبلیغات و اسكریپت‌ها را بلاك می‌كنند و در آخر ابزار‌های انفعالی امنیتی كه رفتار صحیحی را برای شما رقم می‌زنند.

بلاك‌كردن تبلیغات، اسكریپت‌ها و پنجره‌های بازشونده با AdBlock Plus

بلاك‌كننده‌های تبلیغات و اسكریپت‌ها به شما اجازه می‌دهند تبلیغات سایت‌ها را بلاك كرده و اسكریپت‌هایی كه اطلاعات شما را برای افراد دیگر ارسال می‌كنند از كار بیندازد؛ ولی قدرت زیاد، مسئولیت ایجاد می‌كند؛ اگر نمی‌دانید از آنها چگونه استفاده كنید، ممكن است سایتی را كه می‌بینید، خراب كنند. بعلاوه بلاك‌كردن تبلیغات می‌تواند روی سایت و افرادی كه روی آن كار می‌كنند، تاثیر آنی داشته باشد. همچنین این قدرت را به شما می‌دهند تا انتخاب كنید، كدام سایت‌ها ارزش پشتیبانی دارند و كدام‌یك بدون بلاك‌كننده تبلیغات استفاده شود.افزونه AdBlock Plus (برای كروم و فایرفاكس) علاوه بر بلاك‌كردن تبلیغات، شما را از مشاهده دامنه‌هایی كه بدافزار در خود دارند، منع می‌كند. این ابزار، تركیبی از سادگی در استفاده و روشن و خاموش‌شدن و همچنین مدیریت راحت را در خود دارد كه آن را به یك ابزار مفید مبدل می‌كند. كاربران حرفه‌ای‌تر می‌توانند با فهرست‌های مختلف درون آن كار كرده و فهرست‌های فعال آن را دستكاری كنند، ولی كاربران مبتدی فقط با روشن‌كردن آن می‌توانند كار خود را انجام دهند.

گزینه‌های دیگر

این افزونه تمام چیزی است كه به آن نیاز دارید، با این حال ابزار دیگری نیز وجود دارد كه همان كار را انجام می‌دهد. به‌عنوان مثال NoScript و ScriptSafe برای فایرفاكس و كروم هردو تمام اسكریپت‌های صفحه‌ها را متوقف می‌كنند، مگر آن‌كه آنها را در فهرست مجاز قرار دهید. این دو ابزار قدرتمندی هستند، ولی سایت‌های زیادی را با مشكل مواجه می‌كنند.

نگذارید با Disconnect شما را ردیابی كنند

بتازگی تعداد افزونه‌های ضدردیابی و ضدكوكی زیاد شده است . در شماره‌های گذشته درباره برخی آنها مطالبی ارائه كردیم؛ البته تا به امروز تعداد آنها بیشتر هم شده است، هرچند همه آنها با اندك تغییری در ظاهر و كاربرد، یك كار را انجام می‌دهند.Disconnect كه برای مرورگرهای فایرفاكس، كروم، اكسپلورر و سافاری در دسترس است، به این جهت انتخاب شده كه به افزودن قابلیت‌های جدید و بهبود پایگاه داده خود ادامه می‌دهد. همچنین قابلیت‌های امنیت وای‌فای و بهینه‌سازی پهنای باند آن در ابزار دیگر وجود ندارد. این ابزار، كوكی‌های ردیاب را بلاك كرده و به ‌شما اجازه می‌دهد، روی تمام اسكریپت‌ها و المان‌های سایت‌ها كنترل داشته باشید. همچنین از شما در برابر ردیابی‌هایی كه از سوی شبكه‌های اجتماعی انجام می‌گیرد، محافظت می‌كند. سرانجام این‌كه به‌وسیله قابلیت وای‌فای امن خود، می‌تواند امنیت شما را در مقابل دزدیده شدن ارتباط (Sidejacking) تامین كند. مهاجمان از این روش برای دزدیدن كوكی‌ها استفاده می‌كنند تا داده‌های شخصی را بدون داشتن رمز عبور به‌دست بیاورند.

دیگر گزینه‌ها

Do Not Track Me (فایرفاكس، كروم، اكسپلورر، سافاری): این افزونه یك نوارابزار برای مرورگر ارائه می‌كند كه به شما نشان می‌دهد كدام كوكی‌ و اسكریپت‌ در یك سایت لود شده و گزینه‌هایی برای غیرفعال‌كردن آنها می‌دهد. این ابزار مشابه بقیه ابزارهاست با این تفاوت كه واسط كاربری كاربردوست و جذابی در اختیار دارد. همچنین افزونه‌ها و اسكریپت‌ها را تا زمان خاموش‌كردن آنها از سوی خودتان به حال خود رها می‌كند. این ابزار برای افرادی كه می‌خواهند همه چیز را روشن بگذارند و بخش‌‌هایی را به‌صورت انتخابی غیرفعال كنند، مناسب‌تر است.Ghostery (فایرفاكس، كروم، سافاری، اكسپلورر): همانند باقی ابزارها، این ابزار نیز كوكی‌های ردیابی را بلاك كرده و به‌صورت پیش‌فرض اجرای اسكریپت‌ها را متوقف می‌كند. همچنین موارد بلاك‌شده را نشان می‌دهد تا ببینید آیا بدرستی بلاك شده‌اند یا خیر. پایگاه داده این ابزار بسیار بزرگ است و به شما امكان می‌دهد تمام یا بخشی از آنها را بلاك كنید؛ البته متاسفانه بتازگی به‌روزرسانی نشده است.ممكن است به این فكر كنید كه هر سه آنها یك كار را انجام می‌دهند، ولی هریك ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ البته این مساله را باید درنظر داشته باشید كه جدیدترین نسخه دیسكانكت تنها برای فایرفاكس و كروم دردسترس است؛ بنابراین اگر سافاری، اكسپلورر یا اوپرا را ترجیح می‌دهید باید به دنبال گزینه‌های دیگری مانند Ghostery بروید.

ابزار امنیتی دیگر كه باید داشته باشید

علاوه بر افزونه‌های حفاظتی و بلاك‌كننده‌های تبلیغات، ابزار و سرویس‌های دیگری وجود دارد كه وبگردی بدون آنها ممكن است مشكلاتی ایجاد كند.HTTPS Everywhere (برای فایرفاكس و كروم) یكی از ابزاری است كه بدون توجه به ابزار امنیتی دیگری كه استفاده می‌كنید، باید داشته باشید. بعد از نصب، این افزونه ارتباط شما را در هر زمان ممكن به‌سمت SSL هدایت می‌كند و سعی دارد نسخه‌های امن سایت‌ها را برای شما بیابد. این یك راه فوق‌العاده برای محافظت از وبگردی شما خواهد بود، البته این افزونه ممكن است جلوی برخی سایت‌هایی را كه با HTTPS كار نمی‌كنند، بگیرد و شما مجبور شوید این سایت‌ها را در فهرست سفید قرار دهید.یك شبكه خصوصی مجازی (VPN) تمام ترافیك اینترنت شما را رمزگذاری كرده و بیشترین حفاظت ممكن را به شما ارائه می‌كند، بنابراین به‌دنبال ارائه‌كننده‌ای باشید كه كمترین لاگ‌های مورد نیاز را برای اهداف عیب‌یابی نگه می‌دارد، رمزگذاری قوی‌تری پیشنهاد می‌دهد، كاربران از آن راضی هستند و مكان‌های مختلفی را پیشنهاد می‌كند. برخلاف تصور عمومی هر ارائه‌كننده VPN كه در یك كشور دور قرار دارد، به معنی امن بودن آن نیست یا به‌طور كامل امن نخواهد بود. پس در انتخاب یك ارائه‌كننده مناسب دقت بیشتری به خرج دهید.همان‌طور كه همه می‌دانند ابزار آنتی‌ویروس و ضد بدافزار برای برقراری امنیت در فضای وب ضروری است. در آن حد پایه‌ای كه همانند جمله «چگونه وارد اینترنت شویم» می‌ماند؛ ولی مراقبت برای جلوگیری از سایت‌های مشكوك، حفظ سلامت اینترنت (مانند باز نكردن پیوست‌های مشكوك، بررسی اسامی فایل قبل از دانلود آن و...) و همچنین به‌روزرسانی ابزار آنتی‌ویروس و ضد بدافزار در سیستم شما نیز مساله مهمی به‌شمار می‌آید. اغلب موارد عبارت «حریم خصوصی» به تبلیغات و بازاریابی تعبیر می‌شود، ولی خطر دزدیده شدن اطلاعات شخصی و آلوده‌شدن با ransomware (بدافزاری كه درصورت ورود به سیستم، مانع دسترسی به اطلاعات رایانه می‌شود تا زمانی كه مبلغی پول به صاحب بدافزار پرداخت شود) روزبه‌روز درحال گسترش است؛ بنابراین قبل از ورود به دنیای اینترنت، به‌دنبال ضد بدافزارهای به‌روز و مناسب باشید.تاريخ : یک شنبه 29 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

کنفرانس توسعه دهندگان گوگل پر از خبرهای خوب برای توسعه دهندگان بود. اما این شرکت در حرکتی عجیب از معرفی نسخه جدید اندروید خودداری کرد و در این مورد صحبتی به میان نیامد. حالا خبرهایی به گوش میرسد که این شرکت طی ماه های آینده نسخه جدید اندروید را معرفی خواهد کرد و در آن از بلوتوث نسخه 4.0 به صورت پیشفرض پشتیبانی خواهد شد. قبلا در نارنجی با تفاوت ها و مزایای بلوثوت 4.0 آشنا شده اید و می دانید که این نسخه بلوثوت علاوه بر مصرف بسیار کم انرژی، برای کار با گجت های نسل آینده مانند عینک های هوشمند طراحی شده است. سیستم عامل آی او اس هم اکنون از بلوثوت 4.0 پشتیبانی می کند و برخی تلفن های پرچمدار اندرویدی مانند نکسوس 4، گلکسی S4 و گلکسی نوت 2 هم اکنون دارای این بلوثوت هستند. هرچند فعلا نمی دانیم که اندروید ۴.۳ بالاخره چه زمانی ارایه خواهد شد. اما حداقل از وجود این امکان جدید در آن اطمینان داریم.تاريخ : شنبه 28 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تصویر پردازشگر کوانتومی D-Wave Two
 

شرکت D-Wave را می شناسید؟ این یک موسسه کانادایی است که روی ساخت کامپیوترهای کوانتومی کار می کند و قبلا هم در نارنجی در مورد ساخت نخستین کامپیوتر کوانتومی این شرکت صحبت کرده بودیم. حالا این شرکت کامپیوتر کوانتومی D-Wave Two ساخت خود را به مبلغ ۱۰ میلیون دلار به فروش رسانده است. اما مشتری چه کسی بوده؟ یک گروه همکاری جدید که از چند دانشگاه، گوگل و ناسا تشکیل شده است. قرار است یک آزمایشگاه جدید برای نصب این کامپیوتر کوانتومی ایجاد شده و این کامیپوتر در فصل سوم ۲۰۱۳ کار خود را آغاز خواهد کرد. کامپیوتر D-Wave Two دارای توانایی پردازشی 512qubit است که قرار است به تدریج به 2048qubit ارتقا پیدا کند. Qubit کوچک ترین واحد اطلاعاتی در پردازش کوانتومی است. چیزی شبیه به Bit در کامپیوترهای فعلی. اما این نوع پردازش فعلا فقط برای کارهای ویژه ای کاربرد دارد. برای اطلاعات بیشتر توضیحات ویکی پدیا را ببینید. گوگل و ناسا قصد دارند با کمک این کامیپوتر یک گام بزرگ برای پیشرفت هوش مصنوعی بردارند. آنها می خواهند بفهمند که پردازش کوانتومی چگونه باعث پیشرفت یادگیری در ماشین ها می شوند. نتایج این آزمایشگاه جدید می تواند به نسل جدیدی در فناوری جستجو، تشخیص صدا و… منجر شود. اما برای دیدن نتایج نباید زیاد عجله کنیم. تاريخ : شنبه 28 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

اگر صبح ها خواب می مانید و از برنامه و کارتان عقب هستید، شاید ایده شرکت کولگیت برای شما مفید باشد. این شرکت پتنتی را ثبت نموده که در آن مسواک به گونه ای ساخته شده که در پشت آن برچسبی ویژه قرار می گیرد که می توان از آن جهت ارسال مواد مختلف به درون بدن استفاده کرد. جذب دارو و دیگر مواد از مخاط دهان و لثه بسیار خوب است و شرکت کولگیت می گوید می توان از این برچسب های روی مسواک جهت تجویز داروهایی مانند آسپرین هم استفاده کرد. هر برچسب به گونه ای ساخته می شود که می تواند تا سه ماه ماده اش را آزاد کند و مورد استفاده قرار بگیرد. هنگامی که مسواک می زنید ماده درون برچسب آرام آرام به درون دهان آزاد می شود. 

article-0-19D00439000005DC-984_634x286_nardebaan.jpg

کولگیت ایده های جالبی برای کاربرد مسواک جدید مطرح کرده: آزاد سازی کافئین برای اینکه صبح ها به سرعت خواب از سرمان بپرد و دیگر نیازی به نوشیدن چای و قهوه نباشد. کاربردهای جالب دیگر شامل مواد ضد اشتها است که مسواک شما را به یک وسیله لاغری تبدیل می کند. با این حساب می توان از این مسواک استفاده کرد تا صبح ها چند دقیقه بیشتر خوابید. چرا که دو کار را با هم انجام میدهد. تاريخ : شنبه 28 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

312-4.JPG

دانشمندان انگلیسی و کانادایی از احتمال کشف قدیمی ترین منبع آب جو زمین با قدمتی بین 1.5 تا 2.67 میلیارد سال خبر می دهند. این نمونه آب از حفاری در عمق 2.5 کیلومتری زیر سطح زمین در اعماق معدن روی و مس در تیمینز کانادا بدست آمده است و آنالیز نمونه آب بخصوص محتوای زنون حاکی از قدمت بیش از 1.5 میلیارد ساله آن دارد.به گفته «کریس بالنتین» از محققان دانشگاه منچستر، شکل گیری مناطق شمال کانادا به دوره زمین شناسی پرکامبرین باز می گردد و این آب احتمالا برای میلیون ها سال بصورت دست نخورده و بکر باقی مانده است.آنالیز نمونه آب برای یافتن نشانه هایی از میکروارگانیسم ها ادامه دارد و تاکنون وجود هیدروژن، نیتروژن و متان در شکلی که احتمال وجود حیات را تقویت می کند، تأیید شده است.قدیمی ترین نمونه آب جهان با قدمت 25 میلیون سال پیش از این در آفریقای جنوبی کشف شد و سال گذشته نیز نمونه آب دست نخورده ای با قدمت 20 میلیون سال از اعماق دریاچه یخ زده وستوک در قطب جنوب بدست آمد.این کشف می تواند بعنوان نشانه ای از وجود حیات فرازمینی بویژه در سیاره سرخ محسوب شود؛ آخرین نتایج بدست آمده از مریخ نورد کنجکاوی ناسا حاکی از احتمال جریان داشتن آب در گذشته باستانی مریخ است.نتایج این کشف در مجله Nature‌ منتشر شده است.تاريخ : شنبه 28 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

367-3.jpg

اواسط ماه آینده یک سیارک با اندازه 9 برابر یک کشتی مسافربری بزرگ از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد. خوشبختانه این سنگ غول‌پیکر فضایی موسوم به سیارک 1998 QE2 از فاصله 5.7 میلیون کیلومتری زمین که 15 برابر فاصله زمین تا ماه است، عبور خواهد کرد.اندازه این سیارک که در اوت 1998 توسط برنامه پژوهش سیارک نزدیک به زمین لینکلن موسسه ماساچوست شناسایی شده، 2.7 کیلومتر تخمین زده شده است.1998 QE2 نزدیکترین فاصله را در روز 31 مه(10 خرداد) با زمین خواهد داشت.دانشمندان قصد دارند این سیارک را با استفاده از رادار یک تلسکوپ دیش 270 متری در رصدخانه گلداستون در بیابان موجاوه کالیفرنیا رصد کنند.حتی از فاصله حدود 6.5 میلیون کیلومتر نیز دانشمندان انتظار دارند بتوانند ویژگی‌های کوچک روی سیارک به اندازه 3.5 متر را تعیین کنند.این سیارک حداقل تا دو قرن آینده به سوی زمین باز نخواهد گشت.این سیارک که حدود 500 متر بوده، هر شش سال یکبار به فاصله 500 هزار کیلومتری زمین نزدیک می‌شود.طبق محاسبات دانشمندان در سال 2182 احتمال یک در 1800 از برخورد این سیارک با زمین وجود خواهد داشت.در سال 2016 ناسا یک ماموریت رباتیک نمونه‌برداری از خطرناک‌ترین سیارکهای نزدیک زمین موسوم به بنو 101955 را آغاز خواهد کرد.

 

 

 

فاصله سیارک 1998 QE2 از زمین 15 برابر فاصله ماه تا زمین است

 تاريخ : شنبه 28 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ch-2.jpg

محققان انگلیسی به رهبری کریس تومازو، نوعی الکترود ضربت (cuff) عصبی را طراحی کرده‌اند که خوشه‌ای ازعصب واگ پی‌ریزی کننده روده را هدف قرار می‌دهد. این کنترلر می‌تواند شرایط معده را بخواند و با تحریک مناسب، سیگنال‌های سیری را در اختیار مغز قرار دهد.«واگ» صرفا یک عصب نیست بلکه شبکه‌ای کامل است و گفته می‌شود حدود 80 تا 90 درصد رشته‌های عصبی آن، عصب‌هایی حسی هستند که وضعیت احشایی را به مغز مخابره می‌کنند.برش این عصب با استفاده از عمل جراحی عارضه جانبی ناخوشایند کمبود ویتامین B-12 را به دنبال دارد، زیرا واگ سلول‌های جداری معده را برای ترشح مولفه‌هایی که به جذب این ویتامین کمک می‌کنند، تحریک می‌کند.«تومازو» در حرفه خود یک پیشگام در استفاده از ابزار آنالوگ با نیروی پایین برای حس و کنترل کردن به شمار می‌آید.وی و تیم علمی‌اش در این حوزه از پیشینه خوبی برخوردارند و پیشتر محرک‌های عصبی واگ را برای درمان بیماری صرع و همچنین یک تراشه آنالوگ کارآمد را برای کنترل آن‌ها طراحی کرده‌اند.تراشه جدید، وسیله کارآمدی برای درمان بیمارانی است که روش‌های دیگر در مورد آن‌ها ناکارآمد بوده است.تاريخ : پنج شنبه 26 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 279-6.JPG

آزمایش پهپاد پیشرفته X-47B به عنوان نخستین هواپیمای بدون سرنشین جهان با قابلیت برخاست و فرود بر عرشه ناو هواپیمابر در اقیانوس اطلس انجام شد. نخستین پهپاد با قابلیت برخاست و فرود از عرشه ناو هواپیمابر، یک هواپیمای بدون سرنشین خودمختار در ابعاد جت جنگنده است.طول بال 18.89 متر و طول پهپاد 9.75 متر، حداکثر ارتفاع پرواز 40 هزار پا، سرعت مافوق صوت، حداکثر زمان پرواز بدون سوخت گیری مجدد هشت ساعت و وزن هنگام برخاست پهپاد 20 هزار کیلوگرم اعلام شده است.برخلاف سایر هواپیماهای بدون سرنشین که به خلبان کنترل از راه دور نیاز دارند، پهپاد X-47B در پرواز کاملا مستقل و خودمختار بوده و از فناوری موقعیت یاب (GPS)‌، خلبان خودکار و حسگرهای اجتناب از برخورد در هنگام پرواز استفاده می کند.هدایت پهپاد از طریق جعبه کنترل موسوم به Control Displat Unit‌ انجام می شود که با ارسال دستورات به رایانه هواپیما مانند یک هوش مصنوعی، پرواز یا تصحیح مسیر را کنترل می کند و اپراتور انسانی تنها وظیفه نظارت بر عملکردهایی مانند هدف قرار دادن یا پرتاب بمب را برعهده دارد.نمونه اولیه پهپاد X-47B روز سه شنبه 14 می (24 اردیبهشت) برای نخستین بار از عرشه ناو هواپیمابر جورج بوش در اقیانوس اطلس به پرواز درآمد.طراحی پهپادی با قابلیت برخاست و فرود بر عرشه ناو هواپیمابر نیاز به استفاده از فرودگاه ها و سایت های پروازی کشورهای دیگر را به حداقل رسانده و به راحتی توسط کشتی به مناطق مختلف جهان منتقل می شوند.این پهپاد توسط شرکت Northrop Grumman با بودجه 1.8 میلیارد دلاری و در یک برنامه هشت ساله طراحی و ساخته شده است.بر اساس اعلام نیروی دریایی آمریکا، برنامه سوخت گیری مجدد در هنگام پرواز در سال 2014 مورد آزمایش قرار می گیرد.

 

 

 

پرواز نخستین پهپاد از عرشه ناو هواپیمابر

 

 

 

پهپاد X-47B

 

 

 

پهپاد X-47B

 

 

 

پهپاد X-47B

 

 

 

پهپاد X-47B

 تاريخ : پنج شنبه 26 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

12-746.jpg

دانشمندان دانشگاه کمبریج یک پژوهش 5.4 میلیون دلاری را برای درک عملکرد مغز نوجوانان آغاز کرده‌اند که می‌تواند به والدین در فهم بهتر آنچه در مغز فرزندانشان می‌گذرد، کمک کند. محققان در این پژوهش مغز 300 داوطلب را که در حال حاضر در سنین 14 تا 24 قرار دارند، طی چندین سال برای مشاهده چگونگی تغییرات آنها با گذشت زمان اسکن خواهند کرد.نوجوانان معمولا تکانشگر، اهل جروبحث و کج خلق هستند. محققان بر این باورند که سیم‌کشی مغز طی رشد انسان از نوجوانی به بزرگسالی تغییر کرده که در نهایت به آنها اجازه کنترل احساسات و عملکرد کمتر تکانشگر را می‌دهد.این محققان بویژه علاقه‌مندند که بدانند چگونه بافت مرکز مغز موسوم به ماده سفید طی فرآیند رشد تغییر می‌کند. آنها بر این باورند که تغییرات ماده سفید که کابل‌های ارتباطی بین سلولهای مغز هستند، قابلیت ذهن برای تفکر آینده‌نگرانه را افزایش می‌دهد.به گفته آنها این تغییرات در سیم‌کشی مغز با تغییرات احساسی، رفتاری و شناختی مرتبط خواهند بود.در این پروژه این تغییرات بطور جداگانه از طریق آزمایشاتی که رفتار تکانشگری و خطر پذیری را ارزیابی می‌کنند، اندازه‌گیری خواهد شد.یکی از اولین کسانی که از مغز او اسکن ام‌آرآی گرفته شد،دختر نوجوان 16 ساله‌ای بود که از تغییرات خلق‌وخو رنج می‌برد.این دختر با نام سامانتا اظهار کرد: هنگامی که 15 یا 16 ساله بودم، این تغییرات را بیشتر احساس می‌کردم. زمانی که باید شاد می‌بودم، بسیار عصبی بوده و بحث می‌کردم. اکنون بسیار عوض شده‌ام.این پژوهش که توسط بنیاد Wellcome حمایت شده، می‌تواند به پزشکان در شناسایی افراد با خطر بالای ابتلا به اختلالات روانی یا اعتیاد به مواد مخدر کمک کند.تاريخ : پنج شنبه 26 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 تاریخچه شرکت جگوار با معرفی خودروهایی دارای طراحی زیبا و عملکرد اسپرت گره خورده است. این برند در انگلیس متولد شد و برای سالیان متمادی خودروهای آن مترادف لوکس بودن طبقات اشراف انگلیسی بود. اگرچه، جگوار طی چند سال اخیر تحت مالکیت خودروسازان دیگری قرار داشته، اما محصولات آن همواره اصالت خود را حفظ کرده‌اند.ریشه‌های جگوار به شرکت "سوآلو سایدکار" (Swallow Sidecar) باز می گردد که در سال 1922 توسط "بیل لیونز" و "ویلیام والمزلی" در بلک‌پول انگلیس تاسیس شد. این شرکت در ابتدا به تولید موتورسیکلت‌های سایدکار می پرداخت، اما پس از مدتی بر تولید خودرو متمرکز شده و نام شرکت در سال 1933 به "اس اس کارز" تغییر کرد. اس اس جگوار 100، نخستین خودرویی بود که در سال 1935 با نام جگوار عرضه شد.

پس از جنگ جهانی دوم و در سال 1945، اس اس کارز نام خود را به جگوار تغییر داد زیرا نام این شرکت مشابه با سازمان شبه نظامی نازی آلمان بود. مارک V ، نخستین خودرو جگوار پس از پایان جنگ بود که در سال 1948 تولید شد. در همان سال جگوار سدان لوکس XK 120 را نیز روانه بازار کرد که سریع‌ترین خودرو تولیدی تا آن زمان محسوب می شد. این خودرو از محبوبیت بسیاری برخوردار شد و به جگوار کمک کرد تا حضور قدرتمندی در بازار خودروهای اسپرت داشته باشد.
در دهه 1950، صادرات محصولات لوکس جگوار به بازار آمریکا آغاز شد. جگوار مارک VII  سالون در سال 1951 و به صورت اختصاصی برای بازار آمریکا معرفی شد. در سال 1956، این خودرو برنده جایزه "رالی مونت کارلو" شد. در همان دهه، جگوار مدل‌های مارک VIII  و مارک IX  را به خط تولید خود اضافه کرد. همزمان و با ارتقا عملکرد مدل XK ، جگوار مدل XK 140  را تولید کرد. پس از آن XK 150 معرفی شد که سریعتر از مدل‌های قبلی خود بود، اما جذابیت مدل‌های 120 و 140 را نداشت.
در دهه 1960، یکی از مشهورترین خودروهای جگوار متولد شد. جگوار E  تایپ که در بازار آمریکا به نام XK-E  شناخته می شد در سال 1961 تولید شد. این خودرو اسپرت در دو گونه کوپه و کانورتیبل، عملکرد فوق العاده را با ظاهری بسیار جذاب در هم آمیخته بود. جذابیت جگوار E تایپ به حدی بود که حتی تحسین "انزو فراری"، موسس شرکت فراری، را در پی داشت. این در شرایطی بود که موفقیت گروه‌هایی مانند "بیتلز" و "رولینگ استونز"، فرهنگ انگلیسی را طی دهه 60 میلادی در کانون توجه قرار داده و البته در افزایش محبوبیت جگوار در آمریکا بی تاثیر نبود.

یک دهه بعد، جگوار XJ6C  و XJ12C  کوپه را برای ملحق شدن به محصولات سدان خود معرفی کرد. مدل XJ12  سریعترین سدان تولیدی تا آن زمان بود. در اواسط دهه 70 میلادی، مدل محبوب E  تایپ با مدل XJ-S  جایگزین شد. در دهه 1980، جگوار روند رو به رشد خود را ادامه داده و مدل XJ-S HE  و خودرو سوپر اسپرت XJ220 را روانه بازار کرد.

البته در آن زمان، خودروهای جگوار به واسطه برخی نقص‌های فنی نیز مشهور شدند که مشکلات الکتریکی بیش از سایر موارد نارضایتی مالکان جگوار را به همراه داشت. از سوی دیگر، سخت‌تر شدن رقابت به واسطه حضور خودروهای آلمانی و کمبود منابع مالی، جگوار را بر آن داشت تا طی همکاری با شرکتی دیگر به فعالیت‌های خود ادامه دهد. این تصمیم در نهایت به خرید جگوار توسط فورد در سال 1990 منجر شد.
با این وجود، مشکلات مالی جگوار و کاهش فروش این شرکت، فورد که خود با بحران مواجه بود را تحت تاثیر قرار داد. از این رو، فورد برای کاهش ضرر خود جگوار و برند لندرور را در سال 2008 به شرکت هندی تاتا موتورز فروخت. اگرچه عدم اطمینان به جگوار همچنان بر محصولات این برند سایه افکنده بود، اما معرفی مدل‌های جدید مانند XF  و مدل‌های نمادینی مانند XK  و XJ با طراحی جدید شرایط را تغییر داده و آینده روشنی را برای جگوار رقم زده است.


تاريخ : پنج شنبه 26 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 تصویری از آغاز اعتراضات مردمی در بحرین سال 2006 و سپس سال 2011 


 
گوگل یک مرتبه در سال 2008 به حذف کشور گرجستان از نقشه جهان متهم شد . به جای کشور گرجستان یک منطقه وسیع سفید به چشم می خورد . 

 
گوگل در اقدامی غیر حرفه ای زیر نام خلیج فارس نام غیر معتبر خلیج عربی استفاده کرد . 

 
گوگل مپ در سال 2010 موجب راه اندازی جنگ بین نیکاراگوئه و کاستا ریکا شد ! 

 
کامبوج هم در سال 2010 گوگل را متهم به ابهام زایی درمورد مرز مشترک این کشور با تایلند کرد . 

  
 گوگل جزیره ای کوچک در شمال آفریقا را در ابتدا متعلق به مراکش و سپس متعلق به اسپانیا اعلام کرد . 

 
هلند و آلمان هم بر سر اشتباه گوگل در معرفی شهر " ادمن " دچار تنش شدند . 


 
سرانجام گوگل ارث در سال 2013 کشور کره شمالی را با جزئیات کامل به نمایش درآورد . 

 
گوگل در سال 2013 عبارت " فاولاس " به معنی زاغه نشینان را از محله های شهر ریو در برزیل حذف کرد .

 
 


تاريخ : پنج شنبه 26 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

هنگامی نوکیا Lumia 928 را ویژه کاربران ورایزن همراه با بهبودهایی در عکسبرداری رونمایی کرد، به نظر می رسید علاقه مندان نوکیا در شبکه های موبایل GSM باید منتظر پرچمدار بعدی این شرکت باشند تا قابلیت های جدید را برای شان به ارمغان آورد. هرچند هنوز مشخص نیست چه زمانی قرار است طرفداران نوکیا شاهد ظهور یک لومیای پیور ویو همانند 808 در بازار باشند، اما فعلا می توانند با Limia 925 کنار بیایند. اگر بخواهید ۹۲۵ را بهتر تصور کنید، باید در تخیل تان لومیا ۹۲۰ را تجسم کرده، آن را با یک رژیم سخت غذایی لاغر نموده و سپس لباس پلی کربنات آن را با یک زره زیبای آلومینیومی تعویض کنید. البته مقادیری بهبود دوربین هم ضروری است. در حالی که بقیه چیزها تقریبا دست نخورده باقی مانده اند. در جدول زیر می توانید مقایسه ای دقیق و کامل میان سه اسمارت فون لومیا ۹۲۰، لومیا ۹۲۸ و لومیا ۹۲۵ داشته باشید:

 

nokia-lumia925-lumia928-lumia920-narenji-001-500px-narenji-ir.jpg

 


تاريخ : چهار شنبه 25 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

در مورد نسخه بعدی ویندوز مایکروسافت که تا به حال ویندوز بلو نامیده می شد مطالب مختلفی در نارنجی خوانده اید . اما سرانجام مایکروسافت تکلیف آن را مشخص کرد و ساعاتی پیش اعلام شد که این ویندوز با نام رسمی ویندوز 8.1 وارد بازار خواهد شد و یک به روز رسانی رایگان برای تمامی کاربران فعلی ویندوز 8 نسخه پرو و البته نسخه RT خواهد بود. با این حساب دیگر از اسم ویندوز بلو استفاده نخواهد شد و نام رسمی این سیستم عامل، ویندوز 8.1 است. مایکروسافت زمان دقیق ارایه نسخه بعدی ویندوز را اعلام نکرده اما به نظر می رسد که در تعطیلات پایان سال میلادی باید منتظر ویندوز 8.1 باشیم.مایکروسافت در تلاش است تا مشکلات ویندوز 8 را در نسخه جدید رفع کند و این حرکتی مهم از سوی این شرکت به حساب می آید تا کاربران را یک بار دیگر به سوی استفاده از ویندوز جدید ترغیب کند. هر چند تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی فاصله نسبتا زیادی باقی مانده است.تاريخ : چهار شنبه 25 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

271-12.jpg

اخترشناسان برای نخستین بار با استفاده از نظریه نسبیت خاص «آلبرت انیشتین» موفق به کشف یک سیاره فراخورشیدی شده اند. سیاره انیشتین (Einstein's planet)‌ نام مستعاری است که تیم تحقیقاتی برای سیاره بیگانه تازه کشف شده انتخاب کرده اند؛ نام رسمی این سیاره Kepler-76b‌ است که 25 درصد بزرگتر از مشتری است و در کلاس ابر مشتری داغ (hot Jupiterd)‌ جای می گیرد.سیاره انیشتین بدور ستاره میزبان در فاصله دو هزار سال نوری از زمین در صورت فلکی ماکیان در حال چرخش است.جدیدترین نمونه از 800 سیاره بیگانه خارج از منظومه شمسی با استفاده از تأثیرات ظریفی که در نظریه نسبیت خاص انیشتین توصیف شده اند، شناسایی شد.«دیوید لاتام» از محققان مرکز اخترفیزیک هاروارد- اسمیت سونیان تأکید می کند: برای بررسی تأثیرات بسیار ظریف، به اندازه گیری های با کیفیت بالا از درخشندگی بین ستاره ای نیاز داشتیم که تلسکوپ فضایی کپلر ناسا حداکثر وضوح رصدی مورد نیاز را تأمین کرد.روش جدید کشف سیارات فراخورشیدی مبتنی بر نظریه نسبیت انیشتین برای کشف سیارات بزرگ بسیار مناسب است که به اندازه گیری دقیق سرعت ستاره نیاز ندارد.نتایج کشف سیاره Kepler-76b با استفاده از نظریه نسبیت انیشتین در مجله Astrophysical‌ منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 25 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

11-240292.jpg

طرح مفهومی «آسمان‌خراش تکیه‌کننده» جایزه امسال رقابت طراحی DawnTown را از آن خود کرد. در این رقابت مفهوم Miami Lift توسط Studio Dror طراحی شده بود.این آسمانخراش به منظور اهداف فرهنگی طراحی شده و از طبقه فوقانی آن می‌توان نمایی از اقیانوس و شهر میامی را مشاهده کرد.همچنین طراحی نوین Lemonade Square توسط Remed، در این رقابت جایگاه دوم را به خود اختصاص داد.این طرح نیز برای ساحل میامی ارائه شده و یک پلت‌فرم زردرنگ مرتفع است.مساحت این ساختمان مفهومی پنج هزار و 400 متر مربع و دارای استخری عظیم در بخش فوقانی آن و همچنین یک تفرجگاه در قسمت پایین است.اگر ارتفاع تنها معیار داوران این مسابقه بود، Torre De Las Américas حائز رتبه اول می‌شد.اما آلفردو آندیا و موریسیو گونزالز طراحان این سازه مقام سوم رقابت طراحی را از آن خود کردند.این برج که "توفان فضایی"، "سیلاب عمودی" و "موزه پیاده‌روی" لقب گرفته، دارای پلت‌فرم‌های با زاویه‌های متنوع است.طرح Great Spirit Woods در این رقابت‌ها، عنوان افتخاری را از آن خود کرد. طرح Great Spirit Woods در واقع، یک سیستم غول‌پیکر پراکنش آب است که قطرات کوچک را از ستون‌های بسیار خود برای خلق یک مه خنک‌کننده همراه با آب‌نما، به بیرون افشانه می‌کند.

 

 

 

Miami Lift

 

 

 

Miami Lift

 

 

 

Miami Lift

 

 

 

Miami Lift

 

 

 

Miami Lift

 

 

 

Lemonade Square

 

 

 

Torre De Las Américas

 

 

 

Great Spirit Woods

 

 

 

Great Spirit Woods

 تاريخ : چهار شنبه 25 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

13-240292-1.jpg

یک عکاس حرفه‌ای تصاویر کمیاب و زیبایی را از عروس‌دریایی ماه‌مانند در دریای سرخ منتشر کرده است. این عکاس هنگام تفحص در آن سوی ساحل عربستان سعودی، این تصاویر را شکار کرده است.وی به مدت دو ساعت با دسته عروس‌های دریایی ماه‌مانند شنا کرد.این نوع عروس دریایی برای چشم غیرمسلح در زیر آب، اندکی صورتی‌رنگ و بسیار نرم است و رنگ شفاف پراکنده، آن‌ را به پریان شبیه می‌کند.قطر این موجودات آبزی 20 تا 25 سانتی‌متر است و شاخک‌هایشان آن‌ها را قادر به شنا می‌کند؛ با این حال، جریان آب نیز آن‌ها را به سمت جلو می‌راند.

 

 

 

عروس دریایی ماه‌مانند

 

 

 

عروس‌دریایی ماه‌مانند

 

 

 

عروس‌دریایی ماه‌مانند

 

 

 

عروس‌دریایی ماه‌مانند

 

 تاريخ : چهار شنبه 25 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

254-5.JPG

درختان خورشیدی سازه‌هایی به ارتفاع شش متر هستند که با کمک آرایه‌ای از پنل‌های خورشیدی، برق لازم برای ایستگاه های شارژ را فراهم می‌کنند. مدرسه نوساز Sandy Grove‌ در کارولینای شمالی مجهز به چهار سازه عظیم درختان خورشیدی است که برق مورد نیاز سه ایستگاه شارژ را تأمین می کنند.هرکدام از سازه های عظیم خورشیدی Spotlight Solar به ارتفاع بیش از شش متر ترکیبی از 12 پنل خورشیدی هستند که در ترکیب با سیستم های زمین گرمایی (ژئوترمال) و سیستم روشنایی LED امکان تولید 20 درصد انرژی مازاد بر نیاز مدرسه را فراهم می کند.با تجهیز این مدرسه به درختان خورشیدی در مدت 40 سال بیش از 30 میلیون دلار در هزینه های برق مصرفی صرفه جویی خواهد شد.این چهار سازه درخت خورشیدی حدود 12 کیلووات از مجموع 590 کیلوات سیستم خورشیدی فتوولتائیک مدرسه را تأمین می کنند که برای تأمین برق سه ایستگاه شارژ خودروهای الکتریکی مدرسه کفایت می کند.

 

 

 

 

سازه درختان خورشیدی برای تأمین برق ایستگاه شارژ خودرو

 

 

 

سازه های شش متری درختان خورشیدی

 

 

 

درختان خورشیدی متشکل از 12 پنل خورشیدی

 

 

 تاريخ : چهار شنبه 25 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 این تلسکوپ که حول زمین می‌چرخد، خورشید را با طول‌موج‌های فوق‌بنفش بی‌نهایت، نوری و اشعه ایکس رصد می‌کند و چندین نمای زیبا از این رویداد کیهانی را مخابره کرده است.از دیدگاه این تلسکوپ، ماه در حال بلعیدن خورشید است.پدیده خورشیدگرفتگی جزئی روز پنج شنبه (19 اردیبهشت) که به حلقه آتش معروف بود، بخشی از ابرهای سفید درخشان شمال شرق استرالیا را در تاریکی فرو برد. این پدیده در ساعت 23:30 به وقت گرینویچ توسط فضاپیمای ترای ناسا ثبت شد.در کسوف حلقوی، ماه به طور مستقیم از مقابل خورشید عبور می‌کند، اما مقابل آن را به طور کامل مسدود نمی‌کند که این امر، باعث ایجاد یک حلقه آتش در لبه‌های آن می‌شود.مسیر سایه که از آن می‌توان حلقه آتش را مشاهده کرد، طولانی ولی باریک و در گسترده‌ترین نقطه آن حدود 172 کیلومتر بود؛ اما بخش بزرگتری از زمین از جمله سایر بخش‌های استرالیا، نیوزلند و بسیاری از جزایر اقیانوس آرام شاهد یک خورشید‌گرفتگی جزئی بودند.

 

 

 

بلعیده شدن خورشید توسط ماه

 

 

 

بلعیده شدن خورشید توسط ماه

 

 

 

تصویری زیبا از خورشیدگرفتگی اخیر
 
 

 تاريخ : چهار شنبه 25 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 چه دارنده گلکسی اس 4 باشید و چه در صدد خرید آن، احتمال زیادی وجود دارد که بخواهید با روش هایی آشنا شوید که کارایی تلفن تان را بالا تر برده و استفاده از آن را راحت تر کنند. برای این منظور، 10 راهکار را برای شما آورده ایم که می توانند به کار استفاده کنندگان قدیمی اندروید و کاربران جدید آن بیایند. البته شاید تمام آنها به درد شما نخورند، ولی احتمالا حداقل یکی از آنها، عصای دستتان خواهد شد. 

در ادامه مطلب با ما همراه باشید. 
 

samsung-galaxy-s4-touchwiz-animation-settings.jpg

  1. سرعت تاچ ویز را افزایش دهید. دو نوع کاربر وجود دارد، آنهایی که نمی خواهند امکانات را فدای سرعت کنند و آنهایی که هر کاری برای افزایش -هر چند اندک سرعت- انجام می دهند. اگر از S Voice زیاد استفاده می کنید، این قدم اول برای شما نوشته شده. آیا هرگز متوجه تاخیر بین فشردن دکمه خانگی و به نمایش در آمدن صفحه خانگی شده اید؟ این به آن خاطر است که به طور پیش فرض فشار دو تایی این دکمه، S Voice را اجرا می کند. پس کمی زمان برای مطمئن شدن سیستم عامل از عدم فشار دوم، لازم است. اگر دلتان بخواهد، می توانید با بازکردن S Voice، قابلیت Open via the home key را غیر فعال کنید. سپس دیگر تاخیری وجود نخواهد داشت. قدم بعدی در این مرحله برای آنهایی است که عمق بیشتری را می کاوند. اگر فدا کردن چند ویژگی بصری برای بالا بردن سرعت را خوش می دارید، این قدم برای شما است. ابتدا، اگر منوی تنظیمات توسعه دهنده یا  Developer Options را از حالت قفل خارج نکرده اید، به Settings ، سپس More  و دست آخر About Device بروید. در پایین، شماره مربوط به نسخه ساخت یا build number را خواهید یافت. بر روی آن 7 بار تپ کنید. سپس یک صفحه به عقب برگردید تا منوی Developer Options را که فعال شده ببینید، در پایین، مواردی نظیر Drawing و Window animation scale، Transition animation scale و Animator duration scale را خاموش کنید. بعد از این، انیمیشن های رابط کاربری کمتر خواهند بود ولی در عوض سرعت بالا می رود. 

samsung-galaxy-s4-power-saving.jpg

  2. عمر باتری را افزایش دهید. با یک باتری 2600 میلی آمپری، جای شکایتی باقی نمی ماند ولی همیشه دانستن ترفند ها در زمینه باتری خوب است، به خصوص وقتی شارژرتان دم دست نیست. یکی از راحت ترین کارها روشن کردن Power Saving Mode است که در بخش My Device داخلSettings  یافت می شود، و وقتی آن را فعال کردید، در بخش تنظیمات سریع منوی آگاه سازی ها هم قابل دسترس خواهد بود. این همیشه به شما امکان می دهد که CPU و یا نمایشگر را وارد حالت صرفه جویی کرده و یا بازخورد لرزشی موقع لمس نمایشگر را قطع کنید. فعال کردن هر سه گزینه، بهترین نتیجه را می دهد. اگر این هم کافی نیست می توانید شروع به خاموش کردن خیلی چیزها کنید. مهمترین باتری خور موبایل، فرستنده/گیرنده های داده ها هستند. بنابراین شاید لازم باشد که بلوتوث، اس بیم، ان اف سی، یا جسچرهای حرکتی و اسکرول هوشمند را غیر فعال کنید. 

samsung-galaxy-s4-notification-panel.jpg

  3. صفحه آگاه سازی ها را شخصی سازی کنید. تنظیمات سریع، با استفاده از پایین آوردن منوی آگاه سازی ها در دسترس قرار می گیرند و راهی آسان و سریع برای فعال یا غیر فعال کردن امکانات مختلف ارائه می کند. تنها مسئله این است که هر کسی قرار نیست از یک سری تنظیمات یکسان در تمام اوقات استفاده کند. خوشبختانه تغییر تنظیماتی که از ابتدا به نمایش در می آیند آسان است. اول باید منوی آگاه سازی را پایین بیاورید. در گوشه بالا-راست، آیکونی را که شبیه چند چهارگوش و دو پیکان است، لمس کرده و سپس آیکون مداد را که در سمت چپ نمایان می شود، لمس نمایید. حالا تنها کاری که لازم است انجام دهید، گرفتن و انتقال آیکون هایی است که بیش از همه استفاده می کنید. 5 تای اول را طبق سلیقه خود چیدمان کنید. البته سایر موارد هم در دسترس هستند ولی دسترسی سریع به موارد پر استفاده، لذت بخش است. 

samsung-galaxy-s4-photo-options.jpg

  4. عکس های بهتری بگیرید. در بررسی نارنجی از گلکسی اس 4 با ویژگی های دوربین این دستگاه آشنا شده اید. احتمالا مواردی مثل Drama Shot و Eraser بیشتر چشم تان را گرفته اند. البته اینها موارد جذابی هستند ولی همیشه از آنها استفاده نخواهید کرد. در عوض برخی موارد هست که به شما کمک می کند عکس های بهتری با گلکسی اس 4 بگیرید. ابتدا، اپلیکیشن دوربین را باز کرده و روی دکمه تنظیمات تپ کنید. یکی از اولین کارهایی که هر کسی می خواهد انجام دهد، تغییر اندازه عکس های گرفته شده است. به طور پیش فرض، گلکسی اس 4 عکس های 9.6 مگاپیکسلی با نسبت 16:9 را ثبت می کنید. این نسبت خوبی برای ویدیوها است ولی برای عکس ها خیر. برای کیفیت بهتر، می توانید تنظیمات را روی عکس های 13 مگاپیکسلی با نسبت 4:3 قرار دهید. همچنین می توانید مواردی نظیر تنظیمات Burst shot و Face detection، Metering و ISO،  Anti-Shake و Auto night detection را هم تغییر دهید. از بین همه آنها بیشترین توجه می تواند به ISO مبذول داشته شود. با ISO پایین تر، تصاویر ممکن است کمی تاریک تر شوند ولی بسیار تیزتر و برجسته تر هم خواهند شد. با بالا بردن crisp  می توان در شرایط کم نور، عکس های بهتری گرفت ولی به قیمت بالا رفتن نویز تصویر. 

samsung-galaxy-s4-screen-mirroring.jpg

  5. از نمایشگری بزرگتر استفاده کنید. نمایشگر این محصول بهترین است، ولی گاهی آدم دلش بزرگتر از 5 اینچ را می خواهد. اگر تلویزیون سامسونگ یا گیرنده مناسب برای اشتراک گذاری بی سیم را دارید، ویژگی screen mirroring در گلکسی اس 4 بهترین گزینه برای پخش بر روی نمایشگرهای بزرگتر است. در داخل Settings وارد بخش Connections شده و در پایین، این گزینه را پیدا و با آن دستگاه های مختلف را جستجو کنید. راه حلی که با تاخیر و لگ کمتر همراه است، MHL است. برای استفاده از آن نیازمند تبدیل کننده 11 پینی MHL هستید چون تبدیل کننده استاندارد 5 پینی با گلکسی اس 4 سازگار نیست. می توانید تبدیل کننده ای را که سامسونگ برای این منظور آماده کرده بخرید و با اجرای HDMI out، خروجی تمام اچ دی بر روی تلویزیون خود بگیرید. از بازی ها گرفته تا ویدیوها، فرقی نمی کند. اگر هیچ یک از موارد بالا جواب نداد، از DLNA برای به اشتراک گذاری تصویر با سایر دستگاه های برخوردار از DLNA مثل درایو های بلو-ری، تلویزیون ها یا کنسول های بازی استفاده کنید. البته با این روش امکان به اشتراک گذاری صفحه تلفن وجود ندارد، فقط می توانید برای پخش ویدیو، عکس، یا موسیقی از آن استفاده کنید. 

samsung-galaxy-s4-blocking-mode.jpg

  6. تماس های وارده را کنترل کنید. گلکسی اس 4 دو گزینه متفاوت برای کنترل تماس های وارده دارد، چه کسی چه موقعی بتواند یا نتواند با شما تماس بگیرد، مسئله این است! مورد اول Blocking Mode است که گزینه ای عالی برای خواب شبانگاهی راحت است. برای پیدا کردن آن به Settings و بخش My Device بروید. می توانید تماس های وارده، آگاه سازی ها، آلارم، و چراغ LED هشدار را کنترل کنید. یا اینکه این گزینه را به طور دستی فعال کرده، یا بر عکس بر روی ساعات خاصی آن را تنظیم کنید. اگر هم می خواهید با شماره تلفن خاصی سر و کله نزنید، رد تماس گزینه بهتری است. در Settings و سپس بخش My Device، داخل منوی Call شده و دنبال call rejection بگردید. بهترین راه، تنظیم یک فهرست است. با وارد کردن شماره تلفن مذکور و تیک زدن باکس کنار آن، کار انجام می شود. اگر بخواهید گلکسی اس 4 حتی می تواند پیامکی حاوی دلیل پاسخ ندادن به شماره مورد نظر را ارسال کند. 

samsung-galaxy-s4-lock-screen.jpg

  7. صفحه قفل را شخصی سازی کنید. به طور پیش فرض، قفل صفحه گلکسی اس 4 جذاب ترین قفل صفحه دنیا نیست! بله کاربردی هست، ولی برای آنهایی که می خواهند تعامل بیشتری با این صفحه داشته باشند، چند حقه ساده وجود دارد. در Settings وارد My Device شده و Lock Screen را انتخاب کنید. ابتدا، گزینه Multiple widgets را تیک بزنید. اگر خواستید، می توانید Shortcuts را نیز برای فعال کردن میانبرهای اپلیکیشن های مختلف بر روی قفل صفحه، فعال کنید. در منوی Lock screen widgets می توانید چند تنظیم کوچکتر را هم انجام دهید. رسیدیم به جای با مزه کار، با سوایپ کردن روی بخش بالای نمایشگر، می توانید به ویجت دوربین در سمت راست، یا ویجت های شخصی خودتان در سمت چپ دسترسی پیدا کنید. هر چیزی از پیام های آگاه سازی تا Google Now قابل اضافه کردن است. 

samsung-galaxy-s4-video-options.jpg

  8. ویدیو ها را بامزه تر کنید. اگر می خواهید فرآیند ضبط ویدیو را کمی خلاقانه تر از حالت پیش فرض کنید، چند تنظیم در این زمینه وجود دارد. ابتدا اپلیکیشن دوربین را باز کرده و بر روی settings در بالای نمایشگر تپ کنید. سپس آیکونی را که شبیه یک دوربین ویدیویی کوچک است انتخاب کرده و تنظیمات ویدیو را باز کنید. در پایین، دو گزینه Slow Motion و Fast Motion قرار دارد. هر دو دقیقا همان کاری را می کنند که فکر می کنید. هر یک از این تنظیمات را که انتخاب کنید، یک آیکون دیگر در سمت راست آیکون دوربین اضافه می شود که به شما امکان می دهد میزان کندی یا تندی ویدیو را تعیین کنید. البته اینها بر روی کیفیت دوربین اثر بدی می گذارد، ولی ارزش اش را دارد، نه؟ 

samsung-galaxy-s4-adapt-sound.jpg

  9. از Adapt Sound استفاده کنید. کمتر کسی به Adapt Sound توجه کرده. این ویژگی با بررسی شنوایی شما و کیفیت هدفون تان، صدا را طوری تنظیم می کند که با تمرکز بر پخش فرکانس هایی که بهتر می شنوید، پخش شود. داخل Settings بخش My Device، منوی Sound را باز کرده و آن را بیابید. هدفون ها را داخل گوش گذاشته و تست را آغاز کنید. این تست، یک سری صداها را پخش می کند تا دستگاه قادر به شناسایی فرکانس هایی شود که شما بهتر می شنوید. کل فرآیند حدود یک دقیقه طول می کشد. وقتی تمام شد، می توانید این ویژگی را بازبینی کنید تا مطابق میلتان باشد. Adapt Sound باعث می شود صدا شفاف تر و با جزئیات بیشتر به گوش برسد. 

samsung-galaxy-s4-auto-brightness.jpg

  10. از تنظیم نوردهی-خودکار برای داشتن یک نمایشگر روشن تر استفاده کنید.شاید بسیاری افراد گزینه Auto-Brightness را همان ابتدای خرید محصول خاموش کنند ولی با وجود اینکه نمایشگر گلکسی اس 4، درخشان ترین نمایشگر سامسونگ تا به امروز است، دلیلی برای وجود این گزینه وجود دارد. با وجود روشنایی بالای این نمایشگر، شما قادر نیستید به صورت دستی آن را روی بالاترین میزان روشنایی تنظیم کنید. (احتمالا به خاطر حفظ دستگاه از صدمات احتمالی.) با این حال، وقتی Auto-Brightness روشن باشد، این دیگر یک مشکل به حساب نمی آید. بنابراین دفعه بعد که در روشنایی روز مجبور به گرفتن فیگورهای خاص برای خواندن نمایشگر شدید، یادتان بیاید که Auto-Brightness در منوی آگاه سازی ها انتظار شما را می کشد. تاريخ : دو شنبه 23 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

حتما چیتای آهنین ترسناک و سگ-ربات قدرتمند دارپا را به خاطر دارید؟ اکنون این موسسه باز هم در همکاری دیگری بابوستون دینامیکز به سراغ نوع دیگری از ربات های سخت جان رفته است: می پرد، شنا می کند و از سنگ ها بالا می رود. با RHex آشنا شوید! این پسر کوچولوی شش پا، با بدن فشرده و مستحکم خود می تواند به هر جایی سرک بکشد. از هر نوع زمینی بگذرد و شیب های تا ۶۰ درصد را به خوبی پشت سر بگذارد. در حالی که باتری آن شش ساعت دوام می آورد. در کنار اینها باید برخی قابلیت های پیشرفته رباتیک را افزود که شاید در تکنولوژی امروزه بی نظیر باشند. مثلا این ربات پشت و رو ندارد و در صورتی که به پشت بیافتد، دوباره به صورت عادی راهش را ادامه می دهد. تاريخ : دو شنبه 23 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 برخی کارشناسان معتقدند که هوش مصنوعی (AI) تا کمتر از دو دهه آینده می‌تواند هوش انسان را پشت سر بگذارد، اما بسیاری از متخصصان علوم رایانه تحقق این ایده را تا سال 2100 امکان‌پذیر نمی‌دانند.با پیشرفت هایی که در زمینه هوش مصنوعی و ربات های خودمختار صورت گرفته است، تا چند دهه آینده برخی محدودیت های انسانی با کمک ماشین های هوشمند برطرف خواهند شد؛ برخی کارشناسان نیز بر این باورند که انسان با چشم پوشی توانایی های ذاتی خود، در موجودات زنده مبتنی بر هوش مصنوعی (AI)‌ ترکیب می شود.برخی از آینده پژوهان پیش بینی می کنند که تا سال 2045 رایانه ها، میلیون ها برابر قدرتمندتر از هوش انسان خواهند بود.«بیل هیبارد» از محققان علوم رایانه دانشگاه ویسکانسین- مدیسون معتقد است، هوش مصنوعی در قرن 21 به سطحی معادل هوش انسان خواهد رسید و احتمالا این اتفاق در طول عمر افرادی که تازه متولد شده اند، روی می دهد.با این حال «ارنست دیویی» از دانشگاه نیویورک دیدگاهی کاملا متفاوتی داشته و معتقد است: هیچ نشانه روشنی مبنی بر برتری هوش مصنوعی بر انسان وجود ندارد.به گفته «دیویی»، اگرچه رایانه ها قادر به انجام کارهای محاسباتی پیچیده هستند یا رقیب قدرتمندی در بازی شطرنج محسوب می شوند، اما چندین سال نوری با توانایی های یک کودک هفت ساله در زمینه احساسی، دید، زبان، درک و بینش فاصله دارند.

 

تحقق برتری ماشین های هوشمند بر انسان

 

اگر ایده پیشتازی ماشین های هوشمند تا چند دهه آینده محقق شود، بسیاری از محدودیت های فیزیکی بشر برداشته شده و انسان می تواند با کمک بخش های سایبرنتیک بدن خود، کارهای غیرممکن را با صرف انرژی بسیار کم امکان پذیر کند.اما این رویا می تواند زمین و حیات بشر را با خطرات جدی مواجه سازد، چراکه برتری ماشین های هوشمند باعث به حاشیه رانده شدن انسان می شود.خودروهای خودران، هواپیما و پهپادهای مستقل و خودمختار، جراحان رباتیک، ربات پرستار سالمند و بیمار، ربات نظافتچی و ربات زندانبان اگرچه باعث افزایش ضریب امنیتی و ارتقاء کیفیت سطح زندگی می شوند، اما هزاران موقعیت شغلی را از دست انسان خارج می کنند.

 

انحطاط انسان با برتری ربات ها

 

انسان بسیاری از وظایف و کارهای پیچیده محاسباتی را به ماشین های هوشمند واگذار کرده است؛ در این شرایط انسان بتدریج جایگاه خود را از دست خواهد داد.«جوآن اسلوزفسکی» میکروبیولوژیست کالج کنیون، آینده انسان در زمان پیشتازی ماشین های هوشمند را با وضعیت میتوکندری مقایسه می کند؛ میتوکندری زمانی که موجود زنده مستقل بود، اما سلول های اجدادی بر این باکتری اولیه مسلط شده و عملکردهای آن را تحت کنترل درآوردند، بطوریکه میتوکندری تنها به تولیدکننده انرژی مبدل شد.انسان نیز درصورتی که تلاش کند وظایف خود را در بخش های مختلف به ماشین های هوشمند واگذار کند تا چند دهه آینده به استثمار ربات های هوشمند درخواهد آمد.

 

 

 

 

 

 

ربات نوزاد

 

 

ربات پزشک

 

 

ربات پرستار

 

 

ربات امدادگر

 

 

ربات کاشت مو

 

 

ربات ماساژور

 

 

ربات خدمتکار

 

 

ربات خدمتکار رستوران

 

 

ربات مربی رژیم غذایی

 

 

ربات پینگ پنگ باز

 

 

ربات خطاط

 

 

ربات زندانبان

 

 

ربات آتش نشان

 

 

ربات تمیزکننده استخر

 

 

ربات حفار
 

 تاريخ : دو شنبه 23 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

هولوگرام جنین: والدین همیشه به بچه‌های به دنیا نیامده خود علاقه دارند و دیدن عکس سونوگرافی جنین هیجان زیادی را برای آنها ایجاد می‌کند. بنابراین شاید نوآوری جدید باعث شود تا آنها بال در آورند! خالقان این فناوری ابتدا از جنین با فناوری فراصوتی تصویربرداری می‌کنند و سپس عکس جنین را به تصاویر هولوگرام سه‌بعدی تبدیل می‌نمایند.
 
طلوع خورشید در فضا: خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی هر روز شانس این را دارند که 16 بار طلوع خورشید را تماشا کنند. این عکس نیز طلوع خورشید فضایی را بر فراز اقیانوس آرام جنوبی به تصویر می‌کشد.
 
ماه مرکب: به نظر شما چه چیزی می‌تواند بهتر از عکس ماه باشد؟ نظرتان راجع به 47 عکس از ماه که در یک عکس واحد با هم ترکیب شده‌اند چیست؟ میلوسلاف دروک‌مولر این کار را در شب خورشیدگرفتگی اخیر انجام داد، و نتیجه‌اش عکس خارق‌العاده‌ای است که در بالا می‌بینید. سطح ماه به خاطر پدیده زمین‌تاب (بازتاب نور خورشید از سطح زمین) روشن شده است.
ساختمان‌های آیینه‌ای: آتلیه Architzer مجموعه‌ای از عکس‌های زیبا را رونمایی کرده است که انعکاس خانه‌ها را در آب نزدیک آنها نشان می‌دهد. عکس بالا یکی از عکس‌های این مجموعه است که خانه‌هایی را در آمستردام هلند نشان می‌دهد.
لامپ حشره‌ای: شاید باورنکردنی باشد، اما چیزی که در عکس بالا می‌بینید یک لامپ است! پائول هینجن طراح، این لامپ غیرعادی را با استفاده از چوب بلوط ساخته است.
دود اسکن شده: آزمایشگاه ScanLAB معمولا از فناوری اسکن سه‌بعدی خود برای پروژه‌های معماری استفاده می‌کند، اما گاهی اوقات نیز این فناوری را برای پروژه‌های هنری به کار می‌گیرد. در آخرین نمونه از این پروژه‌ها، گروه اقدام به اسکن سه‌بعدی مه و دود نمود تا این تصاویر زیبا و کمی وحشت‌آور را خلق کند. عکس بالا یکی از تصاویر این مجموعه است که ورود دود را از میان در نشان می‌دهد.
حمله نهنگ قاتل: نهنگ‌های قاتل گاهی اوقات عادت دارند تا طعمه خود را هنگام شکار پرتاب کنند، رفتاری که البته چندان متداول نیست. جودی فردیانی این عکس را از یکی از این رخدادهای نادر گرفته است که طی آن، نهنگ قاتل دلفینی را که شکار کرده است به درون هوا پرتاب می‌کند.
متروکه‌های جنگ ستارگان: را دی‌مارتینو با استفاده از نرم‌افزار گوگل ارث دکورهای متروکه مجموعه فیلم‌های «جنگ ستارگان» را در تونس ردیابی کرد؛ سپس با سفر به منطقه اقدام به عکس گرفتن از آنها نمود. واقعا جای روبات R2-D2 در این صحنه خالی است که با بوق‌های خود تماشاگران را سرگرم می‌کرد.
هنر اطلاعات: بادکنک‌های رنگی این عکس به خودی خود نیز زیبا هستند، اما ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانید جانمایی آنها کاملا هدفمند بوده است. ویلم بسلینک داده‌ها را با اجسام واقعی مرتبط می‌سازد. این بادکنک‌ها نیز میزان بازدیدکنندگان بخش‌های مختلف موزه پرینسن‌هاف دلفت را به تصویر می‌کشد.
پل بادبزنی: شرکت Knight Architects خالق این پل تاشو خارق‌العاده است که در لندن ساخته شده است. این پل می‌تواند همانند بادبزن جمع شود و امکان عبور شناورها را از زیر خود فراهم آورد.
 


تاريخ : دو شنبه 23 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  اين مدل جديد طراحي كاملا جديدي دارد.همه چراغ هاي آن LED است. موتور بنزيني و ديزلي اين پژو به ترتيب 3 و 4 سيلندره است و قدرت آن از 82 تا 200 اسب بخار متغير خواهد بود.قيمت پايه پژو 308 جديد كه در زمستان به بازار خواهد آمد در حدود 20 هزار فرانك است.  
 


تاريخ : دو شنبه 23 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

5-1065.jpg

باز آلدرین، دومین انسانی که بر روی ماه قدم گذاشته، در اظهاراتی از آمریکا خواسته بطور دائمی در مریخ سکونتگاه بسازد. این فضانورد سابق 83 ساله انتظار دارد که این امر تا سال 2040 به واقعیت بپیوندد.آلدرین این اظهارات را در بلاگی برای شبکه خبری سی‌ان‌ان بیان کرده و برنامه‌های او برای رسیدن به این هدف پایه کتاب جدیدش موسوم به «ماموریت به مریخ» را تشکیل می‌دهد.آلدرین گفت: من همیشه این احساس را داشتم که در پی فرود انسان بر روی ماه، مریخ باید هدف بعدی باشد. معتقدم که این ملت باید در دو دهه آینده خود را ملزم به آغاز بقای آمریکا در سیاره مریخ کند.آلدرین افزود که پیشرفتهای انجام شده توسط کاوشگر کنجکاوی ناسا و تصاویری که از سیاره سرخ به زمین فرستاده، به علاقه‌مندی عموم افزوده است.اکنون 44 سال از فرود انسان به مریخ توسط آپولو 11 گذشته و آلدرین بر این تصور است که پیشرفت کمی از آن زمان برای سکونت انسانها در سیارات دیگر انجام شده است.وی از طراحی شیوه‌ای برای رسیدن به مریخ خبر داده که شامل مدارهای چرخشی فضاپیما در مسیرهای مداوم بین زمین و مریخ است.آلدرین بر این باور است که این روش اقتصادی‌ترین مفهوم سیستم حمل و نقل بین دو سیاره است. وی معتقد است که انسانها با استفاده از این قابلیت می‌توانند بین سالهای 2035 تا 2040 وارد مریخ شده و در آن مستقر شوند.طرح آلدرین در کتاب جدید او «ماموریت به مریخ: چشم انداز من برای اکتشافات فضایی» آمده است.وی در ادامه گفت: ما در یک نقطه عطف هستیم. می‌توانیم آنچه را که آسان و ایمن است، انتخاب یا بخواهیم یک تفاوت ایجاد کنیم. انتخاب من کاملا واضح بوده که اعزام انسان به مریخ است.تاريخ : یک شنبه 22 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

پس از گسترش تلفن های همراه در ایران، اپلیکیشن های بسیاری جهت مدیریت امور شارژ ارائه شدند و هر یک سعی کردند با ارائه خدماتی متفاوت کاربران بیشتری را به خود جلب نمایند؛ ما نیز در نارنجی سعی کردیم در پستی چند عدد از برترین اپلیکیشن های این حوزه را مورد بررسی قرار دهیم و امکانات آن ها را با یکدیگر مقایسه کنیم. اما امروز، ایرانسل، از اپلیکیشن رسمی خود برای ابزارهای هوشمند پرده برداری کرد. این اپلیکیشن که «ایرانسل من» نام دارد، علاوه بر امکان مدیریت حساب های کاربری تلفن همراه، قابلیت مدیریت حساب وایمکس ایرانسل را نیز همراه خود آورده است. شما در این برنامه می توانید علاوه بر پرداخت صورت حساب و یا دریافت شارژ، بر روی میزان مصرف خود کنترل داشته باشید، بسته های افزایشی را فعال کنید و یا طرح تعرفه ها را تغییر دهید. خوشبختانه اپلیکیشن «ایرانسل من» از هر دو سیستم عامل اندروید و iOS پشتیبانی می کند و حتی کاربران موبایل های مجهز به جاوا نیز می توانند آن را دریافت نمایند. توجه داشته باشید که برای استفاده از این برنامه حتما احتیاج به رمز عبور کنترل حساب اینترنتی ایرانسل ( e-care ) خواهید داشت. جهت دانلود نسخه iOS این اپلیکیشن می توانید به اپ استور مراجعه کنید و یا نسخه اندروید را از این لینک دریافت نمایید. اطلاعات بیشتر در این رابطه در سایت ایرانسل قابل مشاهده است. شما ارائه خدمات الکترونیک از جانب اپراتورهای داخل ایران را چگونه برآورد می کنید و از عملکرد کدام یک از آنها رضایت بیشتری دارید؟تاريخ : یک شنبه 22 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

  رژه 29 فروردین ماه سال جاری با نمایش یک نمونه جدید از پهپادهای ایرانی با نام «سریر» یا «H-110» همراه بود که اولین پهپاد کشورمان با قابلیت اجرای درگیری هوا به هوا محسوب می شود و از این لحاظ از نمونه های تقریباً بی نظیر در دنیا به شمار می رود. 

هر چند پهپادها برای یک نیروی دفاع هوایی کاربردهای متنوعی مثلاً در زمینه گردآوری سیگنال دارند اما در این گزارش به اهمیت مأموریت هوا به هوا برای آنها مد نظر است.

پیش از این کشورمان در برهه های مختلف، شوک های پهپادی زیادی در رسانه های دنیا ایجاد کرده بود که تصویربرداری طولانی مدت از شناورهای رزمی کشورهای مختلف در خلیج فارس از جمله ناوهای هواپیمابر آمریکایی(و حتی عبور از روی آنها) و سالم برگشتن به مبدأ، پرواز طولانی مدت پهپاد ایرانی در اختیار حزب الله در کنار صهیونیست ها و سپس نفوذ به عمق خاک سرزمین های اشغالی و از همه مهمتر به غنیمت گرفتن پهپاد اسرارآمیز آر-کیو-170 و چندین پهپاد دیگر آمریکایی و تولید نمونه های مشابه برخی از آنها از جمله آنهاست.

در عرصه تولیدات داخلی همانطور که در سلسله گزارش هایی در سال 1390 و همچنین سال گذشته به معرفی انواع پهپادهای ایرانی پرداخته بودیم طیف گسترده ای از پهپادها با پیکربندی و قابلیت های پروازی و عملیاتی مختلف ساخته و به صورت انبوه به نیروهای مسلح کشورمان تحویل داده شده که به عنوان دو نمونه شاخص آنها پهپاد رزمی کرار با موتور جت با برد هزار کیلومتر و سرعت بیش از 900 کیلومتر بر ساعت و قابلیت حمل تسلیحات هوا پرتاب نظیر بمب های نقطه زن و موشک کروز کوتاه برد ضد کشتی و نیز پهپاد شاهد-129 با مداومت پروازی 24 ساعت، برد نهایی 2هزار کیلومتر و قابلیت شلیک موشک هدایت شونده سدید را می توان نام برد.

 

پهپاد سریر مجهز به موشک برای نبرد هوا به هوا


اما پهپاد سریر که در اختیار قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار دارد از دو جهت قابل بررسی است. یکی شباهت آن به نمونه ای از پهپادهای خارجی و دیگری نوع مأموریت آن که علاوه بر کار شناسایی و نظارت هوایی شامل درگیری هوا به هوا با اهداف دشمن است.

همانطور که در گزارش "کرار؛مهاجم خستگی ناپذیر در برد1000 کیلومتری" اشاره داشتیم پهپادها با توجه به پرواز در ارتفاعات و سخت بودن شناسایی آنها توسط دشمن، بستر خوبی برای حمل موشک های هوا به هوا و ایفای نقش سکوی پدافند هوایی هواپایه هستند. دو مزیت اصلی این چنین سامانه ای را می توان کاهش احتمال غافلگیری توسط دشمن با توجه به پرواز دائمی پهپادها و کاهش نقاط کور سامانه های زمین پایه با برقراری پوشش رزمی روی این مناطق بیان کرد.

در واقع پهپاد به عنوان یک سکوی هواپایه شناسایی و رزمی همان نقش "گشت هوایی رزمی" را که هواپیماهای شکاری رهگیر سرنشین دار نظیر «اف-4 فانتوم» و «اف-14 تامکت» در دوران دفاع مقدس در کشورمان داشته و هم اکنون نیز در کنار «میگ-29 فالکروم» دارند به عهده خواهد داشت که محدودیت های یک پهپاد از لحاظ حجم و وزن حسگرها و جنگ افزارهای قابل حمل منجر به برآورده شدن درصدی از نیازمندی های یک عملیات گشت هوایی رزمی خواهد شد.

البته این کمتر بودن کارایی به نوبه خود با توجه به مزایایی همچون در دسترس بودن تعداد زیاد پهپادها، توان رسیدن به مداومت پروازی بالاتر نسبت به جنگنده های سرنشین دار(حتی در صورت اجرای یک تا دو مرحله سوختگیری هوایی توسط جنگنده)، کمتر بودن احتمال شناسایی پهپاد توسط دشمن، ناچیز بودن هزینه هر ساعت پرواز پهپاد در مقایسه با جنگنده های در تحریم و خسارت بسیار کمتر در صورت بروز سانحه یا ساقط شدن پهپاد توسط دشمن(به جای جنگنده) جبران شده و حتی مزیت های حاشیه ای یا محسوس(بسته به توان پهپاد مورد استفاده) ایجاد می کند.

بنابراین راهی که با پهپاد سریر در زمینه نبرد هوا به هوا آغاز شده در آینده و با افزایش کیفیت و کمیت سامانه های شناسایی هدف و تسلیحات در دسترس پرنده های بدون سرنشین و نیز بهبود قابلیت های خود پهپاد مورد استفاده به نقطه قوتی در زمینه دفاع هوایی پیشگیرانه در کشور منجر خواهد شد.

گفتنی است هر چند برخی کشورهای غربی دستکم یک دهه پیش آزمایشاتی در زمینه مأموریت های هوا به هوا توسط پهپادها انجام داده اند اما کشورمان ایران عملاً جزء معدود کاربران عملی این فناوری و شاید تنها کاربر فعلی این توانمندی پهپادی است.

 
 
پهپاد سریر


نکته دیگر در مورد پهپاد سریر یا H-110 که حرف H در ابتدای مشخصه آن، بیشتر پهپاد پدافندی دیگر ایران یعنی «حازم» را به یاد می آورد، شباهت آن با پهپاد «RQ-5 هانتر» ساخت رژیم صهونیستی و توسعه یافته توسط شرکت «نورثروپ-گرومن» آمریکا است.

 
پهپاد هانتر


به گزارش مشرق، سریر مانند هانتر از یک موتور ملخی پیستونی کشنده در جلو بدنه و یک موتور فشار دهنده در انتهای آن، بال ذوزنقه ای بدون زاویه پسگرایی در لبه حمله و اندکی زاویه پیشگرایی در لبه فرار، محل نصب بال در بالای بدنه، سطوح کنترلی جداگانه روی بال، دم H شکل یا همان دم دوگانه جدا از هم(twin boom)، سطح دم عمودی دارای زاویه به داخل، سطوح کنترلی مشابه روی دم عمودی و افقی و یک جایگاه حمل جنگ افزار زیر هر بال(مشابه نمونه MQ-5 از هانتر) برخوردار است.

بنابراین می توان یقین داشت طراحان ایرانی سریر نگاه دقیقی به پهپاد خارجی هانتر داشته اند ضمن اینکه تفاوت هایی در بدنه و خصوصاً مقطع بال نشان از طی کردن مسیر طراحی به صورت مستقل است. 

شاید شباهت های اشاره شده به دلیل نزدیک بودن قابلیت های نمونه رزمی هانتر به موارد مدنظر طراحان و یا در اختیار داشتن یک یا چند فروند از آن بوده است که در صورت رزمی بودن نمونه غنیمتی از پهپاد هانتر، نسبت به سایر پهپادهای غنیمتی ویژگی خاصی محسوب می شود.
 

نمونه رزمی پهپاد هانتر


ناگفته نماند بخش های زیادی از طراحی پهپاد هانتر در پهپاد جدید و پیشرفته «هرون» ساخت رژیم صهیونیستی هم به کار رفته است که گویای ارزشمند بودن آن است.

اشاره به این نکته هم لازم است که دو موتوره بودن پهپاد سریر منجر به افزایش بقاپذیری و قابلیت اطمینان آن خصوصاً برای پروازهای طولانی و یا در مسیرهای پرخطر و نیز کاهش نیروی مقاوم هوا و وزن پهپاد در مقایسه با حالت نصب دو موتور در اطراف بال و بدنه می شود هر چند که به طور معمول میزان مصرف کلی سوخت با استفاده از دو موتور در مقایسه با یک موتور با سطح مشابه فناوری بیشتر است بنابراین شاید در نمونه های بعدی سریر شاهد استفاده از یک موتور با اطمینان پذیری بسیار بالا و پرقدرت به جای دو موتور فعلی باشیم.

 

با توجه به پیشرفت های مهم کشورمان در زمینه مواد و پوشش های جاذب امواج راداری به احتمال زیاد در ساخت سریر نیز از چنین موادی استفاده شده است که در اینصورت به میزان قابل توجهی از بازتاب راداری آن خواهد کاست. 

هر چند جایگاه حمل جنگ افزار زیر بال سریر که کامل عمودی و بزرگ بوده و در کنار بدنه سریر که دارای مقطع مستطیلی است از اصول پنهانکاری راداری فاصله دارد اما زاویه دار بودن سطح پایدارساز دم(سکان عمودی) آن کمی به کاهش سطح مقطع راداری از پهلو کمک می کند.

ناگفته نماند طرح دم H شکل از پراستفاده ترین انواع پیکربندی دم در پهپادها است که مزیت های سازه ای و آیرودینامیکی مناسبی برای پهپادهایی از رده کوچک تا متوسط رو به بالا به همراه دارد.

هر یک از دو بخش دم در سریر به بخشی از بال در نزدیکی ریشه آن وصل شده اند و در انتها هم به واسطه دم افقی به هم متصل هستند. ارابه فرود جلویی سریر شباهت زیادی به نمونه مورد استفاده در هانتر دارد اما ارابه فرود اصلی آن بر خلاف طرح مورد استفاده در هانتر و نمونه های بومی یعنی شاهد-129 و حتی ابابیل-3 شکلی ساده و مستقیم دارد.

به گزارش مشرق، به نظر می رسد سلاحی که در رژه فروردین ماه زیر بال پهپاد سریر مشاهده شد از نوع موشک دوش پرتاب «میثاق-1» باشد. این موشک که طول آن 1.65 متر است در حالت شلیک از روی زمین می تواند به برد 5هزار متر، سقف پرواز 4هزار متر و سرعت دو برابر سرعت صوت(در حدود 600 متر بر ثانیه در ارتفاع متوسط) دست یابد که قطعاً در صورت شلیک از یک پهپاد این قابلیت های عملکردی افزایش خواهند یافت.

موشک میثاق-1


این موشک و نمونه های جدیدتر آن سلاح کاملاً کارامدی در برابر بالگردها و بیشتر پهپادهای دشمن، سلاح مناسبی در برابر موشک های کروز و پهپادهای سریع و هواپیماهای جنگنده(در برخی از حالات پروازی آن) خواهد بود.

البته استفاده از موشک های سطح به هوای دوش پرتاب به عنوان موشک هوا به هوا در بالگردها دارای سابقه ای طولانی است و اینبار در یک هواپیمای بدون سرنشین مورد استفاده قرار گرفته و هر فروند پهپاد سریر می تواند به کمک موشک میثاق محدوده ای با قطر دستکم 10 کیلومتر را تحت پوشش قرار دهد.

با توجه به ابعاد این موشک و شباهت سریر به پهپاد هانتر می توان طول آن را در حدود 6 تا 7 متر، دهانه بال 8 تا 9 متر و ارتفاع کمتر از دو متر تخمین زد. در صورت مبنا بودن قابلیت های هانتر در طراحی سریر می توان امکان رسیدن به مداومت پروازی 8 تا 12 ساعت، سقف پرواز 3500 تا 5500 متر و میزان حمل بار 80 تا 100 کیلوگرم را برای آن گمانه زنی کرد که در این صورت پهپاد سریر امکان حمل تعداد بیشتری موشک میثاق را خواهد داشت.

هر چند احتمال دارد نمونه به نمایش در آمده از سریر، نمونه رزمی نهایی باشد با این وجود آغاز ارزشمندی در تعریف قواعد جدید بازی و تحمیل آن به دشمن در نبردهای هوا به هوا خواهد بود که در آینده با بهبود این پهپاد و سامانه های رزمی آن و افزوده شدن قابلیت نبرد هوا به هوا به پهپادهایی نظیر شاهد-129 که با مداوت پروازی بالا سکوی پدافندی هواپایه شایسته ای خواهد بود و نمونه هایی از کرار با سرعت بالا که برای درگیری های سریع با جنگنده های دشمن مناسب است این توانمندی کشورمان گسترده تر شده و حلقه دیگری به زنجیره قدرتمند دفاع هوایی کشورمان برای تمام ساعات شبانه روز اضافه خواهد کرد.تاريخ : یک شنبه 22 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 پس از هفت سال نيويورك دوباره نماد خود را به همگان نشان داد. برج جديد مركز تجارت جهاني در قلب منهتن بالاخره به طبقه آخر رسيد.اين برج كه بلندترين ساختمان در نيمكره غربي زمين است. سومين برج بلند دنيا محسوب مي شود.از آنجا كه طبقات آخر اين برج هنوز ديوار و نمائي ندارند قرار است افتتاح كامل آن در سال آينده انجام شود.هزينه ساخت اين برج 4 ميليارد دلار اعلام شده و احتمالا سه برج ديگر در اطراف آن احداث خواهد شد. 

 

 


تاريخ : یک شنبه 22 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 بنتلي با اين مدل كم وزن تر ، خودرويي با عملكرد بهتر و لوكس را وارد بازار كرده است تا مشتري هاي رولز رويس و بي ام و و مرسدس را شوكه كند.

از لحاظ فني «Flying Spur» همانند مدل هاي قبلي خود است و تنها قدرت موتور 6 ليتري و 12 سيلندره آن اندكي بيشتر شده است.

شتاب اين بنتلي ظرف 6. 4 ثانيه به 100 مي رسد. قيمت مدل مذكور از 240 هزار فرانك به بالا اعلام شده است. 

 
 


تاريخ : یک شنبه 22 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 به تازگي دولت آمريكا اعلام كرده قصد دارد اين هواپيما را از طريق مزايده به فروش گذارد.اين هواپيما كه قيمت آن 50 هزار دلار اعلام شده است و در گذشته به سفارش نيروي هوايي آمريكا بعنوان هواپيماي VIP ساخته شده كه طي سالهاي 1975 تا 2005 مورد استفاده قرار گرفته است. 
 

 
 


تاريخ : یک شنبه 22 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 کره زمین در طول زمان تغییرات زیادی داشته و حضور انسان هم سبب شده که تغییرات ویژه ای روی این سیاره به وجود بیاید. حالا شرکت گوگل با همکاری ناسا و مجله تایم تصاویر ماهواره ای از زمین را طی ربع قرن گذشته کنار هم گذاشته و حاصل آن پروژه ای فوق العاده شده که هر کسی می تواند تغییرات زمین را طی این مدت مشاهده کند. نام پروژه Timelapse است. می توانید با مراجعه به آن هر نقطه از زمین را انتخاب نموده و تصاویر ماهواره ای آن را از سال ۱۹۸۴ تا به حال ببینید. 

Lake Urmia Drying Up.gif

خشک شدن دریاچه ارومیه از سال ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۲


گوگل می گوید این گویا ترین تصویر از تغییرات کره زمین است که تا به حال در دسترس بشر قرار گرفته است. آنها برای تکمیل این پروژه میلیون تصویر ماهواره ای را کنار هم قرار داده اند. کافی است به صفحه گذشت زمان تایم مراجعه کنید. روی شهرتان زوم کنید و تغییرات آن را طی ۲۸ سال گذشته ببینید. این پروژه از طریق بخشی ویژه در گوگل هم در دسترس شما است. چند تصویر منتخب از تغییرات کره زمین را در ادامه مطلب ببینید. (برای بارگذاری کامل انیمیشن ها کمی صبر کنید)

Las Vegas Urban Growth.gif

رشد منطقه شهری لاس وگاس

 

Dubai Coastal Expansion.gif

رشد خط ساحلی دبی

 

Brazilian Amazon Deforestation.gif

کاهش پوشش جنگل ها در برزیلتاريخ : شنبه 21 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

امسال تولد ۵۰ سالگی لامبورگینی به حساب می آید و این شرکت برای بزرگداشت آن فکر جالبی کرده است. بزرگترین مجموعه از ابرخودروهای این شرکت از سراسر دنیا دور هم جمع شده اند تا سفری به دور کشور ایتالیا داشته باشند. برای این تور ۳۵۰ لامبورگینی از ۲۹ کشور جهان یکجا جمع شده اند. حالا کاروان بزرگی از لامبورگینی ها تشکیل شده که هنگام حرکت در جاده ۴.۵ کیلومتر طول دارد. اگر توانایی موتورهای این لامبورگینی ها را روی هم جمع بزنید به عدد ۱۹۰۰۰۰ اسب بخار می رسید. 

lam_2.jpg

کاروان لامبورگینی ها در شهر میلان. شما لامبورگینی را چه رنگی دوست دارید؟ انتخاب ما که مشخص است!می دانید که این شرکت وسواس بسیار زیادی در ساخت خودروهایش دارد. به گونه ای که در سال ۲۰۱۲ فقط ۲۱۹۷ خودرو تولید کرده. برای آشنایی بیشتر با روند تولید این شرکت می توانید به این مطلب نارنجی مراجعه کنید: نگاهی به درون کارخانه خودروسازی لامبورگینی. حرکت کاروان لامبورگینی از سه روز پیش آغاز شده و در این مسیر به چند شهر مشهور ایتالیا خواهند رفت. این تور پس از سفری ۵ روزه به پایان خواهد رسید. 

lam_3.jpg

 

نخستین اتومبیل ساخت لامبورگینی در سال ۱۹۶۴ به نام 350GTاستفان وینکلمن مدیرعامل لامبورگینی می گوید، شرکت ما برای ۵۰ سال نماد کیفیت و عبارت «ساخت ایتالیا» بوده. خودروهای ما همیشه در لبه فناوری و پیشرفت در صنعت خودرو سازی بوده اند. ما ادعا می کنیم که طی ۵۰ سال گذشته به اندازه ۱۰۰ سال خلاقیت و پیشرفت را به بازار آورده ایم.تاريخ : شنبه 21 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 

چند روز پیش در مورد مقایسه ویدیویی دوربین لومیا ۹۲۸ خوانده بودید. تلفنی که امروز سرانجام رسما معرفی شد. پیش از هر چیز باید بدانید که فعلا خبری از ارایه جهانی Lumia 928 نیست و در حال حاضر محدود به اپراتور ورایزون آمریکا است. اما احتمالا به زودی آن را تحت همین نام یا یک نام متفاوت در کشورهای دیگر خواهیم دید. اینجا با تلفنی با سیستم عامل ویندوز فون 8 مواجه هستیم که نمایشگری 4.5 اینچی دارد و پردازشگر آن دو هسته با سرعت 1.5GHz است. رم لومیا ۹۲۸ نوکیا معادل ۱ گیگابایت است و دوربین آن از خانواده شناخته شده PureView و 8.7 مگاپیکسلی است. هرچند دوربین آن احتمالا از نظر کیفی فاصله زیادی با Nokia 808 PureView خواهد داشت. لنز دوربین کارل زایس است و روی آن فلش زونون هم پیدا می کنید. امکان فیلمبرداری 1080p هم فراموش نشده است. ضمن اینکه دوربین جلویی به صورت 720p فیلمبرداری می کند. لومیا ۹۲۸ دارای شارژر بیسیم نیز هست و در ظرفیت ۳۲ گیگابایتی در دو رنگ مشکی و سفید ارایه خواهد شد. همانطور که گفتیم فعلا خبری از ارایه نسخه بین المللی نیست اما این تلفن در اپراتور ورایزون از هفته دیگر با قیمت ۱۰۰ دلار به صورت قراردادی به فروش می رسد.تاريخ : شنبه 21 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

1-249.JPG

محققان انگلیسی برای نخستین بار موفق به نمایش خیابان یک شهر قرون وسطی ملقب به «آتلانتیس بریتانیا» شده‌اند. محققان دانشگاه ساوث‌همپتون از اسکن سه بعدی پیشرفته برای نمایش شهر بندرگاهی «داونویچ» استفاده کرده‌اند.دانویچ امروزی یک دهکده در 22 کیلومتری جتوب لوستافت در سوفولک است، اما در روزگاران گذشته یک بندر پر رونق به اندازه لندن قرن چهاردهم بود تا اینکه یک توفان عظیم در سال 1268 بیشتر مناطق مسکونی را در دریا فرو برده و رودخانه دانویچ را مملو از گل و لای کرد.توفانهای بیشتر باعث بیشتر شدن گل و لای بر روی این بندرگاه شده و این شهر بندی مهم را بیشتر در آب فرو برد. این شهر اکنون در عمق سه تا 10 متری زیر سطح آب در نزدیکی خط ساحلی امروزی قرار دارد.به گفته محققان، دید زیر آب در دانویچ به دلیل گل‌آلود بودن آب بسیار ضعیف است که باعث محدود شدن کاوش این منطقه شده بود.آنها اکنون با استفاده از تصویربرداری صوتی با وضوح بالا توانسته‌اند ویرانه‌های بستر دریا را مورد بررسی قرار دهند. این نخستین بار است که از این فناوری برای باستان شناسی دریایی ویران‌نشده استفاده می‌شود.این پروژه که در سال 2008 آغاز شده، توانسته دقیقترین نقشه تا به امروز را از خیابانهای شهر، مرزها و ساختمانهای اصلی ارائه کرده و ویرانه‌های جدیدتری را در بستر دریا نمایش دهد.

 

 

 

ساختار سنگ بستر قابل مشاهده در زیر آب دریا

 

 

 

 

ساختمان سنگی تراشیده شده کلیسای سنت کاترین به وضوح در اسکن قابل مشاهده است

 تاريخ : شنبه 21 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

236-27.jpg

مراحل ساخت فاز نخست نیروگاه خورشیدی 500 مگاواتی مراکش روز جمعه به صورت رسمی در جنوب این کشور آغاز شد. شرکت ACWA Power عربستان سپتامبر 2012 در مناقصه ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی مراکش برنده شد. اکنون کنسرسیومی با هدایت این شرکت و مشارکت مالی بانک جهانی، بانک توسعه آفریقا و بانک سرمایه گذاری اروپا ساخت نیروگاه خورشیدی مراکش را آغاز کرده اند.نیروگاه خورشیدی 500 مگاواتی مراکش بزرگترین نمونه در جهان محسوب می شود که فاز نخست آن تا 2015 و فاز نهایی تا 2020 با بودجه 630 میلیون یورویی تکمیل خواهد شد.ساخت فاز نخست نیروگاه خورشیدی 160 مگاواتی روز جمعه 10 می (20 اردیبهشت) در حوالی شهر بیابانی ورزازات در جنوب مراکش به صورت رسمی آغاز شد.بر اساس اعلام آژانس انرژی خورشیدی MASEN‌ این نیروگاه خورشیدی در منطقه ای به وسعت سه هزار هکتار ساخته می شود که انرژی مورد نیاز جمعیت 1.5 میلیون نفری ورزازات را تأمین می کند.کشور مراکش قصد دارد با ساخت و راه اندازی چندین نیروگاه خورشیدی به نخستین کشور آفریقای شمالی در حوزه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر تبدیل شده و حتی به کشورهای اروپایی نیز برق صادر کند.برنامه بلندمدت این کشور ساخت پنج نیروگاه خورشیدی تا پایان دهه جاری میلای با توان تولید دو هزار مگاوات برق با هزینه ای بالغ بر 6.9 میلیارد یورو است.تاريخ : شنبه 21 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

12-733.jpg

برای والدینی که در انتظار فرزند هستند، داشتن هولوگرام سه بعدی از نوزادشان که درون رحم لبخند می‌زند، یک یادگاری بسیار جالب است. والدین ژاپنی بزودی می‌توانند چاپی از لبخند فرزند درون رحم خود را با دستاورد جدید شرکت «پایونیر» که یک شیوه چاپ هولوگرام انقلابی با قابلیت تبدیل اسکنهای سه بعدی فراصوت به یادگاری‌های دیواری است، داشته باشند.ساخت هر نسخه چاپی دو ساعت طول کشیده و در یک جعبه هدیه با اسم کودک بر روی آن ارائه می‌شود.به گفته سازندگان این محصول که در نمایشگاه اپتیک و فوتونیک در یوکوهامای ژاپن ارائه شده، هنگامی که یک مادر باردار برای معاینه به پزشک مراجعه می‌کند، یک پژواک‌نگار سه بعدی یا چهار بعدی ساخته می‌شود که حاوی اطلاعات سه بعدی است. این سازندگان با پردازش حرفه‌ای این اطلاعات، تصاویر پیش از تولد کودکان را ارائه می‌کنند.این سیستم منحصربفرد است؛ چراکه هولوگرامها را از فایل‌های رایانه‌ای حاوی اطلاعات سه بعدی و نه عکاسی از خود موضوع تولید می‌کند.یک چاپگر به اندازه کیف دستی می‌تواند هولوگرامهای رنگی به اندازه یک کارت را در 120 دقیقه و هوگرامهای تک رنگ را تنها در 90 دقیقه آماده کند.در حال حاضر این خدمات تنها در ژاپن ارائه شده و شرکت پایونیز هنوز مشخص نکرده که در چه بیمارستانهایی می توان از این چاپگر استفاده کرد یا هزینه آن چقدر خواهد بود.به گفته پایونیر، این چاپگر در طیف وسیعی از حوزه‌ها از عکاسی گرفته تا کالاهای یادبود یا حتی کارتهای تجاری و نقشه‌های سه بعدی قابل استفاده است.

 

 

 

ساخت هر نسخه چاپی دو ساعت طول کشیده و در یک جعبه هدیه با اسم کودک بر روی آن ارائه می‌شود

 

 

 

سیستم پیش ساخت چاپگر هولوگرام سه بعدی پایونیر به اندازه یک کیف دستی

 تاريخ : شنبه 21 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

police_chase__rex.jpg

نتایج یک پژوهش نشان داد که میان تیپ‌های شخصیتی مختلف و رفتارهای رانندگی افراد رابطه‌ای معناداری وجود دارد به این معنی که با شناخت ویژگی‌های شخصیتی هر فرد، رفتار غالب او در رانندگی قابل پیش‌بینی است. شعار معروف تیلمن وهابز، مبنی بر اینکه یک فرد به همان طریق رانندگی می‌کند که زندگی می‌کند، می‌تواند حاوی تلویحات فوق‌العاده مهمی در زمینه تاثیرات اجتناب‌ناپذیر ویژگی‌های شخصیتی بر رفتار رانندگی باشد. از جمله مسایل و مشکلاتی که امروزه، تمامیت جسمی و آسایش عموم مردم را در شهرهای بزرگ به مخاطره انداخته، مساله وقوع و افزایش آمار جرایم ناشی از تخلفات رانندگی است.بر این اساس ضرورت بررسی عوامل مختلف این معضل اجتماعی بر کسی پوشیده نیست. در همین راستا پژوهشی به پیش‌بینی رفتارهای رانندگان بر اساس ویژگی‌های شخصیت‌شان با تاکید بر 5 مشخصه‌ی «روان رنجوری»، «توافق» و «وظیفه‌شناسی»، «روان رنجوری برون‌گرایی» و «گشودگی به تجربه» پرداخته است.

 

افراد هیجان‌خواه‌تر بیشتر تخلف می‌کنند

 

نتایج این مطالعه که بر روی 160 راننده‌ موتور سیکلت، ماشین‌های سنگین و ماشین‌های سواری در استان اردبیل انجام شده است، نشان داد سن و تعداد تصادفات با رفتار رانندگی (لغزش‌ها، اشتباهات، تخلفات عمدی و تخلفات غیر عمدی) رابطه‌ی معناداری وجود دارد و بین نمره کل هیجان خواهی و رفتار پر خطر رانندگی نیز رابطه مثبت و معناداری موجود است به این معنی که هر چه نمره هیجان خواهی افراد بالاتر رفته است احتمال اینکه مرتکب لغزش، خطا و تخلف در رانندگی شوند بیشتر است.روان رنجوری با صفاتی مثل اضطراب، تکانشوری، عواطف منفی، انتقام‌جویی و خودپسندی همراه است و رانندگانی که تخلفات بیشتری دارند طبیعتا باید ویژگی‌های مذکور در آنها بیشتر باشد. پس این دسته از افراد سازگاری هیجانی کمتری داشته و تعجب‌آور نیست که قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را زیر پا بگذارند.

 

وظیفه‌شناس‌ها کمتر تخلف می‌کنند

 

پژوهش حاضر نشان داد که بین رفتار رانندگی و عامل شخصیتی وظیفه‌شناس رابطه‌ی معکوس وجود دارد و این بدان معناست که هر چه ویژگی شخصیتی وظیفه‌شناس در افراد بیشتر باشد احتمال انجام رفتار پرخطر رانندگی پایین‌تر می‌آید. عامل وظیفه شناسی با ویژگی‌هایی چون نظم و ترتیب، تمایل به پیشرفت، خویشتن‌داری، محتاط بودن، درستکاری، آینده‌نگری و خوش قولی همراه است. بنابراین کسانی که در این عامل نمره‌ی بالاتری کسب می‌کنند، دارای ویژگی فوق هستند و از آنها انتظار می‌رود که قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند.نتایج این تحقیق همچنین حاکی از آن است که بین ویژگی شخصیتی توافق و رفتار رانندگی رابطه‌ی معکوس وجود دارد. افرادی که از عامل توافق پذیری پایینی برخوردارند رفتارهای تکانشوری زیاد، تحریک پذیری بالا و ثبات هیجانی کمتری در آنها مشاهده می‌شود. بنابراین انتظارمی‌رود این افراد رفتارهای مخاطره آمیز بیشتری داشته باشند، در این تحقیق بین عامل شخصیتی برون‌گرایی و گشودگی به تجربه از یک طرف و رفتار رانندگی از طرف دیگر رابطه‌ی معناداری به دست نیامد.همچنین نتایج این بررسی ارتباط منفی و معکوس بین سن با رفتار رانندگی را نشان داد. این بدان معناست که رانندگان جوان فاقد دانش لازم هستند و این امر ممکن است خطرات و تصادف‌های غیر ضروری برای آنها ایجاد کند.نتایج این پژوهش بین تعداد تصادفات با تخلفات رانندگی رابطه‌ی مثبت و معنی‌داری نشان داد که این بدان معناست که افرادی که تصادفات بیشتری دارند تخلفات رانندگی بیشتری نسبت به بقیه از خود نشان می‌دهند.این پژوهش در بررسی رابطه بین نوع خودرو با رفتار رانندگی اثبات کرد که موتور سواران نمره‌ی بیشتری از سایر رانندگان در رفتار رانندگی و هیجان خواهی بدست آ‌وردند.نتایج این پژوهش حاکی از آن است که با استفاده از سازه هیجان خواهی و برخی از ویژگی‌های شخصیتی دیگر می‌توان رفتارهای پر خطر رانندگی را پیش‌بینی کرد. بنابراین به نظر می‌رسد که افزایش تجربه رانندگی و ارضاء انگیزه‌های تجربه‌جویی و هیجان‌خواهی در محیط‌های کنترل شده می‌تواند به کاهش تخلفات رانندگی کمک کند.به طور کلی نتایج این تحقیق حاوی این بود که ویژگی‌های شخصیتی روان رنجوری، توافق و وظیفه‌شناسی و همچنین هیجان خواهی می‌توانند رفتار رانندگی را به طور معناداری پیش بینی کنند اما برون گرایی و گشودگی به تجربه با رفتار رانندگی ارتباطی ندارد.این پژوهش حاصل طرح تحقیقاتی دکتر نادر حاجلو عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی، جابر علیزاده گورادل کارشناس ارشد روانشناس عمومی دانشگاه تبریز، جواد هاشمی کارشناس روانشناسی عمومی، اسماعیل شیری کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کودک و علی احمدیان کارشناس ارشد روان شناسی بالینی است.تاريخ : شنبه 21 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 نوکیا امروز دهلی نو را مکان مناسبی برای معرفی یکی از اعضای جدید خانواده آشا یافت، آشا 501 تلفنی لمسی است که برای پر کردن شکاف تلفن های همراه و تلفن های هوشمند عرضه شده و طراحی آن فاصله زیادی از دیگر اعضای این خانواده گرفته و در دو مدل دو مدل تک سیم کارت و دو سیم کارت عرضه خواهد شد. یک نمایشگر 3 اینچی با رزولوشن 320 در 240 که با شیشه مقاوم پوشانده شده، میزان نامشخصی از حافظه داخلی، یک کارت حافظه 4 گیگابایتی از نوع میکرو اس دی بر روی تلفن، شکاف میکرو اس دی تا 32 گیگابایت، دوربین 3.2 مگاپیکسلی در عقب، بدون دوربین جلو، وای-فای، قابلیت مخابراتی 2g، و در آخر پورت میکرو یو اس بی و پورت 3.5 میلیمتری هدفون، از دیگر مشخصات سخت افزاری این تلفن هستند. یک دکمه فیزیکی در زیر نمایشگر نقش دکمه بازگشت به عقب را بازی می کند و پلتفرم به لطف لمسی بودن نمایشگر، از نوع سوایپ طراحی شده که برای حرکت در آن، کافی است به چپ و راست سوایپ کنید. ابعاد دستگاه 99.2 در 58 در 12.1 میلی متر است و وزن آن 98. باتری در مدل تک سیم کارت تا 48 روز و در مدل دو سیم کارت تا 26 روز دستگاه را در حالت آمده به کار نگه می دارد. مدت زمان مکالمه مداوم هم 17 ساعت ذکر شده. آشا 501 در 6 رنگ سیاه، سفدی، آبی، قرمز، زد و سبز، و با قیمت 99 دلار عرضه می شود. می توانید عکس های این تلفن ارزان را در ادامه مطلب مشاهده کنید. 
 

dsc01314-narenji.jpg

dsc01315-narenji.jpg

dsc01316-narenji.jpg

dsc01297-narenji.jpg

dsc01299-narenji.jpg

dsc01300-narenji.jpg

dsc01303-narenji.jpg

dsc01307-narenji.jpg

dsc01308-narenji.jpg

dsc01318-narenji.jpg

dsc01319-narenji.jpgتاريخ : جمعه 20 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |