حضرت آیت الله خامنه‌ای از نوروز 69 که اولین سال رهبری ایشان بود، تاکنون هر نوروز پیامی به ملت ایران می‌دهند و طی آن بر موضوعات مهم سال پیش‌رو تاکید می کنند و از سال 78 که سالگرد صدمین سال تولد امام خمینی بود و به نام ایشان نام گرفت، این پیام‌ها حاوی نام سال نیز می‌باشند و در طول سال مسئولان تلاش می‌کنند خط مشی نهفته در نام سال را پی بگیرند.

مقام معظم رهبری در پیام سال 69 بر «تحول درونی و اصلاح امور»، در سال 70 بر «صبح روشنی»،  در سال 71 بر «تحکیم معنویت»،  در سال ۷۲ بر «عدالت اجتماعی»، در سال 73 بر «صرفه‌جویی»، در سال 74  بر «وجدان کاری، انضباط اجتماعی، انضباط اقتصادی»، در سال 75 بر «ضرورت پرهیز از اسراف و حفظ ثروت و منابع عمومی کشور» در سال 76 بر «توجه به معنویات و فضایل اخلاقی» و در سال 77 بر  «صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف، قناعت و پایداری بر مواضع اسلامی و انقلابی» تاکید کرده بودند اما این سال‌ها را نامگذاری نکردند.

جدول زیر نامگذاری سال از 78 تا 94 را نشان می دهد و برای اطلاع از نام سال 95 باید تا فردا، اندکی پس از تحویل سال منتظر ماند.

 

سال

نامگذاری

1378

امام خمینی (ره)

{این نامگذاری به دلیل صدمین سالگرد تولد امام بود}

1379

امام علی(ع)

{سال 79 همراه با دو عید غدیر بود}

1380

اقتدارملی و اشتغال‌آفرینی

1381

سال عزت و افتخار حسینی

{در سال 80 محرم دوبار تکرار شد، هم در فروردین و هم در محرم}

1382

خدمت‌گزاری

1383

پاسخگویی

1384

سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی

1385

پیامبر اعظم

{دوبار تاریخ وفات حضرت محمد(ص) به تاریخ قمری، در تقویم بود. یکبار در ابتدای سال و یکی در پایان سال}

1386

اتحاد ملی، انسجام اسلامی

1387

نوآوری و شکوفایی

1388

حرکت مردم و مسئولین به سوی اصلاح الگوی مصرف

1389

همت مضاعف و کار مضاعف

1390

جهاد اقتصادی

1391

تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی

1392

حماسه‌ سیاسی و حماسه‌ اقتصادی

1393

اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی

1394

دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی

1395

                       ؟

 تاريخ : شنبه 29 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 موشک‌های ایرانی توانمندی‌های بسیاری را در انهدام اهداف دور و نزدیک دارند و این موضوع در رزمایش های مختلف عملا به اثبات رسیده است. 


توانمندی موشکی جمهوری اسلامی ایران در برد کوتاه به موشک‌های  "نازعات"، "فجر 5 "، "زلزال" و "زلزال بارشی" ختم می‌شود که البته اقدامات گسترده ای در زمینه ارتقا برد و عملکرد موشک‌ها انجام شده است. 


در اردیبهشت سال 93 از برخی دستاوردهای  "نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی"  رونمایی شد که یکی از آن‌ها موشک  "زلزال بارشی"  بود که درباره ویژگی های آن گفتنی‌های بسیاری وجود دارد. **مشخصات موشک  "زلزال"
   
"زلزال" از جمله موشک‌های برد کوتاه سطح به سطح (Surface to Surface Short Range Missile) بوده که توانمندی‌ها و پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل فراوانی داشته و با کلاس‌ها و بردهای مختلف نقش عمده‌ای در تغییر توازن قدرت در نبرد زمینی ایفا می‌کند. 
پایگاه‌های نظامی آمریکا در تیررس موشک

پایگاه‌های نظامی آمریکا در تیررس موشکموشک‌های برد کوتاه جمهوری اسلامی ایران از جمله "زلزال" به خوبی می‌توانند باعث خسارات جدی و عمیق به پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه وارد کنند و این مهم قدرت موشکی ایران را نمایش می‌دهد."زلزال" یک موشک "سطح به سطح و کوتاه برد"، با بردی معادل با 160 کیلومتر، قطر 0/60 متر، طول بیش از 8 متر، یک مرحله‌ای و وزن کلی موشک 2950 کیلوگرم و وزن سرجنگی 500 کیلوگرم است. 

موشک تاکتیکی "زلزال 2" موشکی سطح به سطح و کوتاه برد، با بردی معادل 300 کیلومتر، قطر 61 صدم متر و طولی بیش از 8 متر یک مرحله‌ای با وزن بیش از 3 هزار کیلوگرم  و با وزن سرجنگی 210 تا 600  کیلوگرم است.


سایت  "میسایل تریت" (Missile Threat) درباره توان موشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران دارای تعداد زیادی موشک‌های بالستیک "زلزال" و "فاتح 110" بوده که می‌تواند ظرفیت‌های بالایی داشته باشد.


سایت  "گلوبال سیکیوریتی"  (Global Security) با اشاره به سیستم نام‌گذاری موشک‌های ایرانی نوشت: موشک "زلزال 2" با وزن بیش از 5 تن توانایی حمل 600 کیلوگرم سرجنگی را در حداکثر برد 124 مایل (200 کیلومتر) دارد.**مشخصات موشک  "زلزال بارشی" 

این موشک که بنا بر اعلام قبلی، به لحاظ دقت در انهدام اهداف نسبت به زلزال  ارتقاء چشمگیری یافته، توانایی از بین بردن طیف متنوعی از اهداف را به دست آورده است.  "کلاهک بارانی" برای انهدام و از بین بردن اهداف بر نوع خوشه‌ای برتری دارد و توانمندی یگانهای موشکی نیروهای مسلح را در ضربه زدن به اهداف متنوع افزایش می‌دهد.پایگاه‌های نظامی آمریکا در تیررس موشک

 

پایگاه‌های نظامی آمریکا در تیررس موشک۳۰ بمب ۱۷ کیلویی در موشک  "زلزال بارشی"  بکارگرفته شده که این بمبها در فاصله نزدیک به زمین پخش می‌شود و برای زدن باند فرودگاه و تجهیزات پخش شده روی زمین مناسب است.


موشک  "زلزال" با سوخت جامد از جمله مهمترین موشک‌هایی است که با برد حدود ۳۰۰ کیلومتر می‌تواند اهداف و پایگاههای دشمن در اطراف ایران را در فواصل کوتاه مورد هجوم قرار دهد. این موشک که بنا بر اعلام قبلی، به لحاظ دقت در انهدام اهداف نیز ارتقاء چشمگیری یافته، توانایی انهدام طیف متنوعی از اهداف را به دست آورده است. 
 


**ساز و کار بمب های هوشمند موشک  "زلزال بارشی" 

در حقیقت  "کلاهک بارانی"  برای انهدام یک هدف واحد طراحی نشده بلکه برای آسیب رسانی به محوطه ای از اهداف پراکنده استفاده می‌شود. تحلیلگران نظامی معتقدند موشک "زلزال بارشی" هم از لحاظ عملیاتی و هم به لحاظ اقتصادی با ۳۶ راکت زلزال برابری می‌کند.پایگاه‌های نظامی آمریکا در تیررس موشک

 

پایگاه‌های نظامی آمریکا در تیررس موشک


حوزه پخش شدن این بمب‌ها نیز بر اساس دوران موشک حول محور طولی خود است و در راکت‌ها از این دوران برای پایداری در برابر نیروهای اغتشاشی استفاده می‌شود؛ اما در موشک‌ها با توجه به وجود سامانه هدایت و کنترل نیازی به این راهبرد نیست. 


در اینجا از این دوران به عنوان یک مکانیزم خودکار برای پخش بمب‌ها بر روی هدف استفاده می‌شود. ظاهراً این دوران با ایجاد زاویه انحراف در هر چهار بالک کنترلی تولید می‌گردد.  


یک گمانه، تبدیل راکت به موشک با افزودن سامانه‌های هدایت و کنترل و ناوبری و دیگری بهینه‌سازی کامل پرتابگر، افزایش کیفیت تولید و مونتاژ بخش‌های مختلف سازه و بدنه راکت و بهبود عملکرد پیشران سوخت جامد که خطاهای ناشی از عملکرد آن مانند جرم سوخت قالب‌گیری شده یا مدت زمان سوزش آن به تنهایی توان ایجاد دستکم 2 تا 4 درصد خطا در برد را دارد. 


در وهله اول موشک زلزال کاملاً مشابه خانواده موشک‌های سوخت جامد "فاتح-110 " به نظر می‌رسد اما با دقت در بخش‌های مختلف آن تفاوت‌هایی قابل تشخیص است. البته موشک "فاتح-110 " و  "زلزال" مشخصات نزدیکی دارند . **پایگاه ها و ناوهای آمریکایی در تیررس موشک "زلزال بارشی" 

موشک "زلزال بارشی" با توجه به اینکه سطح گسترده ای از یک منطقه هدف (از جمله یک پایگاه نظامی، یک شناور جنگی و یا یک ناو هواپیمابر) را هدف قرار می‌دهد؛ می‌تواند با دقت بالا هر هدفی را ویران کند.


 از جمله پایگاه‌های آمریکایی مهم در منطقه که می‌تواند  مورد اصابت  موشک  "زلزال بارشی" قرار بگیرد می‌توان  به پایگاه های "العدید" ، "شیخ السالم" ، "پرینس سلطان"، "پایگاه شیخ عیسی"  اشاره  کرد.  تاريخ : شنبه 29 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 لامبورگینی مشهور ترین خودروساز ایتالیایی نیست، چرا که این عنوان به فراری تعلق دارد. بزرگترین خودروساز هم فیات است که مالکیت بخش اعظمی از صنعت خودروسازی این کشور را در اختیار دارد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر

اما لامبورگینی را می توان مهیج ترین خودروساز این کشور توصیف کرد. شرکتی که تاکنون ده ها خودرو فوق العاده را به تولید رسانده و به رویای بسیار افراد رنگ واقعیت بخشیده است.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر

برای روایت ماجرای آغاز به کار این خودروساز، یک روایت مشهور وجود دارد. فروچیو لامبورگینی که یکی از صنعت گران شناخته شده و ثروتمند ایتالیا در دوران بعد از جنگ جهانی دوم بود. برای تعمیر صفحه کلاچ معیوب فراری خود به انزو فراری (بنیانگذار فراری) راهکاری ارائه می کند اما فراری مغرور با برخورد بدی پیشنهاد او را رد می کند.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
از همین رو فروچیو به فکر تولید خودروهای اسپرت در کمپانی خودش می افتد.


هرچند این روایت چندان هم دقیق و مستند نیست و به نظر می رسد فارغ از این مشاجره لفظی، انگیزه های اقتصادی و صنعتی فرچیو به عنوان یک صنعتگر تحصیل کرده و موفق باعث شد تا او قدم در راه ساخت خودروهای اسپرت بگذارد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر

در واقع او با ارزیابی قیمت قطعات منفصله و قیمت فروش خودرو، به این نتیجه رسید که فراری سود قابل توجهی از ساخت هر خودرو می برد و در این بخش از بازار فرصت رقابت و کسب سود زیادی وجود دارد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر

به هرحال در سال های آغازین دهه 60، فروچیو که به عنوان مالک کمپانی شماره یک ماشین آلات کشاورزی در ایتالیا شناخته می شد، سرمایه ای را برای ساخت تاسیسات و کارخانه تولید خودرو اختصاص داد و جمعی از مهندسان خلاق و با تجربه را نیز دور خود جمع کرد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
میورا ماحصل خلاقیت "گاندینی” به اولین خودرو شاخص لامبورگینی بدل شد


350 GTV به عنوان اولین محصول این شرکت مورد توجه کارشناسان قرار گرفت و پس از چندی لامبورگینی توانست با طراحی بزرگ به اسم گاندینی برای خلق اولین محصول تجاری خود به نام میورا نیز به توافق برسد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر

گاندینی استایل کلی و متفاوت خودروهای شاخص و 12 سیلندر لامبورگینی را پایه ریزی کرد و هویت مستقلی را برای این خودروساز پدید آورد که محصولات لامبورگینی را از خودوهای اسپرت کلاسیک فراری، مزراتی و آستون مارتین متمایز می ساخت.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
فورچیو در رقابت با اسب سرکش فراری، نماد گاو وحشی مبارز را برای محصولات خود انتخاب کرد.


در زمینه فنی هم لامبورگینی با یکی از کارشناسان بخش پیشرانه فراری به نام بیتزارینی به توافق رسید و حاصل این همکاری خلق پیشرانه مشهور و جاودان 6 لیتری و 12 سیلندر مشهور لامبورگینی بود که تا همین اواخر نیز قلب تپنده سریع ترین مدل های لامبو را به ضربان وا می داشت.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
کانتاچ شاخص ترین مدل لامبورگینی بعد از میورا بود که با طراحی متفاوت خود نسل تازه ای سوپر اسپرت ها را پدید آورد.


با این وجود خوش شانسی های فروچیو لامبورگینی دیری نپایید. در شرایطی که او مشغول سرمایه گذاری و توسعه برند خودروسازی خود بود، وضعیت اقتصادی اروپا در اوایل دهه 70 متشنج شد و بحران نفتی مشهور دهه 70 تاثیر نامطلوبی بر بازار خودروهای گران قیمت گذاشت.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
اسپادا مدل دیگری بود که نتوانست چندان مورد توجه افکار عمومی واقع شود.


لامبورگینی ناچار به فروش سهام شرکت و ترک کمپانی خود شد و پس از آن نیز این شرکت چندین بار بین سهام داران سوئیسی، کرایسلر و یک کمپانی سرمایه گذاری اندونزیایی دست به دست شد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
بعد از کانتاچ نوبت به مدل مشهور و زیبای دیابلو رسید تا پرچمدار لامبورگینی باشد.


در طول این مدت تولید محصولات کج دار و مریز ادامه داشت و پس از میورا نوبت به کانتاچ افسانه ای و چند مدل نه چندان مطرح مانند اسپادا رسید.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
مدل چهارنفره اوراکو که در دوران دست به دست شدن کمپانی ساخته شد.


کرایسلر حتی از دانش فنی مهندسی لامبو برای خلق مدل اسپرت خود یعنی دوج وایپر استفاده کرد اما مشکلات اقتصادی و بی ثباتی مدیریتی مانع از حضور قدرتمند لامبو در برابر رقبایی چون پورشه و فراری می شد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
دکتر فردیناند پیچ، مدیرعامل وقت فولکس واگن و از نوادگان خاندان پورشه


سرانجام در سال 98 بود که کمپانی معظم فولکس واگن، مالکیت لامبورگینی را به قیمت 110 میلیون دلار از آن خود کرد اما اینبار نیز نفوذ زیاد خاندان پورشه در مجموع فولکس واگن، مانعی از سرمایه گذاری مستقیم ابر کمپانی آلمانی برای احیای لامبورگینی بود.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
به لطف موفقیت مدل های میورا و کانتاچ، لامبورگینی مسیر خود در طراحی جذاب ترین خودروهای جهان را پیدا کرد.


در نهایت اما تسلم شکست و لامبورگینی مورد حمایت کمپانی آئودی قرار گرفت.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر

با تولید مورسیه لگو و استفاده از دانش فنی و مدیریتی آلمانی ها، آفتاب موفقیت بار دیگر بر گاو طلایی لامبورگینی تابید و این کمپانی در طول 15 سال گذشته موفق به ثبت رکورد های تازه ای در زمینه بازاریابی و فروش شده است.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر

کانتاچ، دیابلو و مورسیلگو در کنار هم،درهای پروانه ای از دیگری میراث کانتاچ برای مدل های پرچمدار و V12 لامبورگینی محسوب می شود.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
لامبورگینی دیابلو اخرین مدلی بود که در زمان حیات فروچیو لامبورگینی تولید شد.

 

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
فروچیو هیچ گاه دوران شکوه کمپانی خود را ندید.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
حدودا 10 سال پس از مرگ او در سال 1993 (سن 76 سالگی) بود که لامبورگینی زیر پرچم آلمان ها به خودرویی قابل اعتماد مبدل شد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
مورسیله گو را باید اولین لامبورگینی با عصاره مهندسی آلمانی دانست. این مدل به سیستم انتقال نیرو مشترک با آئودی A8 مجهز بود.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
مدیران آئودی در کنار مدل های شاخص و پرچمدار V12، توسعه نمونه های ارزان قیمت تر و V10 را با استفاده از تکنولوژی های مشترک با آئودی R8 در دستور کار قرار دادند.
 گالاردو با چنین فلسفه ای به پر فروش ترین محصول تاریح لامبورگینی مبدل شد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
حدود دو سال قبل، هوراکان (با تلفظ صحیح هوراسان) جایگزین گالاردو شد که برای 10 سال روی خط تولید بود.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
بیتزارینی سر مهندس افسانه ای بود که با جدا شدن از فراری، موتورهای 12 سیلندر مشهور لامبورگینی را ساخت.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
این موتور برای سال ها توسعه داده می شد و تا سری مورسیلگو نیروبخش سریع ترین مدل های لامبورگینی بود.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
می توان مورسیلگو SV را سریعترین و قدرتمندترین مدل لامبورگینی با موتور بیتزارینی دانست، این موتور یارای تولید 660 اسب بخار قدرت را داشت.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
بسیاری علاقه مندان لامبورگینی، مدل های اولیه این کمپانی (قبل از مالکیت آئودی) را وحشی تر از نمونه های جدید می دانند،
 اما واقعیت این است که تمام نمونه های کلاسیک با مشکلات عدیده کیفی مواجه بودند.


ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
میورا در کنار کانتاچ در گاراز جی لنو، مجری مشهور تلویزیونی و کلکسیونر شاخص خودروهای کلاسیک.


ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
سری اولیه دوج وایپر که در زمان مالکیت لامبورگینی توسط کرایسلر شکل گرفت.


ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
لامبورگینی قصد دارد تا با تولید این مدل شاسی بلند به نام اوروس، در بازار جذاب و پر سود خودهای شاسی بلند سریع نیز وارد رقابت با پورشه شود.


ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
لامبورگینی LM002 اولین شاسی بلند تولیدی لامبورگینی محسوب می شود که در دهه 80 با موتور 12 سیلندر راهی بازار فروش شد اما موفقیت چندانی را کسب نکرد.


ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
آئودی با عرضه مدل آونتادور پیشرانه قدیمی بیتزارینی را با مدل تازه ای جایگزین کرد.


ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
هوارسان از پیشرانه V10 ارتقا یافته بر اساس موتور 10 سیلندر گالاردو استفاده می کند که با پیشرانه آئودی R8 اشتراک فنی دارد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
350 GTV اولین خودرو تولیدی با نشان لامبورگینی


ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
میورا شاهکار ماندگار طراح بزرگ ایتالیایی به نام "گاندینی”

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
چند دستگاه میورا در ایران نیز وجود داشته که در حال حاضر تنها یکی از آن ها در موزه تماشاگه خودرو نگهداری می شود.


ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
کانتاچ در کنار LM002، اوج جنون کمپانی ایتالیایی در سال های اولیه دهه 80


ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
کانتاچ این روزها از محبوبیت فوق العاده بین کلکسیونرها برخوردار است و با قیمت چند میلیون دلاری معامله می شود.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
دیابلو با این طراحی تمیز و اتوکشیده، مدلی برای رقابت با پورشه 959 و فراری F40 بود، اما از نظر تکنولوژی به پای دو رقیب خود نمی رسید.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
مورسیه لگو را می توان نقطه عطفی در تاریخ لامبورگینی توصیف کرد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
با عرضه مورسیه لگو دوران گاوهای رام نشدنی و خطرناک لامبورگینی برای همیشه پایان یافت.
 به لطف مهندسی قدرتمند این خودروها سوپر اسپرت هایی با قابلیت اطمینان بالا هستند.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
لامبورگینی با آونتادور آخرین محصول خود با موتور V12 اتمسفریک (فاقد توربوچارجر) را ارائه می دهد.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
موفقیت لامبورگینی حالا از هر زمان دیگری در تاریخ بیشتر است.

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
در کنار آونتادور و هوراسان، ساخت مدل های سریع و خاصی چون سستو المنتو و وننو به صورت سفارشی و تولید محدود ادامه دارد.

 

ظهور و بلوغ جذابترین کمپانی خودروسازی ایتالیا؛ داستان لامبورگینی به روایت تصویر
لامبورگینی به لطف حمایت آلمان ها فاصله خود در تکنولوژی را نسبت به فراری جبران کرده است و هر ساله رکورد های تازه ای در فروش ثبت می کند.


تاريخ : شنبه 29 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
در جهانی که به شدت به انرژی نیاز است اما با توجه به محدودیت تولید انرژی، این عمل به سختی صورت می گیرد، انرژی خورشیدی می تواند پاسخی مناسب برای این نیاز انسان باشد؛ چرا که ابن انرژی پاک، ارزان و تقریبا بی پایان است.در اینجا با رتبه بندی ۱۰ کشور با بیشترین ظرفیت انرژی خورشیدی، دیدی نسبت به توانایی کشورها در این زمینه می یابیم.
 

این آمار و ارقام بنا به گزارش آژانس بین المللی انرژی در کاربرد فتوولتائیک است و با اینکه این آمار مربوط به سال ۲۰۱۴ است ولی آخرین داده ی در دسترس محسوب می شوند. (این اعداد اطلاعاتی راجع به بیشترین درصد انرژی این نواحی با خورشید  ارائه نمی دهند و تنها به ما می گویند که کدام کشورها در حال تولید بیشترین توان خام از انرژی خورشیدی است. همچنین نشان می دهند که کدام کشورها دارای بیشترین ظرفیت نصب شده برای تحویل انرژی خورشیدی هستند، نه اینکه چه مقدار انرژی خورشیدی تهیه می شود.)

۱۰ کشور پیشتاز در زمینه انرژی خورشیدی


چیزی که تعجب برانگیز است این است که در این لیست شاهد کشورهای نسبتا کوچک هستیم. آلمان، ژاپن، ایتالیا دارای رنک بالاتری نسبت به ایالات متحده هستند، هرچند که کوچکتر از ایالات متحده هستند. توان خورشیدی به فضای زیادی نیاز دارد. در هر صورت با توجه به این معیار، کشورهای کوچکی که انرژی زیادی تولید می کنند، از این لحاظ قابل توجه هستند.

جدا از این مباحث، این آمار نشان می دهند که در مکان هایی که وسعت زیادی دارند –مانند ایالات متحده- امکان نصب پنل های بیشتر تا چه حدی وجود دارد. ظرفیت تجمعی کل انرژی خورشیدی کل جهان، ۱۷۷۰۰۳ مگاوات است که این مقدار برای تامین برق مورد نیاز بیش از ۲۹ میلیون خانه کفایت می کند.

در اینجا ۱۰ کشور پیشتاز در زمینه ی انرژی خورشیدی را نام می بریم:

۱۰. کره جنوبی: ۲۳۹۸ مگاوات

نمایی از نیروگاه خورشیدی شرکت برق شرق کره ی جنوبی در اینچئون، حدود ۵۵ مایلی غرب سئول، ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۱۰

۱۰ کشور پیشتاز در زمینه انرژی خورشیدی

 ۹. بلژیک: ۳۱۵۶ مگاوات

پانل های خورشیدی بالای تونل قطار و جنب یک بزرگراه در Brasschatt، بلژیک.

۱۰ کشور پیشتاز در زمینه انرژی خورشیدی

 ۸. استرالیا: ۴۱۳۰ مگاوات

پانل های خورشیدی پروژه Greenough River Solar نزدیک شهر Walkaway، حدود ۲۱۷ مایلی شمال Perth در ۱۰ اکتبر سال ۲۰۱۲.

۱۰ کشور پیشتاز در زمینه انرژی خورشیدی

 ۷. اسپانیا: ۵۳۷۶ مگاوات

برج متعلق به نیروگاه خورشیدی Abengoa در ۴ مارس سال ۲۰۱۶.

۱۰ کشور پیشتاز در زمینه انرژی خورشیدی

 ۶. فرانسه: ۵۶۷۸ مگاوات

توربین های بادی پشت ردیف های ۲۰۳۲۰ پانل خورشیدی در منطقه Midi-Pyrenees در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۵.

۱۰ کشور پیشتاز در زمینه انرژی خورشیدی

 ۵. ایالات متحده: ۱۸۳۱۷ مگاوات

گل های خورشیدی طراحی شده توسط جیمز کامرون در کالیفرنیا در ۱۹ می ۲۰۱۵، به عنوان آثار هنری کاربردی گل های خورشیدی بین ۷۵ و ۹۰ درصد از توان این محوطه را تولید می کنند.

۱۰ کشور پیشتاز در زمینه انرژی خورشیدی

 ۴. ایتالیا: ۱۸۶۲۲ مگاوات

پانل های خورشیدی در مزرعه ای نزدیک Castelbuono، ایتالیا در ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۹

۱۰ کشور پیشتاز در زمینه انرژی خورشیدی

 ۳. ژاپن: ۲۳۴۰۹ مگاوات

خانه های خورشیدی در Ota، پنجاه مایلی شمال غربی توکیو در ۲۸ اکتبر سال ۲۰۰۸

۱۰ کشور پیشتاز در زمینه انرژی خورشیدی

 ۲. چین: ۲۸۳۳۰ مگاوات

کارگران در حال قدم زدن پشت پانل های خورشیدی و توربین های بادی در یک نیروگاه تازه ساخته شده در Hami، چین در ۱۷ سپتامبر سال ۲۰۱۵

۱۰ کشور پیشتاز در زمینه انرژی خورشیدی

 ۱. آلمان: ۳۸۲۵۰ مگاوات

چرای گوسفندان بین پانل های یک پارک خورشیدی در Waghaeusel، ۱۲ مایلی جنوب شرقی Karlsruhe در ۲۱ مارس ۲۰۱۱

۱۰ کشور پیشتاز در زمینه انرژی خورشیدی
 
 


تاريخ : شنبه 29 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

محققان، دانشمندان و کارآفرینان ایرانی در کشورهای مختلف دنیا به ویژه آمریکا و کشورهای اروپایی هر سال موفق به کشف، تولید علم و کسب جوایز ارزنده می شوند. این نیروهای انسانی خلاق و علمی که سرمایه های اصلی هر کشوری محسوب می شوند و اقتصاد پویا و پایدار تنها در حضور آنها محقق می شود، ضمن کمک به پیشرفت علم و فناوری، زمینه تحول در آینده را فراهم می کنند. 

در این بخش به معرفی 6 ایرانی فعال در کشورهای توسعه یافته پرداخته ایم و امیدواریم با رفع موانع موجود امکان بازگشت نخبگان ایرانی یا انتقال دانش آنها به دانشجویان و کارآفرینان کشور فراهم شود.

ساسان صدری زاده - سوئد

سال 94 و موفقیت های ایرانی های خارج از کشور (فوری نوروزی)


سالانه هزاران تن به دلیل ابتلا به عفونت های بیمارستانی جان خود را از دست می دهند. این در حالی است که هزینه های زیادی صرف درمان آنها می شود. در این میان انتقال انواع عوامل عفونی از راه هوا نگرانی های زیادی را برای دانشمندان علوم پزشکی ایجاد کرده است. ساسان صدری زاده دانشجوی دوره دکترا و پروفسور «هولمبرگ» از انستیتو سلطنتی فناوری سوئد به همراه همکارانش نتایج تحقیقات ارزشمندی را منتشر کرده اند که می تواند پایانی خوشحال کننده برای این نگرانی همیشگی باشد.

در این نوآوری از ابررایانه ها برای محاسباتی استفاده کرده اند که از طریق آنها می توان سیستم تهویه مطبوع هوا را در محیط های بیمارستانی به بالاترین حد رساند. آنها پیش تر از این سیستم در ساخت بیمارستان NKS سوئد استفاده کرده بودند.

مبنای کار محققان این پروژه در تهویه مطبوع هوای محیط های بیمارستانی مبتنی بر دمای چنین محیط هایی است که بخشی از آن مربوط به چگونگی پردازش و تصفیه جریان های هوایی در نقاط حساسی نظیر اتاق های عمل می شود. آنها امیدوارند که نتایج این دستاورد از مرگ سالانه 1500 تن بر اثر عفونت های بیمارستانی جلوگیری کند.کاوه مدنی - انگلیس


سال 94 و موفقیت های ایرانی های خارج از کشور (فوری نوروزی)


اتحادیه علوم زمین اروپا (EGU)، کاوه مدنی استاد مدیریت آب و محیط زیست دانشگاه امپریال کالج لندن را به عنوان یکی از چهار دانشمند جوان برجسته در علوم زمین در سال 2015 معرفی کرد. اتحادیه علوم زمین اروپا (EGU) با تلفیق انجمن ژئوفیزیکی اروپا EGS و اتحادیه اروپایی علوم زمین EUG در سال 2002 میلادی تشکیل شد. 

کاوه مدنی درباره تحقیقات و دستاوردهایی که منجر به دریافت این جایزه شد می گوید من در تحقیقاتم تئوری های اقتصادی و رفتارشناسی را وارد حوزه مدیریت آب کردم. هر اندازه که مسائل آبی و زیست محیطی پیچیده تر شوند، نیازمند ورود بیشتر مسائل علوم انسانی و اجتماعی به این حوزه هستیم.

 اتحادیه علوم زمین اروپا، کاوه را به دلیل سهم بنیادی تحقیقاتش در تلفیق نظریه ها و روش های متفاوت تحلیل تصمیم گیری در سامانه های مدیریت آب حائز دریافت این جایزه دانسته و او را به عنوان یکی از چهار دانشمند برجسته جوان در سال 2015 میلادی انتخاب کرده است.محسن میرآفتاب - انگلیس

سال 94 و موفقیت های ایرانی های خارج از کشور (فوری نوروزی)


محسن میرآفتاب و گراهام کالیر دستیار او موفق به ساخت اولین باند زخم تولید شده از پوست خرچنگ در دانشگاه «بولتون» انگلیس شدند که از قدرت التیام بخشی بسیار بالایی برخوردار است. خرچنگ ها به دلیل داشتن ماده معدنی با نام «chitosan» در پوست خود معروف به التیام بخش های طبیعی هستند. 

همچنین این محقق ایرانی با استفاده از پوست سخت تنان به ویژه خرچنگ، ماده ای را تولید کرد که می تواند به سرعت جلوی خونریز را گرفته، ضمن اینکه از خاصیت ضدباکتری بسیار بالایی هم برخوردار است. این محقق ایرانی و دستیار او با ساخت این باند زخم می توانند دوره بهبود را به روزها و حتی هفته ها کاهش دهند.شهرزاد رفعتی - کانادا

سال 94 و موفقیت های ایرانی های خارج از کشور (فوری نوروزی)


شهرزاد رفعتی یک موسسه چند رسانه ای با نام BroadbandTV دارد که در کانادا فعالیت می کند و 319 میلیون کاربر دارد. او در اسفند ماه 94 به عنوان برترین کارآفرین زن کانادا برگزیده شد و به زودی جایزه خود را دریافت می کند.

این جایزه هر ساله به یک زن کانادایی تعلق می گیرد. شهرزاد رفعتی در سال 2000 از تهران به ونکور مهاجرت کرد و در رشته علوم رایانه دانشگاه بریتیش کلمبیا به تحصیل پرداخت، سپس شرکت BroadbandTV را تاسیس کرد. او در عرض تنها 1000 روز اول کاری خود با ارائه دهندگان محتوا در کانادا و کشورهای دیگر شریک شد. 

او موفق شد به تغییر مفهوم ارتباط میان «سارقان اینترنتی محتواهای رسانه ای» و «ارائه دهندگان این محصولات» کمک کند. رفعتی در این باره می گوید ارائه دهندگان این محتواها در عوض مبارزه با طرفداران مشتاق خود می توانند کار با آنها را آغاز کنند. ما در حال کمک به شرکت هایی هستیم که بتوانند محتواهای خود را در اینترنت شناسایی کنند و آنها را تحت کنترل بگیرند و در سود حاصل از آنها سهیم شوند.نگار توسلیان و بابک حیدری - آمریکا


سال 94 و موفقیت های ایرانی های خارج از کشور (فوری نوروزی)


نگار توسلیان و بابک حیدری استادان جوان ایرانی موسسه فناوری stevens موفق به دریافت جایزه کمک هزینه تحقیقاتی بنیاد ملی علم آمریکا (NSF) شدند. دکتر بابک حیدری که استاد دانشکده سیستم ها و برنامه ریزی این دانشگاه است و دکتر نگار توسلیان که در دانشکده الکترونیک و مهندسی کامپیوتر تدریس می کند، هر دو از دانش آموختگان کارشناسی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف هستند که برای ادامه تحصیل و فعالیت های علمی راهی آمریکا و کانادا شده اند.

جایزه پنج ساله بنیاد ملی علوم آمریکا برای کمک به توسعه یک چارچوب نظری جدید بر اساس نظریه بازی و روش های شبکه ای پیچیده برای مدل سازی تاثیر معماری محصولات و سیستم ها بر نوآوری تکنولوژیک و رقابت در بازار به دکتر حیدری اعطا شده است. دکتر توسلیان هم جایزه NSF را به منظور آغاز یک پروژه فوری در زمینه طراحی سیستمی از فناوری امواج میلیمتری برای تصویربرداری های پزشکی و تشخیص سریع تر و موثرتر تومورهای سرطان پوست دریافت کرده است.

به گفته توسلیان، سرطان پوست با 3.5 میلیون مورد شناسایی شده جدید و میلیاردها دلار بار درمانی شایع ترین و رو به گسترش ترین نوع سرطان تنها در سال گذشته در آمریکاست.محمد شریف تابع بردبار - آمریکا


سال 94 و موفقیت های ایرانی های خارج از کشور (فوری نوروزی)


محقق ایرانی دانشگاه هاروارد آمریکا معتقد است در آینده ای نه چندان دور این امکان وجود خواهد داشت که بیماران دچار بیماری های ژنتیکی را با استفاده از تلفیقی از ژن درمانی و سلول درمانی معالجه کرد. او درباره دلایل فعالیت در این حوزه علمی می گوید: «من به صورت روزمره شاهد ضعف شدن وضعیت فیزیکی پدرم بودم که مبتلا به دیستروفی عضلانی است و این انگیزه مضاعفی شد تا من به دنبال تحقیقاتی در این رابطه بروم و زندگی کاریم را وقف پیدا کردن یک درمان برای این بیماری از طریق ژن درمانی و سلول درمانی کنم. من به تمام کسانی که به طور مستقیم با مشکلاتی مشابه در زندگی روزمره مواجه هستند، توصیه می کنم تا مسیر زندگی شان را صرف حل کردن آن مشکل خاص کنند زیرا هیچ انگیزه ای بیشتر از این نیست که به مشکلی بپردازیم که هر روز با آن دست و پنجه نرم می کنیم و راه حلی برای آن بیندیشیم.

محمد شریف تابع بردبار در سال 1365 در شیراز به دنیا آمد. وی در سال 1383 در رشته علوم تجربی موفق به کسب رتبه 7 کنکور سراسری شد. وی پس از اتمام تحصیلات دوره کارشناسی ارشد در رشته بیوتکنولوژی مولکولی در دانشگاه تهران برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در حال حاضر مشغول گذراندن دوره دکترا در علوم زیستی با گرایش زیست شناسی تکامل و خود ترمیمی در دانشگاه هاروارد است.

این محقق ایرانی در سال 2013 میلادی موفق به دریافت جایزه موسسه رایان شد که به تحقیقات برتر در زمینه علوم زیستی بین محققان مقطع دکترا در آمریکا اهدا می شود. در همان سال به عنوان یکی از دو نماینده دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد برای مسابقه ایده های نوآورانه در زمینه علوم زیستی انتخاب شد و همچنین توانست در سال های 2012 و 2013 میلادی برای تدریس درس خود ترمیمی برای دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه هاروارد، جایزه «درک باک» را نیز به خود اختصاص دهد.تاريخ : شنبه 29 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458377772485_DSC_3661.jpg

موافقت‌نامه گسترش همکاری میان سنکروترن (شتاب‌دهنده ذرات) الترا از ایتالیا و چشمه نور ایران (شتابگر ملی) با حضور استاندار ونیز و مدیران علمی و سیاسی این منطقه و معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ایران و مدیر پروژه چشمه نور امضا شد.

 

 دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و هیاتی متشکل از دکتر رضا منصوری استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و دکتر جواد رحیقی مدیر پروژه چشمه نور و شتابگر ملی ایران به دعوت رییس جمهور منطقه خودمختار تریسته- ونیز- و جولیا و همچنین تعدادی از رؤسای مراکز علمی، تحقیقاتی و مدیران اجرایی کشور ایتالیا در سفری سه روزه از تعدادی از مراکز علمی، پژوهشی و فناوری این کشور در شهر تریسته و نیز در رم و پسکارا و لاکوئیلا بازدید کردند.

 

در این بازدیدها موافقنامه‌ای به منظور گسترش همکاری میان سنکروترن (شتاب‌دهنده ذرات) الترا از ایتالیا و چشمه نور ایران (شتابگر ملی) در حضور سراکیانی، استاندار ونیز و مدیران علمی و سیاسی این منطقه به امضای طرفین رسید.

 

در این موافقتنامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای بررسی ساخت یک باریکه نور در سنکروترون الترا اعلام کرد.

 

همچنین هیات ایرانی در نشستی با مائورو جاکا، مدیر کل مرکز بین‌المللی مهندسی ژنتیک در تریسته، علاقه‌مندی ایران را برای گسترش همکاری‌های پژوهشی اعلام کرد.

 

پیگیری تفاهم‌نامه‌های پیشین میان وزارت علوم و مرکز بین‌المللی فیزیک نظری عبدالسلام در دیدار هیات ایرانی با پروفسور فرناندو، رییس این مرکز از دیگر برنامه‌های این سفر کاری بود.

 

در ادامه، نشست مشترک هیات ایرانی و پروفسور مورن مورنتسی، مدیر اجرای فرهنگستان علوم کشورهای درحال توسعه «توآس» (TWAS) برگزار و پیشنهاد برگزاری اجلاس تواس در سال 2017 یا 2018 در ایران بررسی شد.

 

از برنامه‌های دیگر این سفر بازدید از پارک علم و فناوری AREA و گفت‌وگو با مدیران برخی شرکت‌های مستقر در این پارک علمی بود که در جریان این بازدید، مقرر شد شرکت‌های مستقر در این پارک در حوزه فناوری با پارک‌های علم و فناوری ایران تعاملات مشترک داشته باشند.

 

بازدید و نشست مشترک با رییس دانشگاه تریسته (Trieste) از دیگر برنامه‌های سفر دکتر احمدی و هیات همراه به ایتالیا بود که در این نشست بر همکارهای مشترک با ایران بوی‍ژه در زمینه‌های زبان و ادبیات فارسی، باستان شناسی، تبادل استاد و دانشجو و استفاده از فرصت‌های مطالعاتی کوتاه مدت تاکید شد.

 

همچنین در ادامه این سفر دکتر احمدی و همراهان وی از مرکز تحقیقات بین‌المللی در حوزه اختر فیزیک کشور ایتالیا (ICRANET) در شهر PESCARA در شرق رم بازدید کردند که در این بازدید، پروفسور روفینی رییس مرکز تحقیقات بین‌المللی اختر فیزیک ایتالیا ضمن تاکید بر علاقه‌مندی بر همکاری علمی، تحقیقاتی با مراکز تحقیقاتی – دانشگاهی ایران گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین این مرکز و دانشگاه صنعتی شریف امضا شده است وهم‌اکنون یک دانشجوی دوره دکتری و یک دانشجو برای گذراندن فرصت پژوهشی در این مرکز مشغول پژوهش هستند.

 

در دیدار معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس مرکز تحقیقات بین‌المللی در حوزه اختر فیزیک ایتالیا، طرفین توافق کردند مرکز ICRANET با چند دانشگاه ایرانی از جمله صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، تحصیلات تکمیلی زنجان و شهید بهشتی در زمینه‌های مختلف علمی و نیز تبادل استاد و دانشجو همکاری‌های مشترک داشته باشند.تاريخ : شنبه 29 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458128531268_1.jpg

سازمان فضایی ناسا یک فناوری پیشرفته برای سنجش جهت‌گیری و چرخش زمین طراحی کرده که اطلاعات آن می‌تواند به ارائه پایه‌ای برای ناوبری همه ماموریت‌های فضایی و پژوهش‌های ژئوفیزیک زمین کمک کند.

 

 این فناوری شامل نوع جدیدی از آنتن رادیویی و دستگاههای الکترونیکی است که قابلیت‌های باند پهن را برای روش تداخل خط پایه بسیار طولانی (VLBI) ارائه می‌کند.

 

برای پاسخگویی به تقاضا برای سنجش‌های دقیقتر، شبکه جهانی جدیدی از ایستگاهها موسوم به سیستم‌های رصد جهانی (VGOS) به عنوان جایگزینی برای شبکه قدیمی به اجرا درآمده است.

 

ناسا اخیرا کار نصب یک ایستگاه VGOS را که پروژه مشترک ناسا و رصدخانه نیروی دریایی آمریکا است، در هاوایی به پایان رسانده است.

 

این سازمان دو ایستگاه تکاملی VGOS را در مرکز پرواز فضایی گودارد در مریلند و در رصدخانه هایستک موسسه فناوری ماساچوست اجرایی کرده است. مناطق بیشتری در آینده برای ارائه پوشش یکنواخت‌تر در سراسر جهان افزوده خواهد شد.تاريخ : شنبه 29 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1-2164.jpg

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: نباید به صورت سلبی با عطاری‌ها برخورد شود، بلکه باید ساماندهی شوند و از ورود افراد نابلد به این عرصه جلوگیری شود.

 

 محمدحسن عصاره در نودمین جلسه اعضای شورای ستاد توسعه فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی به عنوان آخرین جلسه سال ۹۴ این ستاد در دانشگاه شهید بهشتی، اظهار کرد: در زمینه عطاری‌ها باید نگرش جدیدی صورت گیرد. در این نگرش جدید کشور نباید به صورت سلبی با این صنف برخورد شود. چرا که این صنف فعال و جزو میراث فرهنگی کشور ما هستند.

 

وی تصریح کرد: برخی از این عطاری‌ها حدود ۲۰۰ سال سابقه دارند. این افراد اطلاعات و تجربیات ارزشمندی را سینه‌به‌سینه منتقل کرده‌اند. اما نکته اینجاست که باید با تعدادی از عطاری‌ها که سوء استفاده می‌کنند، برخورد قانونی شود.

 

عصاره معتقد است باید برای صنف‌ها، نظارت‌های علمی وقتی با جدیت انجام شود که برای آن یک طرح ساماندهی در نظر گرفته شده باشد.

 

به گفته وی، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی مطالعات گسترده‌ای در این زمینه صورت داده و اطلاعات وسیعی را جمع‌آوری کرده است.

 

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این اطلاعات را در زمینه‌های مختلفی چون مکان عطاری‌ها، اشخاص، قیمت‌ها، بازار، مراجعین، مختصات در نقشه و غیره عنوان کرد.

 

وی توضیح داد: پس از دستیابی به اطلاعات جامع، ساماندهی با تعریف یک نظام جامع آموزشی، صدور گواهی، مجوز فعالیت، نظارت ادواری، انتخاب مدیر فنی و نیز برچسب محصولات، منع فروش فله‌ای و غیره باید صورت گیرد.

 

عصاره افزود: به موازات ساماندهی عطاری‌ها باید به ایجاد و تأسیس داروخانه‌های گیاهی (طبیعی) اهتمام شود. خوشبختانه زیرساخت‌های لازم برای تأسیس چنین صنفی توسط متولی سلامت کشور فراهم شده است.

 

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین به نقش رسانه در فرهنگ‌سازی اشاره کرد و گفت: اگر داروخانه‌های گیاهی برای مردم شناخته شوند، پس از آن عطاری‌ها نیز استانداردهای لازم را با شرایط جدید تطبیق خواهند داد.

 

وی تاکید کرد: چنین رویکردی موجب می‌شود کشور ما در زمینه گیاهان دارویی و ارائه این محصولات ارتقا پیدا کرده و از بی‌سامانی موجود خارج شود.

 

تولید بذر گیاهان دارویی یک اقدام سودآور است

 

رییس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با اشاره به فلسفه وجودی جهاد دانشگاهی که ارتباط دانشگاه با صنعت است، تاکید کرد: جهاد دانشگاهی باید برای فعالیت‌های نوآورانه و خلاقانه پیش قدم باشد؛ ضمن اینکه باید از این فعالیت‌ها ارزش افزوده کافی برای خوداتکایی مالی هم داشته باشد.

 

پوشش بیمه‌ای برای داروهای گیاهی و خدمات درمان طب سنتی در برنامه ریزی‌ها قرار گیرد

 

وی تصریح کرد: از جمله بحث‌های مهمی که با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داریم، بیمه است. بحث پوشش دادن حمایت خدمات طب سنتی حمایت ویژه‌ای را طلب می‌کند. پیش از این تلاشی شد و حدود ۵۰ قلم بیمه از فرآورده‌ها و داروهای گیاهی رخ داد. اما دوباره این روند متوقف شد.

 

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی در خصوص لزوم آموزش مشاغل مرتبط با طب سنتی و فرآورده‌های گیاهان دارویی گفت: نیاز است یک هماهنگی تنگاتنگ بین وزارت کار با وزارت بهداشت به عمل آید.

 

وی گفت: در سال ۹۴ اعضای شورای ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی بسیار همکاری کردند، اقدامات خوبی هم صورت گرفت. وقتی به گزارش‌ها رجوع می‌کنیم، احساس می‌کنیم حرکت‌هایی انجام گرفته و نگاه ما همیشه رو به جلو بوده است.

 

عصاره تاکید کرد: نباید بر جایگاهی که امروز هستیم، قانع باشیم. چرا که راه بسیاری مانده است تا قله‌هایی که در چشم اندازها ترسیم شده، تحقق یابند.

 

وی توضیح داد: ممکن است بسیاری از این مسائل دست همین اعضای شورای ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی باشد. امیدواریم در سال ۹۵ و سال‌های بعد بتوانیم قدم‌های بسیار خوبی برای جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی ایران داشته باشیم.

 

وی در پایان تصریح کرد: باید نگاه اقتصادی و پایدار داشته باشیم. چرا که اقتصاد مقاومتی یعنی نگاه به درون؛ اینکه ما چه چیزی داریم و برای اقتصاد پایدار باید چه قدمی برداریم که هم شغل خوب داشته باشیم، هم اقتصاد پایدار و هم بتوانیم آب و خاک خود را به بهترین صورت حفظ کنیم.

 

بر اساس این گزارش، در این جلسه پنج دستور کار تعیین شده بود؛ در ابتدا حسن خوش قلب، نماینده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ارائه نقشه راه این مجموعه در راستای گیاهان دارویی پرداخت. سپس مهدی صادقی نیارکی، نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت نقشه راه فرآورده‌ها و طرح‌های گیاهان دارویی را در ارتباط با این ستاد ارائه داد. شمسعلی رضازاده، نماینده جهاد دانشگاهی عضو دیگر ستاد بود که نقشه راه گیاهان دارویی و طب سنتی را در راستای اقدامات جهاد دانشگاهی بررسی کرد. سپس نقشه راه گیاهان دارویی و طب سنتی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسط پوراندخت نیرومند ارائه شد.تاريخ : شنبه 29 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 "خلیج فارس" منطقه ای مهم و استراتژیک بوده که یکی از شاهراه های مهم  انرژی جهان اعم از نفت و گاز محسوب می شود. 


ایالات متحده آمریکا در تلاش است تا با استقرار ناوهای هواپیمابر و ناوهای جنگی غول پیکر نقش مهمی را در ایجاد ثبات ایفا کند که البته تاکنون موفق نشده است. امنیت "خلیج فارس" به عهده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده که در این عرصه شناورهای تندرو نقش مهمی را ایفا می کنند و این موضوع اهمیت بسیاری دارد. 


اخیرا ده ها فروند شناور تندرو کلاس "عاشورا"، "ذوالفقار" و "گشتی امداد و نجات" که توسط سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده، در "بندرعباس" به نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحویل داده شد که این شناورها می توانند نقش مهمی در توسعه امنیت  "خلیج فارس" داشته باشند. ** شناور موشک‌انداز "ذوالفقار"

شناور موشک‌انداز "ذوالفقار" با طول بیش از 13 متر، عرض بیش از 4 متر، آب‌خور   85 صدم متر، وزن 25 تن سرعت 45 گره دریایی، ظرفیت مخازن 2 ضرب در هزار، جنس بدنه آلومینیوم دریایی، موتور ایزوتای دارای  توانمندی‌های ویژه‌ای دارد.


تامین امنیت خلیج فارس با شناورهای
تامین امنیت خلیج فارس با شناورهای

تامین امنیت خلیج فارس با شناورهایاین  یک قایق تندروی گشت دریایی است که طراحی آن برای حمله سریع به دشمن صورت گرفته است. شناور موشک انداز ذوالفقار که به دست توانمند متخصصان ایرانی در وزارت دفاع و پشیبانی نیروهای مسلح ساخته شده ، به موشک‌هاى "کوثر" در نسل قدیم و "نصر1 " در نسل جدید مجهز است. 

این شناور ظرفیت 2 تا 4 نفر را دارد. کارایی مناسب، سرعت بالا،‌ مانور سریع و هزینه کم در مقابل کارایی بالا از ویژگی‌های شناور "ذوالفقار" است. بدنه این شناور براساس استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شده و از پیشرفته‌ترین تجهیزات بومی مخابراتی، ‌ناوبری و الكترونیك برخوردار است.

ساخت تمامی اجزای شناورهای ذوالفقار همچون سیستم‌های رانش، شفت و پروانه و دیگر اجزاء در داخل کشور انجام می‌شود. شناور  "ذوالفقار" مدل جدیدی از شناورهای كلاس خود محسوب می‌شود كه با دارا بودن موشك‌های دریایی و سرعت مناسب، قابلیت عملیات در شرایط مختلف دریایی را دارد.
**شناور عاشورا 

قایق تندروی "عاشورا " در دوران دفاع مقدس تولید و به خدمت در ندسا در آمد.  عاشورا در حمله به نفت کش ها هم نقش پررنگی داشت و عملیات های زیادی توسط این قایق ضد نفت کش ها انجام شد.تامین امنیت خلیج فارس با شناورهایراکت اندازهای 12 تایی 107 میلیمتری که در سپاه آن را به اختصار 107 می نامند ، تیربارهای 12.7 میلیمتری اکثرا "دوشکا" و همینطور مین های دریایی در موارد معدود در بعضی هم توپ 106 میلیمتری بدون عقب نشینی نصب شده بود همینطور همیشه یک آر پی جی 7  از جمله ادوات این شناور تندرو است. 


سردار سرتیپ "حسین دهقان" وزیر دفاع و پشتیبانی نیروای مسلح  با اشاره به آمادگی و هوشیاری نیروی دریایی راهبردی سپاه و ارتش در صیانت و حراست از مرزهای آبی کشور، افزایش اقتدار دریایی را صرفاً به منظور استقرار و گسترش صلح، ثبات و امنیت پایدار در منطقه دانست و ادامه داد: دکترین نظامی ایران بر پایه بازدارندگی موثر شکل گرفته و بر اساس آن قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران هیچ کشوری را تهدید نمی کند و ضامن صلح ، ثبات و امنیت است  و فقط متجاوزین باید از آن هراسان باشند.

سردار دهقان با بیان اینکه امروز تهدیدات دریا محور از تهدیدات راهبردی به شمار می رود ؛ بر تقویت همه جانبه و روز آمد سازی تجهیزات و امکانات نیروهای دریایی سپاه و ارتش که وظیفه حفاظت و حراست یکی از حساس ترین و مهم ترین آب راه های بین المللی ، یعنی خلیج فارس را برعهده دارند تأکید  و آن را از اولویت های اصلی وزارت دفاع ذکر کرد.

وی در رابطه با روند طراحی و ساخت انواع شناورها و تسلیحات مورد نیاز نیروهای مسلح افزود: سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با پیشتازی ، پویایی ، خلاقیت و نوآوری در این عرصه نقش منحصر به فردی در افزایش توان رزم دریایی  نیروهای مسلح ایفا می کند. 

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه خلیج فارس یک امنیت مطلق ایجاد کرده و  این امنیت با تجهیزات بومی به وجود آ»ده که شناورهای "ذوالفقار" و "عاشورا" از جمله این اوات هستند و ایالات متحده از این موضوع بسیار نگران است.  

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال 86 با انجام رزمایش پیامبر اعظم (ص) و ادامه این سلسله رزمایش‌ها بخشی از قدرت دریایی خود را به نمایش گذاشته  و این توانمندی ادامه پیدا کرد تا در اواخر سال 94 ، 400 فروند موشک از شناورهای تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به محل ناوهای هواپیمابر ساخته شده "USS  جان نیمیتز" بود که پس از وارد آوردن خسارت‌های جدی به این ناو، توسط نیروهای ویژه سپاه به تصرف درآمد.


روزنامه   The Cristian Science Monitor در مقاله‌ای به قلم اسکات پترسون در مقاله‌ای با عنوان چگونه ایران می‌تواند در مقابل رویارویی نظامی با آمریکا موفق باشد نوشت: بودجه دفاعی آمریکا تقریباً 90 برابر بزرگ‌تر از ایران است  اما ایران یک استراتژی خوب و دقیق  از جنگ نامتقارن دارد. ایران، وارث نوآوری نیروی دریایی است که دارای یک استراتژی نیروی دریایی نامتقارن قابل بازگشت است و این یک مزیت عمده محسوب می‌شود.  آمریکا سعی کرده از سال 2002 شبیه‌ساز چنین درگیری‌هایی را به کمک کشتی‌هایش انجام بدهد. 


تامین امنیت خلیج فارس با شناورهای


ژنرال "کولین بوینتون Colin Boynton " در این خصوص می‌گوید: اگر آمریکا قصد داشته باشد ناوهای خود را در صورت وقوع جنگ در تنگه هرمز مستقر کند، بهترین شانس را به ایران داده است که این امر می‌تواند منجر به نابودی اولین ناوگان دریایی آمریکا شود و این همان سناریویی است که به کابوس فرماندهان آمریکایی تبدیل شده است. 

واشنگتن پست گزارش داد:  ناوهای مدرن آمریکا مجهز به سامانه‌های دفاعی مختلفی مانند سپر موشکی هستند. اما ایران با توانایی حمله از جهات مختلف این تکنولوژی را خنثی کرده است. یک مقام اطلاعاتی خاورمیانه که مطالعاتی در باب راهبردهای "جنگ خلیج فارس" انجام داده هشدار داده است که نیروی دریایی آمریکا ممکن است با تهدیدی 360 درجه‌ای مواجه شود و به‌طور همزمان از زمین، هوا، دریا و حتی زیر آب مورد حمله قرار  گیرد. 

بنا به گزارش "ایگل اسپیک"  تاکتیک‌های زنبوری نیروهای نظامی ایران این‌گونه است که 100 قایق تندرو به طور‌ هم‌زمان به یک هدف مانند ناوهای بزرگ یورش می‌برند. بنا به گفته کارشناسان نظامی غرب، بیش از 20 قایق تندرو از هر جهت به ناو دشمن حمله می‌کند که این کار سامانه دفاعی ناو را از کار می‌اندازد. 

تاکتیک‌های حملات زنبوری نیروی دریایی ایران به نیروهای نظامی دشمن شوک وارد کرده و مانع تجدید قوای آن‌ها می‌شوند. تاکتیک حملات پراکنده شامل صدها قایق کوچک و سبک می‌شود که از پایگاه‌های متفاوتی حمله می‌کنند، سپس از جهت‌های مختلف به یک یا چندین هدف حمله‌ور می‌شوند. اما تاکتیک حملات زنبوری از یک سری قایق‌های تندروی موشک‌انداز و اژدرانداز استفاده می‌کنند که از مکان‌های مخفی و به‌طور پراکنده ناگهانی حمله خواهند کرد. 


نیروی دریایی ارتش ایالات متحده آمریکا زمان عبور از تنگه هرمز به خوبی با ندسا همکاری می کند و می داند در صورت همکاری نکردن چه اتفاق تاسف باری رخ خواهد داد و لذا ایالات متحده آمریکا در این زمینه بسیار محتاطانه عمل می کند. تاريخ : جمعه 28 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 در فرهنگ چینی عدد 8 نشانه ویژه جهت شانس محسوب شده و سعی می شود همه رویدادهای بزرگ در روز، هفته، ماه، سال و ساعت هشت رقم بخورد. شاید به همین دلیل زمان شروع المپیکی که چند سال در چین برگزار شده بود؛ هم زمانی با ماه هشتم و روز هشتم ماه یک اتفاق خوب محسوب می شد.

برای سال 1395، لحظه سال تحویل هشت و هشت دقیقه صبح، یک نوید خوب از سالی متفاوت، پربرکت و ان شاالله پر از خیر و خوبی خواهدبود. بر همین اساس با استمداد از رحمت و نعمت حضور هشتمین ستاره آسمان امامت و مهربانی، 8 تصمیم طلایی برای نوروز 95 و سال جدید می تواند آینده را قرین آرامش و زیبایی مضاعف کند.

8 تصمیم طلایی برای سال 95


1- خطاها را ببخشید

در طول دوازده ماه گذشته شاید به یک دلیل درون یا بیرون خانوادگی، روزها و هفته هایی پر از تنش و درگیری را سپری کرده باشید. من بانوی محترمه ای را ملاقات کردم که از خیانت همسر خود شب های پر از کابوس های تلخ را سپری کرده بود. از ایشان و همه خوانندگان صبور و بامحبت مان می خواهم خطاهای افراد اطراف خود را بخشیده و سعی کنند به جای باقی ماندن در خاطرات تلخ گذشته به آینده و روزهای پیش رو توجه کنند.

همسر شما، فرزندتان یا هر عضوی از کلینیک یا سالن محل کار شما که برای اشتباه در تصمیم خود دچار لغزش و اشتباهی شده است را به بزرگواری خود بخشیده و سعی کنید لذت نعمت ارزشمند گذشته را تجربه کنید.

8 تصمیم طلایی برای سال 95


2- امید را باور کنید

به قول مادربزرگ مرحومه، برای بسیاری ترس از مرگ از خود مرگهولناک تر است. امید چشمه جوشان انرژی مثبت و انگیزه قوی انجام فعالیت های بزرگ در شماست. اگر مشاور زیبایی در سالنی کوچک هستید یا کارمند اداری یا خانم خانه دار و دارای مشکلی بزرگ، باید باور داشته باشید که ناامیدی هیچ اثر و ثمری برای شما و زندگی تان نخواهدداشت. امید به رحمت الهی و ایمان به اینکه خداوند می بیند و می داند که شما چقدر در سختی و دشواری هستید، او می تواند سال جدید را برای شما به سالی متفاوت و سرشار از نشاط و تندرستی تبدیل کند.

3- خودمراقبتی

خیلی از ما برای آرامش داشتن نیاز به درک بهتر مشکلات و زمینه های بروز یک مسئله داریم. خودمراقبتی شامل رفتارهایی از زندگی شخصی خانوادگی و اجتماعی هرکدام از ما می شود که از تکرار یا پیشرفت یک مشکل جلوگیری می کند. فرض کنید به واسطه استفاده ناآگاهانه کپسول های لاغری در یک آرایشگاه، بانوی محترمی وابسته به شیشه شده است. باید با هوشمندی سعی بر کاهش میزان وابستگی و کم کردن میزان مصرف کنید. در انتخاب دوستان و انجام تفریحات خانومانه خود دقت مضاعف کرده و اجازه ندهید سال 95 ادامه اشتباهات گذشته ممکن شود.

8 تصمیم طلایی برای سال 95


4- نقش شما در یک مشکل

خانم خانه دار یا شاغلی که شاهد کم لطفی شوهر خویش بوده و متوجه می شود که پس از سال ها اعتماد و زحمت در زندگی مشترک نهایت کم لطفی و بی معرفتی در حق او فرزندان و خانواده اش صورت گرفته، فقط و فقط نباید یک زن دیگر یا همسر خود را مقصر بداند.

اگر هرکدام از ما که با یک مشکل مواجه شده ایم به نقش خودمان در بروز آن مسئله توجه کرده و سعی کنیم با اصلاح و درک رفتار خطای خودمان، هزینه های رفتاری و روانی یک اشتباه را کاهش دهیم، به اندازه نقش و سهم خویش تلاش هوشمندانه جهت پایین آوردن هزینه ها داشته ایم.

5- بهترین حال شما

«حول حالنا الی احسن الحال» یک اصل و رویکرد مثبت در زندگی هرکدام از ماست. آیا شما بهترین حال خود را درک می کنید؟ آیا می دانید کدام حال تان برای آینده مفید و شما را در مسیر تعالی و پیشرفت قرار می دهد؟

بعضی از ما چون درختان و طبیعت یخ زده و در خواب فرو رفته، به واسطه مشکلات و مصائب مختلف شغلی و خانوادگی درگیر انرژی های منفی و تنش های فراوان هستیم. بهار و نوروز فرصت شایسته جهت درک بهتر دوباره زنده شدن و رسیدن به بهترین حال است.

8 تصمیم طلایی برای سال 95


6- با برنامه باشید

بهار، تابستان، پاییز و زمستان 95 را چگونه سپری خواهید کرد؟ نگویید من کاره ای نیستم! شاید شما پادشاه سرزمینی هستید که وجود و شخصیت شما را شامل می شود. جهت موفق شدن و جبران اشتباهات گذشته بادید سعی کنید ازمان زمان، امککانات و منابع د راختیارتان به نحو مطلوب استفاده کنید. برنامه ریزی، هنر تصمیم اصلاح گرفتن برای آینده و تعیین مسیر حرکت من و شماست. سعی کنیم با درک درست از منابع، فرصت ها و توانمندی های خود بهترین مسیر و برنامه ریزی را برای خود و خانواده تان ممکن کنید.

7- معنویت عاشقانه

می دانم که ممکن به دلایل مختلف در طول ماه ها و سال های گذشته تجربیات تلخی را تحمل کرده باشید. می دانم بعضی مانند خودم! ظاهرشان معنوی و مذهبی است در عمل رفتاردوگانه ای را از خود به نمایش می گذارند. باید سعی کنیم با هوشمندی و درایت بین مسلمانی یک نفر مانند اینجانب و اسلام واقعی تفاوت قائل شویم. سعی کنید رابطه معنوی خود با حضرت عشق را مضاعف کرده و با مهربانی و صبوری از خداوند بزرگ کمک بخواهید. 

هر فردی که خداوند را دارد، نیازی به کمک این و آن ندارد و هر شخصی که خداوند را نداشته باشد و بسیاری از افراد را در کنار خود د اشته باشد؛ با گذشت زمان متوجه خواهدشد که نبود معنویت و پاکی الهی تا چه اندازه می تواند برای او مضر باشد. به هر شکل و مهارتی که می توانید سعی کنید رابطه و صمیمت تان را با حضرت عشق مضاعف کنید. از خدا، مرهبانی و بخشندگی اش ناامید نشوید. ما عقل داریم اما در برابر بعضی مشکلات و دشواری های زندگی مادی نمی توانیم حکمت و تدبیر برخی حوادث زندگی مان را درک کنیم.

8 تصمیم طلایی برای سال 95


8- از نوروز بیاموزیم

سال 1395 می تواند برای من وش ما یک شروع متفاوت و تولد دوباره باشد. نوروز در تاریخ کهن خود ویژگی های منحصر به فردی را حفظ کرده است. بررسی داستان زندگی برخی از هموطنان ما نشان می دهد که ممکن است خانم یا آقایی به خاطر یک داستان در گذشته، مثلا خیانت یا اعتیاد همسر که چند سال قبل پیش آمده، امروز و اکنون خود را نیز تخریب و محدود کند. نمی خواهم نصیحت کنم، اما صادقانه و صریح برای شما یادآوری می کنم که خواب زمستانی و سرمای آزاردهنده با امید و اعتقاد به کائنات می تواند به بهترین شکل به گرمای عشق و سرزندگی تبدیل شود.

نوروز اوج محبت خالق کائنات برای دیدن مجدد روح زندگی در طبیعت است. من و شما در طول سال 94 و حتی سال های گذشته، شاید به دلایل مختلف، یک دل مشغولی دشوار موجب ایجاد فشار روانی شدید را تحمل کرده باشیم.

سال جدید برای همه ما می تواند یک تحول شگرف را در خود داشته باشد. باید همه ما سعی کنیم که از تهدیدهای موجود به فرصت های آرامش بخش برسیم. بهار 95 برای هر ایرانی می تواند یک تولد دوباره و انرژی مثبت آسمانی را در خود احساس کند. همراه خانه تکانی مادی، سعی کنیم که قلب خود را از هرگونه کینه و کدورتی دور کنیم. 

سخن پایانی این که شاید شما حق داشته باشید که برای مشکلات زندگی خانوادگی و شغلی خویش، فشارهای عصبی و روانی بسیاری را تحمل کرده باشید. می دانم بعضی از آن ها که قلبی پر از درد دارند، در ظاهر با لبخندها و نشاط بسیار سعی کرده اند که درون و بیرون خود را به شکل شگفت انگیزی متفاوت نشان دهند. نگران نبوده و سعی کنید که آینده را از همین نوروز 95 و تولد بهار، با هوشمندی و تفکر خلاق به عینیت برسانید.تاريخ : جمعه 28 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 صدای پای بهار، خواب و خیال خزان را بر می آشوبد و بوی بیداری و حرکت بهار، عالم را فرا می گیرد. نسيم از خواب بر می خيزد. خاک، تکان می خورد و آزادی جان تازه ای می گیرد. نبض باغچه می تپد و درختان به تولدی دوباره فرا خوانده می شوند. زمین، بار سنگین خویش را وا می نهد و آسمان، خورشید درخشانش را ارزانی زمین می کند و بهار می آید.
 
آغاز بهار، برای ما ایرانیان فقط آغاز سال نیست. این آغاز در گذر زمان مفهومی‌ فراتر یافته است. نوروز ما فقط روز اول بهار نیست. روز سرور و شادمانی، روز دید و بازدیدها و نو کردن‌ها و خانه تکانی از زمستان گذشته نیز است. در سرزمین ما ایران، از دیرباز و تا تاریخ به یاد دارد، همزمان با بهار، از دگرگونی طبیعت استقبال شده است. پیشینیان ما با جشن نوروز، نخستین روز بهار را به یکی از ماندگارترین سنت‌های تاریخی قرون و اعصار تبدیل کرده‌اند و هر ساله در این روز، زندگی خود را نیز نو کرده، امید و آرزوی تغییر و نوشدن در گذران اجتماعی خود را در سیمای بهار زنده نگاه داشته‌اند.
 
هفت سین، هفت شین یا هفت چین؟!
برخى از پژوهشگران، ریشه ی تاریخى این جشن را به جمشید پیشدادى نسبت مى دهند و نوروز را نوروز جمشیدى مى خوانند. این گروه معتقدند كه جمشید شاه پس از یك سلسله اصلاحات اجتماعى بر تخت زرین نشست و فاصله بین دماوند تا بابل را در یك روز پیمود و آن روز (روز هرمزد) از فروردین ماه بود. چون مردم این شگفتى از وى بدیدند جشن گرفتند و آن روز را نوروز خواندند. 
همچنین در بسیاری از منابع تاریخی آمده است که سفره هفت سین نخست «سفره هفت شین» بوده و بعدها به این نام تغییر یافته است. برخی دیگر به وجود «هفت چین» در ایران پیش از اسلام اعتقاد دارند. در زمان هخامنشیان در نوروز به روی هفت ظرف چینی غذا می گذاشتند که به آن هفت چین یا هفت چیدنی می گفتند.
 
راز و رمز عدد هفت
 در تقدس عدد هفت و نماد این شماره بر سر سفره هفت سین سخن بسیار است حضور اسرار آمیز این عدد در قبل و بعد از اسلام در فرهنگ ایران و حتی غیر ایران جلوه ای خاص دارد. عدد هفت در زبان باستانی به معنی امرداد است. امرداد معنای جاو دانگی و بی مرگی داشت و از آنجائی که این عدد معنای زیبای زندگی و جاودانگی را می‌داد هفت واژه را به نشانه آن گزینه کرده و بر خوان نوروزی می‌چینند. و همچنین به روایتِی هفت سین، نشانه هفت دانه گیاهی است که می‌توان با آن سبزه نوروز را تهیه کرد: جو، ماش، عدس، ارزن، لوبیا، نخود و گندم. نقل است که در ایران باستان، مردم از هر هفت دانه، سبزه می پروراندند (هفت روز قبل از نوروز) و ظروف آنرا بر سر در خانه های خود می‌گذاشتند و هر کدام بیشتر و بهتر سبز می‌شد، نشانه پر ثمری آن محصول برای کاشت در آن سال بود.
 
در فرهنگ اسلامی از هفت طبقه آسمان و هفت مرحله سلوک عرفا، ایام هفته و هفت طواف دور خانه خدا گرفته تا هفت عضو بر زمین نهاده به هنگام نماز و هفت گاو چاق و هفت گاو لاغر که هفت سال فراوانی و هفت سال خشکی را خبر دادند که همه موارد فوق نشان از راز و رمز این عدد دارد.
 
ماهی قرمز ریشه ای در هفت سین ندارد
متاسفانه، سالهاست که تماشاگر دخل و تصرف‌های نادرست و بی‌معنا یا به نوعی تحریف این سنت باستانی بوده و هستیم. شاید اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رها می کردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد .در همین اندیشه، کوشیده ایم با راز گشایی کوتاه از معانی هفت سین نوروزی، حقیقت آن را یاد‌ آور شویم.
 
آنچه که در این سفره قرار می‌گیرد، باید دارای پنج ویژگی زیر باشد:
1-اسم آن ها فارسی باشد. 
2-با حرف سین شروع شوند. 
3-دارای ریشه ی گیاهی باشند. 
4-خوراکی باشند. 
5-نام آنها از واژه‌های ترکیبی (مانند سیرترشی) ساخته نشده باشند.
نمادهای هفت سین 
 
سیر: برای گندزدایی و پاکیزگی است. 
سبزی یا سبزه:موجب فراوانی و برکت در سال نو می شود. 
سیب: فرشته زن، نماد باروری و پرستاری است. 
سنجد: نمادی از زایش و تولد و بالندگی و برکت است. 
سرکه: نمادی برای گندزدایی و تمیزی است. 
سمنو: نماد خوبی برای زایش گیاهی و بارور شدن گیاهان است. 
سماق: فرشته بهمن نماد باران و روزی است . 
 
اما غير از اين گياهان و ميوه هاى سفره نشين، این سفره اجزاى ديگرى هم داشته است، ايرانيان به هنگام چيدن سفره هفت سين اولين و مهمترين موردي را که بر سفره قرار مي دهند، قرآن کريم است. ايرانيان مسلمان به نشانه توکل و توسل به خداوند متعال در آغاز سال و درخواست بهترين ها از خالق خويش قرآن را در بهترين جاي سفره قرار داده و پس از آن اجزاي ديگر را مي چينند .
 
تخم مرغ:  نماد زايش و آفرينش و نشانه اى از نطفه و نژاد است.
آينه: نماد روشنايى است و حتماً بايد در بالاى سفره جاى بگيرد.
آب: نشانه برکت و پاکي در زندگى است .
گل به نیت باروری و شادابی بر سر سفره هفت سین گذاشته می شود.
 
شمع روشن به نیت روشنایی و طول عمر اعضای خانواده است، به همین دلیل اعتقاد بر این بوده که شمع هفت سین را نباید خاموش کرد و در صورت لزوم این کار باید با برگ سبز یا نقل و نبات انجام شود. میوه، آجیل و یک تکه نان یا مقداری برنج هم نشان از پر برکت بودن سفره دارد. اسپند هم گیاهی مقدس محسوب شده و نمادی از بوی خوش است.
 
دکتر حسن اکبری متخصص آسیب شناسی و مدرس طب اسلامی ایرانی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص هفت سین اظهار داشت: هفت سین نمادهای فرهنگی و ملی ما ایرانیان می باشد. سنجد یک داروی گیاهی پیشگیری کننده از پوکی استخوان است، مصرف روزی یک قاشق سنجد که به طور کامل با پوست و هسته پودر شده است در زمینه پوکی استخوان موثر است. 
 
وی ادامه داد: سیب میوه ای مفید برای سلامتی و قلب است خوردن این میوه خوش آب و رنگ و حتی بوییدن آن خواص درمانی متعددی را به همراه دارد که یکی از مفید‌ترین آن‌ها تاثیرات درمانی سیب در حوزه پوست و بهداشت آن است. همچنین خاصیت ضد افسردگی دارد و یک داروی پیشگیری کننده از سرطان هم به شمار می آید.
 
 دکتر اکبری متخصص طب اسلامی ایرانی درباره سمنو بیان کرد: سمنو را باید از جوانه گندم و در ظروف مسی درست کرد چون مس باعث بهبود عملکرد سلول ها می شود در حالی که ظروف آلومینیمی آلزایمر آور است. به علاوه  سمنو یک داروی جوان ساز محسوب می شود و در جلوگیری از عفونت بسیار حائز اهمیت است.
 
وی در خصوص سیر و سرکه تصریح کرد: سیر بهترین پاک کننده بدن است چون مواد آنتی اکسیدان آن باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد می شوند. این گیاه ضد سرطان و ضد روماتیسم است و برای تقویت سیستم ایمنی بدن ضرورت دارد. همچنین سرکه یک داروی بی همتا است که اگر فردی آن را با نمک مخلوط کرده و در پایان غذا میل کند کمتر به بیماری مبتلا می شود و نیز سرکه میکروب های روده را از بین می برد و موجب تعادل مزاج در افراد می گردد.
 
دکتر اکبری در خصوص سماق، سبزه و سکه افزود: سماق علاوه بر خواص ارزشمند غذایی خود که برای بیماران دیابتی دارد، دارویی طبیعی و بسیار موثر در درمان برخی اختلالات دستگاه گوارشی بدن به ویژه مسائل مربوط به هضم مواد غذایی و عملکرد روده است. این دانه‌های قرمز رنگ برای درمان اختلالات روده‌ای، از بین بردن حالت تهوع و همین‌طور افزایش اشتها بسیار تاثیرگذار است. سماق به تعادل مزاج صفرا کمک می کند و در فصل بهار برای کسانی که گرم مزاج می باشند بسیار مفید است و باعث دور شدن رخوت و کرختی از بدن می شود. سبزه نشانه ی کشاورزی، استقلال و هویت ما است و سکه هم به عنوان نماد اقتصادی مطرح می شود.
 
این مدرس و آسیب شناس طب اسلامی ایرانی در پایان خاطر نشان کرد: هفت سین برای ما نماد می باشد و باید از آنها درس زندگی بگیریم. ممکن است، افرادی هفت سین بزرگی درست کنند اما اهل کار،کشاورزی و تولید نباشند این درست نیست، بهتر است مردم هفت سین های کوچک بچینند که گندمی هدر نرود و کلاً اسراف صورت نگیرد. ما باید تلاش کنیم تا کشور عزیزمان در دنیای امروز نمونه ای از یک کشور توسعه یافته باشد.
 
در استقبال از سال جدید بیایید باهم به صندوقخانه دلمان برویم و آن را برای سال نو گردگیری کنیم و اگرآنجا چیزهائی یافتیم که به دردمان نمی خورد چه بهتر که آنها را بدور بیاندازیم و منتظر ورود افراد و اشیائی نو باشیم. برای چیزهای تازه جا باز کنیم. شاید بعضی خاطره ها را دوست داشته باشیم پس آنها را گردگیری کرده سر جایش می گذاریم ولی خاطرات بد ممکن است آینده مان را هم آلوده کنند پس باید آنها را دور بریزیم. درسال نو کینه و خشم و نفرت را کنار بگذاریم تا ذهن، روح و قلبمان را فاسد نکنند و بجای آن دوستی، مهر و محبت را جایگزین کنیم و گذشته را رها کنیم.


تاريخ : جمعه 28 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

می‌توان سیستم عامل اندروید را یکی از محبوب‌ترین و توسعه یافته‌ترین پلتفرم‌های موجود به شمار آورد. این سیستم عامل عناوین برتر یاد شده را تاحدی مدیون سرعت رشد و توسعه‌ی خود است! شرکت گوگل که دیگر زیر مجموعه‌ی شرکت آلفابت شده، در چند مدت اخیر با جدیت فراوانی ویژگی‌های کاربردی و هوشمندانه‌ی جدیدی را به اندروید افزوده و به طور مستمر به دنبال ایجاد نوآوری بوده است. البته به دلیل منبع باز بودن این سیستم عامل، نقش شرکت‌های سازنده‌ی اصلی (OEM) مانند سامسونگ و ال‌جی را هم در محبوبیت اندروید نمی‌توان نادیده گرفت. کار بسیار سختی است که شرکت گوگل مانع تنزل محبوبیت اندروید شود و برای جلوگیری از آن، نوآوری‌ها و خلاقیت‌های بسیاری نیاز است.

با بخش دوم و پایانی سری مقاله‌ی معرفی ۲۵ ترفند مفید موجود در نسخه‌های جدید سیستم عامل اندروید همراه باشید، تا در استفاده از این سیستم عامل حرفه‌ای‌تر شوید.

۱۳- استفاده از حالت ذخیره‌ی انرژی

 

همه‌ی گوشی‌های هوشمند اندرویدی دارای نوعی از حالت صرفه جویی در مصرف انرژی هستند که برخی از آن‌ها حتی از چندین روش برای این کار بهره‌مند هستند. به عنوان مثال گوشی‌های هوشمند سامسونگ دارای ۲ روش مختلف تحت عناوین regular power saving و Ultra Power Saver برای ذخیره‌ی انرژی هستند که روش اول روشنایی نمایشگر و عملکرد پردازنده را بسته به میزان باقی مانده‌ی شارژ گوشی کاهش داده و روش دوم هم علاوه‌بر موارد یاد شده، فقط اجازه‌ی اجرا شدن تعداد اندکی از نرم‌افزارهای ضروری را به کاربر می‌دهد. بیش‌تر دستگاه‌های اندرویدی دارای حالت ابتدایی ذخیره‌ی انرژی (power saving) که به طور خودکار هنگام رسیدن درصد شارژ باتری به میزان مشخص فعال می‌شود، هستند. برای مشاهده‌ی تنظیمات باتری دستگاه، باید به مسیری مانند Settings→ Battery مراجعه کنید.

۱۴- فعال کردن System UI Tuner

اگر دارنده‌ی گوشی‌های هوشمند جدید نکسوس یا موتورولا که دارای اندروید 6 خالص است هستید، می‌توانید به قابلیت جالبی به نام System UI Tuner دسترسی داشته باشید. این ویژگی فعلا آزمایشی بوده و از دید کاربران عادی پنهان است! با استفاده از این ابزار می‌توانید تغییراتی در رابط کاربری نوار گزارش (Status bar) و تنظیمات سریع (Quick settings) اعمال کنید. برای فعال کردن این قابلیت بایستی آیکون چرخ دنده (Settings) موجود در نوار اعلانیه را برای چند ثانیه لمس کنید تا منویی با عنوان System UI Tuner در مسیر Settings→ System ایجاد شود.

با استفاده از منوی جدید یاد شده قادر به فعال و غیرفعال کردن نمایش عناصر مخفی مانند آنتن دهی (Cellular Data)، ساعت (Clock)، زنگ هشدار (Alarm) و موارد بسیار دیگر در نوار گزارش خواهید بود. همچنین، می‌توانید نمایش درصد باتری در کنار آیکون نشانگر باتری را فعال کرده و حتی آیکون‌های موجود در بخش تنظیمات سریع را باز آرایی کنید. برخی از موارد یاد شده در رابط کاربری ویژه‌ی OEMها مانند TouchWiz سامسونگ وجود داشتند اما اندروید خالص برای بار اول از چنین ویژگی‌هایی پشتیبانی می‌کند.

۱۵- مدیریت نرم‌افزارهای پیش‌فرض

هنگام باز کردن فایل‌های مختلف، سیستم عامل اندروید بلافاصله از کاربر می‌خواهد تا یکی از نرم‌افزارهای موجود را به عنوان پیش‌فرض انتخاب کند. اگر آن را برای همیشه به عنوان پیش‌فرض انتخاب کنید در مراجعه‌ی بعدی درخواستی از شما نخواهد شد. همچنین ممکن است که قصد تغییر همیشگی نرم‌افزار پیش‌فرض مورد نظر را داشته باشید. برخی از گوشی‌های هوشمند مانند سامسونگ دارای منوی تنظیمات اختصاصی برای نرم‌افزارهای پیش‌فرض (default apps) هستند. برای خارج کردن یک نرم‌افزار از حالت پیش‌فرض، ابتدا به منوی Apps موجود در تنظیمات اندروید مراجعه کرده و پس از لمس نرم‌افزار مورد نظر، در پایین صفحه‌ی جاری بر روی دکمه‌ی clear default ضربه بزنید. با انجام این کار در صورت بازکردن فایلی خاص، پنجره‌ی مربوط به انتخاب نرم‌افزار پیش‌فرض دوباره نمایان خواهد شد.

۱۶- فعال کردن گزینه‌های ویژه‌ی توسعه دهنده

 

شرکت گوگل برخی از ابزارهای بسیار پیشرفته را در منوی ویژه‌ای تحت عنوان Developer Options مخفی کرده است. پس از فعال کردن این منو، می‌توانید به تنظیماتی مانند سرعت پویانمایی (animation speed) اجزای رابط کاربری، USB debugging ،app standby و گزینه‌های فراوان دیگر دسترسی پیدا کنید. برای فعال کردن گزینه‌های توسعه دهنده، ابتدا به منوی About phone واقع در پایین لیست تنظیمات سیستم عامل مراجعه کرده و شماره ساخت (build number) گوشی هوشمند خود را بیابید. سپس بعد از ۷ مرتبه ضربه زدن بر روی آن، پیامی مبتنی‌بر این که شما یک توسعه دهنده هستید دریافت خواهید کرد. هم‌اکنون باید منوی یاد شده در بخش پایین تنظیمات سیستم ظاهر شده باشد.

۱۷- فعال کردن حالت مهمان در دستگاه‌های به اشتراک گذاشته شده

در صورتی که قصد قرض دادن گوشی هوشمند خود را داشته و قابلیت سنجاق کردن صفحه هم برای شما بسیار محدود کننده است، می‌توانید از حالت مهمان (Guest mode) استفاده کنید. همه‌ی دستگاه‌های دارای اندروید خالص و بیش‌تر گوشی‌های هوشمند شرکت‌های سازنده‌ی اصلی (سامسونگ و ال‌جی) دارای اندروید 5.0 به بالا، از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند. برای جابه‌جایی به حساب کاربری مهمان، بر روی آیکون پروفایل واقع در گوشه‌ی سمت راست بالایی سایه‌بان اعلانیه (notification shade) ضربه زده و پروفایل Guest را برگزینید.

تمامی داده‌های شخصی، حساب‌های کاربری و نرم‌افزارها، از دید حساب کاربری مهمان پنهان خواهد شد. منویی تحت عنوان Users در بخش تنظیمات اندروید وجود دارد که از طریق آن می‌توانید دسترسی‌ها و محدودیت‌های مختلفی برای کاربر میهمان ایجاد کنید.

۱۸- استفاده از  Doze mode و App Standby

گوگل با انتشار اندروید 6، دو قابلیت جدید به نام‌های Doze mode و App Standby را برای صرفه‌جویی در مصرف باتری معرفی کرد. در حالت Doze ، گوشی هوشمندی که برای مدتی بلااستفاده مانده به خواب رفته و چُرت عمیقی می‌زند! حالت یاد شده از فعالیت نرم‌افزارها در هنگام بی‌کار بودن دستگاه جلوگیری می‌کند. ویژگی App Standby هم، نرم‌افزارهایی را که برای مدت طولانی و اخیرا مورد استفاده قرار نگرفته، بلاک کرده و از اجرای آن در پس‌زمینه‌ی سیستم جلوگیری می‌کند. دو قابلیت یاد شده به صورت خودکار عمل می‌کنند اما می‌توانید تنظیمات مورد نظر خود را برای هر دو ویژگی اعمال کنید.

تنظیمات حالت دُز در بیش‌تر دستگاه‌ها از مسیر Settings→ Battery→ Battery optimization قابل دسترسی است. با استفاده از این بخش، می‌توانید برخی از نرم‌افزارها را از چرت زدن معاف کنید که هنگام عدم کارکرد صحیح نرم‌افزار مورد نظر در حالت دز، مفید خواهد بود. برای دستیابی به App Standby هم باید به انتهای منوی developer options مراجعه کنید. در این بخش، لیست همه‌ی نرم‌افزارهای موجود در دستگاه قابل مشاهده است که می‌توان با ضربه زدن بر روی هر یک از آن‌ها، بین حالت فعال (active) و غیرفعال (inactive) جابه‌جا شد. اگر نرم‌افزاری را غیرفعال کنید، هنگام اجرا کردن آن، دوباره به صورت خودکار فعال خواهد شد.

۱۹- به اشتراک‌گذاری صفحه‌ی نمایش

اگر تلویزیون اندرویدی یا کروم‌کست ۳۵ دلاری در اختیار دارید می‌توانید به جز استریم ویدیو، برای به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش گوشی هوشمند با تلویزیون هم از آن استفاده کنید. این قابلیت که در تلویزیون‌ها با نام منعکس کردن صفحه (Screen mirroring) در دسترس است، می‌تواند کل محتویات نمایشگر گوشی هوشمند اندرویدی را در تلویزیون منعکس کند. در دستگاه‌های دارای اندروید خالص و برخی از گوشی‌ها، آیکونی تحت عنوان Cast در بخش تنظیمات سریع (Quick Settings) وجود دارد. برای استفاده از این قابلیت، باید بر روی آن ضربه زده و دستگاه خروجی مورد نظر را برای انعکاس دادن محتویات صفحه انتخاب کنید. در دستگاه‌های دیگر اندرویدی که فاقد آیکون یاد شده هستند، می‌توانید با دانلود نرم‌افزار Chromecast از ویژگی Screen casting داخلی آن بهره‌مند شوید.

۲۰- شناسایی نرم‌افزاری که اعلانیه داده است

سیستم اعلانیه‌ی اندروید عملکرد بسیار خوبی دارد اما گاهی اوقات نمی‌توان به نرم‌افزاری که اعلانیه داده پی برد. به احتمال زیاد شما هم با چنین اعلانیه‌های مرموزی روبه‌رو شده‌اید! برای پی بردن به این مورد، فقط باید اعلانیه‌ی مورد نظر را به مدت چند ثانیه لمس کنید.

برای دسترسی به تنظیمات اعلانیه‌ی نرم‌افزار مربوطه بر روی آیکون i (سرنام کلمه‌ی info) ضربه زده و برای غیرفعال کردن آن هم باید گزینه‌ی disable را لمس کنید.

۲۱- مدیریت نرم‌افزارها در پلی استور مبتنی‌بر وب

همه‌ی دستگاه‌های اندرویدی دارای اَپ فروشگاه نرم‌افزاری گوگل هستند اما شرکت گوگل نسخه‌ی مبتنی‌بر وب Play Store را هم در اختیار کاربران گذاشته است. استفاده از نسخه‌ی تحت وب پلی استور ساده‌تر است! این نسخه از تمامی قابلیت‌های مشابه اندرویدی خود بهره‌مند بوده و عملکرد سریع‌تری نسبت به آن دارد. با نسخه‌ی تحت وب پلی استور می‌توان اقدام به خریداری نرم‌افزار و بازی کرده و به صورت همزمان، چندین نرم‌افزار را در کسری از ثانیه نصب کرد. اگر از یک حساب کاربری در چندین دستگاه اندرویدی استفاده می‌کنید، می‌توانید مقصد نصب نرم‌افزار را هم از طریق نسخه‌ی تحت وب پلی استور انتخاب کنید.

۲۲- تنظیم سرعت پویانمایی

سیستم عامل اندروید لالی‌پاپ و نسخه‌های بروزتر آن، شامل تعداد فراوانی از پویانمایی‌های جالب هستند که هنگام لمس و جابه‌جایی در بخش‌های مختلف رابط کاربری قابل مشاهده هستند. در صورتی که با وجود چنین پویانمایی‌هایی مشکل دارید یا از کندی و تندی آن ناراضی هستید، می‌توانید با مراجعه به منوی Developer Options، سرعت آن‌ها را تغییر داده یا به طور کلی آن را خاموش (Off) کنید. برای این کار باید مقدار هر یک از موارد Window animation scale، transition animation scale و animator duration scale را بر روی گزینه‌ی مورد نظر قرار دهید. موارد یاد شده به طور پیش‌فرض بر روی سرعت 1x تنظیم شده‌اند اما شما می‌توانید با کم کردن میزان آن، از یک رابط کاربری سریع‌تر بهره‌مند شوید. اگر گزینه‌ی Off را برگزینید، جابه‌جایی در رابط کاربری به صورت انفجاری خواهد بود!

۲۳- بهره‌مندی از قابلیت محافظت از بازنشانی تنظیمات کارخانه‌ای

ویژگی بسیار سودمند محافظت از بازنشانی تنظیمات کارخانه‌ای (factory reset protection) در نسخه‌ی 5.1 اندروید به این سیستم عامل افزوده شد. این ویژگی هنگام به سرقت رفتن دستگاه اندرویدی کاربرد داشته و سارق به هیچ عنوان نمی‌تواند بدون داشتن اولین رمز عبور حساب کاربری گوگل، دستگاه را ریست کرده و وارد آن شود (Log in). فعال بودن این ویژگی هنگام خرید و فروش گوشی مشکل ایجاد کرده و قبل از آن باید غیرفعال شده باشد.

محافظت از حالت بازگشت به تنظیمات کارخانه در نسخه‌های 5.1 و بالاتر اندروید در صورت فعال بودن صفحه‌ی قفل ایمن، به طور خودکار عمل می‌کند. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، کم‌تر از ۲۴ ساعت بعد از تغییر رمز عبور گوگل گوشی را ریست نکنید. همچنین باید قفل ضد سرقت (anti-theft) را به مدت ۷۲ ساعت غیرفعال کنید. برای غیرفعال کردن قابلیت یاد شده، فقط باید صفحه‌ی قفل را غیرفعال کرده و OEM unlock را از منوی Developer Options روشن کنید. همچنین می‌توانید حساب کاربری گوگل موجود در منوی Accounts را به طور دستی پاک کنید که انجام این کار هم باعث ریست شدن گوشی خواهد شد.

۲۴- سایدلود کردن ایمن نرم‌افزارها

پلی استور گوگل دارای تعداد فراوانی از نرم‌افزارهای مفید بوده که همه‌ی آن‌ها از زیر ذره‌بین امنیتی گوگل عبور کرده‌اند. اما در صورتی که نیازمند منابع دیگری برای نصب نرم‌افزار هستید، می‌توانید از روش و منابع امنی که در ادامه معرفی خواهیم کرد استفاده کنید. اما ابتدا باید به منوی security مراجعه کرده و گزینه‌ی Unknown sources را که اجازه‌ی نصب دستی نرم‌افزارهای اندرویدی (APK) خارج از گوگل را امکان‌پذیر می‌کند، فعال کنید. از منابع محبوب دریافت فایل‌های APK می‌توان به F-Droid ،amazon Appstore و APK Mirror اشاره کرد. فروشگاه نرم‌افزاری آمازون تعداد محدودی از نرم‌افزارهای پولی را به صورت رایگان ارائه داده و اِف‌دروید هم منبع نرم‌افزارهای رایگان و منبع باز است. وبسایت APK Mirror هم، فایل‌های APK را دوباره میزبانی کرده و با استفاده از آن می‌توان به نسخه‌های قدیمی‌تر نرم‌افزارها دسترسی پیدا کرد.

۲۵- ذخیره‌ی نقشه‌های آفلاین در نرم‌افزار Google maps

 

نرم‌افزار Google maps از ذخیره‌ی آفلاین نقشه‌ها پشتیبانی می‌کند. این ویژگی اخیرا به منظور قدرتمندتر کردن نقشه‌ی گوگل توسعه داده شده است اما استفاده از آن چندان ساده نیست. ابتدا نقشه‌ی مکان مورد نظر خود را بیابید و سپس بر روی نوار جستجوی واقع در بالای صفحه ضربه بزنید. حال کی‌برد را بسته و صفحه را به انتهای لیست عبارات جاری پیمایش کنید تا گزینه‌ی مربوط به دانلود را مشاهده کنید.

نرم‌افزار گوگل مپ یک طرح کلی از نقشه‌ی منطقه‌ای را که قصد دانلود آن را دارید همراه با حجم فایل دانلودی به شما نشان خواهد داد. داده‌های آفلاین شامل خیابان‌ها، نقاط اصلی مورد علاقه‌ی کاربر بوده و می‌توان به صورت ناوبری مرحله‌ای از آن استفاده کرد.

حال باید کاربر حرفه‌ای اندروید شده باشید! موارد یاد شده فقط بخش کوچکی از ترفندها و گزینه‌های مخفی موجود در سیستم عامل اندروید بودند. همچنین دستگاه‌های مختلف هم تفاوت زیادی با همدیگر دارند؛ پس دست از کنجکاوی کردن برندارید و به کشف موارد پنهان دیگر بپردازید. در آخر، لطفا نتیجه‌ی اکتشافات خود را در بخش دیدگاه‌های سایت به اشتراک بگذارید!تاريخ : جمعه 28 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کاربران سیستم عامل اندروید در سراسر این کره‌ی خاکی گسترده شده‌اند. این سیستم عامل محبوبیت زیاد خود را تاحدی مدیون سرعت رشد و توسعه‌ی بالای آن در طول سال‌های اخیر است. شرکت گوگل در این مدت ویژگی‌های کاربردی و هوشمندانه‌ی جدیدی را به اندروید افزوده و مدام درحال پیشرفت دادن آن‌ها است. از طرف دیگر، به دلیل منبع باز بودن این سیستم عامل، شرکت‌های سازنده‌ی اصلی (OEM) مانند سامسونگ و ال‌جی، قادر به افزودن ویژگی‌ها و توسعه‌ی بیش‌تر اندروید هستند. کار بسیار سختی است که شرکت گوگل مانع تنزل محبوبیت اندروید شود و برای جلوگیری از آن، نوآوری‌ها و خلاقیت‌های بسیاری نیاز است.

با معرفی ۲۵ ترفند مفید موجود در نسخه‌های جدید سیستم عامل اندروید در دو بخش جداگانه از این مقاله، قصد داریم تا استفاده از این سیستم عامل را کاربردی‌تر کنیم.

۱- پیکربندی صفحه‌ی قفل ایمن

 

هر یک از گوشی‌های هوشمند اندرویدی دارای صفحه‌ی قفل منحصر به فرد خود هستند. بیش‌تر این گوشی‌ها در هنگام راه‌اندازی اولیه پس از خرید، کاربر را مجبور به تعیین صفحه‌ی قفل مورد نظر می‌کنند. صفحه‌های قفل با پین کد ۴ رقمی، الگو و رمز عبور، موارد پیش‌فرض و یکسان در تمامی گوشی‌های هوشمند اندرویدی هستند. همچنین می‌توان به استفاده از اثر انگشت برای قفل گشایی تلفن و روش‌های منحصر به فرد دیگری مانند ناک کد (Knock Code) اختصاصی شرکت ال‌جی در برخی از دستگاه‌های اندرویدی جدید هم اشاره کرد. به منظور پیکربندی صفحه‌ی قفل گوشی هوشمند، به بخش تنظیمات (Settings) دستگاه مراجعه کرده و گزینه‌ی Security را لمس کنید. برخی از دستگاه‌های اندرویدی دارای منوی جداگانه‌ای برای تنظیمات مربوط به صفحه‌ی قفل (lock screen) هستند.

برای استفاده از قابلیت‌هایی مانند اندروید پِی (Android Pay) و محفاظت از بازنشانی تنظیمات اولیه‌ی دستگاه (factory reset protection)، نیازمند فعال بودن صفحه‌ی قفل ایمن خواهید بود.

۲- حذف و غیرفعال کردن نرم‌افزارهای از پیش نصب شده

بسیاری از گوشی‌های هوشمند اندرویدی همراه با نرم‌افزارهای از پیش نصب شده یا به اصطلاح فرنگی بلوُت‌وِر (bloatware) عرضه می‌شوند که به احتمال زیاد به وجود برخی از آن‌ها هیچ نیازی نخواهید داشت. خوشبختانه با توسعه‌ی هرچه بیش‌تر اندروید، هم‌اکنون می‌توانید بلوت‌ورها را هم مدیریت کنید. برخی از نرم‌افزارهای از پیش نصب شده که مستقل از سیستم عامل عمل کرده و بخشی از سیستم ایمِیج (system image) نیستند، به طور عادی از طریق پلی استور (Play Store) گوگل و منوی تنظیمات نرم‌افزار (Apps) قابل آن‌اینستال (Uninstall) شدن هستند. در صورتی که نرم‌افزار مورد نظر بخشی از سیستم ایمیج باشد، فقط می‌توانید با مراجعه به منوی Apps موجود در بخش Settings دستگاه، نرم‌افزار را از لیست جاری یافته و غیرفعال کنید. برای این کار پس از لمس نرم‌افزار مورد نظر، می‌توانید با زدن دکمه‌ی Disable موجود در بالای صفحه، آن را از اَپ دراوِر (App Drawer) حذف کرده و مانع از اجرای آن در پس‌زمینه‌ی سیستم عامل شوید.

۳- فعال کردن حافظه‌ی ذخیره‌سازی Adoptable

یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های جدید اندروید 6.0 مارشمالو، adoptable external storage نامیده می‌شود که حافظه‌ی داخلی دستگاه را با حافظه‌ی جانبی (microSD) ادغام کرده و به صورت یک حافظه‌ی واحد ارائه می‌دهد. این حافظه‌ی ادغام شده، از نصب نرم‌افزار هم پشتیبانی خواهد کرد. برای بهره‌مندی از این قابلیت، نیازمند گوشی هوشمندی هستید که دارای سیستم عامل مارشمالو و شکاف کارت حافظه‌ی جانبی باشد.

 

بلافاصله پس از وارد کردن کارت حافظه‌ی جانبی به شکاف دستگاه هوشمند اندرویدی، دو گزینه‌ی پورتابل (portable) و حافظه‌ی ذخیره‌سازی داخلی (internal storage) در اختیار کاربر قرار داده می‌شود. در صورت انتخاب کارت حافظه به عنوان internal storage، حافظه‌ی جانبی به عنوان بخشی از حافظه‌ی داخلی سیستم پذیرفته شده و داده‌های مهم به صورت خودکار در این حافظه ذخیره خواهند شد؛ با انجام این کار، کل فضای ذخیره‌سازی حافظه‌ی داخلی دستگاه افزایش خواهد یافت. تنها مشکل این قابلیت، فرمت و رمزگذاری شدن کارت حافظه‌ی جانبی است که فقط در دستگاه جاری رمزگشایی و عمل خواهد کرد. برای استفاده‌ی دوباره از کارت حافظه‌ی جانبی خود در دستگاه‌های دیگر، باید تنظیمات آن را به طور کامل بازنشانی (reset) کرده و همه‌ی داده‌های خود را به حافظه‌ی داخلی گوشی هوشمند منتقل کنید.

۴- زیر نظر گرفتن مصرف داده‌ی اینترنتی

 

دریافت داده‌های اینترنتی حجیم دغدغه‌ی مشترک همه‌ی کاربران گوشی‌های هوشمند رایج بوده و بالا بودن نرخ انتقال داده‌ها، سرعت دریافت و ارسال داده‌ها را افزایش می‌دهد. برای این که در آخر ماه از دیدن قبض مصرفی تلفن همراه خود شوکه نشوید، بهتر است گاهی به بخش میزان مصرف داده (data usage) موجود در تنظیمات اندروید مراجعه کنید. این گزینه در برخی از دستگاه‌های اندرویدی، نام دیگری دارد اما همیشه در بخش‌های بالایی بخش تنظیمات سیستم عامل اندروید قرار می‌گیرد. با استفاده از این بخش، می‌توانید زمان مشخصی برای ریست کردن داده‌های مصرفی مشخص کنید، برای میزان مصرف داده‌ی اینترنتی خود آستانه‌ی هشدار تعیین کرده و حتی با اعمال تنظیماتی، کاری کنید که هنگام تجاوز میزان داده‌های مصرفی از حد تعیین شده، مصرف داده‌ی اینترنتی به طور خودکار غیرفعال شود.

۵- فعال کردن قابلیت Do Not Disturb

تنظیمات مربوط به اعلانیه‌ی اندروید، همیشه درحال تغییر بوده است. نه تنها شرکت‌های تولید کننده‌ی دستگاه‌های هوشمند اغلب اصطلاحات و گزینه‌های موجود در اعلانیه را تغییر می‌دهند، بلکه شرکت گوگل هم در بروزرسانی‌های متوالی اخیر اندروید، بخش اعلانیه‌ی سیستم عامل را نونوار کرده است. برای دسترسی به Do Not Disturb که در اغلب دستگاه‌ها با این نام شناخته می‌شود، می‌توانید پس از فشردن دکمه‌ی کنترل حجم صدا از منوی فرعی (pop up) ظاهر شده به این قابلیت دسترسی پیدا کنید (در نسخه‌های قدیمی‌تر از اندروید 6.0)؛ همچنین می‌توانید برای تنظیم کردن آن، به بخش Sound and Notification موجود در بخش تنظیمات سیستم عامل، مراجعه کنید. با استفاده از این قابلیت می‌توانید به مخاطبان خاصی اجازه‌ی تماس داده و از مزاحمت برخی دیگر جلوگیری کنید! هم‌اکنون این ویژگی در اندروید Marshmallow از بخش منوی تنظیمات صدا به بخش تنظیمات سریع (Quick Settings) رفته است و در نوار اعلانیه آیکون مخصوص به خود را دارد. برای دسترسی به تنظیمات سریع، باید بخش اعلانیه را باز کنید.

۶- فعال کردن قفل هوشمند

همان‌طور که گفته شد، فعال بودن صفحه‌ی قفل امن برای حفاظت از داده‌ها در مقابل دسترسی افراد سودجو بسیار مهم است؛ اما از طرف دیگر وارد کردن دائمی رمز عبور در هر بار استفاده از گوشی برای بیش‌تر کاربرها طاقت فرسا است. برای راحتی کار می‌توانید از قابلیت قفل هوشمند (Smart Lock) استفاده کنید.

این ویژگی در بخش امنیتی (security) بیش‌تر دستگاه‌های اندرویدی یافت می‌شود. قفل هوشمند دارای روش‌های امن مختلفی برای دور زدن صفحه‌ی قفل است. کاربران می‌توانند تعیین کنند که گوشی هوشمندشان در مکان‌های ویژه، هنگام متصل بودن به ساعت هوشمند، ارتباط با NFC و هنگام تشخیص چهره‌ی کاربر با استفاده از دوربین جلویی بدون صفحه‌ی قفل امنیتی باشد. حتی می‌توانید قفل هوشمند چندگانه هم داشته باشید؛ به این صورت که به صورت همزمان از چند حالت موجود استفاده کنید.

۷- پشتیبان‌گیری خودکار از تصاویر شخصی

احتمالا چیزی بدتر از آسیب دیدن یا از دست دادن گوشی قبل از پشتیبان‌گیری از تصاویر شخصی نیست! برای جلوگیری از این اتفاق بایستی اقدام به فعال کردن پشتیبان‌گیری خودکار آنلاین در نرم‌افزار Google Photos بکنید. حالت پیش‌فرض کیفیت تصاویر در سطح کیفیت بالا (high quality) و فضای نامحدود قرار دارد. با این که این گزینه تصاویر شما را فشرده می‌کند، اما در عین حال کیفیت آن‌ها به طور شگفت‌انگیزی خوب به نظر می‌رسد. اگر خواستار پشتیبان‌گیری بدون فشردگی و افت کیفیت هستید، می‌توانید فضای ذخیره‌سازی درایو خود را که ۱۵ گیگابایت آن رایگان است، به کار بگیرید.

۸- شروع کار با OK Google

جستجوگر گوگل در قلب همه‌ی گوشی‌های هوشمند اندرویدی قرار داشته و حالا می‌توان فقط با گفتن عبارت “OK Google” در هر زمان و مکانی شروع به جستجو کرد.

این قابلیت در صفحه‌ی خانگی و در ابزار جستجوی سیستم عامل عمل می‌کند اما برای استفاده از آن در هر جای اندروید، باید ابتدا به بخش تنظیمات جستجو و مسیر Voice→ OK Google detection مراجعه کنید. سپس با فعال کردن گزینه‌ی From any screen و گفتن عبارت "اوکی گوگل" به منظور شناساندن صدای خود به گوشی هوشمند، به راحتی می‌توانید از هر عبارت مورد نظر برای به اصطلاح بیدار کردن گوشی هوشمند خود در هر جایی از اندروید اقدام کنید. همچنین برخی از گوشی‌های نکسوس در هنگام خاموش بودن نمایشگر هم از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

۹- بهره‌مندی از ویژگی Google Now on Tap

اگر سیستم عامل دستگاه اندرویدی شما مارشمالو یا نسخه‌های بالاتر آن باشد، می‌توانید از قابلیت هوشمند Google Now on Tap بهره‌مند شوید. شرکت گوگل با معرفی این ویژگی، سعی دارد تا قدرت گوگل ناو را خارج از رابط کاربری جستجو هم به رخ بکشد. اگر در صفحات مختلفی که حاوی عبارت مشهور و خاصی است، دکمه‌ی خانه (Home) را به مدت چند ثانیه لمس کنید، می‌توانید بدون خروج از آن صفحه به اطلاعات مختلفی درباره‌ی آن عبارت دسترسی داشته باشید. ویژگی یاد شده می‌تواند در ایجاد قرار ملاقات، بررسی رستوران یا جستجوی ساده‌ی مبتنی بر وب، شما را یاری کند. برای غیرفعال کردن ویژگی یاد شده باید پس از مراجعه به نرم‌افزار Google و لمس آیکون سه خط افقی (معروف به منوی همبرگری)، مسیر Settings→ Now on Tap را طی کنید. اضافه شدن Google now on tap بزرگ‌ترین گام گوگل برای هوشمندتر کردن سیستم عامل اندروید است. متاسفانه به دلیل عدم دسترسی به گوگل ناو، استفاده از این ویژگی برای کاربران ایرانی غیرممکن است.

۱۰- استفاده از صفحه‌ی خانگی متفاوت

 

اغلب دستگاه‌های اندرویدی دارای رابط کاربری سفارشی که به وسیله‌ی کارخانه‌ی سازنده ایجاد شده (مانند تاچ‌ویز سامسونگ)، هستند. این رابط کاربری شامل صفحه‌ی خانگی هم می‌شود که در اغلب موارد دارای ضعف‌های مختلفی است. صفحه‌ی خانگی یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم عامل است که می‌توان با نصب گزینه‌های جایگزین مانند Nova Launcher یا Action Launcher، استفاده از دستگاه را ساده‌تر از پیش کرد. با نصب نرم‌افزارهای یاد شده می‌توانید اقدام به تغییر آیکون‌ها، تعیین ژست‌های لمسی، سازماندهی نرم‌افزارها، و موارد دیگر بکنید. با مراجعه به بخش Home موجود در تنظیمات اندروید می‌توانید صفحه‌ی خانگی پیش‌فرض را تغییر دهید.

۱۱- سنجاق کردن صفحه

اگر قصد دارید تا گوشی هوشمند خود را برای استفاده از نرم‌افزار یا بازی خاصی در اختیار اشخاص دیگر بگذارید، می‌توانید بدون نگرانی از دسترسی شخص به دیگر بخش‌های گوشی، پس از سنجاق کردن صفحه (screen pinning) آن را در اختیارش بگذارید. برای این کار ابتدا باید از طریق بخش screen pinning موجود در منوی Security، این ویژگی را فعال کنید.

پس از اجرای نرم‌افزار یا بازکردن صفحه‌ی مورد نظر، روی آیکون Overview (مربعی شکل) واقع در گوشه‌ی سمت راست پایین را لمس کرده و انگشت خود را از پایین به سمت بالا بر روی پنجره‌های جاری بکشید تا آیکون سنجاق در گوشه‌ی سمت راست پایین پنجره‌ی مورد نظر ظاهر شود. با لمس این آیکون، صفحه‌ی گوشی با نرم‌افزار مورد نظر قفل شده و فقط آن را نمایش خواهد داد. برای خارج شدن از پنجره‌ی سنجاق شده باید پس از لمس چند ثانیه‌ای و همزمان آیکون‌های Overview و Back (مثلثی شکل) موجود در پایین صفحه، از صفحه‌ی قفل ایمن استفاده کنید.

۱۲- سوایپ در کی‌برد

 

ضربه زدن با انگشت بر روی حروف موجود در کی‌برد، یکی از ورودی‌های مرسوم و ساده‌‌ی صفحه کلید مجازی دستگاه‌های اندرویدی است. اما هم‌اکنون بیش‌تر دستگاه‌ها از ورودی جدیدی به نام سوایپ (کشیدن انگشت) هم بهره‌مند هستند. برای استفاده از این قابلیت باید انگشت خود را به ترتیب بر روی حروف مختلف یک کلمه بکشید. دقت سوایپ در دستگاه‌های مختلف، متفاوت است. همچنین می‌توانید از کی‌برد ساده و محدود شده‌ی گوگل یا کی‌برد پیچیده و قدرتمند SwiftKey هم استفاده کنید.

منتظر بخش دوم ترفندهای کاربردی اندروید باشید تا موارد جالب دیگر را هم شرح دهیم. اما قبل از آن، تجربیات خود را در مورد ترفندهای یاد شده، در بخش نظرات سایت به اشتراک بگذارید.تاريخ : جمعه 28 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458124127225_10.jpg

اجزای سازنده حیات انسان‌ها یعنی دی‌ان‌ای، در آینده نزدیک به مهندسان کمک خواهند کرد تا تراشه‌های مغناطیسی رایانه‌ای سریعتر و ارزانتری بسازند.

 

 محققان دانشگاه بریگهام یانگ قصد دارند از اندازه کوچک دی‌ان‌ای و قابلیت جفت شدن بازها و همچنین توانایی خودمونتاژی آن‌ها استفاده کرده و آن را برای ساخت سازه‌های مقیاس نانو که در دستگاههای الکترونیکی قابل استفاده هستند، هدایت کنند.

 

مشکل موجود این است که دی‌ان‌ای رسانای خوبی برای الکتریسیته نیست، از این رو محققان از دی‌ان‌ای به عنوان چارچوب استفاده کرده و سایر مواد را بر روی آن برای ایجاد ابزارهای الکترونیکی مونتاژ می‌کنند.

 

به گفته محققان، کوچکترین خصیصه بر روی تراشه‌های مورد استفاده کنونی توسط سازندگان دستگاههای الکترونیکی از عرض 14 نانومتر برخوردار بوده و 10 برابر بزرگتر از قطر یک رشته دی‌ان‌ای است. این ویژگی به دی‌ان‌ای اجازه می‌دهد تا در تراشه‌های با مقیاس کوچکتر در آینده نزدیک مورد استفاده قرار بگیرد.

 

این تحقیق در نشست و نمایشگاه سالانه انجمن شیمی آمریکا در سان‌دیگو ارائه شده است.تاريخ : جمعه 28 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458128531268_1.jpg

سازمان فضایی ناسا یک فناوری پیشرفته برای سنجش جهت‌گیری و چرخش زمین طراحی کرده که اطلاعات آن می‌تواند به ارائه پایه‌ای برای ناوبری همه ماموریت‌های فضایی و پژوهش‌های ژئوفیزیک زمین کمک کند.

 

 این فناوری شامل نوع جدیدی از آنتن رادیویی و دستگاههای الکترونیکی است که قابلیت‌های باند پهن را برای روش تداخل خط پایه بسیار طولانی (VLBI) ارائه می‌کند.

 

برای پاسخگویی به تقاضا برای سنجش‌های دقیقتر، شبکه جهانی جدیدی از ایستگاهها موسوم به سیستم‌های رصد جهانی (VGOS) به عنوان جایگزینی برای شبکه قدیمی به اجرا درآمده است.

 

ناسا اخیرا کار نصب یک ایستگاه VGOS را که پروژه مشترک ناسا و رصدخانه نیروی دریایی آمریکا است، در هاوایی به پایان رسانده است.

 

این سازمان دو ایستگاه تکاملی VGOS را در مرکز پرواز فضایی گودارد در مریلند و در رصدخانه هایستک موسسه فناوری ماساچوست اجرایی کرده است. مناطق بیشتری در آینده برای ارائه پوشش یکنواخت‌تر در سراسر جهان افزوده خواهد شد.تاريخ : جمعه 28 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458214532082_119396.png

محققان دانشگاه آکسفورد با استفاده از فناوری موسوم به هک مغز، سرعت روند بازیابی مغز پس از سکته را تا 9 روز کاهش دادند.

 

 در روند درمان آزمایشی، محققان الکترودهای مختلف را به قسمت‌های مختلف سر بیماران متصل کردند، سپس با ارسال سیگنال‌های الکتریکی به سر، همزمان با انجام حرکات بازیابی اندام‌ها یا روش فیزیوتراپی، روند بازیابی مغز و امکان کنترل ‌مجدد اندام‌ها با سرعت بیشتری امکان‌پذیر شد.

 

محققان با استفاده از این تکنیک 12 بیمار دچار عارضه فلج ناشی از سکته را درمان کردند.

 

پژوهشگران برای مشاهده تاثیر روند درمانی هک مغزی از دستگاه MRI استفاده کردند. در این بررسی مشخص شد که قسمت‌های مسئول کنترل حرکات اندام‌ها در بیمارانی که با روش هک مغزی درمان شده ‌بودند بسیار فعال‌تر از بیماران فلج مغزی با روش درمان فیزیوتراپی است.

 

پروفسور هیدی جانسن، متخصص علوم اعصاب شناختی از دانشگاه آکسفورد عنوان کرد: تاثیر این روش درمانی در صورت استفاده مداوم و طولانی مدت بسیار بهتر است.

 

وی در ادامه افزود: تکنیک هک مغزی تنها روش ممکن برای افزایش سرعت بهبود مغز پس از سکته نیست. با استفاده از ایمپلنت‌های مغزی نیز می‌توان روند بازیابی مغز را بهبود بخشید، اما این روش از نظر هزینه و همچنین نیاز به جراحی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.تاريخ : جمعه 28 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458207457251_119393.jpg

سازمان فضایی روسیه پس از مدت‌ها سکوت بالاخره فناوری راکت هسته‌ای قادر به حمل بشر به مریخ در شش هفته را در سال 2018 آزمایش خواهد کرد.

 

 سازمان فضایی روسیه با تعیین زمان آزمایش راکت هسته‌ای باعث شگفتی بسیاری از کارشناسان صنایع فضایی جهان شده است.

 

در حالی سفر شش هفته‌ای به مریخ از سوی کارشناسان روسی مطرح می‌شود که سریع‌ترین زمان ممکن برای رسیدن به مریخ با راکت‌های فعلی حداقل 18 ماه است.

 

کارشناسان صنایع فضایی روسیه معتقدند که پیشرانه‌های سوخت هسته‌ای تقریبا نصف سیستم‌های سوخت شیمیایی وزن دارند، بنابراین برخی از محدودیت‌ها در طراحی برطرف شده و انتظار می‌رود تا سال 2033 امکان سفر سرنشین‌دار به مریخ امکان‌پذیر شود.

 

سازمان فضایی ناسا برای جبران فاصله از رقیبان روسی اعلام کرد که دانشمندان ناسا نیز بر روی موتورهای هسته‌ای تمرکز خواهند کرد.

 

روسیه اولین کشوری بود که موفق به اعزام انسان به مرزهای فضا شد و انتظار می‌رود این کشور با پیشرفت‌های چشمگیر اما پنهان در تکنولوژی فضایی، احتمالا برنده رقابت فرود انسان بر سطح سیاره سرخ باشد.

 

دانشمندان فضایی روسیه معتقدند که زمان بازنشستگی موتورهای راکت سوختی بسیار نزدیک است، چرا که راکت‌های سوختی جامد قابل کنترل نیستند و در صورت روشن شدن تا پایان ذخیره سوختی خاموش نخواهند شد، اما موتورهای هسته‌ای از هر نظر قابل کنترل هستند و مانورپذیری بهتری را برای سفینه‌های فضایی آینده به ارمغان خواهند آورد.

 

سرگئی کرینکو، مدیر شرکت روس اتم، عنوان کرد: برای پیشرفت این پروژه تاکنون 274 میلیون ‌دلار هزینه شده است که خوشبختانه پیشرفت‌های چشمگیری بدست آمده است.

 

وی در مورد ناکارآمدی سامانه موشک‌های سوختی فعلی افزود: موشک‌های سوختی قابل اعتماد نیستند و با بهترین نمونه آنها می‌توان تا 18 ماه به مریخ رسید و در کمال ناامیدی امکان بازگشت با آنها میسر نیست.تاريخ : جمعه 28 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
bargh.JPG

مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان در خصوص ربات پرنده بازرس گفت: این ربات یک ربات پرنده امدادگر و بازرس است که می‌تواند درحوزه‌های بررسی و عیب‌یابی خطوط توزیع برق به کار گرفته شود و توسط گروهی از مخترعان زنجانی، طراحی و ساخته شده است.

 

هادی مهدوی  عنوان کرد: این ربات توانایی بررسی و شناسایی محیط‌های خطرناک و یا غیرقابل دسترس برای انسان‌ها را دارد و دستگاه‌هایی را که در ارتفاع بالا و یا مکان‌های صعب‌العبور مانند بالای برج‌ها نصب شده‌اند، تعمیر و نگهداری می‌کند.

 

وی افزود: ربات پرنده بازرس موجب کاهش خطرات جانی در بازرسی‌های خطوط توزیع برق شده و در یافتن و شناسایی مصدومان در حوادث طبیعی و غیرطبیعی نیز بسیار کاربرد دارد. این ربات همچنین کاربردهای نظامی دارد و مجهز به سیستم ناوبری هوشمند برای مسیریابی است.

 

این کارشناس ادامه داد: همکاری ربات با انسان برای انجام کارها در شرایط سخت و دشوار از دیگر ویژگی‌های این ربات است که آن را منحصر به فرد می‌کند و دارای قدرت مانور بالا، یعنی تغییر جهت حرکت و تغییر موضع با بالاترین سرعت است و دارای اندازه کوچک و قدرت پرواز بیشتری است.

 

وی در خصوص مزایای اصلی این ربات پرنده، اظهار کرد: از جمله مزایای این ربات پرنده بازرس خطوط برق، امکان پرواز در مناطق مرتفع، امکان ارسال اطلاعات صحیح به اپراتور و دارا بودن سیستم ضبط تصویر را می‌توان نام برد. مهم‌ترین مزیت این ربات با توجه به اینکه ساخت مدارات کنترلی و ناوبری این ربات به صورت کاملا بومی است، امکان هوشمندسازی و تعریف ماموریت‌ها در شرایط مختلف و تعمیر و نگهداری آسان است.

 

وی یادآور شد: امروزه استفاده از ربات‌های پرنده و کوادکوپتر در حال افزایش است و به دلیل امکان نصب دوربین برای فیلم‌برداری و عکس‌برداری از دکل‌ها و تجهیزات خطوط توزیع برق جهت بازرسی و ... می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این ربات پرنده بازرس خطوط برق، می‌تواند تصاویر با کیفیت بالا را توسط فرستنده روی دوربین ضبط و ارسال کند تا بررسی‌های لازم روی آن صورت گیرد.

 

مهدوی در رابطه با توانایی ربات‌هایی با این ساختار تصریح کرد: این ربات توانایی بازرسی ساختار برج، ارزیابی اتصالات پیچ و مهره و بررسی وضعیت کلی دکل و ترانس‌های توزیع اطلاعات موثر برای یک تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده را دارد. به همین خاطر در دهه اخیر تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده است که توانایی‌های این ربات‌ها بیشتر شناسایی شود.

 

این کارشناس با اشاره به قدرت این ربات‌ها در توانایی انجام کارهای مربوط به انسان‌ها، خاطرنشان کرد: ربات‌های پرنده می‌توانند کمک بزرگی برای انسان در موقعیت‌های خطرناک باشند. این وسائل نقلیه بدون سرنشین، با بازوهای کارآمد خود می‌توانند به طور کاملاً خودگردان اشیا را حمل و جابه‌جا و یا در ساختن سازه‌های ساده کمک کنند. تصور کنید بخواهیم عملیاتی در مکانی که امکان رفتن انسان وجود ندارد انجام دهید. ربات پرنده می‌تواند در این راستا کمک کند و پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک این ماشین‌های پرنده بتوانند در همکاری با هم، کاربردهای تازه‌ای از ربات را بیافرینند.تاريخ : جمعه 28 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
مراسم اختتامیه اولین دوره واکنش سریع گردان های تکاوری و دومین دوره تک تیرانداز (اسنایپر) با حضور امیر علی آراسته معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی ارتش صبح روز چهارشنبه 26 اسفندماه در مرکز آموزش تکاور و واکنش سریع شهید شعبان نزاجا برگزار شد و اولین گردان‌های تکاور واکنش سریع نزاجا رسما فارغ التحصیل شدند.
 
در این مراسم نمایش‌های میدانی توسط هنر آموزان دوره واکنش سریع و تک تیرانداز اجرا شد و در ادامه عملیات تازش موتوری و تیراندازی توسط تک تیراندازان یگان واکنش سریع نزاجا برگزار شد. در اولین دوره تکاوران واکنش سریع، حدود 160نفر و حدود 35 نفر نیز در دوره تک تیراندازی حضور داشتند که طی مدت 2 ماه آموزش‌های تخصصی مربوطه را گذراندند.

طبقه بندی تکاوران جمهوری اسلامی ایران
 
نقش تکاوران در جنگ‌ها
 
در دوران جنگ تحمیلی تمام تلاش رزمندگان اسلام در پیکار با متجاوزین عراقی بسیار قابل ستایش بوده و هست. در این میان نیروهای سه‌گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج داوطلبین مردمی از همه برجسته‌تر هستند. این موضوع بدیهی است که برابر ساختار سازمانی هر یک از واحدهای این یگان‌های نظامی مأموریت‌های خاص محوله انجام می‌شده است.
 
یگان‌های تکاور در ساختار ارتش جمهوری اسلامی ایران در دهه 70 میلادی شامل یگان‌های تکاور نیروی زمینی و نیروی دریایی بود. برابر مفاد استراتژی نظامی ملی ایران؛ آرایش نظامی در جنگ با عراق از دالان پرداغ تا دهانه فاو در برابر عراق شامل لشکرهای زره‌ایی پیاده کوهستان، گروه خدمات رزمی هوانیروز، گروه خدمات پشتیبانی رزمی و پایگاه‌های هوایی بوده است. یگان‌های تکاور نیروی زمینی در این آرایش نظامی سازماندهی شده بودند و گروه‌های چندگانه کماندویی نیروی دریایی نیز در آبادان و خرمشهر مستقر شده بودند. 

طبقه بندی تکاوران جمهوری اسلامی ایران
 
یگان‌های تکاور نیروی زمینی ارتش برابر استانداردهای بین‌المللی متشکل از کلاه سبزها، کلاه مشکلی‌ها و کلاه قهوه‌ای‌ها هستند و تفنگداران دریایی ارتش نیز جزء کلاه سبزها به حساب می‌آمدند.
 
برابر استراتژی نظامی ایران نیروی زمینی برجسته‌ترین و قاطع ترین نیروی کشور است که می‌تواند در امتداد همه مرزهای زمینی کشور عمل کند. بدیهی است که استعداد یگان‌های تکاور نیروهای زمینی بسیار بیشتر از نیروی دریایی است.
 
پرسنل یگان‌های تکاور به لحاظ پیچیدگی عملیاتی از دسته‌های مختلف رزمی جمع آوری شده و در یگان‌های نخبه نظامی یا رزمی ساماندهی می‌شود. کمیته تکاور نیروی زمینی و دریایی مسئولیت سازمانی مذکور را عهده دار هستند. فرمان عملیاتی نظام‌های تکاور با سایر واحدها و یگان‌های کلاسیک متفاوت است؛ یگان‌های تکاور زمینی و دریایی توانایی لازم برای هدایت رزمی در دو سطح تاکتیک و استراتژیک را دارا هستند. این یگان‌ها گاه ابزاری برای پیشبرد استراتژی امنیت ملی کشور نیز هستند. کلاه سبزها، هوابردها و رنجرها از یگان‌های تکاور نیروی زمینی در انطباق با شرایط محیطی تاکتیکی مأموریت‌های متنوعی را انجام می‌دهند.

طبقه بندی تکاوران جمهوری اسلامی ایران
 
یگان‌های تکاور عراقی بیشتر به سبک و سیاق ارتش‌های کمونیستی عمل می‌کردند؛ در حالیکه یگان‌های تکاور ارتش ایران شامل زمینی و دریایی برابر استانداردهای بین‌المللی عمل می‌نمودند. یگان‌های تکاور ارتش عراق عمدتا از نیروی زمینی بودند که از آموزش‌های نیروهای ویژه روسی، اسپتسناز و کا اس کا آلمان شرقی برخوردار بودند.
 
یگان‌های تکاور از حداکثر انطباق با محیط نظامی و غیرنظامی با اهداف متفاوت برخور هستند. از عمده مأموریت‌های یگان‌های تکاور انجام عملیات خرابکاری و جنگ ایذایی است. اصولا یگان‌های تکاور پس از جنگ‌های طولانی و پرتجربه ایجاد می‌گردند؛ برای مثال بریتانیا طی جنگ‌های هند و چین و تشکیل نیروهای تکاور S.B.S و S.A.S و تفنگداران خود پرداخت. آمریکا نیز پس از جنگ ویتنام به تشکیل واحدهای نخبه رزمی مانند AIRBORNE پرداختند. فرانسه نیز پس از جنگ‌های خارجی در آفریقا از میان لژیون‌های فرانسوی لشکرهای هوابرد و چتر باز نیروهای کماندوی خود را انتخاب کرد. 
 
یگان‌های تکاور نیروی زمینی ارتش برابر استانداردهای بین‌المللی متشکل از کلاه سبزها، کلاه مشکلی‌ها و کلاه قهوه‌ای‌ها هستند و تفنگداران دریایی ارتش نیز جزء کلاه سبزها به حساب می‌آمدند.
 

کلاه مشکی‌ها

 
این دسته از نیروهای ویژه که به کلاه مشکی‌ها معروف هستند آموزش‌هایی مخصوص جنگ درون شهری، ضد شورش، رهایی گروگان، محافظت از شخصیت ها و مبارزه با تروریسم را می‌آموزند. در نیروهای تکاور جمهوری اسلامی ایران؛ این نیروها عمدتا در کنار تیپ 65 (نوهد)قرار دارند. این دسته از تکاوران در زمره نیروهایی چون DELTA FORCE و GIGN و... قرار داد که در ایران به نام گروه ضربت شناخته می‌شوند. گروهی نیز با همین وی‍ژگی‌ها در نیروی انتظامی ایران خدمت می‌کنند که NOPO نام دارند. 

طبقه بندی تکاوران جمهوری اسلامی ایران
 
کلاه قهوه‌ای‌ها
 
این دسته از تکاوران که به رنجرهای نیروی زمینی نیز شناخته می‌شوند؛ آموزش‌های خاص زندگی در شراط سخت مثل کوهستان‌ها؛ بیابان‌ها و مناطق بد برای زندگی را پشت سر می‌گذارند..چتر بازی؛ جنگ در کوهستان، جنگ در کویر، کویر نوردی، شکار و استفاده پیشرفته از قطب نما از جمله دوره‌های گروه‌های ضربت است. کلاه‌قهوه‌ای‌ها را می‌توان در زمره نیروهایی چون U.S RANGER ARMEY  قرار داد. این نیروها در تمامی نقاط کشور پایگاه دارند که معروف ترین آنها لشکر 23 تکاور واقع در شهرستان رباط کریم و تیپ45 ذوالفقار در شیراز هستند. 

طبقه بندی تکاوران جمهوری اسلامی ایران
 
 
کلاه سبزها
 
قوی‌ترین یگان کماندویی هر کشور را کلاه سبزها تشکیل می‌دهند که که در ایران دو تیپ معروف NOHED وS.B.S  هستند که نوهد در نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران (نزاجا) و اس.بی.اس در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران (نداجا) در حال خدمت هستند. 
 
تیپ 65 نوهد که در رده‌بندی جهانی در زمره 10 نیروی برتر واکنش سریع قرار دارد.

طبقه بندی تکاوران جمهوری اسلامی ایران
 
گل سر سبد نیروهای تکاور ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز تیپ 65 نوهد می‌باشد. کلاه سبزها نیز تمامی آموزش‌هایی که کلاه قهوه‌ای‌ها و کلاه مشکی‌ها دیده‌اند را فرا می‌گیرند. به علاوه آموزش هایی چون فتح ساحل، دفاع از ساحل آبی خاکی، کمین، ضدکمین، چریک، ضدچریک، عملیات روانی، عملیات بی‌صدا، عملیات مرداب و رزم در جنگل را می‌گذرانند. بعد از گذراندن این دوره‌ها؛ کلاه سبزها 9 ماه باید دوره مخصوص نوهد را نیز بگذرانند. 
 
کلاه سبزها در میان خود نیز رده‌بندی دارند. S.B.S.2 که کارشان بیشتر عملیات شناسایی و خرابکاری دریایی را انجام می‌دهند. بعد از این رده  S.B.S.1 قرار دارد که کارشان تخصصی‌تر خواهد شد. S.B.S.1هادوره خروج از زیردریایی و غواصی عمق زیاد و سقوط آزاد را نیز می‌گذرانند.

طبقه بندی تکاوران جمهوری اسلامی ایران
 
نیروهای عملیات ویژه یا S.B.S آن دسته از تکاوران کلاه سبز هستند که دوره مخصوص عملیات ویژه دریایی را گذرانده‌اند (عملیات در هوا، سطح آب و زیر آب). این دوره قبل از انقلاب اسلامی در انگلستان برگزار می‌شد و تکاوران همراه نیروهای S.B.S انگلیسی آموزش می‌دیدند؛ لذا به این اسم شناخته می‌شوند. بعد از انقلاب هم به همت پیشکسوتان آموزش‌دیده در خارج از کشور؛ این دوره در پادگان منجیل برگزار می‌شود. 
 
لزوما هر تفنگدار دریایی تکاور نیست، هر تکاوری هم S.B.S نیست.


تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت گوگل درحال اعمال تغییراتی در روبات وبگرد موبایل یعنی Googlebot است. وظیفه‌ی این روبات جستجو در وب‌سایت‌ها و اضافه کردن صفحات جدید یا بروزرسانی کردن وب‌سایت‌ها و سپس اضافه کردن آن‌ها به دیتابیس بزرگ گوگل است. به واسطه‌ی عملکرد این روبات، کاربران وب‌سایت‌های بروزشده‌ای را در نتایج جستجوی خود دریافت می‌کنند. حال برای اولین بار این روبات وبگرد هویت خود را از آیفون به اندروید تغییر می‌دهد.

تا به حال هویت روبات گوگل آیفون و نسخه‌ی ۸.۳ آی‌اواس بود، زیرا کاربران آیفون در چند سال گذشته تمایل بیشتری به وبگردی داشته‌اند؛ از این‌رو گوگل هویت آیفون را برای روبات خود انتخاب کرده است. اما تا تاریخ ۱۸ آوریل، غول جستجو هویت روبات را به Nexus 5X با اندروید 6.0.1 مارشملو تغییر خواهد داد.

گوگل به طور رسمی دلیل تغییر هویت روبات خود را درک بیشتر آن اعلام کرده و گفته که روبات گوگل از این پس درک بسیاری برای رندرکردن صفحات وب خواهد داشت. دلیل دیگر آن هم درک فناوری HTML5 است که گوگل از چندی پیش در حال کار بر روی این تکنولوژی است. گوگل مدعی شده که ابزاری که روبات آن برای رندر کردن صفحات وب از آن استفاده می‌کند برخلاف سافاری، بیشتر شبیه به مرورگر کروم شده است. شاید دلیل این امر گزارشاتی است که موسسه NetMarketShare اعلام کرده و بر اساس آن میزان وبگردی در کروم ۴۳ درصد و در سافاری ۳۳ درصد است.

شرکت گوگل مدعی شده که ۹۹ درصد از وب‌سایت‌ها هیچ تاثیر منفی از این تغییرات نخواهند داشت و ممکن است تنها برخی از آن‌ها شاهد مشکلات جزئی باشند.تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

هر سال با پیشرفت علم و تکنولوژی، محصولات متنوع زیادی با اهداف مختلف وارد بازار می‌شوند که برخی از آنها با موفقیت زیادی همراه هستند و برخی دیگر نمی‌توانند از عهده‌ی انتظارات برآیند و با شکست روبرو می‌شوند. اما در حالی که تصور می‌کنید میان انبوهی از گجت‌ها گم شده‌اید، پیدا کردن آن چیزی که مطلوب شما است، کار سختی خواهد بود. در ادامه قصد داریم به معرفی قسمت دوم ۵۲ محصول فناورانه‌ای بپردازیم که شاید تا کنون نمی‌دانستید به آنها نیاز دارید. برای مطالعه قسمت اول این مقاله می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

 

۲۷- Olympus PEN E-PL6

به نظر می‌رسد در بین بهترین محصولات فناورانه، بیشترین گزینه‌ها به انواع دوربین اختصاص دارد. در قسمت‌های قبلی دوربین‌هایی از نیکون، فوجی فیلم و پولاروید را به شما معرفی کردیم و این بار نوبت محصولی جذاب و خوش‌قیمت از المپیوس است. دوربین PEN E-PL6 یک نمونه‌ی بدون آینه با قابلیت تعویض لنز است که تنها ۳۰۰ دلار قیمت دارد. این دوربین به یک سنسور ۱۶ مگاپیکسلی عریض، لرزش‌گیر تعبیه شده داخل بدنه و مجموعه‌ای از لنزها مجهز شده است. متاسفانه دوربین المپیوس از ارتباط وای‌فای پشتیبانی نمی‌کند که با توجه به محدوده‌ی قیمتی آن توجیه‌پذیر است.

۲۸- Kinivo BTH260 Headphones

هدفون بی‌سیم BTH260 کمپانی Kinivo یکی از بهترین مدل‌ها در کلاس خود است که تنها ۵۰ دلار قیمت دارد. این هدفون زیبا و جذاب به خوبی روی گوش شما قرار می‌گیرد و صدای خروجی بسیار خوبی دارد. این هدفون برد بسیار خوبی دارد و با زیاد شدن صدا کیفیت آن افت نمی‌کند. در محدوده‌ی هدفون‌های بی‌سیم با قیمت ۵۰ دلار، می‌توان گفت محصول Kinivo در صدر قرار می‌گیرد.

۲۹- LaCie Rugged Thunderbolt SSD External Hard Drive

کاربران مک‌بوک‌های اپل که معمولا در سفر به سر می‌برند به یک اس‌اس‌دی اکسترنال نیاز دارند که از پورت تاندربولت نیز پشتیبانی کند. LaCie محصولی به نام Rugged Thunderbolt SSD تولید کرده که به لطف کابل تاندربولت داخل آن می‌توانید اطلاعات خود را با حداکثر سرعت ممکن انتقال دهید. این حافظه از رمزگذاری ۲۵۶ بیتی پشتیبانی کرده و ضد شوک، ضد آب و ضد گرد و غبار است. اما همه چیز به مشخصات فنی این حافظه‌ی خارجی ختم نمی‌شود و محصول LaCie از یک طراحی جذاب و زیبا بهره می‌برد. اما برای خرید این اس‌اس‌دی باید ۹۰۰ دلار بپردازید که به نظر ارزشش دارد.

۳۰- Microsoft Universal Foldabale Keyboard

کیبورد تاشوی مایکروسافت تنها ۵ میلی‌متر ضخامت دارد و می‌تواند با انواع دستگاه‌های ویندوزی، اندروید و آی‌اواس سازگار شود. شما می‌توانید به راحتی این کیبورد را تا کرده و داخل جیب خود بگذارید. این محصول جذاب با سه سال گارانتی عرضه می‌شود و به دلیل عمر باتری بسیار خوبی که دارد به انتخاب شماره یک بسیاری از کاربران تبدیل شده است. این محصول در محدوده‌ی قیمتی خود یکی از بهترین گزینه‌ها است، به شرطی اینکه کاربر مک نباشید!

۳۱- Microsoft Surface 3 Touchscreen Laptop

محصولات سری سرفیس مایکروسافت یکی از بهترین دستگاه‌های هیبریدی بازار به شمار می‌روند که با اضافه شدن کیبورد می‌توانید علاوه بر تبلت از یک لپ‌تاپ با نمایشگر لمسی لذت ببرید. سرفیس ۳ مایکروسافت در بین محصولات هم‌رده‌ی خود یکی از جمع‌وجورترین و خوش‌قیمت‌ترین نمونه‌ها است. این دستگاه به یک پردازنده‌ی اتم اینتل، نمایشگر ۱۰.۸ اینچی و شبکه‌ی 4G (به صورت اختیاری) مجهز شده است. شاید سرفیس ۳ به نظر، خیلی‌ قدرتمند نباشد ولی یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاربران معمولی است.

۳۲- Razer Mamba Wireless Gaming Mouse

ریزر از جمله کمپانی‌های فعال در زمینه‌ی تولید محصولات گیمینگ است. موس Mamba به اعتقاد بسیاری از کاربران یکی از بهترین موس‌های بی‌سیم در حوزه‌ی گیم است که به سنسور لیزری با دقت ۱۶۰۰۰ نقطه در اینچ مجهز شده است. این موس به صورت اختیاری از ارتباط با سیم نیز پشتیبانی می‌کند و طراحی بسیاری ارگونومیکی دارد که امکان تنظیم نور آن نیز وجود دارد. این موس از یک داک شارژ زیبا بهره برده و یکی از بهترین گزینه‌ها در محدوده‌ی قیمتی خود به شمار می‌رود.

۳۳- House of Marley LEGEND ANC Over-Ear Headphones

به نظر می‌رسد در فهرست امروز تعداد زیادی لوازم جانبی وجود دارد که امکانات منحصر به فردی دارند. هدفون House of Marley LEGEND ANC با نام طولانی و عجیب خود دارای کیفیت ساخت بسیار خوب، کیفیت صدای عالی و طراحی زیبا است که باعث شده به یکی از انتخاب‌های کاربران حرفه‌ای تبدیل شود. این هدفون که از نشانه‌ی Bob Marley الهام گرفته شده است به خوبی می‌تواند جایگزین نام‌های بزرگی در این بخش باشد.

۳۴- Hisense H7GB2 4K TV

هایسنس یکی از کمپانی‌های تولید کننده لوازم خانگی است که تا کنون محصولات جذابی را معرفی کرده است. برای خرید تلویزیون ۵۰ اینچی این شرکت با امکان پخش ویدیوهای 4K و پشتیبانی از پخش نت‌فلیکس تنها ۵۵۰ دلار نیاز دارید. شاید تلویزیون H7GB2 هایسنس در حد و اندازه‌های رقبای گران‌قیمت خود نباشد، ولی برای پخش محتوای 4K جیب شما را خالی نخواهد کرد.

۳۵- Panasonic Lumix DMC-TS30

یک بار دیگر به سراغ دوربینی جذاب می‌رویم که با توجه به قیمت و امکانات خود، ارزش خرید بالایی دارد. لومیکس DMC-TS30 پاناسونیک یک محصول قدرتمند، مستحکم، خوش‌قیمت و جمع‌وجور است که به یک سنسور ۱۶ مگاپیکسل با لرزش‌گیر اپتیکال و حافظه‌ی داخلی مجهز شده است. شما در این دوربین به کارت حافظه‌ی خارجی نیازی ندارید. لومیکس DMC-TS30 تا ۸ متر زیر آب به راحتی کار می‌کند.

۳۶- TYLT Energi 6K Charger

شارژر Energi 6K تیلت را باید آچار فرانسه‌ی گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها بدانیم که یک شارژر چندکاره به شمار می‌رود. این محصول به کابل لایتنینگ و میکرویواس‌بی داخلی مجهز شده و باتری ۶۰۰۰ میلی آمپر ساعتی آن به راحتی ۳ دستگاه آیفون ۶ اس را شارژ می‌کند. ضمن اینکه می‌توانید از پورت USB برای شارژ گوشی دوم یا تبلت استفاده کنید. همچنین می‌توان از این شارژر به عنوان یک شارژر دیوار استفاده کرد که قابلیت سازگاری با پریزهای برق مختلف را دارد. این شارژر با آداپتورهای اروپایی و انگلیسی نیز سازگار است و می‌تواند هدیه‌ای بسیار خوب برای افرادی باشد که بیشتر عمر خود را در حال سفر هستند.

۳۷- Canon EOS Rebel T5 Camera

به نظر می‌رسد یکه‌تازی دوربین‌ها در بین بهترین محصولات فناورانه همچنان ادامه دارد. این بار به سراغ کانن می‌رویم. دوربین EOS Rebel T5 با برچسب قیمت زیر ۴۰۰ دلار محصولی کامل برا افرادی است که قصد دارند عکاسی حرفه‌ای را آغاز کنند. T5 به یک سنسور ۱۸ مگاپیکسل APS-C با کنترل دستی بسیار خوب مجهز شده و کیفیت ویدیوهای ضبط شده عالی به نظر می‌رسد. اکوسیستم لنزهای کانن در کلاس خود همواره جزو بهترین‌هاست و به کمک دوربین Rebel T5 می‌توانید به سادگی از مجموعه‌ی لنزهای خود لذت ببرید.

۳۸- Polaroid ZIP Mobile Printer

اگر تصور می‌کنید دوربین‌هایی با قابلیت چاپ فوری عکس برای شما مناسب نیستند، می‌توانید از چاپگر همراه Zip Mobile پولاروید استفاده کنید. این چاپگر از ارتباط بلوتوث و NFC پشتیبانی می‌کند و امکان چاپ مستقیم تصاویر ۵ در ۷ سانتی‌متر به طور مستقیم از رروی گوشی‌های هوشمند اندرویدی و آی‌او‌اس فراهم شده است. باتری قابل تعویض و طراحی زیبای چاپگر قابل حمل ZIP باعث شده با یک گجت جذاب و کاربردی روبرو باشیم.

۳۹- Native Union Key USB Cable

اگر دنبال یک جا کلیدی ترکیبی با کابل یواس‌بی برای گوشی‌های هوشمند مجهز به اندروید یا آیفون‌های اپل هستید، Native Union Key یکی از بهترین نمونه‌ها است. رابط‌های این کابل به صورت مخفی طراحی شده‌اند و تا زمانی لازم نباشد دیده نخواهند شد. این محصول می‌تواند برای افرادی مناسب باشد که مدام شارژر خود را فراموش می‌کنند. این گجت به راحتی به پورت یواس‌بی متصل شده و دستگاه شما را شارژ می‌کند.

این مطلب ادامه دارد...تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بیشتر مردان دل شان می خواهد که که همسرشان باورشان کند .

 فرمان اول:باورش کن
 
بیشتر مردان دل شان می خواهد که که همسرشان باورشان کند .اصلا خوششان نمی آید که همسرشان در توانایی ها واستعدادهایشان(مثلا در تامین امنیت ورفاه و...)شک داشته باشد.با رفتار و گفته هایتان به آن ها بفهمانید که توانایی ومهارت واستعدادوپشتکارشان را باور داریدالبته دروغ نگویید چون اساساخوب نیست.
 
 
 
فرمان دوم:حرف بزن
 
برای اینکه همسرتان بفهمدشما اورا درک میکنیدخودتان را موظف کنیدکه هر روز به مدت کوتاهی درهمین خصوص با او حرف بزنید..بیست دقیقه که در هر روز زیاد نیست .هست؟حتی اگر جوابتان به این سوال مثبت باشد.باز هم این صحبت بیست دقیقه ای را از همسرتان دریغ نکنیدچون تاثیرش خیلی بیشتر از بیست دقیقه است که در ذهن شماست.آیا همسرتان ارزش ۲۰دقیقه ندارد؟
 
 
 
فرمان سوم:تاییدش کن
 
اکثر آدم ها دوست دارند مورد تاییدباشندهمسر شماهم مثل بقیه چه فرقی میکندتا میتوانید در مناسبت های مختلف همسرتان را تایید کنید.نه با استفاده ازجملات کلیشه ای ومسخره مثل«وااااااای تو فوق العاده ای...بی نظیری....تو حرف نداری..این حرف ها را دیگر هیچ مردی باور نمیکند.خودتان راخسته نکنیددلتان باید با زبانتان یکی باشداگر بتوانید این کار را بکنید قدم بزرگی در تحکیم پیوندتان برداشته اید.
 
 
 
فرمان چهارم:روی اعصابش راه نرو
 
آیا شما خوشتان می آید کسی به شما بگوید که این کار را بکن وآن کار رانکن؟مردها هم مثل شما دلشان نمیخواهدهمسرشان مدام از انها بخواهد که زیر ورو شوندتا آنجا که میتوانید مردتان را آنچنان که هست قبول کنیدخیلی از مردهااز اینکه همسرشان بخواهد آن ها را مدام تغییربدهدآزرده خاطر وگاه خشمگین میشوند.ادم میتواند خودش را خیلی راحت عوض کندولی عوض کردن دیگران خیلی سخت است.
 
 
 
فرمان پنجم:مغزش را گاز نزن
 
اگر شوهرتان خسته است ومیخواهید به مطلب مهمی رو بگویید بلافاصله به اصل مطلب برید وحاشه پردازی نکنیداگر نیاز به دانستن جزییات باشند خودشان پرس و جو میکنند.
 
 
 
فرمان ششم:چرتکه نیانداز
 
به هر طریق ممکن..محبتتان را به همسرتان نشان دهید وچرتکه نیاندازید.دنبال یک موقعیت خاص نباشیدخیلی از مردها هستند که از خودشما هم رمانتیک ترند.
 
 
 
فرمان هفتم:احترام بگذار
 
وقتی همسرتان دارد افکار وعقایدش را به شما میگویدتو ذوقش نزنیدهمیشه وهمه جا نشان دهید که برایش احترام قایل اید.وقتی همسرتان خسته از کار برمیگرددخودتان را بی حوصله ومشغول به کار نشان ندهیدوبه آشپز خانه دور خودتان نگردید.
 
 
 
فرمان هشتم:امان بده
 
تقریبا تمام ادم های روی زمین احتیاج دارند که در پایان روز دوباره انرژی بگیرندوجسم وروحشان را بازسازی کنند مردها که از مریخ نیامده اند.بازهم خوششان نمی آید که وقتی ازکار خسته وکوفته برمی گردند شما تمام اتفاقات روز را برایشان بازگوکنید.امان بدهیدبگذارید کمی استراحت کنند و بعدآرام آرام به شرح ماوقع شروع کنید.
 
 
 
فرمان نهم:اعتماد کن
 
اعتماد...حیاتی تریت عامل برای شکل گیری یک ازدواج موفق است.اگر به هر دلیلی به همسرتان اعتماد کامل نداریدبه جاسوسی متوسل نشوییدچون اوضاع خراب تر میشودمنطقی ترین کار این است که از یک آدم امین ودارای صلاحیت مشاوره بخواهید.
 
 
 
فرمان دهم:رفیق اش باش
 
رابطه تان را طوری با همسرتان تنظیم کنیدکه هم عاشقش باشید وهم بهترین دوست ورفیقش...برای اینکه بتوانیدسال های سال دوست وهمراه همسرتان باشیدباید راه هایی پیدا کنیدتا وقت بیشتری را با بگذرانیدوکارهای بیشتری را با کمک همدیگر انجام بدهید. تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

چندی پیش در مطلبی اختصاصی به معرفی نوآورترین کمپانی های جهاندر سال گذشته میلادی پرداختیم. اطلاعات مذکور توسط مرکز مشاوره بوستون ارائه شده بود که در واقع مرجع گزارش امروز پول نیوز هم محسوب می شود. همانطور که عنوان شد شرکت مشاوره بوستون در سال 1963 توسط بروس دی. هندرسون راه‌اندازی شد و در حال حاضر به‌عنوان یکی از سه شرکت بزرگ مشاوره در جهان شناخته می‌شود، که خدماتش را به شرکت‌های خصوصی، عمومی و دولتی، سازمان‌های ناسودبر و دولت‌ها ارائه می‌نماید.دفتر مرکزی این شرکت در شهر بوستون، ماساچوست قرار دارد. برخی از مشتریان این شرکت عبارتند از: مایکروسافت، فایزر، گوگل، آی‌بی‌ام، امریکن ایرلاینز، فورد، ایتنا، گروه تاتا، دولت کانادا و دولت فدرال ایالات متحده آمریکا.(ویکی پدیا)

اما برای امروز نیز معرفی نوآورترین ها را خواهیم داشت و اینبار نوآورترین کمپانی های خودروسازی جهان در سال گذشته میلادی، با ما همراه باشید.

فیات کراسیلر

درصد رشد شاخص تحقیق و توسعه: 10.5

نوآورترین کمپانی های خودروسازی جهان(+عکس)

 


بی وای دی

درصد رشد شاخص تحقیق و توسعه: 45.2

نوآورترین کمپانی های خودروسازی جهان(+عکس)

 


آئودی

درصد رشد شاخص تحقیق و توسعه: 11.4

نوآورترین کمپانی های خودروسازی جهان(+عکس)

 


فولکس واگن

درصد رشد شاخص تحقیق و توسعه: 12.6

نوآورترین کمپانی های خودروسازی جهان(+عکس)

 


رنو

درصد رشد شاخص تحقیق و توسعه: 5.6

نوآورترین کمپانی های خودروسازی جهان(+عکس)

 


تاتاموتورز

درصد رشد شاخص تحقیق و توسعه: 10.6

نوآورترین کمپانی های خودروسازی جهان(+عکس)

 


دایملر

درصد رشد شاخص تحقیق و توسعه: 9.8

نوآورترین کمپانی های خودروسازی جهان(+عکس)

 


ب ام و

درصد رشد شاخص تحقیق و توسعه: 0.2

نوآورترین کمپانی های خودروسازی جهان(+عکس)

 


تویوتا

درصد رشد شاخص تحقیق و توسعه: 0.4

نوآورترین کمپانی های خودروسازی جهان(+عکس)

 


تسلا موتورز

درصد رشد شاخص تحقیق و توسعه: 100.4

نوآورترین کمپانی های خودروسازی جهان(+عکس)

 

 تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 شورلت کوروت Z06 در حالت استاندارد سوپراسپرتی فوق العاده است که می تواند با بیشتر ابرخودروهای موجود در بازار رقابت کند. این خودرو به پیشرانه 6.2 لیتری LT4 سوپرشارژردار هشت سیلندر خورجینی مجهز شده که توانایی تولید 650 اسب بخار نیرو و 650 پوندفوت گشتاور را دارد.

کوروت سیاه پوش!

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، بیشینه اسب بخار کوروت Z06 در دور موتور 6,400 و اوج گشتاور در دور موتور 3,600 در اختیار راننده است. این در شرایطی است که 90 درصد از کل گشتاور در دور موتور 2,500 تا 5,400 در دسترس است که به خودرو اجازه می دهد زیر 3 ثانیه سرعت خود را از صفر به 96 کیلومتر در ساعت برساند.

کوروت سیاه پوش!

با این وجود، حالت استاندارد کوروت Z06 برای مهندسان مرکز تیونیگ ACG Automotive در سن دیگو، کالیفرنیا چندان جذاب و رضایتبخش نبوده و از این رو تصمیم به تقویت هرچه بیشتر این خودرو گرفته اند. در این پروژه، کوروت Z06 بسته کامل آیرودینامیک فیبر کربنی APR، قطعات فیبر کربنی در داخل خودرو، کیت تقویت هِل‌تِک و برنامه ریزی دوباره ECU را دریافت کرده که در مجموع قدرت خروجی این کوروت تقویت شده را به بیش از یک هزار اسب بخار رسانده اند.

کوروت سیاه پوش!

رینگ های ریخته گری شده محصول شرکت بریکستون با ابعاد 19×10 در جلو و 20×12 درعقب که با تایرهای دیواره کوتاه احاطه شده اند در سرعت های بالا به آسفالت جاده چنگ می زنند. دیسک های ترمز قرمز رنگ این خودرو نیز در برابر رنگ سیاه بدنه حسابی خودنمایی می کنند.

کوروت سیاه پوش!

کوروت سیاه پوش!

کوروت سیاه پوش!

 تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1445690641881_nano jell.jpg

محققان دانشگاه تهران با بهره‌گیری از خواص نوری نانوذرات طلا، روشی را برای تشخیص زودهنگام سلول‌های سرطانی در میان سلول‌های نرمال در فاز آزمایشگاهی ارائه کردند.

 

 امروزه استفاده از نانو ذرات طلا به دلیل خواص نوری و الکترونیکی ویژه، پایداری و زیست سازگاری بالا و مورفولوژی قابل کنترل، در درمان و تشخیص بیماری‌ها مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است؛ از این رو محققان دانشکده علوم وفنون نوین دانشگاه تهران، اقدام به شناسایی و تشخیص سلول‌های سرطانی با استفاده از روش رنگ سنجی در نمونه‌های آزمایشگاهی کردند. این روش با بهره‌گیری از خواص نوری نانوذرات طلا، امکان تشخیص زودهنگام سلول‌های سرطانی در میان سلول‌های نرمال را در نمونه‌ مورد آزمایش مهیا می‌کند.

 

دکتر سید مرتضی حسینی، مجری طرح هدف از این تحقیق را طراحی یک روش کارا جهت تشخیص ساده و سریع سلول‌های سرطانی رها شده در خون بیمار به کمک ویژگی رنگ سنجی نانو ذرات طلا عنوان کرد و گفت: برای این منظور، نمونه‌هایی از نانوذرات طلا عامل دار شده و عملکرد آن در راستای دستیابی به این هدف مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

حسینی، به عملکرد این نانو ذرات در خصوص نحوه تشخیص سلول‌های سرطانی اشاره کرد و افزود: اساس شناسایی سلول‌های سرطانی در این روش، ویژگی رنگ سنجی نانو ذرات طلا وابسته به خواص رزونانس پلاسمون سطحی بی‌نظیر آنها است که باعث تغییر رنگ می‌شود.

 

به گفته وی، نانو ذرات طلای جدا از هم، در صورتی که در فاصله‌ای بیش از قطر ذرات قرار گیرند، رنگ قرمز ایجاد می‌کنند. این در حالی است که تجمع نانو ذرات در فاصله‌ای کمتر از قطر ذرات، سبب تغییر رنگ از قرمز به بنفش می‌شود.

 

مجری طرح با اشاره به نتایج عملکرد نانوذرات در حضور سلول‌های سرطانی تصریح کرد: در حضور سلول سرطانی، پس از افزودن نانوذرات طلای عامل دار شده به توده سلولی، نانوذرات آزاد در محیط باقی مانده و آنچه مشاهده می‌شود، رنگ قرمز است. این در حالی است که در غیاب سلول سرطانی و یا در حضور سلول نرمال، پس از افزودن نانو ذرات طلای عامل دار شده، به دلیل تجمع نانو ذرات طلا، رنگ بنفش حاصل می‌شود.

 

محقق این طرح، با مقایسه‌ مزیت‌های استفاده از این روش با روش‌های تشخیصی متداول یادآور شد: عدم نیاز به دستگاه‌های گران‌قیمت و کارشناسان ماهر در اجرای این روش تشخیصی از ویژگی رنگ سنجی منحصربه‌فرد نانوذرات طلا ناشی می‌شود. این روش ضمن صرفه‌جویی در زمان تشخیص بیماری، باعث عدم تحمیل هزینه‌های گزاف به بیمار خواهد شد.

 

حسینی با بیان این که در این مطالعه، از اپتامر نوکلئولین که قابلیت اندوسیتوز توسط سلول‌های سرطانی دارد، استفاده شد، خاطرنشان کرد: از این رو، ابتدا نانوذرات طلا توسط دو آلکان-تیول پروب عامل دار شدند، سپس به‌منظور بررسی عملکرد آنها در حضور سلول سرطانی، اپتامر اندوسیتوز شد.

 

وی اضافه کرد: پس از افزودن نانوذرات طلای عامل دار شده به سوپرناتانت، نانوذرات آزاد در محیط باقی‌مانده و رنگ قرمز مشاهده شد. همچنین در غیاب سلول سرطانی، دیگر اپتامر بلعیده نشد (به بیان دقیق‌تر، به میزان کمتری بلعیده شد) و پس از افزودن نانوذرات طلای عامل دار شده، تجمع نانوذرات طلا به‌واسطه هیبریداسیون آنها با اپتامر منجر به ایجاد رنگ بنفش شد.

 

به گفته این محقق، عدم نیاز به تجهیزات گران‌قیمت و نیروی انسانی متخصص، صرفه‌جویی در وقت و هزینه، از مزایای این روش است.

 

نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری دکتر سید مرتضی حسینی، عضو هیات علمی و یاسمن سادات برقعی، دانشجوی دکتری نانوبیو تکنولوژی دانشگاه تهران است، در مجله‌ Analytica Chimica Acta منتشر شده است.تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458112018312_469684-daibetes.jpg

دانشمندان موفق به اختراع یک پچ مصنوعی بدون درد با سلولهای بتای طبیعی شدند که می‌تواند سطوح قند خون را به میزان دلخواه تنظیم کند.

 

 محققان در دانشگاه کارولینای شمالی یک پچ انسولین هوشمند اختراع کردند که می‌تواند سطح قند خون افزایش یافته در جریان خون را شناسایی کرده و در مواقع مورد نیاز در جریان خون انسولین ترشح کند.

 

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که این تحقیق شگفت انگیز می‌تواند روزنه امیدی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و2 پیشرفته باشد که نیاز به نظارت مداوم بر سطح انسولین خون دارند.

 

سرتاسر این پچ کوچک مربع شکل با صدها میکروسوزن پوشیده شده که اندازه هر کدام از این سوزنهای کوچک مانند یک مژه چشم است. این سوزن‌ها با واحد‌های ذخیره سازی میکروسکوپی انسولین و آنزیم‌های سنجش گلوکز پر شده‌اند که در زمان بالا رفتن بیش از حد قند خون به طور خودکار انسولین ترشح می‌کنند.

 

محققان این پژوهش اظهار کردند که ما این پچ غیر سمی و زیست سازگار را برای بیماران دیابتی طراحی کرده‌ایم که استفاده از آن آسان و سریع است.

 

سلولهای بتا، سلول منحصر به فرد پانکراس در بدن انسان هستند که مسؤولیت ذخیره سازی و تنظیم هورمون انسولین را به عهده دارند. لازم به ذکر است که در یک فرد مبتلا به دیابت، تعداد این سلول‌ها به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

 

این پژوهش نشان می‌دهد که بیش از 387 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند و متاسفانه این تعداد رو به رشد بوده و تا سال 2035 به 592 میلیون می رسد.

 

نتایج این پژوهش در مجله Advanced Material منتشر شده است.تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
194-15.JPG

در خبرنامه رسمی سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) بر استفاده کاربردی از نتایج تحقیقات دو تن از اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تاکید شده است.

 

 مقاله دکتر محمدحسن حیدری، استاد گروه بیولوژی و علوم تشریحی و دکتر ابوالفضل موفق، استاد گروه ژنتیک پزشکی و نایب رییس انجمن ژنتیک پزشکی ایران از اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در مجله رادیواکتیویتی محیطی بین‌المللی انتشار یافت و خبرنامه سازمان ناسا با استناد به این مقاله بر استفاده کاربردی از نتایج تحقیقات مذکور تاکید کرد.

 

در این مقاله که درخصوص بررسی تاثیر تشعشعات کهکشانی بر روی مردم منطقه رامسر ایران بود، گزارش شده است که میزان تشعشعات کهکشانی در این منطقه 80 برابر سطح نرمال جهانی است. در حالی که تحقیقات نشان داده مردم این شهر زیبای توریستی نسبت به میانگین جهانی کمتر به سرطان مبتلا می‌شوند.

 

نتایج تحقیقات علمی دانشمندان ایرانی در این خصوص حاکی از آن است که ژن تولیدکننده سلول‌های ایمنی در سیستم دفاعی بدن مردم این منطقه کم جمعیت بیشتر است. بنابراین ساکنان منطقه مذکور نسبت به صدمات و خطرات تشعشعات مصونیت و سازگاری بیشتری نسبت به سایر مردم جهان دارند.

 

بر اساس تحقیقات مذکور، مردم این منطقه می‌توانند بهترین گزینه برای فضانوردی و سفر به مریخ و ماه باشند تا متقاضیان فضانوردی از کشور آمریکا.

 

بر اساس این گزارش، یکی از بزرگترین چالش‌های فرستادن افراد به فضا و سیاره مریخ، مساله تشعشع‌هایی است که از اشعه‌های کیهانی نظیر خورشید و سایر ستارگان در کهکشان ساطع می‌شوند. فضای کره زمین و میدان‌های مغناطیسی بدترین اشعه‌های موجود را منحرف می‌کند؛ اما سیاره مریخ میدان مغناطیسی ندارد و این مساله باعث شده بخش اعظمی از فضای این سیاره به دلیل فقدان میدان مغناطیسی طی میلیون‌ها سال از بین برود. طبق فرضیه‌ای که ناسا پیش از این مطرح کرده بود، مریخ ابتدا دارای میدان مغناطیسی بوده، اما میلیاردها سال پیش در اثر سرد شدن آن را از دست داد و باعث شد یون‌های موجود در اتمسفرش تا حدود زیادی از آن جدا شوند. یکی از خطرهایی که فضانوردان را تهدید می‌کند، قرار گرفتن در برابر این تشعشعات کیهانی است و کسانی که بدن‌های قوی‌تری دارند، برای فرستادن به فضا افرادی مناسب‌ترند.تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458124127225_10.jpg

اجزای سازنده حیات انسان‌ها یعنی دی‌ان‌ای، در آینده نزدیک به مهندسان کمک خواهند کرد تا تراشه‌های مغناطیسی رایانه‌ای سریعتر و ارزانتری بسازند.

 

 محققان دانشگاه بریگهام یانگ قصد دارند از اندازه کوچک دی‌ان‌ای و قابلیت جفت شدن بازها و همچنین توانایی خودمونتاژی آن‌ها استفاده کرده و آن را برای ساخت سازه‌های مقیاس نانو که در دستگاههای الکترونیکی قابل استفاده هستند، هدایت کنند.

 

مشکل موجود این است که دی‌ان‌ای رسانای خوبی برای الکتریسیته نیست، از این رو محققان از دی‌ان‌ای به عنوان چارچوب استفاده کرده و سایر مواد را بر روی آن برای ایجاد ابزارهای الکترونیکی مونتاژ می‌کنند.

 

به گفته محققان، کوچکترین خصیصه بر روی تراشه‌های مورد استفاده کنونی توسط سازندگان دستگاههای الکترونیکی از عرض 14 نانومتر برخوردار بوده و 10 برابر بزرگتر از قطر یک رشته دی‌ان‌ای است. این ویژگی به دی‌ان‌ای اجازه می‌دهد تا در تراشه‌های با مقیاس کوچکتر در آینده نزدیک مورد استفاده قرار بگیرد.

 

این تحقیق در نشست و نمایشگاه سالانه انجمن شیمی آمریکا در سان‌دیگو ارائه شده است.تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458128531268_1.jpg

سازمان فضایی ناسا یک فناوری پیشرفته برای سنجش جهت‌گیری و چرخش زمین طراحی کرده که اطلاعات آن می‌تواند به ارائه پایه‌ای برای ناوبری همه ماموریت‌های فضایی و پژوهش‌های ژئوفیزیک زمین کمک کند.

 

 این فناوری شامل نوع جدیدی از آنتن رادیویی و دستگاههای الکترونیکی است که قابلیت‌های باند پهن را برای روش تداخل خط پایه بسیار طولانی (VLBI) ارائه می‌کند.

 

برای پاسخگویی به تقاضا برای سنجش‌های دقیقتر، شبکه جهانی جدیدی از ایستگاهها موسوم به سیستم‌های رصد جهانی (VGOS) به عنوان جایگزینی برای شبکه قدیمی به اجرا درآمده است.

 

ناسا اخیرا کار نصب یک ایستگاه VGOS را که پروژه مشترک ناسا و رصدخانه نیروی دریایی آمریکا است، در هاوایی به پایان رسانده است.

 

این سازمان دو ایستگاه تکاملی VGOS را در مرکز پرواز فضایی گودارد در مریلند و در رصدخانه هایستک موسسه فناوری ماساچوست اجرایی کرده است. مناطق بیشتری در آینده برای ارائه پوشش یکنواخت‌تر در سراسر جهان افزوده خواهد شد.تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458207457251_119393.jpg

سازمان فضایی روسیه پس از مدت‌ها سکوت بالاخره فناوری راکت هسته‌ای قادر به حمل بشر به مریخ در شش هفته را در سال 2018 آزمایش خواهد کرد.

 

 سازمان فضایی روسیه با تعیین زمان آزمایش راکت هسته‌ای باعث شگفتی بسیاری از کارشناسان صنایع فضایی جهان شده است.

 

در حالی سفر شش هفته‌ای به مریخ از سوی کارشناسان روسی مطرح می‌شود که سریع‌ترین زمان ممکن برای رسیدن به مریخ با راکت‌های فعلی حداقل 18 ماه است.

 

کارشناسان صنایع فضایی روسیه معتقدند که پیشرانه‌های سوخت هسته‌ای تقریبا نصف سیستم‌های سوخت شیمیایی وزن دارند، بنابراین برخی از محدودیت‌ها در طراحی برطرف شده و انتظار می‌رود تا سال 2033 امکان سفر سرنشین‌دار به مریخ امکان‌پذیر شود.

 

سازمان فضایی ناسا برای جبران فاصله از رقیبان روسی اعلام کرد که دانشمندان ناسا نیز بر روی موتورهای هسته‌ای تمرکز خواهند کرد.

 

روسیه اولین کشوری بود که موفق به اعزام انسان به مرزهای فضا شد و انتظار می‌رود این کشور با پیشرفت‌های چشمگیر اما پنهان در تکنولوژی فضایی، احتمالا برنده رقابت فرود انسان بر سطح سیاره سرخ باشد.

 

دانشمندان فضایی روسیه معتقدند که زمان بازنشستگی موتورهای راکت سوختی بسیار نزدیک است، چرا که راکت‌های سوختی جامد قابل کنترل نیستند و در صورت روشن شدن تا پایان ذخیره سوختی خاموش نخواهند شد، اما موتورهای هسته‌ای از هر نظر قابل کنترل هستند و مانورپذیری بهتری را برای سفینه‌های فضایی آینده به ارمغان خواهند آورد.

 

سرگئی کرینکو، مدیر شرکت روس اتم، عنوان کرد: برای پیشرفت این پروژه تاکنون 274 میلیون ‌دلار هزینه شده است که خوشبختانه پیشرفت‌های چشمگیری بدست آمده است.

 

وی در مورد ناکارآمدی سامانه موشک‌های سوختی فعلی افزود: موشک‌های سوختی قابل اعتماد نیستند و با بهترین نمونه آنها می‌توان تا 18 ماه به مریخ رسید و در کمال ناامیدی امکان بازگشت با آنها میسر نیست.تاريخ : پنج شنبه 27 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 وقتی از انتشار کلیپ های خشونت آمیز در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های موبایلی صحبت می کنیم دیگر نیازی نیست در ذهن مان دنبال مصادیق دوردستی بگردیم. حالا این موضوع اینقدر برایمان عینی شده که حتی کودکان هم این روزها از دیدن صحنه های شکنجه سگ توسط صاحبش و یا شرارت های اشرار یکی از استان های شمالی در امان نبودند. یک بعد ماجرا هیجان دریافت و انتشار چنین صحنه های خشونت آمیزی است و بعد دیگر ماجرا تشویق به کشف و انتشار این موارد به بهانه مجازات متخلفان است که خود به این خشونت ها دامن می زند.

هرچند به دنبال انتشار فیلم قدرت نمایی اشرار در شمال کشور و صحنه های آزاردهنده شکنجه یک سگ توسط صاحبش، شاهد دستگیری و برخورد با متخلفان بودیم اما شدت تکرار این موارد با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی موبایلی در واقع زنگ خطری است که نباید بی تفاوت از کنار آن گذشت.

در یک ماه اخیر موارد مشابهی از آزار و اذیت حیوانات در فضای مجازی منتشر شد که موجی از اعتراض ها را از هنرمندان تا فعالان محیط زیستی به دنبال داشته است؛ کمتر از یک ماه پیش بود که کلیپی از جنگ خودساخته سگ ها در تلگرام دست به دست شد و افرادی بیمارگونه حیوانات بیچاره را به جان هم انداخته بودند؛ کلیپی که دست کمی از تزریق اسید در نخاع سگ های ولگرد در شیراز نداشت که هنوز در موبایل بعضی ها هست و گاهی برای تجدید خاطره نگاهی به آن می اندازند و حالا در روزهای اخیر فیلمی در فضای مجازی دست به دست می چرخد که حاوی صحنه های توحش یک انسان نسبت به یک سگ بی پناه است.

خشونت در فضای مجازی؛ پای لنگ نظارت و تشویق تماشاچیان


دهن کجی به قانون

بعد از دستگیری عامل شکنجه سگ در تلگرام، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: «زمانی که متخلفان در فضای مجازی اقدام به انتشار فیلم می کنند، جرایم آنها چندین برابر تخلفاتی است که در خفا صورت می گیرد چون با انتشار فیلم در فضای مجازی متخلفان دیگر را نسبت به تخلف جری می کنند و این اقدام به نوعی دهن کجی به قانون محسوب می شود.»

اما موضوع فقط به خشونت علیه حیوانات محدود نمی شود؛ انتشار فیلم قدرت نمایی اراذل و اوباش شمال کشور شکل دیگری از خشونت را به تصویر می کشید و اوباش های سابقه دار که بازیگران اصلی اینگونه کلیپ ها بودند، همدیگر را در فضای مجازی دعوت به دعوا می کردند. 

کلیپ هایی که حالا علاوه بر نسخه های اورجینال، نسخه های تقلبی و تقلیدی آن هم دست به دست می شود و این صحنه های توحش از سوی برخی جوانان بازتولید می شود. انتشار صحنه های خشونت علیه یک زن که البته با بازسازی صحنه بعد از دستگیری فرد مجرم همراه بود و مواردی از این دست باعث تشویش و جریحه دار شدن شدید افکار عمومی شده و این پرسش را ایجاد می کند که آیا قوانین به اندازه کافی بازدارنده نیستند و چرا حتی بعد از واکنش سریع و دستگیری مجرمان همچنان اینگونه موارد بازتولید می شود.

خشونت در فضای مجازی؛ پای لنگ نظارت و تشویق تماشاچیان


توسعه نامتناسب

اسماعیلی قدیمی استاد ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با «عصر ارتباط» ریشه بروز بی اخلاقی در فضای مجازی و گسترش آن در شبکه های اجتماعی را عدم تناسب در توسعه می داند و توضیح می دهد: «واقعیت این است که وقتی نظام های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی توسعه پیدا می کنند، همانطور که گیدنز، جامعه شناس معروف می گوید باید سیستم های کنترلی و نظارتی هم توسعه پیدا کند و درواقع نمی توان سازمان ها را براساس عقل و منطق گسترش داد اما به فکر توسعه مکانیزم های کنترلی و نظارت نبود.»

او ادامه می دهد: «گیدنز رمز موفقیت غربی ها را توسعه همزمان نظام های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با ساختارهای نظارتی می داند و می گوید اینها دوقلوهای به هم چسبیده اند؛ اما اتفاقی که برای ما افتاده است این است که ما تکنولوژی را به تقلید از آنها وارد می کنیم. سازمان را ایجاد و جذب نیرو می کنیم اما فکری برای نظارت بر آنها نمی کنیم و نظام های سنتی خود را براساس ساختارهای جدید به ابزارها و سیستم های نظارتی مجهز نمی کنیم. این در حالی است که در غرب همزمان با عبور از نظام های سنتی، سامانه های نظارتی هم توسعه داده می شود اما ما این توسعه یافتگی را نداریم.»

این استاد دانشگاه می گوید: «مثلا در عرصه سیاسی نظام های دموکراتیک و انتخابات را توسعه داده ایم اما حزب را که در واقع برای آمادگی افراد بر حضور در عرصه سیاسی و نظارت بر عملکردهای سیاسی است توسعه نداده ایم و تشکیل نمی دهد. یا در بحث ترافیک انواع خودروها را بدون اینکه فرهنگ سازی شود، وارد می کنیم اما در خیابان ها با تضاد مواجه می شویم؛ خودروهای مدرنی که رانندگان آن فرهنگ ترافیک را نمی دانند. یا مثلا در اقتصاد هرکسی شرکتی می زند اما خبری از نظام آزادی مالیاتی نیست. 

این داستان درباره رسانه های مدرن هم همین است؛ ما با تکنولوژی روز پیش می رویم بدون آنکه به اقتضائات و ساز و کارهای کنترلی و پیوست های فرهنگی توجهی کنیم و به همین دلیل شاهد هر نوع رفتاری در مواجهه با رسانه های جدید هستیم و در نبود نظام های تشویق و تنبیه مناسب زمینه برای سوءاستفاده و بداخلاقی ها فراهم می شود.»

قوانینی که بازدارنده نیست

با این همه هرچند پلیس فتا بارها هشدار می دهد و خبر از دستگیری این مجرمان به گوش می رسد اما تکرار این موارد حکایت از عدم تناسب نظام های نظارتی دارد و گویا قوانین نتوانسته اند بازدارنده باشند و افراد بدون هراس از مجازات یا حداقل مجازاتی متناسب با جرم، خود را آزاد می دانند که هر نوع رفتاری را از خود بروز دهند. 

خشونت در فضای مجازی؛ پای لنگ نظارت و تشویق تماشاچیان


نکته ای که در سلسله کلیپ های اشرار شمال قابل توجه بود اصرار آنها بر شرارت و ترویج روش های توحش آنها بود؛ اراذلی که ظاهرا هر کدامشان چندین بار دستگیر شده اند و بسیاری از آنها سابقه حبس در کارنامه دارند و نه تنها از این موارد ناراحت نیستند، بلکه با آن رزومه سیاه خود را وزین تر توصیف می کنند و به این دلیل علاقه ای به پنهان شدن ندارند. آنها حتی فیلم ها و تصاویر دستگیر شدنشان را در کنار سایر افتخاراتشان لیست می کنند و با گشت زدن در دنیای مجازی می توان به القاب شان پی برد، تصاویرشان را شناسایی کرد، نام و نام خانوادگی و حتی محدوده زندگی شان را شناسایی کرد و انتظار داشت که در صورت دستگیر نشدن، به زودی کلیپ های جدیدی از آنها اکران شود.

خشونتی که تشویق می شود

بعد دیگر این ماجرا کاربرانی هستند که مدام در حال تشویق یکدیگر به پخش یک کلیپ برای مجازات متخلفان هستند، موجی که نه تنها در گسترش شعاع دایره خشونت مانع نیست بلکه به آن دامن هم می زند. گرچه قانون برای عاملان بروز این خشونت ها و رفتارهای غیراخلاقی مجازاتی در نظر گرفته اما اینکه آیا دامن زدن به انتشار اینگونه تصاویر و تشویق به تولید و انتشار اینگونه کلیپ ها حتی به بهانه مجازات متخلفان هم بخشی از جرم تلقی می شود یا نه با ابهام مواجه است.

امانگاهی به آمارهای مربوط به گسترش خشونت در جامعه می تواند این فرضیه که افزایش اینگونه تصاویر خشونت بار در فضای مجازی بازتابی از جامعه واقعی ما است را تقویت کند. بیش از هر چیز باید دید هدف عاملان ضبط و پخش خشونت و توحش در فضای مجازی چیست و آیا از نظر روانشناسی دارای نوعی اختلال روانی و خطرناک برای جامعه نیستند؟

گزارش پزشکی قانونی نشان می دهد که در ایران در هر دقیقه یک نزاع صورت می گرد و روزانه یک هزار و 600 پرونده نزاع منجر به جرح در این سازمان تشکیل می شود. آنچنان که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می گوید افزایش خشونت در ایران «مشکل فرهنگی و روانی» است و باید چاره ای برای آن اندیشید.

خشونت در فضای مجازی؛ پای لنگ نظارت و تشویق تماشاچیان


ابزارهای نوین برای ترویج خشونت

آنچه این روزها شاهد آن هستیم و در پیام رسان های موبایلی دست به دست می شود نمایش اقدامات غیرانسانی گروه های تندرو و افراطی، خشونت های افسارگسیخته، تصاویر بریده شدن سر غیرنظامیان توسط تروریست های داعش، تجاوز و ازدواج های اجباری زنان با پیروان جریان های تکفیری، آواره شدن کودکان و زنان از ترس خشونت های افراطی گروه های تندرو نیست؛ این موارد از سوی پلیس امریکا و یا سایر گروه های خشن دنیا سر نزده است؛ آنچه بیش از همه جای تاسف دارد رواج این خشونت ها در جامعه ما است؛ جامعه ای که ارزش های اخلاقی باید در آن در سطح بالایی قرار داشته باشد اما استفاده از ابزارهای جدید برای گسترش بی اخلاقی متاسفانه در آن رواج دارد.

قدیمی، استاد دانشگاه نیز علاوه بر نظارت، آموزش از سطح خانواده تا تمام سطوح اجتماعی را ضروری می داند، او می گوید: ریشه این موضوع به نظام های اخلاقی جامعه و نهادهای فرهنگی هم بر می گردد که متناسب با توسعه سازمان ها و ساختارها، توسعه پیدا نکرده اند. وسایل ارتباط جمعی باید هنجارها و ارزش ها را بازتولید کنند و هر جامعه ای که توسعه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی پیدا می کند باید متناسب با آن نظام های فرهنگی نیز توسعه پیدا کنند و از طریق ابزارهای فرهنگی، جامعه را آماده ورود به نظام های جدید کنند. نظام های اخلاقی و فرهنگی باید خود را متناسب با توسعه بازتولید، احیا و آماده رو به رو شدن با شرایط جدید کنند و جامعه را برای مواجه با تغییر و تحولات آماده کنند.

او با بیان اینکه متاسفانه نهادهای فرهنگی ما ضعیف هستند و برنامه ندارند، می گوید: نهادهای فرهنگی ما باید نهادهای رقابت پذیر شوند و اگر آنها فیلم می سازند، بازی های رایانه ای می سازند ما هم محصولات قابل رقابت داشته باشیم.

حالا بازخوردهای اخیر یعنی دستگیری عامل خشونت در کمتر از 24 ساعت، تشکیل کمپین های مختلف برای مقابله با خشونت، تجمع هنرمندان در حمایت از حقوق حیوانات و... به طور منطقی باید حداقل تا مدتی شاهد بروز چنین خشونت هایی نباشیم گرچه در غیاب نهادهای نظارتی متناسب، فقدان فرهنگ سازی و آموزش بعید نیست که جو غالب، گسترش و بازتولید چنین محتوایی باشد.تاريخ : چهار شنبه 26 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 گیتس یکی از بنیانگذاران مایکروسافت است و برای سال ها هدایت این شرکت را بر عهده داشت و سرانجام در سال 2000 از سمت مدیرعاملی کناره گیری کرد. 

فناوری یکی از صنایع پولساز حال حاضر در جهان است. از میان 10 میلیاردر برتر فعلی دنیای فناوری چهار نفر از آنها دانشگاه را رها کرده، تمامی آنها مرد بوده و از دو کشور آمریکا و چین هستند. این 10 میلیارد برتر دنیای فناوری ریاست شرکت خود را در حال حاضر بر عهده دارند و یا در گذشته صاحب این سمت بوده اند.

در فهرست 10 میلیارد برتر دنیای فناوری با افرادی به واقع ثروتمند روبرو هستیم و به عنوان مثال، ارزش خالص دارایی های نفر دهم این فهرست برابر با 18.2 میلیارد دلار است. برخی از این افراد در تلاش برای تغییر جهان و بهتر کردن آن به عنوان جایی برای زندگی هستند، برخی دیگر مالکیت تیم های ورزشی را بر عهده دارند و برخی نیز همچنان شرکت خود را هدایت می کنند. در ادامه ثروتمندترین افراد در دنیای فناوری را معرفی می کنیم.

 

 

10. پونی ما

ثروتمندترین میلیاردرهای دنیای فناوری

ثروت خالص: 18.2 میلیارد دلار

سن: 44 سال

کشور: چین

صنعت: فناوری

منبع ثروت: تنسنت هلدینگز

پونی ما (ما هواتنگ) در ابتدا از بازار سهام کسب درآمد می کرد و پس از مدتی شرکت تنسنت را به همراه دوستان دانشگاهی خود پایه گذاری کرد. نخستین محصول اصلی این شرکت سرویس پیام رسانQQبود که در چین عرضه شد. از آن زمان، تنسنت رشد شگفت انگیزی داشته و در کسب و کارهای مختلفی سرمایه گذاری کرده است.

 

 

9. مایکل دل

ثروتمندترین میلیاردرهای دنیای فناوری

ثروت خالص: 18.9 میلیارد دلار

سن: 51 سال

کشور: آمریکا

صنعت: فناوری

منبع ثروت: دل

مایکل دل در سال 1984 شرکتPC Ltd.، سلف شرکت دل، را تاسیس کرد. اندکی بعد وی تحصیل در دانشگاه را رها کرد تا به صورت تمام وقت به کسب و کار ساخت رایانه بپردازد. در 23 سالگی، شرکت مایکل دل وارد بورس شد و سرمایه ای 30 میلیون دلاری - 18 میلیون دلار از آن مایکل دل بود - فراهم شد. ساختمان مرکزی دل همچنان در تگزاس قرار دارد و بیش از 100 هزار کارمند در کشورهای مختلف جهان دارد.

 

 

8. استیو بالمر

ثروتمندترین میلیاردرهای دنیای فناوری

ثروت خالص: 25.9 میلیارد دلار

سن: 59 سال

کشور: آمریکا

صنعت: فناوری

منبع ثروت: مایکروسافت

استیو بالمر در سال 1980 تحصیل در دانشگاه استنفورد را برای پیوستن به دوست خود بیل گیتس در شرکت مایکروسافت رها کرد. وی فعالیت خود را به عنوان مدیر تجاری آغاز کرد و در دوران حضورش در مایکروسافت به مقام مدیرعاملی این شرکت نیز رسید. استیو بالمر دیگر در مایکروسافت حضور ندارد اما از جمله افرادی است که به واسطه سهامداری یک شرکت به یک میلیاردر مبدل شده است. وی تیم بسکتبال لس آنجلس کلیپرز را در سال 2014 به قیمت 2 میلیارد دلار خریداری کرد.

 

 

7. جک ما

ثروتمندترین میلیاردرهای دنیای فناوری

ثروت خالص: 26.3 میلیارد دلار

سن: 51 سال

کشور: چین

صنعت: فناوری

منبع ثروت: علی بابا

جک ما به عنوان جف بزوس چین شناخته می شود. وی بنیانگذار شرکت علی بابا است که معادل چینی فروشگاه آنلاین آمازون است. جک ما هیچ نسبتی با پونی ما ندارد. سهام علی بابا در سال 2014 در بزرگترین عرضه سهام جهان به ارزش 25 میلیارد دلار وارد بورس شد.

 

 

6. سرگئی برین

ثروتمندترین میلیاردرهای دنیای فناوری

ثروت خالص: 36.2 میلیارد دلار

سن: 42 سال

کشور: آمریکا

صنعت: فناوری

منبع ثروت: گوگل

سرگئی برین و لری پیج در سال 1998 شرکت گوگل را تاسیس کردند. اگرچه گوگل طی دوران حیات خود بسیار تغییر کرده اما بسیاری از محصولات و خدمات این شرکت بر پایه موتور جستجوی گوگل که در اواخر دهه 1990 معرفی شد، شکل گرفته اند. در حال حاضر، سرگئی برین از طریق شرکت مادر آلفابت بر گوگل نظارت دارد.

 

 

5. لری پیج

ثروتمندترین میلیاردرهای دنیای فناوری

ثروت خالص: 37.8 میلیارد دلار

سن: 42 سال

کشور: آمریکا

صنعت: فناوری

منبع ثروت: گوگل

لری پیج، یکی از بنیانگذاران گوگل، در حال حاضر مدیرعامل هلدینگ آلفابت است در شرایطی که سرگئی برین سمت ریاست این هلدینگ را بر عهده دارد. الگوریتم موتور جستجوی گوگل حاصل فعالیت های لری پیج است. وی در 30 سالگی به یک میلیاردر مبدل شد و در تصاحب اندروید توسط گوگل نقش داشت.

 

 

4. لری الیسون

ثروتمندترین میلیاردرهای دنیای فناوری

ثروت خالص: 46.1 میلیارد دلار

سن: 71 سال

کشور: آمریکا

صنعت: فناوری

منبع ثروت: اوراکل

لری الیسون یکی از بنیانگذاران شرکت اوراکل، از بزرگترین شرکت های نرم افزاری جهان است. اوراکل به صورت گسترده در زمینه نرم افزار پایگاه داده برای کسب و کارها که به نام «میان افزار» (middleware) شناخته می شود و به توسعه دهندگان نرم افزار برای خلق برنامه های خود کمک می کند، فعال است. اوراکل پس از مایکروسافت دومین شرکت بزرگ نرم افزاری جهان است.

 

 

3. مارک زاکربرگ

ثروتمندترین میلیاردرهای دنیای فناوری

ثروت خالص: 46.2 میلیارد دلار

سن: 31 سال

کشور: آمریکا

صنعت: فناوری

منبع ثروت: فیسبوک

مارک زاکربرگ بنیانگذار فیسبوک، بزرگترین شبکه اجتماعی حال حاضر جهان است. وی فیسبوک را در هنگامی که در دانشگاه هاروارد حضور داشت توسعه داد و برای راه اندازی آن تحصیل در دانشگاه را رها کرد.

 

 

2. جف بزوس

ثروتمندترین میلیاردرهای دنیای فناوری

ثروت خالص: 51.2 میلیارد دلار

سن: 52 سال

کشور: آمریکا

صنعت: فناوری

منبع ثروت: آمازون

جف بزوس فعالیت خود را از گاراژ خانه خود آغاز کرد و با تسهیل خرید و فروش آنلاین به یک میلیاردر مبدل شده است. ابتدا انجام خرید و فروش در آمازون تنها به کتاب محدود می شد اما پس از مدتی شامل هر چیز دیگری نیز شد. جف بزوس دیگر تنها بر خرده فروشی آنلاین متمرکز نیست و کارهای دیگری مانند مالکیت روزنامه (واشنگتن پست) و ارسال موشک به فضا (بلو اُریجین) در دایره فعالیت های وی قرار دارند.

 

 

1. بیل گیتس

ثروتمندترین میلیاردرهای دنیای فناوری

ثروت خالص: 89.4 میلیارد دلار

سن: 60 سال

کشور: آمریکا

صنعت: فناوری

منبع ثروت: مایکروسافت

بیل گیتس نه تنها ثروتمندترین فرد در این فهرست بلکه ثروتمندترین فرد در جهان است. در 30 سالگی زمانی که سهام مایکروسافت وارد بورس شد وی به یک میلیارد مبدل شد. گیتس یکی از بنیانگذاران مایکروسافت است و برای سال ها هدایت این شرکت را بر عهده داشت و سرانجام در سال 2000 از سمت مدیرعاملی کناره گیری کرد. او همچنان در هیئت مدیره مایکروسافت حضور دارد اما بیشتر زمان خود را در حال حاضر صرف کارهای بشردوستانه می کند. وی در کنار همسرش ملیندا گیتس بنیاد بیل و ملیندا گیتس را بنیان نهاده اند.تاريخ : چهار شنبه 26 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

بسیاری از ما به تعویض لاستیک‌های فرسوده خودروی خود به‌طور منظم عادت کرده‌ایم؛ اما شاید هیچ اطلاعی از تاریخچه آن‌ها نداشته باشیم. امروزه نوآوری‌های زیادی درزمینهٔ لاستیک‌های خودرو صورت گرفته است مانند تایرهای رادیال، لاستیک‌های پنچررو، نشانگر میزان باد لاستیک‌ها و…؛ اما لاستیک‌ها در سال‌های اولیه اختراع اتومبیل به چه صورت بودند؟ برای فهمیدن این موضوع با ما همراه باشید.

تاریخچه تایر خودروها

ساخت لاستیک‌های مقاوم

در قرن 19، گاری‌ها و درشکه‌هایی که توسط اسب کشیده می‌شدند برای حرکت بر روی زمین‌های سخت، سنگی و یا غیر مسطح نیاز به چرخ‌های محکم داشتند. برای این کار از چوب یا فلز استفاده می‌شد که از استحکام بالایی برخوردار بودند اما به همان اندازه سواری خشک و خشنی داشتند.

 به همین دلیل لاستیک به‌عنوان ماده‌ای جایگزین برای پوشاندن چرخ‌های درشکه‌ها در نظر گرفته شد؛ اما این ماده در فقط در دمای طبیعی از مقاومت و چسبندگی مناسبی برخوردار بود و در هوای گرم بسیار نرم و هنگام سرما خشک و شکننده می‌شد.

اما در سال 1839 مردی بنام «چارلز گودیر» (که نام خانوادگی او برای اکثر ما آشناست) با اختراع فرایندی بنام ولکانیزاسیون (که در آن لاستیک توسط گوگرد و حرارت شدید مقاوم‌تر می‌شد)، لاستیک‌های بادوام‌تری ساخت که پس از تغییر شکل یا خم شدن به حالت اولیه خود بازمی‌گشتند. این اختراع تا میزان زیادی به پیشرفت لاستیک‌ها کمک کرد.

اختراع لاستیک‌های بادی

در اواسط دهه 1880 اروپاییان به دوچرخه روی آوردند و استفاده از آن افزایش یافت. چرخ دوچرخه‌ها در آن سال‌ها از چوب ساخته می‌شد که توسط لاستیک‌های توپُر پوشیده می‌شدند؛ اما این لاستیک‌ها از راحتی مناسبی برخوردار نبودند و در صورت سواری طولانی‌مدت با دوچرخه موجب خستگی می‌شدند. بعلاوه با پیشرفت دوچرخه‌ها و افزایش سرعت آن‌ها مردم به دنبال راحتی بیشتر این وسیله بودند. 

درحالی‌که در سال 1945 لاستیک بادی توسط شخصی بنام «رابرت تامسون» اختراع‌شده بود اما در سال 1888 مردی بنام «جان دانلوپ» (از دیگر نام‌های آشنا) به دلیل تمایل پسر جوانش برای داشتن یک سواری راحت‌تر با دوچرخه، اولین لاستیک بادی عملی و کاربردی را اختراع کرده و بر روی دوچرخه نصب نمود.

تاریخچه تایر خودروها

تاریخچه تایر خودروها

لاستیک‌های قابل جدا شدن

لاستیک‌های اولیه به‌طور دائم روی چرخ‌ها نصب می‌شدند و قابل جدا کردن نبودند. هنگامی‌که لاستیک‌های بادی اختراع شدند مشکل بزرگ‌تر شد چراکه تعمیر لاستیک‌های بادی چسبیده به چرخ بسیار دشوار بود. 

در سال 1890 مردی بریتانیایی بنام «ادوارد میشلن» (باز هم نامی آشنا در صنعت لاستیک‌سازی) اولین لاستیک بادی قابل جدا شدن را اختراع کرد و با نصب آن بر روی دوچرخه در سال 1891، اختراع خود را به ثبت رساند.

تاریخچه تایر خودروها

تاریخچه تایر خودروها

تاریخچه تایر خودروها

لاستیک‌های آج‌دار

در اوایل استفاده از لاستیک‌های بادی، این لاستیک‌ها کاملاً صاف و بدون آج ساخته می‌شدند؛ اما پس‌ازاینکه لاستیک‌ها در اتومبیل نیز بکار گرفته شد، به دلیل سرعت بیشتر اتومبیل نسبت به دوچرخه و استفاده در شرایط آب و هوایی گوناگون، نیاز به پایداری و کشش بهتر لاستیک‌ها احساس می‌شد.

 در سال 1904 شرکت «Continental Tire of Germany» برای اولین بار لاستیک‌های آج‌دار را اختراع کرد و شرکت گودیر نیز در سال 1908 به تولید این لاستیک‌ها برای حرکت در جاده‌های لغزنده اقدام نمود.

تاریخچه تایر خودروها

لاستیک‌های رادیال

مانند بسیاری از نوآوری‌های تایرها، لاستیک‌های رادیال (لاستیک‌هایی که در آن‌ها رشته‌هایی از جنس نخ یا سیم فولادی با زاویه 90 درجه بر روی تایر نصب می‌گردد) نیز در سال‌های اولیه اختراع لاستیک ساخته شدند اما به دلیل طراحی ضعیف، عدم وجود دانش فنی کافی و عدم وجود بازار خرید مناسب به موفقیتی دست پیدا نکردند تا اینکه در سال 1948 شرکت میشلن برای اولین بار به تولید تجاری لاستیک‌های رادیال پرداخت.

تاریخچه تایر خودروها

لاستیک‌های بایاس

پس اختراع و تولید لاستیک‌های رادیال در اروپا، این لاستیک‌ها بسیار محبوب شدند و دیگر شرکت‌های لاستیک‌سازی اروپایی و حتی ژاپنی هم به ساخت آن‌ها روی آوردند. چراکه لاستیک‌های رادیال طول عمر بیشتر و هندلینگ بهتری داشتند و موجب کاهش مصرف سوخت خودرو می‌شدند.

 اما در ایلات متحده اوضاع متفاوت بود و شرکت‌های تایرسازی روی خوشی به لاستیک‌های رادیال نشان ندادند؛ زیرا تولید این لاستیک‌ها نیاز به تجهیزات جدید و گران‌قیمتی داشت و همین امر موجب می‌شد که لاستیک سازهای ایالات‌متحده از سرمایه‌گذاری در این زمینه خودداری کنند.

 بعلاوه خودروسازان آمریکایی نیز به دلیل سفت‌تر بودن لاستیک‌های رادیال از بکار بردن آن‌ها در محصولات خود خودداری می‌کردند چراکه سیستم تعلیق خودروها باید مجدداً و با توجه به ویژگی‌های لاستیک‌های رادیال مهندسی و طراحی می‌شد؛ اما شرکت گودیر راه‌حل جدیدی ارائه کرد و آن ساخت لاستیک‌های بایاس بود که در آن‌ها نخ‌هایی به‌صورت مورب در عرض تایر نصب می‌شد.

 این نوع لاستیک در ایالات‌متحده محبوب شد و در خودروهای آمریکایی با سیستم تعلیق نرم مورداستفاده قرار گرفت. ولی پس از بحران نفتی سال 1973 که طی آن قیمت بنزین بسیار بالا رفت، آمریکایی‌ها شروع به خرید و واردات لاستیک‌های رادیال کردند. 

چراکه این لاستیک‌ها موجب کاهش مصرف سوخت می‌شدند و خودرو مسافت بیشتری را با آن‌ها طی می‌کرد؛ بنابراین درنهایت لاستیک‌های رادیال راه خود را به ایالات‌متحده بازکرده و در اوایل دهه 1980 تقریباً بر روی تمامی خودروهای ساخت آمریکا نصب می‌شدند.

تاریخچه تایر خودروها

لاستیک‌های تیوبلس

تا میانه‌های قرن بیستم از لاستیک‌های تیوب دار استفاده می‌شد و اولین تلاش‌ها برای ساخت لاستیک‌های بدون تیوب ناموفق بودند؛ اما در سال 1946 شرکت گودریچ اختراع لاستیک بدون تیوب یا تیوبلس را به ثبت رساند. تا سال 1952 طول کشید تا این نوع تایر به مرحله تولید برسد و سرانجام در سال 1954 اولین اتومبیل تولیدی در ایالات‌متحده با لاستیک‌های تیوبلس به حرکت درآمد.

تاریخچه تایر خودروها

لاستیک‌های پنچررو

در اوایل قرن بیستم جاده‌ها ناهموار و نامناسب بودند که این امر موجب خرابی و پنچر شدن لاستیک خودروها می‌شد.

 به همین دلیل خودروها معمولاً به بیش از یک لاستیک زاپاس مجهز می‌شدند. تعویض لاستیک پنچر مشکل بزرگی برای رانندگان بود و درصورتی‌که آن‌ها خود نمی‌توانستند لاستیک را عوض کنند باید به ایستگاه‌های تعویض لاستیک مراجعه می‌کردند که گاه کیلومترها دورتر بود. 

شرکت دانلوپ در طول دهه‌های 70 و 80 تلاش‌های زیادی برای ساخت لاستیک‌هایی نمود که بتوانند در صورت پنچری هم به حرکت خود ادامه دهند. دانلوپ اولین شرکتی بود که توانست چنین لاستیک‌هایی را به تولید انبوه برساند. این لاستیک‌ها درنهایت در برخی از خودروهای انگلیسی به‌صورت استاندارد بکار رفتند.

تاریخچه تایر خودروها

تاریخچه تایر خودروها

بااین‌وجود حتی امروزه هم مشکل پنچری تایر وجود دارد که در بهترین حالت موجب تلف شدن وقت و در بدترین حالت باعث وقوع تصادفی مرگبار در بزرگراه‌ها می‌گردد. به همین دلیل مفهوم تایرهای پنچررو همچنان جذاب است و تلاش برای ساخت لاستیکی که بتواند باوجود پنچری مسافتی هرچند کوتاه را بپیماید ادامه دارد. هرچند که قیمت این لاستیک‌ها گران‌تر از انواع معمولی است. 

به‌کارگیری لاستیک‌های پنچررو علاوه بر ایمنی بیشتر، راهی برای حذف چرخ زاپاس و وسایل تعویض آن نیز محسوب می‌شود که این امر موجب کاهش وزن خودرو، افزایش فضای صندوق بار و کاهش هزینه‌ها می‌گردد. به همین دلیل در حال حاضر تعدادی از خودروسازان به استفاده از این لاستیک‌ها روی آورده‌اند.

لاستیک‌ها در قرن بیست و یکم

امروزه نوآوری‌های بسیاری درزمینهٔ لاستیک خودرو رخ‌داده است. یکی از این نوآوری‌ها سیستم نشانگر باد تایرها یا TPMS است که به‌عنوان آپشنی استاندارد در تمامی خودروهای جدیدی که در ایالات‌متحده عرضه می‌شوند نصب می‌گردد. این سیستم میزان باد هریک از لاستیک‌های اتومبیل را به راننده نشان داده و در صورت کاهش بیش‌ازحد باد به راننده هشدار می‌دهد.

تاریخچه تایر خودروها


نوآوری دیگری که امروزه در صنعت لاستیک‌سازی درحال‌توسعه و آزمایش است، لاستیک‌های بدون باد هستند. این لاستیک‌ها که همچنان مراحل تحقیق و آزمایشی خود را می‌گذرانند، از پلاستیک‌های مدرن و توسط فناوری‌های امروزی ساخته می‌شوند.

 هرچند هنوز لاستیک‌های بدون باد به آن سطحی از پیشرفت نرسیده‌اند که بتوانند وزن یک خودرو را تحمل کنند و معایبی چون وزن بیشتر و دوام کمتر دارند اما پروژه‌های ساخت و توسعه آن‌ها متوقف نشده و همچنان توسط شرکت‌های میشلن و بریجستون ادامه دارد.تاريخ : چهار شنبه 26 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دنیایی رنگارنگ که هر رنگ آن تاثیری شگرف بر روح و روان آدمی دارد.

اثر رنگ ها بر زندگی آنچنان نمود پیدا کرده که بشر هر روز از شگفتی های بیشتری در رابطه با مغز انسان ها رونمایی میکند.
ثابت شده اتاق‌هایی از بیمارستان‌ها که رنگ آبی یا شیشه‌های آبی‌رنگ دارند، اثر خوبی روی بیماران دارد.
چینش رنگ ها در کنار هم و هارمونی آن ها تا آن جا پیش رفته که روی انرژی ذهن انسان و احساسات و عواطفشان تاثیر گذارند. حتی می توانند تاثیرات فیزیکی مثل کنترل فشار خون، اشتها، استرس و... را هم داشته باشند.
 
رنگ سال
 
هر سال تعدادی از شرکت های معتبر مد و طراحی لباس، هنرمندان، بازیگران، روانشناسان دور هم جمع می شوند تا با انتخاب یک رنگ برای سال بتوانند انرژی ذهنی مردم دنیا را متعادل کنند.
 
سنت رنگ سال یک قانون نانوشته اما یک رسم محبوب است چرا که مردم خسته از هیایوی سال قبل به دنبال تغییر در زندگی خود هستند و شاید این تغییر از کوچکترین بخش زندگی یعنی رنگ شروع شود.
 
رنگ سال
 
روش انتخاب رنگ سال
 
شاید برای شما جالب باشه اگر بدانید در انتخاب رنگ سال عوامل متعددی تاثیر گذار هستند. انتخاب رنگ سال یک فرایند پیچیده است که به اتفاقات و رویدادهای سال گذشته مربوط می شود. به طور مثال انتخاب رنگ بستگی به بلایای طبیعی ، مسائل اقتصادی، جنگ های اتفاق افتاده در جهان در سال گذشته دارد.
موسسه پانتون شرکتی است واقع در شهر کارلستات نیو جرسی که به‌‌خاطر سیستم رنگ پانتون (PMS) که فضایی رنگی و اختصاصی است و در صنایع به‌ویژه چاپ استفاده می‌شود، شناخته می‌شود. این شرکت همین‌طور به عنوان تعیین‌کننده غیررسمی رنگ سال، شهرت جهانی دارد. 
 
رنگ سال
 
اما برندهای مطرح پوشاک در کمپانی های پر مدعای خود سعی در انتخاب رنگ های مختلف دارند به همین دلیل در چند سال اخیر شاهد انتخاب رنگ های جداگانه از سوی شرکت های متفاوت و مطرح مد و طراحی لباس هستیم.
این شركت‌هاي معتبر پوشاك دنيا در آستانه سال نوي ميلادي، رنگ سال را در سايت‌هاي اينترنتي‌شان اعلام مي‌كنند و بلافاصله ويترين نمايندگي‌هايشان را پر مي‌كنند از انواع و اقسام پوشاكي كه به رنگ سال دوخته شده است . اما اين شركت‌ها در سايت‌هايشان از دلايل انتخاب رنگشان حرفي نمي‌زنند؛ هر چند كسي هم سؤال نمي‌كند؛ مردم فقط دوست دارند اسم يك رنگ را از کمپانی محبوبشان بشنوند و بلافاصله تغيير رنگ دهند! 
 
 نوروز و تاثیر رنگ سال در کشور ما
 
در كشور ما هم رنگ سال با كمي تأخير و در آستانه نوروز مطرح می شود. اما جدا از تمام مسائل مطرح شده در انتخاب رنگ برای انواع پوشش در جامعه ایرانی اسلامی نکات زیادی باید مد نظر قرار گیرد.

مردم اين روز‌ها خيلي اهل مدگرایی شده‌اند و بسیاری از افراد هستند که بنا بر همین رسم رنگ سال یا پوشش فلان بازیگر و هنرمند خارجی و یا داخلی اصرار دارند همرنگ جماعت شوند بدون اینکه اندام و رنگ پوست و ....را در نطر بگیرند.
 
رنگ سال
 

رنگ سال
 
 
 بعضي وقت‌ها بر سر رنگ سال هم دعوا مي‌شود! اين روز‌ها بعضي‌ها مي‌گويند رنگ سال آبي صورتي است و بعضي‌ها مي‌گويند كه استخواني مد شده، بعضي‌هاي ديگر هم از رنگ‌هاي ديگر نام مي‌برند كه به‌ عنوان رنگ سال معرفي شده است.
 كارشناسان مي‌گويند كه علت اين اختلاف كاملا مشخص است. شركت‌هاي معتبر پوشاك در دنيا هر كدام‌ يك رنگ را به‌عنوان رنگ سال‌شان انتخاب مي‌كنند و اين ماجرا وقتي به كشور ما مي‌رسد همه سردرگم مي‌شوند كه بالاخره رنگ سال چه رنگي است.
 
ناگفته نماند که برخی از فروشندگان هم به این دلیل که برخی از اجناس با رنگ های عجیب و غریب روی دستشان مانده است و با چیدن ویترین مغازه های خود را با همان لباسهای قدیمی رنگ سال را تغییر میدهند و آن چه خود می خواهند را به مردم القا می کنند.
 
اسلام و انتخاب رنگ لباس
 
اما اینکه معیار انتخاب رنگ درست چه باید باشد باید توجه داشت که لباس وسیله پوشش و حفظ بدن از سرما و گرما و آلودگى، و مایه آبرو، زینت و آراستگى انسان است و انتخاب رنگ آن یک امر ذوقی و سلیقه ای است که با توجه به آداب و رسوم ،سن ،شرایط محیطی و جغرافیایی گوناگون متفاوت است و مردم در انتخاب آن آزاد هستند.
 
 
رنگ سال
 
اما پیشوایان معصوم ما نسبت به بعضی از، رنگ ها عنایت ویژه های داشته اند از جمله:
 
1. "سبز"
سبز از جمله رنگ های بود که مورد پسند پیامبر اکرم (ص) براى لباس بود.[1] 
2."سفید"
 
بیشتر جامه‌هاى پیامبر سفید بود و میِ فرمود: لباس سفید را بر زندگانتان بپوشانید و مردگانتان را هم با پارچه سفید کفن کنید. [2] 
 
3. "زرد"
 
پیامبر اکرم (ص) ملحفه‌اى داشت که با زعفران رنگ‌ آمیزى شده بود و گاهى تنها با پوشیدن همان، با مردم نماز می خواند. 
 
بعضی از رنگ ها نظیر رنگ "قرمز"، رنگى بود که پیامبر خدا آن را براى لباس، نمى پسندید. با این حال این دلیل بر حرمت یا کراهت رنگ قرمز در همه موارد نیست.
 
آنچه نسبت به لباس مهم است و باید مور د توجه قرار گیرد، جلوگیری از تبدیل لباس، به وسیله ای برای تفاخر و تجمل و معیار ارزش قرار گرفتن آن برای ارزیابی انسان ها است؛ زیرا این گونه برخورد با لباس،نوعى انحراف از فلسفه وجودى لباس است و به شدت در اسلام از آن نهی شده است. 
پس باید لباسی پوشید که عرف دینداران و انسانهای فهمیده آن را انکار نکنند. در روایتی از امام صادق (ع) نیز این مطلب است استفاده می شود؛حضرت در جواب کسی که لباس ایشان را با لباس حضرت علی (ع)مقایسه کرد، فرمود:حضرت علی (ع)لباسی می پوشید که در زمان خود مورد انکار و سرزنش مردم آن زمان نبود، واگر ایشان امروز بود چنین لباسی نمی پوشید،همانا بهترین لباس هر زمان، لباسی است که مردم آن زمان می پوشند.
 
همه این موارد نشان دهنده اهمیت اسلام به لباس به عنوان پوشش مناسب است، و نوع ، جنس و رنگ آن تابع بعضی از عرفیات، محیط های زندگی، و مناسبات بین مردم و عدم منافات با ارزش های گفته شده است .


تاريخ : چهار شنبه 26 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
id27088.jpg

دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار با بهره‌گیری از مقاومت‌های SMD بر روی لایه‌های FR4، موفق به طراحی و ساخت جاذب‌های امواج الکترومغناطیس شد.

 

 این طرح که حاصل پایان نامه کارشناسی ارشد مهندس مجتبی بصراوی دانش آموخته مهندسی برق دانشگاه صنعتی اصفهان است به تحلیل، طراحی و ساخت طرح نوینی از سطوح انتخاب‌گر فرکانسی با بهره‌گیری از مقاومت‌های SMD بر روی لایه‌های FR4 می‌پردازد.

 

دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان، با اشاره به کاربردهای متعدد پوشش‌های جاذب مغناطیسی، گفت: ساخت سطوحی به منظور مقابله با امواج مضر ناشی از تلفن همراه و دیگر منابع تولید امواج الکترومغناطیسی مضر برای انسان، ایزولاسیون آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در مقابل امواج نامطلوب و نیز پیشگیری در ایجاد اختلال در آزمایش‌ها، پوشش هواپیماها و.... از جمله کاربردهای مهم این جاذب‌ها است.

 

بصراوی با تأکید بر اهمیت جذب امواج الکترومغناطیس در ساختارهای جاذب به عنوان بخشی از دغدغه پژوهشگران رشته مخابرات، افزود: در سال‌های اخیر، ساختارهای انتخابگر فرکانس(FSS) در طراحی جاذب‌های نازک و سبک نقش عمده‌ای را ایفا کرده‌اند.

 

وی با اشاره به مزیت این نوع جاذب‌ها در مقایسه با گونه‌های گذشته، تصریح کرد: به طور نمونه جاذب‌هایی که در اتاق‌های بدون پژواک آزمایش‌های الکترومغناطیسی استفاده می‌شوند، بسیار مطلوب بوده و ضریب انعکاسی بسیار ناچیزی دارند اما به دلیل حساسیت به دما و رطوبت، اغلب تنها قابلیت بهره‌برداری در محیط‌های بسته را دارند که به دلیل اشغال حجم زیاد و عدم امکان بهره‌گیری در همه محیط‌ها به دلیل شکل ظاهری، کاربرد آن‌ها نیز محدودتر می‌شود در صورتی که جاذب‌های نوین طراحی شده در این پژوهش، ضخامت و حجم ناچیزی داشته و در همه محیط‌ها قابل استفاده است.

 

بصراوی اضافه کرد: فناوری ساخت این جاذب‌های نوین، بسیار راحت و قابل دسترس بوده و برخلاف جاذب‌های دیگر نیاز به تکنولوژی پیچیده و هزینه‌بر نمی‌باشد.

 

وی با اشاره به مزایای بهره‌گیری از ساختارهای تناوبی FSS، افزود: حجم و وزن پایین این نوع ساختار، قابلیت بهره‌برداری در همه محیط‌ها، امکان ایجاد شرایط جذب بسیار مناسب با کاهش سطح مقطع راداری در ساختار جاذب و هزینه کم ساخت و قابل دسترس بودن مواد ساخت آن از جمله ویژگی‌های قابل توجه این نوع ساختارها است.

 

دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان، جاذب‌های FSS با صفحات مقاومتی را از مهمترین نوع این ساختار در سال‌های اخیر دانست و تصریح کرد: ساخت این نوع صفحات نیاز به فناوری پیچیده‌ای دارد که این فناوری در اختیار همه کشورها نبوده و به نوعی دسترسی به آن سخت و پرهزینه است.

 

بصراوی اضافه کرد: در این پژوهش، تحلیل، طراحی و ساخت طرح نوینی از سطوح انتخابگر فرکانسی با بهره‌گیری از مواد قابل دسترس و کم‌ هزینه مانند FR4 و فوم به گونه‌ای که روی لایه FR4 الگوی خاصی طراحی شده و مقاومت‌های SMD بر روی آن مونتاژ می‌شود، انجام گردید که این صفحه در فاصله‌ای از صفحه مسی زمین که با فاصله فوم پرشده است، قرار گرفت.

 

دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: این ساختار جاذب امواج الکترومغناطیس ضمن طراحی و ساخت با هزینه کم و توسط مواد قابل دسترس، افت برگشتی بسیار کمی را در پهنای باندی وسیع، به وجود آورده است.

 

به گزارش ایسنا، دکتر محسن مداح‌علی و دکتر ذاکرحسین فیروزه از اعضای هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان از اساتید راهنمای این پایان نامه بودند.تاريخ : چهار شنبه 26 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458109833887_simfrosh_196118.jpg

ارجاع به آثار علمی و پژوهشی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در خصوص موضوع «پیوند کلیه» در صدر ارجاعات جهانی قرار گرفت.

 

 بر اساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی google scholar بیشترین ارجاع در موضوع «پیوند کلیه» در سطح جهان به آثار علمی و پژوهشی استاد ناصر سیم‌فروش، مدیر گروه ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تعلق گرفته است.

 

دکتر سیم‌فروش با داشتن یک هزار و 494 ارجاع مقام اول را کسب کرده است و نفرات دوم و سوم با یک هزار و 451 و یک هزار و 216 ارجاع در مقام‌های بعدی قرار گرفتند که مقام سوم در این رتبه‌بندی متعلق به دانشگاه جان هاپکینز است.تاريخ : چهار شنبه 26 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
100-11.jpg

محققان موسسه کارولیسنکای سوئد و بریتیش کلمبیای کانادا دریافتند افرادی که مقدار زیادی قهوه می‌نوشند ممکن است کمتر در معرض خطر ابتلا به ام‌اس قرار داشته باشند.

 

 طی این پژوهش 6700 بزرگسال که روزانه حدود شش فنجان قهوه در روز مصرف می‌کردند، مورد بررسی قرار گرفتند.

 

هرچند محققان تاکید کرده‌اند که یافته‌های به دست آمده تائید کاملاً قطعی مصرف قهوه یا مصرف زیاد کافئین را در مقابله با ام‌اس نشان نمی‌دهد اما تنها می‌تواند نشانگر یک رابطه و به عنوان شاهد دیگری برای نقش کافئین بر سلامت بدن قرار گیرد.

 

بیماری ام‌اس در انسان‌ها زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه فیبرهای عصبی دور غلاف طناب نخاعی و مغزی را مورد حمله قرار می‌دهد بسته به جایی که آسیب اتفاق می‌دهد، افراد ممکن است از بی‌حسی، ضعف عضلانی، مشکلات دید، تعادل و هماهنگی رنج ببرند.

 

پیش از این تحقیقات نشان داده که مصرف بالای قهوه با کاهش خطر بیماری‌های زوال دهنده سلول‌های مغزی همچون پارکینسون و آلزایمر مرتبط است. زمانی که این نتایج در مورد ام‌اس بررسی می‌شود، یافته‌های این‌ چنینی ادغام می‌شوند.

 

این تیم تحقیقاتی دو گروه افراد را مورد بررسی قرار دادند، 1620 سوئدی مبتلا به ام‌اس و 10 هزار و 788 نفر بدون این بیماری و گروه دوم 1159 آمریکایی مبتلا به ام‌اس و 1172 شخص سالم بررسی شدند.

 

به طور کلی افراد با میانگین مصرف 30 اونس در روز -شش فنجان- یک سوم در معرض خطر کمتری برای ابتلا به ام‌اس قرار داشتند.

 

این نتایج حتی زمانی که محققان عادات به مصرف قهوه این افراد را پنج الی 10 سال پیش از بروز نشانه‌های ام‌اس مورد بررسی قرار دادند، تغییری نکرد.

 

این پژوهش در مجله "Neurology, Neurosurgery & Psychiatr"منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 26 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
194-15.JPG

در خبرنامه رسمی سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) بر استفاده کاربردی از نتایج تحقیقات دو تن از اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تاکید شده است.

 

مقاله دکتر محمدحسن حیدری، استاد گروه بیولوژی و علوم تشریحی و دکتر ابوالفضل موفق، استاد گروه ژنتیک پزشکی و نایب رییس انجمن ژنتیک پزشکی ایران از اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در مجله رادیواکتیویتی محیطی بین‌المللی انتشار یافت و خبرنامه سازمان ناسا با استناد به این مقاله بر استفاده کاربردی از نتایج تحقیقات مذکور تاکید کرد.

 

در این مقاله که درخصوص بررسی تاثیر تشعشعات کهکشانی بر روی مردم منطقه رامسر ایران بود، گزارش شده است که میزان تشعشعات کهکشانی در این منطقه 80 برابر سطح نرمال جهانی است. در حالی که تحقیقات نشان داده مردم این شهر زیبای توریستی نسبت به میانگین جهانی کمتر به سرطان مبتلا می‌شوند.

 

نتایج تحقیقات علمی دانشمندان ایرانی در این خصوص حاکی از آن است که ژن تولیدکننده سلول‌های ایمنی در سیستم دفاعی بدن مردم این منطقه کم جمعیت بیشتر است. بنابراین ساکنان منطقه مذکور نسبت به صدمات و خطرات تشعشعات مصونیت و سازگاری بیشتری نسبت به سایر مردم جهان دارند.

 

بر اساس تحقیقات مذکور، مردم این منطقه می‌توانند بهترین گزینه برای فضانوردی و سفر به مریخ و ماه باشند تا متقاضیان فضانوردی از کشور آمریکا.

 

بر اساس این گزارش، یکی از بزرگترین چالش‌های فرستادن افراد به فضا و سیاره مریخ، مساله تشعشع‌هایی است که از اشعه‌های کیهانی نظیر خورشید و سایر ستارگان در کهکشان ساطع می‌شوند. فضای کره زمین و میدان‌های مغناطیسی بدترین اشعه‌های موجود را منحرف می‌کند؛ اما سیاره مریخ میدان مغناطیسی ندارد و این مساله باعث شده بخش اعظمی از فضای این سیاره به دلیل فقدان میدان مغناطیسی طی میلیون‌ها سال از بین برود. طبق فرضیه‌ای که ناسا پیش از این مطرح کرده بود، مریخ ابتدا دارای میدان مغناطیسی بوده، اما میلیاردها سال پیش در اثر سرد شدن آن را از دست داد و باعث شد یون‌های موجود در اتمسفرش تا حدود زیادی از آن جدا شوند. یکی از خطرهایی که فضانوردان را تهدید می‌کند، قرار گرفتن در برابر این تشعشعات کیهانی است و کسانی که بدن‌های قوی‌تری دارند، برای فرستادن به فضا افرادی مناسب‌ترند.تاريخ : چهار شنبه 26 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458119599675_469895-iss.jpg

آژانس فضایی آمریکا ناسا اعلام کرده است که قصد دارد تا آزمایشی جذاب را در فضا راه‌اندازی کند.

 

 آزمایش‌های مختلفی توسط فضانوردان در طول ماموریت شگفت انگیز YearInSpace ناسا انجام شد که این آزمایش نیز یکی از همان نوع است.

 

مرکز تحقیقاتی جان اچ گلن ناسا قصد دارد تا به عنوان بخشی از یک آزمایش به دنبال درک چگونگی گسترش آتش در یک محیط میکروگرانشی، یک آتش در مقیاس بزرگ در فضا روشن کند.

 

هدف ناسا از انجام این آزمایش که Saffire نام دارد، دستیابی به درک بهتری از آتش گرفتن در حالت بی وزنی در یک مقیاس بزرگ است. این آتش بزرگ در یک جعبه پر از کامپوزیت پنبه و پشم شیشه روشن خواهد شد و داده‌های بدست آمده از این آزمایش پیش از ورود مجدد فضاپیمای سیگنوس به زمین مخابره خواهد شد.

 

از آنجایی که این آزمایش با فاصله زیادی از ایستگاه بین‌المللی فضایی انجام می‌شود، خطری فضانوردان را تهدید نخواهد کرد و آنها در شرایط ایمن به سر خواهند برد.

 

دانشمندان اعلام کردند که هدف از این آزمایشات بررسی رخدادی است که پس از روشن کردن شعله در مقیاس بسیار بزرگ در ایستگاه بین المللی فضایی رخ خواهد داد. ابزار موجود در فضاپیمای سیگنوس در مسیر بازگشت، رشد شعله، میزان مصرف اکسیژن و بقیه چیزها را اندازه‌گیری خواهد کرد.تاريخ : چهار شنبه 26 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
1458130189224_hqdefault-480x330.jpg

محققان انگلیسی برای‌ اولین‌ بار موفق به تولید اقتصادی سیاه‌ترین رنگ جهان با قابلیت جذب 99.8 درصد نور محیط شدند.

 

 قدرت جذب نور سیاه‌ترین رنگ جهان تا حدی زیاد است که اجسام سه‌بعدی رنگ شده را دو بعدی نشان می‌دهد.

 

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سیاه‌ترین رنگ جهان با کد ساخت Vantablack S-VIS قابلیت استفاده به صورت اسپری و با تجهیزات معمولی رنگ‌آمیزی است.

 

محققان معتقدند که سیاه‌ترین رنگ جهان حتی از رنگ بسیار سیاه تجهیزات تلسکوپ فضایی هابل 17 برابر کمتر نور را منعکس می‌کند.

 

پژوهشگران انگلیسی برای ساخت سیاه‌ترین ماده جهان از نانولوله‌های کربنی به منظور جذب تمام نور دریافتی و حداقل انعکاس ممکن استفاده کرده‌اند.

 

دکتر "بن جنسن" متخصص نانوتکنولوژی از موسسه تحقیقات فناوری نانو در بریتانیا عنوان کرد: ما معتقدیم که با این دستاورد تحولی عظیم در صنایع مرتبط با سیستم‌های نوری و اپتیکال ایجاد خواهد شد.

 

وی در ادامه افزود: در حال حاضر نمونه اسپری این رنگ ساخته شده است، اما تیم سازنده هنوز به تحقیقات خود پیرامون این دستاورد ادامه خواهد داد.تاريخ : چهار شنبه 26 اسفند 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |