زمستان در راه است،زمستانی که با آمدنش برف‌ها، این زیبایی‌های دل انگیز را به همراه دارد.
 
گرچه سپید است اما عمقش برف نیست ،گرمایی است که درختان را نوازش می‌دهد ، با یلدا این تولد میترایی، ناز درختان نیز آغاز می‌شود.
 
صدای قدم‌های نرم زمستان می‌آید، صدای قل‌قل سماور و بوی عطر چای تازه دم مادربزرگ، کرسی گرم زغالی و مجمعه بزرگ مسی که لبریز از هندوانه‌های خوشرنگ و انار‌های قرمز هزار دانه و نقل‌های رنگی، رنگی، انجیر خشک و گردو و کشمش است.
 
 
یلدا، تولد باشکوه میترایی/ یلدای ایرانی در راه ثبت یونسکو
 
صدای دلنشین پدربزرگ که حافظ می‌خواند و بوی نفت چراغ علاء‌الدین که روشنی‌بخش لحظه‌لحظه شادی‌هایمان بود، این بود یلدایی که از روزهای قدیم و کهن برایمان باقی مانده.
 
 
*شب یلدا
 
شب یلدا آخرین شب آذر ماه و شب اول زمستان و طولانی‌ترین شب سال است که به شب چله معروف و یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی به شمار می‌رود و یک سنت باستانی است.
 
مردم در روزگاران قدیم و در سال‌های دور تمام فعالیت خود را با گردش خورشید و تغییر فصل‌ها و بلندی و کوتاهی روز و شب و حرکت ستارگان تنظیم می‌کردند و در بعضی روزها که بسیار بلند بود بیشتر از نور خورشید بهره می‌بردند، که در همان زمان دریافتند آخرین روز پاییز کوتاه‌ترین و شب اول زمستان بلندترین شب سال است، از این رو آن شب را شب زایش خورشید یا همان یلدا نامیدند و از آن پس در این شب جشن برپا می‌کردند.
 
یلدا، تولد باشکوه میترایی/ یلدای ایرانی در راه ثبت یونسکو
 
جشن یلدا با قدمتی کهن هنوز هم بین ایرانیان مرسوم است و نه تنها در ایران بلکه در پاکستان، تاجیکستان روسیه هم مردم بلندشب سال را جشن می‌گیرند.
 
 
*آیین‌های جشن شب یلدا
 
در این شب همه اقوام در منزل بزرگترها گردهم می‌آیند و با تفال بر حافظ و خوردن هندوانه و انار و آجیل و قصه‌های پدر و مادربزرگ‌ها مخصوص این شب را سر می‌کنند.
 
* یلدا در استان‌های کشور
 
مازندرانی‌ها که این شب را چله‌شو می‌نامند بنا به سنت دیرینه در این شب برنج می‌پزند و شیرینی‌ خاص آن شب مثل پشت زیک، سوهان گنجدی پیس کنده را درست می‌کنند.
 
یلدا، تولد باشکوه میترایی/ یلدای ایرانی در راه ثبت یونسکو
 
شب یلدا در خراسان جنوبی هم به اسم چله کو شناخته می‌شود و از مهمترین آن داستان مراسم کف زنی است که در ان کف که نوعی شیرینی محلی را آماده می‌کنند و آن را در ظرف می‌کشند و بادام و  رازیانه می‌پاشند و با انگشت می‌خورند.
 
یلدا، تولد باشکوه میترایی/ یلدای ایرانی در راه ثبت یونسکو
 
شب چله در اصفهان به دونام چله زری و عمو چله تقسیم می‌شود و دو  شب را به عنوان شب چله برگزار می‌کنند .
 
اصفهانی‌ها هم چون سایر ایرانی‌ها با پهن کردن سفره  این شب را گرامی می‌دارند.
 
این شب در استان یزد هم مانند سایر استان‌ها مراسم خاص خود را دارد.
 
در این شب اقوام در کنار هم آش شولی که از غذاهای سنتی این استان است را صرف می‌کنند.
 
شب چله در آذربایجان غربی  به چیله گجه سی  معروف است که در آن تولید حلوا در آذربایجان غربی بخصوص شهر ارومیه مرسوم است و در ایام نزدیک به شب یلدا، بازار خرید و فروش حلوا بسیار داغ و طرفداران زیادی دارد.
 
در شهرستان تکاب هم در شب سرد یلدا، آش کشک که در زبان محلی به آن کاچی می گویند درست می کنند و بر سر سفره شب یلدا می گذارند، همچنین در تکاب رسم بر این بوده که در شب سرد چله، گندم برشته پخت می کردند و مقداری از آن را برای پرندگان به بام خانه می ریختند، تا سال پربرکتی داشته باشند.
 
در گذشته مردم تکاب معتقد بودند در شب یلدا نباید کسی به سفر برود و اگر کسی در این شب به دور از خانه و در سفر باشد، سال پیش رو را دائم در سفر خواهد بود و دیگر آرام و قرار نخواهد داشت.
 
بختیاری‌ها در این شب کدو تنبل‌های بزرگی که نماد خورشید را برای آن‌ها دارد، آب‌پز می‌کنند و آن‌را به صورت ریز ریز شده در آش کشک می ریزند و می‌خورند.
 
آنها اعتقاد دارند خوردن ماست، شیر، پنیر، کنجد، کدو و نان جو در شب یلدا موجب فزونی و فراوانی نعمت تا پایان سال می‌شود و سبب می گردد که وجود این نعمت ها تا سال بعد داشته باشد.
 
 
یلدا، تولد باشکوه میترایی/ یلدای ایرانی در راه ثبت یونسکو
 
*شب یلدا در راه یونسکو
 
چند وقتی که خبر از ثبت شب یلدا از طریق کشور آذربایجان در یونسکو به گوش می‌رسد که این خبر اعتراض برخی از مورخان و پژوهشگران  را برانگیخت.
 
این در حالی است که نظری مدیر کل ثبت آثار تاریخی اعلام کرد: یونسکو در سایت میراث ناملموس خود صفحه‌ای شبیه فراخوان طراحی کرده تا  بر این اساس هر کشوری که تمایل به ثبت یکی از عناصر ناملموس خود هستند، در این صفحه اعلام کنند.
 
وی افزود: ایران هم از یکسال قبل این فراخوان را برای ثبت جهانی تکمیل کرده اما از زمان ثبت درخواست ما خوشبختانه هنوز هیچ کشوری تقاضای درخواست پیوستن به پرونده شب چله را در این سایت اعلام نکرده است.
 
امیدواریم این شب بزرگ و این سنت دیرینه ایرانیان همانند چوگان توسط آذربایجان و نان لواش توسط ارمنستان و بادگیرها توسط امارات به ثبت نرسد و با نام ایرانی ثبت جهانی شود.


تاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تصاویر فضایی

سال 2016 مملو از اکتشافات جدید و تصاویر زیبایی از کیهان بوده است که به نمایش چشم‌اندازهای خیره‌کننده از حلقه‌های زحل، سحابی‌ها و حتی سطح ماه پرداخته‌اند.

 نشریه تایمز در گزارشی به ارائه برخی از بهترین تصاویر ثبت شده از درخشان‌ترین کهکشان‌ها و چشم‌اندازهای مشاهده شده از فضا توسط سکنه ایستگاه فضایی بین‌المللی پرداخته است.

ترکیبی از تصویر ثبت شده از سیاره مشتری توسط تلسکوپ فضایی هابل در بهار 2014 و شفق‌های قطبی آن در نورفرابنفش در سال 2016

تصویر هابل از خوشه ستاره‌ای ترامپلر 14 حاوی درخشانترین ستارگان کهکشان راه شیری

ثبت تصویر فضاپیمای کانوتوری H-II ژاپن در نزدیکی ایستگاه فضایی بین‌المللی توسط فرمانده شین کیمبرو

تصویر رنگی جعلی از ابرهای نیمکره شمالی سیاره زحل توسط فضاپیمای کاسینی ناسا

کهکشان راه شیری در آسمان دهکده تاجتی در مجارستان

گردابی از گاز درخشان و غبار تیره در ابر بزرگ ماژلانی

روز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ایستگاه فضایی بین‌المللی

تصویر یک ستاره ولف-رایه موسوم به WR 31a در فاصله 30 هزار سال نوری در صورت‌فلکی کارینا

سحابی مرد دونده

انتشار تصویر کهکشان راه شیری به نشانه تکمیل پروژه "بررسی منطقه بزرگ تلسکوپ APEX" که برای نخستین بار منطقه کاملی از صفحه کهکشانی قابل مشاهده از نیمکره جنوبی را در طول‌موج‌های زیرمیلیمتری ثبت کرده بود.

نقشه تمام ستارگان کهکشان راه شیری و کهکشان‌های همسایه بر اساس رصدهای نخستین سال ماهواره گایا از پوئیه 2014 تا سپتامبر 2015

خورشیدگرفتگی حلقوی در سنت لوئیز که ماه کاملا روی خورشید را گرفته و لبه‌های میزبان منظومه شمسی در اطراف ماه مشخص شده است

تصویر حلقه‌های زحل از منظر فضاپیمای کاسینی

تصویر زمین از سطح ماه توسط فضاپیمای کایوگای ژاپن

خورشیدگرفتگی کامل در آب‌وهوای ابری در پالمبانگ اندوزی

سحابی رطیل در ابر ماژلانی بزرگ

پدیده ابر ماه در نوامبر 2016 بر فراز دره خدایان در مکزیک

طلوع کهکشان راه شیری در افق

ثبت تصویر ستاره تازه متولد شده در ابرهای کیهانی توسط رصدخانه لاسیلا در شیلی

سحابی حباب یا NGC 7635 در فاصله 800 سال نوری از زمینتاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

مقر جدید فضاپیمای اپل همچنان در حال ساخت است تا این کمپانی بیش از ۱۳ هزار کارمند خود را پس از افتتاح آن در سال ۲۰۱۷ میلادی به این ساختمان منتقل کند.

از زمان آغاز ساخت مقر جدید اپل که سه سال پیش کلید خورد، همواره شاهد انتشار ویدیوهایی از پیشرفت فیزیکی پروژه هستیم که توسط شماری از علاقه‌مندان با استفاده از پهپادهای مجهز به دوربین انجام می‌شود.

آخرین ویدیوی منتشرشده که توسط متیو رابرت فیلم‌برداری شده، شامل بخش‌هایی از ویدیوهای دیگری است که در ۶ ماه گذشته از این ساختمان و پیشرفت مراحل ساخت مقر فضاپیمای اپل ثبت شده است.

علاوه بر ساختمان اصلی که به شکل دایره است، در این ویدیو می‌توان نمایی از ورودی ساختمان اصلی، سالن کنفرانس ۱۰۰۰ نفری و همچنین سقف یک‌تکه‌ از جنس فیبر کربن را مشاهده کرد. همچنین باید به مرکز بزرگ تحقیق و توسعه‌ی مقر جدید اپل در کنار پارکینگ و سالن ورزشی اشاره کرد که اپل برای کارکنانش در نظر گرفته است.

برای کاهش وابستگی ساختمان مرکزی به سوخت‌های فسیلی، مقر جدید اپل مجهز به سلول‌های خورشیدی و همچنین امکان تولید انرژی از گازهای طبیعی است که درمجموع بیش از ۲۰ مگاوات انرژی تولید خواهند کرد ؛ این میزان بیش از ۷۵ درصد از نیاز اپل را در ساختمان مرکزی تأمین خواهد کرد.

همان‌طور که در این ویدیو مشاهده می‌کنید، ساختمان‌های در نظر گرفته‌شده برای مقر اصلی اپل در حال تکمیل شدن هستند و تنها جزئیات کار نظیر ایجاد فضای سبز و درختکاری باقی‌ مانده است تا مساحت ۱۷۶ هکتاری ساختمان مرکزی جدید اپل تکمیل شود. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده؛ بیش از ۸۰ درصد از مساحت کل پروژه‌ی مقر «فضاپیمای» اپل به فضای سبز اختصاص داده خواهد شد.


 

پروژه‌ی ۵ میلیارد دلاری مقر اصلی اپل را باید یکی از پروژه‌های جاه‌طلبانه‌ای خواند که استیو جابز در پی تحقق آن بود. البته این ساختمان تنها مقر اپل در کوپرتینو نیست؛ چراکه این کمپانی اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی قراردادی برای ساخت ساختمان اداری در فاصله‌ی چند مایلی مقر اصلی به امضا رساند.

ساختمان اداری اپل در فاصله‌ی چند مایلی مقر اصلی، متشکل از سه ساختمان ۶ طبقه خواهد بود که بیش از ۳۰۰۰ کارمند این کمپانی را در خود جای خواهد داد.تاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تنها چیزی که آدمی از تماشا کردن و دیدن آن هیچ گاه خسته نخواهد شد، زیبایی هاست. تامل و فوکوس روی جزئیات حاضر در این تصاویر که از سرتاسر دنیای زیبایمان گرد آوری شده است، بار دیگر ذکر «فتبارک الله احسن الخالقین» را بر زبانتان می آورد.

در این سری مطالب سعی کرده ایم کلکسیونی دیدنی از تصاویر زیبا و چشم نواز از سرتاسر دنیا، با ذکر محل ثبت عکس برایتان گرد آوری کنیم. شاید این تلاش ما قدم کوچکی باشد تا لحظاتی چشمانتان از دیدن پلیدی ها و ناملایماتِ روزمرگی هایمان دور شود و با دیدن صحنه هایی زیبا از این دنیای زیبا، روانی آسوده و استراحت روح را برای شما عزیزان در پی داشته باشد.
 
*****

معجزه ی رنگ ها در ماه نوامبر در پل گپ استو، نیویورک. 
 
 تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98)
 

 
تصویری از خطرناک‌ترین جزیره دنیا ملقب به جزیره مار در کشور برزیل. در این جزیره به طور میانگین در هر یک متر مربع، یک مار زندگی می‌کند.
 
تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98) 
 

 
راه آهن دلنشین ساکورا واقع در کشور ژاپن.
 
تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98) 
 

جشن دیدنی و زیبای کریسمس در کشور دوبی.

 تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98)

 

 
نمای پارک Lustgarten در جزیره موزه (Museum Islanda) در مرکز برلین.
 
تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98) 
 

 
تصویری هوایی از شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا.
 
تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98) 
 

 
مزارع زیبای برنج در مالزی.
 
تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98) 
 

 
عکسی هوایی از ماله، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر در جمهوری مالدیو.
 
تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98) 
 

 
عکسی از منظره ی آرامش بخش و زیبـای جزایـر هـاوائی.
 
تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98) 
 

 
نمایی هوایی از یکی از گرم ترین منطقه زمین در اتیوپی.
 
تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98) 
 

 
کوه های شگفت انگیز Roraima در ونزوئلا.
 
 تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98)
 

 
معدن عجیب و خارق العاده ی نایکا (Naica) در مکزیک.
 
 تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98)
 

 
یک جبهه گردباد کم فشار و محصور در یک شفق بر فراز خلیج آلاسکا.

 تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98)


 
دهانه ی غول پیکر و عجیب در بلندیهای ایسلند. بلندی‌های ایسلند که بیشتر بخش داخلی ایسلند را در بر می‌گیرد، در ارتفاع ۴۰۰ تا ۵۰۰ متری سطح دریا جای دارد و بیشتر بخش‌های آن از بیابان‌های آتشفشانی ساخته شده است.
 
تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98) 
 

 
چشم اندازی رویایی از اسکی در شب در مجمع‌الجزایر لوفوتن واقع در نروژ.

تصاویری شگفت انگیز از دنیای زیبا (98) 

تاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

odd-inventions-14.jpg

محققان،طراحان و نوآوارن در سال 2016 دست به ابداع و اختراع فناوری‌های جدیدی زدند که جلوتر از زمان خود بوده و عملکردهای شگفت انگیزی داشتند.

 به نقل از گیزمگ، در اینجا به عجیب ترین موارد از این فناوری‌ها و ایده‌ها خواهیم پرداخت:

ثبت پیام بر روی نان تست!

محققان در سال 2016 موفق به طراحی و ساخت یک توستر هوشمند به نام Toasteroidشدند که پیام‌ها را بر روی نان‌های تست شده درج می‌کند.

این توستر می‌تواند پیامهایی نظیر یادآوری قرار ملاقات و یا پیش‌بینی آب و هوا را نیز بر روی نان‌های تُست ظاهر کند.

کاربر می‌تواند پس از تایپ پیام مورد نظر آن را از گوشی‌ هوشمند از طریق بلوتوث به توستر ارسال کند.

قرار است این فناوری تا اواخر سال 2017 روانه بازار شود.

راه رفتن عمودی!

گروهی از محققان در آزمایشگاه Rombaut Frieling در آیندهوون هلند موفق به اختراع یک فناوری جدید شدند که چیزی بین یک پلکان معمولی و یک آسانسور است.

این اختراع که راه رفتن عمودی Vertical Walking نام دارد و به افراد این امکان را می‌دهد تا با صرف انرژی کم بین طبقات یک ساختمان تردد نمایند.

فناوری عجیب ضبط صدا!

دو دانش آموز فارغ التحصیل از دانشگاه توکیو و دانشگاه هوسی موفق به اختراع عجیب‌ترین دستگاه ضبط صدا شدند.

آنها وسیله‌ای مانند قوری به نام Otopot را اختراع کردند که به سادگی و تنها با باز کردن درب آن می‌توان صدا و پیام مورد نظر را ضبط کرد.

کاربر پس از ضبط صدا درب این وسیله را بسته و نفر بعد برای دریافت پیام تنها کافیست که درب آن را باز کند و پس از شنیدن پیام آن را حذف کند.

صدای کاربر درست همانند آب در درون این فناوری قوری مانند قرار می‌گیرد!

دوچرخه‌ای که می‌چرخد!

محققان در سال 2016 دوچرخه ‌ای ابداع کرده‌اند که با چرخش پای دوچرخه ‌سوار قابلیت چرخش پیدا می‌کند.

این دوچرخه که Trocadero Fixie نام دارد، مانند سیستم تعادلی یک دوچرخه معمولی عمل کرده و هر زمان که دوچرخه ‌سوار بخواهد، می‌تواند بدنه پشتی دوچرخه را بچرخاند و آن را از راستای اصلی دوچرخه خارج کند.

خواب آسوده با گردن‌بند مخصوص!

محققان موفق به طراحی و ساخت وسیله ساده ای به نام NodPod شدند که هنگام نشسته خوابیدن، سر را در زاویه حدودا 90 درجه ثابت نگه داشته و از افتادن سر به دو طرف جلوگیری می‌کند.

این وسیله که از پارچه نرم و بخش کشسان ساخته شده، پشت صندلی بسته می‌شود.

لباس خاردار برای سگ‌ها!

محققان موفق به طراحی و تولید یک فناوری جالب به نام CoyoteZapper شدند که از سگ‌ها در برابر حملات سگ‌های بزرگتر و یا حیواناتی مانند شغال جلوگیری می‌کند.

این لباس دارای خارهای بلند فلزی از جنس فلز مقاوم کولار است.

این فناوری همچنین دارای یک شوک الکتریکی از طریق دو نوار رسانا در کنار لباس بوده که سبب دفع حملات احتمالی می‌شود.

گرامافون عجیب و غریب!

مهندسان کمپانی اسلوونیایی  MAG-LEV Audio، در سال 2016 موفق به ساخت یک سیستم صوتی جدید شدند.

آنها یک گرامافون طراحی کردند که صفحه این گرامافون از جنس پلاستیک بوده و به صورت معلق قرار می‌گیرد. توسعه دهندگان این دستگاه، صفحه گرامافون را با استفاده از ایجاد یک فضای مغناطیسی در هوا به صورت معلق قرار داده‌اند.

قایق یا ننو؟

در سال 2016 محققان با تلفیق یک قایق کوچک تفریحی و یک ننو موفق به طراحی و تولید یک فناوری به نام MelloShip شدند.

علاقمندان به استراحت در محیط‌های آرام می‌توانند از این قایق که دارای یک ننوی بزرگ است در محیط آرام رودخانه استفاده کنند.

تشک هوشمند

در سال 2016 شرکت اسپانیایی دُرمت به دلیل بالا بودن آمار خیانت دست به طراحی و ساخت یک تشک هوشمند با 24 حسگر اولتراسونیک زد که خیانت را تشخیص داده و از طریق اپلیکیشن به صاحب اصلی اش اطلاع می‌دهد.

ماشین مخصوص درخت کریسمس!

گروهی از طراحان موفق به طراحی یک سیستم عجیب و غریب به نام largest Rude Goldberg machine شدند که عنوان بزرگترین سیستم ماشینی جهان را از آن خود کرد.

این سیستم به گونه‌ای طراحی شده که تنها با فشار یک دکمه و صرف 15 دقیقه می‌توان به یک درخت بزرگ کریسمس روشنایی بخشید.تاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 اگر مُصر هستید که حتماً یک شاسی‌بلند کوپه داشته باشید، مرسدس بنز GLC کوپه قطعاً یکی از انتخاب‌های برتر خواهد بود.

سرانجام مرسدس بنز مدل GLC کوپه را برای رقابت با ب ام و X4 در سگمنت شاسی بلندهای کوپه به میدان فرستاد. برای افراد بسیاری این خودروها عجیب‌وغریب بوده و جنبه‌ی کاربردی بودن آن‌ها به خاطر خط سقف شیب‌دار زیر سؤال است؛ اما برای افراد دیگر این‌ها خودروهایی خانوادگی با چهره‌ای اسپورت و موقعیت رانندگی بالا و لذت‌بخش هستند.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016

حتی اگر شما جذابیت شاسی بلندهای کوپه را نبینید، GLC کوپه قطعاً یکی از زیباترین‌ها در این زمینه است. ظاهر طبیعی‌تر و صیقلی‌تر این خودرو نسبت به چهره‌ی تا حدی عجیب X4 برتری دارد.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
GLC کوپه قطعاً توجهات بیشتری را نسبت به GLC استاندارد به خود جلب می‌کند؛ اما جدای از چندین تغییر کوچک در تنظیمات شاسی (عمومت در بخش‌های فرمان و سیستم تعلیق)، هر دو خودرو تقریباً ساختار یکسانی دارند.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
پس با توجه به گفته‌ها GLC کوپه سواری خوبی دارد هرچند اگر دنبال هیجان بیشتری هستید پورشه ماکان یا جگوار اف پیس قطعاً گزینه‌های بهتری خواهند بود. فرمان خودرو احساس زیادی ندارد و هنوز هم در هنگام عبور از پیچ‌ها تکان‌های بدنه به چشم می‌خورد. درحالی‌که این خودرو دقیقاً هیجان رانندگی زیادی ندارد اما چسبندگی بالایی وجود داشته و سیستم تعلیق بادی سفارشی موجود در نمونه‌ی حاضر در تست به تطبیق دادن خودرو با شرایط گوناگون کمک شایانی می‌کند.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
شما می‌توانید حالت‌های اکو، کامفورت، اسپورت، اسپورت پلاس و تنظیمات شخصی را انتخاب کنید. در حالت اسپورت فرمان خودرو سنگین‌تر می‌شود اگرچه که این موضوع باعث بهبود احساس فرمان نمی‌شود. البته سیستم تعلیق سفت‌تر خواهد شد. البته این سفتی برای راه‌های ناهموار زیادی است اما در حالت کامفورت GLC کوپه راحتی زیادی را فراهم کرده و چیز زیادی از سطح جاده به کابین منتقل نمی‌شود.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
به لطف بدنه‌ی آئرودینامیک صدای باد چندانی در کابین وجود ندارد البته باید گفت صدای جاده و پیشرانه به گوش می‌رسند. پیشرانه‌ی دیزلی 2.1 لیتری در مدل 250d همیشه غرغر کرده اگرچه که صدای آن کمتر از سدان C کلاس به پوش می‌رسد.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
کارایی خودرو خوب است و با وجود 500 نیوتون متر گشتاور پیشرانه، خودرو در هر دنده‌ای خوب عمل می‌کند. رسیدن از سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت تنها 7.6 ثانیه زمان می‌برد.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
گیربکس 9 سرعته GLC کوپه عملکرد خوبی دارد و در اکثر اوقات دنده‌ها به نرمی تعویض می‌شوند. در برخی موارد و شرایط غیرعادی مثل کاهش سرعت برای چراغ‌قرمز و سپس سبز شدن چراغ و حرکت، گیربکس کمی در تعویض‌ها ناهنجار عمل می‌کند اما این موارد نادر بوده و کلیت این مجموعه بی‌نقص است.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
این خودرو در هر صد کیلومتر 5 لیتر سوخت مصرف می‌کند که از ب ام و X4 2.0d که قدرت کمتری دارد کم‌مصرف‌تر است. در هر کیلومتر نیز 143 گرم دی‌اکسید کربن آزاد می‌شود که برای خودرویی با این اندازه مناسب است.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
علیرغم تغییرات صورت گرفته نسبت به GLC استاندارد، اعداد و مشخصات نسبت به برادر خود یکسان مانده‌اند اما مدل کوپه 3470 پوند گران‌تر از یک شاسی‌بلند معمولی در همین سطح تریم است؛ بنابراین اگر واقعاً دنبال نمای خاص‌تری هستید مدل کوپه را انتخاب کنید. صندوق‌عقب این خودرو نیز با 500 لیتر حجم گنجایش کمتری از برادر استاندارد خود دارد.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
در بخش عقبی جا برای سه نفر وجود دارد و درحالی‌که فضای پا خیلی بد نیست اما فضای سر برای سرنشینان قدبلند به خاطر سقف شیب‌دار محدود شده است. در صندلی میانی تونل گیربکس باعث می‌شود سرنشینان بالغ کاملاً ناراحت باشند.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
همانند اکثر مدل‌های کنونی مرسدس بنز،GLC کوپه بهترین کابین را داراست. صندلی‌های جلو بسیار راحت هستند و کیفیت مواد بکار رفته فوق‌العاده نشان می‌دهند. به علاوه طراحی داشبورد عالی انجام شده و استفاده از سیستم اطلاعات سرگرمی نیز آسان است.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016 
 
بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016 
 
بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016 

قیمت بالاتر مرسدس بنز GLC کوپه نسبت به GLC استاندارد به این معنی است که ما هنوز هم شاسی‌بلند سنتی را توصیه می‌کنیم. هرچند اگر کشته‌مرده‌ی شاسی‌بلند کوپه هستید این خودرو با ظاهری زیبا، کابینی احساس‌برانگیز و هزینه‌های نسبتاً کم رانندگی انتخابی خوب به شمار می‌رود. این خودرو قدرتمندتر، کم‌مصرف‌تر و خوش‌تیپ‌تر از ب ام و X4 است. راحتی خودرو حتی در راه‌های ناهموار نیز مناسب بوده و هیچ‌کسی نمی‌تواند درباره‌ی عالی بودن این خودرو شکی به خود راه دهد.

بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016
 
بررسی مرسدس بنز GLC کوپه 2016 

مشخصات مرسدس بنز 250d 4MATIC AMG Line Coupe GLC

قیمت: 43965 پوند

پیشرانه: 4 سیلندر 2.1 لیتری توربودیزل

قدرت/گشتاور: 201 اسب بخار/500 نیوتون متر

گیربکس: 9 سرعته اتوماتیک، چهار چرخ محرک

شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت: 7.6 ثانیه

حداکثر سرعت: 222 کیلومتر در ساعت

مصرف سوخت: 5 لیتر در هر صد کیلومتر


تاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال 2016 میلادی شرکت ها و کمپانی‌های بزرگ خودرو سازی محصولات سال آینده خود را نیز معرفی کردند تا از رقابت نزدیک با یکدیگر عقب نمانند. اما همین شرکت‌های خودروسازی در سال 2016میلادی نیز محصولات خوب و لوکسی را راهی بازارهای مصرف کردند و سود زیادی را نیز بدست آوردند که در این خبر تلاش شده است تا تعدادی از آنها را برای مشاهده شما آماده کنیم.

 
برترین خودروهای مدل 2016 +تصاویر
 
فورد Fiesta
 
برترین خودروهای مدل 2016 +تصاویر
 
آئودی A5
 
برترین خودروهای مدل 2016 +تصاویر
 
مرسدس کلاس E
 
برترین خودروهای مدل 2016 +تصاویر
 
لکسوس LC500
 
برترین خودروهای مدل 2016 +تصاویر
 
هیوندای i30
 
برترین خودروهای مدل 2016 +تصاویر
 
بی ام و سری5
 
برترین خودروهای مدل 2016 +تصاویر
 
Land Rover Discovery
 
برترین خودروهای مدل 2016 +تصاویر
 
لامبورگینی 2016


تاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

white-blood-cells.jpg

یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که در اکثر موارد لوسمی لنفوبلاستیک حاد(شایع‌ترین سرطان دوران کودکی) ریشه در دوران بارداری داشته و همچنین یک فرضیه بحث برانگیز وجود دارد که عفونت مادرزادی می‌تواند نقش مهمی در ابتلا به این بیماری بازی کند.

 به نقل از مدیکال نیوز تودی، استفان فرانسیس مولف این پژوهش و استادیار اپیدمیولوژی در دانشگاه نوادا و دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو  و همکارانش می‌گویند: کودکانی که به سرطان مبتلا می‌شوند دارای تست مثبت ویروس هرپس سیتومگالوویروس در هنگام تولد بوده‌اند.

لوسمی لنفوبلاستیک حاد(ALL) در زمان کودکی ،زمانی ایجاد می‌شود که مغز استخوان بیش از حد گلبول سفید نابالغ تولید می‌کند.

این سلول‌های نابالغ، مانند سلول‌های دیگر رشد نکرده و نمی‌توانند به خوبی با عفونت‌ها مبارزه کنند.

همچنین، با افزایش تعداد آنها، فضای کمتری برای سلول‌های بنیادی در جهت تولید گلبول‌های سفید سالم، گلبول‌های قرمز خون و پلاکت وجود دارد که این امر سبب عفونت، کم خونی و خونریزی می‌شود. این سرطان، شایع‌ترین نوع سرطان در کودکان بوده و در بین سنین 2 تا 6 سال رخ می‌دهد.

محققان در این پژوهش، ابتلای کودکان به این نوع سرطان را به دلیل وجود یک ویروس مادرزادی می‌دانند.

سیتومگالوویروس (CMV) یک ویروس تبخال است که افرادی با سنین مختلف را مبتلا می‌کند .بیش از نیمی از بزرگسالان تا سن 40 سالگی به CMV آلوده می‌شوند.

هنگامی که یک شخص به CMV آلوده می‌شود، این ویروس تا آخر عمر در بدن وی به حالت خفته باقی می‌ماند .اکثر مردم هیچ علایم و نشانه‌ای از ابتلا به عفونت CMV را تجربه نمی‌کنند.

با این حال، این ویروس در دوران بارداری فعال شده و به جنین انتقال می‌یابد.

از عواقب جدی این ویروس می‌توان به نواقص مادرزادی مانند ناشنوایی در نوزادان اشاره کرد.

همچنین افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند دچار مشکلات جدی سلامت از عفونتCMV خواهند شد.

در این مطالعه، پروفسور فرانسیس و همکارانش عفونت مغز استخوان در 127 کودک مبتلا بهALL را با 38 کودک مبتلا به نوع دیگری از سرطان خون( لوسمی میلوئید حاد (AML) ) مقایسه کردند.

آنها دریافتند کودکانی که به ALL دچار شده‌اند 3.71 بار بیشتر از سایر کودکان به CMV در هنگام تولد مبتلا بودند.

یافته‌های این پژوهش در مجله Blood به چاپ رسیده است.تاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سیستم آبیاری نوین

دانشجوی مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی مرکز تهران 3 (وابسته به جهاددانشگاهی علامه طباطبائی) موفق به ساخت سیستم آبیاری هوشمند آدرس پذیر برای کمک به حل بحران کمبود آب در بخش کشاورزی شد.

مسعود وحدانی مسوول طرح با اشاره به این که ساخت سیستم آبیاری هوشمند آدرس پذیر برای کمک به حل بحران کمبود آب در بخش کشاورزی منجر به یک قرارداد تجاری سازی شده است، گفت: این سیستم هیچگونه مشابه داخلی و خارجی نداشته و برای اولین بار طراحی و ساخته شده است.

وحدانی افزود: با توجه به شرایط فعلی بحران کمبود آب در کشور و وجود مشکلات متعدد در مسیر استفاده از سیستم های رایج آبیاری، نسبت به طراحی و ساخت این سیستم اقدام شده است که ضمن برطرف کردن مشکلات سیستم های آبیاری موجود مانند گرفتگی نازل‌ها (قطره چکان‌ها) نیاز به حجم زیاد آب در لحظه و همچنین نیاز به جریان برق بالا، سیستمی کاملا اتوماتیک و هوشمند است.

وی افزود: این سیستم به نحوی طراحی شده است که بتواند با حداقل جریان آب (یک لوله 2/1 اینچی) و حداقل انرژی برق (100 وات) آبیاری یک مزرعه یا باغ را به صورت کامل انجام دهد، ضمن اینکه بروز هرگونه خطا در عملکرد سیستم را به صورت اتوماتیک تشخیص داده و حتی از راه دور به اطلاع کاربر می‌رساند.

این محصول در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ( 24 تا 28 آذر ماه 1395) مورد بازدید مسوولان و تمام علاقه مندان قرار گرفت.تاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سردر دانشگاه تهران

طی مراسمی در دانشگاه تهران از پنج دستاورد فناوری اطلاعات این دانشگاه رونمایی شد.

 دانشگاه تهران به منظور سهولت دسترسی دانشجویان به خدمات و افزایش ظرفیت اینترنت از پنج دستاورد این دانشگاه امروز طی مراسمی رونمایی کرد.

دکتر محمودرضا هاشمی، رییس مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران در این مراسم با بیان اینکه تمرکز عمده فعالیت این مرکز بر ارائه خدماتی در شأن این دانشگاه است، گفت: بر این اساس افزایش سرعت اینترنت را در دستور کار قرار دادیم؛ به‌گونه‌ای که سرعت اینترنت را از 950 مگابیت به 1.1 گیگابیت در ثانیه رساندیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سرعت اینترنت برای دسترسی دانشجویان با افزایش 20 درصدی به 7 گیگابیت در ثانیه رسیده است، ادامه داد: علاوه بر آن پروژه ارتقای کامل زیرساخت دسترسی اینترنت در خوابگاه‌های این دانشگاه را در دستور کار قرار دادیم و درحال حاضر دانشجویان مستقر در خوابگاه‌های فاطمیه و کوی به اینترنت دسترسی دارند.

هاشمی با تاکید بر اینکه 43 درصد از خوابگاه‌های پراکنده این دانشگاه در تهران از اینترنت بهره‌مند هستند، اظهار کرد: همزمان با اجرای این پروژه‌ها، طرح ارتقای امنیت سامانه‌ها و زیرساخت اجرایی شد که بر این اساس تست‌های نفوذ سامانه‌ها به صورت دوره‌ای صورت پذیرفته است.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران با اشاره به وضعیت پهنای باند این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور توضیح داد: این دانشگاه از پهنای باند بالایی نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور برخوردار است که دلیل آن وسعت پردیس‌های این دانشگاه است و همچنین از لحاظ سرعت دسترسی نیز جزو پنج دانشگاه برتر کشور هستیم.

وی با اشاره به رونمایی از برخی دستاوردهای این مرکز یادآور شد: این رونمایی‌ها در دو حوزه زیرساخت‌ها و سامانه‌های جدید است.

هاشمی دسترسی خوابگاه‌ها به اینترنت و افزایش پهنای باند را از جمله دستاوردهای این مرکز دانست و اضافه کرد: علاوه بر آن از سامانه‌های تغذیه دانشجویی، سامانه بانک نرم‌افزار و سامانه پیام‌رسان رونمایی خواهد شد.

به گفته رییس مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران، از طریق سامانه نرم‌افزار امکان دسترسی دانشجویان به نرم‌افزارهای مورد نیاز فراهم می‌شود.تاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پهپاد

یک پهپاد جدید مشابه پرنده دارای پر به رهبری محققان دانشگاه فدرال پلی‌تکنیک لوزان در سوئیس طراحی شده که به ادعای آن‌ها می‌تواند طول بال خود را تغییر داده، از فضای تنگ عبور کند و با سرعت بالا به پرواز بپردازد.

 به نقل از زی‌نیوز، پرندگان می‌توانند موقعیت بالهای خود را در زمان تغییر جهت، افزایش سرعت یا مقابله با بادها اصلاح کنند. برای مثال آن‌ها برای هدایت پرواز خود یک بال را کاملا باز کرده و دیگر را کمی جمع می‌کنند.

این موجودات با تنظیم طول بال خود به این شکل، یک عدم تعادل محاسبه‌شده را برای گردش ایجاد می‌کنند.

محققان با مشاهده پرواز پرندگان یک پهپاد بالدار دارای انرژی کارآمد طراحی کردند که می‌تواند طول بال خود را تغییر داده، در سرعت بالا پرواز کرده و از میان فضاهای تنگ عبور کند.

پهپاد جدید همچنین دارای پر بوده که مانند یک بادبزن باز و بسته می‌شوند.تاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ماهواره ظفر

رییس مرکز ملی فضایی ایران از پایان طراحی و ساخت ماهواره «ظفر» تا سال آینده خبر داد.

منوچهر منطقی در خصوص کسب جایگاه اول منطقه در تسخیر فضا، اظهار کرد: این موضوع دارای جوانب متعددی است که از جمله آنها فعالیتهای علمی و دانشگاهی است که ایران در سال 2015 از نظر میزان مدارک علمی هوافضایی در رتبه یازدهم جهان قرار گرفته است.

وی افزود: میزان ارجاعات نسبت به سال 2014 یک رتبه ارتقاء یافته و همچنین در 4 سال اخیر در رتبه اول در مدارک علمی رشته هوافضا در منطقه بوده است.

منطقی در ادامه به موضوع توسعه فناوری‌های فضایی اشاره کرد و گفت: پروژه‌های تعریف شده با همکاری دانشگاه‌ها و نیز کارهای انجام شده توسط شرکتهای دانش‌بنیان صورت گرفته است که از جمله آنها می‌توان به ماهواره‌های دانشجویی «دوستی»، «ناهید»، «آت ست»، «ظفر» و ... اشاره کرد.

وی تصریح کرد: دو ماهواره سنجشی «امیرکبیر» و ماهواره مخابراتی «ناهید» در مراحل پایانی تجمیع و تست ماهواره قرار دارند و به‌زودی آماده پرتاب خواهند شد.

رییس مرکز ملی فضایی ایران همچنین با اشاره به سامانه بالن مخابراتی، اظهار کرد: طراحی بالن مخابراتی «تدبیر ۱» (بام) انجام شده و آزمایش «بالن مقید» نیز به زودی انجام خواهد شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منطقی با اشاره به ساخت ماهواره‌های دانشگاهی، تصریح کرد: ماهواره دانشگاهی «دوستی» یک ماهواره سنجشی است که در حال اتمام مراحل ساخت است، این ماهواره که با همکاری دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شده، آماده پرتاب است و همچنین طراحی و ساخت ماهواره «ظفر» تا سال آینده به پایان خواهد رسید.تاريخ : سه شنبه 30 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

یلدا یا شب چله     ميلاد خورشيد در تمد‌ن‌های ديگر     دلیل همزمانی شب یلدا و کریسمس    علت نامگذاری شب چله     ورود واژه یلدا     یلدای امروز     یلدا در ادبیات کهن

یلدا یا شب چله

جشن شب یلدا جشنی است که از ۷ هزارسال پیش تاکنون در میان ایرانیان برگزار می‌شود. ۷ هزار سال پیش نیاکان ما به دانش گاه شماری  دست پیدا کردند و دریافتند که نخستین شب زمستان بلندترین شب سال است.

 

استوای سماوی

 

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب در اول ماه دی ) نخستین روز زمستان گفته می‌شود.

0.925095001303757445_irannaz_com

 

 

شب‌چله، شب‌یلدا،‌ میلاد مهر، خورشید شکست‌ناپذیر، یا هر آن‌چه آن را بنامید، آخرین شب پاییز و دیرپا‌ترین شب سال است. ساکنان فلات ایران، از چندین هزار سال پیش این شب را گرامی داشته‌اند. درحالی‌که در هیچ دوره‌ای از تاریخ کشورمان، هیچ حکومتی اصراری به گرامی داشت این شب نداشته است، اما همچنان ایرانیان این شب را پاس می‌دارند و در زنده نگه‌داشتن این آیین می‌کوشند. تداوم دیرگاه این جشن، سخن از کهنسالی و قدمت آن دارد.

یلدا-1

مردم دوران کهن با طبیعت و تضادهای آن خو داشتند و از آن‌جا که به دامداری یا کشاورزی مشغول بودند گردونه‌ی زندگی خود را بر چرخه‌ی طبیعت استوار ساختند. چرا که تغییر فصول و بلندی یا کوتاهی شب و روز تأثیری مستقیم بر زندگی آن‌ها داشته است. گرما، نور و بلندی روزها نشانه‌هایی نیک و پسندیده بودند و در مقابل سرما، زمستان و تاریکی شب پدیده‌هایی نه چندان مطلوب.

Yalda-2-English

en1642-1

(نگار گری ایرانی با موضوع شب یلدا)

در زمانهای بسیار قدیم (حتی پیش از زرتشت) آیین مهر در میان ساکنان فلات ایران رواج داشته است. مهر و ناهید (میترا و آناهیتا) به‌عنوان دو ایزد نیایش می‌شده‌اند. «مهر»، ایزد فروغ، نگهبان پیمان و پشتیبان پرتو پگاهی است و «ناهید»، ایزد پاکی، زایش و برکت، فرشته‌ی آب‌ها و باران. پیروان آیین مهر آخرین شب پاییز را مصادف با تولد خورشید می‌‌دانسته‌اند، همان‌گاه که از دل سیاهی شبی درازآهنگ و سرد، ایزدمهر در یک غار گود و کم‌ارتفاع از میان کوه‌های البرز ظهور می‌کند و خورشید گرم و نورافزا را به ارمغان می‌آورد. برخی به اشتباه مهر را همان خورشید گرفتند. شب چله در واقع شب میلاد خورشید است. در کتاب «از اسطوره تا تاریخ» به نقل از دکتر مهرداد بهار می‌خوانیم: «شب یلدا، تولد مهر یا میترا نیست، بلکه تولد خورشید است. مهر با خورشید تفاوت‌هایی دارد». از نظر تقویم مردم ایران باستان، چله، شب تولد خورشید است و حال آن‌که بر اساس اسطوره‌ها خورشید و مهر ارتباط نزدیکی دارند ولی یکی نیستند.

0.890157001368708895_pixnaz_ir

0.125303001288647715_irannaz_com

پس از گرویدن ایرانیان به آیین زرتشت، آداب و رسوم آیین مهر نه‌تنها فراموش نشد بلکه جزوی از آیین و مراسم زرتشتی به‌حساب می‌آمد. بنا بر روایت ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه، زرتشتیان روز اول دی را خور‌روز (روز خورشید) می‌نامند و جشن این روز را نودروز می‌نامند.چرا که از شب یلدا تا نوروز ۹۰ روز در پیش است . هم‌چنین در کتاب قانون مسعودی آمده‌است که اولین روز از دی‌ماه را خرم‌روز یا خره‌روز می‌نامند. این روز را منتسب به اهورامزدا می‌دانستند. حتی هنگامی که ساسانیان دین زرتشت را دین رسمی کشور کردند اهمیت آیین مهر در زندگی مردم و در نهادهای حکومتی آشکار بود. این اهمیت در نقوش بازمانده‌ی عهد ساسانی به‌روشنی نمایان است. در نقش رستم، ناهید تاج پادشاهی را به شاه اعطا می‌کند و در طاق بستان میترا شاهد اعطای فرایزدی از طرف اهورامزدا به اردشیر اول است. بنابر یک سنت دیرینه آیین مهر شاهان ایرانی در روز اول دی‌ماه تاج و تخت شاهی را بر زمین می‌گذاشتند و با جامه‌ای سپید به صحرا می‌رفتند و بر فرشی سپید می‌نشستند. دربانها و نگهبانان کاخ شاهی و همه‌ی برده‌ها و خدمتکاران در سطح شهر آزاد شده و بسان دیگران زندگی می‌کردند. رئیس و مرئوس، پادشاه و آحاد مردم همگی یکسان بودند.

Ardeshir

(تندیسی ازاردشیر دوم پادشاه بزرگ ساسانی در میان اهورا مزدا خدای یگانه پارس، و میترانمادی از خدای خورشید و مهر، طاق بستان)

Naqsh_i_Rustam._Investiture_d'Ardashir_2

(نقش رستم، فارس)

در آستانه رسیدن به یلدا، خانواده‌های ایرانی تب و تابی پیدا می‌كنند تا به خرید بپردازند. تهیه هندوانه و انار، از ضروری‌ترین این خریدهاست. این خرید نخستین كاری است كه ایرانیان در این شب انجام می‌دهند. اما پرسش این است كه چرا از میان میوه‌های گوناگون، ما تنها سراغ این دو میوه می‌رویم؟ می‌دانیم كه اهمیت رنگ قرمز در فرهنگ ما، پیشینه‌ای ۵ هزار ساله دارد.

morakabat

NationalWatermelonDay

ایرانیان پیش از ماندگاری در فلات كنونی ایران، از جایی آمده‌اند که بر پایه «وندیداد»، ۱۰ ماه آن زمستان بود و ۲ ماه دیگر تابستان. در آن سرزمین سرد، فروغ خورشید گرمابخش زندگی بود. از این رو هر آنچه مربوط به خورشید بود، برای ما گرامی به‌حساب می‌آمد. بخشی از آن به رنگ سپیده دم، یعنی رنگ ارغوانی، بازمی‌گشت. پس اهمیتی كه رنگ قرمز در شب یلدا دارد و رنگ دو میوه انار و هندوانه هم به آن بازمی‌گردد، از باور به رنگ ارغوانی سپیده‌دم بر می‌خیزد. خرید ایرانیان در شب یلدا، یادكرد از رنگ‌ سپیده‌دم ایزد‌مهر، در چندین هزار سال پیش است. سفره شب یلدا سفره میزد است و میزد عبارت است از میوه های تر و خشک و آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان لرک که از لوازم این جشن بود که به افتخار و ویژگی مهر یا خورشید برگزار می شد.و این سفره نیز همانند سفره‌ی هفت سین مقدس است.

۲ 2763061_orig

هنگام توسعه‌ی آیین مهر در اروپا، مراسم شب‌چله به عنوان روز زایش مهر و نور و راستی با شکوه تمام برگزار می‌شده است و پس از استیلای مسیحیت در اروپا، آداب و رسوم آیین مهر که در زندگی مردم و به‌خصوص در میان رومیان نفوذ کرده بود همچنان باقی ماند و با آمدن دین جدید رنگ نباخت. تا سال ٣٥٠ میلادی تمام فرقه‌های مختلف مسیحیت متفق‌القول روز ششم ژانویه را روز میلاد مسیح می‌دانستند.ولیکن نفوذ آیین مهر کلیسای روم را بر آن داشت تا روز تولد عیسی مسیح را مطابق با تولد مهر یا میترا قرار دهد تا از التقاط این دو مناسبت نفوذ بیشتری بر زندگی مردم داشته باشد و بزرگ‌ترین جشن آیین مهر را در خود حل کند. با قدرتمند شدن کلیسای رم و پس از گذشت زمان، فرقه‌های دیگر مسیحیت به این سمت و سو گرویدند. لیکن هنوز کلیسای ارمنی و ارتدوکس شرقی روز ششم ژانویه را روز میلاد مسیح می‌دانند آن‌چه از نظر پژوهشگران مسلم است این است که ٢١ یا ٢٥ دسامبر با توجه به اشاره‌های انجیل به فصل زراعت و اعتدال هوا و هم‌چنین تاریخ دوران اولیه‌ی مسیحیت، روز میلاد عیسی مسیح نیست و نفوذ آیین مهر در رسوم کلیسا نیز غیرقابل‌انکار است. نخستین مایه‌های جشن کریسمس وایلانوت میراث و هدیه‌ی ایران کهن به جهانیان است که خود تا به امروز در زنده‌نگه‌داشتن آن کوشیده‌است.

3026

ميلاد خورشيد در تمد‌ن‌های ديگر

تمدن‌های مختلفی شب آخر پاییز را به عنوان روز میلاد خورشید جشن می‌گرفتند. آداب بسیاری از این جشن‌ها تشابهات زیادی با مراسم شب چله‌ی ایرانیان دارد و حتی در بعضی موارد نفوذ فرهنگ ایران باستان به عنوان ریشه‌ی پیدایش این آیین‌ها قابل اثبات است. در حدود ٤٠٠٠ سال پیش در مصر باستان جشن «باززاییده‌شدن خورشید»، مصادف با شب چله، برگزار می‌شده است. مصریان در این هنگام از سال به مدت ١٢ روز، به نشانه‌ی ١٢ ماه سال خورشیدی، به جشن و پای‌کوبی می‌پرداختند و پیروزی نور بر تاریکی را گرامی می‌داشتند. هم‌چنین از ١٢ برگ نخل برای تزیین مکان برگزاری جشن استفاده می‌‌کردند که نشانه‌ی پایان سال و آغاز سال نو بوده است. در روم باستان مراسمی برای پاس‌داشت کیوان یا زحل (خداوند زراعت) به مدت هفت روز، از١٧ تا ٢٣ دسامبر، برگزار می‌شده است هم‌چنین اولین روز زمستان روز بزرگداشت خداوند خورشید بوده است و آ‌ن را خورشید شکست‌ناپذیر، ناتالیس انویکتوس، می‌نامیدند. جشن خداوند زراعت و جشن خورشید شکست‌ناپذیر از آن دسته از جشن‌ها هستند که با نفوذ آیین مهر رواج پیدا کردند . بنا بر رسم ایرانیان، بزرگان رومی در این روز جامه‌ی مردم عادی را بر تن می‌کردند و بردگان خود را آزاد می‌کردند. شاه به میان مردم آمده و شخصی عادی را که از نجیب‌زادگان نبود بر سریر شاهی می‌نشاندند. از جنگیدن در این روز خودداری می‌کردند و روز را با صلح و آشتی به شب می‌رساند. آیین مهر توسط بازرگانان آسیای صغیر به یونان و روم باستان رسید و پیروان زیادی در میان اقشار مردم پیدا کرد. در حدود ٧٥ پیکره و بیش از صد نقش مهر یا میترا در شهر رم در ایتالیا یافت شده است. به‌خصوص در درجات مختلف ارتش روم که خود را پشتیبان نیکی‌ها و نگهبان درستی‌ها می‌دانستند، میترا، ایزد پاسبان نور، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود. نفوذ آیین مهر یا میترا در روم و یونان باستان به اندازه‌ای بوده است که هم‌اکنون ردپای آن در مراسم و آ‌یین‌های محلی و مذهبی اروپاییان دیده می‌شود. بسیاری از سنت‌های مخصوص کریسمس میراث روم باستان و در نتیجه آیین مهر است.

 mitra italiya divar negare

دیوار نگاره‌ی میترا و قربانی کردن گاو نر (ورزا ) و دنباله فلکی ردای میترا /این دیوارنگاره از یک میترائیوم (پرستشگاه آیین میترائیسم) در مارینو ایتالیا است

 KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

(تندیس میترا در حال قربانی کردن گاو در موزه بریتانیا)

Mithr

                 (نقش میترا در پشت و روی یک کنده کاری متعلق به سده دوم یا سوم پس از میلاد)

دلیل همزمانی شب یلدا و کریسمس

santa4.aaaaajpg

    کلمه‌ی نوئل از ریشه‌ی رومی ناتال به معنی تولد است و همان‌گونه که ذکر شد نام جشن رومیان ناتالیس اینوکتوس بوده‌است. هم‌چنین بابانوئل با کلاهی شبیه کلاه موبدان آیین مهر ظاهر می‌شود (به کلاه و لباس تندیس میترا در آیین مهری که شباهت زیادی به کلاه بابا نوئل  دارد در تصویر بالا نگاه کنید ). از همه جالب‌تر، درخت کاجی است که در مراسم کریسمس تزئین می‌شود. این درخت کاج و ستاره‌ی روی درخت نیز میراث آیین مهر است. رومیان در این جشن‌ها از درختان همیشه سبز چون کاج استفاده می‌کردند و سبزی همیشگی آن را نشانه‌ی قدرت و غلبه‌ی میترا بر سرما و زمستان می‌دانستند. در کنده‌کاری‌های باقی‌مانده از آیین مهر، درخت سرو یا کاج در کنار مهر و آناهیتا دیده می‌شود و هم‌چنین در نقوش تزئینی ایرانی به شکل بته‌جقه ترسیم می‌شده است.

 

 

سرو

درخت سرو تخت جمشید

62-800x800

kamran0085.33_92407-1181458!1

هم‌چنین در قسمت‌هایی از روسیه‌ی جنوبی هم‌اکنون جشن‌های مشابهی به‌مناسبت چله برگزار می‌کنند. این آیین‌ها شباهت بسیاری با مراسم شب چله دارد. رقص مخصوص این شب یادآور نحوه‌ی برداشت محصول کشاورزان در این هنگام از سال است. یهودیان نیز در این شب جشنی با نام «ایلانوت» (جشن درخت) برگزار می‌کنند و با روشن‌کردن شمع به نیایش می‌پردازند.  

علت نامگذاری شب چله

عدد چهل از گذشته‌های دور جایگاه ویژه‌ای در فرهنگ ما داشته است. ایرانیان باستان زمستان را به دو بخش چهل روزه تقسیم کرده‌اند: «چله‌ی بزرگ» و «چله‌ی کوچک». شب آخر آذر از آن جهت چله نامیده شده است که آغاز چله‌ی بزرگ و آمدن سرمای زمستان را هشدار می‌دهد. درست چهل روز بعد از شب چله، جشن سده به پایان رسیدن چله‌ی بزرگ زمستان را ندا می‌دهد. در چهل روز دوم سرمای زمستان کم‌تر است و آسیب کم‌تری می‌رساند و از آن جهت آن را چله‌ی کوچک می‌نامند.

شب یلدا

پیروان آیین مهر، بلندتر شدن روزها را از برکت حکم‌رانی ایزد مهر بر زمین می‌دانستند و کوتاه‌تر شدن شب‌ها را نشانه‌ای از غلبه‌ی او بر اهریمن. آن‌ها در شب چله به پای‌کوبی و جشن و سرور می‌پرداختند تا شکست اهریمن را جشن بگیرند و گاه تا دمیدن پرتو پگاه در دامنه‌ی کوه‌های البرز به انتظار باززاییده‌شدن خورشید می‌نشستند. برخی در مهرابه‌ها (نیایشگاه‌های پیروان آیین مهر) به نیایش مشغول بودند تا پیروزی مهر و شکست اهریمن را از خداوند طلب کنند.در ایران به مرور زمان نیایشگاه‌های مهری که به قدرتمند کردن نیروی جسم همراه با نیایش پرداخته می‌شد، تبدیل به زورخانه‌های باستانی ایران شده‌ که به حرکات ورزشی پرداخته و همزمان به مدح مولا علی پرداخته می‌شود.

 

معابد مهری

 

mehr maraghe (12)

(معبد مهری با قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال در مراغه آذربایجان )

7_1555

790c9e6c0b5e

(نمونه ای از زورخانه های ایران الگوی معماری و عملکردی مشابه معابد مهری )

 

photo_2015-12-22_09-45-11editaa

ارکان سفره‌ی شب چله هندوانه و انار از ارکان سفره‌ی اين شب هستند. قرمزی اين دو ميوه يادآور سرخی طلوع خورشيد است و از ميراث آيين مهر. جدا از اين دو ميوه‌ی مخصوص، ايرانيان نقاط مختلف کشور، به شيوه‌های متفاوتی سفره‌ی خود را تزئين می‌کنند.

635840161201469587-12246959-10153690744071788-6169197241597144254-n

75

ورود واژه یلدا

یلدا واژه‌ای سریانی است به معنی میلاد و تولد. روشن نیست که این لغت سریانی چه زمانی و چگونه وارد زبان پارسی شده است احتمال می‌رود که بعد از کشتار دسته‌جمعی مسیحیان اولیه در امپراطوری روم و مهاجرت مسیحیان سریانی پس از این کشتارها به امپراطوری ساسانی، لغت یلدا وارد زبان پارسی شده باشد به‌هرروی در ایران امروز شب یلدا و شب چله به عنوان واژگانی مترادف درآمده‌اند و کمتر از ارتباط لغوی یلدا با میلاد خورشید، ظهور مهر یا میلاد مسیح سخن می‌رود.

یلدای امروز

بعد از ورود اسلام به ایران، اهمیت مذهبی گرامی‌ داشت شب چله از بین رفت ولی ایرانیان این سنت کهن را هنوز پاس می‌دارند و جشنی زیبادر این شب برگذار می‌کنند.

 

شب یلدا

یلدا در ادبیات کهن

در فرهنگ عامیانه‌ی مردم، شب یلدا و شب چله، شب دوستی است. شب بار عام و کارهای خیریه است. مردم ایران که اکثراً کشاورز یا دامدار بوده‌اند، آموخته‌اند تا سرمای زمستان را بهانه‌ای برای دورهم جمع‌شدن و جشن به پایان رساندن یک سال زراعی بدانند. لیکن در فرهنگ ادبی و رسمی کشورمان، یلدا اغلب چهره‌ی تاریک و خشن شبی طولانی است. شبی که عشاق به انتظار به سرآمدن آن هستند. طولانی و تاریک بودن یلدا استعاره‌ایست برای فراق جانکاه معشوق، تنهایی و انتظار وصال و گاه گیسوی سیاه و بلند یار.

حافظ

صحبت حکام، ظلمت شب یلدا است نور ز خورشید خواه بو که برآید

سعدی

هنوز با همه دردم امید درمان است که آخری بود آخر شبان یلدا را

اوحدی شب هجرانت ای دلبر، شب یلدا است پنداری رخت نوروز و دیدار تو عید ماست پنداری  

ستایش ایزد مهر نیز ریشه در همان دوران كهن دارد. این ستایش در ناخودآگاه ایرانی به‌جای مانده و در دوره‌های بعد نیز در آثار بزرگان و برجستگان ایرانی نمود پیدا كرد. دیوان  حافظ که همچون شاهنامه فردوسی شناسنامه ما یرانیان محسوب میشود و حافظ یكی از آن بزرگانی است كه بارها در غزلیات خود به این ایزد اشاره می‌كند. از آنجایی که مهرپرستان پیش از ورود به پرستشگاه‌های خود، كه به آن «مهرابه» می‌گفتند، شست‌وشو می‌كردند. حافظ به این آیین مهریان اشاره می‌كند و می‌گوید «شست‌وشویی كن و آنگه به خورآباد خرام ». متاسفانه برخی در این بیت «خور آباد» را «خرابات» می‌خوانند .

در اشعار بسیاری این آیین را  که در دل داشته بیان نموده است و در اشعار گرانبهایش مقام خود را گوشه «خور آباد» می‌داند، نه خرابات و می‌گوید:

«مقام اصلی ما گوشه خورآباد است / خداش خیر دهاد آن كه این عمارت كرد»

یا آنجایی كه می‌سراید: «قدم منه به خورآباد جز به شرط ادب / كه ساكنان درش محرمان پادشهند» و بسیاری بیت‌های دیگر چون: « بر دلم گرد ستم‌هاست خدایا مپسند/ كه مكدر شود آیینه مهر آیینم »

ما ایرانیان در درازنای تاریخ خود، با همه رویدادهای تلخی كه پشت سر گذاشته‌ایم، تلاش كرده‌ایم تا فرهنگ خود را زنده نگهداریم. یكی از نشانه‌های زنده بودن فرهنگ ما، جشن‌هایی‌اند كه هنوز هم برپا می‌داریم. «جشن یلدا» یكی از ژرف‌ترین و ارزشمندترین آنهاست و رویدادی است كه نه تنها در ایران، بلكه در جهان نیز اثرگذار بوده است. و آنچه که در ذات مفاهیم این آیین وجود دارد از دیر باز در تمامی تفکر و آیین ما ایرانیان نهفته است.

 

1419398689viber image

 

 تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

نام مبارک حضرت موسی(ع) 126 بار در 36 سوره قرآن آمده است؛ از این رو می توان گفت قرآن توجه و عنایت ویژه ای به زندگی حضرت موسی(ع) دارد.
 
این پیامبر اولوالعزم الهی 240 سال عمر کرد و از نوادگان ابراهیم(ع) و فرزندان بنی اسراییل بود.
 
 قبل از اینکه این پیامبر الهی متولد شود، فرعون هم دوره موسی(ع) خواب دید که آتشی از شام شعله ور شد و زبانه کشید و به طرف مصر آمد وهمه آنها را سوزاند.سپس کاخ ها و باغ های آنها را فراگرفت و همه را به خاکستر و دود تبدیل کرد.
 
در ادامه زمانی که فرعون خواست خوابش را تعبیر کنند، دانشمندان تعبیرخواب به اوگفتند:به نظر می رسد فرزندی متولد خواهد شد و تخت و تاج تو را نابود خواهد کرد.
 
در ادامه داستان تولد موسی(ع)  می خوانیم که پس از طی ماجراهایی، زمان تولد موسی(ع) فرا رسید.مادر موسی(ع) به دنبال قابله ای مطمئن فرستاد تا او را یاری کند.موسی(ع) در مخفیگاهی دور از چشم مردم متولد شد. نور مخصوصی که در چهره نوزاد وجود داشت، جذبه خاصی به صورتش داده بود و همان دم محبت موسی(ع) در قلب قابله جای گرفت.
 
قابله به مادر موسی(ع) گفت:من تصمیم گرفته بودم تولد موسی(ع) را به ماموران خبر دهم و جایزه ام را بگیرم، ولی محبت این نوزاد طوری بر قلبم چیره شد که حتی حاضر نیستم مویی از سر این کودک کم شود.
 
قابله از خانه بیرون آمد اما ماموران حکومتی برای اینکه خواب فرعون تعبیر نشود و هر کودک پسری را که به دنیا آمد، در دم بکشند، همه قابله ها را از قبل شناسایی کرده بودند.این ماموران آن قابله را در مقابل خانه عمران پدر موسی(ع) دیدند و تصمیم گرفتند وارد خانه شوند.خواهر موسی(ع) از تصمیم ماموران باخبر شد و قبل از اینکه آنها وارد خانه شوند ماجرا را به مادر موسی(ع) خبر داد.
 
مادر موسی(ع) که از شنیدن این خبر سراسیمه شده بود، کودک تازه متولد شده اش را داخل دستمالی پیچید و او را داخل تنور روشن انداخت.سرانجام ماموران فرعون پس از بررسی های فراوان کودکی را یافت نکردند و خانه را ترک کردند.
 
بعد از رفتن ماموران مادر و خواهر موسی درب تنور را برداشتند و مشاهده کردند که آتش به صورت معجزه آسایی بر موسی(ع) خنک و گورا شده و این کودک یک روزه در حال گریه کردن است.
داستان زندگی حضرت موسی(ع) از قصه های بسیار آموزنده قرآن کریم است.


تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
 هفته گذشته، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با برگزاری رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله(ص) 4 در پهنه‌ای به مساحت بیش از 2000 هزار کیلومتر مربع در منطقه عمومی جنوب شرق کشور، اقتدار خود را به جهانیان ثابت کرد. 
 
 
6 سلاح تاکتیکی
 
6 سلاح تاکتیکی
 
6 سلاح تاکتیکی
 
در این رزمایش، 6 سلاح تاکتیکی به نمایش درآمد که عبارتند از: "پهپاد فریاد"، "اخلال‌گر پهپاد باند اف"، "سلاح تک تیرانداز کالیبر 14.5 میلی‌متری شاهر"، "پروژه سلاح تک تیرانداز ژ-1 "، سلاح تک تیرانداز "دراگانوف" و "پروژه تک تیرانداز طاهر". 
 
در ادامه، مشخصات هر یک از این سلاح‌های جدید را مرور می‌کنیم.
 
**پهپاد "فریاد"  
 
این پهپاد، ویژگی‌هایی همچون شناسایی، انعطاف‌پذیری، تصویربرداری آنلاین، سادگی در نحوه استفاده، عمل‌گرایی به صورت اتوپایلوت، برد 20 کیلومتری و مداومت پروازی 45 دقیقه‌ای را داراست. 
 
6 سلاح تاکتیکی
 
6 سلاح تاکتیکی
 
دیگر مشخصات پهپاد فریاد را در زیر می‌خوانید؛
 
مداومت پروازی: 45 دقیقه
 
انتقال اطلاعات: به صورت آنلاین-ذخیره داده‌ها
 
برد: 20 کیلومتر
 
وزن: حدود 4 کیلوگرم
 
مأموریت: شناسایی
 
قابلیت: در صورت ایجاد جمینگ توسط دشمن، پهپاد به صورت خودکار توسط خلبان خودکارش به پایگاه بازمی‌گردد.
 
وضعیت پرتاب: دست پرتاب
 
 
** اخلال‌گر "پهپاد باند اف"
 
این اخلال‌گر 2.3 تا 2.5 گیگا هرتز باند فرکانسی دارد و توان تشعشعی آن 30 وات بوده و نوع آنتن‌دهی آن، آنتن جهت‌گیری ال پی دی ای است.
 
6 سلاح تاکتیکی
 
طرز کار اخلال‌گر "پهپاد باند اف" اینگونه است که می‌تواند در هدایت هلی‌شات‌ها اخلال ایجاد کرده و در صورت لزوم، آن‌ها را سالم روی زمین بنشاند، اما در مورد پهپادها، این اخلال‌گر می‌تواند آن‌ها را مورد جمینگ قرار داده و پس از اخلال در ارتباطشان با مرکز فرماندهی، از مسیر خود منحرف کند.
 
 
** سلاح تک تیرانداز کالیبر 14.6 میلی‌متری شاهر 
 
این سلاح، دقت نشانه‌گیری بالا و قدرت تخریبی بالایی دارد. بهره‌گیری از این سلاح به علت نفوذ بالای آن در عمق استراتژیک دشمن می‌باشد. 
 
شاهر با وزن 22 کیلوگرم، برد مفید 4000 متر و برد مؤثر 3000 متر و با طول نزدیک به 2 متر و سرعت گلوله هزار و 45 متر بر ثانیه، در مناطق کوهستانی، جنگلی، ساحلی و کویری دارای اثربخشی بسیار بالایی است و می‌توان از آن علیه اهداف متحرک و ثابت استفاده کرد. 
 
استفاده از لوله 14.5 میلی‌متری تیربار بدون انجام تغییرات در طول لوله باعث افزایش برد گلوله می‌شود. قابلیت نفوذ آن در ادوات زرهی که در مسافت 3000 متری قرار دارند، بسیار بالاست. 
 
نباید این نکته را فراموش کرد که برای تک تیرانداز، اصل یک هدف- یک تیر بسیار مهم است و اگر یک تک تیرانداز گلوله اول خود را از دست بدهد، شانسی برای شلیک گلوله دوم به هدف نخواهد داشت. 
 
از دیگر ویژگی‌های سلاح شاهر می‌توان به قابل اطمینان بودن برای کاربر و طراحی مناسب و قابلیت نصب دوربین برای ایجاد توانمندی در ابعاد مختلف اشاره کرد.
 
 
 ** سلاح تک تیرانداز ژ-1 
 
این سلاح با برد نهایی 3500 متر، برد مؤثر بدون دوربین 400 متر و برد مؤثر با دوربین 800 متر می‌تواند اهداف را مورد اصابت قرار دهد.
 
 
** سلاح تک تیرانداز دراگانوف 
 
"دراگانوف" یک سلاح تک تیرانداز 7.62 میلی‌متری است که بهینه‌سازی شده و با نصب دوربین بر روی آن می‌توان در درگیری‌هایی در برد 800 متر، اهداف را مورد اصابت قرار داد.
 
 
** سلاح تک تیرانداز طاهر 
 
این سلاح با کالیبر 7.62 میلی متری، برد 800 متر، وزن کلی بیش از 4 کیلوگرم و برد نهایی بیش از 1000 متر، طولی معادل 1280 میلی‌متر دارد و می‌تواند اهداف را در این فاصله مورد اصابت قرار دهد. 
 
امیر سرتیپ ستاد "کیومرث حیدری" فرمانده نیروی زمینی ارتش معتقد است که رزمایش‌های نزاجا بر اساس جغرافیا تعیین نمی‌شود و ‌یگان‌های مختلف در سطح کشور، همواره آمادگی کامل را برای دفاع از کشور دارند. 
 

 

حضور تک تیراندازها و یگان‌های پهپادی هم نشان‌دهنده بخشی از اقتدار نیروی زمینی ارتش در رزمایش اخیر "محمد رسول‌الله 4 " بود. رزمایش بزرگ محمد رسول الله 4 نشان داد که نزاجا هرگونه تعرضی را کوبنده پاسخ خواهد داد. 

 تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اگر از افراد دارای فرزند باشید؛ همواره سعی خواهید کرد پول خود را صرف چیزهایی کنید که زندگی با فرزندان را برای شما راحت‌تر کنند. کارخانه‌های خودروسازی نیز از این قضیه مستثنا نیستند و امروزه شاسی بلندها و ون‌های زیادی در بازار وجود دارند که امکاناتی برای راحتی بیشتر خانواده‌های دارای فرزند در آن‌ها پیش‌بینی ‌شده است. در اینجا با تعدادی از کاربردی‌ترین و کاربر پسندترین امکانات خانواده محور چند خودروی شاسی بلند و پیکاپ آشنا خواهید شد.

سیستم های سرگرمی سرنشینان عقب

آپشن خودرو

این سیستم‌ یک تلویزیون هوشمند است که برخی از انواع آن‌ قابلیت‌هایی مانند اجرای بازی‌های رایانه‌ای نیز دارند. البته امروزه دیگر قابلیت‌های سیستم‌ها سرگرمی سرنشینان عقبی تنها محدود به پخش دی‌وی‌دی و دیسک‌های Blue-ray نمی‌شود و بسیاری از آن‌ها دارای پورت HDMI هستند و حتی می‌توانند با سایر دستگاه‌ها ارتباط برقرار کنند. کرایسلر در مدل جدید ون پاسیفیکا، پا را از این نیز فراتر گذاشته است و اقدام به عرضه‌ی سیستم سرگرمی سرنشینان عقب به همراه رابط کاربری ویژه‌ی کودکان کرده است که دارای انواع بازی‌ها و برنامه‌ها است. این سیستم همچنین می‌تواند مسیر حرکت خودرو را به‌صورت آنلاین و با استفاده از سیستم رهیاب ماهواره‌ای خودرو برای سرنشینان عقب نشان دهد.

محفظه ای برای خنک نگه‌داشتن نوشیدنی‌ها

کول باکس

هیچ‌کس دوست ندارد آب‌میوه‌ی گرم بنوشد. تعدادی از خودروهای ون و شاسی بلند در بازار هستند که در کنسول مرکزی آن‌ها محفظه‌ای برای حل این مشکل وجود دارد که آن را کول باکس (Cool Box) نیز می‌نامند و می‌توان با قرار دادن بطری‌ نوشیدنی یا هر چیز دیگری در داخل این محفظه‌ها، آن‌ را به‌صورت خنک نگهداری کرد. کول باکس در ون هوندا اودیسه و حتی خودروهای شاسی بلند لوکسی مانند کادیلاک اسکالید و رنجروور نیز وجود دارد.

باز کردن درب صندق عقب با استفاده از فرامین حرکتی

آپشن خودرو

زمانی که می‌خواهید وسایل زیادی را به خودرو ببرید و هر دو دستتان پر باشد؛ باز کردن در صندوق بار با استفاده از کلید و یا ریموت کار مشکلی است و مجبور می‌شوید خریدهای خود را روی زمین بگذارید. برای حل چنین مشکلی، آپشنی با نام در صندوق عقب هندزفری ساخته شده است که مجهز به یک حسگر حرکتی در زیر سپر عقب خودرو است. از نظر تئوری با نزدیک شدن به خودرو در حالی که ریموت خودرو در جیب شما است، می‌توانید با تکان دادن پای خود در زیر سپر عقب درب صندوق را باز کنید. البته ممکن است کارکرد این سیستم در خودروهای مختلف کمی متفاوت باشد.

پشتی صندلی بالارونده‌ی یکپارچه

آپشن خودرو

صندلی‌ خودروها به‌صورت استاندارد برای ابعاد بدن کودکان طراحی نمی‌شوند و کودکان برای نشستن روی صندلی  خودرو دچار مشکل هستند. اما ولوو اقدام به عرضه‌ی آپشن بسیار جالبی با نام صندلی بالارونده‌ی یکپارچه می‌کند که با استفاده از آن می‌توان ارتفاع پشتی نشیمنگاه صندلی را بالاتر آورد تا کودکان امکان استفاده از کمربند ایمنی به‌صورت صحیح داشته باشند. با استفاده از این آپشن دیگر نیازی به استفاده از صندلی‌های مخصوص کودک وجود ندارد. اگر بودجه‌ی شما برای خرید محصولات ولوو کافی نیست، می‌توانید به سراغ دوج Journey بروید که به‌صورت آپشن به چنین صندلی‌هایی مجهز است.     

صندلی‌های دارای LATCH در ردیف سوم صندلی‌ها

صندلی کودک

LATCH در حقیقت کوتاه شده‌ی عبارت (Lower Anchors and Tethers for Children) است و اشاره به سیستمی دارد که از قلاب‌هایی برای اتصال محکم صندلی مخصوص کودک تشکیل شده است. البته همه‌ی خودروهای سواری به‌جز انواع دونفره دارای اتصال LATCH در صندلی‌های عقبی خود هستند ولی به‌ندرت مشاهده می‌شود که برای صندلی‌های ردیف سوم چنین چیزی تعبیه شده باشد. البته عدم وجود LATCH به این معنا نیست که نمی‌توان صندلی کودک را به‌درستی در خودرو نصب کردو کمربند ایمنی در صورت استفاده‌ی صحیح می‌تواند به‌خوبی یک اتصال ایمن بین صندلی خودرو و صندلی کودک برقرار کند. اما وجود LATCH برای برقراری ساده و کامل اتصال بهتر است. 

قابلیت تا کردن سریع صندلی‌های ردیف دوم

آپشن خودرو

مکانیزم همه‌ی صندلی‌های ردیف دوم تاشونده یکسان نیست. در برخی از کراس اوورها و شاسی بلندها تا کردن ردیف دوم صندلی‌ها به‌زحمت صورت می‌گیرد و چندان کار آسانی نیست. اما هوندا پایلوت و نیسان پت فایندر خودروهایی هستند که بهترین مکانیزم تا شدن صندلی‌ها را دارند. در هوندا پایلوت تنها با فشردن یک کلید می‌توان صندلی‌های ردیف دوم را هم‌زمان تا کرد و به سمت جلو حرکت داد تا راه برای نشستن در ردیف سوم صندلی‌ها هموار شود. در نیسان پت فایندر نیز این امکان وجود دارد که صندلی‌های ردیف دوم را بدون نیاز به جدا کردن صندلی کودک از روی آن‌ها تا کرد و به سمت جلو حرکت داد.

سیستم هشدار وجود سرنشین در ردیف عقب

آپشن خودرو

سالانه تعداد زیادی از کودکان بر اثر تنها ماندن در خودروی گرم و گرمازدگی جان خود را از دست می‌دهند و این آمار متأسفانه هر سال افزایش‌ می‌یابد و به سطح هشداردهنده‌ای رسیده است. بنابراین برای اینکه کودکان ارزشمند خود را در خودرو رها نکنیم؛ شرکت جنرال موتورز اقدام به معرفی سامانه‌ی جدیدی کرده است که پیش از خروج راننده از خودرو وجود سرنشین در صندلی‌های عقب را چک می‌کند و در صورتی که کسی در خودرو باشد به راننده هشدار می‌دهد. همچنین این سامانه در صورتی که درهای خودرو تا ۱۰۰ دقیقه پس از استارت زدن باز شوند و یا اگر حین حرکت درهای خودرو باز و بسته شوند، به راننده هشدار خواهد داد و در صورت توقف خودرو صدای هشداردهنده‌ای پخش می‌کند. 

جاروی برقی سرهم شده در داخل خودرو

جاروبرقی خودرو

خودروهای مینی ون به‌عنوان بخشی از خانه شناخته می‌شوند، پس پاکیزگی و تمیز کردن داخل این خودروها به‌اندازه‌ی پاکیزگی و نظافت خانه اهمیت دارد. هوندا نخستین سازنده‌ی خودروهای مینی ون است که در داخل خودرو یک جاروی برقی نصب کرده است. از امسال کرایسلر پاسیفیکا نیز به چنین آپشنی مجهز شده است. گرچه در بازار می‌توان جاروهای شارژی و یا مجهز به سوکت فندکی خودرو را یافت که همین کار را انجام می‌دهند؛ اما کار کردن با یک جاروبرقی‌ که در داخل خود ون قرار دارد، بسیار راحت‌تر و رضایت‌بخش‌تر است. 

صندلی‌های ردیف دوم و سوم از نوع Stow ,n Go

آپشن خودرو

برنامه‌ها و نیازها ممکن است در طی زمان تغییر کنند. ممکن است هیچ‌گاه ندانید که شاید روزی لازم باشد وسایلی با ابعاد بزرگ در خودروی خود قرار دهید. در اکثر خودروهای مینی، ون جدا کردن صندلی‌های سنگین‌وزن ردیف دوم کار بسیار سختی است و در نتیجه استفاده کردن از حداکثر فضای حمل بار در آن‌ها کاری دشوار و خسته‌کننده است؛ اما کرایسلر از یک دهه پیش راه حل این مشکل را ارائه کرده است که (Stow ,n Go) نامیده می‌شود. در این طرح فضای بزرگی در کف خودرو پیش‌بینی ‌شده است که صندلی‌های ردیف دوم و سوم در صورت تا شدن در آن‌ها جای می‌گیرند و کاملا فضای داخل خودرو را باز می‌کنند. هنگامی که نیازی به تا کردن صندلی‌ها نباشد، می‌توان از این فضا برای قرار دادن وسایل استفاده کرد. تنها نکته‌ی این طراحی این است که صندلی‌های ردیف دوم باید کمی کوچک‌تر و باریک‌تر طراحی شوند تا در این فضا قرار بگیرند و این مسئله باعث می‌شود راحتی صندلی‌ها در مسافت‌های طولانی به‌اندازه‌ی صندلی‌های دیگر نباشد.

آینه‌ی کنترل کودک

آینه ی کنترل کودک

امروزه در خودروهای کراس اوور هفت‌نفره و یا مینی ون‌ها (که در حقیقت چندان هم مینی نیستند و تنها نام آن‌ها مینی ون است) دسترسی به کودکانی که در ردیف عقب نشسته باشند چندان آسان نیست. بنابراین برای آنکه بتوانید به‌راحتی شیطنت‌های کودکان نشسته در عقب را زیر نظر داشته باشید؛ خودروسازان یک آینه‌ی محدب برای راننده نصب کرده‌اند که دید کاملی از فضای عقب خودرو در اختیار راننده قرار می‌دهد.تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

موشک اطلس پنج

در آخرین روزهای سال 2016 یک ماهواره ارتباطی فناوری پیشرفته بر روی موشک سوخت جامد اطلس 5 به فضا پرتاب شد.

به نقل از اسپیس، ماهواره باند پهن پرقدرت "اکواستار 19" شرکت  ULA روز گذشته (یکشنبه) در ساعت 18:27 به وقت گرینویچ از پایگاه فضایی کیپ‌کارناوال در فلوریدا به مدار زمین ارسال شد.

این ماهواره از مدار زمین‌ثابت خود در ارتفاع 36 هزار کیلومتری زمین، شیوه اتصال مردم به اینترنت را متحول خواهد کرد.

اکواستار 19 پس از استقرار، در بالای یک نقطه از جهان باقیمانده اما با سرعت گردش زمین منطبق خواهد شد. این امر به ماهواره اجازه می‌دهد تا به ارائه خدمات برای شرکت HughesNet در آمریکای شمالی بپردازد.

این ماهواره که ژوپیتر 2 نیز نامیده می‌شود، به عنوان قدرتمندترین ماهواره ارتباطات اینترنتی شرکت تا به امروز نامیده شده است. سیگنال‌ها از ماهواره به یک دیش کوچک و بالعکس منتقل شده و سپس به ایستگاه‌های زمینی و روترهای خانگی ارسال می‌شوند.

خدمات ارائه شده توسط این ماهواره فقط به زمین محدود نشده، بلکه پوشش هوایی نیز خواهد داشت. این خدمات از تابستان سال آینده برای مشتریان هواپیماهای مسافربری ارائه خواهد شد.

این دوازدهمین و آخرین پرتاب موشک شرکت ULA در سال 2016 و همچنین صد و پانزدهمین پرواز در تاریخ 10 ساله این شرکت بوده است.

 تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نورم‌های فرهنگی و عادات خرید را بیاموزید تا بتوانید تجربه‌ی خرده‌فروشی الکترونیکی‌ ایجاد کنید که برای مخاطبان بین‌المللی شما آشنا به نظر برسد.

آیا شرکت شما برای تجارت الکترونیکی جهانی آمادگی دارد؟ فرصت‌های فروش جهانی، مهم و در حال رشد هستند. اگرچه کسب و کارهای خرده‌فروشی تجارت الکترونیکی در ایالات متحده در حال افزایش هستند و انتظار می‌رود در ۵ سال آینده به ۵۲۳ میلیارد دلار برسند،‌ اما این رقم در سطح جهان حتی با سرعت بیشتری رو به افزایش است.

تجارت الکترونیکی

در سطح جهان، فروش آنلاین کسب و کار به مشتری (B2C) با سرعت زیادی در حال رشد است و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۷ از مرز ۲ تریلیون دلار هم رد شود. فروش الکترونیکی در آسیا و حاشیه اقیانوس آرام در همان سال ۲۰۱۷ از رقم این فروش در آمریکای شمالی پیشی خواهد گرفت. استفاده‌ی رو به رشد از دستگاه‌های موبایل در آن نواحی، به علاوه‌ی سیستم‌های پرداختی و روش‌های حمل‌ و نقل پیشرفته، رابطه‌ی مستقیمی با این پیشرفت و افزایش دارند. مصرف‌کنندگان واقع در بازارهای آن‌سوی اقیانوس نمی‌توانند محصولات مطلوب خود را در بازارهای محلی تأمین کنند. این موضوع فرصتی طلایی برای خرده‌فروشان ایالات متحده فراهم می‌کند.

اما آغاز تجارت در آن‌سوی اقیانوس کار ساده‌ای نیست. اگر فکر می‌کنید آماده‌اید تا وسعت خرده‌فروشی خود را به آن‌سوی مرزها گسترش دهید، پس باید چند عامل مهم را مد نظر قرار دهید.

۱. ارزیابی عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا

برای به دست آوردن تصور واضح‌تری از احتمال موفقیت خود در دیگر بازارها، ابتدا باید از نقطه‌نظر وضعیت محلی فضای جدید محصول، کسب و کار خود را ارزیابی کنید. یک بررسی منطقه‌ای در مورد رقیبان محلی، تقاضای محصول، قیمت‌گذاری‌ها و رفتار مصرف‌کننده انجام دهید.

سازمان‌ها در بازارهای بین‌المللی باید حتما درک کاملی از آنچه قصد دارند به فروش برسانند و وضعیت فعلی تقاضا داشته باشند. این علم به شما کمک خواهد کرد تا متناسب با حجم بازار، پویایی موجود در عرضه و تقاضا را برای محصولتان و قیمتی که می‌توانید برای آن تعیین کنید، در نظر بگیرید.

برای مثال، مک کنزی فهمید بیشتر خریدهای آنلاین در چین را می‌توان در چند بخش خرده‌فروشی آنلاین دسته‌بندی کرد؛ ظاهر، بازسازی، آموزشی و محصولات خانگی. این وضعیت، یک فرصت طلایی در این بازارها ایجاد می‌کند. به‌طور مشابه، مطالعه‌ی دیگری نشان داده که استرالیا یکی از قوی‌ترین بازارها برای خرده‌فروشی آنلاین ایالات متحده است. آستانه و مرز وظایف و عرضه‌ی کمِ محلی باعث می‌شوند محصولات با قیمت مناسبی از مرزها وارد شوند. این آموزه‌های اولیه باعث می‌شوند عملیات‌ تجارت الکترونیکی یا در آن‌سوی مرزها موفق یا اینکه نابود شوند.

۲. محصول خود را محلی و متمرکز کنید

محلی سازی محصول

کسب و کارهایی که در بازارهای بین‌المللی محصولات فیزیکی و ملموس عرضه می‌کنند؛ معمولا باید راه حل‌های خود را برای پشتیبانی از ترجیحات محلی تقویت یا سازگار کنند. بسیاری از کسب و کارهای موجود در ایالات متحده موفق نشدند محصولات موجود را به بازارهای جدید بیاورند، چون سردمداران شرکت فکر می‌کنند بازاریابی هجومی یا قیمت‌گذاری هجومی می‌تواند ذائقه‌های فرهنگی را تحت کنترل خود درآورد.

یکی از معروف‌ترین مثال‌ها Mattel است (یک تولیدکننده‌ی اسباب‌بازی بزرگ). این شرکت چند سال پیش در عرضه‌ی عروسک‌های باربی در چین به خاطر چنین طرز تفکر اشتباهی شکست خورد. با توجه به گزارشات، ظاهر باربی برای دختران چینی جذاب نبود. Mattel به ذائقه‌های محلی از جمله زیبایی و لباس‌های صورتی که توسط عروسک‌های Hello Kitty در چین باب شده بود، توجه نکرد و احترام نگذاشت. باربی جذاب غربی اصلا و ابدا مورد توجه قرار نگرفت. Mattel منابعش را وارد بازار کرد و از آن زمان تاکنون باربی در چین طرفدار چندانی ندارد. به هر حال، این نوع اشتباهات برای شرکت‌های کوچک‌تر غیر قابل جبران خواهند بود.

۳. سایت خود را محلی کنید

محلی سازی سایت

محلی‌سازی صحیح یک محرک حیاتی برای فروش محصول در یک منطقه‌ی خاص است. تجربه‌ی سایت تجارت الکترونیکی شما باید زمان و اهمیتی را که برای سفارشی‌سازی محصول صرف کرده‌اید، منعکس کند. مصرف‌کنندگان اگر نتوانند محصول را درک کنند یا نتوانند پیغام شما را دریافت کنند، آن را نمی‌خرند. در واقع، ۸۷ درصد از مصرف‌کنندگانی که نمی‌توانند زبان انگلیسی بفهمند، محصولات یا خدماتی را که در یک وب‌سایت انگلیسی‌زبان موجود هستند، خریداری نمی‌کنند، در عین حال ۶۰ درصد از مشتریان در سراسر جهان به‌ندرت از سایت‌های انگلیسی‌زبان خرید می‌کنند.

شاید باور نکنید؛ اما برخی شرکت‌ها وقتی می‌خواهند فروش خود را به سطح بین‌المللی گسترش و ارتقا دهند، برای ترجمه‌ به زبان‌های مختلف از Google translate استفاده می‌کنند. با توجه به گفته‌های راسل گلداسمیت، مدیر شرکت U.K.translation، این نوع سوءاستفاده در ساخت وب‌سایت یک اشتباه بزرگ است.

گلد اسمیت می‌گوید: «اگر به مخاطبان موجود در آن منطقه‌ی محلی اهمیت می‌دهید، ممکن است در نهایت اوضاع را برای خودتان بدتر کنید چون هر کسی که به آن زبان صحبت می‌کند، خواهد فهمید که این زبان به‌صورت ماشینی ترجمه شده است و این موضوع برای زبان آن‌ها اصلا خوب نیست.»

یک تیم محلی استخدام کنید تا کمک کنند تجربه‌ی تجارت الکترونیکی شما با بازار جدید سازگار شود. اطمینان حاصل کنید پیام شما با صورت شایسته و مناسب برای مصرف‌کنندگانی که از آن زبان استفاده می‌کنند، ترجمه شده باشد. همچنین استفاده از یک دیکشنری واژگان برای مترجمان هم فکر خوبی است، چون باعث می‌شود پیام شما به‌صورت دقیق‌تر ترجمه شود.

۴. ‌قیمت را بر اساس واحد پولی آن منطقه اعلام کنید

تعیین قیمت بر اساس واحد پولی

وقتی وارد یک بازار جدید می‌شوید، باید قیمت را بر اساس واحد پولی محلی بیان کنید. اما قیمت‌هایی که در ایالات متحده ارائه می‌شوند، معمولا در جاهای دیگر کاربرد ندارند. قیمت‌گذاری رقابتی در هر بازار اهمیت دارد و توسط محیط آن محل و منطقه تعیین می‌شود. بیش از نیمی از مصرف‌کنندگان به یک سایت تجارت الکترونیکی که دارای محصولات با قیمت‌های محلی باشد، توجه بیشتری می‌کنند.

عوامل زیادی در قیمت‌گذاری محلی در بازارهای جهانی دخیل هستند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • هزینه‌ی تولید محصول
  • نوسانات واحد پول خارجی
  • قیمتی که یک مشتری بین‌المللی حاضر به پرداخت است
  • قیمت‌گذاری رقیبان شما
  • قانون محلی یا وضعیت مالیات

همچنین پشتیبانی از روش پرداخت برای هر منطقه نیز مهم است. پیگیری عادات خرید بسیار خسته‌کننده و مشکل است، اما می‌تواند تأثیر مثبتی بر میزان فروش محصول داشته باشد. با توجه به Ontraport، پنجاه درصد از آلمانی‌ها ترجیح می‌دهند هزینه را با نقل و انتقالات بانکی پرداخت کنند، در حالی که بسیاری از مشتریان چینی روش پرداخت بین‌المللی Alipay را ترجیح می‌دهند.

اگر یک مشتری سعی کند یک محصول بین‌المللی را خریداری کند و گزینه‌ی پرداخت مورد علاقه‌ی خود را پیدا نکند، به‌احتمال زیاد سایت شما را ترک می‌کند و در جای دیگری به دنبال آن محصول خواهد گشت. ارا‌ئه‌ی ابزارهای پرداختی مختلف باعث افزایش دسترسی جهانی به محصول شما می‌شود.

۵. روی حریم خصوصی و اطلاعات مشتری تمرکز کنید

حریم خصوصی

اگر در حال ساختن یک سایت تجارت الکترونیکی جهانی هستید، پس باید بفهمید رعایت حریم خصوصی و محافظت از اطلاعات مشتری برای مشتریان خارجی چقدر اهمیت دارد. مشتریان دوست دارند مطمئن باشند حریم خصوصی آن‌ها رعایت و محافظت می‌شود. آن‌ها به تضمین نیاز دارند تا مطمئن شوند اطلاعات شخصی‌شان بدون اطلاع آن‌ها برای اهداف دیگری استفاده نشود.

امنیت سایبری مشکل بزرگی است که همچون طاعون به جان تجارت الکترونیکی مدرن افتاده است. با توجه به Norton study، چهل درصد از خریداران موبایل در خاورمیانه و شمال آفریقا قربانی جرایم سایبری شده‌اند. گزارش شده است که ۷۱ درصد مردم شاهد حملات دیجیتالی در منطقه‌ی خود بوده‌اند. در مقابل، مصرف‌کنندگان اروپایی به‌شدت در مورد حریم خصوصی آنلاین خود محافظه‌کار هستند.

حریم خصوصی را در اولویت قرار دهید و روی آن تمرکز شدید داشته باشید و این پیغام را به گوش مصرف‌کنندگان برسانید تا ترس آن‌ها از بین برود. سپس با سرمایه‌گذاری در تکنولوژی مورد نیاز برای محافظت از اطلاعات شخصی مشتریان حرف خود را اثبات کنید. شما برای مدیریت این مشکل و دیگر مشکلات امنیتی و هزینه‌های مرتبط با حریم خصوصی به یک تیم نیاز دارید. یک مطالعه‌ی EU به دو مورد از بزرگ‌ترین چالش‌ها در تجارت برون‌مرزی اشاره می‌کند:(۱) هزینه‌های مرتبط با قوانین حفاظت مشتری و قانون قرارداد و (۲) هزینه‌های کلاه‌برداری و عدم پرداخت.

توسعه‌ی کسب و کار به تجارت الکترونیکی جهانی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما در عین حال می‌تواند قدمی جدید برای پیشرفت و درخشش برندها نیز باشد. اولویت‌های خود را به‌درستی انتخاب کنید تا خسارات را به حداقل برسانید و بتوانید موفقیت خود را در گوشه‌ی جدیدی از بازار آنلاین بین‌المللی سرعت ببخشید.تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

کهکشان چرخ ارابه

در نگاه اول شاید این جسم سماوی به دلیل ظاهر بیضی شکل و اتصالات پره‌مانندش شبیه چرخ سبد خرید به نظر برسد، اما این تصویر در حقیقت نمایشگر "کهکشان چرخ" ارابه است.

 این کهکشان که به نام ESO 350-40 نیز شناخته شده، بخشی از یک گروه کهکشان در فاصله بیش از 4000 سال نوری از زمین در صورت‌فلکی سنگ‌تراش است.

در تصویر تلسکوپ فضایی هابل از این کهکشان می‌توان دو کهکشان دیگر را نیز در سمت چپ آن مشاهده کرد. حلقه حاشیه بزرگ کهکشان چرخ ارابه تا بیش از 100 هزار سال نوری گسترش یافته و شامل مناطق ستاره‌ساز و مملو از ستارگان به شدت درخشان و بزرگ است.

شکل این کهکشان در نتیجه اختلال گرانشی ناشی از عبور یک کهکشان کوچک‌تر از میان کهکشان بزرگتر ایجاد شده که گاز و غبار بین ستاره‌ای را فشرده ساخته و منجر به حرکت موج‌وار شکل‌گیری ستاره در سطح یک حوضچه شده است.تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کد درسدن (Dresden Codex)، قدیمی‌ترین کتاب آمریکایی شناخته شده است. تحلیلی جدید از این متن باستانی مایایی نشان می‌دهد که دانشمندی از اوایل  دوره‌ی مایا احتمالا بیش از هزار سال پیش، کشفی بزرگ کرده است.

بر اساس این مطالعات جدید، اطلاعات نجومی نوشته‌شده در بخشی از متن، موسوم به جدول ونوس، آن‌گونه که تصور می‌شد، فقط بر مبنای طالع‌بینی نیست؛ بلکه شکلی پیشگامانه از ثبت اطلاعات علمی است که تأثیری شگرف بر جامعه‌ی مایا داشته است.

جراردو آلدانا، انسان‌شناس از دانشگاه کالیفرنیا، می‌گوید: «باارزش‌ترین قسمت این مطالعه، این است که به کار یک فرد مایایی می‌نگریم و می‌توانیم او را دانشمند بنامیم: یک ستاره‌شناس. این شخص که رویدادها را از یک شهر و دوره‌ی خاصی از زمان مشاهده می‌کرده است، با خلاقیت خود، این ابداع ریاضی را پدید آورده است».

آلدانا، جدول ونوس را با استفاده از هیروگلیف‌خوانی، باستان‌شناسی و نجوم مطالعه کرده است. مطالعه‌ی او نشان می‌دهد که با تصحیح باستانی ریاضیات مربوط به حرکات زهره، می‌توان دریافت که این ثبت، از شهر چیچن ایتزا (Chich'en Itza) در دوره‌ی کلاسیک ترمینال، سال‌های ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ پس از میلاد مسیح صورت گرفته است.

جدول ونوس متن باستانی مایا

پژوهشگران مدت‌ها است که این «ظرافت ریاضیاتی» را می‌شناسند، اما فکر می‌کردند چیزی جز یک ابجد عجیب نیست؛ ولی در واقع این اعداد تصحیح چرخه‌ی نامنظم زهره هستند که ۵۸۳.۹۲ روز به طول می‌انجامد و مانند تقویم گرگوری با در نظر گرفتن سال‌های کبیسه است.

آلدانا توضیح می‌دهد: «این بدین معنا است که اگر از تقویمی که از روزها به‌عنوان واحد خود استفاده می‌کند (استفاده از زهره بدون اعمال تصحیح)، خطایی رخ خواهد داد.»

بر اساس تحلیل آلدانا از جدول زهره، فعل کلیدی در متن، «k’al» است که معنی آن از آنچه پژوهشگران پیش از این معنا کرده بودند، متفاوت است. او می‌گوید معنای این فعل باید «قرار گرفتن» باشد که مفهوم کیهانی جدیدی در متن می‌یابد و به دریافت مفهوم علمی جدیدی از متن کمک می‌کند.

آلدانا توضیح می‌دهد: «منظور من این است که بیایید گامی به عقب برداریم و فرضیه‌ای متفاوت ایجاد کنیم. بیایید در نظر بگیریم که آن‌ها سوابق تاریخی داشتند و سوابق تاریخیِ رویدادهای نجومی را نگه می‌داشتند و درست مانند یونانیان، مصریان و دیگران، آن‌ها را به کار می‌گرفتند».

او اضافه می‌کند: «این کاری است که آن‌ها می‌کردند. آن‌ها این اطلاعات را در دوره‌های طولانی از زمان ثبت می‌کردند و سپس الگوی آن‌ها را می‌یافتند. تاریخ ستاره‌شناسی غرب کاملا بر اساس این فرض بنا شده است».

آلدانا برای آزمایش این فرضیه؛ یکی دیگر از سایت‌های باستان‌شناسی مایا، کپن (Copán) در هندوراس را بررسی کرد. اطلاعات ثبت‌شده از زهره در این ایالت خودمختار سابق، با اطلاعات جدول ونوس تطابق دارد و این ایده را که مشاهدات حرکت سیارات فرمی از ثبت تاریخی و علمی بوده است، قوت می‌بخشد. آلدانا فکر می‌کند احتمالا این مشاهدات فقط به‌منظور نگه‌داری سوابق نجومی نبوده‌، بلکه پایه‌ای برای فعالیت‌های تقویمی نیز بوده‌اند.

او می‌گوید: «آن‌ها فقط زمان ظهور زهره را ثبت نمی‌کردند، بلکه از آن برای تشریفات مذهبی خود استفاده می‌کردند. آن‌ها فعالیت‌های مذهبی داشتند؛ فعالیت‌هایی که در آن‌ها، کل شهر باید در کنار هم جمع می‌شد. آن‌ها باید رویدادهای مشخصی را بر اساس مشاهده‌ی ونوس انجام می‌دادند».

اگر تفسیر جدید جدول ونوس درست باشد؛ در این صورت ثبت‌های اولیه‌ی مایاها، تنها اعمالی عددی بر اساس محاسبات ریاضی نبوده‌، بلکه دستاورد علمی بزرگ‌تری بر اساس مشاهدات گسترده نیز بوده است.

آلدانا اضافه می‌کند: «به همین دلیل است که این پروژه را «کشف کشفیات» می‌نامم؛ زیرا این فقط کشف آن‌ها نیست. ما چشمانمان را بسته بودیم و کشف علمی واقعی آن‌ها را که توسط مردم مایا در شهری مایایی صورت گرفته بود، نمی‌دیدیم».

این یافته‌ها در ژورنال Journal of Astronomy in Culture گزارش شده است.تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 مک لارن 570S یک ماشین مسابقه ای برای خیابان ها است که از سرعت بالا، توانایی باورنکردنی، طراحی و استایل دیوانه کننده برخودار است. دیگر سوپر ماشین ها ممکن است راحت تر باشند، برخی هم حتی ممکن است پیشرفته تر باشند و از سیستم الکترونیکی بهتری در آنها استفاده شده باشد اما ماشین های کمی در دنیا وجود دارند که مانند این نمونه بتوانند هر بیننده ای را از حیرت تا حد مرگ برسانند.

 
بررسی مک لارن 570S مدل 2016(مرتضایی)

مردم اغلب از اینکه ژورنالیست ها چگونه می توانند دو ماشین تویوتا کرولا و مک لارن 570S را که قطب مثبت و منفی هم هستند و تفاوت های زیادی با هم دارند را در یک رده ارزیابی کنند، شگفت زده می شوند.

البته کارشناسان خبره این حوزه می توانند از تجربیات خود برای مقایسه انواع خودرو با یکدیگر و خودروهای تازه وارد به بازار استفاده کنند و این کار برای آنها کار سختی محسوب نمی شود. و دقیقا به واسطه اینکه من قبلا سوار ماشین های عالی مثل آئودی R8-V10 و نیسان GT-R و داج وایپر شده بودم با اطمینان به شما می گویم که مک لارن 570S نیز یکی از انواع خوب ماشین های تازه وارد به بازار محسوب می شود.

مک لارن در حدود 50 سالی هست که به ساخت ماشین های مسابقه ای مشغول است و این خودروساز بود که برای اولین بار استفاده از فیبر کربن را به مسابقات فرمول 1 آورد. مدل های مدرن مک لارن از سال 2010 وارد بازار شدند که معروف ترین آنها خودرو های سه تایری برای مسابقات رالی محسوب می شدند که در چند سطح عرضه می شدند: سطح مبتدی،سری ورزشی،سری سوپر قدرتمند،بسیار ویژه، سری Ultimate.

مدل 570S مک لارن در رده ماشین های اسپورت ساده قرار می گیرد که نشانگر این است که کمپانی مک لارن قصد جذب مشتری جدید در این رده را دارد. اگر عملکرد تمام ماشین های هم رده 570S را در سری ورزشی نظر بگیریم، با اطمینان می توان گفت که 570S از همه آنها بهتر است.

طراحی بیرون و استایل ماشین

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که این ماشین برای افراد درون گرا ساخته نشده است. اگر شما فردی خجالتی هستید یا از صحبت کردن با افراد دیگر متنفرید و یا از اینکه عکس شما در ترافیک یا پمپ بنزین گرفته شود ناراحت می شوید بهتر است سراغ تویوتا کرولا بروید و این ماشین مناسب شما نیست.
 
بررسی مک لارن 570S مدل 2016(مرتضایی)

استایل این ماشین هر بیننده ای را به خود جذب می کند چرا که در طراحی آن از نوک کوسه الهام گرفته شده و خط و خطوطی که بر روی این ماشین کار شده است به شکل هنرمندانه ای زیبا طراحی شده است.رنگ قرمز روشن سولفوری ماشین بسیار چشم نواز است و اگر برای تحلیف انتخابات رییس جمهوری امریکا این ماشین را نبرند، به جرات می توان گفت زیبا ترین ماشین سال در این رده محسوب می شود. این ماشین زیبایی خاصی مثل آئودی R8 دارد چرا که زوایا و خط و خطوط در طارحی آن بسیار هنرمندانه کار شده است اما با این وجود باید گفت این مدل مک لارن وحشی تر از آئودی است و در دنیا فقط داج وایپر و لامبرگینی هوراکان می توانند به گرد پای این مدل ماشین در زیبایی برسند.

تجربه رانندگی با مک لارن 570S

وقتی پای راست خود را بر روی پدال گاز فشار می دهید و سقف متحرک را بالا می دهید، به واسطه شتاب بالای این ماشین، محکم به عقب پرت می شوید. مک لارن 570S از یک موتور توربو دو قلوی 3.8 لیتری 8 سیلندر بهره می برد. اگرچه صدایی که از موتور بر می خیزد شبیه موتورهای کوچک است و این بدان علت است که بر خلاف ماشین های 8 سیلندر دیگر، از یک موتور 8 سیلندر کوچک در این ماشین استفاده شده است و این کار را به کمک تجربیات زیاد خود در تولید موتورهای کوچک با قدرت بالا در ماشین های مسابقه ای قبلی خود انجام داده است. اگر چه موتور کوچک است اما قدرتی که به ماشین می دهد حیرت آور است.
 
بررسی مک لارن 570S مدل 2016(مرتضایی)

موتور مک لارن 570S قادر به تولید 562 اسب بخار نیرو و 443 پوند بر فوت گشتاور است و پیستون های کوچک به کار رفته در این ماشین گویای این امر هستند که مک لارن همچنان علاقه مند است مدل های دیگر تولیدی خود را کمی شبیه ماشین های مسابقه ای فرمول 1 تولید کند. صدای موتور مخصوصا وقتی از تونلی عبور میکنید و پا را بر روی پدال گاز قرار می دهید، شبیه ماشین های فرمول یک می شود؛ اینجاست که متوجه می شوید موتور مک لارن 570S بیش از جثه ش می غرد. مک لارن 570S مانند یک گربه از جای خود تیک آف می کند و کلاچ دوگانه و سیستم انتقال هفت دنده ای اتوماتیک این خودرو را قادر می سازد که با شتابی باورنکردنی در مسیرهای مستقیم به حرکت در آید.

این ماشین نمونه خوبی برای ایده نرخ قدرت به وزن محسوب می شود. مک لارن 570S به واسطه استفاده از فیبر کربن و الومینیوم در بدنه آن، یک ماشین سبک وزن محسوب می شود . وزن آن تنها 3186 پوند است که 400 پوند هم کمتر از آئودی R8 است. البته باید گفت با این وزن می توان آن را سبک تر از ماشین هایی مثل شورلت چوی،فورد موستانگ،نیسان GT-R،داج وایپر، جگوار تیپ F و بسیاری دیگر از ماشین های ورزشی دانست.سبکی این ماشین امکان چابکی بیشتر به ماشین داده است و به همین خاطر انجام هر حرکتی در فرمان ماشین به سرعت اعمال می شود و همین امر حس خوبی به راننده القا می کند.

نکته جالب در مورد مک لارن 570S شخصیت دوگانه آن است. چرا که علی رغم اینکه آن را ماشینی برای جاده و سرعت بالا به شمار می آورند اما با سرعتی منطقی نیز میتوان از آن در داخل منطقه شهری نیز استفاده کرد. سیستم انتقال این ماشین یکپارچه است و خبری از بسیاری از مشکلات ماشین هایی با دو کلاچ در این ماشین نیست. (منظور ما اصلا آئودی نیست!)

دنده نیز در کسری از ثانیه در حد میلی ثانیه عوض می شود و به راننده این امکان را می دهد، وقتی تخته گاز می رود یکی پس از دیگری دنده ها را به سرعت عوض کند. البته توصیه می شود همواره در حالت دنده اتوماتیک حرکت کنید تا خود ماشین به صورت خودکار دنده مناسب را برای شما انتخاب کند.

سوییچ تغییر حالت ماشین نیز مستقل از شاسی و سیستم تعلیق است و به شما این امکان را می دهد تا بین حالت های نرمال،اسپورت،مسابقه ای یکی را در هر لحظه انتخاب کنید. این موضوع سیستم تعلیق را قوی تر و واکنش شاسی را به پیچ و کشش ها بهتر می کند.
 
بررسی مک لارن 570S مدل 2016(مرتضایی)

وقتی شاسی ماشین عملکرد خوبی دارد، به راحتی می شود به ترمزهای کربن سرامیکی این ماشین اعتماد کرد. در بین تمام مدل هایی که تاکنون امتحان کرده ام، ترمزهای این ماشین اولین نمونه ای بودند که در سرعت پایین سر و صدا نمی کردند و با خیال راحت این اعتماد به نفس را به راننده می دهند که حتی در سرعت پایین در شرایط سخت نیز می توانند به ترمزها اتکا کنند. البته برای درگیر کردن ترمزها نسبتا نیروی زیادی را باید به پدال وارد آورد و این موضوع نسبت به ماشین های سبک وزن دیگری که تاکنون تست کرده بودم مقداری بیش از اندازه بود.
 
کارکرد بنزینی این ماشین قیمت آن را پایین می اورد البته فاکتور مصرف بهینه سوخت برای ماشینی در این رده برای خریدار اهمیت چندانی ندارد اما در هر صورت نمرات مصرف سوختی که از EPA دریافت کرده است به شرح زیر است: 16 مایل در هر لیتر بنزین در شهر و 23 مایل در هر لیتر بنزین در بزرگراه و 19 مایل در هر لیتر بنزین در مسافتهای ترکیبی. این آمار البته از آئودی R8 که به ترتیب نمرات 14/22/17 و داج وایپر 12/19/14 به دست آورده اند، بهتر است. با این حال آکورای جدید موسوم به NSX توانسته رکورد خوبی در مصرف بنزین از خود به جای بگذارد که به ترتیب 21/22/21 است .

طراحی داخلی

اولین چالشی که با مک لارن 570S مواجهید این است که چطور سوار آن شوید! دکمه لمسی که درها را باز می کند، در قسمت زیرین نواری که منتهی به گلگیر عقب می شود قرار دارد و با لمس آن، درب ماشین باز خواهد شد.موردی که در مورد درهای این ماشین باید گفت این است که درهای آن راحت باز نمی شوند و سوار شدن به آن کمی سخت است. این درها مانند بال پرنده به بالا میروند و راننده و سرنشینان می توانند سوار ماشین شوند.
 
بررسی مک لارن 570S مدل 2016(مرتضایی)

چالش دوم در مورد این ماشین این است که چطور بر روی صندلی های آن بنشینیم.صندلی راننده خیلی پایین قرار گرفته است. به طوری که جایگاه آن پایینتر از اگزوز ماشین است که قسمتی از ان در کناره های ماشین قرار دارد.تنها راه این است که صندلی را قبل از سوار شدن مقداری به عقب کشیده و سپس وارد کابین راننده شوید.
 
اما قسمت سخت کار در همینجا به پایان می رسد چرا که بعد از مستقر شدن در صندلی، احساس خوبی به شما دست می دهد. شما می توانید به دلخواه ارتفاع سقف را تنظیم کنید و زاویه دید جلوی راننده علی رغم پایین بودن بادگیرهای کناری، همچنان مناسب است. پنجره کناری راننده بسیار فراخ و وسیع است و محدودیتی ندارد اما پنجره پشتی باریک است و مناظر زیادی از قسمت عقب ماشین دیده نمی شود.
 
بررسی مک لارن 570S مدل 2016(مرتضایی)

کمپانی مک لارن به ماهیت شرکت خود که تولید ماشین های مسابقه ای بوده در تولید این مدل نیز پایبند بوده و محل قرارگیری پدال و حای پوزیشن راننده را نیز مانند ماشین های مسابقه ای طراحی کرده است. فرمان این ماشین تا حدی نامرسوم است چرا که ماشین هایی در این رده معمولا فرمان های ضخیم تری در خودرو قرار می دهند تا با کمترین نیرویی بتوان آن را حرکت داد. و این چیزی است که در مک لارن 570S دیده نمی شود چراکه فرمان آن بسیار نازک است و در قسمت راست ماشین قرار داده شده است.
 
پدالها متاسفانه خیلی باریک هستند و افرادی که کفش بزرگ به پا دارند یا پاهای بزرگی دارند ممکن است تصادفاً پا را بر روی چند پدال بگذارند و پدالی در قسمت چپ قرار داده نشده تا از پای چپ هم بتوان استفاده کرد.طراحی داخلی اتاق ماشین به صورت اسپورت و زیبا انجام شده است و موارد مورد استفاده در کابین داخل ماشین نیز از مرغوب ترین نوع آنها به شمار می رود.برای اتاق داخلی ماشین نیز رنگ های مختلفی در اختیار است که انتخاب را برای مشتریان راحت می کند.

آپشن های الکترونیکی و ارگونومیک

طراحی داخلی مک لارن 570S و اپشن های فرعی به کار رفته در آن بسیار شبیه آنچه در آئودی می بینیم است.سیستم ناوبری و وضعیت آب و هوا را می توانید از طریق یک صفحه لمسی عمودی در اختیار داشته باشید. پیدا کردن برخی از آپشنها مثل سنسور پارکینگ کمی سخت است چرا که در قسمت زیر فرمان طراحی شده اند.دوربین هایی که در این ماشین به کار رفته آنقدر با کیفیت هستند که می توان با صفحه نمایش آن نینتندو بازی کرد. با این وجود باید گفت که کار با صفحه نمایش چند رسانه ای لمسی این ماشین چندان راحت نیست و برای استفاده از قابلیت هایی مثل ناوبری و سیستم پیش بینی اب و هوا باید چندین دکمه را فشار دهیم. پیشنهاد نمی کنیم که از نقشه این ماشین که بر روی صفحه نمایش آن به تصویر کشیده می شود برای ناوبری استفاده کنید.
 
بررسی مک لارن 570S مدل 2016(مرتضایی)

البته ذکراین نکته خالی ازلطف نیست که در حین تست ماشین دریافتیم که برخی از آپشن های 570S نیز به خوبی کار نمی کنند. مشکل از جایی شروع شد که ماشین با مشکلی در باتری رو به رو شد و در نتیجه چراغ های ماشین روشن نمی شدند و متاسفانه این مشکل به روشن نشدن چراغها منتهی نمی شد و بادگیرها و برخی کنترل های کنسول و سیستم تعیین وضعیت آب و هوا نیز از کار افتادند. البته هیچ یک از مشکلاتی که ذکر شد بر روی رانندگی تاثیر مستقیم ندارند اما به هر حال این موارد در ماشینی تا این حد گران قیمت کمی آزار دهنده به نظر می رسد.

قسمت بار

در فضای داخلی ماشین، قسمت بار در حد بسیار ویژه و خاص تعبیه شده است و درواقع جایی برای قرار دادن وسایل اضافی در آن در نظر گرفته نشده است. درها جایی برای قرار دادن وسیله اضافی ندارند و هر چیزی که در ماشین قرار دهید ممکن است با باز کردن درهای قیچی مانند این ماشین به بیرون بریزند. البته قسمتهایی برای قرار دادن فنجان قهوه و چای در این ماشین تعبیه شده که بسیار کوچک هستند و در کل توصیه نمی شود در حین رانندگی با این ماشین نوشیدنی میل نمایید.
 
بررسی مک لارن 570S مدل 2016(مرتضایی)

از انجایی که این ماشین از نوع ماشین هایی است که موتور در قسمت وسط ماشین قرار دارد، در نتیجه صندوق عقب مرسوم در ماشینهای دیگر، آن در قسمت جلوی آن طراحی شده است که خیلی هم بزرگ نیست و شاید تنها بتوان یک چمدان و یک کیف مسافرتی را در ان قرار داد. واقعا از مک لارن 570S انتظار داشتید تا ماشینی برای حمل وسایل شما باشد؟

صندوق جلوی ماشین فضایی در حد 5.3 مترمکعب در اختیار قرار می دهد که خیلی زیاد نیست ولی اگر به فضای بیشتری نیاز داشتید مک لارن پیشنهاد خرید مدل 570GT را به شما می دهد. مدل GT یک سطح شیشه ای بر روی موتور قرار داده و 7.8 مترمکعب فضا در اختیار سرنشینان قرار می دهد. در مقام مقایسه صندوق بار مک لارن 570S با آئودی R8 که 8 مترمکعب فضا دارد و آکورا NSX که 4.4 مترمکعب فضا در اختیار سرنشینان می گذارد می توان گفت این مدل از مک لارن حد وسط را گرفته است.اگر به فضای زیادی برای حمل بار نیاز داشتید یک داج وایپر بخرید که 14.7 مترمکعب فضا در اختیار شما قرار می دهد.
 
بررسی مک لارن 570S مدل 2016(مرتضایی)

ایمنی

همانطور که انتظار می رفت، مک لارن 570S در تست تصادف بزرگراه ملی شرکت نکرده است. سوپر ماشین هایی مثل مک لارن 570S معمولا آپشن های الکترونیکی لوکسی که در بسیاری از ماشین های لوکس می بینید را ندارند و اگر فردی این آپشن ها را بخواهد این خودروساز آن ماشین خاص را برای آنها تولید می کند ولی قیمت آن بسیار بالا می رود. در حالی که آپشن هایی مثل ایربگ استاندارد،ترمزهای ضد قفل، کنترل کشش را در این ماشین می بینید اما آپشن هایی مثل سیستم هشدار برخورد با مانع از رو به رو، سیستم هدایت ماشین بین خطوط،هشدار نقطه کور،ترمز اتوماتیک در لحظات اورژانسی، پارک اتوماتیک را در این مدل از مک لارن نمی بینید. اما این آپشن ها را در رقبای این ماشین نیز نمی توانید ببینید و مورد عجیب و منفی برای این ماشین محسوب نمی شود.

ارزش این ماشین در کلاس خود

شما این مدل از مک لارن را در هر گوشه از خیابان نمی توانید ببینید، حتی اگر همسایه شما پولدار هم باشد باز هم امکان دیدن این ماشین در اطراف خود را خیلی زیاد ندارید چرا که قیمت پایه این ماشین 187400 دلار است که باید 2500 دلار نیز برای هر بار سواری با آن کنار بگذارید(مصرف سوخت). نمونه ای که ما تست را بر روی آن انجام دادیم چند آپشن اختصاصی هم داشت که عبارت بودند از پکیج فیبر کربن 24600 دلاری، رنگ قرمز سولفوری 4150 دلاری، صفحه دیسک زرد رنگ 1050 دلاری و یک پکیج اسپورت 3860 دلاری و یک پکیج لوکس 6530 دلاری که شامل رنگ مات کف ماشین، دوربین، سنسور پارکینگ و تایرهای پیرلی ح زیرو کورسای تابستانی می شود.

قیمت پایه مک لارن 570S در بین ماشین هایی مثل آیئودی R8-V10 قرار می گیرد که به تازگی برای سال 2017 نیز بازطراحی شده است.


تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

شورولت بولت

شرکت جنرال‌موتورز عزم خود را برای ساخت و آزمایش خودروهای خودران جزم کرده تا از شرکتهای تاکسی‌رانی وایمو و اوبر عقب نماند.

 به نقل از سای‌تک، ماری بارا، رئیس و مدیرعامل شرکت جنرال‌موتورز در نشستی خبری از ورود خودروی خودران خود به نام "شورولت بولت" به خیابان‌های جنوب شرق ایالت میشیگان خبر داد.

تاکنون تعدادی خودروی خودکار بولت در سان‌فرانسیسکو و آریزونا مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.

جنرال‌موتورز اعلام کرده که نخستین نسل از خودروی برقی بولت در کارخانجات مونتاژ اوریون در میشیگان ساخته خواهد شد. به گفته مقامات این شرکت، جنرال موتورز نخستین خودروساز عمده است که یک نسخه اولیه از خودروی کاملا خودکار را در یک کارخانه مونتاژ خواهد ساخت.

کارآزمایی خودروهای بولت در نزدیکی کارخانجات جنرال موتورز پس از تصویب قانون جدیدی در میشیگان در مورد پارامترهایی صورت گرفته که راه را برای آزمایش ایمن خودروهای بدون راننده در این ایالت هموار می‌کند. این آزمایشات در ماههای آینده تا دیترویت گسترش خواهند یافت.تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

فیبر دریایی

محققان دانشگاه جامع علمی کاربردی موفق به طراحی و ساخت ربات بازرسی فیبرهای دریایی با نام «سنجشگر خلیج‌فارس» شدند.‌

 محمدحسین امیری، پژوهشگر دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان این‌که این دستاورد در هفدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری ارائه شد، اظهار کرد: ربات‌های قابل کنترل از راه دور ( Rov) در دنیا برای کاربردهای متعدد طراحی و ساخته می‌شوند؛ برای اولین بار در قالب شرکت دانش‌بنیان و تحت عنوان مرکز توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) اقدام به طراحی و ساخت آنها به صورت انواع ربات‌های زیرآبی شده است.

امیری افزود: ربات‌های ساخته شده در این مرکز منحصر به فرد بوده و کارهای متنوعی را مانند سلامت‌سنجی کابل‌های فیبر نوری با استفاده از Rov و سامانه تصویربرداری با استفاده از امواج صوتی (Slide Scan Sonap)، سلامت‌سنجی بدنه شناورها و سکوهای دریایی، بازدید وضعیت دیواره‌ها و دریچه‌های سد و آب‌بندها، انجام عملیات زیرسطحی و تشخیص و خارج سازی اشیای مفروق، بررسی وضعیت بستر و تاسیسات زیر دریایی در نقاط مختلف، سلامت‌سنجی و بازدیدهای دوره‌ای منابع و مخازن بزرگ و سلامت‌سنجی تاسیسات نفت و گاز در حوزه فراساحل را انجام می‌دهد.

این پژوهشگر تاکید کرد: انجام آزمایش‌های زیردریایی در حوزه محیط زیست و فرسایش بستر در کنار دیواره بنادر، بررسی وضعیت بازدهی و ایمنی تاسیسات و تجهیزات دریایی از دیگر قابلیت‌های این ربات است.تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مانور هایملیک

دکتر هنری هایملیک، جراح آمریکایی و ابداع‌کننده روشی نوین برای نجات جان افراد از خفگی در سن ۹۶ سالگی در شهر سینسیناتی اُهایو در گذشت.

 به نقل از بی.بی.سی، دکتر هایملیک جراح قفسه سینه و مدیر بخش جراحی بیمارستان سین‌سیناتی آمریکا بود. بی تردید او طی سالها طبابت جان بسیاری را نجات داده است اما شاید بیش از آنکه با تیغ جراحی و در اتاق عمل به بیماران زندگی دوباره بخشیده باشد با ابداع "مانور هایملیک" یا کشش شکمی توانسته جان بسیاری را در سراسر جهان بدون درد و خونریزی نجات بدهد.

دکتر هایملیک در سال ۱۹۷۴ مانور هایملیک را ابداع کرد. این مانور زمانی انجام می‌شود که یک جسم خارجی، معمولا تکه غذا، به جای مری وارد نای می شود و راه تنفس را می‌بندد.

مانور هایملیک که به سادگی می‌توان آن را به همگان آموزش داد به یکی از تکنیک‌های اصلی آموزش کمک‌های اولیه در سراسر دنیا تبدیل شده است و همچنان روشی کارآمد است.

تخمین زده‌اند که مانور هایملیک تا به حال فقط در آمریکا جان صد هزار نفر را نجات داده است.

در میان افراد مشهوری که به این ترتیب از مرگ نجات یافته‌ یا اینکه دیگری را از خفگی رهانده‌اند، نام بسیاری از چهره‌های سرشناس از جمله ستاره‌های سینما هم دیده می‌شود که در آن میان می‌توان به رونالد ریگان، رییس جمهور سابق آمریکا که در جوانی ستاره هالیوود بود تا الیزابت تیلور، جک لمون، مارلنه دیتریش، گلدی هاون و والتر ماتائو اشاره کرد. ادوارد کوک شهردار سابق نیویورک هم با مانور هایملیک از مرگ نجات یافته بود.

کلینت ایستوود هنرپیشه و کارگردان سرشناس سینما هم در سال ۲۰۱۴ با استفاده از مانور هایملیک جان مردی را که تکه ای پنیر به نایش پریده بود و در حال خفگی بود، نجات داد.

آخرین کسی که دکتر هایملیک توانست در اواخر عمرش با این روش نجات دهد، یک پیرزن در  خانه سالمندان محل اقامت وی بود که تکه‌ای همبرگر به گلویش پریده بود و هایملیک با تکنیک خود، او را نجات داد. 

هایملیک البته در طول دوران حیاتش به خاطر نظر نادرستش درباره استفاده از انگل مالاریا برای درمان بیماری‌هایی مانند ایدز مورد انتقاد قرار گرفت.

 تاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

امین صالحی خوجین

نام یک دانشمند ایرانی در فهرست 100 متفکر برتر جهان در سال 2016 از سوی نشریه فارین پالیسی معرفی شد.

 نشریه فارین پالیسی هر چند سال یکبار در قالب یک ویژه نامه به معرفی رهبران فکری و روشنفکران برجسته جهان می‌پردازد و امسال نام یک دانشمند ایرانی در میان 100 متفکر برتر جهان دیده می‌شود.

دکتر امین صالحی خوجین، دانشیار مهندسی مکانیک و صنعتی دانشگاه ایلی‌نوی شیکاگو امسال برای بهره‌برداری از قدرت گل‌ها در بخش نوآوران فهرست 100 متفکر جهانی برگزیده شده است.

منابع تجدیدپذیر برای جایگزین شدن سوخت‌های فسیلی، باید در بازار انرژی به رقابت بپردازند. دکتر صالحی خوجین به دنبال توسعه انرژی خورشیدی برای دستیابی به این هدف، باتری‌های دست‌وپاگیر را کنار گذاشته است.

این دانشمند ایرانی در ماه ژوئیه به همراه تیمش در دانشگاه ایلی‌نوی از طراحی یک سلول خورشیدی خبر داد که به تقلید از فرآیند فتوسنتز گیاهان می‌پردازد. این برگ مصنوعی به جذب دی‌اکسیدکربن از جو پرداخته و با استفاده از انرژی خورشیدی، این گاز گلخانه‌ای را با هزینه مشابه تولید بنزین به سوخت ترکیبی تبدیل می‌کند.

این فناوری از قابلیت گیاهان در جذب دی‌اکسید کربن تقلید کرده که آن را به همراه آب به گلوکز و اکسیژن تبدیل کرده‌ است. به لحاظ نظری، این سیستم می‌تواند چرخه مطلوبی ایجاد کند که در آن کربن از جو حذف شده و به درون خودروها بازگردانده می‌شود.

صالحی خوجین که مولف ارشد یک تحقیق مرتبط با این سیستم در مجله ساینس است، اظهار کرد: سلول خورشیدی جدید از نوع فتوولتائیک نیست، بلکه فتوسنتزی است. ما به جای تولید انرژی در یک مسیر ناپایدار یک طرفه از سوخت‌های فسیلی به گازهای گلخانه‌ای، اکنون می‌توانیم فرآیند را معکوس کرده و کربن جوی را با استفاده از نور خورشید به شکل سوخت بازیافت کنیم.

برگزیدگان فهرست 100 متفکر جهانی شامل طیف گسترده‌ای از رهبران، حامیان، مبتکران، هنرمندان، مقامات دولتی و متفکران از سراسر جهان هستند که بر اساس سهم برجسته آن‌ها در طول سال گذشته و توانایی‌شان در تبدیل ایده‌ها به اقداماتی است که جهان را تغییر می‌دهد.

از سال 2011 تاکنون، این متفکران طی جشنی سالانه که در زمان انتشار نشریه در واشنگتن برگزار می‌شود، مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

 

 

فناوری برگ مصنوعی برای تبدیل دی‌اکسیدکربن جو به سوخت ترکیبیتاريخ : دو شنبه 29 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ستاره

تیمی بین‌المللی از دانشمندان موفق به شناسایی ستاره‌ای شده‌اند که سیارات منظومه‌اش را می‌خورد.

 به نقل از آی‌بی‌تی، این ستاره که به "ستاره مرگ" ملقب شده، HIP68468 نام داشته و در فاصله 3000 سال نوری از زمین قرار دارد.

ستارگانی که شباهت زیادی به خورشید داشته باشند، دوقلوی خورشیدی نامیده می شوند و ستاره‌شناسان علاقمند به بررسی آن‌ها هستند بویژه اگر سیاراتی نیز در مدار آن‌ها وجود داشته باشند. بررسی این سیستم‌های سیاره‌ای به درک بهتر تکامل آن‌ها و در نهایت، ماهیت منظومه شمسی کمک خواهد کرد.

ترکیبات HIP68468 نشان داده که احتمالا این ستاره از چهار برابر لیتیوم بیشتری نسبت به زمان تولدش در حدود  شش میلیارد قبل برخوردار است. همچنین فلزات بسیار بیشتر از حد معمول در این ستاره وجود دارد که به گرما مقاوم بوده و در سیارات صخره‌ای به وفور یافت می‌شوند.

میزان لیتیوم و مواد معدنی سیاره‌ای در جو این ستاره به اندازه جرم شش سیاره شبه‌زمینی است.

البته این بدان معنی است که سرنوشت مشابهی در آینده نزدیک در انتظار زمین باشد. اما این کشف به ارائه شواهدی از رایج بودن این گونه شرایط خشن در سیستم‌های سیاره‌ای از جمله منظومه شمسی پرداخته است.

پیش‌بینی شده که در زمان تبدیل خورشید به یک غول سرخ در پنج میلیارد سال آینده، سیاره عطارد توسط آن بلعیده شده و سیاره زهره نیز سرنوشتی مشابه خواهد داشت. اما سرنوشت زمین در آن زمان معلوم نیست، از این رو بررسی دوقلوهای خورشیدی و سیارات فراخورشیدی می‌تواند پاسخ‌های دقیق‌تری ارائه کند.

این جزئیات در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 28 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
شاید تصور کنید که به موجب پیشرفت زیاد علم در دهه های اخیر، انسان  بینش کاملی نسبت به زمین داشته و تقریبا به تمامی وقایع طبیعی این سیاره وقوف کامل دارد. اما این طور نیست.

باید بدانید که انسان هنوز برای بسیاری از رویدادهای عجیب و شگفتی های طبیعت توضیحی پیدا نکرده و از چگونگی رویداد آنها بی اطلاع است. از جمله می توان به ۱۳ مورد زیر اشاره کرد که هنوز معلوم نیست چرا و چگونه روی می دهند.

آتش سنت المو

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

نوک مخروطی برج ها یا دکل بادبان ها، گاهی بدون هیچ دلیلی آتش می گیرند. این پدیده عموما در طول طوفان مشاهده می شود.

اروپایی های قرون وسطی اعتقاد داشته اند که این نورهای رقصان هدیه ای از طرف «سنت المو»، خداوندگار مقدس ملوان ها است. بر اساس این باور افسانه ای، خدای آنها برای اعلام هشدار، از آتش روی دکل ها استفاده می کرده است.
 


آتشفشان قطب جنوب و لوله های برفی آن

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

کوهستان اربوس، یکی از فعال ترین کوه های آتشفشانی در قطب جنوب است. این کوه با لوله های برفی که در نتیجه یخ زدن بخار خارج شده از شکاف ایجاد شده اند، پوشیده شده است.
 


ستون های نوری

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

احتمالا این پدیده بصری بسیار زیبا هنگامی ظاهر می شود که نور آفتاب، ماه یا لامپ های شهری در ذرات یخی موجود در هوا منعکس می شوند.
 


برف های نواری در یکی از رودخانه های فنلاند

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

در یکی از رودخانه های فنلاند در شهر هامیناینا، دیده شده که دانه ها برف به جای اینکه گرد باشند، نواری شکل و شبیه اسپاگتی بوده اند. این نوارها، برف معمولی هستند و احتمال داده می شود در اثر حرکت باد و آب پیش از افتادن برف روی زمین، تغییر شکل یافته باشند.
 


جنگل رقصان

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

در روسیه جنگلی وجود دارد که درختان آن به طور عجیبی پیچ و تاب خورده اند. دانشمندان هنوز موفق به کشف دلیل این پدیده نیستند اما گمانه زنی می شود که احتمالا به موجب وجود یک انگل در این درختان، آنها اینگونه در هم تابیده می شوند. برخی دیگر هم دلیل آن را وزش بادهای سهمگین از سمت دریا می دانند.

در گذشته مردم بر این باور بودند که این منطقه توسط ارواح یا شیاطین تسخیر شده است.
 


ارواح و نیروهای بیگانه

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

در گذشته بر این اعتقاد بودند که این نورهای قرمز و آبی که در بالاترین نقطه آسمان به چشم می خوردند، سفینه های فضائی بیگانه ها یا موجودات فضائی هستند. تا اینکه در سال ۱۹۸۹ از این اشباح عکس گرفته و مشخص شد که دنباله نورها در فاصله های دور هستند.
 


آب قرمز

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

گفته می شود که آب قرمز این دریا به موجب وجود جلبک های قرمز رنگی است که در نزدیکی سطح آب زندگی می کنند. شکل ظاهری این آب شبیه این است که دریا پر از خون شده.

باید بدانید که آب های قرمز برای موجودات داخل دریا بسیار مضر است زیرا اکسیژن آب کاهش یافته و در عوض، سولفاید هیدروژن و آمونیاک افزایش پیدا می کند. برخی از دانشمندان، وجود این جلبک های خطرناک را به نخستین آفت مصر نسبت می دهند که موجب آلوده و خونین شدن رود نیل شده و در نتیجه آن ماهی های زیادی کشته شدند.
 


شبح بروکن

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

اگر بالای کوه باشید و به خورشید نگاه کنید، می توانید یک سایه عظیم که با دایره های تو خالی رنگین کمانی احاطه شده است را مشاهده کنید. این سایه در واقع سایه خود فرد است که در میان مه شکل گرفته. قطره های ریز آب موجب شکسته شدن نور می شوند و این موضوع موجب می شود تا در اطراف سایه، هاله ای از دایره های توخالی و رنگی شکل بگیرند.

از آنجا که این پدیده بیشتر در کوه بروکن در آلمان مشاهده می شود به آن «شبح بروکن» نام داده اند. در گذشته تصور می شد که این کار توسط ساحره ها و جادوگرها در شب ولپورگیس که با هم جلسه می گذارند، ایجاد می شود.
 


توپ های نوری ناگا

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

در برخی از روزهای سال مشاهده می شود که از رودخانه مکونگ در تایلند، توپ ها نوری قرمز رنگ فوران کرده و تا ارتفاع ۹ تا ۱۵ متر از سطح آب به آسمان پرتاب شده و سپس ناپدید می شوند. این پدیده بیشتر در ماه اکتبر روی می دهد. جالب است که مردم تایلند برای این پدیده طبیعی یک جشنواره مخصوص در نظر گرفته اند.

دانشمندان دلیل این امر را التهاب گازهایی می دانند که از آب رودخانه بالا می آید. محلی ها نیز بر این باور هستند که این توپ ها توسط «ناگا»، موجودی که نیمی انسان و نیمی مار است و در رودخانه زندگی می کند، بیرون پرتاب می شود.
 


دره پرندگان سقوط کننده

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

در دره Jatinga در هند، چندین قرن است که پرنده ها رفتار عجیبی دارند: آنها در ارتفاع بسیار پائین پرواز کرده و گاهی روی زمین سقوط کرده و بیهوش می شوند.

پرنده ها همیشه راه خود را از طریق خورشید و نیروی جاذبه زمین پیدا می کنند. دلیل رفتار بسیار عجیب آنها در این منطقه می تواند برای ناهنجاری های مربوط به ژئوفیزیک باشد.
 


شئ نامتعارف دریای بالتیک

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

در کف دریای بالتیک یک شئ بسیار عجیب کشف شده که شبیه سفینه فضائی است. دانشمندان هنوز نتوانسته اند به یک منشا وجودی این جسم برسند. از آنجا که جنس این جسم عجیب بازالت است، بنابراین نمی تواند سفیه فضائی باشد.

فرض بر این است که این پدید در نتیجه ذوب شدن یخچال ها یا پایگاه مخفی ارتش نازی در طول جنگ جهانی دوم باشد.
 


Brinicl: «انگشت یخی مرگ»

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

این پدیده در نتیجه اختلاف دمای هوای سرد در آب های قطب شمال یا اختلاف میزان نمک آن روی می دهد. این پدیده همانند رشد ناگهانی قندیل یخی است که یک آبشار منجمد را در کف دریا ایجاد می کند. این روند موجب یخ زدن سریع آب ها و کشته شدن جاندارانی می شود که با آن تماس پیدا می کنند.

Brinicl نخستین بار در سال ۱۹۷۴ معرفی شد اما تا سال ۲۰۱۱ وجود آن اثبات نشده بود. از این پدیده عجیب فقط یک ویدئوی کوتاه وجود دارد که آن هم به صورت تصادفی توسط شبکه بی بی سی ضبط شده است.
 


دایره های یخی در رودخانه

13 مورد از عجایب طبیعت که هنوز دلیلی برای آنها پیدا نشده

دایره های یخی در رودخانه ها در نتیجه گردش دایره ای در میان آب ایجاد می شوند. به این صورت که، یک تکه یخ شروع به چرخیدن می کند، لبه های آن در اثر اصابت با یخ های اطراف، تراشیده شده و آن را به یک دایره کامل و بی عیب تبدیل می نماید. این پدیده تاکنون در کشورهای اسکاندیناوی، آمریکای شمالی، آلمان، انگلیس و روسیه مشاهده شده است.


تاريخ : یک شنبه 28 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |
در هر 30 ثانیه یک نفر در جاده‌های سراسر جهان جان می‌بازد و در هر 30 ثانیه علاوه بر جان باختن یک نفر حداقل 200 نفر نیز زخمی می‌شوند. طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی، عابران پیاده و راننده‌ها در جاده‌های کشورهای فقیر بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند. حدود 752 نفر عابر پیاده و 786 راننده و سرنشین روزانه در تصادفات جاده‌ای سراسر جهان چشم از جهان فرومی‌بندند.

امن‌ترین جاده‌های دنیا
 
کشورهای کمتر توسعه یافته تلفات جاده‌ای بالاتری دارند که بخش اعظم این تلفات به خاطر زیرساخت‌های ضعیف، استانداردهای ایمنی پایین برای خودروها و قوانین رانندگی ناکافی می‌باشد. ارزان‌ترین خودروهای فروخته شده در کشورهای جهان اول نیز بسیار ایمن‌تر از خودروهایی هستند که در کشورهای درحال‌توسعه فروخته می‌شوند زیرا استانداردهای ایمنی کشورهای مترقی بسیار بالاست.

در این لیست 10 کشور ایمن برای رانندگی را بر پایه‌ی گزارش سازمان بهداشت جهانی معرفی کرده‌ایم.

نروژ

امن‌ترین جاده‌های دنیا
 
نروژ با نرخ 3.8 مرگ به ازای 100 هزار نفر در رتبه‌ی دهم این لیست قرار دارد. مطابق تخمین‌های سازمان جهانی بهداشت در سال 2015 در کل 192 نفر در راه‌های نروژ فوت کرده‌اند. WHO به قوانین ناکافی درباره‌ی کلاه ایمنی نیز اشاره کرده است.
 


اسپانیا

امن‌ترین جاده‌های دنیا
 
با آمار 3.7 مرگ برای 100 هزار نفر اسپانیا رتبه‌ی نهم را دارد. WHO تخمین می‌زند در سال 2015 تعداد 1730 نفر در سوانح جاده‌ای اسپانیا از بین رفته‌اند. مطابقه این نوشته قوانین مربوط به رانندگی در حالت مستی در اسپانیا کافی نیستند.
 


سنگاپور

امن‌ترین جاده‌های دنیا
 
نرخ مرگ برای 100 هزار نفر در سنگاپور 3.6 بوده است. در سال 2015 تعداد 197 نفر در جاده‌های این کشور جان باخته‌اند. WHO اظهار می دارد که قوانین مربوط به رانندگی در حالت مستی، سرعت و صندلی کودک کافی نیست.
 


مالدیو/دانمارک

امن‌ترین جاده‌های دنیا
 
در جایگاه هفتم ایمن‌ترین جاده‌های کشورها برای رانندگی، نام دو کشور مالدیو و دانمارک با نرخ 3.5 کشته به ازای هر 100 هزار جمعیت قرار می‌گیرد. تلفات جاده‌ای دانمارک در سال 2015 تنها 196نفر بوده است.
 


هلند

امن‌ترین جاده‌های دنیا
 
با میزان 3.4 مرگ برای 100 هزار نفر هلند در رتبه‌ی پنجم قرار دارد. در سال 2015 تعداد 574 نفر در تصادفات جاده‌ای این کشور چشم از جهان فروبسته‌اند.
 


سوئیس

امن‌ترین جاده‌های دنیا
 
نرخ مرگ برای 100 هزار نفر در سوئیس 3.3 و تعداد کل کشته‌های جاده‌ای این کشور 269 نفر بوده است.
 


سان مارینو

امن‌ترین جاده‌های دنیا
 
ایالت کوچک سان مارینو که در ایتالیا واقع شده تنها 3.2 مرگ به ازای 100 هزار نفر را داشته است. تنها یک مورد فوت در سوانح جاده‌ای سال 2015 گزارش شده است.
 


انگلستان/کریباتی

امن‌ترین جاده‌های دنیا
 
رده‌ی سوم ایمن‌تر جاده‌های جهان به دو کشور می‌رسد. کشور قابل‌توجه‌تر انگلستان با نرخ مرگ 2.9 به ازای 100 هزار نفر است. در سال 2015 تعداد 1827 فوتی در جاده‌های این کشور گزارش شده است؛ اما جزیره‌ی کریباتی نیز همان نرخ مرگ 2.9 را داشته اما تنها 3 نفر کشته در جاده‌های این کشور ثبت شده است.
 


سوئد

امن‌ترین جاده‌های دنیا
 
سوئد دومین کشوری است که امن‌ترین جاده‌های دنیا را با نرخ مرگ 2.8 به ازای 100 هزار نفر دارد. در سال گذشته تنها 272 نفر در جاده‌های این کشور کشته شده‌اند. طبق گفته‌های سازمان جهانی بهداشت این میزان کشته به خاطر قوانین سخت‌گیرانه رانندگی در حالت مستی و استانداردهای بالای ایمنی خودروهاست.
 


میکرونزی

امن‌ترین جاده‌های دنیا
 
ایالات فدرال میکرونزی کشوری در اقیانوس آرام بوده و با نرخ کشته‌ی 1.9 نفر به ازای 100 هزار نفر ایمن‌ترین جاده‌های جهان را دارد. در سال 2015 تنها 2 نفر در جاده‌های این کشور کشته شده‌اند. البته نسبت تعداد خودرو به جمعیت نیز در این کشور بسیار پایین است.

برای درک بهتر تفاوت‌های استانداردهای ایمنی خودروها می‌توان تست‌های صورت گرفته در ایالات متحده و مکزیک را مثال زد. در مکزیک استانداردهای بالایی برای ایمنی خودروها وجود نداشته و اکثر خودروهایی که در آمریکا و اروپا باید با حداکثر تجهیزات ایمنی عرضه شوند در مکزیک فاقد این تجهیزات هستند.


تاريخ : یک شنبه 28 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

خورشید

سازمان ناسا به تازگی تصاویر جدیدی از خورشید و فعالیت‌های روی آن را منتشر کرده که توسط رصدخانه دینامیک خورشیدی به ثبت رسیده‌اند.

 به نقل از زی‌نیوز، این تصاویر به نمایش فعالیت رشته‌های خورشیدی در هر دو سمت میزبان منظومه شمسی برای دو روز پرداخته است.

در روز اول، یک رشته خورشدی در لبه سمت چپ خورشید به هوا بلند شده بود که میزانی از آن در فضا تجزیه شده و سایر آن روی ستاره بازگشته بود. سپس توده‌ای از پلاسمای در هم پیچیده و آشفته در لبه راست خورشید در اثر نیروی مغناطیسی برای دو روز به اطراف کشیده شده بودند.

به گفته ناسا، این گونه فعالیت‌ها در خورشید کاملا رایج هستند. این تصاویر در طول موج نور فرابنفش شدید ثبت شده‌اند.

رصدخانه دینامیک خورشیدی در فوریه 2010 به فضا پرتاب شد و از آن زمان به بررسی خورشید و چگونگی تولید و ساختار میدان مغناطیسی آن، چگونگی تبدیل این انرژی مغناطیسی ذخیره‌شده و آزادسازی آن در هلیوسفر و ژئوفضا به شکل باد خورشیدی، ذرات پر انرژی و تغییرات در تابش خورشید مشغول است.تاريخ : یک شنبه 28 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

تست مقاومت آنتی‌باکتریال

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس با استفاده از گوشی هوشمند یک دستگاه خوانش تست تشخیصی خودکار را برای مقاومت باکتریایی طراحی کرده‌اند که می‌تواند به توسعه آزمایش معمول حساسیت آنتی‌بیوتیکی در مناطق دارای منابع محدود منجر شود.

 به نقل از ایندیا اکسپرس، باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک به شدت سلامت عمومی را با تهدید مواجه کرده‌اند. بطور خاص آن‌ها در عفونت‌های باکتریایی مسئول بیماری‌های بسیار مرگبار مانند ذات الریه، اسهال و سپسیس رایج هستند.

این فناوری ارزان و ساده مبتنی بر تلفن همراه می‌تواند آزمایشات حساسیت ضدمیکروبی را بطور خودکار انجام دهد.

این دستگاه به تلفن هوشمند متصل شده و دارای صفحه‌ای است که می‌تواند تا 96 مخزن تست را روی خود نگهدارد.

آرایه‌ای از چراغهای ال‌ای‌دی به روشن‌سازی نمونه پرداخته و سپس از دوربین تلفن همراه برای سنجش تغییرات کوچک در انتقال نور از هر نمونه که حاوی دوزهای متفاوت از آنتی‌بیوتیک‌ها هستند، استفاده می‌شود. این تصاویر سپس به یک سرور برای انجام خودکار حساسیت ضدمیکروبی ارسال شده و نتایج طی یک دقیقه به تلفن همراه ارسال می‌شود.

محققان این دستگاه را در آزمایشگاه بالینی دانشگاه آزمایش کردند. آنها از صفحه‌های خاصی استفاده کردند که برای 17 آنتی‌بیوتیک مختلف علیه باکتری کلبسیلا پنومونیه آماده شده بودند. این باکتری به شدت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است.

محققان در آزمایشات بالینی از 78 نمونه بیماران استفاده کردند و نتایج نهایی نشان داد که دستگاه خوانشگر آن‌ها با معیارهای سازمان غذا و داروی آمریکا برای آزمایشات آزمایشگاهی پایبند است. این نتایج از دقت 98.2 درصد برخوردار بود.تاريخ : یک شنبه 28 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

microsoft-hero-930x515.jpg

مایکروسافت مجموعه ای از 100.000 پرسش و پاسخی را منتشر کرده که محققان هوش مصنوعی (AI) می‌توانند از آن برای ایجاد سیستم‌هایی که با دقتی نظیر انسان قادر به خواندن و پاسخ به پرسش‌ها هستند استفاده کنند.

 به نقل از نیو ایندین اکسپرس، این مجموعه که ماشین خواندن و درک مفاهیم مایکروسافت یا MS MARCO نام داشته می‌تواند  برای آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی در جهت تشخیص سوالهای مختلف و پاسخ به آنها و در نهایت برای ایجاد سیستم‌هایی استفاده شود که پاسخ‌های منحصر به فردی را به سوالاتی که قبلا چیزی در مورد آن نشنیده‌اند می‌دهند.

محققان بر این باورند که با ارائه سوالات و پاسخ‌های واقع بینانه می‌توانند سیستم‌ها را برای درک بهتر تفاوت‌های ظریف و پیچیده سوالاتی که مردم به طور معمول می‌پرسند آموزش دهند.

محققان این پژوهش از مرکز فناوری یادگیری عمیق مایکروسافت اظهار کردند: مجموعه داده‌های ما نه تنها با استفاده از داده‌های دنیای واقعی طراحی شده بلکه محدودیتها را از بین برده به طوری که مدل‌های یادگیری عمیق نسل جدید می‌تواند داده‌ها را قبل از پاسخ به سوالات درک کنند.

مایکروسافت اعلام کرد که مجموعه داده‌های MS MARCO در حال حاضر برای هر محققی که می‌خواهد آن را دانلود کرده و برای کاربردهای غیر تجاری از آن استفاده کند به صورت رایگان در دسترس است.تاريخ : یک شنبه 28 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ماهواره

کشور چین برای جمع‌آوری سریع‌تر داده‌های ماهواره‌ای، نخستین ایستگاه زمینی ماهواره‌ای خود را در نزدیکی قطب شمال راه‌اندازی کرده است.

به نقل از زی‌نیوز، این تاسیسات که در سوئد و در حدود 200 کیلومتری شمال مدار قطب شمال قرار دارد، به چین اجازه خواهد داد تا داده‌های ماهواره‌ای را در هر جای زمین با سرعت دو برابر بیشتر از قبل دریافت کند.

این مرکز جدید نقش مهمی را در پروژه Gaofen ایفا خواهد کرد که شامل شبکه‌ای از ماهواره‌های رصدگر در مدار زمین برای ارائه قابلیت‌های نظارت جهانی است و قرار است تا سال 20200 تکمیل شود.

ایستگاه‌های زمینی بومی پیش از این به هفت ساعت زمان برای دانلود داده از ماهواره‌های حاضر در مدار نیاز داشتند اما با راه‌اندازی این تاسیسات در سوئد، حداکثر تاخیر در دانلود داده احتمالا کمتر از 3.5 ساعت خواهد بود.

این زمان کوتاه‌تر به این دلیل است که ماهواره‌های نقشه‌برداری، هواشناسی، شناسایی و نظامی که از روی قطب شمال مدارگردی می‌کنند، می‌توانند حدود 12 بار در هر روز دور زمین بچرخند، اما ماهواره‌هایی که از روی چین می‌گذارند، تنها حدود پنج بار در روز از روی آن عبور می‌کنند.

چین پیش از این چندین تاسیسات زمینی ماهواره‌ای در کشورهای خارجی از جمله آفریقا و آمریکای جنوبی ساخته بود اما همگی با مشارکت شرکت‌های خارجی بوده‌اند و این نخستین بار است که یک ایستگاه ماهواره‌ای خارجی فقط توسط این کشور اداره می‌شود.تاريخ : یک شنبه 28 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اسباب‌بازی

محققان دانشگاه وارویک انگلیس موفق به توسعه یک فناوری شده‌اند که به دستگاههای الکترونیکی اجازه می‌دهد با اتصال تفکرات انسان به سیستم‌های رایانه‌ای، با کمک پالس‌های الکتریکی امواج مغزی فعال شوند.

 به نقل از زی‌نیوز، برخی از اسباب‌بازی‌های مشهور در فهرست کودکان برای خرید در تعطیلات سال نو شامل خودروهای کنترل از راه دور، بالگرد یا ربات‌های اسباب‌بازی باشند که به زودی با قدرت فکر قابل کنترل خواهند شد.

این کار می‌تواند با سطوح مختلف تمرکز انجام شود و برای مثال فرد می‌تواند بر روی رنگ مورد علاقه‌اش تمرکز کند.

برای این کار به جای کنترلگر دستی، از یک هدست برای ایجاد رابط بین مغز و رایانه استفاده می‌شود. حسگرهای درون هدست به سنجش پالس‌های الکتریکی مغز در فرکانس‌های مختلف می‌پردازند و هر فرکانس می‌تواند تحت شرایط خاص قابل کنترل باشد.

این فعالیت سپس توسط یک رایانه پردازش و تقویت شده و در نهایت به مدار الکتریکی اسباب‌بازی الکترونیکی فرستاده می‌شود.تاريخ : یک شنبه 28 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مراحل انجام لایروبی

محققان دانشگاه جامع علمی کاربردی دستگاهی را برای لایروبی به روش جدید در نمایشگاه هفته پژوهش امسال ارائه کردند.

 حورا کاشانی، مجری طرح لایروبی به روش واترجت گفت: تاکنون عمل لایروبی از روش‌هایی انجام می‌شد که هزینه و انرژی زیادی نیاز داشت؛ ولی دستگاه لایروبی که ما طراحی کردیم، عمل لایروبی را از طریق واترجت انجام می‌دهد.

وی افزود: در این طرح روشی ارائه شده که مشکل کنده شدن راحت رسوب از کف سد و نیز بازدهی پایین مکش رسوب را رفع می‌کند.

کاشانی اظهار کرد: این سیستم دارای دو نازل، دو پمپ و لوله و اتصالات است که روی کارگاه شناور قرار می‌گیرند و عملیات لایروبی با استفاده از دو نازل صورت می‌گیرد که نازل کوچکتر آب را با قدرت زیاد به لایه‌ها می‌زند و سبب اغتشاش شدید لایه‌ها می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین نازل بزرگتر لایه‌های جدا شده از سطح را مکش کرده و با استفاده از لوله‌های انتقال به حوضچه جمع‌آوری رسوبات منتقل می‌کند.

کاشانی با اشاره به وجه تمایز این سیستم نسبت به دستگاه‌های لایروبی قبلی گفت: این اختراع عمل لایروبی را از طریق سیستم واترجت انجام می‌دهد و سیستم مکش همزمان برای جمع‌آوری لایه‌ها عمل می‌کند و بازدهی لایروبی افزایش می‌یابد.

بر اساس این گزارش، سیستم لایروبی به روش واترجت از سوی آقا محمد جدا و حورا کاشانی ارائه شده است.تاريخ : یک شنبه 28 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

salzburgerhof-zell-am-see_sauna.jpg

یک پژوهش که توسط محققان دانشگاه شرق فنلاند انجام شده نشان می‌دهد که استفاده منظم از سونا سبب کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و انواع دیگر بیماری‌های زوال عقل می‌شود.

 به نقل از گیزمگ، محققان در این پژوهش به بررسی بیش از 2000 مرد سالم بین سنین 42 تا 60 سال که در شرق فنلاند زندگی می‌کردند پرداختند.

در آغاز دوره این پژوهش، این مردان به سه گروه تقسیم شدند: آنهایی که یک بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند، آنهایی که دو تا سه بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند و کسانی که چهار تا هفت بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند.

پس از حدود 20 سال دانشمندان مجددا این افراد را مورد بررسی قرار داده تا ببینید که چند نفر از این افراد دچار آلزایمر یا انواع دیگر زوال عقل شده‌اند.

آنها دریافتند خطر ابتلا به انواع مختلف بیماری زوال عقل در افرادی که 4 تا 7 مرتبه در هفته از سونا استفاده کردند 66 درصد کمتر و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر 65 درصد در آنها کمتر از سایر افراد است.

علاوه بر این، پژوهش‌های پیشین نیز نشان داده‌اند که استفاده مکرر از سونا به طور قابل توجهی خطر ابتلا به مرگ ناگهانی در اثر مشکل قلبی، خطر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر و سایر حوادث قلبی و همچنین مرگ و میر کلی را کاهش می‌دهد.

دلیل اینکه چرا استفاده از سونا هم برای قلب و هم برای مغز مفید است هنوز مشخص نشده  اما چیزی که واضح بوده و در این پژوهش مشخص شده این است که استفاده مکرر از سونا بر سلامت قلب و عروق و مغز تاثیر دارد و همچنین احساس در طول استفاده از سونا نقش مهمی در کاهش این بیماری و مرگ و میر بازی می‌کند.

این پژوهش در مجله Age and Ageing به چاپ رسیده است.تاريخ : یک شنبه 28 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

عینک سنجش دید

محققان مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی عینک سنجش دید با استفاده از لنز کانون متغیر شدند.

 این اختراع به همت دکتر عباس عظیمی خراسانی، دکتر هادی استادی مقدم، محمد ابراهیم تولایی، رامین یزدان پرست و مهدیس چمن آرا با شماره ثبت ۸۸۸-۳۷ در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده است.

عینک سنجش دید با استفاده از لنز کانون متغیر (sight measurement glasses with variable focus lens ) ابداع شده و ابزاری برای تعیین دقیق‌تر نمره چشم به شمار می رود.

این ابزار دارای تنها سه عدسی است. در این ابزار، جابجایی نسبی دو عدسی با دو نوع تراش متفاوت، جایگزین عملکرد ۶۰ لنز موجود در جعبه لنز شده است.

همچنین جابجایی عدسی سومی با نوع تراشی  متفاوت، جایگزین عملکرد ۴۰ لنز دیگر موجود در جعبه لنز شده است.

به این ترتیب، بوسیله جابجایی این سه عدسی، نمره چشم افراد دچار عیوب دوربینی و نزدیک بینی و آستیگماتیسم تعیین خواهد شد.

عملکرد این وسیله مشابه عملکرد دستگاه‌های فاراپتر، رتینسکوپ و تریال فریم‌هایی است که درحال حاضر به همراه جعبه لنز در اختیار چشم پزشکان قرار دارد. با این تفاوت که این ابزار کوچک‌تر است و تمامی توانمندی‌های تجهیزات قبلی در یک تریال فریم که سه عدسی طراحی شده در آن ثابت می‌شود گنجانده شده است لذا جابجایی آن آسان‌تر شده و از لحاظ اقتصادی  به صرفه‌تر است.تاريخ : یک شنبه 28 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 امشب میلاد پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و حضرت‌ امام‌ جعفر صادق‌ عليه‌ السلام‌(ع) است. به همین مناسبت ویژه نامه ای از زندگی این دو بزرگوار تقدیم حضور مخاطبان ارحمند می‌شود:

*حضرت محمد (ص)

محمد بن عبدالله روز جمعه، هفدهم ربيع الاول عام الفيل برابر با سال 570 ميلادى (به روايت شيعه) در مكه معظمه، در سرزمين حجاز (عربستان كنونى) متولد شدند. ایشان در تورات و برخى كتب آسمانى «احمد» ناميده شده است. آمنه، دختر وهب، مادر حضرت محمد (ص) پيش از نامگذارىِ فرزندش توسط عبدالمطلب به محمّد، وى را «احمد» ناميده بود.

القابی نظیر رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امين، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر،نذير، بشير، مبين، كريم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، يس، طه‏ و...بر ایشان قرار داشته

پدر گرامی ایشان عبدالله بن عبدالمطلب و مادرشان آمنه، دختر وهب بن عبد مناف بودند. اين بانوى جليل القدر، در طهارت و تقوا در ميان بانوان قريشى، كم‏ نظير و سرآمدهمگان بود. وى پس از تولد حضرت محمّد(ص) دو سال و چهارماه و به روايتى شش سال زندگی كرد و سرانجام، در راه بازگشت از سفرى كه به همراه تنها فرزندش، حضرت محمّد(ص) وخادمه‏اش، ام ايمن جهت ديدار با اقوام خويش عازم يثرب (مدينه) شده بود، در مكانى به نام «ابواء» بدرود حيات گفت و در همان جا مدفون گشت.

و چون عبدالله، پدر حضرت محمد(ص) دو ماه (و به روايتى هفت ماه) پيش از ولادت فرزندش از دنيا رفته بود، كفالت آن حضرت را جدش، عبدالمطلب به عهده گرفت. نخست وی را به ثويبه (آزاد شده ابولهب) سپرد تا وى را شير دهد و از او نگه‏دارى كند؛ اما پس از مدتى وى را به حليمه، دختر عبدالله بن حارث سعديه واگذار كرد. حليمه گرچه دايهآن حضرت بود، اما به مدت پنج سال براى وى مادرى كرد.

همسران:
1. خديجه بنت خويلد.
2. سوده بنت زمعه.
3. عايشه بنت ابى بكر.
4. امّشريك بنت دودان.
5. حفصه بنت عمر.
6. ام حبيبه بنت ابى سفيان.
7. امّ سلمه بنت عاتكه.
8. زينب بنت جحش.
9. زينب بنت خزيمه.
10. ميمونه بنتحارث.
11. جويريه بنت حارث.
12. صفيّه بنت حىّ بن اخطب.

فرزندان:

الف) پسران:
1. قاسم. او پيش از بعثت پيامبر اكرم(ص) تولد يافت. از اين روپيامبر(ص) را ابوالقاسم ناميدند.
2. عبدالله. اين كودك چون پس از بعثت به دنياآمده بود، وى را «طيّب» و «طاهر» می گفتند.
3. ابراهيم. او در اواخر سال هشتم هجرى متولد شد و در رجب سال دهم هجرى وفات يافت.
عبدالله و قاسم از خديجه كبرى (س) و ابراهيم از ماريه قبطيه متولد شدند. وهرسهآنان در سنين كودكى از دنيا رفتند.
ب) دختران:
1. زينب (س). 2. رقيه (س). 3. ام كلثوم (س). 4. فاطمه زهرا (س).
دختران پيامبر اسلام (ص) همگى از حضرت خديجه(س) متولد شدند و تمام فرزندان رسول خدا(ص) جز فاطمه زهرا (س) پيش از رحلت آن حضرت، از دنيا رفته بودند. تنها فرزندى كهاز آن حضرت در زمان رحلتش باقى مانده بود، فاطمه زهرا(س)، آخرين دختر وى بود. اين بانوى مكرّمه، افتخار بانوان عالم، بلكه همه انسان‏ها و مورد تقديس و تكريم فرشتگان عرشى است. همو است كه مادر سبطين و امّ الأئمة المعصومين(ع) است.
گرچه پيامبر اسلام(ص) به تمام خاندان مؤمن خويش علاقه‏ مند بود، اما در ميان همسرانش بيش از همه، به خديجه كبرى (س) و در ميان فرزندانش بيش از همه، به فاطمه زهرا (س) علاقه‏مند بوده و اظهار محبت و لطف مى‏فرمود.

آیا پیامبر اعظم(ص) غیر از قرآن کریم معجزه دیگری هم داشتند؟

یکی از سؤالاتی که درباره معجزات پیامبر اعظم حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله پرسیده می‌شود این است که آیا پیامبر اعظم(ص) غیر از معجزه جاودانه قرآن کریم، معجزه دیگری نیز داشتند؟

در پاسخ گفته می‌شود قرآن کریم به عنوان سند همیشگی نبوت، بزرگترین معجزه پیامبر اکرم (ص) است. اما این چنین نبوده که پیامبر اکرم در زمان حیات مبارکشان، معجزات دیگری نداشته‌اند بلکه معجزات فراوانی در کتب تاریخ و روایات از ایشان نقل شده که به چند نمونه اشاره می‌کنیم.

شقّ القمر

خداوند در قرآن کریم فرمود: اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَ انْشَقَّ الْقَمَرُ، وَ إِنْ یَرَوْا آیَةً یُعْرِضُوا وَ یَقُولُوا سِحْرٌ مُسْتَمِرٌّ.

یعنى: قیامت نزدیک شد و ماه از هم شکافت! و هر گاه نشانه و معجزه‌‏اى را ببینند روى گردانده، مى‌‏گویند: «این سحرى مستمر است»!

اکثر مفسران شیعه و سنی روایت کرده‏‌اند که: این آیات وقتى نازل شد که قریش در مکّه از آن حضرت معجزه طلب کردند، حضرت اشاره به ماه فرمود، به قدرت حقّ تعالى به دو نیم شد.

در بعضى روایات است که آن واقعه، در شب چهاردهم ذى حجّه بود.

ردّ الشمس

علماء شیعه و سنی به سندهاى بسیار از اسماء بنت عمیس و غیر از روایت کرده‌‏اند که روزى حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله و سلم، حضرت امیر المؤمنین را پى کارى فرستاد و چون وقت نماز عصر شد و نماز عصر گزاردند حضرت امیر علیه‌السّلام آمد و نماز عصر نکرده بود، حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله و سلم سر مبارک خود را در دامن آن حضرت گذارد و خوابید و وحى بر آن حضرت نازل شد و سر خود را به جامه پیچیده و مشغول شنیدن وحى شد تا نزدیک شد که آفتاب فرو رود و چون وحى منقطع شد.

حضرت فرمود: یا على! نماز کرده‌‏اى؟

گفت: نه یا رسول اللّه، نتوانستم سر مبارک تو را از دامن خود دور کنم، پس حضرت فرمود که: خداوندا! على مشغول طاعت تو و طاعت رسول تو بود پس آفتاب را براى او برگردان.

اسماء گفت: و اللّه دیدم که آفتاب برگشت و بلند شد و به جایى رسید که بر زمینها تابید و وقت فضیلت عصر برگشت و حضرت نماز کرد و باز آفتاب فرو رفت.

منبر پیامبر(ص) و ستون نالنده

شیعه و سنی به سندهاى بسیار روایت کرده‏‌‌اند که چون حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله و سلم به مدینه هجرت نمود و مسجد را بنا کرد، در جانب مسجد درخت خرمایى خشک کهنه بود و هرگاه که حضرت خطبه مى‏‌خواند بر آن درخت تکیه مى‌‏فرمود، پس مردى آمد و گفت: یا رسول الله! رخصت ده که براى تو منبرى بسازم که در وقت خطبه بر آن قرار گیرى، و چون مرخّص شد براى حضرت منبرى ساخت که سه پایه داشت و حضرت بر پایه سوم مى‌‏نشست، اوّل مرتبه که آن حضرت بر منبر برآمد آن درخت به ناله آمد، مانند ناله‌‏اى که ناقه در مفارقت فرزند خود کند، پس حضرت از منبر به زیر آمد و درخت را در بر گرفت تا ساکن شد، پس حضرت فرمود: اگر من آن را در بر نمى‌‏گرفتم تا قیامت ناله مى‏‌کرد. و آن را حنّانه مى‌‏گفتند.

بنى امیّه مسجد را خراب کردند و از نو بنا کردند و آن درخت را بریدند.

در روایت دیگر منقول است که حضرت فرمود که آن درخت را کندند و زیر منبر دفن کردند.

زنده‌کردن دو کودک

یکى از انصار بزغاله‌‏اى داشت آن را ذبح کرد به زوجه خود گفت که: بعضى را بپزید، و بعضى را بریان کنید شاید حضرت رسول صلّى الله علیه و آله و سلم ما را مشرّف گرداند و امشب در خانه ما افطار کند، و به سوى مسجد رفت و دو طفل خرد داشت چون دیدند که پدر ایشان بزغاله را کشت یکى به دیگرى گفت: بیا تو را ذبح کنم، و کارد گرفت و او را ذبح کرد، مادر که آن حال را مشاهده کرد فریاد کرد و آن پسر دیگر از ترس گریخت و از غرفه به زیر افتاد و مرد.

آن زن مؤمنه هر دو طفل مرده خود را پنهان کرد و طعام را براى قدوم حضرت مهیّا کرد، چون حضرت داخل خانه انصارى شد جبرئیل فرود آمد و گفت: یا رسول الله! بفرما که پسرهایش را حاضر گرداند، چون پدر به طلب پسرها بیرون رفت مادر ایشان گفت: حاضر نیستند و به جایى رفته‌‏اند؛ برگشت و گفت: حاضر نیستند، حضرت فرمود که: البتّه باید حاضر شوند، و باز پدر بیرون آمد و مبالغه کرد مادر او را بر حقیقت مطّلع گردانید و پدر آن دو فرزند مرده را نزد حضرت حاضر کرد، حضرت دعا کرد و خدا هر دو را زنده کرد و عمر بسیار کردند.

معجزات پیامبر اکرم (ص) فراوان است که می‌توانید به کتاب‌های مربوطه مانند منتهی الآمال نوشته شیخ عباس قمی مراجعه کنید

مدت رسالت و زمامدارى:

از 27 رجب سال چهلم عام الفيل (610 ميلادى)، كه در سن چهل سالگى به رسالت مبعوث شده بود، تا 28 صفر سال يازدهم هجرى، كه رحلت فرمود، به مدت 23 سال عهده‏دار امر رسالت و نبوت بود. آن حضرت علاوه بر رسالت، به مدت ده سال امر زعامت و زمامدارى مسلمانان را پس از مهاجرت به مدينه طيبه بر عهده داشت.

رحلت:
دوشنبه 28 صفر، بنا به روايت بيشتر علماى شيعه و دوازدهم ربيع الاول بنا به قول اكثر علماى اهل سنّت، در سال يازدهم هجرى، در سن 63 سالگى،در مدينه بر اثر زهرى كه زنى يهودى به نام زينب در جريان نبرد خيبر به آن حضرت خورانيده بود. معروف است كه پيامبر اسلام(ص) در بيماری وفاتش مى‏فرمود: اين بيماری از آثار غذاى مسمومى است كه آن زن يهودى پس از فتح خيبر براى من آورده بود


محل دفن:
مدينه مشرفه، در سرزمين حجاز (عربستان سعودى كنونى) در همان خانه‏اى كهوفات يافته بود. هم اكنون مرقد مطهر آن حضرت، در مسجد النبى قرار دارد.


در جدول زیر می توانید کتاب های الکترونیکی منتشر شده پیرامون زندگی پیامبر بزرگوار اسلام را دانلود و مطالعه کنید.

ردیف

پیامبر گرامی اسلام ، حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه واله وسلم)

دانلود کتاب

1

طب النبی(صلی الله علیه واله وسلم) - متن عربی

2

آداب و سنن پیامبر اسلام(صلی الله علیه واله وسلم)

3

چهل داستان و حدیث از پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم)

4

فضايل و سيره فردى پیامبر گرامى اسلام(ص)

5

مقالاتي پيرامون زندگى حضرت محمد(صلی الله علیه و آله)

6

پیامبرصلی الله علیه وآلهدر صحنه اجتماع

----------

7

زندگی نامه تفصیلی پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم)

8

پندهای حکیمانه از رسول اللهصلی الله علیه و آله

----------

9

سيره اجتماعى - حكومت و سياست

----------

10

ره آورد بعثت از منظر نهج البلاغه

11

اشعار مبعث رسول(ص)

 

نگاهی به زندگی امام‌ صادق‌ (ع‌)

حضرت‌ امام‌ جعفر صادق‌ عليه‌ السلام‌ رئيس‌ مذهب‌ جعفرى‌ (شيعه‌) در روز 17ربيع‌ الاول‌ سال‌ 83 هجرى‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ امام‌ محمد باقر ( ع‌ ) و مادرش‌ "ام‌ فروه‌" دختر قاسم‌ بن‌ محمد بن‌ ابى‌ بكر مى‌باشد.

كنيه‌ آن‌ حضرت‌: "ابو عبدالله‌" و لقبش‌ "صادق‌" است‌ . حضرت‌ صادق‌ تا سن‌ 12 سالگى‌ معاصر جد گراميش‌ حضرت‌ سجاد بود و مسلما تربيت اوليه‌ او تحت‌ نظر آن‌ بزرگوار صورت‌ گرفته‌ و امام‌ ( ع‌ ) از خرمن‌ دانش‌ جدش‌ خوشه‌چينى‌ كرده‌ است‌.
پس‌ از رحلت‌ امام‌ چهارم‌ مدت‌ 19 سال‌ نيز در خدمت‌ پدر بزرگوارش‌ امام‌ محمد باقر ( ع‌ ) زندگى‌ كرد و با اين‌ ترتيب‌ 31 سال‌ از دوران‌ عمر خود را در خدمت‌ جد و پدر بزرگوار خود كه‌ هر يك‌ از آنان‌ در زمان‌ خويش‌ حجت‌ خدا بودند ، و از مبدأ فيض‌ كسب‌ نور مى‌نمودند گذرانيد .
بنابراين‌ صرف‌ نظر از جنبه‌ الهى‌ و افاضات‌ رحمانى‌ كه‌ هر امامى‌ آن‌ را دار مى‌باشد ، بهره‌مندى‌ از محضر پدر و جد بزرگوارش‌ موجب‌ شد كه‌ آن‌ حضرت‌ با استعداد ذاتى‌ و شم‌ علمى‌ و ذكاوت‌ بسيار ، به‌ حد كمال‌ علم‌ و ادب‌ رسيد و در عصر خود بزرگترين‌ قهرمان‌ علم‌ و دانش‌ گرديد.
پس‌ از درگذشت‌ پدر بزرگوارش‌ 34 سال‌ نيز دوره‌ امامت‌ او بود كه‌ در اين‌ مدت‌ "مكتب‌ جعفرى‌" را پايه‌ريزى‌ فرمود و موجب‌ بازسازى‌ و زنده‌ نگهداشتن‌ شريعت‌ محمدى‌ (ص‌) گرديد.

اوضاع جامعه در آغاز امامت حضرت :

در آغاز امامت حضرت افرادي از شيعيان و حتي بستگان حضرت حاضر به قبول امامت ايشان نبودند، لذا حضرت از راههاي گوناگوني كوشيدند آنها را به قبول راه صحيح وادار سازند و دراين زمينه به اذن خداوند معجزاتي نيز انجام دادند.

دوران امام جعفر صادق در ميان ديگر دورانهاي ائمه اطهار، دوراني منحصر به فرد بود و شرايط اجتماعي و فرهنگي عصر آن حضرت در زمان هيچ يك از امامان وجود نداشته است و اين به دليل ضعف بني اميه و قدرت گرفتن بني عباس بود.

اين دو سلسله مدتها در حال مبارزه با يكديگر بودند كه اين مبارزه در سال 129 هجري وارد مبارزه مسلحانه و عمليات نظامي گرديد.

اين كشمكش ها و مشكلات سبب شد كه توجه بني اميه و بني عباس كمتر به امامان و فعاليتشان باشد، از اين رو اين دوران، دوران آرامش نسبي امام صادق و شيعيان و فرصت بسيار خوبي براي فعاليت علمي و فرهنگي آنان به شمار مي رفت.

جنبش فرهنگي در دوران امامت حضرت:

عصر آن حضرت همچنين عصر جنبش فرهنگي و فكري و برخورد فرق و مذاهب گوناگون بود. پس از زمان رسول خدا ديگر چنين فرصتي پيش نيامده بود تا معارف اصيل اسلامي ترويج گردد، بخصوص كه قانون منع حديث و فشار حُكّام اموي باعث تشديد اين وضع شده بود. لذا خلأ بزرگي در جامعه آنروز كه تشنة هرگونه علم و دانش و معرفت بود، به چشم مي خورد.

امام صادق با توجه به فرصت مناسب سياسي و نياز شديد جامعه، دنباله نهضت علمي و فرهنگي پدرش را گرفت و حوزه وسيع علمي و دانشگاه بزرگي به وجود آورد و در رشته هاي مختلف علمي و نقلي شاگردان بزرگي تربيت كرد. شاگرداني چون: هشام بن حكم، مفضل بن عمر كوفي جعفي، محمد بن مسلم ثقفي، ابان بن تغلب، هشام بن سالم، مؤمن طاق، جابر بن حيان و . . . . تعداد شاگردان امام را تا چهار هزار نفر نوشته اند.

ابوحنيفه رئيس يكي از چهار فرقه اهل سنت مدتي شاگرد ايشان بود و خودش به اين موضوع افتخار كرده است.

امام از فرصت هاي گوناگوني براي دفاع از دين و حقانيت تشيع و نشر معارف صحيح اسلام استفاده مي برد. مناظرات زيادي نيز در همين موضوعات ميان ايشان و سران فرقه هاي گوناگون انجام پذيرفت كه طي آنها با استدلال هاي متين و استوار، پوچي عقايد آنها و برتري اسلام ثابت مي شد.

همچنين در حوزه فقه و احكام نيز توسط ايشان فعاليت زيادي صورت گرفت، به صورتي كه شاهراههاي جديدي در اين بستر گشوده شد كه تاكنون نيز به راه خود ادامه داده است.

بدين ترتيب، شرايطي مناسب پيش آمد و معارف اسلامي بيش از هر وقت ديگر از طريق الهي خود منتشر گشت، به صورتي كه بيشترين احاديث شيعه در تمام زمينه ها از امام صادق نقل گرديده و مذهب تشيع به نام مذهب جعفري و فقه تشيع به نام فقه جعفري خوانده مي شود.

 


دانلود چند مولودی زیبا از مداحان برجسته

 
 
 
 
 


برخی از معجزات امام جعفر صادق(ع)

اشنایی ما از امامان خیلی سطحی است و بیشتر ما درباره ی معجزات ان ها اطلاع نداریم و انها در عبادات می شناسیم اما همه ی انان دارای قدرت های خدادادی هستند در ادامه به چندی از معجزات امام صادق(ع) موئسس مذهب حق می پردازیم:

1­­­ـ ابی بصیر که نابینا بود روایت شده که امام صادق(ع) به او فرمود:یا ابا محمد دوست داری مرا ببینی؟ گفتم بلی فدایت شوم .بر چشم من دست کشید چشمم روشن شد و به روی ان حضرت نظر کردم.فرمود: یا ابا محمد اگر شهرت در میان مردم نبود تو را بر همین حال می گذاردم بعد بر چشم من دست کشید و به حالت اول برگشتم.

2ـ همچنین از ابی بصیر روایت شده که گفت : با ان حضرت در طواف بودم گفتم: ایا خداوند این مخلوقات را می بخشد؟
فرمود اکثر اینها را که می بینی میمون وخوک هستند انگاه به چشمم دست کشید و با دیدن ان ها وحشت کردم!

3­ـ کلینی در کافی روایت می کند: نزد ابی عبدالاه بودم که زنی امد و گفت:پسرم مرده است امام فرمود: برخیز و به خانه ات برو و غسل و دو رکعت نماز بخوان و بگو: ای کسی که او را به من بخشیده ای دو باره ان را به من ببخش و بعد او را حرکت بده و احدی را خبر نکن. زن امد و چون پسر را حرکت داد ان پسر به گریه افتاد

4ـ از رقی روایت شده: نزد ان حضرت بودم سهل ابن حسن وارد شد سلام کرد و نشست و گفت: چرا برای حق خود قیام نمی کنی؟ درحالی که صد هزار شیعه داری فرمود: برخیز و در تنور بنشین خراسانی گفت: یابن رسول الاه مرا به اتش عذاب نکن. در همین موقع هارون مکی وارد شد وگفت: اسلام علیک یابن رسول الاه. حضرت به او فرمود: برو و در تنور بنشین و او نیز چنین کرد و پس از مدتی حضرت به خراسانی فرمود: در تنور نظر کن! دیدم در تنوری که به اتش سرخ شده بود نشسته. بعد از ان امام فرمود:در خراسان مانند این چند نفر پیدا می کنی؟ گفتم به خدا قسم یک نفر هم مانند او نیست پس فرمود: ما به وقت قیام خود اعلم هستیم.

5ـ از مفضل روایت شده: با امام می رفتیم به زنی بر خوردیم که مقابل او گاوی مرده بود و آن زن گریه می کرد.امام از احوال او پرسید گفت: من و بچه هایم معیشت و زندگیمان ازاین حیوان بود که مرد امام فرمود: می خواهی خدا زنده اش کند؟ زن گفت مرا با این مصیبت مسخره می کنی؟ حضرت دعایی کرد و پای خود را به ان حیوان زد و حیوان به پا خواست. زن گفت به خدای کعبه قسم عیسی بن مریم است و امام به میان مردم رفت و زن او را نشناخت.حاكمان معاصر :

همانطور كه گفته شد امام بين دو دوره عباسي و اموي و دوران گذار از امويان به عباسيان مي زيست. ايشان ازميان خلفاي اموي با افراد زير معاصر بود:

1- هشام بن عبدالملك (105- 125 ه. ق)
2- وليد بن يزيد بن عبدالملك (125-126)
3- يزيد بن وليد بن عبدالملك (126)
4- ابراهيم بن وليد بن عبدالملك (70 روز از سال 126)
5- مروان بن محمد (126-132)

و از خلفاي عباسي نيز معاصر بود با :

1- عبدالله بن محمد مشهور به سفاح (132-137)
2- ابوجعفر مشهور به منصور دوانيقي (137-158)

نبايد تصور كرد كه امام به كلي خود را از جريانات و امور سياسي دور نگه داشت، بلكه همواره از وقتهاي مناسب براي ترويج حقانيت خود و بطلان هيأت حاكمه بهره مي برد و بدين منظور نمايندگاني را نيز به مناطق مختلف بلاد اسلامي مي فرستاد.
عباسيان براي كسب قدرت و محبوبيت در دلهاي مردم از وجهه اهل بيت پيامبر استفاده مي كردند و حتي شعارشان الرضا في آل محمّد بود. آنان به دنبال اشخاصي با وجهه مردمي بودند كه هم از بستگان پيامبر باشند و هم درميان مردم محبوبيت داشته باشند. لذا بهترين شخص در نظر عباسيان امام صادق بود.

امام صادق پيشنهاد آنان را رد كردند و فرمودند: نه شما از ياران من هستيد نه زمانه، زمانه من است. حتي برخي از بستگان آن حضرت نزديك بود با اين پيشنهاد ها فريب به خورند، اما امام با روشنگري خاص خود به آنان فهماندند كه به ظاهر توجه نكنند. امام مي دانست كه عباسيان نيز هدفي جز رسيدن به قدرت ندارند و اگر شعار طرفداري از اهل بيت را مطرح مي كنند، صرفاً به خاطر جلب حمايت توده هاي شيفته اهل بيت است. امام مي ديد كه سران سياسي و نظامي عباسيان در خط مستقيم اسلام و اهل بيت نيستند و لذا حاضر نبود با آنان همكاري كرده و به اقداماتشان مشروعيت بخشد.

چنانكه در تاريخ مي بينيم كه چه جناياتي كردند و چه خونهايي ريختند تا پايه هاي عباسيان محكم گردد.

از حوادث مهم در زمان امامت حضرت، قيام عمويش زيد بن علي است كه شكست خورد و با شهادت زيد به پايان رسيد.

شهادت حضرت صادق عليه السلام:

پس از به قدرت رسيدن عباسيان، همانطور كه آن حضرت پيش بيني كرده بود فشار بر شيعيان افزايش يافت و با روي كار آمدن منصور اين فشار به اوج خود رسيد. امام نيز از اين فشار ها مستثني نبود. اين دوران، يعني چند سال آخر عمر آن حضرت بر خلاف دوران اوليه امامتشان،‌ دوره سختي ها و انزواي دوبارة آن حضرت و حركت تشيع بود. منصور شيعيان را به شدت تحت كنترل قرار داده بود.

سرانجام كار به جايي رسيد كه با تمام فشارها، منصور چاره اي نديد كه امام صادق را كه رهبر شيعيان بود از ميان بردارد و بنابراين توسط عواملش حضرت را به شهادت رساند. آن حضرت در سن 65 سالگي در سال 148 هجري به شهادت رسيد و در قبرستان معروف بقيع در كنار مرقد پدر و جدّ خودش مدفون گرديد .

در زمينه فضايل و مكارم اخلاقي حضرت صادق روايات و وقايع بسيار زيادي نقل شده است. آن حضرت با رفتار كريمانه و خلق و خوي الهي خود بسياري از افراد را به راه صحيح هدايت فرمود، به گونه اي كه پيروان ديگر مكاتب و اديان نيز زبان به مدح آن حضرت گشوده اند.


تاريخ : شنبه 27 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

 پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله، در هفدهم ربیع الاول «عام الفیل» در مکه، کنار کعبه، کانون خداپرستی، دیده به جهان گشود. پیامبر گرامی اسلام ، از نسل پاکی به دنیا آمد که هرگز جز خداوند یگانه را نپرستیدند.
 
حضرت علی علیه السلام در اینباره می فرماید: سوگند به خداوند، پدرم (ابوطالب) و جدم (عبدالمطلب) و هاشم (پدر عبدالمطلب) و عبدمناف (پدر هاشم)، هرگز بت نپرستیدند.
 
شخصی پرسید: «پس آنها چه چیزی را می پرستیدند؟» حضرت علی علیه السلام فرمود: «به جانب کعبه، مطابق دین ابراهیم علیه السلام نماز می خواندند و به این دین اعتقاد داشتند.»
 
هنگامی که نوزاد عبدالله و آمنه به دنیا آمد؛ ندایی خطاب به آمنه از غیب برآمد که: بگو پناه می برم به خدای یکتا از گزند هر کسی که حسادت می کند؛ آنگاه نام او را «محمد» بگذار.» آمنه، خبر میلاد محمد صلی الله علیه و آله را به عبدالمطلب رساند و از ایشان خواست تا نوزادش را ببیند. عبدالمطلب چون آن نور را دید، شادمان شد و شکر خدای را به جای آورد و سپس این شعر را خواند:
 
«أَلْحَمْدُلِلّهِ الَّذِی أَعْطانِی هَذَالْغُلامَ الطَّیِّبَ الاْءَرْدان
قَدْ ساد فِی الْمهْدِ عَلَی الْغِلْمانِ أُعِیذُهُ بِالْبَیْتِ ذِی الاْءَرْکانِ
 
«حمد و سپاس خداوندی را که این پسر پاک و لطیف را به من عطا فرمود؛ پسری که در گهواره، بر دیگر نوزادان پسر، برتری و آقایی دارد؛ پناه می دهم او را در این خانه ای که دارای چند رکن است.»
 
میلاد پیامبر گرامی اسلام از زبان حضرت علی علیه السلام: 
 
میلاد محمد صلی الله علیه و آله ، بزرگ ترین راه نجات بشر و واپسین اتمام حجت خداوند بر بشر بود. خداوند، محمد صلی الله علیه و آله را به آفرینش بخشید تا بشر را از سیاهی، نادانی و گمراهی نجات دهد.
 
حضرت علی علیه السلام در اینباره می فرماید:
 
«خداوند، محمد صلی الله علیه و آله را هنگامی به پیامبری برانگیخت که مردم، گمراه و سرگردان بودند و در راه فساد و فتنه قدم برمی داشتند. هوی و هوس و کبر و نخوت، آنها را فراگرفته بود. غرق در جهل و نادانی بودند و در میان پریشانی و گرفتاری غوطه می خوردند. خداوند، پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله را برای نجات آنها فرستاد و او آنها را با کوشش و سعی فراوان، نصیحت کرد و به سوی حکمت و آگاهی رهنمون شد.»
 
از همین روست که پیامبر اعظم اسلام صلی الله علیه و آله می فرماید:
 
مَا أُذِیَ نَبِیٌّ مِثْلَ ما أُوذِیتُ؛ هیچ پیامبری در راه ابلاغ رسالت، مانند من آزار ندید.
 
رسول اکرم صلی الله علیه و آله  قرآن مجسّم:
 
بسیار شنیده‌ایم که خداوند برای راهنمایی بشر قرآن کریم را فرستاده است که نسخه ای برای کمال یابی وی باشد، اما باورمندی به این کتاب آسمانی وقتی تمام می‌گردد که مصداقی نیز برای آن بتوان نشان داد، تا بدین وسیله بر صدق آن صحه گذاشت.
 
رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) که اسوه سالکان کوی نزاهت است٬ قبل از دیگران، خود متخلق به قرآن بود، و آنگاه راهیان کوی تطهیر و تزکیه را به اصل، رهبری کرد. (جوادی‌ آملی، 1378، ج10، ص 211)
 
در جوامع روایی درباره خلق و خوی آن حضرت از یکی از همسران ایشان پرسیدند که وی گفت: «و کان خُلقُه القرآن (فیض کاشانی‌، بی‌تا، ج4، ص120)؛ خلق آن حضرت صلی الله علیه و آله عین قرآن است.
 
ازاین‌ رو است که رسول اکرم صلی الله علیه و آله اسوه امت است. «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ»؛ (احزاب: 21) یعنی الگو و نمونه تمام‌ نمای باوری کامل  که فرستاده خداست، زیرا کوشش همه‌جانبه حضرت محمد صلی الله علیه و آله در این است تا همه علاقمندانش را متخلق به قرآن نماید.
 
ارکان زندگی انسان پرهیزگار
 
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در روایتی به ترسیم خطوط کلی زندگی یک انسان پرهیزگار ‌پرداخته و می‌فرماید:
 
اَربَعٌ مَن کنّ فیه کان فی نور الله الأعظم...» (مجلسی، 1403، ج74، ص134)؛ «یعنی اگر این چهار اصلی که در ادامه حدیث نورانی ذکر می‌گردد در سبک زندگی یک انسان راه یابد، او در فضای مملو از نور اعظم الهی تنفس خواهد نمود و در نتیجه محیط زندگی وی روشن است و نه خودش و نه دوستان و خانواده‌اش در تاریکی زندگی نمی‌کند، بلکه علاوه بر اینکه خود در روشنایی سیر می‌نماید باعث روشنایی جامعه‌اش نیز می‌گردد و مصداق آیه شریفه «وَجَعَلْنَا لَهُ نُورًا یَمْشِی بِهِ فِی النَّاسِ» (انعام: 122) است.
 
و بدین ترتیب اگر ما پایبند به قرآن شویم، دیگران تنها با نگریستن ما، به یاد خداوند می‌افتند.
 
اما آن چهار رکن مهم عبارتند از:
 
«من کانَت عِصمَه أمرِه شهاده أن لا اِله ألاّ الله و أنّی رسولُ الله،
 
و من إذا أصابَتهُ مصیبه قال إنا لله و إنّا إلیه راجعون،
 
و اذا أصابَ خیراً قال الحمدلله ربّ العالمین،
 
و إذا أصاب خطیئه قال أستغفِر الله و أتوبُ إلیه». (مجلسی، 1403، ج74، ص 134)
 
رکن اول: کسی می‌تواند معصوم از کفر و آسیب شرک باشد که در پناه توحید و نبوّت زندگی کند. البته لازم به توضیح است که معصوم دو قسم است؛ معصوم اصطلاحی که اختصاص به انبیاء و ائمه علیهم السلام دارد و عصمت عام که همه مؤمنان خالص می‌ توانند در پرتو تقوا از آن بهره‌ مند گردند. (جوادی‌آملی، 1378، ج10، ص 212)
 
رکن دوم: مربوط به زمانی است که برای انسان رویدادهای مصیبت بار و ناگواری رخ می‌دهد، از این‌ روی بر طبق قرآن کریم در چنین حالاتی باید کلمه استرجاع را بر زبان جاری نمود: «الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ.» (بقره: 156) این آیه می‌خواهد به ما بفهماند که تقدیر و تملک همه امور در دستان خداوند است.
 
رکن سوم: در صورتی که انسان توانسته است کار خیری را انجام بدهد و یا قدم خیری برداشته است و یا نیت پاکی نموده است، نباید آنها را به خودش نسبت بدهد، بلکه باید شکرگزار نعمت الهی به درگاه الهی باشد که به وی این توفیق را داده است تا بتواند خیری را انجام دهد و از خداوند بخواهد که این کار خیر را زمینه رشد و تعالی وی قرار دهد.
 
رکن چهارم: چون انسان همانند انبیاء و ائمه علیهم السلام دارای مقام عصمت نیست، امکان این وجود دارد که گاهی دچار اشتباه گردد. ازاین‌ رو، باید بی‌درنگ استغفار کرده و ذکر «استغفراللهَ ربی و أتوبُ إلیه» را بر زبان جاری نماید.
 
پس همان‌ طور که گذشت اگر انسان این چهار رکن را معیار سبک زندگی خویش قرار دهد، می‌تواند امید آن را داشته باشد که پسندیده مقام الهی واقع گردد.
 
اخلاق فردی و اجتماعی
 
اما در پایان این گزارش شما را به خواندن روایتی دعوت می کنیم که زیبایی های اخلاق فردی و اجتماعی خاتم الانبیاء را به تصویر کشیده است.
دیلمی دراینباره می گوید : پیامبر خود، لباسش را وصله می کرد، کفش خود را تعمیر می نمود و گوسفندانش را می دوشید. با بردگان غذا می خورد و بر روی زمین می نشست. هنگامی که بر الاغ سوار می شد فرد دیگر را هم ترک خود سوار می کرد. خجالت نمی کشید از آن که آذوقه ای را که از بازار خریده بود، به خانه بیاورد. با ثروتمند و فقیر به طور یکسان دست می داد و پیش از آن که دیگری دستش را بکشد، ایشان دست خود را نمی کشید. اگر به جایی دعوت می شد، آن را حقیر نمی شمرد. بدون اینکه بخندد، همیشه متبسم بود و بدون آنکه از خود ذلتی نشان بدهد، همواره متواضع بود.


تاريخ : شنبه 27 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

همجوشی هسته ای

محققان کره‌ای توانستند با حفظ پلاسما در راکتور هسته‌ای به مدت 70 ثانیه در آستانه دستیابی به انرژی پاک نامحدود قرار بگیرند.

 به نقل از دیلی میل، محققان و مهندسان کره جنوبی توانستند با ثبت یک رکورد تاریخی در رابطه با حفظ پلاسما در راکتور هسته‌ای، دروازه جدیدی از فرآیند همجوشی هسته‌ای را باز کرده و در آستانه دستیابی به انرژی پاک و نامحدود هیدروژنی قرار بگیرند.

«پلاسما» یکی از حالات ماده است که با جامدات، مایعات و گازها متفاوت است و کاربرد فراوانی در علم فیزیک و حوزه انرژی دارد.

محققان کره‌ای در مرکز ملی همجوشی هسته‌ای این کشور توانستند «پلاسما» را برای 70 ثانیه در دمای 300 میلیون درجه سانتی‌گراد پایدار نگاه دارند، که این رقم بیشترین رکورد برای این فرآیند محسوب شده و تولید انرژی نامحدود و پاک را تسهیل خواهد کرد. این رکورد پیشتر در اختیار مرکز تحقیقات پلاسمای «ام آی تی- کمبریج» بود که محققان کره‌ای مدت زمان آن را بیش از 10 ثانیه افزایش دادند.

این فرآیند در راکتور تحقیقاتی توکاماک در 160 کیلومتری جنوب سئول انجام شده است.

نحوه عملکرد راکتورهای همجوشی هسته‌ای دقیقا همانند ستاره‌های سوزان مثل خورشید است. در این راکتورها گاز هیدروژن یونیزه شده در دمای فوق‌العاده بالایی حرارت می‌بیند و به «پلاسما» تبدیل می‌شود.در این حالت «پلاسما» با جداسازی الکترون‌ها حالت شبه خنثی پیدا کرده و میتوان به صورت ذوب شده از آن برای تولید انرژی استفاده کرد.

در ساختار این راکتورها حین تولید «پلاسما» یک میدان مغناطیسی قدرتمند نیز ایجاد می‌شود تا از برخورد «پلاسما» با دیواره راکتور و سرد شدن آن جلوگیری شده و کیفیت آن حفظ شود.

گرچه ممکن است صحبت از استفاده مستقیم از این انرژی در خانه و ادارات کمی زود باشد، اما این تحقیقات نشان می‌دهد در آینده این منابع انرژی می‌توانند به صورت نامحدود و پاک به انسان خدمات ارائه کنند.

 تاريخ : شنبه 27 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

پیاده رو خورشیدی

تصور کنید سیستم سنگفرش مدولار رنگی مانند قطعات خانه‌سازی کودکان جایگزین سنگفرش‌ پیاده‌روهای امروزی شود.

 به نقل از اینهبیتت، شرکت مجارستانی Platio سیستم سنگفرشی تولید کرده که با استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی انرژی پاک خورشید را دریافت و ذخیره می‌کند.

این شرکت اولین شرکت تولیدکننده مسیر با سیستم خورشیدی نیست، اما سیستم Platio مربوط به پیاده‌روست و نمونه‌های ارائه شده مربوط به پیشرفت جاده‌ها بوده‌اند. هدف این شرکت زیباسازی شهرها با انرژی‌های پایدار و پاک است.

سیستم پیاده‌رو Platio انرژی خورشیدی را از طریق سلول‌های منو کریستال سیلیکون جای گرفته داخل محفظه شیشه‌ای دریافت می‌کند. این روش از آسیب به سلول‌ها در هنگام راه رفتن عابران پیاده پیشگیری می کند. اجزای این سیستم با یکدیگر ارتباط الکترونیکی داشته و سیستم‌های ارتباطی را به طور خودکار در زمان ساخت با هم مرتبط می‌کند.

هر مترمربع از این سیستم 160 وات الکتریسیته تولید می‌کند. این پوشش در سه رنگ تولید شده و همچنین دارای سیستم دریافت انرژی با گام‌های عابران پیاده است.

هدف نهایی این شرکت ارائه سیستم‌های انرژی پاک و مستقل در آینده بر اساس زندگی شهری با در نظر گرفتن دیدگاه‌های اجتماعی است.تاريخ : شنبه 27 آذر 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |