دانشمندان برای اولین بار اطلاعاتی مبتنی بر نور را به‌صورت امواج صوتی روی یک تراشه‌ی رایانه‌ای ذخیره کرده‌اند؛ چیزی که محققان آن را با به دام انداختن صاعقه در قالب رعد قیاس می‌کنند.

در حالی که خبر اخیر ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، ولی در هر حالت می‌توان اذعان کرد چنین تبدیلی همان چیزی است که دانشمندان برای ارتقا از کامپیوترهای ناکارآمد الکترونیکی کنونی، به رایانه‌های مبتنی بر نور نیاز دارند؛ کامپیوترهای نوری می‌توانند داده‌ها را با سرعت نور منتقل کنند. رایانه‌های مبتنی بر نور یا همان کامپیوترهای فوتونی، دارای توانایی اجرایی به میزان حداقل ۲۰ برابر سریع‌تر از لپ‌تاپ شما هستند، لازم به ذکر هم نیست که این کامپیوترها گرما تولید نخواهند کرد و مصرف انرژی‌شان نیز همانند دستگاه‌های فعلی نخواهد بود.

دلیل چنین مزیت و عملکردی هم این است که کامپیوترهای نوری از دیدگاه تئوری،داده‌ها را به‌جای پردازش با الکترون‌ها، با استفاده از فوتون‌ها پردازش می‌کنند. ما در اینجا تاکید کردیم که از دیدگاه تئوری چنین است؛ چرا که، علی رغم تلاش‌های شرکت‌هایی مانند IBM و اینتل که به دنبال محاسبات مبتنی بر نور هستند، انتقال داده‌ها توسط نور، در مقام کلام بسیار راحت‌تر از دنیای واقعی انجام می‌شود!

رمزگذاری کردن اطلاعات و ثبت آن روی فوتون‌ها به اندازه‌ی کافی آسان است؛ این در واقع کاری است که دانشمندان در حال حاضر نیز توان انجامش را دارند. زمانی که ما اطلاعات را از طریق فیبر نوری می‌فرستیم، از همین راهکار استفاده می‌کنیم.

اما پیدا کردن راهی برای اینکه از طریق آن بتوانیم تراشه‌ی کامپیوتری را قادر به بازیابی و پردازش اطلاعات ذخیره‌شده در فوتون‌ها کنیم، بسیار دشوار است. دلیل آن هم اتفاقا عاملی است که نور را برای ما تا این حد شگفت‌انگیز کرده است: نور بسیار سریع‌تر از آن است که میکروچیپ‌های کنونی قادر به خواندن اطلاعات نوری باشند.

به همین دلیل است که اطلاعات مبتنی بر نور که در سراسر دنیا از طریق کابل‌های اینترنتی با سرعت‌های بسیار بالا منتقل می‌شوند؛ اما در انتها باید به الکترون‌های کند تبدیل شوند. با این تفاسیر یک جایگزین بهتر می‌تواند سرعت نور را کاهش دهد و آن را به صوت تبدیل کند. و این دقیقا همان چیزی است که محققان دانشگاه سیدنی استرالیا انجام داده‌اند.

بریجیت استیلر، مدیر پروژه‌ی اخیر گفته است:

اطلاعات موجود در تراشه‌ی ما، در حالت آکوستیک (صوتی) با سرعتی ۵ برابر کمتر از دامنه اپتیک (نوری) منتقل می‌شوند. این مانند تفاوت بین تندر و صاعقه است. این بدان معنی است که کامپیوترها می‌توانند از مزایای انتقل داده‌ها با نور از جمله سرعت بالا، عدم تولید حرارت ناشی از مقاومت الکترونیکی و عدم دخالت تابش الکترومغناطیسی را داشته باشد؛ از طرفی هم می‌توانند این داده‌ها را به اندازه‌ی کافی کند سازند تا تراشه‌های کامپیوتری بتوانند کارهای پردازشی مطلوب را روی آنها انجام دهند.

مورتیز مرکلین، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی گفت:

برای اینکه [رایانه‌های نوری] به یک واقعیت تجاری تبدیل شوند، باید داده‌های فوتونی روی تراشه‌ها کُند شوند تا بتوانیم آنها را پردازش، روت، ذخیره کرده و به آنها دسترسی هم پیدا کنیم.

بنجامین اگلتون، یکی از اعضای تیم اضافه می‌کند:

این یک گام مهم در زمینه‌ی پردازش اطلاعات نوری است، زیرا طرح مفهومی اخیر، تمام الزامات مربوط به سیستم‌های ارتباطی نوری فعلی و آینده را برآورده می‌کند.

این تیم با توسعه‌ی یک سیستم حافظه‌ای که به‌طور دقیق بین امواج نور و صوت روی یک میکروچیپ فوتونی قرار می‌گیرد، موفق به ساخت سیستم جدید شده‌اند. گفتنی است که میکروچیپ فوتونی، نوعی تراشه است که در کامپیوترهای نوری استفاده می‌شود.

نحوه‌ی کار سیستم به این ترتیب است: ابتدا اطلاعات فوتونی به‌عنوان یک پالس نوری وارد تراشه می‌شود؛ جایی که در آن با یک پالس نوری دیگر باعنوان نوشتن یا write تعامل می‌کند و در نهایت به تولید یک موج آکوستیک با توانایی ذخیره‌سازی داده‌ها منجر می‌شود. پالس دیگری از نور، به‌نام پالس خواندن یا read شناخته می‌شود. این پالس در ادامه به داده‌های صوتی دسترسی پیدا می‌کند و یک بار دیگر آنها را به صورت نور انتقال می‌دهد.

در حالی که نور بدون محدودیت می‌تواند در ۲ تا ۳ نانو ثانیه از میان تراشه عبور کند؛ اما زمانی که به‌صورت یک موج صوتی ذخیره شوند، اطلاعات خواهند توانست تا ۱۰ نانو ثانیه در تراشه باقی بمانند و این زمان برای بازیابی و پردازش آنها کافی است. این واقعیت که تیم پژوهشی موفق به تبدیل نور به امواج صوتی شده‌اند، نه‌تنها آنها را کندتر کرده است، بلکه علاوه بر آن باعث ذقیق‌تر شدن بازیابی اطلاعات هم شده است.

از سویی هم بر خلاف تلاش‌های قبلی، سیستم جدید در یک پهنای باند وسیع به‌خوبی کار می‌کند. مرکلین گفت: ساخت یک بافر صوتی درون یک تراشه، توانایی ما در کنترل اطلاعات را تا چندین مرتبه افزایش می‌دهد. استیلر می‌گوید:

سیستم ما محدود به پهنای باند خاصی نیست، بنابراین بر خلاف سیستم‌های قبلی، این اجازه را می‌دهد که بتوانیم اطلاعات را در طول موج‌های چندگانه به طور همزمان ذخیره و بازیابی کنیم و این موضوع به طور قابل توجهی کارایی دستگاه استیلر را افزایش می‌دهد.

دستاوردهای این پژوهش در Nature Communications منتشر شده استتاريخ : پنج شنبه 30 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کمپانی IBM از رویکرد جدیدی برای شبیه‌سازی مولکول‌ها با استفاده از کامپیوترهای کوانتومی پرده برداشته است. این پیشرفت می‌تواند علم مواد و شیمی را متحول کند. IBM در ژورنال nature گفته است که این رویکرد جدید درک بشر را از واکنش‌های شیمیایی پیچیده افزایش خواهد داد. این پیشرفت می‌تواند به توسعه‌ی برنامه‌های کاربردی علمی مانند ساخت مواد جدید، توسعه‌ی داروهای شخصی‌سازی شده و کشف منابع انرژی کارآمد و پایدار کمک کند.

IBM

محاسبات کوانتومی جای پیشرفت و امیدواری زیادی دارد؛ زیرا این روش جدید برای انجام محاسبات از بیت‌های کوانتومی یا کوبیت‌ها استفاده می‌کند. برخلاف بیت‌های معمولی یک کوبیت می‌تواند «صفر» «یک» یا هر دوی آن‌ها باشد. با استفاده از این کوبیت‌ها، دستگاه‌ها قادرند تعداد زیادی محاسبات را به صورت همزمان انجام دهند و منجر به ساخت یک کامپیوتر کوانتومی با توانایی انجام پردازش‌های خاص با کارایی بسیار بالا شوند. ‫IBM سال‌هاست که در رابطه با محاسبات کوانتومی تحقیقاتی را انجام می‌دهد و اکنون شروع به انتشار گزارشات خود از پیشرفت‌های رخ‌داده کرده است.

دانشمندان IBM الگوریتمی توسعه داده‌اند که از یک پردازنده‌ی کوانتومی ۷ کوبیتی استفاده می کند. در واقع این دانشمندان با استفاده از ۶ کوبیت از این پردازنده، برای اندازه‌گیری حالت کمترین انرژی ماده‌ی برلیوم هیدرید (BeH2) استفاده کرده‌اند. این اندازه‌گیری، یک حرکت کلیدی برای درک واکنش‌های شیمیایی است. این مورد تاکنون بزرگ‌ترین مولکول شبیه‌سازی شده در کامپیوترهای کوانتومی است. با این‌‌که می‌توان مدل BeH2 را بر روی کامپیوترهای معمولی نیز شبیه‌سازی کرد، ولی کمپانی IBM اظهار داشته است که با استفاده از این رویکرد می‌توان به اندازه‌گیری ویژگی مولکول‌های بزرگتری نیز پرداخت که کامپیوترهای معمولی از انجام آن عاجز هستند.

داریو گیل، معاون پژوهشی تحقیقاتی هوش مصنوعی و آی‌بی‌ام کیو در مرکز تحقیقاتی IBM می‌گوید:

با تشکر از برنده‌ی جایزه نوبل، ریچارد فاینمن، عمومی‌ترین چیزی که در مورد کوانتوم می‌دانیم این است که کوانتوم طبیعتی مکانیکی دارد. این همان چیزیست که تحقیقات اخیر ما آن را ثابت می‌کند. ما قادر به استفاده از کامپیوتر‌های کوانتومی برای افزایش دانش بشر در مورد پدیده‌های طبیعی در جهان هستیم. پیش‌بینی می‌کنیم در چند سال آینده ظرفیت و توانایی سیستم‌های آی‌بی‌ام کیو از کامپیوترهای مرسوم امروزی پیشی بگیرد و به عنوان یک ابزار برای متخصصان در زمینه‌هایی مانند شیمی، زیست‌شناسی، بهداشت و علوم مواد به کار گرفته شود.

برای کمک به نشان دادن این‌ موضوع که کامپیوتر‌های کوانتومی چگونه در حال شبیه‌سازی مولکول‌ها هستند؛ توسعه‌دهندگان و کاربران آی‌بی‌ام کیو در حال حاضر قادر به دسترسی به سایت منبع باز «Jupyter Notebook» در زمینه شیمی کوانتوم هستند. از طریق دسترسی به ابزار منبع باز «QISKit github repo»، کاربران می‌توانند شبیه‌سازی‌هایی را برای مولکول‌های کوچک مانند هیدروژن و لیتیوم هیدرید انجام دهند. سال گذشته کمپانی آی‌بی‌ام، تجربه‌ی استفاده از آی‌بی‌ام کیو را با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی پنج بیتی در محیطی ابری و با دسترسی رایگان در اختیار عموم مردم قرار داد. این کمپانی با به‌روزرسانی پردازنده و استفاده از یک پردازنده ۱۶ کوبیتی، تجربه‌ی استفاده از آن را به صورت دسترسی بتا در اختیار کاربران قرار داده است.

quantum chip

آلن اسپورو-گوزیک، استاد شیمی و زیست شناسی در دانشگاه هاروارد در بیانیه‌ای گفته است:

تیم‌ آی‌بی‌ام اخیرا چندین آزمایش انجام داده است و به وسیله‌ی این آزمایشات توانسته است بزرگ‌ترین مولکولی را که تاکنون بر روی یک کامپیوتر کوانتومی شبیه‌سازی شده است را شبیه‌سازی کند. زمانی که کامپیوتر‌های کوانتومی قادر به شبیه‌سازی مواد شیمیایی با روش عددی دقیق هستند، احتمالاً هنگامی که در حال اصلاح خطا روی کوبیت‌های منطقی با تعداد زیاد هستیم کار مختل خواهد شد. برای پیش‌بینی‌های دقیق (Exact) باید مولکول‌ها به‌گونه‌ای طراحی شوند که نیازمند انجام کالیبراسیون هنگام آزمایش نباشند. این کار ممکن است منجر به کشف داروهای جدید و مولکولی کوچک یا مواد آلی شود.

شیمی یک نمونه از مجموعه‌ی وسیعی از مسائل است که می تواند توسط کامپیوتر‌های کوانتومی و با الگوریتم‌های مناسب مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. همچنین، کامپیوترهای کوانتومی می‌توانند روش‌های بهینه‌سازی پیچیده را بررسی کنند. آن‌ها حتی می‌توانند در شاخه‌ای از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی که مبتنی بر الگوریتم‌های بهینه‌سازی است کمک‌های شایانی کنند. در ابتدای سال جاری میلادی، دانشمندان کمپانی آی‌بی‌ام و مشارکت کنندگان نشان دادند که پیشرفت‌های قابل تعریفی برای الگوریتم‌های یادگیری ماشین از نوع قطعی روی کامپیوترهای کوانتومی وجود دارد.

به عنوان مثالی برای برنامه‌های کاربردی کوانتومی در آینده، آی‌بی‌ام، بخش‌های قطعی یک مسئله را در یک ماشین معمولی قرار می‌دهد در حالی‌که اکثر محاسبات دشوار و پیچیده در یک کامپیوتر کوانتومی به صورت آفلاین بارگذاری می‌شود. این روش نشان‌دهنده‌ی این است که چگونه صنعت و تجارت قادر به استفاده از کامپیوترهای کوانتومی و قدرت محاسباتی این سیستم‌ها، در کنار زیرساخت‌ها و فناوری‌های موجود خواهند بود. به عنوان نقطه‌ای برای شروع، توسعه‌دهندگان، برنامه نویسان و محققان می‌توانند الگوریتم‌های کوانتومی را اجرا کنند و با تک بیت‌های کوانتومی کار کنند و با استفاده از امکانات آی‌بی‌ام کیو، شبیه‌سازی‌ها و آموزش‌های خود را انجام دهند. علاوه بر این شرکای تجاری آی‌بی‌ام، در حال تحقیق بر روی کاربردهای دیگری از کامپیوترهای کوانتومی خارج از مرزهای این شرکت هستند.تاريخ : پنج شنبه 30 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تلاش‌های تسلا برای توسعه‌ی تراشه‌ی اختصاصی به‌منظور مدیریت وظایف مرتبط با هوش مصنوعی در خودروهایش بر کسی پوشیده نبود. به گزارش CNBC و به نقل از انگجت، تسلا با کمک AMD‌ در حال نزدیک شدن به رونمایی از تراشه‌ای اختصاصی است. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، تسلا فاصله‌ی چندانی تا تولید نهایی تراشه‌ی اختصاصی خود ندارد. این تراشه مبتنی بر فناوری‌های AMD توسعه یافته است. تسلا حتی گفتگوهایی را با گلوبالفاندریز به انجام رسانده است تا رؤیای خود را با تولید این تراشه بیش از پیش با واقعیت پیوند دهد. تسلا پا را فراتر نیز گذاشته و برای مدیریت هر چه بهتر بخش تولید تراشه، اقدام به استخدام جیم کیلر کرده است؛ جیم کیلر یکی از متخصصانی است که سابقه‌ی همکاری با اِی‌اِم‌دی و اپل را در کارنامه دارد. اطلاعات ارائه‌شده گویای این موضوع هستند که تسلا حتی در حال سپری کردن فرایند تولید تراشه‌ی خود است و حتی با ساخت نمونه‌های اولیه این تراشه، تولید را آغاز کرده است.

تسلا پیش از این تراشه‌های تولیدشده توسط موبایل‌آی را مورد استفاده قرار می‌داد؛ اما این شرکت ابتدای سال جاری میلادی توسط اینتل تصاحب شد. پس از آنکه سیستم اتوپایلوت یا رانندگی هوشمند تسلا در فلوریدا دچار حادثه شد، دو شرکت تسلا و موبایل‌آی همکاری با هم را پایان دادند. تسلا در حال حاضر در سیستم رانندگی هوشمند خود از تراشه‌هایانویدیا استفاده می‌کند. به‌طور حتم تسلا به همکاری با انویدیا نیز راضی نیست و از همین رو در پی آن است تا تراشه‌ی اختصاصی خود را توسعه دهد. درصورتی‌که تسلا بتواند تراشه‌ی اختصاصی خود را توسعه دهد، می‌تواند فناوری‌هایی را که در نظر دارد به‌راحتی روی تراشه‌ی خود پیاده کند. ایلان ماسک اعلام کرده که تسلا برای تولید خودروهای کاملا هوشمند تا سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی کرده است.تاريخ : پنج شنبه 30 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اعمال دهه اول محرمناگفته پیداست که هر کدام از ماه‌های قمری بنا به روایت و رویدادهای مختلفی که در تاریخ اسلام رقم زده است، بدون آیات و ادعیه نبوده و به اقتضاء زمان و امامت ائمه معصوم(ع) روایت و اعمال گوناگونی را دربرمی گیرد.

پس از قربانی حاجیان در صحرای عرفه، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حرکت کاروان از مدینه تا کربلا، ذبح عظیمی را از نامردمی‌های کوفه به نمایش گذاشتند.

محرم‌الحرام در 29 روز قمری، برترین اعمال را در خود جای داده، به این منظور که در طول یک سال افضل اعمال زیارت امام حسین (ع) است و چه نیکو که در ماه عزاداری سالار شهیدان بسیار از خاندان اهل بیت (ع) و اباعبدالله الحسین (ع) یاد شود. امام رضا (ع) در حدیثی نقل می‌کنند: «وقتی محرم فرا می‌رسید، پدرم خندان دیده نمی‌شد، حزن و اندوه تا پایان دهه‌ اول بر او غالب بود و روز عاشورا، روز حزن و مصیبت و گریه ایشان بود.»

همچنین حضرت امام رضا(ع) درباره‌ عاشورا می‌فرماید: «كسی كه عاشورا روز مصیبت و اندوه و گریه‌اش باشد، خداوند قیامت را روز شادمانی و سرور او قرار خواهد داد.»

 

اعمال شب اول ماه محرم

نماز: این شب چند نماز دارد كه یكی از آنها به شرح ذیل است:

دو ركعت، كه در هر ركعت بعد از حمد یازده مرتبه سوره‌ توحید خوانده شود.

در فضیلت این نماز چنین آمده است: «خواندن این نماز و روزه داشتن روزش موجب امنیّت است و كسی كه این عمل را انجام دهد، گویا تمام سال بر كار نیك مداومت داشته است.»

احیای این شب.

نیایش و دعا.


روز اول محرم

اول محرم هر سال اولین روز سال قمری است. از امام محمدباقر(ع) روایت شده است: «آن كس كه این روز را روزه بدارد، خداوند دعایش را اجابت می‌كند، همانگونه كه دعای زكریا(ع) را اجابت كرد.»

دو ركعت نماز خوانده شود و پس از آن سه بار دعای زیر قرائت گردد:

«اللّهم انت الاله القدیم و هذه سنةٌ جدیدةٌ فاسئلك فیها العصمة من الشیطان و القوَّة علی هذه النّفس الامّارة بالسُّوء»؛ بارالها! تو خدای قدیم و جاودانی و این سال، سال نو است، از تو می‌خواهم كه مرا در این سال از شیطان حفظ كنی و بر نفس اماره (راهنمایی كننده) به بدی پیروز سازی.


روز دوم محرم

در چنین روزی كاروان امام حسین(ع) در سال 61 ه‍ .ق وارد سرزمین كربلا شد و با ممانعت لشكر حرّ مجبور به توقف در آنجا گردید.


روز سوم محرم

از پیامبر اكرم(ص) نقل شده است: «هر كس در این روز روزه بگیرد، خداوند دعایش را اجابت كند.» در آن روز سپاه عمر بن سعد وارد كربلا شد.


روز چهارم محرم

بی‌نتیجه بودن مذاكره حضرت سیدالشهداء(ع)، با عمر بن سعد برای وادار كردن لشكر وی به ترک جنگ و دعوت او و لشكرش جهت ملحق شدن به سپاه اسلام.

روز هفتم محرم

روزه گرفتن مستحب است.


روز نهم محرم

تاسوعای حسینی، روز محاصره‌ امام حسین(ع) و اصحابش در سرزمین كربلا توسط سپاه شمر.اعمال شب عاشورا

چند نماز برای این شب در روایات آمده است كه یكی از آنها چنین است: چهار ركعت نماز كه در هر ركعت بعد از سوره‌ حمد، 50 بار سوره‌ توحید خوانده می‌شود. پس از پایان نماز، 70 بار «سبحان الله والحمدالله و لا اله الاّ الله و الله اكبر ولا حول ولا قوة الاّ بالله العلیّ العظیم» خوانده شود.

احیای این شب كنار قبر امام حسین (ع)

دعا و نیایش.تاريخ : چهار شنبه 29 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

ایرانسل طی مراسمی که از ساعاتی پیش برگزار شد پس از ارائه‌ی اطلاعاتی در خصوص دستاوردهای خود در زمینه‌ی توسعه‌ی شبکه‌های 4G و 4.5G در کنار آماری از تعداد کاربران و حجم ترافیک شبکه، برای اولین بار شبکه‌ی نسل پنجمی خود را که با همکاری اریکسون توسعه یافته است، در حضور محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آزمایش کرد. با توجه به قرارداد منعقد شده بین دو شرکت ایرانی و سوئدی، اریکسون خود را متعهد می‌داند تا به ایرانسل در مسیر پیاده‌سازی شبکه‌ی نسل پنجمی کمک کند.

مدیران رده بالای ایرانسل، مانند علیرضا قلمبر دزفولی، مدیرعامل ایرانسل به همراه نماینده‌ی شرکت سوئدی اریکسون، اطلاعات جامعی را در خصوص مزایای پیاده‌سازی و استفاده از اینترنت نسل پنجم (5G) در ابعاد مختلف، مانند صنعت، حمل‌ونقل، اینترنت اشیاء، کشاورزی و گردشگری اعلام کردند، به گفته‌ی آن‌ها این فناوری تاثیر بسیار زیادی در بهبود شرایط زندگی کاربران در تمام ابعاد خواهد داشت. 

تست 5G‌ ایرانسل

با توجه به اینکه فناوری شبکه‌ی بی‌سیم نسل پنجم در حال حاضر هنوز تجاری‌سازی نشده است و کماکان در فاز آزمایشگاهی قرار دارد؛ از این رو تجهیزات این شبکه از نظر فیزیکی ابعاد بسیار بزرگی دارد. ایرانسل در بخش پایانی مراسم امروز خود با حضور وزیر ارتباطات، برای نخستین بار، عملکرد شبکه‌ی 5G را مورد آزمایش قرار داد. همان‌طور که در تصویر فوق نیز مشاهده می‌کنید، سرعت دانلود در شبکه‌ی نسل پنجمی ایرانسل با استفاده از دو موبایلی که به این شبکه متصل شده بودند پس از چند بار آزمایش، در نهایت به مقدار بیشینه‌‌‌ای بالغ بر ۲۳.۹ گیگابیت بر ثانیه رسید.

البته باید خاطرنشان کنیم که با وجود دستیابی به چنین سرعت دانلودی در شرایط آزمایشی، دزفولی، مدیرعامل ایرانسل پیش‌بینی می‌کند که سرعت دانلود برای هر کاربر پس از راه‌اندازی رسمی این شبکه به عددی بالغ بر یک گیگابیت بر ثانیه خواهد رسید.تاريخ : چهار شنبه 29 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

تیک آبی رنگ کنار حساب کاربری توییتر برای بسیاری از کاربران جذابیت زیادی دارد. اما این تیک فقط برای تعداد معدودی از اکانت‌های این شبکه‌ی اجتماعی فعال می‌شود. البته امکان فعال شدن این تیک برای تمام حساب‌های کاربری توییتر وجود ندارد.

درهرحال توییتر مدتی قبل روشی ارائه داده تا همه‌ی کاربران، و حتی افرادی که شهرت زیادی ندارند نیز بتوانند حساب کاربری خود را در این شبکه‌ی اجتماعی رسمی و نشان تیک آبی رنگ را دریافت کنند. در ادامه قصد داریم این روش را به شما آموزش دهیم.

به حساب کاربری خود نظم دهید

پیش از اقدام به رسمی کردن اکانت توییتر، باید حساب کاربری‌تان را سر و سامان دهید. این یعنی باید موارد زیر را به‌دقت انجام دهید:

 • یک شماره تلفن تایید شده در اکانت خود داشته باشد.
 • یک آدرس ایمیل تایید شده در اکانت خود داشته باشید.
 • بخش بیوگرافی اکانت خود را کامل کنید.
 • یک تصویر برای پروفایل خود ثبت کنید.
 • یک تصویر هدر برای پروفایل خود تنظیم کنید.
 • تاریخ تولد خود را ثبت کنید (مگر اینکه حساب کاربری شما مربوط به یک شرکت باشد.)
 • یک وب‌سایت در حساب کاربری خود ثبت کنید.
 • توییت‌های خود را به حالت عمومی درآورید.

اگر به طور معمول از حساب کاربری توییتر خود استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد اکانت شما تمام شرایط بالا را دارد. درهرحال اگر اکانت توییترتان از برخی گزینه‌های فوق بی‌بهره است، با مراجعه به بخش ویرایش پروفایل می‌توانید تغییرات مورد نظر خود را اعمال کنید.

رسمی کردن اکانت توییتر

تمام مواردی که در پروفایل شما وجود ندارد را با دقت وارد کرده و تغییرات اعمال شده را ذخیره کنید.

رسمی کردن اکانت توییتر

باید توجه داشته باشید که امکان تغییر ایمیل و شماره‌ی موبایل در بخش ویرایش پروفایل وجود ندارد. برای تغییر آدرس ایمیل اکانت توییتر خود باید به بخش تنظیمات و سپس بخش اکانت مراجعه کرده و سپس آدرس ایمیل مد نظرتان را در این بخش اضافه کنید. برای ثبت شماره‌ی موبایل نیز باید به بخش تنظیمات و سپس موبایل مراجعه کنید. هر دو مورد یاد شده به طور عمومی برای همه‌ قابل مشاهده خواهند بود. 

 

توییتر تیک آبی رنگ را فقط برای اکانت‌هایی فعال می‌کند که برای عموم کاربران جذابیت دارند. بنا به اعلام توییتر، حساب‌ کاربری افراد در حوزه‌های موسیقی، بازیگری، فشن و مد، دولت، سیاست، مذهب، روزنامه‌نگار، رسانه، ورزش، کسب و کار و دیگر حوزه‌هایی که برای عموم جذابیت دارند، واجد شرایط دریافت تیک آبی رنگ هستند. البته حساب‌های کاربری شخصی و تجاری نیز می‌توانند تیک آبی رنگ رسمی بودن توییتر را دریافت کنند. اگر پروفایل شما در یکی از حوزه‌های یاد شده جای نمی‌گیرد باید سعی کنید این‌کار را با جعل کردن بخشی از اطلاعات پروفایل خود انجام دهید و یا امیدوار باشید که شخص بررسی کننده‌ی درخواست شما، حساب کاربری‌تان را برای دریافت تیک آبی رنگ تایید کند.

درخواست دریافت تاییدیه‌ی حساب کاربری رسمی توییتر 

اگر تا به‌ اینجای کار، حساب کاربری خود را مطابق توضیحات ارائه شده، نظم داده باشید، می‌توانید درخواست خود را برای دریافت تیک آبی‌ رنگ توییتر ثبت کنید. بدین منظور به آدرس verification.twitter.com/welcome مراجعه کرده و سپس روی Continue کلیک کنید.

رسمی کردن اکانت توییتر

اگر قبلا وارد حساب کاربری خود نشده باشید، با مراجعه به صفحه‌ی فوق، توییتر شما را به بخش ورود به حساب کاربری منتقل خواهد کرد. پس از ورود، مطمئن شوید که درخواست خود را به درستی ثبت کرده‌اید. در این مرحله باید روی دکمه‌ی Next کلیک کنید.

رسمی کردن اکانت توییتر

در این گام باید به توییتر ثابت کنید که حساب کاربری شما ارزش دریافت تیک آبی رنگ را دارد. این یعنی باید موارد زیر را به توییتر ارائه دهید:

 • بین دو تا پنچ لینک از وب‌سایت‌هایی که در آن‌ها به شناسه‌ی کاربری توییتر شما اشاره شده است. بدین منظور می‌توانید از لینک وب‌سایت شخصی خود و لینک وب‌سایت‌های دیگری که در آن‌ها فعالیت دارید استفاده کنید.
 • یک بیانه‌ی ۵۰۰ کاراکتری که در آن باید توضیح دهید که چرا حساب کاربری‌تان باید رسمی شود.
 • چند عکس که نشان‌دهنده‌ی هویت شما باشد.

شبکه‌ی اجتماعی توییتر، تایید کردن حساب‌ها را با جدیت خاصی انجام می‌دهد..

رسمی کردن اکانت توییتر

درخواست خود را تا آنجا که امکان دارد بی‌نقص و کامل ارائه دهید و سپس روی Next کلیک کنید.

رسمی کردن اکانت توییتر

در این مرحله تمام اطلاعات وارد شده در مراحل قبل را مرور و در صورت تایید روی دکمه‌ی Submit کلیک کنید.

رسمی کردن اکانت توییتر

کار تمام است و شما درخواست دریافت تیک آبی رنگ توییتر را به درستی ثبت کرده‌اید. نتیجه‌ی درخواست شما طی چند روز آینده از طریق ایمیل برایتان ارسال خواهد شد. اگر حساب کاربری شما برای دریافت تیک آبی رنگ تایید نشود، باید ۳۰ روز صبر کرده و سپس دوباره نسبت به ارسال درخواست خود اقدام کنید. با توجه به آنچه گفته شد، مراحل ثبت درخواست رسمی شدن حساب کاربری در توییتر بسیار آسان به‌نظر می‌رسد. به یاد داشته باشید که امکان دارد توییتر حساب کاربری شما را برای دریافت تیک آبی رنگ تایید نکند ولی درخواست دوستان شما مورد تایید قرار گیرد. در کل به نظر می‌رسد توییتر در هنگام بررسی این نوع درخواست‌ها بسیار محتاط عمل می‌کند.

نظر شما در این مورد چیست؟ آیا برای دریافت تیک آبی رنگ توییتر اقدام کرده‌اید؟ تاريخ : چهار شنبه 29 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

اتوبوس‌های برقی شرکت پراترا (Proterra)، روز به روز پیشرفته‌تر و کارآمدتر می‌شوند. اولین بار در سال ۲۰۱۵ بود که اتوبوس کاتالیست XR، با توانایی طی کردن مسافتی بیش از ۴۰۰ کیلومتر با یکبار شارژ، در رسانه‌ها خبرساز شد. حالا با گذشتن کمتر از دو سال،  شرکت پراترا با معرفی اتوبوس ۱۲ متری کاتالیست E2، با توانایی طی کردن مسافت ۱,۷۷۲ کیلومتر با یکبار شارژ، رکورد جدیدی را ثبت کرده است.

پروترا

تیم مهندسی شرکت پراترا، سال گذشته با اتوبوس کاتالیست E2، رکورد پیمودن مسافتی بیش از ۹۶۰ کیلومتر با یکبار شارژ را تجربه کرده بود. اگرچه که امکان دست‌یابی به این اعداد در رانندگی معمولی روزمره، پایین است ولی مدیران پراترا امیدار هستند که نسخه‌ی جدید اتوبوس کاتالیست E2، در سرویس عمومی حمل و نقل آمریکا، تمام پتانسیل خود را بکار گیرد. کاتالیست E2، ظرفیت ذخیره ۶۶۰ کیلووات ساعت انرژی الکتریکی دارد و قادر است مسافتی حدود ۳۱۲ تا ۵۶۳ کیلومتر به طور طبیعی، طی کند. ولی با نشان دادن حداکثر پتانسیل کاتالیست E2، رکورد قبلی طی کردن مسافت ۱,۶۳۵ کیلومتر با یکبار شارژ شکسته شد.

Schluckspecht E

موضوع جالب‌تر، تفاوت خودروی رکوددار قبلی و اتوبوس کاتالیست E2 است. رکورددار قبلی، یک خودروی تک سرنشینه سبک وزن با بدنه‌ی کاملا آیرودینامیک، با کد Schluckspecht E بود. اما کاتالیست E2، مسلماْ آیرودینامیک کمتری در بدنه دارد و طبق گفته‌ی تیم مهندسی پراترا، از خودروی ساخت مهندسین دانشگاه علوم کاربردی اوفنبرگِ آلمان، ۴۶ برابر سنگین‌تر است.

 رایان پاپل، مدیرعامل پراترا می‌گوید:

هر روز مقامات و شرکت‌های بیشتری به صنعت خودروهای سنگین برقی وارد می‌شوند؛ کاملا مشخص است که آینده از آنِ خودروهای تمام برقی بوده و دوران پیشرانه‌های احتراق داخلی، به سر خواهد آمد.

تیم مهندسی پراترا با همکاری مسئولان ایالت نوادا، در حال بررسی قابلیت‌های خودران این مدل اتوبوس‌ها نیز هستند.

 
 


تاريخ : چهار شنبه 29 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

جانی آیو شخصیتی در دنیای طراحی است که بسیاری از مردم بدون دانستن نام او، مبهوت طراحی‌های خلاقانه‌اش در دنیای وسایل دیجیتال هستند. زمانی که جانی برای یک شرکت طراحی در لندن کار می‌کرد، اپل از او خواست که در طراحی لپ‌تاپ جدید به آن‌ها کمک کند. پس از طراحی این لپ‌تاپ بود که او به‌سرعت به استخدام این غول فناوری درآمد. مسئولیت کنونی آیو، مدیریت تیم طراحی صنعتی اپل و همچنین تیم‌های طراحی رابط کاربری این شرکت است. او طراح اصلی بسیاری از محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این شرکت معتبر است.

جانی آیو تاکنون جوایز و تقدیرنامه‌های متعددی برای طراحی‌هایش دریافت کرده است. در سال ۲۰۰۳، او برنده‌ی اولین جایزه‌ی طراح سال از موزه‌ی طراحی لندن شد. در سال ۲۰۰۶، او به عضویت افتخاری آکادمی سلطنتی مهندسان مفتخر شد و در سال ۲۰۱۲، کاخ باکینگهام، لقب سِر را به او اهدا کرد. در نظرسنجی سال ۲۰۰۴ شبکه‌ی بی‌بی‌سی، او به‌عنوان تأثیرگذارترین فرد فرهنگی بریتانیا شناخته شد.

اپل

تولد، والدین و تحصیلات اولیه

جاناتان آیو متولد ۲۷ فوریه‌ی سال ۱۹۶۷ در محله‌ای در شمال شرق لندن به نام چینگفورد است. پدر او، مایکل آیو، نقره‌ساز ماهری بود. پدربزرگ جانی نیز یک مهندس بود. آیو سال‌های ابتدایی تحصیل را در مدرسه‌ی چینگفورد گذراند. برای تحصیلات متوسطه به دبیرستان والتون در استنفورد رفت. در زمان تحصیلات متوسطه، علاقه‌ی او به خودروها آشکار شد که همین علاقه، مسیر تحصیل و کار او را به سمت طراحی تغییر داد.

پس از تحصیلات دبیرستان و ترک والتون، جانی برای رسیدن به علاقه‌اش، دوره‌های آموزشی متعدد طراحی خودرو را امتحان کرد. یکی از آن‌ها دوره‌ی آموزشی دانشکده‌ی سلطنتی هنر بود که البته او را جذب نکرد. در عوض، او به دانشکده‌ی پلی‌تکنیک نیوکاسل رفت و در آنجا، طراحی صنعتی خواند. جانی آیو در سال ۱۹۸۹، مدرک کارشناسی هنر خود را با رتبه‌ی ممتاز کسب کرد. برخی از تجربیات تحصیلی او مانند طراحی سمعک، هم‌اکنون در موزه‌ی طراحی لندن نگهداری می‌شوند. پس از فارغ‌التحصیلی، آیو به دنبال زمینه‌ای تخصصی بود تا طراحی را در آن ادامه دهد. او به سمت گرایش طراحی محصول جذب شد و در نهایت، آژانس طراحی Roberts Weaver او را استخدام کرد.

الگوها

جاناتان آیو تاکنون محصولات خاص و به‌یادماندنی زیادی طراحی کرده و نقشی مهم در تغییرات بنیادی طراحی محصولات الکترونیکی داشته است. اما همان‌طور که بزرگ‌ترین طراحان تاریخ هم الگوهایی داشته‌اند، آیو نیز در طراحی‌های خود از برخی بزرگان دنیای طراحی صنعتی الگو گرفته است. برخی افراد، دیتر رمز (مدیر طراحی محصولات براون) را الگوی اصلی آیو می‌دانند.

براون آیو

از دیگر الگوهای آیو در طراحی، می‌توان به روش‌های طراحی دانشکده‌ی آلمانی Bauhaus اشاره کرد که اصولی مانند «پیروی فرم از کاربرد» و «زیبایی در عین سادگی» را ترویج می‌کنند. این اصول در دهه‌ی ۱۹۲۰ در آلمان رواج داشتند و سپس در دهه‌ی ۱۹۵۰ به اصولی آموزشی در دانشکده‌ی هنر Ulm تبدیل شدند. اصول Ulm/Bauhaus تأثیرات زیادی در دنیای طراحی داشته‌اند. شرکت آئودی در دهه‌ی ۱۹۸۰ بسیاری از این اصول را در طراحی محصولات خود به کار گرفت.

شرکت Tangerine

پس از یک سال کار در اولین شرکت یعنی رابرتس ویور، آیو به استخدام یک استارتاپ طراحی به نام Tangerine درآمد. او در این شرکت طراحی‌های متنوعی از اجاق مایکروویو تا سرویس بهداشتی، دستگاه‌ دریل و مسواک انجام داد. البته او در این دوران ناامیدی‌هایی نیز داشت. زمانی که او یک سرویس بهداشتی برای شرکت Ideal Standard طراحی کرد، مدیر شرکت مشتری طرح او را رد و عنوان کرده بود که این طرح بسیار گران و بیش‌ازحد مدرن است. در نتیجه آیو از طراحی برای مشتریانی که به آن‌ها علاقه نداشت یا اصولی شبیه به او نداشتند، خسته شد.

شرکت اپل

اپل یکی از مشتریان شرکت Tangerine بود و آیو علاقه‌ی زیادی به این شرکت داشت. او مدتی را به‌عنوان مشاور طراحی این شرکت در تولید کامپیوترهای PowerBook مشغول بود. اپل به مدت دو سال تلاش کرد تا آیو را به‌عنوان کارمند تمام‌وقت استخدام کند که موفق نبود.

دستیار اپل

در نهایت و پس از مدتی مشاوره به مدیر طراحی وقت اپل یعنی رابرت برونر، آیو در سال ۱۹۹۲ به‌عنوان کارمند تمام‌وقت در این شرکت استخدام شد. او در سا‌ل‌های ابتدایی محصولاتی همچون دستیار دیجیتال نیوتون و MessagePad 110 را طراحی کرد. کمی پیش از بازگشت استیو جابز به اپل، آیو تقریبا از این شرکت استعفا داده بود؛ اما مدیر او در آن زمان یعنی جان رابینستن، آیو را متقاعد کرد که در شرکت بماند. رابینستن معتقد بود که اپل شرکتی تاریخ‌ساز خواهد شد.

اپل

در سال ۱۹۹۷، جانی آیو معاون بخش طراحی صنعتی اپل شد. معاونت او منجر به مدیریت تیم طراحی بسیاری از محصولات سخت‌افزاری خاص اپل شد. اولین پروژه‌ی جدی او، طراحی آی‌مک بود. این کامپیوتر رومیزی راه طراحی او را برای محصولات بعدی همچون آیپاد، آیفون و آی‌پد هموار کرد.

آی مک

در سال‌های مدیریت جابز در اپل، طراحی به بخشی بسیار مهم در شرکت تبدیل شده بود و آیو توانست به سمت اصلی طراحی محصولاتی با کارایی بالا، زیبا و بسیار معروف برسد. جانی در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۴، به ارتباط نزدیکش با جابز اشاره کرد. او از جابز به‌عنوان فردی با ایده‌های جسورانه و باشکوه یاد می‌کند:

وقتی من و استیو جابز به اشیاء نگاه می‌کردیم، موارد فیزیکی که چشم‌های ما می‌دید و نتایجی که می‌گرفتیم، یکسان بود. ما سؤال‌های مشابهی می‌پرسیدیم و کنجکاوی نزدیکی نسبت به مسائل داشتیم.

جانی آیو یک دفتر اختصاصی در شرکت اپل دارد. او تنها طراح شرکت اپل است که دفتری خصوصی دارد و در این دفتر، کارهای تیم طراحی خود را بررسی و نظارت می‌کند. این دفتر به تجهیزات امنیتی و شیشه‌های پوشیده مجهز است. دفتر آیو با نام مکعب شیشه‌ای شناخته می‌شود. تنها افرادی خاص مانند تیم ۱۵ نفره‌ی طراحان او (افرادی از کشورهای آمریکا، ژاپن، استرالیا و نیوزیلند که حدود ۲۰ سال با او کار کرده‌اند) و مدیران رده‌بالای اپل اجازه‌ی ورود به دفتر جانی آیو را دارند؛ چرا که تمامی طرح‌های اولیه‌ی محصولات، طرح‌های مفهومی و نمونه‌های اولیه در این دفتر قرار دارند. حتی فرزندان آیو نیز اجازه‌ی ورود به این دفتر ندارند. طبق مصاحبه‌های صورت‌گرفته در بیوگرافی استیو جابز، دفتر مدیر طراحی محصولات اپل به تجهیزاتی مانند چاپگرهای سه‌بعدی و تجهیزات برش فوم و ساخت نمونه‌ی اولیه مجهز است. جابز در این مصاحبه‌ها می‌گوید:

او (جانی آیو) بیشترین قدرت عملکردی را پس از من در شرکت اپل دارد.

در ۲۹ اکتبر سال ۲۰۱۲، جانی آیو به سمت مدیریت طراحی رابط کاربری شرکت اپل نیز برگزیده شد. در نهایت در ۲۶ می سال ۲۰۱۵، جانی آیو مدیر طراحی محصولات اپل شد.

آیپاد

دانشکده‌ی سلطنتی هنر

یکی از پست‌های مدیریتی دیگر جانی آیو، ریاست افتخاری دانشکده‌ی سلطنتی هنر در لندن است. این سمت از اول جولای سال ۲۰۱۷ به مدت ۵ سال به او اهدا شده است. وظیفه‌ی آیو، مدیریت دانشکده و شرکت در جلسات تصمیم‌گیری برای اداره‌ی آن است. از دیگر وظایف او، ریاست کمیته‌ی نظارت دانشکده، شرکت در جلسات هیئت علمی و اهدای مدارک دانشگاهی در جشن‌های فارغ‌التحصیلی است. آیو در مورد این سمت افتخاری گفته است:

بسیار خوشحالم که رابطه‌ای رسمی با کالج سلطنتی دارم. این دانشکده تأثیری عمیق روی بسیاری از طراحانی داشته است که من آن‌ها را تحسین می‌کنم.

دانشکده هنر

زندگی شخصی

سر جاناتان آیو در سال ۱۹۸۷ با هیثر پگ، نویسنده و تاریخ‌شناس بریتانیایی ازدواج کرد. آن‌ها دو پسر دوقلو دارند. در حال حاضر، خانواده‌ی آیو در منطقه‌ی پسیفیک هایتز سان‌فرانسیسکو زندگی می‌کنند. او علاقه‌ی زیادی به حضور در اجتماع ندارد و به نظر می‌رسد مرگ استیو جابز تأثیری عمیق روی روحیه‌ی او گذاشته باشد. جانی آیو، استیو را بهترین دوست خود می‌دانست و در جایی گفته است که هنوز نمی‌تواند مرگ او را باور کند. جابز نیز در مصاحبه‌ای، جانی آیو را شریک معنوی خود در اپل دانسته بود.

نکاتی خواندنی از زندگی جانی آیو

 • طراحی‌هایی که از آن‌ها نفرت دارد: ساعت طراحی‌شده توسط استیو وزنیاک، ساعت‌های هوشمند گرد، تویوتا اکو و عینک گوگل
 • چه چیزی می‌خواند؟ جانی آیو کتاب‌هایی مانند ۱۰۰ ساعت خاص رولکس، بیوگرافی جوی کلمبو (طراح معروف) و سری مستند‌های Moon Machines را در کتابخانه‌ی خود دارد.
 • آیو نقدهای ضد اپل در اینترنت را می‌خواند. او برای طراحی صداهای iOS7 یکی از منتقدین جدی صداهای نسخه‌های قبلی را در اینترنت پیدا و استخدام کرده است.
 • آیو معتقد است وقتی اکثر کاربردهای ساعت هوشمند به‌صورت لیست هستند، نباید طراحی گرد برای آن در نظر گرفته شود.
 • او قبول دارد که لنز بیرون زده‌ی آیفون‌ ۶ یک طراحی عیب دار است؛ اما معتقد است اگر این تصمیم گرفته نمی‌شد، این گوشی ضخیم‌تر بود و طراحی خود را از دست می‌داد.
 • جانی آیو فردی است که اپل را به ساخت محصولات با رنگ سفید متقاعد کرده است. جابز ابتدا این رنگ را قبول نمی‌کرد و تیم طراحی برای شروع، یک خاکستری کم‌رنگ را به او پیشنهاد کرد. تقریبا تمام طراحی‌های آیو در دوران تحصیل، سفیدرنگ بوده‌اند.
 • آیو اجازه ندارد در مورد طراحی‌ها حتی با همسر خود صحبت کند.
 • دوستان نزدیک او می‌گویند او هیچ تمایلی برای کسب سمت مدیرعاملی اپل ندارد.

طراحی‌های بد اپل که صحبت‌های جانی آیو را نقض می‌کنند!

جاناتان آیو نیز مانند بسیاری طراحان دیگر، اصولی برای طراحی دارد و در مصاحبه‌ها و تدریس‌هایش، به آن‌ها اشاره می‌کند. اما برخی از همین اصول توسط تیمی که او رهبری می‌کند، در طراحی‌های اپل نقض شده‌اند:

«طراحی، تنها جنبه‌ی ظاهری محصول نیست. کارایی آن نیز باید مد نظر گرفته شود.» در تصویر زیر، طراحی غیر کاربردی کیبورد هوشمند آیپد پرو را می‌بینید.

کیبورد اپل

«شما در طراحی، نشان می‌دهید که کاربران اهمیت می‌دهید. ما مسئولیتی مهم در این مورد داریم و به آن پایبند هستیم.» تصویر زیر ماوس هوشمند مجیک شرکت اپل را نشان می‌دهد که در هنگام شارژ قابل استفاده نیست.

ماوس اپل

«ما سعی می‌کنیم محصولاتی طراحی کنیم که استفاده از آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است. شما حس می‌کنید طراحی محصولات ما تنها راه‌‌حل طراحی و کاربرد موجود هستند.» در ادامه تصویر قلم هوشمند اپل برای آیپد پرو را می‌بینید که تنها از طریق پورت لایتنینگ و به‌صورت عجیبی شارژ می‌شود.

قلم اپل

«متفاوت بودن بسیار آسان است، اما بهتر بودن کار دشواری است.» تصویر زیر نشان‌دهنده‌ی مک‌بوک جدید است که تنها یک پورت برای همه‌ی کارها دارد. این طراحی به این معنی است که شما نمی‌توانید به‌صورت هم‌زمان از لوازم جانبیاستفاده کنید و دستگاه را نیز شارژ کنید.

مک بوک جدید

نقل‌قول‌های مشهور از جانی آیو

 • سادگی واقعی، چیزی بیش از حذف طراحی‌های اضافه است. سادگی در طراحی به معنای نظم دادن به پیچیدگی است.
 • وقتی کاربرد چیزی فراتر از درک شما باشد، به‌نوعی جادویی می‌شود.
 • بهترین ایده‌ها از مکالمات و بحث‌ها بیرون می‌آیند.
 • برای طراحی چیزی کاملا جدید و خلاقانه، دلیل و علت را کنار بگذارید.
 • بدون آزمایش‌های متعدد و اشتباه کردن، هیچ‌گاه چیزی یاد نمی‌گیرید.
 • محصولی زیبا که کارایی ندارد، بسیار زشت است.
 • تغییری کوچک در مراحل‌ اولیه‌ی طراحی، به محصولی کاملا متفاوت منجر می‌شود.


تاريخ : چهار شنبه 29 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

نمایشگاه خودروی فرانکفورت (IAA)، به‌صورت دوسالانه برگزار می‌شود و مهم‌ترین گردهمایی خودروسازان دنیا در کشور آلمان محسوب می‌شود. این موضوع باعث می‌شود برندهای آلمانی، حضور پررنگی در IAA داشته باشند. علاوه بر این، امسال خودروسازان اروپایی و آسیایی هم فرصت را غنیمت شمردند تا آخرین دستاوردهای خود را به نمایش بگذارند. در این مطلب، ۱۱ خودروی تولیدی یا مفهومی  نمایشگاه فرانکفورت که بیش از دیگر مدل‌ها مورد توجه رسانه‌های دنیا قرار گرفتند، اجمالا بررسی می‌شوند. با توجه به اینکه تمامی ۳۰ دستگاه خودروی رونمایی شده در IAA، توسط تیم نویسندگان خودروی زومیت معرفی شده‌اند؛ با کلیک روی هرکدام از تیترهای زیر می‌توانید به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنید.

 ۱- مرسدس AMG پروژه یک

amg Proj 1

ابرخودروها همیشه جذاب هستند و مسلما مرسدس بنز به‌عنوان محبوب‌ترین خودروساز دنیا، با تولید سوپراسپرت پروژه یک، در مرکز توجه بازدیدکنندگان نمایشگاه خودروی فرانکفورت قرار گرفت. مرسدس تمام تلاش خود را به انجام رسانده است تا محصولی هماهنگ با فناوری‌های موجود در خودروهای فرمول یک، همراه با اصالت مدل‌های کلاسیک بنز ارائه کند. شاید به همین دلیل، ابرخودروی پروژه یک بی‌شباهت به مرسدس CLR مدل ۱۹۹۸ و همچنین 300SL گالوینگ مدل ۱۹۵۳ نیست.

نهایت سرعت AMG پروژه یک، نزدیک به ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت است که چندان بالا نیست؛ ولی برای رسیدن به سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت، کمتر از ۶ ثانیه زمان می‌برد. مرسدس پروژه یک، از پیشرانه‌ی ۱.۶ لیتری و ۶ سیلندر همراه با توربوشارژ برقی استفاده می‌کند که تا مرز ۱۱ هزار دور بر دقیقه، پیش می‌رود و به چرخ‌های عقب متصل است. این پیشرانه‌ که در وسط و عقب قرار دارد، با دو موتور برقی روی چرخ‌های عقب هماهنگ شده است تا مجموعا حدود ۶۷۰ اسب بخار، قدرت فراهم شود. دو موتور برقی دیگر هم به‌صورت مجزا روی چرخ‌های جلو قرار گرفته‌اند که هر کدام ۱۶۱ اسب بخار قدرت دارند. با این حساب، مجموع قدرت خروجی پروژه یک، نزدیک به ۱۰۰۰ اسب بخار، برآورد می‌شود.

۲- پورشه کاین توربو

porsche cayenne turbo s

قدیمی‌ترین شاسی‌بلند پورشه، کاین نام دارد و حقیقتا یکی از جذاب‌ترین خودروهای دنیا در این کلاس است. نسل جدید کاین، چند هفته پیش رونمایی شد و در فرانکفورت، نسخه‌ی مجهز به پیشرانه‌ی توربو با آپشن‌های رفاهی بیشتر، به نمایش عمومی درآمد. کاین توربو، در نسخه‌ی فول‌آپشن، از معدود شاسی‌بلندهای دنیا است که حتی از یک بی‌ام‌و M2 هم سریع‌تر است و می‌تواند در زمان ۳.۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

 هرچند که ظاهر این مدل، تفاوت خیره‌کننده‌ای با نسل قبلی کاین ندارد، آن‌قدر در مباحث فنی ارتقا یافته است که قیمت ۱۶۵ هزار دلاری خود را توجیه می‌کند. کاین توربو به پیشرانه‌ی V۸ توئین‌توربو به حجم ۴ لیتر مجهز است که می‌تواند ۵۵۰ اسب بخار قدرت تولید کند و در زمانی حدود ۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. حداکثر سرعت شاسی‌بلند جدید پورشه، به ۲۸۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. البته پورشه پکیجی با نام Sport Chrono برای کاین عرضه خواهد کرد که در صورت سفارش آن، توانایی‌های کاین افزایش می‌یابد.

۳- پورشه 911 GT3

پورشه 911 GT3 2018

 مدل 911، خودرویی اسپرت و محبوب است که در نسخه‌ی پرقدرت GT3 به نهایت توانایی خود می‌رسد. این موضوع، باعث می‌شود بسیاری از مردم، 911 GT3  را مخصوص پیست و نامناسب برای سفرهای طولانی تصور کنند. پورشه در نمایشگاه خودروی فرانکفورت، با رونمایی از نسخه‌ی تورینگ 911 GT3، ثابت کرد با محصولی که توانایی‌های یک ابرخودرو دارد هم می‌تواند از رانندگی روزمره و حتی سفرهای برون‌شهری، لذت برد.

این خودرو مجهز به یک پیشرانه ۵۰۰ اسب بخار تنفس طبیعی چهار لیتری تخت ۶ سیلندر است که در مدل GT3 معمولی هم وجود دارد. ارقام دقیقی از عملکرد فنی نسخه‌ی تورینگ منتشر نشده است؛ اما کارشناسان معتقدند با سیستم دوکلاچه  PDK، در زمانی حدود ۳.۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و با گیربکس دستی استاندارد، حدود ۳.۹ ثانیه بعد از شروع حرکت به این سرعت برسد. قیمت نهائی این خودرو مشخص نیست، اما مسلما بیش از ۱۴۵ هزار دلار در مدل استاندارد 911 GT3، ارزش خواهد داشت.

۴-  کیا پروسید مفهومی

مدل مفهومی کیا پروسید، معرفی شد

به عقیده‌ی کارشناسان، این مدل یکی از زیباترین خودروهای نمایشگاه فرانکفورت و البته یکی از جذاب‌ترین طرح‌های تاریخ خودروسازی کیا است. کیا پروسید مفهومی، چهاردر، اسپرت و با صندوق بار جادار ، می‌تواند الهام‌بخش محصولات کیا، در آینده‌ی نزدیک باشد.

۵- ائودی RS4 آوانت

AUDI rs4

باید قبول کرد هاچبک‌های متنوعی در سبد محصولات آئودی حضور دارند که در مدل‌های مختلف، برتری قابل ملاحظه‌ای نسبت به رقبا خواهند داشت. سری خودروهای آئودی که عبارت RS یدک می‌کشند، بدون شک سریع‌ترین مدل‌های تولید انبوه دنیا، در کلاس خود هستند. این موضع در RS4 آوانت به‌وضوح دیده می‌شود.

این خودرو، شبیه آئودی RS5 کوپه، به پیشرانه ۲.۹ لیتری ۶ سیلندر توربوشارژ مجهز است تا قدرت ۴۵۰ اسب بخار و گشتاور ۶۰۰ نیوتن‌متر فراهم کند. آئودی RS4 آوانت، ظرف ۴.۱ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و با قیمت ۹۵ هزار دلار، یکی از گران‌ترین هاچبک‌های دنیا خواهد بود.

۶-  هوندا اوربان مفهومی

honda urban

ظاهر این خودرو، مشابه هوندا سیویک مدل ۱۹۷۸ است، اما از نظر فناوری‌های به‌کاررفته در آن، تحسین‌برانگیز و شایسته‌ی توجه محسوب می‌شود. با توجه به حضور موفق هوندا در بازار خودروهای هاچبک و کوچک شهری، مدل اوربان به لطف استفاده از پیشرانه‌ی برقی، نشان از عزم هوندا در تولید چنین محصولی، در آینده‌ی نزدیک می‌دهد.

۷-  سوزوکی سوئیفت اسپرت

Suzuki Swift Sport 2018

در میان غول‌های خودروسازی ژاپن، نباید از سوزوکی غافل شد. این برند، به کمک کارخانه‌های بزرگ در هندوستان و دیگر کشورهای دنیا، تیراژ تولید بسیار بالایی دارد و تمرکز خود را بر محصولات باکیفیت و دارای قیمت مناسب، گذاشته است. مدل سوئیفت، از دیرباز یک هاچبک کامپکت با توانایی‌های اسپرت محسوب می‌شود که جدیدترین مدل آن در IAA رونمایی شد.

با پیشرانه‌ی ۱.۴ لیتری بوسترجت، سوئیفت اسپرت قدرت ۱۳۸ اسب بخار و گشتاور ۲۳۰ نیوتن‌متر دارد که به لطف کاهش وزن ۸۰ کیلوگرمی، با میانگین مصرف سوخت کمتر از ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ارائه می‌شود. وزن خالص این خودرو، ۹۷۰ کیلوگرم خواهد بود و می‌تواند در زمانی حدود ۷.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. سوزوکی سوئیفت اسپرت تابستان ۲۰۱۸ با قیمتی در حدود ۲۶ هزار دلار فروخته خواهد شد.

۸- مینی جان‌کوپر ورکز GP مفهومی

مینی JCW GP

رونمایی مینی، از یک خودروی مفهومی جذابیت خاصی ندارد؛ اما استفاده از نام GP که به مسابقات جایزه بزرگ اشاره می‌کند، عزم جدی مینی برای حضور در رقابت‌های رالی یا تولید محصولی در این سبک را نشان می‌دهد. در حدود ۶۰ سال پیش، مینی حضور پررنگی در مسابقات رالی جهانی داشت و حالا ممکن است در فکر بازگشت به این رقابت‌ها باشد. نمونه‌ی نهائی GP، می‌تواند علاقه‌مندان محصولات مینی را، صاحب بک هاچبک سفارشی با توانایی‌های مخصوص پیست کند.

۹- آئودی R8 V10 RWS

AUDI r8 v10 rws

یکی از مشخصه‌هایی که جذابیت محصولاتی آئودی را افزایش می‌دهد، استفاده از فناوری کواترو و سیستم دو دیفرانسیل هوشمند آن است که در سوپراسپرت R8 هم وجود دارد. حال، مهندسین آئودی تصمیم به ساخت نمونه‌ای تک دیفرانسیل از R8 V10 گرفته‌اند که هرچند، صرفا با تکیه بر انتقال نیرو به چرخ‌های عقب حرکت می‌کند، مزایایی مثل وزن کمتر و لذت خالص رانندگی اسپرت ارائه می‌دهد.

پیشرانه‌ی  R8 RWS مشابه مدل V10 و از نوع FSI است که با حجم ۵.۲ لیتری، ۵۴۰ اسب بخار قدرت و ۵۴۰ نیوتون متر گشتاور  دارد. نسخه‌ی RWS، حدود ۴۰ کیلوگرم سبک‌تر از مدل استاندارد است و در زمان ۳.۷ ثانیه (۰.۲ ثانیه کندتر از مدل اصلی) به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. نهایت سرعت آئودی R8 V10 RWS، محدود به ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت است و با قیمت ۱۶۷ هزار دلار برای مدل کوپه و ۱۸۳ هزار دلار برای مدل اسپایدر، فروخته خواهد شد که حدود ۴۰ هزار دلار، ارزان‌تر از نمونه‌ی استاندارد کواترو است.

۱۰- بورگوارد ایزابلا مفهومی

borgward

برند بورگوارد، زمانی از بزرگ‌ترین خودروسازان آلمان بود، اما با مشکلات مالی مواجه شد و بیش از نیم قرن، در خاموشی به سر برد. در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری چینی‌ها، بورگوارد را احیا کرده است و این شرکت، برای تولید انبوه محصولات لوکس و اسپرت با قیمت رقابتی، آماده می‌شود. مدل کلاسیک بورگوارد ایزابلا، بین سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۲ تولید می‌شد و به‌عنوان محصولی دو در و اسپرت، محبوبیت داشت. بورگوارد با هدف یادآوری اصالت خود و همچنین عرض اندام در میان بزرگان خودروسازی دنیا، اقدام به رونمایی از طرح مفهومی ایزابلا در نمایشگاه فرانکفورت ۲۰۱۷ کرد. این خودرو، نه‌تنها با زیبایی تحسین‌برانگیز خود قدرت طراحی سازنده را نشان می‌دهد، نشانه‌ی عزم بورگوارد در تولید خودروهای اسپرت کوپه در آینده است.

۱۱- بنتلی کنتیننتال GT

Bentley GT

تنها محصول اسپرت بنتلی، پرفروش‌ترین مدل این برند محسوب می‌شود و از سال ۲۰۰۳ در نسخه‌های مختلف، روی خط تولید قرار دارد. با گذشت ۱۴ سال از طراحی کنتیننتال  GT، نسل جدید آن در نمایشگاه خودروی فرانکفورت رونمایی شد تا یکی از جذاب‌ترین خودروهای لوکس و دو در جهان، با چهره‌ای تازه معرفی شود.

از مهم‌ترین مشخصات نسل جدید این خودرو می‌توان به کاهش وزن ۸۰ کیلوگرمی، پیشرانه‌ی جدید ۱۲ سیلندر توئین‌توربو و ۶ لیتری ساخت فولکس‌واگن اشاره کرد که ۶۲۵ اسب بخار قدرت و ۹۰۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. با تجهیزات مدرن، بنتلی کنتیننتال  GT ظرف  ۳.۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و حداکثر سرعت آن ۳۳۳ کیلومتر در ساعت است.  این خودرو در فضای داخلی نیز متحول شده است و حالا با نمایشگر ۱۲.۳ اینچی و انبوهی از امکانات رفاهی ارائه می‌شود که آستانه‌ قیمت بنتلی کنتیننتال GT را به ۲۲۰ هزار دلار می‌رساند.

نمایشگاه خودرو فرانکفورت

پوشش اختصاصی زومیت از

نمایشگاه خودرو فرانکفورت ۲۰۱۷

مهم‌ترین رویداد خودرویی جهانتاريخ : چهار شنبه 29 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در سال ۱۹۲۶ میلادی، ادوین هابل، ستاره‌شناس مشهور آمریکایی، طبقه‌بندی مورفولوژیکی خود را برای دسته‌بندی کهکشان‌ها توسعه داد. این طبقه‌بندی، کهکشان‌ها را با توجه به شکلی که دارند، به سه گروه اصلی تقسیم می‌کرد که عبارتند از: کهکشان‌های بیضوی، کهکشان‌های مارپیچی و کهکشان‌های کوژ. از آن زمان تا به امروز، ستاره‌شناسان وقت زیادی را صرف کرده‌اند تا پی ببرند که چگونه کهکشان‌ها در طول تکاملی چند میلیارد ساله، به شکل‌های بیضوی، کوژ و مارپیچی در می‌آیند.

یکی از نظریه‌هایی که در این خصوص وجود دارد و تقریباً پذیرفته شده است؛ بیان می‌کند که کهکشان‌ها با ادغام ستاره‌ها دچار تغییر می‌شوند. ابرهای کوچک‌تر ستاره‌ها با گرانش متقابل در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و در طول زمان، اندازه و شکل کهکشان را دچار تغییراتی می‌کنند. یعنی باید دو کهکشان با یکدیگر ادغام شوند تا ظاهر کلی کهکشان جدید تغییر کند. اما به تازگی یک مطالعه‌ی جدید که توسط گروهی بین‌المللی از پژوهشگران انجام شده، نشان می‌دهد که شکل‌گیری ستاره‌های جدید در مرکز کهکشان‌ها، به آن‌ها شکل ظاهری امروزی را بخشیده است و باعث شده تا برخی از آن‌ها بیضوی باشند، برخی دیگر مارپیچی و گروهی نیز کوژ شوند و این موضوع، به مسئله ادغام ارتباطی ندارد.

کِن-ایچی تاداکی، دانشجوی فوق دکترا و پژوهشگر همکار انستیتو فیزیک فرازمینی ماکس پلانک و یکی از اعضای رضدخانه‌ی ملی ژاپن (NAOJ) که سرپرستی این گروه پژوهشی را نیز بر عهده دارد، می‌گوید که اعضای گروه، به منظور درک بهتر دگرگونی‌های کهکشانی، نتایج مشاهداتی که از کهکشان‌های دوردست انجام شده بودند را جمع‌آوری و بررسی کرده است. این گروه، به کمک تلسکوپ‌های زمینی به بررسی ۲۵ کهکشان که در فاصله‌ی تقریبی ۱۱ میلیارد سال نوری از زمین قرار گرفته‌اند نیز پرداخته است. با مشاهده‌ی کهکشان‌هایی که در این فاصله قرار دارند، گروه پژوهشی می‌تواند ببیند که این کهکشان‌ها ۱۱ میلیارد سال پیش (۳ میلیارد سال پس از وقوع مه‌بانگ) به چه شکلی بوده‌اند.

کهکشان

تصویر ثبت شده از کهکشان کوژ NGC 524 توسط تلسکوپ فضایی هابل

۱۱ میلیارد سال پیش، دوره‌ای بوده که تعداد اندکی کهکشان در جهان وجود داشته است و پایه‌های بیشتر کهکشان‌های امروزی در آن زمان شکل گرفته است. کِن-ایچی تاداکی، در جریان بیانیه رسمی رصدخانه‌ی ملی ژاپن، گفت:

نظر جمعی کنونی بر این است که کهکشان‌های بیضوی، از برخورد کهکشان‌های دیسکی به وجود آمده‌اند؛ اما ما مطمئن نیستیم که تمام کهکشان‌های بیضوی چنین برخوردهایی را تجربه کرده باشند. ممکن است که یک علت دیگر نیز وجود داشته باشد که در شکل‌گیری این کهکشان‌ها دخیل است.

ثبت و دریافت نور ضعیف این کهکشان‌های دوردست، کار ساده‌ای نیست و این گروه مجبور شده از سه تلسکوپ زمینی برای ثبت تصاویری نسبتاً واضح استفاده کند. این گروه ابتدا از تلسکوپ ۸.۲ متری سوبارو واقع در هاوایی استفاده کرده است تا ۲۵ کهکشان را در این دوره‌ی آغازین شناسایی کند. آن‌ها از تلسکوپ سوبارو برای نشانه‌گذاری این کهکشان‌ها استفاده کردند و سپس به کمک تلسکوپ فضایی هابل و آرایه بزرگ میلی‌متری/زیر میلیمتری آتاکاما (ALMA) در شیلی، مشاهداتی از این کهکشان‌ها انجام دادند.

کهکشان

مراحل تکامل شکل ظاهری کهکشان

تلسکوپ فضایی هابل توانست نور ستاره‌های موجود در این کهکشان‌ها را ثبت کند تا شکل آن‌ها را همان‌طوری که ۱۱ میلیارد سال پیش بوده، به صورت واضح تشخیص دهد. آرایه آلما نیز امواج زیر میلیمتری ساطع شده از ابرهای سرد غبار و گاز این کهکشان‌ها را مشاهده کرد. در این نواحی سرد، ستاره‌های جدید شکل می‌گیرند. با ترکیب داده‌های این دو تلسکوپ، پژوهشگران توانستند یک تصویر با جزئیات بالا از این کهکشان‌های دوردست تهیه کنند و شکل ظاهری آن‌ها را همان‌طوری که ۱۱ میلیارد سال پیش بوده، مشاهده کنند. در آن دوران، شکل این کهکشان‌ها در حال تکامل بوده است.

تصاویر ثبت شده توسط تلسکوپ فضایی هابل، نشان دادند که کهکشان‌های اولیه، توسط یک جزء دیسک مانند محاصره شده بودند که یک تضاد مشهود با برجستگی مرکزی کهکشان داشته است . ما این موضوع را در کهکشان‌های مارپیچی و کوژ نیز شاهد هستیم و این یکی از ویژگی‌ها آن‌ها است. از سوی دیگر، تصاویر ثبت شده توسط آلما نشان دادند که در نزدیکی مرکز این کهکشان‌ها، مقادیر زیادی گاز و غبار وجود دارد و همین موضوع نشان می‌دهد که نرخ شکل‌گیری ستاره‌ها در این نواحی بسیار بالا است.

همان‌طوری که پیش‌تر گفته شد، نظریه‌ای وجود دارد که بیان می‌کند کهکشان‌ها با ادغام ستاره‌ها دچار تغییر می‌شوند و علت نرخ بالای شکل‌گیری ستاره‌ها نیز برخورد کهکشان‌ها است. این گروه پژوهشی برای آن‌که بتواند این نظریه را باطل کند، از تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) که در رصدخانه‌ی پارانال در شیلی قرار گرفته، استفاده کردند تا ثابت کنند در آن زمان، هیچ‌گونه برخورد کهکشانی صورت نگرفته است.

کهکشان

مشاهداتی از یک کهکشان در فاصله‌ی ۱۱ میلیارد سال نوری توسط تلسکوپ هابل و آرایه آلما انجام شده است

کِن-ایچی تاداکی در این خصوص می‌گوید:

در این‌جا شواهدی داریم که ثابت می‌کنند هسته‌های متراکم کهکشان‌ها می‌توانند بدون آن‌که برخورد کهکشانی صورت بگیرد، به وجود آیند.

این یافته‌ها می‌توانند باعث شوند که ستاره‌شناسان در نظریه‌هایی که در مورد تکامل کهکشانی و چگونگی به وجود آمدن ویژگی‌هایی همچون برجستگی مرکزی و بازوهای مارپیچی دارند، تجدید نظر کنند. این یافته‌ها نشان می‌دهند که احتمالاً ما باید در مورد مدل‌هایی که از چگونگی تکامل کیهان داریم، تجدید نظر کنیم. کسی چه می‌داند، شاید این یافته‌ها باعث شوند دانشمندان و ستاره‌شناسان در مورد چشم‌اندازی که از چند میلیارد سال آینده دارند نیز تجدید نظر کنند و در مورد آینده‌ی کهکشان راه شیری و برخورد آن با کهکشان آندرومدا نیز بیشتر فکر کنند.

مانند همیشه، هرچه بیشتر به اعماق جهان نگاه می‌کنیم، چیزهای بیشتری آشکار می‌شوند. با هر یافته‌ای که با انتظارات ما هم‌خوانی ندارند، ما مجبور می‌شویم که نظریه‌های خود را اصلاح کنیم و آن‌ها را از زاویه دیگری ببینیم.

نتایج این پژوهش‌ها به تازگی در نشریه Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.تاريخ : چهار شنبه 29 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

وی ۳۰، سومین نسل از خانواده‌ی گوشی‌های سری V ال‌جی است که با محوریت ارائه‌ی تجربه‌ی چندرسانه‌ای بی‌بدیل معرفی شده و آمده است تا رنگ‌ و بویی سینمایی به ویدیوهای موبایل ببخشد.

ال‌جی وی ۳۰ را می‌توان بهترین نتیجه‌‌ی حاصل از تکرار چندباره‌ی فرایند آزمون‌وخطایی دانست که کره‌ای‌ها طی چند سال اخیر برای به‌دست‌آوردن جایگاهی درخور، در حوزه‌‌ی گوشی‌های هوشمند انجام می‌دهند. سه سال پیش ال‌جی در کنار عرضه‌ی محصولات سری G به‌عنوان پرچم‌دار محصولات خود در حوزه‌ی گوشی‌های هوشمند، نخستین محصول از سری V را با نام ال‌جی وی ۱۰ و با تمرکز بر قابلیت‌های ویژه‌ی مالتی‌مدیا، بدنه‌ای مقاوم با طراحی خاص و یک ویژگی نوآورانه، یعنی اضافه‌ کردن نمایشگر دوم در کنار دوربین سلفی رونمایی و راهی بازار کرد.

با وجود آنکه مدت زیادی از عرضه‌ی نسل اول خانواده‌ی V‌ نمی‌گذرد و این مجموعه از گوشی‌های هوشمند ال‌جی بسیار جوان و نوپا هستند؛ اما به‌سرعت توانسته است نظر کاربران را به‌ خود جلب کند، به‌طوری که به‌جرئت می‌توان محصولات خانواده‌ی سری V را جذاب‌تر و چشم‌نوازتر از پرچم‌داران سری G ال‌جی دانست؛ البته در این بین نباید از نقش ال‌جی وی ۳۰ به‌عنوان یکی از عوامل اصلی در جلب توجهات به سمت گوشی‌های هوشمند سری V ال‌جی غافل شد. ال‌جی این گوشی را نهم شهریور امسال و در جریان نمایشگاه بین‌المللی ایفا ۲۰۱۷ به جهانیان معرفی کرد.

ال جی وی 30 / LG V30

نمایشگر بدون‌ حاشیه‌ی فول‌ویژن OLED، طراحی زیبا و چشم‌نواز، استفاده از بهترین ماژول‌های سخت‌افزاری در کنار همکاری با برندهای نام‌آشنا و معتبری نظیر B&O، همگی باعث شده‌اند وی ۳۰ به یک پرچم‌دار منحصربه‌فرد و تمام‌عیار در بازار گوشی‌های هوشمند تبدیل شود. برخلاف جی ۶ که از تراشه‌ی سال قبل کوالکام بهره می‌بُرد، وی ۳۰ به جدیدترین و قدرتمندترین تراشه‌ی حال حاضر این شرکت، یعنی اسنپدراگون ۸۳۵ مجهز شده است، صرف‌ نظر از قدرت سخت‌افزاری، شاید بتوان بارز‌ترین ویژگی‌ وی ۳۰ را بهره‌گیری از نمایشگر OLED دانست که برای نخستین‌ بار پس از سری جی فلکس، در یکی از پرچم‌داران ال‌جی به‌ کار رفته است.

با تمامی تفاسیر، آیا ال‌جی وی ۳۰ می‌تواند جایگاه ال‌جی در گوشی‌های هوشمند را بهبود ببخشد؟ آیا می‌تواند رقیبی شایسته برای رقبای قدرتمندی چون گلکسی نوت ۸ باشد؟ برای یافتن پاسخ برای چنین سؤالاتی، بررسی جامع زومیت از ال‌جی وی ۳۰ را از دست ندهید. گوشی ال‌جی وی ۳۰ توسط دفتر ال‌جی در ایران در اختیار زومیت قرار گرفته است.

مشخصات فنی

مشخصات فنی ال‌جی وی ۳۰ در قیاس با نسل‌های قبل
مشخصات/گوشی ال‌جی وی ۳۰ال‌جی وی ۲۰ال‌جی وی ۱۰ال‌جی جی ۶
تراشه

اسنپدراگون ۸۳۵

اسنپدراگون ۸۲۰

اسنپدراگون ۸۰۸

اسنپدراگون ۸۲۱
سیستم‌عامل اندروید ۷.۱.۲ اندروید ۷.۰ اندروید ۵.۱.۱ قابل ارتقاء به ۷.۰ اندروید ۷.۰
رم ۴ گیگابایت
۴ گیگابایت ۴ گیگابایت ۴ گیگابایت
نمایشگر

۶ اینچ OLED
رزولوشن ۲۸۸۰×۱۴۴۰ پیکسل

۵.۷ اینچی IPS LCD
رزولوشن ۲۵۶۰×۱۴۴۰ پیکسل

۵.۷ اینچی IPS LCD
رزولوشن ۲۵۶۰×۱۴۴۰ پیکسل

۵.۷ اینچی IPS LCD
رزولوشن ۲۸۸۰×۱۴۴۰ پیکسل

محافظ نمایشگر
گوریلا گلس ۵ گوریلا گلس ۴ گوریلا گلس ۴ گوریلا گلس ۵
تراکم پیکسل نمایشگر
۵۳۷ پیکسل بر اینچ ۵۱۳ پیکسل بر اینچ ۵۱۵ پیکسل بر اینچ ۵۶۴ پیکسل بر اینچ
حافظه ذخیره‌سازی ۶۴/۱۲۸ گیگابایت ۳۲/۶۴ گیگابایت ۳۲/۶۴ گیگابایت ۳۲/۶۴/۱۲۸ گیگابایت
کارت حافظه
تا حداکثر ۲ ترابایت تا حداکثر ۲۵۶ گیگابایت تا حداکثر ۲۵۶ گیگابایت تا حداکثر ۲۵۶ گیگابایت
دوربین اصلی

۱۳+۱۶ مگاپیکسل
دیافراگم f/1.6 و f/1.9

۱۶+۸ مگاپیکسل
دیافراگم f/1.8 و f/2.4

۱۶ مگاپیکسل
دیافراگم f/1.8

۱۳+۱۳ مگاپیکسل
دیافراگم f/1.8 و f/2.4

دوربین سلفی

۵ مگاپیکسل
دیافراگم f/2.2

۵ مگاپیکسل
دیافراگم f/1.9

۵ مگاپیکسل
دیافراگم f/2.2

۵ مگاپیکسل
دیافراگم f/2.2

حسگر اثر انگشت دارد دارد دارد دارد
نوع سیم کارت نانوسیم نانوسیم نانوسیم نانوسیم
ظرفیت باتری ۳۳۰۰ میلی‌آمپرساعت ۳۲۰۰ میلی‌آمپرساعت ۳۰۰۰ میلی‌آمپرساعت ۳۳۰۰ میلی‌آمپرساعت
وزن  ۱۵۸ گرم ۱۷۴ گرم ۱۹۲ گرم ۱۶۳ گرم
ابعاد ۷.۴×۷۵.۴×۱۵۱.۷ میلی‌متر ۷.۶×۷۸.۱×۱۵۹.۷ میلی‌متر ۸.۶×۷۹.۳×۱۵۹.۶ میلی‌‌متر ۷.۹×۷۱.۹×۱۴۸.۹ میلی‌متر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طراحی

ال‌جی همواره نشان داده است که برای طراحی یک گوشی هوشمند جدید، علاوه بر اینکه ترندهای طراحی در جدیدترین محصولات عرضه‌شده توسط رقبا را در نظر دارد، ایده‌های طراحی خود را نیز برای بهبود هر چه بیشتر محصولاتش به کار می‌گیرد. در واقع ال‌جی گوشی‌های هوشمندش را نه با تقلید از رقبا، بلکه با اضافه کردن چاشنی اختصاصی خود راهی بازار می‌کند. کره‌ای‌ها در سال ۲۰۱۳ با رونمایی از جی ۲ بسیاری را هیجان زده کردند. جی ۲ با وجود حذف کلید‌های فیزیکی از پنل جلویی و همچنین لبه‌ها، بسیار زیبا و چشم‌نواز به‌ نظر می‌رسید و به‌کارگیری جدیدترین ماژول‌های سخت‌افزاری، آن را به یکی از بهترین پرچم‌داران موجود در بازار تبدیل کرده بود؛ اما پس از جی ۲، ال‌جی نتوانست آنچنان که باید نظر منتقدان حوزه‌ی فناوری را به محصولات بعدی خود جلب کند؛ به‌طوری که در مورد جی ۵، انتقادات از ال‌جی به بالاترین میزان خود رسید، چرا که استفاده از طراحی ماژولار هرچند ایده‌ای جدید و جذاب بود، اما ظرفیت فنی پایین و همچنین پشتیبانی محدود از این قابلیت توسط ال‌جی و توسعه‌دهندگان لوازم جانبی باعث شد جی ۵ بیشتر رنگ و بوی شکست به خود بگیرد.

ال جی وی 30 / LG V30

ال‌جی با جی ۶ نشان داد که دوباره درصدد بازگشت به مسیر اصلی است؛ چرا که جی ۶ با بهره‌گیری از یک نمایشگر تمام‌صفحه یا همان FullVision بنابر تعریف ال‌جی، نشان داد که همچنان قادر است گوشی خوش‌دست و زیبایی راهی بازار کند. شرکت کره‌ای مورد بحث در سه سال اخیر تولید سری جدیدی از گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار را با عنوان سری وی آغاز کرد که در طراحی این گوشی‌ها نگرش متفاوتی در دستور کار قرار گرفته بود. سری وی بیشتر با تکیه بر فاکتور‌های مقاومت فیزیکی بالا در کنار بهره‌گیری از آخرین ماژول‌های سخت‌افزاری راهی بازار می‌شود و اتفاقا تاحدودی موفق شده است فروش پایین گوشی‌های سری جی را پوشش دهد.

پس از انتشار شایعات و اخبار فراوان در رابطه با وی ۳۰، ال‌جی در جریان برگزاری نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷ و در شهر برلین نسل جدید گوشی هوشمند پرچم‌دار خود را با نام وی ۳۰ رونمایی کرد. برخلاف نسل‌های اول و دوم سری V، در ال‌جی وی ۳۰ خبری از نمایشگر دوم برای نشان دادن اعلان‌ها در بالای صفحه‌‌نمایش اصلی نیست؛ اما این بزرگ‌ترین تغییری نیست که وی ۳۰ در مقایسه با نسل‌های پیشین به خود می‌بیند؛ وی ۳۰ پس از جی فلکس و جی فلکس ۲، نخستین پرچم‌دار ال‌جی محسوب می‌شود که از نمایشگری با پنل OLED بهره می‌برد.

ال جی وی 30 / LG V30

کره‌ای‌ها وی ۳۰ را نیز همانند جی ۶ از ترکیب شیشه‌ و فلز ساخته‌‌اند؛ ال‌جی برای بخش جلو و پشت پرچم‌دار جدید خود، پوشش شیشه‌ای گوریلا گلس ۵ را انتخاب کرده است؛ این پنل‌های 2.5D به‌ لطف انحنای ملایمی که در لبه‌های خود دارند؛ به‌خوبی دور تا دور فریم فلزی گوشی را فرا گرفته و با آن پیوند خورده‌اند؛ به‌طوری که به‌سختی می‌توان متوجه ناپیوستگی بین فلز و شیشه شد؛ این موضوع علاوه‌ بر آنکه زیبایی چشم‌نوازی به وی ۳۰ بخشیده، در دست گرفتن پرچم‌دار جدید کره‌ای‌ها را نیز به تجربه‌ای لذت‌بخش بدل کرده است. در نهایت باید خاطرنشان کنیم که وی ۳۰ همانند تمام گوشی‌های شیشه‌ای دیگر مستعد جذب اثر انگشت است و باید به‌صورت مداوم آن را با دستمال میکروفایبر پاک کنید.

ابعاد نمایشگر وی ۳۰ در مقایسه با نمونه‌ی به‌کاررفته در ال‌جی جی ۶، حدود ۰.۳ اینچ بزرگ‌تر شده و به ۶.۰ اینچ رسیده است؛ اما نمایشگر وی ۳۰ نسبت به جی ۶ حاشیه‌های باریک‌تری دارد. بدین ترتیب نمایشگر وی ۳۰ حدود ۸۱.۲ درصد از پنل جلوی گوشی را فرا گرفته است؛ درحالی‌که نسبت نمایشگر به بدنه‌ی ال‌جی جی ۶ معادل ۷۸.۶ درصد بود. بزرگ‌تر شدن نمایشگر وی ۳۰ در مقایسه با جی ۶، به‌ مفهوم افزایش طول و عرض گوشی است؛ اما بزرگ‌تر شدن ابعاد وی ۳۰، به ویژه افزایش عرض آن باعث شده است این گوشی بهتر از سایر گوشی‌های موجود در بازار در دست جا بگیرد و کاربر ترسی از سُر خوردن و سقوط گوشی نداشته باشد. یکی از مواردی که در اولین گوشی‌های هوشمند با نمایشگر دارای نسبت تصویر ۱۸ به ۹ بیش از پیش نظر هر کاربری را به خود جلب می‌کرد، باریک بودن عرض گوشی و طول زیاد آن بود؛ اما در وی ۳۰ با وجود اینکه نمایشگر از نسبت تصویر ۱۸ به ۹ بهره می‌برد، این موضوع چندان برجسته نیست.

ال جی وی 30 / LG V30
ال جی وی 30 / LG V30
ال جی وی 30 / LG V30
ال جی وی 30 / LG V30

ال‌جی به تبعیت از الگوی طراحی خود در سال‌های گذشته، در وی ۳۰ نیز از این قانون نانوشته که به ترندی در دنیای گوشی‌های هوشمند تبدیل شده است، تبعیت کرده و از این‌ رو نمی‌توان کلید فیزیکی را در پنل جلویی این گوشی مشاهده کرد. همچون جی ۶، حسگر اثر انگشت با کلید پاور یکپارچه شده و در پنل پشت گوشی جا گرفته است. ال‌جی برای یک‌دست‌ شدن طراحی گوشی همچون سامسونگ، حسگر اثر انگشت را در کنار دوربین دوگانه قرار نداده و آن را پایین دوربین تعبیه کرده است، از این رو دسترسی به کلید پاور/حسگر اثر انگشت در پنل پشت گوشی به سهولت انجام می‌شود.

نمایشگر

سرانجام ال‌جی استفاده از نمایشگر ال‌سی‌دی را با رونمایی از پرچم‌دار جدید سری V کنار گذاشت. ال‌جی یکی از بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان پنل‌ اولد در سایز بزرگ محسوب می‌شود؛ با این حال همواره فقدان یک نمایشگر با روشنایی زیاد و رنگ مشکی عمیق در پرچم‌داران این شرکت کره‌ای حس می‌شد. جی ۶ به‌عنوان آخرین پرچم‌دار این غول کره‌ای، با وجود بهبودهای فراوان و بنیان‌گذاری نسبت تصویر ۱۸:۹، روشنایی بالایی ارائه نمی‌داد.

نمایشگرهای اولد ال‌‌جی و نمونه‌های اولد ساخت سامسونگ که بیشتر با نام سوپر امولد آن‌ها را می‌شناسیم، تفاوت چندانی از نظر پروسه‌ی عملکرد ندارند. در عین حال آنچه این دو را از هم متمایز می‌کند بیشتر به روش‌های ساخت و مواد، ساب‌پیکسل‌ها، کالیبراسیون، بحث‌های نرم‌افزاری و مواردی از این دست محدود می‌شود. ‌تلاش‌های پیشین ال‌جی در بخش نمایشگرهای اولد در گوشی‌های سری جی‌فلکس با موفقیت همراه نبود؛ اما به نظر می‌رسد این غول‌ کره‌ای با نمایشگر «P-OLED» جدیدش، راه مبارزه با رقیب سنتی خود را یافته است.

ال جی وی 30 / lg v30

نمایشگر ۶ اینچی وی ۳۰ با رزولوشن ۲۸۸۰ در ۱۴۴۰ پیکسل خود،‌ تراکم ۵۳۷ پیکسل در اینچ به همراه دارد. نسبت تصویر نمایشگر وی ۳۰ همانند جی ۶ نسبت نامتعارف ۱۸:۹ یا همان ۲:۱ است. چنین نسبت تصویری علاوه بر داشتن برخی مزایا مانند فضای بیشتر برای داشتن پنجره‌های بیشتر، معایبی همچون عدم سازگاری با برخی اپلیکیشن‌ها را نیز به همراه دارد. استفاده از نسبت تصویر‌های این‌چنینی در گوشی‌های کهکشانی جدید سامسونگ، طول گوشی را بیش از اندازه بزرگ کرده است؛ به‌طوری که احساس می‌کنیم بخش زیادی از گوشی خارج از دسترس ما قرار دارد. خوشبختانه استفاده از نمایشگر ۲:۱ و ترکیب آن با زبان طراحی ال‌جی چنین حسی به ما منتقل نکرد. ناگفته نماند که محتوای سازگار با چنین نسبت تصویری روز به روز در حال افزایش است؛ اما در شرایط کنونی از محتوا نمی‌توان به‌عنوان عامل ترغیب‌کننده برای خرید یک گوشی با این نسبت تصویر یاد کرد.

نمایشگر FullVision وی ۳۰ همانند جی ۶ از هر دو استاندارد HDR10 و دالبی ویژن پشتیبانی می‌کند. بد نیست بدانید که عملکرد دالبی ویژن (یا HDR) تنها در هنگام مشاهده‌ی محتوای انکودشده‌‌‌ی مخصوص آن‌ قابل مشاهده است. هنگامی که فرد به مشاهده‌ی محتوای پشتیبانی شده با این استانداردها اقدام می‌کند، به کمک پردازش متادیتای محتوا، نور پس‌زمینه‌ی گوشی به نحوی کنترل می‌شود که بهترین رنگ‌ها، کنتراست و ایده‌آل‌ترین هایلایت‌ها نمایش داده شوند.

در وی ۳۰ خبری از نمایشگر ثانویه نیست و ال‌جی به اضافه کردن یک نوار شناور نرم‌افزاری اکتفا کرده است. بخش «App Scaling» همان چیزی است که پیش از این در جی ۶ دیده‌ایم و تفاوتی را شاهد نیستیم. خوشبختانه امکان تغییر رزولوشن نمایشگر نیز در وی ۳۰ وجود دارد و کاربر قادر به انتخاب سه رزولوشن مختلف در این بخش خواهد بود و بخش «Comfort View» نیز که برای استفاده از گوشی در محیط‌های تاریک تدارک دیده شده، نسبت به جی ۶ بهبود یافته و حالا به جای محدود شدن به سه گزینه، با یک اسلایدر قابل تنظیم است؛ همچنین امکان زمان‌بندی برای فعال‌سازی این قابلیت به رابط کاربری اضافه شده است.

رابط کاربری ال جی وی 30

در بحث‌ نمایش رنگ‌ها وی ۳۰ نظر ما را به خود جلب کرد، تصاویر در این نمایشگر به لطف بازگشت ال‌جی به دنیای اولدهای موبایل، بسیار زنده و شاداب هستند و خبری از اشباع زیاد در آن‌ها نیست. بخش «Screen Color» در تنظیمات نمایشگر، ۵ حالت کلی برای پروفایل رنگ‌ها در اختیار کاربر قرار می‌دهد. تنظیمات به‌صورت پیش‌فرض روی حالت «Normal» قرار دارد؛ سه پروفایل هم در این بخش برای نمایش ویدئو، عکس و صفحات وب در نظر گرفته شده است. البته گزینه‌ی «Custom» نیز در این بخش برای تنظیم دستی دمای رنگ و سطح هر یک از رنگ‌های اصلی در اختیار کاربر قرار دارد.

روشنایی نمایشگرWhite, 0%Black, 100%, ManualWhite, 100%, ManualBlack, 100% AutoWhite, 100%, AutoMax Native Contrast
V30 3.71 0 591 0 706
Galaxy note 8 2.85 0 738 0 1074
OnePlus 5 2.4 0 639 0 640
Xperia XZ Premium 3.87 1.38 411 1.55 414 298
Galaxy S8 Plus 2.39 0 698 0 1119
iPhone 7 Plus 1.53 1.81 553 2.21 647 305
LG G6 2.51 0.68 349 0.82 389 513
Huawei P10 1.73 3.57 532 3.50 531 152
HTC U11 4.68 3.18 395 3.97 515 130

کیفیت نمایش رنگ‌ها با تغییر زاویه‌ی دید به نمایشگر، افت چندانی نمی‌کند. رنگ مشکی در تصاویر، همان‌ چیزی است که از یک نمایشگر اولد انتظار داریم. استفاده از نمایشگر در زیر نور خورشید به لطف روشنایی بالای آن با مشکل خاصی روبه‌رو نیست؛ با این حال رقبای سامسونگی در این بخش عملکرد بهتری از خود نشان داده‌اند. نمایشگر وی ۳۰ از بررسی‌های مربوط به روشنایی نمایشگر سربلند بیرون آمد و روشنایی حداکثری ۷۰۶ نیت را در حالت تنظیم خودکار به نام خود ثبت کرد. وی ۳۰ در آزمایش حداقل روشنایی به خوبی بخش قبل عمل نکرد و عدد ۳.۷۱ نیت را به ثبت رساند؛ این عدد به‌عنوان معیاری برای استفاده از گوشی در محیط‌های تاریک به کار می‌رود.

اسپیکر و قابلیت‌های صوتی

ال‌جی همواره به کیفیت صدا در پرچم‌داران سری V توجه داشته است؛ به‌طوری که آخرین ساخته‌ی این شرکت کره‌ای از نظر تجربه‌ی صوتی، نمونه‌ای کم‌نظیر در دنیای تلفن‌های هوشمند محسوب می‌شود. استفاده از مبدل دیجیتال به آنالوگ چهارگانه‌، همکاری با B&O Play و هدفون‌های عالی، وی ۳۰ را در جایگاهی بالاتر نسبت به رقبا قرار داده است. ال‌جی وی ۳۰ به لطف مبدل دیجیتال به آنالوگ با مدل SABRE ES9218P که توسط ESS توسعه داده شده، قادر به ارائه‌ی صدای ۳۲ بیت و ۱۹۲ کیلوهرتز است؛ درحالی‌که رقبا در بهترین شرایط از صدای رزولوشن بالای ۲۴ بیت پشتیبانی می‌کنند. ال‌جی بهترین و جدیدترین مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC) را جایگزین نمونه‌ی چهارگانه‌ی وی ۲۰ کرده است.

ال جی وی 30 / lg v30

پیش از معرفی و بررسی نکات مثبت بخش صوتی در وی ۳۰ باید به فقدان اسپیکرهای استریو در آن اشاره کرد. با ورود گوشی‌‌ها به دنیای طراحی‌های بدون حاشیه،‌ هر روز بیش از گذشته شاهد فقدان این نوع اسپیکرها در گوشی‌ها هستیم. تک اسپیکر گوشی در لبه‌ی پایینی آن و در کنار درگاه USB نوع C قرار دارد و حجم صدای مناسبی ارائه نمی‌دهد. حجم صدای ارائه‌شده توسط وی ۳۰ همانند کهکشانی جدید کره‌ای‌ها یعنی نوت ۸ در حد اندازه‌ی یک پرچم‌دار تمام‌عیار نیست. کیفیت صدای خروجی این اسپیکر نسبت به وضعیت حجم صدای آن در شرایط بهتری قرار دارد و می‌توان آن را قابل‌ قبول توصیف کرد. دو غول کره‌ای ال‌جی و سامسونگ در بخش اسپیکر پرچم‌داران جدیدشان ضعیف عمل کردند.

ال‌جی وی ۳۰ اولین گوشی هوشمندی محسوب می‌شود که از MQA (Master Quality Authenticated) پشتیبانی می‌کند، ال‌جی معتقد است این کُدک به لطف صدای با رزولوشن و فشرده‌سازی بالا، آینده‌ی استریم موسیقی را رقم خواهد زد. ویژگی‌های وی ۳۰ تنها به بخش پخش صدا ختم نمی‌شود و این گوشی یکی از بهترین نمونه‌های بازار برای ضبط صدا است؛ به کمک اپلیکیشن «HD Audio Recorder» می‌توان بهترین صدا را بسته به محیط و به‌صورت 24bit/192kHz ضبط کرد. کاربر علاوه‌ بر امکان ذخیره‌ی صدا با فرمت FLAC قادر به تنظیم دستی بسیاری از موارد برای ثبت صدای شفاف است.

ال جی وی 30 / LG V30

مبدل دیجیتال به آنالوگ وی ۳۰ این گوشی را قادر به کنترل دقیق سیگنال‌های صدای راست و چپ می‌کند و نرخ دیستورشن صدا را به زیر ۰.۰۰۰۲ درصد کاهش می‌دهد. ال‌جی با استفاده از این DAC جدید، صدای خروجی را تا جای ممکن به منبع واقعی نزدیک کرده است. علاوه بر ۳۲ بیتی بودن خروجی صدا در وی ۳۰، مبدل چهارگانه‌ی آن دو ویژگی فیلترهای دیجیتال و تنظیمات صدای از پیش‌ تعیین‌شده را برای کاربر به ارمغان می‌آورد. فیلترهای دیجیتال در نهایت به کاهش دیستورشن در سیگنال‌‌های صدا و ارائه‌ی صدای شفاف در شرایط مختلف منجر خواهند شد. بخش «Sound Preset» که شامل ۵ حالت مختلف می‌شود، صدایی گوش‌نواز بسته به نوع موسیقی و سلیقه‌ی شما ارائه خواهد داد. امکان استفاده از هدفون‌های با امپدانس بالا، نویز پایین در صدای خروجی و جزئیات بالاتر صدا از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های صوتی وی ۳۰ هستند.

رابط کاربری ال جی وی 30

تجربه‌ی صوتی ما در زمان بررسی وی ۳۰ در یک کلام عالی و بدون نقص بود؛ به‌طوری که این گوشی را می‌توان نمونه‌ای بی‌نظیر در بخش صدا دانست. صدای شفاف در‌آمیخته با جزئیات بالا، تجربه‌ای حرفه‌ای و فراتر از انتظار در اختیارتان خواهد گذاشت. همکاری ال‌جی با B&O Play تنها به بهینه‌سازی صوتی خلاصه نشده و هدفون‌های باکیفیت این برند خوش‌نام در صنعت موسیقی در جعبه‌ی گوشی تعبیه شده است. متأسفانه به دلیل فقدان این هدفون‌ها در نمونه‌ی مورد بررسی توسط زومیت، قادر به ارزیابی ‌کیفیت آن‌ها نبودیم. به‌جرئت می‌توان تجربه‌ی صوتی وی ۳۰ را بهترین نمونه‌ی دیده شده در یک گوشی هوشمند دانست؛ پس اگر به دنبال یک گوشی تمام‌عیار در بخش صوتی هستید، وی ۳۰ بهترین انتخاب در شرایط کنونی خواهد بود.

رابط کاربری

مدل سال گذشته‌ی سری وی، یعنی وی ۲۰، اولین گوشی هوشمندی بود که با اندروید ۷.۰ وارد بازار شد؛ اما ال‌جی نتوانست این سنت را در مورد وی ۳۰ هم حفظ کند. با وجود اینکه تقریبا یک ماه از معرفی اندروید ۸.۰ یا اوریو می‌گذرد، وی ۳۰ با همان اندروید نوقا، ولی نسخه‌ی ۷.۱.۲ به بازار عرضه می‌شود؛ البته‌ با توجه به سابقه‌ی خوب ال‌جی در انتشار به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل برای گوشی‌های پرچم‌دارش، می‌توان مطمئن بود که وی ۳۰ جزو اولین گوشی‌های اندروید خواهد بود که به‌روزرسانی اندروید ۸.۰ را دریافت می‌کند؛ این موضوع، به احتمال زیاد تا پایان سال جاری میلادی اتفاق می‌افتد. البته لازم است بدانید که وی ۳۰، به جدیدترین بسته‌ی امنیتی اندروید تا زمان انتشار گوشی (یکم سپتامبر) مجهز شده است؛ این یعنی از لحاظ حفره‌های امنیتی و مشکلات نرم‌افزاری، خیالتان از بابت کار با وی ۳۰ راحت خواهد بود.

ال جی وی 30 / LG V30

اکثر پرچم‌داران گذشته‌ی ال‌جی، از قابلیت «نمایشگر همواره روشن» یا همان Always-On بهره می‌برند. این قابلیت، هنگامی که نمایشگر گوشی خاموش باشد، یک سری اطلاعات مهم مثل ساعت، تماس‌های از دست رفته و پیغام‌های جدید را روی بخشی از نمایشگر گوشی نشان می‌دهد. از لحاظ تئوری، این موضوع نباید تأثیر زیادی بر مصرف باتری داشته باشد؛ ولی چون ساختار صفحات ال‌سی‌دی به‌گونه‌ای است که حتی برای نشان دادن متنی در قسمت کوچکی از آن، باید تمام صفحه روشن شود؛ حالا که وی ۳۰ از نمایشگر اولد استفاده می‌کند، این موضوع به‌طور کامل حل شده است. در نمایشگر وی ۳۰، فقط تعداد محدودی پیکسل برای نشان دادن ساعت و اعلان‌ها روشن می‌شود و باتری خیلی کمی مصرف می‌شود. امکانات زیادی برای تغییر ظاهر و محتوای این بخش وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در بخش تنظیمات نمایشگر گوشی تغییر دهید.

رابط کاربری ال جی وی 30

همان‌طور که پیش از این گفتیم، یکی از مهم‌ترین تغییرات ایجادشده در وی ۳۰ در مقایسه با مدل‌های سال‌های گذشته، حذف نمایشگر دوم است؛ اما کارایی این نمایشگر به‌طور کامل از بین نرفته، فقط از حالت سخت‌افزاری به حالت نرم‌افزاری تبدیل شده است؛ یعنی همان صفحه‌نمایش دوم (که نواری باریک بود) در قالب یک قابلیت نرم‌افزاری جدید به‌نام «نوار شناور» (Floating Bar) وجود دارد. این نوار رفتاری مثل نوار مربوط به لبه‌ی خمیده در پرچم‌داران سامسونگ دارد و از لبه‌ی نمایشگر، در دسترس است. این نوار که با یک لمس باز می‌شود، می‌تواند حداکثر چهار لایه داشته باشد که از طریق تنظیمات آن، فعال یا غیر فعال می‌شوند. این چهار لایه شامل اپلیکیشن‌های پرکاربرد، تماس‌های پرکاربرد، کنترل پخش‌کننده‌ی موسیقی و ثبت اسکرین‌شات می‌شوند. در لایه‌ی آخر که قابلیت‌های مربوط به ثبت اسکرین‌شات وجود دارد، قابلیتی برای ثبت تصاویر GIF تعبیه شده است که با فعال کردن آن، می‌توان برای چند ثانیه از عملکرد بخشی از نمایشگر گوشی فیلم گرفت و آن را در قالب یک فایل GIF ذخیره کرد. در نظر داشته باشید که می‌توانید میان‌بر مربوط به این نوار را در هر قسمتی از لبه‌های چپ و راست نمایشگر که تمایل داشته باشید، قرار دهید. درست مثل نوار مربوط به لبه در گوشی‌های سامسونگ، نوار شناور ال‌جی هم یک امکان کاربردی و مفید محسوب می‌شود که نیاز شما را برای خارج شدن از برنامه‌های در حال اجرا کم می‌کند.

صرف‌نظر از نوار شناور، رابط کاربری وی ۳۰، یکی از تمیزترین و برترین رابط‌های کاربری در گوشی‌های اندروید محسوب می‌شود. محیط رابط کاربری بی‌نهایت سریع است و در مدت‌زمانی که این گوشی در اختیار ما بود، هیچ‌گونه مکث یا کاهش سرعتی مشاهده نکردیم؛ مشخصه‌ی مثبتی که در دنیای گوشی‌های اندرویدی تنها در مواردی خاص مثل گوشی‌های اچ‌تی‌سی یافت می‌شود. علاوه‌ بر عملکرد، تعداد قابلیت‌های مربوط به شخصی‌سازی محیط رابط کاربری هم بسیار زیاد است؛ از تغییر فونت و ظاهر آیکون‌ها گرفته تا پوسته‌های جدید، این امکان را به شما می‌دهد که ظاهر رابط کاربری را به هر شکل و شمایلی که دوست داشتید، شخصی‌سازی کنید. در ضمن، پوسته‌ای به نام High Contrast وجود دارد که کل رابط کاربری را از حالت سفید و روشن، به حالت تیره و مشکی تبدیل می‌کند. صرف از نظر اینکه این حالت تأثیر کمتری در خستگی چشم دارد، می‌تواند مصرف انرژی نمایشگر را به لطف استفاده از فناوری اولد، به طرز چشمگیری کاهش دهد.

رابط کاربری ال جی وی 30

یکی از گروه‌های هدف مهم در بازار فبلت‌ها، دوست‌داران بازی‌ با گوشی‌ها هستند، ال‌جی به همین منظور بخشی به نام «Gaming» در تنظیمات گوشی گنجانده است. کاربران وی ۳۰ به لطف این بخش قادر به تغییر روزلوشن بازی‌ها و نرخ فریم هستند؛ برای هر یک از این موارد سه نوع تنظیم در دسترس است و امکان شخصی‌سازی آن برای هر بازی وجود دارد. قابلیت «Game tools» نیز در زمان بازی، آیکونی به سمت چپ کلیدهای ناوبری اندروید اضافه می‌کند که به کمک آن علاوه بر اسکرین‌شات گرفتن از صفحه، می‌توان به تنظیمات اپ‌اسکیلینگ و گرافیک بازی دسترسی داشت.

رابط کاربری ال جی وی 30

یکی دیگر از بخش‌های نرم‌افزاری ال‌جی که تغییرات زیادی در وی ۳۰ داشته است، قسمت مربوط به امنیت گوشی محسوب می‌شود. به جز حسگر اثر انگشت، دو قابلیت جدید دیگر به نام‌های «تشخیص چهره» و «تشخیص صوت» به وی ۳۰ اضافه شده است. این دو قابلیت، همان‌طور که نامشان نشان می‌دهد، از صورت و صدای شما برای باز کردن قفل گوشی استفاده می‌کنند. اگر در کنار اثر انگشت، صدا و چهره‌ی خود را هم در گوشی ثبت کنید، می‌توانید در شرایط مختلف، استفاده‌ی راحت‌تری از آن داشته باشید. تصور کنید که یک روز سرد زمستانی، در یک مکان پرسروصدا و زمانی که دستکش به‌ دست دارید، بخواهید گوشی خود را باز کنید؛ در این حالت، قابلیت تشخیص چهره به کارتان می‌آید تا در کسری از ثانیه، از گوشی استفاده کنید. حال، شرایط دیگری را در نظر بگیرید که در طول شب، هنگامی که چراغ اتاقتان خاموش است و دنبال گوشی خود هستید؛ کافی است فرمان صوتی تعریف‌شده، مثل «وی ۳۰ روشن شو!» را بگویید تا نمایشگر گوشی‌تان روشن شود. حالت دیگری هم با نام Knock Code وجود دارد که البته مورد جدیدی نیست و چند سالی است که در تمام گوشی‌های ال‌جی وجود دارد. با فعال کردن این قابلیت می‌توان با ضربه‌ زدن به نمایشگر در قسمت‌های مشخص، آن را فعال کرد.

ال‌جی وی ۳۰ به‌صورت پیش‌فرض به گوگل اسیستنت مجهز شده است. این دستیار صوتی با نگه داشتن دکمه‌ی هوم فعال می‌شود و می‌تواند انواع و اقسام دستورات را به کمک فرمان‌های صوتی اجرا کند. مثل پرچم‌داران سال‌های پیش، وی ۳۰ هم بخشی به نام Smart Settings دارد که می‌تواند با توجه به مکان کاربر (منزل، محل کار و ...)، تنظیمات خاصی مثل وای-فای و بلوتوث را فعال و غیر فعال کند. در نهایت، لازم به ذکر است که ال‌جی وی ۳۰ به‌صورت کامل از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند.

دوربین

ال‌جی وی ۳۰ همچون تمام گوشی‌های هوشمندی که اخیرا راهی بازار می‌شوند از دوربین دوگانه بهره می‌برد. دوربین دوگانه‌ی وی ۳۰ شامل یک حسگر ۱۶ مگاپیکسلی برای دوربین اصلی و یک حسگر ۱۳ مگاپیکسلی برای دوربین دوم است که این دوربین برای ثبت تصاویر واید تعبیه شده است. حسگر ۱۶ مگاپیکسلی مورد استفاده در وی ۳۰ از دیافراگم f/1.6 بهره می‌برد. همچنین سایز هر پیکسل در این دوربین یک میکرومتر اعلام شده است. از ویژگی‌های دوربین اصلی وی ۳۰ باید به بهره‌گیری از لرزش‌گیر اپتیکال سه محوره در کنار سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز و لیزری اشاره کرد. این دوربین از HDR و قابلیت تشخیص چهره نیز پشتیبانی می‌کند. ال‌جی برای دوربین دوم وی ۳۰ با حسگر ۱۳ مگاپیکسلی، یک لنز واید با f/1.9 در نظر گرفته است. کره‌ای‌ها تقریبا حسگر دوم مورد استفاده در دوربین دوگانه‌ی خود را تغییری نداده و از همان حسگر دوربین دوگانه‌ی ال‌جی جی ۶ استفاده کرده‌اند. دوربین دوم ال‌جی وی ۳۰ از وجود سیستم فوکوس خودکار و لرزش‌گیر اپتیکال بی‌بهره است.

ال جی وی 30 / LG V30

یکی از خبرسازترین موارد در خصوص ال‌جی وی ۳۰، بهره‌گیری آن از لنزی با عدسی‌های شیشه‌ای در کنار دیافراگم f/1.6 دوربین اصلی است که به عملکرد خوب این دوربین در محیط‌های کم‌نور کمک بسیاری می‌کند. وی ۳۰ اولین گوشی‌ هوشمندی است که از وجود لنزی با دیافراگم f/1.6 بهره می‌برد. اطلاعات ارائه‌شده توسط ال‌جی نشان از این دارند که وی ۳۰ به مدد دیافراگم باز و عدسی‌های شیشه‌ای مورد استفاده در لنز، قادر است تا ۲۵ درصد نور بیشتری  در مقایسه با لنزی با دیافراگم f/1.8 به حسگر بتاباند. ال‌جی اعلام کرده است که با اصلاح الگوریتم‌های پردازش تصویر، میزان اعوجاج در تصاویری که با استفاده از دوربین دارای لنز واید ثبت می‌شود در مقایسه با ال‌جی جی ۶ بسیار کاهش پیدا کرده است.

ال‌جی قابلیت‌های نرم‌افزاری متعددی برای اپلیکیشن دوربین وی ۳۰ در نظر گرفته است که از جمله‌ی آن‌ها به مواردی همچون مدهای مختلف برای عکاسی اشاره کرد. زمانی که اپلیکیشن دوربین را اجرا می‌کنید، در نوار بالایی گوشی پنج آیکون نمایش داده می‌شود که از راست به چپ، شامل فعال و غیرفعال کردن فلش، سوئیچ کردن بین دوربین اصلی و سلفی، نمایش افکت‌های تصویری، مدهای مختلف و بخش تنظیمات هستند. هرچند در هر دو دوربین پشتی ال‌جی می‌توان از قابلیت HDR در زمان ثبت تصاویر استفاده کرد؛ اما این سیستم در دوربین اصلی عملکرد بسیار بهتری دارد؛ چرا که عکاسی در محیط‌های پرنور با فعال بودن HDR نتیجه‌ای بهتری دارد، حال آنکه در زمان استفاده از دوربین مجهز به لنز واید، برخی از جزئیات در تصویر در اثر نور حذف می‌شوند.

در وی ۳۰ مدهای مختلفی برای عکاسی و فیلم‌برداری پیش‌بینی شده است که شماری از آن‌ها مخصوص وی ۳۰ هستند؛ برای مثال می‌توان به حالت Cine Video اشاره کرد. با استفاده از افکت‌های موجود در حالت Cine Video می‌توان ویدیوهایی ثبت کرد که حال و هوای فیلم‌های سینمایی را داشته باشند. یکی دیگر از ویژگی‌های جلب وی ۳۰، در قسمت تنظیمات دستی دوربین نهفته است. در صورتی که در مدهای مختلف عکاسی وی ۳۰ حالت Manual یا دستی انتخاب شود، امکانی با عنوان گرفی (Graphy) در اختیار کاربر قرار می‌گیرد که در صورت عدم آشنایی با تنظیمات دستی برای عکاسی در حالت‌های مختلف، می‌توان از آن استفاده کرد.

در گرفی نمونه‌های مختلفی پیش‌بینی شده است که کاربر می‌تواند نزدیک‌ترین گزینه را بر اساس فاکتورهای محیطی که می‌خواهد از آن عکاسی کند، انتخاب کند و در نتیجه تنظیمات دستی اعمال می‌شوند تا بهترین خروجی ممکن در حالت عکاسی با استفاده از تنظیمات دستی به ارمغان آید؛ البته باید به این نکته اشاره کنیم که در زمان عکاسی باید دقت زیادی در انتخاب نزدیک‌ترین گزینه‌ی ممکن به خرج داد؛ چرا که انتخاب اشتباه نتیجه‌ای جز تاریک شدن یا روشن شدن بیش از حد تصویر ندارد. به‌طور حتم با استفاده‌ی بیشتر از این ویژگی می‌توان بهترین گزینه‌ها را برای انتخاب در حالت‌های مختلف انتخاب کرد.

در لبه‌‌‌ی سمت راست کادر دوربین در حالتی که دوربین به‌صورت عمودی قرار دارد یا در لبه‌ی بالای این کادر در حالتی که دوربین به‌صورت افقی قرار گرفته است، می‌توان دو آیکون مربوط به سویچ کردن بین دوربین واید و استاندارد را مشاهده کرد. البته این تنها راه سویچ کردن بین دو دوربین نیست و با استفاده از کلید شاتر و زوم کردن نیز می‌توان بین دو دوربین سویچ کرد. در صورتی که دوربین دوم مجهز به لنز واید را انتخاب کنیم و سپس انگشت خود را روی کلید شاتر قرار دهیم و آن را به سمت راست برای زوم کردن بکشیم، بزرگ‌نمایی آغاز می‌شود و زمانی که تصویر زوم شده به اندازه‌ی تصویر سنسور استاندارد برسد، دوربین سویچ می‌شود.

ال جی وی 30 / LG V30

ال‌جی در دوربین سلفی وی ۳۰ از یک دوربین با سنسور ۵ مگاپیکسلی بهره می‌برد. سایز هر پیکسل در حسگر ۱/۵ اینچی، ۱.۱۲ میکرومتر است. دوربین سلفی وی ۳۰ همچون دوربین پشتی، مدهای مختلفی برای عکاسی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. همچون دوربین پشتی، در دوربین سلفی می‌توان برای ثبت تصاویر سلفی انفرادی یا جمعی، زاویه‌ی دید دوربین را تغییر داد؛ به‌طوری که این ویژگی نیز از طریق آیکون‌هایی که دقیقا در همان مکان سویچ کردن بین دوربین واید و دوربین استاندارد قرار گرفته، در دسترس است.

دوربین وی ۳۰ قادر است ویدیوهایی با رزولوشن 2160p با نرخ ۳۰ فریم‌ بر ثانیه ثبت کند. نرخ ویدیو‌های اچ‌دی و فول‌ اچ‌دی ثبت‌شده توسط ال‌جی وی ۳۰، حداکثر ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه است؛ اما باید خاطرنشان کنیم که لرزش‌گیر اپتیکال تصویر تنها در ویدیوهای فول اچ‌دی با نرخ ۳۰ فریم‌بر ثانیه در دسترس است و در حالت‌های فول اچ‌دی ۶۰ فریم‌برثانیه و 4K با نرخ ۳۰‌ فریم‌برثانیه، استفاده از این قابلیت ممکن نیست. در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که وی ۳۰ یک گوشی خوب برای افرادی است که تمایل دارند با استفاده از گوشی به ثبت تصاویر ویدیویی و همچنین عکس‌های دیدنی بپردازند. هرچند دوربین دوگانه وی ۳۰ فاقد قابلیت بوکه برای ثبت تصاویر پرتره با پس‌زمینه‌ی مات شده است، اما ویژگی‌های دیگری دارد که آن را به یکی از بهترین‌های بازار تبدیل می‌کند.

بازده و عملکرد

ال‌جی که پرچم‌دار نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۷ خود را به اسنپدراگون ۸۲۱ (تراشه‌ی بالارده‌ی سال قبل) مجهز کرده بود، برای نیمه‌ی دوم سال، محصولی تمام‌عیار و توانمند آماده کرده است؛ وی ۳۰ از قدرتمندترین سخت‌افزار حال حاضر دنیای گوشی‌های هوشمند بهره می‌برد. کره‌ای‌ها برای این گوشی پردازنده‌ی هشت هسته‌ای اسنپدراگون ۸۳۵ و حافظه‌ی رم ۴ گیگابایتی از نوع LPDDR4x در نظر گرفته‌اند و آن را در دو نسخه با نام‌های وی ۳۰ و وی ۳۰ پلاس روانه‌ی بازار خواهند کرد.

وجه تمایز دو نسخه‌ی یادشده تنها در میزان حافظه‌ی ذخیره‌سازی آن‌ها است؛ به‌طوری که نسخه‌ی استاندارد از ۶۴ گیگابایت و نسخه‌ی پلاس از ۱۲۸ گیگابایت حافظه‌ی ذخیره‌سازی بهره می‌برد. رابط فلش هر دو نسخه از نوع UFS 2.1 است و ال‌جی امکان ارتقاء حافظه‌ی ذخیره‌سازی آن‌ها را از طریق درگاه کارت حافظه‌ی میکرو‌اس‌دی و تا سقف ۲ ترابایت فراهم کرده است که البته این عدد کمی جنبه‌ی تبلیغاتی دارد؛ چرا که عنوان «بیشترین ظرفیت در فرمت کارت‌های حافظه» به کارتی از شرکت سن‌دیسک تعلق دارد که در نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷ و با برچسب قیمتی ۲۵۰ دلاری معرفی شد.

ال جی وی 30 / LG V30

اسنپدراگون ۸۳۵ نخستین تراشه‌ی ۱۰ نانومتری کوالکام است که توسط سامسونگ و با فرایند ۱۰ نانومتری LPE FinFET تولید می‌شود. این تراشه‌ی هشت هسته‌ای و ۶۴ بیتی که در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۵ و به‌عنوان جانشینی برای تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۲۱ معرفی شد، طبق ادعای کوالکام، نسبت به گذشته ۳۵ درصد کوچک‌تر شده است و ۲۵ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند.

مشخصات تراشه‌‌ی ال‌جی وی ۳۰ با سایر تراشه‌های بالارده
مشخصات / تراشهاسنپدراگون ۸۳۵اسنپدراگون ۸۲۱اکسینوس ۸۸۹۵اکسینسوس ۸۸۹۰
سی‌پی‌یو ۴ هسته‌ی Kryo 280 با فرکانس ۲.۴۵ گیگاهرتز
۴ هسته‌ی پردازشی Kryo 280 با فرکانس ۱.۹ گیگاهرتز
۲ هسته‌ی Kryo با فرکانس ۲.۱۵ گیگاهرتز
۲ هسته‌ی پردازشی Kryo با فرکانس ۱.۵۹۳ گیگاهرتز
۴ هسته‌ی اکسینوس M2 با فرکانس ۲.۳۱۴ گیگاهرتز
۴ هسته‌ی پردازشی Cortex-A53 با فرکانس ۱.۶۹ گیگاهرتز
۴ هسته‌ی اکسینوس M1 با فرکانس ۲.۳ و ۲.۶ گیگاهرتز
۴ هسته‌ی پردازشی Cortex-A53 با فرکانس ۱.۶ گیگاهرتز
جی‌پی‌یو Adreno 540
۷۱۰ مگاهرتز
Adreno 530
۶۲۴ مگاهرتز
Mali G71MP20 

Mali T880MP12
۶۵۰ مگاهرتز
کنترلر حافظه LPDDR4X LPDDR4 LPDDR4X LPDDR4
حافظه‌ی ذخیره‌سازی eMMC 5.1, UFS 2.1 eMMC 5.1, UFS 2.0 eMMC 5.1, UFS 2.1 eMMC 5.1, UFS 2.0
مودم Down: LTE Cat16
Up: LTE Cat13
Down: LTE Cat13
Up: LTE Cat12
Down: LTE Cat16
Up: LTE Cat13
Down: LTE Cat12
Up: LTE Cat13
ISP ۳۲ مگاپیکسل تکی
۱۶ مگاپیکسل دوگانه
۲۸ مگاپیکسل تکی

دوربین عقب: ۲۸ مگاپیکسل
دوربین جلو: ۲۸ مگاپیکسل
دوربین عقب: ۲۴ مگاپیکسل
دوربین جلو: ۱۳ مگاپیکسل
فرایند تولید ۱۰ نانومتری FinFET ۱۴ نانومتری FinFET ۱۰ نانومتری FinFET ۱۴ نانومتری FinFET

هسته‌‌های پردازشی اسنپدراگون ۸۳۵ از ریزمعماری اختصاصی کوالکام موسوم به Kryo 280 بهره می‌برند که با استفاده از مجموعه‌ی دستورالعمل معماری (ISA) آرم ARMv8-A توسعه‌ داده شده‌اند و در قالب یک کلاستر ۴ هسته‌ای قدرتمند (ARM Cortex A73 سفارشی‌سازی‌ شده) با فرکانس کاری ۲.۴۵ گیگاهرتز و یک کلاستر ۴ هسته‌ای کم‌مصرف (ARM Cortex A53) با فرکانس ۱.۹ گیگاهرتز، پردازنده‌ی مرکزی (CPU) تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۳۵ را تشکیل می‌دهند.

واحد پردازش گرافیکی این تراشه، نمونه‌ی ۷۱۰ مگاهرتزی آدرنو ۵۴۰ است که توسط کوالکام و برمبنای معماری بهینه‌شده‌ی آدرنو ۵۳۰ توسعه داده می‌شود و به لطف فرایند تولید ۱۰ نانومتری خود، نسبت به گذشته پایداری حرارتی بیشتری دارد. این GPU توان محاسباتی ۵۶۷ گیگافلاپس ارائه می‌دهد، ۲۵۶ واحد محاسبه و منطق (ALU) در آن گنجانده شده است و از کتابخانه‌‌‌های OpenGL ES 3.2 ،OpenCL 2.0 ،DirectX 12 و Vulkan‌ پشتیبانی می‌کند. طبق ادعای کوالکام، این GPU نسبت به گذشته ۲۵ درصد سریع‌تر در رندر گرافیکی عمل می‌کند و ۶۰ برابر رنگ‌های بیشتری را به نمایش می‌گذارد.

کوالکام مودم LTE اختصاصی خود موسوم به Snapdragon X16 را برای اسنپدراگون ۸۳۵ در نظر گرفته است که توانایی دستیابی به‌سرعت‌‌های Downlink بالغ بر یک گیگابیت‌ بر ثانیه (LTE Cat. 16) و Uplink معادل ۱۵۰ مگابیت‌ بر ثانیه (LTE Cat. 13) را به کاربر می‌دهد؛ یعنی ۱۰ برابر سریع‌تر از مقداری که می‌شد با مودم‌های 4G LTE نسل اول تجربه کرد. علاوه‌بر این، به‌ لطف پشتیبانی از استاندارد چند‌ گیگابیتی 802.11ad و وای‌فای چند ورودی چند خروجی چندکاربره (MU-MIMO)، مودم X16 تجربه‌ی دسترسی به اینترنت بی‌سیم با سرعت‌های بسیار بالا را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

ال جی وی 30 / LG V30

اسنپدراگون ۸۳۵ برای سنجش، فیلتر‌ کردن یا فشرده‌سازی سیگنال‌های آنالوگ و ممتد از پردازش‌گر سیگنال دیجیتال (DSP) کوالکام با ریزمعماری Hexagon 682 استفاده می‌کند که با هدف بهبود عملکرد و طول‌عمر باتری طراحی شده و به‌منظور بهینه‌سازه بهره‌وری، هاب سنسور All-Ways Aware کوالکام و هسته‌ی Hexagon Vector eXtensions نیز در داخل آن گنجانده شده است.

اسنپدراگون ۸۳۵ را می‌توان یکی از نخستین تراشه‌هایی دانست که از کنترلر حافظه‌ی LPDDR4x با پهنای باس دو کاناله‌ی ۳۲ بیتی، پهنای باند ۲۹.۸ گیگابیت‌ بر ثانیه‌ای و فرکانس ۱۸۶۶ مگاهرتز پشتیبانی می‌کند و با رابط فلش دو کاناله‌ی UFS 2.1 برای حافظه‌ی ذخیره‌سازی سازگار است؛ ال‌جی وی ۳۰ از حافظه‌های UFS 2.1 شرکت SKhynix بهره می‌برد، باید خاطرنشان کنیم دستگاهی که برای بررسی در اختیار زومیت قرار دارد، نسخه‌ی پلاس پرچم‌دار جدید ال‌جی است که از حافظه‌ی ۱۲۸ گیگابایتی با مدل H28U88301AMR استفاده می‌کند. در ادامه می‌توانید عملکرد حافظه‌ی وی ۳۰ پلاس را مشاهده کنید:

عملکرد حافظه‌ی ذخیره‌سازی ابزارهای موبایل پرچم‌دار
مدل‌ها / عملکرد نرخ خواندن ترتیبی نرخ نوشتن ترتیبی نرخ خواندن تصادفی نرخ نوشتن تصادفی
ال‌جی وی ۳۰ ۶۸۱.۶۵ مگابایت‌برثانیه ۱۵۸.۳۶ مگابایت‌برثانیه ۷۱.۷۶ مگابایت‌برثانیه ۱۱.۱ مگابایت‌برثانیه
اچ‌تی‌سی یو ۱۱ ۷۱۶.۴۱ مگابایت‌برثانیه ۱۶۲.۴۲ مگابایت‌برثانیه ۹۰.۹۵ مگابایت‌برثانیه ۶۵.۶۳ مگابایت‌برثانیه
گلکسی نوت ۸ ۷۹۰.۸۶ مگابایت‌برثانیه ۲۰۳.۹۱ مگابایت‌برثانیه ۱۲۳.۶۶ مگابایت‌برثانیه ۱۴.۲ مگابایت‌برثانیه
گلکسی اس ۸ پلاس ۷۷۲.۶۶ مگابایت‌برثانیه ۱۷۹.۱۱ مگابایت‌برثانیه ۱۲۲.۹۴ مگابایت‌برثانیه ۱۴.۸ مگابایت‌برثانیه

* این نتایج با اجرای بنچمارک AndroBench استخراج شده‌اند.

کوالکام برای تراشه‌ی بالارده‌ی اسنپدراگون ۸۳۵، پردازشگر سیگنال تصویر (ISP) و ۱۴ بیتی اختصاصی خود موسوم به Spectra 180 را در نظر گرفته است که از ثبت تصاویری با رزولوشن ۳۲ مگاپیکسل، لگ شاتر صفر، زوم نرم و فوکوس خودکار پشتیبانی می‌کند و رنگ‌های طبیعی و کیفیت تصاویر بالایی به ارمغان می‌آورد. تراشه‌ی بالارده‌ی کوالکام به لطف پلتفرم امنیتی Qualcomm Haven قابلیت احراز هویت کاربر و دستگاه را به ارمغان می‌آورد. این پلتفرم از سیستم‌های امنیتی مبتنی بر شاخصه‌های بایومتریک، مانند اثر انگشت، صدا، عنبیه‌ و تشخیص چهره به‌صورت کامل پشتیبانی می‌کند.

در ادامه نتایج بنچمارک‌های مختلفی را که روی گوشی ال‌جی وی ۳۰ اجرا کرده‌ایم، با شما به اشتراک می‌گذاریم:

جدول بنچمارک‌ ابزارهای موبایل پرچم‌دار
تلفن / تبلت

AnTutu 6

3DMark
IceStorm
Unlimited

PCMark
Work 2.0
/Overall
Web Browsing

Geekbench 4
/Single
Multi
GFXBench
/Manhattan 3.1
Offscreen
GFXBench
/Car Chase
Offscreen
GFXBench
/T-Rex
OffScreen
Vellamo
/Browser
Metal

CF Bench
v1.3

LG V30

170756

39506

5714
5705

1909
6330
17FPS
34FPS
12FPS
23FPS

56FPS
99FPS

5267
3215

65698

Galaxy Note 8

174364

32586

5121
4858

1992
6673
23FPS
43FPS
13FPS
26FPS

60FPS
123FPS

7118
3193

58788

iPad Pro 10.5 227599 54609 - 3928
9325
58FPS
100FPS
- 59FPS
217FPS
- -
OnePlus 5

171993

41163

6666

1953
6716
40FPS
40FPS
24FPS
24FPS

60FPS
113FPS

7303
2714

68851

Sony Xperia XZ Premium

161200

39926

6675
6287

1979
5927
41FPS
40FPS
25FPS
23FPS
60FPS
108FPS
6739
3423

65027

HTC U11

173946

40449

6887
6323

1892
6350
14FPS
31FPS
10FPS
19FPS
48FPS
89FPS
7044
2720

68303

Samsung Galaxy S8+

173282

31219

5307
5162

2019
6452

22FPS
36FPS

13FPS
25FPS

57FPS
103FPS

7565
3209

58165

LG G6

130962

*

5221
4157

1749
4170

12FPS
26FPS

8.2FPS
16FPS

41FPS
63FPS

4368
3625

34373

Samsung Galaxy S8

171795

28659

5045
4773

1988
6627

23FPS
35FPS

13FPS
25FPS

58FPS
104FPS

4467
3348

54718

HTC U Ultra 148858 26849

6489
5789

1645
4014

44FPS
23FPS

18FPS
18FPS

57FPS
61FPS

5888
3091

67896
Huawei P10 120,852 22,923

6299
5521

1928
5608

18FPS
17FPS

12FPS
9.9FPS

52FPS
55FPS

6004
2737

55,639
Xiaomi Mi Mix 138654 26098

6798
5902

1821
4296

46FPS
22FPS

19FPS
19FPS

57FPS
63FPS

5978
3124

69034
Google Pixel Xl 138,423 25,856

6589
5871

1478
4218

44FPS
21FPS

18FPS
17FPS

57FPS
62FPS

5846
3087

68021
Huawei Mate 9 122,178 27,471 6321
5612
1940
5855
20FPS
20FPS
12FPS
11FPS
57FPS
62FPS

- / 3382

59,427
Moto Z 136846 24987     18FPS
32FPS
12FPS
19FPS
 

4901
3458

65879
Xiaomi Mi5s 134568 25648   1701
3992
26FPS
26FPS
16FPS
16FPS
 

4896
3345

64359
Xperia XZ 124589 24569          

4856
3256

64589
Apple iPhone 7 168242                
Galaxy Note 7 132586 23989          

4823
2956

63989
OnePlus 3 141895 27546          

4986
3568

66587
Galaxy S7 edge 127589 24046          

4789
3058

65489

ال‌جی وی ۳۰ در بنچمارک انتوتو که تمام جنبه‌های گوشی، مانند GPU ،CPU، رم و تجربه‌ی کاربری را مورد بررسی قرار می‌دهد، امتیازی نزدیک به سایر پرچم‌داران اندروید که زومیت تاکنون بررسی کرده است، به‌ دست آورد. بنچمارک Ice Storm Unlimited یک تست آف‌اسکرین برای مقایسه‌ی CPU و GPU در دستگاه‌های مختلف است؛ بنابراین مواردی مانند رزولوشن نمایشگر و DPI آن، تأثیری بر نتایج ندارد، در این تست، ال‌جی وی ۳۰ موفق به کسب امتیاز ۳۹۵۰۶ شده است که با امتیاز گلکسی نوت ۸ اختلاف قابل توجهی دارد؛ اما به‌صورت جزئی از گوشی‌هایی مانند وان‌پلاس ۵، یو ۱۱ و ایکس‌زد پریمیوم پایین‌تر است. بنچمارک PCMark، عملکرد دستگاه را به‌جای الگوریتم‌های انتزاعی و غیرقابل لمس، بر اساس تسک‌های روزمره می‌آزماید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، با وجود آنکه وی ۳۰ در این آزمون نسبت به نوت ۸ عملکرد بهتری دارد؛ اما باز هم به‌میزان قابل توجهی پایین‌تر از سایر پرچم‌داران اندروید مبتنی بر تراشه‌ی اسنپدراگون ۸۳۵ است.

بنچمارک گیک‌بنچ با محوریت بررسی عملکرد CPU در تسک‌های روزمره، در دو حالت تک و چند هسته‌ای عمل می‌کند؛ این تست نشان می‌دهد که پردازنده‌ی مرکزی ال‌جی وی ۳۰ عملکردی نزدیک به پرچم‌داران اندروید دارد؛ اما کماکان آیفون ۷ با پردازنده‌ی A10 Fusion، بالاترین امتیاز را در دنیای گوشی‌های هوشمند در اختیار دارد. در بنچمارک GFXBench که روی پردازش گرافیکی تمرکز دارد، آزمون‌های Car Chase ،Manhattan و T-Rex را در دو حالت آن‌اسکرین و آف‌اسکرین اجرا کردیم. وی ۳۰ در حالت آن‌اسکرین که رزولوشن نمایشگر نیز بر نتایج تأثیرگذار است، عملکرد پایین‌تری نسبت به وان‌پلاس ۵ با واحد پردازش گرافیکی آدرنو ۵۴۰ و نمایشگر فو‌ل اچ‌دی و گلکسی نوت ۸ با واحد پردازش گرافیکی Mali G71MP20 و نمایشگر +WQHD به نمایش گذاشت؛ اما در حالت آف‌اسکرین، میزان اختلاف کاهش یافت.

از بنچمارک Vellamo که توسط شرکت کوالکام توسعه داده شده است، آزمون‌های Browser و Metal را انتخاب کردیم که به‌ ترتیب، عملکرد مرورگر وب و CPU را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد. آزمون Browser نشان می‌دهد که عملکرد وی ۳۰ در مرور وب بسیار پایین‌تر از سایر پرچم‌داران اندروید است؛ اما نتیجه‌ی به‌دست‌آمده در آزمون Metal، عمکلرد مشابه پردازنده‌ی مرکزی وی‌ ۳۰ با گوشی‌های بالارده‌ی دیگر در دنیای اندروید را نشان می‌دهد. در نهایت بنچمارک CF-Bench را داریم که عمدتا عملکرد پردازنده‌ی مرکزی و حافظه را مورد آزمایش قرار می‌دهد. در این بنچمارک، ال‌جی وی ۳۰ عملکردی مشابه سایر پرچم‌داران مبتنی بر اسنپدراگون ۸۳۵ دارد؛ اما به‌طور قابل توجهی، بهتر از گلکسی نوت ۸ و گلکسی اس ۸ عمل می‌کند.

باتری

ال‌جی با وجود کاهش ضخامت و ابعاد کلی وی ۳۰ نسبت به وی ۲۰، با افزایش ۱۰۰ میلی‌آمپر ساعتی ظرفیت باتری، این گوشی را به یک باتری با ظرفیت ۳۳۰۰ میلی‌آمپر ساعت مجهز کرده است؛ اما به‌دلیل تفاوت‌های موجود در طراحی دو نسل و استفاده از زبان طراحی مبتنی بر ترکیب شیشه و فلز در ال‌جی وی ۳۰، باتری این گوشی برخلاف گذشته، قابل تعویض نیست. ال‌جی وی ۳۰ نسبت به گلکسی نوت حدود ۱۱ میلی‌متر کوتاه‌تر است، اما هر دو گوشی از باتری‌هایی با ظرفیت یکسان بهره می‌برند؛ بنابراین می‌توان گفت ال‌جی در زمینه‌ی استفاده‌ی بهینه از فضای داخل گوشی، بهتر از رقیب هم‌وطن خود عمل کرده است.

از طرف دیگر با توجه به پایین‌ بودن رزولوشن نمایشگر وی ۳۰ به‌صورت جزئی نسبت به گلکسی نوت ۸ (۲۸۸۰×۱۴۴۰ پیکسل در برابر ۲۹۶۰×۱۴۴۰ پیکسل)، پرچم‌دار جدید ال‌جی، انرژی کمتری برای روشن‌ کردن پیکسل‌ها صرف می‌کند؛ چرا که نمایشگر این گوشی از حدود ۱۱۵ هزار پیکسل کمتر نسبت به نوت ۸ بهره می‌برد. از این رو احتمالا باتری وی ۳۰ روی کاغذ، شارژدهی بهتری نسبت به نوت ۸ داشته باشد. اما عملکرد باتری محصول جدید ال‌جی در دنیای واقعی چگونه است؟ برای یافتن پاسخ این سؤال، تست‌های باتری استاندارد زومیت را روی ال‌جی وی ۳۰ اجرا کردیم.

ال جی وی 30 / LG V30

زومیت، شارژدهی گوشی‌های هوشمند را با چهار آزمون مختلف بررسی می‌کند. ابتدا ویدیویی با رزولوشن اچ‌دی، در شرایطی به‌صورت مداوم تا زمان خاموش‌ شدن دستگاه انجام می‌شود که میزان روشنایی نمایشگر روی ۲۰۰ نیت تنظیم شده است و تمام ارتباطات بی‌سیم قطع شده‌اند (حالت هواپیما). در آزمایش بعدی الگوریتم وب‌گردی روی دستگاه متصل به شبکه‌ی وایرلس با شدت روشنایی ۲۰۰ نیت نمایشگر اجرا می‌شود و این آزمایش نیز تا زمان خاموش شدن گوشی ادامه دارد.

و در نهایت بنچمارک PCMark‌ و GFXBench روی گوشی اجرا می‌شوند که نمونه‌ی اول، یکی از گزینه‌های توانمند در شبیه‌سازی استفاده‌ی روزمره‌ی کاربران از گوشی‌ها است و دیگری ترکیبی از توانایی پردازشی را در کنار شارژدهی بررسی می‌کند. گوشی‌های موبایل باید قادر به ارائه‌ی نتایجی مناسب در هر دو بخش باشند. برخی از برند‌ها با اورکلاک پردازنده، توان پردازشی بالایی به ارمغان می‌آورند؛ اما هنگام شرایط کاری سنگین، باتری گوشی به‌سرعت خالی خواهد شد.

گوشی / تستنمایشگرظرفیت 
(mah)
ویدیو 
(h)
وب‌گردی 
(h)
GFXBench
Manhattan 3.1
Battery LifeTime

GFXBench
Manhattan 3.1
LongTime Performance

PCMark
(h)
LG V30 QHD+ / "6.0 3300 12:30 9:36 237.7min 802.3Frame 8:25
Galaxy Note 8 WQHD+ / "6.3 3300 13:48 10:25 173.1min 833.7Frame 6:41
OnuPlus 5 1080p / "5.5 3300 16:45 11:40 185.6min 1,937Frame 10:00
Sony Xperia XZ Premium 4K / "5.5 3,230 7:00 10:04 180.3min 1,718Frame 7:44
HTC U11 QHD / "5.5 3,000 11:04 10:12 339.4min 730.0Frame 7:55
+Samsung Galaxy S8 WQHD+ / "6.2 3,500 14:27 12:16 157.8min 827.5Frame 9:31
LG G6 QHD+ / "5.7 3,300 12:30 8:31 391.3min 479.5Frame 6:21
Samsung Galaxy S8 WQHD+ / "5.8 3,000 12:30 10:05     8:15
HTC U Ultra QHD / "5.7 3,000 8:40 7:35     5:54
Huawei P10 1080p / "5.1 3,200 14:24 12:00     6:30
Xiaomi Mi Mix 1080p / "6.4 4,400 14:10 13:40     10:13
Pixel XL Google 5.5" / QHD 3,450 11:10 9:30     7:12
Pixel Google 5" / 1080p 2,770 11:20 8:10     6:46
Huawei Mate 9 5.9" / 1080p 4,000 14:15 14:17     9:22
Huawei Honor 8 5.2" / 1080p 3,000 9:00 10:40     6:16
Huawei Nova Plus 5.5" / 1080p 3,340 11:00 10:50     9:18
Motorola Moto Z 5.5" / QHD 2,600 8:50 6:50     4:55
Xiaomi Mi 5s 5.15" / 1080p 3,200 13:00 12:10     7:55
iPhone 7 4.7" / 750p 1,960 9:20 10:00     --
Xperia XZ 5.2" / 1080p 2,900 9:00 9:20     6:31
iPhone 7 Plus 5.5" / 1080p 2,900 14:20 12:00     --

همان‌طور که از نتایج تست‌های باتری پیدا است، ال‌جی وی ۳۰ در تست‌های شارژدهی پی‌سی‌مارک و جی‌اف‌ایکس‌بنچ، عملکرد به‌مراتب بهتری نسبت به گلکسی نوت ۸ از خود به‌جا گذاشته؛ اما در زمینه‌ی پخش ویدیو و وب‌گردی، گلکسی نوت ۸ شارژدهی بهتری داشته است؛ البته باید خاطرنشان کنیم که عملکرد وی ۳۰ در دو آزمون پخش ویدیو و وب‌گردی با توجه به رزولوشن نمایشگر، بسیار مناسب ارزیابی می‌شود. در حالت کلی فبلت جدید ال‌جی در استفاده‌‌های روزمره، همانند سایر پرچم‌داران کنونی تا یک روز شما را همراهی خواهد کرد.

جمع‌بندی

کره‌ای‌ها تمام تلاش خود را به‌ کار گرفته‌اند تا محصولی بی‌نقص روانه‌ی بازار کنند. ال‌جی وی ۳۰ هرآنچه برای بدل‌ کردن ال‌جی جی ۶ به یک پرچم‌دار شایسته نیاز بود، در بر دارد؛ قدرتمندترین تراشه‌ی حال حاضر دنیای موبایل، مبدل دیجیتال به آنالوگ چهارگانه و شارژ بی‌سیم، همگی در ال‌جی وی ۳۰ به‌ کار گرفته شده‌اند، علاوه‌ بر موارد یادشده، اکنون نمایشگر OLED نیز برای ارتقاء تجربه‌ی کار با فبلت جدید ال‌جی حاضر است. وی ۳۰ کیفیت ساخت بسیار مطلوبی دارد و به‌ لطف وزن پایین و حاشیه‌های باریک نمایشگر آن، کار کردن با این فبلت بسیار لذت‌بخش است.

ال جی وی 30 / LG V30

دوربین دوگانه‌ی وی ۳۰، قابلیت‌های نرم‌افزاری متعددی در اختیار کاربر قرار می‌دهد. اگرچه نمی‌توان تصاویر ثبت‌شده با وی ۳۰ را بی‌نقص دانست؛ اما بی‌شک کیفیت آن‌ها بسیار مطلوب است. شاید بتوان یکی از معدود ایرادات وی ۳۰ را بهره‌ نبردن از اسپیکرهای استریو و حجم‌ صدای متوسط دانست که برای گوشی هوشمندی که با تمرکز بر قابلیت‌های چندرسانه‌ای طراحی شده است، کمی عجیب به‌ نظر می‌رسد.

نکات مثبت

 • طراحی بسیار زیبا و کیفیت ساخت عالی
 • تجربه‌ی صوتی کم‌نظیر
 • نمایشگر OLED فوق‌العاده باکیفیت
 • قابلیت‌های سینمایی متعدد دوربین 
 • سخت‌افزار قدرتمند و عملکرد سریع‌ و روان

نکات منفی

 • نبود اسپیکر استریو و حجم صدای پایین آن
 • عملکرد متوسط دوربین سلفی


تاريخ : چهار شنبه 29 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

در سال جاری، طوفان‌های هولناک زندگی میلیون‌ها نفر را در سراسر شمال و مرکز آمریکا تحت تاثیر قرار داده‌اند. سیل‌های ویرانگر میلیون‌ها نفر را از خانه‌هایشان آواره کرده است و آتش‌سوزهایی در سواحل غربی آمریکا و کانادا هم منجر به تخریب میلیون‌ها خانه و آسیب رساندن به زیستگاه‌های حیات‌وحش شده است. بلایای طبیعی سال ۲۰۱۷ سوال‌های زیادی را در مورد مداخلات انسان در طبیعت و عواقب تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت‌های انسانی در ذهن‌ها ایجاد کرده است. اما با وجودی که این پیامدها به خودی خود آشکار هستند، اما با این وجود بسیاری هنوز باور دارند که تغییرات آب و هوایی دروغین هستند یا حداقل هیچ ارتباطی به انسان‌ها ندارند.

احتمالا نقل قول مشهور رئیس‌جمهور آمریکا و دیگر منکران گرمایش زمین را شنیده‌اید. به عقیده دونالد ترامپ، تغییرات آب و هوایی دروغی ساخته ‌و پرداخته چینی‌هاست تا آمریکا را به لحاظ اقتصادی کنار بزنند! اما با وجودی که مجموعه‌ای از حقایق در این مورد ابهام علمی را باقی نگذاشته‌اند، اما باز هم بسیاری در مورد تغییرات آب و هوایی همچنان ناآگاه هستند.

اوایل سال جاری، ناسا مجموعه‌ای از تصاویر را با عنوان «Images of Change» منتشر کرد که نشان می‌داد انسان چه تاثیر مهلکی طی چهل و پنج سال اخیر روی سیاره ما گذاشته است. این تصاویر ناسا، ذوب شدن یخچال‌های قطبی، عقب‌نشینی صفحات یخی و سیلاب‌ها و دیگر بلاهای طبیعی مرتبط را به خوبی نشان می‌داد. همه این‌ها شواهدی را نشان می‌دهند که تغییرات آب و هوایی کاملا حقیقی‌اند و همین حالا در حال اتفاق افتادن هستند. اکنون زمانی است که این شواهد قطعی را جدی بگیریم و از اشتباهات گذشته خود دست بکشیم.

افزایش سطح دریا در جزیره تووالو

افزایش سطح دریا در جزیره تووالو

این عکس که در سال ۲۰۰۷ گرفته شده، به زیر آب رفتن شهر فونافوتی را نشان می‌دهد. جمعیت بیش از ۶ هزار نفری این شهر با عواقب واقعی افزایش سطح دریا دست و پنجه نرم می‌کردند. ساکنین تووالو به علت بالاتر رفتن سطح دریا به میزان بیش از ۴.۵۷ متر، شاهد سیل‌های بسیاری در نواحی پرجمعیت بودند. به همین دلیل هم این کشور جزیره‌ای به عنوان یکی از «آسیب‌پذیرترین جزایر اقیانوس آرام» شهرت پیدا کرده است. ساکنان این نواحی دو انتخاب دارند: باید از این جزایر کوچ کنند یا اینکه با عواقب مهلک آن مقابله کنند.

ترک برداشتن کوه یخی لارسن سی

ترک برداشتن کوه یخی لارسن سی

این کوه یخی به طول ۹۱.۴۴ متر در صفحه‌ی یخی شبیه جزیره قطب جنوب واقع شده است. عکسی که مشاهده می‌کنید، نوامبر سال ۲۰۱۶ گرفته شده است. در نتیجه این شکاف، کوه یخی به اندازه ایالت دلاویر (با وسعتی حدود ۷ هزار کیلومتر مربع) از صفحه یخی جدا شده است. همچنین دهم ژوئیه امسال (۱۹ تیر) بود که بیش از 1 تریلیون تن یخ از صفحه یخی لارسن سی جدا شد. یعنی حدود ۱۲ درصد از کل این صفحه‌ی یخی که میزان قابل توجهی است. چیزی که انکارکنندگان تغییرات آب‌وهوایی را واقعا به فکر انداخت، چرا که جدا شدن کوه یخی لارسن تنها چند هفته پس از اظهارات بحث‌برانگیزدونالد ترامپ در مورد خروج این کشور از توافقنامه آب و هوایی پاریس رخ داد. همان‌طوری که به خوبی می‌دانید، کشور ایالات‌متحده آمریکا به تنهایی یکی از عمده‌ترین تولیدکنندگان گازهای گلخانه‌ای جهان محسوب می‌شود.

شکاف صفحه یخی گرینلند

شکاف صفحه یخی گرینلند

دانشمندان زیست‌محیطی در تحقیقات اخیر خود دریافته‌اند که صفحه یخی گرینلند در اثر ذوب شدن یخ‌ها شکاف برداشته است. در واقع این اتفاق در اثر ذوب یخ‌های بالای پوسته بیرونی زمین رخ می‌دهد.

این یخچال‌ها و صفحات یخی را می‌توان همچون کلونی‌های یخی در نظر گرفت که در حال کاهش هستند و بسیاری از آن‌ها به‌احتمال‌زیاد در آینده نزدیک ناپدید خواهند شد. به‌این‌ترتیب به نظر می‌رسد، این یخچال‌ها و کلاهک‌های یخی محکوم‌به نابودی هستند. تخمین زده می‌شود، حدود ۹۹ درصد از یخ‌های زمین در لایه‌های یخی که جنوبگان و گرینلند را پوشانده‌اند، ذخیره‌شده‌اند. بنابراین حفاظت از این صفحات یخی و جهان، چیزی نیست که بتوان نادیده‌اش گرفت.

طوفان هاروی

 طوفان هاروی

این عکس روز 25 اوت 2017 (3 شهریور) از ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شد. به این ترتیب، عموم مردم شاهد پیامدهای فاجعه‌بار طوفان هاروی در مرکز تگزاس بودند. این عکس در رسانه‌های مختلف آنلاین و جمعی (تلویزیونی و...) بازتاب گسترده‌ای داشت. اما در این پوشش‌های رسانه‌ای ارتباط ضعیفی بین طوفان و تغییرات آب و هوایی گزارش شد.

کوین ترنبرث، دانشمند ارشد سازمان ملی پژوهش‌های جوی آمریکا، در مصاحبه‌ای با آتلانتیک گفت:

نقش فعالیت‌های انسانی می‌تواند ۳۰ درصد یا بیشتر مجموع بارندگی‌های ناشی از طوفان را در بربگیرد.

اما مرتبط دانستن طوفان‌ها به فعالیت‌های انسانی هنوز نادیده گرفته می‌شود و (حتی گاهی در مباحث علمی ) تا حد زیادی مبهم قلمداد می‌شود.

سیل رود گنگ

سیل رود گنگ

این تصاویر ماهواره‌ای هم بخشی از سری تصاویر «Images of Change» ناسا هستند. این سری تصاویر ناسا علاوه بر اینکه تغییرات آب و هوایی را نشان می‌دادند، همچنین به نحوه تاثیر گذاری شهرنشینی و خطرات طبیعی که با این تغییرات سیاره ما را تهدید می‌کنند می‌پردازند. دو تصویر بالا تاثیر شدید سیل سال ۲۰۱۵ در رود گنگ در شمال شرقی هند را نشان می‌دهند. در اثر این سیل زندگی بیش از ۶ میلیون نفر به مخاطره افتاد و دست‌کم ۳۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

کاهش یخ‌های قطب شمال

کاهش یخ‌های قطب شمال

در خلال سه دهه گذشته، چیزی به لایه‌های ضخیم و قدیمی قطب شمال یعنی بادوام‌ترین یخ‌های قطبی جهان افزوده نشده است. گزارشی که اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در سال ۲۰۰۷ منتشر کرد، نشان می‌دهد که در سال‌های ۱۹۵۳ و ۲۰۰۶، قطب شمال شاهد کاهش بی‌سابقه یخ‌های دریایی بوده است. دو زمستان اخیر، رکورد جدیدی را در کاهش یخ‌های زمستانی قطب شمال نشان می‌دهد.

والت مایتر، متخصص دریا از مرکز سفرهای فضایی گودارد، می‌گوید:

 این یخی‌های قدیمی و ضخیم در واقع حکم سپر یخ‌های دریایی را داشتند. تابستان‌های گرم یخ‌های تازه را ذوب می‌کند، اما یخ‌های قدیمی دست نخورده باقی می‌ماندند. اما این یخ‌های قدیمی در حال سست، نازک و کمتر شدن است. به این ترتیب، این سپر دیگر به‌به خوبی گذشته نیست.

یخ‌های قطبی زمین، با وجود تغییرات فصلی همیشه بوده‌اند. یخ‌های قطبی، از زمانی که انسان‌ها پای به سیاره خاکی گذاشته‌اند، بخش جدانشدنی از کره زمین بوده‌اند و اولین چیزهایی هستند که از فضا قابل‌ مشاهده‌اند. اما ممکن است که در طول زندگی‌مان، شاهد ذوب یکی از بادوام‌ترین یخ‌های قطبی باشیم.

افزایش جذب نور خورشید در قطب شمال

افزایش جذب نور خورشید در قطب شمال

ناسا از سال ۲۰۰۰، از ماهواره‌های خود برای سنجش میزان جذب نور خورشید در قطب شمال استفاده کرده است. از زمان ثبت این سوابق در سال ۲۰۰۰، سطح جذب نور خورشید، ۵ درصد افزایش یافته است. بنابراین، با وجود این افزایش جذب انرژی خورشیدی، یخ‌ها زودتر و در بهار ذوب می‌شوند و یخ‌های ضخیم‌تر و قدیمی‌تر هم دائما به روند فزاینده ذوب و نازک شدن خود ادامه می‌دهند.

ذوب یخ‌های آلاسکا

ذوب یخ‌های آلاسکا

محققان برآورد می‌کنند که یخچال شمال غربی آلاسکا، ۱۰ کیلومتر عقب‌نشینی کرده است. کوه‌های یخی کوچکی که در تصویر دیده می‌شوند، طی دهه‌های آینده به طور کلی عقب‌نشینی می‌کنند.

شاد اونیل، رییس بخش تحقیقات یخچال‌های طبیعی در مرکز علوم آلاسکا وابسته به سازمان زمین‌شناسی آمریکا گفت:

اینکه چگونه آب‌وهوا باوجود نفوذ انسان طی چند دهه گذشته تغییر کرده، کاملا مشهود است. این شواهد ملموس به‌خوبی به ما نشان می‌دهد که تغییرات آب و هوایی چگونه روی طبیعت تاثیر گذاشته‌اند.

از دهه ۱۹۹۰، عقب‌نشینی یخچال‌های طبیعی آلاسکا، سهم بسیار زیادی در افزایش سطح دریاهای جهان داشته است. سازمان زمین‌شناسی آمریکا گزارش می‌دهد که سالانه ۷۵ میلیارد تن یخ در یخچال‌های طبیعی آلاسکا از دست می‌رود. با این مقدار آب می‌توان استادیوم عظیم یانکی نیویورک را هر سال ۱۵۰ هزار بار پر کرد!

آلودگی هوا در لندن

آلودگی هوا در لندن

روز ۱۵ مارس سال ۲۰۱۲، شاهدان عینی قادر بودند که سطح وحشتناکی از آلودگی را مشاهده کنند. ۱۵ مارس روزی بود که رکورد آلودگی هوا در لندن شکسته شد.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی:

۹۲ درصد از جمعیت جهان در نواحی زندگی می‌کنند که کیفیت هوا کمتر از میزان مطلوب سازمان بهداشت جهانی است.

در ادامه این گزارش آمده است که از سال ۲۰۱۲، به طور ثابت سالانه ۳ میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند. گزارشی که به نوعی رویداد «مه قاتل» را به یاد می‌آورد. در واقع بر اساس شواهد ثبت شده موجود از سال ۱۹۵۲، دود عظیم کشنده‌ای به مدت ۵ روز لندن را در بر گرفت که منجر به کشته شدن هزاران شد. اما برخی گزارش‌های اخیر، حتی میزان کشته‌شدگان را بیش از این‌ها و حتی تا 12 هزار نفر اعلام کرده است. رویداد مه قاتل سال ۱۹۵۲، نهایتا در سال ۱۹۵۶ سبب تصویب قانون «هوای پاک» توسط پارلمان بریتانیا شد. اما این رویداد هنوز هم به عنوان یکی ازبزرگ‌ترین فجایع زیست‌محیطی و بدترین فجایع مرتبط با آلودگی هوا در تاریخ نام برده می‌شود.تاريخ : چهار شنبه 29 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

شرکت اینتل اوایل ماه گذشته‌ی میلادی پردازنده‌های کافی‌لیک را روانه‌ی بازار کرد. البته پردازنده‌های دسکتاپ و مادربوردهای Z370 تا ۵ اکتبر (۱۳ مهر) در دسترس نخواهند بود (شایعات حاکی از تاخیر در عرضه‌ی این پلتفرم تا اوایل سال ۲۰۱۸ است). به غیر از نام و چیپست جدید و پشتیبانی از پردازنده‌های نسل هشتم، این پلتفرم جدید، ویژگی خاص دیگری ندارد.

intel-cpu

این پردازنده‌های جدید، اولین محصولات ۶ هسته‌ای در این رده هستند. دلیل اصلی استفاده از پلتفرم جدید، توان‌مصرفی بیشتر پردازنده‌‌های ۶ هسته‌ای است. به همین دلیل اندازه و تعداد پین سوکت‌ها با پلتفرم قبلی مشابه است، ولی پردازنده‌ها با یکدیگر سازگار نیستند. در جدول زیر مشخصات کامل پردازنده‌های نسل هشتم دسکتاپ را مشاهده می‌کنید:

نام پردازندهIntel Core i3-8100Intel Core i3-8300Intel Core i3-8350KIntel Core i5-8400Intel Core i5-8600KIntel Core i7-8700Intel Core i7-8700K
خانواده پردازنده Coffee Lake-S Coffee Lake-S Coffee Lake-S Coffee Lake-S Coffee Lake-S Coffee Lake-S Coffee Lake-S
فرایند ساخت 14nm 14nm 14nm 14nm 14nm 14nm 14nm
تعداد هسته 4 4 4 6 6 6 6
تعداد ترد 4 4 4 6 6 12 12
فرکانس پایه 3.60 GHz 4.00 GHz 4.00 GHz 2.80 GHz 3.50 GHz 3.20 GHz 3.70 GHz

حداکثر فرکانس 

بوست

N/A N/A N/A 3.90 GHz 4.40 GHz 4.60 GHz 4.70 GHz

فرکانس بوست 

(۶ هسته)

N/A N/A N/A 3.50 GHz 4.20 GHz 4.20 GHz 4.30 GHz
L2 Cache 1 MB (256 KB per Core) 1 MB (256 KB per Core) 1 MB (256 KB per Core) 1.5 MB (256 KB per Core) 1.5 MB (256 KB per Core) 1.5 MB (256 KB per Core) 1.5 MB (256 KB per Core)
L3 Cache 6 MB 6 MB 8 MB 9 MB 9 MB 12 MB 12 MB
Overclocking Support No No Yes No Yes No Yes
Socket Support LGA 1151 LGA 1151 LGA 1151 LGA 1151 LGA 1151 LGA 1151 LGA 1151
PCH 200-Series 300-Series 200-Series 300-Series 300-Series 300-Series 300-Series
TDP 65W 65W 95W 65W 95W 65W 95W

گزینه‌های به‌روزرسانی اینتل در آینده

کسانی که از این به‌روزرسانی اینتل ناامید شده‌اند، لازم نیست مدت زیادی برای به‌روزرسانی بعدی این شرکت منتظر بمانند. نماینده‌ای از شرکت یوروکام (در انجمن NotebookReview.com) فاش ساخته که پلتفرم Z390 اینتل در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۸ وارد بازار خواهد شد. تاریخ عرضه‌ی دو پلتفرم به حدی به هم نزدیک است که شرکت یوروکام از راه‌اندازی خط تولید جدیدی برای چیپست‌های Z370 منصرف شده و منتظر چیپست‌های Z390 خواهد ماند.

intel cpu

 

همچنین شرکت یوروکام از ارائه‌ی پردازنده‌های ۸ هسته‌ای برای چیپست Z390 خبر داده است. این پردازنده‌ها از ۸ هسته به همراه ۱۶ ترد برخوردار خواهند بود (مانند نسل هشتم که دارای ۶ هسته و ۱۲ ترد هستند). توجه داشته باشید که برای استفاده از این پردازنده‌های ۸ هسته‌ای نیاز به تغییر مادربورد دارید؛ ولی هنوز معلوم نیست که چیپست‌های جدید از سوکت‌هایی مشابه با نسل قبلی استفاده کنند (LGA 1151). کمپانی اینتل، قبلا از پردازنده‌های ۶ هسته‌ای و ۸ هسته‌ای خود در پلتفرم‌های رده‌بالا (HEDT) استفاده می‌کرد. ولی با عرضه‌ی پردازنده های ۸ هسته‌ای و ۱۶ ترد رایزن توسط ای‌ام‌دی، شرکت اینتل درصدد اضافه کردن تعداد هسته‌ها به پلتفرم‌های رده‌ پایین‌تر است.

انتظار می‌رود که پردازنده‌های ۸ هسته‌ای و ۱۶ ترد اینتل، جز‌ئی از خانواده‌ی آیس‌لیک باشند که از فناوری ساخت ۱۰ نانومتر پلاس بهره می‌برند. کمپانی ‌ای‌ام‌دی نیز بیکار نبوده و درصدد ارائه‌ی نسل جدیدی از پردازنده‌های رایزن در سال ۲۰۱۸ است. ولی برخلاف کاربران پردازنده‌های اینتل، مشتاقان ای‌ام‌دی می‌توانند از همان مادربوردهای AM4 خود برای استفاده از پردازنده‌های جدید ای‌ام‌دی استفاده کنند. برخلاف پردازنده‌های رایزن که از فناوری ساخت ۱۴ نانومتری استفاده می‌کنند، پردازنده‌های رایزن ۲ از فناوری ساخت ۷ نانومتری استفاده خواهند کرد.تاريخ : چهار شنبه 29 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

دانشمندان سراسر جهان در تلاش برای کشف راه‌های تشخیص زودهنگام آلزایمر هستند. تشخیص زودهنگام این بیماری، به پزشکان اجازه می‌دهد تا درمان‌های لازم جهت کند نمودن روند پیشرفت آلزایمر را زودتر شروع کنند. در این راستا، برخی از محققین بر انجام آزمایشاتی روی خون و مایع نخاعی تمرکز کرده‌اند؛ در عین حال،‌ تحقیقات عده‌ی دیگری از دانشمندان نیز بر تولید گجت‌هایی با هدف تشخیص زودهنگام علائم آلزایمر متمرکز بوده است.

در این میان، گروهی از دانشمندان در دانشگاه باری ایتالیا، معتقدند که می‌توان از هوش مصنوعی جهت تشخیص زودهنگام آلزایمر بهره گرفت. این دانشمندان الگوریتمی توسعه داده‌اند که با بررسی تغییرات ساختاری کوچک در مغز، وقوع آلزایمر را یک دهه پیش ظهور نشانه‌های این بیماری پیش‌بینی می‌کند.

دانشمندان ایتالیایی جهت آموزش هوش مصنوعی از نمونه‌ی اسکن ام‌آرآی ۳۸ بیمار مبتلا به آلزایمر و ۲۹ فرد سالم استفاده کرده‌اند. این دانشمندان اسکن‌ها را به نواحی کوچکی تقسیم نموده و به‌کمک هوش مصنوعی، روابط عصبی میان این نواحی را تحلیل کرده‌اند.

پس از آموزش هوش مصنوعی، دانشمندان ۱۴۸ اسکن مغزی را به کمک الگوریتم حاصله مورد بررسی قرار دادند. در میان این ۱۴۸ اسکن مغزی، ۴۸ مورد به افراد مبتلا به آلزایمر تعلق داشت و ۴۸ مورد دیگر نیز متعلق به افرادی بود که دارای ناتوانی‌های درکی خفیف بودند و این ناتوانی بعدا به آلزایمر تبدیل شده‌بود.

هوش مصنوعی توسعه داده شده، موفق شد در ۸۶ درصد موارد آلزایمر را تشخیص دهد. همچنین در زمینه‌ی تشخیص ناتوانی‌های درکی نیز، هوش مصنوعی توسعه داده شد دقت ۸۴ درصدی را از خود به نمایش گذاشت. این اعداد نشانگر توانایی بالقوه هوش مصنوعی مورد استفاده توسط دانشمندان دانشگاه باری جهت تشخیص آلزایمر است. متاسفانه داده‌های مورد استفاده در این تحقیق به اسکن‌های موجود در بانک اطلاعاتی تصاویر مغزی دانشگاه کالیفرنیای جنوبیمحدود بوده است. به‌کمک نمونه‌های بیشتر و با توسعه‌ی این هوش مصنوعی، امکان افزایش دقت آن وجود خواهد داشت. بهبود هوش مصنوعی توسعه‌ داده شده در این تحقیق می‌تواند آن را به ابزاری غیرتهاجمی برای تشخیص زودهنگام آلزایمر تبدیل کند.تاريخ : چهار شنبه 29 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

لنوو یک شرکت تکنولوژی چند ملیتی چینی است که دفاتر اصلی آن در پکن چین و کارولینای شمالی آمریکا واقع شده است. این شرکت در زمینه‌ی طراحی، تولید و توسعه‌ی کامپیوترهای شخصی، تبلت، گوشی هوشمند، سرور و تلویزیون‌های هوشمند فعالیت می‌کند. Lenovo از سال ۲۰۱۳ به بعد به‌عنوان بزرگ‌ترین فروشنده‌ی کامپیوترهای شخصی شناخته می‌شود. شرکت لنوو در بیش از ۶۰ کشور شعبه دارد و محصولات خود را به بیش از ۱۶۰ کشور عرضه می‌کند. شرکت لنوو در سال ۱۹۸۴ توسط لیو شوانژی و با نام اولیه‌ی لجند (Legend) بنیان‌گذاری شد. این شرکت در سال ۲۰۰۵ با واحد مربوط به تولید رایانه‌ی شخصی شرکت آی‌بی‌ام (IBM) ادغام شد و میزان سوددهی آن را افزایش داد. برای خواندن داستان شکل‌گیری برند لنوو در ادامه با زومیت همراه باشید.

lenovo

داستان شکل‌گیری برند لنوو

لیو شوانژی (Liu Chuanzhi)، در تاریخ ۱ نوامبر سال ۱۹۸۴ به همراه یک گروه متشکل از ۱۰ مهندس در پکن شرکت لجند را بنیان‌گذاری کرد. سرمایه‌ی اولیه‌ی این شرکت ۲۰۰ هزار یوان، تقریبا معادل ۳۰ هزار دلار بود. نام این شرکت به مدت ۲۰ سال از ابتدای تأسیس، لجند بود. اما آن‌ها بعد از مدتی تصمیم گرفتند که فعالیت‌های خود را به صورت بین‌المللی گسترش دهند. از آنجایی که نام لجند قبلا توسط یک شرکت بین‌المللی ثبت شده بود، آن‌ها به فکر تغییر نام برند افتادند. بنابراین این شرکت در سال ۲۰۰۳ به‌طور عمومی اعلام کرد که نامش به لنوو تغییر کرده است. این اسم از ترکیب ۲ بخش Le (ابتدای کلمه‌ی Legend) و Novo، یک کلمه‌ی لاتین به معنای جدید گرفته شده است. بعد از این اتفاق شرکت لنوو ۱۸ میلیون یوان یعنی بیش از ۲.۵ میلیون دلار برای تبلیغ ۸ هفته‌ای برند خود خرج کرد. تبلیغات لنوو با شعار تبلیغاتی «برتری به طرز تفکر شما بستگی دارد» روی بیلبوردها پخش شده بود و تا پایان سال ۲۰۰۳ مبلغ ۲۰۰ میلیون یوان یعنی تقریبا ۳۰ میلیون دلار برای بازاریابی برند جدید هزینه شد.

بعد از راه‌اندازی شرکت، اولین تلاش آن‌ها برای وارد کردن تلویزیون با شکست مواجه شد. اما گروه لنوو با نظارت بر کیفیت کامپیوترها توانست خودش را مجددا احیا کند. این شرکت بعد از مدت کوتاهی با تولید بوردهای مداری برای کامپیوترهای شخصی شرکت آی‌بی‌ام توانست به اولین موفقیت بزرگ خود برسد. لنوو همچنین در ورود به بازار ساعت‌های دیجیتال شکست خورد. لیو در یکی از مصاحبه‌های خود گفت: «تیم مدیریتی ما معمولا برای انتخاب مسیر تجاری دچار اختلاف نظر می‌شد. اغلب این اختلاف‌ها میان من و اعضای تیم مهندسی رخ می‌داد. آن‌ها گمان می‌کردند اگر یک محصول کیفیت خوبی داشته باشد، کافی است و می‌تواند به فروش بالایی برسد. اما من می‌دانم که چنین عقیده‌ای صحت ندارد. بازار و عوامل دیگر نیز از جمله موارد تأثیرگذار در موفقیت یک محصول هستند.» بنابراین کم تجربه بودن اعضای کسب‌و‌کار شرکت باعث می‌شد که لنوو در سال‌های اول روزهای سختی را تجربه کند. لیو همچنین در ادامه‌ی صحبت‌های خود اضافه کرد: «اکثر ما دانشمند هستیم و درک صحیحی از بازار نداشتیم. ما همه چیزی را با آزمون و خطا یاد گرفتیم. این روش سرگرم کننده اما بسیار خطرناک بود.»

lenovo

شرکت لنوو در ماه می سال ۱۹۸۸ اولین آگهی استخدام خودش را چاپ کرد. در آن زمان انتشار چنین آگهی‌هایی خیلی کم بود و آگهی آن‌ها در صفحه‌ی اول روزنامه‌ی China Youth News به چاپ رسید. بعد از انتشار این آگهی، ۵۰۰ نفر برای استخدام شدن درخواست دادند که ۲۸۰ نفر از میان آن‌ها برای شرکت در آزمون انتخاب شدند. درنهایت با ۱۲۰ نفر از پذیرفته شدگان آزمون مصاحبه شد. هدف آن‌ها این بود که ۱۶ نفر را استخدام کنند اما درنهایت به ۵۸ نفر پیشنهاد شغلی داده شد. از این ۵۸ نفر، ۱۸ نفر آن‌ها مدرک کارشناسی ارشد داشتند، ۳۷ نفر دارای مدرک کارشناسی بودند و ۳ دانش‌آموز هنوز وارد دانشگاه نشده بودند. میانگین سنی آن‌ها ۲۶ سال بود و جالب است بدانید که مدیرعامل فعلی این شرکت یعنییانگ یوانکینگ (Yang Yuanqing) نیز در میان این افراد بود.

شرکت لنوو بالاخره موفق شد در سال ۱۹۹۰ اولین کامپیوتر ساخته شده توسط خودش را وارد بازار کند. دولت چین به لیو شوانژی اجازه داد که یک دفتر فرعی در هنگ‌کنگ راه‌اندازی کرده و به همراه ۵ کارمند دیگر به آنجا نقل مکان کنند. پدر لیو در این راه بسیار به او کمک کرد و از طریق مربیگری و تسهیل کارهای مرتبط با وام، جاه طلبی‌های فرزند خود را افزایش داد. لیو و همکارانش در سال ۱۹۸۸ وارد هنگ‌کنگ شدند. آن‌ها در این دوره به شدت در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کردند. به‌عنوان مثال به جای استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی پیاده‌روی می‌کردند و جلسات خود را برای حفظ ظاهر در اتاق هتل برگزار می‌کردند.

سهام شرکت لنوو در سال ۱۹۹۴ در لیست سهام‌های هنگ‌کنگ قرار گرفت و ارزش آن تا ۳۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرد. بعد از این اتفاق سهام شرکت برای خرید در اختیار عموم قرار گرفت. بسیار از تحلیل‌گران در مورد لنوو خوش‌بین بودند و این شرکت به پاس مدیریت خوب و رشدی که در این مدت داشت مورد قدردانی قرار گرفت. بعد از عمومی شدن سهام شرکت، مدیران آن تصور می‌کردند که هدف از انجام چنین کاری تنها افزایش میزان سرمایه است. آن‌ها هیچ تجربه‌ای در مورد اداره‌ی یک شرکت عمومی نداشتند و با قوانین و مسئولیت‌های آن آشنا نبودند. لیو گاهی‌اوقات در سخنرانی‌های خود جملات نادرستی به کار می‌برد. این اتفاق چندین بار تکرار شد تا لیو متوجه شد که باید از جملات مناسب‌تری در سخنرانی‌های عمومی استفاده کند. او اولین باری که در یک کنفرانس اروپایی ظاهر شد تا در مورد سهام شرکت صحبت کند، فکر نمی‌کرد که با موج عظیمی از سوال‌های شرکت‌کنندگان روبه‌رو شود. او بسیار تعجب کرده بود و حتی احساس کرد که به او توهین شده است. لیو بعد از این اتفاق متوجه شد که سهام‌داران روی صحبت‌های او حساب باز می‌کنند و باید قضیه را جدی‌تری بگیرد.

شرکت لنوو در سال ۲۰۱۵ لوگو و شعار تبلیغاتی جدید «نوآوری همچنان ادامه دارد» را به طرفداران خود معرفی کرد.

آی‌بی‌ام

think pad

شرکت لنوو در سال ۲۰۰۵ با تجارت کامپیوترهای شخصی شرکت آی‌بی‌ام از جمله لپ‌تاپ‌های ThinkPad و خط تولید تبلت ادغام شد. این موضوع به نفع لنوو تمام شد و این شرکت توانست با دسترسی پیدا کردن به بازارهای خارجی، نام تجاری و تکنولوژی خود را بهبود دهد. لنوو تجارت آی‌بی‌ام را به مبلغ ۱.۲۵ میلیارد دلار خریداری کرد. همچنین مقدار ۵۰۰ میلیون دلار از بدهی‌های این شرکت را نیز خریداری کرد. همین موضوع شرکت لنوو را به سومین تولیدکننده‌ی بزرگ کامپیوتر در دنیا تبدیل کرد. لیو شوانژی در رابطه با این موضوع گفت: «ما با خریداری بخش کامپیوترهای شخصی شرکت آی‌بی‌ام از ۳ جهت سود کردیم. به دست آوردن برند ThinkPad، تکنولوژی ساخت کامپیوترهای آی‌بی‌ام مانند منابع بین‌المللی این برند و کانال‌های فروش جهانی و تیم توسعه‌ی قوی از جمله دستاوردهای مهم این قرارداد بودند. همگی این عوامل دست به دست هم دادند تا میزان فروش محصولات را طی این چند سال اخیر افزایش دهند.»

در طراحی تمام لپ‌تاپ‌های ThinkPad از طراحی ماشین الهام گرفته شده و از سیستم شتاب سنج ایربگ ماشین استفاده شده است. این تکنولوژی حرکات ناگهانی را تشخیص می‌دهد و از هارد درایو در برابر تکان‌های ناگهانی محافظت می‌کند.

خط تولید سرورهای مبتنی بر Intel شرکت آی‌بی‌ام از جمله IBM System x و IBM BladeCenter در سال ۲۰۱۴ به شرکت لنوو فروخته شدند. شرکت لنوو اعلام کرد که این قرارداد علاوه بر افزایش میزان فروش محصولات شرکت، میزان همکاری با شرکت Intel را نیز افزایش خواهد داد. شرکت لنوو اعلام کرد که قصد دارد به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی سرور دنیا تبدیل شود. همچنین تمام کارمندان قبلی یعنی حدود ۶۵۰۰ نفر به شرکت لنوو ملحق خواهند شد.

موبایل‌های لنوو

lenovo

شرکت لنوو بخش تلفن‌های هوشمند و تبلت خود را در سال ۲۰۰۸ به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار فروخت تا تمرکز خود را روی توسعه‌ی کامپیوترهای شخصی بگذارد. اما در سال ۲۰۰۹ دوباره این بخش را به مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار خریداری کرد. این شرکت سرمایه‌گذاری خوبی روی توسعه‌ی LeGarden، فروشگاه اپلیکیشن آنلاین خود انجام داد. این فروشگاه و بیش از ۱۰۰۰ برنامه‌ی دیگر در سال ۲۰۱۰ در اختیار موبایل‌های LePhone قرار گرفت. LeGarden از ۲۷۷۴ توسعه دهنده‌ی مستقل و ۵۴۲ شرکت توسعه دهنده تشکیل شده است.

تلفن‌های هوشمند لنوو در سال ۲۰۱۲ وارد بازار شدند و این برند بعد از مدت کوتاهی توانست به یکی از برندهای اصلی تلفن‌های هوشمند چین تبدیل شود. این شرکت در همان سال توانست از برند اپل پیشی بگیرد و به دومین تولید کننده‌ی تلفن‌های هوشمند بازار چین تبدیل شود.

تلفن‌های هوشمند

لنوو از سال ۲۰۱۳ تنها موبایل‌هایی با سیستم عامل اندروید تولید می‌کرد. اما بعد از مدتی شایعه شد که این شرکت قصد دارد تلفن‌های هوشمند با سیستم عامل ویندوز را نیز به بازار عرضه کند. درواقع رئیس بخش تلفن‌های هوشمند این شرکت اعلام کرده بود که در صورت بالا بودن نیاز بازار، شرکت به تولید این نوع تلفن‌های هوشمند خواهد پرداخت. شرکت لنوو در یک حرکت تهاجمی قصد داشت جایگاه سامسونگ را در بازار تلفن‌های هوشمند چین تصاحب کند. این شرکت ۷۹۳.۵ میلیون دلار هزینه کرد تا بتواند هر سال ۳۰ تا ۴۰ میلیون تلفن هوشمند تولید کند. نتیجه‌ی تحلیل‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که لنوو رشد قابل توجهی را تجربه کرده و ارزش سهام آن به شدت بالا رفته است.

IdeaPad

IdeaPad

لپ‌تاپ‌های سری IdeaPad لنوو در ژانویه سال ۲۰۰۸ معرفی شدند. IdeaPad برخلاف ThinkPad نتیجه‌ی تحقیق و توسعه‌ی خود تیم لنوو بوده و از طراحی‌های آی‌بی‌ام استفاده نکرده است. این شرکت در اکتبر سال ۲۰۱۲ مدل جدیدی از این سری لپ‌تاپ‌ها به نام IdeaPad Yoga 13 را معرفی کرد که دارای ویندوز ۸ بودند. صفحه نمایش این لپ‌تاپ‌ها کامل برمی‌گشت و به تبلت تبدیل می‌شد. لنوو در نوامبر سال ۲۰۱۳ مدل Lenovo Yoga 2 Pro را معرفی کرد. این لپ‌تاپ نازک بود و کاربر می‌توانست با جدا کردن کیبورد آن را تبدیل به تبلت کند. این لپ‌تاپ‌ها بسیار سبک بودند و تنها ۱.۳۹ کیلوگرم وزن داشتند و یک دکمه‌ی لمسی در پایین و قسمت مرکزی صفحه نمایش قرار گرفته بود. همچنین دکمه‌ی خاموش و روشن آن نیز به کنار لپ‌تاپ منتقل شده بود.

لنوو در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که لپ‌تاپ‌های سری Yoga از سیستم عامل لینوکس پشتیبانی نخواهند کرد. و این موضوع بسیاری از کاربران را با مشکل مواجه کرد.

تلویزیون‌های هوشمند

lenovo smart tv

شرکت لنوو در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که به زودی تلویزیون‌های هوشمند خود به نام LeTV را در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۲ معرفی خواهد کرد. لیو جون (Liu Jun) رئیس بخش لوازم خانگی این شرکت گفت: «کاربران در آینده از لوازم هوشمند زیادی استفاده خواهند کرد درنتیجه به یک تجربه‌ی یکپارچه از سخت‌افزار، نرم‌افزار و سرویس‌های رایانش ابری نیاز پیدا خواهند کرد.» شرکت لنوو در سال ۲۰۱۳ همکاری خود را با برند Sharp برای تولید تلویزیون‌های هوشمند اعلام کرد. در سال ۲۰۱۴ میزان فروش این تلویزیون‌ها از مرز ۱ میلیون دستگاه عبور کرد.

موتورولا

شرکت گوگل در تاریخ ۲۹ ژانویه سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که قصد دارد شرکت موبایل‌ موتورولا را به مبلغ ۲.۹۱ میلیارد دلار به شرکت لنوو بفروشد. طبق قرارداد آن‌ها حق امتیاز ۲۰۰۰ مورد از اختراعات شرکت موتورولا همچنان در اختیار شرکت گوگلاست و شرکت لنوو تنها حق استفاده‌ی شراکتی بعضی از این اختراعات را دارد.

زندگی شخصی لیو شوانژی

Liu-Chuanzhi

لیو شوانژی در تاریخ ۲۹ آوریل سال ۱۹۴۴ در جیانگ سو در نزدیکی شانگهای چین به دنیا آمد. او بعد از گذراندن دوران دبیرستان در سال ۱۹۶۲ تصمیم گرفت که به‌عنوان خلبان وارد ارتش شود. او تمام امتحان‌های خلبانی را با موفقیت پشت سر گذاشت اما به دلیل مشکلاتی نتوانست وارد ارتش شود. او در پاییز همان سال وارد ارتش آزادی بخش مهندسین ارتباطات شد. او به دلیل گذشته‌ی خود برای کار در بخش‌های حساس رد صلاحیت شد و به مطالعه‌ی رادار پرداخت و در همین زمان بود که با علم کامپیوتر آشنایی پیدا کرد. او بعد از مدتی در سال ۱۹۷۰ به پکن رفت تار به‌عنوان مهندس در یک موسسه کامپیوتری مشغول به کار شود.

لیو در این شرکت روی توسعه‌ی کامپیوترها کار می‌کرد و در سال ۱۹۸۴ از کارش استعفا داد تا در دفتر آکادمی علوم چین مشغول به کار شود. او تا اوایل دهه‌ی ۱۹۸۰ به‌عنوان یک دانشمند کامپیوتر به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده بود اما هنوز هم نتوانسته بود به رضایت کامل شغلی برسد. او در بهترین سازمان تحقیقاتی علوم کامپیوتر چین کار می‌کرد اما درآمدش به اندازه‌ای نبود که بتواند خرج خانواده‌ی بزرگ خود را بدهد. تا اینکه در سال ۱۹۸۴ شرکت لجند را به همراه ۱۰ مهندس دیگر در یک دفتر کوچک بنیان‌گذاری کرد. لیو در توصیف کار خود گفت: «در آن زمان اقتصاد چین برنامه‌‌ریزی سفت و سختی داشت و فرصت شکوفایی شرکت‌های آزادی مانند ما بسیار سخت بود.» او می‌دانست که شرکت بودجه‌ی محدودی دارد و به همین دلیل باید نظارت دقیقی روی تمامی بخش‌های شرکت داشته باشد. لیو شوانژی در سال ۲۰۱۲ خودش را ریاست شرکت برکنار کرد.

وضعیت کنونی برند لنوو

lenovo

شرکت لنوو با سرعت بسیار بالایی در حال رشد است. این شرکت تا سال ۲۰۱۵ حدود ۱۰۰ میلیون از لپ‌تاپ‌های ThinkPad خود را به فروش رساند. لنوو گام‌های زیادی برای پیشرفت تکنولوژی چین برداشته است و هر سال میزبان رویدادهای مرتبط با تکنولوژی این کشور است. این شرکت در سال ۲۰۱۶ در لیست ۵۰۰ شرکت برتر مجله‌ی فوربز قرار گرفت و به‌عنوان ۲۰۲ امین شرکت انتخاب شد. لنوو همچنین به‌عنوان یکی از ۵۰ شرکت برتر در زمینه‌ی نوآوری از سوی گروه Boston Consulting انتخاب شده است. این شرکت در ابتدای کار خود با سختی‌های زیادی مواجه شد و پروژه‌های شکست خورده‌ی بسیاری را تجربه کرد. بنیان‌گذاران این شرکت هیچ شناختی از بازار تکنولوژی نداشتند و همین موضوع روند رشد آن‌ها را به تأخیر انداخت. اما در نهایت لنوو توانست راه خودش را پیدا کرده و به‌عنوان یکی از ۳ تولیدکننده‌ی برتر کامپیوترهای شخصی در جهان شناخته شود. شرکت لنوو در حال حاضر در بیش از ۶۰ کشور شعبه داشته و بیش از ۶۰ هزار کارمند در سراسر دنیا دارد.تاريخ : یک شنبه 26 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

خودروهای دهه‌ی ۴۰ و ۵۰ میلادی، بدنه‌ی بزرگ و زیبا و تزئینات فراوانِ کروم داشتند و هزینه‌ی نگهداری آن‌ها بسیار پایین بود. یکی از محبوب‌ترین این خودروها، فولکس‌واگن بیتل ملقب به خودروی مردمی بود که در آغاز جنگ‌ جهانی دوم عرضه شد. بیتل با داشتن ویژگی‌هایی چون سادگی، فضای کافی و مصرف سوخت پایین ،تا پایان عمرش نزدیک به ۲۲ میلیون دستگاه فروش داشت.

فولکس‌واگن بیتل

پس از عرضه‌ی نسل‌های ناموفق از این خودروی دوست‌داشتنی، در سال ۲۰۱۶ نسخه‌ی محدودِ ویژه‌ای موسوم به بیتل کلاسیک در استرالیا عرضه شد. این نسخه با هدف یادآوری سادگی نسل اول بیتل، هیچ آپشنی ارائه نمی‌داد. در این مقاله، این دو نسل مختلف از فولکس‌واگن بیتل را در مقابل هم قرار می‌دهیم.

بیتل مدل ۱۹۶۵

بیتل قدیمی با قیمت ۱۷۰۰ دلار و پیشرانه‌ی ۱۲۰۰ سی‌سی، ۳۰ اسب بخار قدرت و ۷۰ نیوتن‌متر گشتاور ارائه می‌داد. پیشرانه‌ی هواخنک آن در عقب نصب شده بود که بنابراین، نیازی به رادیاتور نداشت. از آنجایی که در سال ۱۹۶۵ امنیت جزو اولویت‌های اصلی محسوب نمی‌شد، خبری از کمربند ایمنی، کیسه‌ی هوا یا هر ویژگی ایمنی و هوشمند امروزی در آن نبود؛ حتی رادیو جزو آپشن‌های بیتل بود.

فولکس‌واگن بیتل

ولی تزئینات کروم بیتل، اصلا کم نبود؛ سپرهای جلو و عقب، آینه‌ها، پوشش دورِ چراغ‌ها، قالپاق‌ها، دستگیره‌های درب و ... همه از کروم بودند. درب کاپوت را هم نباید فراموش کرد که در واقع طرح آن، الهام گرفته‌شده از بال‌های سوسک (بیتل) است. به دلیل وجود مخزن سوخت و چرخ یدکی در کاپوت، فضای بار فقط به‌اندازه‌ی چند کیف کوچک بود؛ البته در صندلی عقب می‌توان یک چمدان را جای داد. صندلی‌های فنری جلو با طرح ارتفاع کم، به‌گونه‌ای بودند که شانه‌های دو سرنشین جلو همیشه به هم برخورد می‌کردند. فضای صندلی‌های عقب برای بزرگ‌سال کافی نبود ولی برای کودک مناسب بود.

فولکس‌واگن بیتل

سرعت بیتل به معنای واقعی کلمه پایین بود و در سرعت بالای ۹۰ کیلومتر بر ساعت، سر و صدای زیادِ پیشرانه را باید تحمل کرد؛ ولی رانندگی در شهر و با سرعت پایین، مشکلی برای بیتل ایجاد نمی‌کرد. به هر حال بیتل به خاطر سرعت و قدرت محبوب نبود. با اینکه سیستم فرمان هیدرولیک نبود؛ ولی به دلیل وزن بیشتر محور عقب، فرمان سبک بود.

جعبه‌دنده چهار سرعته دستی، نسبت دنده‌های نزدیکی داشت که حتی بعضاً توصیه می‌شد باید با دنده دو شروع به حرکت کرد. در آن زمان نسبتِ دنده‌ی پایین، برای کشش و بکسل کردن مناسب بود؛ ولی با وجود ترمز‌های کاسه‌ای مشکلاتی هم وجود داشت.

بیتل مدل ۲۰۱۷

بیتل کلاسیک ۲۰۱۷ با داشتن قیمت ۳۶ هزار و ۹۹۰ دلار کمی گران به نظر می‌رسد؛ ولی با در نظر گرفتن تولید فقط ۵۳ دستگاه از آن، می‌توان به‌عنوان یک خودروی کلکسیونی آینده به آن نگاه کرد. عدد ۵۳ به بیتل مسابقه‌ای معروف، هربی اشاره نمی‌کند؛ بلکه نمایانگر سالی است که اولین بیتل به استرالیا وارد شد.

فولکس‌واگن بیتل

در این نسخه، طراحی زنانه بیتل سال ۲۰۰۰ از بین رفته و بیشتر به طرح بیتل قدیمی متمایل شده است. از دیگر تشابهات این نسخه با بیتل اصلی می‌توان به قالپاق‌های کروم، آینه‌بغل‌های کروم، تزئینات بدنه و نشان فولکس‌واگن روی صندوق‌عقب اشاره کرد. بزرگ‌ترین تغییر این نسخه، قرار گرفتن پیشرانه در جلو و همچنین اضافه شدنِ رادیاتور است که با وجود پیشرانه‌ی ۱.۴ لیتری توربوشارژ بیتل کلاسیک ۲۰۱۷، ۱۶۰ اسب بخار قدرت و ۲۴۰ نیوتن‌متر گشتاور در اختیار قرار می‌دهد.

بیتل کلاسیک ۲۰۱۷ با داشتنِ ترمزهای ABS و دیسکی، حسگرهای محیطی و دوربین عقب، از بیتل قدیمی بسیار ایمن‌تر است. فضای صندوق‌عقب ۳۱۰ لیتر است که با خواباندن صندلی‌های عقب، به ۹۰۵ لیتر افزایش پیدا می‌کند. با فشردن دکمه‌ی استارت، پس از دو ثانیه خودرو روشن می‌شود که البته خبری از صدای معروف استارت بیتل در آن نیست.

فولکس‌واگن بیتل

بیتل کلاسیک ۲۰۱۷، خودروی سریعی نیست ولی شتاب اولیه‌ی قابل قبولی دارد. با فعال کردن حالت رانندگی اسپرت، حالت بیتل هربی فعال می‌شود! در حال اسپرت، تعویض دنده‌ها سریع‌تر است؛ به‌طوری‌ که به صندلی میخکوب می‌شوید و باید به حالت نرمال برگردید یا از پدال‌های کنار فرمان برای تعویض دنده استفاده کنید. پیشرانه‌ی بنزینی بیتل یا جعبه‌دنده‌ی خودکار هفت‌سرعته DSG همراه شده که در هنگام رانندگی ترافیک کُند است؛ ولی تعویض دنده‌ها را به نرمی انجام می‌دهد.

پس از رانندگی با بیتل، می‌توان درک کرد که چرا این خودرو در آن زمان محبوب بوده است. مسلماً هر کسی که بیتل مدل ۱۹۶۵ را می‌بیند، اولین عکس‌العملش یک لبخند خواهد بود. بیتل کلاسیک ۲۰۱۷، نزدیک‌ترین حس رانندگی به بیتل ۱۹۶۵ همراه با ایمنی است.تاريخ : یک شنبه 26 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کامیون‌ها و کشنده‌ها، روی دیگری از صنایع خودروسازی هستند. آن‌ها هدفی متفاوت در جاده‌ها دنبال می‌کنند و به همین دلیل مقررات، الزامات و اولویت‌های متفاوتی در مقایسه با سایر خودروها دارند. با تمام این تفاسیر، خودروهای سنگین و مالکان آن‌ها مشکلاتی مشابه خودروهای سواری دارند و در این زمینه متمایز نیستند. در هفته گذشته، شرکتماک در جریان نشست سالیانه MGDS، از کشنده آنتم (Anthem) رونمایی کرد؛ کشنده‌ای که آمده است تا بخشی از مشکلات حمل و نقل سنگین طولانی‌مدت را برطرف کند.

ماک، حدود ۱۱۷ سال در ساخت انواع کامیون و کشنده سابقه دارد و از این نظر، فراتر  از بازیگران اصلی عرصه‌ی خودروسازی دنیا است. با این حساب، بازاری که در آن فعالیت می‌کند، به‌خوبی می‌شناسد. با نگاهی دقیق‌تر به جزئیات آنتم، می‌توان پی برد که این محصول جدید، شبیه یک هتل لوکس متحرک است و شباهتی به کشنده‌های دیگر این شرکت یا سایر برندها ندارد. بدنه‌ی خارجی آنتم به گونه‌ای طراحی شده است تا مصرف سوخت را به حداقل رساند و نسبت به محصولات فعلی، یک جهش بسیار خوب در زمینه‌ی آیرودینامیک باشد.

 

anthem Mack Truck

 

در ایالات متحده آمریکا، اقتصادی بودن مصرف سوخت به‌عنوان کسری از یک گالن محاسبه می‌شود؛ بنابراین حتی اگر در مصرف سوخت به اندازه‌ی یک قطره صرفه‌جویی شود، آن را شمارش می‌کنند. آنتم از یک کاپوت جدید، آینه‌های مدرن و سپر جلوی متفاوت بهره می‌برد و می‌توان جلوپنجره‌ای برجسته را به‌خوبی مشاهده کرد که نام ماک روی آن نوشته شده است. ماک برای این کشنده جدید، از شاسی مقاوم‌تر با پوشش جدید نیز استفاده کرده است. ماک می‌گوید آزمایش آیرودینامیک این محصول در مرکز فضایی کندی واقع در فلوریدا انجام شده است.

برخی از موارد کوچک، مانند سیستم ضامن جدید به کاپوت اضافه شده است تا فرآیند باز شدن آن را ساده‌تر و سریع‌تر کند تا در زمان انجام بازرسی‌ها، صرفه‌جویی شود. تمام چراغ‌های بیرونی این کشنده نیز LED هستند و انرژی بسیار کم‌تری در مقایسه با گذشته مصرف می‌کنند.

anthem Mack Truck

در بخش داخلی نیز، ماک سنگ تمام گذاشته و همه‌ی بخش‌ها را مجدداً طراحی کرده است تا تمامی کلیدهای کنترل‌ و دستگیره‌های ضروری در دسترس راننده باشند. نگهدارنده لیوان و بخش مربوط به قرار دادن وسایل، اکنون ساده‌تر در دسترس هستند؛ همچنین کنترل‌های مربوط به سیستم تهویه هوا، گرم‌کننده و خنک‌کننده، ترمز دستی و دنده اکنون به صندلی راننده نزدیک‌تر هستند. راهنمای کنترل کروز و کنترل کشش نیز با لیزر روی آن‌ها حکاکی شده است تا به‌سادگی پاک نشوند و دوام بالایی داشته باشند.

anthem Mack Truck

 اگر به تصاویر دقت کرده باشید، می‌بینید که قسمت پایین غربیلک فرمان تخت است؛ ماک می‌گوید این‌ طراحی به راننده کمک می‌کند که به‌راحتی از کشنده پیاده یا سوار آن شود و پای او به فرمان برخورد نکند. کنترل‌های مربوط به پخش بلوتوث سیستم صوتی نیز روی فرمان قرار گرفته‌اند تا کنترل پخش موسیقی و پاسخ به تماس‌های تلفنی ساده‌تر باشد. ماک برای این کشنده، یک نمایشگر ۷ اینچی نیز در نظر گرفته که مجهز به اپل کارپلی و سیستم ناوبری تام‌تام است. این نمایشگر را می‌توان به دوربین‌های اضافه خارجی نیز متصل کرد.

قسمت خواب کشنده ۳۵ درصد بزرگ‌تر از کشنده‌های فعلی شده است و ارتفاع بخش خواب به ۱.۷۷ متر افزایش یافته است تا رانندگان بتوانند به‌راحتی بایستند. البته کابین این کشنده دارای پیکربندی‌های مختلفی است و می‌توان نسخه بزرگ با حجم ۷ متر مکعب را نیز انتخاب کرد. در قسمت خواب این کشنده، یک تلویزیون ۲۴ اینچی، کنترل‌های تهویه هوا و یک پریز ۱۲۰ ولتی به همراه درگاه USB قرار گرفته است. در سمت صندلی سرنشین دوم، یک یخچال کوچک نیز قرار دارد. مانند بخش خارجی، چراغ‌های داخلی همگی LED هستند.

anthem Mack Truck

برای کشنده آنتم، پیشرانه‌ دیزلی ۱۱ لیتری ماک MP7 با قدرت ۴۲۵ اسب بخار و گشتاور ۲۱۱۵ نیوتن متر و پیشرانه دیزلی ۱۳ لیتری ماک MP8 با قدرت ۵۰۵ اسب بخار و گشتاور ۲۵۲۱ نیوتن متر در نظر گرفته شده است. این دو پیشرانه به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا سرویس و تعمیر آن‌ها کاملاً ساده باشد و از پوشش دو تکه باشد. یک دریچه‌ی ورودی جدید نیز کمک می‌کند که کشنده پس از استارت زدن در دمای پایین، خیلی سریع گرم شود. این دو پیشرانه، به همراه گیربکس ۱۲ سرعته اتوماتیک-دستی mDRIVE ماک عرضه می‌شوند. عملکرد آن به این صورت است که ابتدا رایانه سرعت کشنده را اندازه می‌گیرد و دنده‌ی صحیح را انتخاب می‌کند. ماک می‌گوید گیربکس‌های ۱۳ و ۱۴ سرعته نیز برای انتخاب در دسترس هستند.

پیش فروش آنتم اکنون آغاز شده است؛ اما اوایل سال ۲۰۱۸ به مشتریان تحویل داده می‌شود.تاريخ : یک شنبه 26 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

الیار صداقتی

منجمان رصدخانه جنوب اروپا به سرپرستی الیار صداقتی محقق ایرانی موفق شدند برای اولین بار نشانه‌هایی از وجود تیتانیوم اکسید را در جو یک سیاره از نوع مشتری‌های داغ کشف کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، مشتری‌های داغ به سیاره‌هایی اتلاق می‌شود که از جنس گاز هستند اما فاصله آنها با ستاره میزبان شان به اندازه‌ای کم است که دمای بسیار بیشتری را نسبت به سیاره مشتری در منظومه شمسی تجربه می‌کنند.

محققان رصدخانه جنوب اروپا با استفاده از تلسکوپ عظیم VLT به رصد یکی از این سیارات موسوم به WASP-19b که در فاصله 815 سال نوری از زمین واقع شده است پرداختند.

نکته جالب توجه در رابطه با این سیاره فراخورشیدی وجود تیتانیوم اکسید در جو آن است که برای اولین بار است چنین ترکیبی در جو یک سیاره گازی مشاهده می‌شود.

این تحقیق به سرپرستی الیار صداقتی محقق ایرانی فارغ‌التحصیل از دانشگاه فنی برلین و یکی از اعضای رصدخانه جنوب اروپا انجام شده است.

سیاره WASP-19b مانند بسیاری از مشتری‌های داغ مداری بسیار کوتاه دارد و هر 19 ساعت یک بار به دور ستاره خود می‌چرخد و دمای جو آن در حدود 2000 درجه سانتی‌گراد است که بیش از چهار برابر بیشتر از دمای زهره است. در این دما علاوه بر سرب، سیلیکات و پلوتونیوم نیز ذوب می‌شوند.

تیم منجمان رصدخانه جنوب اروپا با رصد ابرهای موجود در جو این سیاره موفق به کشف ترکیبات شیمیایی مختلفی در این سیاره فراخورشیدی از جمله تیتانیوم اکسید، آب و عنصر سدیم شدند.

الیار صادقی محقق ارشد این تحقیق که حدود دو سال است در حال بررسی و مطالعه است در کنفرانس خبری این تحقیق گفت: کشف چنین ترکیبی به هیچ عنوان اتفاق ساده‌ای نیست و علاوه بر نیاز به داده‌های قطعی و دقیق نیاز به آنالیزهای جامع و همه‌جانبه نیز وجود دارد.

وی افزود: ما با استفاده از الگوریتم‌هایی که به بررسی وضعیت شیمیایی، دمایی و جوی این سیارات می‌پردازند موفق شدیم وجود این ترکیبات را در جو WASP-19b تشخیص دهیم.

تیتانیوم اکسید ترکیب کمیابی در فضا محسوب می‌شود که بیشتر در جو ستاره‌های سرد دیده می‌شود.

این ترکیب به عنوان جذب‌کننده حرارت عمل می‌کند و به همین دلیل می‌توان دمای بالای این سیاره را با وجود چنین ترکیبی در جو آن توجیه کرد.

مقادیر بالای این ترکیب در جو ستارگان سبب جلوگیری از خروج گرما و عملا ایجاد پدیده وارونگی می‌شود.

این کشف می‌تواند به ایجاد یک دسته‌بندی جدید برای جو سیارات منجر شود و راه را برای شناسایی سیارات فراخورشیدی دارای حیات هموارتر کند.

نتایج این تحقیق در نشریه علمی Nature منتشر شده است.تاريخ : یک شنبه 26 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

ایستگاه شارژ

یک کمپانی آلمانی به نام "سورتیمو"(Sortimo) قصد دارد تا بزرگترین ایستگاه شارژ خودروهای برقی جهان را در آلمان بسازد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اینهبیتیت، با استقبال مردم از خرید خودروهای برقی و قانون منع فروش خودروهای بنزین سوز در برخی کشورها، جهان به ایستگاه‌های شارژ خودروهای برقی بیشتری نیاز خواهد داشت.

در این ایستگاه بزرگ  4000 خودرو در روز می‌توانند شارژ شوند.  24 پورت شارژ از  144 پورت در قالب سوپرشارژر عمل کرده و دارای ظرفیت شارژ 350 کیلووات شارژ هستند. این میزان در مقایسه با سوپر شارژرهای تسلا که ظرفیت 150 کیلو واتی دارند، افزایش چشمگیری است.

براساس گزارش کمپانی سورتیمو، این ایستگاه بزرگ می‌تواند در مصرف حدود 29.5 میلیون لیتر یا حدود 7.8 میلیون گالن سوخت صرفه‌جویی کند و می‌تواند تقریبا از انتشار 60 هزار تن دی اکسید کربن جلوگیری کند.

این ایستگاه فراتر از یک ایستگاه شارژ معمولی بوده و دارای دفاتر و ادارات مختلف، مرکز خرید، و رستوران و غذاخوری است.

 سورتیمو اعلام کرده است که مردم می‌توانند غذا را قبل از اینکه به ایستگاه برسند سفارش دهند و در زمان شارژ خودرو، غذای خود را میل کنند.

تصاویر این ایستگاه بزرگ نشان دهنده محیط سرسبز آن بوده و همچنین نشان می‌دهد که این بنا به گونه ای طراحی خواهد شد که سازگار با محیط زیست بوده و به طبیعت آسیبی نمی‌رساند.

ساختمان این ایستگاه بسیار به طبیعت نزدیک بوده و افراد می‌توانند در زمان شارژ خودرو در پارک به استراحت بپردازند.

لازم به ذکر است که طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته، این بنا در سال 2018 ساخته خواهد شد.تاريخ : یک شنبه 26 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

سیاره مشابه زمین

تیمی از منجمان دانشگاه‌های آمریکا با استفاده از داده‌های تلسکوپ کپلر موفق به کشف سه سیاره مشابه زمین در فاصله 100 سال نوری از زمین شدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، ماموریت تلسکوپ "کپلر"(Kepler) از سال 2009 آغاز شده است و مهمترین هدف آن شناسایی سیارات فراخورشیدی است.

مأموریت کپلر برای این‌کار درخشندگی 100 هزار ستاره را بررسی می‌کند تا نشانه‌ای از کاهش درخشندگی بر اثر گذار سیاره‌ای بیابد. این ماموریت به نام ستاره‌شناس آلمانی یوهانس کپلر نامگذاری شده‌ است.

در سال ۲۰۱۳، ستاره‌شناسان مأموریت کپلر اعلام کردند، سیاره‌ای همانند زمین موجود است که احتمالا قابل سکونت است. دانشمندان می‌گویند این سیاره که به اسم "کپلر ۶۹سی" نامیده شده است همانند سیاره‌های سامانه خورشیدی در مداری ویژه پیرامون ستاره‌ای می‌چرخد. این سیاره یکی از نخستین نامزدهای احتمالی داشتن زندگی فرازمینی در خود است که انسان از وجود آن آگاهی پیدا کرده است.

آخرین جمع‌بندی‌ها نشان می‌دهد که یک پنجم ستاره‌های موجود در کهکشان راه شیری، قد و قواره و مشخصات نزدیک به خورشیدِ منظومه شمسی ما را دارا هستند. با یک حساب سرانگشتی رقمی بالاتر از ۱۰ میلیارد ستاره شبیه خورشید در کهکشان ما وجود دارند که ممکن است سیاره‌های مشابه زمین داشته باشند.

این تلسکوپ فضایی در طول هشت سال ماموریت خود 5017 مورد مشکوک را رصد کرده است که از بین آنها وجود 2494 مورد تایید شده‌ است.

جدیدترین کشف این تلسکوپ در اطراف ستاره‌ کوتوله‌ای بنام "گلیس 9827"( Gliese 9827)  انجام شده است که حدود 100 سال نوری از زمین فاصله دارد.

منجمانی از دانشگاههای "هاروارد"(Harvard)، "آستین"(Austin)، "کلتک"(Caltech) و "موسسه فناوری ماساچوست"(ام.آی.تی) به همراه موسسه علمی سیارات فراخورشیدی در "سازمان فضایی آمریکا"(ناسا) با استفاده از داده‌های این تلسکوپ موفق شدند سه ابرسیاره مشابه زمین را در سامانه سیاره‌ای این ستاره کشف کنند.

این سامانه نزدیک‌ترین سامانه ستاره‌ای است که تلسکوپ کپلر تا به امروز موفق به کشف آن شده است.

این تحقیق به سرپرستی دکتر "جوزف رودریگز"(Joseph Rodriguez) از مرکز مطالعات اخترفیزیک دانشگاه هاروارد انجام شده است.

این کشف با استفاده از تکنیک جابجایی گرفته شده است که در آن یک سیاره در هنگام عبور از مقابل ستاره میزبان خود سبب ایجاد یک لکه در آن می‌شود و به این ترتیب وجود آن تایید می‌شود.

رودریگز در مصاحبه خود گفت: موفقیت کپلر به همراه استفاده از تکنیک جابجایی سبب شده است که 4000 سامانه سیاره‌ای کشف شود و ما بر روی شناخت ساختار داخلی و اتمسفری این سیاره‌ها تمرکز خواهیم کرد.

وی افزود: ما تلاش می‌کنیم با اطلاعاتی که از این سامانه‌ها به دست می‌آوریم بفهمیم که سیارات چگونه شکل می‌گیرند و جو آنها چگونه ترکیب‌های شیمیایی مختلف را در خود جای می‌دهد.

سه سیاره‌ای که در این تحقیق شناسایی شده‌اند در فاصله‌های نزدیک‌تری به ستاره میزبانشان نسبت به فاصله زمین تا خورشید واقع شده‌اند.

این سیارات که با پسوند بی، سی و دی در انتهای نام ستاره خود شناخته می‌شوند به ترتیب در فاصله‌های 2 میلیون 991 هزار کیلومتر، 5 میلیون و 984 هزار کیلومتر و 8 میلیون و 976 هزار کیلومتر از ستاره میزبان خود یعنی گلیس 9827 قرار دارند.

ابعاد این سیارات به ترتیب 1.6، 1.2 و 2.1 برابر زمین است و دورترین آنها در حدود هر 6.2 شبانه‌روز یک بار به دور ستاره خود می‌گردد.

نزدیک‌ترین سیاره در این سامانه یعنیGJ 9827 b ، 1.64 برابر زمین قطر و 4.25 برابر زمین جرم دارد و هر 1.2 شبانه‌روز یک بار به دور ستاره خود می‌گردد. دمای این سیاره تقریبا 846 درجه سانتی‌گراد است.

دومین سیاره در این سامانه یعنی GJ 9827 c ،1.29 برابر زمین قطر و 2.62 برابر زمین جرم دارد و هر 3.6 شبانه‌روز یک بار به دور ستاره خود می‌گردد. دمای این سیاره تقریبا 500 درجه سانتی‌گراد است.

سومین سیاره در این سامانه یعنی GJ 9827 d ، 2.08 برابر زمین قطر و 5.3 برابر زمین جرم دارد و هر 6.2 شبانه‌روز یک بار به دور ستاره خود می‌گردد. دمای این سیاره تقریبا 500 درجه سانتی‌گراد است.

دمای این ستاره‌ها در حدود عطارد و زهره در منظومه شمسی و کمی گرم‌تر از این دو سیاره است.

با توجه به ویژگی‌ها و ابعاد این سیارات محققان هنوز مطمئن نیستند که آنها را باید در زمره سیارت سنگی قرار دهند یا سیارات گازی اما آنچه که با اطمینان می‌توان گفت این است که به دلیل دمای بالا این سیارات امکان میزبانی از هیچ صورتی از حیات را ندارند.

محققان این تحقیق قدم بعدی خود را مطالعه جو این سیارات و شناخت بیشتر ویژگی‌های آنها اعلام کرده‌اند.

نتایج این تحقیق را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.تاريخ : یک شنبه 26 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

image.png

کپسول فضایی قابل بازیابی "دراگون" امروز از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شده و سفر 5.5 ساعته خود به زمین را آغاز کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای چندبار مصرف "دراگون"(Dragon) امروز ساعت 13:17به وقت تهران به منظور انتقال تجهیزات و مواد آزمایشگاهی به زمین از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شده و راهی زمین شد.

سفر دراگون به زمین حدود 5.5 ساعت طول خواهد کشید و در نهایت کپسول دراگون در آب‌های اقیانوس آرام در کالیفرنیا فرود خواهد آمد.

این کپسول زمانی که در 16 اوت از زمین به فضا پرتاب شد نزدیک سه تن مواد غذایی، آب و تجهیزات علمی و فنی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد و حال در بازگشت خود بیش از 1700 کیلوگرم بار را به زمین خواهد آورد.

"رندی برسنیک"(Randy Bresnik) و "پائولو نسپولی"(Paolo Nespoli) مسئولیت هدایت بازوی رباتیک ایستگاه فضایی بین‌المللی را برای جداسازی کپسول دراگون بر عهده داشتند.

فضاپیمای دراگون تنها وسیله قابل بازیابی برای ارسال تجهیزات به ایستگاه فضایی است که متعلق به شرکت "اسپیس ‌ایکس"(SpaceX) است و می‌تواند در چندین سفر مورد استفاده قرار بگیرد که صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های مربوط به پرتاب‌های فضایی دارد.

اسپیس‌ایکس فضاپیمای دراگون را با استفاده از موشک قابل بازیابی "فالکون 9"(Falcon 9) به فضا پرتاب می‌کند.

"سازمان فضایی آمریکا"(ناسا) فیلم جداسازی و فرود این فضاپیما را به صورت زنده در کانال یوتیوب و وبسایت خود نمایش می‌دهد.تاريخ : یک شنبه 26 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

مغز

تحقیقات جدید نشان داده که قدرت یادگیری مغز انسان با بالا رفتن سن از بین نرفته و حتی بزرگسالان نیز می‌توانند موضوعات ناشناخته و جدید را یاد بگیرند، فقط باید راه آن را بلد باشند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دویچه وله، شاید شما هم در سنینی که از نظر جامعه دیگر سن یادگیری نیست، به فکر ادامه تحصیل در یک رشته جدید افتاده باشید. یا تصمیم گرفته باشید برای تعطیلاتتان در فرانسه زبان فرانسوی بیاموزید یا اینکه در شغلتان یک رشته جدید را فرا بگیرید.

اگر این تصمیمات را گرفته باشید احتمالا هراس همراه با آن را هم تجربه کرده‌اید: آیا مغز من هنوز قدرت یادگیری دارد؟ آیا حافظه‌ام توانایی جذب اطلاعات جدید را دارد؟ آیا قدرت یادگیری من هنوز مانند زمان جوانی‌ام به هنگام تحصیل در مدرسه و دانشگاه است؟

حالا دانشمندان و پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که این واهمه‌ها و نگرانی‌ها بیهوده است. کارشناسان روان‌شناسی شناختی و پژوهشگران حوزه آموزش امروزه همگی بر این نظرند که مغز ما ظرفیت و انعطاف‌پذیری (پلاستیسیته) خود را تا پایان عمر حفظ می‌کند.

"گِرد کِمپرمن"، عصب‌شناس دانشگاه درسدن در آلمان که تحقیقات جدیدی را در زمینه سلول‌های عصبی (نورون‌ها) انجام داده، این را تایید می‌کند.

 این کارشناس بر این عقیده است که مغز ما وقتی با داده‌ها و اطلاعات جدید تغذیه می‌شود و در برابر چالش‌های تازه قرار می‌گیرد، فعالتر و موثرتر عمل می‌کند.

این موضوع ثابت می‌کند که  نباید از ورود به عرصه‌های جدید یادگیری هراس داشت، بلکه برعکس اتفاقا اینگونه است که مغز ورزیده‌تر می‌شود، درست همانند یک عضله.

بسیاری از مردم برای یادگیری موضوعات جدید در بزرگسالی مسئله دارند و نمی‌دانند چطور باید این کار را انجام دهند. کلید ادامه یادگیری و آموزش در بزرگسالی پیش از هرچیز در تکنیک‌ها و استراتژی‌های هوشمندانه نهفته است که توسط آنها یادگیری آسانتر می‌شود.

هفته‌نامه آلمانی اشپیگل در دو بخش دانش و آنلاین با همکاری "آلیوشا نویباوئر"، استاد روانشناسی افتراقی (روانشناسی مبتنی بر تفاوت‌های فردی Differential Psychology) در دانشگاه گراتس تمرینی را ابداع کرده‌اند که با کمک آن می‌توان هوشیارانه آموخت.

در یک بازه زمانی هشت هفته‌ای شما هر هفته یک تکلیف کوچک را از طریق ایمیل دریافت می‌کنید که کمک می‌کند تا دانش جدیدی را به طور موثر فرا بگیرید.

این روش ‌و تکنیک به قدری ساده طراحی شده ‌که شما فورا می‌توانید آن را وارد روزمرگی‌های زندگی‌تان کنید.

این تمرین‌ها برای تمامی مراحل زندگی مناسب هستند و صرف نظر از اینکه بخواهید یک دوره تکمیلی آموزشی را بگذرانید یا در حال تحصیل یا کارآموزی باشید یا اینکه تنها بخواهید چند تکنیک ساده را برای کار و زندگی‌تان یاد بگیرید، به شما کمک خواهند کرد.تاريخ : یک شنبه 26 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

 

اعمال مخصوص روز مباهله روز بیست و چهارم ذی الحجه روزی است كه رسول خدا صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَاله با نصارای نجران مُباهَلَه كرد و پیش از آنكه خواست مُباهله كند عبا بر دُوش مبارك گرفت و حضرت امیرالمؤمنین و فاطمه و حَسَن و حسین عَلیهمُ السلام را داخل در زیر عبا نمود و گفت پروردگارا هر پیغمبری را اهل بیتی بوده است كه مخصوص ترین خلق بوده اند به او خداوندا اینها اهل بیت منند پس از ایشان برطرف كن شك و گناه را و پاك كن ایشان را پاك كردنی پس جبرئیل نازل شد و آیه تطهیر در شاءن ایشان آورد پس حضرت رسول صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَ اله آن چهار بزرگوار را بیرون برد از برای مباهله چون نگاه نصاری بر ایشان افتاد و حقّیّت آن حضرت و آثار نزول عذاب مشاهده كردند جُراءَت مُباهله ننمودند واستدعای مصالحه و قبول جزیه نمودند و در این روز نیز حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام در حال ركوع انگشتری خود را به سائل داد و آیه اِنَّما وَلِیُّكُمُ اللّهُ در شانش نازل شد.

در كل این روز روز شریفی است و در آن چند عمل وارد است:

اول: غسل، که نشان پالایش ظاهر از هر آلودگی و آمادگی برای آرایش جان و صفای باطن است؛

دوم: روزه، که سبب شادابی درون است؛

سوّم: خواندن دو ركعت نماز، كه در وقت و كيفيت و ثواب مانند نماز روز عيد غدير است، و اينكه «آية الكرسى» در نماز مباهله بايد تا«هم فيها خالدون» خوانده شود.

هم چنین در این روز خواندن زیارت امیرالمؤمنین(ع) به ویژه زیارت جامعه روایت شده است. احسان به فقرا و محرومان به تأسّی از مولی الموحدین علی (ع) که در رکوع نمازش به نیازمند احسان فرمود، سفارش شده است.

چهارم: خواندن دعاى مباهله مى باشد، كه شبيه به دعاى سحر ماه رمضان است، و شيخ طوسى و سيّد ابن طاووس نقل كرده اند، ولى بين روايات آن دو بزرگوار اختلاف زيادى است، و من روايت شيخ طوسى را در كتاب «مصباح» برگزيده ام كه فرموده است: دعاى روز مباهله همراه با فضيلت آن، از حضرت صادق عليه السّلام روايت شده، و آن دعا اين است:

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ بَهَائِكَ بِأَبْهَاهُ وَ كُلُّ بَهَائِكَ بَهِيٌّ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِبَهَائِكَ كُلِّهِ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ جَلالِكَ بِأَجَلِّهِ وَ كُلُّ جَلالِكَ جَلِيلٌ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِجَلالِكَ كُلِّهِ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ جَمَالِكَ بِأَجْمَلِهِ وَ كُلُّ جَمَالِكَ جَمِيلٌ؛

خدايا از تو درخواست مى كنم از زيبايى ات به حق برترين مرتبه زيبايى ات، و همه مراتب آن زيباست، خدايا از تو درخواست میكنم به همه مراتب زيبايیات.خدايا از تو درخواست مى كنم از بزرگى ات به حق برترين مرتبه بزرگى ات، و همه مراتب بزرگى ات بزرگ است، خدايا از تو درخواست میكنم به همه مراتب عظمتت.خدايا از تو درخواست میكنم از جمالت، به حق برترين مرتبه جمالت، و همه مراتب جمال تو جميل است، خدايا از تو درخواست میكنم به همه مراتب جمالت.

پنجم: دعايى كه شيخ طوسى و سيّد ابن طاووس پس از دو ركعت نماز و هفتاد مرتبه استغفار، روايت كرده اند بخواند، اول آن دعا «الحمد للّه ربّ العالمين» است.

در اين روز دادن صدقه به تهيدستان به خاطر پيروى از مولاى همه مردان و زنان با ايمان، و زيارت آن حضرت، شايسته است، و مناسب تر زيارت جامعه است.

روز بيست و پنجم: روز بس شريفى است، و روزى است كه سوره «هل اتى» در حق اهل بيت (ع) نازل شد براى اينكه سه روز روزه گرفتند و افطارى خود را به مسكين و يتيم و اسير دادند و خود با آب افطار نمودند! و سزاوار است شيعيان اهل بيت (ع) در اين ايام به ويژه در شب بيست و پنجم در دادن صدقه به مساكين و ايتام، سعى در اطعام ايشان، و روزه داشتن اين روز پيروى از مولای خود كنند.

از آنجا كه بعضى از علما اين روز را روز مباهله می دانند، مناسب است زيارت جامعه و دعاى مباهله را نيز در اين روز نیز بخوانند.تاريخ : پنج شنبه 23 شهريور 1396برچسب:, | | نویسنده : مقدم |

کمپانی اپل به‌خوبی پاسخ انتظارات طرفدارانش را داد و در کنار معرفی دو مدل ارتقاءیافته از آیفون، از یک مدل مخصوص دهمین سالگرد گوشی هوشمندش با نام آیفون ۱ کمپانی اپل به‌خوبی پاسخ انتظارات طرفدارانش را داد و در کنار معرفی دو مدل ارتقاءیافته از آیفون، از یک مدل مخصوص دهمین سالگرد گوشی هوشمندش با نام آیفون ۱۰ نیز رونمایی کرد.

تمام شایعات و اخبار غیر رسمی چند ماه اخیر در مورد نسل بعدی آیفون، سرانجام رنگ واقعیت به خود گرفتند و اپل در جریان رویداد بزرگی که در سالن همایش استیو جابز در مقر جدید این شرکت برگزار شد، به مناسبت دهمین سالگرد معرفی آیفون، علاوه بر دو مدل آیفون ۸ و ۸ پلاسنسخه‌ای ویژه از این گوشی هوشمند را به همراه بهبودها و تغییرات فراوان رونمایی کرد. اکنون نگاهی داریم به صفحه‌ی مخصوص این محصول منحصربه‌فرد در وب‌سایت اپل تا آن را از زاویه‌ی دید سازنده‌ی آیفون بررسی کنیم.

آیفون X / آیفون 10 / iPhone X

آیفون ۱۰

رؤیای ما همیشه ساخت آیفونی بود که نمایشگر بدون حاشیه داشته باشد؛ آیفونی جذاب که کاربر را محو تماشا کند و به‌شدت هوشمند که به لمس، صدا و حتی نگاه شما پاسخ دهد. با آیفون ۱۰، این رؤیا اکنون رنگ واقعیت به خود گرفته است. به آینده سلام کنید...

 

آیفون X / آیفون 10 / iPhone X

طراحی و نمایشگر

چگونه می‌توان دستگاهی عمیقا هوشمند با ظاهری پیوسته و یکپارچه خلق کرد؟ این هدفی است که ما در ابتدا با آیفون‌های اصلی برای خود در نظر گرفتیم و اکنون با آیفون ۱۰ به آن دست یافتیم.

آیفون X / آیفون 10 / iPhone X

ناب‌ترین تجلی از آیفون

برای خلق یک سطح به‌هم‌پیوسته، بدون ایجاد خلل در تجربه‌ی کاربری شما، دکمه‌ی خانگی را با شیوه‌های آشناتری برای مسیریابی جایگزین کردیم. اکنون دستورات حرکتی خلاقانه، گشت و گذار در آیفون ۱۰ را آسا‌ن‌تر می‌کنند و یک سوایپ از پایین، شما را به صفحه‌ی خانگی می‌برد. برای استفاده از قابلیت چندوظیفگی، به‌آسانی به سمت بالا سوایپ و مکث کنید. با سوایپ به پایین، بدون درنگ کنترل سنتر قابل شخصی‌سازی را باز کنید. برای صحبت با سیری، دکمه‌ی کناری را فشار دهید و نگه دارید. دکمه‌ی کناری را دو بار فشار دهید تا پرداخت‌های ایمن را به‌وسیله‌ی اپل پِی انجام دهید.

فناوری‌های بی‌شمار در یک فضای بسیار کوچک

سیستم دوربین TrueDepth به شما امکان می‌دهد تصاویر شگفت‌انگیز ثبت و فیس‌آی‌دی را فعال کنید. این سیستم دوربین در فضای بسیار کوچکی در بالای نمایشگر قرار گرفته است. در این فضای بسیار کوچک، برخی از پیشرفته‌ترین فناوری‌هایی که تاکنون توسعه داده شده قرار گرفته است.

نمایشگر سوپر رتینا

پنل اولد به‌کاررفته در نمایشگر سوپر رتینای اچ‌دی تنها یک اولد معمولی نیست؛ بلکه یک نمونه‌ی سفارشی و کاملا منطبق با استانداردهای ما است. این نمایشگر امکان نمایش محتوای HDR را با نسبت کنتراست یک در یک میلیون، وضوح تصویر و روشنایی بالا، رنگ‌های گسترده و بهترین دقت رنگ موجود فراهم می‌کند. نمایشگر ۵.۸ اینچی آیفون ۱۰ با وضوح تصویر ۲۴۳۶ در ۱۱۲۵ پیکسل و تراکم ۴۵۸ پیکسل در اینچt یکی از بهترین نمونه‌های موجود در بازار است.

نمایشگر خیره‌کننده و لب به لب

با استفاده از فناوری نمایشگر گردشده در لبه‌ها، پنل اولد همراه با خمیدگی دستگاه تا بیشترین حد ممکن گرد می‌شود. سپس با به‌کارگیری فرآیندی به نام «ساب پیکسل آنتی آلیاسینگ»، هر پیکسل برای لبه‌های بدون شکستگی و هموار وفق داده می‌شود.

بهترین دقت رنگ موجود

سیستم مدیریت پیشرفته‌ی رنگ در نمایشگر سوپر رتینای اچ‌دی، بهترین نمونه‌ی موجود در بازار است. در این صورت،  از هر حالت رنگی که استفاده کنید (P3 یا sRGB)، آیفون ۱۰ به‌صورت خودکار محتوای مورد نظر را در آن قالب نمایش می‌دهد. در نتیجه رنگ‌های که مشاهده می‌کنید، همان رنگ‌هایی هستند که کارگردان یا سازنده‌ی محتوا از آن استفاده کرده است.

نمایشگر True Tone برای آسوده‌ترین تجربه‌ی تماشا

فناوری True Tone از یک سنسور تشخیص نور پیشرفته‌ی ۶ کاناله استفاده می‌کند تا به‌دقت رنگ سفید را برای تطابق با دمای رنگ نور محیط شما متوازن کند. در نتیجه، تصاویر نمایشگر، ظاهری همانند یک صفحه‌ی چاپ‌شده دارند و از خستگی چشم شما جلوگیری می‌کنند.

فناوری HDR برای اولین بار در آیفون

آیفون ۱۰ یک نمایشگر مجهز به دامنه‌ی رنج بالای واقعی یا اچ‌دی‌آر دارد. شما می‌توانید فیلم‌ها و برنامه‌ها را در قالب دالبی ویژن و اچ‌دی‌آر ۱۰ تماشا کنید. تصاویر اچ‌دی‌آر شما ظاهری بیش از پیش جذاب خواهند داشت. افزون بر این، قادر به تماشای عناوین اچ‌دی‌آر از آیتونز، نت‌فلیکس و ... خواهید بود.

بادوام‌ترین شیشه‌ی به‌کاررفته در یک گوشی هوشمند

پشت و روی آیفون ۱۰ به‌طور کامل از بادوام‌ترین شیشه‌‌ی موجود و به همراه یک لایه‌ی تقویتی که ۵۰ درصد عمق بیشتری دارد ساخته شده است. یک لایه‌ی اپتیکال منعکس‌کننده، رنگ‌ها را بهبود می‌بخشد و یک پوشش چربی‌گریز از به جا ماندن لکه و اثر انگشت جلوگیری می‌کند.

آیفون X / آیفون 10 / iPhone X

فیس آی‌دی؛ انقلابی در تشخیص هویت

احراز هویت ایمن

چه چیزی می‌تواند طبیعی‌تر از یک لمس باشد؟ یک نگاه. این موضوع ماهیت فیس آی‌دی را شکل می‌دهد؛ یک سیستم احراز هویت ایمن و قدرتمند که بسیار راحت‌تر از تاچ آی‌دی عمل می‌کند. این سیستم باز کردن قفل گوشی و پرداخت‌های مالی را سریع، آسان و ادراکی می‌کند. چهره‌ی شما اکنون گذرواژه‌ یا رمز عبور شما است.

فناوری شگفت‌انگیز در پس سادگی

سیستم دوربین TrueDepth از چندین فناوری خلاقانه تشکیل شده است که با همکاری هم در زمان واقعی و به‌کارگیری یک نقشه‌ی عمیق و با جزئیات از چهره‌ی شما، به سرعت هویتتان را تشخیص می‌دهد.

تابشگر نقطه: با تابیدن بیش از ۳۰ هزار نقطه‌ی نامرئی به چهره‌ی شما، یک نقشه‌ی منحصربه‌فرد از آن ساخته می‌شود.

دوربین مادون قرمز: یک دوربین مادون قرمز الگوی نقطه‌ها را می‌خواند، یک تصویر مادون قرمز ثبت می‌کند؛ سپس داده‌ها را به‌صورت ایمن در اختیار چیپ A11 Bionic‌ قرار می‌دهد تا تطابق تأیید شود.

روشن‌کننده‌ی مادون قرمز: نور نامرئی مادون قرمز به تشخیص چهره‌ی شما در محیط‌های تاریک کمک می‌کند.

چهره‌ی شما اکنون گذرواژه‌ی شما است

با فیس آی‌دی، قفل آیفون ۱۰ تنها زمانی باز می‌شود که به آن نگاه کنید. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است تا توسط تصاویر و نقاب‌های جعلی فریب نخورد. نقشه‌ی چهره‌ی شما رمزنگاری و توسط Secure Enclave محافظت می‌شود. عملیات احراز هویت نیز بی‌درنگ از روی دستگاه شما (و نه فضای ابری) انجام می‌شود.

یک بار شناخت شما کافی است

چیپ A11 Bionic با به‌کارگیری یادگیری ماشینی، تغییرات ظاهری شما را تشخیص می‌دهد. اگر عینک به چشم بزنید، از کلاه استفاده کنید یا ریش و سبیل بگذارید، ممکن است دوستانتان شما را تشخیص ندهند؛ اما آیفون ۱۰ به‌خوبی شما را می‌شناسد.

به‌قدری هوشمند که تنها زمانی که بخواهید عمل می‌کند

برای افزایش امنیت، فیس آی‌دی تنها زمانی که با چشمان باز به دستگاه نگاه کنید، قفل آیفون ۱۰ را باز می‌کند. این موضوع بدین معنی است که فیس آی‌دی می‌تواند اعلان‌ها و پیام‌ها را نیز نمایش دهد، هنگام مطالعه نمایشگر را روشن کند یا حجم صدای یک هشدار را کاهش دهد.

نقشه‌برداری از چهره

فیس ‌آی‌دی توسط دوربین TrueDepth فعال می‌شود و راه‌اندازی آن آسان است. این سیستم با تابش و تحلیل بیش از ۳۰ هزار نقطه‌ی نامرئی، به دقت از عمق چهره‌ی شما نقشه‌برداری می‌کند.

اپل پی

فیس آی‌دی برای استفاده از سیستم پرداخت اپل پی بسیار ایمن است و تنها با یک نگاه عمل می‌کند.

آیفون X / آیفون 10 / iPhone X

دوربین TrueDepth

تصور می‌کنید چه مقدار نوآوری می‌تواند در یک فضای کوچک خالی قرار بگیرد؟ ظاهرا بسیار زیاد. سیستم دوربین TrueDepth با به‌کارگیری دوربین‌ها و سنسورهای پیچیده، امکاناتی ارائه می‌دهد که انجام آن‌ها تنها با آیفون ۱۰ امکان‌پذیر است.

فناوری‌های شگفت‌انگیز در یک فضای فوق کوچک

یک سیستم پیچیده از فناوری‌های قدرتمند با همکاری با چیپ A11 Bionic، فیس آی‌دی، سلفی با حالت پرتره و انیموجی را فعال می‌کنند.

فیس آی‌دی؛ چهره‌ی شما گذرواژه‌ی ایمن شما است

سیستم احراز هویت انقلابی آیفون ۱۰ کار خود را با ثبت داده توسط دوربین TrueDepth آغاز می‌کند. سنسورها مختصات منحصربه‌فرد چهره‌ی شما را می‌خوانند و آن را با اطلاعاتی که توسط Secure Enclave محافظت می‌شود مقایسه می‌کنند. اگر داده‌ها مطابقت داشته باشند، قفل آیفون ۱۰ باز می‌شود.

حالت پرتره و سلفی‌هایی با عمق واقعی

با دوربین آیفون ۱۰، ثبت تصاویر سلفی با یک افکت عمق میدانی که چهره‌ی شما را برجسته و پس‌زمینه‌ی تصویر را محو می‌کند امکان‌پذیر است. دوربین TrueDepth با چیپ A11 Bionic، تصاویر را ثبت و این افکت را تنها با یک لمس انگشت فعال می‌کند.

لایتینگ پرتره و سلفی‌هایی با افکت حرفه‌ای

حالت جدید لایتینگ با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده در محاسبه‌ی نحوه‌ی تعامل مشخصات چهره‌ی شما با نور و سپس به‌کارگیری این داده‌ها، افکت‌های نورپردازی خارق‌العاده‌ای خلق می‌کند.

انیموجی، شیوه‌ای جدید برای خلق شخصیت

اعتراف کنید. شما همیشه می‌خواستید یک اسب تک‌شاخ باشید. اکنون دوربین TrueDepth با همکاری با چیپ A11 Bionic، بیش از ۵۰ حرکت ماهیچه‌ای مختلف چهره‌ی شما را ثبت و تحلیل و سپس این حالات را در ۱۲ انیموجی مختلف منعکس می‌کند.

ویدئویی‌ بسازید که شما را به دنیایی جدید می‌برد

Clips، اپلیکیشن رایگانی است که به شما امکان ساخت ویدئوهایی جالب و قابل اشتراک را با استفاده از متن، مؤلفه‌های گرافیکی، افکت‌ها و ... می‌دهد. حالت Selife Scenes در آیفون ۱۰ با استفاده از دوربین TrueDepth، شما را در چشم‌اندازهای ۳۶۰ درجه‌ی کارتونی غوطه‌ور می‌کند.

آیفون X / آیفون 10 / iPhone X

دوربین دوگانه‌ی ۱۲ مگاپیکسل؛ هنر عکاسی، آسان‌تر از همیشه

آیا یک دوربین می‌تواند از آنچه چشم می‌بیند، جزئیات بیشتری ثبت کند؟ برای پاسخ به این سؤال، ما دوربین‌هایی سریع‌تر و مجهز به تثبیت‌کننده‌ی اپتیکال تصویر را به همراه یادگیری پیشرفته‌ی ماشینی چیپ A11 Bionic به کار گرفتیم. نتیجه‌ی آن، یک سیستم عکس‌برداری شد که بیشتر می‌بیند، بیشتر درک می‌کند و کارهای بیشتری انجام می‌دهد.

دوربین زاویه‌ی عریض

یک لنز مجهز به گشادگی دیافراگم f/1.8، تثبیت‌کننده‌ی اپتیکال تصویر (OIS) و یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی بزرگ‌تر و سریع‌تر، محبوب‌ترین دوربین دنیا را بیش از پیش بهبود داده است.

دوربین تله‌فتو

آیفون ۱۰ از سیستم تثبیت‌کننده‌ی اپتیکال تصویر در دوربین تله‌فتوی قدرتمند f/2.4 خود بهره می‌برد. این دو دوربین در کنار یکدیگر قادر به انجام زوم اپتیکال دو برابری و ثبت تصاویر شگفت‌انگیز در حالت پرتره هستند.

حالت پرتره و یک افکت عمق میدانی چشم‌نواز

حالت پرتره اکنون با جزئیات شفاف‌تر، محوشدگی طبیعی‌تر پس‌زمینه، عملکرد بهبودیافته در نور کم و دسترسی به فلش در صورت لزوم، بیش از پیش بهتر شده است.

لایتینگ پرتره و افکت‌های نورپردازی حرفه‌ای در زمان واقعی

بر اساس اصول اساسی نورپردازی، لایتینگ پرتره نرم‌افزار و سخت‌افزار پیچیده نظیر دوربین‌های تشخیص عمق و نقشه‌برداری چهره را ترکیب می‌کند تا یک افکت نورپردازی حرفه‌ای خلق کند.

ISP پیشرفته و جدید

پردازنده‌ی سیگنال تصویر هوشمند مخصوص اپل، مؤلفه‌های موجود در صحنه نظیر افراد، حرکات و شرایط نوری را تشخیص می‌دهد و پیش از ثبت تصویر آن‌ها را بهینه می‌کند. این پردازنده همچنین فرآیند پیشرفته‌ی پیکسل، ثبت رنگ‌های گسترده، فوکوس خودکار سریع‌تر و تصاویر HDR را ارائه می‌دهد.

فیلترهای جدید، فلش بهتر و جذابیت بیشتر

از لحظه‌ای که شما اقدام به ثبت یک تصویر می‌کنید تا ویرایش نهایی آن، آیفون ۱۰ فرآیند خلق تصاویر شگفت‌انگیز را آسان‌تر می‌کند. فناوری فشرده‌سازی نسل بعدی HEIL، به شما امکان می‌دهد تصاویری جدید با کیفیت پیشین اما حجم کمتر ثبت کنید.

افکت‌های لایو فتو و فیلترهای جدید

اکنون می‌توانید تصویر لایو محبوب خود را به یک ویدئوی جالب تبدیل کنید و آن را به عقب یا جلو ببرید. با استفاده از یک افکت زیبای نوردهی، آتش‌بازی تصویر را به رگه‌هایی روشن در آسمان تبدیل کنید و از فیلترهای جدید برای افزودن ظاهر کلاسیک به تصاویر پرتره استفاده کنید.

فلش LED چهارگانه‌ی True Tone و Slow Sync

فلش LED جدید آیفون ۱۰ با فناوری Slow Sync به شما کمک می‌کند تا در محیط‌هایی با نور کم و زمانی که می‌خواهید سوژه‌ی پیش‌زمینه‌ی تصویر روشن‌تر از پس‌زمینه باشد، تصاویر باکیفیت‌تری ثبت کنید. فلش چهارگانه‌ی آیفون ۱۰ نیز اکنون روشنایی بیشتری ارائه می‌دهد و به کاهش نقاط تند تصویر کمک می‌کند.

ویدئویی‌هایی که متعلق به نمایشگر بزرگ هستند

شما چه یک پدر یا مادر باشید، چه یک دانشجوی فیلم‌سازی یا یک کارگردان، آیفون ۱۰ به شما امکان ضبط ویدئوهای فوق‌العاده‌ای را می‌دهد. رمزگذار ویدئوی اختصاصی اپل پردازش تصویر را در زمان واقعی انجام می‌دهد تا کیفیت تصویر را به حد مطلوب برساند و با یک فشرده‌ساز HEVC، شما همان کیفیت پیشین را در قالب حجمی کمتر خواهید داشت.

ویدئوهای ثابت‌تر

تثبیت‌کننده‌ی پیشرفته‌ی ویدئو از یک سنسور جدید و بزرگ‌تر و ISP قدرتمندتر استفاده می‌کند تا هر آنچه ضبط می‌کنید، تثبیت کند. تثبیت‌کننده‌ی اپتیکال تصویر به‌منظور کاهش تارشدگی ناشی از حرکت و لرزش دست در نور کم طراحی شده است. در نتیجه حتی زمانی که دستان شما تکان می‌خورند، فیلم‌های شما ثابت و شفاف خواهند بود.

A11 Bionic

آیا می‌توانید یک چیپ طراحی کنید که هم قدرتمند و هم هوشمند باشد؟ بله، ما به شما چیپ A11 Bionic را معرفی می‌کنیم؛ قوی‌ترین و هوشمندترین چیپی که تاکنون در یک گوشی هوشمند به‌ کار رفته است.

قدرت بی‌سابقه، هوش ابرانسانی

با ۶ هسته و ۴.۳ میلیارد ترانزیستور، A11 Bionic چهار هسته‌ی بهینه دارد که تا ۷۰ درصد سریع‌تر از چیپ پیشین A10 Fusion عمل می‌کند و شامل دو هسته‌ی پردازشی نیز می‌شود که تا ۲۵ درصد سریع‌تر از نسل قبل هستند. این پردازنده زمانی که به سرعت بیشتری نیاز داشته باشید، می‌تواند هر ۶ هسته را به‌صورت هم‌زمان به کار بگیرد.

موتور عصبی

موتور عصبی یک سخت‌افزار است که به‌منظور به‌کارگیری یادگیری ماشینی (نوعی از هوش مصنوعی که به کامپیوتر امکان می‌دهد تا از طریق مشاهده، آموزش ببینند) ساخته شده است. این قطعه قادر به انجام محاسبات فوق سریع است و در عین حال کارابی بسیار بالایی نیز دارد.

وظیفه یک موتور عصبی چیست؟

موتور عصبی موجود در چیپ A11 bionic یک طراحی دو هسته‌ای دارد و قادر به تشخیص افراد، مکان‌ها و اشیاء است. این قطعه با استفاده از یادگیری ماشینی، می‌تواند در هر ثانیه ۶۰۰ میلیارد عمل انجام دهد و نیرودهنده‌ی اصلی به قابلیت‌های اصلی گوشی نظیر فیس آی‌دی و انیموجی است.

مهندسی شده برای بهره‌وری بالا

چیپ A11 Bionic انرژی بالای مورد نیاز خود را به‌صورت هوشمندانه از طریق هدایت وظایف بین هسته‌های پردازشی و بهینه مدیریت می‌کند. در نتیجه اغلب اموری که انجام می‌دهید نظیر پیام‌رسانی یا وب‌گردی، به سرعت و با صرف کمترین انرژی ممکن صورت می‌گیرد. در صورت افزودن یک طراحی سفارشی برای باتری، آیفون ۱۰ دو ساعت بیشتر از آیفون ۷ عمر خواهد کرد.

Metal 2 و Core ML

متال ۲ یک نرم‌افزار اختصاصی اپل است که به توسعه‌دهندگان امکان ساخت بازی‌هایی با قالب کنسول برای آیفون‌ می‌دهد. همچنین کور ام‌ال توسعه‌دهندگان را قادر می‌کند تا یادگیری ماشینی را با اپلیکیشن‌های خود سازگار کنند. پردازشگر مجتمع گرافیکی A11 برای تجربه‌های واقعیت افزوده و بازی‌های سه‌بعدی جدید بهینه شده است.